ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Quebec Cup Day 3
7/7/2002-7/7/2002
Montreal, Quebec Canada

THE QUEBEC CUP 
      OLYMPIC PARK
    MONTREAL, QUEBEC
 
 DAY THREE: July 7, 2002

      50 meter pool
 

         RESULTS
 
EPREUVE/EVENT #  29    50m PAPILLON/FLY    SENIOR    93 et avant  FEMININ

(50m) R.PRO:  :27.70 NADINE ROLLAND CAMO01 R.NAT:  :27.17 SHONA KITSON OSC 00  


               FINALES A

   1 THOMPSON JENNY           29 SSA         :27.54   P      
   2 LACROIX AUDREY           18 CAMO        :28.97        
   3 O'CONNOR BRIDGET         16 BADGER      :29.07        
   4 SAUMUR GENEVIEVE         14 CAMO        :29.09        
   5 ALROUBAIE SARA           20 MM          :29.13        
   6 VINCENT TIFFANY          17 BRANT       :29.45        
   7 LISCHINSKY MICHELLE      27 MM          :29.47        
   8 POON VICTORIA            17 CAMO        :29.51        
   9 CHEVRIER KARINE          24 CAMO        :29.54        
  10 DE BLOIS MARIEVE         17 CAMO        :30.24        

               FINALES B

  11 CHANCE HOLLY             18 CNPC        :29.93        
  12 MENARD MARIELLE          22 UL          :30.42        
  13 GILLESPIE AMANDA         17 NKB         :30.53        
  14 GUAY-RACINE JULIA        15 CAMO        :30.54        
  15 MONTON DANIELLE          17 CNPC        :30.62        
  16 BENNETT ALLISON          15 NYAC        :30.84        
  17 STEPHENSON FRANCES       18 SCAR        :30.93        
  18 LEGRIS JOSIANNE          19 CAMO        :31.01        
  19 KELLY KIM                15 BADGER      :31.38        
  20 BOUCHARD MELANIE         19 CNB         :31.81        




EPREUVE/EVENT #  30    50m PAPILLON/FLY    SENIOR    93 et avant  MASCULIN

(50m) R.PRO:  :24.79 THOMAS KINDLER PPO 01 R.NAT:  :24.23 MIKE MINTENKO PDSA 01


               FINALES A

   1 LACHAPELLE REMI          21 CAMO        :26.22        
   2 CALVI GIOVANNI JR        20 CNPC        :26.36        
   3 PRESTON STEVE            20 UL          :26.39        
   4 MILLER KURTIS            16 SCAR        :26.42        
   5 GREVERS MATT             17 PAC         :26.65        
   6 DICKENS SCOTT            17 BRANT       :26.80        
   7 GUILLOTTE NICOLAS        18 CAMO        :27.08        
   8 BOURDAGES DOMINIQUE      20 CAMO        :27.29        
   9 AGOSTINO ALEXANDRE       15 LAVAL       :27.43        

               FINALES B

  10 RENAUD MARTIN            16 CNB         :26.99        
  11 HEROUX MATHIEU           20 CAMO        :27.02        
  12 RIOUX KEVIN              16 CAMO        :27.38        
  13 DALPE BENOIT             19 HIPPO       :27.49        
  14 LACHAPELLE MARC          16 CAMO        :27.71        
  15 EMOND DANIEL             19 SCAR        :27.89        
  16 GRIGNON MATHIEU          20 LAVAL       :27.91        
  17 SCOTT NORMAN             15 BADGER      :28.00        
  18 PONTECORE CHRIS          16 PAC         :28.23        




EPREUVE/EVENT #  31    200 QNI/IM          SENIOR    93 et avant  FEMININ

(50m) R.PRO: 2:14.91 M.LIMPERT  CAMO 97    R.NAT: 2:13.44 M.LIMPERT    PDSA 00 


               FINALES A

   1 LIMPERT MARIANNE         29 CAMO       2:16.85   :29.11  1:04.12  1:44.54      
   2 WARDEN LIZ               24 TO*        2:19.21   :30.52  1:05.86  1:46.21      
   3 LEIER RHIANNON           25 MM         2:21.06   :31.87  1:09.98  1:47.19      
   4 MARTIN KRISTY            21 UNATT      2:22.73   :30.25  1:09.08  1:49.83      
   5 BOUCHARD MELANIE         19 CNB        2:23.10   :31.41  1:07.61  1:50.40      
   6 DE BLOIS MARIEVE         17 CAMO       2:28.64   :32.10  1:10.33  1:54.96      
   7 GILLESPIE AMANDA         17 NKB        2:29.41   :27.91   :32.72  1:11.00      
   8 OSTERER LIZ              17 NKB        2:30.35   :27.71   :32.63  1:11.59      
   9 MEZIERE AURELIE          17 CAMO       2:30.76   :26.99   :32.25  1:10.51      
  10 VOELS CORYN              16 LIAC       2:32.32   :28.00   :32.73  1:11.52      

               FINALES B

  11 LESNESKI STACIE          16 GMSC       2:28.22   :32.26  1:11.55  1:55.68      
  12 DUGUET PAOLA             14 BADGER     2:29.10   :32.48  1:10.77  1:56.55      
  13 GUAY-RACINE JULIA        15 CAMO       2:29.80   :31.46  1:10.45  1:55.68      
  14 LEBEL MELISSA            18 REG        2:29.84   :33.81  1:10.45  1:55.07      
  15 GROVE REBECCA            17 BADGER     2:29.99   :32.22  1:11.12  1:56.47      
  16 DALY SARAH               16 LIAC       2:30.41   :34.34  1:12.69  1:58.54      
  17 NELSON TORY              16 BADGER     2:33.10   :32.74  1:13.92  1:58.10      
  18 SWENY LOREN              20 NKB        2:33.78   :33.81  1:12.61  2:00.13      
  19 FRANK CHELSEA            17 SSA        2:34.24   :33.91  1:10.99  2:00.08      
  20 GELSOMINO JEN            19 BADGER     2:36.51   :32.22  1:12.17  1:59.97      




EPREUVE/EVENT #  32    200 QNI/IM          SENIOR    93 et avant  MASCULIN

(50m) R.PRO: 2:05.76 R.COSGROVE POLAR 90   R.NAT: 2:00.38 CURTIS MYDEN UCSC 98 


               FINALES A

   1 CASTONGUAY FRANCOIS      19 CAMO       2:09.10   :27.53  1:00.31  1:38.03      
   2 DICKENS SCOTT            17 BRANT      2:11.93   :29.39  1:06.21  1:42.02      
   3 GRAEME TOZER             17 MM         2:13.07   :  .     :  .     :  .        
   4 MEDAGLIA STEVE           17 NKB        2:13.30   :28.56  1:03.01  1:42.52      
   5 CHERHUNKHIN OLEG         12 CAMO       2:13.66   :29.09  1:02.37  1:42.44      
   6 THAUVETTE MARK           17 CAMO       2:14.11   :  .     :  .     :  .        
   7 VELEZ DAN                18 RMSC       2:16.04   :  .     :  .     :  .        
   8 MARGULIS ROMAN           18 NYAC       2:17.67   :28.96  1:04.76  1:44.72      
   9 RIOUX KEVIN              16 CAMO       2:21.26   :  .     :  .     :  .        
  10 NELIGAN BRENDAN          19 LIAC       2:25.46   :30.72  1:09.40  1:51.98      

               FINALES B

  11 HUDON FRANCOIS           20 REG        2:14.96   :28.81  1:04.33  1:43.39      
  12 BOULANGER ALEXANDRE      19 CAMO       2:16.28   :28.96  1:05.35  1:45.63      
  13 TULLY TIM                19 BADGER     2:16.94   :29.12  1:03.21  1:45.35      
  14 RUBIN NEAL               19 LIAC       2:17.71   :29.43  1:07.11  1:46.26      
  15 DONOHUE KEVIN            16 OSS        2:17.72   :30.29  1:06.69  1:46.23      
  16 MCKAY GORDON             21 UL         2:17.92   :29.68  1:03.60  1:44.82      
  17 MONETTE DEREK            17 GMSC       2:22.36   :  .     :  .     :  .        
  18 KELLEHER THOMAS          15 OSS        2:27.12   :  .     :  .     :  .        
  19 WEIR PAUL                16 BADGER     2:28.20   :  .     :  .     :  .        


EPREUVE/EVENT #  33    50m LIBRE/FREE      SENIOR    93 et avant  FEMININ

(50m) R.PRO:  :25.94 NADINE ROLLAND CAMO00 R.NAT:  :25.86 L.NICHOLLS    ROW 99 




               FINALES A

   1 THOMPSON JENNY           29 SSA         :26.25        
   2 POON VICTORIA            17 CAMO        :26.90        
   3 LACROIX AUDREY           18 CAMO        :27.00        
   4 SIMARD SOPHIE            23 UL          :27.36        
   5 KELLY LINDSEY            15 PAC         :27.37        
   6 SAUMUR GENEVIEVE         14 CAMO        :27.71        
   7 BUSSIERE MELANIA         29 CNB         :27.72        
   8 ALROUBAIE SARA           20 MM          :27.83        
   9 LISCHINSKY MICHELLE      27 MM          :27.94        
  10 OESER MICHELLE           18 SSA         :28.19        

               FINALES B

  11 CHARRON-WATSON CHANELL   18 UL          :28.23        
  12 CHATEL DE REPEN ELAINE   17 CAMO        :28.25        
  13 BENNETT ALLISON          15 NYAC        :28.26        
  14 MENARD MARIELLE          22 UL          :28.30        
  15 STEPHENSON FRANCES       18 SCAR        :28.32        
  16 GROVE REBECCA            17 BADGER      :28.39        
  17 AUDIBERT ANDREANNE       17 REG         :28.53        
  18 TOLAN MEAGAN             14 LIAC        :28.56        
  19 NUCCI JENNIFER           17 LIAC        :28.58        
  20 BERNARD CLAUDIA          17 REG         :28.62        


 

EPREUVE/EVENT #  34    50m LIBRE/FREE      SENIOR    93 et avant  MASCULIN

(50m) R.PRO:  :22.94 Y.LUPIEN  UL 99       R.NAT:  :22.81 M.ANDREWS UCSC 88    


               FINALES A

   1 LUPIEN YANNICK           23 CNCB        :23.64        
   2 HUTCHISON CRAIG          26 TO*         :23.75        
   3 MILLER KURTIS            16 SCAR        :24.35        
   4 GREVERS MATT             17 PAC         :24.36        
   5 GRAEME TOZER             17 MM          :24.40        
   6 KINTZ SAM                17 PAC         :24.52        
   7 LACHAPELLE REMI          21 CAMO        :24.64        
   8 HINDS HOWARD             24 LIAC        :24.67        
   9 BOURDAGES DOMINIQUE      20 CAMO        :24.79        
  10 HEROUX MATHIEU           20 CAMO        :25.03        

               FINALES B

  11 THAUVETTE MARK           17 CAMO        :25.41        
  12 CALVI GIOVANNI JR        20 CNPC        :25.55        
  13 SCOTT NORMAN             15 BADGER      :25.65  EX.AEQ
     PONTECORE CHRIS          16 PAC         :25.65  EX.AEQ
  15 CHANG NATHAN             17 SCAR        :25.66        
  16 DALPE BENOIT             19 HIPPO       :25.73        
  17 SZAFLARSKI PETER         21 BROCK       :25.75        
  18 GUILLOTTE NICOLAS        18 CAMO        :25.76        
  19 AGOSTINO ALEXANDRE       15 LAVAL       :26.20        
  20 EMOND DANIEL             19 SCAR        :26.24        




EPREUVE/EVENT #  35     800 LIBRE/FREE     SENIOR    93 et avant  FEMININ
(50m) R.PRO: 8:39.21 KARINE LEGAULT PPO 00 R.NAT: 8:36.24 D.WURZBURGER LAC 88  

   1 KELLY KIM                15 BADGER     8:46.15  1:03.75  2:09.90  3:16.33          
                                            4:22.92  5:28.89  6:35.01  7:41.10
   2 DALY SARAH               16 LIAC       8:55.52   :31.71  1:38.53  2:45.72          
                                            3:52.93  4:59.91  6:07.21  7:14.94
   3 DUGUET PAOLA             14 BADGER     9:00.67  1:04.10  2:11.43  3:19.57          
                                            4:28.04  5:36.61  6:45.07  7:53.31
   4 SPRAGUE WHITNEY          15 BADGER     9:01.50   :31.60  1:39.45  2:48.18          
                                            3:56.87  5:05.30  6:13.71  7:21.40
   5 O'CONNOR BRIDGET         16 BADGER     9:09.15  1:05.28  2:13.48  3:22.28          
                                            4:30.79  5:39.86  6:50.07  7:59.82
   6 HAWLEY CLAIRE            17 CCSC       9:10.81  1:07.16  2:16.05  3:25.19          
                                            4:34.50  5:44.14  6:53.57  8:03.24
   7 WALOTSKY KYLE            16 BADGER     9:11.08   :32.20  1:40.37  2:49.24          
                                            3:58.64  5:07.95  6:17.53  7:27.27
   8 LESNESKI STACIE          16 GMSC       9:12.23  1:06.10  2:15.59  3:25.72          
                                            4:36.01  5:45.88  6:55.89  8:05.51
   9 CHEFFERS MARY            15 GMSC       9:12.30  1:06.14  2:15.76  3:25.69          
                                            4:35.65  5:45.30  6:55.37  8:04.81
  10 ELLOWITZ KACY            14 GMSC       9:16.53  1:07.63  2:17.87  3:28.12          
                                            4:38.25  5:48.16  6:58.23  8:07.98
  11 LEGAULT KARINE           23 CAMO       9:16.94   :32.05  1:40.96  2:50.04          
                                            4:00.08  5:10.17  6:19.56  7:30.34
  12 GRAY ELLEN               16 BADGER     9:17.94  1:07.29  2:17.50  3:27.93          
                                            4:38.54  5:48.45  6:58.70  8:08.80
  13 GRECO STEPHANIE          19 BADGER     9:20.13                                     
                                                                              
  14 LACHANCE-FORTIN ALEX     17 UL         9:24.89  1:08.09  2:19.37  3:30.64          
                                            4:42.22  5:53.07  7:04.56  8:15.86
  15 FOLEY KATHLEEN           14 GMSC       9:25.75  1:08.15  2:20.31  3:31.59          
                                            4:43.26  5:54.51  7:05.30  8:16.31
  16 BARBARY JENNA L          17 SSA        9:26.79  1:07.88  2:19.48  3:31.43          
                                            4:43.47  5:55.10  7:06.14  8:16.84
 



EPREUVE/EVENT #  36    1500 LIBRE/FREE     SENIOR    93 et avant  MASCULIN
(50m) R.PRO:15:31.79 P.DESHAIES SHER 90    R.NAT:15:12.63 HARRY TAYLOR EKSC 90 


   1 NELIGAN BRENDAN          19 LIAC      15:56.42   :59.46  2:02.09  3:04.66  4:07.97          
                                            5:11.79  6:15.63  7:19.66  8:23.94  9:28.09 
                                           10:32.84 11:37.62 12:43.85 13:48.78 14:54.10 
   2 DEMARCO DAN              22 LIAC      16:13.04  1:00.35  2:03.21  3:07.56  4:13.42          
                                            5:19.36  6:24.93  7:30.50  8:36.10  9:41.82 
                                           10:47.67 11:53.42 12:58.77 14:03.88 15:09.13 
   3 SALAYKA GEORGE           16 LIAC      16:28.04  1:03.02  2:08.92  3:15.33  4:21.90          
                                            5:28.85  6:35.12  7:41.23  8:47.19  9:52.91 
                                           10:59.32 12:05.12 13:11.26 14:17.37 15:23.92 
   4 RODRIGUE CHARLES         17 UL        16:29.81  1:02.27  2:08.53  3:15.08  4:22.23          
                                            5:28.90  6:34.25  7:40.63  8:47.27  9:53.69 
                                           11:00.16 12:05.84 13:11.95 14:18.79 15:25.55 
   5 LING SCOTT               19 BROCK     16:34.14  1:05.24  2:12.86  3:20.39  4:27.65          
                                            5:34.46  6:40.06  7:45.76  8:52.17  9:58.85 
                                           11:05.59 12:12.61 13:19.40 14:25.63 15:31.28 
   6 BARTL STEFAN             15 GMSC      16:44.04  1:00.14  2:04.52  3:10.14  4:16.10          
                                            5:21.90  6:28.42  7:35.08  8:40.03  9:51.19 
                                           11:34.71 12:43.61 13:52.42 15:00.77 16:10.37 
   7 SERRY ROB                16 LIAC      16:49.91  1:02.92  2:09.45  3:16.74  4:24.27          
                                            5:31.86  6:39.71  7:47.28  8:54.91 10:02.64 
                                           11:10.92 12:19.29 13:27.71 14:36.39 15:44.82 
   8 CULLUM ANDREW            17 CCSC      16:52.39  1:03.16  2:10.32  3:18.15  4:26.55          
                                            5:34.87  6:42.77  7:50.79  8:59.07 10:07.09 
                                           11:15.28 12:23.06 13:30.85 14:38.69 15:46.34 
   9 AUBRY JONATHAN           16 CNB       16:56.35   :30.87  1:37.83  2:45.18  3:52.96          
                                            5:00.61  6:08.48  7:50.51  9:33.08 11:15.55 
                                           12:24.09 13:32.76 14:40.93 15:49.35 16:56.35 
  10 LING DAVE                22 BROCK     17:03.91  1:06.43  2:15.84  3:25.22  4:34.73          
                                            5:44.09  6:52.41  8:00.64  9:08.81 10:16.69 
                                           11:25.19 12:33.21 13:41.20 14:49.55 15:57.78 
  11 GERLACH MATT             15 LIAC      17:06.95  1:04.28  2:13.39  3:21.60  4:29.93          
                                            5:38.73  6:47.88  7:56.88  9:06.77 10:15.04 
                                           11:24.34 12:32.99 13:42.25 14:51.31 15:59.99 
  12 DUDAR PAUL               18 SCAR      17:08.16  1:02.72  2:09.55  3:17.54  4:25.39          
                                            5:33.91  6:42.15  7:51.24  8:59.85 10:08.95 
                                           11:18.36 12:28.92 13:38.84 15:23.68 16:33.99 
  13 CALNAN JOHN              22 NYAC      17:13.59   :31.44  1:39.10  2:48.27  3:57.85          
                                            5:07.50  6:16.85  7:26.02  8:35.58  9:44.85 
                                           10:54.39 12:03.25 13:12.22 14:21.56 15:30.76 
  14 CORRAN JACK              14 RMSC      17:18.16  1:06.11  2:15.61  3:25.39  4:35.08          
                                            5:44.47  6:54.18  8:02.99  9:13.21 10:22.27 
                                           11:31.68 12:41.25 13:51.17 15:00.09 16:09.64 
  15 CHEVALIER NICOLAS        17 GMSC      17:19.89  1:03.31  2:12.21  3:20.30  4:29.79          
                                            5:39.47  6:48.12  7:57.80  9:08.13 10:18.78 
                                           11:29.26 12:39.05 13:49.36 15:00.58 16:11.62 
  16 WEIR PAUL                16 BADGER    17:24.73  1:03.46  2:10.57  3:19.27  4:27.64          
                                            5:36.35  6:45.79  7:55.76  9:05.97 10:16.14 
                                           12:02.84 13:13.88 14:25.93 15:38.09 16:50.07 
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT