8/26/2004 - 8/12/2004
Manchester, Englandhttp://www.britishswimming.org/
Actual form copied from SwimNews.com
British Short Course Swimming Championships Results
Sep 5, 2004
Event 1 Men 50 SC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Mark Foster 34 Bath Univ 22.65 21.35
10.29 21.35
2 Matthew Kidd 24 Leatherhead 22.63 22.40
10.85 22.40
3 Owen Morgan 20 Kingston Roy 22.82 22.54
10.87 22.54
4 Christopher Cozens 22 Loughboro UN 22.73 22.67
11.16 22.67
5 Craig Houston 19 Stirlingswim 22.79 22.69
11.04 22.69
6 David Leith 24 CO Edinburgh 22.80 22.75
11.11 22.75
7 Alexander Scotcher 24 Loughboro UN 22.89 22.87
11.35 22.87
8 Craig Gibbons 18 Maxwell 22.94 22.93
11.19 22.93
=== Semi-Finals ===
9 Gavin Meadows 26 CO Leeds 22.99
10 Ryan Tancock 21 Exeter City 23.05
11 Joseph Bartoch 21 Canada 23.15
12 Richard Hutton 20 Loughboro UN 23.33
13 Ian Edmond 26 CO Edinburgh 23.49
14 Richard Salt 21 Bath Univ 23.61
15 Andrew Manley 27 Swindon Dolp 23.66
16 Ranald Falconer 17 Co Aberdeen 23.72
Event 29 Men 100 SC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Christopher Cozens 22 Loughboro UN 48.96 49.03
11.40 23.70 36.37 49.03
2 Craig Gibbons 18 Maxwell 49.43 49.25
11.46 23.88 36.61 49.25
3 Craig Houston 19 Stirlingswim 49.48 49.37
11.20 23.62 36.37 49.37
3 Alexander Scotcher 24 Loughboro UN 49.30 49.37
11.53 24.27 36.89 49.37
5 Richard Salt 21 Bath Univ 50.65 50.15
11.56 24.05 36.94 50.15
6 Richard Hutton 20 Loughboro UN 50.71 50.70
11.75 24.69 37.89 50.70
7 Edward Sinclair 23 Millfield 50.47 50.93
11.72 24.28 37.44 50.93
8 Andrew Hodgson 17 CO Manch AQ 50.88 51.76
12.14 25.10 38.61 51.76
=== Semi-Finals ===
5 Gavin Meadows 26 CO Leeds 49.85
6 Matthew Kidd 24 Leatherhead 50.06
11 Ranald Falconer 17 Co Aberdeen 51.03
12 David Waslin 16 Kingstonhull 51.12
13 Ross Davenport 20 Bath Univ 51.21
14 Andrew Manley 27 Swindon Dolp 51.22
15 Quentin Lahana 22 Loughboro UN 51.29
16 Andrew Thirlwell 18 CO Newcastle 51.47
Event 61 Men 200 SC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Craig Gibbons 18 Maxwell 1:50.19 1:47.23
12.23 25.63 39.70 53.33
1:06.77 1:20.23 1:33.99 1:47.23
2 Alexander Scotcher 24 Loughboro UN 1:49.31 1:47.38
12.06 25.33 38.86 52.48
1:06.17 1:19.97 1:34.03 1:47.38
3 Tobias Oriwol 19 Canada 1:49.65 1:47.66
11.86 24.82 38.29 51.80
1:05.64 1:19.78 1:34.12 1:47.66
4 Lee Forster 21 Bath Univ 1:50.70 1:49.63
12.45 25.95 39.50 53.53
1:07.51 1:21.87 1:35.93 1:49.63
4 Paul Webster 20 Nova Cent'n 1:49.73 1:49.63
12.39 25.70 39.43 53.18
1:07.26 1:21.41 1:35.76 1:49.63
6 Robert Lang 20 CO Edinburgh 1:50.31 1:49.88
12.67 26.11 40.17 54.17
1:08.45 1:22.62 1:36.69 1:49.88
7 Andrew Thirlwell 18 CO Newcastle 1:50.48 1:51.08
12.10 25.54 39.30 53.52
1:07.78 1:22.04 1:36.78 1:51.08
8 Robbie Renwick 16 Co Aberdeen 1:50.65 1:51.20
12.37 26.00 40.21 54.32
1:08.55 1:22.73 1:37.21 1:51.20
=== Heats ===
4 Andy Hunter 18 Millfield 1:49.97
10 James Clarke 16 Millfield 1:50.71
11 Matthew Edwards 18 Loughboro UN 1:50.74
12 John Owen 20 Heart Of Mid 1:50.96
13 David Waslin 16 Kingstonhull 1:51.01
14 Jamie Smithers 19 T5 Ldn West 1:51.09
15 Raymond Beyuzzi 16 Canada 1:51.13
15 Quentin Lahana 22 Loughboro UN 1:51.13
17 Thomas Willdridge 20 Nova Cent'n 1:51.14
18 Joel Greenshields 16 Canada 1:51.34
19 Richard Salt 21 Bath Univ 1:51.76
20 Ben Higson 18 Stirlingswim 1:52.44
21 Iain MACMILLAN 18 CO Edinburgh 1:53.10
22 Martin Handley 16 Bo Burnley 1:53.97
23 James Tebbett 16 Portsmouth N 1:54.04
24 Adam Brown 15 Hatfield 1:54.08
25 Andrew Hodgson 17 CO Manch AQ 1:54.23
26 Craig Houston 19 Stirlingswim 1:55.40
27 Lewis Smith 16 Warrender 1:55.65
28 Mark Harrington 16 Crawley 1:55.82
29 Richard Charlesworth 15 Hatfield 1:55.96
30 Steven Beckerleg 14 Plymouth Lea 1:56.10
31 James Crawford 15 Wycombe Dist 1:56.16
32 Nigel LI 18 CO Newcastle 1:56.22
33 Christopher Chasser 15 South Aberde 1:57.28
34 Craig Vormawah 15 CO Liverpool 1:58.64
35 Jeffery Hill 15 CO Peterboro 1:58.91
36 Kyle O'Neill 16 Co Aberdeen 1:59.61
37 Joseph Bill 15 Kingstonhull 1:59.71
38 Andrew Curtin 14 Hatfield 2:00.14
39 Jonathan Quinn 14 Hatfield 2:01.93
40 Adrian O'Neill 14 Co Aberdeen 2:02.92
-- Stephen Parry 27 Stockport MO NS
-- Edward Sinclair 23 Millfield NS
Event 14 Men 400 SC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Graeme Smith 28 Stockport MO 3:51.05 3:44.91
12.49 26.12 40.17 54.32
1:08.52 1:22.99 1:37.34 1:51.89
2:05.90 2:20.00 2:33.99 2:48.23
3:02.42 3:16.56 3:30.84 3:44.91
2 David Carry 22 Co Aberdeen 3:51.34 3:46.28
12.46 26.51 40.80 54.96
1:09.29 1:23.81 1:37.90 1:52.13
2:06.46 2:20.72 2:34.94 2:49.16
3:03.51 3:17.91 3:32.43 3:46.28
3 David Davies 19 Co Cardiff 3:50.35 3:46.83
12.44 26.03 40.08 54.18
1:08.58 1:22.96 1:37.49 1:52.07
2:06.53 2:20.93 2:35.43 2:49.86
3:03.98 3:18.37 3:32.87 3:46.83
4 Adam Faulkner 22 Nova Cent'n 3:54.34 3:47.46
12.72 26.73 40.94 55.07
1:09.47 1:23.91 1:38.38 1:52.81
2:07.25 2:21.73 2:36.01 2:50.55
3:04.86 3:19.35 3:33.83 3:47.46
5 Andy Hunter 18 Millfield 3:51.72 3:49.05
12.94 26.83 41.27 55.97
1:10.46 1:24.82 1:39.39 1:53.93
2:08.25 2:22.47 2:37.00 2:51.67
3:06.12 3:20.59 3:35.11 3:49.05
6 Ross Hughes 20 Stirlingswim 3:51.82 3:49.98
12.49 26.46 40.81 55.32
1:09.72 1:24.28 1:38.92 1:53.59
2:08.11 2:22.36 2:36.91 2:51.52
3:06.33 3:21.16 3:36.03 3:49.98
7 James Clarke 16 Millfield 3:52.35 3:51.19
12.85 26.82 41.36 56.24
1:10.80 1:25.57 1:39.99 1:54.63
2:09.07 2:23.73 2:38.20 2:53.07
3:07.52 3:22.14 3:36.79 3:51.19
8 Jamie Smithers 19 T5 Ldn West 3:52.92 3:51.50
12.87 26.63 41.01 55.58
1:10.29 1:24.82 1:39.54 1:54.12
2:08.82 2:23.48 2:38.10 2:52.80
3:07.63 3:22.42 3:37.23 3:51.50
=== Heats ===
7 Tobias Oriwol 19 Canada 3:52.48
10 John Owen 20 Heart Of Mid 3:54.38
11 David O'Brien 21 Stirlingswim 3:54.65
11 Raymond Beyuzzi 16 Canada 3:54.65
13 Richard Charlesworth 15 Hatfield 3:56.00
14 David Proud 18 Durham Aqua 3:56.52
15 Paul Webster 20 Nova Cent'n 3:57.22
16 Lee Forster 21 Bath Univ 3:57.25
17 Liam Smith 17 CO Leeds 3:58.72
18 Ben Higson 18 Stirlingswim 3:59.00
19 Ross Davenport 20 Bath Univ 3:59.88
20 James Batley 17 Millfield 4:00.33
21 Adam Brown 15 Hatfield 4:00.47
22 Thomas Willdridge 20 Nova Cent'n 4:00.48
23 Jonathan Andrews 23 CO Leeds 4:01.37
24 Robert Doran 19 CO Manch AQ 4:01.51
25 Joel Greenshields 16 Canada 4:01.71
26 Steven Beckerleg 14 Plymouth Lea 4:01.84
27 Lewis Smith 16 Warrender 4:02.02
28 Neil Gilson 18 Exeter City 4:02.08
29 Peter Hall 16 Co Chester 4:03.69
30 Iain MACMILLAN 18 CO Edinburgh 4:03.72
31 David Jones 21 Co Cardiff 4:04.80
32 James Graves 19 Lincoln Vulc 4:05.61
33 Robbie Renwick 16 Co Aberdeen 4:05.76
34 Mark Harrington 16 Crawley 4:06.49
35 James Tebbett 16 Portsmouth N 4:06.53
36 James Kirton 19 CO Sheffield 4:08.76
37 James Crawford 15 Wycombe Dist 4:09.53
38 Kyle O'Neill 16 Co Aberdeen 4:10.87
39 Jonathan Quinn 14 Hatfield 4:12.01
40 Michael Adams 15 Co Aberdeen 4:13.74
41 Jeffery Hill 15 CO Peterboro 4:14.08
42 Simon Hall 16 Newburn 4:19.56
43 Michael Jamieson 16 CO Glasgow 4:36.19
-- Gavin Meadows 26 CO Leeds NS
Event 49 Men 1500 SC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Finals
==================================================================
=== HDW ===
1 David Davies 19 Co Cardiff 14:41.85 14:51.57
13.09 27.32 42.01 56.64
1:11.36 1:26.17 1:40.92 1:55.76
2:10.51 2:25.27 2:40.09 2:54.81
3:09.59 3:24.48 3:39.42 3:54.25
4:09.20 4:24.21 4:39.16 4:54.08
5:08.95 5:23.84 5:38.78 5:53.60
6:08.56 6:23.60 6:38.68 6:53.81
7:09.00 7:24.20 7:39.36 7:54.43 14:51.57
2 Ross Hughes 20 Stirlingswim 15:25.93 15:07.17
13.18 27.86 43.03 58.07
1:13.11 1:28.34 1:43.25 1:58.38
2:13.70 2:28.83 2:44.07 2:59.32
3:14.47 3:29.39 3:44.54 3:59.72
4:14.61 4:29.68 4:44.81 4:59.89
5:15.01 5:29.99 5:45.00 6:00.16
6:15.03 6:30.14 6:45.15 7:00.23
7:15.44 7:30.60 7:45.73 8:00.97 15:07.17
3 Alan Bircher 22 Bath Univ 15:14.95 15:20.75
13.34 27.69 42.46 57.17
1:12.06 1:26.81 1:41.63 1:56.49
2:11.63 2:26.70 2:41.75 2:56.95
3:12.20 3:27.45 3:42.61 3:57.85
4:13.19 4:28.52 4:44.03 4:59.34
5:14.97 5:30.22 5:45.68 6:00.99
6:16.32 6:31.64 6:47.21 7:02.83
7:18.31 7:33.79 7:49.36 8:04.85 15:20.75
4 James Clarke 16 Millfield 15:41.41 15:32.36
13.41 28.37 43.92 59.32
1:14.94 1:30.04 1:45.56 2:00.71
2:16.50 2:32.16 2:47.64 3:02.88
3:18.25 3:33.74 3:49.29 4:04.83
4:20.13 4:35.70 4:51.31 5:06.72
5:22.20 5:37.75 5:53.40 6:08.92
6:24.53 6:39.94 6:55.54 7:11.10
7:26.52 7:42.05 7:57.75 8:13.34 15:32.36
5 Raymond Beyuzzi 16 Canada 15:55.25 15:33.77
13.38 28.31 43.46 59.02
1:14.56 1:30.11 1:45.61 2:01.28
2:16.78 2:32.45 2:48.02 3:04.02
3:19.59 3:35.35 3:50.81 4:06.62
4:21.83 4:37.48 4:53.10 5:08.98
5:24.49 5:40.38 5:56.01 6:11.73
6:27.35 6:42.90 6:58.55 7:14.31
7:29.85 7:45.71 8:01.49 8:17.47 15:33.77
6 John Owen 20 Heart Of Mid 15:39.88 15:34.73
12.99 28.03 43.46 58.91
1:14.43 1:29.92 1:45.41 2:00.86
2:16.33 2:31.64 2:46.99 3:02.48
3:17.94 3:33.39 3:49.07 4:04.57
4:20.14 4:35.77 4:51.34 5:06.95
5:22.51 5:37.97 5:53.51 6:09.23
6:24.82 6:40.54 6:56.21 7:11.97
7:27.66 7:43.52 7:59.37 8:15.24 15:34.73
7 David Proud 18 Durham Aqua 15:31.32 15:36.48
13.22 28.01 43.15 58.24
1:13.57 1:28.69 1:43.92 1:59.13
2:14.36 2:29.48 2:44.81 3:00.14
3:15.53 3:30.96 3:46.31 4:01.74
4:17.19 4:32.67 4:48.21 5:03.83
5:19.31 5:35.12 5:50.86 6:06.39
6:21.96 6:37.73 6:53.36 7:09.22
7:25.07 7:40.96 7:56.84 8:12.70 15:36.48
8 Liam Smith 17 CO Leeds 15:57.70 15:43.51
13.34 28.30 43.99 59.55
1:15.46 1:31.06 1:46.97 2:02.86
2:18.83 2:34.61 2:50.62 3:06.38
3:22.34 3:38.44 3:54.55 4:10.36
4:26.43 4:42.31 4:58.55 5:14.52
5:30.52 5:46.26 6:02.46 6:18.14
6:34.30 6:50.07 7:05.89 7:21.68
7:37.73 7:53.70 8:09.25 8:24.85 15:43.51
9 Jonathan Andrews 23 CO Leeds 15:37.70 15:47.13
13.63 28.48 43.81 59.14
1:14.43 1:29.66 1:45.01 2:00.28
2:15.68 2:31.15 2:46.75 3:02.29
3:17.69 3:33.16 3:48.69 4:04.31
4:20.03 4:35.72 4:51.33 5:06.91
5:22.65 5:38.40 5:54.12 6:09.85
6:25.55 6:41.25 6:56.88 7:12.60
7:28.61 7:44.37 8:00.33 8:16.36 15:47.13
10 Neil Gilson 18 Exeter City 15:54.11 15:51.88
13.62 28.44 43.66 58.98
1:14.69 1:30.40 1:46.27 2:02.03
2:17.79 2:33.30 2:49.02 3:04.81
3:20.44 3:36.14 3:51.94 4:07.79
4:23.48 4:39.11 4:55.09 5:10.99
5:26.74 5:42.71 5:58.56 6:14.66
6:30.55 6:46.61 7:02.63 7:18.89
7:34.50 7:50.42 8:06.46 8:22.61 15:51.88
11 Lewis Smith 16 Warrender 15:48.06 15:52.64
13.56 28.55 44.22 1:00.01
1:15.73 1:31.69 1:47.39 2:03.20
2:18.89 2:34.80 2:50.42 3:06.19
3:22.00 3:37.97 3:53.86 4:09.74
4:25.41 4:41.60 4:57.56 5:13.54
5:29.30 5:45.27 6:01.25 6:17.25
6:33.10 6:49.31 7:05.06 7:20.96
7:37.03 7:53.18 8:09.05 8:25.04 15:52.64
12 Peter Hall 16 Co Chester 15:50.66 15:54.77
13.91 29.01 44.11 59.58
1:15.44 1:31.01 1:46.92 2:02.39
2:18.32 2:33.91 2:49.61 3:05.40
3:21.16 3:36.70 3:52.53 4:08.32
4:24.00 4:39.56 4:55.35 5:11.36
5:27.37 5:43.14 5:59.04 6:15.04
6:30.87 6:46.78 7:02.76 7:18.79
7:34.63 7:50.71 8:06.54 8:22.76 15:54.77
13 Steven Beckerleg 14 Plymouth Lea 16:23.26 16:04.40
14.04 29.65 45.21 1:01.12
1:17.28 1:33.24 1:49.25 2:05.09
2:21.38 2:37.39 2:53.37 3:09.42
3:25.73 3:42.07 3:58.29 4:14.34
4:30.17 4:46.52 5:02.98 5:19.30
5:35.67 5:52.14 6:08.80 6:25.27
6:41.53 6:57.73 7:14.13 7:30.67
7:47.03 8:03.35 8:19.83 8:36.20 16:04.40
14 Nicholas Harris 20 Nova Cent'n 15:59.07 16:05.09
13.85 28.88 44.49 1:00.24
1:16.33 1:32.23 1:48.33 2:04.44
2:20.78 2:36.78 2:52.90 3:09.00
3:25.34 3:41.57 3:57.48 4:13.38
4:29.47 4:45.44 5:01.70 5:17.80
5:33.93 5:50.04 6:06.31 6:22.56
6:38.59 6:54.92 7:11.34 7:27.38
7:43.65 7:59.57 8:15.93 8:31.89 16:05.09
15 Kyle O'Neill 16 Co Aberdeen 16:11.54 16:11.18
13.76 28.79 44.26 59.61
1:15.16 1:30.70 1:46.35 2:02.00
2:17.73 2:33.58 2:49.53 3:05.54
3:21.67 3:37.60 3:53.72 4:09.76
4:26.10 4:42.29 4:58.60 5:14.89
5:31.25 5:47.44 6:03.96 6:20.15
6:36.75 6:52.98 7:09.45 7:25.86
7:42.35 7:58.77 8:15.50 8:31.94 16:11.18
16 Oliver Jarvis 19 Portsmouth N 16:00.30 16:13.08
14.19 29.64 45.81 1:01.96
1:18.04 1:34.31 1:50.37 2:06.60
2:22.92 2:39.04 2:55.02 3:11.08
3:27.24 3:43.36 3:59.60 4:15.70
4:31.78 4:47.89 5:04.01 5:20.19
5:36.32 5:52.50 6:08.73 6:24.99
6:41.08 6:57.30 7:13.83 7:30.18
7:46.45 8:02.69 8:18.90 8:35.12 16:13.08
17 Robbie Renwick 16 Co Aberdeen 16:00.26 16:20.70
13.49 28.42 43.62 59.41
1:15.33 1:30.83 1:46.57 2:02.35
2:18.21 2:34.09 2:50.04 3:06.21
3:22.49 3:38.54 3:54.58 4:10.67
4:26.76 4:43.09 4:59.23 5:15.52
5:31.68 5:47.99 6:04.38 6:20.70
6:37.23 6:53.88 7:10.29 7:26.76
7:43.48 8:00.18 8:16.94 8:33.52 16:20.70
18 Michael Adams 15 Co Aberdeen 16:01.98 16:54.53
14.44 29.97 45.67 1:01.79
1:17.93 1:34.17 1:50.71 2:07.24
2:24.07 2:40.91 2:57.89 3:14.89
3:31.91 3:48.76 4:06.20 4:23.38
4:39.99 4:56.88 5:13.53 5:30.70
5:47.66 6:05.01 6:21.88 6:39.02
6:55.96 7:13.39 7:30.53 7:47.84
8:05.02 8:22.41 8:39.62 8:57.18 16:54.53
-- Richard Charlesworth 15 Hatfield 15:58.87 DQ
13.15 27.80 43.04 58.59
1:14.24 1:29.91 1:45.64 2:01.10
2:16.66 2:32.23 2:48.01 3:03.65
3:19.39 3:34.99 3:50.80 4:06.41
4:21.95 4:37.34 4:52.96 5:08.58
5:24.25 5:40.03 5:55.51 6:11.15
6:26.45 6:41.40 6:57.03 7:12.66
7:28.52 7:44.28 8:00.02 8:15.77 15:33.13
Event 22 Men 50 SC Metre Backstroke
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Gregor Tait 25 CO Edinburgh 25.00 24.82
12.46 24.82
2 Simon Burnett 21 Wycombe Dist 25.11 24.88
12.47 24.88
3 Matthew Clay 21 Bath Univ 25.06 25.02
12.28 25.02
4 Owen Morgan 20 Kingston Roy 25.83 25.53
12.52 25.53
5 Donal O'Neill 24 Loughboro UN 25.82 25.67
12.60 25.67
6 Liam Tancock 19 Loughboro UN 25.80 25.92
12.83 25.92
7 James Graves 19 Lincoln Vulc 26.28 26.26
13.04 26.26
8 Scott Houston 17 Ren 96 26.44 26.51
13.24 26.51
=== Semi-Finals ===
9 Lee Warcup 22 Kingstonhull 26.63
10 Simon Porter 21 Loughboro UN 26.86
11 Chris Hutchinson 17 Crawley 26.93
12 Marco Loughran 15 Guildford CT 27.09
13 Alex Thurston 23 Nova Cent'n 27.11
14 Desmond Strelzow 19 Canada 27.14
15 Ben Hutchinson 17 Crawley 27.22
16 Paul Robson 19 CO Newcastle 27.51
Event 40 Men 100 SC Metre Backstroke
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Matthew Clay 21 Bath Univ 54.36 54.39
12.40 25.80 39.86 54.39
2 Donal O'Neill 24 Loughboro UN 55.16 55.13
12.85 26.44 40.82 55.13
3 Desmond Strelzow 19 Canada 56.34 55.54
13.36 27.19 41.49 55.54
4 Scott Houston 17 Ren 96 56.57 55.91
13.40 27.30 41.75 55.91
5 Lee Warcup 22 Kingstonhull 56.22 56.22
13.10 26.86 41.46 56.22
6 Joel Roberts 19 CO Edinburgh 57.29 57.34
13.47 27.95 42.59 57.34
7 James Graves 19 Lincoln Vulc 57.15 57.45
13.40 27.57 42.53 57.45
8 Andrew Hodgson 17 CO Manch AQ 57.20 57.49
13.98 28.13 42.97 57.49
=== Semi-Finals ===
6 Jamie Smithers 19 T5 Ldn West 57.13
9 David Waslin 16 Kingstonhull 57.29
11 Liam Tancock 19 Loughboro UN 57.75
12 James Crawford 15 Wycombe Dist 58.18
13 Robert Lang 20 CO Edinburgh 58.32
14 Simon Porter 21 Loughboro UN 58.35
15 Marco Loughran 15 Guildford CT 58.37
16 John Sargent 18 Ipswich 58.68
Event 7 Men 200 SC Metre Backstroke
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Gregor Tait 25 CO Edinburgh 1:58.54 1:53.42
12.82 26.30 40.44 54.87
1:09.29 1:23.93 1:38.99 1:53.42
2 James Goddard 21 Stockport MO 1:58.26 1:53.93
12.55 26.12 40.24 54.61
1:09.00 1:23.96 1:39.20 1:53.93
3 Desmond Strelzow 19 Canada 1:59.85 1:57.86
13.76 28.08 42.71 57.43
1:12.41 1:27.72 1:43.24 1:57.86
4 Donal O'Neill 24 Loughboro UN 2:01.89 2:00.51
13.14 27.39 42.41 57.77
1:13.50 1:29.30 1:45.20 2:00.51
5 Stephen Mellor 19 Stockport MO 2:00.88 2:01.16
13.69 28.04 43.03 58.26
1:13.69 1:29.24 1:45.46 2:01.16
6 Andrew Hodgson 17 CO Manch AQ 2:02.28 2:02.37
13.85 28.55 43.98 59.67
1:15.23 1:31.14 1:46.91 2:02.37
7 Robert Lang 20 CO Edinburgh 2:02.16 2:03.30
14.09 28.89 44.46 1:00.30
1:16.03 1:32.12 1:48.13 2:03.30
8 Ross Hughes 20 Stirlingswim 2:01.49 2:06.63
13.88 29.22 45.10 1:01.11
1:17.59 1:34.13 1:50.61 2:06.63
=== Heats ===
4 Stephen Parry 27 Stockport MO 2:00.07
10 Jamie Smithers 19 T5 Ldn West 2:02.81
11 Joel Roberts 19 CO Edinburgh 2:03.81
12 Scott Houston 17 Ren 96 2:04.11
13 Ben Ward 19 Loughboro UN 2:04.41
14 Liam Tancock 19 Loughboro UN 2:04.45
15 John Sargent 18 Ipswich 2:05.05
16 Lee Warcup 22 Kingstonhull 2:05.92
17 David Waslin 16 Kingstonhull 2:06.27
18 Marco Loughran 15 Guildford CT 2:06.46
19 Joel Greenshields 16 Canada 2:07.36
20 Mark Harrington 16 Crawley 2:07.53
21 Thomas Haffield 16 Co Cardiff 2:07.63
22 Lewis Smith 16 Warrender 2:08.01
23 Alex Thurston 23 Nova Cent'n 2:09.26
24 Christopher Chasser 15 South Aberde 2:10.27
25 Thomas Hollingsworth 16 Beau Sejour 2:12.53
26 James Crawford 15 Wycombe Dist 2:12.74
-- Simon Birch 19 Stockport MO NS
-- Samuel Steel 16 T5 Ldn West NS
Event 36 Men 50 SC Metre Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Darren Mew 24 Bath Univ 27.86 27.26
12.53 27.26
2 Christopher Cook 25 CO Newcastle 27.59 27.61
12.86 27.61
3 Adam Whitehead 24 CO Coventry 28.30 28.05
12.80 28.05
4 Robert Lee 21 Stirlingswim 28.50 28.19
13.01 28.19
5 Michel Boulianne 26 Canada 28.61 28.45
13.11 28.45
6 David Bartlett 20 Bath Univ 29.15 28.81
13.29 28.81
7 Jonathan Nixon 20 Loughboro UN 28.71 28.86
13.15 28.86
8 Mark Wolfarth 21 Bath Univ 28.79 28.90
13.24 28.90
=== Semi-Finals ===
9 Stuart Manford 20 Loughboro UN 29.20
10 Matthew Mains 23 Canada 29.33
10 Chris Jones 22 CO South'Ton 29.33
12 Martin Handley 16 Bo Burnley 29.68
13 Jack Bates 16 Nova Cent'n 29.76
14 Karl Batorski 16 Harlow Pen 30.32
15 Matthew Shead 15 Beckenham 30.55
16 Steven Sutherland 15 Co Aberdeen 31.02
Event 12 Men 100 SC Metre Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Darren Mew 24 Bath Univ 59.52 59.03
12.65 27.51 42.99 59.03
2 James Gibson 24 Loughboro UN 1:01.94 59.28
12.57 27.43 43.05 59.28
3 Christopher Cook 25 CO Newcastle 59.79 59.58
13.12 27.89 43.43 59.58
4 Adam Whitehead 24 CO Coventry 1:01.63 1:00.45
12.92 28.12 44.06 1:00.45
5 Robert Lee 21 Stirlingswim 1:01.16 1:00.58
13.02 28.21 44.13 1:00.58
6 Michel Boulianne 26 Canada 1:01.28 1:01.28
13.36 28.53 44.65 1:01.28
7 Matthew Mains 23 Canada 1:02.22 1:01.30
13.70 29.11 44.87 1:01.30
8 Neil Van Den Broek 25 Swim Swansea 1:02.76 1:02.84
13.68 29.46 45.96 1:02.84
=== Semi-Finals ===
9 Jonathan Nixon 20 Loughboro UN 1:03.18
10 Joe Gannon 20 CO Salford 1:03.42
11 Mark Branch 17 N Aryshire 1:03.68
12 Stuart Manford 20 Loughboro UN 1:03.89
13 Craig Elliot 17 Cockermouth 1:04.01
14 James Fackrell 19 Bath Univ 1:04.60
15 Chris Jones 22 CO South'Ton 1:05.25
-- Lee Wightwick 19 Loughboro UN DQ
Event 57 Men 200 SC Metre Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Kristopher Gilchrist 20 CO Edinburgh 2:11.73 2:11.40
13.90 30.29 46.94 1:04.06
1:20.86 1:37.67 1:54.29 2:11.40
2 Michel Boulianne 26 Canada 2:14.36 2:11.83
13.74 30.02 46.77 1:03.78
1:20.90 1:37.96 1:55.00 2:11.83
3 Matthew Mains 23 Canada 2:15.19 2:12.43
14.23 30.69 47.46 1:04.19
1:21.05 1:38.10 1:54.86 2:12.43
4 Mark Branch 17 N Aryshire 2:16.16 2:14.66
14.51 30.70 47.72 1:04.99
1:22.35 1:39.98 1:57.40 2:14.66
5 Neil Van Den Broek 25 Swim Swansea 2:15.02 2:15.10
14.04 30.33 47.29 1:04.54
1:21.80 1:39.40 1:57.20 2:15.10
6 David Bartlett 20 Bath Univ 2:16.88 2:16.20
14.35 30.85 47.83 1:04.92
1:22.45 1:40.03 1:58.04 2:16.20
7 Joe Gannon 20 CO Salford 2:17.75 2:17.62
13.93 30.38 47.35 1:04.98
1:22.56 1:40.44 1:58.60 2:17.62
