7/30/2004 - 8/1/2004
Mission Viejo, California,, USA
2004 SW Zone & SPMA LC Championships
7/30/2004 to 8/1/2004
Results
(/b>
Event 1 Women 19-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bounds, Brandy S 23 Nova-CA 23:00.00 21:39.35
1:20.49 2:46.71 (1:26.22) 4:13.87 (1:27.16) 5:41.44 (1:27.57)
7:08.73 (1:27.29) 8:34.27 (1:25.54) 10:01.25 (1:26.98) 11:28.12 (1:26.87)
12:57.02 (1:28.90) 14:24.89 (1:27.87) 15:52.70 (1:27.81) 17:19.85 (1:27.15)
18:47.60 (1:27.75) 20:14.97 (1:27.37) 21:39.35 (1:24.38)
Event 1 Women 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Brown, Michele R 29 Nova-CA 23:00.00 21:53.33
1:22.29 2:49.87 (1:27.58) 4:18.88 (1:29.01) 5:47.79 (1:28.91)
7:16.25 (1:28.46) 8:44.04 (1:27.79) 10:12.38 (1:28.34) 11:40.25 (1:27.87)
13:08.39 (1:28.14) 14:36.57 (1:28.18) 16:04.36 (1:27.79) 17:32.41 (1:28.05)
18:59.89 (1:27.48) 20:27.37 (1:27.48) 21:53.33 (1:25.96)
Event 1 Women 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Petersen, Fiona 31 Nova-CA 20:15.00 21:54.42
1:21.93 2:50.90 (1:28.97) 4:20.61 (1:29.71) 5:49.09 (1:28.48)
7:18.30 (1:29.21) 8:45.81 (1:27.51) 10:15.95 (1:30.14) 11:44.48 (1:28.53)
13:13.62 (1:29.14) 14:41.18 (1:27.56) 16:08.62 (1:27.44) 17:35.88 (1:27.26)
19:04.22 (1:28.34) 20:31.12 (1:26.90) 21:54.42 (1:23.30)
2 May, Meredith E 30 Mission Viejo-CA 25:00.00 22:04.80
1:26.47 2:56.03 (1:29.56) 4:26.94 (1:30.91) 5:57.98 (1:31.04)
7:28.94 (1:30.96) 8:57.65 (1:28.71) 10:28.59 (1:30.94) 11:57.65 (1:29.06)
13:26.99 (1:29.34) 14:55.48 (1:28.49) 16:22.93 (1:27.45) 17:48.99 (1:26.06)
19:15.77 (1:26.78) 20:42.17 (1:26.40) 22:04.80 (1:22.63)
3 Garland, Alison L 32 Nova-CA 24:00.20 24:03.69
1:30.23 3:06.25 (1:36.02) 4:43.35 (1:37.10) 6:21.09 (1:37.74)
7:59.12 (1:38.03) 9:35.62 (1:36.50) 11:13.52 (1:37.90) 12:51.54 (1:38.02)
14:28.65 (1:37.11) 16:05.64 (1:36.99) 17:43.94 (1:38.30) 19:18.69 (1:34.75)
20:53.78 (1:35.09) 22:29.64 (1:35.86) 24:03.69 (1:34.05)
4 Tong, Connie C 33 UC Irvine-CA 26:00.00 24:22.62
1:29.73 3:05.85 (1:36.12) 4:42.29 (1:36.44) 6:19.71 (1:37.42)
7:57.00 (1:37.29) 9:35.10 (1:38.10) 11:12.49 (1:37.39) 12:50.08 (1:37.59)
14:27.93 (1:37.85) 16:06.63 (1:38.70) 17:45.39 (1:38.76) 19:25.02 (1:39.63)
21:04.70 (1:39.68) 22:44.77 (1:40.07) 24:22.62 (1:37.85)
5 Thorkelson, Kristen 33 Nova-CA 23:00.00 25:47.59
1:34.55 3:16.29 (1:41.74) 4:59.35 (1:43.06) 6:41.02 (1:41.67)
8:24.73 (1:43.71) 10:08.01 (1:43.28) 11:50.94 (1:42.93) 13:34.24 (1:43.30)
15:18.17 (1:43.93) 17:03.28 (1:45.11) 18:49.38 (1:46.10) 20:33.77 (1:44.39)
22:19.85 (1:46.08) 24:04.99 (1:45.14) 25:47.59 (1:42.60)
Event 1 Women 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hagadorn, Heather L 39 Rmm 19:06.47 19:32.16
1:12.02 2:29.16 (1:17.14) 3:47.44 (1:18.28) 5:05.30 (1:17.86)
6:24.05 (1:18.75) 7:43.31 (1:19.26) 9:02.40 (1:19.09) 10:20.58 (1:18.18)
11:39.16 (1:18.58) 12:58.09 (1:18.93) 14:17.03 (1:18.94) 15:36.17 (1:19.14)
16:55.52 (1:19.35) 18:14.55 (1:19.03) 19:32.16 (1:17.61)
2 Reilly, Margaret 35 Nova-CA 20:22.88 19:58.58
1:15.87 2:34.12 (1:18.25) 3:53.62 (1:19.50) 5:13.43 (1:19.81)
6:33.20 (1:19.77) 7:54.30 (1:21.10) 9:15.07 (1:20.77) 10:36.13 (1:21.06)
11:57.11 (1:20.98) 13:19.53 (1:22.42) 14:41.27 (1:21.74) 16:01.80 (1:20.53)
17:22.04 (1:20.24) 18:42.00 (1:19.96) 19:58.58 (1:16.58)
3 Richter, Jennifer L 36 Mission Viejo-CA 25:17.03 25:37.45
1:33.93 3:15.32 (1:41.39) 4:57.90 (1:42.58) 6:39.29 (1:41.39)
8:22.48 (1:43.19) 10:05.15 (1:42.67) 11:47.73 (1:42.58) 13:31.19 (1:43.46)
15:14.64 (1:43.45) 16:59.00 (1:44.36) 18:40.72 (1:41.72) 20:24.17 (1:43.45)
22:07.97 (1:43.80) 23:52.44 (1:44.47) 25:37.45 (1:45.01)
Event 1 Women 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Commons, Trisha 40 Daland-CA 25:25.25 26:01.76
1:34.22 3:13.86 (1:39.64) 4:54.70 (1:40.84) 6:37.63 (1:42.93)
8:20.54 (1:42.91) 10:04.98 (1:44.44) 11:49.59 (1:44.61) 13:36.08 (1:46.49)
15:21.11 (1:45.03) 17:07.89 (1:46.78) 18:54.32 (1:46.43) 20:41.07 (1:46.75)
22:28.13 (1:47.06) 24:15.62 (1:47.49) 26:01.76 (1:46.14)
2 Cahill, Ellyn M 42 Mission Viejo-CA 35:00.00 28:45.78
1:45.55 3:39.98 (1:54.43) 5:37.86 (1:57.88) 7:36.31 (1:58.45)
9:34.09 (1:57.78) 11:32.16 (1:58.07) 13:29.78 (1:57.62) 15:28.85 (1:59.07)
17:25.25 (1:56.40) 19:22.55 (1:57.30) 21:19.46 (1:56.91) 23:13.53 (1:54.07)
25:06.86 (1:53.33) 26:58.81 (1:51.95) 28:45.78 (1:46.97)
Event 1 Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leutner, Joy M 46 Mission Viejo-CA 44:30.00 21:26.73
1:20.10 2:44.33 (1:24.23) 4:09.46 (1:25.13) 5:35.75 (1:26.29)
7:01.93 (1:26.18) 8:27.89 (1:25.96) 9:54.43 (1:26.54) 11:21.41 (1:26.98)
12:48.46 (1:27.05) 14:15.65 (1:27.19) 15:41.44 (1:25.79) 17:08.20 (1:26.76)
18:34.71 (1:26.51) 20:00.90 (1:26.19) 21:26.73 (1:25.83)
2 Cook, Lucy A 46 Ucla-CA 22:30.00 22:47.23
1:28.24 3:00.13 (1:31.89) 4:31.81 (1:31.68) 6:03.66 (1:31.85)
7:35.37 (1:31.71) 9:06.86 (1:31.49) 10:37.66 (1:30.80) 12:08.53 (1:30.87)
13:40.66 (1:32.13) 15:12.56 (1:31.90) 16:44.20 (1:31.64) 18:15.68 (1:31.48)
19:46.80 (1:31.12) 21:18.37 (1:31.57) 22:47.23 (1:28.86)
Event 1 Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Uthus, Gwen L 50 Mission Viejo-CA 26:00.00 24:59.36
1:34.77 3:14.25 (1:39.48) 4:54.65 (1:40.40) 6:34.56 (1:39.91)
8:14.89 (1:40.33) 9:55.30 (1:40.41) 11:36.54 (1:41.24) 13:17.21 (1:40.67)
14:57.44 (1:40.23) 16:39.47 (1:42.03) 18:21.69 (1:42.22) 20:03.01 (1:41.32)
21:44.74 (1:41.73) 23:25.26 (1:40.52) 24:59.36 (1:34.10)
Event 1 Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gillies, Judy L 56 Ariz-AZ 26:00.00 25:49.26
1:36.86 3:18.43 (1:41.57) 5:01.60 (1:43.17) 6:44.84 (1:43.24)
8:29.71 (1:44.87) 10:14.40 (1:44.69) 11:59.01 (1:44.61) 13:43.39 (1:44.38)
15:27.67 (1:44.28) 17:12.18 (1:44.51) 18:55.83 (1:43.65) 20:40.02 (1:44.19)
22:24.38 (1:44.36) 24:08.07 (1:43.69) 25:49.26 (1:41.19)
Event 1 Women 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kotzbach, Bonnie K 60 Mission Viejo-CA 26:52.24 26:08.43
1:38.53 3:22.60 (1:44.07) 5:06.57 (1:43.97) 6:49.59 (1:43.02)
8:33.45 (1:43.86) 10:18.46 (1:45.01) 12:03.03 (1:44.57) 13:48.62 (1:45.59)
15:33.64 (1:45.02) 17:18.72 (1:45.08) 19:04.10 (1:45.38) 20:49.47 (1:45.37)
22:36.43 (1:46.96) 24:23.75 (1:47.32) 26:08.43 (1:44.68)
2 Ramey, Marilyn A 64 Hsam 29:06.82 29:14.54
1:53.03 3:49.25 (1:56.22) 5:48.11 (1:58.86) 7:44.40 (1:56.29)
9:40.89 (1:56.49) 11:38.89 (1:58.00) 13:35.46 (1:56.57) 15:32.24 (1:56.78)
17:29.09 (1:56.85) 19:26.67 (1:57.58) 21:23.59 (1:56.92) 23:22.95 (1:59.36)
25:21.10 (1:58.15) 27:19.50 (1:58.40) 29:14.54 (1:55.04)
3 Shockro, Ellen K 62 UC Irvine-CA 30:00.00 30:40.30
1:54.01 3:54.20 (2:00.19) 5:55.46 (2:01.26) 7:57.94 (2:02.48)
10:00.69 (2:02.75) 12:04.32 (2:03.63) 14:08.81 (2:04.49) 16:11.94 (2:03.13)
18:17.92 (2:05.98) 20:23.13 (2:05.21) 22:27.58 (2:04.45) 24:32.00 (2:04.42)
26:36.18 (2:04.18) 28:39.81 (2:03.63) 30:40.30 (2:00.49)
Event 1 Women 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jordan, Betsy T 67 Sdsm-SI 27:00.00 25:57.33
1:36.48 3:19.26 (1:42.78) 5:02.72 (1:43.46) 6:46.14 (1:43.42)
8:30.26 (1:44.12) 10:15.14 (1:44.88) 12:00.24 (1:45.10) 13:45.10 (1:44.86)
15:30.24 (1:45.14) 17:15.49 (1:45.25) 19:01.42 (1:45.93) 20:45.98 (1:44.56)
22:30.46 (1:44.48) 24:15.29 (1:44.83) 25:57.33 (1:42.04)
Event 1 Women 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes, Adrienne S 70 Sdsm-SI 26:56.99 28:03.78
1:44.93 3:39.08 (1:54.15) 5:31.11 (1:52.03) 7:23.13 (1:52.02)
9:16.52 (1:53.39) 11:09.44 (1:52.92) 13:02.49 (1:53.05) 14:55.72 (1:53.23)
16:49.06 (1:53.34) 18:42.03 (1:52.97) 20:34.87 (1:52.84) 22:29.17 (1:54.30)
24:21.74 (1:52.57) 26:15.86 (1:54.12) 28:03.78 (1:47.92)
Event 1 Men 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Elder, Richard E 29 Mission Viejo-CA 21:00.00 20:01.00
1:17.40 2:40.75 (1:23.35) 4:04.85 (1:24.10) 5:29.07 (1:24.22)
6:53.45 (1:24.38) 8:16.58 (1:23.13) 9:37.60 (1:21.02) 10:58.28 (1:20.68)
12:18.46 (1:20.18) 13:39.57 (1:21.11) 14:58.18 (1:18.61) 16:17.02 (1:18.84)
17:34.52 (1:17.50) 18:48.72 (1:14.20) 20:01.00 (1:12.28)
Event 1 Men 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Campbell, Cub 30 Nova-CA 18:45.05 19:25.99
1:10.66 2:26.25 (1:15.59) 3:42.05 (1:15.80) 4:58.95 (1:16.90)
6:16.80 (1:17.85) 7:35.83 (1:19.03) 8:54.27 (1:18.44) 10:12.85 (1:18.58)
11:32.23 (1:19.38) 12:52.50 (1:20.27) 14:12.51 (1:20.01) 15:32.46 (1:19.95)
16:51.76 (1:19.30) 18:09.26 (1:17.50) 19:25.99 (1:16.73)
2 Kolarov, Michael C 32 Mission Viejo-CA 28:00.01 20:26.48
1:15.56 2:37.20 (1:21.64) 3:58.88 (1:21.68) 5:20.66 (1:21.78)
6:43.12 (1:22.46) 8:05.27 (1:22.15) 9:28.15 (1:22.88) 10:50.69 (1:22.54)
12:13.27 (1:22.58) 13:36.45 (1:23.18) 14:58.81 (1:22.36) 16:21.33 (1:22.52)
17:43.56 (1:22.23) 19:05.44 (1:21.88) 20:26.48 (1:21.04)
3 Ahmadi, Magid 32 UC Irvine-CA 20:50.00 21:07.34
1:15.44 2:37.99 (1:22.55) 4:01.72 (1:23.73) 5:25.24 (1:23.52)
6:49.79 (1:24.55) 8:15.62 (1:25.83) 9:41.79 (1:26.17) 11:08.68 (1:26.89)
12:34.38 (1:25.70) 14:00.70 (1:26.32) 15:26.47 (1:25.77) 16:52.20 (1:25.73)
18:18.35 (1:26.15) 19:43.45 (1:25.10) 21:07.34 (1:23.89)
-- Murphy, Liam N 32 UC Irvine-CA 20:30.00 DQ
1:13.72 2:34.97 (1:21.25) 3:57.88 (1:22.91) 5:21.50 (1:23.62)
6:46.04 (1:24.54) 8:10.06 (1:24.02) 9:35.70 (1:25.64) 11:01.12 (1:25.42)
12:27.86 (1:26.74) 13:54.59 (1:26.73) 15:21.93 (1:27.34) 16:47.42 (1:25.49)
18:11.43 (1:24.01) 19:31.07 (1:19.64)
Event 1 Men 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Collins, Michael 38 Nova-CA 35:00.00 19:17.75
1:12.97 2:31.76 (1:18.79) 3:50.62 (1:18.86) 5:09.50 (1:18.88)
6:27.61 (1:18.11) 7:45.97 (1:18.36) 9:03.98 (1:18.01) 10:21.50 (1:17.52)
11:39.14 (1:17.64) 12:55.99 (1:16.85) 14:13.27 (1:17.28) 15:30.73 (1:17.46)
16:46.96 (1:16.23) 18:03.63 (1:16.67) 19:17.75 (1:14.12)
2 Mcgeady, Mark R 38 Nova-CA 25:00.00 27:08.85
1:34.03 3:19.50 (1:45.47) 5:08.30 (1:48.80) 6:57.80 (1:49.50)
8:46.98 (1:49.18) 10:36.36 (1:49.38) 12:25.56 (1:49.20) 14:16.76 (1:51.20)
16:09.43 (1:52.67) 18:00.60 (1:51.17) 19:51.18 (1:50.58) 21:41.93 (1:50.75)
23:33.57 (1:51.64) 25:22.43 (1:48.86) 27:08.85 (1:46.42)
Event 1 Men 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mackle, Rob J 40 Sbsm-CA 19:00.00 18:36.01
1:09.62 2:23.36 (1:13.74) 3:37.16 (1:13.80) 4:50.66 (1:13.50)
6:04.41 (1:13.75) 7:18.57 (1:14.16) 8:33.11 (1:14.54) 9:48.16 (1:15.05)
11:03.44 (1:15.28) 12:19.14 (1:15.70) 13:35.02 (1:15.88) 14:51.28 (1:16.26)
16:06.93 (1:15.65) 17:22.56 (1:15.63) 18:36.01 (1:13.45)
2 Leutner, Jerry P 40 Mission Viejo-CA 19:46.00 19:41.00
1:09.45 2:25.63 (1:16.18) 3:43.57 (1:17.94) 5:02.68 (1:19.11)
6:22.88 (1:20.20) 7:42.90 (1:20.02) 9:02.71 (1:19.81) 10:22.48 (1:19.77)
11:42.35 (1:19.87) 13:02.14 (1:19.79) 14:22.59 (1:20.45) 15:42.90 (1:20.31)
17:03.33 (1:20.43) 18:24.53 (1:21.20) 19:41.00 (1:16.47)
3 Zamora, Anthony N 43 Unat-CA 21:06.03 21:15.96
1:16.63 2:38.11 (1:21.48) 4:01.28 (1:23.17) 5:26.16 (1:24.88)
6:51.87 (1:25.71) 8:17.96 (1:26.09) 9:44.91 (1:26.95) 11:11.86 (1:26.95)
12:39.35 (1:27.49) 14:07.29 (1:27.94) 15:34.00 (1:26.71) 17:01.62 (1:27.62)
18:29.36 (1:27.74) 19:55.52 (1:26.16) 21:15.96 (1:20.44)
4 Tong, Abel S 40 Mission Viejo-CA 25:30.00 22:04.76
1:22.48 2:52.32 (1:29.84) 4:22.57 (1:30.25) 5:52.90 (1:30.33)
7:22.86 (1:29.96) 8:51.97 (1:29.11) 10:20.89 (1:28.92) 11:49.93 (1:29.04)
13:18.99 (1:29.06) 14:47.06 (1:28.07) 16:16.11 (1:29.05) 17:45.05 (1:28.94)
19:14.67 (1:29.62) 20:42.95 (1:28.28) 22:04.76 (1:21.81)
5 Shaughnessy, Jim 44 Grunions-CA 30:00.00 24:16.23
1:30.90 3:10.69 (1:39.79) 4:50.90 (1:40.21) 6:31.46 (1:40.56)
8:11.40 (1:39.94) 9:48.76 (1:37.36) 11:26.99 (1:38.23) 13:05.00 (1:38.01)
14:43.15 (1:38.15) 16:20.62 (1:37.47) 17:56.87 (1:36.25) 19:33.13 (1:36.26)
21:08.54 (1:35.41) 22:44.26 (1:35.72) 24:16.23 (1:31.97)
6 Richards, Steven W 40 Grunions-CA 33:00.00 29:07.32
1:42.71 3:33.41 (1:50.70) 5:28.10 (1:54.69) 7:25.65 (1:57.55)
9:24.13 (1:58.48) 11:21.93 (1:57.80) 13:20.30 (1:58.37) 15:19.18 (1:58.88)
17:18.01 (1:58.83) 19:18.13 (2:00.12) 21:16.89 (1:58.76) 23:15.70 (1:58.81)
25:15.06 (1:59.36) 27:12.80 (1:57.74) 29:07.32 (1:54.52)
Event 1 Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Stites, Jim S 47 Ariz-AZ 19:50.99 19:01.84
1:13.17 2:30.02 (1:16.85) 3:47.04 (1:17.02) 5:04.28 (1:17.24)
6:21.10 (1:16.82) 7:36.83 (1:15.73) 8:52.71 (1:15.88) 10:08.58 (1:15.87)
11:25.70 (1:17.12) 12:42.87 (1:17.17) 13:59.99 (1:17.12) 15:16.71 (1:16.72)
16:33.68 (1:16.97) 17:49.32 (1:15.64) 19:01.84 (1:12.52)
2 Capps, Kelly B 47 Mission Viejo-CA 23:25.00 23:33.20
1:27.01 3:00.02 (1:33.01) 4:34.95 (1:34.93) 6:10.16 (1:35.21)
7:44.23 (1:34.07) 9:19.14 (1:34.91) 10:53.99 (1:34.85) 12:30.95 (1:36.96)
14:06.36 (1:35.41) 15:41.53 (1:35.17) 17:18.26 (1:36.73) 18:55.06 (1:36.80)
20:30.35 (1:35.29) 22:05.24 (1:34.89) 23:33.20 (1:27.96)
3 Demauro, William S 45 Mission Viejo-CA 27:30.00 28:03.64
1:40.51 3:31.05 (1:50.54) 5:23.47 (1:52.42) 7:16.15 (1:52.68)
9:08.81 (1:52.66) 11:01.76 (1:52.95) 12:55.69 (1:53.93) 14:47.16 (1:51.47)
16:40.35 (1:53.19) 18:32.33 (1:51.98) 20:28.31 (1:55.98) 22:25.14 (1:56.83)
24:19.63 (1:54.49) 26:12.59 (1:52.96) 28:03.64 (1:51.05)
Event 1 Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Di Tolla, Robert 50 Ariz-AZ 20:38.88 20:24.37
1:14.42 2:34.29 (1:19.87) 3:54.32 (1:20.03) 5:14.39 (1:20.07)
6:35.37 (1:20.98) 7:56.76 (1:21.39) 9:18.80 (1:22.04) 10:41.97 (1:23.17)
12:05.41 (1:23.44) 13:28.94 (1:23.53) 14:52.87 (1:23.93) 16:18.05 (1:25.18)
17:41.20 (1:23.15) 19:04.52 (1:23.32) 20:24.37 (1:19.85)
2 Foote, David E 54 Unat-CA 21:15.00 21:28.65
1:19.93 2:46.62 (1:26.69) 4:14.35 (1:27.73) 5:41.58 (1:27.23)
7:08.28 (1:26.70) 8:35.14 (1:26.86) 10:01.82 (1:26.68) 11:28.91 (1:27.09)
12:55.60 (1:26.69) 14:22.25 (1:26.65) 15:50.10 (1:27.85) 17:16.98 (1:26.88)
18:43.61 (1:26.63) 20:09.68 (1:26.07) 21:28.65 (1:18.97)
3 Hoffman, Paul 52 Unat-CA 21:30.00 22:05.56
1:22.30 2:49.67 (1:27.37) 4:18.09 (1:28.42) 5:46.78 (1:28.69)
7:15.29 (1:28.51) 8:44.76 (1:29.47) 10:14.88 (1:30.12) 11:44.03 (1:29.15)
13:13.37 (1:29.34) 14:43.40 (1:30.03) 16:12.72 (1:29.32) 17:42.84 (1:30.12)
19:12.44 (1:29.60) 20:40.28 (1:27.84) 22:05.56 (1:25.28)
4 Larsen, Charles A 52 Wh2o-CA 28:00.00 22:25.11
1:22.17 2:51.13 (1:28.96) 4:21.11 (1:29.98) 5:52.25 (1:31.14)
7:23.54 (1:31.29) 8:54.51 (1:30.97) 10:25.28 (1:30.77) 11:55.98 (1:30.70)
13:25.86 (1:29.88) 14:56.52 (1:30.66) 16:26.85 (1:30.33) 17:56.73 (1:29.88)
19:26.90 (1:30.17) 20:58.10 (1:31.20) 22:25.11 (1:27.01)
5 Trowbridge, Val K 50 Mission Viejo-CA 27:10.80 27:24.16
1:34.63 3:17.77 (1:43.14) 5:05.29 (1:47.52) 6:54.84 (1:49.55)
8:45.12 (1:50.28) 10:36.56 (1:51.44) 12:30.63 (1:54.07) 14:23.81 (1:53.18)
16:17.95 (1:54.14) 18:10.22 (1:52.27) 20:01.80 (1:51.58) 21:54.91 (1:53.11)
23:46.31 (1:51.40) 25:35.92 (1:49.61) 27:24.16 (1:48.24)
Event 1 Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Sovero, Emilio A 56 Daland-CA 26:45.00 26:59.30
1:34.78 3:16.49 (1:41.71) 5:01.77 (1:45.28) 6:49.34 (1:47.57)
8:37.11 (1:47.77) 10:26.40 (1:49.29) 12:15.69 (1:49.29) 14:05.25 (1:49.56)
15:54.59 (1:49.34) 17:46.14 (1:51.55) 19:36.48 (1:50.34) 21:28.00 (1:51.52)
23:19.28 (1:51.28) 25:10.84 (1:51.56) 26:59.30 (1:48.46)
Event 1 Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Neyenhuis, Dan E 60 Nova-CA 26:00.00 24:19.54
1:32.80 3:13.11 (1:40.31) 4:52.57 (1:39.46) 6:30.65 (1:38.08)
8:08.00 (1:37.35) 9:46.14 (1:38.14) 11:24.96 (1:38.82) 13:03.09 (1:38.13)
14:40.64 (1:37.55) 16:18.70 (1:38.06) 17:56.19 (1:37.49) 19:34.94 (1:38.75)
21:12.34 (1:37.40) 22:48.56 (1:36.22) 24:19.54 (1:30.98)
Event 1 Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Smethurst, Everett W 69 Nova-CA 28:00.00 29:25.10
1:40.60 3:28.64 (1:48.04) 5:20.63 (1:51.99) 7:11.95 (1:51.32)
9:22.35 (2:10.40) 11:31.31 (2:08.96) 13:24.79 (1:53.48) 15:19.44 (1:54.65)
17:33.80 (2:14.36) 19:42.99 (2:09.19) 21:36.31 (1:53.32) 23:41.84 (2:05.53)
25:33.87 (1:52.03) 27:39.02 (2:05.15) 29:25.10 (1:46.08)
2 Martin, Keith B 68 Santa Barbara-CA 31:25.00 31:07.71
2:02.15 4:06.41 (2:04.26) 6:08.89 (2:02.48) 8:12.64 (2:03.75)
10:15.27 (2:02.63) 12:18.86 (2:03.59) 14:24.36 (2:05.50) 16:30.63 (2:06.27)
18:35.07 (2:04.44) 20:41.93 (2:06.86) 22:42.70 (2:00.77) 24:47.12 (2:04.42)
26:53.73 (2:06.61) 29:02.15 (2:08.42) 31:07.71 (2:05.56)
Event 1 Men 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Rolph, Robert W 73 Mission Viejo-CA 31:51.70 31:00.52
1:56.41 4:01.55 (2:05.14) 6:06.62 (2:05.07) 8:10.18 (2:03.56)
10:13.74 (2:03.56) 12:18.39 (2:04.65) 14:23.89 (2:05.50) 16:29.89 (2:06.00)
18:35.22 (2:05.33) 20:42.49 (2:07.27) 22:46.88 (2:04.39) 24:52.24 (2:05.36)
26:58.89 (2:06.65) 29:04.85 (2:05.96) 31:00.52 (1:55.67)
2 Schofield, Steven E 72 South West-CA 32:30.75 31:37.79
2:01.56 4:07.58 (2:06.02) 6:13.66 (2:06.08) 8:20.33 (2:06.67)
10:27.40 (2:07.07) 12:35.86 (2:08.46) 14:42.73 (2:06.87) 16:51.49 (2:08.76)
18:59.25 (2:07.76) 21:07.01 (2:07.76) 23:14.98 (2:07.97) 25:23.00 (2:08.02)
27:29.62 (2:06.62) 29:35.29 (2:05.67) 31:37.79 (2:02.50)
3 Reynolds, Frank G 72 Huntington Beach-CA 34:00.00 33:58.06
2:05.66 4:24.86 (2:19.20) 6:40.35 (2:15.49) 8:55.12 (2:14.77)
11:14.02 (2:18.90) 13:31.13 (2:17.11) 15:47.04 (2:15.91) 18:03.49 (2:16.45)
20:20.05 (2:16.56) 22:38.18 (2:18.13) 24:55.39 (2:17.21) 27:12.13 (2:16.74)
29:31.09 (2:18.96) 31:47.43 (2:16.34) 33:58.06 (2:10.63)
Event 1 Men 75-79 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Silverstein, Lou 78 Ariz-AZ 33:29.00 36:28.48
2:12.37 4:37.84 (2:25.47) 7:02.42 (2:24.58) 9:29.47 (2:27.05)
11:54.51 (2:25.04) 14:22.00 (2:27.49) 16:47.31 (2:25.31) 19:13.03 (2:25.72)
21:40.81 (2:27.78) 24:07.81 (2:27.00) 26:35.50 (2:27.69) 29:04.22 (2:28.72)
31:34.16 (2:29.94) 34:02.42 (2:28.26) 36:28.48 (2:26.06)
Event 1 Men 90-94 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pfeiffer, Walter R 91 Coast-33 36:47.02 39:36.67
2:14.94 4:45.71 (2:30.77) 7:20.65 (2:34.94) 10:00.08 (2:39.43)
12:41.12 (2:41.04) 15:19.63 (2:38.51) 18:02.14 (2:42.51) 20:41.54 (2:39.40)
23:21.16 (2:39.62) 26:02.08 (2:40.92) 28:43.87 (2:41.79) 31:27.24 (2:43.37)
34:13.37 (2:46.13) 36:56.76 (2:43.39) 39:36.67 (2:39.91)
Event 2 Women 19-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kramer, Lisa S 19 Mission Viejo-CA 6:00.00 6:22.19
37.13 1:22.95 (45.82) 2:13.35 (50.40) 3:00.94 (47.59)
3:56.26 (55.32) 4:52.68 (56.42) 5:39.18 (46.50) 6:22.19 (43.01)
Event 2 Women 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fant, Jennifer 30 Mission Viejo-CA 6:45.50 6:24.27
39.23 1:27.74 (48.51) 2:16.53 (48.79) 3:05.13 (48.60)
4:00.53 (55.40) 4:55.80 (55.27) 5:40.32 (44.52) 6:24.27 (43.95)
Event 2 Women 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pursell, Kirsten 37 Carl 5:49.40 5:57.81
35.62 1:16.71 (41.09) 2:04.15 (47.44) 2:51.20 (47.05)
3:42.61 (51.41) 4:35.41 (52.80) 5:16.80 (41.39) 5:57.81 (41.01)
2 Reilly, Margaret 35 Nova-CA 6:12.00 6:19.75
42.38 1:34.85 (52.47) 2:27.36 (52.51) 3:16.67 (49.31)
4:08.79 (52.12) 5:00.10 (51.31) 5:42.09 (41.99) 6:19.75 (37.66)
3 Rietz, Heather M 36 Excl 6:17.40 6:23.48
35.68 1:19.21 (43.53) 2:10.98 (51.77) 3:02.17 (51.19)
4:00.72 (58.55) 5:00.88 (1:00.16) 5:42.63 (41.75) 6:23.48 (40.85)
4 Richter, Jennifer L 36 Mission Viejo-CA 7:10.28 8:05.35
51.35 1:50.03 (58.68) 2:55.16 (1:05.13) 3:59.74 (1:04.58)
5:07.68 (1:07.94) 6:15.75 (1:08.07) 7:10.94 (55.19) 8:05.35 (54.41)
Event 2 Women 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes-neilson, Karlyn 42 Sdsm-SI 5:12.58 5:09.83
32.30 1:09.15 (36.85) 1:49.45 (40.30) 2:29.05 (39.60)
3:14.36 (45.31) 4:00.62 (46.26) 4:35.56 (34.94) 5:09.83 (34.27)
2 Bailey, Monica M 43 Ariz-AZ 6:10.00 6:04.91
37.16 1:20.83 (43.67) 2:07.41 (46.58) 2:54.22 (46.81)
3:49.70 (55.48) 4:44.52 (54.82) 5:25.17 (40.65) 6:04.91 (39.74)
3 Engel, Tami J 41 Mission Viejo-CA 8:00.00 6:12.09
36.30 1:18.40 (42.10) 2:08.50 (50.10) 2:58.10 (49.60)
3:53.29 (55.19) 4:50.07 (56.78) 5:32.45 (42.38) 6:12.09 (39.64)
Event 2 Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leutner, Joy M 46 Mission Viejo-CA 6:14.90 6:09.43
37.90 1:22.38 (44.48) 2:08.49 (46.11) 2:55.88 (47.39)
3:50.88 (55.00) 4:46.75 (55.87) 5:28.22 (41.47) 6:09.43 (41.21)
Event 2 Women 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gettling, Janet 56 Oreg-OR 7:25.00 7:12.01
47.26 1:42.05 (54.79) 2:43.03 (1:00.98) 3:43.57 (1:00.54)
4:42.27 (58.70) 5:40.63 (58.36) 6:26.13 (45.50) 7:12.01 (45.88)
Event 2 Women 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lund, Lynne 64 Sdsm-SI 7:30.00 7:26.93
45.16 1:44.26 (59.10) 2:43.94 (59.68) 3:43.06 (59.12)
4:47.88 (1:04.82) 5:53.64 (1:05.76) 6:41.45 (47.81) 7:26.93 (45.48)
Event 2 Women 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes, Adrienne S 70 Sdsm-SI 8:45.84 9:49.76
1:07.32 2:24.78 (1:17.46) 3:50.49 (1:25.71) 5:14.30 (1:23.81)
6:36.00 (1:21.70) 8:00.97 (1:24.97) 8:55.51 (54.54) 9:49.76 (54.25)
Event 2 Men 19-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Crowell, Andrew J 20 Nova-CA 6:00.00 5:29.12
32.42 1:09.51 (37.09) 1:53.42 (43.91) 2:35.89 (42.47)
3:25.11 (49.22) 4:13.27 (48.16) 4:52.14 (38.87) 5:29.12 (36.98)
Event 2 Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Campbell, Cub 30 Nova-CA 5:29.09 5:31.41
32.05 1:10.69 (38.64) 1:55.93 (45.24) 2:40.14 (44.21)
3:28.35 (48.21) 4:18.37 (50.02) 4:55.73 (37.36) 5:31.41 (35.68)
2 Kremers, Brian J 31 Grunions-CA 5:43.09 5:48.51
34.06 1:13.19 (39.13) 1:59.02 (45.83) 2:43.97 (44.95)
3:33.75 (49.78) 4:24.01 (50.26) 5:06.50 (42.49) 5:48.51 (42.01)
3 Giacobe, Drew H 30 Grunions-CA 6:15.00 6:16.62
35.78 1:17.31 (41.53) 2:11.33 (54.02) 3:02.71 (51.38)
3:57.11 (54.40) 4:52.22 (55.11) 5:36.11 (43.89) 6:16.62 (40.51)
4 Barrera, Paul J 34 Mission Viejo-CA 6:00.02 6:23.14
33.20 1:13.58 (40.38) 2:06.48 (52.90) 3:00.91 (54.43)
3:56.99 (56.08) 4:52.86 (55.87) 5:38.19 (45.33) 6:23.14 (44.95)
-- Kolarov, Michael C 32 Mission Viejo-CA 5:45.02 DQ
36.67 1:21.25 (44.58) 2:06.16 (44.91) 2:50.00 (43.84)
3:36.67 (46.67) 4:24.36 (47.69) 5:03.58 (39.22) DQ (39.47)
Event 2 Men 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Collins, Michael 38 Nova-CA 5:28.00 5:32.23
35.67 1:16.76 (41.09) 2:01.96 (45.20) 2:44.81 (42.85)
3:33.86 (49.05) 4:20.05 (46.19) 4:56.92 (36.87) 5:32.23 (35.31)
2 Jones, Kenton R 37 Sdsm-SI 5:26.99 5:35.49
33.62 1:14.52 (40.90) 2:00.95 (46.43) 2:45.57 (44.62)
3:32.52 (46.95) 4:21.42 (48.90) 4:59.49 (38.07) 5:35.49 (36.00)
Event 2 Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leutner, Jerry P 40 Mission Viejo-CA 5:39.00 5:32.08
32.70 1:11.68 (38.98) 1:56.32 (44.64) 2:38.15 (41.83)
3:30.66 (52.51) 4:22.65 (51.99) 4:58.15 (35.50) 5:32.08 (33.93)
2 Wagner, Thomas 42 Nova-CA 5:35.00 5:33.13
34.46 1:14.61 (40.15) 2:01.38 (46.77) 2:45.96 (44.58)
3:32.54 (46.58) 4:18.69 (46.15) 4:57.40 (38.71) 5:33.13 (35.73)
3 Tong, Abel S 40 Mission Viejo-CA 5:55.00 5:54.64
37.26 1:19.43 (42.17) 2:09.60 (50.17) 2:57.13 (47.53)
3:49.24 (52.11) 4:40.64 (51.40) 5:18.88 (38.24) 5:54.64 (35.76)
4 Shaughnessy, Jim 44 Grunions-CA 7:00.00 6:49.28
47.04 1:40.91 (53.87) 2:36.82 (55.91) 3:31.25 (54.43)
4:28.68 (57.43) 5:25.03 (56.35) 6:07.49 (42.46) 6:49.28 (41.79)
5 Richards, Steven W 40 Grunions-CA 8:18.00 8:08.58
54.35 2:02.90 (1:08.55) 3:11.21 (1:08.31) 4:16.97 (1:05.76)
5:16.08 (59.11) 6:14.59 (58.51) 7:12.10 (57.51) 8:08.58 (56.48)
-- Tongate, Terry 44 Mission Viejo-CA 7:30.00 DQ
40.67 1:30.52 (49.85) 2:38.25 (1:07.73) 3:45.42 (1:07.17)
4:43.17 (57.75) 5:40.52 (57.35) 6:31.56 (51.04) DQ (47.41)
Event 2 Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Djang, Lincoln P 45 Mission Viejo-CA 5:05.99 5:04.67
33.00 1:10.27 (37.27) 1:48.60 (38.33) 2:26.19 (37.59)
3:10.29 (44.10) 3:54.23 (43.94) 4:29.33 (35.10) 5:04.67 (35.34)
2 Shake, Scott D 46 Ariz-AZ 5:08.79 5:11.37
33.23 1:11.21 (37.98) 1:52.19 (40.98) 2:32.21 (40.02)
3:17.92 (45.71) 4:03.46 (45.54) 4:38.48 (35.02) 5:11.37 (32.89)
3 Morales, Vincent 47 Carl 6:10.00 5:32.09
35.27 1:14.20 (38.93) 1:57.79 (43.59) 2:39.91 (42.12)
3:27.86 (47.95) 4:15.67 (47.81) 4:53.98 (38.31) 5:32.09 (38.11)
4 Goodell, Brian S 45 Mission Viejo-CA 6:30.00 5:42.04
33.22 1:13.81 (40.59) 1:58.67 (44.86) 2:44.83 (46.16)
3:38.10 (53.27) 4:28.95 (50.85) 5:05.86 (36.91) 5:42.04 (36.18)
5 Benner, Tord 45 Nova-CA 6:40.00 6:36.65
37.88 1:24.24 (46.36) 2:17.67 (53.43) 3:10.27 (52.60)
4:05.39 (55.12) 5:01.48 (56.09) 5:49.57 (48.09) 6:36.65 (47.08)
Event 2 Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Templin, John P 50 UC Irvine-CA 5:50.00 5:38.07
34.08 1:18.29 (44.21) 2:03.43 (45.14) 2:47.19 (43.76)
3:33.60 (46.41) 4:20.33 (46.73) 4:59.73 (39.40) 5:38.07 (38.34)
2 Burns, Howard W 53 UC Irvine-CA 5:58.00 5:52.16
33.59 1:14.72 (41.13) 2:02.62 (47.90) 2:50.28 (47.66)
3:41.50 (51.22) 4:33.17 (51.67) 5:12.17 (39.00) 5:52.16 (39.99)
3 Mccartin, Mark J 50 Nova-CA 6:37.20 6:19.39
37.36 1:22.39 (45.03) 2:13.19 (50.80) 3:02.53 (49.34)
3:59.99 (57.46) 4:56.47 (56.48) 5:39.51 (43.04) 6:19.39 (39.88)
4 Suttle, Michael 51 Nova-CA 6:17.00 6:42.92
40.65 1:27.71 (47.06) 2:23.00 (55.29) 3:17.63 (54.63)
4:15.28 (57.65) 5:12.74 (57.46) 5:58.40 (45.66) 6:42.92 (44.52)
Event 2 Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bailey, Hop 57 Ariz-AZ 6:20.00 6:18.05
39.11 1:24.45 (45.34) 2:17.05 (52.60) 3:07.83 (50.78)
4:03.19 (55.36) 4:56.71 (53.52) 5:37.78 (41.07) 6:18.05 (40.27)
2 Figueiredo, Paulo 58 Wh2o-CA 6:45.00 6:26.41
42.22 1:29.28 (47.06) 2:22.29 (53.01) 3:12.44 (50.15)
4:08.10 (55.66) 5:04.70 (56.60) 5:46.31 (41.61) 6:26.41 (40.10)
3 Denio, Galen D 57 Las Vegas-CA 6:30.00 6:30.79
39.27 1:30.96 (51.69) 2:23.74 (52.78) 3:16.84 (53.10)
4:07.37 (50.53) 4:58.01 (50.64) 5:44.06 (46.05) 6:30.79 (46.73)
4 Greenberg, Henry 56 Nova-CA 7:00.00 6:57.77
41.47 1:29.63 (48.16) 2:29.06 (59.43) 3:27.65 (58.59)
4:27.58 (59.93) 5:26.89 (59.31) 6:14.07 (47.18) 6:57.77 (43.70)
Event 2 Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Freshley, Mike R 63 Sdsm-SI 6:40.00 6:36.64
41.69 1:32.36 (50.67) 2:25.92 (53.56) 3:18.75 (52.83)
4:11.41 (52.66) 5:04.54 (53.13) 5:50.04 (45.50) 6:36.64 (46.60)
Event 2 Men 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mcconnell, Stan 73 Huntington Beach-CA 8:30.00 7:54.79
53.91 2:00.10 (1:06.19) 2:58.23 (58.13) 3:57.16 (58.93)
5:03.46 (1:06.30) 6:09.66 (1:06.20) 7:02.48 (52.82) 7:54.79 (52.31)
2 Mitchell, Tom 71 Unat-CA 8:23.62 8:19.15
54.40 2:02.26 (1:07.86) 3:10.21 (1:07.95) 4:19.24 (1:09.03)
5:25.48 (1:06.24) 6:33.58 (1:08.10) 7:28.15 (54.57) 8:19.15 (51.00)
Event 2 Men 75-79 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Piemme, Frank M 79 Santa Barbara-CA 7:50.00 8:07.33
48.96 1:51.45 (1:02.49) 3:05.07 (1:13.62) 4:12.84 (1:07.77)
5:18.97 (1:06.13) 6:26.82 (1:07.85) 7:17.63 (50.81) 8:07.33 (49.70)
2 Silverstein, Lou 78 Ariz-AZ 10:30.00 10:55.16
3:14.60 ( ) 5:30.57 ( )
8:36.77 ( ) 10:55.16 (2:18.39)
Event 2 Men 80-84 400 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Johnson, T R 82 Typical-CA 15:11.09 18:34.98
4:42.98 ( ) 9:40.34 ( )
14:54.05 ( ) 18:34.98 (3:40.93)
Event 3 Women 19-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Rogers, Xan 21 Santa Clarita-CA 5:25.00 5:25.61
37.34 1:17.87 (40.53) 1:59.75 (41.88) 2:41.43 (41.68)
3:22.98 (41.55) 4:04.45 (41.47) 4:45.87 (41.42) 5:25.61 (39.74)
2 Bounds, Brandy S 23 Nova-CA 6:00.00 5:29.46
37.50 1:18.12 (40.62) 2:00.09 (41.97) 2:41.86 (41.77)
3:23.92 (42.06) 4:06.31 (42.39) 4:48.44 (42.13) 5:29.46 (41.02)
3 Harless, Tiffany M 20 Mission Viejo-CA 5:52.00 5:43.99
36.75 1:18.39 (41.64) 2:01.79 (43.40) 2:46.29 (44.50)
3:31.90 (45.61) 4:16.57 (44.67) 5:01.08 (44.51) 5:43.99 (42.91)
Event 3 Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Brown, Michele R 29 Nova-CA 6:00.00 5:32.59
37.67 1:18.76 (41.09) 2:01.10 (42.34) 2:43.73 (42.63)
3:26.59 (42.86) 4:09.33 (42.74) 4:51.51 (42.18) 5:32.59 (41.08)
Event 3 Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Day, Nadine K 34 IM-IL 4:40.94 4:43.65
31.85 1:06.48 (34.63) 1:42.07 (35.59) 2:18.00 (35.93)
2:54.67 (36.67) 3:31.29 (36.62) 4:07.92 (36.63) 4:43.65 (35.73)
2 Petersen, Fiona 31 Nova-CA 5:05.20 5:15.08
35.65 1:14.90 (39.25) 1:55.19 (40.29) 2:35.12 (39.93)
3:15.33 (40.21) 3:55.59 (40.26) 4:36.39 (40.80) 5:15.08 (38.69)
3 Fox, Monica M 30 UC Irvine-CA 5:30.00 5:16.99
37.38 1:18.02 (40.64) 1:59.05 (41.03) 2:40.35 (41.30)
3:20.79 (40.44) 4:01.08 (40.29) 4:40.08 (39.00) 5:16.99 (36.91)
4 May, Meredith E 30 Mission Viejo-CA 7:20.30 5:33.23
38.90 1:21.18 (42.28) 2:04.07 (42.89) 2:46.88 (42.81)
3:29.83 (42.95) 4:12.06 (42.23) 4:53.56 (41.50) 5:33.23 (39.67)
5 Coe, Alyssa B 31 Hsam 6:00.00 6:01.20
39.86 1:23.82 (43.96) 2:09.97 (46.15) 2:55.81 (45.84)
3:42.67 (46.86) 4:29.82 (47.15) 5:16.75 (46.93) 6:01.20 (44.45)
6 Cramer, Rebecca J 31 Nova-CA 6:15.00 6:03.04
39.23 1:22.79 (43.56) 2:08.57 (45.78) 2:54.59 (46.02)
3:40.88 (46.29) 4:28.64 (47.76) 5:17.45 (48.81) 6:03.04 (45.59)
7 Tong, Connie C 33 UC Irvine-CA 6:10.00 6:09.04
40.63 1:25.66 (45.03) 2:11.28 (45.62) 2:58.33 (47.05)
3:45.82 (47.49) 4:33.04 (47.22) 5:21.90 (48.86) 6:09.04 (47.14)
8 Garland, Alison L 32 Nova-CA 6:15.00 6:13.26
41.06 1:26.74 (45.68) 2:15.12 (48.38) 3:02.55 (47.43)
3:50.28 (47.73) 4:37.86 (47.58) 5:25.83 (47.97) 6:13.26 (47.43)
Event 3 Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Reilly, Margaret 35 Nova-CA 5:16.19 5:07.44
35.67 1:14.69 (39.02) 1:54.76 (40.07) 2:33.87 (39.11)
3:12.92 (39.05) 3:52.03 (39.11) 4:30.20 (38.17) 5:07.44 (37.24)
2 Pursell, Kirsten 37 Carl 5:12.00 5:12.69
35.28 1:13.19 (37.91) 1:52.22 (39.03) 2:32.26 (40.04)
3:12.25 (39.99) 3:52.66 (40.41) 4:32.89 (40.23) 5:12.69 (39.80)
3 Rietz, Heather M 36 Excl 5:20.13 5:13.74
36.21 1:15.27 (39.06) 1:55.01 (39.74) 2:35.18 (40.17)
3:15.44 (40.26) 3:55.61 (40.17) 4:35.46 (39.85) 5:13.74 (38.28)
4 Lovell-hampton, Surrena 38 Hsam 5:40.00 5:19.21
36.03 1:16.51 (40.48) 1:58.11 (41.60) 2:39.87 (41.76)
3:20.55 (40.68) 4:01.18 (40.63) 4:41.11 (39.93) 5:19.21 (38.10)
5 Richter, Jennifer L 36 Mission Viejo-CA 6:02.39 6:00.97
40.87 1:24.26 (43.39) 2:09.46 (45.20) 2:56.13 (46.67)
3:42.50 (46.37) 4:29.48 (46.98) 5:15.36 (45.88) 6:00.97 (45.61)
6 Lutzker, Kerry E 38 Unat-CA 6:10.50 6:05.02
41.88 1:27.05 (45.17) 2:13.39 (46.34) 2:59.52 (46.13)
3:46.45 (46.93) 4:32.92 (46.47) 5:19.86 (46.94) 6:05.02 (45.16)
7 Barrad, Natalie 39 Nova-CA 6:10.00 6:14.26
41.94 1:27.78 (45.84) 2:15.07 (47.29) 3:03.28 (48.21)
3:51.67 (48.39) 4:40.39 (48.72) 5:28.98 (48.59) 6:14.26 (45.28)
8 Williams-dalgart, Margar 37 Mission Viejo-CA 6:20.00 6:14.36
38.97 1:23.00 (44.03) 2:09.45 (46.45) 2:57.63 (48.18)
3:46.43 (48.80) 4:35.98 (49.55) 5:25.98 (50.00) 6:14.36 (48.38)
9 Gage, Susan L 39 Mission Viejo-CA 8:00.00 6:51.40
42.77 1:32.16 (49.39) 2:24.31 (52.15) 3:17.00 (52.69)
4:10.88 (53.88) 5:04.36 (53.48) 5:58.37 (54.01) 6:51.40 (53.03)
10 Barrett, Connie 35 Mission Viejo-CA 7:46.33 7:01.17
44.64 1:35.76 (51.12) 2:29.45 (53.69) 3:24.47 (55.02)
4:19.19 (54.72) 5:14.55 (55.36) 6:08.68 (54.13) 7:01.17 (52.49)
11 Pedron, Annie 39 Nova-CA 7:20.00 7:27.10
44.29 1:35.34 (51.05) 2:29.92 (54.58) 3:25.05 (55.13)
4:20.83 (55.78) 5:15.49 (54.66) 6:29.04 (1:13.55) 7:27.10 (58.06)
Event 3 Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Winslow, Laura 44 Ariz-AZ 5:12.10 5:22.87
36.95 1:16.92 (39.97) 1:57.60 (40.68) 2:38.89 (41.29)
3:19.77 (40.88) 4:01.07 (41.30) 4:42.41 (41.34) 5:22.87 (40.46)
2 White, Tracy L 40 Nova-CA 6:50.00 6:05.08
40.60 1:24.07 (43.47) 2:09.94 (45.87) 2:56.87 (46.93)
3:44.84 (47.97) 4:32.81 (47.97) 5:19.11 (46.30) 6:05.08 (45.97)
3 Hawkinson, Cindy S 43 Rmm 6:50.00 6:39.93
44.20 1:33.54 (49.34) 2:25.17 (51.63) 3:16.91 (51.74)
4:08.79 (51.88) 5:00.60 (51.81) 5:51.33 (50.73) 6:39.93 (48.60)
4 Commons, Trisha 40 Daland-CA 6:00.00 6:43.13
43.93 1:32.30 (48.37) 2:23.18 (50.88) 3:15.05 (51.87)
4:06.95 (51.90) 4:59.31 (52.36) 5:52.10 (52.79) 6:43.13 (51.03)
Event 3 Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leutner, Joy M 46 Mission Viejo-CA 12:00.00 5:11.98
35.33 1:13.86 (38.53) 1:53.34 (39.48) 2:33.21 (39.87)
3:13.24 (40.03) 3:53.33 (40.09) 4:33.23 (39.90) 5:11.98 (38.75)
2 Muter, Heather J 45 Unat-CA 5:42.59 5:42.94
38.73 1:21.25 (42.52) 2:04.72 (43.47) 2:48.23 (43.51)
3:32.12 (43.89) 4:16.56 (44.44) 5:00.78 (44.22) 5:42.94 (42.16)
3 Lumbert Nauful, Kerri 47 Unat-CA 6:21.20 5:54.42
38.85 1:22.29 (43.44) 2:06.76 (44.47) 2:52.61 (45.85)
3:38.67 (46.06) 4:24.95 (46.28) 5:10.84 (45.89) 5:54.42 (43.58)
4 Burch, Caron L 45 Ucla-CA 6:25.00 6:29.20
40.98 1:27.37 (46.39) 2:16.78 (49.41) 3:06.01 (49.23)
3:56.35 (50.34) 4:47.46 (51.11) 5:39.77 (52.31) 6:29.20 (49.43)
5 Ball, Jennifer J 45 Nova-CA 7:15.00 7:21.70
50.77 1:44.29 (53.52) 2:39.78 (55.49) 3:36.68 (56.90)
4:32.69 (56.01) 5:29.85 (57.16) 6:25.62 (55.77) 7:21.70 (56.08)
6 Staffan, Michelle R 46 Nova-CA 7:20.00 8:04.37
52.74 1:50.95 (58.21) 2:53.60 (1:02.65) 3:57.64 (1:04.04)
5:00.89 (1:03.25) 6:03.52 (1:02.63) 7:04.37 (1:00.85) 8:04.37 (1:00.00)
Event 3 Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Sullivan, Shannon C 50 Santa Barbara-CA 6:25.00 5:53.63
40.91 1:24.78 (43.87) 2:09.60 (44.82) 2:54.34 (44.74)
3:39.27 (44.93) 4:24.97 (45.70) 5:10.72 (45.75) 5:53.63 (42.91)
2 Uthus, Gwen L 50 Mission Viejo-CA 6:14.19 6:17.86
42.81 1:30.00 (47.19) 2:18.37 (48.37) 3:06.51 (48.14)
3:55.34 (48.83) 4:44.16 (48.82) 5:32.71 (48.55) 6:17.86 (45.15)
3 Mastro, Karen M 51 Nova-CA 10:30.00 8:57.66
58.70 2:05.36 (1:06.66) 3:11.96 (1:06.60) 4:20.31 (1:08.35)
5:28.35 (1:08.04) 6:37.44 (1:09.09) 7:47.10 (1:09.66) 8:57.66 (1:10.56)
Event 3 Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Dunbar, Barbara G 55 Sdsm-SI 5:10.74 5:08.91
35.69 1:14.65 (38.96) 1:54.24 (39.59) 2:34.14 (39.90)
3:13.54 (39.40) 3:52.87 (39.33) 4:31.51 (38.64) 5:08.91 (37.40)
2 Menard, Joanne C 56 Ariz-AZ 6:14.00 6:02.05
40.21 1:26.37 (46.16) 2:13.36 (46.99) 3:00.61 (47.25)
3:46.43 (45.82) 4:32.59 (46.16) 5:18.05 (45.46) 6:02.05 (44.00)
3 Gillies, Judy L 56 Ariz-AZ 6:50.00 6:42.31
47.00 1:36.90 (49.90) 2:27.98 (51.08) 3:19.30 (51.32)
4:10.49 (51.19) 5:01.83 (51.34) 5:53.28 (51.45) 6:42.31 (49.03)
Event 3 Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kotzbach, Bonnie K 60 Mission Viejo-CA 6:38.40 6:41.75
46.13 1:36.20 (50.07) 2:27.24 (51.04) 3:18.40 (51.16)
4:09.26 (50.86) 5:01.27 (52.01) 5:52.81 (51.54) 6:41.75 (48.94)
Event 3 Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jordan, Betsy T 67 Sdsm-SI 6:40.00 6:40.80
45.24 1:36.46 (51.22) 2:28.50 (52.04) 3:20.43 (51.93)
4:12.00 (51.57) 5:02.70 (50.70) 5:53.29 (50.59) 6:40.80 (47.51)
2 Little, Jeanne 67 Sdsm-SI 6:46.85 7:00.80
46.93 1:40.96 (54.03) 2:36.73 (55.77) 3:31.51 (54.78)
4:25.73 (54.22) 5:19.97 (54.24) 6:14.04 (54.07) 7:00.80 (46.76)
Event 3 Women 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kornfeld, Maurine E 83 Coast-33 9:14.34 9:06.35
1:00.17 2:10.66 (1:10.49) 3:21.72 (1:11.06) 4:31.55 (1:09.83)
5:42.17 (1:10.62) 6:53.06 (1:10.89) 8:01.87 (1:08.81) 9:06.35 (1:04.48)
2 Altus, Grace T 80 Santa Barbara-CA 11:26.00 10:12.49
1:11.25 2:28.83 (1:17.58) 3:45.73 (1:16.90) 5:04.48 (1:18.75)
6:21.69 (1:17.21) 7:39.42 (1:17.73) 8:57.26 (1:17.84) 10:12.49 (1:15.23)
Event 3 Women 85-89 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Simonton, Rita 86 Golden West-CA 8:39.00 8:32.60
55.79 2:00.50 (1:04.71) 3:07.51 (1:07.01) 4:12.96 (1:05.45)
5:19.35 (1:06.39) 6:24.14 (1:04.79) 7:29.38 (1:05.24) 8:32.60 (1:03.22)
Event 4 Men 19-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ryan, Keith J 20 Nova-CA 4:23.00 4:31.39
31.23 1:04.93 (33.70) 1:38.75 (33.82) 2:13.24 (34.49)
2:48.02 (34.78) 3:22.98 (34.96) 3:57.84 (34.86) 4:31.39 (33.55)
2 Crowell, Andrew J 20 Nova-CA 4:40.00 4:49.87
34.24 1:11.79 (37.55) 1:47.59 (35.80) 2:24.30 (36.71)
3:01.28 (36.98) 3:39.48 (38.20) 4:15.35 (35.87) 4:49.87 (34.52)
Event 4 Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Elder, Richard E 29 Mission Viejo-CA 4:00.00 4:49.99
33.37 1:09.72 (36.35) 1:47.29 (37.57) 2:24.70 (37.41)
3:01.83 (37.13) 3:38.37 (36.54) 4:15.08 (36.71) 4:49.99 (34.91)
Event 4 Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Campbell, Cub 30 Nova-CA 4:44.05 4:34.65
30.78 1:03.72 (32.94) 1:37.96 (34.24) 2:12.64 (34.68)
2:48.23 (35.59) 3:23.82 (35.59) 3:59.91 (36.09) 4:34.65 (34.74)
2 Ahmadi, Magid 32 UC Irvine-CA 5:20.00 5:06.19
34.96 1:13.97 (39.01) 1:52.74 (38.77) 2:31.46 (38.72)
3:09.57 (38.11) 3:48.96 (39.39) 4:28.25 (39.29) 5:06.19 (37.94)
3 Murphy, Liam N 32 UC Irvine-CA 4:52.00 5:06.94
33.54 1:10.57 (37.03) 1:49.76 (39.19) 2:29.79 (40.03)
3:10.22 (40.43) 3:50.51 (40.29) 4:29.76 (39.25) 5:06.94 (37.18)
4 Kolarov, Michael C 32 Mission Viejo-CA 5:18.97 5:08.39
35.02 1:13.47 (38.45) 1:52.49 (39.02) 2:32.19 (39.70)
3:11.73 (39.54) 3:51.84 (40.11) 4:30.96 (39.12) 5:08.39 (37.43)
5 Kremers, Brian J 31 Grunions-CA 5:20.00 5:08.96
35.82 1:14.45 (38.63) 1:53.87 (39.42) 2:33.66 (39.79)
3:13.18 (39.52) 3:53.55 (40.37) 4:31.52 (37.97) 5:08.96 (37.44)
6 Dunham, Jason 34 Nova-CA 5:20.00 5:15.41
34.19 1:12.11 (37.92) 1:51.83 (39.72) 2:32.56 (40.73)
3:13.56 (41.00) 3:55.07 (41.51) 4:36.85 (41.78) 5:15.41 (38.56)
7 Larsen, Peder O 34 Grunions-CA 5:00.00 5:18.65
33.77 1:11.52 (37.75) 1:51.66 (40.14) 2:32.34 (40.68)
3:13.47 (41.13) 3:54.80 (41.33) 4:36.67 (41.87) 5:18.65 (41.98)
Event 4 Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Nasser, Rob 35 Rmm 4:40.00 4:35.88
30.95 1:05.16 (34.21) 1:39.64 (34.48) 2:14.64 (35.00)
2:49.77 (35.13) 3:25.13 (35.36) 4:00.10 (34.97) 4:35.88 (35.78)
2 Collins, Michael 38 Nova-CA 10:00.00 4:48.44
33.07 1:08.70 (35.63) 1:45.55 (36.85) 2:22.73 (37.18)
2:59.06 (36.33) 3:35.78 (36.72) 4:12.58 (36.80) 4:48.44 (35.86)
3 Litchfield, Steven 35 Mission Viejo-CA 4:55.00 5:06.87
33.26 1:09.58 (36.32) 1:48.60 (39.02) 2:28.26 (39.66)
3:08.22 (39.96) 3:48.96 (40.74) 4:29.50 (40.54) 5:06.87 (37.37)
4 Wherritt, Wiliam C 38 Nova-CA 5:28.00 5:38.85
35.05 1:15.98 (40.93) 1:59.40 (43.42) 2:43.25 (43.85)
3:27.70 (44.45) 4:12.50 (44.80) 4:56.94 (44.44) 5:38.85 (41.91)
5 Lalley, Christopher P 35 Grunions-CA 6:06.54 5:48.94
37.55 1:19.21 (41.66) 2:02.41 (43.20) 2:47.84 (45.43)
3:34.02 (46.18) 4:20.08 (46.06) 5:06.22 (46.14) 5:48.94 (42.72)
6 Noyes, David S 37 Grunions-CA 6:30.00 6:20.43
40.40 1:25.07 (44.67) 3:03.51 ( )
4:44.59 ( ) 6:20.43 (1:35.84)
7 Mcgeady, Mark R 38 Nova-CA 6:00.00 6:49.02
43.10 1:31.30 (48.20) 2:23.59 (52.29) 3:17.34 (53.75)
4:11.87 (54.53) 5:05.10 (53.23) 5:58.22 (53.12) 6:49.02 (50.80)
8 Dillon, Matthew C 35 Grunions-CA 7:00.00 6:50.87
43.96 1:34.11 (50.15) 2:26.92 (52.81) 3:19.22 (52.30)
4:14.04 (54.82) 5:07.96 (53.92) 6:02.92 (54.96) 6:50.87 (47.95)
Event 4 Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mackle, Rob J 40 Sbsm-CA 4:40.00 4:33.62
31.99 1:06.10 (34.11) 1:40.63 (34.53) 2:15.32 (34.69)
2:49.91 (34.59) 3:25.03 (35.12) 4:00.02 (34.99) 4:33.62 (33.60)
2 Leutner, Jerry P 40 Mission Viejo-CA 5:04.00 4:46.28
31.66 1:06.40 (34.74) 1:42.34 (35.94) 2:19.23 (36.89)
2:55.76 (36.53) 3:33.42 (37.66) 4:10.73 (37.31) 4:46.28 (35.55)
3 Weissman, Kevin C 42 Mission Viejo-CA 5:20.00 5:12.80
36.32 1:16.01 (39.69) 1:57.17 (41.16) 2:37.38 (40.21)
3:17.78 (40.40) 3:56.76 (38.98) 4:35.21 (38.45) 5:12.80 (37.59)
4 Campbell, Chris 43 Mvm-PC 5:34.00 5:30.10
36.34 1:16.79 (40.45) 1:58.31 (41.52) 2:40.60 (42.29)
3:23.28 (42.68) 4:05.97 (42.69) 4:49.03 (43.06) 5:30.10 (41.07)
5 Shaughnessy, Jim 44 Grunions-CA 5:48.00 5:40.89
39.91 1:22.68 (42.77) 2:06.93 (44.25) 2:51.15 (44.22)
3:34.12 (42.97) 4:17.01 (42.89) 4:59.73 (42.72) 5:40.89 (41.16)
6 Hayward, David S 44 Nova-CA 6:30.00 6:09.00
41.53 1:27.12 (45.59) 2:13.54 (46.42) 3:00.76 (47.22)
3:48.56 (47.80) 4:35.73 (47.17) 5:23.48 (47.75) 6:09.00 (45.52)
7 Lange, David F 41 Socal-CA 5:25.00 6:27.17
35.97 1:16.86 (40.89) 2:02.20 (45.34) 2:50.76 (48.56)
3:43.38 (52.62) 4:37.54 (54.16) 5:33.79 (56.25) 6:27.17 (53.38)
8 Grubb, Eric W 40 Grunions-CA 8:00.00 7:31.53
43.37 1:35.83 (52.46) 2:31.73 (55.90) 3:29.68 (57.95)
4:30.58 (1:00.90) 5:30.86 (1:00.28) 6:32.70 (1:01.84) 7:31.53 (58.83)
Event 4 Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Djang, Lincoln P 45 Mission Viejo-CA 4:49.05 4:37.35
32.63 1:07.60 (34.97) 1:42.77 (35.17) 2:17.70 (34.93)
2:53.03 (35.33) 3:28.52 (35.49) 4:03.96 (35.44) 4:37.35 (33.39)
2 Carter, Paul V 47 Nova-CA 4:20.00 4:41.67
33.60 1:10.11 (36.51) 1:47.05 (36.94) 2:23.28 (36.23)
2:58.76 (35.48) 3:33.81 (35.05) 4:08.72 (34.91) 4:41.67 (32.95)
3 Stites, Jim S 47 Ariz-AZ 6:55.25 4:46.65
33.71 1:09.87 (36.16) 1:46.99 (37.12) 2:23.90 (36.91)
3:00.81 (36.91) 3:36.93 (36.12) 4:13.04 (36.11) 4:46.65 (33.61)
4 Goodell, Brian S 45 Mission Viejo-CA 5:30.00 4:53.13
32.74 1:09.53 (36.79) 1:47.40 (37.87) 2:25.40 (38.00)
3:02.91 (37.51) 3:40.30 (37.39) 4:17.43 (37.13) 4:53.13 (35.70)
5 Wussler, Mark 49 Sdsm-SI 5:07.00 4:57.28
33.97 1:10.94 (36.97) 1:48.41 (37.47) 2:25.79 (37.38)
3:03.45 (37.66) 3:41.47 (38.02) 4:19.51 (38.04) 4:57.28 (37.77)
6 Livingston, Gerald 46 Sdsm-SI 5:09.38 5:00.13
33.85 1:11.24 (37.39) 1:48.98 (37.74) 2:27.27 (38.29)
3:06.08 (38.81) 3:45.19 (39.11) 4:24.07 (38.88) 5:00.13 (36.06)
7 Boyd, Thomas C 48 Grunions-CA 5:20.50 5:07.99
35.38 1:13.18 (37.80) 1:51.67 (38.49) 2:30.37 (38.70)
3:09.48 (39.11) 3:48.98 (39.50) 4:28.70 (39.72) 5:07.99 (39.29)
8 Ney, James 46 Sdsm-SI 4:58.00 5:09.97
34.21 1:11.73 (37.52) 1:49.99 (38.26) 2:28.98 (38.99)
3:08.89 (39.91) 3:49.35 (40.46) 4:30.07 (40.72) 5:09.97 (39.90)
9 Adams, Daniel P 48 Wh2o-CA 5:20.00 5:19.79
36.15 1:15.14 (38.99) 1:55.44 (40.30) 2:36.49 (41.05)
3:17.76 (41.27) 3:59.17 (41.41) 4:39.87 (40.70) 5:19.79 (39.92)
10 Benner, Tord 45 Nova-CA 5:45.00 5:48.33
37.98 1:23.16 (45.18) 2:10.08 (46.92) 2:55.71 (45.63)
3:41.64 (45.93) 4:24.77 (43.13) 5:07.70 (42.93) 5:48.33 (40.63)
11 Putman, Benjamin 46 Mission Viejo-CA 5:30.00 5:57.67
37.70 1:20.21 (42.51) 2:05.02 (44.81) 2:50.50 (45.48)
3:37.24 (46.74) 4:23.78 (46.54) 5:11.24 (47.46) 5:57.67 (46.43)
Event 4 Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mench, Lee E 52 Hsam 4:55.00 4:42.01
32.65 1:07.59 (34.94) 1:43.33 (35.74) 2:19.27 (35.94)
2:55.69 (36.42) 3:32.04 (36.35) 4:08.54 (36.50) 4:42.01 (33.47)
2 Hughes, John S 51 Rmm 4:45.00 4:42.75
31.94 1:06.67 (34.73) 1:41.79 (35.12) 2:17.64 (35.85)
2:53.52 (35.88) 3:29.66 (36.14) 4:06.38 (36.72) 4:42.75 (36.37)
3 Di Tolla, Robert 50 Ariz-AZ 15:00.00 4:59.22
35.29 1:12.61 (37.32) 1:50.85 (38.24) 2:28.78 (37.93)
3:07.35 (38.57) 3:45.35 (38.00) 4:23.17 (37.82) 4:59.22 (36.05)
4 Burns, Howard W 53 UC Irvine-CA 5:01.00 5:00.44
33.07 1:08.96 (35.89) 1:46.05 (37.09) 2:24.01 (37.96)
3:02.76 (38.75) 3:41.80 (39.04) 4:21.32 (39.52) 5:00.44 (39.12)
5 Schmitt, Eric J 54 Nova-CA 5:19.00 5:35.57
37.96 1:18.89 (40.93) 2:01.16 (42.27) 2:44.27 (43.11)
3:27.22 (42.95) 4:10.57 (43.35) 4:53.25 (42.68) 5:35.57 (42.32)
6 Millstone, Joe M 53 Ariz-AZ 6:00.00 5:43.30
40.48 1:24.95 (44.47) 2:09.47 (44.52) 2:54.06 (44.59)
3:37.60 (43.54) 4:21.11 (43.51) 5:03.73 (42.62) 5:43.30 (39.57)
7 Downey, Chris A 53 Mission Viejo-CA 5:15.00 5:47.02
35.82 1:15.40 (39.58) 1:58.28 (42.88) 2:44.62 (46.34)
3:29.87 (45.25) 4:16.24 (46.37) 5:02.11 (45.87) 5:47.02 (44.91)
8 Moore, Michael W 54 Fog 6:25.00 6:25.57
43.69 1:29.33 (45.64) 2:17.21 (47.88) 3:05.99 (48.78)
3:54.92 (48.93) 4:44.99 (50.07) 5:35.49 (50.50) 6:25.57 (50.08)
Event 4 Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gruber, Glenn A 55 Cal Tech Masters-CA 5:28.50 5:03.50
34.61 1:11.84 (37.23) 1:50.37 (38.53) 2:29.42 (39.05)
3:08.70 (39.28) 3:47.53 (38.83) 4:26.23 (38.70) 5:03.50 (37.27)
2 Bailey, Hop 57 Ariz-AZ 5:30.00 5:30.96
37.62 1:19.43 (41.81) 2:02.02 (42.59) 2:44.28 (42.26)
3:26.26 (41.98) 4:08.29 (42.03) 4:50.00 (41.71) 5:30.96 (40.96)
3 Olsen, Jay R 55 Wh2o-CA 5:45.00 6:01.21
40.61 1:24.63 (44.02) 2:10.25 (45.62) 2:56.22 (45.97)
3:42.56 (46.34) 4:29.39 (46.83) 5:15.76 (46.37) 6:01.21 (45.45)
Event 4 Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Muter, C W 62 Unat-CA 5:20.56 5:14.66
35.23 1:15.19 (39.96) 1:55.28 (40.09) 2:35.42 (40.14)
3:16.32 (40.90) 3:56.78 (40.46) 4:36.64 (39.86) 5:14.66 (38.02)
Event 4 Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Martin, Keith B 68 Santa Barbara-CA 8:05.00 7:44.42
56.01 1:55.32 (59.31) 2:53.83 (58.51) 3:52.95 (59.12)
4:53.00 (1:00.05) 5:51.63 (58.63) 6:50.59 (58.96) 7:44.42 (53.83)
Event 4 Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mitchell, Tom 71 Unat-CA 7:04.57 7:16.38
46.94 1:41.44 (54.50) 2:38.59 (57.15) 3:34.68 (56.09)
4:30.99 (56.31) 5:27.26 (56.27) 6:22.99 (55.73) 7:16.38 (53.39)
2 Rolph, Robert W 73 Mission Viejo-CA 7:35.80 7:53.70
47.93 1:44.24 (56.31) 2:46.12 (1:01.88) 3:48.79 (1:02.67)
4:51.90 (1:03.11) 5:53.91 (1:02.01) 6:55.20 (1:01.29) 7:53.70 (58.50)
3 Schofield, Steven E 72 South West-CA 8:13.08 8:00.96
55.76 1:55.64 (59.88) 2:56.98 (1:01.34) 3:58.79 (1:01.81)
5:00.38 (1:01.59) 6:01.54 (1:01.16) 7:02.87 (1:01.33) 8:00.96 (58.09)
Event 4 Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Arth, Lee C 79 Unat-CA 7:36.53 7:44.78
52.64 1:51.56 (58.92) 2:51.08 (59.52) 3:51.22 (1:00.14)
4:50.32 (59.10) 5:49.59 (59.27) 6:48.16 (58.57) 7:44.78 (56.62)
2 Silverstein, Lou 78 Ariz-AZ 9:00.00 9:17.88
1:03.87 2:16.15 (1:12.28) 3:27.84 (1:11.69) 4:38.73 (1:10.89)
5:48.89 (1:10.16) 7:00.41 (1:11.52) 8:09.61 (1:09.20) 9:17.88 (1:08.27)
Event 4 Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Schmidt, Jurgen B 81 Santa Barbara-CA 7:22.00 7:18.42
48.43 1:43.46 (55.03) 2:39.90 (56.44) 3:36.12 (56.22)
4:32.58 (56.46) 5:29.26 (56.68) 6:25.73 (56.47) 7:18.42 (52.69)
Event 5 Women 19-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kramer, Lisa S 19 Mission Viejo-CA 2:45.00 3:06.24
38.38 1:25.44 (47.06) 2:16.30 (50.86) 3:06.24 (49.94)
Event 5 Women 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pursell, Kirsten 37 Carl 3:00.00 2:51.95
38.77 1:22.84 (44.07) 2:08.19 (45.35) 2:51.95 (43.76)
2 Richter, Jennifer L 36 Mission Viejo-CA 3:29.34 3:45.92
49.86 1:48.30 (58.44) 2:47.18 (58.88) 3:45.92 (58.74)
Event 5 Women 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes-neilson, Karlyn 42 Sdsm-SI 2:25.69 2:27.00
32.79 1:10.56 (37.77) 1:48.92 (38.36) 2:27.00 (38.08)
2 Engel, Tami J 41 Mission Viejo-CA 3:00.00 2:56.88
40.29 1:24.28 (43.99) 2:10.39 (46.11) 2:56.88 (46.49)
Event 5 Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leutner, Joy M 46 Mission Viejo-CA 2:57.58 2:58.59
38.49 1:22.44 (43.95) 2:09.18 (46.74) 2:58.59 (49.41)
2 Cook, Lucy A 46 Ucla-CA 3:12.00 3:21.91
40.15 1:31.79 (51.64) 2:28.15 (56.36) 3:21.91 (53.76)
Event 5 Women 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Dunbar, Barbara G 55 Sdsm-SI 2:58.89 2:53.74
38.27 1:21.87 (43.60) 2:07.79 (45.92) 2:53.74 (45.95)
2 Pierson, Ginger L 58 MACO 3:40.00 3:26.78
45.02 1:36.92 (51.90) 2:32.16 (55.24) 3:26.78 (54.62)
3 Gettling, Janet 56 Oreg-OR 3:39.00 3:35.72
46.80 1:41.56 (54.76) 2:38.28 (56.72) 3:35.72 (57.44)
Event 5 Women 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lund, Lynne 64 Sdsm-SI 3:45.00 3:50.51
47.80 1:47.18 (59.38) 2:50.83 (1:03.65) 3:50.51 (59.68)
Event 5 Women 70-74 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Pipes, Adrienne S 70 Sdsm-SI 4:21.30 DQ
1:03.57
Event 5 Women 75-79 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Roper, Gail 75 Ariz-AZ 4:20.00 4:17.87
57.20 2:02.90 (1:05.70) 3:10.38 (1:07.48) 4:17.87 (1:07.49)
Event 6 Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Zayac, John M 30 Ucsb-CA 2:44.79 2:46.26
37.22 1:18.60 (41.38) 2:01.97 (43.37) 2:46.26 (44.29)
-- Kienitz, Michael 34 Grunions-CA 3:15.00 DQ
40.95 1:28.54 (47.59) 2:19.53 (50.99)
Event 6 Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hochstein, Erik 36 Unat-CA 2:15.00 2:25.33
30.78 1:05.45 (34.67) 1:43.80 (38.35) 2:25.33 (41.53)
2 Wen, Brendon Y 37 Wcm 2:37.77 2:30.34
32.87 1:09.65 (36.78) 1:48.38 (38.73) 2:30.34 (41.96)
3 Litchfield, Steven 35 Mission Viejo-CA 2:40.00 2:44.74
33.64 1:12.38 (38.74) 1:56.68 (44.30) 2:44.74 (48.06)
4 Collins, Michael 38 Nova-CA 2:50.00 2:49.84
37.62 1:20.48 (42.86) 2:05.00 (44.52) 2:49.84 (44.84)
Event 6 Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mackle, Rob J 40 Sbsm-CA 2:40.00 2:33.50
34.57 1:12.90 (38.33) 1:53.31 (40.41) 2:33.50 (40.19)
Event 6 Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Djang, Lincoln P 45 Mission Viejo-CA 2:28.18 2:30.19
