6/17/2001 - 6/17/2001
Mt. Washington, Maryland, USA
NBAC
NBAC June Long Course Invitational - 06/15/2001 to 06/18/2001
NBAC Invitational Long Course Championships
Results
Event 41 Men Open 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 PHELPS, MICHAEL 15 NBAC-MD 2:05.97 2:04.34 20
2 COBLE, CASEY 19 LAC-MA 2:19.92 2:13.63 17
3 STINSON, JON 19 LAC-MA 2:17.67 2:15.77 16
4 THORN, ANDREW 15 LAC-MA 2:22.21 2:19.24 15
5 LEVAN, JARED 17 UNTSC-MA 2:21.82 2:19.92 14
6 KISTLER, WILL 16 GREEN TERROR-MD 2:20.35 2:20.25 13
7 EMORY, MICHAEL 18 CUBU-PV 2:23.40 2:21.44 12
8 WASHINGTON, DARRYL 17 PDR-MA 2:22.11 2:21.83 11
9 FIELD, ELI 15 PDR-MA 2:23.07 2:22.80 9
10 FISHMAN, ALAN 17 AAC-PV 2:21.86 2:23.35 7
B - Final
11 BARONE, JAMES 21 NBAC-MD 2:24.09 2:15.78 6
12 ZIMONJIC, ZIMA 18 NBAC-MD 2:27.01 2:24.16 5
13 STEPP, DAVID 16 EAGLES-MD 2:26.46 2:24.45 4
14 STARR, CHRIS 16 DONS-MD 2:26.35 2:24.87 3
15 GOLDSMITH, ALEX 15 WSY-MA 2:26.18 2:25.18 2
16 MAYDEN, JOHN 18 EAGLES-MD 2:24.86 2:25.28 1
17 JOHNSON, TJ 17 LAC-MA 2:25.62 2:26.10
18 WISTHOFF, MATT 15 RAC-MD 2:28.36 2:26.43
19 COLLIER, ROBERT 16 RAC-MD 2:23.80 2:26.53
20 VAGTS, BRYAN 15 NAAC-MD 2:28.31 2:28.33
Event 42 Women Open 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 VERDIN, EMILY 15 SHARKS-PV 2:31.81 2:26.83 20
2 YEAGER, ASHLEY 16 LAC-MA 2:31.13 2:27.69 17
3 GOETSCH, EMILY 15 NBAC-MD 2:32.69 2:29.22 16
4 KENWORTHY, CATHY 17 FISH-PV 2:33.87 2:30.79 15
5 STINE, ALLISON 15 WSY-MA 2:35.33 2:31.64 14
6 SCHAFFER, SARAH 16 SPY-MD 2:34.61 2:33.00 13
7 GALAN, JULIE 18 MPS-MA 2:35.98 2:33.52 12
8 WINDSTEIN, JENNIFER 18 LAC-MA 2:36.04 2:33.76 11
9 PEREZ, MEGAN 17 NBAC-MD 2:36.46 2:34.29 9
10 HEISER, LAURA 16 TRIDENT-MA 2:34.60 2:35.31 7
B - Final
11 LEARS, ERIN 18 NBAC-MD 2:38.14 2:29.46 6
12 WILLIAMS, LIZ 15 NBAC-MD 2:38.35 2:34.05 5
13 SAPPEY, LISA 17 MAC-MD 2:37.48 2:34.59 4
14 WHITE, LAUREN 16 LAC-MA 2:38.31 2:34.93 3
15 DANOWSKI, ASHLEY 18 LAC-MA 2:38.28 2:35.40 2
16 GODWIN, KATHERINE 15 RAC-MD 2:37.51 2:35.42 1
17 SPEARMAN, DANIELLE 15 EAGLES-MD 2:39.68 2:35.92
18 ROSS, BLYTHE 16 NBAC-MD 2:37.97 2:36.81
19 DISQUE, STEPHANIE 17 RAC-MD 2:38.82 2:36.98
20 MCINTYRE, DANIELLE 16 LAC-MA 2:38.80 2:37.25
Event 43 Men 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 KNOPP, CORY 14 NBAC-MD 2:20.66 2:18.43 20
2 DUGAN, MATT 14 CUBU-PV 2:25.94 2:24.84 17
3 MILLER, BEN 14 CUBU-PV 2:29.11 2:26.02 16
4 ROSE, BOBBY 13 CBAC-MD 2:25.95 2:26.06 14.5
4 GALLAGHER, CHRIS 13 TRIDENT-MA 2:28.01 2:26.06 14.5
6 ROSEBERRY, EVAN 13 TRIDENT-MA 2:26.85 2:27.51 13
7 ZEBLEY, NICO 14 NBAC-MD 2:29.39 2:27.88 12
8 CULLEN, ERIC 14 CATY-MD 2:28.62 2:28.29 11
9 COLLIER, DAVID 14 RAC-MD 2:28.56 2:30.11 9
10 ANDERSON, ALEX 13 FISH-PV 2:29.36 2:30.23 7
Event 44 Women 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 SACKETT, MEGHAN 14 NBAC-MD 2:27.75 2:26.55 20
2 HASER, CHELSEA 14 GREEN TERROR-MD 2:30.87 2:29.83 17
3 HUTCHINSON, CLAIRE 14 NBAC-MD 2:32.46 2:30.02 16
4 LUTTERMOSER, ALLISON 14 LAC-MA 2:32.73 2:30.05 15
5 ILER, ABIGAIL 14 NAAC-MD 2:33.00 2:30.98 14
6 BROOKS, ELLEN 14 NBAC-MD 2:32.94 2:31.17 13
7 SMITH, LYNDSEY 13 GREEN TERROR-MD 2:31.57 2:31.35 12
8 DUNNIGAN, AMANDA 13 UNBAC-MD 2:35.04 2:32.25 11
9 SWINLEY, LESLIE 13 CUBU-PV 2:35.80 2:33.88 9
10 BOTEK, ANNE MARIE 13 NBAC-MD 2:35.35 2:36.74 7
Event 45 Men 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 HINRICHSEN, PHILLIP 12 CUBU-PV 2:30.28 2:28.15 20
2 LANSER, CHIP 12 NBAC-MD 2:31.13 2:28.93 17
3 RAY, ALEX 12 CUBU-PV 2:37.50 2:34.06 16
4 GRIMMETT-NORRIS, ROBERT 11 CUBU-PV 2:40.42 2:39.22 15
5 ROWE, IAN 11 NBAC-MD 2:40.70 2:40.18 14
6 ROBERTSON-PHILLIPS, ZACH 12 NBAC-MD 2:44.80 2:41.22 13
7 MCDONALD, ADAM 12 CUBU-PV 2:40.51 2:41.31 12
8 ROSE, BILLY 12 CBAC-MD 2:42.00 2:41.50 11
9 MELILLO, SIMONE 12 MAC-MD 2:42.79 2:41.59 9
10 RICHARDS, WILL 12 CBAC-MD 2:43.47 2:41.68 7
Event 46 Women 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 KNAPIK, ASHLEY 12 NBAC-MD 2:40.04 2:31.56 20
2 CHRISTENSEN, MEI 12 FISH-PV 2:35.98 2:31.80 17
3 BELLER, YENG LAN E 12 CUBU-PV 2:38.31 2:35.82 16
4 MATYAS, RACHEL 12 TRIDENT-MA 2:40.06 2:36.59 15
5 MORLOCK, AMY 12 NBAC-MD 2:41.39 2:40.59 14
6 TABOR, LAUREN 12 GREEN TERROR-MD 2:44.26 2:41.30 13
7 CRUZ, DANIELLE 11 GBSA-MD 2:48.27 2:42.80 12
8 LONG, AMANDA 12 NBAC-MD 2:47.30 2:43.92 11
9 RAMEY, SARAH 11 CUBU-PV 2:47.10 2:44.10 9
10 HOCK, STEPHANIE 12 NBAC-MD 2:47.95 2:47.95 7
Event 47 Men 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 CHRISTENSEN, JONATHAN 10 FISH-PV 2:53.42 2:52.04 20
2 SIEMASKO, BRANDON 10 LAC-MA 2:57.24 2:54.13 17
3 KRAMER, CHRISTOPHER 10 NBAC-MD 3:00.32 2:57.00 16
4 SURHOFF, AUSTIN 10 NBAC-MD 3:07.10 3:00.96 15
5 FLACH, MICHAEL 10 FISH-PV 3:03.39 3:02.18 14
6 OFFUTT, BRYAN 9 GREEN TERROR-MD 3:05.61 3:05.56 13
7 HUTCHINSON, NEIL 10 NBAC-MD 3:05.66 3:07.16 12
8 SHIELDS, BEN 10 NBAC-MD 3:08.44 3:07.68 11
9 SMITH, MARK 10 GREEN TERROR-MD 3:05.89 3:07.79 9
10 GALLAGHER, STEPHEN 10 TRIDENT-MA 3:07.46 3:08.23 7
Event 48 Women 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 RIEFENSTAHL, KATE 10 TRIDENT-MA 2:43.80 2:39.96 20
2 HAMMOND, MORGAN 10 NBAC-MD 2:53.84 2:53.66 17
3 DEAN, EMILY 10 CLIPPERS-MD 3:06.57 2:59.39 16
4 MOLANO, CHANELE 10 CUBU-PV 3:00.08 3:00.70 15
5 KING, BLAIR 10 EAGLES-MD 3:09.63 3:03.85 14
6 MULLICAN, LINDSAY 9 LAC-MA 3:08.10 3:04.13 13
7 MCADOREY, MEGHAN 10 NBAC-MD 3:09.89 3:04.28 12
8 BROWN, ALLIE 10 UNBAC-MD 3:04.45 3:04.61 11
9 TABOR, ELIZABETH 10 UNMDY-MD 3:10.32 3:05.53 9
-- SCHAEFER, DANIELLE 10 NBAC-MD 3:00.52 DQ
Event 49 Men Open 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 KERPELMAN, ADAM 19 NBAC-MD 24.74 24.14 20
2 HOLLINGER, CAMERON 16 LAC-MA 25.30 24.55 17
3 WEBBER, ADAM 20 LAC-MA 25.49 24.89 16
4 WASHINGTON, DARRYL 17 PDR-MA 25.13 25.31 15
5 KISTLER, WILL 16 GREEN TERROR-MD 26.08 25.63 14
6 LEVAN, JARED 17 UNTSC-MA 25.95 25.76 13
7 FISHMAN, ALAN 17 AAC-PV 25.95 26.04 12
8 GOLDSMITH, ALEX 15 WSY-MA 26.37 26.35 11
9 WILLIAMS, CHRIS 16 BCSC-MD 26.49 26.45 9
10 STARR, CHRIS 16 DONS-MD 26.66 27.01 7
B - Final
11 ERB, BEN 20 LAC-MA 26.67 25.74 6
12 BARFORD, JONATHAN 18 PDR-MA 27.16 26.28 5
13 MAYDEN, JOHN 18 EAGLES-MD 27.07 26.30 4
14 KOGUT, PETER 15 SPY-MD 27.53 26.40 3
15 FUHRMAN, NATHAN 16 NBAC-MD 27.56 26.44 2
16 WALLEY, DAN 15 TRIDENT-MA 27.04 26.49 1
17 AMUNDSEN, AARON 16 SHARKS-PV 27.86 26.79
18 WILKINS, JULIAN 19 BCSC-MD 27.45 26.92
19 RICKETTS, SCOTT 16 CATY-MD 27.88 27.19
20 BAGLEY, MARK 18 PDR-MA 27.83 27.56
Event 50 Women Open 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 VERDIN, EMILY 15 SHARKS-PV 28.60 28.43 20
2 SAPPEY, LISA 17 MAC-MD 28.52 28.45 16.5
2 KIMMEL, BRIDGET 16 NBAC-MD 28.26 28.45 16.5
4 POLEK, JAMIE 16 RAC-MD 28.90 28.68 15
5 CARROLL, EMILY 17 MAC-MD 28.76 28.71 14
6 RAWLICK, PATTY 16 NBAC-MD 29.00 28.74 13
7 THACKSTON, JENNIFER 15 MAC-MD 28.50 28.78 12
8 DEGROSS, JASMINE 16 NBAC-MD 28.58 29.02 11
9 POOL, ALEXIA 16 CUBU-PV 28.91 29.85 9
10 WHITE, BRIELLE 17 PDR-MA 29.07 33.40 7
B - Final
11 SMOAK, EMILY 15 MDY-MD 29.28 28.70 6
12 COLEMAN, JILL 20 SHARKS-PV 29.67 29.09 5
13 SHANDLE, DEIRDRE 20 EDGEWOOD-MD 29.07 29.17 4
14 WHITE, LAUREN 16 LAC-MA 29.18 29.21 3
15 WRIGHT, JEWEL 15 NBAC-MD 29.51 29.39 2
16 CRUZ, LENORE 16 GBSA-MD 29.68 29.67 1
17 O'SULLIVAN, CAROLINE 15 CUBU-PV 29.52 29.73
18 RIESENFELD, KARIN 19 EAGLES-MD 29.66 29.81
19 BETZING, LAUREN 16 NBAC-MD 29.49 30.04
20 HIRSCH, SARA 16 GREEN TERROR-MD 29.65 30.15
Event 51 Men 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 MILLER, BEN 14 CUBU-PV 27.17 26.34 20
2 ROSE, BOBBY 13 CBAC-MD 26.67 26.52 17
3 LOMBARDI, NICHOLAS 14 DONS-MD 27.26 26.73 16
4 LOLLAR, MAX 14 MAC-MD 26.82 26.74 15
5 GALLAGHER, CHRIS 13 TRIDENT-MA 27.25 27.00 14
6 POOL, CHRISTOPHER 13 CUBU-PV 27.64 27.21 13
7 O'CONNELL, MIKE 13 GREEN TERROR-MD 27.50 27.54 12
8 BRETT, BRIAN 14 CUBU-PV 28.07 27.66 11
9 COLLY, MATT 14 UNBAC-MD 27.93 27.94 9
10 WALTERS, RICKY 14 LAC-MA 28.12 28.32 7
Event 52 Women 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 LAW, COLLEEN 13 CUBU-PV 27.47 27.32 20
2 LUTTERMOSER, ALLISON 14 LAC-MA 28.19 28.13 17
3 BOTEK, ANNE MARIE 13 NBAC-MD 28.10 28.40 16
4 SURKOVICH, DANIELE 13 RAC-MD 28.59 28.79 15
5 MACCHEROLA, SAM 14 GREEN TERROR-MD 28.48 28.86 14
6 SULLIVAN, COLLEEN 14 SHARKS-PV 28.97 28.88 13
7 DOGGER, ANNA 14 LAC-MA 28.91 29.03 12
8 BROWN, WHITNEY 13 NBAC-MD 28.85 29.14 11
9 HASER, CHELSEA 14 GREEN TERROR-MD 29.22 29.67 9
10 SMITH, ALLIE 14 FISH-PV 29.17 29.77 7
Event 53 Men 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 RAY, ALEX 12 CUBU-PV 28.95 28.15 20
2 LANSER, CHIP 12 NBAC-MD 28.79 28.51 17
3 MCDONALD, ADAM 12 CUBU-PV 28.87 29.10 16
4 HINRICHSEN, PHILLIP 12 CUBU-PV 29.08 29.14 15
5 ROSE, BILLY 12 CBAC-MD 29.63 29.53 14
6 DEGROSS, EVAN 12 NBAC-MD 31.20 30.35 13
7 GALAN, PETER 11 MPS-MA 31.02 30.64 12
8 ROWE, IAN 11 NBAC-MD 30.74 30.78 11
9 SCHLEGEL, MAX 12 NAAC-MD 31.02 31.20 9
10 SCARLETT, BRIAN 12 NBAC-MD 31.36 31.77 7
Event 54 Women 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 ZIEGLER, KATE 12 FISH-PV 28.98 28.87 20
2 DELP, KRISTINA 12 NBAC-MD 29.52 29.11 17
3 GREEN, MCKENZIE 12 CUBU-PV 29.54 29.98 16
4 TABOR, LAUREN 12 GREEN TERROR-MD 29.73 30.01 15
5 GIBSON, CARLY 12 CUBU-PV 30.20 30.25 14
6 MERRITT, SARAH 12 CATY-MD 30.44 30.49 13
7 THOMAS, LIZ 12 DONS-MD 30.84 30.61 12
8 GRAHAM, RACHAEL 12 GREEN TERROR-MD 30.29 30.72 11
9 MORLOCK, AMY 12 NBAC-MD 30.90 31.07 9
10 CRUZ, DANIELLE 11 GBSA-MD 30.83 31.46 7
Event 55 Men 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 FLACH, MICHAEL 10 FISH-PV 32.60 32.47 20
2 GALLAGHER, STEPHEN 10 TRIDENT-MA 34.48 33.00 17
3 SIEMASKO, BRANDON 10 LAC-MA 33.46 33.02 16
4 SURKOVICH, ERIC 10 RAC-MD 34.35 33.14 15
5 LORTON, BRENDAN 9 RAC-MD 34.11 33.17 14
6 SMITH, MARK 10 GREEN TERROR-MD 34.49 33.23 13
7 KRAMER, CHRISTOPHER 10 NBAC-MD 34.64 33.63 12
8 HUTCHINSON, NEIL 10 NBAC-MD 34.78 33.85 11
9 SMITH, GILES 9 BCSC-MD 34.36 34.13 9
10 SURHOFF, AUSTIN 10 NBAC-MD 34.17 34.20 7
Event 56 Women 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 RIEFENSTAHL, KATE 10 TRIDENT-MA 29.26 29.47 20
2 MOLANO, CHANELE 10 CUBU-PV 32.58 31.98 17
3 KING, BLAIR 10 EAGLES-MD 32.94 32.33 16
4 FERRARO, ALEXANDRA 10 FISH-PV 33.28 33.00 15
5 ANDREWS, CHELSEA 10 PDR-MA 33.93 33.85 14
6 STAUB, ANDREA 9 NBAC-MD 34.44 34.31 13
7 FRITZ, HILLARY 10 FISH-PV 34.01 34.57 12
8 BELL, JULIE 10 FISH-PV 34.60 34.64 11
9 GRIFFITH, COURTNEY 9 GREEN TERROR-MD 34.50 35.03 9
10 BROWN, ALLIE 10 UNBAC-MD 34.85 35.06 7
Event 57 Men Open 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 BARONE, JAMES 21 NBAC-MD 2:39.15 2:27.61 20
2 STINSON, JON 19 LAC-MA 2:34.73 2:33.22 17
3 COBLE, CASEY 19 LAC-MA 2:40.80 2:34.06 16
4 CULLEN, ERIC 14 CATY-MD 2:42.59 2:40.92 15
5 KOBB, HARRISON 15 NBAC-MD 2:47.93 2:41.36 14
6 EMORY, MICHAEL 18 CUBU-PV 2:45.14 2:41.56 13
7 HOPKINS, JAMIE 16 NBAC-MD 2:47.10 2:41.74 12
8 SHEPARD, TIM 15 CATY-MD 2:46.85 2:44.63 11
9 FIELD, ELI 15 PDR-MA 2:49.45 2:47.92 9
B - Final
11 SWANN, EVAN 16 RAC-MD 2:50.09 2:44.64 6
12 MORRIS, JAMES 17 CUBU-PV 2:51.27 2:45.39 5
13 DEMPSEY, ROBERT 15 NBAC-MD 2:51.16 2:47.47 4
14 BELLES, JAY 19 LAC-MA 2:53.25 2:47.79 3
15 FEDDERLY, MATT 15 EAGLES-MD 2:58.44 2:52.52 2
Event 58 Women Open 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 PRATHER, LINDSEY 18 RAC-MD 2:47.18 2:44.14 20
2 SCHAFFER, SARAH 16 SPY-MD 2:48.18 2:47.11 17
3 HEISER, LAURA 16 TRIDENT-MA 2:51.06 2:48.55 16
4 RILEY, MEGAN 15 NBAC-MD 2:50.41 2:48.87 15
5 STINE, ALLISON 15 WSY-MA 2:52.19 2:49.78 14
6 ALIZADEH, MINA 16 NBAC-MD 2:52.89 2:50.17 13
7 HINKLE, MICHELLE 16 GREEN TERROR-MD 2:56.72 2:52.60 12
8 RUSCHER, STACEY 16 UNCUB-PV 2:56.02 2:54.63 11
9 GILROY, ERIN 18 CBAC-MD 2:56.97 2:55.03 9
10 RIESENFELD, KARIN 19 EAGLES-MD 2:58.65 2:59.63 7
B - Final
11 MCINTYRE, DANIELLE 16 LAC-MA 2:59.50 2:55.78 6
12 THACKSTON, JENNIFER 15 MAC-MD 2:59.60 2:56.57 5
13 SRINATH, PATTY 16 NBAC-MD 3:05.64 3:00.40 4
14 SAUER, BETH 17 EAGLES-MD 3:01.95 3:01.91 3
15 ALLEN, LAURA 15 CLIPPERS-MD 3:03.55 3:02.61 2
16 WALKER, ASHLEIGH 16 CUBU-PV 3:04.92 3:02.86 1
17 SURKOVICH, BRITTANY 15 RAC-MD 3:04.50 3:02.94
18 SHRADER, MEGHAN 15 NAAC-MD 3:06.39 3:04.34
19 DAEL, MARYFRANCES 16 NBAC-MD 3:08.30 3:07.07
20 WRIGHT, JEWEL 15 NBAC-MD 3:10.18 3:08.80
Event 59 Men 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 KNOPP, CORY 14 NBAC-MD 2:44.54 2:40.06 20
2 RYBICKI, KEVIN 13 TRIDENT-MA 2:44.95 2:41.86 17
3 KOBB, JORDAN 13 NBAC-MD 2:49.58 2:44.41 16
4 KAUFFMAN, CODY 13 TRIDENT-MA 2:49.44 2:47.95 15
5 INGRAM, MALCOLM 13 PDR-MA 2:50.90 2:48.06 14
6 ROSEBERRY, EVAN 13 TRIDENT-MA 2:54.35 2:48.36 13
7 MOLINA, ARI 14 CUBU-PV 2:51.27 2:49.07 12
8 BRETT, BRIAN 14 CUBU-PV 2:50.98 2:52.12 11
9 WALTERS, RICKY 14 LAC-MA 2:55.40 2:52.56 9
10 SHIELDS, JOHN 13 NBAC-MD 2:57.99 2:54.91 7
Event 60 Women 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 DOTSON, TIFFANY 13 NBAC-MD 2:40.87 2:37.97 20
2 HOPKINS, KATIE 14 NBAC-MD 2:44.85 2:44.42 17
3 LANPHIER, SARAH 14 NBAC-MD 2:51.96 2:47.51 16
4 DUNNIGAN, AMANDA 13 UNBAC-MD 2:47.67 2:49.02 15
5 PELOQUIN, KELLY 13 NBAC-MD 2:49.32 2:49.34 14
6 LUKENS, ELISABETH 14 NBAC-MD 2:56.56 2:55.95 13
7 SMITH, LYNDSEY 13 GREEN TERROR-MD 2:54.25 2:56.93 12
8 KARP, AMANDA 13 NBAC-MD 3:00.92 2:57.39 11
9 TSCHEULIN, NICHOLE 14 NBAC-MD 3:02.37 3:00.02 9
10 BERKOWITZ, MORGAN 14 NBAC-MD 3:03.75 3:00.62 7
Event 61 Men 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 MILLER, HAYWOOD 12 CUBU-PV 37.36 35.97 20
2 MCDONALD, ADAM 12 CUBU-PV 36.51 36.07 17
3 MELILLO, SIMONE 12 MAC-MD 37.32 36.70 16
4 RICHARDS, WILL 12 CBAC-MD 37.38 37.23 15
5 MCADOREY, HUGH 12 NBAC-MD 38.16 37.41 14
6 LEE, MICHAEL 12 MAC-MD 38.73 37.90 13
7 SIEMASKO, ROB 12 LAC-MA 40.39 38.62 12
8 SCHLEGEL, MAX 12 NAAC-MD 39.53 41.08 11
9 WESTON-DAWKES, DANIEL 12 RAC-MD 41.97 42.25 9
-- GOLDSMITH, SAM 12 WSY-MA 38.89 DQ
Event 62 Women 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 MERRITT, SARAH 12 CATY-MD 36.94 36.34 20
2 MATYAS, RACHEL 12 TRIDENT-MA 38.09 37.35 17
3 THOMAS, LIZ 12 DONS-MD 38.10 37.53 16
4 KNAPIK, ASHLEY 12 NBAC-MD 38.84 37.60 15
5 GREEN, MCKENZIE 12 CUBU-PV 39.27 38.25 14
6 CRUZ, DANIELLE 11 GBSA-MD 38.88 39.21 13
7 SMITH, DIANA 12 CUBU-PV 39.98 39.28 12
8 CHRISTENSEN, MEI 12 FISH-PV 38.41 39.30 11
9 KIM, JESSICA 12 FISH-PV 40.13 39.83 9
10 HOESING, HILARY 12 MAC-MD 39.75 41.04 7
Event 63 Men 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 CHRISTENSEN, JONATHAN 10 FISH-PV 41.72 40.67 20
2 GALLAGHER, STEPHEN 10 TRIDENT-MA 43.62 43.02 17
3 RODDY, SEAN 10 NBAC-MD 44.94 44.54 16
4 SURHOFF, AUSTIN 10 NBAC-MD 45.23 45.17 15
5 CARPENTER, MAURICE 10 BCSC-MD 47.40 45.38 14
6 KIM, JOSHUA 10 MAC-MD 46.42 45.45 13
7 FEURER, AJ 9 NBAC-MD 46.64 45.49 12
8 SHIELDS, BEN 10 NBAC-MD 46.60 45.80 11
9 DAYTON, KELLY 10 NBAC-MD 46.60 46.70 9
10 SIMARD, PHILIPPE 10 NBAC-MD 48.81 50.24 7
Event 64 Women 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 HAMMOND, MORGAN 10 NBAC-MD 40.10 40.28 20
2 SCHAEFER, DANIELLE 10 NBAC-MD 41.27 41.83 17
3 ANDREWS, CHELSEA 10 PDR-MA 44.47 43.04 16
4 TABOR, ELIZABETH 10 UNMDY-MD 45.28 44.61 15
5 AVERS, WHITNEY 10 NAAC-MD 44.68 45.64 14
6 FERRARO, ALEXANDRA 10 FISH-PV 45.30 46.00 13
7 KURTZMAN, MEGAN 9 NBAC-MD 44.99 46.22 12
8 YOSKOSKI, SARA 10 LAC-MA 45.45 46.27 11
9 STOOKSBURY, ANDREA 10 NAAC-MD 45.11 46.53 9
10 MASON, MOLLY 10 NAAC-MD 45.63 47.12 7
Event 65 Men Open 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 STINSON, JON 19 LAC-MA 1:03.33 1:00.72 20
2 FISHMAN, ALAN 17 AAC-PV 1:03.53 1:03.50 17
3 LEVAN, JARED 17 UNTSC-MA 1:05.59 1:04.46 16
4 KISTLER, WILL 16 GREEN TERROR-MD 1:06.45 1:05.53 15
5 GALLAGHER, PATRICK 15 PDR-MA 1:05.90 1:05.72 14
6 STEPP, DAVID 16 EAGLES-MD 1:06.33 1:06.01 13
7 COLLIER, ROBERT 16 RAC-MD 1:06.17 1:06.08 12
8 HAMILTON, TED 16 CUBU-PV 1:07.58 1:07.15 11
9 WASHINGTON, DARRYL 17 PDR-MA 1:06.07 1:07.56 9
10 GOLDSMITH, ALEX 15 WSY-MA 1:07.33 1:07.74 7
B - Final
11 KOGUT, PETER 15 SPY-MD 1:09.53 1:05.94 6
12 THORN, ANDREW 15 LAC-MA 1:07.69 1:06.78 5
13 MARQUES, SANDER 16 CLIPPERS-MD 1:08.93 1:08.23 4
14 WALLEY, DAN 15 TRIDENT-MA 1:10.04 1:09.59 3
15 CLEMSON, DAN 17 SPY-MD 1:11.85 1:09.97 2
16 ELLERSON, MICHAEL 16 PDR-MA 1:10.98 1:10.11 1
17 HARE, CHRIS 17 MAC-MD 1:12.77 1:11.35
18 SKRABACZ, ERIC 15 CBAC-MD 1:12.94 1:11.58
19 FARLEY, MATTHEW 16 NBAC-MD 1:11.76 1:12.02
20 ADLER, JASON 15 CUBU-PV 1:10.33 1:14.56
Event 66 Women Open 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 WHITE, BRIELLE 17 PDR-MA 1:07.05 1:06.53 20
2 YEAGER, ASHLEY 16 LAC-MA 1:09.33 1:08.33 17
3 VERDIN, EMILY 15 SHARKS-PV 1:10.52 1:08.40 16
4 GOETSCH, EMILY 15 NBAC-MD 1:12.73 1:09.78 15
5 SCHAFFER, SARAH 16 SPY-MD 1:11.93 1:10.26 14
6 KIMMEL, BRIDGET 16 NBAC-MD 1:11.50 1:11.23 13
7 EWALT, ERIN 17 DONS-MD 1:12.29 1:11.45 12
8 SMOAK, EMILY 15 MDY-MD 1:13.23 1:11.63 11
9 ROSS, BLYTHE 16 NBAC-MD 1:11.77 1:12.20 9
10 STINE, ALLISON 15 WSY-MA 1:12.83 1:13.77 7
B - Final
11 THACKSTON, JENNIFER 15 MAC-MD 1:13.25 1:11.55 6
12 HYSAN, KRISTI 16 RAC-MD 1:14.29 1:12.86 5
13 HIRSCH, SARA 16 GREEN TERROR-MD 1:13.52 1:13.19 4
14 TU, GIANG 17 PDR-MA 1:13.49 1:13.20 3
15 SPEARMAN, DANIELLE 15 EAGLES-MD 1:13.32 1:13.40 2
16 SAPPEY, LISA 17 MAC-MD 1:14.26 1:13.86 1
17 KREINER, WENDY 16 DONS-MD 1:13.82 1:13.98
18 RICHMOND, KAREN 17 MAC-MD 1:14.40 1:14.49
19 DISQUE, STEPHANIE 17 RAC-MD 1:14.76 1:15.00
20 GALAN, JULIE 18 MPS-MA 1:14.65 1:17.18
Event 67 Men 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 PALLACE, DREW 13 NBAC-MD 1:07.91 1:07.43 20
2 ZEBLEY, NICO 14 NBAC-MD 1:08.52 1:07.92 17
3 O'CONNELL, MIKE 13 GREEN TERROR-MD 1:08.10 1:08.05 16
4 ROSE, BOBBY 13 CBAC-MD 1:08.20 1:08.89 15
5 MARTIN, KENNY 13 NBAC-MD 1:10.00 1:09.21 14
6 GROTH, TIMOTHY 14 NBAC-MD 1:09.98 1:09.45 13
7 MORROW, CHRIS 14 NBAC-MD 1:10.10 1:09.99 12
8 WOLZ, BRIAN 14 GREEN TERROR-MD 1:10.52 1:10.56 11
9 COLLY, MATT 14 UNBAC-MD 1:10.76 1:10.70 9
10 KELSEY, SHANE 13 DONS-MD 1:11.49 1:14.28 7
Event 68 Women 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 FRANCIK, COURTNEY 13 NBAC-MD 1:09.22 1:08.10 20
2 KEMP, LIZ 13 CUBU-PV 1:09.62 1:09.38 17
3 DOGGER, ANNA 14 LAC-MA 1:13.50 1:11.65 16
4 CONSTANTINO, DANA 13 FISH-PV 1:13.23 1:12.07 15
5 ILER, ABIGAIL 14 NAAC-MD 1:12.64 1:12.57 14
6 LUTTERMOSER, ALLISON 14 LAC-MA 1:13.92 1:13.14 13
7 SMITH, ALLIE 14 FISH-PV 1:14.72 1:13.52 12
8 ROBERTSON-PHILLIPS, ZEA 13 NBAC-MD 1:14.20 1:13.76 11
9 BOTEK, ANNE MARIE 13 NBAC-MD 1:12.45 1:13.97 9
10 SMITH, LYNDSEY 13 GREEN TERROR-MD 1:12.82 1:14.00 7
Event 69 Men 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 LANSER, CHIP 12 NBAC-MD 1:10.32 1:10.43 20
2 HINRICHSEN, PHILLIP 12 CUBU-PV 1:12.92 1:11.85 17
3 RAY, ALEX 12 CUBU-PV 1:14.55 1:12.95 16
4 SCARLETT, BRIAN 12 NBAC-MD 1:13.96 1:13.92 15
5 GRIMMETT-NORRIS, ROBERT 11 CUBU-PV 1:14.96 1:14.83 14
6 SIEMASKO, ROB 12 LAC-MA 1:16.58 1:16.42 13
7 ROBERTSON-PHILLIPS, ZACH 12 NBAC-MD 1:17.53 1:16.66 12
8 SAKELL, NICK 12 UNBAC-MD 1:18.50 1:17.88 11
9 ACKERMAN, COLIN 11 CLIPPERS-MD 1:18.45 1:18.50 9
10 BROWN, JUSTIN 11 PDR-MA 1:18.56 1:18.97 7
Event 70 Women 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 CHRISTENSEN, MEI 12 FISH-PV 1:13.31 1:10.32 20
2 BELLER, YENG LAN E 12 CUBU-PV 1:11.22 1:10.40 17
3 HARPOLE, NICOLE 12 NBAC-MD 1:17.38 1:13.75 16
4 DELP, KRISTINA 12 NBAC-MD 1:16.95 1:15.56 15
5 KIM, JESSICA 12 FISH-PV 1:18.93 1:16.39 14
6 CREVELING, EMILY 12 FISH-PV 1:20.34 1:18.09 13
7 TABOR, LAUREN 12 GREEN TERROR-MD 1:16.99 1:18.37 12
8 GRAHAM, RACHAEL 12 GREEN TERROR-MD 1:20.13 1:18.83 11
9 MORROW, PATRICIA 12 NBAC-MD 1:20.21 1:19.12 9
10 MULLICAN, KELLY 11 LAC-MA 1:19.76 1:19.62 7
Event 71 Men 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 SIEMASKO, BRANDON 10 LAC-MA 1:21.62 1:19.07 20
2 KRAMER, CHRISTOPHER 10 NBAC-MD 1:23.72 1:23.66 17
3 HENDERSON, STEPHEN 10 CLIPPERS-MD 1:26.67 1:24.71 16
4 OFFUTT, BRYAN 9 GREEN TERROR-MD 1:24.48 1:25.68 15
5 FLACH, MICHAEL 10 FISH-PV 1:26.64 1:25.76 14
6 HUTCHINSON, NEIL 10 NBAC-MD 1:27.15 1:26.47 13
7 SAKELL, WILLIE 10 UNBAC-MD 1:26.63 1:26.85 12
8 SINKO, PATRICK 10 NBAC-MD 1:28.41 1:28.51 11
9 CHRISTENSEN, JONATHAN 10 FISH-PV 1:28.83 1:29.40 9
10 MARSTELLER, KEVIN 10 NBAC-MD 1:30.78 1:30.99 7
Event 72 Women 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 RIEFENSTAHL, KATE 10 TRIDENT-MA 1:15.23 1:13.73 20
2 DEAN, EMILY 10 CLIPPERS-MD 1:21.54 1:20.28 17
3 FRITZ, HILLARY 10 FISH-PV 1:22.97 1:21.83 16
4 MOLANO, CHANELE 10 CUBU-PV 1:22.93 1:22.55 15
5 KING, BLAIR 10 EAGLES-MD 1:27.82 1:24.66 14
6 GRIFFITH, COURTNEY 9 GREEN TERROR-MD 1:27.79 1:26.33 13
7 BELL, JULIE 10 FISH-PV 1:25.91 1:26.47 12
8 BROWN, ALLIE 10 UNBAC-MD 1:28.90 1:29.40 11
9 TAMBERRINO, LUCY 10 FISH-PV 1:28.56 1:30.05 7
10 SCHAEFER, DANIELLE 10 NBAC-MD 1:27.97 1:30.35 9
Event 73 Men Open 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 PHELPS, MICHAEL 15 NBAC-MD 3:57.28 20
2 HOLLINGER, CAMERON 16 LAC-MA 4:11.54 17
3 THORN, ANDREW 15 LAC-MA 4:17.35 16
4 WEBBER, ADAM 20 LAC-MA 4:20.12 15
5 WISTHOFF, MATT 15 RAC-MD 4:20.48 14
6 JOHNSON, TJ 17 LAC-MA 4:21.26 13
7 ADLER, JASON 15 CUBU-PV 4:21.47 12
8 NEWTON, TIM 16 EAGLES-MD 4:22.01 11
9 ROBINSON, BEN 18 LAC-MA 4:23.10 9
10 FIELD, ELI 15 PDR-MA 4:23.53 7
11 WALLEY, DAN 15 TRIDENT-MA 4:24.21 6
12 DIMENNA, ADAM 15 PDR-MA 4:28.40 5
13 STEPP, DAVID 16 EAGLES-MD 4:28.82 4
14 HAMILTON, TED 16 CUBU-PV 4:29.15 3
15 FARLEY, JOSHUA 19 RAC-MD 4:29.31 2
16 BAGLEY, MARK 18 PDR-MA 4:30.44 1
17 COLLIER, ROBERT 16 RAC-MD 4:32.17
18 STARR, CHRIS 16 DONS-MD 4:34.00
19 HONIGBERG, MIKE 15 CUBU-PV 4:34.33
20 SCANLON, TOMMY 15 CUBU-PV 4:36.83
21 WILSON, ANDREW 17 RAC-MD 4:38.57
22 MORRIS, JAMES 17 CUBU-PV 4:39.07
23 ARMITAGE, JON 19 RAC-MD 4:41.58
24 SWANN, EVAN 16 RAC-MD 4:43.85
25 FARLEY, MATTHEW 16 NBAC-MD 4:43.92
26 FUHRMAN, NATHAN 16 NBAC-MD 4:45.58
27 VAGTS, BRYAN 15 NAAC-MD 4:47.60
28 ELLERSON, MICHAEL 16 PDR-MA 4:49.22
29 GALLAGHER, PATRICK 15 PDR-MA 4:51.02
30 SEVERN, CHIP 15 DONS-MD 4:52.02
31 SHEPARD, TIM 15 CATY-MD 4:53.40
32 FEDDERLY, MATT 15 EAGLES-MD 4:53.46
33 RICKETTS, SCOTT 16 CATY-MD 4:54.07
34 SMITH-JONES, ALEX 16 NAAC-MD 4:54.20
35 RUSSELL, DANNY 16 CLIPPERS-MD 5:01.27
36 SKRABACZ, ERIC 15 CBAC-MD 5:02.17
37 BARFORD, JONATHAN 18 PDR-MA 5:16.10
38 SCHMALZER, ZACH 16 NBAC-MD 5:16.91
-- WAHBE, PAUL 16 DONS-MD DQ
-- HEIMPEL, STEVEN 17 CBAC-MD DQ
-- FRYE, NICK 19 MAC-MD DQ
Event 74 Women Open 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 WINDSTEIN, JENNIFER 18 LAC-MA 4:29.47 20
2 LEARS, ERIN 18 NBAC-MD 4:31.33 17
3 WILLIAMS, LIZ 15 NBAC-MD 4:33.09 16
4 KENWORTHY, CATHY 17 FISH-PV 4:34.46 15
5 RILEY, MEGAN 15 NBAC-MD 4:36.25 14
6 WHITE, LAUREN 16 LAC-MA 4:36.83 13
7 WHITE, JULIENNE 18 LAC-MA 4:40.20 12
8 YEAGER, ASHLEY 16 LAC-MA 4:40.40 11
9 DANOWSKI, ASHLEY 18 LAC-MA 4:41.04 9
10 PEREZ, MEGAN 17 NBAC-MD 4:44.02 7
11 POLEK, JAMIE 16 RAC-MD 4:44.14 6
12 MCDERMOTT, ELANA 17 CUBU-PV 4:44.79 5
13 ROSS, BLYTHE 16 NBAC-MD 4:46.23 4
14 GODWIN, KATHERINE 15 RAC-MD 4:46.82 3
15 BETZING, LAUREN 16 NBAC-MD 4:47.55 2
16 BALAGUER, BETSY 16 CATY-MD 4:48.09 1
17 DISQUE, STEPHANIE 17 RAC-MD 4:48.46
18 HUNTER, KELSEY 15 RAC-MD 4:48.70
19 SURKOVICH, BRITTANY 15 RAC-MD 4:48.97
20 CRUDUP, TIFFANY 17 CUBU-PV 4:50.58
21 ZIEGLER, KATE 12 FISH-PV 4:50.68
22 CARROLL, EMILY 17 MAC-MD 4:51.98
23 CRUZ, LENORE 16 GBSA-MD 4:52.13
24 DAEL, MARYFRANCES 16 NBAC-MD 4:52.34
25 MCINTYRE, DANIELLE 16 LAC-MA 4:52.58
26 KREINER, WENDY 16 DONS-MD 4:53.21
27 SHRADER, MEGHAN 15 NAAC-MD 4:54.18
28 SPEARMAN, DANIELLE 15 EAGLES-MD 4:54.29
29 FREEMAN, MICHELLE 17 EAGLES-MD 4:55.97
30 DEGROSS, JASMINE 16 NBAC-MD 4:56.76
31 RICHARDSON, KASEY 17 EAGLES-MD 4:57.09
32 HUBBARD, KATRINA 15 MAC-MD 4:57.23
33 PRATHER, LINDSEY 18 RAC-MD 4:58.21
34 MATYAS, RACHEL 12 TRIDENT-MA 4:58.75
35 COBLE, STEVIE 15 LAC-MA 5:00.05
36 PRICE, BRONWEN 17 NAAC-MD 5:00.88
37 FREEMAN, KIMBERLY 16 EAGLES-MD 5:01.41
38 MCGRAW, KATIE 16 NAAC-MD 5:01.69
39 WITTSACK, HAYLEY 16 MAC-MD 5:01.73
40 THEUS, ALLISON 17 CLIPPERS-MD 5:02.53
41 RAWLICK, PATTY 16 NBAC-MD 5:02.99
42 TAN, JENNIFER 16 CUBU-PV 5:03.00
43 MARSILII, MEGAN 16 FISH-PV 5:03.61
44 LEWIS, MELINDA 15 RAC-MD 5:04.71
45 TAYLOR, LAUREN 16 DONS-MD 5:05.07
46 PROSEN, JENNY 16 CLIPPERS-MD 5:05.29
47 GLASGOW, EMILY 16 GREEN TERROR-MD 5:05.39
48 CLARKE, ALY 15 CBAC-MD 5:05.56
49 RICHMOND, KAREN 17 MAC-MD 5:08.01
50 GAINES, ALEXIS 16 CUBU-PV 5:11.65
51 MCLAUGHLIN, CINDY 15 RAC-MD 5:13.75
52 DUNNIGAN, SHANNON 15 UNBAC-MD 5:13.85
53 SCHERTLE, BRIDGETTE 15 DONS-MD 5:14.24
54 HAMOR, HEATHER 16 CBAC-MD 5:15.87
55 ALLEN, LAURA 15 CLIPPERS-MD 5:19.62
56 POWELL, ASHANDA 15 PDR-MA 5:25.79
57 RHOADS, MEGAN 15 NBAC-MD 5:27.70
-- DAUSES, ERIN 15 MSC-MD DQ
Event 75 Men 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 KNOPP, CORY 14 NBAC-MD 4:11.85 20
2 ZEBLEY, NICO 14 NBAC-MD 4:23.57 17
3 DUGAN, MATT 14 CUBU-PV 4:24.11 16
4 ROSEBERRY, EVAN 13 TRIDENT-MA 4:24.70 15
5 PALLACE, DREW 13 NBAC-MD 4:30.69 14
6 ANDERSON, ALEX 13 FISH-PV 4:30.97 13
7 DRAGELIN, JOHN 14 CUBU-PV 4:36.65 12
8 KAUFFMAN, CODY 13 TRIDENT-MA 4:37.79 11
9 KING JR., RODNEY 14 NBAC-MD 4:38.58 9
10 RYBICKI, KEVIN 13 TRIDENT-MA 4:38.96 7
11 LOLLAR, MAX 14 MAC-MD 4:39.90 6
12 KELSEY, SHANE 13 DONS-MD 4:41.77 4.5
12 POOL, CHRISTOPHER 13 CUBU-PV 4:41.77 4.5
14 MORROW, CHRIS 14 NBAC-MD 4:42.24 3
15 COLLIER, DAVID 14 RAC-MD 4:43.19 2
16 GROTH, TIMOTHY 14 NBAC-MD 4:46.77 1
17 COLLINS, BRYAN 13 GREEN TERROR-MD 4:47.57
18 QUASE, JOEY 14 CUBU-PV 4:47.85
19 BULKLEY, ADAM 13 NBAC-MD 4:49.38
20 WANDNER, IAN 14 CUBU-PV 4:50.39
21 BENECKI, STEVEN 13 FISH-PV 4:52.32
22 NEWTON, MATT 14 EAGLES-MD 4:54.89
23 WOLZ, BRIAN 14 GREEN TERROR-MD 4:55.28
24 KILLEEN, MICHAEL 14 BAAC-MD 4:55.60
25 BROADWATER, ADAM 14 NBAC-MD 4:56.44
26 SHIELDS, JOHN 13 NBAC-MD 4:56.92
27 MCLEAN, MATT 13 FISH-PV 4:57.78
28 NACHMAN, JOSH 13 RAC-MD 4:59.97
29 BREWER, BARRY 13 GREEN TERROR-MD 5:01.04
30 TUPAJ, BEN 13 NBAC-MD 5:01.90
31 DISQUE, MICHAEL 14 RAC-MD 5:03.43
32 GIORDANO, VINCENT 14 PDR-MA 5:04.53
33 CLARK, ANDREW 13 NBAC-MD 5:04.99
34 SCOTT-KEM, WRIGHT 14 NAAC-MD 5:06.72
35 CAPERS, ANWAR 13 PDR-MA 5:11.01
36 COOKSEY, ALEX 13 NBAC-MD 5:11.31
37 GALLAGHER, GARRETT 13 PDR-MA 5:11.56
-- ELLERSON, DAVID 14 PDR-MA DQ
Event 76 Women 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Finals Points
===============================================================================
1 SACKETT, MEGHAN 14 NBAC-MD 4:20.65 20
2 HUTCHINSON, CLAIRE 14 NBAC-MD 4:24.42 17
3 BROOKS, ELLEN 14 NBAC-MD 4:24.78 16
4 SWINLEY, LESLIE 13 CUBU-PV 4:30.77 15
5 FRANCIK, COURTNEY 13 NBAC-MD 4:34.65 14
6 DOTSON, TIFFANY 13 NBAC-MD 4:35.62 13
7 HASER, CHELSEA 14 GREEN TERROR-MD 4:35.64 12
8 WARWICK, KRISTEN 13 RAC-MD 4:42.01 11
9 BELLIS, CAROLINE 14 CUBU-PV 4:43.87 9
10 SANBOWER, BECKY 14 LAC-MA 4:45.66 7
11 KEMP, LIZ 13 CUBU-PV 4:45.78 6
12 DUNNIGAN, AMANDA 13 UNBAC-MD 4:47.21 5
13 STEVENSON, EMILY 14 NAAC-MD 4:47.50 4
14 BROWN, WHITNEY 13 NBAC-MD 4:48.29 3
15 PELOQUIN, KELLY 13 NBAC-MD 4:48.47 2
16 WILES, HOPE 14 NBAC-MD 4:51.35 1
17 DAWSON, ANNIE 14 NAAC-MD 4:51.70
18 LAW, COLLEEN 13 CUBU-PV 4:52.55
19 CONROY, ANNE 13 CUBU-PV 4:52.92
20 TOKAR, KELSEY 13 MAC-MD 4:54.50
21 PEREGINO, ELISHA 14 NBAC-MD 4:55.21
22 DECLUE, MEGAN 14 RAC-MD 4:56.45
23 O'DONNELL, KERRY 13 NBAC-MD 4:56.93
24 SMITH, ALLIE 14 FISH-PV 4:58.01
25 LUKENS, ELISABETH 14 NBAC-MD 4:58.51
26 KARP, AMANDA 13 NBAC-MD 4:58.53
27 ROBERTSON-PHILLIPS, ZEA 13 NBAC-MD 4:58.68
28 CONSTANTINO, DANA 13 FISH-PV 4:59.95
29 EDWARDS, DEANNA 13 EAGLES-MD 5:01.10
30 YEAGER, JENNA 13 NBAC-MD 5:01.21
31 BRAY, NATASHA 13 NBAC-MD 5:03.30
32 SULLIVAN, RACHEL 14 NBAC-MD 5:03.55
33 DELL, CHRISTINE 13 CLIPPERS-MD 5:04.16
34 JAKABCIN, ANA 13 FISH-PV 5:05.28
35 KAUFMAN, AMY 14 GBSA-MD 5:05.56
36 PAYNE, JENNIFER 13 NBAC-MD 5:05.65
37 BRANCH, LAUREN 13 CLIPPERS-MD 5:06.31
38 GASS, KAITLIN 13 NBAC-MD 5:08.17
39 PELLISSIER, RACHEL 13 NBAC-MD 5:08.87
40 AUERBACH, KATIE 14 NBAC-MD 5:09.30
41 BERKOWITZ, MORGAN 14 NBAC-MD 5:09.89
42 CARROLL, KATIE 13 MAC-MD 5:12.14
43 SIBURT, BRITTANY 14 NAAC-MD 5:17.26
44 THEUS, ANIKA 13 CLIPPERS-MD 5:18.24
45 KEHS, LAUREL 14 FISH-PV 5:18.98
46 BRINKS, HANNAH 13 BAC-VA 5:23.55
47 DROSSNER, JENNIFER 13 NBAC-MD 5:24.38
48 SHERIDAN, RACHEL 14 PDR-MA 5:37.35
Event 77 Men 12 & Under 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD 'A' 4:52.35 40
1) LANSER, CHIP 12 2) MCADOREY, HUGH 12
3) ROWE, IAN 11 4) DEGROSS, EVAN 12
2 PDR SWIM TEAM-MA 'A' 5:23.00 34
3 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD 'B' 5:48.94 32
1) KRAMER, CHRISTOPHER 10 2) SHIELDS, BEN 10
3) HUTCHINSON, NEIL 10 4) SURHOFF, AUSTIN 10
Event 78 Women 12 & Under 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD 'A' 5:02.11 40
1) HARPOLE, NICOLE 12 2) LONG, AMANDA 12
3) KNAPIK, ASHLEY 12 4) DELP, KRISTINA 12
2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD 'B' 5:14.73 34
1) MORROW, PATRICIA 12 2) HOCK, STEPHANIE 12
3) O'DONNELL, ERIN 11 4) MORLOCK, AMY 12
3 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD 'C' 5:38.30 32
1) SCHAEFER, DANIELLE 10 2) HAMMOND, MORGAN 10
3) MCADOREY, MEGHAN 10 4) STAUB, ANDREA 9
-- PDR SWIM TEAM-MA 'A' DQ
Event 79 Men Open 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 PDR SWIM TEAM-MA 'A' 4:25.36 40
2 PDR SWIM TEAM-MA 'B' 4:36.80 34
3 TRIDENT SWIM CLUB-MA 'A' 4:42.11 32
1) WALLEY, DAN 15 2) ROSEBERRY, EVAN 13
3) KAUFFMAN, CODY 13 4) RYBICKI, KEVIN 13
Event 80 Women Open 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 THE FISH-PV 'A' 4:55.14 40
1) CHRISTENSEN, MEI 12 2) KENWORTHY, CATHY 17
3) CONSTANTINO, DANA 13