8 Simon Smith 19 Bath Univ 2:16.57 2:20.37
14.46 31.53 49.14 1:06.71
1:24.73 1:42.90 2:01.15 2:20.37
=== Heats ===
2 Euan Dale 18 Millfield 2:13.40
10 Adam Whitehead 24 CO Coventry 2:18.68
11 Mathew Trodden 19 CO Edinburgh 2:19.44
12 Christopher Wilson 19 CO Edinburgh 2:19.95
13 James Fackrell 19 Bath Univ 2:19.96
14 Craig Elliot 17 Cockermouth 2:20.49
15 James Kirton 19 CO Sheffield 2:21.93
16 Stuart Manford 20 Loughboro UN 2:22.63
17 Francois Castonguay 21 Canada 2:22.75
18 Lewis Smith 16 Warrender 2:23.16
19 Alex Vine 19 Wycombe Dist 2:23.19
20 Max Partridge 14 CO Sheffield 2:23.63
21 Robert Saunders 16 Bexley 2:24.84
22 Mark McKENNA 16 CO Manch AQ 2:25.21
23 James Frost 16 Kingstonhull 2:25.31
24 Thomas Haffield 16 Co Cardiff 2:25.82
25 Matthew Shead 15 Beckenham 2:26.13
26 Daniel Haigh 17 Co Cardiff 2:26.23
27 Mark Strachan 16 CO Coventry 2:29.32
28 Matthew Storr 15 Lincoln Vulc 2:29.54
29 Jonathan Quinn 14 Hatfield 2:30.34
30 Steven Sutherland 15 Co Aberdeen 2:30.57
31 David Jacobs 15 Romford Town 2:31.28
32 Michael Jamieson 16 CO Glasgow 2:31.92
33 Jack Bates 16 Nova Cent'n 2:35.88
-- Christopher Cook 25 CO Newcastle DQ
-- Adrian Turner 27 Stockport MO NS
-- Darren Mew 24 Bath Univ NS
Event 53 Men 50 SC Metre Butterfly
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 David Leith 24 CO Edinburgh 24.62 24.11
11.14 24.11
2 Martin Leel 19 Co Aberdeen 24.33 24.33
11.35 24.33
3 Owen Morgan 20 Kingston Roy 24.69 24.63
11.37 24.63
4 Joseph Bartoch 21 Canada 24.93 24.80
11.50 24.80
5 Christopher Cozens 22 Loughboro UN 24.90 24.83
11.73 24.83
6 Craig Houston 19 Stirlingswim 25.08 24.99
11.45 24.99
7 Craig Gibbons 18 Maxwell 25.20 25.07
11.57 25.07
8 Ashley Jones 19 Nova Cent'n 25.33 25.25
11.57 25.25
=== Semi-Finals ===
9 James Graves 19 Lincoln Vulc 25.37
10 Ian Hulme 20 Loughboro UN 25.40
11 Malcolm Kerr 16 Warrender 25.50
12 Tom Harnett 22 Beckenham 25.60
13 Richard Salt 21 Bath Univ 25.93
14 Stuart Houston 15 Ren 96 26.29
15 James Clarke 16 Millfield 26.46
16 Karl Batorski 16 Harlow Pen 26.48
Event 8 Men 100 SC Metre Butterfly
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 James Hickman 28 CO Manch AQ 51.57 50.93
11.21 23.87 37.33 50.93
2 Todd Cooper 21 Stirlingswim 53.51 52.01
11.16 24.17 37.85 52.01
3 Matthew Bowe 21 Bath Univ 53.55 52.83
11.31 24.60 38.52 52.83
4 Matthew Edwards 18 Loughboro UN 53.41 53.86
11.45 24.76 38.82 53.86
5 David Leith 24 CO Edinburgh 53.90 54.00
11.28 24.64 38.99 54.00
6 Ryan Tancock 21 Exeter City 54.34 54.26
11.68 25.61 39.78 54.26
7 Joseph Bartoch 21 Canada 54.28 54.37
11.51 25.03 39.61 54.37
8 Mark Lewis 21 Stirlingswim 54.16 54.61
12.15 25.87 39.92 54.61
=== Semi-Finals ===
6 Matthew Clay 21 Bath Univ 54.00
10 Martin Leel 19 Co Aberdeen 54.58
11 James Graves 19 Lincoln Vulc 54.93
12 Andrew Thirlwell 18 CO Newcastle 55.26
13 Simon Burnett 21 Wycombe Dist 55.48
14 Ian Hulme 20 Loughboro UN 55.54
15 Josh Ker 19 Loughboro UN 55.59
16 Antony James 14 Plymouth Lea 56.98
Event 46 Men 200 SC Metre Butterfly
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 James Hickman 28 CO Manch AQ 1:53.99 1:52.50
11.68 25.20 39.27 53.39
1:07.74 1:22.16 1:37.24 1:52.50
2 Stephen Parry 27 Stockport MO 1:58.18 1:52.73
11.45 25.14 39.59 53.82
1:08.39 1:22.97 1:37.95 1:52.73
3 Matthew Edwards 18 Loughboro UN 1:59.03 1:56.45
11.94 26.48 41.27 56.16
1:10.96 1:26.06 1:41.29 1:56.45
4 Mark Lewis 21 Stirlingswim 1:58.62 1:56.55
12.22 26.37 40.84 55.66
1:10.54 1:25.64 1:41.07 1:56.55
5 Matthew Bowe 21 Bath Univ 1:58.35 1:58.44
11.89 26.12 40.98 55.86
1:11.00 1:26.38 1:42.37 1:58.44
6 Richard Savage 17 CO Newcastle 2:00.53 2:00.61
12.29 26.57 41.86 57.27
1:12.67 1:28.43 1:44.42 2:00.61
7 Josh Ker 19 Loughboro UN 2:01.88 2:01.05
12.15 27.28 42.52 57.81
1:13.33 1:29.26 1:45.21 2:01.05
8 Ryan Tancock 21 Exeter City 2:00.47 2:01.12
12.35 27.25 42.11 57.32
1:12.59 1:28.41 1:44.75 2:01.12
=== Heats ===
9 Andy Hunter 18 Millfield 2:02.12
10 Stuart Bloor 20 Stirlingswim 2:03.22
11 Ben Higson 18 Stirlingswim 2:03.86
12 James Graves 19 Lincoln Vulc 2:03.96
13 Lewis Smith 16 Warrender 2:04.16
14 Martin Leel 19 Co Aberdeen 2:04.28
15 Christopher Chasser 15 South Aberde 2:05.53
16 Nigel LI 18 CO Newcastle 2:06.12
17 Paul Webster 20 Nova Cent'n 2:06.61
18 Stuart Houston 15 Ren 96 2:06.74
19 Oliver Jarvis 19 Portsmouth N 2:08.22
20 Antony James 14 Plymouth Lea 2:08.50
21 Darren Chappell 20 Bexley 2:08.60
22 David Shewan 15 CO Glasgow 2:08.93
23 Martin Cox 15 Portsmouth N 2:09.42
24 Mark Branch 17 N Aryshire 2:09.67
25 Adam Brown 15 Hatfield 2:10.31
26 Billy Purnell 15 Warrender 2:10.63
27 Ian Perrell 15 BO Kirklees 2:10.69
28 Thomas Hollingsworth 16 Beau Sejour 2:10.88
29 Chris Smith 16 Warrender 2:11.06
30 Martyn Stott 16 Bo Barnsley 2:11.33
31 Craig Vormawah 15 CO Liverpool 2:11.51
32 James Crawford 15 Wycombe Dist 2:11.56
33 Ronnie Lee 15 Exeter City 2:17.83
34 Adrian O'Neill 14 Co Aberdeen 2:21.72
35 Michael Adams 15 Co Aberdeen 2:22.64
Event 44 Men 100 SC Metre IM
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Tobias Oriwol 19 Canada 56.42 55.88
11.67 25.72 42.38 55.88
2 David Leith 24 CO Edinburgh 55.75 55.89
11.39 25.61 42.37 55.89
3 Francois Castonguay 21 Canada 57.16 56.75
11.80 26.01 42.71 56.75
4 David Waslin 16 Kingstonhull 57.63 57.66
12.23 26.63 44.11 57.66
5 Matthew Mains 23 Canada 56.92 57.98
12.41 27.37 43.68 57.98
6 Andrew Manley 27 Swindon Dolp 58.44 58.68
12.26 26.93 44.91 58.68
7 Alex Vine 19 Wycombe Dist 58.22 58.69
12.19 27.21 44.38 58.69
8 Karl Batorski 16 Harlow Pen 58.63 58.76
12.29 27.15 44.03 58.76
=== Semi-Finals ===
2 Ian Edmond 26 CO Edinburgh 55.82
4 Euan Dale 18 Millfield 56.79
11 Quentin Lahana 22 Loughboro UN 58.80
12 William Felgate 22 Portsmouth N 59.15
13 Christopher Surtees 19 Loughboro UN 59.28
14 Lewis Smith 16 Warrender 59.71
15 Tom Harnett 22 Beckenham 59.75
16 Matthew Shead 15 Beckenham 1:01.56
Event 5 Men 200 SC Metre IM
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Tobias Oriwol 19 Canada 1:58.93 1:57.11
11.61 25.37 40.66 54.97
1:11.90 1:28.94 1:43.78 1:57.11
2 Robin Francis 22 Bath Univ 2:01.26 1:58.08
12.30 26.37 42.16 56.95
1:13.58 1:30.54 1:44.96 1:58.08
3 Euan Dale 18 Millfield 2:01.61 1:59.95
12.17 26.28 41.73 56.46
1:13.60 1:31.16 1:46.08 1:59.95
4 Francois Castonguay 21 Canada 2:03.63 2:01.56
12.26 26.61 42.16 56.91
1:14.55 1:32.59 1:47.72 2:01.56
5 Neil Ashcroft 21 CO Coventry 2:03.76 2:01.78
12.45 27.38 43.35 58.56
1:15.82 1:33.00 1:47.98 2:01.78
6 Richard Salt 21 Bath Univ 2:03.15 2:03.15
12.14 26.28 42.54 57.94
1:15.80 1:33.86 1:49.18 2:03.15
7 Ben Ward 19 Loughboro UN 2:04.19 2:04.86
12.54 27.66 43.76 59.01
1:16.49 1:34.87 1:50.44 2:04.86
8 Simon Birch 19 Stockport MO 2:03.92 2:05.78
12.55 27.21 43.79 58.65
1:16.90 1:35.51 1:51.20 2:05.78
=== Heats ===
9 Adrian Turner 27 Stockport MO 2:04.37
10 David Leith 24 CO Edinburgh 2:04.54
11 David Waslin 16 Kingstonhull 2:05.14
12 Stuart Bloor 20 Stirlingswim 2:05.21
13 Matthew Mains 23 Canada 2:05.47
14 Alex Vine 19 Wycombe Dist 2:05.80
15 Edward Downes 17 Maxwell 2:05.84
16 David Bartlett 20 Bath Univ 2:06.26
17 Lewis Smith 16 Warrender 2:07.24
18 Gregor Tait 25 CO Edinburgh 2:08.52
19 Alex Thurston 23 Nova Cent'n 2:08.99
20 Jonathan Cook 15 Nova Cent'n 2:09.35
21 Christopher Surtees 19 Loughboro UN 2:09.83
22 James Crawford 15 Wycombe Dist 2:09.94
23 Adam Brown 15 Hatfield 2:10.46
24 Karl Batorski 16 Harlow Pen 2:10.63
25 Xavier Mohammed 14 Bexley 2:11.20
26 Martin Cox 15 Portsmouth N 2:12.04
27 Michael Jamieson 16 CO Glasgow 2:12.22
28 James Frost 16 Kingstonhull 2:13.22
29 Robert Saunders 16 Bexley 2:13.23
30 Billy Purnell 15 Warrender 2:13.64
31 Thomas Haffield 16 Co Cardiff 2:14.03
32 Jonathan Quinn 14 Hatfield 2:15.11
33 Thomas Hollingsworth 16 Beau Sejour 2:15.69
34 Craig Vormawah 15 CO Liverpool 2:15.75
35 David Shewan 15 CO Glasgow 2:16.67
36 Thomas White 16 Haslemere 2:16.87
37 Alexander Reeves 15 CO South'Ton 2:17.01
Event 24 Men 400 SC Metre IM
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Robin Francis 22 Bath Univ 4:21.61 4:07.71
12.38 26.76 41.78 57.10
1:13.46 1:29.15 1:45.20 2:01.14
2:18.21 2:35.18 2:52.30 3:09.61
3:24.91 3:39.43 3:53.82 4:07.71
2 Tobias Oriwol 19 Canada 4:19.09 4:11.75
12.17 26.39 41.36 56.77
1:13.18 1:28.93 1:44.82 2:00.35
2:18.01 2:35.65 2:53.92 3:12.24
3:28.03 3:42.57 3:57.76 4:11.75
3 Euan Dale 18 Millfield 4:21.79 4:11.98
12.51 27.27 42.96 58.91
1:15.51 1:31.43 1:47.65 2:03.78
2:21.32 2:38.55 2:55.98 3:13.99
3:28.97 3:43.37 3:57.91 4:11.98
4 Neil Ashcroft 21 CO Coventry 4:19.72 4:16.65
12.77 27.92 43.64 59.62
1:16.86 1:33.29 1:49.80 2:05.96
2:23.81 2:41.31 2:59.05 3:16.85
3:32.38 3:47.19 4:02.17 4:16.65
5 Ross Hughes 20 Stirlingswim 4:20.19 4:18.81
12.68 27.89 43.77 59.78
1:16.17 1:31.95 1:47.95 2:03.63
2:23.33 2:42.37 3:01.71 3:21.15
3:36.28 3:50.62 4:05.06 4:18.81
6 Stuart Bloor 20 Stirlingswim 4:23.73 4:19.23
12.71 27.90 43.70 59.68
1:15.92 1:31.87 1:47.91 2:03.94
2:22.49 2:41.17 3:00.18 3:19.48
3:34.81 3:49.59 4:04.41 4:19.23
7 Jamie Smithers 19 T5 Ldn West 4:21.97 4:20.70
13.10 28.57 44.83 1:01.04
1:18.16 1:34.52 1:50.77 2:06.80
2:25.60 2:44.34 3:03.45 3:22.40
3:37.73 3:52.26 4:06.92 4:20.70
8 Simon Birch 19 Stockport MO 4:21.94 4:21.17
12.71 28.09 43.92 1:00.11
1:16.47 1:32.29 1:48.36 2:04.08
2:22.86 2:41.72 3:00.81 3:20.25
3:35.82 3:50.79 4:06.20 4:21.17
=== Heats ===
9 Lewis Smith 16 Warrender 4:24.38
10 Alex Vine 19 Wycombe Dist 4:25.11
11 Adam Faulkner 22 Nova Cent'n 4:25.16
12 Ben Ward 19 Loughboro UN 4:26.91
13 Francois Castonguay 21 Canada 4:27.03
14 Thomas Haffield 16 Co Cardiff 4:27.73