34.53 1:13.25 (38.72) 1:51.26 (38.01) 2:30.19 (38.93)
2 Stites, Jim S 47 Ariz-AZ 2:49.99 2:30.59
34.92 1:13.03 (38.11) 1:52.11 (39.08) 2:30.59 (38.48)
Event 6 Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Di Tolla, Robert 50 Ariz-AZ 2:38.88 2:39.42
35.33 1:14.99 (39.66) 1:57.20 (42.21) 2:39.42 (42.22)
2 Larsen, Charles A 52 Wh2o-CA 3:10.00 3:04.73
41.23 1:26.36 (45.13) 2:14.28 (47.92) 3:04.73 (50.45)
3 Mccartin, Mark J 50 Nova-CA 3:30.00 3:19.70
42.30 1:32.66 (50.36) 2:25.82 (53.16) 3:19.70 (53.88)
Event 6 Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Baird, Fred C 56 Utah-UT 3:05.79 3:08.21
37.17 1:23.64 (46.47) 2:15.91 (52.27) 3:08.21 (52.30)
2 Figueiredo, Paulo 58 Wh2o-CA 3:10.00 3:08.52
40.56 1:25.62 (45.06) 2:13.98 (48.36) 3:08.52 (54.54)
3 Greenberg, Henry 56 Nova-CA 3:10.00 3:12.26
41.25 1:28.80 (47.55) 2:17.22 (48.42) 3:12.26 (55.04)
Event 6 Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Perilman, Jim E 65 Wcm 3:44.00 3:39.24
46.96 1:42.41 (55.45) 2:39.74 (57.33) 3:39.24 (59.50)
Event 6 Men 80-84 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Johnson, T R 82 Typical-CA 8:21.06 9:37.58
2:13.41 4:41.21 (2:27.80) 7:10.66 (2:29.45) 9:37.58 (2:26.92)
Event 6 Men 85-89 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Johnston, William H 86 Wcm 5:04.03 6:56.71
1:36.18 3:24.98 (1:48.80) 5:17.58 (1:52.60) 6:56.71 (1:39.13)
Event 7 Women 76-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
-- Mission Viejo Masters-CA 'A' 2:55.00 DQ
1) Harless, Tiffany M 20 2) Alvarado, Holli R 24
3) May, Meredith E 30 4) Dolan, Courtney E 22
41.42 1:36.81 (55.39) 2:14.03 (37.22) DQ (36.08)
Event 7 Women 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' 2:30.00 2:25.59
1) Fant, Jennifer 30 2) Wang, Jiajia 25
3) Kramer, Lisa S 19 4) Guerrero, Tanya M 28
38.63 1:14.92 (36.29) 1:51.37 (36.45) 2:25.59 (34.22)
2 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:28.96 2:38.71
1) Andrews, Jenn A 25 2) Bounds, Brandy S 23
3) Brown, Michele R 29 4) Garland, Alison L 32
38.32 1:22.70 (44.38) 2:01.07 (38.37) 2:38.71 (37.64)
Event 7 Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:31.63 2:31.91
1) Barrad, Natalie 39 2) Reilly, Margaret 35
3) Petersen, Fiona 31 4) Cramer, Rebecca J 31
45.32 1:27.16 (41.84) 1:58.25 (31.09) 2:31.91 (33.66)
2 Mission Viejo Masters-CA 'A' 3:15.00 3:00.59
1) Snyder, Stephanie 34 2) Gage, Susan L 39
3) Richter, Jennifer L 36 4) Packard, Shannon 21
53.08 1:42.77 (49.69) 2:31.45 (48.68) 3:00.59 (29.14)
Event 7 Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' 2:40.00 2:35.21
1) Leutner, Joy M 46 2) Augerson, Lisa 41
3) Vellarde, Stacy 34 4) Engel, Tami J 41
39.76 1:20.44 (40.68) 2:04.54 (44.10) 2:35.21 (30.67)
2 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:42.52 2:38.92
1) White, Tracy L 40 2) Hager, Kathryn A 48
3) Ryan, Dana D 46 4) Frechette, Sara 36
40.91 1:25.53 (44.62) 2:05.15 (39.62) 2:38.92 (33.77)
3 Irvine Novaquatics-CA 'B' 3:00.00 3:44.32
1) Ball, Jennifer J 45 2) Pedron, Annie 39
3) Smith, Alison D 48 4) Staffan, Michelle R 46
1:01.70 1:52.86 (51.16) 2:57.85 (1:04.99) 3:44.32 (46.47)
-- Long Beach Grunions-CA 'A' 4:01.00 DQ
1) Marthell, Yvette J 28 2) Schuldt, Jana 27
3) Hayes, Patrica C 51 4) Hayes, Penny S 54
1:07.94 2:05.78 (57.84) 2:46.64 (40.86) DQ (47.82)
Event 7 Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' 3:00.00 3:08.20
1) Uthus, Gwen L 50 2) Williams-dalgart, Margaret E 37
3) Kotzbach, Bonnie K 60 4) Jensen, Merci 53
45.74 1:34.34 (48.60) 2:24.24 (49.90) 3:08.20 (43.96)
Event 8 Men 76-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:00.00 2:05.02
1) Crowell, Andrew J 20 2) Priest, Andrew P 26
3) Ryan, Keith J 20 4) Campbell, Cub 30
35.03 1:07.15 (32.12) 1:36.62 (29.47) 2:05.02 (28.40)
Event 8 Men 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'B' 2:20.00 2:24.78
1) Kolarov, Michael C 32 2) Alvarado, Alex 22
3) O Hare, Nicholas C 27 4) Garcia, Andrew M 32
35.51 1:27.86 (52.35) 1:57.52 (29.66) 2:24.78 (27.26)
-- Mission Viejo Masters-CA 'A' 2:25.00 DQ
1) Raddatz, Dustin 25 2) Tong, Abel S 40
3) Grace, Dane K 25 4)
Event 8 Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 UC Irvine-CA 'A' 2:05.00 2:07.64
1) Jacobsen, Todd W 40 2) Ahmadi, Magid 32
3) Murphy, Liam N 32 4) Wingender, John 25
32.38 1:09.94 (37.56) 1:41.04 (31.10) 2:07.64 (26.60)
2 Long Beach Grunions-CA 'A' 2:11.00 2:11.53
1) Kremers, Brian J 31 2) Larsen, Peder O 34
3) Giacobe, Drew H 30 4) Kienitz, Michael 34
32.69 1:14.19 (41.50) 1:43.81 (29.62) 2:11.53 (27.72)
3 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:05.00 2:14.30
1) Dunham, Jason 34 2) Barbrick, Pete 41
3) Collins, Michael 38 4) Wherritt, Wiliam C 38
36.19 1:15.51 (39.32) 1:46.88 (31.37) 2:14.30 (27.42)
4 Mission Viejo Masters-CA 'B' 2:25.00 2:17.02
1) Weissman, Kevin C 42 2) Carlsen, Richard L 45
3) Litchfield, Steven 35 4) Elder, Richard E 29
35.88 1:20.84 (44.96) 1:49.49 (28.65) 2:17.02 (27.53)
5 Long Beach Grunions-CA 'B' 2:40.00 2:32.93
1) English, Colvin A 35 2) Iacoponi, Joe 39
3) Noyes, David S 37 4) Lalley, Christopher P 35
46.23 1:26.79 (40.56) 2:02.88 (36.09) 2:32.93 (30.05)
Event 8 Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:01.40 2:00.38
1) Benner, Tord 45 2) Wagner, Thomas 42
3) Carter, Paul V 47 4) Shumate, Tim P 43
32.93 1:07.30 (34.37) 1:33.96 (26.66) 2:00.38 (26.42)
2 Long Beach Grunions-CA 'A' 2:15.00 2:10.82
1) Murdoch, Kurt L 38 2) Utsumi, Yuji 45
3) Boyd, Thomas C 48 4) Thomaidis, Steve 37
31.47 1:12.95 (41.48) 1:43.33 (30.38) 2:10.82 (27.49)
3 Mission Viejo Masters-CA 'A' 2:10.00 2:12.08
1) Goodell, Brian S 45 2) Putman, Benjamin 46
3) Djang, Lincoln P 45 4) Leutner, Jerry P 40
32.25 1:15.55 (43.30) 1:45.18 (29.63) 2:12.08 (26.90)
4 Long Beach Grunions-CA 'B' 2:41.00 2:34.10
1) Shaughnessy, Jim 44 2) Butler, Bill J 48
3) Junk, Scott 43 4) Dillon, Matthew C 35
41.25 1:22.05 (40.80) 2:00.23 (38.18) 2:34.10 (33.87)
-- Irvine Novaquatics-CA 'B' 2:40.00 DQ
1) Mcgeady, Mark R 38 2) Ryan, John R 45
3) Hayward, David S 44 4) Todd, Allen C 55
47.84 1:33.75 (45.91) 2:11.33 (37.58) DQ (49.35)
Event 8 Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 San Diego Swim Masters-SI 'A' 2:12.80 2:09.29
1) Livingston, Gerald 46 2) Dixon, Chris A 47
3) Freshley, Mike R 63 4) Ney, James 46
34.38 1:10.01 (35.63) 1:41.28 (31.27) 2:09.29 (28.01)
2 Arizona Masters-AZ 'A' 2:14.16 2:13.38
1) Shake, Scott D 46 2) Stites, Jim S 47
3) Di Tolla, Robert 50 4) Bailey, Hop 57
30.89 1:07.15 ( ) 2:13.38 (1:06.23)
3 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:24.69 2:17.15
1) Mccartin, Mark J 50 2) Von Huffman, Gerald 48
3) Suttle, Michael 51 4) Schmitt, Eric J 54
36.74 1:11.27 (34.53) 1:45.78 (34.51) 2:17.15 (31.37)
4 Mission Viejo Masters-CA 'A' 2:30.00 2:32.21
1) Dwyer, Patrick A 54 2) Hopp, Brian K 46
3) Willment, Steve 46 4) Standish, Jay 58
39.62 1:23.75 (44.13) 1:57.63 (33.88) 2:32.21 (34.58)
-- Mission Viejo Masters-CA 'B' 2:40.00 DQ
1) Downey, Chris A 53 2)
3) Rapp, Dieter K 51 4) Trowbridge, Val K 50
-- Mission Viejo Masters-CA 'C' 3:15.00 DQ
Event 8 Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 3:28.25 2:40.78
1) Smethurst, Everett W 69 2) Neyenhuis, Dan E 60
3) Greenberg, Henry 56 4) Anderson, Fred W 62
46.54 1:31.48 (44.94) 2:07.05 (35.57) 2:40.78 (33.73)
2 Mission Viejo Masters-CA 'A' 3:00.00 2:58.67
1) Rolph, Robert W 73 2) Tong, Pin 67
3) Capps, Kelly B 47 4) Balt, Randall C 54
1:00.33 1:28.45 ( ) 2:58.67 (1:30.22)
Event 9 Women 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Harless, Tiffany M 20 Mission Viejo-CA 32.52 32.07
2 Rogers, Xan 21 Santa Clarita-CA 33.27 32.43
3 Bounds, Brandy S 23 Nova-CA 31.50 33.45
4 Dolan, Courtney E 22 Mission Viejo-CA 36.00 37.41
5 Alvarado, Holli R 24 Mission Viejo-CA 3:00.00 44.37
Event 9 Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Andrews, Jenn A 25 Nova-CA 34.22 32.47
2 Ralles, Jessica A 26 Unat-CA 33.39 32.81
3 Guerrero, Tanya M 28 Mission Viejo-CA 31.82 34.46
4 White, Melanie L 26 Unat-CA 35.98 34.77
5 Marthell, Yvette J 28 Grunions-CA 49.00 44.30
6 So, Naemi I 29 Nova-CA 1:10.00 47.43
Event 9 Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Day, Nadine K 34 IM-IL 27.97 27.76
2 Leigh-wood, Caroline 31 Nvm 29.00 30.56
3 Fant, Jennifer 30 Mission Viejo-CA 32.50 32.01
4 Coe, Alyssa B 31 Hsam 31.50 33.11
5 Tong, Connie C 33 UC Irvine-CA 38.00 37.00
6 Snyder, Stephanie 34 Mission Viejo-CA 45.00 40.37
Event 9 Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gross, Peggy 36 UC Irvine-CA 26.51 26.85
2 Lovell-hampton, Surrena 38 Hsam 29.99 29.92
2 Hagadorn, Heather L 39 Rmm 29.20 29.92
4 Rietz, Heather M 36 Excl 30.39 31.13
5 Williams-dalgart, Margar 37 Mission Viejo-CA 34.00 33.26
6 Barrad, Natalie 39 Nova-CA 45.00 34.43
7 Gage, Susan L 39 Mission Viejo-CA 45.00 38.34
Event 9 Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Engel, Tami J 41 Mission Viejo-CA 32.00 30.30
2 Major, Rebecca P 41 Ariz-AZ 31.03 30.31
3 Bailey, Monica M 43 Ariz-AZ 30.50 30.66
4 Winslow, Laura 44 Ariz-AZ 30.70 31.38
5 White, Tracy L 40 Nova-CA 35.00 32.75
6 Hull, Mary 40 South West-CA 42.00 38.35
7 Grenier, Marisa S 44 Out of District 39.60 40.09
Event 9 Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Crittenden, Leianne S 48 Wcm 29.44 29.28
2 Granger, Traci S 46 Laps-CA 31.00 29.56
3 Mccall, Jane E 45 Laps-CA 34.03 32.07
4 Lumbert Nauful, Kerri 47 Unat-CA 32.56 33.20
5 Cook, Lucy A 46 Ucla-CA 35.00 35.31
6 Muter, Heather J 45 Unat-CA 34.56 35.54
7 Burch, Caron L 45 Ucla-CA 38.00 36.23
8 Ryan, Dana D 46 Nova-CA 35.47 36.80
9 Hager, Kathryn A 48 Nova-CA 37.31 37.12
10 Staffan, Michelle R 46 Nova-CA 50.00 47.83
11 Smith, Alison D 48 Nova-CA 1:50.00 1:00.05
Event 9 Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hayes, Patrica C 51 Grunions-CA 34.69 33.70
2 Kay, Maty-chris 51 Unat-CA 34.35 34.92
3 Jensen, Merci 53 Mission Viejo-CA 43.99 46.25
4 Mastro, Karen M 51 Nova-CA 1:00.00 56.82
5 Hayes, Penny S 54 Grunions-CA 1:12.00 58.88
Event 9 Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gettling, Janet 56 Oreg-OR 36.00 34.14
2 Menard, Joanne C 56 Ariz-AZ 34.60 34.90
Event 9 Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kotzbach, Bonnie K 60 Mission Viejo-CA 38.25 37.67
Event 9 Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Little, Jeanne 67 Sdsm-SI 36.12 36.44
Event 9 Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Roper, Gail 75 Ariz-AZ 39.00 37.90
Event 9 Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Baar, Ruth H 82 Santa Barbara-CA 51.76 47.91
2 Kornfeld, Maurine E 83 Coast-33 58.75 54.14
3 Altus, Grace T 80 Santa Barbara-CA 56.99 54.61
4 Silva, Diana M 82 Sdsm-SI 59.00 55.57
Event 9 Women 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Simonton, Rita 86 Golden West-CA 52.61 53.43
Event 10 Men 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Maczka, Evan C 21 Santa Barbara-CA 26.52 25.76
2 Ryan, Keith J 20 Nova-CA 26.42 27.43
3 Crowell, Andrew J 20 Nova-CA 29.00 27.59
Event 10 Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wingender, John 25 UC Irvine-CA 24.50 26.72
2 Chapman, Michael C 27 Unat-CA 27.01 27.00
3 Priest, Andrew P 26 Nova-CA 27.69 27.41
4 Elder, Richard E 29 Mission Viejo-CA 28.85 27.89
5 O Hare, Nicholas C 27 Mission Viejo-CA 31.75 28.23
6 Grace, Dane K 25 Mission Viejo-CA 30.00 31.04
7 Raddatz, Dustin 25 Mission Viejo-CA 30.00 31.38
8 Touchton, Christopher J 26 Wh2o-CA 35.00 35.53
Event 10 Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Campbell, Cub 30 Nova-CA 27.48 26.61
2 Garcia, Andrew M 32 Mission Viejo-CA 26.40 26.89
3 Giacobe, Drew H 30 Grunions-CA 27.10 27.01
4 Ahmadi, Magid 32 UC Irvine-CA 28.00 27.32
5 Steed, Steve M 33 Mission Viejo-CA 29.55 27.45
6 Dunham, Jason 34 Nova-CA 30.00 27.91
7 Murphy, Liam N 32 UC Irvine-CA 27.00 28.20
8 Larsen, Peder O 34 Grunions-CA 28.00 29.17
9 Wen, Patrick J 32 Ucla-CA 35.00 29.32
10 Armijo, Steven 34 Grunions-CA 40.00 34.84
Event 10 Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Nasser, Rob 35 Rmm 26.90 25.52
2 Emeka, Amon S 36 Unat-CA 26.23 25.65
3 Wherritt, Wiliam C 38 Nova-CA 27.00 27.55
4 Litchfield, Steven 35 Mission Viejo-CA 27.00 27.91
5 Thomaidis, Steve 37 Grunions-CA 29.18 27.98
6 Gonzalez, Andrew 38 Wh2o-CA 31.17 30.37
7 Britel, Amine 35 Nova-CA 32.08 31.32
8 Noyes, David S 37 Grunions-CA 31.00 31.55
9 Hollenbeck, Jeff A 39 Mission Viejo-CA 45.00 34.53
10 English, Colvin A 35 Grunions-CA 31.75 35.19
11 Mcgeady, Mark R 38 Nova-CA 35.00 37.52
12 Khatabi, Hamid R 39 Ariz-AZ 37.00 38.95
Event 10 Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fujimoto, Stanley 44 Unat-CA 25.42 25.27
2 Mcdonald, Emeric 42 Mvm-PC 25.80 25.66
3 Jacobsen, Todd W 40 UC Irvine-CA 30.52 26.75
4 Mackle, Rob J 40 Sbsm-CA 32.00 27.19
5 Shumate, Tim P 43 Nova-CA 27.50 27.21
6 Allen, Charles J 40 Out of District 31.92 27.83
7 Weissman, Kevin C 42 Mission Viejo-CA 29.00 28.24
8 Barbrick, Pete 41 Nova-CA 28.81 28.79
9 Junk, Scott 43 Grunions-CA 32.00 30.69
10 Hollingsworth, Mark P 41 Unat-CA 30.80 31.23
11 Lange, David F 41 Socal-CA 29.00 32.55
Event 10 Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Carter, Paul V 47 Nova-CA 25.00 26.28
2 Dixon, Chris A 47 Sdsm-SI 26.84 26.92
3 Goodell, Brian S 45 Mission Viejo-CA 29.00 27.80
4 Wussler, Mark 49 Sdsm-SI 28.00 27.95
5 Willment, Steve 46 Mission Viejo-CA 29.00 28.11
6 Boyd, Thomas C 48 Grunions-CA 28.50 28.54
7 Livingston, Gerald 46 Sdsm-SI 28.91 28.83
8 Ney, James 46 Sdsm-SI 28.00 29.19
9 Stier, Geoff 45 Wh2o-CA 30.00 29.63
10 Carlsen, Richard L 45 Mission Viejo-CA 29.86 29.71
11 Benner, Tord 45 Nova-CA 30.00 30.31
12 Hopp, Brian K 46 Mission Viejo-CA 30.00 30.78
13 Demauro, William S 45 Mission Viejo-CA 49.00 35.57
14 Ryan, John R 45 Nova-CA 32.96 35.82
15 Wichman, Michael W 45 Nova-CA 1:05.00 39.03
Event 10 Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mccartin, Mark J 50 Nova-CA 29.11 29.56
2 Balt, Randall C 54 Mission Viejo-CA 29.00 30.17
3 Downey, Chris A 53 Mission Viejo-CA 31.36 30.26
4 Schmitt, Eric J 54 Nova-CA 38.00 31.09
5 Dwyer, Patrick A 54 Mission Viejo-CA 33.00 31.87
6 Trowbridge, Val K 50 Mission Viejo-CA 32.38 33.98
Event 10 Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Cargill, Rod 58 Tyr 29.00 28.21
2 Gruber, Glenn A 55 Cal Tech Masters-CA 28.86 29.20
3 Bailey, Hop 57 Ariz-AZ 34.00 32.62
4 Todd, Allen C 55 Nova-CA 32.50 32.73
5 Kilz, Raymond J 57 Unat-CA 38.00 38.89
6 Roth, Arthur A 55 Nova-CA 43.79 44.89
Event 10 Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Freshley, Mike R 63 Sdsm-SI 30.00 30.23
2 Amr, Medhat 62 UC Irvine-CA 32.20 32.67
3 Neyenhuis, Dan E 60 Nova-CA 33.00 34.57
4 Anderson, Fred W 62 Nova-CA 34.52 35.37
5 Clyne, James L 63 Mission Viejo-CA 38.00 36.81
Event 10 Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Smethurst, Everett W 69 Nova-CA 36.00 36.40
2 Tong, Pin 67 Mission Viejo-CA 51.20 52.02
Event 10 Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Rolph, Robert W 73 Mission Viejo-CA 39.03 40.22
2 O Brien, Perry 72 South West-CA 39.40 41.44
3 Schofield, Steven E 72 South West-CA 42.08 42.43
4 Mc Meekin, Robert 70 Santa Clarita-CA 46.22 46.39
Event 10 Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Piemme, Frank M 79 Santa Barbara-CA 33.50 33.74
2 Mondor, Christian R 79 Coast-33 1:36.20 58.82
Event 10 Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Schmidt, Jurgen B 81 Santa Barbara-CA 41.00 39.67
Event 10 Men 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Haver, Tom T 86 Sdsm-SI 57.10 1:01.25
Event 11 Women 19-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Frasca, Haley L 24 Sdsm-SI 2:52.31 3:04.30
42.89 1:30.41 (47.52) 2:18.02 (47.61) 3:04.30 (46.28)
2 Kramer, Lisa S 19 Mission Viejo-CA 3:00.00 3:15.51
44.50 1:33.48 (48.98) 2:24.26 (50.78) 3:15.51 (51.25)
Event 11 Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wang, Jiajia 25 Mission Viejo-CA 2:50.00 3:03.77
40.85 1:26.95 (46.10) 2:15.31 (48.36) 3:03.77 (48.46)
2 White, Melanie L 26 Unat-CA 3:25.50 3:33.66
48.10 1:41.43 (53.33) 2:37.13 (55.70) 3:33.66 (56.53)
3 So, Naemi I 29 Nova-CA 4:25.00 3:57.84
54.62 1:55.19 (1:00.57) 2:57.38 (1:02.19) 3:57.84 (1:00.46)
4 Marthell, Yvette J 28 Grunions-CA 7:50.00 4:32.07
1:03.68 2:11.13 (1:07.45) 3:21.32 (1:10.19) 4:32.07 (1:10.75)
5 Schuldt, Jana 27 Grunions-CA 6:00.00 4:47.22
1:02.99 2:14.05 (1:11.06) 3:29.38 (1:15.33) 4:47.22 (1:17.84)
Event 11 Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Day, Nadine K 34 IM-IL 2:48.25 2:50.67
38.97 1:21.77 (42.80) 2:06.10 (44.33) 2:50.67 (44.57)
2 Fox, Monica M 30 UC Irvine-CA 3:30.00 3:08.28
46.43 1:35.20 (48.77) 2:24.00 (48.80) 3:08.28 (44.28)
3 Petersen, Fiona 31 Nova-CA 3:15.00 3:32.31
48.12 1:42.84 (54.72) 2:37.42 (54.58) 3:32.31 (54.89)
Event 11 Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Reilly, Margaret 35 Nova-CA 3:12.99 3:13.40
45.38 1:34.29 (48.91) 2:23.83 (49.54) 3:13.40 (49.57)
2 Lovell-hampton, Surrena 38 Hsam 3:21.00 3:17.68
45.54 1:36.14 (50.60) 2:27.45 (51.31) 3:17.68 (50.23)
3 Lutzker, Kerry E 38 Unat-CA 3:25.20 3:28.13
47.91 1:40.76 (52.85) 2:35.01 (54.25) 3:28.13 (53.12)
4 Pedron, Annie 39 Nova-CA 3:40.00 4:00.15
53.30 1:54.47 (1:01.17) 2:57.93 (1:03.46) 4:00.15 (1:02.22)
Event 11 Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Augerson, Lisa 41 Mission Viejo-CA 3:15.02 3:19.56
45.96 1:36.18 (50.22) 2:27.77 (51.59) 3:19.56 (51.79)
2 Grenier, Marisa S 44 Out of District 3:58.64 3:55.64
52.83 1:50.64 (57.81) 2:51.99 (1:01.35) 3:55.64 (1:03.65)
3 Hull, Mary 40 South West-CA 4:00.00 3:59.69
52.25 1:51.98 (59.73) 2:56.20 (1:04.22) 3:59.69 (1:03.49)
Event 11 Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Burch, Caron L 45 Ucla-CA 3:42.00 3:46.99
49.76 1:47.04 (57.28) 2:47.11 (1:00.07) 3:46.99 (59.88)
2 Staffan, Michelle R 46 Nova-CA 3:50.00 3:55.66
54.59 1:54.27 (59.68) 2:55.60 (1:01.33) 3:55.66 (1:00.06)
Event 11 Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Seaton, Jessica W 51 Wh2o-CA 3:36.00 3:38.65
49.79 1:45.38 (55.59) 2:42.70 (57.32) 3:38.65 (55.95)
2 Sullivan, Shannon C 50 Santa Barbara-CA 3:54.00 3:47.21
51.76 1:48.20 (56.44) 2:46.69 (58.49) 3:47.21 (1:00.52)
Event 11 Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pierson, Ginger L 58 MACO 3:40.00 3:29.91
47.17 1:41.31 (54.14) 2:36.60 (55.29) 3:29.91 (53.31)
Event 11 Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lund, Lynne 64 Sdsm-SI 4:09.00 4:12.78
58.39 2:03.11 (1:04.72) 3:09.85 (1:06.74) 4:12.78 (1:02.93)
2 Ramey, Marilyn A 64 Hsam 4:14.88 4:19.15
1:01.03 2:07.03 (1:06.00) 3:14.00 (1:06.97) 4:19.15 (1:05.15)
Event 11 Women 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes, Adrienne S 70 Sdsm-SI 4:28.16 5:05.78
1:07.78 2:27.27 (1:19.49) 3:48.78 (1:21.51) 5:05.78 (1:17.00)
Event 11 Women 85-89 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Simonton, Rita 86 Golden West-CA 6:15.00 6:35.93
1:30.99 3:10.82 (1:39.83) 4:54.02 (1:43.20) 6:35.93 (1:41.91)
Event 12 Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kolarov, Michael C 32 Mission Viejo-CA 2:55.97 2:57.74
40.56 1:26.73 (46.17) 2:12.40 (45.67) 2:57.74 (45.34)
Event 12 Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jones, Kenton R 37 Sdsm-SI 2:48.99 2:52.80
38.82 1:23.47 (44.65) 2:08.68 (45.21) 2:52.80 (44.12)
2 Hochstein, Erik 36 Unat-CA 2:50.00 2:56.61
40.23 1:24.84 (44.61) 2:11.32 (46.48) 2:56.61 (45.29)
3 Collins, Michael 38 Nova-CA 2:54.46 2:57.09
41.94 1:27.64 (45.70) 2:12.74 (45.10) 2:57.09 (44.35)
4 Iacoponi, Joe 39 Grunions-CA 3:59.00 3:35.17
49.85 1:45.58 (55.73) 2:42.10 (56.52) 3:35.17 (53.07)
5 Lalley, Christopher P 35 Grunions-CA 3:30.14 3:36.44
51.57 1:48.42 (56.85) 2:44.92 (56.50) 3:36.44 (51.52)
6 Khatabi, Hamid R 39 Ariz-AZ 3:50.00 3:59.57
52.69 1:53.13 (1:00.44) 2:58.16 (1:05.03) 3:59.57 (1:01.41)
Event 12 Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wagner, Thomas 42 Nova-CA 2:50.00 2:50.98
39.18 1:23.18 (44.00) 2:07.48 (44.30) 2:50.98 (43.50)
2 Tongate, Terry 44 Mission Viejo-CA 2:57.00 3:01.47
42.32 1:28.12 (45.80) 2:16.14 (48.02) 3:01.47 (45.33)
3 Hollingsworth, Mark P 41 Unat-CA 3:09.00 3:08.68
45.37 1:33.28 (47.91) 2:21.86 (48.58) 3:08.68 (46.82)
4 Barbrick, Pete 41 Nova-CA 2:39.90 3:20.92
45.04 1:36.35 (51.31) 2:30.18 (53.83) 3:20.92 (50.74)
5 Shaughnessy, Jim 44 Grunions-CA 3:25.00 3:31.04
50.09 1:45.04 (54.95) 2:38.11 (53.07) 3:31.04 (52.93)
6 Campbell, Chris 43 Mvm-PC 3:37.00 3:35.78
50.66 1:45.24 (54.58) 2:40.45 (55.21) 3:35.78 (55.33)
Event 12 Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Djang, Lincoln P 45 Mission Viejo-CA 3:09.38 2:52.08
41.00 1:25.79 (44.79) 2:09.20 (43.41) 2:52.08 (42.88)
2 Morales, Vincent 47 Carl 3:40.00 2:56.27
40.41 1:25.55 (45.14) 2:10.78 (45.23) 2:56.27 (45.49)
3 Wussler, Mark 49 Sdsm-SI 3:00.05 2:57.19
40.20 1:25.49 (45.29) 2:11.01 (45.52) 2:57.19 (46.18)
4 Adams, Daniel P 48 Wh2o-CA 3:09.71 3:10.60
42.83 1:30.33 (47.50) 2:20.71 (50.38) 3:10.60 (49.89)
5 Butler, Bill J 48 Grunions-CA 3:20.00 3:19.44
45.91 1:36.08 (50.17) 2:28.24 (52.16) 3:19.44 (51.20)
6 Utsumi, Yuji 45 Grunions-CA 3:40.00 3:41.67
51.16 1:49.09 (57.93) 2:48.39 (59.30) 3:41.67 (53.28)
7 Carlsen, Richard L 45 Mission Viejo-CA 3:10.10 3:42.35
51.98 1:47.63 (55.65) 2:45.79 (58.16) 3:42.35 (56.56)
8 Ryan, John R 45 Nova-CA 3:59.00 3:47.01
51.86 1:49.05 (57.19) 2:48.37 (59.32) 3:47.01 (58.64)
Event 12 Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Templin, John P 50 UC Irvine-CA 2:53.00 2:52.76
40.30 1:24.79 (44.49) 2:09.24 (44.45) 2:52.76 (43.52)
2 Ryerson, Douglas L 51 Srlm 2:48.00 2:55.93
39.77 1:24.47 (44.70) 2:10.11 (45.64) 2:55.93 (45.82)
3 Burns, Howard W 53 UC Irvine-CA 2:58.00 3:04.90
41.24 1:28.39 (47.15) 2:16.94 (48.55) 3:04.90 (47.96)
4 Schmitt, Eric J 54 Nova-CA 3:30.00 3:19.59
46.82 1:37.96 (51.14) 2:29.94 (51.98) 3:19.59 (49.65)
5 Bauer, Jon F 52 Wh2o-CA 3:30.00 3:22.67
46.48 1:37.37 (50.89) 2:29.66 (52.29) 3:22.67 (53.01)
6 Trowbridge, Val K 50 Mission Viejo-CA 3:27.27 3:43.90
48.08 1:44.97 (56.89) 2:47.44 (1:02.47) 3:43.90 (56.46)
Event 12 Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Derr, John M 55 Ventura-CA 2:53.00 2:54.08
41.29 1:26.59 (45.30) 2:11.53 (44.94) 2:54.08 (42.55)
2 Denio, Galen D 57 Las Vegas-CA 3:08.00 3:02.78
42.27 1:28.87 (46.60) 2:16.54 (47.67) 3:02.78 (46.24)
3 Kerns, Hubie 55 Unat-CA 3:07.00 3:05.99
40.36 1:26.47 (46.11) 2:15.46 (48.99) 3:05.99 (50.53)
4 Olsen, Jay R 55 Wh2o-CA 3:35.00 3:40.17
51.36 1:47.40 (56.04) 2:44.56 (57.16) 3:40.17 (55.61)
-- Cargill, Rod 58 Tyr 3:07.00 DQ
Event 12 Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Murray, Allen K 60 UC Irvine-CA 3:02.50 3:10.02
44.50 1:33.26 (48.76) 2:20.71 (47.45) 3:10.02 (49.31)
2 Freshley, Mike R 63 Sdsm-SI 3:15.00 3:13.74
43.96 1:32.74 (48.78) 2:23.19 (50.45) 3:13.74 (50.55)
3 Haraszti, Tegze P 63 Huntington Beach-CA 2:58.91 3:15.17
44.42 1:34.05 (49.63) 2:23.34 (49.29) 3:15.17 (51.83)
Event 12 Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Perilman, Jim E 65 Wcm 3:37.00 3:32.63
48.78 1:43.35 (54.57) 2:39.27 (55.92) 3:32.63 (53.36)
2 Tong, Pin 67 Mission Viejo-CA 4:40.30 4:16.68
56.73 2:00.73 (1:04.00) 3:10.46 (1:09.73) 4:16.68 (1:06.22)
Event 12 Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mitchell, Tom 71 Unat-CA 4:10.58 4:11.36
56.54 2:00.68 (1:04.14) 3:07.40 (1:06.72) 4:11.36 (1:03.96)
Event 12 Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Piemme, Frank M 79 Santa Barbara-CA 3:50.00 4:01.45
53.05 1:55.29 (1:02.24) 3:00.42 (1:05.13) 4:01.45 (1:01.03)
2 Lowry, Paul (biff) 77 Las Vegas-CA 4:10.00 4:15.18
58.61 2:04.98 (1:06.37) 3:12.09 (1:07.11) 4:15.18 (1:03.09)
3 Arth, Lee C 79 Unat-CA 4:29.50 4:31.34
1:04.11 2:13.33 (1:09.22) 3:23.65 (1:10.32) 4:31.34 (1:07.69)
4 Mondor, Christian R 79 Coast-33 6:50.17 6:48.19
1:31.32 3:22.00 (1:50.68) 5:07.87 (1:45.87) 6:48.19 (1:40.32)
Event 12 Men 80-84 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Johnson, T R 82 Typical-CA 8:32.07 10:31.10
2:37.90 5:19.97 (2:42.07) 7:51.97 (2:32.00) 10:31.10 (2:39.13)
Event 12 Men 85-89 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Johnston, William H 86 Wcm 5:57.84 6:40.21
1:46.73 3:35.93 (1:49.20) 5:17.34 (1:41.41) 6:40.21 (1:22.87)
Event 13 Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 UC Irvine-CA 'A' 1:58.00 1:55.72
1) Wingender, John 25 2) Murphy, Liam N 32
3) Fox, Monica M 30 4) Gross, Peggy 36
26.08 54.15 (28.07) 1:24.87 (30.72) 1:55.72 (30.85)
Event 13 Mixed 76-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:00.00 1:59.36
1) Crowell, Andrew J 20 2) Andrews, Jenn A 25
3) Bounds, Brandy S 23 4) Ryan, Keith J 20
27.52 58.99 (31.47) 1:32.53 (33.54) 1:59.36 (26.83)
-- Mission Viejo Masters-CA 'A' 2:00.00 DQ
1) O Hare, Nicholas C 27 2) Harless, Tiffany M 20
3) Kramer, Lisa S 19 4) Elder, Richard E 29
33.23 1:00.37 (27.14) 1:27.97 (27.60) DQ (34.91)
Event 13 Mixed 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 1:52.08 1:58.58
1) Priest, Andrew P 26 2) Petersen, Fiona 31
3) Brown, Michele R 29 4) Campbell, Cub 30
28.42 59.04 (30.62) 1:30.72 (31.68) 1:58.58 (27.86)
2 Mission Viejo Masters-CA 'A' 2:01.00 2:11.13
1) Alvarado, Alex 22 2) Wang, Jiajia 25
3) Dolan, Courtney E 22 4) Garcia, Andrew M 32
36.26 1:06.76 (30.50) 1:44.93 (38.17) 2:11.13 (26.20)
Event 13 Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 1:53.89 1:58.81
1) Dunham, Jason 34 2) Reilly, Margaret 35
3) Barrad, Natalie 39 4) Wherritt, Wiliam C 38
27.68 58.08 (30.40) 1:31.48 (33.40) 1:58.81 (27.33)
2 Irvine Novaquatics-CA 'B' 2:20.00 2:10.23
1) Britel, Amine 35 2) Cramer, Rebecca J 31
3) Garland, Alison L 32 4) Mccartin, Mark J 50
31.33 1:04.34 (33.01) 1:41.95 (37.61) 2:10.23 (28.28)
2 Mission Viejo Masters-CA 'A' 2:05.01 2:10.23
1) Steed, Steve M 33 2) Alvarado, Holli R 24
3) Guerrero, Tanya M 28 4) Litchfield, Steven 35
27.41 1:09.46 (42.05) 1:43.74 (34.28) 2:10.23 (26.49)
4 Long Beach Grunions-CA 'A' 3:10.00 2:45.88
1) Schuldt, Jana 27 2) Marthell, Yvette J 28
3) Grubb, Eric W 40 4) Miranda, Mike R 42
51.82 1:33.76 (41.94) 2:12.41 (38.65) 2:45.88 (33.47)
Event 13 Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' 1:50.00 1:55.96
1) Engel, Tami J 41 2) May, Meredith E 30
3) Goodell, Brian S 45 4) Djang, Lincoln P 45
29.92 1:02.24 (32.32) 1:29.56 (27.32) 1:55.96 (26.40)
2 Mission Viejo Masters-CA 'B' 2:04.00 2:01.95
1) Leutner, Joy M 46 2) Willment, Steve 46
3) Fant, Jennifer 30 4) Leutner, Jerry P 40
31.75 1:00.11 (28.36) 1:33.54 (33.43) 2:01.95 (28.41)
3 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:11.70 2:02.42
1) Wagner, Thomas 42 2) White, Tracy L 40
3) Ryan, Dana D 46 4) Shumate, Tim P 43
28.04 1:00.61 (32.57) 1:36.30 (35.69) 2:02.42 (26.12)
4 Irvine Novaquatics-CA 'B' 2:25.00 2:14.60
1) Benner, Tord 45 2) Barbrick, Pete 41
3) Pedron, Annie 39 4) Frechette, Sara 36
31.89 1:02.78 (30.89) 1:39.21 (36.43) 2:14.60 (35.39)
-- San Diego Swim Masters-SI 'A' 2:03.00 DQ
1) Jordan, Betsy T 67 2) Frasca, Haley L 24
3) Jones, Kenton R 37 4) Dixon, Chris A 47
Event 13 Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 2:19.54
1) Balt, Randall C 54 2) Cahill, Ellyn M 42
3) Uthus, Gwen L 50 4) Dwyer, Patrick A 54
31.50 1:08.20 (36.70) 1:45.52 (37.32) 2:19.54 (34.02)
2 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:27.72 2:26.50
1) Neyenhuis, Dan E 60 2) Hager, Kathryn A 48
3) Staffan, Michelle R 46 4) Carter, Paul V 47
34.18 1:11.39 (37.21) 1:59.77 (48.38) 2:26.50 (26.73)
3 Mission Viejo Masters-CA 'B' NT 2:31.18
1) Jensen, Merci 53 2) Standish, Jay 58
3) Gage, Susan L 39 4) Trowbridge, Val K 50
44.98 1:19.46 (34.48) 1:58.40 (38.94) 2:31.18 (32.78)
4 Long Beach Grunions-CA 'A' 3:10.00 2:38.10
1) Utsumi, Yuji 45 2) Hayes, Patrica C 51
3) Ferguson, Howard A 50 4) Hayes, Penny S 54
34.61 1:40.54 ( ) 2:38.10 (57.56)
5 Irvine Novaquatics-CA 'B' 2:30.00 2:46.08
1) Todd, Allen C 55 2) Ball, Jennifer J 45
3) Schmitt, Eric J 54 4) Smith, Alison D 48
32.51 1:16.76 (44.25) 1:49.91 (33.15) 2:46.08 (56.17)
Event 13 Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 2:49.23
1) Kotzbach, Bonnie K 60 2) Tong, Pin 67
3) Rolph, Robert W 73 4) Augerson, Lisa 41
42.28 1:33.56 (51.28) 2:15.66 (42.10) 2:49.23 (33.57)
Event 13 Mixed 320-359 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Santa Barbara Masters-CA 'A' NT 2:55.56
1) Piemme, Frank M 79 2) Altus, Grace T 80
3) Baar, Ruth H 82 4) Schmidt, Jurgen B 81
33.59 1:27.66 (54.07) 1:29.39 (1.73) 2:55.56 (1:26.17)
Event 14 Women 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Rogers, Xan 21 Santa Clarita-CA 1:16.31 1:13.81
36.32 1:13.81 (37.49)
2 Bounds, Brandy S 23 Nova-CA 1:25.00 1:24.84
42.23 1:24.84 (42.61)
Event 14 Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Andrews, Jenn A 25 Nova-CA 1:27.04 1:22.10
41.00 1:22.10 (41.10)
2 Ralles, Jessica A 26 Unat-CA 1:32.03 1:26.82
43.92 1:26.82 (42.90)
Event 14 Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Cramer, Rebecca J 31 Nova-CA 1:50.00 1:27.32
41.14 1:27.32 (46.18)
2 Coe, Alyssa B 31 Hsam 1:25.80 1:33.78
46.49 1:33.78 (47.29)
3 May, Meredith E 30 Mission Viejo-CA 2:30.00 1:36.59
47.07 1:36.59 (49.52)
Event 14 Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hagadorn, Heather L 39 Rmm 1:28.00 1:22.62
39.66 1:22.62 (42.96)
2 Gage, Susan L 39 Mission Viejo-CA 2:00.00 1:44.44
48.51 1:44.44 (55.93)
3 Barrett, Connie 35 Mission Viejo-CA 2:10.12 2:03.56
59.92 2:03.56 (1:03.64)
Event 14 Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes-neilson, Karlyn 42 Sdsm-SI 1:09.38 1:08.66
33.66 1:08.66 (35.00)
2 Bailey, Monica M 43 Ariz-AZ 1:17.50 1:15.70
36.37 1:15.70 (39.33)
3 Cahill, Ellyn M 42 Mission Viejo-CA 2:30.00 1:54.94
56.33 1:54.94 (58.61)
4 Hull, Mary 40 South West-CA 1:54.00 1:56.70
53.10 1:56.70 (1:03.60)
Event 14 Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lumbert Nauful, Kerri 47 Unat-CA 1:45.30 1:31.94
46.04 1:31.94 (45.90)
2 Cook, Lucy A 46 Ucla-CA 1:40.00 1:43.78
52.41 1:43.78 (51.37)
3 Ball, Jennifer J 45 Nova-CA 2:05.00 2:13.39
1:05.71 2:13.39 (1:07.68)
Event 14 Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Serianni, Vicki 53 Ucla-CA 1:30.00 1:25.86
42.63 1:25.86 (43.23)
2 Uthus, Gwen L 50 Mission Viejo-CA 1:39.69 1:38.00
3 Seaton, Jessica W 51 Wh2o-CA 1:50.00 2:00.71
1:00.13 2:00.71 (1:00.58)
Event 14 Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pierson, Ginger L 58 MACO 1:45.00 1:42.59
50.05 1:42.59 (52.54)
Event 14 Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ramey, Marilyn A 64 Hsam 1:53.79 1:55.94
57.28 1:55.94 (58.66)
Event 14 Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jordan, Betsy T 67 Sdsm-SI 1:36.00 1:35.20
46.95 1:35.20 (48.25)
Event 14 Women 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Silva, Diana M 82 Sdsm-SI 2:20.00 2:21.67
1:07.11 2:21.67 (1:14.56)
2 Kornfeld, Maurine E 83 Coast-33 2:40.20 2:32.23
1:12.67 2:32.23 (1:19.56)
3 Altus, Grace T 80 Santa Barbara-CA 3:07.00 2:40.24
1:16.41 2:40.24 (1:23.83)
Event 15 Men 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Crowell, Andrew J 20 Nova-CA 1:20.00 1:15.36
37.41 1:15.36 (37.95)
Event 15 Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 O Hare, Nicholas C 27 Mission Viejo-CA 1:31.47 1:12.18
35.99 1:12.18 (36.19)
2 Raddatz, Dustin 25 Mission Viejo-CA 1:20.00 1:18.83
37.80 1:18.83 (41.03)
Event 15 Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kremers, Brian J 31 Grunions-CA 1:18.30 1:11.12
34.45 1:11.12 (36.67)
2 Giacobe, Drew H 30 Grunions-CA 1:12.00 1:15.80
37.90 1:15.80 (37.90)
3 Kolarov, Michael C 32 Mission Viejo-CA 1:29.03 1:20.37
39.15 1:20.37 (41.22)
4 Kienitz, Michael 34 Grunions-CA 1:27.00 1:24.11
40.67 1:24.11 (43.44)
5 Larsen, Peder O 34 Grunions-CA 1:15.00 1:25.98
6 Murphy, Liam N 32 UC Irvine-CA 1:25.00 1:29.00
42.85 1:29.00 (46.15)
7 Armijo, Steven 34 Grunions-CA 2:00.00 1:47.35
52.65 1:47.35 (54.70)
Event 15 Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hochstein, Erik 36 Unat-CA 1:06.00 1:05.79
32.70 1:05.79 (33.09)
2 Emeka, Amon S 36 Unat-CA 1:09.81 1:07.00
33.54 1:07.00 (33.46)
3 Murdoch, Kurt L 38 Grunions-CA 1:08.00 1:08.03
33.91 1:08.03 (34.12)
4 Wen, Brendon Y 37 Wcm 1:09.50 1:11.56
34.39 1:11.56 (37.17)
5 Thomaidis, Steve 37 Grunions-CA 1:20.05 1:16.22
37.38 1:16.22 (38.84)
6 Kondo, Ken K 39 Unat-CA 1:20.00 1:16.42
37.46 1:16.42 (38.96)
7 Hollenbeck, Jeff A 39 Mission Viejo-CA 1:20.00 1:43.48
48.14 1:43.48 (55.34)
Event 15 Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leutner, Jerry P 40 Mission Viejo-CA 1:11.60 1:10.08
34.26 1:10.08 (35.82)
2 Shumate, Tim P 43 Nova-CA 1:14.00 1:12.97
35.14 1:12.97 (37.83)
3 Hammer, Mark 44 Mission Viejo-CA 1:21.00 1:17.47
37.71 1:17.47 (39.76)
4 Weissman, Kevin C 42 Mission Viejo-CA 1:20.00 1:18.67
39.21 1:18.67 (39.46)
5 Campbell, Chris 43 Mvm-PC 1:30.00 1:30.57
44.39 1:30.57 (46.18)
6 Junk, Scott 43 Grunions-CA 1:34.00 1:31.79
47.54 1:31.79 (44.25)
7 Lange, David F 41 Socal-CA 1:12.00 1:35.41
41.17 1:35.41 (54.24)
Event 15 Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Shake, Scott D 46 Ariz-AZ 1:04.96 1:05.45
32.64 1:05.45 (32.81)
2 Morales, Vincent 47 Carl 1:15.00 1:10.58
33.56 1:10.58 (37.02)
3 Goodell, Brian S 45 Mission Viejo-CA 1:30.00 1:14.50
37.46 1:14.50 (37.04)
4 Benner, Tord 45 Nova-CA 1:17.00 1:15.93
36.36 1:15.93 (39.57)
4 Livingston, Gerald 46 Sdsm-SI 1:16.67 1:15.93
36.92 1:15.93 (39.01)
6 Butler, Bill J 48 Grunions-CA 1:38.00 1:41.18
7 Demauro, William S 45 Mission Viejo-CA 2:00.00 1:43.94
50.74 1:43.94 (53.20)
8 Ryan, John R 45 Nova-CA 1:40.00 1:57.41
55.08 1:57.41 (1:02.33)
Event 15 Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Burns, Howard W 53 UC Irvine-CA 1:21.10 1:20.26
38.91 1:20.26 (41.35)
2 Mccartin, Mark J 50 Nova-CA 1:24.41 1:24.46
42.22 1:24.46 (42.24)
3 Downey, Chris A 53 Mission Viejo-CA 1:30.15 1:27.98
43.53 1:27.98 (44.45)
4 Larsen, Charles A 52 Wh2o-CA 1:30.00 1:31.64
45.28 1:31.64 (46.36)
-- Dwyer, Patrick A 54 Mission Viejo-CA 1:30.00 DQ
44.10 DQ (46.09)
Event 15 Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kerns, Hubie 55 Unat-CA 1:18.00 1:17.18
37.28 1:17.18 (39.90)
2 Todd, Allen C 55 Nova-CA 1:37.00 1:39.75
47.50 1:39.75 (52.25)
3 Greenberg, Henry 56 Nova-CA 1:40.00 1:42.57
51.92 1:42.57 (50.65)
4 Roth, Arthur A 55 Nova-CA 2:32.00 2:56.64
1:20.82 2:56.64 (1:35.82)
Event 15 Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Haraszti, Tegze P 63 Huntington Beach-CA 1:19.11 1:25.50
42.22 1:25.50 (43.28)
2 Neyenhuis, Dan E 60 Nova-CA 1:40.00 1:36.93
47.61 1:36.93 (49.32)
Event 15 Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Smethurst, Everett W 69 Nova-CA 1:37.00 1:45.04
50.64 1:45.04 (54.40)
Event 15 Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mcconnell, Stan 73 Huntington Beach-CA 1:30.00 1:32.53
45.21 1:32.53 (47.32)
-- Rolph, Robert W 73 Mission Viejo-CA 3:00.00 DQ
1:14.52 DQ (1:18.71)
Event 15 Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lowry, Paul (biff) 77 Las Vegas-CA 1:52.00 1:55.32
2 Arth, Lee C 79 Unat-CA 1:55.89 1:55.45
56.81 1:55.45 (58.64)
3 Silverstein, Lou 78 Ariz-AZ 1:59.00 2:03.40
1:00.35 2:03.40 (1:03.05)
4 Mondor, Christian R 79 Coast-33 3:30.10 2:53.38
1:23.64 2:53.38 (1:29.74)
Event 15 Men 85-89 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Haver, Tom T 86 Sdsm-SI 2:24.00 2:26.21
1:06.40 2:26.21 (1:19.81)
2 Johnston, William H 86 Wcm 2:43.14 3:09.17
1:40.96 3:09.17 (1:28.21)
Event 16 Women 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Harless, Tiffany M 20 Mission Viejo-CA 34.31 33.30
2 Frasca, Haley L 24 Sdsm-SI 34.11 33.61
3 Alvarado, Holli R 24 Mission Viejo-CA 3:00.00 52.40
Event 16 Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ralles, Jessica A 26 Unat-CA 37.58 38.85
2 White, Melanie L 26 Unat-CA 48.50 41.88
Event 16 Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Day, Nadine K 34 IM-IL 29.88 29.37
2 Petersen, Fiona 31 Nova-CA 33.50 32.58
3 Fant, Jennifer 30 Mission Viejo-CA 34.50 35.14
4 Fox, Monica M 30 UC Irvine-CA 30.00 35.19
5 Coe, Alyssa B 31 Hsam 36.50 35.26
6 May, Meredith E 30 Mission Viejo-CA 35.00 35.98
Event 16 Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gross, Peggy 36 UC Irvine-CA 28.68 29.46
2 Hagadorn, Heather L 39 Rmm 32.70 33.33
3 Williams-dalgart, Margar 37 Mission Viejo-CA NT 36.72
4 Richter, Jennifer L 36 Mission Viejo-CA 47.59 48.32
Event 16 Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Engel, Tami J 41 Mission Viejo-CA 34.00 33.38
2 Augerson, Lisa 41 Mission Viejo-CA 34.51 34.14
3 Major, Rebecca P 41 Ariz-AZ 34.81 34.47
4 Hull, Mary 40 South West-CA 52.00 46.41
Event 16 Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Granger, Traci S 46 Laps-CA 32.00 30.80
2 Mccall, Jane E 45 Laps-CA 35.14 32.81
3 Ryan, Dana D 46 Nova-CA 39.03 39.67
4 Burch, Caron L 45 Ucla-CA 40.00 40.97
5 Smith, Alison D 48 Nova-CA 2:00.00 1:03.31
Event 16 Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kay, Maty-chris 51 Unat-CA 47.00 40.85
2 Hayes, Patrica C 51 Grunions-CA 42.58 41.16
Event 16 Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Dunbar, Barbara G 55 Sdsm-SI 36.30 35.56
2 Gettling, Janet 56 Oreg-OR 40.00 37.64
3 Pierson, Ginger L 58 MACO 47.00 44.63
Event 16 Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lund, Lynne 64 Sdsm-SI 41.00 41.29
Event 16 Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Little, Jeanne 67 Sdsm-SI 43.42 44.67
Event 16 Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes, Adrienne S 70 Sdsm-SI 56.50 49.70
Event 16 Women 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Roper, Gail 75 Ariz-AZ 47.00 44.95
Event 16 Women 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Silva, Diana M 82 Sdsm-SI 1:16.00 1:09.96
Event 17 Men 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Maczka, Evan C 21 Santa Barbara-CA 28.00 27.77
2 Ryan, Keith J 20 Nova-CA 27.98 29.13
Event 17 Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 O Hare, Nicholas C 27 Mission Viejo-CA 34.97 30.08
2 Chapman, Michael C 27 Unat-CA 34.00 30.73
3 Grace, Dane K 25 Mission Viejo-CA 34.00 35.37
4 Raddatz, Dustin 25 Mission Viejo-CA 35.00 35.61
5 Touchton, Christopher J 26 Wh2o-CA 42.00 42.09
Event 17 Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Campbell, Cub 30 Nova-CA 27.78 27.27
2 Giacobe, Drew H 30 Grunions-CA 30.01 29.99
3 Zayac, John M 30 Ucsb-CA 31.27 30.91
4 Dunham, Jason 34 Nova-CA 35.00 31.09
5 Ahmadi, Magid 32 UC Irvine-CA 35.00 31.53
6 Wen, Patrick J 32 Ucla-CA 38.00 34.31
Event 17 Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Emeka, Amon S 36 Unat-CA 27.54 26.66
2 Nasser, Rob 35 Rmm 28.32 27.81
3 Litchfield, Steven 35 Mission Viejo-CA 30.00 29.09
4 Murdoch, Kurt L 38 Grunions-CA 30.00 30.07
5 Jones, Kenton R 37 Sdsm-SI 29.99 30.13
6 Kondo, Ken K 39 Unat-CA 34.00 31.56
7 Wherritt, Wiliam C 38 Nova-CA 32.00 32.27
8 Noyes, David S 37 Grunions-CA 37.00 34.70
9 Hollenbeck, Jeff A 39 Mission Viejo-CA 45.00 37.45
10 Dillon, Matthew C 35 Grunions-CA 45.00 44.86
11 English, Colvin A 35 Grunions-CA 45.00 48.50
Event 17 Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jacobsen, Todd W 40 UC Irvine-CA 31.27 27.81
2 Mcdonald, Emeric 42 Mvm-PC 29.00 28.68
3 Allen, Charles J 40 Out of District 36.59 29.28
4 Mackle, Rob J 40 Sbsm-CA 34.00 29.30
5 Shumate, Tim P 43 Nova-CA 30.00 29.45
6 Hammer, Mark 44 Mission Viejo-CA 38.00 30.70
7 Hayward, David S 44 Nova-CA 32.00 34.12
8 Tongate, Terry 44 Mission Viejo-CA 33.00 34.40
9 Barbrick, Pete 41 Nova-CA 34.50 35.48
10 Shaughnessy, Jim 44 Grunions-CA 37.50 35.75
11 Grubb, Eric W 40 Grunions-CA 45.00 45.26
Event 17 Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Carter, Paul V 47 Nova-CA 26.00 27.16
2 Dixon, Chris A 47 Sdsm-SI 28.45 28.46
3 Boyd, Thomas C 48 Grunions-CA 31.90 29.92
4 Stier, Geoff 45 Wh2o-CA 34.00 32.65
5 Carlsen, Richard L 45 Mission Viejo-CA 33.31 33.02
6 Capps, Kelly B 47 Mission Viejo-CA 37.00 36.84
Event 17 Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Di Tolla, Robert 50 Ariz-AZ 30.88 30.90
2 Mccartin, Mark J 50 Nova-CA 31.58 31.87
3 Larsen, Charles A 52 Wh2o-CA 36.00 34.62
4 Schmitt, Eric J 54 Nova-CA 43.00 35.20
5 Bauer, Jon F 52 Wh2o-CA 38.00 35.39
6 Dwyer, Patrick A 54 Mission Viejo-CA 50.00 36.59
7 Ferguson, Howard A 50 Grunions-CA 36.00 37.66
Event 17 Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Derr, John M 55 Ventura-CA 31.00 30.01
2 Baird, Fred C 56 Utah-UT 31.80 30.56
3 Kerns, Hubie 55 Unat-CA 31.00 30.74
4 Figueiredo, Paulo 58 Wh2o-CA 33.50 33.63
5 Greenberg, Henry 56 Nova-CA 33.46 34.94
6 Kilz, Raymond J 57 Unat-CA 40.00 44.95
-- Denio, Galen D 57 Las Vegas-CA 34.90 DQ
Event 17 Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Freshley, Mike R 63 Sdsm-SI 34.00 32.03
2 Anderson, Fred W 62 Nova-CA 37.65 39.74
3 Amr, Medhat 62 UC Irvine-CA 36.50 42.32
Event 17 Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Perilman, Jim E 65 Wcm 36.40 36.43
Event 17 Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 O Brien, Perry 72 South West-CA 39.05 42.16
2 Mcconnell, Stan 73 Huntington Beach-CA 44.00 43.30
3 Schofield, Steven E 72 South West-CA 59.59 58.65
Event 17 Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Piemme, Frank M 79 Santa Barbara-CA 39.00 39.32
Event 17 Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Schmidt, Jurgen B 81 Santa Barbara-CA 55.00 56.64
2 Johnson, T R 82 Typical-CA 1:35.50 1:58.85
Event 18 Women 76-99 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' 6:00.00 5:50.81
1) Kramer, Lisa S 19 2) Harless, Tiffany M 20
3) Dolan, Courtney E 22 4) Alvarado, Holli R 24
38.24 1:19.08 (1:19.08) 1:56.01 (36.93) 2:36.25 (1:17.17)
3:19.43 (43.18) 4:06.98 (1:30.73) 4:55.00 (48.02) 5:50.81 (1:43.83)
Event 18 Women 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 4:45.00 5:42.55
1) Andrews, Jenn A 25 2) Bounds, Brandy S 23
3) Brown, Michele R 29 4) Phalan, Gabriela 31
35.83 1:14.78 (1:14.78) 2:05.00 (50.22) 3:05.00 (1:50.22)
3:43.34 (38.34) 4:26.28 (1:21.28) 5:02.22 (35.94) 5:42.55 (1:16.27)
Event 18 Women 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 4:45.00 4:51.60
1) Barrad, Natalie 39 2) Reilly, Margaret 35
3) Cramer, Rebecca J 31 4) Petersen, Fiona 31
36.73 1:17.37 (1:17.37) 1:51.18 (33.81) 2:27.16 (1:09.79)
3:02.84 (35.68) 3:42.37 (1:15.21) 4:14.71 (32.34) 4:51.60 (1:09.23)
2 Mission Viejo Masters-CA 'C' 6:50.00 5:32.15
1) Williams-dalgart, Margaret E 37 2) Gage, Susan L 39
3) Cahill, Ellyn M 42 4) Augerson, Lisa 41
35.70 1:17.39 (1:17.39) 1:58.17 (40.78) 2:46.80 (1:29.41)
3:28.52 (41.72) 4:14.92 (1:28.12) 4:51.13 (36.21) 5:32.15 (1:17.23)
3 Mission Viejo Masters-CA 'A' 6:40.00 6:01.04
1) 2) Snyder, Stephanie 34
3) Guerrero, Tanya M 28 4) Richter, Jennifer L 36
43.95 1:33.95 (1:33.95) 2:17.36 (43.41) 3:06.05 (1:32.10)
3:45.91 (39.86) 4:29.41 (1:23.36) 5:13.11 (43.70) 6:01.04 (1:31.63)
Event 18 Women 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 5:15.00 5:24.97
1) White, Tracy L 40 2) Hager, Kathryn A 48
3) Ryan, Dana D 46 4) Frechette, Sara 36
37.32 1:17.04 (1:17.04) 1:59.56 (42.52) 2:44.79 (1:27.75)
3:22.98 (38.19) 4:04.09 (1:19.30) 4:42.33 (38.24) 5:24.97 (1:20.88)
2 Irvine Novaquatics-CA 'B' 9:00.00 7:16.99
1) Ball, Jennifer J 45 2) Pedron, Annie 39
3) Smith, Alison D 48 4) Staffan, Michelle R 46
49.23 1:43.68 (1:43.68) 2:26.56 (42.88) 3:13.43 (1:29.75)
4:18.93 (1:05.50) 5:33.39 (2:19.96) 6:21.19 (47.80) 7:16.99 (1:43.60)
Event 18 Women 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' 5:40.00 5:44.83
1) Engel, Tami J 41 2) Uthus, Gwen L 50
3) Jensen, Merci 53 4) Kotzbach, Bonnie K 60
33.75 1:08.54 (1:08.54) 1:47.73 (39.19) 2:31.22 (1:22.68)
3:17.17 (45.95) 4:07.31 (1:36.09) 4:54.60 (47.29) 5:44.83 (1:37.52)
Event 18 Women 280-319 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 San Diego Swim Masters-SI 'A' 7:08.07 6:38.60
1) Jordan, Betsy T 67 2) Pipes, Adrienne S 70
3) Silva, Diana M 82 4) Little, Jeanne 67
43.83 1:29.68 (1:29.68) 2:14.22 (44.54) 3:03.28 (1:33.60)
4:04.46 (1:01.18) 5:15.11 (2:11.83) 5:54.54 (39.43) 6:38.60 (1:23.49)
Event 18 Men 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 4:00.00 4:03.11
1) Crowell, Andrew J 20 2) Dunham, Jason 34
3) Campbell, Cub 30 4) Ryan, Keith J 20
29.16 59.26 (59.26) 1:29.23 (29.97) 2:03.80 (1:04.54)
2:33.02 (29.22) 3:03.74 (59.94) 3:32.18 (28.44) 4:03.11 (59.37)
2 Mission Viejo Masters-CA 'A' 4:30.00 4:29.14
1) Grace, Dane K 25 2) Raddatz, Dustin 25
3) O Hare, Nicholas C 27 4) Elder, Richard E 29
33.81 1:12.53 (1:12.53) 1:46.32 (33.79) 2:25.77 (1:13.24)
2:55.72 (29.95) 3:28.05 (1:02.28) 3:57.74 (29.69) 4:29.14 (1:01.09)
Event 18 Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' 4:10.00 4:11.99
1) Garcia, Andrew M 32 2) Kolarov, Michael C 32
3) Steed, Steve M 33 4) Litchfield, Steven 35
28.17 1:01.04 (1:01.04) 1:32.57 (31.53) 2:09.12 (1:08.08)
2:39.16 (30.04) 3:10.66 (1:01.54) 3:38.98 (28.32) 4:11.99 (1:01.33)
2 UC Irvine-CA 'A' 4:06.00 4:12.90
1) Wingender, John 25 2) Jacobsen, Todd W 40
3) Murphy, Liam N 32 4) Ahmadi, Magid 32
29.02 1:00.80 (1:00.80) 1:30.45 (29.65) 2:01.65 (1:00.85)
2:32.59 (30.94) 3:07.53 (1:05.88) 4:12.90 (1:05.37)
3 Long Beach Grunions-CA 'A' 4:18.00 4:19.35
1) Larsen, Peder O 34 2) Kienitz, Michael 34
3) Kremers, Brian J 31 4) Giacobe, Drew H 30
31.80 1:06.53 (1:06.53) 1:39.50 (32.97) 2:13.57 (1:07.04)
2:43.12 (29.55) 3:16.27 (1:02.70) 3:47.72 (31.45) 4:19.35 (1:03.08)
4 Irvine Novaquatics-CA 'A' 4:20.00 4:30.59
1) Wherritt, Wiliam C 38 2) Barbrick, Pete 41
3) Britel, Amine 35 4) Collins, Michael 38
30.99 1:07.04 (1:07.04) 1:40.65 (33.61) 2:16.63 (1:09.59)
2:50.91 (34.28) 3:29.07 (1:12.44) 4:30.59 (1:01.52)
5 Long Beach Grunions-CA 'B' 5:00.00 5:10.53
1) Lalley, Christopher P 35 2) English, Colvin A 35
3) Butler, Bill J 48 4) Iacoponi, Joe 39
36.43 1:16.48 (1:16.48) 2:41.59 (1:25.11)
3:18.08 (36.49) 3:59.42 (1:17.83) 4:33.21 (33.79) 5:10.53 (1:11.11)
Event 18 Men 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 4:05.29 4:10.26
1) Benner, Tord 45 2) Wagner, Thomas 42
3) Shumate, Tim P 43 4) Carter, Paul V 47
32.54 1:09.11 (1:09.11) 1:37.63 (28.52) 2:11.46 (1:02.35)
2:39.28 (27.82) 3:11.70 (1:00.24) 3:40.58 (28.88) 4:10.26 (58.56)
2 Long Beach Grunions-CA 'A' 4:26.00 4:29.12
1) Thomaidis, Steve 37 2) Murdoch, Kurt L 38
3) Noyes, David S 37 4) Boyd, Thomas C 48
30.09 1:03.78 (1:03.78) 1:35.80 (32.02) 2:08.85 (1:05.07)
2:43.51 (34.66) 3:23.05 (1:14.20) 3:55.48 (32.43) 4:29.12 (1:06.07)
3 Long Beach Grunions-CA 'B' 5:39.00 4:58.44
1) Shaughnessy, Jim 44 2) Junk, Scott 43
3) Dillon, Matthew C 35 4) Ferguson, Howard A 50
33.73 1:10.50 (1:10.50) 1:46.65 (36.15) 2:23.24 (1:12.74)
3:03.25 (40.01) 3:41.88 (1:18.64) 4:18.22 (36.34) 4:58.44 (1:16.56)
4 Mission Viejo Masters-CA 'A' 5:40.00 5:03.01
1) Capps, Kelly B 47 2) Hollenbeck, Jeff A 39
3) Hopp, Brian K 46 4) Weissman, Kevin C 42
35.24 1:14.47 (1:14.47) 1:53.15 (38.68) 2:36.72 (1:22.25)
3:11.78 (35.06) 3:50.11 (1:13.39) 4:25.33 (35.22) 5:03.01 (1:12.90)
Event 18 Men 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 UC Irvine-CA 'A' NT 4:42.68
1) Burns, Howard W 53 2) Amr, Medhat 62
3) Murray, Allen K 60 4) Templin, John P 50
31.44 1:05.02 (1:05.02) 1:42.52 (37.50) 2:22.97 (1:17.95)
2:57.82 (34.85) 3:40.09 (1:17.12) 4:09.91 (29.82) 4:42.68 (1:02.59)
2 Irvine Novaquatics-CA 'A' 4:50.86 4:47.41
1) Mccartin, Mark J 50 2) Todd, Allen C 55
3) Schmitt, Eric J 54 4) Hayward, David S 44
32.91 1:07.56 (1:07.56) 1:42.16 (34.60) 2:23.37 (1:15.81)
2:56.50 (33.13) 3:33.39 (1:10.02) 4:06.25 (32.86) 4:47.41 (1:14.02)
3 Mission Viejo Masters-CA 'A' 5:15.00 5:15.21
1) Dwyer, Patrick A 54 2) Downey, Chris A 53
3) Demauro, William S 45 4) Trowbridge, Val K 50
35.92 1:15.09 (1:15.09) 1:48.67 (33.58) 2:26.87 (1:11.78)
3:07.93 (41.06) 3:54.90 (1:28.03) 5:15.21 (1:20.31)
Event 18 Men 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' NT 5:28.56
1) Neyenhuis, Dan E 60 2) Smethurst, Everett W 69
3) Greenberg, Henry 56 4) Anderson, Fred W 62
37.56 1:17.06 (1:17.06) 1:59.25 (42.19) 2:46.92 (1:29.86)
3:24.94 (38.02) 4:05.42 (1:18.50) 4:44.24 (38.82) 5:28.56 (1:23.14)
2 Mission Viejo Masters-CA 'A' 6:00.00 6:10.68
1) Balt, Randall C 54 2) Rolph, Robert W 73
3) Tong, Pin 67 4) Willment, Steve 46
36.03 1:14.04 (1:14.04) 2:08.18 (54.14) 3:26.05 (2:12.01)
4:14.62 (48.57) 5:07.56 (1:41.51) 5:38.11 (30.55) 6:10.68 (1:03.12)
Event 18 Mixed 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'B' NT 4:28.42
1) Fant, Jennifer 30 2) May, Meredith E 30
3) Djang, Lincoln P 45 4) Goodell, Brian S 45
36.18 1:15.28 (1:15.28) 1:50.74 (35.46) 2:28.49 (1:13.21)
2:56.49 (28.00) 3:27.10 (58.61) 3:56.53 (29.43) 4:28.42 (1:01.32)
2 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 4:34.21
1) Leutner, Jerry P 40 2) Packard, Shannon 21
3) Wang, Jiajia 25 4) Hammer, Mark 44
29.24 1:00.49 (1:00.49) 1:38.31 (37.82) 2:21.92 (1:21.43)
2:53.10 (31.18) 3:27.41 (1:05.49) 3:58.89 (31.48) 4:34.21 (1:06.80)
Event 18 Mixed 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Long Beach Grunions-CA 'C' 6:33.00 6:10.28
1) Grubb, Eric W 40 2) Marthell, Yvette J 28
3) Miranda, Mike R 42 4) Hayes, Patrica C 51
37.84 1:27.75 (1:27.75) 2:16.68 (48.93) 3:06.98 (1:39.23)
3:54.72 (47.74) 4:47.14 (1:40.16) 5:24.79 (37.65) 6:10.28 (1:23.14)
Event 18 Mixed 320-359 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Santa Barbara Masters-CA 'A' NT 6:56.05
1) Piemme, Frank M 79 2) Altus, Grace T 80
3) Baar, Ruth H 82 4) Schmidt, Jurgen B 81
40.51 1:23.06 (1:23.06) 2:22.11 (59.05) 3:27.12 (2:04.06)
4:19.31 (52.19) 5:21.51 (1:54.39) 6:05.88 (44.37) 6:56.05 (1:34.54)
Event 19 Women 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Frasca, Haley L 24 Sdsm-SI 37.63 37.94
2 Kramer, Lisa S 19 Mission Viejo-CA 38.00 42.44
3 Harless, Tiffany M 20 Mission Viejo-CA 42.21 45.40
4 Alvarado, Holli R 24 Mission Viejo-CA 3:00.00 59.15
Event 19 Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wang, Jiajia 25 Mission Viejo-CA 35.00 36.04
2 White, Melanie L 26 Unat-CA 44.23 44.41
3 So, Naemi I 29 Nova-CA 1:05.00 50.74
4 Schuldt, Jana 27 Grunions-CA 1:15.00 1:00.22
5 Marthell, Yvette J 28 Grunions-CA 50.00 1:03.20
Event 19 Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Day, Nadine K 34 IM-IL 35.72 35.44
2 Leigh-wood, Caroline 31 Nvm 38.00 37.98
3 Fox, Monica M 30 UC Irvine-CA 41.00 39.95
4 Fant, Jennifer 30 Mission Viejo-CA 41.50 43.94
Event 19 Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Reilly, Margaret 35 Nova-CA 41.05 41.24
2 Lutzker, Kerry E 38 Unat-CA 45.55 45.84
3 Barrad, Natalie 39 Nova-CA 50.00 48.10
4 Pedron, Annie 39 Nova-CA 55.00 48.35
5 Gage, Susan L 39 Mission Viejo-CA 1:00.00 51.45
Event 19 Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Augerson, Lisa 41 Mission Viejo-CA 40.47 40.55
2 White, Tracy L 40 Nova-CA 51.00 44.01
3 Cahill, Ellyn M 42 Mission Viejo-CA 49.00 45.74
4 Grenier, Marisa S 44 Out of District 48.28 46.97
5 Hull, Mary 40 South West-CA 47.00 47.23
Event 19 Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Crittenden, Leianne S 48 Wcm 38.04 38.64
2 Hager, Kathryn A 48 Nova-CA 45.09 45.55
3 Burch, Caron L 45 Ucla-CA 46.00 47.30
4 Staffan, Michelle R 46 Nova-CA 55.00 52.87
5 Smith, Alison D 48 Nova-CA 2:55.00 1:07.73
Event 19 Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hayes, Patrica C 51 Grunions-CA 46.86 47.22
2 Seaton, Jessica W 51 Wh2o-CA 46.00 47.81
3 Kay, Maty-chris 51 Unat-CA 51.92 51.52
Event 19 Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pierson, Ginger L 58 MACO 47.00 42.46
Event 19 Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ramey, Marilyn A 64 Hsam 53.95 55.04
Event 20 Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Priest, Andrew P 26 Nova-CA 36.96 32.66
2 Chapman, Michael C 27 Unat-CA 40.00 38.14
3 O Hare, Nicholas C 27 Mission Viejo-CA 45.63 39.16
4 Touchton, Christopher J 26 Wh2o-CA 46.00 48.52
Event 20 Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kolarov, Michael C 32 Mission Viejo-CA 35.14 35.51
2 Ahmadi, Magid 32 UC Irvine-CA 38.00 37.46
Event 20 Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Emeka, Amon S 36 Unat-CA 35.05 33.92
2 Gonzalez, Andrew 38 Wh2o-CA 37.20 37.13
3 Khatabi, Hamid R 39 Ariz-AZ 45.00 45.96
4 Hollenbeck, Jeff A 39 Mission Viejo-CA 50.00 48.63
-- Britel, Amine 35 Nova-CA 55.00 DQ
Event 20 Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wagner, Thomas 42 Nova-CA 36.00 33.86
2 Tongate, Terry 44 Mission Viejo-CA 33.75 34.69
3 Jacobsen, Todd W 40 UC Irvine-CA 35.63 34.78
4 Tong, Abel S 40 Mission Viejo-CA 37.50 36.07
5 Hollingsworth, Mark P 41 Unat-CA 39.10 39.01
6 Barbrick, Pete 41 Nova-CA 35.69 39.55
7 Lange, David F 41 Socal-CA 40.00 43.04
Event 20 Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wussler, Mark 49 Sdsm-SI 36.00 35.12
2 Shake, Scott D 46 Ariz-AZ 36.20 35.87
3 Morales, Vincent 47 Carl 39.00 37.21
4 Benner, Tord 45 Nova-CA 40.00 39.94
5 Butler, Bill J 48 Grunions-CA 41.50 40.70
6 Utsumi, Yuji 45 Grunions-CA 43.00 40.86
7 Hopp, Brian K 46 Mission Viejo-CA 45.00 44.94
8 Ryan, John R 45 Nova-CA 44.49 45.22
9 Carlsen, Richard L 45 Mission Viejo-CA 42.11 48.55
10 Demauro, William S 45 Mission Viejo-CA 1:00.00 52.43
11 Wichman, Michael W 45 Nova-CA 1:20.00 52.80
Event 20 Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ryerson, Douglas L 51 Srlm 34.32 34.27
2 Templin, John P 50 UC Irvine-CA 35.00 34.89
3 Burns, Howard W 53 UC Irvine-CA 37.40 36.19
4 Balt, Randall C 54 Mission Viejo-CA 37.00 40.37
5 Dwyer, Patrick A 54 Mission Viejo-CA 50.00 40.88
6 Trowbridge, Val K 50 Mission Viejo-CA 41.10 40.95
7 Bauer, Jon F 52 Wh2o-CA 45.00 43.14
8 Ferguson, Howard A 50 Grunions-CA 44.00 44.22
Event 20 Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Derr, John M 55 Ventura-CA 36.00 35.43
2 Cargill, Rod 58 Tyr 36.00 35.75
3 Kerns, Hubie 55 Unat-CA 38.00 37.31
4 Mccauley, Wayne 56 El Segundo-CA 36.89 37.78
5 Denio, Galen D 57 Las Vegas-CA 39.00 38.13
6 Olsen, Jay R 55 Wh2o-CA 44.00 43.59
7 Roth, Arthur A 55 Nova-CA 1:19.96 1:06.52
Event 20 Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Freshley, Mike R 63 Sdsm-SI 39.50 40.37
2 Murray, Allen K 60 UC Irvine-CA 39.00 41.40
3 Neyenhuis, Dan E 60 Nova-CA 46.00 44.43
4 Anderson, Fred W 62 Nova-CA 43.55 51.14
Event 20 Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Perilman, Jim E 65 Wcm 40.45 40.17
2 Tong, Pin 67 Mission Viejo-CA 54.60 53.74
Event 20 Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lowry, Paul (biff) 77 Las Vegas-CA 51.70 50.29
2 Mondor, Christian R 79 Coast-33 1:33.29 1:10.85
Event 20 Men 85-89 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Johnston, William H 86 Wcm 1:02.39 1:05.71
Event 21 Women 19-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Rogers, Xan 21 Santa Clarita-CA 2:37.76 2:32.21
35.73 1:14.18 (38.45) 1:54.00 (39.82) 2:32.21 (38.21)
2 Frasca, Haley L 24 Sdsm-SI 2:25.35 2:34.39
36.47 1:16.05 (39.58) 1:55.79 (39.74) 2:34.39 (38.60)
3 Bounds, Brandy S 23 Nova-CA 2:30.00 2:34.47
36.67 1:16.10 (39.43) 1:55.49 (39.39) 2:34.47 (38.98)
4 Harless, Tiffany M 20 Mission Viejo-CA 2:35.00 2:44.04
36.62 1:17.67 (41.05) 2:00.59 (42.92) 2:44.04 (43.45)
Event 21 Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Andrews, Jenn A 25 Nova-CA 2:36.17 2:32.93
36.06 1:15.38 (39.32) 1:55.36 (39.98) 2:32.93 (37.57)
2 Brown, Michele R 29 Nova-CA 3:00.00 2:41.03
37.12 1:18.03 (40.91) 2:00.35 (42.32) 2:41.03 (40.68)
3 Ralles, Jessica A 26 Unat-CA 2:41.38 2:43.06
36.77 1:18.37 (41.60) 2:02.52 (44.15) 2:43.06 (40.54)
4 Marthell, Yvette J 28 Grunions-CA 7:00.00 3:45.99
54.16 1:52.37 (58.21) 2:51.85 (59.48) 3:45.99 (54.14)
Event 21 Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Petersen, Fiona 31 Nova-CA 2:21.50 2:30.78
34.40 1:13.04 (38.64) 1:52.79 (39.75) 2:30.78 (37.99)
2 Fox, Monica M 30 UC Irvine-CA 2:38.00 2:31.81
36.75 1:16.34 (39.59) 1:55.80 (39.46) 2:31.81 (36.01)
3 May, Meredith E 30 Mission Viejo-CA 2:40.30 2:38.94
37.87 1:18.23 (40.36) 1:59.33 (41.10) 2:38.94 (39.61)
4 Shibata, Kayo 30 Mission Viejo-CA 2:46.95 2:41.31
37.58 1:18.41 (40.83) 2:00.61 (42.20) 2:41.31 (40.70)
5 Cramer, Rebecca J 31 Nova-CA 3:00.00 2:48.46
37.66 1:19.43 (41.77) 2:03.98 (44.55) 2:48.46 (44.48)
6 Coe, Alyssa B 31 Hsam 2:54.00 2:50.59
39.34 1:23.08 (43.74) 2:08.48 (45.40) 2:50.59 (42.11)
7 Tong, Connie C 33 UC Irvine-CA 2:55.00 2:58.17
40.55 1:25.48 (44.93) 2:12.76 (47.28) 2:58.17 (45.41)
8 Snyder, Stephanie 34 Mission Viejo-CA 3:55.00 3:29.90
46.99 1:40.01 (53.02) 2:36.18 (56.17) 3:29.90 (53.72)
Event 21 Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hagadorn, Heather L 39 Rmm 2:16.57 2:20.20
32.21 1:07.40 (35.19) 1:44.26 (36.86) 2:20.20 (35.94)
2 Lovell-hampton, Surrena 38 Hsam 2:20.00 2:27.63
34.24 1:12.09 (37.85) 1:50.96 (38.87) 2:27.63 (36.67)
3 Barrad, Natalie 39 Nova-CA 3:00.00 2:56.24
39.76 1:24.05 (44.29) 2:11.19 (47.14) 2:56.24 (45.05)
4 Gage, Susan L 39 Mission Viejo-CA 4:00.00 3:19.93
43.87 1:33.73 (49.86) 2:27.14 (53.41) 3:19.93 (52.79)
5 Barrett, Connie 35 Mission Viejo-CA 3:30.25 3:21.20
45.73 1:37.47 (51.74) 2:30.11 (52.64) 3:21.20 (51.09)
6 Pedron, Annie 39 Nova-CA 3:30.00 3:23.22
44.73 1:36.04 (51.31) 2:31.60 (55.56) 3:23.22 (51.62)
Event 21 Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes-neilson, Karlyn 42 Sdsm-SI 2:09.73 2:09.34
30.94 1:03.99 (33.05) 1:37.10 (33.11) 2:09.34 (32.24)
2 Engel, Tami J 41 Mission Viejo-CA 2:25.00 2:27.06
35.05 1:12.41 (37.36) 1:50.34 (37.93) 2:27.06 (36.72)
3 Winslow, Laura 44 Ariz-AZ 2:25.20 2:30.67
35.48 1:13.80 (38.32) 1:52.86 (39.06) 2:30.67 (37.81)
4 Bailey, Monica M 43 Ariz-AZ 2:30.00 2:31.39
35.02 1:13.79 (38.77) 1:52.65 (38.86) 2:31.39 (38.74)
5 Major, Rebecca P 41 Ariz-AZ 2:38.75 2:38.24
37.24 1:16.31 (39.07) 1:57.52 (41.21) 2:38.24 (40.72)
6 Hawkinson, Cindy S 43 Rmm 3:30.00 3:13.89
44.70 1:35.04 (50.34) 2:25.80 (50.76) 3:13.89 (48.09)
Event 21 Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leutner, Joy M 46 Mission Viejo-CA 2:26.19 2:27.56
35.70 1:12.55 (36.85) 1:49.88 (37.33) 2:27.56 (37.68)
2 Crittenden, Leianne S 48 Wcm 2:28.50 2:32.09
35.98 1:13.80 (37.82) 1:52.26 (38.46) 2:32.09 (39.83)
3 Lumbert Nauful, Kerri 47 Unat-CA 3:02.60 2:43.91
37.86 1:19.19 (41.33) 2:02.20 (43.01) 2:43.91 (41.71)
4 Cook, Lucy A 46 Ucla-CA 2:52.00 2:49.48
40.70 1:24.84 (44.14) 2:08.02 (43.18) 2:49.48 (41.46)
5 Ryan, Dana D 46 Nova-CA 2:49.54 2:52.53
40.43 1:23.91 (43.48) 2:09.14 (45.23) 2:52.53 (43.39)
6 Ball, Jennifer J 45 Nova-CA 3:25.00 3:35.67
49.64 1:44.26 (54.62) 2:40.96 (56.70) 3:35.67 (54.71)
7 Staffan, Michelle R 46 Nova-CA 3:30.00 3:57.28
52.04 1:52.33 (1:00.29) 2:56.13 (1:03.80) 3:57.28 (1:01.15)
Event 21 Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Sullivan, Shannon C 50 Santa Barbara-CA 2:53.00 2:49.08
38.81 1:21.80 (42.99) 2:06.69 (44.89) 2:49.08 (42.39)
2 Uthus, Gwen L 50 Mission Viejo-CA 2:52.02 2:57.12
41.62 1:26.76 (45.14) 2:13.18 (46.42) 2:57.12 (43.94)
3 Seaton, Jessica W 51 Wh2o-CA 3:02.00 3:00.37
41.91 1:28.37 (46.46) 2:15.71 (47.34) 3:00.37 (44.66)
4 Hayes, Patrica C 51 Grunions-CA 3:00.00 3:12.85
44.01 1:34.23 (50.22) 2:26.24 (52.01) 3:12.85 (46.61)
5 Mastro, Karen M 51 Nova-CA 4:30.00 4:32.76
58.43 2:06.62 (1:08.19) 3:18.98 (1:12.36) 4:32.76 (1:13.78)
Event 21 Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Dunbar, Barbara G 55 Sdsm-SI 2:31.34 2:29.02
34.70 1:12.75 (38.05) 1:51.44 (38.69) 2:29.02 (37.58)
2 Menard, Joanne C 56 Ariz-AZ 3:00.00 2:52.42
38.81 1:23.33 (44.52) 2:08.70 (45.37) 2:52.42 (43.72)
3 Gettling, Janet 56 Oreg-OR 2:59.00 2:55.78
40.41 1:26.10 (45.69) 2:11.93 (45.83) 2:55.78 (43.85)
4 Gillies, Judy L 56 Ariz-AZ 3:10.00 3:09.04
43.14 1:30.96 (47.82) 2:20.45 (49.49) 3:09.04 (48.59)
Event 21 Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lund, Lynne 64 Sdsm-SI 3:07.00 3:05.38
42.25 1:30.55 (48.30) 2:20.17 (49.62) 3:05.38 (45.21)
2 Kotzbach, Bonnie K 60 Mission Viejo-CA 3:09.37 3:22.07
47.39 1:38.55 (51.16) 2:31.36 (52.81) 3:22.07 (50.71)
Event 21 Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jordan, Betsy T 67 Sdsm-SI 3:12.00 3:12.08
45.32 1:34.99 (49.67) 2:25.29 (50.30) 3:12.08 (46.79)
Event 21 Women 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Baar, Ruth H 82 Santa Barbara-CA 4:13.51 4:11.33
55.26 1:58.01 (1:02.75) 3:05.50 (1:07.49) 4:11.33 (1:05.83)
2 Kornfeld, Maurine E 83 Coast-33 5:12.92 4:32.19
1:03.33 2:14.16 (1:10.83) 3:26.30 (1:12.14) 4:32.19 (1:05.89)
3 Altus, Grace T 80 Santa Barbara-CA 5:00.39 4:44.83
1:09.08 2:20.42 (1:11.34) 3:33.65 (1:13.23) 4:44.83 (1:11.18)
Event 21 Women 85-89 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Simonton, Rita 86 Golden West-CA 4:19.62 4:13.53
55.45 2:00.75 (1:05.30) 3:08.21 (1:07.46) 4:13.53 (1:05.32)
Event 22 Men 19-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ryan, Keith J 20 Nova-CA 2:03.99 2:10.01
30.93 1:04.11 (33.18) 1:37.18 (33.07) 2:10.01 (32.83)
2 Crowell, Andrew J 20 Nova-CA 2:15.00 2:14.65
32.82 1:06.05 (33.23) 1:40.76 (34.71) 2:14.65 (33.89)
Event 22 Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Elder, Richard E 29 Mission Viejo-CA 2:20.00 2:13.54
32.16 1:06.43 (34.27) 1:40.75 (34.32) 2:13.54 (32.79)
Event 22 Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Campbell, Cub 30 Nova-CA 2:09.99 2:05.75
29.38 1:01.08 (31.70) 1:33.77 (32.69) 2:05.75 (31.98)
2 Ahmadi, Magid 32 UC Irvine-CA 2:30.00 2:20.77
31.64 1:07.08 (35.44) 1:44.23 (37.15) 2:20.77 (36.54)
3 Kremers, Brian J 31 Grunions-CA 2:33.00 2:22.13
33.91 1:10.62 (36.71) 1:47.03 (36.41) 2:22.13 (35.10)
4 Giacobe, Drew H 30 Grunions-CA 2:30.00 2:23.25
32.93 1:09.92 (36.99) 1:47.34 (37.42) 2:23.25 (35.91)
5 Larsen, Peder O 34 Grunions-CA 2:23.50 2:23.56
34.34 1:11.27 (36.93) 1:48.27 (37.00) 2:23.56 (35.29)
6 Zayac, John M 30 Ucsb-CA 2:28.66 2:23.68
34.26 1:11.03 (36.77) 1:48.23 (37.20) 2:23.68 (35.45)
7 Dunham, Jason 34 Nova-CA 2:33.00 2:28.06
34.07 1:11.77 (37.70) 1:50.65 (38.88) 2:28.06 (37.41)
8 Murphy, Liam N 32 UC Irvine-CA 2:13.00 2:29.14
34.60 1:12.28 (37.68) 1:51.47 (39.19) 2:29.14 (37.67)
9 Kolarov, Michael C 32 Mission Viejo-CA 2:29.04 2:31.48
34.39 1:12.73 (38.34) 1:52.43 (39.70) 2:31.48 (39.05)
10 Armijo, Steven 34 Grunions-CA 2:50.00 3:12.50
40.10 1:26.84 (46.74) 2:20.43 (53.59) 3:12.50 (52.07)
Event 22 Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Nasser, Rob 35 Rmm 2:13.28 2:08.86
29.84 1:02.10 (32.26) 1:35.56 (33.46) 2:08.86 (33.30)
2 Litchfield, Steven 35 Mission Viejo-CA 2:25.00 2:23.73
33.33 1:08.91 (35.58) 1:46.56 (37.65) 2:23.73 (37.17)
3 Wherritt, Wiliam C 38 Nova-CA 2:21.00 2:33.90
33.27 1:12.31 (39.04) 1:54.02 (41.71) 2:33.90 (39.88)
4 Britel, Amine 35 Nova-CA 2:45.67 2:48.53
37.34 1:20.68 (43.34) 2:06.42 (45.74) 2:48.53 (42.11)
5 Dillon, Matthew C 35 Grunions-CA 3:10.00 3:05.29
42.80 1:30.20 (47.40) 2:20.16 (49.96) 3:05.29 (45.13)
Event 22 Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leutner, Jerry P 40 Mission Viejo-CA 2:11.00 2:07.53
29.33 1:01.19 (31.86) 1:33.97 (32.78) 2:07.53 (33.56)
2 Mackle, Rob J 40 Sbsm-CA 2:30.00 2:09.18
29.43 1:01.34 (31.91) 1:34.94 (33.60) 2:09.18 (34.24)
3 Mcdonald, Emeric 42 Mvm-PC 2:12.25 2:12.58
30.45 1:03.85 (33.40) 1:38.43 (34.58) 2:12.58 (34.15)
4 Weissman, Kevin C 42 Mission Viejo-CA 2:27.00 2:20.12
32.48 1:08.91 (36.43) 1:44.71 (35.80) 2:20.12 (35.41)
5 Shumate, Tim P 43 Nova-CA 2:20.00 2:22.64
32.18 1:07.61 (35.43) 1:45.40 (37.79) 2:22.64 (37.24)
6 Tong, Abel S 40 Mission Viejo-CA 2:22.50 2:24.02
34.40 1:11.45 (37.05) 1:48.72 (37.27) 2:24.02 (35.30)
7 Hammer, Mark 44 Mission Viejo-CA 2:21.00 2:31.89
33.68 1:12.14 (38.46) 1:51.35 (39.21) 2:31.89 (40.54)
8 Campbell, Chris 43 Mvm-PC 2:36.00 2:36.77
36.71 1:15.59 (38.88) 1:56.21 (40.62) 2:36.77 (40.56)
9 Junk, Scott 43 Grunions-CA 2:50.00 2:47.32
37.65 1:20.85 (43.20) 2:06.39 (45.54) 2:47.32 (40.93)
10 Tongate, Terry 44 Mission Viejo-CA 3:00.00 2:50.20
39.38 1:22.13 (42.75) 2:06.56 (44.43) 2:50.20 (43.64)
Event 22 Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Shake, Scott D 46 Ariz-AZ 2:09.90 2:09.51
31.45 1:05.02 (33.57) 1:38.19 (33.17) 2:09.51 (31.32)
2 Carter, Paul V 47 Nova-CA 2:05.00 2:10.92
31.29 1:04.81 (33.52) 1:38.61 (33.80) 2:10.92 (32.31)
3 Stites, Jim S 47 Ariz-AZ 2:19.99 2:13.82
31.91 1:06.18 (34.27) 1:41.13 (34.95) 2:13.82 (32.69)
4 Goodell, Brian S 45 Mission Viejo-CA 2:27.00 2:14.98
31.05 1:05.65 (34.60) 1:40.18 (34.53) 2:14.98 (34.80)
5 Livingston, Gerald 46 Sdsm-SI 2:26.91 2:18.97
32.68 1:07.52 (34.84) 1:43.76 (36.24) 2:18.97 (35.21)
6 Wussler, Mark 49 Sdsm-SI 2:16.24 2:19.38
33.38 1:07.81 (34.43) 1:43.33 (35.52) 2:19.38 (36.05)
7 Willment, Steve 46 Mission Viejo-CA 2:21.00 2:19.60
32.38 1:07.14 (34.76) 1:43.15 (36.01) 2:19.60 (36.45)
8 Boyd, Thomas C 48 Grunions-CA 2:30.50 2:24.88
34.65 1:10.64 (35.99) 1:48.41 (37.77) 2:24.88 (36.47)
9 Stier, Geoff 45 Wh2o-CA 2:55.00 2:30.53
34.07 1:11.70 (37.63) 1:51.25 (39.55) 2:30.53 (39.28)
10 Adams, Daniel P 48 Wh2o-CA 2:30.00 2:30.69
35.50 1:13.89 (38.39) 1:52.50 (38.61) 2:30.69 (38.19)
11 Capps, Kelly B 47 Mission Viejo-CA 3:20.00 2:45.62
37.66 1:18.22 (40.56) 2:02.26 (44.04) 2:45.62 (43.36)
12 Carlsen, Richard L 45 Mission Viejo-CA 2:32.00 2:46.25
37.69 1:21.01 (43.32) 2:04.42 (43.41) 2:46.25 (41.83)
13 Ryan, John R 45 Nova-CA 2:55.45 3:09.66
40.40 1:29.28 (48.88) 2:20.87 (51.59) 3:09.66 (48.79)
14 Demauro, William S 45 Mission Viejo-CA 3:10.00 3:20.45
44.63 1:35.81 (51.18) 2:29.10 (53.29) 3:20.45 (51.35)
15 Wichman, Michael W 45 Nova-CA 4:20.00 3:43.43
50.57 1:48.75 (58.18) 2:48.64 (59.89) 3:43.43 (54.79)
Event 22 Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hughes, John S 51 Rmm 2:09.00 2:11.75
30.54 1:03.08 (32.54) 1:36.64 (33.56) 2:11.75 (35.11)
2 Mench, Lee E 52 Hsam 2:15.00 2:12.25
31.42 1:04.92 (33.50) 1:39.44 (34.52) 2:12.25 (32.81)
3 Di Tolla, Robert 50 Ariz-AZ 2:18.88 2:19.22
33.91 1:09.23 (35.32) 1:45.01 (35.78) 2:19.22 (34.21)
4 Schmitt, Eric J 54 Nova-CA 2:40.00 2:39.11
36.92 1:17.00 (40.08) 1:58.20 (41.20) 2:39.11 (40.91)
5 Downey, Chris A 53 Mission Viejo-CA 2:30.00 2:39.64
34.68 1:14.27 (39.59) 1:57.97 (43.70) 2:39.64 (41.67)
6 Moore, Michael W 54 Fog 3:06.00 2:59.62
43.64 1:29.02 (45.38) 2:14.36 (45.34) 2:59.62 (45.26)
7 Trowbridge, Val K 50 Mission Viejo-CA 2:55.70 3:18.52
43.65 1:34.45 (50.80) 2:28.50 (54.05) 3:18.52 (50.02)
Event 22 Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gruber, Glenn A 55 Cal Tech Masters-CA 2:28.00 2:23.65
32.60 1:08.95 (36.35) 1:46.23 (37.28) 2:23.65 (37.42)
2 Bailey, Hop 57 Ariz-AZ 2:34.00 2:36.45
36.77 1:16.08 (39.31) 1:56.50 (40.42) 2:36.45 (39.95)
3 Greenberg, Henry 56 Nova-CA 3:06.00 2:52.54
42.22 1:26.65 (44.43) 2:11.51 (44.86) 2:52.54 (41.03)
4 Olsen, Jay R 55 Wh2o-CA 3:00.00 2:55.43
41.62 1:26.51 (44.89) 2:11.70 (45.19) 2:55.43 (43.73)
5 Todd, Allen C 55 Nova-CA 3:00.00 2:57.47
41.05 1:25.79 (44.74) 2:12.99 (47.20) 2:57.47 (44.48)
6 Kilz, Raymond J 57 Unat-CA 3:00.00 3:31.88
1:44.55 ( ) 3:31.88 (1:47.33)
Event 22 Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Amr, Medhat 62 UC Irvine-CA 2:59.00 2:56.86
39.94 1:24.72 (44.78) 2:11.88 (47.16) 2:56.86 (44.98)
2 Murray, Allen K 60 UC Irvine-CA 2:42.00 2:57.61
37.75 1:22.96 (45.21) 2:11.33 (48.37) 2:57.61 (46.28)
3 Clyne, James L 63 Mission Viejo-CA 3:52.00 3:17.14
43.24 1:32.13 (48.89) 2:23.91 (51.78) 3:17.14 (53.23)
Event 22 Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Tong, Pin 67 Mission Viejo-CA 4:34.80 5:18.84
1:01.05 2:21.68 (1:20.63) 3:48.61 (1:26.93) 5:18.84 (1:30.23)
Event 22 Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mitchell, Tom 71 Unat-CA 3:24.90 3:25.57
46.55 1:40.61 (54.06) 2:35.01 (54.40) 3:25.57 (50.56)
2 O Brien, Perry 72 South West-CA 3:09.24 3:32.49
48.71 1:42.49 (53.78) 2:38.76 (56.27) 3:32.49 (53.73)
3 Schofield, Steven E 72 South West-CA 3:47.03 3:47.36
53.51 1:50.41 (56.90) 2:49.65 (59.24) 3:47.36 (57.71)
4 Rolph, Robert W 73 Mission Viejo-CA 3:31.23 3:48.81
56.24 1:55.65 (59.41) 2:54.75 (59.10) 3:48.81 (54.06)
Event 22 Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Piemme, Frank M 79 Santa Barbara-CA 2:10.00 3:11.60
42.83 1:32.11 (49.28) 2:23.66 (51.55) 3:11.60 (47.94)
2 Arth, Lee C 79 Unat-CA 3:41.87 3:33.11
50.20 1:44.72 (54.52) 2:39.61 (54.89) 3:33.11 (53.50)
3 Mondor, Christian R 79 Coast-33 6:40.58 5:49.74
1:18.49 2:52.42 (1:33.93) 4:24.47 (1:32.05) 5:49.74 (1:25.27)
Event 22 Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Schmidt, Jurgen B 81 Santa Barbara-CA 3:30.00 3:33.00
49.15 1:44.13 (54.98) 2:40.48 (56.35) 3:33.00 (52.52)
Event 22 Men 85-89 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Haver, Tom T 86 Sdsm-SI 5:20.00 5:29.59
1:15.28 2:42.24 (1:26.96) 4:06.89 (1:24.65) 5:29.59 (1:22.70)
Event 23 Women 19-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Rogers, Xan 21 Santa Clarita-CA 10:57.20 11:03.90
36.87 1:17.48 (40.61) 1:59.18 (41.70) 2:40.98 (41.80)
3:22.66 (41.68) 4:04.91 (42.25) 4:46.89 (41.98) 5:29.10 (42.21)
6:11.07 (41.97) 6:53.42 (42.35) 7:27.30 (33.88) 8:18.13 (50.83)
9:00.05 (41.92) 9:42.42 (42.37) 10:12.83 (30.41) 11:03.90 (51.07)
2 Bounds, Brandy S 23 Nova-CA 12:30.00 11:19.57
36.65 1:17.47 (40.82) 2:00.42 (42.95) 2:42.64 (42.22)
3:25.71 (43.07) 4:08.67 (42.96) 4:51.88 (43.21) 5:35.33 (43.45)
6:18.21 (42.88) 7:01.95 (43.74) 7:44.59 (42.64) 8:28.44 (43.85)
9:11.69 (43.25) 9:55.13 (43.44) 10:37.31 (42.18) 11:19.57 (42.26)
Event 23 Women 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Day, Nadine K 34 IM-IL 9:30.00 9:42.24
32.19 1:07.92 (35.73) 1:44.36 (36.44) 2:20.78 (36.42)
2:57.66 (36.88) 3:34.73 (37.07) 4:11.78 (37.05) 4:48.65 (36.87)
5:25.52 (36.87) 6:02.80 (37.28) 6:39.78 (36.98) 7:16.72 (36.94)
7:53.74 (37.02) 8:30.71 (36.97) 9:07.68 (36.97) 9:42.24 (34.56)
2 Fox, Monica M 30 UC Irvine-CA 11:00.00 10:49.35
37.83 1:19.07 (41.24) 2:01.53 (42.46) 2:43.32 (41.79)
3:24.73 (41.41) 4:06.28 (41.55) 4:47.78 (41.50) 5:28.41 (40.63)
6:09.32 (40.91) 6:49.49 (40.17) 7:30.50 (41.01) 8:11.30 (40.80)
8:52.05 (40.75) 9:32.09 (40.04) 10:11.87 (39.78) 10:49.35 (37.48)
3 Tong, Connie C 33 UC Irvine-CA 12:30.00 12:41.36
42.94 1:29.51 (46.57) 2:17.06 (47.55) 3:04.31 (47.25)
3:52.42 (48.11) 4:40.33 (47.91) 5:29.31 (48.98)
6:12.65 ( ) 6:17.53 (4.88) 7:05.92 (48.39) 7:54.27 (48.35)
8:42.58 (48.31) 9:30.47 (47.89) 10:08.00 (37.53) 12:41.36 (2:33.36)
4 Coe, Alyssa B 31 Hsam 12:00.00 12:44.64
42.41 1:28.28 (45.87) 2:15.91 (47.63) 3:04.27 (48.36)
3:52.93 (48.66) 4:42.02 (49.09) 5:31.07 (49.05) 6:19.23 (48.16)
7:07.58 (48.35) 7:56.53 (48.95) 8:44.72 (48.19) 9:34.30 (49.58)
10:22.43 (48.13) 11:11.24 (48.81) 11:59.31 (48.07) 12:44.64 (45.33)
5 Garland, Alison L 32 Nova-CA 12:50.00 12:53.26
43.16 1:29.74 (46.58) 2:18.65 (48.91) 3:07.64 (48.99)
3:56.26 (48.62) 4:46.01 (49.75) 5:35.15 (49.14) 6:25.44 (50.29)
7:13.59 (48.15) 8:03.70 (50.11) 8:51.79 (48.09) 9:40.61 (48.82)
10:29.38 (48.77) 11:18.38 (49.00) 12:05.95 (47.57) 12:53.26 (47.31)
6 Jones, Danah M 33 Mission Viejo-CA 16:00.00 14:26.20
48.26 1:39.79 (51.53) 2:33.70 (53.91) 3:28.15 (54.45)
4:23.36 (55.21) 5:19.08 (55.72) 6:14.48 (55.40) 7:10.20 (55.72)
8:05.48 (55.28) 9:00.61 (55.13) 9:55.74 (55.13) 10:50.74 (55.00)
11:45.36 (54.62) 12:39.38 (54.02) 13:33.62 (54.24) 14:26.20 (52.58)
Event 23 Women 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pursell, Kirsten 37 Carl 13:00.00 11:03.02
37.71 1:18.36 (40.65) 1:59.90 (41.54) 2:41.80 (41.90)
3:23.90 (42.10) 4:05.94 (42.04) 4:48.11 (42.17) 5:30.09 (41.98)
6:12.14 (42.05) 6:54.40 (42.26) 7:36.42 (42.02) 8:17.89 (41.47)
8:59.92 (42.03) 9:41.32 (41.40) 10:22.67 (41.35) 11:03.02 (40.35)
2 Richter, Jennifer L 36 Mission Viejo-CA 13:17.63 12:55.53
43.00 1:29.15 (46.15) 2:17.45 (48.30) 3:06.66 (49.21)
3:55.91 (49.25) 4:46.11 (50.20) 5:37.58 (51.47) 6:28.77 (51.19)
7:17.45 (48.68) 8:07.51 (50.06) 8:55.17 (47.66) 9:43.61 (48.44)
10:33.26 (49.65) 11:21.79 (48.53) 12:09.20 (47.41) 12:55.53 (46.33)
Event 23 Women 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hawkinson, Cindy S 43 Rmm 14:00.00 13:45.74
47.94 1:39.64 (51.70) 2:33.40 (53.76) 3:25.76 (52.36)
4:18.88 (53.12) 5:11.49 (52.61) 6:04.70 (53.21) 6:56.87 (52.17)
7:49.99 (53.12) 8:42.09 (52.10) 9:34.10 (52.01) 10:25.22 (51.12)
11:17.20 (51.98) 12:08.30 (51.10) 12:58.84 (50.54) 13:45.74 (46.90)
2 Commons, Trisha 40 Daland-CA 14:00.00 14:08.84
47.30 1:37.01 (49.71) 2:27.95 (50.94) 3:20.56 (52.61)
4:12.38 (51.82) 5:05.38 (53.00) 5:58.62 (53.24) 6:52.24 (53.62)
7:45.51 (53.27) 8:39.42 (53.91) 9:33.26 (53.84) 10:32.65 (59.39)
11:27.11 (54.46) 12:21.36 (54.25) 13:16.37 (55.01) 14:08.84 (52.47)
Event 23 Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leutner, Joy M 46 Mission Viejo-CA 18:46.00 12:52.18
43.38 1:29.77 (46.39) 2:17.35 (47.58) 3:05.19 (47.84)
3:53.74 (48.55) 4:41.83 (48.09) 5:30.92 (49.09) 6:19.08 (48.16)
6:56.59 (37.51) 7:56.22 (59.63) 8:45.75 (49.53) 9:34.70 (48.95)
10:24.52 (49.82) 11:13.97 (49.45) 12:04.44 (50.47) 12:52.18 (47.74)
Event 23 Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Dunbar, Barbara G 55 Sdsm-SI 10:28.77 10:41.10
36.39 1:16.39 (40.00) 1:57.35 (40.96) 2:38.36 (41.01)
3:19.57 (41.21) 4:00.85 (41.28) 4:41.87 (41.02) 5:22.74 (40.87)
6:03.36 (40.62) 6:43.82 (40.46) 7:23.99 (40.17) 8:04.34 (40.35)
8:44.27 (39.93) 9:23.89 (39.62) 10:03.13 (39.24) 10:41.10 (37.97)
2 Menard, Joanne C 56 Ariz-AZ 12:17.00 12:28.07
39.70 1:27.13 (47.43) 2:14.89 (47.76) 3:02.39 (47.50)
3:50.22 (47.83) 4:37.18 (46.96) 5:24.26 (47.08) 6:11.59 (47.33)
6:59.23 (47.64) 7:46.99 (47.76) 8:34.57 (47.58) 9:22.22 (47.65)
10:09.24 (47.02) 10:56.79 (47.55) 11:43.11 (46.32) 12:28.07 (44.96)
3 Gillies, Judy L 56 Ariz-AZ 14:10.00 13:51.28
2:30.20 3:22.84 ( )
4:15.97 (53.13) 5:08.89 (52.92) 6:02.62 (53.73) 6:54.93 (52.31)
7:48.22 (53.29) 8:40.88 (52.66) 9:34.27 (53.39) 10:26.08 (51.81)
11:18.91 (52.83) 12:10.68 (51.77) 13:03.12 (52.44) 13:51.28 (48.16)
Event 23 Women 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jordan, Betsy T 67 Sdsm-SI 14:00.00 14:09.36
48.18 1:42.30 (54.12) 2:36.73 (54.43) 3:30.86 (54.13)
4:24.34 (53.48) 5:18.37 (54.03) 6:11.88 (53.51) 7:05.30 (53.42)
7:58.25 (52.95) 8:51.79 (53.54) 9:45.70 (53.91) 10:38.91 (53.21)
11:31.89 (52.98) 12:25.35 (53.46) 13:18.66 (53.31) 14:09.36 (50.70)
Event 23 Women 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes, Adrienne S 70 Sdsm-SI 14:07.58 14:53.91
50.04 1:45.61 (55.57) 2:42.43 (56.82) 3:39.59 (57.16)
4:36.00 (56.41) 5:32.44 (56.44) 6:29.11 (56.67) 7:26.62 (57.51)
8:23.49 (56.87) 9:21.02 (57.53) 10:03.75 (42.73) 11:14.81 (1:11.06)
12:11.31 (56.50) 13:07.26 (55.95) 13:35.83 (28.57) 14:53.91 (1:18.08)
Event 23 Women 80-84 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kornfeld, Maurine E 83 Coast-33 20:52.40 18:59.29
1:03.81 2:16.27 (1:12.46) 3:27.21 (1:10.94) 4:39.69 (1:12.48)
5:50.33 (1:10.64) 8:16.68 ( ) 9:29.28 (1:12.60)
10:41.09 (1:11.81) 11:54.14 (1:13.05) 13:06.72 (1:12.58) 14:20.87 (1:14.15)
15:32.07 (1:11.20) 16:44.70 (1:12.63) 17:56.04 (1:11.34) 18:59.29 (1:03.25)
Event 23 Women 85-89 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Simonton, Rita 86 Golden West-CA 18:02.04 17:53.85
58.12 2:04.71 (1:06.59) 3:13.53 (1:08.82) 4:21.59 (1:08.06)
5:29.75 (1:08.16) 6:37.43 (1:07.68) 7:45.37 (1:07.94) 8:52.81 (1:07.44)
10:01.76 (1:08.95) 11:09.80 (1:08.04) 12:17.71 (1:07.91) 13:25.15 (1:07.44)
14:33.41 (1:08.26) 15:41.27 (1:07.86) 16:48.95 (1:07.68) 17:53.85 (1:04.90)
Event 23 Men 19-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ryan, Keith J 20 Nova-CA 9:30.00 9:31.57
32.56 1:08.07 (35.51) 1:43.87 (35.80) 2:19.58 (35.71)
2:55.62 (36.04) 3:31.57 (35.95) 4:07.60 (36.03) 4:44.00 (36.40)
5:20.01 (36.01) 5:56.23 (36.22) 6:32.77 (36.54) 7:09.30 (36.53)
7:46.09 (36.79) 8:21.72 (35.63) 8:57.50 (35.78) 9:31.57 (34.07)
Event 23 Men 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Elder, Richard E 29 Mission Viejo-CA 11:00.00 10:28.91
35.89 1:15.32 (39.43) 1:56.29 (40.97) 2:37.25 (40.96)
3:17.47 (40.22) 3:57.76 (40.29) 4:31.83 (34.07) 5:18.29 (46.46)
5:58.31 (40.02) 6:38.13 (39.82) 7:17.46 (39.33) 7:56.82 (39.36)
8:35.47 (38.65) 9:14.41 (38.94) 9:51.83 (37.42) 10:28.91 (37.08)
Event 23 Men 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Zayac, John M 30 Ucsb-CA 9:58.98 10:19.59
34.61 1:11.55 (36.94) 1:49.90 (38.35) 2:28.53 (38.63)
3:07.92 (39.39) 3:47.23 (39.31) 4:26.57 (39.34) 5:05.98 (39.41)
5:45.56 (39.58) 6:24.89 (39.33) 7:04.36 (39.47) 7:44.11 (39.75)
8:23.12 (39.01) 9:02.26 (39.14) 9:42.05 (39.79) 10:19.59 (37.54)
2 Ahmadi, Magid 32 UC Irvine-CA 11:00.00 10:48.18
35.91 1:16.19 (40.28) 1:45.19 (29.00) 2:38.70 (53.51)
3:19.58 (40.88) 4:01.28 (41.70) 4:42.36 (41.08) 5:23.89 (41.53)
6:04.99 (41.10) 6:46.23 (41.24) 7:27.42 (41.19) 8:08.65 (41.23)
8:49.75 (41.10) 9:30.40 (40.65) 10:10.33 (39.93) 10:48.18 (37.85)
3 Murphy, Liam N 32 UC Irvine-CA 11:00.00 12:07.18
37.07 1:18.25 (41.18) 2:01.66 (43.41) 2:45.53 (43.87)
3:31.09 (45.56) 4:17.39 (46.30) 5:03.74 (46.35) 5:49.28 (45.54)
6:36.21 (46.93) 7:23.40 (47.19) 8:09.88 (46.48) 8:57.21 (47.33)
9:44.42 (47.21) 10:32.47 (48.05) 11:20.41 (47.94) 12:07.18 (46.77)
Event 23 Men 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lalley, Christopher P 35 Grunions-CA 12:30.50 12:24.37
39.99 1:24.40 (44.41) 2:09.89 (45.49) 2:57.22 (47.33)
3:44.92 (47.70) 4:33.48 (48.56) 5:21.82 (48.34) 6:09.85 (48.03)
6:58.00 (48.15) 7:46.36 (48.36) 8:33.96 (47.60) 9:20.98 (47.02)
10:08.22 (47.24) 10:56.18 (47.96) 11:42.63 (46.45) 12:24.37 (41.74)
2 Noyes, David S 37 Grunions-CA 13:40.00 13:25.66
42.43 2:20.34 ( ) 3:10.93 (50.59)
7:29.04 ( )
9:11.93 ( )
10:56.53 ( ) 11:46.90 (50.37) 12:37.73 (50.83) 13:25.66 (47.93)
Event 23 Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Tong, Abel S 40 Mission Viejo-CA 13:30.20 11:10.64
37.78 1:19.83 (42.05) 2:03.76 (43.93) 2:47.51 (43.75)
3:25.77 (38.26) 4:14.23 (48.46) 4:56.77 (42.54) 5:38.92 (42.15)
6:22.51 (43.59) 7:05.22 (42.71) 7:47.54 (42.32) 8:30.09 (42.55)
9:11.59 (41.50) 9:52.64 (41.05) 10:32.96 (40.32) 11:10.64 (37.68)
Event 23 Men 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Djang, Lincoln P 45 Mission Viejo-CA 10:08.07 9:39.70
34.51 1:11.86 (37.35) 1:44.73 (32.87) 2:25.74 (41.01)
3:02.30 (36.56) 3:39.22 (36.92) 4:15.69 (36.47) 4:51.74 (36.05)
5:28.04 (36.30) 6:04.44 (36.40) 6:40.85 (36.41) 7:17.25 (36.40)
7:53.56 (36.31) 8:29.12 (35.56) 9:04.37 (35.25) 9:39.70 (35.33)
2 Stites, Jim S 47 Ariz-AZ 10:29.99 10:06.67
36.46 1:14.51 (38.05) 1:53.18 (38.67) 2:32.03 (38.85)
3:11.19 (39.16) 3:50.05 (38.86) 4:28.55 (38.50) 5:06.79 (38.24)
5:44.23 (37.44) 6:22.19 (37.96) 6:59.91 (37.72) 7:37.89 (37.98)
8:15.69 (37.80) 8:53.45 (37.76) 9:31.10 (37.65) 10:06.67 (35.57)
3 Benner, Tord 45 Nova-CA 11:30.00 11:58.91
39.35 1:25.90 (46.55) 2:12.47 (46.57) 2:56.38 (43.91)
3:41.80 (45.42) 4:26.39 (44.59) 5:11.56 (45.17) 5:56.79 (45.23)
6:34.91 (38.12) 7:28.30 (53.39) 8:14.23 (45.93) 9:00.37 (46.14)
9:36.26 (35.89) 10:32.34 (56.08) 11:17.05 (44.71) 11:58.91 (41.86)
4 Capps, Kelly B 47 Mission Viejo-CA 12:25.00 12:17.16
38.82 1:21.77 (42.95) 2:07.51 (45.74) 2:54.24 (46.73)
3:41.64 (47.40) 4:28.94 (47.30) 5:17.09 (48.15) 6:05.09 (48.00)
6:12.65 (7.56) 6:51.74 ( ) 7:39.58 (47.84)
8:27.27 (47.69) 9:14.62 (47.35) 10:02.27 (47.65) 12:17.16 (2:14.89)
Event 23 Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hughes, John S 51 Rmm 9:50.00 9:47.47
33.02 1:09.37 (36.35) 1:47.01 (37.64) 2:24.98 (37.97)
3:02.40 (37.42) 3:39.22 (36.82) 4:16.18 (36.96) 4:53.68 (37.50)
5:31.18 (37.50) 6:08.35 (37.17) 6:45.50 (37.15) 7:22.58 (37.08)
7:59.32 (36.74) 8:35.98 (36.66) 9:12.10 (36.12) 9:47.47 (35.37)
2 Di Tolla, Robert 50 Ariz-AZ 10:26.88 10:27.73
36.34 1:14.19 (37.85) 1:53.91 (39.72) 2:33.16 (39.25)
3:12.45 (39.29) 3:52.30 (39.85) 4:32.34 (40.04) 5:12.14 (39.80)
5:51.47 (39.33) 6:31.54 (40.07) 7:11.84 (40.30) 7:51.48 (39.64)
8:30.65 (39.17) 9:10.63 (39.98) 9:50.93 (40.30) 10:27.73 (36.80)
3 Burns, Howard W 53 UC Irvine-CA 11:41.10 10:33.88
33.85 1:13.23 (39.38) 1:52.22 (38.99) 2:32.31 (40.09)
3:12.37 (40.06) 3:52.47 (40.10) 4:32.24 (39.77) 5:12.25 (40.01)
5:51.72 (39.47) 6:32.54 (40.82) 7:12.55 (40.01) 7:52.73 (40.18)
8:33.73 (41.00) 9:13.74 (40.01) 9:54.04 (40.30) 10:33.88 (39.84)
4 Mccartin, Mark J 50 Nova-CA 12:00.00 11:34.01
37.11 1:17.85 (40.74) 2:01.02 (43.17) 2:44.18 (43.16)
3:28.42 (44.24) 4:12.17 (43.75) 4:56.27 (44.10) 5:39.97 (43.70)
6:24.49 (44.52) 7:08.76 (44.27) 7:53.57 (44.81) 8:38.18 (44.61)
9:22.90 (44.72) 10:07.32 (44.42) 10:40.16 (32.84) 11:34.01 (53.85)
5 Larsen, Charles A 52 Wh2o-CA 15:00.00 11:54.12
40.08 1:24.30 (44.22) 2:09.40 (45.10) 2:55.12 (45.72)
3:40.44 (45.32) 4:25.60 (45.16) 5:11.64 (46.04) 5:57.46 (45.82)
6:43.38 (45.92) 7:28.71 (45.33) 8:14.01 (45.30) 8:59.02 (45.01)
9:44.29 (45.27) 10:29.11 (44.82) 11:13.34 (44.23) 11:54.12 (40.78)
6 Moore, Michael W 54 Fog 13:42.00 13:19.25
47.40 1:37.99 (50.59) 2:20.88 (42.89) 3:19.07 (58.19)
4:09.34 (50.27) 5:00.27 (50.93) 5:44.09 (43.82) 6:41.40 (57.31)
7:32.12 (50.72) 8:24.00 (51.88) 9:14.83 (50.83) 10:05.48 (50.65)
10:54.96 (49.48) 11:44.07 (49.11) 12:33.13 (49.06) 13:19.25 (46.12)
Event 23 Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gruber, Glenn A 55 Cal Tech Masters-CA 15:00.00 10:50.30
36.79 1:17.50 (40.71) 1:58.85 (41.35) 2:40.31 (41.46)
3:21.57 (41.26) 4:02.98 (41.41) 4:45.17 (42.19) 5:26.70 (41.53)
6:08.11 (41.41) 6:48.87 (40.76) 7:29.96 (41.09) 8:10.66 (40.70)
8:51.68 (41.02) 9:32.76 (41.08) 10:12.81 (40.05) 10:50.30 (37.49)
2 Bailey, Hop 57 Ariz-AZ 11:35.00 11:17.08
39.43 1:22.72 (43.29) 2:06.06 (43.34) 2:50.00 (43.94)
3:32.97 (42.97) 4:16.28 (43.31) 4:58.90 (42.62) 5:41.91 (43.01)
6:24.55 (42.64) 7:07.49 (42.94) 7:49.55 (42.06) 8:31.65 (42.10)
9:13.52 (41.87) 9:55.34 (41.82) 10:36.86 (41.52) 11:17.08 (40.22)
3 Selby, Douglas 59 Hsam 12:41.52 12:04.58
41.45 1:25.25 (43.80) 2:09.94 (44.69) 2:54.81 (44.87)
3:39.90 (45.09) 4:25.21 (45.31) 5:03.15 (37.94) 5:57.86 (54.71)
6:12.65 (14.79) 6:45.08 ( ) 7:30.35 (45.27)
8:16.77 (46.42) 9:03.18 (46.41) 9:50.14 (46.96) 12:04.58 (2:14.44)
4 Olsen, Jay R 55 Wh2o-CA 12:15.00 12:28.41
41.67 1:27.25 (45.58) 2:14.53 (47.28) 3:01.77 (47.24)
3:49.67 (47.90) 4:37.36 (47.69) 5:24.57 (47.21) 6:12.02 (47.45)
6:12.68 (0.66) 6:59.87 ( ) 7:47.50 (47.63)
8:35.40 (47.90) 9:23.09 (47.69) 10:10.48 (47.39) 12:28.41 (2:17.93)
Event 23 Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Neyenhuis, Dan E 60 Nova-CA 14:00.00 12:56.77
44.23 1:33.53 (49.30) 2:23.67 (50.14) 3:13.80 (50.13)
4:04.20 (50.40) 4:53.93 (49.73) 5:43.71 (49.78) 6:33.25 (49.54)
7:22.00 (48.75) 8:11.33 (49.33) 9:00.36 (49.03) 9:49.16 (48.80)
10:37.60 (48.44) 11:26.35 (48.75) 12:14.16 (47.81) 12:56.77 (42.61)
Event 23 Men 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mitchell, Tom 71 Unat-CA 15:39.95 15:26.62
48.21 1:44.19 (55.98) 2:42.19 (58.00) 3:41.09 (58.90)
4:39.37 (58.28) 5:38.39 (59.02) 6:37.67 (59.28) 7:36.82 (59.15)
8:36.36 (59.54) 9:35.62 (59.26) 10:35.59 (59.97) 11:35.37 (59.78)
12:34.90 (59.53) 13:33.79 (58.89) 14:31.36 (57.57) 15:26.62 (55.26)
2 Schofield, Steven E 72 South West-CA 16:51.96 16:42.33
57.89 2:01.20 (1:03.31) 3:05.32 (1:04.12) 4:09.53 (1:04.21)
5:13.39 (1:03.86) 6:16.89 (1:03.50) 7:20.67 (1:03.78) 8:23.56 (1:02.89)
9:26.83 (1:03.27) 10:29.71 (1:02.88) 11:33.75 (1:04.04) 12:36.27 (1:02.52)
13:39.38 (1:03.11) 14:41.32 (1:01.94) 15:42.97 (1:01.65) 16:42.33 (59.36)
Event 23 Men 75-79 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Silverstein, Lou 78 Ariz-AZ 18:15.00 18:37.06
1:01.70 2:13.17 (1:11.47) 3:23.46 (1:10.29) 4:35.39 (1:11.93)
5:46.12 (1:10.73) 6:56.67 (1:10.55) 8:07.36 (1:10.69) 9:18.53 (1:11.17)
10:28.00 (1:09.47) 11:38.43 (1:10.43) 12:48.99 (1:10.56) 14:00.37 (1:11.38)
15:10.88 (1:10.51) 16:21.72 (1:10.84) 17:31.46 (1:09.74) 18:37.06 (1:05.60)
Event 23 Men 80-84 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Schmidt, Jurgen B 81 Santa Barbara-CA 15:30.00 15:33.71
50.78 1:48.77 (57.99) 2:49.70 (1:00.93) 3:50.11 (1:00.41)
4:50.93 (1:00.82) 5:50.58 (59.65) 6:50.81 (1:00.23) 7:51.13 (1:00.32)
8:50.29 (59.16) 9:49.59 (59.30) 10:49.23 (59.64) 11:47.36 (58.13)
12:47.12 (59.76) 13:43.53 (56.41) 14:40.96 (57.43) 15:33.71 (52.75)
Event 24 Women 19-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kramer, Lisa S 19 Mission Viejo-CA 2:30.00 2:53.58
2 Bounds, Brandy S 23 Nova-CA 2:58.00 3:04.58
42.04 1:31.19 (49.15) 2:25.48 (54.29) 3:04.58 (39.10)
3 Harless, Tiffany M 20 Mission Viejo-CA 2:57.00 3:06.45
35.12 1:26.10 (50.98) 2:21.62 (55.52) 3:06.45 (44.83)
Event 24 Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fant, Jennifer 30 Mission Viejo-CA 2:56.50 2:57.03
37.80 1:25.06 (47.26) 2:16.49 (51.43) 2:57.03 (40.54)
2 Cramer, Rebecca J 31 Nova-CA 3:30.00 3:05.24
39.58 1:27.56 (47.98) 2:19.69 (52.13) 3:05.24 (45.55)
3 May, Meredith E 30 Mission Viejo-CA 3:30.00 3:07.40
40.04 1:30.56 (50.52) 2:26.83 (56.27) 3:07.40 (40.57)
Event 24 Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Reilly, Margaret 35 Nova-CA 2:48.16 2:49.32
2 Pursell, Kirsten 37 Carl 2:50.00 2:49.33
3 Hagadorn, Heather L 39 Rmm 2:47.67 2:52.99
4 Williams-dalgart, Margar 37 Mission Viejo-CA 3:30.00 3:15.07
39.69 1:32.26 (52.57) 2:29.75 (57.49) 3:15.07 (45.32)
5 Lutzker, Kerry E 38 Unat-CA 3:15.20 3:19.15
44.44 1:39.28 (54.84) 2:35.00 (55.72) 3:19.15 (44.15)
6 Richter, Jennifer L 36 Mission Viejo-CA 3:26.67 3:43.14
52.00 1:53.61 (1:01.61) 2:56.35 (1:02.74) 3:43.14 (46.79)
7 Gage, Susan L 39 Mission Viejo-CA 4:00.00 3:51.89
52.32 1:52.13 (59.81) 3:00.72 (1:08.59) 3:51.89 (51.17)
Event 24 Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes-neilson, Karlyn 42 Sdsm-SI 2:27.28 2:26.83
2 Bailey, Monica M 43 Ariz-AZ 2:53.00 2:47.85
35.64 1:19.14 (43.50) 2:10.73 (51.59) 2:47.85 (37.12)
3 Engel, Tami J 41 Mission Viejo-CA 2:56.00 2:51.93
37.14 1:22.12 (44.98) 2:13.54 (51.42) 2:51.93 (38.39)
4 Augerson, Lisa 41 Mission Viejo-CA 2:58.80 3:00.52
38.19 1:28.40 (50.21) 2:18.62 (50.22) 3:00.52 (41.90)
Event 24 Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mccall, Jane E 45 Laps-CA 2:53.35 2:49.07
34.46 1:19.37 (44.91) 2:09.55 (50.18) 2:49.07 (39.52)
2 Crittenden, Leianne S 48 Wcm 2:52.70 2:55.82
37.25 1:23.27 (46.02) 2:13.40 (50.13) 2:55.82 (42.42)
3 Ellington, Cheri 47 Santa Clarita-CA 3:00.00 3:09.33
38.43 1:33.74 (55.31) 2:26.97 (53.23) 3:09.33 (42.36)
Event 24 Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Seaton, Jessica W 51 Wh2o-CA 3:36.00 3:32.52
48.31 1:50.92 (1:02.61) 2:46.81 (55.89) 3:32.52 (45.71)
Event 24 Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Dunbar, Barbara G 55 Sdsm-SI 2:58.54 2:59.11
38.18 1:28.30 (50.12) 2:22.57 (54.27) 2:59.11 (36.54)
2 Pierson, Ginger L 58 MACO 3:40.00 3:24.25
46.07 1:40.78 (54.71) 2:36.62 (55.84) 3:24.25 (47.63)
3 Gettling, Janet 56 Oreg-OR 3:25.00 3:25.57
43.84 1:39.95 (56.11) 2:40.15 (1:00.20) 3:25.57 (45.42)
Event 24 Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lund, Lynne 64 Sdsm-SI 3:30.00 3:30.54
43.60 1:40.92 (57.32) 2:47.40 (1:06.48) 3:30.54 (43.14)
2 Kotzbach, Bonnie K 60 Mission Viejo-CA 4:10.25 3:52.33
53.07 1:55.67 (1:02.60) 3:03.23 (1:07.56) 3:52.33 (49.10)
3 Ramey, Marilyn A 64 Hsam 4:06.58 3:57.35
56.93 1:59.33 (1:02.40) 3:02.08 (1:02.75) 3:57.35 (55.27)
Event 24 Women 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kornfeld, Maurine E 83 Coast-33 6:28.11 6:29.75
1:41.15 3:04.61 (1:23.46) 5:22.57 (2:17.96) 6:29.75 (1:07.18)
Event 24 Women 85-89 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Simonton, Rita 86 Golden West-CA 5:40.00 5:44.44
1:25.58 2:48.00 (1:22.42) 4:38.52 (1:50.52) 5:44.44 (1:05.92)
Event 25 Men 19-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Crowell, Andrew J 20 Nova-CA 3:00.00 2:35.20
31.85 1:12.48 (40.63) 1:59.83 (47.35) 2:35.20 (35.37)
Event 25 Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
-- Raddatz, Dustin 25 Mission Viejo-CA 2:55.00 DQ
37.40 1:26.92 (49.52) 2:29.53 (1:02.61) DQ (45.07)
Event 25 Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kremers, Brian J 31 Grunions-CA 2:50.00 2:34.23
31.87 1:10.95 (39.08) 1:56.70 (45.75) 2:34.23 (37.53)
2 Kolarov, Michael C 32 Mission Viejo-CA 2:40.96 2:38.37
34.64 1:15.64 (41.00) 2:01.31 (45.67) 2:38.37 (37.06)
3 Dunham, Jason 34 Nova-CA 3:05.00 2:42.88
33.31 1:16.50 (43.19) 2:05.66 (49.16) 2:42.88 (37.22)
4 Larsen, Peder O 34 Grunions-CA 2:55.00 2:49.71
33.90 1:21.24 (47.34) 2:11.91 (50.67) 2:49.71 (37.80)
Event 25 Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Emeka, Amon S 36 Unat-CA 2:27.08 2:24.14
29.88 1:09.65 (39.77) 1:53.26 (43.61) 2:24.14 (30.88)
2 Nasser, Rob 35 Rmm 2:31.86 2:27.28
30.04 1:10.20 (40.16) 1:53.69 (43.49) 2:27.28 (33.59)
3 Murdoch, Kurt L 38 Grunions-CA 2:35.00 2:32.47
33.26 1:11.76 (38.50) 1:55.77 (44.01) 2:32.47 (36.70)
4 Jones, Kenton R 37 Sdsm-SI 2:31.99 2:34.30
32.57 1:13.34 (40.77) 1:59.00 (45.66) 2:34.30 (35.30)
5 Thomaidis, Steve 37 Grunions-CA 2:45.10 2:42.85
33.48 1:16.34 (42.86) 2:06.31 (49.97) 2:42.85 (36.54)
Event 25 Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leutner, Jerry P 40 Mission Viejo-CA 2:37.00 2:29.67
30.30 1:08.31 (38.01) 1:56.17 (47.86) 2:29.67 (33.50)
2 Weissman, Kevin C 42 Mission Viejo-CA 2:51.00 2:40.48
34.19 1:15.89 (41.70) 2:02.85 (46.96) 2:40.48 (37.63)
3 Shumate, Tim P 43 Nova-CA 2:40.00 2:40.50
31.41 1:12.68 (41.27) 2:03.79 (51.11) 2:40.50 (36.71)
4 Hammer, Mark 44 Mission Viejo-CA 2:35.00 2:49.13
32.40 1:15.09 (42.69) 2:09.08 (53.99) 2:49.13 (40.05)
5 Shaughnessy, Jim 44 Grunions-CA 3:10.00 3:08.69
39.93 1:32.43 (52.50) 2:29.12 (56.69) 3:08.69 (39.57)
6 Tongate, Terry 44 Mission Viejo-CA 4:00.00 3:09.96
37.75 1:35.46 (57.71) 2:28.29 (52.83) 3:09.96 (41.67)
7 Hayward, David S 44 Nova-CA 3:30.00 3:11.27
36.33 1:30.78 (54.45) 2:28.70 (57.92) 3:11.27 (42.57)
Event 25 Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Carter, Paul V 47 Nova-CA 2:25.00 2:24.11
28.78 1:09.09 (40.31) 1:52.93 (43.84) 2:24.11 (31.18)
2 Djang, Lincoln P 45 Mission Viejo-CA 2:29.44 2:24.67
31.51 1:08.43 (36.92) 1:51.11 (42.68) 2:24.67 (33.56)
3 Shake, Scott D 46 Ariz-AZ 2:25.06 2:26.46
31.62 1:09.30 (37.68) 1:53.19 (43.89) 2:26.46 (33.27)
4 Morales, Vincent 47 Carl 2:35.00 2:31.39
32.39 1:11.26 (38.87) 1:55.45 (44.19) 2:31.39 (35.94)
5 Goodell, Brian S 45 Mission Viejo-CA 3:30.00 2:38.32
31.08 1:12.52 (41.44) 2:03.85 (51.33) 2:38.32 (34.47)
6 Boyd, Thomas C 48 Grunions-CA 2:48.50 2:39.92
32.25 1:14.49 (42.24) 2:02.69 (48.20) 2:39.92 (37.23)
7 Adams, Daniel P 48 Wh2o-CA 2:48.32 2:41.19
36.06 1:19.60 (43.54) 2:02.85 (43.25) 2:41.19 (38.34)
8 Butler, Bill J 48 Grunions-CA 3:22.00 3:22.50
42.01 1:37.86 (55.85) 2:32.45 (54.59) 3:22.50 (50.05)
Event 25 Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Templin, John P 50 UC Irvine-CA 2:34.00 2:37.30
32.06 1:15.49 (43.43) 2:01.19 (45.70) 2:37.30 (36.11)
2 Burns, Howard W 53 UC Irvine-CA 2:46.60 2:46.04
33.23 1:18.56 (45.33) 2:09.12 (50.56) 2:46.04 (36.92)
Event 25 Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Derr, John M 55 Ventura-CA 2:50.00 2:47.46
34.55 1:19.77 (45.22) 2:02.85 (43.08) 2:47.46 (44.61)
2 Gruber, Glenn A 55 Cal Tech Masters-CA 2:51.00 2:50.57
33.14 1:18.24 (45.10) 2:12.61 (54.37) 2:50.57 (37.96)
3 Denio, Galen D 57 Las Vegas-CA 3:00.00 2:54.16
37.72 1:26.54 (48.82) 2:15.13 (48.59) 2:54.16 (39.03)
4 Bailey, Hop 57 Ariz-AZ 3:05.00 2:57.62
37.25 1:25.64 (48.39) 2:18.81 (53.17) 2:57.62 (38.81)
5 Figueiredo, Paulo 58 Wh2o-CA 3:01.00 2:59.67
35.19 1:22.84 (47.65) 2:19.53 (56.69) 2:59.67 (40.14)
6 Greenberg, Henry 56 Nova-CA 3:16.17 3:12.00
39.69 1:35.53 (55.84) 2:31.53 (56.00) 3:12.00 (40.47)
Event 25 Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Freshley, Mike R 63 Sdsm-SI 3:05.00 2:51.11
34.34 1:22.43 (48.09) 2:12.16 (49.73) 2:51.11 (38.95)
2 Murray, Allen K 60 UC Irvine-CA 3:15.00 3:25.84
43.78 1:39.86 (56.08) 2:37.20 (57.34) 3:25.84 (48.64)
Event 25 Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Best, Bob 72 Sdsm-SI 3:22.00 3:29.07
43.30 1:38.83 (55.53) 2:39.17 (1:00.34) 3:29.07 (49.90)
2 Mcconnell, Stan 73 Huntington Beach-CA 3:35.00 3:34.44
46.42 1:41.15 (54.73) 2:44.81 (1:03.66) 3:34.44 (49.63)
Event 25 Men 75-79 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Piemme, Frank M 79 Santa Barbara-CA 3:43.00 3:54.30
48.20 1:56.00 (1:07.80) 3:03.24 (1:07.24) 3:54.30 (51.06)
2 Arth, Lee C 79 Unat-CA 4:01.27 4:11.59
1:01.30 2:05.58 (1:04.28) 3:14.95 (1:09.37) 4:11.59 (56.64)
3 Silverstein, Lou 78 Ariz-AZ 4:35.00 5:03.45
1:22.50 2:27.91 (1:05.41) 3:58.66 (1:30.75) 5:03.45 (1:04.79)
Event 25 Men 85-89 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Johnston, William H 86 Wcm 4:56.78 5:21.22
1:09.54 2:41.92 (1:32.38) 4:28.00 (1:46.08) 5:21.22 (53.22)
Event 26 Women 76-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 2:21.71
1) Kramer, Lisa S 19 2) Harless, Tiffany M 20
3) Dolan, Courtney E 22 4) Guerrero, Tanya M 28
35.05 1:09.43 (34.38) 1:47.37 (37.94) 2:21.71 (34.34)
Event 26 Women 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:20.00 2:17.33
1) Garland, Alison L 32 2) Andrews, Jenn A 25
3) Bounds, Brandy S 23 4) Cramer, Rebecca J 31
33.82 1:07.35 (33.53) 1:40.64 (33.29) 2:17.33 (36.69)
Event 26 Women 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 2:07.96
1) Engel, Tami J 41 2) Fant, Jennifer 30
3) May, Meredith E 30 4) Packard, Shannon 21
30.98 1:05.56 (34.58) 1:39.01 (33.45) 2:07.96 (28.95)
2 Mission Viejo Masters-CA 'B' NT 2:25.88
1) Jones, Danah M 33 2) Vellarde, Stacy 34
3) Sladek, Suzanne 40 4) Wang, Jiajia 25
38.50 1:16.35 (37.85) 1:55.09 (38.74) 2:25.88 (30.79)
Event 26 Women 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 2:28.12
1) Leutner, Joy M 46 2) Richter, Jennifer L 36
3) Williams-dalgart, Margaret E 37 4) Augerson, Lisa 41
34.80 1:13.25 (38.45) 1:44.97 (31.72) 2:28.12 (43.15)
2 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:31.77 2:33.00
1) Ryan, Dana D 46 2) Staffan, Michelle R 46
3) Hager, Kathryn A 48 4) Reilly, Margaret 35
35.85 1:21.84 (45.99) 2:00.31 (38.47) 2:33.00 (32.69)
3 Long Beach Grunions-CA 'A' 3:22.00 3:01.97
1) Hayes, Penny S 54 2) Schuldt, Jana 27
3) Jacobus, Anne M 54 4) Hayes, Patrica C 51
59.15 1:26.66 (27.51) 3:01.97 (1:35.31)
Event 26 Women 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 2:45.83
1) Gage, Susan L 39 2) Uthus, Gwen L 50
3) Jensen, Merci 53 4) Kotzbach, Bonnie K 60
39.71 1:18.30 (38.59) 2:02.85 (44.55) 2:45.83 (42.98)
Event 27 Men 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 1:45.20 1:50.06
1) Crowell, Andrew J 20 2) Priest, Andrew P 26
3) Ryan, Keith J 20 4) Collins, Michael 38
27.45 55.01 (27.56) 1:22.17 (27.16) 1:50.06 (27.89)
2 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 1:57.31
1) Grace, Dane K 25 2) Raddatz, Dustin 25
3) O Hare, Nicholas C 27 4) Elder, Richard E 29
31.00 1:02.68 (31.68) 1:30.33 (27.65) 1:57.31 (26.98)
3 Long Beach Grunions-CA 'A' 1:59.00 1:58.25
1) Ochoa, Enrique A 22 2) Larsen, Peder O 34
3) Kremers, Brian J 31 4) Clark, Kevin 26
29.30 57.67 (28.37) 1:25.95 (28.28) 1:58.25 (32.30)
Event 27 Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 UC Irvine-CA 'A' NT 1:55.22
1) Jacobsen, Todd W 40 2) Murphy, Liam N 32
3) Ahmadi, Magid 32 4) Burns, Howard W 53
26.85 56.27 (29.42) 1:26.00 (29.73) 1:55.22 (29.22)
2 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 1:56.05
1) Steed, Steve M 33 2) Straehle, Bernd J 35
3) Rumsey, Blake 40 4) Tong, Abel S 40
27.04 59.01 (31.97) 1:28.59 (29.58) 1:56.05 (27.46)
3 Long Beach Grunions-CA 'A' 2:08.00 2:03.16
1) Sandlin, Charles P 21 2) Lalley, Christopher P 35
3) Iacoponi, Joe 39 4) Kienitz, Michael 34
32.57 1:03.16 (30.59) 1:35.34 (32.18) 2:03.16 (27.82)
Event 27 Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 1:54.50 1:47.55
1) Shumate, Tim P 43 2) Carter, Paul V 47
3) Dunham, Jason 34 4) Wherritt, Wiliam C 38
27.29 53.58 (26.29) 1:20.88 (27.30) 1:47.55 (26.67)
2 Long Beach Grunions-CA 'A' 1:56.00 1:53.80
1) Thomaidis, Steve 37 2) Boyd, Thomas C 48
3) Noyes, David S 37 4) Murdoch, Kurt L 38
27.98 55.65 (27.67) 1:26.82 (31.17) 1:53.80 (26.98)
3 Mission Viejo Masters-CA 'D' NT 1:54.70
1) Weissman, Kevin C 42 2) Leutner, Jerry P 40
3) Goodell, Brian S 45 4) Djang, Lincoln P 45
28.73 56.99 (28.26) 1:25.08 (28.09) 1:54.70 (29.62)
4 Mission Viejo Masters-CA 'C' NT 2:07.69
1) Hollenbeck, Jeff A 39 2) Tongate, Terry 44
3) Hammer, Mark 44 4) Carlsen, Richard L 45
35.68 1:08.28 (32.60) 1:37.81 (29.53) 2:07.69 (29.88)
5 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 2:12.25
1) Anderson, Jim 45 2) Divan, Paul E 53
3) Barton, Jim 49 4) Carlson, Eric 37
36.53 1:11.23 (34.70) 1:40.28 (29.05) 2:12.25 (31.97)
6 Long Beach Grunions-CA 'B' 2:26.00 2:14.11
1) Shaughnessy, Jim 44 2) Butler, Bill J 48
3) Ferguson, Howard A 50 4) Richards, Steven W 40
31.24 1:09.00 (37.76) 1:41.84 (32.84) 2:14.11 (32.27)
Event 27 Men 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:10.00 2:03.42
1) Mccartin, Mark J 50 2) Todd, Allen C 55
3) Taylor, Craig 51 4) Schmitt, Eric J 54
29.50 1:01.55 (32.05) 1:32.06 (30.51) 2:03.42 (31.36)
2 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 2:06.97
1) Dwyer, Patrick A 54 2) Downey, Chris A 53
3) Hopp, Brian K 46 4) Capps, Kelly B 47
31.61 1:03.43 (31.82) 2:06.97 (1:03.54)
Event 27 Men 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 3:28.25 2:26.92
1) Smethurst, Everett W 69 2) Greenberg, Henry 56
3) Neyenhuis, Dan E 60 4) Anderson, Fred W 62
42.41 1:17.50 (35.09) 1:52.25 (34.75) 2:26.92 (34.67)
-- Mission Viejo Masters-CA 'A' NT DQ
1) Trowbridge, Val K 50 2) Tong, Pin 67
3) Rolph, Robert W 73 4)
33.95 1:22.33 (48.38) 2:03.56 (41.23)
Event 28 Women 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Rogers, Xan 21 Santa Clarita-CA 1:12.65 1:12.29
34.97 1:12.29 (37.32)
2 Bounds, Brandy S 23 Nova-CA 1:09.00 1:13.15
35.13 1:13.15 (38.02)
3 Harless, Tiffany M 20 Mission Viejo-CA 1:12.44 1:13.85
35.06 1:13.85 (38.79)
Event 28 Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Guerrero, Tanya M 28 Mission Viejo-CA 1:19.55 1:20.66
37.92 1:20.66 (42.74)
2 Marthell, Yvette J 28 Grunions-CA 1:40.00 1:36.15
47.75 1:36.15 (48.40)
3 Schuldt, Jana 27 Grunions-CA 2:30.00 2:04.70
57.21 2:04.70 (1:07.49)
Event 28 Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Day, Nadine K 34 IM-IL 1:01.04 1:00.32
29.66 1:00.32 (30.66)
2 Leigh-wood, Caroline 31 Nvm 1:06.56 1:05.17
31.53 1:05.17 (33.64)
3 Fox, Monica M 30 UC Irvine-CA 1:10.00 1:07.77
33.08 1:07.77 (34.69)
4 Santoro, Jennifer 30 UC Irvine-CA 1:12.00 1:10.38
34.00 1:10.38 (36.38)
5 May, Meredith E 30 Mission Viejo-CA 1:15.00 1:11.32
34.71 1:11.32 (36.61)
6 Cramer, Rebecca J 31 Nova-CA 1:30.00 1:14.21
35.65 1:14.21 (38.56)
7 Coe, Alyssa B 31 Hsam 1:19.00 1:14.93
36.32 1:14.93 (38.61)
8 Tong, Connie C 33 UC Irvine-CA 1:21.00 1:22.25
39.22 1:22.25 (43.03)
Event 28 Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gross, Peggy 36 UC Irvine-CA 1:00.50 59.48
28.59 59.48 (30.89)
2 Rietz, Heather M 36 Excl 1:07.68 1:05.46
31.94 1:05.46 (33.52)
3 Lovell-hampton, Surrena 38 Hsam 1:03.99 1:05.58
32.05 1:05.58 (33.53)
4 Hagadorn, Heather L 39 Rmm 1:03.30 1:07.45
31.99 1:07.45 (35.46)
5 Williams-dalgart, Margar 37 Mission Viejo-CA 1:21.00 1:16.18
35.76 1:16.18 (40.42)
6 Gage, Susan L 39 Mission Viejo-CA 1:50.00 1:28.20
41.08 1:28.20 (47.12)
7 Barrett, Connie 35 Mission Viejo-CA 1:45.15 1:35.37
44.29 1:35.37 (51.08)
Event 28 Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes-neilson, Karlyn 42 Sdsm-SI 1:00.10 59.59
29.09 59.59 (30.50)
2 Engel, Tami J 41 Mission Viejo-CA 1:08.00 1:06.06
32.10 1:06.06 (33.96)
3 Bailey, Monica M 43 Ariz-AZ 1:08.00 1:06.76
32.15 1:06.76 (34.61)
4 Major, Rebecca P 41 Ariz-AZ 1:11.31 1:08.03
32.54 1:08.03 (35.49)
5 Winslow, Laura 44 Ariz-AZ 1:07.80 1:08.19
33.00 1:08.19 (35.19)
6 Grenier, Marisa S 44 Out of District 1:41.29 1:39.19
47.16 1:39.19 (52.03)
Event 28 Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Crittenden, Leianne S 48 Wcm 1:05.50 1:06.37
31.33 1:06.37 (35.04)
2 Ellington, Cheri 47 Santa Clarita-CA 1:16.70 1:14.34
35.55 1:14.34 (38.79)
3 Ryan, Dana D 46 Nova-CA 1:16.93 1:18.00
37.71 1:18.00 (40.29)
4 Ball, Jennifer J 45 Nova-CA 1:35.00 1:38.44
47.21 1:38.44 (51.23)
5 Staffan, Michelle R 46 Nova-CA 1:40.00 1:43.43
49.07 1:43.43 (54.36)
Event 28 Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Uthus, Gwen L 50 Mission Viejo-CA 1:21.68 1:19.53
38.47 1:19.53 (41.06)
2 Hayes, Patrica C 51 Grunions-CA 1:19.82 1:21.34
37.53 1:21.34 (43.81)
3 Kay, Maty-chris 51 Unat-CA 1:21.66 1:21.70
39.11 1:21.70 (42.59)
4 Seaton, Jessica W 51 Wh2o-CA 1:27.00 1:24.81
40.42 1:24.81 (44.39)
5 Jacobus, Anne M 54 Grunions-CA 1:45.00 1:43.15
49.82 1:43.15 (53.33)
6 Hayes, Penny S 54 Grunions-CA 2:30.00 2:13.05
1:01.05 2:13.05 (1:12.00)
Event 28 Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Dunbar, Barbara G 55 Sdsm-SI 1:09.55 1:11.86
34.57 1:11.86 (37.29)
Event 28 Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kotzbach, Bonnie K 60 Mission Viejo-CA 1:25.37 1:30.52
43.26 1:30.52 (47.26)
Event 28 Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Little, Jeanne 67 Sdsm-SI 1:27.22 1:24.71
40.64 1:24.71 (44.07)
Event 28 Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Roper, Gail 75 Ariz-AZ 1:30.00 1:26.90
42.35 1:26.90 (44.55)
Event 28 Women 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Baar, Ruth H 82 Santa Barbara-CA 1:51.20 1:50.73
53.43 1:50.73 (57.30)
2 Altus, Grace T 80 Santa Barbara-CA 2:12.27 2:01.16
56.95 2:01.16 (1:04.21)
3 Silva, Diana M 82 Sdsm-SI 2:05.00 2:05.80
57.93 2:05.80 (1:07.87)
4 Kornfeld, Maurine E 83 Coast-33 2:10.29 2:10.87
1:03.12 2:10.87 (1:07.75)
Event 29 Men 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Maczka, Evan C 21 Santa Barbara-CA 58.00 57.97
27.63 57.97 (30.34)
2 Ryan, Keith J 20 Nova-CA 57.40 58.56
28.76 58.56 (29.80)
3 Crowell, Andrew J 20 Nova-CA 1:00.00 59.83
29.76 59.83 (30.07)
Event 29 Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Chapman, Michael C 27 Unat-CA 1:08.00 1:00.86
28.41 1:00.86 (32.45)
2 Elder, Richard E 29 Mission Viejo-CA 1:02.00 1:01.34
29.73 1:01.34 (31.61)
3 O Hare, Nicholas C 27 Mission Viejo-CA 1:10.77 1:02.42
30.21 1:02.42 (32.21)
4 Priest, Andrew P 26 Nova-CA 1:05.37 1:02.88
30.88 1:02.88 (32.00)
5 Raddatz, Dustin 25 Mission Viejo-CA 1:15.00 1:11.07
33.55 1:11.07 (37.52)
6 Grace, Dane K 25 Mission Viejo-CA 1:10.01 1:13.48
36.09 1:13.48 (37.39)
7 Touchton, Christopher J 26 Wh2o-CA 1:30.00 1:21.77
40.22 1:21.77 (41.55)
Event 29 Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Giacobe, Drew H 30 Grunions-CA 1:02.50 1:00.17
29.16 1:00.17 (31.01)
2 Steed, Steve M 33 Mission Viejo-CA 1:02.00 1:01.35
30.65 1:01.35 (30.70)
3 Ahmadi, Magid 32 UC Irvine-CA 1:05.00 1:03.09
29.81 1:03.09 (33.28)
4 Murphy, Liam N 32 UC Irvine-CA 1:01.00 1:04.04
30.24 1:04.04 (33.80)
5 Wen, Patrick J 32 Ucla-CA 1:08.00 1:04.16
31.18 1:04.16 (32.98)
6 Larsen, Peder O 34 Grunions-CA 1:04.50 1:04.39
31.30 1:04.39 (33.09)
7 Dunham, Jason 34 Nova-CA 1:08.00 1:04.91
31.22 1:04.91 (33.69)
8 Armijo, Steven 34 Grunions-CA 1:25.34 1:19.92
37.92 1:19.92 (42.00)
Event 29 Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Emeka, Amon S 36 Unat-CA 1:00.80 57.13
27.90 57.13 (29.23)
2 Nasser, Rob 35 Rmm 58.95 57.87
28.43 57.87 (29.44)
3 Wherritt, Wiliam C 38 Nova-CA 1:00.00 1:01.31
29.40 1:01.31 (31.91)
4 Dillon, Matthew C 35 Grunions-CA 1:25.00 1:19.61
39.38 1:19.61 (40.23)
5 Hollenbeck, Jeff A 39 Mission Viejo-CA 1:20.00 1:21.61
38.82 1:21.61 (42.79)
6 English, Colvin A 35 Grunions-CA 1:12.00 1:23.87
38.70 1:23.87 (45.17)
7 Khatabi, Hamid R 39 Ariz-AZ 1:20.00 1:30.47
38.88 1:30.47 (51.59)
Event 29 Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leutner, Jerry P 40 Mission Viejo-CA 59.00 57.40
28.11 57.40 (29.29)
2 Mcdonald, Emeric 42 Mvm-PC 57.50 57.92
28.07 57.92 (29.85)
3 Jacobsen, Todd W 40 UC Irvine-CA 1:03.74 1:00.42
30.04 1:00.42 (30.38)
4 Shumate, Tim P 43 Nova-CA 1:00.00 1:00.85
28.64 1:00.85 (32.21)
5 Tong, Abel S 40 Mission Viejo-CA 1:03.70 1:02.62
30.35 1:02.62 (32.27)
6 Weissman, Kevin C 42 Mission Viejo-CA 1:05.00 1:02.81
30.74 1:02.81 (32.07)
7 Barbrick, Pete 41 Nova-CA 1:10.20 1:07.36
32.47 1:07.36 (34.89)
8 Campbell, Chris 43 Mvm-PC 1:11.00 1:08.37
33.19 1:08.37 (35.18)
9 Junk, Scott 43 Grunions-CA 1:18.00 1:09.92
33.60 1:09.92 (36.32)
10 Richards, Steven W 40 Grunions-CA 1:35.00 1:32.43
43.76 1:32.43 (48.67)
Event 29 Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Carter, Paul V 47 Nova-CA 56.00 57.40
28.38 57.40 (29.02)
2 Stites, Jim S 47 Ariz-AZ 1:02.99 1:01.00
30.51 1:01.00 (30.49)
3 Goodell, Brian S 45 Mission Viejo-CA 1:05.00 1:01.17
29.63 1:01.17 (31.54)
4 Livingston, Gerald 46 Sdsm-SI 1:03.25 1:02.96
30.82 1:02.96 (32.14)
5 Carlsen, Richard L 45 Mission Viejo-CA 1:08.06 1:06.56
31.14 1:06.56 (35.42)
6 Hopp, Brian K 46 Mission Viejo-CA 1:07.35 1:10.49
32.79 1:10.49 (37.70)
7 Ryan, John R 45 Nova-CA 1:16.81 1:19.08
35.70 1:19.08 (43.38)
8 Wichman, Michael W 45 Nova-CA 2:10.00 1:30.42
42.37 1:30.42 (48.05)
Event 29 Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mench, Lee E 52 Hsam 59.50 58.72
28.39 58.72 (30.33)
2 Hughes, John S 51 Rmm 1:00.50 1:00.37
28.55 1:00.37 (31.82)
3 Di Tolla, Robert 50 Ariz-AZ 1:02.88 1:02.56
30.80 1:02.56 (31.76)
4 Downey, Chris A 53 Mission Viejo-CA 1:06.00 1:09.10
32.55 1:09.10 (36.55)
5 Schmitt, Eric J 54 Nova-CA 1:12.00 1:10.00
34.36 1:10.00 (35.64)
6 Bauer, Jon F 52 Wh2o-CA 1:15.00 1:10.61
33.72 1:10.61 (36.89)
7 Dwyer, Patrick A 54 Mission Viejo-CA 1:06.00 1:12.25
32.92 1:12.25 (39.33)
8 Ferguson, Howard A 50 Grunions-CA 1:38.00 1:15.93
36.14 1:15.93 (39.79)
9 Trowbridge, Val K 50 Mission Viejo-CA 1:17.41 1:18.27
36.20 1:18.27 (42.07)
Event 29 Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gruber, Glenn A 55 Cal Tech Masters-CA 1:05.29 1:04.96
31.29 1:04.96 (33.67)
2 Bailey, Hop 57 Ariz-AZ 1:12.00 1:11.00
34.37 1:11.00 (36.63)
3 Todd, Allen C 55 Nova-CA 1:15.00 1:13.43
35.45 1:13.43 (37.98)
4 Olsen, Jay R 55 Wh2o-CA 1:15.00 1:19.09
38.37 1:19.09 (40.72)
5 Kilz, Raymond J 57 Unat-CA 1:20.00 1:25.87
41.03 1:25.87 (44.84)
6 Roth, Arthur A 55 Nova-CA 1:45.11 1:43.39
50.58 1:43.39 (52.81)
Event 29 Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lieberman, Chuck 60 Scaq-CA 1:08.00 1:09.78
33.05 1:09.78 (36.73)
2 Murray, Allen K 60 UC Irvine-CA 1:15.20 1:15.48
36.21 1:15.48 (39.27)
3 Neyenhuis, Dan E 60 Nova-CA 1:13.00 1:15.62
37.13 1:15.62 (38.49)
4 Anderson, Fred W 62 Nova-CA 1:25.45 1:20.69
37.18 1:20.69 (43.51)
5 Clyne, James L 63 Mission Viejo-CA 1:24.42 1:23.95
38.25 1:23.95 (45.70)
6 Freshley, Mike R 63 Sdsm-SI 1:09.00 2:03.67
32.70 2:03.67 (1:30.97)
Event 29 Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Tong, Pin 67 Mission Viejo-CA 2:02.60 2:07.16
54.87 2:07.16 (1:12.29)
Event 29 Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Schofield, Steven E 72 South West-CA 1:38.51 1:37.34
45.70 1:37.34 (51.64)
2 Mc Meekin, Robert 70 Santa Clarita-CA 1:51.11 2:05.80
53.17 2:05.80 (1:12.63)
Event 29 Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Piemme, Frank M 79 Santa Barbara-CA 1:19.00 1:22.47
39.26 1:22.47 (43.21)
2 Arth, Lee C 79 Unat-CA 1:42.43 1:38.46
46.81 1:38.46 (51.65)
Event 29 Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Schmidt, Jurgen B 81 Santa Barbara-CA 1:34.00 1:29.13
40.77 1:29.13 (48.36)
Event 30 Women 19-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Rogers, Xan 21 Santa Clarita-CA 34.97 34.52
2 Kramer, Lisa S 19 Mission Viejo-CA 37.00 39.35
3 Dolan, Courtney E 22 Mission Viejo-CA 48.00 53.75
Event 30 Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Andrews, Jenn A 25 Nova-CA 37.80 37.56
2 Marthell, Yvette J 28 Grunions-CA 49.00 1:07.15
Event 30 Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Santoro, Jennifer 30 UC Irvine-CA 37.00 37.02
2 Fant, Jennifer 30 Mission Viejo-CA 37.50 37.76
3 Coe, Alyssa B 31 Hsam 42.00 42.24
Event 30 Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Reilly, Margaret 35 Nova-CA 38.61 38.27
2 Gage, Susan L 39 Mission Viejo-CA 1:00.00 47.17
3 Barrett, Connie 35 Mission Viejo-CA 51.12 58.57
Event 30 Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bailey, Monica M 43 Ariz-AZ 36.55 34.41
2 Major, Rebecca P 41 Ariz-AZ 39.62 38.44
3 Augerson, Lisa 41 Mission Viejo-CA 39.00 38.88
4 Grenier, Marisa S 44 Out of District 53.40 56.13
Event 30 Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mccall, Jane E 45 Laps-CA 41.74 36.80
2 Hager, Kathryn A 48 Nova-CA 48.21 47.36
3 Ball, Jennifer J 45 Nova-CA 1:05.00 1:00.01
4 Smith, Alison D 48 Nova-CA 2:15.00 1:22.83
Event 30 Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Serianni, Vicki 53 Ucla-CA 40.00 39.38
2 Uthus, Gwen L 50 Mission Viejo-CA 44.97 44.20
3 Hayes, Patrica C 51 Grunions-CA 46.08 44.25
4 Jacobus, Anne M 54 Grunions-CA 1:00.00 56.91
5 Hayes, Penny S 54 Grunions-CA 1:20.00 1:26.81
Event 30 Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gettling, Janet 56 Oreg-OR 45.00 42.19
2 Pierson, Ginger L 58 MACO 47.00 45.26
Event 30 Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lund, Lynne 64 Sdsm-SI 46.00 46.41
Event 30 Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jordan, Betsy T 67 Sdsm-SI 43.00 42.81
Event 30 Women 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Silva, Diana M 82 Sdsm-SI 1:07.00 1:02.54
2 Baar, Ruth H 82 Santa Barbara-CA 1:03.31 1:03.81
3 Kornfeld, Maurine E 83 Coast-33 1:11.56 1:11.02
4 Altus, Grace T 80 Santa Barbara-CA 1:20.31 1:16.08
Event 31 Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 O Hare, Nicholas C 27 Mission Viejo-CA 37.67 33.89
2 Raddatz, Dustin 25 Mission Viejo-CA 34.00 36.92
Event 31 Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kremers, Brian J 31 Grunions-CA 35.00 32.40
2 Steed, Steve M 33 Mission Viejo-CA 35.00 32.90
3 Larsen, Peder O 34 Grunions-CA 35.00 38.03
4 Armijo, Steven 34 Grunions-CA 55.75 46.91
Event 31 Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Emeka, Amon S 36 Unat-CA 29.57 29.96
2 Murdoch, Kurt L 38 Grunions-CA 31.00 31.52
3 Wherritt, Wiliam C 38 Nova-CA 36.00 35.97
4 Hollenbeck, Jeff A 39 Mission Viejo-CA 45.00 42.59
5 English, Colvin A 35 Grunions-CA 45.00 48.30
Event 31 Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jacobsen, Todd W 40 UC Irvine-CA 33.47 32.05
2 Shumate, Tim P 43 Nova-CA 32.50 33.61
3 Weissman, Kevin C 42 Mission Viejo-CA 36.00 35.15
4 Shaughnessy, Jim 44 Grunions-CA 39.50 38.86
5 Campbell, Chris 43 Mvm-PC 41.00 40.40
6 Barbrick, Pete 41 Nova-CA 34.20 41.82
7 Junk, Scott 43 Grunions-CA 41.00 42.28
8 Grubb, Eric W 40 Grunions-CA 55.00 53.10
Event 31 Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Shake, Scott D 46 Ariz-AZ 30.21 30.14
2 Morales, Vincent 47 Carl 34.00 32.20
3 Carter, Paul V 47 Nova-CA 28.00 32.57
4 Goodell, Brian S 45 Mission Viejo-CA 32.00 32.71
5 Benner, Tord 45 Nova-CA 33.50 32.83
6 Livingston, Gerald 46 Sdsm-SI 35.21 34.41
7 Adams, Daniel P 48 Wh2o-CA 38.34 37.76
8 Butler, Bill J 48 Grunions-CA 43.00 41.94
9 Ryan, John R 45 Nova-CA 49.82 50.51
Event 31 Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mccartin, Mark J 50 Nova-CA 37.22 37.43
2 Dwyer, Patrick A 54 Mission Viejo-CA 36.00 40.53
3 Downey, Chris A 53 Mission Viejo-CA 39.16 41.15
Event 31 Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gruber, Glenn A 55 Cal Tech Masters-CA 38.55 37.51
2 Selby, Douglas 59 Hsam 45.00 40.63
3 Todd, Allen C 55 Nova-CA 43.00 43.43
4 Roth, Arthur A 55 Nova-CA 1:14.00 1:17.56
Event 31 Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Neyenhuis, Dan E 60 Nova-CA 43.00 43.55
2 Anderson, Fred W 62 Nova-CA 44.63 45.14
Event 31 Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mcconnell, Stan 73 Huntington Beach-CA 42.00 42.33
2 Rolph, Robert W 73 Mission Viejo-CA 49.00 58.46
Event 31 Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lowry, Paul (biff) 77 Las Vegas-CA 53.20 49.73
2 Mondor, Christian R 79 Coast-33 1:40.26 1:16.71
Event 31 Men 85-89 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Haver, Tom T 86 Sdsm-SI 57.70 1:01.12
2 Johnston, William H 86 Wcm 1:04.70 1:09.64
Event 32 Mixed 76-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:15.00 2:14.47
1) Andrews, Jenn A 25 2) Priest, Andrew P 26
3) Ryan, Keith J 20 4) Bounds, Brandy S 23
38.16 1:10.98 (32.82) 1:41.26 (30.28) 2:14.47 (33.21)
2 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 2:21.75
1) O Hare, Nicholas C 27 2) Kramer, Lisa S 19
3) Harless, Tiffany M 20 4) Raddatz, Dustin 25
33.04 1:16.03 (42.99) 1:50.04 (34.01) 2:21.75 (31.71)
3 Long Beach Grunions-CA 'A' 3:17.00 3:01.57
1) Sandlin, Charles P 21 2) Marthell, Yvette J 28
3) Ochoa, Enrique A 22 4) Schuldt, Jana 27
36.30 57.16 ( ) 3:01.57 (2:04.41)
Event 32 Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'C' NT 2:07.08
1) Packard, Shannon 21 2) Wang, Jiajia 25
3) Djang, Lincoln P 45 4) Elder, Richard E 29
33.48 1:10.21 (36.73) 1:39.65 (29.44) 2:07.08 (27.43)
2 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:40.00 2:17.95
1) Cramer, Rebecca J 31 2) Reilly, Margaret 35
3) Crowell, Andrew J 20 4) Dunham, Jason 34
39.20 1:20.15 (40.95) 1:50.63 (30.48) 2:17.95 (27.32)
3 UC Irvine-CA 'A' NT 2:20.74
1) Santoro, Jennifer 30 2) Fox, Monica M 30
3) Burns, Howard W 53 4) Murphy, Liam N 32
38.35 1:19.21 (40.86) 1:51.16 (31.95) 2:20.74 (29.58)
4 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 2:32.32
1) Steed, Steve M 33 2) Straehle, Bernd J 35
3) May, Meredith E 30 4) Dolan, Courtney E 22
34.09 1:14.96 (40.87) 1:54.87 (39.91) 2:32.32 (37.45)
5 Mission Viejo Masters-CA 'B' NT 2:42.13
1) Fant, Jennifer 30 2) Hollenbeck, Jeff A 39
3) Jones, Danah M 33 4) Tong, Abel S 40
42.55 1:30.11 (47.56) 2:12.59 (42.48) 2:42.13 (29.54)
Event 32 Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 2:17.88
1) Weissman, Kevin C 42 2) Augerson, Lisa 41
3) Engel, Tami J 41 4) Leutner, Jerry P 40
35.72 1:15.91 (40.19) 1:50.74 (34.83) 2:17.88 (27.14)
2 Irvine Novaquatics-CA 'A' 2:40.00 2:30.09
1) Benner, Tord 45 2) Hager, Kathryn A 48
3) Mccartin, Mark J 50 4) Ryan, Dana D 46
34.61 1:19.93 (45.32) 1:52.54 (32.61) 2:30.09 (37.55)
3 Mission Viejo Masters-CA 'D' NT 2:47.30
1) Sladek, Suzanne 40 2) Uthus, Gwen L 50
3) Carlson, Eric 37 4) Barton, Jim 49
49.98 1:42.15 (52.17) 2:18.22 (36.07) 2:47.30 (29.08)
4 Mission Viejo Masters-CA 'B' NT 2:49.69
1) Gage, Susan L 39 2) Tongate, Terry 44
3) Richter, Jennifer L 36 4) Hopp, Brian K 46
48.20 1:26.40 (38.20) 2:17.57 (51.17) 2:49.69 (32.12)
-- Mission Viejo Masters-CA 'C' NT DQ
1) Barrett, Connie 35 2) Divan, Paul E 53
3) Vellarde, Stacy 34 4) Capps, Kelly B 47
58.45 1:43.81 (45.36) 2:28.86 (45.05) DQ (34.02)
Event 32 Mixed 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Long Beach Grunions-CA 'A' 2:55.00 2:42.50
1) Jacobus, Anne M 54 2) Butler, Bill J 48
3) Ferguson, Howard A 50 4) Hayes, Patrica C 51
44.92 1:25.73 (40.81) 2:02.03 (36.30) 2:42.50 (40.47)
2 Irvine Novaquatics-CA 'A' 3:15.00 2:53.53
1) Todd, Allen C 55 2) Staffan, Michelle R 46
3) Schmitt, Eric J 54 4) Ball, Jennifer J 45
44.55 1:34.82 (50.27) 2:53.53 (1:18.71)
Event 32 Mixed 320-359 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Santa Barbara Masters-CA 'A' NT 3:43.53
1) Baar, Ruth H 82 2) Piemme, Frank M 79
3) Schmidt, Jurgen B 81 4) Altus, Grace T 80
1:06.23 1:53.87 (47.64) 2:49.25 (55.38) 3:43.53 (54.28)
Event 33 Women 19-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Harless, Tiffany M 20 Mission Viejo-CA 1:14.64 1:18.64
35.63 1:18.64 (43.01)
2 Kramer, Lisa S 19 Mission Viejo-CA 1:15.00 1:19.56
37.12 1:19.56 (42.44)
Event 33 Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Day, Nadine K 34 IM-IL 1:06.20 1:06.82
31.56 1:06.82 (35.26)
2 May, Meredith E 30 Mission Viejo-CA 1:24.00 1:26.64
40.72 1:26.64 (45.92)
3 Jones, Danah M 33 Mission Viejo-CA 1:40.57 1:41.29
48.81 1:41.29 (52.48)
Event 33 Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gross, Peggy 36 UC Irvine-CA 1:05.31 1:05.02
30.04 1:05.02 (34.98)
2 Hagadorn, Heather L 39 Rmm 1:16.78 1:14.90
35.05 1:14.90 (39.85)
3 Pursell, Kirsten 37 Carl 1:17.70 1:16.68
35.86 1:16.68 (40.82)
4 Williams-dalgart, Margar 37 Mission Viejo-CA 1:30.00 1:29.65
41.27 1:29.65 (48.38)
5 Richter, Jennifer L 36 Mission Viejo-CA 1:36.71 1:46.25
50.08 1:46.25 (56.17)
Event 33 Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes-neilson, Karlyn 42 Sdsm-SI 1:05.70 1:04.84
30.57 1:04.84 (34.27)
2 Engel, Tami J 41 Mission Viejo-CA 1:20.00 1:15.61
36.02 1:15.61 (39.59)
3 Hawkinson, Cindy S 43 Rmm 1:45.00 1:57.71
53.34 1:57.71 (1:04.37)
Event 33 Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mccall, Jane E 45 Laps-CA 1:17.32 1:13.48
33.76 1:13.48 (39.72)
2 Leutner, Joy M 46 Mission Viejo-CA 1:19.68 1:20.70
35.61 1:20.70 (45.09)
-- Ryan, Dana D 46 Nova-CA 1:31.59 DQ
41.45 DQ (55.02)
Event 33 Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kay, Maty-chris 51 Unat-CA 1:52.23 1:43.71
46.43 1:43.71 (57.28)
Event 33 Women 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Dunbar, Barbara G 55 Sdsm-SI 1:21.91 1:18.97
37.42 1:18.97 (41.55)
2 Gettling, Janet 56 Oreg-OR 1:33.00 1:33.50
43.10 1:33.50 (50.40)
Event 33 Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lund, Lynne 64 Sdsm-SI 1:45.00 1:38.54
45.31 1:38.54 (53.23)
2 Ramey, Marilyn A 64 Hsam 2:03.60 2:01.08
58.80 2:01.08 (1:02.28)
Event 33 Women 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Little, Jeanne 67 Sdsm-SI 2:00.00 2:00.51
54.78 2:00.51 (1:05.73)
Event 33 Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes, Adrienne S 70 Sdsm-SI 2:02.69 2:07.87
58.68 2:07.87 (1:09.19)
Event 33 Women 75-79 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Roper, Gail 75 Ariz-AZ 2:00.00 1:54.14
54.89 1:54.14 (59.25)
Event 33 Women 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Silva, Diana M 82 Sdsm-SI 3:00.00 2:49.85
1:21.06 2:49.85 (1:28.79)
Event 34 Men 19-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ryan, Keith J 20 Nova-CA 1:00.60 1:04.53
30.29 1:04.53 (34.24)
2 Maczka, Evan C 21 Santa Barbara-CA 1:05.55 1:05.44
30.62 1:05.44 (34.82)
Event 34 Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Raddatz, Dustin 25 Mission Viejo-CA 1:25.00 1:29.07
38.43 1:29.07 (50.64)
2 Touchton, Christopher J 26 Wh2o-CA 1:45.00 1:34.34
44.10 1:34.34 (50.24)
Event 34 Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Giacobe, Drew H 30 Grunions-CA 1:10.00 1:09.42
32.44 1:09.42 (36.98)
2 Kremers, Brian J 31 Grunions-CA 1:15.00 1:10.22
31.91 1:10.22 (38.31)
3 Zayac, John M 30 Ucsb-CA 1:10.00 1:10.58
32.72 1:10.58 (37.86)
4 Larsen, Peder O 34 Grunions-CA 1:14.00 1:16.49
34.48 1:16.49 (42.01)
5 Kienitz, Michael 34 Grunions-CA 1:20.00 1:18.88
37.18 1:18.88 (41.70)
6 Wen, Patrick J 32 Ucla-CA 1:12.00 1:20.76
36.38 1:20.76 (44.38)
Event 34 Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hochstein, Erik 36 Unat-CA 1:00.00 1:01.67
29.09 1:01.67 (32.58)
2 Emeka, Amon S 36 Unat-CA 1:03.91 1:02.21
29.28 1:02.21 (32.93)
3 Wen, Brendon Y 37 Wcm 1:05.00 1:05.73
30.38 1:05.73 (35.35)
4 Nasser, Rob 35 Rmm 1:05.50 1:06.46
30.45 1:06.46 (36.01)
5 Collins, Michael 38 Nova-CA 1:12.14 1:10.42
33.10 1:10.42 (37.32)
Event 34 Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hammer, Mark 44 Mission Viejo-CA 1:15.00 1:10.86
32.36 1:10.86 (38.50)
2 Tong, Abel S 40 Mission Viejo-CA 1:10.60 1:10.96
33.31 1:10.96 (37.65)
3 Mcdonald, Emeric 42 Mvm-PC 1:10.00 1:11.91
31.63 1:11.91 (40.28)
4 Hayward, David S 44 Nova-CA 1:17.00 1:25.78
35.61 1:25.78 (50.17)
Event 34 Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Carter, Paul V 47 Nova-CA 58.00 1:00.72
29.09 1:00.72 (31.63)
2 Djang, Lincoln P 45 Mission Viejo-CA 1:08.68 1:04.19
29.94 1:04.19 (34.25)
3 Stites, Jim S 47 Ariz-AZ 1:08.99 1:06.81
32.17 1:06.81 (34.64)
4 Boyd, Thomas C 48 Grunions-CA 1:12.50 1:10.43
33.39 1:10.43 (37.04)
Event 34 Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Di Tolla, Robert 50 Ariz-AZ 1:08.88 1:09.19
33.35 1:09.19 (35.84)
2 Burns, Howard W 53 UC Irvine-CA 1:17.50 1:17.39
34.39 1:17.39 (43.00)
3 Hoffman, Paul 52 Unat-CA 1:18.00 1:18.17
36.09 1:18.17 (42.08)
4 Mccartin, Mark J 50 Nova-CA 1:19.90 1:18.95
37.55 1:18.95 (41.40)
5 Schmitt, Eric J 54 Nova-CA 1:25.00 1:20.50
37.75 1:20.50 (42.75)
6 Larsen, Charles A 52 Wh2o-CA 1:25.00 1:23.98
39.61 1:23.98 (44.37)
7 Ferguson, Howard A 50 Grunions-CA 1:38.00 1:43.19
49.72 1:43.19 (53.47)
Event 34 Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Baird, Fred C 56 Utah-UT 1:11.65 1:10.50
33.07 1:10.50 (37.43)
2 Figueiredo, Paulo 58 Wh2o-CA 1:18.00 1:17.53
36.86 1:17.53 (40.67)
3 Greenberg, Henry 56 Nova-CA 1:20.21 1:20.55
36.47 1:20.55 (44.08)
Event 34 Men 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 O Brien, Perry 72 South West-CA 1:51.05 1:51.90
55.86 1:51.90 (56.04)
2 Mitchell, Tom 71 Unat-CA 1:53.38 1:52.42
52.15 1:52.42 (1:00.27)
Event 34 Men 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Johnson, T R 82 Typical-CA 3:50.12 4:31.12
2:09.79 4:31.12 (2:21.33)
Event 35 Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wang, Jiajia 25 Mission Viejo-CA 1:17.00 1:19.95
38.84 1:19.95 (41.11)
2 Marthell, Yvette J 28 Grunions-CA 1:40.00 2:09.05
1:00.74 2:09.05 (1:08.31)
3 Schuldt, Jana 27 Grunions-CA 2:30.00 2:12.45
1:04.08 2:12.45 (1:08.37)
Event 35 Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leigh-wood, Caroline 31 Nvm 1:20.00 1:23.55
38.98 1:23.55 (44.57)
2 Fox, Monica M 30 UC Irvine-CA 1:30.00 1:26.18
41.99 1:26.18 (44.19)
3 Cramer, Rebecca J 31 Nova-CA 2:00.00 1:32.65
42.67 1:32.65 (49.98)
4 Tong, Connie C 33 UC Irvine-CA 1:40.00 1:54.58
54.53 1:54.58 (1:00.05)
Event 35 Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lovell-hampton, Surrena 38 Hsam 1:30.00 1:31.09
42.90 1:31.09 (48.19)
2 Lutzker, Kerry E 38 Unat-CA 1:38.80 1:38.69
47.03 1:38.69 (51.66)
3 Gage, Susan L 39 Mission Viejo-CA 2:30.00 1:57.52
53.78 1:57.52 (1:03.74)
Event 35 Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Augerson, Lisa 41 Mission Viejo-CA 1:28.20 1:29.92
42.61 1:29.92 (47.31)
2 Grenier, Marisa S 44 Out of District 1:46.70 1:49.84
52.25 1:49.84 (57.59)
Event 35 Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ellington, Cheri 47 Santa Clarita-CA 1:35.00 1:34.48
44.56 1:34.48 (49.92)
2 Hager, Kathryn A 48 Nova-CA 1:42.56 1:43.19
47.73 1:43.19 (55.46)
3 Staffan, Michelle R 46 Nova-CA 1:50.00 1:52.62
53.98 1:52.62 (58.64)
Event 35 Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Seaton, Jessica W 51 Wh2o-CA 1:40.00 1:43.55
50.07 1:43.55 (53.48)
2 Uthus, Gwen L 50 Mission Viejo-CA 2:00.00 1:52.22
54.94 1:52.22 (57.28)
3 Kay, Maty-chris 51 Unat-CA 1:48.96 1:54.45
53.28 1:54.45 (1:01.17)
Event 35 Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pierson, Ginger L 58 MACO 1:45.00 1:33.75
43.87 1:33.75 (49.88)
2 Gillies, Judy L 56 Ariz-AZ 1:58.00 1:56.16
54.75 1:56.16 (1:01.41)
Event 35 Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ramey, Marilyn A 64 Hsam 1:54.94 1:56.19
56.34 1:56.19 (59.85)
Event 35 Women 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes, Adrienne S 70 Sdsm-SI 2:13.92 2:17.76
1:04.41 2:17.76 (1:13.35)
Event 36 Men 19-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Crowell, Andrew J 20 Nova-CA 1:25.00 1:36.31
38.12 1:36.31 (58.19)
Event 36 Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 O Hare, Nicholas C 27 Mission Viejo-CA 1:41.17 1:27.51
40.98 1:27.51 (46.53)
Event 36 Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jones, Kenton R 37 Sdsm-SI 1:17.99 1:17.28
36.16 1:17.28 (41.12)
2 Iacoponi, Joe 39 Grunions-CA 1:44.00 1:35.74
46.42 1:35.74 (49.32)
3 Khatabi, Hamid R 39 Ariz-AZ 1:45.00 1:43.44
48.09 1:43.44 (55.35)
Event 36 Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Tongate, Terry 44 Mission Viejo-CA 1:15.16 1:18.16
38.20 1:18.16 (39.96)
2 Tong, Abel S 40 Mission Viejo-CA 1:20.90 1:23.05
40.87 1:23.05 (42.18)
3 Hollingsworth, Mark P 41 Unat-CA 1:27.76 1:26.11
41.78 1:26.11 (44.33)
4 Shaughnessy, Jim 44 Grunions-CA 1:29.90 1:33.89
44.80 1:33.89 (49.09)
5 Campbell, Chris 43 Mvm-PC 1:45.00 1:40.16
48.93 1:40.16 (51.23)
6 Richards, Steven W 40 Grunions-CA 1:41.00 1:40.60
48.74 1:40.60 (51.86)
Event 36 Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Butler, Bill J 48 Grunions-CA 1:32.00 1:31.04
44.20 1:31.04 (46.84)
2 Utsumi, Yuji 45 Grunions-CA 1:38.00 1:36.68
46.26 1:36.68 (50.42)
3 Ryan, John R 45 Nova-CA 1:50.00 1:40.48
47.43 1:40.48 (53.05)
4 Hopp, Brian K 46 Mission Viejo-CA 1:28.50 1:41.80
48.04 1:41.80 (53.76)
5 Carlsen, Richard L 45 Mission Viejo-CA 1:32.12 1:42.64
50.11 1:42.64 (52.53)
6 Wichman, Michael W 45 Nova-CA 2:30.00 2:01.15
55.84 2:01.15 (1:05.31)
Event 36 Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Templin, John P 50 UC Irvine-CA 1:17.50 1:18.02
36.07 1:18.02 (41.95)
2 Downey, Chris A 53 Mission Viejo-CA 1:36.20 1:32.16
43.76 1:32.16 (48.40)
3 Bauer, Jon F 52 Wh2o-CA 1:35.00 1:32.94
44.21 1:32.94 (48.73)
4 Schmitt, Eric J 54 Nova-CA 1:40.00 1:33.99
45.41 1:33.99 (48.58)
5 Trowbridge, Val K 50 Mission Viejo-CA 1:29.73 1:38.73
46.59 1:38.73 (52.14)
6 Ferguson, Howard A 50 Grunions-CA 1:43.00 1:41.93
49.88 1:41.93 (52.05)
Event 36 Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Derr, John M 55 Ventura-CA 1:18.00 1:18.37
37.50 1:18.37 (40.87)
2 Cargill, Rod 58 Tyr 1:21.00 1:20.17
38.25 1:20.17 (41.92)
3 Denio, Galen D 57 Las Vegas-CA 1:25.00 1:23.85
39.39 1:23.85 (44.46)
4 Mccauley, Wayne 56 El Segundo-CA 1:33.99 1:31.82
42.36 1:31.82 (49.46)
5 Olsen, Jay R 55 Wh2o-CA 1:42.00 1:41.99
47.69 1:41.99 (54.30)
6 Roth, Arthur A 55 Nova-CA 2:29.43 2:38.90
1:17.51 2:38.90 (1:21.39)
Event 36 Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Murray, Allen K 60 UC Irvine-CA 1:25.50 1:28.32
41.25 1:28.32 (47.07)
2 Freshley, Mike R 63 Sdsm-SI 1:36.00 1:28.56
41.66 1:28.56 (46.90)
3 Neyenhuis, Dan E 60 Nova-CA 1:40.00 1:42.78
50.61 1:42.78 (52.17)
Event 36 Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Tong, Pin 67 Mission Viejo-CA 2:11.40 1:57.14
54.70 1:57.14 (1:02.44)
Event 36 Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Best, Bob 72 Sdsm-SI 1:39.00 1:39.43
45.16 1:39.43 (54.27)
2 Mitchell, Tom 71 Unat-CA 1:57.66 1:57.07
55.17 1:57.07 (1:01.90)
3 Schofield, Steven E 72 South West-CA 2:31.03 2:39.89
1:14.58 2:39.89 (1:25.31)
Event 36 Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Piemme, Frank M 79 Santa Barbara-CA 1:46.00 1:49.39
52.07 1:49.39 (57.32)
2 Lowry, Paul (biff) 77 Las Vegas-CA 1:54.00 1:55.53
52.97 1:55.53 (1:02.56)
3 Arth, Lee C 79 Unat-CA 2:07.36 2:04.99
59.75 2:04.99 (1:05.24)
4 Mondor, Christian R 79 Coast-33 3:40.10 2:59.03
1:22.51 2:59.03 (1:36.52)
Event 36 Men 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Schmidt, Jurgen B 81 Santa Barbara-CA 2:20.00 2:15.39
1:02.94 2:15.39 (1:12.45)
Event 36 Men 85-89 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Johnston, William H 86 Wcm 2:20.36 2:48.39
1:21.68 2:48.39 (1:26.71)
Event 37 Women 76-99 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 13:02.26
1) Kramer, Lisa S 19 2) Harless, Tiffany M 20
3) Dolan, Courtney E 22 4) Alvarado, Holli R 24
39.24 1:22.43 (1:22.43) 2:07.88 (2:07.88) 2:50.64 (2:50.64)
3:29.60 (38.96) 4:14.54 (1:23.90) 5:00.62 (2:09.98) 5:46.09 (2:55.45)
6:31.94 (45.85) 7:22.98 (1:36.89) 8:25.28 (2:39.19) 9:15.10 (3:29.01)
10:05.28 (50.18) 11:03.12 (1:48.02) 11:22.02 (2:06.92) 13:02.26 (3:47.16)
Event 37 Women 100-119 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 12:00.00 10:58.56
1) Andrews, Jenn A 25 2) Cramer, Rebecca J 31
3) Bounds, Brandy S 23 4) Brown, Michele R 29
36.72 1:17.34 (1:17.34) 1:59.80 (1:59.80) 2:40.58 (2:40.58)
3:18.70 (38.12) 4:00.66 (1:20.08) 4:45.81 (2:05.23) 5:31.48 (2:50.90)
6:09.20 (37.72) 6:52.56 (1:21.08) 7:36.82 (2:05.34) 8:20.69 (2:49.21)
8:56.82 (36.13) 9:37.11 (1:16.42) 10:18.19 (1:57.50) 10:58.56 (2:37.87)
Event 37 Women 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 12:08.78
1) Leutner, Joy M 46 2) Sladek, Suzanne 40
3) Engel, Tami J 41 4) Augerson, Lisa 41
38.81 1:19.74 (1:19.74) 2:02.83 (2:02.83) 2:44.92 (2:44.92)
3:28.82 (43.90) 4:20.24 (1:35.32) 5:17.90 (2:32.98) 6:17.38 (3:32.46)
6:57.14 (39.76) 7:39.40 (1:22.02) 8:23.04 (2:05.66) 9:05.59 (2:48.21)
9:47.83 (42.24) 10:35.24 (1:29.65) 11:22.77 (2:17.18) 12:08.78 (3:03.19)
2 Mission Viejo Masters-CA 'B' NT 13:25.03
1) Barrett, Connie 35 2) Gage, Susan L 39
3) Jensen, Merci 53 4) Williams-dalgart, Margaret E 37
45.84 1:38.43 (1:38.43) 2:33.29 (2:33.29) 3:27.27 (3:27.27)
4:11.96 (44.69) 5:03.80 (1:36.53) 5:58.64 (2:31.37) 6:51.80 (3:24.53)
7:41.84 (50.04) 8:34.99 (1:43.19) 9:30.10 (2:38.30) 10:22.23 (3:30.43)
11:03.19 (40.96) 11:49.63 (1:27.40) 12:38.28 (2:16.05) 13:25.03 (3:02.80)
Event 37 Women 280-319 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 San Diego Swim Masters-SI 'A' 16:17.09 14:45.02
1) Silva, Diana M 82 2) Jordan, Betsy T 67
3) Pipes, Adrienne S 70 4) Little, Jeanne 67
1:04.69 2:16.83 (2:16.83) 3:31.27 (3:31.27) 4:41.14 (4:41.14)
5:26.93 (45.79) 6:19.17 (1:38.03) 7:11.21 (2:30.07) 8:01.34 (3:20.20)
8:50.27 (48.93) 9:44.70 (1:43.36) 10:37.94 (2:36.60) 11:27.32 (3:25.98)
12:12.68 (45.36) 13:04.24 (1:36.92) 13:56.60 (2:29.28) 14:45.02 (3:17.70)
Event 37 Men 100-119 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 10:00.00 9:17.69
1) Crowell, Andrew J 20 2) Priest, Andrew P 26
3) Ryan, Keith J 20 4) Collins, Michael 38
33.66 1:07.11 (1:07.11) 1:42.26 (1:42.26) 2:16.25 (2:16.25)
2:49.90 (33.65) 3:25.81 (1:09.56) 4:02.88 (1:46.63) 4:39.42 (2:23.17)
5:14.18 (34.76) 5:50.68 (1:11.26) 6:26.29 (1:46.87) 7:00.12 (2:20.70)
7:31.99 (31.87) 8:06.33 (1:06.21) 8:42.18 (1:42.06) 9:17.69 (2:17.57)
2 Long Beach Grunions-CA 'A' 10:30.00 9:38.41
1) Larsen, Peder O 34 2) Ochoa, Enrique A 22
3) Kremers, Brian J 31 4) Giacobe, Drew H 30
33.92 1:10.22 (1:10.22) 1:47.82 (1:47.82) 2:23.62 (2:23.62)
2:57.26 (33.64) 3:33.91 (1:10.29) 4:12.54 (1:48.92) 4:51.02 (2:27.40)
5:24.12 (33.10) 6:01.00 (1:09.98) 6:38.42 (1:47.40) 7:14.63 (2:23.61)
7:47.38 (32.75) 8:24.25 (1:09.62) 9:02.14 (1:47.51) 9:38.41 (2:23.78)
3 Long Beach Grunions-CA 'B' 11:50.00 11:17.64
1) Clark, Kevin 26 2) Sandlin, Charles P 21
3) Noyes, David S 37 4) Lalley, Christopher P 35
36.63 1:17.91 (1:17.91) 2:02.44 (2:02.44) 2:47.91 (2:47.91)
3:26.43 (38.52) 4:07.82 (1:19.91) 4:51.97 (2:04.06) 5:35.60 (2:47.69)
6:14.54 (38.94) 6:59.71 (1:24.11) 7:47.21 (2:11.61) 8:31.30 (2:55.70)
9:08.69 (37.39) 9:50.75 (1:19.45) 10:36.20 (2:04.90) 11:17.64 (2:46.34)
Event 37 Men 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'C' NT 9:44.80
1) Weissman, Kevin C 42 2) Leutner, Jerry P 40
3) Goodell, Brian S 45 4) Djang, Lincoln P 45
33.48 1:10.87 (1:10.87) 1:51.15 (1:51.15) 2:31.13 (2:31.13)
3:02.97 (31.84) 3:38.62 (1:07.49) 4:17.00 (1:45.87) 4:54.63 (2:23.50)
5:27.08 (32.45) 6:03.75 (1:09.12) 6:40.80 (1:46.17)
7:04.08 ( ) 7:16.90 ( ) 7:52.12 ( ) 9:44.80 ( )
2 Long Beach Grunions-CA 'A' 11:00.00 10:22.07
1) Murdoch, Kurt L 38 2) Boyd, Thomas C 48
3) Shaughnessy, Jim 44 4) Kienitz, Michael 34
36.56 1:16.34 (1:16.34) 1:58.15 (1:58.15) 2:40.61 (2:40.61)
3:17.99 (37.38) 3:59.08 (1:18.47) 4:40.55 (1:59.94) 5:17.57 (2:36.96)
5:52.47 (34.90) 6:29.72 (1:12.15) 7:08.96 (1:51.39) 7:47.67 (2:30.10)
8:24.49 (36.82) 9:03.74 (1:16.07) 9:43.42 (1:55.75) 10:22.07 (2:34.40)
3 Mission Viejo Masters-CA 'B' NT 10:39.02
1) Tong, Abel S 40 2) Tongate, Terry 44
3) Hammer, Mark 44 4) Carlsen, Richard L 45
35.93 1:14.39 (1:14.39) 1:52.98 (1:52.98) 2:28.52 (2:28.52)
3:07.18 (38.66) 3:49.26 (1:20.74) 4:31.79 (2:03.27) 5:13.41 (2:44.89)
5:48.71 (35.30) 6:28.40 (1:14.99) 7:09.90 (1:56.49) 7:49.78 (2:36.37)
8:28.52 (38.74) 9:12.16 (1:22.38) 9:57.00 (2:07.22) 10:39.02 (2:49.24)
4 Long Beach Grunions-CA 'B' 13:00.00 12:59.47
1) Grubb, Eric W 40 2) Richards, Steven W 40
3) Iacoponi, Joe 39 4) Ferguson, Howard A 50
40.71 1:33.24 (1:33.24) 2:32.63 (2:32.63) 3:29.92 (3:29.92)
4:17.37 (47.45) 5:09.47 (1:39.55) 6:05.13 (2:35.21) 6:57.99 (3:28.07)
7:39.37 (41.38) 8:26.49 (1:28.50) 9:14.12 (2:16.13) 9:59.35 (3:01.36)
10:41.02 (41.67) 11:25.28 (1:25.93) 12:13.44 (2:14.09) 12:59.47 (3:00.12)
Event 37 Men 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 11:06.00 9:17.43
1) Taylor, Craig 51 2) Todd, Allen C 55
3) Schmitt, Eric J 54 4) Mccartin, Mark J 50
34.45 1:11.40 (1:11.40) 1:48.49 (1:48.49) 2:24.38 (2:24.38)
3:03.59 (39.21) 3:47.39 (1:23.01) 4:35.38 (2:11.00) 5:22.30 (2:57.92)
5:46.31 (24.01) 5:58.18 (35.88) 6:39.11 (1:16.81)
7:21.65 (42.54) 8:02.93 (1:23.82) 8:38.17 (1:59.06) 9:17.43 (2:38.32)
2 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 11:20.42
1) Barton, Jim 49 2) Downey, Chris A 53
3) Hopp, Brian K 46 4) Clyne, James L 63
34.78 1:12.58 (1:12.58) 1:52.59 (1:52.59) 2:31.28 (2:31.28)
3:06.93 (35.65) 3:47.79 (1:16.51) 4:30.15 (1:58.87) 5:11.56 (2:40.28)
5:52.10 (40.54) 6:39.36 (1:27.80) 7:31.04 (2:19.48) 8:25.50 (3:13.94)
8:48.08 (22.58) 10:36.67 (2:11.17) 11:20.42 (2:54.92)
Event 37 Men 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 14:40.00
1) Tong, Pin 67 2) Rolph, Robert W 73
3) Trowbridge, Val K 50 4) Divan, Paul E 53
55.85 2:02.90 (2:02.90) 3:15.98 (3:15.98) 4:25.67 (4:25.67)
5:16.34 (50.67) 6:17.18 (1:51.51) 7:19.78 (2:54.11) 8:19.12 (3:53.45)
9:02.46 (43.34) 9:52.95 (1:33.83) 10:46.61 (2:27.49) 11:38.00 (3:18.88)
12:20.36 (42.36) 13:06.30 (1:28.30) 13:53.95 (2:15.95) 14:40.00 (3:02.00)
Event 37 Mixed 100-119 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'B' NT 9:55.71
1) Fant, Jennifer 30 2) O Hare, Nicholas C 27
3) Packard, Shannon 21 4) Elder, Richard E 29
40.49 1:24.53 (1:24.53) 2:08.64 (2:08.64) 2:50.50 (2:50.50)
3:23.56 (33.06) 4:00.11 (1:09.61) 4:38.32 (1:47.82) 5:16.72 (2:26.22)
5:49.58 (32.86) 6:26.15 (1:09.43) 7:04.18 (1:47.46) 7:42.39 (2:25.67)
8:13.27 (30.88) 8:47.03 (1:04.64) 9:21.57 (1:39.18) 9:55.71 (2:13.32)
Event 37 Mixed 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 11:37.44
1) Steed, Steve M 33 2) Straehle, Bernd J 35
3) Wang, Jiajia 25 4) Jones, Danah M 33
37.21 1:16.58 (1:16.58) 1:55.76 (1:55.76) 2:30.49 (2:30.49)
3:05.28 (34.79) 3:45.41 (1:14.92) 4:32.09 (2:01.60) 5:22.28 (2:51.79)
6:46.54 (1:24.26) 7:36.44 (2:14.16) 8:22.25 (2:59.97)
9:07.75 (45.50) 9:56.78 (1:34.53) 10:47.92 (2:25.67) 11:37.44 (3:15.19)
Event 37 Mixed 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 13:12.00 11:07.93
1) Barbrick, Pete 41 2) Reilly, Margaret 35
3) Ball, Jennifer J 45 4) Carter, Paul V 47
37.88 1:19.39 (1:19.39) 2:02.49 (2:02.49) 2:39.96 (2:39.96)
3:16.19 (36.23) 3:54.73 (1:14.77) 4:34.30 (1:54.34) 5:13.28 (2:33.32)
6:01.84 (48.56) 6:56.32 (1:43.04) 7:53.24 (2:39.96) 8:48.28 (3:35.00)
9:21.08 (32.80) 9:56.61 (1:08.33) 10:33.08 (1:44.80) 11:07.93 (2:19.65)
Event 37 Mixed 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 13:49.00 11:53.89
1) Neyenhuis, Dan E 60 2) Greenberg, Henry 56
3) Ryan, Dana D 46 4) Hager, Kathryn A 48
42.35 1:27.18 (1:27.18) 2:12.79 (2:12.79) 2:55.76 (2:55.76)
3:37.44 (41.68) 4:23.00 (1:27.24) 5:08.77 (2:13.01) 5:50.92 (2:55.16)
6:34.50 (43.58) 7:23.13 (1:32.21) 8:13.11 (2:22.19) 9:01.20 (3:10.28)
9:40.81 (39.61) 10:24.81 (1:23.61) 11:10.04 (2:08.84) 11:53.89 (2:52.69)
Event 38 Women 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Rogers, Xan 21 Santa Clarita-CA 2:44.73 2:41.18
38.41 1:19.25 (40.84) 2:00.93 (41.68) 2:41.18 (40.25)
2 Kramer, Lisa S 19 Mission Viejo-CA 2:40.00 2:57.85
40.81 1:27.17 (46.36) 2:13.73 (46.56) 2:57.85 (44.12)
Event 38 Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fant, Jennifer 30 Mission Viejo-CA 3:00.00 3:02.07
43.17 1:30.44 (47.27) 2:17.15 (46.71) 3:02.07 (44.92)
2 Shibata, Kayo 30 Mission Viejo-CA NT 3:04.40
41.70 1:28.48 (46.78) 2:17.11 (48.63) 3:04.40 (47.29)
Event 38 Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Reilly, Margaret 35 Nova-CA 3:01.89 2:59.55
42.52 1:28.41 (45.89) 2:14.95 (46.54) 2:59.55 (44.60)
2 Barrett, Connie 35 Mission Viejo-CA 4:10.12 4:38.56
1:03.41 2:12.56 (1:09.15) 3:26.94 (1:14.38) 4:38.56 (1:11.62)
Event 38 Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes-neilson, Karlyn 42 Sdsm-SI 2:25.91 2:27.03
35.46 1:13.07 (37.61) 1:50.62 (37.55) 2:27.03 (36.41)
Event 38 Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leutner, Joy M 46 Mission Viejo-CA 3:15.00 3:24.72
48.27 1:39.97 (51.70) 2:33.13 (53.16) 3:24.72 (51.59)
Event 38 Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Serianni, Vicki 53 Ucla-CA 3:15.00 3:01.41
44.10 1:29.93 (45.83) 2:16.62 (46.69) 3:01.41 (44.79)
2 Uthus, Gwen L 50 Mission Viejo-CA 3:26.02 3:33.41
1:43.56 ( ) 3:33.41 (1:49.85)
3 Kay, Maty-chris 51 Unat-CA 4:00.00 4:08.31
59.65 2:04.92 (1:05.27) 3:09.34 (1:04.42) 4:08.31 (58.97)
4 Seaton, Jessica W 51 Wh2o-CA 3:45.00 4:15.74
1:03.81 2:09.37 (1:05.56) 3:13.29 (1:03.92) 4:15.74 (1:02.45)
Event 38 Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ramey, Marilyn A 64 Hsam 4:12.26 4:08.24
58.59 2:02.42 (1:03.83) 3:07.09 (1:04.67) 4:08.24 (1:01.15)
Event 38 Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jordan, Betsy T 67 Sdsm-SI 3:25.00 3:36.43
52.40 1:49.01 (56.61) 2:44.55 (55.54) 3:36.43 (51.88)
Event 38 Women 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Silva, Diana M 82 Sdsm-SI 5:05.00 5:05.65
1:13.07 2:30.96 (1:17.89) 3:49.99 (1:19.03) 5:05.65 (1:15.66)
Event 39 Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 O Hare, Nicholas C 27 Mission Viejo-CA 3:20.01 2:49.62
40.98 1:22.94 (41.96) 2:06.74 (43.80) 2:49.62 (42.88)
Event 39 Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Kremers, Brian J 31 Grunions-CA 2:38.99 2:45.40
37.83 1:19.44 (41.61) 2:02.97 (43.53) 2:45.40 (42.43)
2 Giacobe, Drew H 30 Grunions-CA 2:45.00 2:46.01
39.44 1:21.21 (41.77) 2:04.24 (43.03) 2:46.01 (41.77)
3 Zayac, John M 30 Ucsb-CA 2:51.43 2:47.71
41.16 1:24.07 (42.91) 2:07.80 (43.73) 2:47.71 (39.91)
4 Steed, Steve M 33 Mission Viejo-CA 2:45.00 2:52.22
42.11 1:25.98 (43.87) 2:11.73 (45.75) 2:52.22 (40.49)
5 Kienitz, Michael 34 Grunions-CA 3:17.00 3:10.21
44.91 1:33.59 (48.68) 2:22.73 (49.14) 3:10.21 (47.48)
Event 39 Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Murdoch, Kurt L 38 Grunions-CA 2:37.00 2:33.56
36.78 1:14.81 (38.03) 1:54.98 (40.17) 2:33.56 (38.58)
2 Jones, Kenton R 37 Sdsm-SI 2:37.99 2:44.00
38.70 1:20.61 (41.91) 2:03.77 (43.16) 2:44.00 (40.23)
Event 39 Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leutner, Jerry P 40 Mission Viejo-CA 2:38.00 2:32.18
36.89 1:15.34 (38.45) 1:54.52 (39.18) 2:32.18 (37.66)
2 Shumate, Tim P 43 Nova-CA 2:45.00 2:41.68
37.34 1:18.55 (41.21) 2:01.60 (43.05) 2:41.68 (40.08)
3 Weissman, Kevin C 42 Mission Viejo-CA 3:15.00 2:51.16
41.05 1:25.13 (44.08) 2:09.00 (43.87) 2:51.16 (42.16)
4 Campbell, Chris 43 Mvm-PC 3:22.00 3:17.88
47.36 1:36.28 (48.92) 2:28.12 (51.84) 3:17.88 (49.76)
5 Tongate, Terry 44 Mission Viejo-CA 4:00.00 3:44.00
52.50 1:50.64 (58.14) 2:49.87 (59.23) 3:44.00 (54.13)
Event 39 Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Shake, Scott D 46 Ariz-AZ 2:19.18 2:21.87
34.29 1:10.46 (36.17) 1:46.99 (36.53) 2:21.87 (34.88)
2 Djang, Lincoln P 45 Mission Viejo-CA 2:38.00 2:25.06
34.43 1:10.11 (35.68) 1:47.32 (37.21) 2:25.06 (37.74)
3 Benner, Tord 45 Nova-CA 2:40.00 2:44.07
37.67 1:20.62 (42.95) 2:03.36 (42.74) 2:44.07 (40.71)
4 Livingston, Gerald 46 Sdsm-SI 2:50.15 2:44.65
40.57 1:21.51 (40.94) 2:04.48 (42.97) 2:44.65 (40.17)
5 Boyd, Thomas C 48 Grunions-CA 2:50.00 2:57.53
44.16 1:29.35 (45.19) 2:14.00 (44.65) 2:57.53 (43.53)
Event 39 Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hoffman, Paul 52 Unat-CA 2:48.00 3:00.25
42.07 1:27.58 (45.51) 2:15.61 (48.03) 3:00.25 (44.64)
2 Larsen, Charles A 52 Wh2o-CA 3:15.00 3:26.12
49.08 1:42.45 (53.37) 2:35.87 (53.42) 3:26.12 (50.25)
Event 39 Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Figueiredo, Paulo 58 Wh2o-CA 3:10.00 3:10.05
45.48 1:33.85 (48.37) 2:22.64 (48.79) 3:10.05 (47.41)
2 Greenberg, Henry 56 Nova-CA 3:40.00 3:58.67
57.06 1:56.67 (59.61) 2:57.57 (1:00.90) 3:58.67 (1:01.10)
Event 39 Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Best, Bob 72 Sdsm-SI 3:30.00 3:25.12
49.73 1:41.62 (51.89) 2:34.85 (53.23) 3:25.12 (50.27)
2 Mcconnell, Stan 73 Huntington Beach-CA 3:30.00 3:29.55
52.12 1:44.83 (52.71) 2:39.01 (54.18) 3:29.55 (50.54)
3 Mitchell, Tom 71 Unat-CA 4:05.88 4:27.57
59.65 2:09.19 (1:09.54) 3:22.27 (1:13.08) 4:27.57 (1:05.30)
Event 39 Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Arth, Lee C 79 Unat-CA 4:11.96 4:00.26
55.08 1:56.45 (1:01.37) 2:59.25 (1:02.80) 4:00.26 (1:01.01)
2 Lowry, Paul (biff) 77 Las Vegas-CA 4:07.00 4:02.38
56.00 1:57.70 (1:01.70) 3:00.41 (1:02.71) 4:02.38 (1:01.97)
Event 39 Men 85-89 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Haver, Tom T 86 Sdsm-SI 5:16.00 5:45.77
1:19.70 2:50.30 (1:30.60) 4:03.07 (1:12.77) 5:45.77 (1:42.70)
2 Johnston, William H 86 Wcm 7:23.23 7:25.11
1:40.41 4:03.05 ( ) 7:25.11 (3:22.06)
Event 40 Women 76-99 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 6:49.86
1) Dolan, Courtney E 22 2) Kramer, Lisa S 19
3) Harless, Tiffany M 20 4) Alvarado, Holli R 24
1:01.06 2:04.72 (2:04.72) 2:51.01 (46.29) 3:41.21 (1:36.49)
4:20.41 (39.20) 5:06.81 (1:25.60) 5:53.80 (46.99) 6:49.86 (1:43.05)
Event 40 Women 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'B' NT 7:01.21
1) Sladek, Suzanne 40 2) Uthus, Gwen L 50
3) Fant, Jennifer 30 4) Jensen, Merci 53
58.63 2:01.63 (2:01.63) 2:56.33 (54.70) 3:54.43 (1:52.80)
4:33.97 (39.54) 5:24.63 (1:30.20) 6:10.51 (45.88) 7:01.21 (1:36.58)
Event 40 Women 280-319 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 San Diego Swim Masters-SI 'A' 8:32.38 7:53.74
1) Jordan, Betsy T 67 2) Pipes, Adrienne S 70
3) Lund, Lynne 64 4) Silva, Diana M 82
49.30 1:40.24 (1:40.24) 2:48.44 (1:08.20) 4:05.85 (2:25.61)
4:52.41 (46.56) 5:50.45 (1:44.60) 6:47.96 (57.51) 7:53.74 (2:03.29)
Event 40 Men 76-99 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Long Beach Grunions-CA 'A' 5:20.00 5:19.41
1) Giacobe, Drew H 30 2) Sandlin, Charles P 21
3) Ochoa, Enrique A 22 4) Clark, Kevin 26
36.04 1:14.65 (1:14.65) 1:57.94 (43.29) 2:48.82 (1:34.17)
3:23.04 (34.22) 4:06.44 (1:17.62) 4:41.23 (34.79) 5:19.41 (1:12.97)
Event 40 Men 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Long Beach Grunions-CA 'A' 4:48.00 4:55.30
1) Murdoch, Kurt L 38 2) Larsen, Peder O 34
3) Kremers, Brian J 31 4) Kienitz, Michael 34
34.75 1:09.07 (1:09.07) 1:52.18 (43.11) 2:38.99 (1:29.92)
3:11.81 (32.82) 3:49.81 (1:10.82) 4:22.24 (32.43) 4:55.30 (1:05.49)
Event 40 Men 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 4:58.73
1) Steed, Steve M 33 2) Goodell, Brian S 45
3) Djang, Lincoln P 45 4) Leutner, Jerry P 40
37.88 1:16.94 (1:16.94) 1:59.89 (42.95) 2:48.59 (1:31.65)
3:19.44 (30.85) 3:54.73 (1:06.14) 4:24.77 (30.04) 4:58.73 (1:04.00)
2 Long Beach Grunions-CA 'B' 6:06.00 4:59.07
1) Junk, Scott 43 2) Iacoponi, Joe 39
3) Ferguson, Howard A 50 4) Noyes, David S 37
48.47 1:35.86 (1:35.86) 2:21.45 (45.59) 3:12.47 (1:36.61)
3:36.38 (23.91) 3:59.60 (23.22) 4:59.07 (1:22.69)
3 Long Beach Grunions-CA 'A' 5:24.00 5:28.67
1) Shaughnessy, Jim 44 2) Butler, Bill J 48
3) Boyd, Thomas C 48 4) Lalley, Christopher P 35
42.95 1:27.36 (1:27.36) 2:12.10 (44.74) 3:00.61 (1:33.25)
3:35.34 (34.73) 4:15.48 (1:14.87) 4:50.28 (34.80) 5:28.67 (1:13.19)
4 Mission Viejo Masters-CA 'B' NT 5:39.80
1) Hollenbeck, Jeff A 39 2) Straehle, Bernd J 35
3) Hammer, Mark 44 4) Downey, Chris A 53
47.40 1:41.77 (1:41.77) 2:23.51 (41.74) 3:12.86 (1:31.09)
3:46.63 (33.77) 4:26.18 (1:13.32) 5:00.62 (34.44) 5:39.80 (1:13.62)
Event 40 Mixed 100-119 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'A' NT 4:51.67
1) Packard, Shannon 21 2) Wang, Jiajia 25
3) O Hare, Nicholas C 27 4) Elder, Richard E 29
35.47 1:11.74 (1:11.74) 1:52.38 (40.64) 2:36.48 (1:24.74)
3:09.46 (32.98) 3:51.45 (1:14.97) 4:20.02 (28.57) 4:51.67 (1:00.22)
Event 40 Mixed 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
-- Mission Viejo Masters-CA 'A' NT DQ
1) Barrett, Connie 35 2) Tong, Abel S 40
3) Shibata, Kayo 30 4) Alvarado, Alex 22
1:04.48 2:17.33 (2:17.33) 2:58.78 (41.45) 3:43.15 (1:25.82)
4:21.73 (38.58) 5:07.54 (1:24.39) 5:48.13 (40.59) DQ (1:32.65)
Event 40 Mixed 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mission Viejo Masters-CA 'C' NT 5:11.88
1) Weissman, Kevin C 42 2) Tongate, Terry 44
3) Engel, Tami J 41 4) Leutner, Joy M 46
37.96 1:18.31 (1:18.31) 1:56.13 (37.82) 2:38.73 (1:20.42)
3:17.08 (38.35) 4:00.49 (1:21.76) 4:34.91 (34.42) 5:11.88 (1:11.39)