6/24/2001 - 6/24/2001
Phoenix, Arizona, USA
Phoenix Swim Foundation
USA Swimming Disability Championships
June 22-24, 2001 Phoenix, AZ #AZ1SW14
Results
Event 31 Women 400 LC Meter IM SM8
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
-- Shannon, Christy 27 Peninsula-SI DQ
Event 32 Men 400 LC Meter IM S14
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Hanson, Austin 28 Wilmington Waves-NC 8:23.74
54.22 2:02.01 3:03.51 4:04.73 5:25.68 6:39.65 7:33.53 8:23.74
-- Perry, Nicholas 20 Metro of Miami-FG DQ
45.52 1:45.58 2:45.70 3:43.44 4:39.17 5:35.88 6:24.84 DQ
Event 32 Men 400 LC Meter IM SM9
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Perry, Jarrett 14 Wichita-MV 5:51.87
39.89 1:30.11 2:11.71 2:53.94 3:43.33 4:35.09 5:13.45 5:51.87
2 McLemore, Allen 39 Lakeshore-SE 7:41.71
49.25 1:46.77 2:50.08 3:48.51 4:56.92 6:05.85 6:55.05 7:41.71
Event 33 Women 50 LC Meter Breaststroke SB1
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Hernandez, Virginia 33 MEX 2:01.11
Event 33 Women 50 LC Meter Breaststroke SB3
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Valle, Patricia 32 MEX 1:04.66
2 Jonkers, Marayke 19 AUS 1:05.19
3 Duran, Consuelo 31 MEX 1:14.15
4 Callies, Lynsay 17 UNA-CO 1:23.17
Event 34 Men 50 LC Meter Breaststroke SB1
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Tronco, Cristopher 15 MEX 1:14.50
2 Lovejoy, Curtis 44 CAD-GA 1:37.70
3 Cantinho, Albere 28 Unattached 2:18.48
Event 34 Men 50 LC Meter Breaststroke SB2
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Castorena, Arnulfo 32 MEX 1:02.61
2 DeMarco, Michael 32 SDB-SI 1:18.32
Event 34 Men 50 LC Meter Breaststroke SB3
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Torres, Xavier 27 Unattached 56.32
2 Montiel, Emilio 35 MEX 59.96
Event 35 Women 100 LC Meter Butterfly S6
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Van Anne, Brandi 14 Fort Collins-CO 1:55.94
54.56 1:55.94
Event 35 Women 100 LC Meter Butterfly S7
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Gruen, Deborah 13 Hamden-CT 1:57.89
56.00 1:57.89
Event 35 Women 100 LC Meter Butterfly S8
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Cole, Andrea 17 CAN 1:30.82
42.62 1:30.82
2 Stockham, Brooke 19 AUS 1:34.35
43.74 1:34.35
3 Davis, Toni 19 Team Elite-PV 1:39.97
44.13 1:39.97
Event 35 Women 100 LC Meter Butterfly S9
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Bailey, Kate 19 AUS 1:19.26
37.65 1:19.26
2 Smith, Jessica 16 AUS 1:28.86
40.30 1:28.86
3 Guarascio, Alexandra 17 CAN 1:29.79
42.12 1:29.79
4 Durrant, Jen 15 Oak Forest-IL 1:49.48
48.19 1:49.48
5 Lee, Sandy 25 RIC-IL 1:53.82
51.80 1:53.82
6 Galbrecht, Sarah 12 UNA-MN 2:13.15
59.39 2:13.15
-- Gibbs, Kate 11 Poseidon-VA DQ
47.15 DQ
Event 35 Women 100 LC Meter Butterfly S10
