12/18/2003 - 12/21/2003
Oklahoma City, Oklahoma,, USA
KERR-MCGEE CORPORATION PRO-AM ELITE MEET,
Oklahoma City, Oklahoma
December 18-21, 2003
25 yard pool
RESULTS
Day Four: December 21, 2003
Event 29 Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: USA SWIMMING
AR: & 15:39.14 1990 Janet Evans
PR: % 16:17.80 1994 Janet Evans
MR: # 16:17.80 1994 Janet Evans
16:46.89 NAT
Meet Qualifying: 18:57.19
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schluntz, Justine 16 Duke-NM 16:21.80 16:38.07 NAT 20
27.00 56.44 1:26.18 1:55.84 2:25.36 2:55.15 3:25.07 3:55.16
4:25.18 4:55.58 5:25.79 5:56.09 6:26.45 6:56.93 7:27.78 7:58.32
8:29.02 8:59.31 9:29.90 10:00.60 10:31.01 11:01.71 11:32.33 12:02.78
12:33.59 13:04.44 13:34.99 14:05.44 14:36.19 15:06.75 15:37.42 16:07.96
16:38.07
2 Martindale, Micah 14 COSST-LA 17:16.68 16:41.10 NAT 17
27.85 58.14 1:28.40 1:59.20 2:29.67 3:00.28 3:30.67 4:01.05
4:31.66 5:01.87 5:32.16 6:02.76 6:33.23 7:03.67 7:34.24 8:04.81
8:35.05 9:05.42 9:35.76 10:06.28 10:36.58 11:07.00 11:37.50 12:07.90
12:38.30 13:08.84 13:39.28 14:09.59 14:40.00 15:10.43 15:41.18 16:11.72
16:41.10
3 Kocsis, Jenn A 15 SO-MW 17:01.27 16:56.97 16
27.71 57.46 1:27.79 1:58.52 2:29.28 3:00.12 3:31.19 4:02.04
4:32.71 5:03.50 5:34.68 6:05.56 6:36.88 7:08.19 7:39.48 8:10.88
8:42.10 9:13.24 9:44.56 10:16.07 10:47.50 11:18.42 11:49.64 12:20.90
12:52.01 13:22.93 13:53.90 14:24.71 14:55.73 15:26.42 15:57.37 16:28.26
16:56.97
4 Brosseau, Katie E 16 Spa-MV 17:01.58 16:57.57 15
28.65 59.36 1:30.15 2:00.90 2:31.96 3:03.03 3:33.97 4:05.14
4:36.36 5:07.62 5:38.58 6:09.56 6:40.64 7:11.79 7:42.88 8:14.13
8:45.10 9:15.47 9:45.94 10:16.52 10:47.23 11:18.05 11:49.09 12:20.41
12:51.55 13:22.36 13:53.32 14:24.37 14:55.29 15:26.47 15:57.53 16:28.38
16:57.57
5 Granger, Jill S 16 COM-WT 17:42.54 16:58.15 14
28.26 58.63 1:29.47 2:00.50 2:31.35 3:02.48 3:33.24 4:04.15
4:35.08 5:05.98 5:36.83 6:08.01 6:38.91 7:09.66 7:40.54 8:11.26
8:41.99 9:13.00 9:43.96 10:15.30 10:46.18 11:17.03 11:48.40 12:19.25
12:50.38 13:21.53 13:52.57 14:23.41 14:54.42 15:25.62 15:56.82 16:27.83
16:58.15
6 Sandison, Whitney 17 KCB-MV 17:21.23 17:08.21 13
28.16 58.48 1:29.19 2:00.29 2:31.57 3:02.84 3:34.19 4:05.42
4:36.83 5:07.81 5:39.32 6:10.72 6:42.05 7:13.67 7:45.31 8:16.57
8:47.82 9:18.82 9:50.11 10:21.34 10:52.78 11:24.34 11:56.14 12:27.61
12:59.09 13:30.47 14:01.70 14:32.85 15:04.17 15:35.77 16:07.04 16:37.99
17:08.21
7 King, Raichelle N 16 KCB-MV 17:27.23 17:20.59 12
29.04 1:00.18 1:31.80 2:03.69 2:35.31 3:07.27 3:39.09 4:10.77
4:42.30 5:14.33 5:46.04 6:17.75 6:49.61 7:21.27 7:52.83 8:24.61
8:56.29 9:28.05 9:59.99 10:31.86 11:03.78 11:35.37 12:06.90 12:37.99
13:09.18 13:40.40 14:11.91 14:43.24 15:15.16 15:46.66 16:18.22 16:50.02
17:20.59
8 Brammer, Molly E 16 Team Dolphins-MV 16:56.61 17:23.08 11
28.20 58.90 1:30.07 2:01.00 2:32.15 3:03.30 3:34.88 4:06.13
4:37.38 5:08.88 5:40.14 6:11.18 6:42.49 7:13.83 7:45.09 8:16.69
8:48.48 9:20.57 9:52.60 10:24.74 10:56.88 11:29.29 12:01.35 12:33.42
13:05.54 13:37.87 14:09.88 14:42.31 15:14.84 15:47.10 16:19.51 16:51.85
17:23.08
9 Berry, Emma A 16 KCB-MV 17:32.20 17:28.05 9
27.73 58.19 1:29.49 2:00.85 2:32.22 3:03.77 3:35.21 4:06.78
4:38.53 5:10.28 5:42.02 6:13.75 6:45.15 7:17.04 7:49.20 8:21.07
8:52.98 9:24.85 9:56.95 10:28.92 11:00.84 11:32.66 12:04.75 12:36.73
13:08.53 13:40.73 14:13.16 14:45.56 15:18.26 15:50.99 16:23.71 16:56.21
17:28.05
10 Benson, Amanda B 14 Plano-NT 17:30.99 17:28.38 7
29.34 1:00.49 1:32.24 2:03.93 2:35.80 3:07.63 3:39.51 4:11.47
4:43.28 5:14.98 5:46.95 6:18.82 6:50.51 7:22.36 7:54.52 8:26.14
8:58.12 9:30.15 10:02.09 10:34.17 11:05.79 11:37.67 12:09.50 12:41.27
13:13.17 13:45.01 14:16.89 14:48.98 15:20.95 15:52.79 16:24.88 16:56.86
17:28.38
11 Williamson, Jaime 16 The Fleet-GU 17:11.62 17:30.77 6
28.42 59.36 1:31.12 2:03.14 2:35.00 3:06.91 3:38.84 4:10.86
4:42.61 5:14.49 5:46.18 6:17.81 6:49.60 7:21.32 7:53.24 8:24.98
8:56.89 9:28.82 10:00.99 10:32.86 11:04.78 11:36.89 12:09.11 12:41.46
13:13.89 13:46.23 14:18.54 14:50.67 15:22.81 15:54.86 16:27.19 16:59.57
17:30.77
12 Massengale, Britta 18 Tideriders-AR 16:36.52 17:31.97 5
27.72 57.66 1:28.33 1:59.20 2:30.37 3:01.77 3:33.22 4:04.69
4:36.35 5:07.96 5:39.65 6:11.42 6:43.16 7:15.13 7:47.17 8:19.19
8:51.39 9:23.75 9:56.31 10:28.79 11:01.10 11:33.52 12:06.33 12:39.09
13:11.68 13:44.51 14:17.37 14:50.14 15:22.65 15:55.40 16:28.06 17:00.43
17:31.97
13 Keily, Jaime A 16 The Fleet-GU 17:11.81 17:32.96 4
29.15 1:00.25 1:31.80 2:03.71 2:35.50 3:07.33 3:39.02 4:10.70
4:42.60 5:14.50 5:46.08 6:18.18 6:50.20 7:22.48 7:54.46 8:26.41
8:58.93 9:30.88 10:03.22 10:35.52 11:07.70 11:39.97 12:12.26 12:44.40
13:16.49 13:48.79 14:20.97 14:53.15 15:25.23 15:57.36 16:29.42 17:01.57
17:32.96
14 Jackson, Ashley D 16 Aquahawks-MV 17:19.46 17:36.55 3
29.03 1:00.03 1:31.86 2:03.88 2:35.99 3:08.10 3:40.50 4:13.19
4:45.38 5:17.74 5:50.12 6:22.08 6:54.04 7:26.39 7:58.65 8:30.90
9:03.28 9:35.42 10:07.50 10:39.55 11:11.33 11:43.33 12:15.67 12:47.84
13:19.64 13:51.92 14:24.15 14:56.16 15:28.24 16:00.35 16:32.79 17:04.93
17:36.55
15 Herre, Lindsay N 18 KCB-MV 17:29.93 17:37.34 2
29.22 1:00.39 1:32.07 2:03.81 2:35.65 3:07.60 3:39.67 4:11.64
4:43.51 5:15.81 5:47.92 6:20.30 6:52.64 7:25.09 7:57.42 8:29.54
9:01.68 9:33.67 10:05.91 10:38.13 11:10.39 11:42.55 12:14.82 12:46.99
13:19.37 13:51.71 14:24.03 14:56.49 15:29.12 16:01.43 16:33.72 17:05.88
17:37.34
16 Cole, Emily C 16 NTSC-IL 17:47.86 17:38.48 1
29.36 1:00.89 1:32.63 2:04.30 2:36.01 3:07.76 3:39.45 4:11.04
4:42.63 5:14.60 5:46.82 6:19.08 6:51.11 7:23.67 7:56.31 8:28.68
9:01.18 9:33.88 10:06.52 10:38.70 11:11.10 11:43.52 12:15.79 12:48.30
13:20.95 13:53.53 14:25.97 14:58.81 15:31.41 16:03.78 16:35.92 17:07.94
17:38.48
17 Bardwell, Sarah C 16 The Fleet-GU 17:30.50 17:43.56
29.57 1:00.75 1:32.60 2:04.24 2:35.82 3:07.08 3:38.34 4:10.44
4:42.34 5:14.29 5:46.02 6:18.23 6:50.31 7:22.51 7:55.02 8:27.65
9:00.01 9:32.52 10:05.33 10:38.22 11:11.08 11:43.53 12:16.26 12:49.26
13:22.05 13:54.74 14:27.66 15:00.44 15:33.30 16:06.17 16:38.96 17:11.49
17:43.56
18 Hammervold, Christ 17 Fcst-GU 17:35.82 17:48.54
28.92 1:00.62 1:32.80 2:04.71 2:36.72 3:08.96 3:41.21 4:13.39
4:45.64 5:17.99 5:50.47 6:22.83 6:55.30 7:27.67 8:00.01 8:32.56
9:05.21 9:37.94 10:10.84 10:43.36 11:15.81 11:48.10 12:20.52 12:53.03
13:25.59 13:58.21 14:30.97 15:03.57 15:36.47 16:09.27 16:43.14 17:17.21
17:48.54
19 Jorgensen, Gwen R 17 WEST-WI 17:34.37 17:48.69
29.50 1:01.51 1:34.57 2:06.96 2:39.86 3:12.16 3:44.99 4:17.47
4:50.47 5:22.79 5:55.72 6:27.97 7:01.19 7:33.39 8:06.02 8:38.38
9:10.50 9:42.80 10:14.80 10:47.29 11:19.93 11:52.57 12:24.87 12:57.87
13:31.09 14:04.20 14:36.66 15:09.04 15:41.80 16:14.78 16:46.79 17:18.58
17:48.69
20 Eversoll, Traci L 17 KCB-MV 17:48.94 17:50.48
29.64 1:01.58 1:33.79 2:05.86 2:37.97 3:10.29 3:42.13 4:14.32
4:46.80 5:19.54 5:52.18 6:24.69 6:57.12 7:29.77 8:02.65 8:35.43
9:08.17 9:41.28 10:14.15 10:46.94 11:19.54 11:52.33 12:24.98 12:57.47
13:30.01 14:02.39 14:35.31 15:07.95 15:41.13 16:13.90 16:46.38 17:18.69
17:50.48
21 Fuchs, Christie L 17 KCB-MV 17:23.57 17:50.62
28.81 1:00.20 1:31.68 2:03.20 2:35.28 3:06.94 3:38.67 4:10.73
4:42.80 5:15.08 5:47.01 6:19.26 6:51.72 7:24.45 7:56.99 8:29.63
9:02.30 9:34.80 10:07.49 10:40.49 11:13.51 11:46.55 12:19.71 12:52.66
13:25.81 13:58.90 14:32.07 15:05.20 15:38.32 16:11.72 16:44.82 17:18.19
17:50.62
22 Pineda, Marly N 17 Kirtland-NM 18:01.57 17:55.64
29.92 1:01.76 1:34.29 2:06.73 2:39.14 3:11.47 3:43.97 4:16.89
4:50.03 5:23.00 5:56.12 6:29.56 7:02.03 7:35.27 8:08.26 8:41.25
9:14.40 9:47.42 10:20.34 10:53.55 11:26.79 11:59.81 12:32.51 13:05.44
13:38.07 14:11.23 14:43.85 15:15.80 15:48.19 16:20.64 16:52.88 17:25.47
17:55.64
23 Schultz, Sarah A 16 SwimTulsa-OK 18:16.34 17:57.57
30.84 1:03.78 1:36.67 2:09.40 2:42.09 3:15.15 3:47.81 4:20.58
4:53.29 5:25.99 5:58.78 6:31.72 7:04.54 7:37.42 8:10.06 8:42.62
9:15.16 9:48.19 10:21.07 10:53.86 11:26.61 11:59.52 12:32.25 13:04.95
13:37.57 14:10.13 14:42.81 15:15.63 15:48.16 16:21.19 16:53.84 17:26.15
17:57.57
24 Ulrich, Renee' E 15 Duke-NM 18:13.06 18:01.59
29.97 1:01.60 1:33.65 2:05.89 2:37.91 3:09.81 3:42.28 4:14.46
4:47.01 5:19.87 5:52.52 6:25.23 6:58.01 7:30.96 8:03.80 8:36.60
9:09.76 9:42.51 10:15.58 10:48.53 11:22.00 11:55.41 12:28.58 13:01.74
13:35.18 14:08.48 14:42.24 15:15.88 15:49.62 16:23.18 16:56.99 17:30.21
18:01.59
25 Komorowski, Eva K 16 TXLA-ST 18:07.59 18:02.26
29.97 1:01.97 1:34.72 2:07.49 2:40.27 3:13.15 3:46.28 4:19.15
4:52.14 5:25.24 5:58.14 6:31.00 7:03.85 7:36.62 8:09.55 8:42.36
9:15.21 9:47.73 10:20.51 10:53.90 11:26.72 11:59.46 12:32.42 13:05.61
13:38.82 14:11.97 14:44.90 15:18.13 15:51.39 16:24.45 16:57.71 17:30.63
18:02.26
26 Loker, Kristin M 17 Duke-NM 17:36.29 18:07.98
30.28 1:02.30 1:34.98 2:07.35 2:39.69 3:12.49 3:45.53 4:18.05
4:50.70 5:23.28 5:56.02 6:28.73 7:01.55 7:34.15 8:07.39 8:40.40
9:13.32 9:46.19 10:19.74 10:53.32 11:26.70 11:59.99 12:33.61 13:06.69
13:40.14 14:13.80 14:47.05 15:20.44 15:54.12 16:27.56 17:00.93 17:34.79
18:07.98
27 Edmiston, Tori A 15 CSST-CO 17:37.31 18:11.95
29.40 1:01.36 1:33.79 2:06.39 2:39.29 3:12.17 3:45.02 4:18.19
4:51.39 5:24.84 5:57.48 6:30.41 7:03.52 7:36.89 8:10.08 8:43.40
9:16.53 9:49.87 10:23.33 10:56.94 11:30.19 12:03.46 12:36.91 13:10.71
13:44.23 14:17.47 14:51.30 15:24.92 15:58.56 16:32.66 17:05.88 17:39.65
18:11.95
28 Nennig, Bailey M 15 SSTY-WI 17:53.17 18:17.45
30.15 1:02.18 1:34.95 2:07.91 2:41.03 3:14.25 3:47.82 4:21.37
4:54.63 5:28.06 6:01.66 6:35.30 7:09.08 7:42.61 8:16.31 8:49.79
9:23.21 9:56.87 10:30.29 11:03.63 11:37.16 12:10.70 12:44.32 13:18.24
13:51.86 14:25.61 14:59.78 15:33.25 16:06.72 16:39.99 17:13.07 17:46.23
18:17.45
29 Adnan, Amina N 18 Duke-NM 18:05.12 18:24.91
30.84 1:03.34 1:36.27 2:09.30 2:42.24 3:15.13 3:48.03 4:21.18
4:54.08 5:27.03 6:00.02 6:33.22 7:07.15 7:40.66 8:14.34 8:48.19
9:21.90 9:55.83 10:29.72 11:03.54 11:37.28 12:11.66 12:45.21 13:19.02
13:53.03 14:26.39 15:00.07 15:33.93 16:07.97 16:42.12 17:16.60 17:50.75
18:24.91
30 Jelf, Laura E 17 COM-WT 17:51.09 18:32.17
29.80 1:02.05 1:35.29 2:09.31 2:43.48 3:17.46 3:50.86 4:24.81
4:58.79 5:32.55 6:06.31 6:40.33 7:14.37 7:48.44 8:22.36 8:56.29
9:30.18 10:03.99 10:38.00 11:12.10 11:46.26 12:20.10 12:54.33 13:28.32
14:02.58 14:36.13 15:09.95 15:44.00 16:17.87 16:51.92 17:26.03 17:59.72
18:32.17
31 Tesch, Molly J 15 SwimCarolina-NC 17:45.79 18:32.61
30.29 1:03.06 1:36.53 2:10.06 2:43.61 3:17.21 3:50.32 4:23.95
4:57.57 5:31.38 6:05.03 6:38.73 7:12.38 7:46.21 8:20.12 8:54.03
9:27.99 10:01.92 10:35.95 11:09.96 11:43.65 12:17.34 12:51.39 13:25.39
13:59.64 14:33.86 15:07.72 15:41.91 16:16.21 16:50.41 17:24.65 17:58.97
18:32.61
32 Crawford, Madeline 16 KCB-MV 17:46.12 18:49.98
29.38 1:01.86 1:35.07 2:07.91 2:41.49 3:15.39 3:49.16 4:22.97
4:56.64 5:30.54 6:04.70 6:38.82 7:12.59 7:46.87 8:21.09 8:55.33
9:29.34 10:03.54 10:38.41 11:12.83 11:47.44 12:22.19 12:57.24 13:32.75
14:08.13 14:43.58 15:19.07 15:54.30 16:29.14 17:04.57 17:39.70 18:15.05
18:49.98
-- Lowry, Katie L 17 Fast-NT 17:00.58 SCR
-- Paffett, Britta F 16 PAC-NM 18:42.13 SCR
-- Brown, Kylie A 15 Wichita-MV 17:51.39 SCR
-- Dunphy, Ashley M 17 PSA-CA 17:26.21 SCR
-- Scepanski, Kaitlin 14 KMSC-OK 18:44.27 SCR
-- Howard, Ashley B 15 SwimCarolina-NC 17:15.21 SCR
-- Harms, Krissy M 15 KMSC-OK 18:42.43 SCR
-- Horstkotte, Jessic 17 NTSC-IL 18:57.19 SCR
-- Bartos, Justine E 15 GCAT-NT 18:25.89 SCR
-- Verducci, Kara E 18 OCCS-PV 18:52.96 SCR
-- Munch, Jessica R 15 Nadadores-NT 18:57.19 SCR
-- Boren, Caitlin E 14 SHRK-AR 18:56.55 SCR
-- Stevens, Amanda L 26 CSST-CO 17:57.35 SCR
-- Wright, Kerrie C 15 Nadadores-NT 18:57.19 SCR
-- Munch, Katie M 17 Nadadores-NT 18:00.78 SCR
-- Miller, Carlyann V 16 SwimTulsa-OK 18:08.71 SCR
-- Babicz, Amanda E 17 Duke-NM 17:26.42 SCR
-- Walker, Keilah D 17 GCAT-NT 17:21.99 SCR
-- Coon, Ashleigh R 12 Kirtland-NM 18:30.00 SCR
-- Thompson, Elizabet 15 OAA-OK 17:51.76 SCR
Event 30 Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: USA SWIMMING
AR: & 14:26.62 2001 Chris Thompson
PR: % 15:07.24 2002 Chad Carvin
MR: # 15:07.24 2002 Chad Carvin
15:34.99 NAT
Meet Qualifying: 17:55.49
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Carvin, Chad R 29 MVN-CA 15:15.00 15:15.62 NAT 20
25.05 52.72 1:20.80 1:48.96 2:17.12 2:45.20 3:13.38 3:41.49
4:09.48 4:37.58 5:05.81 5:33.95 6:02.03 6:30.03 6:58.03 7:25.94
7:53.93 8:21.87 8:49.72 9:17.56 9:45.58 10:13.52 10:41.38 11:09.09
