12/20/2002 - 12/22/2002
Eindhoven, The Netherlands
DUTCH SHORT COURSE NATIONAL CHAMPIONSHIPS
Eindhoven, The Netherlands
December 20-22, 2002
25 meter pool
RESULTS
400 meter freestyle men A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Thomas Felten Aqua-Novio'94 83-00655 3.49.19 0.56.40 1.54.71
2 Robin van Aggele AZ&PC 84-00017 3.52.44 0.56.18 1.55.43
3 Arnold van Bavel De Kempvis 81-00063 3.54.66 0.55.95 1.56.06
4 Joost ten Have PSV 80-00529 3.59.47 0.57.01 1.58.57
5 Maarten vd Weijden MNC Dordrecht 81-01923 3.59.57 0.58.40 1.59.47
6 Stanley Vleerlaag WZ&PC 85-02813 4.02.75 0.57.18 1.59.86
7 David Groenendaal PSV 85-00869 4.02.79 0.57.39 1.59.33
8 Stefan Oosting PSV 81-01265 4.03.03 0.57.37 1.58.85
400 meter freestyle men B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 David uit den Bogaard DWK-XCESS 82-01757 4.05.00 0.58.23 1.59.46
2 Bas van Velthoven De Zijl/LGB 85-02695 4.07.41 0.58.78 2.01.56
3 Bram Janssen De Waalstroom 85-01201 4.08.53 0.59.84 2.03.33
4 Koen Florijn MNC Dordrecht 86-00851 4.10.29 1.01.04 2.04.83
5 Mark Drenth LZ 1886 83-00559 4.12.53 1.00.38 2.04.96
6 Thomas Wessel Arke De Dinkel 83-02333 4.15.15 0.59.74 2.04.29
7 Sebastiaan Reijnen Het Y-mere (SG) 86-02533 4.18.07 1.01.29 2.06.16
8 Raymond van de Merwe DES 86-02077 4.21.59 1.02.48 2.09.18
400 meter freestyle women A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Haike van Stralen AZ&PC 83-01926 4.13.78 1.00.62 2.04.59
2 Edith van Dijk Hoorn 73-00082 4.16.34 1.01.88 2.05.97
3 Marleen Veldhuis De Whee 79-00894 4.20.45 1.03.03 2.08.70*
4 Claudia Belderbos AZ&PC 85-00174 4.22.22 1.02.83 2.08.81
5 Karin Kraaijeveld MNC Dordrecht 85-01710 4.25.47 1.02.23 2.09.99
6 Josine Ramakers HGK(SG) 86-02942 4.30.19 1.02.88 2.12.02
7 Linda Bank De Dolfijn SPAX 86-00168 4.30.24 1.03.54 2.11.30
8 Anita Scheper Stadskanaal 88-03862 4.34.02 1.04.13 2.13.56
400 meter freestyle women B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Linda Ronda DZ&PC 81-01260 4.29.02 1.03.77 2.10.69
2 Wendy vd Zanden PSV 88-05004 4.34.50 1.05.40 2.15.36
3 Marlies Reinders Arke De Dinkel 86-02976 4.36.52 1.06.99 2.17.82
4 Chrisje Moes De Dolfijn SPAX 85-02080 4.37.52 1.05.24 2.15.36
5 Wilma Scheepers PSV 88-03836 4.39.41 1.06.51 2.17.21
6 Petra de Groot Van Vliet Barracud 87-01420 4.39.61 1.06.98 2.17.94
7 Marike Boersen VZC Veenendaal 88-00402 4.43.54 1.06.90 2.18.22
8 Gea Hagting Stadskanaal 88-01584 4.47.38 1.07.87 2.20.13
100 meter breaststroke men A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Thijs v. Valkengoed DWK-XCESS 83-02141 1.01.10 0.28.99
2 Lennart Stekelenburg MNC Dordrecht 86-02979 1.02.34 0.29.53
3 Ron Dekker De IJsel 66-00155 1.02.59 0.29.52
4 Martin de Wildt PSV 74-00937 1.02.90 0.29.71
5 Niels vd Hoek MNC Dordrecht 83-00921 1.03.24 0.29.57
6 Martin Gildemeester DZ&PC 80-00419 1.04.58 0.29.84
7 Hanno van Binsbergen VZC Veenendaal 79-00109 1.05.04 0.30.44
8 Casper Tichelaar AZ&PC 79-01215 1.05.12 0.30.09
100 meter breaststroke men B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Pascal Cuypers RZ 76-00199 1.07.69 0.31.62
2 Ron Langelaan Oceanus 78-00643 1.07.83 0.31.87
3 Sven-Eric Brummer HGK(SG) 86-00497 1.08.55 0.32.54
4 Brian Morssinkhof De Whee 85-01797 1.08.67 0.32.60
5 Jelle Beerens De Dommelbaarzen 86-00159 1.08.83 0.32.53
6 Mans Broekgaarden DWK-XCESS 85-00385 1.08.87 0.32.73
7 Wouter Keizer HZ&PC Heerenveen 86-01545 1.08.98 0.32.30
8 Sebastiaan Lambalk De Dolfijn SPAX 85-01515 1.09.02 0.32.33
100 meter breaststroke women A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Madelon Baans De Kempvis 77-00032 1.07.96 0.32.03
2 Miranda Bosma PSV 78-00098 1.09.46 0.32.58
3 Paula Boot PSV 77-00098 1.10.54 0.32.65
4 Moniek Nijhuis OZ&PC 88-03188 1.10.81 0.33.26
5 Jolijn van Valkengoed De Dolfijn SPAX 81-01516 1.11.84 0.33.63
6 Velda Moonen PSV 85-02104 1.13.91 0.34.08
7 Margriet Zwanenburg DZ&PC 86-04274 1.14.15 0.35.56
8 Karin Hidding Arke De Dinkel 84-00970 1.14.38 0.34.81
100 meter breaststroke women B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Ilse Kikkert PSV 81-00774 1.12.34 0.33.57
2 Marja Terlage Het Y-mere (SG) 78-00738 1.13.92 0.34.82
3 Lia Dekker HZ&PC Heerenveen 87-00830 1.14.24 0.34.67
4 Carine Vos TriVia 87-04430 1.14.47 0.35.42
5 Laura Badoux HHC (SG) 82-00038 1.14.71 0.36.23
6 Ryan Verplanke Scheldestroom 77-00696 1.15.31 0.35.24
7 Martine v.d. Heide WVZ 80-00416 1.15.73 0.35.56
8 Astrid Koert MNC Dordrecht 80-00612 1.16.80 0.37.38
100 meter backstroke men A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Bastiaan Tamminga DWK-XCESS 81-01659 0.54.75 0.26.12
2 Sander Ganzevles DWK-XCESS 82-00463 0.54.75 0.26.60
3 John Keetman DWK-XCESS 84-01145 0.56.18 0.27.54
4 Merijn Ellenkamp NDD 85-00691 0.58.96 0.28.84
5 Erik Wolsing VZC Veenendaal 80-01777 0.59.57 0.29.41
6 Sander Karssen DWK-XCESS 85-01285 0.59.68 0.29.39
7 Jeffrey Tameling LZ 1886 85-02561 0.59.85 0.28.63
8 Bas v.d. Ven Nauthusa (SG) 86-03219 1.00.81 0.29.45
100 meter backstroke women A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Lenneke van Schaik LZ 1886 86-03124 1.02.99 0.30.54
2 Rieneke Schinkel De Whee 83-01756 1.03.08 0.30.99
3 Sabrina Buur PSV 85-00526 1.03.47 0.30.86
4 Stefanie Luiken PSV 85-01932 1.04.37 0.31.40
5 Mariet Koster Hoogeveen 83-01162 1.04.43 0.31.25
6 Mariëlle Janssen RZC 82-00760 1.04.77 0.31.65
7 Daphne ten Brink WZ&PC 85-00454 1.05.15 0.31.84
8 Mariska v.d. Tol LZ 1886 86-03558 1.05.40 0.31.31
100 meter backstroke women B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Esmé Sluiman DZ&PC 83-01820 1.05.92 0.32.18
2 Wendy Pomper Hoogeveen 85-02356 1.07.15 0.32.10
3 Joyce van Keulen AZ&PC 84-01278 1.07.43 0.32.57
4 Wendy vd Zanden PSV 88-05004 1.07.69 0.33.16
5 Eveline Hamstra TriVia 85-01140 1.08.24 0.33.04
6 Ellen de Goeij Aquarijn 87-01356 1.08.41 0.33.53
7 Lona Kroese De Dolfijn SPAX 87-02382 1.08.68 0.33.33
8 Nicole Hermink Arke De Dinkel 83-00818 1.10.35 0.33.72
200 meter butterfly men A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Ralf Mertens PSV 82-01177 1.59.89 0.26.29 0.56.58
2 Tjarco Koppenaal PSV 81-00939 2.04.31 0.27.10 0.58.20
3 Ewoud Tamminga DWK-XCESS 82-01701 2.05.76 0.27.14 0.58.81
4 Maarten Postma DZ&PC 83-01697 2.06.36 0.28.00 0.59.61
5 Kevin Lebis WZ&PC 81-01037 2.06.94 0.27.83 0.59.55
6 Sander Bouts MOSA-regio 85-00331 2.12.35 0.29.11 1.01.99
7 Niels Hagelstein VZC Veenendaal 86-01065 2.14.44 0.29.22 1.03.28
200 meter butterfly women A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Chantal Groot AZ&PC 82-00562 2.15.17 0.30.50 1.05.04
2 Etta vd Weijden MNC Dordrecht 79-00974 2.17.97 0.30.79 1.05.15
3 Toesja Klein LZ 1886 87-02182 2.28.55 0.31.02 1.07.27
4 Caroline Stuut Stadskanaal 88-04216 2.29.49 0.32.09 1.09.41
5 Elvira Jonkers Orca 79-00420 2.30.91 0.31.86 1.09.01*
6 Sanne Schoonbeek TriVia 87-03654 2.32.49 0.34.01 1.13.70
7 Sandra Temmerman SBC-2000(SG) 80-01100 AA
50 meter freestyle men A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Mark Veens PSV 78-01089 0.22.19
2 Gijs Damen MNC Dordrecht 79-00255 0.22.53
3 Jeroen v. d. Berkt DWK-XCESS 81-00115 0.22.72
4 Ewout Holst DWK-XCESS 78-00433 0.23.02
5 Patrick Martens AZ&PC 82-01137 0.23.03
6 Robert Lijesen Van Vliet Barracud 85-01579 0.23.07
7 Remko de Jong De Dolfijn SPAX 76-00459 0.23.47
8 Werner van den Berg Rutac Swimteam 78-00071 0.23.56
