ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Southern Zone Long Course Championships
8/4/2013-8/4/2013
Greenville, South Carolina USA

Licensed to Team Greenville         HY-TEK''s MEET MANAGER 4.0 8/3/2013 07:41 PM
       2013 SOUTHERN ZONE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS, Sanction #: SC13103LC       
                   7/30-8/3/2013- GREENVILLE, SOUTH CAROLINA                   
                                    Results                                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   27.10        2009 Simone Manuel, GU                            
                26.21  NAG National Age Group
                26.89  JR''S Summer LC Jr. Nats
                29.69  AAAA
 Meet Qualifying:  26.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cronin, Kaitllyn          12 Fzt-FL                 27.64      27.10 AAAA   
  2 Clayton-Luce, Sophia      12 NC Swim-NC             27.67      27.13 AAAA   
  3 Santander, Andrea         11 Gold Coast-FG          27.89      27.72 AAAA   
  4 Bates, Talia              12 Fzt-FL                 28.50      28.13 AAAA   
  5 Burt, Haley               12 SES-SE                 28.36      28.14 AAAA   
  6 Bell, Lainie              12 GAZ-GA                 28.35      28.40 AAAA   
  7 Collins, Ella             12 South Texas-ST         28.43      28.63 AAAA   
  8 Sowell, Nicole            12 Fzt-FL                 28.50      28.77 AAAA   
Preliminaries
  9 Erena, Alli               12 KY-KY                  28.57                   
 10 Williamson, Abby          12 SES-SE                 28.68                   
 11 Perez, Sophia             12 NC Swim-NC             28.77                   
 12 Hu, Alison                12 SES-SE                 28.82                   
 13 Alexander, Emma           12 GAZ-GA                 29.10                   
 14 Pack, Ellen               12 GULF-GU                29.13                   
 15 Hogan, Anna               12 KY-KY                  29.19                   
 15 Yu, Jenny                 12 GULF-GU                29.19                   
 17 Gordon, Halle             12 South Texas-ST         29.23                   
 18 Saulman, Gracie           12 KY-KY                  29.27                   
 19 Miller, Morgan            12 KY-KY                  29.35                   
 20 Albiero, Gabi             11 KY-KY                  29.36                   
 21 Whitaker, Peyton          12 NC Swim-NC             29.42                   
 22 Moczadlo, Melanie         12 SES-SE                 29.47                   
 23 Abril, Sarah              12 Gold Coast-FG          29.52                   
 24 Horomanski, Emily         12 SC Zone Team-SC        29.54                   
 25 Cianciolo, Christina      12 Fzt-FL                 29.59                   
 26 Remick, Payton            12 GAZ-GA                 29.61                   
 27 Cook, Julia               12 GULF-GU                29.71                   
 27 Perley, Portia            12 South Texas-ST         29.71                   
 29 Cordovi, Emily            12 Gold Coast-FG          29.73                   
 30 Harrison, Casey           12 SC Zone Team-SC        29.75                   
 30 Powell, Whitney           12 KY-KY                  29.75                   
 32 Rankin, Claire            12 South Texas-ST         29.81                   
 33 Worden, Ashley            12 NC Swim-NC             29.90                   
 34 Temperino, Eriana         12 Gold Coast-FG          29.98                   
 35 Parrish, Lydia            12 SC Zone Team-SC        29.99                   
 35 Neas, Ashley              12 GAZ-GA                 29.99                   
 37 Hall, Darcy               11 NC Swim-NC             30.01                   
 38 Rossi, Caroline           12 Fzt-FL                 30.10                   
 39 Monk, Marybeth            11 SES-SE                 30.14                   
 40 Niemann, Courtney         12 GAZ-GA                 30.19                   
 40 Antonini, Gabriella       12 Gold Coast-FG          30.19                   
 42 Wheeler, Kaylee           12 KY-KY                  30.30                   
 43 Stallman, Sarah           12 Team WV-WV             30.35                   
 44 Monson, Emma              12 North Texas-NT         30.43                   
 45 Byrd, Madelyn             12 LA-LA                  30.58                   
 46 Grottle, Abby             11 GAZ-GA                 30.63                   
 47 Yang, Erica               12 North Texas-NT         30.73                   
 48 Chandler, Cait            12 Ms-Ms-MS               30.81                   
 48 Bartley, Katelyn          12 South Texas-ST         30.81                   
 50 Cangelosi, Johannah       12 LA-LA                  30.82                   
 51 Tierney, Ailish           11 North Texas-NT         30.86                   
 52 Castille, Kathryn         12 LA-LA                  31.07                   
 53 Witteveld, Mikaela        12 GULF-GU                31.12                   
 54 Clymer, Karmryn           12 Ms-Ms-MS               31.19                   
 55 Jones, Meredith           11 SC Zone Team-SC        31.37                   
 56 Hale, Grace               12 South Texas-ST         31.54                   
 57 Jackson, Savannah         12 Team WV-WV             31.55                   
 57 Macmahon, Emma            12 LA-LA                  31.55                   
 59 Cheramie, Ashley          12 LA-LA                  31.59                   
 60 McKenna, Thea             12 Gold Coast-FG          31.60                   
 61 Marchand, Miranda         12 LA-LA                  31.97                   
 62 Gouzd, Brailey            11 Team WV-WV             33.27                   
 63 Iquinto-Jones, Gabriella  11 Team WV-WV             36.01                   
 64 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA                 40.08                   
 -- Melton, Kobie             12 SES-SE                   DQ                    
 -- Weber, Hannah             12 SC Zone Team-SC          NS                    
 -- Virgin, Hannah            12 Gold Coast-FG            NS                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   27.10        2009 Simone Manuel, GU                            
                26.21  NAG National Age Group
                26.89  JR''S Summer LC Jr. Nats
                29.69  AAAA
 Meet Qualifying:  26.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cronin, Kaitllyn          12 Fzt-FL                 27.96      27.64 qAAAA  
  2 Clayton-Luce, Sophia      12 NC Swim-NC             27.45      27.67 qAAAA  
  3 Santander, Andrea         11 Gold Coast-FG          28.41      27.89 qAAAA  
  4 Bell, Lainie              12 GAZ-GA                 28.95      28.35 qAAAA  
  5 Burt, Haley               12 SES-SE                 28.68      28.36 qAAAA  
  6 Collins, Ella             12 South Texas-ST         28.44      28.43 qAAAA  
  7 Sowell, Nicole            12 Fzt-FL                 28.82      28.50 qAAAA  
  7 Bates, Talia              12 Fzt-FL                 28.31      28.50 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Erena, Alli               12 KY-KY                  28.80      28.57 AAAA   
 10 Williamson, Abby          12 SES-SE                 28.61      28.68 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Perez, Sophia             12 NC Swim-NC             28.12      28.77 AAAA   
 12 Hu, Alison                12 SES-SE                 28.26      28.82 AAAA   
 13 Alexander, Emma           12 GAZ-GA                 28.66      29.10 AAAA   
 14 Pack, Ellen               12 GULF-GU                29.04      29.13 AAAA   
 15 Hogan, Anna               12 KY-KY                  29.20      29.19 AAAA   
 15 Yu, Jenny                 12 GULF-GU                28.85      29.19 AAAA   
 17 Gordon, Halle             12 South Texas-ST         29.29      29.23 AAAA   
 18 Saulman, Gracie           12 KY-KY                  28.76      29.27 AAAA   
 19 Miller, Morgan            12 KY-KY                  29.31      29.35 AAAA   
 20 Albiero, Gabi             11 KY-KY                  29.66      29.36 AAAA   
 21 Whitaker, Peyton          12 NC Swim-NC             29.54      29.42 AAAA   
 22 Moczadlo, Melanie         12 SES-SE                 30.07      29.47 AAAA   
 23 Abril, Sarah              12 Gold Coast-FG          29.35      29.52 AAAA   
 24 Horomanski, Emily         12 SC Zone Team-SC        29.18      29.54 AAAA   
 25 Cianciolo, Christina      12 Fzt-FL                 29.20      29.59 AAAA   
 26 Remick, Payton            12 GAZ-GA                 29.46      29.61 AAAA   
 27 Perley, Portia            12 South Texas-ST         29.31      29.71        
 27 Cook, Julia               12 GULF-GU                28.89      29.71        
 29 Cordovi, Emily            12 Gold Coast-FG          29.93      29.73        
 30 Harrison, Casey           12 SC Zone Team-SC        30.01      29.75        
 30 Powell, Whitney           12 KY-KY                  29.32      29.75        
 32 Rankin, Claire            12 South Texas-ST         29.52      29.81        
 33 Worden, Ashley            12 NC Swim-NC             29.24      29.90        
 34 Temperino, Eriana         12 Gold Coast-FG          29.82      29.98        
 35 Parrish, Lydia            12 SC Zone Team-SC        29.88      29.99        
 35 Neas, Ashley              12 GAZ-GA                 29.70      29.99        
 37 Hall, Darcy               11 NC Swim-NC             29.60      30.01        
 38 Rossi, Caroline           12 Fzt-FL                 29.74      30.10        
 39 Monk, Marybeth            11 SES-SE                 29.37      30.14        
 40 Niemann, Courtney         12 GAZ-GA                 31.15      30.19        
 40 Antonini, Gabriella       12 Gold Coast-FG          30.62      30.19        
 42 Wheeler, Kaylee           12 KY-KY                  29.83      30.30        
 43 Stallman, Sarah           12 Team WV-WV             31.51      30.35        
 44 Monson, Emma              12 North Texas-NT         30.54      30.43        
 45 Byrd, Madelyn             12 LA-LA                  31.41      30.58        
 46 Grottle, Abby             11 GAZ-GA                 30.05      30.63        
 47 Yang, Erica               12 North Texas-NT         30.75      30.73        
 48 Chandler, Cait            12 Ms-Ms-MS               30.47      30.81        
 48 Bartley, Katelyn          12 South Texas-ST         30.38      30.81        
 50 Cangelosi, Johannah       12 LA-LA                  30.63      30.82        
 51 Tierney, Ailish           11 North Texas-NT         31.09      30.86        
 52 Castille, Kathryn         12 LA-LA                  30.97      31.07        
 53 Witteveld, Mikaela        12 GULF-GU                30.56      31.12        
 54 Clymer, Karmryn           12 Ms-Ms-MS               30.41      31.19        
 55 Jones, Meredith           11 SC Zone Team-SC        31.37      31.37        
 56 Hale, Grace               12 South Texas-ST         30.20      31.54        
 57 Jackson, Savannah         12 Team WV-WV             31.05      31.55        
 57 Macmahon, Emma            12 LA-LA                  31.52      31.55        
 59 Cheramie, Ashley          12 LA-LA                  31.73      31.59        
 60 McKenna, Thea             12 Gold Coast-FG          31.13      31.60        
 61 Marchand, Miranda         12 LA-LA                  32.13      31.97        
 62 Gouzd, Brailey            11 Team WV-WV             35.34      33.27        
 63 Iquinto-Jones, Gabriella  11 Team WV-WV             36.85      36.01        
 64 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA                 40.49      40.08        
 -- Melton, Kobie             12 SES-SE                 28.07         DQ        
      False start
 -- Weber, Hannah             12 SC Zone Team-SC        31.47         NS        
 -- Virgin, Hannah            12 Gold Coast-FG          30.47         NS        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   58.42        2009 Simone Manuel, GU                            
                56.87  NAG National Age Group
                58.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
              1:04.29  AAAA
 Meet Qualifying:  58.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Clayton-Luce, Sophia      12 NC Swim-NC           1:01.70      59.80 AAAA   
                  28.79       59.80 (31.01)                                        
  2 Cronin, Kaitllyn          12 Fzt-FL               1:00.37      59.87 AAAA   
                  28.83       59.87 (31.04)                                        
  3 Santander, Andrea         11 Gold Coast-FG        1:00.62    1:00.34 AAAA   
                  28.48     1:00.34 (31.86)                                        
  4 Perez, Sophia             12 NC Swim-NC           1:01.33    1:00.60 AAAA   
                  29.30     1:00.60 (31.30)                                        
  5 Williamson, Abby          12 SES-SE               1:01.10    1:01.43 AAAA   
                  29.48     1:01.43 (31.95)                                        
  6 Melton, Kobie             12 SES-SE               1:00.98    1:02.03 AAAA   
                  29.86     1:02.03 (32.17)                                        
  7 Collins, Ella             12 South Texas-ST       1:01.57    1:02.21 AAAA   
                  29.66     1:02.21 (32.55)                                        
  8 Alexander, Emma           12 GAZ-GA               1:02.52    1:02.31 AAAA   
                  30.17     1:02.31 (32.14)                                        
Preliminaries
  9 Burt, Haley               12 SES-SE               1:02.70                   
 10 Bates, Talia              12 Fzt-FL               1:02.96                   
 11 Sowell, Nicole            12 Fzt-FL               1:02.98                   
 12 Hu, Alison                12 SES-SE               1:03.18                   
 13 Meszaros, Alexandra       12 Gold Coast-FG        1:03.21                   
 14 Westle, Amanda            12 NC Swim-NC           1:03.35                   
 15 Roy, Julia                12 KY-KY                1:03.36                   
 16 Horomanski, Emily         12 SC Zone Team-SC      1:03.65                   
 17 Yu, Jenny                 12 GULF-GU              1:03.78                   
 18 Gordon, Halle             12 South Texas-ST       1:03.95                   
 19 Cianciolo, Christina      12 Fzt-FL               1:03.99                   
 20 Albiero, Gabi             11 KY-KY                1:04.02                   
 21 Neas, Ashley              12 GAZ-GA               1:04.09                   
 22 Marvin, Payton            12 South Texas-ST       1:04.25                   
 23 Perley, Portia            12 South Texas-ST       1:04.42                   
 24 Worden, Ashley            12 NC Swim-NC           1:04.60                   
 25 Hogan, Anna               12 KY-KY                1:04.63                   
 26 Monson, Emma              12 North Texas-NT       1:04.70                   
 27 Traba, Isabel             12 Fzt-FL               1:04.72                   
 28 Cook, Julia               12 GULF-GU              1:04.77                   
 29 Monk, Marybeth            11 SES-SE               1:04.79                   
 30 Abril, Sarah              12 Gold Coast-FG        1:04.85                   
 31 Remick, Payton            12 GAZ-GA               1:04.98                   
 32 Cordovi, Emily            12 Gold Coast-FG        1:05.31                   
 33 Parrish, Lydia            12 SC Zone Team-SC      1:05.33                   
 34 Antonini, Gabriella       12 Gold Coast-FG        1:05.39                   
 35 Temperino, Eriana         12 Gold Coast-FG        1:05.41                   
 36 Golden, Keri              12 SC Zone Team-SC      1:05.59                   
 37 Saulman, Gracie           12 KY-KY                1:05.63                   
 38 Pack, Ellen               12 GULF-GU              1:05.71                   
 39 Matula, Hannah            12 GULF-GU              1:05.74                   
 40 Hall, Darcy               11 NC Swim-NC           1:05.89                   
 40 Morris, Megan             12 North Texas-NT       1:05.89                   
 42 Erena, Alli               12 KY-KY                1:06.11                   
 43 Powell, Whitney           12 KY-KY                1:06.26                   
 44 Law, Theresa              12 Fzt-FL               1:06.27                   
 45 Virgin, Hannah            12 Gold Coast-FG        1:06.29                   
 46 Chandler, Cait            12 Ms-Ms-MS             1:06.40                   
 47 Bullock, Adaline          12 GAZ-GA               1:06.42                   
 48 Ownbey, Hannah            11 SC Zone Team-SC      1:06.70                   
 49 Grottle, Abby             11 GAZ-GA               1:06.82                   
 50 Rossi, Caroline           12 Fzt-FL               1:06.86                   
 51 Campbell, Mckenzie        12 NC Swim-NC           1:06.99                   
 52 Harrison, Casey           12 SC Zone Team-SC      1:07.10                   
 53 Wong, Jodi                12 GULF-GU              1:07.29                   
 54 Tierney, Ailish           11 North Texas-NT       1:07.39                   
 55 Yang, Erica               12 North Texas-NT       1:07.43                   
 56 Liu, Yun                  12 GULF-GU              1:07.48                   
 57 Cangelosi, Johannah       12 LA-LA                1:07.51                   
 58 Morris, Hannah            12 LA-LA                1:07.76                   
 59 Wheeler, Kaylee           12 KY-KY                1:07.82                   
 60 Stallman, Sarah           12 Team WV-WV           1:07.88                   
 61 Sims, Kaitlynn            12 GULF-GU              1:08.11                   
 62 Castille, Kathryn         12 LA-LA                1:08.41                   
 63 Koczo, Abby               12 North Texas-NT       1:08.57                   
 64 Byrd, Madelyn             12 LA-LA                1:08.59                   
 65 Jones, Meredith           11 SC Zone Team-SC      1:08.97                   
 66 Hale, Grace               12 South Texas-ST       1:09.31                   
 67 McKenna, Thea             12 Gold Coast-FG        1:09.69                   
 68 Clymer, Karmryn           12 Ms-Ms-MS             1:10.05                   
 69 Witteveld, Mikaela        12 GULF-GU              1:10.06                   
