ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
YMCA Short course National Championships Day 4
4/8/2004-4/8/2004
Fort Lauderdale, Florida, USA

YMCA Short Course National Championships
Fort Lauderdale, Florida

April 5 - 8, 2004

50 meter pool

RESULTS
Day Four: April 8, 2004         
  
   
 
 Event 31  Men 3 mtr Diving Diving Competition
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Razook, Charlie        16 New Canaan         394.70     420.15  
  2 Cox, Danny             15 Schroeder          416.65     417.95  
  3 Kiaie, Alex            16 Schroeder          413.55     396.80  
  4 Kuderka, Rob           18 Rocky Run          377.35     371.10  
  5 Myers, Josh            16 Rocky Run          410.45     362.40  
  6 Rogener, JJ            14 New Canaan         369.85     360.80  
  7 Balow, Bobby           18 Schroeder          339.25     336.55  
  8 Korn, Dylan            18 New Canaan         348.80     319.00  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Morehouse, Philip      14 New Canaan         270.50             
 10 Detweiler, Brendan     18 Rocky Run          261.85             
 11 Walker, Adam           16 Rocky Run          251.65             
 12 Ratner, Steven         17 New Canaan         251.15             
 13 Brockunier, Brian      15 New Canaan         250.85             
 14 Tedder, Jesse          17 Rocky Run          220.45             


                 
 
 Event 32  Women 1 mtr Diving Diving Competition
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Saunders, Erin         15 Rocky Run          316.70     341.00  
  2 Szymanski, Kayla       18 Schroeder          324.05     335.85  
  3 Mifflin, Julianne      18 New Canaan         308.25     331.35  
  4 Park, Jennifer         15 New Canaan         305.00     329.95  
  5 Robak, Tiffany         16 Schroeder          340.90     329.05  
  6 Hanson, Alanna         18 New Canaan         334.60     318.20  
  7 Murphy, Cameron        17 New Canaan         323.30     314.45  
  8 Fukumoto, Aiko         13 New Canaan         296.90     297.85  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Orlando, Naomi         16 Rocky Run          286.80             
 10 McLoone, Megan         18 Schroeder          286.40             
 11 Siodlarz, Ashlee       15 Schroeder          281.60             
 12 Horstmann, Sarah       16 Rocky Run          280.85             
 13 Hopfauf, Kati          14 Missouri Valley    274.50             
 14 Davidson, Laura        18 Schroeder          272.95             
 15 Carlson, Sara          16 New Canaan         256.00             
 16 Keidel, Megan          13 Missouri Valley    255.90             
 17 Goldberg, Jennifer     16 New Canaan         242.55             
 18 Calzone, Kylie         18 New Canaan         241.30             
 19 DiMarco, Carolyn       13 New Canaan         239.50             
 20 Haselow, Lisa          15 Schroeder          237.85             
 21 Von Schledorn, Andrea  16 Schroeder          225.75             
 22 Varas, Heather         16 Rocky Run          225.25             
 23 Schoffstall, Allyson   15 Rocky Run          221.80             



 Event 33  Women 200 Yard Freestyle Relay Swimming Competition
==================================================================
    Team                                Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Plymouth-MI                         1:35.78    1:35.10  
     1) Smith, Hannah 16             2) Lesch, Ilene 17             
     3) Kelly, Margaret 16           4) Cole, Leigh 16              
  2 Champaign                           1:37.49    1:36.08  
     1) Johnson, Payton 16           2) Ramirez, Elena 17           
     3) Gschwend, Alison 16          4) Stevens, Kellie 18          
  3 Roanoke Central                     1:38.23    1:37.00  
     1) Tudor, Erin 17               2) Baar, Nancy 14              
     3) Sutton, Bonnie 18            4) Wooddall-Gainey, Clare 17   
  4 Racine-WI                           1:38.49    1:37.52  
     1) Meredith, Julia 15           2) Gelden, Jenny 17            
     3) Wagner, Erin 15              4) Cotton, Megan 16            
  5 West Shore                          1:38.15    1:37.54  
     1) Weaner, Tricia 14            2) Toran, Alyssa 18            
     3) Gingrich, Leah 14            4) Luttermoser, Allison 17     
  6 Triangle Area                       1:38.60    1:37.58  
     1) Godown, Katie 14             2) Botzum, Jessica 18          
     3) Pucci, Lisa 15               4) Pucci, Mallory 17           
  7 South Family -OH                    1:38.10    1:37.66  
     1) Romer, Joanna 17             2) Kiracofe, Allyson 16        
     3) Rohr, Brittney 13            4) Mathes, Carly 17            
  8 Reading                             1:38.08    1:37.80  
     1) Guers, Lindsay 15            2) Blackburn, Kylie 16         
     3) Impink, Caitlin 15           4) Sculley, Megan 17           
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Upper Main Line                     1:39.11    1:37.45  
     1) Vickroy, Lindsay 16          2) Shupe, Stephanie 15         
     3) Begley, Sarah 16             4) Heck, Jill 18               
 10 Winston-Salem                       1:39.10    1:37.74  
     1) Martin, Noelle 17            2) Weddle, Casey 17            
     3) Clay, Ashley 16              4) Sayles, Megan 15            
 11 Schroeder                           1:39.18    1:38.01  
     1) Dlugopolski, Leslie 15       2) Will, Jenny 17              
     3) Nennig, Bailey 16            4) Hathaway, Clare 16          
 12 Wilton                              1:39.73    1:38.29  
     1) Smith, Haley 14              2) Pennington, Barbara 16      
     3) Hawk, Marin 15               4) Petchonka, Deanna 18        
 13 Mid-Delmarva                        1:39.42    1:38.55  
     1) Smoak, Emily 17              2) Kraemer, Amy 16             
     3) Larrimore, Jamie 17          4) Engler, Lindsey 17          
 13 Somerset Hills                      1:39.14    1:38.55  
     1) DeMARRAIS, Kelly 15          2) Milde, Aileen 18            
     3) Skoda, Catherine 17          4) Whetstone, Catherine 16     
 15 Lakeland Hills                      1:39.26    1:39.05  
     1) Owen, Jessica 15             2) O'Gorman, Katherine 16      
     3) Kim, Julie 17                4) Pisano, CJ 17               
 16 ME Lyons                            1:39.65    1:39.39  
     1) Beck, Anita 15               2) Miller, Ellie 17            
     3) Tomes, Laura 16              4) Person, Christina 16        
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Westport/Weston                     1:39.80             
 18 Montclair                           1:39.83             
 19 Palisades Malibu                    1:40.14             
 19 Bloomsburg                          1:40.14             
 21 Springfield-OH                      1:40.22             
 22 McHenry                             1:40.24             
 23 Darien- CT                          1:40.32             
 24 Green Bay-WI                        1:40.34             
 25 Countryside -OH                     1:40.57             
 26 Boyertown-PA                        1:40.60             
 27 Downtown Spokane                    1:40.65             
 28 North Shore - MA                    1:40.68             
 29 Blue Ash                            1:40.96             
 30 Brandywine-Coate                    1:40.97             
 31 Tri-Hampton-PA                      1:41.07             
 32 Central Virginia                    1:41.12             
 33 Summit Area-NJ                      1:41.39             
 34 Piedmont-VA                         1:41.40             
 35 Northern Neck-VA                    1:41.46             
 36 Sarasota-FL                         1:41.50             
 37 New Canaan                          1:41.63             
 38 Chapel Hill                         1:41.68             
 39 Gr. Burlington                      1:41.75             
 40 NW Dupage                           1:41.81             
 41 Spartanburg-SC                      1:41.86             
 42 Cheshire                            1:41.88             
 43 San Pedro                           1:42.05             
 44 State College                       1:42.16             
 45 Metuchen Edison                     1:42.17             
 46 Tampa Metro                         1:42.40             
 47 Harford County                      1:42.43             
 48 Saginaw                             1:42.48             
 49 Madison Area-NJ                     1:42.51             
 50 Flint - MI                          1:42.54             
 51 Fox Cities - WI                     1:42.90             
 52 Warren-PA                           1:42.91             
 53 Gr. Elgin Taylor                    1:43.08             
 54 Ridgewood-OH                        1:43.35             
 55 Aurora- IL                          1:43.38             
 56 Somerset Valley                     1:43.64             
 57 Western Family                      1:43.66             
 58 Laurel Highlands                    1:43.69             
 59 Kennett Area-PA                     1:43.74             
 60 Fanwood-Scotch                      1:43.83             
 61 Burlington  Co.                     1:44.05             
 62 Glens Falls                         1:44.21             
 63 Cuyahoga Falls                      1:44.31             
 64 Bath Area-ME                        1:44.49             
 65 South Shore, MA                     1:44.57             
 66 Tuscarawas                          1:44.71             
 67 Powel Crosley                       1:44.76             
 68 Auburn-NY                           1:44.85             
 69 Farmington - MI                     1:44.86             
 70 Ridley Area-PA                      1:44.90             
 71 North Central Fl                    1:45.55             
 72 Hamilton - NJ                       1:47.94             
 73 Edwardsville                        1:52.82             
 -- Red Bank - NJ                            DQ             
 -- Sunbury                                  DQ             


Event 34  Men 200 Yard Freestyle Relay Swimming Competition
==================================================================
    Team                                Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Wilton                              1:25.51    1:23.89  
     1) Trepp, Andrew 16             2) Rossi, Niccolo 17           
     3) Manoni, Matt 16              4) Sudbury, Jeffrey 17         
  2 Darien- CT                          1:25.95    1:24.68  
     1) Donch, Matthew 16            2) Baity, Phil 16              
     3) Geissinger, John 17          4) Baity, Mike 18              
  3 Lakeland Hills                      1:26.18    1:25.35  
     1) Scala, Joe 17                2) Silbernagel, Kyle 18        
     3) Walker, AJ 16                4) Papendick, Adam 18          
  4 Flint - MI                          1:26.13    1:25.62  
     1) Larocque, Jon 16             2) Bowling, Steven 18          
     3) Spaulding, James 17          4) Sunde, Andrew 18            
  5 Summit Area-NJ                      1:27.33    1:26.33  
     1) Wilson, Brian 15             2) Kim, Danny 18               
     3) Ebert, Paul 17               4) Closs, John 17              
  6 ME Lyons                            1:26.61    1:26.39  
     1) Browning, Hank 17            2) Greene, Kyle 16             
     3) Nead, Kevin 18               4) Berger, Matt 18             
  7 NW Dupage                           1:27.35    1:26.83  
     1) Keca, Rick 17                2) Robson, BO 15               
     3) Schenck, Chris 17            4) Schaffer, Will 16           
  8 Birmingham-MI                       1:27.05    1:26.90  
     1) Berg, John Henry 18          2) Nye, Dan 16                 
     3) Brosko, Collin 15            4) Priestley, Dan 17           
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 West Shore                          1:27.45    1:26.22  
     1) Schwartz, Nick 16            2) Goldsmith, Alex 18          
     3) Stare, Nate 17               4) Gorter, Brad 18             
 10 Upper Main Line                     1:27.75    1:26.93  
     1) Brumbaugh, Bryan 17          2) Nicolino, Matthew 18        
     3) Bennitt, George 17           4) Hay, Michael 18             
 11 Countryside -OH                     1:28.53    1:27.29  
     1) French, Kit 17               2) Grove, Stephen 15           
     3) Miller, John 18              4) Cuthbert, Kyle 17           
 12 Butler County                       1:28.68    1:27.55  
     1) Young, Dan 17                2) Galante, Matt 16            
     3) McGregor, Brendan 16         4) Barthlow, Josh 18           
 12 Door County-WI                      1:27.82    1:27.55  
     1) Cummings, Luke 16            2) Richard, Chris 16           
     3) Knipfer, Dennis 16           4) Eliason, Shane 17           
 14 Schroeder                           1:28.00    1:27.66  
     1) Baseheart, Kevin 15          2) Rowlands, Dan 18            
     3) Bittner, Ross 18             4) Zupek, Greg 15              
 15 Central Virginia                    1:27.93    1:27.93  
     1) Abbott, Kip 17               2) Murphy, Ryan 15             
     3) Wombwell, Coleman 16         4) Frankfort, Stuart 18        
 -- Camden County                       1:28.24         DQ  
     1) Hala, Chris 16               2) Hala, JD 17                 
     3) Greeby, John 18              4) Tanzio, Fred 19             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Ocean County                        1:28.71             
 18 Sidney Shelby                       1:28.85             
 19 Huntington-WV                       1:28.95             
 20 Boyertown-PA                        1:29.13             
 21 Pottstown-PA                        1:29.14             
 22 Downtown Spokane                    1:29.26             
 23 Fanwood-Scotch                      1:29.27             
 24 Red Bank - NJ                       1:29.31             
 25 Triangle Area                       1:29.33             
 26 Somerset Valley                     1:29.34             
 27 Powel Crosley                       1:29.37             
 28 Fox Cities - WI                     1:29.48             
 29 Burlington  Co.                     1:29.50             
 30 Reading                             1:29.59             
 31 Plymouth-MI                         1:29.87             
 32 Spartanburg-SC                      1:29.92             
 33 South Family -OH                    1:29.99             
 34 Roanoke Central                     1:30.01             
 35 Pocono-PA                           1:30.20             
 36 Sarasota-FL                         1:30.22             
 37 Western Family                      1:30.23             
 38 Racine-WI                           1:30.33             
 39 McHenry                             1:30.36             
 40 Hatboro Area                        1:30.48             
 40 Somerset Hills                      1:30.48             
 42 Bloomsburg                          1:30.53             
 42 Montgomery-AL                       1:30.53             
 44 Beavercreek-OH                      1:30.72             
 45 Tri-Hampton-PA                      1:31.04             
 46 Fairfield  - OH                     1:31.06             
 47 Williamsport -PA                    1:31.10             
 48 San Pedro                           1:31.13             
 49 Rowan County-NC                     1:31.21             
 50 Boise                               1:31.34             
 51 Flushing-NY                         1:31.45             
 52 Aurora- IL                          1:31.68             
 53 Green Bay-WI                        1:31.79             
 54 North Central Fl                    1:31.90             
 55 Jerry Garver                        1:32.31             
 56 Mansfield Area                      1:32.50             
 57 Cross Island                        1:32.67             
 58 Auglaize Mercer                     1:33.08             
 59 Macomb- MI                          1:33.30             
 60 Mt. Vernon, IL                      1:33.40             
 61 Bath Area-ME                        1:35.13             
 -- Chapel Hill                              DQ             



Event 35  Women 200 Yard Butterfly Swimming Competition
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Jones, Ashley          15 Joliet            2:03.16    2:00.98  
  2 Christy, Emily         16 Boyertown-PA      2:02.58    2:02.07  
  3 Vogel, Jen             16 South Shore, MA   2:05.43    2:03.90  
  4 Johnson, Payton        16 Champaign         2:05.81    2:04.40  
  5 Chamberlin, Margie     16 Tampa Metro       2:05.90    2:04.75  
  6 Gelden, Jenny          17 Racine-WI         2:05.39    2:05.11  
  7 Scott, Sarah           17 Chapel Hill       2:05.49    2:05.42  
  8 Gingrich, Leah         14 West Shore        2:06.10    2:06.58  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 McKinlay, Aidan        16 Cheshire          2:06.47    2:04.90  
 10 Beck, Anita            15 ME Lyons          2:07.90    2:05.31  
 11 Omdahl, Michelle       17 Grand Forks       2:08.33    2:05.54  
 12 Servold, Sara          18 Montgomery-AL     2:06.48    2:05.87  
 13 Largo, Lindsey         17 Sarasota-FL       2:07.67    2:06.63  
 14 Grushecky, Kelsey      15 Laurel Highlands  2:08.01    2:07.59  
 15 Pegg, Kathryn          17 Chapel Hill       2:08.78    2:07.62  
 16 Cipoletti, Ann         17 Huntington-WV     2:06.57    2:08.47  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Gillies, Tara          16 Red Bank - NJ     2:08.82             
 18 Ramirez, Elena         17 Champaign         2:08.84             
 19 Harlow, Diana          17 North Shore - MA  2:08.90             
 20 Mattson, Erin          15 Edwardsville      2:08.97             
 21 Winhusen, Jill         16 Powel Crosley     2:09.01             
 22 Bennett, Jenny         15 Green Bay-WI      2:09.26             
 23 Lowe, Angie            16 Huntington-WV     2:09.60             
 24 Smith, Amanda          15 ME Lyons          2:09.63             
 24 Nelsen, Patricia       15 Spartanburg-SC    2:09.63             
 26 Blank, Abby            18 Downtown Spokane  2:09.67             
 27 Koss, Keenan           15 Westport/Weston   2:09.81             
 28 Centrella, Kacey       18 Boyertown-PA      2:09.83             
 29 Bellew, Katie          16 Montgomery-AL     2:09.88             
 30 Hug, Kelley            15 Tampa Metro       2:09.91             
 31 Jamerson, Melissa      15 Piedmont-VA       2:09.97             
 32 Dornstauder, Kristen   14 Brandywine-Delaw  2:10.23             
 33 D'Erasmo, Laura        17 Darien- CT        2:10.60             
 34 Smith, Anna            15 Westport/Weston   2:10.62             
 35 Weddle, Casey          17 Winston-Salem     2:10.73             
 36 Snell, Mandy           16 Sarasota-FL       2:10.77             
 37 Slowey, Kaitlin        17 Tri-Hampton-PA    2:10.89             
 38 Omara, Kaitlin         15 Flint - MI        2:10.95             
 39 Barbiere, Emily        17 Countryside -OH   2:11.00             
 40 Sander, Carlyn         17 North Central Fl  2:11.22             
 41 Zafir, Taylor          13 NW Dupage         2:11.26             
 42 Nugent, Claire         17 Westport/Weston   2:11.43             
 43 Crane, Courtney        19 Hamilton - NJ     2:11.61             
 44 Cook, Caitlin          14 Huntington-WV     2:11.73             
 45 Leix, Laura            15 Flint - MI        2:11.74             
 46 Wegmann, Sara          16 Huntington-WV     2:11.75             
 47 Gray, Paige            16 Ocean County      2:11.81             
 48 Parra, Madeline        16 Winston-Salem     2:12.08             
 49 Matzke, Jenna          17 Green Bay-WI      2:12.09             
 50 de la Garza, Lorena    18 Hensel Eckman     2:12.16             
 51 Northcutt, Natalie     15 Huntington-WV     2:12.22             
 52 O'Gorman, Katherine    16 Lakeland Hills    2:12.29             
 53 Martin, Noelle         17 Winston-Salem     2:12.35             
 54 McCleaf, Lauren        13 West Shore        2:12.37             
 55 Nichols, Kerry         17 Boyertown-PA      2:12.48             
 56 Kemp, Chelsea          14 San Pedro         2:12.49             
 57 Eickerman, Victoria    16 Downtown Spokane  2:12.60             
 58 Sawicz, Dorota         17 Flushing-NY       2:12.76             
 59 Waller, Claire         18 Harford County    2:12.80             
 60 Wissink, Christine     18 Cortland          2:13.01             
 61 Jemec, Vida            15 Spartanburg-SC    2:13.10             
 62 Zarba, Kristen         16 North Shore - MA  2:13.12             
 63 Dennis, Courtney       14 Spartanburg-SC    2:13.20             
 64 Giles, Becky           18 Gr.  Johnstown    2:13.29             
 65 Underhill, Nicole      18 Gr. Burlington    2:13.35             
 66 Kishbaugh, Ryann       15 Bloomsburg        2:13.38             
 67 Wysocki, Melody        17 Hamilton - NJ     2:13.44             
 68 Marino, Megan          18 Ridgewood -NJ     2:13.50             
 69 Phillips, Jaimie       16 Roanoke Central   2:13.55             
 70 Orjuela, Natalie       16 ME Lyons          2:13.56             
 71 Taylor, Kaarin         16 North Central Fl  2:13.83             
 72 Barnett, Brooke        15 Sarasota-FL       2:13.96             
 73 Cunningham, Jennifer   16 North Central Fl  2:14.12             
 74 Pucci, Mallory         17 Triangle Area     2:14.25             
 75 Radka, Jess            17 Reading           2:14.26             
 76 Buckner, Gaby          15 Powel Crosley     2:14.29             
 77 Fowler, Mattie         16 Waterville-ME     2:14.35             
 78 Schmitt, Allison       13 Plymouth-MI       2:14.50             
 79 Spears, Chérie         16 NW Dupage         2:14.52             
 80 Lehtonen, Eva          12 Birmingham-MI     2:14.53             
 81 Rodriguez, Carolina    14 Catawba-NC        2:14.63             
 82 Stefanacci, Jean Mari  14 Ocean County      2:14.75             
 83 Zafir, Lauren          15 NW Dupage         2:14.84             
 84 McKenna, Lauren        17 Darien- CT        2:15.20             
 85 Tice, Kate             16 Red Bank - NJ     2:15.21             
 86 Kellogg, Mallory       18 Downtown Spokane  2:15.38             
 87 Higuchi, Amanda        16 Winston-Salem     2:15.51             
 88 Gray, Katelynn         16 Darien- CT        2:15.58             
 89 Clague, Julie          16 Tri - City - KY   2:15.67             
 90 Myers, Mandy           14 Triangle Area     2:15.74             
 91 Calimer, Lindsay       13 Anne Arundel      2:15.80             
 92 Thuerk, Kristen        16 Cheshire          2:15.83             
 93 Christie, Alison       14 Metuchen Edison   2:15.87             
 94 Floyd, Becca           18 McHenry           2:16.03             
 95 Harrison, Holly        13 North Central Fl  2:16.13             
 96 Escobar, Kristin       16 Roanoke Central   2:16.14             
 97 Winiarski, Claire      15 Upper Main Line   2:16.15             
 98 Rosiejka, Danielle     18 Hamilton - NJ     2:16.22             
 99 Alito, Laura           16 Summit Area-NJ    2:16.27             
100 Curley, Amanda         16 Montclair         2:16.37             
101 Peak, Brandy           16 NW Dupage         2:16.46             
102 Lewis, Jennie          17 Darien- CT        2:16.55             
103 Teresak, Krista        14 Montclair         2:16.66             
104 Caudy, Laurie          14 Coffman - OH      2:16.86             
105 Creech, Kathryn        16 Triangle Area     2:16.88             
106 Young, Meg             15 Greensboro-NC     2:16.91             
107 Healy, Michelle        14 Winston-Salem     2:17.44             
108 Bollinger, Carly       17 Wilton            2:17.64             
109 Brotherton, Katie      16 Countryside -OH   2:17.80             
110 DeMARRAIS, Grace       17 Somerset Hills    2:17.92             
111 Whitaker, Meg          17 Wilton            2:18.46             
112 Connell, Lauren        17 Montclair         2:18.83             
113 Petchonka, Deanna      18 Wilton            2:18.88             
114 Bujalski, Sandy        16 Northwest - CT    2:19.42             
115 O'Connor, Erin         17 Metuchen Edison   2:19.67             
116 Slagh, Lisa            17 Spartanburg-SC    2:19.99             
117 Dudar, Cassie          15 Montclair         2:20.05             
118 Gray, Kristin          18 Hamilton - NJ     2:20.55             
119 Sayles, Megan          15 Winston-Salem     2:25.99             
 -- White, Kelsey T        14 Aurora- IL             DQ             
 -- Begley, Sarah          16 Upper Main Line        DQ             



 Event 36  Men 200 Yard Butterfly Swimming Competition
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Reams, Pat             17 South Shore, MA   1:52.29    1:50.10  
  2 Langenfeld, Andrew     17 Mt. Vernon, IL    1:51.53    1:50.78  
  3 Donch, Matthew         16 Darien- CT        1:53.21    1:51.47  
  4 Roth, Brad             18 Reading           1:53.11    1:52.47  
  5 Wilson, Brian          15 Summit Area-NJ    1:53.82    1:52.54  
  6 Schaffer, Will         16 NW Dupage         1:53.51    1:52.91  
  7 Thomasson, Eric        18 Anne Arundel      1:53.95    1:53.25  
  8 Roebuck, Phillip       18 Powel Crosley     1:54.04    1:54.48  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Berberich, Garrick     18 Bloomsburg        1:55.12    1:54.20  
 10 Kyrejko, Andrew        16 Lakeland Hills    1:55.51    1:54.46  
 11 Dahlke, Ian            17 Downtown Spokane  1:54.69    1:54.74  
 12 Noble, Jesse           18 Flint - MI        1:55.09    1:54.90  
 13 Prue, Ben              17 Wilton            1:55.34    1:55.67  
 14 Graessle, Sam          17 Countryside -OH   1:54.84    1:55.69  
 14 Barron, Nick           16 Lakeland Hills    1:55.14    1:55.69  
 16 Madden, Reid           18 Central Virginia  1:55.19    1:55.86  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Dunn, Eric             16 Brandywine-Delaw  1:55.92             
 18 Northcutt, Michael     17 Huntington-WV     1:56.09             
 19 Long, Andy             17 Aurora- IL        1:56.64             
 20 Kolb, Paul             17 Somerset Valley   1:57.09             
 21 Hannan, Sean           17 South Saratoga    1:57.16             
 22 Smith, Sean            17 Flint - MI        1:57.23             
 23 Bartro, Kyle           18 North Shore - MA  1:57.43             
 24 McClendon, Clint       16 Montgomery-AL     1:57.51             
 25 Pinkston, Chris        18 Ashland Area-KY   1:57.67             
 26 Seuch, Nick            18 Sarasota-FL       1:57.85             
 27 Jung, Jinu             14 Crescenta-Canada  1:57.90             
 28 Miller, Charlie        17 Winston-Salem     1:58.12             
 29 Cunningham, Andrew     15 North Central Fl  1:58.15             
 30 Rossi, Niccolo         17 Wilton            1:58.56             
 31 Miles, Lucas           18 Chapel Hill       1:58.64             
 32 Lee, Mike              18 Joliet            1:58.69             
 33 Cohen, Jesse           15 Lakeland Hills    1:58.77             
 34 Kirwan, Michael        18 Lakeland Hills    1:58.87             
 35 McGraw, Todd           14 Huntington-WV     1:59.08             
 36 Canfield, Devin        18 Burlington  Co.   1:59.14             
 37 Smoker, David          16 Upper Main Line   1:59.17             
 38 Kim, Danny             18 Summit Area-NJ    1:59.41             
 39 Azares, Jason          17 Lakeland Hills    1:59.62             
 40 Albertson, Richard     15 Bloomsburg        1:59.73             
 41 Moon, Tim              17 Beavercreek-OH    1:59.89             
 42 Ison, Matthew          15 Montgomery-AL     2:00.31             
 43 Benkov, Seth           16 Red Bank - NJ     2:00.69             
 44 McCormick, Sean        18 Huntington-WV     2:01.02             
 45 Maglich, Spencer       16 Sarasota-FL       2:01.13             
 46 McCarthy, Kelly        16 Red Bank - NJ     2:01.27             
 47 Hewitt, Alex           16 Countryside -OH   2:01.34             
 48 Baseheart, Kevin       15 Schroeder         2:01.42             
 49 Taft, Adam             15 Wilton            2:01.43             
 50 Sepich, Billy          17 Burlington  Co.   2:02.09             
 51 Park, Alexander        14 Crescenta-Canada  2:02.16             
 52 Rienzo, Matthew        16 Hamden/No. Haven  2:02.35             
 53 Dukleth, Steven        14 NW Dupage         2:02.54             
 54 Bartolone, Vincent     15 Hamilton - NJ     2:02.57             
 55 Mullen, Ben            17 Tri - City - KY   2:02.72             
 56 Fixary, Stephen        17 Darien- CT        2:03.22             
 57 Petroff, John          16 Springfield-OH    2:03.27             
 58 Raymar, Aaron          18 Somerset Hills    2:03.36             
 59 Reiter, Peter          16 Ridgewood -NJ     2:03.39             
 60 Gornitzky, Alex        15 Ocean County      2:03.59             
 61 Hauerwas, Brian        17 Racine-WI         2:03.89             
 62 Forsman, Josh          18 Ocean County      2:04.30             
 63 Geissinger, Peter      14 Darien- CT        2:04.32             
 64 Long, Chris            15 Aurora- IL        2:04.40             
 65 de Vries, Calvin       16 Metuchen Edison   2:04.44             
 66 Henkel, David          15 Powel Crosley     2:04.83             
 67 Chandler, Corey        16 Roanoke Central   2:04.86             
 68 Egues, Pedro           18 Bath Area-ME      2:05.21             
 69 Sheffield, Michael     16 Fanwood-Scotch    2:05.29             
 70 Blank, Nick            15 Downtown Spokane  2:05.30             
 71 Froehlich, Fritz       17 Hamden/No. Haven  2:06.68             
 72 Lipor, J.J.            16 Racine-WI         2:07.93             
 73 Frank, Andrew          15 Somerset Valley   2:08.04             
 74 Trafton, Lucky         16 Bath Area-ME      2:09.96             
 -- Aburahma, Zach         18 Huntington-WV          DQ             
 -- Whiteman, Andrew       17 Triangle Area          DQ   


Event 37  Women 100 Yard Breaststroke Swimming Competition
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Graessle, Lindsey      15 Countryside -OH   1:05.20    1:04.05  
  2 Ellis, Carlye          14 Plymouth-MI       1:04.68    1:04.13  
  3 Botzum, Jessica        18 Triangle Area     1:05.10    1:04.68  
  4 Herrmann, Danielle     16 NW Dupage         1:05.61    1:05.29  
  5 Hetzel, Catherine      17 Metuchen Edison   1:05.81    1:05.78  
  6 Flynn, Marianne        15 West Shore        1:05.89    1:05.81  
  7 Weidert, Jessica       17 Downtown Spokane  1:05.77    1:06.12  
  8 Blank, Abby            18 Downtown Spokane  1:05.81    1:06.22  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Ley, Morgan            16 Burlington  Co.   1:06.26    1:05.26  
 10 Devlin, Erin           18 Hamilton - NJ     1:06.95    1:05.78  
 11 Longacre, Shayna       15 Boyertown-PA      1:07.04    1:06.50  
 12 Huntwork, Kylen        16 Triangle Area     1:06.60    1:06.53  
 13 Mastropietro, Kristen  18 Ridley Area-PA    1:06.44    1:06.79  
 14 Wardecke, Sarah        14 Fox Cities - WI   1:06.59    1:06.95  
 15 Lang, Melissa          12 Metuchen Edison   1:07.14    1:07.17  
 16 Gallagher, Kari        15 Brandywine-Coate  1:06.57    1:07.21  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 McAnaney, Jenny        18 Boise             1:07.18             
 18 Von Rosendahl, Brie    16 Montclair         1:07.20             
 19 Morris, Kelly          16 Metuchen Edison   1:07.26             
 20 Keath, Macey           15 Lebanon Valley    1:07.36             
 21 McHugh, Katie          17 Springfield-OH    1:07.42             
 22 Stark, Laura           15 Somerset Valley   1:07.47             
 23 Moody, Fran            16 Edwardsville      1:07.55             
 24 Stevens, Kellie        18 Champaign         1:07.56             
 25 Sink, Keri             12 Gr. Elgin Taylor  1:07.57             
 26 Lesch, Ilene           17 Plymouth-MI       1:07.58             
 27 Smith, Kathryn         17 Palisades Malibu  1:07.61             
 28 Pucci, Lisa            15 Triangle Area     1:07.67             
 29 Wiltraut, Adriane      17 Upper Main Line   1:07.70             
 30 Leprine, Ashley        15 Wilton            1:07.80             
 31 McLaughlin, Julie      17 Bloomsburg        1:07.82             
 32 Person, Christina      16 ME Lyons          1:07.85             
 33 Merritt, Sarah         15 Western Family    1:07.99             
 34 Hukill, Aimee          17 Montgomery-AL     1:08.00             
 35 Atchison, Kelsey       14 Cuyahoga Falls    1:08.10             
 36 Reichard, Emily        17 Camden County     1:08.14             
 37 Smoak, Emily           17 Mid-Delmarva      1:08.21             
 38 Bedson, Laura          14 Westport/Weston   1:08.25             
 39 Ramirez, Elena         17 Champaign         1:08.34             
 40 Suppan, Catherine      16 Gr. Burlington    1:08.39             
 41 Caron, Amy             18 Andover           1:08.44             
 42 Pennington, Barbara    16 Wilton            1:08.53             
 43 Hauser, Jessica        18 South Oakland     1:08.64             
 43 Keeley, Sarah          17 Pocono-PA         1:08.64             
 45 Tharrington, Leigh     15 Greensboro-NC     1:08.67             
 46 Waller, Claire         18 Harford County    1:08.68             
 47 Conklin, Stephanie     14 Blue Ash          1:08.69             
 48 Fogarty, Claire        16 South Family -OH  1:08.74             
 49 Kallman, Sara          17 Montclair         1:08.82             
 50 Duret, Patricia        16 Sarasota-FL       1:08.89             
 51 Hallin, Molly          16 South Shore, MA   1:08.90             
 52 Hooff, Sarah           16 J. B. Chambers    1:08.93             
 53 Samilo, Nicole         16 Sarasota-FL       1:08.96             
 54 Stiles, Kara           16 Plymouth-MI       1:08.98             
 55 Naylor, Stephanie      16 Upper Main Line   1:09.01             
 56 Winn, Bridget          14 Southern Chester  1:09.05             
 57 Barrett, Rachelle      15 Laurel Highlands  1:09.16             
 57 Courtney, Julia        13 Cheshire          1:09.16             
 59 Walker, Natalie        14 McHenry           1:09.21             
 59 Hartman, Sara          13 Boyertown-PA      1:09.21             
 61 Miller, Ashley L       15 ME Lyons          1:09.26             
 62 Sisco, Kate            17 Roanoke Central   1:09.27             
 63 Young, Ryan            16 Catawba-NC        1:09.31             
 64 McIntyre, Cookie       15 York - PA         1:09.34             
 65 Cole, Andrea           16 Central Delaware  1:09.45             
 66 Chambers, Katherine    17 Lakeland Hills    1:09.47             
 66 Gorinski, MaryBeth     17 Greensburg        1:09.47             
 66 Cantwell, Rachel       18 Reading           1:09.47             
 69 Johnson, Katie         13 NW Dupage         1:09.50             
 70 Rambeau, Nicole        17 South Family -OH  1:09.52             
 71 Dalessandro, Jackie    15 Tri-Hampton-PA    1:09.56             
 71 Asher, Courtney        16 Upper Main Line   1:09.56             
 73 Spradlin, Kyndal       18 Roanoke Central   1:09.58             
 74 Barnett, Brooke        15 Sarasota-FL       1:09.60             
 74 Curran, Molly          14 North Shore - MA  1:09.60             
 76 Fuhro, Courtney        13 Montclair         1:09.61             
 77 Ford, Lauren           18 Huntington-WV     1:09.66             
 78 Jemec, Vida            15 Spartanburg-SC    1:09.67             
 78 Reynolds, Julie        15 Powel Crosley     1:09.67             
 80 Martella, Kimberly     17 Sarasota-FL       1:09.69             
 81 McClure, Elizabeth     15 Birmingham-MI     1:09.77             
 82 Wimberley, Ivy         15 Western Monmouth  1:09.85             
 83 Reinhard, Alyssa       14 Cheshire          1:09.86             
 84 Troyan, Paige          15 Countryside -OH   1:09.93             
 84 Dekar, Rachel          12 Birmingham-MI     1:09.93             
 86 Lawler, Allison        15 Birmingham-MI     1:10.02             
 87 Rom, Amanda            14 Blue Ash          1:10.05             
 88 Liddy, Karen           16 Springfield-OH    1:10.07             
 89 Keehn, Alicia          17 Flint - MI        1:10.08             
 89 Hahn, Chelsie          15 Edwardsville      1:10.08             
 91 Kelly, Samantha        15 Ridley Area-PA    1:10.12             
 92 Zelnick, Pam           16 Miami County      1:10.13             
 93 Church, Erin           18 Countryside -OH   1:10.16             
 94 Gorinski, Laura        13 Greensburg        1:10.17             
 94 Lemieux, Laurin        18 Bath Area-ME      1:10.17             
 96 Kroh, Ashley           18 Boyertown-PA      1:10.18             
 96 Murphy, Kelly          15 Cheshire          1:10.18             
 98 Merz, Alexa            16 Palisades Malibu  1:10.22             
 99 Sterneman, Abby        16 Bloomsburg        1:10.23             
 99 Showalter, Corinne     13 Sarasota-FL       1:10.23             
101 Tornes, Sara           18 Marietta Family   1:10.26             
102 Gorine, Allison        15 Plymouth-MI       1:10.28             
103 Kenuk, Sophie          14 Burlington  Co.   1:10.31             
103 Gartner, Erin          18 ME Lyons          1:10.31             
105 Wynters, Kate          15 Bloomsburg        1:10.34             
106 Morris, Haley          16 Glens Falls       1:10.37             
107 Swedlund, Alexis       16 Rock River        1:10.38             
108 Falco, Jamie           17 Hamden/No. Haven  1:10.42             
108 Lynch, Kristin         14 NW Dupage         1:10.42             
110 Besche, Brooke         14 Anne Arundel      1:10.43             
111 McLaughlin, Maureen    17 Harford County    1:10.44             
111 McCormick, Tara        17 West Morris-NJ    1:10.44             
113 Niedermeyer, Laura     15 Green Bay-WI      1:10.45             
114 Adams, Kaitlyn         14 ME Lyons          1:10.46             
115 Campbell, Claire       17 Chapel Hill       1:10.53             
116 Pinkney, Brileigh      12 Western Family    1:10.54             
117 Zelenky, Alison        13 West Shore        1:10.56             
118 Friedlander, Christin  17 Ridgewood -NJ     1:10.60             
119 Werner, Ellie          14 Schroeder         1:10.66             
120 Schildknecht, Grace    17 Blue Ash          1:10.69             
121 Timson, Laura          13 Plymouth-MI       1:10.74             
122 Kappeler, Joelene      16 Springfield-OH    1:10.77             
123 Stenback, Caroline     18 Birmingham-MI     1:10.93             
123 Whitaker, Emily        14 Wilton            1:10.93             
123 Pfeifer, Lauren        17 Western Monmouth  1:10.93             
126 Kolva, Katie           17 Downtown Spokane  1:10.97             
127 Ritchie, Rachel        16 Central Virginia  1:10.99             
128 Brown, Bethny          14 Genesee Area-NY   1:11.00             
129 Frazier, Kelly         16 Downtown Spokane  1:11.03             
130 Goeckner, Hannah       14 Newberry County   1:11.05             
131 McHale, Barbara        16 Wilton            1:11.06             
132 McDonald, Miriam       13 Catawba-NC        1:11.09             
132 Overman, Lindsey       18 Tampa Metro       1:11.09             
134 Nennig, Bailey         16 Schroeder         1:11.11             
135 Odonnell, Kristina     18 Old Town-Orono    1:11.27             
136 McDade, Katie          16 Tri-Hampton-PA    1:11.29             
137 Leyshon, Roxanne       15 Cambridge-OH      1:11.30             
137 Albertson, Maggie      17 Bloomsburg        1:11.30             
137 Markus, Jessica        15 South Family -OH  1:11.30             
140 McGlauflin, Jennifer   17 Andover           1:11.40             
141 Wissink, Christine     18 Cortland          1:11.43             
142 James, Ashley          16 Bloomsburg        1:11.47             
143 Durant, Lea            15 Lakeland Hills    1:11.48             
144 Johnson, Katie         15 Springfield-OH    1:11.52             
145 Salutz, Carolyn        13 Stevens Point-WI  1:11.53             
145 Lentz, Cary            14 Birmingham-MI     1:11.53             
147 Hohman, Ali            14 Defiance- OH      1:11.60             
148 Watson, Alex           12 Plymouth-MI       1:11.62             
149 O'Sullivan, Karen      16 Andover           1:11.65             
150 Faletti, Melissa       16 Plymouth-MI       1:11.66             
151 Thorpe, Jennifer       14 Warren-PA         1:11.73             
152 Stier, Amanda          16 Coffman - OH      1:11.75             
153 Keller, Dana           15 Phoenixville-PA   1:11.76             
154 Bower, Abi             15 Jerry Garver      1:11.79             
155 Ivanikiw, Catie        16 North Oakland     1:11.80             
156 Craft, Jasmine         15 Auglaize Mercer   1:12.07             
157 Richardson, Meg        16 Springfield-OH    1:12.09             
157 Wallach, Caitlin       18 Schroeder         1:12.09             
159 Shelley, Caitlin       14 Piedmont-VA       1:12.10             
160 Demand, Rebekah        15 Downtown Spokane  1:12.15             
161 Freitag, Sarah         17 San Pedro         1:12.19             
162 Sullivan, Patty        13 Darien- CT        1:12.41             
163 Stone, Kristina        16 Roanoke Central   1:12.48             
164 Brown, Lindsey         18 Saginaw           1:12.57             
165 Dickson, Amanda        17 Fanwood-Scotch    1:12.71             
166 Oulighan, Kara         15 Darien- CT        1:12.82             
167 Hyjek, Michelle        16 San Pedro         1:12.84             
168 Trodden, Jen           13 Andover           1:13.08             
169 Yates, Kimberley       16 Birmingham-MI     1:13.16             
170 Berg, Kathryn          14 Fargo-Moorehead   1:13.18             
171 Turner, Nicole         17 Rockwall Co.      1:14.68             
172 Sweeney, Lauren        16 Schroeder         1:14.72             
173 Hoden, Madeleine       18 Warren-PA         1:15.30             


Event 38  Men 100 Yard Breaststroke Swimming Competition
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Nuess, CJ              17 Downtown Spokane    58.95      57.18  
  2 Boutwell, Luke         15 Montgomery-AL       57.39      57.45  
  3 Swenson, Eric          17 Fanwood-Scotch      58.31      57.76  
  4 Sudbury, Jeffrey       17 Wilton              58.78      58.22  
  5 Harris, Ted            17 Edwardsville        58.57      58.31  
  6 Cullen, Eric           17 Western Family      59.28      58.46  
  7 Nicolino, Matthew      18 Upper Main Line     59.11      58.50  
  8 Lane, Eric             17 New Canaan          59.06      59.50  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Lewno, Adam            18 Racine-WI           59.55      58.94  
 10 Sweitzer, Matthew      16 New Canaan          59.76      59.35  
 11 Redcay, Ross           16 Reading           1:00.25      59.69  
 12 Auchter, Scott         18 Reading           1:00.08      59.81  
 13 Taylor, Nathan         15 Kosciusko-IN      1:00.02      59.99  
 14 Warner, Daniel         16 Plymouth-MI       1:00.00    1:00.12  
 15 Barr, Josh             18 West Shore        1:00.14    1:00.33  
 16 O'Connor, Myles        17 Westside Family   1:00.06    1:00.60  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Daurio, Patrick        16 Fanwood-Scotch    1:00.26             
 18 Frankfort, Stuart      18 Central Virginia  1:00.56             
 19 Swanson, Cole          17 La Crosse-WI      1:00.83             
 19 Sunde, Andrew          18 Flint - MI        1:00.83             
 21 Dilz, Andy             17 Blue Ash          1:00.90             
 22 Shivers, Jacob         17 Triangle Area     1:00.95             
 23 Waite, David           17 South Family -OH  1:00.96             
 24 Herzog, Tony           16 Lima Family       1:00.97             
 25 Cremo Jr., John        16 West Shore        1:01.00             
 26 Rosen, Simon           17 Westport/Weston   1:01.07             
 27 Tupper, Vincent        18 Red Bank - NJ     1:01.10             
 28 Snook, Garett          16 Saginaw           1:01.11             
 29 Adelmeyer, Colin       18 Green Bay-WI      1:01.12             
 30 Miller, John           17 Fox Cities - WI   1:01.14             
 31 Johnson, Andy          17 Springfield-OH    1:01.21             
 32 Caro, Chris            16 Montgomery-AL     1:01.23             
 33 Closs, John            17 Summit Area-NJ    1:01.32             
 34 Schranck, Stephen      16 Tri City- IL      1:01.33             
 34 Thacker, Scott         16 Central Virginia  1:01.33             
 36 Kreider, Brian         16 Lebanon Valley    1:01.36             
 37 Okochi, Shunpei        17 Flushing-NY       1:01.39             
 38 Platow, David          16 Westport/Weston   1:01.55             
 39 Lintjer, Jason         14 Tri-Cities-MI     1:01.57             
 40 Marino, Scott          14 Fanwood-Scotch    1:01.63             
 41 Walker, Michael        16 Harrison County   1:01.66             
 42 Bennitt, George        17 Upper Main Line   1:01.72             
 43 Niconovich, Alex       18 Boyertown-PA      1:01.74             
 44 Bifulco, Derek         16 Lima Family       1:01.85             
 45 Huber, Jason           16 Camden County     1:01.88             
 46 Meyer, Dan             17 Wilton            1:01.91             
 47 Charlesworth, Bradley  18 Montgomery-AL     1:01.95             
 48 Harmon, Matthew        16 Cumberland, MD    1:02.05             
 49 Kountz, Lucas          17 Ashland Area-KY   1:02.10             
 49 Slagh, Jimmy           16 Spartanburg-SC    1:02.10             
 51 Renz, Marshel          15 Downtown Spokane  1:02.16             
 52 Flaherty, Colin        17 Bath Area-ME      1:02.18             
 52 Zelenka, Justin        16 Summit Area-NJ    1:02.18             
 54 Dockins, Jeff          18 Rowan County-NC   1:02.25             
 54 Jankowski, Jeff        16 Spartanburg-SC    1:02.25             
 56 Donahue, Tim           17 North Penn-PA     1:02.27             
 57 Lebiedz, Will          17 Birmingham-MI     1:02.28             
 58 Polino, Mike           15 Anne Arundel      1:02.37             
 59 Kuehne, Patrick        15 Somerset Valley   1:02.43             
 60 Agro, Brian            17 Greater Portland  1:02.45             
 61 Gartner, Brian         18 Fanwood-Scotch    1:02.47             
 62 Strasser, Daniel       18 Powel Crosley     1:02.48             
 63 Petrie, Alec           15 Downtown Spokane  1:02.57             
 64 Goldsmith, Sam         15 West Shore        1:02.64             
 65 Marcus, Matthew        16 Coffman - OH      1:02.81             
 66 Lehberger, Chris       17 New Castle        1:02.89             
 67 Smith, Brad            16 Farmington - MI   1:02.99             
 68 Piasecki, Andrew       17 Pottstown-PA      1:03.03             
 69 Ravindran, Raman       18 Burlington  Co.   1:03.04             
 70 Farra, Justin          15 Countryside -OH   1:03.07             
 70 Conklyn, BJ            16 Pocono-PA         1:03.07             
 72 Toennies, Gabriel      18 Mt. Vernon, IL    1:03.08             
 73 Roberts, Eric          17 Wilton            1:03.12             
 74 Kritzer, Dan           17 Tri-Hampton-PA    1:03.14             
 75 Smith, Ryan            16 Jefferson City    1:03.24             
 76 Walsh, Ian             15 Pocono-PA         1:03.27             
 77 Ohning, Collin         14 Spartanburg-SC    1:03.30             
 78 Nazmy, Mohamed         16 Old Town-Orono    1:03.35             
 78 Reardon, Kevin         16 Camden County     1:03.35             
 80 Yeager, Derek          15 Northern Dauphin  1:03.36             
 81 Petersen, Matt         17 Summit Area-NJ    1:03.37             
 82 Madres, Joseph         18 Burlington  Co.   1:03.52             
 82 Newell, Ben            15 Rockwall Co.      1:03.52             
 84 Green, Rustin          16 Rockwall Co.      1:03.62             
 85 Ippolito, Frank        17 Somerset Valley   1:03.65             
 86 Stevens, Sean          17 Boise             1:03.86             
 87 Zhang, Jonathan        14 San Pedro         1:03.87             
 88 McGregor, Pete         17 Reading           1:03.88             
 89 McGrath, Kevin         15 North Shore - MA  1:03.92             
 90 Byler, Daniel          17 Parkersburg-WV    1:04.12             
 91 Wright, Marquis        16 Pocono-PA         1:04.23             
 92 Geer, Marcus           16 Springfield-OH    1:04.31             
 93 Sakai, Ryosuke         14 Miami County      1:04.32             
 94 Stinchfield, Bryan     18 Darien- CT        1:04.34             
 95 Koppel, Eric           16 Montclair         1:04.37             
 96 Saunders, Matt         17 Rockwall Co.      1:04.39             
 97 Spaulding, George      17 Flint - MI        1:04.46             
 98 Dodge, Neal            18 Andover           1:04.49             
 99 Rico, Ryan             18 J. B. Chambers    1:04.56             
100 Pung, Douglas          16 Somerset Valley   1:04.66             
101 Stepp, Justin          18 Beavercreek-OH    1:04.77             
102 Valvo, Matthew         16 Auburn-NY         1:04.84             
103 Chan, Lawrence         15 Cross Island      1:04.95             
104 Kurily, Daniel         18 Macomb- MI        1:05.09             
105 Dudzinski, Jon         16 Oshkosh           1:05.26             
106 Beidel, Brandon        17 Chambersburg      1:05.58             
107 Kang, Brandon          14 San Pedro         1:05.69             
108 Quinn, Jon             17 North Shore - MA  1:06.57             
109 Skorski, Daniel        18 Pocono-PA         1:06.79             
110 Park, Alexander        14 Crescenta-Canada  1:07.18             
 -- Cunha, Luiz            19 Roanoke Central        DQ             


Event 39  Women 400 Yard Medley Relay Swimming Competition
==================================================================
    Team                                Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Plymouth-MI                         3:51.13    3:47.08  
     1) Smith, Hannah 16             2) Ellis, Carlye 14            
     3) Kelly, Margaret 16           4) Cole, Leigh 16              
  2 West Shore                          3:54.40    3:50.89  
     1) Weaner, Tricia 14            2) Flynn, Marianne 15          
     3) Luttermoser, Allison 17      4) Gingrich, Leah 14           
  3 Champaign                           3:54.00    3:51.14  
     1) Gschwend, Alison 16          2) Ramirez, Elena 17           
     3) Johnson, Payton 16           4) Stevens, Kellie 18          
  4 Montclair                           3:55.21    3:52.65  
     1) English, Lauren 14           2) Von Rosendahl, Brie 16      
     3) O'Brien, Kaitlin 16          4) Roche, Betsy 16             
  5 Westport/Weston                     3:56.09    3:53.42  
     1) Evanosky, Lauren 17          2) Lee, Aurora 15              
     3) Koss, Keenan 15              4) Fenn, Molly 17              
  6 Boyertown-PA                        3:56.30    3:54.82  
     1) Geary, Liz 18                2) Longacre, Shayna 15         
     3) Christy, Emily 16            4) Allen, Alex 15              
  7 Wilton                              3:56.95    3:57.01  
     1) Hawk, Marin 15               2) Leprine, Ashley 15          
     3) Petchonka, Deanna 18         4) Heath, Keira 16             
  8 Countryside -OH                     3:56.95    3:57.45  
     1) King, Melissa 16             2) Graessle, Lindsey 15        
     3) Barbiere, Emily 17           4) Schmidt, Aly 17             
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Downtown Spokane                    3:57.07    3:55.16  
     1) Dole, Jenni 14               2) Weidert, Jessica 17         
     3) Morgan, Summer 16            4) Moore, Brittney 14          
 10 Triangle Area                       3:58.14    3:56.70  
     1) Cooper, Candace 14           2) Huntwork, Kylen 16          
     3) Botzum, Jessica 18           4) Pucci, Mallory 17           
 11 NW Dupage                           3:57.76    3:56.95  
     1) Dvorak, Samantha 15          2) Herrmann, Danielle 16       
     3) Spears, Chérie 16            4) Lanteigne, Emily 16         
 12 Bloomsburg                          3:59.07    3:57.81  
     1) Gearhart, Kayse 16           2) McLaughlin, Julie 17        
     3) Kishbaugh, Ryann 15          4) Byron, Caroline 17          
 13 Lakeland Hills                      3:59.59    3:58.40  
     1) Dikovics, Kimberly 15        2) Chambers, Katherine 17      
     3) O'Gorman, Katherine 16       4) Kim, Julie 17               
 14 Reading                             3:59.80    3:58.82  
     1) Guers, Lindsay 15            2) Cantwell, Rachel 18         
     3) Radka, Jess 17               4) Sculley, Megan 17           
 15 Winston-Salem                       4:00.23    3:59.07  
     1) Clay, Ashley 16              2) Healy, Michelle 14          
     3) Weddle, Casey 17             4) Martin, Noelle 17           
 16 South Shore, MA                     4:00.73    3:59.35  
     1) Vogel, Cara 13               2) Hallin, Molly 16            
     3) Vogel, Jen 16                4) Lorigan, Nicole 16          
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Huntington-WV                       4:00.85             
 18 Tri-Hampton-PA                      4:01.31             
 19 Roanoke Central                     4:02.06             
 20 Brandywine-Coate                    4:02.12             
 21 Tampa Metro                         4:02.15             
 22 Cheshire                            4:02.26             
 23 North Shore - MA                    4:02.39             
 24 Spartanburg-SC                      4:02.42             
 25 Sarasota-FL                         4:02.86             
 26 North Central Fl                    4:02.91             
 27 Montgomery-AL                       4:03.04             
 28 Hamilton - NJ                       4:03.21             
 29 Somerset Hills                      4:03.22             
 30 Burlington  Co.                     4:03.48             
 31 Blue Ash                            4:03.59             
 32 South Family -OH                    4:03.65             
 33 Brandywine-Delaw                    4:04.48             
 34 Racine-WI                           4:04.74             
 35 Metuchen Edison                     4:04.94             
 36 Red Bank - NJ                       4:05.95             
 37 McHenry                             4:06.12             
 38 ME Lyons                            4:06.16             
 39 Summit Area-NJ                      4:06.50             
 40 Gr. Burlington                      4:06.89             
 40 Mid-Delmarva                        4:06.89             
 42 Laurel Highlands                    4:06.92             
 43 Chapel Hill                         4:07.47             
 44 Ocean County                        4:07.97             
 45 Farmington - MI                     4:08.22             
 46 Somerset Valley                     4:08.26             
 47 State College                       4:08.34             
 48 Harford County                      4:08.46             
 49 Darien- CT                          4:08.54             
 50 Flint - MI                          4:09.13             
 51 Gr. Elgin Taylor                    4:09.26             
 52 Birmingham-MI                       4:09.52             
 53 Powel Crosley                       4:09.94             
 54 Fox Cities - WI                     4:10.07             
 55 Green Bay-WI                        4:10.15             
 56 Schroeder                           4:10.32             
 57 San Pedro                           4:10.52             
 58 Springfield-OH                      4:10.59             
 59 Madison Area-NJ                     4:10.84             
 60 Edwardsville                        4:10.89             
 61 Palisades Malibu                    4:10.99             
 62 Camden County                       4:11.11             
 63 Ridley Area-PA                      4:11.30             
 64 Western Monmouth                    4:11.39             
 65 Andover                             4:12.03             
 66 Ridgewood-OH                        4:13.05             
 67 Warren-PA                           4:13.54             
 68 Greensburg                          4:13.67             
 69 Piedmont-VA                         4:13.93             
 70 Rockwall Co.                        4:14.83             
 71 Aurora- IL                          4:15.48             
 72 Northern Neck-VA                    4:15.49             
 73 Cuyahoga Falls                      4:16.06             
 74 Coffman - OH                        4:16.14             
 75 Catawba-NC                          4:18.32             
 76 Bath Area-ME                        4:18.56             
 77 Darke County                        4:19.74             
 78 Fairfield  - OH                     4:22.34             
 79 Kennett Area-PA                     4:27.40             
 -- Glens Falls                              DQ             
 -- Saginaw                                  DQ             
 -- Central Virginia                         DQ             
 -- Upper Main Line                          DQ             


Event 40  Men 400 Yard Medley Relay Swimming Competition
==================================================================
    Team                                Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Wilton                              3:33.56    3:29.25  
     1) Prue, Ben 17                 2) Sudbury, Jeffrey 17         
     3) Rossi, Niccolo 17            4) Trepp, Andrew 16            
  2 Downtown Spokane                    3:32.82    3:29.61  
     1) Thompson, Sam 15             2) Nuess, CJ 17                
     3) Dahlke, Ian 17               4) Renz, Marshel 15            
  3 Montgomery-AL                       3:32.01    3:29.64  
     1) McClendon, Clint 16          2) Boutwell, Luke 15           
     3) Ison, Matthew 15             4) Reynolds, Ben 18            
  4 West Shore                          3:33.78    3:30.45  
     1) Schwartz, Nick 16            2) Barr, Josh 18               
     3) Goldsmith, Alex 18           4) Gorter, Brad 18             
  5 Reading                             3:33.74    3:31.53  
     1) McGregor, Pete 17            2) Auchter, Scott 18           
     3) Roth, Brad 18                4) Walley, Dan 18              
  6 Countryside -OH                     3:32.93    3:32.03  
     1) French, Kit 17               2) Farra, Justin 15            
     3) Graessle, Sam 17             4) Cuthbert, Kyle 17           
  7 Birmingham-MI                       3:33.57    3:33.30  
     1) Schubiner, Gabe 16           2) Lebiedz, Will 17            
     3) Priestley, Dan 17            4) Berg, John Henry 18         
 -- Darien- CT                          3:33.79         DQ  
     1) Baity, Phil 16               2) Stinchfield, Bryan 18       
     3) Donch, Matthew 16            4) Baity, Mike 18              
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Lakeland Hills                      3:35.64    3:32.28  
     1) Walker, AJ 16                2) Silbernagel, Kyle 18        
     3) Barron, Nick 16              4) Papendick, Adam 18          
 10 Summit Area-NJ                      3:33.85    3:32.59  
     1) Kim, Danny 18                2) Closs, John 17              
     3) Wilson, Brian 15             4) Ebert, Paul 17              
 11 Pottstown-PA                        3:34.40    3:32.68  
     1) Schirk, Patrick 16           2) Piasecki, Andrew 17         
     3) Carson, Kevin 18             4) Kiely, John 18              
 12 Fanwood-Scotch                      3:35.47    3:32.71  
     1) Hauptman, Ryan 18            2) Swenson, Eric 17            
     3) Gartner, Brian 18            4) Hauptman, David 16          
 13 Flint - MI                          3:34.78    3:33.54  
     1) Smith, Sean 17               2) Sunde, Andrew 18            
     3) Noble, Jesse 18              4) Bowling, Steven 18          
 14 Racine-WI                           3:34.93    3:34.68  
     1) Griffey, Joshua 17           2) Lewno, Adam 18              
     3) Hauerwas, Brian 17           4) McCrory, Patrick 17         
 15 Boyertown-PA                        3:35.96    3:34.86  
     1) Starr, Peter 18              2) Niconovich, Alex 18         
     3) Wright, Ryan 17              4) Robinson, Tim 18            
 16 Upper Main Line                     3:35.87    3:35.73  
     1) Shupe, Denny 18              2) Nicolino, Matthew 18        
     3) Kearney, Jonathan 18         4) Bennitt, George 17          
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 NW Dupage                           3:35.97             
 18 Powel Crosley                       3:36.20             
 19 Central Virginia                    3:36.39             
 20 ME Lyons                            3:36.40             
 21 Huntington-WV                       3:36.42             
 22 Red Bank - NJ                       3:36.63             
 23 Roanoke Central                     3:36.77             
 24 Somerset Valley                     3:36.87             
 25 Plymouth-MI                         3:37.03             
 26 Triangle Area                       3:37.08             
 27 Butler County                       3:37.22             
 28 Burlington  Co.                     3:37.35             
 29 South Family -OH                    3:37.71             
 30 Western Family                      3:39.29             
 31 Door County-WI                      3:39.54             
 32 Camden County                       3:39.65             
 33 Schroeder                           3:39.71             
 34 Ocean County                        3:40.10             
 35 Somerset Hills                      3:40.30             
 36 Fox Cities - WI                     3:40.37             
 37 North Shore - MA                    3:41.45             
 38 Spartanburg-SC                      3:41.46             
 39 Bloomsburg                          3:41.86             
 40 Anne Arundel                        3:41.94             
 41 Rockwall Co.                        3:42.24             
 42 Chapel Hill                         3:42.73             
 43 Westport/Weston                     3:43.09             
 44 Beavercreek-OH                      3:43.15             
 45 New Canaan                          3:43.22             
 46 Green Bay-WI                        3:43.59             
 47 Hamilton - NJ                       3:43.66             
 48 Flushing-NY                         3:44.27             
 49 Montclair                           3:44.46             
 50 Hatboro Area                        3:45.26             
 51 Metuchen Edison                     3:45.32             
 52 Springfield-OH                      3:45.33             
 53 Lebanon Valley                      3:45.56             
 54 Boise                               3:46.78             
 55 San Pedro                           3:46.81             
 56 Kosciusko-IN                        3:46.87             
 57 Aurora- IL                          3:47.38             
 58 Winston-Salem                       3:47.48             
 59 Joliet                              3:48.01             
 60 La Crosse-WI                        3:48.41             
 61 Rowan County-NC                     3:49.23             
 62 Mansfield Area                      3:49.55             
 63 Fairfield  - OH                     3:50.02             
 64 McHenry                             3:50.31             
 65 Bath Area-ME                        3:51.62             
 66 Pocono-PA                           3:51.71             
 67 Farmington - MI                     3:52.43             
 68 Macomb- MI                          3:56.13             
 -- Tri-Hampton-PA                           DQ             


Event 41  Women 1650 Yard Freestyle Swimming Competition
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                       === Timed Finals ===                       
 
  1 O'Brien, Kaitlin       16 Montclair        17:05.50   16:43.97  
  2 Miller, Ellie          17 ME Lyons         16:56.98   16:46.76  
  3 Lee, Aurora            15 Westport/Weston  16:53.93   16:53.18  
  4 Whitehead, Hannah      13 Grand Forks      17:23.26   17:06.30  
  5 Carusone, Julie        17 North Central Fl 17:07.86   17:07.98  
  6 Heath, Keira           16 Wilton           17:23.26   17:10.45  
  7 Huber, Stacey          15 North Central Fl 17:27.51   17:10.84  
  8 Forsberg, Amy          15 NW Dupage        17:17.28   17:13.29  
  9 Snell, Mandy           16 Sarasota-FL      17:45.20   17:18.12  
 10 Waldron, Katie         17 Bloomsburg       17:31.06   17:19.00  
 11 Lanteigne, Emily       16 NW Dupage        17:34.06   17:21.47  
 12 Cole, Kristyne         14 Plymouth-MI      17:26.70   17:22.26  
 13 Adams, Jessica         18 Cheshire         17:46.67   17:31.51  
 14 Benjamin, Lauren       15 Plymouth-MI      17:36.12   17:31.91  
 15 Kerns, Annie           16 Huntington-WV    17:40.05   17:33.94  
 16 Tomes, Laura           16 ME Lyons         17:20.01   17:35.53  
 17 Jurzynski, Kristen     18 Hamden/No. Haven 17:37.50   17:35.89  
 18 Woods, Adrienne        15 Plymouth-MI      17:48.96   17:36.69  
 19 Delphin, Naomi         15 North Shore - MA 17:40.57   17:37.60  
 20 Gueltig, Kelly         17 South Family -OH 17:42.75   17:39.49  
 21 Wynn, Sarah            15 NW Dupage        17:38.35   17:40.26  
 22 Hawk, Marin            15 Wilton           17:40.47   17:41.23  
 23 Largo, Ashley          15 Sarasota-FL      17:56.78   17:41.74  
 24 Froehlich, Sarah       15 Hamden/No. Haven 17:58.53   17:43.85  
 25 Shanley, Lauren        14 ME Lyons         17:59.20   17:44.33  
 26 Stepp, Carly           15 South Family -OH 17:52.78   17:45.22  
 27 Smith, Sarah           14 ME Lyons         17:57.00   17:52.25  
 28 Morlock, Amy           15 Harford County   17:56.53   17:53.75  
 29 Konieczny, Emily       14 Hampshire        17:51.07   17:56.16  
 30 Smith, Caroline        13 Winston-Salem    17:42.92   18:00.38  
 31 Kibler, Carrie         16 Winston-Salem    17:43.32   18:02.80  
 32 Demrow, Shannon        14 Gr. Elgin Taylor 17:54.42   18:06.82  
 33 Hand, Jennifer         18 Metuchen Edison  17:55.25   18:09.49  
 34 Schwartz, Carleigh     13 Plymouth-MI      17:56.89   18:15.91  
 35 Smith, Natalie         13 North Central Fl 17:56.46   18:22.62  
 36 Lofland, Katelyn       15 Boise            17:33.28   18:23.52  
 37 Prater, Jessica        18 Huntington-WV    18:19.01L  18:29.24  



 Event 42  Men 1650 Yard Freestyle Swimming Competition
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                       === Timed Finals ===                       
 
  1 Browning, Hank         17 ME Lyons         15:41.60   15:21.88  
  2 Davis, Sean            17 ME Lyons         15:48.45   15:38.32  
  3 Galbreath, Justin      15 South Family -OH 15:52.89   15:42.55  
  4 Nead, Kevin            18 ME Lyons         15:20.51   15:46.71  
  5 Houchin, Charlie       16 Triangle Area    15:52.63   15:48.76  
  6 Schenck, Chris         17 NW Dupage        15:48.53   15:52.28  
  7 Trepp, Andrew          16 Wilton           16:09.19   15:53.05  
  8 Veiga, Guilherme       18 Roanoke Central  15:58.25   16:03.72  
  9 Detra, Austin          14 Sarasota-FL      15:58.92   16:03.89  
 10 Crete, Ryan            15 Sarasota-FL      16:34.20   16:05.67  
 11 Hershberger, Jordan    17 Sarasota-FL      16:27.90   16:09.04  
 12 Prue, Ben              17 Wilton           16:16.52   16:09.77  
 13 Northcutt, Michael     17 Huntington-WV    15:59.79   16:10.23  
 14 Kearney, Jonathan      18 Upper Main Line  16:39.68   16:11.78  
 15 Driscoll, Frisk        16 Westport/Weston  16:29.02   16:13.69  
 16 Elsworth, Kit          17 Hamden/No. Haven 16:21.60   16:20.72  
 17 Montague, William      17 ME Lyons         16:28.34   16:23.37  
 18 Francis, Ryne          16 Boyertown-PA     16:51.05   16:32.53  
 19 Rienzo, Ralph          17 Hamden/No. Haven 16:34.98   16:33.33  
 20 Hughes, Chip           16 Spartanburg-SC   16:59.29   16:33.68  
 21 Bubb, Wesley           17 Kishwaukee       17:00.21L  16:34.09  
 22 Yarborough, Cole       16 Winston-Salem    16:07.33   16:36.09  
 23 Greytak, Graham        16 Wilton           16:52.24   16:36.17  
 24 Asseff, Ben            18 Huntington-WV    15:53.58   16:37.50  
 25 Mannion, Jamie         15 North Shore - MA 16:38.84   16:37.95  
 26 Emmons, Will           17 Boise            16:57.13   16:40.32  
 27 Nelson, Lee            15 Downtown Spokane 16:48.16   16:40.46  
 28 Krone, Paul            17 Blue Ash         16:38.63   16:40.73  
 29 Renz, Marshel          15 Downtown Spokane 16:39.66   16:41.43  
 30 Benigno, John          16 Somerset Valley  16:59.71   16:42.69  
 31 Reynolds, Ben          18 Montgomery-AL    16:26.09   16:42.92  
 32 Leix, Matthew          18 Flint - MI       16:56.19   16:48.29  
 33 McClure, CG            18 Birmingham-MI    16:52.24   16:50.62  
 34 Miller, Charlie        17 Winston-Salem    16:53.70   16:51.04  
 35 Calloway, Adam         16 Rappahannock     16:56.94   16:51.43  
 36 Kowal, Ed              16 Huntington-WV    16:40.07   16:54.10  
 37 Pelka, Bryan           17 Gr. Elgin Taylor 16:46.36   16:54.92  
 38 Egues, Pedro           18 Bath Area-ME     16:55.82   16:57.32  
 39 Kingman, Drew          18 Wilton           16:45.52   16:58.10  
 40 Rienzo, Matthew        16 Hamden/No. Haven 16:32.65   16:58.38  
 41 Stefl, David           15 Farmington - MI  16:58.10   17:10.25  
 42 Jones, Kyle            15 Winston-Salem    16:47.12   17:25.06  
 43 Jones, Kevin           14 Winston-Salem    16:57.47   17:48.10  


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT