4/12/2001 - 4/12/2001
Fort Lauderdale, Florida, USA
YMCA National Meets
2001 National YMCA Short Course
Swimming and Diving Championship
Results
Event 30 Women 1 mtr Diving Diving Competition
===============================================================================
National: * 475.95 1982 M. Fischbach
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Lashnits, Erin 17 New Canaan 330.15 359.40 20
2 Olson, Gail 17 Schroeder 341.30 358.70 17
3 Topol, Casey 16 New Canaan 338.35 355.50 16
4 Coleman, Allison 15 New Canaan 335.10 330.40 15
5 Relich, Taylor 17 Schroeder 325.20 329.85 14
6 Pagnotta, Corey 18 New Canaan 345.50 326.50 13
7 Helduser, Tracey 18 Rocky Run 290.30 321.15 12
8 Ceresa, Catherine 18 New Canaan 294.75 281.55 11
Event 30 Women 1 mtr Diving Diving Competition
===============================================================================
National: * 475.95 1982 M. Fischbach
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Pagnotta, Corey 18 New Canaan 345.50
2 Olson, Gail 17 Schroeder 341.30
3 Topol, Casey 16 New Canaan 338.35
4 Coleman, Allison 15 New Canaan 335.10
5 Lashnits, Erin 17 New Canaan 330.15
6 Relich, Taylor 17 Schroeder 325.20
7 Ceresa, Catherine 18 New Canaan 294.75
8 Helduser, Tracey 18 Rocky Run 290.30
9 Truex, Tessa 18 Cheshire Branch 284.00
10 Shaw, Laura 17 New Canaan 279.75
11 Duffy, Meghan 16 Cheshire Branch 278.25
12 Nizlek, April 15 New Canaan 278.15
13 Dorn, Lauren 18 Rocky Run 272.55
14 Tedder, Anna 16 Rocky Run 272.25
15 Bunting, Ali 15 Schroeder 271.05
16 Banning, Sarah 16 Cheshire Branch 269.25
17 Bossert, Bridget K 16 Minot 253.70
18 Hanson, Alana 15 New Canaan 251.80
19 McGarry, Jessica 17 Cheshire Branch 236.20
20 Bunting, Samantha 14 Schroeder 213.25
21 Raneri, Samantha 17 New Canaan 213.15
22 Strybos, Sarah 15 Rocky Run 208.15
23 Smith, Margret 17 New Canaan 174.65
Event 31 Women 200 Yard Freestyle Relay Swimming Competition
===============================================================================
National: * 1:33.84 1988 WIlton Family, CT
J. Jorgensen, S. Porter, L. Curtis, L. Seward
Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Roanoke Central Branch YMCA 'A' 1:38.07 1:35.90 40
1) Cascao, Livia 18 2) Richardson, Lacy 16
3) McGuire, Bernetta 16 4) Wooddall-Gainey, Clare 14
24.46 48.59 1:12.26 1:35.90
2 Somerset Hills YMCA 'A' 1:38.06 1:36.08 34
1) Helwig, Elizabeth 16 2) Skoda, Alexis 17
3) Skoda, Catherine 14 4) Helwig, Rebecca 17
25.32 48.79 1:13.02 1:36.08
3 Bloomsburg Area YMCA 'A' 1:38.40 1:36.92 32
1) Byron, Liz 17 2) Stanchock, Courtney 17
3) Morris, Kailey 13 4) Stephens, Jessica 15
24.44 48.47 1:13.51 1:36.92
4 Winston-Salem Central Branch 'A' 1:39.05 1:37.09 30
1) Martin, Noelle 14 2) Clay, Ashley 13
3) Deering, Nikki 16 4) Johnson, Brittany 16
24.23 48.88 1:13.05 1:37.09
5 Gamble - Nippert Ohio YMCA 'A' 1:38.51 1:37.52 28
1) Schoborg, Liz 17 2) Sander, Erin 18
3) Fessel, Jacque 16 4) McHugh, Carolynn 17
24.73 49.23 1:14.12 1:37.52
6 Plymouth Community Family YMCA 'A' 1:38.91 1:37.94 25
1) Smith, Lindsey 16 2) Merte, Jennifer 16
3) Carr, Cari 16 4) Ladewski, Katie 17
24.62 49.32 1:13.66 1:37.94
6 Wilton Family YMCA 'A' 1:38.58 1:37.94 25
1) Sparks, Nicole N 18 2) Moffat, Emily A 18
3) Dudley, Kaki A 15 4) Schwanhausser, Lori A 17
24.86 49.34 1:13.78 1:37.94
8 Burlington Co. YMCA 'A' 1:39.03 1:38.35 22
1) Barolin, Laura 15 2) Laputka, Kaleena 15
3) Girman, Cathy 16 4) Kolodzey, Catherine 17
24.65 49.11 1:14.23 1:38.35
B - Final
9 Flint YMCA 'A' 1:39.11 1:37.40 18
1) Korsedal, Liz 18 2) Spaulding, Crissy 18
3) Shalla, Elaine 15 4) Verbeck, Marlana 17
24.52 48.62 1:12.80 1:37.40
10 State College Area Family YMCA 'A' 1:39.22 1:37.85 14
1) Henning, Ashley 14 2) Wild, Erica 17
3) Budd, Courtney 17 4) Whittam, Elizabeth 17
24.34 49.01 1:13.45 1:37.85
11 Red Bank Branch 'A' 1:39.72 1:38.12 12
1) McCue, Mary T 16 2) Schwartz, Sara J 17
3) Baguchinsky, Kimberly A 16 4) Wojciehowski, Gertrude A 15
24.31 48.74 1:13.42 1:38.12
12 Darien YMCA 'A' 1:39.26 1:38.74 10
1) Morrison, Erin 13 2) Bullock, Morgan 14
3) Lewis, Jennie 14 4) Thelin, Torey 16
25.53 50.11 1:14.67 1:38.74
13 South Community Family 'A' 1:39.35 1:38.84 8
1) Barrentine, Holly 15 2) Mathes, Carly 14
3) Haley, Meg 17 4) Jones, Kelly 18
24.95 49.72 1:14.86 1:38.84
14 M.E. Lyons YMCA 'A' 1:39.50 1:39.01 6
1) Tomes, Megan 15 2) Ball, Katie 15
3) Magee, Ellen 16 4) Brockman, Betsy Jo 17
24.25 49.32 1:14.00 1:39.01
15 Countryside YMCA 'A' 1:39.35 1:39.17 4
1) Schmidt, Alyson 14 2) Johnson, Ashley 16
3) Keever, Brandy 18 4) French, Meredith 17
24.98 49.93 1:14.19 1:39.17
16 Lebanon Valley Family YMCA 'A' 1:39.44 1:39.27 2
1) Riley, Sirae 16 2) Harounzadeh, Margus 17
3) Charles, Dana 16 4) Vranesic, Marsena 17
25.16 50.27 1:15.13 1:39.27
Event 31 Women 200 Yard Freestyle Relay Swimming Competition
===============================================================================
National: * 1:33.84 1988 WIlton Family, CT
J. Jorgensen, S. Porter, L. Curtis, L. Seward
Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Somerset Hills YMCA 'A' 1:38.06
1) Helwig, Rebecca 17 2) Skoda, Catherine 14
3) Helwig, Elizabeth 16 4) Skoda, Alexis 17
24.25 48.81 1:13.97 1:38.06
2 Roanoke Central Branch YMCA 'A' 1:38.07
1) McGuire, Bernetta 16 2) Richardson, Lacy 16
3) Cascao, Livia 18 4) Wooddall-Gainey, Clare 14
24.61 49.48 1:13.79 1:38.07
3 Bloomsburg Area YMCA 'A' 1:38.40
1) Byron, Liz 17 2) Stanchock, Courtney 17
3) Morris, Kailey 13 4) Stephens, Jessica 15
24.56 49.10 1:14.39 1:38.40
4 Gamble - Nippert Ohio YMCA 'A' 1:38.51
1) Schoborg, Liz 17 2) Sander, Erin 18
3) Fessel, Jacque 16 4) McHugh, Carolynn 17
25.03 49.67 1:14.42 1:38.51
5 Wilton Family YMCA 'A' 1:38.58
1) Pennington, Barbara W 13 2) Moughty, Kaitlin M 16
3) Sparks, Nicole N 18 4) Schwanhausser, Lori A 17
25.16 50.19 1:14.27 1:38.58
6 Plymouth Community Family YMCA 'A' 1:38.91
1) Carr, Cari 16 2) Smith, Lindsey 16
3) Merte, Jennifer 16 4) Ladewski, Katie 17
25.07 49.47 1:14.41 1:38.91
7 Burlington Co. YMCA 'A' 1:39.03
1) Laputka, Kaleena 15 2) Barolin, Laura 15
3) Girman, Cathy 16 4) Kolodzey, Catherine 17
25.36 49.86 1:15.13 1:39.03
8 Winston-Salem Central Branch 'A' 1:39.05
1) Deering, Nikki 16 2) Johnson, Brittany 16
3) Clay, Ashley 13 4) Martin, Noelle 14
25.35 49.70 1:15.00 1:39.05
-------------------------------------------------------------------------
9 Flint YMCA 'A' 1:39.11
1) Korsedal, Liz 18 2) Spaulding, Crissy 18
3) Shalla, Elaine 15 4) Verbeck, Marlana 17
25.17 49.58 1:14.27 1:39.11
10 State College Area Family YMCA 'A' 1:39.22
1) Henning, Ashley 14 2) Wild, Erica 17
3) Budd, Courtney 17 4) Whittam, Elizabeth 17
24.71 49.55 1:14.24 1:39.22
11 Darien YMCA 'A' 1:39.26
1) Morrison, Erin 13 2) Bullock, Morgan 14
3) Lewis, Jennie 14 4) Thelin, Torey 16
25.81 50.43 1:14.87 1:39.26
12 Countryside YMCA 'A' 1:39.35
1) Schmidt, Alyson 14 2) Johnson, Ashley 16
3) Keever, Brandy 18 4) French, Meredith 17
25.23 50.42 1:14.42 1:39.35
12 South Community Family 'A' 1:39.35
1) Barrentine, Holly 15 2) Mathes, Carly 14
3) Haley, Meg 17 4) Jones, Kelly 18
25.07 49.77 1:15.12 1:39.35
14 Lebanon Valley Family YMCA 'A' 1:39.44
1) Riley, Sirae 16 2) Harounzadeh, Margus 17
3) Charles, Dana 16 4) Vranesic, Marsena 17
25.09 50.52 1:15.35 1:39.44
15 M.E. Lyons YMCA 'A' 1:39.50
1) Tomes, Megan 15 2) Ball, Katie 15
3) Magee, Ellen 16 4) Brockman, Betsy Jo 17
24.51 49.52 1:14.51 1:39.50
16 Red Bank Branch 'A' 1:39.72
1) Schwartz, Sara J 17 2) Wojciehowski, Gertrude A 15
3) Baguchinsky, Kimberly A 16 4) McCue, Mary T 16
25.33 50.70 1:15.77 1:39.72
-------------------------------------------------------------------------
17 Schroeder YMCA & Aquatic Ctr 'A' 1:39.80
1) Petric, Sara 17 2) Braza, Laura 15
3) Patterson, Kate 17 4) Koehn, Ashley 17
24.06 49.27 1:14.37 1:39.80
18 Phoenixville Area YMCA 'A' J1:39.80
1) Karpowicz, Sarah 17 2) Trumbo, Whitney 15
3) Gordon, Kate 15 4) McVey, Laura 17
24.90 50.48 1:15.50 1:39.80
-------------------------------------------------------------------------
19 Spartanburg/Middle Tyger YMCA 'A' 1:39.86
1) Eickman, Meagan 15 2) Vaughan, Amanda 16
3) Holman, Meredith 18 4) Standard, Karen 17
25.20 50.44 1:15.57 1:39.86
20 Lakeland Hills YMCA 'A' 1:39.88
1) Walker, Maryann C 14 2) Staple, Jessica L 17
3) Pisano, Courtney J 14 4) Kim, Julie 14
25.40 50.33 1:15.17 1:39.88
21 Cheshire Branch YMCA 'A' 1:40.13
1) Bowman, Carolyn 17 2) Gibbs, Greer 15
3) Novak, Cassie 17 4) McKinlay, Courtlandt 17
25.08 50.44 1:15.39 1:40.13
22 Huntington YMCA 'A' 1:40.24
1) Blevins, Jessica 18 2) Webb, Melissa 17
3) Prater, Kendra 13 4) Rinaldi, Karen 17
24.82 49.87 1:14.61 1:40.24
23 Chapel Hill - Carrboro YMCA 'A' 1:40.31
1) Scott, Sarah 14 2) Hall, Michelle 18
3) Pegg, Kathryn 14 4) Nichols, Ruth 17
25.37 50.75 1:16.40 1:40.31
24 Eau Claire YMCA 'A' 1:40.38
1) Vine, Lindsay 15 2) Tomten, Berit 17
3) Hanke, Abby 16 4) Vine, Sara 16
26.27 51.38 1:16.27 1:40.38
25 Boise Family YMCA - West Brnch 'A' 1:40.43
1) Konst, Danielle E 15 2) Arjona, Laura V 15
3) Afong, Sara K 16 4) Grover, Jenny B 17
25.26 50.58 1:15.73 1:40.43
26 Sarasota YMCA 'A' 1:40.49
1) Babicz, Annie 15 2) Maglich, Nicole 17
3) Shirley, Liz 17 4) Murphy, Kristen 13
24.78 50.06 1:14.94 1:40.49
27 Flushing YMCA 'A' 1:40.56
1) Dellagiovanna, Maria V 15 2) Kristic, Jelena M 17
3) Restivo, Michaela D 17 4) Gerber, Stefanie J 16
25.82 50.53 1:16.12 1:40.56
28 Powel Crosley, Jr. YMCA 'A' 1:40.61
1) Reynolds, Michelle 18 2) Hagen, Kelly 17
3) Hagen, Jenny 15 4) Smith, Lindsey 17
25.04 50.20 1:15.30 1:40.61
29 Marshfield Area YMCA 'A' 1:40.64
1) Melvin, Anne 18 2) Alf, Mahriah 17
3) Uthmeier, Michele 18 4) Melvin, Krista 18
24.64 49.75 1:16.37 1:40.64
30 North Suburban YMCA 'A' 1:40.88
1) Nowak, Agnes 18 2) Altmin, Lauren 15
3) Johnson, Katie 16 4) Montgomery, Mari 14
25.09 50.78 1:15.96 1:40.88
31 YMCA of McHenry Co. 'A' 1:40.91
1) Francke, Lindsey 17 2) Habjan, Jenny 18
3) Lenz, Sarah 18 4) Borta, Jennifer 15
25.48 51.81 1:16.79 1:40.91
32 Northwestern DuPage YMCA 'A' 1:41.16
1) Krisman, Monica 17 2) Miller, Shannon 18
3) Westberg, Janine 14 4) Bailey, Karla 17
25.90 51.51 1:17.32 1:41.16
32 Kennett Square Area YMCA 'A' 1:41.16
1) McCreary, Dana 13 2) Irrigang, Lauren 17
3) Heck, Jill 15 4) Linsenmann, Kim 17
25.82 51.17 1:17.05 1:41.16
34 Metuchen-Edison YMCA 'A' 1:41.35
1) Reed, Lauren 16 2) Kaczka, Katie 14
3) Rush, Regina 15 4) Kennedy, Kendra 16
26.03 51.12 1:16.48 1:41.35
35 Harrisburg West Shore Branch 'A' 1:41.64
1) Duke, Susan 18 2) Fisher, Sarah 16
3) Bianco, Liane 16 4) Toran, Alyssa 15
25.87 51.48 1:16.60 1:41.64
36 Champaign County YMCA 'A' 1:41.67
1) Faith, Kathryn 18 2) Kenny, Natalie 17
3) Johnson, Payton 13 4) Brombaugh, Megan 17
25.44 50.82 1:15.77 1:41.67
37 Glens Falls Family YMCA 'A' 1:41.79
1) Kline, Elissa 18 2) Ranney, Caitlin 17
3) Parent, Allyson 15 4) DeSanti, Allison 16
25.13 51.19 1:16.14 1:41.79
38 Tri Valley Branch YMCA 'A' 1:41.89
1) Redcay, Kelly 16 2) Borrell, Erin 14
3) Angstadt, Christina 14 4) Guers, Lindsay 13
25.05 51.02 1:17.15 1:41.89
39 San Pedro & Peninsula YMCA 'A' 1:42.01
1) Mohle, Heather 14 2) Claxton, Erin 18
3) Lyman, Tobi 18 4) Lubinski, Annalisa 15
26.05 52.14 1:17.42 1:42.01
40 Capital Area/Raleigh NC YMCA 'A' 1:42.31
1) Botzum, Jessica 15 2) Smith, Heather 17
3) Peacock, Adrienne 17 4) Pucci, Mallory 14
25.29 50.91 1:16.96 1:42.31
41 Grand Rapids YMCA S.E. Branch 'A' 1:42.55
1) Foe, Rachael D 12 2) Graham, Larisa J 17
3) Levknecht, Jesse M 17 4) McKenzie, Ellen H 17
25.54 50.96 1:17.06 1:42.55
42 Greensboro Central YMCA 'A' 1:42.63
1) Mohorn, Heather 13 2) Hennings, Ashley 15
3) Parks, Jennifer 18 4) Cleveland, Jennifer 17
26.14 51.94 1:17.65 1:42.63
43 Greater Green Bay Ymca, Inc. 'A' 1:42.69
1) Rhoades, Jesse 16 2) Brager, Kristy 15
3) Brager, Laura 17 4) Bennett, Amy 15
25.88 51.18 1:16.08 1:42.69
44 YMCA of Anne Arundel County 'A' 1:42.79
1) Kos, Courtney 16 2) Kapelewski, Chrissy 16
3) DeBarros, Katie 16 4) Thomasson, Diane 17
25.54 51.44 1:17.73 1:42.79
45 Hunterdon YMCA 'A' 1:42.86
1) Caggiano, Jessica 17 2) Lyons, Katalin 14
3) Whetstone, Catherine 13 4) Sudol, Chelsea 15
25.36 50.90 1:17.01 1:42.86
46 New Canaan YMCA 'A' 1:43.51
1) Connell, Deidre 16 2) Pagnotta, Corey 18
3) Hawes, Maggie 18 4) Faughnan, Meghan 16
26.13 51.90 1:17.94 1:43.51
47 Saginaw YMCA 'A' 1:43.61
1) Davis, Lindsay 15 2) McGrath, Mackenzie 15
3) Sgrazzutti, Amanda 12 4) Brown, Lindsey 15
25.79 51.93 1:18.84 1:43.61
48 Chambersburg YMCA 'A' 1:43.64
1) Hostetler, Molly 15 2) Brukalo, Maggie 17
3) Kirkner, Anne 15 4) Besecker, Sarah 17
26.53 52.65 1:18.33 1:43.64
49 YMCA of Catawba Valley 'A' 1:43.72
1) McDonald, Molly 16 2) Trefzger, Eleanor 15
3) Young, Ryan 13 4) Brewer, Shannon 16
25.12 52.21 1:18.64 1:43.72
50 High Street Branch 'A' 1:43.76
1) Baker, Jillian 17 2) Fahs, Stephanie 17
3) Bosta, Blair 16 4) Allen, Amy Beth 17
26.21 52.04 1:18.77 1:43.76
51 Downtown Spokane YMCA 'A' 1:43.84
1) Nuess, Brittany C 17 2) Morgan, Summer L 13
3) Covey, Rikki J 16 4) Weidert, Janet M 16
25.52 50.90 1:16.56 1:43.84
52 Boyertown Area YMCA 'A' 1:44.12
1) Geary, Elizabeth 15 2) Raymond, Racine 15
3) Kroh, Ashley 15 4) Feenstra, Jennifer 16
26.68 52.98 1:18.47 1:44.12
53 Hamilton Area 'A' 1:44.55
1) Foster, Alexandra 16 2) Prutow, Lauren 16
3) Swaney, Andrea 17 4) Meirs, Kaitlyn 12
25.96 52.24 1:18.48 1:44.55
54 Greater Canandaigua Family 'A' 1:45.02
1) Kennedy, Lindsay 16 2) Schudde, Lauren 18
3) Watts, Catherine 13 4) Linek, Laura 18
27.15 54.51 1:21.30 1:45.02
55 Upper Main Line YMCA 'A' 1:45.03
1) Ippoliti, Carrie 15 2) Reed, Sarah 18
3) Begley, Caroline 18 4) Everett, Ashley 15
26.52 51.71 1:18.73 1:45.03
56 Elyria Branch YMCA 'A' 1:45.31
1) Everhart, Kristen 15 2) Herberger, Abby 16
3) Reitenbach, Julie 15 4) Snyder, Melanie 15
26.08 53.13 1:19.24 1:45.31
57 LaCrosse Area Family YMCA 'A' 1:47.38
1) Harris, Heather 18 2) Brohmer, Brittany 12
3) Christopherson, Anna 15 4) Sterling, Chancie 15
27.05 54.42 1:20.80 1:47.38
58 Howard County Family YMCA 'A' 1:51.86
1) Wells, Charlotte 13 2) Eichert, Laura 13
3) Holtmann, Shelley 14 4) Williams, Kristen 14
28.09 56.14 1:25.37 1:51.86
-- Birmingham YMCA 'A' DQ
1) Evo, Megan M 14 2) Bauer, Shannon M 16
3) Timlin, Emily F 15 4) Moyer, Kathleen A 16
25.36 50.32 1:15.39 DQ
-- Western/Catonsville YMCA 'A' DQ
1) Peltzer, Gretchen 14 2) Currotto, Lindsay 14
3) Ecker, Laura 16 4) Irby, Jennifer 17
25.99 52.21 1:18.87 DQ
-- Auburn YMCA 'A' DQ
1) Reese, Liz 15 2) Carbonaro, Kara 18
3) Dellostritto, Katie 18 4) Wayne, Colleen 16
26.53 52.73 1:19.33 DQ
Event 32 Men 200 Yard Freestyle Relay Swimming Competition
===============================================================================
National: * 1:23.79 1988 Raleigh, NC
D. Meehan, W. Keever, G. Johnston, D. Fox
Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 M.E. Lyons YMCA 'A' 1:24.80 1:24.14 40
1) Kauscher, Rob 17 2) Tomes, Marty 17
3) Bertke, Matt 17 4) Cramer, Jayme 18
21.65 42.61 1:03.90 1:24.14
2 Champaign County YMCA 'A' 1:25.97 1:25.08 34
1) Trupin, Dan 17 2) Searby, Ryan 17
3) Alexandrov, Mike 16 4) Johnson, Peir 18
20.85 42.15 1:03.33 1:25.08
3 Upper Main Line YMCA 'A' 1:27.43 1:25.85 32
1) Hurst, Matt 17 2) Clark, Ian 16
3) Ippoliti, Chris 16 4) Knepley, Mark 17
22.02 43.57 1:05.01 1:25.85
4 Lakeland Hills YMCA 'A' 1:27.15 1:26.09 30
1) Cooper, Chris C 18 2) Papendick, Adam J 15
3) Cordes, Michael R 15 4) G