3/31/2014 - 3/31/2014
Buffalo, USA
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 1 Women 800 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Finals
==================================================================
1 Stone, Lindsay 15 PACK Swim Team o 8:59.01 8:54.52
30.50 1:03.49 (32.99)
1:36.64 (33.15) 2:10.48 (33.84)
3:17.95 ( )
3:46.55 (28.60) 4:25.69 (39.14)
4:54.12 (28.43) 5:33.34 (39.22)
6:07.26 (33.92) 6:41.01 (33.75)
7:14.60 (33.59) 7:48.25 (33.65)
8:17.41 (29.16) 8:54.52 (37.11)
2 Modeas, Sydney 18 Star Swimming-NI 9:07.05 8:58.51
30.43 1:03.26 (32.83)
1:36.53 (33.27) 2:10.36 (33.83)
2:44.00 (33.64) 3:18.19 (34.19)
3:52.02 (33.83) 4:26.39 (34.37)
5:00.16 (33.77) 5:34.36 (34.20)
6:08.38 (34.02) 6:42.69 (34.31)
7:16.84 (34.15) 7:51.35 (34.51)
8:25.23 (33.88) 8:58.51 (33.28)
3 Cameron, Bryanna 15 SOLO Aquatics-NE 9:18.80 8:58.55
30.61 1:03.87 (33.26)
1:37.76 (33.89) 2:11.43 (33.67)
2:45.50 (34.07) 3:19.02 (33.52)
3:53.44 (34.42) 4:27.08 (33.64)
5:01.21 (34.13) 5:34.87 (33.66)
6:09.03 (34.16) 6:43.10 (34.07)
7:17.39 (34.29) 7:51.60 (34.21)
8:25.84 (34.24) 8:58.55 (32.71)
4 Rowley, Haley 17 DU Hilltoppers-C 8:53.12 8:58.84
30.91 1:04.06 (33.15)
1:38.07 (34.01) 2:11.84 (33.77)
2:46.07 (34.23) 3:19.75 (33.68)
3:53.75 (34.00) 4:27.48 (33.73)
5:01.65 (34.17) 5:35.84 (34.19)
6:10.29 (34.45) 6:44.39 (34.10)
7:18.58 (34.19) 7:53.08 (34.50)
8:27.02 (33.94) 8:58.84 (31.82)
5 Goldblatt, Allison 15 The Fish-PV 9:08.19 9:03.65
30.93 1:04.27 (33.34)
1:38.16 (33.89) 2:12.04 (33.88)
2:46.56 (34.52) 3:20.73 (34.17)
3:55.01 (34.28) 4:29.50 (34.49)
5:04.21 (34.71) 5:38.58 (34.37)
6:13.23 (34.65) 6:47.62 (34.39)
7:22.45 (34.83) 7:57.04 (34.59)
8:31.28 (34.24) 9:03.65 (32.37)
6 Sargent, Makayla 15 Victor Swim Club 9:25.80 9:07.96
30.95 1:04.77 (33.82)
1:38.68 (33.91) 2:12.79 (34.11)
2:46.89 (34.10) 3:21.54 (34.65)
3:55.97 (34.43) 4:30.69 (34.72)
5:05.25 (34.56) 5:39.99 (34.74)
6:14.85 (34.86) 6:49.85 (35.00)
7:24.31 (34.46) 7:59.29 (34.98)
8:33.89 (34.60) 9:07.96 (34.07)
7 Mitchell, Kylie 16 Greenwood Swimmi 9:19.38 9:09.13
32.19 1:05.87 (33.68)
1:40.72 (34.85) 2:15.21 (34.49)
2:45.36 (30.15) 3:25.00 (39.64)
3:55.95 (30.95) 4:34.92 (38.97)
5:09.45 (34.53) 5:43.73 (34.28)
6:18.38 (34.65) 6:52.66 (34.28)
7:27.36 (34.70) 8:01.58 (34.22)
8:36.11 (34.53) 9:09.13 (33.02)
8 Owens, Michelle 14 The Fish-PV 9:05.83 9:09.32
31.00 1:04.03 (33.03)
1:38.20 (34.17) 2:12.42 (34.22)
2:46.85 (34.43) 3:21.13 (34.28)
3:55.74 (34.61) 4:30.17 (34.43)
5:04.81 (34.64) 5:39.80 (34.99)
6:14.84 (35.04) 6:49.90 (35.06)
7:24.68 (34.78) 8:00.09 (35.41)
8:34.98 (34.89) 9:09.32 (34.34)
9 Vivado, Lilly 15 Bluefish Swim-NE 8:56.55 9:13.44
29.93 1:02.50 (32.57)
1:36.30 (33.80) 2:10.18 (33.88)
2:44.54 (34.36) 3:19.00 (34.46)
3:53.82 (34.82) 4:28.64 (34.82)
5:03.83 (35.19) 5:39.26 (35.43)
6:14.59 (35.33) 6:50.05 (35.46)
7:25.50 (35.45) 8:01.69 (36.19)
8:37.54 (35.85) 9:13.44 (35.90)
10 Donohoe, Madelyn 12 The Fish-PV 9:22.86 9:13.77
31.29 1:05.62 (34.33)
1:40.45 (34.83) 2:15.22 (34.77)
2:50.31 (35.09) 3:24.71 (34.40)
3:59.57 (34.86) 4:34.74 (35.17)
5:10.01 (35.27) 5:44.62 (34.61)
6:19.53 (34.91) 6:54.42 (34.89)
7:29.80 (35.38) 8:04.83 (35.03)
8:39.79 (34.96) 9:13.77 (33.98)
11 Wolff, Veronica 16 The Fish-PV 9:21.18 9:14.73
31.94 1:06.34 (34.40)
1:41.46 (35.12) 2:16.19 (34.73)
2:51.59 (35.40) 3:26.55 (34.96)
4:01.96 (35.41) 4:37.10 (35.14)
5:11.87 (34.77) 5:46.47 (34.60)
6:21.82 (35.35) 6:56.76 (34.94)
7:31.52 (34.76) 8:06.17 (34.65)
8:41.18 (35.01) 9:14.73 (33.55)
12 Heilbrun, Madeline 13 The Fish-PV 10:23.55Y 9:24.08
1:06.64 ( )
2:17.72 ( )
2:53.36 (35.64) 3:29.62 (36.26)
4:05.28 (35.66) 4:41.08 (35.80)
5:16.66 (35.58) 5:52.93 (36.27)
6:28.38 (35.45) 7:04.28 (35.90)
7:39.59 (35.31) 8:15.10 (35.51)
8:50.08 (34.98) 9:24.08 (34.00)
13 Bayer, Hannah 17 Arena Club Aquat 10:24.76Y 9:26.00
1:06.76 ( )
2:17.82 ( )
2:53.59 (35.77) 3:29.29 (35.70)
4:05.18 (35.89) 4:40.97 (35.79)
5:08.83 (27.86) 5:52.52 (43.69)
6:28.65 (36.13) 7:04.47 (35.82)
7:40.30 (35.83) 8:15.93 (35.63)
8:41.02 (25.09) 9:26.00 (44.98)
14 Myers, Madalyn 17 Bluefish Swim-NE 9:24.52 9:29.32
31.99 1:06.66 (34.67)
1:42.59 (35.93) 2:18.32 (35.73)
2:54.65 (36.33) 3:31.01 (36.36)
4:06.90 (35.89) 4:43.16 (36.26)
5:19.35 (36.19) 5:55.64 (36.29)
6:31.60 (35.96) 7:07.39 (35.79)
7:43.05 (35.66) 8:18.93 (35.88)
8:54.53 (35.60) 9:29.32 (34.79)
15 Abay-Nemes, Anna 17 GMA-NE 9:30.75 9:31.05
1:06.86 ( )
2:18.61 ( )
2:54.81 (36.20) 3:30.69 (35.88)
4:07.12 (36.43) 4:42.98 (35.86)
5:19.28 (36.30) 5:55.38 (36.10)
6:31.75 (36.37) 7:07.80 (36.05)
7:44.20 (36.40) 8:20.35 (36.15)
8:56.17 (35.82) 9:31.05 (34.88)
16 Brickman, Molly 17 Asphalt Green Un 9:09.15 9:31.64
31.18 1:05.81 (34.63)
1:40.88 (35.07) 2:17.22 (36.34)
2:52.85 (35.63) 3:29.34 (36.49)
4:05.72 (36.38) 4:42.25 (36.53)
5:18.56 (36.31) 5:54.66 (36.10)
6:30.87 (36.21) 7:08.00 (37.13)
7:44.15 (36.15) 8:21.18 (37.03)
8:56.51 (35.33) 9:31.64 (35.13)
17 Helak, Alyssa 14 Buffalo Area Aqu 9:30.69 9:34.60
1:06.98 ( )
2:19.95 ( )
2:56.55 (36.60) 3:33.12 (36.57)
4:09.76 (36.64) 4:46.05 (36.29)
5:22.56 (36.51) 5:58.88 (36.32)
6:35.16 (36.28) 7:11.19 (36.03)
7:47.46 (36.27) 8:23.40 (35.94)
9:34.60 (1:11.20)
18 Sullivan, Abbie 12 SOLO Aquatics-NE 10:06.69 9:35.85
31.45 1:06.59 (35.14)
1:42.89 (36.30) 2:19.02 (36.13)
2:55.08 (36.06) 3:31.56 (36.48)
4:08.21 (36.65) 4:44.91 (36.70)
5:21.69 (36.78) 5:58.08 (36.39)
6:35.07 (36.99) 7:11.64 (36.57)
7:48.61 (36.97) 8:24.97 (36.36)
9:01.45 (36.48) 9:35.85 (34.40)
9:35.85 ( )
19 Winnert, Rebecca 17 Buffalo Area Aqu 9:30.33 9:38.58
31.70 1:06.32 (34.62)
1:42.58 (36.26) 2:18.73 (36.15)
2:55.17 (36.44) 3:31.68 (36.51)
4:08.67 (36.99) 4:45.26 (36.59)
5:21.92 (36.66) 5:58.38 (36.46)
6:35.14 (36.76) 7:11.95 (36.81)
7:49.03 (37.08) 8:25.55 (36.52)
9:02.52 (36.97) 9:38.58 (36.06)
20 Brandes, Chandler 17 GMA-NE 9:34.47 9:40.94
1:06.64 ( )
2:18.83 ( )
2:55.14 (36.31) 3:31.54 (36.40)
4:07.94 (36.40) 4:44.82 (36.88)
5:21.43 (36.61) 5:58.66 (37.23)
6:35.73 (37.07) 7:13.14 (37.41)
7:50.18 (37.04) 8:27.69 (37.51)
9:04.68 (36.99) 9:40.94 (36.26)
21 Arzaga, Anastasia 16 Star Swimming-NI 9:26.09 9:41.67
33.19 1:08.76 (35.57)
1:44.50 (35.74) 2:20.24 (35.74)
2:56.24 (36.00) 3:32.41 (36.17)
4:08.81 (36.40) 4:45.61 (36.80)
5:22.68 (37.07) 6:00.31 (37.63)
6:37.69 (37.38) 7:15.27 (37.58)
7:51.98 (36.71) 8:28.53 (36.55)
9:05.60 (37.07) 9:41.67 (36.07)
22 Ernst, Andrea 15 Town Wrecker Swi 10:39.35Y 9:42.30
1:08.40 ( )
2:22.48 ( )
2:59.46 (36.98) 3:35.47 (36.01)
4:12.34 (36.87) 4:48.79 (36.45)
5:25.83 (37.04) 6:02.85 (37.02)
6:39.87 (37.02) 7:16.60 (36.73)
7:53.77 (37.17) 8:30.68 (36.91)
9:07.28 (36.60) 9:42.30 (35.02)
23 Cordery, Haley 16 Bluefish Swim-NE 9:51.21 9:43.92
32.03 1:07.28 (35.25)
1:43.70 (36.42) 2:20.27 (36.57)
2:57.03 (36.76) 3:33.88 (36.85)
4:10.89 (37.01) 4:47.81 (36.92)
5:25.45 (37.64) 6:02.31 (36.86)
6:40.57 (38.26) 7:17.70 (37.13)
7:55.00 (37.30) 8:31.96 (36.96)
9:08.69 (36.73) 9:43.92 (35.23)
9:43.92 ( )
24 Owens, Amy 16 The Fish-PV 9:29.41 9:46.02
32.01 1:07.51 (35.50)
1:43.07 (35.56) 2:20.22 (37.15)
2:56.78 (36.56) 3:34.40 (37.62)
4:11.41 (37.01) 4:48.84 (37.43)
5:26.34 (37.50) 6:03.81 (37.47)
6:41.04 (37.23) 7:18.19 (37.15)
7:54.79 (36.60) 8:32.30 (37.51)
9:08.87 (36.57) 9:46.02 (37.15)
25 Nasky, Nancy 16 PACK Swim Team o 9:41.51 9:46.63
33.21 1:08.82 (35.61)
1:45.34 (36.52) 2:22.10 (36.76)
2:59.26 (37.16) 3:36.27 (37.01)
4:13.62 (37.35) 4:50.67 (37.05)
5:28.39 (37.72) 6:05.38 (36.99)
6:42.98 (37.60) 7:19.86 (36.88)
7:56.76 (36.90) 8:33.42 (36.66)
9:10.47 (37.05) 9:46.63 (36.16)
9:46.63 ( )
26 Hemminger, Keely 13 The Fish-PV 10:34.02Y 9:48.36
1:06.64 ( )
2:19.06 ( )
2:55.41 (36.35) 3:32.35 (36.94)
4:09.44 (37.09) 4:46.96 (37.52)
5:24.70 (37.74) 6:02.67 (37.97)
6:40.01 (37.34) 7:18.47 (38.46)
7:56.50 (38.03) 8:34.11 (37.61)
9:11.51 (37.40) 9:48.36 (36.85)
27 Schluchterer, Madison 16 Eastern Express- 10:21.50 9:57.76
1:09.23 ( )
2:23.37 ( )
3:00.92 (37.55) 3:38.42 (37.50)
4:16.49 (38.07) 4:54.45 (37.96)
5:32.53 (38.08) 6:10.27 (37.74)
6:48.58 (38.31) 7:26.67 (38.09)
7:57.90 (31.23) 8:43.56 (45.66)
9:21.60 (38.04) 9:57.76 (36.16)
28 Ellor, Molly 13 The Fish-PV 10:12.93 10:02.97
32.41 1:08.40 (35.99)
1:45.56 (37.16) 2:22.75 (37.19)
3:00.37 (37.62) 3:37.91 (37.54)
4:15.87 (37.96) 4:53.89 (38.02)
5:32.57 (38.68) 6:10.96 (38.39)
6:50.09 (39.13) 7:28.53 (38.44)
8:07.53 (39.00) 8:46.11 (38.58)
9:25.40 (39.29) 10:02.97 (37.57)
10:02.97 ( )
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 2 Men 1500 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Finals
==================================================================
1 Ransford, PJ 17 PACK Swim Team o 15:35.91 15:34.36
28.59 58.27 (29.68)
1:28.82 (30.55) 1:59.95 (31.13)
2:31.15 (31.20) 3:02.18 (31.03)
3:33.24 (31.06) 4:04.25 (31.01)
4:35.50 (31.25) 5:06.37 (30.87)
5:37.60 (31.23) 6:08.52 (30.92)
6:40.01 (31.49) 7:11.30 (31.29)
7:42.60 (31.30) 8:13.60 (31.00)
8:45.07 (31.47) 9:16.21 (31.14)
9:47.75 (31.54) 10:18.95 (31.20)
10:50.20 (31.25) 11:21.85 (31.65)
11:53.44 (31.59) 12:25.05 (31.61)
12:56.98 (31.93) 13:28.66 (31.68)
14:00.69 (32.03) 14:32.45 (31.76)
15:03.51 (31.06) 15:34.36 (30.85)
2 McIntyre, Jack 15 Eastern Express- 16:46.38 16:16.71
28.80 1:00.34 (31.54)
1:32.81 (32.47) 2:05.43 (32.62)
2:38.29 (32.86) 3:11.36 (33.07)
3:44.46 (33.10) 4:17.51 (33.05)
4:50.75 (33.24) 5:23.80 (33.05)
5:56.96 (33.16) 6:30.15 (33.19)
7:03.12 (32.97) 7:36.37 (33.25)
8:07.26 (30.89) 8:42.08 (34.82)
9:14.63 (32.55) 9:47.33 (32.70)
10:19.79 (32.46) 10:52.22 (32.43)
11:24.81 (32.59) 11:57.46 (32.65)
12:27.94 (30.48) 13:02.75 (34.81)
13:35.35 (32.60) 14:08.08 (32.73)
14:40.48 (32.40) 15:13.03 (32.55)
15:45.20 (32.17) 16:16.71 (31.51)
3 Russiello, Ian 17 The Fish-PV 16:54.65 16:22.13
29.25 1:00.69 (31.44)
1:33.25 (32.56) 2:05.86 (32.61)
2:38.79 (32.93) 3:11.64 (32.85)
3:44.88 (33.24) 4:17.93 (33.05)
4:51.15 (33.22) 5:24.13 (32.98)
5:57.35 (33.22) 6:30.60 (33.25)
7:03.62 (33.02) 7:36.65 (33.03)
8:09.81 (33.16) 8:42.82 (33.01)
9:15.47 (32.65) 9:48.00 (32.53)
10:20.97 (32.97) 10:53.23 (32.26)
11:26.05 (32.82) 11:58.96 (32.91)
12:32.05 (33.09) 13:05.24 (33.19)
13:38.46 (33.22) 14:11.04 (32.58)
14:44.59 (33.55) 15:17.63 (33.04)
15:50.67 (33.04) 16:22.13 (31.46)
4 Miranda, Maxwell 14 Bluefish Swim-NE 16:34.28 16:26.66
29.82 1:01.67 (31.85)
1:33.83 (32.16) 2:06.10 (32.27)
2:38.61 (32.51) 3:11.12 (32.51)
3:44.06 (32.94) 4:16.90 (32.84)
4:49.56 (32.66) 5:22.30 (32.74)
5:54.47 (32.17) 6:27.18 (32.71)
7:00.29 (33.11) 7:33.22 (32.93)
8:06.67 (33.45) 8:39.92 (33.25)
9:13.18 (33.26) 9:46.46 (33.28)
10:19.43 (32.97) 10:52.70 (33.27)
11:26.10 (33.40) 11:59.98 (33.88)
12:33.45 (33.47) 13:07.12 (33.67)
13:40.61 (33.49) 14:14.46 (33.85)
14:45.03 (30.57) 15:21.22 (36.19)
15:54.25 (33.03) 16:26.66 (32.41)
5 Casey, Grant 18 Bluefish Swim-NE 16:06.21 16:29.08
29.18 1:00.50 (31.32)
1:33.18 (32.68) 2:05.79 (32.61)
2:38.73 (32.94) 3:11.52 (32.79)
3:44.48 (32.96) 4:17.40 (32.92)
4:50.58 (33.18) 5:23.59 (33.01)
5:56.71 (33.12) 6:29.68 (32.97)
7:03.25 (33.57) 7:36.14 (32.89)
8:09.55 (33.41) 8:42.54 (32.99)
9:15.62 (33.08) 9:48.39 (32.77)
10:21.85 (33.46) 10:54.92 (33.07)
11:28.78 (33.86) 12:02.13 (33.35)
12:36.10 (33.97) 13:09.36 (33.26)
13:42.98 (33.62) 14:16.41 (33.43)
14:50.16 (33.75) 15:23.27 (33.11)
15:57.00 (33.73) 16:29.08 (32.08)
6 Jinn, Brandon 16 Greenwood Memori 16:53.74 16:36.16
30.11 1:03.02 (32.91)
1:35.99 (32.97) 2:09.45 (33.46)
2:42.46 (33.01) 3:15.90 (33.44)
3:49.14 (33.24) 4:22.76 (33.62)
4:54.70 (31.94) 5:29.61 (34.91)
6:02.86 (33.25) 6:36.15 (33.29)
7:09.20 (33.05) 7:42.41 (33.21)
8:15.44 (33.03) 8:48.91 (33.47)
9:22.04 (33.13) 9:55.63 (33.59)
10:28.21 (32.58) 11:02.45 (34.24)
11:34.47 (32.02) 12:09.63 (35.16)
12:43.23 (33.60) 13:17.16 (33.93)
13:50.94 (33.78) 14:24.52 (33.58)
14:57.96 (33.44) 15:31.31 (33.35)
16:01.30 (29.99) 16:36.16 (34.86)
7 Choate, Michael 17 Bluefish Swim-NE 16:37.77Y 16:50.24
29.47 1:01.59 (32.12)
1:34.87 (33.28) 2:07.99 (33.12)
2:41.83 (33.84) 3:15.31 (33.48)
3:49.60 (34.29) 4:23.45 (33.85)
4:58.24 (34.79) 5:32.07 (33.83)
6:06.35 (34.28) 6:40.47 (34.12)
7:14.78 (34.31) 7:49.09 (34.31)
8:24.08 (34.99) 8:58.10 (34.02)
9:32.21 (34.11) 10:06.20 (33.99)
10:40.52 (34.32) 11:14.37 (33.85)
11:46.83 (32.46) 12:22.04 (35.21)
12:56.43 (34.39) 13:30.27 (33.84)
14:03.88 (33.61) 14:37.66 (33.78)
15:11.21 (33.55) 15:44.25 (33.04)
16:16.14 (31.89) 16:50.24 (34.10)
8 Xenakis, Michael 15 SOLO Aquatics-NE 16:28.69Y 16:55.19
31.04 1:03.77 (32.73)
1:37.55 (33.78) 2:11.40 (33.85)
2:45.79 (34.39) 3:20.05 (34.26)
3:54.35 (34.30) 4:28.52 (34.17)
5:02.85 (34.33) 5:36.87 (34.02)
6:11.17 (34.30) 6:45.06 (33.89)
7:19.64 (34.58) 7:53.48 (33.84)
8:27.10 (33.62) 9:01.09 (33.99)
9:34.97 (33.88) 10:09.20 (34.23)
10:42.93 (33.73) 11:16.85 (33.92)
11:50.90 (34.05) 12:24.88 (33.98)
12:58.67 (33.79) 13:32.56 (33.89)
14:06.64 (34.08) 14:40.99 (34.35)
15:14.83 (33.84) 15:48.91 (34.08)
16:22.47 (33.56) 16:55.19 (32.72)
9 Allain, Ryan 16 The Fish-PV 17:20.47 17:01.50
30.09 1:03.16 (33.07)
1:37.04 (33.88) 2:10.86 (33.82)
2:44.96 (34.10) 3:19.37 (34.41)
3:53.65 (34.28) 4:27.85 (34.20)
5:01.80 (33.95) 5:36.10 (34.30)
6:10.47 (34.37) 6:44.85 (34.38)
7:19.68 (34.83) 7:54.09 (34.41)
8:28.50 (34.41) 9:02.66 (34.16)
9:36.83 (34.17) 10:11.12 (34.29)
10:45.49 (34.37) 11:19.86 (34.37)
11:54.25 (34.39) 12:28.15 (33.90)
13:02.24 (34.09) 13:36.75 (34.51)
14:11.04 (34.29) 14:45.29 (34.25)
15:19.84 (34.55) 15:54.02 (34.18)
16:28.25 (34.23) 17:01.50 (33.25)
10 Viotto, Jamie 17 Morris County Sw 16:38.71Y 17:15.22
30.57 1:03.96 (33.39)
1:38.00 (34.04) 2:12.70 (34.70)
2:46.68 (33.98) 3:21.46 (34.78)
3:55.65 (34.19) 4:30.10 (34.45)
5:03.45 (33.35) 5:39.22 (35.77)
6:13.65 (34.43) 6:48.40 (34.75)
7:22.97 (34.57) 7:57.75 (34.78)
8:32.41 (34.66) 9:07.18 (34.77)
9:42.00 (34.82) 10:16.94 (34.94)
10:51.75 (34.81) 11:26.68 (34.93)
12:01.40 (34.72) 12:36.43 (35.03)
13:11.28 (34.85) 13:46.46 (35.18)
14:21.38 (34.92) 14:56.51 (35.13)
15:31.27 (34.76) 16:06.46 (35.19)
16:41.22 (34.76) 17:15.22 (34.00)
11 Peach, Kyle 18 Bluefish Swim-NE 17:06.16 17:20.36
29.32 1:01.54 (32.22)
1:35.31 (33.77) 2:09.38 (34.07)
2:44.14 (34.76) 3:19.01 (34.87)
3:53.89 (34.88) 4:29.21 (35.32)
5:04.52 (35.31) 5:39.94 (35.42)
6:14.40 (34.46) 6:50.11 (35.71)
7:25.90 (35.79) 8:01.26 (35.36)
8:35.74 (34.48) 9:11.56 (35.82)
9:47.17 (35.61) 10:22.22 (35.05)
10:57.01 (34.79) 11:31.45 (34.44)
12:06.28 (34.83) 12:41.34 (35.06)
13:16.71 (35.37) 13:52.67 (35.96)
14:27.18 (34.51) 15:02.70 (35.52)
15:37.02 (34.32) 16:11.82 (34.80)
16:46.20 (34.38) 17:20.36 (34.16)
12 Zitz, Jacob 18 Victor Swim Club 17:00.52 17:25.10
1:01.70 1:08.56 (6.86)
1:42.27 (33.71) 2:17.02 (34.75)
2:51.61 (34.59) 3:27.28 (35.67)
4:01.60 (34.32) 4:36.95 (35.35)
5:11.48 (34.53) 5:46.72 (35.24)
6:21.87 (35.15) 6:57.35 (35.48)
7:31.71 (34.36) 8:06.96 (35.25)
8:41.28 (34.32) 9:16.12 (34.84)
9:50.14 (34.02) 10:25.31 (35.17)
11:00.07 (34.76) 11:35.12 (35.05)
12:09.78 (34.66) 12:44.94 (35.16)
13:55.69 ( )
14:30.97 (35.28) 15:06.39 (35.42)
15:41.18 (34.79) 16:16.98 (35.80)
16:52.08 (35.10) 17:25.10 (33.02)
13 Amedeo, Matthew 16 SOLO Aquatics-NE 18:35.90 17:26.51
29.94 1:03.83 (33.89)
1:37.83 (34.00) 2:12.79 (34.96)
2:47.25 (34.46) 3:22.16 (34.91)
3:56.87 (34.71) 4:31.85 (34.98)
5:06.69 (34.84) 5:41.82 (35.13)
6:16.85 (35.03) 6:52.26 (35.41)
7:27.06 (34.80) 8:02.70 (35.64)
8:38.02 (35.32) 9:13.61 (35.59)
9:48.67 (35.06) 10:24.33 (35.66)
10:59.45 (35.12) 11:34.77 (35.32)
12:09.60 (34.83) 12:45.19 (35.59)
13:20.10 (34.91) 13:55.64 (35.54)
14:30.65 (35.01) 15:06.26 (35.61)
15:41.26 (35.00) 16:16.97 (35.71)
16:51.78 (34.81) 17:26.51 (34.73)
14 Lehman, Nicholas 14 Cougar Aquatic T 18:06.18 17:36.98
29.47 1:01.68 (32.21)
1:35.59 (33.91) 2:08.85 (33.26)
2:36.78 (27.93) 3:16.77 (39.99)
3:51.19 (34.42) 4:25.88 (34.69)
5:00.82 (34.94) 5:35.68 (34.86)
6:10.90 (35.22) 6:46.21 (35.31)
7:22.68 (36.47) 7:58.49 (35.81)
8:34.94 (36.45) 9:11.91 (36.97)
9:49.11 (37.20) 10:25.68 (36.57)
11:03.01 (37.33) 11:40.61 (37.60)
12:16.76 (36.15) 12:53.47 (36.71)
13:30.51 (37.04) 14:07.16 (36.65)
14:43.01 (35.85) 15:18.99 (35.98)
15:54.40 (35.41) 16:29.26 (34.86)
17:03.84 (34.58) 17:36.98 (33.14)
15 Delaus, David 16 PACK Swim Team o 17:19.37 18:01.34
30.24 1:03.32 (33.08)
1:36.98 (33.66) 2:10.98 (34.00)
2:45.60 (34.62) 3:20.54 (34.94)
3:55.05 (34.51) 4:30.53 (35.48)
5:05.81 (35.28) 5:41.46 (35.65)
6:17.89 (36.43) 6:55.14 (37.25)
7:31.47 (36.33) 8:08.45 (36.98)
8:44.89 (36.44) 9:21.93 (37.04)
9:58.09 (36.16) 10:34.43 (36.34)
11:11.70 (37.27) 11:48.53 (36.83)
12:25.57 (37.04) 13:02.87 (37.30)
13:39.62 (36.75) 14:17.47 (37.85)
14:55.23 (37.76) 15:32.51 (37.28)
16:10.09 (37.58) 16:47.61 (37.52)
17:25.08 (37.47) 18:01.34 (36.26)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 3 Women 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Zeiger, Brooke 18 Bluefish Swim-NE 2:04.59 2:03.79
28.83 59.88 (31.05)
1:31.84 (31.96) 2:03.79 (31.95)
2 Bogdanovski, Anastasi 20 Unattached-NJ 2:06.80 2:04.78
28.91 1:00.30 (31.39)
1:32.50 (32.20) 2:04.78 (32.28)
3 Miller, Heidi 17 Greater Pittsbur 2:07.91 2:05.43
1:00.57 ( )
2:05.43 (1:04.86)
4 Stone, Lindsay 15 PACK Swim Team o 2:06.58 2:05.51
29.44 1:01.16 (31.72)
1:33.68 (32.52) 2:05.51 (31.83)
5 Petrenko, Sofia 23 Wingate Swimming 2:07.77 2:05.99
29.70 1:01.14 (31.44)
1:33.61 (32.47) 2:05.99 (32.38)
6 Heilbrun, Caroline 16 The Fish-PV 2:07.60 2:06.19
29.74 1:02.29 (32.55)
1:34.71 (32.42) 2:06.19 (31.48)
7 Zeiger, Rebecca 14 Bluefish Swim-NE 2:08.67 2:10.68
29.20 1:02.19 (32.99)
1:35.96 (33.77) 2:10.68 (34.72)
8 Harty, Kaitlin 16 Greenwood Memori 2:06.47 2:12.01
29.54 1:01.51 (31.97)
1:36.63 (35.12) 2:12.01 (35.38)
=== B - Final ===
9 Vivado, Lilly 15 Bluefish Swim-NE 2:08.74 2:06.88
29.08 1:00.96 (31.88)
1:34.01 (33.05) 2:06.88 (32.87)
10 Aarts, Nicole 15 Una AGUA-MR 2:08.82 2:08.18
29.58 1:02.10 (32.52)
1:35.45 (33.35) 2:08.18 (32.73)
11 Mitchell, Kylie 16 Greenwood Swimmi 2:10.63 2:08.99
30.99 1:03.93 (32.94)
1:36.73 (32.80) 2:08.99 (32.26)
12 Smith, Mary 15 PACK Swim Team o 2:10.73 2:09.04
28.60 1:01.56 (32.96)
1:35.42 (33.86) 2:09.04 (33.62)
13 Cameron, Bryanna 15 SOLO Aquatics-NE 2:08.78 2:09.42
30.28 1:02.85 (32.57)
1:36.83 (33.98) 2:09.42 (32.59)
14 Brandes, Chandler 17 GMA-NE 2:09.59 2:10.89
29.88 1:02.83 (32.95)
1:36.82 (33.99) 2:10.89 (34.07)
15 Owens, Michelle 14 The Fish-PV 2:10.68 2:10.97
1:04.27 ( )
2:10.97 (1:06.70)
16 Cowan, Megan 15 Arena Club Aquat 2:09.41 2:11.16
30.26 1:03.29 (33.03)
1:37.35 (34.06) 2:11.16 (33.81)
=== C - Final ===
17 Brickman, Molly 17 Asphalt Green Un 2:11.49 2:09.60
29.78 1:02.10 (32.32)
1:35.99 (33.89) 2:09.60 (33.61)
18 Kondis, Peyton 15 Greater Pittsbur 2:10.81 2:10.85
30.87 1:04.08 (33.21)
1:38.07 (33.99) 2:10.85 (32.78)
19 Pino, Cassaundra 16 LOBO-NM 2:11.21 2:10.95
30.55 1:03.70 (33.15)
1:37.87 (34.17) 2:10.95 (33.08)
20 Guo, Michelle 14 Cape Cod Swim Cl 2:10.85 2:11.15
30.39 1:03.36 (32.97)
1:37.95 (34.59) 2:11.15 (33.20)
21 Palu-Benson, Saoirse 17 USC-AM 2:11.36 2:11.40
30.89 1:04.34 (33.45)
1:38.28 (33.94) 2:11.40 (33.12)
22 McQuaid, Emily 16 Bluefish Swim-NE 2:11.58 2:12.22
30.13 1:03.12 (32.99)
1:37.76 (34.64) 2:12.22 (34.46)
23 Myers, Madalyn 17 Bluefish Swim-NE 2:13.11 2:12.62
31.02 1:04.41 (33.39)
1:38.53 (34.12) 2:12.62 (34.09)
24 Butler, Victoria 18 Star Swimming-NI 2:13.01 2:14.24
1:04.33 ( )
2:14.24 (1:09.91)
=== Preliminaries ===
23 Gassen, Kaylee 15 DU Hilltoppers-C 2:11.77
1:03.83 ( )
2:11.77 (1:07.94)
24 Helm, Madison 14 DU Hilltoppers-C 2:12.62
30.74 1:04.28 (33.54)
1:38.63 (34.35) 2:12.62 (33.99)
27 Winnert, Rebecca 17 Buffalo Area Aqu 2:13.16
31.25 1:04.97 (33.72)
1:39.54 (34.57) 2:13.16 (33.62)
28 Preiss, Marina 17 Unattached-MR 2:13.21
30.82 1:04.53 (33.71)
1:39.94 (35.41) 2:13.21 (33.27)
29 Crawford, Kendall 17 DU Hilltoppers-C 2:13.29
31.25 1:04.75 (33.50)
1:39.31 (34.56) 2:13.29 (33.98)
30 Wolf, Madeline 17 Cougar Aquatic T 2:13.31
31.03 1:04.27 (33.24)
1:38.82 (34.55) 2:13.31 (34.49)
31 Bayer, Hannah 17 Arena Club Aquat 2:13.36
1:04.57 ( )
2:13.36 (1:08.79)
32 Donohoe, Madelyn 12 The Fish-PV 2:13.59
31.39 1:04.95 (33.56)
1:39.75 (34.80) 2:13.59 (33.84)
33 Sapio, Olivia 14 Town Wrecker Swi 2:13.60
1:04.96 ( )
2:13.60 (1:08.64)
34 Erwin, Catherine 14 Bluefish Swim-NE 2:13.63
31.84 1:05.99 (34.15)
1:40.03 (34.04) 2:13.63 (33.60)
35 Lara, Krystal 16 Asphalt Green Un 2:13.64
1:04.95 ( )
2:13.64 (1:08.69)
36 Helak, Alyssa 14 Buffalo Area Aqu 2:13.66
1:04.74 ( )
2:13.66 (1:08.92)
37 Emanuel, Katherine 15 The Fish-PV 2:14.41
30.69 1:04.90 (34.21)
1:39.81 (34.91) 2:14.41 (34.60)
38 Heilbrun, Madeline 13 The Fish-PV 2:14.49
30.98 1:04.66 (33.68)
1:40.04 (35.38) 2:14.49 (34.45)
39 Boxley, Autumn 14 Clifton Park-Hal 2:15.00
31.26 1:05.60 (34.34)
1:40.79 (35.19) 2:15.00 (34.21)
40 Hein, Elizabeth 16 Bluefish Swim-NE 2:15.22
31.49 1:06.15 (34.66)
1:40.81 (34.66) 2:15.22 (34.41)
41 Thomas, Sydney 15 Star Swimming-NI 2:15.27
1:07.16 ( )
2:15.27 (1:08.11)
42 Dalla Riva, Natalie 15 Cougar Aquatic T 2:15.32
31.65 1:06.02 (34.37)
1:40.88 (34.86) 2:15.32 (34.44)
43 Hemminger, Keely 13 The Fish-PV 2:15.56
1:03.47 ( )
2:15.56 (1:12.09)
43 Krisanda, Sydney 16 Webster BlueFins 2:15.56
31.60 1:05.71 (34.11)
1:40.75 (35.04) 2:15.56 (34.81)
45 Cordery, Haley 16 Bluefish Swim-NE 2:15.64
31.76 1:06.31 (34.55)
1:41.13 (34.82) 2:15.64 (34.51)
46 Owens, Amy 16 The Fish-PV 2:15.94
1:05.50 ( )
2:15.94 (1:10.44)
47 King, Madeline 13 Cape Cod Swim Cl 2:16.75
1:07.72 ( )
2:16.75 (1:09.03)
48 Steingold, Sarah 17 Bluefish Swim-NE 2:16.77
31.36 1:05.13 (33.77)
1:40.98 (35.85) 2:16.77 (35.79)
49 Matteson, Sydney 16 Buffalo Area Aqu 2:16.86
32.18 1:06.70 (34.52)
1:42.11 (35.41) 2:16.86 (34.75)
50 Pariseault, Hannah 15 Bluefish Swim-NE 2:16.96
32.11 1:06.31 (34.20)
1:41.49 (35.18) 2:16.96 (35.47)
50 Degnan, Michaela 15 Bluefish Swim-NE 2:16.96
32.21 1:07.09 (34.88)
1:42.61 (35.52) 2:16.96 (34.35)
52 Vandal, Delphine 17 GMA-NE 2:17.01
31.10 1:05.76 (34.66)
1:41.57 (35.81) 2:17.01 (35.44)
53 Weaver, Shawna 16 Clifton Park-Hal 2:17.04
32.03 1:06.53 (34.50)
1:42.27 (35.74) 2:17.04 (34.77)
54 Andrews, Steph 17 PACK Swim Team o 2:17.15
31.94 1:06.56 (34.62)
1:42.74 (36.18) 2:17.15 (34.41)
55 Schluchterer, Madison 16 Eastern Express- 2:17.23
32.12
1:42.55 ( ) 2:17.23 (34.68)
56 Gress, Gillian 18 DU Hilltoppers-C 2:17.25
32.41 1:07.38 (34.97)
1:43.05 (35.67) 2:17.25 (34.20)
57 Sipple, Stephanie 13 Greater Pittsbur 2:17.38
32.16 1:06.89 (34.73)
1:42.30 (35.41) 2:17.38 (35.08)
57 Posnick, Kristina 16 Una WEBS-NI 2:17.38
32.33 1:06.37 (34.04)
2:17.38 (1:11.01)
59 Johnson, Hannah 16 Cape Cod Swim Cl 2:17.77
32.11 1:06.36 (34.25)
1:42.12 (35.76) 2:17.77 (35.65)
60 Metzger, Emma 15 Cape Cod Swim Cl 2:18.14
1:42.72 ( ) 2:18.14 (35.42)
61 Jaszcz, Madisyn 16 Town Wrecker Swi 2:18.25
1:43.23 ( ) 2:18.25 (35.02)
62 Dirienzo, Marissa 17 Town Wrecker Swi 2:18.43
1:05.32 ( )
2:18.43 (1:13.11)
63 Oakes, Tessa 15 Exeter Swim Team 2:18.57
32.93 1:08.12 (35.19)
1:44.04 (35.92) 2:18.57 (34.53)
64 Birmingham, Bridget 14 Cape Cod Swim Cl 2:18.88
32.51 1:06.84 (34.33)
1:42.03 (35.19) 2:18.88 (36.85)
65 Gray, Meghan 16 Exeter Swim Team 2:19.02
32.61 32.83 (0.22)
2:19.02 (1:46.19)
66 Hoedemaker, Madeline 13 Eastern Express- 2:19.15
32.21 1:07.84 (35.63)
1:44.16 (36.32) 2:19.15 (34.99)
67 Nasky, Nancy 16 PACK Swim Team o 2:19.23
32.97 1:08.23 (35.26)
1:43.91 (35.68) 2:19.23 (35.32)
68 Parry, Nicole 15 Westchester Aqua 2:19.51
31.86 1:06.72 (34.86)
1:43.12 (36.40) 2:19.51 (36.39)
69 Birmingham, Annie 15 PACK Swim Team o 2:19.72
32.53 1:07.29 (34.76)
1:43.81 (36.52) 2:19.72 (35.91)
70 Walkowiak, Paris 16 Clifton Park-Hal 2:19.78
1:08.49 ( )
1:43.12 (34.63) 2:19.78 (36.66)
71 Smith, Xiane 16 Star Swimming-NI 2:20.32
32.07 1:08.23 (36.16)
1:44.68 (36.45) 2:20.32 (35.64)
72 Nguyen, Vivian 15 Malden Crocs-NE 2:20.46
32.51 1:08.64 (36.13)
1:45.47 (36.83) 2:20.46 (34.99)
73 Ellor, Molly 13 The Fish-PV 2:20.51
32.66 1:08.67 (36.01)
1:45.25 (36.58) 2:20.51 (35.26)
73 Haywood, Anna 17 North Shore Swim 2:20.51
31.45 1:07.15 (35.70)
1:43.72 (36.57) 2:20.51 (36.79)
75 Riley, Stephie 15 PACK Swim Team o 2:20.78
33.02 1:08.53 (35.51)
1:45.12 (36.59) 2:20.78 (35.66)
76 Olsakovsky, Carly 16 USC-AM 2:20.90
31.05 1:06.81 (35.76)
1:43.78 (36.97) 2:20.90 (37.12)
77 Wolff, Claire 14 The Fish-PV 2:21.29
32.30 1:07.79 (35.49)
1:44.68 (36.89) 2:21.29 (36.61)
78 Kolman, Pepper 13 Eastern Express- 2:21.33
31.47 1:08.02 (36.55)
1:45.13 (37.11) 2:21.33 (36.20)
79 Thompson, Lydia 14 Arena Club Aquat 2:21.80
32.76 1:08.14 (35.38)
1:44.83 (36.69) 2:21.80 (36.97)
80 Pettis, Brooke 16 Buffalo Area Aqu 2:22.10
33.33 1:09.13 (35.80)
1:45.74 (36.61) 2:22.10 (36.36)
81 Larson, Charis 15 Greater Pittsbur 2:22.78
31.95 1:07.44 (35.49)
1:45.33 (37.89) 2:22.78 (37.45)
82 Lombardi, Felicia 14 North Shore Swim 2:24.32
32.38 1:09.37 (36.99)
1:47.26 (37.89) 2:24.32 (37.06)
83 Lersch, Maeve 14 USC-AM 2:32.38
33.04 1:12.45 (39.41)
1:52.68 (40.23) 2:32.38 (39.70)
-- Ables, Kelsey 18 Star Swimming-NI NS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 4 Men 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Golczewski, Daniel 17 Arena Club Aquat 1:55.51 1:53.63
26.49 55.72 (29.23)
1:25.21 (29.49) 1:53.63 (28.42)
2 Ransford, PJ 17 PACK Swim Team o 1:56.37 1:54.39
27.29 56.29 (29.00)
1:25.61 (29.32) 1:54.39 (28.78)
3 Nunez, John 17 Asphalt Green Un 1:56.96 1:55.65
27.12 56.03 (28.91)
1:25.78 (29.75) 1:55.65 (29.87)
4 Miranda, Maxwell 14 Bluefish Swim-NE 1:58.14 1:56.84
26.72 55.82 (29.10)
1:26.57 (30.75) 1:56.84 (30.27)
5 Jinn, Brandon 16 Greenwood Memori 1:57.13 1:58.50
27.65 57.30 (29.65)
1:27.92 (30.62) 1:58.50 (30.58)
6 Prescott, Tyler 17 Meriden Silver F 2:00.04 1:59.07
59.01 ( )
1:59.07 (1:00.06)
7 Green, Connor 18 Bluefish Swim-NE 1:58.07 1:59.33
27.14 56.76 (29.62)
1:27.91 (31.15) 1:59.33 (31.42)
8 Casey, Grant 18 Bluefish Swim-NE 2:00.18 1:59.64
27.77 57.86 (30.09)
1:28.51 (30.65) 1:59.64 (31.13)
=== B - Final ===
9 Wright, Owen 17 Bluefish Swim-NE 2:00.70 1:57.53
27.25 56.64 (29.39)
1:26.62 (29.98) 1:57.53 (30.91)
10 Burdo, Nicholas 16 Liverpool Jets S 2:01.25 1:59.02
58.21 ( )
1:59.02 (1:00.81)
11 Zawatski, Edward 16 CYC Rally Aquati 2:00.28 1:59.56
27.25 57.31 (30.06)
1:28.42 (31.11) 1:59.56 (31.14)
12 McNair, Everett 17 BFIN-AD 2:00.74 1:59.74
27.53 58.12 (30.59)
1:29.72 (31.60) 1:59.74 (30.02)
13 Russiello, Ian 17 The Fish-PV 2:00.60 2:00.15
27.76 58.16 (30.40)
1:29.70 (31.54) 2:00.15 (30.45)
14 Mikheyev, Peter 16 GMA-NE 2:00.67 2:00.74
28.32 59.13 (30.81)
1:30.68 (31.55) 2:00.74 (30.06)
15 Billig, Richard 16 North Shore Swim 2:00.64 2:00.86
27.97 58.58 (30.61)
1:29.72 (31.14) 2:00.86 (31.14)
16 Herbert, David 16 The Fish-PV 2:01.32 2:01.59
27.79 58.86 (31.07)
1:30.34 (31.48) 2:01.59 (31.25)
=== C - Final ===
17 Li, Zixuan 15 Unattached-NI 2:02.33 1:58.72
27.44 57.04 (29.60)
1:27.71 (30.67) 1:58.72 (31.01)
18 Bishop, Zachary 16 Exeter Swim Team 2:02.21 2:00.69
28.61 58.74 (30.13)
1:29.70 (30.96) 2:00.69 (30.99)
19 Choate, Michael 17 Bluefish Swim-NE 2:03.17 2:02.07
27.94 58.92 (30.98)
1:30.69 (31.77) 2:02.07 (31.38)
20 Conley, Michael 17 Clifton Park-Hal 2:03.05 2:02.35
28.13 58.98 (30.85)
1:30.85 (31.87) 2:02.35 (31.50)
21 So, Tristan 15 Central CT Aquat 2:02.68 2:02.45
27.84 58.58 (30.74)
1:30.50 (31.92) 2:02.45 (31.95)
22 Papangelakis, Panagio 15 Unattached-NI 2:02.85 2:03.52
28.27 59.64 (31.37)
1:31.93 (32.29) 2:03.52 (31.59)
23 Wilson, Brian 20 Arena Club Aquat 2:03.13 2:03.89
59.95 ( )
2:03.89 (1:03.94)
24 Xenakis, Michael 15 SOLO Aquatics-NE 2:02.87 2:03.96
28.35 59.47 (31.12)
1:31.81 (32.34) 2:03.96 (32.15)
=== Preliminaries ===
16 McIntyre, Jack 15 Eastern Express- 2:01.29
27.99 58.78 (30.79)
1:30.38 (31.60) 2:01.29 (30.91)
18 Patterson, Connar 16 Exeter Swim Team 2:01.45
27.92 58.74 (30.82)
1:30.25 (31.51) 2:01.45 (31.20)
27 Lehman, Nicholas 14 Cougar Aquatic T 2:03.33
28.52 59.72 (31.20)
1:31.90 (32.18) 2:03.33 (31.43)
28 Rivoal, Leo 16 Asphalt Green Un 2:03.47
59.31 ( )
2:03.47 (1:04.16)
29 Delaus, David 16 PACK Swim Team o 2:03.59
28.39 59.76 (31.37)
1:32.03 (32.27) 2:03.59 (31.56)
30 Ritz, Jared 14 Victor Swim Club 2:03.60
1:00.26 ( )
2:03.60 (1:03.34)
31 Lersch, Patrick 17 USC-AM 2:03.66
27.94 59.75 (31.81)
2:03.66 (1:03.91)
32 Zitz, Jacob 18 Victor Swim Club 2:04.02
29.08 1:00.42 (31.34)
1:32.83 (32.41) 2:04.02 (31.19)
33 Gable, Dale 17 North Shore Swim 2:04.08
28.59 59.97 (31.38)
1:32.35 (32.38) 2:04.08 (31.73)
34 Edwards, Thomas 17 North Shore Swim 2:04.10
29.30 1:00.44 (31.14)
1:32.62 (32.18) 2:04.10 (31.48)
35 Viotto, Jamie 17 Morris County Sw 2:04.12
28.89 1:00.40 (31.51)
1:32.89 (32.49) 2:04.12 (31.23)
36 Dixon, William 16 Unattached-NI 2:04.14
28.40 1:00.00 (31.60)
1:32.56 (32.56) 2:04.14 (31.58)
37 Marciano, Vinny 12 Morris County Sw 2:04.19
1:00.64 ( )
2:04.19 (1:03.55)
38 Zuppone, Michael 15 Asphalt Green Un 2:04.24
29.41 1:00.81 (31.40)
1:33.14 (32.33) 2:04.24 (31.10)
39 Moniz, Noah 15 Bluefish Swim-NE 2:04.36
28.48 1:00.23 (31.75)
1:32.05 (31.82) 2:04.36 (32.31)
40 Emanuel, Michael 17 The Fish-PV 2:04.81
29.53 1:00.78 (31.25)
1:32.71 (31.93) 2:04.81 (32.10)
41 Peach, Kyle 18 Bluefish Swim-NE 2:05.48
28.84 1:00.81 (31.97)
1:33.22 (32.41) 2:05.48 (32.26)
42 Amedeo, Matthew 16 SOLO Aquatics-NE 2:05.66
28.78 1:00.65 (31.87)
1:33.65 (33.00) 2:05.66 (32.01)
43 McLaughlin, William 18 Bluefish Swim-NE 2:05.77
28.50 59.91 (31.41)
1:32.64 (32.73) 2:05.77 (33.13)
44 Steve, Paul 16 Webster BlueFins 2:05.89
1:01.60 ( )
2:05.89 (1:04.29)
45 Fothergill, Daniel 18 North Shore Swim 2:05.99
29.13 1:01.33 (32.20)
1:33.80 (32.47) 2:05.99 (32.19)
46 Burdge, Eric 16 Clifton Park-Hal 2:06.01
29.02 1:01.32 (32.30)
1:33.90 (32.58) 2:06.01 (32.11)
47 Luu, Ryan 16 Malden Crocs-NE 2:06.29
28.10 1:00.05 (31.95)
1:33.42 (33.37) 2:06.29 (32.87)
48 Yish, Matthew 13 SOLO Aquatics-NE 2:07.03
28.75 1:01.43 (32.68)
1:34.74 (33.31) 2:07.03 (32.29)
49 Lomeyko, Konstantin 16 Asphalt Green Un 2:07.15
29.90 1:01.76 (31.86)
1:34.66 (32.90) 2:07.15 (32.49)
50 Bennett, Jesse 17 PACK Swim Team o 2:07.74
29.06 1:00.74 (31.68)
1:34.19 (33.45) 2:07.74 (33.55)
51 Russell, Conchobhair 17 Unattached-NI 2:07.93
29.64 1:02.05 (32.41)
1:35.15 (33.10) 2:07.93 (32.78)
52 Czajkowski, Piotr 16 Clifton Park-Hal 2:08.85
29.58 1:02.46 (32.88)
1:36.22 (33.76) 2:08.85 (32.63)
53 Mulvehill, Joseph 18 Webster BlueFins 2:09.68
28.65 1:00.47 (31.82)
1:34.91 (34.44) 2:09.68 (34.77)
54 Staebell, Greg 18 Buffalo Area Aqu 2:10.14
29.59 1:02.53 (32.94)
1:36.50 (33.97) 2:10.14 (33.64)
55 Minuth, Ole 14 USC-AM 2:10.58
1:02.71 ( )
2:10.58 (1:07.87)
56 Nguyen, Kelvin 16 Malden Crocs-NE 2:12.08
28.58 1:02.52 (33.94)
2:12.08 (1:09.56)
57 Bacik, Martin 17 USC-AM 2:12.37
29.70 1:02.45 (32.75)
1:37.32 (34.87) 2:12.37 (35.05)
58 Novak, Nathan 18 USC-AM 2:12.42
1:03.81 ( )
2:12.42 (1:08.61)
59 Henry, Liam 17 Liverpool Jets S 2:15.64
29.56 1:03.29 (33.73)
1:39.93 (36.64) 2:15.64 (35.71)
-- Bartley, Michael 16 North Shore Swim DQ
28.58 1:00.42 (31.84)
1:34.10 (33.68) DQ (31.78)
-- Abruzzo, Andrew 14 Unattached-MA NS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 5 Women 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Zeiger, Brooke 18 Bluefish Swim-NE 1:15.04 1:13.51
34.87 1:13.51 (38.64)
2 Kondis, Peyton 15 Greater Pittsbur 1:15.01 1:14.95
35.36 1:14.95 (39.59)
3 Gula, Haley 17 Bluefish Swim-NE 1:14.90 1:15.21
35.20 1:15.21 (40.01)
4 Yoos, Maddie 15 USC-AM 1:16.42 1:15.89
35.90 1:15.89 (39.99)
5 Gordon, Lindsey 14 Ridgefield Aquat 1:16.15 1:16.40
35.71 1:16.40 (40.69)
6 Helm, Madison 14 DU Hilltoppers-C 1:16.33 1:16.52
7 Crawford, Kendall 17 DU Hilltoppers-C 1:16.20 1:16.54
37.16 1:16.54 (39.38)
8 Celia, Gabrielle 16 Clifton Park-Hal 1:16.19 1:16.99
35.21 1:16.99 (41.78)
=== B - Final ===
9 Boyer, Elizabeth 13 Meriden Silver F 1:17.10 1:15.05
35.50 1:15.05 (39.55)
10 Gassen, Kaylee 15 DU Hilltoppers-C 1:17.53 1:16.22
36.19 1:16.22 (40.03)
11 Baker, Ansley 17 North Shore Swim 1:17.47 1:16.70
35.15 1:16.70 (41.55)
12 Fried, Carly 15 Asphalt Green Un 1:17.70 1:17.15
13 Blazevska, Vera 19 Unattached-NJ 1:18.72 1:17.79
37.64 1:17.79 (40.15)
14 Frustaci, Katherine 15 Buffalo Area Aqu 1:18.80 1:17.92
15 Zaravella, Natalie 15 PACK Swim Team o 1:18.91 1:18.26
36.99 1:18.26 (41.27)
16 Barao, Kyleigh 15 Cape Cod Swim Cl 1:18.24 1:18.51
37.46 1:18.51 (41.05)
=== C - Final ===
17 Zeiger, Elizabeth 16 Bluefish Swim-NE 1:19.34 1:17.27
36.77 1:17.27 (40.50)
18 Palu-Benson, Loeva 16 USC-AM 1:19.11 1:18.70
37.40 1:18.70 (41.30)
19 Grier, Kelly 16 DU Hilltoppers-C 1:19.46 1:19.20
37.93 1:19.20 (41.27)
20 Russell, Shannon 12 Unattached-NI 1:20.86 1:19.87
37.64 1:19.87 (42.23)
21 Hickey, Shannon 17 Arena Club Aquat 1:20.19 1:19.90
38.56 1:19.90 (41.34)
22 Kurtz, Lily 14 Meriden Silver F 1:19.88 1:20.36
37.83 1:20.36 (42.53)
23 Shaffer, Victoria 17 USC-AM 1:20.45 1:20.42
24 Walko, Palma 15 Cape Cod Swim Cl 1:20.88 1:20.48
38.28 1:20.48 (42.20)
=== Preliminaries ===
18 Posnick, Kristina 16 Una WEBS-NI 1:19.14
37.64 1:19.14 (41.50)
26 Reddon, Alexandra 15 Star Swimming-NI J1:20.88
38.24 1:20.88 (42.64)
27 Kochevar, Abigail 15 DU Hilltoppers-C 1:21.54
38.89 1:21.54 (42.65)
28 Wolff, Claire 14 The Fish-PV 1:21.62
36.60 1:21.62 (45.02)
29 Choate, Lindsey 15 USC-AM 1:21.69
38.76 1:21.69 (42.93)
30 Danielson, Emily 15 Clifton Park-Hal 1:22.08
37.87 1:22.08 (44.21)
31 Moden, Lauren 16 DU Hilltoppers-C 1:23.26
39.58 1:23.26 (43.68)
32 Parry, Nicole 15 Westchester Aqua 1:24.00
38.61 1:24.00 (45.39)
33 Dillon, Molly 18 Bluefish Swim-NE 1:24.13
39.89 1:24.13 (44.24)
34 Aman, Katie 17 GMA-NE 1:24.38
38.90 1:24.38 (45.48)
35 Brandeberry, Katie 17 Greenwood Memori 1:24.59
36 Kolman, Pepper 13 Eastern Express- 1:25.46
38.62 1:25.46 (46.84)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 6 Men 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Otto, Luke 18 Star Swimming-NI 1:06.71 1:05.40
30.43 1:05.40 (34.97)
2 Clarke, Garrett 18 Liverpool Jets S 1:07.29 1:05.43
31.31 1:05.43 (34.12)
3 Petrovski, Damjan 20 Wingate Swimming 1:06.03 1:05.88
31.44 1:05.88 (34.44)
4 Paxton, Kyle 17 Arena Club Aquat 1:07.63 1:06.88
31.45 1:06.88 (35.43)
5 Harty, Ryan 17 Greenwood Memori 1:06.58 1:06.91
31.81 1:06.91 (35.10)
6 Gudmunson, Erik 17 Bluefish Swim-NE 1:08.51 1:08.58
32.35 1:08.58 (36.23)
7 Doyle, Connor 15 Eastern Express- 1:09.24 1:10.24
8 Quinones, Christopher 16 Asphalt Green Un 1:10.69 1:11.86
33.81 1:11.86 (38.05)
=== B - Final ===
9 Young, John 16 Unattached-NI 1:11.21 1:09.15
32.39 1:09.15 (36.76)
10 Bennett, Jesse 17 PACK Swim Team o 1:11.61 1:10.46
32.67 1:10.46 (37.79)
11 Alfajora, Deion 14 Tidal Wave Swim- 1:11.00 1:11.38
32.80 1:11.38 (38.58)
12 Anderson, Devon 18 North Shore Swim 1:11.48 1:11.39
33.35 1:11.39 (38.04)
13 Carestia, Justin 17 Arena Club Aquat 1:11.88 1:11.45
34.02 1:11.45 (37.43)
14 Driscoll, Sean 17 SOLO Aquatics-NE 1:12.04 1:12.20
15 Sjahfiedin, Tyler 17 Cape Cod Swim Cl 1:12.03 1:12.88
34.30 1:12.88 (38.58)
16 Wong, Braedon 16 USC-AM 1:12.10 1:14.49
34.42 1:14.49 (40.07)
=== C - Final ===
17 DuFauchard, Ben 13 DU Hilltoppers-C 1:14.15 1:11.68
18 Herbert, David 16 The Fish-PV 1:14.19 1:11.82
33.60 1:11.82 (38.22)
19 Dinardo, Joshua 16 North Shore Swim 1:13.45 1:12.27
34.14 1:12.27 (38.13)
19 Carignan, Patrick 17 Exeter Swim Team 1:12.81 1:12.27
34.54 1:12.27 (37.73)
21 Allain, Ryan 16 The Fish-PV 1:13.62 1:12.44
34.11 1:12.44 (38.33)
22 Hodgman, Samuel 16 Exeter Swim Team 1:13.48 1:13.14
34.66 1:13.14 (38.48)
23 Thiel, Connor 16 Liverpool Jets S 1:13.70 1:13.45
34.00 1:13.45 (39.45)
24 Wang, Brandon 16 Cougar Aquatic T 1:13.28 1:13.64
34.99 1:13.64 (38.65)
=== Preliminaries ===
25 Liu, Mavin 16 Bluefish Swim-NE 1:14.25
34.76 1:14.25 (39.49)
26 Scerbo, Joseph 14 Cougar Aquatic T 1:14.69
35.43 1:14.69 (39.26)
27 Taboadela, Anthony 18 Morris County Sw 1:14.91
34.00 1:14.91 (40.91)
28 Gutman, Daniel 15 Asphalt Green Un 1:15.77
36.17 1:15.77 (39.60)
29 Newton, Connor 16 Greater Waterbur 1:16.13
35.28 1:16.13 (40.85)
30 McNair, Everett 17 BFIN-AD 1:16.15
31 Kelly, Christian 18 USC-AM 1:20.08
31.56 1:20.08 (48.52)
32 Novak, Nathan 18 USC-AM 1:20.39
37.36 1:20.39 (43.03)
-- Stefani, Angelo 16 Jersey Storm Swi DQ
34.04 DQ (38.50)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 7 Women 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Petrenko, Sofia 23 Wingate Swimming 1:03.00 1:02.49
29.37 1:02.49 (33.12)
2 Heilbrun, Caroline 16 The Fish-PV 1:03.08 1:02.68
30.27 1:02.68 (32.41)
3 Goldblatt, Allison 15 The Fish-PV 1:04.60 1:03.83
30.43 1:03.83 (33.40)
4 Vivado, Lilly 15 Bluefish Swim-NE 1:05.82 1:04.50
5 Harty, Kaitlin 16 Greenwood Memori 1:05.38 1:04.84
30.41 1:04.84 (34.43)
6 Cowan, Megan 15 Arena Club Aquat 1:05.74 1:04.86
30.56 1:04.86 (34.30)
7 Zeiger, Elizabeth 16 Bluefish Swim-NE 1:05.95 1:05.38
30.03 1:05.38 (35.35)
8 Palu-Benson, Saoirse 17 USC-AM 1:05.58 1:05.89
31.19 1:05.89 (34.70)
=== B - Final ===
9 Hogan, Taylor 14 SOLO Aquatics-NE 1:05.97 1:06.12
31.21 1:06.12 (34.91)
10 Borger, Emily 17 North Shore Swim 1:06.59 1:06.15
10 Rincon, Natalia 18 Tidal Wave Swim- 1:06.39 1:06.15
30.27 1:06.15 (35.88)
12 Butler, Victoria 18 Star Swimming-NI 1:06.24 1:06.16
31.08 1:06.16 (35.08)
13 Degnan, Michaela 15 Bluefish Swim-NE 1:06.26 1:06.31
30.98 1:06.31 (35.33)
14 Lara, Krystal 16 Asphalt Green Un 1:06.32 1:06.39
30.69 1:06.39 (35.70)
15 Gassen, Kaylee 15 DU Hilltoppers-C 1:06.48 1:06.68
31.99 1:06.68 (34.69)
16 Wolff, Veronica 16 The Fish-PV 1:06.75 1:06.95
32.12 1:06.95 (34.83)
=== C - Final ===
17 Erwin, Catherine 14 Bluefish Swim-NE 1:07.21 1:06.03
31.54 1:06.03 (34.49)
18 Novelli, Alexy 17 GMA-NE 1:07.12 1:06.42
30.71 1:06.42 (35.71)
19 Pino, Cassaundra 16 LOBO-NM 1:07.33 1:06.43
20 Nguyen, Vivian 15 Malden Crocs-NE 1:07.18 1:06.49
31.61 1:06.49 (34.88)
21 Galea, Andrea 15 Cougar Aquatic T 1:07.45 1:06.85
30.75 1:06.85 (36.10)
22 Mahoney, Elizabeth 16 Cape Cod Swim Cl 1:07.18 1:07.09
31.75 1:07.09 (35.34)
23 Zaravella, Natalie 15 PACK Swim Team o 1:06.92 1:07.26
32.20 1:07.26 (35.06)
24 Cameron, Bryanna 15 SOLO Aquatics-NE 1:07.13 1:08.01
32.56 1:08.01 (35.45)
=== Preliminaries ===
25 Jaszcz, Madisyn 16 Town Wrecker Swi 1:07.59
31.46 1:07.59 (36.13)
26 Sipple, Stephanie 13 Greater Pittsbur 1:07.62
32.62 1:07.62 (35.00)
27 Aman, Katie 17 GMA-NE 1:07.64
31.92 1:07.64 (35.72)
28 Brickman, Molly 17 Asphalt Green Un 1:07.84
32.07 1:07.84 (35.77)
29 Sullivan, Abbie 12 SOLO Aquatics-NE 1:07.91
31.52 1:07.91 (36.39)
30 Sovinsky, Sydnie 14 Liverpool Jets S 1:08.05
32.62 1:08.05 (35.43)
31 Pettis, Brooke 16 Buffalo Area Aqu 1:08.28
32 Schluchterer, Madison 16 Eastern Express- 1:08.33
32.01 1:08.33 (36.32)
33 Heffernan, Mackenzie 16 Cougar Aquatic T 1:08.39
30.90 1:08.39 (37.49)
34 Allen, Alize 15 Star Swimming-NI 1:08.79
31.32 1:08.79 (37.47)
35 Aarts, Nicole 15 Una AGUA-MR 1:08.82
31.87 1:08.82 (36.95)
36 Gress, Gillian 18 DU Hilltoppers-C 1:08.87
32.19 1:08.87 (36.68)
37 Stearns, Lindsay 18 Cougar Aquatic T 1:08.88
31.94 1:08.88 (36.94)
38 Brandeberry, Katie 17 Greenwood Memori 1:09.11
31.87 1:09.11 (37.24)
39 Myers, Madalyn 17 Bluefish Swim-NE 1:09.20
32.89 1:09.20 (36.31)
40 Steingold, Sarah 17 Bluefish Swim-NE 1:09.23
32.06 1:09.23 (37.17)
41 Picinich, Annmarie 16 Cougar Aquatic T 1:09.41
33.10 1:09.41 (36.31)
42 Dacey, Sydney 17 Bluefish Swim-NE 1:09.49
30.87 1:09.49 (38.62)
43 McQuaid, Emily 16 Bluefish Swim-NE 1:09.61
31.97 1:09.61 (37.64)
44 Silverman, Carolyn 15 Una MCSC-NJ 1:09.66
32.56 1:09.66 (37.10)
45 Kang, Yvonne 16 Unattached-NI 1:09.70
30.71 1:09.70 (38.99)
46 Abay-Nemes, Anna 17 GMA-NE 1:09.71
32.92 1:09.71 (36.79)
47 Mitcheltree, Sydney 16 USC-AM 1:09.75
32.20 1:09.75 (37.55)
48 Riley, Stephie 15 PACK Swim Team o 1:10.02
34.02 1:10.02 (36.00)
49 Wolf, Madeline 17 Cougar Aquatic T 1:10.06
32.52 1:10.06 (37.54)
50 Osula, Omosefe 14 Star Swimming-NI 1:10.09
32.52 1:10.09 (37.57)
51 Chapin, Madison 14 Victor Swim Club 1:10.38
33.51 1:10.38 (36.87)
52 Palu-Benson, Loeva 16 USC-AM 1:10.45
33.63 1:10.45 (36.82)
53 Grier, Kelly 16 DU Hilltoppers-C 1:10.61
31.59 1:10.61 (39.02)
54 Gula, Haley 17 Bluefish Swim-NE 1:10.64
33.58 1:10.64 (37.06)
55 King, Madeline 13 Cape Cod Swim Cl 1:10.65
33.95 1:10.65 (36.70)
56 Dillon, Molly 18 Bluefish Swim-NE 1:10.83
33.05 1:10.83 (37.78)
57 Zeiger, Rebecca 14 Bluefish Swim-NE 1:11.00
1:07.56 1:11.00 (3.44)
58 Fenn, Abby 15 Victor Swim Club 1:11.09
33.58 1:11.09 (37.51)
59 Gaccione, Amanda 16 Cougar Aquatic T 1:11.54
33.93 1:11.54 (37.61)
60 Larson, Charis 15 Greater Pittsbur 1:11.73
33.31 1:11.73 (38.42)
61 Walkowiak, Paris 16 Clifton Park-Hal 1:11.83
30.90 1:11.83 (40.93)
62 Emanuel, Katherine 15 The Fish-PV 1:12.18
33.68 1:12.18 (38.50)
63 Hoedemaker, Madeline 13 Eastern Express- 1:12.24
34.15 1:12.24 (38.09)
64 Choate, Lindsey 15 USC-AM 1:12.30
34.05 1:12.30 (38.25)
65 Weaver, Shawna 16 Clifton Park-Hal 1:12.45
33.44 1:12.45 (39.01)
66 Gordon, Lindsey 14 Ridgefield Aquat 1:12.47
34.19 1:12.47 (38.28)
67 Benedict, Kira 14 Star Swimming-NI 1:13.10
33.69 1:13.10 (39.41)
68 Corton, Julia 17 USC-AM 1:13.12
32.87 1:13.12 (40.25)
69 Vandal, Delphine 17 GMA-NE 1:13.66
33.73 1:13.66 (39.93)
70 Fried, Carly 15 Asphalt Green Un 1:14.06
33.44 1:14.06 (40.62)
71 Andrews, Steph 17 PACK Swim Team o 1:14.11
34.65 1:14.11 (39.46)
72 Birmingham, Annie 15 PACK Swim Team o 1:14.45
34.87 1:14.45 (39.58)
73 Birmingham, Bridget 14 Cape Cod Swim Cl 1:14.73
36.03 1:14.73 (38.70)
74 Lombardi, Felicia 14 North Shore Swim 1:15.25
35.71 1:15.25 (39.54)
75 Haywood, Anna 17 North Shore Swim 1:15.99
33.98 1:15.99 (42.01)
76 Lersch, Maeve 14 USC-AM 1:17.71
36.19 1:17.71 (41.52)
77 Keefe, Kristina 16 Clifton Park-Hal 1:18.30
35.89 1:18.30 (42.41)
-- Boyer, Elizabeth 13 Meriden Silver F DFS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 8 Men 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Dudzinski, Ryan 17 USC-AM 57.16 56.18
26.64 56.18 (29.54)
2 Spurrell, Samuel 18 Bluefish Swim-NE 57.09 56.64
26.19 56.64 (30.45)
3 Minuth, Fynn 16 USC-AM 58.14 56.88
27.90 56.88 (28.98)
4 Wahl, Zachary 23 Webster BlueFins 57.45 56.96
27.00 56.96 (29.96)
5 Reisch, Lucas 18 Una FAST-NI 57.72 57.13
26.68 57.13 (30.45)
6 Jones, Jarrett 16 Cape Cod Swim Cl 58.26 57.53
27.25 57.53 (30.28)
7 Johnsen, Jake 17 USC-AM 58.19 57.61
8 Miranda, Maxwell 14 Bluefish Swim-NE 58.00 58.38
27.61 58.38 (30.77)
=== B - Final ===
9 Brown, Nicholas 17 Bluefish Swim-NE 58.53 57.76
26.70 57.76 (31.06)
10 Patterson, Connar 16 Exeter Swim Team 59.35 58.22
27.23 58.22 (30.99)
11 Russiello, Ian 17 The Fish-PV 59.22 58.60
27.86 58.60 (30.74)
12 Wright, Owen 17 Bluefish Swim-NE 1:00.05 59.29
27.65 59.29 (31.64)
13 Wahl, Matthew 23 Webster BlueFins 59.75 59.55
27.59 59.55 (31.96)
14 Lubinski, Jacob 14 Eastern Express- 59.62 59.63
28.39 59.63 (31.24)
15 Liu, Mavin 16 Bluefish Swim-NE 1:00.28 1:00.08
16 Garase, Kyle 20 Greater Pittsbur 1:00.48 1:01.30
27.58 1:01.30 (33.72)
=== C - Final ===
17 Dinardo, Joshua 16 North Shore Swim 1:00.56 59.63
28.58 59.63 (31.05)
18 Wilson, Brian 20 Arena Club Aquat 1:00.88 59.94
19 Yish, Matthew 13 SOLO Aquatics-NE 1:00.69 59.96
28.15 59.96 (31.81)
20 Fothergill, Daniel 18 North Shore Swim 1:00.72 1:00.47
28.17 1:00.47 (32.30)
21 Edwards, Thomas 17 North Shore Swim 1:00.49 1:00.48
28.70 1:00.48 (31.78)
22 Gray, Kellen 17 Exeter Swim Team 1:00.83 1:00.50
28.29 1:00.50 (32.21)
23 Dixon, William 16 Unattached-NI 1:00.84 1:00.52
27.63 1:00.52 (32.89)
24 Wong, Braedon 16 USC-AM 1:00.88 1:02.23
28.11 1:02.23 (34.12)
=== Preliminaries ===
25 Nunez, John 17 Asphalt Green Un 1:01.25
28.36 1:01.25 (32.89)
26 Bacik, Martin 17 USC-AM 1:01.34
28.28 1:01.34 (33.06)
27 Bishop, Zachary 16 Exeter Swim Team 1:01.47
28.92 1:01.47 (32.55)
27 Otto, Luke 18 Star Swimming-NI 1:01.47
28.66 1:01.47 (32.81)
29 Luu, Ryan 16 Malden Crocs-NE 1:01.54
28.28 1:01.54 (33.26)
30 Jurman, Jasper 15 Unattached-MR 1:01.64
28.84 1:01.64 (32.80)
31 Jinn, Brandon 16 Greenwood Memori 1:01.84
28.88 1:01.84 (32.96)
32 Marciano, Vinny 12 Morris County Sw 1:01.88
29.37 1:01.88 (32.51)
33 Newton, Connor 16 Greater Waterbur 1:01.90
28.72 1:01.90 (33.18)
34 Amedeo, Matthew 16 SOLO Aquatics-NE 1:01.97
29.75 1:01.97 (32.22)
35 Steve, Paul 16 Webster BlueFins 1:02.02
29.11 1:02.02 (32.91)
36 So, Tristan 15 Central CT Aquat 1:02.14
29.06 1:02.14 (33.08)
37 Shmurak, Allen 15 Eastern Express- 1:02.22
28.70 1:02.22 (33.52)
37 Bartley, Michael 16 North Shore Swim 1:02.22
28.46 1:02.22 (33.76)
39 Conley, Michael 17 Clifton Park-Hal 1:02.77
28.62 1:02.77 (34.15)
40 Quinones, Christopher 16 Asphalt Green Un 1:02.82
29.56 1:02.82 (33.26)
41 Viotto, Jamie 17 Morris County Sw 1:02.85
28.96 1:02.85 (33.89)
42 Miller, Troy 17 Liverpool Jets S 1:03.10
29.82 1:03.10 (33.28)
43 Papangelakis, Panagio 15 Unattached-NI 1:03.17
29.89 1:03.17 (33.28)
44 Minuth, Ole 14 USC-AM 1:03.53
29.98 1:03.53 (33.55)
45 Lehman, Nicholas 14 Cougar Aquatic T 1:03.69
29.78 1:03.69 (33.91)
46 Russell, Conchobhair 17 Unattached-NI 1:03.95
30.34 1:03.95 (33.61)
47 Burdo, Nicholas 16 Liverpool Jets S 1:04.94
30.25 1:04.94 (34.69)
48 Moniz, Noah 15 Bluefish Swim-NE 1:04.98
30.43 1:04.98 (34.55)
49 Lomeyko, Konstantin 16 Asphalt Green Un 1:05.30
30.41 1:05.30 (34.89)
50 Burdge, Eric 16 Clifton Park-Hal 1:05.36
29.95 1:05.36 (35.41)
51 Mulvehill, Joseph 18 Webster BlueFins 1:05.46
30.23 1:05.46 (35.23)
52 Emanuel, Michael 17 The Fish-PV 1:05.80
31.69 1:05.80 (34.11)
53 Stefani, Angelo 16 Jersey Storm Swi 1:05.99
28.88 1:05.99 (37.11)
54 Nguyen, Kelvin 16 Malden Crocs-NE 1:08.39
30.88 1:08.39 (37.51)
55 Kelly, Christian 18 USC-AM 1:10.54
28.94 1:10.54 (41.60)
-- Henry, Liam 17 Liverpool Jets S DQ
29.87 DQ (34.69)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 9 Women 400 LC Meter IM
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Zeiger, Brooke 18 Bluefish Swim-NE 4:52.44 4:50.91
31.17 1:07.18 (36.01)
1:44.21 (37.03) 2:20.42 (36.21)
3:02.55 (42.13) 3:44.20 (41.65)
4:17.71 (33.51) 4:50.91 (33.20)
2 Rowley, Haley 17 DU Hilltoppers-C 4:57.24 4:52.23
31.53 1:07.13 (35.60)
1:43.28 (36.15) 2:18.69 (35.41)
3:02.02 (43.33) 3:45.70 (43.68)
4:19.80 (34.10) 4:52.23 (32.43)
3 Modeas, Sydney 18 Star Swimming-NI 4:54.60 4:54.60
31.08 1:06.08 (35.00)
1:44.09 (38.01) 2:21.80 (37.71)
3:04.23 (42.43) 3:48.07 (43.84)
4:21.70 (33.63) 4:54.60 (32.90)
4 Miller, Heidi 17 Greater Pittsbur 5:02.90 4:55.88
31.33 1:06.04 (34.71)
1:44.50 (38.46) 2:21.37 (36.87)
3:05.14 (43.77) 3:48.73 (43.59)
4:23.09 (34.36) 4:55.88 (32.79)
5 Sargent, Makayla 15 Victor Swim Club 5:01.51 4:58.17
30.64 1:05.74 (35.10)
1:44.09 (38.35) 2:22.34 (38.25)
3:06.03 (43.69) 3:48.65 (42.62)
4:23.74 (35.09) 4:58.17 (34.43)
6 Zeiger, Elizabeth 16 Bluefish Swim-NE 5:02.52 5:01.83
30.93 1:07.49 (36.56)
1:46.77 (39.28) 2:24.12 (37.35)
3:08.29 (44.17) 3:53.53 (45.24)
4:27.67 (34.14) 5:01.83 (34.16)
7 Goldblatt, Allison 15 The Fish-PV 5:06.22 5:04.67
31.78 1:06.42 (34.64)
1:46.20 (39.78) 2:25.31 (39.11)
3:11.72 (46.41) 3:57.02 (45.30)
4:30.98 (33.96) 5:04.67 (33.69)
8 Cameron, Bryanna 15 SOLO Aquatics-NE 5:09.20 5:07.71
31.91 1:08.16 (36.25)
1:48.55 (40.39) 2:28.42 (39.87)
3:14.57 (46.15) 4:00.16 (45.59)
4:34.14 (33.98) 5:07.71 (33.57)
=== B - Final ===
9 Vivado, Lilly 15 Bluefish Swim-NE 5:12.08 5:04.26
31.05 1:07.21 (36.16)
1:46.58 (39.37) 2:25.02 (38.44)
3:10.06 (45.04) 3:55.96 (45.90)
4:29.90 (33.94) 5:04.26 (34.36)
10 Boyer, Elizabeth 13 Meriden Silver F 5:15.63 5:09.71
32.60 1:08.76 (36.16)
1:50.53 (41.77) 2:32.56 (42.03)
3:15.82 (43.26) 3:59.42 (43.60)
4:35.30 (35.88) 5:09.71 (34.41)
11 Guo, Michelle 14 Cape Cod Swim Cl 5:10.85 5:10.39
32.96 1:11.07 (38.11)
1:50.31 (39.24) 2:29.88 (39.57)
3:15.63 (45.75) 4:01.82 (46.19)
4:36.84 (35.02) 5:10.39 (33.55)
12 Mahoney, Elizabeth 16 Cape Cod Swim Cl 5:13.41 5:11.90
33.56 1:10.78 (37.22)
1:52.16 (41.38) 2:32.59 (40.43)
3:17.34 (44.75) 4:03.12 (45.78)
4:38.16 (35.04) 5:11.90 (33.74)
13 Zaravella, Natalie 15 PACK Swim Team o 5:14.28 5:12.71
33.01 1:11.23 (38.22)
1:53.05 (41.82) 2:34.49 (41.44)
3:17.90 (43.41) 4:02.66 (44.76)
4:38.40 (35.74) 5:12.71 (34.31)
14 Wolff, Veronica 16 The Fish-PV 5:11.34 5:14.04
33.02 1:09.61 (36.59)
1:48.71 (39.10) 2:27.52 (38.81)
3:14.20 (46.68) 4:01.74 (47.54)
4:38.07 (36.33) 5:14.04 (35.97)
15 Owens, Michelle 14 The Fish-PV 5:16.23 5:15.25
1:12.85 ( )
1:53.45 (40.60) 2:33.78 (40.33)
3:18.99 (45.21) 4:07.03 (48.04)
4:40.98 (33.95) 5:15.25 (34.27)
16 Sapio, Olivia 14 Town Wrecker Swi 5:16.55 5:16.19
32.76 1:12.00 (39.24)
1:51.01 (39.01) 2:31.84 (40.83)
3:16.98 (45.14) 4:04.34 (47.36)
4:40.59 (36.25) 5:16.19 (35.60)
=== C - Final ===
17 Stone, Lindsay 15 PACK Swim Team o 5:20.18 5:11.71
33.16 1:11.12 (37.96)
1:53.71 (42.59) 2:35.94 (42.23)
3:20.57 (44.63) 4:06.48 (45.91)
4:39.84 (33.36) 5:11.71 (31.87)
18 Erwin, Catherine 14 Bluefish Swim-NE 5:17.97 5:12.19
32.71 1:09.92 (37.21)
1:49.82 (39.90) 2:28.34 (38.52)
3:15.21 (46.87) 4:02.79 (47.58)
4:38.58 (35.79) 5:12.19 (33.61)
19 McQuaid, Emily 16 Bluefish Swim-NE 5:21.98 5:13.29
33.57 1:11.57 (38.00)
1:55.09 (43.52) 2:37.58 (42.49)
3:21.02 (43.44) 4:05.60 (44.58)
4:40.26 (34.66) 5:13.29 (33.03)
20 Myers, Madalyn 17 Bluefish Swim-NE 5:22.73 5:15.57
1:11.01 ( )
2:33.95 ( )
4:06.60 ( )
5:15.57 (1:08.97)
21 Hein, Elizabeth 16 Bluefish Swim-NE 5:20.01 5:17.93
32.44 1:09.64 (37.20)
1:51.54 (41.90) 2:32.11 (40.57)
3:19.34 (47.23) 4:07.49 (48.15)
4:43.21 (35.72) 5:17.93 (34.72)
22 Bayer, Hannah 17 Arena Club Aquat 5:21.75 5:18.05
33.09 1:10.71 (37.62)
1:53.19 (42.48) 2:35.66 (42.47)
3:21.98 (46.32) 4:08.96 (46.98)
4:43.93 (34.97) 5:18.05 (34.12)
23 Winnert, Rebecca 17 Buffalo Area Aqu 5:23.15 5:19.14
31.90 1:09.85 (37.95)
1:51.15 (41.30) 2:32.14 (40.99)
3:18.62 (46.48) 4:07.51 (48.89)
4:43.51 (36.00) 5:19.14 (35.63)
24 Barao, Kyleigh 15 Cape Cod Swim Cl 5:18.44 5:28.56
34.76 1:14.74 (39.98)
1:56.14 (41.40) 2:38.88 (42.74)
3:24.87 (45.99) 4:10.89 (46.02)
4:50.35 (39.46) 5:28.56 (38.21)
=== Preliminaries ===
25 Thomas, Sydney 15 Star Swimming-NI 5:23.41
32.37 1:10.50 (38.13)
1:51.25 (40.75) 2:32.34 (41.09)
3:18.69 (46.35) 4:09.60 (50.91)
4:47.29 (37.69) 5:23.41 (36.12)
26 Dalla Riva, Natalie 15 Cougar Aquatic T 5:23.57
34.30 1:14.09 (39.79)
1:55.06 (40.97) 2:36.32 (41.26)
3:22.77 (46.45) 4:10.32 (47.55)
4:48.02 (37.70) 5:23.57 (35.55)
27 Kang, Yvonne 16 Unattached-NI 5:25.59
33.50 1:11.78 (38.28)
1:55.40 (43.62) 2:38.15 (42.75)
3:24.54 (46.39) 4:11.45 (46.91)
4:49.06 (37.61) 5:25.59 (36.53)
28 Dirienzo, Marissa 17 Town Wrecker Swi 5:25.69
33.40 1:12.72 (39.32)
1:52.11 (39.39) 2:32.01 (39.90)
3:22.67 (50.66) 4:14.45 (51.78)
4:49.64 (35.19) 5:25.69 (36.05)
29 Matteson, Sydney 16 Buffalo Area Aqu 5:25.72
34.51 1:14.57 (40.06)
1:56.79 (42.22) 2:37.90 (41.11)
3:24.84 (46.94) 4:11.64 (46.80)
4:49.97 (38.33) 5:25.72 (35.75)
30 Arzaga, Anastasia 16 Star Swimming-NI 5:27.39
35.43 1:15.97 (40.54)
1:57.69 (41.72) 2:39.84 (42.15)
3:25.80 (45.96) 4:13.24 (47.44)
4:50.96 (37.72) 5:27.39 (36.43)
31 Brandes, Chandler 17 GMA-NE 5:28.43
36.79 1:19.49 (42.70)
2:03.37 (43.88) 2:46.00 (42.63)
3:32.64 (46.64) 4:19.65 (47.01)
4:54.32 (34.67) 5:28.43 (34.11)
32 Novelli, Alexy 17 GMA-NE 5:29.29
1:11.18 ( )
2:37.44 ( )
4:14.46 ( )
4:47.23 (32.77) 5:29.29 (42.06)
33 Gula, Haley 17 Bluefish Swim-NE 5:30.24
34.02 1:12.20 (38.18)
1:56.56 (44.36) 2:40.50 (43.94)
3:26.81 (46.31) 4:12.66 (45.85)
4:51.71 (39.05) 5:30.24 (38.53)
34 Pariseault, Hannah 15 Bluefish Swim-NE 5:31.15
34.06 1:14.10 (40.04)
1:57.10 (43.00) 2:39.69 (42.59)
3:27.48 (47.79) 4:16.31 (48.83)
4:54.12 (37.81) 5:31.15 (37.03)
35 Gray, Meghan 16 Exeter Swim Team 5:31.50
34.94 1:16.20 (41.26)
1:58.39 (42.19) 2:38.65 (40.26)
3:29.38 (50.73) 4:19.45 (50.07)
4:55.97 (36.52) 5:31.50 (35.53)
36 Russell, Shannon 12 Unattached-NI 5:32.62
35.40 1:16.60 (41.20)
2:00.29 (43.69) 2:43.66 (43.37)
3:30.52 (46.86) 4:18.12 (47.60)
4:56.20 (38.08) 5:32.62 (36.42)
36 Metzger, Emma 15 Cape Cod Swim Cl 5:32.62
34.08 1:13.64 (39.56)
1:55.36 (41.72) 2:40.91 (45.55)
3:23.08 (42.17) 4:20.72 (57.64)
4:55.97 (35.25) 5:32.62 (36.65)
38 Frustaci, Katherine 15 Buffalo Area Aqu 5:34.57
35.40 1:17.44 (42.04)
2:01.53 (44.09) 2:45.95 (44.42)
3:30.62 (44.67) 4:16.68 (46.06)
4:56.30 (39.62) 5:34.57 (38.27)
39 Kurtz, Lily 14 Meriden Silver F 5:40.52
35.97 1:16.76 (40.79)
2:04.53 (47.77) 2:50.21 (45.68)
3:36.05 (45.84) 4:22.75 (46.70)
5:02.34 (39.59) 5:40.52 (38.18)
-- Picinich, Annmarie 16 Cougar Aquatic T DFS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 10 Men 400 LC Meter IM
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Blazevski, Marko 21 Wingate Swimming 4:31.95 4:23.51
28.15 59.32 (31.17)
1:33.93 (34.61) 2:08.17 (34.24)
2:44.55 (36.38) 3:21.37 (36.82)
3:53.40 (32.03) 4:23.51 (30.11)
2 Green, Connor 18 Bluefish Swim-NE 4:35.07 4:24.03
28.64 1:00.75 (32.11)
1:33.80 (33.05) 2:06.30 (32.50)
2:43.98 (37.68) 3:23.02 (39.04)
3:54.41 (31.39) 4:24.03 (29.62)
3 Jones, Jarrett 16 Cape Cod Swim Cl 4:33.21 4:30.60
28.94 1:01.28 (32.34)
1:36.91 (35.63) 2:12.15 (35.24)
2:50.61 (38.46) 3:28.97 (38.36)
4:00.54 (31.57) 4:30.60 (30.06)
4 Harty, Ryan 17 Greenwood Memori 4:39.67 4:30.91
27.98 1:01.33 (33.35)
1:35.96 (34.63) 2:09.89 (33.93)
2:48.22 (38.33) 3:28.44 (40.22)
4:00.76 (32.32) 4:30.91 (30.15)
5 Ransford, PJ 17 PACK Swim Team o 4:39.93 4:32.35
29.39 1:01.95 (32.56)
1:36.61 (34.66) 2:12.30 (35.69)
2:52.01 (39.71) 3:33.22 (41.21)
4:02.77 (29.55) 4:32.35 (29.58)
6 Prescott, Tyler 17 Meriden Silver F 4:36.05 4:33.64
29.24 1:02.70 (33.46)
1:38.12 (35.42) 2:13.29 (35.17)
2:52.33 (39.04) 3:31.75 (39.42)
4:03.09 (31.34) 4:33.64 (30.55)
7 Russiello, Ian 17 The Fish-PV 4:42.27 4:41.21
1:01.12 ( )
2:15.15 ( )
3:37.64 ( )
4:09.83 (32.19) 4:41.21 (31.38)
8 Minuth, Fynn 16 USC-AM 4:42.85 4:42.45
29.01 1:01.89 (32.88)
1:39.11 (37.22) 2:15.84 (36.73)
2:57.33 (41.49) 3:38.62 (41.29)
4:11.01 (32.39) 4:42.45 (31.44)
=== B - Final ===
9 Miranda, Maxwell 14 Bluefish Swim-NE 4:47.21 4:39.60
28.53 1:00.71 (32.18)
1:36.25 (35.54) 2:11.68 (35.43)
2:53.51 (41.83) 3:36.10 (42.59)
4:08.47 (32.37) 4:39.60 (31.13)
10 Brown, Nicholas 17 Bluefish Swim-NE 4:46.70 4:43.97
28.31 1:01.39 (33.08)
1:37.70 (36.31) 2:13.41 (35.71)
2:55.94 (42.53) 3:39.18 (43.24)
4:11.72 (32.54) 4:43.97 (32.25)
11 Doyle, Connor 15 Eastern Express- 4:44.55 4:45.28
29.79 1:03.91 (34.12)
1:39.94 (36.03) 2:16.23 (36.29)
2:58.23 (42.00) 3:40.95 (42.72)
4:13.94 (32.99) 4:45.28 (31.34)
12 Fjeldberg, Oystein 21 Wingate Swimming 4:49.99 4:48.73
29.42 1:02.45 (33.03)
1:39.05 (36.60) 2:16.01 (36.96)
2:58.89 (42.88) 3:41.41 (42.52)
4:15.27 (33.86) 4:48.73 (33.46)
13 Xenakis, Michael 15 SOLO Aquatics-NE 4:50.64 4:52.89
29.78 1:04.47 (34.69)
1:42.30 (37.83) 2:20.15 (37.85)
3:01.48 (41.33) 3:44.32 (42.84)
4:18.82 (34.50) 4:52.89 (34.07)
14 Gudmunson, Erik 17 Bluefish Swim-NE 4:51.71 4:53.25
30.35 1:03.75 (33.40)
1:42.70 (38.95) 2:22.60 (39.90)
3:04.26 (41.66) 3:45.67 (41.41)
4:19.94 (34.27) 4:53.25 (33.31)
15 Mikheyev, Peter 16 GMA-NE 4:52.86 4:55.44
30.50 1:04.04 (33.54)
1:41.87 (37.83) 2:21.27 (39.40)
3:50.54 ( )
4:55.44 (1:04.90)
16 Jurman, Jasper 15 Unattached-MR 4:53.41 4:55.82
30.09 1:06.26 (36.17)
1:43.64 (37.38) 2:21.41 (37.77)
3:04.12 (42.71) 3:48.08 (43.96)
4:22.54 (34.46) 4:55.82 (33.28)
=== C - Final ===
17 Casey, Grant 18 Bluefish Swim-NE 4:54.89 4:46.79
28.72 1:01.58 (32.86)
1:37.79 (36.21) 2:13.91 (36.12)
2:57.14 (43.23) 3:41.64 (44.50)
4:14.84 (33.20) 4:46.79 (31.95)
18 Bishop, Zachary 16 Exeter Swim Team 4:57.57 4:52.27
29.62 1:02.91 (33.29)
1:39.65 (36.74) 2:15.35 (35.70)
3:01.09 (45.74) 3:45.93 (44.84)
4:20.24 (34.31) 4:52.27 (32.03)
19 Li, Zixuan 15 Unattached-NI 4:57.63 4:54.88
29.78 1:04.74 (34.96)
1:44.28 (39.54) 2:22.70 (38.42)
3:05.22 (42.52) 3:47.45 (42.23)
4:21.84 (34.39) 4:54.88 (33.04)
20 Hughes, Jack 19 UN-SH-NI 5:01.02 4:55.89
31.35 1:06.77 (35.42)
1:43.77 (37.00) 2:21.61 (37.84)
3:05.31 (43.70) 3:49.07 (43.76)
4:22.69 (33.62) 4:55.89 (33.20)
21 Scerbo, Joseph 14 Cougar Aquatic T 5:00.38 4:57.76
31.55 1:08.75 (37.20)
1:48.15 (39.40) 2:27.88 (39.73)
3:08.33 (40.45) 3:51.12 (42.79)
4:25.91 (34.79) 4:57.76 (31.85)
22 Wang, Brandon 16 Cougar Aquatic T 4:59.11 4:58.12
31.00 1:07.79 (36.79)
1:46.67 (38.88) 2:24.81 (38.14)
3:08.35 (43.54) 3:52.67 (44.32)
4:26.22 (33.55) 4:58.12 (31.90)
23 Abdelrahman, Baraa 16 Asphalt Green Un 5:01.24 5:00.08
29.80 1:05.30 (35.50)
1:43.85 (38.55) 2:21.66 (37.81)
3:05.59 (43.93) 3:50.84 (45.25)
4:27.06 (36.22) 5:00.08 (33.02)
24 Lersch, Patrick 17 USC-AM 5:00.61 5:01.71
31.31 1:07.30 (35.99)
1:46.83 (39.53) 2:26.70 (39.87)
3:10.93 (44.23) 3:54.68 (43.75)
4:28.07 (33.39) 5:01.71 (33.64)
=== Preliminaries ===
11 Gross, David 17 Arena Club Aquat 4:46.75
28.85 1:02.39 (33.54)
1:39.63 (37.24) 2:16.17 (36.54)
2:57.22 (41.05) 3:40.09 (42.87)
4:13.83 (33.74) 4:46.75 (32.92)
13 Sali, Dylan 18 Unattached-NI 4:48.53
27.71 1:00.70 (32.99)
1:36.44 (35.74) 2:12.66 (36.22)
2:54.87 (42.21) 3:38.02 (43.15)
4:13.46 (35.44) 4:48.53 (35.07)
16 Paxton, Kyle 17 Arena Club Aquat 4:51.63
29.02 1:05.05 (36.03)
1:37.05 (32.00) 2:22.98 (45.93)
2:51.39 (28.41) 3:43.32 (51.93)
4:02.31 (18.99) 4:51.63 (49.32)
28 DuFauchard, Ben 13 DU Hilltoppers-C 5:01.66
28.86 1:09.81 (40.95)
2:28.47 ( )
2:58.61 (30.14) 3:51.22 (52.61)
4:13.83 (22.61) 5:01.66 (47.83)
29 Driscoll, Sean 17 SOLO Aquatics-NE 5:01.71
31.72 1:07.83 (36.11)
1:48.42 (40.59) 2:28.17 (39.75)
3:09.97 (41.80) 3:52.06 (42.09)
4:28.03 (35.97) 5:01.71 (33.68)
30 McLaughlin, William 18 Bluefish Swim-NE 5:02.13
1:04.31 ( )
2:18.48 ( )
2:56.52 (38.04) 3:53.34 (56.82)
5:02.13 (1:08.79)
31 Peach, Kyle 18 Bluefish Swim-NE 5:03.12
32.17 1:09.60 (37.43)
1:50.37 (40.77) 2:28.32 (37.95)
3:13.60 (45.28) 3:58.66 (45.06)
4:31.76 (33.10) 5:03.12 (31.36)
32 Russell, Conchobhair 17 Unattached-NI 5:04.75
31.95 1:10.12 (38.17)
1:50.14 (40.02) 2:31.08 (40.94)
3:14.58 (43.50) 3:59.13 (44.55)
4:33.04 (33.91) 5:04.75 (31.71)
33 Liu, Mavin 16 Bluefish Swim-NE 5:07.34
29.73 1:05.90 (36.17)
1:46.25 (40.35) 2:26.54 (40.29)
3:10.28 (43.74) 3:55.81 (45.53)
4:32.59 (36.78) 5:07.34 (34.75)
34 Staebell, Greg 18 Buffalo Area Aqu 5:11.82
27.72 1:08.23 (40.51)
2:27.16 ( )
4:00.30 ( )
4:13.51 (13.21) 5:11.82 (58.31)
35 Taboadela, Anthony 18 Morris County Sw 5:11.90
32.85 1:10.44 (37.59)
1:51.60 (41.16) 2:30.76 (39.16)
3:15.14 (44.38) 4:00.44 (45.30)
4:36.81 (36.37) 5:11.90 (35.09)
-- Abruzzo, Andrew 14 Unattached-MA NS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 11 Women 800 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 Bluefish Swim-NE ''A'' 8:19.85 8:38.54
1) Zeiger, Elizabeth 16 2) Zeiger, Rebecca 14
3) Vivado, Lilly 15 4) Zeiger, Brooke 18
29.45 1:02.14 (1:02.14)
1:36.13 (1:36.13) 2:09.11 (2:09.11)
2:38.64 (29.53) 3:11.69 (1:02.58)
3:46.42 (1:37.31) 4:21.10 (2:11.99)
4:50.51 (29.41) 5:22.96 (1:01.86)
5:56.84 (1:35.74) 6:30.31 (2:09.21)
6:59.89 (29.58) 7:32.42 (1:02.11)
8:06.13 (1:35.82) 8:38.54 (2:08.23)
2 The Fish-PV ''A'' 8:42.05 8:42.38
1) Goldblatt, Allison 15 2) Donohoe, Madelyn 12
3) Owens, Michelle 14 4) Heilbrun, Caroline 16
30.65 1:03.74 (1:03.74)
1:37.55 (1:37.55) 2:09.95 (2:09.95)
2:40.55 (30.60) 3:14.43 (1:04.48)
3:49.31 (1:39.36) 4:22.80 (2:12.85)
4:53.23 (30.43) 5:26.76 (1:03.96)
6:00.63 (1:37.83) 6:33.66 (2:10.86)
7:02.96 (29.30) 7:35.68 (1:02.02)
8:09.17 (1:35.51) 8:42.38 (2:08.72)
3 DU Hilltoppers-CO ''A'' 8:45.33 8:43.05
1) Gassen, Kaylee 15 2) Moden, Lauren 16
3) Helm, Madison 14 4) Rowley, Haley 17
29.93 1:02.96 (1:02.96)
1:37.19 (1:37.19) 2:11.51 (2:11.51)
2:40.68 (29.17) 3:14.02 (1:02.51)
3:48.55 (1:37.04) 4:22.18 (2:10.67)
4:53.13 (30.95) 5:26.78 (1:04.60)
6:00.87 (1:38.69) 6:34.74 (2:12.56)
7:04.50 (29.76) 7:37.41 (1:02.67)
8:11.00 (1:36.26) 8:43.05 (2:08.31)
4 PACK Swim Team o-NI ''A'' 7:46.06Y 8:48.31
1) Andrews, Steph 17 2) Zaravella, Natalie 15
3) Smith, Mary 15 4) Stone, Lindsay 15
31.36 1:05.96 (1:05.96)
1:41.59 (1:41.59) 2:16.22 (2:16.22)
2:47.02 (30.80) 3:20.53 (1:04.31)
3:54.78 (1:38.56) 4:29.01 (2:12.79)
4:58.37 (29.36) 5:32.41 (1:03.40)
6:07.16 (1:38.15) 6:40.45 (2:11.44)
7:09.87 (29.42) 7:42.15 (1:01.70)
8:15.17 (1:34.72) 8:48.31 (2:07.86)
5 Star Swimming-NI ''A'' 8:02.13Y 8:52.72
1) Modeas, Sydney 18 2) Butler, Victoria 18
3) Reddon, Alexandra 15 4) Thomas, Sydney 15
30.66 1:03.19 (1:03.19)
1:36.24 (1:36.24) 2:09.26 (2:09.26)
2:39.20 (29.94) 3:13.02 (1:03.76)
3:48.26 (1:39.00) 4:22.82 (2:13.56)
4:52.93 (30.11) 5:27.11 (1:04.29)
6:02.75 (1:39.93) 6:38.72 (2:15.90)
7:10.08 (31.36) 7:44.57 (1:05.85)
8:19.70 (1:40.98) 8:52.72 (2:14.00)
6 The Fish-PV ''B'' 7:52.23Y 8:54.97
1) Wolff, Veronica 16 2) Hemminger, Keely 13
3) Emanuel, Katherine 15 4) Owens, Amy 16
31.68 1:05.37 (1:05.37)
1:40.01 (1:40.01) 2:14.33 (2:14.33)
2:44.79 (30.46) 3:19.30 (1:04.97)
3:54.41 (1:40.08) 4:29.35 (2:15.02)
4:59.44 (30.09) 5:33.53 (1:04.18)
6:08.55 (1:39.20) 6:42.99 (2:13.64)
7:13.11 (30.12) 7:46.30 (1:03.31)
8:20.65 (1:37.66) 8:54.97 (2:11.98)
7 Cougar Aquatic T-NJ ''A'' 8:31.01 8:55.82
1) Wolf, Madeline 17 2) Dalla Riva, Natalie 15
3) Heffernan, Mackenzie 16 4) Galea, Andrea 15
30.47 1:03.01 (1:03.01)
1:38.16 (1:38.16) 2:12.28 (2:12.28)
2:43.20 (30.92) 3:17.25 (1:04.97)
3:52.57 (1:40.29) 4:27.84 (2:15.56)
4:57.83 (29.99) 5:32.05 (1:04.21)
6:08.03 (1:40.19) 6:43.16 (2:15.32)
7:47.39 (1:04.23)
8:22.14 (1:38.98) 8:55.82 (2:12.66)
8 Bluefish Swim-NE ''B'' 8:42.51 8:55.85
1) Hein, Elizabeth 16 2) Erwin, Catherine 14
3) Myers, Madalyn 17 4) McQuaid, Emily 16
30.90 1:04.71 (1:04.71)
1:39.94 (1:39.94) 2:14.74 (2:14.74)
2:45.14 (30.40) 3:19.23 (1:04.49)
3:54.11 (1:39.37) 4:28.87 (2:14.13)
5:00.37 (31.50) 5:35.00 (1:06.13)
6:09.93 (1:41.06) 6:43.81 (2:14.94)
7:48.23 (1:04.42)
8:22.59 (1:38.78) 8:55.85 (2:12.04)
9 GMA-NE ''A'' 9:03.72 9:02.80
1) Abay-Nemes, Anna 17 2) Vandal, Delphine 17
3) Novelli, Alexy 17 4) Brandes, Chandler 17
30.51 1:03.89 (1:03.89)
1:39.11 (1:39.11) 2:13.28 (2:13.28)
2:43.80 (30.52) 3:18.75 (1:05.47)
3:54.39 (1:41.11) 4:29.47 (2:16.19)
4:59.54 (30.07) 5:34.48 (1:05.01)
6:10.78 (1:41.31) 6:46.46 (2:16.99)
7:17.07 (30.61) 7:51.59 (1:05.13)
8:27.35 (1:40.89) 9:02.80 (2:16.34)
10 Cape Cod Swim Cl-NE ''A'' 9:03.77 9:06.77
1) Mahoney, Elizabeth 16 2) King, Madeline 13
3) Barao, Kyleigh 15 4) Guo, Michelle 14
31.15 1:06.03 (1:06.03)
1:40.96 (1:40.96) 2:15.31 (2:15.31)
2:45.43 (30.12) 3:21.10 (1:05.79)
3:57.40 (1:42.09) 4:33.22 (2:17.91)
5:04.81 (31.59) 5:40.64 (1:07.42)
6:16.82 (1:43.60) 6:52.71 (2:19.49)
7:22.72 (30.01) 7:56.86 (1:04.15)
8:32.22 (1:39.51) 9:06.77 (2:14.06)
11 Clifton Park-Hal-AD ''A'' 7:48.40Y 9:10.20
1) Weaver, Shawna 16 2) Killane, Tarah 16
3) Walkowiak, Paris 16 4) Boxley, Autumn 14
31.59 1:06.00 (1:06.00)
1:41.65 (1:41.65) 2:16.31 (2:16.31)
2:47.49 (31.18) 3:22.77 (1:06.46)
3:59.64 (1:43.33) 4:36.42 (2:20.11)
5:07.96 (31.54) 5:43.65 (1:07.23)
6:19.94 (1:43.52) 6:54.86 (2:18.44)
7:25.09 (30.23) 7:58.87 (1:04.01)
8:35.09 (1:40.23) 9:10.20 (2:15.34)
12 Cape Cod Swim Cl-NE ''B'' 8:02.65Y 9:16.02
1) Walko, Palma 15 2) Birmingham, Bridget 14
3) Metzger, Emma 15 4) Johnson, Hannah 16
32.14 1:05.71 (1:05.71)
1:40.22 (1:40.22) 2:14.56 (2:14.56)
2:46.90 (32.34) 3:22.02 (1:07.46)
3:58.21 (1:43.65) 4:34.80 (2:20.24)
5:06.06 (31.26) 5:40.82 (1:06.02)
6:16.53 (1:41.73) 6:52.48 (2:17.68)
7:24.26 (31.78) 8:00.71 (1:08.23)
8:38.60 (1:46.12) 9:16.02 (2:23.54)
13 Victor Swim Club-NI ''A'' 8:00.28Y 9:16.30
1) Lautenslager, Sydney 14 2) Chapin, Madison 14
3) Fenn, Abby 15 4) Sargent, Makayla 15
33.18 1:08.82 (1:08.82)
1:45.67 (1:45.67) 2:21.64 (2:21.64)
2:53.39 (31.75) 3:29.84 (1:08.20)
4:07.59 (1:45.95) 4:44.37 (2:22.73)
5:16.39 (32.02) 5:52.26 (1:07.89)
6:29.38 (1:45.01) 7:06.19 (2:21.82)
7:36.05 (29.86) 8:09.55 (1:03.36)
8:43.54 (1:37.35) 9:16.30 (2:10.11)
14 Clifton Park-Hal-AD ''B'' 8:03.92Y 9:18.41
1) Gardiner, Alyssa 16 2) Danielson, Emily 15
3) Celia, Gabrielle 16 4) Feeley, Maddison 17
32.66 1:08.66 (1:08.66)
1:45.02 (1:45.02) 2:22.12 (2:22.12)
2:53.66 (31.54) 3:29.83 (1:07.71)
4:06.06 (1:43.94) 4:43.50 (2:21.38)
5:14.32 (30.82) 5:49.53 (1:06.03)
6:25.49 (1:41.99) 7:00.85 (2:17.35)
7:31.63 (30.78) 8:07.30 (1:06.45)
8:43.28 (1:42.43) 9:18.41 (2:17.56)
15 Webster BlueFins-NI ''A'' 8:03.66Y 9:19.04
1) Barbeau, Krista 17 2) Nicastro, Lauren 15
3) Krisanda, Sydney 16 4) Martin, Kelly 16
31.24 1:05.78 (1:05.78)
1:41.25 (1:41.25) 2:16.75 (2:16.75)
2:47.76 (31.01) 3:24.31 (1:07.56)
4:01.37 (1:44.62) 4:38.70 (2:21.95)
5:09.54 (30.84) 5:44.24 (1:05.54)
6:19.81 (1:41.11) 6:55.27 (2:16.57)
7:27.32 (32.05) 8:04.28 (1:09.01)
8:41.73 (1:46.46) 9:19.04 (2:23.77)
16 Star Swimming-NI ''B'' 8:05.18Y 9:20.94
1) Smith, Xiane 16 2) Arzaga, Anastasia 16
3) Staples, Alyssa 17 4) Wesolek, Reilly 18
30.82 1:06.12 (1:06.12)
1:43.20 (1:43.20) 2:20.31 (2:20.31)
2:51.48 (31.17) 3:25.72 (1:05.41)
4:00.35 (1:40.04) 4:34.29 (2:13.98)
5:06.52 (32.23) 5:43.31 (1:09.02)
6:21.51 (1:47.22) 6:59.52 (2:25.23)
7:31.32 (31.80) 8:06.68 (1:07.16)
8:43.81 (1:44.29) 9:20.94 (2:21.42)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 12 Men 800 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 Bluefish Swim-NE ''A'' 7:46.14 7:59.33
1) Wright, Owen 17 2) Casey, Grant 18
3) Miranda, Maxwell 14 4) Green, Connor 18
26.55 56.32 (56.32)
1:28.26 (1:28.26) 2:00.89 (2:00.89)
2:28.69 (27.80) 2:59.34 (58.45)
3:31.13 (1:30.24) 4:02.44 (2:01.55)
4:28.58 (26.14) 4:57.79 (55.35)
5:28.35 (1:25.91) 5:58.48 (1:56.04)
6:25.70 (27.22) 6:56.36 (57.88)
7:27.98 (1:29.50) 7:59.33 (2:00.85)
2 Eastern Express-NJ ''A'' 7:02.67Y 8:04.41
1) Doyle, Connor 15 2) Lubinski, Jacob 14
3) McIntyre, Jack 15 4) Shmurak, Allen 15
27.97 59.01 (59.01)
1:30.66 (1:30.66) 2:01.49 (2:01.49)
2:29.32 (27.83) 3:00.71 (59.22)
3:33.28 (1:31.79) 4:04.60 (2:03.11)
4:31.23 (26.63) 5:01.27 (56.67)
5:31.81 (1:27.21) 6:02.41 (1:57.81)
6:28.68 (26.27) 6:59.58 (57.17)
7:32.08 (1:29.67) 8:04.41 (2:02.00)
3 Asphalt Green Un-MR ''A'' 8:12.34 8:08.86
1) Nunez, John 17 2) Zuppone, Michael 15
3) Abdelrahman, Baraa 16 4) Rivoal, Leo 16
27.36 57.02 (57.02)
1:27.69 (1:27.69) 1:57.27 (1:57.27)
2:25.21 (27.94) 2:56.84 (59.57)
3:29.78 (1:32.51) 4:01.45 (2:04.18)
4:29.17 (27.72) 5:00.40 (58.95)
5:33.13 (1:31.68) 6:05.92 (2:04.47)
6:34.00 (28.08) 7:04.90 (58.98)
7:37.50 (1:31.58) 8:08.86 (2:02.94)
4 Bluefish Swim-NE ''B'' 8:02.60 8:10.23
1) Brown, Nicholas 17 2) Moniz, Noah 15
3) Choate, Michael 17 4) Gudmunson, Erik 17
26.64 56.65 (56.65)
1:29.38 (1:29.38) 2:01.22 (2:01.22)
2:29.09 (27.87) 2:59.97 (58.75)
3:32.49 (1:31.27) 4:05.40 (2:04.18)
4:33.22 (27.82) 5:03.77 (58.37)
5:36.53 (1:31.13) 6:25.12 (2:19.72)
6:36.02 (10.90) 7:06.77 (41.65)
7:39.03 (1:13.91) 8:10.23 (1:45.11)
5 Exeter Swim Team-NE ''A'' 8:13.42 8:14.46
1) Patterson, Connar 16 2) Carignan, Patrick 17
3) Gray, Kellen 17 4) Bishop, Zachary 16
27.77 59.06 (59.06)
1:31.24 (1:31.24) 2:02.60 (2:02.60)
2:30.97 (28.37) 3:02.76 (1:00.16)
3:35.50 (1:32.90) 4:08.48 (2:05.88)
4:37.07 (28.59) 5:08.63 (1:00.15)
5:41.40 (1:32.92) 6:12.38 (2:03.90)
6:41.25 (28.87) 7:12.05 (59.67)
7:43.32 (1:30.94) 8:14.46 (2:02.08)
6 Webster BlueFins-NI ''A'' 7:14.39Y 8:14.54
1) Wahl, Matthew 23 2) Wahl, Zachary 23
3) Steve, Paul 16 4) Wahl, Alec 15
28.48 59.65 (59.65)
1:31.17 (1:31.17) 2:02.13 (2:02.13)
2:29.68 (27.55) 3:00.63 (58.50)
3:31.68 (1:29.55) 4:01.62 (1:59.49)
4:30.72 (29.10) 5:02.75 (1:01.13)
5:35.52 (1:33.90) 6:07.39 (2:05.77)
6:35.57 (28.18) 7:07.85 (1:00.46)
7:41.85 (1:34.46) 8:14.54 (2:07.15)
7 North Shore Swim-NE ''A'' 7:05.62Y 8:15.40
1) Billig, Richard 16 2) Edwards, Thomas 17
3) Gable, Dale 17 4) Fothergill, Daniel 18
28.12 59.30 (59.30)
2:02.15 (2:02.15)
2:30.76 (28.61) 3:02.58 (1:00.43)
3:34.60 (1:32.45) 4:06.34 (2:04.19)
4:34.26 (27.92) 5:06.31 (59.97)
5:38.40 (1:32.06) 6:10.12 (2:03.78)
6:38.69 (28.57) 7:11.25 (1:01.13)
8:15.40 (2:05.28)
8 The Fish-PV ''A'' 7:02.16Y 8:26.78
1) Allain, Ryan 16 2) Emanuel, Michael 17
3) Russiello, Ian 17 4) Herbert, David 16
28.37 59.84 (59.84)
1:32.30 (1:32.30) 2:04.03 (2:04.03)
2:32.41 (28.38) 3:03.91 (59.88)
3:36.58 (1:32.55) 4:09.93 (2:05.90)
4:38.26 (28.33) 5:12.44 (1:02.51)
5:47.25 (1:37.32) 6:21.12 (2:11.19)
6:48.91 (27.79) 7:20.87 (59.75)
7:53.97 (1:32.85) 8:26.78 (2:05.66)
9 Star Swimming-NI ''A'' 7:19.67Y 8:26.82
1) Otto, Luke 18 2) Konik, Justin 13
3) Hoover, Liam 17 4) Harris, Gavin 17
27.92 58.28 (58.28)
1:30.25 (1:30.25) 2:01.90 (2:01.90)
2:30.79 (28.89) 3:03.05 (1:01.15)
3:36.35 (1:34.45) 4:08.35 (2:06.45)
4:36.86 (28.51) 5:09.52 (1:01.17)
5:43.61 (1:35.26) 6:18.02 (2:09.67)
6:45.41 (27.39) 7:18.26 (1:00.24)
7:53.48 (1:35.46) 8:26.82 (2:08.80)
10 Clifton Park-Hal-AD ''A'' 7:08.37Y 8:29.69
1) Danielson, Alex 17 2) Killane, Connor 17
3) Burdge, Eric 16 4) Conley, Michael 17
29.37 1:01.51 (1:01.51)
1:34.48 (1:34.48) 2:07.13 (2:07.13)
2:35.30 (28.17) 3:07.80 (1:00.67)
3:41.99 (1:34.86) 4:16.03 (2:08.90)
4:44.27 (28.24) 5:17.80 (1:01.77)
5:51.91 (1:35.88) 6:25.73 (2:09.70)
6:52.81 (27.08) 7:24.77 (59.04)
7:57.34 (1:31.61) 8:29.69 (2:03.96)
11 Webster BlueFins-NI ''B'' 7:22.02Y 8:49.46
1) Shinkeyev, Ilya 16 2) Mulvehill, Joseph 18
3) Eggert, Eric 16 4) Halterman, Justin 15
28.82 1:00.46 (1:00.46)
1:33.77 (1:33.77) 2:06.89 (2:06.89)
2:35.64 (28.75) 3:08.73 (1:01.84)
3:43.18 (1:36.29) 4:17.63 (2:10.74)
4:47.82 (30.19) 5:21.59 (1:03.96)
5:57.56 (1:39.93) 6:32.53 (2:14.90)
7:03.44 (30.91) 7:38.85 (1:06.32)
8:14.91 (1:42.38) 8:49.46 (2:16.93)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 13 Women 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 Bluefish Swim-NE ''A'' 4:11.76 2:02.18
1) Zeiger, Brooke 18 2) Gula, Haley 17
3) Degnan, Michaela 15 4) Vivado, Lilly 15
30.62 1:05.12 (34.50)
1:34.89 (29.77) 2:02.18 (27.29)
2 USC-AM ''A'' 4:35.90 2:04.53
1) Choate, Lindsey 15 2) Yoos, Maddie 15
3) Palu-Benson, Loeva 16 4) Shaffer, Victoria 17
31.67 1:06.00 (34.33)
1:39.80 (33.80) 2:04.53 (24.73)
2 North Shore Swim-NE ''A'' 4:00.96Y 2:04.53
1) Haywood, Anna 17 2) Baker, Ansley 17
3) Borger, Emily 17 4) Lombardi, Felicia 14
33.19 1:07.50 (34.31)
1:36.20 (28.70) 2:04.53 (28.33)
4 Bluefish Swim-NE ''B'' 4:29.71 2:06.63
1) Dillon, Molly 18 2) McQuaid, Emily 16
3) Erwin, Catherine 14 4) Zeiger, Rebecca 14
32.68 1:08.80 (36.12)
1:38.50 (29.70) 2:06.63 (28.13)
5 Star Swimming-NI ''A'' 4:10.40Y 2:06.86
1) Thomas, Sydney 15 2) Modeas, Sydney 18
3) Butler, Victoria 18 4) Osula, Omosefe 14
32.26 1:12.59 (40.33)
1:39.00 (26.41) 2:06.86 (27.86)
6 Town Wrecker Swi-NI ''A'' 4:02.16Y 2:06.92
1) Sapio, Olivia 14 2) Romano, Kristen 14
3) Jaszcz, Madisyn 16 4) Ernst, Andrea 15
32.85 1:09.77 (36.92)
1:39.79 (30.02) 2:06.92 (27.13)
7 Buffalo Area Aqu-NI ''A'' 4:32.46 2:06.97
1) Helak, Alyssa 14 2) Frustaci, Katherine 15
3) Pettis, Brooke 16 4) Winnert, Rebecca 17
31.98 1:08.32 (36.34)
1:38.88 (30.56) 2:06.97 (28.09)
8 USC-AM ''B'' 3:58.42Y 2:07.16
1) Lersch, Maeve 14 2) Palu-Benson, Saoirse 17
3) Corton, Julia 17 4) Olsakovsky, Carly 16
33.34 1:08.51 (35.17)
1:39.88 (31.37) 2:07.16 (27.28)
9 The Fish-PV ''B'' 4:08.01Y 2:07.41
1) Heilbrun, Caroline 16 2) Wolff, Claire 14
3) Goldblatt, Allison 15 4) Owens, Michelle 14
31.68 1:08.82 (37.14)
1:38.86 (30.04) 2:07.41 (28.55)
10 PACK Swim Team o-NI ''A'' 4:01.24Y 2:07.44
1) Riley, Stephie 15 2) Zaravella, Natalie 15
3) Stone, Lindsay 15 4) Smith, Mary 15
33.25 1:09.19 (35.94)
1:41.14 (31.95) 2:07.44 (26.30)
11 GMA-NE ''A'' 4:37.88 2:08.06
1) Abay-Nemes, Anna 17 2) Aman, Katie 17
3) Novelli, Alexy 17 4) Vandal, Delphine 17
31.23 1:09.29 (38.06)
1:39.38 (30.09) 2:08.06 (28.68)
12 Cougar Aquatic T-NJ ''A'' 4:31.74 2:08.09
1) Gaccione, Amanda 16 2) Heffernan, Mackenzie 16
3) Galea, Andrea 15 4) Wolf, Madeline 17
32.87 1:09.90 (37.03)
1:40.29 (30.39) 2:08.09 (27.80)
13 Clifton Park-Hal-AD ''A'' 4:02.16Y 2:08.31
1) Keefe, Kristina 16 2) Celia, Gabrielle 16
3) Walkowiak, Paris 16 4) Weaver, Shawna 16
1:08.18 ( )
2:08.31 (1:00.13)
14 Eastern Express-NJ ''A'' 4:09.58Y 2:08.53
1) Kolman, Pepper 13 2) Bell, Elizabeth 14
3) Hoedemaker, Madeline 13 4) Colyar, Shanna 16
32.28 1:08.66 (36.38)
1:40.73 (32.07) 2:08.53 (27.80)
15 Asphalt Green Un-MR ''A'' 4:37.63 2:08.79
1) Lara, Krystal 16 2) Fried, Carly 15
3) Dixon, Sterling 16 4) Brickman, Molly 17
32.77 1:08.89 (36.12)
1:40.63 (31.74) 2:08.79 (28.16)
16 Cape Cod Swim Cl-NE ''A'' 4:35.81 2:08.85
1) Johnson, Hannah 16 2) Barao, Kyleigh 15
3) Mahoney, Elizabeth 16 4) Guo, Michelle 14
32.87 1:09.76 (36.89)
2:03.14 (53.38) 2:08.85 (5.71)
17 Cape Cod Swim Cl-NE ''B'' 4:10.41Y 2:09.98
1) Birmingham, Bridget 14 2) Walko, Palma 15
3) King, Madeline 13 4) Metzger, Emma 15
33.56 1:10.70 (37.14)
1:40.53 (29.83) 2:09.98 (29.45)
18 Star Swimming-NI ''B'' 4:10.48Y 2:10.71
1) Bender, Dana 15 2) Reddon, Alexandra 15
3) Allen, Alize 15 4) Smith, Xiane 16
33.91 1:10.97 (37.06)
1:41.79 (30.82) 2:10.71 (28.92)
19 Meriden Silver F-CT ''A'' 4:09.50Y 2:10.76
1) Niemiec, Emily 17 2) Kurtz, Lily 14
3) Boyer, Elizabeth 13 4) Fountain, Morgan 16
34.04 1:11.45 (37.41)
1:41.69 (30.24) 2:10.76 (29.07)
20 Webster BlueFins-NI ''A'' 4:07.57Y 2:11.99
1) Krisanda, Sydney 16 2) Catalfo, Nina 14
3) Martin, Kelly 16 4) Neamtu, Natalie 14
33.16 1:11.75 (38.59)
1:43.54 (31.79) 2:11.99 (28.45)
21 Webster BlueFins-NI ''B'' 4:10.19Y 2:14.51
1) Nicastro, Lauren 15 2) Jarvis, Charlotte 15
3) Nicastro, Emily 16 4) Barbeau, Krista 17
34.02 1:13.50 (39.48)
1:47.47 (33.97) 2:14.51 (27.04)
22 Clifton Park-Hal-AD ''B'' 4:07.15Y 2:14.56
1) Killane, Tarah 16 2) Danielson, Emily 15
3) Gardiner, Alyssa 16 4) Boxley, Autumn 14
35.86 1:12.99 (37.13)
1:45.63 (32.64) 2:14.56 (28.93)
23 The Fish-PV ''A'' 4:33.82 2:15.59
1) Ellor, Molly 13 2) Wolff, Veronica 16
3) Heilbrun, Madeline 13 4) Donohoe, Madelyn 12
36.05 1:13.80 (37.75)
1:45.75 (31.95) 2:15.59 (29.84)
24 Victor Swim Club-NI ''A'' 4:02.61Y 2:20.07
1) Geist, Courtney 17 2) Chapin, Madison 14
3) Fenn, Abby 15 4) Lautenslager, Sydney 14
35.42 1:18.77 (43.35)
1:49.53 (30.76) 2:20.07 (30.54)
-- DU Hilltoppers-CO ''A'' 4:25.92 DQ
1) Kochevar, Abigail 15 2) Gassen, Kaylee 15
3) Rowley, Haley 17 4) Moden, Lauren 16
30.77 1:06.07 (35.30)
1:35.44 (29.37) DQ (26.84)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 14 Men 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 Bluefish Swim-NE ''A'' 3:50.88 1:47.03
1) Green, Connor 18 2) Gudmunson, Erik 17
3) Spurrell, Samuel 18 4) Wright, Owen 17
27.15 56.87 (29.72)
1:23.23 (26.36) 1:47.03 (23.80)
2 USC-AM ''A'' 4:04.73 1:49.54
1) Dudzinski, Ryan 17 2) Wong, Braedon 16
3) Minuth, Fynn 16 4) Lersch, Patrick 17
27.14 59.33 (32.19)
1:25.01 (25.68) 1:49.54 (24.53)
3 Liverpool Jets S-NI ''A'' 4:03.60 1:49.95
1) Burke, Daniel 20 2) Clarke, Garrett 18
3) Miller, Troy 17 4) Burdo, Nicholas 16
29.15 58.95 (29.80)
1:25.53 (26.58) 1:49.95 (24.42)
4 Exeter Swim Team-NE ''A'' 4:06.63 1:50.54
1) Gray, Kellen 17 2) Hodgman, Samuel 16
3) Bishop, Zachary 16 4) Patterson, Connar 16
27.90 59.26 (31.36)
1:25.67 (26.41) 1:50.54 (24.87)
5 Eastern Express-NJ ''A'' 3:35.87Y 1:53.21
1) Doyle, Connor 15 2) McIntyre, Jack 15
3) Lubinski, Jacob 14 4) Shmurak, Allen 15
28.64 1:00.33 (31.69)
1:28.24 (27.91) 1:53.21 (24.97)
6 North Shore Swim-NE ''A'' 4:07.53 1:53.22
1) Billig, Richard 16 2) Anderson, Devon 18
3) Dinardo, Joshua 16 4) Bartley, Michael 16
1:01.76 ( )
1:31.90 (30.14) 1:53.22 (21.32)
7 Bluefish Swim-NE ''B'' 4:07.23 1:54.79
1) Choate, Michael 17 2) Liu, Mavin 16
3) Miranda, Maxwell 14 4) Brown, Nicholas 17
28.95 1:03.00 (34.05)
1:29.78 (26.78) 1:54.79 (25.01)
8 The Fish-PV ''A'' 3:41.72Y 1:55.03
1) Allain, Ryan 16 2) Herbert, David 16
3) Russiello, Ian 17 4) Emanuel, Michael 17
29.69 1:02.41 (32.72)
1:29.16 (26.75) 1:55.03 (25.87)
9 Asphalt Green Un-MR ''A'' 3:58.84 1:55.19
1) Rivoal, Leo 16 2) Quinones, Christopher 16
3) Abdelrahman, Baraa 16 4) Nunez, John 17
29.17 1:00.90 (31.73)
1:28.50 (27.60) 1:55.19 (26.69)
10 Millcreek Swim T-AM ''A'' 3:45.68Y 1:55.65
1) Ekas, Jacob 18 2) Ekas, Jonathan 19
3) Jones, Jacob 17 4) Mahoney, Jack 16
29.69 1:01.79 (32.10)
1:30.38 (28.59) 1:55.65 (25.27)
11 Webster BlueFins-NI ''A'' 4:16.68 1:56.05
1) Wahl, Matthew 23 2) Wahl, Zachary 23
3) Steve, Paul 16 4) Mulvehill, Joseph 18
30.15 1:04.78 (34.63)
1:30.91 (26.13) 1:56.05 (25.14)
12 Star Swimming-NI ''A'' 3:44.81Y 1:56.76
1) McLaughlin, Riley 15 2) Otto, Luke 18
3) Hoover, Liam 17 4) Konik, Justin 13
31.81 1:01.75 (29.94)
1:35.48 (33.73) 1:56.76 (21.28)
13 Morris County Sw-NJ ''A'' 3:41.70Y 1:57.53
1) Marciano, Vinny 12 2) Stiles, Michael 15
3) Viotto, Jamie 17 4) Taboadela, Anthony 18
28.59 1:02.32 (33.73)
1:31.20 (28.88) 1:57.53 (26.33)
14 Cougar Aquatic T-NJ ''A'' 3:41.82Y 1:57.93
1) Wang, Brandon 16 2) Scerbo, Joseph 14
3) Lehman, Nicholas 14 4) Collins, Patrick 28
29.89 1:04.46 (34.57)
1:33.59 (29.13) 1:57.93 (24.34)
15 Clifton Park-Hal-AD ''A'' 3:45.68Y 1:59.56
1) Conley, Michael 17 2) Killane, Connor 17
3) Burdge, Eric 16 4) Czajkowski, Piotr 16
1:05.07 ( )
1:39.09 (34.02) 1:59.56 (20.47)
-- USC-AM ''B'' 3:35.27Y DQ
1) Minuth, Ole 14 2) Kelly, Christian 18
3) Johnsen, Jake 17 4) Novak, Nathan 18
31.22 1:05.79 (34.57)
1:31.46 (25.67) DQ (25.11)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 15 Women 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Goldblatt, Allison 15 The Fish-PV 2:18.39 2:18.13
30.89 1:05.95 (35.06)
1:41.73 (35.78) 2:18.13 (36.40)
2 Heilbrun, Caroline 16 The Fish-PV 2:19.78 2:18.41
31.71 1:05.97 (34.26)
1:42.98 (37.01) 2:18.41 (35.43)
3 Petrenko, Sofia 23 Wingate Swimming 2:23.68 2:18.69
31.74 1:07.69 (35.95)
1:42.43 (34.74) 2:18.69 (36.26)
4 Rowley, Haley 17 DU Hilltoppers-C 2:20.28 2:18.70
31.62 1:06.19 (34.57)
1:42.07 (35.88) 2:18.70 (36.63)
5 Cameron, Bryanna 15 SOLO Aquatics-NE 2:21.29 2:20.77
32.18 1:07.84 (35.66)
1:44.21 (36.37) 2:20.77 (36.56)
6 Sargent, Makayla 15 Victor Swim Club 2:22.76 2:22.10
1:06.88 ( )
2:22.10 (1:15.22)
7 Cowan, Megan 15 Arena Club Aquat 2:22.59 2:22.21
31.71 1:07.50 (35.79)
1:44.43 (36.93) 2:22.21 (37.78)
8 Wolff, Veronica 16 The Fish-PV 2:21.56 2:22.54
32.00 1:08.72 (36.72)
1:45.06 (36.34) 2:22.54 (37.48)
=== B - Final ===
9 Modeas, Sydney 18 Star Swimming-NI 2:24.66 2:22.94
32.04 1:08.42 (36.38)
1:46.04 (37.62) 2:22.94 (36.90)
10 Palu-Benson, Saoirse 17 USC-AM 2:25.17 2:24.37
32.34 1:08.37 (36.03)
1:45.97 (37.60) 2:24.37 (38.40)
11 Sebastian, Julianna 16 Sweet Home Aquat 2:28.28 2:25.18
32.52 1:09.42 (36.90)
1:47.19 (37.77) 2:25.18 (37.99)
12 Boyer, Elizabeth 13 Meriden Silver F 2:27.36 2:25.26
31.87 1:08.43 (36.56)
1:46.56 (38.13) 2:25.26 (38.70)
13 Erwin, Catherine 14 Bluefish Swim-NE 2:28.58 2:25.34
1:09.06 ( )
2:25.34 (1:16.28)
14 Myers, Madalyn 17 Bluefish Swim-NE 2:27.76 2:26.35
32.67 1:10.08 (37.41)
1:48.06 (37.98) 2:26.35 (38.29)
15 Butler, Victoria 18 Star Swimming-NI 2:27.55 2:26.90
32.01 1:08.82 (36.81)
1:47.35 (38.53) 2:26.90 (39.55)
16 Hogan, Taylor 14 SOLO Aquatics-NE 2:28.94 2:28.44
32.72 1:09.74 (37.02)
1:48.39 (38.65) 2:28.44 (40.05)
=== C - Final ===
17 Degnan, Michaela 15 Bluefish Swim-NE 2:29.25 2:26.71
33.02 1:10.66 (37.64)
1:48.86 (38.20) 2:26.71 (37.85)
18 Mahoney, Elizabeth 16 Cape Cod Swim Cl 2:30.13 2:27.09
34.04 1:10.61 (36.57)
1:49.57 (38.96) 2:27.09 (37.52)
19 Vivado, Lilly 15 Bluefish Swim-NE 2:30.26 2:27.29
1:07.81 ( )
1:48.27 (40.46) 2:27.29 (39.02)
20 Sipple, Stephanie 13 Greater Pittsbur 2:29.94 2:27.59
33.36 1:10.17 (36.81)
1:48.95 (38.78) 2:27.59 (38.64)
21 Novelli, Alexy 17 GMA-NE 2:29.93 2:27.89
31.70 1:09.15 (37.45)
1:48.76 (39.61) 2:27.89 (39.13)
22 Zaravella, Natalie 15 PACK Swim Team o 2:29.30 2:27.90
32.94 1:10.17 (37.23)
1:49.27 (39.10) 2:27.90 (38.63)
23 Stearns, Lindsay 18 Cougar Aquatic T 2:30.32 2:29.93
32.62 1:10.34 (37.72)
1:50.27 (39.93) 2:29.93 (39.66)
24 Sovinsky, Sydnie 14 Liverpool Jets S 2:29.98 2:30.43
32.20 1:09.45 (37.25)
1:49.33 (39.88) 2:30.43 (41.10)
=== Preliminaries ===
25 Schluchterer, Madison 16 Eastern Express- 2:31.17
32.41 1:10.40 (37.99)
1:50.33 (39.93) 2:31.17 (40.84)
26 Aman, Katie 17 GMA-NE 2:32.34
33.03 1:11.86 (38.83)
1:53.30 (41.44) 2:32.34 (39.04)
27 Sullivan, Abbie 12 SOLO Aquatics-NE 2:32.57
1:11.29 ( )
2:16.46 (1:05.17) 2:32.57 (16.11)
28 Pettis, Brooke 16 Buffalo Area Aqu 2:32.90
1:09.58 ( )
2:32.90 (1:23.32)
29 Palu-Benson, Loeva 16 USC-AM 2:33.27
33.76 1:12.30 (38.54)
1:52.51 (40.21) 2:33.27 (40.76)
30 Dixon, Sterling 16 Asphalt Green Un 2:34.13
1:13.02 ( )
2:16.36 (1:03.34) 2:34.13 (17.77)
31 Hein, Elizabeth 16 Bluefish Swim-NE 2:34.14
33.06 1:11.63 (38.57)
1:51.98 (40.35) 2:34.14 (42.16)
32 McQuaid, Emily 16 Bluefish Swim-NE 2:34.23
33.86 1:12.86 (39.00)
1:53.67 (40.81) 2:34.23 (40.56)
33 Paige, Kamryn 13 Albany Starfish- 2:36.84
33.95 1:13.82 (39.87)
1:55.98 (42.16) 2:36.84 (40.86)
34 Gula, Haley 17 Bluefish Swim-NE 2:37.38
34.82 1:13.10 (38.28)
1:55.50 (42.40) 2:37.38 (41.88)
35 Steingold, Sarah 17 Bluefish Swim-NE 2:37.81
33.12 1:10.76 (37.64)
1:52.14 (41.38) 2:37.81 (45.67)
36 Dacey, Sydney 17 Bluefish Swim-NE 2:38.60
34.00 1:13.54 (39.54)
1:55.34 (41.80) 2:38.60 (43.26)
37 Brandeberry, Katie 17 Greenwood Memori 2:38.66
32.88 1:11.09 (38.21)
1:52.88 (41.79) 2:38.66 (45.78)
38 Clifford, Emily 19 Unattached-MR 2:39.29
32.93 1:12.65 (39.72)
1:54.54 (41.89) 2:39.29 (44.75)
39 Metzger, Emma 15 Cape Cod Swim Cl 2:41.56
35.43 1:15.32 (39.89)
1:58.01 (42.69) 2:41.56 (43.55)
40 Tou, Dorotka 16 Clarence Swim Cl 2:47.15
34.41 1:14.39 (39.98)
2:00.10 (45.71) 2:47.15 (47.05)
-- Kang, Yvonne 16 Unattached-NI DQ
33.71 1:12.61 (38.90)
1:52.84 (40.23) DQ (41.29)
-- Zeiger, Elizabeth 16 Bluefish Swim-NE DFS
-- Pino, Cassaundra 16 LOBO-NM NS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 16 Men 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Blazevski, Marko 21 Wingate Swimming 2:07.60 2:03.47
28.39 58.90 (30.51)
1:30.80 (31.90) 2:03.47 (32.67)
2 Miranda, Maxwell 14 Bluefish Swim-NE 2:06.25 2:03.91
27.58 58.75 (31.17)
1:30.84 (32.09) 2:03.91 (33.07)
3 Russiello, Ian 17 The Fish-PV 2:07.61 2:05.74
27.83 59.59 (31.76)
1:32.12 (32.53) 2:05.74 (33.62)
4 Jones, Jarrett 16 Cape Cod Swim Cl 2:07.71 2:06.20
29.35 1:00.24 (30.89)
1:33.53 (33.29) 2:06.20 (32.67)
5 Minuth, Fynn 16 USC-AM 2:10.57 2:07.60
1:02.39 ( )
2:07.60 (1:05.21)
6 Harty, Ryan 17 Greenwood Memori 2:09.65 2:07.70
28.22 1:00.82 (32.60)
1:35.23 (34.41) 2:07.70 (32.47)
7 Casey, Grant 18 Bluefish Swim-NE 2:10.94 2:10.09
28.47 1:00.96 (32.49)
1:34.89 (33.93) 2:10.09 (35.20)
-- Spurrell, Samuel 18 Bluefish Swim-NE 2:07.77 DQ
28.15 1:00.09 (31.94)
1:33.61 (33.52) DQ (36.94)
=== B - Final ===
9 Ransford, PJ 17 PACK Swim Team o 2:11.75 2:07.92
29.19 1:01.61 (32.42)
1:34.71 (33.10) 2:07.92 (33.21)
10 Prescott, Tyler 17 Meriden Silver F 2:13.17 2:11.14
29.29 1:02.83 (33.54)
1:36.85 (34.02) 2:11.14 (34.29)
11 Mikheyev, Peter 16 GMA-NE 2:13.61 2:11.22
28.80 1:02.45 (33.65)
1:36.40 (33.95) 2:11.22 (34.82)
12 Bishop, Zachary 16 Exeter Swim Team 2:14.60 2:11.74
28.98 1:02.94 (33.96)
1:36.08 (33.14) 2:11.74 (35.66)
13 Wilson, Brian 20 Arena Club Aquat 2:13.66 2:13.34
29.63 1:02.79 (33.16)
1:37.35 (34.56) 2:13.34 (35.99)
14 Lubinski, Jacob 14 Eastern Express- 2:15.16 2:13.98
29.41 1:03.69 (34.28)
1:38.89 (35.20) 2:13.98 (35.09)
15 McLaughlin, William 18 Bluefish Swim-NE 2:15.33 2:14.59
1:02.91 ( )
2:14.59 (1:11.68)
16 Nunez, John 17 Asphalt Green Un 2:15.77 2:19.88
30.52 1:06.01 (35.49)
1:42.34 (36.33) 2:19.88 (37.54)
=== C - Final ===
17 Warner, Shawn 19 Unattached-FG 2:17.55 2:14.25
29.42 1:02.66 (33.24)
1:37.90 (35.24) 2:14.25 (36.35)
18 Xenakis, Michael 15 SOLO Aquatics-NE 2:18.65 2:15.62
29.66 1:03.92 (34.26)
1:39.54 (35.62) 2:15.62 (36.08)
19 Yish, Matthew 13 SOLO Aquatics-NE 2:18.18 2:15.65
1:05.00 ( )
2:15.65 (1:10.65)
20 Liu, Mavin 16 Bluefish Swim-NE 2:16.42 2:15.70
30.24 1:04.79 (34.55)
1:40.69 (35.90) 2:15.70 (35.01)
21 Fjeldberg, Oystein 21 Wingate Swimming 2:16.07 2:16.12
29.49 1:03.15 (33.66)
1:38.62 (35.47) 2:16.12 (37.50)
22 Rivoal, Leo 16 Asphalt Green Un 2:17.80 2:16.88
30.46 1:04.62 (34.16)
1:40.16 (35.54) 2:16.88 (36.72)
23 Jurman, Jasper 15 Unattached-MR 2:17.38 2:17.98
30.41 1:05.63 (35.22)
1:41.09 (35.46) 2:17.98 (36.89)
24 Quinones, Christopher 16 Asphalt Green Un 2:17.81 2:19.22
30.17 1:05.31 (35.14)
1:42.08 (36.77) 2:19.22 (37.14)
=== Preliminaries ===
19 McIntyre, Jack 15 Eastern Express- 2:16.65
30.14 1:04.52 (34.38)
1:40.24 (35.72) 2:16.65 (36.41)
22 Viotto, Jamie 17 Morris County Sw 2:17.79
30.69 1:05.13 (34.44)
1:41.67 (36.54) 2:17.79 (36.12)
25 Wahl, Matthew 23 Webster BlueFins 2:17.87
29.93 1:04.18 (34.25)
1:40.38 (36.20) 2:17.87 (37.49)
28 Gray, Kellen 17 Exeter Swim Team 2:19.34
30.88 1:06.58 (35.70)
1:43.75 (37.17) 2:19.34 (35.59)
29 Papangelakis, Panagio 15 Unattached-NI 2:19.41
31.03 1:06.19 (35.16)
1:43.00 (36.81) 2:19.41 (36.41)
30 Amedeo, Matthew 16 SOLO Aquatics-NE 2:19.53
29.70 1:05.24 (35.54)
1:42.09 (36.85) 2:19.53 (37.44)
31 Billig, Richard 16 North Shore Swim 2:19.74
30.27 1:04.03 (33.76)
1:41.35 (37.32) 2:19.74 (38.39)
32 Zuppone, Michael 15 Asphalt Green Un 2:20.00
30.56 1:05.07 (34.51)
1:42.17 (37.10) 2:20.00 (37.83)
33 Dixon, William 16 Unattached-NI 2:21.17
1:05.34 ( )
2:21.17 (1:15.83)
34 Johnsen, Jake 17 USC-AM 2:23.07
32.95 1:08.69 (35.74)
1:45.94 (37.25) 2:23.07 (37.13)
35 Lomeyko, Konstantin 16 Asphalt Green Un 2:27.30
1:06.23 ( )
2:27.30 (1:21.07)
36 Burdge, Eric 16 Clifton Park-Hal 2:30.96
31.53 1:09.11 (37.58)
1:49.17 (40.06) 2:30.96 (41.79)
-- Green, Connor 18 Bluefish Swim-NE DFS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 17 Women 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Bogdanovski, Anastasi 20 Unattached-NJ 26.84 26.47
2 Miller, Heidi 17 Greater Pittsbur 26.99 26.61
3 Smith, Mary 15 PACK Swim Team o 26.73 26.73
4 Moden, Lauren 16 DU Hilltoppers-C 27.23 27.11
5 Kochevar, Abigail 15 DU Hilltoppers-C 27.20 27.32
6 Heilbrun, Caroline 16 The Fish-PV 27.24 27.38
7 Preiss, Marina 17 Unattached-MR 27.74 27.61
8 Ernst, Andrea 15 Town Wrecker Swi 27.61 27.83
=== B - Final ===
9 Guo, Michelle 14 Cape Cod Swim Cl 28.25 27.71
10 Zeiger, Rebecca 14 Bluefish Swim-NE 27.95 27.81
11 Baker, Ansley 17 North Shore Swim 28.45 28.07
12 Choate, Lindsey 15 USC-AM 28.28 28.28
13 Olsakovsky, Carly 16 USC-AM 28.39 28.30
14 Wolf, Madeline 17 Cougar Aquatic T 28.45 28.52
15 Harty, Kaitlin 16 Greenwood Memori 28.01 28.57
16 Shaffer, Victoria 17 USC-AM 28.14 28.61
=== C - Final ===
17 Borger, Emily 17 North Shore Swim 28.46 27.92
18 Lara, Krystal 16 Asphalt Green Un 28.54 28.20
19 Hoedemaker, Madeline 13 Eastern Express- 28.47 28.21
20 Parry, Nicole 15 Westchester Aqua 28.46 28.25
21 King, Madeline 13 Cape Cod Swim Cl 28.50 28.26
22 Helak, Alyssa 14 Buffalo Area Aqu 28.54 28.44
23 Picinich, Annmarie 16 Cougar Aquatic T 28.53 28.58
24 Abay-Nemes, Anna 17 GMA-NE 28.54 28.87
=== Preliminaries ===
10 Evans, Rebecca 13 Fairport Area Sw 27.99
26 Sapio, Olivia 14 Town Wrecker Swi 28.60
27 Osula, Omosefe 14 Star Swimming-NI 28.67
28 Andrews, Steph 17 PACK Swim Team o 28.74
29 Winnert, Rebecca 17 Buffalo Area Aqu J28.74
30 Corton, Julia 17 USC-AM 28.79
31 Galea, Andrea 15 Cougar Aquatic T 28.83
32 Nguyen, Vivian 15 Malden Crocs-NE 28.84
33 Emanuel, Katherine 15 The Fish-PV 28.86
34 Cordery, Haley 16 Bluefish Swim-NE 28.88
35 Lombardi, Felicia 14 North Shore Swim 28.91
36 Novelli, Alexy 17 GMA-NE 28.93
37 Sovinsky, Sydnie 14 Liverpool Jets S 28.95
37 Reddon, Alexandra 15 Star Swimming-NI 28.95
39 Neamtu, Natalie 14 Webster BlueFins 28.97
40 Thompson, Lydia 14 Arena Club Aquat 29.01
41 Gelb, Nicole 14 PACK Swim Team o 29.05
42 Barr, Courtney 18 North Shore Swim 29.13
43 Larson, Charis 15 Greater Pittsbur 29.15
43 Gordon, Lindsey 14 Ridgefield Aquat 29.15
45 Vandal, Delphine 17 GMA-NE 29.21
46 Jaszcz, Madisyn 16 Town Wrecker Swi 29.23
46 Lopez, Bianca 16 Rochester Rapids 29.23
48 Celia, Gabrielle 16 Clifton Park-Hal 29.24
49 Rincon, Natalia 18 Tidal Wave Swim- 29.27
50 Colyar, Shanna 16 Eastern Express- 29.28
51 Clifford, Emily 19 Unattached-MR 29.29
52 Ernst, Amanda 17 Town Wrecker Swi 29.33
53 Johnson, Hannah 16 Cape Cod Swim Cl 29.39
54 Allen, Alize 15 Star Swimming-NI 29.42
55 Walkowiak, Paris 16 Clifton Park-Hal 29.50
56 Oakes, Tessa 15 Exeter Swim Team 29.63
57 Smith, Xiane 16 Star Swimming-NI 29.64
58 Lersch, Maeve 14 USC-AM 29.68
59 Grier, Kelly 16 DU Hilltoppers-C 29.75
60 Dalla Riva, Natalie 15 Cougar Aquatic T 29.76
61 Haywood, Anna 17 North Shore Swim 29.77
62 Birmingham, Annie 15 PACK Swim Team o 29.85
62 Silverman, Carolyn 15 Una MCSC-NJ 29.85
64 Dacey, Sydney 17 Bluefish Swim-NE 29.93
65 Riley, Stephie 15 PACK Swim Team o 29.94
66 Walko, Palma 15 Cape Cod Swim Cl 29.97
67 Birmingham, Bridget 14 Cape Cod Swim Cl 30.06
68 Gaccione, Amanda 16 Cougar Aquatic T 30.08
69 Mitcheltree, Sydney 16 USC-AM 30.13
70 Kouznetsova, Nikita 13 Eastern Express- 30.32
71 Wolff, Claire 14 The Fish-PV 30.84
72 Keefe, Kristina 16 Clifton Park-Hal 30.85
73 Kurtz, Lily 14 Meriden Silver F 31.11
74 Metzger, Emma 15 Cape Cod Swim Cl 31.19
-- Zeiger, Elizabeth 16 Bluefish Swim-NE DFS
-- Liu, Karina 17 USC-AM DFS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 18 Men 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Nadareski, Benjamin 20 Una WEBS-NI 24.14 23.74
2 Zawatski, Edward 16 CYC Rally Aquati 24.32 24.05
3 Harty, Ryan 17 Greenwood Memori 24.22 24.52
4 Dudzinski, Ryan 17 USC-AM 24.57 24.64
5 Wright, Owen 17 Bluefish Swim-NE 24.63 24.74
6 Ekas, Jonathan 19 Millcreek Swim T 24.88 24.77
7 Burdo, Nicholas 16 Liverpool Jets S 24.61 24.86
8 Green, Connor 18 Bluefish Swim-NE 24.88 25.00
=== B - Final ===
9 Conley, Michael 17 Clifton Park-Hal 25.34 25.05
10 Gudmunson, Erik 17 Bluefish Swim-NE 25.14 25.21
11 Brown, Nicholas 17 Bluefish Swim-NE 24.95 25.24
12 Wahl, Zachary 23 Webster BlueFins 25.39 25.38
13 So, Tristan 15 Central CT Aquat 25.42 25.39
14 Patterson, Connar 16 Exeter Swim Team 25.54 25.41
15 Dinardo, Joshua 16 North Shore Swim 25.50 25.43
16 Lersch, Patrick 17 USC-AM 25.43 25.61
=== C - Final ===
17 Li, Zixuan 15 Unattached-NI 25.61 25.15
18 Dixon, William 16 Unattached-NI 25.63 25.20
19 Sjahfiedin, Tyler 17 Cape Cod Swim Cl 25.61 25.45
20 Marciano, Vinny 12 Morris County Sw 25.56 25.53
21 Gray, Kellen 17 Exeter Swim Team 25.65 25.54
22 Jinn, Brandon 16 Greenwood Memori 25.65 26.08
23 Wong, Braedon 16 USC-AM 25.55 27.26
-- Ebert, Eric 19 Unattached-NI 25.60 DQ
=== Preliminaries ===
13 Collins, Patrick 28 Cougar Aquatic T 25.42
26 Young, John 16 Unattached-NI 25.71
27 Bartley, Michael 16 North Shore Swim 25.72
28 Mulvehill, Joseph 18 Webster BlueFins 25.81
28 Novak, Nathan 18 USC-AM 25.81
30 Mahoney, Jack 16 Millcreek Swim T 25.82
31 Warner, Shawn 19 Unattached-FG 25.86
32 Garase, Kyle 20 Greater Pittsbur 25.87
32 Shmurak, Allen 15 Eastern Express- 25.87
34 Yish, Matthew 13 SOLO Aquatics-NE 25.88
35 Edwards, Thomas 17 North Shore Swim 25.91
36 Moniz, Noah 15 Bluefish Swim-NE 25.92
37 Czajkowski, Piotr 16 Clifton Park-Hal 25.95
38 Luu, Ryan 16 Malden Crocs-NE 25.99
39 Newton, Connor 16 Greater Waterbur 26.03
40 Spurrell, Samuel 18 Bluefish Swim-NE 26.05
41 Herbert, David 16 The Fish-PV 26.06
42 Ritz, Jared 14 Victor Swim Club 26.07
43 Hodgman, Samuel 16 Exeter Swim Team 26.13
44 Fothergill, Daniel 18 North Shore Swim 26.36
45 Johnsen, Jake 17 USC-AM 26.51
46 Taboadela, Anthony 18 Morris County Sw 26.56
47 Emanuel, Michael 17 The Fish-PV 26.59
48 Clarke, Garrett 18 Liverpool Jets S 26.68
49 Henry, Liam 17 Liverpool Jets S 26.70
50 Wilson, Brian 20 Arena Club Aquat 26.74
51 Miller, Troy 17 Liverpool Jets S 26.77
52 Bacik, Martin 17 USC-AM 26.80
53 Burke, Daniel 20 Liverpool Jets S 26.82
54 Anderson, Devon 18 North Shore Swim 26.92
55 Lehman, Nicholas 14 Cougar Aquatic T 27.03
56 Bennett, Jesse 17 PACK Swim Team o 27.09
57 Nguyen, Kelvin 16 Malden Crocs-NE 27.10
58 Scerbo, Joseph 14 Cougar Aquatic T 27.11
59 Gordon, Travis 16 Ridgefield Aquat 27.13
60 Kelly, Christian 18 USC-AM 27.30
61 Wang, Brandon 16 Cougar Aquatic T 27.34
62 Stefani, Angelo 16 Jersey Storm Swi 27.47
63 Gutman, Daniel 15 Asphalt Green Un 27.64
-- Golczewski, Daniel 17 Arena Club Aquat DFS
-- Liu, Kevin 15 USC-AM DFS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 19 Women 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Zeiger, Brooke 18 Bluefish Swim-NE 2:40.15 2:36.59
35.82 1:14.88 (39.06)
1:55.89 (41.01) 2:36.59 (40.70)
2 Sargent, Makayla 15 Victor Swim Club 2:39.51 2:37.05
36.13 1:15.80 (39.67)
1:56.33 (40.53) 2:37.05 (40.72)
3 Crawford, Kendall 17 DU Hilltoppers-C 2:43.17 2:40.84
37.32 1:17.84 (40.52)
2:00.58 (42.74) 2:40.84 (40.26)
4 Kondis, Peyton 15 Greater Pittsbur 2:41.76 2:42.86
36.29 1:17.89 (41.60)
1:59.87 (41.98) 2:42.86 (42.99)
5 Boyer, Elizabeth 13 Meriden Silver F 2:44.62 2:43.33
36.71 1:18.58 (41.87)
2:00.75 (42.17) 2:43.33 (42.58)
6 Gula, Haley 17 Bluefish Swim-NE 2:45.07 2:46.04
37.26 1:17.83 (40.57)
2:01.95 (44.12) 2:46.04 (44.09)
7 Frustaci, Katherine 15 Buffalo Area Aqu 2:48.65 2:47.05
38.72 1:19.82 (41.10)
2:03.65 (43.83) 2:47.05 (43.40)
8 Barao, Kyleigh 15 Cape Cod Swim Cl 2:48.99 2:48.17
37.76 1:20.44 (42.68)
2:03.70 (43.26) 2:48.17 (44.47)
=== B - Final ===
9 Yoos, Maddie 15 USC-AM 2:49.57 2:48.48
37.63 1:19.64 (42.01)
2:04.05 (44.41) 2:48.48 (44.43)
10 Baker, Ansley 17 North Shore Swim 2:50.85 2:48.82
36.96 1:18.91 (41.95)
2:04.11 (45.20) 2:48.82 (44.71)
11 Zaravella, Natalie 15 PACK Swim Team o 2:50.44 2:49.70
38.40 1:21.58 (43.18)
2:05.61 (44.03) 2:49.70 (44.09)
12 Grier, Kelly 16 DU Hilltoppers-C 2:52.17 2:50.22
38.38 1:21.21 (42.83)
2:05.01 (43.80) 2:50.22 (45.21)
13 Gassen, Kaylee 15 DU Hilltoppers-C 2:49.22 2:50.59
37.92 1:21.39 (43.47)
2:05.39 (44.00) 2:50.59 (45.20)
14 Modeas, Sydney 18 Star Swimming-NI 2:50.85 2:51.55
38.04 1:21.32 (43.28)
2:05.84 (44.52) 2:51.55 (45.71)
15 Russell, Shannon 12 Unattached-NI 2:51.70 2:52.25
38.39 1:22.12 (43.73)
2:08.29 (46.17) 2:52.25 (43.96)
16 Clifford, Emily 19 Unattached-MR 2:52.04 2:53.31
38.95 1:21.61 (42.66)
2:07.68 (46.07) 2:53.31 (45.63)
=== C - Final ===
17 Walko, Palma 15 Cape Cod Swim Cl 2:52.69 2:49.49
1:21.56 ( )
2:05.24 (43.68) 2:49.49 (44.25)
18 Kurtz, Lily 14 Meriden Silver F 2:52.34 2:51.07
1:21.26 ( )
2:06.28 (45.02) 2:51.07 (44.79)
19 Gordon, Lindsey 14 Ridgefield Aquat 2:52.51 2:52.02
1:21.32 ( )
2:06.60 (45.28) 2:52.02 (45.42)
20 Hickey, Shannon 17 Arena Club Aquat 2:53.50 2:52.42
1:23.66 ( )
2:09.12 (45.46) 2:52.42 (43.30)
21 Fried, Carly 15 Asphalt Green Un 2:52.44 2:55.88
1:22.22 ( )
2:08.28 (46.06) 2:55.88 (47.60)
22 Arzaga, Anastasia 16 Star Swimming-NI 2:53.30 2:56.57
1:25.13 ( )
2:11.38 (46.25) 2:56.57 (45.19)
23 Celia, Gabrielle 16 Clifton Park-Hal 2:53.18 2:57.99
1:25.53 ( )
2:12.57 (47.04) 2:57.99 (45.42)
-- Palu-Benson, Loeva 16 USC-AM 2:53.14 DQ
1:22.31 ( )
2:06.33 (44.02) DQ (43.97)
=== Preliminaries ===
4 Helm, Madison 14 DU Hilltoppers-C 2:42.61
37.64 1:18.93 (41.29)
2:00.62 (41.69) 2:42.61 (41.99)
8 Blazevska, Vera 19 Unattached-NJ 2:45.79
39.27 1:21.82 (42.55)
2:03.56 (41.74) 2:45.79 (42.23)
27 Heffernan, Mackenzie 16 Cougar Aquatic T 2:54.11
1:22.07 ( )
2:54.11 (1:32.04)
28 Wolff, Claire 14 The Fish-PV 2:55.74
39.71 1:24.41 (44.70)
2:10.77 (46.36) 2:55.74 (44.97)
29 Reddon, Alexandra 15 Star Swimming-NI 2:56.68
39.56 1:24.54 (44.98)
2:10.95 (46.41) 2:56.68 (45.73)
30 Kang, Yvonne 16 Unattached-NI 2:57.31
40.70 1:25.49 (44.79)
2:11.41 (45.92) 2:57.31 (45.90)
31 Danielson, Emily 15 Clifton Park-Hal 2:58.35
41.16 1:26.51 (45.35)
2:13.21 (46.70) 2:58.35 (45.14)
32 Pariseault, Hannah 15 Bluefish Swim-NE 2:59.58
40.27 1:25.06 (44.79)
2:11.60 (46.54) 2:59.58 (47.98)
33 Tou, Dorotka 16 Clarence Swim Cl 2:59.84
39.86 1:26.38 (46.52)
2:12.55 (46.17) 2:59.84 (47.29)
34 Parry, Nicole 15 Westchester Aqua 3:05.15
40.76 1:28.20 (47.44)
2:15.27 (47.07) 3:05.15 (49.88)
-- Galea, Andrea 15 Cougar Aquatic T DFS
-- Dillon, Molly 18 Bluefish Swim-NE DFS
-- Gaccione, Amanda 16 Cougar Aquatic T DFS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 20 Men 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Clarke, Garrett 18 Liverpool Jets S 2:30.18 2:23.38
31.76 1:07.22 (35.46)
1:44.98 (37.76) 2:23.38 (38.40)
2 Petrovski, Damjan 20 Wingate Swimming 2:24.13 2:23.51
33.33 1:10.04 (36.71)
1:46.96 (36.92) 2:23.51 (36.55)
3 Otto, Luke 18 Star Swimming-NI 2:24.59 2:24.47
32.08 1:09.18 (37.10)
1:46.79 (37.61) 2:24.47 (37.68)
4 Paxton, Kyle 17 Arena Club Aquat 2:28.06 2:25.18
32.22 1:08.88 (36.66)
1:46.62 (37.74) 2:25.18 (38.56)
5 DuFauchard, Ben 13 DU Hilltoppers-C 2:35.95 2:32.80
35.82 1:14.08 (38.26)
1:54.35 (40.27) 2:32.80 (38.45)
6 Doyle, Connor 15 Eastern Express- 2:34.92 2:33.07
34.06 1:13.00 (38.94)
1:53.36 (40.36) 2:33.07 (39.71)
7 Gudmunson, Erik 17 Bluefish Swim-NE 2:35.10 2:34.51
33.52 1:11.75 (38.23)
1:52.90 (41.15) 2:34.51 (41.61)
8 Driscoll, Sean 17 SOLO Aquatics-NE 2:36.47 2:35.95
34.62 1:13.64 (39.02)
1:54.49 (40.85) 2:35.95 (41.46)
=== B - Final ===
9 Young, John 16 Unattached-NI 2:38.17 2:31.03
34.30 1:14.23 (39.93)
1:52.91 (38.68) 2:31.03 (38.12)
10 Sjahfiedin, Tyler 17 Cape Cod Swim Cl 2:36.69 2:35.00
34.91 1:15.58 (40.67)
1:55.13 (39.55) 2:35.00 (39.87)
11 Carestia, Justin 17 Arena Club Aquat 2:36.91 2:35.27
35.55 1:15.05 (39.50)
1:56.51 (41.46) 2:35.27 (38.76)
12 Carignan, Patrick 17 Exeter Swim Team 2:40.35 2:37.44
35.61 1:14.60 (38.99)
1:56.28 (41.68) 2:37.44 (41.16)
13 Anderson, Devon 18 North Shore Swim 2:37.81 2:37.45
35.23 1:14.83 (39.60)
1:55.67 (40.84) 2:37.45 (41.78)
14 Bennett, Jesse 17 PACK Swim Team o 2:37.91 2:39.12
34.34 1:12.94 (38.60)
1:55.66 (42.72) 2:39.12 (43.46)
15 Scerbo, Joseph 14 Cougar Aquatic T 2:41.84 2:39.80
36.07 1:16.41 (40.34)
1:57.95 (41.54) 2:39.80 (41.85)
16 Quinones, Christopher 16 Asphalt Green Un 2:39.61 2:40.54
35.33 1:15.87 (40.54)
1:58.20 (42.33) 2:40.54 (42.34)
=== C - Final ===
17 Allain, Ryan 16 The Fish-PV 2:41.88 2:36.52
34.48 1:14.37 (39.89)
1:55.42 (41.05) 2:36.52 (41.10)
18 Mikheyev, Peter 16 GMA-NE 2:44.82 2:41.27
35.60 1:16.55 (40.95)
1:59.04 (42.49) 2:41.27 (42.23)
19 Gutman, Daniel 15 Asphalt Green Un 2:41.99 2:42.67
37.06 1:18.19 (41.13)
2:00.51 (42.32) 2:42.67 (42.16)
20 Alfajora, Deion 14 Tidal Wave Swim- 2:42.93 2:43.16
34.60 1:15.79 (41.19)
1:58.93 (43.14) 2:43.16 (44.23)
21 Hodgman, Samuel 16 Exeter Swim Team 2:45.60 2:44.04
35.89 1:17.15 (41.26)
1:59.18 (42.03) 2:44.04 (44.86)
22 Abdelrahman, Baraa 16 Asphalt Green Un 2:44.75 2:44.33
36.97 1:18.55 (41.58)
2:01.94 (43.39) 2:44.33 (42.39)
23 Liu, Mavin 16 Bluefish Swim-NE 2:49.36 2:47.87
37.40 1:19.94 (42.54)
2:04.39 (44.45) 2:47.87 (43.48)
24 Kelly, Christian 18 USC-AM 2:57.54 2:59.40
37.10 1:21.03 (43.93)
2:10.00 (48.97) 2:59.40 (49.40)
=== Preliminaries ===
15 Stevens, Noah 16 Fairport Area Sw 2:40.04
34.52 1:15.31 (40.79)
1:56.79 (41.48) 2:40.04 (43.25)
24 Stefani, Angelo 16 Jersey Storm Swi 2:48.28
35.98 1:17.19 (41.21)
2:01.95 (44.76) 2:48.28 (46.33)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 21 Women 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Harty, Kaitlin 16 Greenwood Memori 1:04.02 1:02.83
31.01 1:02.83 (31.82)
2 Maguire, Marcella 14 Ridgefield Aquat 1:04.90 1:04.02
30.94 1:04.02 (33.08)
3 Aarts, Nicole 15 Una AGUA-MR 1:05.85 1:04.40
31.39 1:04.40 (33.01)
4 Rowley, Haley 17 DU Hilltoppers-C 1:05.22 1:05.01
31.97 1:05.01 (33.04)
5 Kochevar, Abigail 15 DU Hilltoppers-C 1:05.27 1:05.29
31.55 1:05.29 (33.74)
6 Degnan, Michaela 15 Bluefish Swim-NE 1:06.47 1:05.85
7 Abay-Nemes, Anna 17 GMA-NE 1:06.39 1:06.63
32.15 1:06.63 (34.48)
8 Galea, Andrea 15 Cougar Aquatic T 1:06.72 1:07.12
32.15 1:07.12 (34.97)
=== B - Final ===
9 Romano, Kristen 14 Town Wrecker Swi 1:06.73 1:05.71
32.01 1:05.71 (33.70)
10 Gress, Gillian 18 DU Hilltoppers-C 1:07.15 1:06.17
32.41 1:06.17 (33.76)
11 Miller, Heidi 17 Greater Pittsbur 1:06.97 1:06.23
32.59 1:06.23 (33.64)
12 Heilbrun, Caroline 16 The Fish-PV 1:07.52 1:07.51
32.66 1:07.51 (34.85)
13 Silverman, Carolyn 15 Una MCSC-NJ 1:07.73 1:08.22
32.84 1:08.22 (35.38)
14 Helak, Alyssa 14 Buffalo Area Aqu 1:07.79 1:08.65
33.31 1:08.65 (35.34)
15 Thomas, Sydney 15 Star Swimming-NI 1:08.27 1:08.85
33.44 1:08.85 (35.41)
16 Lara, Krystal 16 Asphalt Green Un 1:08.40 1:10.73
33.10 1:10.73 (37.63)
=== C - Final ===
17 Preiss, Marina 17 Unattached-MR 1:09.33 1:08.12
33.89 1:08.12 (34.23)
18 Johnson, Hannah 16 Cape Cod Swim Cl 1:09.31 1:08.60
33.21 1:08.60 (35.39)
19 Moden, Lauren 16 DU Hilltoppers-C 1:08.67 1:08.67
33.30 1:08.67 (35.37)
20 Choate, Lindsey 15 USC-AM 1:08.79 1:09.10
33.13 1:09.10 (35.97)
21 Brickman, Molly 17 Asphalt Green Un 1:08.68 1:09.15
33.38 1:09.15 (35.77)
22 Gray, Meghan 16 Exeter Swim Team 1:09.55 1:09.59
34.02 1:09.59 (35.57)
23 Dillon, Molly 18 Bluefish Swim-NE 1:09.04 1:10.32
34.50 1:10.32 (35.82)
24 Fenn, Abby 15 Victor Swim Club 1:09.05 1:10.97
34.27 1:10.97 (36.70)
=== Preliminaries ===
11 Bogdanovski, Anastasi 20 Unattached-NJ 1:07.12
32.88 1:07.12 (34.24)
26 Gaccione, Amanda 16 Cougar Aquatic T 1:09.63
33.28 1:09.63 (36.35)
27 King, Madeline 13 Cape Cod Swim Cl 1:09.79
34.04 1:09.79 (35.75)
28 Rincon, Natalia 18 Tidal Wave Swim- 1:09.80
34.11 1:09.80 (35.69)
28 Sapio, Olivia 14 Town Wrecker Swi 1:09.80
34.27 1:09.80 (35.53)
28 Kolman, Pepper 13 Eastern Express- 1:09.80
33.97 1:09.80 (35.83)
31 Hogan, Taylor 14 SOLO Aquatics-NE 1:09.98
34.18 1:09.98 (35.80)
32 Heilbrun, Madeline 13 The Fish-PV 1:10.10
33.89 1:10.10 (36.21)
33 Ernst, Andrea 15 Town Wrecker Swi 1:10.18
33.41 1:10.18 (36.77)
34 Riley, Stephie 15 PACK Swim Team o 1:10.38
35.12 1:10.38 (35.26)
35 Chapin, Madison 14 Victor Swim Club 1:10.42
33.93 1:10.42 (36.49)
36 Barr, Courtney 18 North Shore Swim 1:10.47
33.56 1:10.47 (36.91)
37 Dirienzo, Marissa 17 Town Wrecker Swi 1:10.49
34.06 1:10.49 (36.43)
38 Borger, Emily 17 North Shore Swim 1:10.66
39 Ellor, Molly 13 The Fish-PV 1:10.80
34.55 1:10.80 (36.25)
40 Haywood, Anna 17 North Shore Swim 1:10.85
34.28 1:10.85 (36.57)
41 Krisanda, Sydney 16 Webster BlueFins 1:10.93
33.93 1:10.93 (37.00)
42 Ables, Kelsey 18 Star Swimming-NI 1:10.94
43 Steingold, Sarah 17 Bluefish Swim-NE 1:10.99
34.77 1:10.99 (36.22)
44 Erwin, Catherine 14 Bluefish Swim-NE 1:11.03
34.68 1:11.03 (36.35)
45 Oakes, Tessa 15 Exeter Swim Team 1:11.11
34.68 1:11.11 (36.43)
46 Birmingham, Bridget 14 Cape Cod Swim Cl 1:11.27
34.98 1:11.27 (36.29)
47 Benedict, Kira 14 Star Swimming-NI 1:11.29
34.11 1:11.29 (37.18)
48 Zeiger, Rebecca 14 Bluefish Swim-NE 1:11.65
34.33 1:11.65 (37.32)
49 Matteson, Sydney 16 Buffalo Area Aqu 1:11.71
35.23 1:11.71 (36.48)
50 Donohoe, Madelyn 12 The Fish-PV 1:11.73
35.45 1:11.73 (36.28)
51 Kouznetsova, Nikita 13 Eastern Express- 1:11.75
34.54 1:11.75 (37.21)
52 Heffernan, Mackenzie 16 Cougar Aquatic T 1:11.76
34.59 1:11.76 (37.17)
53 Lersch, Maeve 14 USC-AM 1:11.85
34.96 1:11.85 (36.89)
54 Paige, Kamryn 13 Albany Starfish- 1:11.99
35.02 1:11.99 (36.97)
55 Nguyen, Vivian 15 Malden Crocs-NE 1:12.05
35.70 1:12.05 (36.35)
56 Gassen, Kaylee 15 DU Hilltoppers-C 1:12.38
57 Brandeberry, Katie 17 Greenwood Memori 1:12.50
35.26 1:12.50 (37.24)
58 Lopez, Bianca 16 Rochester Rapids 1:12.90
35.67 1:12.90 (37.23)
59 Aman, Katie 17 GMA-NE 1:13.02
35.44 1:13.02 (37.58)
60 Dacey, Sydney 17 Bluefish Swim-NE 1:13.03
35.38 1:13.03 (37.65)
61 Keefe, Kristina 16 Clifton Park-Hal 1:13.16
62 White, Kimberly 15 Metuchen Edison- 1:13.17
35.55 1:13.17 (37.62)
63 Dalla Riva, Natalie 15 Cougar Aquatic T 1:13.70
64 Pariseault, Hannah 15 Bluefish Swim-NE 1:14.10
35.94 1:14.10 (38.16)
65 Ernst, Amanda 17 Town Wrecker Swi 1:14.38
36.12 1:14.38 (38.26)
66 Gelb, Nicole 14 PACK Swim Team o 1:14.57
36.18 1:14.57 (38.39)
67 Hoedemaker, Madeline 13 Eastern Express- 1:14.70
36.77 1:14.70 (37.93)
68 Stearns, Lindsay 18 Cougar Aquatic T 1:14.89
35.82 1:14.89 (39.07)
69 Corlett, Olivia 16 Liverpool Jets S 1:15.23
35.55 1:15.23 (39.68)
70 Smith, Xiane 16 Star Swimming-NI 1:16.31
36.93 1:16.31 (39.38)
71 Barao, Kyleigh 15 Cape Cod Swim Cl 1:16.80
36.97 1:16.80 (39.83)
72 Neamtu, Natalie 14 Webster BlueFins 1:16.92
38.16 1:16.92 (38.76)
73 Mitcheltree, Sydney 16 USC-AM 1:17.46
37.20 1:17.46 (40.26)
-- Liu, Karina 17 USC-AM DFS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 22 Men 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Sali, Dylan 18 Unattached-NI 56.37 56.30
27.79 56.30 (28.51)
2 Harty, Ryan 17 Greenwood Memori 57.63 56.54
27.58 56.54 (28.96)
3 Green, Connor 18 Bluefish Swim-NE 58.30 57.06
28.11 57.06 (28.95)
4 Reisch, Lucas 18 Una FAST-NI 59.05 58.55
28.51 58.55 (30.04)
5 Zawatski, Edward 16 CYC Rally Aquati 58.84 58.83
28.58 58.83 (30.25)
6 Dudzinski, Ryan 17 USC-AM 59.84 59.67
28.83 59.67 (30.84)
7 Gray, Kellen 17 Exeter Swim Team 59.78 59.72
28.92 59.72 (30.80)
8 Patterson, Connar 16 Exeter Swim Team 59.98 1:00.20
28.59 1:00.20 (31.61)
=== B - Final ===
9 Ekas, Jonathan 19 Millcreek Swim T 1:00.10 59.67
28.51 59.67 (31.16)
10 Doyle, Connor 15 Eastern Express- 1:00.17 59.71
29.41 59.71 (30.30)
11 Brown, Nicholas 17 Bluefish Swim-NE 1:00.19 1:00.05
28.82 1:00.05 (31.23)
12 Choate, Michael 17 Bluefish Swim-NE 1:00.63 1:00.20
29.18 1:00.20 (31.02)
13 Marciano, Vinny 12 Morris County Sw 1:00.42 1:00.33
29.60 1:00.33 (30.73)
14 Prescott, Tyler 17 Meriden Silver F 1:01.24 1:00.45
29.88 1:00.45 (30.57)
15 Wong, Braedon 16 USC-AM 1:01.60 1:02.24
30.50 1:02.24 (31.74)
16 McLaughlin, William 18 Bluefish Swim-NE 1:01.68 1:02.66
30.43 1:02.66 (32.23)
=== C - Final ===
17 Billig, Richard 16 North Shore Swim 1:01.94 1:01.53
29.96 1:01.53 (31.57)
18 Rivoal, Leo 16 Asphalt Green Un 1:02.70 1:02.06
30.24 1:02.06 (31.82)
19 Spurrell, Samuel 18 Bluefish Swim-NE 1:02.45 1:02.22
29.73 1:02.22 (32.49)
20 Burke, Daniel 20 Liverpool Jets S 1:04.03 1:02.24
30.23 1:02.24 (32.01)
21 Moniz, Noah 15 Bluefish Swim-NE 1:02.56 1:02.38
30.52 1:02.38 (31.86)
22 Edwards, Thomas 17 North Shore Swim 1:03.54 1:03.77
31.11 1:03.77 (32.66)
23 Staebell, Greg 18 Buffalo Area Aqu 1:04.25 1:03.99
31.06 1:03.99 (32.93)
24 Jurman, Jasper 15 Unattached-MR 1:04.10 1:05.55
31.60 1:05.55 (33.95)
=== Preliminaries ===
25 Wang, Brandon 16 Cougar Aquatic T 1:04.33
30.88 1:04.33 (33.45)
26 Allain, Ryan 16 The Fish-PV 1:04.38
27 So, Tristan 15 Central CT Aquat 1:04.86
28 Nguyen, Kelvin 16 Malden Crocs-NE 1:04.97
30.86 1:04.97 (34.11)
29 Gordon, Travis 16 Ridgefield Aquat 1:05.16
31.62 1:05.16 (33.54)
30 Taboadela, Anthony 18 Morris County Sw 1:05.19
31.94 1:05.19 (33.25)
31 Lubinski, Jacob 14 Eastern Express- 1:05.37
31.58 1:05.37 (33.79)
32 Newton, Connor 16 Greater Waterbur 1:05.38
31.14 1:05.38 (34.24)
33 Luu, Ryan 16 Malden Crocs-NE 1:05.56
31.48 1:05.56 (34.08)
33 Bacik, Martin 17 USC-AM 1:05.56
31.44 1:05.56 (34.12)
35 Carignan, Patrick 17 Exeter Swim Team 1:06.04
32.59 1:06.04 (33.45)
36 Ebert, Eric 19 Unattached-NI 1:06.07
37 Fothergill, Daniel 18 North Shore Swim 1:06.21
31.85 1:06.21 (34.36)
38 Burdo, Nicholas 16 Liverpool Jets S 1:06.72
32.54 1:06.72 (34.18)
39 Delaus, David 16 PACK Swim Team o 1:06.84
40 Carestia, Justin 17 Arena Club Aquat 1:07.07
32.59 1:07.07 (34.48)
41 Alfajora, Deion 14 Tidal Wave Swim- 1:10.36
34.28 1:10.36 (36.08)
-- Czajkowski, Piotr 16 Clifton Park-Hal DQ
32.22 DQ (34.13)
-- Liu, Kevin 15 USC-AM DFS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 23 Women 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Zeiger, Brooke 18 Bluefish Swim-NE 4:20.45 4:18.85
29.24 1:00.77 (31.53)
1:33.33 (32.56) 2:06.44 (33.11)
2:39.82 (33.38) 3:13.32 (33.50)
3:47.22 (33.90) 4:18.85 (31.63)
2 Stone, Lindsay 15 PACK Swim Team o 4:22.52 4:18.87
29.73 1:01.65 (31.92)
1:34.46 (32.81) 2:07.47 (33.01)
2:40.64 (33.17) 3:13.74 (33.10)
3:47.01 (33.27) 4:18.87 (31.86)
3 Cameron, Bryanna 15 SOLO Aquatics-NE 4:28.35 4:26.35
31.24 1:04.25 (33.01)
1:38.11 (33.86) 2:11.93 (33.82)
2:45.76 (33.83) 3:19.64 (33.88)
3:53.69 (34.05) 4:26.35 (32.66)
4 Modeas, Sydney 18 Star Swimming-NI 4:29.80 4:27.12
31.10 1:03.76 (32.66)
1:37.45 (33.69) 2:11.35 (33.90)
3:20.00 ( )
4:27.12 (1:07.12)
5 Harty, Kaitlin 16 Greenwood Memori 4:28.13 4:27.19
30.36 1:03.23 (32.87)
1:37.25 (34.02) 2:11.78 (34.53)
2:46.15 (34.37) 3:20.60 (34.45)
3:54.38 (33.78) 4:27.19 (32.81)
6 Mitchell, Kylie 16 Greenwood Swimmi 4:28.52 4:27.96
31.38 1:05.15 (33.77)
1:38.90 (33.75) 2:13.33 (34.43)
2:47.28 (33.95) 3:21.18 (33.90)
3:55.17 (33.99) 4:27.96 (32.79)
7 Guo, Michelle 14 Cape Cod Swim Cl 4:28.52 4:29.52
30.39 1:04.34 (33.95)
1:38.27 (33.93) 2:12.63 (34.36)
2:46.83 (34.20) 3:21.77 (34.94)
3:56.24 (34.47) 4:29.52 (33.28)
8 Aarts, Nicole 15 Una AGUA-MR 4:30.06 4:30.10
30.43 1:04.15 (33.72)
1:37.98 (33.83) 2:12.67 (34.69)
2:47.35 (34.68) 3:22.39 (35.04)
3:56.71 (34.32) 4:30.10 (33.39)
=== B - Final ===
9 Vivado, Lilly 15 Bluefish Swim-NE 4:31.08 4:30.47
30.22 1:03.38 (33.16)
1:37.57 (34.19) 2:12.10 (34.53)
2:46.46 (34.36) 3:21.24 (34.78)
3:56.14 (34.90) 4:30.47 (34.33)
10 Donohoe, Madelyn 12 The Fish-PV 4:31.81 4:31.55
31.42 1:05.08 (33.66)
1:39.53 (34.45) 2:13.82 (34.29)
2:48.60 (34.78) 3:22.85 (34.25)
3:57.85 (35.00) 4:31.55 (33.70)
11 Sargent, Makayla 15 Victor Swim Club 4:30.72 4:33.28
31.14 1:04.92 (33.78)
1:39.69 (34.77) 2:14.34 (34.65)
2:49.11 (34.77) 3:23.97 (34.86)
3:59.23 (35.26) 4:33.28 (34.05)
12 Wolff, Veronica 16 The Fish-PV 4:32.90 4:33.55
31.63 1:06.31 (34.68)
1:40.97 (34.66) 2:16.32 (35.35)
2:50.54 (34.22) 3:25.09 (34.55)
3:59.39 (34.30) 4:33.55 (34.16)
13 Goldblatt, Allison 15 The Fish-PV 4:30.69 4:34.00
31.39 1:05.18 (33.79)
1:40.01 (34.83) 2:15.37 (35.36)
2:50.65 (35.28) 3:25.84 (35.19)
4:00.67 (34.83) 4:34.00 (33.33)
14 Bayer, Hannah 17 Arena Club Aquat 4:38.53 4:36.98
31.01 1:04.91 (33.90)
1:39.73 (34.82) 2:15.19 (35.46)
2:50.91 (35.72) 3:26.81 (35.90)
4:02.25 (35.44) 4:36.98 (34.73)
15 Myers, Madalyn 17 Bluefish Swim-NE 4:38.25 4:37.14
1:06.03 ( )
2:16.52 ( )
3:27.26 ( )
4:02.57 (35.31) 4:37.14 (34.57)
16 Brickman, Molly 17 Asphalt Green Un 4:36.58 4:37.62
30.60 1:04.82 (34.22)
1:39.93 (35.11) 2:15.58 (35.65)
2:51.70 (36.12) 3:27.99 (36.29)
4:03.15 (35.16) 4:37.62 (34.47)
=== C - Final ===
17 Winnert, Rebecca 17 Buffalo Area Aqu 4:41.03 4:35.00
1:05.35 ( )
2:15.11 ( )
3:24.84 ( )
4:00.34 (35.50) 4:35.00 (34.66)
18 Heilbrun, Madeline 13 The Fish-PV 4:39.74 4:36.75
30.63 1:04.50 (33.87)
1:39.67 (35.17) 2:15.48 (35.81)
2:51.44 (35.96) 3:27.16 (35.72)
4:02.55 (35.39) 4:36.75 (34.20)
19 Miller, Heidi 17 Greater Pittsbur 4:40.96 4:37.03
31.13 1:06.48 (35.35)
1:43.00 (36.52) 2:18.95 (35.95)
2:54.17 (35.22) 3:28.71 (34.54)
4:03.24 (34.53) 4:37.03 (33.79)
20 Owens, Amy 16 The Fish-PV 4:41.27 4:37.52
31.16 1:05.52 (34.36)
1:40.47 (34.95) 2:15.81 (35.34)
2:51.61 (35.80) 3:27.48 (35.87)
4:03.26 (35.78) 4:37.52 (34.26)
21 Boxley, Autumn 14 Clifton Park-Hal 4:39.46 4:41.79
30.49 1:04.81 (34.32)
1:40.16 (35.35) 2:16.00 (35.84)
2:52.12 (36.12) 3:28.65 (36.53)
4:05.17 (36.52) 4:41.79 (36.62)
22 Wolf, Madeline 17 Cougar Aquatic T 4:40.37 4:43.20
31.22 1:06.54 (35.32)
1:41.62 (35.08) 2:18.17 (36.55)
2:53.49 (35.32) 3:31.08 (37.59)
4:07.09 (36.01) 4:43.20 (36.11)
23 Helak, Alyssa 14 Buffalo Area Aqu 4:40.35 4:44.58
32.27 1:07.51 (35.24)
1:43.46 (35.95) 2:19.75 (36.29)
2:56.07 (36.32) 3:32.50 (36.43)
4:09.00 (36.50) 4:44.58 (35.58)
24 Brandes, Chandler 17 GMA-NE 4:39.66 4:45.11
31.28 1:06.19 (34.91)
1:42.59 (36.40) 2:18.99 (36.40)
2:55.83 (36.84) 3:32.67 (36.84)
4:09.45 (36.78) 4:45.11 (35.66)
=== Preliminaries ===
25 Mahoney, Elizabeth 16 Cape Cod Swim Cl 4:41.35
32.73 1:07.86 (35.13)
1:43.85 (35.99) 2:20.06 (36.21)
2:56.11 (36.05) 3:31.89 (35.78)
4:07.33 (35.44) 4:41.35 (34.02)
26 Hemminger, Keely 13 The Fish-PV 4:41.61
31.58 1:07.12 (35.54)
1:42.82 (35.70) 2:18.98 (36.16)
2:54.49 (35.51) 3:31.02 (36.53)
4:06.49 (35.47) 4:41.61 (35.12)
27 Crawford, Kendall 17 DU Hilltoppers-C 4:41.90
32.60 1:07.90 (35.30)
1:43.61 (35.71) 2:19.90 (36.29)
2:55.81 (35.91) 3:31.55 (35.74)
4:07.37 (35.82) 4:41.90 (34.53)
28 Cowan, Megan 15 Arena Club Aquat 4:41.93
1:06.72 ( )
2:17.48 ( )
3:29.92 ( )
4:41.93 (1:12.01)
29 Butler, Victoria 18 Star Swimming-NI 4:42.02
31.58 1:06.79 (35.21)
1:42.86 (36.07) 2:19.01 (36.15)
2:55.26 (36.25) 3:31.91 (36.65)
4:07.54 (35.63) 4:42.02 (34.48)
30 Emanuel, Katherine 15 The Fish-PV 4:42.35
1:07.64 ( )
2:19.40 ( )
3:31.52 ( )
4:42.35 (1:10.83)
31 McQuaid, Emily 16 Bluefish Swim-NE 4:42.95
31.76 1:06.54 (34.78)
1:42.30 (35.76) 2:18.19 (35.89)
2:54.45 (36.26) 3:30.67 (36.22)
4:07.10 (36.43) 4:42.95 (35.85)
32 Arzaga, Anastasia 16 Star Swimming-NI 4:43.08
32.04 1:07.25 (35.21)
1:42.70 (35.45) 2:18.35 (35.65)
2:54.20 (35.85) 3:30.96 (36.76)
4:07.12 (36.16) 4:43.08 (35.96)
33 Sullivan, Abbie 12 SOLO Aquatics-NE 4:43.09
31.72 1:06.96 (35.24)
1:43.06 (36.10) 2:19.22 (36.16)
2:55.89 (36.67) 3:32.35 (36.46)
4:08.51 (36.16) 4:43.09 (34.58)
34 Hein, Elizabeth 16 Bluefish Swim-NE 4:44.05
32.54 1:07.70 (35.16)
1:43.89 (36.19) 2:20.09 (36.20)
2:56.41 (36.32) 3:32.66 (36.25)
4:08.87 (36.21) 4:44.05 (35.18)
35 Preiss, Marina 17 Unattached-MR 4:44.54
32.28 1:07.58 (35.30)
1:44.21 (36.63) 2:20.35 (36.14)
2:56.81 (36.46) 3:33.10 (36.29)
4:09.69 (36.59) 4:44.54 (34.85)
36 Nasky, Nancy 16 PACK Swim Team o 4:46.31
33.38 1:09.10 (35.72)
1:45.19 (36.09) 2:21.60 (36.41)
2:58.02 (36.42) 3:34.46 (36.44)
4:10.91 (36.45) 4:46.31 (35.40)
37 Weaver, Shawna 16 Clifton Park-Hal 4:47.02
33.07 1:08.94 (35.87)
1:45.58 (36.64) 2:22.02 (36.44)
2:58.64 (36.62) 3:35.91 (37.27)
4:12.36 (36.45) 4:47.02 (34.66)
38 Sebastian, Julianna 16 Sweet Home Aquat 4:47.65
32.50 1:07.72 (35.22)
1:44.04 (36.32) 2:20.45 (36.41)
2:57.54 (37.09) 3:34.44 (36.90)
4:11.68 (37.24) 4:47.65 (35.97)
39 Metzger, Emma 15 Cape Cod Swim Cl 4:48.59
32.96 1:08.55 (35.59)
1:45.25 (36.70) 2:22.06 (36.81)
2:59.12 (37.06) 3:36.09 (36.97)
4:12.82 (36.73) 4:48.59 (35.77)
40 Cordery, Haley 16 Bluefish Swim-NE 4:49.26
32.16 1:06.90 (34.74)
1:43.10 (36.20) 2:19.06 (35.96)
2:55.83 (36.77) 3:33.25 (37.42)
4:11.07 (37.82) 4:49.26 (38.19)
41 Schluchterer, Madison 16 Eastern Express- 4:50.69
32.73 1:08.78 (36.05)
1:45.25 (36.47) 2:22.27 (37.02)
2:59.19 (36.92) 3:37.15 (37.96)
4:14.36 (37.21) 4:50.69 (36.33)
42 Birmingham, Annie 15 PACK Swim Team o 4:51.60
34.22 1:11.33 (37.11)
1:48.54 (37.21) 2:25.94 (37.40)
3:02.69 (36.75) 3:39.64 (36.95)
4:15.92 (36.28) 4:51.60 (35.68)
43 Matteson, Sydney 16 Buffalo Area Aqu 4:51.79
33.54 1:09.38 (35.84)
1:46.03 (36.65) 2:23.02 (36.99)
3:00.57 (37.55) 3:38.07 (37.50)
4:15.53 (37.46) 4:51.79 (36.26)
44 Vandal, Delphine 17 GMA-NE 4:51.94
1:09.34 ( )
2:24.34 ( )
3:38.51 ( )
4:51.94 (1:13.43)
45 Lombardi, Felicia 14 North Shore Swim 4:53.93
32.79 1:09.83 (37.04)
1:47.79 (37.96) 2:25.45 (37.66)
3:03.09 (37.64) 3:40.89 (37.80)
4:18.31 (37.42) 4:53.93 (35.62)
46 Barr, Courtney 18 North Shore Swim 4:54.28
31.97 1:08.22 (36.25)
1:45.97 (37.75) 2:24.01 (38.04)
3:01.95 (37.94) 3:40.06 (38.11)
4:17.89 (37.83) 4:54.28 (36.39)
47 Kolman, Pepper 13 Eastern Express- 4:55.47
32.11 1:08.77 (36.66)
1:46.70 (37.93) 2:24.90 (38.20)
3:03.18 (38.28) 3:41.64 (38.46)
4:18.64 (37.00) 4:55.47 (36.83)
48 Russell, Shannon 12 Unattached-NI 4:56.22
33.66 1:10.65 (36.99)
1:48.42 (37.77) 2:25.99 (37.57)
3:03.30 (37.31) 3:41.30 (38.00)
4:19.16 (37.86) 4:56.22 (37.06)
49 Fried, Carly 15 Asphalt Green Un 5:01.75
33.65 1:10.90 (37.25)
1:48.88 (37.98) 2:27.61 (38.73)
3:06.49 (38.88) 3:45.50 (39.01)
4:24.70 (39.20) 5:01.75 (37.05)
-- Owens, Michelle 14 The Fish-PV DFS
-- Palu-Benson, Saoirse 17 USC-AM DFS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 24 Men 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Ransford, PJ 17 PACK Swim Team o 4:06.17 3:59.64
27.61 56.98 (29.37)
1:27.41 (30.43) 1:57.98 (30.57)
2:29.15 (31.17) 2:59.95 (30.80)
3:29.90 (29.95) 3:59.64 (29.74)
2 Nunez, John 17 Asphalt Green Un 4:06.70 4:04.60
28.23 58.69 (30.46)
1:29.75 (31.06) 2:01.19 (31.44)
2:32.98 (31.79) 3:04.57 (31.59)
3:35.74 (31.17) 4:04.60 (28.86)
3 Golczewski, Daniel 17 Arena Club Aquat 4:06.67 4:04.88
27.22 57.31 (30.09)
1:28.21 (30.90) 2:00.25 (32.04)
2:32.70 (32.45) 3:05.01 (32.31)
3:36.22 (31.21) 4:04.88 (28.66)
4 Miranda, Maxwell 14 Bluefish Swim-NE 4:09.54 4:08.68
28.70 59.78 (31.08)
1:31.17 (31.39) 2:03.23 (32.06)
2:34.31 (31.08) 3:06.11 (31.80)
3:38.06 (31.95) 4:08.68 (30.62)
5 McIntyre, Jack 15 Eastern Express- 4:12.74 4:08.90
59.33 ( )
2:03.10 ( )
2:34.94 (31.84) 3:06.88 (31.94)
3:38.72 (31.84) 4:08.90 (30.18)
6 Jones, Jarrett 16 Cape Cod Swim Cl 4:08.31 4:10.45
28.69 59.65 (30.96)
1:31.03 (31.38) 2:02.63 (31.60)
2:34.36 (31.73) 3:06.36 (32.00)
3:38.80 (32.44) 4:10.45 (31.65)
7 Gross, David 17 Arena Club Aquat 4:12.92 4:13.04
28.62 59.64 (31.02)
1:31.04 (31.40) 2:02.62 (31.58)
2:34.84 (32.22) 3:07.71 (32.87)
3:40.85 (33.14) 4:13.04 (32.19)
8 Jinn, Brandon 16 Greenwood Memori 4:11.52 4:16.64
28.88 1:00.34 (31.46)
1:32.25 (31.91) 2:04.85 (32.60)
2:37.46 (32.61) 3:10.89 (33.43)
3:44.16 (33.27) 4:16.64 (32.48)
=== B - Final ===
9 Casey, Grant 18 Bluefish Swim-NE 4:15.18 4:13.64
29.03 1:00.66 (31.63)
1:33.09 (32.43) 2:05.69 (32.60)
2:38.33 (32.64) 3:10.75 (32.42)
3:43.24 (32.49) 4:13.64 (30.40)
10 Russiello, Ian 17 The Fish-PV 4:14.60 4:14.00
28.83 1:00.79 (31.96)
1:33.37 (32.58) 2:06.26 (32.89)
2:38.53 (32.27) 3:11.25 (32.72)
3:43.35 (32.10) 4:14.00 (30.65)
11 Herbert, David 16 The Fish-PV 4:20.55 4:14.55
29.00 1:00.79 (31.79)
1:32.92 (32.13) 2:05.38 (32.46)
2:37.99 (32.61) 3:10.76 (32.77)
3:43.21 (32.45) 4:14.55 (31.34)
12 Choate, Michael 17 Bluefish Swim-NE 4:19.51 4:19.20
29.31 1:01.97 (32.66)
1:34.62 (32.65) 2:07.91 (33.29)
2:40.81 (32.90) 3:14.14 (33.33)
3:47.00 (32.86) 4:19.20 (32.20)
13 Shmurak, Allen 15 Eastern Express- 4:17.85 4:19.99
28.91 1:00.95 (32.04)
1:33.90 (32.95) 2:07.12 (33.22)
2:39.74 (32.62) 3:13.48 (33.74)
3:47.24 (33.76) 4:19.99 (32.75)
14 Viotto, Jamie 17 Morris County Sw 4:19.49 4:21.25
29.39 1:01.31 (31.92)
1:34.53 (33.22) 2:07.81 (33.28)
2:41.54 (33.73) 3:14.90 (33.36)
3:48.47 (33.57) 4:21.25 (32.78)
15 Lehman, Nicholas 14 Cougar Aquatic T 4:21.35 4:23.83
1:00.95 ( )
1:34.32 (33.37) 2:07.82 (33.50)
2:42.13 (34.31) 3:16.92 (34.79)
3:50.93 (34.01) 4:23.83 (32.90)
16 Lubinski, Jacob 14 Eastern Express- 4:21.84 4:24.23
29.19 1:02.17 (32.98)
1:35.87 (33.70) 2:09.95 (34.08)
2:43.48 (33.53) 3:17.38 (33.90)
3:51.39 (34.01) 4:24.23 (32.84)
=== C - Final ===
17 Delaus, David 16 PACK Swim Team o 4:22.25 4:17.09
28.89 1:00.06 (31.17)
1:32.62 (32.56) 2:05.31 (32.69)
2:38.15 (32.84) 3:11.41 (33.26)
3:44.60 (33.19) 4:17.09 (32.49)
18 Peach, Kyle 18 Bluefish Swim-NE 4:25.79 4:19.60
1:00.48 ( )
2:05.90 ( )
3:13.06 ( )
4:19.60 (1:06.54)
19 Gable, Dale 17 North Shore Swim 4:22.44 4:20.90
29.01 1:00.82 (31.81)
1:33.61 (32.79) 2:06.83 (33.22)
2:40.35 (33.52) 3:14.16 (33.81)
3:48.67 (34.51) 4:20.90 (32.23)
20 Allain, Ryan 16 The Fish-PV 4:26.28 4:22.15
28.85 1:01.35 (32.50)
1:34.60 (33.25) 2:08.33 (33.73)
2:42.44 (34.11) 3:16.30 (33.86)
3:50.16 (33.86) 4:22.15 (31.99)
21 Amedeo, Matthew 16 SOLO Aquatics-NE 4:23.58 4:22.75
29.55 1:02.09 (32.54)
1:35.52 (33.43) 2:09.37 (33.85)
2:42.93 (33.56) 3:16.91 (33.98)
3:50.24 (33.33) 4:22.75 (32.51)
22 Zitz, Jacob 18 Victor Swim Club 4:23.93 4:23.18
30.58 1:03.75 (33.17)
1:37.63 (33.88) 2:11.77 (34.14)
2:45.99 (34.22) 3:19.81 (33.82)
3:52.77 (32.96) 4:23.18 (30.41)
23 Ritz, Jared 14 Victor Swim Club 4:23.45 4:24.16
29.05 1:01.36 (32.31)
1:34.87 (33.51) 2:08.51 (33.64)
2:43.09 (34.58) 3:17.48 (34.39)
3:52.24 (34.76) 4:24.16 (31.92)
24 Papangelakis, Panagio 15 Unattached-NI 4:23.27 4:26.91
29.21 1:01.26 (32.05)
1:34.82 (33.56) 2:09.03 (34.21)
2:43.22 (34.19) 3:17.92 (34.70)
3:52.79 (34.87) 4:26.91 (34.12)
=== Preliminaries ===
17 Fjeldberg, Oystein 21 Wingate Swimming 4:22.00
28.93 1:00.80 (31.87)
1:33.19 (32.39) 2:06.42 (33.23)
2:40.08 (33.66) 3:14.53 (34.45)
3:48.43 (33.90) 4:22.00 (33.57)
26 Scerbo, Joseph 14 Cougar Aquatic T 4:27.55
29.95 1:02.99 (33.04)
1:37.41 (34.42) 2:11.62 (34.21)
2:45.62 (34.00) 3:19.68 (34.06)
3:54.39 (34.71) 4:27.55 (33.16)
27 Russell, Conchobhair 17 Unattached-NI 4:28.28
29.98 1:02.96 (32.98)
1:37.02 (34.06) 2:11.51 (34.49)
2:46.21 (34.70) 3:20.96 (34.75)
3:54.79 (33.83) 4:28.28 (33.49)
28 Steve, Paul 16 Webster BlueFins 4:28.65
30.69 1:04.01 (33.32)
1:37.82 (33.81) 2:12.42 (34.60)
2:46.74 (34.32) 3:21.13 (34.39)
3:55.15 (34.02) 4:28.65 (33.50)
29 Li, Zixuan 15 Unattached-NI 4:28.66
28.82 1:00.71 (31.89)
1:33.17 (32.46) 2:06.77 (33.60)
2:41.23 (34.46) 3:16.98 (35.75)
3:53.33 (36.35) 4:28.66 (35.33)
30 Hughes, Jack 19 UN-SH-NI 4:28.82
1:02.79 ( )
2:10.56 ( )
3:20.29 ( )
4:28.82 (1:08.53)
31 Mikheyev, Peter 16 GMA-NE 4:29.88
28.44 1:01.39 (32.95)
1:36.01 (34.62) 2:11.50 (35.49)
2:47.07 (35.57) 3:21.09 (34.02)
3:56.62 (35.53) 4:29.88 (33.26)
32 Xenakis, Michael 15 SOLO Aquatics-NE 4:30.88
29.45 1:01.77 (32.32)
1:35.95 (34.18) 2:10.81 (34.86)
2:46.12 (35.31) 3:21.12 (35.00)
3:56.80 (35.68) 4:30.88 (34.08)
33 Lersch, Patrick 17 USC-AM 4:31.14
31.13 1:04.61 (33.48)
1:39.02 (34.41) 2:13.71 (34.69)
2:48.21 (34.50) 3:22.98 (34.77)
3:58.09 (35.11) 4:31.14 (33.05)
34 Zuppone, Michael 15 Asphalt Green Un 4:31.57
30.56 1:03.94 (33.38)
1:37.83 (33.89) 2:12.72 (34.89)
2:47.70 (34.98) 3:23.72 (36.02)
3:58.40 (34.68) 4:31.57 (33.17)
35 Bennett, Jesse 17 PACK Swim Team o 4:31.63
30.67 1:03.89 (33.22)
1:38.28 (34.39) 2:13.14 (34.86)
2:48.33 (35.19) 3:23.56 (35.23)
3:58.70 (35.14) 4:31.63 (32.93)
36 Bartley, Michael 16 North Shore Swim 4:31.75
31.36 1:05.99 (34.63)
1:40.76 (34.77) 2:15.35 (34.59)
2:50.38 (35.03) 3:26.06 (35.68)
3:59.53 (33.47) 4:31.75 (32.22)
37 Emanuel, Michael 17 The Fish-PV 4:32.62
30.15 1:03.27 (33.12)
1:36.17 (32.90) 2:10.47 (34.30)
2:45.15 (34.68) 3:21.01 (35.86)
3:57.03 (36.02) 4:32.62 (35.59)
38 Lomeyko, Konstantin 16 Asphalt Green Un 4:32.88
30.72 1:04.86 (34.14)
1:40.08 (35.22) 2:15.39 (35.31)
2:50.69 (35.30) 3:25.79 (35.10)
4:00.20 (34.41) 4:32.88 (32.68)
39 Minuth, Ole 14 USC-AM 4:37.55
31.92 1:06.12 (34.20)
1:41.59 (35.47) 2:16.91 (35.32)
2:52.21 (35.30) 3:27.19 (34.98)
4:02.96 (35.77) 4:37.55 (34.59)
40 Driscoll, Sean 17 SOLO Aquatics-NE 4:38.17
31.37 1:05.72 (34.35)
1:41.23 (35.51) 2:17.03 (35.80)
2:52.78 (35.75) 3:28.38 (35.60)
4:03.87 (35.49) 4:38.17 (34.30)
41 DuFauchard, Ben 13 DU Hilltoppers-C 4:39.39
31.93 1:07.42 (35.49)
1:43.28 (35.86) 2:18.70 (35.42)
2:54.97 (36.27) 3:30.42 (35.45)
4:05.92 (35.50) 4:39.39 (33.47)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 25 Women 400 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 DU Hilltoppers-CO ''A'' 3:56.69 3:58.29
1) Moden, Lauren 16 2) Rowley, Haley 17
3) Gassen, Kaylee 15 4) Kochevar, Abigail 15
28.36 59.08 (59.08)
1:27.24 (28.16) 1:58.43 (59.35)
2:27.49 (29.06) 2:59.02 (1:00.59)
3:27.17 (28.15) 3:58.29 (59.27)
2 PACK Swim Team o-NI ''A'' 4:08.07 4:03.07
1) Stone, Lindsay 15 2) Zaravella, Natalie 15
3) Andrews, Steph 17 4) Smith, Mary 15
28.96 1:00.15 (1:00.15)
1:30.06 (29.91) 2:02.89 (1:02.74)
2:31.64 (28.75) 3:04.37 (1:01.48)
3:32.01 (27.64) 4:03.07 (58.70)
3 Greater Pittsbur-AM ''A'' 4:02.97 4:04.18
1) Kondis, Peyton 15 2) Sipple, Stephanie 13
3) Larson, Charis 15 4) Miller, Heidi 17
29.41 1:00.63 (1:00.63)
1:30.67 (30.04) 2:04.07 (1:03.44)
2:33.48 (29.41) 3:06.22 (1:02.15)
3:33.88 (27.66) 4:04.18 (57.96)
4 Bluefish Swim-NE ''A'' 3:50.60 4:04.66
1) McQuaid, Emily 16 2) Zeiger, Rebecca 14
3) Vivado, Lilly 15 4) Zeiger, Brooke 18
29.54 1:01.75 (1:01.75)
1:31.28 (29.53) 2:04.52 (1:02.77)
2:33.55 (29.03) 3:05.46 (1:00.94)
3:33.79 (28.33) 4:04.66 (59.20)
5 Town Wrecker Swi-NI ''A'' 4:07.53 4:05.14
1) Jaszcz, Madisyn 16 2) Ernst, Andrea 15
3) Sapio, Olivia 14 4) Romano, Kristen 14
30.01 1:03.11 (1:03.11)
1:31.59 (28.48) 2:03.26 (1:00.15)
2:32.44 (29.18) 3:04.44 (1:01.18)
3:33.06 (28.62) 4:05.14 (1:00.70)
6 Star Swimming-NI ''A'' 3:38.71Y 4:05.53
1) Reddon, Alexandra 15 2) Butler, Victoria 18
3) Thomas, Sydney 15 4) Modeas, Sydney 18
29.27 1:01.62 (1:01.62)
1:30.84 (29.22) 2:02.91 (1:01.29)
2:32.36 (29.45) 3:04.40 (1:01.49)
3:33.70 (29.30) 4:05.53 (1:01.13)
7 Cape Cod Swim Cl-NE ''A'' 4:08.45 4:05.58
1) Guo, Michelle 14 2) Walko, Palma 15
3) Mahoney, Elizabeth 16 4) King, Madeline 13
29.32 1:00.82 (1:00.82)
1:30.49 (29.67) 2:02.57 (1:01.75)
2:32.43 (29.86) 3:04.49 (1:01.92)
3:33.25 (28.76) 4:05.58 (1:01.09)
8 The Fish-PV ''A'' 4:04.71 4:07.18
1) Goldblatt, Allison 15 2) Hemminger, Keely 13
3) Owens, Amy 16 4) Heilbrun, Caroline 16
30.39 1:02.19 (1:02.19)
1:32.63 (30.44) 2:05.92 (1:03.73)
2:34.82 (28.90) 3:07.40 (1:01.48)
3:35.96 (28.56) 4:07.18 (59.78)
9 Eastern Express-NJ ''A'' 3:40.64Y 4:09.07
1) Kolman, Pepper 13 2) Colyar, Shanna 16
3) Schluchterer, Madison 16 4) Hoedemaker, Madeline 13
30.27 1:02.78 (1:02.78)
1:33.21 (30.43) 2:05.96 (1:03.18)
2:35.71 (29.75) 3:08.28 (1:02.32)
3:37.79 (29.51) 4:09.07 (1:00.79)
10 USC-AM ''A'' 4:10.93 4:09.14
1) Shaffer, Victoria 17 2) Choate, Lindsey 15
3) Olsakovsky, Carly 16 4) Palu-Benson, Saoirse 17
29.89 1:02.74 (1:02.74)
1:31.69 (28.95) 2:05.49 (1:02.75)
2:34.66 (29.17) 3:07.22 (1:01.73)
3:36.60 (29.38) 4:09.14 (1:01.92)
11 Arena Club Aquat-MD ''A'' 3:35.04Y 4:09.97
1) Bayer, Hannah 17 2) Thompson, Lydia 14
3) Thompson, Sydney 16 4) Cowan, Megan 15
29.89 1:01.98 (1:01.98)
1:31.84 (29.86) 2:05.41 (1:03.43)
2:35.81 (30.40) 3:10.26 (1:04.85)
3:39.05 (28.79) 4:09.97 (59.71)
12 North Shore Swim-NE ''A'' 4:12.21 4:10.31
1) Lombardi, Felicia 14 2) Barr, Courtney 18
3) Baker, Ansley 17 4) Borger, Emily 17
30.36 1:03.44 (1:03.44)
1:33.18 (29.74) 2:07.56 (1:04.12)
2:36.67 (29.11) 3:09.27 (1:01.71)
3:38.13 (28.86) 4:10.31 (1:01.04)
13 Cougar Aquatic T-NJ ''A'' 4:00.13 4:11.14
1) Galea, Andrea 15 2) Dalla Riva, Natalie 15
3) Picinich, Annmarie 16 4) Wolf, Madeline 17
30.04 1:02.58 (1:02.58)
1:32.67 (30.09) 2:05.41 (1:02.83)
2:34.83 (29.42) 3:08.48 (1:03.07)
3:37.74 (29.26) 4:11.14 (1:02.66)
14 Bluefish Swim-NE ''B'' 4:04.92 4:12.75
1) Cordery, Haley 16 2) Degnan, Michaela 15
3) Erwin, Catherine 14 4) Myers, Madalyn 17
29.82 1:02.67 (1:02.67)
1:33.06 (30.39) 2:06.52 (1:03.85)
2:36.00 (29.48) 3:08.43 (1:01.91)
3:39.62 (31.19) 4:12.75 (1:04.32)
15 Clifton Park-Hal-AD ''A'' 3:40.56Y 4:13.53
1) Celia, Gabrielle 16 2) Feeley, Maddison 17
3) Walkowiak, Paris 16 4) Boxley, Autumn 14
30.09 1:02.42 (1:02.42)
1:32.44 (30.02) 2:05.96 (1:03.54)
2:36.85 (30.89) 3:10.30 (1:04.34)
3:40.22 (29.92) 4:13.53 (1:03.23)
16 Meriden Silver F-CT ''A'' 3:42.28Y 4:13.71
1) Niemiec, Emily 17 2) Fountain, Morgan 16
3) Boyer, Elizabeth 13 4) Murphy, Emily 15
30.45 1:04.57 (1:04.57)
1:34.42 (29.85) 2:08.42 (1:03.85)
2:36.91 (28.49) 3:08.75 (1:00.33)
3:38.69 (29.94) 4:13.71 (1:04.96)
17 GMA-NE ''A'' 4:12.37 4:14.60
1) Brandes, Chandler 17 2) Vandal, Delphine 17
3) Abay-Nemes, Anna 17 4) Novelli, Alexy 17
30.71 1:04.48 (1:04.48)
1:34.60 (30.12) 2:08.10 (1:03.62)
2:38.64 (30.54) 3:11.50 (1:03.40)
3:40.84 (29.34) 4:14.60 (1:03.10)
18 The Fish-PV ''B'' 4:10.75 4:14.67
1) Heilbrun, Madeline 13 2) Wolff, Veronica 16
3) Donohoe, Madelyn 12 4) Emanuel, Katherine 15
29.79 1:02.25 (1:02.25)
1:32.45 (30.20) 2:05.76 (1:03.51)
2:37.20 (31.44) 3:10.91 (1:05.15)
3:40.78 (29.87) 4:14.67 (1:03.76)
19 Asphalt Green Un-MR ''A'' 3:39.74Y 4:15.35
1) Brickman, Molly 17 2) Fried, Carly 15
3) Dixon, Sterling 16 4) Lara, Krystal 16
29.71 1:01.85 (1:01.85)
1:33.72 (31.87) 2:10.08 (1:08.23)
2:40.30 (30.22) 3:13.88 (1:03.80)
3:43.83 (29.95) 4:15.35 (1:01.47)
20 Webster BlueFins-NI ''A'' 3:44.23Y 4:16.13
1) Krisanda, Sydney 16 2) Martin, Kelly 16
3) Barbeau, Krista 17 4) Neamtu, Natalie 14
30.50 1:02.37 (1:02.37)
1:33.98 (31.61) 2:09.38 (1:07.01)
2:40.14 (30.76) 3:12.84 (1:03.46)
3:43.23 (30.39) 4:16.13 (1:03.29)
21 Star Swimming-NI ''B'' 3:42.15Y 4:17.99
1) Smith, Xiane 16 2) Rodriguez, Anna 15
3) Allen, Alize 15 4) Osula, Omosefe 14
30.78 1:05.10 (1:05.10)
1:35.87 (30.77) 2:10.90 (1:05.80)
2:41.09 (30.19) 3:13.73 (1:02.83)
3:44.16 (30.43) 4:17.99 (1:04.26)
22 Clifton Park-Hal-AD ''B'' 3:45.47Y 4:23.35
1) Danielson, Emily 15 2) Killane, Tarah 16
3) Gardiner, Alyssa 16 4) Weaver, Shawna 16
30.96 1:06.18 (1:06.18)
1:37.31 (31.13) 2:13.05 (1:06.87)
2:44.82 (31.77) 3:19.46 (1:06.41)
3:49.58 (30.12) 4:23.35 (1:03.89)
23 Victor Swim Club-NI ''A'' 3:45.52Y 4:23.36
1) Fenn, Abby 15 2) Chapin, Madison 14
3) Lautenslager, Sydney 14 4) Geist, Courtney 17
1:06.40 (1:06.40)
2:13.93 (1:07.53)
3:17.80 (1:03.87)
4:23.36 (1:05.56)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 26 Men 400 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 Bluefish Swim-NE ''A'' 3:37.31 3:34.20
1) Miranda, Maxwell 14 2) Brown, Nicholas 17
3) Wright, Owen 17 4) Green, Connor 18
26.27 54.72 (54.72)
1:19.93 (25.21) 1:48.40 (53.68)
2:13.37 (24.97) 2:41.37 (52.97)
3:06.55 (25.18) 3:34.20 (52.83)
2 USC-AM ''A'' 3:40.67 3:38.93
1) Minuth, Fynn 16 2) Lersch, Patrick 17
3) Novak, Nathan 18 4) Dudzinski, Ryan 17
26.37 54.52 (54.52)
1:20.07 (25.55) 1:48.87 (54.35)
2:14.67 (25.80) 2:44.68 (55.81)
3:10.14 (25.46) 3:38.93 (54.25)
3 Arena Club Aquat-MD ''A'' 3:09.47Y 3:39.67
1) Golczewski, Daniel 17 2) Gross, David 17
3) Paxton, Kyle 17 4) Wilson, Brian 20
25.56 52.87 (52.87)
1:19.35 (26.48) 1:47.99 (55.12)
2:14.43 (26.44) 2:44.49 (56.50)
3:10.59 (26.10) 3:39.67 (55.18)
4 Webster BlueFins-NI ''A'' 3:46.13 3:40.10
1) Steve, Paul 16 2) Mulvehill, Joseph 18
3) Wahl, Matthew 23 4) Wahl, Zachary 23
27.16 56.65 (56.65)
1:22.86 (26.21) 1:51.50 (54.85)
2:17.04 (25.54) 2:46.22 (54.72)
3:11.84 (25.62) 3:40.10 (53.88)
5 Bluefish Swim-NE ''B'' 3:18.43Y 3:42.86
1) Casey, Grant 18 2) Spurrell, Samuel 18
3) Choate, Michael 17 4) Gudmunson, Erik 17
27.01 55.47 (55.47)
1:21.64 (26.17) 1:51.24 (55.77)
2:18.54 (27.30) 2:47.74 (56.50)
3:13.76 (26.02) 3:42.86 (55.12)
6 Millcreek Swim T-AM ''A'' 3:43.34 3:43.37
1) Ekas, Jonathan 19 2) Jones, Jacob 17
3) Ekas, Jacob 18 4) Mahoney, Jack 16
26.01 53.76 (53.76)
1:19.84 (26.08) 1:49.65 (55.89)
2:17.11 (27.46) 2:48.03 (58.38)
3:13.93 (25.90) 3:43.37 (55.34)
7 Exeter Swim Team-NE ''A'' 3:43.60 3:43.53
1) Patterson, Connar 16 2) Hodgman, Samuel 16
3) Bishop, Zachary 16 4) Gray, Kellen 17
26.38 56.26 (56.26)
1:22.18 (25.92) 1:53.02 (56.76)
2:19.26 (26.24) 2:48.56 (55.54)
3:14.89 (26.33) 3:43.53 (54.97)
8 Eastern Express-NJ ''A'' 3:14.24Y 3:43.68
1) Doyle, Connor 15 2) Lubinski, Jacob 14
3) McIntyre, Jack 15 4) Shmurak, Allen 15
27.42 55.65 (55.65)
1:23.62 (27.97) 1:53.63 (57.98)
2:20.05 (26.42) 2:49.01 (55.38)
3:14.91 (25.90) 3:43.68 (54.67)
9 North Shore Swim-NE ''A'' 3:44.17 3:44.68
1) Fothergill, Daniel 18 2) Billig, Richard 16
3) Gable, Dale 17 4) Edwards, Thomas 17
27.07 57.24 (57.24)
1:23.86 (26.62) 1:53.58 (56.34)
2:20.30 (26.72) 2:49.87 (56.29)
3:15.78 (25.91) 3:44.68 (54.81)
10 Clifton Park-Hal-AD ''A'' 3:14.38Y 3:45.20
1) Danielson, Alex 17 2) Burdge, Eric 16
3) Czajkowski, Piotr 16 4) Conley, Michael 17
27.35 57.14 (57.14)
1:23.78 (26.64) 1:53.47 (56.33)
2:20.22 (26.75) 2:49.91 (56.44)
3:15.86 (25.95) 3:45.20 (55.29)
11 Asphalt Green Un-MR ''A'' 3:47.40 3:45.94
1) Nunez, John 17 2) Zuppone, Michael 15
3) Abdelrahman, Baraa 16 4) Rivoal, Leo 16
26.86 55.24 (55.24)
1:22.84 (27.60) 1:52.60 (57.36)
2:19.28 (26.68) 2:49.52 (56.92)
3:16.60 (27.08) 3:45.94 (56.42)
12 The Fish-PV ''A'' 3:17.75Y 3:48.19
1) Russiello, Ian 17 2) Allain, Ryan 16
3) Emanuel, Michael 17 4) Herbert, David 16
27.04 56.53 (56.53)
1:23.86 (27.33) 1:54.00 (57.47)
2:21.44 (27.44) 2:51.68 (57.68)
3:18.04 (26.36) 3:48.19 (56.51)
13 Liverpool Jets S-NI ''A'' 3:47.18 3:49.12
1) Burdo, Nicholas 16 2) Henry, Liam 17
3) Miller, Troy 17 4) Clarke, Garrett 18
25.70 53.45 (53.45)
1:20.14 (26.69) 1:51.77 (58.32)
2:19.30 (27.53) 2:51.67 (59.90)
3:18.29 (26.62) 3:49.12 (57.45)
14 Morris County Sw-NJ ''A'' 3:21.83Y 3:51.83
1) Marciano, Vinny 12 2) Taboadela, Anthony 18
3) Stiles, Michael 15 4) Viotto, Jamie 17
27.07 56.00 (56.00)
1:23.60 (27.60) 1:54.32 (58.32)
2:22.27 (27.95) 2:53.37 (59.05)
3:21.51 (28.14) 3:51.83 (58.46)
15 Webster BlueFins-NI ''B'' 3:21.67Y 3:52.95
1) Wahl, Alec 15 2) Kuter, Andrew 23
3) Eggert, Eric 16 4) Shinkeyev, Ilya 16
27.54 57.12 (57.12)
1:24.98 (27.86) 1:56.34 (59.22)
2:24.63 (28.29) 2:55.71 (59.37)
3:22.76 (27.05) 3:52.95 (57.24)
16 USC-AM ''B'' 3:16.47Y 3:54.76
1) Minuth, Ole 14 2) Kelly, Christian 18
3) Wong, Braedon 16 4)
27.94 58.84 (58.84)
1:25.48 (26.64) 1:55.30 (56.46)
2:23.71 (28.41) 2:57.84 (1:02.54)
3:24.14 (26.30) 3:54.76 (56.92)
17 Cougar Aquatic T-NJ ''A'' 3:46.95 3:57.17
1) Collins, Patrick 28 2) Scerbo, Joseph 14
3) Wang, Brandon 16 4) Lehman, Nicholas 14
26.27 56.68 (56.68)
1:24.71 (28.03) 1:56.99 (1:00.31)
2:25.85 (28.86) 2:57.21 (1:00.22)
3:25.32 (28.11) 3:57.17 (59.96)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 27 Women 200 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 DU Hilltoppers-CO ''A'' 1:49.00 1:49.46
1) Moden, Lauren 16 2) Gassen, Kaylee 15
3) Rowley, Haley 17 4) Kochevar, Abigail 15
27.32 54.96 (27.64)
1:22.89 (27.93) 1:49.46 (26.57)
2 PACK Swim Team o-NI ''A'' 1:53.41 1:50.77
1) Andrews, Steph 17 2) Corby, Emma 14
3) Stone, Lindsay 15 4) Smith, Mary 15
28.44 56.52 (28.08)
1:24.65 (28.13) 1:50.77 (26.12)
3 Bluefish Swim-NE ''A'' 1:50.58 1:51.22
1) Zeiger, Rebecca 14 2) McQuaid, Emily 16
3) Vivado, Lilly 15 4) Zeiger, Brooke 18
28.13 56.80 (28.67)
1:24.26 (27.46) 1:51.22 (26.96)
4 USC-AM ''A'' 1:53.92 1:52.12
1) Corton, Julia 17 2) Choate, Lindsey 15
3) Shaffer, Victoria 17 4) Olsakovsky, Carly 16
29.10 56.73 (27.63)
1:24.52 (27.79) 1:52.12 (27.60)
5 Town Wrecker Swi-NI ''A'' 1:55.25 1:52.23
1) Ernst, Andrea 15 2) Sapio, Olivia 14
3) Jaszcz, Madisyn 16 4) Romano, Kristen 14
27.74 56.05 (28.31)
1:24.73 (28.68) 1:52.23 (27.50)
6 Fairport Area Sw-NI ''A'' 1:56.61 1:52.60
1) Evans, Rebecca 13 2) Chen, Grace 13
3) Shi, Emma 17 4) Humphreys, Abigail 17
27.69 55.85 (28.16)
1:23.99 (28.14) 1:52.60 (28.61)
7 Star Swimming-NI ''A'' 1:39.26Y 1:52.71
1) Allen, Alize 15 2) Reddon, Alexandra 15
3) Smith, Xiane 16 4) Osula, Omosefe 14
28.58 56.61 (28.03)
1:24.78 (28.17) 1:52.71 (27.93)
8 Cougar Aquatic T-NJ ''A'' 1:51.94 1:54.35
1) Picinich, Annmarie 16 2) Galea, Andrea 15
3) Heffernan, Mackenzie 16 4) Wolf, Madeline 17
28.73 57.41 (28.68)
1:26.26 (28.85) 1:54.35 (28.09)
9 Eastern Express-NJ ''A'' 1:57.46 1:54.41
1) Kouznetsova, Nikita 13 2) Hoedemaker, Madeline 13
3) Schluchterer, Madison 16 4) Kolman, Pepper 13
29.25 57.59 (28.34)
1:26.13 (28.54) 1:54.41 (28.28)
10 Arena Club Aquat-MD ''A'' 1:41.03Y 1:54.43
1) Thompson, Sydney 16 2) Bayer, Hannah 17
3) Thompson, Lydia 14 4) Cowan, Megan 15
30.19 58.62 (28.43)
1:26.97 (28.35) 1:54.43 (27.46)
11 The Fish-PV ''A'' 1:54.47 1:54.47
1) Hemminger, Keely 13 2) Emanuel, Katherine 15
3) Owens, Amy 16 4) Heilbrun, Caroline 16
29.93 58.96 (29.03)
1:27.55 (28.59) 1:54.47 (26.92)
12 Bluefish Swim-NE ''B'' 1:54.48 1:54.64
1) Dacey, Sydney 17 2) Degnan, Michaela 15
3) Erwin, Catherine 14 4) Cordery, Haley 16
29.19 57.59 (28.40)
1:25.91 (28.32) 1:54.64 (28.73)
13 Star Swimming-NI ''B'' 1:43.97Y 1:54.83
1) Butler, Victoria 18 2) Modeas, Sydney 18
3) Rodriguez, Anna 15 4) Thomas, Sydney 15
28.80 57.23 (28.43)
1:26.76 (29.53) 1:54.83 (28.07)
14 Cape Cod Swim Cl-NE ''A'' 1:55.74 1:55.47
1) King, Madeline 13 2) Walko, Palma 15
3) Birmingham, Bridget 14 4) Guo, Michelle 14
28.74 57.62 (28.88)
1:27.08 (29.46) 1:55.47 (28.39)
15 GMA-NE ''A'' 1:40.67Y 1:56.39
1) Abay-Nemes, Anna 17 2) Brandes, Chandler 17
3) Vandal, Delphine 17 4) Novelli, Alexy 17
48.31 58.38 (10.07)
1:27.56 (29.18) 1:56.39 (28.83)
16 Asphalt Green Un-MR ''A'' 1:43.31Y 1:56.45
1) Brickman, Molly 17 2) Fried, Carly 15
3) Dixon, Sterling 16 4) Lara, Krystal 16
28.33 58.98 (30.65)
1:28.43 (29.45) 1:56.45 (28.02)
17 Meriden Silver F-CT ''A'' 1:43.15Y 1:56.47
1) Niemiec, Emily 17 2) Fountain, Morgan 16
3) Boyer, Elizabeth 13 4) Murphy, Emily 15
29.80 59.55 (29.75)
1:27.11 (27.56) 1:56.47 (29.36)
18 USC-AM ''B'' 1:43.26Y 1:57.12
1) Palu-Benson, Saoirse 17 2) Yoos, Maddie 15
3) Palu-Benson, Loeva 16 4) Lersch, Maeve 14
28.54 1:01.89 (33.35)
1:28.57 (26.68) 1:57.12 (28.55)
19 Clifton Park-Hal-AD ''A'' 1:57.70 1:58.33
1) Weaver, Shawna 16 2) Walkowiak, Paris 16
3) Feeley, Maddison 17 4) Boxley, Autumn 14
30.09 59.23 (29.14)
1:28.72 (29.49) 1:58.33 (29.61)
20 DU Hilltoppers-CO ''B'' 1:56.09 1:58.90
1) Helm, Madison 14 2) Grier, Kelly 16
3) Gress, Gillian 18 4) Crawford, Kendall 17
30.11 59.61 (29.50)
1:28.94 (29.33) 1:58.90 (29.96)
21 The Fish-PV ''B'' 1:44.25Y 1:59.57
1) Goldblatt, Allison 15 2) Wolff, Claire 14
3) Ellor, Molly 13 4) Heilbrun, Madeline 13
29.10 59.47 (30.37)
1:31.29 (31.82) 1:59.57 (28.28)
22 Clifton Park-Hal-AD ''B'' 1:43.93Y 2:00.91
1) Danielson, Emily 15 2) Keefe, Kristina 16
3) Gardiner, Alyssa 16 4) Celia, Gabrielle 16
30.36 1:01.04 (30.68)
1:31.48 (30.44) 2:00.91 (29.43)
-- Webster BlueFins-NI ''A'' 1:43.22Y DQ
1) Krisanda, Sydney 16 2) Neamtu, Natalie 14
3) Barbeau, Krista 17 4) Jarvis, Charlotte 15
29.75 58.28 (28.53)
1:27.93 (29.65) DQ (30.17)
-- North Shore Swim-NE ''A'' 1:54.86 DQ
1) Barr, Courtney 18 2) Lombardi, Felicia 14
3) Baker, Ansley 17 4) Borger, Emily 17
29.37 58.02 (28.65)
1:26.00 (27.98) DQ (27.34)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 28 Men 200 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 Bluefish Swim-NE ''A'' 1:39.39 1:37.58
1) Wright, Owen 17 2) Green, Connor 18
3) Brown, Nicholas 17 4) Gudmunson, Erik 17
24.55 49.01 (24.46)
1:13.81 (24.80) 1:37.58 (23.77)
2 USC-AM ''A'' 1:40.28 1:39.38
1) Novak, Nathan 18 2) Lersch, Patrick 17
3) Wong, Braedon 16 4) Dudzinski, Ryan 17
25.82 50.40 (24.58)
1:15.53 (25.13) 1:39.38 (23.85)
3 North Shore Swim-NE ''A'' 1:40.04 1:40.09
1) Bartley, Michael 16 2) Dinardo, Joshua 16
3) Fothergill, Daniel 18 4) Edwards, Thomas 17
25.54 49.93 (24.39)
1:15.51 (25.58) 1:40.09 (24.58)
4 Exeter Swim Team-NE ''A'' 1:27.77Y 1:40.97
1) Gray, Kellen 17 2) Carignan, Patrick 17
3) Hodgman, Samuel 16 4) Patterson, Connar 16
28.21 51.09 (22.88)
1:15.68 (24.59) 1:40.97 (25.29)
5 Webster BlueFins-NI ''A'' 1:43.57 1:41.01
1) Wahl, Matthew 23 2) Kuter, Andrew 23
3) Mulvehill, Joseph 18 4) Wahl, Zachary 23
25.85 51.51 (25.66)
1:16.66 (25.15) 1:41.01 (24.35)
6 Millcreek Swim T-AM ''A'' 1:42.94 1:41.18
1) Jones, Jacob 17 2) Ekas, Jacob 18
3) Mahoney, Jack 16 4) Ekas, Jonathan 19
25.87 52.16 (26.29)
1:17.18 (25.02) 1:41.18 (24.00)
7 Bluefish Swim-NE ''B'' 1:42.78 1:41.50
1) Spurrell, Samuel 18 2) Moniz, Noah 15
3) Choate, Michael 17 4) Miranda, Maxwell 14
26.00 51.67 (25.67)
1:17.44 (25.77) 1:41.50 (24.06)
8 Fairport Area Sw-NI ''A'' 1:38.52 1:42.26
1) Olson, Nicholas 17 2) Doser, Jeffrey 17
3) Kelemen, Andrew 14 4) Lapoint, Alexander 18
25.03 50.07 (25.04)
1:16.82 (26.75) 1:42.26 (25.44)
9 Liverpool Jets S-NI ''A'' 1:42.17 1:43.21
1) Burdo, Nicholas 16 2) Henry, Liam 17
3) Miller, Troy 17 4) Clarke, Garrett 18
25.23 51.32 (26.09)
1:17.22 (25.90) 1:43.21 (25.99)
10 Clifton Park-Hal-AD ''A'' 1:29.64Y 1:43.39
1) Danielson, Alex 17 2) Burdge, Eric 16
3) Czajkowski, Piotr 16 4) Conley, Michael 17
26.46 52.11 (25.65)
1:18.24 (26.13) 1:43.39 (25.15)
11 Eastern Express-NJ ''A'' 1:31.55Y 1:43.66
1) Shmurak, Allen 15 2) Lubinski, Jacob 14
3) McIntyre, Jack 15 4) Doyle, Connor 15
25.68 51.40 (25.72)
1:17.05 (25.65) 1:43.66 (26.61)
12 The Fish-PV ''A'' 1:31.47Y 1:44.39
1) Russiello, Ian 17 2) Allain, Ryan 16
3) Emanuel, Michael 17 4) Herbert, David 16
26.06 52.11 (26.05)
1:19.18 (27.07) 1:44.39 (25.21)
13 Webster BlueFins-NI ''B'' 1:31.27Y 1:44.77
1) Wahl, Alec 15 2) Steve, Paul 16
3) Shinkeyev, Ilya 16 4) Eggert, Eric 16
26.79 52.01 (25.22)
1:18.07 (26.06) 1:44.77 (26.70)
14 USC-AM ''B'' 1:28.89Y 1:45.27
1) Minuth, Fynn 16 2) Minuth, Ole 14
3) Kelly, Christian 18 4) Johnsen, Jake 17
25.63 52.54 (26.91)
1:20.06 (27.52) 1:45.27 (25.21)
15 Asphalt Green Un-MR ''A'' 1:42.22 1:46.06
1) Zuppone, Michael 15 2) Quinones, Christopher 16
3) Abdelrahman, Baraa 16 4) Rivoal, Leo 16
26.72 53.52 (26.80)
1:19.78 (26.26) 1:46.06 (26.28)
16 PACK Swim Team o-NI ''A'' 1:45.39 1:46.63
1) Delaus, David 16 2) Bennett, Jesse 17
3) Ransford, PJ 17 4) Ransford, Casey 15
26.62 53.22 (26.60)
1:18.68 (25.46) 1:46.63 (27.95)
17 Morris County Sw-NJ ''A'' 1:32.39Y 1:46.71
1) Marciano, Vinny 12 2) Stiles, Michael 15
3) Viotto, Jamie 17 4) Taboadela, Anthony 18
26.00 52.86 (26.86)
1:20.12 (27.26) 1:46.71 (26.59)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 29 Women 1500 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Finals
==================================================================
1 Stone, Lindsay 15 PACK Swim Team o 16:58.36 17:06.75
30.33 1:03.40 (33.07)
1:37.14 (33.74) 2:11.40 (34.26)
2:45.36 (33.96) 3:19.39 (34.03)
3:53.52 (34.13) 4:27.64 (34.12)
5:02.19 (34.55) 5:36.49 (34.30)
6:10.98 (34.49) 6:45.01 (34.03)
7:19.46 (34.45) 7:53.77 (34.31)
8:28.47 (34.70) 9:02.91 (34.44)
9:37.82 (34.91) 10:12.32 (34.50)
10:47.04 (34.72) 11:21.60 (34.56)
11:56.23 (34.63) 12:30.77 (34.54)
13:05.70 (34.93) 13:40.22 (34.52)
14:14.82 (34.60) 14:49.27 (34.45)
15:24.04 (34.77) 15:58.84 (34.80)
16:33.27 (34.43) 17:06.75 (33.48)
2 Donohoe, Madelyn 12 The Fish-PV 17:58.17 17:17.51
31.49 1:05.71 (34.22)
1:40.38 (34.67) 2:14.75 (34.37)
2:49.25 (34.50) 3:23.96 (34.71)
3:58.31 (34.35) 4:33.06 (34.75)
5:07.94 (34.88) 5:42.97 (35.03)
6:17.59 (34.62) 6:52.66 (35.07)
7:27.73 (35.07) 8:01.72 (33.99)
8:36.56 (34.84) 9:11.33 (34.77)
9:46.28 (34.95) 10:21.10 (34.82)
10:55.85 (34.75) 11:30.91 (35.06)
12:05.65 (34.74) 12:40.70 (35.05)
13:15.44 (34.74) 13:50.32 (34.88)
14:24.87 (34.55) 14:59.77 (34.90)
15:34.84 (35.07) 16:09.53 (34.69)
16:40.63 (31.10) 17:17.51 (36.88)
3 Mitchell, Kylie 16 Greenwood Swimmi 17:49.73 17:18.50
31.87 1:05.89 (34.02)
1:40.23 (34.34) 2:15.03 (34.80)
2:49.80 (34.77) 3:24.75 (34.95)
3:59.61 (34.86) 4:34.49 (34.88)
5:09.43 (34.94) 5:44.51 (35.08)
6:19.04 (34.53) 6:53.64 (34.60)
7:27.98 (34.34) 8:02.60 (34.62)
8:37.00 (34.40) 9:11.77 (34.77)
9:46.30 (34.53) 10:21.13 (34.83)
10:55.77 (34.64) 11:30.50 (34.73)
12:05.09 (34.59) 12:40.01 (34.92)
13:14.72 (34.71) 13:49.79 (35.07)
14:24.71 (34.92) 14:59.98 (35.27)
15:34.95 (34.97) 16:10.07 (35.12)
16:44.63 (34.56) 17:18.50 (33.87)
4 Cameron, Bryanna 15 SOLO Aquatics-NE 17:43.32 17:28.93
31.49 1:05.98 (34.49)
1:40.81 (34.83) 2:15.15 (34.34)
2:49.59 (34.44) 3:24.25 (34.66)
3:58.98 (34.73) 4:33.62 (34.64)
5:08.54 (34.92) 5:43.30 (34.76)
6:18.40 (35.10) 6:53.30 (34.90)
7:28.30 (35.00) 8:03.66 (35.36)
8:39.05 (35.39) 9:14.37 (35.32)
9:49.76 (35.39) 10:24.91 (35.15)
11:00.60 (35.69) 11:35.84 (35.24)
12:11.49 (35.65) 12:47.15 (35.66)
13:22.70 (35.55) 13:58.28 (35.58)
14:33.68 (35.40) 15:08.97 (35.29)
15:44.54 (35.57) 16:19.98 (35.44)
16:55.32 (35.34) 17:28.93 (33.61)
5 Wolff, Veronica 16 The Fish-PV 17:48.72 17:40.01
31.95 1:06.44 (34.49)
1:41.36 (34.92) 2:16.56 (35.20)
2:51.71 (35.15) 3:26.83 (35.12)
4:01.90 (35.07) 4:37.30 (35.40)
5:12.69 (35.39) 5:48.44 (35.75)
6:23.38 (34.94) 6:58.19 (34.81)
7:33.06 (34.87) 8:08.25 (35.19)
8:43.61 (35.36) 9:19.12 (35.51)
9:51.85 (32.73) 10:29.97 (38.12)
11:05.87 (35.90) 11:42.02 (36.15)
12:17.61 (35.59) 12:53.72 (36.11)
13:30.27 (36.55) 14:06.20 (35.93)
14:37.39 (31.19) 15:18.06 (40.67)
15:53.81 (35.75) 16:29.59 (35.78)
17:05.00 (35.41) 17:40.01 (35.01)
6 Goldblatt, Allison 15 The Fish-PV 17:28.07 17:42.99
31.25 1:05.34 (34.09)
1:40.61 (35.27) 2:15.72 (35.11)
2:51.11 (35.39) 3:26.37 (35.26)
4:01.87 (35.50) 4:37.20 (35.33)
5:12.75 (35.55) 5:48.34 (35.59)
6:23.99 (35.65) 6:59.47 (35.48)
7:35.05 (35.58) 8:10.78 (35.73)
8:46.17 (35.39) 9:21.86 (35.69)
9:57.54 (35.68) 10:33.30 (35.76)
11:08.89 (35.59) 11:44.72 (35.83)
12:20.55 (35.83) 12:56.58 (36.03)
13:32.17 (35.59) 14:08.01 (35.84)
14:43.85 (35.84) 15:19.68 (35.83)
15:55.48 (35.80) 16:32.82 (37.34)
17:08.51 (35.69) 17:42.99 (34.48)
7 Heilbrun, Madeline 13 The Fish-PV 17:24.19Y 17:50.73
31.45 1:05.88 (34.43)
1:41.63 (35.75) 2:17.76 (36.13)
2:53.97 (36.21) 3:30.05 (36.08)
3:57.50 (27.45) 4:42.36 (44.86)
5:18.71 (36.35) 5:54.96 (36.25)
6:31.78 (36.82) 7:07.71 (35.93)
7:36.59 (28.88) 8:19.55 (42.96)
8:55.65 (36.10) 9:31.29 (35.64)
10:06.99 (35.70) 10:42.57 (35.58)
11:18.31 (35.74) 11:53.99 (35.68)
12:29.71 (35.72) 13:05.59 (35.88)
13:41.58 (35.99) 14:17.35 (35.77)
14:53.68 (36.33) 15:29.60 (35.92)
16:05.59 (35.99) 16:40.95 (35.36)
17:16.66 (35.71) 17:50.73 (34.07)
8 Nasky, Nancy 16 PACK Swim Team o 17:52.55Y 18:07.04
1:08.97 1:08.97 ( )
2:21.76 ( )
2:58.68 (36.92) 3:35.50 (36.82)
4:12.48 (36.98) 4:48.84 (36.36)
5:25.44 (36.60) 6:01.16 (35.72)
6:37.39 (36.23) 7:13.38 (35.99)
7:49.59 (36.21) 8:25.47 (35.88)
9:01.77 (36.30) 9:37.54 (35.77)
10:13.85 (36.31) 10:49.98 (36.13)
11:26.84 (36.86) 12:03.17 (36.33)
12:40.04 (36.87) 13:16.66 (36.62)
13:53.92 (37.26) 14:30.34 (36.42)
15:07.38 (37.04) 15:43.67 (36.29)
16:20.59 (36.92) 16:56.08 (35.49)
17:32.13 (36.05) 18:07.04 (34.91)
9 Bayer, Hannah 17 Arena Club Aquat 17:29.81Y 18:07.76
31.97 1:06.98 (35.01)
1:43.17 (36.19) 2:19.01 (35.84)
2:55.46 (36.45) 3:31.52 (36.06)
4:07.87 (36.35) 4:43.87 (36.00)
5:20.20 (36.33) 5:56.53 (36.33)
6:33.02 (36.49) 7:08.98 (35.96)
7:45.33 (36.35) 8:21.34 (36.01)
8:57.86 (36.52) 9:34.33 (36.47)
10:11.54 (37.21) 10:48.22 (36.68)
11:25.34 (37.12) 12:02.19 (36.85)
12:39.14 (36.95) 13:15.82 (36.68)
13:52.71 (36.89) 14:29.53 (36.82)
15:06.16 (36.63) 15:42.84 (36.68)
16:19.90 (37.06) 16:56.50 (36.60)
17:32.76 (36.26) 18:07.76 (35.00)
10 Sullivan, Abbie 12 SOLO Aquatics-NE 17:50.44Y 18:08.54
1:08.30 1:08.30 ( )
2:20.76 ( )
2:57.71 (36.95) 3:34.00 (36.29)
4:11.33 (37.33) 4:47.66 (36.33)
5:24.88 (37.22) 6:00.53 (35.65)
6:37.14 (36.61) 7:13.19 (36.05)
7:49.72 (36.53) 8:25.89 (36.17)
9:02.77 (36.88) 9:39.42 (36.65)
10:12.32 (32.90) 10:53.17 (40.85)
11:26.52 (33.35) 12:07.08 (40.56)
12:42.00 (34.92) 13:21.20 (39.20)
13:55.53 (34.33) 14:34.81 (39.28)
15:07.43 (32.62) 15:47.65 (40.22)
16:19.76 (32.11) 16:59.72 (39.96)
17:35.29 (35.57) 18:08.54 (33.25)
11 Arzaga, Anastasia 16 Star Swimming-NI 18:00.62 18:11.97
33.20 1:08.54 (35.34)
1:43.59 (35.05) 2:19.57 (35.98)
2:55.32 (35.75) 3:31.34 (36.02)
4:07.49 (36.15) 4:43.57 (36.08)
5:20.03 (36.46) 5:56.82 (36.79)
6:33.44 (36.62) 7:10.03 (36.59)
7:46.79 (36.76) 8:24.29 (37.50)
9:00.55 (36.26) 9:37.72 (37.17)
10:14.10 (36.38) 10:51.11 (37.01)
11:27.43 (36.32) 12:04.93 (37.50)
12:41.32 (36.39) 13:18.20 (36.88)
13:54.79 (36.59) 14:32.27 (37.48)
15:09.43 (37.16) 15:46.30 (36.87)
16:22.73 (36.43) 16:59.66 (36.93)
17:36.13 (36.47) 18:11.97 (35.84)
12 Metzger, Emma 15 Cape Cod Swim Cl 17:44.52Y 18:24.79
32.85 1:08.23 (35.38)
1:44.40 (36.17) 2:20.90 (36.50)
2:57.53 (36.63) 3:34.39 (36.86)
4:11.34 (36.95) 4:48.46 (37.12)
5:25.40 (36.94) 6:02.26 (36.86)
6:39.39 (37.13) 7:16.50 (37.11)
7:53.42 (36.92) 8:30.38 (36.96)
9:07.69 (37.31) 9:45.00 (37.31)
10:22.13 (37.13) 10:59.15 (37.02)
11:36.46 (37.31) 12:13.81 (37.35)
12:51.31 (37.50) 13:28.51 (37.20)
14:05.77 (37.26) 14:43.08 (37.31)
15:20.11 (37.03) 15:57.22 (37.11)
16:34.68 (37.46) 17:12.10 (37.42)
17:48.78 (36.68) 18:24.79 (36.01)
13 Boxley, Autumn 14 Clifton Park-Hal 17:42.41Y 18:38.28
32.72 1:08.62 (35.90)
1:45.79 (37.17) 2:22.76 (36.97)
2:59.49 (36.73) 3:36.77 (37.28)
4:13.53 (36.76) 4:50.45 (36.92)
5:27.54 (37.09) 6:04.93 (37.39)
6:42.42 (37.49) 7:20.06 (37.64)
7:56.93 (36.87) 8:34.61 (37.68)
9:12.00 (37.39) 9:49.58 (37.58)
10:26.84 (37.26) 11:04.64 (37.80)
11:42.20 (37.56) 12:20.11 (37.91)
12:57.61 (37.50) 13:35.61 (38.00)
14:13.49 (37.88) 14:51.75 (38.26)
15:29.73 (37.98) 16:07.79 (38.06)
16:45.04 (37.25) 17:23.79 (38.75)
18:01.24 (37.45) 18:38.28 (37.04)
14 Owens, Amy 16 The Fish-PV 18:13.13 18:46.15
32.28 1:07.61 (35.33)
1:43.95 (36.34) 2:20.68 (36.73)
2:57.95 (37.27) 3:35.47 (37.52)
4:12.81 (37.34) 4:50.19 (37.38)
5:28.35 (38.16) 6:05.58 (37.23)
6:43.89 (38.31) 7:21.27 (37.38)
7:59.80 (38.53) 8:37.33 (37.53)
9:15.73 (38.40) 9:53.64 (37.91)
10:31.99 (38.35) 11:10.09 (38.10)
11:48.66 (38.57) 12:26.48 (37.82)
13:05.16 (38.68) 13:43.50 (38.34)
14:21.78 (38.28) 15:00.01 (38.23)
15:34.88 (34.87) 16:16.32 (41.44)
16:54.77 (38.45) 17:32.34 (37.57)
18:05.79 (33.45) 18:46.15 (40.36)
15 Hemminger, Keely 13 The Fish-PV 17:40.00Y 18:47.24
31.94 1:07.26 (35.32)
1:43.97 (36.71) 2:20.42 (36.45)
2:57.64 (37.22) 3:34.90 (37.26)
4:12.72 (37.82) 4:50.25 (37.53)
5:28.28 (38.03) 6:05.50 (37.22)
6:43.30 (37.80) 7:21.30 (38.00)
7:59.05 (37.75) 8:36.83 (37.78)
9:14.70 (37.87) 9:53.33 (38.63)
10:30.90 (37.57) 11:09.38 (38.48)
11:47.38 (38.00) 12:25.19 (37.81)
13:02.86 (37.67) 13:41.47 (38.61)
14:19.79 (38.32) 14:58.56 (38.77)
15:36.61 (38.05) 16:14.93 (38.32)
16:53.86 (38.93) 17:31.44 (37.58)
18:09.72 (38.28) 18:47.24 (37.52)
16 Brandes, Chandler 17 GMA-NE 17:48.78Y 18:58.84
33.34 1:10.12 (36.78)
1:47.15 (37.03) 2:24.30 (37.15)
3:01.87 (37.57) 3:39.59 (37.72)
4:17.13 (37.54) 4:54.65 (37.52)
5:32.80 (38.15) 6:10.78 (37.98)
6:49.37 (38.59) 7:27.83 (38.46)
8:06.35 (38.52) 8:44.57 (38.22)
9:23.14 (38.57) 10:01.42 (38.28)
10:39.94 (38.52) 11:18.41 (38.47)
11:56.73 (38.32) 12:35.55 (38.82)
13:13.58 (38.03) 13:52.10 (38.52)
14:30.74 (38.64) 15:09.08 (38.34)
15:47.54 (38.46) 16:26.00 (38.46)
17:04.51 (38.51) 17:42.87 (38.36)
18:21.25 (38.38) 18:58.84 (37.59)
17 Ellor, Molly 13 The Fish-PV 20:43.11 19:24.30
1:09.70 1:09.70 ( )
2:25.31 ( )
3:02.82 (37.51) 3:41.34 (38.52)
4:19.54 (38.20) 4:57.74 (38.20)
5:36.04 (38.30) 6:14.53 (38.49)
6:53.24 (38.71) 7:32.04 (38.80)
8:10.61 (38.57) 8:49.28 (38.67)
9:29.01 (39.73) 10:08.19 (39.18)
10:47.91 (39.72) 11:26.93 (39.02)
12:07.27 (40.34) 12:47.34 (40.07)
13:26.43 (39.09) 14:06.30 (39.87)
14:46.65 (40.35) 15:26.85 (40.20)
16:06.88 (40.03) 16:46.51 (39.63)
17:25.98 (39.47) 18:05.59 (39.61)
18:45.36 (39.77) 19:24.30 (38.94)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 30 Men 800 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Finals
==================================================================
1 Ransford, PJ 17 PACK Swim Team o 8:12.59 8:25.47
28.78 59.29 (30.51)
1:30.39 (31.10) 2:01.88 (31.49)
2:33.64 (31.76) 3:05.28 (31.64)
3:37.24 (31.96) 4:09.15 (31.91)
4:41.28 (32.13) 5:13.71 (32.43)
5:46.39 (32.68) 6:19.16 (32.77)
6:51.43 (32.27) 7:23.18 (31.75)
7:54.54 (31.36) 8:25.47 (30.93)
2 McIntyre, Jack 15 Eastern Express- 8:52.32 8:31.11
28.12 59.74 (31.62)
1:31.67 (31.93) 2:03.85 (32.18)
2:35.80 (31.95) 3:08.23 (32.43)
3:40.34 (32.11) 4:12.92 (32.58)
4:44.96 (32.04) 5:17.90 (32.94)
5:49.76 (31.86) 6:22.58 (32.82)
6:54.62 (32.04) 7:27.27 (32.65)
7:59.30 (32.03) 8:31.11 (31.81)
3 Golczewski, Daniel 17 Arena Club Aquat 8:36.13 8:34.70
28.34 59.66 (31.32)
1:32.27 (32.61) 2:05.06 (32.79)
2:30.29 (25.23) 3:10.57 (40.28)
3:43.18 (32.61) 4:16.23 (33.05)
4:38.36 (22.13) 5:21.72 (43.36)
5:47.75 (26.03) 6:27.63 (39.88)
6:47.65 (20.02) 7:31.95 (44.30)
7:54.82 (22.87) 8:34.70 (39.88)
4 Russiello, Ian 17 The Fish-PV 8:50.28 8:39.36
29.35 1:01.54 (32.19)
1:33.97 (32.43) 2:06.82 (32.85)
2:39.66 (32.84) 3:13.03 (33.37)
3:46.17 (33.14) 4:19.34 (33.17)
4:51.88 (32.54) 5:24.88 (33.00)
5:57.66 (32.78) 6:30.55 (32.89)
7:03.01 (32.46) 7:35.55 (32.54)
8:07.97 (32.42) 8:39.36 (31.39)
5 Casey, Grant 18 Bluefish Swim-NE 8:30.83 8:40.19
29.30 1:01.22 (31.92)
1:34.00 (32.78) 2:06.65 (32.65)
2:39.85 (33.20) 3:12.66 (32.81)
3:45.65 (32.99) 4:18.70 (33.05)
4:51.80 (33.10) 5:24.72 (32.92)
5:56.48 (31.76) 6:30.58 (34.10)
7:03.57 (32.99) 7:36.41 (32.84)
8:09.03 (32.62) 8:40.19 (31.16)
6 Jinn, Brandon 16 Greenwood Memori 8:43.22 8:47.98
29.66 1:01.77 (32.11)
1:34.32 (32.55) 2:07.05 (32.73)
2:40.11 (33.06) 3:13.23 (33.12)
3:46.66 (33.43) 4:20.49 (33.83)
4:54.01 (33.52) 5:27.96 (33.95)
6:01.49 (33.53) 6:35.44 (33.95)
7:08.94 (33.50) 7:42.34 (33.40)
8:15.58 (33.24) 8:47.98 (32.40)
7 Doyle, Connor 15 Eastern Express- 9:00.38 8:50.68
30.87 1:04.16 (33.29)
1:36.96 (32.80) 2:10.16 (33.20)
2:43.70 (33.54) 3:17.23 (33.53)
3:51.08 (33.85) 4:24.59 (33.51)
4:58.10 (33.51) 5:32.34 (34.24)
6:06.11 (33.77) 6:40.20 (34.09)
7:13.42 (33.22) 7:46.92 (33.50)
8:19.78 (32.86) 8:50.68 (30.90)
8 Allain, Ryan 16 The Fish-PV 9:01.55 8:53.72
29.61 1:02.68 (33.07)
1:36.10 (33.42) 2:09.78 (33.68)
2:43.57 (33.79) 3:17.22 (33.65)
3:51.30 (34.08) 4:25.34 (34.04)
4:59.15 (33.81) 5:33.32 (34.17)
6:07.46 (34.14) 6:41.55 (34.09)
7:15.25 (33.70) 7:48.97 (33.72)
8:22.44 (33.47) 8:53.72 (31.28)
9 Shmurak, Allen 15 Eastern Express- 10:03.95Y 8:55.18
30.13 1:03.42 (33.29)
1:37.04 (33.62) 2:10.87 (33.83)
2:44.90 (34.03) 3:19.10 (34.20)
3:52.71 (33.61) 4:26.42 (33.71)
5:00.15 (33.73) 5:34.24 (34.09)
6:08.12 (33.88) 6:42.18 (34.06)
7:16.22 (34.04) 7:50.12 (33.90)
8:22.88 (32.76) 8:55.18 (32.30)
10 Herbert, David 16 The Fish-PV 9:07.87 8:57.79
29.59 1:02.95 (33.36)
1:36.97 (34.02) 2:10.93 (33.96)
2:44.15 (33.22) 3:17.70 (33.55)
3:51.14 (33.44) 4:25.35 (34.21)
4:58.98 (33.63) 5:33.53 (34.55)
6:07.35 (33.82) 6:42.41 (35.06)
7:50.92 ( )
8:57.79 (1:06.87)
11 Xenakis, Michael 15 SOLO Aquatics-NE 9:00.51 8:59.03
29.76 1:02.60 (32.84)
1:36.64 (34.04) 2:10.47 (33.83)
2:44.20 (33.73) 3:17.70 (33.50)
3:52.23 (34.53) 4:26.46 (34.23)
5:00.93 (34.47) 5:35.38 (34.45)
6:09.89 (34.51) 6:44.36 (34.47)
7:18.64 (34.28) 7:52.66 (34.02)
8:26.88 (34.22) 8:59.03 (32.15)
12 Viotto, Jamie 17 Morris County Sw 9:08.31 8:59.12
30.05 1:02.96 (32.91)
1:36.86 (33.90) 2:10.85 (33.99)
2:45.05 (34.20) 3:19.19 (34.14)
3:46.66 (27.47) 4:27.51 (40.85)
5:01.74 (34.23) 5:36.17 (34.43)
6:10.33 (34.16) 6:44.74 (34.41)
7:18.90 (34.16) 7:52.96 (34.06)
8:26.63 (33.67) 8:59.12 (32.49)
13 Zitz, Jacob 18 Victor Swim Club 9:04.91 8:59.24
30.97 1:04.34 (33.37)
1:38.27 (33.93) 2:12.87 (34.60)
2:47.59 (34.72) 3:22.28 (34.69)
3:56.68 (34.40) 4:30.90 (34.22)
5:05.17 (34.27) 5:39.26 (34.09)
6:12.96 (33.70) 6:46.98 (34.02)
7:20.84 (33.86) 7:54.67 (33.83)
8:28.28 (33.61) 8:59.24 (30.96)
14 Warner, Shawn 19 Unattached-FG 8:44.44 8:59.55
29.15 1:01.20 (32.05)
1:34.13 (32.93) 2:08.29 (34.16)
2:41.81 (33.52) 3:16.36 (34.55)
3:50.92 (34.56) 4:26.09 (35.17)
5:00.63 (34.54) 5:35.49 (34.86)
6:10.08 (34.59) 6:45.02 (34.94)
7:19.65 (34.63) 7:54.17 (34.52)
8:28.45 (34.28) 8:59.55 (31.10)
15 Bishop, Zachary 16 Exeter Swim Team 8:55.47 8:59.62
29.88 1:02.14 (32.26)
1:34.96 (32.82) 2:08.37 (33.41)
2:41.56 (33.19) 3:15.57 (34.01)
3:49.80 (34.23) 4:24.10 (34.30)
4:58.61 (34.51) 5:33.04 (34.43)
6:07.53 (34.49) 6:42.05 (34.52)
7:16.63 (34.58) 7:51.17 (34.54)
8:18.50 (27.33) 8:59.62 (41.12)
16 Lehman, Nicholas 14 Cougar Aquatic T 9:57.10Y 9:00.12
30.03 1:02.81 (32.78)
1:36.74 (33.93) 2:10.65 (33.91)
2:45.32 (34.67) 3:19.64 (34.32)
3:54.40 (34.76) 4:28.78 (34.38)
5:03.04 (34.26) 5:37.09 (34.05)
6:11.93 (34.84) 6:46.41 (34.48)
7:21.28 (34.87) 7:54.92 (33.64)
8:28.31 (33.39) 9:00.12 (31.81)
17 Galarza, Daniel 16 Metuchen Edison- 9:07.40 9:00.31
29.61 1:02.56 (32.95)
1:36.46 (33.90) 2:10.49 (34.03)
2:44.35 (33.86) 3:18.47 (34.12)
3:52.62 (34.15) 4:26.80 (34.18)
5:01.11 (34.31) 5:35.29 (34.18)
6:09.55 (34.26) 6:43.96 (34.41)
7:18.58 (34.62) 7:52.98 (34.40)
8:23.00 (30.02) 9:00.31 (37.31)
18 Gable, Dale 17 North Shore Swim 9:55.00Y 9:00.42
29.59 1:02.01 (32.42)
1:31.71 (29.70) 2:09.73 (38.02)
2:39.11 (29.38) 3:18.73 (39.62)
3:47.13 (28.40) 4:27.93 (40.80)
4:57.67 (29.74) 5:36.86 (39.19)
6:05.70 (28.84) 6:46.79 (41.09)
7:21.44 (34.65) 7:55.24 (33.80)
8:23.32 (28.08) 9:00.42 (37.10)
19 Delaus, David 16 PACK Swim Team o 8:58.06 9:01.06
30.12 1:03.59 (33.47)
1:37.21 (33.62) 2:10.61 (33.40)
2:44.56 (33.95) 3:18.52 (33.96)
3:46.27 (27.75) 4:27.59 (41.32)
5:02.18 (34.59) 5:37.30 (35.12)
6:12.61 (35.31) 6:48.55 (35.94)
7:20.50 (31.95) 7:56.66 (36.16)
8:29.65 (32.99) 9:01.06 (31.41)
20 Amedeo, Matthew 16 SOLO Aquatics-NE 9:57.34Y 9:02.29
30.22 1:03.56 (33.34)
1:32.91 (29.35) 2:12.27 (39.36)
2:46.49 (34.22) 3:20.93 (34.44)
3:49.79 (28.86) 4:30.08 (40.29)
5:04.85 (34.77) 5:39.37 (34.52)
6:13.66 (34.29) 6:47.96 (34.30)
7:22.13 (34.17) 7:56.19 (34.06)
8:29.95 (33.76) 9:02.29 (32.34)
21 Lubinski, Jacob 14 Eastern Express- 10:03.86Y 9:04.27
30.10 1:03.70 (33.60)
1:38.19 (34.49) 2:12.90 (34.71)
2:47.52 (34.62) 3:22.00 (34.48)
3:56.85 (34.85) 4:31.60 (34.75)
5:05.90 (34.30) 5:40.39 (34.49)
6:14.99 (34.60) 6:49.57 (34.58)
7:24.20 (34.63) 7:58.01 (33.81)
8:31.97 (33.96) 9:04.27 (32.30)
22 Scerbo, Joseph 14 Cougar Aquatic T 10:03.58Y 9:19.29
30.69 1:04.64 (33.95)
1:39.21 (34.57) 2:13.69 (34.48)
2:48.34 (34.65) 3:24.38 (36.04)
3:59.89 (35.51) 4:35.28 (35.39)
5:09.60 (34.32) 5:44.93 (35.33)
6:20.21 (35.28) 6:56.48 (36.27)
7:32.31 (35.83) 8:08.34 (36.03)
8:34.06 (25.72) 9:19.29 (45.23)
23 Hughes, Jack 19 UN-SH-NI 10:01.68Y 9:25.43
31.18 1:03.77 (32.59)
1:37.26 (33.49) 2:11.20 (33.94)
2:45.90 (34.70) 3:21.11 (35.21)
3:56.28 (35.17) 4:32.14 (35.86)
5:08.40 (36.26) 5:44.92 (36.52)
6:21.77 (36.85) 6:58.90 (37.13)
7:35.76 (36.86) 8:13.22 (37.46)
8:49.74 (36.52) 9:25.43 (35.69)
24 Emanuel, Michael 17 The Fish-PV 9:33.97 9:46.23
32.06 1:08.24 (36.18)
1:44.40 (36.16) 2:20.73 (36.33)
2:56.26 (35.53) 3:33.57 (37.31)
4:10.57 (37.00) 4:47.97 (37.40)
5:24.56 (36.59) 6:01.58 (37.02)
6:35.03 (33.45) 7:16.89 (41.86)
7:54.45 (37.56) 8:32.59 (38.14)
9:09.78 (37.19) 9:46.23 (36.45)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 31 Women 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Zeiger, Brooke 18 Bluefish Swim-NE 2:18.74 2:13.30
32.14 1:05.18 (33.04)
1:39.26 (34.08) 2:13.30 (34.04)
2 Harty, Kaitlin 16 Greenwood Memori 2:18.91 2:18.03
32.23 1:06.13 (33.90)
1:41.62 (35.49) 2:18.03 (36.41)
3 Rowley, Haley 17 DU Hilltoppers-C 2:19.15 2:18.34
32.98 1:07.60 (34.62)
1:43.39 (35.79) 2:18.34 (34.95)
4 Aarts, Nicole 15 Una AGUA-MR 2:21.94 2:18.73
32.67 1:07.47 (34.80)
1:43.17 (35.70) 2:18.73 (35.56)
5 Maguire, Marcella 14 Ridgefield Aquat 2:21.18 2:18.88
32.44 1:06.71 (34.27)
1:42.46 (35.75) 2:18.88 (36.42)
6 Gress, Gillian 18 DU Hilltoppers-C 2:22.43 2:20.84
33.03 1:08.34 (35.31)
1:45.01 (36.67) 2:20.84 (35.83)
7 Vivado, Lilly 15 Bluefish Swim-NE 2:23.30 2:21.74
33.18 1:08.54 (35.36)
1:45.23 (36.69) 2:21.74 (36.51)
8 Romano, Kristen 14 Town Wrecker Swi 2:23.05 2:24.71
33.24 1:10.02 (36.78)
1:46.96 (36.94) 2:24.71 (37.75)
=== B - Final ===
9 Miller, Heidi 17 Greater Pittsbur 2:24.07 2:22.40
33.68 1:09.54 (35.86)
1:46.72 (37.18) 2:22.40 (35.68)
10 Degnan, Michaela 15 Bluefish Swim-NE 2:26.52 2:22.97
34.22 1:10.01 (35.79)
1:47.57 (37.56) 2:22.97 (35.40)
11 Sargent, Makayla 15 Victor Swim Club 2:26.82 2:24.57
34.12 1:10.48 (36.36)
1:47.67 (37.19) 2:24.57 (36.90)
12 Heilbrun, Caroline 16 The Fish-PV 2:25.95 2:25.08
33.59 1:10.25 (36.66)
1:47.86 (37.61) 2:25.08 (37.22)
13 Erwin, Catherine 14 Bluefish Swim-NE 2:28.13 2:26.46
34.79 1:11.03 (36.24)
1:48.73 (37.70) 2:26.46 (37.73)
14 Helak, Alyssa 14 Buffalo Area Aqu 2:27.35 2:26.49
34.32 1:11.25 (36.93)
1:49.28 (38.03) 2:26.49 (37.21)
15 Preiss, Marina 17 Unattached-MR 2:27.64 2:26.71
34.22 1:11.77 (37.55)
1:50.35 (38.58) 2:26.71 (36.36)
16 Thomas, Sydney 15 Star Swimming-NI 2:26.99 2:27.47
35.40 1:12.56 (37.16)
1:50.69 (38.13) 2:27.47 (36.78)
=== C - Final ===
17 Dacey, Sydney 17 Bluefish Swim-NE 2:30.06 2:27.23
35.36 1:12.55 (37.19)
1:50.15 (37.60) 2:27.23 (37.08)
18 Birmingham, Bridget 14 Cape Cod Swim Cl 2:30.18 2:28.28
35.45 1:13.42 (37.97)
1:50.84 (37.42) 2:28.28 (37.44)
19 King, Madeline 13 Cape Cod Swim Cl 2:30.30 2:28.89
34.63 1:13.02 (38.39)
1:51.94 (38.92) 2:28.89 (36.95)
20 Heilbrun, Madeline 13 The Fish-PV 2:30.35 2:29.37
35.03 1:12.52 (37.49)
1:51.05 (38.53) 2:29.37 (38.32)
21 Riley, Stephie 15 PACK Swim Team o 2:30.88 2:30.08
36.07 1:14.06 (37.99)
1:52.60 (38.54) 2:30.08 (37.48)
22 Sapio, Olivia 14 Town Wrecker Swi 2:29.79 2:32.13
35.86 1:13.74 (37.88)
1:52.83 (39.09) 2:32.13 (39.30)
23 Donohoe, Madelyn 12 The Fish-PV 2:30.16 2:32.46
35.77 1:14.21 (38.44)
1:54.07 (39.86) 2:32.46 (38.39)
24 Ellor, Molly 13 The Fish-PV 2:30.11 2:36.89
35.52 1:14.81 (39.29)
1:55.33 (40.52) 2:36.89 (41.56)
=== Preliminaries ===
10 Abay-Nemes, Anna 17 GMA-NE 2:25.46
34.11 1:10.73 (36.62)
1:48.50 (37.77) 2:25.46 (36.96)
12 Galea, Andrea 15 Cougar Aquatic T 2:26.19
34.26 1:11.31 (37.05)
1:49.17 (37.86) 2:26.19 (37.02)
26 Hogan, Taylor 14 SOLO Aquatics-NE 2:30.64
35.48 1:13.31 (37.83)
1:51.88 (38.57) 2:30.64 (38.76)
28 Matteson, Sydney 16 Buffalo Area Aqu 2:31.47
36.62 1:14.48 (37.86)
1:53.10 (38.62) 2:31.47 (38.37)
29 Gray, Meghan 16 Exeter Swim Team 2:31.68
35.95 1:14.58 (38.63)
1:54.15 (39.57) 2:31.68 (37.53)
30 Dirienzo, Marissa 17 Town Wrecker Swi 2:31.82
34.73 1:12.26 (37.53)
1:51.89 (39.63) 2:31.82 (39.93)
31 Helm, Madison 14 DU Hilltoppers-C 2:31.84
35.92 1:14.14 (38.22)
1:53.00 (38.86) 2:31.84 (38.84)
32 Ables, Kelsey 18 Star Swimming-NI 2:31.87
35.36 1:13.80 (38.44)
1:53.04 (39.24) 2:31.87 (38.83)
33 Butler, Victoria 18 Star Swimming-NI 2:31.89
35.83 1:14.00 (38.17)
1:52.78 (38.78) 2:31.89 (39.11)
34 Dillon, Molly 18 Bluefish Swim-NE 2:32.07
36.15 1:14.71 (38.56)
1:53.91 (39.20) 2:32.07 (38.16)
35 Zeiger, Rebecca 14 Bluefish Swim-NE 2:32.16
35.23 1:13.03 (37.80)
1:52.31 (39.28) 2:32.16 (39.85)
36 Johnson, Hannah 16 Cape Cod Swim Cl 2:32.42
35.07 1:14.12 (39.05)
1:53.66 (39.54) 2:32.42 (38.76)
37 Aman, Katie 17 GMA-NE 2:33.02
35.76 1:14.92 (39.16)
1:54.48 (39.56) 2:33.02 (38.54)
38 Chen, Grace 13 Fairport Area Sw 2:33.33
34.81 1:13.61 (38.80)
1:54.91 (41.30) 2:33.33 (38.42)
39 Steingold, Sarah 17 Bluefish Swim-NE 2:33.74
35.76 1:14.53 (38.77)
1:53.89 (39.36) 2:33.74 (39.85)
40 Owens, Amy 16 The Fish-PV 2:33.79
35.12 1:13.68 (38.56)
1:53.98 (40.30) 2:33.79 (39.81)
41 Barr, Courtney 18 North Shore Swim 2:33.82
34.95 1:13.61 (38.66)
1:54.05 (40.44) 2:33.82 (39.77)
42 Brickman, Molly 17 Asphalt Green Un 2:34.01
35.34 1:14.19 (38.85)
1:54.54 (40.35) 2:34.01 (39.47)
43 Gaccione, Amanda 16 Cougar Aquatic T 2:34.30
35.04 1:14.27 (39.23)
1:55.18 (40.91) 2:34.30 (39.12)
44 Shi, Emma 17 Fairport Area Sw 2:34.62
37.27 1:16.55 (39.28)
1:56.43 (39.88) 2:34.62 (38.19)
45 Kolman, Pepper 13 Eastern Express- 2:34.82
35.80 1:15.38 (39.58)
1:55.77 (40.39) 2:34.82 (39.05)
46 Brandeberry, Katie 17 Greenwood Memori 2:34.90
36.11 1:15.30 (39.19)
1:54.73 (39.43) 2:34.90 (40.17)
47 Hein, Elizabeth 16 Bluefish Swim-NE 2:35.07
37.75 1:16.73 (38.98)
1:56.55 (39.82) 2:35.07 (38.52)
48 Silverman, Carolyn 15 Una MCSC-NJ 2:35.58
35.13 1:15.23 (40.10)
1:55.18 (39.95) 2:35.58 (40.40)
49 Pariseault, Hannah 15 Bluefish Swim-NE 2:35.66
37.46 1:16.62 (39.16)
1:56.42 (39.80) 2:35.66 (39.24)
50 Krisanda, Sydney 16 Webster BlueFins 2:35.68
36.94 1:16.81 (39.87)
1:57.27 (40.46) 2:35.68 (38.41)
51 Humphreys, Abigail 17 Fairport Area Sw 2:35.78
36.40 1:16.00 (39.60)
1:55.98 (39.98) 2:35.78 (39.80)
52 Chapin, Madison 14 Victor Swim Club 2:36.05
35.96 1:16.06 (40.10)
1:56.52 (40.46) 2:36.05 (39.53)
53 Dalla Riva, Natalie 15 Cougar Aquatic T 2:36.32
36.71 1:15.27 (38.56)
1:55.77 (40.50) 2:36.32 (40.55)
54 White, Kimberly 15 Metuchen Edison- 2:36.95
36.56 1:15.81 (39.25)
1:56.72 (40.91) 2:36.95 (40.23)
55 Fenn, Abby 15 Victor Swim Club 2:37.00
36.45 1:15.87 (39.42)
1:56.29 (40.42) 2:37.00 (40.71)
56 Hemminger, Keely 13 The Fish-PV 2:37.01
38.24 1:18.23 (39.99)
1:58.24 (40.01) 2:37.01 (38.77)
57 Haywood, Anna 17 North Shore Swim 2:37.58
36.47 1:15.83 (39.36)
2:37.58 (1:21.75)
58 Benedict, Kira 14 Star Swimming-NI 2:38.29
36.12 1:15.81 (39.69)
1:57.74 (41.93) 2:38.29 (40.55)
59 Sullivan, Abbie 12 SOLO Aquatics-NE 2:39.81
36.81 1:17.48 (40.67)
1:59.85 (42.37) 2:39.81 (39.96)
60 Lopez, Bianca 16 Rochester Rapids 2:40.43
38.40 1:18.73 (40.33)
2:00.29 (41.56) 2:40.43 (40.14)
61 Clifford, Emily 19 Unattached-MR 2:42.38
37.84 1:19.14 (41.30)
2:00.76 (41.62) 2:42.38 (41.62)
62 Keefe, Kristina 16 Clifton Park-Hal 2:43.66
38.53 1:20.29 (41.76)
2:03.22 (42.93) 2:43.66 (40.44)
63 Corlett, Olivia 16 Liverpool Jets S 2:47.44
37.27 1:19.02 (41.75)
2:03.38 (44.36) 2:47.44 (44.06)
-- Lara, Krystal 16 Asphalt Green Un DFS
-- Lersch, Maeve 14 USC-AM DFS
-- Zeiger, Elizabeth 16 Bluefish Swim-NE DFS
-- Kumar, Swati 17 Fairport Area Sw NS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 32 Men 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Green, Connor 18 Bluefish Swim-NE 2:06.25 2:00.44
29.07 59.52 (30.45)
1:30.14 (30.62) 2:00.44 (30.30)
2 Harty, Ryan 17 Greenwood Memori 2:07.63 2:02.57
29.12 1:00.15 (31.03)
1:31.70 (31.55) 2:02.57 (30.87)
3 Sali, Dylan 18 Unattached-NI 2:05.49 2:03.94
29.39 1:00.18 (30.79)
1:31.76 (31.58) 2:03.94 (32.18)
4 Reisch, Lucas 18 Una FAST-NI 2:08.20 2:07.54
29.75 1:01.85 (32.10)
1:34.21 (32.36) 2:07.54 (33.33)
5 Prescott, Tyler 17 Meriden Silver F 2:11.86 2:09.65
30.39 1:03.15 (32.76)
1:36.35 (33.20) 2:09.65 (33.30)
6 Patterson, Connar 16 Exeter Swim Team 2:10.49 2:10.00
30.52 1:03.59 (33.07)
1:36.71 (33.12) 2:10.00 (33.29)
7 Choate, Michael 17 Bluefish Swim-NE 2:09.57 2:11.46
30.26 1:03.22 (32.96)
1:37.05 (33.83) 2:11.46 (34.41)
8 Gray, Kellen 17 Exeter Swim Team 2:12.14 2:13.33
30.93 1:04.74 (33.81)
1:39.23 (34.49) 2:13.33 (34.10)
=== B - Final ===
9 McLaughlin, William 18 Bluefish Swim-NE 2:12.95 2:12.22
31.38 1:04.70 (33.32)
1:38.79 (34.09) 2:12.22 (33.43)
10 Brown, Nicholas 17 Bluefish Swim-NE 2:13.16 2:13.33
30.74 1:04.66 (33.92)
1:39.81 (35.15) 2:13.33 (33.52)
11 Minuth, Fynn 16 USC-AM 2:14.37 2:14.00
31.33 1:05.06 (33.73)
1:39.53 (34.47) 2:14.00 (34.47)
12 Rivoal, Leo 16 Asphalt Green Un 2:16.45 2:14.29
31.27 1:05.29 (34.02)
1:39.53 (34.24) 2:14.29 (34.76)
13 Moniz, Noah 15 Bluefish Swim-NE 2:14.83 2:14.72
31.79 1:05.42 (33.63)
1:39.82 (34.40) 2:14.72 (34.90)
14 Doyle, Connor 15 Eastern Express- 2:14.80 2:15.23
31.78 1:05.89 (34.11)
1:41.40 (35.51) 2:15.23 (33.83)
15 Bishop, Zachary 16 Exeter Swim Team 2:16.26 2:15.88
32.60 1:07.21 (34.61)
1:41.81 (34.60) 2:15.88 (34.07)
16 Billig, Richard 16 North Shore Swim 2:16.55 2:16.52
31.48 1:06.51 (35.03)
1:41.39 (34.88) 2:16.52 (35.13)
=== C - Final ===
17 Allain, Ryan 16 The Fish-PV 2:21.83 2:17.84
31.99 1:07.01 (35.02)
1:43.26 (36.25) 2:17.84 (34.58)
18 Staebell, Greg 18 Buffalo Area Aqu 2:19.50 2:18.29
32.67 1:07.57 (34.90)
1:43.41 (35.84) 2:18.29 (34.88)
19 Carignan, Patrick 17 Exeter Swim Team 2:18.77 2:18.96
32.91 1:08.03 (35.12)
1:43.94 (35.91) 2:18.96 (35.02)
20 Jurman, Jasper 15 Unattached-MR 2:18.72 2:19.30
32.53 1:07.96 (35.43)
1:43.96 (36.00) 2:19.30 (35.34)
21 Lapoint, Alexander 18 Fairport Area Sw 2:20.69 2:20.10
33.11 1:08.28 (35.17)
1:44.51 (36.23) 2:20.10 (35.59)
22 Wahl, Matthew 23 Webster BlueFins 2:23.21 2:21.27
32.80 1:09.14 (36.34)
1:45.24 (36.10) 2:21.27 (36.03)
23 Kelemen, Andrew 14 Fairport Area Sw 2:21.79 2:22.24
33.39 1:09.61 (36.22)
1:46.22 (36.61) 2:22.24 (36.02)
24 Minuth, Ole 14 USC-AM 2:24.83 2:23.59
34.13 1:10.05 (35.92)
1:47.08 (37.03) 2:23.59 (36.51)
=== Preliminaries ===
12 Burke, Daniel 20 Liverpool Jets S 2:14.50
31.16 1:05.34 (34.18)
1:40.65 (35.31) 2:14.50 (33.85)
15 Ekas, Jonathan 19 Millcreek Swim T 2:15.03
30.83 1:04.66 (33.83)
1:39.46 (34.80) 2:15.03 (35.57)
16 Mikheyev, Peter 16 GMA-NE 2:15.59
31.44 1:06.00 (34.56)
1:41.73 (35.73) 2:15.59 (33.86)
20 Shmurak, Allen 15 Eastern Express- 2:17.43
31.80 1:05.69 (33.89)
1:41.40 (35.71) 2:17.43 (36.03)
21 So, Tristan 15 Central CT Aquat 2:18.45
31.96 1:07.57 (35.61)
1:43.52 (35.95) 2:18.45 (34.93)
25 Gross, David 17 Arena Club Aquat 2:19.58
31.23 1:06.38 (35.15)
1:43.39 (37.01) 2:19.58 (36.19)
26 Marciano, Vinny 12 Morris County Sw 2:20.50
32.70 1:08.38 (35.68)
1:45.20 (36.82) 2:20.50 (35.30)
31 Nguyen, Kelvin 16 Malden Crocs-NE 2:23.60
32.57 1:09.11 (36.54)
1:47.30 (38.19) 2:23.60 (36.30)
32 Taboadela, Anthony 18 Morris County Sw 2:23.66
32.29 1:08.50 (36.21)
1:47.04 (38.54) 2:23.66 (36.62)
33 Abdelrahman, Baraa 16 Asphalt Green Un 2:24.07
33.52 1:09.48 (35.96)
1:47.23 (37.75) 2:24.07 (36.84)
34 Wang, Brandon 16 Cougar Aquatic T 2:24.10
32.82 1:09.74 (36.92)
1:48.01 (38.27) 2:24.10 (36.09)
36 Wong, Braedon 16 USC-AM 2:25.75
33.01 1:09.89 (36.88)
1:48.59 (38.70) 2:25.75 (37.16)
37 Bartley, Michael 16 North Shore Swim 2:27.89
34.04 1:12.21 (38.17)
1:50.09 (37.88) 2:27.89 (37.80)
38 DuFauchard, Ben 13 DU Hilltoppers-C 2:29.12
35.05 1:12.75 (37.70)
1:51.36 (38.61) 2:29.12 (37.76)
-- Bacik, Martin 17 USC-AM NS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 33 Women 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Bogdanovski, Anastasi 20 Unattached-NJ 57.16 56.93
27.53 56.93 (29.40)
2 Moden, Lauren 16 DU Hilltoppers-C 59.00 58.40
27.93 58.40 (30.47)
3 Kochevar, Abigail 15 DU Hilltoppers-C 59.59 59.04
28.42 59.04 (30.62)
4 Preiss, Marina 17 Unattached-MR 59.76 59.52
28.75 59.52 (30.77)
5 Smith, Mary 15 PACK Swim Team o 59.02 59.53
28.37 59.53 (31.16)
6 Boyer, Elizabeth 13 Meriden Silver F 1:00.16 59.63
28.51 59.63 (31.12)
7 Ernst, Andrea 15 Town Wrecker Swi 1:00.12 1:00.05
28.80 1:00.05 (31.25)
8 Guo, Michelle 14 Cape Cod Swim Cl 1:00.23 1:00.16
28.86 1:00.16 (31.30)
=== B - Final ===
9 Heilbrun, Caroline 16 The Fish-PV 1:00.40 59.09
28.79 59.09 (30.30)
10 Maguire, Marcella 14 Ridgefield Aquat 1:00.88 59.81
29.00 59.81 (30.81)
11 Gassen, Kaylee 15 DU Hilltoppers-C 1:00.25 1:00.07
29.12 1:00.07 (30.95)
12 Brickman, Molly 17 Asphalt Green Un 1:01.26 1:00.29
29.12 1:00.29 (31.17)
13 Hoedemaker, Madeline 13 Eastern Express- 1:01.18 1:00.79
29.56 1:00.79 (31.23)
14 Parry, Nicole 15 Westchester Aqua 1:01.13 1:01.20
28.86 1:01.20 (32.34)
15 Winnert, Rebecca 17 Buffalo Area Aqu 1:01.43 1:02.12
30.08 1:02.12 (32.04)
16 Andrews, Steph 17 PACK Swim Team o 1:01.49 1:02.25
30.00 1:02.25 (32.25)
=== C - Final ===
17 Cowan, Megan 15 Arena Club Aquat 1:01.53 1:00.53
29.51 1:00.53 (31.02)
18 Helak, Alyssa 14 Buffalo Area Aqu 1:01.91 1:01.16
29.80 1:01.16 (31.36)
19 Thomas, Sydney 15 Star Swimming-NI 1:01.72 1:01.36
29.71 1:01.36 (31.65)
20 Evans, Rebecca 13 Fairport Area Sw 1:01.77 1:01.52
29.60 1:01.52 (31.92)
21 Borger, Emily 17 North Shore Swim 1:01.86 1:01.88
29.74 1:01.88 (32.14)
22 Aarts, Nicole 15 Una AGUA-MR 1:01.73 1:01.94
30.29 1:01.94 (31.65)
23 Sovinsky, Sydnie 14 Liverpool Jets S 1:02.09 1:02.03
30.54 1:02.03 (31.49)
24 Reddon, Alexandra 15 Star Swimming-NI 1:02.12 1:02.07
29.43 1:02.07 (32.64)
=== Preliminaries ===
10 Kondis, Peyton 15 Greater Pittsbur 1:00.31
29.35 1:00.31 (30.96)
14 Pino, Cassaundra 16 LOBO-NM 1:01.14
29.38 1:01.14 (31.76)
22 Palu-Benson, Saoirse 17 USC-AM 1:01.75
29.60 1:01.75 (32.15)
26 Brandes, Chandler 17 GMA-NE 1:02.00
29.68 1:02.00 (32.32)
29 Baker, Ansley 17 North Shore Swim 1:02.19
29.17 1:02.19 (33.02)
30 Nguyen, Vivian 15 Malden Crocs-NE 1:02.35
29.75 1:02.35 (32.60)
31 McQuaid, Emily 16 Bluefish Swim-NE 1:02.36
29.82 1:02.36 (32.54)
32 Olsakovsky, Carly 16 USC-AM 1:02.43
29.87 1:02.43 (32.56)
33 Wolf, Madeline 17 Cougar Aquatic T 1:02.48
29.77 1:02.48 (32.71)
33 Choate, Lindsey 15 USC-AM 1:02.48
29.48 1:02.48 (33.00)
35 Harty, Kaitlin 16 Greenwood Memori 1:02.51
29.63 1:02.51 (32.88)
36 Owens, Amy 16 The Fish-PV 1:02.72
30.23 1:02.72 (32.49)
37 Cordery, Haley 16 Bluefish Swim-NE 1:02.88
30.28 1:02.88 (32.60)
38 King, Madeline 13 Cape Cod Swim Cl 1:02.89
29.97 1:02.89 (32.92)
39 Vandal, Delphine 17 GMA-NE 1:03.02
30.08 1:03.02 (32.94)
40 Boxley, Autumn 14 Clifton Park-Hal 1:03.07
30.12 1:03.07 (32.95)
41 Jaszcz, Madisyn 16 Town Wrecker Swi 1:03.11
30.30 1:03.11 (32.81)
42 Novelli, Alexy 17 GMA-NE 1:03.13
29.54 1:03.13 (33.59)
42 Shi, Emma 17 Fairport Area Sw 1:03.13
29.98 1:03.13 (33.15)
44 Emanuel, Katherine 15 The Fish-PV 1:03.15
30.20 1:03.15 (32.95)
45 Hemminger, Keely 13 The Fish-PV 1:03.23
30.69 1:03.23 (32.54)
46 Allen, Alize 15 Star Swimming-NI 1:03.26
30.50 1:03.26 (32.76)
47 Picinich, Annmarie 16 Cougar Aquatic T 1:03.28
30.72 1:03.28 (32.56)
48 Oakes, Tessa 15 Exeter Swim Team 1:03.31
29.97 1:03.31 (33.34)
49 Humphreys, Abigail 17 Fairport Area Sw 1:03.35
30.56 1:03.35 (32.79)
50 Mahoney, Elizabeth 16 Cape Cod Swim Cl 1:03.37
30.76 1:03.37 (32.61)
51 Dirienzo, Marissa 17 Town Wrecker Swi 1:03.38
30.34 1:03.38 (33.04)
52 Rincon, Natalia 18 Tidal Wave Swim- 1:03.50
30.47 1:03.50 (33.03)
53 Neamtu, Natalie 14 Webster BlueFins 1:03.57
30.55 1:03.57 (33.02)
53 Schluchterer, Madison 16 Eastern Express- 1:03.57
30.71 1:03.57 (32.86)
55 Chen, Grace 13 Fairport Area Sw 1:03.63
30.49 1:03.63 (33.14)
56 Lombardi, Felicia 14 North Shore Swim 1:03.73
30.83 1:03.73 (32.90)
56 Walko, Palma 15 Cape Cod Swim Cl 1:03.73
30.57 1:03.73 (33.16)
58 Smith, Xiane 16 Star Swimming-NI 1:03.76
30.24 1:03.76 (33.52)
59 Larson, Charis 15 Greater Pittsbur 1:03.78
30.34 1:03.78 (33.44)
60 Dalla Riva, Natalie 15 Cougar Aquatic T 1:03.80
31.03 1:03.80 (32.77)
61 Clifford, Emily 19 Unattached-MR 1:03.82
30.34 1:03.82 (33.48)
62 Abay-Nemes, Anna 17 GMA-NE 1:03.83
30.75 1:03.83 (33.08)
62 Colyar, Shanna 16 Eastern Express- 1:03.83
30.61 1:03.83 (33.22)
64 Barao, Kyleigh 15 Cape Cod Swim Cl 1:03.87
30.63 1:03.87 (33.24)
65 Gordon, Lindsey 14 Ridgefield Aquat 1:04.03
30.25 1:04.03 (33.78)
66 Benedict, Kira 14 Star Swimming-NI 1:04.09
31.27 1:04.09 (32.82)
67 Corton, Julia 17 USC-AM 1:04.16
31.09 1:04.16 (33.07)
68 Dillon, Molly 18 Bluefish Swim-NE 1:04.21
30.59 1:04.21 (33.62)
69 Zeiger, Rebecca 14 Bluefish Swim-NE 1:04.24
30.35 1:04.24 (33.89)
70 Grier, Kelly 16 DU Hilltoppers-C 1:04.47
30.73 1:04.47 (33.74)
71 Barr, Courtney 18 North Shore Swim 1:04.62
30.73 1:04.62 (33.89)
72 Johnson, Hannah 16 Cape Cod Swim Cl 1:04.70
31.47 1:04.70 (33.23)
73 Hickey, Shannon 17 Arena Club Aquat 1:04.73
31.44 1:04.73 (33.29)
74 Hogan, Taylor 14 SOLO Aquatics-NE 1:04.76
31.04 1:04.76 (33.72)
75 Lopez, Bianca 16 Rochester Rapids 1:04.81
31.14 1:04.81 (33.67)
76 Osula, Omosefe 14 Star Swimming-NI 1:05.01
32.13 1:05.01 (32.88)
77 Birmingham, Bridget 14 Cape Cod Swim Cl 1:05.10
30.49 1:05.10 (34.61)
78 Ernst, Amanda 17 Town Wrecker Swi 1:05.24
30.69 1:05.24 (34.55)
79 Weaver, Shawna 16 Clifton Park-Hal 1:05.27
31.53 1:05.27 (33.74)
80 Thompson, Lydia 14 Arena Club Aquat 1:05.30
30.87 1:05.30 (34.43)
81 Wolff, Claire 14 The Fish-PV 1:05.81
32.02 1:05.81 (33.79)
82 Silverman, Carolyn 15 Una MCSC-NJ 1:06.35
32.01 1:06.35 (34.34)
83 Walkowiak, Paris 16 Clifton Park-Hal 1:06.59
31.64 1:06.59 (34.95)
84 Kurtz, Lily 14 Meriden Silver F 1:07.97
32.24 1:07.97 (35.73)
85 Danielson, Emily 15 Clifton Park-Hal 1:08.96
33.74 1:08.96 (35.22)
86 Ellor, Molly 13 The Fish-PV 1:10.22
33.00 1:10.22 (37.22)
-- Kumar, Swati 17 Fairport Area Sw DQ
-- Owens, Michelle 14 The Fish-PV DFS
-- Lara, Krystal 16 Asphalt Green Un DFS
-- Mitcheltree, Sydney 16 USC-AM NS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 34 Men 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Zawatski, Edward 16 CYC Rally Aquati 53.49 53.18
25.34 53.18 (27.84)
2 Golczewski, Daniel 17 Arena Club Aquat 53.22 53.27
25.64 53.27 (27.63)
3 McNair, Everett 17 BFIN-AD 53.74 53.70
25.55 53.70 (28.15)
4 Wright, Owen 17 Bluefish Swim-NE 54.25 53.88
25.50 53.88 (28.38)
5 Jones, Jarrett 16 Cape Cod Swim Cl 54.01 53.98
26.20 53.98 (27.78)
6 Wahl, Zachary 23 Webster BlueFins 54.16 54.27
26.39 54.27 (27.88)
7 Nadareski, Benjamin 20 Una WEBS-NI 54.22 54.84
26.25 54.84 (28.59)
8 Burdo, Nicholas 16 Liverpool Jets S 54.01 55.44
26.48 55.44 (28.96)
=== B - Final ===
9 Lersch, Patrick 17 USC-AM 55.19 54.57
26.55 54.57 (28.02)
10 Conley, Michael 17 Clifton Park-Hal 55.71 55.42
26.33 55.42 (29.09)
11 Jinn, Brandon 16 Greenwood Memori 55.30 55.52
27.01 55.52 (28.51)
12 Dudzinski, Ryan 17 USC-AM 55.56 55.73
26.33 55.73 (29.40)
13 Gray, Kellen 17 Exeter Swim Team 55.61 55.84
27.02 55.84 (28.82)
14 Shmurak, Allen 15 Eastern Express- 55.27 55.93
26.37 55.93 (29.56)
15 Ritz, Jared 14 Victor Swim Club 55.84 56.33
27.09 56.33 (29.24)
16 Garase, Kyle 20 Greater Pittsbur 55.89 57.21
26.91 57.21 (30.30)
=== C - Final ===
17 Edwards, Thomas 17 North Shore Swim 55.91 55.58
27.38 55.58 (28.20)
18 Spurrell, Samuel 18 Bluefish Swim-NE 56.12 55.72
26.64 55.72 (29.08)
19 Sjahfiedin, Tyler 17 Cape Cod Swim Cl 56.16 55.78
26.83 55.78 (28.95)
20 Doser, Jeffrey 17 Fairport Area Sw 55.96 55.80
27.37 55.80 (28.43)
21 Dinardo, Joshua 16 North Shore Swim 56.80 56.49
27.20 56.49 (29.29)
22 Burdge, Eric 16 Clifton Park-Hal 56.06 56.55
27.11 56.55 (29.44)
23 Ebert, Eric 19 Unattached-NI 56.55 57.00
27.29 57.00 (29.71)
24 Choate, Michael 17 Bluefish Swim-NE 56.72 57.83
27.49 57.83 (30.34)
=== Preliminaries ===
9 Gudmunson, Erik 17 Bluefish Swim-NE 55.12
26.16 55.12 (28.96)
11 Mahoney, Jack 16 Millcreek Swim T 55.22
26.50 55.22 (28.72)
17 So, Tristan 15 Central CT Aquat 55.82
26.96 55.82 (28.86)
25 Mulvehill, Joseph 18 Webster BlueFins 56.31
27.41 56.31 (28.90)
26 Johnsen, Jake 17 USC-AM 56.41
27.42 56.41 (28.99)
28 McIntyre, Jack 15 Eastern Express- 56.60
27.60 56.60 (29.00)
30 Newton, Connor 16 Greater Waterbur 56.78
27.54 56.78 (29.24)
32 Yish, Matthew 13 SOLO Aquatics-NE 56.82
27.33 56.82 (29.49)
33 Patterson, Connar 16 Exeter Swim Team 56.84
27.53 56.84 (29.31)
34 Luu, Ryan 16 Malden Crocs-NE 56.87
27.01 56.87 (29.86)
35 Steve, Paul 16 Webster BlueFins 56.99
27.62 56.99 (29.37)
36 Wilson, Brian 20 Arena Club Aquat 57.03
27.42 57.03 (29.61)
37 Zuppone, Michael 15 Asphalt Green Un 57.13
27.91 57.13 (29.22)
38 Herbert, David 16 The Fish-PV 57.15
26.79 57.15 (30.36)
39 Olson, Nicholas 17 Fairport Area Sw 57.16
26.78 57.16 (30.38)
40 Hodgman, Samuel 16 Exeter Swim Team 57.24
26.78 57.24 (30.46)
41 Burke, Daniel 20 Liverpool Jets S 57.25
27.58 57.25 (29.67)
42 Billig, Richard 16 North Shore Swim 57.30
27.81 57.30 (29.49)
43 Novak, Nathan 18 USC-AM 57.32
27.31 57.32 (30.01)
44 Gable, Dale 17 North Shore Swim 57.47
27.46 57.47 (30.01)
45 Lubinski, Jacob 14 Eastern Express- 57.78
27.86 57.78 (29.92)
45 Marciano, Vinny 12 Morris County Sw 57.78
27.66 57.78 (30.12)
47 Lapoint, Alexander 18 Fairport Area Sw 58.06
28.00 58.06 (30.06)
48 Henry, Liam 17 Liverpool Jets S 58.56
27.64 58.56 (30.92)
49 Quinones, Christopher 16 Asphalt Green Un 58.84
28.59 58.84 (30.25)
50 Nguyen, Kelvin 16 Malden Crocs-NE 59.10
28.05 59.10 (31.05)
51 Czajkowski, Piotr 16 Clifton Park-Hal 59.11
28.50 59.11 (30.61)
52 Bartley, Michael 16 North Shore Swim 59.28
28.71 59.28 (30.57)
53 Lomeyko, Konstantin 16 Asphalt Green Un 59.33
28.99 59.33 (30.34)
54 Emanuel, Michael 17 The Fish-PV 59.50
28.22 59.50 (31.28)
55 Bennett, Jesse 17 PACK Swim Team o 59.70
28.62 59.70 (31.08)
56 Kelemen, Andrew 14 Fairport Area Sw 59.80
28.98 59.80 (30.82)
57 Gordon, Travis 16 Ridgefield Aquat 59.89
28.73 59.89 (31.16)
58 Miller, Troy 17 Liverpool Jets S 1:00.07
28.26 1:00.07 (31.81)
59 Gutman, Daniel 15 Asphalt Green Un 1:00.33
28.93 1:00.33 (31.40)
60 Ransford, Casey 15 PACK Swim Team o 1:00.93
28.76 1:00.93 (32.17)
61 Driscoll, Sean 17 SOLO Aquatics-NE 1:01.00
29.22 1:01.00 (31.78)
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 35 Women 200 LC Meter IM
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Zeiger, Brooke 18 Bluefish Swim-NE 2:21.55 2:18.05
30.06 1:03.98 (33.92)
1:45.15 (41.17) 2:18.05 (32.90)
2 Petrenko, Sofia 23 Wingate Swimming 2:21.92 2:19.54
30.22 1:05.49 (35.27)
1:48.57 (43.08) 2:19.54 (30.97)
3 Sargent, Makayla 15 Victor Swim Club 2:22.21 2:20.21
30.32 1:06.79 (36.47)
1:47.37 (40.58) 2:20.21 (32.84)
4 Rowley, Haley 17 DU Hilltoppers-C 2:22.18 2:20.30
31.11 1:05.96 (34.85)
1:48.06 (42.10) 2:20.30 (32.24)
5 Miller, Heidi 17 Greater Pittsbur 2:22.96 2:22.19
29.97 1:08.09 (38.12)
1:49.41 (41.32) 2:22.19 (32.78)
6 Modeas, Sydney 18 Star Swimming-NI 2:24.49 2:22.97
31.20 1:07.90 (36.70)
1:50.22 (42.32) 2:22.97 (32.75)
7 Goldblatt, Allison 15 The Fish-PV 2:25.08 2:26.32
30.31 1:08.97 (38.66)
1:53.47 (44.50) 2:26.32 (32.85)
8 Ernst, Andrea 15 Town Wrecker Swi 2:27.41 2:29.09
31.24 1:10.43 (39.19)
1:53.98 (43.55) 2:29.09 (35.11)
=== B - Final ===
9 Romano, Kristen 14 Town Wrecker Swi 2:27.82 2:26.75
31.58 1:10.20 (38.62)
1:52.78 (42.58) 2:26.75 (33.97)
10 Boyer, Elizabeth 13 Meriden Silver F 2:28.83 2:27.96
32.36 1:12.38 (40.02)
1:54.84 (42.46) 2:27.96 (33.12)
11 Helm, Madison 14 DU Hilltoppers-C 2:31.03 2:28.15
34.54 1:12.59 (38.05)
1:53.89 (41.30) 2:28.15 (34.26)
12 Mahoney, Elizabeth 16 Cape Cod Swim Cl 2:31.20 2:28.18
32.75 1:10.00 (37.25)
1:55.13 (45.13) 2:28.18 (33.05)
13 Butler, Victoria 18 Star Swimming-NI 2:27.89 2:28.38
31.10 1:10.31 (39.21)
1:55.19 (44.88) 2:28.38 (33.19)
14 Gassen, Kaylee 15 DU Hilltoppers-C 2:28.02 2:29.00
31.51 1:10.76 (39.25)
1:54.11 (43.35) 2:29.00 (34.89)
15 Zaravella, Natalie 15 PACK Swim Team o 2:31.35 2:29.63
31.81 1:12.24 (40.43)
1:55.15 (42.91) 2:29.63 (34.48)
16 Gula, Haley 17 Bluefish Swim-NE 2:31.02 2:30.46
31.81 1:11.95 (40.14)
1:54.07 (42.12) 2:30.46 (36.39)
=== C - Final ===
17 Guo, Michelle 14 Cape Cod Swim Cl 2:32.42 2:29.58
33.39 1:12.61 (39.22)
1:56.33 (43.72) 2:29.58 (33.25)
18 Erwin, Catherine 14 Bluefish Swim-NE 2:31.53 2:29.89
31.92 1:10.07 (38.15)
1:56.90 (46.83) 2:29.89 (32.99)
19 Corby, Emma 14 PACK Swim Team o 2:32.15 2:30.76
32.57 1:14.50 (41.93)
1:58.86 (44.36) 2:30.76 (31.90)
20 Hein, Elizabeth 16 Bluefish Swim-NE 2:32.71 2:30.85
31.52 1:10.97 (39.45)
1:56.91 (45.94) 2:30.85 (33.94)
21 Matteson, Sydney 16 Buffalo Area Aqu 2:33.17 2:31.36
32.77 1:11.84 (39.07)
1:56.45 (44.61) 2:31.36 (34.91)
22 Walko, Palma 15 Cape Cod Swim Cl 2:33.10 2:31.57
34.17 1:13.91 (39.74)
1:58.15 (44.24) 2:31.57 (33.42)
23 Pariseault, Hannah 15 Bluefish Swim-NE 2:33.09 2:32.69
33.54 1:12.18 (38.64)
1:57.39 (45.21) 2:32.69 (35.30)
24 Sapio, Olivia 14 Town Wrecker Swi 2:32.86 2:36.68
34.06 1:13.97 (39.91)
2:00.94 (46.97) 2:36.68 (35.74)
=== Preliminaries ===
12 Kondis, Peyton 15 Greater Pittsbur 2:28.03
32.47 1:11.51 (39.04)
1:54.38 (42.87) 2:28.03 (33.65)
14 Heffernan, Mackenzie 16 Cougar Aquatic T 2:30.59
30.82 1:10.19 (39.37)
1:54.46 (44.27) 2:30.59 (36.13)
22 Pino, Cassaundra 16 LOBO-NM 2:32.65
33.22 1:12.80 (39.58)
1:58.57 (45.77) 2:32.65 (34.08)
24 Galea, Andrea 15 Cougar Aquatic T 2:32.81
31.70 1:10.13 (38.43)
1:57.28 (47.15) 2:32.81 (35.53)
29 McQuaid, Emily 16 Bluefish Swim-NE 2:33.27
32.68 1:14.33 (41.65)
1:59.14 (44.81) 2:33.27 (34.13)
30 Aman, Katie 17 GMA-NE 2:33.35
32.47 1:11.50 (39.03)
1:58.08 (46.58) 2:33.35 (35.27)
31 Myers, Madalyn 17 Bluefish Swim-NE 2:33.47
33.13 1:13.91 (40.78)
1:59.06 (45.15) 2:33.47 (34.41)
32 Gordon, Lindsey 14 Ridgefield Aquat 2:33.95
33.79 1:14.74 (40.95)
1:57.92 (43.18) 2:33.95 (36.03)
33 Crawford, Kendall 17 DU Hilltoppers-C 2:34.55
35.51 1:18.16 (42.65)
1:59.91 (41.75) 2:34.55 (34.64)
34 Barr, Courtney 18 North Shore Swim 2:34.73
32.77 1:12.30 (39.53)
1:59.31 (47.01) 2:34.73 (35.42)
35 Dixon, Sterling 16 Asphalt Green Un 2:34.94
33.15 1:13.40 (40.25)
1:59.77 (46.37) 2:34.94 (35.17)
36 Wolff, Veronica 16 The Fish-PV 2:35.31
32.44 1:12.86 (40.42)
1:59.13 (46.27) 2:35.31 (36.18)
37 Evans, Rebecca 13 Fairport Area Sw 2:35.42
33.10 1:14.30 (41.20)
1:58.72 (44.42) 2:35.42 (36.70)
38 Shi, Emma 17 Fairport Area Sw 2:35.58
32.95 1:12.73 (39.78)
1:59.83 (47.10) 2:35.58 (35.75)
39 Grier, Kelly 16 DU Hilltoppers-C 2:35.88
33.46 1:13.73 (40.27)
2:00.61 (46.88) 2:35.88 (35.27)
40 Steingold, Sarah 17 Bluefish Swim-NE 2:36.18
32.91 1:13.23 (40.32)
2:00.77 (47.54) 2:36.18 (35.41)
40 Dacey, Sydney 17 Bluefish Swim-NE 2:36.18
32.71 1:10.64 (37.93)
2:02.40 (51.76) 2:36.18 (33.78)
42 Palu-Benson, Loeva 16 USC-AM 2:36.26
33.82 1:17.67 (43.85)
2:00.36 (42.69) 2:36.26 (35.90)
43 Degnan, Michaela 15 Bluefish Swim-NE 2:36.31
32.90 1:10.58 (37.68)
2:00.57 (49.99) 2:36.31 (35.74)
44 Celia, Gabrielle 16 Clifton Park-Hal 2:36.35
33.25 1:15.64 (42.39)
1:59.76 (44.12) 2:36.35 (36.59)
45 Parry, Nicole 15 Westchester Aqua 2:36.55
33.59 1:16.00 (42.41)
2:01.85 (45.85) 2:36.55 (34.70)
46 Wolff, Claire 14 The Fish-PV 2:36.79
34.08 1:18.52 (44.44)
2:02.61 (44.09) 2:36.79 (34.18)
46 Brandeberry, Katie 17 Greenwood Memori 2:36.79
33.27 1:11.97 (38.70)
1:59.63 (47.66) 2:36.79 (37.16)
48 Sipple, Stephanie 13 Greater Pittsbur 2:36.93
31.99 1:13.72 (41.73)
2:02.48 (48.76) 2:36.93 (34.45)
49 Barao, Kyleigh 15 Cape Cod Swim Cl 2:36.96
34.48 1:16.06 (41.58)
2:00.26 (44.20) 2:36.96 (36.70)
50 Picinich, Annmarie 16 Cougar Aquatic T 2:37.03
34.16 1:14.60 (40.44)
2:03.29 (48.69) 2:37.03 (33.74)
51 Novelli, Alexy 17 GMA-NE 2:37.12
31.36 1:12.27 (40.91)
2:00.90 (48.63) 2:37.12 (36.22)
52 Krisanda, Sydney 16 Webster BlueFins 2:37.24
33.90 1:12.99 (39.09)
2:03.04 (50.05) 2:37.24 (34.20)
53 Pettis, Brooke 16 Buffalo Area Aqu 2:37.50
31.83 1:12.70 (40.87)
2:01.03 (48.33) 2:37.50 (36.47)
54 Stearns, Lindsay 18 Cougar Aquatic T 2:37.75
32.40 1:13.13 (40.73)
2:00.55 (47.42) 2:37.75 (37.20)
55 Gaccione, Amanda 16 Cougar Aquatic T 2:37.77
33.43 1:14.43 (41.00)
2:01.79 (47.36) 2:37.77 (35.98)
56 Kolman, Pepper 13 Eastern Express- 2:37.82
35.27 1:15.04 (39.77)
2:02.75 (47.71) 2:37.82 (35.07)
57 Nguyen, Vivian 15 Malden Crocs-NE 2:38.39
31.76 1:13.77 (42.01)
2:02.14 (48.37) 2:38.39 (36.25)
58 Frustaci, Katherine 15 Buffalo Area Aqu 2:38.58
35.59 1:17.43 (41.84)
2:01.99 (44.56) 2:38.58 (36.59)
59 Hickey, Shannon 17 Arena Club Aquat 2:38.63
36.11 1:17.20 (41.09)
2:03.18 (45.98) 2:38.63 (35.45)
60 Clifford, Emily 19 Unattached-MR 2:39.32
33.81 1:16.13 (42.32)
2:02.99 (46.86) 2:39.32 (36.33)
61 Cordery, Haley 16 Bluefish Swim-NE 2:39.80
33.46 1:14.00 (40.54)
2:05.01 (51.01) 2:39.80 (34.79)
62 Choate, Lindsey 15 USC-AM 2:39.81
35.16 1:15.92 (40.76)
2:03.62 (47.70) 2:39.81 (36.19)
63 Vandal, Delphine 17 GMA-NE 2:39.94
35.41 1:17.40 (41.99)
2:04.26 (46.86) 2:39.94 (35.68)
64 Shaffer, Victoria 17 USC-AM 2:40.59
33.70 1:13.85 (40.15)
2:02.80 (48.95) 2:40.59 (37.79)
65 Kurtz, Lily 14 Meriden Silver F 2:40.76
34.50 1:19.98 (45.48)
2:03.73 (43.75) 2:40.76 (37.03)
66 Haywood, Anna 17 North Shore Swim 2:40.86
34.51 1:14.40 (39.89)
2:05.42 (51.02) 2:40.86 (35.44)
67 Emanuel, Katherine 15 The Fish-PV 2:41.05
34.30 1:18.91 (44.61)
2:07.14 (48.23) 2:41.05 (33.91)
68 Ables, Kelsey 18 Star Swimming-NI 2:41.20
35.74 1:14.55 (38.81)
2:04.48 (49.93) 2:41.20 (36.72)
68 Ernst, Amanda 17 Town Wrecker Swi 2:41.20
33.27 1:14.10 (40.83)
2:02.77 (48.67) 2:41.20 (38.43)
70 Fried, Carly 15 Asphalt Green Un 2:41.84
34.34 1:17.74 (43.40)
2:03.92 (46.18) 2:41.84 (37.92)
71 Danielson, Emily 15 Clifton Park-Hal 2:44.66
35.13 1:20.03 (44.90)
2:07.18 (47.15) 2:44.66 (37.48)
72 Lombardi, Felicia 14 North Shore Swim 2:46.85
35.26 1:20.37 (45.11)
2:11.92 (51.55) 2:46.85 (34.93)
73 Thompson, Lydia 14 Arena Club Aquat 2:54.28
34.91 1:20.66 (45.75)
2:13.23 (52.57) 2:54.28 (41.05)
-- Yoos, Maddie 15 USC-AM DFS
-- Hoedemaker, Madeline 13 Eastern Express- DFS
-- Zeiger, Rebecca 14 Bluefish Swim-NE DFS
-- Owens, Michelle 14 The Fish-PV
-- Zeiger, Elizabeth 16 Bluefish Swim-NE DFS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 36 Men 200 LC Meter IM
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Green, Connor 18 Bluefish Swim-NE 2:10.37 2:05.79
28.05 58.82 (30.77)
1:36.50 (37.68) 2:05.79 (29.29)
2 Harty, Ryan 17 Greenwood Memori 2:10.32 2:06.08
27.18 59.29 (32.11)
1:36.56 (37.27) 2:06.08 (29.52)
3 Blazevski, Marko 21 Wingate Swimming 2:10.45 2:06.49
27.04 1:00.02 (32.98)
1:35.99 (35.97) 2:06.49 (30.50)
4 Jones, Jarrett 16 Cape Cod Swim Cl 2:12.29 2:08.54
1:02.31 ( )
2:08.54 (1:06.23)
5 Prescott, Tyler 17 Meriden Silver F 2:11.77 2:10.44
28.45 1:01.74 (33.29)
1:40.55 (38.81) 2:10.44 (29.89)
6 Otto, Luke 18 Star Swimming-NI 2:12.51 2:11.78
27.77 1:02.62 (34.85)
1:40.22 (37.60) 2:11.78 (31.56)
7 Brown, Nicholas 17 Bluefish Swim-NE 2:12.24 2:12.86
27.48 1:00.59 (33.11)
1:41.79 (41.20) 2:12.86 (31.07)
8 Minuth, Fynn 16 USC-AM 2:11.81 2:13.13
28.41 1:02.99 (34.58)
1:42.75 (39.76) 2:13.13 (30.38)
=== B - Final ===
9 Miranda, Maxwell 14 Bluefish Swim-NE 2:14.60 2:10.10
27.59 1:01.03 (33.44)
1:40.55 (39.52) 2:10.10 (29.55)
10 Wright, Owen 17 Bluefish Swim-NE 2:13.29 2:12.73
28.29 1:02.78 (34.49)
1:42.11 (39.33) 2:12.73 (30.62)
11 Ransford, PJ 17 PACK Swim Team o 2:14.32 2:13.61
29.60 1:02.98 (33.38)
1:44.41 (41.43) 2:13.61 (29.20)
12 Warner, Shawn 19 Unattached-FG 2:15.76 2:14.87
29.12 1:05.42 (36.30)
1:43.77 (38.35) 2:14.87 (31.10)
13 Fjeldberg, Oystein 21 Wingate Swimming 2:15.11 2:15.18
29.09 1:03.15 (34.06)
1:43.63 (40.48) 2:15.18 (31.55)
14 Patterson, Connar 16 Exeter Swim Team 2:15.57 2:15.35
28.40 1:02.91 (34.51)
1:44.33 (41.42) 2:15.35 (31.02)
15 Doyle, Connor 15 Eastern Express- 2:15.30 2:16.31
30.17 1:04.72 (34.55)
1:45.15 (40.43) 2:16.31 (31.16)
16 Casey, Grant 18 Bluefish Swim-NE 2:15.66 2:17.31
1:02.22 ( )
2:17.31 (1:15.09)
=== C - Final ===
17 Gudmunson, Erik 17 Bluefish Swim-NE 2:16.38 2:14.40
27.75 1:03.10 (35.35)
1:42.16 (39.06) 2:14.40 (32.24)
18 Xenakis, Michael 15 SOLO Aquatics-NE 2:19.06 2:17.58
29.55 1:05.10 (35.55)
1:45.39 (40.29) 2:17.58 (32.19)
19 Lapoint, Alexander 18 Fairport Area Sw 2:20.99 2:18.43
29.38 1:05.91 (36.53)
1:45.99 (40.08) 2:18.43 (32.44)
20 Billig, Richard 16 North Shore Swim 2:21.05 2:18.81
29.49 1:04.15 (34.66)
1:45.95 (41.80) 2:18.81 (32.86)
21 Liu, Mavin 16 Bluefish Swim-NE 2:18.90 2:19.17
28.78 1:06.77 (37.99)
1:48.29 (41.52) 2:19.17 (30.88)
22 Jurman, Jasper 15 Unattached-MR 2:18.35 2:20.21
29.38 1:04.79 (35.41)
1:47.18 (42.39) 2:20.21 (33.03)
23 Garase, Kyle 20 Greater Pittsbur 2:19.89 2:20.24
28.44 1:05.85 (37.41)
1:47.96 (42.11) 2:20.24 (32.28)
24 Bishop, Zachary 16 Exeter Swim Team 2:16.65 2:20.73
28.77 1:03.81 (35.04)
1:47.83 (44.02) 2:20.73 (32.90)
=== Preliminaries ===
10 Mikheyev, Peter 16 GMA-NE 2:13.96
28.75 1:04.15 (35.40)
1:44.38 (40.23) 2:13.96 (29.58)
20 Paxton, Kyle 17 Arena Club Aquat 2:17.62
29.44 1:07.29 (37.85)
1:44.89 (37.60) 2:17.62 (32.73)
22 Carignan, Patrick 17 Exeter Swim Team 2:18.81
29.63 1:05.56 (35.93)
1:46.16 (40.60) 2:18.81 (32.65)
25 Gross, David 17 Arena Club Aquat 2:19.33
29.12 1:05.52 (36.40)
1:46.55 (41.03) 2:19.33 (32.78)
26 Lersch, Patrick 17 USC-AM 2:19.87
28.77 1:05.56 (36.79)
1:47.89 (42.33) 2:19.87 (31.98)
28 Taboadela, Anthony 18 Morris County Sw 2:20.57
29.56 1:03.54 (33.98)
1:47.19 (43.65) 2:20.57 (33.38)
29 Abdelrahman, Baraa 16 Asphalt Green Un 2:20.94
29.08 1:05.61 (36.53)
1:48.36 (42.75) 2:20.94 (32.58)
32 McNair, Everett 17 BFIN-AD J2:21.05
29.61 1:07.33 (37.72)
1:49.87 (42.54) 2:21.05 (31.18)
33 Moniz, Noah 15 Bluefish Swim-NE 2:21.50
31.38 1:05.66 (34.28)
1:48.53 (42.87) 2:21.50 (32.97)
34 Carestia, Justin 17 Arena Club Aquat 2:21.90
30.97 1:09.61 (38.64)
1:50.06 (40.45) 2:21.90 (31.84)
35 Quinones, Christopher 16 Asphalt Green Un 2:21.96
30.24 1:07.70 (37.46)
1:49.46 (41.76) 2:21.96 (32.50)
36 McLaughlin, William 18 Bluefish Swim-NE 2:22.04
29.64 1:04.83 (35.19)
1:49.06 (44.23) 2:22.04 (32.98)
37 Delaus, David 16 PACK Swim Team o 2:22.81
30.60 1:09.46 (38.86)
1:52.79 (43.33) 2:22.81 (30.02)
38 Peach, Kyle 18 Bluefish Swim-NE 2:22.82
30.63 1:08.43 (37.80)
1:51.16 (42.73) 2:22.82 (31.66)
39 Spurrell, Samuel 18 Bluefish Swim-NE 2:22.88
28.52 1:03.22 (34.70)
1:48.37 (45.15) 2:22.88 (34.51)
40 Clarke, Garrett 18 Liverpool Jets S 2:23.04
29.49 1:07.82 (38.33)
1:48.13 (40.31) 2:23.04 (34.91)
41 DuFauchard, Ben 13 DU Hilltoppers-C 2:23.37
31.63 1:10.18 (38.55)
1:49.89 (39.71) 2:23.37 (33.48)
42 Wang, Brandon 16 Cougar Aquatic T 2:23.43
31.38 1:08.98 (37.60)
1:51.24 (42.26) 2:23.43 (32.19)
43 Sjahfiedin, Tyler 17 Cape Cod Swim Cl 2:23.93
30.76 1:10.95 (40.19)
1:52.37 (41.42) 2:23.93 (31.56)
44 Fothergill, Daniel 18 North Shore Swim 2:24.84
28.96 1:06.79 (37.83)
1:52.45 (45.66) 2:24.84 (32.39)
45 Yish, Matthew 13 SOLO Aquatics-NE 2:24.99
29.76 1:08.83 (39.07)
1:54.47 (45.64) 2:24.99 (30.52)
46 Luu, Ryan 16 Malden Crocs-NE 2:25.01
30.54 1:08.06 (37.52)
1:52.65 (44.59) 2:25.01 (32.36)
47 Minuth, Ole 14 USC-AM 2:25.11
30.54 1:07.36 (36.82)
1:52.43 (45.07) 2:25.11 (32.68)
48 Driscoll, Sean 17 SOLO Aquatics-NE 2:25.74
31.89 1:11.82 (39.93)
1:52.46 (40.64) 2:25.74 (33.28)
49 Staebell, Greg 18 Buffalo Area Aqu 2:26.42
31.95 1:08.31 (36.36)
1:53.67 (45.36) 2:26.42 (32.75)
50 Alfajora, Deion 14 Tidal Wave Swim- 2:27.17
30.46 1:08.22 (37.76)
1:51.80 (43.58) 2:27.17 (35.37)
51 Ransford, Casey 15 PACK Swim Team o 2:28.12
30.90 1:07.27 (36.37)
1:54.25 (46.98) 2:28.12 (33.87)
52 Anderson, Devon 18 North Shore Swim 2:28.95
30.82 1:10.20 (39.38)
1:53.20 (43.00) 2:28.95 (35.75)
53 Thiel, Connor 16 Liverpool Jets S 2:30.03
31.91 1:14.12 (42.21)
1:54.78 (40.66) 2:30.03 (35.25)
54 Gordon, Travis 16 Ridgefield Aquat 2:30.08
32.08 1:08.54 (36.46)
1:57.74 (49.20) 2:30.08 (32.34)
55 Kelemen, Andrew 14 Fairport Area Sw 2:32.09
33.55 1:12.49 (38.94)
1:57.34 (44.85) 2:32.09 (34.75)
-- Gutman, Daniel 15 Asphalt Green Un DQ
32.52 1:12.01 (39.49)
1:55.49 (43.48) DQ (34.48)
-- Kelly, Christian 18 USC-AM DFS
-- Wahl, Zachary 23 Webster BlueFins NS
-- Zawatski, Edward 16 CYC Rally Aquati NS
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 37 Women 400 LC Meter Medley Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 Bluefish Swim-NE ''A'' 4:11.76 4:24.66
1) Zeiger, Brooke 18 2) Gula, Haley 17
3) Erwin, Catherine 14 4) Vivado, Lilly 15
31.90 1:04.24 (1:04.24)
1:39.46 (35.22) 2:20.40 (1:16.16)
2:50.64 (30.24) 3:25.87 (1:05.47)
3:53.83 (27.96) 4:24.66 (58.79)
2 DU Hilltoppers-CO ''A'' 4:25.92 4:25.43
1) Kochevar, Abigail 15 2) Crawford, Kendall 17
3) Rowley, Haley 17 4) Moden, Lauren 16
31.97 1:05.90 (1:05.90)
1:41.93 (36.03) 2:21.89 (1:15.99)
2:52.28 (30.39) 3:26.85 (1:04.96)
3:54.76 (27.91) 4:25.43 (58.58)
3 Greater Pittsbur-AM ''A'' 4:30.32 4:30.36
1) Miller, Heidi 17 2) Kondis, Peyton 15
3) Sipple, Stephanie 13 4) Larson, Charis 15
32.45 1:05.89 (1:05.89)
1:40.96 (35.07) 2:21.29 (1:15.40)
2:52.06 (30.77) 3:28.14 (1:06.85)
3:57.66 (29.52) 4:30.36 (1:02.22)
4 USC-AM ''A'' 4:35.90 4:32.90
1) Choate, Lindsey 15 2) Yoos, Maddie 15
3) Palu-Benson, Saoirse 17 4) Olsakovsky, Carly 16
33.00 1:09.21 (1:09.21)
1:44.01 (34.80) 2:25.84 (1:16.63)
2:56.64 (30.80) 3:31.28 (1:05.44)
4:00.43 (29.15) 4:32.90 (1:01.62)
5 DU Hilltoppers-CO ''B'' 4:38.28 4:33.61
1) Gress, Gillian 18 2) Helm, Madison 14
3) Gassen, Kaylee 15 4) Grier, Kelly 16
1:07.18 (1:07.18)
2:23.28 (1:16.10)
3:29.72 (1:06.44)
4:33.61 (1:03.89)
6 Buffalo Area Aqu-NI ''A'' 4:32.46 4:33.76
1) Helak, Alyssa 14 2) Frustaci, Katherine 15
3) Pettis, Brooke 16 4) Winnert, Rebecca 17
32.96 1:08.39 (1:08.39)
1:45.05 (36.66) 2:26.48 (1:18.09)
2:57.39 (30.91) 3:33.41 (1:06.93)
4:01.88 (28.47) 4:33.76 (1:00.35)
7 The Fish-PV ''A'' 4:33.82 4:34.80
1) Heilbrun, Caroline 16 2) Wolff, Claire 14
3) Goldblatt, Allison 15 4) Owens, Amy 16
33.26
1:46.36 ( ) 2:28.29 ( )
2:58.96 (30.67) 3:34.02 (1:05.73)
4:02.46 (28.44) 4:34.80 (1:00.78)
8 Bluefish Swim-NE ''B'' 4:29.71 4:35.40
1) Degnan, Michaela 15 2) McQuaid, Emily 16
3) Myers, Madalyn 17 4) Cordery, Haley 16
32.36 1:06.33 (1:06.33)
1:42.67 (36.34) 2:25.51 (1:19.18)
2:56.83 (31.32) 3:32.64 (1:07.13)
4:02.45 (29.81) 4:35.40 (1:02.76)
9 Star Swimming-NI ''A'' 4:11.10Y 4:37.06
1) Thomas, Sydney 15 2) Modeas, Sydney 18
3) Butler, Victoria 18 4) Reddon, Alexandra 15
34.06 1:09.48 (1:09.48)
1:46.45 (36.97) 2:28.34 (1:18.86)
3:00.03 (31.69) 3:35.39 (1:07.05)
4:04.82 (29.43) 4:37.06 (1:01.67)
10 North Shore Swim-NE ''A'' 4:00.96Y 4:37.11
1) Barr, Courtney 18 2) Baker, Ansley 17
3) Borger, Emily 17 4) Lombardi, Felicia 14
34.18 1:11.63 (1:11.63)
1:47.16 (35.53) 2:28.81 (1:17.18)
2:59.46 (30.65) 3:34.83 (1:06.02)
4:04.62 (29.79) 4:37.11 (1:02.28)
11 Cape Cod Swim Cl-NE ''A'' 4:35.81 4:37.56
1) Johnson, Hannah 16 2) Barao, Kyleigh 15
3) Mahoney, Elizabeth 16 4) Guo, Michelle 14
33.29 1:08.91 (1:08.91)
1:46.03 (37.12) 2:28.21 (1:19.30)
3:00.75 (32.54) 3:36.36 (1:08.15)
4:05.46 (29.10) 4:37.56 (1:01.20)
12 PACK Swim Team o-NI ''A'' 4:01.24Y 4:37.79
1) Riley, Stephie 15 2) Zaravella, Natalie 15
3) Corby, Emma 14 4) Smith, Mary 15
34.16 1:10.17 (1:10.17)
2:29.00 (1:18.83)
3:02.12 (33.12) 3:37.68 (1:08.68)
4:05.97 (28.29) 4:37.79 (1:00.11)
13 Eastern Express-NJ ''A'' 4:02.39Y 4:40.12
1) Kolman, Pepper 13 2) Bell, Elizabeth 14
3) Schluchterer, Madison 16 4) Hoedemaker, Madeline 13
33.90 1:10.41 (1:10.41)
1:47.95 (37.54) 2:31.84 (1:21.43)
3:03.72 (31.88) 3:39.42 (1:07.58)
4:08.62 (29.20) 4:40.12 (1:00.70)
14 Fairport Area Sw-NI ''A'' 4:03.57Y 4:43.10
1) Chen, Grace 13 2) Evans, Rebecca 13
3) Shi, Emma 17 4) Humphreys, Abigail 17
34.03 1:10.98 (1:10.98)
1:48.00 (37.02) 2:30.14 (1:19.16)
3:01.93 (31.79) 3:40.23 (1:10.09)
4:10.38 (30.15) 4:43.10 (1:02.87)
15 Cape Cod Swim Cl-NE ''B'' 4:10.41Y 4:44.16
1) Birmingham, Bridget 14 2) Walko, Palma 15
3) King, Madeline 13 4) Metzger, Emma 15
33.89 1:11.18 (1:11.18)
1:48.76 (37.58) 2:31.30 (1:20.12)
3:03.02 (31.72) 3:41.16 (1:09.86)
4:11.08 (29.92) 4:44.16 (1:03.00)
16 Cougar Aquatic T-NJ ''A'' 4:31.74 4:45.85
1) Gaccione, Amanda 16 2) Heffernan, Mackenzie 16
3) Galea, Andrea 15 4) Wolf, Madeline 17
34.32 1:11.67 (1:11.67)
1:33.40 (21.73)
1:50.96 (17.56) 2:35.44 (1:02.04)
3:06.53 (31.09) 4:45.85 (2:10.41)
17 Town Wrecker Swi-NI ''A'' 4:00.68Y 4:45.96
1) Romano, Kristen 14 2) Sapio, Olivia 14
3) Jaszcz, Madisyn 16 4) Ernst, Amanda 17
32.76 1:07.50 (1:07.50)
1:47.85 (40.35) 2:33.92 (1:26.42)
3:05.03 (31.11) 3:42.34 (1:08.42)
4:11.98 (29.64) 4:45.96 (1:03.62)
18 Victor Swim Club-NI ''A'' 4:02.61Y 4:46.10
1) Ritz, Erin 12 2) Sargent, Makayla 15
3) Chapin, Madison 14 4) Fenn, Abby 15
37.41 1:16.67 (1:16.67)
1:52.80 (36.13) 2:32.49 (1:15.82)
3:05.44 (32.95) 3:43.43 (1:10.94)
4:13.59 (30.16) 4:46.10 (1:02.67)
19 Clifton Park-Hal-AD ''A'' 4:02.16Y 4:46.81
1) Keefe, Kristina 16 2) Celia, Gabrielle 16
3) Walkowiak, Paris 16 4) Weaver, Shawna 16
34.37 1:12.94 (1:12.94)
1:48.08 (35.14) 2:30.79 (1:17.85)
3:03.81 (33.02) 3:43.13 (1:12.34)
4:13.07 (29.94) 4:46.81 (1:03.68)
20 Meriden Silver F-CT ''A'' 4:09.50Y 4:47.18
1) Niemiec, Emily 17 2) Kurtz, Lily 14
3) Boyer, Elizabeth 13 4) Fountain, Morgan 16
35.14 1:13.84 (1:13.84)
1:52.34 (38.50) 2:36.55 (1:22.71)
3:07.45 (30.90) 3:43.41 (1:06.86)
4:13.47 (30.06) 4:47.18 (1:03.77)
21 Star Swimming-NI ''B'' 4:12.22Y 4:47.20
1) Bender, Dana 15 2) Arzaga, Anastasia 16
3) Allen, Alize 15 4) Osula, Omosefe 14
1:13.90 (1:13.90)
2:35.08 (1:21.18)
3:43.06 (1:07.98)
4:47.20 (1:04.14)
22 GMA-NE ''A'' 4:37.88 4:47.28
1) Abay-Nemes, Anna 17 2) Aman, Katie 17
3) Novelli, Alexy 17 4) Vandal, Delphine 17
32.46 1:06.96 (1:06.96)
1:45.98 (39.02) 2:33.09 (1:26.13)
3:03.77 (30.68) 3:42.14 (1:09.05)
4:13.04 (30.90) 4:47.28 (1:05.14)
23 Webster BlueFins-NI ''A'' 4:07.98Y 4:48.06
1) Krisanda, Sydney 16 2) Catalfo, Nina 14
3) Nicastro, Emily 16 4) Neamtu, Natalie 14
34.84 1:11.55 (1:11.55)
1:49.25 (37.70) 2:35.11 (1:23.56)
3:07.34 (32.23) 3:45.11 (1:10.00)
4:15.31 (30.20) 4:48.06 (1:02.95)
24 USC-AM ''B'' 3:58.42Y 4:49.10
1) Lersch, Maeve 14 2) Palu-Benson, Loeva 16
3) Corton, Julia 17 4) Shaffer, Victoria 17
35.17 1:12.91 (1:12.91)
1:50.18 (37.27) 2:33.04 (1:20.13)
3:06.52 (33.48) 3:46.57 (1:13.53)
4:49.10 (1:02.53)
25 The Fish-PV ''B'' 4:08.01Y 4:50.30
1) Ellor, Molly 13 2) Wolff, Veronica 16
3) Heilbrun, Madeline 13 4) Emanuel, Katherine 15
35.54 1:15.55 (1:15.55)
1:53.50 (37.95) 2:36.90 (1:21.35)
3:09.71 (32.81) 3:47.15 (1:10.25)
4:16.57 (29.42) 4:50.30 (1:03.15)
26 Clifton Park-Hal-AD ''B'' 4:07.15Y 4:57.35
1) Killane, Tarah 16 2) Danielson, Emily 15
3) Gardiner, Alyssa 16 4) Boxley, Autumn 14
36.93 1:16.85 (1:16.85)
1:56.33 (39.48) 2:42.05 (1:25.20)
3:16.24 (34.19) 3:55.38 (1:13.33)
4:24.85 (29.47) 4:57.35 (1:01.97)
27 Webster BlueFins-NI ''B'' 4:09.78Y 4:57.73
1) Nicastro, Lauren 15 2) Jarvis, Charlotte 15
3) Martin, Kelly 16 4) Barbeau, Krista 17
35.23 1:13.73 (1:13.73)
1:55.09 (41.36) 2:41.03 (1:27.30)
3:14.71 (33.68) 3:55.13 (1:14.10)
4:25.38 (30.25) 4:57.73 (1:02.60)
-- Asphalt Green Un-MR ''A'' 4:37.63 DFS
1) Lara, Krystal 16 2) Fried, Carly 15
3) Dixon, Sterling 16 4) Brickman, Molly 17
STAR Swimming 3/30/2014 - 8:19 PM
2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014
2014 Speedo Champions Series Long Course
Event 38 Men 400 LC Meter Medley Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 Bluefish Swim-NE ''A'' 3:50.88 3:58.06
1) Green, Connor 18 2) Gudmunson, Erik 17
3) Spurrell, Samuel 18 4) Wright, Owen 17
28.42 57.35 (57.35)
1:28.01 (30.66) 2:04.43 (1:07.08)
2:31.44 (27.01) 3:02.65 (58.22)
3:28.34 (25.69) 3:58.06 (55.41)
2 Arena Club Aquat-MD ''A'' 3:26.24Y 4:02.08
1) Gross, David 17 2) Paxton, Kyle 17
3) Wilson, Brian 20 4) Golczewski, Daniel 17
30.03 1:01.78 (1:01.78)
1:33.80 (32.02) 2:10.20 (1:08.42)
2:38.07 (27.87) 3:09.92 (59.72)
3:34.68 (24.76) 4:02.08 (52.16)
3 Eastern Express-NJ ''A'' 3:35.87Y 4:05.19
1) Doyle, Connor 15 2) McIntyre, Jack 15
3) Lubinski, Jacob 14 4) Shmurak, Allen 15
29.96 1:00.89 (1:00.89)
1:32.82 (31.93) 2:10.06 (1:09.17)
2:38.19 (28.13) 3:10.00 (59.94)
3:36.01 (26.01) 4:05.19 (55.19)
4 USC-AM ''A'' 4:04.73 4:05.91
1) Dudzinski, Ryan 17 2) Wong, Braedon 16
3) Minuth, Fynn 16 4) Lersch, Patrick 17
29.17 1:00.79 (1:00.79)
1:33.86 (33.07) 2:14.22 (1:13.43)
2:42.27 (28.05) 3:12.68 (58.46)
3:37.93 (25.25) 4:05.91 (53.23)
5 Exeter Swim Team-NE ''A'' 4:06.63 4:06.82
1) Gray, Kellen 17 2) Carignan, Patrick 17
3) Patterson, Connar 16 4) Bishop, Zachary 16
29.10 59.62 (59.62)
1:32.98 (33.36) 2:11.69 (1:12.07)
2:39.02 (27.33) 3:11.38 (59.69)
3:37.64 (26.26) 4:06.82 (55.44)
6 Liverpool Jets S-NI ''A'' 3:29.71Y 4:11.70
1) Burke, Daniel 20 2) Clarke, Garrett 18
3) Miller, Troy 17 4) Henry, Liam 17
30.29 1:02.69 (1:02.69)
1:34.81 (32.12) 2:11.49 (1:08.80)
2:40.17 (28.68) 3:13.21 (1:01.72)
3:40.00 (26.79) 4:11.70 (58.49)
7 North Shore Swim-NE ''A'' 4:07.53 4:12.27
1) Billig, Richard 16 2) Anderson, Devon 18
3) Dinardo, Joshua 16 4) Edwards, Thomas 17
30.99 1:03.56 (1:03.56)
1:36.94 (33.38) 2:16.59 (1:13.03)
2:44.03 (27.44) 3:15.68 (59.09)
3:42.93 (27.25) 4:12.27 (56.59)
8 Bluefish Swim-NE ''B'' 4:07.23 4:12.29
1) Brown, Nicholas 17 2) Liu, Mavin 16
3) Miranda, Maxwell 14 4) Choate, Michael 17
29.01 1:00.41 (1:00.41)
1:35.90 (35.49) 2:15.85 (1:15.44)
2:43.34 (27.49) 3:14.52 (58.67)
3:41.87 (27.35) 4:12.29 (57.77)
9 The Fish-PV ''A'' 3:41.72Y 4:14.32
1) Allain, Ryan 16 2) Herbert, David 16
3) Russiello, Ian 17 4) Emanuel, Michael 17
30.91 1:04.74 (1:04.74)
1:38.07 (33.33) 2:17.42 (1:12.68)
2:44.73 (27.31) 3:16.69 (59.27)
3:43.72 (27.03) 4:14.32 (57.63)
10 Star Swimming-NI ''A'' 3:44.88Y 4:15.45
1) Maurer, Michael 13 2) Otto, Luke 18
3) Hoover, Liam 17 4) Acosta, Isaiah 13
32.08 1:07.05 (1:07.05)
1:37.66 (30.61) 2:13.93 (1:06.88)
2:42.51 (28.58) 3:16.40 (1:02.47)
3:44.97 (28.57) 4:15.45 (59.05)
11 PACK Swim Team o-NI ''A'' 3:54.61 4:19.86
1) Delaus, David 16 2) Bennett, Jesse 17
3) Ransford, Casey 15 4) Ransford, PJ 17
33.14 1:07.22 (1:07.22)
1:40.23 (33.01) 2:20.29 (1:13.07)
2:50.31 (30.02) 3:23.54 (1:03.25)
3:50.63 (27.09) 4:19.86 (56.32)
12 Asphalt Green Un-MR ''A'' 4:10.13 4:20.42
1) Rivoal, Leo 16 2) Quinones, Christopher 16
3) Abdelrahman, Baraa 16 4) Zuppone, Michael 15
30.64 1:02.47 (1:02.47)
1:36.87 (34.40) 2:16.37 (1:13.90)
2:45.76 (29.39) 3:22.07 (1:05.70)
3:50.13 (28.06) 4:20.42 (58.35)
13 Fairport Area Sw-NI ''A'' 4:15.16 4:20.51
1) Kelemen, Andrew 14 2) Olson, Nicholas 17
3) Lapoint, Alexander 18 4) Doser, Jeffrey 17
31.96 1:06.32 (1:06.32)
1:39.75 (33.43) 2:20.95 (1:14.63)
2:49.51 (28.56) 3:23.49 (1:02.54)
3:50.42 (26.93) 4:20.51 (57.02)
14 USC-AM ''B'' 3:35.27Y 4:21.12
1) Minuth, Ole 14 2) Kelly, Christian 18
3) Johnsen, Jake 17 4) Novak, Nathan 18
32.56 1:07.58 (1:07.58)
1:43.16 (35.58) 2:26.13 (1:18.55)
2:54.30 (28.17) 3:24.46 (58.33)
3:50.50 (26.04) 4:21.12 (56.66)
15 Webster BlueFins-NI ''A'' 4:16.68 4:21.68
1) Wahl, Matthew 23 2) Steve, Paul 16
3) Shinkeyev, Ilya 16 4) Mulvehill, Joseph 18
31.32 1:05.03 (1:05.03)
1:41.12 (36.09) 2:21.20 (1:16.17)
2:51.27 (30.07) 3:26.02 (1:04.82)
3:52.92 (26.90) 4:21.68 (55.66)
16 Millcreek Swim T-AM ''A'' 3:45.68Y 4:23.42
1) Ekas, Jacob 18 2) Ekas, Jonathan 19
3) Jones, Jacob 17 4) Mahoney, Jack 16
30.69 1:05.58 (1:05.58)
1:38.81 (33.23) 2:18.98 (1:13.40)
2:49.84 (30.86) 3:27.60 (1:08.62)
3:54.36 (26.76) 4:23.42 (55.82)
17 Clifton Park-Hal-AD ''A'' 3:45.68Y 4:23.69
1) Conley, Michael 17 2) Killane, Connor 17
3) Burdge, Eric 16 4) Czajkowski, Piotr 16
31.40 1:04.24 (1:04.24)
1:40.41 (36.17) 2:22.87 (1:18.63)
2:52.05 (29.18) 3:27.22 (1:04.35)
3:53.97 (26.75) 4:23.69 (56.47)
18 Morris County Sw-NJ ''A'' 3:41.70Y 4:24.50
1) Marciano, Vinny 12 2) Stiles, Michael 15
3) Viotto, Jamie 17 4) Taboadela, Anthony 18
30.75 1:04.22 (1:04.22)
1:39.02 (34.80) 2:20.10 (1:15.88)
2:50.62 (30.52) 3:24.51 (1:04.41)
4:24.50 (59.99)