12/20/2002 - 12/20/2002
Oklahoma City, Oklahoma,, USA
KERR-MCGEE CORPORATION PRO-AM ELITE MEET
Oklahoma City, Oklahoma
December 19-22, 2002
25 yard pool
DAY TWO: December 20, 2002
RESULTS
Event 7 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
AR: & 1:43.28 1992 Nicole Haislett
PR: % 1:45.20 1998 Jenny Thompson
MR: # 1:45.20 1998 Jenny Thompson
Meet Qualifying: 2:01.49
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Lanne, Colleen A 23 TXA-ST 1:49.76 1:46.29 20
2 McGregory, Hayley F 16 CCS-ST 1:50.59 1:47.05 17
3 Williams, Monica J 24 CCS-ST 1:49.31 1:47.90 16
4 Hansen, Codie M 16 DM-NT 1:50.69 1:48.38 15
5 Stone, Tammie I 26 TXA-ST 1:49.46 1:48.70 14
6 Vollmer, Dana W 15 Fast-NT 1:48.27 1:50.54 13
7 Blevins, Mandy S 15 Fast-NT 1:50.96 1:50.82 12
8 Blackman, Candace C 16 DM-NT 1:51.25 1:51.83 11
B - Final
9 Axtell, Andrea L 16 CCS-ST 1:51.57 1:49.65 9
10 Diezi, Dominique L 25 TL-KY 1:52.61 1:49.91 7
40-44 National Masters Record
11 Pipes-Neilsen, Karlyn 40 CNSA-SI 1:51.25 1:51.06 6
12 Marshal, Dallas L 20 UN-NT-NT 1:53.49 1:51.58 5
13 Blackman, Jennifer N 16 DM-NT 1:53.18 1:51.88 4
14 Haferbier, Jamie 22 SO-MW 1:53.49 1:51.90 3
15 Flanagan, Meghan P 17 CCS-ST 1:53.63 1:52.08 2
16 Voyles, Lindsay A 17 CCS-ST 1:52.25 1:52.28 1
C - Final
17 Halvorson, Lori M 15 UNA-OK 1:54.01 1:51.91
18 Francis, Paige NOVA-CA 1:54.18 1:52.34
19 Massengale, Brittany D 17 Tideriders-AR 1:53.76 1:53.15
20 Lemmen, Celina J 17 CCS-ST 1:53.63 1:53.16
21 Orr, Rebecca J 15 CCS-ST 1:53.95 1:53.58
22 Lowry, Katie L 16 Fast-NT 1:53.84 1:54.37
23 Holtmeyer, Erin K 15 SO-MW 1:54.00 1:54.70
24 Herre, Lindsay N 17 KCB-MV 1:54.53 1:55.40
Event 8 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
AR: & 1:33.03 1987 Matt Biondi
PR: % 1:33.97 1998 Josh Davis
MR: # 1:33.97 1998 Josh Davis
Meet Qualifying: 1:51.59
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
Pool Record
1 Dusing, Nate J 24 CCS-ST 1:38.24 1:33.76% 20
2 Tucker, Scott NOVA-CA 1:40.06 1:35.17 17
3 Davis, Josh C 30 CCS-ST 1:41.06 1:35.50 16
4 Vencill, Kicker NOVA-CA 1:40.32 1:37.09 15
5 Weber-Gale, Garrett 17 CCS-ST 1:39.72 1:37.73 14
6 Preston, Adam S 18 CCS-ST 1:38.30 1:38.23 13
7 Cowen, Ronald L 22 Fast-NT 1:40.78 1:39.66 12
8 Jaben, Max G 17 KCB-MV 1:41.35 1:41.93 11
B - Final
9 Kafer, Ryan D 25 CCS-ST 1:43.04 1:40.08 9
10 McDermott, Caleb J 17 CCS-ST 1:42.23 1:41.19 7
11 Hurt, Nic L 18 KMSC-OK 1:42.86 1:42.05 6
12 Smith, Tyler A 18 KMSC-OK 1:42.87 1:42.22 5
13 Peterson, Rory A 21 AFUN-CO 1:44.17 1:43.32 4
14 Tietze, David C 20 UN-NT-NT 1:44.67 1:43.88 3
15 Rogers, Nate J 15 Lobo-NM 1:44.95 1:43.99 2
16 Lee, Brandon J 17 KCB-MV 1:44.67 1:44.42 1
C - Final
17 Samland, Zac N 16 SO-MW 1:46.07 1:44.73
18 Hansen, Andrew A 18 DM-NT 1:45.21 1:45.30
19 Nath, Luke M 17 Wichita-MV 1:46.22 1:45.35
20 Peterman, JB B 17 TSC-ZZ 1:45.73 1:45.80
21 Knight, Titus 14 JTSC-OK 1:45.75 1:46.05
22 Duncan, Cullen M 17 HSC-GU 1:45.74 1:46.43
23 Yates, Emmons E 17 Lobo-NM 1:46.10 1:46.83
24 Lynch, Jed E 17 Dads-GU 1:45.95 1:47.73
Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
AR: & 58.68 2002 Tara Kirk
PR: % 1:01.18 2001 Amanda Beard
MR: # 1:01.18 2001 Amanda Beard
Meet Qualifying: 1:13.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Bruce, Caroline C 16 Wichita-MV 1:00.83 1:01.24 20
2 Spann, Alexi C 16 CCS-ST 1:03.76 1:02.90 17
3 Stupp, Julie A 16 Csp-OZ 1:03.22 1:03.64 16
4 Hall, Whitney N 14 LAC-NT 1:03.50 1:03.76 15
5 Bryarly, Meredith NOVA-CA 1:05.19 1:05.00 14
6 Hoisington, Abby E 15 KCB-MV 1:05.24 1:05.16 13
7 Watson, Rachel L 14 Fast-NT 1:05.14 1:06.13 12
8 Givens, Victoria B 15 BAYOU-LA 1:05.60 1:06.31 11
B - Final
9 Blevins, Mandy S 15 Fast-NT 1:06.23 1:04.83 9
10 Leake, Blair E 17 Spa-MV 1:07.36 1:07.24 7
11 Soelter, Alison J 15 Wichita-MV 1:07.44 1:08.18 6
12 Goodman, Adrienne M 16 UN-OZ-OZ 1:07.99 1:08.49 5
13 Sandlin, Brandy J 15 WMSC-AR 1:08.88 1:08.62 4
14 Wallach, Caitlin E 16 SSTY-WI 1:08.32 1:08.94 3
15 Vaughan, Lindsay S 18 KCB-MV 1:08.76 1:09.10 2
16 Davidson, Danna A 16 CCS-ST 1:08.50 1:09.16 1
C - Final
17 Rourke, Gwendolyn M 17 LAC-NT 1:09.19 1:07.51
18 Grubb, Meredith E 15 DM-NT 1:09.40 1:08.18
19 Criss, Colleen E 15 SO-MW 1:09.48 1:08.82
20 Beck, Spin S 12 DM-NT 1:08.93 1:09.09
21 Neff, Lauren M 15 KCB-MV 1:09.66 1:09.53
22 Curley, Lauren L 18 KMSC-OK 1:09.58 1:09.57
23 Moody, Fran L 15 Csp-OZ 1:08.97 1:10.09
24 Koch, Laura K 26 HSC-GU 1:09.18 1:10.93
Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
AR: & 51.86 1997 Jeremy Lind
PR: % 53.88 1998 Jeremy Linn
MR: # 53.88 1998 Jeremy Lind
Meet Qualifying: 1:06.89
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
Pool Record
1 Denniston, David NOVA-CA 53.65 52.60% 20
2 McDonnell, Jeremy C 22 CCS-ST 57.91 54.87 17
3 Karnaugh, Ron D 36 UN-NJ-NJ 57.59 55.48 16
4 Liechti, Lorenz A 27 TL-KY 56.51 55.68 15
5 Kalmikovs, Val VALU-IN 56.50 56.38 14
6 Osborne, Sean M 18 BLST-IA 58.14 58.23 13
7 Kornfe;d, Paul G 15 BTA-NT 58.70 58.47 12
8 Merritt, Jerr 15 CCS-ST 58.59 59.04 11
B - Final
9 Jennings, Eric F 19 UNRUT-NJ 58.96 58.96 9
10 Marshall, Griffin H 18 DM-NT 59.74 59.15 7
11 Allred, Cameron E 16 Fast-NT 59.42 59.68 6
12 Reed, Calvin J 18 WMSC-AR 59.14 59.69 5
13 Priest, Andrew P 24 CATS-IL 59.33 1:00.03 4
14 MC Lean III, John E 17 Dads-GU 59.24 1:00.46 3
15 Capps, Kevin R 15 Csp-OZ 1:01.31 1:02.07 2
16 Combs, Kyle K 18 JTSC-OK 1:01.16 1:07.39 1
C - Final
17 Spann, Scott W 14 CCS-ST 1:01.80 1:01.09
18 Culberson, Eric J 18 HAK-AR 1:02.16 1:01.11
19 Kaufman, Cody L 15 TSC-ZZ 1:02.00 1:01.15
20 Degeus, David C 17 KMSC-OK 1:02.14 1:01.48
21 Spann, Austin R 17 CCS-ST 1:02.90 1:02.84
22 Jones, Jimmy A 17 LAC-NT 1:02.96 1:03.30
23 Young, Michael S 18 KMSC-OK 1:02.96 1:03.53
24 Babicz, Phil J 14 Duke-NM 1:02.55 1:03.89
Event 11 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
AR: & 50.01 2002 Natalie Coughlin
PR: % 51.07 1998 Jenny Thompson
MR: # 51.07 1998 Jenny Thompson
Meet Qualifying: 1:03.19
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 McLeod, Alison L 17 CCS-ST 55.80 54.11 20
2 Axtell, Andrea L 16 CCS-ST 55.39 54.49 17
3 Goodwin, Bethany NOVA-CA 54.85 54.55 16
4 Vollmer, Dana W 15 Fast-NT 55.03 54.99 15
5 Marshal, Dallas L 20 UN-NT-NT 56.27 56.49 14
6 Grover, Betsy S 16 KCB-MV 56.92 57.48 12.5
6 Haferbier, Jamie 22 SO-MW 56.88 57.48 12.5
8 Rodriguez, Caroline L 17 Rockwood-OZ 55.88 57.99 11
B - Final
9 Goodson, Angela M 17 Dolphins-AR 57.53 55.77 9
10 Blackman, Candace C 16 DM-NT 57.42 56.17 7
11 Barwegen, Brittany A 15 LAC-NT 57.06 57.34 6
12 Voyles, Lindsay A 17 CCS-ST 57.62 57.84 5
13 Wheeler, Jenna V 17 Tideriders-AR 57.97 57.90 4
14 Hyde, Keri A 15 Dads-GU 58.25 58.04 3
15 Blackman, Jennifer N 16 DM-NT 58.20 58.15 2
16 Bigger, Katie S 17 KCB-MV 57.88 58.33 1
C - Final
17 McLaurin, Rachel L 16 HSC-GU 58.40 57.46
18 Schwalb, Jennifer M 17 IWV-CC 58.57 58.22
19 Johnson, Caroline S 16 Spa-MV 58.44 58.23
20 Steenberge, Georgia L 17 Fast-NT 58.68 58.61
21 Fuchs, Christie L 16 KCB-MV 58.36 58.73
22 Paulsen, Mary M 18 Csp-OZ 58.70 58.76
23 Mertesdorf, Lauren M 14 CCS-ST 59.02 59.37
24 Ortega, Lara 15 JTSC-OK 58.73 1:00.06
Event 12 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
AR: & 45.44 2002 Ian Crocker
PR: % 46.44 2001 Neil Walker
MR: # 46.44 2001 Neil Walker
Meet Qualifying: 57.09
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
Pool Record
1 Walker, Neil S 26 CCS-ST 48.43 46.27% 20
2 Hannan, Tommy G 22 Unattached 48.49 46.41% 17
3 Sanchez, Francisco NOVA-CA 48.93 47.51 16
4 Rohleder, Daniel S 16 CCS-ST 49.48 49.14 15
5 Weber-Gale, Garrett 17 CCS-ST 49.82 49.84 13.5
5 Preston, Adam S 18 CCS-ST 50.17 49.84 13.5
7 Kafer, Ryan D 25 CCS-ST 50.52 49.98 12
8 Serafimov, Val 28 Spa-MV 50.25 50.26 11
B - Final
9 Sarosdy, Will R 17 CCS-ST 50.54 50.01 9
10 Cowen, Ronald L 22 Fast-NT 52.37 50.45 7
11 Peterson, Rory A 21 AFUN-CO 51.80 50.85 6
12 Black, Cameron A 25 Spa-MV 52.45 51.01 4.5
12 Malinski, Marcin 29 Spa-MV 51.64 51.01 4.5
14 Osborne, Jared R 18 JCKW-MV 52.25 51.37 3
15 McFarland, Rob B 16 CCS-ST 52.57 51.70 2
16 Gusa, Eric M 19 DM-NT 52.54 51.78 1
