ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
High School State Championships: Minnesota Girls
11/20/2013-11/20/2013
Minneapolis, MInnesota USA

2013 MSHSL Girls’ Swimming & Diving Championships - 11/18/2013 to 11/20/2013    

                               Class A Final Results                                    

 

                      NEW CLASS A RECORD SET IN 400-YARD FREESTYLE RELAY

 

                                       Team Rankings                    

 

  1. Visitation, Mendota Heights         300   2. Mankato West                        168

  3. Sartell St.Stephen                  161   4. Hutchinson                          131

  5. Albert Lea                          130   6. Faribault                           109

  7. Breck School                        103   8. Orono                               100

  9. Northfield                           96  10. Benilde-St. Margaret''s               92

 11. Hill-Murray School                   84  12. Grand Rapids                         70

 13. Melrose Area                         63  14. Blake School (The)                   62

 15. Litchfield                           61  16. Monticello                           60

 17. Dassel-Cokato                        58  18. Bemidji                              49

 19. Sauk Centre                          48  20. Chisago Lakes Area                   34

 20. Waconia                              34  22. Marshall                             31

 23. Foley                                30  24. Big Lake                             29

 24. Chaska                               29  26. Mahtomedi                            28

 27. Saint Peter                          21  28. Staples/Motley                       17

 29. Detroit Lakes                        16  30. Willmar                              15

 30. Fergus Falls                         15  32. Holy Family                          14

 32. New Prague                           14  34. Austin                               13

 35. Spring Lake Park                      9  36. Richfield/FAIR                        8

 37. Rocori                                5  38. Sauk Rapids-Rice                      4

 38. Proctor/Hermantown                    4  40. Becker                                3

 41. Bloomington Kennedy                   2  42. Henry Sibley                          1

 42. St. Cloud Apollo                      1  42. Morris-Minnewaska                     1

 

Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

 MN All-Time: ! 1:43.50  11/19/2013 Chanhassen                                 

                         Z Avestruz, B Grobe, K, Grobe, K Dahlgren         

  MN Class A: # 1:45.61  11/19/2013 Visitation, Mendota Heights, Visitation    

                         C Gaertner, H Farley, E Kishish, L Gaertner       

       Nat''l: $ 1:40.73   5/21/2011 Concord, CA                                

                         M White, A Gargalikis, C Ray, C Chenault          

                1:46.21  AAA

                1:48.29  AAC

    School                                      Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Visitation, Mendota Heights                 1:45.61    1:46.18 AAA     40  

     1) Caroline Gaertner 11            2) Heather Farley 12              

     3) Emily Kishish 10                4) Lorelei Gaertner 9             

       27.25    28.82    26.07    24.04                                    

  2 Albert Lea                                  1:47.46    1:46.27 AAC     34  

     1) Bailey Sandon 10                2) Lindsey Horejsi 10             

     3) Ahnika Jensen 10                4) Anna Andersen 10               

       28.74    27.31    26.39    23.83                                    

  3 Faribault                                   1:49.22    1:48.90         32  

     1) Cecilia Hake 12                 2) Kate Dubbels 12                

     3) Ana Stepaniak 10                4) Dani Behrens 12                

       25.44    31.24    27.13    25.09                                    

  4 Hutchinson                                  1:49.62    1:49.09         30  

     1) Casie Carlson 11                2) Erin Hawker 11                 

     3) Haley Cassens 11                4) Ashley Reiner 11               

       28.99    29.70    25.75    24.65                                    

  5 Sartell St.Stephen                          1:49.19    1:49.52         28  

     1) Marena Kouba 9                  2) Lindsey Martens 11             

     3) Anna Ellis 8                    4) Jennifer Thompson 11           

       28.18    30.54    26.53    24.27                                    

  6 Blake School (The)                          1:50.84    1:50.12         26  

     1) Zoe Nyberg-Powell 9             2) Zoe McCandler 12               

     3) Riele Short 11                  4) Bella Burke 7                  

       28.20    30.96    26.45    24.51                                    

  7 Northfield                                  1:50.67    1:50.43         24  

     1) Grete Baker 11                  2) Sophia Nevin 9                 

     3) Emily Lundstrom 12              4) Hannah Domish 10               

       28.77    29.53    26.86    25.27                                    

  8 Orono                                       1:51.03    1:50.44         22  

     1) Ana Thompson 10                 2) Samantha Norton 10             

     3) Alison Tallen 9                 4) Annika Sherek 11               

       29.76    29.76    26.41    24.51                                    

Consolation Final

  9 Litchfield                                  1:51.71    1:51.51         18  

     1) Emma Ridgeway 12                2) Anika Ellingson 11             

     3) Marissa Warren 12               4) Sydney Weires 10               

       30.21    30.57    25.56    25.17                                    

 10 Breck School                                1:51.26    1:51.79         14  

     1) Lexie Wanninger 11              2) Allyssa Phelps 9               

     3) Julia Joern 12                  4) Takina Kindle 12               

       28.64    31.03    27.55    24.57                                    

 11 Chaska                                      1:52.63    1:52.02         12  

     1) Amy Taylor 9                    2) Michaela Larson 11             

     3) Erin Moore 9                    4) Peyton Ristau 9                

       29.02    30.77    27.74    24.49                                    

 12 Melrose Area                                1:52.16    1:53.16         10  

     1) Mikayla Von Wahlde 8            2) Sydney Rasmussen 12            

     3) Gabi Sawyer 11                  4) Johanne Kolbak 11              

       30.33    31.15    26.28    25.40                                    

 13 Holy Family                                 1:52.47    1:53.48          8  

     1) Shea Braden 10                  2) Brianna LaVelle 10             

     3) Maggie Green 12                 4) Clare Simon 10                 

       28.95    31.37    28.29    24.87                                    

 14 Dassel-Cokato                               1:52.82    1:53.62          6  

     1) Kallie Evans 11                 2) Elisa Burgstahler 11           

     3) Emma Jorgenson 12               4) Olivia Travis 8                

       30.60    30.28    27.29    25.45                                    

 15 Willmar                                     1:53.34    1:53.97          4  

     1) Miranda Kuchta 12               2) Alycia Holwerda 11             

     3) Kennedy Holwerda 12             4) McKenna Olson 11               

       30.39    31.24    27.26    25.08                                    

 16 Monticello                                  1:53.42    1:54.51          2  

     1) Maree Smith 12                  2) Amber Eckstein 10              

     3) Dina Kramer 8                   4) Kylie Gaeth 12                 

       30.09    30.47    29.05    24.90                                    

 

Event 2  Girls 200 Yard Freestyle

===============================================================================

 MN All-Time: ! 1:47.86  11/22/2008 Kiera Janzen, Cretin DH                    

  MN Class A: # 1:48.86  11/19/2011 Marisa Wood, Sart St Steph                 

       Nat''l: $ 1:42.81  11/20/2008 Dagny Knutson, Minot, ND                   

                1:49.43  AAA

                1:51.24  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Chantal Nack        11 Mankato West         1:54.00    1:50.08 AAC     20  

      25.01   27.79   28.57   28.71                                

  2 Thomasin Lee        12 Chisago Lakes        1:54.89    1:53.48         17  

      25.82   28.39   29.82   29.45                                

  3 Elisa Burgstahler   11 Dassel-Cokato        1:53.57    1:53.50         16  

      25.56   28.04   29.61   30.29                                

  4 Kylie Vermeire      11 Marshall             1:56.23    1:56.43         15  

      27.09   29.45   30.10   29.79                                

  5 Cassie Jahn         12 Big Lake             1:55.60    1:56.61         14  

      26.13   29.25   30.39   30.84                                

  6 Caitlin Papke       10 Hutchinson           1:58.01    1:57.59         13  

      26.96   29.79   30.53   30.31                                

  7 Francesca Tinucci   11 Hill-MurraySc        1:56.53    1:58.04         12  

      26.67   29.13   30.46   31.78                                

  8 Grace Snyder         9 Visitation           1:58.86    1:58.08         11  

      27.10   29.61   30.59   30.78                                

Consolation Final

  9 Grace Hedin         10 Benild-St Mar        1:59.63    1:58.50          9  

      26.67   30.07   30.94   30.82                                

 10 Catherine Conners   12 Visitation           1:59.44    1:58.93          7  

      27.05   30.06   30.83   30.99                                

 11 Paige Pawlenty      10 Sartell St.Step      2:01.01    1:59.78          6  

      27.38   30.38   31.31   30.71                                

 12 Isabelle Schneider   8 Rocori               1:59.86    1:59.93          5  

      27.45   30.12   30.91   31.45                                

 13 Cecily Hibbs        11 Breck School         1:59.08    2:00.18          4  

      27.04   30.65   31.48   31.01                                

 14 Andrea Molus        10 Becker               2:00.12    2:00.39          3  

      27.73   30.29   30.96   31.41                                

 15 Rachael Kulzer      10 Melrose Area         1:59.73    2:00.95          2  

      26.77   29.87   32.09   32.22                                

 16 Bergin Brown        11 Visitation           1:59.55    2:00.97          1  

      27.83   30.72   31.80   30.62                                

 

Event 3  Girls 200 Yard IM

===============================================================================

 MN All-Time: ! 2:01.38  11/19/2010 Abby Duncan, Champlin Park                 

  MN Class A: # 2:02.55  11/19/2013 Lindsey Horejsi, Albert Lea                

       Nat''l: $ 1:53.82  11/13/2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   

                2:03.03  AAA

                2:05.27  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Lindsey Horejsi     10 Albert Lea           2:02.55    2:02.66 AAA     20  

      26.45   33.17   33.53   29.51                                

  2 Abbie Dolan         10 Visitation           2:03.01    2:04.53 AAC     17  

      26.03   32.45   37.19   28.86                                

  3 Samantha Norton     10 Orono                2:07.22    2:07.79         16  

      27.98   33.45   36.53   29.83                                

  4 Allyssa Phelps       9 Breck School         2:08.84    2:08.95         15  

      28.30   31.75   38.22   30.68                                

  5 Erin Hawker         11 Hutchinson           2:10.57    2:09.39         14  

      28.29   33.20   37.21   30.69                                

  6 Grete Baker         11 Northfield           2:10.29    2:11.08         13  

      28.14   32.81   39.36   30.77                                

  7 Amber Eckstein      10 Monticello           2:11.93    2:13.06         12  

      29.33   35.26   36.36   32.11                                

  8 Zory Matleshewski    8 Blake School         2:14.49    2:15.53         11  

      30.28   35.86   37.78   31.61                                

Consolation Final

  9 Brooke Bacchus      11 Mahtomedi            2:16.15    2:12.17          9  

      29.18   35.33   36.94   30.72                                

 10 Madison Bacon       11 Mankato West         2:15.66    2:14.24          7  

      28.26   32.74   40.55   32.69                                

 11 Shea Braden         10 Holy Family          2:14.52    2:14.26          6  

      28.68   33.74   40.15   31.69                                

 12 Taylor Beynon       11 Waconia              2:15.90    2:16.11          5  

      29.19   34.61   39.48   32.83                                

 13 Gabby Hagen         11 Sartell St.Step      2:17.93    2:16.38          4  

      28.45   34.42   40.88   32.63                                

 14 Erin Arndt          12 Bemidji              2:18.78    2:18.39          3  

      29.74   36.69   40.23   31.73                                

 15 Johanne Kolbak      11 Melrose Area         2:16.59    2:19.32          2  

      30.93   37.16   38.38   32.85                                

 16 Grace Livermore     11 Detroit Lakes        2:19.19    2:22.08          1  

      30.42   36.13   42.27   33.26                                

 

Event 4  Girls 50 Yard Freestyle

===============================================================================

 MN All-Time: ! 22.73  11/22/2008 Hannah Bowen, Stillwater                     

  MN Class A: # 22.82  11/17/2012 Danielle Nack, Mankato West                  

       Nat''l: $ 22.04  11/22/2002 Kara Lynn Joyce, Ann Arbor, MI               

                23.42  AAA

                23.80  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Danielle Nack       12 Mankato West           23.84      22.87 AAA     20  

  2 Solveig Viren       12 Grand Rapids           23.67      23.46 AAC     17  

  3 Cecilia Hake        12 Faribault              23.79      23.59 AAC     16  

  4 Emily Conners       10 Visitation             24.33      24.13         15  

  5 Kasey Milstroh       9 Foley                  24.45      24.33         14  

  6 Casey Rezmerski     12 St. Peter              24.33      24.39         13  

  7 Jaelin Beachy       12 Staples Motley         24.48      24.48         12  

  8 Lorelei Gaertner     9 Visitation             24.43      24.52         11  

Consolation Final

  9 Anna Andersen       10 Albert Lea             24.57      24.48          9  

 10 Claire Torgerson     9 Benild-St Mar          24.73      24.55          7  

 11 Takina Kindle       12 Breck School           24.63      24.79          6  

 12 Jennifer Thompson   11 Sartell St.Step        24.57      24.81          5  

 13 Annika Sherek       11 Orono                  25.05      24.84          4  

 14 Peyton Ristau        9 Chaska                 24.80      25.01          3  

 15 Kennedy Holwerda    12 Willmar                24.90      25.25          2  

 16 Emma Verby          10 Henry Sibley           25.13      25.28          1  

 

Event 5  Girls 1 mtr Diving

===============================================================================

 MN All-Time: ! 507.00  11/15/1997 Jaime Sanger, Wayzata                       

  MN Class A: # 500.85  11/25/1999 Chelsea Haviland, Thief River F''ls          

    Name              Year School                 Semis     Finals       Points 

===============================================================================

Finals

  1 Bailey DuPay        11 Northfield            277.65     397.55         20  

  2 Kylei Grosfield      9 Bemidji               227.15     351.15         17  

  3 Morgan Justus       11 Grand Rapids          228.75     340.75         16  

  4 Lauren Hake         10 Faribault             234.85     327.20         15  

  5 Britin Thomsen      12 New Prague            208.55     308.05         14  

  6 Autumn Laury        12 Austin                212.05     303.20         13  

  7 Taylor Boraas       10 Monticello            228.15     299.55         12  

  8 Rachel Haugen       10 Hutchinson            212.35     289.60         11  

  9 Kyley Foster        11 Detroit Lakes         204.45     283.60          9  

 10 Caitlin Latt        11 Dassel-Cokato         204.65     281.75          7  

 11 Emma Disse           8 Detroit Lakes         199.00     275.20          6  

 12 Nicole Hennen       12 Waconia               215.00     270.05          5  

 13 Jackie Braun        12 Sauk Rapids/Rice      188.65     267.10          4  

 14 Anniki Neubeck       9 Mahtomedi             205.85     265.95          3  

 15 Allie Winter        10 Mahtomedi             188.30     263.90          2  

 16 Ashley Thelen        9 St. Cloud Apollo      189.65     254.15          1  

 

Event 6  Girls 100 Yard Butterfly

===============================================================================

 MN All-Time: ! 52.41  11/17/2012 Danielle Nack, Mankato West                  

  MN Class A: # 52.41  11/17/2012 Danielle Nack, Mankato West                  

       Nat''l: $ 51.92   5/20/2011 Jasmine Torsky, Palo Alto, CA                

                55.26  AAA

                56.30  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Danielle Nack       12 Mankato West           56.55      53.41 AAA     20  

      24.06   29.35                                                

  2 Marissa Warren      12 Litchfield             57.93      56.78         17  

      26.78   30.00                                                

  3 Gabi Sawyer         11 Melrose Area           58.31      57.96         16  

      26.98   30.98                                                

  4 Grete Baker         11 Northfield             58.25      58.09         15  

      27.17   30.92                                                

  5 Caroline Gaertner   11 Visitation             58.65      58.23         14  

      27.47   30.76                                                

  6 Madison Berg         9 Hill-MurraySc          58.46      58.45         13  

      27.27   31.18                                                

  7 Lorelei Gaertner     9 Visitation             58.70      58.55         12  

      26.92   31.63                                                

  8 Emily Kishish       10 Visitation             58.52      58.62         11  

      27.30   31.32                                                

Consolation Final

  9 Claire Torgerson     9 Benild-St Mar          59.63      58.48          9  

      27.26   31.22                                                

 10 Kylie Gaeth         12 Monticello             58.85      59.16          7  

      27.30   31.86                                                

 11 Haley Cassens       11 Hutchinson             59.32      59.63          6  

      27.87   31.76                                                

 12 Alison Tallen        9 Orono                  59.46      59.90          5  

      27.97   31.93                                                

 13 Gabby Hagen         11 Sartell St.Step      1:00.74    1:00.22          4  

      28.03   32.19                                                

 14 Riele Short         11 Blake School         1:00.81    1:00.40          3  

      28.22   32.18                                                

 15 Abby Fisher         12 Fergus Falls         1:00.35    1:00.41          2  

      27.68   32.73                                                

 16 Paige Pawlenty      10 Sartell St.Step      1:01.25    1:01.20          1  

      29.28   31.92                                                

 

Event 7  Girls 100 Yard Freestyle

===============================================================================

 MN All-Time: ! 49.78  11/22/2008 Hannah Bowen, Stillwater                     

  MN Class A: # 50.04  11/19/2013 Abbie Dolan, Visitation                      

       Nat''l: $ 48.15  11/13/2009 Dagny Knutson, Minot, ND                     

                50.81  AAA

                51.57  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Abbie Dolan         10 Visitation             50.04      50.31 AAA     20  

      24.03   26.28                                                

  2 Solveig Viren       12 Grand Rapids           52.25      51.44 AAC     17  

      24.06   27.38                                                

  3 Kasey Milstroh       9 Foley                  52.54      52.20         16  

      25.26   26.94                                                

  4 Elisa Burgstahler   11 Dassel-Cokato          52.88      52.71         15  

      25.34   27.37                                                

  5 Anna Andersen       10 Albert Lea             53.28      52.97         14  

      25.09   27.88                                                

  6 Emily Conners       10 Visitation             52.81      53.10         13  

      24.85   28.25                                                

  7 Jennifer Thompson   11 Sartell St.Step        53.39      53.52         12  

      25.45   28.07                                                

  8 Tiana Molitor       12 Sauk Centre            53.80      54.04         11  

      25.69   28.35                                                

Consolation Final

  9 Emily Lundstrom     12 Northfield             54.38      53.52          9  

      25.40   28.12                                                

 10 Caitlin Papke       10 Hutchinson             54.02      54.12          7  

      26.01   28.11                                                

 11 Francesca Tinucci   11 Hill-MurraySc          53.90      54.28          6  

      25.62   28.66                                                

 12 Jaelin Beachy       12 Staples Motley         54.55      54.33          5  

      25.54   28.79                                                

 13 Casey Rezmerski     12 St. Peter              54.60      54.64          4  

      25.77   28.87                                                

 14 Takina Kindle       12 Breck School           54.64      54.66          3  

      26.00   28.66                                                

 15 Malena Maxwell      12 BloomKennedy           54.83      54.98          2  

      26.48   28.50                                                

 16 Grace Hedin         10 Benild-St Mar          54.70      55.04          1  

      26.10   28.94                                                

 

Event 8  Girls 500 Yard Freestyle

===============================================================================

 MN All-Time: ! 4:48.96  11/17/2012 Amelia Schilling, Minnetonka               

  MN Class A: # 4:49.68  11/19/2011 Marisa Wood, Sart St Steph                 

       Nat''l: $ 4:34.78  11/20/2008 Dagny Knutson, Minot, ND                   

                4:52.31  AAA

                4:57.63  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Chantal Nack        11 Mankato West         5:08.08    4:56.43 AAC     20  

      26.13   29.34   30.06   30.13   30.45   30.65   30.68   30.43

      30.00   28.56                                                

  2 Thomasin Lee        12 Chisago Lakes        5:03.63    4:56.48 AAC     17  

      26.39   29.21   30.16   30.34   30.34   30.67   30.51   30.27

      30.09   28.50                                                

  3 Kylie Vermeire      11 Marshall             5:15.90    5:12.30         16  

      27.76   30.61   31.67   31.78   32.24   32.34   31.50   31.68

      31.57   31.15                                                

  4 Cassie Jahn         12 Big Lake             5:18.38    5:14.10         15  

      28.03   30.71   31.57   31.99   32.23   32.29   32.44   32.26

      32.05   30.53                                                

  5 Madison Semler       9 Benild-St Mar        5:15.94    5:14.41         14  

      27.25   30.53   31.39   31.74   32.25   32.27   32.38   32.93

      32.52   31.15                                                

  6 Catherine Conners   12 Visitation           5:22.25    5:21.66         13  

      28.50   30.94   31.95   32.66   33.70   32.65   33.16   33.07

      32.79   32.24                                                

  7 Emei Thompson       12 Orono                5:21.87    5:22.50         12  

      28.52   31.35   32.10   32.48   32.87   32.99   33.26   33.78

      33.32   31.83                                                

  8 Cecily Hibbs        11 Breck School         5:22.93    5:26.80         11  

      28.06   31.99   33.13   33.13   33.53   33.94   33.54   33.88

      33.52   32.08                                                

Consolation Final

  9 Taylor Beynon       11 Waconia              5:24.51    5:22.70          9  

      28.50   31.59   32.76   33.01   32.81   33.17   33.15   33.27

      32.47   31.97                                                

 10 Katie Schmidt       11 Breck School         5:25.66    5:23.79          7  

      29.24   32.72   33.52   33.08   32.76   32.78   33.06   32.71

      32.66   31.26                                                

 11 Anna Lundsten       11 Mahtomedi            5:26.49    5:25.22          6  

      29.45   33.06   33.84   33.80   33.36   32.67   33.02   32.80

      32.39   30.83                                                

 12 Libby McRae         10 Bemidji              5:31.79    5:25.44          5  

      27.91   30.60   32.39   32.86   33.70   33.70   34.04   34.26

      34.18   31.80                                                

 13 Megan Mensinger     10 Proctor/Hermanto     5:27.15    5:27.46          4  

      30.08   32.54   33.21   33.08   33.82   33.14   33.54   33.21

      33.09   31.75                                                

 14 Kendra Raths        11 Sartell St.Step      5:29.12    5:28.43          3  

      28.10   31.21   32.72   33.72   34.28   33.81   34.17   34.10

      33.79   32.53                                                

 15 Bergin Brown        11 Visitation           5:26.84    5:31.68          2  

      28.58   31.58   33.37   34.26   34.52   34.76   34.45   34.61

      33.60   31.95                                                

 16 Lacey Entzi          7 Morris-Waska         5:32.36    5:32.23          1  

      28.35   32.45   33.39   34.65   33.54   34.60   34.73   34.59

      34.44   31.49                                                

 

Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

 MN All-Time: ! 1:34.80  11/22/2008 Stilwater                                  

                         K. Anderson, J. Bowen, B. Galenti, H. Bowen       

  MN Class A: # 1:36.14  11/21/2009 Sartell Saint Stephen                      

                         T Anding, K Hellie, M Peichel, M Wood             

       Nat''l: $ 1:32.75   2/14/2009 Carmel High School                         

                         M Detro, J Hammes, L Mason, T Regan               

                1:36.48  AAA

                1:38.03  AAC

    School                                      Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Mankato West                                1:39.68    1:36.88 AAC     40  

     1) Chantal Nack 11                 2) Madison Bacon 11               

     3) Rachel Phinney 9                4) Danielle Nack 12               

       24.43    24.87    25.07    22.51                                    

  2 Visitation, Mendota Heights                 1:38.33    1:37.35 AAC     34  

     1) Abbie Dolan 10                  2) Katrina Schneeman 11           

     3) Catherine Conners 12            4) Emily Conners 10               

       23.39    25.14    24.83    23.99                                    

  3 Albert Lea                                  1:39.05    1:37.56 AAC     32  

     1) Anna Andersen 10                2) Ahnika Jensen 10               

     3) Haley Simon 10                  4) Lindsey Horejsi 10             

       24.41    24.79    25.96    22.40                                    

  4 Sartell St.Stephen                          1:39.39    1:38.33         30  

     1) Jennifer Thompson 11            2) Lindsey Martens 11             

     3) Paige Pawlenty 10               4) Gabby Hagen 11                 

       24.82    24.55    24.90    24.06                                    

  5 Orono                                       1:39.01    1:38.52         28  

     1) Annika Sherek 11                2) Emei Thompson 12               

     3) Alison Tallen 9                 4) Samantha Norton 10             

       24.95    25.79    24.14    23.64                                    

  6 Benilde-St. Margaret''s                      1:40.52    1:39.42         26  

     1) Claire Torgerson 9              2) Grace Hedin 10                 

     3) Madison Semler 9                4) Megan Pohle 12                 

       24.84    24.81    25.08    24.69                                    

  7 Hill-Murray School                          1:40.32    1:40.38         24  

     1) Francesca Tinucci 11            2) Lauren Forsythe 9              

     3) Melissa Smith 11                4) Madison Berg 9                 

       24.91    25.22    25.47    24.78                                    

  8 Sauk Centre                                 1:40.51    1:40.49         22  

     1) Hanna Waldhart 11               2) Julie Bushard 12               

     3) Alyssa Kohorst 9                4) Tiana Molitor 12               

       25.41    25.72    24.91    24.45                                    

Consolation Final

  9 Blake School (The)                          1:40.66    1:39.68         18  

     1) Riele Short 11                  2) Caitlin McCandler 11           

     3) Maddy Rondestvedt 8             4) Bella Burke 7                  

       25.21    24.79    25.17    24.51                                    

 10 Breck School                                1:41.22    1:40.29         14  

     1) Julia Joern 12                  2) Annie McFarland 11             

     3) Cecily Hibbs 11                 4) Takina Kindle 12               

       25.66    25.04    24.77    24.82                                    

 11 Hutchinson                                  1:41.04    1:40.33         12  

     1) Haley Cassens 11                2) Lyndsey Grand 9                

     3) Abby Reiner 9                   4) Caitlin Papke 10               

       25.26    25.43    24.77    24.87                                    

 12 Grand Rapids                                1:42.13    1:40.65         10  

     1) Maddie Bernard 10               2) Katie Welshinger 11            

     3) Jessica Schneider 9             4) Solveig Viren 12               

       25.68    26.19    25.61    23.17                                    

 13 Richfield/FAIR                              1:41.23    1:40.73          8  

     1) Kinya Gilbert 12                2) Cori Benson 11                 

     3) Claire Magno 11                 4) Lorna Pederson 10              

       24.88    24.37    25.71    25.77                                    

 14 Bemidji                                     1:41.48    1:41.41          6  

     1) Morgan Williams 10              2) Erin Arndt 12                  

     3) Danielle Hoven 12               4) Libby McRae 10                 

       25.67    25.34    24.75    25.65                                    

 15 Saint Peter                                 1:42.29    1:41.70          4  

     1) Alyssa Lokensgard 10            2) Martha Stelter 11              

     3) Megan Stenzel 11                4) Casey Rezmerski 12             

       25.79    25.75    25.97    24.19                                    

 16 Faribault                                   1:42.10    1:42.00          2  

     1) Bre Bresnahan 8                 2) Ana Stepaniak 10               

     3) Megan Gehrke 8                  4) Dani Behrens 12                

       25.91    25.15    25.65    25.29                                    

 

Event 10  Girls 100 Yard Backstroke

===============================================================================

 MN All-Time: ! 51.53  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie                 

  MN Class A: # 55.35  11/20/2010 Caley Oquist, Monticello                     

       Nat''l: $ 51.53  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie, MN             

                55.57  AAA

                56.78  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Cecilia Hake        12 Faribault              55.88      55.74 AAC     20  

      25.78   29.96                                                

  2 Anna Ellis           8 Sartell St.Step        58.28      57.13         17  

      27.69   29.44                                                

  3 Caroline Gaertner   11 Visitation             57.60      57.34         16  

      27.99   29.35                                                

  4 Jessica Stangret    10 Waconia                58.61      58.04         15  

      28.25   29.79                                                

  5 Marissa Warren      12 Litchfield           1:00.74      59.22         14  

      29.05   30.17                                                

  6 Abby Fisher         12 Fergus Falls         1:00.22      59.83         13  

      28.81   31.02                                                

  7 Marena Kouba         9 Sartell St.Step      1:00.31    1:00.25         12  

      29.18   31.07                                                

  8 Tiana Molitor       12 Sauk Centre          1:00.10    1:01.42         11  

      29.36   32.06                                                

Consolation Final

  9 Sara Carmean        10 SpringLkPark         1:01.21      59.67          9  

      28.91   30.76                                                

 10 Madison Bacon       11 Mankato West         1:01.16    1:00.55          7  

      29.16   31.39                                                

 11 Grace Snyder         9 Visitation           1:01.06    1:00.61          6  

      29.30   31.31                                                

 12 Erin Hawker         11 Hutchinson           1:01.76    1:00.64          5  

      29.79   30.85                                                

 13 Zoe Nyberg-Powell    9 Blake School         1:01.11    1:00.77          4  

      29.06   31.71                                                

 14 Lexie Wanninger     11 Breck School         1:01.87    1:01.50          3  

      29.57   31.93                                                

 15 Anna Lundsten       11 Mahtomedi            1:01.45    1:01.81          2  

      30.36   31.45                                                

 16 Madison Berg         9 Hill-MurraySc        1:01.55    1:02.91          1  

      29.96   32.95                                                

 

Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

 MN All-Time: ! 1:00.16  11/17/2012 Lindsey Horejsi, Albert Lea                

  MN Class A: # 1:00.16  11/17/2012 Lindsey Horejsi, Albert Lea                

       Nat''l: $   58.75   5/15/2009 Kasey Carlson, Las Lomas, CA               

                1:03.77  AAA

                1:05.10  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Lindsey Horejsi     10 Albert Lea           1:00.24    1:00.67 AAA     20  

      28.03   32.64                                                

  2 Heather Farley      12 Visitation           1:03.59    1:02.78 AAA     17  

      29.35   33.43                                                

  3 Amber Eckstein      10 Monticello           1:04.00    1:04.88 AAC     16  

      30.61   34.27                                                

  4 Sophia Nevin         9 Northfield           1:04.76    1:05.93         15  

      30.58   35.35                                                

  5 Johanne Kolbak      11 Melrose Area         1:07.88    1:06.28         14  

      30.75   35.53                                                

  6 Samantha Norton     10 Orono                1:05.52    1:06.60         13  

      31.07   35.53                                                

  7 Anika Ellingson     11 Litchfield           1:06.13    1:06.84         12  

      31.12   35.72                                                

  8 Sydney Rasmussen    12 Melrose Area         1:06.47    1:07.88         11  

      31.83   36.05                                                

Consolation Final

  9 Alycia Holwerda     11 Willmar              1:07.88    1:07.21          9  

      31.34   35.87                                                

 10 Lindsey Martens     11 Sartell St.Step      1:07.92    1:07.55          7  

      31.47   36.08                                                

 11 Brooke Bacchus      11 Mahtomedi            1:07.92    1:07.91          6  

      32.43   35.48                                                

 12 Courtney Skarie     10 Monticello           1:08.28    1:08.25          5  

      32.15   36.10                                                

 13 Allyssa Phelps       9 Breck School         1:08.90    1:08.70          4  

      31.85   36.85                                                

 14 Mackenna Stuber      9 Hutchinson           1:08.76    1:09.36          3  

      32.56   36.80                                                

 15 Michaela Larson     11 Chaska               1:09.28    1:09.65          2  

      32.55   37.10                                                

 16 Ahnika Jensen       10 Albert Lea           1:09.83    1:10.47          1  

      32.84   37.63                                                

 

Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

 MN All-Time: ! 3:26.09  11/22/2008 Stillwater                                 

                         K Anderson, J Bowen, B Galenti, H Bowen           

  MN Class A: # 3:30.44  11/20/2010 Hutchinson Tigers, Hutchinson              

                         H Cassens, R Lauer, K Kucera, A Kumm              

       Nat''l: $ 3:22.85   3/19/2011 Hersey, PA                                 

                         S Surfas, M Raab, Y Nakano, K Miller              

                3:29.68  AAA

                3:33.05  AAC

    School                                      Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Visitation, Mendota Heights                 3:32.36    3:29.54#AAA     40  

     1) Caroline Gaertner 11            2) Lorelei Gaertner 9             

     3) Emily Conners 10                4) Abbie Dolan 10                 

       25.70    53.74    25.16    53.45    24.89    52.97    23.52    49.38

  2 Mankato West                                3:38.04    3:32.73 AAC     34  

     1) Chantal Nack 11                 2) Rachel Thate 10                

     3) Madison Bacon 11                4) Danielle Nack 12               

       25.28    52.50    26.11    55.01    25.79    54.67    23.61    50.55

  3 Sartell St.Stephen                          3:38.26    3:37.37         32  

     1) Paige Pawlenty 10               2) Anna Ellis 8                   

     3) Marena Kouba 9                  4) Gabby Hagen 11                 

       26.65    54.97    25.50    53.59    26.35    55.30    25.31    53.51

  4 Hutchinson                                  3:39.57    3:38.50         30  

     1) Caitlin Papke 10                2) Casie Carlson 11               

     3) Abby Reiner 9                   4) Erin Hawker 11                 

       26.28    54.68    25.91    55.23    26.01    55.34    25.29    53.25

  5 Hill-Murray School                          3:39.97    3:39.88         28  

     1) Francesca Tinucci 11            2) Lauren Forsythe 9              

     3) Melissa Smith 11                4) Madison Berg 9                 

       25.72    54.68    26.22    55.30    26.30    56.07    25.64    53.83

  6 Benilde-St. Margaret''s                      3:40.55    3:40.23         26  

     1) Grace Hedin 10                  2) Megan Pohle 12                 

     3) Madison Semler 9                4) Claire Torgerson 9             

       26.14    55.01    26.00    54.97    26.37    55.85    25.63    54.40

  7 Faribault                                   3:42.12    3:41.05         24  

     1) Caitlin Angell 12               2) Ana Stepaniak 10               

     3) Megan Gehrke 8                  4) Cecilia Hake 12                

       26.97    55.96    26.66    56.39    26.73    55.83    24.57    52.87

  8 Breck School                                3:40.07    3:42.66         22  

     1) Katie Schmidt 11                2) Madison Ernst 12               

     3) Cecily Hibbs 11                 4) Allyssa Phelps 9               

       27.66    57.35    25.78    55.33    26.72    56.55    25.15    53.43

Consolation Final

  9 Bemidji                                     3:43.51    3:41.86         18  

     1) Morgan Williams 10              2) Erin Arndt 12                  

     3) Libby McRae 10                  4) Danielle Hoven 12              

       26.53    55.67    26.13    56.56    26.64    55.04    25.79    54.59

 10 Dassel-Cokato                               3:43.75    3:43.14         14  

     1) Olivia Travis 8                 2) Hana Pokornowski 9             

     3) Kallie Evans 11                 4) Elisa Burgstahler 11           

       26.68    55.43    27.08    57.33    26.83    56.98    25.78    53.40

 11 Chaska                                      3:44.03    3:43.33         12  

     1) Peyton Ristau 9                 2) Amy Taylor 9                   

     3) McKenna Togstad 10              4) Abby Grover 11                 

       27.11    56.04    26.01    54.67    27.23    57.38    25.81    55.24

 12 Grand Rapids                                3:44.10    3:44.51         10  

     1) Maddie Bernard 10               2) Katie Welshinger 11            

     3) Megan Morrissey 12              4) Solveig Viren 12               

       27.08    55.94    27.16    57.77    27.53    59.60    23.98    51.20

 13 Melrose Area                                3:44.83    3:44.68          8  

     1) Gabi Sawyer 11                  2) Taylor Poepping 9              

     3) Johanne Kolbak 11               4) Rachael Kulzer 10              

       26.85    55.66    27.10    57.57    26.16    56.37    25.99    55.08

 14 Monticello                                  3:45.38    3:45.23          6  

     1) Kylie Gaeth 12                  2) Alyssa Eckstein 7              

     3) Maree Smith 12                  4) Amber Eckstein 10              

       26.18    54.13    27.06    57.07    27.20    57.69    26.89    56.34

 15 Sauk Centre                                 3:44.04    3:45.44          4  

     1) Sarah Nelson 12                 2) Hanna Waldhart 11              

     3) Danielle Banal 11               4) Tiana Molitor 12               

       26.83    56.71    26.18    56.19    26.57    57.23    26.13    55.31

 -- Blake School (The)                          3:44.42         DQ        

     1) Maddy Rondestvedt 8             2) Eleanor Burton 10              

     3) Lauren Rondestvedt 12           4) Zory Matleshewski 8            

       26.57    55.48    25.79    55.23    26.21    55.75    26.49    55.30

2013 MSHSL Girls’ Swimming & Diving Championships - 11/18/2013 to 11/20/2013    

 

                               Class AA Final Results                                    

 

                 NEW CLASS AA AND ALL-TIME RECORDS SET IN ALL 3 RELAYS:

   1) 200-Yard Medley Relay; 2) 200-Yard Freestyle Relay; 3) 400-Yard Freestyle Relay 

 

                                      Team Rankings

 

  1. Wayzata                             275   2. Minnetonka                          232

  3. Edina                               221   4. Stillwater                          206

  5. Chanhassen                          197   6. Eden Prairie                        155

  7. Rosemount                         141.5   8. Lakeville North                     111

  9. Robbinsdale Armstrong                98  10. Rochester Mayo                       97

 11. St Michael-Albertville               89  12. Farmington                           60

 13. Lakeville South                      57  14. Prior Lake                           49

 15. Centennial                           39  16. Burnsville                           36

 17. Maple Grove                          35  18. Hopkins                              32

 19. Hastings                             29  20. Woodbury                             26

 21. Brainerd/Pillager/C-I                24  22. Rochester John Marshall            22.5

 23. Mounds View                          20  24. Rochester Century                    17

 25. East Ridge                           12  26. Park, Cottage Grove                   6

 26. St. Paul Central                      6  26. Osseo                                 6

 29. Bloomington Jefferson                 5  30. Winona                                4

 30. Elk River                             4  32. Roseville Area                        3

 33. Eastview                              2  33. Watertown Mayer Delano                2

 35. Champlin Park                         1  35. Moorhead                              1

 

Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

 MN All-Time: ! 1:43.50  11/19/2013 Chanhassen, Chanhassen                     

                         Z Avestruz, B Grobe, K Grobe, K Dahlgren          

 MN Class AA: $ 1:43.50  11/19/2013 Chanhassen, Chanhassen                     

                         Z Avestruz, B Grobe, K Grobe, K Dahlgren          

       Nat''l:   1:40.73   5/21/2011 Concord, CA                                

                         M White, A Gargalikis, C Ray, C Chenault          

                1:46.21  AAA

                1:48.29  AAC

    School                                      Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Chanhassen                                  1:43.50    1:41.96!AAA     40  

     1) Zoe Avestruz 11                 2) Bridgette Grobe 12             

     3) Kaia Grobe 11                   4) Kylie Dahlgren 11              

       24.45    29.24    24.36    23.91                                    

  2 Edina                                       1:46.89    1:43.81 AAA     34  

     1) Kate Moreton 12                 2) Olivia Anderson 11             

     3) Emma Wittmer 11                 4) Rachel Wittmer 9               

       27.75    27.95    25.44    22.67                                    

  3 Wayzata                                     1:44.82    1:44.29 AAA     32  

     1) Carly Quast 9                   2) Madison Preiss 10              

     3) Alexis Schaaf 9                 4) Anna Petty 10                  

       26.75    28.57    25.35    23.62                                    

  4 Minnetonka                                  1:47.34    1:46.34 AAC     30  

     1) Elizabeth Remer 11              2) Martha Haas 9                  

     3) Cecilia Ostergren 10            4) Sophie Levy 10                 

       27.47    29.54    25.68    23.65                                    

  5 Eden Prairie                                1:48.52    1:46.52 AAC     28  

     1) Rachel Baker 12                 2) Elena Page 9                   

     3) Bre Thorne 10                   4) Marla Albanese 11              

       27.23    30.22    24.81    24.26                                    

  6 Stillwater                                  1:47.36    1:46.65 AAC     26  

     1) Abby Kunze 10                   2) Sophia Bisch 11                

     3) Kristin Erf 12                  4) Ava Howard 9                   

       27.06    30.24    25.36    23.99                                    

  7 Lakeville North                             1:47.16    1:47.87 AAC     24  

     1) Elsa Litteken 8                 2) Aislin Rose 12                 

     3) Zoya Wahlstrom 12               4) Emily Spencer 11               

       27.84    30.63    25.17    24.23                                    

  8 St Michael-Albertville                      1:48.04    1:48.87         22  

     1) Carly Roberts 10                2) Kasey Roberts 12               

     3) Kristen Pieper 8                4) Lexi Heil 11                   

       28.35    28.84    27.16    24.52                                    

Consolation Final

  9 Prior Lake                                  1:48.59    1:47.68 AAC     18  

     1) Taylor Dessler 12               2) Grace Lawman 12                

     3) Lauren Harris 10                4) Monica Banasikowski 12         

       28.12    30.30    25.61    23.65                                    

 10 Lakeville South                             1:50.42    1:49.39         14  

     1) Shea Bougie 10                  2) Bailee Jackson 11              

     3) Brianna Alexander 10            4) Jacqueline Johnson 12          

       27.49    31.23    25.82    24.85                                    

 11 Brainerd/Pillager/C-I                       1:49.98    1:49.55         12  

     1) Hannah McKeag 10                2) Erica Rehnblom 12              

     3) Katie Streiff 8                 4) Reilly Peterson 11             

       27.52    30.82    26.08    25.13                                    

 12 Farmington                                  1:49.39    1:49.65         10  

     1) Kirsten Kracke 11               2) Kaitlyn O''Reilly 12            

     3) Chelsea Gehrke 10               4) Cora Ruzicka 12                

       28.18    30.25    26.41    24.81                                    

 13 Hopkins                                     1:50.20    1:49.69          8  

     1) Josie Berman 10                 2) Rae Bullinger 12               

     3) Molly Meland 7                  4) Addie Thelen 12                

       29.33    28.56    26.68    25.12                                    

 14 Centennial                                  1:49.75    1:50.30          6  

     1) Reghan Boldt 11                 2) Tara Chapman 10                

     3) Anna Udean 11                   4) Tia Erickson 12                

       28.66    30.44    26.47    24.73                                    

 15 Woodbury                                    1:50.12    1:50.51          4  

     1) Taylor Brooks 9                 2) Ana Sortland 11                

     3) Lucia Rizzo 8                   4) Kristina Swanson 12            

       28.05    30.15    27.26    25.05                                    

 -- Burnsville                                  1:49.16         DQ        

     1) Angela Le 10                    2) Sidney Christopherson 10       

     3) Alexis Dobrzynski 12            4) Sarah Jacobson 11              

       26.18    30.87    25.90    25.04                                    

 

Event 2  Girls 200 Yard Freestyle

===============================================================================

 MN All-Time: ! 1:47.86  11/22/2008 Kiera Janzen, Cretin DH                    

 MN Class AA: $ 1:47.86  11/22/2008 Kiera Janzen, Cretin-DH                    

       Nat''l:   1:42.81  11/20/2008 Dagny Knutson, Minot, ND                   

                1:49.43  AAA

                1:51.24  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Isabel Wyer         12 Minnetonka           1:52.46    1:49.18 AAA     20  

      26.02   28.24   27.62   27.30                                

  2 Courtney Evensen    11 Robb Armstrong       1:50.80    1:49.45 AAC     17  

      25.56   27.38   27.98   28.53                                

  3 Kira Zubar          12 Eden Prairie         1:52.71    1:50.08 AAC     16  

      26.02   27.66   28.37   28.03                                

  4 Megan Wenman        10 Rosemount            1:52.34    1:50.30 AAC     15  

      26.19   27.63   28.26   28.22                                

  5 Emma Ruehle         10 Robb Armstrong       1:53.16    1:52.66         14  

      25.96   28.45   29.05   29.20                                

  6 Alena Bodnaruk      12 Lakeville No         1:53.10    1:52.69         13  

      26.31   28.24   28.79   29.35                                

  7 Michelle Campeau    11 Roch Mayo            1:53.42    1:53.05         12  

      26.10   28.63   29.22   29.10                                

  8 Raime Jones          8 Edina                1:53.16    1:53.31         11  

      26.27   28.80   29.30   28.94                                

Consolation Final

  9 Erin Buck           11 Maple Grove          1:53.52    1:52.76          9  

      26.12   28.82   29.08   28.74                                

 10 Carly Quast          9 Wayzata              1:53.97    1:53.21          7  

      26.90   29.11   28.64   28.56                                

 11 Kylie Burgess       12 Stillwater           1:53.46    1:53.78          6  

      26.49   28.80   29.28   29.21                                

 12 Haley Ruegemer      11 Wayzata              1:54.63    1:54.71          5  

      26.75   29.22   29.31   29.43                                

 13 Gracie Taylor        9 Edina                1:54.45    1:55.08          4  

      26.37   29.31   29.49   29.91                                

 14 Abby Tesch          10 Rosemount            1:54.79    1:55.28          3  

      26.71   29.08   29.76   29.73                                

 15 Meredith Ubel       12 East Ridge           1:54.81    1:55.50          2  

      27.10   29.33   29.36   29.71                                

 16 Mary Knaak          12 Stillwater           1:54.91    1:57.21          1  

      26.67   29.60   30.37   30.57                                

 

Event 3  Girls 200 Yard IM

===============================================================================

 MN All-Time: ! 2:01.38  11/19/2010 Abby Duncan, Champlin Park                 

 MN Class AA: $ 2:01.38  11/19/2010 Abby Duncan, Champlin Park                 

       Nat''l:   1:53.82  11/13/2009 Dagny Knutson, Minot, ND                   

                2:03.03  AAA

                2:05.27  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Madison Preiss      10 Wayzata              2:03.36    2:01.91 AAA     20  

      25.92   30.74   35.47   29.78                                

  2 Brianna Alexander   10 Lakeville So         2:04.67    2:02.58 AAA     17  

      26.75   30.91   35.64   29.28                                

  3 Kasey Roberts       12 St MichAlbe          2:02.51    2:03.22 AAC     16  

      27.09   31.08   35.77   29.28                                

  4 Kylie Dahlgren      11 Chanhassen           2:04.63    2:05.20 AAC     15  

      27.13   30.77   37.18   30.12                                

  5 Sophia Bisch        11 Stillwater           2:04.57    2:05.32         14  

      26.69   31.30   37.14   30.19                                

  6 Tara Chapman        10 Centennial           2:05.25    2:06.96         13  

      27.71   31.48   37.41   30.36                                

  7 Kaitlyn O''Reilly    12 Farmington           2:04.91    2:07.28         12  

      27.49   31.07   37.43   31.29                                

  8 Olivia Johnston     11 Rosemount            2:07.45    2:08.05         11  

      27.80   33.00   36.54   30.71                                

Consolation Final

  9 Anna Justinak       10 Minnetonka           2:08.06    2:04.33 AAC      9  

      27.01   31.94   35.48   29.90                                

 10 Katie Garrity        9 Rosemount            2:11.12    2:08.41          7  

      27.86   32.19   38.17   30.19                                

 11 Shea Bougie         10 Lakeville So         2:07.94    2:08.48          6  

      27.52   31.94   39.30   29.72                                

 12 Jennie Novak         9 Eden Prairie         2:08.29    2:08.73          5  

      28.81   33.55   36.59   29.78                                

 13 Olivia Cook         11 Roch Mayo            2:07.98    2:09.00          4  

      27.04   31.86   39.36   30.74                                

 14 Olivia Anderson     11 Edina                2:11.42    2:09.14          3  

      28.20   36.10   34.62   30.22                                

 15 Ana Sortland        11 Woodbury             2:09.63    2:11.69          2  

      28.01   33.40   38.27   32.01                                

 16 Emma Lezer           7 St MichAlbe          2:11.89    2:14.24          1  

      28.91   34.19   39.30   31.84                                

 

Event 4  Girls 50 Yard Freestyle

===============================================================================

 MN All-Time: ! 22.73  11/22/2008 Hannah Bowen, Stillwater                     

 MN Class AA: $ 22.73  11/22/2008 Hannah Bowen, Stillwater                     

       Nat''l:   22.04  11/22/2002 Kara Lynn Joyce, Ann Arbor, MI               

                23.42  AAA

                23.80  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Rachel Wittmer       9 Edina                  23.80      22.81 AAA     20  

  2 Colleen Donlin      10 Wayzata                23.54      23.37 AAA     17  

  3 Kaia Grobe          11 Chanhassen             23.36      23.43 AAC     16  

  4 Emma Wittmer        11 Edina                  23.95      23.53 AAC     15  

  5 Hannah Baratz       11 Roch Mayo              23.80      23.98         14  

  6 Anna Petty          10 Wayzata                24.03      24.07         13  

  7 Sophie Levy         10 Minnetonka             23.92      24.11         12  

  8 Abby Saddler        12 Minnetonka             24.20      24.24         11  

Consolation Final

  9 Grace Herron        11 Rosemount              24.26      24.12          9  

 10 Amelia Anderson     11 Edina                  24.52      24.28          7  

 11 Asia Neuman          7 Stillwater             24.55      24.40          5.5

 11 Ava Howard           9 Stillwater             24.38      24.40          5.5

 13 Kate Nelson         12 St. Paul Central       24.37      24.44          4  

 14 Kirsten Kracke      11 Farmington             24.38      24.48          3  

 15 Sarah Lingen        10 Wayzata                24.61      24.60          2  

 16 Marla Albanese      11 Eden Prairie           24.61      24.79          1  

 

Event 5  Girls 1 mtr Diving

===============================================================================

 MN All-Time: ! 507.00  11/15/1997 Jaime Sanger, Wayzata                       

 MN Class AA: $ 507.00  11/15/1997 Jaime Sanger, Wayzata                       

    Name              Year School                 Semis     Finals       Points 

===============================================================================

Finals

  1 Kiley Kuether       12 Mounds View           272.60     408.05         20  

  2 Andrianna Jacobs    10 Rochester Cntry       280.70     401.15         17  

  3 Liz Click           11 Stillwater            269.70     398.10         16  

  4 Nicole Fontaine     11 Wayzata               271.85     384.40         15  

  5 Val Wollman         11 Wayzata               241.65     360.20         14  

  6 Morgan Engel        12 Minnetonka            240.30     358.95         13  

  7 Beth Etterman       12 Braind/Pillar         267.65     357.00         12  

  8 Sawyer Murray       12 Rosemount             233.55     353.10         11  

  9 Andrea Brosnahan    10 Minnetonka            232.55     352.45          9  

 10 Annika Clinton      11 Minnetonka            237.75     341.45          7  

 11 Sarah Schank        11 Park, Cottage Gv      234.15     325.30          6  

 12 Christine Koch      12 BloomJefferso         244.85     321.25          5  

 13 Amber Armstrong     12 Roch Mayo             240.45     309.10          4  

 14 Michelle Schlossma   8 Roseville Area        233.30     307.75          3  

 15 Chelle Watkins      11 Eastview              240.85     304.50          2  

 16 Maren Seljevold     11 Moorhead              240.10     298.75          1  

 

Event 6  Girls 100 Yard Butterfly

===============================================================================

 MN All-Time: ! 52.41  11/17/2012 Danielle Nack, Mankato West                  

 MN Class AA: $ 52.73  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie                 

       Nat''l:   51.92   5/20/2011 Jasmine Torsky, Palo Alto, CA                

                55.26  AAA

                56.30  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Zoe Avestruz        11 Chanhassen             54.72      54.37 AAA     20  

      24.90   29.47                                                

  2 Bre Thorne          10 Eden Prairie           56.06      55.48 AAC     17  

      25.56   29.92                                                

  3 Angela Le           10 Burnsville             55.85      55.92 AAC     16  

      25.87   30.05                                                

  4 Zoya Wahlstrom      12 Lakeville No           55.92      55.93 AAC     15  

      26.13   29.80                                                

  5 Emma Wittmer        11 Edina                  57.01      56.14 AAC     14  

      26.48   29.66                                                

  6 Kristin Erf         12 Stillwater             57.32      57.30         13  

      26.99   30.31                                                

  7 Grace Herron        11 Rosemount              57.33      57.44         12  

      27.25   30.19                                                

  8 Olivia Cook         11 Roch Mayo              56.92      58.00         11  

      27.45   30.55                                                

Consolation Final

  9 Cecilia Ostergren   10 Minnetonka             57.96      56.89          9  

      26.82   30.07                                                

 10 Alexis Schaaf        9 Wayzata                57.49      56.97          7  

      27.75   29.22                                                

 11 Katelyn Strauss     11 Osseo                  57.46      58.08          6  

      27.29   30.79                                                

 12 Meredith Ubel       12 East Ridge             58.28      58.31          5  

      27.50   30.81                                                

 13 Lauren Harris       10 Prior Lake             57.89      58.45          4  

      27.17   31.28                                                

 14 Sophie Levy         10 Minnetonka             57.93      58.64          3  

      27.66   30.98                                                

 15 Tiffany Nguyen       9 Wayzata                58.57      58.80          2  

      27.48   31.32                                                

 16 Rachel Baker        12 Eden Prairie           58.55      59.55          1  

      27.88   31.67                                                

 

Event 7  Girls 100 Yard Freestyle

===============================================================================

 MN All-Time: ! 49.78  11/22/2008 Hannah Bowen, Stillwater                     

 MN Class AA: $ 49.78  11/22/2008 Hannah Bowen, Stillwater                     

       Nat''l:   48.15  11/13/2009 Dagny Knutson, Minot, ND                     

                50.81  AAA

                51.57  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Kaia Grobe          11 Chanhassen             50.39      50.49 AAA     20  

      23.71   26.78                                                

  2 Rachel Wittmer       9 Edina                  52.17      50.55 AAA     17  

      24.13   26.42                                                

  3 Colleen Donlin      10 Wayzata                51.23      50.87 AAC     16  

      24.47   26.40                                                

  4 Isabel Wyer         12 Minnetonka             52.14      51.05 AAC     15  

      24.72   26.33                                                

  5 Megan Wenman        10 Rosemount              51.64      51.52 AAC     13.5

      24.88   26.64                                                

  5 Taylor Bass         12 Roch JohnMarshal       52.01      51.52 AAC     13.5

      24.73   26.79                                                

  7 Anna Petty          10 Wayzata                51.83      51.62         12  

      24.82   26.80                                                

  8 Tru Walor           10 Minnetonka             52.32      53.34         11  

      25.32   28.02                                                

Consolation Final

  9 Rae Bullinger       12 Hopkins                52.56      52.32          9  

      25.09   27.23                                                

 10 Hannah Baratz       11 Roch Mayo              52.44      52.68          7  

      24.91   27.77                                                

 11 Amelia Anderson     11 Edina                  52.50      52.85          6  

      25.09   27.76                                                

 12 Madison Shimek       8 Prior Lake             53.04      53.43          5  

      25.48   27.95                                                

 13 Haley O''Neill       12 Winona                 53.51      53.54          4  

      25.46   28.08                                                

 14 Sarah Lingen        10 Wayzata                53.34      53.55          3  

      25.71   27.84                                                

 15 Gracie Taylor        9 Edina                  53.80      53.83          2  

      26.00   27.83                                                

 16 Abby Saddler        12 Minnetonka             53.81      53.86          1  

      25.59   28.27                                                

 

Event 8  Girls 500 Yard Freestyle

===============================================================================

 MN All-Time: ! 4:48.96  11/17/2012 Amelia Schilling, Minnetonka               

 MN Class AA: $ 4:48.96  11/17/2012 Amelia Schilling, Minnetonka               

       Nat''l:   4:34.78  11/20/2008 Dagny Knutson, Minot, ND                   

                4:52.31  AAA

                4:57.63  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Kira Zubar          12 Eden Prairie         5:02.98    4:54.78 AAC     20  

      26.83   28.74   28.97   29.27   29.67   29.79   30.10   30.51

      30.94   29.96                                                

  2 Courtney Evensen    11 Robb Armstrong       4:57.50    4:55.05 AAC     17  

      26.82   28.97   29.32   29.71   29.85   29.99   30.09   30.35

      30.62   29.33                                                

  3 Kylie Burgess       12 Stillwater           5:02.86    4:59.15         16  

      27.27   29.81   30.27   30.46   30.50   30.46   30.29   30.33

      30.18   29.58                                                

  4 Brianna Alexander   10 Lakeville So         5:00.45    5:01.69         15  

      27.45   30.31   30.31   30.50   30.39   30.54   30.69   30.80

      30.73   29.97                                                

  5 Mary Knaak          12 Stillwater           5:05.06    5:04.05         14  

      27.64   30.43   30.73   30.84   30.60   30.72   30.96   31.46

      30.99   29.68                                                

  6 Alena Bodnaruk      12 Lakeville No         5:05.38    5:04.19         13  

      28.17   30.16   30.32   30.86   30.68   30.83   31.14   31.13

      31.05   29.85                                                

  7 Kylie Dahlgren      11 Chanhassen           5:04.64    5:04.42         12  

      27.68   30.00   30.33   30.56   30.74   30.74   31.13   31.30

      31.45   30.49                                                

  8 Michelle Campeau    11 Roch Mayo            5:04.98    5:08.51         11  

      27.23   29.76   30.33   30.86   31.02   31.19   31.83   32.29

      32.42   31.58                                                

Consolation Final

  9 Katie Garrity        9 Rosemount            5:05.96    5:00.81          9  

      27.56   29.91   30.29   30.36   30.44   30.26   30.37   30.56

      30.99   30.07                                                

 10 Haley Ruegemer      11 Wayzata              5:05.79    5:03.62          7  

      27.31   29.70   30.06   30.72   30.81   30.90   30.74   31.34

      31.36   30.68                                                

 11 Emma Ruehle         10 Robb Armstrong       5:07.07    5:05.05          6  

      27.13   29.40   30.34   30.77   30.89   31.61   31.29   31.50

      31.37   30.75                                                

 12 Lindsey Lewis       12 East Ridge           5:09.28    5:06.84          5  

      28.22   30.28   31.01   31.01   31.06   31.48   31.46   31.01

      31.10   30.21                                                

 13 Raime Jones          8 Edina                5:07.13    5:08.59          4  

      27.41   30.31   30.90   31.35   31.46   31.55   31.89   32.04

      31.34   30.34                                                

 14 Shelby Holmes       12 Chanhassen           5:11.52    5:10.04          3  

      27.48   30.27   31.25   31.34   31.51   31.71   31.76   31.86

      31.70   31.16                                                

 15 Jordyn Wentzel       8 Watertown MyDel      5:12.33    5:13.95          2  

      27.67   30.63   31.51   32.08   31.74   32.41   32.58   32.37

      32.43   30.53                                                

 16 Gina Grandner        9 Champlin Park        5:11.76    5:18.84          1  

      27.69   30.13   31.21   31.65   31.99   32.75   33.48   33.19

      33.50   33.25                                                

 

Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

 MN All-Time: ! 1:34.40  11/19/2011 Edina, Edina                               

                         O Anderson, E Wittmer, M Campbell, N Larson       

 MN Class AA: $ 1:34.40  11/19/2011 Edina, Edina                               

                         O Anderson, E Wittmer, M Campbell, N Larson       

       Nat''l:   1:32.75   2/14/2009 Carmel High School                         

                         M Detro, J Hammes, L Mason, T Regan               

                1:36.48  AAA

                1:38.03  AAC

    School                                      Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Edina                                       1:36.01    1:34.06!AAA     40  

     1) Amelia Anderson 11              2) Olivia Anderson 11             

     3) Emma Wittmer 11                 4) Rachel Wittmer 9               

       24.37    23.55    23.53    22.61                                    

  2 Wayzata                                     1:34.82    1:34.35!AAA     34  

     1) Colleen Donlin 10               2) Sarah Lingen 10                

     3) Megan Larson 11                 4) Madison Preiss 10              

       23.52    24.11    23.54    23.18                                    

  3 Stillwater                                  1:37.70    1:36.16 AAA     32  

     1) Sophia Bisch 11                 2) Asia Neuman 7                  

     3) Kristin Erf 12                  4) Kylie Burgess 12               

       23.98    23.86    23.99    24.33                                    

  4 Minnetonka                                  1:37.43    1:36.28 AAA     30  

     1) Anna Justinak 10                2) Delaney Ambrosen 11            

     3) Abby Saddler 12                 4) Isabel Wyer 12                 

       23.96    24.19    24.45    23.68                                    

  5 St Michael-Albertville                      1:37.69    1:37.23 AAC     28  

     1) Carly Roberts 10                2) Lexi Heil 11                   

     3) Maddie Gallagher 9              4) Kasey Roberts 12               

       24.94    24.46    24.41    23.42                                    

  6 Robbinsdale Armstrong                       1:38.48    1:37.59 AAC     26  

     1) Rachael Peterson 11             2) Krissy Van Laarhoven 9         

     3) Emma Ruehle 10                  4) Courtney Evensen 11            

       24.55    25.27    24.29    23.48                                    

  7 Farmington                                  1:38.47    1:38.10         24  

     1) Kirsten Kracke 11               2) Chelsea Gehrke 10              

     3) Cora Ruzicka 12                 4) Kaitlyn O''Reilly 12            

       24.63    24.28    24.70    24.49                                    

  8 Rochester Mayo                              1:37.72    1:38.14         22  

     1) Hannah Baratz 11                2) Shavonne Chen 11               

     3) Olivia Cook 11                  4) Michelle Campeau 11            

       24.28    25.71    24.41    23.74                                    

Consolation Final

  9 Rosemount                                   1:38.67    1:37.48 AAC     18  

     1) Megan Wenman 10                 2) Grace Herron 11                

     3) Cassandra Hutchins 8            4) Katie Garrity 9                

       23.77    24.04    25.12    24.55                                    

 10 Prior Lake                                  1:39.34    1:38.45         14  

     1) Madison Shimek 8                2) Grace Lawman 12                

     3) Kendra Lair 12                  4) Monica Banasikowski 12         

       25.06    24.68    24.77    23.94                                    

 11 Lakeville North                             1:39.13    1:38.94         12  

     1) Emily Spencer 11                2) Brenna Smith 11                

     3) Alena Bodnaruk 12               4) Zoya Wahlstrom 12              

       24.73    24.92    24.60    24.69                                    

 12 Eden Prairie                                1:38.84    1:39.04         10  

     1) Sarah Coolidge 11               2) Marla Albanese 11              

     3) Blair MacGibbon 9               4) Kira Zubar 12                  

       24.34    24.77    25.03    24.90                                    

 13 Centennial                                  1:38.95    1:39.74          8  

     1) Tara Chapman 10                 2) Tia Erickson 12                

     3) Mira Schroeder 11               4) Shelbe Carlson 11              

       24.50    24.75    25.00    25.49                                    

 14 Woodbury                                    1:40.86    1:40.67          6  

     1) Ana Sortland 11                 2) Kristina Swanson 12            

     3) Taylor Brooks 9                 4) Lucia Rizzo 8                  

       25.42    25.24    24.60    25.41                                    

 15 Elk River                                   1:40.72    1:41.48          4  

     1) Taylor Odegard 11               2) Hannah Johnson 11              

     3) Marin Hayes 12                  4) Samantha Hendricks 11          

       24.83    25.44    26.31    24.90                                    

 -- Mounds View                                 1:39.31         DQ        

     1) Sara Nelson 11                  2) McLaren Curphy 10              

     3) Emily Nelson 12                 4) Maggie Lamere 12               

       25.15    24.62    24.91    24.39                                    

 

Event 10  Girls 100 Yard Backstroke

===============================================================================

 MN All-Time: ! 51.53  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie                 

 MN Class AA: $ 51.53  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie                 

       Nat''l:   51.53  11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie                 

                55.57  AAA

                56.78  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Zoe Avestruz        11 Chanhassen             54.06      52.96 AAA     20  

      25.40   27.56                                                

  2 Bre Thorne          10 Eden Prairie           56.20      56.10 AAC     17  

      27.13   28.97                                                

  3 Erin Buck           11 Maple Grove            57.07      56.24 AAC     16  

      27.52   28.72                                                

  4 Brina Kari          11 Hastings               56.94      56.37 AAC     15  

      27.42   28.95                                                

  5 Angela Le           10 Burnsville             56.28      56.94         14  

      27.60   29.34                                                

  6 Carly Quast          9 Wayzata                57.07      57.18         13  

      27.46   29.72                                                

  7 Elsa Litteken        8 Lakeville No           57.49      57.75         12  

      28.02   29.73                                                

  8 Kaitlyn O''Reilly    12 Farmington             57.87      58.59         11  

      28.65   29.94                                                

Consolation Final

  9 Taylor Bass         12 Roch JohnMarshal       57.91      57.09          9  

      28.10   28.99                                                

 10 Abby Kunze          10 Stillwater             58.13      57.26          7  

      27.72   29.54                                                

 11 Sarah Coolidge      11 Eden Prairie           57.95      57.28          6  

      27.79   29.49                                                

 12 Shea Bougie         10 Lakeville So           58.61      58.04          5  

      28.18   29.86                                                

 13 Ava Howard           9 Stillwater             58.16      58.20          4  

      28.81   29.39                                                

 14 Elizabeth Remer     11 Minnetonka             58.54      58.27          3  

      28.30   29.97                                                

 15 Tru Walor           10 Minnetonka             58.31      59.21          2  

      28.18   31.03                                                

 16 Rachel Baker        12 Eden Prairie           58.58      59.39          1  

      28.60   30.79                                                

 

Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

 MN All-Time: ! 1:00.16  11/17/2012 Lindsey Horejsi, Albert Lea                

 MN Class AA: $ 1:01.08  11/19/2010 Abby Duncan, Champlin Park                 

       Nat''l:     58.75   5/15/2009 Kasey Carlson, Las Lomas, CA               

                1:03.77  AAA

                1:05.10  AAC

    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Olivia Anderson     11 Edina                1:02.16    1:01.88 AAA     20  

      28.79   33.09                                                

  2 Madison Preiss      10 Wayzata              1:02.33    1:02.62 AAA     17  

      29.61   33.01                                                

  3 Kasey Roberts       12 St MichAlbe          1:03.53    1:03.38 AAA     16  

  4 Rae Bullinger       12 Hopkins              1:03.51    1:03.93 AAC     15  

      29.45   34.48                                                

  5 Ana Sortland        11 Woodbury             1:04.63    1:04.99 AAC     14  

      30.19   34.80                                                

  6 Sophia Bisch        11 Stillwater           1:04.62    1:05.11         13  

      30.50   34.61                                                

  7 Tara Chapman        10 Centennial           1:04.84    1:06.16         12  

      31.42   34.74                                                

  8 Bridgette Grobe     12 Chanhassen           1:05.44    1:06.51         11  

      30.69   35.82                                                

Consolation Final

  9 Anna Justinak       10 Minnetonka           1:06.19    1:04.51 AAC      9  

      30.42   34.09                                                

 10 Kristin Erf         12 Stillwater           1:05.46    1:05.69          7  

      31.05   34.64                                                

 11 Martha Haas          9 Minnetonka           1:05.55    1:05.75          6  

      30.78   34.97                                                

 12 Alyssa Marquette     9 Wayzata              1:05.58    1:06.11          5  

      30.56   35.55                                                

 13 Elena Page           9 Eden Prairie         1:06.62    1:06.22          4  

      31.18   35.04                                                

 14 Olivia Johnston     11 Rosemount            1:06.24    1:06.75          3  

      31.36   35.39                                                

 15 Emma Lezer           7 St MichAlbe          1:06.64    1:06.76          2  

      31.38   35.38                                                

 16 Taylor Brennan       9 Eden Prairie         1:06.69    1:07.70          1  

      31.96   35.74                                                

 

Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

 MN All-Time: ! 3:26.09  11/22/2008 Stillwater                                 

                         K Anderson, J Bowen, B Galenti, H Bowen           

 MN Class AA: $ 3:26.09  11/22/2008 Stillwater                                 

                         K Anderson, J Bowen, B Galenti, H Bowen           

       Nat''l:   3:22.85   3/19/2011 Hersey, PA                                 

                         S Surfas, M Raab, Y Nakano, K Miller              

                3:29.68  AAA

                3:33.05  AAC

    School                                      Prelims     Finals       Points 

===============================================================================

Championship Final

  1 Chanhassen                                  3:28.10    3:25.69!AAA     40  

     1) Kaia Grobe 11                   2) Shelby Holmes 12               

     3) Kylie Dahlgren 11               4) Zoe Avestruz 11                

       23.98    50.10    25.15    52.98    25.06    52.50    23.94    50.11

  2 Wayzata                                     3:28.52    3:28.07 AAA     34  

     1) Colleen Donlin 10               2) Carly Quast 9                  

     3) Sarah Lingen 10                 4) Anna Petty 10                  

       24.67    51.27    24.92    52.71    24.83    52.97    24.20    51.12

  3 Minnetonka                                  3:32.73    3:29.86 AAC     32  

     1) Tru Walor 10                    2) Delaney Ambrosen 11            

     3) Anna Justinak 10                4) Isabel Wyer 12                 

       25.40    53.70    25.10    52.79    24.89    52.47    24.53    50.90

  4 Rosemount                                   3:32.61    3:30.12 AAC     30  

     1) Grace Herron 11                 2) Katie Garrity 9                

     3) Olivia Johnston 11              4) Megan Wenman 10                

       25.52    52.97    25.51    53.24    25.18    52.50    24.47    51.41

  5 Eden Prairie                                3:32.56    3:30.60 AAC     28  

     1) Bre Thorne 10                   2) Kira Zubar 12                  

     3) Sarah Coolidge 11               4) Jennie Novak 9                 

       24.78    51.65    25.71    53.34    24.94    52.70    25.07    52.91

  6 Stillwater                                  3:34.29    3:31.84 AAC     26  

     1) Asia Neuman 7                   2) Mary Knaak 12                  

     3) Ava Howard 9                    4) Kylie Burgess 12               

       25.45    52.96    25.44    53.60    25.19    52.61    25.33    52.67

  7 Edina                                       3:32.05    3:31.92 AAC     24  

     1) Amelia Anderson 11              2) Kelli McCarthy 8               

     3) Gracie Taylor 9                 4) Raime Jones 8                  

       25.16    52.99    25.52    53.03    25.43    53.05    25.55    52.85

  8 Lakeville North                             3:34.00    3:33.36         22  

     1) Brenna Smith 11                 2) Alena Bodnaruk 12              

     3) Elsa Litteken 8                 4) Zoya Wahlstrom 12              

       25.86    54.12    25.28    53.16    25.49    53.35    25.49    52.73

Consolation Final

  9 Robbinsdale Armstrong                       3:35.84    3:32.38 AAC     18  

     1) Emma Ruehle 10                  2) Krissy Van Laarhoven 9         

     3) Rachael Peterson 11             4) Courtney Evensen 11            

       25.43    52.80    26.55    56.12    25.15    52.91    24.27    50.55

 10 Hastings                                    3:36.85    3:34.68         14  

     1) Allissa Smith 10                2) Brina Kari 11                  

     3) Morgan McCullough 11            4) Grace Hausman 8                

       24.97    52.42    25.38    53.21    26.10    54.66    25.75    54.39

 11 Rochester Mayo                              3:34.78    3:34.73         12  

     1) Hannah Baratz 11                2) Shavonne Chen 11               

     3) Olivia Cook 11                  4) Michelle Campeau 11            

       25.10    53.06    26.65    56.61    25.22    52.78    24.68    52.28

 12 Maple Grove                                 3:36.35    3:35.02         10  

     1) Kristina Rudin 12               2) Hennessy Locsin 9              

     3) Molly Hebzynski 12              4) Erin Buck 11                   

       25.77    54.10    26.26    55.24    24.89    53.65    25.18    52.03

 13 Prior Lake                                  3:37.07    3:36.38          8  

     1) Madison Shimek 8                2) Monica Banasikowski 12         

     3) Kendra Lair 12                  4) Lauren Harris 10               

       26.07    54.17    26.10    54.60    25.84    54.20    25.44    53.41

 14 Burnsville                                  3:36.90    3:36.86          6  

     1) Alexis Dobrzynski 12            2) Sarah Jacobson 11              

     3) Sidney Christopherson 10        4) Angela Le 10                   

       26.02    54.45    26.22    55.12    26.13    54.82    25.17    52.47

 15 St Michael-Albertville                      3:38.21    3:37.01          4  

     1) Carly Roberts 10                2) Lexi Heil 11                   

     3) Taylor Pehrson 11               4) Maddie Gallagher 9             

       26.20    54.19    25.64    54.78    25.44    54.12    25.31    53.92

 16 St. Paul Central                            3:36.89    3:37.47          2  

     1) Kate Nelson 12                  2) Mary Cerkvenik 10              

     3) Reilly Ingersoll 11             4) Erin Kennedy 11                

       25.56    54.14    26.07    55.80    26.36    55.65    24.51    51.88