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Chandler, Katy 15 NOVA-CA 1:19.78
37.47 1:19.78
2 Polinario, Anne 21 CAN 1:26.49
39.78 1:26.49
3 Garrison, Ivy 12 Rocket City-SE 1:33.96
45.14 1:33.96
4 MacDougall, Hannah 13 AUS 1:41.77
44.03 1:41.77
5 McDonald, Nicole 15 UNA-MI 1:47.45
48.94 1:47.45
Event 35 Women 100 LC Meter Butterfly S11
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Barrett, Elaine 24 GBR 1:22.18
39.33 1:22.18
Event 35 Women 100 LC Meter Butterfly S12
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Jolliff, Tiffany 14 Bloomington-IL 1:32.23
41.79 1:32.23
Event 35 Women 100 LC Meter Butterfly S14
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Paton, Siobhan 17 AUS 1:14.28
35.58 1:14.28
2 Elsener, Lisa 32 Blazers-MV 1:28.93
42.01 1:28.93
3 Clark, Andrea 19 RACE-NI 1:46.79
47.15 1:46.79
4 Garrett, Lia 27 XCEL-SE 2:18.82
1:01.60 2:18.82
Event 36 Men 100 LC Meter Butterfly S6
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Purdy, Adam 20 CAN 1:35.00
43.31 1:35.00
Event 36 Men 100 LC Meter Butterfly S7
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Barber, Ritchie 20 GBR 1:21.52
37.05 1:21.52
2 Kamber, Daniel 19 Lakeshore-SE 1:36.72
42.18 1:36.72
3 Hosea, Kevin 16 Blue Ash-OH 1:47.25
44.12 1:47.25
-- Knoblach, John 15 TNT-PV DQ
55.02 DQ
Event 36 Men 100 LC Meter Butterfly S8
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Long, Giles 24 GBR 1:14.87
34.96 1:14.87
2 Mohr, Travis 20 KIDS-MA 1:24.63
37.81 1:24.63
3 Blaylock, Jodie 17 Cascade-PN 1:44.81
47.51 1:44.81
4 Davies, Jim 17 Harford Y-MD 1:48.11
45.46 1:48.11
5 Ramirez, Onel 15 UNA-MA 1:48.99
47.61 1:48.99
Event 36 Men 100 LC Meter Butterfly S9
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Haley, Andrew 27 CAN 1:08.37
32.05 1:08.37
2 Crisp, James 18 GBR 1:13.51
34.43 1:13.51
3 Sales, Brad 19 CAN 1:14.72
35.08 1:14.72
4 Concha, Alejandro 17 MEX 1:39.30
44.94 1:39.30
5 Icard, Dustin 17 UNA-MI 1:59.98
48.13 1:59.98
Event 36 Men 100 LC Meter Butterfly S10
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Gagnon, Philippe 21 CAN 1:01.60
29.16 1:01.60
2 Bell, Daniel 16 AUS 1:05.22
30.13 1:05.22
3 Palfery, Michael 18 AUS 1:11.77
33.85 1:11.77
Event 36 Men 100 LC Meter Butterfly S11
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Kelly, Dan 24 UNA-MN 1:18.87
36.87 1:18.87
Event 36 Men 100 LC Meter Butterfly S12
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Sharpe, Ian 30 GBR 1:09.93
32.79 1:09.93
Event 36 Men 100 LC Meter Butterfly S13
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 May, Jeff 29 UNA-AZ 1:27.11
38.90 1:27.11
Event 36 Men 100 LC Meter Butterfly S14
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Cross, Paul 22 AUS 1:04.91
31.03 1:04.91
2 Pugh, Chris 17 GBR 1:08.48
32.30 1:08.48
3 Donachie, Patrick 18 AUS 1:11.88
32.06 1:11.88
4 Mazur, Richard 14 Mission Viejo-CA 1:22.90
36.60 1:22.90
5 Miyares, Andres 18 Metro of Miami-FG 1:27.59
39.22 1:27.59
-- Body, Acey 19 Silver Dolphins-LE DQ
42.77 DQ
Event 37 Women 200 LC Meter Breaststroke S11
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Harrison, Elaine 14 Brantford 4:26.97
1:01.25 2:10.72 3:18.70 4:26.97
2 Mielke, Judy 21 FSC-MN 5:30.56
1:15.56 4:08.70 5:30.56
-- Tuomela, Jessica 17 CAN DQ
2:03.86
Event 37 Women 200 LC Meter Breaststroke S13
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Cote, Kirby 16 CAN 2:54.08
40.70 1:25.29 2:10.42 2:54.08
Event 37 Women 200 LC Meter Breaststroke S14
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Aberley, Alicia 17 AUS 2:56.24
41.86 1:26.14 2:12.45 2:56.24
2 Elsener, Lisa 32 Blazers-MV 3:40.85
50.34 1:44.51 2:44.42 3:40.85
-- Clark, Andrea 19 RACE-NI DQ
47.02 1:43.40 2:42.31 DQ
Event 37 Women 200 LC Meter Breaststroke SB4
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Sheridan, Kara 21 UNA-OH 6:49.94
1:31.20 3:15.92 5:04.33 6:49.94
Event 37 Women 200 LC Meter Breaststroke SB6
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Green, Judith 34 AUS 3:58.23
55.25 1:55.79 2:57.71 3:58.23
2 Beeler, Barbara 37 SDB-SI 6:31.96
1:33.72 3:13.46 4:53.56 6:31.96
-- Flores, Velia 35 MEX DQ
1:07.67 2:23.87 3:38.84 DQ
Event 37 Women 200 LC Meter Breaststroke SB7
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Williams, Stacey 20 AUS 4:04.96
54.64 1:56.45 3:01.79 4:04.96
Event 37 Women 200 LC Meter Breaststroke SB8
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Rost, Michele 44 Duke City-NM 5:09.74
1:08.25 2:28.55 3:48.60 5:09.74
Event 37 Women 200 LC Meter Breaststroke SB9
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Wymelenberg, Lynn 45 UNA-MD 4:35.09
1:04.09 2:12.36 3:24.76 4:35.09
Event 38 Men 200 LC Meter Breaststroke S13
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Hornyak, Adam 19 Brantford 3:16.10
43.90 1:33.92 2:25.45 3:16.10
Event 38 Men 200 LC Meter Breaststroke S14
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Perry, Nicholas 20 Metro of Miami-FG 3:39.41
49.69 1:43.86 2:43.13 3:39.41
2 Chai, Phillip 20 Metro of Miami-FG 4:18.38
58.96 2:04.33 3:13.10 4:18.38
Event 38 Men 200 LC Meter Breaststroke SB6
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
-- McGraw, Ryan 18 Dearborn Rec-MI DQ
1:01.95 2:07.50 3:16.57 DQ
Event 38 Men 200 LC Meter Breaststroke SB7
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Garcia-Tolson, Rudy 12 Riverside Aquati-CA 4:10.92
59.16 2:03.00 3:09.34 4:10.92
Event 39 Women 100 LC Meter Freestyle S1
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Johnson, Jennifer 29 Peninsula-SI 4:59.99
2:40.52 4:59.99
Event 39 Women 100 LC Meter Freestyle S2
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Hernandez, Virginia 33 MEX 3:21.11
1:39.12 3:21.11
Event 39 Women 100 LC Meter Freestyle S3
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Valle, Patricia 32 MEX 2:16.06
1:08.07 2:16.06
2 Gonzalez, Marina 27 FAD 3:47.15
1:51.99 3:47.15
Event 39 Women 100 LC Meter Freestyle S4
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Angelelli, Cheryl 32 UNA-MI 1:57.42
56.22 1:57.42
2 Castro, Hilda 15 MEX 2:39.86
1:14.86 2:39.86
3 Duran, Consuelo 31 MEX 2:48.15
1:18.57 2:48.15
Event 39 Women 100 LC Meter Freestyle S5
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Dannhaeuser, Marie 21 CAN 1:42.49
51.21 1:42.49
2 Hayley, Jeanne 24 RIC-IL 2:00.25
59.59 2:00.25
Event 39 Women 100 LC Meter Freestyle S6
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Brooks, Stephanie 19 RIC-IL 1:29.00
43.06 1:29.00
2 Gonzalez, Doramitzi 18 MEX 1:30.00
42.94 1:30.00
3 Lewis, Nyree 20 GBR 1:38.91
47.13 1:38.91
4 Van Anne, Brandi 14 Fort Collins-CO 1:48.70
52.65 1:48.70
5 Langner, Angel 18 Lakeshore-SE 1:53.56
54.35 1:53.56
Event 39 Women 100 LC Meter Freestyle S7
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Piergalline, Melissa 20 GRA-MA 1:27.10
41.94 1:27.10
2 Staeffler, Alissa 14 SHAD-PN 1:44.88
49.69 1:44.88
3 Gilmore, Lucy 17 Pulaski Y-VA 1:46.30
51.46 1:46.30
4 Beck, Mary-Christine 14 UNA-CT 1:47.58
50.57 1:47.58
Event 39 Women 100 LC Meter Freestyle S8
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Cole, Andrea 17 CAN 1:21.52
40.15 1:21.52
2 Davis, Toni 19 Team Elite-PV 1:32.34
42.36 1:32.34
3 Shannon, Christy 27 Peninsula-SI 1:38.28
46.13 1:38.28
Event 39 Women 100 LC Meter Freestyle S9
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Geiger, Darda 18 CAN 1:11.07
34.89 1:11.07
2 Guarascio, Alexandra 17 CAN 1:17.79
37.37 1:17.79
3 Smith, Jessica 16 AUS 1:18.32
36.92 1:18.32
4 Schoenberg, Sharon 17 Lakeshore-SE 1:22.10
38.55 1:22.10
5 Durrant, Jen 15 Oak Forest-IL 1:24.20
40.30 1:24.20
6 Galbrecht, Sarah 12 UNA-MN 1:28.85
41.65 1:28.85
7 Lee, Sandy 25 RIC-IL 1:32.59
44.49 1:32.59
8 Gibbs, Kate 11 Poseidon-VA 1:36.07
46.81 1:36.07
-------------------------------------------------------------------------
9 Sporbert, April 17 UNA-CT 1:40.79
46.26 1:40.79
10 Rost, Michele 44 Duke City-NM 1:44.54
49.52 1:44.54
Event 39 Women 100 LC Meter Freestyle S10
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Berner, Kendra 20 Coho-IL 1:06.67
32.23 1:06.67
2 Bailey, Sarah 23 GBR 1:08.85
33.95 1:08.85
3 Chandler, Katy 15 NOVA-CA 1:09.80
34.49 1:09.80
4 Norris, Karen 36 UNA-CA 1:14.51
35.78 1:14.51
5 Levy, Emily 18 San Jose-PC 1:16.59
36.72 1:16.59
6 MacDougall, Hannah 13 AUS 1:18.26
36.73 1:18.26
7 Wymelenberg, Lynn 45 UNA-MD 1:23.55
41.67 1:23.55
8 McDonald, Nicole 15 UNA-MI 1:28.97
42.17 1:28.97
-------------------------------------------------------------------------
9 Jett, Meredith 12 Lakeshore-SE 1:32.42
42.70 1:32.42
10 Rooney, Kati 39 RIC-IL 1:36.64
45.89 1:36.64
-------------------------------------------------------------------------
-- Garrison, Ivy 12 Rocket City-SE DQ
38.17 DQ
Event 39 Women 100 LC Meter Freestyle S11
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Barrett, Elaine 24 GBR 1:22.89
39.76 1:22.89
2 Tuomela, Jessica 17 CAN 1:26.08
39.17 1:26.08
3 Sommer, Mandy 22 Omaha Suburban-MW 1:33.06
43.96 1:33.06
4 Heist, Kristine 32 UNA-MA 1:34.68
44.51 1:34.68
5 Harrison, Elaine 14 Brantford 1:36.34
47.09 1:36.34
6 Brown, Donna 42 UNA-WV 1:36.72
45.11 1:36.72
7 Nashleanas, Ashley 14 Sioux City-IA 1:42.69
49.88 1:42.69
Event 39 Women 100 LC Meter Freestyle S13
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Gotell, Chelsey 15 CAN 1:05.65
32.12 1:05.65
2 Butcher, Jennifer 28 Columbia Y-OR 1:08.23
32.08 1:08.23
3 Burk, Whitney 15 Brantford 1:34.55
45.10 1:34.55
Event 39 Women 100 LC Meter Freestyle S14
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Paton, Siobhan 17 AUS 1:05.31
32.48 1:05.31
2 Aberley, Alicia 17 AUS 1:08.30
33.65 1:08.30
3 Wiscombe, Tracy 21 GBR 1:10.01
34.33 1:10.01
4 Garrett, Lia 27 XCEL-SE 1:41.73
47.84 1:41.73
Event 40 Men 100 LC Meter Freestyle S1
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Tronco, Cristopher 15 MEX 2:40.01
1:14.99 2:40.01
2 Merheb, Omar 21 UNA-AZ 4:20.75
2:05.62 4:20.75
Event 40 Men 100 LC Meter Freestyle S2
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Lovejoy, Curtis 44 CAD-GA 2:46.15
1:08.47 2:46.15
2 Ross, Wayne 35 UNA-NE 4:14.36
2:02.93 4:14.36
Event 40 Men 100 LC Meter Freestyle S3
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 DeMarco, Michael 32 SDB-SI 2:48.45
1:28.47 2:48.45
2 Cantinho, Albere 28 Unattached 2:56.51
1:27.65 2:56.51
-- Eulert, Jimmy 49 SGYM DQ
56.28 DQ
Event 40 Men 100 LC Meter Freestyle S4
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Reyes, Juan 19 MEX 1:41.49
48.85 1:41.49
2 McCarthy, Joe 21 TST-SI 1:44.92
47.14 1:44.92
3 Castorena, Arnulfo 32 MEX 1:49.47
52.53 1:49.47
Event 40 Men 100 LC Meter Freestyle S5
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Torres, Xavier 27 Unattached 1:33.27
45.97 1:33.27
2 Vasquez, Augusto 41 PERU 1:47.79
51.99 1:47.79
3 Dominguez, Vidal 31 MEX 1:47.94
53.03 1:47.94
4 Ramirez, Sebastian 26 FAD 1:50.41
51.73 1:50.41
5 McGraw, Ryan 18 Dearborn Rec-MI 2:05.13
59.22 2:05.13
Event 40 Men 100 LC Meter Freestyle S6
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Kindred, Sascha 23 GBR 1:17.32
37.16 1:17.32
2 Purdy, Adam 20 CAN 1:28.56
41.56 1:28.56
3 Pastore, Diego 21 FAD 1:33.03
41.83 1:33.03
Event 40 Men 100 LC Meter Freestyle S7
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Roberts, David 21 GBR 1:04.07
30.79 1:04.07
2 Walker, Matthew 23 GBR 1:09.26
32.70 1:09.26
3 Lindsay, Andrew 26 GBR 1:10.90
33.76 1:10.90
4 Harris, Alex 26 AUS 1:12.12
32.96 1:12.12
5 Noll, Douglas 22 UNA-AZ 1:13.19
34.92 1:13.19
6 Penner, Bob 24 CAN 1:14.03
37.05 1:14.03
7 Cossar, Jose 25 FAD 1:18.84
38.09 1:18.84
8 Hosea, Kevin 16 Blue Ash-OH 1:24.17
39.92 1:24.17
-------------------------------------------------------------------------
9 Knoblach, John 15 TNT-PV 1:31.84
44.47 1:31.84
10 Delgado, Mateo 22 UNA-NM 1:40.98
47.99 1:40.98
Event 40 Men 100 LC Meter Freestyle S8
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Austin, Ben 20 AUS 1:03.84
30.21 1:03.84
2 Mohr, Travis 20 KIDS-MA 1:11.34
34.21 1:11.34
3 Ramirez, Onel 15 UNA-MA 1:18.80
39.12 1:18.80
4 Davies, Jim 17 Harford Y-MD 1:22.34
38.23 1:22.34
5 Blaylock, Jodie 17 Cascade-PN 1:24.44
38.64 1:24.44
Event 40 Men 100 LC Meter Freestyle S9
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Domotor, Rich 19 UNA-NJ 1:03.74
30.74 1:03.74
2 Haley, Andrew 27 CAN 1:04.35
31.05 1:04.35
3 Crisp, James 18 GBR 1:08.53
32.19 1:08.53
4 Loli, Luis 28 PERU 1:13.40
34.47 1:13.40
5 Icard, Dustin 17 UNA-MI 1:20.62
37.08 1:20.62
Event 40 Men 100 LC Meter Freestyle S10
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Huot, Benoit 17 CAN 57.55
28.58 57.55
2 Palfery, Michael 18 AUS 1:03.24
31.09 1:03.24
3 Zook, Justin 15 Mach 3 Flyers-MN 1:03.37
30.07 1:03.37
4 Bell, Daniel 16 AUS 1:03.40
30.24 1:03.40
Event 40 Men 100 LC Meter Freestyle S11
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Tildesley, Donovan 16 CAN 1:05.04
30.50 1:05.04
2 Kelly, Dan 24 UNA-MN 1:06.75
32.55 1:06.75
Event 40 Men 100 LC Meter Freestyle S12
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Leach, Darren 25 GBR 58.32
28.22 58.32
2 Sharpe, Ian 30 GBR 1:10.46
33.60 1:10.46
Event 40 Men 100 LC Meter Freestyle S13
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Emmett, Tyler 20 CAN 58.36
28.25 58.36
2 Fox, Chris 22 GBR 59.13
28.85 59.13
3 May, Jeff 29 UNA-AZ 1:06.17
32.50 1:06.17
4 Hornyak, Adam 19 Brantford 1:10.38
32.84 1:10.38
5 Karn, Justin 20 Brantford 1:10.57
32.81 1:10.57
6 Millican, Calvin 15 Brantford 1:21.71
37.15 1:21.71
Event 40 Men 100 LC Meter Freestyle S14
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Pike, Stewart 19 AUS 1:00.37
29.32 1:00.37
2 Dart, Franky 22 GBR 1:02.86
29.87 1:02.86
3 Donachie, Patrick 18 AUS 1:02.89
29.91 1:02.89
4 Cross, Paul 22 AUS 1:03.84
31.00 1:03.84
5 Gruenke, Jess 15 UD-PC 1:09.17
32.42 1:09.17
6 Body, Acey 19 Silver Dolphins-LE 1:10.42
34.84 1:10.42
7 Mazur, Richard 14 Mission Viejo-CA 1:12.34
34.31 1:12.34
8 Hanson, Austin 28 Wilmington Waves-NC 1:33.16
45.39 1:33.16
-------------------------------------------------------------------------
9 Rich, Chad 21 Canton City-LE 1:52.29
47.47 1:52.29
Event 41 Women 1500 LC Meter Freestyle S7
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gruen, Deborah 13 Hamden-CT 25:26.11
46.53 1:34.92 2:24.27 3:14.05 4:04.27 4:53.53 5:43.91 6:33.84
7:25.25 8:15.78 9:06.76 9:56.72 11:39.49 11:39.49 12:32.01 13:23.73
14:09.01 15:05.94 15:57.63 16:47.91 17:39.73 18:30.75 19:23.18 20:14.83
21:07.05 21:59.77 22:51.05 23:42.60 24:34.89 25:26.11
Event 41 Women 1500 LC Meter Freestyle S8
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Castle, Sarah 17 STARS-CO 24:32.36
45.21 1:32.01 2:20.71 3:08.29 3:57.96 4:46.13 5:35.64 6:23.69
7:13.34 8:02.09 8:51.65 9:40.60 11:19.50 11:19.50 12:10.32 12:59.32
13:49.38 14:38.56 15:29.29 16:18.95 17:09.98 17:59.91 18:50.58 19:40.54
20:31.26 21:20.03 22:10.52 22:59.03 23:47.60 24:32.36
2 Veloso, Monica 42 Unattached 33:02.90
1:00.11 2:04.86 3:08.75 4:15.40 5:20.33 6:27.08 7:32.40 8:37.31
9:41.57 10:48.11 11:52.90 12:59.61 15:12.08 15:12.08 16:17.81 17:25.26
18:31.08 19:38.71 20:45.49 21:52.71 22:58.46 24:06.20 25:12.46 26:20.32
27:26.68 28:34.59 29:41.10 30:49.19 31:55.23 33:02.90
Event 41 Women 1500 LC Meter Freestyle S10
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Garrison, Ivy 12 Rocket City-SE 23:55.22
41.13 1:26.95 2:13.10 3:00.41 3:47.56 4:35.65 5:24.25 6:12.23
7:00.50 7:48.35 8:35.82 9:23.63 11:00.63 11:00.63 11:48.29 12:35.92
13:23.59 14:12.10 15:00.45 15:47.97 16:37.22 17:25.74 18:13.95 19:02.68
19:52.72 20:43.47 21:34.60 22:21.44 23:11.43 23:55.22
Event 41 Women 1500 LC Meter Freestyle S12
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Jolliff, Tiffany 14 Bloomington-IL 23:35.47
40.06 1:25.43 2:12.68 3:00.02 3:48.12 4:35.96 5:25.08 6:13.09
7:00.77 7:48.15 8:36.12 9:23.75 11:00.88 11:00.88 11:48.90 12:35.16
13:22.95 14:11.09 14:59.40 15:46.82 16:35.07 17:21.62 18:10.19 18:56.87
19:44.45 20:31.42 21:18.64 22:04.26 22:51.09 23:35.47
Event 42 Men 1500 LC Meter Freestyle S7
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Penner, Bob 24 CAN 20:17.91
38.44 1:18.26 1:58.65 2:38.63 3:19.45 4:00.04 4:40.61 5:21.09
6:02.36 6:42.38 7:23.34 8:03.48 9:24.03 9:24.03 10:05.48 10:44.98
11:26.28 12:06.39 12:48.60 13:30.36 14:12.18 14:53.28 15:34.13 16:14.61
16:55.66 17:36.17 18:17.34 18:57.70 19:38.57 20:17.91
2 Cossar, Jose 25 FAD 22:43.79
41.52 1:25.93 2:11.95 2:58.22 3:45.66 4:32.05 5:19.31 6:05.30
6:51.91 7:37.10 8:23.82 9:09.83 10:41.28 10:41.28 11:27.41 12:12.78
12:58.71 13:43.43 14:29.16 15:14.21 16:00.34 16:45.55 17:31.39 18:16.49
19:01.72 19:46.21 20:31.49 21:15.96 22:00.65 22:43.79
Event 42 Men 1500 LC Meter Freestyle S9
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Sales, Brad 19 CAN 19:27.80
35.05 1:12.61 1:51.10 2:30.03 3:09.11 3:47.75 4:27.36 5:06.31
5:45.40 6:24.07 7:02.53 7:41.37 8:59.67 8:59.67 9:39.08 10:18.63
10:58.07 11:38.02 12:18.01 12:58.90 13:37.30 14:16.77 14:56.25 15:35.73
16:14.70 16:53.93 17:33.02 18:11.98 18:50.30 19:27.80
2 Perry, Jarrett 14 Wichita-MV 19:48.77
35.27 1:14.33 1:51.59 2:33.89 3:13.77 3:53.50 4:33.73 5:14.03
5:54.51 6:34.57 7:14.76 7:55.09 9:15.10 9:15.10 9:55.53 10:35.23
11:14.83 11:54.12 12:33.33 13:12.84 13:52.67 14:32.47 15:12.34 15:51.87
16:32.96 17:13.24 17:53.58 18:32.76 19:11.78 19:48.77
3 Concha, Alejandro 17 MEX 21:16.35
39.79 1:21.67 2:05.87 2:48.67 3:32.52 4:15.48 4:59.02 5:40.69
6:24.51 7:06.47 7:49.77 8:32.31 9:57.43 9:57.43 10:40.79 11:22.93
12:06.51 12:47.80 13:31.71 14:13.61 14:57.74 15:40.23 16:23.62 17:06.06
17:50.35 18:32.29 19:15.32 19:56.99 20:35.56 21:16.35
4 Loli, Luis 28 PERU 22:55.99
40.07 1:22.93 2:07.95 2:51.75 3:36.63 4:20.71 5:05.99 5:51.04
6:36.87 7:22.71 8:09.20 8:55.97 10:28.65 10:28.65 11:15.57 12:02.16
12:41.82 13:35.53 14:23.18 15:10.43 15:50.27 16:45.17 17:31.36 18:18.08
19:05.92 19:52.70 20:39.92 21:25.66 22:11.99 22:55.99
5 McLemore, Allen 39 Lakeshore-SE 24:24.73
41.19 1:25.24 2:11.69 2:58.87 3:47.93 4:36.11 5:25.32 6:14.71
7:04.53 7:53.64 8:43.59 9:32.93 11:12.59 11:12.59 12:03.64 12:51.40
13:43.06 14:32.52 15:23.55 16:14.22 17:03.84 17:53.18 18:43.80 19:32.91
20:22.82 21:11.61 22:01.09 22:50.39 23:39.62 24:24.73
Event 42 Men 1500 LC Meter Freestyle S10
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Gagnon, Philippe 21 CAN 17:24.48
33.34 1:08.14 1:43.99 2:18.77 2:54.33 3:29.58 4:05.28 4:40.33
5:15.78 5:50.74 6:25.95 7:00.74 8:10.67 8:10.67 8:45.91 9:20.36
9:55.58 10:29.90 11:04.94 11:39.51 12:14.91 12:49.64 13:24.80 13:59.53
14:34.42 15:08.81 15:44.09 16:18.23 16:52.70 17:24.48
2 Palfery, Michael 18 AUS 18:42.68
33.73 1:09.44 1:46.36 2:22.48 2:59.76 3:36.41 4:13.99 4:50.97
5:28.91 6:06.23 6:44.78 7:21.97 8:37.93 8:37.93 9:16.42 9:53.41
10:31.86 11:09.13 11:47.71 12:25.26 13:03.85 13:41.37 14:19.81 14:57.36
15:35.48 16:13.08 16:51.48 17:28.95 18:06.65 18:42.68
Event 42 Men 1500 LC Meter Freestyle S14
===============================================================================
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Pugh, Chris 17 GBR 17:42.23
32.48 1:07.20 1:42.35 2:17.03 2:52.39 3:27.59 4:02.65 4:37.81
5:13.15 5:48.62 6:24.34 6:59.50 8:10.98 8:10.98 8:46.66 9:22.12
9:58.12 10:33.76 11:09.72 11:45.75 12:21.56 12:57.32 13:33.13 14:09.24
14:45.40 15:21.02 15:56.84 16:32.64 17:08.39 17:42.23
2 Mazur, Richard 14 Mission Viejo-CA 22:57.38
36.44 1:18.65 2:05.35 2:51.76 3:38.47 4:23.37 5:11.09 5:57.73
6:46.45 7:34.10 8:21.27 9:09.52 10:44.50 10:44.50 11:34.00 12:21.80
13:10.30 13:56.95 14:45.33 15:31.16 16:18.24 17:04.29 17:50.84 18:35.64
19:18.22 20:06.25 20:51.38 21:34.01 22:11.52 22:57.38