15 Mark Branch 17 N Aryshire 4:29.80
16 David Bartlett 20 Bath Univ 4:30.02
17 Jonathan Cook 15 Nova Cent'n 4:31.76
18 Adam Brown 15 Hatfield 4:32.66
19 Ben Higson 18 Stirlingswim 4:34.02
20 Oliver Jarvis 19 Portsmouth N 4:38.20
21 Stuart Houston 15 Ren 96 4:38.33
22 Xavier Mohammed 14 Bexley 4:38.82
23 Peter Hall 16 Co Chester 4:41.49
24 Christopher Chasser 15 South Aberde 4:41.52
25 Martin Cox 15 Portsmouth N 4:41.60
26 Robert Saunders 16 Bexley 4:41.66
27 Michael Jamieson 16 CO Glasgow 4:41.97
28 James Crawford 15 Wycombe Dist 4:42.25
29 Matthew Shead 15 Beckenham 4:42.51
30 Steven Beckerleg 14 Plymouth Lea 4:43.04
31 James Frost 16 Kingstonhull 4:44.38
32 David Shewan 15 CO Glasgow 4:44.41
33 Craig Vormawah 15 CO Liverpool 4:45.78
34 Matthew Storr 15 Lincoln Vulc 4:45.88
35 Jonathan Quinn 14 Hatfield 4:46.05
36 Kyle O'Neill 16 Co Aberdeen 4:47.07
37 Billy Purnell 15 Warrender 4:47.50
38 Alexander Reeves 15 CO South'Ton 4:48.64
39 Thomas Hollingsworth 16 Beau Sejour 4:49.15
40 Adrian O'Neill 14 Co Aberdeen 4:52.44
41 Joe Canlan-Shaw 16 CO Oxford 4:53.34
Event 34 Men 400 SC Metre Freestyle Relay
==================================================================
Team Seed Finals
==================================================================
=== HDW ===
1 Stirlingswim 'A' 3:26.81 3:18.58
1) David O'Brien 21 2) Craig Houston 19
3) Todd Cooper 21 4) Robert Lee 21
11.59 24.14 37.38 50.32
1:00.93 1:13.39 1:26.36 1:39.37
1:50.11 2:02.26 2:15.18 2:27.97
2:39.02 2:51.75 3:05.23 3:18.58
2 Stockport MO 'A' 3:20.40 3:19.28
1) Adrian Turner 27 2) James Goddard 21
3) Simon Birch 19 4) Stephen Parry 27
11.63 24.26 37.49 50.63
1:01.61 1:14.07 1:27.11 1:40.03
1:51.09 2:03.61 2:16.93 2:30.36
2:40.88 2:53.35 3:06.33 3:19.28
3 Bath Univ 'A' 3:19.50 3:19.72
1) Matthew Bowe 21 2) Richard Salt 21
3) Matthew Clay 21 4) Ross Davenport 20
11.70 24.56 37.79 50.44
1:01.80 1:14.39 1:27.48 1:40.49
1:51.63 2:04.06 2:16.82 2:29.81
2:41.21 2:53.92 3:06.92 3:19.72
4 Loughboro UN 'A' 3:21.40 3:19.82
1) Alexander Scotcher 24 2) Richard Hutton 20
3) Quentin Lahana 22 4) Christopher Cozens 22
11.67 24.36 37.12 49.62
1:00.90 1:13.73 1:27.35 1:40.65
1:52.37 2:05.07 2:18.45 2:31.80
2:42.88 2:55.12 3:07.48 3:19.82
5 CO Edinburgh 'A' 3:25.00 3:20.60
1) Ian Edmond 26 2) David Leith 24
3) Kristopher Gilchrist 20 4) Robert Lang 20
11.59 23.79 37.06 50.20
1:01.35 1:14.00 1:26.96 1:39.80
1:51.07 2:03.94 2:17.13 2:30.28
2:41.54 2:54.25 3:07.57 3:20.60
6 Canada 'A' 3:26.50 3:23.11
1) Joseph Bartoch 21 2) Raymond Beyuzzi 16
3) Joel Greenshields 16 4) Tobias Oriwol 19
11.76 24.45 37.95 51.38
1:02.69 1:15.59 1:28.88 1:42.27
1:53.30 2:06.14 2:19.39 2:32.40
2:43.49 2:56.41 3:09.90 3:23.11
7 CO Manch AQ 'A' 3:33.50 3:26.64
1) Andrew Hodgson 17 2) Robert Doran 19
3) Mark McKENNA 16 4) James Hickman 28
12.33 25.29 38.71 51.99
1:03.38 1:16.61 1:30.73 1:44.72
1:56.42 2:09.89 2:24.11 2:38.03
2:48.58 3:00.98 3:14.06 3:26.64
8 CO Newcastle 'A' 3:25.00 3:27.54
1) Paul Robson 19 2) Christopher Cook 25
3) Richard Savage 17 4) Andrew Thirlwell 18
11.82 24.58 38.46 52.46
1:03.78 1:16.65 1:30.25 1:43.79
1:55.28 2:08.27 2:22.28 2:36.19
2:47.75 3:00.84 3:14.36 3:27.54
9 Nova Cent'n 'A' 3:30.70 3:29.62
1) Paul Webster 20 2) Adam Faulkner 22
3) Alex Thurston 23 4) Thomas Willdridge 20
12.18 25.81 39.57 53.34
1:05.02 1:18.38 1:32.02 1:45.68
1:57.34 2:10.45 2:24.18 2:38.31
2:49.69 3:02.69 3:16.17 3:29.62
10 Co Cardiff 'A' 3:32.50 3:29.65
1) David Davies 19 2) Ross Brodie 17
3) Owen Williams 15 4) Liam Turner 17
12.06 25.05 38.78 52.14
1:03.73 1:16.86 1:30.68 1:44.55
1:56.68 2:09.93 2:24.07 2:38.12
2:50.12 3:02.91 3:16.36 3:29.65
11 Swindon Dolp 'A' 3:39.23 3:35.16
1) Mark Tanner 15 2) Jon Audis 23
3) Andrew Manley 27 4) Christopher Harber 14
12.36 26.04 40.40 54.74
1:06.79 1:20.53 1:34.38 1:48.73
1:59.94 2:12.77 2:25.92 2:39.11
2:51.80 3:06.04 3:20.71 3:35.16
12 Warrender 'A' 3:38.00 3:35.21
1) Malcolm Kerr 16 2) Chris Smith 16
3) Billy Purnell 15 4) Lewis Smith 16
11.91 24.89 39.01 53.35
1:05.28 1:18.66 1:32.74 1:46.77
1:59.11 2:13.28 2:27.89 2:42.33
2:54.07 3:07.51 3:21.52 3:35.21
13 Hatfield 'A' 3:36.70 3:35.22
1) Adam Brown 15 2) Richard Charlesworth 15
3) Jonathan Quinn 14 4) Andrew Curtin 14
12.22 25.23 39.13 52.46
1:04.35 1:17.99 1:32.20 1:46.16
1:58.74 2:12.47 2:26.88 2:41.10
2:53.30 3:07.02 3:21.20 3:35.22
14 Exeter City 'A' 3:35.44 3:36.34
1) Ryan Tancock 21 2) Neil Gilson 18
3) Patrick Friel 4) Ronnie Lee 15
11.52 24.14 37.43 50.55
1:02.68 1:16.33 1:30.45 1:44.44
1:56.89 2:10.75 2:25.30 2:39.53
2:52.09 3:06.02 3:20.91 3:36.34
Event 18 Men 800 SC Metre Freestyle Relay
==================================================================
Team Seed Finals
==================================================================
=== HDW ===
1 Stockport MO 'A' 7:14.00 7:10.62
1) James Goddard 21 2) Graeme Smith 28
3) Adrian Turner 27 4) Stephen Parry 27
12.07 25.05 38.74 52.44
1:06.25 1:20.45 1:34.71 1:48.55
2:00.03 2:13.11 2:26.79 2:40.50
2:54.15 3:08.20 3:22.37 3:36.17
3:47.17 4:00.24 4:13.97 4:27.66
4:41.54 4:55.69 5:10.12 5:24.00
5:35.41 5:48.69 6:02.18 6:15.88
6:29.06 6:42.61 6:56.80 7:10.62
2 Bath Univ 'A' 7:17.50 7:14.49
1) Ross Davenport 20 2) Robin Francis 22
3) Richard Salt 21 4) Lee Forster 21
12.13 25.22 38.45 51.78
1:05.17 1:18.92 1:33.02 1:46.71
1:58.56 2:11.73 2:25.25 2:38.89
2:52.39 3:06.31 3:20.19 3:33.49
3:45.45 3:58.91 4:12.90 4:26.99
4:41.18 4:55.43 5:10.18 5:24.46
5:35.78 5:48.85 6:02.45 6:16.47
6:31.02 6:45.48 7:00.34 7:14.49
3 Stirlingswim 'A' 7:30.28 7:17.95
1) David O'Brien 21 2) Craig Houston 19
3) Mark Lewis 21 4) Todd Cooper 21
11.88 25.41 39.14 52.69
1:06.35 1:20.03 1:34.00 1:47.63
1:59.32 2:12.93 2:26.79 2:41.04
2:55.36 3:09.96 3:24.71 3:38.71
3:50.52 4:03.87 4:17.30 4:31.18
4:45.28 4:59.98 5:14.81 5:29.39
5:40.22 5:53.00 6:06.40 6:20.48
6:34.81 6:49.34 7:03.93 7:17.95
4 Canada 'A' 7:28.00 7:21.17
1) Raymond Beyuzzi 16 2) Joel Greenshields 16
3) Francois Castonguay 21 4) Tobias Oriwol 19
12.58 25.93 39.62 53.52
1:07.53 1:21.90 1:36.74 1:51.03
2:02.51 2:15.73 2:29.72 2:44.06
2:58.38 3:12.86 3:27.53 3:41.47
3:53.91 4:07.87 4:21.82 4:35.74
4:49.86 5:04.43 5:19.11 5:33.30
5:44.64 5:57.80 6:11.38 6:25.02
6:39.09 6:52.94 7:07.38 7:21.17
5 CO Edinburgh 'A' 7:40.00 7:22.81
1) Kristopher Gilchrist 20 2) Robert Lang 20
3) Gregor Tait 25 4) David Leith 24
12.27 26.06 39.91 53.97
1:08.05 1:22.34 1:36.67 1:50.65
2:02.22 2:15.53 2:29.33 2:43.63
2:58.18 3:12.83 3:27.69 3:41.92
3:53.50 4:06.89 4:20.66 4:34.88
4:49.11 5:03.82 5:18.47 5:32.75
5:44.54 5:58.11 6:11.79 6:26.03
6:40.13 6:54.48 7:08.85 7:22.81
6 Loughboro UN 'A' 7:22.50 7:24.43
1) Quentin Lahana 22 2) Donal O'Neill 24
3) Matthew Edwards 18 4) Ian Hulme 20
12.42 25.70 39.64 53.48
1:07.72 1:22.47 1:37.74 1:52.08
2:03.93 2:17.47 2:31.58 2:45.62
2:59.91 3:14.37 3:28.79 3:42.86
3:54.10 4:07.11 4:20.64 4:34.52
4:48.53 5:02.92 5:17.70 5:32.44
5:44.15 5:57.80 6:11.67 6:25.89
6:40.40 6:55.13 7:10.12 7:24.43
7 Nova Cent'n 'A' 7:26.50 7:31.15
1) Paul Webster 20 2) Thomas Willdridge 20
3) Alex Thurston 23 4) Adam Faulkner 22
12.36 25.70 39.38 53.68
1:08.06 1:22.69 1:37.83 1:52.29
2:04.20 2:17.48 2:31.26 2:45.58
3:00.23 3:15.36 3:30.68 3:45.42
3:57.69 4:11.69 4:26.47 4:41.38
4:56.19 5:11.31 5:26.54 5:41.08
5:52.49 6:05.95 6:19.91 6:34.47
6:49.00 7:03.45 7:17.67 7:31.15
8 CO Manch AQ 'A' 7:33.50 7:33.63
1) Andrew Hodgson 17 2) Robert Doran 19
3) Mark McKENNA 16 4) James Hickman 28
12.23 25.90 40.12 54.36
1:08.81 1:23.47 1:38.30 1:52.65
2:04.35 2:17.68 2:32.03 2:46.63
3:01.29 3:16.13 3:31.43 3:46.21
3:58.44 4:12.50 4:27.15 4:42.27
4:57.69 5:13.34 5:28.87 5:43.72
5:55.52 6:09.41 6:23.49 6:37.54
6:51.67 7:05.79 7:20.00 7:33.63
9 Co Cardiff 'A' 7:44.50 7:36.68
1) Liam Turner 17 2) Paul Senter 18
3) David Jones 21 4) David Davies 19
13.09 26.91 41.49 56.21
1:11.11 1:25.79 1:40.69 1:54.86
2:07.53 2:21.73 2:36.59 2:51.72
3:06.73 3:21.80 3:37.18 3:51.96
4:04.44 4:18.30 4:32.54 4:47.02
5:01.19 5:15.75 5:30.76 5:45.83
5:57.92 6:11.24 6:25.22 6:39.38
6:53.60 7:08.03 7:22.71 7:36.68
10 Hatfield 'A' 7:47.10 7:44.99
1) Richard Charlesworth 15 2) Adam Brown 15
3) Jonathan Quinn 14 4) Andrew Curtin 14
12.65 26.35 40.82 55.41
1:10.40 1:25.51 1:40.57 1:54.78
2:06.54 2:19.85 2:33.78 2:48.36
3:03.23 3:18.42 3:33.64 3:47.90
4:00.68 4:14.70 4:29.36 4:44.18
4:59.45 5:14.84 5:30.48 5:45.32
5:58.04 6:12.41 6:27.35 6:42.50
6:58.03 7:13.78 7:29.88 7:44.99
11 Exeter City 'A' 7:55.91 7:54.34
1) Neil Gilson 18 2) Ryan Tancock 21
3) Patrick Friel 4) Lee Ward
12.91 27.21 41.94 56.73
1:11.60 1:26.55 1:41.38 1:55.47
2:07.97 2:22.02 2:36.87 2:51.99
3:06.85 3:21.65 3:35.92 3:50.23
4:02.54 4:16.78 4:31.88 4:47.49
5:03.41 5:19.55 5:35.65 5:51.17
6:04.10 6:18.64 6:33.74 6:49.50
7:05.40 7:21.61 7:38.19 7:54.34
12 Warrender 'A' 7:55.00 7:58.52
1) Chris Smith 16 2) Lewis Smith 16
3) Billy Purnell 15 4) Ewan Johnson
13.08 27.45 42.23 57.34
1:12.64 1:28.26 1:44.19 1:59.59
2:11.60 2:25.33 2:39.83 2:54.78
3:09.59 3:24.26 3:39.26 3:53.74
4:06.11 4:20.49 4:35.55 4:50.76
5:06.34 5:22.40 5:38.86 5:54.62
6:07.76 6:22.65 6:38.30 6:54.14
7:10.18 7:26.22 7:42.50 7:58.52
13 Swindon Dolp 'A' 8:05.55 8:02.76
1) Mark Tanner 15 2) Jon Audis 23
3) Andrew Manley 27 4) Christopher Harber 14
12.82 27.05 42.39 57.84
1:13.77 1:29.79 1:45.45 2:00.08
2:12.79 2:26.73 2:41.52 2:56.57
3:12.56 3:28.74 3:45.87 4:02.45
4:14.28 4:28.05 4:42.44 4:56.90
5:11.38 5:26.04 5:40.55 5:54.73
6:07.76 6:22.75 6:39.05 6:55.70
7:12.66 7:29.63 7:47.12 8:02.76
Event 51 Men 400 SC Metre Medley Relay
==================================================================
Team Seed Finals
==================================================================
=== HDW ===
1 Bath Univ 'A' 3:43.00 3:35.44
1) Matthew Clay 21 2) Darren Mew 24
3) Matthew Bowe 21 4) Richard Salt 21
12.72 26.15 40.35 54.69
1:06.72 1:21.64 1:37.13 1:53.10
2:04.10 2:17.43 2:31.34 2:45.95
2:57.14 3:09.69 3:22.52 3:35.44
2 Stockport MO 'A' 3:35.00 3:35.50
1) James Goddard 21 2) Adrian Turner 27
3) Stephen Parry 27 4) Simon Birch 19
12.60 25.91 39.73 53.43
1:05.78 1:21.04 1:36.91 1:53.46
2:04.21 2:17.32 2:31.02 2:45.36
2:56.42 3:08.93 3:22.14 3:35.50
3 CO Edinburgh 'A' 3:45.00 3:36.96
1) Gregor Tait 25 2) Ian Edmond 26
3) David Leith 24 4) Robert Lang 20
12.50 25.76 39.65 53.50
1:06.10 1:21.40 1:37.08 1:52.89
2:03.87 2:17.58 2:31.89 2:46.90
2:58.19 3:10.80 3:24.07 3:36.96
4 Canada 'A' 3:44.31 3:40.23
1) Tobias Oriwol 19 2) Michel Boulianne 26
3) Joseph Bartoch 21 4) Joel Greenshields 16
13.07 26.65 40.67 54.40
1:06.94 1:22.49 1:38.60 1:55.10
2:05.78 2:19.45 2:34.37 2:49.87
3:01.08 3:13.84 3:27.16 3:40.23
5 CO Newcastle 'A' 3:45.00 3:42.92
1) Andrew Thirlwell 18 2) Christopher Cook 25
3) Richard Savage 17 4) Paul Robson 19
13.35 27.38 41.96 56.31
1:09.21 1:24.34 1:39.87 1:55.66
2:07.53 2:21.65 2:36.66 2:51.87
3:03.30 3:16.32 3:29.90 3:42.92
6 Loughboro UN 'A' 3:43.60 3:43.05
1) Donal O'Neill 24 2) Jonathan Nixon 20
3) Ian Hulme 20 4) Christopher Cozens 22
13.03 26.75 41.34 55.86
1:09.01 1:24.97 1:41.63 1:58.96
2:10.53 2:24.42 2:39.35 2:54.58
3:05.54 3:18.18 3:30.89 3:43.05
7 CO Manch AQ 'A' 3:47.00 3:47.15
1) Andrew Hodgson 17 2) Mark McKENNA 16
3) James Hickman 28 4) Robert Doran 19
14.14 28.43 43.69 58.58
1:12.32 1:28.91 1:46.15 2:03.56
2:14.36 2:27.27 2:40.91 2:54.73
3:06.12 3:19.44 3:33.47 3:47.15
8 Co Cardiff 'A' 3:57.50 3:54.15
1) Gareth Redfern 24 2) Daniel Haigh 17
3) Liam Turner 17 4) Ross Brodie 17
13.76 28.25 43.44 58.66
1:12.09 1:28.49 1:45.68 2:03.45
2:15.71 2:30.50 2:45.74 3:01.63
3:13.24 3:26.27 3:40.04 3:54.15
9 Warrender 'A' 3:56.00 3:55.26
1) Billy Purnell 15 2) Lewis Smith 16
3) Malcolm Kerr 16 4) Chris Smith 16
14.37 29.42 45.31 1:00.81
1:14.68 1:31.14 1:48.25 2:05.88
2:17.41 2:31.16 2:46.27 3:02.01
3:14.07 3:27.29 3:41.27 3:55.26
10 Nova Cent'n 'A' 3:48.70 3:56.93
1) Alex Thurston 23 2) Jack Bates 16
3) Paul Webster 20 4) Thomas Willdridge 20
13.33 27.66 43.13 59.20
1:12.86 1:29.46 1:47.63 2:06.50
2:18.74 2:33.71 2:49.38 3:05.37
3:16.94 3:29.96 3:43.53 3:56.93
11 Exeter City 'A' 4:01.17 4:06.22
1) Neil Gilson 18 2) David Franks 17
3) Ryan Tancock 21 4) Ronnie Lee 15
14.45 29.63 45.42 1:00.65
1:15.90 1:33.79 1:52.70 2:12.35
2:23.70 2:37.69 2:52.71 3:08.50
3:21.38 3:35.97 3:51.12 4:06.22
Event 52 Women 50 SC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Alison Sheppard 31 Milngavie &B 25.06 24.33
11.73 24.33
2 Lisa Chapman 20 Loughboro UN 25.44 24.98
12.17 24.98
3 Julie Douglas 24 Loughboro UN 25.92 25.79
12.62 25.79
4 Jenni Kilgallon 18 Co Dundee 25.97 25.81
12.70 25.81
5 Julia Martin 23 CO Salford 25.81 26.00
12.76 26.00
6 Francesca Halsall 14 CO Liverpool 26.05 26.13
12.85 26.13
7 Erica Morningstar 15 Canada 26.26 26.31
12.85 26.31
8 Lorna Tonks 15 Bath Univ 26.25 26.54
12.96 26.54
=== Semi-Finals ===
7 Zoe Cray 30 Ipswich 26.13
10 Genevieve Saumur 17 Canada 26.27
11 Jenny Lyles 25 Bath Univ 26.34
12 Amy Smith 17 Wyre Forest 26.39
13 Nadine Rolland 29 Canada 26.44
14 Lee Kelleher 22 Loughboro UN 26.68
15 Stephanie Hill 18 Nova Cent'n 26.69
16 Julia Beckett 18 Winchester 26.87
Event 15 Women 100 SC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Alison Sheppard 31 Milngavie &B 54.34 54.25
12.44 26.22 40.21 54.25
2 Karen Pickering 32 Ipswich 54.97 54.52
12.91 26.45 40.56 54.52
3 Rosalind Brett 25 Loughboro UN 55.23 55.06
12.63 26.37 40.60 55.06
4 Claire Windeatt 18 Kingstonhull 55.31 55.37
12.84 26.73 41.13 55.37
5 Lisa Chapman 20 Loughboro UN 54.65 55.47
12.74 26.65 41.12 55.47
6 Francesca Halsall 14 CO Liverpool 55.39 55.66
12.83 26.78 41.19 55.66
7 Jenni Kilgallon 18 Co Dundee 56.11 55.76
12.84 26.88 41.24 55.76
8 Julie Douglas 24 Loughboro UN 56.07 55.84
12.97 27.14 41.56 55.84
=== Semi-Finals ===
9 Genevieve Saumur 17 Canada 56.39
10 Julia Martin 23 CO Salford 56.58
11 Julia Beckett 18 Winchester 56.63
12 Rose Morahan 16 Millfield 56.75
13 Zoe Cray 30 Ipswich 56.78
14 Erica Morningstar 15 Canada 56.92
15 Kate Richardson 16 Kingstonhull 57.07
16 Karen Legg 26 Ferndown 57.23
Event 60 Women 200 SC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Melanie Marshall 22 Loughboro UN 1:59.61 1:57.21
13.18 27.59 42.21 57.00
1:11.96 1:26.93 1:42.16 1:57.21
2 Claire Windeatt 18 Kingstonhull 2:01.19 1:59.46
13.51 28.23 43.45 58.67
1:13.70 1:28.96 1:44.37 1:59.46
3 Caitlan McCLATCHEY 18 CO Newcastle 2:00.57 2:00.09
13.77 28.62 44.05 59.35
1:14.71 1:29.97 1:45.50 2:00.09
4 Cassandra Patten 17 Plymouth Lea 2:02.63 2:00.74
13.73 28.62 43.83 59.19
1:14.87 1:30.50 1:46.21 2:00.74
5 Kate Richardson 16 Kingstonhull 2:01.56 2:00.92
13.79 28.71 44.06 59.53
1:14.95 1:30.44 1:45.80 2:00.92
6 Lorna Tonks 15 Bath Univ 2:02.94 2:02.13
14.15 29.49 45.05 1:00.51
1:16.13 1:31.77 1:47.26 2:02.13
7 Danielle Berry 16 Durham Aqua 2:02.55 2:03.10
13.99 29.15 44.71 1:00.33
1:15.93 1:31.66 1:47.61 2:03.10
8 Julia Beckett 18 Winchester 2:03.28 2:03.20
13.90 29.36 44.89 1:00.36
1:16.08 1:31.86 1:47.76 2:03.20
=== Heats ===
4 Tanya Hunks 24 Canada 2:01.33
10 Bethan Coole 19 Nofio Cymru 2:03.61
11 Jenni Kilgallon 18 Co Dundee 2:03.62
12 Laura Chase 16 Portsmouth N 2:04.08
13 Rachael George 14 Hatfield 2:04.34
14 Stephanie Hill 18 Nova Cent'n 2:05.25
15 Katie Henderson 22 Loughboro UN 2:05.40
16 Francesca Halsall 14 CO Liverpool 2:05.42
17 Claire Mead 16 CO Newcastle 2:06.00
18 Mairi Stewart 17 Co Dundee 2:06.06
19 Stephanie Johnson 15 Durham Aqua 2:06.15
20 Charlotte Wright 15 Guildford CT 2:06.17
21 Jordon Tomlinson 13 Lincoln Vulc 2:06.58
21 Julie Gould 15 Guildford CT 2:06.58
23 Hannah Miley 15 South Aberde 2:06.64
24 Amy Park 15 Kingstonhull 2:06.82
25 Jemma Lowe 14 BO Stockton 2:06.83
26 Claudia Coleman 15 Plymouth Lea 2:07.00
27 Gemma Spofforth 16 Portsmouth N 2:07.12
28 Dawn Jason 17 West Suffolk 2:07.71
29 Victoria Robinson 15 Amersham 2:07.72
30 Gemma Booth 16 CO Manch AQ 2:08.01
31 Ceri Unwin 12 Hatfield 2:08.62
32 Emma Harrison 14 Warrender 2:09.01
33 Lorna Smith 16 Ren 96 2:09.84
-- Clare Baranowski 15 Haslemere DQ
Event 39 Women 400 SC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Rebecca Cooke 21 CO Glasgow 4:10.10 4:03.32
13.57 28.07 42.98 58.08
1:13.20 1:28.35 1:43.83 1:59.29
2:14.93 2:30.59 2:46.45 3:02.22
3:17.69 3:33.08 3:48.61 4:03.32
2 Cassandra Patten 17 Plymouth Lea 4:12.84 4:07.83
13.78 28.38 43.51 58.95
1:14.69 1:30.47 1:46.43 2:02.39
2:18.28 2:34.18 2:50.09 3:06.05
3:22.07 3:37.82 3:53.33 4:07.83
3 Tanya Hunks 24 Canada 4:12.32 4:08.73
14.25 29.38 44.83 1:00.39
1:15.92 1:31.55 1:47.30 2:03.14
2:18.94 2:34.74 2:50.60 3:06.51
3:22.28 3:38.00 3:53.67 4:08.73
4 Keri-Anne Payne 16 Stockport MO 4:14.55 4:09.91
13.86 29.09 44.71 1:00.41
1:16.13 1:31.99 1:47.90 2:03.73
2:19.71 2:35.58 2:51.49 3:07.48
3:23.36 3:39.10 3:54.67 4:09.91
5 Sarah Heyes 21 CO Manch AQ 4:17.37 4:14.07
13.88 29.31 44.79 1:00.64
1:16.54 1:32.73 1:48.73 2:04.87
2:20.91 2:37.23 2:53.43 3:09.66
3:25.95 3:42.24 3:58.38 4:14.07
6 Carrie Burgoyne 23 Canada 4:15.59 4:14.24
14.40 29.62 45.30 1:01.02
1:16.88 1:32.70 1:48.52 2:04.51
2:20.62 2:36.82 2:53.22 3:09.63
3:26.03 3:42.38 3:58.73 4:14.24
7 Laura Chase 16 Portsmouth N 4:15.93 4:15.22
14.28 29.84 45.74 1:01.72
1:17.55 1:33.76 1:50.00 2:06.44
2:22.33 2:38.35 2:54.49 3:10.75
3:27.03 3:43.30 3:59.46 4:15.22
8 Bethan Coole 19 Nofio Cymru 4:16.44 4:16.61
14.10 29.14 44.97 1:00.82
1:17.00 1:33.16 1:49.57 2:05.82
2:22.02 2:38.25 2:54.71 3:10.99
3:27.80 3:44.26 4:01.14 4:16.61
=== Heats ===
8 Joanne Jackson 17 Durham Aqua 4:16.76
10 Caitlan McCLATCHEY 18 CO Newcastle 4:17.79
11 Danielle Berry 16 Durham Aqua 4:18.62
12 Rebecca Adlington 15 Nova Cent'n 4:20.24
13 Katherine Wyld 18 Leatherhead 4:20.75
14 Natalie Durant 13 T5 Ldn West 4:21.65
15 Jordon Tomlinson 13 Lincoln Vulc 4:21.96
16 Rachael George 14 Hatfield 4:22.71
17 Julie Gould 15 Guildford CT 4:23.34
18 Philippa Davies 20 Nofio Cymru 4:23.68
19 Hannah Miley 15 South Aberde 4:23.78
20 Amy Park 15 Kingstonhull 4:24.65
21 Gemma Booth 16 CO Manch AQ 4:24.96
22 Paula Barlow 15 CO Manch AQ 4:25.38
23 Ceri Unwin 12 Hatfield 4:26.04
Event 30 Women 800 SC Metre Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Finals
==================================================================
=== HDW ===
1 Rebecca Cooke 21 CO Glasgow 8:19.06 8:18.68
13.60 28.36 43.56 58.95
1:14.25 1:29.61 1:45.22 2:00.82
2:16.56 2:32.25 2:48.08 3:03.82
3:19.81 3:35.49 3:51.41 4:07.15
4:22.85 4:38.67 4:54.36 5:10.11
5:25.95 5:41.81 5:57.87 6:13.80
6:29.66 6:45.30 7:01.19 7:17.00
7:32.88 7:48.68 8:04.11 8:18.68
2 Cassandra Patten 17 Plymouth Lea 8:45.58 8:21.71
14.13 29.23 44.52 1:00.28
1:15.76 1:31.63 1:47.14 2:02.95
2:18.49 2:34.33 2:49.89 3:05.73
3:21.43 3:37.37 3:53.27 4:09.01
4:24.77 4:40.53 4:56.43 5:12.23
5:28.14 5:44.18 5:59.89 6:15.65
6:31.46 6:47.55 7:03.24 7:19.52
7:35.29 7:51.35 8:06.63 8:21.71
3 Tanya Hunks 24 Canada 8:42.98 8:31.33
14.42 29.59 45.30 1:01.02
1:16.76 1:32.72 1:48.70 2:04.67
2:20.71 2:36.69 2:52.91 3:09.08
3:25.31 3:41.37 3:57.52 4:13.69
4:29.79 4:45.91 5:02.04 5:18.18
5:34.26 5:50.34 6:06.60 6:22.85
6:39.02 6:55.21 7:11.36 7:27.54
7:43.63 7:59.89 8:15.93 8:31.33
4 Rebecca Adlington 15 Nova Cent'n 8:40.80 8:32.42
14.48 29.59 45.33 1:01.05
1:17.14 1:33.20 1:49.42 2:05.50
2:21.72 2:37.96 2:54.13 3:10.32
3:26.42 3:42.42 3:58.66 4:14.90
4:31.14 4:47.27 5:03.62 5:19.86
5:36.33 5:52.70 6:08.94 6:25.06
6:41.17 6:57.36 7:13.43 7:29.36
7:45.57 8:01.51 8:17.19 8:32.42
5 Keri-Anne Payne 16 Stockport MO 8:23.50 8:34.39
14.15 29.47 45.14 1:00.86
1:16.82 1:32.60 1:48.61 2:04.51
2:20.68 2:36.58 2:52.70 3:08.76
3:25.03 3:41.32 3:57.41 4:13.61
4:29.90 4:46.09 5:02.25 5:18.51
5:34.88 5:51.17 6:07.50 6:23.80
6:40.07 6:56.34 7:12.63 7:28.92
7:45.36 8:01.88 8:18.34 8:34.39
6 Laura Chase 16 Portsmouth N 8:40.31 8:42.69
14.28 29.68 45.38 1:01.32
1:17.48 1:33.40 1:49.56 2:05.71
2:21.99 2:38.37 2:54.92 3:11.30
3:27.97 3:44.14 4:00.62 4:16.88
4:33.32 4:49.96 5:06.55 5:23.26
5:40.19 5:56.72 6:13.35 6:30.19
6:47.14 7:03.89 7:20.60 7:37.23
7:53.80 8:10.55 8:26.90 8:42.69
7 Stephanie Johnson 15 Durham Aqua 9:06.45 8:47.74
14.58 30.70 47.42 1:03.95
1:20.34 1:36.90 1:53.41 2:09.82
2:26.42 2:42.76 2:59.31 3:15.86
3:32.36 3:48.84 4:05.55 4:22.06
4:38.44 4:55.13 5:11.82 5:28.57
5:45.38 6:02.32 6:19.25 6:36.21
6:52.92 7:09.55 7:26.40 7:43.11
7:59.58 8:16.32 8:32.49 8:47.74
8 Hannah Miley 15 South Aberde 9:06.57 8:50.56
14.32 29.94 45.80 1:02.06
1:18.49 1:35.19 1:51.64 2:08.61
2:25.14 2:41.75 2:58.48 3:15.10
3:31.80 3:48.59 4:05.31 4:22.43
4:39.22 4:56.01 5:12.87 5:29.62
5:46.46 6:03.34 6:20.21 6:37.23
6:54.04 7:11.14 7:27.84 7:44.73
8:01.64 8:18.58 8:34.70 8:50.56
9 Jordon Tomlinson 13 Lincoln Vulc 9:01.13 8:51.34
14.87 30.74 47.08 1:03.55
1:20.34 1:37.24 1:53.91 2:10.61
2:27.35 2:44.25 3:00.97 3:17.73
3:34.46 3:51.20 4:07.96 4:24.79
4:41.46 4:58.35 5:15.16 5:31.94
5:48.67 6:05.45 6:22.11 6:38.99
6:55.71 7:12.41 7:29.39 7:46.23
8:03.10 8:19.88 8:35.81 8:51.34
10 Ceri Unwin 12 Hatfield 8:57.51 8:53.42
14.73 30.73 47.27 1:03.83
1:20.55 1:37.54 1:54.26 2:11.31
2:27.74 2:44.51 3:01.59 3:18.27
3:35.35 3:52.18 4:09.26 4:26.19
4:43.00 5:00.17 5:16.94 5:33.71
5:50.78 6:07.77 6:24.67 6:41.68
6:58.32 7:14.80 7:31.62 7:48.49
8:05.21 8:21.93 8:37.97 8:53.42
11 Amy Park 15 Kingstonhull 9:02.92 8:53.62
14.87 30.63 46.93 1:03.30
1:20.03 1:36.58 1:53.34 2:10.08
2:26.86 2:43.63 3:00.39 3:17.07
3:34.01 3:50.77 4:07.43 4:24.38
4:41.10 4:58.06 5:14.84 5:31.67
5:48.59 6:05.57 6:22.43 6:39.31
6:56.35 7:13.31 7:30.35 7:47.22
8:04.25 8:21.13 8:37.88 8:53.62
12 Natalie Durant 13 T5 Ldn West 9:12.09 8:56.80
14.10 30.02 46.77 1:03.59
1:20.65 1:37.69 1:54.68 2:11.61
2:28.74 2:45.87 3:03.00 3:19.98
3:37.18 3:54.15 4:11.27 4:28.23
4:45.33 5:02.09 5:19.07 5:36.03
5:53.10 6:10.40 6:27.58 6:44.65
7:01.46 7:18.50 7:35.47 7:52.49
8:09.31 8:26.37 8:41.95 8:56.80
13 Emma Gage 15 Stockport MO 9:11.58 8:57.86
15.00 30.78 47.27 1:03.98
1:20.84 1:37.77 1:54.83 2:11.68
2:28.71 2:45.70 3:02.95 3:19.94
3:37.09 3:53.90 4:10.98 4:27.97
4:44.76 5:01.74 5:18.80 5:35.80
5:52.96 6:10.09 6:27.24 6:44.35
7:01.07 7:17.80 7:34.71 7:51.37
8:08.23 8:25.09 8:41.99 8:57.86
14 Danielle Berry 16 Durham Aqua 8:52.30 8:58.59
14.11 29.62 45.42 1:01.51
1:17.65 1:33.95 1:50.36 2:07.12
2:23.62 2:40.19 2:56.83 3:13.67
3:30.59 3:47.77 4:04.78 4:22.11
4:39.01 4:55.85 5:12.77 5:30.05
5:47.11 6:04.16 6:21.21 6:38.71
6:56.17 7:13.58 7:31.10 7:48.75
8:06.28 8:24.23 8:41.53 8:58.59
15 Katy Whitfield 15 Stockport MO 9:07.09 9:03.72
14.90 31.07 47.73 1:04.60
1:21.30 1:38.23 1:55.05 2:11.93
2:28.66 2:45.52 3:02.51 3:19.63
3:36.45 3:53.41 4:10.59 4:27.72
4:44.69 5:01.89 5:19.10 5:36.35
5:53.64 6:11.00 6:28.26 6:45.66
7:02.95 7:20.30 7:37.72 7:55.22
8:12.53 8:29.84 8:47.10 9:03.72
16 Paula Barlow 15 CO Manch AQ 8:51.30 9:06.93
14.71 30.60 47.06 1:03.52
1:20.20 1:37.26 1:54.07 2:11.28
2:28.31 2:45.61 3:02.74 3:20.08
3:37.57 3:55.09 4:12.44 4:29.91
4:46.94 5:04.41 5:21.74 5:39.12
5:56.63 6:14.21 6:31.58 6:49.34
7:06.75 7:24.28 7:41.88 7:59.51
8:16.99 8:34.37 8:51.16 9:06.93
17 Siobhain Sincock 15 Plymouth Lea 9:09.09 9:07.40
15.05 31.69 48.18 1:05.08
1:21.96 1:38.83 1:55.50 2:12.46
2:29.38 2:46.56 3:03.66 3:21.14
3:38.27 3:55.40 4:12.64 4:29.79
4:46.58 5:04.01 5:21.21 5:38.99
5:56.53 6:14.33 6:31.13 6:48.75
7:06.04 7:23.40 7:40.83 7:58.23
8:15.68 8:33.22 8:50.29 9:07.40
18 Emma Harrison 14 Warrender 9:10.54 9:14.66
15.00 31.03 47.73 1:04.56
1:21.65 1:38.94 1:56.28 2:13.60
2:30.95 2:48.35 3:05.69 3:22.96
3:40.32 3:57.80 4:15.28 4:32.85
4:50.45 5:07.61 5:25.18 5:42.78
6:00.33 6:17.98 6:35.65 6:53.44
7:11.34 7:29.15 7:47.13 8:04.79
8:22.57 8:40.33 8:57.92 9:14.66
19 Samantha Rose 15 Portsmouth N 9:13.18 9:15.47
14.82 30.86 47.98 1:05.31
1:22.55 1:39.94 1:57.40 2:14.91
2:32.32 2:49.71 3:07.23 3:24.51
3:42.20 3:59.85 4:17.60 4:35.36
4:53.04 5:10.75 5:28.13 5:45.73
6:03.33 6:21.04 6:38.77 6:56.75
7:14.46 7:32.27 7:49.98 8:07.49
8:24.78 8:42.26 8:59.22 9:15.47
20 Lynn Duncan 16 CO Edinburgh 9:12.63 9:15.60
15.17 31.37 48.03 1:04.88
1:22.22 1:39.46 1:56.92 2:14.26
2:31.61 2:49.11 3:06.63 3:24.12
3:41.89 3:59.45 4:17.22 4:34.99
4:52.72 5:10.38 5:28.21 5:45.88
6:03.62 6:21.33 6:38.94 6:56.65
7:14.48 7:32.19 7:49.85 8:07.40
8:24.60 8:42.17 8:59.24 9:15.60
21 Gemma Booth 16 CO Manch AQ 9:11.98 9:19.98
14.84 30.85 47.75 1:04.73
1:22.11 1:39.56 1:57.03 2:14.54
2:32.24 2:49.53 3:07.14 3:24.54
3:42.08 3:59.66 4:17.40 4:34.98
4:52.53 5:10.30 5:28.28 5:46.22
6:04.27 6:22.28 6:40.19 6:57.97
7:15.94 7:33.88 7:51.83 8:09.66
8:27.58 8:45.41 9:02.97 9:19.98
22 Gemma Albrighton 15 CO Coventry 9:12.67 9:23.67
14.69 31.19 48.22 1:05.21
1:22.58 1:40.11 1:57.37 2:14.88
2:32.56 2:50.06 3:07.68 3:25.40
3:43.25 4:01.09 4:18.76 4:36.65
4:54.45 5:12.48 5:30.34 5:48.39
6:06.47 6:24.48 6:42.44 7:00.53
7:18.45 7:36.55 7:54.48 8:12.67
8:30.91 8:48.73 9:06.65 9:23.67
-- Katy Whitehead 15 Stockport MO 9:07.09 NS
Event 35 Women 50 SC Metre Backstroke
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Zoe Cray 30 Ipswich 28.55 28.39
14.26 28.39
2 Genevieve Saumur 17 Canada 28.50 28.52
14.10 28.52
3 Laura Beechey 19 Loughboro UN 29.27 29.10
14.61 29.10
4 Elizabeth Simmonds 13 Lincoln Vulc 29.45 29.18
14.62 29.18
5 Stephanie Proud 16 Durham Aqua 29.77 29.61
14.73 29.61
6 Katherine Wyld 18 Leatherhead 29.77 29.86
14.77 29.86
7 Sarah Rickwood 20 Loughboro UN 29.95 29.94
14.58 29.94
8 Michelle Kiff 20 Loughboro UN 29.89 30.13
14.94 30.13
=== Semi-Finals ===
2 Sarah Price 25 Loughboro UN 28.52
10 Samantha Williams 18 CO Coventry 30.04
11 Sophie Casson 19 Carnforth Otters 30.05
12 Amy Smith 17 Wyre Forest 30.07
13 Hollie O'Connor 15 Kingstonhull 30.10
14 Gemma Spofforth 16 Portsmouth N 30.13
15 Jenny Lyles 25 Bath Univ 30.14
-- Julia Beckett 18 Winchester DQ
Event 6 Women 100 SC Metre Backstroke
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Sarah Price 25 Loughboro UN 1:00.80 1:00.60
14.36 29.31 44.96 1:00.60
2 Zoe Cray 30 Ipswich 1:01.11 1:00.86
14.40 29.13 44.82 1:00.86
3 Stephanie Proud 16 Durham Aqua 1:02.32 1:01.25
14.80 30.19 45.93 1:01.25
4 Elizabeth Simmonds 13 Lincoln Vulc 1:01.28 1:01.47
14.95 30.18 45.84 1:01.47
5 Gemma Spofforth 16 Portsmouth N 1:02.77 1:02.73
14.87 30.40 46.86 1:02.73
6 Hollie O'Connor 15 Kingstonhull 1:03.18 1:02.91
14.88 30.60 46.62 1:02.91
7 Laura Beechey 19 Loughboro UN 1:02.76 1:03.09
14.86 30.50 46.91 1:03.09
8 Genevieve Saumur 17 Canada 1:02.19 1:03.28
14.91 30.46 46.76 1:03.28
=== Semi-Finals ===
9 Jessica Sylvester 17 Nova Cent'n 1:03.29
10 Michelle Kiff 20 Loughboro UN 1:03.72
11 Katherine Wyld 18 Leatherhead 1:03.93
12 Sarah Rickwood 20 Loughboro UN 1:04.28
13 Jenny Lyles 25 Bath Univ 1:04.30
14 Lorna Smith 16 Ren 96 1:04.50
15 Natalie Durant 13 T5 Ldn West 1:04.94
16 Laura Howell 16 City Norwich 1:06.18
Event 62 Women 200 SC Metre Backstroke
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Stephanie Proud 16 Durham Aqua 2:12.63 2:09.27
15.07 30.82 47.14 1:03.49
1:19.99 1:36.59 1:53.24 2:09.27
2 Elizabeth Simmonds 13 Lincoln Vulc 2:12.85 2:10.60
15.28 31.11 47.45 1:03.87
1:20.39 1:37.25 1:54.33 2:10.60
3 Gemma Spofforth 16 Portsmouth N 2:15.43 2:11.24
14.97 30.95 47.97 1:04.53
1:21.04 1:37.91 1:54.90 2:11.24
4 Hollie O'Connor 15 Kingstonhull 2:13.72 2:13.53
15.33 31.28 47.92 1:04.81
1:22.06 1:39.22 1:56.59 2:13.53
5 Kayleigh Boyall 18 Nova Cent'n 2:14.14 2:13.72
15.79 32.31 49.06 1:06.06
1:23.29 1:40.43 1:57.52 2:13.72
6 Jessica Sylvester 17 Nova Cent'n 2:16.56 2:13.85
15.09 31.42 48.13 1:05.37
1:22.52 1:39.90 1:57.19 2:13.85
7 Sophie Casson 19 Carnforth Otters 2:15.65 2:17.00
15.43 31.72 48.70 1:06.23
1:24.01 1:41.91 1:59.98 2:17.00
8 Katherine Wyld 18 Leatherhead 2:16.51 2:17.05
15.83 32.63 50.16 1:07.66
1:24.99 1:42.65 2:00.07 2:17.05
=== Heats ===
5 Lorna Smith 16 Ren 96 2:14.92
10 Sarah Thomas 17 Plymouth Lea 2:17.04
11 Laura Beechey 19 Loughboro UN 2:18.65
12 Sarah Westwood 16 CO Liverpool 2:20.94
13 Dawn Jason 17 West Suffolk 2:20.99
14 Genevieve Saumur 17 Canada 2:21.01
15 Samantha Williams 18 CO Coventry 2:21.72
16 Natalie Durant 13 T5 Ldn West 2:22.17
17 Katie Towers 15 Amersham 2:22.44
18 Kerry Buchan 17 South Aberde 2:23.83
19 Kirsty Aitken 16 Ren 96 2:23.86
20 Jeni Howard 15 Wycombe Dist 2:25.10
21 Emma Harrison 14 Warrender 2:28.28
Event 2 Women 50 SC Metre Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Janne Schaefer 23 Germany 31.75 30.36
14.04 30.36
2 Kate Haywood 17 Loughboro UN 31.75 31.35
14.57 31.35
3 Lisa Blackburn 32 Canada 31.76 31.60
14.73 31.60
4 Kirsty Balfour 20 CO Edinburgh 32.67 32.06
15.03 32.06
5 Rose Morahan 16 Millfield 32.31 32.15
15.03 32.15
6 Jillian Tyler 15 Canada 32.78 32.82
15.29 32.82
7 Lorna Tonks 15 Bath Univ 32.97 32.99
15.11 32.99
8 Rachael Wilson 15 Durham Aqua 32.81 33.06
15.72 33.06
=== Semi-Finals ===
9 Fiona Booth 17 Warrender 33.09
10 Nadine Rolland 29 Canada 33.31
11 Amy Konowalik 18 Nova Cent'n 33.32
12 Michelle Kiff 20 Loughboro UN 33.51
13 Amanda Brown 18 CO Liverpool 33.60
14 Erica Morningstar 15 Canada 33.65
15 Louise Henley 19 Nofio Cymru 33.71
16 Charlotte Maxwell 20 Bath Univ 33.75
Event 41 Women 100 SC Metre Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Lisa Blackburn 32 Canada 1:08.13 1:07.95
15.16 32.28 50.15 1:07.95
2 Kate Haywood 17 Loughboro UN 1:08.09 1:08.18
14.84 31.87 49.60 1:08.18
3 Janne Schaefer 23 Germany 1:09.36 1:09.04
14.58 32.09 50.48 1:09.04
4 Rose Morahan 16 Millfield 1:09.22 1:09.59
15.42 32.84 50.95 1:09.59
5 Jillian Tyler 15 Canada 1:10.25 1:09.94
15.59 33.36 51.37 1:09.94
6 Melanie Ten Brink 23 Netherlands 1:10.62 1:10.09
15.48 33.29 51.51 1:10.09
7 Rachael Wilson 15 Durham Aqua 1:10.77 1:10.35
15.58 33.19 51.85 1:10.35
8 Katie Henderson 22 Loughboro UN 1:11.00 1:11.11
15.80 34.02 52.29 1:11.11
=== Semi-Finals ===
3 Kirsty Balfour 20 CO Edinburgh 1:08.80
10 Amy Konowalik 18 Nova Cent'n 1:11.47
11 Lorna Tonks 15 Bath Univ 1:11.54
12 Erica Morningstar 15 Canada 1:11.71
13 Sophie Caul 18 CO Coventry 1:11.73
14 Lauren Greenshields 19 CO Edinburgh 1:11.81
15 Hayley Preston 18 CO Edinburgh 1:13.24
-- Alex Savage 18 Ferndown DQ
Event 28 Women 200 SC Metre Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Kirsty Balfour 20 CO Edinburgh 2:27.90 2:25.84
15.59 33.76 51.93 1:10.30
1:28.88 1:47.58 2:06.79 2:25.84
2 Lauren Greenshields 19 CO Edinburgh 2:29.54 2:26.06
15.98 34.00 52.32 1:10.82
1:29.64 1:48.32 2:07.08 2:26.06
3 Amy Konowalik 18 Nova Cent'n 2:29.77 2:27.61
15.91 33.95 52.41 1:11.30
1:30.10 1:48.96 2:08.20 2:27.61
4 Lisa Blackburn 32 Canada 2:31.63 2:27.67
15.60 33.73 52.36 1:11.29
1:30.24 1:49.51 2:08.63 2:27.67
5 Alex Savage 18 Ferndown 2:29.91 2:28.63
15.43 33.50 52.02 1:11.03
1:29.97 1:49.48 2:08.92 2:28.63
6 Katie Henderson 22 Loughboro UN 2:32.72 2:30.52
16.11 34.55 53.31 1:12.37
1:31.58 1:50.94 2:10.62 2:30.52
7 Rachael Wilson 15 Durham Aqua 2:34.59 2:33.70
15.93 34.35 53.16 1:13.22
1:33.23 1:53.56 2:13.46 2:33.70
8 Laura Wood 21 Swim Swansea 2:34.53 2:33.84
16.18 34.63 53.91 1:13.27
1:33.38 1:53.42 2:13.60 2:33.84
=== Heats ===
9 Michelle Kiff 20 Loughboro UN 2:34.81
10 Jillian Tyler 15 Canada 2:35.40
11 Kerry Buchan 17 South Aberde 2:35.49
12 Sophie Caul 18 CO Coventry 2:35.81
13 Hayley Preston 18 CO Edinburgh 2:36.70
14 Louise Henley 19 Nofio Cymru 2:37.51
15 Gail Strobridge 18 Beau Sejour 2:38.19
16 Rebecca Hillis 14 Ren 96 2:38.92
17 Elspeth Taylor 15 Bath Univ 2:39.76
18 Yasmin Holmes 16 City Norwich 2:40.28
19 Katie Gibson 15 CO Coventry 2:40.62
20 Sophie Allen 12 Lincoln Vulc 2:41.80
21 Amy Spencer 14 CO Sheffield 2:43.95
22 Fiona Andrews 15 Ren 96 2:44.36
Event 23 Women 50 SC Metre Butterfly
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Lisa Chapman 20 Loughboro UN 26.55 26.68
12.45 26.68
2 Rosalind Brett 25 Loughboro UN 26.98 26.77
12.36 26.77
3 Audrey Lacroix 20 Canada 27.38 27.18
12.96 27.18
4 Julie Douglas 24 Loughboro UN 27.40 27.52
12.76 27.52
5 Sarah Healey 22 Loughboro UN 27.42 27.54
12.77 27.54
6 Cari-Fflur Davies 20 Nova Cent'n 27.48 27.71
12.85 27.71
7 Stephanie Hill 18 Nova Cent'n 27.58 27.78
13.21 27.78
8 Nadine Rolland 29 Canada 27.92 29.14
13.00 29.14
=== Semi-Finals ===
9 Terri Dunning 19 Co Brim'Ham 28.04
10 Karen Rigby 20 Co Dundee 28.23
11 Jillian Tyler 15 Canada 28.28
12 Amy Smith 17 Wyre Forest 28.31
13 Genevieve Saumur 17 Canada 28.34
14 Alexa White 25 Portobello 28.45
15 Aimee Ramm 22 Loughboro UN 28.49
16 Lee Kelleher 22 Loughboro UN 28.92
Event 45 Women 100 SC Metre Butterfly
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Audrey Lacroix 20 Canada 59.01 58.54
12.92 27.44 42.56 58.54
2 Sarah Healey 22 Loughboro UN 59.90 59.80
12.98 28.21 43.87 59.80
3 Terri Dunning 19 Co Brim'Ham 1:00.73 59.90
13.22 28.16 43.84 59.90
4 Cassandra Patten 17 Plymouth Lea 1:01.72 1:01.31
13.42 29.08 45.31 1:01.31
5 Cari-Fflur Davies 20 Nova Cent'n 1:01.33 1:01.34
13.10 28.57 44.39 1:01.34
6 Stephanie Hill 18 Nova Cent'n 1:01.36 1:01.91
13.59 29.31 45.39 1:01.91
7 Francesca Halsall 14 CO Liverpool 1:01.22 1:02.06
13.43 29.15 45.38 1:02.06
8 Jemma Lowe 14 BO Stockton 1:02.01 1:02.44
13.46 29.22 45.52 1:02.44
=== Semi-Finals ===
2 Rosalind Brett 25 Loughboro UN 59.63
10 Lee Kelleher 22 Loughboro UN 1:02.15
11 Joanie Bernier 19 Canada 1:03.00
12 Rebecca Shaw 19 CO Leeds 1:03.15
13 Jessica Sylvester 17 Nova Cent'n 1:03.20
14 Alex Savage 18 Ferndown 1:03.21
15 Stephanie Johnson 15 Durham Aqua 1:03.55
-- Georgina Nash 18 T5 Ldn West DQ
Event 9 Women 200 SC Metre Butterfly
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Audrey Lacroix 20 Canada 2:09.74 2:06.90
13.48 28.64 44.34 1:00.50
1:16.95 1:33.52 1:50.07 2:06.90
2 Cassandra Patten 17 Plymouth Lea 2:11.46 2:09.38
13.81 29.73 45.97 1:02.31
1:18.94 1:35.84 1:52.69 2:09.38
3 Tanya Hunks 24 Canada 2:12.46 2:11.89
14.32 30.55 47.20 1:03.98
1:20.79 1:37.81 1:54.90 2:11.89
4 Lee Kelleher 22 Loughboro UN 2:12.87 2:12.65
13.66 29.74 46.14 1:02.90
1:20.02 1:37.19 1:54.61 2:12.65
5 Terri Dunning 19 Co Brim'Ham 2:14.68 2:13.10
13.68 29.73 46.36 1:03.27
1:20.02 1:37.13 1:54.72 2:13.10
6 Sarah Healey 22 Loughboro UN 2:13.97 2:13.20
13.66 29.92 46.53 1:03.52
1:20.55 1:38.12 1:55.57 2:13.20
7 Carrie Burgoyne 23 Canada 2:13.31 2:14.06
14.18 30.65 47.35 1:04.10
1:21.39 1:38.89 1:56.51 2:14.06
8 Bethan Coole 19 Nofio Cymru 2:14.31 2:15.14
14.08 30.25 46.78 1:04.03
1:21.22 1:38.96 1:57.14 2:15.14
=== Heats ===
9 Stephanie Johnson 15 Durham Aqua 2:14.72
10 Georgina Lee 23 Camphill Ed 2:15.63
11 Laura Chase 16 Portsmouth N 2:15.83
12 Joanie Bernier 19 Canada 2:15.99
13 Rebecca Shaw 19 CO Leeds 2:16.23
14 Hannah Miley 15 South Aberde 2:16.63
15 Joanne Jackson 17 Durham Aqua 2:16.64
16 Rebecca Adlington 15 Nova Cent'n 2:16.74
17 Julie Gould 15 Guildford CT 2:17.71
18 Jemma Lowe 14 BO Stockton 2:18.11
19 Georgina Nash 18 T5 Ldn West 2:18.21
20 Sarah Thomas 17 Plymouth Lea 2:18.72
21 Gail Strobridge 18 Beau Sejour 2:20.14
22 Katie Towers 15 Amersham 2:20.41
23 Hayley Davis 19 City Norwich 2:21.31
24 Sally Hickman 15 CO Salford 2:21.93
25 Jade Barclay 15 Beckenham 2:23.40
26 Paula Barlow 15 CO Manch AQ 2:23.44
27 Philippa Davies 20 Nofio Cymru 2:23.61
28 Nicola Robinson 15 Co Cardiff 2:25.22
29 Kim Saddler 15 Exeter City 2:25.59
30 Emma Harrison 14 Warrender 2:25.74
31 Emma MACEY 15 CO South'Ton 2:26.41
32 Jodi Worbey 13 Exeter City 2:26.53
33 Fern Davies 12 Ludlow 2:27.21
34 Louise Pate 15 Heart Of Mid 2:28.60
Event 25 Women 100 SC Metre IM
==================================================================
Name Age Team Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Lisa Chapman 20 Loughboro UN 1:03.35 1:00.94
12.36 27.86 46.18 1:00.94
2 Alison Sheppard 31 Milngavie &B 1:03.11 1:01.82
12.70 28.35 46.48 1:01.82
3 Claire Windeatt 18 Kingstonhull 1:03.47 1:02.63
13.38 28.83 47.87 1:02.63
4 Alex Savage 18 Ferndown 1:02.73 1:02.86
13.13 29.23 47.77 1:02.86
5 Lorna Tonks 15 Bath Univ 1:02.95 1:03.30
13.55 29.84 48.17 1:03.30
6 Jessica Sylvester 17 Nova Cent'n 1:04.17 1:04.20
13.33 29.39 48.97 1:04.20
7 Elizabeth Simmonds 13 Lincoln Vulc 1:04.26 1:04.87
14.09 29.62 49.12 1:04.87
8 Cari-Fflur Davies 20 Nova Cent'n 1:04.63 1:05.88
13.02 30.15 49.86 1:05.88
=== Semi-Finals ===
9 Erica Morningstar 15 Canada 1:04.83
10 Terri Dunning 19 Co Brim'Ham 1:04.97
11 Sarah Westwood 16 CO Liverpool 1:05.02
12 Lee Kelleher 22 Loughboro UN 1:05.12
13 Nadine Rolland 29 Canada 1:05.17
14 Cassandra Patten 17 Plymouth Lea 1:05.23
15 Natalie Effemey 20 Loughboro UN 1:05.30
16 Stephanie Proud 16 Durham Aqua 1:05.98
Event 13 Women 200 SC Metre IM
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Claire Windeatt 18 Kingstonhull 2:17.32 2:13.78
13.35 28.55 45.67 1:02.04
1:22.50 1:42.44 1:58.92 2:13.78
2 Alex Savage 18 Ferndown 2:14.36 2:14.47
13.22 29.18 46.69 1:03.57
1:23.04 1:42.51 1:59.30 2:14.47
3 Lisa Blackburn 32 Canada 2:15.98 2:14.62
14.04 30.16 48.48 1:05.71
1:24.41 1:42.79 1:59.58 2:14.62
4 Rebecca Cooke 21 CO Glasgow 2:16.89 2:14.79
14.05 30.26 47.77 1:04.46
1:23.91 1:43.84 2:00.09 2:14.79
5 Sarah Heyes 21 CO Manch AQ 2:16.91 2:14.97
13.50 29.90 47.57 1:04.52
1:24.10 1:44.08 2:00.33 2:14.97
6 Lorna Tonks 15 Bath Univ 2:16.49 2:15.30
13.55 29.77 48.00 1:05.10
1:24.45 1:43.98 2:00.49 2:15.30
7 Carrie Burgoyne 23 Canada 2:17.37 2:15.65
13.79 29.91 47.57 1:04.31
1:24.30 1:44.13 2:00.61 2:15.65
8 Laura Chase 16 Portsmouth N 2:16.45 2:17.49
14.30 30.87 48.57 1:05.09
1:25.51 1:45.93 2:02.47 2:17.49
=== Heats ===
9 Jillian Tyler 15 Canada 2:18.19
10 Elizabeth Simmonds 13 Lincoln Vulc 2:19.00
11 Gemma Spofforth 16 Portsmouth N 2:19.10
12 Sophie Caul 18 CO Coventry 2:19.56
13 Cassandra Patten 17 Plymouth Lea 2:19.89
14 Hannah Miley 15 South Aberde 2:20.10
15 Natalie Effemey 20 Loughboro UN 2:20.22
16 Jessica Sylvester 17 Nova Cent'n 2:20.81
17 Cari-Fflur Davies 20 Nova Cent'n 2:20.98
18 Gail Strobridge 18 Beau Sejour 2:21.01
18 Mackenzie Howe 18 Co Cardiff 2:21.01
20 Julie Gould 15 Guildford CT 2:21.29
21 Amy Konowalik 18 Nova Cent'n 2:21.76
22 Lorna Smith 16 Ren 96 2:22.60
23 Jemma Lowe 14 BO Stockton 2:23.51
24 Hayley Davis 19 City Norwich 2:23.68
25 Ceri Unwin 12 Hatfield 2:23.81
26 Fiona Booth 17 Warrender 2:24.35
26 Sophie Allen 12 Lincoln Vulc 2:24.35
28 Rachael Wilson 15 Durham Aqua 2:24.68
29 Katie Towers 15 Amersham 2:25.51
30 Georgia Holderness 16 Millfield 2:26.25
31 Katie Gibson 15 CO Coventry 2:26.31
32 Emma Harrison 14 Warrender 2:29.04
-- Rebecca Hillis 14 Ren 96 DQ
-- Keri-Anne Payne 16 Stockport MO DQ
Event 56 Women 400 SC Metre IM
==================================================================
Name Age Team Heats Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Stephanie Proud 16 Durham Aqua 4:47.14 4:40.62
14.30 31.25 48.52 1:06.10
1:23.69 1:40.36 1:57.36 2:14.32
2:35.34 2:56.03 3:17.14 3:38.18
3:54.43 4:10.21 4:25.74 4:40.62
2 Carrie Burgoyne 23 Canada 4:46.88 4:41.47
14.09 30.58 47.35 1:04.36
1:22.94 1:40.42 1:58.24 2:15.66
2:35.85 2:56.04 3:16.71 3:37.52
3:54.39 4:10.13 4:26.06 4:41.47
3 Tanya Hunks 24 Canada 4:45.26 4:41.95
14.44 31.00 47.89 1:04.89
1:23.94 1:41.74 1:59.74 2:17.46
2:37.91 2:58.32 3:18.69 3:39.43
3:55.73 4:11.36 4:26.94 4:41.95
4 Cassandra Patten 17 Plymouth Lea 4:51.12 4:45.37
13.98 30.02 46.85 1:04.18
1:23.35 1:41.14 1:59.10 2:16.90
2:37.48 2:58.48 3:19.33 3:40.76
3:57.90 4:13.58 4:29.60 4:45.37
5 Laura Chase 16 Portsmouth N 4:46.62 4:45.74
14.56 31.35 48.68 1:06.40
1:24.86 1:42.52 2:00.27 2:18.49
2:38.23 2:58.89 3:19.83 3:40.89
3:57.78 4:13.97 4:30.27 4:45.74
6 Hannah Miley 15 South Aberde 4:48.59 4:47.33
14.39 31.10 48.57 1:06.30
1:24.87 1:42.52 2:00.43 2:18.13
2:38.84 2:59.38 3:20.06 3:41.15
3:58.35 4:15.19 4:31.78 4:47.33
7 Sophie Caul 18 CO Coventry 4:51.16 4:47.89
14.72 31.32 48.26 1:05.61
1:24.13 1:41.86 1:59.77 2:17.73
2:38.27 2:58.86 3:19.16 3:40.20
3:58.04 4:14.91 4:31.82 4:47.89
8 Julie Gould 15 Guildford CT 4:48.56 4:47.90
14.52 31.46 48.92 1:06.68
1:25.51 1:43.29 2:01.65 2:19.66
2:40.21 3:00.72 3:21.68 3:42.66
4:00.00 4:16.20 4:32.63 4:47.90
=== Heats ===
9 Sarah Heyes 21 CO Manch AQ 4:51.71
10 Jessica Sylvester 17 Nova Cent'n 4:52.78
11 Rebecca Shaw 19 CO Leeds 4:53.48
12 Sarah Thomas 17 Plymouth Lea 4:54.11
13 Gail Strobridge 18 Beau Sejour 4:55.55
14 Natalie Effemey 20 Loughboro UN 4:56.93
15 Amy Konowalik 18 Nova Cent'n 4:58.21
16 Katie Towers 15 Amersham 5:00.75
17 Ceri Unwin 12 Hatfield 5:01.70
18 Emma Harrison 14 Warrender 5:02.38
19 Fiona Booth 17 Warrender 5:03.12
20 Elspeth Taylor 15 Bath Univ 5:03.94
21 Samantha Williams 18 CO Coventry 5:04.39
22 Sophie Allen 12 Lincoln Vulc 5:04.61
23 Samantha Rose 15 Portsmouth N 5:06.86
24 Hayley Davis 19 City Norwich 5:07.55
25 Verity Jason 15 West Suffolk 5:14.84
Event 33 Women 400 SC Metre Freestyle Relay
==================================================================
Team Seed Finals
==================================================================
=== HDW ===
1 Canada 'A' 4:02.60 3:46.78
1) Genevieve Saumur 17 2) Erica Morningstar 15
3) Nadine Rolland 29 4) Audrey Lacroix 20
12.87 27.13 41.75 56.38
1:08.87 1:22.85 1:37.58 1:52.58
2:05.35 2:19.92 2:34.90 2:50.05
3:03.21 3:17.66 3:32.36 3:46.78
2 Loughboro UN 'A' 3:44.50 3:48.17
1) Lee Kelleher 22 2) Aimee Ramm 22
3) Natalie Effemey 20 4) Julie Douglas 24
13.32 27.66 42.70 57.34
1:10.22 1:24.55 1:39.39 1:54.62
2:07.36 2:21.90 2:36.98 2:51.73
3:04.74 3:18.91 3:33.66 3:48.17
3 Nova Cent'n 'A' 3:51.80 3:48.23
1) Cari-Fflur Davies 20 2) Jessica Sylvester 17
3) Kayleigh Boyall 18 4) Stephanie Hill 18
13.43 27.81 42.53 56.84
1:09.88 1:24.43 1:39.44 1:53.95
2:07.40 2:21.99 2:37.33 2:52.62
3:05.25 3:19.35 3:33.81 3:48.23
4 Bath Univ 'A' 3:50.50 3:50.03
1) Lorna Tonks 15 2) Jenny Lyles 25
3) Emma-Kate Tapsell 18 4) Charlotte Maxwell 20
13.07 27.48 42.28 57.36
1:10.17 1:24.62 1:39.29 1:53.97
2:06.68 2:21.17 2:36.13 2:51.47
3:04.53 3:19.04 3:34.32 3:50.03
5 CO Manch AQ 'A' 3:55.00 3:56.65
1) Sarah Heyes 21 2) Claudia Powell 15
3) Paula Barlow 15 4) Gemma Booth 16
13.49 28.26 43.45 58.00
1:11.23 1:26.19 1:41.71 1:56.99
2:10.84 2:26.23 2:41.92 2:57.27
3:10.60 3:25.53 3:41.03 3:56.65
6 Plymouth Lea 'A' 3:56.08 3:56.82
1) Sian Boulton 18 2) Sarah Thomas 17
3) Cassandra Patten 17 4) Claudia Coleman 15
13.91 28.71 44.69 1:00.59
1:14.15 1:29.22 1:44.95 2:00.34
2:13.48 2:28.27 2:43.72 2:58.81
3:12.08 3:26.75 3:41.95 3:56.82
7 Co Cardiff 'A' 3:57.00 3:57.22
1) Bethan Thomas 14 2) Sian Lloyd 16
3) Olivia Smith 17 4) Mackenzie Howe 18
13.95 29.08 44.45 59.83
1:13.36 1:28.47 1:44.15 2:00.04
2:13.37 2:28.10 2:43.97 3:00.39
3:12.94 3:27.33 3:42.24 3:57.22
8 Stockport MO 'A' 3:59.10 4:03.78
1) Keri-Anne Payne 16 2) Emma Gage 15
3) Katy Whitfield 15 4) Tara Walsh 14
13.61 28.50 43.82 58.89
1:12.81 1:28.13 1:43.98 1:59.42
2:13.37 2:28.96 2:45.36 3:01.17
3:15.46 3:31.29 3:47.85 4:03.78
Event 50 Women 800 SC Metre Freestyle Relay
==================================================================
Team Seed Finals
==================================================================
=== HDW ===
1 Canada 'A' 8:15.00 8:06.57
1) Carrie Burgoyne 23 2) Tanya Hunks 24
3) Genevieve Saumur 17 4) Audrey Lacroix 20
14.03 28.96 44.10 59.65
1:15.22 1:30.85 1:46.67 2:02.10
2:15.42 2:30.04 2:45.07 3:00.50
3:15.90 3:31.54 3:47.26 4:02.57
4:15.12 4:30.08 4:45.69 5:01.51
5:17.48 5:33.44 5:49.33 6:04.45
6:17.84 6:32.53 6:47.69 7:03.14
7:18.95 7:35.06 7:51.18 8:06.57
2 Nova Cent'n 'A' 8:21.70 8:11.68
1) Cari-Fflur Davies 20 2) Jessica Sylvester 17
3) Rebecca Adlington 15 4) Stephanie Hill 18
13.96 28.93 44.53 1:00.25
1:16.21 1:32.48 1:48.96 2:04.84
2:18.34 2:33.43 2:48.91 3:04.51
3:20.54 3:36.35 3:52.31 4:07.60
4:21.13 4:35.98 4:51.48 5:07.22
5:23.03 5:38.91 5:54.75 6:09.55
6:22.87 6:37.56 6:52.65 7:07.93
7:23.66 7:39.19 7:55.36 8:11.68
3 Kingstonhull 'A' 8:17.50 8:14.64
1) Claire Windeatt 18 2) Kate Richardson 16
3) Hollie O'Connor 15 4) Amy Park 15
13.58 28.28 43.79 59.54
1:14.94 1:30.46 1:45.84 2:00.63
2:13.89 2:29.16 2:44.37 2:59.65
3:14.88 3:30.40 3:46.00 4:01.18
4:14.89 4:30.08 4:46.06 5:02.14
5:18.60 5:35.42 5:52.17 6:08.40
6:21.64 6:36.38 6:51.81 7:07.62
7:23.97 7:40.71 7:57.85 8:14.64
4 Loughboro UN 'A' 8:04.00 8:18.21
1) Julie Douglas 24 2) Lee Kelleher 22
3) Natalie Effemey 20 4) Katie Henderson 22
13.80 29.11 44.55 1:00.09
1:15.51 1:31.53 1:47.88 2:04.19
2:17.74 2:32.82 2:48.63 3:04.68
3:20.87 3:37.05 3:53.29 4:09.12
4:22.62 4:37.60 4:53.02 5:08.87
5:24.99 5:41.53 5:58.31 6:14.35
6:28.33 6:43.62 6:59.14 7:14.72
7:30.60 7:46.50 8:02.62 8:18.21
5 CO Manch AQ 'A' 8:21.00 8:26.07
1) Sarah Heyes 21 2) Gemma Booth 16
3) Claudia Powell 15 4) Paula Barlow 15
13.94 29.12 44.70 1:00.35
1:16.33 1:32.55 1:49.08 2:04.71
2:18.39 2:33.51 2:49.18 3:05.25
3:21.47 3:38.16 3:54.87 4:11.04
4:24.16 4:39.73 4:55.64 5:12.31
5:29.05 5:46.08 6:03.10 6:19.67
6:33.55 6:48.79 7:04.80 7:21.11
7:37.60 7:54.10 8:10.41 8:26.07
6 Stockport MO 'A' 8:24.00 8:27.37
1) Keri-Anne Payne 16 2) Emma Gage 15
3) Katy Whitfield 15 4) Jenna Paton 16
13.56 28.74 44.31 59.95
1:15.59 1:31.71 1:47.82 2:03.34
2:17.17 2:32.55 2:48.11 3:04.06
3:20.42 3:36.96 3:53.69 4:09.78
4:23.92 4:39.89 4:56.01 5:12.59
5:29.13 5:46.16 6:02.95 6:18.83
6:32.86 6:48.27 7:03.92 7:20.34
7:36.96 7:53.90 8:10.83 8:27.37
7 Plymouth Lea 'A' 8:27.16 8:31.44
1) Claudia Coleman 15 2) Siobhain Sincock 15
3) Sarah Thomas 17 4) Cassandra Patten 17
14.10 29.24 44.78 1:00.46
1:16.52 1:32.76 1:49.33 2:05.18
2:19.11 2:34.73 2:50.97 3:07.33
3:23.79 3:40.66 3:57.95 4:14.29
4:28.16 4:43.95 5:00.53 5:16.84
5:33.24 5:50.03 6:06.93 6:23.30
6:36.81 6:51.88 7:08.33 7:24.80
7:41.67 7:58.64 8:15.35 8:31.44
8 Co Cardiff 'A' 8:35.00 8:42.80
1) Bethan Thomas 14 2) Jessica White 14
3) Sarah Pickard 18 4) Mackenzie Howe 18
14.19 29.52 45.38 1:01.72
1:18.09 1:35.00 1:51.77 2:08.32
2:22.51 2:38.43 2:54.82 3:11.73
3:28.59 3:46.03 4:03.30 4:20.38
4:34.91 4:51.48 5:08.24 5:25.49
5:42.45 6:00.12 6:17.87 6:35.18
6:48.57 7:03.58 7:19.37 7:35.81
7:52.47 8:09.24 8:26.20 8:42.80
Event 19 Women 400 SC Metre Medley Relay
==================================================================
Team Seed Finals
==================================================================
=== HDW ===
1 Canada 'A' 4:13.00 4:07.46
1) Genevieve Saumur 17 2) Lisa Blackburn 32
3) Audrey Lacroix 20 4) Nadine Rolland 29
14.71 30.31 46.53 1:02.63
1:17.27 1:34.58 1:52.56 2:10.79
2:23.65 2:38.65 2:54.34 3:10.55
3:23.16 3:37.39 3:52.09 4:07.46
2 Nova Cent'n 'A' 4:16.50 4:11.07
1) Jessica Sylvester 17 2) Amy Konowalik 18
3) Cari-Fflur Davies 20 4) Stephanie Hill 18
14.94 30.93 47.12 1:03.25
1:18.75 1:36.79 1:55.23 2:13.92
2:26.63 2:42.08 2:58.07 3:14.28
3:27.26 3:41.33 3:56.31 4:11.07
3 Loughboro UN 'A' 4:06.60 4:12.37
1) Laura Beechey 19 2) Katie Henderson 22
3) Lee Kelleher 22 4) Julie Douglas 24
14.94 30.77 47.63 1:03.87
1:19.63 1:37.70 1:56.46 2:15.45
2:28.76 2:43.71 2:59.89 3:16.22
3:29.06 3:43.15 3:57.74 4:12.37
4 Lincoln Vulc 'A' 4:21.89 4:18.19
1) Elizabeth Simmonds 13 2) Sophie Allen 12
3) Susan Ransby 16 4) Jordon Tomlinson 13
14.96 30.39 46.18 1:01.81
1:17.53 1:36.37 1:55.92 2:15.58
2:28.67 2:44.51 3:01.75 3:19.80
3:33.31 3:48.19 4:03.59 4:18.19
5 Bath Univ 'A' 4:15.00 4:20.50
1) Jenny Lyles 25 2) Charlotte Maxwell 20
3) Lorna Tonks 15 4) Emma-Kate Tapsell 18
15.13 31.25 48.14 1:04.43
1:20.43 1:39.63 1:59.19 2:19.65
2:32.52 2:48.48 3:05.20 3:22.74
3:35.65 3:50.06 4:05.30 4:20.50
6 Plymouth Lea 'A' 4:25.12 4:20.64
1) Sarah Thomas 17 2) Amber-Leigh Cunningham 14
3) Cassandra Patten 17 4) Claudia Coleman 15
15.49 31.15 47.67 1:03.94
1:20.63 1:40.09 2:00.57 2:21.26
2:34.39 2:50.22 3:06.60 3:22.81
3:35.89 3:50.46 4:05.76 4:20.64
7 Co Cardiff 'A' 4:30.00 4:28.78
1) Mackenzie Howe 18 2) Siobhan Smith 14
3) Nicola Robinson 15 4) Bethan Thomas 14
15.61 32.00 48.75 1:05.42
1:21.99 1:41.89 2:02.30 2:23.64
2:37.72 2:54.64 3:11.97 3:29.75
3:42.71 3:57.39 4:12.90 4:28.78
8 Stockport MO 'A' 4:23.51 4:33.85
1) Keri-Anne Payne 16 2) Kristina Naughton 13
3) Emma Gage 15 4) Tara Walsh 14
15.63 31.69 48.23 1:04.75
1:22.00 1:42.68 2:03.83 2:25.39
2:39.74 2:56.70 3:14.09 3:32.04
3:46.05 4:01.91 4:18.02 4:33.85