50 meter freestyle men B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Joost Krommenhoek LZ 1886 84-01293 0.23.58
2 Bas van Velthoven De Zijl/LGB 85-02695 0.23.61
3 Jeffrey Tameling LZ 1886 85-02561 0.23.77
4 Casper Hut HZ&PC Heerenveen 78-00471 0.24.07
5 Nol van Thull MNC Dordrecht 80-01513 0.24.17
6 Lennart Stekelenburg MNC Dordrecht 86-02979 0.24.21
7 Jeroen Zelsmann De Dolfijn SPAX 77-01115 0.24.23
8 Ewoud Tamminga DWK-XCESS 82-01701 0.24.27
50 meter freestyle women A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Marleen Veldhuis De Whee 79-00894 0.25.19
2 Annabel Kosten AZ&PC 77-00424 0.25.45
3 Maaike v.d. Brand WVZ 80-00154 0.26.45
4 Femke Heemskerk De Zijl/LGB 87-01580 0.26.48
5 Marein de Jong De Otters Het Gooi 80-00540 0.26.50
6 Barbara van Rhijn AZ&PC 81-01238 0.26.64
7 Saskia v.d. Wielen Midden Nederland(S 84-02734 0.26.86
8 Marina Scheepbouwer AZ&PC 84-02154 0.27.20
50 meter freestyle women B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Stefanie Luiken PSV 85-01932 0.26.86
2 Manon van Vulpen PSV 87-04494 0.26.89
3 Monique Driessen MNC Dordrecht 78-00218 0.27.22
4 Hedwig Kikkert HHC (SG) 85-01566 0.27.26
5 Saskia de Jonge 't Tolhekke 86-01826 0.27.29
6 Gerdien de Jong De Otters Het Gooi 85-01430 0.27.79
7 Annelotte Hendriksen Columbiaan 88-01692 0.27.82
8 Ranomi Kromowidjojo TriVia 90-02156 0.27.88
200 meter individual medley men A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Robin van Aggele AZ&PC 84-00017 2.01.35 0.27.19
2 Sander Ganzevles DWK-XCESS 82-00463 2.02.54 0.27.46
3 Thijs v. Valkengoed DWK-XCESS 83-02141 2.03.68 0.27.59
4 Sander Karssen DWK-XCESS 85-01285 2.08.08 0.28.28
5 Sebastiaan Kuijper DWK -XCESS 78-00625 2.08.50 0.27.70
6 David uit den Bogaard DWK-XCESS 82-01757 2.08.68 0.28.04
7 Sancho Berbers De Warande 75-00049 2.09.28 0.27.89
8 Louis van Schaarenburg LZ 1886 83-01865 2.11.53 0.29.78
200 meter individual medley men B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Merijn Ellenkamp NDD 85-00691 2.10.49 0.27.90
2 Erik Wolsing VZC Veenendaal 80-01777 2.11.23 0.28.26
3 Rick Hagelstein VZC Veenendaal 86-01067 2.11.45 0.27.77
4 Daan van Boxmeer Nauthusa (SG) 81-00221 2.12.96 0.27.74
5 Dax Steins HGK(SG) 84-02159 2.13.87 0.28.59
6 Stefan de Die De Schelde 86-03905 2.15.53 0.29.56
7 Danny van Zoen De Dolfijn SPAX 84-02677 2.16.22 0.29.32
8 Joost van Hooren HGK(SG) 82-00723 2.17.91 0.28.87
200 meter individual medley women A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Melanie ten Brink Rutac Swimteam 81-00232 2.18.46 0.30.44
2 Marieke Stuiver AZ&PC 85-02812 2.19.33 0.30.65
3 Ilse Kevelham De Whee 83-01076 2.20.52 0.30.94
4 Tamar Bakker DWK-XCESS 84-00080 2.20.82 0.30.67
5 Jolijn van Valkengoed De Dolfijn SPAX 81-01516 2.20.86 0.30.83
6 Rieneke Terink DWK-XCESS 84-02424 2.21.94 0.29.82
7 Lenneke van Schaik LZ 1886 86-03124 2.23.15 0.30.63
8 Inge Dekker DZ&PC 85-00628 2.24.66 0.30.65
200 meter individual medley women B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Elsa de Groot Orca 86-01312 2.26.00 0.31.29
2 Claudia Holterman Arke De Dinkel 81-00650 2.26.03 0.31.71
3 Sascha de Bruijn MNC Dordrecht 88-00680 2.27.29 0.32.67
4 Ellen de Goeij Aquarijn 87-01356 2.27.88 0.33.24
5 Astrid Koert MNC Dordrecht 80-00612 2.27.99 0.33.54
6 Anita Scheper Stadskanaal 88-03862 2.28.90 0.32.99
7 Eveline Hamstra TriVia 85-01140 2.30.49 0.31.56
8 Fabienne Verver PSV 88-04544 2.32.77 0.32.62
4x200 meter freestyle relay men
***********************************************************************
Team Name St nr Time splits
1 DWK-XCESS 1 Jeroen v. d. Berkt 81-00115 7.39.27 1.52.99
Bastiaan Tamminga 81-01659 3.48.88
John Keetman 81-00115 5.43.12
Sander Ganzevles 82-00463
4x100 meter freestyle relay women
***********************************************************************
Team Name St nr Time splits
1 AZ&PC 1 Annabel Kosten 77-00424 3.46.84 0.56.70
Marina Scheepbouwer 84-02154 1.53.69
Chantal Groot 82-00562 2.49.36
Marieke Stuiver 85-02812
800 meter freestyle women B final
***********************************************************************
snelste serie
Name Team St nr Time splits
1 Edith van Dijk Hoorn 73-00082 08.50.26 1.03.56 2.08.43 4.19.60
2 Denise de Riet MNC Dordrecht 84-02040 09.10.53 1.05.56 2.14.50 4.33.10
3 Linda Bank De Dolfijn SPAX 86-00168 09.16.36 1.05.32 2.15.15 4.35.51
4 Josine Ramakers HGK(SG) 86-02942 09.16.41 1.06.32 2.16.29 4.36.20
5 Linda Ronda DZ&PC 81-01260 09.20.96 1.05.13 2.14.63 4.34.93
6 Wilma Scheepers PSV 88-03836 09.27.24 1.07.23 2.18.01 4.40.43
7 Linsy Heister PSV 88-01672 09.34.74 1.06.44 2.17.39 4.42.07
8 Chrisje Moes De Dolfijn SPAX 85-02080 09.42.82 1.07.49 2.20.37 4.47.43
400 meter individual medley men B final
***********************************************************************
snelste serie
Name Team St nr Time splits
1 Robin van Aggele AZ&PC 84-00017 4.19.65 1.00.79
2 John Keetman DWK-XCESS 84-01145 4.29.15 1.01.44
3 David uit den Bogaard DWK-XCESS 82-01757 4.30.45 1.02.99
4 Sander Karssen DWK-XCESS 85-01285 4.34.19 1.01.82
5 Louis van Schaarenburg LZ 1886 83-01865 4.37.68 1.03.66
6 Bram Janssen De Waalstroom 85-01201 4.37.95 1.04.97
7 Maarten vd Weijden MNC Dordrecht 81-01923 4.40.39 1.04.73
8 Erik Wolsing VZC Veenendaal 80-01777 4.46.08 1.03.68
100 meter butterfly women A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Inge Dekker DZ&PC 85-00628 1.00.73 0.28.47
2 Hinkelien Schreuder PSV 84-02192 1.00.94 0.28.70
3 Marleen Veldhuis De Whee 79-00894 1.01.85 0.29.17
4 Marina Scheepbouwer AZ&PC 84-02154 1.03.81 0.29.65
5 Sandra Temmerman SBC-2000(SG) 80-01100 1.04.02 0.29.77
6 Delia Badoux HHC (SG) 80-00042 1.04.26 0.29.97
7 Hedwig Kikkert HHC (SG) 85-01566 1.04.60 0.30.15
8 Marein de Jong De Otters Het Gooi 80-00540 1.04.61 0.30.39
100 meter butterfly women B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Lenneke van Schaik LZ 1886 86-03124 1.02.62 0.29.62
2 Linda van den Eijnden HGK(SG) 79-00202 1.05.28 0.30.24
3 Marjon Hollander Orca 84-01004 1.06.03 0.31.56
4 Toesja Klein LZ 1886 87-02182 1.06.09 0.30.65
5 Marjolijn Strijbis De Dolfijn SPAX 84-02380 1.06.65 0.31.03
6 Sanne Schoonbeek TriVia 87-03654 1.07.65 0.32.12
7 Stèphanie Rombout Koewacht 88-03696 1.08.11 0.31.70
8 Saskia v.d. Wielen Midden Nederland(S 84-02734 1.09.18 0.31.43
100 meter butterfly men A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Joris Keizer PSV 79-00627 0.52.31 0.24.41
2 Ralf Mertens PSV 82-01177 0.54.91 0.25.45
3 Tjarco Koppenaal PSV 81-00939 0.55.21 0.24.95
4 Nick vd Zandt PSV 83-02423 0.55.48 0.25.78
5 Joost Krommenhoek LZ 1886 84-01293 0.57.04 0.26.33
6 Ewoud Tamminga DWK-XCESS 82-01701 0.57.16 0.26.07
7 Kevin Lebis WZ&PC 81-01037 0.57.28 0.26.49
8 Joost Sprakel Hoogeveen 86-02949 0.57.95 0.26.67
100 meter butterfly men B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Maarten Postma DZ&PC 83-01697 0.57.02 0.26.22*
2 Remko de Jong De Dolfijn SPAX 76-00459 0.57.60 0.26.45
3 Généreux Sluiman DZ&PC 80-01371 0.58.23 0.27.20
4 Erwin Buist TriVia 78-00183 0.58.34 0.26.66
5 Wouter Keizer HZ&PC Heerenveen 86-01545 0.58.81 0.26.82
6 Joran Barends DWK-XCESS 85-00091 0.58.81 0.27.29
7 Merijn Ellenkamp NDD 85-00691 0.58.97 0.27.68
8 Evert Roobeek De Waalstroom 86-02601 1.00.19 0.28.54
200 meter breaststroke women A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Madelon Baans De Kempvis 77-00032 2.29.74 0.33.38 1.11.10
2 Miranda Bosma PSV 78-00098 2.30.33 0.34.51 1.13.57
3 Jolijn van Valkengoed De Dolfijn SPAX 81-01516 2.34.73 0.34.87 1.13.74
4 Melanie ten Brink Rutac Swimteam 81-00232 2.35.86 0.35.38 1.14.81
5 Moniek Nijhuis OZ&PC 88-03188 2.37.56 0.35.41 1.16.06
6 Carine Vos TriVia 87-04430 2.40.92 0.35.67 1.16.58
7 Astrid Koert MNC Dordrecht 80-00612 2.41.86 0.36.48 1.17.51
8 Marja Terlage Het Y-mere (SG) 78-00738 2.42.20 0.35.88 1.17.00
200 meter breaststroke men A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Thijs v. Valkengoed DWK-XCESS 83-02141 2.10.97 0.29.56 1.03.44
2 Martin de Wildt PSV 74-00937 2.13.79 0.30.41 1.04.38
3 Niels vd Hoek MNC Dordrecht 83-00921 2.17.05 0.30.33 1.04.69
4 Lennart Stekelenburg MNC Dordrecht 86-02979 2.17.23 0.31.10 1.06.01
5 David uit den Bogaard DWK-XCESS 82-01757 2.21.63 0.32.26 1.08.08
6 Nick Heister PSV 85-00969 2.24.85 0.33.24 1.10.57
7 Pascal Cuypers RZ 76-00199 2.27.38 0.32.55 1.09.92
8 Bram Janssen De Waalstroom 85-01201 2.35.01 0.34.77 1.13.58
200 meter freestyle women A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Chantal Groot AZ&PC 82-00562 1.59.82 0.28.76 0.59.53
2 Haike van Stralen AZ&PC 83-01926 2.00.36 0.28.76 0.59.29
3 Etta vd Weijden MNC Dordrecht 79-00974 2.03.52 0.29.10 1.00.31
4 Marieke Stuiver AZ&PC 85-02812 2.05.04 0.28.77 1.00.09
5 Rieneke Terink DWK-XCESS 84-02424 2.05.04 0.28.91 1.00.86
6 Claudia Belderbos AZ&PC 85-00174 2.05.36 0.29.11 1.00.60
7 Joyce van Keulen AZ&PC 84-01278 2.06.11 0.28.86 1.00.62
8 Femke Heemskerk De Zijl/LGB 87-01580 2.06.82 0.28.96 1.01.39
200 meter freestyle women B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Edith van Dijk Hoorn 73-00082 2.06.57 0.30.16 1.02.25
2 Tamar Bakker DWK-XCESS 84-00080 2.07.99 0.28.74 1.01.17
3 Karin Kraaijeveld MNC Dordrecht 85-01710 2.08.07 0.28.63 1.00.61
4 Anita Scheper Stadskanaal 88-03862 2.08.93 0.30.19 1.02.66
5 Saskia v.d. Wielen Midden Nederland(S 84-02734 2.08.96 0.29.44 1.02.25
6 Claudia Bloos Midden Nederland(S 85-00284 2.09.49 0.28.92 1.01.24
7 Caroline Stuut Stadskanaal 88-04216 2.10.00 0.30.08 1.02.84
8 Elsa de Groot Orca 86-01312 2.11.06 0.29.77 1.02.59
200 meter freestyle men A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Pieter vd Hoogenband PSV 78-00443 1.43.44 0.23.67 0.49.52
2 Martijn Zuydweg MNC Dordrecht 76-01055 1.46.97 0.24.99 0.52.10
3 Klaas Erik Zwering PSV 81-02003 1.47.69 0.25.17 0.52.03
4 Thomas Felten Aqua-Novio'94 83-00655 1.48.69 0.25.97 0.53.55
5 Robin van Aggele AZ&PC 84-00017 1.48.80 0.25.31 0.52.94
6 Arnold van Bavel De Kempvis 81-00063 1.49.91 0.25.70 0.53.45
7 Stefan Oosting PSV 81-01265 1.50.55 0.25.73 0.53.87
8 Sander Ganzevles DWK -XCESS 82-00463 1.52.58 0.26.14 0.54.24
200 meter freestyle men B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Joost ten Have PSV 80-00529 1.52.20 0.25.94 0.54.42
2 Bas van Velthoven De Zijl/LGB 85-02695 1.52.89 0.25.72 0.54.19
3 Robert Lijesen Van Vliet Barracud 85-01579 1.53.05 0.26.29 0.55.38
4 Stanley Vleerlaag WZ&PC 85-02813 1.53.14 0.26.43 0.55.36
5 Werner van den Berg Rutac Swimteam 78-00071 1.54.77 0.25.60 0.54.05
6 David Groenendaal PSV 85-00869 1.54.85 0.26.92 0.55.85
7 Nol van Thull MNC Dordrecht 80-01513 1.56.79 0.26.82 0.56.72
8 Thomas Wessel Arke De Dinkel 83-02333 1.57.28 0.26.69 0.55.72
50 meter backstroke women A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Hinkelien Schreuder PSV 84-02192 0.28.60
2 Suze Valen AZ&PC 78-00766 0.28.78
3 Lenneke van Schaik LZ 1886 86-03124 0.29.24
4 Sabrina Buur PSV 85-00526 0.29.62
5 Stefanie Luiken PSV 85-01932 0.29.84
6 Nicole Hermink Arke De Dinkel 83-00818 0.30.60
7 Esmé Sluiman DZ&PC 83-01820 0.30.62
8 Mariet Koster Hoogeveen 83-01162 0.30.76
50 meter backstroke women B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Daphne ten Brink WZ&PC 85-00454 0.30.22
2 Rieneke Schinkel De Whee 83-01756 0.30.49
3 Toesja Klein LZ 1886 87-02182 0.30.87
4 Mariska v.d. Tol LZ 1886 86-03558 0.31.02
5 Mariëlle Janssen RZC 82-00760 0.31.07
6 Anouk de Boer De Dolfijn SPAX 78-00080 0.31.10
7 Wendy Pomper Hoogeveen 85-02356 0.31.29
8 Chantal Kuipers NDD 87-02430 0.31.57
50 meter backstroke men A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Mitja Zastrow PSV 77-01249 0.24.85
2 Bastiaan Tamminga DWK-XCESS 81-01659 0.25.08
3 Joris Keizer PSV 79-00627 0.25.75
4 Sander Ganzevles DWK-XCESS 82-00463 0.25.93
5 John Keetman DWK-XCESS 84-01145 0.26.21
6 Ewoud Tamminga DWK-XCESS 82-01701 0.26.64
7 Nick vd Zandt PSV 83-02423 0.26.90
8 Jasper de Jong MNC Dordrecht 85-01219 0.27.56
50 meter backstroke men B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Jeffrey Tameling LZ 1886 85-02561 0.27.59
2 Rick Hagelstein VZC Veenendaal 86-01067 0.27.87
3 Bas v.d. Ven Nauthusa (SG) 86-03219 0.27.90
4 Nick Driebergen LZ 1886 87-00793 0.27.96
5 Merijn Ellenkamp NDD 85-00691 0.28.17
6 Matthijs Boog Van Vliet Barracud 81-00179 0.28.66
7 Niels Hagelstein VZC Veenendaal 86-01065 0.28.93
8 Joost Sprakel Hoogeveen 86-02949 0.29.66
4x100 meter medley relay women
***********************************************************************
Team Name St nr Time splits
1 AZ&PC 1 Suze Valen 78-00766 4.08.71 1.02.59
Nienke Valen 77-00183 2.14.87
Chantal Groot 82-00562 3.14.20
Annabel Kosten 77-00424 NR
4x100 meter freestyle relay men
***********************************************************************
Team Name St nr Time splits
1 PSV Mark Veens 78-01089 3.11.61 0.48.79
Klaas Erik Zwering 81-02003 1.37.57
Mitja Zastrow 77-01249 2.24.98
Pieter vd Hoogenband 78-00443
1500 meter freestyle men B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Robin van Aggele AZ&PC 84-00017 15.29.78 0.57.13 1.58.12 4.00.92 08.07.91
2 Maarten vd Weijden MNC Dordrecht 81-01923 15.46.24 1.00.92 2.05.47 4.14.01 08.27.87
3 Thomas Felten Aqua-Novio'94 83-00655 16.00.28 0.56.51 1.56.55 3.59.13 08.15.10
4 David Groenendaal PSV 85-00869 16.02.30 1.00.61 2.04.39 4.13.25 08.33.06
5 Frank Hazewinkel OZ&PC 80-00535 16.19.94 0.58.52 2.01.92 4.11.70 08.35.04
6 Bram Janssen De Waalstroom 85-01201 16.30.18 1.02.67 2.07.82 4.18.65 08.42.34
7 David uit den Bogaard DWK-XCESS 82-01757 16.38.05 1.00.92 2.06.12 4.18.14 08.46.59
8 Robbert Springveld Het Y-mere (SG) 83-02015 17.06.26 1.01.46 2.06.18 4.18.97 08.55.09
400 meter individual medley women B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Melanie ten Brink Rutac Swimteam 81-00232 4.54.91 1.08.28
2 Ilse Kevelham De Whee 83-01076 4.55.32 1.07.60
3 Tamar Bakker DWK-XCESS 84-00080 4.57.60 1.07.67
4 Marieke Stuiver AZ&PC 85-02812 5.01.87 1.08.15
5 Rieneke Terink DWK-XCESS 84-02424 5.04.05 1.08.46
6 Caroline Stuut Stadskanaal 88-04216 5.06.22 1.11.35
7 Lotte Wilms DAW-FINENZO 84-02770 5.20.12 1.12.20
8 Marjolijn Strijbis De Dolfijn SPAX 84-02380 5.23.53 1.11.41
50 meter butterfly men A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Joris Keizer PSV 79-00627 0.24.08
2 Bastiaan Tamminga DWK-XCESS 81-01659 0.24.44
3 Tjarco Koppenaal PSV 81-00939 0.24.71
4 Robin van Aggele AZ&PC 84-00017 0.25.01
5 Ralf Mertens PSV 82-01177 0.25.03
6 Nick vd Zandt PSV 83-02423 0.25.08
7 Joost Krommenhoek LZ 1886 84-01293 0.25.29
8 Ewoud Tamminga DWK-XCESS 82-01701 0.25.50
50 meter butterfly men B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Remko de Jong De Dolfijn SPAX 76-00459 0.25.69
2 Joost Sprakel Hoogeveen 86-02949 0.25.99
3 Wouter Keizer HZ&PC Heerenveen 86-01545 0.26.05
4 Sander Verlinden RZ 85-02749 0.26.30
5 Kevin Lebis WZ&PC 81-01037 0.26.37
6 Généreux Sluiman DZ&PC 80-01371 0.26.44
7 Maarten Postma DZ&PC 83-01697 0.26.49
8 Merijn Ellenkamp NDD 85-00691 0.26.51
50 meter butterfly women A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Hinkelien Schreuder PSV 84-02192 0.27.25
2 Marein de Jong De Otters Het Gooi 80-00540 0.28.75
3 Hedwig Kikkert HHC (SG) 85-01566 0.28.83
4 Barbara van Rhijn AZ&PC 81-01238 0.29.01
5 Toesja Klein LZ 1886 87-02182 0.29.06
6 Jolijn van Valkengoed De Dolfijn SPAX 81-01516 0.29.14
7 Maaike v.d. Brand WVZ 80-00154 0.29.18
8 Monique Driessen MNC Dordrecht 78-00218 0.29.41
100 meter freestyle men A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Mitja Zastrow PSV 77-01249 0.48.34 0.23.07
2 Mark Veens PSV 78-01089 0.48.69 0.23.40
3 Gijs Damen MNC Dordrecht 79-00255 0.49.27 0.23.82
4 Arnold van Bavel De Kempvis 81-00063 0.50.05 0.23.97
5 Jeroen v. d. Berkt DWK-XCESS 81-00115 0.50.07 0.23.99
6 Martijn Zuydweg MNC Dordrecht 76-01055 0.50.18 0.24.27
7 Patrick Martens AZ&PC 82-01137 0.50.27 0.24.13
8 Stefan Oosting PSV 81-01265 0.50.81 0.24.30
100 meter freestyle men B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Robert Lijesen Van Vliet Barracud 85-01579 0.50.70 0.24.25
2 Bas van Velthoven De Zijl/LGB 85-02695 0.50.98 0.24.86
3 Remko de Jong De Dolfijn SPAX 76-00459 0.51.43 0.24.45
4 Joost ten Have PSV 80-00529 0.51.56 0.24.99
5 Nol van Thull MNC Dordrecht 80-01513 0.52.29 0.25.35
6 Joran Barends DWK-XCESS 85-00091 0.52.38 0.25.55
7 Dirk Oude Ophuis Arke De Dinkel 85-03433 0.53.24 0.25.63
8 Evert Roobeek De Waalstroom 86-02601 0.53.41 0.26.30
100 meter freestyle women A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Marleen Veldhuis De Whee 79-00894 0.54.43 0.26.76
2 Chantal Groot AZ&PC 82-00562 0.54.74 0.26.65
3 Suze Valen AZ&PC 78-00766 0.55.08 0.26.58
4 Annabel Kosten AZ&PC 77-00424 0.55.39 0.26.70
5 Inge Dekker DZ&PC 85-00628 0.55.64 0.27.12
6 Etta vd Weijden MNC Dordrecht 79-00974 0.56.91 0.27.70
7 Marina Scheepbouwer AZ&PC 84-02154 0.57.17 0.27.77
8 Stefanie Luiken PSV 85-01932 0.57.65 0.27.73
100 meter freestyle women B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Femke Heemskerk De Zijl/LGB 87-01580 0.57.29 0.27.47
2 Claudia Belderbos AZ&PC 85-00174 0.57.94 0.28.06
3 Jolijn van Valkengoed De Dolfijn SPAX 81-01516 0.58.56 0.28.25
4 Hedwig Kikkert HHC (SG) 85-01566 0.58.64 0.28.41
5 Elsa de Groot Orca 86-01312 0.58.68 0.28.60
6 Wendy Pomper Hoogeveen 85-02356 0.58.69 0.28.10
7 Daphne ten Brink WZ&PC 85-00454 0.59.11 0.28.45
8 Marja Boensma De Whee 81-00124 0.59.26 0.28.79
200 meter backstroke men A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Klaas Erik Zwering PSV 81-02003 1.54.99 0.27.69 0.56.62
2 Sander Ganzevles DWK-XCESS 82-00463 1.57.15 0.28.02 0.57.39
3 John Keetman DWK-XCESS 84-01145 2.02.33 0.28.12 0.59.05
4 Sander Karssen DWK-XCESS 85-01285 2.06.75 0.30.20 1.02.51
5 Erik Wolsing VZC Veenendaal 80-01777 2.07.91 0.30.51 1.02.91
6 Sebastiaan Kuijper DWK -XCESS 78-00625 2.09.08 0.30.11 1.02.69
7 Merijn Ellenkamp NDD 85-00691 2.09.99 0.30.67 1.03.28
8 Dennis Brouwers Njord 78-00167 2.10.50 0.31.18 1.04.19
200 meter backstroke men B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Rick Hagelstein VZC Veenendaal 86-01067 2.08.71 0.30.36 1.02.43*
2 Raymond van de Merwe DES 86-02077 2.10.71 0.30.87 1.04.19
3 Alf van de Knoop DES 83-01153 2.11.49 0.31.83 1.05.29
4 Kas Kop Jansen Van Vliet Barracud 85-01423 2.12.95 0.31.28 1.04.39
5 Stefan de Die De Schelde 86-03905 2.14.07 0.31.36 1.04.76
6 Niels Hagelstein VZC Veenendaal 86-01065 2.14.74 0.30.96 1.04.30
7 Louis van Schaarenburg LZ 1886 83-01865 2.14.81 0.31.98 1.06.17
8 Jan Kersten Columbiaan 86-01561 2.16.20 0.31.97 1.06.62
200 meter backstroke women A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Hinkelien Schreuder PSV 84-02192 2.11.27 0.31.16 1.04.10
2 Rieneke Schinkel De Whee 83-01756 2.14.48 0.32.23 1.06.34
3 Mariet Koster Hoogeveen 83-01162 2.18.46 0.31.80 1.06.50
4 Melanie ten Brink Rutac Swimteam 81-00232 2.19.07 0.33.00 1.07.97
5 Daphne ten Brink WZ&PC 85-00454 2.19.15 0.32.35 1.07.64
6 Lenneke van Schaik LZ 1886 86-03124 2.20.55 0.31.68 1.07.15
7 Wendy vd Zanden PSV 88-05004 2.22.17 0.33.09 1.08.37*
8 Mariska v.d. Tol LZ 1886 86-03558 2.23.12 0.32.27 1.07.70
200 meter backstroke women B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Rieneke Terink DWK-XCESS 84-02424 2.20.89 0.33.92 1.09.75
2 Esmé Sluiman DZ&PC 83-01820 2.22.50 0.33.09 1.09.90
3 Linda Everlo OZ&PC 88-01242 2.24.21 0.33.74 1.09.92
4 Claudia Holterman Arke De Dinkel 81-00650 2.24.67 0.33.38 1.10.04
5 Eveline Hamstra TriVia 85-01140 2.25.28 0.33.91 1.10.98
6 Ellen de Goeij Aquarijn 87-01356 2.25.52 0.33.97 1.10.47
7 Toesja Klein LZ 1886 87-02182 2.27.25 0.33.15 1.09.99
8 Wilma Scheepers PSV 88-03836 2.27.30 0.35.01 1.12.47
50 meter breaststroke men A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Ron Dekker De IJsel 66-00155 0.28.17
2 Thijs v. Valkengoed DWK-XCESS 83-02141 0.28.80
3 Guido Jansen AZ&PC 82-00795 0.28.80
4 Jeroen v. d. Berkt DWK-XCESS 81-00115 0.28.91
5 Martin de Wildt PSV 74-00937 0.28.97
6 Robin van Aggele AZ&PC 84-00017 0.29.16
7 Lennart Stekelenburg MNC Dordrecht 86-02979 0.29.20
8 Hanno van Binsbergen VZC Veenendaal 79-00109 0.29.41
50 meter breaststroke men B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Casper Tichelaar AZ&PC 79-01215 0.29.80
2 Niels vd Hoek MNC Dordrecht 83-00921 0.29.80
3 Joost Hoetjes DAW-FINENZO 78-00425 0.29.86
4 Martin Gildemeester DZ&PC 80-00419 0.30.03
5 Ruben Fijn ZWV-Nereus 81-00495 0.30.17
6 Roy Albers De Rijn 80-00015 0.30.49
7 Stephan v. Rooden DWK-XCESS 84-01917 0.30.50
8 Maikel Brouwers HZPC 83-00339 0.30.83
50 meter breaststroke women A final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Madelon Baans De Kempvis 77-00032 0.31.72
2 Paula Boot PSV 77-00098 0.32.13
3 Miranda Bosma PSV 78-00098 0.32.17
4 Moniek Nijhuis OZ&PC 88-03188 0.32.30
5 Ilse Kikkert PSV 81-00774 0.33.05
6 Margriet Zwanenburg DZ&PC 86-04274 0.33.60
7 Velda Moonen PSV 85-02104 0.33.61
8 Lia Dekker HZ&PC Heerenveen 87-00830 0.34.18
50 meter breaststroke women B final
***********************************************************************
Name Team St nr Time splits
1 Ellen vd Velde Scheldestroom 82-01692 0.33.86
2 Marja Terlage Het Y-mere (SG) 78-00738 0.33.86
3 Laura Badoux HHC (SG) 82-00038 0.34.15
4 Martine v.d. Heide WVZ 80-00416 0.34.24
5 Ryan Verplanke Scheldestroom 77-00696 0.34.26
6 Carine Vos TriVia 87-04430 0.34.35
7 Karin Hidding Arke De Dinkel 84-00970 0.34.38
8 Marcia Gaspersz HHC (SG) 89-01270 0.34.45
4x100 meter medley relay men
***********************************************************************
Team Name St nr Time splits
1 PSV Klaas Erik Zwering 81-02003 3.34.78 0.54.06
Martin de Wildt 74-00937 1.56.02
Joris Keizer 79-00627 2.48.26
Pieter vd Hoogenband 78-00443 STZ NR
4x200 meter freestyle relay women
***********************************************************************
Team Name St nr Time splits
1 AZ&PC 1 Haike van Stralen 83-01926 08.09.57 2.00.11
Chantal Groot 82-00562 4.01.67
Marieke Stuiver 85-02812 6.07.26
Annabel Koster 77-00424