ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
01-29-05 UofA, SMU@TX, M-W, Days One&Two
1/29/2005-1/29/2005
Austin, Texas USA

Licensed to U. of Texas/Longhorn Aquatics
                                       Hy-Tek's Meet Manager 1/29/2005 02:30 PM
            Texas vs U. of Arizona vs. SMU - 1/28/2005 to 1/29/2005
                                    Results

Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals
===============================================================================
  1 University of Arizona-AZ  'A'                          NT    1:32.58
     1) Gresdal, Jenna                  2) Cashion, Courtney
     3) Hayes, Jessica                  4) Nymeyer, Lacey
                  23.46       46.84 (23.38)     1:09.90 (23.06)     1:32.58 (22.68)
  2 University of Texas-ST  'A'                            NT    1:32.63
     1) Wanezek, Sarah K SR             2) Siminski, Kristy E JR
     3) Humphries, Kaela N SR           4) Brown, Connie M SO
                  23.02       46.25 (23.23)     1:09.62 (23.37)     1:32.63 (23.01)
  3 Southern Methodist University-NT  'A'                  NT    1:33.59
     1) Pomeroy, Laura                  2) Darling, Leane
     3) Alradi, Roxanne                 4) Lemmen, Celina
                  23.45       46.58 (23.13)     1:10.38 (23.80)     1:33.59 (23.21)
  4 University of Arizona-AZ  'B'                          NT    1:35.46
     1) Smith, Marshi                   2) Hackett, Ryann
     3) Elofson, Kathryn                4) Flanagan, Meg
                  24.09       47.63 (23.54)     1:11.53 (23.90)     1:35.46 (23.93)
  5 University of Texas-ST  'B'                            NT    1:36.05
     1) Robinson, Katie A SO            2) Faulkner, Jaclyn F JR
     3) Wycliffe, Elizabeth C JR        4) Robbins, Jennifer S JR
                  24.42       48.49 (24.07)     1:12.11 (23.62)     1:36.05 (23.94)
  6 Southern Methodist University-NT  'B'                  NT    1:36.62
     1) Blackman, Candace               2) Blackman, Jennifer
     3) Vlasakova, Michelle             4) Roberts, Katie
                  23.93       48.10 (24.17)     1:12.35 (24.25)     1:36.62 (24.27)
-- University of Texas-ST  'C'                            NT   X1:38.40
     1) Nath, Paige N SR                2) Molina, Michelle C SR
     3) Razo, Ashley B JR               4) Wehrmann, Erin N JR
                  24.87       49.32 (24.45)     1:14.40 (25.08)     1:38.40 (24.00)
-- University of Texas-ST  'D'                            NT   X1:41.12
     1) Tinnon, Elizabeth O SO          2) Avilla, Leah K SO
     3) Rogers, Celeste SO              4) Hoffman, Lizzy A SR
                  25.37       50.26 (24.89)     1:15.24 (24.98)     1:41.12 (25.88)

Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals
===============================================================================
  1 University of Texas-ST  'A'                            NT    1:21.34
     1) O'Halloran, Tyler SO            2) McGinnis, Matt FR
     3) DiTorro, Daniel SR              4) Weber_Gale, Garrett SO
                  20.57       41.03 (20.46)     1:01.51 (20.48)     1:21.34 (19.83)
  2 University of Arizona-AZ  'A'                          NT    1:21.38
     1) Ferns, Lyndon                   2) Burnett, Simon
     3) Persson, Jonas                  4) Jeffers, Byron
                  20.07       40.43 (20.36)     1:00.98 (20.55)     1:21.38 (20.40)
  3 University of Texas-ST  'B'                            NT    1:23.23
     1) Lowe, Matt FR                   2) McAnally, Austin SR
     3) Pritchett, Poston SO            4) Harris, Jeremy FR
                  21.04       41.54 (20.50)     1:02.49 (20.95)     1:23.23 (20.74)
  4 University of Arizona-AZ  'B'                          NT    1:23.40
     1) Ritter, Adam                    2) Subirats, Albert
     3) Barnes, Ivan                    4) Thoman, Nick
                  21.20       41.95 (20.75)     1:02.39 (20.44)     1:23.40 (21.01)
  5 University of Texas-ST  'D'                            NT    1:23.64
     1) Molnar, Matt JR                 2) Sacco, Thomas SO
     3) Kendrick, Rainer SR             4) SeItz, Christopher FR
                  21.57       42.18 (20.61)     1:02.81 (20.63)     1:23.64 (20.83)
  6 University of Texas-ST  'C'                            NT   x1:24.72
     1) Rohleder, Daniel FR             2) McDermott, Caleb FR
     3) Davidson, Andrew SR             4) Schurr, Christian JR
                  21.05       41.63 (20.58)     1:03.28 (21.65)     1:24.72 (21.44)
  7 Southern Methodist University-NT  'B'                  NT    1:25.49
     1) Postma, Ferdi                   2) White, J D
     3) Wolther, Travis                 4) Hadley, Eric
                  21.31       42.30 (20.99)     1:04.29 (21.99)     1:25.49 (21.20)
  8 Southern Methodist University-NT  'C'                  NT    1:27.52
     1) Ingraham, Chase                 2) Brackett, Jani
     3) Milu, Shane                     4) Denham, Brett
                  21.95       43.95 (22.00)     1:05.97 (22.02)     1:27.52 (21.55)
  9 University of Arizona-AZ  'C'                          NT    1:29.66
     1) Howard, Andrew                  2) Kiley, Ryan
     3) Stinson, Bob                    4) Steninger, Bart
                  22.05       45.17 (23.12)     1:07.89 (22.72)     1:29.66 (21.77)
10 Southern Methodist University-NT  'D'                  NT    1:31.52
     1) Morton, Michael                 2) Hampson, Richard
     3) Cohen, Josh                     4) Hock, Matthew
                  22.81       44.88 (22.07)     1:08.26 (23.38)     1:31.52 (23.26)
-- Southern Methodist University-NT  'A'                  NT         DQ
     1) Becerra, Camilo                 2) Garmendia, Emilio
     3) Nylin, Per                      4) Stephenson, Justin
                  20.80       41.76 (20.96)     1:01.69 (19.93)          DQ (20.89)

Event 3  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mason, Emily                 UA-AZ                     NT    4:19.97
                  27.80       59.28 (31.48)     1:32.66 (33.38)     2:05.92 (33.26)
        2:43.60 (37.68)     3:21.54 (37.94)     3:50.93 (29.39)     4:19.97 (29.04)
  2 Schuknecht, Alisa L       SR Texas-ST                  NT    4:21.30
                  28.60     1:00.11 (31.51)     1:33.54 (33.43)     2:07.34 (33.80)
        2:43.88 (36.54)     3:20.84 (36.96)     3:51.10 (30.26)     4:21.30 (30.20)
  3 Myers, Whitney               UA-AZ                     NT    4:21.55
                  27.52       58.82 (31.30)     1:31.87 (33.05)     2:04.07 (32.20)
        2:42.15 (38.08)     3:20.46 (38.31)     3:51.76 (31.30)     4:21.55 (29.79)
  4 Garrett, Macie L          FR Texas-ST                  NT    4:23.51
                  28.90     1:00.50 (31.60)     1:33.41 (32.91)     2:06.58 (33.17)
        2:45.20 (38.62)     3:24.93 (39.73)     3:54.61 (29.68)     4:23.51 (28.90)
  5 Ferritto, Elaine M        SO Texas-ST                  NT    4:23.54
                  27.86       59.25 (31.39)     1:31.74 (32.49)     2:04.39 (32.65)
        2:42.68 (38.29)     3:22.28 (39.60)     3:53.69 (31.41)     4:23.54 (29.85)
  6 Nordenstam, Sara             SMU-NT                    NT    4:24.33
                  28.81     1:00.84 (32.03)     1:35.79 (34.95)     2:09.90 (34.11)
        2:46.11 (36.21)     3:22.19 (36.08)     3:53.85 (31.66)     4:24.33 (30.48)
  7 Larence, Mandy V          JR Texas-ST                  NT   x4:24.40
                  29.00     1:00.95 (31.95)     1:35.68 (34.73)     2:09.92 (34.24)
        2:46.99 (37.07)     3:24.34 (37.35)     3:55.06 (30.72)     4:24.40 (29.34)
  8 Grundlingh, Marizanne        SMU-NT                    NT    4:26.41
                  29.20     1:01.66 (32.46)     1:36.50 (34.84)     2:09.63 (33.13)
        2:47.53 (37.90)     3:26.00 (38.47)     3:56.83 (30.83)     4:26.41 (29.58)
  9 Willis, Katie                UA-AZ                     NT    4:34.14
                  29.21     1:02.28 (33.07)     1:38.06 (35.78)     2:12.79 (34.73)
        2:51.50 (38.71)     3:30.71 (39.21)     4:02.97 (32.26)     4:34.14 (31.17)
-- Voyles, Lindsey A         FR Texas-ST                  NT   X4:24.65
                  27.92       59.64 (31.72)     1:32.98 (33.34)     2:05.88 (32.90)
        2:44.38 (38.50)     3:23.01 (38.63)     3:54.32 (31.31)     4:24.65 (30.33)
-- Galloway, Julie A         FR Texas-ST                  NT   X4:26.78
                  27.72       59.43 (31.71)     1:34.00 (34.57)     2:07.35 (33.35)
        2:44.53 (37.18)     3:23.53 (39.00)     3:55.47 (31.94)     4:26.78 (31.31)
-- Anderson, Stephanie Jo J  SO Texas-ST                  NT   X4:28.83
                  28.66     1:01.01 (32.35)     1:35.50 (34.49)     2:09.78 (34.28)
        2:47.59 (37.81)     3:26.96 (39.37)     3:58.19 (31.23)     4:28.83 (30.64)

Event 4  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kelley, Wade              JR Texas-ST                  NT    3:57.23
                  24.76       53.44 (28.68)     1:23.69 (30.25)     1:54.06 (30.37)
        2:27.98 (33.92)     3:01.86 (33.88)     3:30.05 (28.19)     3:57.23 (27.18)
  2 DeBerry, Tyler               UA-AZ                     NT    3:58.14
                  24.59       53.01 (28.42)     1:24.50 (31.49)     1:55.38 (30.88)
        2:29.88 (34.50)     3:04.54 (34.66)     3:32.22 (27.68)     3:58.14 (25.92)
  3 Rollins, Dave                UA-AZ                     NT    3:58.57
                  25.59       54.53 (28.94)     1:25.46 (30.93)     1:56.20 (30.74)
        2:29.38 (33.18)     3:02.30 (32.92)     3:30.32 (28.02)     3:58.57 (28.25)
  4 Riley, Sean               SO Texas-ST                  NT    4:00.20
                  24.35       52.19 (27.84)     1:23.13 (30.94)     1:52.96 (29.83)
        2:27.53 (34.57)     3:02.24 (34.71)     3:32.18 (29.94)     4:00.20 (28.02)
  5 O'Brien, Nate             SR Texas-ST                  NT    4:02.14
                  25.33       54.26 (28.93)     1:23.91 (29.65)     1:52.10 (28.19)
        2:28.60 (36.50)     3:06.18 (37.58)     3:34.72 (28.54)     4:02.14 (27.42)
  6 Nabors, John              SR Texas-ST                  NT   x4:04.53
                  25.17       53.81 (28.64)     1:25.74 (31.93)     1:57.10 (31.36)
        2:32.98 (35.88)     3:09.00 (36.02)     3:37.04 (28.04)     4:04.53 (27.49)
  7 Donaldson, Dave           SO Texas-ST                  NT   x4:04.60
                  25.26       54.20 (28.94)     1:25.85 (31.65)     1:57.34 (31.49)
        2:32.90 (35.56)     3:09.12 (36.22)     3:37.72 (28.60)     4:04.60 (26.88)
  8 Smith, Justin                SMU-NT                    NT    4:04.89
                  25.70       54.94 (29.24)     1:26.08 (31.14)     1:57.11 (31.03)
        2:32.14 (35.03)     3:07.77 (35.63)     3:36.89 (29.12)     4:04.89 (28.00)
  9 Rothman, Nate                UA-AZ                     NT    4:06.08
                  26.22       55.35 (29.13)     1:25.70 (30.35)     1:55.62 (29.92)
        2:31.80 (36.18)     3:08.94 (37.14)     3:37.74 (28.80)     4:06.08 (28.34)
10 Kahn, David               JR Texas-ST                  NT   x4:08.51
                  25.15       53.68 (28.53)     1:25.21 (31.53)     1:56.58 (31.37)
        2:31.86 (35.28)     3:08.16 (36.30)     3:38.70 (30.54)     4:08.51 (29.81)
11 Maxwell, Darren              UA-AZ                     NT   x4:14.57
                  25.49       55.24 (29.75)     1:28.66 (33.42)     2:01.04 (32.38)
        2:38.52 (37.48)     3:16.39 (37.87)     3:46.01 (29.62)     4:14.57 (28.56)
12 Walbeke, Jessen              SMU-NT                    NT    4:16.90
                  26.85       56.89 (30.04)     1:28.98 (32.09)     2:00.65 (31.67)
        2:40.33 (39.68)     3:19.36 (39.03)     3:48.61 (29.25)     4:16.90 (28.29)
13 Balderamos, William          SMU-NT                    NT    4:20.77
                  27.13       58.67 (31.54)     1:32.80 (34.13)     2:05.95 (33.15)
        2:43.85 (37.90)     3:21.71 (37.86)     3:51.28 (29.57)     4:20.77 (29.49)
-- Kevorkian, Aram              Texas-ST                  NT   X4:02.45
                  25.18       54.04 (28.86)     1:24.71 (30.67)     1:55.44 (30.73)
        2:30.02 (34.58)     3:06.45 (36.43)     3:34.91 (28.46)     4:02.45 (27.54)
-- Patterson, John           JR Texas-ST                  NT   X4:10.26
                  26.06       55.82 (29.76)     1:25.81 (29.99)     1:55.76 (29.95)
        2:33.76 (38.00)     3:11.57 (37.81)     3:41.11 (29.54)     4:10.26 (29.15)
-- Copple, Blake             SO Texas-ST                  NT   X4:14.28
                  25.28       54.41 (29.13)     1:26.71 (32.30)     1:58.17 (31.46)
        2:37.30 (39.13)     3:17.82 (40.52)     3:46.72 (28.90)     4:14.28 (27.56)

Event 5  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wanezek, Sarah K          SR Texas-ST                  NT      50.14
                  24.16       50.14 (25.98)
  2 Cashion, Courtney            UA-AZ                     NT      50.66
                  24.69       50.66 (25.97)
  3 Nymeyer, Lacey               UA-AZ                     NT      50.67
                  24.66       50.67 (26.01)
  4 Darling, Leane               SMU-NT                    NT      50.73
                  24.35       50.73 (26.38)
  5 Siminski, Kristy E        JR Texas-ST                  NT      50.75
                  24.72       50.75 (26.03)
  6 Lemmen, Celina               SMU-NT                    NT      50.87
                  24.78       50.87 (26.09)
  7 Hayes, Jessica               UA-AZ                     NT      50.92
                  24.72       50.92 (26.20)
  8 Humphries, Kaela N        SR Texas-ST                  NT      51.25
                  25.11       51.25 (26.14)
  9 Blackman, Candace            SMU-NT                    NT      51.42
                  24.90       51.42 (26.52)
10 Brown, Connie M           SO Texas-ST                  NT     x51.50
                  24.94       51.50 (26.56)
11 Pomeroy, Laura               SMU-NT                    NT     x51.71
                  24.75       51.71 (26.96)
12 Gresdal, Jenna               UA-AZ                     NT     x51.95
                  25.00       51.95 (26.95)
13 Blackman, Jennifer           SMU-NT                    NT     x51.97
                  25.56       51.97 (26.41)
14 Alradi, Roxanne              SMU-NT                    NT     x52.16
                  25.20       52.16 (26.96)
15 Hackett, Ryann               UA-AZ                     NT     x52.45
                  25.31       52.45 (27.14)
16 Robinson, Katie A         SO Texas-ST                  NT     x52.54
                  25.31       52.54 (27.23)
17 Elofson, Kathryn             UA-AZ                     NT     x53.08
                  25.51       53.08 (27.57)
18 Faulkner, Jaclyn F        JR Texas-ST                  NT     x53.53
                  25.57       53.53 (27.96)
19 Vlasakova, Michelle          SMU-NT                    NT     x53.73
                  25.63       53.73 (28.10)
-- Robbins, Jennifer S       JR Texas-ST                  NT     X53.40
                  25.34       53.40 (28.06)
-- Wehrmann, Erin N          JR Texas-ST                  NT     X53.52
                  25.86       53.52 (27.66)
-- Nath, Paige N             SR Texas-ST                  NT     X53.85
                  25.80       53.85 (28.05)
-- Rogers, Celeste           SO Texas-ST                  NT     X53.91
                  26.31       53.91 (27.60)
-- Molina, Michelle C        SR Texas-ST                  NT     X53.91
                  25.61       53.91 (28.30)
-- Huang, Delia P            FR Texas-ST                  NT     X54.12
                  26.60       54.12 (27.52)
-- MacLeish, Kristina E      SO Texas-ST                  NT     X54.56
                  26.86       54.56 (27.70)
-- Sammis, Tiffany              SMU-NT                    NT     X55.09
                  26.66       55.09 (28.43)
-- Hoffman, Lizzy A          SR Texas-ST                  NT     X55.12
                  27.17       55.12 (27.95)

Event 6  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ferns, Lyndon                UA-AZ                     NT      43.87
                  20.95       43.87 (22.92)
  2 Weber_Gale, Garrett       SO Texas-ST                  NT      44.46
                  21.26       44.46 (23.20)
  3 McGinnis, Matt            FR Texas-ST                  NT      44.99
                  21.95       44.99 (23.04)
  4 Persson, Jonas               UA-AZ                     NT      45.40
                  21.95       45.40 (23.45)
  5 Ritter, Adam                 UA-AZ                     NT      45.67
                  22.05       45.67 (23.62)
  6 McAnally, Austin          SR Texas-ST                  NT      45.93
                  22.16       45.93 (23.77)
  7 O'Halloran, Tyler         SO Texas-ST                  NT     x45.95
                  22.26       45.95 (23.69)
  8 Kendrick, Rainer          SR Texas-ST                  NT     x46.26
                  22.15       46.26 (24.11)
  9 Postma, Ferdi                SMU-NT                    NT      46.37
                  22.28       46.37 (24.09)
10 White, J D                   SMU-NT                    NT      46.45
                  22.32       46.45 (24.13)
11 Subirats, Albert             UA-AZ                     NT     x46.51
                  22.53       46.51 (23.98)
12 Jeffers, Byron               UA-AZ                     NT     x46.56
                  22.33       46.56 (24.23)
13 Nylin, Per                   SMU-NT                    NT      46.66
                  22.10       46.66 (24.56)
14 Burnett, Simon               UA-AZ                     NT     x47.05
                  22.10       47.05 (24.95)
15 Ingraham, Chase              SMU-NT                    NT     x47.58
                  22.96       47.58 (24.62)
16 Milu, Shane                  SMU-NT                    NT     x48.25
                  23.31       48.25 (24.94)
17 Brackett, Jani               SMU-NT                    NT     x49.20
                  23.41       49.20 (25.79)
-- Sacco, Thomas             SO Texas-ST                  NT     X45.91
                  22.22       45.91 (23.69)
-- Pritchett, Poston         SO Texas-ST                  NT     X46.74
                  22.43       46.74 (24.31)
-- Harris, Jeremy            FR Texas-ST                  NT     X46.80
                  22.28       46.80 (24.52)
-- Steninger, Bart              UA-AZ                     NT     X48.50
                  23.39       48.50 (25.11)
-- Howard, Andrew               UA-AZ                     NT     X49.49
                  23.82       49.49 (25.67)

Event 7  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Carman, Anja                 SMU-NT                    NT    1:56.87
                  28.38       57.94 (29.56)     1:27.49 (29.55)     1:56.87 (29.38)
  2 McGregory, Hayley F       FR Texas-ST                  NT    1:58.20
                  27.76       57.59 (29.83)     1:27.82 (30.23)     1:58.20 (30.38)
  3 Wycliffe, Elizabeth C     JR Texas-ST                  NT    1:58.51
                  28.64       58.60 (29.96)     1:28.89 (30.29)     1:58.51 (29.62)
  4 Hayes, Jessica               UA-AZ                     NT    1:59.75
                  28.79       59.08 (30.29)     1:29.41 (30.33)     1:59.75 (30.34)
  5 Lemmen, Celina               SMU-NT                    NT    2:00.67
                  29.04       59.35 (30.31)     1:29.95 (30.60)     2:00.67 (30.72)
  6 Smith, Marshi                UA-AZ                     NT    2:02.83
                  29.29     1:00.90 (31.61)     1:31.69 (30.79)     2:02.83 (31.14)
  7 MacManus, Diana R         FR Texas-ST                  NT    2:04.11
                  29.81     1:01.22 (31.41)     1:32.96 (31.74)     2:04.11 (31.15)
  8 Gresdal, Jenna               UA-AZ                     NT    2:04.79
                  29.52     1:01.31 (31.79)     1:33.35 (32.04)     2:04.79 (31.44)
  9 Voyles, Lindsey A         FR Texas-ST                  NT   x2:05.76
                  29.87     1:01.65 (31.78)     1:33.73 (32.08)     2:05.76 (32.03)
10 Flanagan, Meg                UA-AZ                     NT   x2:07.17
                  30.91     1:03.07 (32.16)     1:35.37 (32.30)     2:07.17 (31.80)
11 Miciul, Alexandra            SMU-NT                    NT    2:11.89
                  31.18     1:04.18 (33.00)     1:37.68 (33.50)     2:11.89 (34.21)
-- Pursley, Lisa                UA-AZ                     NT   X2:08.14
                  29.58     1:01.70 (32.12)     1:34.57 (32.87)     2:08.14 (33.57)
-- Erickson, Danielle           UA-AZ                     NT   X2:13.14
                  31.62     1:05.48 (33.86)     1:39.29 (33.81)     2:13.14 (33.85)

Event 8  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Thoman, Nick                 UA-AZ                     NT    1:45.48
                  24.97       51.53 (26.56)     1:18.56 (27.03)     1:45.48 (26.92)
  2 O'Brien, Nate             SR Texas-ST                  NT    1:46.00
                  25.79       52.91 (27.12)     1:20.23 (27.32)     1:46.00 (25.77)
  3 McDermott, Caleb          FR Texas-ST                  NT    1:47.33
                  25.56       52.84 (27.28)     1:20.06 (27.22)     1:47.33 (27.27)
  4 Clark, Ian                   SMU-NT                    NT    1:47.73
                  25.82       53.32 (27.50)     1:20.34 (27.02)     1:47.73 (27.39)
  5 Rohleder, Daniel          FR Texas-ST                  NT    1:49.93
                  26.24       54.33 (28.09)     1:22.37 (28.04)     1:49.93 (27.56)
  6 SeItz, Christopher        FR Texas-ST                  NT   x1:52.02
                  26.71       55.10 (28.39)     1:24.00 (28.90)     1:52.02 (28.02)
  7 Patterson, John           JR Texas-ST                  NT   x1:52.41
                  26.37       54.63 (28.26)     1:23.80 (29.17)     1:52.41 (28.61)
  8 Rothman, Nate                UA-AZ                     NT    1:52.51
                  26.94       55.21 (28.27)     1:24.04 (28.83)     1:52.51 (28.47)
  9 Burnett, Simon               UA-AZ                     NT    1:52.67
                  25.33       53.51 (28.18)     1:23.03 (29.52)     1:52.67 (29.64)
10 Taylor, Denton               UA-AZ                     NT   x1:53.43
                  26.43       54.91 (28.48)     1:24.17 (29.26)     1:53.43 (29.26)
11 Hadley, Eric                 SMU-NT                    NT    1:55.39
                  26.26       54.73 (28.47)     1:24.46 (29.73)     1:55.39 (30.93)
12 Weiderman, Alex              SMU-NT                    NT    1:55.62
                  27.15       56.41 (29.26)     1:26.23 (29.82)     1:55.62 (29.39)
13 Maxwell, Darren              UA-AZ                     NT   x1:58.75
                  27.46       57.47 (30.01)     1:27.81 (30.34)     1:58.75 (30.94)

Event 9  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tinnon, Elizabeth O       SO Texas-ST                  NT    2:13.12
                  30.78     1:05.09 (34.31)     1:38.50 (33.41)     2:13.12 (34.62)
  2 Avilla, Leah K            SO Texas-ST                  NT    2:15.40
                  31.38     1:05.92 (34.54)     1:40.75 (34.83)     2:15.40 (34.65)
  3 Sambrailo, Tamara            SMU-NT                    NT    2:16.73
                  31.36     1:05.56 (34.20)     1:40.26 (34.70)     2:16.73 (36.47)
  4 Clark, Corrie                SMU-NT                    NT    2:17.52
                  31.26     1:06.59 (35.33)     1:42.15 (35.56)     2:17.52 (35.37)
  5 Nordenstam, Sara             SMU-NT                    NT    2:17.76
                  32.00     1:07.40 (35.40)     1:43.21 (35.81)     2:17.76 (34.55)
  6 Hemmerle, Tracey L        JR Texas-ST                  NT    2:18.81
                  31.64     1:06.77 (35.13)     1:42.67 (35.90)     2:18.81 (36.14)
  7 Sieper, Erin                 UA-AZ                     NT    2:18.84
                  32.12     1:07.23 (35.11)     1:42.59 (35.36)     2:18.84 (36.25)
  8 Schuknecht, Alisa L       SR Texas-ST                  NT   x2:21.15
                  33.05     1:08.64 (35.59)     1:44.85 (36.21)     2:21.15 (36.30)
  9 Willis, Katie                UA-AZ                     NT    2:24.17
                  32.89     1:09.08 (36.19)     1:46.27 (37.19)     2:24.17 (37.90)

Event 10  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lowe, Matt                FR Texas-ST                  NT    2:01.31
                  27.45       57.94 (30.49)     1:29.31 (31.37)     2:01.31 (32.00)
  2 Schurr, Christian         JR Texas-ST                  NT    2:01.98
                  27.58       58.49 (30.91)     1:30.22 (31.73)     2:01.98 (31.76)
  2 Barnes, Ivan                 UA-AZ                     NT    2:01.98
                  28.01       59.11 (31.10)     1:30.69 (31.58)     2:01.98 (31.29)
  4 Rollins, Dave                UA-AZ                     NT    2:03.13
                  28.14       59.47 (31.33)     1:31.00 (31.53)     2:03.13 (32.13)
  5 Stevens, Nate                UA-AZ                     NT    2:04.44
                  28.42       59.82 (31.40)     1:31.90 (32.08)     2:04.44 (32.54)
  6 Molnar, Matt              JR Texas-ST                  NT    2:09.79
                  28.30     1:00.61 (32.31)     1:34.55 (33.94)     2:09.79 (35.24)
  7 Robbins, Cliff            JR Texas-ST                  NT   x2:10.17
                  28.91     1:01.58 (32.67)     1:35.44 (33.86)     2:10.17 (34.73)
  8 Kiley, Ryan                  UA-AZ                     NT   x2:11.90
                  30.32     1:04.06 (33.74)     1:37.85 (33.79)     2:11.90 (34.05)
  9 Stinson, Bob                 UA-AZ                     NT   x2:13.83
                  30.09     1:04.01 (33.92)     1:39.04 (35.03)     2:13.83 (34.79)
10 Raschle, Patrick             SMU-NT                    NT    2:14.00
                  30.54     1:04.83 (34.29)     1:39.11 (34.28)     2:14.00 (34.89)
11 Wolther, Travis              SMU-NT                    NT    2:18.55
                  29.25     1:03.66 (34.41)     1:40.35 (36.69)     2:18.55 (38.20)
12 Hock, Matthew                SMU-NT                    NT    2:21.65
                  30.81     1:06.14 (35.33)     1:43.15 (37.01)     2:21.65 (38.50)

Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wanezek, Sarah K          SR Texas-ST                  NT      54.66
                  25.60       54.66 (29.06)
  2 Myers, Whitney               UA-AZ                     NT      56.02
                  26.36       56.02 (29.66)
  3 Robinson, Katie A         SO Texas-ST                  NT      56.19
                  26.28       56.19 (29.91)
  4 Brown, Connie M           SO Texas-ST                  NT      56.25
                  26.59       56.25 (29.66)
  5 Pursley, Lisa                UA-AZ                     NT      56.42
                  26.67       56.42 (29.75)
  6 Ferritto, Elaine M        SO Texas-ST                  NT     x56.88
                  26.77       56.88 (30.11)
  7 Cashion, Courtney            UA-AZ                     NT      57.00
                  26.89       57.00 (30.11)
  8 Darling, Leane               SMU-NT                    NT      57.03
                  26.64       57.03 (30.39)
  9 Wehrmann, Erin N          JR Texas-ST                  NT     x57.19
                  26.44       57.19 (30.75)
10 Blackman, Jennifer           SMU-NT                    NT      57.56
                  27.10       57.56 (30.46)
11 Clark, Corrie                SMU-NT                    NT      57.64
                  27.20       57.64 (30.44)
12 Robbins, Jennifer S       JR Texas-ST                  NT     x59.37
                  27.27       59.37 (32.10)
13 Hackett, Ryann               UA-AZ                     NT     x59.57
                  27.81       59.57 (31.76)
14 Smith, Marshi                UA-AZ                     NT   x1:00.73
                  28.54     1:00.73 (32.19)
15 Erickson, Danielle           UA-AZ                     NT   x1:02.62
                  29.10     1:02.62 (33.52)
-- Siminski, Kristy E        JR Texas-ST                  NT     X58.12
                  27.69       58.12 (30.43)
-- Galloway, Julie A         FR Texas-ST                  NT     X58.37
                  27.11       58.37 (31.26)
-- Tinnon, Elizabeth O       SO Texas-ST                  NT     X58.63
                  27.69       58.63 (30.94)
-- Schuknecht, Alisa L       SR Texas-ST                  NT     X59.02
                  28.06       59.02 (30.96)
-- Nath, Paige N             SR Texas-ST                  NT     X59.16
                  27.55       59.16 (31.61)
-- Hemmerle, Tracey L        JR Texas-ST                  NT     X59.24
                  28.38       59.24 (30.86)
-- Razo, Ashley B            JR Texas-ST                  NT   X1:00.47
                  28.44     1:00.47 (32.03)
-- Avilla, Leah K            SO Texas-ST                  NT   X1:00.50
                  28.39     1:00.50 (32.11)
-- MacManus, Diana R         FR Texas-ST                  NT   X1:01.53
                  28.67     1:01.53 (32.86)
-- Elofson, Kathryn             UA-AZ                     NT   X1:02.59
                  28.83     1:02.59 (33.76)

Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ferns, Lyndon                UA-AZ                     NT      47.21
                  21.67       47.21 (25.54)
  2 DiTorro, Daniel           SR Texas-ST                  NT      48.03
                  22.03       48.03 (26.00)
  3 Becerra, Camilo              SMU-NT                    NT      48.81
                  22.70       48.81 (26.11)
  4 Rohleder, Daniel          FR Texas-ST                  NT      48.95
                  22.73       48.95 (26.22)
  5 Sacco, Thomas             SO Texas-ST                  NT      48.97
                  22.97       48.97 (26.00)
  6 Davidson, Andrew          SR Texas-ST                  NT     x49.93
                  23.29       49.93 (26.64)
  7 Subirats, Albert             UA-AZ                     NT      49.99
                  23.08       49.99 (26.91)
  8 Donaldson, Dave           SO Texas-ST                  NT     x50.07
                  23.35       50.07 (26.72)
  9 McAnally, Austin          SR Texas-ST                  NT     x50.17
                  23.23       50.17 (26.94)
10 O'Halloran, Tyler         SO Texas-ST                  NT     x50.25
                  23.27       50.25 (26.98)
11 Thoman, Nick                 UA-AZ                     NT      50.58
                  23.63       50.58 (26.95)
12 Hampson, Richard             SMU-NT                    NT      51.72
                  24.12       51.72 (27.60)
13 Maxwell, Darren              UA-AZ                     NT     x51.75
                  24.04       51.75 (27.71)
14 Garmendia, Emilio            SMU-NT                    NT      51.96
                  24.00       51.96 (27.96)
15 Denham, Brett                SMU-NT                    NT     x52.20
                  23.80       52.20 (28.40)
16 Harris, Jeremy            FR Texas-ST                  NT     x53.20
                  24.41       53.20 (28.79)
17 Pritchett, Poston         SO Texas-ST                  NT     x53.21
                  24.78       53.21 (28.43)
18 Patterson, John           JR Texas-ST                  NT     x53.42
                  25.04       53.42 (28.38)
19 Steninger, Bart              UA-AZ                     NT     x53.83
                  24.95       53.83 (28.88)
20 Cohen, Josh                  SMU-NT                    NT     x54.37
                  25.29       54.37 (29.08)
-- Riley, Sean               SO Texas-ST                  NT     X50.14
                  23.55       50.14 (26.59)
-- Robbins, Cliff            JR Texas-ST                  NT     X51.73
                  23.77       51.73 (27.96)

Event 13  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Carman, Anja                 SMU-NT                    NT    4:45.17
                  27.21       56.08 (28.87)     1:24.81 (28.73)     1:53.60 (28.79)
        2:22.43 (28.83)     2:51.31 (28.88)     3:20.13 (28.82)     3:48.68 (28.55)
        4:17.28 (28.60)     4:45.17 (27.89)
  2 Rigamonti, Flavia            SMU-NT                    NT    4:47.03
                  26.95       55.48 (28.53)     1:24.48 (29.00)     1:53.65 (29.17)
        2:22.83 (29.18)     2:51.87 (29.04)     3:21.07 (29.20)     3:50.27 (29.20)
        4:19.28 (29.01)     4:47.03 (27.75)
  3 Mason, Emily                 UA-AZ                     NT    4:47.20
                  27.15       55.88 (28.73)     1:24.58 (28.70)     1:53.52 (28.94)
        2:22.51 (28.99)     2:51.45 (28.94)     3:20.52 (29.07)     3:49.62 (29.10)
        4:18.84 (29.22)     4:47.20 (28.36)
  4 Blackman, Candace            SMU-NT                    NT    4:52.62
                  26.54       55.39 (28.85)     1:24.72 (29.33)     1:54.24 (29.52)
        2:24.12 (29.88)     2:53.69 (29.57)     3:23.44 (29.75)     3:53.17 (29.73)
        4:23.02 (29.85)     4:52.62 (29.60)
  5 Garrett, Macie L          FR Texas-ST                  NT    4:54.18
                  27.48       56.55 (29.07)     1:25.89 (29.34)     1:55.77 (29.88)
        2:25.54 (29.77)     2:55.40 (29.86)     3:25.36 (29.96)     3:55.38 (30.02)
        4:25.22 (29.84)     4:54.18 (28.96)
  6 Daly, Sarah                  SMU-NT                    NT   x4:55.29
                  27.65       56.93 (29.28)     1:26.64 (29.71)     1:56.20 (29.56)
        2:25.71 (29.51)     2:55.45 (29.74)     3:25.08 (29.63)     3:54.83 (29.75)
        4:24.96 (30.13)     4:55.29 (30.33)
  7 Roberts, Katie               SMU-NT                    NT   x4:57.48
                  27.71       57.76 (30.05)     1:27.98 (30.22)     1:58.41 (30.43)
        2:28.67 (30.26)     2:58.77 (30.10)     3:28.98 (30.21)     3:58.94 (29.96)
        4:28.76 (29.82)     4:57.48 (28.72)
  8 Larence, Mandy V          JR Texas-ST                  NT    4:57.84
                  27.62       57.20 (29.58)     1:27.19 (29.99)     1:57.35 (30.16)
        2:27.39 (30.04)     2:57.70 (30.31)     3:27.87 (30.17)     3:58.08 (30.21)
        4:28.12 (30.04)     4:57.84 (29.72)
  9 Hoffman, Lizzy A          SR Texas-ST                  NT    4:57.95
                  28.25       58.12 (29.87)     1:28.54 (30.42)     1:58.88 (30.34)
        2:29.28 (30.40)     2:59.82 (30.54)     3:29.90 (30.08)     3:59.89 (29.99)
        4:29.40 (29.51)     4:57.95 (28.55)
  9 Nymeyer, Lacey               UA-AZ                     NT    4:57.95
                  27.41       57.33 (29.92)     1:27.80 (30.47)     1:58.62 (30.82)
        2:28.89 (30.27)     2:59.57 (30.68)     3:29.94 (30.37)     3:59.71 (29.77)
        4:29.16 (29.45)     4:57.95 (28.79)
11 Anderson, Stephanie Jo J  SO Texas-ST                  NT   x5:01.64
                  27.37       57.30 (29.93)     1:27.80 (30.50)     1:58.41 (30.61)
        2:28.89 (30.48)     2:59.50 (30.61)     3:30.11 (30.61)     4:00.94 (30.83)
        4:31.34 (30.40)     5:01.64 (30.30)
12 Huang, Delia P            FR Texas-ST                  NT   x5:01.88
                  27.82       57.88 (30.06)     1:28.72 (30.84)     1:59.40 (30.68)
        2:29.80 (30.40)     3:00.14 (30.34)     3:30.83 (30.69)     4:01.19 (30.36)
        4:31.87 (30.68)     5:01.88 (30.01)
13 Grundlingh, Marizanne        SMU-NT                    NT   x5:02.24
                  28.50       59.11 (30.61)     1:29.44 (30.33)     1:59.90 (30.46)
        2:30.40 (30.50)     3:01.05 (30.65)     3:31.48 (30.43)     4:01.96 (30.48)
        4:32.10 (30.14)     5:02.24 (30.14)
14 Willis, Katie                UA-AZ                     NT    5:02.83
                  27.98       58.22 (30.24)     1:28.79 (30.57)     1:59.15 (30.36)
        2:29.59 (30.44)     3:00.22 (30.63)     3:30.84 (30.62)     4:01.76 (30.92)
        4:32.49 (30.73)     5:02.83 (30.34)
15 MacLeish, Kristina E      SO Texas-ST                  NT   x5:04.19
                  28.53       58.76 (30.23)     1:29.22 (30.46)     1:59.80 (30.58)
        2:30.52 (30.72)     3:01.18 (30.66)     3:32.12 (30.94)     4:02.90 (30.78)
        4:33.81 (30.91)     5:04.19 (30.38)
-- Rogers, Celeste           SO Texas-ST                  NT   X5:04.49
                  28.53       59.26 (30.73)     1:30.44 (31.18)     2:01.49 (31.05)
        2:32.27 (30.78)     3:03.18 (30.91)     3:34.40 (31.22)     4:05.16 (30.76)
        4:35.58 (30.42)     5:04.49 (28.91)
-- Sammis, Tiffany              SMU-NT                    NT   X5:09.61
                  28.62       59.39 (30.77)     1:30.65 (31.26)     2:02.33 (31.68)
        2:33.91 (31.58)     3:05.78 (31.87)     3:37.06 (31.28)     4:08.46 (31.40)
        4:39.39 (30.93)     5:09.61 (30.22)

Event 14  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 DeBerry, Tyler               UA-AZ                     NT    4:23.62
                  24.04       50.40 (26.36)     1:17.09 (26.69)     1:43.78 (26.69)
        2:10.53 (26.75)     2:37.69 (27.16)     3:04.71 (27.02)     3:31.56 (26.85)
        3:58.27 (26.71)     4:23.62 (25.35)
  2 McGinnis, Matt            FR Texas-ST                  NT    4:24.47
                  24.05       50.25 (26.20)     1:16.85 (26.60)     1:43.68 (26.83)
        2:10.70 (27.02)     2:37.88 (27.18)     3:04.78 (26.90)     3:31.70 (26.92)
        3:58.40 (26.70)     4:24.47 (26.07)
  3 Kevorkian, Aram              Texas-ST                  NT    4:29.02
                  24.23       50.41 (26.18)     1:17.10 (26.69)     1:44.20 (27.10)
        2:11.79 (27.59)     2:39.45 (27.66)     3:07.25 (27.80)     3:34.84 (27.59)
        4:02.29 (27.45)     4:29.02 (26.73)
  4 McDermott, Caleb          FR Texas-ST                  NT    4:34.57
                  24.33       51.11 (26.78)     1:18.45 (27.34)     1:45.99 (27.54)
        2:13.72 (27.73)     2:41.76 (28.04)     3:10.09 (28.33)     3:38.53 (28.44)
        4:06.87 (28.34)     4:34.57 (27.70)
  5 Kendrick, Rainer          SR Texas-ST                  NT   x4:35.39
                  24.29       51.39 (27.10)     1:19.05 (27.66)     1:46.75 (27.70)
        2:14.63 (27.88)     2:42.26 (27.63)     3:10.28 (28.02)     3:38.65 (28.37)
        4:07.13 (28.48)     4:35.39 (28.26)
  6 Postma, Ferdi                SMU-NT                    NT    4:35.72
                  25.45       53.24 (27.79)     1:21.28 (28.04)     1:49.23 (27.95)
        2:17.20 (27.97)     2:45.16 (27.96)     3:13.34 (28.18)     3:41.17 (27.83)
        4:09.19 (28.02)     4:35.72 (26.53)
  7 Biel, Matt                   UA-AZ                     NT    4:36.42
                  25.12       52.22 (27.10)     1:19.69 (27.47)     1:47.33 (27.64)
        2:14.94 (27.61)     2:42.92 (27.98)     3:11.31 (28.39)     3:39.86 (28.55)
        4:08.38 (28.52)     4:36.42 (28.04)
  8 Copple, Blake             SO Texas-ST                  NT   x4:36.79
                  24.81       51.88 (27.07)     1:19.24 (27.36)     1:47.02 (27.78)
        2:15.15 (28.13)     2:43.41 (28.26)     3:11.86 (28.45)     3:40.51 (28.65)
        4:09.17 (28.66)     4:36.79 (27.62)
  9 Walbeke, Jessen              SMU-NT                    NT    4:48.75
                  25.92       53.78 (27.86)     1:22.85 (29.07)     1:51.95 (29.10)
        2:21.29 (29.34)     2:50.59 (29.30)     3:20.04 (29.45)     3:49.72 (29.68)
        4:19.36 (29.64)     4:48.75 (29.39)
10 Kahn, David               JR Texas-ST                  NT   x4:50.98
                  25.62       53.98 (28.36)     1:22.59 (28.61)     1:51.80 (29.21)
        2:21.18 (29.38)     2:50.87 (29.69)     3:20.52 (29.65)     3:50.67 (30.15)
        4:21.06 (30.39)     4:50.98 (29.92)
11 Milu, Shane                  SMU-NT                    NT    4:52.48
                  25.30       54.19 (28.89)     1:23.85 (29.66)     1:53.96 (30.11)
        2:23.55 (29.59)     2:53.27 (29.72)     3:23.43 (30.16)     3:53.51 (30.08)
        4:23.67 (30.16)     4:52.48 (28.81)
12 Balderamos, William          SMU-NT                    NT   x5:00.79
                  27.35       57.42 (30.07)     1:27.75 (30.33)     1:58.30 (30.55)
        2:28.63 (30.33)     2:59.10 (30.47)     3:29.80 (30.70)     4:00.57 (30.77)
        4:31.33 (30.76)     5:00.79 (29.46)
-- Nabors, John              SR Texas-ST                  NT   X4:30.25
                  24.84       51.75 (26.91)     1:18.65 (26.90)     1:45.33 (26.68)
        2:12.37 (27.04)     2:39.89 (27.52)     3:07.74 (27.85)     3:35.46 (27.72)
        4:03.09 (27.63)     4:30.25 (27.16)
-- SeItz, Christopher        FR Texas-ST                  NT   X4:36.23
                  24.45       52.03 (27.58)     1:19.76 (27.73)     1:47.78 (28.02)
        2:16.01 (28.23)     2:44.22 (28.21)     3:12.37 (28.15)     3:40.38 (28.01)
        4:08.49 (28.11)     4:36.23 (27.74)
-- Kelley, Wade              JR Texas-ST                  NT   X4:39.05
                  25.64       52.89 (27.25)     1:20.72 (27.83)     1:48.78 (28.06)
        2:17.05 (28.27)     2:45.24 (28.19)     3:13.45 (28.21)     3:42.25 (28.80)
        4:10.85 (28.60)     4:39.05 (28.20)

Event 15  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals
===============================================================================
  1 University of Texas-ST  'A'                            NT    3:42.49
     1) McGregory, Hayley F FR          2) Avilla, Leah K SO
     3) Wanezek, Sarah K SR             4) Siminski, Kristy E JR
                  26.80       55.20 (55.20)     1:24.94 (29.74)   1:58.28 (1:03.08)
        2:22.90 (24.62)     2:51.89 (53.61)     3:15.99 (24.10)     3:42.49 (50.60)
  2 University of Arizona-AZ  'A'                          NT    3:44.00
     1) Smith, Marshi                   2) Sieper, Erin
     3) Myers, Whitney                  4) Cashion, Courtney
                  26.65       55.31 (55.31)     1:24.70 (29.39)   1:58.86 (1:03.55)
        2:24.61 (25.75)     2:54.60 (55.74)     3:18.10 (23.50)     3:44.00 (49.40)
  3 University of Texas-ST  'B'                            NT    3:44.77
     1) Wycliffe, Elizabeth C JR        2) Tinnon, Elizabeth O SO
     3) Robinson, Katie A SO            4) Humphries, Kaela N SR
                  27.32       55.98 (55.98)     1:24.67 (28.69)   1:57.72 (1:01.74)
        2:23.37 (25.65)     2:53.74 (56.02)     3:17.86 (24.12)     3:44.77 (51.03)
  4 Southern Methodist University-NT  'A'                  NT    3:46.04
     1) Carman, Anja                    2) Sambrailo, Tamara
     3) Darling, Leane                  4) Lemmen, Celina
                  27.33       55.04 (55.04)     1:24.77 (29.73)   1:58.75 (1:03.71)
        2:25.00 (26.25)     2:55.87 (57.12)     3:19.61 (23.74)     3:46.04 (50.17)
  5 Southern Methodist University-NT  'B'                  NT    3:48.70
     1) Alradi, Roxanne                 2) Clark, Corrie
     3) Blackman, Jennifer              4) Blackman, Candace
                  27.54       56.56 (56.56)     1:25.95 (29.39)   2:00.53 (1:03.97)
        2:27.01 (26.48)     2:57.51 (56.98)     3:22.11 (24.60)     3:48.70 (51.19)
  6 University of Arizona-AZ  'B'                          NT    3:53.41
     1) Hayes, Jessica                  2) Mason, Emily
     3) Pursley, Lisa                   4) Nymeyer, Lacey
                  27.88       57.05 (57.05)     1:28.70 (31.65)   2:05.12 (1:08.07)
        2:31.42 (26.30)     3:01.94 (56.82)     3:26.31 (24.37)     3:53.41 (51.47)
-- University of Texas-ST  'C'                            NT   X3:52.62
     1) Brown, Connie M SO              2) Hemmerle, Tracey L JR
     3) Wehrmann, Erin N JR             4) Ferritto, Elaine M SO
                  27.17       56.79 (56.79)     1:27.37 (30.58)   2:02.58 (1:05.79)
        2:28.43 (25.85)     2:59.58 (57.00)     3:24.68 (25.10)     3:52.62 (53.04)
-- University of Arizona-AZ  'C'                          NT   X4:01.60
     1) Hackett, Ryann                  2) Willis, Katie
     3) Erickson, Danielle              4) Elofson, Kathryn
                  28.71       58.95 (58.95)     1:30.06 (31.11)   2:06.06 (1:07.11)
        2:34.74 (28.68)   3:09.74 (1:03.68)     3:34.13 (24.39)     4:01.60 (51.86)

Event 16  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals
===============================================================================
  1 University of Arizona-AZ  'A'                          NT    3:15.69
     1) Thoman, Nick                    2) Barnes, Ivan
     3) Ferns, Lyndon                   4) Burnett, Simon
                  24.15       49.34 (49.34)     1:14.97 (25.63)     1:44.19 (54.85)
        2:05.53 (21.34)     2:31.02 (46.83)     2:51.79 (20.77)     3:15.69 (44.67)
  2 University of Texas-ST  'B'                            NT    3:18.31
     1) Sacco, Thomas SO                2) Schurr, Christian JR
     3) Rohleder, Daniel FR             4) O'Halloran, Tyler SO
                  24.01       49.13 (49.13)     1:14.74 (25.61)     1:44.26 (55.13)
        2:05.96 (21.70)     2:32.56 (48.30)     2:53.92 (21.36)     3:18.31 (45.75)
  3 University of Texas-ST  'A'                            NT    3:19.65
     1) Davidson, Andrew SR             2) Lowe, Matt FR
     3) DiTorro, Daniel SR              4) Weber_Gale, Garrett SO
                  25.10       50.73 (50.73)     1:16.54 (25.81)     1:46.39 (55.66)
        2:08.28 (21.89)     2:34.75 (48.36)     2:55.60 (20.85)     3:19.65 (44.90)
  4 University of Arizona-AZ  'B'                          NT    3:20.67
     1) Rollins, Dave                   2) Stevens, Nate
     3) Subirats, Albert                4) Persson, Jonas
                  23.86       50.19 (50.19)     1:16.43 (26.24)     1:46.28 (56.09)
        2:08.79 (22.51)     2:35.80 (49.52)     2:56.92 (21.12)     3:20.67 (44.87)
  5 Southern Methodist University-NT  'A'                  NT    3:21.57
     1) Clark, Ian                      2) Nylin, Per
     3) Becerra, Camilo                 4) White, J D
                  24.81       51.14 (51.14)     1:16.87 (25.73)     1:47.34 (56.20)
        2:09.61 (22.27)     2:35.68 (48.34)     2:57.52 (21.84)     3:21.57 (45.89)
  6 Southern Methodist University-NT  'B'                  NT    3:35.75
     1) Hadley, Eric                    2) Raschle, Patrick
     3) Hampson, Richard                4) Garmendia, Emilio
                  25.85       53.47 (53.47)     1:22.38 (28.91)   1:56.45 (1:02.98)
        2:20.14 (23.69)     2:47.82 (51.37)     3:10.42 (22.60)     3:35.75 (47.93)
-- University of Texas-ST  'C'                            NT   X3:22.96
     1) O'Brien, Nate SR                2) Molnar, Matt JR
     3) Riley, Sean SO                  4) McAnally, Austin SR
                  24.29       49.62 (49.62)     1:16.15 (26.53)     1:47.64 (58.02)
        2:10.63 (22.99)     2:37.35 (49.71)     2:59.45 (22.10)     3:22.96 (45.61)
-- University of Arizona-AZ  'C'                          NT   X3:24.86
     1) Rothman, Nate                   2) Stinson, Bob
     3) Maxwell, Darren                 4) Ritter, Adam
                  24.57       50.78 (50.78)     1:18.21 (27.43)     1:49.92 (59.14)
        2:12.87 (22.95)     2:40.29 (50.37)     3:01.35 (21.06)     3:24.86 (44.57)
-- University of Arizona-AZ  'D'                          NT   X3:33.65
     1) Taylor, Denton                  2) Kiley, Ryan
     3) Steninger, Bart                 4) Howard, Andrew
                  25.25       52.15 (52.15)     1:19.24 (27.09)     1:50.82 (58.67)
        2:15.60 (24.78)     2:44.67 (53.85)     3:07.84 (23.17)     3:33.65 (48.98)
-- Southern Methodist University-NT  'C'                  NT   X3:35.98
     1) Smith, Justin                   2) Morton, Michael
     3) Denham, Brett                   4) Ingraham, Chase
                  25.53       52.88 (52.88)     1:22.13 (29.25)   1:56.20 (1:03.32)
        2:20.00 (23.80)     2:48.68 (52.48)     3:11.07 (22.39)     3:35.98 (47.30)
-- Southern Methodist University-NT  'D'                  NT   X3:43.47
     1) Weiderman, Alex                 2) Hock, Matthew
     3) Cohen, Josh                     4) Brackett, Jani
                  25.92       54.16 (54.16)     1:23.82 (29.66)   1:58.79 (1:04.63)
        2:23.73 (24.94)     2:53.24 (54.45)     3:17.04 (23.80)     3:43.47 (50.23)

Event 17  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals
===============================================================================
  1 University of Texas-ST  'A'                            NT    1:41.36
     1) McGregory, Hayley F FR          2) Tinnon, Elizabeth O SO
     3) Wanezek, Sarah K SR             4) Siminski, Kristy E JR
                  25.97       53.99 (28.02)     1:17.92 (23.93)     1:41.36 (23.44)
  2 University of Arizona-AZ  'A'                          NT    1:42.80
     1) Gresdal, Jenna                  2) Sieper, Erin
     3) Myers, Whitney                  4) Nymeyer, Lacey
                  25.94       54.89 (28.95)     1:20.01 (25.12)     1:42.80 (22.79)
  3 Southern Methodist University-NT  'A'                  NT    1:44.56
     1) Alradi, Roxanne                 2) Sambrailo, Tamara
     3) Darling, Leane                  4) Pomeroy, Laura
                  26.70       55.52 (28.82)     1:21.25 (25.73)     1:44.56 (23.31)
  4 University of Texas-ST  'B'                            NT    1:44.76
     1) Brown, Connie M SO              2) Avilla, Leah K SO
     3) Robinson, Katie A SO            4) Humphries, Kaela N SR
                  26.32       56.06 (29.74)     1:21.50 (25.44)     1:44.76 (23.26)
  5 University of Arizona-AZ  'B'                          NT    1:44.81
     1) Smith, Marshi                   2) Willis, Katie
     3) Pursley, Lisa                   4) Cashion, Courtney
                  26.41       56.71 (30.30)     1:21.73 (25.02)     1:44.81 (23.08)
  6 Southern Methodist University-NT  'B'                  NT    1:45.10
     1) Carman, Anja                    2) Clark, Corrie
     3) Blackman, Candace               4) Lemmen, Celina
                  26.50       55.65 (29.15)     1:21.75 (26.10)     1:45.10 (23.35)
  7 University of Texas-ST  'C'                            NT    1:46.18
     1) Wycliffe, Elizabeth C JR        2) Nath, Paige N SR
     3) Wehrmann, Erin N JR             4) Faulkner, Jaclyn F JR
                  26.65       56.50 (29.85)     1:22.08 (25.58)     1:46.18 (24.10)

Event 18  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals
===============================================================================
  1 University of Arizona-AZ  'A'                          NT    1:29.01
     1) Rollins, Dave                   2) Barnes, Ivan
     3) Ferns, Lyndon                   4) Burnett, Simon
                  23.12       47.92 (24.80)     1:09.00 (21.08)     1:29.01 (20.01)
  2 University of Texas-ST  'A'                            NT    1:29.43
     1) Davidson, Andrew SR             2) Lowe, Matt FR
     3) DiTorro, Daniel SR              4) Weber_Gale, Garrett SO
                  23.10       48.43 (25.33)     1:09.38 (20.95)     1:29.43 (20.05)
  3 University of Texas-ST  'B'                            NT    1:30.55
     1) Sacco, Thomas SO                2) Schurr, Christian JR
     3) Rohleder, Daniel FR             4) O'Halloran, Tyler SO
                  23.39       48.60 (25.21)     1:10.49 (21.89)     1:30.55 (20.06)
  4 University of Arizona-AZ  'B'                          NT    1:31.85
     1) Thoman, Nick                    2) Stevens, Nate
     3) Subirats, Albert                4) Persson, Jonas
                  23.68       49.31 (25.63)     1:11.12 (21.81)     1:31.85 (20.73)
  5 University of Texas-ST  'C'                            NT    1:32.31
     1) Kahn, David JR                  2) Riley, Sean SO
     3) Kendrick, Rainer SR             4) Donaldson, Dave SO
                  24.33       50.27 (25.94)     1:11.52 (21.25)     1:32.31 (20.79)
  6 Southern Methodist University-NT  'B'                  NT    1:32.68
     1) Clark, Ian                      2) Nylin, Per
     3) Becerra, Camilo                 4) Stephenson, Justin
                  24.24       50.02 (25.78)     1:11.52 (21.50)     1:32.68 (21.16)
  7 University of Texas-ST  'D'                            NT   x1:33.18
     1) Patterson, John JR              2) Molnar, Matt JR
     3) Robbins, Cliff JR               4) Kelley, Wade JR
                  24.27       49.75 (25.48)     1:12.30 (22.55)     1:33.18 (20.88)
  8 University of Arizona-AZ  'C'                          NT    1:35.57
     1) Rothman, Nate                   2) Stinson, Bob
     3) Maxwell, Darren                 4) Howard, Andrew
                  24.38       50.91 (26.53)     1:13.82 (22.91)     1:35.57 (21.75)
  9 Southern Methodist University-NT  'A'                  NT    1:38.42
     1) Hadley, Eric                    2) Raschle, Patrick
     3) Denham, Brett                   4) Garmendia, Emilio
                  24.73       52.93 (28.20)     1:16.70 (23.77)     1:38.42 (21.72)
10 Southern Methodist University-NT  'C'                  NT    1:38.82
     1) Weiderman, Alex                 2) Hock, Matthew
     3) Cohen, Josh                     4) Milu, Shane
                  24.28       53.36 (29.08)     1:16.76 (23.40)     1:38.82 (22.06)
11 Southern Methodist University-NT  'D'                  NT   x1:40.81
     1) Smith, Justin                   2) Morton, Michael
     3) Hampson, Richard                4) Brackett, Jani
                  25.21       54.38 (29.17)     1:19.00 (24.62)     1:40.81 (21.81)

Event 19  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rigamonti, Flavia            SMU-NT                    NT   16:22.40
                  27.54       56.72 (29.18)     1:26.34 (29.62)     1:56.24 (29.90)
        2:26.10 (29.86)     2:55.99 (29.89)     3:26.01 (30.02)     3:55.98 (29.97)
        4:26.01 (30.03)     4:55.87 (29.86)     5:25.57 (29.70)     5:55.23 (29.66)
        6:25.14 (29.91)     6:55.12 (29.98)     7:25.24 (30.12)     7:55.01 (29.77)
        8:24.80 (29.79)     8:54.58 (29.78)     9:24.51 (29.93)     9:54.48 (29.97)
       10:24.43 (29.95)    10:54.39 (29.96)    11:24.39 (30.00)    11:54.31 (29.92)
       12:24.20 (29.89)    12:54.09 (29.89)    13:24.00 (29.91)    13:53.85 (29.85)
       14:23.77 (29.92)    14:53.73 (29.96)    15:23.62 (29.89)    15:53.49 (29.87)
       16:22.40 (28.91)
  2 Mason, Emily                 UA-AZ                     NT   16:39.15
                  27.95       57.91 (29.96)     1:28.15 (30.24)     1:58.51 (30.36)
        2:28.73 (30.22)     2:59.14 (30.41)     3:29.67 (30.53)     4:00.06 (30.39)
        4:30.41 (30.35)     5:00.88 (30.47)     5:31.32 (30.44)     6:01.24 (29.92)
        6:31.54 (30.30)     7:02.13 (30.59)     7:32.70 (30.57)     8:03.29 (30.59)
        8:33.96 (30.67)     9:04.48 (30.52)     9:34.87 (30.39)    10:05.40 (30.53)
       10:36.07 (30.67)    11:06.46 (30.39)    11:36.61 (30.15)    12:07.15 (30.54)
       12:37.41 (30.26)    13:07.94 (30.53)    13:38.48 (30.54)    14:08.92 (30.44)
       14:38.96 (30.04)    15:09.06 (30.10)    15:39.08 (30.02)    16:09.29 (30.21)
       16:39.15 (29.86)
  3 Daly, Sarah                  SMU-NT                    NT   16:40.29
                  28.10       58.33 (30.23)     1:28.52 (30.19)     1:58.93 (30.41)
        2:29.24 (30.31)     2:59.52 (30.28)     3:29.84 (30.32)     4:00.21 (30.37)
        4:30.49 (30.28)     5:01.03 (30.54)     5:31.61 (30.58)     6:01.93 (30.32)
        6:32.43 (30.50)     7:02.92 (30.49)     7:33.26 (30.34)     8:03.82 (30.56)
        8:34.29 (30.47)     9:04.83 (30.54)     9:35.33 (30.50)    10:05.82 (30.49)
       10:36.24 (30.42)    11:06.79 (30.55)    11:37.16 (30.37)    12:07.60 (30.44)
       12:38.01 (30.41)    13:08.40 (30.39)    13:38.88 (30.48)    14:09.43 (30.55)
       14:39.85 (30.42)    15:10.24 (30.39)    15:40.52 (30.28)    16:10.93 (30.41)
       16:40.29 (29.36)
  4 Anderson, Stephanie Jo J  SO Texas-ST                  NT   17:04.46
                  28.09       58.31 (30.22)     1:29.24 (30.93)     2:00.38 (31.14)
        2:31.51 (31.13)     3:02.53 (31.02)     3:33.52 (30.99)     4:04.42 (30.90)
        4:35.35 (30.93)     5:06.21 (30.86)     5:37.03 (30.82)     6:07.99 (30.96)
        6:39.02 (31.03)     7:09.98 (30.96)     7:41.33 (31.35)     8:12.63 (31.30)
        8:43.83 (31.20)     9:15.16 (31.33)     9:46.24 (31.08)    10:17.41 (31.17)
       10:48.66 (31.25)    11:19.92 (31.26)    11:51.31 (31.39)    12:22.72 (31.41)
       12:54.25 (31.53)    13:25.38 (31.13)    13:56.98 (31.60)    14:28.64 (31.66)
       15:00.17 (31.53)    15:31.90 (31.73)    16:03.07 (31.17)    16:34.25 (31.18)
       17:04.46 (30.21)
  5 MacLeish, Kristina E      SO Texas-ST                  NT   17:07.47
                  28.77       59.27 (30.50)     1:30.04 (30.77)     2:01.20 (31.16)
        2:32.49 (31.29)     3:03.83 (31.34)     3:35.29 (31.46)     4:06.34 (31.05)
        4:37.41 (31.07)     5:08.31 (30.90)     5:39.20 (30.89)     6:10.28 (31.08)
        6:41.16 (30.88)     7:12.23 (31.07)     7:43.36 (31.13)     8:14.56 (31.20)
        8:45.82 (31.26)     9:16.91 (31.09)     9:48.08 (31.17)    10:19.56 (31.48)
       10:51.06 (31.50)    11:22.57 (31.51)    11:54.32 (31.75)    12:26.04 (31.72)
       12:57.51 (31.47)    13:29.14 (31.63)    14:00.49 (31.35)    14:31.83 (31.34)
       15:03.20 (31.37)    15:34.51 (31.31)    16:06.03 (31.52)    16:37.18 (31.15)
       17:07.47 (30.29)
  6 Garrett, Macie L          FR Texas-ST                  NT   17:09.06
                  28.90       59.11 (30.21)     1:29.72 (30.61)     2:00.35 (30.63)
        2:31.13 (30.78)     3:02.28 (31.15)     3:33.24 (30.96)     4:04.38 (31.14)
        4:35.47 (31.09)     5:06.84 (31.37)     5:37.88 (31.04)     6:08.98 (31.10)
        6:40.31 (31.33)     7:11.37 (31.06)     7:42.68 (31.31)     8:14.03 (31.35)
        8:45.56 (31.53)     9:16.78 (31.22)     9:48.18 (31.40)    10:19.71 (31.53)
       10:51.08 (31.37)    11:22.62 (31.54)    11:54.52 (31.90)    12:25.87 (31.35)
       12:57.28 (31.41)    13:28.78 (31.50)    14:00.42 (31.64)    14:32.04 (31.62)
       15:03.16 (31.12)    15:35.16 (32.00)    16:06.86 (31.70)    16:38.45 (31.59)
       17:09.06 (30.61)

Event 20  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 DeBerry, Tyler               UA-AZ                     NT   15:31.16
                  24.94       52.58 (27.64)     1:20.90 (28.32)     1:49.17 (28.27)
        2:17.38 (28.21)     2:45.33 (27.95)     3:13.54 (28.21)     3:42.01 (28.47)
        4:10.26 (28.25)     4:38.42 (28.16)     5:07.16 (28.74)     5:35.33 (28.17)
        6:03.39 (28.06)     6:31.68 (28.29)     6:59.62 (27.94)     7:27.78 (28.16)
        7:56.59 (28.81)     8:24.92 (28.33)     8:53.82 (28.90)     9:22.22 (28.40)
        9:50.88 (28.66)    10:19.17 (28.29)    10:47.49 (28.32)    11:16.01 (28.52)
       11:44.37 (28.36)    12:12.93 (28.56)    12:41.38 (28.45)    13:09.92 (28.54)
       13:38.81 (28.89)    14:07.45 (28.64)    14:36.38 (28.93)    15:04.54 (28.16)
       15:31.16 (26.62)
  2 Biel, Matt                   UA-AZ                     NT   15:47.38
                  26.42       54.86 (28.44)     1:23.59 (28.73)     1:52.45 (28.86)
        2:21.35 (28.90)     2:50.27 (28.92)     3:19.18 (28.91)     3:48.00 (28.82)
        4:17.02 (29.02)     4:45.72 (28.70)     5:14.33 (28.61)     5:42.89 (28.56)
        6:11.58 (28.69)     6:40.29 (28.71)     7:09.39 (29.10)     7:38.25 (28.86)
        8:07.31 (29.06)     8:36.33 (29.02)     9:05.44 (29.11)     9:34.50 (29.06)
       10:03.51 (29.01)    10:32.61 (29.10)    11:01.83 (29.22)    11:30.75 (28.92)
       11:59.32 (28.57)    12:27.86 (28.54)    12:56.64 (28.78)    13:25.50 (28.86)
       13:54.00 (28.50)    14:22.64 (28.64)    14:51.16 (28.52)    15:19.84 (28.68)
       15:47.38 (27.54)
  3 Kevorkian, Aram              Texas-ST                  NT   15:50.30
                  25.37       53.02 (27.65)     1:21.18 (28.16)     1:49.63 (28.45)
        2:18.02 (28.39)     2:46.38 (28.36)     3:14.66 (28.28)     3:43.06 (28.40)
        4:11.51 (28.45)     4:39.86 (28.35)     5:08.34 (28.48)     5:36.81 (28.47)
        6:05.45 (28.64)     6:34.15 (28.70)     7:03.20 (29.05)     7:32.38 (29.18)
        8:01.50 (29.12)     8:30.66 (29.16)     8:59.91 (29.25)     9:29.29 (29.38)
        9:58.45 (29.16)    10:28.05 (29.60)    10:57.60 (29.55)    11:27.24 (29.64)
       11:57.04 (29.80)    12:26.58 (29.54)    12:56.26 (29.68)    13:25.77 (29.51)
       13:54.87 (29.10)    14:24.45 (29.58)    14:53.55 (29.10)    15:22.54 (28.99)
       15:50.30 (27.76)
  4 Copple, Blake             SO Texas-ST                  NT   16:01.54
                  25.95       54.53 (28.58)     1:23.49 (28.96)     1:52.57 (29.08)
        2:21.51 (28.94)     2:50.48 (28.97)     3:19.48 (29.00)     3:48.47 (28.99)
        4:17.42 (28.95)     4:46.36 (28.94)     5:15.37 (29.01)     5:44.30 (28.93)
        6:13.28 (28.98)     6:42.48 (29.20)     7:11.78 (29.30)     7:40.93 (29.15)
        8:10.21 (29.28)     8:39.52 (29.31)     9:08.84 (29.32)     9:38.12 (29.28)
       10:07.45 (29.33)    10:36.75 (29.30)    11:06.00 (29.25)    11:35.35 (29.35)
       12:05.07 (29.72)    12:34.70 (29.63)    13:04.11 (29.41)    13:33.89 (29.78)
       14:03.45 (29.56)    14:33.28 (29.83)    15:03.03 (29.75)    15:32.74 (29.71)
       16:01.54 (28.80)
  5 Walbeke, Jessen              SMU-NT                    NT   16:49.40
                  27.37       57.16 (29.79)     1:27.84 (30.68)     1:58.42 (30.58)
        2:29.12 (30.70)     2:59.79 (30.67)     3:30.43 (30.64)     4:00.88 (30.45)
        4:31.66 (30.78)     5:02.18 (30.52)     5:32.66 (30.48)     6:02.92 (30.26)
        6:34.04 (31.12)     7:04.66 (30.62)     7:35.22 (30.56)     8:06.16 (30.94)
        8:37.16 (31.00)     9:07.94 (30.78)     9:38.46 (30.52)    10:08.84 (30.38)
       10:39.73 (30.89)    11:10.79 (31.06)    11:41.55 (30.76)    12:12.14 (30.59)
       12:43.31 (31.17)    13:14.38 (31.07)    13:45.22 (30.84)    14:16.11 (30.89)
       14:46.95 (30.84)    15:17.94 (30.99)    15:48.63 (30.69)    16:19.18 (30.55)
       16:49.40 (30.22)
  6 Balderamos, William          SMU-NT                    NT   17:13.87
                  28.19       58.51 (30.32)     1:29.42 (30.91)     2:00.33 (30.91)
        2:31.30 (30.97)     3:02.37 (31.07)     3:33.73 (31.36)     4:05.13 (31.40)
        4:36.30 (31.17)     5:07.68 (31.38)     5:38.78 (31.10)     6:09.99 (31.21)
        6:41.26 (31.27)     7:12.76 (31.50)     7:44.37 (31.61)     8:16.16 (31.79)
        8:47.83 (31.67)     9:19.46 (31.63)     9:51.19 (31.73)    10:23.30 (32.11)
       10:55.05 (31.75)    11:26.37 (31.32)    11:57.15 (30.78)    12:28.71 (31.56)
       13:01.00 (32.29)    13:33.04 (32.04)    14:04.94 (31.90)    14:36.89 (31.95)
       15:09.19 (32.30)    15:41.68 (32.49)    16:12.92 (31.24)    16:43.86 (30.94)
       17:13.87 (30.01)

Event 21  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lemmen, Celina               SMU-NT                    NT    1:48.41
                  26.01       53.31 (27.30)     1:20.95 (27.64)     1:48.41 (27.46)
  2 Nymeyer, Lacey               UA-AZ                     NT    1:48.75
                  25.70       53.08 (27.38)     1:20.87 (27.79)     1:48.75 (27.88)
  3 Hayes, Jessica               UA-AZ                     NT    1:48.94
                  25.95       53.63 (27.68)     1:21.22 (27.59)     1:48.94 (27.72)
  4 Blackman, Candace            SMU-NT                    NT    1:49.64
                  25.56       52.98 (27.42)     1:21.11 (28.13)     1:49.64 (28.53)
  5 Cashion, Courtney            UA-AZ                     NT    1:50.05
                  26.22       54.03 (27.81)     1:22.09 (28.06)     1:50.05 (27.96)
  6 Siminski, Kristy E        JR Texas-ST                  NT    1:51.49
                  26.18       54.13 (27.95)     1:22.60 (28.47)     1:51.49 (28.89)
  7 Roberts, Katie               SMU-NT                    NT    1:51.53
                  25.99       53.86 (27.87)     1:22.52 (28.66)     1:51.53 (29.01)
  8 Robinson, Katie A         SO Texas-ST                  NT    1:51.69
                  26.23       54.57 (28.34)     1:23.64 (29.07)     1:51.69 (28.05)
  9 Larence, Mandy V          JR Texas-ST                  NT    1:52.33
                  26.94       55.61 (28.67)     1:23.94 (28.33)     1:52.33 (28.39)
10 Blackman, Jennifer           SMU-NT                    NT   x1:53.03
                  26.86       55.38 (28.52)     1:24.30 (28.92)     1:53.03 (28.73)
11 Grundlingh, Marizanne        SMU-NT                    NT   x1:53.58
                  27.08       55.54 (28.46)     1:24.44 (28.90)     1:53.58 (29.14)
12 Hoffman, Lizzy A          SR Texas-ST                  NT   x1:53.70
                  27.50       56.16 (28.66)     1:25.08 (28.92)     1:53.70 (28.62)
13 Wycliffe, Elizabeth C     JR Texas-ST                  NT   x1:53.90
                  26.68       55.16 (28.48)     1:24.51 (29.35)     1:53.90 (29.39)
14 Willis, Katie                UA-AZ                     NT   x1:54.16
                  27.35       56.17 (28.82)     1:25.38 (29.21)     1:54.16 (28.78)
15 Flanagan, Meg                UA-AZ                     NT   x1:55.05
                  26.51       55.54 (29.03)     1:25.03 (29.49)     1:55.05 (30.02)
16 Molina, Michelle C        SR Texas-ST                  NT   x1:55.17
                  26.71       55.38 (28.67)     1:24.89 (29.51)     1:55.17 (30.28)
17 Sammis, Tiffany              SMU-NT                    NT   x1:55.27
                  27.22       56.48 (29.26)     1:26.10 (29.62)     1:55.27 (29.17)
18 Elofson, Kathryn             UA-AZ                     NT   x1:56.97
                  27.08       56.58 (29.50)     1:26.62 (30.04)     1:56.97 (30.35)
-- Rogers, Celeste           SO Texas-ST                  NT   X1:53.91
                  26.84       55.61 (28.77)     1:24.85 (29.24)     1:53.91 (29.06)
-- Huang, Delia P            FR Texas-ST                  NT   X1:54.15
                  27.17       55.97 (28.80)     1:25.18 (29.21)     1:54.15 (28.97)

Event 22  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 McGinnis, Matt            FR Texas-ST                  NT    1:36.05
                  22.81       46.91 (24.10)     1:11.17 (24.26)     1:36.05 (24.88)
  2 Ferns, Lyndon                UA-AZ                     NT    1:37.73
                  22.26       46.79 (24.53)     1:11.89 (25.10)     1:37.73 (25.84)
  3 McDermott, Caleb          FR Texas-ST                  NT    1:38.70
                  22.69       47.19 (24.50)     1:12.86 (25.67)     1:38.70 (25.84)
  4 Nabors, John              SR Texas-ST                  NT    1:39.27
                  23.33       48.37 (25.04)     1:13.71 (25.34)     1:39.27 (25.56)
  5 Ritter, Adam                 UA-AZ                     NT    1:39.73
                  23.10       48.39 (25.29)     1:14.12 (25.73)     1:39.73 (25.61)
  6 Persson, Jonas               UA-AZ                     NT    1:39.76
                  23.73       48.91 (25.18)     1:14.25 (25.34)     1:39.76 (25.51)
  7 Weber_Gale, Garrett       SO Texas-ST                  NT   x1:39.83
                  23.07       48.66 (25.59)     1:14.53 (25.87)     1:39.83 (25.30)
  8 SeItz, Christopher        FR Texas-ST                  NT   x1:40.59
                  23.21       48.63 (25.42)     1:14.36 (25.73)     1:40.59 (26.23)
  9 Postma, Ferdi                SMU-NT                    NT    1:42.13
                  23.36       49.32 (25.96)     1:16.12 (26.80)     1:42.13 (26.01)
10 White, J D                   SMU-NT                    NT    1:42.48
                  23.96       49.75 (25.79)     1:16.17 (26.42)     1:42.48 (26.31)
11 Jeffers, Byron               UA-AZ                     NT   x1:42.62
                  23.51       49.01 (25.50)     1:15.25 (26.24)     1:42.62 (27.37)
12 Burnett, Simon               UA-AZ                     NT   x1:43.85
                  23.10       48.86 (25.76)     1:16.32 (27.46)     1:43.85 (27.53)
13 Subirats, Albert             UA-AZ                     NT   x1:43.89
                  24.12       50.36 (26.24)     1:17.09 (26.73)     1:43.89 (26.80)
14 Pritchett, Poston         SO Texas-ST                  NT   x1:44.03
                  24.02       50.54 (26.52)     1:16.99 (26.45)     1:44.03 (27.04)
15 Ingraham, Chase              SMU-NT                    NT    1:45.06
                  24.48       51.07 (26.59)     1:17.89 (26.82)     1:45.06 (27.17)
16 Milu, Shane                  SMU-NT                    NT   x1:46.79
                  24.61       51.84 (27.23)     1:19.50 (27.66)     1:46.79 (27.29)
-- McAnally, Austin          SR Texas-ST                  NT   X1:41.51
                  23.10       48.78 (25.68)     1:15.11 (26.33)     1:41.51 (26.40)
-- Taylor, Denton               UA-AZ                     NT   X1:43.83
                  24.12       49.69 (25.57)     1:15.93 (26.24)     1:43.83 (27.90)
-- Steninger, Bart              UA-AZ                     NT   X1:44.40
                  24.21       50.46 (26.25)     1:17.40 (26.94)     1:44.40 (27.00)
-- Harris, Jeremy            FR Texas-ST                  NT   X1:44.64
                  22.95       48.90 (25.95)     1:16.35 (27.45)     1:44.64 (28.29)

Event 23  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 McGregory, Hayley F       FR Texas-ST                  NT      54.91
                  26.80       54.91 (28.11)
  2 Carman, Anja                 SMU-NT                    NT      55.05
                  27.50       55.05 (27.55)
  3 Gresdal, Jenna               UA-AZ                     NT      55.16
                  26.46       55.16 (28.70)
  4 Wanezek, Sarah K          SR Texas-ST                  NT      55.56
                  26.88       55.56 (28.68)
  5 Hayes, Jessica               UA-AZ                     NT      56.04
                  27.28       56.04 (28.76)
  6 Brown, Connie M           SO Texas-ST                  NT      56.07
                  27.34       56.07 (28.73)
  7 Smith, Marshi                UA-AZ                     NT      56.26
                  27.39       56.26 (28.87)
  8 MacManus, Diana R         FR Texas-ST                  NT     x57.31
                  27.92       57.31 (29.39)
  9 Hackett, Ryann               UA-AZ                     NT     x57.53
                  27.78       57.53 (29.75)
10 Alradi, Roxanne              SMU-NT                    NT      58.03
                  28.07       58.03 (29.96)
11 Voyles, Lindsey A         FR Texas-ST                  NT     x58.08
                  28.32       58.08 (29.76)
12 Pursley, Lisa                UA-AZ                     NT     x58.90
                  28.44       58.90 (30.46)
13 Robbins, Jennifer S       JR Texas-ST                  NT     x59.29
                  28.37       59.29 (30.92)
14 Flanagan, Meg                UA-AZ                     NT   x1:00.39
                  29.55     1:00.39 (30.84)
15 Miciul, Alexandra            SMU-NT                    NT    1:01.00
                  29.42     1:01.00 (31.58)
-- Erickson, Danielle           UA-AZ                     NT   X1:01.75
                  29.80     1:01.75 (31.95)

Event 24  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Davidson, Andrew          SR Texas-ST                  NT      48.89
                  24.02       48.89 (24.87)
  2 Burnett, Simon               UA-AZ                     NT      48.93
                  23.46       48.93 (25.47)
  3 Thoman, Nick                 UA-AZ                     NT      49.39
                  24.22       49.39 (25.17)
  4 Rohleder, Daniel          FR Texas-ST                  NT      49.68
                  24.03       49.68 (25.65)
  5 Sacco, Thomas             SO Texas-ST                  NT      49.70
                  24.43       49.70 (25.27)
  6 O'Brien, Nate             SR Texas-ST                  NT     x49.98
                  24.69       49.98 (25.29)
  7 Rothman, Nate                UA-AZ                     NT      51.40
                  24.85       51.40 (26.55)
  8 Clark, Ian                   SMU-NT                    NT      51.81
                  25.33       51.81 (26.48)
  9 Taylor, Denton               UA-AZ                     NT     x53.42
                  25.96       53.42 (27.46)
10 Patterson, John           JR Texas-ST                  NT     x53.56
                  26.31       53.56 (27.25)
11 Maxwell, Darren              UA-AZ                     NT     x53.64
                  26.39       53.64 (27.25)
12 Hadley, Eric                 SMU-NT                    NT      53.74
                  25.96       53.74 (27.78)
13 Weiderman, Alex              SMU-NT                    NT      54.02
                  26.26       54.02 (27.76)

Event 25  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tinnon, Elizabeth O       SO Texas-ST                  NT    1:02.40
                  29.41     1:02.40 (32.99)
  2 Avilla, Leah K            SO Texas-ST                  NT    1:03.21
                  29.79     1:03.21 (33.42)
  3 Sambrailo, Tamara            SMU-NT                    NT    1:03.59
                  29.86     1:03.59 (33.73)
  4 Clark, Corrie                SMU-NT                    NT    1:04.25
                  30.15     1:04.25 (34.10)
  5 Sieper, Erin                 UA-AZ                     NT    1:04.38
                  30.16     1:04.38 (34.22)
  6 Humphries, Kaela N        SR Texas-ST                  NT    1:05.04
                  30.93     1:05.04 (34.11)
  7 Hemmerle, Tracey L        JR Texas-ST                  NT   x1:05.54
                  31.55     1:05.54 (33.99)
  8 Nordenstam, Sara             SMU-NT                    NT    1:05.92
                  31.39     1:05.92 (34.53)
  9 Nath, Paige N             SR Texas-ST                  NT   x1:06.39
                  31.46     1:06.39 (34.93)
10 Willis, Katie                UA-AZ                     NT    1:06.99
                  31.31     1:06.99 (35.68)
11 Stanton, Jessica             SMU-NT                    NT   x1:11.26
                  33.38     1:11.26 (37.88)

Event 26  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Schurr, Christian         JR Texas-ST                  NT      55.53
                  26.61       55.53 (28.92)
  2 Barnes, Ivan                 UA-AZ                     NT      55.77
                  26.42       55.77 (29.35)
  3 Lowe, Matt                FR Texas-ST                  NT      56.04
                  26.38       56.04 (29.66)
  4 Rollins, Dave                UA-AZ                     NT      56.27
                  26.64       56.27 (29.63)
  5 O'Halloran, Tyler         SO Texas-ST                  NT      56.64
                  26.35       56.64 (30.29)
  6 Nylin, Per                   SMU-NT                    NT      57.20
                  26.77       57.20 (30.43)
  7 Stevens, Nate                UA-AZ                     NT      57.22
                  27.58       57.22 (29.64)
  8 Riley, Sean               SO Texas-ST                  NT     x58.11
                  27.50       58.11 (30.61)
  9 Molnar, Matt              JR Texas-ST                  NT     x58.16
                  27.07       58.16 (31.09)
10 Ritter, Adam                 UA-AZ                     NT     x58.66
                  27.90       58.66 (30.76)
11 Kiley, Ryan                  UA-AZ                     NT     x58.96
                  28.17       58.96 (30.79)
12 Stinson, Bob                 UA-AZ                     NT     x59.37
                  27.87       59.37 (31.50)
13 Raschle, Patrick             SMU-NT                    NT    1:02.51
                  29.46     1:02.51 (33.05)
14 Morton, Michael              SMU-NT                    NT    1:05.12
                  30.81     1:05.12 (34.31)
15 Hock, Matthew                SMU-NT                    NT   x1:05.56
                  30.05     1:05.56 (35.51)
-- Steninger, Bart              UA-AZ                     NT   X1:02.32
                  29.48     1:02.32 (32.84)

Event 27  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mason, Emily                 UA-AZ                     NT    2:01.11
                  27.38       58.38 (31.00)     1:30.00 (31.62)     2:01.11 (31.11)
  2 Carman, Anja                 SMU-NT                    NT    2:01.55
                  28.17       58.94 (30.77)     1:30.34 (31.40)     2:01.55 (31.21)
  3 Myers, Whitney               UA-AZ                     NT    2:02.32
                  27.86       59.05 (31.19)     1:30.64 (31.59)     2:02.32 (31.68)
  4 Brown, Connie M           SO Texas-ST                  NT    2:03.89
                  27.86       59.61 (31.75)     1:31.98 (32.37)     2:03.89 (31.91)
  5 Robinson, Katie A         SO Texas-ST                  NT    2:04.13
                  27.34       58.72 (31.38)     1:30.96 (32.24)     2:04.13 (33.17)
  6 Schuknecht, Alisa L       SR Texas-ST                  NT    2:05.54
                  29.72     1:00.78 (31.06)     1:33.19 (32.41)     2:05.54 (32.35)
  7 Galloway, Julie A         FR Texas-ST                  NT   x2:06.67
                  28.15     1:00.31 (32.16)     1:33.09 (32.78)     2:06.67 (33.58)
  8 Ferritto, Elaine M        SO Texas-ST                  NT   x2:07.23
                  28.07     1:00.13 (32.06)     1:33.82 (33.69)     2:07.23 (33.41)
  9 Pursley, Lisa                UA-AZ                     NT    2:07.80
                  28.28     1:00.33 (32.05)     1:34.11 (33.78)     2:07.80 (33.69)
10 Hoffman, Lizzy A          SR Texas-ST                  NT   x2:08.19
                  29.84     1:02.58 (32.74)     1:35.43 (32.85)     2:08.19 (32.76)
11 Roberts, Katie               SMU-NT                    NT    2:11.82
                  28.97     1:02.24 (33.27)     1:36.83 (34.59)     2:11.82 (34.99)
12 Erickson, Danielle           UA-AZ                     NT   x2:23.81
                  30.71     1:06.23 (35.52)     1:44.08 (37.85)     2:23.81 (39.73)
-- Wehrmann, Erin N          JR Texas-ST                  NT   X2:06.87
                  27.98       59.77 (31.79)     1:32.55 (32.78)     2:06.87 (34.32)
-- Garrett, Macie L          FR Texas-ST                  NT   X2:07.05
                  29.26     1:01.38 (32.12)     1:33.87 (32.49)     2:07.05 (33.18)
-- MacLeish, Kristina E      SO Texas-ST                  NT   X2:11.01
                  29.62     1:02.70 (33.08)     1:36.78 (34.08)     2:11.01 (34.23)

Event 28  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 O'Brien, Nate             SR Texas-ST                  NT    1:49.12
                  25.39       53.09 (27.70)     1:20.85 (27.76)     1:49.12 (28.27)
  2 Kendrick, Rainer          SR Texas-ST                  NT    1:49.54
                  24.35       52.55 (28.20)     1:20.49 (27.94)     1:49.54 (29.05)
  3 Donaldson, Dave           SO Texas-ST                  NT    1:50.48
                  24.43       52.68 (28.25)     1:20.98 (28.30)     1:50.48 (29.50)
  4 Kelley, Wade              JR Texas-ST                  NT   x1:51.57
                  25.23       53.69 (28.46)     1:23.03 (29.34)     1:51.57 (28.54)
  5 Rohleder, Daniel          FR Texas-ST                  NT   x1:51.62
                  24.99       52.90 (27.91)     1:22.09 (29.19)     1:51.62 (29.53)
  6 Thoman, Nick                 UA-AZ                     NT    1:51.98
                  25.20       53.68 (28.48)     1:22.51 (28.83)     1:51.98 (29.47)
  7 Smith, Justin                SMU-NT                    NT    1:52.03
                  25.26       54.16 (28.90)     1:23.06 (28.90)     1:52.03 (28.97)
  8 DeBerry, Tyler               UA-AZ                     NT    1:52.31
                  25.13       53.80 (28.67)     1:23.12 (29.32)     1:52.31 (29.19)
  9 Nabors, John              SR Texas-ST                  NT   x1:54.58
                  25.40       54.66 (29.26)     1:24.86 (30.20)     1:54.58 (29.72)
10 Hampson, Richard             SMU-NT                    NT    1:54.73
                  26.45       55.86 (29.41)     1:25.26 (29.40)     1:54.73 (29.47)
11 Postma, Ferdi                SMU-NT                    NT    1:54.76
                  25.72       55.13 (29.41)     1:24.82 (29.69)     1:54.76 (29.94)
12 Maxwell, Darren              UA-AZ                     NT    1:57.78
                  26.24       56.70 (30.46)     1:27.45 (30.75)     1:57.78 (30.33)
13 Subirats, Albert             UA-AZ                     NT   x1:57.89
                  25.75       55.49 (29.74)     1:26.37 (30.88)     1:57.89 (31.52)
14 Denham, Brett                SMU-NT                    NT   x2:03.54
                  26.16       56.58 (30.42)     1:28.98 (32.40)     2:03.54 (34.56)
15 Cohen, Josh                  SMU-NT                    NT   x2:06.06
                  26.91       57.46 (30.55)     1:29.64 (32.18)     2:06.06 (36.42)
-- Kevorkian, Aram              Texas-ST                  NT   X1:53.21
                  25.47       54.33 (28.86)     1:23.87 (29.54)     1:53.21 (29.34)
-- Robbins, Cliff            JR Texas-ST                  NT   X1:54.25
                  25.19       53.31 (28.12)     1:23.05 (29.74)     1:54.25 (31.20)

Event 29  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wanezek, Sarah K          SR Texas-ST                  NT      23.05
  2 Pomeroy, Laura               SMU-NT                    NT      23.39
  3 Gresdal, Jenna               UA-AZ                     NT      23.41
  4 Nymeyer, Lacey               UA-AZ                     NT      23.49
  5 Hayes, Jessica               UA-AZ                     NT      23.53
  6 Cashion, Courtney            UA-AZ                     NT     x23.56
  7 Darling, Leane               SMU-NT                    NT      23.71
  8 Siminski, Kristy E        JR Texas-ST                  NT      23.94
  9 Hackett, Ryann               UA-AZ                     NT     x24.14
10 Smith, Marshi                UA-AZ                     NT     x24.22
11 Blackman, Candace            SMU-NT                    NT     x24.23
11 Lemmen, Celina               SMU-NT                    NT      24.23
13 Alradi, Roxanne              SMU-NT                    NT     x24.41
14 Robbins, Jennifer S       JR Texas-ST                  NT      24.62
15 Faulkner, Jaclyn F        JR Texas-ST                  NT     x24.64
16 Blackman, Jennifer           SMU-NT                    NT     x24.73
17 Molina, Michelle C        SR Texas-ST                  NT     x25.05
18 Rogers, Celeste           SO Texas-ST                  NT     x25.20
-- Elofson, Kathryn             UA-AZ                     NT     X24.61
-- Flanagan, Meg                UA-AZ                     NT     X24.73
-- MacManus, Diana R         FR Texas-ST                  NT     X24.83
-- Huang, Delia P            FR Texas-ST                  NT     X25.82
-- Stanton, Jessica             SMU-NT                    NT     X26.16

Event 30  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ferns, Lyndon                UA-AZ                     NT      20.02
  2 O'Halloran, Tyler         SO Texas-ST                  NT      20.49
  3 Weber_Gale, Garrett       SO Texas-ST                  NT      20.80
  4 Becerra, Camilo              SMU-NT                    NT      20.84
  5 McAnally, Austin          SR Texas-ST                  NT      20.87
  6 DiTorro, Daniel           SR Texas-ST                  NT     x20.92
  7 Sacco, Thomas             SO Texas-ST                  NT     x21.02
  8 McDermott, Caleb          FR Texas-ST                  NT     x21.12
  9 Persson, Jonas               UA-AZ                     NT      21.45
10 Jeffers, Byron               UA-AZ                     NT      21.47
11 Garmendia, Emilio            SMU-NT                    NT      21.52
12 Stephenson, Justin           SMU-NT                    NT      21.80
13 Milu, Shane                  SMU-NT                    NT     x21.89
14 Howard, Andrew               UA-AZ                     NT     x22.18
15 Brackett, Jani               SMU-NT                    NT     x22.58
16 Kiley, Ryan                  UA-AZ                     NT     x23.61
-- Lowe, Matt                FR Texas-ST                  NT     X20.84
-- Pritchett, Poston         SO Texas-ST                  NT     X21.24
-- SeItz, Christopher        FR Texas-ST                  NT     X21.54
-- Harris, Jeremy            FR Texas-ST                  NT     X21.64
-- Molnar, Matt              JR Texas-ST                  NT     X21.93

Event 31  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mason, Emily                 UA-AZ                     NT    2:03.51
                  27.15       58.96 (31.81)     1:35.43 (36.47)     2:03.51 (28.08)
  2 Humphries, Kaela N        SR Texas-ST                  NT    2:03.60
                  27.61       58.93 (31.32)     1:35.27 (36.34)     2:03.60 (28.33)
  3 Myers, Whitney               UA-AZ                     NT    2:04.08
                  27.05       57.82 (30.77)     1:34.83 (37.01)     2:04.08 (29.25)
  4 Wycliffe, Elizabeth C     JR Texas-ST                  NT    2:04.30
                  27.37       58.28 (30.91)     1:35.27 (36.99)     2:04.30 (29.03)
  5 Larence, Mandy V          JR Texas-ST                  NT    2:05.59
                  28.32     1:01.48 (33.16)     1:36.70 (35.22)     2:05.59 (28.89)
  6 Ferritto, Elaine M        SO Texas-ST                  NT   x2:05.97
                  27.76       58.41 (30.65)     1:35.91 (37.50)     2:05.97 (30.06)
  7 Tinnon, Elizabeth O       SO Texas-ST                  NT   x2:07.43
                  27.63     1:02.18 (34.55)     1:36.91 (34.73)     2:07.43 (30.52)
  8 Schuknecht, Alisa L       SR Texas-ST                  NT   x2:07.65
                  28.26     1:00.68 (32.42)     1:37.93 (37.25)     2:07.65 (29.72)
  9 Clark, Corrie                SMU-NT                    NT    2:09.13
                  27.89     1:01.23 (33.34)     1:37.81 (36.58)     2:09.13 (31.32)
10 Grundlingh, Marizanne        SMU-NT                    NT    2:09.24
                  29.02     1:01.91 (32.89)     1:39.40 (37.49)     2:09.24 (29.84)
11 Sambrailo, Tamara            SMU-NT                    NT    2:09.28
                  27.54     1:00.40 (32.86)     1:37.77 (37.37)     2:09.28 (31.51)
12 Vlasakova, Michelle          SMU-NT                    NT   x2:10.31
                  28.10     1:02.12 (34.02)     1:39.55 (37.43)     2:10.31 (30.76)
13 Nordenstam, Sara             SMU-NT                    NT   x2:10.72
                  28.42     1:02.40 (33.98)     1:39.48 (37.08)     2:10.72 (31.24)
14 Sieper, Erin                 UA-AZ                     NT    2:12.88
                  28.63     1:04.03 (35.40)     1:40.63 (36.60)     2:12.88 (32.25)
-- Voyles, Lindsey A         FR Texas-ST                  NT   X2:06.85
                  28.04       59.18 (31.14)     1:37.01 (37.83)     2:06.85 (29.84)
-- Avilla, Leah K            SO Texas-ST                  NT   X2:07.69
                  28.74     1:02.23 (33.49)     1:37.93 (35.70)     2:07.69 (29.76)
-- Hemmerle, Tracey L        JR Texas-ST                  NT   X2:08.29
                  28.13     1:02.01 (33.88)     1:38.29 (36.28)     2:08.29 (30.00)
-- Nath, Paige N             SR Texas-ST                  NT   X2:10.01
                  27.84     1:02.02 (34.18)     1:39.66 (37.64)     2:10.01 (30.35)
-- MacManus, Diana R         FR Texas-ST                  NT   X2:12.97
                  28.85     1:01.03 (32.18)     1:42.47 (41.44)     2:12.97 (30.50)

Event 32  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kendrick, Rainer          SR Texas-ST                  NT    1:49.67
                  23.48       50.94 (27.46)     1:23.85 (32.91)     1:49.67 (25.82)
  2 Rollins, Dave                UA-AZ                     NT    1:50.03
                  24.63       52.84 (28.21)     1:24.51 (31.67)     1:50.03 (25.52)
  3 Riley, Sean               SO Texas-ST                  NT    1:51.69
                  23.81       52.50 (28.69)     1:24.71 (32.21)     1:51.69 (26.98)
  4 Clark, Ian                   SMU-NT                    NT    1:52.04
                  24.24       52.20 (27.96)     1:24.70 (32.50)     1:52.04 (27.34)
  5 Donaldson, Dave           SO Texas-ST                  NT    1:52.07
                  24.05       52.89 (28.84)     1:25.49 (32.60)     1:52.07 (26.58)
  6 Kelley, Wade              JR Texas-ST                  NT   x1:52.49
                  23.92       52.49 (28.57)     1:26.15 (33.66)     1:52.49 (26.34)
  7 Barnes, Ivan                 UA-AZ                     NT    1:52.81
                  24.63       54.69 (30.06)     1:25.92 (31.23)     1:52.81 (26.89)
  8 Ritter, Adam                 UA-AZ                     NT    1:53.89
                  24.32       52.15 (27.83)     1:26.27 (34.12)     1:53.89 (27.62)
  9 Rothman, Nate                UA-AZ                     NT   x1:53.97
                  24.80       52.40 (27.60)     1:26.83 (34.43)     1:53.97 (27.14)
10 White, J D                   SMU-NT                    NT    1:55.85
                  24.85       53.20 (28.35)     1:28.06 (34.86)     1:55.85 (27.79)
11 Jeffers, Byron               UA-AZ                     NT   x1:55.92
                  25.22       54.60 (29.38)     1:28.35 (33.75)     1:55.92 (27.57)
12 Smith, Justin                SMU-NT                    NT    1:56.18
                  25.00       54.47 (29.47)     1:28.61 (34.14)     1:56.18 (27.57)
13 Kahn, David               JR Texas-ST                  NT   x1:56.19
                  23.60       52.20 (28.60)     1:27.32 (35.12)     1:56.19 (28.87)
14 Patterson, John           JR Texas-ST                  NT   x1:58.35
                  25.75       53.92 (28.17)     1:30.61 (36.69)     1:58.35 (27.74)
15 Maxwell, Darren              UA-AZ                     NT   x2:01.99
                  24.86       55.52 (30.66)     1:33.14 (37.62)     2:01.99 (28.85)
16 Weiderman, Alex              SMU-NT                    NT   x2:02.27
                  25.71       55.84 (30.13)     1:33.03 (37.19)     2:02.27 (29.24)
17 Raschle, Patrick             SMU-NT                    NT   x2:09.44
                  28.04     1:03.57 (35.53)     1:38.38 (34.81)     2:09.44 (31.06)
-- Robbins, Cliff            JR Texas-ST                  NT   X1:56.32
                  24.77       54.25 (29.48)     1:28.61 (34.36)     1:56.32 (27.71)
-- Stevens, Nate                UA-AZ                     NT   X1:58.08
                  25.34       57.06 (31.72)     1:30.04 (32.98)     1:58.08 (28.04)
-- O'Brien, Nate             SR Texas-ST                  NT   X1:58.60
                  24.04       52.29 (28.25)     1:30.13 (37.84)     1:58.60 (28.47)
-- Taylor, Denton               UA-AZ                     NT   X1:58.70
                  25.87       54.39 (28.52)     1:31.63 (37.24)     1:58.70 (27.07)
-- Steninger, Bart              UA-AZ                     NT   X1:59.28
                  25.86       56.27 (30.41)     1:31.44 (35.17)     1:59.28 (27.84)
-- Stinson, Bob                 UA-AZ                     NT   X2:05.78
                  26.98       59.56 (32.58)     1:34.38 (34.82)     2:05.78 (31.40)

Event 33  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals
===============================================================================
  1 University of Arizona-AZ  'A'                          NT    3:22.20
     1) Nymeyer, Lacey                  2) Cashion, Courtney
     3) Hayes, Jessica                  4) Gresdal, Jenna
                  24.94       51.31 (51.31)     1:15.51 (24.20)     1:41.40 (50.09)
        2:05.37 (23.97)     2:31.79 (50.39)     2:55.75 (23.96)     3:22.20 (50.41)
  2 Southern Methodist University-NT  'A'                  NT    3:23.71
     1) Blackman, Candace               2) Lemmen, Celina
     3) Pomeroy, Laura                  4) Darling, Leane
                  25.08       51.51 (51.51)     1:15.74 (24.23)     1:42.24 (50.73)
        2:06.64 (24.40)     2:33.39 (51.15)     2:57.07 (23.68)     3:23.71 (50.32)
  3 University of Texas-ST  'A'                            NT    3:23.89
     1) Siminski, Kristy E JR           2) Brown, Connie M SO
     3) Wanezek, Sarah K SR             4) Humphries, Kaela N SR
                  25.26       51.83 (51.83)     1:15.82 (23.99)     1:42.30 (50.47)
        2:06.15 (23.85)     2:32.64 (50.34)     2:57.38 (24.74)     3:23.89 (51.25)
  4 University of Arizona-AZ  'B'                          NT    3:29.69
     1) Smith, Marshi                   2) Hackett, Ryann
     3) Myers, Whitney                  4) Mason, Emily
                  25.41       52.61 (52.61)     1:17.27 (24.66)     1:44.11 (51.50)
        2:09.43 (25.32)     2:36.88 (52.77)     3:02.04 (25.16)     3:29.69 (52.81)
  5 University of Texas-ST  'B'                            NT    3:32.17
     1) Robinson, Katie A SO            2) Faulkner, Jaclyn F JR
     3) Robbins, Jennifer S JR          4) Molina, Michelle C SR
                  25.47       52.58 (52.58)     1:18.28 (25.70)     1:46.58 (54.00)
        2:11.81 (25.23)     2:39.76 (53.18)     3:04.45 (24.69)     3:32.17 (52.41)
  6 Southern Methodist University-NT  'B'                  NT    3:32.46
     1) Alradi, Roxanne                 2) Blackman, Jennifer
     3) Sambrailo, Tamara               4) Vlasakova, Michelle
                  25.96       54.01 (54.01)     1:19.39 (25.38)     1:46.26 (52.25)
        2:11.54 (25.28)     2:39.45 (53.19)     3:04.79 (25.34)     3:32.46 (53.01)
  7 University of Arizona-AZ  'C'                          NT   x3:33.90
     1) Flanagan, Meg                   2) Elofson, Kathryn
     3) Willis, Katie                   4) Pursley, Lisa
                  25.78       53.27 (53.27)     1:18.34 (25.07)     1:46.00 (52.73)
        2:11.90 (25.90)     2:40.08 (54.08)     3:05.50 (25.42)     3:33.90 (53.82)
-- University of Texas-ST  'C'                            NT         DQ
     1) Garrett, Macie L FR             2) Anderson, Stephanie Jo J SO
                  26.61       54.91 (54.91)     1:20.95 (26.04)     1:49.60 (54.69)
        2:16.34 (26.74)     2:44.98 (55.38)     3:11.54 (26.56)          DQ (54.97)

Event 34  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals
===============================================================================
  1 University of Arizona-AZ  'A'                          NT    2:59.16
     1) Ferns, Lyndon                   2) Persson, Jonas
     3) Ritter, Adam                    4) Burnett, Simon
                  21.22       44.41 (44.41)     1:05.93 (21.52)     1:29.66 (45.25)
        1:51.13 (21.47)     2:15.16 (45.50)     2:35.99 (20.83)     2:59.16 (44.00)
  2 University of Texas-ST  'B'                            NT    3:00.37
     1) Weber_Gale, Garrett SO          2) Sacco, Thomas SO
     3) McGinnis, Matt FR               4) McDermott, Caleb FR
                  21.58       45.34 (45.34)     1:07.07 (21.73)     1:30.71 (45.37)
        1:52.25 (21.54)     2:15.54 (44.83)     2:36.58 (21.04)     3:00.37 (44.83)
  3 University of Texas-ST  'A'                            NT    3:01.05
     1) O'Halloran, Tyler SO            2) McAnally, Austin SR
     3) DiTorro, Daniel SR              4) Rohleder, Daniel FR
                  21.84       45.88 (45.88)     1:07.01 (21.13)     1:30.49 (44.61)
        1:51.99 (21.50)     2:15.93 (45.44)     2:36.94 (21.01)     3:01.05 (45.12)
  4 University of Arizona-AZ  'B'                          NT    3:05.02
     1) Subirats, Albert                2) Thoman, Nick
     3) Jeffers, Byron                  4) DeBerry, Tyler
                  21.90       45.70 (45.70)     1:07.66 (21.96)     1:32.26 (46.56)
        1:54.21 (21.95)     2:19.12 (46.86)     2:40.70 (21.58)     3:05.02 (45.90)
  5 University of Texas-ST  'C'                            NT   x3:05.20
     1) SeItz, Christopher FR           2) Harris, Jeremy FR
     3) Pritchett, Poston SO            4) Lowe, Matt FR
                  22.25       46.42 (46.42)     1:08.36 (21.94)     1:33.07 (46.65)
        1:54.84 (21.77)     2:19.10 (46.03)     2:40.93 (21.83)     3:05.20 (46.10)
  6 Southern Methodist University-NT  'A'                  NT    3:05.75
     1) Becerra, Camilo                 2) Nylin, Per
     3) Postma, Ferdi                   4) Stephenson, Justin
                  21.74       45.67 (45.67)     1:07.39 (21.72)     1:32.46 (46.79)
        1:54.37 (21.91)     2:18.25 (45.79)     2:40.89 (22.64)     3:05.75 (47.50)
  7 Southern Methodist University-NT  'B'                  NT    3:11.92
     1) Garmendia, Emilio               2) Ingraham, Chase
     3) Hadley, Eric                    4) Milu, Shane
                  22.46       47.81 (47.81)     1:10.68 (22.87)     1:35.85 (48.04)
        1:59.00 (23.15)     2:24.49 (48.64)     2:47.30 (22.81)     3:11.92 (47.43)
  8 Southern Methodist University-NT  'C'                  NT   x3:17.39
     1) Brackett, Jani                  2) Denham, Brett
     3) Hampson, Richard                4) Walbeke, Jessen
                  24.21       50.08 (50.08)     1:13.50 (23.42)     1:39.11 (49.03)
        2:02.21 (23.10)     2:27.55 (48.44)     2:51.03 (23.48)     3:17.39 (49.84)
  9 Southern Methodist University-NT  'D'                  NT   x3:28.14
     1) Morton, Michael                 2) Cohen, Josh
     3) Balderamos, William             4) Hock, Matthew
                  24.84       51.58 (51.58)     1:16.12 (24.54)     1:42.84 (51.26)
        2:07.95 (25.11)     2:35.55 (52.71)     3:00.49 (24.94)     3:28.14 (52.59)

Event 35  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pike, Elizabeth              SMU-NT                    NT     485.55
  2 Maxwell, Monica              Texas-ST                  NT     472.20
  3 Schild, Kristin              SMU-NT                    NT     459.35
  4 Febvay, Claire               UA-AZ                     NT     457.50
  5 Bemme, Daniela               UA-AZ                     NT     444.85
  6 Chambers, Megan              UA-AZ                     NT     405.65
  7 MacDonald, Megan             UA-AZ                     NT    x398.35
  8 Hussong, Christina           SMU-NT                    NT     392.55
  9 Kast, Holly                  UA-AZ                     NT    x370.70

Event 36  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Collier, John                UA-AZ                     NT     583.75
  2 Griffin, Phillip             SMU-NT                    NT     547.65
  3 Sydes, Beau                  SMU-NT                    NT     511.65
  4 Smith, Brian              FR Texas-ST                  NT     507.45
  5 Chokel, Chad                 SMU-NT                    NT     453.00

Event 37  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Febvay, Claire               UA-AZ                     NT     291.15
  2 Bemme, Daniela               UA-AZ                     NT     277.65
  3 Maxwell, Monica              Texas-ST                  NT     274.25
  4 Pike, Elizabeth              SMU-NT                    NT     269.90
  5 Schild, Kristin              SMU-NT                    NT     255.10
  6 Kast, Holly                  UA-AZ                     NT     225.80
  7 Hussong, Christina           SMU-NT                    NT     219.95
  8 MacDonald, Megan             UA-AZ                     NT    x214.20
  9 Chambers, Megan              UA-AZ                     NT    x201.70
10 Pohorenec, Nicole            Texas-ST                  NT     186.20

Event 38  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===============================================================================
  1 Collier, John                UA-AZ                     NT     322.75
  2 Griffin, Phillip             SMU-NT                    NT     296.85
  3 Sydes, Beau                  SMU-NT                    NT     274.95
  4 Smith, Brian              FR Texas-ST                  NT     263.25
  5 Chokel, Chad                 SMU-NT                    NT     240.20

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT