ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
New South Wales Age & POpen Championships Day 3
1/19/2002-1/19/2002
Sydney, Australia

Event 24  Women Open 50 LC Meter Backstroke OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                   Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 MCLEAN, HANNAH            20 NORTH SHORE, NZ        30.36      30.40  
  2 PILGRIM, YVETTE           16 FORRESTERS BEACH       30.83      30.78   35  
  3 STONEY, CLEMENTINE (AIS)  20 ALBURY                 30.82      30.82   30  
  4 GITEAU, KASEY             19 KINGSCLIFF             30.92      30.95   26  
  5 TUCKER, KELLY (NSWIS)     16 K . P . D              31.00      31.17   23  
  6 BISCHKOPF, KRYSTLE        16 CARLILE                31.37      31.21   20  
  7 KEADY, SACHA              20 THE HILLS              31.11      31.40   17  
  8 MEDCALF, TARYN            17 SLC AQUADOT            31.14      31.66   14  
  9 SWEENEY, SARAH            14 ABBOTSLEIGH            31.61      31.73   11  
 10 RODIER, YVETTE            20 HUNTER                 31.78      32.19    8  
 
Event 25  Men Open 50 LC Meter Butterfly OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                   Semis     Finals Points 
===============================================================================
  1 PINE, ADAM (AIS)          25 BALLINA INDOOR         25.16      24.60   35  
  2 HAWKE, BRETT (NSWIS)      26 SYDNEY UNI             25.15      25.05   30  
  3 DODD, TIM                 18 PITTWATER              25.27      25.10   26  
  4 CARTER, DAVID             27 SYDNEY UNI             25.08      25.12   23  
  5 JENKINS, DAVID (AIS)      24 SYDNEY UNI             25.24      25.26   20  
  6 SHEERAN, NICK             23 NORTH SHORE, NZ        25.10      25.38  
  7 KING, ZANE                24 MINGARA AQUATIC        25.70      25.82   17  
  8 RICKARD, NATHAN (NSWIS)   22 SYDNEY UNI             25.92      25.84   14  
  9 BIRKS, GENE               19 KINGSCLIFF             25.85      25.87   11  
 10 ROLFF, ETHAN              19 KINGSCLIFF             25.80      26.01    8  
 
Event 30  Women 19 & Over 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 STONEY, CLEMENTINE (AIS)  20 ALBURY               1:04.03    1:03.48   35  
  2 GITEAU, KASEY             19 KINGSCLIFF           1:05.81    1:03.82   30  
  3 MCLEAN, HANNAH            20 NORTH SHORE, NZ      1:04.77    1:04.96  
  4 RODIER, YVETTE            20 HUNTER               1:05.67    1:05.91   26  
  5 THOMSON, KIRSTY           21 MANLY                1:07.49    1:06.84   23  
  6 NILAN, KATIE              20 SYDNEY UNI           1:09.57    1:07.51   20  
  7 RAY, ANNEKE               21 ILLAWARRA DEVILS     1:07.62    1:08.48   17  
  8 THOMAS, LAURA             20 WILLOUGHBY           1:09.11    1:09.28   14  
  9 STEPHAN, VANESSA          19 GALSTON              1:10.22    1:09.57   11  
 10 MUNZ, LORI (AIS)          22 CAREY AQUA. VIC      1:10.84    1:11.52  
 
Event 31  Girls 17-18 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 BLOFFWITCH, SKYE          17 FORRESTERS BEACH     1:08.35    1:06.27   35  
  2 MEDCALF, TARYN            17 SLC AQUADOT          1:07.05    1:06.83   30  
  3 CALLAGHAN, TARYN          18 UNITED               1:07.98    1:07.41   26  
  4 AVERY, NERISSA            17 GINNINDERRA          1:08.63    1:08.18   23  
  5 MURPHY, HAILEY            17 WEST WALLSEND        1:09.87    1:09.46   20  
  6 MCCLEAVE, ERIN            17 ALBURY               1:09.74    1:09.56   17  
  7 BOYD, PETA                18 WILKINSON            1:09.94    1:10.43   14  
  8 ARACO, KATIE              17 SMITHFIELD           1:11.13    1:10.46   11  
  9 LOOK, ANNE                17 EASTERN EDGE         1:11.15    1:10.49    8  
 10 HAIN, ASHLEE              17 UNI OF NEWCASTLE     1:11.78    1:13.40    7  
 
Event 32  Girls 16 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 TUCKER, KELLY (NSWIS)     16 K . P . D            1:04.85    1:03.93   35  
  2 PILGRIM, YVETTE           16 FORRESTERS BEACH     1:06.44    1:04.89   30  
  3 INGRAM, MELISSA           16 NORTH SHORE, NZ      1:08.14    1:06.42  
  4 BISCHKOPF, KRYSTLE        16 CARLILE              1:07.68    1:06.57   26  
  5 CLARKE, KARA              16 WARRINGAH AQUA.      1:09.29    1:06.58   23  
  6 HOPCROFT, DANIELLE        16 CARLILE              1:07.92    1:07.34   20  
  7 COLLINS, ALICIA           16 FORRESTERS BEACH     1:09.18    1:08.64   17  
  8 SULLIVAN, JULIA           16 WARRINGAH AQUA.      1:09.43    1:09.59   14  
  9 WATT, ABBEY               16 SAWTELL              1:09.77    1:09.73   11  
 10 VANCE, STEPHANIE          16 SLC AQUADOT          1:10.00    1:10.11    8  
 
Event 33  Girls 15 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 PATON, SARAH              15 TELOPEA              1:06.55    1:05.92   35  
  2 CAMPBELL, ANNA            15 ALSTONVILLE          1:07.52    1:06.70   30  
  3 JOHNSON, REANNON          15 JONES                1:09.56    1:07.64   26  
  4 SHARKEY, BRITTANY         15 KIAMA                1:08.19    1:07.99   23  
  5 RAMSLAND, LISA            15 TOONGABBIE           1:09.49    1:08.23   20  
  6 BLOFFWITCH, JAYE          15 FORRESTERS BEACH     1:09.56    1:08.45   17  
  7 CORNER, ELLEN             15 UNITED               1:09.99    1:08.50   14  
  8 WHEELER, SARAH            15 WILKINSON            1:10.17    1:09.95   11  
  9 BALLARD, AMELIA           15 ALBURY               1:10.71    1:10.02    8  
 10 BROCKWAY, CHRISTINA       15 GINNINDERRA          1:10.29    1:11.21    7  
 
Event 34  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 JAMES, MICHELLE           14 EASTERN EDGE         1:07.80    1:06.30   35  
  2 SWEENEY, SARAH            14 ABBOTSLEIGH          1:07.51    1:07.68   30  
  3 ABBOTT, CHLOE             14 SAC SEALS            1:09.75    1:08.66   26  
  4 MCLEOD, MICHELLE          14 TELOPEA              1:10.87    1:08.87   23  
  5 THOMSON, HAYLEY           14 LISMORE MEMORIAL     1:10.51    1:09.15   20  
  6 MITCHELL, MELISSA         14 WILKINSON            1:09.50    1:09.55   17  
  7 GILLEY, MORGAINE          14 ABBOTSLEIGH          1:09.25    1:09.92   14  
  8 HOSKING, TAMARA           14 BURLEY GRIFFIN       1:10.79    1:10.60   11  
  9 DAVEY, JESSICA            14 MAROUBRA             1:10.76    1:11.14    8  
 10 HERDER, EMMA              14 TUGGERAH TITANS      1:11.15    1:11.22    7  
 
Event 35  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 KENNEDY, ELISE            13 MAROUBRA             1:08.52    1:07.41   35  
  2 SEARSTON, RACHEL          13 UNITED               1:09.52    1:08.67   30  
  3 DUCKER, AMY               13 INSWIM               1:09.84    1:09.21   26  
  4 HARPER, SOLEIL            13 UNITED               1:10.22    1:09.48   23  
  4 BARTLETT, LAUREN          13 SLC AQUADOT          1:09.76    1:09.48   23  
  6 BIRD, KATIE               13 GINNINDERRA          1:10.50    1:10.42   17  
  7 MOONEY, LAURA             13 JONES                1:11.10    1:10.75   14  
  8 TALTY, CHRISTINE          13 MACQUARIE FIELDS     1:11.06    1:11.36   11  
  9 TARANTO, NICOLE           13 K . P . D            1:11.78    1:11.86    8  
 10 CLARKE, ABBY              13 BURLEY GRIFFIN       1:12.26    1:12.03    7  
 
Event 36  Men 19 & Over 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 THORPE, IAN (NSWIS)       19 SLC AQUADOT          1:52.69    1:50.13   35  
  2 PEARSON, TODD             24 CARINE, WA           1:53.50    1:51.32  
  3 MATKOVICH, ANTONY (AIS)   24 CITY OF PERTH,WA     1:53.45    1:51.73  
  4 CRAM, JASON (NSWIS)       19 SLC AQUADOT          1:53.29    1:52.92   30  
  5 DENNER, BEN (NSWIS)       20 ILLAWARRA DEVILS     1:55.37    1:53.05   26  
  6 PAYNE, MISHA              20 AUBURN               1:56.45    1:55.41   23  
  7 STEVENS, CRAIG (AIS)      21 SLC AQUADOT          1:53.98    1:55.61   20  
  8 WILLIAMS, NIC (NSWIS)     19 TELOPEA              1:55.73    1:55.76   17  
  9 SABOTIC, SCOTT            19 KINGSCLIFF           1:56.82    1:55.88   14  
 10 HALL, MATTHEW (NSWIS)     19 CAMPBELLTOWN         1:56.81    1:56.70   11  
 
Event 37  Boys 17-18 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 CHOI, JUN                 17 KU-RING-GAI          2:01.02    1:56.80   35  
  2 BROOKS, PAUL              17 MACQUARIE FIELDS     1:57.16    1:57.10   30  
  3 RICHARDS, ANDREW (NSWIS)  18 SMITHFIELD           1:59.43    1:57.21   26  
  4 DAVIS, RYAN               17 CARLILE              1:59.34    1:57.46   23  
  5 COOMBES, ALEXANDER        18 KNOX PYMBLE          1:58.56    1:58.45   20  
  6 BEISLER, ADAM             17 CHARLESTOWN          1:59.69    1:59.20   17  
  7 MCMEEKING, COREY          18 PORT MACQUARIE       1:59.49    1:59.41   14  
  8 ASHLEY, DANE              17 THE HILLS            2:00.28    2:01.09   11  
  9 RIFKIN, DAVID             17 WARRINGAH AQUA.      2:00.39    2:01.30    8  
 10 TREMBATH, TREVOR          18 MINGARA AQUATIC      2:01.07    2:01.38    7  
 
Event 38  Boys 16 Year Olds 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 CAMPBELL, DAN             16 CAMPBELLTOWN         1:59.16    1:56.82   35  
  2 NASH, PETER               16 CARLILE              2:00.43    1:58.76   30  
  3 MURDOCH, CHAIS            16 SYDNEY UNI           1:59.96    1:58.84   26  
  4 SPROTT, WILLIAM           16 BELLINGEN            2:01.36    1:59.31   23  
  5 JONES, TRISTAN            16 WODEN                2:01.19    1:59.84   20  
  6 LEE, HENRY                16 SAC SEALS            2:00.76    2:00.14   17  
  7 CRISP, MICHAEL            16 SANS SOUCI           2:02.15    2:00.35   14  
  8 AYTON, DEAN               16 EASTERN EDGE         2:01.35    2:00.58   11  
  9 KEMP, JARRAD              16 AKUBRA KEMPSEY       2:02.47    2:02.11    8  
 10 MCKENZIE, SCOTT           16 CAMPBELLTOWN         2:02.90    2:02.49    7  
 
Event 39  Boys 15 Year Olds 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 SZCZUDLO, DANIEL          15 MACQUARIE FIELDS     2:00.95    1:56.40   35  
  2 ALLUM, CHRIS              15 WILKINSON            2:00.22    1:57.30   30  
  3 BUFFIER, SCOTT            15 UNITED               2:01.40    1:57.50   26  
  4 GAMMON, ADAM              15 WILKINSON            1:59.91    1:57.69   23  
  5 WRITER, GRANT             15 BALLINA MEMORIAL     2:00.03    1:58.96   20  
  6 MCKEOWN, BRETT            15 KINGSCLIFF           1:59.94    1:59.05   17  
  7 ASHFORD, LUKE             15 SANS SOUCI           2:01.23    2:00.46   14  
  8 LAPHAM, JAI               15 SLC AQUADOT          2:00.65    2:01.88   11  
  9 WISE, LUCAS               15 ALSTONVILLE          2:02.15    2:01.98    8  
 10 YEE, DARREN               15 THE HILLS            2:02.80    2:02.40    7  
 
Event 40  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 JOHNSON, RYAN             14 GOSFORD STINGRAY     2:04.53    1:57.69   35  
  2 PIPER, GLENN              14 TOONGABBIE           2:05.16    2:00.39   30  
  3 MINOGUE, JOSH             14 ILLAWARRA DEVILS     2:02.79    2:00.91   26  
  4 WORLEY, JOHNNY            14 EASTERN EDGE         2:03.02    2:01.45   23  
  5 BRITS, GRANT              14 TOONGABBIE           2:04.37    2:03.22   20  
  6 LEWANDOWSKI, MICHAEL      14 MINGARA AQUATIC      2:03.01    2:03.40   17  
  7 JACKSON, HAYDEN           14 NOVOCASTRIAN         2:05.74    2:03.76   14  
  8 LO BLANCO, MARCO          14 EASTERN EDGE         2:02.89    2:04.48   11  
  9 MONK, KENRICK             14 BLACKTOWN CITY       2:02.66    2:04.55    8  
 10 LEWIS, JOEL               14 BLACKTOWN CITY       2:04.88    2:04.81    7  
 
Event 41  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Freestyle AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 DONALD, NIC               13 UNITED               2:00.79    1:58.50   35  
  2 BINGHAM, ADAM             13 TUGGERANONG VIK.     2:07.05    2:03.72   30  
  3 BARNES, CIARAN            13 KINGSCLIFF           2:07.57    2:06.36   26  
  4 EASTWOOD, GEOFFREY        13 BELLINGEN            2:08.46    2:06.46   23  
  5 BIHANCOV, IAN             13 SMITHFIELD           2:09.86    2:07.36   20  
  6 RICHARDSON, MATT          13 CORRIMAL             2:08.51    2:08.19   17  
  7 NEILSON, JEREMY           13 CRONULLA             2:10.60    2:08.77   14  
  8 HEPBURN, DOUG             13 KNOX PYMBLE          2:09.33    2:09.12   11  
  9 PURCELL, GRAHAM           13 SLC AQUADOT          2:11.51    2:10.26    8  
 10 HARDY, MICHAEL            13 SMITHFIELD           2:10.51    2:10.72    7  
 
Event 42  Women 19 & Over 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 RYCHVALSKY, REBEKAH       19 CAMPBELLTOWN         1:14.29    1:13.69   35  
  2 CONWELL, BIANCA           20 GOSFORD STINGRAY     1:14.53    1:13.76   30  
  3 MUNZ, LORI (AIS)          22 CAREY AQUA. VIC      1:16.77    1:14.73  
  4 BLACKBURN, LISA           30 SYDNEY UNI           1:17.74    1:14.81   26  
  5 SIMPSON, LAUREN           19 WARRINGAH AQUA.      1:18.18    1:17.05   23  
  6 BROWN, KIMBERLY           19 KATOOMBA RSL         1:18.61    1:17.61   20  
 
Event 43  Girls 17-18 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 BROWN, PRUDENCE           17 THE HILLS            1:14.82    1:14.90   35  
  2 MURPHY, HAILEY            17 WEST WALLSEND        1:17.65    1:17.36   30  
  3 BLOFFWITCH, SKYE          17 FORRESTERS BEACH     1:19.62    1:18.22   26  
  4 KOOT, HAYLEY              18 CAMPBELLTOWN         1:19.91    1:18.33   23  
  5 DOYLE, PETA               18 WARRINGAH AQUA.      1:18.47    1:18.84   20  
  6 DOWLING, SHANNON          17 GOULBURN             1:19.78    1:18.98   17  
  7 WEST, AMANDA              18 THE LAKES            1:19.91    1:20.68   14  
  7 MILLER, KATRINA           17 MACARTHUR INDOOR     1:21.02    1:20.68   14  
  9 WHITE, JENNIFER           17 FORRESTERS BEACH     1:21.50    1:21.00    8  
 10 MCCLEAVE, ERIN            17 ALBURY               1:21.58    1:21.30    7  
 
Event 44  Girls 16 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 ABBOTT, JESSICA (NSWIS)   16 HURSTVILLE AQUA.     1:15.18    1:13.97   35  
  2 MARTIN, BROOKE            16 FORRESTERS BEACH     1:14.01    1:14.27   30  
  3 BORG, ASHLEIGH            16 THE HILLS            1:15.98    1:14.85   26  
  4 MORRISON, KRISTY          16 GALSTON              1:15.43    1:15.35   23  
  5 WATT, ABBEY               16 SAWTELL              1:16.73    1:15.69   20  
  6 CONNELLY, SUNSHINE        16 WEST WALLSEND        1:16.77    1:16.51   17  
  7 POULTON, SHARON           16 CAMPBELLTOWN         1:17.00    1:16.88   14  
  8 HAWES, KATE               16 TELOPEA              1:17.55    1:17.56   11  
  9 LEWIS, ANGELA             16 TUGGERANONG VIK.     1:17.64    1:18.24    8  
 10 MELVILLE, ROSE            16 CASTLE HILL RSL      1:18.02    1:19.29    7  
 
Event 45  Girls 15 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 LEE, AMANDA               15 ENGADINE             1:14.55    1:13.44   35  
  2 SANDSTROM, AMY            15 RIPPLES ST MARYS     1:17.56    1:16.80   30  
  3 GIBSON, HANNAH            15 ALSTONVILLE          1:18.15    1:17.20   26  
  4 MCMEEKING, CANDICE        15 PORT MACQUARIE       1:17.13    1:17.22   23  
  5 MILES, RACHAEL            15 STH CROSS BRINDA     1:18.13    1:18.29   20  
  6 EDWARDS, ANGELA           15 BURLEY GRIFFIN       1:18.87    1:18.36   17  
  7 ROSCONI, GILLIAN          15 BATHURST CITY        1:18.80    1:18.93   14  
  8 WENDEN, LAURA             15 WARRINGAH AQUA.      1:18.78    1:18.96   11  
  9 ALCOCK, EMMA              15 KNOX PYMBLE          1:19.62    1:19.54    8  
 10 GRAHAM, JULIA             15 WILLOUGHBY           1:18.76    1:20.01    7  
 
Event 46  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 DRAYTON, SAMANTHA         14 MACQUARIE SHORES     1:14.84    1:14.79   35  
  2 OLIVER, KRISTI            14 CARLILE              1:15.82    1:15.70   30  
  3 HENNESSY, MEGAN           14 INSWIM               1:16.25    1:16.02   26  
  4 REED, JESSICA             14 CHARLESTOWN          1:16.75    1:17.23   23  
  5 BENTLEY, STEPHANIE        14 MACQUARIE FIELDS     1:18.92    1:17.47   20  
  6 ALBERT, CATHERINE         14 UNITED               1:20.03    1:19.61   17  
  7 NIVAN, NATALIE            14 EASTERN EDGE         1:19.66    1:20.22   14  
  8 MACKAWAY, JESSICA         14 ILLAWARRA DEVILS     1:20.69    1:21.09   11  
  9 WILLIAMS, REBECCA         14 NOVOCASTRIAN         1:20.10    1:21.73    8  
 10 WITT, NAOMI               14 ROSELANDS            1:21.62    1:23.02    7  
 
Event 47  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 WATT, DOMINICA            13 WILLOUGHBY           1:16.06    1:14.65   35  
  2 BIRD, KATIE               13 GINNINDERRA          1:16.33    1:14.88   30  
  3 WESTON, BROOKE            13 TOONGABBIE           1:19.07    1:19.11   26  
  4 THOMPSON, LISA            13 SWIMWEST             1:21.49    1:19.44   23  
  5 HOUSEGO, CLAIRE           13 SLC AQUADOT          1:21.79    1:21.38   20  
  6 DARLINGTON, ALEESHA       13 BLAYNEY              1:21.37    1:21.61   17  
  7 MISZCZUK, JOSEPHINE       13 MACQUARIE FIELDS     1:23.28    1:22.13   14  
  8 LEWIS, DEBBIE             13 TUGGERANONG VIK.     1:23.42    1:23.02   11  
  9 ROBBINS, EMMA             13 MORUYA               1:23.61    1:23.52    8  
 10 HARREX, JOANNA            13 TELOPEA              1:23.42    1:23.78    7  
 
Event 48  Men 19 & Over 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 WATSON, JOSH (NSWIS)      24 KINGSCLIFF             57.80      56.59   35  
  2 ROLFF, ETHAN              19 KINGSCLIFF             58.62      56.88   30  
  3 BURNS, ANDREW (NSWIS)     19 TOONGABBIE             57.98      57.69   26  
  4 GIBSON, CAMERON           19 NORTH SHORE, NZ      1:00.01      58.41  
  5 DELANEY, CAMERON (NSWIS)  21 TOONGABBIE           1:00.78      59.66   23  
  6 PAYNE, MISHA              20 AUBURN               1:01.06    1:00.63   20  
  7 MONTGOMERIE, PETER        19 CAMPBELLTOWN         1:01.63    1:01.80   17  
  8 GOUGH, GALEN              22 AUBURN               1:03.60    1:03.13   14  
  9 HUGHES, GAVIN             21 CARLILE              1:03.35    1:03.21   11  
 10 JONES, DANIEL             19 ABBOTSLEIGH          1:01.63    1:04.20    8  
 
Event 49  Boys 17-18 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 TAYLOR, JOSHUA            18 FORRESTERS BEACH     1:00.26      59.24   35  
  2 WALLINGTON, DAMIEN        17 GOSFORD STINGRAY     1:01.21    1:00.85   30  
  3 HAWK, RICHARD             17 NORTH SHORE, NZ      1:01.69    1:00.86  
  4 SIXSMITH, JOSHUA          18 BURLEY GRIFFIN       1:02.34    1:01.89   26  
  5 BEISLER, ADAM             17 CHARLESTOWN          1:03.16    1:02.40   23  
  6 DUFTY, JOEL               17 BOWRAL               1:03.31    1:02.44   20  
  7 DAVIS, MATTHEW            18 ILLAWARRA DEVILS     1:03.38    1:02.51   17  
  8 MORRIS, MATT              17 GINNINDERRA          1:03.17    1:02.61   14  
  9 BROOKS, PAUL              17 MACQUARIE FIELDS     1:02.63    1:03.49   11  
 10 BATES, JOEL               17 WILKINSON            1:03.82    1:04.32    8  
 
Event 50  Boys 16 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 LEE, HENRY                16 SAC SEALS            1:02.51    1:00.47   35  
  2 GAMBIN, RYAN              16 KINGSCLIFF           1:01.89    1:00.67   30  
  3 YOUNG, CHARLES            16 ABBOTSLEIGH          1:01.82    1:00.86   26  
  4 NASH, PETER               16 CARLILE              1:01.67    1:00.98   23  
  5 MUMME, CHRIS              16 ABBOTSLEIGH          1:03.48    1:02.41   20  
  6 KOBAYASHI, KIKAI          16 TELOPEA              1:03.06    1:02.60   17  
  7 MIDDLETON, BEN            16 CARLILE              1:03.37    1:03.03   14  
  8 LAKIN, TIM                16 UNI OF NEWCASTLE     1:03.37    1:03.78   11  
  9 WILLIAMS, LUKE            16 ALBURY               1:03.77    1:04.03    8  
 10 KEMP, JARRAD              16 AKUBRA KEMPSEY       1:03.75    1:05.68    7  
 
Event 51  Boys 15 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 SZCZUDLO, DANIEL          15 MACQUARIE FIELDS     1:02.70    1:00.80   35  
  2 GAMMON, ADAM              15 WILKINSON            1:02.48    1:01.98   30  
  3 PALMER, KIRK              15 GOSFORD STINGRAY     1:04.06    1:02.32   26  
  4 BARNIER, LEIGH            15 CARLILE              1:02.68    1:02.81   23  
  5 CAMPBELL, JON             15 CAMPBELLTOWN         1:03.29    1:03.27   20  
  6 TURNHAM, JAMES            15 BELLINGEN            1:04.77    1:03.36   17  
  7 MCGILL, KIERNAN           15 TELOPEA              1:04.12    1:03.74   14  
  8 EVANS, KYLE               15 PLATYPUS             1:04.44    1:04.05   11  
  9 MCKEOWN, BRETT            15 KINGSCLIFF           1:03.39    1:04.12    8  
 10 HUTCHISON, LUKE           15 BLACKTOWN CITY       1:04.74    1:05.01    7  
 
Event 52  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 PIPER, GLENN              14 TOONGABBIE             59.02    1:00.40   35  
  2 JOHNSON, RYAN             14 GOSFORD STINGRAY     1:01.99    1:01.46   30  
  3 BRITS, GRANT              14 TOONGABBIE           1:03.78    1:03.34   26  
  4 SCHNABL, DAVID            14 EASTERN EDGE         1:04.11    1:03.99   23  
  5 YOUNG, JAMES              14 ABBOTSLEIGH          1:06.22    1:04.72   20  
  6 BERGIN, PATRICK           14 HUNTER               1:05.11    1:05.12   17  
  7 KELLY, BEN                14 WILKINSON            1:05.49    1:05.33   14  
  8 KNIGHT, WILLIAM           14 SHOALHAVEN ACAD,     1:06.09    1:05.65   11  
  9 MONK, KENRICK             14 BLACKTOWN CITY       1:05.99    1:06.28    8  
 10 CASEY, SHANNON            14 MINGARA AQUATIC      1:06.16    1:07.32    7  
 
Event 53  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke AGE
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 EASTWOOD, GEOFFREY        13 BELLINGEN            1:03.29    1:03.91   35  
  2 ROSS, ALEXANDER           13 EASTERN EDGE         1:06.48    1:04.69   30  
  3 WIVELL, JAMES             13 NOVOCASTRIAN         1:06.41    1:05.65   26  
  4 POOL, BEN                 13 ALSTONVILLE          1:06.93    1:06.32   23  
  5 WISE, DAVID               13 KNOX PYMBLE          1:06.65    1:06.34   20  
  6 BIHANCOV, IAN             13 SMITHFIELD           1:08.72    1:07.37   17  
  7 CROSS, SHANE              13 WARRINGAH AQUA.      1:08.52    1:08.21   14  
  8 PARKES, STEPHEN           13 SANS SOUCI           1:09.51    1:08.47   11  
  9 VILIMAA, CHRISTOPHER      13 GALSTON              1:08.97    1:08.59    8  
 10 FROST, JASON              13 JINDABYNE            1:09.39    1:09.39    7  
 
Event 57  Women Open 50 LC Meter Freestyle Multi-Disability OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 PATON, SIOBHAN            18 TELOPEA                29.74      30.01  
  2 ABERLEY, ALICIA           17 THE HILLS              29.65      30.28  
  3 LEWIS, KATRINA            13 STH CROSS BRINDA       32.99      32.20  
  4 BAILEY, KATE              19 WARRINGAH AQUA.        32.27      33.45  
  5 SUMNER, LOUISE            14 COALFIELDS UNIT.       34.81      34.08  
  6 WATT, PRUDENCE            15 BELLINGEN              32.99      32.38  
  7 SINCLAIR, LAUREN          13 EMERTON                34.53      33.69  
  8 NEWELL, MEGAN             17 WOLLONGONG             35.07      35.01  
  9 O'NEILL, REBECCA          20 BELLINGEN              36.11      36.18  
 10 MORRIS, BERNADETTE        21 COALFIELDS UNIT.       35.22      38.38  
 11 ROSE, SARAH               15 KU-RING-GAI            48.56      49.13  
 12 RUSHWORTH, VANESSA        12 WOLLONGONG             39.86      37.80  
 13 FERNANDEZ, EMMA           17 HAWKESBURY             46.89      48.75  
 14 GALAGHER, KELLIE          11 COALFIELDS UNIT.       41.32      42.17  
 15 MORGAN, MARITA            17 UNISWIM                46.00      46.72  
 16 GILLIES, ASHLEY AMY       15 HAWKESBURY             43.60      43.50  
 17 BARRY, KATE               14 HORNSBY                48.62      49.31  
 18 PARIS, JAYME LEAH         12 HAWKESBURY             49.42      48.11  
 19 BEDDIE, VANESSA           24 HORNSBY              1:00.73      55.51  
 20 BASKETT, RACHAEL          32 PENRITH              1:35.17    1:31.42  
 
Event 58  Men Open 50 LC Meter Freestyle Multi-Disability OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 BELL, DANIEL              17 GEELONG, VIC           26.64      26.83  
  2 DONACHIE, PATRICK         18 MACARTHUR INDOOR       27.53      27.73  
  3 PUTTERGILL, TROY          26 CHARLESTOWN            27.56      27.76  
  4 LEVY, MATTHEW             14 WILLOUGHBY             32.17      31.37  
  5 SIMMONDS, CHRISTOPHER     20 WILLOUGHBY             32.57      32.41  
  6 IENNA, MARK               16 WENDEN                 38.36      37.59  
  7 WEEKES, BEN               17 SLADEM                 32.63      34.10  
  8 HERRINGTON, SHANNON       14 WILKINSON              35.59      35.56  
  9 WEBBER, SEAN              16 WILKINSON              41.37      41.88  
 10 EVANS, THOMAS             12 TOUKLEY SHARKS         40.66      41.82  
 11 GARLAND, BEN              11 EMERTON                42.42      41.07  
 12 HARDAKER, SAMUEL          15 WOLLONGONG           1:32.88    1:32.31  
 
Event 59  Women Open 100 LC Meter Butterfly OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DAVENPORT, LARA (NSWIS)   18 CAMPBELLTOWN         1:02.23    1:01.46   35  
  2 ABBOTT, JESSICA (NSWIS)   16 HURSTVILLE AQUA.     1:04.27    1:02.03   30  
  3 CROSSINGHAM, CHARNELLE    16 NOVOCASTRIAN         1:04.41    1:02.66   26  
  4 CRAWFORD, HEIDI (NSWIS)   19 HUNTER               1:04.32    1:02.74   23  
  5 VANCE, STEPHANIE          16 SLC AQUADOT          1:04.22    1:03.01   20  
  6 COATES, SAMANTHA          14 SLC AQUADOT          1:04.85    1:04.64   17  
  7 MUNZ, LORI (AIS)          22 CAREY AQUA. VIC      1:04.78    1:05.42  
  8 BROWN, ALICE              14 HUNTER               1:05.64    1:05.52   14  
  9 PATON, SARAH              15 TELOPEA              1:05.03    1:07.31   11  
 
Event 60  Men Open 100 LC Meter Breaststroke OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORRIS, JUSTIN (AIS)      21 HUNTER               1:05.81    1:03.32   35  
  2 ROGERS, PHIL (NSWIS)      30 SYDNEY UNI           1:05.29    1:03.61   28  
  2 COWLEY, SIMON (AIS)       21 SLC AQUADOT          1:03.83    1:03.61   28  
  4 MCGREGOR, GRANT (AIS)     23 REDLANDS, QLD        1:06.79    1:05.06  
  5 MCBRIEN, STEVEN (NSWIS)   24 THE HILLS            1:06.36    1:05.17   23  
  6 BEASLEY, JAMES            19 KNOX PYMBLE          1:07.71    1:05.42   20  
  7 TRICKETT, LUKE            19 WILLOUGHBY           1:06.75    1:06.28   17  
  8 BEYNON, RHYS              20 JONES                1:07.14    1:07.56   14  
  9 WILLIAMS, FRANCIS         23 TELOPEA              1:07.92    1:08.08   11  
 10 RUTTER, ADAM              19 JONES                1:08.29    1:08.89    8  
 
Event 61  Men Open 400 LC Meter IM OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 KENT, DEAN                23 NORTH SHORE, NZ      4:33.03    4:20.68  
  2 MCGREGOR, GRANT (AIS)     23 REDLANDS, QLD        4:27.94    4:20.69  
  3 NORRIS, JUSTIN (AIS)      21 HUNTER               4:27.20    4:27.79   35  
  4 STEED, TRENT (AIS)        24 CAMPBELLTOWN         4:38.66    4:28.78   30  
  5 HIGGINS, MICHAEL          21 CARLILE              4:33.63    4:29.29   26  
  6 RICHARDS, ANDREW (NSWIS)  18 SMITHFIELD           4:36.44    4:38.26   23  
  7 MONTGOMERIE, PETER        19 CAMPBELLTOWN         4:40.21    4:39.35   20  
  8 BEYNON, RHYS              20 JONES                4:32.62    4:42.02   17  
  9 HAWK, RICHARD             17 NORTH SHORE, NZ      4:40.84    4:42.43  
 10 WILLIAMS, FRANCIS         23 TELOPEA              4:42.27    4:42.88   14  
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT