ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Janet Evans Invit. 2003 Day 2
7/13/2003-7/13/2003
Los Angeles, USA

2003 Janet Evans Invitational 
Day Two Finals Results 
July 11, 2003 

SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
JULY  11, 2003

EVENT:   3  WOMEN's   100  METERS  FREESTYLE

WORLD                :53.77   INGE DE BRUIJN    NETHERLANDS       2000
AMERICAN             :53.99   NATALIE COUGHLIN  8/29/02           8/29/02
JEI MEET             :54.27   JENNY THOMPSON    STANFORD          2000
QUALIFYING FOR NATIONAL             :57.89
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM         :53.78
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:00.31

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  LANNE, COLLEEN       23  NOVA                :57.07          :56.01
           :27.21   :56.01
    2)  JOYCE, KARALYNN      17  CLUB WOLVERINE      :57.91          :56.18
           :27.56   :56.18
    3)  VOLLMER, DANA        15  FAST-NT             :56.54          :56.63
           :27.15   :56.63
    4)  SWINDLE, CHRISTINA   18  MIAMI SWIMMING      :58.15          :57.41
           :27.93   :57.41
    5)  HAYES, JESSICA       20  FORD                :57.76          :57.78
           :27.54   :57.78
    6)  SMITH, MARSHI        19  FORD                :58.00          :58.17
           :27.94   :58.17
    7)  KEMP, HEATHER        20  AUBURN              :57.94          :58.40
           :28.37   :58.40
    8)  BRYARLY, MEREDITH    24  NOVA                :57.98          :58.95
           :28.42   :58.95

CONSOLATION FINAL

    9)  SZIGETI, FLORENCIA   22  SUN DEVILS          :58.65          :56.84
           :27.66   :56.84
   10)  NYMEYER, LACEY       17  FORD                :58.36          :57.46
           :27.93   :57.46
   11)  SILVER, EMILY        17  NOVA                :58.45          :57.59
           :27.55   :57.59
   12)  MESKILL, ELIZABETH   25  NOVA                :58.38          :58.05
           :27.80   :58.05
   13)  GRESDAL, JENNA       18  FORD                :58.66          :58.33
           :28.19   :58.33
   14)  PAREDES, MARITZA     17  MEXICO              :58.78          :58.40
           :28.73   :58.40
   15)  CASHION, COURTNEY    17  NOVA                :58.48          :58.46
           :28.20   :58.46
   16)  AMANO, KEIKO         20  CALIF AQUATICS      :58.55          :58.93
           :28.41   :58.93

BONUS FINAL

   17)  HACKETT, RYANN       18  FORD                :59.05          :58.35
           :28.22   :58.35
   17)  TRINIDAD, ANNA       18  COLORADO SPRINGS    :58.79          :58.35
           :28.36   :58.35
   19)  ERRECART, ROBIN      21  TIGER               :58.98          :58.82
           :28.55   :58.82
   20)  LUNSMANN, LESLIE     19  CY-FAIR             :59.00          :58.90
           :28.60   :58.90
   20)  BOUTWELL, LACEY      20  MET WEST            :59.06          :58.90
           :29.08   :58.90
   22)  PENDLETON, BETHANY   21  WISCONSIN AQUATI    :59.09          :59.02
           :28.59   :59.02
   23)  MEDINA, LAUREN       20  CALIF AQUATICS      :59.12          :59.22
           :29.14   :59.22
   24)  PIPER, CARLY         19  WISCONSIN AQUATI    :59.15          :59.30
           :29.27   :59.30






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  11, 2003

EVENT:   4    MEN's   100  METERS  FREESTYLE

WORLD                :47.84   P.V.D.HOOGENBAND  NETHERLANDS       2000
AMERICAN             :48.33   ANTHONY ERVIN                       7/27/01
JEI MEET             :49.84   JASON LEZAK       NOVAQUATICS       2002
QUALIFYING FOR NATIONAL             :51.99
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM         :48.31
QUALIFYING FOR THIS MEET            :54.62

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  SCHNELL, ANDREW      21  STANFORD            :52.33          :51.34
           :24.65   :51.34
    2)  WOODWARD, GABE       24  NOVA                :51.94          :51.51
           :24.90   :51.51
    3)  JONES, BEN           21  AUBURN              :51.92          :51.62
           :25.25   :51.62
    4)  MUHAMMAD, SABIR      27  UNAT-SE             :52.11          :51.70
           :24.89   :51.70
    5)  KETCHUM, DAN         21  CLUB WOLVERINE      :52.13          :52.07
           :25.63   :52.07
    5)  BARRY, SETH          19  AUBURN              :52.20          :52.07
           :25.26   :52.07
    7)  FOLKER, NICK         26  CALIF AQUATICS      :52.14          :52.11
           :24.81   :52.11
    8)  MANIA, ADAM          19  WISCONSIN AQUATI    :52.20          :52.34
           :24.55   :52.34

CONSOLATION FINAL

    9)  VONSCHOFF, SCOTT     24  SUN DEVILS          :52.38          :51.34
           :24.82   :51.34
   10)  BRUNELLI, NICK       20  SUN DEVILS          :52.57          :51.37
           :24.77   :51.37
   11)  MILLS, MATT          20  SAN RAMON           :52.48          :51.74
           :25.69   :51.74
   12)  WIESNER, ERIC        20  WISCONSIN AQUATI    :52.66          :52.20
           :25.16   :52.20
   13)  TARWATER, DAVIS      19  CLUB WOLVERINE      :52.44          :52.32
           :25.42   :52.32
   14)  LANE, EVAN           20  CALIF AQUATICS      :52.66          :52.48
           :25.12   :52.48
   15)  BRUCKART, JOE        22  CALIF AQUATICS      :52.69          :52.51
           :25.51   :52.51
   16)  ROGERS, DALE         20  WISCONSIN AQUATI    :52.60          :53.06
           :25.63   :53.06

BONUS FINAL

   17)  JEFFERS, BYRON       20  FORD                :52.77          :51.26
           :24.65   :51.26
   18)  DE JONG, CHRIS       19  CLUB WOLVERINE      :53.01          :52.47
           :25.54   :52.47
   19)  MARSHALL, MATT       20  WISCONSIN AQUATI    :53.13          :53.07
           :25.30   :53.07
   20)  MULL, CAMERON        26  SANTA CRUZ          :53.17          :53.08
           :25.94   :53.08
   21)  VANDERKAAY, PETER    19  CLUB WOLVERINE      :52.89          :53.15
           :25.90   :53.15
   22)  OWEN, MATTHEW        19  ARIZONA FOX         :52.84          :53.16
           :26.02   :53.16
   23)  HWANG, IN KY         18  KOREA               :52.91          :53.32
           :25.88   :53.32
   24)  LOWE, MATT           17  UNAT-AZ             :53.13          :53.49
           :25.65   :53.49






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  11, 2003

EVENT:   5  WOMEN's   200  METERS  BUTTERFLY

WORLD               2:05.78   O. JEDREJCZAK     POLAND            8/04/02
AMERICAN            2:05.88   MISTY HYMAN       USA               2000
JEI MEET            2:09.18   SUSAN O'NEILL     QUEENSLAND        1997
QUALIFYING FOR NATIONAL            2:17.29
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM        2:11.95
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:28.26

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  Sandeno, Kaitlin     20  TROJAN             2:15.83         2:09.72
           :29.82  1:03.13  1:36.57  2:09.72
    2)  Krohn, Jana          21  TROJAN             2:12.68         2:12.58
           :29.73  1:02.95  1:37.33  2:12.58
    3)  Pedder, Margie       23  TROJAN             2:15.12         2:13.48
           :30.43  1:04.05  1:38.68  2:13.48
    4)  HASTRUP, KRISTEN     17  CLOVIS SWIM CLUB   2:15.42         2:13.93
           :30.66  1:04.86  1:39.54  2:13.93
    5)  HYMAN, MISTY         24  ARIZONA FOX        2:15.59         2:13.98
           :29.72  1:03.21  1:38.30  2:13.98
    6)  Kwasny, Michala      22  UNAT               2:15.81         2:14.20
           :29.85  1:03.36  1:38.06  2:14.20
    7)  GOODWIN, BETHANY     23  NOVA               2:16.03         2:15.23
           :29.71  1:03.73  1:38.92  2:15.23
    8)  CHRISTIANSON, DEMERA 21  AUBURN             2:17.23         2:17.88
           :30.82  1:05.07  1:41.06  2:17.88

CONSOLATION FINAL

    9)  VANDENBERG, KIM      19  ORINDA             2:17.34         2:13.89
           :30.96  1:04.23  1:38.66  2:13.89
   10)  KELLER, KALYN        18  UNAT               2:19.19         2:15.88
           :31.42  1:06.13  1:40.75  2:15.88
   11)  ALLAN, MEGAN         21  HARLEQUIN          2:18.09         2:17.36
           :31.34  1:05.69  1:41.10  2:17.36
   12)  KREUTZJANS, BECKY    18  NORTH COAST        2:17.78         2:17.52
           :31.29  1:06.04  1:41.83  2:17.52
   13)  Greene, Melissa      20  TROJAN             2:19.25         2:18.45
           :30.92  1:05.77  1:41.95  2:18.45
   14)  MORELLI, LISA        20  NORTH COAST        2:18.27         2:18.70
           :31.26  1:06.18  1:42.34  2:18.70
   15)  WAHL, RACHAEL        15  SAN LUIS OBISPO    2:19.40         2:19.90
           :31.46  1:06.79  1:43.46  2:19.90
   16)  LAWLESS, ALESSANDRA  20  AUBURN             2:18.49         2:20.07
           :31.39  1:07.23  1:43.66  2:20.07

BONUS FINAL

   17)  LEWIS, KRISTEN       21  ORINDA             2:19.93         2:16.59
           :31.21  1:06.02  1:41.38  2:16.59
   18)  GALLOWAY, JULIE      17  CIRCLE C           2:20.09         2:18.30
           :31.77  1:07.15  1:42.93  2:18.30
   19)  KETCHUM, ERIN        16  MISSION VIEJO      2:20.60         2:19.30
           :31.97  1:07.02  1:43.34  2:19.30
   20)  DESCENZA, PATTY      15  ACADEMY            2:20.36         2:19.31
           :31.08  1:06.68  1:42.91  2:19.31
   21)  EADS, COURTNEY       16  CLAREMONT          2:20.01         2:19.53
           :30.98  1:06.17  1:42.75  2:19.53
   22)  HOULTON, MOLLY       15  FORD               2:19.56         2:19.54
           :31.37  1:06.32  1:42.65  2:19.54
   23)  DALEY, KRISTA        19  SIERRA MARLINS     2:20.62         2:21.36
           :32.22  1:08.14  1:44.54  2:21.36
   24)  DORR, MC CALL        22  ORINDA             2:20.56         2:22.39
           :31.69  1:07.78  1:44.94  2:22.39






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  11, 2003

EVENT:   6    MEN's   200  METERS  BUTTERFLY

WORLD               1:54.92   MICHAEL PHELPS    NO. BALTIMORE     2001
AMERICAN            1:54.58   MICHAEL PHELPS                      7/24/01
JEI MEET            1:55.84   TOM MALCHOW       WOLVERINE         2000
QUALIFYING FOR NATIONAL            2:04.69
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM        2:01.89
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:18.51

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  BURMESTER, MOSS      22  HARLEQUIN          2:01.18         1:59.90
           :26.44   :57.19  1:28.21  1:59.90
    2)  CRAMER, JAYME        20  STANFORD           2:04.68         2:00.62
           :27.14   :57.44  1:29.06  2:00.62
    3)  Gausman, Mike        23  TERRAPIN           2:02.90         2:01.73
           :27.66   :58.34  1:30.23  2:01.73
    4)  WORTHY, STEVEN       22  TERRAPIN           2:05.45         2:04.42
           :28.98  1:01.07  1:33.03  2:04.42
    4)  Lee, Jeff            22  TROJAN             2:04.13         2:04.42
           :27.56   :59.21  1:31.91  2:04.42
    6)  SCHJOTT, JONATHAN    22  CALGARY            2:05.37         2:04.69
           :27.90   :58.79  1:31.07  2:04.69
    7)  Coble, Chris         20  TROJAN             2:04.81         2:04.90
           :28.21   :59.98  1:31.99  2:04.90
    8)  LAWLER, JAMES        20  SANTA CLARA        2:05.61         2:06.44
           :28.17   :59.69  1:32.52  2:06.44

CONSOLATION FINAL

    9)  SUMMERS, GARTH       14  TUALATIN           2:06.34         2:05.69
           :28.64  1:00.55  1:32.84  2:05.69
   10)  JENSEN, MATTHEW      18  CANYONS            2:06.93         2:05.76
           :28.42   :59.75  1:32.59  2:05.76
   11)  Kleyn, Aaron         20  TROJAN             2:05.70         2:06.03
           :28.00  1:00.04  1:32.55  2:06.03
   12)  Ringe, David         21  TROJAN             2:06.00         2:06.07
           :27.65   :59.88  1:32.92  2:06.07
   13)  GALLOWAY, JAMES      22  CIRCLE C           2:06.51         2:06.45
           :28.83  1:01.01  1:33.66  2:06.45
   14)  WRIGHT, TRAVIS       17  BENGAL TIGER       2:06.77         2:07.22
           :28.29   :59.77  1:33.90  2:07.22
   15)  DURAN, ISRAEL        16  CAAN               2:06.46         2:07.89
           :28.65  1:00.95  1:34.19  2:07.89
   16)  CADY, KURT           19  AUBURN             2:06.51         2:08.18
           :28.29  1:00.35  1:33.66  2:08.18

BONUS FINAL

   17)  TRUPIN, DANIEL       20  STANFORD           2:07.62         2:04.65
           :28.30  1:00.67  1:33.21  2:04.65
   18)  MILLS, MATT          20  SAN RAMON          2:07.29         2:05.65
           :28.63  1:00.60  1:33.38  2:05.65
   19)  Tolmachoff, Erik     22  TROJAN             2:07.00         2:05.98
           :28.09  1:00.52  1:33.13  2:05.98
   20)  MA, ZAYD             20  CLUB WOLVERINE     2:07.36         2:06.58
           :28.77  1:00.88  1:33.63  2:06.58
   21)  MC DONALD, MATT      20  STANFORD           2:08.21         2:06.83
           :27.70   :59.70  1:33.04  2:06.83
   22)  VEAZEY, JAMES        21  CLUB WOLVERINE     2:08.39         2:07.62
           :29.32  1:01.27  1:34.60  2:07.62
   23)  LUNDGAARD, BRET      17  DESERT STORM       2:08.78         2:07.90
           :28.98  1:01.26  1:34.63  2:07.90
   24)  TORPEY, PATRICK      21  WISCONSIN AQUATI   2:07.63         2:08.01
           :28.85  1:01.10  1:33.87  2:08.01






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  11, 2003

EVENT:   7  WOMEN's   200  METERS  BACKSTROKE

WORLD               2:06.62   K. EGERSZEGI      HUN               8/25/91
AMERICAN            2:08.53   NATALIE COUGHLIN                    8/16/02
JEI MEET            2:12.32   TOMOKO HAGEWARA   JAPAN             1997
QUALIFYING FOR NATIONAL            2:19.99
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM        2:12.99
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:30.09

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  FARRELL, MAUREEN     20  CANYONS            2:18.76         2:15.73
           :32.59  1:06.29  1:41.09  2:15.73
    2)  ROGERS, LAUREN       16  TERRAPIN           2:18.34         2:15.82
           :32.22  1:06.49  1:41.20  2:15.82
    3)  BOTSFORD, BETH       22  FORD               2:16.58         2:15.92
           :32.06  1:06.44  1:41.24  2:15.92
    4)  HAYES, JESSICA       20  FORD               2:18.69         2:16.00
           :32.45  1:06.25  1:41.30  2:16.00
    5)  CAVERLY, KRISTEN     18  MET WEST           2:17.93         2:16.53
           :32.67  1:06.70  1:41.79  2:16.53
    6)  MAC MANUS, DIANA     17  NOVA               2:18.34         2:17.81
           :33.19  1:07.65  1:42.92  2:17.81
    7)  Fargus, Joanna       21  TROJAN             2:18.60         2:18.15
           :33.10  1:07.75  1:43.22  2:18.15
    8)  VOLCAN, ERIN         19  NOVA               2:18.59         2:18.49
           :33.26  1:08.12  1:43.41  2:18.49

CONSOLATION FINAL

    9)  BARTON, ANN          18  SUN DEVILS         2:20.54         2:17.94
           :33.07  1:07.74  1:43.11  2:17.94
   10)  MC LANE, JULIANNE    15  TERRAPIN           2:20.53         2:18.38
           :32.60  1:07.33  1:42.77  2:18.38
   11)  LIU, MICHELLE        15  DE ANZA            2:21.51         2:19.39
           :33.57  1:08.32  1:43.68  2:19.39
   12)  VIVEROS, RENEE       16  CANYONS            2:20.26         2:19.82
           :33.54  1:08.78  1:44.37  2:19.82
   13)  TRINIDAD, ANNA       18  COLORADO SPRINGS   2:21.82         2:20.61
           :34.17  1:09.80  1:45.38  2:20.61
   14)  SAVINI, CAROLYNE     21  TEAM PITTSBURGH    2:21.76         2:20.90
           :33.28  1:08.68  1:44.99  2:20.90
   15)  MOSS, JERI           18  NOVA               2:19.43         2:21.74
           :32.93  1:08.08  1:45.02  2:21.74
   16)  MARIK, MELISSA       14  NAPERVILLE         2:21.82         2:23.65
           :32.45  1:07.60  1:45.67  2:23.65

BONUS FINAL

   17)  CRUZAT, JESSICA      17  NOVA               2:22.71         2:19.14
           :33.79  1:08.94  1:44.35  2:19.14
   18)  MACKEY, NICOLE       18  NOVA               2:23.85         2:19.66
           :33.15  1:08.44  1:44.50  2:19.66
   19)  Kozak, Marisa        20  TROJAN             2:23.68         2:21.54
           :33.01  1:08.63  1:45.09  2:21.54
   20)  HOULTON, MOLLY       15  FORD               2:22.24         2:22.74
           :34.50  1:10.42  1:46.57  2:22.74
   21)  VAZHENIN, ANASTACIA  18  TROJAN             2:22.81         2:22.98
           :33.86  1:09.65  1:46.79  2:22.98
   22)  NG, AMY              19  CALIF AQUATICS     2:22.82         2:23.41
           :33.93  1:09.98  1:46.77  2:23.41
   23)  LEE JOO HYUNG        16  KOREA              2:23.47         2:24.34
           :33.45  1:09.58  1:47.53  2:24.34
   24)  BROWN, TIFFANY       16  PACIFIC SWIM       2:23.61         2:25.86
           :34.59  1:11.45  1:48.61  2:25.86






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  11, 2003

EVENT:   8    MEN's   200  METERS  BACKSTROKE

WORLD               1:55.15   AARON PEIRSOL     NOVAQUATICS       3/20/02
AMERICAN            1:55.15   AARON PEIRSOL     NOVAQUATICS       3/20/02
JEI MEET            1:57.68   L. KRAYZELBURG    TROJAN SWIM CLUB  1999
QUALIFYING FOR NATIONAL            2:06.79
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM        2:02.79
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:18.79

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  Staley, Trent        21  TROJAN             2:03.89         2:02.42
           :28.96   :59.61  1:31.05  2:02.42
    2)  DE JONG, CHRIS       19  CLUB WOLVERINE     2:05.81         2:03.51
           :29.77  1:01.13  1:33.19  2:03.51
    3)  MARSHALL, PETER      21  STANFORD           2:06.09         2:04.02
           :29.26  1:01.01  1:33.07  2:04.02
    4)  LATHROPE, SCOTT      17  ORINDA             2:05.89         2:05.46
           :29.79  1:01.56  1:33.22  2:05.46
    5)  ROUSE, JEFF          33  STANFORD           2:07.71         2:06.12
           :29.75  1:01.81  1:34.41  2:06.12
    6)  ERWIN, T.K.          19  UNAT               2:07.65         2:06.36
           :29.53  1:01.78  1:34.56  2:06.36
    6)  VAN WIE, DOUG        19  AUBURN             2:06.66         2:06.36
           :29.94  1:02.30  1:34.73  2:06.36
    8)  MANIA, ADAM          19  WISCONSIN AQUATI   2:06.97         2:06.78
           :29.89  1:02.03  1:34.15  2:06.78

CONSOLATION FINAL

    9)  SHEVCHIK, DANIEL     22  NOVA               2:08.60         2:07.02
           :30.55  1:02.80  1:35.49  2:07.02
   10)  CHAPMAN, CRAIG       19  CY-FAIR            2:07.82         2:07.09
           :29.80  1:02.31  1:34.44  2:07.09
   11)  WESTCOTT, DAN        22  THE WOODLANDS      2:08.38         2:07.47
           :30.22  1:03.03  1:36.21  2:07.47
   12)  LIEBHOLD, TIMOTHY    20  WISCONSIN AQUATI   2:09.48         2:07.87
           :30.64  1:03.18  1:35.98  2:07.87
   13)  REED, BUDDY          20  SUN DEVILS         2:08.21         2:08.38
           :30.57  1:02.92  1:35.73  2:08.38
   14)  CUNNINGHAM, TUCKER   19  STANFORD           2:08.78         2:09.06
           :30.13  1:03.13  1:35.89  2:09.06
   15)  GRAVES, PAUL         20  TROJAN             2:08.97         2:09.92
           :30.43  1:03.22  1:36.62  2:09.92
   16)  PLANK, GREG          25  SCOTTSDALE         2:09.89         2:12.47
           :30.60  1:04.10  1:38.61  2:12.47

BONUS FINAL

   17)  REHRMANN, STEPHEN    20  DE ANZA            2:10.58         2:08.53
           :30.82  1:03.12  1:36.14  2:08.53
   18)  CROWDER, BOBBY       20  SUN DEVILS         2:11.19         2:09.42
           :31.28  1:03.94  1:36.43  2:09.42
   19)  GALINDO, MIKE        20  CLUB WOLVERINE     2:11.55         2:09.56
           :31.57  1:04.14  1:37.54  2:09.56
   20)  NASH, ALEX           21  TROJAN             2:11.90         2:10.99
           :31.31  1:04.74  1:38.47  2:10.99
   21)  HACK, ANDY           20  CLUB WOLVERINE     2:12.06         2:11.43
           :30.68  1:03.30  1:37.72  2:11.43
   22)  BAER, PETER          16  NOVA               2:11.14         2:11.46
           :31.98  1:05.11  1:38.61  2:11.46
   23)  VAN NORMAN, JOSH     20  HEARTLAND          2:12.15         2:13.11
           :31.46  1:04.97  1:39.99  2:13.11
   24)  CASEY, AARON         14  SANTA MONICA       2:12.11         2:14.23
           :32.19  1:06.49  1:40.74  2:14.23






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  11, 2003

EVENT:   9  WOMEN's   400  METERS  FREESTYLE

WORLD               4:03.85   JANET EVANS       USA               9/22/88
AMERICAN            4:03.85   JANET EVANS       USA               9/22/88
JEI MEET            4:09.04   CLAUDIA POHL      COSTA RICA        2000
QUALIFYING FOR NATIONAL            4:21.69
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM        5:07.39
QUALIFYING FOR THIS MEET           4:34.99

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  Sandeno, Kaitlin     20  TROJAN             4:21.39         4:12.71
           :30.39  1:02.37  1:34.35  2:06.26
          2:38.14  3:09.90  3:41.94  4:12.71
    2)  KELLER, KALYN        18  UNAT               4:18.21         4:13.21
           :29.90  1:01.92  1:34.18  2:06.56
          2:38.39  3:10.44  3:42.24  4:13.21
    3)  KIEL, ALYSSA         16  LAKE ERIE          4:16.82         4:16.10
           :30.11  1:02.11  1:34.40  2:06.80
          2:38.97  3:11.47  3:44.00  4:16.10
    4)  Pedder, Margie       23  TROJAN             4:21.43         4:19.40
           :31.11  1:03.48  1:36.46  2:09.23
          2:42.11  3:14.61  3:47.39  4:19.40
    5)  SCHMIDT, RORY        18  SUN DEVILS         4:21.30         4:20.22
           :30.47  1:02.62  1:35.66  2:08.29
          2:40.95  3:13.90  3:47.37  4:20.22
    6)  PIPER, CARLY         19  WISCONSIN AQUATI   4:22.16         4:21.12
           :30.93  1:03.61  1:36.75  2:09.98
          2:43.36  3:16.80  3:50.21  4:21.12
    7)  MC CULLOUGH, AMY     20  CLUB WOLVERINE     4:20.32         4:21.37
           :30.70  1:03.35  1:36.42  2:09.90
          2:43.17  3:17.59  3:50.38  4:21.37
    8)  HAYTER, BLAKE        14  NORTH COAST        4:22.15         4:22.41
           :30.91  1:03.64  1:37.08  2:10.46
          2:43.88  3:16.85  3:50.29  4:22.41

CONSOLATION FINAL

    9)  COTA, STEPHANIE      15  SIERRA MARLINS     4:22.88         4:20.90
           :30.80  1:03.86  1:36.72  2:10.39
          2:43.30  3:16.85  3:49.53  4:20.90
   10)  KREUTZJANS, BECKY    18  NORTH COAST        4:23.19         4:21.62
           :30.90  1:03.69  1:36.61  2:09.71
          2:42.76  3:16.19  3:49.38  4:21.62
   11)  Galloway, Joy        19  TROJAN             4:22.39         4:22.87
           :30.34  1:03.04  1:35.93  2:09.02
          2:42.25  3:15.89  3:49.63  4:22.87
   12)  VAZHENIN, ANASTACIA  18  TROJAN             4:22.85         4:23.52
           :30.57  1:02.97  1:36.26  2:09.78
          2:43.79  3:17.93  3:52.29  4:23.52
   13)  WEATHERMAN, NICOLE   17  BOULDER CITY       4:23.14         4:23.87
           :30.48  1:03.42  1:36.34  2:09.99
          2:43.27  3:17.05  3:50.65  4:23.87
   14)  FRANCIS, MARY BETH   15  NORTH COAST        4:23.56         4:25.04
           :31.05  1:03.88  1:37.06  2:10.56
          2:44.17  3:17.88  3:52.02  4:25.04
   15)  DUERK, LAUREN        19  AUBURN             4:23.42         4:25.30
           :31.36  1:04.74  1:37.97  2:11.25
          2:44.31  3:17.64  3:51.68  4:25.30
   16)  SPENCE, WHITNEY      15  PACIFIC SWIM       4:22.94         4:25.91
           :30.75  1:03.72  1:37.46  2:11.30
          2:45.53  3:19.64  3:53.56  4:25.91

BONUS FINAL

   17)  DWELLEY, KATE        14  TERRAPIN           4:25.40         4:20.45
           :29.84  1:02.02  1:35.15  2:08.36
          2:41.46  3:14.57  3:47.83  4:20.45
   18)  MC LANE, JULIANNE    15  TERRAPIN           4:25.46         4:22.03
           :30.27  1:02.32  1:35.25  2:08.61
          2:42.15  3:15.68  3:49.29  4:22.03
   19)  STANFORD, MANDY      23  SUN DEVILS         4:26.13         4:23.54
           :31.31  1:04.55  1:38.29  2:11.89
          2:45.43  3:18.55  3:51.51  4:23.54
   20)  HASTRUP, KRISTEN     17  CLOVIS SWIM CLUB   4:25.49         4:24.41
           :31.13  1:04.30  1:38.16  2:11.80
          2:45.40  3:18.82  3:52.07  4:24.41
   21)  NYMEYER, LACEY       17  FORD               4:25.38         4:24.53
           :30.66  1:04.09  1:37.53  2:11.51
          2:45.37  3:18.66  3:51.73  4:24.53
   22)  KEMP, HEATHER        20  AUBURN             4:23.88         4:28.19
           :30.78  1:03.72  1:37.39  2:11.45
          2:45.81  3:20.15  3:54.36  4:28.19
   23)  TINNEY, KRISTEN      21  CLUB WOLVERINE     4:25.69         4:28.20
           :31.36  1:04.81  1:38.54  2:12.46
          2:46.32  3:20.68  3:54.97  4:28.20
   24)  KETCHUM, ERIN        16  MISSION VIEJO      4:23.93         4:31.01
           :31.71  1:05.36  1:39.09  2:13.29
          2:47.71  3:22.29  3:56.52  4:31.01






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  11, 2003

EVENT:  10    MEN's   400  METERS  FREESTYLE

WORLD               3:40.59   IAN THORPE        AUSTRALIA         2000
AMERICAN            3:47.00   Klete Keller      USA               2000
JEI MEET            3:52.62   RYK NEETHLING     HILLENBRAND       1999
QUALIFYING FOR NATIONAL            4:02.19
QUALIFYING FOR YARD MINIMUM        4:45.28
QUALIFYING FOR THIS MEET           4:18.17

FINAL RESULTS
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL

    1)  MORTIMER, JUSTIN     21  MISSION VIEJO      3:57.85         3:54.12
           :28.24   :57.64  1:27.05  1:57.15
          2:26.72  2:56.48  3:25.51  3:54.12
    2)  CRAMER, JAYME        20  STANFORD           4:00.02         3:55.29
           :27.11   :56.88  1:26.69  1:56.93
          2:26.53  2:56.47  3:26.27  3:55.29
    3)  JONES, BEN           21  AUBURN             3:57.39         3:55.63
           :27.25   :56.76  1:26.74  1:56.98
          2:27.08  2:57.05  3:26.99  3:55.63
    4)  VANDERKAAY, PETER    19  CLUB WOLVERINE     4:00.91         3:56.49
           :28.09   :57.76  1:27.55  1:57.70
          2:27.75  2:57.85  3:27.45  3:56.49
    5)  KEVORKIAN, ARAM      20  NORTH COAST        3:59.08         3:58.21
           :27.41   :57.15  1:27.17  1:57.53
          2:28.02  2:58.05  3:28.58  3:58.21
    6)  THOMPSON, CHRIS      24  CLUB WOLVERINE     4:00.78         4:00.34
           :28.79   :58.68  1:29.45  1:59.88
          2:30.33  3:00.99  3:31.22  4:00.34
    7)  MULL, CAMERON        26  SANTA CRUZ         4:00.09         4:00.84
           :27.67   :57.73  1:28.42  1:59.09
          2:29.88  3:00.45  3:31.12  4:00.84
    8)  OWEN, MATTHEW        19  ARIZONA FOX        4:00.78         4:04.89
           :27.77   :57.98  1:28.91  1:59.91
          2:31.05  3:02.66  3:34.68  4:04.89

CONSOLATION FINAL

    9)  KETCHUM, DAN         21  CLUB WOLVERINE     4:03.37         3:58.87
           :28.39   :58.60  1:29.55  1:59.97
          2:30.51  3:01.05  3:30.95  3:58.87
   10)  DeBERRY, TYLER       19  FORD               4:02.48         3:59.91
           :27.73   :58.38  1:28.84  1:59.37
          2:29.98  3:00.73  3:30.84  3:59.91
   11)  CHO, SUNG MO         18  KOREA              4:01.48         4:00.42
           :28.24   :58.53  1:29.27  1:59.79
          2:30.10  3:00.69  3:31.26  4:00.42
   12)  BISHOP, THOMAS       17  CY-FAIR            4:04.00         4:00.59
           :28.52   :58.78  1:29.45  2:00.00
          2:30.62  3:01.17  3:31.84  4:00.59
   13)  BIEL, MATT           16  TERRAPIN           4:02.95         4:00.92
           :28.37   :58.56  1:29.21  1:59.92
          2:30.37  3:01.01  3:31.50  4:00.92
   14)  DIIULIO, ERIC        20  PALO ALTO          4:01.12         4:01.62
           :28.28   :58.78  1:29.78  2:00.71
          2:31.14  3:01.69  3:32.08  4:01.62
   14)  CARRAL, JORGE        19  CLUB WOLVERINE     4:01.07         4:01.62
           :28.32   :58.79  1:29.63  2:00.57
          2:31.04  3:01.60  3:31.91  4:01.62
   16)  VOSS, ROBERT         20  HARLEQUIN          4:01.46         4:05.28
           :27.66   :58.64  1:29.93  2:01.07
          2:32.00  3:02.96  3:34.35  4:05.28

BONUS FINAL

   17)  MC LEAN, MICHAEL     19  STANFORD           4:06.05         4:01.96
           :28.38   :58.68  1:29.55  1:59.87
          2:30.52  3:01.31  3:32.86  4:01.96
   18)  VAYO, LOUIS          17  FAST               4:06.03         4:03.02
           :28.91   :59.44  1:30.89  2:01.69
          2:32.77  3:03.55  3:33.88  4:03.02
   19)  AZEVEDO, LUCAS       17  NOVA               4:04.79         4:03.48
           :29.73  1:00.69  1:31.21  2:01.93
          2:32.35  3:03.25  3:34.34  4:03.48
   20)  LEAN, RYAN           19  NOVA               4:04.92         4:03.75
           :29.08  1:00.03  1:31.35  2:02.28
          2:33.53  3:04.10  3:34.66  4:03.75
   21)  KEENAN, JAMEM        18  TERRAPIN           4:06.19         4:06.05
           :29.20  1:00.06  1:31.39  2:02.73
          2:34.07  3:05.34  3:36.29  4:06.05
   22)  HILL, STEVEN         18  CLUB WOLVERINE     4:05.58         4:06.68
           :28.93  1:00.42  1:31.51  2:03.05
          2:34.16  3:05.69  3:36.60  4:06.68
   23)  VAN WIE, DOUG        19  AUBURN             4:06.40         4:07.21
           :29.45  1:00.89  1:32.28  2:03.64
          2:35.00  3:06.30  3:37.40  4:07.21
   24)  CLAYTON-GREENE, SEDA 20  HARLEQUIN          4:06.46         4:07.49
           :28.24   :58.96  1:30.08  2:01.42
          2:32.77  3:04.76  3:36.54  4:07.49






          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  11, 2003

EVENT:  11  WOMEN's   400  METERS  FREESTYLE RELAY

WORLD               3:36.00   GER NATL TEAM     GER NATL TEAM     7/29/02
AMERICAN            3:36.61   USA OLYMPIC TEAM  USA               2000
QUALIFYING FOR NATIONAL            3:58.39
FINAL RESULTS     TIMED FINALS

RANK      TEAM                                    TIME

  1)  TROJAN "A"                                  3:51.93
   1) SANDENO, KAITLIN20   :28.29   3) Galloway, Joy   19  2:23.51
                           :57.25                          2:54.84
   2) Fargus, Joanna  21  1:25.18   4) Krohn, Jana     21  3:22.06
                          1:56.00                          3:51.93

  2)  FORD "A"                                    3:52.10
   1) GRESDAL, JENNA  18   :28.11   3) SMITH, MARSHI   19  2:24.77
                           :58.05                          2:54.81
   2) HAYES, JESSICA  20  1:26.00   4) NYMEYER, LACEY  17  3:22.62
                          1:56.55                          3:52.10

  3)  NOVA "A"                                    3:54.94
   1) CASHION, COURTNE17   :28.10   3) BRYARLY, MEREDIT24  2:24.92
                           :58.19                          2:56.33
   2) SILVER, EMILY   17  1:25.72   4) MESKILL, ELIZABE25  3:24.21
                          1:56.46                          3:54.94

  4)  DE ANZA "A"                                 3:56.06
   1) MEHDIZADEH, ROSH20   :28.31   3) SCHMIDT, HEIDI  20  2:25.73
                           :58.94                          2:56.59
   2) LIU, ERICA      16  1:27.36   4) ARMOUR, ABRA    18  3:25.00
                          1:57.43                          3:56.06

  5)  FORD "B"                                    3:56.69
   1) HACKETT, RYANN  18   :27.79   3) LOECHER, BRIANNA20  2:26.06
                           :58.11                          2:57.49
   2) HOULTON, MOLLY  15  1:26.75   4) WILLIS, KATIE   19  3:25.84
                          1:58.09                          3:56.69

  6)  SUN DEVILS "A"                              3:56.93
   1) SZIGETI, FLORENC22   :28.26   3) MAURO, FLORENCE 20  2:26.74
                           :57.98                          2:58.09
   2) WILCOX, KARI    20  1:26.82   4) BARTON, ANN     18  3:26.70
                          1:57.91                          3:56.93

  7)  TUALATIN "A"                                3:58.52
   1) LIGGETT, ANNE   17   :28.64   3) PATTERSON, GENNA17  2:28.05
                           :58.92                          2:59.39
   2) NELSON, KARA    15  1:27.96   4) KILROY, KRISTEN 18  3:27.59
                          1:59.00                          3:58.52

  8)  TERRAPINS "A"                               3:59.73
   1) DWELLEY, KATE   14   :28.88   3) HEALEY, LAURA   18  2:27.91
                           :59.64                          2:59.69
   2) ROGERS, LAUREN  16  1:28.27   4) MC LANE, JULIANN15  3:28.85
                          1:59.12                          3:59.73

  9)  PACIFIC SWIM "A"                            3:59.77
   1) SPENCE, WHITNEY 15   :28.91   3) BROWN, TIFFANY  16  2:29.45
                          1:00.08                          3:00.42
   2) YAMAMOTO, ERIN  16  1:29.18   4) MC CLURG, HANNAH16  3:28.67
                          2:00.68                          3:59.77

 10)  ACADEMY "A"                                 4:01.48
   1) O'NEILL, ERIN   17   :28.90   3) MC WILLIAMS, KAT20  2:30.07
                           :59.54                          3:01.59
   2) KRZEMIENSKI, KEL15  1:28.87   4) KRAUS, LINDSAY  18  3:29.97
                          2:00.14                          4:01.48

 11)  UCLA "A"                                    4:02.31
   1) SMART, LINDSEY  21   :28.97   3) CHATFIELD, KELLI20  2:28.44
                           :59.38                          3:00.80
   2) NIETO, JEANNETTE20  1:28.64   4) HALL, JENNY     19  3:30.28
                          1:59.91                          4:02.31

 12)  SANTA CLARA "A"                             4:02.45
   1) MONSEES, COURTNE14   :28.63   3) HDEZ, GABRIELA  16  2:29.01
                           :58.73                          3:00.80
   2) VOIGHT, JENNY   18  1:27.99   4) JANITSKI, MICHEL17  3:30.08
                          1:59.72                          4:02.45

 13)  SIERRA MARLINS "A"                          4:03.67
   1) COTA, STEPHANIE 15   :30.27   3) TWILLING, KENDAL15  2:31.90
                          1:01.27                          3:03.77
   2) RIGHOS, ARLIE   18  1:30.74   4) JOHNSON, ELIZABE16  3:32.83
                          2:01.90                          4:03.67

 14)  NORTH COAST "A"                             4:04.03
   1) TUKEY, VALERIE  17   :29.85   3) HARTWELL, ALI   17  2:31.48
                          1:01.38                          3:03.38
   2) WESLEY, JENNA   15  1:30.25   4) KREUTZJANS, BECK18  3:32.76
                          2:02.50                          4:04.03

 15)  DE ANZA "B"                                 4:05.35
   1) HOVEY, AMBER    16   :29.64   3) SWEENEY, ANNIE  18  2:31.03
                          1:01.30                          3:03.81
   2) LIU, MICHELLE   15  1:30.40   4) MARTINEZ, JAMIE 14  3:33.79
                          2:00.98                          4:05.35

 16)  WEST MICHIGAN "A"                           4:06.52
   1) SESKEVICS, ABBY 19   :29.08   3) DE JONGE, JENNA 18  2:31.82
                          1:00.29                          3:04.42
   2) DE JONGE, BETSY 16  1:30.01   4) DETERS, KALLIE  18  3:34.01
                          2:02.39                          4:06.52

 17)  NORTH COAST "B"                             4:06.68
   1) BLONDIN, STACY  18   :30.07   3) HAYTER, BLAKE   14  2:33.36
                          1:00.83                          3:05.45
   2) TRACY, JULIE    17  1:30.92   4) ALLEN, BRITTANY 16  3:35.05
                          2:03.48                          4:06.68

 18)  TROJAN "B"                                  4:07.06
   1) Kozak, Marisa   20   :29.64   3) Trembly, Katie  19  2:33.78
                          1:01.25                          3:07.40
   2) JOHNSON, MERRITT21  1:31.09   4) VAZHENIN, ANASTA18  3:36.09
                          2:03.63                          4:07.06

 19)  SUN DEVILS "B"                              4:07.10
   1) CAPLES, COURTNEY21   :29.93   3) BALDINGER, ERIN 18  2:32.46
                          1:02.28                          3:04.98
   2) PATTERSON, BRIAN21  1:31.78   4) FISCHER, SARAH  20  3:34.08
                          2:03.87                          4:07.10

 20)  BENGAL TIGER "A"                            4:08.32
   1) WRIGHT, JAMIE   15   :30.01   3) MARTIN, HANNAH  18  2:33.60
                          1:02.38                          3:05.89
   2) HONIGMAN, CASEY 17  1:32.23   4) MILTENBERGER, CA20  3:35.40
                          2:04.85                          4:08.32

 21)  CY-FAIR "A"                                 4:08.46
   1) BASSO, ALEX     15   :30.05   3) BARDWELL, SARAH 16  2:36.44
                          1:02.40                          3:09.75
   2) KEILY, JAIME    15  1:32.77   4) LUNSMANN, LESLIE19  3:37.65
                          2:05.77                          4:08.46

 22)  NAPERVILLE "A"                              4:09.41
   1) MARIK, MELISSA  14   :29.05   3) DE BRUIN, JULIE 15  2:33.68
                          1:01.31                          3:06.81
   2) BRATSOS, BETHANY14  1:30.52   4) FIENE, MEGHAN   16  3:36.50
                          2:03.14                          4:09.41

 23)  SIERRA MARLINS "B"                          4:09.50
   1) CAINES, LAUREN  16   :30.55   3) ROBBINS, ERICA  17  2:35.21
                          1:02.94                          3:07.40
   2) WAGNER, ELIZABET16  1:32.83   4) DALEY, KRISTA   19  3:36.95
                          2:05.51                          4:09.50

 24)  COUGAR "A"                                  4:10.33
   1) BOLLES, KARA    16   :30.10   3) CAREY, JACLYN   16  2:36.75
                          1:02.98                          3:10.26
   2) KENT, RACHEL    16  1:33.22   4) KESSES, KASEY   16  3:38.97
                          2:06.61                          4:10.33

 25)  ACADEMY "B"                                 4:13.38
   1) DESCENZA, PATTY 15   :30.92   3) HARE, CHRISTINE 20  2:36.67
                          1:04.84                          3:09.91
   2) SEAMANS, COLBY  17  1:34.14   4) PIRCON, MICHELLE15  3:39.81
                          2:06.82                          4:13.38

 26)  WEST COAST "A"                              4:15.71
   1) ROGERS, EMILY   15   :31.05   3) BROWN, MEGAN    16  2:40.43
                          1:04.75                          3:13.25
   2) MENARD, LAURA   15  1:35.17   4) BEST, ASHLEY    17  3:43.31
                          2:08.93                          4:15.71

 27)  BENGAL TIGER "B"                            4:16.30
   1) AUCOIN, KATY    16   :30.78   3) WOLTERS, MEGAN  19  2:41.15
                          1:04.50                          3:14.15
   2) HARDESTY, ALICE 20  1:36.15   4) CANNON, CHRISTI 18  3:43.82
                          2:10.87                          4:16.30

 28)  INDIAN WELLS "A"                            4:21.46
   1) SCHWALB, JENNIFE17   :30.65   3) SPEER, LISA     18  2:38.84
                          1:02.82                          3:13.89
   2) SEAMAN, LANI    18  1:33.13   4) BITHELL, CYNTHIA17  3:46.18
                          2:06.91                          4:21.46

      CLUB WOLVERINE "A"                          DISQUAL
   1) JOYCE, KARALYNN 17   :27.89   3) TINNEY, KRISTEN 21  2:27.23
                           :57.05                          2:58.92
   2) MC CULLOUGH, AMY20  1:26.31   4) JOHNSON, SARA   21  3:27.31
                          1:58.12                          DISQUAL

      NOVA "B"                                    DISQUAL
   1) GOODWIN, BETHANY23   :28.09   3) HSIAO, STEPHANIE20  2:29.12
                           :58.86                          3:00.70
   2) MAC MANUS, DIANA17  1:28.62   4) MACKEY, NICOLE  18  3:29.86
                          2:00.41                          DISQUAL







          SPEEDO 2003 JANET EVANS INVITATIONAL  JULY 10-13, 2003
     HOST: UNIV. OF SOUTHERN CALIF. AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING
   HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA - SANC# 03-003
                              JULY  11, 2003

EVENT:  12    MEN's   400  METERS  FREESTYLE RELAY

WORLD               3:13.67   AUS OLYMPIC TEAM  AUSTRALIA         2000
AMERICAN            3:13.86   USA OLYMPIC TEAM  USA               2000
QUALIFYING FOR NATIONAL            3:33.59
FINAL RESULTS     TIMED FINALS

RANK      TEAM                                    TIME

  1)  CLUB WOLVERINE "A"                          3:26.41
   1) DE JONG, CHRIS  19   :25.46   3) TARWATER, DAVIS 19  2:08.62
                           :52.38                          2:35.10
   2) VANDERKAAY, PETE19  1:17.15   4) KETCHUM, DAN    21  2:59.87
                          1:44.04                          3:26.41

  2)  SUN DEVILS "A"                              3:27.58
   1) BRUNELLI, NICK  20   :24.61   3) WALLACE, WILEY  21  2:34.89
                           :51.73                          2:59.59
   2) VONSCHOFF, SCOTT24  1:15.91   4) ZAABADICK, BOBBY23  3:27.58
                          2:06.54                           :00.00

  3)  SAN RAMON "A"                               3:30.31
   1) MORSE, IVAN     20   :25.75   3) VOGELGESANG, KEI20  2:10.80
                           :52.81                          2:38.72
   2) GRANT, ANDY     18  1:17.86   4) MILLS, MATT     20  3:04.16
                          1:45.25                          3:30.31

  4)  FORD "A"                                    3:31.94
   1) JEFFERS, BYRON  20   :24.88   3) ROLLINS, DAVE   18  2:11.30
                           :51.96                          2:39.21
   2) WIMER, DANIEL   21  1:17.54   4) DeBERRY, TYLER  19  3:04.50
                          1:45.91                          3:31.94

  5)  NOVA "A"                                    3:33.79
   1) ANDERSON, LUKE  21   :25.81   3) BAER, SCOTT     20  2:12.36
                           :53.26                          2:40.51
   2) WOODWARD, GABE  24  1:18.72   4) STEPHENS, JAMMAL23  3:05.83
                          1:47.10                          3:33.79

  6)  TROJAN "A"                                  3:35.20
   1) Dobkin, Cary    20   :25.77   3) Staley, Trent   21  2:11.75
                           :54.21                          2:40.25
   2) Lee, Jeff       22  1:19.04   4) Fahey, Paul     20  3:06.36
                          1:46.31                          3:35.20

  7)  BENGAL TIGER "A"                            3:35.29
   1) STRECKER, JARED 20   :25.41   3) RUCKER, MATTHEW 21  2:12.81
                           :53.14                          2:41.71
   2) CANNIZZARO, LEON20  1:19.02   4) WRIGHT, TRAVIS  17  3:07.09
                          1:47.52                          3:35.29

  8)  TERRAPINS "A"                               3:36.32
   1) DWELLEY, JOHN   17   :26.17   3) KEENAN, JAMEM   18  2:14.99
                           :53.76                          2:43.09
   2) MIRKOVICH, BRIAN21  1:20.13   4) Gausman, Mike   23  3:08.52
                          1:48.44                          3:36.32

  9)  STANFORD "A"                                3:37.50
   1) RANSENBERG, SCOT21   :25.59   3) MC LEAN, MICHAEL19  2:12.82
                           :53.64                          2:41.20
   2) NEWMAN, KEENAN  18  1:19.33   4) SHEEHY, ALEC    22  3:07.31
                          1:46.43                          3:37.50

 10)  SUN DEVILS "B"                              3:37.76
   1) HICKMAN, TOMMY  18   :26.29   3) RAHAEUSER, EVAN 20  2:14.17
                           :54.26                          2:42.74
   2) ZEMAITIS, JOHN  20  1:19.95   4) BLUSIEWICZ, A.J.19  3:08.41
                          1:48.17                          3:37.76

 11)  CLUB WOLVERINE "B"                          3:38.88
   1) PORTH, MIKE     21   :26.12   3) GALINDO, MIKE   20  2:14.66
                           :54.15                          2:43.61
   2) VEAZEY, JAMES   21  1:20.48   4) HILL, STEVEN    18  3:10.31
                          1:48.93                          3:38.88

 12)  NOVA "B"                                    3:39.25
   1) NOVAK, JOE      26   :25.65   3) LEAN, RYAN      19  2:15.19
                           :54.04                          2:44.08
   2) AZEVEDO, LUCAS  17  1:20.49   4) BAER, PETER     16  3:10.50
                          1:48.64                          3:39.25

 13)  DE ANZA "A"                                 3:40.63
   1) REHRMANN, STEPHE20   :26.12   3) BUONFIGLIO, NICH15  2:16.82
                           :53.69                          2:44.94
   2) SCHMIDT, MATHEW 16  1:20.82   4) KOCH, ERIC      21  3:11.65
                          1:50.26                          3:40.63

 14)  NORTH COAST "A"                             3:40.90
   1) KEVORKIAN, ARAM 20   :26.16   3) RICCITELLI, NATE17  2:15.21
                           :53.65                          2:44.71
   2) KARLSON, RYAN   19  1:18.89   4) TUCKER, RYAN    17  3:11.18
                          1:48.54                          3:40.90

 15)  WEST MICHIGAN "A"                           3:42.14
   1) SCHEERHORN, ANDR21   :25.58   3) KOBES, EVAN     17  2:16.62
                           :54.07                          2:45.62
   2) DE JONG, ADAM   15  1:20.30   4) VANDERBROEK, CHA17  3:11.98
                          1:50.15                          3:42.14

 16)  TROJAN "B"                                  3:42.26
   1) PROFFITT, JORDAN21   :26.91   3) NASH, ALEX      21  2:18.17
                           :55.85                          2:47.29
   2) TOLMACHOFF, ERIK22  1:22.35   4) Ringe, David    21  3:13.33
                          1:51.14                          3:42.26

 17)  SUN DEVILS "C"                              3:43.13
   1) MC DONALD, STEVE20   :26.44   3) GEMMELL, JOSH   20  2:16.91
                           :55.54                          2:47.44
   2) SOUTHER, ERIC   21  1:21.83   4) HUDNALL, CHRIS  19  3:13.39
                          1:51.07                          3:43.13

 18)  CY-FAIR "A"                                 3:43.28
   1) HANSEN, TIM     17   :26.72   3) JONES, MICHAEL  17  2:17.31
                           :54.98                          2:47.03
   2) MC CRACKEN, SCOT18  1:21.17   4) BERESIK, BRYAN  17  3:13.83
                          1:51.02                          3:43.28

 18)  SANTA CLARA "A"                             3:43.28
   1) LAWLER, JAMES   20   :26.73   3) TALBOTT, CHRIS  17  2:17.92
                           :56.58                          2:46.72
   2) HESSLER, JOHN   18  1:23.33   4) MONSEES, ZAC    17  3:13.40
                          1:51.69                          3:43.28

 20)  VALLEY SPLASH "A"                           3:44.06
   1) WILLIAMS, NATHAN19   :27.09   3) KIKUTA, KYLE    17  2:17.90
                           :55.95                          2:47.46
   2) KELLY, RYAN     27  1:21.59   4) THEISNER, WILL  18  3:14.09
                          1:50.22                          3:44.06

 21)  ACADEMY "A"                                 3:44.10
   1) HARE, DANIEL    17   :26.11   3) HARE, BILL      19  2:18.00
                           :55.64                          2:48.68
   2) SOMERS, HENRY   19  1:21.27   4) KRAUS, RICHIE   16  3:15.30
                          1:51.45                          3:44.10

 22)  VALLEY SPLASH "B"                           3:48.84
   1) KIKUTA, ANDREW  15   :27.72   3) CHOMICZ, JACOB  25  2:21.35
                           :58.13                          2:51.42
   2) RUDY, CHARLIE   18  1:25.31   4) MORIN, BILLY    19  3:19.15
                          1:54.77                          3:48.84

 23)  SAN RAMON "B"                               3:49.65
   1) KRAUSE, BOBBY   16   :27.95   3) GREMBAN, PATRICK20  2:21.92
                           :56.92                          2:51.82
   2) SCIOSCIA, SAMUEL17  1:24.77   4) BEATTIE, JULIAN 16  3:19.51
                          1:54.21                          3:49.65

 24)  NORTH COAST "B"                             3:51.97
   1) SCHULTZ, ANDRE  14   :27.52   3) FIELDS, SAUL    16  2:21.73
                           :56.43                          2:53.16
   2) RODMAN, SPENCER 16  1:23.02   4) LYLE, CHRIS     17  3:21.20
                          1:53.39                          3:51.97


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT