ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
NCSA Junior National Long Course Championships Day 1
8/6/2002-8/6/2002
Boca Raton, Florida, USA


        2002 NCSA Junior National Championships 
                   August 5 - 9, 2002
                         Results                                    
 
Event 1  Women 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gratton, Emilie L         13 AZ Desert Fox-AZ    17:06.76Y  17:32.44   20  
                                1:06.94 ( )                             2:17.03 ( )                             3:27.29 ( )                             4:37.80 ( )
                                5:47.94 ( )                             6:58.48 ( )                             8:08.69 ( )                             9:19.50 ( )
                               10:30.40 ( )                            11:41.16 ( )                            12:52.15 ( )                            14:03.10 ( )
                               15:14.07 ( )                            16:24.76 ( )  17:32.44 (1:07.68)                                                            
  2 Maddalena, Gabrielle L    14 The Woodlands ST-GU 17:31.61   17:32.86   17  
                                1:06.65 ( )                             2:16.63 ( )                             3:26.97 ( )                             4:37.56 ( )
                                5:47.70 ( )                             6:58.12 ( )                             8:08.60 ( )                             9:19.30 ( )
                               10:30.14 ( )                            11:40.99 ( )                            12:51.86 ( )                            14:02.81 ( )
                               15:13.75 ( )                            16:24.26 ( )  17:32.86 (1:08.60)                                                            
  3 Puschak, Jackie C         13 AZ Desert Fox-AZ    17:06.06Y  17:42.78   16  
                                1:06.83 ( )                             2:17.23 ( )                             3:27.72 ( )                             4:38.22 ( )
                                5:48.26 ( )                             6:59.02 ( )                             8:09.39 ( )                             9:20.04 ( )
                               10:30.95 ( )                            11:41.99 ( )                            12:53.40 ( )                            14:04.85 ( )
                               15:17.88 ( )                            16:31.59 ( )  17:42.78 (1:11.19)                                                            
  4 Nye, Emily K              15 Nova VA-VA          17:47.60   18:06.35   15  
                                1:07.33 ( )                             2:17.89 ( )                             3:29.53 ( )                             4:42.22 ( )
                                5:55.52 ( )                             7:08.42 ( )                             8:21.54 ( )                             9:34.75 ( )
                               10:47.94 ( )                            12:01.42 ( )                            13:14.54 ( )                            14:28.06 ( )
                               15:41.30 ( )                            16:54.78 ( )  18:06.35 (1:11.57)                                                            
 
Event 2  Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koehler, John K           16 Dayton Raiders-OH    8:32.54    8:24.12   20  
                  29.37     1:00.83 (31.46)     1:32.76 (31.93)     2:04.50 (31.74)     2:36.37 (31.87)     3:08.28 (31.91)     3:40.70 (32.42)     4:12.52 (31.82)
        4:40.84 (28.32)     5:15.21 (34.37)     5:46.64 (31.43)     6:18.20 (31.56)     6:50.33 (32.13)     7:22.14 (31.81)     7:53.74 (31.60)     8:24.12 (30.38)
  2 Stahl, Greg M             16 The Woodlands ST-GU  8:32.45    8:26.96   17  
                  29.28     1:00.89 (31.61)     1:33.01 (32.12)     2:05.44 (32.43)     2:37.48 (32.04)     3:09.75 (32.27)     3:41.61 (31.86)     4:13.81 (32.20)
        4:45.36 (31.55)     5:17.28 (31.92)     5:49.23 (31.95)     6:21.53 (32.30)     6:53.49 (31.96)     7:25.42 (31.93)     7:57.06 (31.64)     8:26.96 (29.90)
  3 Piercey, Jason D          17 Dayton Raiders-OH    9:22.48Y   8:27.12   16  
                  29.18     1:00.56 (31.38)     1:33.04 (32.48)     2:05.27 (32.23)     2:37.32 (32.05)     3:09.66 (32.34)     3:42.00 (32.34)     4:14.05 (32.05)
        4:46.15 (32.10)     5:18.32 (32.17)     5:50.33 (32.01)     6:22.17 (31.84)     6:53.88 (31.71)     7:25.66 (31.78)     7:56.95 (31.29)     8:27.12 (30.17)
  4 Hard, James W             16 The Woodlands ST-GU  8:34.30    8:31.24   15  
                  29.05     1:00.49 (31.44)     1:32.18 (31.69)     2:04.06 (31.88)     2:36.42 (32.36)     3:09.08 (32.66)     3:31.99 (22.91)     4:14.57 (42.58)
        4:45.69 (31.12)     5:18.64 (32.95)     5:50.95 (32.31)     6:23.85 (32.90)     6:48.57 (24.72)     7:28.00 (39.43)     7:56.88 (28.88)     8:31.24 (34.36)
  5 Copple, Blake R           17 Boise YMCA-SR        8:36.71    8:33.08   14  
                  29.83     1:01.57 (31.74)     1:23.62 (22.05)     2:05.47 (41.85)     2:37.04 (31.57)     3:08.71 (31.67)     3:40.45 (31.74)     4:12.55 (32.10)
        4:44.50 (31.95)     5:16.44 (31.94)     5:48.79 (32.35)     6:21.06 (32.27)     6:53.80 (32.74)     7:26.76 (32.96)     7:59.89 (33.13)     8:33.08 (33.19)
  6 Bartl, Stefan J           15 Greenwood S.C.-NE    8:40.03    8:33.11   13  
  7 McCabe, Ryan R            17 Rockville-Montgo-PV  9:27.97Y   8:39.71   12  
  8 Frawley, Kevin C          18 PoseidonSwimming-VA  9:33.29Y   8:40.51   11  
  9 Coan, Matt R              17 Fort Lauderdale-FG   8:33.80    8:40.74    9  
                                1:01.24 ( )                             2:05.22 ( )                             3:09.72 ( )                             4:14.63 ( )
                                5:17.91 ( )                             6:23.63 ( )                             7:31.07 ( )   8:40.74 (1:09.67)                    
 10 Meleski, Chris J          17 Curl-Burke-PV        9:29.97Y   8:45.31    7  
 11 Geary, Sean W             16 Merrimack Valley-NE  8:47.73    8:45.46    6  
 12 Hopper, Jace C            15 Desert Storm-CA      8:36.48    8:47.40    5  
                  28.82     1:00.52 (31.70)     1:33.18 (32.66)     2:05.92 (32.74)     2:38.85 (32.93)     3:11.89 (33.04)     3:45.23 (33.34)     4:18.83 (33.60)
        4:52.23 (33.40)     5:25.91 (33.68)     5:58.89 (32.98)     6:32.71 (33.82)     7:06.39 (33.68)     7:40.34 (33.95)     8:14.05 (33.71)     8:47.40 (33.35)
 13 Denise, Micheal B         18 PoseidonSwimming-VA  8:53.68    8:59.46    4  
 14 Edens, Kyle D             16 City Of Midland-WT   8:32.93    9:09.02    3  
                  28.70     1:00.45 (31.75)     1:33.14 (32.69)     2:06.35 (33.21)     2:39.73 (33.38)     3:14.17 (34.44)     3:49.17 (35.00)     4:24.43 (35.26)
        4:58.79 (34.36)     5:34.13 (35.34)     6:09.33 (35.20)     6:44.70 (35.37)     7:20.80 (36.10)     7:56.94 (36.14)     8:33.24 (36.30)     9:09.02 (35.78)
 
Event 3  Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Woodlands Swim Team-GU  'A'                   8:37.23    8:36.05   40  
     1) McCarthy, Meredith F 14         2) Maddalena, Gabrielle L 14      
     3) Weber, Taylor E 14              4) Degenstein, Ann B 18           
                  29.20   1:01.16 (1:01.16)   1:34.16 (1:34.16)   2:06.62 (2:06.62)                         2:27.60 (20.98)   3:46.70 (1:40.08)   4:20.34 (2:13.72)
        4:50.63 (30.29)   5:23.12 (1:02.78)   5:56.12 (1:35.78)   6:28.64 (2:08.30)     6:57.67 (29.03)   7:29.65 (1:01.01)   8:02.46 (1:33.82)   8:36.05 (2:07.41)
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            8:37.64    8:41.20   34  
     1) Kugler, Kassy A 15              2) Karel, Emily R 15              
     3) West, Dana L 16                 4) Martin, Marissa 17             
                  29.74   1:01.96 (1:01.96)   1:34.20 (1:34.20)   2:06.81 (2:06.81)                         2:29.25 (22.44)   3:46.30 (1:39.49)   4:20.33 (2:13.52)
        4:50.84 (30.51)   5:24.15 (1:03.82)   5:58.88 (1:38.55)   6:33.63 (2:13.30)     7:03.52 (29.89)   7:35.95 (1:02.32)   8:08.90 (1:35.27)   8:41.20 (2:07.57)
  3 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                      8:38.88    8:41.93   32  
     1) Suguiyama, Erica L 17           2) Beller, Yen Lan E 14           
     3) Newell, Megan M 13              4) O'Brien, Julie D 16            
                          1:03.26 (1:03.26)                       2:09.56 (2:09.56)                       3:13.60 (1:04.04)                       4:20.02 (2:10.46)
                          5:23.62 (1:03.60)                       6:34.13 (2:14.11)                       7:35.46 (1:01.33)   8:41.93 (2:07.80)                    
  4 Blue Tide Aquatics-GU  'A'                        8:46.24    8:45.84   30  
     1) Stanton, Madeline D 15          2) Lentz, Brittany N 16           
     3) Wright, Melissa A 17            4) Duerringer, Emily K 16         
                  30.62   1:04.05 (1:04.05)   1:38.04 (1:38.04)   2:11.02 (2:11.02)     2:40.59 (29.57)   3:13.84 (1:02.82)   3:47.77 (1:36.75)   4:22.13 (2:11.11)
        4:52.82 (30.69)   5:26.29 (1:04.16)   6:00.92 (1:38.79)   6:34.97 (2:12.84)     7:06.16 (31.19)   7:38.99 (1:04.02)   8:13.10 (1:38.13)   8:45.84 (2:10.87)
  5 Pine Crest School-FG  'A'                         8:42.84    8:48.22   28  
     1) Mahoney, Meagan J 18            2) Walker, kalei L 17             
     3) Hackett, Ryann S 17             4) Raleigh, Christine N 15        
                  30.75   1:04.35 (1:04.35)   1:38.44 (1:38.44)   2:12.17 (2:12.17)     2:42.71 (30.54)   3:16.50 (1:04.33)   3:51.36 (1:39.19)   4:26.85 (2:14.68)
        4:56.73 (29.88)   5:31.16 (1:04.31)   6:05.65 (1:38.80)   6:39.40 (2:12.55)                       7:39.76 (1:00.36)   8:14.41 (1:35.01)   8:48.22 (2:08.82)
  6 Bernal's Gator Swim Club-NE  'A'                  8:40.84    8:48.53   26  
     1) Aiello, Jessica M 16            2) Gately, Karen E 17             
     3) Bargman, Sarah H 16             4) Butler, Chase H 16             
                  30.20   1:03.93 (1:03.93)   1:38.64 (1:38.64)   2:13.58 (2:13.58)     2:43.70 (30.12)   3:18.43 (1:04.85)   3:52.08 (1:38.50)   4:25.07 (2:11.49)
        4:55.23 (30.16)   5:28.96 (1:03.89)   6:02.97 (1:37.90)   6:37.04 (2:11.97)     7:06.11 (29.07)   7:38.96 (1:01.92)   8:13.67 (1:36.63)   8:48.53 (2:11.49)
  7 Parkway Swim Club-OZ  'A'                         8:48.23    8:50.70   24  
     1) Polette, Molly C 16             2) Bastien, Jill E 16             
     3) Smith, Liz A 13                 4) Cole, Jessica S 15             
                  30.43   1:03.50 (1:03.50)   1:37.44 (1:37.44)   2:11.67 (2:11.67)                         2:27.78 (16.11)   3:50.74 (1:39.07)   4:25.13 (2:13.46)
        4:55.75 (30.62)   5:30.60 (1:05.47)   6:05.66 (1:40.53)   6:39.55 (2:14.42)                         6:59.48 (19.93)     7:09.90 (30.35)   8:50.70 (2:11.15)
  8 Anderson Community AquaticClub-IN  'A'            8:49.41    8:53.68   22  
     1) Shearen, Alli H 15              2) Kowalski, Sarah E 13           
     3) Dunham, Hillary N 16            4) Bird, Maggie C 14              
                  31.14   1:04.36 (1:04.36)   1:37.98 (1:37.98)   2:11.83 (2:11.83)     2:42.27 (30.44)   3:17.02 (1:05.19)   3:51.52 (1:39.69)   4:24.60 (2:12.77)
        4:55.79 (31.19)   5:31.41 (1:06.81)   6:06.17 (1:41.57)   6:41.66 (2:17.06)                         6:59.51 (17.85)     7:11.66 (30.00)   8:53.68 (2:12.02)
  9 Bernal's Gator Swim Club-NE  'B'                  7:39.59Y   8:55.47   18  
     1) Miller, Jennie C 17             2) Kelley, Annie 16               
     3) Brush, Emily B 17               4) Fritsch, Katie L 15            
                  30.69   1:04.42 (1:04.42)   1:39.27 (1:39.27)   2:14.60 (2:14.60)     2:43.78 (29.18)   3:16.95 (1:02.35)   3:51.01 (1:36.41)   4:25.70 (2:11.10)
        4:56.03 (30.33)   5:29.68 (1:03.98)   6:04.01 (1:38.31)   6:38.87 (2:13.17)     7:09.73 (30.86)   7:44.15 (1:05.28)   8:19.81 (1:40.94)   8:55.47 (2:16.60)
 10 Nova of Virgina Aquatics-VA  'A'                  8:42.55    8:56.23   14  
     1) Leclair, Danielle D 15          2) Bennett, Elaine M 18           
     3) Nye, Emily K 15                 4) Shaw, Elizabeth N 13           
                  30.91   1:04.23 (1:04.23)   1:38.37 (1:38.37)   2:12.58 (2:12.58)                         2:35.57 (22.99)   3:55.29 (1:42.71)   4:30.23 (2:17.65)
        5:02.05 (31.82)   5:36.36 (1:06.13)   6:11.12 (1:40.89)   6:45.57 (2:15.34)     7:15.69 (30.12)   7:48.70 (1:03.13)   8:22.76 (1:37.19)   8:56.23 (2:10.66)
 11 Arizona Desert Fox-AZ  'A'                        8:38.48    9:00.31   12  
     1) Johnson, Melissa D 17           2) Puschak, Jackie C 13           
     3) Gratton, Emilie L 13            4) Raatz, Katherine A 13          
                  29.47   1:02.15 (1:02.15)   1:36.47 (1:36.47)   2:10.67 (2:10.67)                         2:32.34 (21.67)   3:53.28 (1:42.61)   4:28.60 (2:17.93)
        4:59.75 (31.15)   5:35.15 (1:06.55)   6:11.33 (1:42.73)   6:47.03 (2:18.43)     7:16.51 (29.48)   7:50.99 (1:03.96)   8:26.09 (1:39.06)   9:00.31 (2:13.28)
 12 Ocean State Squids-NE  'A'                        7:45.01Y   9:00.99   10  
     1) Oconnor, Emily M 18             2) Obrien, Kate G 17              
     3) Goldstein, Annie J 17           4) Woodward, Lindsay A 16         
                          1:05.92 (1:05.92)                       2:15.71 (2:15.71)                         2:31.82 (16.11)                       4:31.82 (2:16.11)
                          5:37.50 (1:05.68)                       6:44.63 (2:12.81)                       7:50.33 (1:05.70)   9:00.99 (2:16.36)                    
 13 Bull City Aquatics-NC  'A'                        7:45.90Y   9:04.80    8  
     1) Robins, Kenzie M 17             2) Rinaldi, Jenna L 16            
     3) Guilkey, Karen E 16             4) Skinner, Sloan C 14            
                  30.93   1:04.98 (1:04.98)   1:39.81 (1:39.81)   2:13.89 (2:13.89)     2:44.75 (30.86)   3:19.63 (1:05.74)   3:53.85 (1:39.96)   4:27.76 (2:13.87)
        4:59.26 (31.50)   5:33.86 (1:06.10)   6:08.97 (1:41.21)   6:42.97 (2:15.21)                         7:04.04 (21.07)     7:16.55 (33.58)   9:04.80 (2:21.83)
 -- Greenwood Swim Club-NE  'A'                       7:45.27Y        DQ  
     1) Lesneski, Stacie J 16           2) Foley, Kathleen E 14           
     3) Ellowitz, Kacy Z 14             4) Cheffers, Mary L 15            
                  30.32   1:03.32 (1:03.32)   1:36.53 (1:36.53)   2:09.76 (2:09.76)     2:39.37 (29.61)   3:12.63 (1:02.87)   3:46.79 (1:37.03)   4:20.42 (2:10.66)
        4:50.59 (30.17)   5:23.67 (1:03.25)   5:57.60 (1:37.18)   6:31.65 (2:11.23)                         6:48.47 (16.82)     7:01.01 (29.36)        DQ (2:08.20)
 
Event 4  Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            7:54.96    7:55.94   40  
     1) Tappis, Chris J 17              2) Persico, Rob W 18              
     3) Benedick, Matt F 18             4) McCabe, Ryan R 17              
                  28.50       58.43 (58.43)   1:28.33 (1:28.33)   1:58.00 (1:58.00)     2:25.15 (27.15)     2:54.51 (56.51)   3:24.32 (1:26.32)   3:54.22 (1:56.22)
        4:21.46 (27.24)     4:51.68 (57.46)   5:23.11 (1:28.89)   5:54.06 (1:59.84)     6:21.52 (27.46)     6:52.62 (58.56)   7:24.32 (1:30.26)   7:55.94 (2:01.88)
  2 The Woodlands Swim Team-GU  'A'                   8:01.62    7:59.40   34  
     1) Bedaw, Sebastien G 17           2) Rehrig, Clay S 17              
     3) Stahl, Greg M 16                4) Hard, James W 16               
                  28.50       59.81 (59.81)   1:31.51 (1:31.51)   2:02.47 (2:02.47)     2:29.99 (27.52)     3:00.76 (58.29)   3:33.19 (1:30.72)   4:05.24 (2:02.77)
        4:32.30 (27.06)     5:02.34 (57.10)   5:32.37 (1:27.13)   6:01.91 (1:56.67)     6:29.09 (27.18)     6:59.78 (57.87)   7:29.54 (1:27.63)   7:59.40 (1:57.49)
  3 Fort Lauderdale Swim Team-FG  'A'                 8:04.34    8:00.12   32  
     1) Clough, Bryce M 17              2) Holdridge, Alex S 18           
     3) Coan, Matt R 17                 4) Ally, Bradley K 15             
                  27.95       58.15 (58.15)   1:28.66 (1:28.66)   1:58.49 (1:58.49)     2:25.85 (27.36)     2:56.04 (57.55)   3:27.37 (1:28.88)   3:57.89 (1:59.40)
        4:25.62 (27.73)     4:56.10 (58.21)   5:26.54 (1:28.65)   5:57.24 (1:59.35)     6:25.36 (28.12)     6:56.26 (59.02)   7:28.31 (1:31.07)   8:00.12 (2:02.88)
  4 Arizona Desert Fox-AZ  'A'                        8:03.13    8:03.45   30  
     1) Solomon, Mark R 18              2) Abrams, David M 18             
     3) Hammond, Matthew D 17           4) John, Raatz M 18               
                  26.84       56.43 (56.43)   1:26.71 (1:26.71)   1:57.14 (1:57.14)     2:24.63 (27.49)     2:56.07 (58.93)   3:28.56 (1:31.42)   4:00.93 (2:03.79)
        4:29.29 (28.36)   5:01.57 (1:00.64)   5:34.72 (1:33.79)   6:06.47 (2:05.54)     6:33.16 (26.69)     7:02.76 (56.29)   7:33.20 (1:26.73)   8:03.45 (1:56.98)
  5 City Of Midland Aquatics-WT  'A'                  7:01.25Y   8:04.37   28  
     1) Brown, Tommy N 17               2) Floyd, Travis B 16             
     3) Kent, Andrew T 16               4) Edens, Kyle D 16               
                  27.21       57.63 (57.63)   1:28.91 (1:28.91)   1:59.77 (1:59.77)     2:27.02 (27.25)     2:57.73 (57.96)   3:28.97 (1:29.20)   4:00.34 (2:00.57)
        4:28.53 (28.19)     4:59.82 (59.48)   5:31.96 (1:31.62)   6:03.60 (2:03.26)                         6:25.53 (21.93)   8:04.37 (2:00.77)                    
  6 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                      7:58.67    8:09.73   26  
     1) Dufek, Chris J 17               2) Ott, J. Mike M 17              
     3) Miller, Ben S 15                4) Meleski, Chris J 17            
                  28.52       59.37 (59.37)   1:31.12 (1:31.12)   2:02.71 (2:02.71)     2:29.36 (26.65)     3:00.13 (57.42)   3:31.27 (1:28.56)   4:02.81 (2:00.10)
        4:30.92 (28.11)     5:02.57 (59.76)   5:34.48 (1:31.67)   6:06.80 (2:03.99)     6:34.16 (27.36)     7:04.58 (57.78)   7:37.09 (1:30.29)   8:09.73 (2:02.93)
  7 Poseidon Swimming Inc.-VA  'A'                    8:03.03    8:09.94   24  
     1) Fischetti, Robbie F 17          2) Deweese, Ryan R 16             
     3) Denise, Micheal B 18            4) Frawley, Kevin C 18            
                  28.43       59.03 (59.03)   1:29.77 (1:29.77)   1:59.89 (1:59.89)     2:27.75 (27.86)     2:58.93 (59.04)   3:31.38 (1:31.49)   4:02.41 (2:02.52)
        4:31.39 (28.98)   5:03.12 (1:00.71)   5:35.41 (1:33.00)   6:07.86 (2:05.45)     6:36.08 (28.22)     7:06.99 (59.13)   7:38.99 (1:31.13)   8:09.94 (2:02.08)
  8 Blue Tide Aquatics-GU  'A'                        7:59.40    8:15.75   22  
     1) Belew, Micah Y 16               2) Browning, Brian W 18           
     3) Thompson, Terry R 18            4) Buitrago, Andres 16            
                          1:01.49 (1:01.49)                       2:02.01 (2:02.01)                         2:59.54 (57.53)                       4:04.20 (2:02.19)
                          5:05.57 (1:01.37)                       6:12.64 (2:08.44)                         7:11.10 (58.46)   8:15.75 (2:03.11)                    
  9 Pine Crest School-FG  'A'                         7:55.23    8:25.11   18  
     1) Zann, Geof J 17                 2) Doek, Andrew S 17              
     3) Atkinson, James T 15            4) Mianowski, Stefan R 16         
                  27.63       58.54 (58.54)   1:29.95 (1:29.95)   2:01.88 (2:01.88)     2:28.95 (27.07)     2:59.97 (58.09)   3:33.05 (1:31.17)   4:07.27 (2:05.39)
        4:35.54 (28.27)   5:08.55 (1:01.28)   5:43.13 (1:35.86)   6:16.34 (2:09.07)     6:45.43 (29.09)   7:19.07 (1:02.73)   7:53.21 (1:36.87)   8:25.11 (2:08.77)
 10 Fort Lauderdale Swim Team-FG  'B'                 8:04.80    8:27.85   14  
     1) Castro, Andrew 18               2) Morales, Brian E 17            
     3) Solley, Michael A 18            4) Fathallah, Omar H 17           
                  27.89       58.18 (58.18)   1:30.58 (1:30.58)   2:02.76 (2:02.76)     2:30.76 (28.00)     3:01.72 (58.96)   3:34.49 (1:31.73)   4:07.93 (2:05.17)
        4:36.14 (28.21)   5:09.46 (1:01.53)   5:44.12 (1:36.19)   6:17.97 (2:10.04)     6:47.75 (29.78)   7:21.14 (1:03.17)   7:54.72 (1:36.75)   8:27.85 (2:09.88)

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT