11/25/2004 - 11/28/2004
Calgary, Alberta, Canada
2004 Canadian Open & Short Course Nationals - 11/25/2004 to 11/28/2004
Day One
Event 1 Women 50 SC Meter Fly
=========================================================================
Meet Qualifying: 29.17
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
=== Timed Finals ===
1 Stefanyshyn, Ke 22 UBC DOLPHINS 27.21 27.43 929 50
2 Carroll, Jennif 23 MÉGOPHIAS 27.77 27.51 924 30
3 Sui, Vicky 19 SIMON FRASER 28.70 27.58 918 20
4 Saumur, Genevie 17 MONTREAL 27.92 27.81 902 15
5 Rolland, Nadine 29 SAMAK 27.40 27.83 900 14
6 Lacroix, Audry 21 MONTREAL 27.22 27.85 899 13
7 Baker, Andrea 20 UC SWIM CLUB 29.21 28.10 881 12
8 Poon, Victoria 20 MONTREAL 28.49 28.20 874 11
9 Clapham, Caroli 23 UBC DOLPHINS 28.59 28.50 853 9
10 Tyler, Jillian 16 CASCADE 28.43 28.56 849 7
11 Nicholls, Steph 19 UBC DOLPHINS/UBC 27.68 28.66 842 6
12 Porenta, Jen 19 TORONTO ALL STAR 28.22 28.70 839 5
13 Limpert, Marian 32 MONTREAL NT 28.71 838 4
14 Alroubaie, Sara 23 MANITOBA MARLINS 27.93 28.76 835 3
15 Doody, Hayley 19 UBC DOLPHINS/UBC 28.81 28.85 828 2
16 Burgoyne, Carri 22 UC SWIM CLUB 29.67 28.86 828 0.5
16 Sudbury, Jessic 23 MCGILL 28.46 28.86 828 0.5
Event 2 Men 50 SC Meter Fly
=========================================================================
Meet Qualifying: 25.83
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
=== Timed Finals ===
1 Hankewich, Chad 23 GOLDFINS 24.79 24.41 933 50
2 Langlais, Jean- 25 ROUGE ET OR 24.70 24.76 905 30
3 Ballem, Josh 27 UC SWIM CLUB 25.02 24.77 904 20
4 Murray, Chad 23 UC SWIM CLUB 24.62 24.79 902 15
5 Kindler, Thomas 24 MONTREAL 24.85 24.94 890 14
6 Farrow, Scott 21 TRENT SWIMMING 25.52 25.31 861 13
7 Bourdages, Domi 23 MONTREAL 25.00 25.32 860 12
8 Vanderkam, Brad 21 LONDON 25.06 25.46 849 11
9 Lepage, Marc-Ol 22 SAMAK 25.18 25.52 844 9
10 Hankewich, Bren 21 GOLDFINS 25.90 25.58 840 7
11 Rudolf, Darryl 20 UBC DOLPHINS/UBC 25.36 25.59 839 6
12 Schjott, Jonath 23 UC SWIM CLUB 25.81 25.60 838 5
13 Hogan, Erik 19 UC SWIM CLUB 26.20 25.67 833 4
14 Bronson, Justin 18 OSHAWA 25.44 25.70 830 3
15 Babaris, Alex 23 TRENT SWIMMING 25.24 25.74 827 2
16 Schach, Ben 19 UBC DOLPHINS/UBC 25.81 25.80 822 1
Event 3 Women 50 SC Meter Breast
=========================================================================
Meet Qualifying: 34.05
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
=== Timed Finals ===
1 Van Oosten, Lau 26 UC SWIM CLUB 32.42 32.12 934 50
2 Blackburn, Lisa 32 ROW 31.60 32.20 929 30
3 Stoody, Kathlee 22 SIMON FRASER 32.66 32.56 907 20
4 Laprade, Michel 23 MONTREAL 32.01 32.58 906 15
5 Spooner, Emma 21 UC SWIM CLUB 32.69 32.70 898 14
6 Tyler, Jillian 16 CASCADE 32.76 32.74 896 13
7 Pitchik, Helen 14 TORONTO ALL STAR 34.58 32.95 883 12
8 Pierse, Hanna 16 EDMONTON KEYANO 33.49 33.20 868 10
8 Ratelle, Marie- 18 MÉGOPHIAS 32.73 33.20 868 10
10 Johnson, Haylee 18 UBC DOLPHINS/UBC 33.84 33.33 860 7
11 Limpert, Marian 32 MONTREAL NT 33.36 858 6
12 Morningstar, Er 15 CALGARY PATRIOTS 33.65 33.44 853 5
13 Hirsch, Kim 19 UC SWIM CLUB 33.70 33.79 833 4
14 Rich, Whitney 16 LONDON 33.73 33.86 828 3
Event 4 Men 50 SC Meter Breast
=========================================================================
Meet Qualifying: 29.64
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
=== Timed Finals ===
1 Knabe, Morgan 23 UC SWIM CLUB 27.87 28.37 927 50
2 Huang, Matthew 20 UBC DOLPHINS/UBC 28.47 28.51 917 30
3 Blais, Guillaum 22 ROUGE ET OR 28.85 28.74 901 20
4 Dickens, Scott 20 UBC DOLPHINS 28.62 28.93 887 15
5 Brekke, Trevor 27 SIMON FRASER 27.99 29.18 870 14
6 Brown, Mike 20 UC SWIM CLUB 29.38 29.24 866 13
7 Bois, Mathieu 16 MONTREAL 30.19 29.60 842 12
Event 5 Women 50 SC Meter Back
=========================================================================
Meet Qualifying: 30.27
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
=== Timed Finals ===
1 Carroll, Jennif 23 MÉGOPHIAS 27.69 27.55 1058 50
2 Gammel, Erin 24 UC SWIM CLUB 28.05 28.59 984 30
3 Saumur, Genevie 17 MONTREAL 28.43 28.70 976 20
4 Pomerleau, Kirs 16 CASCADE 29.89 29.25 938 15
5 Clapham, Caroli 23 UBC DOLPHINS 29.40 29.36 931 14
6 Kubas, Hanna 19 UC SWIM CLUB 29.39 29.44 925 13
7 Meredith, Caitl 20 UBC DOLPHINS/UBC 29.04 29.51 920 12
8 Yestrau, Landic 17 MANITOBA MARLINS 29.70 29.52 920 11
9 Nicholls, Laura 26 TORONTO ALL STAR 29.37 29.60 914 8
9 Buckland, Brook 15 EASTERN ALLIANCE 29.07 29.60 914 8
11 Menard, Mariell 24 ROUGE ET OR 29.44 29.85 897 6
12 Buczkowski, Whi 16 BOW RIVER 30.07 30.09 881 5
13 Murdoch, Kately 17 UC SWIM CLUB 31.07 30.15 877 4
14 Bouchard, Melan 22 ROUGE ET OR 30.49 30.27 869 3
Event 6 Men 50 SC Meter Back
=========================================================================
Meet Qualifying: 26.92
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
=== Timed Finals ===
1 Rose, Matt 23 TRENT SWIMMING 24.48 25.39 990 50
2 Ng, Callum 19 UBC DOLPHINS/UBC 25.58 25.42 988 30
3 Ballem, Josh 27 UC SWIM CLUB 26.75 26.17 930 20
4 Steinhauer, Fel 21 SIMON FRASER 26.88 26.23 925 15
5 Langlais, Jean- 25 ROUGE ET OR 26.15 26.29 921 14
6 Boulanger-Marte 17 CSQ 26.55 26.72 888 13
7 Gendron, Eric 18 BOW RIVER 26.78 26.75 886 12
8 Atkison, Ryan 19 LONDON 27.22 26.76 885 11
9 Kindler, Thomas 24 MONTREAL 26.92 26.90 875 9
Event 7 Women 800 SC Meter Free
=========================================================================
Meet Qualifying: 9:07.91
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
=== Timed Finals ===
1 Reimer, Brittan 16 SURREY 8:29.52 8:40.00 947 50
29.52 1:01.64 (32.12)
1:34.12 (32.48) 2:06.49 (32.37)
2:38.85 (32.36) 3:11.32 (32.47)
3:43.90 (32.58) 4:16.80 (32.90)
4:49.64 (32.84) 5:22.51 (32.87)
5:55.68 (33.17) 6:28.87 (33.19)
7:02.05 (33.18) 7:35.42 (33.37)
8:08.62 (33.20) 8:40.00 (31.38)
2 Beaudry, Maya 16 UBC DOLPHINS 8:40.68 8:51.14 905 30
30.80 1:03.92 (33.12)
1:37.33 (33.41) 2:11.06 (33.73)
2:44.46 (33.40) 3:17.55 (33.09)
3:50.55 (33.00) 4:23.62 (33.07)
4:56.81 (33.19) 5:30.11 (33.30)
6:03.59 (33.48) 6:37.28 (33.69)
7:10.98 (33.70) 7:44.63 (33.65)
8:18.26 (33.63) 8:51.14 (32.88)
3 Jellie, Emiley 16 ROW 8:57.45 8:53.25 897 20
31.52 1:05.14 (33.62)
1:38.79 (33.65) 2:12.61 (33.82)
2:46.07 (33.46) 3:19.87 (33.80)
3:53.34 (33.47) 4:26.95 (33.61)
5:00.24 (33.29) 5:33.82 (33.58)
6:07.26 (33.44) 6:40.83 (33.57)
7:14.24 (33.41) 7:47.75 (33.51)
8:20.72 (32.97) 8:53.25 (32.53)
4 Bell, Mandy 16 UC SWIM CLUB 9:04.03 9:00.24 871 15
31.61 1:05.13 (33.52)
1:39.26 (34.13) 2:13.43 (34.17)
2:47.54 (34.11) 3:21.64 (34.10)
3:55.94 (34.30) 4:30.38 (34.44)
5:04.87 (34.49) 5:38.78 (33.91)
6:12.62 (33.84) 6:46.63 (34.01)
7:20.34 (33.71) 7:53.90 (33.56)
8:27.51 (33.61) 9:00.24 (32.73)
5 Komarnycky, Ale 15 ETOBICOKE 8:50.07 9:02.72 862 14
30.82 1:04.18 (33.36)
1:37.24 (33.06) 2:10.74 (33.50)
2:44.18 (33.44) 3:18.09 (33.91)
3:52.14 (34.05) 4:26.56 (34.42)
5:00.98 (34.42) 5:35.44 (34.46)
6:10.23 (34.79) 6:45.36 (35.13)
7:19.83 (34.47) 7:54.59 (34.76)
8:28.91 (34.32) 9:02.72 (33.81)
6 Balazs, Zsofi 14 TORONTO ALL STAR 9:02.43 9:03.05 861 13
31.35 1:04.51 (33.16)
1:37.93 (33.42) 2:11.83 (33.90)
2:45.48 (33.65) 3:19.64 (34.16)
3:53.51 (33.87) 4:27.35 (33.84)
5:01.48 (34.13) 5:36.02 (34.54)
6:10.59 (34.57) 6:45.34 (34.75)
7:20.54 (35.20) 7:54.95 (34.41)
8:29.15 (34.20) 9:03.05 (33.90)
7 Stilling, Joani 16 UC SWIM CLUB 9:06.33 9:05.21 853 12
31.59 1:05.94 (34.35)
1:40.78 (34.84) 2:15.50 (34.72)
2:49.65 (34.15) 3:23.88 (34.23)
3:57.95 (34.07) 4:32.19 (34.24)
5:05.84 (33.65) 5:40.10 (34.26)
6:14.49 (34.39) 6:49.05 (34.56)
7:23.16 (34.11) 7:57.66 (34.50)
8:32.16 (34.50) 9:05.21 (33.05)
8 Rosberg, Kathry 19 SIMON FRASER 9:06.94 9:06.32 849 11
31.57 1:05.41 (33.84)
1:39.09 (33.68) 2:12.90 (33.81)
2:46.43 (33.53) 3:20.55 (34.12)
3:54.83 (34.28) 4:29.53 (34.70)
5:03.92 (34.39) 5:38.56 (34.64)
6:13.36 (34.80) 6:48.40 (35.04)
7:23.38 (34.98) 7:58.42 (35.04)
8:33.21 (34.79) 9:06.32 (33.11)
Event 8 Men 1500 SC Meter Free
=========================================================================
Meet Qualifying: 16:08.31
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
=== Timed Finals ===
1 Rushton, Elliot 20 SURREY 15:47.00 15:32.66 828 50
27.84 57.81 (29.97)
1:28.41 (30.60) 1:59.18 (30.77)
2:30.09 (30.91) 3:01.43 (31.34)
3:32.17 (30.74) 4:03.28 (31.11)
4:34.54 (31.26) 5:05.72 (31.18)
5:36.58 (30.86) 6:07.66 (31.08)
6:38.61 (30.95) 7:09.80 (31.19)
7:40.97 (31.17) 8:11.95 (30.98)
8:43.07 (31.12) 9:14.27 (31.20)
9:45.55 (31.28) 10:16.84 (31.29)
10:48.20 (31.36) 11:19.79 (31.59)
11:51.10 (31.31) 12:22.66 (31.56)
12:54.57 (31.91) 13:26.35 (31.78)
13:58.29 (31.94) 14:30.03 (31.74)
15:01.82 (31.79) 15:32.66 (30.84)
2 Betuzzi, Ray 17 UC SWIM CLUB 15:33.77 15:52.88 785 30
29.42 1:00.74 (31.32)
1:31.90 (31.16) 2:02.94 (31.04)
2:34.35 (31.41) 3:05.84 (31.49)
3:37.45 (31.61) 4:09.40 (31.95)
4:40.83 (31.43) 5:12.69 (31.86)
5:44.76 (32.07) 6:17.04 (32.28)
6:49.23 (32.19) 7:21.56 (32.33)
7:53.97 (32.41) 8:26.29 (32.32)
8:57.07 (30.78) 9:28.12 (31.05)
9:59.46 (31.34) 10:31.61 (32.15)
11:03.71 (32.10) 11:36.01 (32.30)
12:08.43 (32.42) 12:40.85 (32.42)
13:13.60 (32.75) 13:45.84 (32.24)
14:18.21 (32.37) 14:50.73 (32.52)
15:22.77 (32.04) 15:52.88 (30.11)
3 Cochrane, Ryan 16 ISLAND 15:54.74 15:57.16 776 20
28.59 59.93 (31.34)
1:30.94 (31.01) 2:02.33 (31.39)
2:33.91 (31.58) 3:05.67 (31.76)
3:37.74 (32.07) 4:10.21 (32.47)
4:42.06 (31.85) 5:14.02 (31.96)
5:46.29 (32.27) 6:18.93 (32.64)
6:51.90 (32.97) 7:24.63 (32.73)
7:56.44 (31.81) 8:28.38 (31.94)
9:00.61 (32.23) 9:32.90 (32.29)
10:05.52 (32.62) 10:37.58 (32.06)
11:10.52 (32.94) 11:43.43 (32.91)
12:15.22 (31.79) 12:47.86 (32.64)
13:20.23 (32.37) 13:52.50 (32.27)
14:24.93 (32.43) 14:57.24 (32.31)
15:28.56 (31.32) 15:57.16 (28.60)
4 Derban, Michael 20 UC SWIM CLUB 15:54.77 15:57.54 776 15
29.14 1:00.48 (31.34)
1:32.21 (31.73) 2:04.11 (31.90)
2:36.20 (32.09) 3:08.38 (32.18)
3:40.46 (32.08) 4:12.51 (32.05)
4:44.60 (32.09) 5:16.67 (32.07)
5:48.68 (32.01) 6:20.75 (32.07)
6:52.88 (32.13) 7:24.61 (31.73)
7:56.21 (31.60) 8:28.15 (31.94)
9:00.12 (31.97) 9:32.17 (32.05)
10:04.45 (32.28) 10:36.87 (32.42)
11:09.14 (32.27) 11:41.45 (32.31)
12:13.89 (32.44) 12:46.19 (32.30)
13:18.55 (32.36) 13:51.06 (32.51)
14:22.98 (31.92) 14:55.40 (32.42)
15:27.47 (32.07) 15:57.54 (30.07)
Event 9 Women 200 SC Meter Free Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
=== Timed Finals ===
1 TORONTO ALL STAR 'A' NT 1:43.49 50
1) Lydall, Anna 24 2) Porenta, Jen 19
3) Theron, Sasha 18 4) Nicholls, Laura 26
26.29 51.75 (25.46)
1:18.41 (26.66) 1:43.49 (25.08)
2 UBC DOLPHINS 'A' 1:43.48 1:43.91 30
1) Clapham, Caroline 23 2) Beaudry, Maya 16
3) Stefanyshyn, Kelly 22 4) Nicholls, Stephanie 19
26.15 52.56 (26.41)
1:17.95 (25.39) 1:43.91 (25.96)
3 UC SWIM CLUB 'A' 1:45.06 1:44.74 20
1) Grant, Laura 20 2) Lys, Alexandra 19
3) Baker, Andrea 20 4) Stilling, Joanie 16
26.63 52.75 (26.12)
1:18.37 (25.62) 1:44.74 (26.37)
4 MONTREAL 'A' 1:42.80 1:45.44 15
1) Limpert, Marianne 32 2) Lacroix, Audry 21
3) Saumur, Genevieve 17 4) Poon, Victoria 20
26.80 53.30 (26.50)
1:19.83 (26.53) 1:45.44 (25.61)
5 ROUGE ET OR 'A' 1:48.99 1:47.07 14
1) Menard, Marielle 24 2) Simard, Sophie 26
3) Pouret, Barbara 21 4) Charron-Watson, Chanelle 20
26.61 53.21 (26.60)
1:20.62 (27.41) 1:47.07 (26.45)
6 UBC DOLPHINS 'B' 1:46.44 1:47.42 13
1) Cope, Oriana 19 2) Meredith, Caitlin 20
3) Landry, Michelle 19 4) Doody, Hayley 19
27.30 53.72 (26.42)
1:20.46 (26.74) 1:47.42 (26.96)
7 MANITOBA MARLINS 'A' 1:48.25 1:47.73 12
1) Toogood, Julianne 17 2) Alroubaie, Sara 23
3) Yestrau, Landice 17 4) Toogood, Jennifer 19
27.06 53.79 (26.73)
1:20.70 (26.91) 1:47.73 (27.03)
8 CASCADE 'A' 1:49.16 1:48.19 11
1) Starratt, Pamela 16 2) Pomerleau, Kirsten 16
3) Tyler, Jillian 16 4) Snodgrass, Shelbi 14
27.56 53.20 (25.64)
1:19.86 (26.66) 1:48.19 (28.33)
Event 10 Men 200 SC Meter Free Relay
================================================================================
Team Seed Finals Points
================================================================================
=== Timed Finals ===
1 TRENT SWIMMING 'A' 1:33.41 1:31.55 50
1) Gow, Ryan 16 2) Rose, Matt 23
3) Maszko, Aaron 23 4) Farrow, Scott 21
23.34 45.23 (21.89)
1:08.02 (22.79) 1:31.55 (23.53)
2 UC SWIM CLUB 'A' 1:35.36 1:31.70 30
1) Ballem, Josh 27 2) Betuzzi, Ray 17
3) Hyder, Cameron 22 4) Murray, Chad 23
23.28 46.50 (23.22)
1:08.89 (22.39) 1:31.70 (22.81)
3 ROUGE ET OR 'A' 1:36.00 1:32.29 20
1) Lupien, Yannick 24 2) Langlois, Bruno 17
3) Blais, Guillaume 22 4) Murray, Nicolas 18
22.86 45.62 (22.76)
1:08.63 (23.01) 1:32.29 (23.66)
4 SIMON FRASER 'A' 1:33.39 1:33.48 15
1) Steinhauer, Felix 21 2) Lim, Lubrey 21
3) Burger, Elliot 21 4) Wilkins, Paul 23
23.76 47.47 (23.71)
1:11.05 (23.58) 1:33.48 (22.43)
5 UBC DOLPHINS 'A' 1:30.40 1:34.39 14
1) Schach, Ben 19 2) Rudolf, Darryl 20
3) Dickens, Scott 20 4) Ng, Callum 19
23.96 47.56 (23.60)
1:11.16 (23.60) 1:34.39 (23.23)
6 ISLAND 'A' 1:35.81 1:34.82 13
1) Say, Rick 26 2) Zochowski, Thomas 24
3) Alexander, Richard 17 4) Cochrane, Ryan 16
22.68 45.45 (22.77)
1:09.49 (24.04) 1:34.82 (25.33)
7 MONTREAL 'A' 1:33.49 1:34.85 12
1) Bourdages, Dominiques 23 2) Castonguay, Francois 22
3) Kindler, Thomas 24 4) Heroux, Mathieu 23
23.60 47.63 (24.03)
1:11.88 (24.25) 1:34.85 (22.97)
8 UBC DOLPHINS 'B' 1:35.29 1:36.83 11
1) Huang, Matthew 20 2) Strelzow, Jason 22
3) Blair, Aaron 19 4) Chan, Ian 21
24.42 48.76 (24.34)
1:12.21 (23.45) 1:36.83 (24.62)