ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Arizona State Age Group Long Course Championships Day 1
7/18/2002-7/18/2002
Phoenix, Arizona, USA

Arizona Age Group State Championships 
               07/18/2002 to 07/21/2002   
                  Phoenix Swim Club
                  Phoenix, Arizona 
    
                DAY ONE: JUly 18, 2002
          

       Meet Ref: Kevin Russell, Sanction #: AZ2SW38                  
                                    
                       Results                                   

 
Event 1  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
AZ Age Group:   4:26.36  1998      Kalyn Keller, PSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duckworth, Angela M       11 SAC-AZ               4:43.78    4:42.25    9  
  2 Barton, Emily L           12 SDA-AZ               4:46.48    4:45.32    7  
  3 Lopus, Whitney E          12 SDA-AZ               4:49.24    4:48.96    6  
  4 Loper, Torrey C           12 SAC-AZ               4:54.77    4:49.33    5  
  5 Devinney, Erin F          12 PSC-AZ               5:01.49    4:50.82    4  
  6 Clement, Melanie B        11 SDA-AZ               5:05.81    5:02.07    3  
  7 Ogesen, Nina A            12 SDA-AZ               5:03.08    5:02.74    2  
  8 Shepherd, Dana M          12 SDA-AZ               5:08.29    5:03.76    1  
  9 Rinder, Terry K           12 PSC-AZ               5:08.97    5:04.95  
 10 Cannata, Christina M      12 SAC-AZ               5:05.25    5:05.29  
 11 Keever, Lindsay A         12 SAC-AZ               5:16.68    5:06.33  
 12 Richter, Kim A            12 DTAC-AZ              5:11.70    5:10.53  
 13 Burns, Brit A             12 Rio-AZ               5:19.50    5:15.13  
 14 Kiefer, Allison M         11 SAC-AZ               5:17.89    5:15.69  
 15 Ripley, Rachel A          11 SDA-AZ               5:18.36    5:17.47  
 16 Chuk, Tabina S            12 TJCC-AZ              5:18.51    5:17.74  
 17 Blusiewicz, Tori R        12 SDA-AZ               5:48.35Y   5:18.04  
 18 Solheim, Kristina A       12 Unattached           5:07.31    5:20.40  
 19 Facinelli, Carol A        12 DTAC-AZ              5:24.35    5:21.07  
 20 Bodell, Laura K           12 AZM-AZ               5:24.70    5:22.41  
 21 Larson Maffeo, Selena M   12 SDA-AZ               5:26.54    5:26.34  
 22 Benaroe, Sarah            12 PSC-AZ               5:28.19    5:32.60  
 
Event 2  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
AZ Age Group:   4:30.15  1988      Dylan Decot, RIO                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Tyler R       12 SAC-AZ               5:01.33    4:50.90    9  
  2 Larche, Tyler T           12 PSC-AZ               5:07.96    4:51.70    7  
  3 Weinstein, Sam H          12 SAC-AZ               5:09.92    4:55.31    6  
  4 Koubratoff, Bobby C       12 Gold-AZ              4:56.80    4:55.62    5  
  5 Wishnies, Ian M           11 Star-AZ              5:15.38    5:03.60    4  
  6 Lee, Christopher E        12 PSC-AZ               5:02.49    5:05.34    3  
  7 Thompson, Austen L        11 Gators-AZ            5:06.85    5:07.07    2  
  8 Johnson, Michael A        11 Afox-AZ              5:20.77    5:07.18    1  
  9 Krakoski, Kyle J          12 PSC-AZ               5:15.39    5:07.32  
 10 Russell, David W          12 SAC-AZ               5:16.94    5:11.48  
 11 Kybartas, Tyler J         12 Gold-AZ              5:13.78    5:13.35  
 12 Cole, Sebastain M         12 PSC-AZ               5:15.26    5:14.78  
 13 Poehler, Nicholas D       12 SDA-AZ               5:37.19    5:18.86  
 14 Komadina, Rob K           12 DTAC-AZ              5:27.06    5:22.83  
 15 Christensen, Caleb R      12 DTAC-AZ              5:28.36    5:28.14  
 16 Heiler, Joseph C          11 PSC-AZ               5:23.53    5:30.94  
 17 Mitchell, Robert L        12 PSC-AZ               5:26.87    5:31.84  
 18 Miernicki, Paul M         11 SDA-AZ               6:42.89Y   5:38.46  
 19 Hurd, Marque A            12 SDA-AZ               5:38.49    5:39.23  
 -- Mickelson, Carl H         11 Rio-AZ               6:25.00Y        DQ  
 
Event 3  Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
AZ Age Group:   8:43.38  1998      Kalyn Keller, PSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Puschak, Jackie C         13 Unattached           9:36.36    9:12.47    9  
  2 Gratton, Emilie L         13 Unattached           9:47.44    9:15.32    7  
  3 Zimmerman, Joni A         14 ASG-AZ               9:34.88    9:25.86    5.5
  3 Swaney, Nicole H          14 Afox-AZ              9:29.86    9:25.86    5.5
  5 Doran, Ellie L            13 TJCC-AZ              9:50.28    9:46.61    4  
  6 Tayrien, Nika C           14 SAC-AZ               9:41.56    9:52.67    3  
  7 McAndrew, Nicole M        13 SDA-AZ               9:54.24    9:53.54    2  
  8 Daly, Ashley J            13 Afox-AZ             10:11.21   10:04.52    1  
  9 Judge, Rachel L           14 SAC-AZ               9:56.86   10:08.44  
 10 Lausman, Krista B         13 SDA-AZ              10:17.43   10:11.50  
 11 Baker, Chelsea R          13 TJCC-AZ             11:45.25Y  10:16.89  
 12 Weinstein, Joanna N       14 SAC-AZ              10:08.24   10:19.75  
 13 Heaps, Cortney R          14 PSC-AZ              10:02.63   10:27.50  
 14 Miesfeld, Noelle C        13 TJCC-AZ             10:48.81   10:28.45  
 15 Kiefer, Katie E           13 SAC-AZ              10:37.00   10:34.44  
 16 Gonzalez, Elissa E        14 PSC-AZ              10:36.38   10:35.29  
 17 Persaud, Devika A         14 PSC-AZ              10:48.21   10:37.09  
 18 Dworschack, Angie M       13 ASG-AZ              10:45.09   10:38.52  
 19 Luciani, Stephanie A      14 ASG-AZ              10:26.13   10:38.93  
 20 Olmstead, Meaghan E       13 SAC-AZ              11:52.14Y  10:39.66  
 21 Brown, Sarah L            13 SDA-AZ              10:48.25   10:40.16  
 22 Yockey, Betsy M           13 PSC-AZ              10:44.94   10:40.89  
 23 Aguilar, Nadia A          14 TJCC-AZ             10:53.29   10:50.17  
 24 Vest, Kelsey N            13 Sass-AZ             11:02.33   10:56.39  
 25 Cline, Lendy A            13 PSC-AZ              10:43.67   11:03.55  
 26 Siegel, Molly R           14 TJCC-AZ             10:56.40   11:12.00  
 
Event 4  Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
AZ Age Group:   8:34.74  1995      Jamie Richardson, AFOX                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Telep, Nathan M           14 AZM-AZ               9:07.04    8:59.50    9  
  2 Turner, Buddy V           13 Afox-AZ              9:12.15    9:10.79    7  
  3 Santerre, Ben R           14 Afox-AZ              9:30.06    9:14.46    6  
  4 Fowler, Austin M          13 SDA-AZ               9:58.23    9:21.96    5  
  5 Podgurski, Craig J        13 Afox-AZ              9:48.83    9:38.99    4  
  6 Brauer, Matthew R         14 Star-AZ             10:48.12    9:40.21    3  
  7 Bateman, Jonathan M       14 DTAC-AZ              9:47.25    9:46.38    2  
  8 Keever, Sean V            13 SAC-AZ              10:20.51    9:47.08    1  
  9 O'Hara, James P           13 SAC-AZ              10:21.14    9:53.31  
 10 Ostreim, Nick W           13 DTAC-AZ             10:12.93   10:12.17  
 11 Seanez, Filiberto J       13 PSC-AZ              10:38.27   10:12.35  
 12 Struthers, Kyle R         14 SAC-AZ              10:56.09   10:18.27  
 13 McIntyre, Cullen P        13 Rio-AZ              10:28.08   10:18.85  
 14 Gonzales, Robert V        13 PSC-AZ              10:40.67   10:23.00  
 15 Miller, Pete K            13 PSC-AZ              10:22.31   10:24.67  
 16 Lees, Jordan K            13 ASG-AZ              10:29.31   10:25.06  
 17 Wanamaker, Paul M         13 ASG-AZ              10:37.23   10:27.83  
 18 Bolin, Matt T             13 Silver Fins-AZ      11:21.59   10:29.50  
 19 Ross, Kyle W              14 TTAC-AZ             10:40.55   10:54.41  
 20 Pajak, Doug W             13 DTAC-AZ             10:23.88   10:57.32  
 21 Southworth, Robert M      13 VC-AZ               10:54.46   11:04.08  
 22 Segura, John A            13 AZM-AZ              11:16.31   11:08.65  

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT