ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
NCSA Juniors Summer 2003 Day 1
8/17/2003-8/17/2003
Houston,, TX USA

Licensed to TWST                       Hy-Tek's Meet Manager 8/12/2003 

    2003 NCSA Junior Long Course Championship - 8/12/2003 to 8/16/2003       
                         Hosted By Woodlands Swimming                          
                            Sanction # GULC 03-018                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        8:50.49  OLY
        8:56.29  NAT
        9:04.09  OPEN
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zimmerman, Joni     15 Afox-AZ                        8:59.33 OPEN    22  
       31.64  1:05.80  2:14.25  4:29.76                                    
  2 Gordon, Colleen     16 Fcst-GU                        8:59.44 OPEN    19  
       30.99  1:04.21  2:12.12  4:28.45                                    
  3 Puschak, Jaclyn     14 Afox-AZ                        9:00.57 OPEN    18  
       31.24  1:04.88  2:12.92  4:30.31                                    
  4 Rodriquez, Jessica  13 Mission Aurora-CO              9:01.96 OPEN    17  
       31.76  1:04.94  2:13.48  4:31.01                                    
  5 McLane, Julianne    15 Terrapins-PC                   9:04.32         16  
       30.83  1:03.88  2:11.71  4:28.52                                    
  6 Thomas, Joanna      13 Atlantic City-MA               9:04.68         15  
       30.85  1:04.45  2:12.85  4:29.49                                    
  7 Holmes, Erin        14 Channel Cats-IE                9:07.63         14  
       31.78  1:05.65  2:14.58  4:33.06                                    
  8 Gratton, Emilie     14 Afox-AZ                        9:07.65         13  
       31.75  1:05.35  2:14.39  4:33.26                                    
  9 Spence, Whitney     15 Pacific Swim-SI                9:08.41         12  
       31.41  1:05.51  2:14.33  4:33.47                                    
 10 Maddalena, Gabriel  15 The Woodlands-GU               9:08.46         10  
       31.81  1:05.52  2:13.96  4:31.82                                    
 11 Jennings, Christin  16 Team Greenville-SC             9:08.63          8  
       31.81  1:05.83  2:14.62  4:32.26                                    
 12 Carter, Austen      16 Team Greenville-SC             9:10.30          7  
       31.23  1:05.59  2:15.12  4:33.36                                    
 13 Dunphy, Ashley      17 Psa-SC                         9:10.56          6  
       31.26  1:04.84  2:13.06  4:31.14                                    
 14 Brosseau, Katie     16 Springfield Aq.-MV             9:10.96          5  
       33.48  1:08.55  2:18.31  4:38.18                                    
 15 Wong, Melissa       18 Industry Hills-CA              9:12.93          4  
       31.68  1:05.61  2:13.99  4:32.84                                    
 16 Hawley, Claire      18 Ccsc-NE                        9:13.34          3  
       31.96  1:06.07  2:14.86  4:34.14                                    
 17 Groome, Kirsten     13 Cmsa-SE                        9:14.48          2  
       31.79  1:05.95  2:15.29  4:35.47                                    
 18 Witt, Jessica       16 Fast-Ca-CA                     9:14.68          1  
       31.86  1:06.60  2:16.61  4:36.88                                    
 19 Greene, Chelsea     14 Industry Hills-CA              9:16.36        
       32.25  1:06.78  2:16.81  4:37.63                                    
 20 Swaney, Nicole      15 Afox-AZ                        9:16.86        
       32.59  1:06.91  2:17.23  4:37.75                                    
 21 Keily, Jaime        15 Cfsc-Gu-GU                     9:16.91        
       32.45  1:06.42  2:15.62  4:34.15                                    
 22 Rogers, Rebecca     17 Aquabears-PC                   9:18.22        
       31.62  1:05.79  2:15.46  4:34.31                                    
 23 Purtell, Shaunna    14 The Woodlands-GU               9:18.55        
       31.62  1:05.52  2:14.13  4:33.75                                    
 24 Grandy, Lauren      14 BTA-GU                         9:20.55        
       32.32  1:06.55  2:16.57  4:37.58                                    
 25 Akerfelds, Aleksa   14 Middies-MR                     9:21.75        
       31.28  1:04.59  2:13.73  4:34.70                                    
 26 Homewood, Erin      17 Coast Guard-VA                 9:21.82        
       33.64  1:09.08  2:20.43  4:42.08                                    
 27 Granger, Jill       16 City of Midland-WT             9:23.76        
       32.96  1:08.02  2:18.44  4:39.25                                    
 28 Sartin, Jessie      14 Cats-GU                        9:25.83        
       32.72  1:08.12  2:19.29  4:42.05                                    
 29 Staley, Tara        17 Desert Storm-CA                9:27.41        
       33.55  1:09.18  2:20.44  4:42.61                                    
 30 Delaney, Dillon     17 Ccsc-NE                        9:27.86        
       32.83  1:07.62  2:19.04  4:41.44                                    
 31 Scroggy, Morgan     15 Losc-OR                        9:28.32        
       33.34  1:08.63  2:19.69  4:42.04                                    
 32 Smiddy, Susan       13 Metro Miami-FG                 9:31.09        
       31.63  1:06.59  2:16.90  4:40.05                                    
 33 Stutius, Erica      17 Cuda-Ne-NE                     9:36.52        
       32.10  1:06.63  2:18.56  4:43.75                                    
 
Event 2  Boys 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        8:22.69  NAT
        8:29.79  OPEN
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Biel, Matt          16 Terrapins-PC                   8:19.77 NAT     22  
       29.12  1:00.16  2:02.25  4:07.50                                    
  2 Deters, Andrew      15 Industry Hills-CA              8:22.35 NAT     19  
       29.45  1:00.80  2:03.21  4:09.67                                    
  3 Work, Tobias        17 Ccsc-NE                        8:23.56 OPEN    18  
       28.89    59.75  2:01.47  4:07.65                                    
  4 Hopper, Jace        16 Desert Storm-CA                8:26.19 OPEN    17  
       29.31  1:00.23  2:03.57  4:12.49                                    
  5 Jafari, Michael     17 Industry Hills-CA              8:28.28 OPEN    16  
       29.22  1:00.41  2:03.33  4:11.10                                    
  6 McNeill, Ryan       18 Fast-Ca-CA                     8:29.61 OPEN    15  
       29.74  1:01.31  2:04.70  4:11.82                                    
  7 Coan, Matt          18 Fort Lauderdale-FG             8:31.31         14  
       29.20  1:01.13  2:05.21  4:15.45                                    
  8 Mendoza, John       15 Industry Hills-CA              8:34.55         13  
       29.99  1:01.88  2:06.15  4:15.36                                    
  9 Hard, James         17 The Woodlands-GU               8:35.02         12  
       29.22  1:00.65  2:04.74  4:14.96                                    
 10 Hardy, Jason        17 Terrapins-PC                   8:35.05         10  
       29.63  1:01.28  2:05.56  4:16.38                                    
 11 Holmberg, Henry     18 Bend-OR                        8:36.00          8  
       29.50  1:01.07  2:05.02  4:14.87                                    
 12 Keenan, James       13 Terrapins-PC                   8:36.21          7  
       29.70  1:01.29  2:05.11  4:13.61                                    
 13 Olinger, Chris      15 Greater Tampa-FL               8:36.61          6  
       29.72  1:01.84  2:06.37  4:17.17                                    
 14 Sullivan, Chris     16 Swim Florida-FL                8:37.14          5  
       30.03  1:01.97  2:07.47  4:18.50                                    
 15 Deckert, Mice       17 Terrapins-PC                   8:38.03          4  
       29.41  1:00.90  2:04.99  4:14.03                                    
 16 Wall, Dan           17 Ventana-AZ                     8:38.18          3  
       28.67    59.93  2:03.57  4:13.24                                    
 17 Karwoski, Ben       15 Fort Wayne-IN                  8:38.34          2  
       30.13  1:01.85  2:06.80  4:17.60                                    
 18 Deweese, Ryan       17 Poseidon-VA                    8:38.45          1  
       28.82  1:00.04  2:04.02  4:13.94                                    
 19 Copple, Blake       18 Boise YMCA-SR                  8:38.92        
       30.13  1:02.62  2:07.39  4:16.23                                    
 20 Newman, Mitch       16 Afox-AZ                        8:39.83        
       29.95  1:01.91  2:07.80  4:18.76                                    
 21 Fog, Henning        17 Jersey Wahoos-MA               8:40.31        
       30.08  1:02.29  2:07.32  4:18.98                                    
 22 Helms, J.J.         15 Cats-GU                        8:40.65        
       29.70  1:01.31  2:05.72  4:16.35                                    
 23 Drom, Ryan          16 Santa Maria Swim-CA            8:41.43        
       30.73  1:03.26  2:08.30  4:20.79                                    
 24 Nilsson, Eric       16 Cuda-Ne-NE                     8:43.58        
       29.89  1:01.16  2:04.82  4:15.90                                    
 25 Kornfeld, Paul      16 BTA-GU                         8:46.11        
       28.93  1:01.13  2:06.52  4:20.43                                    
 26 Lake, Nick          17 Providence Aq.-NE              8:46.83        
       29.64  1:01.29  2:06.08  4:17.69                                    
 27 Stahl, Greg         17 The Woodlands-GU               8:47.16        
       29.20  1:00.84  2:05.22  4:17.79                                    
 28 Casey, Aaron        14 Santa Monica-CA                8:48.42        
       29.53  1:01.90  2:07.90  4:20.24                                    
 29 Tortora, Vincent    16 Mesa Aquatics-CA               8:49.63        
       30.50  1:01.66  2:05.82  4:17.81                                    
 30 Kraft, David        16 Potomac Marlins-PV             8:57.79        
       30.70  1:03.45  2:11.34  4:26.99                                    
 31 Parent, Tim         17 Highlander Aq.-FL              9:23.77        
       32.09  1:06.81  2:15.68  4:36.39                                    
 
Event 3  Girls 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        8:40.99  NAT
        8:45.29  OPEN
    Team                                                    Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Woodlands Swim Team-GU  'A'                       8:34.82 NAT     44  
     1) Weber, Taylor 15                2) McCarthy, Meredith 16          
     3) Purtell, Shaunna 14             4) Amundsen, Kelsey 12            
       29.68  1:01.73  2:07.24                                             
  2 Pacific Swim-SI  'A'                                  8:35.34 NAT     38  
     1) McClurg, Hannah 16              2) Yamamoto, Erin 16              
     3) Brown, Tiffany 17               4) Spence, Whitney 15             
       30.14  1:03.29  2:09.89                                             
  3 Industry Hills Aquatics-CA  'A'                       8:38.60 NAT     36  
     1) Wong, Melissa 18                2) Greene, Chelsea 14             
     3) Miller, Abby 16                 4) Boosalis, Maryann 16           
       30.68  1:03.39  2:07.89                                             
  4 Arizona Desert Fox-AZ  'A'                            8:40.06 NAT     34  
     1) Elbert, Skye 15                 2) Zimmerman, Joni 15             
     3) Puschak, Jaclyn 14              4) Raatz, Katherine 14            
       30.05  1:03.17  2:09.48                                             
  5 Conejo Simi Aquatics-SC  'A'                          8:40.63 NAT     32  
     1) Denby, Kara 17                  2) Gyuris, Vanda 15               
     3) Smalling, Aislinn 13            4) Tourtellotte, Leah 17          
       28.96  1:00.74  2:06.02                                             
  6 Walnut Creek Aquabears-PC  'A'                        8:43.64 OPEN    30  
     1) Mooney, Kelly 16                2) McGowan, Christina 15          
     3) Lewis, Kelsey 14                4) Rogers, Rebecca 17             
       31.16  1:03.93  2:10.93                                             
  7 Terrapins Swim Team-PC  'A'                           8:46.32         28  
     1) McLane, Julianne 15             2) Brix, Katelyn 14               
     3) Deyorco, Sarah 15               4) Bradord, Jackie 17             
       30.33  1:02.68  2:08.34                                             
  8 New England Barracudas-NE  'A'                        8:49.12         26  
     1) Stutius, Erica 17               2) Colson, Stephanie 18           
     3) Krems, Kate 17                  4) Laffee, Nikki 17               
       31.02  1:05.20  2:15.68                                             
  9 Blue Tide Aquatics-GU  'A'                            8:50.47         24  
     1) Lentz, Brittany 17              2) Stanton, Madeleine 16          
     3) Hain, Melissa 15                4) Grandy, Lauren 14              
       30.92  1:04.67  2:14.03                                             
 10 Fullerton Aquatic Sports-CA  'A'                      8:50.89         20  
     1) Kim, Jane 15                    2) Abe, Carissa 18                
     3) Galaz, Natalie 18               4) Witt, Jessica 16               
       30.90  1:05.34  2:13.43                                             
 11 Swim Macon-GA  'A'                                    8:51.78         16  
       30.79  1:04.39  2:13.20                                             
 12 Bay & Ocean State Squids-NE  'A'                      8:51.81         14  
     1) Haron, Katie 14                 2) Kaufmann, Christine 14         
     3) Healey, Meghan 16               4) Woodward, Lindsay 17           
       30.65  1:03.49  2:12.17                                             
 13 Arizona Desert Fox-AZ  'B'                            8:52.76         12  
     1) Li, Jing 15                     2) Gratton, Emilie 14             
     3) Swaney, Nicole 15               4) Reiter, McKenzie 17            
       31.05  1:03.99  2:11.53                                             
 14 Ywca Middies-MR  'A'                                  8:56.33         10  
     1) Braun, Jenny 17                 2) Haley, Crissy 17               
     3) Akerfelds, Aleksa 14            4) Rohrs, Lisa 17                 
       32.58  1:05.93  2:12.28                                             
 15 Poseidon Swimming Inc.-VA  'A'                        8:57.66          8  
     1) Neely, Laura 17                 2) Kowalchuk, Morgan 16           
     3) Fraley, Lauren 16               4) Mellis, Johanna 17             
       31.43  1:04.84  2:12.21                                             
 16 Highlander Aquatics-FL  'A'                           8:59.69          6  
     1) Blair, Michelle 18              2) Parent, Michelle 18            
     3) Stewart, Jenna 14               4) Congdon, Stacy 15              
       32.39  1:05.77  2:15.36                                             
 17 The Woodlands Swim Team-GU  'B'                       8:59.98          4  
     1) Maddalena, Gabrielle 15         2) Flynn, Kelly 13                
     3) Smidlein, Alyssa 17             4) McClelland, Ashley 16          
       31.14  1:04.01  2:11.22                                             
 18 Santa Maria Swim Club-CA  'A'                         9:01.26          2  
     1) Lougee, Dena 16                 2) Zimmer, Meghan 13              
     3) Kepher, Samantha 16             4) Phillips, Katlin 16            
       30.78  1:03.59  2:12.60                                             
 19 First Colony Swim Team-GU  'A'                        9:02.89        
     1) WO, Angela 15                   2) Korkmas, Melissa 17            
     3) Hammervold, Christina 17        4) Gordon, Colleen 16             
       32.06  1:07.30  2:21.15                                             
 20 Bay & Ocean State Squids-NE  'B'                      9:10.77        
     1) Olerio, Brittany 14             2) Finn, Courtney 16              
     3) Dunn, Mariele 15                4) Curley, Katherine 17           
       31.82  1:05.86  2:15.47                                             
 21 Blue Tide Aquatics-GU  'B'                            9:11.14        
     1) Duerringer, Emily 17            2) Fletcher, Emily 17             
     3) Vancleave, Lauren 15            4) Defiori, Kim 17                
       32.32  1:07.28  2:18.77                                             
 22 Walnut Creek Aquabears-PC  'B'                        9:49.84        
     1) Harper, Kirsten 16              2) Skropeta, Kathryn 14           
     3) Holmam, Amanda 13               4) Allaro, Chelsea 14             
       32.25  1:06.39  2:16.92                                             
 
Event 4  Boys 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        7:53.79  NAT
        7:59.89  OPEN
    Team                                                    Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Swim Team-FG  'A'                     7:51.67 NAT     44  
     1) Meyers, Ronald 17               2) Bullock, Perry 17              
     3) Rice, Michael 18                4) Coan, Matt 18                  
       28.13    58.23  1:57.90                                             
  2 Terrapins Swim Team-PC  'A'                           7:53.67 NAT     38  
     1) Dwelley, John 17                2) Hardy, Jason 17                
     3) Keenan, James 13                4) Biel, Matt 16                  
       27.71    57.42  1:57.55                                             
  3 The Woodlands Swim Team-GU  'A'                       7:59.23 OPEN    36  
     1) Stahl, Bryan 17                 2) Ulrey, David 16                
     3) Hard, James 17                  4) Stahl, Greg 17                 
       28.12    57.72  1:59.81                                             
  4 Blue Tide Aquatics-GU  'A'                            8:01.80         34  
     1) Mai, Eric 16                    2) Raiford, Brad 18               
     3) Kornfeld, Paul 16               4) Belew, Micah 17                
       27.09    57.39  1:59.08                                             
  5 Fullerton Aquatic Sports-CA  'A'                      8:02.16         32  
     1) Heinz, Jeff 18                  2) Leelachati, Dan 18             
     3) Knoff, Kyle 18                  4) McNeill, Ryan 18               
       28.25    58.72  1:59.97                                             
  6 Bay & Ocean State Squids-NE  'A'                      8:03.41         30  
     1) Bullitt, Ben 17                 2) Donohue, Kevin 17              
     3) Bailey, James 18                4) Riley, Sean 18                 
       29.23  1:00.13  2:01.45                                             
  7 New England Barracudas-NE  'A'                        8:03.65         28  
     1) Rubenstein, Billy 17            2) Simpson, Eric 17               
     3) Russell, David 16               4) Nilsson, Eric 16               
       29.19    59.59  2:00.38                                             
  8 Industry Hills Aquatics-CA  'A'                       8:10.76         26  
     1) Deters, Andrew 15               2) Jafari, Michael 17             
     3) Kim, Edward 15                  4) Mendoza, John 15               
       28.93    59.86  2:01.12                                             
  9 Bakersfield Swim Club-CC  'A'                         8:12.03         24  
       28.36    59.36  2:01.89                                             
 10 Reno Aquatic Club-PC  'A'                             8:12.22         20  
     1) Lorring, Peter 17               2) Evans, Ryan 17                 
     3) Damonte, Michael 18             4) Omara, Michael 18              
       28.93    59.59  2:01.14                                             
 11 Bay & Ocean State Squids-NE  'B'                      8:12.65         16  
     1) Rasin, Arkady 16                2) Fiske, Brian 17                
     3) Taylor, Sam 16                  4) Langelier, Mike 15             
       29.82  1:00.85  2:07.69                                             
 12 Walnut Creek Aquabears-PC  'A'                        8:14.66         14  
     1) Angelo, Tyler 15                2) Campbell, Jared 16             
     3) Chen, Easton 16                 4) Nelson, Michael 18             
       28.21    58.49  2:01.03                                             
 13 Club Makos-SE  'A'                                    8:16.75         12  
     1) Holway, Jimmy 16                2) Atzhom, Andy 15                
     3) Skinner, Matt 15                4) Cormier, Kyle 17               
       28.97  1:00.08  2:02.51                                             
 14 Blue Tide Aquatics-GU  'B'                            8:21.85         10  
     1) Brown, Andrew 17                2) Gooch, George 18               
     3) Beaman, Tyson 18                4) Baxter, Kyle 17                
       29.08  1:00.05  2:03.11                                             
 15 First Colony Swim Team-GU  'A'                        8:21.93          8  
     1) Hoffmann, Jacob 16              2) D'Oliver, John 13              
     3) Chesney, Matthew 17             4) Hammervold, Joshua 14          
       28.65    59.03  2:00.40
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT