ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
USMS National Long Course Championships Day 4
8/16/2003-8/16/2003
Piscataway, New Jersey, USA


                 USMS National Long Course Swimming Championships
                         Sonny Werblin Aquatic Center
                            Rutgers University 
                          Piscataway, New Jersey
                           August 13-17, 2003

                                RESULTS
                         Day Four: August 16, 2003


  Event 23  Men 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
     Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
                   === 19-24 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Nonaka, Andy J         24 WCM-PC            4:25.02    4:25.39   11  
                 30.31      1:03.27 (32.96)
        1:36.72 (33.45)     2:10.57 (33.85)
        2:43.91 (33.34)     3:17.71 (33.80)
        3:52.01 (34.30)     4:25.39 (33.38)
  2 Gould, Harold S        24 UNAT              5:00.00    4:43.35    9  
                 31.17      1:05.24 (34.07)
        1:40.91 (35.67)     2:16.74 (35.83)
        2:53.59 (36.85)     3:30.05 (36.46)
        4:07.34 (37.29)     4:43.35 (36.01)
 -- Meer, Jonathan         23 GSM-NJ            4:49.59         NS  
 
                   === 25-29 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Furlong, Brian M       26 PAFC-DV           4:30.53    4:28.11   11  
                 30.86      1:03.83 (32.97)
        1:38.00 (34.17)     2:12.33 (34.33)
        2:46.33 (34.00)     3:20.91 (34.58)
        3:55.29 (34.38)     4:28.11 (32.82)
  2 Kato, Daichi           25 GSM-NJ            4:55.00    4:32.25    9  
                 30.88      1:04.77 (33.89)
        1:39.25 (34.48)     2:14.10 (34.85)
        2:48.52 (34.42)     3:23.43 (34.91)
        3:57.83 (34.40)     4:32.25 (34.42)
  3 Sullivan, Chris M      27 CONN-CT           4:35.90    4:42.21    8  
                 31.60      1:05.91 (34.31)
        1:41.60 (35.69)     2:17.31 (35.71)
        2:53.59 (36.28)     3:30.09 (36.50)
        4:07.17 (37.08)     4:42.21 (35.04)
  4 Chang, Christopher W   29 GSM-NJ            4:44.44    4:48.06    7  
                 32.60      1:08.03 (35.43)
        1:44.83 (36.80)     2:21.54 (36.71)
        2:58.54 (37.00)     3:35.15 (36.61)
        4:12.03 (36.88)     4:48.06 (36.03)
  5 Al-Mashat, Hashim      28 METR-MR           4:55.00    4:55.07    6  
                 32.51      1:08.22 (35.71)
        1:45.12 (36.90)     2:22.58 (37.46)
        3:00.78 (38.20)     3:38.77 (37.99)
        4:17.63 (38.86)     4:55.07 (37.44)
  6 Leary, Robert P        25 NIAG-NI           5:06.35    5:05.02    5  
                 32.86      1:09.11 (36.25)
        1:47.29 (38.18)     2:26.75 (39.46)
        3:06.16 (39.41)     3:46.25 (40.09)
        4:26.16 (39.91)     5:05.02 (38.86)
  7 Figur, David C         26 METR-MR           5:35.00    5:11.69    4  
                 33.55      1:12.52 (38.97)
        1:51.11 (38.59)     2:31.29 (40.18)
        3:10.78 (39.49)     3:51.45 (40.67)
        4:31.62 (40.17)     5:11.69 (40.07)
  8 Bohan, Humphrey M      28 GSM-NJ            5:04.12    5:17.83    3  
                 36.71      1:17.59 (40.88)
        1:57.53 (39.94)     2:38.89 (41.36)
        3:18.67 (39.78)     3:59.04 (40.37)
        4:38.70 (39.66)     5:17.83 (39.13)
 
                   === 30-34 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Farrell, Andrew J      33 NCMS-NC           4:24.85    4:25.05   11  
                 29.86      1:02.19 (32.33)
        1:35.90 (33.71)     2:09.77 (33.87)
        2:44.40 (34.63)     3:18.30 (33.90)
        3:52.42 (34.12)     4:25.05 (32.63)
  2 Bise, Ryan T           30 GSM-NJ            4:35.00    4:36.21    9  
                 32.83      1:06.20 (33.37)
        1:40.76 (34.56)     2:15.48 (34.72)
        2:50.10 (34.62)     3:24.69 (34.59)
        3:59.91 (35.22)     4:36.21 (36.30)
  3 Jotz, Jeffrey J        33 GSM-NJ            4:41.20    4:38.37    8  
                 31.12      1:05.04 (33.92)
        1:39.86 (34.82)     2:14.90 (35.04)
        2:50.80 (35.90)     3:26.65 (35.85)
        4:03.10 (36.45)     4:38.37 (35.27)
  4 Hopkins, Kevin J       34 GSM-NJ            4:59.00    4:59.54    7  
                 33.45      1:10.72 (37.27)
        1:47.54 (36.82)     2:25.68 (38.14)
        3:03.46 (37.78)     3:42.08 (38.62)
        4:21.09 (39.01)     4:59.54 (38.45)
  5 Gould, Robert H        32 UNAT              4:58.55    5:11.96    6  
                 32.08      1:10.40 (38.32)
        1:50.81 (40.41)     2:31.08 (40.27)
        3:12.01 (40.93)     3:53.01 (41.00)
        4:33.82 (40.81)     5:11.96 (38.14)
 -- Allison, Bob           32 METR-MR           4:58.25         NS  
 
                   === 35-39 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Cromarty, Stuart I     39 NEM-NE            4:19.51    4:17.61   11  
                 28.99      1:00.73 (31.74)
        1:33.77 (33.04)     2:07.13 (33.36)
        2:40.01 (32.88)     3:12.68 (32.67)
        3:45.62 (32.94)     4:17.61 (31.99)
  2 Glaser, Geoffrey S     39 TSUN              4:21.00    4:18.57    9  
                 29.32      1:01.23 (31.91)
        1:34.35 (33.12)     2:07.80 (33.45)
        2:41.20 (33.40)     3:14.63 (33.43)
        3:48.02 (33.39)     4:18.57 (30.55)
  3 Black, Christopher L   37 UNAT              4:20.00    4:22.53    8  
                 30.34      1:02.78 (32.44)
        1:35.62 (32.84)     2:08.69 (33.07)
        2:41.59 (32.90)     3:14.73 (33.14)
        3:48.79 (34.06)     4:22.53 (33.74)
  4 Moreno, Alejandro      35 ATLA              4:20.00    4:26.93    7  
                 29.88      1:02.38 (32.50)
        1:36.16 (33.78)     2:09.84 (33.68)
        2:43.65 (33.81)     3:17.81 (34.16)
        3:52.57 (34.76)     4:26.93 (34.36)
  5 Vazhenin, Igor V       39 GAJA-GA           4:25.39    4:30.05    6  
                 30.48      1:04.28 (33.80)
        1:38.09 (33.81)     2:12.96 (34.87)
        2:47.09 (34.13)     3:21.90 (34.81)
        3:56.05 (34.15)     4:30.05 (34.00)
  6 Yeomans, Scott         39 GSM-NJ            4:35.00    4:36.01    5  
                 31.30      1:05.57 (34.27)
        1:40.12 (34.55)     2:15.55 (35.43)
        2:50.70 (35.15)     3:26.49 (35.79)
        4:01.61 (35.12)     4:36.01 (34.40)
  7 Brundage, Patrick W    36 ARIZ-AZ           4:29.62    4:36.11    4  
                 30.76      1:03.61 (32.85)
        1:37.72 (34.11)     2:12.72 (35.00)
        2:48.52 (35.80)     3:24.62 (36.10)
        4:00.99 (36.37)     4:36.11 (35.12)
  8 Werlinich, Greg S      39 BDGR-MR           4:35.00    4:41.56    3  
                 31.05      1:05.09 (34.04)
        1:40.23 (35.14)     2:15.79 (35.56)
        2:52.23 (36.44)     3:28.74 (36.51)
        4:05.70 (36.96)     4:41.56 (35.86)
  9 McGiffin, Chris D      37 GSM-NJ            4:44.19    4:44.24    2  
                 32.29      1:07.58 (35.29)
        1:44.04 (36.46)     2:20.35 (36.31)
        2:56.53 (36.18)     3:32.92 (36.39)
        4:08.81 (35.89)     4:44.24 (35.43)
 10 Koppenhaver, Ken D     35 NIAG-NI           4:52.00    4:49.93    1  
                 33.32      1:09.31 (35.99)
        1:46.38 (37.07)     2:23.21 (36.83)
        3:00.19 (36.98)     3:37.00 (36.81)
        4:13.90 (36.90)     4:49.93 (36.03)
 11 Schiesl, Michael       37 NIAG-NI           5:10.00    4:55.53  
                 34.40      1:11.90 (37.50)
        1:49.56 (37.66)     2:27.42 (37.86)
        3:05.19 (37.77)     3:42.41 (37.22)
        4:19.58 (37.17)     4:55.53 (35.95)
 12 Garcia Carranza, Jaim  39 INDO              4:57.30    5:02.30  
                 32.78      1:09.65 (36.87)
        1:47.22 (37.57)     2:26.83 (39.61)
        3:05.69 (38.86)     3:45.21 (39.52)
        4:24.41 (39.20)     5:02.30 (37.89)
 13 Lebold, Christopher T  35 1776-DV           5:09.76    5:09.28  
                 32.70      1:09.69 (36.99)
        1:48.11 (38.42)     2:28.02 (39.91)
        3:08.09 (40.07)     3:49.07 (40.98)
        4:29.07 (40.00)     5:09.28 (40.21)
 14 Gill, Mark A           35 ARIZ-AZ           5:15.00    5:14.09  
                 34.42      1:12.59 (38.17)
        1:51.41 (38.82)     2:32.03 (40.62)
        3:13.28 (41.25)     3:55.12 (41.84)
        4:35.42 (40.30)     5:14.09 (38.67)
 15 Robertson, Ken M       38 1776-DV           5:15.83    5:23.72  
                 36.75      1:18.12 (41.37)
        1:58.83 (40.71)     2:40.57 (41.74)
        3:21.86 (41.29)     4:03.05 (41.19)
        4:43.26 (40.21)     5:23.72 (40.46)
 16 Volker, Jens           38 GSM-NJ            5:29.00    5:26.57  
                 36.46      1:16.64 (40.18)
        1:57.97 (41.33)     2:40.73 (42.76)
        3:22.70 (41.97)     4:05.04 (42.34)
        4:46.61 (41.57)     5:26.57 (39.96)
 17 Barrish, Robert J      35 GSM-NJ            5:05.00    5:38.06  
                 36.62      1:16.36 (39.74)
        1:58.50 (42.14)     2:41.25 (42.75)
        3:25.57 (44.32)     4:09.49 (43.92)
        4:54.33 (44.84)     5:38.06 (43.73)
 -- Prince, Craig M        36 GSM-NJ            5:15.00         NS  
 -- Gatti, John D          36 GSM-NJ            4:25.00         NS  
 
                   === 40-44 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Newman, Steven M       41 BDGR-MR           4:24.67    4:31.12   11  
                 30.83      1:05.03 (34.20)
        1:39.21 (34.18)     2:13.59 (34.38)
        2:47.96 (34.37)     3:22.63 (34.67)
        3:57.70 (35.07)     4:31.12 (33.42)
  2 Battle, Glenn          42 UNAT              4:43.99    4:38.08    9  
                 31.63      1:07.01 (35.38)
        1:43.16 (36.15)     2:17.68 (34.52)
        2:53.12 (35.44)     3:28.76 (35.64)
        4:04.26 (35.50)     4:38.08 (33.82)
  3 Davis, Guy S           44 NEM-NE            4:50.00    4:45.69    8  
                 30.96      1:06.54 (35.58)
        1:43.09 (36.55)     2:19.63 (36.54)
        2:56.36 (36.73)     3:33.72 (37.36)
        4:10.73 (37.01)     4:45.69 (34.96)
  4 Reid, Mike D           42 GAJA-GA           4:45.00    4:48.55    7  
                 32.54      1:08.15 (35.61)
        1:44.70 (36.55)     2:21.11 (36.41)
        2:57.98 (36.87)     3:35.24 (37.26)
        4:13.14 (37.90)     4:48.55 (35.41)
  5 Reilly, Jeff M         42 1776-DV           4:50.10    4:48.97    6  
                 33.52      1:09.41 (35.89)
        1:46.42 (37.01)     2:23.02 (36.60)
        3:00.29 (37.27)     3:36.96 (36.67)
        4:13.82 (36.86)     4:48.97 (35.15)
  6 Shtab, Steven          42 METR-MR           4:59.00    4:51.41    5  
                 33.07      1:09.38 (36.31)
        1:46.77 (37.39)     2:23.34 (36.57)
        3:00.59 (37.25)     3:38.09 (37.50)
        4:15.32 (37.23)     4:51.41 (36.09)
  7 Matysek, Jim           44 NIAG-NI           4:50.77    4:54.40    4  
                 33.40      1:10.10 (36.70)
        1:46.79 (36.69)     2:24.92 (38.13)
        3:02.05 (37.13)     3:40.48 (38.43)
        4:17.59 (37.11)     4:54.40 (36.81)
  8 Kramer, Andrew J       40 1776-DV           5:25.50    4:58.72    3  
                 34.83      1:12.28 (37.45)
        1:49.62 (37.34)     2:27.30 (37.68)
        3:05.58 (38.28)     3:43.54 (37.96)
        4:21.50 (37.96)     4:58.72 (37.22)
  9 Kolb, Karl A           42 NEM-NE            4:59.00    5:02.33    2  
                 33.63      1:12.22 (38.59)
        1:50.55 (38.33)     2:29.77 (39.22)
        3:07.91 (38.14)     3:47.22 (39.31)
        4:24.90 (37.68)     5:02.33 (37.43)
 10 Klutey, Rick           40 CONN-CT           5:05.20    5:05.66    1  
                 34.84      1:12.83 (37.99)
        1:51.51 (38.68)     2:30.56 (39.05)
        3:09.45 (38.89)     3:48.43 (38.98)
        4:27.54 (39.11)     5:05.66 (38.12)
 11 Morgan, Daniel A       41 GSM-NJ            5:20.30    5:09.22  
                 36.13      1:15.27 (39.14)
        1:54.73 (39.46)     2:34.59 (39.86)
        3:14.40 (39.81)     3:53.56 (39.16)
        4:32.38 (38.82)     5:09.22 (36.84)
 12 Conrad, Terry J        40 NCMS-NC           4:58.70    5:13.28  
                 33.92      1:12.34 (38.42)
        1:52.33 (39.99)     2:32.97 (40.64)
        3:14.40 (41.43)     3:55.03 (40.63)
        4:35.54 (40.51)     5:13.28 (37.74)
 13 Beliveau, Chris E      44 UNAT              5:00.00    5:17.14  
                 34.23      1:11.84 (37.61)
        1:51.64 (39.80)     2:31.46 (39.82)
        3:12.49 (41.03)     3:53.75 (41.26)
        4:36.16 (42.41)     5:17.14 (40.98)
 14 Morton, Paul A         41 MARY-MD           5:50.00    5:49.83  
                 36.61      1:17.85 (41.24)
        2:01.51 (43.66)     2:46.78 (45.27)
        3:32.51 (45.73)     4:18.91 (46.40)
        5:05.54 (46.63)     5:49.83 (44.29)
 
                   === 45-49 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Callahan, Jim          46 GCMT-OH           4:32.00    4:27.83   11  
                 31.82      1:05.08 (33.26)
        1:39.18 (34.10)     2:12.70 (33.52)
        2:46.45 (33.75)     3:20.08 (33.63)
        3:54.13 (34.05)     4:27.83 (33.70)
  2 Hempel, William K      46 SPM               4:35.00    4:30.59    9  
                 31.15      1:05.27 (34.12)
        1:39.81 (34.54)     2:13.88 (34.07)
        2:47.93 (34.05)     3:22.12 (34.19)
        3:56.83 (34.71)     4:30.59 (33.76)
  3 Mc Cabe, Thomas J      46 IM-CE             4:40.00    4:32.90    8  
                 31.13      1:05.89 (34.76)
        1:40.08 (34.19)     2:15.34 (35.26)
        2:49.71 (34.37)     3:24.66 (34.95)
        3:59.49 (34.83)     4:32.90 (33.41)
  4 Worland, Peter J       45 NEM-NE            4:40.00    4:38.11    7  
                 31.85      1:07.33 (35.48)
        1:42.68 (35.35)     2:18.53 (35.85)
        2:53.46 (34.93)     3:29.52 (36.06)
        4:04.56 (35.04)     4:38.11 (33.55)
  5 Wasserman, Neil R      48 GOST-OH           4:42.10    4:38.54    6  
                 31.29      1:05.41 (34.12)
        1:40.90 (35.49)     2:16.73 (35.83)
        2:51.22 (34.49)     3:27.61 (36.39)
        4:04.20 (36.59)     4:38.54 (34.34)
  6 Rabalais, Scott F      45 GAJA-GA           4:38.28    4:38.75    5  
                 31.82      1:07.13 (35.31)
        1:43.15 (36.02)     2:19.00 (35.85)
        2:55.18 (36.18)     3:30.98 (35.80)
        4:05.67 (34.69)     4:38.75 (33.08)
  7 Gandee, Bradford R     49 UNAT              4:40.00    4:39.63    4  
                 32.33      1:06.08 (33.75)
        1:41.10 (35.02)     2:17.02 (35.92)
        2:53.64 (36.62)     3:29.89 (36.25)
        4:05.48 (35.59)     4:39.63 (34.15)
  8 Erickson, Tim D        47 GOLD-FG           4:43.20    4:44.91    3  
                 30.99      1:05.28 (34.29)
        1:40.93 (35.65)     2:17.30 (36.37)
        2:54.26 (36.96)     3:31.21 (36.95)
        4:08.49 (37.28)     4:44.91 (36.42)
  9 Dewey, Andrew C        45 WHSC-GU           4:40.00    4:46.26    2  
                 31.24      1:05.34 (34.10)
        1:41.07 (35.73)     2:17.55 (36.48)
        2:55.12 (37.57)     3:32.52 (37.40)
        4:10.61 (38.09)     4:46.26 (35.65)
 10 Frazier, Russell R     49 SPM               4:44.10    4:49.89    1  
                 33.31      1:09.20 (35.89)
        1:45.80 (36.60)     2:22.70 (36.90)
        3:00.49 (37.79)     3:37.64 (37.15)
        4:14.88 (37.24)     4:49.89 (35.01)
 11 Walker, Donald M       45 AAAA-ST           5:03.00    4:51.93  
                 32.23      1:08.02 (35.79)
        1:44.27 (36.25)     2:22.34 (38.07)
        2:59.32 (36.98)     3:37.47 (38.15)
        4:14.53 (37.06)     4:51.93 (37.40)
 12 Black, Larry R         45 SWIM-FL           4:39.00    4:55.49  
                 32.43      1:08.76 (36.33)
        1:46.12 (37.36)     2:24.23 (38.11)
        3:02.25 (38.02)     3:40.23 (37.98)
        4:18.19 (37.96)     4:55.49 (37.30)
 13 Love, Donald S (Steve  49 TPIT-AM           4:53.19    4:55.79  
                 31.78      1:07.32 (35.54)
        1:44.37 (37.05)     2:22.70 (38.33)
        3:00.60 (37.90)     3:39.56 (38.96)
        4:17.33 (37.77)     4:55.79 (38.46)
 14 Phillips, Mike         47 EXCL-SE           5:13.10    5:00.06  
                 35.09      1:13.31 (38.22)
        1:51.50 (38.19)     2:29.90 (38.40)
        3:07.99 (38.09)     3:46.10 (38.11)
        4:23.91 (37.81)     5:00.06 (36.15)
 15 Niemi, Kenneth A       48 GSM-NJ            4:54.60    5:00.82  
                 34.19      1:11.03 (36.84)
        1:49.07 (38.04)     2:27.70 (38.63)
        3:06.26 (38.56)     3:45.37 (39.11)
        4:24.22 (38.85)     5:00.82 (36.60)
 16 Sokolow, Steven P      47 METR-MR           5:17.50    5:13.51  
                 35.15      1:14.54 (39.39)
        1:54.89 (40.35)     2:35.26 (40.37)
        3:15.41 (40.15)     3:56.09 (40.68)
        4:35.50 (39.41)     5:13.51 (38.01)
 17 Lowy, Kenn             46 REDT-MR           5:26.00    5:40.52  
                 37.95      1:20.45 (42.50)
        2:03.67 (43.22)     2:48.34 (44.67)
        3:31.59 (43.25)     4:16.14 (44.55)
        4:58.81 (42.67)     5:40.52 (41.71)
 
                   === 50-54 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Dodson, Phil L         50 IM-CE             4:46.03    4:41.28   11  
                 34.33      1:10.53 (36.20)
        1:47.86 (37.33)     2:24.02 (36.16)
        2:59.32 (35.30)     3:33.83 (34.51)
        4:08.13 (34.30)     4:41.28 (33.15)
  2 Stevens, Craig W.      50 1776-DV           4:51.00    4:45.53    9  
                 33.21      1:10.39 (37.18)
        1:47.58 (37.19)     2:24.71 (37.13)
        3:00.58 (35.87)     3:36.63 (36.05)
        4:12.03 (35.40)     4:45.53 (33.50)
  3 Owen, David H          51 GOLD-FG           4:55.00    4:54.61    8  
                 34.85      1:11.94 (37.09)
        1:49.73 (37.79)     2:27.26 (37.53)
        3:04.89 (37.63)     3:41.87 (36.98)
        4:19.20 (37.33)     4:54.61 (35.41)
  4 Thornton, James        51 AMAM-AM           5:05.00    4:55.54    7  
                 34.22      1:11.98 (37.76)
        1:49.63 (37.65)     2:28.21 (38.58)
        3:05.65 (37.44)     3:43.92 (38.27)
        4:20.47 (36.55)     4:55.54 (35.07)
  5 Martin, Jack R         52 1776-DV           5:02.00    4:56.04    6  
                 34.71      1:12.06 (37.35)
        1:50.97 (38.91)     2:29.11 (38.14)
        3:07.18 (38.07)     3:44.79 (37.61)
        4:21.77 (36.98)     4:56.04 (34.27)
  6 Ryan, James            51 1776-DV           5:00.01    4:57.20    5  
                 34.78      1:12.84 (38.06)
        1:50.22 (37.38)     2:28.99 (38.77)
        3:05.76 (36.77)     3:43.74 (37.98)
        4:21.12 (37.38)     4:57.20 (36.08)
  7 Jones, Eric            50 SOBA-SP           4:57.10    5:05.10    4  
                 34.48      1:11.82 (37.34)
        1:49.96 (38.14)     2:29.28 (39.32)
        3:07.48 (38.20)     3:47.13 (39.65)
        4:26.28 (39.15)     5:05.10 (38.82)
  8 Thompson, Steve P      50 SMST-PC           5:15.00    5:07.72    3  
                 35.79      1:15.76 (39.97)
        1:55.79 (40.03)     2:35.62 (39.83)
        3:14.44 (38.82)     3:54.18 (39.74)
        4:32.78 (38.60)     5:07.72 (34.94)
  9 Warner, Frank          54 TYR-MN            5:10.00    5:08.65    2  
                 35.80      1:15.25 (39.45)
        1:54.92 (39.67)     2:34.79 (39.87)
        3:14.27 (39.48)     3:53.89 (39.62)
        4:32.67 (38.78)     5:08.65 (35.98)
 10 Thompson, Frank L      52 MICH-MI           4:58.00    5:16.11    1  
                 33.93      1:12.06 (38.13)
        1:53.40 (41.34)     2:33.73 (40.33)
        3:15.19 (41.46)     3:55.93 (40.74)
        4:37.16 (41.23)     5:16.11 (38.95)
 11 Goldberg, Bruce D      52 METR-MR           5:25.88    5:23.45  
                 37.36      1:18.33 (40.97)
        1:59.42 (41.09)     2:41.28 (41.86)
        3:22.35 (41.07)     4:03.82 (41.47)
        4:44.55 (40.73)     5:23.45 (38.90)
 12 Wilson, Jack           51 GSM-NJ            5:24.00    5:25.57  
                 37.37      1:19.41 (42.04)
        2:01.58 (42.17)     2:43.74 (42.16)
        3:25.99 (42.25)     4:07.06 (41.07)
        4:48.47 (41.41)     5:25.57 (37.10)
 13 Harmon, David C        54 ANCM-PV           5:32.00    5:38.45  
                 36.41      1:17.64 (41.23)
        1:59.24 (41.60)     2:43.12 (43.88)
        3:26.51 (43.39)     4:11.37 (44.86)
        4:54.99 (43.62)     5:38.45 (43.46)
 14 Cowing, John M         54 MICH-MI           5:32.00    5:46.25  
                 39.11      1:21.74 (42.63)
        2:06.14 (44.40)     2:50.56 (44.42)
        3:35.36 (44.80)     4:19.04 (43.68)
        5:03.28 (44.24)     5:46.25 (42.97)
 15 Geoghegan, William J   53 CONN-CT           5:32.50    6:17.89  
                 40.29      1:24.18 (43.89)
        2:11.10 (46.92)     2:59.78 (48.68)
        3:48.87 (49.09)     4:38.92 (50.05)
        5:28.06 (49.14)     6:17.89 (49.83)
 