 70 Macmahon, Emma            12 LA-LA                1:10.20                   
 71 Weber, Hannah             12 SC Zone Team-SC      1:11.02                   
 72 Marchand, Miranda         12 LA-LA                1:11.51                   
 73 Gouzd, Brailey            11 Team WV-WV           1:15.65                   
 74 Iquinto-Jones, Gabriella  11 Team WV-WV           1:22.25                   
 75 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA               1:30.74                   
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   58.42        2009 Simone Manuel, GU                            
                56.87  NAG National Age Group
                58.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
              1:04.29  AAAA
 Meet Qualifying:  58.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, Grace               12 South Texas-ST            NT    1:08.44        
                  32.53     1:08.44 (35.91)                                        
  2 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA                    NT    1:28.03        
                  41.50     1:28.03 (46.53)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   58.42        2009 Simone Manuel, GU                            
                56.87  NAG National Age Group
                58.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
              1:04.29  AAAA
 Meet Qualifying:  58.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cronin, Kaitllyn          12 Fzt-FL                 59.54    1:00.37 qAAAA  
  2 Santander, Andrea         11 Gold Coast-FG        1:01.35    1:00.62 qAAAA  
  3 Melton, Kobie             12 SES-SE               1:01.33    1:00.98 qAAAA  
  4 Williamson, Abby          12 SES-SE               1:00.99    1:01.10 qAAAA  
  5 Perez, Sophia             12 NC Swim-NC           1:01.02    1:01.33 qAAAA  
  6 Collins, Ella             12 South Texas-ST       1:01.26    1:01.57 qAAAA  
  7 Clayton-Luce, Sophia      12 NC Swim-NC           1:00.51    1:01.70 qAAAA  
  8 Alexander, Emma           12 GAZ-GA               1:01.07    1:02.52 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burt, Haley               12 SES-SE               1:04.17    1:02.70 AAAA   
 10 Bates, Talia              12 Fzt-FL               1:02.29    1:02.96 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sowell, Nicole            12 Fzt-FL               1:03.08    1:02.98 AAAA   
 12 Hu, Alison                12 SES-SE               1:02.14    1:03.18 AAAA   
 13 Meszaros, Alexandra       12 Gold Coast-FG        1:02.78    1:03.21 AAAA   
 14 Westle, Amanda            12 NC Swim-NC           1:03.35    1:03.35 AAAA   
 15 Roy, Julia                12 KY-KY                1:02.67    1:03.36 AAAA   
 16 Horomanski, Emily         12 SC Zone Team-SC      1:02.35    1:03.65 AAAA   
 17 Yu, Jenny                 12 GULF-GU              1:02.39    1:03.78 AAAA   
 18 Gordon, Halle             12 South Texas-ST       1:06.44    1:03.95 AAAA   
 19 Cianciolo, Christina      12 Fzt-FL               1:03.33    1:03.99 AAAA   
 20 Albiero, Gabi             11 KY-KY                1:04.47    1:04.02 AAAA   
 21 Neas, Ashley              12 GAZ-GA               1:04.21    1:04.09 AAAA   
 22 Marvin, Payton            12 South Texas-ST       1:03.56    1:04.25 AAAA   
 23 Perley, Portia            12 South Texas-ST       1:03.40    1:04.42        
 24 Worden, Ashley            12 NC Swim-NC           1:04.43    1:04.60        
 25 Hogan, Anna               12 KY-KY                1:02.86    1:04.63        
 26 Monson, Emma              12 North Texas-NT       1:04.18    1:04.70        
 27 Traba, Isabel             12 Fzt-FL               1:04.55    1:04.72        
 28 Cook, Julia               12 GULF-GU              1:02.70    1:04.77        
 29 Monk, Marybeth            11 SES-SE               1:04.31    1:04.79        
 30 Abril, Sarah              12 Gold Coast-FG        1:04.83    1:04.85        
 31 Remick, Payton            12 GAZ-GA               1:03.48    1:04.98        
 32 Cordovi, Emily            12 Gold Coast-FG        1:04.97    1:05.31        
 33 Parrish, Lydia            12 SC Zone Team-SC      1:05.65    1:05.33        
 34 Antonini, Gabriella       12 Gold Coast-FG        1:04.02    1:05.39        
 35 Temperino, Eriana         12 Gold Coast-FG        1:04.83    1:05.41        
 36 Golden, Keri              12 SC Zone Team-SC      1:04.05    1:05.59        
 37 Saulman, Gracie           12 KY-KY                1:04.63    1:05.63        
 38 Pack, Ellen               12 GULF-GU              1:04.33    1:05.71        
 39 Matula, Hannah            12 GULF-GU              1:06.67    1:05.74        
 40 Hall, Darcy               11 NC Swim-NC           1:03.49    1:05.89        
 40 Morris, Megan             12 North Texas-NT       1:04.54    1:05.89        
 42 Erena, Alli               12 KY-KY                1:04.82    1:06.11        
 43 Powell, Whitney           12 KY-KY                1:04.81    1:06.26        
 44 Law, Theresa              12 Fzt-FL               1:06.13    1:06.27        
 45 Virgin, Hannah            12 Gold Coast-FG        1:05.84    1:06.29        
 46 Chandler, Cait            12 Ms-Ms-MS             1:05.65    1:06.40        
 47 Bullock, Adaline          12 GAZ-GA               1:04.90    1:06.42        
 48 Ownbey, Hannah            11 SC Zone Team-SC      1:06.48    1:06.70        
 49 Grottle, Abby             11 GAZ-GA               1:04.45    1:06.82        
 50 Rossi, Caroline           12 Fzt-FL               1:06.36    1:06.86        
 51 Campbell, Mckenzie        12 NC Swim-NC           1:06.82    1:06.99        
 52 Harrison, Casey           12 SC Zone Team-SC      1:05.49    1:07.10        
 53 Wong, Jodi                12 GULF-GU              1:05.80    1:07.29        
 54 Tierney, Ailish           11 North Texas-NT       1:07.02    1:07.39        
 55 Yang, Erica               12 North Texas-NT       1:07.58    1:07.43        
 56 Liu, Yun                  12 GULF-GU              1:06.59    1:07.48        
 57 Cangelosi, Johannah       12 LA-LA                1:05.68    1:07.51        
 58 Morris, Hannah            12 LA-LA                1:05.88    1:07.76        
 59 Wheeler, Kaylee           12 KY-KY                1:08.46    1:07.82        
 60 Stallman, Sarah           12 Team WV-WV           1:08.34    1:07.88        
 61 Sims, Kaitlynn            12 GULF-GU              1:04.47    1:08.11        
 62 Castille, Kathryn         12 LA-LA                1:08.11    1:08.41        
 63 Koczo, Abby               12 North Texas-NT       1:07.87    1:08.57        
 64 Byrd, Madelyn             12 LA-LA                1:05.76    1:08.59        
 65 Jones, Meredith           11 SC Zone Team-SC      1:06.47    1:08.97        
 66 Hale, Grace               12 South Texas-ST       1:09.35    1:09.31        
 67 McKenna, Thea             12 Gold Coast-FG        1:07.02    1:09.69        
 68 Clymer, Karmryn           12 Ms-Ms-MS             1:09.27    1:10.05        
 69 Witteveld, Mikaela        12 GULF-GU              1:06.28    1:10.06        
 70 Macmahon, Emma            12 LA-LA                1:06.99    1:10.20        
 71 Weber, Hannah             12 SC Zone Team-SC      1:10.47    1:11.02        
 72 Marchand, Miranda         12 LA-LA                1:08.43    1:11.51        
 73 Gouzd, Brailey            11 Team WV-WV           1:17.68    1:15.65        
 74 Iquinto-Jones, Gabriella  11 Team WV-WV           1:23.70    1:22.25        
 75 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA               1:33.12    1:30.74        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   2:06.31        2003 Chelsea Franklin, FL                       
                2:03.38  NAG National Age Group
                2:05.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:17.99  AAAA
 Meet Qualifying:  2:05.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Santander, Andrea         11 Gold Coast-FG        2:12.15    2:09.48 AAAA   
                  29.29     1:01.61 (32.32)     1:35.82 (34.21)     2:09.48 (33.66)
  2 Perez, Sophia             12 NC Swim-NC           2:12.76    2:10.65 AAAA   
                  30.59     1:03.73 (33.14)     1:37.35 (33.62)     2:10.65 (33.30)
  3 Alexander, Emma           12 GAZ-GA               2:12.81    2:12.05 AAAA   
                  30.30     1:03.52 (33.22)     1:37.99 (34.47)     2:12.05 (34.06)
  4 Williamson, Abby          12 SES-SE               2:14.62    2:14.13 AAAA   
                  31.70     1:05.67 (33.97)     1:40.26 (34.59)     2:14.13 (33.87)
  5 Collins, Ella             12 South Texas-ST       2:13.22    2:14.27 AAAA   
                  29.98     1:03.50 (33.52)     1:38.50 (35.00)     2:14.27 (35.77)
  6 Clayton-Luce, Sophia      12 NC Swim-NC           2:14.80    2:15.04 AAAA   
                  31.38     1:05.96 (34.58)     1:41.79 (35.83)     2:15.04 (33.25)
  7 Horomanski, Emily         12 SC Zone Team-SC      2:15.53    2:15.79 AAAA   
                  32.33     1:06.91 (34.58)     1:41.76 (34.85)     2:15.79 (34.03)
  8 Roy, Julia                12 KY-KY                2:15.28    2:19.74        
                  31.96     1:06.91 (34.95)     1:43.08 (36.17)     2:19.74 (36.66)
Preliminaries
  9 Westle, Amanda            12 NC Swim-NC           2:17.16                   
 10 Neas, Ashley              12 GAZ-GA               2:17.41                   
 11 Miller, Morgan            12 KY-KY                2:18.61                   
 12 Cianciolo, Christina      12 Fzt-FL               2:18.62                   
 13 Sowell, Nicole            12 Fzt-FL               2:18.76                   
 14 Monk, Marybeth            11 SES-SE               2:18.77                   
 15 Meszaros, Alexandra       12 Gold Coast-FG        2:18.93                   
 16 Whitaker, Peyton          12 NC Swim-NC           2:19.04                   
 17 Bartlett, Melissa         12 South Texas-ST       2:19.11                   
 18 Ivey, Isabel              12 Fzt-FL               2:19.64                   
 19 Marvin, Payton            12 South Texas-ST       2:19.70                   
 20 Yu, Jenny                 12 GULF-GU              2:19.77                   
 21 Melton, Kobie             12 SES-SE               2:19.91                   
 22 Abril, Sarah              12 Gold Coast-FG        2:20.35                   
 23 Traba, Isabel             12 Fzt-FL               2:20.46                   
 24 Virgin, Hannah            12 Gold Coast-FG        2:20.62                   
 25 Cook, Julia               12 GULF-GU              2:20.89                   
 26 Grottle, Abby             11 GAZ-GA               2:21.02                   
 27 Perley, Portia            12 South Texas-ST       2:21.39                   
 28 Gordon, Halle             12 South Texas-ST       2:21.45                   
 29 Sims, Kaitlynn            12 GULF-GU              2:21.69                   
 30 Ryalls, Lindsey           12 North Texas-NT       2:21.75                   
 31 Remick, Payton            12 GAZ-GA               2:22.12                   
 32 Albiero, Gabi             11 KY-KY                2:22.13                   
 33 Koczo, Abby               12 North Texas-NT       2:23.06                   
 34 Law, Theresa              12 Fzt-FL               2:23.32                   
 35 Wong, Jodi                12 GULF-GU              2:23.86                   
 36 Morris, Hannah            12 LA-LA                2:24.35                   
 37 Chelsvig, Kallie          11 SES-SE               2:25.04                   
 38 Hall, Darcy               11 NC Swim-NC           2:25.08                   
 39 Chandler, Cait            12 Ms-Ms-MS             2:25.73                   
 40 Sawyer, Anna              12 SC Zone Team-SC      2:26.12                   
 41 Witteveld, Mikaela        12 GULF-GU              2:27.08                   
 42 Abruzzino, Adriana        12 Team WV-WV           2:28.02                   
 43 Harrison, Casey           12 SC Zone Team-SC      2:28.24                   
 44 Weber, Hannah             12 SC Zone Team-SC      2:28.59                   
 45 Cangelosi, Johannah       12 LA-LA                2:28.63                   
 46 Tierney, Ailish           11 North Texas-NT       2:31.21                   
 47 Hale, Grace               12 South Texas-ST       2:32.19                   
 48 Jones, Meredith           11 SC Zone Team-SC      2:33.13                   
 49 Stallman, Sarah           12 Team WV-WV           2:33.57                   
 50 Castille, Kathryn         12 LA-LA                2:37.66                   
 51 Cox, Grace                11 Team WV-WV           2:46.08                   
 52 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA               3:12.50                   
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   2:06.31        2003 Chelsea Franklin, FL                       
                2:03.38  NAG National Age Group
                2:05.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:17.99  AAAA
 Meet Qualifying:  2:05.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Santander, Andrea         11 Gold Coast-FG        2:14.60    2:12.15 qAAAA  
                1:02.69   2:12.15 (1:09.46)                                        
  2 Perez, Sophia             12 NC Swim-NC           2:11.49    2:12.76 qAAAA  
                1:03.95   2:12.76 (1:08.81)                                        
  3 Alexander, Emma           12 GAZ-GA               2:10.50    2:12.81 qAAAA  
                1:03.71   2:12.81 (1:09.10)                                        
  4 Collins, Ella             12 South Texas-ST       2:12.75    2:13.22 qAAAA  
                1:04.17   2:13.22 (1:09.05)                                        
  5 Williamson, Abby          12 SES-SE               2:12.62    2:14.62 qAAAA  
                1:05.98   2:14.62 (1:08.64)                                        
  6 Clayton-Luce, Sophia      12 NC Swim-NC           2:18.56    2:14.80 qAAAA  
                1:04.70   2:14.80 (1:10.10)                                        
  7 Roy, Julia                12 KY-KY                2:12.90    2:15.28 qAAAA  
                1:04.53   2:15.28 (1:10.75)                                        
  8 Horomanski, Emily         12 SC Zone Team-SC      2:11.09    2:15.53 qAAAA  
                1:05.62   2:15.53 (1:09.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Westle, Amanda            12 NC Swim-NC           2:15.38    2:17.16 AAAA   
                1:05.78   2:17.16 (1:11.38)                                        
 10 Neas, Ashley              12 GAZ-GA               2:16.73    2:17.41 AAAA   
                1:05.06   2:17.41 (1:12.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Miller, Morgan            12 KY-KY                2:17.93    2:18.61        
                1:07.11   2:18.61 (1:11.50)                                        
 12 Cianciolo, Christina      12 Fzt-FL               2:12.38    2:18.62        
                1:06.47   2:18.62 (1:12.15)                                        
 13 Sowell, Nicole            12 Fzt-FL               2:17.26    2:18.76        
                1:07.27   2:18.76 (1:11.49)                                        
 14 Monk, Marybeth            11 SES-SE               2:14.88    2:18.77        
                1:05.67   2:18.77 (1:13.10)                                        
 15 Meszaros, Alexandra       12 Gold Coast-FG        2:17.37    2:18.93        
                1:05.45   2:18.93 (1:13.48)                                        
 16 Whitaker, Peyton          12 NC Swim-NC           2:18.15    2:19.04        
                1:07.38   2:19.04 (1:11.66)                                        
 17 Bartlett, Melissa         12 South Texas-ST       2:20.04    2:19.11        
                1:06.82   2:19.11 (1:12.29)                                        
 18 Ivey, Isabel              12 Fzt-FL               2:16.71    2:19.64        
                1:06.34   2:19.64 (1:13.30)                                        
 19 Marvin, Payton            12 South Texas-ST       2:17.16    2:19.70        
                1:08.51   2:19.70 (1:11.19)                                        
 20 Yu, Jenny                 12 GULF-GU              2:18.67    2:19.77        
                1:07.56   2:19.77 (1:12.21)                                        
 21 Melton, Kobie             12 SES-SE               2:17.94    2:19.91        
                1:08.14   2:19.91 (1:11.77)                                        
 22 Abril, Sarah              12 Gold Coast-FG        2:22.14    2:20.35        
                1:06.92   2:20.35 (1:13.43)                                        
 23 Traba, Isabel             12 Fzt-FL               2:19.73    2:20.46        
                1:08.54   2:20.46 (1:11.92)                                        
 24 Virgin, Hannah            12 Gold Coast-FG        2:19.72    2:20.62        
                1:06.89   2:20.62 (1:13.73)                                        
 25 Cook, Julia               12 GULF-GU              2:18.15    2:20.89        
                1:07.39   2:20.89 (1:13.50)                                        
 26 Grottle, Abby             11 GAZ-GA               2:19.27    2:21.02        
                1:08.51   2:21.02 (1:12.51)                                        
 27 Perley, Portia            12 South Texas-ST       2:17.69    2:21.39        
                1:08.24   2:21.39 (1:13.15)                                        
 28 Gordon, Halle             12 South Texas-ST       2:22.93    2:21.45        
                1:08.12   2:21.45 (1:13.33)                                        
 29 Sims, Kaitlynn            12 GULF-GU              2:17.13    2:21.69        
                1:08.47   2:21.69 (1:13.22)                                        
 30 Ryalls, Lindsey           12 North Texas-NT       2:20.60    2:21.75        
                1:08.18   2:21.75 (1:13.57)                                        
 31 Remick, Payton            12 GAZ-GA               2:18.18    2:22.12        
                1:08.90   2:22.12 (1:13.22)                                        
 32 Albiero, Gabi             11 KY-KY                2:23.41    2:22.13        
                1:08.82   2:22.13 (1:13.31)                                        
 33 Koczo, Abby               12 North Texas-NT       2:23.00    2:23.06        
                1:08.94   2:23.06 (1:14.12)                                        
 34 Law, Theresa              12 Fzt-FL               2:20.40    2:23.32        
                1:09.68   2:23.32 (1:13.64)                                        
 35 Wong, Jodi                12 GULF-GU              2:20.27    2:23.86        
                1:08.52   2:23.86 (1:15.34)                                        
 36 Morris, Hannah            12 LA-LA                2:23.10    2:24.35        
                1:09.21   2:24.35 (1:15.14)                                        
 37 Chelsvig, Kallie          11 SES-SE               2:20.55    2:25.04        
                1:08.83   2:25.04 (1:16.21)                                        
 38 Hall, Darcy               11 NC Swim-NC           2:21.49    2:25.08        
                1:07.78   2:25.08 (1:17.30)                                        
 39 Chandler, Cait            12 Ms-Ms-MS             2:25.13    2:25.73        
                1:10.36   2:25.73 (1:15.37)                                        
 40 Sawyer, Anna              12 SC Zone Team-SC      2:23.60    2:26.12        
                1:09.09   2:26.12 (1:17.03)                                        
 41 Witteveld, Mikaela        12 GULF-GU              2:24.34    2:27.08        
                1:11.73   2:27.08 (1:15.35)                                        
 42 Abruzzino, Adriana        12 Team WV-WV           2:29.75    2:28.02        
                1:12.07   2:28.02 (1:15.95)                                        
 43 Harrison, Casey           12 SC Zone Team-SC      2:25.35    2:28.24        
                1:10.21   2:28.24 (1:18.03)                                        
 44 Weber, Hannah             12 SC Zone Team-SC      2:27.63    2:28.59        
                1:11.84   2:28.59 (1:16.75)                                        
 45 Cangelosi, Johannah       12 LA-LA                2:24.74    2:28.63        
                1:10.41   2:28.63 (1:18.22)                                        
 46 Tierney, Ailish           11 North Texas-NT       2:28.90    2:31.21        
                1:11.41   2:31.21 (1:19.80)                                        
 47 Hale, Grace               12 South Texas-ST       2:32.02    2:32.19        
                1:12.08   2:32.19 (1:20.11)                                        
 48 Jones, Meredith           11 SC Zone Team-SC      2:21.93    2:33.13        
                1:13.85   2:33.13 (1:19.28)                                        
 49 Stallman, Sarah           12 Team WV-WV           2:39.52    2:33.57        
                1:13.02   2:33.57 (1:20.55)                                        
 50 Castille, Kathryn         12 LA-LA                2:29.42    2:37.66        
 51 Cox, Grace                11 Team WV-WV           2:48.71    2:46.08        
                1:18.40   2:46.08 (1:27.68)                                        
 52 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA               3:16.25    3:12.50        
                1:33.29   3:12.50 (1:39.21)                                        
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   4:23.56        2009 Summer Finke, FL                           
                4:19.48  NAG National Age Group
                4:23.79  JR''S Summer LC Jr. Nats
                4:50.79  AAAA
 Meet Qualifying:  4:23.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santander, Andrea         11 Gold Coast-FG        4:40.57    4:37.85 AAAA   
                  29.75     1:03.68 (33.93)     1:39.13 (35.45)     2:15.02 (35.89)
        2:51.15 (36.13)     3:27.71 (36.56)     4:03.32 (35.61)     4:37.85 (34.53)
  2 Cianciolo, Christina      12 Fzt-FL               4:41.42    4:38.34 AAAA   
                  31.19     1:05.89 (34.70)     1:40.98 (35.09)     2:16.54 (35.56)
        2:52.26 (35.72)     3:28.77 (36.51)     4:04.13 (35.36)     4:38.34 (34.21)
  3 Alexander, Emma           12 GAZ-GA               4:43.09    4:39.25 AAAA   
                  30.55     1:04.40 (33.85)     1:40.03 (35.63)     2:16.06 (36.03)
        2:52.72 (36.66)     3:28.89 (36.17)     4:05.05 (36.16)     4:39.25 (34.20)
  4 Neas, Ashley              12 GAZ-GA               4:40.13    4:39.47 AAAA   
                  30.18     1:03.99 (33.81)     1:40.02 (36.03)     2:16.32 (36.30)
        2:52.96 (36.64)     3:29.07 (36.11)     4:05.18 (36.11)     4:39.47 (34.29)
  5 Monk, Marybeth            11 SES-SE               4:44.33    4:43.45 AAAA   
                  30.81     1:05.33 (34.52)     1:40.49 (35.16)     2:16.71 (36.22)
        2:53.15 (36.44)     3:29.86 (36.71)     4:06.66 (36.80)     4:43.45 (36.79)
  6 Collins, Ella             12 South Texas-ST       4:43.24    4:44.99 AAAA   
                  31.33     1:05.86 (34.53)     1:41.18 (35.32)     2:17.50 (36.32)
        2:53.94 (36.44)     3:31.11 (37.17)     4:08.23 (37.12)     4:44.99 (36.76)
  7 Roy, Julia                12 KY-KY                4:44.26    4:45.83 AAAA   
                  30.82     1:05.06 (34.24)     1:40.35 (35.29)     2:16.67 (36.32)
        2:53.43 (36.76)     3:31.07 (37.64)     4:08.77 (37.70)     4:45.83 (37.06)
  8 Morris, Megan             12 North Texas-NT       4:53.54    4:46.19 AAAA   
                  31.78     1:07.48 (35.70)     1:43.90 (36.42)     2:20.75 (36.85)
        2:57.32 (36.57)     3:34.98 (37.66)     4:11.63 (36.65)     4:46.19 (34.56)
  9 Williamson, Abby          12 SES-SE               4:47.72    4:46.37 AAAA   
                  32.88     1:09.05 (36.17)     1:45.57 (36.52)     2:22.63 (37.06)
        2:58.97 (36.34)     3:36.01 (37.04)     4:12.23 (36.22)     4:46.37 (34.14)
 10 Miller, Morgan            12 KY-KY                4:47.16    4:47.23 AAAA   
                  31.97     1:07.63 (35.66)     1:44.42 (36.79)     2:21.61 (37.19)
        2:58.78 (37.17)     3:35.42 (36.64)     4:12.10 (36.68)     4:47.23 (35.13)
 11 Horomanski, Emily         12 SC Zone Team-SC      4:38.96    4:48.22 AAAA   
                  31.70     1:06.99 (35.29)     1:42.57 (35.58)     2:19.57 (37.00)
        2:56.92 (37.35)     3:34.82 (37.90)     4:11.90 (37.08)     4:48.22 (36.32)
 12 Sims, Kaitlynn            12 GULF-GU              4:40.71    4:48.53 AAAA   
                  31.86     1:07.82 (35.96)     1:44.33 (36.51)     2:21.34 (37.01)
        2:57.77 (36.43)     3:35.44 (37.67)     4:11.85 (36.41)     4:48.53 (36.68)
 13 Ivey, Isabel              12 Fzt-FL               4:49.88    4:48.81 AAAA   
                  32.30     1:08.45 (36.15)     1:44.23 (35.78)     2:20.96 (36.73)
        2:57.50 (36.54)     3:35.55 (38.05)     4:12.36 (36.81)     4:48.81 (36.45)
 14 Liles, Jolee              12 LA-LA                4:45.77    4:48.94 AAAA   
                  32.57     1:08.42 (35.85)     1:45.00 (36.58)     2:22.47 (37.47)
        2:59.43 (36.96)     3:37.05 (37.62)     4:13.67 (36.62)     4:48.94 (35.27)
 15 Monson, Emma              12 North Texas-NT       4:48.70    4:50.43 AAAA   
                  31.97     1:07.37 (35.40)     1:44.66 (37.29)     2:22.17 (37.51)
        2:59.25 (37.08)     3:36.45 (37.20)     4:13.73 (37.28)     4:50.43 (36.70)
 16 Sowell, Nicole            12 Fzt-FL               4:55.06    4:50.63 AAAA   
                  32.82     1:09.35 (36.53)     1:46.32 (36.97)     2:23.73 (37.41)
        3:01.27 (37.54)     3:38.96 (37.69)     4:14.88 (35.92)     4:50.63 (35.75)
 17 Westle, Amanda            12 NC Swim-NC           4:49.62    4:51.63        
                  32.04     1:07.54 (35.50)     1:44.55 (37.01)     2:21.97 (37.42)
        2:58.88 (36.91)     3:36.93 (38.05)     4:14.13 (37.20)     4:51.63 (37.50)
 18 Bartlett, Melissa         12 South Texas-ST       4:53.11    4:52.52        
                  32.30     1:08.69 (36.39)     1:45.97 (37.28)     2:23.81 (37.84)
        3:01.38 (37.57)     3:38.57 (37.19)     4:15.62 (37.05)     4:52.52 (36.90)
 19 Matula, Hannah            12 GULF-GU              4:50.78    4:53.22        
                  33.11     1:09.62 (36.51)     1:46.43 (36.81)     2:23.17 (36.74)
        3:00.46 (37.29)     3:38.12 (37.66)     4:15.79 (37.67)     4:53.22 (37.43)
 20 Cook, Julia               12 GULF-GU              4:58.98    4:54.20        
                  32.16     1:09.07 (36.91)     1:46.91 (37.84)     2:25.42 (38.51)
        3:03.31 (37.89)     3:41.46 (38.15)     4:18.51 (37.05)     4:54.20 (35.69)
 21 Whitaker, Peyton          12 NC Swim-NC           4:50.36    4:54.53        
                  32.38     1:08.51 (36.13)     1:45.77 (37.26)     2:23.40 (37.63)
        3:01.29 (37.89)     3:39.44 (38.15)     4:17.60 (38.16)     4:54.53 (36.93)
 22 Marvin, Payton            12 South Texas-ST       4:44.74    4:55.97        
                  32.27     1:08.28 (36.01)     1:46.69 (38.41)     2:24.83 (38.14)
        3:03.29 (38.46)     3:41.55 (38.26)     4:19.54 (37.99)     4:55.97 (36.43)
 23 Grottle, Abby             11 GAZ-GA               4:48.31    4:58.50        
                  32.33     1:08.82 (36.49)     1:46.98 (38.16)     2:25.08 (38.10)
        3:03.58 (38.50)     3:42.84 (39.26)     4:21.34 (38.50)     4:58.50 (37.16)
 24 Ownbey, Hannah            11 SC Zone Team-SC      5:07.10    5:01.46        
                  32.38     1:09.48 (37.10)     1:48.17 (38.69)     2:27.38 (39.21)