11:36.95 12:04.83 12:32.78 13:00.62 13:28.51 13:56.38 14:23.04 14:49.66
15:15.62
2 Smith, Sean C 21 KMSC-OK 15:23.10 15:32.17 NAT 17
25.72 53.95 1:22.24 1:50.39 2:18.74 2:47.08 3:15.37 3:43.83
4:12.17 4:40.49 5:08.75 5:37.13 6:05.26 6:33.70 7:02.11 7:30.34
7:58.57 8:26.87 8:55.21 9:23.54 9:51.83 10:20.11 10:48.33 11:16.57
11:45.05 12:13.43 12:41.79 13:10.39 13:38.91 14:07.56 14:36.12 15:04.60
15:32.17
3 Fleming, Anthony A 16 COSST-LA 15:38.46 15:35.66 16
25.45 54.06 1:22.63 1:51.11 2:19.43 2:47.78 3:16.27 3:44.79
4:13.09 4:41.46 5:09.96 5:38.37 6:06.77 6:35.12 7:03.39 7:31.84
8:00.15 8:28.50 8:56.92 9:25.01 9:53.94 10:22.30 10:50.93 11:19.55
11:48.13 12:16.71 12:45.03 13:13.50 13:42.30 14:11.10 14:39.82 15:08.47
15:35.66
4 Brunfeldt, Alex T 18 Aquahawks-MV 15:56.85 15:49.45 15
26.01 54.35 1:23.51 1:52.64 2:21.72 2:50.84 3:20.00 3:49.17
4:18.10 4:47.49 5:16.47 5:45.58 6:14.60 6:43.60 7:12.88 7:41.91
8:11.12 8:40.36 9:09.48 9:38.48 10:07.35 10:36.28 11:04.94 11:33.98
12:02.37 12:31.11 12:59.61 13:28.06 13:56.55 14:25.03 14:53.35 15:21.90
15:49.45
5 Jaben, Max G 18 KCB-MV 15:24.86 15:57.65 14
25.19 52.96 1:21.05 1:49.29 2:17.48 2:45.73 3:14.01 3:42.51
4:10.98 4:39.74 5:08.54 5:37.37 6:06.31 6:35.18 7:03.99 7:32.86
8:01.71 8:30.87 9:00.01 9:29.40 9:58.70 10:27.98 10:57.61 11:27.43
11:56.97 12:26.42 12:56.30 13:26.31 13:56.66 14:26.81 14:57.53 15:27.93
15:57.65
6 Lee, Brandon J 18 KCB-MV 15:59.23 16:08.92 13
26.36 54.56 1:23.30 1:52.33 2:21.43 2:50.43 3:19.71 3:48.69
4:17.94 4:47.26 5:16.34 5:45.48 6:14.92 6:44.24 7:13.60 7:43.04
8:12.53 8:42.26 9:11.84 9:41.46 10:11.00 10:40.85 11:10.77 11:40.27
12:10.48 12:40.21 13:10.49 13:40.30 14:10.17 14:39.96 15:09.90 15:39.73
16:08.92
7 Toth, Fabian A 19 UNAT 16:13.52 16:13.45 12
28.34 58.66 1:29.18 1:59.61 2:29.58 2:58.94 3:28.76 3:58.26
4:28.11 4:57.73 5:26.95 5:56.07 6:25.27 6:54.49 7:23.92 7:53.38
8:22.86 8:52.35 9:21.90 9:51.70 10:20.73 10:49.73 11:19.06 11:48.59
12:18.28 12:48.09 13:17.66 13:47.45 14:16.81 14:46.48 15:16.12 15:45.70
16:13.45
8 Looney, Robert K 14 COSST-LA 15:59.59 16:15.60 11
26.08 54.69 1:23.87 1:53.16 2:22.11 2:51.23 3:20.66 3:50.02
4:19.47 4:49.00 5:18.62 5:48.23 6:18.02 6:47.73 7:17.37 7:47.15
8:17.25 8:46.91 9:16.72 9:46.72 10:16.80 10:46.70 11:16.61 11:46.67
12:16.52 12:46.29 13:16.19 13:46.22 14:16.33 14:46.25 15:16.26 15:46.19
16:15.60
9 Wabeke, Jessen W 19 SMU-NT 16:04.88 16:18.75 9
26.78 55.18 1:24.68 1:54.49 2:24.36 2:54.18 3:24.09 3:53.93
4:23.82 4:53.59 5:23.27 5:52.85 6:22.70 6:52.36 7:22.25 7:52.04
8:21.77 8:51.57 9:21.44 9:51.50 10:21.54 10:51.28 11:21.07 11:50.92
12:20.87 12:50.88 13:20.72 13:50.39 14:20.03 14:49.91 15:19.77 15:49.77
16:18.75
10 Ginder, Chris C 17 Nadadores-NT 16:27.45 16:23.44 7
26.69 55.93 1:26.09 1:56.08 2:25.61 2:55.36 3:25.35 3:55.57
4:25.65 4:55.46 5:25.35 5:55.02 6:25.31 6:55.73 7:25.63 7:55.33
8:24.81 8:55.15 9:25.52 9:55.68 10:25.58 10:55.67 11:25.81 11:56.13
12:26.31 12:56.40 13:26.63 13:56.87 14:27.04 14:57.12 15:26.45 15:55.94
16:23.44
11 LeBlanc, MacKenzie 16 Plano-NT 16:16.54 16:23.49 6
26.83 56.17 1:26.17 1:56.18 2:25.87 2:55.62 3:25.55 3:55.71
4:25.79 4:55.75 5:25.52 5:55.45 6:25.35 6:55.61 7:25.68 7:55.82
8:25.31 8:55.22 9:25.33 9:55.19 10:25.14 10:55.24 11:25.46 11:55.61
12:25.84 12:55.90 13:26.21 13:56.32 14:26.39 14:56.50 15:26.18 15:55.61
16:23.49
12 Riddle, James K 18 Splash Club-OK 16:20.29 16:33.36 5
26.86 56.32 1:26.92 1:57.21 2:27.49 2:57.40 3:27.33 3:57.67
4:27.68 4:57.85 5:27.96 5:57.98 6:27.98 6:57.99 7:28.26 7:58.37
8:28.91 8:59.02 9:29.10 9:59.78 10:30.33 11:00.16 11:30.22 12:00.60
12:31.28 13:01.83 13:32.35 14:02.66 14:32.96 15:03.44 15:34.02 16:04.43
16:33.36
13 McGee, Cole W 16 Duke-NM 16:44.58 16:34.23 4
27.22 56.64 1:26.67 1:56.42 2:26.35 2:56.21 3:26.14 3:56.29
4:26.56 4:56.75 5:27.09 5:57.36 6:27.88 6:58.17 7:28.85 7:59.39
8:29.96 9:00.58 9:30.86 10:01.12 10:31.43 11:01.62 11:31.89 12:02.30
12:32.58 13:02.73 13:33.12 14:03.52 14:33.65 15:03.82 15:34.23 16:04.71
16:34.23
14 Spieker, Dustin W 17 KCB-MV 16:34.49 16:35.57 3
26.16 55.39 1:25.07 1:55.00 2:25.19 2:55.11 3:25.13 3:55.24
4:25.40 4:55.53 5:25.75 5:55.99 6:26.23 6:56.53 7:26.86 7:57.42
8:27.66 8:58.07 9:28.56 9:59.13 10:29.68 11:00.21 11:30.98 12:01.45
12:32.11 13:02.75 13:33.29 14:03.80 14:34.38 15:04.83 15:35.19 16:05.63
16:35.57
15 Hoffmann, Jake C 16 Fcst-GU 16:57.19 16:36.29 2
26.98 57.29 1:27.55 1:58.18 2:28.86 2:59.73 3:30.73 4:01.24
4:31.68 5:02.54 5:33.04 6:03.68 6:34.28 7:04.95 7:35.37 8:05.95
8:36.43 9:06.60 9:37.04 10:07.46 10:37.84 11:08.12 11:38.47 12:08.95
12:39.10 13:09.13 13:39.08 14:09.26 14:39.24 15:09.00 15:38.46 16:07.78
16:36.29
16 Sablick, Tim J 17 Plano-NT 16:10.80 16:36.75 1
27.69 57.70 1:28.21 1:58.19 2:28.45 2:58.83 3:28.87 3:58.82
4:28.83 4:59.12 5:29.24 5:59.26 6:29.25 6:59.39 7:29.99 8:00.43
8:30.98 9:01.32 9:32.03 10:02.04 10:32.52 11:03.40 11:33.80 12:04.33
12:34.81 13:05.41 13:35.70 14:06.63 14:37.58 15:07.97 15:37.64 16:07.34
16:36.75
17 Balderamos, Willia 19 SMU-NT 16:31.38 16:38.21
28.67 58.96 1:29.42 1:59.87 2:30.34 3:00.83 3:31.22 4:01.64
4:31.96 5:02.60 5:32.75 6:02.78 6:32.54 7:02.59 7:32.55 8:02.56
8:32.55 9:02.56 9:32.31 10:02.69 10:32.66 11:02.79 11:32.74 12:02.91
12:33.34 13:04.08 13:34.68 14:05.85 14:36.62 15:07.48 15:37.96 16:08.74
16:38.21
18 DeMenno, Devin J 17 Duke-NM 16:40.03 16:39.58
27.26 57.16 1:27.53 1:57.75 2:28.43 2:59.40 3:30.51 4:01.49
4:32.34 5:02.96 5:33.40 6:04.31 6:34.95 7:05.21 7:35.35 8:05.65
8:36.50 9:06.90 9:37.11 10:07.65 10:38.39 11:08.63 11:39.15 12:09.54
12:39.41 13:09.94 13:40.40 14:11.11 14:41.60 15:11.41 15:41.54 16:11.28
16:39.58
19 Ellison, Matt E 18 Fast-NT 16:46.33 16:50.65
27.07 57.03 1:27.61 1:58.26 2:28.84 2:59.54 3:30.42 4:01.24
4:32.37 5:03.15 5:33.99 6:04.65 6:35.49 7:05.96 7:36.61 8:07.28
8:38.16 9:08.84 9:39.61 10:10.44 10:41.23 11:12.25 11:43.15 12:14.22
12:45.33 13:16.40 13:47.62 14:18.98 14:50.07 15:21.22 15:51.78 16:21.68
16:50.65
20 Hendricks, Robert 18 Plano-NT 16:45.86 16:50.89
27.24 57.72 1:28.44 1:59.52 2:30.47 3:01.18 3:32.11 4:02.77
4:33.65 5:04.65 5:34.64 6:05.35 6:35.89 7:06.32 7:37.03 8:07.62
8:38.44 9:09.31 9:40.07 10:10.98 10:41.85 11:12.74 11:43.77 12:14.60
12:45.34 13:15.94 13:46.83 14:17.81 14:48.86 15:19.82 15:50.77 16:21.09
16:50.89
21 Sullins, Eric J 22 UNAT 16:33.71 16:52.00
27.30 56.85 1:26.91 1:57.15 2:27.04 2:56.96 3:27.47 3:57.93
4:28.46 4:59.24 5:30.02 6:00.90 6:31.69 7:02.51 7:33.32 8:04.34
8:35.24 9:06.40 9:37.48 10:08.63 10:39.56 11:10.78 11:42.01 12:13.13
12:44.12 13:15.27 13:46.79 14:17.87 14:49.08 15:20.31 15:51.06 16:21.64
16:52.00
22 Kilgore, Evan E 16 Wichita-MV 16:51.51 16:54.93
27.34 57.72 1:28.39 1:59.18 2:29.98 3:00.77 3:31.45 4:02.36
4:33.40 5:04.52 5:35.11 6:05.52 6:36.10 7:06.92 7:37.57 8:08.42
8:39.08 9:10.16 9:40.94 10:12.03 10:42.64 11:13.69 11:44.60 12:15.88
12:46.87 13:18.17 13:49.27 14:20.48 14:51.49 15:22.60 15:53.55 16:24.81
16:54.93
23 Singley, Wil W 13 Nadadores-NT 17:07.05 16:55.03
27.49 57.70 1:28.35 1:58.88 2:29.33 2:59.88 3:30.69 4:01.48
4:32.58 5:03.35 5:34.11 6:04.78 6:35.88 7:06.94 7:37.71 8:08.39
8:39.44 9:10.29 9:41.29 10:11.99 10:42.88 11:13.77 11:44.76 12:15.88
12:47.02 13:18.06 13:49.08 14:20.15 14:51.37 15:22.56 15:53.70 16:24.87
16:55.03
24 Bartels, Phillip L 15 Lobo-NM 17:31.30 17:09.20
28.85 58.80 1:29.81 2:01.31 2:32.70 3:03.76 3:34.92 4:06.25
4:37.73 5:09.50 5:40.84 6:12.34 6:43.52 7:14.91 7:46.54 8:18.10
8:49.42 9:20.84 9:52.21 10:23.38 10:54.72 11:26.19 11:57.37 12:28.62
12:59.98 13:31.16 14:02.61 14:33.88 15:05.43 15:36.43 16:07.84 16:38.91
17:09.20
25 Robberson, Garrett 14 Eat-OK 17:28.58 17:09.72
28.41 59.89 1:30.73 2:01.33 2:32.13 3:02.91 3:33.88 4:04.66
4:35.40 5:05.94 5:36.72 6:07.56 6:38.49 7:09.84 7:41.04 8:12.11
8:43.65 9:15.38 9:46.98 10:18.69 10:49.72 11:21.42 11:53.31 12:25.24
12:57.12 13:28.79 14:00.53 14:32.34 15:03.96 15:35.93 16:08.10 16:39.60
17:09.72
26 Hallum, Clint H 14 Mustangs-NT 17:11.05 17:14.97
28.88 58.98 1:29.13 2:00.26 2:31.32 3:02.74 3:33.60 4:04.86
4:36.16 5:07.55 5:38.71 6:09.55 6:40.78 7:12.22 7:43.33 8:14.92
8:46.77 9:18.56 9:50.16 10:22.04 10:53.80 11:26.05 11:57.84 12:29.71
13:01.61 13:33.74 14:05.56 14:37.22 15:09.89 15:41.45 16:13.35 16:45.22
17:14.97
27 Ried, Jensen V 15 The Fleet-GU 17:01.06 17:19.40
27.37 57.80 1:29.14 1:59.88 2:30.92 3:02.21 3:34.00 4:05.99
4:37.90 5:09.86 5:40.07 6:11.23 6:42.97 7:15.01 7:46.94 8:18.46
8:50.09 9:21.72 9:53.14 10:24.80 10:56.59 11:28.51 12:00.52 12:32.57
13:04.76 13:36.68 14:08.76 14:40.63 15:12.86 15:45.07 16:17.17 16:48.89
17:19.40
28 Delair, Ryan E 17 KCB-MV 17:26.87 17:21.52
27.15 56.95 1:27.64 1:58.54 2:29.45 3:00.53 3:31.49 4:02.71
4:34.26 5:05.72 5:37.12 6:08.95 6:40.60 7:12.36 7:44.02 8:15.68
8:47.37 9:19.06 9:50.95 10:22.99 10:54.80 11:26.74 11:58.93 12:31.45
13:03.73 13:35.86 14:07.95 14:40.32 15:12.71 15:45.00 16:17.50 16:49.73
17:21.52
29 Murphy, Scott J 16 The Fleet-GU 17:11.81 17:31.83
27.48 57.76 1:28.73 1:59.74 2:31.04 3:02.54 3:34.07 4:05.57
4:37.37 5:09.38 5:41.29 6:13.30 6:45.33 7:17.38 7:49.60 8:22.12
8:54.52 9:26.99 9:59.56 10:32.01 11:04.43 11:36.84 12:09.42 12:41.91
13:14.28 13:46.61 14:19.18 14:51.52 15:23.80 15:56.07 16:28.37 17:00.50
17:31.83
30 West, Micheal W 15 PSA-CA 17:29.82 17:32.10
28.63 59.63 1:31.29 2:02.52 2:34.20 3:05.89 3:37.75 4:09.92
4:42.38 5:15.00 5:46.98 6:18.87 6:50.55 7:22.90 7:54.83 8:26.79
8:59.10 9:31.44 10:03.80 10:36.31 11:08.41 11:40.81 12:12.93 12:45.11
13:17.70 13:49.59 14:21.41 14:53.50 15:25.89 15:57.82 16:29.84 17:01.46
17:32.10
31 Hopeck, Christophe 16 HSC-GU 17:27.64 17:53.48
27.75 58.48 1:29.46 2:00.80 2:32.28 3:04.23 3:36.42 4:08.78
4:41.24 5:13.97 5:46.43 6:19.31 6:52.14 7:25.06 7:57.98 8:31.10
9:04.33 9:37.38 10:10.34 10:43.31 11:16.34 11:49.24 12:22.33 12:55.60
13:28.97 14:02.13 14:35.23 15:08.56 15:41.72 16:14.91 16:48.16 17:21.28
17:53.48
32 Hammervold, Josh E 14 Fcst-GU 17:28.66 18:14.87
27.92 59.05 1:30.71 2:02.67 2:34.84 3:07.44 3:40.20 4:13.18
4:46.33 5:19.54 5:52.78 6:26.42 6:59.88 7:33.23 8:06.80 8:39.66
9:13.02 9:46.99 10:21.31 10:54.61 11:28.72 12:03.37 12:37.31 13:11.39
13:45.08 14:18.99 14:53.01 15:27.45 16:01.05 16:35.51 17:09.14 17:42.29
18:14.87
-- Agnew, Daniel R 16 KMSC-OK 17:55.05 SCR
-- Weeks, Lamar B 14 Plano-NT 17:52.25 SCR
-- Bolin, Zach T 14 Team Dolphins-MV 17:55.49 SCR
-- Malinovsky, Clay C 15 Plano-NT 17:55.49 SCR
-- Bracy, Austin S 14 Nadadores-NT 17:54.87 SCR
-- Eakin, Scott D 16 Gold-ST 17:20.11 SCR
-- Pettis, James C 17 Duke-NM 17:52.91 SCR
-- Alford, Kyle S 16 The Fleet-GU 17:55.49 SCR
-- Connolly, Arlen M 17 OCCS-PV 17:49.49 SCR
-- Basinger, Will E 17 Duke-NM 17:29.69 SCR
-- Chesney, Matt R 17 Fcst-GU 16:53.36 SCR
-- Herrick, David C 14 Tsunami-MV 17:45.44 SCR
-- Rose, Ethan D 14 Tsunami-MV 17:18.75 SCR
Event 31 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Sponsor: BOB MOORE AUTO GROUP
AR: & 1:49.52 2002 Natalie Coughlin
PR: % 1:55.71 1997 Barbara Bedford
MR: # 1:55.71 1997 Barbara Bedford
2:01.79 NAT
Meet Qualifying: 2:18.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Woessner, Susan S 23 TXLA-ST 2:02.61 1:58.86 NAT 20
28.06 57.52 1:28.08 1:58.86
2 Bruce, Caroline C 17 Wichita-MV 2:01.26 2:00.14 NAT 17
28.14 58.03 1:28.89 2:00.14
3 Neal, Emily C 16 Plano-NT 2:03.96 2:02.71 16
29.20 59.72 1:30.97 2:02.71
4 Smith, Katie A 17 Mustangs-NT 2:03.95 2:03.01 15
28.92 59.64 1:31.06 2:03.01
5 Soelter, Alison J 16 Wichita-MV 2:03.51 2:03.09 14
28.89 59.75 1:31.68 2:03.09
6 Hansen, Codie M 17 Mustangs-NT 2:06.79 2:05.40 13
29.40 1:00.48 1:32.98 2:05.40
7 Halvorson, Lori M 16 SwimTulsa-OK 2:05.19 2:05.61 12
29.44 1:00.80 1:33.32 2:05.61
8 Barnett, Caroline 15 Mustangs-NT 2:08.00 2:07.10 11
29.85 1:01.93 1:34.59 2:07.10
B - Final
9 Hyde, Keri A 16 The Fleet-GU 2:09.83 2:04.20 9
29.61 1:00.56 1:32.54 2:04.20
10 Howard, Ashley B 15 SwimCarolina-NC 2:09.54 2:07.18 7
32.01 1:03.72 1:35.90 2:07.18
11 Lonon, Ashley M 16 GCAT-NT 2:08.50 2:07.22 6
30.42 1:02.72 1:35.25 2:07.22
12 Stinson, Aimee J 17 CSST-CO 2:08.16 2:07.28 5
30.93 1:02.73 1:35.35 2:07.28
13 Granger, Jill S 16 COM-WT 2:10.06 2:08.59 4
30.78 1:03.78 1:36.36 2:08.59
14 Hipschen, Amber A 17 KMSC-OK 2:10.32 2:09.18 3
30.53 1:03.06 1:36.35 2:09.18
15 Hoisington, Abby E 16 KCB-MV 2:08.37 2:09.22 2
30.50 1:02.66 1:35.56 2:09.22
16 Edmiston, Tori A 15 CSST-CO 2:09.67 2:11.12 1
31.19 1:04.25 1:37.92 2:11.12
C - Final
17 Aubry, Ashton E 15 KCB-MV 2:10.61 2:07.62
29.15 1:01.39 1:35.17 2:07.62
18 Tang, Mindy L 17 SwimCarolina-NC 2:12.86 2:09.06
31.76 1:04.25 1:36.86 2:09.06
19 Hall, Erica M 14 Fast-NT 2:13.35 2:10.14
30.42 1:02.98 1:36.88 2:10.14
20 Sewell, Lauren D 18 DADS-GU 2:11.32 2:10.60
31.15 1:04.25 1:37.69 2:10.60
21 Perry, Lindsey M 17 Plano-NT 2:11.87 2:11.60
30.96 1:03.87 1:37.41 2:11.60
22 Gunning, Kate O 17 Mustangs-NT 2:13.45 2:12.16
30.74 1:03.84 1:38.22 2:12.16
23 Bechdolt, Amy L 14 Most-MW 2:13.64 2:13.67
30.92 1:04.11 1:39.15 2:13.67
24 Carson, Caroline L 18 COM-WT 2:13.61 2:14.97
31.49 1:05.32 1:39.92 2:14.97
Event 32 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Sponsor: BOB MOORE AUTO GROUP
AR: & 1:39.16 2003 Aaron Peirsol
PR: % 1:42.13 1998 Josh Davis
MR: # 1:42.13 1998 Josh Davis
1:48.79 NAT
Meet Qualifying: 2:10.49
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Wike, James W 20 NTSC-IL 1:51.58 1:44.93 NAT 20
24.77 51.31 1:18.34 1:44.93
2 Dusing, Nate J 25 TXLA-ST 1:50.62 1:45.96 NAT 17
24.61 51.56 1:18.83 1:45.96
3 Plummer, David E 18 KMSC-OK 1:54.15 1:48.32 NAT 16
25.28 52.38 1:20.39 1:48.32
4 Wolfe, Michael A 17 Splash Club-OK 1:51.69 1:49.18 15
25.63 53.18 1:21.37 1:49.18
5 Floyd, Travis B 17 COM-WT 1:52.83 1:51.79 14
25.85 53.29 1:22.19 1:51.79
6 Allred, Cameron E 17 Fast-NT 1:55.41 1:53.26 13
26.65 55.04 1:24.23 1:53.26
7 Smith, Justin R 19 SMU-NT 1:55.92 1:54.17 12
27.37 56.81 1:25.75 1:54.17
8 Berrettini, Jonath 18 Mustangs-NT 1:54.38 1:54.59 11
26.66 55.40 1:25.25 1:54.59
B - Final
9 Clark, Ian R 19 SMU-NT 1:56.55 1:50.62 9
26.38 54.60 1:22.88 1:50.62
10 Hadlley, Eric M 20 SMU-NT 1:56.52 1:52.38 7
26.25 54.34 1:22.96 1:52.38
11 Rodriguez, Jacob M 22 SMU-NT 1:56.44 1:55.72 6
27.02 55.53 1:25.29 1:55.72
12 Weidemann, Alex J 20 SMU-NT 1:57.85 1:58.73 5
26.92 56.77 1:27.81 1:58.73
13 Nath, Luke M 18 Wichita-MV 1:57.18 1:58.75 4
27.76 57.40 1:28.26 1:58.75
14 Duncan, Cullen M 18 HSC-GU 1:57.99 1:58.92 3
27.64 57.05 1:27.80 1:58.92
15 Yee, Alex P 15 The Fleet-GU 1:59.29 1:59.19 2
28.42 58.50 1:29.60 1:59.19
16 Spieker, Dustin W 17 KCB-MV 1:59.14 1:59.27 1
27.81 57.60 1:28.26 1:59.27
C - Final
17 Holland, Kyle M 17 The Fleet-GU 2:01.53 1:56.02
27.71 57.14 1:26.27 1:56.02
18 Thompson, Matt W 13 ROCK-NT 1:59.65 1:58.34
27.61 57.34 1:28.36 1:58.34
19 Koop, Andre L 17 Wichita-MV 1:59.77 1:59.55
28.39 57.96 1:28.79 1:59.55
20 Sellers, Cameron M 15 Wichita-MV 1:59.50 1:59.58
28.52 57.91 1:28.74 1:59.58
21 Ruzycki, Zac J 17 KMSC-OK 2:00.91 2:00.33
27.84 57.85 1:29.41 2:00.33
22 Wabeke, Jessen W 19 SMU-NT 1:59.49 2:00.66
28.36 58.83 1:30.21 2:00.66
23 Carlisle, Byron A 16 Mustangs-NT 2:00.36 2:00.96
28.38 58.26 1:29.66 2:00.96
-- Powers, Patrick S 17 PSST-OK 2:02.55 NS
Event 33 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: LIGHTHOUSE SPORTS, FITNESS & HEALTH
AR: & 47.00 2003 Natalie Coughlin
PR: % 48.50 1994 Angel Martino
MR: # 48.50 1994 Angel Martino
50.99 NAT
Meet Qualifying: 55.99
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Lanne, Colleen A 24 NOVA-CA 50.77 48.57 NAT 20
23.38 48.57
2 Phenix, Erin 22 TXLA-ST 50.61 49.17 NAT 17
23.77 49.17
3 Vollmer, Dana W 16 Fast-NT 50.25 49.60 NAT 16
24.05 49.60
4 Jamison, Tanica Y 22 TXLA-ST 50.22 50.08 NAT 15
24.43 50.08
5 Bryarly, Meredith 23 UNAT 51.29 50.86 NAT 14
24.68 50.86
6 Hansen, Codie M 17 Mustangs-NT 51.90 51.05 13
24.85 51.05
7 Waller, Rachael C 17 KCB-MV 51.73 51.89 12
25.09 51.89
8 McLaurin, Rachel L 17 The Fleet-GU 51.83 51.99 11
25.12 51.99
B - Final
9 Blackman, Jennifer 17 Mustangs-NT 52.24 51.73 9
25.24 51.73
10 Dunphy, Ashley M 17 PSA-CA 52.96 51.80 7
25.14 51.80
11 Pipes-Neilson, Kar 41 UNAT-SI 52.38 52.00 6
25.07 52.00
12 Marshall, Dallas L 21 Mustangs-NT 52.20 52.04 5
25.06 52.04
13 Holtmeyer, Erin K 16 SO-MW 52.54 52.23 4
25.53 52.23
14 Haferbier, Jamie L 23 SO-MW 52.47 52.52 3
25.65 52.52
15 Barnett, Caroline 15 Mustangs-NT 52.80 52.76 2
25.60 52.76
16 Musser, Rachel L 16 KCB-MV 52.98 52.85 1
25.51 52.85
C - Final
17 Will, Jenny C 17 SSTY-WI 53.15 53.21
25.33 53.21
18 Dominski, Emily E 14 NTSC-IL 53.11 53.29
25.78 53.29
19 Courtney, Jill E 16 Aquahawks-MV 53.05 53.36
25.94 53.36
20 Devereux, Adriane 17 Mustangs-NT 53.60 53.40
25.48 53.40
21 Edwards, Sarah E 14 Aquakids-AR 53.43 53.42
25.78 53.42
22 Grubb, Meredith E 16 Mustangs-NT 53.66 53.61
25.77 53.61
23 Miller, Carlyann V 16 SwimTulsa-OK 53.51 53.86
25.83 53.86
24 Zatorski, Lauren M 17 NTSC-IL 53.57 54.22
25.91 54.22
Event 34 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: LIGHTHOUSE SPORTS, FITNESS & HEALATH
AR: & 41.62 2002 Anthony Ervin
PR: % 42.22 2001 Jason Lezak
MR: # 42.22 2001 Jason Lezak
44.89 NAT
Meet Qualifying: 51.49
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Walker, Neil S 27 TXLA-ST 45.37 43.66 NAT 20
20.80 43.66
2 Woodward, Gabe T 24 NOVA-CA 44.72 43.94 NAT 17
21.12 43.94
3 Jones, Bryan D UNAT 44.58 44.39 NAT 16
21.63 44.39
4 Weghorst, Matt H 23 Mustangs-NT 44.90 44.62 NAT 15
21.23 44.62
5 Anderson, Luke W 21 NOVA-CA 44.99 44.73 NAT 14
21.23 44.73
6 Schroeder, Jarod Y 30 NTSC-IL 45.95 45.42 13
21.74 45.42
7 Nylin, Per O 21 SMU-NT 46.51 45.94 12
21.67 45.94
8 Serafimov, Val B 29 Spa-MV 45.77 46.01 11
21.94 46.01
B - Final
9 Hurt, Nic L 19 UNWKU-KY 46.68 46.31 9
22.36 46.31
10 Stephenson, Justin 20 SMU-NT 46.99 46.42 7
22.27 46.42
11 Cowen, Ronald L 23 Fast-NT 47.15 46.73 6
22.84 46.73
12 Antonov, Raichin 23 SMSU-MV 46.88 47.01 5
22.62 47.01
13 Samland, Zac N 16 SO-MW 47.10 47.03 4
23.04 47.03
14 Clavier, Thomas P 21 UNAT-IN 46.82 47.22 3
22.39 47.22
15 Pienaar, Brendon 23 SMSU-MV 47.44 48.01 2
23.10 48.01
16 Schmidt, Tyler L 18 Aquahawks-MV 47.33 48.65 1
23.46 48.65
C - Final
17 Whittington, Joe J 17 Bsc-CC 47.84 46.72
22.18 46.72
18 White, JD D 20 SMU-NT 47.55 47.16
22.58 47.16
19 Beckman, Adam R 16 Bsc-CC 47.45 47.25
22.72 47.25
20 Rogers, Nate J 16 Lobo-NM 47.86 47.68
22.88 47.68
21 Foster, John M 16 NOVA-CA 47.74 47.76
22.88 47.76
22 Kearbey, Kyle A 17 JCKW-MV 47.72 48.01
22.89 48.01
23 Plummer, David E 18 KMSC-OK 48.00 48.77
22.80 48.77
24 Berrettini, Jonath 18 Mustangs-NT 48.02 49.41
23.50 49.41
Event 35 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Sponsor: PEPSI-COLA, INC.
AR: & 1:51.91 2003 Natalie Coughlin
PR: % 1:57.79 1992 Summer Sanders
MR: # 1:57.79 1992 Summer Sanders
2:02.69 NAT
Meet Qualifying: 2:22.19
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Kwasny, Michela L 23 NOVA-CA 2:01.69 1:56.63%NAT 20
26.71 55.81 1:25.51 1:56.63
2 Goodwin, Bethany A 24 NOVA-CA 1:59.09 1:58.51 NAT 17
26.13 55.39 1:25.94 1:58.51
3 Kenney, Lindsay C 17 Plano-NT 2:05.41 2:03.95 16
27.93 58.92 1:31.02 2:03.95
4 Roberts, Katie A 17 Mustangs-NT 2:07.02 2:04.11 15
27.88 59.39 1:31.52 2:04.11
5 Case, Shandra N 17 TXLA-ST 2:07.26 2:05.69 14
28.11 59.73 1:32.46 2:05.69
6 Barwegen, Brittany 16 Plano-NT 2:07.08 2:07.20 13
28.52 1:00.62 1:33.47 2:07.20
7 Courtney, Jill E 16 Aquahawks-MV 2:08.11 2:08.34 12
29.61 1:01.89 1:35.39 2:08.34
8 Sandison, Whitney 17 KCB-MV 2:08.22 2:09.61 11
29.45 1:02.15 1:35.86 2:09.61
B - Final
9 Kuhlke, Kellyn M 14 Plano-NT 2:08.47 2:04.84 9
27.58 59.42 1:31.84 2:04.84
10 Fuchs, Christie L 17 KCB-MV 2:09.19 2:06.71 7
28.63 1:00.93 1:33.64 2:06.71
11 Futscher, Steph L 15 Mustangs-NT 2:08.84 2:07.96 6
28.86 1:01.43 1:34.63 2:07.96
12 Steenberge, Georgi 18 Fast-NT 2:10.65 2:08.92 5
29.62 1:01.75 1:35.05 2:08.92
13 Robertson, Alex N 15 COSST-LA 2:08.95 2:08.97 4
29.56 1:01.88 1:35.00 2:08.97
14 Tang, Mindy L 17 SwimCarolina-NC 2:10.25 2:09.13 3
29.25 1:01.67 1:35.27 2:09.13
15 Lowry, Katie L 17 Fast-NT 2:09.93 2:09.44 2
28.85 1:01.05 1:34.72 2:09.44
16 Durso, Kirby J 18 Plano-NT 2:09.10 2:09.58 1
29.10 1:01.59 1:35.27 2:09.58
C - Final
17 Aubry, Ashton E 15 KCB-MV 2:10.98 2:07.35
28.11 1:00.69 1:34.52 2:07.35
18 Sacco, Natalie M 15 Plano-NT 2:11.96 2:09.37
28.87 1:01.24 1:35.33 2:09.37
19 Musser, Rachel L 16 KCB-MV 2:12.16 2:09.75
28.79 1:01.36 1:35.55 2:09.75
20 Smith, Katie A 17 Mustangs-NT 2:11.79 2:11.17
28.44 1:00.81 1:34.96 2:11.17
21 Willson, Skyler M 15 CSST-CO 2:10.87 2:11.25
29.14 1:02.19 1:36.61 2:11.25
22 Saito, Erika 17 Mustangs-NT 2:12.23 2:12.02
30.02 1:02.91 1:37.17 2:12.02
23 Thompson, Elizabet 15 OAA-OK 2:12.33 2:12.77
29.60 1:03.06 1:37.65 2:12.77
24 Roth, Lauren A 14 Mustangs-NT 2:12.47 2:13.25
30.20 1:04.30 1:38.22 2:13.25
Event 36 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Sponsor: PEPSI-COLA, INC.
AR: & 1:41.72 2003 Michael Phelps
PR: % 1:46.51 2002 Joe Montague
MR: # 1:46.51 2002 Joe Montague
1:49.69 NAT
Meet Qualifying: 2:10.89
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Montague, Joe R 25 The Fleet-GU 1:51.95 1:48.76 NAT 20
24.45 52.09 1:20.02 1:48.76
2 Smith, Sean C 21 KMSC-OK 1:52.76 1:49.96 17
25.64 53.87 1:22.13 1:49.96
3 Postma, Ferdi 21 SMU-NT 1:50.90 1:50.07 16
24.56 52.40 1:21.31 1:50.07
4 Hampson, Ric 22 SMU-NT 1:51.84 1:50.08 15
24.84 52.68 1:21.04 1:50.08
5 Smith, Justin R 19 SMU-NT 1:53.18 1:52.48 14
25.99 55.33 1:24.19 1:52.48
6 Sellers, Justin L 17 Wichita-MV 1:53.07 1:52.79 13
25.33 54.45 1:23.23 1:52.79
7 Fleming, Anthony A 16 COSST-LA 1:51.30 1:55.04 12
25.12 54.48 1:24.67 1:55.04
8 Jaben, Max G 18 KCB-MV 1:52.91 1:58.63 11
25.93 55.78 1:26.99 1:58.63
B - Final
9 Menezes, Marcio P 24 KCB-MV 1:54.77 1:52.72 9
25.45 54.13 1:23.75 1:52.72
10 Smith, Tyler A 19 KMSC-OK 1:55.55 1:53.43 7
25.62 54.61 1:23.91 1:53.43
11 Schmidt, Tyler L 18 Aquahawks-MV 1:53.79 1:53.58 6
24.84 53.04 1:22.98 1:53.58
12 Edens, Kyle D 17 COM-WT 1:56.68 1:54.39 5
25.52 54.18 1:24.28 1:54.39
13 Peterson, Rory A 22 PSST-OK 1:55.75 1:55.01 4
25.97 55.59 1:25.04 1:55.01
14 Goertzen, AJ J 17 Wichita-MV 1:57.21 1:56.71 3
25.83 55.02 1:25.90 1:56.71
15 Basinger, Will E 17 Duke-NM 1:57.27 1:57.17 2
26.49 56.99 1:26.90 1:57.17
16 Looney, Robert K 14 COSST-LA 1:56.75 1:58.05 1
26.55 56.51 1:27.20 1:58.05
C - Final
17 Kearbey, Kyle A 17 JCKW-MV 1:57.69 1:55.21
26.68 56.75 1:26.17 1:55.21
18 Zasadny, Alex R 18 KCB-MV 1:57.82 1:56.97
25.58 55.64 1:26.31 1:56.97
19 Swisher, Alex A 16 KMSC-OK 1:57.93 1:57.96
25.99 56.05 1:26.62 1:57.96
20 Wherry, Kenneth C 20 Mustangs-NT 1:59.92 1:58.41
26.33 56.36 1:27.36 1:58.41
21 Samland, Zac N 16 SO-MW 2:00.19 1:59.40
26.37 56.52 1:28.07 1:59.40
22 Yee, Alex P 15 The Fleet-GU 2:01.47 2:00.45
27.12 57.31 1:28.67 2:00.45
23 Ellison, Matt E 18 Fast-NT 1:59.53 2:01.65
26.79 58.02 1:29.91 2:01.65
24 Alford, Kyle S 16 The Fleet-GU 2:01.81 2:02.02
26.75 57.06 1:29.14 2:02.02
Event 37 Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Sponsor: D&J SPORTS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Stitts, Staciana 22 NOVA-CA 28.83 28.62 20
2 Bryarly, Meredith 23 UNAT 30.54 30.22 17
3 Connolly, Molly E 21 Most-MW 31.30 30.79 16
4 Sandlin, Brandy J 16 WMSC-AR 31.37 31.42 15
5 Sacco, Brittany L 17 Plano-NT 31.60 31.44 14
6 Beck, Spindrift S 13 Mustangs-NT 31.45 31.56 13
7 Nelson, Kate 13 Kirtland-NM 31.88 31.68 12
8 Rau, Tina J 16 Plano-NT 31.90 32.22 11
B - Final
9 Magee, Molly D 15 Aquakids-AR 32.48 32.08 9
10 Bryant, Brittney D 17 Eat-OK 32.35 32.14 7
11 Grubb, Meredith E 16 Mustangs-NT 32.47 32.45 6
12 Marshall, Maggie L 16 Mustangs-NT 32.82 32.63 5
13 Albrecht, Teresa R 15 SSC-OK 32.49 32.66 4
14 Flanagan, Tori A 17 PSA-CA 32.70 32.68 3
15 Curley, Lauren L 19 UNAT 32.80 32.94 2
16 Leonard, Kasie A 12 Tsunami-MV 32.89 32.99 1
C - Final
17 Zebrowski, Kathryn 12 KMSC-OK 33.43 32.63
18 Castillo, Sarah R 13 SSTY-WI 33.06 33.02
19 Wallach, Caitlin E 17 SSTY-WI 33.18 33.08
20 Murphy, Carrie L 16 Most-MW 33.65 33.44
21 Kittle, Grace A 15 Mustangs-NT 33.47 33.53
22 Sweeney, Lauren S 16 SSTY-WI 33.11 33.59
23 Cindric, Brittany 17 WMSC-AR 33.62 33.91
-- Stucky, Megan N 12 MSC-MV 33.61 NS
Event 38 Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Sponsor: D&J SPORTS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Denniston, Dave R 25 NOVA-CA 26.05 25.39 20
2 Nylin, Per O 21 SMU-NT 25.90 25.59 17
3 Anderson, Luke W 21 NOVA-CA 26.30 25.73 16
4 Bartell, Kevin A 18 Bsc-CC 26.11 26.13 15
5 Marshall, Griffin 19 UNAT 26.63 26.42 14
6 Clavier, Thomas P 21 UNAT-IN 26.69 26.64 13
7 Wolther, Travis V 20 SMU-NT 27.65 27.35 12
8 Paller, Craig A 37 UNAT-IL 27.45 27.66 11
B - Final
9 Haller, Brooks B 16 Mustangs-NT 28.56 28.27 9
10 Wherry, Kenneth C 20 Mustangs-NT 28.33 28.28 7
11 Hall, Spencer T 17 The Fleet-GU 28.51 29.02 6
12 Hopkins, Sam L 18 Duke-NM 29.61 29.42 5
13 Williford, Jon D 17 Aquakids-AR 29.60 29.48 4
14 Vanegas, Eddie E 17 COM-WT 29.59 29.51 3
15 Geibel, Andrew L 15 Splash Club-OK 29.69 29.72 2
16 Juette, Max A 18 Bsc-CC 29.16 29.87 1
C - Final
17 Nix, Taylor M 18 Mustangs-NT 29.89 29.44
18 Hyatt, Chris L 15 WMSC-AR 30.01 29.56
19 Schwiebert, Matthe 16 KMSC-OK 30.01 29.73
20 Bannon, John D 14 Mustangs-NT 30.58 30.19
21 Lowry, Bradley A 14 Fast-NT 30.39 30.67
-- Miller, Garrett R 17 LCAT-NM 30.65 NS
-- Kaminski, Michael 17 SwimTulsa-OK 30.59 NS
-- Hammervold, Josh E 14 Fcst-GU 30.28 NS
Event 39 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
AR: & 1:28.74 2002 Univ. of Georgia
PR: % 1:33.06 1993 Univ. of Nebraska
MR: # 1:34.82 2002 FAST
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dallas Mustangs-NT 'A' 1:35.00 1:36.45 40
1) Marshall, Dallas L 21 2) Roberts, Katie A 17
3) Hansen, Codie M 17 4) Blackman, Jennifer N 17
23.97 48.28 1:12.32 1:36.45
2 Cy-Fair Swim Club-GU 'A' 1:38.02 1:37.02 34
1) Basso, Alex L 16 2) Lamb, Jennifer A 13
3) Hyde, Keri A 16 4) McLaurin, Rachel L 17
24.19 48.88 1:13.35 1:37.02
3 Kansas City Blazers-MV 'A' 1:38.09 1:37.15 32
1) Waller, Rachael C 17 2) Berry, Emma A 16
3) Musser, Rachel L 16 4) Hoisington, Abby E 16
24.51 48.85 1:12.88 1:37.15
4 Dallas Mustangs-NT 'B' 1:42.50 1:38.12 30
1) Devereux, Adriane M 17 2) Smith, Katie A 17
3) Barnett, Caroline R 15 4) Grubb, Meredith E 16
24.86 49.05 1:13.31 1:38.12
5 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 1:37.00 1:38.30 28
1) Vollmer, Dana W 16 2) Lowry, Katie L 17
3) Browning, Amy K 17 4) Hall, Erica M 14
23.01 48.05 1:13.44 1:38.30
6 Wichita Swim Club-MV 'A' 1:39.41 1:38.99 26
1) Bruce, Caroline C 17 2) Matthies, Meredith K 14
3) Hessel, Jessica C 17 4) Mahoney, Erin E 17
24.46 48.81 1:14.08 1:38.99
7 New Trier Swim Club-IL 'A' 1:38.82 1:39.07 24
1) Zatorski, Lauren M 17 2) Foley, Mairen C 17
3) Kuczek, Christine B 15 4) Dominski, Emily E 14
25.33 49.99 1:14.67 1:39.07
8 Kansas City Blazers-MV 'B' 1:42.09 1:40.58 22
1) Aubry, Ashton E 15 2) Matous, Kendall M 17
3) Sandison, Whitney W 17 4) Herre, Lindsay N 18
25.85 50.97 1:15.74 1:40.58
9 Schroeder Swim Team-WI 'A' 1:38.64 1:40.70 18
1) Will, Jenny C 17 2) Dlugopolski, Leslie K 15
3) Dlugopolski, Lisa K 14 4) Hathaway, Clare A 16
24.78 49.66 1:15.15 1:40.70
10 New Trier Swim Club-IL 'B' 1:42.96 1:42.31 14
1) Shumway, Kate T 12 2) Finn, Alisa M 12
3) Apantaku, Elora K 14 4) Davitt, Allie M 13
25.60 51.08 1:16.99 1:42.31
11 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 1:41.04 1:42.32 11
1) Woodward, Samantha L 13 2) Howell, Lauren L 18
3) Hipschen, Amber A 17 4) Curley, Jacqueline A 18
25.31 50.95 1:15.73 1:42.32
11 Cy-Fair Swim Club-GU 'B' 1:45.15 1:42.32 11
1) Bardwell, Sarah C 16 2) Rembach, Alisha M 15
3) Kramer, Keli L 15 4) Richter, Ashley R 14
25.61 51.07 1:16.74 1:42.32
13 SwimTulsa-OK 'A' 1:40.29 1:43.38 8
1) Miller, Carlyann V 16 2) Schultz, Sarah A 16
3) Halvorson, Lori M 16 4) Hermann, Jessica R 16
25.20 51.90 1:16.59 1:43.38
14 Springfield Aquatics-MV 'A' 1:42.93 1:44.00 6
1) Johnson, Caroline S 17 2) Williamson, Rebecca A 17
3) Williamson, Kat B 14 4) Looker, Rachel A 13
25.00 51.60 1:17.33 1:44.00
15 Bakersfield Swim Club-CC 'A' 1:38.98 1:44.09 4
1) Hall, Alexandra C 16 2) Dinan, Vicky R 16
3) Williams, Sarah E 16 4) Evans, Rachel E 17
25.53 51.54 1:17.54 1:44.09
16 Topeka Swim Association-MV 'A' 1:41.44 1:44.24 2
1) Stafford, Shara E 14 2) Mzhickteno, Rachel R 16
3) Howarter, Katey M 16 4) Hutchinson, Mariah R 15
25.57 53.35 1:18.38 1:44.24
17 Houston Swim Club-GU 'A' 1:45.50 1:44.35
1) Weiss, Elizabeth 15 2) Cruthirds, Melanie H 14
3) Eberhardt, Stephanie M 16 4) Mendenhall, Calle M 17
25.33 50.82 1:16.71 1:44.35
18 Pajarito Aquatic Club-NM 'A' 1:43.43 1:44.46
1) Schmitt, Katie M 16 2) Paffett, Britta F 16
3) Fry, Lisa M 17 4) Padilla, Mari E 17
25.40 51.73 1:18.99 1:44.46
19 Texas Gold-ST 'A' 1:35.00 1:44.52
1) Gerken, Karen R 14 2) Colella, Jocie P 13
3) Souganidis, Ellie S 15 4) Wheeler, Darcy E 14
26.04 52.30 1:18.49 1:44.52
20 Schroeder Swim Team-WI 'B' 1:44.49 1:44.97
1) Nennig, Bailey M 15 2) Myers, Laura M 16
3) Luedke, Laura E 16 4) Bichanich, Erin M 14
25.89 52.09 1:18.48 1:44.97
21 Colorado Springs Swim Team-CO 'A' 1:40.20 1:45.03
1) Fowler, Erin L 15 2) Fowler, Lauren M 14
3) Edmiston, Tori A 15 4) Stinson, Aimee J 17
26.63 52.92 1:19.54 1:45.03
22 Metro Omaha Swim Team-MW 'A' 1:43.83 1:45.31
1) Bechdolt, Amy L 14 2) Murphy, Carrie L 16
3) Naughton, Andrea M 15 4) Connolly, Molly E 21
27.14 54.72 1:21.13 1:45.31
23 Oklahoma Aquatics Allianc-OK 'A' 1:44.16 1:45.72
1) Le, Jennifer 15 2) Thompson, Elizabeth J 15
3) Buckmaster, Jennay E 15 4) Hawkins, Jordan L 16
26.68 53.04 1:20.75 1:45.72
24 Jenks Trojan Swim Club-OK 'A' 1:44.24 1:45.74
1) Foster, Keisha A 17 2) Naber, Kristen A 16
3) Bussman, Jennifer A 17 4) Ortega, Lara 16
27.75 54.35 1:20.27 1:45.74
25 North Texas Nadadores-NT 'A' 1:49.27 1:46.05
1) Munch, Katie M 17 2) Woody, Alyson E 16
3) Baran, Caitlin E 13 4) Wright, Kerrie C 15
26.55 52.82 1:19.53 1:46.05
26 Wal*Mart Swim Club-AR 'A' 1:45.32 1:46.36
1) Sandlin, Brandy J 16 2) Cindric, Brittany J 17
3) Parker, Jennifer M 14 4) Cindric, Nicole C 15
25.82 52.20 1:20.82 1:46.36
27 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 1:44.43 1:47.58
1) Zebrowski, Kathryn E 12 2) Shade, Brianna L 14
3) Scepanski, Kaitlin E 14 4) Harms, Krissy M 15
26.49 53.55 1:20.24 1:47.58
28 City of Midland Aquatics-WT 'A' 1:44.38 1:47.90
1) Granger, Jill S 16 2) Carson, Caroline L 18
3) Burleson, Kathleen K 16 4) Jelf, Laura E 17
26.00 52.31 1:19.97 1:47.90
29 Bakersfield Swim Club-CC 'B' 1:43.50 1:48.19
1) Townsend, Katy E 15 2) Townsend, Lacey J 17
3) Ridgeway, Morgan K 16 4) Smart, Sarah E 17
27.27 53.43 1:19.80 1:48.19
30 Occoquan Swimming-PV 'A' 1:41.65 1:49.41
1) Verducci, Kara E 18 2) Lindberg, Sarah E 17
3) Penning, Liz M 17 4) Urso, Kerry L 17
27.92 54.78 1:22.71 1:49.41
31 Springfield Aquatics-MV 'B' 1:52.63 1:49.52
1) Brosseau, Katie E 16 2) Sorenson, Deanna R 13
3) Lindeman, Katie A 13 4) Brosseau, Kelsey L 14
26.96 54.25 1:21.91 1:49.52
32 Ponca Sailfish Swim Team-OK 'A' 1:46.00 1:49.59
1) Sonnichsen, Catherine N 18 2) Millemon, Jodie L 14
3) Harris, Heather L 15 4) Harris, Kayla A 14
26.12 54.78 1:22.65 1:49.59
-- Team Dolphins-MV 'A' 1:45.51 NS
1) Leidigh, Ashley N 16 2) Brammer, Molly E 16
3) Goodson, Angela M 18 4) Williams, TJ J 15
-- First Colony Swim Team-GU 'A' 1:42.06 NS
-- Wichita Swim Club-MV 'B' 1:43.42 SCR
-- Razorback Aquatic Club-AR 'A' 1:47.31 SCR
1) Keller, Raeanne M 13 2) Adams, Emily E 17
3) Campbell, Hailey J 12 4) Strange, Lonnie R 16
-- Schroeder Swim Team-WI 'C' NT SCR
Event 40 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
AR: & 1:16.49 2002 Stanford Univ.
PR: % 1:19.33 1993 Univ. of Kansas
MR: # 1:22.89 2002 Circle C
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Smu-NT 'A' 1:24.00 1:23.01 40
1) Stephenson, Justin T 20 2) Nylin, Per O 21
3) Hadlley, Eric M 20 4) Postma, Ferdi 21
21.06 40.91 1:01.99 1:23.01
2 Smu-NT 'B' 1:26.00 1:26.04 34
1) White, JD D 20 2) Wolther, Travis V 20
3) Clark, Ian R 19 4) Rodriguez, Jacob M 22
21.88 43.16 1:04.39 1:26.04
3 Dallas Mustangs-NT 'A' 1:26.13 1:27.01 32
1) Weghorst, Matt H 23 2) Berrettini, Jonathon V 18
3) Carlisle, Byron A 16 4) Benson, Jeff T 18
20.26 41.96 1:04.57 1:27.01
4 Bakersfield Swim Club-CC 'A' 1:24.85 1:27.24 30
1) Beckman, Adam R 16 2) Whittington, Joe J 17
3) Bartell, Kevin A 18 4) Brown, Zak B 19
22.10 43.47 1:05.18 1:27.24
5 Cy-Fair Swim Club-GU 'A' 1:27.94 1:27.70 28
1) Montague, Joe R 25 2) Holland, Kyle M 17
3) McCracken, Scott M 19 4) Caskey, Neil A 14
22.01 44.11 1:05.81 1:27.70
6 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 1:29.54 1:28.81 26
1) Smith, Tyler A 19 2) Smith, Sean C 21
3) Plummer, David E 18 4) Grothe III, J D D 16
21.97 44.54 1:06.52 1:28.81
7 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 1:27.61 1:28.85 24
1) Vollmer, Nick B 18 2) Allred, Cameron E 17
3) Verdeyen, Michael J 17 4) Cowen, Ronald L 23
22.47 44.83 1:07.48 1:28.85
8 Kansas City Blazers-MV 'A' 1:29.09 1:29.38 22
1) Zasadny, Alex R 18 2) Menezes, Marcio P 24
3) Jaben, Max G 18 4) Lee, Brandon J 18
22.34 44.40 1:07.07 1:29.38
9 Texas Gold-ST 'A' 1:31.21 1:29.72 18
1) Myers, Bryan L 16 2) Colella, Tony M 16
3) Coley, Chris L 17 4) Ward, Andrew P 16
22.66 44.35 1:07.05 1:29.72
10 Wichita Swim Club-MV 'A' 1:30.58 1:29.98 14
1) Nath, Luke M 18 2) Sellers, Justin L 17
3) Koop, Andre L 17 4) Sellers, Cameron M 15
22.44 44.90 1:07.45 1:29.98
11 ConocoPhillips Splash Club-OK 'A' 1:29.56 1:30.79 12
1) Riddle, James K 18 2) Morris, Danny R 18
3) Schlekeway, Colby R 16 4) Wolfe, Michael A 17
22.76 45.08 1:08.55 1:30.79
12 New Trier Swim Club-IL 'A' 1:30.68 1:31.23 10
1) Wike, James W 20 2) Raynard, Dan M 14
3) Snabes, Andrew M 13 4) Schroeder, Jarod Y 30
21.56 45.29 1:10.49 1:31.23
13 Oklahoma Aquatics Allianc-OK 'A' 1:28.00 1:31.63 8
1) Cavin, Chris E 14 2) Thomas, Hogan C 25
3) Overton, Jeffery A 24 4) Mascorro, Dustin R 14
23.65 45.23 1:07.69 1:31.63
14 Las Cruces Aquatic Team-NM 'A' 1:30.26 1:31.67 6
1) Egnaczak, Luke K 18 2) O'Connor, Johh P 34
3) Miller, Garrett R 17 4) Travstead, Ben A 18
22.72 46.97 1:09.78 1:31.67
15 First Colony Swim Team-GU 'A' 1:37.94 1:32.07 4
1) Hoffmann, Jake C 16 2) Fontenot, Paden P 16
3) Chesney, Matt R 17 4) Duffy, Kelsey T 15
22.82 45.19 1:07.95 1:32.07
16 SwimCarolina-NC 'A' 1:31.17 1:32.72 2
1) Fuller, Sam S 16 2) Woodhull-Smith, Kevin M 16
3) Tang, Matt W 14 4) Sturmer, Corey M 17
22.55 47.01 1:10.34 1:32.72
17 Cy-Fair Swim Club-GU 'B' 1:33.66 1:33.11
1) Boe, Kyle A 15 2) Myhill, Paul K 16
3) Holland, Tyler M 15 4) Barney, Dan B 16
24.03 47.31 1:09.78 1:33.11
17 Texas Gold-ST 'B' 1:33.47 1:33.11
1) Nosal, Joshua M 14 2) Williams, Sean P 17
3) Zolno, David J 15 4) Myers, Randy J 16
22.86 46.33 1:09.68 1:33.11
19 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 1:35.66 1:33.26
1) Turnbull, Michael J 16 2) Ruzycki, Zac J 17
3) Swisher, Alex A 16 4) Degeus, Dan D 16
22.86 46.12 1:09.69 1:33.26
20 Dallas Mustangs-NT 'B' 1:32.00 1:33.41
1) Nix, Taylor M 18 2) Wherry, Kenneth C 20
3) Haller, Brooks B 16 4) Bannon, John D 14
23.32 46.28 1:09.62 1:33.41
21 Bakersfield Swim Club-CC 'B' 1:29.80 1:33.46
1) Kalmikovs, Val 30 2) Berry, Brian J 17
3) Kraetsch, Jon L 15 4) Juette, Max A 18
23.03 45.98 1:09.46 1:33.46
22 Rockwall Riptides YMCA-NT 'A' 1:34.02 1:33.47
1) Thompson, Matt W 13 2) Green, Rustin D 15
3) Saunders, Matt N 17 4) Newell, Ben R 15
23.90 47.16 1:10.77 1:33.47
23 City of Shreveport S.T.-LA 'A' 1:35.72 1:33.48
1) Fleming, Anthony A 16 2) Looney, Robert K 14
3) McGee, Mason L 15 4) Cooper, Gordon R 16
22.49 46.09 1:08.92 1:33.48
24 Fort Worth Area Swim Team-NT 'B' 1:33.00 1:33.68
1) Ellison, Matt E 18 2) Verdeyen, Stephan H 19
3) Booher, Jesse R 17 4) Slininger, Chris T 16
23.53 46.76 1:10.24 1:33.68
25 Ponca Sailfish Swim Team-OK 'A' 1:33.00 1:34.56
1) Powers, Patrick S 17 2) Lawson, Graeme C 18
3) Peterson, Rory A 22 4) Millemon, Kyle W 16
23.77 47.10 1:12.47 1:34.56
26 North Texas Nadadores-NT 'A' 1:39.73 1:37.52
1) Bracy, Austin S 14 2) Shults, Jace A 16
3) Singley, Wil W 13 4) Wojcik, J J J 15
24.99 48.61 1:13.43 1:37.52
-- SwimTulsa-OK 'A' 1:32.35 DQ
1) Kaminski, Michael J 17 2) Ferrell, Ryan S 17
3) Lynn, Dylan P 16 4) Ferrell, Scott S 16
23.49 45.98 1:08.60 DQ
-- Texas Gold-ST 'C' NT SCR
-- Jenks Trojan Swim Club-OK 'A' 1:33.00 SCR
Event 475 Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
56.29 NAT
Meet Qualifying: 1:07.89
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
- Time Trial
1 Schwiebert, Matthew L 16 KMSC-OK NT 1:03.33
29.82 1:03.33
2 Schlittler, Cole C 17 Fast-NT 1:05.30 1:05.96
31.22 1:05.96
Event 476 Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
55.99 NAT
Meet Qualifying: 1:02.69
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Dlugopolski, Leslie K 15 SSTY-WI 1:01.85 1:00.58
28.56 1:00.58
Event 477 Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
4:51.49 NAT
Meet Qualifying: 5:18.59
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pipes-Neilson, Karlyn * 41 UNAT-SI 5:03.00 5:00.70
26.93 56.57 1:26.85 1:57.49 2:28.49 2:59.30 3:30.19 4:00.92
4:31.03 5:00.70
Event 478 Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
2:18.29 NAT
Meet Qualifying: 2:40.09
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Sweeney, Lauren S 16 SSTY-WI 2:32.80 2:32.85
34.41 1:12.91 1:52.85 2:32.85
Event 479 Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
1:38.89 NAT
Meet Qualifying: 1:51.59
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Verdeyen, Michael J 17 Fast-NT 1:47.00 1:48.54
25.18 52.59 1:20.79 1:48.54