                   === 55-59 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Spieker, R. Tod        55 TOC-PC            4:36.24    4:44.36   11  
                 31.63      1:06.00 (34.37)
        1:41.27 (35.27)     2:17.38 (36.11)
        2:54.19 (36.81)     3:31.04 (36.85)
        4:08.00 (36.96)     4:44.36 (36.36)
  2 Harrison, Lonny W      55 DCM-PV            4:58.00    4:53.33    9  
                 33.04      1:09.63 (36.59)
        1:47.29 (37.66)     2:25.77 (38.48)
        3:03.21 (37.44)     3:40.67 (37.46)
        4:17.50 (36.83)     4:53.33 (35.83)
  3 McElroy, Frank J       55 GSM-NJ            5:05.00    4:56.36    8  
                 34.97      1:11.73 (36.76)
        1:50.25 (38.52)     2:28.22 (37.97)
        3:06.63 (38.41)     3:44.20 (37.57)
        4:21.33 (37.13)     4:56.36 (35.03)
  4 Meade, Tom J           56 NIAG-NI           5:04.29    5:00.78    7  
                 34.12      1:11.79 (37.67)
        1:50.85 (39.06)     2:30.15 (39.30)
        3:08.20 (38.05)     3:45.94 (37.74)
        4:24.32 (38.38)     5:00.78 (36.46)
  5 Arneson, Gaard         55 MICH-MI           5:06.30    5:02.49    6  
                 35.04      1:13.30 (38.26)
        1:51.87 (38.57)     2:31.01 (39.14)
        3:09.62 (38.61)     3:48.32 (38.70)
        4:26.08 (37.76)     5:02.49 (36.41)
  6 Platt, Jay R           56 PAFC-DV           5:20.70    5:04.02    5  
                 34.85      1:12.49 (37.64)
        1:50.90 (38.41)     2:29.70 (38.80)
        3:08.61 (38.91)     3:47.76 (39.15)
        4:26.67 (38.91)     5:04.02 (37.35)
  7 Schwartz, Marvin B     55 ARKM-AR           5:05.00    5:05.08    4  
                 34.76      1:12.61 (37.85)
        1:51.91 (39.30)     2:31.31 (39.40)
        3:10.23 (38.92)     3:49.10 (38.87)
        4:27.78 (38.68)     5:05.08 (37.30)
  8 Brenner, Gary R        56 SMMM-PC           5:10.00    5:11.46    3  
                 35.92      1:15.43 (39.51)
        1:55.15 (39.72)     2:35.03 (39.88)
        3:14.59 (39.56)     3:54.21 (39.62)
        4:33.59 (39.38)     5:11.46 (37.87)
  9 McQuiggan, Frank       55 NEM-NE            5:35.00    5:21.67    2  
                 37.14      1:17.30 (40.16)
        1:58.79 (41.49)     2:39.85 (41.06)
        3:21.22 (41.37)     4:02.09 (40.87)
        4:43.14 (41.05)     5:21.67 (38.53)
 10 Zakim, Jack S          58 GSM-NJ            5:15.00    5:25.59    1  
                 35.81      1:15.84 (40.03)
        1:56.51 (40.67)     2:38.46 (41.95)
        3:20.23 (41.77)     4:02.74 (42.51)
        4:45.01 (42.27)     5:25.59 (40.58)
 11 Reichle, Bill          55 GSM-NJ            5:52.01    5:29.76  
                 36.51      1:17.11 (40.60)
        1:59.30 (42.19)     2:41.33 (42.03)
        3:23.30 (41.97)     4:06.56 (43.26)
        4:48.76 (42.20)     5:29.76 (41.00)
 12 Wallace, Richard J     56 GSM-NJ            5:48.00    5:47.25  
                 38.29      1:21.92 (43.63)
        2:06.23 (44.31)     2:51.55 (45.32)
        3:37.11 (45.56)     4:22.40 (45.29)
        5:06.19 (43.79)     5:47.25 (41.06)
 13 Ryan, Bob J            56 LAMS-VA           7:33.31    7:34.38  
                 47.36      1:40.66 (53.30)
        2:38.88 (58.22)     3:37.88 (59.00)
        4:37.29 (59.41)     5:36.80 (59.51)
      6:37.52 (1:00.72)     7:34.38 (56.86)
 -- Goldman, Peter A       58 BDGR-MR           5:51.00         NS  
 
                   === 60-64 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Geoghegan, Jack        61 CONN-CT           5:15.00    5:14.99   11  
                 35.58      1:14.13 (38.55)
        1:54.92 (40.79)     2:35.78 (40.86)
        3:16.24 (40.46)     3:55.70 (39.46)
        4:36.22 (40.52)     5:14.99 (38.77)
  2 Watts, Neil S          61 VMST-VA           5:45.00    5:33.20    9  
                 37.33      1:18.11 (40.78)
        2:01.56 (43.45)     2:43.80 (42.24)
        3:26.90 (43.10)     4:09.68 (42.78)
        4:53.15 (43.47)     5:33.20 (40.05)
  3 Tulenko, Tom           61 1776-DV           5:50.00    5:38.37    8  
                 38.37      1:20.11 (41.74)
        2:04.00 (43.89)     2:47.66 (43.66)
        3:32.23 (44.57)     4:15.99 (43.76)
        4:59.16 (43.17)     5:38.37 (39.21)
  4 Lupien, Hugh           60 UNAT              5:46.23    5:47.19    7  
                 37.89      1:19.30 (41.41)
        2:03.55 (44.25)     2:48.90 (45.35)
        3:34.84 (45.94)     4:20.50 (45.66)
        5:05.50 (45.00)     5:47.19 (41.69)
  5 Kovary, Steven A       62 SOBA-SP           6:00.00    6:04.04    6  
                 43.99      1:29.75 (45.76)
        2:15.70 (45.95)     3:02.66 (46.96)
        3:48.35 (45.69)     4:34.98 (46.63)
        5:20.36 (45.38)     6:04.04 (43.68)
  6 Monahan, Richard S     62 SOFM-MR           6:21.00    6:19.89    5  
                 42.33      1:30.42 (48.09)
        2:18.35 (47.93)     3:07.08 (48.73)
        3:55.85 (48.77)     4:45.04 (49.19)
        5:33.04 (48.00)     6:19.89 (46.85)
  7 Woods, Tom M           60 VMST-VA           6:30.00    6:39.99    4  
                 46.60      1:37.33 (50.73)
        2:29.61 (52.28)     3:21.57 (51.96)
        4:12.41 (50.84)     5:02.15 (49.74)
        5:51.81 (49.66)     6:39.99 (48.18)
  8 Tobin, John C          60 RMM-CO            6:45.00    6:47.96    3  
                 45.23      1:35.42 (50.19)
        2:26.99 (51.57)     3:20.60 (53.61)
        4:13.99 (53.39)     5:06.80 (52.81)
        5:58.19 (51.39)     6:47.96 (49.77)
  9 Trevison, Rick         61 SWIM-FL           7:10.00    6:57.44    2  
                 48.61      1:39.55 (50.94)
        2:34.14 (54.59)     3:27.06 (52.92)
        4:21.22 (54.16)     5:13.75 (52.53)
        6:08.21 (54.46)     6:57.44 (49.23)
 10 Ashare, Edward         62 UNAT              8:00.00    7:53.80    1  
                 50.28    1:50.67 (1:00.39)
        2:50.34 (59.67)   3:52.51 (1:02.17)
      4:55.46 (1:02.95)   5:59.12 (1:03.66)
      6:59.90 (1:00.78)     7:53.80 (53.90)
 -- Mulliken, Bill         64 IM-CE             6:19.51         NS  
 -- Muter, C W             61 SDSM-SI           5:20.00         NS  
 
                   === 65-69 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Harrison, David P      66 1776-DV           5:17.00    5:17.62   11  
                 35.05      1:13.39 (38.34)
        1:52.93 (39.54)     2:33.04 (40.11)
        3:14.39 (41.35)     3:56.08 (41.69)
        4:38.21 (42.13)     5:17.62 (39.41)
  2 Clark, Jerry           66 NCMS-NC           5:38.00    5:34.08    9  
                 38.85      1:19.41 (40.56)
        2:01.44 (42.03)     2:44.46 (43.02)
        3:26.50 (42.04)     4:09.86 (43.36)
        4:52.65 (42.79)     5:34.08 (41.43)
  3 Lauer, William J       69 GKMS-OZ           6:05.00    6:00.31    8  
                 40.88      1:25.97 (45.09)
        2:12.43 (46.46)     2:57.21 (44.78)
        3:45.13 (47.92)     4:31.27 (46.14)
        5:18.57 (47.30)     6:00.31 (41.74)
  4 Goldstein, Mel E       65 ISF-IN            6:37.30    6:07.66    7  
                 39.78      1:25.69 (45.91)
        2:15.22 (49.53)     3:05.66 (50.44)
        3:52.97 (47.31)     4:39.52 (46.55)
        5:24.43 (44.91)     6:07.66 (43.23)
  5 Medici, John C         65 O*H*-LE           6:10.00    6:12.06    6  
                 39.20      1:23.16 (43.96)
        2:09.04 (45.88)     2:56.76 (47.72)
        3:45.09 (48.33)     4:35.05 (49.96)
        5:22.98 (47.93)     6:12.06 (49.08)
  6 Fasbender, Barry A     66 STAN-PC           6:24.59    6:29.41    5  
                 44.18      1:34.69 (50.51)
        2:26.57 (51.88)     3:16.37 (49.80)
        4:07.26 (50.89)     4:56.64 (49.38)
        5:45.52 (48.88)     6:29.41 (43.89)
  7 Kirlin, Jack           65 1776-DV           6:36.30    6:40.46    4  
                 46.80      1:36.57 (49.77)
        2:28.04 (51.47)     3:18.62 (50.58)
        4:10.24 (51.62)     5:01.31 (51.07)
        5:52.82 (51.51)     6:40.46 (47.64)
  8 Murray, William T      66 NEM-NE            6:30.57    7:13.27    3  
                 45.09      1:37.91 (52.82)
        2:31.84 (53.93)     3:28.79 (56.95)
        4:23.91 (55.12)     5:21.10 (57.19)
        6:16.56 (55.46)     7:13.27 (56.71)
  9 Wunderlich, Dieter     66 BERK-NJ           7:57.96    7:15.84    2  
                 46.08      1:38.53 (52.45)
        2:36.11 (57.58)     3:33.69 (57.58)
        4:30.26 (56.57)     5:27.75 (57.49)
        6:23.05 (55.30)     7:15.84 (52.79)
 10 Bowles, Raymond T      68 UNAT              6:58.33    7:48.58    1  
                 43.90      1:37.97 (54.07)
        2:36.01 (58.04)   3:37.77 (1:01.76)
      6:48.70 (3:10.93)     7:48.58 (59.88)
 
                   === 70-74 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Lockey, Myron W        72 CMAQ-SO           6:34.50    6:33.67   11  
                 45.90      1:35.59 (49.69)
        2:28.30 (52.71)     3:20.95 (52.65)
        4:13.72 (52.77)     5:05.32 (51.60)
        5:54.27 (48.95)     6:33.67 (39.40)
  2 Smith, Christopher J   71 TYMS              6:24.00    6:34.76    9  
                 45.35      1:34.55 (49.20)
        2:27.03 (52.48)     3:18.97 (51.94)
        4:11.06 (52.09)     5:02.71 (51.65)
        5:53.87 (51.16)     6:34.76 (40.89)
  3 Hungerford, Barney     71 1776-DV           7:00.00    6:50.69    8  
                 47.44      1:38.55 (51.11)
        2:32.23 (53.68)     3:25.39 (53.16)
        4:18.43 (53.04)     5:10.60 (52.17)
        6:02.62 (52.02)     6:50.69 (48.07)
  4 Kiell, Paul J          73 GSM-NJ            6:48.00    7:06.81    7  
                 49.70      1:42.66 (52.96)
        2:37.62 (54.96)     3:32.06 (54.44)
        4:25.70 (53.64)     5:20.18 (54.48)
        6:14.35 (54.17)     7:06.81 (52.46)
  5 Dewey, Thomas          72 DCM-PV            8:10.00    8:36.66    6  
                 55.28    2:02.08 (1:06.80)
      3:08.56 (1:06.48)   4:16.92 (1:08.36)
      5:22.31 (1:05.39)   6:31.15 (1:08.84)
      7:35.36 (1:04.21)   8:36.66 (1:01.30)
  6 Jackson, Wave M        71 METR-MR           9:00.00    9:45.44    5  
                 58.40    2:01.32 (1:02.92)
      3:13.21 (1:11.89)   4:26.40 (1:13.19)
      5:48.06 (1:21.66)   7:09.85 (1:21.79)
      8:31.51 (1:21.66)   9:45.44 (1:13.93)
 
                   === 75-79 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Franks, Roger G        76 1776-DV           6:30.00    6:34.44   11  
                 45.14      1:33.79 (48.65)
        2:25.53 (51.74)     3:17.78 (52.25)
        4:07.84 (50.06)     4:57.73 (49.89)
        5:46.95 (49.22)     6:34.44 (47.49)
  2 Byers, W. Morgan       76 WMAC-WI           7:32.00    6:50.73    9  
                 47.28      1:37.59 (50.31)
        2:30.77 (53.18)     3:22.88 (52.11)
        4:15.78 (52.90)     5:07.23 (51.45)
        5:59.41 (52.18)     6:50.73 (51.32)
  3 Wolle, Jordan B        75 SDSM-SI           7:03.93    7:22.06    8  
                 45.65      1:38.03 (52.38)
        2:33.64 (55.61)     3:32.25 (58.61)
        4:31.36 (59.11)     5:29.97 (58.61)
        6:28.30 (58.33)     7:22.06 (53.76)
  4 Blake, Robert S        79 FMM-FL            7:40.52    7:28.26    7  
                 49.49      1:46.66 (57.17)
      2:46.81 (1:00.15)     3:45.67 (58.86)
        4:44.46 (58.79)     5:41.86 (57.40)
        6:38.19 (56.33)     7:28.26 (50.07)
  5 Stricker, Robert H     75 GSM-NJ            7:45.00    7:30.04    6  
                 52.04      1:48.48 (56.44)
        2:46.46 (57.98)     3:44.61 (58.15)
        4:42.61 (58.00)     5:39.58 (56.97)
        6:35.74 (56.16)     7:30.04 (54.30)
  6 Briesemeister, Richar  78 METR-MR           8:44.00    8:04.04    5  
                 58.95    2:02.26 (1:03.31)
      3:05.03 (1:02.77)   4:07.59 (1:02.56)
      5:09.13 (1:01.54)     6:08.99 (59.86)
      7:09.20 (1:00.21)     8:04.04 (54.84)
  7 Stupfel, Don L         75 SMMM-PC           8:23.00    8:09.03    4  
                 52.44    1:55.01 (1:02.57)
      2:57.75 (1:02.74)   4:01.51 (1:03.76)
        5:01.47 (59.96)   6:04.14 (1:02.67)
      7:06.34 (1:02.20)   8:09.03 (1:02.69)
  8 Luke, Elmer L          77 FMM-FL            8:30.00    8:23.09    3  
                 55.92    1:58.95 (1:03.03)
      3:00.53 (1:01.58)   4:04.60 (1:04.07)
      5:06.93 (1:02.33)   6:11.63 (1:04.70)
      7:17.50 (1:05.87)   8:23.09 (1:05.59)
  9 Ramirez-Miller, Alex   79 SPM-FL            8:29.17    8:27.00    2  
                 54.62    1:57.85 (1:03.23)
      3:04.04 (1:06.19)   4:09.17 (1:05.13)
      5:15.49 (1:06.32)   6:19.69 (1:04.20)
      7:25.29 (1:05.60)   8:27.00 (1:01.71)
 
                   === 80-84 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Edwards, James K       81 NEM-NE            7:30.00    7:53.58   11  
                 49.87    1:50.00 (1:00.13)
      2:52.12 (1:02.12)   3:54.21 (1:02.09)
      4:56.03 (1:01.82)   5:56.54 (1:00.51)
      6:57.31 (1:00.77)     7:53.58 (56.27)
  2 Cranch, John E         81 NIAG-NI          10:09.00    9:07.77    9  
               1:02.25    2:09.82 (1:07.57)
      3:20.59 (1:10.77)   4:32.27 (1:11.68)
      5:42.60 (1:10.33)   6:53.24 (1:10.64)
      8:02.96 (1:09.72)   9:07.77 (1:04.81)
 
                   === 85-89 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Guido, Dick            86 METR-MR           7:45.00    8:40.97   11  
                 57.21    2:03.03 (1:05.82)
      3:11.30 (1:08.27)   4:16.58 (1:05.28)
      5:24.10 (1:07.52)   6:30.43 (1:06.33)
      7:36.89 (1:06.46)   8:40.97 (1:04.08)
  2 Johnston, William H    85 WCM-PC           10:08.19   11:35.70    9  
               1:11.77    2:46.50 (1:34.73)
      4:34.07 (1:47.57)   6:10.57 (1:36.50)
      7:44.69 (1:34.12)   9:09.65 (1:24.96)
     10:27.70 (1:18.05)  11:35.70 (1:08.00)
 



  Event 25  Men 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
     Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
                   === 19-24 Results Timed Finals ===                    
 
 -- Young, Kevin P         24 CONN-CT           3:01.97         DQ  
                 37.50      1:18.81 (41.31)
        2:00.17 (41.36)     2:43.09 (42.92)
 
                   === 25-29 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Eaddy, Jason H         27 NEM-NE            2:15.36    2:13.88   11  
                 31.43      1:04.66 (33.23)
        1:39.27 (34.61)     2:13.88 (34.61)
  2 Fuhrhop, Keith R       26 MICH-MI           2:21.13    2:19.65    9  
                 32.91      1:07.89 (34.98)
        1:43.28 (35.39)     2:19.65 (36.37)
  3 Wriede, Gregory L      26 GSM-NJ            2:20.00    2:26.85    8  
                 31.54      1:05.68 (34.14)
        1:44.81 (39.13)     2:26.85 (42.04)
  4 Volpe, James S         27 UNAT              2:45.42    2:30.39    7  
                 33.78      1:10.98 (37.20)
        1:50.62 (39.64)     2:30.39 (39.77)
  5 Caldas, Hugo           26 GOST-OH           2:37.90    2:35.26    6  
                 35.87      1:13.43 (37.56)
        1:53.84 (40.41)     2:35.26 (41.42)
  6 Bate, Andrew E         26 GAJA-GA           2:43.42    2:37.17    5  
                 35.81      1:15.35 (39.54)
        1:56.39 (41.04)     2:37.17 (40.78)
 
                   === 30-34 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Farrell, Andrew J      33 NCMS-NC           2:20.95    2:20.92   11  
                 33.17      1:08.43 (35.26)
        1:44.85 (36.42)     2:20.92 (36.07)
  2 Roddin, Jeffrey H      34 ANCM-PV           2:24.07    2:23.81    9  
                 33.78      1:09.86 (36.08)
        1:47.20 (37.34)     2:23.81 (36.61)
  3 Kohlmeier, Brian B     34 SCAM-PC           2:30.00    2:27.78    8  
                 34.66      1:12.19 (37.53)
        1:49.99 (37.80)     2:27.78 (37.79)
  4 McClure, Rab H         34 VMST-VA           2:34.83    2:28.88    7  
                 35.38      1:12.74 (37.36)
        1:51.02 (38.28)     2:28.88 (37.86)
 -- Baechtiger, Walter M   30 TAM-PC            2:30.00         DQ  
                 33.85      1:10.12 (36.27)
        1:47.93 (37.81)     2:25.74 (37.81)
 -- Allison, Bob           32 METR-MR           2:45.65         NS  
 
                   === 35-39 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Karnaugh, Ronald D     37 TRIT-NJ           2:09.26    2:10.93   11  
                 30.92      1:04.46 (33.54)
        1:38.43 (33.97)     2:10.93 (32.50)
  2 Elshafei, Emad H       37 TERR-PV           2:25.00    2:21.19    9  
                 34.32      1:10.64 (36.32)
        1:46.25 (35.61)     2:21.19 (34.94)
  3 Black, Christopher L   37 UNAT              2:23.00    2:21.39    8  
                 33.64      1:08.86 (35.22)
        1:45.31 (36.45)     2:21.39 (36.08)
  4 Powers, David R        36 METR-MR           2:18.50    2:21.57    7  
                 32.32      1:07.60 (35.28)
        1:44.96 (37.36)     2:21.57 (36.61)
  5 McGiffin, Chris D      37 GSM-NJ            2:34.94    2:37.83    6  
                 36.69      1:18.00 (41.31)
        1:57.58 (39.58)     2:37.83 (40.25)
  6 Koppenhaver, Ken D     35 NIAG-NI           2:40.00    2:38.51    5  
                 38.42      1:18.47 (40.05)
        1:59.01 (40.54)     2:38.51 (39.50)
  7 Schiesl, Michael       37 NIAG-NI           2:40.00    2:39.70    4  
                 37.18      1:17.82 (40.64)
        1:59.09 (41.27)     2:39.70 (40.61)
  8 Werlinich, Greg S      39 BDGR-MR           2:30.00    2:39.99    3  
                 36.95      1:16.39 (39.44)
        1:58.12 (41.73)     2:39.99 (41.87)
  9 Gale, Andrew J         37 VMST-VA           2:38.19    2:43.01    2  
                 37.40      1:19.48 (42.08)
        2:00.41 (40.93)     2:43.01 (42.60)
 10 Briggs, Jonathan H     37 GSM-NJ            2:35.31    2:43.85    1  
                 38.62      1:20.44 (41.82)
        2:03.18 (42.74)     2:43.85 (40.67)
 11 Donovan, Kevin M       38 JWM-DV            2:44.24    2:44.10  
                 37.96      1:19.42 (41.46)
        2:02.63 (43.21)     2:44.10 (41.47)
 12 Vankuilenburg, Scott   38 NEM-NE            2:51.01    2:44.79  
                 38.47      1:19.32 (40.85)
        2:02.14 (42.82)     2:44.79 (42.65)
 13 Robertson, Ken M       38 1776-DV           2:54.41    2:49.64  
                 41.00      1:23.43 (42.43)
        2:06.96 (43.53)     2:49.64 (42.68)
 -- Palen, Sean G          35 GSM-NJ            2:46.67         DQ  
                 39.84      1:25.08 (45.24)
        2:13.86 (48.78)     3:02.11 (48.25)
 
                   === 40-44 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Battle, Glenn          42 UNAT              2:24.80    2:22.70   11  
                 33.99      1:10.07 (36.08)
        1:46.73 (36.66)     2:22.70 (35.97)
  2 Benner, Tord E         44 NOVA-SP           2:48.00    2:36.01    9  
                 35.82      1:17.41 (41.59)
        1:56.82 (39.41)     2:36.01 (39.19)
  3 Greene, Christopher C  41 GAJA-GA           2:36.00    2:36.70    8  
                 36.71      1:16.26 (39.55)
        1:57.42 (41.16)     2:36.70 (39.28)
  4 Lebeau, Stephen        42 UNAT              2:51.33    2:44.13    7  
                 37.35      1:18.19 (40.84)
        2:00.59 (42.40)     2:44.13 (43.54)
  5 Mangrum, John          40 NCMS-NC           2:44.86    2:46.29    6  
                 39.76      1:21.18 (41.42)
        2:04.32 (43.14)     2:46.29 (41.97)
  6 Kolb, Karl A           42 NEM-NE            2:49.00    2:57.62    5  
                 42.01      1:27.28 (45.27)
        2:13.35 (46.07)     2:57.62 (44.27)
  7 Greenstein, Steven     42 REB               3:05.00    3:21.83    4  
                 44.97      1:35.66 (50.69)
        2:26.95 (51.29)     3:21.83 (54.88)
 -- Wasko, Frank A         43 NOVA-SP           2:39.00         DQ  
                 35.45      1:13.84 (38.39)
        1:52.47 (38.63)     2:31.98 (39.51)
 -- Sheil, Harry           43 GSM-NJ            2:30.00         NS  
 
                   === 45-49 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Musial, Wieslaw        46 WTPM              2:20.00    2:18.61W  11  
                 33.40      1:08.64 (35.24)
        1:44.20 (35.56)     2:18.61 (34.41)
  2 Lehman, Fritz E        45 NCMS-NC           2:20.00    2:19.07W   9  
                 32.26      1:07.19 (34.93)
        1:43.20 (36.01)     2:19.07 (35.87)
  3 Shake, Scott D         45 ARIZ-AZ           2:17.10    2:19.18W   8  
                 34.44      1:09.83 (35.39)
        1:45.37 (35.54)     2:19.18 (33.81)
  4 Specht, William L      45 SPM               2:22.00    2:20.14W   7  
                 32.42      1:08.32 (35.90)
        1:44.20 (35.88)     2:20.14 (35.94)
  5 Godfrey, Alan F        46 DCAC-PV           2:27.23    2:27.82    6  
                 35.27      1:12.45 (37.18)
        1:50.59 (38.14)     2:27.82 (37.23)
  6 Arcuni, Philip W       45 MELO-PC           2:34.96    2:29.58    5  
                 34.80      1:12.18 (37.38)
        1:51.06 (38.88)     2:29.58 (38.52)
  7 Bliss, Thomas G        49 SPCO-FL           2:33.50    2:30.76    4  
                 35.20      1:13.61 (38.41)
        1:51.93 (38.32)     2:30.76 (38.83)
  8 Klein, Jonathan E      46 NCMS-NC           2:27.87    2:31.22    3  
                 34.31      1:13.25 (38.94)
        1:52.49 (39.24)     2:31.22 (38.73)
  9 Chappell, Richard W    47 1776-DV           2:34.38    2:31.44    2  
                 35.20      1:12.58 (37.38)
        1:52.02 (39.44)     2:31.44 (39.42)
 10 Alexander, Mark E      45 NEM-NE            2:31.20    2:33.39    1  
                 35.84      1:14.32 (38.48)
        1:53.97 (39.65)     2:33.39 (39.42)
 11 Humphreys, Jeffery L   48 NIAG-NI           2:45.00    2:46.29  
                 39.43      1:21.79 (42.36)
        2:05.25 (43.46)     2:46.29 (41.04)
 12 Louie, Jamie           46 RMM-CO            2:48.55    2:46.38  
                 38.71      1:21.12 (42.41)
        2:04.31 (43.19)     2:46.38 (42.07)
 13 Maggion, Andrew F      47 GSM-NJ            2:50.50    2:48.00  
                 38.11      1:20.55 (42.44)
        2:03.29 (42.74)     2:48.00 (44.71)
 14 Niemi, Kenneth A       48 GSM-NJ            2:41.40    2:49.90  
                 38.35      1:20.72 (42.37)
        2:05.73 (45.01)     2:49.90 (44.17)
 15 Ludwick, Bill R        45 UNAT              2:45.50    2:55.56  
                 39.24      1:23.02 (43.78)
        2:08.26 (45.24)     2:55.56 (47.30)
 -- Marks, Ronald L        45 1776-DV           2:42.44         NS  
 
                   === 50-54 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Fetters, Paul A        50 DCRP-PV           2:32.00    2:27.45   11  
                 36.03      1:13.09 (37.06)
        1:51.14 (38.05)     2:27.45 (36.31)
  2 Perout, Jeffrey J      50 GSC-FL            2:36.00    2:30.10    9  
                 35.40      1:13.85 (38.45)
        1:52.63 (38.78)     2:30.10 (37.47)
  3 Pugliese, Mark D       51 DCRP-PV           2:32.73    2:32.53    8  
                 34.28      1:12.78 (38.50)
        1:53.11 (40.33)     2:32.53 (39.42)
  4 Farley, Fred           50 RINC-PC           2:40.50    2:34.87    7  
                 36.74      1:15.91 (39.17)
        1:55.04 (39.13)     2:34.87 (39.83)
  5 Bright, David C        50 NEM-NE            2:37.03    2:34.90    6  
                 35.93      1:15.77 (39.84)
        1:55.48 (39.71)     2:34.90 (39.42)
  6 Courtney, Jack W       50 NEM-NE            2:38.50    2:40.10    5  
                 36.22      1:15.98 (39.76)
        1:58.53 (42.55)     2:40.10 (41.57)
  7 Thompson, Frank L      52 MICH-MI           2:40.00    2:40.31    4  
                 37.70      1:18.34 (40.64)
        1:59.32 (40.98)     2:40.31 (40.99)
  8 Owen, David H          51 GOLD-FG           2:40.00    2:41.94    3  
                 39.33      1:20.16 (40.83)
        2:01.67 (41.51)     2:41.94 (40.27)
  9 Warner, Frank          54 TYR-MN            2:43.00    2:47.90    2  
                 39.62      1:22.35 (42.73)
        2:05.91 (43.56)     2:47.90 (41.99)
 10 Kornblatt, Daniel S    54 NIAG-NI           2:52.00    2:50.70    1  
                 40.25      1:23.89 (43.64)
        2:08.28 (44.39)     2:50.70 (42.42)
 11 Levinson, David A      53 RINC-PC           2:55.00    2:52.02  
                 41.48      1:25.13 (43.65)
        2:10.11 (44.98)     2:52.02 (41.91)
 12 Einsidler, Jon E       52 CONN-CT           2:55.00    2:59.13  
                 42.20      1:26.90 (44.70)
        2:12.50 (45.60)     2:59.13 (46.63)
 13 Cowing, John M         54 MICH-MI           3:00.00    3:08.94  
                 44.63      1:31.75 (47.12)
        2:20.43 (48.68)     3:08.94 (48.51)
 14 Suzuki, Akira M        50 METR-MR           3:30.00    3:31.23  
                 48.34      1:40.10 (51.76)
        2:35.44 (55.34)     3:31.23 (55.79)
 
                   === 55-59 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Spieker, R. Tod        55 TOC-PC            2:29.05    2:30.82W  11  
                 35.32      1:12.58 (37.26)
        1:52.07 (39.49)     2:30.82 (38.75)
  2 Wilder, Hugh           56 PALM-SC           2:35.00    2:39.15    9  
                 36.04      1:15.50 (39.46)
        1:57.21 (41.71)     2:39.15 (41.94)
  3 Harrison, Lonny W      55 DCM-PV            2:49.30    2:42.98    8  
                 38.66      1:19.14 (40.48)
        2:01.18 (42.04)     2:42.98 (41.80)
  4 Schwartz, Marvin B     55 ARKM-AR           2:50.00    2:48.63    7  
                 40.17      1:22.50 (42.33)
        2:06.05 (43.55)     2:48.63 (42.58)
  5 Arneson, Gaard         55 MICH-MI           2:57.20    3:02.90    6  
                 43.41      1:29.64 (46.23)
        2:17.78 (48.14)     3:02.90 (45.12)
  6 Eger, Laszlo J         58 NEM-NE            3:05.00    3:05.31    5  
                 42.29      1:30.23 (47.94)
        2:17.19 (46.96)     3:05.31 (48.12)
  7 King, Bill             59 MCMS              3:15.00    3:07.41    4  
                 43.69      1:30.62 (46.93)
        2:20.01 (49.39)     3:07.41 (47.40)
  8 Song, Mingjie          56 NEM-NE            3:21.95    3:21.38    3  
                 45.25      1:36.27 (51.02)
        2:27.29 (51.02)     3:21.38 (54.09)
 
                   === 60-64 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Roddin, Hugh J         61 ANCM-PV           2:58.00    2:52.57   11  
                 43.53      1:27.63 (44.10)
        2:11.73 (44.10)     2:52.57 (40.84)
  2 Rupert, Bill           60 MESC-NE           2:58.00    2:55.82    9  
                 39.52      1:23.71 (44.19)
        2:10.14 (46.43)     2:55.82 (45.68)
  3 Quigley, George J      63 ISF-IN            2:59.40    3:00.59    8  
                 43.46      1:29.39 (45.93)
        2:16.15 (46.76)     3:00.59 (44.44)
  4 Murray, Harold J       62 HLJ-FL            3:21.37    3:09.92    7  
                 42.41      1:31.47 (49.06)
        2:21.33 (49.86)     3:09.92 (48.59)
  5 Tulenko, Tom           61 1776-DV           3:10.00    3:14.79    6  
                 45.63      1:34.70 (49.07)
        2:26.09 (51.39)     3:14.79 (48.70)
  6 Monahan, Richard S     62 SOFM-MR           3:54.00    3:41.41    5  
                 53.42      1:50.52 (57.10)
        2:47.28 (56.76)     3:41.41 (54.13)
  7 Tobin, John C          60 RMM-CO            3:32.00    3:44.17    4  
                 51.50      1:48.80 (57.30)
        2:46.01 (57.21)     3:44.17 (58.16)
  8 Kovary, Steven A       62 SOBA-SP           2:50.00    3:44.20    3  
                 53.32      1:48.79 (55.47)
        2:48.64 (59.85)     3:44.20 (55.56)
  9 Whitten, Phillip       60 ARIZ-AZ           3:50.50    3:57.43    2  
                 55.01    1:55.16 (1:00.15)
      3:00.58 (1:05.42)     3:57.43 (56.85)
 -- Mulliken, Bill         64 IM-CE             3:28.63         NS  
 -- Hale, Art              61 UNAT              5:28.19         NS  
 
                   === 65-69 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Smith, John C.         65 SWIM-FL           3:10.00    2:58.84   11  
                 42.45      1:28.66 (46.21)
        2:14.32 (45.66)     2:58.84 (44.52)
  2 Mennen, Marty A        67 ISF-IN            3:05.00    3:03.34    9  
                 44.77      1:32.23 (47.46)
        2:20.04 (47.81)     3:03.34 (43.30)
  3 Dykstra, Bill D        66 GOLD-FG           3:11.55    3:13.19    8  
                 43.86      1:32.13 (48.27)
        2:23.43 (51.30)     3:13.19 (49.76)
  4 Medici, John C         65 O*H*-LE           3:26.00    3:30.24    7  
                 49.39    3:30.10 (2:40.71)
         3:30.24 (0.14)                    
  5 Thayer, George D       67 OREG-OR           3:32.00    3:32.50    6  
                 49.38      1:43.21 (53.83)
        2:39.69 (56.48)     3:32.50 (52.81)
  6 Murray, William T      66 NEM-NE            3:16.52    3:37.01    5  
                 49.61      1:45.31 (55.70)
        2:42.13 (56.82)     3:37.01 (54.88)
  7 Lathi, Amar G          67 FMM-FL            3:24.00    3:57.73    4  
                 54.52    1:55.64 (1:01.12)
      3:00.36 (1:04.72)     3:57.73 (57.37)
  8 Hurley, John T         66 ADMS-AD           6:06.00    6:27.04    3  
               1:23.00    3:07.18 (1:44.18)
      4:47.18 (1:40.00)   6:27.04 (1:39.86)
 
                   === 70-74 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Rapperport, Alan S     70 GOLD-FG           3:15.00    3:14.70   11  
                 44.21      1:31.65 (47.44)
        2:22.79 (51.14)     3:14.70 (51.91)
  2 Mitchell, Clarke E.    71 NCMS-NC           3:40.00    3:17.15    9  
                 43.62      1:31.94 (48.32)
        2:24.82 (52.88)     3:17.15 (52.33)
  3 Kiell, Paul J          73 GSM-NJ            3:27.83    3:36.15    8  
                 52.95      1:48.02 (55.07)
        2:43.58 (55.56)     3:36.15 (52.57)
  4 Gfroerer, George L     70 GAJA-GA           3:40.88    3:39.91    7  
                 50.44      1:48.07 (57.63)
        2:46.27 (58.20)     3:39.91 (53.64)
  5 Weatherbee, Charles E  71 FMM-FL            3:58.40    3:57.53    6  
                 55.42    1:57.99 (1:02.57)
      3:00.12 (1:02.13)     3:57.53 (57.41)
  6 Grohe, William E       70 USF-PC            4:09.41    3:58.51    5  
                 54.05    1:55.12 (1:01.07)
      2:59.10 (1:03.98)     3:58.51 (59.41)
  7 Salmon, Russell O      70 DOC-IN            3:57.33    4:07.48    4  
                 59.07      1:58.96 (59.89)
      3:04.15 (1:05.19)   4:07.48 (1:03.33)
  8 Welch, Arthur C        71 OREG-OR           4:15.00    4:24.04    3  
               1:00.28    2:07.31 (1:07.03)
      3:16.92 (1:09.61)   4:24.04 (1:07.12)
  9 Fischl, Robert         72 GSM-NJ            4:15.75    4:29.19    2  
               1:01.11    2:08.53 (1:07.42)
      3:20.91 (1:12.38)   4:29.19 (1:08.28)
 
                   === 75-79 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Franks, Roger G        76 1776-DV           3:20.00    3:27.54   11  
                 49.52      1:42.61 (53.09)
        2:37.64 (55.03)     3:27.54 (49.90)
  2 Hutinger, Paul         79 FMM-FL            3:50.00    3:43.70    9  
                 52.22      1:51.13 (58.91)
        2:49.18 (58.05)     3:43.70 (54.52)
  3 Webster, Dale A        77 ARIZ-AZ           3:42.25    3:43.95    8  
                                1:52.07 ( )
        2:51.51 (59.44)     3:43.95 (52.44)
  4 Haynes, William F      77 GSM-NJ            3:35.00    3:53.09    7  
                 56.80    1:57.27 (1:00.47)
      2:57.96 (1:00.69)     3:53.09 (55.13)
  5 Byers, W. Morgan       76 WMAC-WI           4:11.00    4:05.81    6  
                 57.21    1:59.04 (1:01.83)
      3:02.96 (1:03.92)   4:05.81 (1:02.85)
  6 Luke, Elmer L          77 FMM-FL            4:15.00    4:08.65    5  
                 57.18    2:00.82 (1:03.64)
      3:03.93 (1:03.11)   4:08.65 (1:04.72)
  7 Stupfel, Don L         75 SMMM-PC           4:36.00    4:25.87    4  
               1:04.43    2:15.08 (1:10.65)
      3:23.34 (1:08.26)   4:25.87 (1:02.53)
  8 Ramirez-Miller, Alex   79 SPM-FL            4:40.16    4:57.44    3  
               1:07.26    4:57.44 (3:50.18)
 -- Melick, George F.      79 GSM-NJ            4:20.00         DQ  
                 59.39    2:05.61 (1:06.22)
      3:11.85 (1:06.24)   4:13.24 (1:01.39)
 -- Jones, Glynn           78 TOC-PC            5:50.44         NS  
 
                   === 80-84 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Holmes, Rogers B       82 HLJ-FL            4:01.00    3:54.47   11  
                 52.77      1:51.91 (59.14)
      2:54.10 (1:02.19)   3:54.47 (1:00.37)
  2 Pavone, Gaetano        81 METR-MR           3:51.40    4:07.43    9  
                 58.04    2:01.54 (1:03.50)
      3:06.66 (1:05.12)   4:07.43 (1:00.77)
  3 Edwards, James K       81 NEM-NE            4:03.00    4:14.75    8  
                 58.11    2:04.42 (1:06.31)
      3:12.23 (1:07.81)   4:14.75 (1:02.52)
  4 Webb, Clarence         81 1776-DV           4:25.00    4:18.53    7  
               1:00.10    2:04.80 (1:04.70)
      3:13.86 (1:09.06)   4:18.53 (1:04.67)
  5 Woods, John M          80 UNAT              4:30.00    4:25.73    6  
               1:01.67    2:11.40 (1:09.73)
      3:22.78 (1:11.38)   4:25.73 (1:02.95)
  6 Cranch, John E         81 NIAG-NI           4:40.00    4:27.32    5  
               1:01.08    2:09.91 (1:08.83)
      3:18.60 (1:08.69)   4:27.32 (1:08.72)
  7 Garsoe, Norman D       80 1776-DV           4:45.00    4:37.06    4  
               1:04.69    2:15.14 (1:10.45)
      3:26.71 (1:11.57)   4:37.06 (1:10.35)
  8 Lynch, Walter A        82 METR-MR           4:52.00    4:50.60    3  
               1:05.42    2:22.84 (1:17.42)
      3:36.45 (1:13.61)   4:50.60 (1:14.15)
  9 Ouchakof, Vladimir     80 CONN-CT           6:00.00    6:11.14    2  
               1:22.52    2:58.60 (1:36.08)
      4:36.70 (1:38.10)   6:11.14 (1:34.44)
 
                   === 85-89 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Guido, Dick            86 METR-MR           4:07.00    4:58.87   11  
               1:10.40    2:27.00 (1:16.60)
      3:45.68 (1:18.68)   4:58.87 (1:13.19)
 
 
 


Event 26  Women 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
     Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
                   === 19-24 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Morris, Alexis L       21 GAJA-GA           2:53.54    2:54.11   11  
                 41.10      1:24.57 (43.47)
        2:09.88 (45.31)     2:54.11 (44.23)
 -- Silverman, Allie D     20 METR-MR           3:20.30         DQ  
                 53.21    3:38.94 (2:45.73)
 -- Drake, Whitney M       24 REDT-MR           3:25.00         NS  
 
                   === 25-29 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Mooney, Jenny L        26 NEM-NE            2:29.18    2:27.37   11  
                 34.36      1:11.37 (37.01)
        1:48.90 (37.53)     2:27.37 (38.47)
  2 Wriede, Michelle M     27 GSM-NJ            2:45.00    2:52.59    9  
                 38.49      1:20.88 (42.39)
        2:06.41 (45.53)     2:52.59 (46.18)
 
                   === 30-34 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Easton, Sandie         34 TOC-PC            2:33.07    2:30.66   11  
                 36.06      1:13.19 (37.13)
        1:52.21 (39.02)     2:30.66 (38.45)
  2 Smiley, Sunny C        33 H2O-GU            2:32.50    2:39.18    9  
                 36.75      1:16.34 (39.59)
        1:57.66 (41.32)     2:39.18 (41.52)
  3 Coll, Bridget          33 GSM-NJ            2:35.00    2:42.23    8  
                 37.90      1:18.01 (40.11)
        2:00.05 (42.04)     2:42.23 (42.18)
  4 Weiss, Amy K           31 ANCM-PV           2:45.00    2:53.34    7  
                 40.63      1:24.26 (43.63)
        2:08.55 (44.29)     2:53.34 (44.79)
  5 Stein, Caroline F      33 PAFC-DV           2:58.51    2:55.22    6  
                 41.23      1:25.43 (44.20)
        2:11.10 (45.67)     2:55.22 (44.12)
  6 Gulla, Tara L          30 NEM-NE            3:10.00    3:12.33    5  
                 42.87      1:32.17 (49.30)
        2:22.85 (50.68)     3:12.33 (49.48)
  7 Rees, Karla E          31 MVM-PC            3:14.81    3:15.12    4  
                 46.19      1:36.28 (50.09)
        2:26.69 (50.41)     3:15.12 (48.43)
 
                   === 35-39 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Luallen, Andrea L      38 ANCM-PV           2:34.56    2:37.58   11  
                 36.63      1:16.03 (39.40)
        1:56.79 (40.76)     2:37.58 (40.79)
  2 Buscaglia, Caycee P    38 VMST-VA           2:49.63    2:56.02    9  
                 40.98      1:25.85 (44.87)
        2:11.99 (46.14)     2:56.02 (44.03)
  3 Thiel, Susan M         35 GSM-NJ            2:55.60    2:58.06    8  
                 40.55      1:24.60 (44.05)
        2:11.96 (47.36)     2:58.06 (46.10)
  4 Gadd, Joanne M         38 1776-DV           4:00.00    3:48.06    7  
                 51.57      1:49.22 (57.65)
        2:49.14 (59.92)     3:48.06 (58.92)
 -- Shuck, Susie           38 ISF-IN            2:53.31         DQ  
                 39.85      1:23.73 (43.88)
        2:10.51 (46.78)     2:56.61 (46.10)
 
                   === 40-44 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Portman, Jennifer J    41 GSM-NJ            2:42.00    2:41.17   11  
                 36.85      1:17.25 (40.40)
        1:59.68 (42.43)     2:41.17 (41.49)
  2 DeLozier, Anna R       40 WRA-GA            2:53.59    2:48.69    9  
                 39.03      1:21.42 (42.39)
        2:05.16 (43.74)     2:48.69 (43.53)
  3 Stott, Kim             44 NCMS-NC           3:05.84    3:02.17    8  
                 42.57      1:29.18 (46.61)
        2:16.34 (47.16)     3:02.17 (45.83)
  4 Jaeger, Debbie K       41 VMST-VA           3:08.46    3:03.98    7  
                 42.76      1:28.98 (46.22)
        2:17.32 (48.34)     3:03.98 (46.66)
 -- Williamson, Kay        42 MARY-MD           3:01.90         NS  
 
                   === 45-49 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Einsidler, Karen L.    47 CONN-CT           2:42.00    2:41.34   11  
                 37.85      1:18.41 (40.56)
        2:00.42 (42.01)     2:41.34 (40.92)
  2 Cavanaugh, Debbie D    45 GOLD-FG           2:53.00    2:48.14    9  
                 39.29      1:21.45 (42.16)
        2:04.64 (43.19)     2:48.14 (43.50)
  3 Early, Marilyn E       46 MICH-MI           2:55.00    2:53.71    8  
                 40.38      1:24.14 (43.76)
        2:09.91 (45.77)     2:53.71 (43.80)
  4 Pujalet-Devitt, Miche  46 GOST-OH           2:57.88    2:55.67    7  
                 41.23      1:25.91 (44.68)
        2:11.00 (45.09)     2:55.67 (44.67)
  5 Webb, Patricia A       46 1776-DV           2:59.53    2:56.83    6  
                 42.61      1:27.61 (45.00)
        2:13.12 (45.51)     2:56.83 (43.71)
  6 Bancks, Jean A         47 HLJ-FL            3:15.00    2:58.69    5  
                 41.18      1:27.01 (45.83)
        2:13.10 (46.09)     2:58.69 (45.59)
  7 Ziegler, Jane E        49 1776-DV           3:00.00    2:58.91    4  
                 41.29      1:27.81 (46.52)
        2:13.75 (45.94)     2:58.91 (45.16)
  8 Nisley-Black, Karla    48 NEM-NE            3:03.00    3:10.19    3  
                 43.53      1:30.26 (46.73)
        2:20.61 (50.35)     3:10.19 (49.58)
  9 Quinn, Phyllis E.      48 TOC-PC            3:10.00    3:12.95    2  
                 45.65      1:35.20 (49.55)
        2:24.49 (49.29)     3:12.95 (48.46)
 10 Braaten, Kitten        48 VMST-VA           3:20.85    3:18.06    1  
                 47.04      1:36.41 (49.37)
        2:27.64 (51.23)     3:18.06 (50.42)
 11 Watson, Lisa L         49 GAJA-GA           3:28.49    3:26.14  
                 49.41      1:41.33 (51.92)
        2:32.98 (51.65)     3:26.14 (53.16)
 
                   === 50-54 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Laborwit, Anne G       53 GOLD-FG           3:10.00    3:03.31   11  
                 42.84      1:29.03 (46.19)
        2:17.38 (48.35)     3:03.31 (45.93)
  2 Trebesiner, Karlene    50 ISF-IN            3:24.00    3:09.71    9  
                 44.02      1:31.64 (47.62)
        2:21.24 (49.60)     3:09.71 (48.47)
  3 Surdoval, Nancy J      50 WPM               3:21.00    3:14.32    8  
                 45.04      1:34.72 (49.68)
        2:26.08 (51.36)     3:14.32 (48.24)
  4 Anderson-Burns, Rorie  52 GOLD-FG           3:25.00    3:15.02    7  
                 46.75      1:36.07 (49.32)
        2:26.64 (50.57)     3:15.02 (48.38)
  5 Walsh Beilman, Stepha  54 1776-DV           3:11.30    3:18.83    6  
                 47.31      1:37.40 (50.09)
        2:28.56 (51.16)     3:18.83 (50.27)
 
                   === 55-59 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Pohlmann, Mary M       58 IM-CE             3:13.64    3:12.62   11  
                 45.22      1:33.53 (48.31)
        2:23.64 (50.11)     3:12.62 (48.98)
  2 Barry, Marcia L        55 VMST-VA           3:18.00    3:13.76    9  
                 47.30      1:36.27 (48.97)
        2:26.14 (49.87)     3:13.76 (47.62)
  3 Mitchell, Jeannie R    57 NCMS-NC           3:19.11    3:19.46    8  
                 45.98      1:36.80 (50.82)
        2:29.54 (52.74)     3:19.46 (49.92)
  4 Casey, Kathrine J.     55 PNA-PN            3:25.76    3:20.65    7  
                 47.00      1:38.18 (51.18)
        2:30.25 (52.07)     3:20.65 (50.40)
  5 Gram, Jane Y           57 NIAG-NI           3:34.40    3:28.98    6  
                 48.69      1:43.33 (54.64)
        2:38.38 (55.05)     3:28.98 (50.60)
  6 Lecarreaux, Sue        58 METR-MR           3:40.00    3:43.96    5  
                 52.46      1:49.76 (57.30)
        2:47.17 (57.41)     3:43.96 (56.79)
 
                   === 60-64 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Pronk, Bonnie L        61 MSBC              3:05.69    3:04.51N  11  
                 43.63      1:30.89 (47.26)
        2:19.50 (48.61)     3:04.51 (45.01)
  2 Lund, Lynne H          63 SDSM-SI           3:38.00    3:31.04    9  
                 48.11      1:42.25 (54.14)
        2:38.22 (55.97)     3:31.04 (52.82)
  3 Hlavacek, Ida M        61 DCM-PV            3:38.28    3:46.77    8  
                 53.12      1:51.01 (57.89)
        2:49.69 (58.68)     3:46.77 (57.08)
  4 Kirkendall, Nancy J    60 DCM-PV            3:52.00    4:00.25    7  
                 58.02    2:01.12 (1:03.10)
      3:02.74 (1:01.62)     4:00.25 (57.51)
  5 Hutinger, Margie       63 FMM-FL            4:57.98    5:07.31    6  
               1:12.79    2:30.50 (1:17.71)
      3:50.38 (1:19.88)   5:07.31 (1:16.93)
 
                   === 65-69 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Livingston, Susan W    65 NEM-NE            3:30.00    3:31.86   11  
                 50.07      1:42.17 (52.10)
        2:37.77 (55.60)     3:31.86 (54.09)
  2 Newell, Sally          66 NCMS-NC           3:32.32    3:40.63    9  
                 50.65      1:47.63 (56.98)
        2:45.38 (57.75)     3:40.63 (55.25)
  3 Zaremski, Barbara M    66 DCM-PV            3:56.63    3:58.21    8  
                 53.91    1:55.57 (1:01.66)
      2:57.48 (1:01.91)   3:58.21 (1:00.73)
  4 Walker, Laura S.       66 VMST-VA           4:20.59    4:02.03    7  
                 57.59    1:59.22 (1:01.63)
      3:02.71 (1:03.49)     4:02.03 (59.32)
  5 Gogola, Laura J        67 MICH-MI           4:58.48    4:42.53    6  
               1:03.79    2:19.64 (1:15.85)
      3:34.63 (1:14.99)   4:42.53 (1:07.90)
 -- Griffin, Lucille       65 VMST-VA           3:54.35         DQ  
                 52.70      1:50.69 (57.99)
        2:50.67 (59.98)     3:46.68 (56.01)
 -- Clobes, Francine Y     65 1776-DV           6:37.00         DQ  
               1:55.24    3:58.97 (2:03.73)
      5:59.78 (2:00.81)   7:55.29 (1:55.51)
 
                   === 70-74 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Gaschke, Lida A        71 METR-MR           4:04.62    4:03.71   11  
                 58.85      1:58.57 (59.72)
      3:01.88 (1:03.31)   4:03.71 (1:01.83)
  2 Eisele, Sylvia         74 SWIM-FL           4:15.32    4:11.08    9  
                 58.18    2:02.64 (1:04.46)
      3:09.24 (1:06.60)   4:11.08 (1:01.84)
  3 Robbins-Bonitz, Suzan  70 NCMS-NC           4:14.07    4:11.91    8  
                 56.91    2:01.28 (1:04.37)
      3:07.45 (1:06.17)   4:11.91 (1:04.46)
  4 Olsen, Lois E          71 1776-DV           4:51.24    4:43.99    7  
               1:08.49    2:17.39 (1:08.90)
      3:30.14 (1:12.75)   4:43.99 (1:13.85)
 -- Rucker, Joan T         72 1776-DV           5:20.39         NS  
 
                   === 75-79 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Lorenzi, Betty S       76 WMAC-WI           3:44.55    3:53.58   11  
  2 Menges, Margaret       77 AMAM-AM           4:48.63    4:32.66    9  
               1:02.53    2:12.24 (1:09.71)
      3:23.25 (1:11.01)   4:32.66 (1:09.41)
  3 Hagan, Marianna M      75 1776-DV           4:43.63    4:37.01    8  
               1:08.62    2:18.66 (1:10.04)
      3:30.38 (1:11.72)   4:37.01 (1:06.63)
  4 Wolle, Marian D        75 SDSM-SI           5:15.34    5:39.98    7  
               1:19.94    2:46.19 (1:26.25)
      4:13.90 (1:27.71)   5:39.98 (1:26.08)
  5 Stupfel, Gloria M      77 SMMM-PC           5:37.00    5:42.44    6  
               1:20.69    2:49.00 (1:28.31)
      4:15.10 (1:26.10)   5:42.44 (1:27.34)
 -- McIntyre, Joan C       75 NEM-NE            4:45.00         NS  
 
                   === 80-84 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Cederlund, Bunny       82 SPCO-FL           3:59.73    4:17.31   11  
                 59.79    2:06.95 (1:07.16)
      3:16.78 (1:09.83)   4:17.31 (1:00.53)
  2 Merryman, Jeanne D     80 1776-DV           4:53.11    4:46.49    9  
               1:09.92    2:25.78 (1:15.86)
      3:38.29 (1:12.51)   4:46.49 (1:08.20)
 -- McCall, Catherine      82 UNAT              5:43.00         NS  
 
                   === 85-89 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Lenk-Zigler, Maria     88 NMMS-NM           5:50.00    5:06.95   11  
               1:11.53    2:31.53 (1:20.00)
      3:50.42 (1:18.89)   5:06.95 (1:16.53)
 
  

 Event 27  Men 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
     Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
                   === 19-24 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Buren, Paul            23 GSM-NJ              55.50      54.06   11  
                 26.27        54.06 (27.79)
  2 Nonaka, Andy J         24 WCM-PC              57.47      55.50    9  
                 27.21        55.50 (28.29)
  3 Uybarreta, Thomas G    24 FINS-DV           1:00.77      58.33    8  
                 27.89        58.33 (30.44)
  4 Young, Kevin P         24 CONN-CT             59.05      58.75    7  
                 28.40        58.75 (30.35)
  5 Gould, Harold S        24 UNAT                59.00      59.17    6  
                 27.50        59.17 (31.67)
  6 Li, Kelvin             20 GSM-NJ            1:00.55      59.58    5  
                 28.15        59.58 (31.43)
  7 Meer, Jonathan         23 GSM-NJ              57.78      59.87    4  
                 29.46        59.87 (30.41)
 -- Uchitel, Dmitry        23 SWM-SP            1:08.39         NS  
 
                   === 25-29 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Conway, Adam M         25 SDSM-SI             54.32      54.13   11  
                 25.64        54.13 (28.49)
  2 Fletcher, Van          28 UNAT                55.54      54.94    9  
                 25.84        54.94 (29.10)
  3 Kato, Daichi           25 GSM-NJ              58.50      55.24    8  
                 26.63        55.24 (28.61)
  4 Munson, Richard S      28 TRIT-NJ             57.00      56.78    7  
                 26.57        56.78 (30.21)
  5 Bowker, Dane K         29 SSLM-SI             57.65      57.34    6  
                 27.44        57.34 (29.90)
  6 Scozzaro, Gian J       29 NEM-NE              57.10      57.64    5  
                 27.48        57.64 (30.16)
  7 Schnute, Justin C      28 NCMS-NC             58.06      58.06    4  
                 27.26        58.06 (30.80)
  8 Fuhrhop, Keith R       26 MICH-MI             58.21      58.07    3  
                 28.04        58.07 (30.03)
  9 Byrne, Joseph H        27 METR-MR           1:02.50      58.54    2  
                 27.11        58.54 (31.43)
 10 Markey, Shawn W        26 1776-DV             56.83      58.84    1  
                 28.16        58.84 (30.68)
 11 Berenskoetter, Felix   28 GSM-NJ              58.58      59.32  
                 28.41        59.32 (30.91)
 12 Chang, Christopher W   29 GSM-NJ            1:00.00    1:00.27  
                 28.66      1:00.27 (31.61)
 13 Dallamura, Scott J     25 GSM-NJ              58.00    1:00.50  
                 28.22      1:00.50 (32.28)
 14 Al-Mashat, Hashim      28 METR-MR           1:03.50    1:00.63  
                 29.00      1:00.63 (31.63)
 15 Volpe, James S         27 UNAT              1:02.64    1:01.32  
                 28.17      1:01.32 (33.15)
 16 Leary, Robert P        25 NIAG-NI           1:02.52    1:01.65  
                 29.76      1:01.65 (31.89)
 17 Craig, Jason S         25 1776-DV           1:00.36    1:03.16  
                 28.76      1:03.16 (34.40)
 18 Figur, David C         26 METR-MR           1:08.00    1:05.11  
                 30.46      1:05.11 (34.65)
 
                   === 30-34 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Farrell, Andrew J      33 NCMS-NC             55.56      56.05   11  
                 26.79        56.05 (29.26)
  2 Robling, Steve W       33 PALM-SC             59.00      57.68    9  
                 27.50        57.68 (30.18)
  3 Gallagher, Michael R   32 NEM-NE              56.90      57.73    8  
                 26.47        57.73 (31.26)
  4 McClure, Rab H         34 VMST-VA             59.51      57.95    7  
                 28.05        57.95 (29.90)
  5 Goldman, Mark S        32 NEM-NE              57.58      58.24    6  
                 27.90        58.24 (30.34)
  6 Egg, Victor W          33 GSM-NJ              56.30      58.29    5  
                 27.97        58.29 (30.32)
  7 Jotz, Jeffrey J        33 GSM-NJ              59.77      59.09    4  
                 27.81        59.09 (31.28)
  8 Bise, Ryan T           30 GSM-NJ              58.00      59.57    3  
                 27.39        59.57 (32.18)
  9 Doane, Michael P       33 TERR-PV             57.00      59.83    2  
                 27.72        59.83 (32.11)
 10 Ruberto, Joseph D      33 GSM-NJ            1:01.56    1:00.53    1  
                 28.52      1:00.53 (32.01)
 11 Manley, David W        30 1776-DV           1:03.73    1:02.77  
                 28.86      1:02.77 (33.91)
 12 Gould, Robert H        32 UNAT              1:02.90    1:02.94  
                 29.98      1:02.94 (32.96)
 13 Baeyens, Yves          34 GSM-NJ            1:03.00    1:04.64  
                 30.37      1:04.64 (34.27)
 -- Hopkins, Kevin J       34 GSM-NJ            1:01.00         NS  
 
                   === 35-39 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Clark, Henry L         38 ARIZ-AZ             54.70      53.84   11  
                 26.04        53.84 (27.80)
  2 Glaser, Geoffrey S     39 TSUN                55.95      55.25    9  
                 26.25        55.25 (29.00)
  3 Cromarty, Stuart I     39 NEM-NE              54.51      55.61    8  
                 26.54        55.61 (29.07)
  4 Matheson, Brent        36 GSM-NJ              55.55      55.76    7  
                 27.74        55.76 (28.02)
  5 Gilson, Matthew R      36 NEM-NE              56.44      56.60    6  
                 26.56        56.60 (30.04)
  6 Edmondson, Greg L      37 GOST-OH             57.88      58.44    5  
                 27.54        58.44 (30.90)
  7 Halfacre, Michael I    37 GSM-NJ              58.73      58.46    4  
                 27.17        58.46 (31.29)
  8 Brady, Michael J       36 METR-MR             57.44      59.07    3  
                 28.43        59.07 (30.64)
  9 Yeomans, Scott         39 GSM-NJ              57.90      59.19    2  
                 28.00        59.19 (31.19)
 10 Gill, Mark A           35 ARIZ-AZ             58.00      59.47    1  
                 28.73        59.47 (30.74)
 11 Lebold, Christopher T  35 1776-DV           1:02.74    1:00.36  
                 29.01      1:00.36 (31.35)
 12 Schiesl, Michael       37 NIAG-NI           1:03.50    1:00.57  
                 28.91      1:00.57 (31.66)
 13 Hahn, Darek L          36 GSM-NJ            1:02.33    1:00.59  
                 28.75      1:00.59 (31.84)
 14 Donovan, Kevin M       38 JWM-DV            1:01.29    1:00.63  
                 28.71      1:00.63 (31.92)
 15 Levy, Daniel J         38 METR-MR           1:01.79    1:01.64  
                 28.57      1:01.64 (33.07)
 16 Edenbaum, Tom          37 GSM-NJ            1:03.58    1:01.77  
                 28.64      1:01.77 (33.13)
 17 Miller, Mike           39 JWM-DV            1:02.26    1:02.07  
                 29.03      1:02.07 (33.04)
 18 Merkert, Herbert B     39 1776-DV             59.80    1:03.10  
                 29.00      1:03.10 (34.10)
 19 Dempsey, Michael A     37 METR-MR           1:02.75    1:03.16  
                 29.58      1:03.16 (33.58)
 20 Miller, Gregory        39 NEM-NE            1:02.87    1:03.60  
                 30.06      1:03.60 (33.54)
 21 Leighty, Russell J     35 REDT-MR           1:06.97    1:04.16  
                 31.43      1:04.16 (32.73)
 22 Gernaat, Russell       37 SMMM-PC           1:04.50    1:04.51  
                 30.15      1:04.51 (34.36)
 23 Shtengel, Gleb         35 GSM-NJ            1:09.00    1:08.41  
                 32.69      1:08.41 (35.72)
 24 Robertson, Ken M       38 1776-DV           1:11.23    1:08.66  
                 33.97      1:08.66 (34.69)
 25 Hawkins, Kevin M       39 METR-MR           1:03.58    1:15.74  
                 34.09      1:15.74 (41.65)
 26 Prince, Craig M        36 GSM-NJ            1:05.00    1:24.98  
                 40.06      1:24.98 (44.92)
 -- Haggerty, Thomas M     37 GSM-NJ              59.20         NS  
 -- Garcia Carranza, Jaim  39 INDO              1:02.91         NS  
 -- Vazhenin, Igor V       39 GAJA-GA             56.39         NS  
 
                   === 40-44 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Stewart, Henry D       40 NCMS-NC             55.95      55.52   11  
                 26.84        55.52 (28.68)
  2 Newman, Steven M       41 BDGR-MR             57.09      56.87    9  
                 27.37        56.87 (29.50)
  3 Hasegawa, Brian J      40 ROW                 57.83      57.27    8  
                 27.85        57.27 (29.42)
  4 Goldbloom, Robert M    44 METR-MR             57.80      57.89    7  
                 27.89        57.89 (30.00)
  5 Battle, Glenn          42 UNAT                58.35      57.99    6  
                 27.98        57.99 (30.01)
  6 Davis, Guy S           44 NEM-NE              58.00      58.20    5  
                 28.44        58.20 (29.76)
  7 Reid, Mike D           42 GAJA-GA             59.30      59.40    4  
                 28.36        59.40 (31.04)
  8 Russell, James M       40 IM-CE             1:00.06      59.49    3  
                 28.41        59.49 (31.08)
  9 Dawson, Jerry          43 GSM-NJ              59.12      59.63    2  
                 28.46        59.63 (31.17)
 10 Endres, Paul D         40 SCAM-PC             59.39    1:00.14    1  
                 28.84      1:00.14 (31.30)
 11 Conrad, Terry J        40 NCMS-NC           1:02.50    1:01.46  
                 28.99      1:01.46 (32.47)
 12 Burkholder, Tracy A    40 WRA-GA            1:04.78    1:02.23  
                 29.82      1:02.23 (32.41)
 13 Baliko, John A         42 GSM-NJ            1:04.00    1:02.84  
                 30.26      1:02.84 (32.58)
 14 Carter, Robert         40 MCM-NT            1:02.92    1:03.10  
                 30.75      1:03.10 (32.35)
 15 Linde, Mace            43 EXCL-SE           1:03.79    1:03.77  
                 29.87      1:03.77 (33.90)
 16 Shtab, Steven          42 METR-MR           1:03.90    1:04.03  
                 30.51      1:04.03 (33.52)
 17 Kramer, Andrew J       40 1776-DV           1:07.50    1:04.13  
                 30.95      1:04.13 (33.18)
 18 Lebeau, Stephen        42 UNAT              1:04.90    1:04.98  
                 31.22      1:04.98 (33.76)
 19 Mooney, John J         43 NEM-NE            1:10.00    1:05.67  
                 30.23      1:05.67 (35.44)
 20 Quackenbush, Robert B  41 UNAT              1:15.00    1:06.47  
                 30.81      1:06.47 (35.66)
 21 Morton, Paul A         41 MARY-MD           1:08.00    1:06.57  
                 32.03      1:06.57 (34.54)
 22 Good, Thomas J         43 GSM-NJ            1:10.00    1:06.86  
                 31.66      1:06.86 (35.20)
 23 Beliveau, Chris E      44 UNAT              1:02.00    1:07.50  
                 32.53      1:07.50 (34.97)
 24 Ravalli, Stefano       43 UNAT              1:10.00    1:07.52  
                 32.45      1:07.52 (35.07)
 25 Bodenmann, Jeff        43 GSM-NJ            1:10.00    1:10.57  
                 32.59      1:10.57 (37.98)
 26 Sheil, Harry           43 GSM-NJ            1:05.00    1:11.18  
                 34.68      1:11.18 (36.50)
 27 Feng, Ping             40 BERK-NJ           1:20.00    1:14.34  
                 32.64      1:14.34 (41.70)
 
                   === 45-49 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Groselle, Jack R       49 O*H*-LE             55.00      54.58   11  
                 26.17        54.58 (28.41)
  2 Oxley, Gregory L       45 1776-DV             59.60      56.25    9  
                 26.95        56.25 (29.30)
  3 Norelli, Charles C     48 1776-DV             56.50      56.50    8  
                 26.98        56.50 (29.52)
  4 Sherman, Bill          45 MOVY-MV             57.24      56.82    7  
                 27.95        56.82 (28.87)
  5 Worland, Peter J       45 NEM-NE              57.40      56.91    6  
                 27.11        56.91 (29.80)
  6 Mc Cabe, Thomas J      46 IM-CE               57.00      57.32    5  
                 26.91        57.32 (30.41)
  7 Allbritton, Steve O    45 SPM                 57.60      57.72    4  
                 26.94        57.72 (30.78)
  8 Gandee, Bradford R     49 UNAT                58.50      58.20    3  
                 28.07        58.20 (30.13)
  9 Godfrey, Alan F        46 DCAC-PV             59.37      58.97    2  
                 28.35        58.97 (30.62)
 10 Klein, Jonathan E      46 NCMS-NC             58.94      59.06    1  
                 28.56        59.06 (30.50)
 11 Frazier, Russell R     49 SPM                 59.12      59.38  
                 28.89        59.38 (30.49)
 12 Hempel, William K      46 SPM                 59.40    1:00.02  
                 28.50      1:00.02 (31.52)
 13 Shake, Joe             45 PALM-SC           1:00.45    1:00.09  
                 29.02      1:00.09 (31.07)
 14 Kahn, Roger H          48 BDGR-MR           1:00.00    1:00.11  
                 29.66      1:00.11 (30.45)
 15 Hansen, Robert M       49 GMUP-PC             59.10    1:00.20  
                 28.36      1:00.20 (31.84)
 16 Van Boer, Eric D       49 RHMS-PC             59.90    1:00.69  
                 28.45      1:00.69 (32.24)
 17 Meade, Thomas D        46 1776-DV           1:00.00    1:00.86  
                 28.34      1:00.86 (32.52)
 18 Norman, Mark B         49 MVM-PC            1:03.75    1:01.53  
                 29.97      1:01.53 (31.56)
 18 Humphreys, Jeffery L   48 NIAG-NI           1:04.20    1:01.53  
                 29.19      1:01.53 (32.34)
 20 Tsuzuki, Ed M          45 GSM-NJ            1:03.03    1:01.87  
                 29.13      1:01.87 (32.74)
 21 Love, Donald S (Steve  49 TPIT-AM           1:01.44    1:02.25  
                 29.87      1:02.25 (32.38)
 22 Craig, John M          49 CONN-CT           1:02.00    1:03.20  
                 29.44      1:03.20 (33.76)
 23 Fisher, Warren J       47 1776-DV           1:03.20    1:03.40  
                 30.07      1:03.40 (33.33)
 24 Norton, Jonathan       45 GSM-NJ            1:07.00    1:03.70  
                 29.85      1:03.70 (33.85)
 25 Ludwick, Bill R        45 UNAT              1:02.90    1:05.30  
                 30.73      1:05.30 (34.57)
 26 Niemi, Kenneth A       48 GSM-NJ            1:04.00    1:05.31  
                 31.31      1:05.31 (34.00)
 27 Walker, Donald M       45 AAAA-ST           1:07.50    1:06.63  
                 30.94      1:06.63 (35.69)
 28 Kelly, Steve           46 1776-DV           1:10.76    1:11.27  
                 33.38      1:11.27 (37.89)
 29 Herman, Timothy S      47 NIAG-NI           1:13.23    1:14.70  
                 34.57      1:14.70 (40.13)
 30 Toledo, Jose M         46 1776-DV           1:04.45    1:51.44  
                 46.76    1:51.44 (1:04.68)
 -- Bugg, Bob H            46 DYNA-GA             55.40         NS  
 -- Black, Larry R         45 SWIM-FL           1:01.10         NS  
 -- Stewart, Jay S         48 UNAT                59.20         NS  
 
                   === 50-54 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Perout, Jeffrey J      50 GSC-FL            1:01.00      57.66   11  
                 27.80        57.66 (29.86)
  2 Garrett, Richard S     50 BMW-PC            1:02.00      58.35    9  
                 27.42        58.35 (30.93)
  3 Geiman, Tom            54 GSM-NJ              59.90      58.99    8  
                 28.81        58.99 (30.18)
  4 Dodson, Phil L         50 IM-CE               58.22      59.03    7  
                 29.10        59.03 (29.93)
  5 Stevens, Craig W.      50 1776-DV           1:01.80    1:00.03    6  
                 29.13      1:00.03 (30.90)
  6 Schmidt, George L.     53 GOLD-FG           1:00.30    1:00.26    5  
                 28.92      1:00.26 (31.34)
  7 Thornton, James        51 AMAM-AM           1:02.00    1:01.45    4  
                 29.25      1:01.45 (32.20)
  8 Casto, David D         51 1776-DV           1:02.00    1:01.50    3  
                 29.59      1:01.50 (31.91)
  9 Jones, Eric            50 SOBA-SP           1:02.40    1:02.75    2  
                 30.30      1:02.75 (32.45)
 10 Bright, David C        50 NEM-NE            1:03.00    1:02.76    1  
                 30.22      1:02.76 (32.54)
 11 Wein, Arthur M         53 GSM-NJ            1:03.74    1:03.00  
                 30.08      1:03.00 (32.92)
 12 Courtney, Jack W       50 NEM-NE            1:04.80    1:03.15  
                 30.32      1:03.15 (32.83)
 13 Martin, Jack R         52 1776-DV           1:04.00    1:03.62  
                 31.07      1:03.62 (32.55)
 14 Kornblatt, Daniel S    54 NIAG-NI           1:05.00    1:03.68  
                 31.12      1:03.68 (32.56)
 15 Warner, Frank          54 TYR-MN            1:04.00    1:04.49  
                 30.87      1:04.49 (33.62)
 16 Thompson, Steve P      50 SMST-PC           1:05.00    1:04.63  
                 31.20      1:04.63 (33.43)
 17 Hernlen, G. Tracy      50 VMST-VA           1:05.00    1:04.96  
                 30.43      1:04.96 (34.53)
 18 Ryan, Gary J           54 HIMA-HI           1:10.76    1:05.71  
                 30.79      1:05.71 (34.92)
 19 Miller, Jim W          53 VMST-VA           1:07.00    1:06.20  
                 31.31      1:06.20 (34.89)
 20 Walker, Patrick J      50 1776-DV           1:03.00    1:06.67  
                 29.85      1:06.67 (36.82)
 21 Souetov, Viacheslav    50 UNON              1:02.00    1:06.96  
                 31.97      1:06.96 (34.99)
 22 Saltzman, Edward M     53 DYNA-GA           1:10.00    1:10.49  
                 33.41      1:10.49 (37.08)
 22 Davis, Bradley C       51 NEM-NE            1:09.00    1:10.49  
                 30.57      1:10.49 (39.92)
 24 Cowing, John M         54 MICH-MI           1:10.00    1:12.24  
                 33.93      1:12.24 (38.31)
 25 Benson, Richard A      51 METR-MR           1:14.17    1:16.76  
                 36.72      1:16.76 (40.04)
 26 Suzuki, Akira M        50 METR-MR           1:15.00    1:20.34  
                 37.33      1:20.34 (43.01)
 -- Schmitz, Robert        51 NCMS-NC           1:01.17         NS  
 
                   === 55-59 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Meade, Tom J           56 NIAG-NI           1:01.48    1:01.39   11  
                 29.74      1:01.39 (31.65)
  2 Galine, Donald L       58 SMMM-PC           1:03.88    1:03.68    9  
                 31.22      1:03.68 (32.46)
  3 McElroy, Frank J       55 GSM-NJ            1:05.50    1:04.65    8  
                 31.99      1:04.65 (32.66)
  4 Zakim, Jack S          58 GSM-NJ            1:05.50    1:05.61    7  
                 31.89      1:05.61 (33.72)
  5 Reichle, Bill          55 GSM-NJ            1:08.72    1:06.41    6  
                 30.88      1:06.41 (35.53)
  6 Detering, Henry A      58 1776-DV           1:04.91    1:06.53    5  
                 31.66      1:06.53 (34.87)
  7 Seidman, Lawrence B    56 GSM-NJ            1:06.01    1:07.26    4  
                 32.00      1:07.26 (35.26)
  8 Wallace, Richard J     56 GSM-NJ            1:08.00    1:09.60    3  
                 33.25      1:09.60 (36.35)
  9 Goldman, Peter A       58 BDGR-MR           1:08.00    1:10.68    2  
                 33.71      1:10.68 (36.97)
 10 Mogal, James R         57 1776-DV           1:06.60    1:12.84    1  
                 34.39      1:12.84 (38.45)
 11 Ryan, Bob J            56 LAMS-VA           1:41.58    1:29.37  
                 41.62      1:29.37 (47.75)
 12 Blessing, Gregory G    56 BERK-NJ           2:05.00    1:34.95  
                 44.04      1:34.95 (50.91)
 
                   === 60-64 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Lodwig, Keefe L        60 OMAH-MW           1:00.00    1:01.25   11  
                 29.19      1:01.25 (32.06)
  2 Smith, Ian S           62 YMCA              1:04.00    1:03.13    9  
                 30.52      1:03.13 (32.61)
  3 Geoghegan, Jack        61 CONN-CT           1:03.50    1:04.70    8  
                 31.04      1:04.70 (33.66)
  4 Watts, Neil S          61 VMST-VA           1:15.00    1:07.95    7  
                 32.82      1:07.95 (35.13)
  5 Straka, Peter          60 BRNT              1:09.30    1:09.26    6  
                 31.66      1:09.26 (37.60)
  6 Banks, Rendall R       60 GSM-NJ            1:09.10    1:13.31    5  
                 34.47      1:13.31 (38.84)
  7 Frogley, Chris S       60 GOLD-FG           1:24.50    1:19.91    4  
                 38.00      1:19.91 (41.91)
  8 Babb, Wylie S          63 1776-DV           1:20.64    1:26.18    3  
                 35.47      1:26.18 (50.71)
  9 Ashare, Edward         62 UNAT              1:25.00    1:26.88    2  
                 39.07      1:26.88 (47.81)
 -- Muter, C W             61 SDSM-SI           1:05.00         NS  
 
                   === 65-69 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Cavanaugh, Cav         68 GOLD-FG           1:05.00    1:03.69   11  
                 31.02      1:03.69 (32.67)
  2 Clark, Jerry           66 NCMS-NC           1:06.00    1:06.98    9  
                 32.62      1:06.98 (34.36)
  3 Bailie, Bob            68 MOST-ST           1:06.11    1:07.01    8  
                 31.22      1:07.01 (35.79)
  4 Harrison, David P      66 1776-DV           1:09.00    1:08.93    7  
                 33.41      1:08.93 (35.52)
  5 Hall, Sid              68 O*H*-LE           1:17.00    1:12.48    6  
                 34.94      1:12.48 (37.54)
  6 Katz, Jerry A          65 GSM-NJ            1:20.20    1:14.74    5  
                 35.73      1:14.74 (39.01)
  7 Thayer, George D       67 OREG-OR           1:18.00    1:19.86    4  
                 37.14      1:19.86 (42.72)
  8 Kirlin, Jack           65 1776-DV           1:29.80    1:28.90    3  
                 42.63      1:28.90 (46.27)
  9 Lathi, Amar G          67 FMM-FL            1:15.00    1:34.70    2  
                 44.06      1:34.70 (50.64)
 10 Hurley, John T         66 ADMS-AD           2:20.00    2:31.61    1  
               1:08.27    2:31.61 (1:23.34)
 11 Simmons, Al J          68 METR-MR           2:20.00    2:54.88  
               1:03.80    2:54.88 (1:51.08)
 -- Dykstra, Bill D        66 GOLD-FG           1:13.45         DQ  
                 34.58      1:12.63 (38.05)
 
                   === 70-74 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Oyakawa, Yoshi         70 O*H*-LE           1:15.00    1:10.23   11  
                 33.85      1:10.23 (36.38)
  2 Van Dijk, Peter        74 O*H*-LE           1:18.00    1:15.04    9  
                 35.23      1:15.04 (39.81)
  3 Mitchell, Clarke E.    71 NCMS-NC           1:18.00    1:16.17    8  
                 35.66      1:16.17 (40.51)
  4 Demas, Nickolas P      73 GSM-NJ            1:15.00    1:18.56    7  
                 36.39      1:18.56 (42.17)
  5 Stupfel, Norman E      71 SMMM-PC           1:20.00    1:19.58    6  
                 36.68      1:19.58 (42.90)
  6 Smith, Christopher J   71 TYMS              1:19.00    1:21.13    5  
                 38.22      1:21.13 (42.91)
  7 Shechter, Stanley J    71 METR-MR           1:10.00    1:23.46    4  
                 38.60      1:23.46 (44.86)
  8 Ellis, Richard         71 METR-MR           1:25.20    1:30.83    3  
                 42.61      1:30.83 (48.22)
  9 Fischl, Robert         72 GSM-NJ            1:37.00    1:39.50    2  
                 48.17      1:39.50 (51.33)
 10 Dewey, Thomas          72 DCM-PV            1:30.00    1:46.72    1  
                 49.32      1:46.72 (57.40)
 
                   === 75-79 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Webster, Dale A        77 ARIZ-AZ           1:24.06    1:21.71   11  
                 40.53      1:21.71 (41.18)
  2 MacDonald, Robert C    75 FMM-FL            1:18.39    1:23.27    9  
                 39.82      1:23.27 (43.45)
  3 Blake, Robert S        79 FMM-FL            1:21.21    1:23.56    8  
                 41.96      1:23.56 (41.60)
  4 Franks, Roger G        76 1776-DV           1:35.00    1:27.20    7  
                 41.48      1:27.20 (45.72)
  5 Wolle, Jordan B        75 SDSM-SI           1:26.31    1:30.07    6  
                 41.60      1:30.07 (48.47)
  6 Grannis, Frank R       79 TOC-PC            1:29.00    1:30.79    5  
                 42.12      1:30.79 (48.67)
  7 Stricker, Robert H     75 GSM-NJ            1:35.00    1:33.00    4  
                 41.81      1:33.00 (51.19)
  8 Briesemeister, Richar  78 METR-MR           1:36.75    1:48.06    3  
                 47.04    1:48.06 (1:01.02)
 -- Ramirez-Miller, Alex   79 SPM-FL            1:53.42         NS  
 
                   === 80-84 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Florance, John R       81 O*H*-LE           1:25.00    1:27.83   11  
                 41.56      1:27.83 (46.27)
  2 Holmes, Rogers B       82 HLJ-FL            1:30.00    1:36.32    9  
                 44.95      1:36.32 (51.37)
  3 Woods, John M          80 UNAT              1:47.00    1:39.09    8  
                 45.89      1:39.09 (53.20)
  4 Weiss, Andrew M        82 METR-MR           1:52.08    1:47.51    7  
                 50.12      1:47.51 (57.39)
 
                   === 85-89 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Johnston, William H    85 WCM-PC            1:42.62    1:39.13   11  
                 46.47      1:39.13 (52.66)
  2 Cleaveland, Brud       86 FMM-FL            1:42.60    1:42.03    9  
                 49.55      1:42.03 (52.48)
  3 Guido, Dick            86 METR-MR           1:29.00    1:43.62    8  
                 49.22      1:43.62 (54.40)
 -- Smith, Ned E           88 GOLD-FG           1:52.08         NS  
 
 
 Event 28  Women 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
                   === 19-24 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Lorenz, Rebekah L      23 NEM-NE            1:06.82    1:02.54   11  
                 30.06      1:02.54 (32.48)
  2 Watson, Alicia L       24 1776-DV           1:03.52    1:02.91    9  
                 30.46      1:02.91 (32.45)
  3 Monu, Ngozi R          22 REDT-MR           1:05.70    1:03.65    8  
                 30.22      1:03.65 (33.43)
  4 Jackson, Emily E       23 MICH-MI           1:07.00    1:06.74    7  
                 32.11      1:06.74 (34.63)
  5 Morales, Denise M      23 PAFC-DV           1:06.31    1:07.02    6  
                 31.33      1:07.02 (35.69)
  6 Griffis, Megan F       24 METR-MR           1:06.50    1:07.41    5  
                 31.38      1:07.41 (36.03)
  7 Seward, Nicole J       23 UNAT              1:07.03    1:08.38    4  
                 32.27      1:08.38 (36.11)
  8 Friedman, Jodie L      22 REDT-MR           1:08.00    1:09.47    3  
                 33.08      1:09.47 (36.39)
  9 Silverman, Allie D     20 METR-MR           1:30.00    1:31.59    2  
                 43.42      1:31.59 (48.17)
 -- Foschi, Jessica K      23 METR-MR           1:00.59         DQ  
                 28.36        58.20 (29.84)
 -- Smith, Jessica L       22 UNAT              1:08.80         NS  
 -- Drake, Whitney M       24 REDT-MR           1:13.00         NS  
 
                   === 25-29 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Flynn, Patricia A      27 PAFC-DV           1:04.00    1:03.30   11  
                 30.96      1:03.30 (32.34)
  2 Parkinson, Charlie     29 HP                1:09.00    1:06.89    9  
                 32.37      1:06.89 (34.52)
  3 Wriede, Michelle M     27 GSM-NJ            1:08.00    1:06.97    8  
                 32.06      1:06.97 (34.91)
  4 Winkis, Annmarie       25 PAFC-DV           1:08.87    1:07.50    7  
                 32.49      1:07.50 (35.01)
  5 Matsumura, Eiko        27 METR-MR           1:10.00    1:10.44    6  
                 33.09      1:10.44 (37.35)
  6 Merlau, Melissa L      28 PAFC-DV           1:14.44    1:11.89    5  
                 33.73      1:11.89 (38.16)
  7 Delneo, Catherine V    27 GSM-NJ            1:13.51    1:12.39    4  
                 34.78      1:12.39 (37.61)
  8 Gluchowski, Regina     28 1776-DV           1:16.50    1:15.03    3  
                 35.29      1:15.03 (39.74)
  9 Czmarko, Karen D       25 SLAM-OZ           1:13.00    1:23.22    2  
                 37.62      1:23.22 (45.60)
 -- Jeanette, Jennifer     27 ADMS-AD           1:06.79         DQ  
                 31.76      1:06.66 (34.90)
 
                   === 30-34 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Day, Nadine K          33 IM-CE             1:00.06      59.62   11  
                 28.97        59.62 (30.65)
  2 Kobi, Jennifer         32 SARM              1:04.50    1:02.29    9  
                 30.40      1:02.29 (31.89)
  3 Hageman, Heather M     33 NCMS-NC           1:03.13    1:03.48    8  
                 31.35      1:03.48 (32.13)
  4 Smiley, Sunny C        33 H2O-GU            1:01.50    1:03.61    7  
                 30.22      1:03.61 (33.39)
  5 Weiss, Amy K           31 ANCM-PV           1:04.00    1:06.01    6  
                 31.56      1:06.01 (34.45)
  6 Hokenson, Christina A  34 GMUP-PC           1:10.39    1:08.92    5  
                 32.31      1:08.92 (36.61)
  7 Hallor, Sara E         32 NEM-NE            1:13.50    1:09.48    4  
                 32.26      1:09.48 (37.22)
  8 Hurst, Kim A           34 GAJA-GA           1:11.98    1:10.50    3  
                 33.96      1:10.50 (36.54)
  9 Clark, Heather L       30 METR-MR           1:10.00    1:11.93    2  
                 34.85      1:11.93 (37.08)
 10 Gulla, Tara L          30 NEM-NE            1:15.00    1:18.03    1  
                 37.41      1:18.03 (40.62)
 -- Morawski, Stephanie L  33 NEM-NE            1:06.84         NS  
 -- Fahey, Lisa            33 CONN-CT           1:12.00         NS  
 
                   === 35-39 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Willeboordse, HC Fall  37 REDT-MR           1:00.80    1:00.85   11  
                 29.06      1:00.85 (31.79)
  2 Heller, Becky E        39 WMAC-WI           1:04.40    1:02.29    9  
                 29.41      1:02.29 (32.88)
  3 Hagadorn, Heather      38 RMM-CO            1:05.45    1:03.30    8  
                 30.23      1:03.30 (33.07)
  4 Rietz, Heather         35 EXCL-SE           1:04.90    1:03.51    7  
                 30.37      1:03.51 (33.14)
  5 Hennessey, Lynnette    39 HHAC-SC           1:03.00    1:04.65    6  
                 31.17      1:04.65 (33.48)
  6 Luallen, Andrea L      38 ANCM-PV           1:03.00    1:04.73    5  
                 31.11      1:04.73 (33.62)
  7 Harris, Janet          38 METR-MR           1:08.75    1:05.33    4  
                 30.46      1:05.33 (34.87)
  8 Gale, Margaret P       35 VMST-VA           1:10.00    1:08.47    3  
                 33.28      1:08.47 (35.19)
  9 Buscaglia, Caycee P    38 VMST-VA           1:09.00    1:11.23    2  
                 33.24      1:11.23 (37.99)
 10 Zampetti, Rhonda R     36 GSM-NJ            1:12.87    1:20.54    1  
                 37.95      1:20.54 (42.59)
 11 Gadd, Joanne M         38 1776-DV           1:30.00    1:32.99  
                 42.95      1:32.99 (50.04)
 -- Seubert, Trish         35 VMST-VA           1:04.50         NS  
 
                   === 40-44 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Doelger, Maria B       40 METR-MR             59.29      58.43W  11  
                 28.66        58.43 (29.77)
  2 Mc Donough, Diana      40 SMRT-SC           1:04.59    1:02.86    9  
                 29.69      1:02.86 (33.17)
  3 Portman, Jennifer J    41 GSM-NJ            1:05.00    1:04.04    8  
                 30.97      1:04.04 (33.07)
  4 Duran, Nancy F         41 HIMA-HI           1:05.21    1:04.42    7  
                 30.55      1:04.42 (33.87)
  5 Carow, Amy S           42 GSM-NJ            1:07.00    1:04.83    6  
                 31.43      1:04.83 (33.40)
  6 Block, Andrea J        42 IM-CE             1:07.00    1:06.49    5  
                 31.52      1:06.49 (34.97)
  7 Peterson, Stephanie O  41 SLAM-OZ           1:08.50    1:06.98    4  
                 31.75      1:06.98 (35.23)
  8 Alvarez, Phyllis A     44 UCI-SP            1:09.97    1:07.12    3  
                 32.13      1:07.12 (34.99)
  9 Winslow, Laura H       43 ARIZ-AZ           1:07.40    1:07.30    2  
                 32.72      1:07.30 (34.58)
 10 Jaeger, Debbie K       41 VMST-VA           1:13.32    1:12.10    1  
                 33.63      1:12.10 (38.47)
 11 Kirk, Susan            43 BERK-NJ           1:20.90    1:18.47  
                 37.15      1:18.47 (41.32)
 12 Grebe, Suzanne         42 EXCL-SE           1:16.16    1:19.00  
                 37.16      1:19.00 (41.84)
 
                   === 45-49 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Heim-Bowen, Suzanne M  45 WCM-PC            1:05.00    1:02.11W  11  
                 30.05      1:02.11 (32.06)
  2 Early, Marilyn E       46 MICH-MI           1:08.00    1:06.47    9  
                 32.72      1:06.47 (33.75)
  3 Steenmetz, Maria E     46 PMS               1:06.30    1:06.50    8  
                 31.69      1:06.50 (34.81)
  4 Bancks, Jean A         47 HLJ-FL            1:05.00    1:06.95    7  
                 32.71      1:06.95 (34.24)
  5 Crittenden, Leianne S  47 UNAT              1:14.64    1:07.86    6  
                 31.90      1:07.86 (35.96)
  6 Gould, Shane           47 WMR               1:03.00    1:08.44    5  
                 31.24      1:08.44 (37.20)
  7 Grilli, Tracy L        46 NEM-NE            1:10.69    1:08.84    4  
                 32.84      1:08.84 (36.00)
  8 Handler, Barb B        46 NEM-NE            1:10.53    1:11.36    3  
                 33.61      1:11.36 (37.75)
  9 Weir, Sue              47 TYMS              1:10.50    1:11.95    2  
                 33.66      1:11.95 (38.29)
 10 Ziegler, Jane E        49 1776-DV           1:15.00    1:11.96    1  
                 34.19      1:11.96 (37.77)
 11 Wainwright, Joanne     48 AKMS-AK           1:14.00    1:12.08  
                 34.11      1:12.08 (37.97)
 12 O'Sullivan, Elizabeth  45 NIAG-NI           1:14.56    1:14.95  
                 33.68      1:14.95 (41.27)
 13 Dash, Melon            48 SCAM-PC           1:14.00    1:15.21  
                 35.64      1:15.21 (39.57)
 14 Kushner, Mina P        48 ANCM-PV           1:12.00    1:19.65  
                 34.07      1:19.65 (45.58)
 15 Boyer, Kathy           49 MCM-NT            1:16.58    1:26.05  
                 42.92      1:26.05 (43.13)
 16 Price, Buffy           47 CATM-FL           1:29.33    1:27.04  
                 40.81      1:27.04 (46.23)
 17 Suttile, Lesley G      47 GSM-NJ            1:30.00    1:43.69  
                 46.98      1:43.69 (56.71)
 -- Harrigan, Therese J    45 1776-DV           1:10.79         NS  
 -- Lumbert Nauful, Kerri  46 UNAT              1:13.69         NS  
 
                   === 50-54 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Hirsty, Jacki          51 NEM-NE            1:05.00    1:03.58   11  
                 31.71      1:03.58 (31.87)
  2 Halfacre, Susan E      51 GSC-FL            1:10.08    1:07.91    9  
                 32.79      1:07.91 (35.12)
  3 Munger, Dot            52 1776-DV           1:10.00    1:08.37    8  
                 33.07      1:08.37 (35.30)
  4 Laborwit, Anne G       53 GOLD-FG           1:11.00    1:11.80    7  
                 33.37      1:11.80 (38.43)
  5 Guthrie, Sally K       53 MICH-MI           1:14.60    1:13.77    6  
                 34.09      1:13.77 (39.68)
  6 Moore, Meredith A      54 CONN-CT           1:20.40    1:14.41    5  
                 35.81      1:14.41 (38.60)
  7 Surdoval, Nancy J      50 WPM               1:18.00    1:15.10    4  
                 36.76      1:15.10 (38.34)
  8 Guins, Ann H           50 O*H*-LE           1:14.10    1:15.16    3  
                 35.56      1:15.16 (39.60)
  9 Pero, Myriam           54 ANCM-PV           1:18.00    1:20.77    2  
                 38.78      1:20.77 (41.99)
 10 Anderson-Burns, Rorie  52 GOLD-FG           1:21.00    1:21.41    1  
                 37.79      1:21.41 (43.62)
 11 Kern, Marnie Q         50 LYT-OK            1:28.00    1:23.97  
                 39.79      1:23.97 (44.18)
 12 Puckett, Nancy G       54 1776-DV           1:21.28    1:25.72  
                 40.21      1:25.72 (45.51)
 
                   === 55-59 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Williamson, Francine   55 GAJA-GA           1:15.55    1:09.55N  11  
                 33.52      1:09.55 (36.03)
  2 Gram, Jane Y           57 NIAG-NI           1:20.38    1:18.83    9  
                 37.68      1:18.83 (41.15)
  3 Bennett, Ruth R        57 VMST-VA           1:24.00    1:21.03    8  
                 38.64      1:21.03 (42.39)
  4 Martin, Lisa A         55 METR-MR           1:21.00    1:21.32    7  
                 38.44      1:21.32 (42.88)
  5 Mitchell, Jeannie R    57 NCMS-NC           1:27.97    1:24.76    6  
                 39.05      1:24.76 (45.71)
  6 Buccino, Vicki         57 CRAQ-SO           1:26.92    1:27.94    5  
                 41.41      1:27.94 (46.53)
  7 Yunker, Carol M        56 NEM-NE            1:29.32    1:29.53    4  
                 42.63      1:29.53 (46.90)
 
                   === 60-64 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Marr, Jackie M         60 SDSM-SI           1:14.69    1:14.16N  11  
                 35.13      1:14.16 (39.03)
  2 O'Brien, Claire R      64 NEM-NE            1:29.00    1:25.72    9  
                 40.34      1:25.72 (45.38)
  3 Birkhead, Jane         63 MCM-NT            1:30.80    1:27.65    8  
                 40.70      1:27.65 (46.95)
  4 Kirkendall, Nancy J    60 DCM-PV            1:30.00    1:32.44    7  
                 44.40      1:32.44 (48.04)
  5 Hodell, Karen L        61 METR-MR           1:42.63    1:48.51    6  
                 47.43    1:48.51 (1:01.08)
  6 Spencer, Charlaine A   62 ARIZ-AZ           1:55.05    1:53.70    5  
                 47.52    1:53.70 (1:06.18)
 
                   === 65-69 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Zaremski, Barbara M    66 DCM-PV            1:22.56    1:22.70   11  
                 39.76      1:22.70 (42.94)
  2 Tullman, Patricia A    66 FMM-FL            1:28.90    1:26.99    9  
                 40.86      1:26.99 (46.13)
  3 Walker, Laura S.       66 VMST-VA           1:34.24    1:28.86    8  
                 42.51      1:28.86 (46.35)
  4 Lyons, Valerie H       68 SWOM-OH           1:45.00    1:34.20    7  
                 46.57      1:34.20 (47.63)
  5 Gogola, Laura J        67 MICH-MI           1:42.40    1:38.58    6  
                 49.04      1:38.58 (49.54)
 
                   === 70-74 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Gaschke, Lida A        71 METR-MR           1:32.00    1:32.98   11  
                 44.82      1:32.98 (48.16)
  2 Dallam, Ann Shenck     73 SDSM-SI           1:53.29    1:48.85    9  
                 53.37      1:48.85 (55.48)
  3 Hecimovich, Helen      73 UNAT              1:58.70    2:16.58    8  
               1:06.74    2:16.58 (1:09.84)
  4 Snyder, Hannelore      73 IM-CE             2:15.00    2:23.28    7  
               1:07.81    2:23.28 (1:15.47)
 
                   === 75-79 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Troy, Jean D           76 FMM-FL            1:32.50    1:29.02   11  
                 41.21      1:29.02 (47.81)
  2 Graham, Suzanne B      77 CONN-CT           1:48.00    1:46.81    9  
                 50.50      1:46.81 (56.31)
  3 Menges, Margaret       77 AMAM-AM           2:14.00    1:57.46    8  
                 53.48    1:57.46 (1:03.98)
 
                   === 80-84 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Cederlund, Bunny       82 SPCO-FL           1:51.00    1:45.54   11  
                 49.96      1:45.54 (55.58)
  2 Merryman, Jeanne D     80 1776-DV           2:01.00    1:57.09    9  
                 56.63    1:57.09 (1:00.46)
  3 McCall, Catherine      82 UNAT              2:16.00    2:21.69    8  
               1:10.75    2:21.69 (1:10.94)
  4 Melick, Florence B.    82 GSM-NJ            2:53.20    3:27.26    7  
               1:31.61    3:27.26 (1:55.65)
 
                   === 85-89 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Simonton, Rita         85 GWSC-SP           1:50.00    1:48.75W  11  
                 50.92      1:48.75 (57.83)
  2 Lenk-Zigler, Maria     88 NMMS-NM           2:15.00    2:26.13    9  
               1:06.90    2:26.13 (1:19.23)
 
                   === 90-94 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Dolce, Julia           94 GSM-NJ            2:25.61    2:24.63   11  
               1:07.04    2:24.63 (1:17.59)
 
 


 Event 29  Men 50 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
     Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
                   === 19-24 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Swenson, Christopher   21 GSM-NJ              32.50      32.47   11  
  2 Buren, Paul            23 GSM-NJ              33.00      33.22    9  
  3 Hoke, Matthew A        24 UNAT                34.68      33.39    8  
  4 Uybarreta, Thomas G    24 FINS-DV             41.16      36.49    7  
  5 Li, Kelvin             20 GSM-NJ              36.19      37.61    6  
  6 Kaufman, Ian S         24 UNAT                41.17      42.93    5  
 
                   === 25-29 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Walkenhorst, Jared W   29 CONN-CT             31.50      30.90   11  
  2 Wriede, Gregory L      26 GSM-NJ              34.00      33.44    9  
  3 Caldas, Hugo           26 GOST-OH             33.30      33.50    8  
  4 Markey, Shawn W        26 1776-DV             31.78      34.11    7  
  5 Berenskoetter, Felix   28 GSM-NJ              34.34      35.59    6  
 
                   === 30-34 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Noe, Norman B          34 GSM-NJ              32.98      33.37   11  
  2 Egg, Victor W          33 GSM-NJ              32.30      33.54    9  
  3 Doane, Michael P       33 TERR-PV             33.60      34.39    8  
  4 Manley, David W        30 1776-DV             35.91      34.80    7  
  5 Ermanoski, Ivan        31 GSM-NJ              37.00      37.04    6  
  6 Baeyens, Yves          34 GSM-NJ              36.50      38.01    5  
  7 McDermott, Michael     33 METR-MR             36.18      38.29    4  
  8 Gould, Robert H        32 UNAT                36.89      40.45    3  
 -- Hopkins, Kevin J       34 GSM-NJ              34.50         NS  
 
                   === 35-39 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Vankuilenburg, Scott   38 NEM-NE              34.99      33.68   11  
  2 Yeomans, Scott         39 GSM-NJ              33.50      34.69    9  
  3 Merkert, Herbert B     39 1776-DV             35.20      34.88    8  
  4 Tremain, Kenneth D     39 BDGR-MR             35.00      35.05    7  
  5 Haggerty, Thomas M     37 GSM-NJ              34.00      35.14    6  
  6 Levy, Daniel J         38 METR-MR             35.35      35.23    5  
  7 Miller, Gregory        39 NEM-NE              35.70      35.50    4  
  8 Leighty, Russell J     35 REDT-MR             37.11      35.73    3  
  9 Volckening, Bill       37 NEM-NE              36.18      35.88    2  
 10 Grey, Jon              38 MCM-NT              37.38      35.89    1  
 11 Burns, Edward J        38 UNAT                35.77      36.70  
 12 Gale, Andrew J         37 VMST-VA             35.83      36.98  
 13 Barrish, Robert J      35 GSM-NJ              37.20      38.55  
 14 Palen, Sean G          35 GSM-NJ              39.10      40.12  
 15 Shtengel, Gleb         35 GSM-NJ              38.00      40.83  
 
                   === 40-44 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Hasegawa, Brian J      40 ROW                 31.89      31.82   11  
  2 Casciato, Michael G    44 1776-DV             33.70      34.24    9  
  3 Goldbloom, Robert M    44 METR-MR             34.00      35.31    8  
  4 Burkholder, Tracy A    40 WRA-GA              37.60      36.37    7  
  5 Reilly, Jeff M         42 1776-DV             33.10      36.42    6  
  6 Quackenbush, Robert B  41 UNAT                45.00      36.60    5  
  7 Greenstein, Steven     42 REB                 35.80      38.44    4  
  8 Linde, Mace            43 EXCL-SE             39.25      38.51    3  
  9 Zampetti, Joseph J     42 GSM-NJ              36.35      39.78    2  
 10 Beliveau, Chris E      44 UNAT                40.00      40.47    1  
 11 Corben, Garrison S     41 NEM-NE              43.22      45.14  
 -- Leddy, Michael         44 GSM-NJ              33.90         NS  
 -- MC Elhattan, Dale E    41 ANCM-PV             33.01         NS  
 
                   === 45-49 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Groselle, Jack R       49 O*H*-LE             32.70      32.27   11  
  2 Oxley, Gregory L       45 1776-DV             35.40      32.38    9  
  3 Doyle, Benn W          45 GSM-NJ              32.90      33.62    8  
  4 Dewey, Andrew C        45 WHSC-GU             34.73      34.64    7  
  5 Patterson, Terry M     46 METR-MR             37.20      35.13    6  
  6 Louie, Jamie           46 RMM-CO              36.50      35.52    5  
  7 Van Boer, Eric D       49 RHMS-PC             34.90      35.99    4  
  8 Phillips, Mike         47 EXCL-SE             34.70      36.10    3  
  9 Norman, Mark B         49 MVM-PC              36.75      36.38    2  
 10 Schmitt, David E       46 GSM-NJ              36.80      36.44    1  
 11 Shake, Joe             45 PALM-SC             35.82      36.78  
 12 Ludwick, Bill R        45 UNAT                36.95      36.93  
 13 Stewart, Jay S         48 UNAT                36.40      38.01  
 14 Fisher, Warren J       47 1776-DV             39.10      38.05  
 15 Toledo, Jose M         46 1776-DV             37.90      49.56  
 -- Fanelli, Michael       49 GSM-NJ              37.50         DQ  
 -- Marks, Ronald L        45 1776-DV             38.30         NS  
 
                   === 50-54 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Korner, Dale E         51 UNAT                34.00      34.89   11  
  2 Schmidt, George L.     53 GOLD-FG             35.00      35.03    9  
  3 Schmitz, Robert        51 NCMS-NC             33.98      35.26    8  
  4 Enright, Rick P        51 CYCL-GU             34.00      35.51    7  
  5 Farley, Fred           50 RINC-PC             36.00      35.52    6  
  6 Brown, Robert V        51 GAJA-GA             34.82      35.88    5  
  7 Hansen, Steve          52 MICH-MI             36.83      37.12    4  
  8 Hoffman, Charles L     53 TERR-PV             38.50      38.29    3  
  9 Wein, Arthur M         53 GSM-NJ              39.50      39.17    2  
 10 Fulljames, Rick C      52 CONN-CT             40.00      39.91    1  
 11 Geoghegan, William J   53 CONN-CT             39.50      42.51  
 12 Suzuki, Akira M        50 METR-MR             40.00      44.48  
 
                   === 55-59 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Dragon, Jim            59 GSM-NJ              35.05      35.83   11  
  2 Redic, James P         57 SWIM-FL             38.09      37.67    9  
  3 Nessel, Edward H       58 GSM-NJ              36.25      37.90    8  
  4 Enterline, John P      56 MARY-MD             37.00      37.97    7  
  5 Wortman, Jeffrey DL    58 METR-MR             40.60      40.65    6  
  6 Ryan, Bob J            56 LAMS-VA           1:05.73    1:01.77    5  
 
                   === 60-64 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Andersen, Peter A      60 SDSM-SI             34.50      34.42W  11  
  2 Banks, Rendall R       60 GSM-NJ              39.50      38.63    9  
  3 Laux, Michael A        62 CONN-CT             40.00      39.13    8  
  4 Loewe, Raymond D       61 PAFC-DV             38.51      39.63    7  
  5 Mulliken, Bill         64 IM-CE               39.86      41.29    6  
  6 Whitten, Phillip       60 ARIZ-AZ             42.53      42.85    5  
  7 Pohlmann, John T       60 IM-CE               44.02      43.48    4  
  8 Nguyen, Chieu T        62 GSM-NJ              51.00      45.80    3  
  9 Frogley, Chris S       60 GOLD-FG             47.60      48.87    2  
 
                   === 65-69 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Katz, Jerry A          65 GSM-NJ              45.40      41.19   11  
  2 Clark, Jerry           66 NCMS-NC             44.00      42.42    9  
  3 McIntyre, David D      66 GOLD-FG             43.70      43.74    8  
  4 Wunderlich, Dieter     66 BERK-NJ             46.53      45.05    7  
  5 Abel, Louis A          67 GSM-NJ              46.00      47.69    6  
  6 Bowles, Raymond T      68 UNAT                45.87      48.70    5  
  7 Simmons, Al J          68 METR-MR             55.00    1:00.79    4  
 
                   === 70-74 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Sanguily, Manuel       70 CONN-CT             37.20      38.29   11  
  2 Lockey, Myron W        72 CMAQ-SO             39.40      40.38    9  
  3 Lincoln, Walter J      70 NEM-NE              45.09      42.37    8  
  4 Stupfel, Norman E      71 SMMM-PC             43.00      42.40    7  
  5 Weatherbee, Charles E  71 FMM-FL              46.19      45.41    6  
  6 Bauman, John H         73 WMAC-WI             48.90      46.55    5  
 
                   === 75-79 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Urstadt, Charles J     75 CONN-CT             44.00      41.69N  11  
  2 MacDonald, Robert C    75 FMM-FL              44.16      44.46    9  
  3 Haartz, F.H. Ted       75 NEM-NE              48.00      47.66    8  
  4 Reese, J John          78 MICH-MI             48.15      47.97    7  
  5 Gallaher, Jerry        75 PNA-PN              49.37      49.54    6  
  6 Kurtzman, Joseph L     77 FMM-FL              57.00      52.44    5  
  7 Melick, George F.      79 GSM-NJ              52.58      52.76    4  
  8 Grannis, Frank R       79 TOC-PC              55.00      56.73    3  
 -- Hutinger, Paul         79 FMM-FL              51.50         NS  
 
                   === 80-84 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Garsoe, Norman D       80 1776-DV             59.00      56.44   11  
  2 Lynch, Walter A        82 METR-MR             57.80    1:00.06    9  
  3 Simon, Ted M           81 CONN-CT           1:07.00    1:09.40    8  
 
                   === 85-89 Results Timed Finals ===                    
 
  1 Cleaveland, Brud       86 FMM-FL              55.40      58.30   11  
 -- Smith, Ned E           88 GOLD-FG           1:02.59         NS  
 
  


Event 30  Women 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 33.66  8/20/1995 ELIZABETH NELSON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffis, Megan F          24 METR-MR-               36.50      38.15  
  2 Jackson, Emily E          23 MICH-MI-               41.00      39.18  
  3 Friedman, Jodie L         22 REDT-MR-               43.00      41.36  
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 25-29 WORLD: W 32.01  1989      S SEMINATORE, ITA                             
  25-29 NATL: N 34.35  8/23/1998 LOUISE MARTIN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salcedo, Helen I          28 SCAM-PC-               35.35      35.21  
  2 Bonner, Katie             26 PAFC-DV-               38.83      38.29  
  3 Parkinson, Charlie        29 HP   -                 42.00      38.32  
  4 Nagle, Cynthia A          25 NCMS-NC-               40.73      39.48  
  5 Clarke, Taylor B          26 NCMS-NC-               40.91      39.88  
  6 Garrow, Kendra A          29 NEM-NE-                43.10      43.19  
  7 Czmarko, Karen D          25 SLAM-OZ-               42.50      47.33  
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 30-34 WORLD: W 33.84  8/23/1999 WENKE HANSEN, USA                             
  30-34 NATL: N 33.84  8/23/1999 WENKE HANSEN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sommerlad, Ellen J        32 WCM-PC-                42.93      41.29  
  2 Gorton, Jasmine M         34 TAM-PC-                43.50      43.74  
  3 Hurst, Kim A              34 GAJA-GA-               46.07      44.05  
 -- Morawski, Stephanie L     33 NEM-NE-                37.72         NS  
 
Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 35-39 WORLD: W 33.91  8/18/2001 CAROLINE KRATTLI, USA                         
  35-39 NATL: N 33.91  8/18/2001 CAROLINE KRATTLI                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, HC Fall     37 REDT-MR-               37.50      37.78  
  2 Harris, Janet             38 METR-MR-               42.26      37.80  
  3 Barany, Cheryl A          39 CONN-CT-               43.20      38.97  
  4 Collins, Betsy            35 PAFC-DV-               42.69      39.63  
  5 Papini, Regina T          36 GSM-NJ-                50.00      46.11  
  6 Zampetti, Rhonda R        36 GSM-NJ-                43.92      51.91  
 -- Shuck, Susie              38 ISF-IN-                44.50         NS  
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 40-44 WORLD: W 33.79  3/27/2002 CAROLINE KRATTLI, USA                         
  40-44 NATL: N 33.79  3/27/2002 CAROLINE KRATTLI                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krattli, Caroline M       41 SDSM-SI-               33.79      34.99  
  2 Martin, Amanda M          40 UNAT -                 39.70      35.97  
  3 Powis, Patricia M         42 VMST-VA-               38.01      37.15  
  4 DiTommaso, Laurie A       41 GSM-NJ-                39.80      37.52  
  5 Peterson, Stephanie O     41 SLAM-OZ-               38.00      38.43  
  6 Kalibat, Rebecca B        40 GSM-NJ-                40.00      39.44  
  7 Burke, Barbara B          42 PAFC-DV-               40.56      40.98  
  8 Grebe, Suzanne            42 EXCL-SE-               43.11      42.59  
  9 Halliday, Renee           43 NEM-NE-                45.42      45.78  
 10 Kirk, Susan               43 BERK-NJ-               47.50      46.87  
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 45-49 WORLD: W 34.74  7/8/2001  MAGGIE KELLY, GBR                             
  45-49 NATL: N 36.97  5/29/1994 SUSAN ROY                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa A           47 VMST-VA-               37.10      39.00  
  2 Crittenden, Leianne S.    47 UNAT -                 43.45      39.24  
  3 Cavanaugh, Debbie D       45 GOLD-FG-               40.00      40.32  
  4 Bright, Janet H           48 1776-DV-               41.98      40.80  
  5 Dash, Melon               48 SCAM-PC-               41.20      41.24  
  6 Ramirez, Judy I           45 GSM-NJ-                46.05      41.77  
  7 Lukasik, Janice A         45 PAFC-DV-               44.75      43.80  
  8 Horton, Patricia A        47 GSM-NJ-                45.16      44.05  
  9 O'Sullivan, Elizabeth J.  45 NIAG-NI-               44.11      44.06  
 10 Handler, Barb B           46 NEM-NE-                43.45      44.20  
 11 Timmins, Patricia A       49 1776-DV-               45.90      47.37  
 12 Fletcher, Maribeth A      45 GSM-NJ-                50.00      50.86  
 13 Suttile, Lesley G         47 GSM-NJ-                50.00      56.26  
 -- Harrigan, Therese J       45 1776-DV-               42.11         NS  
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 50-54 WORLD: W 38.04  5/3/1997  JAN MACLEOD, AUS                              
  50-54 NATL: N 38.69  8/20/2000 SUSAN JONES-ROY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munger, Dot               52 1776-DV-               40.00      39.10  
  2 Ogier, Danielle           51 UNAT -                 39.97      39.68  
  3 Guins, Ann H              50 O*H*-LE-               44.50      44.71  
  4 Kern, Marnie Q            50 LYT-OK-                48.25      46.07  
  5 Smith, Melinda J          51 O*H*-LE-               47.00      46.16  
  6 Oshiver, Sherry           51 DCM-PV-                48.80      48.99  
  7 Pease, Ellen I            54 GSM-NJ-                47.73      50.34  
  8 Vellucci, Marie H         54 METR-MR-               52.00      51.07  
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 55-59 WORLD: W 38.30  7/28/2001 JAN WICKS, AUS                                
  55-59 NATL: N 39.91  8/18/1991 JAYNE BRUNER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie M         55 CONN-CT-               42.94      42.63  
  2 Williamson, Francine S    55 GAJA-GA-               48.55      43.03  
  3 Davies, Alison            56 MCM-NT-                49.72      49.40  
  4 Mitchell, Jeannie R       57 NCMS-NC-               50.02      51.47  
  5 Egan, Rita                59 ADMS-AD-               50.45      53.51  
 
Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 60-64 WORLD: W 38.48  3/27/2002 MONIKA SENFTLEBEN, GER                        
  60-64 NATL: N 41.43  8/23/1998 JAYNE BRUNER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pronk, Bonnie L           61 MSBC -                 40.56      39.76N 
  2 Durrant, Betsy            62 VMST-VA-               47.00      47.46  
  3 Martin, Judy              61 VMST-VA-               51.40      50.71  
  4 Hodell, Karen L           61 METR-MR-               57.63      54.32  
  5 Rosenbaum, Barbara R      62 GSM-NJ-                58.10      57.43  
  6 Birkhead, Jane            63 MCM-NT-                56.51      58.77  
 
Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 65-69 WORLD: W 42.78  3/27/2002 SHOKO YONEZAWA, JPN                           
  65-69 NATL: N 45.22  8/18/2001 JAYNE BRUNER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jebe, Margit H            65 CONN-CT-               47.50      47.62  
  2 Newell, Sally             66 NCMS-NC-               46.00      49.11  
  3 Lyons, Valerie H          68 SWOM-OH-               59.30      56.12  
  4 Fisher, Jane R            67 GSM-NJ-                52.06      58.80  
  5 Sharp, Glenda B           68 IAMA-IA-             1:03.60    1:03.71  
 
Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 70-74 WORLD: W 43.98  10/2/1999 EDITH BOEHM, GER                              
  70-74 NATL: N 48.48  8/18/2001 ANN HIRSCH                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisele, Sylvia            74 SWIM-FL-               49.45      49.70  
  2 Gaschke, Lida A           71 METR-MR-             1:00.00      58.89  
  3 Waldbaum, Joan B          72 1776-DV-             1:00.77      58.94  
  4 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 NCMS-NC-             1:05.09    1:02.12  
  5 Snyder, Hannelore         73 IM-CE-               1:01.00    1:02.27  
  6 Dallam, Ann Shenck        73 SDSM-SI-             1:02.29    1:06.20  
  7 Boorman, Penny P          70 GSM-NJ-              1:10.00    1:07.03  
 
Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 75-79 WORLD: W 49.52  7/8/2001  OLGA KOKORINA, RUS                            
  75-79 NATL: N 54.12  6/25/1998 BETTY CHRISTIAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Troy, Jean D              76 FMM-FL-              1:01.20      58.36  
  2 Graham, Suzanne B         77 CONN-CT-             1:00.74    1:02.60  
 
Women 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 80-84 WORLD: W 56.34  8/18/2001 BETTY CHRISTIAN, USA                          
  80-84 NATL: N 56.34  8/18/2001 BETTY CHRISTIAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wixted, Mary P            81 1776-DV-             1:33.00    1:40.42  
 -- Melick, Florence B.       82 GSM-NJ-              2:15.36         NS  




 Event 31  Mixed 200 LC Meter Medley Relay
================================================================================
  76-99W NATL: N 2:12.59  08/23/1992UNIV SAN FRAN
                          C HINSHAW, J HAUER, N EFFA, B WICKLUND
 100-119W WOR: W 2:06.67  08/28/1988HOLMES - USA
                          BETH MAUER, DEB WALKER, TISH BUCHER, MARY HOLMES
 100-119W NAT: N 2:06.67  08/28/1988HOLMES
                          BETH MAUER, DEB WALKER, TISH BUCHER, MARY HOLMES
 120-159W WOR: W 2:04.19  08/23/1998GOLD-USA
                          M GARDNER, S GEYER, T MOLL, J HERRINGTON
 120-159W NAT: N 2:04.19  08/23/1998GOLD
                          B GARDNER, S GEYER, T MOLL, J HERRINGTON
 160-199W WOR: W 2:10.75  03/09/2003VICTORIA-CAN
                          C RADFORD, J WOODWARD, S MACDONALD, A RHODES
 160-199W NAT: N 2:12.15  07/18/1999SAN DIEGO
                          C KRATTLI, K PIPES-NEILSEN, B DUNBAR, B KNIGHT
 200-239W WOR: W 2:19.84  06/02/2002HEART ENGLN-GBR
                          J GRACE, E BROMWICH, J WILSON, M DIGE
 200-239W NAT: N 2:23.07  05/31/1998SAN DIEGO
                          B JORDAN, C KRATTLI, B DUNBAR, J MARR
 240-279W WOR: W 2:35.17  07/04/2001NEUKOELIN-GER
                          E OTTO, M SENFTLEBEN, B MERTEN, M SCHULZE
    Team                                   Seed     Finals Points 
================================================================================
                      === 100-119 Results Timed Finals ===                      
 
  1 NEM-NE  'A'                         2:05.61    2:00.78   22  
     1) Mooney, Jenny L 26           2) Scozzaro, Gian J 29         
     3) Eaddy, Jason H 27            4) Lorenz, Rebekah L 23        
                 32.91      1:07.20 (34.29)
        1:32.38 (25.18)     2:00.78 (28.40)
  2 METR-MR  'A'                        2:03.00    2:07.39   18  
     1) Byrne, Joseph H 27           2) Griffis, Megan F 24         
     3) Brady, Michael J 36          4) Foschi, Jessica K 23        
                 33.72      1:11.67 (37.95)
        1:40.38 (28.71)     2:07.39 (27.01)
  3 GSM-NJ  'A'                         2:15.00    2:11.07   16  
     1) Thiel, Susan M 35            2) Swenson, Christopher N 21   
     3) Delneo, Catherine V 27       4) Li, Kelvin 20               
                 37.69      1:09.24 (31.55)
        2:03.75 (54.51)      2:11.07 (7.32)
  4 1776-DV  'A'                        2:21.98    2:12.82   14  
     1) Craig, Jason S 25            2) Gluchowski, Regina 28       
     3) Markey, Shawn W 26           4) Watson, Alicia L 24         
                 31.31      1:15.91 (44.60)
        1:43.34 (27.43)     2:12.82 (29.48)
 
                      === 120-159 Results Timed Finals ===                      
 
  1 VMST-VA  'A'                        2:08.30    2:07.07   22  
     1) McClure, Rab H 34            2) Powis, Patricia M 42        
     3) Gale, Margaret P 35          4) Gale, Andrew J 37           
                 30.86      1:08.24 (37.38)
        2:02.33 (54.09)      2:07.07 (4.74)
  2 1776-DV  'A'                        2:19.58    2:12.30   18  
     1) Chappell, Richard W 47       2) Chang, Esther S 31          
     3) Reilly, Jeff M 42            4) Hug, Laurie 38              
                 49.73      1:11.02 (21.29)
        1:40.63 (29.61)     2:12.30 (31.67)
  3 NIAG-NI  'A'                        2:16.00    2:16.96   16  
     1) Schiesl, Michael 37          2) O'Sullivan, Elizabeth J. 45 
     3) Leary, Robert P 25           4) Woody, Dana C 34            
                 32.64      1:16.06 (43.42)
        1:45.37 (29.31)     2:16.96 (31.59)
  4 GAJA-GA  'A'                        2:19.98    2:18.78   14  
     1) Morris, Alexis L 21          2) Hurst, Kim A 34             
     3) Bate, Andrew E 26            4) Reid, Mike D 42             
                 38.76      1:22.81 (44.05)
        1:52.28 (29.47)     2:18.78 (26.50)
  5 NEM-NE  'A'                         2:17.75    2:22.59   12  
     1) Goldman, Mark S 32           2) Miller, Gregory 39          
     3) Garrow, Kendra A 29          4) Gulla, Tara L 30            
                 32.93      1:09.22 (36.29)
        1:48.36 (39.14)     2:22.59 (34.23)
  6 GSM-NJ  'A'                         3:00.00    2:27.56   10  
     1) Albano, Jennifer A 26        2) Noe, Norman B 34            
     3) Palen, Sean G 35             4) Papini, Regina T 36         
                 45.22      1:19.37 (34.15)
        2:08.58 (49.21)     2:27.56 (18.98)
 -- CONN-CT  'A'                        2:10.00         DQ  
     1) Young, Kevin P 24            2) Walkenhorst, Jared W 29     
     3) Barany, Cheryl A 39          4) Fahey, Lisa 33              
                 36.18      1:06.97 (30.79)
        1:41.07 (34.10)                    
 -- NCMS-NC  'A'                        2:08.00         DQ  
     1) Farrell, Andrew J 33         2) Nagle, Cynthia A 25         
     3) Stewart, Henry D 40          4) Clarke, Taylor B 26         
                 30.86      1:09.01 (38.15)
        1:36.45 (27.44)     2:05.63 (29.18)
 
                      === 160-199 Results Timed Finals ===                      
 
  1 METR-MR  'A'                        2:05.00    2:01.14   22  
     1) Harris, Janet 38             2) Anderson, James 41          
     3) Goldbloom, Robert M 44       4) Doelger, Maria B 40         
                 34.29      1:08.02 (33.73)
        1:35.00 (26.98)     2:01.14 (26.14)
  2 IM-CE  'A'                          2:05.30    2:02.75   18  
     1) Mc Cabe, Thomas J 46         2) Day, Nadine K 33            
     3) Block, Andrea J 42           4) Russell, James M 40         
                 31.50      1:06.52 (35.02)
        1:36.60 (30.08)     2:02.75 (26.15)
  3 NEM-NE  'A'                         2:06.18    2:08.88   16  
     1) Grilli, Tracy L 46           2) Casey, Brian W 40           
     3) Davis, Guy S 44              4) Hirsty, Jacki 51            
                 53.56      1:10.62 (17.06)
        1:39.26 (28.64)     2:08.88 (29.62)
  4 NCMS-NC  'A'                        2:08.00    2:10.30   14  
     1) Stott, Kim 44                2) Lehman, Fritz E 45          
     3) Klein, Jonathan E 46         4) Hageman, Heather M 33       
                 40.67      1:15.25 (34.58)
        1:42.51 (27.26)     2:10.30 (27.79)
  5 GSM-NJ  'B'                         2:19.00    2:13.07   12  
     1) Carow, Amy S 42              2) Doyle, Benn W 45            
     3) Volker, Jens 38              4) Kalibat, Rebecca B 40       
                 38.01      1:10.73 (32.72)
        1:43.91 (33.18)     2:13.07 (29.16)
  6 1776-DV  'B'                        2:24.79    2:14.53   10  
     1) Webb, Patricia A 46          2) Bright, Janet H 48          
     3) Casto, David D 51            4) Walker, Patrick J 50        
                 37.11      1:16.75 (39.64)
        1:46.78 (30.03)     2:14.53 (27.75)
  7 EXCL-SE  'A'                        2:15.00    2:19.98    8  
     1) Rietz, Heather 35            2) Grebe, Suzanne 42           
     3) Linde, Mace 43               4) Phillips, Mike 47           
                 37.86      1:20.02 (42.16)
        1:50.95 (30.93)     2:19.98 (29.03)
  8 PAFC-DV  'A'                        2:16.00    2:20.19    6  
     1) Stein, Caroline F 33         2) Loewe, Raymond D 61         
     3) Winkis, Annmarie 25          4) Platt, Jay R 56             
                 38.88      1:17.13 (38.25)
        2:04.13 (47.00)     2:20.19 (16.06)
  9 GSM-NJ  'A'                         2:12.12    2:24.26    4  
     1) Stewart, Julie A 42          2) Ramirez, Judy I 45          
     3) Wilson, Jack 51              4) Tsuzuki, Ed M 45            
                 42.10      1:24.75 (42.65)
        1:55.91 (31.16)     2:24.26 (28.35)
 10 GAJA-GA  'A'                        2:36.68    2:26.43    2  
     1) Watson, Lisa L 49            2) Brown, Robert V 51          
     3) Greene, Christopher C 41     4) Williamson, Francine S 55   
                 47.52      1:23.23 (35.71)
        1:53.75 (30.52)     2:26.43 (32.68)
 11 MCM-NT  'A'                         2:43.50    2:45.59  
     1) Birkhead, Jane 63            2) Grey, Jon 38                
     3) Carter, Robert 40            4) Davies, Alison 56           
                 52.65      1:29.16 (36.51)
        2:01.28 (32.12)     2:45.59 (44.31)
 12 NEM-NE  'C'                         2:48.20    2:47.17  
     1) Mooney, John J 43            2) Corben, Garrison S 41       
     3) Halliday, Renee 43           4) Sherwood, Kelly H 50        
                 40.55      1:26.22 (45.67)
      2:47.17 (1:20.95)                    
 -- NEM-NE  'B'                         2:13.17         DQ  
     1) Nisley-Black, Karla 48       2) Vankuilenburg, Scott D 38   
     3) Handler, Barb B 46           4) Gallagher, Michael R 32     
                 41.08      1:15.13 (34.05)
        1:49.61 (34.48)     2:14.28 (24.67)
 -- 1776-DV  'A'                        2:16.87         DQ  
     1) Ziegler, Jane E 49           2) Casciato, Michael G 44      
     3) Manley, David W 30           4) Puckett, Nancy G 54         
                 58.52      1:11.20 (12.68)
        1:40.84 (29.64)     2:18.96 (38.12)
 -- VMST-VA  'A'                        2:12.70         NS  
 
                      === 200-239 Results Timed Finals ===                      
 
  1 1776-DV  'A'                        2:19.07    2:11.75   22  
     1) McCloskey, Cecilia D 53      2) Munger, Dot 52              
     3) Stevens, Craig W. 50         4) Jones, Robert B 52          
                 35.91      1:14.17 (38.26)
        1:44.85 (30.68)     2:11.75 (26.90)
  2 VMST-VA  'A'                        2:18.70    2:20.68   18  
     1) Jaeger, Debbie K 41          2) Bennett, Lisa A 47          
     3) Watts, Neil S 61             4) Miller, Jim W 53            
                 39.46      1:19.15 (39.69)
        1:52.68 (33.53)     2:20.68 (28.00)
  3 O*H*-LE  'A'                        2:20.00    2:21.04   16  
     1) Guins, Ann H 50              2) Smith, Melinda J 51         
     3) Groselle, Jack R 49          4) Oyakawa, Yoshi 70           
                 36.60      1:23.67 (47.07)
        1:51.70 (28.03)     2:21.04 (29.34)
  4 NIAG-NI  'A'                        2:18.00    2:23.05   14  
     1) Gram, Jane Y 57              2) Matysek, Jim 44             
     3) Meade, Tom J 56              4) Belva, Carol W 48           
                 44.73      1:19.17 (34.44)
        1:49.42 (30.25)     2:23.05 (33.63)
  5 MICH-MI  'A'                        2:20.00    2:23.24   12  
     1) Thompson, Frank L 52         2) Hansen, Steve 52            
     3) Guthrie, Sally K 53          4) Early, Marilyn E 46         
                 34.53      1:11.34 (36.81)
        2:11.30 (59.96)     2:23.24 (11.94)
  6 1776-DV  'B'                        2:31.08    2:25.21   10  
     1) Fisher, Warren J 47          2) Timmins, Patricia A 49      
     3) Walsh Beilman, Stephanie A 5 4) Detering, Henry A 58        
                 33.35      1:19.64 (46.29)
        1:56.22 (36.58)     2:25.21 (28.99)
  7 NEM-NE  'A'                         2:27.84    2:38.11    8  
     1) Bright, David C 50           2) Yunker, Carol M 56          
     3) Davis, Bradley C 51          4) Tendy, Sue 54               
                 34.82      1:27.78 (52.96)
        2:01.15 (33.37)     2:38.11 (36.96)
 -- GOLD-FG  'A'                        2:25.00         DQ  
     1) Anderson-Burns, Rorie M 52   2) Owen, David H 51            
     3) Erickson, Tim D 47           4) Laborwit, Anne G 53         
                 42.13      1:23.92 (41.79)
        1:52.49 (28.57)     2:25.85 (33.36)
 -- CONN-CT  'A'                        2:30.00         NS  
 
                      === 240-279 Results Timed Finals ===                      
 
  1 SDSM-SI  'A'                        2:20.80    2:22.37   22  
     1) Lund, Lynne H 63             2) Andersen, Peter A 60        
     3) Muter, C W 61                4) Marr, Jackie M 60           
                 44.47      1:18.89 (34.42)
        2:07.28 (48.39)     2:22.37 (15.09)
  2 CONN-CT  'A'                        3:08.00    2:27.34   18  
     1) Geoghegan, Jack 61           2) Sanguily, Manuel 70         
     3) Hayes, Christie M 55         4) Moore, Meredith A 54        
                 35.51      1:13.42 (37.91)
        2:12.01 (58.59)     2:27.34 (15.33)
  3 NCMS-NC  'A'                        2:27.00    2:29.68   16  
     1) Mitchell, Jeannie R 57       2) Newell, Sally 66            
     3) Schmitz, Robert 51           4) Clark, Jerry 66             
                 40.59      1:28.69 (48.10)
        2:00.23 (31.54)     2:29.68 (29.45)
  4 VMST-VA  'A'                        2:34.70    2:46.78   14  
                 46.78      1:34.97 (48.19)
        2:10.63 (35.66)     2:46.78 (36.15)
  5 METR-MR  'A'                        2:45.00    2:48.37   12  
     1) Lecarreaux, Sue 58           2) Vellucci, Marie H 54        
     3) Wortman, Jeffrey DL 58       4) Ellis, Richard 71           
               1:03.59      1:37.08 (33.49)
        2:11.86 (34.78)     2:48.37 (36.51)
  6 IM-CE  'A'                          2:45.20    2:49.52   10  
     1) Pohlmann, Mary M 58          2) Snyder, Hannelore 73        
     3) Dodson, Phil L 50            4) Mulliken, Bill 64           
                 43.79    1:44.85 (1:01.06)
        2:17.49 (32.64)     2:49.52 (32.03)
  7 DCM-PV  'A'                         2:58.00    2:50.36    8  
     1) Zaremski, Barbara M 66       2) Harrison, Lonny W 55        
     3) Svenson, Ann 58              4) Dewey, Thomas 72            
                 48.80      1:25.33 (36.53)
        2:07.01 (41.68)     2:50.36 (43.35)
  8 NEM-NE  'A'                         2:44.42    2:50.61    6  
     1) Eger, Laszlo J 58            2) McQuiggan, Frank 55         
     3) Livingston, Susan W 65       4) O'Brien, Claire R 64        
                 38.11      1:23.29 (45.18)
        2:11.25 (47.96)     2:50.61 (39.36)
 -- VMST-VA  'B'                        2:45.00         NS  
     1) Griffin, Lucille 65          2) Durrant, Betsy 62           
     3) Bennett, Robert R 60         4) Woods, Tom M 60             
               1:52.56                     
 
                      === 280-319 Results Timed Finals ===                      
 
  1 FMM-FL  'A'                         2:53.00    3:01.38   22  
     1) Tullman, Patricia A 66       2) MacDonald, Robert C 75      
     3) Troy, Jean D 76              4) Weatherbee, Charles E 71    
                 48.48      1:34.47 (45.99)
        2:28.85 (54.38)     3:01.38 (32.53)
  2 MICH-MI  'A'                        4:00.00    3:20.12   18  
     1) Glusac, Edith S 85           2) Reese, J John 78            
     3) Cowing, John M 54            4) Gogola, Laura J 67          
               1:09.40      1:58.57 (49.17)
        2:34.92 (36.35)     3:20.12 (45.20)
  3 1776-DV  'A'                        3:38.44    3:29.25   16  
     1) Franks, Roger G 76           2) Waldbaum, Joan B 72         
     3) Hagan, Marianna M 75         4) Kirlin, Jack 65             
                 46.23      1:45.70 (59.47)
      2:56.49 (1:10.79)     3:29.25 (32.76)
 -- CONN-CT  'A'                        4:00.00         DQ  
     1) Simon, Ted M 81              2) Urstadt, Charles J 75       
     3) Jebe, Margit H 65            4) Graham, Suzanne B 77        
               1:04.66      1:47.39 (42.73)
      2:54.70 (1:07.31)     3:23.59 (28.89)
 -- GOLD-FG  'A'                        3:00.00         NS  
     1) Rapperport, Alan S 70        2) Cavanaugh, Debbie D 45      
     3) Krauser, June 77             4) Smith, Ned E 88             
 
                      === 320-359 Results Timed Finals ===                      
 
  1 1776-DV  'A'                        4:43.22    4:30.33   22  
     1) Webb, Clarence 81            2) Garsoe, Norman D 80         
     3) Merryman, Jeanne D 80        4) Wixted, Mary P 81           
                 50.64      1:50.62 (59.98)
      4:30.33 (2:39.71)                    
 
 


 Event 33  Men 200 LC Meter Freestyle Relay
================================================================================
   76-99 NATL: N 1:41.14  08/22/1993OLYMPIC CLUB
                          G ANTONICK, E TARBELL, S GOTH, J MURRAY
 100-119 WORL: W 1:36.39  06/26/1996JYVASKYLAN-FIN
                          J VIRTANEN, A JAAKKOLA, J VIRTANEN, T RUNDGREN
 100-119 NATL: N 1:36.15  08/20/1990HOUSTONIAN CLUB
                          J PRUNGLE, S KNOWLES, J FREY, J SMITH
 120-159 WORL: W 1:36.34  07/04/2001KALERA LAHIT-FI
                          J VIRTANEN, T PAAJANEN, P LEHTINEN, T RUNDGREN
 120-159 NATL: N 1:37.43  07/16/1986LONE STAR
                          D HAGUE, T HEDRICK, B SMITH, J MONTGOMERY
 160-199 WORL: W 1:39.27  08/11/1990HOLMES - USA
                          J LILLEY, C MILTENBERGER, R ABRAHAMS, T GARTON
 160-199 NATL: N 1:39.27  08/11/1990HOLMES
                          J LILLEY, C MILTENBERGER, R ABRAHAMS, T GARTON
 200-239 WORL: W 1:45.19  06/29/1997OLYMPIC CLB-USA
                          S CLARK, R STRAND, T BIRNIE, J ELDER
 200-239 NATL: N 1:45.19  06/29/1997OLYMPIC CLUB
                          S CLARK, R STRAND, T BIRNIE, J ELDER
 240-279 WORL: W 1:52.25  08/18/2002GOLD COAST-USA
                          C CAVANAUGH, D MCINTYRE, J GREENBERG, T SHEAD
    Team                                   Seed     Finals Points 
================================================================================
                       === 76-99 Results Timed Finals ===                       
 
  1 GSM-NJ  'A'                         1:39.00    1:41.98   22  
     1) Meer, Jonathan 23            2) Wriede, Gregory L 26        
     3) Kato, Daichi 25              4) Buren, Paul 23              
                 27.24        53.26 (26.02)
        1:18.39 (25.13)     1:41.98 (23.59)
 
                      === 100-119 Results Timed Finals ===                      
 
  1 GSM-NJ  'A'                         1:45.00    1:45.86   22  
     1) Chang, Christopher W 29      2) Li, Kelvin 20               
     3) Berenskoetter, Felix S 28    4) Dallamura, Scott J 25       
                 27.06        53.44 (26.38)
        1:19.58 (26.14)     1:45.86 (26.28)
  2 1776-DV  'A'                        1:55.19    1:49.82   18  
     1) Manley, David W 30           2) Robertson, Ken M 38         
     3) Craig, Jason S 25            4) Markey, Shawn W 26          
                 27.84        57.26 (29.42)
        1:24.56 (27.30)     1:49.82 (25.26)
  3 METR-MR  'A'                        1:53.35    1:52.26   16  
     1) Al-Mashat, Hashim 28         2) Figur, David C 26           
     3) McDermott, Michael 33        4) Byrne, Joseph H 27          
                 27.71        55.62 (27.91)
        1:26.17 (30.55)     1:52.26 (26.09)
 
                      === 120-159 Results Timed Finals ===                      
 
  1 NEM-NE  'A'                         1:42.80    1:41.06   22  
     1) Eaddy, Jason H 27            2) Gallagher, Michael R 32     
     3) Goldman, Mark S 32           4) Scozzaro, Gian J 29         
                 25.18        49.90 (24.72)
        1:15.41 (25.51)     1:41.06 (25.65)
  2 METR-MR  'A'                        1:48.96    1:45.15   18  
     1) Levy, Daniel J 38            2) Brady, Michael J 36         
     3) Anderson, James 41           4) Goldbloom, Robert M 44      
                 27.44        53.46 (26.02)
        1:19.88 (26.42)     1:45.15 (25.27)
  3 GSM-NJ  'A'                         1:42.00    1:45.45   16  
     1) Jotz, Jeffrey J 33           2) Haggerty, Thomas M 37       
     3) Gatti, John D 36             4) Matheson, Brent 36          
                 27.15        54.24 (27.09)
        1:20.10 (25.86)     1:45.45 (25.35)
  4 NCMS-NC  'A'                        1:53.00    1:51.24   14  
     1) Mangrum, John 40             2) Porco, Filippo M 26         
     3) Conrad, Terry J 40           4) Schnute, Justin C 28        
                 29.70        58.95 (29.25)
        1:25.88 (26.93)     1:51.24 (25.36)
  5 NIAG-NI  'A'                        1:54.00    1:56.11   12  
     1) Leary, Robert P 25           2) Herman, Timothy S 47        
     3) Koppenhaver, Ken D 35        4) Schiesl, Michael 37         
                 27.99        58.53 (30.54)
        1:28.79 (30.26)     1:56.11 (27.32)
  6 CONN-CT  'A'                        1:47.00    2:23.97   10  
     1) Walkenhorst, Jared W 29      2) Young, Kevin P 24           
     3) Sullivan, Chris M 27         4) Fulljames, Rick C 52        
                 26.16        52.22 (26.06)
      2:12.84 (1:20.62)     2:23.97 (11.13)
 -- 1776-DV  'A'                        1:56.56         NS  
 
                      === 160-199 Results Timed Finals ===                      
 
  1 NCMS-NC  'A'                        1:42.00    1:41.12   22  
     1) Stewart, Henry D 40          2) Klein, Jonathan E 46        
     3) Lehman, Fritz E 45           4) Farrell, Andrew J 33        
                 25.95        50.88 (24.93)
        1:16.13 (25.25)     1:41.12 (24.99)
  2 1776-DV  'A'                        1:50.78    1:43.33   18  
     1) Merkert, Herbert B 39        2) Oxley, Gregory L 45         
     3) Meade, Thomas D 46           4) Norelli, Charles C 48       
                 27.12        52.25 (25.13)
        1:17.87 (25.62)     1:43.33 (25.46)
  3 GSM-NJ  'B'                         1:44.44    1:43.91   16  
     1) Sawin, Curtis D 32           2) Yeomans, Scott 39           
     3) Doyle, Benn W 45             4) Tsuzuki, Ed M 45            
                 25.00        51.08 (26.08)
        1:18.05 (26.97)     1:43.91 (25.86)
  4 NEM-NE  'A'                         1:44.35    1:44.44   14  
     1) Gilson, Matthew R 36         2) Casey, Brian W 40           
     3) Davis, Guy S 44              4) Worland, Peter J 45         
                 26.05        53.03 (26.98)
        1:19.05 (26.02)     1:44.44 (25.39)
  5 SPM  'A'                            1:45.30    1:44.88   12  
     1) Frazier, Russell R 49        2) Hempel, William K 46        
     3) Specht, William L 45         4) Allbritton, Steve O 45      
                 27.13        54.31 (27.18)
        1:39.19 (44.88)      1:44.88 (5.69)
  6 1776-DV  'B'                        1:59.83    1:53.92   10  
     1) Casciato, Michael G 44       2) Kramer, Andrew J 40         
     3) Reilly, Jeff M 42            4) Fisher, Warren J 47         
                 27.90        57.11 (29.21)
        1:26.76 (29.65)     1:53.92 (27.16)
  7 NEM-NE  'C'                         1:55.50    1:54.92    8  
     1) Vankuilenburg, Scott D 38    2) Miller, Gregory 39          
     3) Mooney, John J 43            4) Alexander, Mark E 45        
                 30.31        58.77 (28.46)
        1:27.14 (28.37)     1:54.92 (27.78)
  8 GSM-NJ  'C'                         1:52.00    1:54.93    6  
     1) Edenbaum, Tom 37             2) Shtengel, Gleb 35           
     3) Niemi, Kenneth A 48          4) Baliko, John A 42           
                 27.32        57.21 (29.89)
        1:26.41 (29.20)     1:54.93 (28.52)
  9 GSM-NJ  'A'                         2:21.55    1:56.29    4  
     1) Dawson, Jerry 43             2) Good, Thomas J 43           
     3) Bodenmann, Jeff 43           4) Sheil, Harry 43             
                 26.76        56.17 (29.41)
      1:56.29 (1:00.12)                    
 10 GSM-NJ  'D'                         1:54.00    1:59.49    2  
     1) McElroy, Frank J 55          2) Ermanoski, Ivan 31          
     3) Fanelli, Michael 49          4) Hahn, Darek L 36            
                 30.56      1:00.02 (29.46)
        1:32.27 (32.25)     1:59.49 (27.22)
 -- NEM-NE  'B'                         1:48.35         DQ  
     1) Volckening, Bill 37          2) Courtney, Jack W 50         
     3) Chappell, Todd W 31          4) Bright, David C 50          
                 27.40        55.19 (27.79)
 -- VMST-VA  'A'                        1:53.20         NS  
 
                      === 200-239 Results Timed Finals ===                      
 
  1 1776-DV  'A'                        2:00.95    1:49.53   22  
     1) Walker, Patrick J 50         2) Casto, David D 51           
     3) Jones, Robert B 52           4) Stevens, Craig W. 50        
                 28.50        55.32 (26.82)
        1:23.14 (27.82)     1:49.53 (26.39)
  2 NIAG-NI  'A'                        1:51.00    1:51.13   18  
     1) Humphreys, Jeffery L 48      2) Kornblatt, Daniel S 54      
     3) Matysek, Jim 44              4) Meade, Tom J 56             
                 28.25        56.41 (28.16)
        1:44.53 (48.12)      1:51.13 (6.60)
  3 IM-CE  'A'                          1:51.00    1:52.44   16  
     1) Mulliken, Bill 64            2) Russell, James M 40         
     3) Dodson, Phil L 50            4) Mc Cabe, Thomas J 46        
                 50.08         59.35 (9.27)
        1:48.94 (49.59)      1:52.44 (3.50)
  4 GSM-NJ  'A'                         1:53.00    1:53.86   14  
     1) Nessel, Edward H 58          2) Seidman, Lawrence B 56      
     3) Wein, Arthur M 53            4) Geiman, Tom 54              
                 30.75        59.83 (29.08)
        1:28.24 (28.41)     1:53.86 (25.62)
  5 1776-DV  'B'                        2:02.55    1:57.16   12  
     1) Kelly, Steve 46              2) Mogal, James R 57           
     3) Martin, Jack R 52            4) Chappell, Richard W 47      
                 30.04      1:00.79 (30.75)
        1:29.94 (29.15)     1:57.16 (27.22)
  6 VMST-VA  'A'                        2:01.10    1:58.28   10  
     1) Bennett, Robert R 60         2) Watts, Neil S 61            
     3) Hernlen, G. Tracy 50         4) McClure, Rab H 34           
                 34.02      1:04.35 (30.33)
        1:32.86 (28.51)     1:58.28 (25.42)
  7 NCMS-NC  'A'                        2:01.00    2:01.88    8  
     1) Schmitz, Robert 51           2) Mitchell, Clarke E. 71      
     3) Rubidge, Carl R 34           4) Clark, Jerry 66             
                 55.95       1:01.06 (5.11)
        1:32.32 (31.26)     2:01.88 (29.56)
  8 METR-MR  'A'                        2:04.00    2:03.54    6  
     1) Carson, Charles A 49         2) Suzuki, Akira M 50          
     3) Benson, Richard A 51         4) Goldberg, Bruce D 52        
                 28.76      1:00.03 (31.27)
        1:32.37 (32.34)     2:03.54 (31.17)
  9 NEM-NE  'A'                         2:11.10    2:13.08    4  
     1) Corben, Garrison S 41        2) Davis, Bradley C 51         
     3) Murray, William T 66         4) Eger, Laszlo J 58           
                 51.62       1:01.22 (9.60)
        1:41.59 (40.37)     2:13.08 (31.49)
 
                      === 240-279 Results Timed Finals ===                      
 
  1 GOLD-FG  'A'                        1:53.00    1:52.01W  22  
     1) Cavanaugh, Cav 68            2) Greenberg, Jerry 62         
     3) Burns, Joel J 57             4) Schmidt, George L. 53       
                 28.80        56.97 (28.17)
        1:25.48 (28.51)     1:52.01 (26.53)
  2 SMMM-PC  'A'                        2:02.00    1:59.87   18  
     1) Brown, Randy I 55            2) Stupfel, Norman E 71        
     3) Brenner, Gary R 56           4) Galine, Donald L 58         
                 28.99      1:02.15 (33.16)
        1:49.81 (47.66)     1:59.87 (10.06)
  3 GSM-NJ  'A'                         2:03.00    2:03.00   16  
     1) Demas, Nickolas P 73         2) Katz, Jerry A 65            
     3) Banks, Rendall R 60          4) Wilson, Jack 51             
                 33.65      1:03.89 (30.24)
        1:57.39 (53.50)      2:03.00 (5.61)
  4 1776-DV  'A'                        2:16.41    2:08.42   14  
     1) Harrison, David P 66         2) Babb, Wylie S 63            
     3) Tulenko, Tom 61              4) Detering, Henry A 58        
                 52.33      1:07.94 (15.61)
        1:39.13 (31.19)     2:08.42 (29.29)
  5 METR-MR  'A'                        2:15.00    2:23.65   12  
     1) Wortman, Jeffrey DL 58       2) Ellis, Richard 71           
     3) Briesemeister, Richard E 78  4) Patterson, Terry M 46       
                 31.08      1:08.07 (36.99)
        1:53.84 (45.77)     2:23.65 (29.81)
 -- CONN-CT  'A'                        2:12.00         DQ  
     1) Laux, Michael A 62           2) Sanguily, Manuel 70         
     3) Geoghegan, William J 53      4) Geoghegan, Jack 61          
                 31.83      1:09.52 (37.69)
        1:39.19 (29.67)     2:08.17 (28.98)
 
                      === 280-319 Results Timed Finals ===                      
 
  1 O*H*-LE  'A'                        2:15.00    2:12.20   22  
     1) Hall, Sid 68                 2) Medici, John C 65           
     3) Florance, John R 81          4) Oyakawa, Yoshi 70           
                 32.25      1:05.46 (33.21)
        2:01.88 (56.42)     2:12.20 (10.32)
  2 NEM-NE  'A'                         2:29.00    2:25.95   18  
     1) Edwards, James K 81          2) Haartz, F.H. Ted 75         
     3) Lincoln, Walter J 70         4) McQuiggan, Frank 55         
                 44.14      1:23.09 (38.95)
        1:54.37 (31.28)     2:25.95 (31.58)
  3 FMM-FL  'A'                              NT    2:39.86   16  
     1) Luke, Elmer L 77             2) MacDonald, Robert C 75      
     3) Lathi, Amar G 67             4) Weatherbee, Charles E 71    
                 49.97      1:26.93 (36.96)
        2:06.48 (39.55)     2:39.86 (33.38)
  4 1776-DV  'A'                        2:40.73    3:07.42   14  
     1) Garsoe, Norman D 80          2) Webb, Clarence 81           
     3) Franks, Roger G 76           4) Kirlin, Jack 65             
                 59.82      1:43.57 (43.75)
        2:28.08 (44.51)     3:07.42 (39.34)
 -- CONN-CT  'A'                        3:30.00         NS  
 -- GOLD-FG  'A'                        2:21.00         NS  
     1) Rapperport, Alan S 70        2) Smith, Ned E 88             
     3) Dykstra, Bill D 66           4) McIntyre, David D 66        
               2:41.44                     
 
                      === 320-359 Results Timed Finals ===                      
 
  1 FMM-FL  'A'                         2:38.00    2:45.81   22  
     1) Hutinger, Paul 79            2) Cleaveland, Brud 86         
     3) Kurtzman, Joseph L 77        4) Blake, Robert S 79          
                 38.57      1:21.12 (42.55)
        2:07.24 (46.12)     2:45.81 (38.57)
 


 Event 34  Women 200 LC Meter Freestyle Relay
================================================================================
   76-99 NATL: N 1:59.26  08/20/2000DCAC
                          K MYERS, S M REESE, H SISK, M JESPERSON
 100-119 WORL: W 1:53.20  08/28/1988HOLMES-USA
                          M HOLMES, S HALFACRE, B MAUER, T BUCHER
 100-119 NATL: N 1:52.47  08/23/1992OREGON
                          S HERINGER, G GODDARD, L MILLS, L FINLEY
 120-159 WORL: W 1:53.05  08/24/1987LONE STAR-USA
                          M BURK, B HEUER, L MORRISON-CASEY, J HIRSTY
 120-159 NATL: N 1:53.05  08/24/1987LONE STAR
                          M BURK, B HEUER, L MORRISON-CASEY, J HIRSTY
 160-199 WORL: W 1:56.93  08/20/2000GEORGIA-USA
                          P NOYES, B GARDNER, F WILLIAMSON, L WELTING
 160-199 NATL: N 1:56.93  08/20/2000GAJA
                          P NOYES, B GARDNER, F WILLIAMSON, L WELTING
 200-239 WORL: W 2:06.52  08/17/2001TAMALPAIS-USA
                          S ROY-JONES, N RIDOUT, S CAZALET, L VAL
 200-239 NATL: N 2:06.52  08/17/2001TAMALPAIS
                          S ROY-JONES, N RIDOUT, S CAZALET, L VAL
 240-279 WORL: W 2:18.70  08/23/1998DC MASTERS-USA
                          B FRID, J LEILICH, B ZAREMSKI, J BRUNER
    Team                                   Seed     Finals Points 
================================================================================
                      === 100-119 Results Timed Finals ===                      
 
  1 PAFC-DV  'A'                        2:05.00    2:01.59   22  
     1) Morales, Denise M 23         2) Winkis, Annmarie 25         
     3) Bonner, Katie 26             4) Flynn, Patricia A 27        
                 30.74      1:01.84 (31.10)
        1:32.28 (30.44)     2:01.59 (29.31)
  2 NEM-NE  'A'                         2:08.81    2:02.58   18  
     1) Mooney, Jenny L 26           2) Hallor, Sara E 32           
     3) Garrow, Kendra A 29          4) Lorenz, Rebekah L 23        
                 29.91      1:00.60 (30.69)
        1:33.94 (33.34)     2:02.58 (28.64)
 
                      === 120-159 Results Timed Finals ===                      
 
  1 METR-MR  'A'                        1:55.00    1:52.46W  22  
     1) Doelger, Maria B 40          2) Griffis, Megan F 24         
     3) Harris, Janet 38             4) Foschi, Jessica K 23        
                 27.35        56.96 (29.61)
        1:25.79 (28.83)     1:52.46 (26.67)
  2 1776-DV  'A'                        2:17.21    2:08.01   18  
     1) Hug, Laurie 38               2) Gluchowski, Regina 28       
     3) Chang, Esther S 31           4) Watson, Alicia L 24         
                 31.32      1:06.49 (35.17)
        1:38.24 (31.75)     2:08.01 (29.77)
  3 PAFC-DV  'A'                        2:12.00    2:09.67   16  
     1) Burke, Barbara B 42          2) Collins, Betsy 35           
     3) Merlau, Melissa L 28         4) Stein, Caroline F 33        
                 31.29      1:03.00 (31.71)
        1:35.48 (32.48)     2:09.67 (34.19)
  4 GAJA-GA  'A'                        2:15.50    2:15.55   14  
     1) Hurst, Kim A 34              2) Morris, Alexis L 21         
     3) Watson, Lisa L 49            4) Williamson, Francine S 55   
                 31.57      1:04.29 (32.72)
        2:02.76 (58.47)     2:15.55 (12.79)
 -- VMST-VA  'A'                        2:10.50         NS  
 
                      === 160-199 Results Timed Finals ===                      
 
  1 VMST-VA  'A'                        2:07.50    2:04.23   22  
     1) Bennett, Lisa A 47           2) Buscaglia, Caycee P 38      
     3) Jaeger, Debbie K 41          4) Gale, Margaret P 35         
                 31.65      1:02.58 (30.93)
        1:33.82 (31.24)     2:04.23 (30.41)
  2 NIAG-NI  'A'                        2:11.00    2:11.32   18  
     1) Gram, Jane Y 57              2) Belva, Carol W 48           
     3) O'Sullivan, Elizabeth J. 45  4) Woody, Dana C 34            
                 54.33      1:09.23 (14.90)
        1:40.43 (31.20)     2:11.32 (30.89)
  3 GSM-NJ  'A'                         2:12.00    2:15.63   16  
     1) Ramirez, Judy I 45           2) Stewart, Julie A 42         
     3) Horton, Patricia A 47        4) Carow, Amy S 42             
                 34.60      1:10.58 (35.98)
        1:46.25 (35.67)     2:15.63 (29.38)
  4 1776-DV  'A'                        2:19.93    2:25.56   14  
     1) Bright, Janet H 48           2) Webb, Patricia A 46         
     3) Puckett, Nancy G 54          4) Timmins, Patricia A 49      
                 31.58      1:05.30 (33.72)
        1:44.65 (39.35)     2:25.56 (40.91)
  5 METR-MR  'A'                        2:30.00    2:31.82   12  
     1) Matsumura, Eiko 27           2) Martin, Lisa A 55           
     3) Vellucci, Marie H 54         4) Lecarreaux, Sue 58          
                 32.59      1:09.21 (36.62)
        1:54.72 (45.51)     2:31.82 (37.10)
 -- NEM-NE  'A'                         2:35.02         DQ  
     1) Gulla, Tara L 30             2) Halliday, Renee 43          
     3) Sherwood, Kelly H 50         4) Yunker, Carol M 56          
                 36.09      1:16.68 (40.59)
        1:57.64 (40.96)     2:34.57 (36.93)
 -- CONN-CT  'A'                        2:10.00         NS  
 
                      === 200-239 Results Timed Finals ===                      
 
  1 NEM-NE  'A'                         2:06.96    2:09.47   22  
     1) Hirsty, Jacki 51             2) Handler, Barb B 46          
     3) O'Brien, Claire R 64         4) Grilli, Tracy L 46          
                 29.28        59.65 (30.37)
      2:00.06 (1:00.41)      2:09.47 (9.41)
  2 1776-DV  'A'                        2:16.08    2:11.06   18  
     1) Walsh Beilman, Stephanie A 5 2) Ziegler, Jane E 49          
     3) McCloskey, Cecilia D 53      4) Munger, Dot 52              
                 36.79      1:08.07 (31.28)
        1:40.26 (32.19)     2:11.06 (30.80)
  3 NCMS-NC  'A'                        2:18.00    2:19.67   16  
     1) Hageman, Heather M 33        2) Newell, Sally 66            
     3) Mitchell, Jeannie R 57       4) Stott, Kim 44               
                 28.89      1:08.28 (39.39)
        2:05.60 (57.32)     2:19.67 (14.07)
  4 GOLD-FG  'A'                        2:23.00    2:27.71   14  
     1) Cavanaugh, Debbie D 45       2) Anderson-Burns, Rorie M 52  
     3) Krauser, June 77             4) Laborwit, Anne G 53         
                 32.14      1:07.63 (35.49)
        1:54.62 (46.99)     2:27.71 (33.09)
  5 VMST-VA  'A'                        2:15.60    2:32.99   12  
     1) Martin, Judy 61              2) Durrant, Betsy 62           
     3) Braaten, Kitten 48           4) Powis, Patricia M 42        
                 45.62      1:26.25 (40.63)
        2:01.46 (35.21)     2:32.99 (31.53)
  6 IM-CE  'A'                          2:36.10    2:38.53   10  
     1) Pohlmann, Mary M 58          2) Snyder, Hannelore 73        
     3) Block, Andrea J 42           4) Day, Nadine K 33            
                 37.20    1:40.43 (1:03.23)
        2:10.39 (29.96)     2:38.53 (28.14)
 
                      === 240-279 Results Timed Finals ===                      
 
  1 VMST-VA  'A'                        2:30.60    2:28.80   22  
     1) Griffin, Lucille 65          2) Bennett, Ruth R 57          
     3) Walker, Laura S. 66          4) Barry, Marcia L 55          
                 40.98      1:16.60 (35.62)
        2:16.40 (59.80)     2:28.80 (12.40)
  2 DCM-PV  'A'                         2:34.39    2:30.07   18  
     1) Kirkendall, Nancy J 60       2) Zaremski, Barbara M 66      
     3) Hlavacek, Ida M 61           4) Svenson, Ann 58             
                 40.13      1:16.44 (36.31)
        1:52.65 (36.21)     2:30.07 (37.42)
  3 CONN-CT  'A'                        2:50.00    2:33.62   16  
     1) Moore, Meredith A 54         2) Graham, Suzanne B 77        
     3) Jebe, Margit H 65            4) Hayes, Christie M 55        
                 34.52      1:19.56 (45.04)
        2:18.08 (58.52)     2:33.62 (15.54)
 
                      === 280-319 Results Timed Finals ===                      
 
  1 1776-DV  'A'                        4:12.58    4:00.98   22  
     1) Waldbaum, Joan B 72          2) Wixted, Mary P 81           
     3) Hagan, Marianna M 75         4) Merryman, Jeanne D 80       
               1:07.39    2:10.65 (1:03.26)
      3:34.85 (1:24.20)     4:00.98 (26.13)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 34                     
 
 1. Garden State Masters           1777.5  2. Colonials 1776                 1709.5
 3. New England Masters              1288  4. Metro Masters Swim Club           909
 5. NORTH CAROLINA MASTERS SWIMMIN    734  6. CONNECTICUT MASTERS               722
 7. VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM        520  8. Florida Maverick Masters          438
 9. Gold Coast Masters                433 10. Pennypack Aquatic & Fitness Cl    417
11. Illinois Masters                415.5 12. NIAGARA DISTRICT MASTERS          415
13. SAN DIEGO SWIM MASTERS          378.5 14. Michigan Masters                  360
15. Georgia                           315 16. O*H*I*O MASTERS SWIM CLUB         294
17. DC Masters                        258 18. WALNUT CREEK MASTERS              223
19. San Mateo Master Marlins          191 20. MONTGOMERY ANCIENT MARINERS       190
21. Arizona Masters                   176 22. Wisconsin Masters Aquatic Club    156
23. SWIM FLORIDA MASTERS INC          153 24. Oregon Masters                    129
25. The Olympic Club                  128 26. Strawberry Canyon Aquatic Mast    116
27. YMCA INDY SWIM FIT                111 28. ST PETE MASTERS INC               109
29. Great Ohio Swim Team              107 30. Rocky Mountain Masters             98
31. MID CITIES MASTERS                 90 32. Holmes Lumber Jax                  80
32. PALMETTO MASTERS                   80 34. GATOR SWIM CLUB                    78
35. Adirondack Masters                 75 36. Badger Masters                     73
37. PACIFIC NORTHWEST AQUATICS         72 37. EXCEL AQUATICS MASTERS             72
39. RED TIDE OF NEW YORK CITY INC      70 40. Allegheny Mountain Association     67
41. DC DEPT REC & PARKS                66 41. TEAM TRITON                        66
43. Maryland Masters                   64 44. CATFISH MASTERS AQUATICS           56
45. Space Coast Masters                55 45. RINCONADA MASTERS                  55
47. Terrapin Masters                   54 48. Golden West Swim Club              53
48. Southwest Ohio Masters             53 50. BERKELEY AQUATIC CLUB MASTERS      48
51. H2OUSTON SWIMS                     47 52. Margaret River Breakers            46
53. Warner Robins Aquanauts            45 54. MASTERS SWIMMING BRITISH COLUM     44
55. TORONTO Y MASTERS SWIM CLUB        41 56. NAPOLEON AQUATIC CLUB MASTERS      40
56. New Mexico Masters Swimming        40 58. STANFORD MASTERS                   38
58. ST LOUIS MASTERS                   38 58. SALMON ARM MASTERS                 38
58. IRVINE NOVAQUATICS                 38 62. CENTRAL ROMANA                     37
62. GREATER COLUMBUS MASTERS SWIM      37 64. Greater Knoxville Masters          35
65. MOUNTAIN VIEW MASTERS              34 65. San Francisco Tsunami Masters      34
65. RIO GRANDE SWIM CLUB               34 68. MENLO MASTERS                      32
69. UNIVERSITY OF SAN FRANCISCO MA     31 69. Iowa Masters                       31
69. Tamalpais Aquatic Masters          31 72. SWIM SMARTER LA JOLLA MASTERS      29
73. MISSOURI VALLEY                    28 73. Team Orlando Masters               28
75. Columbia Masters                 27.5 76. WHITE PLAINS MASTERS SWIMMING      27
76. REGION OF WATERLOO MASTERS SWI     27 78. ATLAS                              26
79. PATRIOT MASTERS SWIM TEAM        25.5 80. Summerville Masters Racing Tea     25
80. Westside Houston Swim Club         25 80. CY-FAIR CY-CLONES                  25
80. Peru Masters                       25 84. Minnesota Masters                  24
84. FINS AQUATICS CLUB                 24 84. WROCLAWSKIE TOWARZYSTWO PLYWAC     24
87. BURLINGAME MASTERS WATERSPORTS     23 87. CRAWFISH AQUATICS                  23
89. MAINE MASTERS SWIM CLUB            22 89. SOUTH WEST AQUATIC MASTERS         22
89. Arkansas Masters                   22 89. OMAHA MASTERS                      22
89. South Fork Masters                 22 94. LAWTON YMCA TUMBLEWEEDS            21
95. MUSIC CITY MASTERS                 20 96. Masters of South Texas             19
96. St. Pete Masters                   19 98. Brantford Aquatic Club Masters     17
98. HAMMERSMITH PENGUINS               17 98. Aurora Masters Swim Club           17
98. Hawaii Masters                     17 98. South Bay Swim Team                17
03. YMCA WESTMOUNT                     16104. SWIM KENTUCKY MASTERS              12
04. HILTON HEAD AQUATIC CLUB           12106. Fukuoka International Universi     11
07. Fairfax County Masters             10108. SIERRA MARLINS SWIM TEAM MASTE      9
08. DOC IU Masters Swimming             9108. CLEARWATER AQUATIC TEAM (MASTE      9
11. District of Columbia Aquatics     8.5112. LONDON BOROUGH OF REDBRIDGE SC      8
12. LANCASTER (OH) YMCA MASTERS         8112. JERSEY WAHOOS MASTERS               8
15. DYNAMO SWIM CLUB MASTERS          7.5116. UCI Masters                         7
16. SAN JOSE INDOOR CLUB-COSTA RIC      7118. ALASKA MASTERS SWIMMING             6
18. UNATTACHED SWIMMERS - ONTARIO       6120. Leesburg Area Masters               5
20. Team TYR                            5122. ROLLING HILLS MUD SHARKS            4
23. LOS ANGELES PENINSULA SWIMMERS      3124. TEAM PITTSBURGH MASTERS             2

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT