6/23/2001 - 6/23/2001
Phoenix, AZ, US
Phoenix Swim Foundation
USA Swimming Disability Championships
June 22-24, 2001 Phoenix, AZ #AZ1SW14
Results
Event 15 Women 200 LC Meter IM S11
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Barrett, Elaine 24 GBR 3:06.89 3:16.66
39.39 2:29.07 3:16.66
2 Tuomela, Jessica 17 CAN 3:12.77 3:26.11
44.65 1:37.62 2:34.87 3:26.11
3 Harrison, Elaine 14 Brantford 4:11.03 4:12.12
1:07.18 2:10.18 3:20.95 4:12.12
-- Brown, Donna 42 UNA-WV 3:56.16 DQ
2:04.44 3:13.34 DQ
Event 15 Women 200 LC Meter IM S13
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Gotell, Chelsey 15 CAN 2:42.50 2:51.10
36.83 1:22.34 2:14.46 2:51.10
2 Butcher, Jennifer 28 Columbia Y-OR 2:52.20 2:52.39
37.80 1:21.55 2:11.85 2:52.39
-- Burk, Whitney 15 Brantford 4:02.85 DQ
59.47 1:59.98 3:14.02 DQ
Event 15 Women 200 LC Meter IM S14
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Paton, Siobhan 17 AUS 2:33.40 2:42.03
34.05 1:16.50 2:05.71 2:42.03
2 Wiscombe, Tracy 21 GBR 2:41.45 2:45.37
34.85 1:17.95 2:06.69 2:45.37
3 Clark, Andrea 19 RACE-NI 3:23.71 3:29.23
45.56 1:41.89 2:37.96 3:29.23
Event 15 Women 200 LC Meter IM SM6
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Van Anne, Brandi 14 Fort Collins-CO 4:10.10 3:59.50
54.74 1:57.99 3:04.68 3:59.50
-- Gonzalez, Doramitzi 18 MEX 4:42.87 DQ
Event 15 Women 200 LC Meter IM SM7
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Crisp, Julie 35 UNA-OR 3:44.49 3:50.24
52.01 1:46.82 2:56.54 3:50.24
2 Williams, Stacey 20 AUS 3:42.75 3:55.00
55.10 2:02.43 3:01.01 3:55.00
3 Staeffler, Alissa 14 SHAD-PN 4:50.09 4:43.95
55.71 2:04.06 3:44.80 4:43.95
-- Flores, Velia 35 MEX 3:47.96 DQ
Event 15 Women 200 LC Meter IM SM8
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Stockham, Brooke 19 AUS 3:04.18 3:18.17
43.37 1:36.84 2:30.67 3:18.17
2 Castle, Sarah 17 STARS-CO 3:39.98 3:36.90
52.07 1:46.72 2:48.76 3:36.90
3 Davis, Toni 19 Team Elite-PV 3:49.50 3:44.88
43.24 1:40.81 2:49.99 3:44.88
4 Shannon, Christy 27 Peninsula-SI 4:43.86 4:39.49
1:11.73 2:21.91 3:46.94 4:39.49
Event 15 Women 200 LC Meter IM SM9
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Bailey, Kate 19 AUS 2:48.74 2:55.76
38.10 1:24.38 2:16.44 2:55.76
2 Guarascio, Alexandra 17 CAN 3:02.86 3:09.64
41.78 1:29.87 2:26.21 3:09.64
3 Smith, Jessica 16 AUS 3:13.98 3:14.15
39.44 1:31.35 2:29.75 3:14.15
4 Durrant, Jen 15 Oak Forest-IL 3:34.38 3:28.82
45.50 1:38.88 2:41.74 3:28.82
5 Gibbs, Kate 11 Poseidon-VA 4:07.39 3:50.61
49.08 1:50.09 2:58.20 3:50.61
-- Dixon, Stephanie 16 CAN 2:45.63 DQ
37.15 1:20.31 2:19.45 DQ
Event 15 Women 200 LC Meter IM SM10
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Bailey, Sarah 23 GBR 2:44.43 2:53.79
38.89 1:24.20 2:15.03 2:53.79
2 Polinario, Anne 21 CAN 2:51.83 3:05.62
39.24 1:28.15 2:24.72 3:05.62
3 MacDougall, Hannah 13 AUS 3:40.91 3:23.07
43.88 1:34.06 2:39.33 3:23.07
-- Rutherford, Mikhaila 12 Alameda Island-PC 3:04.92 DQ
43.77 1:24.29 2:15.61 DQ
Event 16 Men 200 LC Meter IM S11
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Tildesley, Donovan 16 CAN 2:36.96 2:44.32
35.55 1:17.20 2:07.16 2:44.32
2 Kelly, Dan 24 UNA-MN 2:30.29 2:50.42
36.43 1:20.31 2:10.48 2:50.42
Event 16 Men 200 LC Meter IM S12
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Leach, Darren 25 GBR 2:30.01 2:35.62
32.37 1:17.58 2:01.76 2:35.62
Event 16 Men 200 LC Meter IM S13
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Emmett, Tyler 20 CAN 2:23.60 2:33.15
30.83 1:13.60 1:57.63 2:33.15
-- Hornyak, Adam 19 Brantford 3:04.25 DQ
17.95 1:11.92 DQ
Event 16 Men 200 LC Meter IM S14
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Pike, Stewart 19 AUS 2:22.49 2:30.19
30.72 1:09.79 1:54.25 2:30.19
2 Cross, Paul 22 AUS 2:28.11 2:32.47
31.50 1:12.18 1:58.60 2:32.47
3 Pugh, Chris 17 GBR 2:24.76 2:33.01
6.93 52.70 2:33.01
4 Donachie, Patrick 18 AUS 2:33.50 2:33.09
6.90 51.04 2:33.09
5 Perry, Nicholas 20 Metro of Miami-FG 3:24.76 3:17.93
30.37 1:24.59 3:17.93
6 Hanson, Austin 28 Wilmington Waves-NC 3:49.70 4:01.95
14.96 1:35.08 4:01.95
Event 16 Men 200 LC Meter IM SM4
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Torres, Xavier 27 Unattached 3:43.40 3:39.41
1:08.36 3:39.41
Event 16 Men 200 LC Meter IM SM5
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Kong, Seung-Kyu 18 CUBU-PV 4:14.81 4:06.48
25.70 1:32.69 4:06.48
-- Monroy, Alejandro 30 MEX NT DQ
1:20.43 DQ
Event 16 Men 200 LC Meter IM SM6
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Kindred, Sascha 23 GBR 2:57.42 3:09.61
25.56 1:16.14 3:09.61
2 Delgado, Mateo 22 UNA-NM 4:31.56 4:17.04
1:41.94 4:17.04
-- Purdy, Adam 20 CAN 3:10.34 DQ
43.09 1:28.91 2:27.03 DQ
Event 16 Men 200 LC Meter IM SM7
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Barber, Ritchie 20 GBR 2:58.86 3:08.37
36.61 1:27.74 2:25.78 3:08.37
2 Penner, Bob 24 CAN 3:00.63 3:09.63
47.82 1:37.69 2:30.17 3:09.63
3 Kamber, Daniel 19 Lakeshore-SE 3:27.47 3:20.55
41.70 1:34.04 2:35.58 3:20.55
4 Garcia-Tolson, Rudy 12 Riverside Aquati-CA 3:23.33 3:31.63
46.31 1:40.56 2:45.05 3:31.63
Event 16 Men 200 LC Meter IM SM8
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Austin, Ben 20 AUS 2:39.70 2:41.34
33.94 1:20.03 2:06.29 2:41.34
2 Long, Giles 24 GBR 2:41.96 2:49.76
15.98 1:04.11 2:49.76
3 Mohr, Travis 20 KIDS-MA 2:48.13 2:59.47
37.40 1:20.68 2:16.13 2:59.47
4 Davies, Jim 17 Harford Y-MD 4:00.32 3:54.34
1:26.42 3:54.34
5 Blaylock, Jodie 17 Cascade-PN 3:32.29 3:56.74
8.93 1:31.36 3:56.74
-- Ramirez, Onel 15 UNA-MA 3:36.19 DQ
1:18.56 DQ
Event 16 Men 200 LC Meter IM SM9
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Crisp, James 18 GBR 2:25.33 2:42.82
33.62 1:14.25 2:04.05 2:42.82
2 Sales, Brad 19 CAN 2:47.75 2:46.58
33.71 1:15.90 2:08.93 2:46.58
3 McLemore, Allen 39 Lakeshore-SE 3:31.02 3:39.06
48.66 1:47.15 2:53.02 3:39.06
Event 16 Men 200 LC Meter IM SM10
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Huot, Benoit 17 CAN 2:17.13 2:28.19
45.57 2:28.19
2 Bell, Daniel 16 AUS 2:29.51 2:35.41
7.60 52.85 2:35.41
Event 17 Women 50 LC Meter Backstroke S1
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Johnson, Jennifer 29 Peninsula-SI 2:16.88 2:22.80
Event 17 Women 50 LC Meter Backstroke S2
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Hernandez, Virginia 33 MEX 1:34.15 1:37.70
Event 17 Women 50 LC Meter Backstroke S3
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Gonzalez, Marina 27 FAD 1:43.58 1:47.64
Event 17 Women 50 LC Meter Backstroke S4
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Benn, Melanie 24 UNA-CA 1:04.56 1:02.79
2 Castro, Hilda 15 MEX 1:20.16 1:21.97
Event 17 Women 50 LC Meter Backstroke S5
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Rice, Mary 24 Unattached 1:28.60 1:05.69
2 Callies, Lynsay 17 UNA-CO 1:10.36 1:08.98
3 Hayley, Jeanne 24 RIC-IL 1:14.08 1:14.40
Event 18 Men 50 LC Meter Backstroke S1
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Tronco, Cristopher 15 MEX 1:56.31 1:55.80
2 Merheb, Omar 21 UNA-AZ 2:04.10 2:08.66
Event 18 Men 50 LC Meter Backstroke S2
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Ross, Wayne 35 UNA-NE 1:52.14 1:57.96
Event 18 Men 50 LC Meter Backstroke S3
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Eulert, Jimmy 49 SGYM 56.15 58.44
2 DeMarco, Michael 32 SDB-SI 1:20.45 1:17.02
Event 18 Men 50 LC Meter Backstroke S4
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Reyes, Juan 19 MEX 42.16 46.36
2 McCarthy, Joe 21 TST-SI 55.45 56.26
Event 18 Men 50 LC Meter Backstroke S5
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Ramirez, Sebastian 26 FAD 50.37 50.69
2 Kong, Seung-Kyu 18 CUBU-PV 49.78 53.23
3 Vasquez, Augusto 41 PERU 54.10 53.80
4 Monroy, Alejandro 30 MEX 1:10.85 1:26.54
Event 21 Women 150 LC Meter IM SM3
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Valle, Patricia 32 MEX 3:50.81 3:42.86
1:19.40 3:42.86
Event 21 Women 150 LC Meter IM SM4
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Jonkers, Marayke 19 AUS 3:27.24 3:51.16
1:16.53 3:51.16
2 Callies, Lynsay 17 UNA-CO NT 4:12.74
1:09.38 4:12.74
3 Duran, Consuelo 31 MEX 4:36.66 4:54.52
1:31.00 4:54.52
Event 22 Men 150 LC Meter IM SM2
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Lovejoy, Curtis 44 CAD-GA 5:01.85 4:47.86
1:28.96 4:47.86
2 Cantinho, Albere 28 Unattached 5:05.32 5:26.32
1:27.69 5:26.32
Event 22 Men 150 LC Meter IM SM3
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Reyes, Juan 19 MEX 3:16.85 3:21.28
49.86 3:21.28
1 Castorena, Arnulfo 32 MEX 3:26.98 3:21.28
1:17.43 3:21.28
3 DeMarco, Michael 32 SDB-SI 4:53.36 4:42.69
1:21.14 4:42.69
Event 22 Men 150 LC Meter IM SM4
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Torres, Xavier 27 Unattached 2:37.94 2:47.65
48.71 2:47.65
2 Ramirez, Sebastian 26 FAD 2:59.61 2:59.36
50.28 2:59.36
3 Montiel, Emilio 35 MEX 3:14.26 3:19.96
Event 23 Women 200 LC Meter Backstroke S6
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Gonzalez, Doramitzi 18 MEX 3:56.26 3:50.20
55.15 1:54.95 2:53.66 3:50.20
2 Sheridan, Kara 21 UNA-OH 4:45.92 4:37.06
1:02.83 2:14.28 3:25.33 4:37.06
Event 23 Women 200 LC Meter Backstroke S7
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Piergalline, Melissa 20 GRA-MA 3:38.05 3:44.40
50.17 1:47.88 2:44.83 3:44.40
2 Gilmore, Lucy 17 Pulaski Y-VA 3:43.04 3:49.94
56.79 1:54.73 2:53.00 3:49.94
Event 23 Women 200 LC Meter Backstroke S8
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Cole, Andrea 17 CAN 3:26.51 3:39.82
52.69 1:47.98 2:44.14 3:39.82
2 Figueroa, Julie 17 University-LE 4:34.80 4:29.97
1:02.24 2:10.90 4:29.97
Event 23 Women 200 LC Meter Backstroke S9
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Dixon, Stephanie 16 CAN 2:30.15 2:40.84
40.07 1:21.02 2:01.54 2:40.84
2 Geiger, Darda 18 CAN 2:55.26 2:59.41
43.21 1:28.47 2:13.62 2:59.41
3 Durrant, Jen 15 Oak Forest-IL 3:28.72 3:23.26
48.02 1:39.33 2:32.54 3:23.26
4 Gibbs, Kate 11 Poseidon-VA NT 4:01.05
57.03 1:59.13 3:02.96 4:01.05
-- Schoenberg, Sharon 17 Lakeshore-SE 3:09.57 DQ
46.86 1:35.73 2:27.15 DQ
Event 23 Women 200 LC Meter Backstroke S10
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Rutherford, Mikhaila 12 Alameda Island-PC 2:46.58 2:42.21
37.66 1:18.37 2:00.92 2:42.21
2 Polinario, Anne 21 CAN 2:51.88 2:57.02
42.49 1:26.34 2:12.79 2:57.02
3 Norris, Karen 36 UNA-CA 2:57.01 2:59.43
43.14 1:27.90 2:14.00 2:59.43
4 MacDougall, Hannah 13 AUS 3:18.03 3:08.26
45.37 1:33.27 2:21.44 3:08.26
5 Levy, Emily 18 San Jose-PC 2:57.33 3:14.59
46.64 1:34.98 2:25.30 3:14.59
Event 23 Women 200 LC Meter Backstroke S11
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Sommer, Mandy 22 Omaha Suburban-MW 3:27.85 3:23.01
47.78 1:39.94 2:33.76 3:23.01
2 Nashleanas, Ashley 14 Sioux City-IA NT 4:14.95
57.06 2:01.39 3:08.91 4:14.95
Event 23 Women 200 LC Meter Backstroke S13
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Butcher, Jennifer 28 Columbia Y-OR 2:43.05 2:44.36
37.78 1:18.82 2:02.49 2:44.36
2 Gotell, Chelsey 15 CAN 2:46.75 2:45.63
40.78 1:22.00 2:05.21 2:45.63
Event 23 Women 200 LC Meter Backstroke S14
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Elsener, Lisa 32 Blazers-MV 3:06.77 3:03.34
43.54 1:28.94 2:15.39 3:03.34
2 Garrett, Lia 27 XCEL-SE 4:00.48 4:05.57
59.16 2:01.15 3:05.47 4:05.57
Event 24 Men 200 LC Meter Backstroke S6
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Purdy, Adam 20 CAN 2:49.33 2:54.95
42.80 1:27.95 2:11.68 2:54.95
Event 24 Men 200 LC Meter Backstroke S7
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Lindsay, Andrew 26 GBR 2:43.00 2:49.91
41.25 1:23.23 2:07.19 2:49.91
2 Kamber, Daniel 19 Lakeshore-SE 3:09.59 3:12.52
46.50 1:33.70 2:23.90 3:12.52
3 Delgado, Mateo 22 UNA-NM 3:42.97 3:50.78
54.04 1:52.53 2:51.51 3:50.78
Event 24 Men 200 LC Meter Backstroke S8
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Mohr, Travis 20 KIDS-MA 2:43.24 2:47.04
38.81 1:19.84 2:03.83 2:47.04
2 Garcia-Tolson, Rudy 12 Riverside Aquati-CA 3:24.00 3:28.57
50.98 1:44.35 2:38.14 3:28.57
3 Davies, Jim 17 Harford Y-MD 3:48.07 3:36.36
47.51 1:42.82 2:39.80 3:36.36
Event 24 Men 200 LC Meter Backstroke S9
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Crisp, James 18 GBR 2:21.61 2:32.43
36.01 1:14.12 1:53.70 2:32.43
2 Perry, Jarrett 14 Wichita-MV 2:34.48 2:33.71
36.67 1:15.11 1:55.03 2:33.71
Event 24 Men 200 LC Meter Backstroke S10
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Huot, Benoit 17 CAN 2:22.86 2:22.69
36.00 1:11.73 1:47.89 2:22.69
2 Zook, Justin 15 Mach 3 Flyers-MN 2:39.43 2:44.47
37.90 1:19.62 2:02.33 2:44.47
Event 24 Men 200 LC Meter Backstroke S11
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Kelly, Dan 24 UNA-MN 2:36.63 2:54.12
41.29 1:24.44 2:09.93 2:54.12
Event 24 Men 200 LC Meter Backstroke S14
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Miyares, Andres 18 Metro of Miami-FG 3:37.51 3:40.16
51.78 1:48.68 2:45.61 3:40.16
2 Hanson, Austin 28 Wilmington Waves-NC 3:34.17 3:46.28
52.74 1:52.72 2:53.04 3:46.28
Event 25 Women 100 LC Meter Breaststroke S11
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Barrett, Elaine 24 GBR 1:30.39 1:32.42
44.28 1:32.42
2 Tuomela, Jessica 17 CAN 1:42.52 1:41.41
49.09 1:41.41
3 Brown, Donna 42 UNA-WV 1:56.71 2:05.81
1:02.75 2:05.81
4 Harrison, Elaine 14 Brantford 2:06.78 2:05.87
1:00.27 2:05.87
5 Mielke, Judy 21 FSC-MN 2:23.05 2:28.26
1:09.03 2:28.26
Event 25 Women 100 LC Meter Breaststroke S12
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Jolliff, Tiffany 14 Bloomington-IL 1:48.39 1:42.55
48.53 1:42.55
Event 25 Women 100 LC Meter Breaststroke S13
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Cote, Kirby 16 CAN 1:19.43 1:20.29
37.28 1:20.29
2 Gotell, Chelsey 15 CAN 1:27.18 1:32.36
44.61 1:32.36
3 Butcher, Jennifer 28 Columbia Y-OR 1:29.98 1:33.95
45.37 1:33.95
4 Burk, Whitney 15 Brantford 2:11.28 2:17.00
1:05.33 2:17.00
Event 25 Women 100 LC Meter Breaststroke S14
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Aberley, Alicia 17 AUS 1:21.63 1:23.69
40.60 1:23.69
2 Clark, Andrea 19 RACE-NI 1:38.75 1:38.91
45.82 1:38.91
Event 25 Women 100 LC Meter Breaststroke SB3
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Jonkers, Marayke 19 AUS 2:35.16 2:32.39
1:13.40 2:32.39
-- Callies, Lynsay 17 UNA-CO 3:12.66 DQ
1:29.28 DQ
Event 25 Women 100 LC Meter Breaststroke SB4
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Dannhaeuser, Marie 21 CAN 2:25.76 2:31.39
1:13.48 2:31.39
2 Sheridan, Kara 21 UNA-OH 2:42.61 3:24.96
1:39.52 3:24.96
3 Oropeza, Sylvia 42 SDB-SI 4:39.28 4:32.51
2:15.12 4:32.51
Event 25 Women 100 LC Meter Breaststroke SB5
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Lewis, Nyree 20 GBR 1:52.41 1:55.73
54.73 1:55.73
2 Van Anne, Brandi 14 Fort Collins-CO 2:02.72 2:03.90
1:00.22 2:03.90
Event 25 Women 100 LC Meter Breaststroke SB6
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Green, Judith 34 AUS 1:52.74 1:52.99
53.85 1:52.99
2 Castle, Sarah 17 STARS-CO 2:03.91 2:01.09
54.88 2:01.09
3 Flores, Velia 35 MEX 2:12.16 2:07.67
58.33 2:07.67
4 Gruen, Deborah 13 Hamden-CT 2:22.56 2:19.54
1:07.55 2:19.54
5 Ospina, Liz 26 San Jose-PC 3:03.20 3:07.04
1:30.77 3:07.04
-- Beeler, Barbara 37 SDB-SI 2:46.13 DQ
1:24.80 DQ
Event 25 Women 100 LC Meter Breaststroke SB7
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Williams, Stacey 20 AUS 1:50.04 1:56.66
55.09 1:56.66
Event 25 Women 100 LC Meter Breaststroke SB8
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Stockham, Brooke 19 AUS 1:34.15 1:41.28
48.16 1:41.28
2 Lee, Sandy 25 RIC-IL 2:15.79 2:13.61
1:01.43 2:13.61
3 Rost, Michele 44 Duke City-NM 2:27.25 2:29.94
1:11.41 2:29.94
Event 25 Women 100 LC Meter Breaststroke SB9
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Chandler, Katy 15 NOVA-CA 1:28.68 1:32.20
44.70 1:32.20
2 Rutherford, Mikhaila 12 Alameda Island-PC 1:33.38 1:32.55
44.14 1:32.55
3 Wymelenberg, Lynn 45 UNA-MD 1:58.34 2:05.29
1:00.17 2:05.29
4 Rooney, Kati 39 RIC-IL 2:18.07 2:18.12
1:06.18 2:18.12
Event 26 Men 100 LC Meter Breaststroke S11
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Tildesley, Donovan 16 CAN 1:27.45 1:26.90
40.22 1:26.90
2 Kelly, Dan 24 UNA-MN 1:19.11 1:28.68
43.26 1:28.68
Event 26 Men 100 LC Meter Breaststroke S12
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Leach, Darren 25 GBR 1:15.79 1:17.26
36.46 1:17.26
Event 26 Men 100 LC Meter Breaststroke S13
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Emmett, Tyler 20 CAN 1:14.89 1:17.78
35.67 1:17.78
2 Hornyak, Adam 19 Brantford 1:29.59 1:33.20
43.95 1:33.20
3 May, Jeff 29 UNA-AZ 1:39.03 1:38.09
44.92 1:38.09
Event 26 Men 100 LC Meter Breaststroke S14
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Pike, Stewart 19 AUS 1:12.33 1:17.52
36.32 1:17.52
2 Donachie, Patrick 18 AUS 1:18.94 1:20.34
37.04 1:20.34
3 Gruenke, Jess 15 UD-PC 1:36.00 1:39.04
45.45 1:39.04
4 Perry, Nicholas 20 Metro of Miami-FG 1:43.35 1:40.89
47.53 1:40.89
5 Chai, Phillip 20 Metro of Miami-FG 2:04.79 1:59.38
55.17 1:59.38
Event 26 Men 100 LC Meter Breaststroke SB1
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Tronco, Cristopher 15 MEX 2:35.11 2:41.88
2 Lovejoy, Curtis 44 CAD-GA 3:10.23 3:37.05
3 Cantinho, Albere 28 Unattached NT 4:56.24
Event 26 Men 100 LC Meter Breaststroke SB2
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Castorena, Arnulfo 32 MEX 2:15.26 2:15.72
1:04.99 2:15.72
Event 26 Men 100 LC Meter Breaststroke SB3
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Montiel, Emilio 35 MEX 2:13.26 2:16.46
1:02.93 2:16.46
2 Monroy, Alejandro 30 MEX 2:25.10 2:24.28
1:05.70 2:24.28
Event 26 Men 100 LC Meter Breaststroke SB4
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Kong, Seung-Kyu 18 CUBU-PV 2:01.67 2:04.03
58.53 2:04.03
2 Ramirez, Sebastian 26 FAD 2:10.94 2:11.18
1:02.16 2:11.18
3 Dominguez, Vidal 31 MEX 2:06.22 2:16.43
1:08.46 2:16.43
4 McKanna, Jon 20 UNA-PN 2:32.04 2:42.00
1:11.58 2:42.00
Event 26 Men 100 LC Meter Breaststroke SB6
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Ryding, Wayne 41 GBR 1:35.23 1:38.10
42.84 1:38.10
2 Mohr, Travis 20 KIDS-MA 1:32.59 1:40.13
46.52 1:40.13
3 Penner, Bob 24 CAN 1:37.48 1:41.48
48.41 1:41.48
4 Noll, Douglas 22 UNA-AZ 1:53.68 1:57.89
53.62 1:57.89
5 Hosea, Kevin 16 Blue Ash-OH 2:03.49 2:04.99
54.71 2:04.99
6 McGraw, Ryan 18 Dearborn Rec-MI 2:09.60 2:06.08
1:01.76 2:06.08
7 Perry, Dan 22 UNA-OH 2:24.79 2:27.97
1:06.47 2:27.97
Event 26 Men 100 LC Meter Breaststroke SB7
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Kindred, Sascha 23 GBR 1:25.13 1:29.03
42.11 1:29.03
2 Walker, Matthew 23 GBR 1:32.56 1:36.84
44.51 1:36.84
3 Harris, Alex 26 AUS 1:35.06 1:38.36
43.88 1:38.36
Event 26 Men 100 LC Meter Breaststroke SB8
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Perry, Jarrett 14 Wichita-MV 1:33.39 1:33.51
44.09 1:33.51
2 Loli, Luis 28 PERU 1:58.25 1:51.01
50.90 1:51.01
Event 26 Men 100 LC Meter Breaststroke SB9
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
1 Bell, Daniel 16 AUS 1:16.26 1:18.68
37.13 1:18.68