1/13/2004 - 1/19/2004
Sydney, NSW,, Australia
2004 New South Wales Age & Open Championship
Sydney, NSW, Australia
50 meter pool
January 13 - 19, 2004
RESULTS
Day TWO: January 14, 2004
Event 29 Women 19 & Over 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 GITEAU, KASEY (NSWIS) 21 TOONGABBIE 1:04.83
32.38 1:04.83
2 STUBBINS, KELLY (V) 19 HAILEYBURY WATER 1:05.34
31.72 1:05.34
3 WHITE, AMANDA 19 KINCUMBER PACIFI 1:07.60
32.96 1:07.60
4 MURPHY, HAILEY 19 NU SWIM 1:09.29
33.61 1:09.29
5 RAY, ANNEKE 23 WIA 1:09.48
33.84 1:09.48
6 BARNES, ANNA 23 PICTON 1:11.15
34.26 1:11.15
7 HAINES, KADIE 20 TITANS 1:11.99
35.12 1:11.99
8 DOYLE, MICHELE 21 GINNINDERRA 1:13.15
35.16 1:13.15
Event 30 Girls 17-18 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 LEANE, KARINA (V-AIS) 18 UNLEY (SA) 1:05.07 1:04.16
31.51 1:04.16
2 PILGRIM, YVETTE 18 SYDNEY UNIVERSIT 1:05.78 1:04.46
31.73 1:04.46
3 SHARKEY, BRITTANY 17 KIAMA 1:07.71 1:06.31
32.41 1:06.31
4 PATON, SARAH (AIS) 17 TELOPEA 1:07.55 1:07.29
33.24 1:07.29
5 JOHNSON, REANNON 17 SANS SOUCI 1:09.12 1:07.69
32.98 1:07.69
6 SIGNAL, JENNA 17 HARL 1:08.97 1:08.83
33.43 1:08.83
7 RODIER, DESIREE 17 NU SWIM 1:09.88 1:09.96
34.13 1:09.96
8 MILLS, ALEXANDRA 17 LISMORE SWIM TM 1:09.32 1:10.24
33.56 1:10.24
9 CLARKE, KARA 18 MANLY JETZ 1:10.04 1:10.56
33.99 1:10.56
10 LAMOTTE, KELLIE 17 WAGGA WAGGA 1:10.65 1:10.99
34.47 1:10.99
Event 30 Girls 17-18 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 LEANE, KARINA (V-AIS) 18 UNLEY (SA) 1:05.07
31.94 1:05.07
2 PILGRIM, YVETTE 18 SYDNEY UNIVERSIT 1:05.78
32.74 1:05.78
3 GALVEZ, FELICITY (NSWIS) 18 CAMPBELLTOWN 1:07.12
32.41 1:07.12
4 PATON, SARAH (AIS) 17 TELOPEA 1:07.55
33.43 1:07.55
5 SHARKEY, BRITTANY 17 KIAMA 1:07.71
33.24 1:07.71
6 ORNSTEDT, LOUISE (V) 18 DENMARK 1:07.76
32.91 1:07.76
7 SIGNAL, JENNA 17 HARL 1:08.97
33.85 1:08.97
8 JOHNSON, REANNON 17 SANS SOUCI 1:09.12
33.44 1:09.12
9 MILLS, ALEXANDRA 17 LISMORE SWIM TM 1:09.32
33.50 1:09.32
10 RODIER, DESIREE 17 NU SWIM 1:09.88
34.16 1:09.88
-------------------------------------------------------------------------
11 CLARKE, KARA 18 MANLY JETZ 1:10.04
33.94 1:10.04
12 LAMOTTE, KELLIE 17 WAGGA WAGGA 1:10.65
34.42 1:10.65
-------------------------------------------------------------------------
13 SULLIVAN, JULIA 18 WARRINGAH 1:10.98
34.27 1:10.98
14 DUMA, GRACE 18 LOWER HUNTER 1:11.13
34.85 1:11.13
15 KALLU, SARAH 17 SEALS 1:11.29
34.67 1:11.29
16 REYNOLDS, JODIE (V) 18 KLIM SWIM 1:11.32
34.27 1:11.32
17 WHEELER, SARAH 17 MANLY JETZ 1:11.77
34.54 1:11.77
18 GILBERT, JACQUI 17 THE HILLS 1:12.52
35.18 1:12.52
19 LEAYR, MELISSA 17 HUNTER 1:12.97
35.81 1:12.97
20 HOUGHTON, KERRYN 17 REVESBY WORKERS 1:13.19
35.27 1:13.19
21 RYAN, STEFANIE 18 SEALS 1:13.36
35.26 1:13.36
22 FRANCOIS, JULIETTE 18 NU SWIM 1:13.44
35.52 1:13.44
23 THOMPSON, JENNY 17 WILLOUGHBY 1:13.68
34.89 1:13.68
24 SOUTHWELL, TEAGAN 17 DAPTO 1:14.07
35.34 1:14.07
25 KRUMBECK, BROOKE 18 SMITHFIELD 1:14.44
36.49 1:14.44
26 MULCAHY, FELICITY 18 SYDNEY UNIVERSIT 1:16.88
37.23 1:16.88
-- LUTZ, AMELIA (V) 17 KLIM SWIM X1:09.58
33.90 1:09.58
Event 31 Girls 16 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 MIATKE, DANNI (V) 16 CAREY AQU. (VIC) 1:06.40 1:05.11
31.91 1:05.11
2 BROWN, KASSANDRA 16 NU SWIM 1:08.16 1:06.87
32.90 1:06.87
3 GILLEY, MORGAINE 16 ABBOTSLEIGH 1:07.23 1:07.10
32.65 1:07.10
4 MITCHELL, MELISSA (NSWIS 16 WARRINGAH 1:07.76 1:07.80
32.96 1:07.80
5 BENTLEY, STEPHANIE 16 MACQUARIE FIELDS 1:09.36 1:08.37
33.59 1:08.37
6 HEATHCOTE, MELISSA (V) 16 CAREY AQU. (VIC) 1:08.84 1:08.70
33.37 1:08.70
7 THOMSON, HAYLEY 16 ALSTONVILLE 1:09.87 1:09.30
33.33 1:09.30
8 BROWN, ALICE 16 HUNTER 1:10.10 1:09.92
34.27 1:09.92
9 SWEENEY, SARAH 16 CARLILE 1:09.47 1:10.11
33.67 1:10.11
10 FIDLER, JESSIE 16 NU SWIM 1:10.12 1:11.01
34.17 1:11.01
Event 31 Girls 16 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 MIATKE, DANNI (V) 16 CAREY AQU. (VIC) 1:06.40
32.63 1:06.40
2 GILLEY, MORGAINE 16 ABBOTSLEIGH 1:07.23
32.54 1:07.23
3 MITCHELL, MELISSA (NSWIS 16 WARRINGAH 1:07.76
32.76 1:07.76
4 BROWN, KASSANDRA 16 NU SWIM 1:08.16
33.40 1:08.16
5 COUTTS, ALICIA (V) 16 REDLANDS 1:08.50
32.78 1:08.50
6 HEATHCOTE, MELISSA (V) 16 CAREY AQU. (VIC) 1:08.84
33.42 1:08.84
7 BENTLEY, STEPHANIE 16 MACQUARIE FIELDS 1:09.36
33.78 1:09.36
8 SWEENEY, SARAH 16 CARLILE 1:09.47
33.74 1:09.47
9 THOMSON, HAYLEY 16 ALSTONVILLE 1:09.87
33.18 1:09.87
10 BROWN, ALICE 16 HUNTER 1:10.10
34.68 1:10.10
-------------------------------------------------------------------------
11 FIDLER, JESSIE 16 NU SWIM 1:10.12
34.33 1:10.12
12 MACKAY, JESSICA 16 KINCUMBER PACIFI 1:10.24
33.95 1:10.24
-------------------------------------------------------------------------
13 JAMES, MICHELLE 16 CRANBROOK EASTER 1:10.42
34.33 1:10.42
14 HENNESSY, MEGAN 16 TOONGABBIE 1:10.76
34.60 1:10.76
15 PRIESTLY, JENNA 16 GINNINDERRA 1:11.37
34.75 1:11.37
16 KIRBY, ASHLEY 16 MANLY JETZ 1:11.39
34.25 1:11.39
17 JONES, KAITLYN 16 TOONGABBIE 1:11.52
34.75 1:11.52
18 FITZGIBBON, EMMA 16 TELOPEA 1:11.54
34.58 1:11.54
19 HATFIELD, SAMMI 16 CARLILE 1:11.60
35.57 1:11.60
20 JOHNSON, KATE 16 BALLINA INDOOR 1:11.82
34.34 1:11.82
21 MALONE, POPPY 16 KINCUMBER PACIFI 1:12.08
35.57 1:12.08
22 ARAKI, ERINA 16 WARRINGAH 1:12.25
35.04 1:12.25
23 HOSKING, TAMARA 16 WODEN 1:12.28
35.47 1:12.28
24 HAYASHI, RINA (V) 16 JAPAN 1:12.40
34.63 1:12.40
25 BYRNE, LOUISE 16 WARRINGAH 1:14.16
36.00 1:14.16
26 SHEARWOOD, BROOKE 16 DUBBO SWIMTECH 1:14.18
36.14 1:14.18
27 DELVES, JENNIE 16 CHARLESTOWN 1:15.20
36.94 1:15.20
28 BROWN, TRACY 16 GALSTON 1:15.63
36.69 1:15.63
29 POINTER, BROOKE 16 GALSTON 1:15.69
36.71 1:15.69
30 HAINES, JODIE 16 TITANS 1:16.32
36.82 1:16.32
Event 32 Girls 15 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 TABEI, ERI (V) 15 JAPAN 1:03.28 1:03.41
30.77 1:03.41
2 GREEVES, MELISSA (V) 15 MELBOURNE VIC 1:07.78 1:06.68
32.48 1:06.68
3 TARANTO, NICKIE 15 KINCUMBER PACIFI 1:07.23 1:06.72
32.70 1:06.72
4 HARTNETT, ALISON 15 NU SWIM 1:08.12 1:06.91
32.64 1:06.91
5 DUCKER, AMY 15 TOONGABBIE 1:07.20 1:07.06
32.38 1:07.06
6 ANDRIOLO, SOPHIE 15 TELOPEA 1:08.83 1:07.66
32.52 1:07.66
7 PARKER, LAUREN 15 NU SWIM 1:08.52 1:08.02
33.24 1:08.02
8 ZANETIC, NATASHA 15 MACQUARIE FIELDS 1:08.85 1:08.86
33.22 1:08.86
9 TALTY, CHRISTINE 15 MACQUARIE FIELDS 1:09.93 1:09.41
33.65 1:09.41
10 STEWART, JACQUELINE 15 MACQUARIE FIELDS 1:09.55 1:10.90
34.38 1:10.90
Event 32 Girls 15 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 TABEI, ERI (V) 15 JAPAN 1:03.28
30.62 1:03.28
2 DUCKER, AMY 15 TOONGABBIE 1:07.20
32.53 1:07.20
3 TARANTO, NICKIE 15 KINCUMBER PACIFI 1:07.23
33.02 1:07.23
4 GREEVES, MELISSA (V) 15 MELBOURNE VIC 1:07.78
33.01 1:07.78
5 HARTNETT, ALISON 15 NU SWIM 1:08.12
33.24 1:08.12
6 PARKER, LAUREN 15 NU SWIM 1:08.52
33.29 1:08.52
7 ANDRIOLO, SOPHIE 15 TELOPEA 1:08.83
33.01 1:08.83
8 ZANETIC, NATASHA 15 MACQUARIE FIELDS 1:08.85
33.28 1:08.85
9 STEWART, JACQUELINE 15 MACQUARIE FIELDS 1:09.55
33.73 1:09.55
10 TALTY, CHRISTINE 15 MACQUARIE FIELDS 1:09.93
34.09 1:09.93
-------------------------------------------------------------------------
11 ONG, MING 15 CARLILE 1:10.41
34.47 1:10.41
12 BIRD, KATIE 15 GINNINDERRA 1:10.43
33.69 1:10.43
-------------------------------------------------------------------------
13 RIFKIN, DANIELLE 15 SEALS 1:10.85
34.61 1:10.85
14 GODDARD, TALIA (V) 15 CAREY AQU. (VIC) 1:10.86
34.48 1:10.86
15 SCHAFER, TAMMY 15 MLC MARLINS 1:11.18
34.45 1:11.18
16 WALSH, ALEX 15 PICTON 1:11.40
34.59 1:11.40
17 MOONEY, LAURA 15 MLC MARLINS 1:12.07
34.47 1:12.07
18 LEWIS, KATE 15 MACQUARIE FIELDS 1:12.13
34.74 1:12.13
19 CLARKE, ABBY 15 TELOPEA 1:12.38
34.63 1:12.38
20 WRIGHT, MORGAN 15 PORT MACQUARIE 1:12.53
35.12 1:12.53
21 WALSH, BIANKA 15 NOVOCASTRIAN 1:12.61
35.73 1:12.61
22 PARSLOW, BELINDA (V) 15 NUNAWADING (VIC) 1:12.68
34.76 1:12.68
23 DOYLE, FIONA 15 GINNINDERRA 1:12.79
35.42 1:12.79
24 CREIGHTON, JORJA 15 GALSTON 1:12.89
34.57 1:12.89
25 BOWDEN, VANESSA-JAYNE 15 MLC MARLINS 1:12.92
34.91 1:12.92
26 ALLAN, OLIVIA 15 MLC MARLINS 1:13.06
35.44 1:13.06
27 MISZCZUK, JOSEPHINE 15 MACQUARIE FIELDS 1:13.28
35.96 1:13.28
28 MORRIS, KATE 15 DUBBO SWIMTECH 1:13.34
35.65 1:13.34
29 HUYNH, CHRISTINE 15 BANKSTOWN SPORTS 1:13.48
35.22 1:13.48
30 MANSELL, KRYSTEN 15 VIKINGS 1:13.58
35.68 1:13.58
31 CAMERON-LEE, CHLOE 15 BANKSTOWN SPORTS 1:13.62
35.06 1:13.62
32 MULHOLLAND, KERRY 15 UNISWIM 1:13.77
35.85 1:13.77
33 JOHNSTON, ALEXANDRA 15 ATLANTIS 1:14.09
35.95 1:14.09
34 HALICEK, OLIVIA 15 MACQUARIE FIELDS 1:14.16
35.71 1:14.16
35 DAVEY, EMMA 15 RYDE 1:14.22
36.21 1:14.22
36 DOOLEY, LAUREN 15 CARLILE 1:14.58
35.39 1:14.58
37 HOLESGROVE, JAMIE 15 INSWIM 1:14.66
36.23 1:14.66
38 BARLIN, SHELLEY 15 GALSTON 1:14.94
36.19 1:14.94
39 THOMPSON, LISA 15 BALLINA INDOOR 1:14.96
35.82 1:14.96
40 BLOMBERG, MADELEINE 15 KAMBALA 1:15.79
35.29 1:15.79
41 COTTER, JESSICA 15 INSWIM 1:15.87
36.24 1:15.87
42 MARTIN, NICOLE 15 INSWIM 1:15.95
36.05 1:15.95
-- SEXTON, ORLANDA 15 BOWRAL DQ
35.69 DQ
Event 33 Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 WILLIAMS, STEPHANIE (NSW 14 NU SWIM 1:05.11 1:03.91
31.45 1:03.91
2 COCHRANE, KENDALL (V) 14 HARL 1:08.21 1:06.94
32.86 1:06.94
3 MARSHALL, PENELOPE (V) 14 HARL 1:07.51 1:07.01
33.08 1:07.01
4 IRELAND, ALANA 14 KINCUMBER PACIFI 1:08.42 1:08.03
33.92 1:08.03
5 WHITE, HAYLEY 14 KINGSCLIFF 1:09.33 1:08.43
33.24 1:08.43
6 JONES, MEGAN 14 INSWIM 1:08.70 1:08.46
32.87 1:08.46
7 LITTLETON, KATE 14 ABBOTSLEIGH 1:10.42 1:09.98
33.86 1:09.98
8 BAINBRIDGE, ANGIE 14 HUNTER 1:10.80 1:10.07
33.84 1:10.07
9 MCKEMMISH, LAURA 14 THE HILLS 1:10.42 1:10.85
34.95 1:10.85
10 HORNE, SARAH-JANE 14 TOONGABBIE 1:10.33 1:11.06
34.17 1:11.06
Event 33 Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 WILLIAMS, STEPHANIE (NSW 14 NU SWIM 1:05.11
31.87 1:05.11
2 MARSHALL, PENELOPE (V) 14 HARL 1:07.51
32.92 1:07.51
3 COCHRANE, KENDALL (V) 14 HARL 1:08.21
33.11 1:08.21
4 IRELAND, ALANA 14 KINCUMBER PACIFI 1:08.42
33.75 1:08.42
5 JONES, MEGAN 14 INSWIM 1:08.70
32.95 1:08.70
6 WHITE, HAYLEY 14 KINGSCLIFF 1:09.33
34.08 1:09.33
7 HORNE, SARAH-JANE 14 TOONGABBIE 1:10.33
34.17 1:10.33
8 LITTLETON, KATE 14 ABBOTSLEIGH 1:10.42
34.37 1:10.42
8 MCKEMMISH, LAURA 14 THE HILLS 1:10.42
34.72 1:10.42
10 BAINBRIDGE, ANGIE 14 HUNTER 1:10.80
34.17 1:10.80
-------------------------------------------------------------------------
11 BEZZANT, TERI-ANN 14 MCDONALD 1:10.84
34.06 1:10.84
12 BEATTIE, MARTHA 14 GUNNEDAH 1:11.28
34.58 1:11.28
-------------------------------------------------------------------------
13 MCDONALD, JENNY 14 ABBOTSLEIGH 1:11.31
34.09 1:11.31
14 GLEW, JESSIE 14 WARRINGAH 1:11.51
34.95 1:11.51
15 WHITE, AMY 14 BOMADERRY 1:11.79
34.51 1:11.79
15 DAVIS, ASHLEIGH 14 BANKSTOWN SPORTS 1:11.79
34.12 1:11.79
17 MASSON, TEGAN 14 WAGGA WAGGA 1:11.81
34.34 1:11.81
18 DRY, JESSICA 14 BLACKTOWN CITY 1:11.82
35.27 1:11.82
19 CHURCHILL, CLEMENTINE 14 RYDE 1:12.36
35.10 1:12.36
20 BURSTON, SARAH 14 GALSTON 1:12.64
34.85 1:12.64
21 WHEATLEY, REBECCA 14 BANKSTOWN SPORTS 1:12.85
34.86 1:12.85
22 GRAY, EMMA 14 WARRINGAH 1:13.26
35.93 1:13.26
23 SWAN, GEORGIA 14 CRANBROOK EASTER 1:13.46
35.74 1:13.46
24 LUVIS, KRYSTLE 14 PORT MACQUARIE 1:13.68
34.64 1:13.68
25 MCDONALL, AMY 14 MACARTHUR INDOOR 1:13.69
35.47 1:13.69
26 DAVIES, GRACE 14 CARLILE 1:13.99
35.77 1:13.99
27 CAMPBELL, JORJA 14 SAWTELL 1:14.10
35.11 1:14.10
28 BRUNTON, JESSICA 14 MACQUARIE FIELDS 1:14.18
35.85 1:14.18
29 BATES, SAMANTHA 14 DAPTO 1:14.25
36.42 1:14.25
30 MILLAR, ROISIN 14 SEALS 1:14.48
36.12 1:14.48
31 BURT, NATASHA 14 ATLANTIS 1:14.55
35.75 1:14.55
32 MCGROUTHER, SIAN 14 WILLOUGHBY 1:14.63
35.76 1:14.63
32 ROSE, SAM 14 CHARLESTOWN 1:14.63
35.76 1:14.63
34 MURA, CARA 14 WIA 1:14.76
35.83 1:14.76
35 RANYARD, ERIN 14 PAMBULA 1:15.03
36.38 1:15.03
36 HAMILTON, SAMANTHA 14 SEALS 1:15.27
36.17 1:15.27
37 JAMES, ELLY 14 CENTRE FOR SPORT 1:15.50
36.22 1:15.50
38 SELIG, DANI 14 MLC MARLINS 1:15.53
36.44 1:15.53
39 KNOX, NADINE 14 PICTON 1:15.61
36.28 1:15.61
40 CARMICHAEL, SAMANTHA (V) 14 DARWIN 1:15.76
36.04 1:15.76
41 MAGUIRE, BRITTANY 14 LORE 1:15.77
37.07 1:15.77
42 COX, MEAGAN 14 STH CRONULLA PEN 1:16.07
35.90 1:16.07
43 REAY, MICHELLE 14 NU SWIM 1:16.19
36.84 1:16.19
44 PILLEN, CLAIRE 14 INSWIM 1:16.23
36.27 1:16.23
45 PALMER, SOPHIA 14 GRIFFITH 1:16.24
36.98 1:16.24
46 FINNERTY, DANIELLE 14 MACQUARIE FIELDS 1:17.98
37.15 1:17.98
47 THOM, HANNAH 14 RYDE 1:18.23
37.70 1:18.23
48 ROBERTS, KEIRA 14 SLCA 1:18.48
37.43 1:18.48
49 MOSLEY, NINA (V) 14 NORTHERN MARIANA 1:20.56
39.45 1:20.56
Event 34 Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 BRENNAN, KATE 13 COFFS HARBOUR 1:06.04 1:04.98
31.50 1:04.98
2 MCMAHON, EMILY 13 BANKSTOWN SPORTS 1:06.82 1:05.94
32.49 1:05.94
3 UEDA, RINA (V) 13 JAPAN 1:07.15 1:06.54
32.18 1:06.54
4 CONNELL, FIONA 13 PORT MACQUARIE 1:08.82 1:08.04
32.83 1:08.04
5 HENSHAW, JESSICA 13 LISMORE SWIM TM 1:09.59 1:09.52
33.56 1:09.52
6 BIHANCOV, ANNE 13 MACQUARIE FIELDS 1:11.35 1:11.13
34.61 1:11.13
7 VAN BALEN, MONIQUE 13 RYDE 1:12.51 1:11.65
34.49 1:11.65
8 MACDONALD, TEANJI 13 CHARLESTOWN 1:12.09 1:11.99
34.52 1:11.99
9 JOHNSON, GEMMA 13 BALLINA INDOOR 1:12.32 1:12.06
33.82 1:12.06
10 COOPER, SHANNON 13 BARKER AQUATICS 1:12.56 1:12.62
34.82 1:12.62
Event 34 Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 BRENNAN, KATE 13 COFFS HARBOUR 1:06.04
31.84 1:06.04
2 MCMAHON, EMILY 13 BANKSTOWN SPORTS 1:06.82
32.79 1:06.82
3 UEDA, RINA (V) 13 JAPAN 1:07.15
32.73 1:07.15
4 CONNELL, FIONA 13 PORT MACQUARIE 1:08.82
33.21 1:08.82
5 HENSHAW, JESSICA 13 LISMORE SWIM TM 1:09.59
33.36 1:09.59
6 BIHANCOV, ANNE 13 MACQUARIE FIELDS 1:11.35
34.31 1:11.35
7 MACDONALD, TEANJI 13 CHARLESTOWN 1:12.09
35.11 1:12.09
8 JOHNSON, GEMMA 13 BALLINA INDOOR 1:12.32
34.31 1:12.32
9 VAN BALEN, MONIQUE 13 RYDE 1:12.51
35.66 1:12.51
10 COOPER, SHANNON 13 BARKER AQUATICS 1:12.56
34.97 1:12.56
-------------------------------------------------------------------------
11 DOYLE, BIANCA 13 RYDE 1:12.72
35.14 1:12.72
12 GUCUL, ELISE 13 TAREE 1:12.89
35.51 1:12.89
-------------------------------------------------------------------------
13 YOUNG, EMILY 13 NU SWIM 1:13.51
36.21 1:13.51
14 RODITIS, ANITA 13 ABBOTSLEIGH 1:13.54
36.19 1:13.54
15 CHIA, KIMBERLEY 13 MOUNT ANNAN 1:13.76
35.48 1:13.76
16 LOVEDAY, KATE 13 MCDONALD 1:13.99
35.02 1:13.99
17 EDWARDS, LAURA 13 CARLILE 1:14.10
35.90 1:14.10
18 LINNEN, ELANA 13 MINGARA 1:14.30
35.85 1:14.30
19 O'NEILL, SARAH 13 BLACKTOWN CITY 1:14.33
37.20 1:14.33
20 THOMPSON, KYRA 13 CHARLESTOWN 1:14.49
36.49 1:14.49
21 PRICE, LAURAINE 13 SLCA 1:14.55
35.88 1:14.55
21 GRAHAM, LINDSEY 13 HUNTER 1:14.55
36.96 1:14.55
23 RASHLEIGH, KIMBERLEY 13 INSWIM 1:14.72
35.81 1:14.72
24 HART, NATALIE 13 KINCUMBER PACIFI 1:14.73
36.65 1:14.73
25 ARTHUR, EMILY 13 CARRINGTON 1:14.76
35.87 1:14.76
26 SOUTHWELL, BRIARNA 13 DAPTO 1:14.89
36.50 1:14.89
27 BRANDT, HAYLEE 13 NU SWIM 1:14.94
35.68 1:14.94
28 RAYNER, LIANA 13 SLCA 1:15.14
36.17 1:15.14
29 STEPHENSON, ISABELLA 13 GALSTON 1:15.35
35.69 1:15.35
30 FARRELL, KATIE 13 SEA EAGLES 1:15.59
35.72 1:15.59
31 SEAGER, ALANA 13 THE HILLS 1:15.63
36.23 1:15.63
32 MITCHELL, JESSICA 13 CHARLESTOWN 1:15.69
36.73 1:15.69
33 MAIN, ASHLEIGH 13 WEST WALLSEND IN 1:15.74
36.57 1:15.74
34 PROPST, TAYLA 13 TOONGABBIE 1:15.79
36.13 1:15.79
35 DWYER, SHARNIE 13 NOVOCASTRIAN 1:16.00
36.71 1:16.00
36 COSSETTO, NATASHA 13 VIKINGS 1:16.22
37.10 1:16.22
37 SPROTT, STEPHANIE 13 COFFS HARBOUR 1:16.26
35.81 1:16.26
38 WIRTH, ABBEY 13 MACQUARIE FIELDS 1:16.29
37.44 1:16.29
39 HANSFORD, STACEY 13 BLACKTOWN CITY 1:17.29
37.68 1:17.29
40 BOWDEN, NICOLE 13 MOUNT ANNAN 1:17.46
37.33 1:17.46
41 BINGHAM, KATE 13 VIKINGS 1:18.50
38.35 1:18.50
42 THOMAS, MEGHAN 13 WEST WALLSEND IN 1:18.94
37.11 1:18.94
43 CHENERY, ALYCE 13 INSWIM 1:19.18
37.87 1:19.18
44 BARONE, DANIELLA 13 TOONGABBIE 1:22.12
40.27 1:22.12
Event 35 Men 19 & Over 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 THORPE, IAN (NSWIS) 21 SLCA 1:53.46 1:50.23
25.87 54.05 1:22.17 1:50.23
2 KROGH, JOSHUA (V - AIS) 21 REDCLIFFE LEAGUE 1:54.78 1:51.74
26.74 55.52 1:23.95 1:51.74
3 MURPHY, PATRICK (V) 19 MLC AQUATIC 1:54.33 1:52.35
26.08 54.95 1:24.34 1:52.35
4 PAYNE, MISHA 22 AUBURN 1:55.67 1:53.55
26.68 55.45 1:24.35 1:53.55
5 STEVENS, CRAIG (AIS) 23 SLCA 1:54.34 1:54.07
27.43 56.55 1:25.58 1:54.07
6 DAVIS, RYAN 19 CARLILE 1:55.16 1:55.69
27.25 56.99 1:26.75 1:55.69
7 BROOKS, PAUL 19 MACQUARIE FIELDS 1:55.17 1:56.21
27.32 56.64 1:26.99 1:56.21
8 HIGGINS, MICHAEL (NSWIS) 23 CARLILE 1:56.45 1:58.36
28.69 58.71 1:28.78 1:58.36
9 SANTACATERINA, JOSH 23 NEPEAN 1:58.51 1:58.46
28.05 58.29 1:28.71 1:58.46
Event 35 Men 19 & Over 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
-- COHEN, JASON (V) 21 NUNAWADING (VIC) 1:54.82
26.72 56.68 1:26.11 1:54.82
-- WELSH, KENNETH (V) 21 HAILEYBURY WATER 1:55.16
27.15 56.65 1:26.45 1:55.16
-- HUGHES, BRENDON (V - AIS 19 CHANDLER 1:56.28
27.60 57.17 1:26.88 1:56.28
-- BURMESTER, MOSS (V) 22 HARL 1:56.32
26.69 56.03 1:26.25 1:56.32
1 THORPE, IAN (NSWIS) 21 SLCA 1:53.46
27.04 56.42 1:25.07 1:53.46
2 MURPHY, PATRICK (V) 19 MLC AQUATIC 1:54.33
26.18 54.90 1:24.76 1:54.33
3 STEVENS, CRAIG (AIS) 23 SLCA 1:54.34
27.86 56.49 1:25.69 1:54.34
4 KROGH, JOSHUA (V - AIS) 21 REDCLIFFE LEAGUE 1:54.78
27.51 57.33 1:26.17 1:54.78
5 PIPER, JIM (NSWIS) 22 CAMPBELLTOWN 1:55.02
26.39 55.76 1:25.63 1:55.02
6 DAVIS, RYAN 19 CARLILE 1:55.16
27.03 56.10 1:25.65 1:55.16
-------------------------------------------------------------------------
7 BROOKS, PAUL 19 MACQUARIE FIELDS 1:55.17
27.27 56.63 1:26.52 1:55.17
8 PAYNE, MISHA 22 AUBURN 1:55.67
27.33 57.05 1:26.74 1:55.67
-------------------------------------------------------------------------
9 BURNS, ANDREW (NSWIS) 21 TOONGABBIE 1:55.84
27.08 56.38 1:26.33 1:55.84
10 DENNER, BENJAMIN (NSWIS) 22 WIA 1:56.20
27.40 56.04 1:26.13 1:56.20
11 HIGGINS, MICHAEL (NSWIS) 23 CARLILE 1:56.45
27.83 57.00 1:26.36 1:56.45
12 SANTACATERINA, JOSH 23 NEPEAN 1:58.51
28.15 57.95 1:27.99 1:58.51
13 COOMBES, ALEXANDER 20 MANLY JETZ 1:58.81
27.40 57.86 1:28.42 1:58.81
14 MORDAUNT, MATT 19 CARLILE 1:59.59
28.36 58.84 1:29.26 1:59.59
15 MCDONALD, CAMERON 19 MANLY JETZ 1:59.65
26.94 56.29 1:27.43 1:59.65
16 JEFFERS, MATT (V) 22 CAREY AQU. (VIC) 2:00.37
28.00 58.45 1:29.47 2:00.37
17 LANE, TIM 20 HUNTER 2:01.39
28.11 58.73 1:30.05 2:01.39
18 RIFKIN, DAVID (V) 19 RSTHA 2:01.57
28.26 58.62 1:29.24 2:01.57
19 SALIBA, MARK 24 CAMPBELLTOWN 2:02.54
28.92 1:00.11 1:31.36 2:02.54
19 PROBERT, CARL (V) 28 FIJI 2:02.54
27.63 58.62 1:29.69 2:02.54
21 BOWDEN, ANDREW 19 MLC MARLINS 2:04.28
28.46 58.96 1:31.11 2:04.28
Event 36 Boys 17-18 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 BEATO, ANDREW 18 TOONGABBIE 1:58.09 1:54.76
27.31 56.38 1:25.51 1:54.76
2 KEMP, JARRAD 18 PORT MACQUARIE 1:58.21 1:56.16
27.09 56.78 1:26.76 1:56.16
3 SZCZUDLO, DANIEL 17 MACQUARIE FIELDS 1:57.22 1:56.52
27.11 57.15 1:27.18 1:56.52
4 MCKEOWN, BRETT 17 KINGSCLIFF 1:57.81 1:56.86
27.34 57.21 1:27.42 1:56.86
5 WISE, LUCAS 17 ALSTONVILLE 1:58.74 1:57.61
26.61 57.15 1:27.48 1:57.61
6 ALLUM, CHRIS 17 TRINITY GRAMMAR 1:59.09 1:57.98
27.31 57.65 1:28.74 1:57.98
7 CORDNER, NICK (V) 17 IVANHOE NEONS (V 1:58.18 1:58.08
27.12 56.96 1:27.95 1:58.08
8 TALTY, ANTHONY 18 MACQUARIE FIELDS 1:59.17 1:58.65
27.20 57.58 1:28.18 1:58.65
9 HAWORTH, MARK 17 MACQUARIE FIELDS 1:57.53 1:58.83
27.21 56.79 1:27.20 1:58.83
10 BUFFIER, SCOTT 17 NU SWIM 1:59.37 1:59.83
27.25 57.24 1:28.16 1:59.83
Event 36 Boys 17-18 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 SZCZUDLO, DANIEL 17 MACQUARIE FIELDS 1:57.22
27.42 57.55 1:27.58 1:57.22
2 HAWORTH, MARK 17 MACQUARIE FIELDS 1:57.53
27.12 57.34 1:27.30 1:57.53
3 MCKEOWN, BRETT 17 KINGSCLIFF 1:57.81
27.38 57.48 1:27.95 1:57.81
4 BEATO, ANDREW 18 TOONGABBIE 1:58.09
27.76 57.44 1:27.57 1:58.09
5 CORDNER, NICK (V) 17 IVANHOE NEONS (V 1:58.18
27.14 57.69 1:28.17 1:58.18
6 KEMP, JARRAD 18 PORT MACQUARIE 1:58.21
27.64 58.06 1:28.90 1:58.21
7 WISE, LUCAS 17 ALSTONVILLE 1:58.74
27.25 57.76 1:28.36 1:58.74
8 NASH, PETER 18 CARLILE 1:59.01
27.84 58.50 1:29.16 1:59.01
9 ALLUM, CHRIS 17 TRINITY GRAMMAR 1:59.09
27.44 58.15 1:29.15 1:59.09
10 TALTY, ANTHONY 18 MACQUARIE FIELDS 1:59.17
27.17 57.60 1:28.84 1:59.17
-------------------------------------------------------------------------
11 BUFFIER, SCOTT 17 NU SWIM 1:59.37
27.77 57.80 1:28.19 1:59.37
12 SUTIC, DANIEL 17 MT PRITCHARD 1:59.38
27.75 57.75 1:28.33 1:59.38
-------------------------------------------------------------------------
13 DAY, LUKE 17 TRINITY GRAMMAR 1:59.50
26.39 55.90 1:27.58 1:59.50
14 THORPE, ALAN (V) 17 HARL 1:59.74
27.80 57.93 1:28.80 1:59.74
15 MISZCZUK, MATEUSZ 17 MACQUARIE FIELDS 2:00.03
28.18 58.52 1:29.73 2:00.03
16 STAMP, DANIEL 18 HUNTER 2:00.57
27.99 58.58 1:29.80 2:00.57
17 SHAW, TIMOTHY 17 SANS SOUCI 2:00.92
27.71 58.47 1:29.41 2:00.92
18 MILLER, TOM 17 CRANBROOK EASTER 2:01.22
27.46 58.61 1:30.05 2:01.22
19 KOBAYASHI, KIKAI 18 TELOPEA 2:02.67
28.87 1:00.23 1:31.28 2:02.67
20 FINCHER, BEN 17 CHARLESTOWN 2:03.06
28.48 59.56 1:31.52 2:03.06
21 ABOOD, MATTHEW 17 KINGSCLIFF 2:03.60
28.44 59.96 1:32.15 2:03.60
22 SLATER, JON 18 WODEN 2:03.79
28.23 59.11 1:31.82 2:03.79
23 MILLS, LUKE 17 BURLEY GRIFFIN 2:04.62
28.73 59.91 1:32.41 2:04.62
24 ASHFORD, LUKE 17 SYDNEY UNIVERSIT 2:05.00
28.21 58.85 1:32.10 2:05.00
25 SCHOFIELD, REID 17 MINGARA 2:05.10
28.89 1:00.70 1:33.29 2:05.10
26 HOOPER, BRETT 17 BAYSIDE 2:05.13
28.76 1:00.49 1:33.57 2:05.13
27 FALVEY, MITCHELL 17 KNOX PYMBLE 2:06.72
27.74 59.85 1:32.97 2:06.72
28 MCGILL, KIERNAN 17 TELOPEA 2:06.88
28.62 1:00.67 1:33.19 2:06.88
29 KENNEDY, DANIEL 18 CAMPBELLTOWN 2:06.94
29.10 1:01.34 1:34.56 2:06.94
30 MIDDLETON, BEN 18 CARLILE 2:07.60
29.60 1:01.55 1:34.40 2:07.60
31 BURLEY, RYAN 18 WEST WALLSEND IN 2:08.83
28.56 1:00.86 1:34.66 2:08.83
32 CORTHALS, ADAM 18 NU SWIM 2:10.38
29.84 1:02.74 1:36.41 2:10.38
Event 37 Boys 16 Year Olds 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 MONK, KENRICK 16 TOONGABBIE 1:56.71 1:53.04
26.42 54.95 1:24.39 1:53.04
2 BRITS, GRANT 16 TOONGABBIE 1:58.01 1:54.32
26.30 56.09 1:25.43 1:54.32
3 COTTELL, JUSTIN 16 BLACKTOWN CITY 1:57.32 1:55.97
27.29 56.43 1:26.58 1:55.97
4 HARADA, RANMARU (V) 16 JAPAN 1:57.76 1:56.27
27.63 57.71 1:27.39 1:56.27
5 RICHARDSON, PETER 16 BARKER AQUATICS 1:57.19 1:56.36
27.07 56.64 1:27.27 1:56.36
6 JACKSON, HAYDEN 16 NU SWIM 1:57.78 1:56.38
27.28 56.83 1:26.86 1:56.38
7 PIPER, GLENN 16 TOONGABBIE 1:58.54 1:57.32
26.52 56.07 1:26.34 1:57.32
8 MINOGUE, JOSHUA 16 WIA 1:58.28 1:57.62
27.64 57.29 1:27.77 1:57.62
9 YAMAZAKI, TAIJIRO (V) 16 JAPAN 1:57.93 1:59.32
26.70 56.58 1:27.49 1:59.32
10 LEWANDOWSKI, MICHAEL 16 MINGARA 1:59.23 2:02.53
27.25 57.58 1:29.40 2:02.53
Event 37 Boys 16 Year Olds 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 MONK, KENRICK 16 TOONGABBIE 1:56.71
26.96 56.02 1:26.15 1:56.71
2 RICHARDSON, PETER 16 BARKER AQUATICS 1:57.19
27.28 57.24 1:27.65 1:57.19
3 COTTELL, JUSTIN 16 BLACKTOWN CITY 1:57.32
27.18 56.16 1:26.73 1:57.32
4 HARADA, RANMARU (V) 16 JAPAN 1:57.76
27.65 57.91 1:29.17 1:57.76
5 JACKSON, HAYDEN 16 NU SWIM 1:57.78
27.18 57.00 1:27.42 1:57.78
6 YAMAZAKI, TAIJIRO (V) 16 JAPAN 1:57.93
27.30 57.16 1:27.92 1:57.93
7 BRITS, GRANT 16 TOONGABBIE 1:58.01
26.49 56.41 1:27.54 1:58.01
8 MINOGUE, JOSHUA 16 WIA 1:58.28
27.60 57.52 1:28.05 1:58.28
9 PIPER, GLENN 16 TOONGABBIE 1:58.54
27.51 57.86 1:28.21 1:58.54
10 LEWANDOWSKI, MICHAEL 16 MINGARA 1:59.23
27.59 57.70 1:28.69 1:59.23
-------------------------------------------------------------------------
11 WATKINS, CHRIS 16 NU SWIM 1:59.49
27.39 58.15 1:29.47 1:59.49
12 RESTANTE, BEN 16 SLCA 1:59.78
28.26 58.48 1:29.00 1:59.78
-------------------------------------------------------------------------
13 LONG, DARREN 16 RYDE 2:00.11
27.54 57.53 1:28.49 2:00.11
14 ROBERTS, LANE 16 SLCA 2:00.47
28.07 58.99 1:30.41 2:00.47
15 WORLEY, JOHNNY 16 CRANBROOK EASTER 2:02.15
27.58 58.34 1:30.49 2:02.15
16 MARKOVIC, GEORGE 16 CARLILE 2:02.21
28.50 59.72 1:31.56 2:02.21
17 KELLY, BEN 16 TOONGABBIE 2:02.49
27.84 58.96 1:30.98 2:02.49
18 ANDREWS, KEN 16 CARLILE 2:02.50
28.45 59.55 1:31.16 2:02.50
19 KABLE, ADAM 16 BANKSTOWN SPORTS 2:02.68
27.93 58.55 1:29.97 2:02.68
20 BEAMES, MITCHELL 16 MACQUARIE SHORES 2:03.01
28.53 1:00.06 1:32.27 2:03.01
21 SCHNABL, DAVID 16 CRANBROOK EASTER 2:03.49
27.64 58.83 1:31.22 2:03.49
22 CRITCHLEY, JACOB 16 WENDEN 2:03.51
27.88 59.03 1:31.02 2:03.51
23 LOOMES, OLIVER 16 WILLOUGHBY 2:03.61
28.09 59.41 1:31.54 2:03.61
24 CHEIMARDINOV, PAVEL 16 TELOPEA 2:04.36
28.32 59.74 1:32.32 2:04.36
25 BREWER-CHARLES, CAVELL 16 ALSTONVILLE 2:05.45
28.13 59.77 1:32.64 2:05.45
26 OLCAYTO, JEREMY 16 THE HILLS 2:05.63
28.62 59.62 1:32.12 2:05.63
27 HINCHCLIFFE, LUKE 16 CANBERRA 2:09.94
29.49 1:01.58 1:35.47 2:09.94
28 LEE, NICHOLAS 16 TELOPEA 2:11.30
28.85 1:01.64 1:36.43 2:11.30
29 BISHOP, HARRY 16 CENTRAL AQUATIC 2:11.62
28.21 59.63 1:33.99 2:11.62
30 MARTIN, NATHAN 16 INSWIM 2:18.45
29.63 1:02.53 1:39.92 2:18.45
-- LAUTERSTEIN, ANDREW (V) 16 KLIM SWIM X1:58.93
27.51 58.07 1:28.38 1:58.93
-- KANEDA, KAZUYA (V) 16 JAPAN X2:00.64
28.07 58.49 1:30.07 2:00.64
-- MARRINER, WADE 16 HARL X2:03.16
28.43 59.37 1:30.91 2:03.16
Event 38 Boys 15 Year Olds 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 BINGHAM, ADAM 15 VIKINGS 1:58.73 1:57.13
26.78 56.06 1:26.48 1:57.13
2 POOLE, KARL (V) 15 HARL 1:59.41 1:58.07
28.09 58.11 1:28.13 1:58.07
3 EASTWOOD, GEOFFREY 15 BELLINGEN 2:00.03 1:58.14
27.49 57.57 1:28.80 1:58.14
4 HEPBURN, DOUGLAS 15 KNOX PYMBLE 2:01.74 1:58.58
27.70 58.24 1:28.42 1:58.58
5 LUCA, BRYAN (V) 15 CASEY 2:00.43 1:59.50
27.21 57.32 1:28.35 1:59.50
6 HARDY, MICHAEL 15 SMITHFIELD 2:00.37 1:59.83
28.12 58.17 1:29.24 1:59.83
7 JACKSON, LUKE 15 TRINITY GRAMMAR 2:01.75 2:00.16
27.95 58.42 1:29.93 2:00.16
8 ROSS, ALEXANDER 15 CRANBROOK EASTER 2:00.89 2:00.53
28.36 59.77 1:30.92 2:00.53
9 D'AMBROSIO, ANDREW 15 SYDNEY UNIVERSIT 2:00.56 2:00.80
28.39 59.23 1:30.59 2:00.80
10 FINE, ANTHONY 15 SYDNEY UNIVERSIT 2:00.67 2:01.32
27.59 58.39 1:29.71 2:01.32
Event 38 Boys 15 Year Olds 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
-- BREEN, JAMES (V) 15 HAILEYBURY WATER 2:01.03
27.85 58.80 1:30.06 2:01.03
1 BINGHAM, ADAM 15 VIKINGS 1:58.73
26.99 56.45 1:27.64 1:58.73
2 POOLE, KARL (V) 15 HARL 1:59.41
28.26 58.58 1:28.84 1:59.41
3 EASTWOOD, GEOFFREY 15 BELLINGEN 2:00.03
27.91 58.82 1:30.11 2:00.03
4 HARDY, MICHAEL 15 SMITHFIELD 2:00.37
28.16 58.95 1:29.89 2:00.37
5 LUCA, BRYAN (V) 15 CASEY 2:00.43
27.74 58.26 1:29.07 2:00.43
6 D'AMBROSIO, ANDREW 15 SYDNEY UNIVERSIT 2:00.56
27.96 59.10 1:29.94 2:00.56
7 FINE, ANTHONY 15 SYDNEY UNIVERSIT 2:00.67
27.49 57.80 1:29.62 2:00.67
8 ROSS, ALEXANDER 15 CRANBROOK EASTER 2:00.89
28.24 59.26 1:30.76 2:00.89
9 HEPBURN, DOUGLAS 15 KNOX PYMBLE 2:01.74
27.76 58.43 1:30.15 2:01.74
-------------------------------------------------------------------------
10 JACKSON, LUKE 15 TRINITY GRAMMAR 2:01.75
27.78 58.58 1:30.46 2:01.75
11 BARNES, CIARAN 15 KINGSCLIFF 2:01.80
28.48 58.97 1:30.35 2:01.80
-------------------------------------------------------------------------
12 HWANG, CHRIS 15 SYDNEY UNIVERSIT 2:02.02
27.87 58.56 1:30.49 2:02.02
13 DRYSDALE, BEN (V) 15 KLIM SWIM 2:02.99
28.38 1:00.66 1:32.43 2:02.99
13 CRAIG, BRENDON 15 TRINITY GRAMMAR 2:02.99
27.98 59.50 1:31.31 2:02.99
15 REYNOLDS, CAMERON 15 BOMADERRY 2:03.25
27.77 59.03 1:31.66 2:03.25
16 CAMILLERI, CLINTON 15 CAMPBELLTOWN 2:03.65
27.59 58.80 1:31.03 2:03.65
17 ARMFIELD, MATT (V) 15 RINGWOOD 2:03.88
28.45 1:00.29 1:32.85 2:03.88
18 PURCELL, GRAHAM 15 MLC MARLINS 2:03.95
27.84 59.42 1:31.76 2:03.95
19 HOSFORD, STEVEN 15 TOONGABBIE 2:04.07
28.41 59.65 1:31.94 2:04.07
20 HURLEY, ROBERT 15 WIA 2:04.11
28.68 1:00.91 1:33.04 2:04.11
21 POOL, BEN 15 ALSTONVILLE 2:04.14
27.04 57.99 1:30.89 2:04.14
22 BIHANCOV, IAN 15 MACQUARIE FIELDS 2:04.39
27.45 58.37 1:31.22 2:04.39
23 TURNER, DANIEL 15 WEST WALLSEND IN 2:04.87
28.26 59.94 1:32.99 2:04.87
24 RICHARDSON, MATTHEW 15 CORRIMAL 2:05.07
28.05 59.56 1:32.30 2:05.07
25 THOMPSON, MITCHELL 15 CHARLESTOWN 2:05.36
28.75 1:00.23 1:33.05 2:05.36
26 SHIELDS, LUKE 15 WENDEN 2:05.45
28.47 1:00.05 1:32.72 2:05.45
27 ROUSSEAU, JONATHON 15 VIKINGS 2:05.46
28.04 59.71 1:32.96 2:05.46
28 STEIN, ZAC 15 WARRINGAH 2:05.53
28.45 1:00.06 1:33.07 2:05.53
29 PARKES, STEPHEN 15 SLCA 2:05.65
27.54 58.53 1:32.00 2:05.65
30 BARRIE, SHANE 15 WIA 2:06.72
29.25 1:01.50 1:34.67 2:06.72
31 RAYSON, IAN 15 TITANS 2:07.17
29.39 1:01.63 1:34.55 2:07.17
32 DAVIS, JAMES 15 SEALS 2:07.72
28.74 1:01.17 1:34.57 2:07.72
33 WILLIS, GORDON 15 SYDNEY UNIVERSIT 2:08.07
28.81 1:01.31 1:35.25 2:08.07
34 FENN, MICHAEL 15 INSWIM 2:08.08
29.35 1:01.61 1:35.06 2:08.08
34 SCHOFIELD, BRENDAN 15 MINGARA 2:08.08
28.96 1:01.63 1:35.84 2:08.08
36 BOURIS, ALEX 15 CRANBROOK EASTER 2:08.10
28.28 1:00.38 1:33.70 2:08.10
37 NEALL, MICHAEL 15 DAPTO 2:08.73
29.41 1:01.27 1:35.09 2:08.73
38 O'SULLIVAN, JERRY 15 BOMADERRY 2:08.83
28.50 1:00.45 1:34.72 2:08.83
39 MACNAMARA, ANDREW 15 PAMBULA 2:09.09
28.12 1:00.87 1:35.03 2:09.09
40 FROST, JASON 15 JINDABYNE 2:09.71
29.00 1:01.78 1:35.40 2:09.71
41 WIVELL, JAMES 15 HUNTER 2:09.89
28.96 1:01.57 1:35.62 2:09.89
42 WICKENS, RIAN 15 SLCA 2:09.94
29.15 1:02.31 1:36.64 2:09.94
43 CHRISTIAANS, TOM 15 CASTLE HILL RSL 2:10.30
29.60 1:02.22 1:36.61 2:10.30
44 DANIS, PETER 15 RIPPLES ST MARYS 2:10.48
29.30 1:02.41 1:37.26 2:10.48
45 WARMENHOVEN, JOHN 15 TELOPEA 2:10.77
29.48 1:02.53 1:36.51 2:10.77
46 SHEIN, GREG 15 CRANBROOK EASTER 2:11.19
29.86 1:03.72 1:37.80 2:11.19
47 WARD, DAMIAN 15 MACQUARIE FIELDS 2:11.34
28.74 1:02.67 1:38.69 2:11.34
48 VINCENT, DARREN 15 THE HILLS 2:11.37
28.70 1:01.38 1:36.29 2:11.37
49 KEITH, CONNOR (V) 15 GUAM 2:14.47
29.15 1:01.41 1:37.06 2:14.47
50 MORRIS, JOHN 15 GINNINDERRA 2:14.53
28.98 1:00.92 1:36.63 2:14.53
Event 39 Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 ITABASHI, HIDEAKI (V) 14 JAPAN 1:57.20 1:57.29
28.19 58.23 1:28.11 1:57.29
2 SOLOMIDIS, THANASI (V) 14 CAREY AQU. (VIC) 2:02.33 2:00.79
28.16 58.37 1:29.58 2:00.79
3 LANCE, MATTHEW 14 TWIN TOWNS 2:04.62 2:00.86
27.53 58.71 1:30.09 2:00.86
4 ARNAMNART, DANIEL 14 LORE 2:04.33 2:01.69
28.07 59.41 1:31.27 2:01.69
5 SMITH, JOSH 14 THE HILLS 2:03.52 2:01.72
27.78 58.87 1:30.45 2:01.72
6 HAINES, JARROD 14 TITANS 2:03.77 2:01.76
27.54 58.90 1:30.46 2:01.76
7 PASIALIS, THEODORE 14 TRINITY GRAMMAR 2:03.05 2:02.94
28.21 59.64 1:31.44 2:02.94
8 KELLY, JORDAN 14 MLC MARLINS 2:05.50 2:04.48
28.69 1:00.82 1:33.72 2:04.48
9 CAMPBELL, BEN 14 SANS SOUCI 2:05.77 2:05.53
28.61 1:00.03 1:32.86 2:05.53
10 COLLIE, NICHOLAS 14 GRAFTON 2:05.58 2:08.65
28.19 1:00.57 1:34.14 2:08.65
Event 39 Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 ITABASHI, HIDEAKI (V) 14 JAPAN 1:57.20
27.72 57.23 1:27.26 1:57.20
2 SOLOMIDIS, THANASI (V) 14 CAREY AQU. (VIC) 2:02.33
28.22 59.16 1:30.50 2:02.33
3 PASIALIS, THEODORE 14 TRINITY GRAMMAR 2:03.05
27.88 59.00 1:30.98 2:03.05
4 SMITH, JOSH 14 THE HILLS 2:03.52
28.23 59.85 1:32.05 2:03.52
5 HAINES, JARROD 14 TITANS 2:03.77
27.95 59.62 1:31.71 2:03.77
6 ARNAMNART, DANIEL 14 LORE 2:04.33
28.05 59.67 1:32.42 2:04.33
7 LANCE, MATTHEW 14 TWIN TOWNS 2:04.62
27.94 58.91 1:31.98 2:04.62
8 KELLY, JORDAN 14 MLC MARLINS 2:05.50
28.85 1:01.85 1:34.31 2:05.50
9 COLLIE, NICHOLAS 14 GRAFTON 2:05.58
28.58 1:00.21 1:33.33 2:05.58
10 CAMPBELL, BEN 14 SANS SOUCI 2:05.77
28.33 1:00.27 1:32.89 2:05.77
-------------------------------------------------------------------------
11 MESSERVY, WILLIAM 14 MLC MARLINS 2:05.79
28.61 1:00.88 1:33.92 2:05.79
12 TURNER, REECE 14 FORSTER 2:05.83
28.67 1:00.74 1:34.07 2:05.83
-------------------------------------------------------------------------
13 HARRIS, THOMAS 14 A'DALE ALLIGATOR 2:05.85
29.48 1:01.33 1:33.63 2:05.85
14 CAIN, KYLE 14 ATLANTIS 2:05.98
27.77 58.72 1:32.64 2:05.98
15 MACKAY, DEAN 14 BALLINA INDOOR 2:06.18
28.60 1:00.09 1:32.99 2:06.18
16 MILNES, NICK 14 BOMADERRY 2:06.20
28.67 1:00.62 1:33.98 2:06.20
17 MCGUINNESS, JAMES 14 ENGADINE 2:06.31
27.66 59.45 1:32.40 2:06.31
18 BRELL, JORDAN 14 WIA 2:06.34
28.40 59.28 1:32.24 2:06.34
19 CHAPMAN POLITIS, RILEY 14 CORRIMAL 2:06.41
29.16 1:00.60 1:33.91 2:06.41
20 WOTTON, AARON 14 PICTON 2:06.75
27.96 59.15 1:32.67 2:06.75
21 TOOK, JOHN 14 MLC MARLINS 2:06.91
28.66 1:01.16 1:34.79 2:06.91
22 DAVIS, ANDREW 14 CARLILE 2:07.02
29.42 1:01.59 1:34.87 2:07.02
23 GOO, JOHN 14 RYDE 2:07.12
29.74 1:02.07 1:35.21 2:07.12
24 REIS, ANDREW 14 MLC MARLINS 2:07.38
29.19 1:01.43 1:34.87 2:07.38
25 HILLS, RICHARD 14 TELOPEA 2:07.41
29.18 1:01.80 1:34.74 2:07.41
26 DAVIS, JOEL 14 BARKER AQUATICS 2:07.61
28.32 1:00.90 1:35.19 2:07.61
27 BLAIR, CHRIS 14 THE LAKES 2:08.03
29.46 1:01.67 1:35.27 2:08.03
28 WURSTEN, CAMERON 14 SLCA 2:08.16
30.05 1:03.16 1:36.19 2:08.16
29 BAXTER, BRADLEY 14 TOONGABBIE 2:08.17
27.60 59.46 1:33.70 2:08.17
30 MARSH, HAYDN 14 VIKINGS 2:08.29
29.33 1:01.75 1:35.21 2:08.29
31 PAEA, IFALEMI 14 BAYSIDE 2:08.33
28.63 1:00.79 1:34.86 2:08.33
32 WOOD, TOM (V) 14 CAREY AQU. (VIC) 2:08.35
28.84 1:01.44 1:35.12 2:08.35
33 CREER, BROC 14 BOMADERRY 2:08.95
29.42 1:01.62 1:35.42 2:08.95
34 KLEIN, THOMAS 14 MINGARA 2:09.48
29.90 1:03.03 1:37.15 2:09.48
35 MACKIEWICZ, MIESZKO 14 GOSFORD STINGRAY 2:09.67
29.45 1:01.82 1:35.77 2:09.67
36 VALLE, HAYDN 14 MLC MARLINS 2:10.55
30.81 1:04.53 1:38.31 2:10.55
37 HARRIS, MAX 14 RYDE 2:11.45
30.52 1:04.15 1:38.84 2:11.45
38 YOULTEN, SCOTT 14 FORRESTERS BEACH 2:11.55
29.96 1:03.11 1:37.03 2:11.55
39 ARACO, MICHAEL 14 SMITHFIELD 2:11.81
31.03 1:03.96 1:38.34 2:11.81
40 SMITH, ANDREW 14 SEALS 2:11.97
29.65 1:02.72 1:37.44 2:11.97
41 JAMES, DANIEL 14 THE HILLS 2:13.48
30.90 1:04.23 1:38.98 2:13.48
42 WEISSE, MATTHEW 14 SEA EAGLES 2:13.51
29.71 1:02.94 1:38.06 2:13.51
43 FORRESTER, KURT 14 REVESBY WORKERS 2:14.41
29.76 1:03.54 1:38.64 2:14.41
44 MCNIECE, CHRIS 14 CAMPBELLTOWN 2:14.58
30.59 1:04.46 1:39.85 2:14.58
45 LETEN, JAMES 14 REVESBY WORKERS 2:14.63
28.97 1:01.69 1:37.30 2:14.63
46 MORGAN, CRAIG 14 CENTRAL AQUATIC 2:15.54
29.78 1:03.95 1:38.77 2:15.54
47 WATERMAN, MICHAEL 14 NU SWIM 2:15.67
30.19 1:04.40 1:40.38 2:15.67
-- NOGUCHI, TSUBASA (V) 14 JAPAN X2:02.82
27.93 58.59 1:30.67 2:02.82
-- HAINES, BEN 14 SINGLETON DQ
29.26 1:01.98 1:37.24 DQ
Event 40 Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 MORGAN, CIARAN 13 BREAKERS 2:08.51 2:05.97
28.62 1:01.03 1:34.38 2:05.97
2 GOLDTHORPE, JARED 13 BAYSIDE 2:11.69 2:06.09
28.57 1:01.48 1:35.51 2:06.09
3 RIDLEY, SCOTT 13 SEA EAGLES 2:08.68 2:06.11
28.61 1:01.15 1:34.58 2:06.11
4 HANSON, RYAN 13 DAPTO 2:08.47 2:08.96
30.42 1:02.75 1:35.94 2:08.96
5 HAMMONDS, ADAM 13 CARRINGTON 2:09.52 2:09.33
28.90 1:01.70 1:36.17 2:09.33
6 ROBERTSON, RYAN 13 WAGGA WAGGA 2:10.47 2:09.57
29.78 1:02.63 1:36.80 2:09.57
7 EMERY, JACK 13 BAYSIDE 2:10.57 2:10.77
29.48 1:02.96 1:37.67 2:10.77
8 HAYEK, ALAN 13 SMITHFIELD 2:11.64 2:12.13
30.41 1:04.31 1:38.98 2:12.13
9 CASEY, KIERAN 13 MINGARA 2:11.71 2:12.19
30.60 1:04.51 1:39.51 2:12.19
10 STEPNIAK, PATRICK 13 BAYSIDE 2:10.33 2:12.30
30.02 1:03.93 1:37.94 2:12.30
Event 40 Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 HANSON, RYAN 13 DAPTO 2:08.47
30.61 1:03.35 1:36.63 2:08.47
2 MORGAN, CIARAN 13 BREAKERS 2:08.51
29.49 1:03.23 1:37.57 2:08.51
3 RIDLEY, SCOTT 13 SEA EAGLES 2:08.68
28.84 1:01.71 1:35.28 2:08.68
4 HAMMONDS, ADAM 13 CARRINGTON 2:09.52
29.36 1:02.39 1:36.36 2:09.52
5 STEPNIAK, PATRICK 13 BAYSIDE 2:10.33
29.67 1:02.59 1:36.24 2:10.33
6 ROBERTSON, RYAN 13 WAGGA WAGGA 2:10.47
29.85 1:03.26 1:37.46 2:10.47
7 EMERY, JACK 13 BAYSIDE 2:10.57
29.26 1:02.07 1:36.24 2:10.57
8 HAYEK, ALAN 13 SMITHFIELD 2:11.64
30.67 1:04.06 1:38.12 2:11.64
9 GOLDTHORPE, JARED 13 BAYSIDE 2:11.69
29.38 1:03.36 1:38.45 2:11.69
10 CASEY, KIERAN 13 MINGARA 2:11.71
29.61 1:03.09 1:38.11 2:11.71
-------------------------------------------------------------------------
11 KOBAYASHI, YOICHI 13 TELOPEA 2:12.03
30.74 1:04.32 1:38.64 2:12.03
12 D'ARCY, MATTHEW 13 VIKINGS 2:12.46
30.30 1:04.72 1:39.24 2:12.46
-------------------------------------------------------------------------
13 STOKES, VINCENT 13 WILLOUGHBY 2:12.96
30.20 1:03.60 1:38.67 2:12.96
14 POLLOCK, MARTIN 13 VIKINGS 2:13.30
29.90 1:03.96 1:39.43 2:13.30
15 SIRI, JOSHUA 13 RYDE 2:13.51
30.11 1:04.03 1:39.27 2:13.51
16 MILLER, JUSTIN 13 RIPPLES ST MARYS 2:13.72
29.65 1:02.79 1:38.45 2:13.72
17 PATTENDEN, TRENT 13 VIKINGS 2:13.91
30.91 1:05.19 1:39.77 2:13.91
18 WASSELL, DANE 13 SLCA 2:14.08
29.68 1:03.93 1:39.40 2:14.08
19 HOSFORD, MICHAEL 13 TOONGABBIE 2:14.13
30.10 1:03.78 1:39.81 2:14.13
20 MILNE, LUKE 13 TOONGABBIE 2:14.24
30.18 1:03.49 1:38.82 2:14.24
21 FERRIER, SEBASTIAN 13 MLC MARLINS 2:15.07
30.83 1:04.90 1:40.77 2:15.07
22 CAMPBELL, SAM 13 CAMPBELLTOWN 2:15.42
30.71 1:05.34 1:40.61 2:15.42
23 OTTON, JOHN 13 MOUNT ANNAN 2:15.71
29.74 1:03.66 1:39.94 2:15.71
24 TIMMS, CALUM 13 REVESBY WORKERS 2:16.07
30.92 1:04.72 1:40.77 2:16.07
25 DONALDSON, THOMAS 13 RYDE 2:16.34
30.80 1:04.74 1:40.66 2:16.34
26 BARKER, RYAN 13 FORSTER 2:16.47
30.31 1:05.60 1:42.00 2:16.47
27 LOUIS, KENDRICK 13 CARLILE 2:16.73
31.48 1:06.31 1:42.23 2:16.73
28 TAZREITER, SEBASTIAN 13 VIKINGS 2:16.87
31.04 1:05.41 1:41.26 2:16.87
29 HARVEY, LUKE 13 TELOPEA 2:16.97
29.64 1:03.98 1:40.80 2:16.97
30 BRUNNER, AARON 13 WARRINGAH 2:17.30
31.31 1:06.93 1:42.17 2:17.30
31 MCNAMARA, TERENCE 13 CARRINGTON 2:20.67
30.74 1:05.89 1:43.09 2:20.67
32 STEPNIAK, LUKAS 13 BAYSIDE 2:21.12
30.68 1:06.01 1:42.97 2:21.12
33 VIGNERON, SOMCHAI 13 MACQUARIE SHORES 2:22.51
32.21 1:08.23 1:45.86 2:22.51
34 GARNER, JOSHUA 13 KINCUMBER PACIFI 2:22.68
32.12 1:08.48 1:46.16 2:22.68
Event 41 Women 19 & Over 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 KASOULIS, SARAH (V) 19 CAREY AQU. (VIC) 1:09.24
32.98 1:09.24
2 REESE, SHAYNE (V) 21 CAREY AQU. (VIC) 1:12.46
34.34 1:12.46
3 DOYLE, PETA 20 WARRINGAH 1:17.34
36.12 1:17.34
4 WILDE, AMY 20 NU SWIM 1:17.88
36.85 1:17.88
5 MURPHY, HAILEY 19 NU SWIM 1:17.91
36.61 1:17.91
6 WEST, AMANDA 20 THE LAKES 1:18.54
36.31 1:18.54
7 WARRY, FIONA 19 LANE COVE 1:20.69
38.11 1:20.69
8 HAYNES, CATHY 20 CLARENCETOWN 1:22.80
39.07 1:22.80
9 YAP, ANGIE 19 RYDE 1:23.78
39.77 1:23.78
Event 42 Girls 17-18 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 MORRISON, KRISTY 18 GALSTON 1:13.13 1:12.79
34.02 1:12.79
2 WATT, ABBEY 18 KINGSCLIFF 1:13.18 1:13.19
34.08 1:13.19
3 MIYAZAKI, REINA (V) 17 JAPAN 1:13.34 1:13.34
35.03 1:13.34
4 LEE, AMANDA 17 ENGADINE 1:13.82 1:14.13
35.20 1:14.13
5 ARCHER, JACQUI (V) 17 KLIM SWIM 1:14.49 1:14.33
35.61 1:14.33
6 MARTIN, BROOKE 18 MINGARA 1:14.23 1:14.62
34.89 1:14.62
7 MCMEEKING, CANDICE 17 PORT MACQUARIE 1:16.67 1:16.71
35.84 1:16.71
8 ROSCONI, GILLIAN 17 BATHURST CITY 1:16.85 1:17.57
36.73 1:17.57
9 GRAHAM, JULIA 17 DUBBO SWIMTECH 1:18.46 1:18.20
36.95 1:18.20
10 WENDEN, LAURA 17 WARRINGAH 1:18.54 1:18.40
36.50 1:18.40
Event 42 Girls 17-18 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 MORRISON, KRISTY 18 GALSTON 1:13.13
34.08 1:13.13
2 WATT, ABBEY 18 KINGSCLIFF 1:13.18
34.53 1:13.18
3 MIYAZAKI, REINA (V) 17 JAPAN 1:13.34
35.05 1:13.34
4 LEE, AMANDA 17 ENGADINE 1:13.82
35.11 1:13.82
5 MARTIN, BROOKE 18 MINGARA 1:14.23
34.94 1:14.23
6 ARCHER, JACQUI (V) 17 KLIM SWIM 1:14.49
35.56 1:14.49
7 MCMEEKING, CANDICE 17 PORT MACQUARIE 1:16.67
35.73 1:16.67
8 ROSCONI, GILLIAN 17 BATHURST CITY 1:16.85
36.40 1:16.85
9 GRAHAM, JULIA 17 DUBBO SWIMTECH 1:18.46
36.88 1:18.46
10 WENDEN, LAURA 17 WARRINGAH 1:18.54
36.80 1:18.54
-------------------------------------------------------------------------
11 RYAN, STEFANIE 18 SEALS 1:19.14
37.95 1:19.14
12 TURLEY, MARION 18 SYDNEY UNIVERSIT 1:19.16
37.01 1:19.16
-------------------------------------------------------------------------
13 LOCK, JASMINE 17 SEALS 1:19.39
37.44 1:19.39
14 GILBERT, JACQUI 17 THE HILLS 1:20.69
37.79 1:20.69
15 TALTY, LAUREN 17 MACQUARIE FIELDS 1:21.12
37.57 1:21.12
16 HURLEY, ANGELA 17 WIA 1:21.59
38.34 1:21.59
17 KONAKOFF, SISSY 18 MENAI 1:21.73
38.34 1:21.73
18 CROSS, JESSICA 17 WARRINGAH 1:21.89
37.63 1:21.89
19 ROWELL, KATHLEEN 17 VIKINGS 1:21.93
39.13 1:21.93
20 WALSH, LORRAINE 17 MLC MARLINS 1:24.96
39.62 1:24.96
21 MCGRATH-CADELL, LUCY 17 EPPING BULLETS 1:25.20
40.11 1:25.20
22 SPEELMAN, CHRISTINE 18 ALBION PARK 1:25.67
39.74 1:25.67
23 SOUTHWELL, TEAGAN 17 DAPTO 1:26.67
41.46 1:26.67
-- HALE, LYDIA (V) 18 HARL X1:18.89
37.42 1:18.89
Event 43 Girls 16 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 OLIVER, KRISTI 16 CARLILE 1:17.10 1:16.61
36.11 1:16.61
2 HENNESSY, MEGAN 16 TOONGABBIE 1:17.30 1:16.73
36.27 1:16.73
3 LUCK, HANNAH 16 MLC MARLINS 1:17.73 1:16.90
36.88 1:16.90
4 KAY, JAKKI (V) 16 CAREY AQU. (VIC) 1:16.65 1:17.12
36.59 1:17.12
5 REED, JESSICA 16 GINNINDERRA 1:18.02 1:17.88
36.60 1:17.88
6 BAZ-BUTTEL, KATELIN 16 WIA 1:18.84 1:19.38
36.96 1:19.38
7 BARTHOLOMEW, RENEE 16 WEST WALLSEND IN 1:19.84 1:19.57
37.62 1:19.57
8 FITZGIBBON, EMMA 16 TELOPEA 1:19.12 1:19.73
37.42 1:19.73
9 WITT, NAOMI 16 MLC MARLINS 1:19.31 1:19.94
37.70 1:19.94
10 BENTLEY, STEPHANIE 16 MACQUARIE FIELDS 1:21.08 1:20.22
37.98 1:20.22
Event 43 Girls 16 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 KAY, JAKKI (V) 16 CAREY AQU. (VIC) 1:16.65
36.72 1:16.65
2 OLIVER, KRISTI 16 CARLILE 1:17.10
36.54 1:17.10
3 HENNESSY, MEGAN 16 TOONGABBIE 1:17.30
36.78 1:17.30
4 LUCK, HANNAH 16 MLC MARLINS 1:17.73
37.83 1:17.73
5 REED, JESSICA 16 GINNINDERRA 1:18.02
36.81 1:18.02
6 BAZ-BUTTEL, KATELIN 16 WIA 1:18.84
35.75 1:18.84
7 FITZGIBBON, EMMA 16 TELOPEA 1:19.12
37.30 1:19.12
8 WITT, NAOMI 16 MLC MARLINS 1:19.31
37.61 1:19.31
9 BARTHOLOMEW, RENEE 16 WEST WALLSEND IN 1:19.84
38.01 1:19.84
10 BENTLEY, STEPHANIE 16 MACQUARIE FIELDS 1:21.08
38.20 1:21.08
-------------------------------------------------------------------------
11 WOOD, ERICA 16 WILLOUGHBY 1:21.55
38.95 1:21.55
12 FLETCHER, SHARI 16 KINGSCLIFF 1:22.35
39.41 1:22.35
-------------------------------------------------------------------------
13 GRAHAM, KARINA 16 WODEN 1:22.71
38.01 1:22.71
14 MUSKETT, TESSA 16 KINROSS WOLAROI 1:24.57
39.02 1:24.57
15 ARAKI, ERINA 16 WARRINGAH 1:25.44
40.25 1:25.44
16 LIVINGSTONE, JAYDE 16 PICTON 1:27.13
41.09 1:27.13
17 COOLING, SAM 16 EPPING BULLETS 1:27.60
41.46 1:27.60
-- COWMEY, ERIN 16 SEALS DQ
41.74 DQ
Event 44 Girls 15 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 GODDARD, TALIA (V) 15 CAREY AQU. (VIC) 1:16.72 1:15.15
35.55 1:15.15
2 RUSCOE, ASHLEY 15 CAMDEN 1:16.67 1:16.28
35.65 1:16.28
3 BIRD, KATIE 15 GINNINDERRA 1:16.84 1:17.37
35.47 1:17.37
4 HALICEK, OLIVIA 15 MACQUARIE FIELDS 1:19.11 1:18.04
36.16 1:18.04
5 POLGLASE, JESSICA 15 KINCUMBER PACIFI 1:18.03 1:18.55
37.80 1:18.55
6 SCHAFER, TAMMY 15 MLC MARLINS 1:20.09 1:19.95
37.37 1:19.95
7 MISZCZUK, JOSEPHINE 15 MACQUARIE FIELDS 1:20.19 1:20.38
38.21 1:20.38
7 THOMPSON, LISA 15 BALLINA INDOOR 1:20.40 1:20.38
37.15 1:20.38
9 ROBBINS, EMMA 15 MASC 1:19.84 1:20.90
37.53 1:20.90
10 HARREX, JOANNA 15 TELOPEA 1:20.62 1:20.97
38.04 1:20.97
Event 44 Girls 15 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 RUSCOE, ASHLEY 15 CAMDEN 1:16.67
35.94 1:16.67
2 GODDARD, TALIA (V) 15 CAREY AQU. (VIC) 1:16.72
36.11 1:16.72
3 BIRD, KATIE 15 GINNINDERRA 1:16.84
36.12 1:16.84
4 POLGLASE, JESSICA 15 KINCUMBER PACIFI 1:18.03
37.54 1:18.03
5 HALICEK, OLIVIA 15 MACQUARIE FIELDS 1:19.11
36.94 1:19.11
6 ROBBINS, EMMA 15 MASC 1:19.84
36.78 1:19.84
7 SCHAFER, TAMMY 15 MLC MARLINS 1:20.09
37.56 1:20.09
8 MISZCZUK, JOSEPHINE 15 MACQUARIE FIELDS 1:20.19
37.84 1:20.19
9 THOMPSON, LISA 15 BALLINA INDOOR 1:20.40
37.79 1:20.40
10 HARREX, JOANNA 15 TELOPEA 1:20.62
37.44 1:20.62
-------------------------------------------------------------------------
11 WESTON, BROOKE 15 BLACKTOWN CITY 1:20.75
37.45 1:20.75
12 MANGAN, REBECCA 15 WILLOUGHBY 1:21.30
37.96 1:21.30
-------------------------------------------------------------------------
13 BOWD, CHRISTINE 15 PARKES 1:21.32
37.35 1:21.32
14 FEHRENBACH, ASHLEIGH 15 ROSELANDS 1:21.46
38.90 1:21.46
15 WALMSLEY, KATE 15 NU SWIM 1:22.34
39.40 1:22.34
16 LEWIS, KATE 15 MACQUARIE FIELDS 1:22.92
39.67 1:22.92
17 MENDAY, RACHAEL 15 MLC MARLINS 1:23.79
39.03 1:23.79
18 LOCKYER, CORINA 15 CARRINGTON 1:23.80
39.54 1:23.80
19 SOUTHWELL, LEISHA 15 DAPTO 1:23.96
40.17 1:23.96
20 HOFFMANN, EMILY 15 INSWIM 1:23.97
39.97 1:23.97
21 MORRIS, KATE 15 DUBBO SWIMTECH 1:23.98
39.71 1:23.98
22 COTTER, JESSICA 15 INSWIM 1:24.87
40.11 1:24.87
23 ONG, MING 15 CARLILE 1:24.88
39.70 1:24.88
24 DAVEY, EMMA 15 RYDE 1:25.38
41.07 1:25.38
25 BARLIN, SHELLEY 15 GALSTON 1:25.45
40.05 1:25.45
26 BLOMBERG, MADELEINE 15 KAMBALA 1:25.58
40.02 1:25.58
27 LEWIS, DEBBIE 15 VIKINGS 1:25.64
39.67 1:25.64
28 BARNES, HAYLEY 15 BREAKERS 1:25.76
41.10 1:25.76
29 MASON, LAUREN 15 ENGADINE 1:25.99
40.49 1:25.99
30 JOHNSTON, ALEXANDRA 15 ATLANTIS 1:26.93
40.78 1:26.93
31 GARCIA, AMY 15 HURSTVILLE AQUAT 1:27.65
39.71 1:27.65
32 HOLESGROVE, JAMIE 15 INSWIM 1:27.82
41.99 1:27.82
33 WALTER, YANA 15 WILLOUGHBY 1:28.17
41.01 1:28.17
34 WHEATLEY, ZOE 15 WIA 1:29.71
40.47 1:29.71
35 JOHNSON, ELLIE 15 SEALS 1:30.45
42.12 1:30.45
Event 45 Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 HASHIMOTO, CHIKA (V) 14 JAPAN 1:14.19 1:12.66
34.72 1:12.66
2 BARCK, MELISSA 14 INSWIM 1:16.49 1:14.92
35.71 1:14.92
3 LISHA, KARRISA 14 CASINO 1:17.79 1:17.29
36.56 1:17.29
4 MARSON, SARA 14 TWIN TOWNS 1:18.29 1:17.40
36.21 1:17.40
5 WHITE, AMY 14 BOMADERRY 1:17.39 1:17.95
36.74 1:17.95
6 MCLAREN, PAIGE (V) 14 WARRNAMBOOL (VIC 1:19.64 1:19.79
36.90 1:19.79
7 MALONE, ERIN 14 SLCA 1:21.12 1:20.23
38.51 1:20.23
8 WILLIAMS, TIFANIE 14 NU SWIM 1:20.92 1:20.62
37.56 1:20.62
9 REPETI, CRISTINA 14 SMITHFIELD 1:21.90 1:21.80
39.03 1:21.80
10 ROBERTSON, SHELLEY 14 CORRIMAL 1:21.76 1:22.28
39.11 1:22.28
Event 45 Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 HASHIMOTO, CHIKA (V) 14 JAPAN 1:14.19
35.45 1:14.19
2 BARCK, MELISSA 14 INSWIM 1:16.49
35.96 1:16.49
3 WHITE, AMY 14 BOMADERRY 1:17.39
36.71 1:17.39
4 LISHA, KARRISA 14 CASINO 1:17.79
36.99 1:17.79
5 MARSON, SARA 14 TWIN TOWNS 1:18.29
36.76 1:18.29
6 MCLAREN, PAIGE (V) 14 WARRNAMBOOL (VIC 1:19.64
37.31 1:19.64
7 WILLIAMS, TIFANIE 14 NU SWIM 1:20.92
37.88 1:20.92
8 MALONE, ERIN 14 SLCA 1:21.12
38.59 1:21.12
9 ROBERTSON, SHELLEY 14 CORRIMAL 1:21.76
39.09 1:21.76
10 REPETI, CRISTINA 14 SMITHFIELD 1:21.90
38.10 1:21.90
-------------------------------------------------------------------------
11 DOHERTY, LAURA 14 MACQUARIE FIELDS 1:22.15
37.88 1:22.15
12 STEWART, LINDA 14 SCONE 1:22.42
39.54 1:22.42
-------------------------------------------------------------------------
13 BENNETT, BELINDA 14 EPPING BULLETS 1:22.46
39.42 1:22.46
14 HORNE, SARAH-JANE 14 TOONGABBIE 1:23.56
39.26 1:23.56
15 WATSON, LAUREN 14 BARKER AQUATICS 1:23.80
38.93 1:23.80
16 BRUNTON, JESSICA 14 MACQUARIE FIELDS 1:24.41
39.40 1:24.41
17 GILLESPIE, REBECCA 14 BURLEY GRIFFIN 1:24.79
40.56 1:24.79
18 PHEE, LAUREN 14 BREAKERS 1:24.88
40.07 1:24.88
19 GRAY, EMMA 14 WARRINGAH 1:24.89
39.56 1:24.89
20 CHURCHILL, CLEMENTINE 14 RYDE 1:25.25
39.75 1:25.25
21 BATES, SAMANTHA 14 DAPTO 1:25.54
40.61 1:25.54
22 USSHER, KEIRA 14 RAYMOND TERRACE 1:25.86
40.31 1:25.86
23 LEVY, SAMANTHA 14 BANKSTOWN SPORTS 1:26.13
39.42 1:26.13
24 BURSTON, SARAH 14 GALSTON 1:27.53
40.81 1:27.53
25 HARTMANN, EMMA 14 MCDONALD 1:27.82
40.41 1:27.82
26 ELBRA, LIZZIE 14 KINCUMBER PACIFI 1:28.19
41.44 1:28.19
27 BISPHAM, JESSICA 14 ABBOTSLEIGH 1:28.52
41.60 1:28.52
28 RANYARD, TAMARA 14 WENDEN 1:29.11
41.30 1:29.11
-- CARMICHAEL, SAMANTHA (V) 14 DARWIN X1:20.62
38.30 1:20.62
-- FINNERTY, DANIELLE 14 MACQUARIE FIELDS DQ
37.84 DQ
Event 46 Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 UEDA, RINA (V) 13 JAPAN 1:14.38 1:13.19
35.26 1:13.19
2 SLEIGHT, NICOLA 13 KIAMA 1:15.58 1:15.53
35.88 1:15.53
3 BIHANCOV, ANNE 13 MACQUARIE FIELDS 1:17.43 1:16.78
36.33 1:16.78
4 CONNELL, FIONA 13 PORT MACQUARIE 1:20.63 1:19.83
38.11 1:19.83
5 RODITIS, ANITA 13 ABBOTSLEIGH 1:20.61 1:19.97
37.47 1:19.97
6 SHEPPARD, STEPHANIE 13 WIA 1:20.14 1:20.16
37.89 1:20.16
7 JOHNS, PHOEBE 13 SLCA 1:21.88 1:20.81
38.29 1:20.81
8 ROFFEY, EMMA 13 CHARLESTOWN 1:21.64 1:22.50
39.29 1:22.50
9 RYAN, KARLY 13 WINDSOR 1:22.06 1:23.24
38.78 1:23.24
-- TODD, MICHAELA 13 WIA 1:20.70 DQ
37.93 DQ
Event 46 Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 UEDA, RINA (V) 13 JAPAN 1:14.38
35.68 1:14.38
2 SLEIGHT, NICOLA 13 KIAMA 1:15.58
35.88 1:15.58
3 BIHANCOV, ANNE 13 MACQUARIE FIELDS 1:17.43
36.38 1:17.43
4 SHEPPARD, STEPHANIE 13 WIA 1:20.14
37.97 1:20.14
5 RODITIS, ANITA 13 ABBOTSLEIGH 1:20.61
38.23 1:20.61
6 CONNELL, FIONA 13 PORT MACQUARIE 1:20.63
38.19 1:20.63
7 TODD, MICHAELA 13 WIA 1:20.70
38.53 1:20.70
8 ROFFEY, EMMA 13 CHARLESTOWN 1:21.64
38.81 1:21.64
9 JOHNS, PHOEBE 13 SLCA 1:21.88
38.93 1:21.88
10 RYAN, KARLY 13 WINDSOR 1:22.06
37.35 1:22.06
-------------------------------------------------------------------------
11 BOWDEN, NICOLE 13 MOUNT ANNAN 1:22.15
39.09 1:22.15
12 GENCO, SAMANTHA 13 BANKSTOWN SPORTS 1:22.67
37.75 1:22.67
-------------------------------------------------------------------------
13 HUDSON, LAURA 13 VIKINGS 1:22.95
39.59 1:22.95
14 JONES, CHELSEA 13 INSWIM 1:23.02
38.83 1:23.02
15 BUADROMO, JOLYN (V) 13 FIJI 1:23.36
39.15 1:23.36
16 SPROTT, STEPHANIE 13 COFFS HARBOUR 1:23.49
38.67 1:23.49
17 RASHLEIGH, KIMBERLEY 13 INSWIM 1:23.58
39.60 1:23.58
18 PRICE, LAURAINE 13 SLCA 1:23.71
40.05 1:23.71
19 HART, NATALIE 13 KINCUMBER PACIFI 1:23.89
40.65 1:23.89
20 GAYNOR, ALEX 13 SLCA 1:23.91
39.17 1:23.91
21 CRISAFI, TARA 13 WIA 1:24.12
39.37 1:24.12
22 BRENNAN, KATE 13 COFFS HARBOUR 1:24.14
39.22 1:24.14
23 GARLAND, KRISTEN 13 MT PRITCHARD 1:24.26
39.19 1:24.26
24 JACKSON, TAHNIE 13 WINDSOR 1:24.50
39.74 1:24.50
25 STAPLES, ALEESHA 13 MASC 1:24.90
39.92 1:24.90
26 SEAGER, ALANA 13 THE HILLS 1:25.03
40.00 1:25.03
27 BRADLEY, CATHERINE 13 SINGLETON 1:25.44
39.49 1:25.44
28 BYRNES, KASSIA 13 KINCUMBER PACIFI 1:25.45
40.44 1:25.45
29 HARDY, ALEX 13 GALSTON 1:25.46
39.78 1:25.46
30 THWAITES, HANNAH 13 CARRINGTON 1:25.73
39.52 1:25.73
31 MITCHELL, JESSICA 13 CHARLESTOWN 1:26.11
41.34 1:26.11
32 HANSFORD, STACEY 13 BLACKTOWN CITY 1:26.25
41.24 1:26.25
33 MCEWAN, ASHLEY 13 CARLILE 1:26.34
41.05 1:26.34
34 CHENERY, ALYCE 13 INSWIM 1:26.42
41.25 1:26.42
34 QUIGGIN, MELANIE 13 VIKINGS 1:26.42
40.34 1:26.42
36 BRANDT, HAYLEE 13 NU SWIM 1:26.49
40.62 1:26.49
37 RUSSO, ALEXANDRA 13 TRINITY GRAMMAR 1:26.64
41.11 1:26.64
38 VAN BALEN, MONIQUE 13 RYDE 1:27.07
41.32 1:27.07
39 SLEE, JILLIAN 13 COOK & PHILLIP 1:27.27
41.23 1:27.27
40 BREWER-CHARLES, EBONY 13 ALSTONVILLE 1:27.52
41.31 1:27.52
41 AOAKE, HANA (V) 13 CHARTERS TOWERS 1:27.72
41.14 1:27.72
42 COOLING, KIM 13 EPPING BULLETS 1:28.13
41.53 1:28.13
43 HOLLAND, ELLEN 13 WEST WALLSEND IN 1:28.19
41.50 1:28.19
44 BOLONIA, RONA 13 SEALS 1:28.21
41.72 1:28.21
45 GRIMM, ALANNAH 13 VIKINGS 1:28.24
41.73 1:28.24
46 OTTLEY, VICTORIA 13 GALSTON 1:28.88
41.16 1:28.88
47 BARONE, DANIELLA 13 TOONGABBIE 1:30.09
43.07 1:30.09
-- PIKE, SARAH 13 WARRINGAH DQ
41.85 DQ
-- STEPHEN, TRISHA 13 TAREE DQ
39.40 DQ
Event 47 Men 19 & Over 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 WATSON, JOSH (NSWIS) 26 KINGSCLIFF 58.92 55.93
27.05 55.93
2 BURNS, ANDREW (NSWIS) 21 TOONGABBIE 57.38 57.09
27.94 57.09
3 ROLFF, ETHAN (NSWIS) 21 KINGSCLIFF 59.84 58.27
28.43 58.27
4 MURPHY, PATRICK (V) 19 MLC AQUATIC 58.69 58.30
28.50 58.30
5 RICHARDS, ANDREW (AIS) 20 SMITHFIELD 59.22 58.37
29.16 58.37
6 PETTIFER, MARK (V) 20 CAREY AQU. (VIC) 59.91 59.64
28.87 59.64
7 MONTGOMERIE, PETER 21 CARLILE 1:00.75 1:00.20
29.11 1:00.20
8 PAYNE, MISHA 22 AUBURN 1:00.40 1:00.36
29.16 1:00.36
9 BEISLER, ADAM 19 CHARLESTOWN 1:01.80 1:02.04
29.71 1:02.04
10 MULLARD, SIMON 19 SYDNEY UNIVERSIT 1:02.99 1:03.26
30.92 1:03.26
Event 47 Men 19 & Over 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 BURNS, ANDREW (NSWIS) 21 TOONGABBIE 57.38
28.11 57.38
2 MURPHY, PATRICK (V) 19 MLC AQUATIC 58.69
28.89 58.69
3 WATSON, JOSH (NSWIS) 26 KINGSCLIFF 58.92
28.49 58.92
4 RICHARDS, ANDREW (AIS) 20 SMITHFIELD 59.22
29.05 59.22
5 ROLFF, ETHAN (NSWIS) 21 KINGSCLIFF 59.84
29.14 59.84
6 PETTIFER, MARK (V) 20 CAREY AQU. (VIC) 59.91
29.17 59.91
7 PAYNE, MISHA 22 AUBURN 1:00.40
29.52 1:00.40
8 MONTGOMERIE, PETER 21 CARLILE 1:00.75
29.52 1:00.75
9 BEISLER, ADAM 19 CHARLESTOWN 1:01.80
29.84 1:01.80
10 MULLARD, SIMON 19 SYDNEY UNIVERSIT 1:02.99
30.77 1:02.99
-------------------------------------------------------------------------
11 DAVIS, MATTHEW 20 WIA 1:03.54
30.26 1:03.54
12 DUFTY, JOEL 19 WIA 1:05.72
31.59 1:05.72
-------------------------------------------------------------------------
13 CARTY, MATT 19 BANKSTOWN SPORTS 1:06.45
31.55 1:06.45
14 ODEWAHN, GARY 19 TELOPEA 1:07.86
32.22 1:07.86
-- HUNWICK, ROB (V) 19 MELBOURNE VIC X1:00.04
29.28 1:00.04
-- DIN, YAMIN (V) 19 CAREY AQU. (VIC) X1:00.67
29.73 1:00.67
-- PRICE, LUKE (V) 21 HARL X1:02.85
30.75 1:02.85
-- PISCITELLI, NINO (V) 19 MELBOURNE VIC X1:07.61
32.51 1:07.61
Event 48 Boys 17-18 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 GAMBIN, RYAN 18 KINGSCLIFF 59.47 59.04
28.42 59.04
2 PALMER, KIRK 17 BARKER AQUATICS 1:00.61 1:00.31
29.36 1:00.31
3 NASH, PETER 18 CARLILE 1:01.07 1:00.43
29.48 1:00.43
4 BARNIER, LEIGH 17 CARLILE 1:00.31 1:00.65
29.55 1:00.65
5 CORDNER, NICK (V) 17 IVANHOE NEONS (V 1:00.97 1:01.15
29.73 1:01.15
6 YOUNG, CHARLES 18 ABBOTSLEIGH 1:02.10 1:01.44
29.91 1:01.44
7 PINNOCK, ANDREW 18 MINGARA 1:01.36 1:01.50
29.37 1:01.50
8 KOBAYASHI, KIKAI 18 TELOPEA 1:02.12 1:01.58
29.72 1:01.58
9 HUTCHISON, LUKE 17 BLACKTOWN CITY 1:01.22 1:01.84
30.05 1:01.84
10 D'AMBROSIO, NICHOLAS 17 SYDNEY UNIVERSIT 1:02.13 1:02.76
30.69 1:02.76
Event 48 Boys 17-18 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 GAMBIN, RYAN 18 KINGSCLIFF 59.47
28.58 59.47
2 BARNIER, LEIGH 17 CARLILE 1:00.31
29.58 1:00.31
3 PALMER, KIRK 17 BARKER AQUATICS 1:00.61
29.51 1:00.61
4 CORDNER, NICK (V) 17 IVANHOE NEONS (V 1:00.97
29.41 1:00.97
5 NASH, PETER 18 CARLILE 1:01.07
29.77 1:01.07
6 HUTCHISON, LUKE 17 BLACKTOWN CITY 1:01.22
29.86 1:01.22
7 PINNOCK, ANDREW 18 MINGARA 1:01.36
29.39 1:01.36
8 YOUNG, CHARLES 18 ABBOTSLEIGH 1:02.10
30.53 1:02.10
9 KOBAYASHI, KIKAI 18 TELOPEA 1:02.12
30.40 1:02.12
10 D'AMBROSIO, NICHOLAS 17 SYDNEY UNIVERSIT 1:02.13
30.59 1:02.13
-------------------------------------------------------------------------
11 MIDDLETON, BEN 18 CARLILE 1:02.14
30.58 1:02.14
12 EVANS, KYLE 17 PLATYPUS 1:02.18
30.28 1:02.18
-------------------------------------------------------------------------
13 SZCZUDLO, DANIEL 17 MACQUARIE FIELDS 1:02.39
30.36 1:02.39
14 MCKEOWN, BRETT 17 KINGSCLIFF 1:02.88
29.96 1:02.88
15 MUMME, CHRIS 18 ABBOTSLEIGH 1:02.89
30.36 1:02.89
16 BEATO, ANDREW 18 TOONGABBIE 1:02.97
30.76 1:02.97
17 HOARE, ANDREW 17 TEMORA 1:03.12
29.82 1:03.12
18 HAWORTH, MARK 17 MACQUARIE FIELDS 1:03.32
31.24 1:03.32
19 KOBETSKY, NIKOLAI 17 TELOPEA 1:03.59
30.64 1:03.59
20 KOH, JASON 17 BANKSTOWN SPORTS 1:03.89
31.16 1:03.89
21 MILLS, LUKE 17 BURLEY GRIFFIN 1:03.96
31.72 1:03.96
22 PASCOE, MATTHEW 17 TITANS 1:04.43
31.19 1:04.43
23 BUFFIER, SCOTT 17 NU SWIM 1:04.67
31.27 1:04.67
24 STAVROU, ANASTASI 18 SYDNEY UNIVERSIT 1:04.72
30.71 1:04.72
25 GARGARO, EVAN (V) 18 CAREY AQU. (VIC) 1:04.79
31.82 1:04.79
26 FINCHER, BEN 17 CHARLESTOWN 1:04.91
31.96 1:04.91
27 BAUS, MITCHELL 17 NU SWIM 1:04.98
31.95 1:04.98
28 WEIERS, AARON 17 CRANBROOK EASTER 1:05.21
31.00 1:05.21
29 HUNTLEY, BEN 17 VIKINGS 1:05.37
31.89 1:05.37
30 SLATER, JON 18 WODEN 1:05.67
32.15 1:05.67
31 LAKIN, TIM 18 HUNTER 1:05.83
32.14 1:05.83
32 MISZCZUK, MATEUSZ 17 MACQUARIE FIELDS 1:05.94
32.12 1:05.94
33 MCGILL, KIERNAN 17 TELOPEA 1:06.26
31.74 1:06.26
34 PRESS, ANDREW 17 CARLILE 1:06.33
32.20 1:06.33
35 WELLS, JOEL 17 LORE 1:07.35
32.18 1:07.35
36 KLEEMAN, LYNDON 17 MENAI 1:07.39
32.64 1:07.39
37 WOOLCOTT, PHILLIP 17 HUNTER 1:07.60
32.17 1:07.60
38 BALLARD, JARRED 17 WODEN 1:08.80
32.51 1:08.80
Event 49 Boys 16 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 LAUTERSTEIN, ANDREW (V) 16 KLIM SWIM 58.01 57.57
27.77 57.57
2 BRITS, GRANT 16 TOONGABBIE 1:00.89 58.60
28.48 58.60
3 PIPER, GLENN 16 TOONGABBIE 1:00.77 58.63
28.40 58.63
4 YAMAZAKI, TAIJIRO (V) 16 JAPAN 1:00.61 59.84
29.35 59.84
5 SCHNABL, DAVID 16 CRANBROOK EASTER 1:01.12 1:00.07
29.12 1:00.07
6 KELLY, BEN 16 TOONGABBIE 1:02.12 1:01.24
30.06 1:01.24
7 RICHARDSON, PETER 16 BARKER AQUATICS 1:01.64 1:01.96
29.68 1:01.96
8 YOUNG, JAMES 16 ABBOTSLEIGH 1:02.18 1:02.57
30.56 1:02.57
9 BERGIN, PATRICK 16 HUNTER 1:02.36 1:02.75
29.98 1:02.75
10 ROBERTS, LANE 16 SLCA 1:02.40 1:02.77
30.86 1:02.77
Event 49 Boys 16 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 LAUTERSTEIN, ANDREW (V) 16 KLIM SWIM 58.01
27.83 58.01
2 YAMAZAKI, TAIJIRO (V) 16 JAPAN 1:00.61
30.19 1:00.61
3 PIPER, GLENN 16 TOONGABBIE 1:00.77
28.79 1:00.77
4 BRITS, GRANT 16 TOONGABBIE 1:00.89
28.82 1:00.89
5 SCHNABL, DAVID 16 CRANBROOK EASTER 1:01.12
29.65 1:01.12
6 RICHARDSON, PETER 16 BARKER AQUATICS 1:01.64
29.51 1:01.64
7 KELLY, BEN 16 TOONGABBIE 1:02.12
30.84 1:02.12
8 YOUNG, JAMES 16 ABBOTSLEIGH 1:02.18
30.67 1:02.18
9 BERGIN, PATRICK 16 HUNTER 1:02.36
30.26 1:02.36
10 ROBERTS, LANE 16 SLCA 1:02.40
30.68 1:02.40
-------------------------------------------------------------------------
11 MONK, KENRICK 16 TOONGABBIE 1:02.78
30.80 1:02.78
12 KOH, KENNETH 16 BANKSTOWN SPORTS 1:02.95
30.30 1:02.95
-------------------------------------------------------------------------
13 CREIGHTON, MICHAEL 16 GALSTON 1:02.99
30.68 1:02.99
14 BISHOP, HARRY 16 CENTRAL AQUATIC 1:03.34
30.87 1:03.34
15 YOUNG, MATT 16 BANKSTOWN SPORTS 1:04.08
30.49 1:04.08
16 HILELLIS, GEORGE 16 SYDNEY UNIVERSIT 1:04.19
31.50 1:04.19
17 MARKOVIC, GEORGE 16 CARLILE 1:04.62
32.08 1:04.62
18 LONG, DARREN 16 RYDE 1:04.64
31.88 1:04.64
19 ANTALFY, TIM 16 MLC MARLINS 1:05.28
31.29 1:05.28
20 BREWER-CHARLES, CAVELL 16 ALSTONVILLE 1:05.64
32.25 1:05.64
21 LEYLAND, MURRAY 16 BERESFIELD 1:05.69
32.54 1:05.69
22 STRICKLAND, RYAN 16 WEST WALLSEND IN 1:05.70
32.05 1:05.70
23 MOTTEE, NICHOLAS 16 SLCA 1:06.36
31.90 1:06.36
23 CASEY, SHANNON 16 MINGARA 1:06.36
32.13 1:06.36
25 LANNING, PHILLIP 16 KNOX PYMBLE 1:06.44
31.54 1:06.44
26 LOOMES, OLIVER 16 WILLOUGHBY 1:06.88
32.30 1:06.88
27 TOMKINSON, TROY 16 MERRYLANDS 1:07.00
32.30 1:07.00
28 SEYMOUR, LUKE 16 WINDSOR 1:07.20
33.07 1:07.20
29 HEYHOE, MATT 16 INSWIM 1:07.42
32.21 1:07.42
30 HINCHCLIFFE, LUKE 16 CANBERRA 1:07.86
32.71 1:07.86
31 LEE, NICHOLAS 16 TELOPEA 1:08.01
32.16 1:08.01
32 DENYER, BLAKE 16 THE HILLS 1:08.20
32.27 1:08.20
33 MASTERS, JONATHAN 16 WILLOUGHBY 1:09.77
33.56 1:09.77
34 CHEIMARDINOV, PAVEL 16 TELOPEA 1:10.25
34.58 1:10.25
Event 50 Boys 15 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 ROSS, ALEXANDER 15 CRANBROOK EASTER 1:01.13 59.03
28.87 59.03
2 CROSS, SHANE 15 WARRINGAH 1:02.19 1:00.33
29.09 1:00.33
3 EASTWOOD, GEOFFREY 15 BELLINGEN 1:01.68 1:00.59
29.41 1:00.59
4 BREEN, JAMES (V) 15 HAILEYBURY WATER 1:02.30 1:01.06
29.39 1:01.06
5 ARMFIELD, MATT (V) 15 RINGWOOD 1:02.00 1:01.66
29.86 1:01.66
6 WISE, DAVID 15 KNOX PYMBLE 1:02.80 1:02.48
30.17 1:02.48
7 ADAMSON, ROBERT 15 RIPPLES ST MARYS 1:02.68 1:03.10
30.65 1:03.10
8 REYNOLDS, CAMERON 15 BOMADERRY 1:02.76 1:03.15
30.60 1:03.15
9 HURLEY, ROBERT 15 WIA 1:03.29 1:03.30
30.54 1:03.30
10 VILIMAA, CHRISTOPHER 15 GALSTON 1:03.26 1:04.55
30.65 1:04.55
Event 50 Boys 15 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 ROSS, ALEXANDER 15 CRANBROOK EASTER 1:01.13
29.71 1:01.13
2 EASTWOOD, GEOFFREY 15 BELLINGEN 1:01.68
30.43 1:01.68
3 ARMFIELD, MATT (V) 15 RINGWOOD 1:02.00
30.41 1:02.00
4 CROSS, SHANE 15 WARRINGAH 1:02.19
30.16 1:02.19
5 BREEN, JAMES (V) 15 HAILEYBURY WATER 1:02.30
30.04 1:02.30
6 ADAMSON, ROBERT 15 RIPPLES ST MARYS 1:02.68
30.60 1:02.68
7 REYNOLDS, CAMERON 15 BOMADERRY 1:02.76
30.49 1:02.76
8 WISE, DAVID 15 KNOX PYMBLE 1:02.80
30.39 1:02.80
9 VILIMAA, CHRISTOPHER 15 GALSTON 1:03.26
30.56 1:03.26
10 HURLEY, ROBERT 15 WIA 1:03.29
30.88 1:03.29
-------------------------------------------------------------------------
11 BIHANCOV, IAN 15 MACQUARIE FIELDS 1:03.38
30.79 1:03.38
12 EAGER, RYAN 15 WARRINGAH 1:03.51
31.28 1:03.51
-------------------------------------------------------------------------
13 FIELD, TIM 15 CARLILE 1:03.78
31.08 1:03.78
14 CAMILLERI, CLINTON 15 CAMPBELLTOWN 1:03.89
30.67 1:03.89
15 GINIS, HARRISON 15 SYDNEY UNIVERSIT 1:04.72
31.61 1:04.72
16 POOL, BEN 15 ALSTONVILLE 1:04.80
31.09 1:04.80
17 RAYSON, IAN 15 TITANS 1:04.82
32.19 1:04.82
17 LUCA, BRYAN (V) 15 CASEY 1:04.82
31.47 1:04.82
19 HARDY, MICHAEL 15 SMITHFIELD 1:04.91
31.96 1:04.91
20 BINGHAM, ADAM 15 VIKINGS 1:05.11
31.51 1:05.11
21 ZUZUL, RICK 15 MCCREDIE PARK 1:05.18
31.10 1:05.18
22 GRIFFITHS, KILE 15 NU SWIM 1:05.27
32.18 1:05.27
23 POLLOCK, MATTHEW 15 VIKINGS 1:05.31
31.26 1:05.31
24 FROST, JASON 15 JINDABYNE 1:05.40
32.03 1:05.40
25 HOSFORD, STEVEN 15 TOONGABBIE 1:05.54
32.35 1:05.54
26 D'AMBROSIO, ANDREW 15 SYDNEY UNIVERSIT 1:05.68
32.57 1:05.68
27 BURR, ALEXANDER 15 WEST WALLSEND IN 1:05.79
31.98 1:05.79
28 MITCHELL, DAVID 15 WIA 1:05.94
31.44 1:05.94
29 WIVELL, JAMES 15 HUNTER 1:06.00
31.75 1:06.00
30 ASHBY, SAM (V) 15 TRARALGON (VIC) 1:06.08
31.81 1:06.08
31 FENN, MICHAEL 15 INSWIM 1:06.24
32.25 1:06.24
32 SCANLON, LUKE 15 MACQUARIE FIELDS 1:06.63
32.53 1:06.63
33 MORRIS, JOHN 15 GINNINDERRA 1:06.64
31.92 1:06.64
34 HEPBURN, DOUGLAS 15 KNOX PYMBLE 1:06.65
32.48 1:06.65
35 DANIS, PETER 15 RIPPLES ST MARYS 1:06.77
32.57 1:06.77
36 SCIARA, ANDREW 15 RYDE 1:06.95
33.09 1:06.95
37 BLAHUT, JULIAN 15 THE HILLS 1:06.99
32.56 1:06.99
37 POOLE, KARL (V) 15 HARL 1:06.99
33.29 1:06.99
39 SHEIN, GREG 15 CRANBROOK EASTER 1:07.23
32.80 1:07.23
40 LOUIE, ELLIS 15 MLC MARLINS 1:07.30
32.57 1:07.30
41 ELLOY, JOSHUA 15 NU SWIM 1:07.31
32.71 1:07.31
42 SCHMIDT, BROCK 15 OAK FLATS 1:07.32
33.28 1:07.32
43 CRAIG, BRENDON 15 TRINITY GRAMMAR 1:07.48
32.89 1:07.48
44 SUMMERFIELD, ANTON 15 CORRIMAL 1:07.51
32.77 1:07.51
45 DUNNING, RYAN 15 BEGA 1:07.69
33.10 1:07.69
46 ALEVIZOS, PETER 15 MENAI 1:07.71
33.01 1:07.71
47 O'SULLIVAN, JERRY 15 BOMADERRY 1:07.80
33.49 1:07.80
48 NEALL, MICHAEL 15 DAPTO 1:07.82
33.29 1:07.82
48 MACNAMARA, ANDREW 15 PAMBULA 1:07.82
32.36 1:07.82
50 MORRISON, BRAD 15 GALSTON 1:08.11
32.93 1:08.11
51 DRYSDALE, BEN (V) 15 KLIM SWIM 1:08.43
33.65 1:08.43
52 JONES, BRENT 15 INSWIM 1:08.46
33.39 1:08.46
53 WRAGG, KYLE 15 CAMPBELLTOWN 1:08.56
33.13 1:08.56
54 HJORTFLOD, DANIEL 15 SLCA 1:08.78
33.24 1:08.78
55 DAVID, BENEDICT 15 HUNTERS HILL 1:09.02
33.76 1:09.02
56 WARD, DAMIAN 15 MACQUARIE FIELDS 1:09.16
32.78 1:09.16
57 KOVAC, KRISTIAN 15 MINGARA 1:09.21
32.99 1:09.21
58 DANIELS, CURTIS 15 CARLILE 1:09.25
34.22 1:09.25
59 KHOURY, THOMAS 15 SMITHFIELD 1:09.88
33.73 1:09.88
60 WARMENHOVEN, JOHN 15 TELOPEA 1:09.97
33.73 1:09.97
Event 51 Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 ARNAMNART, DANIEL 14 LORE 1:00.88 59.19
28.86 59.19
2 OBAYASHI, KAZUKI (V) 14 JAPAN 1:00.54 1:00.25
29.48 1:00.25
3 KATO, YOSHIHIRO (V) 14 JAPAN 1:00.91 1:00.97
29.02 1:00.97
4 TOOK, JOHN 14 MLC MARLINS 1:01.46 1:01.56
29.65 1:01.56
5 BAXTER, BRADLEY 14 TOONGABBIE 1:04.03 1:02.76
30.01 1:02.76
6 WURSTEN, CAMERON 14 SLCA 1:04.27 1:03.62
31.03 1:03.62
7 HAINES, JARROD 14 TITANS 1:03.97 1:03.83
30.80 1:03.83
8 HILLS, RICHARD 14 TELOPEA 1:06.30 1:05.16
31.83 1:05.16
9 COLLIE, NICHOLAS 14 GRAFTON 1:04.56 1:05.28
31.71 1:05.28
10 DAVIS, JOEL 14 BARKER AQUATICS 1:05.33 1:05.58
32.00 1:05.58
Event 51 Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 OBAYASHI, KAZUKI (V) 14 JAPAN 1:00.54
29.07 1:00.54
2 ARNAMNART, DANIEL 14 LORE 1:00.88
29.45 1:00.88
3 KATO, YOSHIHIRO (V) 14 JAPAN 1:00.91
29.27 1:00.91
4 TOOK, JOHN 14 MLC MARLINS 1:01.46
29.87 1:01.46
5 HAINES, JARROD 14 TITANS 1:03.97
31.17 1:03.97
6 BAXTER, BRADLEY 14 TOONGABBIE 1:04.03
30.35 1:04.03
7 WURSTEN, CAMERON 14 SLCA 1:04.27
31.37 1:04.27
8 COLLIE, NICHOLAS 14 GRAFTON 1:04.56
31.78 1:04.56
9 DAVIS, JOEL 14 BARKER AQUATICS 1:05.33
32.23 1:05.33
10 HILLS, RICHARD 14 TELOPEA 1:06.30
32.25 1:06.30
-------------------------------------------------------------------------
11 DARRAGH, JOSHUA 14 BANKSTOWN SPORTS 1:07.06
31.86 1:07.06
12 KELLY, JORDAN 14 MLC MARLINS 1:07.19
32.23 1:07.19
-------------------------------------------------------------------------
13 BRELL, JORDAN 14 WIA 1:07.74
32.29 1:07.74
14 HOURIGAN, SAM 14 KNOX PYMBLE 1:07.77
32.01 1:07.77
15 WONG, BOSCO 14 EPPING BULLETS 1:08.00
32.81 1:08.00
16 BOURKE, ADAM 14 NU SWIM 1:08.12
32.82 1:08.12
17 SMITH, ANDREW 14 SEALS 1:08.39
33.36 1:08.39
18 DAVIS, ANDREW 14 CARLILE 1:08.41
32.93 1:08.41
19 PASIALIS, THEODORE 14 TRINITY GRAMMAR 1:08.89
33.16 1:08.89
20 MESSERVY, WILLIAM 14 MLC MARLINS 1:09.29
33.64 1:09.29
21 HARDY, CRAIG 14 SMITHFIELD 1:09.41
33.74 1:09.41
22 PALMER, ELLIOTT 14 CAMPBELLTOWN 1:09.43
33.13 1:09.43
23 REIS, ANDREW 14 MLC MARLINS 1:09.46
33.83 1:09.46
24 DEAN, JOHN 14 SANS SOUCI 1:09.59
33.43 1:09.59
25 MORGAN, CRAIG 14 CENTRAL AQUATIC 1:09.75
33.78 1:09.75
26 GOO, JOHN 14 RYDE 1:09.76
34.56 1:09.76
27 MARSH, HAYDN 14 VIKINGS 1:09.83
34.10 1:09.83
28 STOREY, MATTHEW 14 NU SWIM 1:09.85
33.90 1:09.85
29 TURNER, REECE 14 FORSTER 1:09.92
34.19 1:09.92
30 HAINES, BEN 14 SINGLETON 1:10.01
34.05 1:10.01
31 YOULTEN, SCOTT 14 FORRESTERS BEACH 1:10.19
34.08 1:10.19
32 WOTTON, AARON 14 PICTON 1:10.62
34.80 1:10.62
32 MALOUF, MICHAEL 14 RYDE 1:10.62
33.36 1:10.62
34 JOHNSTONE, MATTHEW 14 BAYSIDE 1:10.64
33.71 1:10.64
35 JAMES, DANIEL 14 THE HILLS 1:10.86
34.33 1:10.86
36 LEWIS, BRAD 14 MACQUARIE FIELDS 1:11.88
35.21 1:11.88
37 PERKS, MITCHELL 14 MINGARA 1:11.91
34.48 1:11.91
-- NOGUCHI, TSUBASA (V) 14 JAPAN X1:04.32
31.05 1:04.32
-- SOLOMIDIS, THANASI (V) 14 CAREY AQU. (VIC) X1:05.93
31.98 1:05.93
Event 52 Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
Finals
1 CROOK, DANIEL 13 KINCUMBER PACIFI 1:05.94 1:03.95
31.50 1:03.95
2 BONNAR, JESSE 13 CARLILE 1:06.21 1:05.95
31.71 1:05.95
3 MCCONNELL, SAM 13 WILLOUGHBY 1:06.25 1:06.16
32.38 1:06.16
4 LETCHFORD, DEAN 13 THE SWIMMING ACA 1:06.14 1:06.30
32.21 1:06.30
5 FISHER, PATRICK 13 CAMPBELLTOWN 1:07.07 1:07.08
32.89 1:07.08
6 WASSELL, DANE 13 SLCA 1:08.67 1:07.15
32.35 1:07.15
7 GOLDTHORPE, JARED 13 BAYSIDE 1:07.04 1:07.22
32.63 1:07.22
8 OTTON, JOHN 13 MOUNT ANNAN 1:07.42 1:07.57
32.38 1:07.57
9 MITCHELL, THOMAS 13 PORT MACQUARIE 1:08.38 1:07.93
32.81 1:07.93
10 VIGNERON, SOMCHAI 13 MACQUARIE SHORES 1:07.55 1:08.42
33.29 1:08.42
Event 52 Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 CROOK, DANIEL 13 KINCUMBER PACIFI 1:05.94
32.13 1:05.94
2 LETCHFORD, DEAN 13 THE SWIMMING ACA 1:06.14
32.31 1:06.14
3 BONNAR, JESSE 13 CARLILE 1:06.21
31.67 1:06.21
4 MCCONNELL, SAM 13 WILLOUGHBY 1:06.25
32.37 1:06.25
5 GOLDTHORPE, JARED 13 BAYSIDE 1:07.04
32.96 1:07.04
6 FISHER, PATRICK 13 CAMPBELLTOWN 1:07.07
32.90 1:07.07
7 OTTON, JOHN 13 MOUNT ANNAN 1:07.42
32.99 1:07.42
8 VIGNERON, SOMCHAI 13 MACQUARIE SHORES 1:07.55
33.34 1:07.55
9 MITCHELL, THOMAS 13 PORT MACQUARIE 1:08.38
33.22 1:08.38
10 WASSELL, DANE 13 SLCA 1:08.67
32.84 1:08.67
-------------------------------------------------------------------------
11 CAMPBELL, SAM 13 CAMPBELLTOWN 1:08.80
33.60 1:08.80
12 BROADBENT, NATHAN 13 GOSFORD STINGRAY 1:09.17
32.76 1:09.17
-------------------------------------------------------------------------
13 PARK-NEILSON, DAMIEN 13 MINGARA 1:09.37
33.76 1:09.37
14 HOSFORD, MICHAEL 13 TOONGABBIE 1:09.68
33.75 1:09.68
15 HAMMONDS, ADAM 13 CARRINGTON 1:09.79
33.44 1:09.79
16 BOYNE, MATTHEW 13 SLCA 1:10.17
34.45 1:10.17
17 DUNNING, CHRIS 13 BEGA 1:10.26
34.06 1:10.26
18 RIDLEY, SCOTT 13 SEA EAGLES 1:10.27
33.45 1:10.27
19 BRUNNER, AARON 13 WARRINGAH 1:10.70
34.16 1:10.70
20 PHILLIPS, RUSSELL 13 BANKSTOWN SPORTS 1:10.78
33.97 1:10.78
21 D'ARCY, MATTHEW 13 VIKINGS 1:11.56
35.55 1:11.56
22 MCISAAC, TIM 13 NU SWIM 1:11.68
35.03 1:11.68
23 HAYEK, ALAN 13 SMITHFIELD 1:11.71
34.98 1:11.71
24 BERRY, MATTHEW 13 CAMPBELLTOWN 1:11.76
34.69 1:11.76
25 STEPNIAK, PATRICK 13 BAYSIDE 1:11.89
34.41 1:11.89
26 LOWE, RYAN 13 BLACKTOWN CITY 1:11.91
34.87 1:11.91
27 ROBERTSON, RYAN 13 WAGGA WAGGA 1:12.00
35.21 1:12.00
28 FERRIER, SEBASTIAN 13 MLC MARLINS 1:12.37
34.96 1:12.37
29 DIXON, MITCHELL 13 INSWIM 1:12.53
34.67 1:12.53
30 KOBAYASHI, YOICHI 13 TELOPEA 1:12.57
35.58 1:12.57
31 ROSS, LAWRIE 13 CRANBROOK EASTER 1:12.64
34.98 1:12.64
32 RHALL, THOMAS 13 RYDE 1:12.90
35.72 1:12.90
33 EMERY, JACK 13 BAYSIDE 1:13.09
34.97 1:13.09
34 MATTHEWS, TROY 13 MACQUARIE FIELDS 1:13.18
35.19 1:13.18
35 POLLOCK, MARTIN 13 VIKINGS 1:13.30
35.60 1:13.30
36 HUDSON, SHAUN 13 BLACKTOWN CITY 1:13.40
35.89 1:13.40
37 HICKEY, BEDE 13 REVESBY WORKERS 1:13.43
35.44 1:13.43
38 DONALDSON, THOMAS 13 RYDE 1:13.76
35.46 1:13.76
39 GARNER, JOSHUA 13 KINCUMBER PACIFI 1:13.87
36.61 1:13.87
40 ABBOTT, SHAUN 13 REVESBY WORKERS 1:14.00
35.34 1:14.00
41 HARVEY, LUKE 13 TELOPEA 1:14.01
35.54 1:14.01
42 ROYLE, AARON 13 CHARLESTOWN 1:14.23
36.45 1:14.23
43 GLENDINNING, TOM 13 SEA EAGLES 1:14.42
36.48 1:14.42
44 MCNAMARA, TERENCE 13 CARRINGTON 1:14.47
35.55 1:14.47
45 HANSON, RYAN 13 DAPTO 1:14.51
36.52 1:14.51
46 RAMSAY, SAM 13 WIA 1:15.04
35.79 1:15.04
47 WALLACE, STEPHEN 13 CARRINGTON 1:17.69
36.81 1:17.69
Event 53 Women Open 400 LC Meter Freestyle Relay OPEN
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 JAPAN 'A' 3:58.74
27.58 57.03 1:25.84 1:57.34 2:26.73 2:58.95 3:27.75 3:58.74
2 WARRINGAH 'B' 3:59.77
27.21 56.92 1:25.38 1:57.39 2:26.75 2:59.33 3:28.24 3:59.77
3 TOONGABBIE 'A' 3:59.84
28.56 57.91 1:26.88 1:58.90 2:28.59 3:00.33 3:29.32 3:59.84
4 MACQUARIE FIELDS 'A' 4:04.31
30.06 1:02.13 1:30.61 2:02.43 2:31.91 3:03.96 3:32.73 4:04.31
5 SLC AQUADOT 'A' 4:08.73
29.60 1:02.30 1:32.69 2:05.54 2:34.47 3:07.13 3:36.57 4:08.73
6 HUNTER 'A' 4:09.82
31.48 1:04.95 1:33.72 2:06.05 2:35.45 3:07.53 3:37.27 4:09.82
7 CARLILE 'A' 4:12.59
31.32 1:04.15 1:34.18 2:08.14 2:38.53 3:11.01 3:40.19 4:12.59
8 TELOPEA 'A' 4:13.72
30.87 1:04.30 1:34.86 2:08.53 2:39.03 3:12.98 3:41.95 4:13.72
9 WILLOUGHBY 'A' 4:13.80
30.63 1:03.08 1:33.09 2:05.76 2:35.99 3:10.04 3:40.54 4:13.80
10 WESTS ILLAWARRA 'A' 4:13.96
30.38 1:03.88 1:34.39 2:07.38 2:37.94 3:12.84 3:40.83 4:13.96
11 THE HILLS 'A' 4:15.64
29.22 1:00.91 1:32.40 2:06.27 2:38.28 3:12.78 3:42.86 4:15.64
12 SLC AQUADOT 'B' 4:26.49
31.93 1:07.00 1:37.23 2:11.00 2:43.19 3:21.33 3:52.76 4:26.49
13 MOUNT ANNAN 'A' 4:31.71
32.60 1:10.87 1:42.41 2:18.29 2:49.68 3:25.41 3:57.54 4:31.71
14 RIPPLES ST MARYS 'A' 4:31.80
30.93 1:04.82 1:38.49 2:15.95 2:48.90 3:26.82 3:57.66 4:31.80
Event 54 Men Open 400 LC Meter Freestyle Relay OPEN
===============================================================================
Team Finals
===============================================================================
1 KINGSCLIFF 'A' 3:31.99
25.64 52.02 1:18.00 1:46.70 2:12.61 2:40.63 3:05.12 3:31.99
2 TOONGABBIE 'A' 3:33.63
25.70 54.05 1:19.71 1:47.77 2:13.26 2:41.46 3:06.22 3:33.63
3 CARLILE 'A' 3:36.76
25.98 53.82 1:20.26 1:48.97 2:14.69 2:42.67 3:08.80 3:36.76
4 MACQUARIE FIELDS 'A' 3:37.89
25.99 54.39 1:20.73 1:48.79 2:14.90 2:44.93 3:10.88 3:37.89
5 WESTS ILLAWARRA 'A' 3:45.65
27.68 57.83 1:24.05 1:52.76 2:19.62 2:50.49 3:17.14 3:45.65
6 BANKSTOWN SPORTS 'A' 3:46.05
27.49 57.79 1:24.22 1:54.17 2:21.49 2:50.75 3:16.90 3:46.05
7 SLC AQUADOT 'A' 3:46.50
26.77 56.25 1:23.22 1:52.42 2:19.64 2:50.02 3:16.78 3:46.50
8 HUNTER 'A' 3:46.80
28.43 58.93 1:26.28 1:55.95 2:22.54 2:51.61 3:17.95 3:46.80
9 TELOPEA 'B' 3:50.62
27.40 57.39 1:25.57 1:56.27 2:23.76 2:55.58 3:21.92 3:50.62
10 TUGGERANONG VIKINGS 'A' 3:51.19
27.80 57.97 1:26.34 1:58.55 2:26.00 2:56.22 3:22.40 3:51.19
11 WILLOUGHBY 'A' 3:51.41
27.12 56.44 1:23.91 1:54.57 2:21.60 2:51.35 3:20.20 3:51.41
12 TELOPEA 'A' 3:54.03
28.04 58.60 1:26.56 1:56.58 2:24.32 2:54.68 3:22.02 3:54.03
13 THE HILLS 'A' 3:56.84
28.53 59.10 1:26.07 1:56.62 2:25.15 2:56.32 3:24.03 3:56.84
14 WARRINGAH 'A' 4:04.93
15 RIPPLES ST MARYS 'A' 4:05.39
27.50 58.39 1:27.56 2:01.75 2:31.13 3:04.60 3:33.51 4:05.39
Event 55 Women Open 50 LC Meter Freestyle Multi-Disability OPEN
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 SMITH, JESSICA 19 WIA 32.51
2 LEWIS, KATRINA 15 WODEN 31.93
3 EADIE, SHERRIE 17 STH CRONULLA PEN 32.89
4 FITZGERALD, EMMA 17 WOLLONGONG 31.89
5 HOUGHTON, TENEALE 12 REVESBY WORKERS 32.87
6 LUCAS, SIAN 13 HAWKESBURY 34.56
7 ROSE, SARAH 17 WARRINGAH 44.23
8 SINCLAIR, LAUREN 15 SMITHFIELD 35.11
9 BUNCE, BREANNA 16 RIPPLES ST MARYS 36.05
10 TAYLOR, SAMANTHA 16 RIPPLES ST MARYS 36.02
11 BLAIR, TRACEY 32 HUNTER 1:16.50
12 MORGAN, MARITA 19 UNISWIM 39.76
13 STREATER, SARAH 21 WIA 39.80
14 PERRINE, MELISSA 15 BOWRAL 37.42
15 PARIS, JAYME 14 HAWKESBURY 40.40
16 GILLIES, ASHLEY AMY 17 THE HILLS 41.34
17 GOOCH, ELLEN 12 WENDEN 52.99
Event 56 Men Open 50 LC Meter Freestyle Multi-Disability OPEN
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 ANDERSON, MICHAEL 16 BELLINGEN 26.90
2 LEVY, MATTHEW 16 WILLOUGHBY 30.24
3 NARBESHUBER, DAMIEN 16 JONES 28.07
4 HALL, JAMES 18 WOOLGOOLGA 28.28
5 KEYS, MATTHEW 23 SLCA 28.28
6 LEIGHTON, DANIEL 15 ATLANTIS 28.31
7 PASTERFIELD, ANDREW 14 GALSTON 29.50
8 HERRINGTON, SHANNON 16 INSWIM 31.17
9 SIMMONDS, CHRIS 22 WILLOUGHBY 34.20
10 EVANS, THOMAS 14 TITANS 34.41
11 GARDNER, MICHAEL 14 TOONGABBIE 32.70
12 WEBBER, SEAN 18 INSWIM 38.98
13 IENNA, MARK 18 WENDEN 39.27
14 FRANJI, JOSEPH 27 MERRYLANDS 37.75
15 TATAROW, MICHAEL 19 TELOPEA 52.40
16 CORBAN, MICHAEL 11 UNISWIM 46.52
17 HARDAKER, SAMUEL 17 WOLLONGONG 1:31.19
Event 57 Women Open 100 LC Meter Butterfly OPEN
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 GALVEZ, FELICITY (NSWIS) 18 CAMPBELLTOWN 1:00.65
28.45 1:00.65
2 COFFEE, RACHEL (V) 20 CAREY AQU. (VIC) 1:01.80
29.22 1:01.80
3 HAYASHI, RINA (V) 16 JAPAN 1:02.30
29.24 1:02.30
4 DAVENPORT, LARA (NSWIS) 20 MANLY JETZ 1:02.31
29.80 1:02.31
5 COUTTS, ALICIA (V) 16 REDLANDS 1:02.44
29.05 1:02.44
6 KARIMATA, YUKI (V) 14 JAPAN 1:02.52
29.53 1:02.52
7 VANCE, STEPH 18 SLCA 1:03.10
29.31 1:03.10
8 BANKS, EMMA 17 HARL 1:03.45
29.62 1:03.45
9 BROWN, ALICE 16 HUNTER 1:03.74
30.26 1:03.74
10 CRAWFORD, HEIDI (AIS) 21 HUNTER 1:04.51
30.07 1:04.51