3/31/2014 - 3/31/2014
Indianapolis, USA
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:19 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 1 Women 800 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Meet Record: * 8:43.82 3/18/2004 Alyssa Kiel, LESD - LE
8:49.49 NAT National Standards
9:00.29 JNAT Junior National
9:31.89 SECT Meet Standards
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
-- Meckstroth, Emi 17 UNAT-IN 9:02.21 8:58.29 JNAT 23
31.37 1:03.29 (31.92)
1:39.45 (36.16) 2:10.82 (31.37)
2:49.05 (38.23) 3:18.62 (29.57)
3:58.73 (40.11) 4:27.22 (28.49)
5:08.29 (41.07) 5:35.63 (27.34)
6:17.79 (42.16) 6:44.12 (26.33)
7:27.32 (43.20) 7:52.30 (24.98)
8:36.84 (44.54) 8:58.29 (21.45)
1 Pish, Melissa N 14 Waves Bloomingto 8:53.09 8:51.32 JNAT 26
29.95 1:01.00 (31.05)
1:38.65 (37.65) 2:08.01 (29.36)
2:49.21 (41.20) 3:15.44 (26.23)
4:00.67 (45.23) 4:23.04 (22.37)
5:13.19 (50.15) 5:30.40 (17.21)
6:25.75 (55.35) 6:37.65 (11.90)
7:38.28 (1:00.63) 7:45.14 (6.86)
8:50.94 (1:05.80) 8:51.32 (0.38)
2 Earley, Erin C 14 Hopkins Mariner- 9:06.70 8:58.48 JNAT 22
1:03.27 2:10.48 (1:07.21)
3:18.08 (1:07.60) 4:26.39 (1:08.31)
5:34.88 (1:08.49) 6:43.28 (1:08.40)
7:51.59 (1:08.31) 8:58.48 (1:06.89)
3 Schneider, Abbe 17 Fishers Area Swi 9:01.72 9:04.79 SECT 21
1:04.66 2:12.95 (1:08.29)
3:21.79 (1:08.84) 4:30.96 (1:09.17)
5:39.96 (1:09.00) 6:48.98 (1:09.02)
7:57.46 (1:08.48) 9:04.79 (1:07.33)
4 Johnson, Olivia 15 Boilermaker Aqua 9:02.92 9:09.50 SECT 20
30.18 1:05.19 (35.01)
1:37.13 (31.94) 2:14.19 (37.06)
2:44.74 (30.55) 3:23.87 (39.13)
3:52.79 (28.92) 4:33.56 (40.77)
5:01.53 (27.97) 5:42.91 (41.38)
6:09.90 (26.99) 6:52.64 (42.74)
7:16.74 (24.10) 8:02.35 (45.61)
8:26.11 (23.76) 9:09.50 (43.39)
5 Sakaluk, Hannah 17 Waves Bloomingto 9:09.45 9:09.52 SECT 19
28.07 1:04.72 (36.65)
1:38.46 (33.74) 2:13.43 (34.97)
2:47.23 (33.80) 3:22.70 (35.47)
3:55.62 (32.92) 4:32.40 (36.78)
5:06.41 (34.01) 5:42.16 (35.75)
6:16.57 (34.41) 6:53.24 (36.67)
7:27.34 (34.10) 8:04.02 (36.68)
8:37.66 (33.64) 9:09.52 (31.86)
6 Jahns, Margaret 15 Fishers Area Swi 9:09.76 9:10.02 SECT 18
1:05.46 2:13.33 (1:07.87)
3:22.27 (1:08.94) 4:31.82 (1:09.55)
5:41.21 (1:09.39) 6:51.48 (1:10.27)
8:01.63 (1:10.15) 9:10.02 (1:08.39)
7 Dombkowski, Sar 18 Novi Sturgeons-M 9:03.43 9:11.27 SECT 17
31.20 1:04.46 (33.26)
1:39.00 (34.54) 2:12.61 (33.61)
2:48.28 (35.67) 3:22.04 (33.76)
3:57.90 (35.86) 4:31.65 (33.75)
5:07.36 (35.71) 5:41.42 (34.06)
6:17.85 (36.43) 6:51.89 (34.04)
7:29.01 (37.12) 8:02.58 (33.57)
8:37.45 (34.87) 9:11.27 (33.82)
8 Stefandl, Miche 20 Una CW-MI 10:07.03Y 9:11.30 SECT 15
1:07.69 2:17.37 (1:09.68)
3:26.69 (1:09.32) 4:36.62 (1:09.93)
5:45.79 (1:09.17) 6:55.09 (1:09.30)
8:03.89 (1:08.80) 9:11.30 (1:07.41)
9 McGinnis, Clair 16 Oakland Live Y''E 9:28.72 9:11.90 SECT 13
1:06.35 2:16.15 (1:09.80)
3:25.57 (1:09.42) 4:34.68 (1:09.11)
5:44.15 (1:09.47) 6:53.66 (1:09.51)
8:03.55 (1:09.89) 9:11.90 (1:08.35)
10 Kennedy, Sidney 14 Waves Bloomingto 9:20.67 9:12.50 SECT 12
1:05.40 2:14.92 (1:09.52)
3:24.30 (1:09.38) 4:33.96 (1:09.66)
5:43.74 (1:09.78) 6:53.64 (1:09.90)
8:03.64 (1:10.00) 9:12.50 (1:08.86)
11 Nordin, Emma A 14 Carmel Swim Club 10:20.81Y 9:13.58 SECT 11
1:06.69 2:14.86 (1:08.17)
3:22.96 (1:08.10) 4:31.67 (1:08.71)
5:41.68 (1:10.01) 6:52.43 (1:10.75)
8:03.36 (1:10.93) 9:13.58 (1:10.22)
12 Webb, Madelon M 21 Indiana Universi 9:17.78 9:18.55 SECT 10
1:05.77 2:14.91 (1:09.14)
3:24.24 (1:09.33) 4:34.28 (1:10.04)
5:44.80 (1:10.52) 6:55.86 (1:11.06)
8:07.55 (1:11.69) 9:18.55 (1:11.00)
13 Moser, Emily R 17 Fishers Area Swi 9:19.36 9:18.71 SECT 9
1:06.22 2:16.20 (1:09.98)
3:26.43 (1:10.23) 4:36.79 (1:10.36)
5:47.24 (1:10.45) 6:57.71 (1:10.47)
8:08.67 (1:10.96) 9:18.71 (1:10.04)
14 Gordon, Mckenze 14 Waves Bloomingto 10:09.32Y 9:18.72 SECT 8
1:07.22 2:16.01 (1:08.79)
3:26.23 (1:10.22) 4:36.82 (1:10.59)
5:47.33 (1:10.51) 6:58.60 (1:11.27)
8:09.44 (1:10.84) 9:18.72 (1:09.28)
15 Arens, Mackenzi 13 Waves Bloomingto 10:20.86Y 9:20.30 SECT 7
1:06.89 2:16.23 (1:09.34)
3:25.81 (1:09.58) 4:36.07 (1:10.26)
5:46.98 (1:10.91) 6:58.61 (1:11.63)
8:09.81 (1:11.20) 9:20.30 (1:10.49)
16 Barrett, Cristi 15 Berkeley Aquatic 9:28.29 9:21.02 SECT 5
1:07.43 2:18.28 (1:10.85)
3:29.35 (1:11.07) 4:40.29 (1:10.94)
5:50.46 (1:10.17) 7:00.88 (1:10.42)
8:11.21 (1:10.33) 9:21.02 (1:09.81)
17 Davenport, Hann 16 Lakers Aquatic C 9:09.76 9:21.32 SECT 3
32.67 1:07.10 (34.43)
1:43.39 (36.29) 2:17.40 (34.01)
2:51.60 (34.20) 3:28.13 (36.53)
4:00.95 (32.82) 4:38.39 (37.44)
5:10.79 (32.40) 5:49.26 (38.47)
6:23.88 (34.62) 7:00.14 (36.26)
7:34.33 (34.19) 8:11.12 (36.79)
8:44.33 (33.21) 9:21.32 (36.99)
18 Pecha, Emma Gra 16 Memphis Tiger Sw 9:17.64 9:23.99 SECT 2
32.10 1:07.74 (35.64)
1:41.93 (34.19) 2:18.72 (36.79)
2:52.58 (33.86) 3:29.68 (37.10)
3:57.31 (27.63) 4:39.84 (42.53)
5:13.51 (33.67) 5:50.55 (37.04)
6:24.45 (33.90) 7:01.78 (37.33)
7:31.34 (29.56) 8:13.06 (41.72)
8:46.17 (33.11) 9:23.99 (37.82)
19 Laabs, Sarah A 16 Lake Country Swi 9:19.07 9:24.18 SECT 1
1:06.27 2:16.58 (1:10.31)
3:26.93 (1:10.35) 4:37.58 (1:10.65)
5:48.89 (1:11.31) 7:01.11 (1:12.22)
8:13.60 (1:12.49) 9:24.18 (1:10.58)
20 Hughes, Katheri 14 Northridge Area- 10:28.00Y 9:25.82 SECT
1:05.68 2:16.06 (1:10.38)
3:26.91 (1:10.85) 4:38.40 (1:11.49)
5:50.47 (1:12.07) 7:02.63 (1:12.16)
8:15.08 (1:12.45) 9:25.82 (1:10.74)
21 Vera, Taylor N 17 Grand Rapids Nov 9:29.79 9:26.23 SECT
1:07.09 2:17.05 (1:09.96)
3:27.32 (1:10.27) 4:38.46 (1:11.14)
5:49.55 (1:11.09) 7:01.71 (1:12.16)
8:14.07 (1:12.36) 9:26.23 (1:12.16)
22 Fischer, Alysse 17 Motor City Aquat 10:25.60Y 9:26.42 SECT
1:08.21 2:17.73 (1:09.52)
3:28.53 (1:10.80) 4:39.58 (1:11.05)
5:52.03 (1:12.45) 7:03.92 (1:11.89)
8:15.91 (1:11.99) 9:26.42 (1:10.51)
23 Hines, Brianna 17 Waves Bloomingto 9:01.85 9:26.72 SECT
29.14 1:03.68 (34.54)
1:34.32 (30.64) 2:13.83 (39.51)
2:41.60 (27.77) 3:24.74 (43.14)
3:49.24 (24.50) 4:36.96 (47.72)
4:56.59 (19.63) 5:49.63 (53.04)
6:03.97 (14.34) 7:01.96 (57.99)
7:11.45 (9.49) 8:14.64 (1:03.19)
8:18.70 (4.06) 9:26.72 (1:08.02)
24 Wirth, Erica 15 Berkeley Aquatic 9:17.99 9:27.78 SECT
1:06.82 2:18.10 (1:11.28)
3:29.58 (1:11.48) 4:41.41 (1:11.83)
5:53.23 (1:11.82) 7:05.35 (1:12.12)
8:17.49 (1:12.14) 9:27.78 (1:10.29)
25 Held, Maggie M 15 Lake Country Swi 10:35.22Y 9:29.31 SECT
1:08.88 2:21.19 (1:12.31)
3:32.68 (1:11.49) 4:43.53 (1:10.85)
5:54.70 (1:11.17) 7:06.44 (1:11.74)
8:18.74 (1:12.30) 9:29.31 (1:10.57)
26 Oostman, Julia 13 Waves Bloomingto 10:36.83Y 9:29.65 SECT
1:06.12 2:16.96 (1:10.84)
3:28.59 (1:11.63) 4:40.85 (1:12.26)
5:53.25 (1:12.40) 7:05.88 (1:12.63)
8:18.62 (1:12.74) 9:29.65 (1:11.03)
27 Qualls, Katelyn 14 Avon Community S 10:25.71Y 9:31.62 SECT
1:08.68 2:20.10 (1:11.42)
3:31.85 (1:11.75) 4:43.71 (1:11.86)
5:55.79 (1:12.08) 7:08.83 (1:13.04)
8:21.21 (1:12.38) 9:31.62 (1:10.41)
28 Sanchez, Gabrie 18 Memphis Tiger Sw 10:37.82Y 9:33.05
1:09.57 2:22.80 (1:13.23)
3:35.97 (1:13.17) 4:48.17 (1:12.20)
6:00.80 (1:12.63) 7:12.32 (1:11.52)
8:23.23 (1:10.91) 9:33.05 (1:09.82)
29 Duffy, Markie J 15 Cincinnati Marli 10:04.00 9:34.82
1:06.04 2:16.94 (1:10.90)
3:28.64 (1:11.70) 4:41.73 (1:13.09)
5:55.70 (1:13.97) 7:10.22 (1:14.52)
8:24.21 (1:13.99) 9:34.82 (1:10.61)
30 Thielking, Mary 18 Fishers Area Swi 9:22.41 9:35.66
1:06.68 2:16.55 (1:09.87)
3:27.03 (1:10.48) 4:38.93 (1:11.90)
5:51.49 (1:12.56) 7:05.56 (1:14.07)
8:20.59 (1:15.03) 9:35.66 (1:15.07)
31 Cebelak, Claire 15 Michigan Lakesho 10:37.45Y 9:36.25
1:09.74 2:22.63 (1:12.89)
3:35.84 (1:13.21) 4:48.83 (1:12.99)
6:01.37 (1:12.54) 7:13.98 (1:12.61)
8:25.91 (1:11.93) 9:36.25 (1:10.34)
32 Gilbert, Kelsey 14 Clarkston Sea Wo 10:22.76Y 9:36.90
1:08.47 2:21.33 (1:12.86)
3:34.55 (1:13.22) 4:47.66 (1:13.11)
6:01.12 (1:13.46) 7:14.19 (1:13.07)
8:27.41 (1:13.22) 9:36.90 (1:09.49)
33 Boutrous, Ava G 13 Pointe Aquatics- 10:38.10Y 9:37.19
1:09.12 2:21.66 (1:12.54)
3:34.84 (1:13.18) 4:47.55 (1:12.71)
5:59.75 (1:12.20) 7:12.80 (1:13.05)
8:25.60 (1:12.80) 9:37.19 (1:11.59)
34 Verbrugge, Erin 13 Viper Aquatic Sw 10:35.27Y 9:38.25
1:06.81 2:19.18 (1:12.37)
3:31.40 (1:12.22) 4:44.78 (1:13.38)
5:58.72 (1:13.94) 7:12.84 (1:14.12)
8:26.55 (1:13.71) 9:38.25 (1:11.70)
35 Bloebaum, Allis 14 Mason Manta Rays 10:37.28Y 9:40.09
1:08.53 2:21.96 (1:13.43)
3:35.16 (1:13.20) 4:48.70 (1:13.54)
6:01.09 (1:12.39) 7:13.96 (1:12.87)
8:27.04 (1:13.08) 9:40.09 (1:13.05)
36 Arnett, Arielle 15 Dayton Raiders-O 9:59.69 9:41.08
1:09.90 2:24.36 (1:14.46)
3:37.83 (1:13.47) 4:50.92 (1:13.09)
6:04.42 (1:13.50) 7:18.17 (1:13.75)
8:31.72 (1:13.55) 9:41.08 (1:09.36)
37 Szydlowski, Car 14 Oakland Live Y''E 10:44.11 9:42.11
1:07.86 2:21.44 (1:13.58)
3:35.48 (1:14.04) 4:49.83 (1:14.35)
6:04.12 (1:14.29) 7:17.93 (1:13.81)
8:30.59 (1:12.66) 9:42.11 (1:11.52)
38 Emaus, Kalina G 16 Grand Rapids Nov 9:45.28 9:44.08
1:09.08 2:21.52 (1:12.44)
3:34.62 (1:13.10) 4:48.64 (1:14.02)
6:02.86 (1:14.22) 7:16.91 (1:14.05)
8:31.20 (1:14.29) 9:44.08 (1:12.88)
39 Debrosse, Adrie 18 Fishers Area Swi 9:29.56 9:45.26
1:09.24 2:22.19 (1:12.95)
3:34.98 (1:12.79) 4:48.21 (1:13.23)
6:02.50 (1:14.29) 7:17.35 (1:14.85)
8:31.86 (1:14.51) 9:45.26 (1:13.40)
40 Goit, Kendall A 14 Plymouth-Canton- 10:38.20Y 9:49.58
1:08.29 2:21.69 (1:13.40)
3:35.47 (1:13.78) 4:49.25 (1:13.78)
6:04.15 (1:14.90) 7:19.82 (1:15.67)
8:34.94 (1:15.12) 9:49.58 (1:14.64)
41 Parrish, Taylor 16 Noblesville Swim 9:53.61 9:58.18
1:08.80 2:23.04 (1:14.24)
3:37.93 (1:14.89) 4:53.73 (1:15.80)
6:10.22 (1:16.49) 7:26.34 (1:16.12)
8:42.26 (1:15.92) 9:58.18 (1:15.92)
42 Morris, Erica I 15 Cincinnati Marli 10:22.49 10:03.09
1:10.36 2:26.38 (1:16.02)
3:42.06 (1:15.68) 4:58.10 (1:16.04)
6:13.93 (1:15.83) 7:30.22 (1:16.29)
8:46.95 (1:16.73) 10:03.09 (1:16.14)
-- Kerr, Kathleen 16 Cincinnati Marli 9:28.24 NS
Women - Team Rankings - Through Event 1
1. Waves Bloomington/Normal Y S.T 72 2. Fishers Area Swimming Tigers 48
3. Unattached Indiana 23 4. Hopkins Mariner Swim Team 22
5. Boilermaker Aquatics 20 6. Novi Sturgeons 17
7. Unattached CW 15 8. Oakland Live Y''Ers 13
9. Carmel Swim Club 11 10. Indiana University 10
11. Berkeley Aquatic Club 5 12. Lakers Aquatic Club 3
13. Memphis Tiger Swim Club 2 14. Lake Country Swim Team 1
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:19 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 2 Women 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Meet Record: * 2:10.95 3/27/2014 Erin C Earley, Hopkins Mariner
2:16.59 NAT National Standards
2:18.69 JNAT Junior National
2:29.69 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Earley, Erin C 14 Hopkins Mariner- 2:14.36 2:10.95*NAT 26
33.02 1:04.36 (31.34)
1:43.28 (38.92) 2:10.95 (27.67)
2 Bilquist, Amy M 16 Carmel Swim Club 2:16.33 2:15.45 NAT 23
33.08 1:07.33 (34.25)
1:43.49 (36.16) 2:15.45 (31.96)
3 Carroll, Shelby 20 Indiana Universi 2:18.69 2:15.91 NAT 22
32.13 1:07.48 (35.35)
1:43.42 (35.94) 2:15.91 (32.49)
4 Ariola, Grace M 13 Waves Bloomingto 2:17.12 2:16.12 NAT 21
32.97 1:07.00 (34.03)
1:42.96 (35.96) 2:16.12 (33.16)
5 Deloof, Gabriel 18 Pointe Aquatics- 2:18.68 2:18.20 JNAT 20
32.46 1:07.35 (34.89)
1:41.88 (34.53) 2:18.20 (36.32)
6 Garcia, Taylor 16 Byron Center-MI 2:18.97 2:18.27 JNAT 19
32.77 1:07.20 (34.43)
1:42.18 (34.98) 2:18.27 (36.09)
7 Parrish, Lauryn 15 Fishers Area Swi 2:16.47 2:18.37 JNAT 18
32.80 1:07.69 (34.89)
1:41.38 (33.69) 2:18.37 (36.99)
8 Adams, Claire E 15 Carmel Swim Club 2:15.42 2:18.49 JNAT 17
31.34 1:07.91 (36.57)
1:37.84 (29.93) 2:18.49 (40.65)
=== Consolation Final ===
9 Burchill, Saman 15 Carmel Swim Club 2:19.56 2:18.03 JNAT 15
33.86 1:07.41 (33.55)
1:45.37 (37.96) 2:18.03 (32.66)
10 House, Hanna E 18 Carmel Swim Club 2:19.13 2:18.19 JNAT 13
32.53 1:07.40 (34.87)
1:45.11 (37.71) 2:18.19 (33.08)
11 Pressey, Bailey 19 Indiana Universi 2:20.07 2:20.17 SECT 12
32.78 1:09.26 (36.48)
1:43.07 (33.81) 2:20.17 (37.10)
12 Nelson, Alexand 15 Club Wolverine-M 2:22.94 2:20.23 SECT 11
34.28 1:08.96 (34.68)
1:47.65 (38.69) 2:20.23 (32.58)
13 Flaherty, Rebec 16 Carmel Swim Club 2:21.39 2:21.30 SECT 10
33.87 1:08.71 (34.84)
1:45.10 (36.39) 2:21.30 (36.20)
14 Rogers, Kate E 18 Plymouth-Canton- 2:22.65 2:21.40 SECT 9
33.60 1:09.25 (35.65)
1:45.25 (36.00) 2:21.40 (36.15)
15 Jahns, Margaret 15 Fishers Area Swi 2:19.32 2:22.04 SECT 8
32.67 1:08.11 (35.44)
1:42.73 (34.62) 2:22.04 (39.31)
16 Wang, Michelle 15 Motor City Aquat 2:23.52 2:24.77 SECT 7
33.31 1:10.43 (37.12)
1:44.64 (34.21) 2:24.77 (40.13)
=== C - Final ===
17 Meyers, Nathali 16 Plymouth-Canton- 2:24.40 2:23.18 SECT 5
33.89 1:10.33 (36.44)
1:46.31 (35.98) 2:23.18 (36.87)
18 Murphy, Mikayla 16 Sylvania Tsunami 2:25.48 2:23.79 SECT 3
35.46 1:10.20 (34.74)
1:49.57 (39.37) 2:23.79 (34.22)
19 Leong, Christin 18 Oakland Live Y''E 2:25.36 2:24.74 SECT 2
34.82 1:10.46 (35.64)
1:50.06 (39.60) 2:24.74 (34.68)
20 Sanchez, Gabrie 18 Memphis Tiger Sw 2:25.54 2:25.67 SECT 1
33.84 1:12.37 (38.53)
1:47.50 (35.13) 2:25.67 (38.17)
21 Schultz, Caroli 15 Carmel Swim Club 2:25.82 2:25.91 SECT
34.01 1:11.00 (36.99)
1:49.64 (38.64) 2:25.91 (36.27)
22 Baggett, Clara 16 Mt. Vernon Swim- 2:25.83 2:26.76 SECT
34.47 1:11.06 (36.59)
1:48.17 (37.11) 2:26.76 (38.59)
23 Chae, Hye Yun 14 Carmel Swim Club 2:25.43 2:28.11 SECT
33.62 1:12.02 (38.40)
1:47.63 (35.61) 2:28.11 (40.48)
-- Conn, Ellyse C 16 Novi Sturgeons-M 2:24.53 DQ
34.48 1:09.90 (35.42)
1:47.14 (37.24) DQ (34.60)
=== D - Final ===
25 Slingsby, Rache 15 Waves Bloomingto 2:27.41 2:24.09 SECT
34.43 1:09.97 (35.54)
1:49.36 (39.39) 2:24.09 (34.73)
26 Schultz, Annett 13 Dexter Community 2:27.04 2:26.15 SECT
33.53 1:11.23 (37.70)
1:49.83 (38.60) 2:26.15 (36.32)
27 Campbell, Sarah 15 Westerville Aqua 2:26.85 2:26.73 SECT
34.62 1:10.94 (36.32)
1:50.12 (39.18) 2:26.73 (36.61)
28 Resconich, Mcke 15 Club Wolverine-M 2:26.30 2:26.86 SECT
35.49 1:11.22 (35.73)
1:50.92 (39.70) 2:26.86 (35.94)
29 Rosely, Gabriel 13 Huron Valley Pen 2:26.59 2:27.00 SECT
34.71 1:11.95 (37.24)
1:49.20 (37.25) 2:27.00 (37.80)
30 Dougherty, Kath 14 Carmel Swim Club 2:27.22 2:27.56 SECT
33.76 1:11.35 (37.59)
1:47.60 (36.25) 2:27.56 (39.96)
31 Wrightson, Tess 14 Zionsville Swim- 2:25.88 2:27.59 SECT
34.66 1:12.80 (38.14)
1:48.88 (36.08) 2:27.59 (38.71)
32 Thielen, Amanda 16 Kingfish Aquatic 2:27.07 2:28.14 SECT
34.08 1:10.95 (36.87)
1:48.84 (37.89) 2:28.14 (39.30)
=== Preliminaries ===
17 Cleveland, Alex 17 Zionsville Swim- 2:23.57
1:10.59 2:23.57 (1:12.98)
27 Johns, Abi K 17 Byron Center-MI 2:26.00
1:09.71 2:26.00 (1:16.29)
29 Padget, Grace E 19 Indiana Universi 2:26.31
1:11.93 2:26.31 (1:14.38)
30 Fischer, Alysse 17 Motor City Aquat 2:26.42
1:11.90 2:26.42 (1:14.52)
34 Pilibosian, Mar 17 Motor City Aquat 2:27.05
1:10.12 2:27.05 (1:16.93)
36 Luciani, Sarah 17 Zionsville Swim- 2:27.17
1:12.49 2:27.17 (1:14.68)
39 Vandewerker, Ja 17 Kettering City S 2:27.56
1:10.98 2:27.56 (1:16.58)
40 Arakelian, Rebe 16 Kingfish Aquatic 2:27.57
1:11.03 2:27.57 (1:16.54)
41 Mayhew, Alexand 18 Una DR-OH 2:27.64
1:11.08 2:27.64 (1:16.56)
42 Verbrugge, Emil 16 Viper Aquatic Sw 2:27.87
1:10.94 2:27.87 (1:16.93)
43 Oostman, Lauren 16 Waves Bloomingto 2:27.95
1:11.46 2:27.95 (1:16.49)
44 Maloy, Gwyneth 15 Hopkins Mariner- 2:28.03
1:11.98 2:28.03 (1:16.05)
45 Wilson, Abby M 17 Greater Columbus 2:28.08
1:10.75 2:28.08 (1:17.33)
46 Landstra, Devin 15 Cincinnati Aquat 2:28.22
1:12.18 2:28.22 (1:16.04)
47 Barker, Olivia 19 Indiana Universi 2:28.35
1:12.18 2:28.35 (1:16.17)
48 Portz, Kathryn 15 Club Wolverine-M 2:28.45
1:12.96 2:28.45 (1:15.49)
49 Schrock, Ashley 16 Concord Swim Clu 2:28.46
1:12.07 2:28.46 (1:16.39)
50 Freitag, Patric 15 Plymouth-Canton- 2:28.49
1:11.93 2:28.49 (1:16.56)
51 Spears, Elizabe 14 Club Wolverine-M 2:29.31
1:13.62 2:29.31 (1:15.69)
52 Simon, Mackenzi 14 Pointe Aquatics- 2:29.50
1:12.90 2:29.50 (1:16.60)
53 McFarland, Chri 13 Solon Stars Swim 2:29.51
1:12.56 2:29.51 (1:16.95)
54 Lagrand, Susan 13 East Grand Rapid 2:29.62
1:11.30 2:29.62 (1:18.32)
55 Ingram, Carin M 17 Viper Aquatic Sw 2:29.68
1:11.39 2:29.68 (1:18.29)
56 Culver, Kathryn 17 Kingfish Aquatic 2:29.70
1:12.23 2:29.70 (1:17.47)
57 Pecha, Emma Gra 16 Memphis Tiger Sw 2:30.55
1:12.94 2:30.55 (1:17.61)
58 Cleason, Emma C 15 Club Wolverine-M 2:30.72
1:12.07 2:30.72 (1:18.65)
59 Lacy, Emily A 16 West Michigan Sw 2:30.77
1:13.65 2:30.77 (1:17.12)
60 Murray, Isabell 14 Cincinnati Marli 2:30.78
1:13.51 2:30.78 (1:17.27)
61 Lawson, Tatum C 15 Berkeley Aquatic 2:30.93
1:12.87 2:30.93 (1:18.06)
62 Baldus, Jacquel 15 South Lyon Aquat 2:30.96
1:14.80 2:30.96 (1:16.16)
63 Whelan, Zoe T 16 Memphis Tiger Sw 2:31.20
1:15.58 2:31.20 (1:15.62)
64 Detassanyi, Ade 13 Plymouth-Canton- 2:31.55
1:12.85 2:31.55 (1:18.70)
65 Gowdy, Samantha 16 Mt. Vernon Swim- 2:31.70
1:11.94 2:31.70 (1:19.76)
66 Rhodes, Mira A 15 Dayton Raiders-O 2:31.73
1:13.80 2:31.73 (1:17.93)
67 Curran, Katheri 18 Berkeley Aquatic 2:31.77
1:13.12 2:31.77 (1:18.65)
68 Gustinis, Grace 13 Hopkins Mariner- 2:31.87
1:13.22 2:31.87 (1:18.65)
69 Serino, Anna G 16 South Lyon Aquat 2:31.97
1:14.97 2:31.97 (1:17.00)
70 Pash, Kelly J 13 Carmel Swim Club 2:32.02
1:14.50 2:32.02 (1:17.52)
71 Gendreau, Madis 13 Dayton Raiders-O 2:32.04
1:14.42 2:32.04 (1:17.62)
72 Cassell, Kaitli 16 Byron Center-MI 2:32.06
1:13.24 2:32.06 (1:18.82)
72 Cebelak, Claire 15 Michigan Lakesho 2:32.06
1:14.08 2:32.06 (1:17.98)
74 Ozden, Alexis 14 Memphis Tiger Sw 2:32.16
1:13.03 2:32.16 (1:19.13)
75 Gable, Isabella 13 Dayton Raiders-O 2:32.51
1:14.82 2:32.51 (1:17.69)
76 Ege, Ceren 15 Kingfish Aquatic 2:32.53
1:14.23 2:32.53 (1:18.30)
77 Kriger, Rachel 14 Memphis Tiger Sw 2:32.56
1:14.21 2:32.56 (1:18.35)
78 Granata, Gabrie 13 Motor City Aquat 2:32.61
1:14.69 2:32.61 (1:17.92)
78 Hazel, Emma C 13 Kingfish Aquatic 2:32.61
1:14.16 2:32.61 (1:18.45)
80 Myers, Natalie 15 Avon Community S 2:32.72
1:15.14 2:32.72 (1:17.58)
81 Merriman, Eliza 15 Dexter Community 2:32.74
1:15.42 2:32.74 (1:17.32)
82 Schenden, Clair 13 Oakland Live Y''E 2:32.76
1:13.71 2:32.76 (1:19.05)
83 Generoso, Rica 16 Hopkins Mariner- 2:32.77
1:13.31 2:32.77 (1:19.46)
84 Wiedoff, Amanda 15 Lake Country Swi 2:32.81
1:14.53 2:32.81 (1:18.28)
85 Villani, Samant 14 Oakland Live Y''E 2:32.89
1:11.66 2:32.89 (1:21.23)
86 Heeres, Katheri 15 Michigan Lakesho 2:33.49
1:16.29 2:33.49 (1:17.20)
87 Wirth, Erica 15 Berkeley Aquatic 2:34.14
1:16.00 2:34.14 (1:18.14)
88 Goins, Adrienne 14 Liquid Lightning 2:34.18
1:13.09 2:34.18 (1:21.09)
89 Arnett, Arielle 15 Dayton Raiders-O 2:34.23
1:15.34 2:34.23 (1:18.89)
90 Connolly, Court 12 Liquid Lightning 2:34.98
1:13.90 2:34.98 (1:21.08)
91 Shugarman, Alys 15 Cincinnati Marli 2:35.24
1:14.92 2:35.24 (1:20.32)
92 Simac, Elizabet 13 Valparaiso Swim- 2:35.82
1:14.72 2:35.82 (1:21.10)
93 Peskin, Elisabe 16 Fishers Area Swi 2:36.25
1:15.13 2:36.25 (1:21.12)
94 Marsan, Natalie 15 Washington Towns 2:36.26
1:14.90 2:36.26 (1:21.36)
95 Brown, Whitney 13 Mt. Vernon Swim- 2:36.39
1:15.15 2:36.39 (1:21.24)
96 Lewandowski, Al 15 Lake Country Swi 2:36.52
1:15.38 2:36.52 (1:21.14)
97 McIlvenna, Marg 17 Cincinnati Aquat 2:36.57
1:16.10 2:36.57 (1:20.47)
98 Gerke, Deirdre 18 South Lyon Aquat 2:37.15
1:15.40 2:37.15 (1:21.75)
99 Duggins, Skylar 15 Swac Swim Team-I 2:38.60
1:16.12 2:38.60 (1:22.48)
100 Miles, Taylor M 17 Southridge Aquat 2:39.58
1:18.51 2:39.58 (1:21.07)
101 Zawadzki, Emily 16 Ohio State Swim- 2:43.91
1:18.25 2:43.91 (1:25.66)
-- Pearcy, Brenna 15 Lawrence Swim Te DQ
1:16.73 DQ (1:23.14)
-- Postmus, Samant 17 Byron Center-MI DQ
1:14.18 DQ (1:17.71)
-- Ray, Tiffany C 19 Jenison Area Wil DFS
Women - Team Rankings - Through Event 2
1. Waves Bloomington/Normal Y S.T 93 2. Carmel Swim Club 89
3. Fishers Area Swimming Tigers 74 4. Hopkins Mariner Swim Team 48
5. Indiana University 44 6. Unattached Indiana 23
7. Boilermaker Aquatics 20 7. Pointe Aquatics 20
9. Byron Center 19 10. Novi Sturgeons 17
11. Oakland Live Y''Ers 15 11. Unattached CW 15
13. Plymouth-Canton Cruisers 14 14. Club Wolverine 11
15. Motor City Aquatics 7 16. Berkeley Aquatic Club 5
17. Sylvania Tsunami Swim Club 3 17. Lakers Aquatic Club 3
17. Memphis Tiger Swim Club 3 20. Lake Country Swim Team 1
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:19 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 3 Men 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Meet Record: * 2:01.08 3/27/2014 Brock A Turner, Dayton Raiders-O
2:04.39 NAT National Standards
2:07.39 JNAT Junior National
2:18.59 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Turner, Brock A 18 Dayton Raiders-O 2:01.76 2:01.08*NAT 26
28.79 59.86 (31.07)
1:32.03 (32.17) 2:01.08 (29.05)
2 Reilman, Michae 17 Firestone Akron- 2:03.55 2:03.11 NAT 23
29.44 1:00.08 (30.64)
1:30.47 (30.39) 2:03.11 (32.64)
3 Pohlmann, Henri 18 Dayton Raiders-O 2:05.91 2:04.78 JNAT 22
29.98 1:00.99 (31.01)
1:34.90 (33.91) 2:04.78 (29.88)
4 Glover, Robert 19 Indiana Universi 2:06.79 2:05.62 JNAT 21
30.49 1:01.08 (30.59)
1:35.52 (34.44) 2:05.62 (30.10)
5 Rathbun, Thomas 18 Byron Center-MI 2:06.83 2:07.17 JNAT 20
30.43 1:01.64 (31.21)
1:36.42 (34.78) 2:07.17 (30.75)
6 Hodge, Cooper P 16 Cincinnati Aquat 2:06.83 2:07.26 JNAT 19
29.48 1:02.74 (33.26)
1:33.76 (31.02) 2:07.26 (33.50)
7 Craig, Cameron 16 Southern Michiga 2:08.19 2:07.35 JNAT 18
29.63 1:03.06 (33.43)
1:34.80 (31.74) 2:07.35 (32.55)
8 Goss, Curtis S 20 Indiana Universi 2:06.49 2:08.95 SECT 17
29.22 1:02.05 (32.83)
1:33.25 (31.20) 2:08.95 (35.70)
=== Consolation Final ===
9 Higgins, Jackso 17 Dayton Raiders-O 2:10.63 2:08.42 SECT 15
30.91 1:02.47 (31.56)
1:39.21 (36.74) 2:08.42 (29.21)
10 Puglessi, Josep 15 Rapids Area Y Sw 2:09.52 2:09.18 SECT 13
30.39 1:03.29 (32.90)
1:36.54 (33.25) 2:09.18 (32.64)
11 Chen, Zachary Y 16 Kingfish Aquatic 2:10.26 2:09.39 SECT 12
30.96 1:02.45 (31.49)
1:37.58 (35.13) 2:09.39 (31.81)
12 Bledsoe, Nathan 17 Viper Aquatic Sw 2:09.82 2:09.84 SECT 11
30.59 1:02.84 (32.25)
1:36.68 (33.84) 2:09.84 (33.16)
13 Reardon, Colin 16 Ohio State Swim- 2:10.28 2:10.37 SECT 10
30.12 1:03.76 (33.64)
1:35.92 (32.16) 2:10.37 (34.45)
14 Koch, Camden C 15 Northridge Area- 2:12.16 2:12.10 SECT 9
30.61 1:05.13 (34.52)
1:39.60 (34.47) 2:12.10 (32.50)
15 Cripe, Seth R 16 Northridge Area- 2:12.11 2:13.25 SECT 8
30.31 1:04.59 (34.28)
1:35.25 (30.66) 2:13.25 (38.00)
16 Noens, Adam T 17 Lawrence Swim Te 2:12.17 2:14.00 SECT 7
31.30 1:04.53 (33.23)
1:39.24 (34.71) 2:14.00 (34.76)
=== C - Final ===
17 Maas, Kyle P 15 West Ottawa Swim 2:15.45 2:13.03 SECT 5
31.47 1:05.09 (33.62)
1:40.34 (35.25) 2:13.03 (32.69)
18 Chen, Troy Y 18 Kingfish Aquatic 2:14.08 2:13.24 SECT 3
31.62 1:04.56 (32.94)
1:39.91 (35.35) 2:13.24 (33.33)
19 Jackson, Patric 17 Grosse Pointe Ga 2:13.77 2:13.42 SECT 2
32.04 1:05.09 (33.05)
1:40.36 (35.27) 2:13.42 (33.06)
20 Quinn, Jason T 16 Lake Erie Silver 2:12.82 2:13.81 SECT 1
31.72 1:05.95 (34.23)
1:39.85 (33.90) 2:13.81 (33.96)
21 McCaghren, John 15 Memphis Tiger Sw 2:14.42 2:14.30 SECT
31.30 1:04.98 (33.68)
1:38.99 (34.01) 2:14.30 (35.31)
22 Olmsted, Patric 15 Kingfish Aquatic 2:14.87 2:14.67 SECT
32.03 1:05.41 (33.38)
1:40.83 (35.42) 2:14.67 (33.84)
23 Lowry, Nathanie 16 Dayton Raiders-O 2:14.81 2:14.69 SECT
31.39 1:05.97 (34.58)
1:41.26 (35.29) 2:14.69 (33.43)
24 Robinson, Neil 18 South Lyon Aquat 2:15.64 2:15.10 SECT
31.05 1:05.37 (34.32)
1:39.90 (34.53) 2:15.10 (35.20)
=== D - Final ===
25 Carl, Spencer A 15 West Ottawa Swim 2:17.13 2:12.72 SECT
32.16 1:05.56 (33.40)
1:44.01 (38.45) 2:12.72 (28.71)
26 Buccalo, Mitche 16 Motor City Aquat 2:16.22 2:13.11 SECT
31.51 1:05.28 (33.77)
1:39.11 (33.83) 2:13.11 (34.00)
27 Li, Troy S 16 Carmel Swim Club 2:16.44 2:13.99 SECT
31.63 1:05.02 (33.39)
1:39.78 (34.76) 2:13.99 (34.21)
28 Flynn, Kevin R 14 Berkeley Aquatic 2:15.81 2:15.59 SECT
32.27 1:05.40 (33.13)
1:43.32 (37.92) 2:15.59 (32.27)
29 Harmon, Tyler G 14 Zionsville Swim- 2:16.18 2:17.01 SECT
31.41 1:07.60 (36.19)
1:40.67 (33.07) 2:17.01 (36.34)
30 Mickelson, Gavi 16 United Swim Asso 2:18.54 2:18.22 SECT
32.95 1:07.61 (34.66)
1:45.00 (37.39) 2:18.22 (33.22)
31 Krenz, Eric W 15 Firestone Akron- 2:17.69 2:18.47 SECT
32.04 1:08.15 (36.11)
1:39.48 (31.33) 2:18.47 (38.99)
32 Wrasman, Tyler 14 Lake Country Swi 2:18.34 2:21.09
32.45 1:08.40 (35.95)
1:43.25 (34.85) 2:21.09 (37.84)
=== Preliminaries ===
23 Crabtree, Murra 21 Indiana Universi 2:14.97
1:06.19 2:14.97 (1:08.78)
25 Butler, Philip 19 Indiana Universi 2:15.53
1:06.36 2:15.53 (1:09.17)
27 McGee, Michael 18 Thunderbolt Aqua 2:15.67
1:06.90 2:15.67 (1:08.77)
28 Goeddeke, Jacob 17 Livonia Communit 2:15.69
1:04.97 2:15.69 (1:10.72)
33 Dunton, Ryan H 18 Lake Country Swi 2:17.04
1:07.16 2:17.04 (1:09.88)
35 Hepfer, Daniel 18 Counsilman Cente 2:17.32
1:06.58 2:17.32 (1:10.74)
36 Niederberger, J 17 Viper Aquatic Sw 2:17.46
1:06.88 2:17.46 (1:10.58)
40 Johnson, Zachar 16 Dayton Raiders-O 2:18.64
1:07.16 2:18.64 (1:11.48)
41 Measel, Owen C 15 Dayton Raiders-O 2:18.69
1:07.52 2:18.69 (1:11.17)
42 Stocker, Tucker 16 Findlay Area Swi 2:19.03
1:08.66 2:19.03 (1:10.37)
43 Cleason, David 14 Club Wolverine-M 2:19.34
1:08.19 2:19.34 (1:11.15)
44 Freeman, Daulto 17 Northwest Aquati 2:19.46
1:06.33 2:19.46 (1:13.13)
45 Thompson, Grant 15 Austin Swim Club 2:19.60
1:08.47 2:19.60 (1:11.13)
46 Chen, Maxwell Y 14 Kingfish Aquatic 2:20.31
1:08.32 2:20.31 (1:11.99)
47 Mitchell, Natha 15 Dayton Raiders-O 2:20.37
1:08.65 2:20.37 (1:11.72)
48 Schwimmer, Josh 16 Kingfish Aquatic 2:20.77
1:07.53 2:20.77 (1:13.24)
49 Christensen, Ky 16 Grand Rapids Nov 2:20.93
1:07.09 2:20.93 (1:13.84)
50 Esquivel Precia 14 Jalisco 2:21.06
1:08.00 2:21.06 (1:13.06)
51 Grosso, Marcus 16 South Lyon Aquat 2:21.63
1:09.18 2:21.63 (1:12.45)
52 Shive, Evan B 17 Pacesetter Aquat 2:21.75
1:08.46 2:21.75 (1:13.29)
53 Gerling, Spence 18 Flashes Aquatics 2:21.82
1:07.75 2:21.82 (1:14.07)
54 Schuler, Andrew 14 Zionsville Swim- 2:22.16
1:08.51 2:22.16 (1:13.65)
55 Hopkins, Justin 16 Findlay Area Swi 2:22.44
1:09.00 2:22.44 (1:13.44)
56 Richardson, Owe 16 Sugar Creek Swim 2:22.80
1:08.51 2:22.80 (1:14.29)
57 Lopez Medellin, 19 Jalisco 2:24.11
1:09.91 2:24.11 (1:14.20)
58 Burbrink, Jerem 16 Northridge Area- 2:24.22
1:09.55 2:24.22 (1:14.67)
59 Wintering, Timo 17 Solon Stars Swim 2:24.30
1:08.48 2:24.30 (1:15.82)
60 Seyfried, Jacob 16 Noblesville Swim 2:24.70
1:10.23 2:24.70 (1:14.47)
61 Shoaf, Trevor J 18 Lawrence Swim Te 2:25.85
1:09.78 2:25.85 (1:16.07)
-- Stadler, Nate W 13 Westerville Aqua DQ
1:08.55 DQ (1:14.28)
-- Johns, Zachary 16 Carmel Swim Club
-- Hammons, Bryan 16 Avon Community S NS
-- So, Tristan 15 Central CT Aquat NS
Men - Team Rankings - Through Event 3
1. Dayton Raiders 63 2. Indiana University 38
3. Firestone Akron Swim Team 23 4. Byron Center 20
5. Cincinnati Aquatic Club 19 6. Southern Michigan Aquatic Club 18
7. Northridge Area Swimming Assoc 17 8. Kingfish Aquatic Club of Water 15
9. Rapids Area Y Swimmers 13 10. Viper Aquatic Swim Team 11
11. Ohio State Swim Club 10 12. Lawrence Swim Team 7
13. West Ottawa Swim Club 5 14. Grosse Pointe Gators 2
15. Lake Erie Silver Dolphins 1
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:19 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 4 Women 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Meet Record: * 25.65 3/27/2014 Amy M Bilquist, Carmel Swim Club
26.09 NAT National Standards
26.69 JNAT Junior National
28.49 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Bilquist, Amy M 16 Carmel Swim Club 25.90 25.65*NAT 26
2 Cleveland, Alex 17 Zionsville Swim- 26.32 26.05 NAT 23
3 Heller, Lauren 16 Lake Erie Silver 26.64 26.34 JNAT 22
4 Deloof, Catheri 17 Pointe Aquatics- 27.00 26.59 JNAT 21
5 Adams, Claire E 15 Carmel Swim Club 26.96 26.64 JNAT 20
6 Burchill, Veron 16 Carmel Swim Club 26.74 26.66 JNAT 19
7 Garcia, Taylor 16 Byron Center-MI 26.90 26.67 JNAT 18
8 Baggett, Clara 16 Mt. Vernon Swim- 26.97 26.97 SECT 17
=== Consolation Final ===
9 Goeders, Anyama 13 Mako Swim Team-I 27.03 26.77 SECT 15
10 O''Mara, Claire 15 Berkeley Aquatic 27.24 27.01 SECT 13
11 Smith, Kendall 16 Carmel Swim Club 27.34 27.03 SECT 12
12 Portz, Kathryn 15 Club Wolverine-M 27.33 27.13 SECT 11
13 Kresl, Courtney 16 Northwest Aquati 27.22 27.15 SECT 10
14 Parrish, Lauryn 15 Fishers Area Swi 27.12 27.18 SECT 9
15 Jacob, Kelly A 16 Lake Country Swi 27.29 27.36 SECT 8
16 Hudson, Erin M 17 Rockford Communi 27.33 27.53 SECT 7
=== C - Final ===
17 Tucker, Miranda 16 Livonia Communit 27.38 27.25 SECT 5
18 Nordin, Emma A 14 Carmel Swim Club 27.53 27.39 SECT 3
19 Morren, Holly J 18 Byron Center-MI 27.59 27.44 SECT 2
20 Rothrock, Gertr 14 Carmel Swim Club 27.68 27.46 SECT 1
21 Warren, Mary C 18 Lake Country Swi 27.52 27.48 SECT
22 Gilmore, Claire 16 Cincinnati Aquat 27.46 27.50 SECT
23 Mosbaugh, Maril 17 Carmel Swim Club 27.71 27.57 SECT
24 Pish, Melissa N 14 Waves Bloomingto 27.55 27.92 SECT
=== D - Final ===
25 Myers, Madison 16 Firestone Akron- 27.74 27.26 SECT
26 Bullock, Morgan 15 West Michigan Sw 27.74 27.47 SECT
27 Grout, Morgan O 14 Carmel Swim Club 27.96 27.53 SECT
28 Landstra, Devin 15 Cincinnati Aquat 28.04 27.56 SECT
29 Eding, Rileigh 16 West Michigan Sw 28.09 27.83 SECT
30 Bischoff, Carol 14 South Lyon Aquat 27.97 27.92 SECT
31 Pangburn, Grace 13 Carmel Swim Club 28.08 28.18 SECT
32 Mabie, Lauren O 14 Memphis Tiger Sw 28.12 28.30 SECT
=== Preliminaries ===
25 Spears, Holly K 18 Lansing Swim Org J27.71
28 Mayhew, Alexand 18 Una DR-OH 27.76
29 Wilson, Abby M 17 Greater Columbus 27.90
31 Meyers, Sascha 18 Plymouth-Canton- 27.97
31 Kornburger, Hal 17 Liquid Lightning 27.97
36 Kopydlowski, Ha 18 Liquid Lightning 28.09
39 Decoursey, Gret 15 Zionsville Swim- 28.14
40 Abbasse, Claire 12 Liquid Lightning 28.15
41 Nelson, Alexand 15 Club Wolverine-M 28.17
41 Woods, Mary C 16 Carmel Swim Club 28.17
43 Culver, Kathryn 17 Kingfish Aquatic 28.19
44 Wu, Priscilla J 15 Cincinnati Marli 28.22
44 Housey, Sophie 11 Pointe Aquatics- 28.22
46 Knapper, Becca 16 Westerville Aqua 28.25
47 King, Lillia C 17 Newburgh Sea Cre 28.27
48 Mihok, Kylie A 15 Zionsville Swim- 28.31
49 Karas, Krystal 16 Liquid Lightning 28.33
50 Marion, Marissa 16 Rockford Communi 28.34
51 Pan, Katherine 15 Club Wolverine-M 28.35
52 Stark, Rachel A 15 Lake Shore Swim- 28.37
52 Schultz, Annett 13 Dexter Community 28.37
54 Rogers, Kate E 18 Plymouth-Canton- 28.39
55 Mooney, Audrey 15 Cincinnati Aquat 28.40
56 Dicapua, Claudi 19 Indiana Universi 28.43
56 Hughes, Catheri 16 Clarkston Sea Wo 28.43
58 Ziegert, Casey 17 Pro Swimming-IN 28.44
59 Meckstroth, Emi 17 UNAT-IN 28.48
59 Elston, Lauren 16 Cardinal Communi 28.48
61 Batchev, Andrea 16 Southern Michiga 28.53
62 Gatlin, Bethany 13 Valparaiso Swim- 28.55
63 Layne, Emily J 15 Kettering City S 28.56
64 Miller, Morgan 15 Carmel Swim Club 28.58
65 Conley, Alyssa 14 Noblesville Swim 28.61
66 Doctor, Ileah M 13 Jenison Area Wil 28.62
66 Abbasse, Kirsty 15 Liquid Lightning 28.62
68 Boyer, Sydney M 15 Northridge Area- 28.65
69 Sawyer, Emily E 14 Unattached-MI 28.66
70 Ave, Sheridan J 15 Liberty Township 28.67
71 Vandewerker, Ja 17 Kettering City S 28.68
72 Murray, Isabell 14 Cincinnati Marli 28.69
73 Cripe, Samantha 15 Noblesville Swim 28.75
74 Sperber, Sarah 15 Dayton Raiders-O 28.77
75 Goit, Kendall A 14 Plymouth-Canton- 28.81
75 Battisti, Audre 17 Zionsville Swim- 28.81
77 Morris, Erica I 15 Cincinnati Marli 28.83
78 Hartmann, Kennz 14 East Grand Rapid 28.86
79 Gable, Isabella 13 Dayton Raiders-O 28.90
79 Kornak-Kotarba, 16 Byron Center-MI 28.90
81 Doll, Graci M 16 Cincinnati Marli 28.96
81 Barker, Olivia 19 Indiana Universi 28.96
83 Schultz, Gretch 15 Dexter Community 28.99
83 Ely, Rachel S 15 Mid-Michigan Aqu 28.99
85 Postmus, Victor 15 Byron Center-MI 29.01
86 Feys, Alexandri 14 Carmel Swim Club 29.02
87 Lacy, Emily A 16 West Michigan Sw 29.04
87 Flynn, Emma G 17 Lake Shore Swim- 29.04
89 Schott, Christi 16 Motor City Aquat 29.11
90 Duggins, Skylar 15 Swac Swim Team-I 29.13
91 Ahls, Charlotte 16 Washington Towns 29.14
92 Seaman, Taylor 13 Club Wolverine-M 29.15
93 Estrella, Ana P 18 Grand Rapids Nov 29.18
94 King, Meredith 15 Berkeley Aquatic 29.21
95 Kaess, Julianne 15 Fishers Area Swi 29.22
96 Barton, Brinley 14 Carmel Swim Club 29.24
97 Buse, Megan D 17 Cincinnati Marli 29.25
98 Chelovitz, Caro 16 Firestone Akron- 29.28
99 McGinnis, Grace 14 Oakland Live Y''E 29.29
100 Burke, China N 17 Liquid Lightning 29.30
101 Lewandowski, Al 15 Lake Country Swi 29.31
102 Glesing, Shanno 15 Washington Towns 29.33
103 Poling, Erika T 17 Ohio State Swim- 29.39
104 Pfeifer, Elizab 15 Fishers Area Swi 29.40
105 Daruwalla, Tyra 17 Berkeley Aquatic 29.41
106 Mahoney, Meagha 16 Carmel Swim Club 29.42
107 Cabush, Abigail 13 Lake Country Swi 29.46
108 Curran, Katheri 18 Berkeley Aquatic 29.51
109 Ingram, Carin M 17 Viper Aquatic Sw 29.53
110 Schering, Sidne 14 East Grand Rapid 29.54
111 Kultgen, Samant 18 Lake Country Swi 29.55
112 Boomershine, Em 16 Washington Towns 29.57
113 Walden, Elizabe 16 Cincinnati Aquat 29.61
114 Werner, Gabriel 17 Berkeley Aquatic 29.62
115 Pearcy, Brenna 15 Lawrence Swim Te 29.73
116 Gowdy, Samantha 16 Mt. Vernon Swim- 29.76
116 Bonezzi, Jessic 16 Firestone Akron- 29.76
118 Hazel, Emma C 13 Kingfish Aquatic 29.78
119 Marsan, Natalie 15 Washington Towns 29.81
120 Zawadzki, Emily 16 Ohio State Swim- 30.44
121 Sisson, Carolin 13 West Ottawa Swim 30.64
122 Stroven, Dana E 16 South Lyon Aquat 30.94
-- Seidner, Mollie 15 Hopkins Mariner- DFS
-- Washko, Amanda 17 Spartan Aquatic- NS
Women - Team Rankings - Through Event 4
1. Carmel Swim Club 170 2. Waves Bloomington/Normal Y S.T 93
3. Fishers Area Swimming Tigers 83 4. Hopkins Mariner Swim Team 48
5. Indiana University 44 6. Pointe Aquatics 41
7. Byron Center 39 8. Zionsville Swim Club 23
8. Unattached Indiana 23 10. Club Wolverine 22
10. Lake Erie Silver Dolphins 22 12. Boilermaker Aquatics 20
13. Berkeley Aquatic Club 18 14. Novi Sturgeons 17
14. Mt. Vernon Swim Team 17 16. Unattached CW 15
16. Oakland Live Y''Ers 15 16. Mako Swim Team 15
19. Plymouth-Canton Cruisers 14 20. Northwest Aquatic Club Swimmin 10
21. Lake Country Swim Team 9 22. Motor City Aquatics 7
22. Rockford Community Swim Team 7 24. Livonia Community Swim Club 5
25. Sylvania Tsunami Swim Club 3 25. Lakers Aquatic Club 3
25. Memphis Tiger Swim Club 3
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:19 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 5 Men 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Meet Record: * 22.24 7/21/2010 Josh J Schneider, IN-OH
23.19 NAT National Standards
24.09 JNAT Junior National
25.69 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Kanorr, Daniel 22 Counsilman Cente 23.28 23.12 NAT 26
2 Thermos, Yianni 20 Indiana Universi 23.97 23.68 JNAT 23
3 Lorentz, Samuel 19 Indiana Universi 23.76 23.73 JNAT 22
4 Kovacs, Mate 17 Pro Swimming-IN 23.99 23.81 JNAT 21
5 Powell, Joseph 21 Indiana Universi 23.79 23.91 JNAT 19.5
5 Steinkamp, Jose 19 Indiana Universi 24.09 23.91 JNAT 19.5
7 Decoursey, Kyle 17 Zionsville Swim- 24.08 23.94 JNAT 18
8 Lake, Trevor G 17 Lake Shore Swim- 24.04 24.05 JNAT 17
=== Consolation Final ===
9 Campos Alpizar, 19 Jalisco 24.43 24.25 SECT 15
10 Johnson, Kyle A 20 Indiana Universi 24.53 24.43 SECT 13
11 Scott, John J 17 United Swim Asso 24.40 24.52 SECT 12
12 Huizing, Ryan M 16 Northwest Aquati 24.70 24.55 SECT 11
13 Lete, Luke Z 19 Indiana Universi 24.76 24.61 SECT 10
14 Winck, John R 20 Indiana Universi 24.61 24.67 SECT 9
15 Martin, Timothy 18 Pacesetter Aquat 24.69 24.94 SECT 8
16 Finnerty, Ian J 17 Counsilman Cente 24.70 25.03 SECT 7
=== C - Final ===
17 Wonder, Nichola 18 Counsilman Cente 24.79 24.82 SECT 5
18 Craig, Cameron 16 Southern Michiga 24.91 24.85 SECT 3
19 Anderson, Bowen 17 UNAT-IN 25.12 24.87 SECT 2
20 Nowicki, Devon 16 Liquid Lightning 25.02 24.88 SECT 1
21 O''Dowd, Jackson 15 Livonia Communit 25.19 24.92 SECT
22 Jirgens, Alexan 18 Byron Center-MI 25.20 25.16 SECT
23 Burdick, Benjam 17 Carmel Swim Club 24.99 25.19 SECT
24 Pohlmann, Henri 18 Dayton Raiders-O 25.20 25.21 SECT
=== D - Final ===
25 Murphy, Camden 14 Kingfish Aquatic 25.30 25.04 SECT
26 Li, Troy S 16 Carmel Swim Club 25.25 25.06 SECT
27 Nie, David 15 Oakland Live Y''E 25.52 25.37 SECT
28 Lamb, Stetson C 15 Memphis Tiger Sw 25.59 25.47 SECT
29 Couchon, Andrew 14 Washington Towns 25.45 25.51 SECT
30 McGraw, James R 16 United Swim Asso 25.45 25.55 SECT
31 Chan, William E 14 Great Lakes Sail 25.55 25.56 SECT
32 Hua, David 16 Berkeley Aquatic 25.58 25.60 SECT
=== Preliminaries ===
18 Stamper, Bradle 19 Indiana Universi 24.90
20 Stevenson, Jon 21 Una Wac-IN 24.97
23 Biernat, Erik T 19 Una Xav-OH 25.06
25 Garmon, Joshua 19 Una Wac-IN 25.19
31 Logan, Andrew L 18 Greenfield Commu 25.32
32 Abdalla, Leonar 18 Lawrence Swim Te 25.36
33 Arnold, Grayson 17 Plymouth-Canton- 25.41
36 O''Sullivan, Chr 17 Berkeley Aquatic 25.46
37 Kolbus, Anthony 17 UNAT-IN 25.49
38 Lamprecht, Chri 18 Club Wolverine-M 25.52
41 Graham, Worth B 18 Firestone Akron- 25.56
44 Parr, Graham C 18 Unattached-IN 25.61
45 Kibler, Drew P 14 Washington Towns 25.62
46 Sandala, Jackso 15 Warren Aquatic C 25.63
47 Harmon, Tyler G 14 Zionsville Swim- 25.64
48 Krecsmar, Steph 16 Concord Swim Clu 25.71
48 Goeddeke, Jacob 17 Livonia Communit 25.71
48 Rogers, Matthew 16 Thunderbolt Aqua 25.71
51 Aguilar-Fernand 15 Kingfish Aquatic 25.74
52 Slack, Nathanie 18 Carmel Swim Club 25.76
52 Inesta, Jacob 18 Kettering City S 25.76
54 Aughe, Andrew J 16 Warren Aquatic C 25.80
55 Roodvoets, Land 16 Grand Rapids Nov 25.83
56 Downing, Christ 23 Kettering City S 25.85
57 Friesen, Takoda 18 Northridge Area- 25.90
57 Short, Cole J 15 UNAT-IN 25.90
59 Rose, Nathan A 16 Concord Swim Clu 25.93
60 Serafy, Keith B 16 Ohio State Swim- 25.96
61 Wheeler, Blake 16 Byron Center-MI 25.98
61 Grimes, Corbin 16 Lake Country Swi 25.98
63 McGee, Michael 18 Thunderbolt Aqua 25.99
63 Turner, David M 14 Pinckney Aquatic 25.99
65 Kent, Jackson T 15 Northwest Aquati 26.01
65 Shive, Evan B 17 Pacesetter Aquat 26.01
67 Stankivicz, Sam 16 Lake Shore Swim- 26.06
68 Jirgens, Maxxum 16 Byron Center-MI 26.11
69 Henning, Connor 17 Southern Michiga 26.12
70 Fase, Jacob M 16 Byron Center-MI 26.19
71 Bednarke, Duke 16 Lake Country Swi 26.23
71 Elijah, Logan W 15 Northridge Area- 26.23
73 Froass, Dillon 15 Cincinnati Marli 26.26
74 Caraballo, Edga 18 Miami University 26.33
75 Gelwicks, Camer 16 Zionsville Swim- 26.39
76 Mason, David M 17 Byron Center-MI 26.41
77 Brown, Brock L 14 Zionsville Swim- 26.43
78 Jones, Daniel M 19 Ohio State Swim- 26.58
79 Sariscsany, Tyl 18 Pacesetter Aquat 26.61
80 Fairfield, Thom 16 Sugar Creek Swim 26.76
81 Hampel, Michael 15 Velocity Swim Cl 26.77
82 Mathews, Jason 15 Ohio State Swim- 26.79
83 Taylor, Jeremy 18 United Swim Asso 26.89
84 Dowling, Jack R 16 Cincinnati Aquat 27.02
85 Shoaf, Trevor J 18 Lawrence Swim Te 27.07
86 Keller, Philip 17 Northridge Area- 27.86
-- So, Tristan 15 Central CT Aquat DQ
-- Aoki, Yasuhiko 24 Counsilman Cente DFS
-- Hong, Marcus J 14 Lake Shore Swim- DFS
-- He, Peter L 16 Mason Manta Rays NS
Men - Team Rankings - Through Event 5
1. Indiana University 154 2. Dayton Raiders 63
3. Counsilman Center Swim Team 38 4. Firestone Akron Swim Team 23
5. Pro Swimming 21 5. Southern Michigan Aquatic Club 21
7. Byron Center 20 8. Cincinnati Aquatic Club 19
9. Zionsville Swim Club 18 10. Northridge Area Swimming Assoc 17
10. Lake Shore Swim Club 17 12. Jalisco 15
12. Kingfish Aquatic Club of Water 15 14. Rapids Area Y Swimmers 13
15. United Swim Association/Union 12 16. Viper Aquatic Swim Team 11
16. Northwest Aquatic Club Swimmin 11 18. Ohio State Swim Club 10
19. Pacesetter Aquatics 8 20. Lawrence Swim Team 7
21. West Ottawa Swim Club 5 22. Grosse Pointe Gators 2
22. Unattached Indiana 2 24. Lake Erie Silver Dolphins 1
24. Liquid Lightning 1
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:19 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 6 Men 1500 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Meet Record: * 15:27.70 7/20/2009 Adam J DeJong, Club Wolverine
15:49.39 NAT National Standards
16:08.09 JNAT Junior National
17:20.99 SECT Meet Standards
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
1 Smith, Grayson 19 Indiana Universi 16:14.68 16:09.87 SECT 26
30.50 1:01.98 (31.48)
1:35.72 (33.74) 2:05.67 (29.95)
2:41.29 (35.62) 3:09.20 (27.91)
3:47.12 (37.92) 4:12.79 (25.67)
4:53.34 (40.55) 5:16.65 (23.31)
5:59.24 (42.59) 6:20.63 (21.39)
7:05.33 (44.70) 7:24.86 (19.53)
8:11.83 (46.97) 8:29.13 (17.30)
9:18.68 (49.55) 9:33.87 (15.19)
10:25.27 (51.40) 10:39.20 (13.93)
11:31.85 (52.65) 11:45.00 (13.15)
12:38.16 (53.16) 12:51.19 (13.03)
13:44.33 (53.14) 13:58.22 (13.89)
14:45.82 (47.60) 15:04.80 (18.98)
15:55.18 (50.38) 16:09.87 (14.69)
2 Vanderweide, Be 17 Grand Rapids Nov 16:38.70 16:26.79 SECT 23
29.94 1:02.98 (33.04)
1:33.74 (30.76) 2:08.46 (34.72)
2:37.36 (28.90) 3:14.11 (36.75)
3:41.01 (26.90) 4:20.25 (39.24)
4:44.76 (24.51) 5:26.29 (41.53)
5:48.63 (22.34) 6:32.30 (43.67)
6:52.78 (20.48) 7:38.58 (45.80)
7:57.02 (18.44) 8:45.33 (48.31)
9:01.45 (16.12) 9:51.97 (50.52)
10:06.46 (14.49) 10:58.57 (52.11)
11:12.22 (13.65) 12:05.04 (52.82)
12:18.04 (13.00) 13:11.24 (53.20)
13:24.67 (13.43) 14:17.33 (52.66)
14:31.65 (14.32) 15:22.83 (51.18)
15:38.12 (15.29) 16:26.79 (48.67)
3 Pearson, John P 17 Berkeley Aquatic 16:50.82 16:29.24 SECT 22
29.02 1:02.65 (33.63)
1:34.47 (31.82) 2:08.98 (34.51)
2:41.06 (32.08) 3:15.64 (34.58)
3:48.11 (32.47) 4:22.19 (34.08)
4:56.02 (33.83) 5:28.79 (32.77)
6:04.24 (35.45) 6:35.08 (30.84)
7:12.62 (37.54) 7:41.31 (28.69)
8:22.09 (40.78) 8:47.22 (25.13)
9:31.45 (44.23) 9:53.17 (21.72)
10:40.62 (47.45) 10:59.25 (18.63)
11:49.77 (50.52) 12:05.73 (15.96)
12:59.37 (53.64) 13:12.26 (12.89)
14:08.13 (55.87) 14:18.79 (10.66)
15:16.56 (57.77) 15:24.85 (8.29)
16:24.11 (59.26) 16:29.24 (5.13)
4 McGee, Michael 18 Thunderbolt Aqua 16:46.57 16:30.75 SECT 21
31.25 1:02.67 (31.42)
1:37.91 (35.24) 2:09.42 (31.51)
2:45.44 (36.02) 3:16.33 (30.89)
3:53.49 (37.16) 4:23.31 (29.82)
5:01.56 (38.25) 5:29.95 (28.39)
6:09.26 (39.31) 6:36.18 (26.92)
7:16.41 (40.23) 7:43.04 (26.63)
8:23.10 (40.06) 8:50.24 (27.14)
9:30.51 (40.27) 9:57.21 (26.70)
10:32.21 (35.00) 11:04.25 (32.04)
11:47.50 (43.25) 12:11.27 (23.77)
12:57.15 (45.88) 13:17.27 (20.12)
14:07.49 (50.22) 14:22.34 (14.85)
15:17.15 (54.81) 15:28.59 (11.44)
16:25.17 (56.58) 16:30.75 (5.58)
5 Aguilar-Fernand 15 Kingfish Aquatic 17:04.93 16:33.47 SECT 20
1:01.76 2:07.21 (1:05.45)
3:13.75 (1:06.54) 4:19.98 (1:06.23)
5:26.63 (1:06.65) 6:33.44 (1:06.81)
7:40.07 (1:06.63) 8:46.67 (1:06.60)
9:53.21 (1:06.54) 11:00.18 (1:06.97)
12:07.12 (1:06.94) 13:13.89 (1:06.77)
14:20.88 (1:06.99) 15:28.28 (1:07.40)
16:33.47 (1:05.19)
6 Lehman, Spencer 15 Northridge Area- 16:17.38Y 16:34.03 SECT 19
1:01.46 2:07.17 (1:05.71)
3:13.82 (1:06.65) 4:20.31 (1:06.49)
5:27.07 (1:06.76) 6:33.56 (1:06.49)
7:41.12 (1:07.56) 8:47.42 (1:06.30)
9:54.62 (1:07.20) 11:01.65 (1:07.03)
12:09.34 (1:07.69) 13:17.66 (1:08.32)
14:23.78 (1:06.12) 15:29.58 (1:05.80)
16:34.03 (1:04.45)
7 Ingram, Luke B 16 Fishers Area Swi 16:57.90 16:49.34 SECT 18
1:03.98 2:11.41 (1:07.43)
3:18.98 (1:07.57) 4:26.72 (1:07.74)
5:33.66 (1:06.94) 6:40.44 (1:06.78)
7:47.51 (1:07.07) 8:55.39 (1:07.88)
10:02.74 (1:07.35) 11:10.00 (1:07.26)
12:17.57 (1:07.57) 13:25.83 (1:08.26)
14:33.74 (1:07.91) 15:42.06 (1:08.32)
16:49.34 (1:07.28)
8 Esquivel Precia 14 Jalisco 16:50.07 16:51.34 SECT 17
1:03.51 2:11.35 (1:07.84)
3:18.44 (1:07.09) 4:26.30 (1:07.86)
5:33.44 (1:07.14) 6:41.26 (1:07.82)
7:49.24 (1:07.98) 8:56.56 (1:07.32)
10:04.46 (1:07.90) 11:13.22 (1:08.76)
12:20.89 (1:07.67) 13:28.87 (1:07.98)
14:37.01 (1:08.14) 15:45.17 (1:08.16)
16:51.34 (1:06.17)
9 Martin, Timothy 18 Pacesetter Aquat 16:00.46Y 16:54.77 SECT 15
1:03.26 2:12.18 (1:08.92)
3:21.56 (1:09.38) 4:31.06 (1:09.50)
5:40.79 (1:09.73) 6:48.51 (1:07.72)
7:56.96 (1:08.45) 9:05.53 (1:08.57)
10:14.08 (1:08.55) 11:22.24 (1:08.16)
12:29.07 (1:06.83) 13:36.57 (1:07.50)
14:44.12 (1:07.55) 15:50.25 (1:06.13)
16:54.77 (1:04.52)
10 Oleson, Eric R 17 Viper Aquatic Sw 16:49.11 16:54.92 SECT 13
29.92 1:01.49 (31.57)
1:35.55 (34.06) 2:07.63 (32.08)
2:42.28 (34.65) 3:14.59 (32.31)
3:48.93 (34.34) 4:21.98 (33.05)
4:55.57 (33.59) 5:30.17 (34.60)
6:01.90 (31.73) 6:38.27 (36.37)
7:08.16 (29.89) 7:47.42 (39.26)
8:14.36 (26.94) 8:56.87 (42.51)
9:20.12 (23.25) 10:05.89 (45.77)
10:23.14 (17.25) 11:15.17 (52.03)
11:27.61 (12.44) 12:24.57 (56.96)
12:38.96 (14.39) 13:33.94 (54.98)
13:45.40 (11.46) 14:42.27 (56.87)
14:51.83 (9.56) 15:50.28 (58.45)
15:57.66 (7.38) 16:54.92 (57.26)
11 Kent, Blake J 16 Oakland Live Y''E 16:51.27 16:55.49 SECT 12
30.48 1:03.95 (33.47)
1:36.82 (32.87) 2:10.90 (34.08)
2:44.24 (33.34) 3:18.31 (34.07)
3:52.06 (33.75) 4:25.35 (33.29)
4:59.91 (34.56) 5:32.82 (32.91)
6:08.27 (35.45) 6:40.50 (32.23)
7:16.92 (36.42) 7:48.59 (31.67)
8:22.70 (34.11) 8:57.03 (34.33)
9:33.73 (36.70) 10:05.63 (31.90)
10:40.94 (35.31) 11:14.49 (33.55)
11:46.76 (32.27) 12:23.17 (36.41)
13:02.33 (39.16) 13:32.24 (29.91)
14:11.32 (39.08) 14:41.53 (30.21)
15:20.34 (38.81) 15:50.81 (30.47)
16:29.69 (38.88) 16:55.49 (25.80)
12 Parker, Joshua 16 Berkeley Aquatic 16:39.07 16:56.03 SECT 11
29.75 1:04.62 (34.87)
1:36.02 (31.40) 2:11.82 (35.80)
2:43.02 (31.20) 3:19.26 (36.24)
3:47.18 (27.92) 4:27.47 (40.29)
4:56.69 (29.22) 5:35.60 (38.91)
6:02.97 (27.37) 6:42.66 (39.69)
7:09.48 (26.82) 7:49.87 (40.39)
8:16.43 (26.56) 8:56.63 (40.20)
9:23.43 (26.80) 10:04.35 (40.92)
10:29.43 (25.08) 11:12.84 (43.41)
11:34.42 (21.58) 12:22.25 (47.83)
12:44.44 (22.19) 13:32.19 (47.75)
13:49.78 (17.59) 14:42.74 (52.96)
14:55.49 (12.75) 15:51.70 (56.21)
15:57.74 (6.04) 16:56.03 (58.29)
13 Prangley, Jonat 15 Cincinnati Marli 17:00.89 16:59.05 SECT 10
1:02.67 2:09.50 (1:06.83)
3:16.05 (1:06.55) 4:23.37 (1:07.32)
5:30.65 (1:07.28) 6:38.26 (1:07.61)
7:46.32 (1:08.06) 8:54.97 (1:08.65)
10:03.62 (1:08.65) 11:12.38 (1:08.76)
12:21.58 (1:09.20) 13:31.35 (1:09.77)
14:40.85 (1:09.50) 15:50.29 (1:09.44)
16:59.05 (1:08.76)
14 Kent, Chase N 14 Oakland Live Y''E 16:35.62Y 17:00.37 SECT 9
1:03.46 2:12.09 (1:08.63)
3:19.93 (1:07.84) 4:28.01 (1:08.08)
5:36.71 (1:08.70) 6:45.30 (1:08.59)
7:53.32 (1:08.02) 9:02.58 (1:09.26)
10:11.95 (1:09.37) 11:19.46 (1:07.51)
12:28.33 (1:08.87) 13:36.47 (1:08.14)
14:44.94 (1:08.47) 15:53.34 (1:08.40)
17:00.37 (1:07.03)
15 Rakovec, Matthe 14 Lake Erie Silver 17:10.88 17:02.51 SECT 8
1:03.02 2:10.43 (1:07.41)
3:17.55 (1:07.12) 4:25.29 (1:07.74)
5:33.79 (1:08.50) 6:42.70 (1:08.91)
7:51.96 (1:09.26) 8:26.70 (34.74)
9:01.68 (34.98) 10:11.17 (1:09.49)
11:20.38 (1:09.21) 12:29.38 (1:09.00)
13:37.98 (1:08.60) 14:47.04 (1:09.06)
15:55.72 (1:08.68) 17:02.51 (1:06.79)
16 Jonas, Nathan M 16 Cincinnati Marli 16:53.68 17:03.03 SECT 7
30.92 1:03.30 (32.38)
1:37.52 (34.22) 2:10.54 (33.02)
2:44.63 (34.09) 3:17.94 (33.31)
3:51.82 (33.88) 4:25.89 (34.07)
4:59.03 (33.14) 5:33.98 (34.95)
6:06.60 (32.62) 6:42.44 (35.84)
7:14.38 (31.94) 7:50.87 (36.49)
8:22.79 (31.92) 8:59.31 (36.52)
9:31.25 (31.94) 10:08.33 (37.08)
10:39.95 (31.62) 11:17.73 (37.78)
11:48.75 (31.02) 12:27.11 (38.36)
12:57.45 (30.34) 13:36.21 (38.76)
14:06.83 (30.62) 14:45.76 (38.93)
15:16.05 (30.29) 15:55.03 (38.98)
16:23.02 (27.99) 17:03.03 (40.01)
17 Stadler, Nate W 13 Westerville Aqua 16:29.53Y 17:04.11 SECT 5
1:02.15 2:09.74 (1:07.59)
3:18.37 (1:08.63) 4:27.27 (1:08.90)
5:37.08 (1:09.81) 6:44.84 (1:07.76)
7:53.81 (1:08.97) 9:03.49 (1:09.68)
10:12.51 (1:09.02) 11:21.25 (1:08.74)
12:29.95 (1:08.70) 13:38.74 (1:08.79)
14:48.32 (1:09.58) 15:57.07 (1:08.75)
17:04.11 (1:07.04)
18 Jacobs, Bradley 17 Fishers Area Swi 17:03.64 17:04.84 SECT 3
1:02.92 2:10.09 (1:07.17)
3:17.17 (1:07.08) 4:25.73 (1:08.56)
5:35.27 (1:09.54) 6:45.32 (1:10.05)
7:55.03 (1:09.71) 8:29.61 (34.58)
9:03.99 (34.38) 10:12.86 (1:08.87)
11:21.55 (1:08.69) 12:29.39 (1:07.84)
13:37.88 (1:08.49) 14:47.39 (1:09.51)
15:56.89 (1:09.50) 17:04.84 (1:07.95)
19 Girdler, Joseph 15 Kingfish Aquatic 16:43.41Y 17:05.60 SECT 2
1:03.18 2:10.74 (1:07.56)
3:19.07 (1:08.33) 4:27.22 (1:08.15)
5:36.36 (1:09.14) 6:45.57 (1:09.21)
7:54.87 (1:09.30) 9:03.88 (1:09.01)
10:13.04 (1:09.16) 11:22.26 (1:09.22)
12:30.73 (1:08.47) 13:39.82 (1:09.09)
14:48.76 (1:08.94) 15:58.55 (1:09.79)
17:05.60 (1:07.05)
20 Chen, Maxwell Y 14 Kingfish Aquatic 16:42.02Y 17:08.18 SECT 1
1:03.53 2:11.28 (1:07.75)
3:20.22 (1:08.94) 4:30.47 (1:10.25)
5:39.45 (1:08.98) 6:48.86 (1:09.41)
7:58.39 (1:09.53) 9:07.13 (1:08.74)
10:16.53 (1:09.40) 11:25.16 (1:08.63)
12:33.80 (1:08.64) 13:43.32 (1:09.52)
14:52.78 (1:09.46) 16:02.27 (1:09.49)
17:08.18 (1:05.91)
21 Laporte, Matthe 16 Livonia Communit 17:15.57 17:09.14 SECT
1:03.29 2:10.50 (1:07.21)
3:18.05 (1:07.55) 4:26.33 (1:08.28)
5:34.73 (1:08.40) 6:43.74 (1:09.01)
7:54.01 (1:10.27) 8:27.00 (32.99)
9:03.32 (36.32) 10:12.91 (1:09.59)
11:22.20 (1:09.29) 12:32.34 (1:10.14)
13:42.10 (1:09.76) 14:51.49 (1:09.39)
16:00.72 (1:09.23) 17:09.14 (1:08.42)
22 Koziol, Brendan 16 Berkeley Aquatic 17:16.48 17:20.45 SECT
1:03.74 2:12.44 (1:08.70)
3:21.88 (1:09.44) 4:31.54 (1:09.66)
5:41.45 (1:09.91) 6:51.01 (1:09.56)
8:01.26 (1:10.25) 9:10.74 (1:09.48)
10:20.17 (1:09.43) 11:30.42 (1:10.25)
12:40.58 (1:10.16) 13:50.80 (1:10.22)
15:00.74 (1:09.94) 16:11.45 (1:10.71)
17:20.45 (1:09.00)
23 Penland, Spence 15 Waves Bloomingto 17:18.51 17:39.12
1:03.61 2:12.24 (1:08.63)
3:21.52 (1:09.28) 4:31.43 (1:09.91)
5:42.02 (1:10.59) 6:50.63 (1:08.61)
8:02.19 (1:11.56) 9:14.13 (1:11.94)
10:26.07 (1:11.94) 11:38.26 (1:12.19)
12:50.64 (1:12.38) 14:03.73 (1:13.09)
15:16.59 (1:12.86) 16:28.44 (1:11.85)
17:39.12 (1:10.68)
24 Mark, Alex A 17 Concord Swim Clu 16:41.53Y 18:03.51
1:05.23 2:15.98 (1:10.75)
3:26.64 (1:10.66) 4:39.21 (1:12.57)
5:53.19 (1:13.98) 7:07.07 (1:13.88)
8:21.90 (1:14.83) 9:36.90 (1:15.00)
10:50.58 (1:13.68) 12:05.79 (1:15.21)
13:20.24 (1:14.45) 14:32.55 (1:12.31)
15:45.20 (1:12.65) 16:57.53 (1:12.33)
18:03.51 (1:05.98)
25 Dominguez Muñoz 15 Jalisco 17:03.02 18:03.77
1:06.92 2:19.42 (1:12.50)
3:33.78 (1:14.36) 4:47.63 (1:13.85)
6:02.12 (1:14.49) 7:16.16 (1:14.04)
8:30.19 (1:14.03) 9:44.15 (1:13.96)
10:56.60 (1:12.45) 12:10.37 (1:13.77)
13:22.35 (1:11.98) 14:34.13 (1:11.78)
15:46.86 (1:12.73) 16:58.10 (1:11.24)
18:03.77 (1:05.67)
26 Friesen, Chayto 16 Northridge Area- 16:30.51Y 18:04.67
1:05.34 2:15.53 (1:10.19)
3:26.53 (1:11.00) 4:38.20 (1:11.67)
5:50.83 (1:12.63) 7:04.48 (1:13.65)
8:18.79 (1:14.31) 9:33.13 (1:14.34)
10:46.37 (1:13.24) 12:00.63 (1:14.26)
13:14.15 (1:13.52) 14:27.39 (1:13.24)
15:42.10 (1:14.71) 16:55.32 (1:13.22)
18:04.67 (1:09.35)
Men - Team Rankings - Through Event 6
1. Indiana University 180 2. Dayton Raiders 63
3. Counsilman Center Swim Team 38 3. Kingfish Aquatic Club of Water 38
5. Northridge Area Swimming Assoc 36 6. Berkeley Aquatic Club 33
7. Jalisco 32 8. Viper Aquatic Swim Team 24
9. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 23 9. Firestone Akron Swim Team 23
9. Pacesetter Aquatics 23 12. Pro Swimming 21
12. Oakland Live Y''Ers 21 12. Thunderbolt Aquatics 21
12. Fishers Area Swimming Tigers 21 12. Southern Michigan Aquatic Club 21
17. Byron Center 20 18. Cincinnati Aquatic Club 19
19. Zionsville Swim Club 18 20. Lake Shore Swim Club 17
20. Cincinnati Marlins 17 22. Rapids Area Y Swimmers 13
23. United Swim Association/Union 12 24. Northwest Aquatic Club Swimmin 11
25. Ohio State Swim Club 10 26. Lake Erie Silver Dolphins 9
27. Lawrence Swim Team 7 28. Westerville Aquatic Club 5
28. West Ottawa Swim Club 5 30. Unattached Indiana 2
30. Grosse Pointe Gators 2 32. Liquid Lightning 1
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:19 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 7 Women 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
Meet Record: * 2:31.52 7/21/2011 Laura A Lindsay, Canton City Scho
2:35.09 NAT National Standards
2:38.69 JNAT Junior National
2:48.79 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 King, Lillia C 17 Newburgh Sea Cre 2:37.85 2:33.84 NAT 26
1:13.42 2:33.84 (1:20.42)
2 Edelman, Lauren 15 Fishers Area Swi 2:35.71 2:34.38 NAT 23
1:14.56 2:34.38 (1:19.82)
3 Tucker, Miranda 16 Livonia Communit 2:37.19 2:35.27 JNAT 22
1:15.41 2:35.27 (1:19.86)
4 Morgan, Kelsey 14 Dynamo Swim Team 2:40.71 2:36.07 JNAT 21
1:15.68 2:36.07 (1:20.39)
5 Barry, Erin M 18 Berkeley Aquatic 2:38.42 2:36.23 JNAT 20
1:15.16 2:36.23 (1:21.07)
6 Schneider, Abbe 17 Fishers Area Swi 2:39.35 2:36.32 JNAT 19
1:14.92 2:36.32 (1:21.40)
7 Sauder, Katelyn 16 Waves Bloomingto 2:38.00 2:36.36 JNAT 18
1:14.74 2:36.36 (1:21.62)
8 Johnson, Olivia 15 Boilermaker Aqua 2:39.98 2:41.14 SECT 17
1:17.19 2:41.14 (1:23.95)
=== Consolation Final ===
9 Pocisk, Lydia C 17 Dayton Raiders-O 2:41.45 2:40.05 SECT 15
1:17.87 2:40.05 (1:22.18)
10 Kirkpatrick, Ab 14 South Bend Swim- 2:41.93 2:41.11 SECT 13
1:18.01 2:41.11 (1:23.10)
11 Emaus, Katlynn 16 Rapids Area Y Sw 2:44.86 2:41.96 SECT 12
1:17.16 2:41.96 (1:24.80)
12 Avery, Jessica 17 Great Lakes Trit 2:44.33 2:42.69 SECT 11
1:20.17 2:42.69 (1:22.52)
13 Verbrugge, Emil 16 Viper Aquatic Sw 2:46.15 2:43.52 SECT 10
1:19.10 2:43.52 (1:24.42)
14 Mathews, Janess 13 Ohio State Swim- 2:43.77 2:44.70 SECT 9
1:18.21 2:44.70 (1:26.49)
15 Green, Claire M 17 Plymouth-Canton- 2:46.43 2:44.80 SECT 8
1:20.11 2:44.80 (1:24.69)
16 Davenport, Hann 16 Lakers Aquatic C 2:45.79 2:45.53 SECT 7
1:19.99 2:45.53 (1:25.54)
=== C - Final ===
17 Kitchel, Taite 16 Carmel Swim Club 2:47.39 2:43.52 SECT 5
1:17.82 2:43.52 (1:25.70)
18 Haidet, Alyssa 15 Westerville Aqua 2:50.00 2:43.77 SECT 3
1:18.85 2:43.77 (1:24.92)
19 Buckley, Alexa 15 Berkeley Aquatic 2:47.18 2:44.27 SECT 2
1:19.82 2:44.27 (1:24.45)
20 Gresser, Hanna 15 Firestone Akron- 2:47.12 2:45.41 SECT 1
1:19.33 2:45.41 (1:26.08)
21 Mattar, Lydia R 17 Liquid Lightning 2:47.44 2:45.75 SECT
1:19.20 2:45.75 (1:26.55)
22 Everest, Jillen 18 West Michigan Sw 2:47.93 2:46.74 SECT
1:20.31 2:46.74 (1:26.43)
23 Coppens, Hanna 16 Irish Aquatics-I 2:49.74 2:48.51 SECT
1:20.97 2:48.51 (1:27.54)
24 Clinger, Hannah 15 Findlay Area Swi 2:49.31 2:50.54
1:20.77 2:50.54 (1:29.77)
=== D - Final ===
25 Carver, Laura J 16 Velocity Swim Cl 2:50.72 2:44.87 SECT
1:19.69 2:44.87 (1:25.18)
26 Arakelian, Rebe 16 Kingfish Aquatic 2:51.44 2:47.51 SECT
1:20.97 2:47.51 (1:26.54)
27 Burchill, Saman 15 Carmel Swim Club 2:50.18 2:48.36 SECT
1:20.73 2:48.36 (1:27.63)
28 Waller, Josephi 15 Mason Manta Rays 2:50.55 2:48.59 SECT
1:20.67 2:48.59 (1:27.92)
29 Will, Summer S 12 PAWW-IL 2:51.34 2:49.51
1:21.44 2:49.51 (1:28.07)
30 Verbrugge, Erin 13 Viper Aquatic Sw 2:50.10 2:49.53
1:20.63 2:49.53 (1:28.90)
31 Whitman, Madiso 16 Firestone Akron- 2:50.02 2:49.73
1:21.21 2:49.73 (1:28.52)
32 Pan, Katherine 15 Club Wolverine-M 2:50.67 2:49.78
1:21.42 2:49.78 (1:28.36)
=== Preliminaries ===
21 Thompson, Rache 20 Indiana Universi 2:47.93
1:21.32 2:47.93 (1:26.61)
30 Buse, Megan D 17 Cincinnati Marli 2:50.58
1:22.33 2:50.58 (1:28.25)
35 Cappabianca, Gi 12 Cuyahoga Falls Y 2:51.50
1:21.27 2:51.50 (1:30.23)
36 Stelpflug, Sama 17 Kingfish Aquatic 2:51.67
1:22.18 2:51.67 (1:29.49)
37 Flynn, Emma G 17 Lake Shore Swim- 2:51.68
1:23.25 2:51.68 (1:28.43)
38 Paul, Kelsey M 17 Kettering City S 2:51.81
1:21.29 2:51.81 (1:30.52)
39 Wade, Allison M 17 Cincinnati Marli 2:51.84
1:22.61 2:51.84 (1:29.23)
40 Larson, Therese 15 Club Wolverine-M 2:51.91
1:21.44 2:51.91 (1:30.47)
41 Shugarman, Alys 15 Cincinnati Marli 2:51.99
1:22.70 2:51.99 (1:29.29)
42 Stroven, Dana E 16 South Lyon Aquat 2:52.05
1:20.76 2:52.05 (1:31.29)
43 Everest, Janise 16 West Michigan Sw 2:52.07
1:22.07 2:52.07 (1:30.00)
44 Szydlowski, Car 14 Oakland Live Y''E 2:52.51
1:22.80 2:52.51 (1:29.71)
45 Dunnuck, Melani 14 South Lyon Aquat 2:52.77
1:25.43 2:52.77 (1:27.34)
46 Weiss, Emily N 13 Cardinal Communi 2:52.89
1:22.89 2:52.89 (1:30.00)
47 Merriman, Eliza 15 Dexter Community 2:53.08
1:21.72 2:53.08 (1:31.36)
48 Donaldson, Pait 15 Oakland Live Y''E 2:53.29
1:23.10 2:53.29 (1:30.19)
49 Hart, Carly C 15 Firestone Akron- 2:53.60
1:21.56 2:53.60 (1:32.04)
50 Mahoney, Meagha 16 Carmel Swim Club 2:53.82
1:25.03 2:53.82 (1:28.79)
51 Resconich, Mcke 15 Club Wolverine-M 2:53.96
1:22.39 2:53.96 (1:31.57)
52 Fetes, Shayna A 13 Carmel Swim Club 2:54.20
1:23.91 2:54.20 (1:30.29)
53 Dicapua, Claudi 19 Indiana Universi 2:54.80
1:23.02 2:54.80 (1:31.78)
54 Sisson, Carolin 13 West Ottawa Swim 2:54.81
1:23.81 2:54.81 (1:31.00)
55 Crawford, Claud 15 Mt. Vernon Swim- 2:55.04
56 Schrock, Ashley 16 Concord Swim Clu 2:55.22
1:21.05 2:55.22 (1:34.17)
57 Thielbar, Jorda 16 Zionsville Swim- 2:56.11
1:23.03 2:56.11 (1:33.08)
58 Spears, Elizabe 14 Club Wolverine-M 2:56.12
1:25.25 2:56.12 (1:30.87)
59 Wiet, Abigail M 17 Ohio State Swim- 2:56.82
1:24.16 2:56.82 (1:32.66)
60 Simac, Elizabet 13 Valparaiso Swim- 2:57.54
1:21.89 2:57.54 (1:35.65)
61 Mosher, Georgia 13 Club Wolverine-M 2:57.69
1:24.95 2:57.69 (1:32.74)
62 Burke, China N 17 Liquid Lightning 2:57.95
1:24.40 2:57.95 (1:33.55)
63 Gutwein, Meliss 16 Boilermaker Aqua 2:58.15
1:24.52 2:58.15 (1:33.63)
64 Layne, Emily J 15 Kettering City S 2:58.56
1:23.26 2:58.56 (1:35.30)
65 Allen, Ashleigh 14 Oakland Live Y''E 2:58.60
1:26.42 2:58.60 (1:32.18)
66 Sperring, Allis 14 Fishers Area Swi 2:59.89
1:26.18 2:59.89 (1:33.71)
-- Walters, Ana K 17 Avon Community S DQ
1:20.35 DQ (1:27.61)
Women - Team Rankings - Through Event 7
1. Carmel Swim Club 175 2. Fishers Area Swimming Tigers 125
3. Waves Bloomington/Normal Y S.T 111 4. Hopkins Mariner Swim Team 48
5. Indiana University 44 6. Pointe Aquatics 41
7. Berkeley Aquatic Club 40 8. Byron Center 39
9. Boilermaker Aquatics 37 10. Livonia Community Swim Club 27
11. Newburgh Sea Creatures 26 12. Zionsville Swim Club 23
12. Unattached Indiana 23 14. Club Wolverine 22
14. Lake Erie Silver Dolphins 22 14. Plymouth-Canton Cruisers 22
17. Dynamo Swim Team 21 18. Novi Sturgeons 17
18. Mt. Vernon Swim Team 17 20. Mako Swim Team 15
20. Oakland Live Y''Ers 15 20. Unattached CW 15
20. Dayton Raiders 15 24. South Bend Swim Club 13
25. Rapids Area Y Swimmers 12 26. Great Lakes Tritons 11
27. Viper Aquatic Swim Team 10 27. Lakers Aquatic Club 10
27. Northwest Aquatic Club Swimmin 10 30. Lake Country Swim Team 9
30. Ohio State Swim Club 9 32. Motor City Aquatics 7
32. Rockford Community Swim Team 7 34. Sylvania Tsunami Swim Club 3
34. Westerville Aquatic Club 3 34. Memphis Tiger Swim Club 3
37. Firestone Akron Swim Team 1
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:19 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 8 Men 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
Meet Record: * 2:15.91 7/20/2009 Jared J Miller, Club Wolverine
2:19.49 NAT National Standards
2:23.69 JNAT Junior National
2:36.19 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Nichols, Blaine 19 Indiana Universi 2:19.46 2:18.77 NAT 26
1:06.92 2:18.77 (1:11.85)
2 Hodge, Cooper P 16 Cincinnati Aquat 2:20.47 2:18.78 NAT 23
1:08.24 2:18.78 (1:10.54)
3 Cope, Thomas E 16 Dayton Raiders-O 2:25.68 2:21.29 JNAT 22
1:07.65 2:21.29 (1:13.64)
4 Vaughan, Charle 15 Boilermaker Aqua 2:23.18 2:21.41 JNAT 21
1:07.34 2:21.41 (1:14.07)
5 Van Zundert, Ma 20 Indiana Universi 2:20.94 2:21.79 JNAT 20
1:08.26 2:21.79 (1:13.53)
6 Schrensky, Will 16 Northwest Aquati 2:25.89 2:23.19 JNAT 19
1:10.21 2:23.19 (1:12.98)
7 Hurley, Donald 21 Indiana Universi 2:21.11 2:24.36 SECT 18
1:08.53 2:24.36 (1:15.83)
-- Stoller, Jonath 18 Northridge Area- 2:21.71 DQ
1:07.07 DQ (1:17.43)
=== Consolation Final ===
9 Lorenz, Christi 18 Avon Community S 2:27.19 2:24.08 SECT 15
1:10.24 2:24.08 (1:13.84)
10 Foster, Jake R 13 Cincinnati Marli 2:29.31 2:26.95 SECT 13
1:10.80 2:26.95 (1:16.15)
11 VanKirk, Robert 20 Cincinnati Marli 2:27.18 2:27.48 SECT 12
1:10.00 2:27.48 (1:17.48)
12 Drake, Jesse C 16 Northridge Area- 2:29.32 2:28.32 SECT 11
1:12.47 2:28.32 (1:15.85)
13 Lowry, Nathanie 16 Dayton Raiders-O 2:29.89 2:30.31 SECT 10
1:11.51 2:30.31 (1:18.80)
14 Bledsoe, Nathan 17 Viper Aquatic Sw 2:29.45 2:30.79 SECT 9
1:11.48 2:30.79 (1:19.31)
15 Ingram, Luke B 16 Fishers Area Swi 2:29.59 2:31.41 SECT 8
1:13.44 2:31.41 (1:17.97)
-- Bursch, Hudson 17 UNAT-IN 2:29.12 DQ
1:12.84 DQ (1:17.00)
=== C - Final ===
17 Lewis, Grant N 17 Avon Community S 2:29.93 2:25.76 SECT 5
1:10.10 2:25.76 (1:15.66)
18 Nowicki, Devon 16 Liquid Lightning 2:32.98 2:28.80 SECT 3
1:10.39 2:28.80 (1:18.41)
19 Niederberger, J 17 Viper Aquatic Sw 2:31.88 2:31.16 SECT 2
1:11.82 2:31.16 (1:19.34)
20 Mathews, Jason 15 Ohio State Swim- 2:32.32 2:31.75 SECT 1
1:12.79 2:31.75 (1:18.96)
21 Dyer, Matthew S 17 Firestone Akron- 2:32.19 2:32.14 SECT
1:11.83 2:32.14 (1:20.31)
22 Froass, Dillon 15 Cincinnati Marli 2:30.48 2:32.62 SECT
1:12.78 2:32.62 (1:19.84)
23 McGraw, James R 16 United Swim Asso 2:33.28 2:33.09 SECT
1:12.63 2:33.09 (1:20.46)
24 O''Sullivan, Chr 17 Berkeley Aquatic 2:33.11 2:33.84 SECT
1:13.86 2:33.84 (1:19.98)
=== D - Final ===
25 Hampel, Michael 15 Velocity Swim Cl 2:34.42 2:30.74 SECT
1:12.69 2:30.74 (1:18.05)
26 Stergar, Jared 16 Lake Erie Silver 2:33.64 2:31.99 SECT
1:12.68 2:31.99 (1:19.31)
27 Chan, William E 14 Great Lakes Sail 2:35.50 2:32.14 SECT
1:13.49 2:32.14 (1:18.65)
28 Goldfarb, Natha 15 Greater Columbus 2:33.50 2:32.31 SECT
1:13.14 2:32.31 (1:19.17)
29 Kucharczyk, Jos 16 Oakland Live Y''E 2:33.84 2:32.39 SECT
1:13.37 2:32.39 (1:19.02)
30 Chen, Maxwell Y 14 Kingfish Aquatic 2:35.62 2:32.95 SECT
1:12.48 2:32.95 (1:20.47)
31 Batista, Stefan 14 Carmel Swim Club 2:36.93 2:36.37
1:14.32 2:36.37 (1:22.05)
32 Bull, Parker W 15 Northwest Aquati 2:34.93 2:38.49
1:14.14 2:38.49 (1:24.35)
=== Preliminaries ===
22 Newman, Ryan E 19 Miami University 2:32.42
1:11.38 2:32.42 (1:21.04)
26 Stauder, Derek 17 Carmel Swim Club 2:33.41
1:11.60 2:33.41 (1:21.81)
30 Korhonen, Jay E 17 Kingfish Aquatic 2:33.88
1:14.15 2:33.88 (1:19.73)
31 Goff, Garrett T 19 Lebanon Swim Clu 2:33.89
1:13.36 2:33.89 (1:20.53)
33 Partin, William 17 Avon Community S 2:34.70
1:12.84 2:34.70 (1:21.86)
35 Chen, Zachary Y 16 Kingfish Aquatic 2:35.09
1:12.45 2:35.09 (1:22.64)
37 Dunton, Ryan H 18 Lake Country Swi 2:35.51
1:16.78 2:35.51 (1:18.73)
39 Noble, Brent A 27 UN-19-IN 2:36.79
1:14.67 2:36.79 (1:22.12)
41 Brown, Brock L 14 Zionsville Swim- 2:36.96
1:17.31 2:36.96 (1:19.65)
42 Highum, Cole A 18 Carmel Swim Club 2:37.20
1:14.88 2:37.20 (1:22.32)
43 Wang, Ray 17 Avon Community S 2:38.47
1:14.91 2:38.47 (1:23.56)
44 Ogle, Justin L 16 Noblesville Swim 2:39.07
1:15.08 2:39.07 (1:23.99)
45 Rogers, Matthew 16 Thunderbolt Aqua 2:39.89
1:13.50 2:39.89 (1:26.39)
46 Dominguez Muñoz 15 Jalisco 2:39.98
1:17.61 2:39.98 (1:22.37)
47 Lamb, Stetson C 15 Memphis Tiger Sw 2:41.20
1:16.24 2:41.20 (1:24.96)
48 Johnson, Zachar 16 Dayton Raiders-O 2:41.32
1:15.47 2:41.32 (1:25.85)
49 Keller, Philip 17 Northridge Area- 2:42.44
1:17.94 2:42.44 (1:24.50)
50 Olson, Kevin C 18 Carmel Swim Club 2:44.41
1:16.08 2:44.41 (1:28.33)
51 Schuler, Andrew 14 Zionsville Swim- 2:45.98
1:20.23 2:45.98 (1:25.75)
52 Lefever, Chandl 17 Dayton Raiders-O 2:46.25
1:19.18 2:46.25 (1:27.07)
53 Roller, Allen J 16 Lake Country Swi 2:46.79
1:16.69 2:46.79 (1:30.10)
54 Fairfield, Thom 16 Sugar Creek Swim 2:54.95
1:20.50 2:54.95 (1:34.45)
-- Geheb, Ryan J 15 South Lyon Aquat DQ
1:12.53 DQ (1:19.10)
-- Townsdin, James 15 Memphis Tiger Sw DQ
1:17.23 DQ (1:20.83)
-- Mothersead, Col 18 Una Zsc-IN DQ
-- Greci, Timothy 16 Irish Aquatics-I DQ
1:12.80 DQ (1:22.32)
-- Kurz, Tanner J 20 Indiana Universi DQ
1:06.88 DQ (1:10.70)
-- Costello, Josep 16 Club Wolverine-M DFS
-- Stacy, Alexande 17 Carmel Swim Club DFS
Men - Team Rankings - Through Event 8
1. Indiana University 244 2. Dayton Raiders 95
3. Northridge Area Swimming Assoc 47 4. Cincinnati Aquatic Club 42
4. Cincinnati Marlins 42 6. Counsilman Center Swim Team 38
6. Kingfish Aquatic Club of Water 38 8. Viper Aquatic Swim Team 35
9. Berkeley Aquatic Club 33 10. Jalisco 32
11. Northwest Aquatic Club Swimmin 30 12. Fishers Area Swimming Tigers 29
13. Pacesetter Aquatics 23 13. Firestone Akron Swim Team 23
13. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 23 16. Boilermaker Aquatics 21
16. Thunderbolt Aquatics 21 16. Pro Swimming 21
16. Southern Michigan Aquatic Club 21 16. Oakland Live Y''Ers 21
21. Avon Community Swim Team 20 21. Byron Center 20
23. Zionsville Swim Club 18 24. Lake Shore Swim Club 17
25. Rapids Area Y Swimmers 13 26. United Swim Association/Union 12
27. Ohio State Swim Club 11 28. Lake Erie Silver Dolphins 9
29. Lawrence Swim Team 7 30. Westerville Aquatic Club 5
30. West Ottawa Swim Club 5 32. Liquid Lightning 4
33. Unattached Indiana 2 33. Grosse Pointe Gators 2
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:19 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 9 Women 800 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
Meet Record: * 8:18.48 7/22/2013 Ohio State Swim Club
K. Luchanski, A. Schmidtke, C. Rabold, A. Norris
8:22.19 NAT National Standards
8:29.99 JNAT Junior National
8:50.99 SECT Meet Standards
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 Fishers Area Swi-IN ''A'' 8:25.36 8:23.29 JNAT 52
1) Schneider, Abbegayle N 17 2) Moser, Emily R 17
3) Parrish, Lauryn L 15 4) Brown, Summer K 18
1:02.15 2:06.50 (2:06.50)
3:08.52 (1:02.02) 4:12.95 (2:06.45)
5:14.27 (1:01.32) 6:18.86 (2:05.91)
7:18.80 (59.94) 8:23.29 (2:04.43)
2 Carmel Swim Club-IN ''A'' 8:23.45 8:26.06 JNAT 46
1) Burchill, Veronica K 16 2) Smith, Kendall T 16
3) Adams, Claire E 15 4) Bilquist, Amy M 16
1:02.47 2:09.49 (2:09.49)
3:11.22 (1:01.73) 4:17.14 (2:07.65)
5:18.74 (1:01.60) 6:23.35 (2:06.21)
7:22.22 (58.87) 8:26.06 (2:02.71)
3 Waves Bloomingto-IL ''A'' 8:30.11 8:32.21 SECT 44
1) Pish, Melissa N 14 2) Gordon, Mckenzee M 14
3) Kennedy, Sidney H 14 4) Ariola, Grace M 13
1:00.07 2:04.15 (2:04.15)
3:07.44 (1:03.29) 4:14.87 (2:10.72)
5:17.95 (1:03.08) 6:25.50 (2:10.63)
7:27.01 (1:01.51) 8:32.21 (2:06.71)
4 Carmel Swim Club-IN ''B'' 8:48.86 8:34.61 SECT 42
1) Kitchel, Taite E 16 2) Grout, Morgan O 14
3) Mosbaugh, Marilyn P 17 4) House, Hanna E 18
1:03.63 2:09.13 (2:09.13)
3:12.16 (1:03.03) 4:17.68 (2:08.55)
5:20.59 (1:02.91) 6:26.69 (2:09.01)
7:28.75 (1:02.06) 8:34.61 (2:07.92)
5 Indiana Universi-IN ''A'' 8:20.24 8:35.72 SECT 40
1) Webb, Madelon M 21 2) Barker, Olivia K 19
3) Marchuk, Stephanie M 18 4) Pressey, Bailey M 19
1:02.33 2:11.02 (2:11.02)
3:14.30 (1:03.28) 4:21.56 (2:10.54)
5:23.52 (1:01.96)
7:29.49 ( ) 8:35.72 ( )
6 Club Wolverine-MI ''A'' 8:48.44 8:42.63 SECT 38
1) Nelson, Alexandra P 15 2) Resconich, Mckenna M 15
3) Cleason, Emma C 15 4) Portz, Kathryn A 15
1:03.50 2:12.62 (2:12.62)
3:16.10 (1:03.48)
5:28.55 ( ) 6:35.03 ( )
7:37.05 (1:02.02) 8:42.63 (2:07.60)
7 Waves Bloomingto-IL ''B'' 7:45.13Y 8:44.86 SECT 36
1) Sakaluk, Hannah C 17 2) Hines, Brianna C 17
3) Arens, Mackenzie G 13 4) Slingsby, Rachel J 15
1:02.72
3:12.31 ( ) 4:19.50 ( )
5:24.44 (1:04.94) 6:32.72 (2:13.22)
7:36.54 (1:03.82) 8:44.86 (2:12.14)
8 Fishers Area Swi-IN ''B'' 8:45.79 8:44.99 SECT 34
1) Jahns, Margaret L 15 2) Edelman, Lauren B 15
3) Thielking, Mary G 18 4) Debrosse, Adrienne C 18
1:02.30 2:06.68 (2:06.68)
3:10.57 (1:03.89) 4:17.24 (2:10.56)
5:22.62 (1:05.38) 6:32.28 (2:15.04)
7:36.31 (1:04.03) 8:44.99 (2:12.71)
9 Zionsville Swim-IN ''A'' 7:35.72Y 8:47.22 SECT 30
1) Cleveland, Alexandra S 17 2) Wrightson, Tessa L 14
3) Thielbar, Jordan A 16 4) Mihok, Kylie A 15
1:02.86 2:11.84 (2:11.84)
3:15.46 (1:03.62) 4:23.85 (2:12.01)
5:28.98 (1:05.13) 6:38.88 (2:15.03)
7:41.56 (1:02.68) 8:47.22 (2:08.34)
10 Lake Country Swi-WI ''A'' 7:42.70Y 8:47.43 SECT 26
1) Jacob, Kelly A 16 2) Held, Maggie M 15
3) Laabs, Sarah A 16 4) Warren, Mary C 18
1:03.99 2:10.64 (2:10.64)
3:15.10 (1:04.46) 4:23.68 (2:13.04)
5:26.69 (1:03.01) 6:34.40 (2:10.72)
7:38.64 (1:04.24) 8:47.43 (2:13.03)
11 Motor City Aquat-MI ''A'' 7:45.91Y 8:47.73 SECT 24
1) Pilibosian, Mary M 17 2) Sambel, Anuschka E 15
3) Wang, Michelle 15 4) Fischer, Alysse N 17
1:04.12 2:13.14 (2:13.14)
3:17.02 (1:03.88) 4:26.31 (2:13.17)
5:29.57 (1:03.26) 6:36.93 (2:10.62)
7:40.88 (1:03.95) 8:47.73 (2:10.80)
12 Kingfish Aquatic-MI ''A'' 7:33.28Y 8:47.79 SECT 22
1) Wright, Madison E 17 2) Arakelian, Rebecca M 16
3) Culver, Kathryn L 17 4) Stelpflug, Samantha R 17
1:03.38 2:09.15 (2:09.15)
3:12.72 (1:03.57) 4:21.21 (2:12.06)
5:22.54 (1:01.33) 6:31.20 (2:09.99)
7:38.36 (1:07.16) 8:47.79 (2:16.59)
13 Liquid Lightning-MI ''A'' 7:34.56Y 8:49.25 SECT 20
1) Abbasse, Kirstyn M 15 2) Abramczyk, Bethany N 16
3) Abbasse, Claire K 12 4) Kornburger, Haley M 17
1:03.48 2:11.62 (2:11.62)
3:15.80 (1:04.18) 4:23.98 (2:12.36)
5:28.37 (1:04.39) 6:38.08 (2:14.10)
7:40.63 (1:02.55) 8:49.25 (2:11.17)
14 Berkeley Aquatic-NJ ''A'' 7:39.48Y 8:50.05 SECT 18
1) Sharkey, Brooke M 16 2) Buckley, Alexa K 15
3) Barrett, Cristina R 15 4) O''Mara, Claire M 15
1:03.14 2:10.40 (2:10.40)
3:16.94 (1:06.54) 4:26.83 (2:16.43)
5:33.26 (1:06.43) 6:42.97 (2:16.14)
7:45.94 (1:02.97) 8:50.05 (2:07.08)
15 Oakland Live Y''E-MI ''A'' 7:45.99Y 8:51.65 16
1) Schenden, Lucille S 13 2) McGinnis, Claire A 16
3) McGinnis, Grace E 14 4) Mattson, Deborah I 17
1:04.35 2:13.40 (2:13.40)
3:16.08 (1:02.68) 4:23.15 (2:09.75)
5:28.76 (1:05.61) 6:37.81 (2:14.66)
7:42.47 (1:04.66) 8:51.65 (2:13.84)
16 Dayton Raiders-OH ''A'' 7:32.83Y 8:56.55 14
1) Arnett, Arielle R 15 2) Mulligan, Kathleen A 14
3) Rhodes, Mira A 15 4) Sperber, Sarah A 15
1:06.31 2:14.79 (2:14.79)
3:19.86 (1:05.07) 4:27.30 (2:12.51)
5:33.97 (1:06.67)
7:46.60 ( ) 8:56.55 ( )
17 Plymouth-Canton-MI ''A'' 8:48.29 8:57.07 10
1) Meyers, Sascha I 18 2) Green, Claire M 17
3) Goit, Kendall A 14 4) Freitag, Patricia C 15
3:12.78 ( ) 4:22.82 ( )
5:27.31 (1:04.49) 6:39.02 (2:16.20)
7:46.27 (1:07.25) 8:57.07 (2:18.05)
18 Byron Center-MI ''A'' 7:43.62Y 8:59.40 6
1) Kornak-Kotarba, Delayni E 16 2) Postmus, Victoria L 15
3) Postmus, Samantha J 17 4) Morren, Holly J 18
1:06.70 2:19.46 (2:19.46)
5:38.44 ( ) 6:48.58 ( )
7:52.23 (1:03.65) 8:59.40 (2:10.82)
19 Firestone Akron-LE ''A'' 8:48.48 9:02.36 4
1) Gresser, Hanna M 15 2) Bonezzi, Jessica A 16
3) Hart, Carly C 15 4) Myers, Madison H 16
1:05.01
3:23.02 ( )
5:41.65 ( ) 6:52.85 ( )
7:55.24 (1:02.39) 9:02.36 (2:09.51)
20 Cincinnati Marli-OH ''B'' 7:38.22Y 9:02.40 2
1) Duffy, Markie J 15 2) Morris, Erica I 15
3) Doll, Graci M 16 4) Murray, Isabelle E 14
1:03.93 2:11.26 (2:11.26)
3:17.30 (1:06.04) 4:30.11 (2:18.85)
5:33.55 (1:03.44)
7:51.42 ( ) 9:02.40 ( )
21 Lake Country Swi-WI ''B'' 7:45.04Y 9:31.99
1) Cabush, Abigail C 13 2) Wiedoff, Amanda T 15
3) Lewandowski, Alyssa M 15 4) Kultgen, Samantha P 18
1:06.72 2:18.72 (2:18.72)
3:26.83 (1:08.11) 4:41.69 (2:22.97)
5:49.26 (1:07.57) 7:02.07 (2:20.38)
8:14.79 (1:12.72) 9:31.99 (2:29.92)
-- Cincinnati Marli-OH ''A'' 8:37.72 DFS
Women - Team Rankings - Through Event 9
1. Carmel Swim Club 263 2. Fishers Area Swimming Tigers 211
3. Waves Bloomington/Normal Y S.T 191 4. Indiana University 84
5. Club Wolverine 60 6. Berkeley Aquatic Club 58
7. Zionsville Swim Club 53 8. Hopkins Mariner Swim Team 48
9. Byron Center 45 10. Pointe Aquatics 41
11. Boilermaker Aquatics 37 12. Lake Country Swim Team 35
13. Plymouth-Canton Cruisers 32 14. Motor City Aquatics 31
14. Oakland Live Y''Ers 31 16. Dayton Raiders 29
17. Livonia Community Swim Club 27 18. Newburgh Sea Creatures 26
19. Unattached Indiana 23 20. Lake Erie Silver Dolphins 22
20. Kingfish Aquatic Club of Water 22 22. Dynamo Swim Team 21
23. Liquid Lightning 20 24. Mt. Vernon Swim Team 17
24. Novi Sturgeons 17 26. Unattached CW 15
26. Mako Swim Team 15 28. South Bend Swim Club 13
29. Rapids Area Y Swimmers 12 30. Great Lakes Tritons 11
31. Northwest Aquatic Club Swimmin 10 31. Lakers Aquatic Club 10
31. Viper Aquatic Swim Team 10 34. Ohio State Swim Club 9
35. Rockford Community Swim Team 7 36. Firestone Akron Swim Team 5
37. Memphis Tiger Swim Club 3 37. Sylvania Tsunami Swim Club 3
37. Westerville Aquatic Club 3 40. Cincinnati Marlins 2
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:19 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 10 Women 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Meet Record: * 2:00.25 3/22/2013 Samantha Cheberton, UN-04-OH
2:02.49 NAT National Standards
2:04.69 JNAT Junior National
2:11.89 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Pish, Melissa N 14 Waves Bloomingto 2:03.36 2:02.07 NAT 26
28.84 1:00.09 (31.25)
1:31.16 (31.07) 2:02.07 (30.91)
2 Heller, Lauren 16 Lake Erie Silver 2:04.56 2:02.46 NAT 23
29.36 1:01.32 (31.96)
1:31.97 (30.65) 2:02.46 (30.49)
3 Parrish, Lauryn 15 Fishers Area Swi 2:05.31 2:04.25 JNAT 22
29.50 1:01.10 (31.60)
1:32.42 (31.32) 2:04.25 (31.83)
4 Brown, Summer K 18 Fishers Area Swi 2:06.23 2:05.27 SECT 21
29.54 1:01.17 (31.63)
1:33.24 (32.07) 2:05.27 (32.03)
5 Portz, Kathryn 15 Club Wolverine-M 2:06.28 2:05.47 SECT 20
29.82 1:01.67 (31.85)
1:33.68 (32.01) 2:05.47 (31.79)
6 Adams, Claire E 15 Carmel Swim Club 2:06.56 2:06.63 SECT 19
29.29 1:01.21 (31.92)
1:33.80 (32.59) 2:06.63 (32.83)
7 Meckstroth, Emi 17 UNAT-IN 2:06.72 2:07.25 SECT 18
30.19 1:02.31 (32.12)
1:35.15 (32.84) 2:07.25 (32.10)
8 Gilmore, Claire 16 Cincinnati Aquat 2:06.16 2:07.67 SECT 17
29.74 1:01.95 (32.21)
1:34.70 (32.75) 2:07.67 (32.97)
=== Consolation Final ===
9 Deloof, Catheri 17 Pointe Aquatics- 2:07.98 2:05.61 SECT 15
29.28 1:01.18 (31.90)
1:33.42 (32.24) 2:05.61 (32.19)
10 Meyers, Sascha 18 Plymouth-Canton- 2:07.50 2:06.32 SECT 13
30.58 1:02.74 (32.16)
1:35.07 (32.33) 2:06.32 (31.25)
11 Nordin, Emma A 14 Carmel Swim Club 2:07.73 2:06.56 SECT 12
30.96 1:03.15 (32.19)
1:35.18 (32.03) 2:06.56 (31.38)
12 Marchuk, Stepha 18 Indiana Universi 2:07.38 2:06.57 SECT 11
31.01 1:03.15 (32.14)
1:35.13 (31.98) 2:06.57 (31.44)
13 Grout, Morgan O 14 Carmel Swim Club 2:07.89 2:06.76 SECT 10
30.82 1:03.06 (32.24)
1:35.43 (32.37) 2:06.76 (31.33)
14 Deloof, Gabriel 18 Pointe Aquatics- 2:07.23 2:07.00 SECT 9
30.03 1:02.07 (32.04)
1:34.54 (32.47) 2:07.00 (32.46)
15 Stevens, Hannah 18 Greater Columbus 2:07.79 2:07.52 SECT 8
30.64 1:03.13 (32.49)
1:35.52 (32.39) 2:07.52 (32.00)
16 Moser, Emily R 17 Fishers Area Swi 2:07.65 2:09.02 SECT 7
30.54 1:03.00 (32.46)
1:36.02 (33.02) 2:09.02 (33.00)
=== C - Final ===
17 Burchill, Veron 16 Carmel Swim Club 2:08.56 2:07.43 SECT 5
29.06 1:01.76 (32.70)
1:34.79 (33.03) 2:07.43 (32.64)
18 O''Mara, Claire 15 Berkeley Aquatic 2:08.51 2:07.72 SECT 3
30.73 1:03.75 (33.02)
1:35.97 (32.22) 2:07.72 (31.75)
19 Schneider, Abbe 17 Fishers Area Swi 2:08.16 2:08.00 SECT 2
30.07 1:02.84 (32.77)
1:35.90 (33.06) 2:08.00 (32.10)
20 Sakaluk, Hannah 17 Waves Bloomingto 2:08.14 2:08.14 SECT 1
30.99 1:03.93 (32.94)
1:36.44 (32.51) 2:08.14 (31.70)
21 Dombkowski, Sar 18 Novi Sturgeons-M 2:08.64 2:08.41 SECT
30.77 1:03.22 (32.45)
1:36.14 (32.92) 2:08.41 (32.27)
22 Smith, Kendall 16 Carmel Swim Club 2:08.66 2:08.59 SECT
30.13 1:02.48 (32.35)
1:35.73 (33.25) 2:08.59 (32.86)
23 Ariola, Grace M 13 Waves Bloomingto 2:08.90 2:09.28 SECT
30.45 1:03.39 (32.94)
1:36.56 (33.17) 2:09.28 (32.72)
24 Laabs, Sarah A 16 Lake Country Swi 2:09.05 2:10.21 SECT
30.49 1:03.18 (32.69)
1:37.32 (34.14) 2:10.21 (32.89)
=== D - Final ===
25 Mihok, Kylie A 15 Zionsville Swim- 2:09.73 2:08.14 SECT
30.15 1:02.81 (32.66)
1:35.71 (32.90) 2:08.14 (32.43)
26 Jacob, Kelly A 16 Lake Country Swi 2:09.54 2:08.67 SECT
30.18 1:03.17 (32.99)
1:36.66 (33.49) 2:08.67 (32.01)
27 Housey, Sophie 11 Pointe Aquatics- 2:09.06 2:09.31 SECT
30.36 1:02.98 (32.62)
1:36.43 (33.45) 2:09.31 (32.88)
28 Schultz, Caroli 15 Carmel Swim Club 2:10.03 2:09.49 SECT
30.48 1:03.23 (32.75)
1:36.64 (33.41) 2:09.49 (32.85)
29 Schlies, Kathry 16 Carmel Swim Club 2:10.75 2:09.73 SECT
30.35 1:02.89 (32.54)
1:36.73 (33.84) 2:09.73 (33.00)
30 Pecha, Emma Gra 16 Memphis Tiger Sw 2:10.20 2:10.11 SECT
31.11 1:03.86 (32.75)
1:37.29 (33.43) 2:10.11 (32.82)
31 Ronci, Meagan R 15 Goshen Swimming- 2:10.52 2:10.95 SECT
30.33 1:03.52 (33.19)
1:37.36 (33.84) 2:10.95 (33.59)
32 Postmus, Victor 15 Byron Center-MI 2:10.62 2:13.97
31.49 1:04.91 (33.42)
1:39.21 (34.30) 2:13.97 (34.76)
=== Preliminaries ===
23 Wright, Madison 17 Kingfish Aquatic 2:08.84
30.39 1:03.31 (32.92)
1:36.38 (33.07) 2:08.84 (32.46)
27 Sherman, Claudi 17 Carmel Swim Club 2:09.20
30.65 1:02.38 (31.73)
1:35.42 (33.04) 2:09.20 (33.78)
28 Saiz, Hannah K 22 Schroeder YMCA S 2:09.29
30.16 1:02.43 (32.27)
1:36.08 (33.65) 2:09.29 (33.21)
30 Wilson, Abby M 17 Greater Columbus 2:09.55
29.59 1:02.31 (32.72)
1:35.94 (33.63) 2:09.55 (33.61)
31 Stefandl, Miche 20 Una CW-MI 2:09.64
30.78 1:03.56 (32.78)
1:36.36 (32.80) 2:09.64 (33.28)
33 Hines, Brianna 17 Waves Bloomingto 2:09.77
30.35 1:02.99 (32.64)
1:36.34 (33.35) 2:09.77 (33.43)
36 Kornburger, Hal 17 Liquid Lightning 2:10.44
30.33 1:03.19 (32.86)
1:37.19 (34.00) 2:10.44 (33.25)
40 McGinnis, Clair 16 Oakland Live Y''E J2:10.75
30.91 1:03.39 (32.48)
1:37.10 (33.71) 2:10.75 (33.65)
41 Morren, Holly J 18 Byron Center-MI 2:10.92
30.47 1:03.64 (33.17)
1:37.43 (33.79) 2:10.92 (33.49)
42 Fischer, Alysse 17 Motor City Aquat 2:11.00
30.85 1:03.89 (33.04)
1:37.59 (33.70) 2:11.00 (33.41)
43 Schultz, Annett 13 Dexter Community 2:11.07
30.75 1:04.11 (33.36)
1:37.69 (33.58) 2:11.07 (33.38)
44 Mosbaugh, Maril 17 Carmel Swim Club 2:11.15
30.52 1:03.83 (33.31)
1:38.06 (34.23) 2:11.15 (33.09)
45 Kerr, Kathleen 16 Cincinnati Marli 2:11.24
30.10 1:02.98 (32.88)
1:37.03 (34.05) 2:11.24 (34.21)
46 Theobald, Emma 13 Dunlap Dolphins- 2:11.41
30.07 1:03.26 (33.19)
1:37.61 (34.35) 2:11.41 (33.80)
47 Culver, Kathryn 17 Kingfish Aquatic 2:11.46
30.51 1:03.47 (32.96)
1:37.55 (34.08) 2:11.46 (33.91)
48 Yockey, Rosalie 17 Delphinus Swim C 2:11.47
31.46 1:04.97 (33.51)
1:39.01 (34.04) 2:11.47 (32.46)
49 Sperber, Sarah 15 Dayton Raiders-O 2:11.60
31.59 1:05.12 (33.53)
1:38.66 (33.54) 2:11.60 (32.94)
50 Sharkey, Brooke 16 Berkeley Aquatic 2:11.68
31.03 1:04.23 (33.20)
1:38.18 (33.95) 2:11.68 (33.50)
51 Kennedy, Sidney 14 Waves Bloomingto 2:11.77
30.81 1:04.08 (33.27)
1:37.94 (33.86) 2:11.77 (33.83)
52 Abbasse, Kirsty 15 Liquid Lightning 2:11.92
30.83 1:03.93 (33.10)
1:38.20 (34.27) 2:11.92 (33.72)
53 Hughes, Katheri 14 Northridge Area- 2:11.96
31.02 1:04.51 (33.49)
1:38.39 (33.88) 2:11.96 (33.57)
54 Barker, Olivia 19 Indiana Universi 2:11.97
30.45 1:04.59 (34.14)
1:38.68 (34.09) 2:11.97 (33.29)
55 Gordon, Mckenze 14 Waves Bloomingto 2:12.00
30.99 1:04.55 (33.56)
1:38.72 (34.17) 2:12.00 (33.28)
56 McCafferty, Mor 16 Greater Columbus 2:12.02
30.78 1:03.75 (32.97)
1:37.79 (34.04) 2:12.02 (34.23)
57 Rogers, Kate E 18 Plymouth-Canton- 2:12.03
31.24 1:04.60 (33.36)
1:38.30 (33.70) 2:12.03 (33.73)
58 Wirth, Erica 15 Berkeley Aquatic 2:12.06
30.93 1:04.53 (33.60)
1:38.80 (34.27) 2:12.06 (33.26)
59 Arens, Mackenzi 13 Waves Bloomingto 2:12.19
31.07 1:04.45 (33.38)
1:38.51 (34.06) 2:12.19 (33.68)
60 Wrightson, Tess 14 Zionsville Swim- 2:12.21
31.32 1:04.93 (33.61)
1:39.10 (34.17) 2:12.21 (33.11)
61 Mabie, Lauren O 14 Memphis Tiger Sw 2:12.33
30.95 1:03.89 (32.94)
1:37.76 (33.87) 2:12.33 (34.57)
62 Gerke, Deirdre 18 South Lyon Aquat 2:12.40
31.64 1:05.95 (34.31)
1:39.13 (33.18) 2:12.40 (33.27)
63 Webb, Madelon M 21 Indiana Universi 2:12.41
30.31 1:03.43 (33.12)
1:37.71 (34.28) 2:12.41 (34.70)
64 Nelson, Alexand 15 Club Wolverine-M 2:12.47
30.69 1:03.89 (33.20)
1:38.36 (34.47) 2:12.47 (34.11)
65 Sambel, Anuschk 15 Motor City Aquat 2:12.55
30.58 1:04.12 (33.54)
1:38.74 (34.62) 2:12.55 (33.81)
66 Knapper, Becca 16 Westerville Aqua 2:12.60
31.34 1:04.75 (33.41)
1:38.87 (34.12) 2:12.60 (33.73)
67 Wang, Michelle 15 Motor City Aquat 2:12.66
31.00 1:04.65 (33.65)
1:38.69 (34.04) 2:12.66 (33.97)
68 Sanchez, Gabrie 18 Memphis Tiger Sw 2:12.81
31.46 1:04.69 (33.23)
1:38.95 (34.26) 2:12.81 (33.86)
69 Cebelak, Claire 15 Michigan Lakesho 2:13.07
31.52 1:05.43 (33.91)
1:39.91 (34.48) 2:13.07 (33.16)
70 Duffy, Markie J 15 Cincinnati Marli 2:13.17
31.54 1:05.35 (33.81)
1:39.24 (33.89) 2:13.17 (33.93)
71 Mayhew, Alexand 18 Una DR-OH 2:13.18
30.64 1:04.36 (33.72)
1:38.72 (34.36) 2:13.18 (34.46)
72 Miller, Morgan 15 Carmel Swim Club 2:13.27
31.70 1:05.33 (33.63)
1:39.98 (34.65) 2:13.27 (33.29)
73 Brown, Portia D 13 Lake Erie Silver 2:13.28
30.68 1:04.00 (33.32)
1:39.18 (35.18) 2:13.28 (34.10)
74 Rupert, Daniell 13 Dexter Community 2:13.33
30.55 1:04.21 (33.66)
1:39.05 (34.84) 2:13.33 (34.28)
75 Elston, Lauren 16 Cardinal Communi 2:13.41
30.75 1:04.12 (33.37)
1:38.41 (34.29) 2:13.41 (35.00)
76 Mulligan, Kathl 14 Dayton Raiders-O 2:13.43
31.03 1:04.59 (33.56)
1:39.68 (35.09) 2:13.43 (33.75)
77 Thielbar, Jorda 16 Zionsville Swim- 2:13.45
31.38 1:05.26 (33.88)
1:39.59 (34.33) 2:13.45 (33.86)
78 Molinaro, Livia 15 Team Pittsburgh- 2:13.49
31.58 1:04.69 (33.11)
1:39.37 (34.68) 2:13.49 (34.12)
79 Vera, Taylor N 17 Grand Rapids Nov 2:13.66
31.30 1:04.64 (33.34)
1:38.95 (34.31) 2:13.66 (34.71)
80 Lafferty, Katie 17 Irish Aquatics-I 2:13.70
30.50 1:04.20 (33.70)
1:39.40 (35.20) 2:13.70 (34.30)
81 Spears, Elizabe 14 Club Wolverine-M 2:13.81
31.56 1:05.55 (33.99)
1:39.95 (34.40) 2:13.81 (33.86)
81 Johnson, Megan 15 Swac Swim Team-I 2:13.81
30.84 1:04.70 (33.86)
1:39.02 (34.32) 2:13.81 (34.79)
83 Baggett, Clara 16 Mt. Vernon Swim- 2:13.83
30.40 1:04.78 (34.38)
1:39.99 (35.21) 2:13.83 (33.84)
84 Slingsby, Rache 15 Waves Bloomingto 2:13.91
31.35 1:05.40 (34.05)
1:40.30 (34.90) 2:13.91 (33.61)
85 Brunner, Julia 14 Traverse City Sw 2:13.92
31.44 1:06.15 (34.71)
1:40.62 (34.47) 2:13.92 (33.30)
86 Arnett, Arielle 15 Dayton Raiders-O 2:14.00
31.75 1:05.98 (34.23)
1:40.47 (34.49) 2:14.00 (33.53)
87 Rakovec, Mauree 16 Lake Erie Silver 2:14.02
30.33 1:04.17 (33.84)
1:39.13 (34.96) 2:14.02 (34.89)
88 Bloebaum, Allis 14 Mason Manta Rays 2:14.09
31.79 1:05.77 (33.98)
1:39.95 (34.18) 2:14.09 (34.14)
89 McGinnis, Grace 14 Oakland Live Y''E 2:14.13
31.73 1:05.75 (34.02)
1:40.34 (34.59) 2:14.13 (33.79)
90 Postmus, Samant 17 Byron Center-MI 2:14.23
31.36 1:06.01 (34.65)
1:40.64 (34.63) 2:14.23 (33.59)
91 Marion, Marissa 16 Rockford Communi 2:14.26
30.52 1:04.03 (33.51)
1:39.12 (35.09) 2:14.26 (35.14)
92 Debrosse, Adrie 18 Fishers Area Swi 2:14.32
31.86 1:06.17 (34.31)
1:40.73 (34.56) 2:14.32 (33.59)
93 Roob, Reagan I 15 Washington Towns 2:14.38
30.72 1:04.09 (33.37)
1:39.03 (34.94) 2:14.38 (35.35)
94 Abramczyk, Beth 16 Liquid Lightning 2:14.51
30.94 1:05.06 (34.12)
1:39.90 (34.84) 2:14.51 (34.61)
95 Murray, Isabell 14 Cincinnati Marli 2:14.55
31.22 1:05.24 (34.02)
1:40.16 (34.92) 2:14.55 (34.39)
96 Kriger, Rachel 14 Memphis Tiger Sw 2:14.59
31.41 1:05.27 (33.86)
1:39.87 (34.60) 2:14.59 (34.72)
97 Thielking, Mary 18 Fishers Area Swi 2:14.60
32.13 1:06.31 (34.18)
1:40.77 (34.46) 2:14.60 (33.83)
98 Gaburo, Sara K 17 Cincinnati Aquat 2:14.61
30.66 1:04.80 (34.14)
1:40.26 (35.46) 2:14.61 (34.35)
99 Stark, Rachel A 15 Lake Shore Swim- 2:14.63
31.18 1:05.53 (34.35)
1:40.15 (34.62) 2:14.63 (34.48)
100 Myers, Natalie 15 Avon Community S 2:14.66
30.97 1:05.23 (34.26)
1:39.82 (34.59) 2:14.66 (34.84)
101 Conley, Alyssa 14 Noblesville Swim 2:14.80
30.93 1:05.57 (34.64)
1:40.75 (35.18) 2:14.80 (34.05)
102 Estrella, Ana P 18 Grand Rapids Nov 2:14.87
31.14 1:04.58 (33.44)
1:39.42 (34.84) 2:14.87 (35.45)
103 Held, Maggie M 15 Lake Country Swi 2:14.88
31.68 1:05.82 (34.14)
1:40.61 (34.79) 2:14.88 (34.27)
104 Kopydlowski, Ha 18 Liquid Lightning 2:15.04
30.22 1:04.69 (34.47)
1:40.15 (35.46) 2:15.04 (34.89)
105 Goit, Kendall A 14 Plymouth-Canton- 2:15.08
31.41 1:05.43 (34.02)
1:40.54 (35.11) 2:15.08 (34.54)
106 King, Meredith 15 Berkeley Aquatic 2:15.24
31.79 1:06.00 (34.21)
1:40.57 (34.57) 2:15.24 (34.67)
107 Ziegert, Casey 17 Pro Swimming-IN 2:15.38
31.28 1:06.13 (34.85)
1:41.38 (35.25) 2:15.38 (34.00)
108 Gracey, Brianna 13 Dayton Raiders-O 2:15.43
32.05
1:41.06 ( ) 2:15.43 (34.37)
109 Kaess, Julianne 15 Fishers Area Swi 2:15.50
31.55 1:05.95 (34.40)
1:41.45 (35.50) 2:15.50 (34.05)
109 Cowley, Shannon 17 Club Wolverine-M 2:15.50
31.06 1:05.58 (34.52)
1:40.42 (34.84) 2:15.50 (35.08)
111 Maloy, Gwyneth 15 Hopkins Mariner- 2:15.52
31.42 1:05.53 (34.11)
1:41.04 (35.51) 2:15.52 (34.48)
112 Oostman, Julia 13 Waves Bloomingto 2:15.71
30.71 1:04.98 (34.27)
1:40.66 (35.68) 2:15.71 (35.05)
112 Carroll, Shelby 20 Indiana Universi 2:15.71
31.84 1:06.71 (34.87)
1:41.88 (35.17) 2:15.71 (33.83)
114 Feys, Alexandri 14 Carmel Swim Club 2:15.81
31.21 1:04.89 (33.68)
1:39.83 (34.94) 2:15.81 (35.98)
115 Ely, Rachel S 15 Mid-Michigan Aqu 2:15.84
31.02 1:05.19 (34.17)
1:39.77 (34.58) 2:15.84 (36.07)
116 Heines, Sara J 15 Liquid Lightning 2:15.86
31.74 1:05.87 (34.13)
1:41.09 (35.22) 2:15.86 (34.77)
117 Miller, Lauren 14 Northridge Area- 2:15.90
31.70 2:15.90 (1:44.20)
118 Buckley, Alexa 15 Berkeley Aquatic 2:16.07
32.36 1:07.40 (35.04)
1:42.33 (34.93) 2:16.07 (33.74)
118 Hampel, Katheri 12 Velocity Swim Cl 2:16.07
31.48 1:06.01 (34.53)
1:41.37 (35.36) 2:16.07 (34.70)
120 Batchev, Andrea 16 Southern Michiga 2:16.08
32.01 1:06.92 (34.91)
1:42.57 (35.65) 2:16.08 (33.51)
120 Abbasse, Claire 12 Liquid Lightning 2:16.08
30.92 1:04.91 (33.99)
1:40.38 (35.47) 2:16.08 (35.70)
122 Thielen, Amanda 16 Kingfish Aquatic 2:16.14
31.25 1:05.80 (34.55)
1:41.53 (35.73) 2:16.14 (34.61)
123 Seaman, Taylor 13 Club Wolverine-M 2:16.17
31.17 1:05.61 (34.44)
1:41.60 (35.99) 2:16.17 (34.57)
124 Bush, Taylor M 15 Pro Swimming-IN 2:16.19
32.63 1:07.52 (34.89)
1:42.45 (34.93) 2:16.19 (33.74)
125 Boutrous, Ava G 13 Pointe Aquatics- 2:16.30
31.77 1:06.59 (34.82)
1:41.91 (35.32) 2:16.30 (34.39)
126 Pash, Kelly J 13 Carmel Swim Club 2:16.31
31.96 1:06.33 (34.37)
1:41.77 (35.44) 2:16.31 (34.54)
127 Stelpflug, Sama 17 Kingfish Aquatic 2:16.36
32.22 1:06.71 (34.49)
1:42.13 (35.42) 2:16.36 (34.23)
128 Vandewerker, Ja 17 Kettering City S 2:16.56
30.84 1:05.55 (34.71)
1:41.38 (35.83) 2:16.56 (35.18)
129 Morris, Erica I 15 Cincinnati Marli 2:16.67
31.44 1:06.26 (34.82)
1:41.62 (35.36) 2:16.67 (35.05)
130 Gilbert, Kelsey 14 Clarkston Sea Wo 2:16.73
31.68 1:06.71 (35.03)
1:42.34 (35.63) 2:16.73 (34.39)
131 Franz, Allison 16 Dexter Community 2:16.81
31.68 1:06.45 (34.77)
1:41.59 (35.14) 2:16.81 (35.22)
132 Schenden, Clair 13 Oakland Live Y''E 2:16.91
31.98 1:06.92 (34.94)
1:42.35 (35.43) 2:16.91 (34.56)
133 Hartmann, Kennz 14 East Grand Rapid 2:16.92
31.84 1:06.42 (34.58)
1:41.77 (35.35) 2:16.92 (35.15)
134 Jeffreys, Ashle 13 Rapids Area Y Sw 2:17.01
32.27 1:06.58 (34.31)
1:42.22 (35.64) 2:17.01 (34.79)
135 Bischoff, Carol 14 South Lyon Aquat 2:17.11
31.96 1:06.38 (34.42)
1:41.16 (34.78) 2:17.11 (35.95)
136 Bonezzi, Jessic 16 Firestone Akron- 2:17.13
31.88 1:06.27 (34.39)
1:41.83 (35.56) 2:17.13 (35.30)
137 Detassanyi, Ade 13 Plymouth-Canton- 2:17.33
31.76 1:06.29 (34.53)
1:41.65 (35.36) 2:17.33 (35.68)
138 Mosher, Georgia 13 Club Wolverine-M 2:17.43
31.47 2:17.43 (1:45.96)
139 Peskin, Elisabe 16 Fishers Area Swi 2:17.64
31.73 1:06.59 (34.86)
1:42.33 (35.74) 2:17.64 (35.31)
140 Heeres, Katheri 15 Michigan Lakesho 2:17.74
32.64 1:08.02 (35.38)
1:43.45 (35.43) 2:17.74 (34.29)
141 Meyers, Nathali 16 Plymouth-Canton- 2:17.86
31.61 1:06.68 (35.07)
1:42.67 (35.99) 2:17.86 (35.19)
142 Wiet, Abigail M 17 Ohio State Swim- 2:17.91
31.61 1:06.05 (34.44)
1:41.81 (35.76) 2:17.91 (36.10)
143 Parrish, Taylor 16 Noblesville Swim 2:18.05
31.53 1:06.19 (34.66)
1:42.46 (36.27) 2:18.05 (35.59)
144 Karas, Krystal 16 Liquid Lightning 2:18.37
31.81 1:07.12 (35.31)
1:42.87 (35.75) 2:18.37 (35.50)
145 Sawyer, Emily E 14 Unattached-MI 2:18.69
31.24 1:05.97 (34.73)
1:42.30 (36.33) 2:18.69 (36.39)
146 Freitag, Patric 15 Plymouth-Canton- 2:18.81
32.41 1:07.41 (35.00)
1:43.91 (36.50) 2:18.81 (34.90)
147 McFarland, Chri 13 Solon Stars Swim 2:19.30
30.90 1:05.19 (34.29)
1:42.34 (37.15) 2:19.30 (36.96)
148 Macaddino, Kels 14 Novi Sturgeons-M 2:19.59
32.63 1:08.26 (35.63)
1:44.57 (36.31) 2:19.59 (35.02)
149 Bender, Molly T 15 Livonia Communit 2:19.91
32.13 1:07.93 (35.80)
1:44.60 (36.67) 2:19.91 (35.31)
150 Kehn, Carolyn M 18 Club Wolverine-M 2:20.10
32.31 1:08.04 (35.73)
1:44.27 (36.23) 2:20.10 (35.83)
151 Baldus, Jacquel 15 South Lyon Aquat 2:20.40
33.72 1:09.26 (35.54)
1:45.52 (36.26) 2:20.40 (34.88)
152 Cabush, Abigail 13 Lake Country Swi 2:20.66
32.14 1:07.60 (35.46)
1:44.52 (36.92) 2:20.66 (36.14)
153 Schott, Christi 16 Motor City Aquat 2:20.79
31.83 2:20.79 (1:48.96)
154 Sisson, Carolin 13 West Ottawa Swim 2:21.14
32.63 1:08.45 (35.82)
1:44.85 (36.40) 2:21.14 (36.29)
155 Steeby, Clara J 15 Michigan Lakesho 2:21.38
32.68 1:08.57 (35.89)
1:45.73 (37.16) 2:21.38 (35.65)
156 Campbell, Sarah 15 Westerville Aqua 2:21.47
32.71 1:08.34 (35.63)
1:44.91 (36.57) 2:21.47 (36.56)
157 Clinger, Hannah 15 Findlay Area Swi 2:21.55
31.68 1:06.98 (35.30)
1:44.17 (37.19) 2:21.55 (37.38)
158 McIlvenna, Marg 17 Cincinnati Aquat 2:21.88
32.64 1:08.08 (35.44)
1:45.34 (37.26) 2:21.88 (36.54)
159 Barton, Brinley 14 Carmel Swim Club 2:23.52
32.49 1:09.10 (36.61)
1:46.27 (37.17) 2:23.52 (37.25)
160 Schering, Sidne 14 East Grand Rapid 2:23.76
32.63 2:23.76 (1:51.13)
161 Chelovitz, Caro 16 Firestone Akron- 2:23.85
33.54 1:09.88 (36.34)
1:47.24 (37.36) 2:23.85 (36.61)
162 Zawadzki, Emily 16 Ohio State Swim- 2:24.44
32.56 1:09.14 (36.58)
1:46.72 (37.58) 2:24.44 (37.72)
163 Hooper, Kaitlin 14 East Grand Rapid 2:24.67
32.37 1:09.07 (36.70)
1:47.24 (38.17) 2:24.67 (37.43)
164 Horan, Carrie E 16 Ohio State Swim- 2:25.08
33.39 1:10.38 (36.99)
1:47.77 (37.39) 2:25.08 (37.31)
165 Brown, Whitney 13 Mt. Vernon Swim- 2:25.33
32.52 1:08.51 (35.99)
1:47.36 (38.85) 2:25.33 (37.97)
166 Evans, Erica E 17 Swac Swim Team-I 2:28.81
31.81 1:08.61 (36.80)
1:47.98 (39.37) 2:28.81 (40.83)
167 Kultgen, Samant 18 Lake Country Swi 2:29.78
Women - Team Rankings - Through Event 10
1. Carmel Swim Club 309 2. Fishers Area Swimming Tigers 263
3. Waves Bloomington/Normal Y S.T 218 4. Indiana University 95
5. Club Wolverine 80 6. Pointe Aquatics 65
7. Berkeley Aquatic Club 61 8. Zionsville Swim Club 53
9. Hopkins Mariner Swim Team 48 10. Byron Center 45
10. Plymouth-Canton Cruisers 45 10. Lake Erie Silver Dolphins 45
13. Unattached Indiana 41 14. Boilermaker Aquatics 37
15. Lake Country Swim Team 35 16. Oakland Live Y''Ers 31
16. Motor City Aquatics 31 18. Dayton Raiders 29
19. Livonia Community Swim Club 27 20. Newburgh Sea Creatures 26
21. Kingfish Aquatic Club of Water 22 22. Dynamo Swim Team 21
23. Liquid Lightning 20 24. Cincinnati Aquatic Club 17
24. Mt. Vernon Swim Team 17 24. Novi Sturgeons 17
27. Mako Swim Team 15 27. Unattached CW 15
29. South Bend Swim Club 13 30. Rapids Area Y Swimmers 12
31. Great Lakes Tritons 11 32. Northwest Aquatic Club Swimmin 10
32. Viper Aquatic Swim Team 10 32. Lakers Aquatic Club 10
35. Ohio State Swim Club 9 36. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 8
37. Rockford Community Swim Team 7 38. Firestone Akron Swim Team 5
39. Memphis Tiger Swim Club 3 39. Westerville Aquatic Club 3
39. Sylvania Tsunami Swim Club 3 42. Cincinnati Marlins 2
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:19 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 11 Men 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Meet Record: * 1:48.30 7/21/2009 Charles G Houchin, Club Wolverine
1:51.89 NAT National Standards
1:54.69 JNAT Junior National
2:01.89 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Hurley, Donald 21 Indiana Universi 1:53.21 1:51.71 NAT 26
26.72 54.49 (27.77)
1:22.67 (28.18) 1:51.71 (29.04)
2 Campos Alpizar, 19 Jalisco 1:52.67 1:51.88 NAT 23
26.07 54.16 (28.09)
1:22.92 (28.76) 1:51.88 (28.96)
3 Cope, Thomas E 16 Dayton Raiders-O 1:55.19 1:53.64 JNAT 22
26.84 56.11 (29.27)
1:25.04 (28.93) 1:53.64 (28.60)
4 Higgins, Jackso 17 Dayton Raiders-O 1:54.93 1:53.95 JNAT 21
26.84 55.51 (28.67)
1:24.55 (29.04) 1:53.95 (29.40)
5 Stamper, Bradle 19 Indiana Universi 1:55.56 1:55.07 SECT 20
27.05 56.10 (29.05)
1:25.73 (29.63) 1:55.07 (29.34)
6 Tapia Nadales, 20 Unattached-FL 1:55.35 1:55.47 SECT 19
27.39 56.74 (29.35)
1:26.18 (29.44) 1:55.47 (29.29)
7 Reilman, Michae 17 Firestone Akron- 1:55.31 1:56.06 SECT 17.5
27.12 56.64 (29.52)
1:26.69 (30.05) 1:56.06 (29.37)
7 Smith, Grayson 19 Indiana Universi 1:54.98 1:56.06 SECT 17.5
27.35 56.31 (28.96)
1:26.41 (30.10) 1:56.06 (29.65)
=== Consolation Final ===
9 Rathbun, Thomas 18 Byron Center-MI 1:56.27 1:54.93 SECT 15
26.96 56.09 (29.13)
1:25.59 (29.50) 1:54.93 (29.34)
10 Lorentz, Samuel 19 Indiana Universi 1:56.71 1:55.04 SECT 13
27.44 57.31 (29.87)
1:26.16 (28.85) 1:55.04 (28.88)
11 Anderson, Bowen 17 UNAT-IN 1:56.34 1:55.36 SECT 12
27.36 56.74 (29.38)
1:26.39 (29.65) 1:55.36 (28.97)
12 Li, Troy S 16 Carmel Swim Club 1:57.21 1:56.00 SECT 11
27.33 56.57 (29.24)
1:26.32 (29.75) 1:56.00 (29.68)
13 Brown, Glen T 16 Fishers Area Swi 1:57.02 1:56.10 SECT 10
27.43 57.26 (29.83)
1:27.13 (29.87) 1:56.10 (28.97)
14 Steinkamp, Jose 19 Indiana Universi 1:56.11 1:57.88 SECT 9
27.41 57.17 (29.76)
1:26.88 (29.71) 1:57.88 (31.00)
15 Finnerty, Ian J 17 Counsilman Cente 1:56.57 1:58.25 SECT 8
26.62 55.78 (29.16)
1:27.20 (31.42) 1:58.25 (31.05)
16 Wolfe, Michael 17 Waves Bloomingto 1:56.59 1:58.36 SECT 7
27.87 57.49 (29.62)
1:27.84 (30.35) 1:58.36 (30.52)
=== C - Final ===
17 Sandala, Jackso 15 Warren Aquatic C 1:57.71 1:57.87 SECT 5
27.39 57.29 (29.90)
1:27.55 (30.26) 1:57.87 (30.32)
18 Vanderweide, Be 17 Grand Rapids Nov 1:57.87 1:57.88 SECT 3
27.83 57.41 (29.58)
1:27.65 (30.24) 1:57.88 (30.23)
19 Scott, John J 17 United Swim Asso 1:59.10 1:58.22 SECT 2
27.26 57.47 (30.21)
1:28.53 (31.06) 1:58.22 (29.69)
20 Burdick, Benjam 17 Carmel Swim Club 1:58.15 1:58.33 SECT 1
27.47 57.20 (29.73)
1:27.61 (30.41) 1:58.33 (30.72)
21 Aguilar-Fernand 15 Kingfish Aquatic 1:58.35 1:58.39 SECT
27.90 57.78 (29.88)
1:28.80 (31.02) 1:58.39 (29.59)
22 Goeddeke, Jacob 17 Livonia Communit 1:58.86 1:58.84 SECT
27.91 58.08 (30.17)
1:28.95 (30.87) 1:58.84 (29.89)
23 Martin, Timothy 18 Pacesetter Aquat 1:58.06 1:59.50 SECT
28.08 58.20 (30.12)
1:29.49 (31.29) 1:59.50 (30.01)
24 Lehman, Spencer 15 Northridge Area- 1:58.21 1:59.56 SECT
28.36 58.58 (30.22)
1:29.93 (31.35) 1:59.56 (29.63)
=== D - Final ===
25 Lamb, Stetson C 15 Memphis Tiger Sw 2:00.38 1:59.72 SECT
27.87 58.38 (30.51)
1:30.21 (31.83) 1:59.72 (29.51)
26 Waters, Jacob F 15 Cincinnati Marli 2:00.28 1:59.84 SECT
27.89 58.06 (30.17)
1:29.58 (31.52) 1:59.84 (30.26)
27 Knowles, Eric W 14 Dayton Raiders-O 1:59.39 1:59.92 SECT
28.07 59.19 (31.12)
1:30.34 (31.15) 1:59.92 (29.58)
28 Cripe, Seth R 16 Northridge Area- 1:59.56 2:00.25 SECT
28.05 58.55 (30.50)
1:29.73 (31.18) 2:00.25 (30.52)
29 O''Dowd, Jackson 15 Livonia Communit 2:00.17 2:00.27 SECT
27.62 57.89 (30.27)
1:29.53 (31.64) 2:00.27 (30.74)
30 Kent, Jackson T 15 Northwest Aquati 2:00.59 2:00.67 SECT
28.09 58.98 (30.89)
1:30.21 (31.23) 2:00.67 (30.46)
31 Wheeler, Blake 16 Byron Center-MI 2:00.75 2:01.58 SECT
27.86 58.90 (31.04)
1:30.78 (31.88) 2:01.58 (30.80)
32 Schwimmer, Josh 16 Kingfish Aquatic 2:00.89 2:01.84 SECT
28.09 58.84 (30.75)
1:31.16 (32.32) 2:01.84 (30.68)
=== Preliminaries ===
23 Winck, John R 20 Indiana Universi 1:58.60
27.94 58.85 (30.91)
1:28.86 (30.01) 1:58.60 (29.74)
26 Cooper, Mitchel 18 Carmel Swim Club 1:59.32
27.98 57.89 (29.91)
1:28.76 (30.87) 1:59.32 (30.56)
30 Oleson, Eric R 17 Viper Aquatic Sw 2:00.20
27.24 57.62 (30.38)
1:29.10 (31.48) 2:00.20 (31.10)
31 Jacobs, Bradley 17 Fishers Area Swi 2:00.28
28.24 58.57 (30.33)
1:29.52 (30.95) 2:00.28 (30.76)
35 Parr, Graham C 18 Unattached-IN 2:00.66
28.17 58.81 (30.64)
1:29.98 (31.17) 2:00.66 (30.68)
38 Kolbus, Anthony 17 UNAT-IN 2:01.11
28.30 59.49 (31.19)
1:30.34 (30.85) 2:01.11 (30.77)
39 Stocker, Tucker 16 Findlay Area Swi 2:01.16
28.29 58.83 (30.54)
1:29.52 (30.69) 2:01.16 (31.64)
40 Vandermeulen, R 16 Club Wolverine-M 2:01.20
27.39 58.51 (31.12)
1:30.26 (31.75) 2:01.20 (30.94)
41 Saladin, Trayto 16 Irish Aquatics-I 2:01.21
28.47 59.15 (30.68)
1:30.54 (31.39) 2:01.21 (30.67)
42 Nowicki, Devon 16 Liquid Lightning 2:01.26
27.76 58.79 (31.03)
1:30.53 (31.74) 2:01.26 (30.73)
43 Decoursey, Kyle 17 Zionsville Swim- 2:01.30
27.71 58.26 (30.55)
1:29.91 (31.65) 2:01.30 (31.39)
44 Pearson, John P 17 Berkeley Aquatic 2:01.45
28.35 58.79 (30.44)
1:29.85 (31.06) 2:01.45 (31.60)
45 Elijah, Logan W 15 Northridge Area- 2:01.54
27.63 58.30 (30.67)
1:30.09 (31.79) 2:01.54 (31.45)
46 Lake, Trevor G 17 Lake Shore Swim- 2:01.87
27.66 59.10 (31.44)
1:31.30 (32.20) 2:01.87 (30.57)
47 Jonas, Nathan M 16 Cincinnati Marli 2:02.10
28.93 1:00.41 (31.48)
1:31.40 (30.99) 2:02.10 (30.70)
48 Guttilla, Aless 16 Motor City Aquat 2:02.14
28.78 59.67 (30.89)
1:31.28 (31.61) 2:02.14 (30.86)
49 Harmon, Tyler G 14 Zionsville Swim- 2:02.21
28.59 1:00.33 (31.74)
1:32.49 (32.16) 2:02.21 (29.72)
50 Jirgens, Alexan 18 Byron Center-MI 2:02.43
28.25 59.65 (31.40)
1:31.33 (31.68) 2:02.43 (31.10)
51 Wright, Chad R 17 Unattached-LE 2:02.49
28.72 59.66 (30.94)
1:31.23 (31.57) 2:02.49 (31.26)
52 Kibler, Drew P 14 Washington Towns 2:02.52
28.60 1:00.48 (31.88)
1:32.87 (32.39) 2:02.52 (29.65)
53 Mantkowski, Jac 17 Cincinnati Aquat 2:02.78
27.75 58.94 (31.19)
1:31.45 (32.51) 2:02.78 (31.33)
54 Wait, Adam A 16 UNAT-IN 2:02.83
28.48 59.62 (31.14)
1:31.25 (31.63) 2:02.83 (31.58)
55 Fase, Jacob M 16 Byron Center-MI 2:02.88
28.24 59.24 (31.00)
1:31.45 (32.21) 2:02.88 (31.43)
56 Murphy, Camden 14 Kingfish Aquatic 2:02.99
28.44 59.20 (30.76)
1:30.98 (31.78) 2:02.99 (32.01)
57 O''Sullivan, Chr 17 Berkeley Aquatic 2:03.23
28.51 59.72 (31.21)
1:31.28 (31.56) 2:03.23 (31.95)
58 Vaughan, Charle 15 Boilermaker Aqua 2:03.29
28.34 59.66 (31.32)
1:31.08 (31.42) 2:03.29 (32.21)
59 Mickelson, Gavi 16 United Swim Asso 2:03.53
28.58 59.94 (31.36)
1:32.00 (32.06) 2:03.53 (31.53)
60 Krecsmar, Steph 16 Concord Swim Clu 2:03.54
29.98 1:01.88 (31.90)
1:33.50 (31.62) 2:03.54 (30.04)
61 Logan, Andrew L 18 Greenfield Commu 2:03.70
28.51 1:00.43 (31.92)
1:32.45 (32.02) 2:03.70 (31.25)
62 Grosso, Marcus 16 South Lyon Aquat 2:03.74
29.31 1:01.14 (31.83)
1:33.09 (31.95) 2:03.74 (30.65)
63 Dowling, Jack R 16 Cincinnati Aquat 2:03.97
28.49 59.43 (30.94)
1:31.46 (32.03) 2:03.97 (32.51)
64 Hopkins, Justin 16 Findlay Area Swi 2:04.14
28.23 59.16 (30.93)
1:31.54 (32.38) 2:04.14 (32.60)
65 Robinson, Neil 18 South Lyon Aquat 2:04.37
28.97 1:00.56 (31.59)
1:32.56 (32.00) 2:04.37 (31.81)
66 Girdler, Joseph 15 Kingfish Aquatic 2:04.43
29.01 1:00.46 (31.45)
1:32.96 (32.50) 2:04.43 (31.47)
67 Gelwicks, Camer 16 Zionsville Swim- 2:04.45
29.34 1:01.62 (32.28)
1:33.57 (31.95) 2:04.45 (30.88)
68 Nie, David 15 Oakland Live Y''E 2:04.48
29.19 1:00.84 (31.65)
1:32.78 (31.94) 2:04.48 (31.70)
69 Roodvoets, Land 16 Grand Rapids Nov 2:04.53
28.81 1:00.73 (31.92)
1:33.02 (32.29) 2:04.53 (31.51)
70 Koziol, Brendan 16 Berkeley Aquatic 2:04.81
28.74 1:00.52 (31.78)
1:33.13 (32.61) 2:04.81 (31.68)
71 Hampel, Michael 15 Velocity Swim Cl 2:04.82
28.98 1:00.51 (31.53)
1:33.04 (32.53) 2:04.82 (31.78)
72 Reverman, Willi 15 Cincinnati Marli 2:05.22
28.37 1:00.35 (31.98)
1:33.49 (33.14) 2:05.22 (31.73)
73 Stohler, Grant 18 Lawrence Swim Te 2:05.40
29.19 1:00.83 (31.64)
1:33.28 (32.45) 2:05.40 (32.12)
74 Brooks, Benjami 15 Lake Shore Swim- 2:05.43
28.30 59.99 (31.69)
1:32.53 (32.54) 2:05.43 (32.90)
75 Mitchell, Natha 15 Dayton Raiders-O 2:05.54
29.03 1:00.82 (31.79)
1:33.76 (32.94) 2:05.54 (31.78)
76 Shive, Evan B 17 Pacesetter Aquat 2:05.59
27.99 58.77 (30.78)
1:31.69 (32.92) 2:05.59 (33.90)
77 Laporte, Matthe 16 Livonia Communit 2:05.70
29.14 1:01.25 (32.11)
1:33.85 (32.60) 2:05.70 (31.85)
78 Hua, David 16 Berkeley Aquatic 2:05.86
29.18 1:01.18 (32.00)
1:33.85 (32.67) 2:05.86 (32.01)
79 Sariscsany, Tyl 18 Pacesetter Aquat 2:06.99
28.83 1:01.42 (32.59)
1:34.80 (33.38) 2:06.99 (32.19)
80 Couchon, Andrew 14 Washington Towns 2:07.28
28.30 1:00.39 (32.09)
1:33.89 (33.50) 2:07.28 (33.39)
81 Arnold, Grayson 17 Plymouth-Canton- 2:07.78
27.81 58.00 (30.19)
1:32.36 (34.36) 2:07.78 (35.42)
82 Murphy, Adam X 16 Northwest Aquati 2:07.89
29.47 1:01.45 (31.98)
1:34.94 (33.49) 2:07.89 (32.95)
83 Richardson, Owe 16 Sugar Creek Swim 2:07.93
29.02 1:01.37 (32.35)
1:34.96 (33.59) 2:07.93 (32.97)
84 Goff, Garrett T 19 Lebanon Swim Clu 2:08.07
29.85 1:02.70 (32.85)
1:35.56 (32.86) 2:08.07 (32.51)
85 Page, Riley D 16 Motor City Aquat 2:08.25
29.34 1:02.96 (33.62)
1:36.69 (33.73) 2:08.25 (31.56)
86 Turner, David M 14 Pinckney Aquatic 2:08.49
28.95 1:01.16 (32.21)
1:35.41 (34.25) 2:08.49 (33.08)
87 Gerling, Spence 18 Flashes Aquatics 2:08.51
30.85 1:03.82 (32.97)
1:37.08 (33.26) 2:08.51 (31.43)
88 Grimes, Corbin 16 Lake Country Swi 2:09.05
28.79 1:01.41 (32.62)
1:35.72 (34.31) 2:09.05 (33.33)
89 Mark, Alex A 17 Concord Swim Clu 2:09.73
29.94 1:02.66 (32.72)
1:36.80 (34.14) 2:09.73 (32.93)
90 Garmon, Joshua 19 Una Wac-IN 2:09.82
28.08 1:01.37 (33.29)
1:36.49 (35.12) 2:09.82 (33.33)
91 Poole, Jacob N 17 Mt. Vernon Swim- 2:09.91
28.66 1:01.11 (32.45)
1:35.63 (34.52) 2:09.91 (34.28)
92 Wintering, Timo 17 Solon Stars Swim 2:10.23
29.09 1:01.92 (32.83)
1:36.29 (34.37) 2:10.23 (33.94)
93 Rose, Nathan A 16 Concord Swim Clu 2:10.68
29.64 1:02.23 (32.59)
1:37.30 (35.07) 2:10.68 (33.38)
94 Abdalla, Leonar 18 Lawrence Swim Te 2:10.97
29.93 1:02.81 (32.88)
1:37.25 (34.44) 2:10.97 (33.72)
95 Seyfried, Jacob 16 Noblesville Swim 2:11.01
29.65 1:02.49 (32.84)
1:36.99 (34.50) 2:11.01 (34.02)
96 Batista, Stefan 14 Carmel Swim Club 2:14.96
31.05 1:05.22 (34.17)
1:40.38 (35.16) 2:14.96 (34.58)
-- Johns, Zachary 16 Carmel Swim Club
-- Garman, John R 17 Carmel Swim Club NS
Men - Team Rankings - Through Event 11
1. Indiana University 329.5 2. Dayton Raiders 138
3. Jalisco 55 4. Northridge Area Swimming Assoc 47
5. Counsilman Center Swim Team 46 6. Cincinnati Aquatic Club 42
6. Cincinnati Marlins 42 8. Firestone Akron Swim Team 40.5
9. Fishers Area Swimming Tigers 39 10. Kingfish Aquatic Club of Water 38
11. Viper Aquatic Swim Team 35 11. Byron Center 35
13. Berkeley Aquatic Club 33 14. Northwest Aquatic Club Swimmin 30
15. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 26 16. Pacesetter Aquatics 23
17. Oakland Live Y''Ers 21 17. Pro Swimming 21
17. Boilermaker Aquatics 21 17. Thunderbolt Aquatics 21
17. Southern Michigan Aquatic Club 21 22. Avon Community Swim Team 20
23. Unattached 19 24. Zionsville Swim Club 18
25. Lake Shore Swim Club 17 26. United Swim Association/Union 14
26. Unattached Indiana 14 28. Rapids Area Y Swimmers 13
29. Carmel Swim Club 12 30. Ohio State Swim Club 11
31. Lake Erie Silver Dolphins 9 32. Waves Bloomington/Normal Y S.T 7
32. Lawrence Swim Team 7 34. Warren Aquatic Club 5
34. West Ottawa Swim Club 5 34. Westerville Aquatic Club 5
37. Liquid Lightning 4 38. Grosse Pointe Gators 2
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:20 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 12 Women 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
Meet Record: * 59.66 7/21/2009 Margaret F Kelly, Club Wolverine
1:01.19 NAT National Standards
1:02.59 JNAT Junior National
1:07.29 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Wright, Madison 17 Kingfish Aquatic 1:02.29 1:00.77 NAT 26
28.70 1:00.77 (32.07)
2 Tucker, Miranda 16 Livonia Communit 1:02.41 1:01.32 JNAT 23
28.91 1:01.32 (32.41)
3 Burchill, Veron 16 Carmel Swim Club 1:02.41 1:01.44 JNAT 22
29.25 1:01.44 (32.19)
4 Saiz, Hannah K 22 Schroeder YMCA S 1:02.54 1:01.79 JNAT 21
30.02 1:01.79 (31.77)
5 Bilquist, Amy M 16 Carmel Swim Club 1:02.49 1:01.98 JNAT 20
28.81 1:01.98 (33.17)
6 Garcia, Taylor 16 Byron Center-MI 1:02.04 1:02.14 JNAT 19
28.60 1:02.14 (33.54)
7 Barker, Olivia 19 Indiana Universi 1:03.24 1:02.27 JNAT 18
29.41 1:02.27 (32.86)
8 House, Hanna E 18 Carmel Swim Club 1:02.99 1:02.82 SECT 17
29.36 1:02.82 (33.46)
=== Consolation Final ===
9 Pressey, Bailey 19 Indiana Universi 1:03.28 1:03.12 SECT 15
30.47 1:03.12 (32.65)
10 Bullock, Morgan 15 West Michigan Sw 1:03.32 1:03.39 SECT 13
29.59 1:03.39 (33.80)
11 Heller, Lauren 16 Lake Erie Silver 1:04.66 1:03.97 SECT 12
29.77 1:03.97 (34.20)
12 Schultz, Caroli 15 Carmel Swim Club 1:03.50 1:04.01 SECT 11
30.12 1:04.01 (33.89)
13 Kitchel, Taite 16 Carmel Swim Club 1:04.26 1:04.05 SECT 10
30.48 1:04.05 (33.57)
14 Rothrock, Gertr 14 Carmel Swim Club 1:04.21 1:04.06 SECT 9
30.22 1:04.06 (33.84)
15 Pocisk, Lydia C 17 Dayton Raiders-O 1:04.79 1:04.94 SECT 8
31.03 1:04.94 (33.91)
16 Conn, Ellyse C 16 Novi Sturgeons-M 1:05.13 1:05.21 SECT 7
30.38 1:05.21 (34.83)
=== C - Final ===
17 Norris, Kiara M 13 Memphis Tiger Sw 1:05.43 1:04.54 SECT 5
29.88 1:04.54 (34.66)
18 Mosbaugh, Maril 17 Carmel Swim Club 1:05.53 1:04.69 SECT 3
30.57 1:04.69 (34.12)
19 Bonezzi, Jessic 16 Firestone Akron- 1:05.23 1:04.72 SECT 2
30.15 1:04.72 (34.57)
20 Cleveland, Alex 17 Zionsville Swim- 1:05.21 1:04.84 SECT 1
29.93 1:04.84 (34.91)
21 Whelan, Zoe T 16 Memphis Tiger Sw 1:05.20 1:05.05 SECT
30.78 1:05.05 (34.27)
22 Rakovec, Mauree 16 Lake Erie Silver 1:05.42 1:05.48 SECT
31.23 1:05.48 (34.25)
23 Ducker, Kaitlyn 15 Swac Swim Team-I 1:05.47 1:05.89 SECT
30.86 1:05.89 (35.03)
-- Stevens, Hannah 18 Greater Columbus 1:05.22 DQ
30.79 DQ (34.41)
=== D - Final ===
25 Cleason, Emma C 15 Club Wolverine-M 1:05.70 1:03.82 SECT
30.23 1:03.82 (33.59)
26 Macaddino, Kels 14 Novi Sturgeons-M 1:05.78 1:05.27 SECT
30.96 1:05.27 (34.31)
27 Knapper, Becca 16 Westerville Aqua 1:06.21 1:05.69 SECT
30.72 1:05.69 (34.97)
28 Pfeifer, Elizab 15 Fishers Area Swi 1:06.35 1:05.86 SECT
30.94 1:05.86 (34.92)
29 Murray, Isabell 14 Cincinnati Marli 1:06.41 1:06.04 SECT
31.46 1:06.04 (34.58)
30 Woods, Mary C 16 Carmel Swim Club 1:06.07 1:06.16 SECT
30.76 1:06.16 (35.40)
31 Molinaro, Livia 15 Team Pittsburgh- 1:06.17 1:06.28 SECT
31.14 1:06.28 (35.14)
32 Myers, Madison 16 Firestone Akron- 1:05.82 1:06.79 SECT
30.76 1:06.79 (36.03)
=== Preliminaries ===
11 Edelman, Lauren 15 Fishers Area Swi 1:03.46
29.86 1:03.46 (33.60)
18 Miles, Mallory 22 Unattached-IN 1:05.19
31.14 1:05.19 (34.05)
27 Deloof, Gabriel 18 Pointe Aquatics- 1:05.68
31.46 1:05.68 (34.22)
29 Padget, Grace E 19 Indiana Universi 1:05.72
31.55 1:05.72 (34.17)
30 Sherman, Claudi 17 Carmel Swim Club 1:05.76
31.43 1:05.76 (34.33)
34 Mayhew, Alexand 18 Una DR-OH 1:06.13
30.88 1:06.13 (35.25)
37 Daruwalla, Tyra 17 Berkeley Aquatic 1:06.30
31.46 1:06.30 (34.84)
38 Meyers, Sascha 18 Plymouth-Canton- 1:06.32
31.23 1:06.32 (35.09)
41 Schlies, Kathry 16 Carmel Swim Club 1:06.44
30.57 1:06.44 (35.87)
42 Kriger, Rachel 14 Memphis Tiger Sw 1:06.47
30.84 1:06.47 (35.63)
43 Kornburger, Hal 17 Liquid Lightning 1:06.59
30.65 1:06.59 (35.94)
44 Jahns, Margaret 15 Fishers Area Swi 1:06.60
31.95 1:06.60 (34.65)
44 Spears, Holly K 18 Lansing Swim Org 1:06.60
30.85 1:06.60 (35.75)
46 Nordin, Emma A 14 Carmel Swim Club 1:06.61
30.98 1:06.61 (35.63)
47 Gilmore, Claire 16 Cincinnati Aquat 1:06.63
31.48 1:06.63 (35.15)
48 Werner, Gabriel 17 Berkeley Aquatic 1:06.65
30.97 1:06.65 (35.68)
49 Morren, Holly J 18 Byron Center-MI 1:06.69
30.88 1:06.69 (35.81)
50 Feys, Alexandri 14 Carmel Swim Club 1:06.71
31.66 1:06.71 (35.05)
50 Jacob, Kelly A 16 Lake Country Swi 1:06.71
31.14 1:06.71 (35.57)
52 Pash, Jaclyn D 15 Carmel Swim Club 1:06.72
31.53 1:06.72 (35.19)
53 Lagrand, Susan 13 East Grand Rapid 1:06.84
31.07 1:06.84 (35.77)
54 Ronci, Meagan R 15 Goshen Swimming- 1:06.85
31.19 1:06.85 (35.66)
55 Meckstroth, Emi 17 UNAT-IN 1:06.88
31.63 1:06.88 (35.25)
56 Housey, Sophie 11 Pointe Aquatics- 1:06.92
31.73 1:06.92 (35.19)
57 Cassell, Kaitli 16 Byron Center-MI 1:07.07
30.93 1:07.07 (36.14)
58 Brunner, Julia 14 Traverse City Sw 1:07.12
31.41 1:07.12 (35.71)
59 Kostka, Mykenzi 16 Northwest Aquati 1:07.13
31.87 1:07.13 (35.26)
60 Yockey, Rosalie 17 Delphinus Swim C 1:07.15
31.69 1:07.15 (35.46)
61 Holtkamp, Kathe 16 Noblesville Swim 1:07.42
31.28 1:07.42 (36.14)
62 Landstra, Devin 15 Cincinnati Aquat 1:07.45
31.17 1:07.45 (36.28)
63 Kehn, Carolyn M 18 Club Wolverine-M 1:07.46
32.14 1:07.46 (35.32)
64 Saettel, Meagha 16 Dayton Raiders-O 1:07.51
32.24 1:07.51 (35.27)
65 Warren, Mary C 18 Lake Country Swi 1:07.52
31.45 1:07.52 (36.07)
66 Resconich, Mcke 15 Club Wolverine-M 1:07.56
31.17 1:07.56 (36.39)
67 Leong, Christin 18 Oakland Live Y''E 1:07.59
32.20 1:07.59 (35.39)
68 Hennings, Sarah 14 Liquid Lightning 1:07.65
31.90 1:07.65 (35.75)
69 Johns, Abi K 17 Byron Center-MI 1:07.68
30.59 1:07.68 (37.09)
70 Portz, Kathryn 15 Club Wolverine-M 1:07.69
31.84 1:07.69 (35.85)
71 Gatlin, Bethany 13 Valparaiso Swim- 1:07.73
31.89 1:07.73 (35.84)
72 Kirkpatrick, Ab 14 South Bend Swim- 1:07.91
31.13 1:07.91 (36.78)
73 Vandewerker, Ja 17 Kettering City S 1:08.04
32.27 1:08.04 (35.77)
74 Morris, Erica I 15 Cincinnati Marli 1:08.09
31.87 1:08.09 (36.22)
75 Will, Summer S 12 PAWW-IL 1:08.14
32.31 1:08.14 (35.83)
76 Barry, Erin M 18 Berkeley Aquatic 1:08.21
31.98 1:08.21 (36.23)
77 Szuminski, Vict 17 Blue Water Swim- 1:08.31
31.96 1:08.31 (36.35)
78 Jeffreys, Ashle 13 Rapids Area Y Sw 1:08.34
32.13 1:08.34 (36.21)
79 Bush, Taylor M 15 Pro Swimming-IN 1:08.38
32.85 1:08.38 (35.53)
80 Emaus, Kalina G 16 Grand Rapids Nov 1:08.50
31.80 1:08.50 (36.70)
81 Hudson, Erin M 17 Rockford Communi 1:08.62
30.94 1:08.62 (37.68)
82 Qualls, Katelyn 14 Avon Community S 1:08.64
32.50 1:08.64 (36.14)
83 Miles, Taylor M 17 Southridge Aquat 1:08.68
31.99 1:08.68 (36.69)
84 Lawson, Tatum C 15 Berkeley Aquatic 1:08.71
31.46 1:08.71 (37.25)
84 Battisti, Audre 17 Zionsville Swim- 1:08.71
30.69 1:08.71 (38.02)
86 Rhodes, Mira A 15 Dayton Raiders-O 1:08.84
32.73 1:08.84 (36.11)
87 Rosely, Gabriel 13 Huron Valley Pen 1:09.02
32.25 1:09.02 (36.77)
88 Karas, Krystal 16 Liquid Lightning 1:09.06
32.69 1:09.06 (36.37)
89 Kornak-Kotarba, 16 Byron Center-MI 1:09.14
31.95 1:09.14 (37.19)
90 Sparks, Sydney 16 Dayton Raiders-O 1:09.19
32.36 1:09.19 (36.83)
90 Flynn, Emma G 17 Lake Shore Swim- 1:09.19
31.94 1:09.19 (37.25)
92 Generoso, Rica 16 Hopkins Mariner- 1:09.21
31.56 1:09.21 (37.65)
93 Simon, Mackenzi 14 Pointe Aquatics- 1:09.24
32.32 1:09.24 (36.92)
94 Goins, Adrienne 14 Liquid Lightning 1:09.48
32.56 1:09.48 (36.92)
95 Sambel, Anuschk 15 Motor City Aquat 1:09.50
32.72 1:09.50 (36.78)
96 Hazel, Emma C 13 Kingfish Aquatic 1:09.54
33.28 1:09.54 (36.26)
97 Sparrow, Kathry 15 United Swim Asso 1:09.65
33.43 1:09.65 (36.22)
98 Ahls, Charlotte 16 Washington Towns 1:09.67
32.30 1:09.67 (37.37)
99 Villani, Samant 14 Oakland Live Y''E 1:09.69
32.31 1:09.69 (37.38)
100 Lewandowski, Al 15 Lake Country Swi 1:09.83
32.48 1:09.83 (37.35)
101 Pangburn, Grace 13 Carmel Swim Club 1:09.87
32.77 1:09.87 (37.10)
102 Doll, Graci M 16 Cincinnati Marli 1:09.94
31.93 1:09.94 (38.01)
103 Roob, Reagan I 15 Washington Towns 1:10.00
33.05 1:10.00 (36.95)
104 Decoursey, Gret 15 Zionsville Swim- 1:10.05
32.85 1:10.05 (37.20)
105 Duffy, Markie J 15 Cincinnati Marli 1:10.10
33.26 1:10.10 (36.84)
106 Thompson, Rache 20 Indiana Universi 1:10.17
32.17 1:10.17 (38.00)
107 Debrosse, Adrie 18 Fishers Area Swi 1:10.18
33.11 1:10.18 (37.07)
108 Schultz, Annett 13 Dexter Community 1:10.19
31.92 1:10.19 (38.27)
109 Matti, Allison 16 Irish Aquatics-I 1:10.36
32.59 1:10.36 (37.77)
110 Sauder, Katelyn 16 Waves Bloomingto 1:10.64
32.99 1:10.64 (37.65)
111 Luciani, Sarah 17 Zionsville Swim- 1:10.71
32.96 1:10.71 (37.75)
112 Crawford, Claud 15 Mt. Vernon Swim- 1:10.92
32.33 1:10.92 (38.59)
113 Duggins, Skylar 15 Swac Swim Team-I 1:10.94
32.90 1:10.94 (38.04)
114 Weiss, Emily N 13 Cardinal Communi 1:11.02
32.27 1:11.02 (38.75)
115 Avery, Jessica 17 Great Lakes Trit 1:11.06
34.02 1:11.06 (37.04)
116 Connolly, Court 12 Liquid Lightning 1:11.30
32.53 1:11.30 (38.77)
117 Poling, Erika T 17 Ohio State Swim- 1:11.61
31.80 1:11.61 (39.81)
118 Elston, Lauren 16 Cardinal Communi 1:11.73
32.39 1:11.73 (39.34)
119 Gowdy, Samantha 16 Mt. Vernon Swim- 1:12.02
31.80 1:12.02 (40.22)
120 Serino, Anna G 16 South Lyon Aquat 1:12.08
34.04 1:12.08 (38.04)
121 Brown, Portia D 13 Lake Erie Silver 1:12.37
34.89 1:12.37 (37.48)
122 Haidet, Alyssa 15 Westerville Aqua 1:12.82
33.10 1:12.82 (39.72)
123 Wiedoff, Amanda 15 Lake Country Swi 1:12.83
34.78 1:12.83 (38.05)
124 Donaldson, Pait 15 Oakland Live Y''E 1:13.32
34.54 1:13.32 (38.78)
125 McDowell, Sydne 14 Rockford Communi 1:16.50
34.63 1:16.50 (41.87)
126 Chelovitz, Caro 16 Firestone Akron- 1:16.77
34.81 1:16.77 (41.96)
127 Baldus, Jacquel 15 South Lyon Aquat 1:18.71
34.42 1:18.71 (44.29)
-- Hicks, Morgan G 15 Cardinal Communi DQ
32.45 DQ (38.63)
Women - Team Rankings - Through Event 12
1. Carmel Swim Club 401 2. Fishers Area Swimming Tigers 263
3. Waves Bloomington/Normal Y S.T 218 4. Indiana University 128
5. Club Wolverine 80 6. Pointe Aquatics 65
7. Byron Center 64 8. Berkeley Aquatic Club 61
9. Lake Erie Silver Dolphins 57 10. Zionsville Swim Club 54
11. Livonia Community Swim Club 50 12. Kingfish Aquatic Club of Water 48
12. Hopkins Mariner Swim Team 48 14. Plymouth-Canton Cruisers 45
15. Unattached Indiana 41 16. Dayton Raiders 37
16. Boilermaker Aquatics 37 18. Lake Country Swim Team 35
19. Oakland Live Y''Ers 31 19. Motor City Aquatics 31
21. Newburgh Sea Creatures 26 22. Novi Sturgeons 24
23. Dynamo Swim Team 21 23. Schroeder YMCA Swim Team 21
25. Liquid Lightning 20 26. Cincinnati Aquatic Club 17
26. Mt. Vernon Swim Team 17 28. Mako Swim Team 15
28. Unattached CW 15 30. West Michigan Swimmers 13
30. South Bend Swim Club 13 32. Rapids Area Y Swimmers 12
33. Great Lakes Tritons 11 34. Viper Aquatic Swim Team 10
34. Lakers Aquatic Club 10 34. Northwest Aquatic Club Swimmin 10
37. Ohio State Swim Club 9 38. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 8
38. Memphis Tiger Swim Club 8 40. Rockford Community Swim Team 7
40. Firestone Akron Swim Team 7 42. Sylvania Tsunami Swim Club 3
42. Westerville Aquatic Club 3 44. Cincinnati Marlins 2
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:20 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 13 Men 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
Meet Record: * 53.72 3/22/2013 Kyler Van Swol, MINN-MN
54.79 NAT National Standards
56.69 JNAT Junior National
1:00.59 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Kurz, Tanner J 20 Indiana Universi 55.48 55.47 JNAT 26
25.83 55.47 (29.64)
2 Walsh, Jack T 16 Plymouth-Canton- 56.69 55.78 JNAT 23
26.55 55.78 (29.23)
3 Powell, Joseph 21 Indiana Universi 55.64 55.89 JNAT 22
26.06 55.89 (29.83)
4 Craig, Cameron 16 Southern Michiga 57.04 56.09 JNAT 21
26.50 56.09 (29.59)
5 Tapia Nadales, 20 Unattached-FL 56.69 56.16 JNAT 20
26.64 56.16 (29.52)
6 Glover, Robert 19 Indiana Universi 57.01 56.85 SECT 19
26.89 56.85 (29.96)
7 Anderson, Bowen 17 UNAT-IN 56.78 56.94 SECT 18
26.95 56.94 (29.99)
8 Wonder, Nichola 18 Counsilman Cente 57.17 56.96 SECT 17
26.48 56.96 (30.48)
=== Consolation Final ===
9 Finnerty, Ian J 17 Counsilman Cente 57.31 56.81 SECT 15
26.78 56.81 (30.03)
10 Huizing, Ryan M 16 Northwest Aquati 57.95 57.07 SECT 13
27.05 57.07 (30.02)
11 Murphy, Camden 14 Kingfish Aquatic 57.79 57.24 SECT 12
26.89 57.24 (30.35)
12 Pohlmann, Henri 18 Dayton Raiders-O 57.33 57.33 SECT 11
27.00 57.33 (30.33)
13 Steinkamp, Jose 19 Indiana Universi 57.68 58.06 SECT 10
26.59 58.06 (31.47)
14 Huddle, David R 21 Ohio State Swim- 58.20 58.26 SECT 9
27.70 58.26 (30.56)
15 Biernat, Erik T 19 Una Xav-OH 57.80 58.32 SECT 8
27.71 58.32 (30.61)
16 Downing, Christ 23 Kettering City S 58.38 58.58 SECT 7
27.33 58.58 (31.25)
=== C - Final ===
17 Lewis, Grant N 17 Avon Community S 58.45 57.73 SECT 5
27.44 57.73 (30.29)
18 Jackson, Patric 17 Grosse Pointe Ga 58.44 57.95 SECT 3
26.99 57.95 (30.96)
19 Maas, Kyle P 15 West Ottawa Swim 58.56 58.00 SECT 2
27.26 58.00 (30.74)
20 Cooper, Mitchel 18 Carmel Swim Club 58.73 58.41 SECT 1
27.67 58.41 (30.74)
21 Holmes, Vaughn 18 Mid-Michigan Aqu 59.17 58.62 SECT
27.36 58.62 (31.26)
22 Bledsoe, Nathan 17 Viper Aquatic Sw 58.61 58.64 SECT
27.53 58.64 (31.11)
23 Henning, Connor 17 Southern Michiga 58.74 58.69 SECT
27.64 58.69 (31.05)
24 Chen, Troy Y 18 Kingfish Aquatic 59.09 58.79 SECT
27.88 58.79 (30.91)
=== D - Final ===
25 Wait, Adam A 16 UNAT-IN 59.21 59.24 SECT
27.70 59.24 (31.54)
26 Cope, Thomas E 16 Dayton Raiders-O 59.59 59.36 SECT
27.71 59.36 (31.65)
27 Waters, Jacob F 15 Cincinnati Marli 59.58 59.68 SECT
28.31 59.68 (31.37)
28 Guan, Andrew K 16 Kingfish Aquatic 1:00.07 59.73 SECT
28.82 59.73 (30.91)
29 Sandala, Jackso 15 Warren Aquatic C 59.78 1:00.00 SECT
28.69 1:00.00 (31.31)
30 Krecsmar, Steph 16 Concord Swim Clu 1:00.01 1:00.04 SECT
28.10 1:00.04 (31.94)
31 Nabavi, Cyrus G 15 Thunderbolt Aqua 59.90 1:00.15 SECT
28.06 1:00.15 (32.09)
32 Kent, Jackson T 15 Northwest Aquati 1:00.25 1:00.19 SECT
28.49 1:00.19 (31.70)
=== Preliminaries ===
21 Goss, Curtis S 20 Indiana Universi 58.64
27.78 58.64 (30.86)
22 Johnson, Kyle A 20 Indiana Universi 58.67
27.42 58.67 (31.25)
25 Butler, Philip 19 Indiana Universi 58.90
27.81 58.90 (31.09)
26 Lete, Luke Z 19 Indiana Universi 59.06
27.42 59.06 (31.64)
30 Shive, Evan B 17 Pacesetter Aquat 59.46
27.72 59.46 (31.74)
34 Jones, Daniel M 19 Ohio State Swim- 59.86
27.55 59.86 (32.31)
38 Lopez Medellin, 19 Jalisco 1:00.22
28.96 1:00.22 (31.26)
40 Stocker, Tucker 16 Findlay Area Swi J1:00.25
28.52 1:00.25 (31.73)
41 Jimenez Flores, 16 Jalisco 1:00.29
28.63 1:00.29 (31.66)
42 Jacobs, Bradley 17 Fishers Area Swi 1:00.30
28.67 1:00.30 (31.63)
43 Kovacs, Mate 17 Pro Swimming-IN 1:00.31
28.17 1:00.31 (32.14)
44 Christensen, Ky 16 Grand Rapids Nov 1:00.42
28.59 1:00.42 (31.83)
45 Caraballo, Edga 18 Miami University 1:00.43
28.36 1:00.43 (32.07)
45 Carl, Spencer A 15 West Ottawa Swim 1:00.43
28.45 1:00.43 (31.98)
47 Stahl, Grant C 17 Dynamo Swim Team 1:00.44
28.26 1:00.44 (32.18)
48 Burbrink, Jerem 16 Northridge Area- 1:00.49
28.62 1:00.49 (31.87)
49 Saladin, Parker 16 Irish Aquatics-I 1:00.50
28.20 1:00.50 (32.30)
50 Kincaid, Antoni 17 Duneland-IN 1:00.52
28.11 1:00.52 (32.41)
51 Crabtree, Murra 21 Indiana Universi 1:00.54
28.33 1:00.54 (32.21)
52 Mason, David M 17 Byron Center-MI 1:00.59
28.29 1:00.59 (32.30)
53 Perera, Nichola 14 Cincinnati Marli 1:00.76
28.95 1:00.76 (31.81)
54 Graham, Worth B 18 Firestone Akron- 1:00.77
28.11 1:00.77 (32.66)
55 Wright, Chad R 17 Unattached-LE 1:00.80
29.12 1:00.80 (31.68)
56 Wintering, Timo 17 Solon Stars Swim 1:00.87
28.67 1:00.87 (32.20)
57 Lake, Trevor G 17 Lake Shore Swim- 1:01.00
28.64 1:01.00 (32.36)
58 Winck, John R 20 Indiana Universi 1:01.05
27.97 1:01.05 (33.08)
59 Buccalo, Mitche 16 Motor City Aquat 1:01.06
28.69 1:01.06 (32.37)
60 McGraw, James R 16 United Swim Asso 1:01.11
28.25 1:01.11 (32.86)
61 Friesen, Takoda 18 Northridge Area- 1:01.13
28.12 1:01.13 (33.01)
62 Bednarke, Duke 16 Lake Country Swi 1:01.30
28.72 1:01.30 (32.58)
63 Dowling, Jack R 16 Cincinnati Aquat 1:01.35
28.48 1:01.35 (32.87)
64 Stohler, Grant 18 Lawrence Swim Te 1:01.37
28.62 1:01.37 (32.75)
65 Short, Cole J 15 UNAT-IN 1:01.38
28.79 1:01.38 (32.59)
66 Scott, John J 17 United Swim Asso 1:01.40
28.37 1:01.40 (33.03)
67 Kibler, Drew P 14 Washington Towns 1:01.47
28.67 1:01.47 (32.80)
68 Stevenson, Jon 21 Una Wac-IN 1:01.51
29.01 1:01.51 (32.50)
69 Puglessi, Josep 15 Rapids Area Y Sw 1:01.54
28.78 1:01.54 (32.76)
70 Slack, Nathanie 18 Carmel Swim Club 1:01.55
28.68 1:01.55 (32.87)
70 Kolbus, Anthony 17 UNAT-IN 1:01.55
28.88 1:01.55 (32.67)
72 Knowles, Eric W 14 Dayton Raiders-O 1:01.69
28.92 1:01.69 (32.77)
73 Flynn, Kevin R 14 Berkeley Aquatic 1:02.09
29.30 1:02.09 (32.79)
74 Garmon, Joshua 19 Una Wac-IN 1:02.14
28.91 1:02.14 (33.23)
75 Reverman, Willi 15 Cincinnati Marli 1:02.38
28.77 1:02.38 (33.61)
76 Taylor, Jeremy 18 United Swim Asso 1:02.45
29.18 1:02.45 (33.27)
77 Andre, Jean-bap 15 Berkeley Aquatic 1:02.53
29.63 1:02.53 (32.90)
78 Vinyard, Joseph 15 Carmel Swim Club 1:03.26
29.60 1:03.26 (33.66)
79 Jirgens, Maxxum 16 Byron Center-MI 1:03.55
28.75 1:03.55 (34.80)
80 Lorenz, Christi 18 Avon Community S 1:03.58
29.85 1:03.58 (33.73)
81 Goff, Garrett T 19 Lebanon Swim Clu 1:03.67
29.87 1:03.67 (33.80)
82 Niederberger, J 17 Viper Aquatic Sw 1:03.70
29.74 1:03.70 (33.96)
82 Nie, David 15 Oakland Live Y''E 1:03.70
29.48 1:03.70 (34.22)
84 Roller, Allen J 16 Lake Country Swi 1:03.77
29.31 1:03.77 (34.46)
85 Iwase, Jota K 13 Fishers Area Swi 1:03.79
30.00 1:03.79 (33.79)
86 Stankivicz, Sam 16 Lake Shore Swim- 1:03.81
29.57 1:03.81 (34.24)
86 Brooks, Benjami 15 Lake Shore Swim- 1:03.81
29.53 1:03.81 (34.28)
88 Guttilla, Aless 16 Motor City Aquat 1:03.90
30.22 1:03.90 (33.68)
89 Costello, Josep 16 Club Wolverine-M 1:03.94
29.34 1:03.94 (34.60)
90 Bull, Parker W 15 Northwest Aquati 1:03.98
29.60 1:03.98 (34.38)
91 Van Zundert, Ma 20 Indiana Universi 1:04.09
29.13 1:04.09 (34.96)
92 Greci, Timothy 16 Irish Aquatics-I 1:04.17
29.56 1:04.17 (34.61)
93 Schrensky, Will 16 Northwest Aquati 1:04.25
30.69 1:04.25 (33.56)
94 Johnson, Zachar 16 Dayton Raiders-O 1:04.30
29.49 1:04.30 (34.81)
95 Gelwicks, Camer 16 Zionsville Swim- 1:04.47
30.35 1:04.47 (34.12)
96 Drake, Jesse C 16 Northridge Area- 1:04.56
30.07 1:04.56 (34.49)
97 Page, Riley D 16 Motor City Aquat 1:04.65
29.60 1:04.65 (35.05)
98 Turner, David M 14 Pinckney Aquatic 1:04.87
30.48 1:04.87 (34.39)
99 Lefever, Chandl 17 Dayton Raiders-O 1:05.24
29.81 1:05.24 (35.43)
100 Krenz, Eric W 15 Firestone Akron- 1:05.63
30.24 1:05.63 (35.39)
101 Serafy, Keith B 16 Ohio State Swim- 1:06.08
30.00 1:06.08 (36.08)
102 Partin, William 17 Avon Community S 1:07.95
31.37 1:07.95 (36.58)
Men - Team Rankings - Through Event 13
1. Indiana University 406.5 2. Dayton Raiders 149
3. Counsilman Center Swim Team 78 4. Jalisco 55
5. Kingfish Aquatic Club of Water 50 6. Northridge Area Swimming Assoc 47
7. Northwest Aquatic Club Swimmin 43 8. Cincinnati Marlins 42
8. Cincinnati Aquatic Club 42 8. Southern Michigan Aquatic Club 42
11. Firestone Akron Swim Team 40.5 12. Fishers Area Swimming Tigers 39
12. Unattached 39 14. Viper Aquatic Swim Team 35
14. Byron Center 35 16. Berkeley Aquatic Club 33
17. Unattached Indiana 32 18. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 26
19. Avon Community Swim Team 25 20. Plymouth-Canton Cruisers 23
20. Pacesetter Aquatics 23 22. Pro Swimming 21
22. Oakland Live Y''Ers 21 22. Thunderbolt Aquatics 21
22. Boilermaker Aquatics 21 26. Ohio State Swim Club 20
27. Zionsville Swim Club 18 28. Lake Shore Swim Club 17
29. United Swim Association/Union 14 30. Rapids Area Y Swimmers 13
30. Carmel Swim Club 13 32. Lake Erie Silver Dolphins 9
33. Unattached Xav 8 34. West Ottawa Swim Club 7
34. Kettering City Swim Team 7 34. Lawrence Swim Team 7
34. Waves Bloomington/Normal Y S.T 7 38. Warren Aquatic Club 5
38. Westerville Aquatic Club 5 38. Grosse Pointe Gators 5
41. Liquid Lightning 4
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:20 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 14 Women 400 LC Meter IM
=========================================================================
Meet Record: * 4:45.45 7/24/2007 Ava B Ohlgren, Unattached
4:53.39 NAT National Standards
4:58.09 JNAT Junior National
5:15.99 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Edelman, Lauren 15 Fishers Area Swi 4:56.99 4:52.70 NAT 26
30.62 1:04.76 (34.14)
1:42.95 (38.19) 2:21.33 (38.38)
3:02.88 (41.55) 3:45.12 (42.24)
4:19.55 (34.43) 4:52.70 (33.15)
2 Earley, Erin C 14 Hopkins Mariner- 5:01.38 4:53.65 JNAT 23
32.44 1:08.89 (36.45)
1:44.72 (35.83) 2:19.42 (34.70)
3:02.61 (43.19) 3:46.67 (44.06)
4:20.92 (34.25) 4:53.65 (32.73)
3 Schneider, Abbe 17 Fishers Area Swi 4:58.00 4:55.21 JNAT 22
31.67 1:07.57 (35.90)
1:47.24 (39.67) 2:26.03 (38.79)
3:06.20 (40.17) 3:47.92 (41.72)
4:22.62 (34.70) 4:55.21 (32.59)
4 Pressey, Bailey 19 Indiana Universi 4:59.87 4:59.56 SECT 21
31.41 1:06.98 (35.57)
1:46.25 (39.27) 2:22.85 (36.60)
3:07.24 (44.39) 3:52.02 (44.78)
4:26.49 (34.47) 4:59.56 (33.07)
5 House, Hanna E 18 Carmel Swim Club 5:00.95 5:01.49 SECT 20
30.60 1:05.33 (34.73)
1:43.15 (37.82) 2:20.69 (37.54)
3:06.44 (45.75) 3:52.01 (45.57)
4:27.25 (35.24) 5:01.49 (34.24)
6 Jahns, Margaret 15 Fishers Area Swi 5:02.10 5:02.30 SECT 19
32.39 1:07.81 (35.42)
1:45.93 (38.12) 2:23.98 (38.05)
3:09.42 (45.44) 3:54.98 (45.56)
4:28.63 (33.65) 5:02.30 (33.67)
7 Burchill, Saman 15 Carmel Swim Club 5:02.48 5:02.57 SECT 18
31.88 1:07.68 (35.80)
1:46.12 (38.44) 2:23.92 (37.80)
3:08.91 (44.99) 3:53.79 (44.88)
4:29.35 (35.56) 5:02.57 (33.22)
8 Ariola, Grace M 13 Waves Bloomingto 5:03.35 5:03.39 SECT 17
32.42 1:09.35 (36.93)
1:47.46 (38.11) 2:24.81 (37.35)
3:10.09 (45.28) 3:55.76 (45.67)
4:30.05 (34.29) 5:03.39 (33.34)
=== Consolation Final ===
9 Johnson, Olivia 15 Boilermaker Aqua 5:04.45 4:57.65 JNAT 15
31.79 1:08.30 (36.51)
1:46.84 (38.54) 2:24.74 (37.90)
3:06.61 (41.87) 3:48.89 (42.28)
4:23.96 (35.07) 4:57.65 (33.69)
10 Kitchel, Taite 16 Carmel Swim Club 5:06.59 5:01.74 SECT 13
31.73 1:07.22 (35.49)
1:46.32 (39.10) 2:24.74 (38.42)
3:07.85 (43.11) 3:51.65 (43.80)
4:27.13 (35.48) 5:01.74 (34.61)
11 Theobald, Emma 13 Dunlap Dolphins- 5:05.99 5:02.46 SECT 12
32.26 1:08.66 (36.40)
1:46.80 (38.14) 2:25.12 (38.32)
3:10.17 (45.05) 3:54.50 (44.33)
4:29.08 (34.58) 5:02.46 (33.38)
12 Conn, Ellyse C 16 Novi Sturgeons-M 5:04.39 5:02.68 SECT 11
31.75 1:08.07 (36.32)
1:47.31 (39.24) 2:26.02 (38.71)
3:09.77 (43.75) 3:54.29 (44.52)
4:29.06 (34.77) 5:02.68 (33.62)
13 Pash, Jaclyn D 15 Carmel Swim Club 5:11.48 5:10.81 SECT 10
31.83 1:08.03 (36.20)
1:48.69 (40.66) 2:28.04 (39.35)
3:14.02 (45.98) 4:00.04 (46.02)
4:35.98 (35.94) 5:10.81 (34.83)
14 Davenport, Hann 16 Lakers Aquatic C 5:11.43 5:11.02 SECT 9
32.98 1:09.69 (36.71)
1:52.14 (42.45) 2:32.58 (40.44)
3:16.01 (43.43) 4:00.54 (44.53)
4:36.60 (36.06) 5:11.02 (34.42)
15 Ray, Tiffany C 19 Jenison Area Wil 5:11.25 5:15.28 SECT 8
32.34 1:09.68 (37.34)
1:49.65 (39.97) 2:29.63 (39.98)
3:15.87 (46.24) 4:02.55 (46.68)
4:39.17 (36.62) 5:15.28 (36.11)
16 Arakelian, Rebe 16 Kingfish Aquatic 5:10.23 5:15.34 SECT 7
33.72 1:12.42 (38.70)
1:54.54 (42.12) 2:34.21 (39.67)
3:17.63 (43.42) 4:02.84 (45.21)
4:40.70 (37.86) 5:15.34 (34.64)
=== C - Final ===
17 Cleason, Emma C 15 Club Wolverine-M 5:12.54 5:08.43 SECT 5
32.43 1:08.77 (36.34)
1:49.12 (40.35) 2:29.05 (39.93)
3:14.02 (44.97) 4:00.17 (46.15)
4:34.56 (34.39) 5:08.43 (33.87)
18 Hines, Brianna 17 Waves Bloomingto 5:13.61 5:10.13 SECT 3
32.89 1:11.72 (38.83)
1:52.71 (40.99) 2:33.06 (40.35)
3:17.28 (44.22) 4:01.61 (44.33)
4:37.36 (35.75) 5:10.13 (32.77)
19 Resconich, Mcke 15 Club Wolverine-M 5:13.68 5:12.27 SECT 2
31.34 1:08.52 (37.18)
1:48.99 (40.47) 2:28.71 (39.72)
3:14.58 (45.87) 4:00.99 (46.41)
4:36.67 (35.68) 5:12.27 (35.60)
20 Barry, Erin M 18 Berkeley Aquatic 5:11.56 5:12.47 SECT 1
32.63 1:10.55 (37.92)
1:52.78 (42.23) 2:34.90 (42.12)
3:16.17 (41.27) 3:59.47 (43.30)
4:36.39 (36.92) 5:12.47 (36.08)
21 Gresser, Hanna 15 Firestone Akron- 5:14.30 5:12.69 SECT
31.94 1:09.82 (37.88)
1:50.85 (41.03) 2:30.52 (39.67)
3:15.64 (45.12) 4:01.06 (45.42)
4:37.45 (36.39) 5:12.69 (35.24)
22 Pilibosian, Mar 17 Motor City Aquat 5:14.79 5:14.08 SECT
32.58 1:10.80 (38.22)
1:49.20 (38.40) 2:27.59 (38.39)
3:14.70 (47.11) 4:01.23 (46.53)
4:37.91 (36.68) 5:14.08 (36.17)
23 Murphy, Mikayla 16 Sylvania Tsunami 5:13.47 5:14.12 SECT
33.27 1:11.09 (37.82)
1:50.77 (39.68) 2:29.50 (38.73)
3:16.15 (46.65) 4:02.29 (46.14)
4:38.80 (36.51) 5:14.12 (35.32)
24 Sakaluk, Hannah 17 Waves Bloomingto 5:15.13 5:17.52
33.21 1:10.28 (37.07)
1:52.15 (41.87) 2:33.72 (41.57)
3:20.82 (47.10) 4:07.92 (47.10)
4:43.69 (35.77) 5:17.52 (33.83)
=== D - Final ===
25 McCafferty, Mor 16 Greater Columbus 5:16.00 5:07.17 SECT
32.96 1:10.96 (38.00)
1:50.17 (39.21) 2:28.65 (38.48)
3:14.14 (45.49) 3:59.79 (45.65)
4:33.68 (33.89) 5:07.17 (33.49)
26 Fetes, Shayna A 13 Carmel Swim Club 5:17.00 5:09.44 SECT
31.92 1:08.08 (36.16)
1:49.70 (41.62) 2:29.38 (39.68)
3:12.35 (42.97) 3:57.22 (44.87)
4:33.87 (36.65) 5:09.44 (35.57)
27 Verbrugge, Emil 16 Viper Aquatic Sw 5:18.31 5:12.41 SECT
33.68 1:15.10 (41.42)
1:54.03 (38.93) 2:33.76 (39.73)
3:16.67 (42.91) 4:00.64 (43.97)
4:37.80 (37.16) 5:12.41 (34.61)
28 Ozden, Alexis 14 Memphis Tiger Sw 5:17.41 5:14.22 SECT
33.18 1:11.75 (38.57)
1:51.37 (39.62) 2:31.22 (39.85)
3:17.39 (46.17) 4:04.53 (47.14)
4:40.20 (35.67) 5:14.22 (34.02)
29 Saettel, Meagha 16 Dayton Raiders-O 5:15.96 5:15.63 SECT
32.89 1:10.36 (37.47)
1:50.74 (40.38) 2:30.31 (39.57)
3:17.24 (46.93) 4:05.21 (47.97)
4:41.41 (36.20) 5:15.63 (34.22)
30 Rakovec, Mauree 16 Lake Erie Silver 5:16.53 5:16.94
31.60 1:07.86 (36.26)
1:50.68 (42.82) 2:33.04 (42.36)
3:19.87 (46.83) 4:08.63 (48.76)
4:43.58 (34.95) 5:16.94 (33.36)
31 Sambel, Anuschk 15 Motor City Aquat 5:18.36 5:17.56
32.98 1:11.17 (38.19)
1:51.52 (40.35) 2:32.45 (40.93)
3:19.30 (46.85) 4:07.19 (47.89)
4:43.35 (36.16) 5:17.56 (34.21)
32 Sharkey, Brooke 16 Berkeley Aquatic 5:18.60 5:17.59
32.47 1:10.78 (38.31)
1:51.51 (40.73) 2:31.98 (40.47)
3:18.52 (46.54) 4:04.91 (46.39)
4:42.11 (37.20) 5:17.59 (35.48)
=== Preliminaries ===
27 Mattson, Debora 17 Oakland Live Y''E 5:16.52
33.31 1:10.25 (36.94)
1:50.72 (40.47) 2:30.76 (40.04)
3:16.54 (45.78) 4:04.28 (47.74)
4:40.87 (36.59) 5:16.52 (35.65)
31 Green, Claire M 17 Plymouth-Canton- 5:17.43
34.74 1:16.23 (41.49)
1:57.66 (41.43) 2:38.24 (40.58)
3:21.19 (42.95) 4:05.63 (44.44)
4:41.91 (36.28) 5:17.43 (35.52)
34 Mattar, Lydia R 17 Liquid Lightning 5:18.60
34.51 1:14.69 (40.18)
1:57.10 (42.41) 2:39.10 (42.00)
3:22.23 (43.13) 4:06.22 (43.99)
4:43.25 (37.03) 5:18.60 (35.35)
36 Kennedy, Sidney 14 Waves Bloomingto 5:19.41
33.99 1:12.36 (38.37)
1:53.31 (40.95) 2:33.23 (39.92)
3:21.99 (48.76) 4:10.53 (48.54)
4:45.35 (34.82) 5:19.41 (34.06)
37 Dougherty, Kath 14 Carmel Swim Club 5:19.76
32.84 1:10.23 (37.39)
1:50.57 (40.34) 2:29.99 (39.42)
3:18.94 (48.95) 4:07.84 (48.90)
4:44.56 (36.72) 5:19.76 (35.20)
38 Carver, Laura J 16 Velocity Swim Cl 5:19.95
32.27 1:12.84 (40.57)
1:53.57 (40.73) 2:33.91 (40.34)
3:19.27 (45.36) 4:05.35 (46.08)
4:43.84 (38.49) 5:19.95 (36.11)
39 Stelpflug, Sama 17 Kingfish Aquatic 5:20.26
34.96 1:14.95 (39.99)
1:56.08 (41.13) 2:36.72 (40.64)
3:20.64 (43.92) 4:06.80 (46.16)
4:44.34 (37.54) 5:20.26 (35.92)
40 Qualls, Katelyn 14 Avon Community S 5:20.55
33.48 1:11.61 (38.13)
1:54.41 (42.80) 2:35.10 (40.69)
3:21.88 (46.78) 4:08.52 (46.64)
4:45.37 (36.85) 5:20.55 (35.18)
41 Barker, Olivia 19 Indiana Universi 5:20.62
31.71 1:09.94 (38.23)
1:51.82 (41.88) 2:33.71 (41.89)
3:19.59 (45.88) 4:07.96 (48.37)
4:44.21 (36.25) 5:20.62 (36.41)
42 Pfeifer, Elizab 15 Fishers Area Swi 5:20.70
32.61 1:10.18 (37.57)
1:52.28 (42.10) 2:33.44 (41.16)
3:19.89 (46.45) 4:07.23 (47.34)
4:44.21 (36.98) 5:20.70 (36.49)
43 Ege, Ceren 15 Kingfish Aquatic 5:21.29
33.11 1:11.97 (38.86)
1:53.45 (41.48) 2:34.92 (41.47)
3:21.13 (46.21) 4:08.25 (47.12)
4:45.58 (37.33) 5:21.29 (35.71)
44 Hart, Carly C 15 Firestone Akron- 5:21.44
33.12 1:12.93 (39.81)
1:56.22 (43.29) 2:38.04 (41.82)
3:22.15 (44.11) 4:09.00 (46.85)
4:46.15 (37.15) 5:21.44 (35.29)
45 Buckley, Alexa 15 Berkeley Aquatic 5:22.28
33.70 1:12.54 (38.84)
1:55.54 (43.00) 2:37.64 (42.10)
3:22.54 (44.90) 4:09.47 (46.93)
4:46.91 (37.44) 5:22.28 (35.37)
46 Allen, Ashleigh 14 Oakland Live Y''E 5:22.50
34.69 1:15.57 (40.88)
1:58.69 (43.12) 2:40.08 (41.39)
3:25.27 (45.19) 4:11.74 (46.47)
4:48.62 (36.88) 5:22.50 (33.88)
47 Thielking, Mary 18 Fishers Area Swi 5:23.23
33.54 1:11.83 (38.29)
1:54.05 (42.22) 2:35.28 (41.23)
3:22.45 (47.17) 4:10.62 (48.17)
4:47.35 (36.73) 5:23.23 (35.88)
48 Gustinis, Grace 13 Hopkins Mariner- 5:25.31
33.59 1:12.36 (38.77)
1:53.35 (40.99) 2:35.00 (41.65)
3:22.29 (47.29) 4:11.13 (48.84)
4:48.66 (37.53) 5:25.31 (36.65)
49 Barrett, Cristi 15 Berkeley Aquatic 5:25.81
33.76 1:12.64 (38.88)
1:56.69 (44.05) 2:39.30 (42.61)
3:26.84 (47.54) 4:14.15 (47.31)
4:50.73 (36.58) 5:25.81 (35.08)
50 Waller, Josephi 15 Mason Manta Rays 5:26.39
33.41 1:11.80 (38.39)
1:54.61 (42.81) 2:37.31 (42.70)
3:23.02 (45.71) 4:10.47 (47.45)
4:49.27 (38.80) 5:26.39 (37.12)
51 Whitman, Madiso 16 Firestone Akron- 5:27.56
35.13 1:15.82 (40.69)
2:01.37 (45.55) 2:44.12 (42.75)
3:29.60 (45.48) 4:14.71 (45.11)
4:51.85 (37.14) 5:27.56 (35.71)
52 Heines, Sara J 15 Liquid Lightning 5:27.88
34.63 1:15.63 (41.00)
1:57.48 (41.85) 2:38.74 (41.26)
3:26.28 (47.54) 4:15.34 (49.06)
4:52.39 (37.05) 5:27.88 (35.49)
53 Sparks, Sydney 16 Dayton Raiders-O 5:27.95
33.36 1:11.32 (37.96)
1:52.85 (41.53) 2:34.31 (41.46)
3:23.47 (49.16) 4:12.59 (49.12)
4:50.84 (38.25) 5:27.95 (37.11)
54 Rupert, Daniell 13 Dexter Community 5:28.05
34.40 1:15.18 (40.78)
1:57.95 (42.77) 2:40.68 (42.73)
3:28.45 (47.77) 4:17.49 (49.04)
4:53.17 (35.68) 5:28.05 (34.88)
55 Heeres, Katheri 15 Michigan Lakesho 5:29.33
33.77 1:12.51 (38.74)
1:58.33 (45.82) 2:41.20 (42.87)
3:29.45 (48.25) 4:18.13 (48.68)
4:55.44 (37.31) 5:29.33 (33.89)
55 Dunnuck, Melani 14 South Lyon Aquat 5:29.33
39.10 1:22.25 (43.15)
2:04.06 (41.81) 2:44.50 (40.44)
3:31.09 (46.59) 4:16.84 (45.75)
4:54.65 (37.81) 5:29.33 (34.68)
57 Charlow, Rachae 17 Mid-Michigan Aqu 5:29.95
34.85 1:14.96 (40.11)
1:56.79 (41.83) 2:37.89 (41.10)
3:28.58 (50.69) 4:18.18 (49.60)
4:54.94 (36.76) 5:29.95 (35.01)
58 Sperring, Allis 14 Fishers Area Swi 5:30.83
34.54 1:15.49 (40.95)
1:59.67 (44.18) 2:41.53 (41.86)
3:28.67 (47.14) 4:16.46 (47.79)
4:53.93 (37.47) 5:30.83 (36.90)
59 Everest, Jillen 18 West Michigan Sw 5:31.90
33.83 1:15.98 (42.15)
2:02.57 (46.59) 2:46.99 (44.42)
3:31.46 (44.47) 4:17.55 (46.09)
4:55.60 (38.05) 5:31.90 (36.30)
60 Cripe, Samantha 15 Noblesville Swim 5:32.78
34.11 1:15.43 (41.32)
1:58.37 (42.94) 2:40.97 (42.60)
3:26.75 (45.78) 4:14.66 (47.91)
4:54.14 (39.48) 5:32.78 (38.64)
61 Everest, Janise 16 West Michigan Sw 5:34.26
34.26 1:14.09 (39.83)
1:57.01 (42.92) 2:40.35 (43.34)
3:27.56 (47.21) 4:16.21 (48.65)
4:56.17 (39.96) 5:34.26 (38.09)
62 Baggett, Clara 16 Mt. Vernon Swim- 5:34.31
34.22 1:14.43 (40.21)
1:58.67 (44.24) 2:39.95 (41.28)
3:30.92 (50.97) 4:21.54 (50.62)
4:58.54 (37.00) 5:34.31 (35.77)
63 Emaus, Katlynn 16 Rapids Area Y Sw 5:44.80
34.85 1:16.54 (41.69)
2:04.62 (48.08) 2:51.88 (47.26)
3:36.44 (44.56) 4:22.75 (46.31)
5:04.95 (42.20) 5:44.80 (39.85)
-- Larson, Therese 15 Club Wolverine-M DQ
35.95 1:17.37 (41.42)
2:00.36 (42.99) 2:41.63 (41.27)
3:25.49 (43.86) 4:11.67 (46.18)
4:50.56 (38.89) DQ (38.98)
-- Bullock, Morgan 15 West Michigan Sw DQ
31.06 1:06.74 (35.68)
1:46.57 (39.83) 2:25.41 (38.84)
3:09.94 (44.53) 3:56.36 (46.42)
4:31.16 (34.80) DQ (33.45)
-- Leong, Christin 18 Oakland Live Y''E
-- Walters, Ana K 17 Avon Community S
-- Schrock, Ashley 16 Concord Swim Clu
Women - Team Rankings - Through Event 14
1. Carmel Swim Club 462 2. Fishers Area Swimming Tigers 330
3. Waves Bloomington/Normal Y S.T 238 4. Indiana University 149
5. Club Wolverine 87 6. Hopkins Mariner Swim Team 71
7. Pointe Aquatics 65 8. Byron Center 64
9. Berkeley Aquatic Club 62 10. Lake Erie Silver Dolphins 57
11. Kingfish Aquatic Club of Water 55 12. Zionsville Swim Club 54
13. Boilermaker Aquatics 52 14. Livonia Community Swim Club 50
15. Plymouth-Canton Cruisers 45 16. Unattached Indiana 41
17. Dayton Raiders 37 18. Novi Sturgeons 35
18. Lake Country Swim Team 35 20. Motor City Aquatics 31
20. Oakland Live Y''Ers 31 22. Newburgh Sea Creatures 26
23. Schroeder YMCA Swim Team 21 23. Dynamo Swim Team 21
25. Liquid Lightning 20 26. Lakers Aquatic Club 19
27. Cincinnati Aquatic Club 17 27. Mt. Vernon Swim Team 17
29. Mako Swim Team 15 29. Unattached CW 15
31. West Michigan Swimmers 13 31. South Bend Swim Club 13
33. Dunlap Dolphins Swim Team 12 33. Rapids Area Y Swimmers 12
35. Great Lakes Tritons 11 36. Viper Aquatic Swim Team 10
36. Northwest Aquatic Club Swimmin 10 38. Ohio State Swim Club 9
39. Memphis Tiger Swim Club 8 39. Jenison Area Wildcat Swimming 8
39. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 8 42. Rockford Community Swim Team 7
42. Firestone Akron Swim Team 7 44. Westerville Aquatic Club 3
44. Sylvania Tsunami Swim Club 3 46. Cincinnati Marlins 2
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:20 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 15 Men 400 LC Meter IM
=========================================================================
Meet Record: * 4:24.45 7/21/2009 Justin P Farra, Ohio State Swim
4:28.89 NAT National Standards
4:33.89 JNAT Junior National
4:55.79 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Turner, Brock A 18 Dayton Raiders-O 4:28.60 4:25.28 NAT 26
27.82 1:00.24 (32.42)
1:33.75 (33.51) 2:07.02 (33.27)
2:45.17 (38.15) 3:24.95 (39.78)
3:55.60 (30.65) 4:25.28 (29.68)
2 Hodge, Cooper P 16 Cincinnati Aquat 4:37.23 4:31.74 JNAT 23
28.54 1:01.65 (33.11)
1:36.94 (35.29) 2:11.70 (34.76)
2:48.10 (36.40) 3:27.11 (39.01)
3:59.73 (32.62) 4:31.74 (32.01)
3 Bursch, Hudson 17 UNAT-IN 4:34.72 4:33.18 JNAT 22
28.70 1:01.15 (32.45)
1:36.66 (35.51) 2:10.80 (34.14)
2:50.30 (39.50) 3:30.04 (39.74)
4:02.34 (32.30) 4:33.18 (30.84)
4 Higgins, Jackso 17 Dayton Raiders-O 4:37.42 4:33.75 JNAT 21
29.08 1:02.93 (33.85)
1:38.04 (35.11) 2:12.64 (34.60)
2:51.86 (39.22) 3:32.10 (40.24)
4:03.35 (31.25) 4:33.75 (30.40)
5 Jonas, Nathan M 16 Cincinnati Marli 4:41.16 4:39.28 SECT 20
29.34 1:02.87 (33.53)
1:39.79 (36.92) 2:15.71 (35.92)
2:54.94 (39.23) 3:35.05 (40.11)
4:07.65 (32.60) 4:39.28 (31.63)
6 Bledsoe, Nathan 17 Viper Aquatic Sw 4:40.37 4:42.64 SECT 19
27.88 1:01.06 (33.18)
1:37.78 (36.72) 2:14.35 (36.57)
2:54.51 (40.16) 3:35.52 (41.01)
4:09.36 (33.84) 4:42.64 (33.28)
7 Smith, Grayson 19 Indiana Universi 4:38.05 4:42.98 SECT 18
29.22 1:02.64 (33.42)
1:39.25 (36.61) 2:14.93 (35.68)
2:56.55 (41.62) 3:38.50 (41.95)
4:11.86 (33.36) 4:42.98 (31.12)
8 Quinn, Jason T 16 Lake Erie Silver 4:42.11 4:44.83 SECT 17
29.66 1:03.85 (34.19)
1:40.23 (36.38) 2:15.86 (35.63)
2:56.79 (40.93) 3:39.07 (42.28)
4:12.61 (33.54) 4:44.83 (32.22)
=== Consolation Final ===
9 Vaughan, Charle 15 Boilermaker Aqua 4:42.53 4:40.87 SECT 15
29.25 1:03.86 (34.61)
1:39.86 (36.00) 2:15.44 (35.58)
2:54.78 (39.34) 3:35.75 (40.97)
4:09.62 (33.87) 4:40.87 (31.25)
10 Chen, Zachary Y 16 Kingfish Aquatic 4:42.92 4:42.77 SECT 13
29.15 1:03.68 (34.53)
1:39.54 (35.86) 2:15.22 (35.68)
2:56.69 (41.47) 3:38.89 (42.20)
4:11.44 (32.55) 4:42.77 (31.33)
11 Knowles, Eric W 14 Dayton Raiders-O 4:45.32 4:43.88 SECT 12
30.54 1:04.81 (34.27)
1:42.10 (37.29) 2:18.76 (36.66)
2:59.54 (40.78) 3:40.63 (41.09)
4:13.29 (32.66) 4:43.88 (30.59)
12 Buccalo, Mitche 16 Motor City Aquat 4:45.89 4:44.06 SECT 11
29.46 1:04.18 (34.72)
1:41.10 (36.92) 2:16.96 (35.86)
2:58.27 (41.31) 3:40.45 (42.18)
4:13.07 (32.62) 4:44.06 (30.99)
13 Butler, Philip 19 Indiana Universi 4:44.94 4:44.22 SECT 10
28.96 1:01.79 (32.83)
1:39.23 (37.44) 2:15.50 (36.27)
2:57.06 (41.56) 3:38.74 (41.68)
4:12.15 (33.41) 4:44.22 (32.07)
14 VanKirk, Robert 20 Cincinnati Marli 4:43.14 4:44.42 SECT 9
28.93 1:02.29 (33.36)
1:41.05 (38.76) 2:19.17 (38.12)
2:57.83 (38.66) 3:37.41 (39.58)
4:11.13 (33.72) 4:44.42 (33.29)
15 Kent, Blake J 16 Oakland Live Y''E 4:45.86 4:47.54 SECT 8
29.94 1:03.60 (33.66)
1:40.96 (37.36) 2:18.22 (37.26)
2:59.75 (41.53) 3:42.73 (42.98)
4:15.00 (32.27) 4:47.54 (32.54)
-- Stoller, Jonath 18 Northridge Area- 4:44.47 DQ
28.79 1:02.67 (33.88)
1:39.56 (36.89) 2:15.85 (36.29)
2:56.31 (40.46) 3:36.64 (40.33)
4:09.83 (33.19) DQ (32.12)
=== C - Final ===
17 Brown, Glen T 16 Fishers Area Swi 4:47.12 4:39.04 SECT 5
29.08 1:02.86 (33.78)
1:38.62 (35.76) 2:14.01 (35.39)
2:54.81 (40.80) 3:35.55 (40.74)
4:07.93 (32.38) 4:39.04 (31.11)
18 Reardon, Colin 16 Ohio State Swim- 4:46.11 4:46.32 SECT 3
29.59 1:03.49 (33.90)
1:40.16 (36.67) 2:16.53 (36.37)
2:57.85 (41.32) 3:39.77 (41.92)
4:13.28 (33.51) 4:46.32 (33.04)
19 Oleson, Eric R 17 Viper Aquatic Sw 4:46.89 4:47.33 SECT 2
29.82 1:04.00 (34.18)
1:41.86 (37.86) 2:18.95 (37.09)
3:01.13 (42.18) 3:43.97 (42.84)
4:16.21 (32.24) 4:47.33 (31.12)
20 Koch, Camden C 15 Northridge Area- 4:47.29 4:47.51 SECT 1
31.20 1:06.30 (35.10)
1:42.21 (35.91) 2:17.95 (35.74)
2:59.63 (41.68) 3:42.40 (42.77)
4:16.32 (33.92) 4:47.51 (31.19)
21 Reilman, Michae 17 Firestone Akron- 4:46.21 4:47.65 SECT
29.43 1:04.69 (35.26)
1:41.78 (37.09) 2:15.44 (33.66)
2:58.69 (43.25) 3:41.36 (42.67)
4:16.02 (34.66) 4:47.65 (31.63)
22 Korhonen, Jay E 17 Kingfish Aquatic 4:48.21 4:48.40 SECT
30.58 1:05.72 (35.14)
1:44.54 (38.82) 2:22.36 (37.82)
3:02.79 (40.43) 3:42.92 (40.13)
4:16.85 (33.93) 4:48.40 (31.55)
23 Ingram, Luke B 16 Fishers Area Swi 4:47.82 4:49.53 SECT
30.72 1:06.19 (35.47)
1:43.63 (37.44) 2:21.36 (37.73)
3:01.85 (40.49) 3:43.08 (41.23)
4:16.57 (33.49) 4:49.53 (32.96)
24 McGee, Michael 18 Thunderbolt Aqua 4:48.41 4:51.67 SECT
30.48 1:06.18 (35.70)
1:43.06 (36.88) 2:18.64 (35.58)
3:02.57 (43.93) 3:46.44 (43.87)
4:20.13 (33.69) 4:51.67 (31.54)
=== D - Final ===
25 McCaghren, John 15 Memphis Tiger Sw 4:51.84 4:44.99 SECT
29.66 1:03.30 (33.64)
1:39.82 (36.52) 2:15.15 (35.33)
2:57.22 (42.07) 3:39.45 (42.23)
4:13.52 (34.07) 4:44.99 (31.47)
26 Perera, Nichola 14 Cincinnati Marli 4:50.69 4:45.06 SECT
29.80 1:04.01 (34.21)
1:41.24 (37.23) 2:18.41 (37.17)
2:58.94 (40.53) 3:41.14 (42.20)
4:13.74 (32.60) 4:45.06 (31.32)
27 Thompson, Grant 15 Austin Swim Club 4:50.11 4:49.86 SECT
30.51 1:05.76 (35.25)
1:41.86 (36.10) 2:17.62 (35.76)
2:59.54 (41.92) 3:43.11 (43.57)
4:16.74 (33.63) 4:49.86 (33.12)
28 Measel, Owen C 15 Dayton Raiders-O 4:52.34 4:51.57 SECT
29.62 1:04.84 (35.22)
1:42.70 (37.86) 2:19.19 (36.49)
3:01.40 (42.21) 3:45.28 (43.88)
4:19.58 (34.30) 4:51.57 (31.99)
29 Lowry, Nathanie 16 Dayton Raiders-O 4:53.73 4:51.61 SECT
30.42 1:05.40 (34.98)
1:42.98 (37.58) 2:19.80 (36.82)
3:01.42 (41.62) 3:42.94 (41.52)
4:18.12 (35.18) 4:51.61 (33.49)
30 Chan, William E 14 Great Lakes Sail 4:52.77 4:52.75 SECT
29.90 1:04.81 (34.91)
1:44.80 (39.99) 2:23.12 (38.32)
3:04.41 (41.29) 3:46.73 (42.32)
4:20.36 (33.63) 4:52.75 (32.39)
31 Foster, Jake R 13 Cincinnati Marli 4:53.72 4:53.35 SECT
31.18 1:06.88 (35.70)
1:46.41 (39.53) 2:26.36 (39.95)
3:05.77 (39.41) 3:46.64 (40.87)
4:20.70 (34.06) 4:53.35 (32.65)
-- Geheb, Ryan J 15 South Lyon Aquat 4:51.67 DQ
30.53 1:05.95 (35.42)
1:45.02 (39.07) 2:22.77 (37.75)
3:02.99 (40.22) 3:44.42 (41.43)
4:20.53 (36.11) DQ (34.43)
=== Preliminaries ===
6 Nichols, Blaine 19 Indiana Universi 4:38.07
29.23 1:03.26 (34.03)
1:41.08 (37.82) 2:17.41 (36.33)
2:54.55 (37.14) 3:32.11 (37.56)
4:05.63 (33.52) 4:38.07 (32.44)
26 Chen, Troy Y 18 Kingfish Aquatic 4:50.10
28.72 1:01.45 (32.73)
1:39.23 (37.78) 2:16.92 (37.69)
2:59.64 (42.72) 3:44.05 (44.41)
4:17.81 (33.76) 4:50.10 (32.29)
28 Dunton, Ryan H 18 Lake Country Swi 4:50.51
30.62 1:05.89 (35.27)
1:43.88 (37.99) 2:20.89 (37.01)
3:01.95 (41.06) 3:43.19 (41.24)
4:17.39 (34.20) 4:50.51 (33.12)
31 McGraw, James R 16 United Swim Asso 4:51.72
29.83 1:05.49 (35.66)
1:44.17 (38.68) 2:22.06 (37.89)
3:03.47 (41.41) 3:45.50 (42.03)
4:18.91 (33.41) 4:51.72 (32.81)
33 Mantkowski, Jac 17 Cincinnati Aquat 4:51.94
29.62 1:04.33 (34.71)
1:43.02 (38.69) 2:19.67 (36.65)
3:03.42 (43.75) 3:47.13 (43.71)
4:20.30 (33.17) 4:51.94 (31.64)
35 Pearson, John P 17 Berkeley Aquatic 4:52.47
30.42 1:05.37 (34.95)
1:44.57 (39.20) 2:25.11 (40.54)
3:04.75 (39.64) 3:47.92 (43.17)
4:20.55 (32.63) 4:52.47 (31.92)
39 Harry, Dominic 14 Dayton Raiders-O 4:54.64
31.33 1:08.21 (36.88)
1:46.40 (38.19) 2:23.50 (37.10)
3:05.48 (41.98) 3:48.33 (42.85)
4:21.56 (33.23) 4:54.64 (33.08)
40 Andre, Jean-bap 15 Berkeley Aquatic 4:54.99
30.00 1:04.72 (34.72)
1:44.01 (39.29) 2:22.30 (38.29)
3:04.76 (42.46) 3:48.21 (43.45)
4:22.00 (33.79) 4:54.99 (32.99)
41 Parker, Joshua 16 Berkeley Aquatic 4:55.00
30.73 1:05.21 (34.48)
1:45.50 (40.29) 2:24.98 (39.48)
3:06.70 (41.72) 3:49.98 (43.28)
4:22.63 (32.65) 4:55.00 (32.37)
42 Friesen, Chayto 16 Northridge Area- 4:55.87
32.62 1:10.54 (37.92)
1:47.75 (37.21) 2:25.58 (37.83)
3:07.96 (42.38) 3:50.87 (42.91)
4:24.15 (33.28) 4:55.87 (31.72)
43 Johnson, Zachar 16 Dayton Raiders-O 4:56.11
30.48 1:07.39 (36.91)
1:45.83 (38.44) 2:22.97 (37.14)
3:04.92 (41.95) 3:47.65 (42.73)
4:21.77 (34.12) 4:56.11 (34.34)
44 Rakovec, Matthe 14 Lake Erie Silver 4:56.51
30.69 1:06.10 (35.41)
1:44.09 (37.99) 2:22.29 (38.20)
3:04.71 (42.42) 3:48.79 (44.08)
4:23.70 (34.91) 4:56.51 (32.81)
45 Saladin, Parker 16 Irish Aquatics-I 4:56.84
29.70 1:04.74 (35.04)
1:41.97 (37.23) 2:17.80 (35.83)
3:03.07 (45.27) 3:49.35 (46.28)
4:23.66 (34.31) 4:56.84 (33.18)
46 Chen, Maxwell Y 14 Kingfish Aquatic 4:57.91
30.87 1:07.25 (36.38)
1:47.21 (39.96) 2:25.46 (38.25)
3:07.44 (41.98) 3:50.15 (42.71)
4:24.95 (34.80) 4:57.91 (32.96)
47 Prangley, Jonat 15 Cincinnati Marli 4:58.93
29.08 1:03.06 (33.98)
1:41.80 (38.74) 2:21.79 (39.99)
3:05.67 (43.88) 3:51.31 (45.64)
4:25.53 (34.22) 4:58.93 (33.40)
48 Dyer, Matthew S 17 Firestone Akron- 4:59.64
30.91 1:06.80 (35.89)
1:47.40 (40.60) 2:25.71 (38.31)
3:07.00 (41.29) 3:48.89 (41.89)
4:25.26 (36.37) 4:59.64 (34.38)
49 Cleason, David 14 Club Wolverine-M 5:00.88
30.57 1:07.25 (36.68)
1:45.98 (38.73) 2:25.37 (39.39)
3:07.41 (42.04) 3:52.23 (44.82)
4:26.14 (33.91) 5:00.88 (34.74)
50 Stahl, Grant C 17 Dynamo Swim Team 5:01.21
29.83 1:04.86 (35.03)
1:46.33 (41.47) 2:28.30 (41.97)
3:08.80 (40.50) 3:52.70 (43.90)
4:28.11 (35.41) 5:01.21 (33.10)
51 Nowicki, Devon 16 Liquid Lightning 5:01.29
30.86 1:08.34 (37.48)
1:47.81 (39.47) 2:26.06 (38.25)
3:08.71 (42.65) 3:51.50 (42.79)
4:26.70 (35.20) 5:01.29 (34.59)
52 Kent, Chase N 14 Oakland Live Y''E 5:01.62
32.79 1:10.08 (37.29)
1:49.05 (38.97) 2:26.92 (37.87)
3:10.93 (44.01) 3:55.38 (44.45)
4:29.03 (33.65) 5:01.62 (32.59)
53 Penland, Spence 15 Waves Bloomingto 5:02.04
31.22 1:06.88 (35.66)
1:45.09 (38.21) 2:22.31 (37.22)
3:06.85 (44.54) 3:53.36 (46.51)
4:28.45 (35.09) 5:02.04 (33.59)
54 Stadler, Nate W 13 Westerville Aqua 5:02.43
31.23 1:09.34 (38.11)
1:48.19 (38.85) 2:24.89 (36.70)
3:09.15 (44.26) 3:54.89 (45.74)
4:28.97 (34.08) 5:02.43 (33.46)
55 Keith, Daniel K 14 Club Wolverine-M 5:02.52
32.04 1:10.80 (38.76)
1:50.55 (39.75) 2:29.58 (39.03)
3:12.17 (42.59) 3:57.30 (45.13)
4:30.09 (32.79) 5:02.52 (32.43)
56 Wrasman, Tyler 14 Lake Country Swi 5:03.76
31.55 1:07.51 (35.96)
1:45.06 (37.55) 2:22.50 (37.44)
3:07.81 (45.31) 3:54.37 (46.56)
4:29.50 (35.13) 5:03.76 (34.26)
57 Hopkins, Justin 16 Findlay Area Swi 5:04.07
31.22 1:07.50 (36.28)
1:47.48 (39.98) 2:26.88 (39.40)
3:10.22 (43.34) 3:54.68 (44.46)
4:30.23 (35.55) 5:04.07 (33.84)
58 Wang, Ray 17 Avon Community S 5:05.42
31.35 1:07.53 (36.18)
1:48.84 (41.31) 2:29.24 (40.40)
3:11.79 (42.55) 3:55.86 (44.07)
4:31.23 (35.37) 5:05.42 (34.19)
59 Vinyard, Joseph 15 Carmel Swim Club 5:06.71
30.80 1:06.27 (35.47)
1:44.83 (38.56) 2:24.79 (39.96)
3:10.69 (45.90) 3:57.63 (46.94)
4:31.95 (34.32) 5:06.71 (34.76)
60 Taylor, Jeremy 18 United Swim Asso 5:12.15
30.41 1:05.54 (35.13)
1:46.95 (41.41) 2:27.82 (40.87)
3:12.60 (44.78) 3:57.63 (45.03)
4:35.79 (38.16) 5:12.15 (36.36)
-- Iwase, Jota K 13 Fishers Area Swi DQ
31.52 1:08.29 (36.77)
1:48.88 (40.59) 2:29.21 (40.33)
3:13.21 (44.00) 3:58.82 (45.61)
4:35.91 (37.09) DQ (34.85)
-- Stergar, Jared 16 Lake Erie Silver DQ
30.48 1:05.66 (35.18)
1:43.78 (38.12) 2:20.45 (36.67)
3:00.53 (40.08) 3:41.42 (40.89)
4:14.70 (33.28) DQ (32.37)
-- Lewis, Grant N 17 Avon Community S DQ
29.31 1:02.42 (33.11)
1:38.28 (35.86) 2:14.60 (36.32)
2:53.90 (39.30) 3:34.47 (40.57)
4:06.46 (31.99) DQ (31.01)
-- Nabavi, Cyrus G 15 Thunderbolt Aqua DQ
30.33 1:05.76 (35.43)
1:44.59 (38.83) 2:24.43 (39.84)
3:07.20 (42.77) 3:52.74 (45.54)
4:28.66 (35.92) DQ (34.73)
-- Kucharczyk, Jos 16 Oakland Live Y''E DQ
30.36 1:04.23 (33.87)
1:42.90 (38.67) 2:20.36 (37.46)
3:01.10 (40.74) 3:42.23 (41.13)
4:15.99 (33.76) DQ (32.94)
-- Olmsted, Patric 15 Kingfish Aquatic DQ
30.95 1:07.49 (36.54)
1:44.11 (36.62) 2:19.95 (35.84)
3:03.23 (43.28) 3:48.31 (45.08)
4:23.51 (35.20) DQ (34.36)
Men - Team Rankings - Through Event 15
1. Indiana University 434.5 2. Dayton Raiders 208
3. Counsilman Center Swim Team 78 4. Cincinnati Marlins 71
5. Cincinnati Aquatic Club 65 6. Kingfish Aquatic Club of Water 63
7. Viper Aquatic Swim Team 56 8. Jalisco 55
9. Unattached Indiana 54 10. Northridge Area Swimming Assoc 48
11. Fishers Area Swimming Tigers 44 12. Northwest Aquatic Club Swimmin 43
13. Southern Michigan Aquatic Club 42 14. Firestone Akron Swim Team 40.5
15. Unattached 39 16. Boilermaker Aquatics 36
17. Byron Center 35 18. Berkeley Aquatic Club 33
19. Oakland Live Y''Ers 29 20. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 26
20. Lake Erie Silver Dolphins 26 22. Avon Community Swim Team 25
23. Pacesetter Aquatics 23 23. Plymouth-Canton Cruisers 23
23. Ohio State Swim Club 23 26. Pro Swimming 21
26. Thunderbolt Aquatics 21 28. Zionsville Swim Club 18
29. Lake Shore Swim Club 17 30. United Swim Association/Union 14
31. Carmel Swim Club 13 31. Rapids Area Y Swimmers 13
33. Motor City Aquatics 11 34. Unattached Xav 8
35. Kettering City Swim Team 7 35. Waves Bloomington/Normal Y S.T 7
35. Lawrence Swim Team 7 35. West Ottawa Swim Club 7
39. Warren Aquatic Club 5 39. Grosse Pointe Gators 5
39. Westerville Aquatic Club 5 42. Liquid Lightning 4
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:20 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 16 Women 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
Meet Record: * 3:51.13 7/22/2009 Club Wolverine
M Kelly, L Cole, C Dauw, K Cole
3:52.69 NAT National Standards
3:56.49 JNAT Junior National
4:09.99 SECT Meet Standards
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 Carmel Swim Club-IN ''A'' 3:50.75 3:48.28*NAT 52
1) Burchill, Veronica K 16 2) Smith, Kendall T 16
3) Adams, Claire E 15 4) Bilquist, Amy M 16
28.14 57.94 (57.94)
1:25.62 (27.68) 1:55.69 (57.75)
2:22.20 (26.51) 2:51.63 (55.94)
3:18.64 (27.01) 3:48.28 (56.65)
2 Fishers Area Swi-IN ''A'' 3:55.43 3:54.91 JNAT 46
1) Schneider, Abbegayle N 17 2) Moser, Emily R 17
3) Brown, Summer K 18 4) Parrish, Lauryn L 15
29.21 1:00.22 (1:00.22)
1:28.61 (28.39) 1:59.78 (59.56)
2:27.23 (27.45) 2:57.39 (57.61)
3:25.30 (27.91) 3:54.91 (57.52)
3 Carmel Swim Club-IN ''B'' 3:58.35 3:56.04 JNAT 44
1) Nordin, Emma A 14 2) House, Hanna E 18
3) Grout, Morgan O 14 4) Kitchel, Taite E 16
29.05 59.51 (59.51)
1:27.81 (28.30) 1:58.73 (59.22)
2:26.62 (27.89) 2:56.85 (58.12)
3:25.55 (28.70) 3:56.04 (59.19)
4 Zionsville Swim-IN ''A'' 4:01.63 3:57.47 SECT 42
1) Cleveland, Alexandra S 17 2) Wrightson, Tessa L 14
3) Mihok, Kylie A 15 4) Decoursey, Gretta K 15
27.92 58.41 (58.41)
1:26.68 (28.27)
2:25.96 ( ) 2:56.91 ( )
3:25.88 (28.97) 3:57.47 (1:00.56)
5 Byron Center-MI ''A'' 4:05.53 3:59.26 SECT 40
1) Morren, Holly J 18 2) Garcia, Taylor R 16
3) Postmus, Victoria L 15 4) Cassell, Kaitlin M 16
27.75 58.35 (58.35)
1:25.71 (27.36) 1:56.42 (58.07)
2:25.42 (29.00)
3:26.37 ( ) 3:59.26 ( )
6 Cincinnati Aquat-OH ''A'' 4:02.74 3:59.59 SECT 38
1) Gilmore, Claire E 16 2) Gaburo, Sara K 17
3) Mooney, Audrey P 15 4) Landstra, Devin P 15
28.04 58.47 (58.47)
1:26.90 (28.43) 1:58.85 (1:00.38)
2:27.63 (28.78)
3:28.91 ( ) 3:59.59 ( )
7 Club Wolverine-MI ''A'' 4:03.62 4:00.03 SECT 36
1) Cleason, Emma C 15 2) Cowley, Shannon L 17
3) Nelson, Alexandra P 15 4) Portz, Kathryn A 15
29.21 1:00.76 (1:00.76)
1:30.43 (29.67) 2:02.40 (1:01.64)
2:30.80 (28.40) 3:02.05 (59.65)
3:29.90 (27.85) 4:00.03 (57.98)
8 Waves Bloomingto-IL ''A'' 4:01.63 4:02.54 SECT 34
1) Pish, Melissa N 14 2) Gordon, Mckenzee M 14
3) Kennedy, Sidney H 14 4) Ariola, Grace M 13
28.43 57.86 (57.86)
1:27.25 (29.39) 1:59.69 (1:01.83)
2:29.92 (30.23) 3:02.78 (1:03.09)
3:31.36 (28.58) 4:02.54 (59.76)
9 Lake Country Swi-WI ''A'' 4:06.01 4:02.66 SECT 30
1) Jacob, Kelly A 16 2) Laabs, Sarah A 16
3) Lewandowski, Alyssa M 15 4) Warren, Mary C 18
28.81 1:00.11 (1:00.11)
1:29.11 (29.00) 2:00.82 (1:00.71)
2:30.06 (29.24) 3:03.06 (1:02.24)
3:31.32 (28.26) 4:02.66 (59.60)
10 Berkeley Aquatic-NJ ''A'' 4:03.91 4:02.88 SECT 26
1) Sharkey, Brooke M 16 2) Wirth, Erica 15
3) King, Meredith C 15 4) O''Mara, Claire M 15
29.64 1:01.75 (1:01.75)
1:31.12 (29.37) 2:02.26 (1:00.51)
2:31.74 (29.48) 3:04.79 (1:02.53)
3:32.87 (28.08) 4:02.88 (58.09)
11 Liquid Lightning-MI ''A'' 4:02.17 4:03.12 SECT 24
1) Abbasse, Kirstyn M 15 2) Abramczyk, Bethany N 16
3) Kopydlowski, Hannah M 18 4) Kornburger, Haley M 17
29.51 1:00.83 (1:00.83)
1:29.96 (29.13) 2:01.74 (1:00.91)
2:30.60 (28.86) 3:02.30 (1:00.56)
3:31.46 (29.16) 4:03.12 (1:00.82)
12 Fishers Area Swi-IN ''B'' 4:06.62 4:03.52 SECT 22
1) Jahns, Margaret L 15 2) Pfeifer, Elizabeth G 15
3) Edelman, Lauren B 15 4) Debrosse, Adrienne C 18
28.71 59.59 (59.59)
1:29.13 (29.54) 2:01.50 (1:01.91)
2:31.02 (29.52) 3:02.11 (1:00.61)
3:31.55 (29.44) 4:03.52 (1:01.41)
13 Motor City Aquat-MI ''A'' 3:35.82Y 4:04.26 SECT 20
1) Sambel, Anuschka E 15 2) Fischer, Alysse N 17
3) Wang, Michelle 15 4) Pilibosian, Mary M 17
29.88 1:02.19 (1:02.19)
1:31.11 (28.92) 2:02.54 (1:00.35)
2:31.12 (28.58) 3:02.58 (1:00.04)
3:31.54 (28.96) 4:04.26 (1:01.68)
14 Dayton Raiders-OH ''A'' 3:38.60Y 4:04.54 SECT 18
1) Pocisk, Lydia C 17 2) Sperber, Sarah A 15
3) Mulligan, Kathleen A 14 4) Saettel, Meaghan K 16
29.57 1:00.85 (1:00.85)
1:29.67 (28.82) 2:01.70 (1:00.85)
2:31.68 (29.98) 3:02.81 (1:01.11)
3:32.48 (29.67) 4:04.54 (1:01.73)
15 Indiana Universi-IN ''A'' 4:00.34 4:04.78 SECT 16
1) Marchuk, Stephanie M 18 2) Dicapua, Claudia A 19
3) Pressey, Bailey M 19 4) Barker, Olivia K 19
30.30 1:01.38 (1:01.38)
1:30.86 (29.48)
2:32.67 ( )
3:33.88 ( ) 4:04.78 ( )
16 Plymouth-Canton-MI ''A'' 3:57.81 4:05.81 SECT 14
1) Meyers, Sascha I 18 2) Rogers, Kate E 18
3) Meyers, Nathalie M 16 4) Goit, Kendall A 14
29.35
1:29.44 ( ) 2:01.02 ( )
2:31.08 (30.06) 3:03.33 (1:02.31)
3:33.36 (30.03) 4:05.81 (1:02.48)
17 Livonia Communit-MI ''A'' 3:35.38Y 4:06.36 SECT 10
1) Bender, Molly T 15 2) Lennig, Allison M 15
3) Erickson, Brenna M 17 4) Tucker, Miranda L 16
29.96 1:02.78 (1:02.78)
1:33.06 (30.28) 2:06.03 (1:03.25)
2:34.81 (28.78) 3:07.28 (1:01.25)
3:35.59 (28.31) 4:06.36 (59.08)
18 Oakland Live Y''E-MI ''A'' 4:09.78 4:06.64 SECT 6
1) Schenden, Lucille S 13 2) Leong, Christine J 18
3) McGinnis, Claire A 16 4) McGinnis, Grace E 14
29.77 1:01.31 (1:01.31)
1:30.89 (29.58) 2:02.62 (1:01.31)
2:32.44 (29.82) 3:05.04 (1:02.42)
3:34.60 (29.56) 4:06.64 (1:01.60)
19 West Michigan Sw-MI ''A'' 3:39.22Y 4:07.17 SECT 4
1) Bullock, Morgan L 15 2) Lacy, Emily A 16
3) Everest, Jillena A 18 4) Eding, Rileigh E 16
28.92 59.61 (59.61)
1:29.34 (29.73) 2:01.82 (1:02.21)
2:32.30 (30.48) 3:05.73 (1:03.91)
3:34.19 (28.46) 4:07.17 (1:01.44)
20 Cincinnati Marli-OH ''A'' 4:00.43 4:07.84 SECT 2
1) Duffy, Markie J 15 2) Kerr, Kathleen R 16
3) Doll, Graci M 16 4) Murray, Isabelle E 14
30.03 1:02.26 (1:02.26)
1:31.78 (29.52) 2:04.25 (1:01.99)
2:33.47 (29.22) 3:06.24 (1:01.99)
3:35.93 (29.69) 4:07.84 (1:01.60)
21 Northridge Area-IN ''A'' 3:39.39Y 4:08.07 SECT
1) Miller, Lauren E 14 2) Boyer, Sydney M 15
3) Hartzell, August P 14 4) Hughes, Katherine A 14
29.23 1:01.82 (1:01.82)
1:30.74 (28.92) 2:04.27 (1:02.45)
2:33.66 (29.39) 3:06.71 (1:02.44)
3:35.68 (28.97) 4:08.07 (1:01.36)
22 Kettering City S-OH ''A'' 3:38.32Y 4:08.41 SECT
1) Paul, Kelsey M 17 2) Vandewerker, Sara A 15
3) Layne, Emily J 15 4) Vandewerker, Jamie L 17
30.16 1:02.88 (1:02.88)
1:32.63 (29.75) 2:05.50 (1:02.62)
2:34.39 (28.89)
3:36.37 ( ) 4:08.41 ( )
23 Dexter Community-MI ''A'' 3:40.52Y 4:08.55 SECT
1) Schultz, Gretchen N 15 2) Franz, Allison M 16
3) Rupert, Daniella M 13 4) Schultz, Annette L 13
29.98 1:03.14 (1:03.14)
1:33.16 (30.02) 2:06.44 (1:03.30)
2:36.29 (29.85) 3:09.11 (1:02.67)
3:37.71 (28.60) 4:08.55 (59.44)
24 Kingfish Aquatic-MI ''A'' 3:30.80Y 4:08.63 SECT
1) Wright, Madison E 17 2) Arakelian, Rebecca M 16
3) Stelpflug, Samantha R 17 4) Culver, Kathryn L 17
29.76 1:01.83 (1:01.83)
1:32.13 (30.30) 2:03.82 (1:01.99)
2:35.16 (31.34) 3:08.86 (1:05.04)
3:37.16 (28.30) 4:08.63 (59.77)
25 South Lyon Aquat-MI ''A'' 3:40.50Y 4:08.94 SECT
1) Bischoff, Carolyn B 14 2) Dunnuck, Melanie L 14
3) Serino, Anna G 16 4) Gerke, Deirdre L 18
30.02 1:02.46 (1:02.46)
1:33.83 (31.37) 2:07.47 (1:05.01)
2:36.79 (29.32) 3:09.46 (1:01.99)
3:37.88 (28.42) 4:08.94 (59.48)
26 Lake Shore Swim-LE ''A'' 3:40.70Y 4:09.27 SECT
1) Guilfoyle, Margaret A 15 2) Stark, Rachel A 15
3) Bruce, Catrionna D 15 4) Flynn, Emma G 17
31.12 1:04.33 (1:04.33)
1:33.01 (28.68) 2:04.80 (1:00.47)
2:34.59 (29.79) 3:07.73 (1:02.93)
3:36.63 (28.90) 4:09.27 (1:01.54)
26 Oakland Live Y''E-MI ''B'' 3:41.68Y 4:09.27 SECT
1) Schenden, Claire M 13 2) Donaldson, Paityn E 15
3) Mattson, Deborah I 17 4) Villani, Samantha A 14
29.89 1:02.46 (1:02.46)
1:32.50 (30.04) 2:05.31 (1:02.85)
2:35.59 (30.28) 3:08.27 (1:02.96)
3:37.43 (29.16) 4:09.27 (1:01.00)
28 Firestone Akron-LE ''A'' 4:02.27 4:09.72 SECT
1) Gresser, Hanna M 15 2) Hart, Carly C 15
3) Bonezzi, Jessica A 16 4) Myers, Madison H 16
29.53
1:31.44 ( ) 2:05.01 ( )
2:35.85 (30.84)
3:38.48 ( ) 4:09.72 ( )
29 Swac Swim Team-IN ''A'' 4:09.21 4:09.76 SECT
1) Johnson, Megan E 15 2) Evans, Erica E 17
3) Duggins, Skylar M 15 4) Ducker, Kaitlyn S 15
29.13 1:00.57 (1:00.57)
1:29.84 (29.27) 2:04.13 (1:03.56)
2:34.11 (29.98) 3:07.38 (1:03.25)
3:37.09 (29.71) 4:09.76 (1:02.38)
30 Grand Rapids Nov-MI ''A'' 3:40.23Y 4:11.46
1) Pontious, Phoebe J 16 2) Emaus, Kalina G 16
3) Vera, Taylor N 17 4) Estrella, Ana P 18
30.03 1:02.55 (1:02.55)
1:33.00 (30.45) 2:07.48 (1:04.93)
2:37.38 (29.90) 3:10.14 (1:02.66)
3:39.16 (29.02) 4:11.46 (1:01.32)
31 Blue Water Swim-MI ''A'' 3:40.35Y 4:11.56
1) Szuminski, Victoria Y 17 2) Smith, Alexis G 16
3) Shinske, Grace M 16 4) Lamb, Meghan M 17
30.23 1:04.18 (1:04.18)
1:33.83 (29.65) 2:07.35 (1:03.17)
2:37.07 (29.72) 3:10.70 (1:03.35)
3:39.50 (28.80) 4:11.56 (1:00.86)
32 Cincinnati Marli-OH ''B'' 4:06.84 4:12.10
1) Amend, Madeline M 15 2) Wall, Alexandra G 15
3) Buse, Megan D 17 4) Morris, Erica I 15
29.52 1:02.49 (1:02.49)
1:32.32 (29.83) 2:05.74 (1:03.25)
2:36.06 (30.32) 3:09.47 (1:03.73)
3:39.25 (29.78) 4:12.10 (1:02.63)
33 Berkeley Aquatic-NJ ''B'' 3:39.16Y 4:12.40
1) Daruwalla, Tyra 17 2) Werner, Gabrielle N 17
3) Barrett, Cristina R 15 4) Curran, Katherine M 18
29.97 1:02.77 (1:02.77)
1:32.69 (29.92) 2:05.49 (1:02.72)
2:36.31 (30.82) 3:10.16 (1:04.67)
3:40.14 (29.98) 4:12.40 (1:02.24)
34 Byron Center-MI ''B'' 3:38.37Y 4:12.53
1) Johns, Abi K 17 2) Kornak-Kotarba, Delayni E 16
3) Postmus, Samantha J 17 4) Betcher, Elizabeth M 15
29.54 1:02.42 (1:02.42)
1:32.07 (29.65) 2:05.57 (1:03.15)
2:34.95 (29.38) 3:06.75 (1:01.18)
3:37.73 (30.98) 4:12.53 (1:05.78)
35 Hopkins Mariner-CT ''A'' 3:40.39Y 4:13.19
1) Generoso, Rica A 16 2) Gustinis, Grace E 13
3) Maloy, Gwyneth C 15 4) Earley, Erin C 14
30.51 1:04.50 (1:04.50)
1:34.96 (30.46) 2:08.33 (1:03.83)
2:38.59 (30.26) 3:11.81 (1:03.48)
3:41.22 (29.41) 4:13.19 (1:01.38)
36 Rockford Communi-MI ''A'' 3:40.45Y 4:14.06
1) Marion, Marissa L 16 2) Noble, Dakota M 16
3) McDowell, Sydney L 14 4) Hudson, Erin M 17
29.72 1:01.60 (1:01.60)
1:32.42 (30.82) 2:06.87 (1:05.27)
2:37.74 (30.87) 3:12.22 (1:05.35)
3:41.01 (28.79) 4:14.06 (1:01.84)
37 Mt. Vernon Swim-IN ''A'' 3:35.41Y 4:14.17
1) Gowdy, Samantha A 16 2) Crawford, Claudia E 15
3) Baggett, Clara L 16 4) Brown, Whitney A 13
30.13
1:33.77 ( ) 2:07.82 ( )
2:36.74 (28.92) 3:08.84 (1:01.02)
3:39.19 (30.35) 4:14.17 (1:05.33)
38 Westerville Aqua-OH ''A'' 3:40.50Y 4:15.09
1) Knapper, Becca A 16 2) Campbell, Sarah K 15
3) Haidet, Alyssa N 15 4) Stadler, Libby C 16
28.85 1:00.92 (1:00.92)
1:31.09 (30.17) 2:03.72 (1:02.80)
2:34.85 (31.13) 3:10.19 (1:06.47)
3:40.79 (30.60) 4:15.09 (1:04.90)
39 Noblesville Swim-IN ''A'' 4:07.58 4:15.47
1) Cripe, Samantha K 15 2) Parrish, Taylor M 16
3) Roberts, Leigh A 16 4) Conley, Alyssa M 14
30.09 1:03.64 (1:03.64)
1:34.00 (30.36) 2:08.07 (1:04.43)
2:38.58 (30.51) 3:12.22 (1:04.15)
3:41.83 (29.61) 4:15.47 (1:03.25)
40 East Grand Rapid-MI ''A'' 4:02.41 4:15.55
1) Schering, Sidney K 14 2) Lagrand, Susan E 13
3) Hooper, Kaitlind A 14 4) Hartmann, Kennzie B 14
30.68 1:04.09 (1:04.09)
1:33.57 (29.48) 2:06.98 (1:02.89)
2:37.42 (30.44) 3:12.80 (1:05.82)
3:42.22 (29.42) 4:15.55 (1:02.75)
41 Lake Country Swi-WI ''B'' 3:40.93Y 4:15.84
1) Held, Maggie M 15 2) Cabush, Abigail C 13
3) Wiedoff, Amanda T 15 4) Kultgen, Samantha P 18
30.18 1:02.57 (1:02.57)
1:32.35 (29.78) 2:05.61 (1:03.04)
2:36.23 (30.62) 3:09.77 (1:04.16)
3:40.48 (30.71) 4:15.84 (1:06.07)
42 Mason Manta Rays-OH ''A'' 3:39.18Y 4:16.85
1) Cassidy, Kierstyn M 13 2) Bloebaum, Allison M 14
3) Alexander, Kara E 13 4) Waller, Josephine L 15
30.24 1:03.59 (1:03.59)
1:33.36 (29.77) 2:06.22 (1:02.63)
2:37.58 (31.36) 3:12.40 (1:06.18)
3:42.58 (30.18) 4:16.85 (1:04.45)
43 Lake Shore Swim-LE ''B'' 3:41.74Y 4:24.48
1) Jaite, Megan E 15 2) Sanchez, Isabelle G 13
3) Dunne, Helen G 16 4) Cartwright, Alana M 14
31.23
1:35.72 ( ) 2:10.44 ( )
2:42.39 (31.95) 3:19.12 (1:08.68)
3:49.55 (30.43) 4:24.48 (1:05.36)
Women - Team Rankings - Through Event 16
1. Carmel Swim Club 558 2. Fishers Area Swimming Tigers 398
3. Waves Bloomington/Normal Y S.T 272 4. Indiana University 165
5. Club Wolverine 123 6. Byron Center 104
7. Zionsville Swim Club 96 8. Berkeley Aquatic Club 88
9. Hopkins Mariner Swim Team 71 10. Pointe Aquatics 65
10. Lake Country Swim Team 65 12. Livonia Community Swim Club 60
13. Plymouth-Canton Cruisers 59 14. Lake Erie Silver Dolphins 57
15. Kingfish Aquatic Club of Water 55 15. Dayton Raiders 55
15. Cincinnati Aquatic Club 55 18. Boilermaker Aquatics 52
19. Motor City Aquatics 51 20. Liquid Lightning 44
21. Unattached Indiana 41 22. Oakland Live Y''Ers 37
23. Novi Sturgeons 35 24. Newburgh Sea Creatures 26
25. Schroeder YMCA Swim Team 21 25. Dynamo Swim Team 21
27. Lakers Aquatic Club 19 28. Mt. Vernon Swim Team 17
28. West Michigan Swimmers 17 30. Mako Swim Team 15
30. Unattached CW 15 32. South Bend Swim Club 13
33. Rapids Area Y Swimmers 12 33. Dunlap Dolphins Swim Team 12
35. Great Lakes Tritons 11 36. Viper Aquatic Swim Team 10
36. Northwest Aquatic Club Swimmin 10 38. Ohio State Swim Club 9
39. Memphis Tiger Swim Club 8 39. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 8
39. Jenison Area Wildcat Swimming 8 42. Rockford Community Swim Team 7
42. Firestone Akron Swim Team 7 44. Cincinnati Marlins 4
45. Westerville Aquatic Club 3 45. Sylvania Tsunami Swim Club 3
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:20 AM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 17 Men 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
Meet Record: * 3:20.80 7/22/2009 Club Wolverine
E Ryser, C Houchin, A DeJong, N Kennedy
3:29.29 NAT National Standards
3:34.89 JNAT Junior National
3:50.99 SECT Meet Standards
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 Indiana Universi-IN ''A'' 3:38.57 3:27.81 NAT 52
1) Hurley, Donald M 21 2) Thermos, Yianni 20
3) Lorentz, Samuel G 19 4) Powell, Joseph R 21
25.36 52.07 (52.07)
1:16.27 (24.20) 1:43.72 (51.65)
2:08.30 (24.58) 2:35.48 (51.76)
3:00.46 (24.98) 3:27.81 (52.33)
2 Dayton Raiders-OH ''A'' 3:32.00 3:30.01 JNAT 46
1) Cope, Thomas E 16 2) Higgins, Jackson T 17
3) Pohlmann, Henrik M 18 4) Turner, Brock A 18
25.26 52.77 (52.77)
1:17.96 (25.19) 1:45.69 (52.92)
2:10.40 (24.71) 2:37.82 (52.13)
3:03.01 (25.19) 3:30.01 (52.19)
3 Indiana Universi-IN ''B'' 3:45.35 3:31.88 JNAT 44
1) Kurz, Tanner J 20 2) Stamper, Bradley A 19
3) Winck, John R 20 4) Johnson, Kyle A 20
25.16 52.49 (52.49)
1:17.68 (25.19) 1:45.10 (52.61)
2:10.14 (25.04) 2:37.81 (52.71)
3:03.53 (25.72) 3:31.88 (54.07)
4 Carmel Swim Club-IN ''A'' 3:39.98 3:37.69 SECT 42
1) Burdick, Benjamin P 17 2) Li, Troy S 16
3) Slack, Nathaniel D 18 4) Cooper, Mitchell T 18
26.33 54.77 (54.77)
1:19.97 (25.20) 1:48.17 (53.40)
2:14.53 (26.36) 2:43.06 (54.89)
3:08.69 (25.63) 3:37.69 (54.63)
5 Byron Center-MI ''A'' 3:17.81Y 3:39.27 SECT 40
1) Jirgens, Alexandr L 18 2) Wheeler, Blake C 16
3) Jirgens, Maxxum S 16 4) Rathbun, Thomas V 18
26.08 54.59 (54.59)
1:20.90 (26.31) 1:50.35 (55.76)
2:16.81 (26.46) 2:46.18 (55.83)
3:11.18 (25.00) 3:39.27 (53.09)
6 Northridge Area-IN ''A'' 3:09.58Y 3:41.75 SECT 38
1) Lehman, Spencer P 15 2) Friesen, Takoda K 18
3) Cripe, Seth R 16 4) Stoller, Jonathan D 18
26.71 55.20 (55.20)
1:22.08 (26.88) 1:51.32 (56.12)
2:17.49 (26.17) 2:46.62 (55.30)
3:12.91 (26.29) 3:41.75 (55.13)
7 Kingfish Aquatic-MI ''A'' 3:35.99 3:42.04 SECT 36
1) Murphy, Camden Y 14 2) Chen, Troy Y 18
3) Aguilar-Fernandez, Rodolfo J 4) Chen, Zachary Y 16
26.87 56.36 (56.36)
1:22.52 (26.16) 1:51.60 (55.24)
2:18.24 (26.64) 2:47.04 (55.44)
3:13.01 (25.97) 3:42.04 (55.00)
8 Southern Michiga-MI ''A'' 3:12.40Y 3:42.50 SECT 34
1) Ellsworth, Austin C 16 2) Lingle, Kevin P 15
3) Henning, Connor B 17 4) Craig, Cameron A 16
27.72 58.23 (58.23)
1:24.76 (26.53) 1:55.10 (56.87)
2:21.68 (26.58) 2:50.61 (55.51)
3:15.18 (24.57) 3:42.50 (51.89)
9 Club Wolverine-MI ''A'' 3:16.75Y 3:42.86 SECT 30
1) Vandermeulen, Ryan T 16 2) Keith, Daniel K 14
3) Cleason, David K 14 4) Lamprecht, Christiaan P 18
26.68 55.30 (55.30)
1:21.90 (26.60) 1:50.64 (55.34)
2:18.13 (27.49) 2:47.95 (57.31)
3:14.01 (26.06) 3:42.86 (54.91)
10 Lake Shore Swim-LE ''B'' 3:15.56Y 3:44.06 SECT 26
1) Stankivicz, Samuel D 16 2) Lake, Trevor G 17
3) Brooks, Benjamin V 15 4) Hong, Marcus J 14
26.76 57.66 (57.66)
1:22.33 (24.67)
2:17.20 ( ) 2:47.47 ( )
3:14.11 (26.64) 3:44.06 (56.59)
11 Cincinnati Marli-OH ''B'' 3:16.73Y 3:44.20 SECT 24
1) Prangley, Jonathan R 15 2) Jonas, Nathan M 16
3) Reverman, William M 15 4) Waters, Jacob F 15
27.06 56.81 (56.81)
1:23.96 (27.15) 1:53.47 (56.66)
2:20.11 (26.64) 2:49.19 (55.72)
3:15.32 (26.13) 3:44.20 (55.01)
12 Livonia Communit-MI ''A'' 3:16.41Y 3:44.53 SECT 22
1) Lee, Alexander 16 2) Goeddeke, Jacob T 17
3) Laporte, Matthew J 16 4) O''Dowd, Jackson H 15
27.01 56.69 (56.69)
1:22.93 (26.24) 1:51.34 (54.65)
2:19.46 (28.12) 2:50.20 (58.86)
3:15.83 (25.63) 3:44.53 (54.33)
13 Warren Aquatic C-IN ''A'' 3:16.74Y 3:44.73 SECT 20
1) Park, Ethan S 15 2) Aughe, Andrew J 16
3) Trumpey, Dillon J 16 4) Sandala, Jackson S 15
27.30 56.70 (56.70)
1:23.62 (26.92) 1:53.61 (56.91)
2:20.61 (27.00) 2:50.59 (56.98)
3:16.57 (25.98) 3:44.73 (54.14)
14 Lawrence Swim Te-IN ''A'' 3:12.34Y 3:44.84 SECT 18
1) Noens, Adam T 17 2) Stohler, Grant F 18
3) Shoaf, Trevor J 18 4) Abdalla, Leonard D 18
26.75 54.91 (54.91)
1:22.25 (27.34) 1:51.94 (57.03)
2:19.27 (27.33) 2:49.77 (57.83)
3:15.47 (25.70) 3:44.84 (55.07)
15 Berkeley Aquatic-NJ ''A'' 3:39.19 3:45.34 SECT 16
1) Pearson, John P 17 2) Hua, David 16
3) Koziol, Brendan A 16 4) O''Sullivan, Christopher P 17
27.86 57.45 (57.45)
1:24.33 (26.88) 1:53.52 (56.07)
2:20.34 (26.82)
3:16.61 ( ) 3:45.34 ( )
16 Firestone Akron-LE ''A'' 3:39.71 3:46.96 SECT 14
1) Dyer, Matthew S 17 2) Krenz, Eric W 15
3) Graham, Worth B 18 4) Reilman, Michael J 17
27.00 56.24 (56.24)
1:24.72 (28.48) 1:56.66 (1:00.42)
2:22.88 (26.22) 2:52.69 (56.03)
3:18.35 (25.66) 3:46.96 (54.27)
17 Dayton Raiders-OH ''B'' 3:15.82Y 3:47.19 SECT 10
1) Harry, Dominic D 14 2) Lowry, Nathaniel D 16
3) Measel, Owen C 15 4) Knowles, Eric W 14
27.52 57.44 (57.44)
1:24.80 (27.36) 1:54.80 (57.36)
2:21.96 (27.16) 2:51.72 (56.92)
3:18.20 (26.48) 3:47.19 (55.47)
18 Thunderbolt Aqua-KY ''A'' 3:16.16Y 3:47.44 SECT 6
1) McGee, Michael D 18 2) Jones, Benson J 15
3) Nabavi, Cyrus G 15 4) Rogers, Matthew Q 16
27.28 55.82 (55.82)
1:23.43 (27.61) 1:53.89 (58.07)
2:20.76 (26.87) 2:51.23 (57.34)
3:17.35 (26.12) 3:47.44 (56.21)
19 Motor City Aquat-MI ''A'' 3:17.82Y 3:47.76 SECT 4
1) Buccalo, Mitchell W 16 2) Page, Dylan F 16
3) Page, Riley D 16 4) Guttilla, Alessandro G 16
27.45 56.46 (56.46)
1:23.99 (27.53) 1:54.38 (57.92)
2:21.79 (27.41) 2:52.14 (57.76)
3:18.75 (26.61) 3:47.76 (55.62)
20 Kettering City S-OH ''A'' 3:17.04Y 3:48.15 SECT 2
1) Inesta, Jacob 18 2) Layne, Eric J 17
3) Albers, Taylor J 18 4) Downing, Christopher J 23
26.71 56.20 (56.20)
1:23.41 (27.21) 1:53.34 (57.14)
2:21.32 (27.98) 2:52.62 (59.28)
3:19.13 (26.51) 3:48.15 (55.53)
21 Lake Country Swi-WI ''A'' 3:47.34 3:48.65 SECT
1) Dunton, Ryan H 18 2) Grimes, Corbin R 16
3) Roller, Allen J 16 4) Bednarke, Duke S 16
26.52 55.78 (55.78)
1:22.91 (27.13) 1:54.17 (58.39)
2:21.36 (27.19) 2:51.97 (57.80)
3:18.96 (26.99) 3:48.65 (56.68)
22 Carmel Swim Club-IN ''B'' 3:45.02 3:49.90 SECT
1) Highum, Cole A 18 2) Olson, Kevin C 18
3) Vinyard, Matthew S 17 4) Vinyard, Joseph T 15
27.46 57.39 (57.39)
1:23.96 (26.57) 1:54.73 (57.34)
2:22.16 (27.43) 2:52.62 (57.89)
3:19.86 (27.24) 3:49.90 (57.28)
23 Oakland Live Y''E-MI ''A'' 3:44.00 3:50.65 SECT
1) Nie, David 15 2) Kent, Blake J 16
3) Kucharczyk, Joseph J 16 4) Kent, Chase N 14
27.28 56.60 (56.60)
1:23.97 (27.37)
2:49.90 ( )
3:18.81 (28.91) 3:50.65 (1:00.75)
24 Lake Shore Swim-LE ''A'' 3:17.29Y 4:01.90
1) Knurek, Joseph D 18 2) Pecze, Gabriel A 17
3) Gluck, Josh A 14 4) Burgett, David J 16
27.64 58.83 (58.83)
1:27.30 (28.47) 1:59.71 (1:00.88)
2:30.37 (30.66) 3:03.31 (1:03.60)
3:31.19 (27.88) 4:01.90 (58.59)
-- Pacesetter Aquat-IN ''A'' 3:40.39 DQ
1) Martin, Timothy A 18 2) Sariscsany, Tyler L 18
3) Griffis, Zachary T 18 4) Shive, Evan B 17
25.40 53.98 (53.98)
1:21.20 (27.22) 1:50.96 (56.98)
2:17.88 (26.92) 2:48.77 (57.81)
3:15.94 (27.17) DQ (56.46)
Men - Team Rankings - Through Event 17
1. Indiana University 530.5 2. Dayton Raiders 264
3. Kingfish Aquatic Club of Water 99 4. Cincinnati Marlins 95
5. Northridge Area Swimming Assoc 86 6. Counsilman Center Swim Team 78
7. Southern Michigan Aquatic Club 76 8. Byron Center 75
9. Cincinnati Aquatic Club 65 10. Viper Aquatic Swim Team 56
11. Jalisco 55 11. Carmel Swim Club 55
13. Firestone Akron Swim Team 54.5 14. Unattached Indiana 54
15. Berkeley Aquatic Club 49 16. Fishers Area Swimming Tigers 44
17. Northwest Aquatic Club Swimmin 43 17. Lake Shore Swim Club 43
19. Unattached 39 20. Boilermaker Aquatics 36
21. Club Wolverine 30 22. Oakland Live Y''Ers 29
23. Thunderbolt Aquatics 27 24. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 26
24. Lake Erie Silver Dolphins 26 26. Warren Aquatic Club 25
26. Lawrence Swim Team 25 26. Avon Community Swim Team 25
29. Ohio State Swim Club 23 29. Pacesetter Aquatics 23
29. Plymouth-Canton Cruisers 23 32. Livonia Community Swim Club 22
33. Pro Swimming 21 34. Zionsville Swim Club 18
35. Motor City Aquatics 15 36. United Swim Association/Union 14
37. Rapids Area Y Swimmers 13 38. Kettering City Swim Team 9
39. Unattached Xav 8 40. West Ottawa Swim Club 7
40. Waves Bloomington/Normal Y S.T 7 42. Grosse Pointe Gators 5
42. Westerville Aquatic Club 5 44. Liquid Lightning 4
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 5:42 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 18 Women 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Meet Record: * 1:01.38 3/27/2009 Emily A Bos, WMS - MI
1:03.29 NAT National Standards
1:04.59 JNAT Junior National
1:10.09 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Garcia, Taylor 16 Byron Center-MI 1:02.51 1:01.67 NAT 26
30.27 1:01.67 (31.40)
2 Bilquist, Amy M 16 Carmel Swim Club 1:02.99 1:01.75 NAT 23
30.42 1:01.75 (31.33)
3 Adams, Claire E 15 Carmel Swim Club 1:02.45 1:02.11 NAT 22
30.85 1:02.11 (31.26)
4 Earley, Erin C 14 Hopkins Mariner- 1:03.52 1:02.76 NAT 21
31.05 1:02.76 (31.71)
5 Stevens, Hannah 18 Greater Columbus 1:03.70 1:03.17 NAT 20
30.88 1:03.17 (32.29)
6 Ariola, Grace M 13 Waves Bloomingto 1:04.02 1:03.87 JNAT 19
31.48 1:03.87 (32.39)
7 Deloof, Catheri 17 Pointe Aquatics- 1:04.42 1:03.93 JNAT 18
31.49 1:03.93 (32.44)
8 Deloof, Gabriel 18 Pointe Aquatics- 1:04.00 1:04.50 JNAT 17
31.70 1:04.50 (32.80)
=== Consolation Final ===
9 Cleveland, Alex 17 Zionsville Swim- 1:04.80 1:03.61 JNAT 15
30.83 1:03.61 (32.78)
10 Burchill, Saman 15 Carmel Swim Club 1:04.59 1:04.61 SECT 13
31.91 1:04.61 (32.70)
11 Carroll, Shelby 20 Indiana Universi 1:04.98 1:04.76 SECT 12
32.51 1:04.76 (32.25)
12 House, Hanna E 18 Carmel Swim Club 1:05.01 1:05.02 SECT 11
31.27 1:05.02 (33.75)
13 McCafferty, Mor 16 Greater Columbus 1:05.33 1:05.08 SECT 10
31.83 1:05.08 (33.25)
14 Myers, Madison 16 Firestone Akron- 1:05.76 1:05.12 SECT 9
31.66 1:05.12 (33.46)
15 Parrish, Lauryn 15 Fishers Area Swi 1:05.62 1:05.47 SECT 8
32.23 1:05.47 (33.24)
16 Leong, Christin 18 Oakland Live Y''E 1:06.12 1:06.19 SECT 7
32.17 1:06.19 (34.02)
=== C - Final ===
17 Nelson, Alexand 15 Club Wolverine-M 1:06.64 1:06.07 SECT 5
32.37 1:06.07 (33.70)
18 Ingram, Carin M 17 Viper Aquatic Sw 1:07.53 1:06.21 SECT 3
32.24 1:06.21 (33.97)
19 Conn, Ellyse C 16 Novi Sturgeons-M 1:07.06 1:06.49 SECT 2
32.40 1:06.49 (34.09)
20 Portz, Kathryn 15 Club Wolverine-M 1:06.58 1:06.63 SECT 1
32.39 1:06.63 (34.24)
21 Landstra, Devin 15 Cincinnati Aquat 1:07.32 1:06.78 SECT
32.51 1:06.78 (34.27)
22 Rogers, Kate E 18 Plymouth-Canton- 1:06.85 1:06.92 SECT
32.90 1:06.92 (34.02)
23 Schultz, Annett 13 Dexter Community 1:07.33 1:08.19 SECT
32.90 1:08.19 (35.29)
24 Flaherty, Rebec 16 Carmel Swim Club 1:06.61 1:08.20 SECT
33.30 1:08.20 (34.90)
=== D - Final ===
25 Rosely, Gabriel 13 Huron Valley Pen 1:07.66 1:07.37 SECT
32.43 1:07.37 (34.94)
26 Lacy, Emily A 16 West Michigan Sw 1:08.15 1:07.70 SECT
33.42 1:07.70 (34.28)
27 Pangburn, Grace 13 Carmel Swim Club 1:07.67 1:07.75 SECT
32.62 1:07.75 (35.13)
28 Miller, Lauren 14 Northridge Area- 1:08.16 1:07.81 SECT
33.21 1:07.81 (34.60)
29 Slingsby, Rache 15 Waves Bloomingto 1:07.57 1:07.85 SECT
33.07 1:07.85 (34.78)
30 Wang, Michelle 15 Motor City Aquat 1:07.81 1:08.23 SECT
33.24 1:08.23 (34.99)
31 Thielen, Amanda 16 Kingfish Aquatic 1:08.09 1:08.42 SECT
32.46 1:08.42 (35.96)
32 Chae, Hye Yun 14 Carmel Swim Club 1:08.17 1:08.84 SECT
33.82 1:08.84 (35.02)
=== Preliminaries ===
17 Jahns, Margaret 15 Fishers Area Swi 1:06.31
31.90 1:06.31 (34.41)
22 Miles, Mallory 22 Unattached-IN 1:07.03
32.57 1:07.03 (34.46)
28 Mosbaugh, Maril 17 Carmel Swim Club 1:07.65
33.20 1:07.65 (34.45)
31 Padget, Grace E 19 Indiana Universi 1:07.76
33.29 1:07.76 (34.47)
33 Ray, Tiffany C 19 Jenison Area Wil 1:08.08
32.98 1:08.08 (35.10)
33 Johns, Abi K 17 Byron Center-MI 1:08.08
31.80 1:08.08 (36.28)
39 Meyers, Nathali 16 Plymouth-Canton- 1:08.20
33.65 1:08.20 (34.55)
40 Fischer, Alysse 17 Motor City Aquat 1:08.25
33.36 1:08.25 (34.89)
41 Wrightson, Tess 14 Zionsville Swim- 1:08.28
33.91 1:08.28 (34.37)
41 Lagrand, Susan 13 East Grand Rapid 1:08.28
32.69 1:08.28 (35.59)
41 Oostman, Lauren 16 Waves Bloomingto 1:08.28
32.99 1:08.28 (35.29)
44 Baggett, Clara 16 Mt. Vernon Swim- 1:08.32
33.33 1:08.32 (34.99)
45 Vandewerker, Ja 17 Kettering City S 1:08.35
33.54 1:08.35 (34.81)
46 Pilibosian, Mar 17 Motor City Aquat 1:08.42
33.33 1:08.42 (35.09)
47 Dougherty, Kath 14 Carmel Swim Club 1:08.53
33.39 1:08.53 (35.14)
48 Verbrugge, Emil 16 Viper Aquatic Sw 1:08.63
33.19 1:08.63 (35.44)
49 Theobald, Emma 13 Dunlap Dolphins- 1:08.65
33.96 1:08.65 (34.69)
49 Housey, Sophie 11 Pointe Aquatics- 1:08.65
34.59 1:08.65 (34.06)
51 Luciani, Sarah 17 Zionsville Swim- 1:08.67
34.26 1:08.67 (34.41)
52 Campbell, Sarah 15 Westerville Aqua 1:08.76
33.63 1:08.76 (35.13)
53 Gowdy, Samantha 16 Mt. Vernon Swim- 1:08.83
32.70 1:08.83 (36.13)
54 Kopydlowski, Ha 18 Liquid Lightning 1:08.84
33.02 1:08.84 (35.82)
55 Bullock, Morgan 15 West Michigan Sw 1:09.01
33.03 1:09.01 (35.98)
56 Kornak-Kotarba, 16 Byron Center-MI 1:09.07
33.30 1:09.07 (35.77)
57 Eding, Rileigh 16 West Michigan Sw 1:09.08
33.23 1:09.08 (35.85)
58 Sanchez, Gabrie 18 Memphis Tiger Sw 1:09.15
33.85 1:09.15 (35.30)
59 Ozden, Alexis 14 Memphis Tiger Sw 1:09.19
33.44 1:09.19 (35.75)
59 Warren, Mary C 18 Lake Country Swi 1:09.19
33.17 1:09.19 (36.02)
61 McFarland, Chri 13 Solon Stars Swim 1:09.22
33.98 1:09.22 (35.24)
62 Curran, Katheri 18 Berkeley Aquatic 1:09.23
33.55 1:09.23 (35.68)
62 Murray, Isabell 14 Cincinnati Marli 1:09.23
34.19 1:09.23 (35.04)
64 Lawson, Tatum C 15 Berkeley Aquatic 1:09.45
34.24 1:09.45 (35.21)
65 Simon, Mackenzi 14 Pointe Aquatics- 1:09.47
33.76 1:09.47 (35.71)
66 Spears, Elizabe 14 Club Wolverine-M 1:09.52
34.69 1:09.52 (34.83)
67 Shinske, Grace 16 Blue Water Swim- 1:09.54
33.59 1:09.54 (35.95)
68 Stark, Rachel A 15 Lake Shore Swim- 1:09.56
33.70 1:09.56 (35.86)
69 Schrock, Ashley 16 Concord Swim Clu 1:09.59
33.86 1:09.59 (35.73)
70 Mabie, Lauren O 14 Memphis Tiger Sw 1:09.67
33.06 1:09.67 (36.61)
71 Hazel, Emma C 13 Kingfish Aquatic 1:09.70
34.12 1:09.70 (35.58)
72 Villani, Samant 14 Oakland Live Y''E 1:09.90
33.58 1:09.90 (36.32)
72 Norris, Kiara M 13 Memphis Tiger Sw 1:09.90
34.44 1:09.90 (35.46)
74 Cleason, Emma C 15 Club Wolverine-M 1:09.92
33.33 1:09.92 (36.59)
75 Hampel, Katheri 12 Velocity Swim Cl 1:09.95
34.27 1:09.95 (35.68)
76 Cappabianca, Gi 12 Cuyahoga Falls Y 1:10.03
34.07 1:10.03 (35.96)
77 Freitag, Patric 15 Plymouth-Canton- 1:10.04
34.46 1:10.04 (35.58)
78 Arakelian, Rebe 16 Kingfish Aquatic 1:10.08
34.05 1:10.08 (36.03)
79 Vandepoel, Jack 16 West Michigan Sw 1:10.22
34.36 1:10.22 (35.86)
80 Postmus, Samant 17 Byron Center-MI 1:10.26
34.56 1:10.26 (35.70)
80 Schenden, Clair 13 Oakland Live Y''E 1:10.26
33.60 1:10.26 (36.66)
82 Cassell, Kaitli 16 Byron Center-MI 1:10.28
33.43 1:10.28 (36.85)
82 Wiedoff, Amanda 15 Lake Country Swi 1:10.28
33.77 1:10.28 (36.51)
84 Lantz, Maddisen 14 Concord Swim Clu 1:10.32
34.79 1:10.32 (35.53)
85 Ege, Ceren 15 Kingfish Aquatic 1:10.44
34.16 1:10.44 (36.28)
86 Detassanyi, Ade 13 Plymouth-Canton- 1:10.66
34.48 1:10.66 (36.18)
87 Goins, Adrienne 14 Liquid Lightning 1:10.67
33.80 1:10.67 (36.87)
88 Wiet, Abigail M 17 Ohio State Swim- 1:10.72
34.14 1:10.72 (36.58)
89 King, Meredith 15 Berkeley Aquatic 1:10.82
34.18 1:10.82 (36.64)
90 Jackson, Mallor 12 Northwest Aquati 1:10.92
34.56 1:10.92 (36.36)
91 Kehn, Carolyn M 18 Club Wolverine-M 1:10.96
34.62 1:10.96 (36.34)
92 Mooney, Audrey 15 Cincinnati Aquat 1:10.97
34.58 1:10.97 (36.39)
93 Williams, Zoe R 15 Viper Aquatic Sw 1:11.00
34.22 1:11.00 (36.78)
94 Baldus, Jacquel 15 South Lyon Aquat 1:11.09
35.59 1:11.09 (35.50)
95 Rowe, Molly A 15 Plymouth-Canton- 1:11.23
34.38 1:11.23 (36.85)
96 Abramczyk, Beth 16 Liquid Lightning 1:11.25
34.53 1:11.25 (36.72)
96 Wirth, Erica 15 Berkeley Aquatic 1:11.25
35.42 1:11.25 (35.83)
96 Moser, Emily R 17 Fishers Area Swi 1:11.25
34.81 1:11.25 (36.44)
99 Lewandowski, Al 15 Lake Country Swi 1:11.35
34.23 1:11.35 (37.12)
100 Connolly, Court 12 Liquid Lightning 1:11.39
34.19 1:11.39 (37.20)
101 Bender, Molly T 15 Livonia Communit 1:11.43
35.00 1:11.43 (36.43)
102 Pecha, Emma Gra 16 Memphis Tiger Sw 1:11.54
34.85 1:11.54 (36.69)
103 Charlow, Rachae 17 Mid-Michigan Aqu 1:11.70
35.41 1:11.70 (36.29)
103 Avery, Jessica 17 Great Lakes Trit 1:11.70
35.33 1:11.70 (36.37)
105 Jeffreys, Ashle 13 Rapids Area Y Sw 1:11.72
35.31 1:11.72 (36.41)
106 Ziegert, Casey 17 Pro Swimming-IN 1:11.78
34.66 1:11.78 (37.12)
107 Harris, Haley D 16 Carmel Swim Club 1:11.82
35.00 1:11.82 (36.82)
108 Generoso, Rica 16 Hopkins Mariner- 1:11.92
34.48 1:11.92 (37.44)
109 Oldani, Kaelan 15 Club Wolverine-M 1:11.95
34.67 1:11.95 (37.28)
110 Daruwalla, Tyra 17 Berkeley Aquatic 1:11.98
34.67 1:11.98 (37.31)
111 Serino, Anna G 16 South Lyon Aquat 1:12.02
35.32 1:12.02 (36.70)
112 Sperber, Sarah 15 Dayton Raiders-O 1:12.05
35.28 1:12.05 (36.77)
113 Schultz, Gretch 15 Dexter Community 1:12.06
34.06 1:12.06 (38.00)
114 Pash, Kelly J 13 Carmel Swim Club 1:12.08
34.82 1:12.08 (37.26)
115 McIlvenna, Marg 17 Cincinnati Aquat 1:12.09
34.89 1:12.09 (37.20)
116 Abbasse, Claire 12 Liquid Lightning 1:12.16
34.69 1:12.16 (37.47)
116 Simac, Elizabet 13 Valparaiso Swim- 1:12.16
34.32 1:12.16 (37.84)
118 Marsan, Natalie 15 Washington Towns 1:12.22
34.88 1:12.22 (37.34)
119 Brown, Whitney 13 Mt. Vernon Swim- 1:12.27
34.96 1:12.27 (37.31)
119 Bischoff, Carol 14 South Lyon Aquat 1:12.27
35.14 1:12.27 (37.13)
121 Gerke, Deirdre 18 South Lyon Aquat 1:12.29
35.39 1:12.29 (36.90)
122 Hughes, Catheri 16 Clarkston Sea Wo 1:12.31
34.91 1:12.31 (37.40)
123 Kipp, Noelle M 17 Dayton Raiders-O 1:12.45
35.42 1:12.45 (37.03)
124 Gaburo, Sara K 17 Cincinnati Aquat 1:12.53
34.96 1:12.53 (37.57)
125 Sparks, Sydney 16 Dayton Raiders-O 1:12.55
35.35 1:12.55 (37.20)
126 Seaman, Taylor 13 Club Wolverine-M 1:12.61
34.79 1:12.61 (37.82)
127 Steeby, Clara J 15 Michigan Lakesho 1:12.71
35.44 1:12.71 (37.27)
128 Pumper, Nicole 14 Plymouth-Canton- 1:12.76
35.06 1:12.76 (37.70)
129 Boomershine, Em 16 Washington Towns 1:12.93
35.55 1:12.93 (37.38)
130 Heeres, Katheri 15 Michigan Lakesho 1:13.01
36.56 1:13.01 (36.45)
131 Wall, Alexandra 15 Cincinnati Marli 1:13.03
35.41 1:13.03 (37.62)
132 Hooper, Kaitlin 14 East Grand Rapid 1:13.08
35.20 1:13.08 (37.88)
133 Miles, Taylor M 17 Southridge Aquat 1:13.26
35.43 1:13.26 (37.83)
134 Gustinis, Grace 13 Hopkins Mariner- 1:13.32
35.59 1:13.32 (37.73)
135 Franz, Allison 16 Dexter Community 1:13.63
35.02 1:13.63 (38.61)
136 Poling, Erika T 17 Ohio State Swim- 1:13.67
34.75 1:13.67 (38.92)
137 Zweng, Allison 17 Liquid Lightning 1:13.92
34.81 1:13.92 (39.11)
138 Sawyer, Emily E 14 Unattached-MI 1:14.03
35.67 1:14.03 (38.36)
139 Duggins, Skylar 15 Swac Swim Team-I 1:14.26
35.51 1:14.26 (38.75)
140 Hudson, Erin M 17 Rockford Communi 1:14.54
35.82 1:14.54 (38.72)
141 Zawadzki, Emily 16 Ohio State Swim- 1:14.84
35.72 1:14.84 (39.12)
142 Glesing, Shanno 15 Washington Towns 1:14.87
35.64 1:14.87 (39.23)
143 Boyer, Sydney M 15 Northridge Area- 1:14.97
35.45 1:14.97 (39.52)
144 Shugarman, Alys 15 Cincinnati Marli 1:15.09
36.54 1:15.09 (38.55)
145 Kotlyar, Daniel 16 Club Wolverine-M 1:16.35
36.97 1:16.35 (39.38)
146 Kultgen, Samant 18 Lake Country Swi 1:16.55
36.68 1:16.55 (39.87)
-- Rhodes, Mira A 15 Dayton Raiders-O DQ
34.76 DQ (37.01)
-- Hennings, Sarah 14 Liquid Lightning DQ
35.07 DQ (38.56)
-- Gresser, Hanna 15 Firestone Akron- DQ
31.97 DQ (35.38)
Women - Team Rankings - Through Event 18
1. Carmel Swim Club 627 2. Fishers Area Swimming Tigers 406
3. Waves Bloomington/Normal Y S.T 291 4. Indiana University 177
5. Byron Center 130 6. Club Wolverine 129
7. Zionsville Swim Club 111 8. Pointe Aquatics 100
9. Hopkins Mariner Swim Team 92 10. Berkeley Aquatic Club 88
11. Lake Country Swim Team 65 12. Livonia Community Swim Club 60
13. Plymouth-Canton Cruisers 59 14. Lake Erie Silver Dolphins 57
15. Kingfish Aquatic Club of Water 55 15. Dayton Raiders 55
15. Cincinnati Aquatic Club 55 18. Boilermaker Aquatics 52
19. Motor City Aquatics 51 20. Liquid Lightning 44
20. Oakland Live Y''Ers 44 22. Unattached Indiana 41
23. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 38 24. Novi Sturgeons 37
25. Newburgh Sea Creatures 26 26. Schroeder YMCA Swim Team 21
26. Dynamo Swim Team 21 28. Lakers Aquatic Club 19
29. West Michigan Swimmers 17 29. Mt. Vernon Swim Team 17
31. Firestone Akron Swim Team 16 32. Unattached CW 15
32. Mako Swim Team 15 34. Viper Aquatic Swim Team 13
34. South Bend Swim Club 13 36. Rapids Area Y Swimmers 12
36. Dunlap Dolphins Swim Team 12 38. Great Lakes Tritons 11
39. Northwest Aquatic Club Swimmin 10 40. Ohio State Swim Club 9
41. Jenison Area Wildcat Swimming 8 41. Memphis Tiger Swim Club 8
43. Rockford Community Swim Team 7 44. Cincinnati Marlins 4
45. Westerville Aquatic Club 3 45. Sylvania Tsunami Swim Club 3
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 5:53 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 19 Men 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Meet Record: * 53.34 7/22/2009 David E Plummer, Cincinnati Aquat
57.19 NAT National Standards
58.99 JNAT Junior National
1:03.19 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Reilman, Michae 17 Firestone Akron- 57.04 56.86 NAT 26
27.55 56.86 (29.31)
2 Glover, Robert 19 Indiana Universi 57.79 57.17 NAT 23
28.13 57.17 (29.04)
3 Pohlmann, Henri 18 Dayton Raiders-O 58.08 57.75 JNAT 22
28.21 57.75 (29.54)
4 Craig, Cameron 16 Southern Michiga 58.50 57.95 JNAT 21
28.47 57.95 (29.48)
5 Walsh, Jack T 16 Plymouth-Canton- 58.77 58.36 JNAT 20
28.50 58.36 (29.86)
6 Goss, Curtis S 20 Indiana Universi 59.34 59.03 SECT 19
28.94 59.03 (30.09)
7 Noens, Adam T 17 Lawrence Swim Te 59.39 59.21 SECT 18
28.97 59.21 (30.24)
8 Maas, Kyle P 15 West Ottawa Swim 59.68 59.72 SECT 17
29.25 59.72 (30.47)
=== Consolation Final ===
9 Thermos, Yianni 20 Indiana Universi 59.70 59.59 SECT 15
28.81 59.59 (30.78)
10 Puglessi, Josep 15 Rapids Area Y Sw 59.78 59.62 SECT 13
29.35 59.62 (30.27)
11 Rathbun, Thomas 18 Byron Center-MI 59.86 59.85 SECT 12
29.10 59.85 (30.75)
12 Jackson, Patric 17 Grosse Pointe Ga 1:00.49 1:00.54 SECT 11
29.31 1:00.54 (31.23)
13 Chen, Zachary Y 16 Kingfish Aquatic 1:01.32 1:00.58 SECT 10
29.69 1:00.58 (30.89)
14 Lamprecht, Chri 18 Club Wolverine-M 1:00.73 1:00.93 SECT 9
29.34 1:00.93 (31.59)
15 Koch, Camden C 15 Northridge Area- 1:00.98 1:01.30 SECT 8
29.87 1:01.30 (31.43)
16 Johnson, Kyle A 20 Indiana Universi 1:01.06 1:02.27 SECT 7
29.49 1:02.27 (32.78)
=== C - Final ===
17 Kovacs, Mate 17 Pro Swimming-IN 1:02.10 1:01.09 SECT 5
29.33 1:01.09 (31.76)
18 Shive, Evan B 17 Pacesetter Aquat 1:01.93 1:01.20 SECT 3
29.70 1:01.20 (31.50)
19 Bursch, Hudson 17 UNAT-IN 1:02.31 1:01.45 SECT 2
30.27 1:01.45 (31.18)
20 Chen, Troy Y 18 Kingfish Aquatic 1:01.53 1:01.57 SECT 1
29.95 1:01.57 (31.62)
21 Goeddeke, Jacob 17 Livonia Communit 1:02.45 1:01.75 SECT
30.29 1:01.75 (31.46)
22 Mantkowski, Jac 17 Cincinnati Aquat 1:02.70 1:01.94 SECT
30.38 1:01.94 (31.56)
23 Dunton, Ryan H 18 Lake Country Swi 1:02.67 1:02.53 SECT
30.82 1:02.53 (31.71)
24 Freeman, Daulto 17 Northwest Aquati 1:02.56 1:02.90 SECT
30.62 1:02.90 (32.28)
=== D - Final ===
25 Carl, Spencer A 15 West Ottawa Swim 1:02.71 1:01.78 SECT
30.36 1:01.78 (31.42)
26 Hamilton, Ian B 16 Ohio State Swim- 1:03.09 1:02.37 SECT
29.88 1:02.37 (32.49)
27 Kibler, Drew P 14 Washington Towns 1:03.53 1:02.70 SECT
30.35 1:02.70 (32.35)
28 Olmsted, Patric 15 Kingfish Aquatic 1:03.43 1:03.18 SECT
30.69 1:03.18 (32.49)
29 Grosso, Marcus 16 South Lyon Aquat 1:03.66 1:03.38
30.67 1:03.38 (32.71)
30 Murphy, Adam X 16 Northwest Aquati 1:02.87 1:03.50
30.84 1:03.50 (32.66)
31 Quinn, Jason T 16 Lake Erie Silver 1:02.86 1:03.52
31.80 1:03.52 (31.72)
32 Krenz, Eric W 15 Firestone Akron- 1:03.43 1:03.82
31.06 1:03.82 (32.76)
=== Preliminaries ===
17 Crabtree, Murra 21 Indiana Universi 1:01.52
29.75 1:01.52 (31.77)
19 Lete, Luke Z 19 Indiana Universi 1:01.88
30.22 1:01.88 (31.66)
22 Slack, Nathanie 18 Carmel Swim Club 1:02.30
30.57 1:02.30 (31.73)
24 Lorentz, Samuel 19 Indiana Universi 1:02.42
30.52 1:02.42 (31.90)
32 Wright, Chad R 17 Unattached-LE 1:03.07
30.84 1:03.07 (32.23)
34 Enrico, Joshua 17 Mason Manta Rays 1:03.19
30.32 1:03.19 (32.87)
35 Robinson, Neil 18 South Lyon Aquat 1:03.24
30.92 1:03.24 (32.32)
36 Inesta, Jacob 18 Kettering City S 1:03.39
30.33 1:03.39 (33.06)
39 Aughe, Andrew J 16 Warren Aquatic C 1:03.50
30.76 1:03.50 (32.74)
42 Vandermeulen, R 16 Club Wolverine-M 1:03.67
30.92 1:03.67 (32.75)
43 Christensen, Ky 16 Grand Rapids Nov 1:03.71
31.50 1:03.71 (32.21)
44 Jirgens, Maxxum 16 Byron Center-MI 1:03.84
30.75 1:03.84 (33.09)
45 Lowry, Nathanie 16 Dayton Raiders-O 1:03.87
30.74 1:03.87 (33.13)
46 Watson, Tyler D 17 Unattached-LE 1:03.91
30.53 1:03.91 (33.38)
47 McCaghren, John 15 Memphis Tiger Sw 1:03.93
31.06 1:03.93 (32.87)
48 Richardson, Owe 16 Sugar Creek Swim 1:04.04
30.87 1:04.04 (33.17)
49 Keith, Daniel K 14 Club Wolverine-M 1:04.05
31.55 1:04.05 (32.50)
50 Wrasman, Tyler 14 Lake Country Swi 1:04.11
31.34 1:04.11 (32.77)
51 Wintering, Timo 17 Solon Stars Swim 1:04.16
30.98 1:04.16 (33.18)
52 Mickelson, Gavi 16 United Swim Asso 1:04.21
31.10 1:04.21 (33.11)
53 Henning, Connor 17 Southern Michiga 1:04.29
31.48 1:04.29 (32.81)
53 Page, Riley D 16 Motor City Aquat 1:04.29
30.96 1:04.29 (33.33)
55 Murphy, Camden 14 Kingfish Aquatic 1:04.47
30.82 1:04.47 (33.65)
56 Kipp, Hugh R 15 Dayton Raiders-O 1:04.52
31.12 1:04.52 (33.40)
57 Stresky, Cheyne 17 Liquid Lightning 1:04.53
31.20 1:04.53 (33.33)
58 Goldfarb, Natha 15 Greater Columbus 1:04.60
31.27 1:04.60 (33.33)
59 Measel, Owen C 15 Dayton Raiders-O 1:04.61
31.25 1:04.61 (33.36)
60 Seyfried, Jacob 16 Noblesville Swim 1:04.67
31.73 1:04.67 (32.94)
61 Gerling, Spence 18 Flashes Aquatics 1:04.94
31.57 1:04.94 (33.37)
62 Mitchell, Natha 15 Dayton Raiders-O 1:04.97
32.01 1:04.97 (32.96)
63 Lopez Medellin, 19 Jalisco 1:05.23
31.37 1:05.23 (33.86)
64 Bednarke, Duke 16 Lake Country Swi 1:05.29
31.72 1:05.29 (33.57)
65 Lashbrook, Davi 16 Waverly Piranha- 1:05.33
32.24 1:05.33 (33.09)
66 Jessee, Keith A 17 Mason Manta Rays 1:05.46
32.42 1:05.46 (33.04)
67 Stankivicz, Sam 16 Lake Shore Swim- 1:05.91
31.38 1:05.91 (34.53)
68 Scott, John J 17 United Swim Asso 1:05.98
31.75 1:05.98 (34.23)
69 Jarding, Adrian 17 Carmel Swim Club 1:05.99
32.49 1:05.99 (33.50)
70 Cleason, David 14 Club Wolverine-M 1:06.06
31.78 1:06.06 (34.28)
71 Shoaf, Trevor J 18 Lawrence Swim Te 1:06.31
31.55 1:06.31 (34.76)
72 Graham, Worth B 18 Firestone Akron- 1:06.57
31.97 1:06.57 (34.60)
73 Townsdin, James 15 Memphis Tiger Sw 1:06.72
33.00 1:06.72 (33.72)
74 Vinyard, Joseph 15 Carmel Swim Club 1:06.77
31.84 1:06.77 (34.93)
75 Grimes, Corbin 16 Lake Country Swi 1:06.96
31.76 1:06.96 (35.20)
76 Jones, Daniel M 19 Ohio State Swim- 1:07.06
32.16 1:07.06 (34.90)
77 Hong, Marcus J 14 Lake Shore Swim- 1:07.16
31.78 1:07.16 (35.38)
78 Burbrink, Jerem 16 Northridge Area- 1:07.46
32.83 1:07.46 (34.63)
79 Arnold, Grayson 17 Plymouth-Canton- 1:08.35
31.53 1:08.35 (36.82)
80 Armbruster, Jus 20 Sugar Creek Swim 1:09.35
33.44 1:09.35 (35.91)
81 Geng, Christoph 16 Plymouth-Canton- 1:10.30
34.33 1:10.30 (35.97)
-- Finnerty, Ian J 17 Counsilman Cente DQ
29.31 DQ (30.55)
-- Hepfer, Daniel 18 Counsilman Cente
-- McGee, Michael 18 Thunderbolt Aqua DFS
-- Wonder, Nichola 18 Counsilman Cente DFS
-- Johns, Zachary 16 Carmel Swim Club NS
Men - Team Rankings - Through Event 19
1. Indiana University 594.5 2. Dayton Raiders 286
3. Kingfish Aquatic Club of Water 110 4. Southern Michigan Aquatic Club 97
5. Cincinnati Marlins 95 6. Northridge Area Swimming Assoc 94
7. Byron Center 87 8. Firestone Akron Swim Team 80.5
9. Counsilman Center Swim Team 78 10. Cincinnati Aquatic Club 65
11. Unattached Indiana 56 11. Viper Aquatic Swim Team 56
13. Jalisco 55 13. Carmel Swim Club 55
15. Berkeley Aquatic Club 49 16. Fishers Area Swimming Tigers 44
17. Northwest Aquatic Club Swimmin 43 17. Plymouth-Canton Cruisers 43
17. Lawrence Swim Team 43 17. Lake Shore Swim Club 43
21. Club Wolverine 39 21. Unattached 39
23. Boilermaker Aquatics 36 24. Oakland Live Y''Ers 29
25. Thunderbolt Aquatics 27 26. Pacesetter Aquatics 26
26. Rapids Area Y Swimmers 26 26. Pro Swimming 26
26. Lake Erie Silver Dolphins 26 26. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 26
31. Avon Community Swim Team 25 31. Warren Aquatic Club 25
33. West Ottawa Swim Club 24 34. Ohio State Swim Club 23
35. Livonia Community Swim Club 22 36. Zionsville Swim Club 18
37. Grosse Pointe Gators 16 38. Motor City Aquatics 15
39. United Swim Association/Union 14 40. Kettering City Swim Team 9
41. Unattached Xav 8 42. Waves Bloomington/Normal Y S.T 7
43. Westerville Aquatic Club 5 44. Liquid Lightning 4
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:14 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 20 Women 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Meet Record: * 4:13.46 3/23/2013 Samantha Cheberton, UN-04-OH
4:17.39 NAT National Standards
4:22.19 JNAT Junior National
4:36.09 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Pish, Melissa N 14 Waves Bloomingto 4:18.47 4:16.99 NAT 26
29.02 1:00.53 (31.51)
1:33.07 (32.54) 2:06.25 (33.18)
2:39.13 (32.88) 3:12.12 (32.99)
3:44.82 (32.70) 4:16.99 (32.17)
2 Marchuk, Stepha 18 Indiana Universi 4:23.80 4:22.33 SECT 23
31.07 1:03.56 (32.49)
1:36.31 (32.75) 2:09.26 (32.95)
2:42.41 (33.15) 3:15.81 (33.40)
3:49.20 (33.39) 4:22.33 (33.13)
3 Earley, Erin C 14 Hopkins Mariner- 4:28.63 4:23.51 SECT 22
29.83 1:02.32 (32.49)
1:35.67 (33.35) 2:09.32 (33.65)
2:42.96 (33.64) 3:16.82 (33.86)
3:50.58 (33.76) 4:23.51 (32.93)
4 Meckstroth, Emi 17 UNAT-IN 4:24.73 4:25.22 SECT 21
30.15 1:02.91 (32.76)
1:36.13 (33.22) 2:09.90 (33.77)
2:43.86 (33.96) 3:18.15 (34.29)
3:52.38 (34.23) 4:25.22 (32.84)
5 Meyers, Sascha 18 Plymouth-Canton- 4:28.92 4:25.52 SECT 20
30.86 1:04.14 (33.28)
1:37.36 (33.22) 2:11.26 (33.90)
2:44.89 (33.63) 3:19.09 (34.20)
3:52.75 (33.66) 4:25.52 (32.77)
6 Dombkowski, Sar 18 Novi Sturgeons-M 4:27.16 4:26.42 SECT 19
30.76 1:04.04 (33.28)
1:37.54 (33.50) 2:11.54 (34.00)
2:45.65 (34.11) 3:19.88 (34.23)
3:53.74 (33.86) 4:26.42 (32.68)
7 Brown, Summer K 18 Fishers Area Swi 4:26.29 4:27.58 SECT 18
30.31 1:02.67 (32.36)
1:35.98 (33.31) 2:09.84 (33.86)
2:44.11 (34.27) 3:18.27 (34.16)
3:53.30 (35.03) 4:27.58 (34.28)
8 Sakaluk, Hannah 17 Waves Bloomingto 4:26.51 4:27.67 SECT 17
31.02 1:04.27 (33.25)
1:38.25 (33.98) 2:12.38 (34.13)
2:46.50 (34.12) 3:21.03 (34.53)
3:54.92 (33.89) 4:27.67 (32.75)
=== Consolation Final ===
9 Parrish, Lauryn 15 Fishers Area Swi 4:29.01 4:25.20 SECT 15
30.52 1:03.55 (33.03)
1:37.27 (33.72) 2:11.15 (33.88)
2:44.90 (33.75) 3:19.06 (34.16)
3:52.68 (33.62) 4:25.20 (32.52)
10 Sherman, Claudi 17 Carmel Swim Club 4:29.53 4:27.52 SECT 13
31.31 1:04.46 (33.15)
1:38.51 (34.05) 2:12.39 (33.88)
2:46.22 (33.83) 3:20.33 (34.11)
3:54.17 (33.84) 4:27.52 (33.35)
11 Arens, Mackenzi 13 Waves Bloomingto 4:29.76 4:28.72 SECT 12
31.19 1:04.30 (33.11)
1:38.19 (33.89) 2:12.45 (34.26)
2:46.68 (34.23) 3:21.47 (34.79)
3:55.58 (34.11) 4:28.72 (33.14)
12 Kennedy, Sidney 14 Waves Bloomingto 4:31.50 4:28.79 SECT 11
31.08 1:04.40 (33.32)
1:38.19 (33.79) 2:12.51 (34.32)
2:46.78 (34.27) 3:21.29 (34.51)
3:55.40 (34.11) 4:28.79 (33.39)
13 Stefandl, Miche 20 Una CW-MI 4:29.69 4:29.34 SECT 10
32.06 1:05.72 (33.66)
1:39.68 (33.96) 2:13.64 (33.96)
2:47.43 (33.79) 3:21.69 (34.26)
3:55.71 (34.02) 4:29.34 (33.63)
14 McGinnis, Clair 16 Oakland Live Y''E 4:29.67 4:29.40 SECT 9
31.21 1:04.47 (33.26)
1:38.28 (33.81) 2:12.23 (33.95)
2:46.26 (34.03) 3:20.80 (34.54)
3:55.45 (34.65) 4:29.40 (33.95)
15 Laabs, Sarah A 16 Lake Country Swi 4:31.61 4:30.17 SECT 8
30.94 1:04.58 (33.64)
1:38.92 (34.34) 2:13.91 (34.99)
2:48.57 (34.66) 3:23.57 (35.00)
3:58.16 (34.59) 4:30.17 (32.01)
16 Pecha, Emma Gra 16 Memphis Tiger Sw 4:31.48 4:30.48 SECT 7
32.17 1:06.41 (34.24)
1:40.22 (33.81) 2:14.22 (34.00)
2:48.37 (34.15) 3:22.67 (34.30)
3:56.93 (34.26) 4:30.48 (33.55)
=== C - Final ===
17 Moser, Emily R 17 Fishers Area Swi 4:33.27 4:26.04 SECT 5
30.97 1:04.37 (33.40)
1:38.22 (33.85) 2:12.25 (34.03)
2:45.79 (33.54) 3:19.37 (33.58)
3:52.97 (33.60) 4:26.04 (33.07)
18 Johnson, Olivia 15 Boilermaker Aqua 4:34.07 4:28.90 SECT 3
31.53 1:05.04 (33.51)
1:38.96 (33.92) 2:13.07 (34.11)
2:47.04 (33.97) 3:21.06 (34.02)
3:55.36 (34.30) 4:28.90 (33.54)
19 Grout, Morgan O 14 Carmel Swim Club 4:32.74 4:28.99 SECT 2
31.10 1:04.35 (33.25)
1:38.11 (33.76) 2:12.32 (34.21)
2:46.49 (34.17) 3:20.98 (34.49)
3:55.63 (34.65) 4:28.99 (33.36)
20 Wirth, Erica 15 Berkeley Aquatic 4:32.55 4:30.29 SECT 1
31.17 1:05.15 (33.98)
1:39.71 (34.56) 2:14.13 (34.42)
2:48.38 (34.25) 3:23.19 (34.81)
3:57.37 (34.18) 4:30.29 (32.92)
21 Hughes, Katheri 14 Northridge Area- 4:33.12 4:32.63 SECT
30.90 1:04.64 (33.74)
1:38.94 (34.30) 2:13.64 (34.70)
2:48.47 (34.83) 3:23.37 (34.90)
3:58.36 (34.99) 4:32.63 (34.27)
22 Kerr, Kathleen 16 Cincinnati Marli 4:32.68 4:33.10 SECT
30.87 1:04.60 (33.73)
1:39.04 (34.44) 2:13.73 (34.69)
2:48.87 (35.14) 3:23.96 (35.09)
3:58.89 (34.93) 4:33.10 (34.21)
23 Davenport, Hann 16 Lakers Aquatic C 4:32.79 4:33.15 SECT
31.22 1:05.20 (33.98)
1:39.89 (34.69) 2:14.90 (35.01)
2:49.74 (34.84) 3:24.90 (35.16)
3:59.59 (34.69) 4:33.15 (33.56)
24 Gordon, Mckenze 14 Waves Bloomingto 4:33.67 4:34.99 SECT
31.40 1:05.74 (34.34)
1:40.59 (34.85) 2:15.60 (35.01)
2:50.56 (34.96) 3:26.11 (35.55)
4:00.55 (34.44) 4:34.99 (34.44)
=== D - Final ===
25 Nordin, Emma A 14 Carmel Swim Club 4:35.47 4:28.27 SECT
31.36 1:03.88 (32.52)
1:37.70 (33.82) 2:11.68 (33.98)
2:45.70 (34.02) 3:20.17 (34.47)
3:54.69 (34.52) 4:28.27 (33.58)
26 Theobald, Emma 13 Dunlap Dolphins- 4:34.35 4:30.41 SECT
30.34 1:03.61 (33.27)
1:37.55 (33.94) 2:12.28 (34.73)
2:46.93 (34.65) 3:22.23 (35.30)
3:57.02 (34.79) 4:30.41 (33.39)
27 Gilmore, Claire 16 Cincinnati Aquat 4:34.98 4:30.57 SECT
29.54 1:02.04 (32.50)
1:35.52 (33.48) 2:09.84 (34.32)
2:44.94 (35.10) 3:20.05 (35.11)
3:55.99 (35.94) 4:30.57 (34.58)
28 Mihok, Kylie A 15 Zionsville Swim- 4:36.02 4:35.30 SECT
31.08 1:05.62 (34.54)
1:40.54 (34.92) 2:15.79 (35.25)
2:50.72 (34.93) 3:26.03 (35.31)
4:00.74 (34.71) 4:35.30 (34.56)
29 Barrett, Cristi 15 Berkeley Aquatic 4:36.07 4:35.37 SECT
31.60 1:05.55 (33.95)
1:40.22 (34.67) 2:15.08 (34.86)
2:50.17 (35.09) 3:25.33 (35.16)
4:00.63 (35.30) 4:35.37 (34.74)
30 Slingsby, Rache 15 Waves Bloomingto 4:37.82 4:36.12
32.20 1:06.70 (34.50)
1:41.97 (35.27) 2:17.29 (35.32)
2:52.57 (35.28) 3:27.86 (35.29)
4:02.94 (35.08) 4:36.12 (33.18)
31 Abbasse, Kirsty 15 Liquid Lightning 4:36.88 4:36.57
31.77 1:06.17 (34.40)
1:41.20 (35.03) 2:15.86 (34.66)
2:51.04 (35.18) 3:26.28 (35.24)
4:01.60 (35.32) 4:36.57 (34.97)
32 Oostman, Julia 13 Waves Bloomingto 4:37.15 4:41.56
31.13 1:05.60 (34.47)
1:41.29 (35.69) 2:17.25 (35.96)
2:52.99 (35.74) 3:29.48 (36.49)
4:05.93 (36.45) 4:41.56 (35.63)
=== Preliminaries ===
6 Schneider, Abbe 17 Fishers Area Swi 4:26.65
30.45 1:03.82 (33.37)
1:37.65 (33.83) 2:11.60 (33.95)
2:45.66 (34.06) 3:19.74 (34.08)
3:53.72 (33.98) 4:26.65 (32.93)
15 Jahns, Margaret 15 Fishers Area Swi 4:30.75
30.93 1:04.48 (33.55)
1:38.45 (33.97) 2:12.99 (34.54)
2:47.07 (34.08) 3:21.73 (34.66)
3:56.23 (34.50) 4:30.75 (34.52)
23 Housey, Sophie 11 Pointe Aquatics- 4:33.10
31.85 1:05.61 (33.76)
1:39.96 (34.35) 2:14.67 (34.71)
2:49.57 (34.90) 3:24.67 (35.10)
3:59.62 (34.95) 4:33.10 (33.48)
29 Fischer, Alysse 17 Motor City Aquat 4:34.68
32.53 1:06.26 (33.73)
1:40.79 (34.53) 2:15.89 (35.10)
2:50.59 (34.70) 3:25.61 (35.02)
4:00.64 (35.03) 4:34.68 (34.04)
30 Mosbaugh, Maril 17 Carmel Swim Club 4:34.83
31.04 1:05.13 (34.09)
1:40.11 (34.98) 2:15.85 (35.74)
2:51.27 (35.42) 3:26.45 (35.18)
4:01.48 (35.03) 4:34.83 (33.35)
32 Hines, Brianna 17 Waves Bloomingto 4:35.01
30.80 1:04.81 (34.01)
1:39.05 (34.24) 2:13.62 (34.57)
2:48.47 (34.85) 3:23.80 (35.33)
3:59.69 (35.89) 4:35.01 (35.32)
33 Vera, Taylor N 17 Grand Rapids Nov 4:35.12
31.96 1:06.23 (34.27)
1:40.83 (34.60) 2:16.02 (35.19)
2:50.93 (34.91) 3:26.16 (35.23)
4:01.31 (35.15) 4:35.12 (33.81)
34 Yockey, Rosalie 17 Delphinus Swim C 4:35.14
32.38 1:07.00 (34.62)
1:41.74 (34.74) 2:16.57 (34.83)
2:51.84 (35.27) 3:26.79 (34.95)
4:01.38 (34.59) 4:35.14 (33.76)
40 Rakovec, Mauree 16 Lake Erie Silver 4:37.40
32.06 1:06.42 (34.36)
1:41.68 (35.26) 2:16.73 (35.05)
2:52.22 (35.49) 3:27.40 (35.18)
4:02.77 (35.37) 4:37.40 (34.63)
41 Wilson, Abby M 17 Greater Columbus 4:37.51
31.95 1:06.38 (34.43)
1:40.72 (34.34) 2:15.63 (34.91)
2:50.70 (35.07) 3:26.49 (35.79)
4:02.24 (35.75) 4:37.51 (35.27)
43 Kornburger, Hal 17 Liquid Lightning 4:37.86
30.81 1:04.73 (33.92)
1:39.37 (34.64) 2:14.59 (35.22)
2:50.23 (35.64) 3:26.15 (35.92)
4:02.25 (36.10) 4:37.86 (35.61)
44 Arakelian, Rebe 16 Kingfish Aquatic 4:37.95
32.65 1:07.31 (34.66)
1:42.35 (35.04) 2:17.86 (35.51)
2:52.20 (34.34) 3:27.49 (35.29)
4:03.25 (35.76) 4:37.95 (34.70)
45 Murphy, Mikayla 16 Sylvania Tsunami 4:38.05
32.07 1:06.29 (34.22)
1:41.85 (35.56) 2:17.31 (35.46)
2:53.54 (36.23) 3:29.28 (35.74)
4:04.12 (34.84) 4:38.05 (33.93)
46 Jacob, Kelly A 16 Lake Country Swi 4:38.14
31.98 1:07.23 (35.25)
1:42.80 (35.57) 2:18.72 (35.92)
2:54.37 (35.65) 3:29.98 (35.61)
4:04.73 (34.75) 4:38.14 (33.41)
47 Boutrous, Ava G 13 Pointe Aquatics- 4:38.16
32.27 1:06.96 (34.69)
1:42.14 (35.18) 2:17.13 (34.99)
2:52.48 (35.35) 3:27.87 (35.39)
4:03.67 (35.80) 4:38.16 (34.49)
48 Nelson, Alexand 15 Club Wolverine-M 4:38.29
31.64 1:06.69 (35.05)
1:42.51 (35.82) 2:18.55 (36.04)
2:54.25 (35.70) 3:29.72 (35.47)
4:05.01 (35.29) 4:38.29 (33.28)
49 Sanchez, Gabrie 18 Memphis Tiger Sw 4:38.50
32.60 1:07.81 (35.21)
1:43.28 (35.47) 2:18.74 (35.46)
2:54.31 (35.57) 3:29.84 (35.53)
4:05.01 (35.17) 4:38.50 (33.49)
50 Bloebaum, Allis 14 Mason Manta Rays 4:38.56
31.86 1:06.21 (34.35)
1:41.35 (35.14) 2:17.14 (35.79)
2:52.83 (35.69) 3:28.90 (36.07)
4:04.50 (35.60) 4:38.56 (34.06)
51 Ronci, Hayley M 19 Una Gsi-IN 4:38.57
31.85 1:06.36 (34.51)
1:41.83 (35.47) 2:17.30 (35.47)
2:52.85 (35.55) 3:28.53 (35.68)
4:04.12 (35.59) 4:38.57 (34.45)
52 Held, Maggie M 15 Lake Country Swi 4:38.62
32.20 1:07.04 (34.84)
1:42.57 (35.53) 2:18.03 (35.46)
2:53.67 (35.64) 3:29.01 (35.34)
4:04.52 (35.51) 4:38.62 (34.10)
53 O''Mara, Claire 15 Berkeley Aquatic 4:38.64
32.42 1:08.12 (35.70)
1:43.87 (35.75) 2:19.56 (35.69)
2:54.57 (35.01) 3:30.42 (35.85)
4:05.37 (34.95) 4:38.64 (33.27)
54 Pilibosian, Mar 17 Motor City Aquat 4:38.67
31.90 1:06.26 (34.36)
1:41.42 (35.16) 2:16.71 (35.29)
2:51.88 (35.17) 3:27.08 (35.20)
4:03.44 (36.36) 4:38.67 (35.23)
55 Wright, Madison 17 Kingfish Aquatic 4:38.82
31.62 1:06.00 (34.38)
1:40.51 (34.51) 2:15.59 (35.08)
2:50.96 (35.37) 3:26.86 (35.90)
4:02.85 (35.99) 4:38.82 (35.97)
56 Schlies, Kathry 16 Carmel Swim Club 4:39.74
31.56 1:05.93 (34.37)
1:41.14 (35.21) 2:17.02 (35.88)
2:52.92 (35.90) 3:29.07 (36.15)
4:04.83 (35.76) 4:39.74 (34.91)
57 Miller, Morgan 15 Carmel Swim Club 4:39.81
32.65 1:07.86 (35.21)
1:43.31 (35.45) 2:18.85 (35.54)
2:54.29 (35.44) 3:29.85 (35.56)
4:05.21 (35.36) 4:39.81 (34.60)
58 Maloy, Gwyneth 15 Hopkins Mariner- 4:40.02
31.64 1:06.47 (34.83)
1:42.20 (35.73) 2:17.58 (35.38)
2:53.40 (35.82) 3:29.27 (35.87)
4:04.94 (35.67) 4:40.02 (35.08)
59 Smith, Kendall 16 Carmel Swim Club 4:40.40
31.81 1:06.18 (34.37)
1:40.84 (34.66) 2:16.09 (35.25)
2:51.17 (35.08) 3:27.25 (36.08)
4:03.87 (36.62) 4:40.40 (36.53)
60 Cebelak, Claire 15 Michigan Lakesho 4:40.49
33.05 1:07.93 (34.88)
1:43.84 (35.91) 2:19.91 (36.07)
2:55.66 (35.75) 3:31.52 (35.86)
4:06.82 (35.30) 4:40.49 (33.67)
61 Thielbar, Jorda 16 Zionsville Swim- 4:41.40
32.21 1:06.52 (34.31)
1:41.72 (35.20) 2:17.47 (35.75)
2:53.39 (35.92) 3:29.31 (35.92)
4:05.67 (36.36) 4:41.40 (35.73)
62 Duffy, Markie J 15 Cincinnati Marli 4:41.41
31.68 1:05.99 (34.31)
1:41.26 (35.27) 2:17.51 (36.25)
2:53.77 (36.26) 3:30.52 (36.75)
4:07.01 (36.49) 4:41.41 (34.40)
63 Debrosse, Adrie 18 Fishers Area Swi 4:41.51
32.57 1:07.66 (35.09)
1:43.14 (35.48) 2:18.90 (35.76)
2:54.53 (35.63) 3:30.54 (36.01)
4:06.45 (35.91) 4:41.51 (35.06)
64 Verbrugge, Erin 13 Viper Aquatic Sw 4:41.66
31.55 1:05.95 (34.40)
1:41.80 (35.85) 2:17.64 (35.84)
2:53.53 (35.89) 3:30.01 (36.48)
4:06.15 (36.14) 4:41.66 (35.51)
65 Molinaro, Livia 15 Team Pittsburgh- 4:41.82
32.40 1:07.14 (34.74)
1:42.52 (35.38) 2:18.83 (36.31)
2:54.64 (35.81) 3:30.84 (36.20)
4:06.91 (36.07) 4:41.82 (34.91)
66 Bush, Taylor M 15 Pro Swimming-IN 4:42.05
33.17 1:08.26 (35.09)
1:44.27 (36.01) 2:20.43 (36.16)
2:55.84 (35.41) 3:31.89 (36.05)
4:07.74 (35.85) 4:42.05 (34.31)
67 Ozden, Alexis 14 Memphis Tiger Sw 4:42.34
33.31 1:08.78 (35.47)
1:44.17 (35.39) 2:19.91 (35.74)
2:55.20 (35.29) 3:31.03 (35.83)
4:06.89 (35.86) 4:42.34 (35.45)
68 Sambel, Anuschk 15 Motor City Aquat 4:42.47
31.28 1:05.93 (34.65)
1:41.04 (35.11) 2:17.06 (36.02)
2:53.35 (36.29) 3:30.09 (36.74)
4:07.02 (36.93) 4:42.47 (35.45)
69 Stelpflug, Sama 17 Kingfish Aquatic 4:42.55
31.95 1:06.83 (34.88)
1:42.41 (35.58) 2:18.63 (36.22)
2:54.89 (36.26) 3:31.57 (36.68)
4:08.34 (36.77) 4:42.55 (34.21)
70 Gilbert, Kelsey 14 Clarkston Sea Wo 4:42.76
32.41 1:07.65 (35.24)
1:43.42 (35.77) 2:19.36 (35.94)
2:55.85 (36.49) 3:32.13 (36.28)
4:08.13 (36.00) 4:42.76 (34.63)
71 Hartmann, Kennz 14 East Grand Rapid 4:43.55
32.52 1:08.09 (35.57)
1:43.89 (35.80) 2:20.29 (36.40)
2:56.36 (36.07) 3:32.36 (36.00)
4:08.29 (35.93) 4:43.55 (35.26)
72 Mattson, Debora 17 Oakland Live Y''E 4:43.90
32.95 1:07.88 (34.93)
1:43.34 (35.46) 2:19.16 (35.82)
2:55.32 (36.16) 3:31.63 (36.31)
4:07.93 (36.30) 4:43.90 (35.97)
73 Mulligan, Kathl 14 Dayton Raiders-O 4:44.48
32.09 1:07.52 (35.43)
1:43.46 (35.94) 2:20.04 (36.58)
2:56.31 (36.27) 3:32.91 (36.60)
4:09.40 (36.49) 4:44.48 (35.08)
74 Szydlowski, Car 14 Oakland Live Y''E 4:44.95
32.44 1:07.87 (35.43)
1:44.19 (36.32) 2:20.82 (36.63)
2:56.77 (35.95) 3:32.91 (36.14)
4:09.80 (36.89) 4:44.95 (35.15)
75 Heines, Sara J 15 Liquid Lightning 4:45.03
32.85 1:08.61 (35.76)
1:45.05 (36.44) 2:21.61 (36.56)
2:58.05 (36.44) 3:34.87 (36.82)
4:10.82 (35.95) 4:45.03 (34.21)
76 Peskin, Elisabe 16 Fishers Area Swi 4:45.68
32.84 1:08.32 (35.48)
1:44.53 (36.21) 2:20.83 (36.30)
2:57.21 (36.38) 3:33.50 (36.29)
4:09.92 (36.42) 4:45.68 (35.76)
77 Thielking, Mary 18 Fishers Area Swi 4:45.99
32.96 1:08.38 (35.42)
1:44.41 (36.03) 2:20.50 (36.09)
2:56.78 (36.28) 3:33.09 (36.31)
4:09.63 (36.54) 4:45.99 (36.36)
78 Jackson, Mallor 12 Northwest Aquati 4:46.10
32.77 1:08.80 (36.03)
1:44.67 (35.87) 2:20.64 (35.97)
2:57.48 (36.84) 3:34.41 (36.93)
4:11.14 (36.73) 4:46.10 (34.96)
79 Conley, Alyssa 14 Noblesville Swim 4:46.14
32.77 1:09.38 (36.61)
1:45.80 (36.42) 2:22.15 (36.35)
2:58.55 (36.40) 3:35.02 (36.47)
4:11.53 (36.51) 4:46.14 (34.61)
80 Green, Claire M 17 Plymouth-Canton- 4:46.34
32.44 1:07.73 (35.29)
1:43.58 (35.85) 2:19.97 (36.39)
2:56.64 (36.67) 3:33.48 (36.84)
4:10.26 (36.78) 4:46.34 (36.08)
81 Abramczyk, Beth 16 Liquid Lightning 4:47.11
32.45 1:08.03 (35.58)
1:44.45 (36.42) 2:21.00 (36.55)
2:57.62 (36.62) 3:34.75 (37.13)
4:11.50 (36.75) 4:47.11 (35.61)
82 Kaess, Julianne 15 Fishers Area Swi 4:47.24
31.97 1:07.41 (35.44)
1:43.72 (36.31) 2:20.28 (36.56)
2:56.96 (36.68) 3:33.93 (36.97)
4:11.07 (37.14) 4:47.24 (36.17)
83 Goit, Kendall A 14 Plymouth-Canton- 4:47.67
31.83 1:06.91 (35.08)
1:43.29 (36.38) 2:20.10 (36.81)
2:57.11 (37.01) 3:34.22 (37.11)
4:11.41 (37.19) 4:47.67 (36.26)
84 McGinnis, Grace 14 Oakland Live Y''E 4:48.00
33.35 1:09.52 (36.17)
1:45.92 (36.40) 2:22.65 (36.73)
2:59.03 (36.38) 3:35.75 (36.72)
4:12.09 (36.34) 4:48.00 (35.91)
85 Flaherty, Rebec 16 Carmel Swim Club 4:48.44
32.97 1:09.40 (36.43)
1:45.97 (36.57) 2:22.23 (36.26)
2:59.31 (37.08) 3:35.66 (36.35)
4:12.65 (36.99) 4:48.44 (35.79)
86 Gaburo, Sara K 17 Cincinnati Aquat 4:48.54
32.42 1:09.00 (36.58)
1:46.29 (37.29) 2:23.75 (37.46)
3:00.98 (37.23) 3:38.35 (37.37)
4:15.30 (36.95) 4:48.54 (33.24)
87 Thielen, Amanda 16 Kingfish Aquatic 4:49.15
32.06 1:07.10 (35.04)
1:43.94 (36.84) 2:21.08 (37.14)
2:58.43 (37.35) 3:35.56 (37.13)
4:12.83 (37.27) 4:49.15 (36.32)
88 Ely, Rachel S 15 Mid-Michigan Aqu 4:51.17
32.61 1:08.71 (36.10)
1:44.95 (36.24) 2:21.70 (36.75)
2:58.46 (36.76) 3:35.63 (37.17)
4:13.11 (37.48) 4:51.17 (38.06)
89 Wade, Allison M 17 Cincinnati Marli 4:52.71
33.95 1:09.90 (35.95)
1:46.40 (36.50) 2:23.79 (37.39)
3:01.33 (37.54) 3:39.13 (37.80)
4:16.96 (37.83) 4:52.71 (35.75)
90 Franz, Allison 16 Dexter Community 4:53.12
32.75 1:08.38 (35.63)
1:45.13 (36.75) 2:22.50 (37.37)
3:00.04 (37.54) 3:37.83 (37.79)
4:16.22 (38.39) 4:53.12 (36.90)
91 Freitag, Patric 15 Plymouth-Canton- 4:53.18
33.18 1:09.81 (36.63)
1:47.04 (37.23) 2:24.26 (37.22)
3:02.03 (37.77) 3:39.59 (37.56)
4:17.17 (37.58) 4:53.18 (36.01)
92 Parrish, Taylor 16 Noblesville Swim 4:54.64
32.95 1:09.25 (36.30)
1:46.45 (37.20) 2:24.34 (37.89)
3:02.06 (37.72) 3:39.68 (37.62)
4:17.44 (37.76) 4:54.64 (37.20)
93 Oldani, Kaelan 15 Club Wolverine-M 4:54.81
32.57 1:09.07 (36.50)
1:46.79 (37.72) 2:24.61 (37.82)
3:02.47 (37.86) 3:40.34 (37.87)
4:18.25 (37.91) 4:54.81 (36.56)
94 Holtkamp, Kathe 16 Noblesville Swim 4:55.63
33.48 1:10.05 (36.57)
1:48.38 (38.33) 2:26.17 (37.79)
3:04.31 (38.14) 3:42.04 (37.73)
4:19.47 (37.43) 4:55.63 (36.16)
95 Wall, Alexandra 15 Cincinnati Marli 4:58.63
33.63 1:10.14 (36.51)
1:48.10 (37.96) 2:26.67 (38.57)
3:05.14 (38.47) 3:43.62 (38.48)
4:22.05 (38.43) 4:58.63 (36.58)
96 Perretta, Carli 17 Perry Aquatic Cl 4:58.82
34.03 1:11.58 (37.55)
1:50.01 (38.43) 2:29.02 (39.01)
3:07.29 (38.27) 3:46.06 (38.77)
4:23.70 (37.64) 4:58.82 (35.12)
97 Sparrow, Kathry 15 United Swim Asso 4:59.47
34.08 1:11.42 (37.34)
1:50.15 (38.73) 2:27.66 (37.51)
3:06.75 (39.09) 3:45.82 (39.07)
4:23.73 (37.91) 4:59.47 (35.74)
98 Schering, Sidne 14 East Grand Rapid 5:01.64
34.31 1:12.97 (38.66)
1:52.72 (39.75) 2:31.63 (38.91)
3:10.11 (38.48) 3:48.61 (38.50)
4:26.21 (37.60) 5:01.64 (35.43)
99 Brown, Whitney 13 Mt. Vernon Swim- 5:01.73
34.01 1:12.32 (38.31)
1:51.61 (39.29) 2:31.16 (39.55)
3:10.59 (39.43) 3:48.75 (38.16)
4:26.58 (37.83) 5:01.73 (35.15)
-- Hampel, Katheri 12 Velocity Swim Cl
-- Myers, Natalie 15 Avon Community S
-- Resconich, Mcke 15 Club Wolverine-M
-- Carroll, Shelby 20 Indiana Universi DFS
-- Webb, Madelon M 21 Indiana Universi NS
Women - Team Rankings - Through Event 20
1. Carmel Swim Club 642 2. Fishers Area Swimming Tigers 444
3. Waves Bloomington/Normal Y S.T 357 4. Indiana University 200
5. Byron Center 130 6. Club Wolverine 129
7. Hopkins Mariner Swim Team 114 8. Zionsville Swim Club 111
9. Pointe Aquatics 100 10. Berkeley Aquatic Club 89
11. Plymouth-Canton Cruisers 79 12. Lake Country Swim Team 73
13. Unattached Indiana 62 14. Livonia Community Swim Club 60
15. Lake Erie Silver Dolphins 57 16. Novi Sturgeons 56
17. Cincinnati Aquatic Club 55 17. Boilermaker Aquatics 55
17. Dayton Raiders 55 17. Kingfish Aquatic Club of Water 55
21. Oakland Live Y''Ers 53 22. Motor City Aquatics 51
23. Liquid Lightning 44 24. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 38
25. Newburgh Sea Creatures 26 26. Unattached CW 25
27. Dynamo Swim Team 21 27. Schroeder YMCA Swim Team 21
29. Lakers Aquatic Club 19 30. West Michigan Swimmers 17
30. Mt. Vernon Swim Team 17 32. Firestone Akron Swim Team 16
33. Mako Swim Team 15 33. Memphis Tiger Swim Club 15
35. Viper Aquatic Swim Team 13 35. South Bend Swim Club 13
37. Rapids Area Y Swimmers 12 37. Dunlap Dolphins Swim Team 12
39. Great Lakes Tritons 11 40. Northwest Aquatic Club Swimmin 10
41. Ohio State Swim Club 9 42. Jenison Area Wildcat Swimming 8
43. Rockford Community Swim Team 7 44. Cincinnati Marlins 4
45. Westerville Aquatic Club 3 45. Sylvania Tsunami Swim Club 3
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:37 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 21 Men 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Meet Record: * 3:47.50 7/22/2009 Charles G Houchin, Club Wolverine
3:58.69 NAT National Standards
4:03.59 JNAT Junior National
4:16.89 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Turner, Brock A 18 Dayton Raiders-O 4:00.98 3:55.29 NAT 26
27.34 56.62 (29.28)
1:26.36 (29.74) 1:56.46 (30.10)
2:26.43 (29.97) 2:56.50 (30.07)
3:26.40 (29.90) 3:55.29 (28.89)
2 Stamper, Bradle 19 Indiana Universi 4:03.03 3:59.75 JNAT 23
27.97 57.35 (29.38)
1:27.59 (30.24) 1:58.20 (30.61)
2:28.79 (30.59) 2:59.43 (30.64)
3:29.58 (30.15) 3:59.75 (30.17)
3 Smith, Grayson 19 Indiana Universi 4:04.77 4:01.23 JNAT 22
28.15 57.70 (29.55)
1:27.48 (29.78) 1:57.56 (30.08)
2:28.24 (30.68) 2:59.25 (31.01)
3:30.63 (31.38) 4:01.23 (30.60)
4 Higgins, Jackso 17 Dayton Raiders-O 4:05.48 4:02.82 JNAT 21
27.91 57.72 (29.81)
1:28.09 (30.37) 1:59.12 (31.03)
2:30.16 (31.04) 3:01.28 (31.12)
3:32.54 (31.26) 4:02.82 (30.28)
5 Campos Alpizar, 19 Jalisco 4:06.85 4:04.21 SECT 20
28.48 58.46 (29.98)
1:29.01 (30.55) 1:59.85 (30.84)
2:30.22 (30.37) 3:01.75 (31.53)
3:33.25 (31.50) 4:04.21 (30.96)
6 Anderson, Bowen 17 UNAT-IN 4:04.31 4:05.85 SECT 19
27.74 58.29 (30.55)
1:29.02 (30.73) 2:00.48 (31.46)
2:31.49 (31.01) 3:03.28 (31.79)
3:34.75 (31.47) 4:05.85 (31.10)
7 Wolfe, Michael 17 Waves Bloomingto 4:05.12 4:06.84 SECT 18
28.47 58.87 (30.40)
1:29.75 (30.88) 2:01.12 (31.37)
2:32.38 (31.26) 3:03.79 (31.41)
3:35.75 (31.96) 4:06.84 (31.09)
8 Rathbun, Thomas 18 Byron Center-MI 4:06.61 4:07.56 SECT 17
27.33 57.59 (30.26)
1:28.81 (31.22) 2:00.95 (32.14)
2:33.05 (32.10) 3:05.55 (32.50)
3:36.89 (31.34) 4:07.56 (30.67)
=== Consolation Final ===
9 Brown, Glen T 16 Fishers Area Swi 4:11.16 4:07.54 SECT 15
28.51 1:00.25 (31.74)
1:31.66 (31.41) 2:03.02 (31.36)
2:34.35 (31.33) 3:05.64 (31.29)
3:36.73 (31.09) 4:07.54 (30.81)
10 Nymberg, Gregor 18 Cincinnati Aquat 4:11.75 4:08.09 SECT 13
27.76 57.87 (30.11)
1:28.96 (31.09) 2:01.13 (32.17)
2:33.42 (32.29) 3:05.77 (32.35)
3:37.73 (31.96) 4:08.09 (30.36)
11 Bursch, Hudson 17 UNAT-IN 4:10.08 4:09.19 SECT 12
28.98 59.90 (30.92)
1:31.34 (31.44) 2:03.08 (31.74)
2:34.63 (31.55) 3:06.35 (31.72)
3:38.22 (31.87) 4:09.19 (30.97)
12 Lehman, Spencer 15 Northridge Area- 4:10.53 4:09.81 SECT 11
28.87 59.89 (31.02)
1:31.56 (31.67) 2:03.14 (31.58)
2:35.07 (31.93) 3:07.08 (32.01)
3:39.15 (32.07) 4:09.81 (30.66)
13 Vanderweide, Be 17 Grand Rapids Nov 4:10.51 4:11.01 SECT 10
29.08 1:00.22 (31.14)
1:31.98 (31.76) 2:03.87 (31.89)
2:35.66 (31.79) 3:07.74 (32.08)
3:39.72 (31.98) 4:11.01 (31.29)
14 Winck, John R 20 Indiana Universi 4:13.04 4:13.25 SECT 9
29.05 1:00.76 (31.71)
1:33.11 (32.35) 2:05.47 (32.36)
2:37.24 (31.77) 3:09.59 (32.35)
3:41.84 (32.25) 4:13.25 (31.41)
15 McGee, Michael 18 Thunderbolt Aqua 4:11.32 4:13.93 SECT 8
29.75 1:01.74 (31.99)
1:34.27 (32.53) 2:06.77 (32.50)
2:38.49 (31.72) 3:10.76 (32.27)
3:43.68 (32.92) 4:13.93 (30.25)
16 Saladin, Trayto 16 Irish Aquatics-I 4:11.99 4:14.32 SECT 7
29.15 1:00.79 (31.64)
1:32.83 (32.04) 2:05.00 (32.17)
2:37.60 (32.60) 3:10.68 (33.08)
3:42.92 (32.24) 4:14.32 (31.40)
=== C - Final ===
17 Li, Troy S 16 Carmel Swim Club 4:15.24 4:09.91 SECT 5
29.02 1:00.65 (31.63)
1:32.60 (31.95) 2:04.76 (32.16)
2:37.15 (32.39) 3:08.52 (31.37)
3:39.41 (30.89) 4:09.91 (30.50)
18 Martin, Timothy 18 Pacesetter Aquat 4:14.37 4:10.48 SECT 3
29.02 1:01.01 (31.99)
1:33.56 (32.55) 2:05.99 (32.43)
2:38.46 (32.47) 3:10.20 (31.74)
3:41.57 (31.37) 4:10.48 (28.91)
19 Oleson, Eric R 17 Viper Aquatic Sw 4:16.44 4:14.26 SECT 2
28.52 1:00.36 (31.84)
1:32.98 (32.62) 2:05.78 (32.80)
2:38.71 (32.93) 3:11.42 (32.71)
3:43.93 (32.51) 4:14.26 (30.33)
20 Kucharczyk, Jos 16 Oakland Live Y''E 4:16.06 4:14.94 SECT 1
29.46 1:01.02 (31.56)
1:33.36 (32.34) 2:05.90 (32.54)
2:38.59 (32.69) 3:11.34 (32.75)
3:44.28 (32.94) 4:14.94 (30.66)
21 Lindquist, Grah 16 Cincinnati Marli 4:15.14 4:15.34 SECT
29.71 1:01.69 (31.98)
1:33.96 (32.27) 2:06.63 (32.67)
2:38.79 (32.16) 3:11.15 (32.36)
3:43.69 (32.54) 4:15.34 (31.65)
22 Jonas, Nathan M 16 Cincinnati Marli 4:15.58 4:17.12
30.08 1:02.44 (32.36)
1:34.81 (32.37) 2:07.56 (32.75)
2:40.03 (32.47) 3:12.69 (32.66)
3:45.22 (32.53) 4:17.12 (31.90)
23 Cripe, Seth R 16 Northridge Area- 4:15.95 4:17.66
29.35 1:01.60 (32.25)
1:34.58 (32.98) 2:07.22 (32.64)
2:40.28 (33.06) 3:12.72 (32.44)
3:45.33 (32.61) 4:17.66 (32.33)
24 Waters, Jacob F 15 Cincinnati Marli 4:16.41 4:20.41
29.42 1:01.95 (32.53)
1:35.52 (33.57) 2:08.72 (33.20)
2:41.55 (32.83) 3:15.11 (33.56)
3:48.63 (33.52) 4:20.41 (31.78)
=== D - Final ===
25 Aguilar-Fernand 15 Kingfish Aquatic 4:16.87 4:14.01 SECT
29.63 1:01.61 (31.98)
1:34.18 (32.57) 2:06.57 (32.39)
2:39.41 (32.84) 3:12.14 (32.73)
3:44.40 (32.26) 4:14.01 (29.61)
26 Esquivel Precia 14 Jalisco 4:16.56 4:14.45 SECT
29.52 1:01.14 (31.62)
1:33.20 (32.06) 2:05.38 (32.18)
2:37.60 (32.22) 3:10.40 (32.80)
3:42.95 (32.55) 4:14.45 (31.50)
27 Kent, Blake J 16 Oakland Live Y''E 4:16.56 4:16.08 SECT
30.04 1:02.72 (32.68)
1:35.18 (32.46) 2:07.62 (32.44)
2:40.23 (32.61) 3:12.58 (32.35)
3:44.97 (32.39) 4:16.08 (31.11)
28 Wheeler, Blake 16 Byron Center-MI 4:17.14 4:16.91
29.48 1:01.42 (31.94)
1:34.27 (32.85) 2:06.72 (32.45)
2:39.76 (33.04) 3:13.08 (33.32)
3:45.78 (32.70) 4:16.91 (31.13)
29 Perera, Nichola 14 Cincinnati Marli 4:17.83 4:17.96
29.70 1:01.93 (32.23)
1:34.29 (32.36) 2:07.00 (32.71)
2:39.65 (32.65) 3:12.92 (33.27)
3:45.93 (33.01) 4:17.96 (32.03)
30 Guttilla, Aless 16 Motor City Aquat 4:18.06 4:19.10
30.83 1:03.27 (32.44)
1:36.03 (32.76) 2:09.00 (32.97)
2:41.65 (32.65) 3:14.56 (32.91)
3:47.43 (32.87) 4:19.10 (31.67)
31 Laporte, Matthe 16 Livonia Communit 4:17.77 4:19.55
30.43 1:03.08 (32.65)
1:36.24 (33.16) 2:09.46 (33.22)
2:42.94 (33.48) 3:16.22 (33.28)
3:48.97 (32.75) 4:19.55 (30.58)
32 Parker, Joshua 16 Berkeley Aquatic 4:17.33 4:19.57
30.03 1:02.35 (32.32)
1:35.11 (32.76) 2:08.13 (33.02)
2:40.72 (32.59) 3:13.97 (33.25)
3:47.10 (33.13) 4:19.57 (32.47)
=== Preliminaries ===
14 Reilman, Michae 17 Firestone Akron- 4:11.35
28.40 59.53 (31.13)
1:31.47 (31.94) 2:03.72 (32.25)
2:35.84 (32.12) 3:08.26 (32.42)
3:40.27 (32.01) 4:11.35 (31.08)
18 Steinkamp, Jose 19 Indiana Universi 4:13.59
27.60 58.31 (30.71)
1:30.06 (31.75) 2:02.13 (32.07)
2:34.67 (32.54) 3:07.72 (33.05)
3:40.38 (32.66) 4:13.59 (33.21)
29 Pearson, John P 17 Berkeley Aquatic 4:16.59
29.37 1:00.79 (31.42)
1:32.94 (32.15) 2:05.39 (32.45)
2:37.86 (32.47) 3:10.85 (32.99)
3:44.31 (33.46) 4:16.59 (32.28)
33 Pang, Aaron Y 18 Oakland Live Y''E 4:17.53
29.45 1:01.75 (32.30)
1:34.39 (32.64) 2:06.77 (32.38)
2:39.59 (32.82) 3:12.12 (32.53)
3:45.68 (33.56) 4:17.53 (31.85)
36 Quinn, Jason T 16 Lake Erie Silver 4:17.91
29.48 1:01.54 (32.06)
1:34.20 (32.66) 2:07.08 (32.88)
2:39.98 (32.90) 3:12.81 (32.83)
3:45.37 (32.56) 4:17.91 (32.54)
38 Buccalo, Mitche 16 Motor City Aquat 4:18.38
29.17 1:01.41 (32.24)
1:34.16 (32.75) 2:07.13 (32.97)
2:40.44 (33.31) 3:13.65 (33.21)
3:46.72 (33.07) 4:18.38 (31.66)
39 Thompson, Grant 15 Austin Swim Club 4:18.72
29.85 1:02.44 (32.59)
1:35.56 (33.12) 2:08.32 (32.76)
2:40.59 (32.27) 3:13.53 (32.94)
3:46.71 (33.18) 4:18.72 (32.01)
40 McCaghren, John 15 Memphis Tiger Sw 4:18.95
29.98 1:02.12 (32.14)
1:34.96 (32.84) 2:07.97 (33.01)
2:41.18 (33.21) 3:14.17 (32.99)
3:47.04 (32.87) 4:18.95 (31.91)
41 Elijah, Logan W 15 Northridge Area- 4:19.10
29.15 1:01.88 (32.73)
1:35.16 (33.28) 2:08.33 (33.17)
2:41.16 (32.83) 3:14.19 (33.03)
3:47.13 (32.94) 4:19.10 (31.97)
42 Mickelson, Gavi 16 United Swim Asso 4:19.92
29.50 1:01.59 (32.09)
1:34.19 (32.60) 2:07.47 (33.28)
2:40.96 (33.49) 3:14.22 (33.26)
3:47.90 (33.68) 4:19.92 (32.02)
43 O''Dowd, Jackson 15 Livonia Communit 4:20.03
29.34 1:01.74 (32.40)
1:34.79 (33.05) 2:07.68 (32.89)
2:40.37 (32.69) 3:13.58 (33.21)
3:47.00 (33.42) 4:20.03 (33.03)
44 Vandermeulen, R 16 Club Wolverine-M 4:20.15
28.54 1:00.47 (31.93)
1:33.12 (32.65) 2:06.15 (33.03)
2:39.66 (33.51) 3:13.52 (33.86)
3:47.84 (34.32) 4:20.15 (32.31)
45 Fase, Jacob M 16 Byron Center-MI 4:20.27
29.08 1:01.03 (31.95)
1:34.33 (33.30) 2:08.31 (33.98)
2:41.44 (33.13) 3:14.28 (32.84)
3:48.00 (33.72) 4:20.27 (32.27)
46 Jacobs, Bradley 17 Fishers Area Swi 4:20.30
29.15 1:00.82 (31.67)
1:32.82 (32.00) 2:05.62 (32.80)
2:38.72 (33.10) 3:12.66 (33.94)
3:47.15 (34.49) 4:20.30 (33.15)
47 Harry, Dominic 14 Dayton Raiders-O 4:20.79
29.23 1:01.66 (32.43)
1:34.90 (33.24) 2:08.47 (33.57)
2:41.54 (33.07) 3:14.92 (33.38)
3:48.07 (33.15) 4:20.79 (32.72)
48 Girdler, Joseph 15 Kingfish Aquatic 4:20.90
30.04 1:02.94 (32.90)
1:36.19 (33.25) 2:09.74 (33.55)
2:43.35 (33.61) 3:16.70 (33.35)
3:49.23 (32.53) 4:20.90 (31.67)
49 Schwimmer, Josh 16 Kingfish Aquatic 4:21.20
29.07 1:01.76 (32.69)
1:35.29 (33.53) 2:09.09 (33.80)
2:42.71 (33.62) 3:16.57 (33.86)
3:49.92 (33.35) 4:21.20 (31.28)
50 Stadler, Nate W 13 Westerville Aqua 4:21.65
29.15 1:02.09 (32.94)
1:35.64 (33.55) 2:09.38 (33.74)
2:42.84 (33.46) 3:16.79 (33.95)
3:50.38 (33.59) 4:21.65 (31.27)
51 Rakovec, Matthe 14 Lake Erie Silver 4:21.66
29.80 1:02.17 (32.37)
1:34.96 (32.79) 2:08.56 (33.60)
2:42.25 (33.69) 3:15.79 (33.54)
3:49.34 (33.55) 4:21.66 (32.32)
52 Koziol, Brendan 16 Berkeley Aquatic 4:21.70
30.18 1:02.78 (32.60)
1:35.93 (33.15) 2:09.19 (33.26)
2:42.66 (33.47) 3:16.10 (33.44)
3:49.26 (33.16) 4:21.70 (32.44)
53 Nowicki, Devon 16 Liquid Lightning 4:21.97
29.16 1:01.50 (32.34)
1:34.96 (33.46) 2:08.23 (33.27)
2:41.76 (33.53) 3:15.17 (33.41)
3:49.60 (34.43) 4:21.97 (32.37)
54 Dowling, Jack R 16 Cincinnati Aquat 4:22.26
30.23 1:03.35 (33.12)
1:37.12 (33.77) 2:11.17 (34.05)
2:45.19 (34.02) 3:18.41 (33.22)
3:50.93 (32.52) 4:22.26 (31.33)
55 Robinson, Neil 18 South Lyon Aquat 4:24.30
30.25 1:03.54 (33.29)
1:37.21 (33.67) 2:11.36 (34.15)
2:44.86 (33.50) 3:18.62 (33.76)
3:51.83 (33.21) 4:24.30 (32.47)
56 Reverman, Willi 15 Cincinnati Marli 4:24.61
30.04 1:03.35 (33.31)
1:37.71 (34.36) 2:12.04 (34.33)
2:45.36 (33.32) 3:19.28 (33.92)
3:52.18 (32.90) 4:24.61 (32.43)
57 Mitchell, Natha 15 Dayton Raiders-O 4:24.92
30.50 1:03.99 (33.49)
1:37.82 (33.83) 2:11.92 (34.10)
2:45.93 (34.01) 3:19.63 (33.70)
3:52.75 (33.12) 4:24.92 (32.17)
58 Penland, Spence 15 Waves Bloomingto 4:25.18
30.32 1:03.06 (32.74)
1:36.64 (33.58) 2:10.36 (33.72)
2:43.78 (33.42) 3:18.02 (34.24)
3:52.63 (34.61) 4:25.18 (32.55)
59 Decoursey, Kyle 17 Zionsville Swim- 4:26.17
29.50 1:02.76 (33.26)
1:36.76 (34.00) 2:11.27 (34.51)
2:45.10 (33.83) 3:19.29 (34.19)
3:53.27 (33.98) 4:26.17 (32.90)
60 Friesen, Chayto 16 Northridge Area- 4:26.57
29.39 1:02.59 (33.20)
1:36.55 (33.96) 2:11.01 (34.46)
2:44.83 (33.82) 3:18.98 (34.15)
3:53.23 (34.25) 4:26.57 (33.34)
61 Kent, Chase N 14 Oakland Live Y''E 4:27.30
31.03 1:05.05 (34.02)
1:39.39 (34.34) 2:13.20 (33.81)
2:47.48 (34.28) 3:21.49 (34.01)
3:54.92 (33.43) 4:27.30 (32.38)
62 Olivier, Patric 17 Ridgewood Y Dolp 4:27.39
29.69 1:02.70 (33.01)
1:36.67 (33.97) 2:10.41 (33.74)
2:44.56 (34.15) 3:18.84 (34.28)
3:53.33 (34.49) 4:27.39 (34.06)
63 Hopkins, Justin 16 Findlay Area Swi 4:27.79
28.62 1:00.92 (32.30)
1:34.76 (33.84) 2:08.82 (34.06)
2:43.72 (34.90) 3:18.77 (35.05)
3:53.84 (35.07) 4:27.79 (33.95)
64 Hua, David 16 Berkeley Aquatic 4:28.00
30.36 1:03.44 (33.08)
1:37.32 (33.88) 2:11.76 (34.44)
2:45.71 (33.95) 3:19.53 (33.82)
3:53.72 (34.19) 4:28.00 (34.28)
65 Stresky, Cheyne 17 Liquid Lightning 4:28.74
29.85 1:02.98 (33.13)
1:36.68 (33.70) 2:11.42 (34.74)
2:45.55 (34.13) 3:20.67 (35.12)
3:55.38 (34.71) 4:28.74 (33.36)
66 Friesen, Takoda 18 Northridge Area- 4:30.86
29.32 1:02.19 (32.87)
1:36.36 (34.17) 2:10.64 (34.28)
2:45.85 (35.21) 3:21.33 (35.48)
3:56.96 (35.63) 4:30.86 (33.90)
67 Mark, Alex A 17 Concord Swim Clu 4:33.63
31.02 1:05.12 (34.10)
1:40.29 (35.17) 2:15.30 (35.01)
2:50.66 (35.36) 3:26.17 (35.51)
4:01.50 (35.33) 4:33.63 (32.13)
68 Richardson, Owe 16 Sugar Creek Swim 4:34.00
30.45 1:04.55 (34.10)
1:39.68 (35.13) 2:15.19 (35.51)
2:50.75 (35.56) 3:26.27 (35.52)
4:01.90 (35.63) 4:34.00 (32.10)
69 Sariscsany, Tyl 18 Pacesetter Aquat 4:34.48
29.76 1:03.48 (33.72)
1:38.27 (34.79) 2:13.32 (35.05)
2:48.56 (35.24) 3:24.12 (35.56)
3:59.64 (35.52) 4:34.48 (34.84)
70 Dominguez Muñoz 15 Jalisco 4:34.51
30.29 1:03.70 (33.41)
1:38.34 (34.64) 2:13.59 (35.25)
2:48.12 (34.53) 3:23.65 (35.53)
3:59.88 (36.23) 4:34.51 (34.63)
71 Gelwicks, Camer 16 Zionsville Swim- 4:35.49
30.81 1:04.19 (33.38)
1:38.66 (34.47) 2:13.31 (34.65)
2:48.56 (35.25) 3:24.39 (35.83)
4:00.60 (36.21) 4:35.49 (34.89)
72 Watson, Tyler D 17 Unattached-LE 4:39.94
31.47 1:05.86 (34.39)
1:41.12 (35.26) 2:17.23 (36.11)
2:52.78 (35.55) 3:28.56 (35.78)
4:04.92 (36.36) 4:39.94 (35.02)
-- Chan, William E 14 Great Lakes Sail DFS
-- Zhu, Wending 18 Dayton Raiders-O DFS
-- Poole, Jacob N 17 Mt. Vernon Swim- DFS
Men - Team Rankings - Through Event 21
1. Indiana University 648.5 2. Dayton Raiders 333
3. Kingfish Aquatic Club of Water 110 4. Northridge Area Swimming Assoc 105
5. Byron Center 104 6. Southern Michigan Aquatic Club 97
7. Cincinnati Marlins 95 8. Unattached Indiana 87
9. Firestone Akron Swim Team 80.5 10. Counsilman Center Swim Team 78
10. Cincinnati Aquatic Club 78 12. Jalisco 75
13. Carmel Swim Club 60 14. Fishers Area Swimming Tigers 59
15. Viper Aquatic Swim Team 58 16. Berkeley Aquatic Club 49
17. Northwest Aquatic Club Swimmin 43 17. Plymouth-Canton Cruisers 43
17. Lake Shore Swim Club 43 17. Lawrence Swim Team 43
21. Unattached 39 21. Club Wolverine 39
23. Boilermaker Aquatics 36 23. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 36
25. Thunderbolt Aquatics 35 26. Oakland Live Y''Ers 30
27. Pacesetter Aquatics 29 28. Pro Swimming 26
28. Rapids Area Y Swimmers 26 28. Lake Erie Silver Dolphins 26
31. Waves Bloomington/Normal Y S.T 25 31. Avon Community Swim Team 25
31. Warren Aquatic Club 25 34. West Ottawa Swim Club 24
35. Ohio State Swim Club 23 36. Livonia Community Swim Club 22
37. Zionsville Swim Club 18 38. Grosse Pointe Gators 16
39. Motor City Aquatics 15 40. United Swim Association/Union 14
41. Kettering City Swim Team 9 42. Unattached Xav 8
43. Irish Aquatics 7 44. Westerville Aquatic Club 5
45. Liquid Lightning 4
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 6:46 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 22 Women 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
Meet Record: * 1:08.97 7/23/2011 Laura A Lindsay, Canton City Scho
1:11.59 NAT National Standards
1:13.49 JNAT Junior National
1:18.59 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Tucker, Miranda 16 Livonia Communit 1:12.42 1:11.44 NAT 26
33.63 1:11.44 (37.81)
2 Sauder, Katelyn 16 Waves Bloomingto 1:13.24 1:12.21 JNAT 23
34.77 1:12.21 (37.44)
3 Morgan, Kelsey 14 Dynamo Swim Team 1:14.60 1:12.93 JNAT 22
35.03 1:12.93 (37.90)
4 Pocisk, Lydia C 17 Dayton Raiders-O 1:14.24 1:13.76 SECT 21
34.98 1:13.76 (38.78)
5 Avery, Jessica 17 Great Lakes Trit 1:14.48 1:14.05 SECT 20
35.48 1:14.05 (38.57)
6 Cowley, Shannon 17 Club Wolverine-M 1:14.48 1:14.26 SECT 19
35.05 1:14.26 (39.21)
7 Barry, Erin M 18 Berkeley Aquatic 1:14.09 1:14.45 SECT 18
35.85 1:14.45 (38.60)
8 Edelman, Lauren 15 Fishers Area Swi 1:14.16 1:14.98 SECT 17
35.34 1:14.98 (39.64)
=== Consolation Final ===
9 Kirkpatrick, Ab 14 South Bend Swim- 1:14.79 1:13.21 JNAT 15
34.68 1:13.21 (38.53)
10 Emaus, Katlynn 16 Rapids Area Y Sw 1:15.02 1:14.77 SECT 13
35.31 1:14.77 (39.46)
11 Buckley, Alexa 15 Berkeley Aquatic 1:14.86 1:15.17 SECT 12
35.23 1:15.17 (39.94)
12 Gresser, Hanna 15 Firestone Akron- 1:15.48 1:15.36 SECT 11
35.64 1:15.36 (39.72)
13 Mathews, Janess 13 Ohio State Swim- 1:16.02 1:15.52 SECT 10
35.81 1:15.52 (39.71)
14 Stroven, Dana E 16 South Lyon Aquat 1:15.32 1:16.37 SECT 9
36.24 1:16.37 (40.13)
15 Mattar, Lydia R 17 Liquid Lightning 1:15.84 1:16.43 SECT 8
35.82 1:16.43 (40.61)
-- Perretta, Carli 17 Perry Aquatic Cl 1:16.54 DQ
36.01 DQ (39.88)
=== C - Final ===
17 Verbrugge, Emil 16 Viper Aquatic Sw 1:16.72 1:15.08 SECT 5
35.68 1:15.08 (39.40)
18 Burchill, Veron 16 Carmel Swim Club 1:16.68 1:15.51 SECT 3
35.63 1:15.51 (39.88)
19 Cappabianca, Gi 12 Cuyahoga Falls Y 1:17.24 1:15.89 SECT 2
36.66 1:15.89 (39.23)
20 Hart, Carly C 15 Firestone Akron- 1:17.65 1:16.63 SECT 1
35.79 1:16.63 (40.84)
21 Myers, Madison 16 Firestone Akron- 1:17.88 1:17.98 SECT
36.88 1:17.98 (41.10)
22 Lagrand, Susan 13 East Grand Rapid 1:17.96 1:18.07 SECT
37.00 1:18.07 (41.07)
23 Carver, Laura J 16 Velocity Swim Cl 1:17.73 1:18.82
37.31 1:18.82 (41.51)
24 Clinger, Hannah 15 Findlay Area Swi 1:16.84 1:19.19
37.04 1:19.19 (42.15)
=== D - Final ===
25 Haidet, Alyssa 15 Westerville Aqua 1:18.17 1:16.95 SECT
36.31 1:16.95 (40.64)
26 Harris, Haley D 16 Carmel Swim Club 1:18.63 1:17.28 SECT
36.62 1:17.28 (40.66)
27 Sperber, Sarah 15 Dayton Raiders-O 1:18.49 1:17.67 SECT
36.74 1:17.67 (40.93)
28 Layne, Emily J 15 Kettering City S 1:18.52 1:17.82 SECT
36.44 1:17.82 (41.38)
29 Weiss, Emily N 13 Cardinal Communi 1:18.06 1:17.98 SECT
36.95 1:17.98 (41.03)
30 Mabie, Lauren O 14 Memphis Tiger Sw 1:18.32 1:18.00 SECT
36.52 1:18.00 (41.48)
31 Ryan, Lauren M 15 Rapids Area Y Sw 1:18.19 1:18.32 SECT
36.80 1:18.32 (41.52)
32 Perretta, Kasie 15 Perry Aquatic Cl 1:18.57 1:19.79
37.26 1:19.79 (42.53)
=== Preliminaries ===
11 Schneider, Abbe 17 Fishers Area Swi 1:14.88
35.58 1:14.88 (39.30)
19 Dicapua, Claudi 19 Indiana Universi 1:16.71
36.76 1:16.71 (39.95)
26 Coppens, Hanna 16 Irish Aquatics-I 1:17.90
36.91 1:17.90 (40.99)
32 Thompson, Rache 20 Indiana Universi 1:18.45
37.24 1:18.45 (41.21)
37 Everest, Janise 16 West Michigan Sw 1:18.68
35.92 1:18.68 (42.76)
38 Paul, Kelsey M 17 Kettering City S 1:18.69
37.15 1:18.69 (41.54)
39 Betcher, Elizab 15 Byron Center-MI 1:18.80
36.39 1:18.80 (42.41)
40 Fetes, Shayna A 13 Carmel Swim Club 1:18.88
37.53 1:18.88 (41.35)
41 Waller, Josephi 15 Mason Manta Rays 1:18.98
37.45 1:18.98 (41.53)
42 Green, Claire M 17 Plymouth-Canton- 1:18.99
37.71 1:18.99 (41.28)
43 Walters, Ana K 17 Avon Community S 1:19.00
37.50 1:19.00 (41.50)
43 Mahoney, Meagha 16 Carmel Swim Club 1:19.00
37.08 1:19.00 (41.92)
43 Horan, Carrie E 16 Ohio State Swim- 1:19.00
37.17 1:19.00 (41.83)
46 Pan, Katherine 15 Club Wolverine-M 1:19.04
37.72 1:19.04 (41.32)
47 Simac, Elizabet 13 Valparaiso Swim- 1:19.08
36.81 1:19.08 (42.27)
48 Kitchel, Taite 16 Carmel Swim Club 1:19.09
37.55 1:19.09 (41.54)
49 Merriman, Eliza 15 Dexter Community 1:19.15
36.52 1:19.15 (42.63)
50 Will, Summer S 12 PAWW-IL 1:19.17
37.19 1:19.17 (41.98)
51 Everest, Jillen 18 West Michigan Sw 1:19.37
36.87 1:19.37 (42.50)
52 Kotlyar, Daniel 16 Club Wolverine-M 1:19.49
37.22 1:19.49 (42.27)
53 Buse, Megan D 17 Cincinnati Marli 1:19.56
38.32 1:19.56 (41.24)
54 Schrock, Ashley 16 Concord Swim Clu 1:19.61
37.36 1:19.61 (42.25)
55 Whitman, Madiso 16 Firestone Akron- 1:19.62
37.44 1:19.62 (42.18)
55 Smith, Kendall 16 Carmel Swim Club 1:19.62
36.77 1:19.62 (42.85)
57 Culver, Kathryn 17 Kingfish Aquatic 1:19.77
36.92 1:19.77 (42.85)
58 Larson, Therese 15 Club Wolverine-M 1:19.81
37.09 1:19.81 (42.72)
59 Hooper, Kaitlin 14 East Grand Rapid 1:19.86
36.96 1:19.86 (42.90)
60 Sisson, Carolin 13 West Ottawa Swim 1:20.01
37.75 1:20.01 (42.26)
61 Stelpflug, Sama 17 Kingfish Aquatic 1:20.04
37.87 1:20.04 (42.17)
62 Mosher, Georgia 13 Club Wolverine-M 1:20.11
37.51 1:20.11 (42.60)
63 Shugarman, Alys 15 Cincinnati Marli 1:20.30
37.50 1:20.30 (42.80)
64 Crawford, Claud 15 Mt. Vernon Swim- 1:20.31
37.40 1:20.31 (42.91)
65 Burke, China N 17 Liquid Lightning 1:20.55
36.90 1:20.55 (43.65)
66 Harris, Kelsey 16 Carmel Swim Club 1:20.60
37.58 1:20.60 (43.02)
67 Donaldson, Pait 15 Oakland Live Y''E 1:20.90
38.26 1:20.90 (42.64)
68 Spears, Elizabe 14 Club Wolverine-M 1:21.11
38.78 1:21.11 (42.33)
69 Woods, Mary C 16 Carmel Swim Club 1:21.17
37.73 1:21.17 (43.44)
70 Cripe, Samantha 15 Noblesville Swim 1:21.45
38.88 1:21.45 (42.57)
71 Satz, Jillian R 15 Carmel Swim Club 1:21.51
38.52 1:21.51 (42.99)
72 Kopydlowski, Ha 18 Liquid Lightning 1:21.57
37.55 1:21.57 (44.02)
73 Batchev, Andrea 16 Southern Michiga 1:21.73
39.15 1:21.73 (42.58)
74 Pilibosian, Mar 17 Motor City Aquat 1:21.87
39.02 1:21.87 (42.85)
75 Decoursey, Gret 15 Zionsville Swim- 1:22.02
39.04 1:22.02 (42.98)
76 Wade, Allison M 17 Cincinnati Marli 1:22.21
39.12 1:22.21 (43.09)
77 Kipp, Noelle M 17 Dayton Raiders-O 1:22.26
39.04 1:22.26 (43.22)
78 Gutwein, Meliss 16 Boilermaker Aqua 1:22.31
38.88 1:22.31 (43.43)
79 Barton, Brinley 14 Carmel Swim Club 1:22.56
39.16 1:22.56 (43.40)
80 Gracey, Brianna 13 Dayton Raiders-O 1:22.59
38.68 1:22.59 (43.91)
81 Hampel, Katheri 12 Velocity Swim Cl 1:22.66
39.34 1:22.66 (43.32)
82 Werner, Gabriel 17 Berkeley Aquatic 1:22.71
38.53 1:22.71 (44.18)
83 Erickson, Brenn 17 Livonia Communit 1:23.13
38.82 1:23.13 (44.31)
84 McGrady, Clare 15 Sugar Creek Swim 1:23.16
38.55 1:23.16 (44.61)
85 Dunnuck, Melani 14 South Lyon Aquat 1:23.63
40.31 1:23.63 (43.32)
86 Allen, Ashleigh 14 Oakland Live Y''E 1:23.72
39.52 1:23.72 (44.20)
87 Schultz, Gretch 15 Dexter Community 1:24.10
38.05 1:24.10 (46.05)
-- McDowell, Sydne 14 Rockford Communi DQ
38.12 DQ (41.06)
-- Sperring, Allis 14 Fishers Area Swi DQ
38.89 DQ (43.34)
-- Johnson, Elle M 16 Lawrence Swim Te DFS
-- Warren, Mary C 18 Lake Country Swi DFS
Women - Team Rankings - Through Event 22
1. Carmel Swim Club 645 2. Fishers Area Swimming Tigers 461
3. Waves Bloomington/Normal Y S.T 380 4. Indiana University 200
5. Club Wolverine 148 6. Byron Center 130
7. Berkeley Aquatic Club 119 8. Hopkins Mariner Swim Team 114
9. Zionsville Swim Club 111 10. Pointe Aquatics 100
11. Livonia Community Swim Club 86 12. Plymouth-Canton Cruisers 79
13. Dayton Raiders 76 14. Lake Country Swim Team 73
15. Unattached Indiana 62 16. Lake Erie Silver Dolphins 57
17. Novi Sturgeons 56 18. Cincinnati Aquatic Club 55
18. Kingfish Aquatic Club of Water 55 18. Boilermaker Aquatics 55
21. Oakland Live Y''Ers 53 22. Liquid Lightning 52
23. Motor City Aquatics 51 24. Dynamo Swim Team 43
25. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 38 26. Great Lakes Tritons 31
27. Firestone Akron Swim Team 28 27. South Bend Swim Club 28
29. Newburgh Sea Creatures 26 30. Unattached CW 25
30. Rapids Area Y Swimmers 25 32. Schroeder YMCA Swim Team 21
33. Lakers Aquatic Club 19 33. Ohio State Swim Club 19
35. Viper Aquatic Swim Team 18 36. Mt. Vernon Swim Team 17
36. West Michigan Swimmers 17 38. Mako Swim Team 15
38. Memphis Tiger Swim Club 15 40. Dunlap Dolphins Swim Team 12
41. Northwest Aquatic Club Swimmin 10 42. South Lyon Aquatics 9
43. Jenison Area Wildcat Swimming 8 44. Rockford Community Swim Team 7
45. Cincinnati Marlins 4 46. Sylvania Tsunami Swim Club 3
46. Westerville Aquatic Club 3 48. Cuyahoga Falls Ymca/Nat 2
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 7:07 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 23 Men 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
Meet Record: * 1:02.21 7/18/2008 Kevin A Swander, Indiana Universi
1:04.09 NAT National Standards
1:06.29 JNAT Junior National
1:11.99 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Kurz, Tanner J 20 Indiana Universi 1:03.26 1:03.15 NAT 26
29.77 1:03.15 (33.38)
2 Van Zundert, Ma 20 Indiana Universi 1:05.01 1:04.07 NAT 23
30.44 1:04.07 (33.63)
3 Hurley, Donald 21 Indiana Universi 1:05.23 1:04.42 JNAT 22
30.69 1:04.42 (33.73)
4 Cope, Thomas E 16 Dayton Raiders-O 1:05.59 1:04.84 JNAT 21
30.31 1:04.84 (34.53)
5 Nichols, Blaine 19 Indiana Universi 1:05.75 1:05.48 JNAT 20
31.01 1:05.48 (34.47)
6 Hodge, Cooper P 16 Cincinnati Aquat 1:06.35 1:06.12 JNAT 19
31.07 1:06.12 (35.05)
7 Finnerty, Ian J 17 Counsilman Cente 1:06.05 1:06.40 SECT 18
30.72 1:06.40 (35.68)
-- Lorenz, Christi 18 Avon Community S 1:05.71 DQ
31.09 DQ (33.62)
=== Consolation Final ===
9 Schrensky, Will 16 Northwest Aquati 1:06.88 1:06.06 JNAT 15
31.42 1:06.06 (34.64)
10 Vaughan, Charle 15 Boilermaker Aqua 1:06.52 1:06.07 JNAT 13
31.24 1:06.07 (34.83)
11 Nowicki, Devon 16 Liquid Lightning 1:07.66 1:06.15 JNAT 12
31.12 1:06.15 (35.03)
12 Stoller, Jonath 18 Northridge Area- 1:06.64 1:06.70 SECT 11
31.26 1:06.70 (35.44)
13 Kostbade, Gary 15 Duneland-IN 1:07.62 1:07.03 SECT 10
31.51 1:07.03 (35.52)
14 Glover, Robert 19 Indiana Universi 1:07.35 1:07.06 SECT 9
31.71 1:07.06 (35.35)
15 Goldfarb, Natha 15 Greater Columbus 1:07.90 1:08.44 SECT 8
31.85 1:08.44 (36.59)
16 Newman, Ryan E 19 Miami University 1:08.22 1:11.07 SECT 7
30.53 1:11.07 (40.54)
=== C - Final ===
17 Stauder, Derek 17 Carmel Swim Club 1:09.03 1:07.92 SECT 5
32.06 1:07.92 (35.86)
18 McGraw, James R 16 United Swim Asso 1:09.22 1:08.35 SECT 3
31.82 1:08.35 (36.53)
19 Mathews, Jason 15 Ohio State Swim- 1:08.73 1:08.47 SECT 2
31.77 1:08.47 (36.70)
20 Lamb, Stetson C 15 Memphis Tiger Sw 1:08.98 1:08.65 SECT 1
31.98 1:08.65 (36.67)
21 Dyer, Matthew S 17 Firestone Akron- 1:09.12 1:08.72 SECT
32.16 1:08.72 (36.56)
22 Sands, Nathan A 16 Rapids Area Y Sw 1:09.52 1:08.99 SECT
32.89 1:08.99 (36.10)
23 Froass, Dillon 15 Cincinnati Marli 1:09.26 1:09.73 SECT
33.09 1:09.73 (36.64)
24 Rogers, Matthew 16 Thunderbolt Aqua 1:09.37 1:10.78 SECT
32.55 1:10.78 (38.23)
=== D - Final ===
25 Stergar, Jared 16 Lake Erie Silver 1:09.59 1:08.83 SECT
32.67 1:08.83 (36.16)
26 Chan, William E 14 Great Lakes Sail 1:09.98 1:09.22 SECT
33.11 1:09.22 (36.11)
27 Foster, Jake R 13 Cincinnati Marli 1:09.76 1:09.52 SECT
32.43 1:09.52 (37.09)
28 Hampel, Michael 15 Velocity Swim Cl 1:10.41 1:10.01 SECT
32.94 1:10.01 (37.07)
29 Kucharczyk, Jos 16 Oakland Live Y''E 1:10.11 1:10.03 SECT
33.73 1:10.03 (36.30)
30 Drake, Jesse C 16 Northridge Area- 1:10.36 1:10.18 SECT
33.32 1:10.18 (36.86)
31 Ogle, Justin L 16 Noblesville Swim 1:10.26 1:10.51 SECT
33.04 1:10.51 (37.47)
32 Lowry, Nathanie 16 Dayton Raiders-O 1:10.40 1:11.01 SECT
33.60 1:11.01 (37.41)
=== Preliminaries ===
17 VanKirk, Robert 20 Cincinnati Marli 1:08.41
32.38 1:08.41 (36.03)
28 Noens, Adam T 17 Lawrence Swim Te 1:09.78
32.73 1:09.78 (37.05)
29 Goff, Garrett T 19 Lebanon Swim Clu 1:09.79
32.96 1:09.79 (36.83)
31 Fudge, Harrison 14 Bloomington Norm 1:10.09
32.77 1:10.09 (37.32)
34 Logan, Andrew L 18 Greenfield Commu 1:10.29
32.78 1:10.29 (37.51)
36 Niederberger, J 17 Viper Aquatic Sw 1:10.39
33.17 1:10.39 (37.22)
39 O''Sullivan, Chr 17 Berkeley Aquatic 1:10.42
32.68 1:10.42 (37.74)
40 Greci, Timothy 16 Irish Aquatics-I 1:10.48
31.93 1:10.48 (38.55)
41 Ingram, Luke B 16 Fishers Area Swi 1:10.52
33.31 1:10.52 (37.21)
42 Noble, Brent A 27 UN-19-IN 1:10.75
33.27 1:10.75 (37.48)
43 Vernasco, Antho 16 UNAT-IN 1:10.76
32.63 1:10.76 (38.13)
44 Biernat, Erik T 19 Una Xav-OH 1:10.99
32.46 1:10.99 (38.53)
45 Brown, Brock L 14 Zionsville Swim- 1:11.09
33.75 1:11.09 (37.34)
46 Dunton, Ryan H 18 Lake Country Swi 1:11.33
33.55 1:11.33 (37.78)
47 Van Gorp, Luke 15 Mason Manta Rays 1:11.61
34.46 1:11.61 (37.15)
48 Stahl, Grant C 17 Dynamo Swim Team 1:11.71
33.11 1:11.71 (38.60)
49 Partin, William 17 Avon Community S 1:11.73
33.33 1:11.73 (38.40)
50 Chen, Maxwell Y 14 Kingfish Aquatic 1:11.81
34.16 1:11.81 (37.65)
51 Batista, Stefan 14 Carmel Swim Club 1:11.82
34.64 1:11.82 (37.18)
52 Geng, Christoph 16 Plymouth-Canton- 1:12.19
33.91 1:12.19 (38.28)
53 Bajaj, Yash 16 Novi Sturgeons-M 1:12.23
33.02 1:12.23 (39.21)
54 Highum, Cole A 18 Carmel Swim Club 1:12.36
34.24 1:12.36 (38.12)
55 Jessee, Keith A 17 Mason Manta Rays 1:12.40
34.01 1:12.40 (38.39)
56 Knowles, Eric W 14 Dayton Raiders-O 1:12.51
34.07 1:12.51 (38.44)
57 Kravitz, Samuel 14 Duneland-IN 1:12.59
33.42 1:12.59 (39.17)
58 Stacy, Alexande 17 Carmel Swim Club 1:12.72
33.95 1:12.72 (38.77)
58 Costello, Josep 16 Club Wolverine-M 1:12.72
33.92 1:12.72 (38.80)
60 Olson, Kevin C 18 Carmel Swim Club 1:12.91
34.32 1:12.91 (38.59)
61 Keith, Daniel K 14 Club Wolverine-M 1:12.95
34.63 1:12.95 (38.32)
62 Armbruster, Jus 20 Sugar Creek Swim 1:12.99
34.10 1:12.99 (38.89)
63 Dominguez Muñoz 15 Jalisco 1:13.00
33.67 1:13.00 (39.33)
64 Schoemer, Frank 15 Brownsburg Swim- 1:13.27
34.36 1:13.27 (38.91)
65 Bull, Parker W 15 Northwest Aquati 1:13.39
33.90 1:13.39 (39.49)
66 Townsdin, James 15 Memphis Tiger Sw 1:13.40
34.56 1:13.40 (38.84)
67 Kipp, Hugh R 15 Dayton Raiders-O 1:13.47
34.93 1:13.47 (38.54)
68 Lefever, Chandl 17 Dayton Raiders-O 1:13.56
34.07 1:13.56 (39.49)
69 Roller, Allen J 16 Lake Country Swi 1:13.62
34.55 1:13.62 (39.07)
70 Keller, Philip 17 Northridge Area- 1:13.78
34.61 1:13.78 (39.17)
71 Couchon, Andrew 14 Washington Towns 1:14.09
33.63 1:14.09 (40.46)
72 Harry, Dominic 14 Dayton Raiders-O 1:14.44
35.34 1:14.44 (39.10)
73 Fairfield, Thom 16 Sugar Creek Swim 1:16.40
35.49 1:16.40 (40.91)
74 Abdalla, Leonar 18 Lawrence Swim Te 1:17.68
36.10 1:17.68 (41.58)
75 Watson, Tyler D 17 Unattached-LE 1:21.62
36.90 1:21.62 (44.72)
-- Maas, Kyle P 15 West Ottawa Swim DQ
32.69 DQ (36.08)
-- Geheb, Ryan J 15 South Lyon Aquat DQ
31.71 DQ (36.12)
-- Zhu, Wending 18 Dayton Raiders-O DFS
Men - Team Rankings - Through Event 23
1. Indiana University 748.5 2. Dayton Raiders 354
3. Northridge Area Swimming Assoc 116 4. Kingfish Aquatic Club of Water 110
5. Byron Center 104 6. Cincinnati Aquatic Club 97
6. Southern Michigan Aquatic Club 97 8. Counsilman Center Swim Team 96
9. Cincinnati Marlins 95 10. Unattached Indiana 87
11. Firestone Akron Swim Team 80.5 12. Jalisco 75
13. Carmel Swim Club 65 14. Fishers Area Swimming Tigers 59
15. Viper Aquatic Swim Team 58 15. Northwest Aquatic Club Swimmin 58
17. Boilermaker Aquatics 49 17. Berkeley Aquatic Club 49
19. Lawrence Swim Team 43 19. Plymouth-Canton Cruisers 43
19. Lake Shore Swim Club 43 22. Unattached 39
22. Club Wolverine 39 24. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 36
25. Thunderbolt Aquatics 35 26. Oakland Live Y''Ers 30
27. Pacesetter Aquatics 29 28. Pro Swimming 26
28. Rapids Area Y Swimmers 26 28. Lake Erie Silver Dolphins 26
31. Warren Aquatic Club 25 31. Avon Community Swim Team 25
31. Ohio State Swim Club 25 31. Waves Bloomington/Normal Y S.T 25
35. West Ottawa Swim Club 24 36. Livonia Community Swim Club 22
37. Zionsville Swim Club 18 38. United Swim Association/Union 17
39. Grosse Pointe Gators 16 39. Liquid Lightning 16
41. Motor City Aquatics 15 42. Duneland Swim Club 10
43. Kettering City Swim Team 9 44. Unattached Xav 8
44. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 8 46. Miami University Aquatic Club 7
46. Irish Aquatics 7 48. Westerville Aquatic Club 5
49. Memphis Tiger Swim Club 1
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 7:12 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 24 Women 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
Meet Record: * 2:12.54 3/25/2011 Madison Wright, KAW-MI
2:15.59 NAT National Standards
2:17.39 JNAT Junior National
2:27.49 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Wright, Madison 17 Kingfish Aquatic 2:15.96 2:11.34*NAT 26
29.60 1:02.88 (33.28)
1:36.81 (33.93) 2:11.34 (34.53)
2 Saiz, Hannah K 22 Schroeder YMCA S 2:15.43 2:14.58 NAT 23
30.79 1:05.25 (34.46)
1:40.34 (35.09) 2:14.58 (34.24)
3 Pressey, Bailey 19 Indiana Universi 2:18.16 2:17.97 SECT 22
31.22 1:05.69 (34.47)
1:41.62 (35.93) 2:17.97 (36.35)
4 Edelman, Lauren 15 Fishers Area Swi 2:20.06 2:19.11 SECT 21
31.28 1:06.03 (34.75)
1:42.53 (36.50) 2:19.11 (36.58)
5 Tucker, Miranda 16 Livonia Communit 2:21.05 2:19.22 SECT 20
31.50 1:07.17 (35.67)
1:43.53 (36.36) 2:19.22 (35.69)
6 House, Hanna E 18 Carmel Swim Club 2:21.59 2:20.43 SECT 19
30.71 1:05.75 (35.04)
1:42.38 (36.63) 2:20.43 (38.05)
7 Rakovec, Mauree 16 Lake Erie Silver 2:22.61 2:20.60 SECT 18
31.42 1:06.89 (35.47)
1:43.70 (36.81) 2:20.60 (36.90)
8 Bullock, Morgan 15 West Michigan Sw 2:22.16 2:20.86 SECT 17
31.22 1:06.27 (35.05)
1:42.93 (36.66) 2:20.86 (37.93)
=== Consolation Final ===
9 Kitchel, Taite 16 Carmel Swim Club 2:23.42 2:19.82 SECT 15
31.83 1:07.07 (35.24)
1:42.81 (35.74) 2:19.82 (37.01)
10 Barker, Olivia 19 Indiana Universi 2:25.51 2:20.48 SECT 13
30.65 1:06.84 (36.19)
1:44.06 (37.22) 2:20.48 (36.42)
11 Schultz, Caroli 15 Carmel Swim Club 2:23.16 2:21.44 SECT 12
31.68 1:07.27 (35.59)
1:43.76 (36.49) 2:21.44 (37.68)
12 Burchill, Saman 15 Carmel Swim Club 2:25.03 2:21.83 SECT 11
31.96 1:07.63 (35.67)
1:44.36 (36.73) 2:21.83 (37.47)
13 Whelan, Zoe T 16 Memphis Tiger Sw 2:23.61 2:24.05 SECT 10
32.17 1:08.29 (36.12)
1:45.65 (37.36) 2:24.05 (38.40)
14 Sakaluk, Hannah 17 Waves Bloomingto 2:25.32 2:24.41 SECT 9
32.74 1:09.29 (36.55)
1:46.63 (37.34) 2:24.41 (37.78)
15 Qualls, Katelyn 14 Avon Community S 2:25.01 2:25.70 SECT 8
33.11 1:10.38 (37.27)
1:48.26 (37.88) 2:25.70 (37.44)
16 Ariola, Grace M 13 Waves Bloomingto 2:23.96 2:27.13 SECT 7
32.37 1:09.53 (37.16)
1:48.23 (38.70) 2:27.13 (38.90)
=== C - Final ===
17 Conn, Ellyse C 16 Novi Sturgeons-M 2:25.63 2:22.00 SECT 5
32.49 1:08.42 (35.93)
1:44.85 (36.43) 2:22.00 (37.15)
18 Davenport, Hann 16 Lakers Aquatic C 2:25.68 2:25.84 SECT 3
33.06 1:09.71 (36.65)
1:47.54 (37.83) 2:25.84 (38.30)
19 Bonezzi, Jessic 16 Firestone Akron- 2:25.99 2:26.03 SECT 2
31.63 1:08.10 (36.47)
1:46.37 (38.27) 2:26.03 (39.66)
20 Pash, Jaclyn D 15 Carmel Swim Club 2:27.48 2:26.60 SECT 1
33.08 1:09.73 (36.65)
1:48.21 (38.48) 2:26.60 (38.39)
21 Leong, Christin 18 Oakland Live Y''E 2:27.52 2:27.76
32.89 1:09.56 (36.67)
1:48.18 (38.62) 2:27.76 (39.58)
22 Mattson, Debora 17 Oakland Live Y''E 2:26.31 2:28.02
32.99 1:09.43 (36.44)
1:47.79 (38.36) 2:28.02 (40.23)
23 Gordon, Mckenze 14 Waves Bloomingto 2:27.60 2:28.82
33.40 1:11.44 (38.04)
1:50.16 (38.72) 2:28.82 (38.66)
24 Sherman, Claudi 17 Carmel Swim Club 2:26.43 2:30.69
32.51 1:08.94 (36.43)
1:49.01 (40.07) 2:30.69 (41.68)
=== D - Final ===
25 Cleason, Emma C 15 Club Wolverine-M 2:28.44 2:22.64 SECT
31.76 1:08.19 (36.43)
1:45.28 (37.09) 2:22.64 (37.36)
26 Norris, Kiara M 13 Memphis Tiger Sw 2:29.38 2:25.08 SECT
31.93 1:08.80 (36.87)
1:46.18 (37.38) 2:25.08 (38.90)
27 Rothrock, Gertr 14 Carmel Swim Club 2:28.09 2:25.39 SECT
31.87 1:08.10 (36.23)
1:45.96 (37.86) 2:25.39 (39.43)
28 Brunner, Julia 14 Traverse City Sw 2:28.64 2:26.32 SECT
33.41 1:10.22 (36.81)
1:48.53 (38.31) 2:26.32 (37.79)
29 Ducker, Kaitlyn 15 Swac Swim Team-I 2:28.56 2:27.08 SECT
31.96 1:09.54 (37.58)
1:48.45 (38.91) 2:27.08 (38.63)
30 Bush, Taylor M 15 Pro Swimming-IN 2:29.04 2:27.23 SECT
33.82 1:11.23 (37.41)
1:49.08 (37.85) 2:27.23 (38.15)
31 Feys, Alexandri 14 Carmel Swim Club 2:29.65 2:28.27
33.69 1:10.75 (37.06)
1:49.45 (38.70) 2:28.27 (38.82)
32 Jacob, Kelly A 16 Lake Country Swi 2:28.27 2:28.56
31.68 1:09.04 (37.36)
1:48.67 (39.63) 2:28.56 (39.89)
=== Preliminaries ===
25 Daruwalla, Tyra 17 Berkeley Aquatic 2:27.82
33.04 1:10.41 (37.37)
1:48.79 (38.38) 2:27.82 (39.03)
27 Barry, Erin M 18 Berkeley Aquatic 2:28.18
32.97 1:10.44 (37.47)
1:48.64 (38.20) 2:28.18 (39.54)
33 Will, Summer S 12 PAWW-IL 2:29.14
33.49 1:12.02 (38.53)
1:51.18 (39.16) 2:29.14 (37.96)
35 Pfeifer, Elizab 15 Fishers Area Swi 2:29.46
32.69 1:10.35 (37.66)
1:49.61 (39.26) 2:29.46 (39.85)
37 Satz, Jillian R 15 Carmel Swim Club 2:29.68
32.54 1:09.40 (36.86)
1:48.90 (39.50) 2:29.68 (40.78)
38 Marchuk, Stepha 18 Indiana Universi 2:29.70
33.98 1:12.09 (38.11)
1:51.01 (38.92) 2:29.70 (38.69)
39 Lawson, Tatum C 15 Berkeley Aquatic 2:30.06
32.67 1:09.71 (37.04)
1:48.96 (39.25) 2:30.06 (41.10)
40 Kornburger, Hal 17 Liquid Lightning 2:30.21
31.05 1:08.13 (37.08)
1:48.07 (39.94) 2:30.21 (42.14)
41 Rhodes, Mira A 15 Dayton Raiders-O 2:30.30
33.02 1:10.83 (37.81)
1:50.67 (39.84) 2:30.30 (39.63)
42 Emaus, Kalina G 16 Grand Rapids Nov 2:30.58
32.68 1:10.42 (37.74)
1:49.86 (39.44) 2:30.58 (40.72)
43 Werner, Gabriel 17 Berkeley Aquatic 2:30.63
34.19 1:11.20 (37.01)
1:49.85 (38.65) 2:30.63 (40.78)
44 Murray, Isabell 14 Cincinnati Marli 2:30.81
33.33 1:11.32 (37.99)
1:50.61 (39.29) 2:30.81 (40.20)
45 Holtkamp, Kathe 16 Noblesville Swim 2:31.26
34.07 1:12.08 (38.01)
1:51.85 (39.77) 2:31.26 (39.41)
45 Kostka, Mykenzi 16 Northwest Aquati 2:31.26
32.32 1:09.66 (37.34)
1:49.48 (39.82) 2:31.26 (41.78)
47 Saettel, Meagha 16 Dayton Raiders-O 2:31.38
33.45 1:12.08 (38.63)
1:51.77 (39.69) 2:31.38 (39.61)
48 Johnson, Megan 15 Swac Swim Team-I 2:31.39
32.31 1:10.17 (37.86)
1:49.64 (39.47) 2:31.39 (41.75)
49 Kehn, Carolyn M 18 Club Wolverine-M 2:31.47
33.61 1:11.72 (38.11)
1:51.39 (39.67) 2:31.47 (40.08)
50 Hennings, Sarah 14 Liquid Lightning 2:31.59
32.78 1:10.64 (37.86)
1:50.67 (40.03) 2:31.59 (40.92)
51 Macaddino, Kels 14 Novi Sturgeons-M 2:32.38
34.08 1:12.12 (38.04)
1:51.46 (39.34) 2:32.38 (40.92)
52 Rupert, Daniell 13 Dexter Community 2:32.61
33.79 1:13.05 (39.26)
1:53.34 (40.29) 2:32.61 (39.27)
53 Miles, Taylor M 17 Southridge Aquat 2:32.72
34.07 1:13.30 (39.23)
1:53.24 (39.94) 2:32.72 (39.48)
54 Sparks, Sydney 16 Dayton Raiders-O 2:35.32
33.62 1:11.64 (38.02)
1:52.32 (40.68) 2:35.32 (43.00)
55 Sparrow, Kathry 15 United Swim Asso 2:35.81
34.97 1:14.54 (39.57)
1:55.24 (40.70) 2:35.81 (40.57)
56 Ronci, Hayley M 19 Una Gsi-IN 2:37.35
34.21 1:12.97 (38.76)
1:54.39 (41.42) 2:37.35 (42.96)
57 Postmus, Victor 15 Byron Center-MI 2:37.48
34.33 1:14.24 (39.91)
1:56.34 (42.10) 2:37.48 (41.14)
58 Doll, Graci M 16 Cincinnati Marli 2:42.54
32.82 1:11.23 (38.41)
1:55.48 (44.25) 2:42.54 (47.06)
-- Meyers, Sascha 18 Plymouth-Canton- DFS
-- Charlow, Rachae 17 Mid-Michigan Aqu DFS
-- Ahls, Charlotte 16 Washington Towns NS
Women - Team Rankings - Through Event 24
1. Carmel Swim Club 703 2. Fishers Area Swimming Tigers 482
3. Waves Bloomington/Normal Y S.T 396 4. Indiana University 235
5. Club Wolverine 148 6. Byron Center 130
7. Berkeley Aquatic Club 119 8. Hopkins Mariner Swim Team 114
9. Zionsville Swim Club 111 10. Livonia Community Swim Club 106
11. Pointe Aquatics 100 12. Kingfish Aquatic Club of Water 81
13. Plymouth-Canton Cruisers 79 14. Dayton Raiders 76
15. Lake Erie Silver Dolphins 75 16. Lake Country Swim Team 73
17. Unattached Indiana 62 18. Novi Sturgeons 61
19. Boilermaker Aquatics 55 19. Cincinnati Aquatic Club 55
21. Oakland Live Y''Ers 53 22. Liquid Lightning 52
23. Motor City Aquatics 51 24. Schroeder YMCA Swim Team 44
25. Dynamo Swim Team 43 26. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 38
27. West Michigan Swimmers 34 28. Great Lakes Tritons 31
29. Firestone Akron Swim Team 30 30. South Bend Swim Club 28
31. Newburgh Sea Creatures 26 32. Memphis Tiger Swim Club 25
32. Unattached CW 25 32. Rapids Area Y Swimmers 25
35. Lakers Aquatic Club 22 36. Ohio State Swim Club 19
37. Viper Aquatic Swim Team 18 38. Mt. Vernon Swim Team 17
39. Mako Swim Team 15 40. Dunlap Dolphins Swim Team 12
41. Northwest Aquatic Club Swimmin 10 42. South Lyon Aquatics 9
43. Jenison Area Wildcat Swimming 8 43. Avon Community Swim Team 8
45. Rockford Community Swim Team 7 46. Cincinnati Marlins 4
47. Westerville Aquatic Club 3 47. Sylvania Tsunami Swim Club 3
49. Cuyahoga Falls Ymca/Nat 2
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 7:27 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 25 Men 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
Meet Record: * 2:00.69 7/22/2009 David M Mosko, Cincinnati Marli
2:02.79 NAT National Standards
2:05.49 JNAT Junior National
2:16.19 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Lewis, Grant N 17 Avon Community S 2:04.89 2:04.48 JNAT 26
28.30 59.95 (31.65)
1:32.22 (32.27) 2:04.48 (32.26)
2 Tapia Nadales, 20 Unattached-FL 2:06.37 2:04.99 JNAT 23
27.60 59.10 (31.50)
1:31.39 (32.29) 2:04.99 (33.60)
3 Pohlmann, Henri 18 Dayton Raiders-O 2:07.38 2:06.05 SECT 22
27.89 1:00.10 (32.21)
1:32.63 (32.53) 2:06.05 (33.42)
4 Chen, Troy Y 18 Kingfish Aquatic 2:09.69 2:08.49 SECT 21
28.79 1:00.86 (32.07)
1:34.01 (33.15) 2:08.49 (34.48)
5 Cooper, Mitchel 18 Carmel Swim Club 2:08.28 2:08.74 SECT 20
28.37 1:00.27 (31.90)
1:34.03 (33.76) 2:08.74 (34.71)
6 Anderson, Bowen 17 UNAT-IN 2:06.86 2:09.11 SECT 19
28.37 1:00.97 (32.60)
1:34.43 (33.46) 2:09.11 (34.68)
7 Hodge, Cooper P 16 Cincinnati Aquat 2:09.78 2:09.17 SECT 18
28.77 1:01.12 (32.35)
1:34.90 (33.78) 2:09.17 (34.27)
8 Butler, Philip 19 Indiana Universi 2:10.23 2:10.08 SECT 17
29.26 1:02.59 (33.33)
1:36.13 (33.54) 2:10.08 (33.95)
=== Consolation Final ===
9 Bledsoe, Nathan 17 Viper Aquatic Sw 2:10.51 2:08.82 SECT 15
28.07 1:00.65 (32.58)
1:34.52 (33.87) 2:08.82 (34.30)
10 Powell, Joseph 21 Indiana Universi 2:10.26 2:08.91 SECT 13
28.26 59.69 (31.43)
1:33.09 (33.40) 2:08.91 (35.82)
11 Waters, Jacob F 15 Cincinnati Marli 2:10.24 2:10.55 SECT 12
29.05 1:01.72 (32.67)
1:36.11 (34.39) 2:10.55 (34.44)
12 Nymberg, Gregor 18 Cincinnati Aquat 2:13.81 2:10.92 SECT 11
28.38 1:01.57 (33.19)
1:36.19 (34.62) 2:10.92 (34.73)
13 Wonder, Nichola 18 Counsilman Cente 2:10.74 2:11.72 SECT 10
28.10 1:01.45 (33.35)
1:35.59 (34.14) 2:11.72 (36.13)
14 Pang, Aaron Y 18 Oakland Live Y''E 2:12.26 2:12.57 SECT 9
29.61 1:02.59 (32.98)
1:37.36 (34.77) 2:12.57 (35.21)
15 Stocker, Tucker 16 Findlay Area Swi 2:12.51 2:14.13 SECT 8
28.70 1:01.12 (32.42)
1:35.85 (34.73) 2:14.13 (38.28)
16 Burbrink, Jerem 16 Northridge Area- 2:13.70 2:14.56 SECT 7
29.83 1:02.94 (33.11)
1:37.91 (34.97) 2:14.56 (36.65)
=== C - Final ===
17 Murphy, Camden 14 Kingfish Aquatic 2:15.37 2:11.49 SECT 5
28.76 1:01.29 (32.53)
1:36.15 (34.86) 2:11.49 (35.34)
18 Vinyard, Matthe 17 Carmel Swim Club 2:14.70 2:13.01 SECT 3
29.62 1:03.55 (33.93)
1:39.55 (36.00) 2:13.01 (33.46)
19 Cripe, Seth R 16 Northridge Area- 2:14.30 2:13.39 SECT 2
30.23 1:04.64 (34.41)
1:39.38 (34.74) 2:13.39 (34.01)
20 Nabavi, Cyrus G 15 Thunderbolt Aqua 2:15.17 2:13.89 SECT 1
29.11 1:03.01 (33.90)
1:38.32 (35.31) 2:13.89 (35.57)
21 Andre, Jean-bap 15 Berkeley Aquatic 2:15.41 2:14.24 SECT
29.41 1:03.64 (34.23)
1:38.85 (35.21) 2:14.24 (35.39)
22 Wright, Chad R 17 Unattached-LE 2:13.81 2:14.25 SECT
30.05 1:04.21 (34.16)
1:39.24 (35.03) 2:14.25 (35.01)
23 Saladin, Parker 16 Irish Aquatics-I 2:14.15 2:15.37 SECT
30.80 1:05.08 (34.28)
1:40.49 (35.41) 2:15.37 (34.88)
24 Caraballo, Edga 18 Miami University 2:15.44 2:17.12
30.29 1:05.15 (34.86)
1:40.86 (35.71) 2:17.12 (36.26)
=== D - Final ===
25 Guan, Andrew K 16 Kingfish Aquatic 2:16.94 2:13.90 SECT
30.09 1:02.52 (32.43)
1:38.86 (36.34) 2:13.90 (35.04)
26 Wait, Adam A 16 UNAT-IN 2:18.38 2:14.52 SECT
29.15 1:03.52 (34.37)
1:39.49 (35.97) 2:14.52 (35.03)
27 Prangley, Jonat 15 Cincinnati Marli 2:17.02 2:14.91 SECT
29.65 1:03.14 (33.49)
1:39.09 (35.95) 2:14.91 (35.82)
28 Kent, Blake J 16 Oakland Live Y''E 2:15.55 2:15.32 SECT
30.55 1:05.47 (34.92)
1:41.21 (35.74) 2:15.32 (34.11)
29 Kent, Jackson T 15 Northwest Aquati 2:16.01 2:15.37 SECT
30.08 1:04.73 (34.65)
1:40.58 (35.85) 2:15.37 (34.79)
30 Perera, Nichola 14 Cincinnati Marli 2:15.89 2:15.78 SECT
30.23 1:04.60 (34.37)
1:40.35 (35.75) 2:15.78 (35.43)
31 He, Peter L 16 Mason Manta Rays 2:16.33 2:16.54
30.23 1:04.81 (34.58)
1:41.21 (36.40) 2:16.54 (35.33)
32 Lindquist, Grah 16 Cincinnati Marli 2:18.03 2:25.09
30.44 1:07.35 (36.91)
1:46.84 (39.49) 2:25.09 (38.25)
=== Preliminaries ===
20 Lopez Medellin, 19 Jalisco 2:14.42
30.21 1:05.01 (34.80)
1:39.62 (34.61) 2:14.42 (34.80)
26 Henning, Connor 17 Southern Michiga 2:15.49
30.44 1:03.84 (33.40)
1:39.69 (35.85) 2:15.49 (35.80)
28 Holmes, Vaughn 18 Mid-Michigan Aqu 2:15.67
29.63 1:03.94 (34.31)
1:39.98 (36.04) 2:15.67 (35.69)
31 Stahl, Grant C 17 Dynamo Swim Team 2:16.22
30.22 1:04.32 (34.10)
1:40.99 (36.67) 2:16.22 (35.23)
33 Jacobs, Bradley 17 Fishers Area Swi 2:16.89
30.37 1:05.21 (34.84)
1:41.24 (36.03) 2:16.89 (35.65)
36 Kincaid, Antoni 17 Duneland-IN 2:17.55
29.52 1:03.45 (33.93)
1:40.37 (36.92) 2:17.55 (37.18)
37 Olivier, Patric 17 Ridgewood Y Dolp 2:17.69
30.90 1:05.90 (35.00)
1:42.54 (36.64) 2:17.69 (35.15)
40 Brooks, Benjami 15 Lake Shore Swim- 2:19.41
29.87 1:04.65 (34.78)
1:40.81 (36.16) 2:19.41 (38.60)
41 Buccalo, Mitche 16 Motor City Aquat 2:19.47
30.20 1:04.87 (34.67)
1:41.86 (36.99) 2:19.47 (37.61)
42 Jessee, Keith A 17 Mason Manta Rays 2:19.74
31.39 1:06.83 (35.44)
1:43.87 (37.04) 2:19.74 (35.87)
43 Enrico, Joshua 17 Mason Manta Rays 2:20.57
31.38 1:07.15 (35.77)
1:43.54 (36.39) 2:20.57 (37.03)
44 Korhonen, Jay E 17 Kingfish Aquatic 2:21.44
31.60 1:08.06 (36.46)
1:45.14 (37.08) 2:21.44 (36.30)
45 Iwase, Jota K 13 Fishers Area Swi 2:21.93
31.09 1:06.63 (35.54)
1:43.99 (37.36) 2:21.93 (37.94)
46 Kibler, Drew P 14 Washington Towns 2:22.11
30.89 1:06.61 (35.72)
1:44.15 (37.54) 2:22.11 (37.96)
47 Thompson, Grant 15 Austin Swim Club 2:22.45
30.93 1:06.65 (35.72)
1:43.89 (37.24) 2:22.45 (38.56)
48 Parker, Joshua 16 Berkeley Aquatic 2:22.70
31.01 1:06.55 (35.54)
1:44.13 (37.58) 2:22.70 (38.57)
49 Stohler, Grant 18 Lawrence Swim Te 2:24.32
31.05 1:07.83 (36.78)
1:45.64 (37.81) 2:24.32 (38.68)
-- Taylor, Jeremy 18 United Swim Asso DQ
30.43 1:05.14 (34.71)
1:42.03 (36.89) DQ (39.08)
-- Zhu, Wending 18 Dayton Raiders-O DQ
-- Downing, Christ 23 Kettering City S DFS
-- Poole, Jacob N 17 Mt. Vernon Swim- DFS
-- Biernat, Erik T 19 Una Xav-OH DFS
-- Satz, Spencer J 18 Carmel Swim Club NS
Men - Team Rankings - Through Event 25
1. Indiana University 778.5 2. Dayton Raiders 376
3. Kingfish Aquatic Club of Water 136 4. Cincinnati Aquatic Club 126
5. Northridge Area Swimming Assoc 125 6. Cincinnati Marlins 107
7. Counsilman Center Swim Team 106 7. Unattached Indiana 106
9. Byron Center 104 10. Southern Michigan Aquatic Club 97
11. Carmel Swim Club 88 12. Firestone Akron Swim Team 80.5
13. Jalisco 75 14. Viper Aquatic Swim Team 73
15. Unattached 62 16. Fishers Area Swimming Tigers 59
17. Northwest Aquatic Club Swimmin 58 18. Avon Community Swim Team 51
19. Boilermaker Aquatics 49 19. Berkeley Aquatic Club 49
21. Plymouth-Canton Cruisers 43 21. Lake Shore Swim Club 43
21. Lawrence Swim Team 43 24. Club Wolverine 39
24. Oakland Live Y''Ers 39 26. Thunderbolt Aquatics 36
26. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 36 28. Pacesetter Aquatics 29
29. Lake Erie Silver Dolphins 26 29. Pro Swimming 26
29. Rapids Area Y Swimmers 26 32. Warren Aquatic Club 25
32. Ohio State Swim Club 25 32. Waves Bloomington/Normal Y S.T 25
35. West Ottawa Swim Club 24 36. Livonia Community Swim Club 22
37. Zionsville Swim Club 18 38. United Swim Association/Union 17
39. Grosse Pointe Gators 16 39. Liquid Lightning 16
41. Motor City Aquatics 15 42. Duneland Swim Club 10
43. Kettering City Swim Team 9 44. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 8
44. Findlay Area Swim Team 8 44. Unattached Xav 8
47. Irish Aquatics 7 47. Miami University Aquatic Club 7
49. Westerville Aquatic Club 5 50. Memphis Tiger Swim Club 1
IUPUI Natatorium - Site License 3/29/2014 - 8:08 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 26 Men 800 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
Meet Record: * 7:34.21 7/21/2009 Cincinnati Marlins
B Howell, M Columbus, W Lawley, D Mosko
7:42.79 NAT National Standards
7:47.69 JNAT Junior National
8:15.99 SECT Meet Standards
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 Dayton Raiders-OH ''A'' 7:34.50 7:37.27 NAT 52
1) Turner, Brock A 18 2) Higgins, Jackson T 17
3) Pohlmann, Henrik M 18 4) Cope, Thomas E 16
27.08 55.22 (55.22)
1:23.52 (1:23.52) 1:51.56 (1:51.56)
2:46.04 (54.48)
3:15.90 (1:24.34) 3:46.06 (1:54.50)
4:12.69 (26.63) 4:42.35 (56.29)
5:13.06 (1:27.00) 5:42.87 (1:56.81)
6:08.86 (25.99) 6:38.54 (55.67)
7:08.24 (1:25.37) 7:37.27 (1:54.40)
2 Indiana Universi-IN ''A'' 7:49.30 7:38.68 NAT 46
1) Lorentz, Samuel G 19 2) Steinkamp, Joseph M 19
3) Stamper, Bradley A 19 4) Hurley, Donald M 21
27.82 57.00 (57.00)
1:25.46 (1:25.46) 1:54.71 (1:54.71)
2:21.66 (26.95) 2:51.66 (56.95)
3:21.66 (1:26.95) 3:51.43 (1:56.72)
4:18.61 (27.18) 4:48.34 (56.91)
5:17.85 (1:26.42) 5:46.92 (1:55.49)
6:13.08 (26.16) 6:40.66 (53.74)
7:09.28 (1:22.36) 7:38.68 (1:51.76)
3 Indiana Universi-IN ''B'' 7:53.24 7:54.54 SECT 44
1) Lete, Luke Z 19 2) Smith, Grayson P 19
3) Winck, John R 20 4) Powell, Joseph R 21
27.43 57.95 (57.95)
1:29.48 (1:29.48) 1:59.86 (1:59.86)
2:26.70 (26.84) 2:55.81 (55.95)
3:25.57 (1:25.71) 3:55.24 (1:55.38)
4:22.79 (27.55) 4:53.04 (57.80)
5:23.95 (1:28.71) 5:53.96 (1:58.72)
6:21.57 (27.61) 6:51.66 (57.70)
7:22.75 (1:28.79) 7:54.54 (2:00.58)
4 Byron Center-MI ''A'' 7:00.09Y 8:01.83 SECT 42
1) Jirgens, Alexandr L 18 2) Wheeler, Blake C 16
3) Fase, Jacob M 16 4) Rathbun, Thomas V 18
26.93 56.62 (56.62)
1:28.81 (1:28.81) 2:02.19 (2:02.19)
2:29.62 (27.43) 3:01.18 (58.99)
3:33.48 (1:31.29) 4:04.16 (2:01.97)
4:31.38 (27.22) 5:02.42 (58.26)
5:34.09 (1:29.93) 6:06.36 (2:02.20)
6:32.03 (25.67) 7:01.26 (54.90)
7:31.42 (1:25.06) 8:01.83 (1:55.47)
5 Carmel Swim Club-IN ''A'' 7:48.08 8:03.42 SECT 40
1) Burdick, Benjamin P 17 2) Li, Troy S 16
3) Stacy, Alexander J 17 4) Cooper, Mitchell T 18
27.52 56.90 (56.90)
1:27.26 (1:27.26) 1:57.56 (1:57.56)
2:23.97 (26.41) 2:53.85 (56.29)
3:24.42 (1:26.86) 3:55.30 (1:57.74)
4:22.43 (27.13) 4:52.55 (57.25)
5:24.70 (1:29.40) 5:57.48 (2:02.18)
6:25.12 (27.64) 6:56.16 (58.68)
7:29.40 (1:31.92) 8:03.42 (2:05.94)
6 Fishers Area Swi-IN ''A'' 7:09.08Y 8:07.46 SECT 38
1) Brown, Glen T 16 2) Jacobs, Bradley A 17
3) Ingram, Luke B 16 4) Iwase, Jota K 13
28.03 57.96 (57.96)
1:28.15 (1:28.15) 1:57.85 (1:57.85)
2:25.37 (27.52) 2:55.74 (57.89)
3:27.27 (1:29.42) 3:58.87 (2:01.02)
4:26.77 (27.90) 4:57.22 (58.35)
5:29.13 (1:30.26) 6:01.53 (2:02.66)
6:30.24 (28.71) 7:02.37 (1:00.84)
7:34.77 (1:33.24) 8:07.46 (2:05.93)
7 Kingfish Aquatic-MI ''A'' 7:56.67 8:09.05 SECT 36
1) Aguilar-Fernandez, Rodolfo J 2) Chen, Zachary Y 16
3) Chen, Troy Y 18 4) Murphy, Camden Y 14
28.39 58.80 (58.80)
1:29.90 (1:29.90) 2:00.25 (2:00.25)
2:27.49 (27.24) 2:57.63 (57.38)
3:28.82 (1:28.57) 3:59.22 (1:58.97)
4:58.31 (59.09)
5:30.86 (1:31.64) 6:03.60 (2:04.38)
6:32.09 (28.49) 7:03.79 (1:00.19)
7:36.64 (1:33.04) 8:09.05 (2:05.45)
8 Southern Michiga-MI ''A'' 7:09.27Y 8:10.52 SECT 34
1) Ellsworth, Austin C 16 2) Lingle, Kevin P 15
3) Henning, Connor B 17 4) Craig, Cameron A 16
28.43 59.96 (59.96)
1:33.12 (1:33.12) 2:05.95 (2:05.95)
2:34.14 (28.19) 3:06.40 (1:00.45)
3:40.06 (1:34.11) 4:13.17 (2:07.22)
4:40.75 (27.58) 5:11.21 (58.04)
5:42.84 (1:29.67) 6:15.24 (2:02.07)
6:41.17 (25.93) 7:10.61 (55.37)
7:40.88 (1:25.64) 8:10.52 (1:55.28)
9 Berkeley Aquatic-NJ ''A'' 8:06.34 8:11.04 SECT 30
1) Pearson, John P 17 2) Koziol, Brendan A 16
3) Parker, Joshua C 16 4) O''Sullivan, Christopher P 17
28.69 58.81 (58.81)
1:29.81 (1:29.81) 2:00.92 (2:00.92)
2:29.19 (28.27) 3:01.20 (1:00.28)
3:33.64 (1:32.72) 4:05.86 (2:04.94)
4:34.83 (28.97) 5:06.05 (1:00.19)
5:37.96 (1:32.10) 6:08.88 (2:03.02)
6:36.98 (28.10) 7:07.76 (58.88)
7:39.36 (1:30.48) 8:11.04 (2:02.16)
10 Motor City Aquat-MI ''A'' 7:05.73Y 8:12.39 SECT 26
1) Page, Dylan F 16 2) Page, Riley D 16
3) Guttilla, Alessandro G 16 4) Buccalo, Mitchell W 16
29.15 1:00.77 (1:00.77)
1:33.40 (1:33.40) 2:05.55 (2:05.55)
2:33.63 (28.08) 3:05.19 (59.64)
3:38.33 (1:32.78) 4:10.83 (2:05.28)
4:38.33 (27.50) 5:09.44 (58.61)
5:40.46 (1:29.63) 6:11.38 (2:00.55)
6:38.89 (27.51) 7:09.97 (58.59)
7:41.39 (1:30.01) 8:12.39 (2:01.01)
11 Oakland Live Y''E-MI ''A'' 8:11.21 8:13.57 SECT 24
1) Kent, Blake J 16 2) Pang, Aaron Y 18
3) Kucharczyk, Joseph J 16 4) Nie, David 15
29.34 1:01.04 (1:01.04)
1:34.12 (1:34.12) 2:06.09 (2:06.09)
3:05.92 (59.83)
3:37.87 (1:31.78) 4:09.17 (2:03.08)
4:37.46 (28.29) 5:08.43 (59.26)
5:39.96 (1:30.79) 6:11.29 (2:02.12)
6:38.87 (27.58) 7:09.35 (58.06)
7:41.59 (1:30.30) 8:13.57 (2:02.28)
12 Cincinnati Marli-OH ''B'' 8:10.64 8:14.04 SECT 22
1) Prangley, Jonathan R 15 2) Jonas, Nathan M 16
3) Perera, Nicholas V 14 4) Lindquist, Graham C 16
28.70 59.73 (59.73)
1:31.70 (1:31.70) 2:03.36 (2:03.36)
2:31.98 (28.62) 3:03.80 (1:00.44)
3:36.09 (1:32.73) 4:07.05 (2:03.69)
4:34.53 (27.48) 5:05.51 (58.46)
5:37.56 (1:30.51) 6:08.56 (2:01.51)
6:37.33 (28.77) 7:08.74 (1:00.18)
7:41.77 (1:33.21) 8:14.04 (2:05.48)
13 Livonia Communit-MI ''A'' 7:11.35Y 8:14.05 SECT 20
1) Lee, Alexander 16 2) Laporte, Matthew J 16
3) Goeddeke, Jacob T 17 4) O''Dowd, Jackson H 15
28.55 1:00.28 (1:00.28)
1:32.17 (1:32.17) 2:04.18 (2:04.18)
2:33.27 (29.09) 3:05.35 (1:01.17)
3:38.93 (1:34.75) 4:11.14 (2:06.96)
4:38.46 (27.32) 5:09.97 (58.83)
5:42.08 (1:30.94) 6:12.12 (2:00.98)
6:38.95 (26.83) 7:09.80 (57.68)
7:41.80 (1:29.68) 8:14.05 (2:01.93)
14 Dayton Raiders-OH ''B'' 7:06.38Y 8:15.46 SECT 18
1) Knowles, Eric W 14 2) Harry, Dominic D 14
3) Lowry, Nathaniel D 16 4) Mitchell, Nathan H 15
27.48 58.17 (58.17)
1:29.06 (1:29.06) 1:58.85 (1:58.85)
2:26.50 (27.65) 2:58.48 (59.63)
3:30.88 (1:32.03) 4:02.81 (2:03.96)
4:30.83 (28.02) 5:02.60 (59.79)
5:35.87 (1:33.06) 6:08.62 (2:05.81)
7:09.47 (1:00.85)
7:42.97 (1:34.35) 8:15.46 (2:06.84)
15 Lawrence Swim Te-IN ''A'' 7:12.43Y 8:20.70 16
1) Noens, Adam T 17 2) McAteer, Benjamin J 15
3) Stohler, Grant F 18 4) Price, Adam C 16
28.00 58.93 (58.93)
1:30.38 (1:30.38) 2:01.03 (2:01.03)
2:29.94 (28.91) 3:02.20 (1:01.17)
3:36.00 (1:34.97) 4:07.96 (2:06.93)
4:36.81 (28.85) 5:09.23 (1:01.27)
5:42.29 (1:34.33) 6:14.62 (2:06.66)
6:42.81 (28.19) 7:15.13 (1:00.51)
7:48.22 (1:33.60) 8:20.70 (2:06.08)
16 Lake Country Swi-WI ''A'' 7:13.99Y 8:21.49 14
1) Dunton, Ryan H 18 2) Bednarke, Duke S 16
3) Grimes, Corbin R 16 4) Wrasman, Tyler A 14
28.14 58.83 (58.83)
1:30.35 (1:30.35) 2:02.68 (2:02.68)
2:30.15 (27.47) 3:01.79 (59.11)
3:33.95 (1:31.27) 4:06.09 (2:03.41)
5:05.95 (59.86)
5:39.39 (1:33.30) 6:12.39 (2:06.30)
6:41.83 (29.44) 7:14.79 (1:02.40)
7:48.49 (1:36.10) 8:21.49 (2:09.10)
17 Pacesetter Aquat-IN ''A'' 8:15.50 8:21.51 10
1) Martin, Timothy A 18 2) Sariscsany, Tyler L 18
3) Griffis, Zachary T 18 4) Shive, Evan B 17
26.77 55.98 (55.98)
1:27.09 (1:27.09) 1:58.08 (1:58.08)
2:26.14 (28.06) 2:58.74 (1:00.66)
3:32.50 (1:34.42) 4:04.36 (2:06.28)
4:33.22 (28.86) 5:05.86 (1:01.50)
5:40.06 (1:35.70) 6:13.92 (2:09.56)
6:42.35 (28.43) 7:14.37 (1:00.45)
7:47.74 (1:33.82) 8:21.51 (2:07.59)
18 Mason Manta Rays-OH ''A'' 8:12.40 8:25.07 6
1) Jessee, Keith A 17 2) Enrico, Joshua S 17
3) Van Gorp, Luke A 15 4) He, Peter L 16
28.65 1:00.58 (1:00.58)
1:33.54 (1:33.54) 2:04.41 (2:04.41)
2:32.22 (27.81) 3:05.66 (1:01.25)
3:39.81 (1:35.40) 4:12.02 (2:07.61)
4:41.33 (29.31) 5:13.56 (1:01.54)
5:46.70 (1:34.68) 6:19.97 (2:07.95)
6:48.00 (28.03) 7:19.76 (59.79)
7:52.63 (1:32.66) 8:25.07 (2:05.10)
19 Carmel Swim Club-IN ''B'' 8:07.29 8:37.62 4
1) Jarding, Adrian E 17 2) Highum, Cole A 18
3) Vinyard, Joseph T 15 4) Vinyard, Matthew S 17
28.31 59.41 (59.41)
1:31.27 (1:31.27) 2:02.17 (2:02.17)
2:30.66 (28.49) 3:03.05 (1:00.88)
3:36.69 (1:34.52) 4:10.25 (2:08.08)
4:39.36 (29.11) 5:12.88 (1:02.63)
5:48.03 (1:37.78) 6:23.25 (2:13.00)
6:53.13 (29.88) 7:28.44 (1:05.19)
8:03.57 (1:40.32) 8:37.62 (2:14.37)
-- Northridge Area-IN ''A'' 6:59.25Y DQ
1) Lehman, Spencer P 15 2) Stoller, Jonathan D 18
3) Elijah, Logan W 15 4) Cripe, Seth R 16
27.63 57.76 (57.76)
1:29.20 (1:29.20) 2:00.15 (2:00.15)
2:27.70 (27.55) 2:58.71 (58.56)
3:30.44 (1:30.29) 4:01.59 (2:01.44)
4:29.23 (27.64) 5:00.38 (58.79)
5:32.50 (1:30.91) 6:04.02 (2:02.43)
6:31.11 (27.09) 7:01.33 (57.31)
7:32.20 (1:28.18) DQ (1:58.93)
Men - Team Rankings - Through Event 26
1. Indiana University 868.5 2. Dayton Raiders 446
3. Kingfish Aquatic Club of Water 172 4. Byron Center 146
5. Carmel Swim Club 132 6. Southern Michigan Aquatic Club 131
7. Cincinnati Marlins 129 8. Cincinnati Aquatic Club 126
9. Northridge Area Swimming Assoc 125 10. Unattached Indiana 106
10. Counsilman Center Swim Team 106 12. Fishers Area Swimming Tigers 97
13. Firestone Akron Swim Team 80.5 14. Berkeley Aquatic Club 79
15. Jalisco 75 16. Viper Aquatic Swim Team 73
17. Oakland Live Y''Ers 63 18. Unattached 62
19. Lawrence Swim Team 59 20. Northwest Aquatic Club Swimmin 58
21. Avon Community Swim Team 51 22. Boilermaker Aquatics 49
23. Lake Shore Swim Club 43 23. Plymouth-Canton Cruisers 43
25. Livonia Community Swim Club 42 26. Motor City Aquatics 41
27. Club Wolverine 39 27. Pacesetter Aquatics 39
29. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 36 29. Thunderbolt Aquatics 36
31. Lake Erie Silver Dolphins 26 31. Pro Swimming 26
31. Rapids Area Y Swimmers 26 34. Ohio State Swim Club 25
34. Warren Aquatic Club 25 34. Waves Bloomington/Normal Y S.T 25
37. West Ottawa Swim Club 24 38. Zionsville Swim Club 18
39. United Swim Association/Union 17 40. Liquid Lightning 16
40. Grosse Pointe Gators 16 42. Lake Country Swim Team 14
43. Duneland Swim Club 10 44. Kettering City Swim Team 9
45. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 8 45. Unattached Xav 8
45. Findlay Area Swim Team 8 48. Miami University Aquatic Club 7
48. Irish Aquatics 7 50. Mason Manta Rays 6
51. Westerville Aquatic Club 5 52. Memphis Tiger Swim Club 1
IUPUI Natatorium - Site License 3/30/2014 - 4:44 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 29 Women 200 LC Meter IM
=========================================================================
Meet Record: ! 2:14.13 7/26/2007 Ava B. Ohlgren, Unattached
2:18.69 NAT National Standards
2:21.39 JNAT Junior National
2:29.59 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Tucker, Miranda 16 Livonia Communit 2:20.75 2:18.46 NAT 26
29.63 1:06.34 (36.71)
1:45.74 (39.40) 2:18.46 (32.72)
2 Edelman, Lauren 15 Fishers Area Swi 2:20.41 2:19.67 JNAT 23
30.01 1:05.71 (35.70)
1:46.36 (40.65) 2:19.67 (33.31)
3 Burchill, Saman 15 Carmel Swim Club 2:21.49 2:19.98 JNAT 22
30.59 1:05.25 (34.66)
1:47.55 (42.30) 2:19.98 (32.43)
4 House, Hanna E 18 Carmel Swim Club 2:23.52 2:22.58 SECT 21
29.83 1:05.08 (35.25)
1:49.46 (44.38) 2:22.58 (33.12)
5 Pressey, Bailey 19 Indiana Universi 2:22.90 2:23.24 SECT 20
31.31 1:07.97 (36.66)
1:50.83 (42.86) 2:23.24 (32.41)
6 Kitchel, Taite 16 Carmel Swim Club 2:24.12 2:23.44 SECT 19
30.72 1:07.22 (36.50)
1:49.89 (42.67) 2:23.44 (33.55)
7 Pocisk, Lydia C 17 Dayton Raiders-O 2:21.73 2:24.61 SECT 18
30.88 1:07.97 (37.09)
1:49.69 (41.72) 2:24.61 (34.92)
8 Adams, Claire E 15 Carmel Swim Club 2:23.73 2:30.27 17
30.63 1:07.94 (37.31)
1:55.17 (47.23) 2:30.27 (35.10)
=== Consolation Final ===
9 Ariola, Grace M 13 Waves Bloomingto 2:25.14 2:21.90 SECT 15
31.66 1:05.88 (34.22)
1:50.06 (44.18) 2:21.90 (31.84)
10 Burchill, Veron 16 Carmel Swim Club 2:24.63 2:23.40 SECT 13
29.86 1:07.50 (37.64)
1:49.80 (42.30) 2:23.40 (33.60)
11 Johnson, Olivia 15 Boilermaker Aqua 2:26.00 2:25.94 SECT 12
31.87 1:09.38 (37.51)
1:51.56 (42.18) 2:25.94 (34.38)
12 Theobald, Emma 13 Dunlap Dolphins- 2:26.72 2:26.48 SECT 11
32.16 1:08.97 (36.81)
1:53.41 (44.44) 2:26.48 (33.07)
13 Fetes, Shayna A 13 Carmel Swim Club 2:27.51 2:26.95 SECT 10
32.03 1:11.40 (39.37)
1:53.15 (41.75) 2:26.95 (33.80)
14 Conn, Ellyse C 16 Novi Sturgeons-M 2:25.64 2:27.03 SECT 9
30.79 1:07.52 (36.73)
1:52.70 (45.18) 2:27.03 (34.33)
15 Rothrock, Gertr 14 Carmel Swim Club 2:25.87 2:27.22 SECT 8
30.99 1:09.51 (38.52)
1:54.43 (44.92) 2:27.22 (32.79)
16 Gilmore, Claire 16 Cincinnati Aquat 2:26.71 2:27.70 SECT 7
31.03 1:09.64 (38.61)
1:54.08 (44.44) 2:27.70 (33.62)
=== C - Final ===
17 Yockey, Rosalie 17 Delphinus Swim C 2:28.01 2:27.21 SECT 5
31.10 1:10.37 (39.27)
1:54.64 (44.27) 2:27.21 (32.57)
18 Culver, Kathryn 17 Kingfish Aquatic 2:28.98 2:27.71 SECT 3
31.29 1:09.42 (38.13)
1:53.51 (44.09) 2:27.71 (34.20)
19 Ozden, Alexis 14 Memphis Tiger Sw 2:28.17 2:28.40 SECT 2
32.17 1:10.10 (37.93)
1:55.74 (45.64) 2:28.40 (32.66)
20 Verbrugge, Emil 16 Viper Aquatic Sw 2:27.97 2:28.55 SECT 1
32.10 1:10.59 (38.49)
1:53.26 (42.67) 2:28.55 (35.29)
21 Barry, Erin M 18 Berkeley Aquatic 2:28.61 2:28.81 SECT
32.10 1:12.46 (40.36)
1:53.15 (40.69) 2:28.81 (35.66)
22 Buckley, Alexa 15 Berkeley Aquatic 2:29.05 2:29.11 SECT
32.82 1:12.50 (39.68)
1:54.31 (41.81) 2:29.11 (34.80)
23 Westphal, Laura 15 Novi Sturgeons-M 2:29.04 2:29.76
31.21 1:10.24 (39.03)
1:56.34 (46.10) 2:29.76 (33.42)
24 Sharkey, Brooke 16 Berkeley Aquatic 2:28.66 2:30.33
31.67 1:11.03 (39.36)
1:55.95 (44.92) 2:30.33 (34.38)
=== D - Final ===
25 Woods, Mary C 16 Carmel Swim Club 2:29.48 2:27.64 SECT
30.62 1:09.39 (38.77)
1:53.65 (44.26) 2:27.64 (33.99)
26 Pash, Jaclyn D 15 Carmel Swim Club 2:30.29 2:28.02 SECT
31.31 1:09.03 (37.72)
1:54.31 (45.28) 2:28.02 (33.71)
27 Arakelian, Rebe 16 Kingfish Aquatic 2:29.10 2:28.31 SECT
32.76 1:12.90 (40.14)
1:54.57 (41.67) 2:28.31 (33.74)
28 Ege, Ceren 15 Kingfish Aquatic 2:30.28 2:29.40 SECT
32.27 1:10.95 (38.68)
1:56.53 (45.58) 2:29.40 (32.87)
29 Brown, Portia D 13 Lake Erie Silver 2:30.47 2:29.60
32.68 1:11.69 (39.01)
1:55.99 (44.30) 2:29.60 (33.61)
30 Johnson, Elle M 16 Lawrence Swim Te 2:31.26 2:29.97
32.09 1:11.55 (39.46)
1:55.93 (44.38) 2:29.97 (34.04)
31 Smith, Kendall 16 Carmel Swim Club 2:30.60 2:31.14
32.53 1:11.75 (39.22)
1:56.62 (44.87) 2:31.14 (34.52)
32 Generoso, Rica 16 Hopkins Mariner- 2:33.91 2:33.38
32.26 1:12.10 (39.84)
1:56.84 (44.74) 2:33.38 (36.54)
=== Preliminaries ===
6 Heller, Lauren 16 Lake Erie Silver 2:23.46
29.97 1:05.89 (35.92)
1:50.21 (44.32) 2:23.46 (33.25)
10 Stevens, Hannah 18 Greater Columbus 2:24.22
30.73 1:05.34 (34.61)
1:51.73 (46.39) 2:24.22 (32.49)
13 Bullock, Morgan 15 West Michigan Sw 2:25.45
29.92 1:07.44 (37.52)
1:52.82 (45.38) 2:25.45 (32.63)
19 Deloof, Gabriel 18 Pointe Aquatics- 2:27.02
30.58 1:06.35 (35.77)
1:52.67 (46.32) 2:27.02 (34.35)
22 Postmus, Samant 17 Byron Center-MI 2:28.01
31.63 1:08.34 (36.71)
1:52.78 (44.44) 2:28.01 (35.23)
25 Spears, Elizabe 14 Club Wolverine-M 2:28.31
33.08 1:10.57 (37.49)
1:55.32 (44.75) 2:28.31 (32.99)
28 Gresser, Hanna 15 Firestone Akron- 2:28.95
31.30 1:09.71 (38.41)
1:52.92 (43.21) 2:28.95 (36.03)
30 Warren, Mary C 18 Lake Country Swi 2:29.01
32.18 1:11.09 (38.91)
1:55.17 (44.08) 2:29.01 (33.84)
35 Ray, Tiffany C 19 Jenison Area Wil 2:29.70
31.96 1:09.23 (37.27)
1:55.32 (46.09) 2:29.70 (34.38)
36 Leong, Christin 18 Oakland Live Y''E 2:30.28
32.37 1:09.14 (36.77)
1:56.67 (47.53) 2:30.28 (33.61)
41 Spears, Holly K 18 Lansing Swim Org 2:30.70
31.25 1:09.22 (37.97)
1:55.26 (46.04) 2:30.70 (35.44)
42 Hart, Carly C 15 Firestone Akron- 2:31.14
31.65 1:12.88 (41.23)
1:56.03 (43.15) 2:31.14 (35.11)
44 Sambel, Anuschk 15 Motor City Aquat 2:31.38
32.26 1:10.93 (38.67)
1:57.32 (46.39) 2:31.38 (34.06)
45 Merriman, Eliza 15 Dexter Community 2:31.46
32.81 1:11.71 (38.90)
1:55.69 (43.98) 2:31.46 (35.77)
46 Thompson, Rache 20 Indiana Universi 2:31.59
32.66 1:12.62 (39.96)
1:56.52 (43.90) 2:31.59 (35.07)
47 Stelpflug, Sama 17 Kingfish Aquatic 2:31.69
33.72 1:13.61 (39.89)
1:55.20 (41.59) 2:31.69 (36.49)
48 Paul, Kelsey M 17 Kettering City S 2:31.70
33.05 1:13.55 (40.50)
1:56.98 (43.43) 2:31.70 (34.72)
49 Saettel, Meagha 16 Dayton Raiders-O 2:31.97
32.69 1:11.58 (38.89)
1:58.36 (46.78) 2:31.97 (33.61)
50 Rupert, Daniell 13 Dexter Community 2:32.04
33.00 1:13.12 (40.12)
1:58.67 (45.55) 2:32.04 (33.37)
51 Hines, Brianna 17 Waves Bloomingto 2:32.08
32.60 1:12.10 (39.50)
1:56.22 (44.12) 2:32.08 (35.86)
52 Jackson, Mallor 12 Northwest Aquati 2:32.23
33.03 1:11.91 (38.88)
1:58.46 (46.55) 2:32.23 (33.77)
53 Mabie, Lauren O 14 Memphis Tiger Sw 2:32.24
31.46 1:08.78 (37.32)
1:54.76 (45.98) 2:32.24 (37.48)
54 Murphy, Mikayla 16 Sylvania Tsunami 2:32.30
32.53 1:10.98 (38.45)
1:57.79 (46.81) 2:32.30 (34.51)
55 Rakovec, Mauree 16 Lake Erie Silver 2:32.31
31.71 1:11.66 (39.95)
1:59.11 (47.45) 2:32.31 (33.20)
56 Kriger, Rachel 14 Memphis Tiger Sw 2:32.35
31.43 1:10.56 (39.13)
1:58.27 (47.71) 2:32.35 (34.08)
57 Cappabianca, Gi 12 Cuyahoga Falls Y 2:32.46
33.36 1:14.18 (40.82)
1:57.52 (43.34) 2:32.46 (34.94)
58 Pash, Kelly J 13 Carmel Swim Club 2:32.64
33.17 1:12.58 (39.41)
1:58.05 (45.47) 2:32.64 (34.59)
59 Johnson, Megan 15 Swac Swim Team-I 2:32.68
32.33 1:11.29 (38.96)
1:58.42 (47.13) 2:32.68 (34.26)
60 Gatlin, Bethany 13 Valparaiso Swim- 2:32.91
32.03 1:12.47 (40.44)
1:57.48 (45.01) 2:32.91 (35.43)
60 Roob, Reagan I 15 Washington Towns 2:32.91
32.75 1:12.33 (39.58)
1:58.68 (46.35) 2:32.91 (34.23)
62 Schrock, Ashley 16 Concord Swim Clu 2:32.93
33.52 1:12.37 (38.85)
1:57.17 (44.80) 2:32.93 (35.76)
63 Mattson, Debora 17 Oakland Live Y''E 2:33.02
32.85 1:12.28 (39.43)
1:58.13 (45.85) 2:33.02 (34.89)
64 King, Meredith 15 Berkeley Aquatic 2:33.53
31.94 1:10.45 (38.51)
1:58.60 (48.15) 2:33.53 (34.93)
65 Cripe, Samantha 15 Noblesville Swim 2:33.57
33.31 1:13.77 (40.46)
1:58.59 (44.82) 2:33.57 (34.98)
66 Whelan, Zoe T 16 Memphis Tiger Sw 2:33.70
31.83 1:11.09 (39.26)
1:58.83 (47.74) 2:33.70 (34.87)
67 Wiet, Abigail M 17 Ohio State Swim- 2:33.73
33.03 1:12.08 (39.05)
1:57.56 (45.48) 2:33.73 (36.17)
69 Mattar, Lydia R 17 Liquid Lightning 2:34.30
33.34 1:15.30 (41.96)
1:58.68 (43.38) 2:34.30 (35.62)
70 Sauder, Katelyn 16 Waves Bloomingto 2:34.40
32.95 1:16.17 (43.22)
1:58.19 (42.02) 2:34.40 (36.21)
71 Gracey, Brianna 13 Dayton Raiders-O 2:34.43
32.62 1:13.34 (40.72)
1:59.71 (46.37) 2:34.43 (34.72)
72 Kipp, Noelle M 17 Dayton Raiders-O 2:34.54
32.65 1:13.72 (41.07)
1:59.10 (45.38) 2:34.54 (35.44)
73 Green, Claire M 17 Plymouth-Canton- 2:34.79
34.55 1:15.74 (41.19)
1:59.38 (43.64) 2:34.79 (35.41)
74 Flynn, Emma G 17 Lake Shore Swim- 2:34.82
32.14 1:12.66 (40.52)
1:58.46 (45.80) 2:34.82 (36.36)
75 Marion, Marissa 16 Rockford Communi 2:34.90
31.60 1:12.21 (40.61)
1:58.66 (46.45) 2:34.90 (36.24)
76 Crawford, Claud 15 Mt. Vernon Swim- 2:34.92
32.84 1:13.68 (40.84)
1:57.56 (43.88) 2:34.92 (37.36)
77 Mulligan, Kathl 14 Dayton Raiders-O 2:35.26
34.29 1:14.44 (40.15)
2:01.07 (46.63) 2:35.26 (34.19)
78 Ducker, Kaitlyn 15 Swac Swim Team-I 2:35.31
31.91 1:13.50 (41.59)
2:00.61 (47.11) 2:35.31 (34.70)
79 Detassanyi, Ade 13 Plymouth-Canton- 2:35.32
34.04 1:13.37 (39.33)
2:00.24 (46.87) 2:35.32 (35.08)
80 Norris, Kiara M 13 Memphis Tiger Sw 2:35.62
31.80 1:12.33 (40.53)
2:00.48 (48.15) 2:35.62 (35.14)
81 Charlow, Rachae 17 Mid-Michigan Aqu 2:35.77
34.69 1:13.06 (38.37)
2:01.62 (48.56) 2:35.77 (34.15)
82 Hooper, Kaitlin 14 East Grand Rapid 2:35.87
34.26 1:15.05 (40.79)
1:59.47 (44.42) 2:35.87 (36.40)
83 Whitman, Madiso 16 Firestone Akron- 2:36.05
33.99 1:16.14 (42.15)
1:59.38 (43.24) 2:36.05 (36.67)
84 Allen, Ashleigh 14 Oakland Live Y''E 2:36.09
33.91 1:15.36 (41.45)
2:01.34 (45.98) 2:36.09 (34.75)
85 Clinger, Hannah 15 Findlay Area Swi 2:36.29
33.42 1:13.40 (39.98)
1:58.99 (45.59) 2:36.29 (37.30)
86 Waller, Josephi 15 Mason Manta Rays 2:36.49
33.57 1:15.47 (41.90)
2:00.29 (44.82) 2:36.49 (36.20)
87 Harris, Haley D 16 Carmel Swim Club 2:36.65
34.36 1:13.74 (39.38)
1:59.20 (45.46) 2:36.65 (37.45)
88 Oostman, Lauren 16 Waves Bloomingto 2:36.68
34.33 1:11.25 (36.92)
1:59.56 (48.31) 2:36.68 (37.12)
89 Weiss, Emily N 13 Cardinal Communi 2:36.83
33.16 1:15.09 (41.93)
1:59.69 (44.60) 2:36.83 (37.14)
90 Harris, Kelsey 16 Carmel Swim Club 2:36.90
33.46 1:14.77 (41.31)
2:01.03 (46.26) 2:36.90 (35.87)
91 Abbasse, Kirsty 15 Liquid Lightning 2:36.96
32.32 1:13.47 (41.15)
2:02.92 (49.45) 2:36.96 (34.04)
92 Vandepoel, Jack 16 West Michigan Sw 2:37.02
33.66 1:13.87 (40.21)
2:01.07 (47.20) 2:37.02 (35.95)
93 Mahoney, Meagha 16 Carmel Swim Club 2:37.05
34.03 1:14.88 (40.85)
1:59.54 (44.66) 2:37.05 (37.51)
94 Steeby, Clara J 15 Michigan Lakesho 2:37.21
33.59 1:14.12 (40.53)
2:01.67 (47.55) 2:37.21 (35.54)
95 Lafferty, Katie 17 Irish Aquatics-I 2:37.26
31.24 1:12.32 (41.08)
2:01.23 (48.91) 2:37.26 (36.03)
96 Dunnuck, Melani 14 South Lyon Aquat 2:38.07
36.57 1:17.51 (40.94)
2:02.27 (44.76) 2:38.07 (35.80)
97 Boyer, Sydney M 15 Northridge Area- 2:38.13
33.48 1:12.12 (38.64)
2:02.02 (49.90) 2:38.13 (36.11)
98 Haidet, Alyssa 15 Westerville Aqua 2:38.23
33.55 1:17.02 (43.47)
1:59.20 (42.18) 2:38.23 (39.03)
99 Bonezzi, Jessic 16 Firestone Akron- 2:38.35
31.65 1:15.32 (43.67)
2:02.24 (46.92) 2:38.35 (36.11)
100 McDowell, Sydne 14 Rockford Communi 2:38.84
35.06 1:16.91 (41.85)
2:01.24 (44.33) 2:38.84 (37.60)
101 Campbell, Sarah 15 Westerville Aqua 2:38.92
34.73 1:13.63 (38.90)
2:02.14 (48.51) 2:38.92 (36.78)
102 Wall, Alexandra 15 Cincinnati Marli 2:38.98
33.58 1:14.17 (40.59)
2:03.17 (49.00) 2:38.98 (35.81)
103 Rowe, Molly A 15 Plymouth-Canton- 2:39.46
34.50 1:13.28 (38.78)
2:02.74 (49.46) 2:39.46 (36.72)
104 Oldani, Kaelan 15 Club Wolverine-M 2:39.47
34.17 1:14.61 (40.44)
2:03.34 (48.73) 2:39.47 (36.13)
105 Holtkamp, Kathe 16 Noblesville Swim 2:39.71
31.87 1:13.83 (41.96)
2:03.71 (49.88) 2:39.71 (36.00)
106 Connolly, Court 12 Liquid Lightning 2:39.82
33.89 1:13.18 (39.29)
2:02.42 (49.24) 2:39.82 (37.40)
107 Goins, Adrienne 14 Liquid Lightning 2:39.86
32.42 1:11.51 (39.09)
2:02.66 (51.15) 2:39.86 (37.20)
108 Emaus, Katlynn 16 Rapids Area Y Sw 2:40.03
34.72 1:17.88 (43.16)
2:01.99 (44.11) 2:40.03 (38.04)
109 Betcher, Elizab 15 Byron Center-MI 2:40.32
34.16 1:18.87 (44.71)
2:02.24 (43.37) 2:40.32 (38.08)
110 Cabush, Abigail 13 Lake Country Swi 2:41.18
33.55 1:15.87 (42.32)
2:06.96 (51.09) 2:41.18 (34.22)
111 Matti, Allison 16 Irish Aquatics-I 2:41.39
33.14 1:12.38 (39.24)
2:04.12 (51.74) 2:41.39 (37.27)
112 McFarland, Chri 13 Solon Stars Swim 2:42.01
33.17 1:12.96 (39.79)
2:05.20 (52.24) 2:42.01 (36.81)
113 Horan, Carrie E 16 Ohio State Swim- 2:42.37
33.82 1:18.94 (45.12)
2:04.83 (45.89) 2:42.37 (37.54)
114 Schott, Christi 16 Motor City Aquat 2:42.80
34.87 1:16.83 (41.96)
2:06.06 (49.23) 2:42.80 (36.74)
115 Zweng, Allison 17 Liquid Lightning 2:46.23
35.18 1:16.47 (41.29)
2:07.51 (51.04) 2:46.23 (38.72)
-- Stroven, Dana E 16 South Lyon Aquat DQ
37.77 1:24.40 (46.63)
2:05.21 (40.81) DQ (38.02)
-- Mathews, Janess 13 Ohio State Swim- DQ
36.73 1:21.66 (44.93)
2:05.68 (44.02) DQ (38.94)
-- Myers, Madison 16 Firestone Akron- DQ
31.46 1:11.15 (39.69)
1:54.48 (43.33) DQ (33.66)
-- Wright, Madison 17 Kingfish Aquatic DQ
31.06 1:11.30 (40.24)
1:57.27 (45.97) DQ (33.86)
-- Mooney, Audrey 15 Cincinnati Aquat DQ
32.46 1:13.02 (40.56)
1:59.88 (46.86) DQ (34.83)
-- Larson, Therese 15 Club Wolverine-M DQ
35.63 1:17.20 (41.57)
2:00.99 (43.79) DQ (35.70)
-- Resconich, Mcke 15 Club Wolverine-M DFS
-- Satz, Jillian R 15 Carmel Swim Club NS
-- Chae, Hye Yun 14 Carmel Swim Club NS
Women - Team Rankings - Through Event 29
1. Carmel Swim Club 911 2. Fishers Area Swimming Tigers 545
3. Waves Bloomington/Normal Y S.T 455 4. Indiana University 297
5. Berkeley Aquatic Club 185 6. Club Wolverine 182
7. Byron Center 168 8. Livonia Community Swim Club 132
9. Hopkins Mariner Swim Team 128 10. Zionsville Swim Club 111
11. Kingfish Aquatic Club of Water 106 12. Pointe Aquatics 100
13. Dayton Raiders 96 14. Plymouth-Canton Cruisers 83
15. Liquid Lightning 78 16. Oakland Live Y''Ers 77
17. Lake Erie Silver Dolphins 75 18. Lake Country Swim Team 73
19. Novi Sturgeons 70 20. Boilermaker Aquatics 67
21. Cincinnati Aquatic Club 62 21. Unattached Indiana 62
23. Motor City Aquatics 51 24. West Michigan Swimmers 50
24. Firestone Akron Swim Team 50 26. Schroeder YMCA Swim Team 44
27. Dynamo Swim Team 43 28. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 38
29. Great Lakes Tritons 31 30. South Bend Swim Club 28
31. Memphis Tiger Swim Club 27 31. South Lyon Aquatics 27
33. Newburgh Sea Creatures 26 34. Rapids Area Y Swimmers 25
34. Unattached CW 25 36. Dunlap Dolphins Swim Team 23
37. Lakers Aquatic Club 22 38. Ohio State Swim Club 19
38. Viper Aquatic Swim Team 19 40. Mt. Vernon Swim Team 17
41. Mako Swim Team 15 42. Dexter Community Aquatics Club 10
42. Northwest Aquatic Club Swimmin 10 44. Jenison Area Wildcat Swimming 8
44. Avon Community Swim Team 8 46. Rockford Community Swim Team 7
47. Kettering City Swim Team 6 48. Delphinus Swim Club 5
49. Cincinnati Marlins 4 50. Westerville Aquatic Club 3
50. Sylvania Tsunami Swim Club 3 52. Cuyahoga Falls Ymca/Nat 2
IUPUI Natatorium - Site License 3/30/2014 - 5:08 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 30 Men 200 LC Meter IM
=========================================================================
Meet Record: ! 2:03.99 7/21/2010 Kyle W Whitaker, DUNE-IN
2:05.49 NAT National Standards
2:08.69 JNAT Junior National
2:17.69 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Hurley, Donald 21 Indiana Universi 2:07.52 2:04.83 NAT 26
27.14 58.85 (31.71)
1:35.72 (36.87) 2:04.83 (29.11)
2 Turner, Brock A 18 Dayton Raiders-O 2:06.18 2:04.91 NAT 23
27.21 58.46 (31.25)
1:36.15 (37.69) 2:04.91 (28.76)
3 Glover, Robert 19 Indiana Universi 2:08.27 2:07.21 JNAT 22
27.55 58.88 (31.33)
1:36.55 (37.67) 2:07.21 (30.66)
4 Hodge, Cooper P 16 Cincinnati Aquat 2:08.97 2:07.50 JNAT 21
27.95 1:00.49 (32.54)
1:36.48 (35.99) 2:07.50 (31.02)
5 Bursch, Hudson 17 UNAT-IN 2:09.80 2:09.34 SECT 20
28.03 1:00.83 (32.80)
1:38.27 (37.44) 2:09.34 (31.07)
6 Craig, Cameron 16 Southern Michiga 2:09.20 2:10.30 SECT 19
27.73 1:00.83 (33.10)
1:40.92 (40.09) 2:10.30 (29.38)
7 Kurz, Tanner J 20 Indiana Universi 2:07.06 2:10.58 SECT 18
27.10 1:01.92 (34.82)
1:39.39 (37.47) 2:10.58 (31.19)
8 Lewis, Grant N 17 Avon Community S 2:10.23 2:11.09 SECT 17
28.04 1:01.64 (33.60)
1:40.85 (39.21) 2:11.09 (30.24)
=== Consolation Final ===
9 Cope, Thomas E 16 Dayton Raiders-O 2:10.55 2:07.70 JNAT 15
27.51 1:01.80 (34.29)
1:37.87 (36.07) 2:07.70 (29.83)
10 Pohlmann, Henri 18 Dayton Raiders-O 2:12.48 2:09.01 SECT 13
27.36 59.27 (31.91)
1:38.95 (39.68) 2:09.01 (30.06)
11 Vaughan, Charle 15 Boilermaker Aqua 2:11.42 2:10.07 SECT 12
28.13 1:02.20 (34.07)
1:39.57 (37.37) 2:10.07 (30.50)
12 Bledsoe, Nathan 17 Viper Aquatic Sw 2:11.50 2:10.67 SECT 11
27.74 1:00.60 (32.86)
1:38.56 (37.96) 2:10.67 (32.11)
13 Higgins, Jackso 17 Dayton Raiders-O 2:10.88 2:10.92 SECT 10
27.69 1:01.22 (33.53)
1:40.35 (39.13) 2:10.92 (30.57)
14 Maas, Kyle P 15 West Ottawa Swim 2:12.16 2:11.27 SECT 9
28.02 1:01.05 (33.03)
1:39.97 (38.92) 2:11.27 (31.30)
15 Anderson, Bowen 17 UNAT-IN 2:11.58 2:11.49 SECT 8
27.92 1:02.07 (34.15)
1:41.44 (39.37) 2:11.49 (30.05)
16 Stoller, Jonath 18 Northridge Area- 2:11.32 2:15.16 SECT 7
27.75 1:03.24 (35.49)
1:41.79 (38.55) 2:15.16 (33.37)
=== C - Final ===
17 Noens, Adam T 17 Lawrence Swim Te 2:13.08 2:11.04 SECT 5
27.89 1:01.91 (34.02)
1:40.57 (38.66) 2:11.04 (30.47)
18 McGraw, James R 16 United Swim Asso 2:13.59 2:11.76 SECT 3
28.26 1:02.82 (34.56)
1:40.77 (37.95) 2:11.76 (30.99)
19 Buccalo, Mitche 16 Motor City Aquat 2:14.37 2:13.29 SECT 2
28.80 1:02.72 (33.92)
1:41.79 (39.07) 2:13.29 (31.50)
20 Knowles, Eric W 14 Dayton Raiders-O 2:14.09 2:13.92 SECT 1
28.99 1:05.55 (36.56)
1:44.14 (38.59) 2:13.92 (29.78)
21 Oleson, Eric R 17 Viper Aquatic Sw 2:13.39 2:13.98 SECT
28.75 1:04.31 (35.56)
1:44.39 (40.08) 2:13.98 (29.59)
22 Ingram, Luke B 16 Fishers Area Swi 2:14.92 2:16.83 SECT
30.14 1:05.10 (34.96)
1:44.69 (39.59) 2:16.83 (32.14)
23 Koch, Camden C 15 Northridge Area- 2:15.32 2:17.86
30.19 1:04.37 (34.18)
1:45.37 (41.00) 2:17.86 (32.49)
24 Geheb, Ryan J 15 South Lyon Aquat 2:15.51 2:18.43
30.72 1:06.88 (36.16)
1:46.07 (39.19) 2:18.43 (32.36)
=== D - Final ===
25 Li, Troy S 16 Carmel Swim Club 2:16.55 2:14.23 SECT
29.15 1:03.69 (34.54)
1:43.39 (39.70) 2:14.23 (30.84)
26 Vernasco, Antho 16 UNAT-IN 2:16.15 2:16.36 SECT
29.29 1:05.07 (35.78)
1:44.22 (39.15) 2:16.36 (32.14)
27 Brooks, Benjami 15 Lake Shore Swim- 2:18.71 2:16.69 SECT
29.55 1:03.95 (34.40)
1:45.21 (41.26) 2:16.69 (31.48)
28 Kucharczyk, Jos 16 Oakland Live Y''E 2:17.49 2:17.04 SECT
29.71 1:06.18 (36.47)
1:45.93 (39.75) 2:17.04 (31.11)
29 Measel, Owen C 15 Dayton Raiders-O 2:18.54 2:17.27 SECT
29.34 1:04.45 (35.11)
1:46.60 (42.15) 2:17.27 (30.67)
30 Kipp, Hugh R 15 Dayton Raiders-O 2:17.96 2:17.38 SECT
31.06 1:05.45 (34.39)
1:45.92 (40.47) 2:17.38 (31.46)
31 Guan, Andrew K 16 Kingfish Aquatic 2:18.66 2:18.35
28.88 1:04.34 (35.46)
1:48.00 (43.66) 2:18.35 (30.35)
32 Lindquist, Grah 16 Cincinnati Marli 2:17.11 2:19.44
30.08 1:07.27 (37.19)
1:48.05 (40.78) 2:19.44 (31.39)
=== Preliminaries ===
6 Walsh, Jack T 16 Plymouth-Canton- 2:09.10
27.59 1:00.31 (32.72)
1:38.39 (38.08) 2:09.10 (30.71)
18 Nichols, Blaine 19 Indiana Universi 2:12.63
28.63 1:04.74 (36.11)
1:40.94 (36.20) 2:12.63 (31.69)
19 Wolfe, Michael 17 Waves Bloomingto 2:13.05
28.41 1:02.61 (34.20)
1:42.44 (39.83) 2:13.05 (30.61)
21 Stergar, Jared 16 Lake Erie Silver 2:13.31
28.53 1:02.59 (34.06)
1:41.85 (39.26) 2:13.31 (31.46)
25 Butler, Philip 19 Indiana Universi 2:14.37
28.45 1:02.61 (34.16)
1:42.91 (40.30) 2:14.37 (31.46)
28 Mantkowski, Jac 17 Cincinnati Aquat 2:15.05
28.21 1:02.40 (34.19)
1:44.49 (42.09) 2:15.05 (30.56)
31 Quinn, Jason T 16 Lake Erie Silver 2:15.53
28.85 1:02.85 (34.00)
1:43.32 (40.47) 2:15.53 (32.21)
32 Chen, Zachary Y 16 Kingfish Aquatic 2:15.78
28.28 1:02.25 (33.97)
1:44.55 (42.30) 2:15.78 (31.23)
33 Nymberg, Gregor 18 Cincinnati Aquat 2:15.85
27.00 1:02.95 (35.95)
1:45.34 (42.39) 2:15.85 (30.51)
34 Parr, Graham C 18 Unattached-IN 2:15.96
28.14 1:04.86 (36.72)
1:45.77 (40.91) 2:15.96 (30.19)
35 Lorenz, Christi 18 Avon Community S 2:16.03
29.93 1:05.95 (36.02)
1:43.87 (37.92) 2:16.03 (32.16)
37 Lamprecht, Chri 18 Club Wolverine-M 2:16.36
29.12 1:03.76 (34.64)
1:44.79 (41.03) 2:16.36 (31.57)
39 Chen, Troy Y 18 Kingfish Aquatic 2:16.59
28.42 1:02.05 (33.63)
1:44.25 (42.20) 2:16.59 (32.34)
40 Pang, Aaron Y 18 Oakland Live Y''E 2:16.64
29.41 1:04.14 (34.73)
1:45.34 (41.20) 2:16.64 (31.30)
41 VanKirk, Robert 20 Cincinnati Marli 2:16.83
28.87 1:05.58 (36.71)
1:43.84 (38.26) 2:16.83 (32.99)
42 Van Zundert, Ma 20 Indiana Universi 2:16.89
29.85 1:08.23 (38.38)
1:45.02 (36.79) 2:16.89 (31.87)
43 Crabtree, Murra 21 Indiana Universi 2:16.90
28.35 1:02.79 (34.44)
1:45.56 (42.77) 2:16.90 (31.34)
45 Biernat, Erik T 19 Una Xav-OH 2:17.26
28.41 1:02.78 (34.37)
1:43.40 (40.62) 2:17.26 (33.86)
46 Lowry, Nathanie 16 Dayton Raiders-O 2:17.31
29.85 1:03.94 (34.09)
1:44.47 (40.53) 2:17.31 (32.84)
47 Harry, Dominic 14 Dayton Raiders-O 2:17.48
29.74 1:04.75 (35.01)
1:45.83 (41.08) 2:17.48 (31.65)
49 Chen, Maxwell Y 14 Kingfish Aquatic 2:17.51
29.06 1:05.11 (36.05)
1:45.71 (40.60) 2:17.51 (31.80)
51 Korhonen, Jay E 17 Kingfish Aquatic 2:18.16
30.54 1:06.89 (36.35)
1:46.27 (39.38) 2:18.16 (31.89)
52 Enrico, Joshua 17 Mason Manta Rays 2:18.37
29.68 1:03.49 (33.81)
1:47.13 (43.64) 2:18.37 (31.24)
53 Kent, Jackson T 15 Northwest Aquati 2:18.53
29.02 1:04.28 (35.26)
1:46.48 (42.20) 2:18.53 (32.05)
57 Dyer, Matthew S 17 Firestone Akron- 2:18.72
29.90 1:06.14 (36.24)
1:45.62 (39.48) 2:18.72 (33.10)
57 Flynn, Kevin R 14 Berkeley Aquatic 2:18.72
28.86 1:03.85 (34.99)
1:47.09 (43.24) 2:18.72 (31.63)
59 Kent, Blake J 16 Oakland Live Y''E 2:18.79
30.06 1:05.96 (35.90)
1:46.91 (40.95) 2:18.79 (31.88)
60 Friesen, Chayto 16 Northridge Area- 2:18.80
30.62 1:07.00 (36.38)
1:48.12 (41.12) 2:18.80 (30.68)
61 Foster, Jake R 13 Cincinnati Marli 2:18.84
29.70 1:07.73 (38.03)
1:46.87 (39.14) 2:18.84 (31.97)
62 Hepfer, Daniel 18 Counsilman Cente 2:18.87
29.41 1:04.70 (35.29)
1:46.86 (42.16) 2:18.87 (32.01)
63 Dunton, Ryan H 18 Lake Country Swi 2:18.94
29.33 1:04.69 (35.36)
1:45.70 (41.01) 2:18.94 (33.24)
64 Jarding, Adrian 17 Carmel Swim Club 2:19.24
29.24 1:05.08 (35.84)
1:46.99 (41.91) 2:19.24 (32.25)
65 Scott, John J 17 United Swim Asso 2:19.28
28.15 1:05.38 (37.23)
1:46.87 (41.49) 2:19.28 (32.41)
66 Wait, Adam A 16 UNAT-IN 2:19.34
28.98 1:06.10 (37.12)
1:47.15 (41.05) 2:19.34 (32.19)
67 Thompson, Grant 15 Austin Swim Club 2:19.44
30.74 1:05.41 (34.67)
1:47.68 (42.27) 2:19.44 (31.76)
68 Christensen, Ky 16 Grand Rapids Nov 2:19.64
28.82 1:05.53 (36.71)
1:48.41 (42.88) 2:19.64 (31.23)
69 Lamb, Stetson C 15 Memphis Tiger Sw 2:19.89
28.49 1:04.85 (36.36)
1:47.79 (42.94) 2:19.89 (32.10)
70 O''Sullivan, Chr 17 Berkeley Aquatic 2:19.91
30.52 1:07.44 (36.92)
1:48.22 (40.78) 2:19.91 (31.69)
71 Olmsted, Patric 15 Kingfish Aquatic 2:20.40
30.31 1:04.81 (34.50)
1:46.78 (41.97) 2:20.40 (33.62)
72 Cleason, David 14 Club Wolverine-M 2:20.57
30.10 1:05.51 (35.41)
1:47.24 (41.73) 2:20.57 (33.33)
73 Schrensky, Will 16 Northwest Aquati 2:20.61
30.93 1:10.20 (39.27)
1:47.74 (37.54) 2:20.61 (32.87)
74 Drake, Jesse C 16 Northridge Area- 2:20.63
30.55 1:07.19 (36.64)
1:45.77 (38.58) 2:20.63 (34.86)
75 Highum, Cole A 18 Carmel Swim Club 2:20.78
28.90 1:06.09 (37.19)
1:47.64 (41.55) 2:20.78 (33.14)
76 Saladin, Parker 16 Irish Aquatics-I 2:20.88
29.00 1:04.69 (35.69)
1:48.49 (43.80) 2:20.88 (32.39)
77 Nabavi, Cyrus G 15 Thunderbolt Aqua 2:21.08
28.72 1:05.33 (36.61)
1:48.10 (42.77) 2:21.08 (32.98)
78 Keith, Daniel K 14 Club Wolverine-M 2:21.39
29.79 1:06.11 (36.32)
1:47.89 (41.78) 2:21.39 (33.50)
79 Andre, Jean-bap 15 Berkeley Aquatic 2:21.40
29.27 1:06.85 (37.58)
1:49.02 (42.17) 2:21.40 (32.38)
80 Rogers, Matthew 16 Thunderbolt Aqua 2:22.00
29.34 1:06.82 (37.48)
1:47.82 (41.00) 2:22.00 (34.18)
81 Iwase, Jota K 13 Fishers Area Swi 2:22.03
30.26 1:07.12 (36.86)
1:49.07 (41.95) 2:22.03 (32.96)
82 Wrasman, Tyler 14 Lake Country Swi 2:22.11
30.28 1:06.22 (35.94)
1:48.98 (42.76) 2:22.11 (33.13)
83 Townsdin, James 15 Memphis Tiger Sw 2:23.15
30.18 1:07.89 (37.71)
1:50.70 (42.81) 2:23.15 (32.45)
84 Van Gorp, Luke 15 Mason Manta Rays 2:23.24
31.66 1:09.45 (37.79)
1:50.66 (41.21) 2:23.24 (32.58)
85 Gerling, Spence 18 Flashes Aquatics 2:23.35
31.16 1:07.33 (36.17)
1:51.35 (44.02) 2:23.35 (32.00)
86 Stauder, Derek 17 Carmel Swim Club 2:23.44
30.44 1:08.44 (38.00)
1:50.35 (41.91) 2:23.44 (33.09)
87 Keller, Philip 17 Northridge Area- 2:23.45
31.35 1:10.34 (38.99)
1:50.60 (40.26) 2:23.45 (32.85)
88 Lashbrook, Davi 16 Waverly Piranha- 2:23.50
30.93 1:08.47 (37.54)
1:50.08 (41.61) 2:23.50 (33.42)
89 Vinyard, Joseph 15 Carmel Swim Club 2:23.51
29.27 1:04.65 (35.38)
1:50.51 (45.86) 2:23.51 (33.00)
90 Partin, William 17 Avon Community S 2:23.60
30.28 1:08.15 (37.87)
1:49.14 (40.99) 2:23.60 (34.46)
91 Costello, Josep 16 Club Wolverine-M 2:23.68
30.06 1:08.42 (38.36)
1:49.25 (40.83) 2:23.68 (34.43)
92 Carl, Spencer A 15 West Ottawa Swim 2:23.73
28.94 1:05.08 (36.14)
1:49.91 (44.83) 2:23.73 (33.82)
93 Mathews, Jason 15 Ohio State Swim- 2:24.43
30.55 1:10.47 (39.92)
1:50.46 (39.99) 2:24.43 (33.97)
94 Freeman, Daulto 17 Northwest Aquati 2:25.01
30.29 1:06.60 (36.31)
1:49.92 (43.32) 2:25.01 (35.09)
95 Murphy, Adam X 16 Northwest Aquati 2:25.24
30.41 1:05.65 (35.24)
1:50.40 (44.75) 2:25.24 (34.84)
96 Serafy, Keith B 16 Ohio State Swim- 2:25.47
30.33 1:07.06 (36.73)
1:51.85 (44.79) 2:25.47 (33.62)
97 Krenz, Eric W 15 Firestone Akron- 2:26.34
30.67 1:07.31 (36.64)
1:52.58 (45.27) 2:26.34 (33.76)
98 Ogle, Justin L 16 Noblesville Swim 2:27.52
31.48 1:10.79 (39.31)
1:51.83 (41.04) 2:27.52 (35.69)
98 Kincaid, Antoni 17 Duneland-IN 2:27.52
29.45 1:09.23 (39.78)
1:51.24 (42.01) 2:27.52 (36.28)
100 Armbruster, Jus 20 Sugar Creek Swim 2:29.33
31.43 1:09.65 (38.22)
1:53.01 (43.36) 2:29.33 (36.32)
101 Lefever, Chandl 17 Dayton Raiders-O 2:29.76
30.26 1:09.93 (39.67)
1:54.71 (44.78) 2:29.76 (35.05)
102 Roller, Allen J 16 Lake Country Swi 2:30.01
30.46 1:10.40 (39.94)
1:53.82 (43.42) 2:30.01 (36.19)
103 Hong, Marcus J 14 Lake Shore Swim- 2:30.21
29.77 1:09.23 (39.46)
1:53.75 (44.52) 2:30.21 (36.46)
104 Mason, David M 17 Byron Center-MI 2:31.62
29.19 1:08.07 (38.88)
1:54.67 (46.60) 2:31.62 (36.95)
-- Stankivicz, Sam 16 Lake Shore Swim- DQ
29.29 1:05.24 (35.95)
1:47.82 (42.58) DQ (32.79)
-- Chan, William E 14 Great Lakes Sail DQ
29.07 1:04.20 (35.13)
1:45.12 (40.92) DQ (32.04)
-- Sands, Nathan A 16 Rapids Area Y Sw DQ
31.26 1:13.11 (41.85)
1:53.23 (40.12) DQ (33.89)
-- Geng, Christoph 16 Plymouth-Canton- DFS
-- Olson, Kevin C 18 Carmel Swim Club NS
Men - Team Rankings - Through Event 30
1. Indiana University 1030.5 2. Dayton Raiders 564
3. Kingfish Aquatic Club of Water 212 4. Northridge Area Swimming Assoc 192
5. Southern Michigan Aquatic Club 182 5. Byron Center 182
7. Carmel Swim Club 170 8. Cincinnati Aquatic Club 147
9. Unattached Indiana 134 10. Cincinnati Marlins 131
11. Fishers Area Swimming Tigers 119 12. Counsilman Center Swim Team 106
13. Berkeley Aquatic Club 105 14. Firestone Akron Swim Team 96.5
15. Oakland Live Y''Ers 87 16. Viper Aquatic Swim Team 84
17. Jalisco 75 18. Lawrence Swim Team 70
19. Avon Community Swim Team 68 20. Unattached 62
21. Boilermaker Aquatics 61 22. Northwest Aquatic Club Swimmin 58
23. Ohio State Swim Club 57 24. Thunderbolt Aquatics 56
25. Lake Shore Swim Club 43 25. Plymouth-Canton Cruisers 43
25. Motor City Aquatics 43 28. Livonia Community Swim Club 42
29. Warren Aquatic Club 39 29. Club Wolverine 39
29. Pacesetter Aquatics 39 32. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 36
33. West Ottawa Swim Club 33 34. Lake Erie Silver Dolphins 26
34. Rapids Area Y Swimmers 26 34. Pro Swimming 26
37. Waves Bloomington/Normal Y S.T 25 38. United Swim Association/Union 20
39. Zionsville Swim Club 18 40. Grosse Pointe Gators 16
40. Liquid Lightning 16 42. Lake Country Swim Team 14
43. Kettering City Swim Team 13 44. Duneland Swim Club 10
45. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 8 45. Unattached Xav 8
45. Findlay Area Swim Team 8 48. Irish Aquatics 7
48. Miami University Aquatic Club 7 50. Mason Manta Rays 6
51. Westerville Aquatic Club 5 52. Memphis Tiger Swim Club 1
IUPUI Natatorium - Site License 3/30/2014 - 5:08 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 30 Men 200 LC Meter IM
=========================================================================
Meet Record: ! 2:03.99 7/21/2010 Kyle W Whitaker, DUNE-IN
2:05.49 NAT National Standards
2:08.69 JNAT Junior National
2:17.69 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Hurley, Donald 21 Indiana Universi 2:07.52 2:04.83 NAT 26
27.14 58.85 (31.71)
1:35.72 (36.87) 2:04.83 (29.11)
2 Turner, Brock A 18 Dayton Raiders-O 2:06.18 2:04.91 NAT 23
27.21 58.46 (31.25)
1:36.15 (37.69) 2:04.91 (28.76)
3 Glover, Robert 19 Indiana Universi 2:08.27 2:07.21 JNAT 22
27.55 58.88 (31.33)
1:36.55 (37.67) 2:07.21 (30.66)
4 Hodge, Cooper P 16 Cincinnati Aquat 2:08.97 2:07.50 JNAT 21
27.95 1:00.49 (32.54)
1:36.48 (35.99) 2:07.50 (31.02)
5 Bursch, Hudson 17 UNAT-IN 2:09.80 2:09.34 SECT 20
28.03 1:00.83 (32.80)
1:38.27 (37.44) 2:09.34 (31.07)
6 Craig, Cameron 16 Southern Michiga 2:09.20 2:10.30 SECT 19
27.73 1:00.83 (33.10)
1:40.92 (40.09) 2:10.30 (29.38)
7 Kurz, Tanner J 20 Indiana Universi 2:07.06 2:10.58 SECT 18
27.10 1:01.92 (34.82)
1:39.39 (37.47) 2:10.58 (31.19)
8 Lewis, Grant N 17 Avon Community S 2:10.23 2:11.09 SECT 17
28.04 1:01.64 (33.60)
1:40.85 (39.21) 2:11.09 (30.24)
=== Consolation Final ===
9 Cope, Thomas E 16 Dayton Raiders-O 2:10.55 2:07.70 JNAT 15
27.51 1:01.80 (34.29)
1:37.87 (36.07) 2:07.70 (29.83)
10 Pohlmann, Henri 18 Dayton Raiders-O 2:12.48 2:09.01 SECT 13
27.36 59.27 (31.91)
1:38.95 (39.68) 2:09.01 (30.06)
11 Vaughan, Charle 15 Boilermaker Aqua 2:11.42 2:10.07 SECT 12
28.13 1:02.20 (34.07)
1:39.57 (37.37) 2:10.07 (30.50)
12 Bledsoe, Nathan 17 Viper Aquatic Sw 2:11.50 2:10.67 SECT 11
27.74 1:00.60 (32.86)
1:38.56 (37.96) 2:10.67 (32.11)
13 Higgins, Jackso 17 Dayton Raiders-O 2:10.88 2:10.92 SECT 10
27.69 1:01.22 (33.53)
1:40.35 (39.13) 2:10.92 (30.57)
14 Maas, Kyle P 15 West Ottawa Swim 2:12.16 2:11.27 SECT 9
28.02 1:01.05 (33.03)
1:39.97 (38.92) 2:11.27 (31.30)
15 Anderson, Bowen 17 UNAT-IN 2:11.58 2:11.49 SECT 8
27.92 1:02.07 (34.15)
1:41.44 (39.37) 2:11.49 (30.05)
16 Stoller, Jonath 18 Northridge Area- 2:11.32 2:15.16 SECT 7
27.75 1:03.24 (35.49)
1:41.79 (38.55) 2:15.16 (33.37)
=== C - Final ===
17 Noens, Adam T 17 Lawrence Swim Te 2:13.08 2:11.04 SECT 5
27.89 1:01.91 (34.02)
1:40.57 (38.66) 2:11.04 (30.47)
18 McGraw, James R 16 United Swim Asso 2:13.59 2:11.76 SECT 3
28.26 1:02.82 (34.56)
1:40.77 (37.95) 2:11.76 (30.99)
19 Buccalo, Mitche 16 Motor City Aquat 2:14.37 2:13.29 SECT 2
28.80 1:02.72 (33.92)
1:41.79 (39.07) 2:13.29 (31.50)
20 Knowles, Eric W 14 Dayton Raiders-O 2:14.09 2:13.92 SECT 1
28.99 1:05.55 (36.56)
1:44.14 (38.59) 2:13.92 (29.78)
21 Oleson, Eric R 17 Viper Aquatic Sw 2:13.39 2:13.98 SECT
28.75 1:04.31 (35.56)
1:44.39 (40.08) 2:13.98 (29.59)
22 Ingram, Luke B 16 Fishers Area Swi 2:14.92 2:16.83 SECT
30.14 1:05.10 (34.96)
1:44.69 (39.59) 2:16.83 (32.14)
23 Koch, Camden C 15 Northridge Area- 2:15.32 2:17.86
30.19 1:04.37 (34.18)
1:45.37 (41.00) 2:17.86 (32.49)
24 Geheb, Ryan J 15 South Lyon Aquat 2:15.51 2:18.43
30.72 1:06.88 (36.16)
1:46.07 (39.19) 2:18.43 (32.36)
=== D - Final ===
25 Li, Troy S 16 Carmel Swim Club 2:16.55 2:14.23 SECT
29.15 1:03.69 (34.54)
1:43.39 (39.70) 2:14.23 (30.84)
26 Vernasco, Antho 16 UNAT-IN 2:16.15 2:16.36 SECT
29.29 1:05.07 (35.78)
1:44.22 (39.15) 2:16.36 (32.14)
27 Brooks, Benjami 15 Lake Shore Swim- 2:18.71 2:16.69 SECT
29.55 1:03.95 (34.40)
1:45.21 (41.26) 2:16.69 (31.48)
28 Kucharczyk, Jos 16 Oakland Live Y''E 2:17.49 2:17.04 SECT
29.71 1:06.18 (36.47)
1:45.93 (39.75) 2:17.04 (31.11)
29 Measel, Owen C 15 Dayton Raiders-O 2:18.54 2:17.27 SECT
29.34 1:04.45 (35.11)
1:46.60 (42.15) 2:17.27 (30.67)
30 Kipp, Hugh R 15 Dayton Raiders-O 2:17.96 2:17.38 SECT
31.06 1:05.45 (34.39)
1:45.92 (40.47) 2:17.38 (31.46)
31 Guan, Andrew K 16 Kingfish Aquatic 2:18.66 2:18.35
28.88 1:04.34 (35.46)
1:48.00 (43.66) 2:18.35 (30.35)
32 Lindquist, Grah 16 Cincinnati Marli 2:17.11 2:19.44
30.08 1:07.27 (37.19)
1:48.05 (40.78) 2:19.44 (31.39)
=== Preliminaries ===
6 Walsh, Jack T 16 Plymouth-Canton- 2:09.10
27.59 1:00.31 (32.72)
1:38.39 (38.08) 2:09.10 (30.71)
18 Nichols, Blaine 19 Indiana Universi 2:12.63
28.63 1:04.74 (36.11)
1:40.94 (36.20) 2:12.63 (31.69)
19 Wolfe, Michael 17 Waves Bloomingto 2:13.05
28.41 1:02.61 (34.20)
1:42.44 (39.83) 2:13.05 (30.61)
21 Stergar, Jared 16 Lake Erie Silver 2:13.31
28.53 1:02.59 (34.06)
1:41.85 (39.26) 2:13.31 (31.46)
25 Butler, Philip 19 Indiana Universi 2:14.37
28.45 1:02.61 (34.16)
1:42.91 (40.30) 2:14.37 (31.46)
28 Mantkowski, Jac 17 Cincinnati Aquat 2:15.05
28.21 1:02.40 (34.19)
1:44.49 (42.09) 2:15.05 (30.56)
31 Quinn, Jason T 16 Lake Erie Silver 2:15.53
28.85 1:02.85 (34.00)
1:43.32 (40.47) 2:15.53 (32.21)
32 Chen, Zachary Y 16 Kingfish Aquatic 2:15.78
28.28 1:02.25 (33.97)
1:44.55 (42.30) 2:15.78 (31.23)
33 Nymberg, Gregor 18 Cincinnati Aquat 2:15.85
27.00 1:02.95 (35.95)
1:45.34 (42.39) 2:15.85 (30.51)
34 Parr, Graham C 18 Unattached-IN 2:15.96
28.14 1:04.86 (36.72)
1:45.77 (40.91) 2:15.96 (30.19)
35 Lorenz, Christi 18 Avon Community S 2:16.03
29.93 1:05.95 (36.02)
1:43.87 (37.92) 2:16.03 (32.16)
37 Lamprecht, Chri 18 Club Wolverine-M 2:16.36
29.12 1:03.76 (34.64)
1:44.79 (41.03) 2:16.36 (31.57)
39 Chen, Troy Y 18 Kingfish Aquatic 2:16.59
28.42 1:02.05 (33.63)
1:44.25 (42.20) 2:16.59 (32.34)
40 Pang, Aaron Y 18 Oakland Live Y''E 2:16.64
29.41 1:04.14 (34.73)
1:45.34 (41.20) 2:16.64 (31.30)
41 VanKirk, Robert 20 Cincinnati Marli 2:16.83
28.87 1:05.58 (36.71)
1:43.84 (38.26) 2:16.83 (32.99)
42 Van Zundert, Ma 20 Indiana Universi 2:16.89
29.85 1:08.23 (38.38)
1:45.02 (36.79) 2:16.89 (31.87)
43 Crabtree, Murra 21 Indiana Universi 2:16.90
28.35 1:02.79 (34.44)
1:45.56 (42.77) 2:16.90 (31.34)
45 Biernat, Erik T 19 Una Xav-OH 2:17.26
28.41 1:02.78 (34.37)
1:43.40 (40.62) 2:17.26 (33.86)
46 Lowry, Nathanie 16 Dayton Raiders-O 2:17.31
29.85 1:03.94 (34.09)
1:44.47 (40.53) 2:17.31 (32.84)
47 Harry, Dominic 14 Dayton Raiders-O 2:17.48
29.74 1:04.75 (35.01)
1:45.83 (41.08) 2:17.48 (31.65)
49 Chen, Maxwell Y 14 Kingfish Aquatic 2:17.51
29.06 1:05.11 (36.05)
1:45.71 (40.60) 2:17.51 (31.80)
51 Korhonen, Jay E 17 Kingfish Aquatic 2:18.16
30.54 1:06.89 (36.35)
1:46.27 (39.38) 2:18.16 (31.89)
52 Enrico, Joshua 17 Mason Manta Rays 2:18.37
29.68 1:03.49 (33.81)
1:47.13 (43.64) 2:18.37 (31.24)
53 Kent, Jackson T 15 Northwest Aquati 2:18.53
29.02 1:04.28 (35.26)
1:46.48 (42.20) 2:18.53 (32.05)
57 Dyer, Matthew S 17 Firestone Akron- 2:18.72
29.90 1:06.14 (36.24)
1:45.62 (39.48) 2:18.72 (33.10)
57 Flynn, Kevin R 14 Berkeley Aquatic 2:18.72
28.86 1:03.85 (34.99)
1:47.09 (43.24) 2:18.72 (31.63)
59 Kent, Blake J 16 Oakland Live Y''E 2:18.79
30.06 1:05.96 (35.90)
1:46.91 (40.95) 2:18.79 (31.88)
60 Friesen, Chayto 16 Northridge Area- 2:18.80
30.62 1:07.00 (36.38)
1:48.12 (41.12) 2:18.80 (30.68)
61 Foster, Jake R 13 Cincinnati Marli 2:18.84
29.70 1:07.73 (38.03)
1:46.87 (39.14) 2:18.84 (31.97)
62 Hepfer, Daniel 18 Counsilman Cente 2:18.87
29.41 1:04.70 (35.29)
1:46.86 (42.16) 2:18.87 (32.01)
63 Dunton, Ryan H 18 Lake Country Swi 2:18.94
29.33 1:04.69 (35.36)
1:45.70 (41.01) 2:18.94 (33.24)
64 Jarding, Adrian 17 Carmel Swim Club 2:19.24
29.24 1:05.08 (35.84)
1:46.99 (41.91) 2:19.24 (32.25)
65 Scott, John J 17 United Swim Asso 2:19.28
28.15 1:05.38 (37.23)
1:46.87 (41.49) 2:19.28 (32.41)
66 Wait, Adam A 16 UNAT-IN 2:19.34
28.98 1:06.10 (37.12)
1:47.15 (41.05) 2:19.34 (32.19)
67 Thompson, Grant 15 Austin Swim Club 2:19.44
30.74 1:05.41 (34.67)
1:47.68 (42.27) 2:19.44 (31.76)
68 Christensen, Ky 16 Grand Rapids Nov 2:19.64
28.82 1:05.53 (36.71)
1:48.41 (42.88) 2:19.64 (31.23)
69 Lamb, Stetson C 15 Memphis Tiger Sw 2:19.89
28.49 1:04.85 (36.36)
1:47.79 (42.94) 2:19.89 (32.10)
70 O''Sullivan, Chr 17 Berkeley Aquatic 2:19.91
30.52 1:07.44 (36.92)
1:48.22 (40.78) 2:19.91 (31.69)
71 Olmsted, Patric 15 Kingfish Aquatic 2:20.40
30.31 1:04.81 (34.50)
1:46.78 (41.97) 2:20.40 (33.62)
72 Cleason, David 14 Club Wolverine-M 2:20.57
30.10 1:05.51 (35.41)
1:47.24 (41.73) 2:20.57 (33.33)
73 Schrensky, Will 16 Northwest Aquati 2:20.61
30.93 1:10.20 (39.27)
1:47.74 (37.54) 2:20.61 (32.87)
74 Drake, Jesse C 16 Northridge Area- 2:20.63
30.55 1:07.19 (36.64)
1:45.77 (38.58) 2:20.63 (34.86)
75 Highum, Cole A 18 Carmel Swim Club 2:20.78
28.90 1:06.09 (37.19)
1:47.64 (41.55) 2:20.78 (33.14)
76 Saladin, Parker 16 Irish Aquatics-I 2:20.88
29.00 1:04.69 (35.69)
1:48.49 (43.80) 2:20.88 (32.39)
77 Nabavi, Cyrus G 15 Thunderbolt Aqua 2:21.08
28.72 1:05.33 (36.61)
1:48.10 (42.77) 2:21.08 (32.98)
78 Keith, Daniel K 14 Club Wolverine-M 2:21.39
29.79 1:06.11 (36.32)
1:47.89 (41.78) 2:21.39 (33.50)
79 Andre, Jean-bap 15 Berkeley Aquatic 2:21.40
29.27 1:06.85 (37.58)
1:49.02 (42.17) 2:21.40 (32.38)
80 Rogers, Matthew 16 Thunderbolt Aqua 2:22.00
29.34 1:06.82 (37.48)
1:47.82 (41.00) 2:22.00 (34.18)
81 Iwase, Jota K 13 Fishers Area Swi 2:22.03
30.26 1:07.12 (36.86)
1:49.07 (41.95) 2:22.03 (32.96)
82 Wrasman, Tyler 14 Lake Country Swi 2:22.11
30.28 1:06.22 (35.94)
1:48.98 (42.76) 2:22.11 (33.13)
83 Townsdin, James 15 Memphis Tiger Sw 2:23.15
30.18 1:07.89 (37.71)
1:50.70 (42.81) 2:23.15 (32.45)
84 Van Gorp, Luke 15 Mason Manta Rays 2:23.24
31.66 1:09.45 (37.79)
1:50.66 (41.21) 2:23.24 (32.58)
85 Gerling, Spence 18 Flashes Aquatics 2:23.35
31.16 1:07.33 (36.17)
1:51.35 (44.02) 2:23.35 (32.00)
86 Stauder, Derek 17 Carmel Swim Club 2:23.44
30.44 1:08.44 (38.00)
1:50.35 (41.91) 2:23.44 (33.09)
87 Keller, Philip 17 Northridge Area- 2:23.45
31.35 1:10.34 (38.99)
1:50.60 (40.26) 2:23.45 (32.85)
88 Lashbrook, Davi 16 Waverly Piranha- 2:23.50
30.93 1:08.47 (37.54)
1:50.08 (41.61) 2:23.50 (33.42)
89 Vinyard, Joseph 15 Carmel Swim Club 2:23.51
29.27 1:04.65 (35.38)
1:50.51 (45.86) 2:23.51 (33.00)
90 Partin, William 17 Avon Community S 2:23.60
30.28 1:08.15 (37.87)
1:49.14 (40.99) 2:23.60 (34.46)
91 Costello, Josep 16 Club Wolverine-M 2:23.68
30.06 1:08.42 (38.36)
1:49.25 (40.83) 2:23.68 (34.43)
92 Carl, Spencer A 15 West Ottawa Swim 2:23.73
28.94 1:05.08 (36.14)
1:49.91 (44.83) 2:23.73 (33.82)
93 Mathews, Jason 15 Ohio State Swim- 2:24.43
30.55 1:10.47 (39.92)
1:50.46 (39.99) 2:24.43 (33.97)
94 Freeman, Daulto 17 Northwest Aquati 2:25.01
30.29 1:06.60 (36.31)
1:49.92 (43.32) 2:25.01 (35.09)
95 Murphy, Adam X 16 Northwest Aquati 2:25.24
30.41 1:05.65 (35.24)
1:50.40 (44.75) 2:25.24 (34.84)
96 Serafy, Keith B 16 Ohio State Swim- 2:25.47
30.33 1:07.06 (36.73)
1:51.85 (44.79) 2:25.47 (33.62)
97 Krenz, Eric W 15 Firestone Akron- 2:26.34
30.67 1:07.31 (36.64)
1:52.58 (45.27) 2:26.34 (33.76)
98 Ogle, Justin L 16 Noblesville Swim 2:27.52
31.48 1:10.79 (39.31)
1:51.83 (41.04) 2:27.52 (35.69)
98 Kincaid, Antoni 17 Duneland-IN 2:27.52
29.45 1:09.23 (39.78)
1:51.24 (42.01) 2:27.52 (36.28)
100 Armbruster, Jus 20 Sugar Creek Swim 2:29.33
31.43 1:09.65 (38.22)
1:53.01 (43.36) 2:29.33 (36.32)
101 Lefever, Chandl 17 Dayton Raiders-O 2:29.76
30.26 1:09.93 (39.67)
1:54.71 (44.78) 2:29.76 (35.05)
102 Roller, Allen J 16 Lake Country Swi 2:30.01
30.46 1:10.40 (39.94)
1:53.82 (43.42) 2:30.01 (36.19)
103 Hong, Marcus J 14 Lake Shore Swim- 2:30.21
29.77 1:09.23 (39.46)
1:53.75 (44.52) 2:30.21 (36.46)
104 Mason, David M 17 Byron Center-MI 2:31.62
29.19 1:08.07 (38.88)
1:54.67 (46.60) 2:31.62 (36.95)
-- Stankivicz, Sam 16 Lake Shore Swim- DQ
29.29 1:05.24 (35.95)
1:47.82 (42.58) DQ (32.79)
-- Chan, William E 14 Great Lakes Sail DQ
29.07 1:04.20 (35.13)
1:45.12 (40.92) DQ (32.04)
-- Sands, Nathan A 16 Rapids Area Y Sw DQ
31.26 1:13.11 (41.85)
1:53.23 (40.12) DQ (33.89)
-- Geng, Christoph 16 Plymouth-Canton- DFS
-- Olson, Kevin C 18 Carmel Swim Club NS
Men - Team Rankings - Through Event 30
1. Indiana University 1030.5 2. Dayton Raiders 564
3. Kingfish Aquatic Club of Water 212 4. Northridge Area Swimming Assoc 192
5. Southern Michigan Aquatic Club 182 5. Byron Center 182
7. Carmel Swim Club 170 8. Cincinnati Aquatic Club 147
9. Unattached Indiana 134 10. Cincinnati Marlins 131
11. Fishers Area Swimming Tigers 119 12. Counsilman Center Swim Team 106
13. Berkeley Aquatic Club 105 14. Firestone Akron Swim Team 96.5
15. Oakland Live Y''Ers 87 16. Viper Aquatic Swim Team 84
17. Jalisco 75 18. Lawrence Swim Team 70
19. Avon Community Swim Team 68 20. Unattached 62
21. Boilermaker Aquatics 61 22. Northwest Aquatic Club Swimmin 58
23. Ohio State Swim Club 57 24. Thunderbolt Aquatics 56
25. Lake Shore Swim Club 43 25. Plymouth-Canton Cruisers 43
25. Motor City Aquatics 43 28. Livonia Community Swim Club 42
29. Warren Aquatic Club 39 29. Club Wolverine 39
29. Pacesetter Aquatics 39 32. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 36
33. West Ottawa Swim Club 33 34. Lake Erie Silver Dolphins 26
34. Rapids Area Y Swimmers 26 34. Pro Swimming 26
37. Waves Bloomington/Normal Y S.T 25 38. United Swim Association/Union 20
39. Zionsville Swim Club 18 40. Grosse Pointe Gators 16
40. Liquid Lightning 16 42. Lake Country Swim Team 14
43. Kettering City Swim Team 13 44. Duneland Swim Club 10
45. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 8 45. Unattached Xav 8
45. Findlay Area Swim Team 8 48. Irish Aquatics 7
48. Miami University Aquatic Club 7 50. Mason Manta Rays 6
51. Westerville Aquatic Club 5 52. Memphis Tiger Swim Club 1
IUPUI Natatorium - Site License 3/30/2014 - 5:08 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 30 Men 200 LC Meter IM
=========================================================================
Meet Record: ! 2:03.99 7/21/2010 Kyle W Whitaker, DUNE-IN
2:05.49 NAT National Standards
2:08.69 JNAT Junior National
2:17.69 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Hurley, Donald 21 Indiana Universi 2:07.52 2:04.83 NAT 26
27.14 58.85 (31.71)
1:35.72 (36.87) 2:04.83 (29.11)
2 Turner, Brock A 18 Dayton Raiders-O 2:06.18 2:04.91 NAT 23
27.21 58.46 (31.25)
1:36.15 (37.69) 2:04.91 (28.76)
3 Glover, Robert 19 Indiana Universi 2:08.27 2:07.21 JNAT 22
27.55 58.88 (31.33)
1:36.55 (37.67) 2:07.21 (30.66)
4 Hodge, Cooper P 16 Cincinnati Aquat 2:08.97 2:07.50 JNAT 21
27.95 1:00.49 (32.54)
1:36.48 (35.99) 2:07.50 (31.02)
5 Bursch, Hudson 17 UNAT-IN 2:09.80 2:09.34 SECT 20
28.03 1:00.83 (32.80)
1:38.27 (37.44) 2:09.34 (31.07)
6 Craig, Cameron 16 Southern Michiga 2:09.20 2:10.30 SECT 19
27.73 1:00.83 (33.10)
1:40.92 (40.09) 2:10.30 (29.38)
7 Kurz, Tanner J 20 Indiana Universi 2:07.06 2:10.58 SECT 18
27.10 1:01.92 (34.82)
1:39.39 (37.47) 2:10.58 (31.19)
8 Lewis, Grant N 17 Avon Community S 2:10.23 2:11.09 SECT 17
28.04 1:01.64 (33.60)
1:40.85 (39.21) 2:11.09 (30.24)
=== Consolation Final ===
9 Cope, Thomas E 16 Dayton Raiders-O 2:10.55 2:07.70 JNAT 15
27.51 1:01.80 (34.29)
1:37.87 (36.07) 2:07.70 (29.83)
10 Pohlmann, Henri 18 Dayton Raiders-O 2:12.48 2:09.01 SECT 13
27.36 59.27 (31.91)
1:38.95 (39.68) 2:09.01 (30.06)
11 Vaughan, Charle 15 Boilermaker Aqua 2:11.42 2:10.07 SECT 12
28.13 1:02.20 (34.07)
1:39.57 (37.37) 2:10.07 (30.50)
12 Bledsoe, Nathan 17 Viper Aquatic Sw 2:11.50 2:10.67 SECT 11
27.74 1:00.60 (32.86)
1:38.56 (37.96) 2:10.67 (32.11)
13 Higgins, Jackso 17 Dayton Raiders-O 2:10.88 2:10.92 SECT 10
27.69 1:01.22 (33.53)
1:40.35 (39.13) 2:10.92 (30.57)
14 Maas, Kyle P 15 West Ottawa Swim 2:12.16 2:11.27 SECT 9
28.02 1:01.05 (33.03)
1:39.97 (38.92) 2:11.27 (31.30)
15 Anderson, Bowen 17 UNAT-IN 2:11.58 2:11.49 SECT 8
27.92 1:02.07 (34.15)
1:41.44 (39.37) 2:11.49 (30.05)
16 Stoller, Jonath 18 Northridge Area- 2:11.32 2:15.16 SECT 7
27.75 1:03.24 (35.49)
1:41.79 (38.55) 2:15.16 (33.37)
=== C - Final ===
17 Noens, Adam T 17 Lawrence Swim Te 2:13.08 2:11.04 SECT 5
27.89 1:01.91 (34.02)
1:40.57 (38.66) 2:11.04 (30.47)
18 McGraw, James R 16 United Swim Asso 2:13.59 2:11.76 SECT 3
28.26 1:02.82 (34.56)
1:40.77 (37.95) 2:11.76 (30.99)
19 Buccalo, Mitche 16 Motor City Aquat 2:14.37 2:13.29 SECT 2
28.80 1:02.72 (33.92)
1:41.79 (39.07) 2:13.29 (31.50)
20 Knowles, Eric W 14 Dayton Raiders-O 2:14.09 2:13.92 SECT 1
28.99 1:05.55 (36.56)
1:44.14 (38.59) 2:13.92 (29.78)
21 Oleson, Eric R 17 Viper Aquatic Sw 2:13.39 2:13.98 SECT
28.75 1:04.31 (35.56)
1:44.39 (40.08) 2:13.98 (29.59)
22 Ingram, Luke B 16 Fishers Area Swi 2:14.92 2:16.83 SECT
30.14 1:05.10 (34.96)
1:44.69 (39.59) 2:16.83 (32.14)
23 Koch, Camden C 15 Northridge Area- 2:15.32 2:17.86
30.19 1:04.37 (34.18)
1:45.37 (41.00) 2:17.86 (32.49)
24 Geheb, Ryan J 15 South Lyon Aquat 2:15.51 2:18.43
30.72 1:06.88 (36.16)
1:46.07 (39.19) 2:18.43 (32.36)
=== D - Final ===
25 Li, Troy S 16 Carmel Swim Club 2:16.55 2:14.23 SECT
29.15 1:03.69 (34.54)
1:43.39 (39.70) 2:14.23 (30.84)
26 Vernasco, Antho 16 UNAT-IN 2:16.15 2:16.36 SECT
29.29 1:05.07 (35.78)
1:44.22 (39.15) 2:16.36 (32.14)
27 Brooks, Benjami 15 Lake Shore Swim- 2:18.71 2:16.69 SECT
29.55 1:03.95 (34.40)
1:45.21 (41.26) 2:16.69 (31.48)
28 Kucharczyk, Jos 16 Oakland Live Y''E 2:17.49 2:17.04 SECT
29.71 1:06.18 (36.47)
1:45.93 (39.75) 2:17.04 (31.11)
29 Measel, Owen C 15 Dayton Raiders-O 2:18.54 2:17.27 SECT
29.34 1:04.45 (35.11)
1:46.60 (42.15) 2:17.27 (30.67)
30 Kipp, Hugh R 15 Dayton Raiders-O 2:17.96 2:17.38 SECT
31.06 1:05.45 (34.39)
1:45.92 (40.47) 2:17.38 (31.46)
31 Guan, Andrew K 16 Kingfish Aquatic 2:18.66 2:18.35
28.88 1:04.34 (35.46)
1:48.00 (43.66) 2:18.35 (30.35)
32 Lindquist, Grah 16 Cincinnati Marli 2:17.11 2:19.44
30.08 1:07.27 (37.19)
1:48.05 (40.78) 2:19.44 (31.39)
=== Preliminaries ===
6 Walsh, Jack T 16 Plymouth-Canton- 2:09.10
27.59 1:00.31 (32.72)
1:38.39 (38.08) 2:09.10 (30.71)
18 Nichols, Blaine 19 Indiana Universi 2:12.63
28.63 1:04.74 (36.11)
1:40.94 (36.20) 2:12.63 (31.69)
19 Wolfe, Michael 17 Waves Bloomingto 2:13.05
28.41 1:02.61 (34.20)
1:42.44 (39.83) 2:13.05 (30.61)
21 Stergar, Jared 16 Lake Erie Silver 2:13.31
28.53 1:02.59 (34.06)
1:41.85 (39.26) 2:13.31 (31.46)
25 Butler, Philip 19 Indiana Universi 2:14.37
28.45 1:02.61 (34.16)
1:42.91 (40.30) 2:14.37 (31.46)
28 Mantkowski, Jac 17 Cincinnati Aquat 2:15.05
28.21 1:02.40 (34.19)
1:44.49 (42.09) 2:15.05 (30.56)
31 Quinn, Jason T 16 Lake Erie Silver 2:15.53
28.85 1:02.85 (34.00)
1:43.32 (40.47) 2:15.53 (32.21)
32 Chen, Zachary Y 16 Kingfish Aquatic 2:15.78
28.28 1:02.25 (33.97)
1:44.55 (42.30) 2:15.78 (31.23)
33 Nymberg, Gregor 18 Cincinnati Aquat 2:15.85
27.00 1:02.95 (35.95)
1:45.34 (42.39) 2:15.85 (30.51)
34 Parr, Graham C 18 Unattached-IN 2:15.96
28.14 1:04.86 (36.72)
1:45.77 (40.91) 2:15.96 (30.19)
35 Lorenz, Christi 18 Avon Community S 2:16.03
29.93 1:05.95 (36.02)
1:43.87 (37.92) 2:16.03 (32.16)
37 Lamprecht, Chri 18 Club Wolverine-M 2:16.36
29.12 1:03.76 (34.64)
1:44.79 (41.03) 2:16.36 (31.57)
39 Chen, Troy Y 18 Kingfish Aquatic 2:16.59
28.42 1:02.05 (33.63)
1:44.25 (42.20) 2:16.59 (32.34)
40 Pang, Aaron Y 18 Oakland Live Y''E 2:16.64
29.41 1:04.14 (34.73)
1:45.34 (41.20) 2:16.64 (31.30)
41 VanKirk, Robert 20 Cincinnati Marli 2:16.83
28.87 1:05.58 (36.71)
1:43.84 (38.26) 2:16.83 (32.99)
42 Van Zundert, Ma 20 Indiana Universi 2:16.89
29.85 1:08.23 (38.38)
1:45.02 (36.79) 2:16.89 (31.87)
43 Crabtree, Murra 21 Indiana Universi 2:16.90
28.35 1:02.79 (34.44)
1:45.56 (42.77) 2:16.90 (31.34)
45 Biernat, Erik T 19 Una Xav-OH 2:17.26
28.41 1:02.78 (34.37)
1:43.40 (40.62) 2:17.26 (33.86)
46 Lowry, Nathanie 16 Dayton Raiders-O 2:17.31
29.85 1:03.94 (34.09)
1:44.47 (40.53) 2:17.31 (32.84)
47 Harry, Dominic 14 Dayton Raiders-O 2:17.48
29.74 1:04.75 (35.01)
1:45.83 (41.08) 2:17.48 (31.65)
49 Chen, Maxwell Y 14 Kingfish Aquatic 2:17.51
29.06 1:05.11 (36.05)
1:45.71 (40.60) 2:17.51 (31.80)
51 Korhonen, Jay E 17 Kingfish Aquatic 2:18.16
30.54 1:06.89 (36.35)
1:46.27 (39.38) 2:18.16 (31.89)
52 Enrico, Joshua 17 Mason Manta Rays 2:18.37
29.68 1:03.49 (33.81)
1:47.13 (43.64) 2:18.37 (31.24)
53 Kent, Jackson T 15 Northwest Aquati 2:18.53
29.02 1:04.28 (35.26)
1:46.48 (42.20) 2:18.53 (32.05)
57 Dyer, Matthew S 17 Firestone Akron- 2:18.72
29.90 1:06.14 (36.24)
1:45.62 (39.48) 2:18.72 (33.10)
57 Flynn, Kevin R 14 Berkeley Aquatic 2:18.72
28.86 1:03.85 (34.99)
1:47.09 (43.24) 2:18.72 (31.63)
59 Kent, Blake J 16 Oakland Live Y''E 2:18.79
30.06 1:05.96 (35.90)
1:46.91 (40.95) 2:18.79 (31.88)
60 Friesen, Chayto 16 Northridge Area- 2:18.80
30.62 1:07.00 (36.38)
1:48.12 (41.12) 2:18.80 (30.68)
61 Foster, Jake R 13 Cincinnati Marli 2:18.84
29.70 1:07.73 (38.03)
1:46.87 (39.14) 2:18.84 (31.97)
62 Hepfer, Daniel 18 Counsilman Cente 2:18.87
29.41 1:04.70 (35.29)
1:46.86 (42.16) 2:18.87 (32.01)
63 Dunton, Ryan H 18 Lake Country Swi 2:18.94
29.33 1:04.69 (35.36)
1:45.70 (41.01) 2:18.94 (33.24)
64 Jarding, Adrian 17 Carmel Swim Club 2:19.24
29.24 1:05.08 (35.84)
1:46.99 (41.91) 2:19.24 (32.25)
65 Scott, John J 17 United Swim Asso 2:19.28
28.15 1:05.38 (37.23)
1:46.87 (41.49) 2:19.28 (32.41)
66 Wait, Adam A 16 UNAT-IN 2:19.34
28.98 1:06.10 (37.12)
1:47.15 (41.05) 2:19.34 (32.19)
67 Thompson, Grant 15 Austin Swim Club 2:19.44
30.74 1:05.41 (34.67)
1:47.68 (42.27) 2:19.44 (31.76)
68 Christensen, Ky 16 Grand Rapids Nov 2:19.64
28.82 1:05.53 (36.71)
1:48.41 (42.88) 2:19.64 (31.23)
69 Lamb, Stetson C 15 Memphis Tiger Sw 2:19.89
28.49 1:04.85 (36.36)
1:47.79 (42.94) 2:19.89 (32.10)
70 O''Sullivan, Chr 17 Berkeley Aquatic 2:19.91
30.52 1:07.44 (36.92)
1:48.22 (40.78) 2:19.91 (31.69)
71 Olmsted, Patric 15 Kingfish Aquatic 2:20.40
30.31 1:04.81 (34.50)
1:46.78 (41.97) 2:20.40 (33.62)
72 Cleason, David 14 Club Wolverine-M 2:20.57
30.10 1:05.51 (35.41)
1:47.24 (41.73) 2:20.57 (33.33)
73 Schrensky, Will 16 Northwest Aquati 2:20.61
30.93 1:10.20 (39.27)
1:47.74 (37.54) 2:20.61 (32.87)
74 Drake, Jesse C 16 Northridge Area- 2:20.63
30.55 1:07.19 (36.64)
1:45.77 (38.58) 2:20.63 (34.86)
75 Highum, Cole A 18 Carmel Swim Club 2:20.78
28.90 1:06.09 (37.19)
1:47.64 (41.55) 2:20.78 (33.14)
76 Saladin, Parker 16 Irish Aquatics-I 2:20.88
29.00 1:04.69 (35.69)
1:48.49 (43.80) 2:20.88 (32.39)
77 Nabavi, Cyrus G 15 Thunderbolt Aqua 2:21.08
28.72 1:05.33 (36.61)
1:48.10 (42.77) 2:21.08 (32.98)
78 Keith, Daniel K 14 Club Wolverine-M 2:21.39
29.79 1:06.11 (36.32)
1:47.89 (41.78) 2:21.39 (33.50)
79 Andre, Jean-bap 15 Berkeley Aquatic 2:21.40
29.27 1:06.85 (37.58)
1:49.02 (42.17) 2:21.40 (32.38)
80 Rogers, Matthew 16 Thunderbolt Aqua 2:22.00
29.34 1:06.82 (37.48)
1:47.82 (41.00) 2:22.00 (34.18)
81 Iwase, Jota K 13 Fishers Area Swi 2:22.03
30.26 1:07.12 (36.86)
1:49.07 (41.95) 2:22.03 (32.96)
82 Wrasman, Tyler 14 Lake Country Swi 2:22.11
30.28 1:06.22 (35.94)
1:48.98 (42.76) 2:22.11 (33.13)
83 Townsdin, James 15 Memphis Tiger Sw 2:23.15
30.18 1:07.89 (37.71)
1:50.70 (42.81) 2:23.15 (32.45)
84 Van Gorp, Luke 15 Mason Manta Rays 2:23.24
31.66 1:09.45 (37.79)
1:50.66 (41.21) 2:23.24 (32.58)
85 Gerling, Spence 18 Flashes Aquatics 2:23.35
31.16 1:07.33 (36.17)
1:51.35 (44.02) 2:23.35 (32.00)
86 Stauder, Derek 17 Carmel Swim Club 2:23.44
30.44 1:08.44 (38.00)
1:50.35 (41.91) 2:23.44 (33.09)
87 Keller, Philip 17 Northridge Area- 2:23.45
31.35 1:10.34 (38.99)
1:50.60 (40.26) 2:23.45 (32.85)
88 Lashbrook, Davi 16 Waverly Piranha- 2:23.50
30.93 1:08.47 (37.54)
1:50.08 (41.61) 2:23.50 (33.42)
89 Vinyard, Joseph 15 Carmel Swim Club 2:23.51
29.27 1:04.65 (35.38)
1:50.51 (45.86) 2:23.51 (33.00)
90 Partin, William 17 Avon Community S 2:23.60
30.28 1:08.15 (37.87)
1:49.14 (40.99) 2:23.60 (34.46)
91 Costello, Josep 16 Club Wolverine-M 2:23.68
30.06 1:08.42 (38.36)
1:49.25 (40.83) 2:23.68 (34.43)
92 Carl, Spencer A 15 West Ottawa Swim 2:23.73
28.94 1:05.08 (36.14)
1:49.91 (44.83) 2:23.73 (33.82)
93 Mathews, Jason 15 Ohio State Swim- 2:24.43
30.55 1:10.47 (39.92)
1:50.46 (39.99) 2:24.43 (33.97)
94 Freeman, Daulto 17 Northwest Aquati 2:25.01
30.29 1:06.60 (36.31)
1:49.92 (43.32) 2:25.01 (35.09)
95 Murphy, Adam X 16 Northwest Aquati 2:25.24
30.41 1:05.65 (35.24)
1:50.40 (44.75) 2:25.24 (34.84)
96 Serafy, Keith B 16 Ohio State Swim- 2:25.47
30.33 1:07.06 (36.73)
1:51.85 (44.79) 2:25.47 (33.62)
97 Krenz, Eric W 15 Firestone Akron- 2:26.34
30.67 1:07.31 (36.64)
1:52.58 (45.27) 2:26.34 (33.76)
98 Ogle, Justin L 16 Noblesville Swim 2:27.52
31.48 1:10.79 (39.31)
1:51.83 (41.04) 2:27.52 (35.69)
98 Kincaid, Antoni 17 Duneland-IN 2:27.52
29.45 1:09.23 (39.78)
1:51.24 (42.01) 2:27.52 (36.28)
100 Armbruster, Jus 20 Sugar Creek Swim 2:29.33
31.43 1:09.65 (38.22)
1:53.01 (43.36) 2:29.33 (36.32)
101 Lefever, Chandl 17 Dayton Raiders-O 2:29.76
30.26 1:09.93 (39.67)
1:54.71 (44.78) 2:29.76 (35.05)
102 Roller, Allen J 16 Lake Country Swi 2:30.01
30.46 1:10.40 (39.94)
1:53.82 (43.42) 2:30.01 (36.19)
103 Hong, Marcus J 14 Lake Shore Swim- 2:30.21
29.77 1:09.23 (39.46)
1:53.75 (44.52) 2:30.21 (36.46)
104 Mason, David M 17 Byron Center-MI 2:31.62
29.19 1:08.07 (38.88)
1:54.67 (46.60) 2:31.62 (36.95)
-- Stankivicz, Sam 16 Lake Shore Swim- DQ
29.29 1:05.24 (35.95)
1:47.82 (42.58) DQ (32.79)
-- Chan, William E 14 Great Lakes Sail DQ
29.07 1:04.20 (35.13)
1:45.12 (40.92) DQ (32.04)
-- Sands, Nathan A 16 Rapids Area Y Sw DQ
31.26 1:13.11 (41.85)
1:53.23 (40.12) DQ (33.89)
-- Geng, Christoph 16 Plymouth-Canton- DFS
-- Olson, Kevin C 18 Carmel Swim Club NS
Men - Team Rankings - Through Event 30
1. Indiana University 1030.5 2. Dayton Raiders 564
3. Kingfish Aquatic Club of Water 212 4. Northridge Area Swimming Assoc 192
5. Southern Michigan Aquatic Club 182 5. Byron Center 182
7. Carmel Swim Club 170 8. Cincinnati Aquatic Club 147
9. Unattached Indiana 134 10. Cincinnati Marlins 131
11. Fishers Area Swimming Tigers 119 12. Counsilman Center Swim Team 106
13. Berkeley Aquatic Club 105 14. Firestone Akron Swim Team 96.5
15. Oakland Live Y''Ers 87 16. Viper Aquatic Swim Team 84
17. Jalisco 75 18. Lawrence Swim Team 70
19. Avon Community Swim Team 68 20. Unattached 62
21. Boilermaker Aquatics 61 22. Northwest Aquatic Club Swimmin 58
23. Ohio State Swim Club 57 24. Thunderbolt Aquatics 56
25. Lake Shore Swim Club 43 25. Plymouth-Canton Cruisers 43
25. Motor City Aquatics 43 28. Livonia Community Swim Club 42
29. Warren Aquatic Club 39 29. Club Wolverine 39
29. Pacesetter Aquatics 39 32. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 36
33. West Ottawa Swim Club 33 34. Lake Erie Silver Dolphins 26
34. Rapids Area Y Swimmers 26 34. Pro Swimming 26
37. Waves Bloomington/Normal Y S.T 25 38. United Swim Association/Union 20
39. Zionsville Swim Club 18 40. Grosse Pointe Gators 16
40. Liquid Lightning 16 42. Lake Country Swim Team 14
43. Kettering City Swim Team 13 44. Duneland Swim Club 10
45. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 8 45. Unattached Xav 8
45. Findlay Area Swim Team 8 48. Irish Aquatics 7
48. Miami University Aquatic Club 7 50. Mason Manta Rays 6
51. Westerville Aquatic Club 5 52. Memphis Tiger Swim Club 1
IUPUI Natatorium - Site License 3/30/2014 - 5:20 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 31 Women 1500 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Meet Record: ! 16:43.27 7/19/2008 Jacy L Dyer, Greater Toledo A
16:52.99 NAT National Standards
17:14.29 JNAT Junior National
18:15.59 SECT Meet Standards
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
1 Earley, Erin C 14 Hopkins Mariner- 17:10.15 17:00.52 JNAT 26
30.13 1:03.15 (33.02)
1:36.94 (33.79) 2:10.83 (33.89)
2:44.82 (33.99) 3:18.88 (34.06)
3:53.01 (34.13) 4:27.24 (34.23)
5:01.60 (34.36) 5:35.69 (34.09)
6:09.79 (34.10) 6:43.90 (34.11)
7:18.12 (34.22) 7:52.42 (34.30)
8:26.66 (34.24) 9:00.87 (34.21)
9:35.08 (34.21) 10:09.44 (34.36)
10:43.69 (34.25) 11:17.96 (34.27)
11:52.30 (34.34) 12:26.74 (34.44)
13:01.16 (34.42) 13:35.66 (34.50)
14:09.81 (34.15) 14:44.10 (34.29)
15:18.28 (34.18) 15:52.58 (34.30)
16:26.69 (34.11) 17:00.52 (33.83)
2 Pish, Melissa N 14 Waves Bloomingto 17:20.18 17:05.82 JNAT 23
30.24 1:03.49 (33.25)
1:37.58 (34.09) 2:11.63 (34.05)
2:45.83 (34.20) 3:20.22 (34.39)
3:54.68 (34.46) 4:29.13 (34.45)
5:03.49 (34.36) 5:38.07 (34.58)
6:12.42 (34.35) 6:47.01 (34.59)
7:21.47 (34.46) 7:55.68 (34.21)
8:29.97 (34.29) 9:04.32 (34.35)
9:38.52 (34.20) 10:12.77 (34.25)
10:47.27 (34.50) 11:21.67 (34.40)
11:55.97 (34.30) 12:30.21 (34.24)
13:04.51 (34.30) 13:39.29 (34.78)
14:13.96 (34.67) 14:48.64 (34.68)
15:23.06 (34.42) 15:57.46 (34.40)
16:31.94 (34.48) 17:05.82 (33.88)
3 Meckstroth, Emi 17 UNAT-IN 17:29.99 17:22.25 SECT 22
30.85 1:04.47 (33.62)
1:38.87 (34.40) 2:13.22 (34.35)
2:47.73 (34.51) 3:22.51 (34.78)
3:57.29 (34.78) 4:32.03 (34.74)
5:06.91 (34.88) 5:41.92 (35.01)
6:16.73 (34.81) 6:52.03 (35.30)
7:27.19 (35.16) 8:02.08 (34.89)
8:37.11 (35.03) 9:12.43 (35.32)
9:47.55 (35.12) 10:22.74 (35.19)
10:57.94 (35.20) 11:33.30 (35.36)
12:08.48 (35.18) 12:43.72 (35.24)
13:18.92 (35.20) 13:54.26 (35.34)
14:29.37 (35.11) 15:04.56 (35.19)
15:39.44 (34.88) 16:14.49 (35.05)
16:49.00 (34.51) 17:22.25 (33.25)
4 Marchuk, Stepha 18 Indiana Universi 18:12.40 17:22.98 SECT 21
33.71 1:09.12 (35.41)
1:44.37 (35.25) 2:18.34 (33.97)
2:52.68 (34.34) 3:26.97 (34.29)
4:00.90 (33.93) 4:34.87 (33.97)
5:09.12 (34.25) 5:43.41 (34.29)
6:17.77 (34.36) 6:52.55 (34.78)
7:27.37 (34.82) 8:02.05 (34.68)
8:37.11 (35.06) 9:12.24 (35.13)
9:47.35 (35.11) 10:22.22 (34.87)
10:57.34 (35.12) 11:32.32 (34.98)
12:07.47 (35.15) 12:42.36 (34.89)
13:17.63 (35.27) 13:52.82 (35.19)
14:27.90 (35.08) 15:03.01 (35.11)
15:38.37 (35.36) 16:13.41 (35.04)
16:48.89 (35.48) 17:22.98 (34.09)
5 Dombkowski, Sar 18 Novi Sturgeons-M 17:33.15 17:30.77 SECT 20
31.83 1:05.95 (34.12)
1:40.37 (34.42) 2:15.34 (34.97)
2:50.31 (34.97) 3:25.51 (35.20)
4:00.71 (35.20) 4:35.97 (35.26)
5:11.19 (35.22) 5:46.47 (35.28)
6:21.72 (35.25) 6:56.89 (35.17)
7:32.15 (35.26) 8:07.22 (35.07)
8:42.40 (35.18) 9:17.36 (34.96)
9:52.42 (35.06) 10:27.67 (35.25)
11:02.91 (35.24) 11:38.21 (35.30)
12:13.47 (35.26) 12:48.83 (35.36)
13:24.10 (35.27) 13:59.39 (35.29)
14:34.91 (35.52) 15:10.45 (35.54)
15:45.91 (35.46) 16:21.19 (35.28)
16:56.62 (35.43) 17:30.77 (34.15)
6 Kennedy, Sidney 14 Waves Bloomingto 17:39.34 17:33.67 SECT 19
31.39 1:05.13 (33.74)
1:39.81 (34.68) 2:14.52 (34.71)
2:49.53 (35.01) 3:24.55 (35.02)
3:59.75 (35.20) 4:34.89 (35.14)
5:10.12 (35.23) 5:45.37 (35.25)
6:20.61 (35.24) 6:55.70 (35.09)
7:31.07 (35.37) 8:06.56 (35.49)
8:42.24 (35.68) 9:17.52 (35.28)
9:52.58 (35.06) 10:27.94 (35.36)
11:03.12 (35.18) 11:38.53 (35.41)
12:13.65 (35.12) 12:49.38 (35.73)
13:25.16 (35.78) 14:00.73 (35.57)
14:36.53 (35.80) 15:12.09 (35.56)
15:47.60 (35.51) 16:23.39 (35.79)
16:58.69 (35.30) 17:33.67 (34.98)
7 Davenport, Hann 16 Lakers Aquatic C 17:34.53 17:33.86 SECT 18
32.66 1:07.21 (34.55)
1:41.91 (34.70) 2:16.90 (34.99)
2:51.45 (34.55) 3:26.44 (34.99)
4:01.39 (34.95) 4:36.72 (35.33)
5:11.72 (35.00) 5:47.11 (35.39)
6:22.40 (35.29) 6:58.12 (35.72)
7:29.52 (31.40) 8:08.87 (39.35)
8:44.52 (35.65) 9:20.24 (35.72)
9:55.94 (35.70) 10:32.05 (36.11)
11:08.05 (36.00) 11:44.36 (36.31)
12:20.31 (35.95) 12:56.31 (36.00)
13:31.97 (35.66) 14:07.22 (35.25)
14:41.94 (34.72) 15:16.70 (34.76)
15:51.31 (34.61) 16:25.74 (34.43)
17:00.36 (34.62) 17:33.86 (33.50)
8 Arens, Mackenzi 13 Waves Bloomingto 18:03.72 17:34.74 SECT 17
31.49 1:05.62 (34.13)
1:40.50 (34.88) 2:15.34 (34.84)
2:50.30 (34.96) 3:25.46 (35.16)
4:00.66 (35.20) 4:36.04 (35.38)
5:11.43 (35.39) 5:46.93 (35.50)
6:22.51 (35.58) 6:58.29 (35.78)
7:34.13 (35.84) 8:09.78 (35.65)
8:45.50 (35.72) 9:21.40 (35.90)
9:56.70 (35.30) 10:32.27 (35.57)
11:07.66 (35.39) 11:43.49 (35.83)
12:19.27 (35.78) 12:54.87 (35.60)
13:30.60 (35.73) 14:06.18 (35.58)
14:41.73 (35.55) 15:17.26 (35.53)
15:52.23 (34.97) 16:27.30 (35.07)
17:01.85 (34.55) 17:34.74 (32.89)
9 Sakaluk, Hannah 17 Waves Bloomingto 17:36.57 17:36.80 SECT 15
31.36 1:05.16 (33.80)
1:39.76 (34.60) 2:14.61 (34.85)
2:49.69 (35.08) 3:24.79 (35.10)
4:00.04 (35.25) 4:35.74 (35.70)
5:11.18 (35.44) 5:46.52 (35.34)
6:22.11 (35.59) 6:57.67 (35.56)
7:33.43 (35.76) 8:08.75 (35.32)
8:43.99 (35.24) 9:19.34 (35.35)
9:55.06 (35.72) 10:30.83 (35.77)
11:06.47 (35.64) 11:42.35 (35.88)
12:18.61 (36.26) 12:54.43 (35.82)
13:29.93 (35.50) 14:05.49 (35.56)
14:41.67 (36.18) 15:17.23 (35.56)
15:53.91 (36.68) 16:29.52 (35.61)
17:04.60 (35.08) 17:36.80 (32.20)
10 Johnson, Olivia 15 Boilermaker Aqua 17:22.70 17:36.96 SECT 13
32.10 1:06.74 (34.64)
1:41.65 (34.91) 2:16.78 (35.13)
2:50.01 (33.23) 3:27.36 (37.35)
4:02.32 (34.96) 4:37.50 (35.18)
5:12.86 (35.36) 5:48.22 (35.36)
6:21.44 (33.22) 6:58.85 (37.41)
7:33.91 (35.06) 8:09.36 (35.45)
8:38.22 (28.86) 9:19.65 (41.43)
9:54.81 (35.16) 10:30.42 (35.61)
11:05.88 (35.46) 11:41.63 (35.75)
12:17.12 (35.49) 12:52.72 (35.60)
13:28.33 (35.61) 14:03.85 (35.52)
14:39.45 (35.60) 15:15.15 (35.70)
15:50.97 (35.82) 16:26.73 (35.76)
17:02.27 (35.54) 17:36.96 (34.69)
11 McGinnis, Clair 16 Oakland Live Y''E 17:52.27 17:41.43 SECT 12
32.41 1:07.40 (34.99)
1:42.81 (35.41) 2:18.34 (35.53)
2:54.14 (35.80) 3:30.02 (35.88)
4:05.56 (35.54) 4:41.41 (35.85)
5:17.30 (35.89) 5:53.19 (35.89)
6:28.55 (35.36) 7:04.20 (35.65)
7:39.75 (35.55) 8:15.26 (35.51)
8:50.69 (35.43) 9:25.94 (35.25)
10:01.21 (35.27) 10:36.76 (35.55)
11:11.63 (34.87) 11:47.27 (35.64)
12:22.43 (35.16) 12:57.91 (35.48)
13:33.40 (35.49) 14:09.02 (35.62)
14:44.68 (35.66) 15:20.52 (35.84)
15:56.06 (35.54) 16:31.64 (35.58)
17:06.98 (35.34) 17:41.43 (34.45)
12 Wirth, Erica 15 Berkeley Aquatic 17:45.46 17:43.85 SECT 11
31.28 1:05.16 (33.88)
1:39.61 (34.45) 2:14.42 (34.81)
2:49.20 (34.78) 3:24.05 (34.85)
3:59.35 (35.30) 4:34.66 (35.31)
5:10.00 (35.34) 5:45.57 (35.57)
6:21.61 (36.04) 6:57.08 (35.47)
7:33.06 (35.98) 8:09.00 (35.94)
8:44.43 (35.43) 9:20.49 (36.06)
9:56.42 (35.93) 10:32.35 (35.93)
11:08.92 (36.57) 11:45.23 (36.31)
12:21.56 (36.33) 12:57.90 (36.34)
13:34.24 (36.34) 14:10.24 (36.00)
14:46.50 (36.26) 15:22.46 (35.96)
15:58.68 (36.22) 16:34.26 (35.58)
17:09.75 (35.49) 17:43.85 (34.10)
13 Laabs, Sarah A 16 Lake Country Swi 17:58.95 17:44.65 SECT 10
31.66 1:05.98 (34.32)
1:40.71 (34.73) 2:15.79 (35.08)
2:51.04 (35.25) 3:26.71 (35.67)
4:02.42 (35.71) 4:38.40 (35.98)
5:14.26 (35.86) 5:49.97 (35.71)
6:25.85 (35.88) 7:01.75 (35.90)
7:37.76 (36.01) 8:13.50 (35.74)
8:48.95 (35.45) 9:24.72 (35.77)
10:00.57 (35.85) 10:36.68 (36.11)
11:12.76 (36.08) 11:48.76 (36.00)
12:24.54 (35.78) 13:00.48 (35.94)
13:36.32 (35.84) 14:12.34 (36.02)
14:48.12 (35.78) 15:24.22 (36.10)
16:00.12 (35.90) 16:35.79 (35.67)
17:10.34 (34.55) 17:44.65 (34.31)
14 Barrett, Cristi 15 Berkeley Aquatic 18:05.69 17:53.54 SECT 9
32.86 1:08.30 (35.44)
1:44.24 (35.94) 2:19.99 (35.75)
2:56.44 (36.45) 3:32.61 (36.17)
4:08.73 (36.12) 4:44.64 (35.91)
5:20.88 (36.24) 5:57.06 (36.18)
6:32.90 (35.84) 7:09.05 (36.15)
7:45.15 (36.10) 8:20.97 (35.82)
8:56.80 (35.83) 9:32.81 (36.01)
10:08.67 (35.86) 10:44.81 (36.14)
11:20.80 (35.99) 11:56.20 (35.40)
12:32.21 (36.01) 13:08.35 (36.14)
13:44.20 (35.85) 14:20.02 (35.82)
14:55.78 (35.76) 15:31.87 (36.09)
16:07.52 (35.65) 16:43.21 (35.69)
17:18.96 (35.75) 17:53.54 (34.58)
15 Vera, Taylor N 17 Grand Rapids Nov 18:09.90 17:57.86 SECT 8
32.44 1:07.45 (35.01)
1:42.58 (35.13) 2:18.27 (35.69)
2:53.86 (35.59) 3:29.66 (35.80)
4:05.55 (35.89) 4:41.60 (36.05)
5:17.16 (35.56) 5:52.92 (35.76)
6:28.45 (35.53) 7:04.44 (35.99)
7:39.92 (35.48) 8:16.10 (36.18)
8:52.06 (35.96) 9:28.45 (36.39)
10:04.16 (35.71) 10:40.35 (36.19)
11:17.30 (36.95) 11:54.26 (36.96)
12:30.96 (36.70) 13:07.71 (36.75)
13:44.12 (36.41) 14:20.68 (36.56)
14:56.81 (36.13) 15:33.38 (36.57)
16:09.78 (36.40) 16:46.43 (36.65)
17:22.37 (35.94) 17:57.86 (35.49)
16 Kerr, Kathleen 16 Cincinnati Marli 18:11.35 17:59.60 SECT 7
32.16 1:06.81 (34.65)
1:42.15 (35.34) 2:17.94 (35.79)
2:53.59 (35.65) 3:29.68 (36.09)
4:05.70 (36.02) 4:41.78 (36.08)
5:17.82 (36.04) 5:54.02 (36.20)
6:29.86 (35.84) 7:06.10 (36.24)
7:42.38 (36.28) 8:18.53 (36.15)
8:54.84 (36.31) 9:31.56 (36.72)
10:08.20 (36.64) 10:44.81 (36.61)
11:21.49 (36.68) 11:58.58 (37.09)
12:34.58 (36.00) 13:10.99 (36.41)
13:47.21 (36.22) 14:23.53 (36.32)
14:59.89 (36.36) 15:36.23 (36.34)
16:12.36 (36.13) 16:48.90 (36.54)
17:24.76 (35.86) 17:59.60 (34.84)
17 Gordon, Mckenze 14 Waves Bloomingto 18:05.13 17:59.78 SECT 5
32.96 1:08.67 (35.71)
1:44.57 (35.90) 2:20.04 (35.47)
2:55.89 (35.85) 3:32.22 (36.33)
4:08.42 (36.20) 4:44.90 (36.48)
5:21.65 (36.75) 5:57.95 (36.30)
6:34.79 (36.84) 7:11.10 (36.31)
7:48.08 (36.98) 8:24.74 (36.66)
9:00.94 (36.20) 9:37.60 (36.66)
10:14.09 (36.49) 10:50.03 (35.94)
11:26.91 (36.88) 12:02.40 (35.49)
12:38.72 (36.32) 13:14.55 (35.83)
13:50.43 (35.88) 14:26.80 (36.37)
15:02.80 (36.00) 15:38.58 (35.78)
16:14.79 (36.21) 16:50.35 (35.56)
17:25.71 (35.36) 17:59.78 (34.07)
18 Qualls, Katelyn 14 Avon Community S 18:11.15 18:04.91 SECT 3
32.95 1:08.65 (35.70)
1:44.30 (35.65) 2:20.06 (35.76)
2:55.77 (35.71) 3:31.76 (35.99)
4:08.02 (36.26) 4:44.00 (35.98)
5:20.17 (36.17) 5:56.43 (36.26)
6:32.62 (36.19) 7:09.16 (36.54)
7:45.72 (36.56) 8:22.32 (36.60)
8:58.93 (36.61) 9:35.18 (36.25)
10:11.86 (36.68) 10:47.74 (35.88)
11:24.00 (36.26) 12:00.45 (36.45)
12:36.49 (36.04) 13:12.90 (36.41)
13:50.20 (37.30) 14:26.97 (36.77)
15:03.72 (36.75) 15:40.33 (36.61)
16:17.06 (36.73) 16:53.66 (36.60)
17:29.91 (36.25) 18:04.91 (35.00)
19 Oostman, Julia 13 Waves Bloomingto 18:13.13 18:05.35 SECT 2
31.80 1:06.89 (35.09)
1:42.38 (35.49) 2:18.32 (35.94)
2:54.39 (36.07) 3:30.63 (36.24)
4:06.70 (36.07) 4:42.77 (36.07)
5:18.96 (36.19) 5:54.95 (35.99)
6:31.13 (36.18) 7:07.06 (35.93)
7:43.81 (36.75) 8:20.36 (36.55)
8:56.94 (36.58) 9:33.87 (36.93)
10:10.67 (36.80) 10:47.18 (36.51)
11:23.99 (36.81) 12:00.64 (36.65)
12:37.58 (36.94) 13:14.34 (36.76)
13:51.20 (36.86) 14:27.93 (36.73)
15:04.63 (36.70) 15:41.33 (36.70)
16:17.90 (36.57) 16:54.40 (36.50)
17:30.84 (36.44) 18:05.35 (34.51)
20 Hughes, Katheri 14 Northridge Area- 17:12.10Y 18:05.98 SECT 1
31.91 1:07.04 (35.13)
1:42.72 (35.68) 2:18.67 (35.95)
2:54.55 (35.88) 3:30.94 (36.39)
4:07.29 (36.35) 4:43.61 (36.32)
5:19.99 (36.38) 5:56.22 (36.23)
6:32.60 (36.38) 7:09.01 (36.41)
7:45.60 (36.59) 8:22.24 (36.64)
8:58.67 (36.43) 9:35.50 (36.83)
10:11.94 (36.44) 10:48.37 (36.43)
11:25.14 (36.77) 12:01.96 (36.82)
12:38.73 (36.77) 13:14.98 (36.25)
13:52.15 (37.17) 14:28.64 (36.49)
15:05.17 (36.53) 15:42.07 (36.90)
16:18.57 (36.50) 16:55.18 (36.61)
17:31.42 (36.24) 18:05.98 (34.56)
21 Verbrugge, Erin 13 Viper Aquatic Sw 17:33.35Y 18:07.30 SECT
32.14 1:08.22 (36.08)
1:44.34 (36.12) 2:20.50 (36.16)
2:56.87 (36.37) 3:33.24 (36.37)
4:09.78 (36.54) 4:46.48 (36.70)
5:22.62 (36.14) 5:59.15 (36.53)
6:35.27 (36.12) 7:11.67 (36.40)
7:47.87 (36.20) 8:24.46 (36.59)
9:00.51 (36.05) 9:37.11 (36.60)
10:13.33 (36.22) 10:49.89 (36.56)
11:25.90 (36.01) 12:02.32 (36.42)
12:38.91 (36.59) 13:15.46 (36.55)
13:51.77 (36.31) 14:28.77 (37.00)
15:05.93 (37.16) 15:42.43 (36.50)
16:18.82 (36.39) 16:55.39 (36.57)
17:31.89 (36.50) 18:07.30 (35.41)
22 Dougherty, Kath 14 Carmel Swim Club 17:40.93Y 18:09.23 SECT
33.37 1:09.22 (35.85)
1:45.71 (36.49) 2:22.20 (36.49)
2:58.76 (36.56) 3:35.13 (36.37)
4:11.74 (36.61) 4:48.67 (36.93)
5:25.16 (36.49) 6:01.83 (36.67)
6:37.99 (36.16) 7:14.57 (36.58)
7:50.78 (36.21) 8:27.57 (36.79)
9:03.40 (35.83) 9:39.27 (35.87)
10:15.73 (36.46) 10:52.86 (37.13)
11:29.43 (36.57) 12:06.17 (36.74)
12:42.40 (36.23) 13:19.20 (36.80)
13:55.74 (36.54) 14:32.41 (36.67)
15:08.83 (36.42) 15:45.70 (36.87)
16:22.69 (36.99) 16:58.72 (36.03)
17:34.94 (36.22) 18:09.23 (34.29)
23 Westphal, Laura 15 Novi Sturgeons-M 18:05.97 18:10.83 SECT
32.44 1:08.35 (35.91)
1:39.45 (31.10) 2:21.13 (41.68)
2:57.45 (36.32) 3:34.02 (36.57)
4:09.93 (35.91) 4:46.63 (36.70)
5:22.67 (36.04) 5:59.22 (36.55)
6:35.60 (36.38) 7:12.27 (36.67)
7:48.22 (35.95) 8:24.97 (36.75)
9:01.23 (36.26) 9:38.25 (37.02)
10:15.22 (36.97) 10:51.55 (36.33)
11:28.01 (36.46) 12:05.32 (37.31)
12:42.08 (36.76) 13:18.85 (36.77)
13:55.52 (36.67) 14:32.58 (37.06)
15:09.24 (36.66) 15:46.01 (36.77)
16:22.64 (36.63) 16:59.12 (36.48)
17:35.64 (36.52) 18:10.83 (35.19)
24 Maloy, Gwyneth 15 Hopkins Mariner- 17:43.34Y 18:12.66 SECT
32.51 1:08.58 (36.07)
1:45.27 (36.69) 2:21.73 (36.46)
2:58.31 (36.58) 3:34.71 (36.40)
4:11.58 (36.87) 4:47.64 (36.06)
5:24.43 (36.79) 6:00.74 (36.31)
6:37.42 (36.68) 7:13.64 (36.22)
7:50.47 (36.83) 8:26.84 (36.37)
9:03.70 (36.86) 9:40.09 (36.39)
10:17.36 (37.27) 10:53.78 (36.42)
11:30.66 (36.88) 12:07.58 (36.92)
12:44.00 (36.42) 13:20.78 (36.78)
13:57.71 (36.93) 14:34.15 (36.44)
15:11.04 (36.89) 15:47.40 (36.36)
16:23.66 (36.26) 17:00.00 (36.34)
17:36.76 (36.76) 18:12.66 (35.90)
25 Sanchez, Gabrie 18 Memphis Tiger Sw 18:02.03 18:15.07 SECT
33.14 1:09.00 (35.86)
1:45.43 (36.43) 2:21.83 (36.40)
2:58.55 (36.72) 3:35.38 (36.83)
4:11.90 (36.52) 4:48.67 (36.77)
5:25.43 (36.76) 6:01.73 (36.30)
6:38.25 (36.52) 7:14.38 (36.13)
7:51.03 (36.65) 8:28.03 (37.00)
9:04.59 (36.56) 9:41.10 (36.51)
10:18.01 (36.91) 10:54.61 (36.60)
11:31.46 (36.85) 12:08.54 (37.08)
12:45.35 (36.81) 13:21.80 (36.45)
13:58.67 (36.87) 14:35.34 (36.67)
15:12.31 (36.97) 15:49.15 (36.84)
16:26.00 (36.85) 17:02.43 (36.43)
17:39.18 (36.75) 18:15.07 (35.89)
26 Boutrous, Ava G 13 Pointe Aquatics- 17:40.74Y 18:15.46 SECT
32.74 1:08.35 (35.61)
1:44.48 (36.13) 2:20.67 (36.19)
2:56.93 (36.26) 3:33.34 (36.41)
4:09.64 (36.30) 4:45.98 (36.34)
5:22.10 (36.12) 5:58.51 (36.41)
6:34.64 (36.13) 7:10.65 (36.01)
7:47.00 (36.35) 8:23.50 (36.50)
8:59.93 (36.43) 9:36.61 (36.68)
10:13.29 (36.68) 10:50.08 (36.79)
11:26.84 (36.76) 12:03.69 (36.85)
12:40.77 (37.08) 13:17.59 (36.82)
13:54.39 (36.80) 14:32.17 (37.78)
15:09.58 (37.41) 15:46.90 (37.32)
16:24.29 (37.39) 17:01.92 (37.63)
17:31.06 (29.14) 18:15.46 (44.40)
27 Bloebaum, Allis 14 Mason Manta Rays 17:37.08Y 18:16.91
32.80 1:08.80 (36.00)
1:45.14 (36.34) 2:21.50 (36.36)
2:58.13 (36.63) 3:34.75 (36.62)
4:11.33 (36.58) 4:47.90 (36.57)
5:24.80 (36.90) 6:01.55 (36.75)
6:37.86 (36.31) 7:14.11 (36.25)
7:50.74 (36.63) 8:27.53 (36.79)
9:03.94 (36.41) 9:40.09 (36.15)
10:16.64 (36.55) 10:53.71 (37.07)
11:30.73 (37.02) 12:07.65 (36.92)
12:44.37 (36.72) 13:21.25 (36.88)
13:58.10 (36.85) 14:35.32 (37.22)
15:12.45 (37.13) 15:49.61 (37.16)
16:26.57 (36.96) 17:03.60 (37.03)
17:40.58 (36.98) 18:16.91 (36.33)
28 Peskin, Elisabe 16 Fishers Area Swi 18:13.30 18:20.54
33.99 1:09.88 (35.89)
1:46.25 (36.37) 2:22.23 (35.98)
2:58.67 (36.44) 3:34.80 (36.13)
4:11.65 (36.85) 4:48.08 (36.43)
5:25.06 (36.98) 6:01.85 (36.79)
6:38.78 (36.93) 7:15.49 (36.71)
7:52.44 (36.95) 8:29.23 (36.79)
9:06.07 (36.84) 9:43.00 (36.93)
10:19.98 (36.98) 10:57.06 (37.08)
11:34.03 (36.97) 12:11.00 (36.97)
12:48.10 (37.10) 13:25.19 (37.09)
14:02.27 (37.08) 14:39.27 (37.00)
15:16.50 (37.23) 15:53.56 (37.06)
16:30.67 (37.11) 17:07.53 (36.86)
17:44.54 (37.01) 18:20.54 (36.00)
29 Thielking, Mary 18 Fishers Area Swi 17:47.47 18:22.10
32.86 1:07.81 (34.95)
1:43.57 (35.76) 2:19.76 (36.19)
2:56.33 (36.57) 3:33.07 (36.74)
4:09.81 (36.74) 4:46.57 (36.76)
5:23.29 (36.72) 5:59.98 (36.69)
6:36.41 (36.43) 7:12.77 (36.36)
7:49.05 (36.28) 8:25.84 (36.79)
9:02.66 (36.82) 9:38.99 (36.33)
10:15.04 (36.05) 10:51.61 (36.57)
11:28.56 (36.95) 12:05.75 (37.19)
12:43.07 (37.32) 13:20.64 (37.57)
13:58.73 (38.09) 14:36.61 (37.88)
15:14.24 (37.63) 15:52.13 (37.89)
16:29.71 (37.58) 17:07.36 (37.65)
17:45.07 (37.71) 18:22.10 (37.03)
30 Ronci, Meagan R 15 Goshen Swimming- 19:02.07 18:25.77
32.76 1:08.68 (35.92)
1:45.02 (36.34) 2:22.02 (37.00)
2:58.81 (36.79) 3:35.78 (36.97)
4:12.93 (37.15) 4:50.37 (37.44)
5:27.27 (36.90) 6:04.44 (37.17)
6:41.66 (37.22) 7:18.46 (36.80)
7:55.43 (36.97) 8:31.97 (36.54)
9:08.96 (36.99) 9:46.27 (37.31)
10:23.17 (36.90) 11:00.43 (37.26)
11:38.02 (37.59) 12:15.47 (37.45)
12:52.84 (37.37) 13:30.50 (37.66)
14:07.95 (37.45) 14:45.57 (37.62)
15:23.01 (37.44) 16:00.47 (37.46)
16:37.94 (37.47) 17:15.19 (37.25)
17:51.70 (36.51) 18:25.77 (34.07)
31 Heines, Sara J 15 Liquid Lightning 18:06.70Y 18:37.14
32.95 1:08.92 (35.97)
1:45.46 (36.54) 2:22.53 (37.07)
2:59.28 (36.75) 3:36.38 (37.10)
4:13.25 (36.87) 4:50.32 (37.07)
5:27.33 (37.01) 6:04.49 (37.16)
6:41.75 (37.26) 7:19.09 (37.34)
7:56.15 (37.06) 8:33.39 (37.24)
9:10.69 (37.30) 9:48.31 (37.62)
10:26.04 (37.73) 11:03.72 (37.68)
11:41.69 (37.97) 12:19.75 (38.06)
12:57.61 (37.86) 13:35.48 (37.87)
14:13.38 (37.90) 14:51.57 (38.19)
15:29.75 (38.18) 16:07.82 (38.07)
16:45.63 (37.81) 17:23.56 (37.93)
18:00.81 (37.25) 18:37.14 (36.33)
32 Ronci, Hayley M 19 Una Gsi-IN 17:47.75Y 18:43.29
33.18 1:09.16 (35.98)
1:45.94 (36.78) 2:23.10 (37.16)
2:59.85 (36.75) 3:36.54 (36.69)
4:13.18 (36.64) 4:50.34 (37.16)
5:27.49 (37.15) 6:04.69 (37.20)
6:42.19 (37.50) 7:19.90 (37.71)
7:57.56 (37.66) 8:35.40 (37.84)
9:13.25 (37.85) 9:51.31 (38.06)
10:29.27 (37.96) 11:07.69 (38.42)
11:45.28 (37.59) 12:23.56 (38.28)
13:01.75 (38.19) 13:40.40 (38.65)
14:18.77 (38.37) 14:57.80 (39.03)
15:36.11 (38.31) 16:14.73 (38.62)
16:52.88 (38.15) 17:30.53 (37.65)
18:08.08 (37.55) 18:43.29 (35.21)
33 Thielbar, Jorda 16 Zionsville Swim- 17:45.65Y 18:43.78
32.74 1:08.50 (35.76)
1:44.87 (36.37) 2:21.53 (36.66)
2:58.15 (36.62) 3:34.65 (36.50)
4:11.42 (36.77) 4:48.44 (37.02)
5:25.39 (36.95) 6:03.14 (37.75)
6:40.97 (37.83) 7:19.03 (38.06)
7:56.92 (37.89) 8:34.90 (37.98)
9:13.19 (38.29) 9:51.89 (38.70)
10:30.45 (38.56) 11:08.81 (38.36)
11:47.19 (38.38) 12:26.10 (38.91)
13:04.82 (38.72) 13:43.14 (38.32)
14:21.21 (38.07) 14:59.35 (38.14)
15:37.23 (37.88) 16:15.22 (37.99)
16:52.85 (37.63) 17:30.50 (37.65)
18:07.71 (37.21) 18:43.78 (36.07)
34 Emaus, Kalina G 16 Grand Rapids Nov 18:26.25 18:45.27
32.56 1:08.48 (35.92)
1:44.78 (36.30) 2:21.83 (37.05)
2:59.08 (37.25) 3:36.83 (37.75)
4:14.38 (37.55) 4:52.06 (37.68)
5:29.25 (37.19) 6:06.91 (37.66)
6:44.50 (37.59) 7:22.36 (37.86)
8:00.14 (37.78) 8:38.26 (38.12)
9:16.10 (37.84) 9:53.72 (37.62)
10:31.45 (37.73) 11:09.68 (38.23)
11:47.33 (37.65) 12:25.64 (38.31)
13:03.64 (38.00) 13:41.66 (38.02)
14:19.66 (38.00) 14:57.75 (38.09)
15:35.69 (37.94) 16:14.24 (38.55)
16:52.16 (37.92) 17:30.57 (38.41)
18:08.03 (37.46) 18:45.27 (37.24)
35 Wade, Allison M 17 Cincinnati Marli 19:21.16 19:18.20
34.79 1:12.50 (37.71)
1:50.28 (37.78) 2:27.91 (37.63)
3:06.14 (38.23) 3:43.95 (37.81)
4:22.12 (38.17) 5:00.18 (38.06)
5:38.25 (38.07) 6:16.16 (37.91)
6:54.51 (38.35) 7:33.40 (38.89)
8:12.29 (38.89) 8:51.04 (38.75)
9:30.24 (39.20) 10:09.90 (39.66)
10:49.05 (39.15) 11:28.05 (39.00)
12:07.12 (39.07) 12:46.42 (39.30)
13:25.78 (39.36) 14:04.91 (39.13)
14:44.11 (39.20) 15:23.10 (38.99)
16:01.96 (38.86) 16:41.36 (39.40)
17:20.61 (39.25) 18:00.24 (39.63)
18:38.95 (38.71) 19:18.20 (39.25)
36 Myers, Natalie 15 Avon Community S 18:33.04 19:23.90
33.56 1:10.65 (37.09)
1:48.66 (38.01) 2:26.41 (37.75)
3:04.38 (37.97) 3:43.18 (38.80)
4:21.73 (38.55) 5:00.52 (38.79)
5:38.33 (37.81) 6:16.88 (38.55)
6:55.38 (38.50) 7:34.36 (38.98)
8:13.10 (38.74) 8:52.48 (39.38)
9:29.92 (37.44) 10:10.77 (40.85)
10:49.92 (39.15) 11:29.25 (39.33)
12:08.33 (39.08) 12:47.55 (39.22)
13:26.61 (39.06) 14:05.84 (39.23)
14:45.24 (39.40) 15:25.42 (40.18)
16:05.37 (39.95) 16:45.23 (39.86)
17:24.36 (39.13) 18:04.43 (40.07)
18:43.94 (39.51) 19:23.90 (39.96)
-- Szydlowski, Car 14 Oakland Live Y''E 17:48.47Y DQ
31.56 1:06.35 (34.79)
1:42.63 (36.28) 2:18.70 (36.07)
2:55.04 (36.34) 3:31.77 (36.73)
4:08.48 (36.71) 4:45.64 (37.16)
5:22.80 (37.16) 6:00.02 (37.22)
6:37.43 (37.41) 7:14.69 (37.26)
7:52.18 (37.49) 8:29.07 (36.89)
9:06.66 (37.59) 9:43.45 (36.79)
10:20.62 (37.17) 10:57.63 (37.01)
11:34.83 (37.20) 12:12.02 (37.19)
12:49.27 (37.25) 13:26.93 (37.66)
14:04.25 (37.32) 14:42.01 (37.76)
15:19.18 (37.17) 15:56.76 (37.58)
16:34.66 (37.90) 17:11.20 (36.54)
17:48.20 (37.00) DQ (35.48)
Women - Team Rankings - Through Event 31
1. Carmel Swim Club 911 2. Fishers Area Swimming Tigers 545
3. Waves Bloomington/Normal Y S.T 536 4. Indiana University 318
5. Berkeley Aquatic Club 205 6. Club Wolverine 182
7. Byron Center 168 8. Hopkins Mariner Swim Team 154
9. Livonia Community Swim Club 132 10. Zionsville Swim Club 111
11. Kingfish Aquatic Club of Water 106 12. Pointe Aquatics 100
13. Dayton Raiders 96 14. Novi Sturgeons 90
15. Oakland Live Y''Ers 89 16. Unattached Indiana 84
17. Lake Country Swim Team 83 17. Plymouth-Canton Cruisers 83
19. Boilermaker Aquatics 80 20. Liquid Lightning 78
21. Lake Erie Silver Dolphins 75 22. Cincinnati Aquatic Club 62
23. Motor City Aquatics 51 24. West Michigan Swimmers 50
24. Firestone Akron Swim Team 50 26. Schroeder YMCA Swim Team 44
27. Dynamo Swim Team 43 28. Lakers Aquatic Club 40
29. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 38 30. Great Lakes Tritons 31
31. South Bend Swim Club 28 32. Memphis Tiger Swim Club 27
32. South Lyon Aquatics 27 34. Newburgh Sea Creatures 26
35. Rapids Area Y Swimmers 25 35. Unattached CW 25
37. Dunlap Dolphins Swim Team 23 38. Ohio State Swim Club 19
38. Viper Aquatic Swim Team 19 40. Mt. Vernon Swim Team 17
41. Mako Swim Team 15 42. Cincinnati Marlins 11
42. Avon Community Swim Team 11 44. Northwest Aquatic Club Swimmin 10
44. Dexter Community Aquatics Club 10 46. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 8
46. Jenison Area Wildcat Swimming 8 48. Rockford Community Swim Team 7
49. Kettering City Swim Team 6 50. Delphinus Swim Club 5
51. Westerville Aquatic Club 3 51. Sylvania Tsunami Swim Club 3
53. Cuyahoga Falls Ymca/Nat 2 54. Northridge Area Swimming Assoc 1
IUPUI Natatorium - Site License 3/30/2014 - 5:33 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 32 Men 800 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Meet Record: ! 8:12.83 7/23/2009 David M Mosko, Cincinnati Marli
8:15.49 NAT National Standards
8:24.69 JNAT Junior National
9:00.49 SECT Meet Standards
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
1 Smith, Grayson 19 Indiana Universi 8:28.37 8:24.36 JNAT 26
29.71 1:01.60 (31.89)
1:33.13 (31.53) 2:04.80 (31.67)
2:36.60 (31.80) 3:08.57 (31.97)
3:40.38 (31.81) 4:12.14 (31.76)
4:43.90 (31.76) 5:15.12 (31.22)
5:46.65 (31.53) 6:18.17 (31.52)
6:49.91 (31.74) 7:21.68 (31.77)
7:53.48 (31.80) 8:24.36 (30.88)
2 Wolfe, Michael 17 Waves Bloomingto 8:29.32 8:33.03 SECT 23
29.07 1:00.13 (31.06)
1:31.86 (31.73) 2:04.29 (32.43)
2:36.47 (32.18) 3:09.01 (32.54)
3:41.47 (32.46) 4:14.61 (33.14)
4:46.96 (32.35) 5:19.52 (32.56)
5:52.12 (32.60) 6:24.94 (32.82)
6:57.71 (32.77) 7:30.98 (33.27)
8:02.51 (31.53) 8:33.03 (30.52)
3 Higgins, Jackso 17 Dayton Raiders-O 9:31.07Y 8:36.08 SECT 22
28.37 59.39 (31.02)
1:31.71 (32.32) 2:04.44 (32.73)
2:37.01 (32.57) 3:09.47 (32.46)
3:42.04 (32.57) 4:15.00 (32.96)
4:47.44 (32.44) 5:19.98 (32.54)
5:52.65 (32.67) 6:25.59 (32.94)
6:58.75 (33.16) 7:32.02 (33.27)
8:04.73 (32.71) 8:36.08 (31.35)
4 Bursch, Hudson 17 UNAT-IN 8:43.65 8:36.99 SECT 21
30.38 1:02.96 (32.58)
1:35.74 (32.78) 2:08.34 (32.60)
2:40.67 (32.33) 3:13.13 (32.46)
3:45.37 (32.24) 4:17.64 (32.27)
4:49.96 (32.32) 5:22.00 (32.04)
5:50.09 (28.09) 6:27.58 (37.49)
7:00.19 (32.61) 7:32.79 (32.60)
7:57.73 (24.94) 8:36.99 (39.26)
5 Lewis, Grant N 17 Avon Community S 9:28.62Y 8:37.28 SECT 20
28.69 1:00.58 (31.89)
1:33.16 (32.58) 2:06.02 (32.86)
2:39.07 (33.05) 3:11.93 (32.86)
3:44.99 (33.06) 4:18.26 (33.27)
4:51.50 (33.24) 5:24.47 (32.97)
5:57.58 (33.11) 6:30.65 (33.07)
7:03.49 (32.84) 7:36.06 (32.57)
8:07.58 (31.52) 8:37.28 (29.70)
6 Lehman, Spencer 15 Northridge Area- 9:41.29Y 8:37.67 SECT 19
29.11 1:00.95 (31.84)
1:33.36 (32.41) 2:06.20 (32.84)
2:39.09 (32.89) 3:11.91 (32.82)
3:44.98 (33.07) 4:18.11 (33.13)
4:51.18 (33.07) 5:23.79 (32.61)
5:56.60 (32.81) 6:29.51 (32.91)
7:02.56 (33.05) 7:35.10 (32.54)
8:07.27 (32.17) 8:37.67 (30.40)
7 Vanderweide, Be 17 Grand Rapids Nov 8:40.59 8:40.80 SECT 18
29.67 1:01.45 (31.78)
1:33.73 (32.28) 2:06.08 (32.35)
2:38.48 (32.40) 3:11.24 (32.76)
3:43.98 (32.74) 4:17.08 (33.10)
4:50.17 (33.09) 5:23.45 (33.28)
5:56.72 (33.27) 6:30.02 (33.30)
7:02.99 (32.97) 7:35.97 (32.98)
8:08.77 (32.80) 8:40.80 (32.03)
8 Aguilar-Fernand 15 Kingfish Aquatic 8:42.82 8:41.32 SECT 17
29.76 1:02.12 (32.36)
1:34.71 (32.59) 2:07.34 (32.63)
2:40.23 (32.89) 3:12.90 (32.67)
3:45.72 (32.82) 4:18.71 (32.99)
4:51.17 (32.46) 5:24.03 (32.86)
5:57.04 (33.01) 6:30.08 (33.04)
7:03.67 (33.59) 7:36.64 (32.97)
8:09.65 (33.01) 8:41.32 (31.67)
9 Martin, Timothy 18 Pacesetter Aquat 8:42.86 8:41.40 SECT 15
30.07 1:02.70 (32.63)
1:35.98 (33.28) 2:09.47 (33.49)
2:43.09 (33.62) 3:16.33 (33.24)
3:49.39 (33.06) 4:22.39 (33.00)
4:54.32 (31.93) 5:28.96 (34.64)
6:01.29 (32.33) 6:34.08 (32.79)
7:06.66 (32.58) 7:39.34 (32.68)
8:09.52 (30.18) 8:41.40 (31.88)
10 Brown, Glen T 16 Fishers Area Swi 8:50.00 8:42.16 SECT 13
29.36 1:01.52 (32.16)
1:34.16 (32.64) 2:06.97 (32.81)
2:39.61 (32.64) 3:12.57 (32.96)
3:45.49 (32.92) 4:18.92 (33.43)
4:51.68 (32.76) 5:24.97 (33.29)
5:58.27 (33.30) 6:32.00 (33.73)
7:05.50 (33.50) 7:38.44 (32.94)
8:10.99 (32.55) 8:42.16 (31.17)
11 Pearson, John P 17 Berkeley Aquatic 8:56.73 8:43.08 SECT 12
29.65 1:01.53 (31.88)
1:34.24 (32.71) 2:07.08 (32.84)
2:40.00 (32.92) 3:12.97 (32.97)
3:46.15 (33.18) 4:19.45 (33.30)
4:52.76 (33.31) 5:25.99 (33.23)
5:59.37 (33.38) 6:32.61 (33.24)
7:05.91 (33.30) 7:38.77 (32.86)
8:11.77 (33.00) 8:43.08 (31.31)
12 Saladin, Trayto 16 Irish Aquatics-I 8:56.13 8:44.09 SECT 11
29.34 1:01.53 (32.19)
1:34.43 (32.90) 2:07.10 (32.67)
2:40.42 (33.32) 3:13.38 (32.96)
3:46.73 (33.35) 4:19.69 (32.96)
4:52.66 (32.97) 5:26.14 (33.48)
6:00.10 (33.96) 6:34.33 (34.23)
7:07.88 (33.55) 7:41.26 (33.38)
8:13.27 (32.01) 8:44.09 (30.82)
13 Laporte, Matthe 16 Livonia Communit 9:56.13Y 8:47.79 SECT 10
27.26 1:01.93 (34.67)
1:35.46 (33.53) 2:08.67 (33.21)
2:39.15 (30.48) 3:15.57 (36.42)
3:49.42 (33.85) 4:22.73 (33.31)
4:53.00 (30.27) 5:29.30 (36.30)
5:59.08 (29.78) 6:36.15 (37.07)
7:07.55 (31.40) 7:42.84 (35.29)
8:14.14 (31.30) 8:47.79 (33.65)
14 Oleson, Eric R 17 Viper Aquatic Sw 8:51.26 8:49.93 SECT 9
29.74 1:02.54 (32.80)
1:36.10 (33.56) 2:09.86 (33.76)
2:43.35 (33.49) 3:17.08 (33.73)
3:50.63 (33.55) 4:23.88 (33.25)
4:57.47 (33.59) 5:31.16 (33.69)
6:04.86 (33.70) 6:38.47 (33.61)
7:12.07 (33.60) 7:45.63 (33.56)
8:19.33 (33.70) 8:49.93 (30.60)
15 Steinkamp, Jose 19 Indiana Universi 9:51.39Y 8:52.21 SECT 8
29.41 1:02.11 (32.70)
1:35.36 (33.25) 2:08.83 (33.47)
2:42.33 (33.50) 3:15.88 (33.55)
3:49.21 (33.33) 4:22.63 (33.42)
4:55.88 (33.25) 5:29.41 (33.53)
6:03.19 (33.78) 6:37.21 (34.02)
7:10.83 (33.62) 7:44.64 (33.81)
8:18.57 (33.93) 8:52.21 (33.64)
16 Thompson, Grant 15 Austin Swim Club 8:53.38 8:53.35 SECT 7
30.29 1:03.48 (33.19)
1:37.01 (33.53) 2:10.14 (33.13)
2:43.86 (33.72) 3:17.40 (33.54)
3:50.77 (33.37) 4:24.25 (33.48)
4:57.92 (33.67) 5:31.61 (33.69)
6:05.76 (34.15) 6:39.24 (33.48)
7:13.06 (33.82) 7:46.61 (33.55)
8:20.48 (33.87) 8:53.35 (32.87)
17 Lindquist, Grah 16 Cincinnati Marli 9:19.17 8:54.38 SECT 5
30.87 1:04.12 (33.25)
1:38.20 (34.08) 2:12.69 (34.49)
2:46.91 (34.22) 3:21.15 (34.24)
3:55.26 (34.11) 4:29.19 (33.93)
5:02.56 (33.37) 5:35.93 (33.37)
6:08.69 (32.76) 6:42.26 (33.57)
7:15.33 (33.07) 7:48.75 (33.42)
8:21.85 (33.10) 8:54.38 (32.53)
18 Parker, Joshua 16 Berkeley Aquatic 8:44.12 8:56.78 SECT 3
30.31 1:02.87 (32.56)
1:35.95 (33.08) 2:09.29 (33.34)
2:42.79 (33.50) 3:16.36 (33.57)
3:43.71 (27.35) 4:24.17 (40.46)
4:56.56 (32.39) 5:32.54 (35.98)
6:07.00 (34.46) 6:41.69 (34.69)
7:09.03 (27.34) 7:49.49 (40.46)
8:23.54 (34.05) 8:56.78 (33.24)
19 Stamper, Bradle 19 Indiana Universi 8:41.53 8:56.91 SECT 2
28.30 58.15 (29.85)
1:29.02 (30.87) 1:59.95 (30.93)
2:30.74 (30.79) 3:01.11 (30.37)
3:32.43 (31.32) 4:03.10 (30.67)
4:50.45 (47.35) 5:27.23 (36.78)
6:03.95 (36.72) 6:40.60 (36.65)
7:18.07 (37.47) 7:53.39 (35.32)
8:26.89 (33.50) 8:56.91 (30.02)
20 Girdler, Joseph 15 Kingfish Aquatic 9:50.84Y 8:57.68 SECT 1
13.35 ( )
30.29 (16.94) 1:03.29 (33.00)
2:45.46 (1:42.17) 3:19.33 (33.87)
3:53.14 (33.81) 4:27.00 (33.86)
5:01.17 (34.17) 5:35.34 (34.17)
6:09.50 (34.16) 6:43.06 (33.56)
7:17.42 (34.36) 7:50.99 (33.57)
8:24.84 (33.85) 8:57.68 (32.84)
21 Jacobs, Bradley 17 Fishers Area Swi 9:55.67Y 8:57.89 SECT
29.44 1:01.37 (31.93)
1:33.95 (32.58) 2:06.90 (32.95)
2:40.20 (33.30) 3:13.60 (33.40)
3:47.50 (33.90) 4:21.46 (33.96)
4:56.02 (34.56) 5:30.87 (34.85)
6:06.20 (35.33) 6:41.29 (35.09)
7:06.56 (25.27) 7:50.50 (43.94)
8:24.12 (33.62) 8:57.89 (33.77)
22 Kent, Blake J 16 Oakland Live Y''E 8:46.20 8:58.26 SECT
30.26 1:04.02 (33.76)
1:38.00 (33.98) 2:11.83 (33.83)
2:45.74 (33.91) 3:19.68 (33.94)
3:53.55 (33.87) 4:27.44 (33.89)
5:01.19 (33.75) 5:35.03 (33.84)
6:08.91 (33.88) 6:42.91 (34.00)
7:16.92 (34.01) 7:50.96 (34.04)
8:25.05 (34.09) 8:58.26 (33.21)
23 Prangley, Jonat 15 Cincinnati Marli 10:27.61Y 9:00.06 SECT
30.45 1:03.17 (32.72)
1:36.45 (33.28) 2:09.88 (33.43)
2:42.61 (32.73) 3:16.59 (33.98)
3:50.53 (33.94) 4:24.70 (34.17)
4:58.57 (33.87) 5:32.82 (34.25)
6:07.25 (34.43) 6:42.44 (35.19)
7:17.13 (34.69) 7:52.36 (35.23)
8:26.86 (34.50) 9:00.06 (33.20)
24 Cripe, Seth R 16 Northridge Area- 8:58.21 9:00.18 SECT
29.44 1:02.19 (32.75)
1:35.72 (33.53) 2:09.38 (33.66)
2:43.39 (34.01) 3:17.87 (34.48)
3:52.36 (34.49) 4:26.87 (34.51)
4:47.23 (20.36) 5:35.55 (48.32)
6:09.88 (34.33) 6:44.52 (34.64)
7:18.54 (34.02) 7:52.91 (34.37)
8:26.87 (33.96) 9:00.18 (33.31)
25 Flynn, Kevin R 14 Berkeley Aquatic 9:54.32Y 9:00.55
30.23 1:03.24 (33.01)
1:37.25 (34.01) 2:11.35 (34.10)
2:45.25 (33.90) 3:20.05 (34.80)
3:54.34 (34.29) 4:28.62 (34.28)
5:02.82 (34.20) 5:37.14 (34.32)
6:11.21 (34.07) 6:45.46 (34.25)
7:19.71 (34.25) 7:54.47 (34.76)
8:28.44 (33.97) 9:00.55 (32.11)
26 Kent, Chase N 14 Oakland Live Y''E 9:45.21Y 9:00.67
30.80 1:04.47 (33.67)
1:38.62 (34.15) 2:12.92 (34.30)
2:46.74 (33.82) 3:20.92 (34.18)
3:55.01 (34.09) 4:29.13 (34.12)
5:03.41 (34.28) 5:37.58 (34.17)
6:11.97 (34.39) 6:45.87 (33.90)
7:20.07 (34.20) 7:53.94 (33.87)
8:27.96 (34.02) 9:00.67 (32.71)
27 Rakovec, Matthe 14 Lake Erie Silver 9:48.23Y 9:05.90
29.78 1:01.96 (32.18)
1:35.37 (33.41) 2:09.27 (33.90)
2:43.57 (34.30) 3:18.12 (34.55)
3:52.69 (34.57) 4:27.36 (34.67)
5:02.17 (34.81) 5:36.85 (34.68)
6:11.68 (34.83) 6:46.79 (35.11)
7:21.83 (35.04) 7:56.83 (35.00)
8:31.73 (34.90) 9:05.90 (34.17)
28 Pang, Aaron Y 18 Oakland Live Y''E 8:57.74 9:08.39
30.03 1:03.34 (33.31)
1:36.73 (33.39) 2:10.08 (33.35)
2:44.00 (33.92) 3:18.02 (34.02)
3:52.54 (34.52) 4:27.36 (34.82)
5:02.73 (35.37) 5:38.12 (35.39)
6:13.86 (35.74) 6:48.88 (35.02)
7:24.17 (35.29) 7:59.16 (34.99)
8:34.26 (35.10) 9:08.39 (34.13)
29 Penland, Spence 15 Waves Bloomingto 9:07.95 9:14.01
30.59 1:04.08 (33.49)
1:38.24 (34.16) 2:12.84 (34.60)
2:47.54 (34.70) 3:22.52 (34.98)
3:57.87 (35.35) 4:33.36 (35.49)
5:08.94 (35.58) 5:44.80 (35.86)
6:20.69 (35.89) 6:56.23 (35.54)
7:31.96 (35.73) 8:06.96 (35.00)
8:42.07 (35.11) 9:14.01 (31.94)
30 Olivier, Patric 17 Ridgewood Y Dolp 9:57.36Y 9:14.05
31.50 1:05.62 (34.12)
1:40.62 (35.00) 2:15.61 (34.99)
2:50.56 (34.95) 3:25.34 (34.78)
4:00.42 (35.08) 4:35.20 (34.78)
5:10.48 (35.28) 5:45.35 (34.87)
6:20.64 (35.29) 6:55.62 (34.98)
7:31.04 (35.42) 8:05.96 (34.92)
8:40.99 (35.03) 9:14.05 (33.06)
31 Mark, Alex A 17 Concord Swim Clu 10:00.15Y 9:23.99
31.12 1:04.82 (33.70)
1:39.37 (34.55) 2:14.45 (35.08)
2:49.33 (34.88) 3:24.57 (35.24)
4:00.05 (35.48) 4:35.58 (35.53)
5:11.75 (36.17) 5:47.79 (36.04)
6:23.83 (36.04) 6:59.65 (35.82)
7:36.65 (37.00) 8:12.94 (36.29)
8:48.89 (35.95) 9:23.99 (35.10)
Men - Team Rankings - Through Event 32
1. Indiana University 1066.5 2. Dayton Raiders 586
3. Kingfish Aquatic Club of Water 230 4. Northridge Area Swimming Assoc 211
5. Southern Michigan Aquatic Club 182 5. Byron Center 182
7. Carmel Swim Club 170 8. Unattached Indiana 155
9. Cincinnati Aquatic Club 147 10. Cincinnati Marlins 136
11. Fishers Area Swimming Tigers 132 12. Berkeley Aquatic Club 120
13. Counsilman Center Swim Team 106 14. Firestone Akron Swim Team 96.5
15. Viper Aquatic Swim Team 93 16. Avon Community Swim Team 88
17. Oakland Live Y''Ers 87 18. Jalisco 75
19. Lawrence Swim Team 70 20. Unattached 62
21. Boilermaker Aquatics 61 22. Northwest Aquatic Club Swimmin 58
23. Ohio State Swim Club 57 24. Thunderbolt Aquatics 56
25. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 54 25. Pacesetter Aquatics 54
27. Livonia Community Swim Club 52 28. Waves Bloomington/Normal Y S.T 48
29. Plymouth-Canton Cruisers 43 29. Lake Shore Swim Club 43
29. Motor City Aquatics 43 32. Warren Aquatic Club 39
32. Club Wolverine 39 34. West Ottawa Swim Club 33
35. Lake Erie Silver Dolphins 26 35. Rapids Area Y Swimmers 26
35. Pro Swimming 26 38. United Swim Association/Union 20
39. Irish Aquatics 18 39. Zionsville Swim Club 18
41. Liquid Lightning 16 41. Grosse Pointe Gators 16
43. Lake Country Swim Team 14 44. Kettering City Swim Team 13
45. Duneland Swim Club 10 46. Unattached Xav 8
46. Findlay Area Swim Team 8 46. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 8
49. Austin Swim Club 7 49. Miami University Aquatic Club 7
51. Mason Manta Rays 6 52. Westerville Aquatic Club 5
53. Memphis Tiger Swim Club 1
IUPUI Natatorium - Site License 3/30/2014 - 5:44 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 33 Women 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Meet Record: ! 55.93 3/30/2014 Amy M Bilquist, Carmel Swim Club
56.69 NAT National Standards
57.79 JNAT Junior National
1:01.19 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Bilquist, Amy M 16 Carmel Swim Club 55.93 55.59!NAT 26
26.82 55.59 (28.77)
2 Heller, Lauren 16 Lake Erie Silver 57.78 56.48 NAT 23
26.93 56.48 (29.55)
3 Pish, Melissa N 14 Waves Bloomingto 57.33 57.04 JNAT 22
27.48 57.04 (29.56)
4 Burchill, Veron 16 Carmel Swim Club 57.80 57.24 JNAT 21
27.70 57.24 (29.54)
5 Parrish, Lauryn 15 Fishers Area Swi 58.24 57.78 JNAT 20
28.13 57.78 (29.65)
6 Portz, Kathryn 15 Club Wolverine-M 57.84 58.10 SECT 19
28.16 58.10 (29.94)
7 Adams, Claire E 15 Carmel Swim Club 57.58 58.23 SECT 18
28.01 58.23 (30.22)
8 O''Mara, Claire 15 Berkeley Aquatic 58.45 58.27 SECT 17
28.11 58.27 (30.16)
=== Consolation Final ===
9 Brown, Summer K 18 Fishers Area Swi 58.48 58.24 SECT 15
28.30 58.24 (29.94)
10 Garcia, Taylor 16 Byron Center-MI 58.63 58.32 SECT 13
28.02 58.32 (30.30)
11 Grout, Morgan O 14 Carmel Swim Club 59.30 58.69 SECT 12
28.41 58.69 (30.28)
12 Gilmore, Claire 16 Cincinnati Aquat 58.76 58.90 SECT 11
28.48 58.90 (30.42)
13 Smith, Kendall 16 Carmel Swim Club 58.91 58.93 SECT 10
28.29 58.93 (30.64)
14 Morren, Holly J 18 Byron Center-MI 58.81 59.29 SECT 9
28.42 59.29 (30.87)
15 Mihok, Kylie A 15 Zionsville Swim- 59.48 59.32 SECT 8
28.85 59.32 (30.47)
16 Moser, Emily R 17 Fishers Area Swi 59.48 1:00.38 SECT 7
29.19 1:00.38 (31.19)
=== C - Final ===
17 Mosbaugh, Maril 17 Carmel Swim Club 59.70 59.35 SECT 4
28.91 59.35 (30.44)
17 Gerke, Deirdre 18 South Lyon Aquat 59.80 59.35 SECT 4
28.87 59.35 (30.48)
19 Wrightson, Tess 14 Zionsville Swim- 59.94 59.36 SECT 2
29.22 59.36 (30.14)
20 Schultz, Caroli 15 Carmel Swim Club 59.79 59.48 SECT 1
29.34 59.48 (30.14)
21 Nordin, Emma A 14 Carmel Swim Club 59.82 59.62 SECT
29.10 59.62 (30.52)
22 Schultz, Annett 13 Dexter Community 59.98 59.88 SECT
28.92 59.88 (30.96)
23 Landstra, Devin 15 Cincinnati Aquat 59.84 1:00.06 SECT
29.13 1:00.06 (30.93)
24 Spears, Holly K 18 Lansing Swim Org 59.98 1:00.46 SECT
29.15 1:00.46 (31.31)
=== D - Final ===
25 Cleason, Emma C 15 Club Wolverine-M 1:00.55 59.56 SECT
28.94 59.56 (30.62)
26 Nelson, Alexand 15 Club Wolverine-M 1:00.49 59.62 SECT
28.71 59.62 (30.91)
27 Stark, Rachel A 15 Lake Shore Swim- 1:00.48 1:00.12 SECT
29.02 1:00.12 (31.10)
28 Goeders, Anyama 13 Mako Swim Team-I 1:00.23 1:00.43 SECT
27.90 1:00.43 (32.53)
29 Johnson, Megan 15 Swac Swim Team-I 1:00.89 1:00.80 SECT
29.19 1:00.80 (31.61)
30 Ronci, Meagan R 15 Goshen Swimming- 1:00.87 1:01.48
29.67 1:01.48 (31.81)
31 Knapper, Becca 16 Westerville Aqua 1:00.81 1:01.52
29.16 1:01.52 (32.36)
32 Miller, Morgan 15 Carmel Swim Club 1:01.15 1:01.56
29.50 1:01.56 (32.06)
=== Preliminaries ===
7 Stevens, Hannah 18 Greater Columbus 58.20
28.32 58.20 (29.88)
14 Deloof, Catheri 17 Pointe Aquatics- 58.82
28.12 58.82 (30.70)
24 Housey, Sophie 11 Pointe Aquatics- 59.91
29.18 59.91 (30.73)
26 Myers, Madison 16 Firestone Akron- 59.97
29.09 59.97 (30.88)
27 Meyers, Sascha 18 Plymouth-Canton- 59.98
28.85 59.98 (31.13)
30 Warren, Mary C 18 Lake Country Swi 1:00.12
28.84 1:00.12 (31.28)
31 Wilson, Abby M 17 Greater Columbus 1:00.22
28.67 1:00.22 (31.55)
33 Sherman, Claudi 17 Carmel Swim Club 1:00.32
29.30 1:00.32 (31.02)
34 Pocisk, Lydia C 17 Dayton Raiders-O 1:00.39
29.43 1:00.39 (30.96)
35 Baggett, Clara 16 Mt. Vernon Swim- 1:00.42
28.80 1:00.42 (31.62)
38 Kornburger, Hal 17 Liquid Lightning 1:00.51
28.77 1:00.51 (31.74)
40 Lafferty, Katie 17 Irish Aquatics-I 1:00.60
28.69 1:00.60 (31.91)
41 Abbasse, Claire 12 Liquid Lightning 1:00.61
28.65 1:00.61 (31.96)
45 Pangburn, Grace 13 Carmel Swim Club 1:00.90
29.52 1:00.90 (31.38)
46 Gatlin, Bethany 13 Valparaiso Swim- 1:00.94
29.25 1:00.94 (31.69)
47 Wang, Michelle 15 Motor City Aquat 1:01.03
29.65 1:01.03 (31.38)
48 Karas, Krystal 16 Liquid Lightning 1:01.11
29.45 1:01.11 (31.66)
49 Hudson, Erin M 17 Rockford Communi 1:01.15
28.98 1:01.15 (32.17)
51 Roob, Reagan I 15 Washington Towns 1:01.16
29.13 1:01.16 (32.03)
52 Sharkey, Brooke 16 Berkeley Aquatic 1:01.20
29.55 1:01.20 (31.65)
52 Pan, Katherine 15 Club Wolverine-M 1:01.20
29.40 1:01.20 (31.80)
54 Gresser, Hanna 15 Firestone Akron- 1:01.26
29.48 1:01.26 (31.78)
55 Molinaro, Livia 15 Team Pittsburgh- 1:01.33
29.80 1:01.33 (31.53)
56 Theobald, Emma 13 Dunlap Dolphins- 1:01.34
29.96 1:01.34 (31.38)
57 Westphal, Laura 15 Novi Sturgeons-M 1:01.35
29.74 1:01.35 (31.61)
58 Seaman, Taylor 13 Club Wolverine-M 1:01.37
29.46 1:01.37 (31.91)
59 Vandewerker, Ja 17 Kettering City S 1:01.51
29.65 1:01.51 (31.86)
60 Abbasse, Kirsty 15 Liquid Lightning 1:01.52
29.73 1:01.52 (31.79)
60 Kerr, Kathleen 16 Cincinnati Marli 1:01.52
29.68 1:01.52 (31.84)
62 Abramczyk, Beth 16 Liquid Lightning 1:01.55
29.76 1:01.55 (31.79)
63 Elston, Lauren 16 Cardinal Communi 1:01.58
29.41 1:01.58 (32.17)
63 Estrella, Ana P 18 Grand Rapids Nov 1:01.58
29.62 1:01.58 (31.96)
63 Culver, Kathryn 17 Kingfish Aquatic 1:01.58
29.69 1:01.58 (31.89)
66 Postmus, Victor 15 Byron Center-MI 1:01.59
29.80 1:01.59 (31.79)
67 Cowley, Shannon 17 Club Wolverine-M 1:01.63
29.86 1:01.63 (31.77)
68 Gaburo, Sara K 17 Cincinnati Aquat 1:01.66
29.71 1:01.66 (31.95)
69 Brunner, Julia 14 Traverse City Sw 1:01.72
29.67 1:01.72 (32.05)
70 Ziegert, Casey 17 Pro Swimming-IN 1:01.74
29.60 1:01.74 (32.14)
71 Villani, Samant 14 Oakland Live Y''E 1:01.82
29.55 1:01.82 (32.27)
72 Kriger, Rachel 14 Memphis Tiger Sw 1:01.94
30.13 1:01.94 (31.81)
73 Sawyer, Emily E 14 Unattached-MI 1:02.01
29.44 1:02.01 (32.57)
74 Kopydlowski, Ha 18 Liquid Lightning 1:02.05
29.75 1:02.05 (32.30)
75 Meyers, Nathali 16 Plymouth-Canton- 1:02.06
29.74 1:02.06 (32.32)
76 Hart, Carly C 15 Firestone Akron- 1:02.09
29.43 1:02.09 (32.66)
77 Lamb, Meghan M 17 Blue Water Swim- 1:02.23
29.23 1:02.23 (33.00)
77 Bischoff, Carol 14 South Lyon Aquat 1:02.23
30.05 1:02.23 (32.18)
79 Mulligan, Kathl 14 Dayton Raiders-O 1:02.25
30.39 1:02.25 (31.86)
80 Decoursey, Gret 15 Zionsville Swim- 1:02.27
29.92 1:02.27 (32.35)
81 Miller, Lauren 14 Northridge Area- 1:02.28
29.84 1:02.28 (32.44)
82 Batchev, Andrea 16 Southern Michiga 1:02.32
29.71 1:02.32 (32.61)
83 Eding, Rileigh 16 West Michigan Sw 1:02.33
29.65 1:02.33 (32.68)
84 Marion, Marissa 16 Rockford Communi 1:02.34
29.93 1:02.34 (32.41)
85 Erickson, Brenn 17 Livonia Communit 1:02.37
30.01 1:02.37 (32.36)
86 Conley, Alyssa 14 Noblesville Swim 1:02.42
29.63 1:02.42 (32.79)
87 McGinnis, Grace 14 Oakland Live Y''E 1:02.66
30.50 1:02.66 (32.16)
88 Boyer, Sydney M 15 Northridge Area- 1:02.67
29.99 1:02.67 (32.68)
89 Goit, Kendall A 14 Plymouth-Canton- 1:02.68
30.46 1:02.68 (32.22)
90 Schultz, Gretch 15 Dexter Community 1:02.70
29.95 1:02.70 (32.75)
91 Chelovitz, Caro 16 Firestone Akron- 1:02.71
29.93 1:02.71 (32.78)
92 Hines, Brianna 17 Waves Bloomingto 1:02.75
30.03 1:02.75 (32.72)
93 Hughes, Catheri 16 Clarkston Sea Wo 1:02.83
30.48 1:02.83 (32.35)
94 Ely, Rachel S 15 Mid-Michigan Aqu 1:02.84
30.01 1:02.84 (32.83)
95 Ducker, Kaitlyn 15 Swac Swim Team-I 1:02.85
30.58 1:02.85 (32.27)
96 Serino, Anna G 16 South Lyon Aquat 1:02.92
30.64 1:02.92 (32.28)
96 Hartmann, Kennz 14 East Grand Rapid 1:02.92
30.10 1:02.92 (32.82)
98 Schenden, Clair 13 Oakland Live Y''E 1:02.93
30.10 1:02.93 (32.83)
99 Flynn, Emma G 17 Lake Shore Swim- 1:02.95
29.99 1:02.95 (32.96)
100 Steeby, Clara J 15 Michigan Lakesho 1:02.97
30.40 1:02.97 (32.57)
101 Kaess, Julianne 15 Fishers Area Swi 1:02.98
30.46 1:02.98 (32.52)
101 Mabie, Lauren O 14 Memphis Tiger Sw 1:02.98
29.52 1:02.98 (33.46)
103 Mosher, Georgia 13 Club Wolverine-M 1:02.99
30.48 1:02.99 (32.51)
104 Brown, Portia D 13 Lake Erie Silver 1:03.01
30.60 1:03.01 (32.41)
104 Czupik, Larissa 17 Wtrc Sharks Swim 1:03.01
30.35 1:03.01 (32.66)
106 Curran, Katheri 18 Berkeley Aquatic 1:03.02
30.84 1:03.02 (32.18)
107 Kornak-Kotarba, 16 Byron Center-MI 1:03.06
30.27 1:03.06 (32.79)
108 Gracey, Brianna 13 Dayton Raiders-O 1:03.08
30.60 1:03.08 (32.48)
109 Lacy, Emily A 16 West Michigan Sw 1:03.09
30.70 1:03.09 (32.39)
110 Jackson, Mallor 12 Northwest Aquati 1:03.14
30.66 1:03.14 (32.48)
111 Schering, Sidne 14 East Grand Rapid 1:03.20
30.51 1:03.20 (32.69)
112 Campbell, Laure 18 Avon Community S 1:03.21
29.65 1:03.21 (33.56)
113 Poling, Erika T 17 Ohio State Swim- 1:03.24
29.80 1:03.24 (33.44)
114 Doll, Graci M 16 Cincinnati Marli 1:03.27
30.19 1:03.27 (33.08)
115 Cassell, Kaitli 16 Byron Center-MI 1:03.31
30.28 1:03.31 (33.03)
116 Bender, Molly T 15 Livonia Communit 1:03.34
30.48 1:03.34 (32.86)
117 Oldani, Kaelan 15 Club Wolverine-M 1:03.46
30.00 1:03.46 (33.46)
118 Mooney, Audrey 15 Cincinnati Aquat 1:03.49
30.31 1:03.49 (33.18)
119 Williams, Zoe R 15 Viper Aquatic Sw 1:03.54
30.41 1:03.54 (33.13)
120 Gowdy, Samantha 16 Mt. Vernon Swim- 1:03.64
29.88 1:03.64 (33.76)
121 Kipp, Noelle M 17 Dayton Raiders-O 1:03.65
30.93 1:03.65 (32.72)
122 Pumper, Nicole 14 Plymouth-Canton- 1:03.71
30.78 1:03.71 (32.93)
123 Rosely, Gabriel 13 Huron Valley Pen 1:03.78
29.87 1:03.78 (33.91)
124 Barton, Brinley 14 Carmel Swim Club 1:03.87
29.71 1:03.87 (34.16)
125 Boomershine, Em 16 Washington Towns 1:03.88
30.69 1:03.88 (33.19)
125 Marsan, Natalie 15 Washington Towns 1:03.88
30.14 1:03.88 (33.74)
127 Evans, Erica E 17 Swac Swim Team-I 1:03.90
29.65 1:03.90 (34.25)
128 Schott, Christi 16 Motor City Aquat 1:03.94
30.50 1:03.94 (33.44)
129 McGrady, Clare 15 Sugar Creek Swim 1:04.08
30.47 1:04.08 (33.61)
130 Wright, Madison 17 Kingfish Aquatic 1:04.11
30.72 1:04.11 (33.39)
131 Harris, Kelsey 16 Carmel Swim Club 1:04.12
31.09 1:04.12 (33.03)
132 Cabush, Abigail 13 Lake Country Swi 1:04.24
30.85 1:04.24 (33.39)
133 Bonezzi, Jessic 16 Firestone Akron- 1:04.33
31.05 1:04.33 (33.28)
134 Donaldson, Pait 15 Oakland Live Y''E 1:04.34
30.95 1:04.34 (33.39)
135 Dicapua, Claudi 19 Indiana Universi 1:04.44
31.12 1:04.44 (33.32)
136 Johns, Abi K 17 Byron Center-MI 1:04.45
30.44 1:04.45 (34.01)
137 Ingram, Carin M 17 Viper Aquatic Sw 1:04.48
30.81 1:04.48 (33.67)
138 Wiedoff, Amanda 15 Lake Country Swi 1:04.87
31.13 1:04.87 (33.74)
139 Lantz, Maddisen 14 Concord Swim Clu 1:04.90
31.29 1:04.90 (33.61)
140 Burke, China N 17 Liquid Lightning 1:05.16
30.39 1:05.16 (34.77)
141 Glesing, Shanno 15 Washington Towns 1:05.18
30.90 1:05.18 (34.28)
142 Rowe, Molly A 15 Plymouth-Canton- 1:05.36
31.22 1:05.36 (34.14)
143 Kultgen, Samant 18 Lake Country Swi 1:05.42
31.09 1:05.42 (34.33)
144 Wall, Alexandra 15 Cincinnati Marli 1:06.14
31.40 1:06.14 (34.74)
145 McIlvenna, Marg 17 Cincinnati Aquat 1:06.86
31.24 1:06.86 (35.62)
146 Horan, Carrie E 16 Ohio State Swim- 1:06.97
31.88 1:06.97 (35.09)
147 Oostman, Lauren 16 Waves Bloomingto 1:06.98
31.92 1:06.98 (35.06)
148 Betcher, Elizab 15 Byron Center-MI 1:07.03
31.54 1:07.03 (35.49)
149 Harris, Haley D 16 Carmel Swim Club 1:07.13
31.85 1:07.13 (35.28)
150 Zweng, Allison 17 Liquid Lightning 1:07.89
32.14 1:07.89 (35.75)
-- Satz, Jillian R 15 Carmel Swim Club DQ
-- Jacob, Kelly A 16 Lake Country Swi DFS
-- Marchuk, Stepha 18 Indiana Universi
Women - Team Rankings - Through Event 33
1. Carmel Swim Club 1003 2. Fishers Area Swimming Tigers 587
3. Waves Bloomington/Normal Y S.T 558 4. Indiana University 318
5. Berkeley Aquatic Club 222 6. Club Wolverine 201
7. Byron Center 190 8. Hopkins Mariner Swim Team 154
9. Livonia Community Swim Club 132 10. Zionsville Swim Club 121
11. Kingfish Aquatic Club of Water 106 12. Pointe Aquatics 100
13. Lake Erie Silver Dolphins 98 14. Dayton Raiders 96
15. Novi Sturgeons 90 16. Oakland Live Y''Ers 89
17. Unattached Indiana 84 18. Plymouth-Canton Cruisers 83
18. Lake Country Swim Team 83 20. Boilermaker Aquatics 80
21. Liquid Lightning 78 22. Cincinnati Aquatic Club 73
23. Motor City Aquatics 51 24. West Michigan Swimmers 50
24. Firestone Akron Swim Team 50 26. Schroeder YMCA Swim Team 44
27. Dynamo Swim Team 43 28. Lakers Aquatic Club 40
29. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 38 30. Great Lakes Tritons 31
30. South Lyon Aquatics 31 32. South Bend Swim Club 28
33. Memphis Tiger Swim Club 27 34. Newburgh Sea Creatures 26
35. Rapids Area Y Swimmers 25 35. Unattached CW 25
37. Dunlap Dolphins Swim Team 23 38. Ohio State Swim Club 19
38. Viper Aquatic Swim Team 19 40. Mt. Vernon Swim Team 17
41. Mako Swim Team 15 42. Cincinnati Marlins 11
42. Avon Community Swim Team 11 44. Dexter Community Aquatics Club 10
44. Northwest Aquatic Club Swimmin 10 46. Jenison Area Wildcat Swimming 8
46. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 8 48. Rockford Community Swim Team 7
49. Kettering City Swim Team 6 50. Delphinus Swim Club 5
51. Westerville Aquatic Club 3 51. Sylvania Tsunami Swim Club 3
53. Cuyahoga Falls Ymca/Nat 2 54. Northridge Area Swimming Assoc 1
IUPUI Natatorium - Site License 3/30/2014 - 5:53 PM
2014 Speedo Sectionals - Central Zone 3 - 3/27/2014 to 3/30/2014
Sanction #: IN14181
Event 34 Men 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Meet Record: ! 50.35 7/23/2009 Evan L Ryser, Club Wolverine
50.89 NAT National Standards
52.19 JNAT Junior National
55.99 SECT Meet Standards
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Kanorr, Daniel 22 Counsilman Cente 51.27 51.40 JNAT 26
24.36 51.40 (27.04)
2 Campos Alpizar, 19 Jalisco 51.83 51.46 JNAT 23
24.98 51.46 (26.48)
3 Lorentz, Samuel 19 Indiana Universi 52.18 51.49 JNAT 22
25.09 51.49 (26.40)
4 Thermos, Yianni 20 Indiana Universi 51.74 52.14 JNAT 20.5
24.48 52.14 (27.66)
4 Hurley, Donald 21 Indiana Universi 52.69 52.14 JNAT 20.5
25.33 52.14 (26.81)
6 Craig, Cameron 16 Southern Michiga 52.30 52.41 SECT 19
25.59 52.41 (26.82)
7 Steinkamp, Jose 19 Indiana Universi 52.91 52.84 SECT 18
25.60 52.84 (27.24)
8 Lake, Trevor G 17 Lake Shore Swim- 52.97 52.94 SECT 17
25.37 52.94 (27.57)
=== Consolation Final ===
9 Cope, Thomas E 16 Dayton Raiders-O 52.97 52.70 SECT 15
25.37 52.70 (27.33)
10 Smith, Grayson 19 Indiana Universi 53.01 52.78 SECT 13
25.71 52.78 (27.07)
11 Kovacs, Mate 17 Pro Swimming-IN 53.09 53.13 SECT 12
25.91 53.13 (27.22)
12 Winck, John R 20 Indiana Universi 53.73 53.62 SECT 11
25.70 53.62 (27.92)
13 Powell, Joseph 21 Indiana Universi 53.68 53.65 SECT 10
25.68 53.65 (27.97)
14 Kurz, Tanner J 20 Indiana Universi 53.09 53.72 SECT 9
25.91 53.72 (27.81)
15 Finnerty, Ian J 17 Counsilman Cente 53.08 53.75 SECT 8
25.85 53.75 (27.90)
16 Martin, Timothy 18 Pacesetter Aquat 53.08 54.56 SECT 7
26.06 54.56 (28.50)
=== C - Final ===
17 Scott, John J 17 United Swim Asso 54.54 53.68 SECT 5
25.47 53.68 (28.21)
18 O''Dowd, Jackson 15 Livonia Communit 54.21 54.45 SECT 3
26.08 54.45 (28.37)
19 Wonder, Nichola 18 Counsilman Cente 53.84 54.53 SECT 2
26.79 54.53 (27.74)
20 Rathbun, Thomas 18 Byron Center-MI 54.49 54.78 SECT 1
26.70 54.78 (28.08)
21 Sandala, Jackso 15 Warren Aquatic C 54.29 54.86 SECT
26.73 54.86 (28.13)
22 Logan, Andrew L 18 Greenfield Commu 54.53 54.88 SECT
26.40 54.88 (28.48)
23 Lehman, Spencer 15 Northridge Area- 54.65 55.07 SECT
26.77 55.07 (28.30)
24 Burdick, Benjam 17 Carmel Swim Club 54.90 55.46 SECT
26.66 55.46 (28.80)
=== D - Final ===
25 Lamb, Stetson C 15 Memphis Tiger Sw 55.87 53.96 SECT
25.94 53.96 (28.02)
26 Li, Troy S 16 Carmel Swim Club 55.01 54.63 SECT
26.48 54.63 (28.15)
27 Knowles, Eric W 14 Dayton Raiders-O 55.57 55.53 SECT
27.15 55.53 (28.38)
28 Parr, Graham C 18 Unattached-IN 55.30 55.81 SECT
26.55 55.81 (29.26)
29 Wheeler, Blake 16 Byron Center-MI 56.28 56.07
26.85 56.07 (29.22)
30 Guan, Andrew K 16 Kingfish Aquatic 55.70 56.12
27.40 56.12 (28.72)
31 Aguilar-Fernand 15 Kingfish Aquatic 54.99 56.30
27.42 56.30 (28.88)
-- Krecsmar, Steph 16 Concord Swim Clu 56.13 NS
=== Preliminaries ===
6 Decoursey, Kyle 17 Zionsville Swim- 52.48
25.14 52.48 (27.34)
19 Reilman, Michae 17 Firestone Akron- 54.04
25.85 54.04 (28.19)
20 Gutierrez, Jose 21 Unattached-IN 54.18
26.16 54.18 (28.02)
23 Lete, Luke Z 19 Indiana Universi 54.31
26.36 54.31 (27.95)
24 Johnson, Kyle A 20 Indiana Universi 54.35
26.28 54.35 (28.07)
28 Nymberg, Gregor 18 Cincinnati Aquat 54.57
26.14 54.57 (28.43)
29 Stevenson, Jon 21 Una Wac-IN 54.60
26.21 54.60 (28.39)
32 Chen, Zachary Y 16 Kingfish Aquatic 54.97
26.82 54.97 (28.15)
35 Jirgens, Alexan 18 Byron Center-MI 55.16
26.07 55.16 (29.09)
36 Vaughan, Charle 15 Boilermaker Aqua 55.26
26.58 55.26 (28.68)
38 Lamprecht, Chri 18 Club Wolverine-M 55.54
26.73 55.54 (28.81)
40 Cooper, Mitchel 18 Carmel Swim Club 55.58
26.41 55.58 (29.17)
41 Kravitz, Samuel 14 Duneland-IN 55.60
26.67 55.60 (28.93)
42 Vandermeulen, R 16 Club Wolverine-M 55.64
26.82 55.64 (28.82)
44 Murphy, Camden 14 Kingfish Aquatic 55.76
26.87 55.76 (28.89)
45 Mantkowski, Jac 17 Cincinnati Aquat 55.78
26.65 55.78 (29.13)
46 O''Sullivan, Chr 17 Berkeley Aquatic 55.84
26.91 55.84 (28.93)
46 Kibler, Drew P 14 Washington Towns 55.84
26.74 55.84 (29.10)
49 Stacy, Alexande 17 Carmel Swim Club 55.98
26.50 55.98 (29.48)
50 Caraballo, Edga 18 Miami University 56.09
27.17 56.09 (28.92)
52 Henning, Connor 17 Southern Michiga 56.17
26.98 56.17 (29.19)
52 Schwimmer, Josh 16 Kingfish Aquatic 56.17
26.86 56.17 (29.31)
54 Enrico, Joshua 17 Mason Manta Rays 56.21
26.92 56.21 (29.29)
55 Shive, Evan B 17 Pacesetter Aquat 56.22
26.83 56.22 (29.39)
56 Arnold, Grayson 17 Plymouth-Canton- 56.23
26.79 56.23 (29.44)
56 Nie, David 15 Oakland Live Y''E 56.23
26.75 56.23 (29.48)
58 Hamilton, Ian B 16 Ohio State Swim- 56.25
26.75 56.25 (29.50)
59 Keith, Daniel K 14 Club Wolverine-M 56.28
27.20 56.28 (29.08)
61 Hua, David 16 Berkeley Aquatic 56.51
27.09 56.51 (29.42)
61 Jarding, Adrian 17 Carmel Swim Club 56.51
27.77 56.51 (28.74)
63 Couchon, Andrew 14 Washington Towns 56.54
26.68 56.54 (29.86)
64 Biernat, Erik T 19 Una Xav-OH 56.61
27.25 56.61 (29.36)
65 Elijah, Logan W 15 Northridge Area- 56.69
27.14 56.69 (29.55)
66 Jirgens, Maxxum 16 Byron Center-MI 56.74
27.05 56.74 (29.69)
67 Friesen, Takoda 18 Northridge Area- 56.82
27.25 56.82 (29.57)
68 Puglessi, Josep 15 Rapids Area Y Sw 56.99
27.61 56.99 (29.38)
69 Reverman, Willi 15 Cincinnati Marli 57.00
27.50 57.00 (29.50)
70 Bednarke, Duke 16 Lake Country Swi 57.05
26.94 57.05 (30.11)
71 Grosso, Marcus 16 South Lyon Aquat 57.06
27.68 57.06 (29.38)
72 Stohler, Grant 18 Lawrence Swim Te 57.08
27.56 57.08 (29.52)
73 Garmon, Joshua 19 Una Wac-IN 57.13
26.44 57.13 (30.69)
74 Roodvoets, Land 16 Grand Rapids Nov 57.15
27.28 57.15 (29.87)
75 Abdalla, Leonar 18 Lawrence Swim Te 57.16
27.31 57.16 (29.85)
76 Fase, Jacob M 16 Byron Center-MI 57.32
27.56 57.32 (29.76)
77 Guttilla, Aless 16 Motor City Aquat 57.40
27.98 57.40 (29.42)
78 Poole, Jacob N 17 Mt. Vernon Swim- 57.76
27.64 57.76 (30.12)
79 Holmes, Vaughn 18 Mid-Michigan Aqu 57.92
27.92 57.92 (30.00)
80 Graham, Worth B 18 Firestone Akron- 57.94
27.31 57.94 (30.63)
81 Sariscsany, Tyl 18 Pacesetter Aquat 58.04
27.76 58.04 (30.28)
82 Koziol, Brendan 16 Berkeley Aquatic 58.05
27.90 58.05 (30.15)
83 Jones, Daniel M 19 Ohio State Swim- 58.12
27.33 58.12 (30.79)
83 Kipp, Hugh R 15 Dayton Raiders-O 58.12
27.76 58.12 (30.36)
85 Kincaid, Antoni 17 Duneland-IN 58.19
28.00 58.19 (30.19)
86 Grimes, Corbin 16 Lake Country Swi 58.41
27.62 58.41 (30.79)
87 Seyfried, Jacob 16 Noblesville Swim 58.52
28.16 58.52 (30.36)
87 Serafy, Keith B 16 Ohio State Swim- 58.52
27.56 58.52 (30.96)
89 Highum, Cole A 18 Carmel Swim Club 58.90
28.03 58.90 (30.87)
90 Vernasco, Antho 16 UNAT-IN 59.26
28.70 59.26 (30.56)
91 Vinyard, Matthe 17 Carmel Swim Club 59.44
28.32 59.44 (31.12)
92 Shoaf, Trevor J 18 Lawrence Swim Te 59.58
28.34 59.58 (31.24)
93 Sands, Nathan A 16 Rapids Area Y Sw 59.95
28.48 59.95 (31.47)
94 Fairfield, Thom 16 Sugar Creek Swim 1:00.50
28.70 1:00.50 (31.80)
95 Batista, Stefan 14 Carmel Swim Club 1:00.70
28.77 1:00.70 (31.93)
96 Ogle, Justin L 16 Noblesville Swim 1:00.72
28.79 1:00.72 (31.93)
97 Armbruster, Jus 20 Sugar Creek Swim 1:01.92
28.80 1:01.92 (33.12)
-- Olson, Kevin C 18 Carmel Swim Club DQ
-- Stamper, Bradle 19 Indiana Universi DFS
-- He, Peter L 16 Mason Manta Rays DFS
-- Geng, Christoph 16 Plymouth-Canton- DFS
-- Slack, Nathanie 18 Carmel Swim Club NS
-- Hong, Marcus J 14 Lake Shore Swim- NS
-- Murphy, Adam X 16 Northwest Aquati NS
Men - Team Rankings - Through Event 34
1. Indiana University 1190.5 2. Dayton Raiders 601
3. Kingfish Aquatic Club of Water 230 4. Northridge Area Swimming Assoc 211
5. Southern Michigan Aquatic Club 201 6. Byron Center 183
7. Carmel Swim Club 170 8. Unattached Indiana 155
9. Cincinnati Aquatic Club 147 10. Counsilman Center Swim Team 142
11. Cincinnati Marlins 136 12. Fishers Area Swimming Tigers 132
13. Berkeley Aquatic Club 120 14. Jalisco 98
15. Firestone Akron Swim Team 96.5 16. Viper Aquatic Swim Team 93
17. Avon Community Swim Team 88 18. Oakland Live Y''Ers 87
19. Lawrence Swim Team 70 20. Unattached 62
21. Pacesetter Aquatics 61 21. Boilermaker Aquatics 61
23. Lake Shore Swim Club 60 24. Northwest Aquatic Club Swimmin 58
25. Ohio State Swim Club 57 26. Thunderbolt Aquatics 56
27. Livonia Community Swim Club 55 28. Grand Rapids Novi Sad Aquatics 54
29. Waves Bloomington/Normal Y S.T 48 30. Motor City Aquatics 43
30. Plymouth-Canton Cruisers 43 32. Club Wolverine 39
32. Warren Aquatic Club 39 34. Pro Swimming 38
35. West Ottawa Swim Club 33 36. Rapids Area Y Swimmers 26
36. Lake Erie Silver Dolphins 26 38. United Swim Association/Union 25
39. Irish Aquatics 18 39. Zionsville Swim Club 18
41. Grosse Pointe Gators 16 41. Liquid Lightning 16
43. Lake Country Swim Team 14 44. Kettering City Swim Team 13
45. Duneland Swim Club 10 46. Unattached Xav 8
46. Greater Columbus Swim Tm Of Oh 8 46. Findlay Area Swim Team 8
49. Austin Swim Club 7 49. Miami University Aquatic Club 7
51. Mason Manta Rays 6 52. Westerville Aquatic Club 5
53. Memphis Tiger Swim Club 1