C - Final
17 Sellers, Justin L 16 Wichita-MV 52.85 51.98
18 Hasty, Preston E 17 Fast-NT 53.18 52.09
19 Pupkowski, Daniel P 17 Dolphins-AR 53.18 52.15
20 Brown, Andrew B 16 BTA-NT 52.65 52.33
21 Lebeau, Charles E 19 UNA-OK 52.95 52.66
22 Powers, Patrick S 16 PSST-OK 53.63 52.85
23 Samland, Zac N 16 SO-MW 53.23 53.19
24 Schafer, Kirk K 18 HSC-GU 53.39 53.65
Event 13 Women 400 Yard IM
===============================================================================
AR: & 4:02.28 1992 Summer Sanders
PR: % 4:10.56 1997 Natalie Coughlin
MR: # 4:10.56 1997 Natalie Coughlin
Meet Qualifying: 4:47.89
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Bruce, Caroline C 16 Wichita-MV 4:19.33 4:19.39 20
2 Schluntz, Justine O 15 Duke-NM 4:25.86 4:22.64 17
3 Stupp, Julie A 16 Csp-OZ 4:25.93 4:22.77 16
4 Robinson, Ashley R 15 Aquahawks-MV 4:33.65 4:26.90 15
5 Lowry, Katie L 16 Fast-NT 4:29.89 4:27.34 14
6 Barwegen, Brittany A 15 LAC-NT 4:30.27 4:27.49 13
7 Hoisington, Abby E 15 KCB-MV 4:34.10 4:31.44 12
8 Schwalb, Jennifer M 17 IWV-CC 4:33.61 4:34.44 11
B - Final
9 Halvorson, Lori M 15 UNA-OK 4:36.43 4:24.86 9
10 Criss, Karen M 15 SO-MW 4:37.38 4:29.53 7
11 Spann, Alexi C 16 CCS-ST 4:34.26 4:30.61 6
12 Brosseau, Katie E 15 Spa-MV 4:34.14 4:33.42 5
13 Case, Shandra N 16 CCS-ST 4:35.81 4:34.45 4
14 Soelter, Alison J 15 Wichita-MV 4:34.34 4:34.76 3
15 Hall, Whitney N 14 LAC-NT 4:34.14 4:36.44 2
16 Hancock, Kerry M 17 Csp-OZ 4:37.87 4:39.65 1
C - Final
17 Grover, Betsy S 16 KCB-MV 4:41.93 4:36.26
18 Givens, Victoria B 15 BAYOU-LA 4:44.03 4:39.81
19 Brown, Jessica L 17 Lobo-NM 4:45.71 4:40.31
20 Herre, Lindsay N 17 KCB-MV 4:42.58 4:41.63
21 Vaughan, Lindsay S 18 KCB-MV 4:44.86 4:45.21
22 Sewell, Lauren D 17 Dads-GU 4:45.92 4:46.78
23 Paulsen, Mary M 18 Csp-OZ 4:45.37 4:49.32
24 Eberhardt, Stephanie M 15 HSC-GU 4:46.11 4:49.62
Event 14 Men 400 Yard IM
===============================================================================
AR: & 3:38.19 1995 Tom Dolan
PR: % 3:48.98 1998 Ron Karnaugh
MR: # 3:48.98 1998 Ron Karnaugh
Meet Qualifying: 4:26.19
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Carvin, Chad UNUSA-CC 3:59.65 3:49.42 20
2 Montague, Joe R 24 FLEET-GU 4:02.29 3:49.96 17
3 Karnaugh, Ron D 36 UN-NJ-NJ 4:05.50 3:59.20 16
4 Jaben, Max G 17 KCB-MV 4:04.67 4:03.11 15
5 Bockus, Andy B 18 KMSC-OK 4:05.72 4:04.15 14
6 Osborne, Sean M 18 BLST-IA 4:05.16 4:04.29 13
7 Allred, Cameron E 16 Fast-NT 4:04.81 4:08.54 12
8 Smith, Tyler A 18 KMSC-OK 4:05.79 4:12.81 11
B - Final
9 Smalley, Maverick R 15 CCS-ST 4:06.54 4:01.38 9
10 Klueh, Michael P 15 CSC-IN 4:06.33 4:04.44 7
11 Plummer, David E 17 KMSC-OK 4:11.98 4:05.86 6
12 Kornfe;d, Paul G 15 BTA-NT 4:11.88 4:10.64 5
13 Lee, Brandon J 17 KCB-MV 4:12.03 4:11.02 4
14 Lynch, Jed E 17 Dads-GU 4:14.74 4:13.77 3
15 Merritt, Jerr 15 CCS-ST 4:13.86 4:15.87 2
16 Babicz, Phil J 14 Duke-NM 4:11.81 4:18.52 1
C - Final
17 Sellers, Justin L 16 Wichita-MV 4:16.15 4:11.20
18 Kaufman, Cody L 15 TSC-ZZ 4:19.13 4:16.49
19 Spann, Austin R 17 CCS-ST 4:19.31 4:16.91
20 Sidelnik, Alex A 17 KCB-MV 4:16.80 4:17.54
21 Sellers, Cameron M 14 Wichita-MV 4:19.43 4:21.25
22 Lynn, Dylan P 15 ST-OK 4:18.61 4:21.58
23 Brown, Andrew B 16 BTA-NT 4:19.67 4:22.75
24 Brunfeldt, Alex T 17 Aquahawks-MV 4:20.40 4:24.17
Event 15 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
AR: & 3:13.71 2002 U of Georgia
PR: % 3:23.28 1995 U of Kansas
MR: # 3:25.90 2001 Dallas Mustangs
Team Seed Finals Points
===============================================================================
Meet Record
1 Circle C Swimming-ST 'A' 3:25.80 3:23.60# 40
1) McGregory, Hayley F 16 2) Axtell, Andrea L 16
3) Williams, Monica J 24 4) Lemmen, Celina J 17
2 Dallas Mustangs-NT 'A' 3:25.85 3:27.94 34
1) Blackman, Jennifer N 16 2) Hansen, Codie M 16
3) Grubb, Meredith E 15 4) Blackman, Candace C 16
3 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 3:30.12 3:28.44 32
1) Blevins, Mandy S 15 2) Vollmer, Dana W 15
3) Watson, Sarah E 16 4) Watson, Rachel L 14
4 Circle C Swimming-ST 'B' 3:31.80 3:30.00 30
1) McLeod, Alison L 17 2) Flanagan, Meghan P 17
3) Davidson, Danna A 16 4) Sammis, Tiffany H 17
5 Kansas City Blazers-MV 'A' 3:35.09 3:31.11 28
1) Waller, Rachael C 16 2) Grover, Betsy S 16
3) Berry, Emma A 15 4) Herre, Lindsay N 17
6 Kansas City Blazers-MV 'B' 3:44.09 3:36.39 26
1) Bigger, Katie S 17 2) Musser, Rachel L 15
3) Sandison, Whitney W 16 4) Hoisington, Abby E 15
7 Lakeside Aquatic Club-NT 'A' 3:40.00 3:36.64 24
1) Arrington, Amanda P 15 2) Barwegen, Lindsay R 17
3) Hall, Whitney N 14 4) Barwegen, Brittany A 15
8 New Trier Swim Club-IL 'A' 3:40.00 3:37.14 22
1) Foley, Mairen C 16 2) Dominski, Emily E 13
3) Zatorski, Lauren M 16 4) Kuczek, Christine B 14
9 Wichita Swim Club-MV 'A' 3:40.51 3:37.25 18
1) Bruce, Caroline C 16 2) Soelter, Alison J 15
3) Hessel, Jessica C 16 4) Knopp, Emily J 17
10 Clayton Shaw Park Swim Team-OZ 'A' 3:40.01 3:37.45 14
1) Angle, Allyson E 14 2) Stupp, Julie A 16
3) Paulsen, Mary M 18 4) Harris, Jenna E 15
11 Fort Worth Area Swim Team-NT 'B' 3:39.48 3:38.59 12
1) Steenberge, Georgia L 17 2) Lowry, Katie L 16
3) Browning, Amy K 16 4) Hall, Erica M 13
12 Springfield Aquatics-MV 'A' 3:40.66 3:39.44 10
1) Johnson, Caroline S 16 2) Green, Sara E 16
3) Leake, Blair E 17 4) Brosseau, Katie E 15
13 Lawrence Aquahawks-MV 'A' 3:39.93 3:39.53 8
1) Robinson, Ashley R 15 2) Swank, Katie A 13
3) Courtney, Jill E 15 4) Hansen, Kristi M 18
14 Dallas Mustangs-NT 'B' 3:32.80 3:40.15 6
1) Tucker-Huth, Julia J 17 2) Smith, Katie A 16
3) Barnett, Caroline R 14 4) Woods, Kenley R 17
15 Swim Omaha-MW 'A' 3:32.84 3:40.29 4
1) Criss, Colleen E 15 2) Roach, Beth L 16
3) Holtmeyer, Erin K 15 4) Criss, Karen M 15
16 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 3:38.52 3:42.11 2
17 Houston Swim Club-GU 'A' 3:40.45 3:42.72
1) Neal, Amanda L 16 2) Doyle-Coney, Kirstin M 17
3) Eberhardt, Stephanie M 15 4) McLaurin, Rachel L 16
18 Schroeder Swim Team-WI 'A' 3:39.13 3:42.79
1) Will, Jenny C 16 2) Dlugopolski, Leslie K 14
3) Braza, Carolyn A 13 4) Hathaway, Clare A 15
19 Dads Club Swim Team-GU 'A' 3:41.04 3:44.24
1) Hyde, Keri A 15 2) Aguilar, Regina R 17
3) Schlesinger, Katie M 17 4) St. Cyr, Julie M 15
20 Clayton Shaw Park Swim Team-OZ 'B' 3:47.72 3:44.36
1) Moody, Fran L 15 2) Hankins, Kristi M 16
3) Ward, Colleen A 17 4) Hancock, Kerry M 17
21 Jenks Trojan Swim Club-OK 'A' 3:53.21 3:45.48
1) Foster, Keisha A 16 2) Naber, Kristen A 15
3) Bussman, Jennifer A 16 4) Ortega, Lara 15
22 Lakeside Aquatic Club-NT 'B' 3:45.00 3:46.55
1) Bueter, Elise N 15 2) Rourke, Gwendolyn M 17
3) Stephens, Sasha N 13 4) Herubin, Christina M 15
23 Swim Omaha-MW 'B' 3:44.99 3:46.67
1) Criss, Michelle S 18 2) Henry, Jensen K 13
3) Pearson, Julia G 13 4) Kocsis, Jenn A 14
24 Schroeder Swim Team-WI 'B' 3:46.47 3:46.92
1) Boehme, Stephanie R 16 2) Dietz, Brianna L 12
3) Nennig, Bailey M 14 4) Johnson, Alicia L 13
25 Lawrence Aquahawks-MV 'B' 3:48.18 3:48.76
1) Jackson, Ashley D 15 2) Hansen, Lisa C 15
3) Slavin, Sierra B 16 4) Harlow, Megan M 15
26 Houston Swim Club-GU 'B' NT 3:49.80
1) Mendenhall, Calle M 16 2) Tapscott, Emma S 17
3) Koch, Laura K 26 4) Fernandez, Cristina M 18
27 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 3:49.33 3:52.58
28 Indian Wells Valley-CC 'A' 3:50.33 3:55.33
1) Schwalb, Jennifer M 17 2) Schwalb, Jessica A 14
3) Harkey, Laura R 13 4) Speer, Amy E 15
29 City Of Santa Fe Seals-NM 'A' 4:08.91 3:59.33
1) Bodelson, Danielle A 16 2) Gonzales, Erin T 14
3) Winter, Steffi A 15 4) Soldow, Kelly K 17
-- Wichita Swim Club-MV 'B' 3:48.44 NS
-- Little Rock Arkansas Dolphins-AR 'A' 3:34.16 SCR
-- Wal*Mart Swim Club-AR 'A' 4:01.42 SCR
1) Cindric, Brittany J 16 2) Cindric, Nicole C 14
3) Sandlin, Brandy J 15 4) Sharpe, Kimberly L 17
Event 16 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
AR: & 2:49.80 2001 U of Texas
PR: % 2:56.17 1993 U pf Lamsas
MR: # 3:11.54 2001 FAST
Team Seed Finals Points
===============================================================================
Meet Record
1 Circle C Swimming-ST 'A' 2:55.28 3:03.07# 40
1) Weber-Gale, Garrett 17 2) Preston, Adam S 18
3) McDermott, Caleb J 17 4) Sarosdy, Will R 17
2 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 3:10.78 3:09.45# 34
3 Circle C Swimming-ST 'B' 3:06.30 3:10.47# 32
1) Rohleder, Daniel S 16 2) McFarland, Rob B 16
3) Merritt, Jerr 15 4) Smalley, Maverick R 15
4 Dallas Mustangs-NT 'A' 3:10.33 3:10.77# 30
1) Wagner, ED W 31 2) Gusa, Eric M 19
3) Toth, Fabian A 18 4) Hansen, Andrew A 18
5 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 3:11.54 3:11.56 28
1) Verdeyen, Michael J 16 2) Vollmer, Nick B 17
3) Hasty, Preston E 17 4) Cowen, Ronald L 22
6 Houston Swim Club-GU 'A' 3:16.87 3:14.70 26
1) Strickland, David S 17 2) Duncan, Cullen M 17
3) Horwitz, Jason A 17 4) Allen, Isaiah D 15
7 Kansas City Blazers-MV 'A' 3:13.09 3:15.33 24
1) Sidelnik, Alex A 17 2) Lee, Brandon J 17
3) Zabler, Dan R 16 4) Jaben, Max G 17
8 Wichita Swim Club-MV 'A' 3:17.48 3:18.97 22
1) Mosier, Drew C 18 2) Nath, Luke M 17
3) Koop, Andre L 16 4) Sellers, Justin L 16
9 Lakeside Aquatic Club-NT 'A' 3:25.00 3:20.03 18
1) Berrettini, Jonathon V 17 2) Carlysle, Cameron R 14
3) Bares, Jesse H 16 4) Jones, Jimmy A 17
10 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 3:18.69 3:20.83 14
11 ConocoPhillips Splash Club-OK 'A' 3:27.99 3:21.05 12
1) Archer, Clint C 16 2) Riddle, James K 17
3) Morris, Danny R 17 4) Wolfe, Michael A 16
12 Little Rock Arkansas Dolphins-AR 'A' 3:14.81 3:22.52 10
1) McAlister, Colin A 18 2) Pupkowski, Daniel P 17
3) Lambert, Chase S 15 4) Bigham, Kevin T 13
13 Jenks Trojan Swim Club-OK 'A' 3:26.61 3:22.93 8
1) Thompson, Scott S 18 2) Combs, Kyle K 18
3) Russell, Zane D 17 4) Knight, Titus 14
14 Fort Worth Area Swim Team-NT 'B' 3:18.87 3:23.69 6
1) Allred, Cameron E 16 2) Ellison, Matt E 17
3) Tucker, Keaton R 18 4) Booher, Jesse R 16
15 Lawrence Aquahawks-MV 'A' 3:30.10 3:24.49 4
1) Portela, Anthony A 15 2) Wolff, Chris J 16
3) Brunfeldt, Alex T 17 4) Sellon, Chris A 15
16 Dads Club Swim Team-GU 'A' 3:18.12 3:24.82 2
1) St. Cyr, Greg H 17 2) Lynch, Robert C 15
3) MC Lean III, John E 17 4) Lynch, Jed E 17
17 Houston Swim Club-GU 'B' 3:26.00 3:26.39
1) Hopeck, Christopher E 15 2) Moore, Michael W 17
3) Cowart, Mmchael M 18 4) Schafer, Kirk K 18
18 Wichita Swim Club-MV 'B' 3:27.48 3:27.70
1) Yip, Matthew H 17 2) Goertzen, AJ 16
3) Sellers, Cameron M 14 4) Kilgore, Evan E 15
-- Black Hawk Area Swim Team-IA 'A' 3:25.99 DQ
1) Wessels, Jordan D 13 2) Wessels, Seth D 14
3) Hohnstein, Nathan S 13 4) Cordes, Nick J 13
-- Jenks Trojan Swim Club-OK 'B' NT NS
1) Campbell, Mason T 15 2) McCall, Jordan G 18
3) Rogers, Chris A 16 4) Lebeau, Greg A 17