ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
02-12-05 Arizona State M-W @ Arizona
2/12/2005-2/12/2005
Tucson, Arizona USA


                            UofA (H) vs ASU - 2/12/2005                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Arizona  'A'                             NT    1:42.88   40  
     1) Gresdal, Jenna                  2) Sieper, Erin                   
     3) Myers, Whitney                  4) Cashion, Courtney              
  2 Arizona State University  'A'                          NT    1:44.11   34  
     1) Szigeti, Florencia              2) Kovacs, Agnes                  
     3) Andrew, Caitlin                 4) Armour, Abra                   
  3 University of Arizona  'B'                             NT    1:45.64   32  
     1) Smith, Marshi                   2) Willis, Katie                  
     3) Pursley, Lisa                   4) Flanagan, Meg                  
  4 Arizona State University  'B'                          NT    1:47.32   30  
     1) Baldinger, Erin                 2) Schmitt, Heidi                 
     3) Ullrich, Laura                  4) Steffensen, Sandra             
  5 Arizona State University  'C'                          NT   x1:49.50  
     1) Abe, Carissa                    2) Brown, Lindsey                 
     3) Fischer, Sarah A                4) Wilcox, Kari                   
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Arizona  'A'                             NT    1:30.27   40  
     1) Zandberg, Gerhard               2) Rollins, Dave                  
     3) Ferns, Lyndon                   4) Persson, Jonas                 
  2 University of Arizona  'B'                             NT    1:30.50   34  
     1) Thoman, Nick                    2) Barnes, Ivan                   
     3) Subirats, Albert                4) Jeffers, Byron                 
  3 Arizona State University  'A'                          NT    1:34.05   32  
     1) Rahaeuser, Evan                 2) Ward, Emerson                  
     3) McDonald, Steve                 4) Blusiewicz, A.J.               
  4 University of Arizona  'D'                             NT   x1:35.80  
     1) Taylor, Denton                  2) Kiley, Ryan                    
     3) Steninger, Bart                 4) Howard, Andrew                 
  5 Arizona State University  'B'                          NT    1:37.24   30  
     1) Smith, Alex                     2) MacDonald, Russell             
     3) Dwelley, John                   4) Souther, Eric                  
 -- University of Arizona  'C'                             NT         DQ  
     1) Rothman, Nate                   2) Stevens, Nate                  
     3) Maxwell, Darren                 4) DeBerry, Tyler                 
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mason, Emily                 UOFA                      NT   10:10.79   20  
  2 Hennessy, Kathryn            ASU                       NT   10:14.34   17  
  3 Schieman, Ellis              ASU                       NT   10:29.06   16  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biel, Matt                   UOFA                      NT    9:10.67   20  
  2 Azevedo, Lucas               ASU                       NT    9:41.48   17  
  3 Carlson, Micah               ASU                       NT    9:55.70   16  
  4 Fischer, Jacob               ASU                       NT   10:01.64   15  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nymeyer, Lacey               UOFA                      NT    1:49.63   20  
  2 Hayes, Jessica               UOFA                      NT    1:50.83   17  
  3 Willis, Katie                UOFA                      NT    1:52.98   16  
  4 Steffensen, Sandra           ASU                       NT    1:53.09   15  
  5 Szigeti, Florencia           ASU                       NT    1:53.51   14  
  6 Armour, Abra                 ASU                       NT    1:53.64   13  
  7 Brown, Sally                 ASU                       NT   x1:54.18  
  8 Flanagan, Meg                UOFA                      NT   x1:55.07  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeBerry, Tyler               UOFA                      NT    1:39.76   20  
  2 Kolozar, David               ASU                       NT    1:40.88   17  
  3 Ritter, Adam                 UOFA                      NT    1:40.95   16  
  4 Barrett, Jeff                ASU                       NT    1:42.04   15  
  5 Jeffers, Byron               UOFA                      NT    1:42.61   14  
  6 Persson, Jonas               UOFA                      NT   x1:42.63  
  7 Zemaitis, John               ASU                       NT    1:44.75   13  
  8 Dwelley, John                ASU                       NT   x1:45.01  
 -- Taylor, Denton               UOFA                      NT   X1:43.92  
 -- Steninger, Bart              UOFA                      NT   X1:45.10  
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gresdal, Jenna               UOFA                      NT      55.60   20  
  2 Andrew, Caitlin              ASU                       NT      56.15   17  
  3 Smith, Marshi                UOFA                      NT      56.34   16  
  4 Hackett, Ryann               UOFA                      NT      57.72   15  
  5 Abe, Carissa                 ASU                       NT    1:00.19   14  
  6 Erickson, Danielle           UOFA                      NT   x1:00.67  
  7 Tursick, Emlynn              ASU                       NT    1:01.30   13  
  8 Wilcox, Kari                 ASU                       NT   x1:03.25  
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burnett, Simon               UOFA                      NT      49.44   20  
  2 Zandberg, Gerhard            UOFA                      NT      50.79   17  
  3 Rothman, Nate                UOFA                      NT      51.56   16  
  4 Crowder, Bobby               ASU                       NT      52.36   15  
  5 Rahaeuser, Evan              ASU                       NT      53.06   14  
  6 Blusiewicz, A.J.             ASU                       NT      53.69   13  
  7 Horton, Kyle                 ASU                       NT     x55.02  
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kovacs, Agnes                ASU                       NT    1:02.25   20  
  2 Schmitt, Heidi               ASU                       NT    1:03.86   17  
  3 Sieper, Erin                 UOFA                      NT    1:03.89   16  
  4 Creek, Christine             ASU                       NT    1:06.54   15  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnes, Ivan                 UOFA                      NT      56.44   20  
  2 Rollins, Dave                UOFA                      NT      56.96   17  
  3 Stevens, Nate                UOFA                      NT      57.39   16  
  4 Ward, Emerson                ASU                       NT      58.28   15  
  5 Martins, Leo                 ASU                       NT      58.34   14  
  6 Stinson, Bob                 UOFA                      NT     x58.54  
  7 MacDonald, Russell           ASU                       NT      58.84   13  
  8 Clements, Joey               ASU                       NT     x59.17  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mason, Emily                 UOFA                      NT    2:02.39   20  
  2 Myers, Whitney               UOFA                      NT    2:03.19   17  
  3 Kripps, Jill                 ASU                       NT    2:05.65   16  
  4 Brown, Sally                 ASU                       NT    2:07.37   15  
  5 Schieman, Ellis              ASU                       NT    2:08.80   14  
  6 Pursley, Lisa                UOFA                      NT    2:09.44   13  
  7 Gillespie, Amanda            ASU                       NT   x2:10.27  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kolozar, David               ASU                       NT    1:48.70   20  
  2 Nuess, CJ                    ASU                       NT    1:52.22   17  
  3 Thoman, Nick                 UOFA                      NT    1:54.62   16  
  4 Subirats, Albert             UOFA                      NT    1:54.67   15  
  5 Maxwell, Darren              UOFA                      NT    1:55.48   14  
  6 DeBerry, Tyler               UOFA                      NT   x1:55.66  
  7 Meconis, Brett               ASU                       NT    1:57.44   13  
  8 McDonald, Steve              ASU                       NT   x2:00.74  
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cashion, Courtney            UOFA                      NT      23.61   20  
  2 Gresdal, Jenna               UOFA                      NT      23.78   17  
  3 Hackett, Ryann               UOFA                      NT      24.25   16  
  4 Baldinger, Erin              ASU                       NT      24.41   15  
  5 Elofson, Kathryn             UOFA                      NT     x24.42  
  6 Ullrich, Laura               ASU                       NT      24.60   14  
  7 Brown, Lindsey               ASU                       NT      24.63   13  
  8 Armour, Abra                 ASU                       NT     x25.29  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferns, Lyndon                UOFA                      NT      20.22   20  
  2 Burnett, Simon               UOFA                      NT      20.83   17  
  3 Crowder, Richie              ASU                       NT      21.17   16  
  4 Jeffers, Byron               UOFA                      NT      21.36   15  
  5 Fleming, Pat                 ASU                       NT      21.56   14  
  6 Ritter, Adam                 UOFA                      NT     x21.61  
  7 Hickman, Tom                 ASU                       NT      21.82   13  
  8 Smith, Alex                  ASU                       NT     x22.42  
 -- Howard, Andrew               UOFA                      NT     X21.88  
 -- Souther, Eric                ASU                       NT     X22.45  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nymeyer, Lacey               UOFA                      NT      50.56   20  
  2 Cashion, Courtney            UOFA                      NT      50.68   17  
  3 Hayes, Jessica               UOFA                      NT      52.00   16  
  4 Hackett, Ryann               UOFA                      NT     x52.49  
  5 Kripps, Jill                 ASU                       NT      52.98   15  
  6 Szigeti, Florencia           ASU                       NT      53.10   14  
  7 Hall, Jessica                ASU                       NT      55.22   13  
 -- Elofson, Kathryn             UOFA                      NT     X52.63  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zandberg, Gerhard            UOFA                      NT      46.42   20  
  2 Rollins, Dave                UOFA                      NT      46.53   17  
  3 Persson, Jonas               UOFA                      NT      46.56   16  
  4 Barrett, Jeff                ASU                       NT      46.60   15  
  5 Subirats, Albert             UOFA                      NT     x46.76  
  6 Crowder, Richie              ASU                       NT      47.46   14  
  7 Fleming, Pat                 ASU                       NT      47.99   13  
  8 Hickman, Tom                 ASU                       NT     x48.28  
 -- Howard, Andrew               UOFA                      NT     X47.92  
 -- Stinson, Bob                 UOFA                      NT     X48.69  
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Marshi                UOFA                      NT    2:00.92   20  
  2 Hayes, Jessica               UOFA                      NT    2:01.82   17  
  3 Gresdal, Jenna               UOFA                      NT    2:07.79   16  
  4 Flanagan, Meg                UOFA                      NT   x2:10.01  
  5 Wilcox, Kari                 ASU                       NT    2:10.77   15  
  6 Abe, Carissa                 ASU                       NT    2:11.94   14  
  7 Gillespie, Amanda            ASU                       NT    2:13.12   13  
  8 Tursick, Emlynn              ASU                       NT   x2:15.95  
 -- Erickson, Danielle           UOFA                      NT   X2:13.53  
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thoman, Nick                 UOFA                      NT    1:49.33   20  
  2 Burnett, Simon               UOFA                      NT    1:51.28   17  
  3 Rothman, Nate                UOFA                      NT    1:52.32   16  
  4 Taylor, Denton               UOFA                      NT   x1:54.16  
  5 Crowder, Bobby               ASU                       NT    1:55.23   15  
  6 Rahaeuser, Evan              ASU                       NT    1:55.58   14  
  7 Blusiewicz, A.J.             ASU                       NT    1:57.64   13  
  8 Zemaitis, John               ASU                       NT   x1:59.64  
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kovacs, Agnes                ASU                       NT    2:14.17   20  
  2 Schmitt, Heidi               ASU                       NT    2:20.68   17  
  3 Creek, Christine             ASU                       NT    2:21.75   16  
  4 DeVinny, Cara                ASU                       NT   x2:26.57  
 -- Sieper, Erin                 UOFA                      NT   X2:21.09  
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nuess, CJ                    ASU                       NT    2:03.76   20  
  2 Martins, Leo                 ASU                       NT    2:04.25   17  
  3 Ward, Emerson                ASU                       NT    2:10.60   16  
  4 Clements, Joey               ASU                       NT   x2:10.65  
 -- Barnes, Ivan                 UOFA                      NT   X2:03.08  
 -- Stevens, Nate                UOFA                      NT   X2:07.77  
 -- Kiley, Ryan                  UOFA                      NT   X2:09.79  
 -- Stinson, Bob                 UOFA                      NT        XDQ  
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hennessy, Kathryn            ASU                       NT    5:01.11   20  
  2 Schieman, Ellis              ASU                       NT    5:15.50   17  
  3 Tursick, Emlynn              ASU                       NT    5:17.57   16  
 -- Nymeyer, Lacey               UOFA                      NT   X4:58.55  
 -- Willis, Katie                UOFA                      NT   X5:06.12  
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kolozar, David               ASU                       NT    4:33.55   20  
  2 Azevedo, Lucas               ASU                       NT    4:43.79   17  
  3 Carlson, Micah               ASU                       NT    4:47.56   16  
  4 Fischer, Jacob               ASU                       NT   x4:53.37  
 -- DeBerry, Tyler               UOFA                      NT   X4:29.71  
 -- Biel, Matt                   UOFA                      NT   X4:29.90  
 
Event 23  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrew, Caitlin              ASU                       NT      55.24   20  
  2 Kripps, Jill                 ASU                       NT      58.10   17  
  3 Fischer, Sarah A             ASU                       NT      58.41   16  
  4 Ullrich, Laura               ASU                       NT     x59.57  
 -- Myers, Whitney               UOFA                      NT     X56.83  
 -- Pursley, Lisa                UOFA                      NT     X57.08  
 
Event 24  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dwelley, John                ASU                       NT      52.04   20  
  2 McDonald, Steve              ASU                       NT      53.11   17  
  3 Meconis, Brett               ASU                       NT      53.12   16  
  4 Smith, Alex                  ASU                       NT     x56.87  
 -- Ferns, Lyndon                UOFA                      NT     X48.56  
 -- Subirats, Albert             UOFA                      NT     X51.03  
 -- Maxwell, Darren              UOFA                      NT     X51.98  
 -- Thoman, Nick                 UOFA                      NT     X52.49  
 
Event 25  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kovacs, Agnes                ASU                       NT    2:03.19   20  
  2 Mason, Emily                 UOFA                      NT    2:04.95   17  
  3 Myers, Whitney               UOFA                      NT    2:05.48   16  
  4 Brown, Sally                 ASU                       NT    2:07.13   15  
  5 Schmitt, Heidi               ASU                       NT    2:08.46   14  
  6 DeVinny, Cara                ASU                       NT   x2:10.26  
  7 Willis, Katie                UOFA                      NT    2:10.83   13  
  8 Sieper, Erin                 UOFA                      NT   x2:14.33  
 -- Creek, Christine             ASU                       NT   X2:11.33  
 -- Gillespie, Amanda            ASU                       NT   X2:12.20  
 -- Wilcox, Kari                 ASU                       NT   X2:14.23  
 
Event 26  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollins, Dave                UOFA                      NT    1:51.39   20  
  2 Nuess, CJ                    ASU                       NT    1:53.71   17  
  3 Ritter, Adam                 UOFA                      NT    1:53.90   16  
  4 Zandberg, Gerhard            UOFA                      NT    1:55.40   15  
  5 Rothman, Nate                UOFA                      NT   x1:55.76  
  6 Crowder, Bobby               ASU                       NT    1:56.36   14  
  7 Rahaeuser, Evan              ASU                       NT    1:59.20   13  
  8 Dwelley, John                ASU                       NT   x2:00.70  
 -- Stevens, Nate                UOFA                      NT   X1:55.35  
 -- Horton, Kyle                 ASU                       NT   X1:56.77  
 -- MacDonald, Russell           ASU                       NT   X1:57.02  
 -- Barnes, Ivan                 UOFA                      NT   X1:59.55  
 -- Steninger, Bart              UOFA                      NT   X1:59.67  
 -- Maxwell, Darren              UOFA                      NT   X2:01.76  
 -- Clements, Joey               ASU                       NT   X2:02.01  
 -- Martins, Leo                 ASU                       NT   X2:02.17  
 
Event 27  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Arizona  'A'                             NT    1:34.14   40  
     1) Smith, Marshi                   2) Cashion, Courtney              
     3) Hayes, Jessica                  4) Nymeyer, Lacey                 
  2 Arizona State University  'A'                          NT    1:35.61   34  
     1) Szigeti, Florencia              2) Andrew, Caitlin                
     3) Ullrich, Laura                  4) Baldinger, Erin                
  3 University of Arizona  'B'                             NT    1:35.95   32  
     1) Hackett, Ryann                  2) Elofson, Kathryn               
     3) Pursley, Lisa                   4) Flanagan, Meg                  
  4 Arizona State University  'B'                          NT    1:37.22   30  
     1) Kripps, Jill                    2) Armour, Abra                   
     3) Brown, Lindsey                  4) Steffensen, Sandra             
  5 Arizona State University  'C'                          NT   x1:40.26  
     1) Fischer, Sarah A                2) Hall, Jessica                  
     3) Abe, Carissa                    4) Schieman, Ellis                
 
Event 28  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Arizona  'A'                             NT    1:24.34   40  
     1) Ferns, Lyndon                   2) Burnett, Simon                 
     3) Persson, Jonas                  4) Jeffers, Byron                 
  2 Arizona State University  'B'                          NT    1:26.59   34  
     1) McDonald, Steve                 2) Smith, Alex                    
     3) Blusiewicz, A.J.                4) Souther, Eric                  
  3 University of Arizona  'D'                             NT    1:27.33   32  
     1) Rollins, Dave                   2) Barnes, Ivan                   
     3) Zandberg, Gerhard               4) Stevens, Nate                  
  4 University of Arizona  'B'                             NT   x1:28.23  
     1) Taylor, Denton                  2) DeBerry, Tyler                 
     3) Howard, Andrew                  4) Maxwell, Darren                
  5 University of Arizona  'C'                             NT   x1:28.40  
     1) Subirats, Albert                2) Ritter, Adam                   
     3) Steninger, Bart                 4) Thoman, Nick                   
  6 University of Arizona  'E'                             NT   x1:31.33  
     1) Biel, Matt                      2) Rothman, Nate                  
     3) Stinson, Bob                    4) Kiley, Ryan                    
 -- Arizona State University  'A'                          NT         DQ  
     1) Crowder, Richie                 2) Fleming, Pat                   
     3) Barrett, Jeff                   4) Hickman, Tom                   
 
Event 29  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Febvay, Claire               UOFA                      NT     281.25   20  
  2 Tumilinson, Trisha           ASU                       NT     280.87   17  
  3 Bemme, Daniela               UOFA                      NT     280.28   16  
  4 Chambers, Megan              UOFA                      NT     263.93   15  
  5 Zukowski, Nicole             ASU                       NT     227.99   14  
  6 MacDonald, Megan             UOFA                      NT    x227.31  
  7 Farwell, Cassidy             ASU                       NT     223.26   13  
  8 Kast, Holly                  UOFA                      NT    x201.97  
  9 Keel, Shayna                 UOFA                      NT    x199.04  
 
Event 30  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Puhakka, Joona               ASU                       NT     367.35   20  
  2 Collier, John                UOFA                      NT     353.10   17  
  3 Hagedon, Jeff                UOFA                      NT     223.80   16  
 
Event 31  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tumilinson, Trisha           ASU                       NT     287.63   20  
  2 Febvay, Claire               UOFA                      NT     277.35   17  
  3 Bemme, Daniela               UOFA                      NT     266.40   16  
  4 Chambers, Megan              UOFA                      NT     250.43   15  
  5 MacDonald, Megan             UOFA                      NT    x241.88  
  6 Zukowski, Nicole             ASU                       NT     238.20   14  
  7 Farwell, Cassidy             ASU                       NT     231.68   13  
  8 Kast, Holly                  UOFA                      NT    x212.25  
  9 Keel, Shayna                 UOFA                      NT    x186.23  
 
Event 32  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collier, John                UOFA                      NT     368.47   20  
  2 Puhakka, Joona               ASU                       NT     366.74   17  
  3 Hagedon, Jeff                UOFA                      NT     214.50   16  

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT