12/18/2004 - 12/20/2004
Las Vegas, Nevada, USA
Licensed to UNLV Swimming Hy-Tek's Meet Manager 12/21/04 09:08 AM
UNLV Winter Invite 2004 - 12/18/04 to 12/20/04
Results
Event 25 Women 1650 Yard Freestyle Division I
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 McDonald, Laura UOP 17:40.65 16:57.41 20
28.93 30.79 30.87 30.74 30.51 30.63 30.53 30.65
30.97 31.00 30.92 30.89 30.88 31.01 30.99 30.93
31.11 31.20 30.98 31.06 31.09 31.04 30.91 30.97
30.97 30.88 31.12 30.95 30.91 30.97 30.89 30.87
30.25
2 Parker, Emily SDSU 17:44.10 17:34.70 17
29.27 31.96 32.73 32.39 32.15 31.95 31.38 31.44
31.41 31.58 31.51 31.68 31.86 31.95 32.18 32.14
32.15 32.21 32.54 32.43 32.24 32.04 32.14 32.05
32.17 32.13 32.12 32.06 32.20 32.48 32.05 32.80
31.31
3 Logan, Melissa SJSU 17:30.00 17:39.27 16
29.50 32.12 32.38 31.87 31.96 32.24 32.26 32.25
32.28 32.19 31.96 32.05 32.12 32.08 32.16 32.14
32.24 32.23 32.39 32.47 32.32 32.12 32.30 32.54
32.36 32.54 32.45 32.47 32.33 32.19 32.06 31.74
30.96
4 Zick, Alison Unlv 17:30.00 17:40.99 15
29.07 32.09 32.45 32.60 32.81 32.79 32.96 32.84
32.90 32.50 32.35 32.46 32.54 32.43 32.50 32.41
32.45 32.54 32.76 32.58 32.14 32.46 32.26 31.99
32.29 32.16 31.95 31.67 31.81 30.86 31.88 30.99
30.50
5 Gutierrez, Sarah UOP 17:51.92 17:47.38 14
29.59 31.44 31.90 32.09 31.80 32.23 32.31 32.13
31.72 31.97 31.86 32.14 32.06 32.19 32.09 32.40
32.39 32.73 32.53 32.78 33.00 33.17 33.13 32.67
32.98 32.94 33.58 33.60 32.61 32.65 32.57 32.44
31.69
6 Seaman, Lani A Unlv 17:50.50 17:49.09 13
30.38 32.85 32.89 33.03 32.88 33.44 33.09 32.69
32.88 32.65 32.15 32.23 31.99 32.10 32.16 33.12
32.57 32.67 32.77 32.56 32.41 32.23 31.72 32.33
32.36 32.19 32.19 32.84 32.55 32.42 32.44 31.76
30.55
7 Carr, Amanda SJSU 17:40.00 17:49.23 12
30.07 31.41 31.92 32.04 32.07 32.02 32.42 32.44
32.42 32.35 32.20 32.07 32.30 32.32 32.24 32.27
32.44 32.56 32.51 32.34 32.64 32.66 32.80 32.65
32.73 32.90 32.79 33.16 33.19 33.09 32.94 32.90
32.37
8 Spillman, Sarah UCSB 17:55.80 17:50.13 11
29.79 31.73 31.88 31.86 31.85 31.75 32.06 32.18
32.19 32.51 32.50 32.93 32.99 32.84 33.01 33.08
33.12 32.99 33.13 33.02 32.54 33.10 33.19 33.04
32.20 32.83 32.51 32.66 32.31 32.52 32.48 31.99
31.35
9 Murad, Emily UCSB 17:52.60 17:57.57 9
30.81 32.00 32.45 33.11 32.70 32.43 32.52 32.51
32.48 32.44 32.50 32.93 32.46 32.61 32.56 32.95
32.65 32.72 32.74 32.51 32.80 32.60 32.69 32.92
32.86 32.94 32.94 32.93 33.17 33.08 33.24 33.04
32.28
10 Wells, Brooke SJSU 17:45.00 18:00.40 7
30.00 31.98 32.38 33.03 33.05 32.92 32.70 32.65
32.92 32.78 32.94 32.93 32.81 32.68 33.29 31.96
32.46 32.68 32.67 32.71 32.79 32.66 33.34 33.13
32.93 33.22 33.04 32.97 33.11 33.29 33.57 33.06
31.75
11 Hansen, Holly UW 18:17.79 18:07.32 6
30.25 32.69 33.14 33.23 32.94 33.17 32.88 32.77
32.80 32.95 32.91 32.88 32.99 33.21 32.92 32.93
32.80 32.67 32.73 32.67 32.59 32.64 32.68 32.85
33.22 33.14 33.21 32.91 33.00 33.45 33.37 33.03
35.70
12 Lewis, Kristin UW 17:54.32 18:08.35 5
30.38 31.63 32.39 33.21 32.68 32.57 32.64 32.67
32.82 32.72 32.74 33.01 32.88 33.49 32.98 33.08
32.97 33.22 33.30 33.15 33.25 33.55 33.40 33.29
33.54 33.63 33.82 33.77 33.88 33.12 33.37 33.33
31.87
13 Murad, Abby UCSB 17:48.90 18:18.10 4
30.22 31.84 32.34 32.52 32.58 32.98 32.85 32.94
33.03 33.19 33.14 33.18 33.39 33.31 33.38 33.57
33.47 33.61 33.54 33.90 33.95 34.93 33.76 33.92
34.01 33.79 33.70 33.72 33.74 33.63 33.78 33.33
32.86
14 Chambers, Stephanie SDSU 18:15.00 18:32.22 3
29.77 32.65 32.96 33.08 32.86 33.43 33.81 34.17
33.84 34.37 33.94 34.64 34.67 34.08 34.52 34.71
34.61 34.76 34.36 34.42 32.55 33.86 34.57 34.14
34.61 34.34 34.46 34.30 33.86 32.67 33.04 32.32
31.85
15 Cremidas, Sara CSUN 18:23.96 18:33.21 2
29.44 31.52 32.85 33.39 33.35 33.37 33.60 33.73
33.84 33.63 33.81 33.94 34.41 34.06 33.96 34.21
34.53 33.92 34.05 34.14 34.48 34.38 33.75 34.22
34.22 34.09 34.48 34.11 34.51 34.71 34.41 34.87
31.23
16 Viray, Claudette CSUN 18:53.72 18:36.53 1
17 Mitchell, Amy UCSB 18:04.60 18:41.78
30.72 32.93 32.71 33.14 33.15 33.39 33.67 33.59
34.11 33.83 33.69 34.33 33.91 34.18 33.93 34.41
34.27 34.18 34.44 34.59 34.83 34.98 34.56 34.50
34.94 34.52 34.43 34.65 34.41 34.16 34.31 34.51
33.81
18 Seanez, Sophia Y Unlv 18:15.81 19:02.77
31.88 33.55 34.08 34.35 34.28 34.81 34.72 34.74
34.85 34.38 34.85 34.89 34.89 34.62 35.08 35.17
35.16 34.96 35.25 34.51 34.50 35.04 35.26 35.05
34.47 34.93 34.99 34.88 34.89 34.99 34.65 34.38
33.72
19 Carson, Audrey Unlv 18:36.25 19:10.22
31.33 33.94 34.64 34.91 34.92 34.98 34.78 34.98
34.86 34.92 34.81 34.97 35.14 35.41 35.19 35.06
34.87 34.90 35.07 34.92 35.03 34.94 34.93 34.99
35.34 35.01 35.24 35.28 35.02 34.95 35.14 35.29
34.46
20 Rohner, Megan Unlv 18:20.00 19:24.87
31.42 34.61 35.47 35.31 35.19 35.40 35.25 35.07
35.33 35.46 34.95 35.26 35.56 35.32 35.50 35.12
35.32 35.72 35.11 35.83 35.61 35.48 35.76 35.73
35.72 35.78 35.48 35.71 35.92 35.89 36.05 35.16
34.38
21 Dukes, Katie SJSU 18:30.00 20:08.66
31.80 34.51 34.67 35.52 35.30 36.03 35.68 36.02
36.11 36.29 36.98 36.61 37.11 36.88 37.43 37.14
36.90 37.64 37.59 37.53 37.72 37.22 37.65 37.08
37.48 37.54 37.62 37.30 37.72 37.60 37.17 37.24
35.58
Event 25 Women 1650 Yard Freestyle Division II
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tudor, Sarah E Fr Orediggers-CO 19:37.75 19:33.62 20
2 Walters, Leah CSUB 18:50.00 20:28.67 17
32.12 36.01 38.37 35.12 36.44 37.01 36.47 36.79
37.59 37.67 37.52 37.80 38.38 38.55 37.63 37.93
37.87 37.91 37.46 38.10 37.29 38.27 37.93 38.28
36.98 37.20 36.82 36.98 37.17 36.79 36.87 36.86
38.49
3 Bell, Ashley CSUB NT 21:04.81 16
Event 26 Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 McClure, Justin UNATT 16:58.64 16:42.38
25.73 29.53 30.25 30.30 30.22 30.17 30.18 30.64
30.38 30.89 30.33 30.12 30.70 30.33 30.14 30.57
30.35 30.20 30.32 30.15 29.35 30.60 30.89 30.90
31.11 31.55 31.04 31.11 31.12 31.15 30.93 30.42
30.71
Event 26 Men 1650 Yard Freestyle Division I
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Holmberg, Henry UW 16:03.19 15:54.57 20
26.01 28.29 28.44 28.73 28.39 28.20 28.57 28.50
28.73 28.86 28.56 28.97 28.73 28.86 28.85 28.43
28.62 28.89 28.98 29.03 29.68 29.35 29.33 29.49
29.60 29.54 29.41 29.56 29.61 29.79 29.66 29.80
29.11
2 Nolan, Brent UCSB 15:58.13 16:06.61 17
25.87 27.93 27.87 28.57 28.42 28.56 28.63 28.65
28.83 29.15 29.30 29.29 29.52 30.53 30.03 29.75
29.99 30.18 30.00 30.07 29.56 30.15 29.96 29.98
30.20 29.31 29.99 29.85 29.63 29.64 29.67 29.44
28.09
3 Hardy, Jason UCSB 16:30.16 16:11.62 16
26.24 27.67 28.38 28.77 28.74 29.05 29.15 29.33
29.43 29.49 29.40 29.66 29.81 29.53 29.70 29.60
29.68 30.03 29.65 29.78 29.51 30.04 30.04 29.95
30.06 30.19 30.15 30.06 30.08 29.85 30.38 29.62
28.60
4 Felton, Brooks UCSB 16:16.65 16:13.40 15
26.41 28.47 28.89 28.67 29.00 29.15 28.98 29.30
29.32 29.18 29.36 29.42 29.59 29.70 29.57 29.72
29.71 29.80 29.85 30.01 30.05 29.95 29.92 30.03
30.22 29.91 30.22 30.19 29.97 30.14 30.12 29.77
28.81
5 Aydin, Emre UW 16:50.66 16:17.52 14
27.47 29.20 29.47 29.37 29.57 29.45 29.41 29.53
29.79 29.77 29.79 29.53 29.77 30.04 29.77 29.52
30.06 29.71 29.34 29.67 29.78 29.72 29.70 29.96
29.96 30.22 30.15 29.65 29.72 30.06 30.09 29.85
28.43
6 Goodrich, Kyle B Unlv 16:10.35 16:19.43 13
26.33 29.16 29.00 29.58 29.68 29.97 29.94 29.69
29.82 30.22 29.52 29.44 30.33 29.94 29.85 30.16
30.06 29.71 30.11 29.97 30.17 29.78 29.87 30.39
30.29 30.35 29.46 29.96 29.55 29.77 29.25 29.22
28.89
7 Lamar, Brian UOP 16:21.81 16:28.08 12
26.22 29.21 29.60 29.71 30.04 29.83 30.23 30.02
29.97 30.04 30.13 30.06 30.40 30.11 30.14 29.97
29.95 29.66 30.23 30.32 30.06 30.26 30.32 30.28
29.99 30.42 30.83 30.34 30.15 30.79 30.20 29.96
28.64
8 King, Nick UW 17:05.70 16:28.24 11
27.75 30.00 30.54 31.05 30.35 30.41 30.38 30.20
30.30 30.26 30.20 30.06 30.24 29.89 29.85 29.78
29.68 29.84 29.71 29.62 29.69 29.72 30.11 30.00
29.75 29.99 30.23 29.93 30.27 30.29 30.39 30.26
27.50
9 Pittenger, John H Unlv 16:20.63 16:34.12 9
26.63 29.47 30.02 30.29 30.62 30.45 30.85 30.60
30.24 30.54 30.64 30.59 30.38 30.09 30.51 30.59
30.68 30.50 31.04 30.98 30.02 29.99 31.06 29.97
30.58 30.54 29.92 29.78 29.91 29.64 30.20 29.24
27.56
10 Ringdahl, Erik N Unlv 17:00.00 16:36.31 7
28.13 29.64 30.10 30.59 30.50 30.29 30.75 30.65
30.22 30.19 30.19 30.38 30.02 30.02 30.01 29.92
29.52 30.29 30.09 30.36 30.76 30.00 31.59 30.09
30.29 30.55 30.44 30.32 30.15 30.49 30.32 30.40
29.05
11 Bosnyak, Tamas Unlv 16:30.00 16:38.88 6
26.67 29.06 29.40 29.27 29.43 29.47 29.91 30.19
30.37 30.31 30.06 30.08 30.45 30.68 30.85 30.98
30.44 30.54 30.85 30.66 30.99 31.10 31.09 30.92
30.85 31.42 30.62 31.09 30.72 30.06 30.35 30.45
29.55
12 Morton, Matt Unlv 16:03.76 16:42.49 5
26.73 29.37 29.46 29.98 30.26 29.87 30.20 30.43
30.36 30.22 30.40 30.94 30.84 31.11 30.55 30.60
30.41 30.13 30.39 30.50 30.35 30.68 31.27 31.26
30.84 30.82 30.88 31.10 30.83 30.89 30.94 30.55
29.33
13 Herlihy, Edmund UOP 16:29.31 16:50.26 4
26.92 29.14 29.53 29.95 30.11 30.18 30.51 30.37
30.34 30.69 30.97 30.86 30.96 31.17 31.17 31.10
31.14 31.15 31.25 31.03 31.01 31.05 31.15 31.04
30.77 30.96 30.90 30.90 31.38 31.06 30.75 30.77
29.98
14 Lowdermilk, Casey UOP 16:50.15 17:00.26 3
26.76 28.90 29.65 29.94 29.89 30.10 30.23 30.11
30.50 30.52 30.69 30.58 30.95 30.93 30.69 31.01
30.98 31.19 31.30 31.29 31.56 31.81 31.66 32.17
31.79 32.08 32.03 31.85 32.05 31.77 31.99 31.60
31.69
15 Rust, Nate CSUN 17:11.47 17:02.03 2
27.53 30.03 30.68 30.92 31.50 31.21 31.49 31.35
31.21 31.37 31.66 31.27 31.11 30.94 31.30 30.81
31.22 31.00 31.11 31.22 31.14 30.67 31.70 31.29
30.91 31.00 31.06 30.73 31.15 30.81 30.95 31.13
30.56
16 Sauret, Mike CSUN 17:43.59 17:06.48 1
26.36 28.83 30.03 30.02 30.22 30.29 30.31 30.42
30.85 30.75 31.02 31.34 31.50 31.72 31.84 31.58
31.73 32.11 31.94 32.29 31.87 32.46 32.04 31.41
31.36 32.05 31.41 31.49 31.97 32.31 31.80 31.33
29.83
17 Ramirez, Eric CSUN 17:40.00 17:28.75
27.45 29.60 29.98 30.53 30.82 31.17 31.34 31.48
31.97 31.73 32.05 31.40 31.22 31.40 31.49 32.33
32.00 32.29 32.27 32.42 31.50 33.30 32.62 32.65
33.08 32.76 32.48 32.89 33.33 32.89 32.29 32.40
31.62
18 Meyer, George CSUN 18:37.04 18:07.65
28.24 31.26 32.41 32.72 32.80 33.00 33.00 33.35
33.48 33.77 33.00 33.52 34.01 33.68 33.13 33.60
33.75 33.71 33.88 33.76 33.28 33.30 34.13 33.33
34.10 33.44 32.35 34.03 32.77 33.19 32.91 31.02
29.73
Event 26 Men 1650 Yard Freestyle Division II
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Baier, Billy CSUB 16:42.39 16:13.65 20
27.07 28.92 29.34 29.75 29.71 29.89 29.70 29.44
29.83 29.74 29.47 29.50 29.50 29.82 30.09 30.07
29.72 29.97 29.90 29.78 29.62 29.95 29.60 29.85
29.70 29.72 29.35 29.33 30.17 28.99 30.12 29.16
26.88
2 Wickham, Avery CSUB 17:11.18 16:28.28 17
26.79 28.78 29.87 29.51 29.87 29.24 29.30 29.54
29.63 30.03 29.99 29.63 30.09 30.01 30.13 30.16
30.22 30.71 30.35 30.64 30.60 30.75 30.49 30.46
31.02 31.29 31.19 30.92 30.44 30.50 30.07 29.47
26.59
3 Simas, Kyle CSUB 16:54.95 16:28.88 16
26.23 28.47 28.84 29.47 29.74 29.78 30.01 30.02
30.22 30.29 29.81 30.00 30.12 30.29 30.28 30.53
30.00 30.04 29.98 30.31 30.30 30.26 30.38 30.02
29.95 30.59 30.42 30.45 30.63 30.80 30.49 30.55
29.61
4 Torbeck, Chris CSUB 17:10.44 16:51.06 15
27.20 29.73 29.88 30.40 30.55 30.43 30.63 30.60
30.37 31.06 30.90 30.49 30.36 30.71 30.75 30.87
30.75 31.15 30.89 30.62 30.89 30.99 31.15 30.98
31.11 31.21 31.41 31.32 31.03 31.29 31.15 30.70
29.49
5 Casias, Tim W Sr Orediggers-CO 18:14.94 18:22.61 14
29.86 32.54 33.56 34.24 34.23 34.78 33.96 33.86
34.47 34.38 33.55 33.22 33.20 33.53 33.46 33.16
32.71 32.87 33.28 33.22 33.48 33.24 33.20 33.32
33.27 33.31 33.47 33.40 33.49 34.05 34.46 33.73
32.11
6 Miller, Ryan C Jr Orediggers-CO 19:15.21 18:47.52 13
28.11 31.92 32.82 33.12 34.64 34.65 35.25 34.89
34.76 34.95 34.86 34.82 34.75 34.81 34.34 34.86
34.82 34.86 34.75 35.20 34.92 34.45 34.68 33.99
35.21 34.39 34.25 34.40 34.33 33.94 34.34 33.74
31.70
7 Young, Jamey Orediggers-CO 19:59.91 21:19.01 12
24.10 42.75 40.11 38.35 38.77 39.89 37.93 38.91
40.59 40.54 38.40 39.86 40.99 38.94 39.94 39.33
38.98 39.67 39.58 38.50 39.76 39.46 38.32 38.52
39.25 39.55 39.83 38.35 39.45 38.28 38.90 37.08
36.13
8 Lecocq, Dan D Fr Orediggers-CO 21:21.21 21:49.67 11
35.55 39.19 40.99 40.81 40.32 41.07 40.28 40.76
1:21.58 40.55 40.09 40.04 40.25 39.81 40.32 40.16
39.83 39.51 39.33 39.24 39.38 39.35 39.61 39.32
39.21 39.16 40.11 39.99 39.63 38.77 38.29 37.12
0.05
Event 27 Women 200 Yard Backstroke Division I
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Taylor, Danielle UCSB 2:05.43 2:04.96 20
28.78 31.67 32.58 31.93
2 Dalonzo, Lindsay UCSB 2:05.19 2:05.25 17
28.91 31.13 32.77 32.44
3 Lella, Alana SJSU 2:06.74 2:05.88 16
29.40 31.05 32.23 33.20
4 Piggott, Morgan SJSU 2:07.80 2:07.43 15
30.41 31.60 32.57 32.85
5 Babin, Julie E Unlv 2:08.66 2:08.19 14
30.78 31.98 32.63 32.80
6 Shasky, Alison UOP 2:08.11 2:09.58 13
29.72 32.79 33.61 33.46
7 Burrill, Katy UOP 2:09.54 2:10.13 12
29.86 32.18 33.41 34.68
8 Vrieze, Ashley SJSU 2:08.76 2:13.71 11
29.92 32.93 34.70 36.16
B - Final
9 Beard, Lauren UW 2:10.99 2:08.01 9
30.72 32.23 32.55 32.51
10 Smith, Katie SDSU 2:10.95 2:09.11 7
30.81 32.60 32.76 32.94
12 Vincent, Tiffany J Unlv 2:09.90 2:09.99 6
30.52 33.00 33.15 33.32
13 Leyes, Rachel UW 2:12.47 2:10.00 5
30.34 32.56 33.70 33.40
14 Houck, Sarah UOP 2:11.42 2:10.71 4
31.67 32.96 33.18 32.90
15 Hunt-Higgins, Megan Unlv 2:12.64 2:11.52 3
30.35 32.57 34.38 34.22
16 Inai, Liz UOP 2:11.71 2:12.77 2
31.86 33.29 33.67 33.95
C - Final
17 Kulka, Jennifer CSUN 2:13.63 2:09.84 1
29.97 32.60 33.65 33.62
18 Wilson, Bobbie UCSB 2:15.65 2:13.08
31.04 32.97 34.00 35.07
19 Davis, Sarah SDSU 2:15.70 2:14.94
32.17 34.13 34.50 34.14
20 Hansen, Holly UW 2:17.60 2:15.50
32.03 33.59 34.73 35.15
21 Conte, Adrienne SDSU 2:19.87 2:16.74
32.47 34.42 34.91 34.94
23 Peters, Samantha SDSU 2:23.99 2:21.21
33.35 36.24 35.47 36.15
Event 27 Women 200 Yard Backstroke Division II
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
3 Craft, Erin CSUB 2:11.37 2:09.32 20
30.40 32.60 33.13 33.19
B - Final
14 Jackson, Leslie CSUB 2:16.73 2:17.97 17
31.87 34.54 35.74 35.82
16 Eckart, Casey CSUB 2:21.17 2:21.70 16
33.10 35.19 36.40 37.01
Event 28 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Christian, Tiger UNATT 1:52.74 1:49.55
25.50 27.13 28.03 28.89
B - Final
13 McClure, Justin UNATT 1:53.64 1:55.14
26.98 28.62 59.66
Event 28 Men 200 Yard Backstroke Division I
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
3 Russell, JP UOP 1:51.60 1:50.28 20
26.64 28.43 28.10 27.11
4 Beaton, Adam CSUN 1:53.00 1:51.48 17
25.69 27.62 28.53 29.64
5 Yamamoto, Kenny UOP 1:53.11 1:53.36 16
26.63 28.77 29.35 28.61
6 Martinson, Adam Unlv 1:52.74 1:53.38 15
27.00 29.16 28.93 28.29
8 Day, Michael Unlv 1:52.98 1:59.33 14
27.15 29.48 31.28 31.42
B - Final
10 Wright, Travis UT 1:53.34 1:53.08 13
26.45 28.25 29.24 29.14
11 Wolfe, Michael UT 1:53.99 1:53.55 12
26.71 28.77 29.21 28.86
12 Peck, Myles UCSB 1:54.20 1:53.81 11
27.66 28.78 29.00 28.37
14 Tannehill, Kyle Unlv 1:54.02 1:56.91 9
26.51 28.52 30.59 31.29
15 Ota, Patrick UCSB 1:54.00 1:57.18 7
26.81 28.59 30.54 31.24
16 Warm, Jamie UCSB 1:53.69 1:57.43 6
27.61 30.02 30.11 29.69
C - Final
17 Betlej, Wojciech UOP 1:54.48 1:53.64 5
26.69 28.95 29.23 28.77
18 Fulton, Josh UT 1:55.03 1:54.11 4
26.79 29.16 29.17 28.99
19 Blyth, Piers UW 1:55.74 1:54.21 3
27.72 30.23 28.71 27.55
20 Phillips, Devin Unlv 1:55.01 1:54.83 2
27.56 29.55 29.69 28.03
21 Radcliff, Jon UOP 1:55.98 1:56.26 1
27.53 30.26 29.64 28.83
22 King, Sam UW 1:56.55 1:56.87
27.70 29.80 30.12 29.25
24 Boswell, Brad UT 1:57.54 2:00.86
28.28 30.31 30.51 31.76
Event 28 Men 200 Yard Backstroke Division II
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
2 Jones, Matt CSUB 1:50.10 1:50.23 20
26.04 28.05 28.45 27.69
7 Zemier, Karol CSUB 1:52.58 1:56.37 17
26.81 29.48 29.91 30.17
B - Final
9 Dawson, Seth CSUB 1:53.20 1:50.53 9
26.01 27.39 28.50 28.63
C - Final
23 Ladd, Cal CSUB 1:56.78 1:58.56 7
27.59 29.40 30.15 31.42
Event 29 Women 100 Yard Freestyle Division I
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
2 McNamee, Lyndsay UOP 51.13 50.58 20
24.35 26.23
3 Radecke, Jen UOP 51.76 51.39 17
24.98 26.41
5 Cho, Chyna SJSU 52.80 52.87 16
25.49 27.38
6 Bragg, Ja-Neil UOP 53.05 53.23 15
25.41 27.82
7 Lehnertz, Tamara UW 53.07 53.30 14
25.91 27.39
-- Moirao, Jackie UOP 52.89 DQ
B - Final
9 Peterson, Kristen UOP 53.11 52.93 9
25.48 27.45
10 Walker, Amber Unlv 53.48 52.98 7
25.96 27.02
11 Covey, Lisa SJSU 53.57 53.36 6
25.77 27.59
12 Wronn, Katie M Unlv 54.10 53.52 5
26.10 27.42
13 Jukic, Sanda CSUN 53.92 53.58 4
25.42 28.16
14 Thorson, Heidi UW 53.84 53.73 3
25.89 27.84
15 Hoover, Jacque M Unlv 53.97 54.22 2
26.31 27.91
16 Wilcox, Natasha Unlv 54.12 54.90 1
26.55 28.35
C - Final
17 Friedhoff, Caitlin SDSU 54.34 53.49
25.76 27.73
18 Plume, Liz UOP 54.32 54.07
26.23 27.84
19 Bigger, Katie UW 54.93 54.39
26.53 27.86
20 Henry, Rose SJSU 54.37 54.58
26.24 28.34
21 Smith, Paige UCSB 55.19 54.75
26.43 28.32
22 Wellman, Sheena SJSU 55.19 54.86
26.50 28.36
23 Karoly, Stella SDSU 55.13 55.22
26.61 28.61
Event 29 Women 100 Yard Freestyle Division II
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Burton, Loni CSUB 50.65 50.25 20
24.27 25.98
4 Giguere, Merylie CSUB 52.27 51.54 17
25.20 26.34
C - Final
24 Lori, Mattingly CSUB 55.23 56.16 16
26.66 29.50
Event 30 Men 100 Yard Freestyle Division I
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Marais, Carl UW 45.89 44.87 20
21.43 23.44
2 Birks, Gene UW 45.72 45.61 17
21.79 23.82
3 Martinez, Vince UOP 45.39 45.63 16
21.57 24.06
4 Nelms, Brandon L Unlv 45.84 45.66 15
21.84 23.82
5 McLaughlin, Will UOP 45.92 45.69 14
21.94 23.75
8 Serrano, Ivan UOP 46.24 56.57 13
26.41 30.16
B - Final
9 Gustafson, Tyler UT 46.52 44.84 9
21.74 23.10
10 Kritzinger, Grant UW 46.49 46.53 7
22.25 24.28
11 Goldberg, Bryan UT 46.74 46.93 6
22.66 24.27
12 Alesi, Octavio UT 46.55 47.06 5
22.62 24.44
13 Dame, Robbie UCSB 46.82 47.16 4
22.58 24.58
14 Eriksson, Bjorn Unlv 46.87 47.68 3
22.47 25.21
15 Formby, Doug UCSB 46.93 47.73 2
22.51 25.22
16 Bartoch, Joe Unlv 46.91 47.87 1
22.48 25.39
C - Final
18 Byers, John L Unlv 47.18 46.87
22.66 24.21
20 Lindberg, Scott UCSB 47.77 47.55
22.78 24.77
21 Allen, John UCSB 47.76 47.70
23.14 24.56
22 Engle, Andrew UT 47.66 47.87
22.92 24.95
23 Bauer, Curtis UCSB 47.63 48.20
22.92 25.28
24 Perica, Bryce UW 47.88 48.24
22.92 25.32
Event 30 Men 100 Yard Freestyle Division II
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
6 Soho, Mark CSUB 46.06 45.98 20
22.02 23.96
7 Gegotek, Piotr CSUB 46.39 46.77 17
22.38 24.39
C - Final
17 Trujillo, Mike CSUB 47.33 46.42 16
22.26 24.16
19 Zemier, Filip CSUB 47.19 47.15 15
22.77 24.38
Event 31 Women 200 Yard Breaststroke Division I
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Jardine, Ziada UOP 2:21.46 2:19.71 20
30.78 35.59 36.23 37.11
2 Spadinger, Erin UW 2:24.82 2:22.21 17
32.97 37.08 36.17 35.99
3 Cook, Jennifer UCSB 2:24.32 2:22.96 16
32.02 36.37 37.44 37.13
4 Banks, Melissa UOP 2:24.81 2:23.06 15
32.97 36.69 37.50 35.90
6 Loehr, Kellyn UOP 2:26.01 2:26.03 14
33.59 37.55 37.17 37.72
7 Hill, Rachel SJSU 2:25.40 2:26.51 13
33.39 36.89 37.97 38.26
8 Russenberger, Lindsey UW 2:26.09 2:26.69 12
32.71 36.44 37.94 39.60
B - Final
9 Adams, Alli SJSU 2:26.88 2:25.79 9
33.38 36.99 37.36 38.06
10 Arrow, Jennifer SDSU 2:27.05 2:25.98 7
33.94 37.43 37.21 37.40
11 Daltorio, Diana CSUN 2:27.84 2:26.70 6
33.56 36.72 37.89 38.53
12 Sullivan, Keri UOP 2:28.13 2:27.37 5
33.31 37.15 37.95 38.96
13 Babin, Julie E Unlv 2:27.25 2:28.57 4
34.15 37.66 38.32 38.44
14 Collice, Mandie SJSU 2:30.36 2:29.06 3
34.23 37.69 38.27 38.87
15 Seaman, Lani A Unlv 2:30.60 2:31.59 2
34.63 38.66 39.19 39.11
16 Johnson, Robyn CSUN 2:29.61 2:32.20 1
34.05 37.83 40.08 40.24
C - Final
17 Wong, Pam UCSB 2:30.95 2:29.09
33.71 37.42 38.35 39.61
18 Browning, Lauren A Unlv 2:31.09 2:30.03
34.54 37.62 38.43 39.44
19 Binek, Tamarah SDSU 2:31.19 2:31.36
34.78 38.34 38.83 39.41
20 Freitag, Sarah CSUN 2:31.33 2:31.52
34.98 38.45 38.95 39.14
21 Gutierrez, Kelly Unlv 2:32.05 2:31.66
34.17 38.28 39.49 39.72
22 Belisle, Amy UCSB 2:31.35 2:32.21
34.06 38.90 39.72 39.53
24 Mitchell, Amy UCSB 2:31.75 2:35.34
35.60 38.38 39.90 41.46
Event 31 Women 200 Yard Breaststroke Division II
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
5 Woodward, Tina CSUB 2:24.45 2:24.38 20
32.44 36.66 37.28 38.00
C - Final
23 Rainguet, Renee M Fr Orediggers-CO 2:31.95 2:32.54 17
34.37 38.63 39.95 39.59
Event 32 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
4 Knoff, Kyle UNATT 2:09.85 2:09.75
29.16 33.32 33.68 33.59
B - Final
14 Lightfoot, Mike UNATT 2:17.56 2:18.34
30.97 35.23 36.04 36.10
Event 32 Men 200 Yard Breaststroke Division I
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Usher, Scott UW 2:04.43 1:57.28 20
26.97 29.68 30.03 30.60
2 Dunn, David UOP 2:05.11 2:03.91 17
27.67 31.06 32.46 32.72
4 Dunn, Tom UOP 2:06.09 2:06.78 16
28.40 31.93 32.67 33.78
5 Adams, Patrick Unlv 2:08.08 2:07.18 15
27.41 32.18 33.59 34.00
6 Norman, Craig UOP 2:08.10 2:07.22 14
28.72 32.12 33.05 33.33
7 Park, Steven CSUN 2:06.89 2:08.20 13
28.40 32.00 33.36 34.44
8 Leelachat, Dan UCSB 2:08.20 2:10.03 12
29.40 32.69 33.98 33.96
B - Final
9 Frank, Charles CSUN 2:10.34 2:09.27 9
28.71 32.44 33.65 34.47
10 Soares, Jake UOP 2:10.87 2:09.62 7
28.95 33.25 33.13 34.29
11 Huston, Kiel UT 2:12.22 2:09.70 6
29.25 33.09 33.62 33.74
13 Jones, Dan UW 2:12.78 2:10.66 5
29.60 33.06 33.52 34.48
14 Ogata, Derek UCSB 2:11.64 2:11.13 4
29.47 33.20 34.18 34.28
15 Degeus, David Unlv 2:11.66 2:12.17 3
29.16 32.15 34.41 36.45
16 McCallum, Will UW 2:12.19 2:12.58 2
29.96 33.57 34.10 34.95
C - Final
17 Robinson, Curtis Unlv 2:13.65 2:07.38 1
28.92 31.78 32.41 34.27
18 Nilsson, Blake UCSB 2:13.13 2:10.50
28.95 32.89 34.09 34.57
21 Ringdahl, Erik N Unlv 2:14.86 2:16.77
30.52 34.48 35.97 35.80
Event 32 Men 200 Yard Breaststroke Division II
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
3 Kummer, Travis R Jr Orediggers-CO 2:06.70 2:05.01 20
28.01 31.85 32.43 32.72
C - Final
19 Crawford, Carl CSUB 2:14.16 2:11.58 17
29.00 32.54 34.43 35.61
20 Whitaker, TJ CSUB 2:14.75 2:14.51 16
29.70 34.48 35.32 35.01
23 Hamm, Dillon D So Orediggers-CO 2:21.16 2:19.42 15
30.43 34.92 36.43 37.64
24 Dean, Erik C Sr Orediggers-CO 2:20.67 2:21.04 14
31.67 35.79 36.95 36.63
Event 33 Women 200 Yard Butterfly Division I
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Schwalb, Jennifer UCSB 2:06.02 2:01.92 20
26.87 29.92 32.06 33.07
2 Okazaki, Kristin UOP 2:04.62 2:04.32 17
28.09 31.14 32.02 33.07
3 Bragg, Ja-Neil UOP 2:06.50 2:05.98 16
27.90 31.70 33.25 33.13
4 Cupitt, Mel CSUN 2:09.40 2:06.04 15
28.13 31.47 33.01 33.43
5 Lewis, Kristin UW 2:08.56 2:08.22 14
28.88 32.23 33.38 33.73
6 Rowe, Ali UOP 2:06.61 2:09.03 13
28.55 32.05 33.88 34.55
7 Houck, Sarah UOP 2:09.10 2:09.62 12
29.63 32.70 33.48 33.81
8 Nettenstrom, Kari Unlv 2:10.15 2:10.27 11
28.84 33.06 33.68 34.69
B - Final
9 Golez, Jillene SJSU 2:11.71 2:09.59 9
29.48 32.81 33.39 33.91
10 Matevosian, Suzie CSUN 2:12.85 2:10.49 7
29.26 32.86 33.63 34.74
11 Mcgrorty, Brittany SJSU 2:12.70 2:11.58 6
29.23 32.72 33.96 35.67
12 Taylor, Lindsay UW 2:10.87 2:12.38 5
29.60 33.21 34.38 35.19
13 Viray, Claudette CSUN 2:13.14 2:12.70 4
30.36 33.63 34.45 34.26
14 Moeckel, Jen UCSB 2:12.40 2:13.00 3
29.85 33.32 34.22 35.61
15 Karoly, Stella SDSU 2:12.95 2:13.58 2
29.55 33.53 34.77 35.73
16 Moeckel, Katie UCSB 2:12.91 2:15.30 1
29.09 33.60 34.95 37.66
C - Final
17 Bigger, Katie UW 2:15.93 2:12.95
29.67 33.62 34.49 35.17
18 Gutierrez, Sarah UOP 2:16.00 2:13.00
29.70 33.16 34.74 35.40
19 Avison, Shannon UCSB 2:16.34 2:14.75
29.38 33.84 35.24 36.29
20 Cirulis, Nicole Unlv 2:18.45 2:15.26
29.25 32.96 35.93 37.12
21 Seanez, Sophia Y Unlv 2:17.67 2:18.24
30.75 34.34 36.38 36.77
22 Zenker, Stacey UW 2:20.02 2:20.19
31.07 34.84 35.76 38.52
23 Oniel, Heather SDSU 2:23.50 2:21.40
29.86 35.19 37.21 39.14
Event 33 Women 200 Yard Butterfly Division II
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
8 Peck, Niki CSUB 2:20.16 2:24.34 20
31.66 36.13 38.12 38.43
Event 34 Men 200 Yard Butterfly Division I
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Cary, Pat UCSB 1:48.07 1:46.84 20
23.65 26.92 27.81 28.46
2 Zoldak, Krzysztof UOP 1:48.69 1:47.14 17
24.41 26.94 27.60 28.19
3 Fogel, Ron UW 1:48.88 1:48.63 16
25.06 27.48 28.02 28.07
4 Birks, Gene UW 1:51.93 1:51.02 15
24.48 27.98 29.42 29.14
5 Day, Michael Unlv 1:52.35 1:52.29 14
24.79 28.87 29.13 29.50
7 Lamar, Brian UOP 1:53.34 1:56.09 13
26.01 29.54 30.10 30.44
B - Final
9 Wright, Travis UT 1:54.79 1:52.68 9
24.42 28.30 29.84 30.12
10 Sawyer, Brian CSUN 1:53.74 1:53.24 7
24.92 28.27 29.75 30.30
12 Porteous, Garrett UCSB 1:53.34 1:54.90 6
25.91 28.33 29.81 30.85
13 Wolfe, Michael UT 1:58.05 1:56.31 5
26.02 29.52 30.56 30.21
14 Lorring, Peter Unlv 1:57.70 1:57.14 4
25.84 29.38 29.98 31.94
15 Morton, Matt Unlv 1:57.88 1:59.40 3
26.04 30.34 31.76 31.26
C - Final
17 Alesi, Octavio UT 1:58.19 1:56.26 1.5
29.08 47.15 29.99 10.04
17 Farnham, Adam UT 1:58.97 1:56.26 1.5
1:16.04 28.92 30.09
19 Hanson, Erik UCSB 1:59.09 1:57.50
21.80 54.68 29.42 11.60
20 Muse, Lee UOP 1:58.94 1:57.60
17.28 59.48 29.81 11.03
22 King, Nick UW 1:58.19 1:59.57
15.90 1:02.18 30.79 10.70
23 Bleck, Aaron Unlv 2:00.06 2:01.90
1:17.14 30.64 32.06
-- King, Sam UW 2:00.17 DQ
20.96
Event 34 Men 200 Yard Butterfly Division II
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
6 Chaves, Quinlan CSUB 1:53.12 1:54.63 20
25.86 28.66 29.42 30.69
8 Jones, Matt CSUB 1:53.19 1:59.60 17
26.01 30.23 31.41 31.95
B - Final
11 Berry, Brian CSUB 1:56.17 1:53.72 16
25.26 28.33 29.96 30.17
16 Kummer, Travis R Jr Orediggers-CO 1:56.80 2:00.56 15
24.92 29.53 31.98 34.13
C - Final
21 McAliley, Andy A Jr Orediggers-CO 2:00.11 1:59.17 14
16.79 1:00.53 30.52 11.33
Event 35 Women 400 Yard Freestyle Relay Division I
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of the Pacific 'A' 3:31.03 3:29.93 40
1) McNamee, Lyndsay 2) Radecke, Jen
3) Okazaki, Kristin 4) Peterson, Kristen
24.79 51.34 14.66 51.36 26.61 55.34 24.77 51.89
2 San Jose State University 'A' 3:30.00 3:32.54 34
1) Cho, Chyna 2) Henry, Rose
3) Covey, Lisa 4) Lella, Alana
25.75 53.36 25.78 54.45 24.71 52.41 24.26 52.32
3 University of Nevada Las Vegas 'A' 3:31.50 3:33.73 32
1) Nettenstrom, Kari 2) Browning, Lauren A
3) Walker, Amber 4) Zick, Alison
26.30 54.02 25.22 52.98 25.78 52.70 25.82 54.03
4 University of Wyoming 'A' 3:38.53 3:34.17 30
1) Thorson, Heidi 2) Bigger, Katie
3) Russenberger, Lindsey 4) Lehnertz, Tamara
26.21 54.54 25.89 53.82 25.90 54.34 24.44 51.47
5 University of the Pacific 'C' 3:39.92 3:34.45 28
1) Shasky, Alison 2) Rowe, Ali
3) Plume, Liz 4) Houck, Sarah
25.58 52.64 25.34 53.25 25.90 54.13 26.50 54.43
6 University of Nevada Las Vegas 'B' 3:33.00 3:35.35 26
1) Wronn, Katie M 2) Wilcox, Natasha
3) Neff, Jenna 4) Hoover, Jacque M
26.43 54.92 25.36 53.54 25.40 53.21 25.44 53.68
7 UC Santa Barbara 'A' 3:38.50 3:35.86 24
1) Schwalb, Jennifer 2) Dalonzo, Lindsay
3) Cook, Jennifer 4) Wong, Pam
26.20 53.90 25.26 53.00 25.64 54.65 25.18 54.31
8 University of the Pacific 'B' 3:37.78 x3:37.49
1) Burrill, Katy 2) Banks, Melissa
3) McDonald, Laura 4) Bragg, Ja-Neil
25.76 53.60 26.73 56.24 26.34 55.31 25.23 52.34
9 San Jose State University 'B' 3:36.00 3:37.56 22
1) Piggott, Morgan 2) Bean, Mallory
3) Martinez, Crystal 4) Wellman, Sheena
26.29 53.96 26.08 55.20 25.74 54.61 25.73 53.79
10 Cal. State Uni. Northridge 'A' 3:37.84 3:38.68 18
1) Jukic, Sanda 2) Love, Lindsay
3) Hunhoff, Ashley 4) Kulka, Jennifer
25.43 53.64 26.20 54.96 26.00 55.49 25.59 54.59
11 San Diego State University 'A' 3:41.50 3:39.35 14
1) Karoly, Stella 2) Schmed, Emily
3) Peters, Samantha 4) Friedhoff, Caitlin
26.74 55.43 26.40 55.31 25.95 55.60 24.99 53.01
12 University of Nevada Las Vegas 'C' 3:35.00 x3:39.64
1) Vincent, Tiffany J 2) Hunt-Higgins, Megan
3) Seaman, Lani A 4) Gutierrez, Kelly
26.25 54.39 25.77 54.52 26.33 54.28 26.44 56.45
13 UC Santa Barbara 'B' 3:42.50 3:39.90 12
1) Bradshaw, Casey 2) Smith, Paige
3) Spillman, Sarah 4) Eller, Allison
26.12 54.50 26.25 55.04 26.86 55.94 26.21 54.42
14 University of Wyoming 'C' 3:46.13 3:42.39 10
1) Beard, Lauren 2) Kotby, Kenzie
3) Bonin, Haley 4) Hansen, Holly
27.16 56.24 15.35 55.15 25.31 55.10 26.05 55.90
15 University of Wyoming 'B' 3:41.06 x3:44.87
1) Zenker, Stacey 2) Spadinger, Erin
3) DeWolf, Angela 4) Settlage, Shelbi
27.28 56.55 25.85 55.40 26.17 55.34 27.45 57.58
16 San Diego State University 'B' 3:48.20 3:46.79 8
1) Binek, Tamarah 2) Chambers, Stephanie
3) Parker, Emily 4) Conte, Adrienne
27.10 56.75 26.58 55.96 26.88 57.09 27.16 56.99
17 Cal. State Uni. Northridge 'B' 3:43.67 3:49.81 6
1) Mapp, Lorean 2) Matevosian, Suzie
3) Freitag, Sarah 4) Vanegas, Wendy
27.18 56.19 26.96 56.76 28.28 58.28 27.21 58.58
18 University of Nevada Las Vegas 'D' 3:52.00 x3:50.70
1) Riney, Amanda 2) Busch, Mandee
3) Rohner, Janae 4) Rohner, Megan
27.20 57.14 26.67 56.50 27.98 58.26 28.23 58.80
Event 35 Women 400 Yard Freestyle Relay Division II
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cal. State Uni. Bakersfield 'B' 3:48.00 3:40.90 40
1) Gray, Kendra 2) Craft, Erin
3) Brenner, Amber 4) Heath, Kristen
26.88 55.38 25.74 54.43 26.03 55.14 26.21 55.95
2 Cal. State Uni. Bakersfield 'A' 3:38.00 3:40.91 34
1) Lori, Mattingly 2) Gregory, Donna
3) Carter, Stephanie 4) Giguere, Merylie
26.78 56.31 25.60 54.85 26.31 56.07 25.51 53.68
3 Colorado School of Mines-CO 'A' 3:49.97 3:54.95 32
1) Fry, Megan H Jr 2) Rainguet, Renee M Fr
3) Oliver, Tamara S Jr 4) Stefonik, Caryn J Fr
27.18 56.19 26.77 56.70 28.83 1:01.37 28.81 1:00.69
4 Cal. State Uni. Bakersfield 'C' 3:56.00 x3:57.26
1) Keogh, Emma 2) Dooley, Devon
3) Schnieder, Laura 4) Eckart, Casey
28.06 57.85 14.60 29.28 33.49 1:01.77 31.95 1:28.36
Event 36 Men 400 Yard Freestyle Relay Division I
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of the Pacific 'A' 2:59.99 3:00.08 40
1) Martinez, Vince 2) Serrano, Ivan
3) McLaughlin, Will 4) Zoldak, Krzysztof
21.56 45.44 20.85 44.48 21.01 44.79 21.90 45.37
2 University of Wyoming 'A' 3:03.00 3:01.01 34
1) Marais, Carl 2) Birks, Gene
3) Perica, Bryce 4) Kritzinger, Grant
21.18 44.68 21.19 44.66 21.70 46.94 21.14 44.73
3 UC Santa Barbara 'A' 3:05.00 3:04.64 32
1) Dame, Robbie 2) Formby, Doug
3) Bauer, Curtis 4) Hurst, Grant
22.42 46.80 21.92 46.28 21.56 45.70 21.55 45.86
4 University of the Pacific 'B' 3:05.00 3:04.90 30
1) Dunn, David 2) Russell, JP
3) Lowdermilk, Casey 4) Radcliff, Jon
22.09 46.23 21.85 46.08 21.61 45.93 21.93 46.66
5 University of Nevada Las Vegas 'A' 3:04.00 3:04.91 28
1) Nelms, Brandon L 2) Bartoch, Joe
3) Byers, John L 4) Eriksson, Bjorn
22.21 45.95 21.87 46.85 21.96 46.06 21.72 46.05
6 Cal. State Uni. Northridge 'A' 3:13.17 3:09.86 26
1) Ochotorena, Neil 2) Grunert, Brett
3) Boitano, Andrew 4) Hart, Jeff
23.29 48.55 22.32 47.10 22.09 46.98 22.65 47.23
7 UC Santa Barbara 'B' 3:08.00 3:10.09 24
1) Warm, Jamie 2) Allen, John
3) Lindberg, Scott 4) Baer, Scott
23.01 47.88 22.47 46.77 22.79 48.27 22.36 47.17
8 UC Santa Barbara 'C' NT x3:11.38
1) Ota, Patrick 2) Ogata, Derek
3) Edwards, Mason 4) Peck, Myles
23.05 48.07 22.59 48.64 22.34 47.19 22.70 47.48
9 University of Nevada Las Vegas 'D' 3:17.50 3:12.18 22
1) Bosnyak, Tamas 2) Tannehill, Kyle
3) Pittenger, John H 4) Goodrich, Kyle B
22.98 47.62 22.84 48.35 22.91 48.37 22.68 47.84
10 University of Wyoming 'B' 3:12.70 3:12.38 18
1) Baker, Brent 2) King, Sam
3) Holmberg, Henry 4) Fogel, Ron
23.10 48.52 23.41 49.30 22.70 47.55 22.96 47.01
11 University of Nevada Las Vegas 'C' 3:14.50 x3:13.70
1) Adams, Patrick 2) Robinson, Curtis
3) Culberson, Eric J 4) Ringdahl, Erik N
23.67 49.81 23.46 48.92 22.52 47.99 22.20 46.98
12 University of Nevada Las Vegas 'B' 3:08.00 x3:14.25
1) Martinson, Adam 2) Lorring, Peter
3) Day, Michael 4) Phillips, Devin
23.88 49.67 22.90 48.87 22.91 48.79 22.01 46.92
13 University of the Pacific 'C' 3:09.34 x3:14.27
1) McLaughlin, Clint 2) Betlej, Wojciech
3) Skora, Andy 4) Dunn, Tom
23.18 48.79 22.83 48.96 22.71 48.27 22.93 48.25
14 Cal. State Uni. Northridge 'B' 3:18.62 3:16.93 14
1) Ferguson, Andy 2) Park, Steven
3) Frank, Charles 4) Rust, Nate
23.17 48.75 23.48 49.14 23.77 50.27 22.89 48.77
15 University of Wyoming 'C' 3:16.50 x3:18.12
1) Burnham, Steve 2) McCallum, Will
3) King, Nick 4) Blyth, Piers
23.36 49.13 23.65 49.34 23.81 50.79 23.40 48.86
Event 36 Men 400 Yard Freestyle Relay Division II
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cal. State Uni. Bakersfield 'A' 3:05.88 3:03.53 40
1) Gegotek, Piotr 2) Soho, Mark
3) Dawson, Seth 4) Trujillo, Mike
22.85 46.92 21.21 44.99 21.42 45.82 21.51 45.80
2 Cal. State Uni. Bakersfield 'B' 3:12.90 3:08.14 34
1) Simas, Kyle 2) Wickham, Avery
3) Zemier, Filip 4) Baier, Billy
22.70 46.65 22.36 46.98 22.16 46.57 22.64 47.94
3 Cal. State Uni. Bakersfield 'C' 3:18.50 x3:11.64
1) Rhue, Zach 2) Jones, Matt
3) Berry, Brian 4) Zemier, Karol
23.29 48.71 23.07 48.20 22.90 47.74 22.37 46.99
4 Colorado School of Mines-CO 'A' 3:11.51 3:14.61 32
1) Hamm, Dillon D So 2) Harrison, Scott S Jr
3) Miller, Ryan C Jr 4) McAliley, Andy A Jr
23.58 49.88 22.83 48.21 22.80 49.60 22.32 46.92
5 Cal. State Uni. Bakersfield 'D' 3:22.50 x3:22.67
1) Ladd, Cal 2) Torbeck, Chris
3) Sclafani, Gabe 4) Crawford, Carl
24.05 50.83 23.12 48.91 23.63 51.13 24.17 51.80
6 Colorado School of Mines-CO 'B' 3:21.21 3:25.52 30
1) Gulsvig, Mike L Fr 2) Robertson, Jackson C So
3) Hammer, Brent A So 4) Janney, Will R So
24.51 52.91 24.07 50.97 24.49 51.83 22.97 49.81
7 Colorado School of Mines-CO 'C' 3:31.31 x3:32.49
1) Young, Jamey 2) Schawe, Skyler L Fr
3) Monson, Alex Jr 4) Kummer, Travis R Jr
25.03 52.74 25.92 55.13 26.40 56.00 23.14 48.62
8 Colorado School of Mines-CO 'D' 3:41.41 x4:17.34
1) Dean, Erik C Sr 2) Casias, Tim W Sr
3) Lecocq, Dan D Fr 4) Siedler, Nate A Fr
24.90 51.68 27.66 1:00.22 34.57 1:14.93 31.87 1:10.51