        3:06.29 (38.91)     3:45.10 (38.81)     4:23.88 (38.78)     5:01.46 (37.58)
 25 Morris, Hannah            12 LA-LA                4:57.64    5:01.67        
                  32.30     1:08.92 (36.62)     1:46.66 (37.74)     2:25.19 (38.53)
        3:04.30 (39.11)     3:43.54 (39.24)     4:22.88 (39.34)     5:01.67 (38.79)
 26 Chandler, Cait            12 Ms-Ms-MS             5:08.90    5:08.19        
                  33.33     1:11.45 (38.12)     1:50.27 (38.82)     2:30.14 (39.87)
        3:10.33 (40.19)     3:50.76 (40.43)     4:30.02 (39.26)     5:08.19 (38.17)
 27 Abruzzino, Adriana        12 Team WV-WV           5:17.38    5:10.02        
                  34.09     1:12.49 (38.40)     1:52.30 (39.81)     2:32.28 (39.98)
        3:12.68 (40.40)     3:52.54 (39.86)     4:32.86 (40.32)     5:10.02 (37.16)
 28 Cangelosi, Johannah       12 LA-LA                5:07.83    5:15.05        
                  33.53     1:11.46 (37.93)     1:52.44 (40.98)     2:35.18 (42.74)
        3:17.46 (42.28)     3:58.10 (40.64)     4:38.48 (40.38)     5:15.05 (36.57)
 29 Jones, Meredith           11 SC Zone Team-SC      5:09.36    5:15.09        
                  33.99     1:13.95 (39.96)     1:55.17 (41.22)     2:36.42 (41.25)
        3:17.10 (40.68)     3:57.69 (40.59)     4:37.00 (39.31)     5:15.09 (38.09)
 30 Tierney, Ailish           11 North Texas-NT       5:13.62    5:16.90        
                  32.67     1:10.30 (37.63)     1:50.45 (40.15)     2:31.76 (41.31)
        3:13.54 (41.78)     3:54.87 (41.33)     4:36.63 (41.76)     5:16.90 (40.27)
 -- Perez, Sophia             12 NC Swim-NC           4:36.11         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   30.90        2006 Sabrina Bensen, NC                           
                30.16  NAG National Age Group
                34.19  AAAA
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Bell, Lainie              12 GAZ-GA                 31.97      31.23 AAAA   
  2 Cronin, Kaitllyn          12 Fzt-FL                 31.69      31.30 AAAA   
  3 Antonini, Gabriella       12 Gold Coast-FG          32.44      31.56 AAAA   
  4 Melton, Kobie             12 SES-SE                 33.01      31.65 AAAA   
  5 Clayton-Luce, Sophia      12 NC Swim-NC             31.91      31.85 AAAA   
  6 Wheeler, Kaylee           12 KY-KY                  32.77      32.08 AAAA   
  7 Bates, Talia              12 Fzt-FL                 32.82      32.31 AAAA   
  8 Cook, Julia               12 GULF-GU                33.01      32.67 AAAA   
Preliminaries
  9 Yu, Jenny                 12 GULF-GU                33.14                   
 10 Miller, Morgan            12 KY-KY                  33.26                   
 11 Burt, Haley               12 SES-SE                 33.34                   
 12 Abril, Sarah              12 Gold Coast-FG          33.49                   
 13 Hogan, Anna               12 KY-KY                  33.66                   
 14 Moczadlo, Melanie         12 SES-SE                 33.79                   
 15 Morris, Megan             12 North Texas-NT         33.85                   
 16 Bartlett, Melissa         12 South Texas-ST         33.94                   
 17 Chelsvig, Kallie          11 SES-SE                 34.13                   
 17 Albiero, Gabi             11 KY-KY                  34.13                   
 19 Powell, Whitney           12 KY-KY                  34.28                   
 20 Jackson, Savannah         12 Team WV-WV             34.51                   
 21 Liles, Jolee              12 LA-LA                  34.62                   
 22 McCauley, Ashley          12 NC Swim-NC             34.64                   
 22 Whitaker, Peyton          12 NC Swim-NC             34.64                   
 24 Sowell, Nicole            12 Fzt-FL                 34.65                   
 25 Niemann, Courtney         12 GAZ-GA                 34.70                   
 26 Sawyer, Anna              12 SC Zone Team-SC        34.80                   
 27 Cordovi, Emily            12 Gold Coast-FG          34.85                   
 28 Koczo, Abby               12 North Texas-NT         34.90                   
 28 Perley, Portia            12 South Texas-ST         34.90                   
 30 Hall, Darcy               11 NC Swim-NC             35.00                   
 30 Parrish, Lydia            12 SC Zone Team-SC        35.00                   
 32 Byrd, Madelyn             12 LA-LA                  35.07                   
 33 Temperino, Eriana         12 Gold Coast-FG          35.08                   
 34 Horomanski, Emily         12 SC Zone Team-SC        35.22                   
 35 Monson, Emma              12 North Texas-NT         35.27                   
 36 Erena, Alli               12 KY-KY                  35.41                   
 36 Abruzzino, Adriana        12 Team WV-WV             35.41                   
 38 Ryalls, Lindsey           12 North Texas-NT         35.44                   
 39 Bartley, Katelyn          12 South Texas-ST         35.46                   
 40 Golden, Keri              12 SC Zone Team-SC        35.80                   
 41 Tierney, Ailish           11 North Texas-NT         35.87                   
 42 Rankin, Claire            12 South Texas-ST         35.89                   
 43 Pack, Ellen               12 GULF-GU                35.94                   
 44 Liu, Yun                  12 GULF-GU                36.16                   
 45 Stallworth, McKenna       12 South Texas-ST         36.33                   
 46 Harrison, Casey           12 SC Zone Team-SC        36.82                   
 47 Macmahon, Emma            12 LA-LA                  36.87                   
 48 Castille, Kathryn         12 LA-LA                  37.06                   
 49 Hale, Grace               12 South Texas-ST         37.65                   
 50 Clymer, Karmryn           12 Ms-Ms-MS               37.66                   
 51 Stallman, Sarah           12 Team WV-WV             38.02                   
 52 Gordon, Halle             12 South Texas-ST         38.05                   
 53 Marchand, Miranda         12 LA-LA                  38.24                   
 54 Jones, Meredith           11 SC Zone Team-SC        38.27                   
 55 Cox, Grace                11 Team WV-WV             40.55                   
 56 Gouzd, Brailey            11 Team WV-WV             40.97                   
 57 Iquinto-Jones, Gabriella  11 Team WV-WV             41.15                   
 58 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA                 50.33                   
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   30.90        2006 Sabrina Bensen, NC                           
                30.16  NAG National Age Group
                34.19  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cronin, Kaitllyn          12 Fzt-FL                 32.62      31.69 qAAAA  
  2 Clayton-Luce, Sophia      12 NC Swim-NC             32.23      31.91 qAAAA  
  3 Bell, Lainie              12 GAZ-GA                 31.92      31.97 qAAAA  
  4 Antonini, Gabriella       12 Gold Coast-FG          32.95      32.44 qAAAA  
  5 Wheeler, Kaylee           12 KY-KY                  32.20      32.77 qAAAA  
  6 Bates, Talia              12 Fzt-FL                 33.47      32.82 qAAAA  
  7 Cook, Julia               12 GULF-GU                31.90      33.01 qAAAA  
  7 Melton, Kobie             12 SES-SE                 32.16      33.01 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yu, Jenny                 12 GULF-GU                32.41      33.14 AAAA   
 10 Miller, Morgan            12 KY-KY                  32.88      33.26 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Burt, Haley               12 SES-SE                 33.48      33.34 AAAA   
 12 Abril, Sarah              12 Gold Coast-FG          34.54      33.49 AAAA   
 13 Hogan, Anna               12 KY-KY                  33.08      33.66 AAAA   
 14 Moczadlo, Melanie         12 SES-SE                 33.67      33.79 AAAA   
 15 Morris, Megan             12 North Texas-NT         34.12      33.85 AAAA   
 16 Bartlett, Melissa         12 South Texas-ST         33.65      33.94 AAAA   
 17 Chelsvig, Kallie          11 SES-SE                 33.67      34.13 AAAA   
 17 Albiero, Gabi             11 KY-KY                  34.61      34.13 AAAA   
 19 Powell, Whitney           12 KY-KY                  34.10      34.28        
 20 Jackson, Savannah         12 Team WV-WV             33.70      34.51        
 21 Liles, Jolee              12 LA-LA                  35.05      34.62        
 22 McCauley, Ashley          12 NC Swim-NC             34.51      34.64        
 22 Whitaker, Peyton          12 NC Swim-NC             34.87      34.64        
 24 Sowell, Nicole            12 Fzt-FL                 33.85      34.65        
 25 Niemann, Courtney         12 GAZ-GA                 35.27      34.70        
 26 Sawyer, Anna              12 SC Zone Team-SC        33.89      34.80        
 27 Cordovi, Emily            12 Gold Coast-FG          35.15      34.85        
 28 Koczo, Abby               12 North Texas-NT         35.33      34.90        
 28 Perley, Portia            12 South Texas-ST         34.99      34.90        
 30 Hall, Darcy               11 NC Swim-NC             34.81      35.00        
 30 Parrish, Lydia            12 SC Zone Team-SC        33.84      35.00        
 32 Byrd, Madelyn             12 LA-LA                  34.39      35.07        
 33 Temperino, Eriana         12 Gold Coast-FG          34.65      35.08        
 34 Horomanski, Emily         12 SC Zone Team-SC        34.81      35.22        
 35 Monson, Emma              12 North Texas-NT         35.85      35.27        
 36 Erena, Alli               12 KY-KY                  35.93      35.41        
 36 Abruzzino, Adriana        12 Team WV-WV             37.41      35.41        
 38 Ryalls, Lindsey           12 North Texas-NT         35.85      35.44        
 39 Bartley, Katelyn          12 South Texas-ST         35.30      35.46        
 40 Golden, Keri              12 SC Zone Team-SC        35.43      35.80        
 41 Tierney, Ailish           11 North Texas-NT         37.29      35.87        
 42 Rankin, Claire            12 South Texas-ST         34.53      35.89        
 43 Pack, Ellen               12 GULF-GU                35.02      35.94        
 44 Liu, Yun                  12 GULF-GU                34.78      36.16        
 45 Stallworth, McKenna       12 South Texas-ST         37.08      36.33        
 46 Harrison, Casey           12 SC Zone Team-SC        36.21      36.82        
 47 Macmahon, Emma            12 LA-LA                  39.06      36.87        
 48 Castille, Kathryn         12 LA-LA                  36.34      37.06        
 49 Hale, Grace               12 South Texas-ST         36.68      37.65        
 50 Clymer, Karmryn           12 Ms-Ms-MS               36.27      37.66        
 51 Stallman, Sarah           12 Team WV-WV             39.96      38.02        
 52 Gordon, Halle             12 South Texas-ST         40.06      38.05        
 53 Marchand, Miranda         12 LA-LA                  38.05      38.24        
 54 Jones, Meredith           11 SC Zone Team-SC        37.65      38.27        
 55 Cox, Grace                11 Team WV-WV             40.24      40.55        
 56 Gouzd, Brailey            11 Team WV-WV             40.50      40.97        
 57 Iquinto-Jones, Gabriella  11 Team WV-WV             44.25      41.15        
 58 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA                 52.57      50.33        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   1:06.66        2007 Lily Tang, GA                              
                1:03.08  NAG National Age Group
                1:04.99  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:11.59  AAAA
 Meet Qualifying:  1:04.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Bell, Lainie              12 GAZ-GA               1:09.37    1:06.42 AAAA   
                  32.09     1:06.42 (34.33)                                        
  2 Cronin, Kaitllyn          12 Fzt-FL               1:08.49    1:07.68 AAAA   
                  33.04     1:07.68 (34.64)                                        
  3 Melton, Kobie             12 SES-SE               1:11.07    1:08.45 AAAA   
                  33.49     1:08.45 (34.96)                                        
  4 Antonini, Gabriella       12 Gold Coast-FG        1:09.88    1:08.60 AAAA   
                  33.32     1:08.60 (35.28)                                        
  5 Bates, Talia              12 Fzt-FL               1:11.01    1:09.37 AAAA   
                  34.13     1:09.37 (35.24)                                        
  6 Cook, Julia               12 GULF-GU              1:11.09    1:09.75 AAAA   
                  33.68     1:09.75 (36.07)                                        
  7 Miller, Morgan            12 KY-KY                1:10.59    1:10.27 AAAA   
                  34.17     1:10.27 (36.10)                                        
  8 Kim, Joyce                12 GAZ-GA               1:10.71    1:10.95 AAAA   
                  34.19     1:10.95 (36.76)                                        
Preliminaries
  9 Chelsvig, Kallie          11 SES-SE               1:11.56                   
 10 Monk, Marybeth            11 SES-SE               1:11.91                   
 11 Bartlett, Melissa         12 South Texas-ST       1:12.18                   
 12 Liles, Jolee              12 LA-LA                1:12.42                   
 13 Perley, Portia            12 South Texas-ST       1:12.55                   
 14 Clayton-Luce, Sophia      12 NC Swim-NC           1:12.73                   
 15 Moczadlo, Melanie         12 SES-SE               1:13.39                   
 16 Sowell, Nicole            12 Fzt-FL               1:13.64                   
 17 Monson, Emma              12 North Texas-NT       1:13.68                   
 18 Traba, Isabel             12 Fzt-FL               1:13.85                   
 19 Rankin, Claire            12 South Texas-ST       1:13.86                   
 20 Sawyer, Anna              12 SC Zone Team-SC      1:14.01                   
 20 Morris, Megan             12 North Texas-NT       1:14.01                   
 22 Cianciolo, Christina      12 Fzt-FL               1:14.39                   
 23 Koczo, Abby               12 North Texas-NT       1:14.54                   
 24 Abril, Sarah              12 Gold Coast-FG        1:14.59                   
 25 Whitaker, Peyton          12 NC Swim-NC           1:14.66                   
 26 Temperino, Eriana         12 Gold Coast-FG        1:14.81                   
 27 Hall, Darcy               11 NC Swim-NC           1:15.08                   
 28 Parrish, Lydia            12 SC Zone Team-SC      1:15.13                   
 29 Marvin, Payton            12 South Texas-ST       1:15.17                   
 30 Albiero, Gabi             11 KY-KY                1:15.31                   
 31 Powell, Whitney           12 KY-KY                1:15.41                   
 32 Wong, Jodi                12 GULF-GU              1:15.85                   
 33 Cordovi, Emily            12 Gold Coast-FG        1:16.01                   
 34 Liu, Yun                  12 GULF-GU              1:16.07                   
 35 Niemann, Courtney         12 GAZ-GA               1:16.40                   
 36 Abruzzino, Adriana        12 Team WV-WV           1:16.76                   
 37 Byrd, Madelyn             12 LA-LA                1:16.99                   
 38 Bartley, Katelyn          12 South Texas-ST       1:17.16                   
 39 Matula, Hannah            12 GULF-GU              1:17.38                   
 40 Ryalls, Lindsey           12 North Texas-NT       1:17.79                   
 41 Jackson, Savannah         12 Team WV-WV           1:18.00                   
 42 Yang, Erica               12 North Texas-NT       1:20.23                   
 43 Castille, Kathryn         12 LA-LA                1:20.28                   
 44 Iquinto-Jones, Gabriella  11 Team WV-WV           1:29.97                   
 45 Gouzd, Brailey            11 Team WV-WV           1:35.23                   
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   1:06.66        2007 Lily Tang, GA                              
                1:03.08  NAG National Age Group
                1:04.99  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:11.59  AAAA
 Meet Qualifying:  1:04.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cronin, Kaitllyn          12 Fzt-FL               1:09.30    1:08.49 qAAAA  
  2 Bell, Lainie              12 GAZ-GA               1:08.40    1:09.37 qAAAA  
  3 Antonini, Gabriella       12 Gold Coast-FG        1:10.17    1:09.88 qAAAA  
  4 Miller, Morgan            12 KY-KY                1:09.93    1:10.59 qAAAA  
  5 Kim, Joyce                12 GAZ-GA               1:11.04    1:10.71 qAAAA  
  6 Bates, Talia              12 Fzt-FL               1:12.80    1:11.01 qAAAA  
  7 Melton, Kobie             12 SES-SE               1:09.54    1:11.07 qAAAA  
  8 Cook, Julia               12 GULF-GU              1:08.09    1:11.09 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chelsvig, Kallie          11 SES-SE               1:11.10    1:11.56 AAAA   
 10 Monk, Marybeth            11 SES-SE               1:11.66    1:11.91        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bartlett, Melissa         12 South Texas-ST       1:12.18    1:12.18        
 12 Liles, Jolee              12 LA-LA                1:11.62    1:12.42        
 13 Perley, Portia            12 South Texas-ST       1:11.65    1:12.55        
 14 Clayton-Luce, Sophia      12 NC Swim-NC           1:09.78    1:12.73        
 15 Moczadlo, Melanie         12 SES-SE               1:12.69    1:13.39        
 16 Sowell, Nicole            12 Fzt-FL               1:12.76    1:13.64        
 17 Monson, Emma              12 North Texas-NT       1:13.48    1:13.68        
 18 Traba, Isabel             12 Fzt-FL               1:13.57    1:13.85        
 19 Rankin, Claire            12 South Texas-ST       1:12.49    1:13.86        
 20 Sawyer, Anna              12 SC Zone Team-SC      1:12.44    1:14.01        
 20 Morris, Megan             12 North Texas-NT       1:13.84    1:14.01        
 22 Cianciolo, Christina      12 Fzt-FL               1:12.95    1:14.39        
 23 Koczo, Abby               12 North Texas-NT       1:13.73    1:14.54        
 24 Abril, Sarah              12 Gold Coast-FG        1:13.04    1:14.59        
 25 Whitaker, Peyton          12 NC Swim-NC           1:14.39    1:14.66        
 26 Temperino, Eriana         12 Gold Coast-FG        1:14.16    1:14.81        
 27 Hall, Darcy               11 NC Swim-NC           1:15.74    1:15.08        
 28 Parrish, Lydia            12 SC Zone Team-SC      1:14.18    1:15.13        
 29 Marvin, Payton            12 South Texas-ST       1:13.09    1:15.17        
 30 Albiero, Gabi             11 KY-KY                1:11.81    1:15.31        
 31 Powell, Whitney           12 KY-KY                1:15.01    1:15.41        
 32 Wong, Jodi                12 GULF-GU              1:14.79    1:15.85        
 33 Cordovi, Emily            12 Gold Coast-FG        1:16.62    1:16.01        
 34 Liu, Yun                  12 GULF-GU              1:14.62    1:16.07        
 35 Niemann, Courtney         12 GAZ-GA               1:15.31    1:16.40        
 36 Abruzzino, Adriana        12 Team WV-WV           1:20.93    1:16.76        
 37 Byrd, Madelyn             12 LA-LA                1:16.56    1:16.99        
 38 Bartley, Katelyn          12 South Texas-ST       1:19.11    1:17.16        
 39 Matula, Hannah            12 GULF-GU              1:19.09    1:17.38        
 40 Ryalls, Lindsey           12 North Texas-NT       1:17.29    1:17.79        
 41 Jackson, Savannah         12 Team WV-WV           1:15.14    1:18.00        
 42 Yang, Erica               12 North Texas-NT       1:18.11    1:20.23        
 43 Castille, Kathryn         12 LA-LA                1:18.56    1:20.28        
 44 Iquinto-Jones, Gabriella  11 Team WV-WV           1:32.92    1:29.97        
 45 Gouzd, Brailey            11 Team WV-WV           1:32.61    1:35.23        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   33.90        2005 Kaylin Burchell, KY                          
                33.05  NAG National Age Group
                36.89  AAAA
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 McCauley, Ashley          12 NC Swim-NC             35.71      34.64 AAAA   
  2 Wheeler, Kaylee           12 KY-KY                  35.50      35.12 AAAA   
  3 Bartley, Katelyn          12 South Texas-ST         35.87      35.56 AAAA   
  4 Kim, Joyce                12 GAZ-GA                 36.19      36.14 AAAA   
  5 Hu, Alison                12 SES-SE                 36.58      36.20 AAAA   
  6 Rossi, Caroline           12 Fzt-FL                 36.53      36.65 AAAA   
  7 McKenna, Thea             12 Gold Coast-FG          36.55      36.72 AAAA   
  8 Pack, Ellen               12 GULF-GU                37.14      37.77        
Preliminaries
  9 Hogan, Anna               12 KY-KY                  37.16                   
 10 Witteveld, Mikaela        12 GULF-GU                37.38                   
 11 Campbell, Mckenzie        12 NC Swim-NC             37.50                   
 12 Weber, Hannah             12 SC Zone Team-SC        37.51                   
 13 Santander, Andrea         11 Gold Coast-FG          37.58                   
 14 Bell, Lainie              12 GAZ-GA                 37.69                   
 15 Morris, Megan             12 North Texas-NT         37.79                   
 16 Niemann, Courtney         12 GAZ-GA                 37.96                   
 17 Cronin, Kaitllyn          12 Fzt-FL                 38.01                   
 18 McKinnon, Audrey          12 SES-SE                 38.27                   
 19 Burt, Haley               12 SES-SE                 38.70                   
 20 Stallworth, McKenna       12 South Texas-ST         38.75                   
 21 Powell, Whitney           12 KY-KY                  38.83                   
 22 Erena, Alli               12 KY-KY                  38.93                   
 23 Bullock, Adaline          12 GAZ-GA                 39.50                   
 23 Liles, Jolee              12 LA-LA                  39.50                   
 25 Marchand, Miranda         12 LA-LA                  39.74                   
 26 Golden, Keri              12 SC Zone Team-SC        39.90                   
 26 Law, Theresa              12 Fzt-FL                 39.90                   
 28 Macmahon, Emma            12 LA-LA                  39.92                   
 29 Saulman, Gracie           12 KY-KY                  40.09                   
 30 Sims, Kaitlynn            12 GULF-GU                40.48                   
 31 Ownbey, Hannah            11 SC Zone Team-SC        40.68                   
 31 Perley, Portia            12 South Texas-ST         40.68                   
 33 Cheramie, Ashley          12 LA-LA                  40.69                   
 34 Parrish, Lydia            12 SC Zone Team-SC        41.01                   
 35 Harrison, Casey           12 SC Zone Team-SC        42.05                   
 35 Jackson, Savannah         12 Team WV-WV             42.05                   
 37 Stallman, Sarah           12 Team WV-WV             42.46                   
 38 Cox, Grace                11 Team WV-WV             43.62                   
 39 Iquinto-Jones, Gabriella  11 Team WV-WV             47.15                   
 40 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA                 51.31                   
 41 Gouzd, Brailey            11 Team WV-WV             53.16                   
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   33.90        2005 Kaylin Burchell, KY                          
                33.05  NAG National Age Group
                36.89  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wheeler, Kaylee           12 KY-KY                  35.73      35.50 qAAAA  
  2 McCauley, Ashley          12 NC Swim-NC             36.22      35.71 qAAAA  
  3 Bartley, Katelyn          12 South Texas-ST         35.79      35.87 qAAAA  
  4 Kim, Joyce                12 GAZ-GA                 38.32      36.19 qAAAA  
  5 Rossi, Caroline           12 Fzt-FL                 36.36      36.53 qAAAA  
  6 McKenna, Thea             12 Gold Coast-FG          36.42      36.55 qAAAA  
  7 Hu, Alison                12 SES-SE                 35.72      36.58 qAAAA  
  8 Pack, Ellen               12 GULF-GU                36.76      37.14 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hogan, Anna               12 KY-KY                  37.67      37.16        
 10 Witteveld, Mikaela        12 GULF-GU                36.03      37.38        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Campbell, Mckenzie        12 NC Swim-NC             37.53      37.50        
 12 Weber, Hannah             12 SC Zone Team-SC        37.29      37.51        
 13 Santander, Andrea         11 Gold Coast-FG          37.74      37.58        
 14 Bell, Lainie              12 GAZ-GA                 37.37      37.69        
 15 Morris, Megan             12 North Texas-NT         39.59      37.79        
 16 Niemann, Courtney         12 GAZ-GA                 37.25      37.96        
 17 Cronin, Kaitllyn          12 Fzt-FL                 38.96      38.01        
 18 McKinnon, Audrey          12 SES-SE                 37.01      38.27        
 19 Burt, Haley               12 SES-SE                 37.68      38.70        
 20 Stallworth, McKenna       12 South Texas-ST         37.97      38.75        
 21 Powell, Whitney           12 KY-KY                  38.34      38.83        
 22 Erena, Alli               12 KY-KY                  37.84      38.93        
 23 Bullock, Adaline          12 GAZ-GA                 38.81      39.50        
 23 Liles, Jolee              12 LA-LA                  38.67      39.50        
 25 Marchand, Miranda         12 LA-LA                  39.59      39.74        
 26 Golden, Keri              12 SC Zone Team-SC        39.55      39.90        
 26 Law, Theresa              12 Fzt-FL                 39.08      39.90        
 28 Macmahon, Emma            12 LA-LA                  38.86      39.92        
 29 Saulman, Gracie           12 KY-KY                  40.22      40.09        
 30 Sims, Kaitlynn            12 GULF-GU                39.25      40.48        
 31 Ownbey, Hannah            11 SC Zone Team-SC        40.01      40.68        
 31 Perley, Portia            12 South Texas-ST         42.35      40.68        
 33 Cheramie, Ashley          12 LA-LA                  43.98      40.69        
 34 Parrish, Lydia            12 SC Zone Team-SC        42.49      41.01        
 35 Harrison, Casey           12 SC Zone Team-SC        41.00      42.05        
 35 Jackson, Savannah         12 Team WV-WV             43.27      42.05        
 37 Stallman, Sarah           12 Team WV-WV             42.27      42.46        
 38 Cox, Grace                11 Team WV-WV             45.22      43.62        
 39 Iquinto-Jones, Gabriella  11 Team WV-WV             48.57      47.15        
 40 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA                 55.06      51.31        
 41 Gouzd, Brailey            11 Team WV-WV             53.01      53.16        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   1:13.62        2011 Annie Kyriakidis, SE                       
                1:09.87  NAG National Age Group
                1:13.89  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:21.59  AAAA
 Meet Qualifying:  1:13.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 McCauley, Ashley          12 NC Swim-NC           1:17.02    1:13.81 JR''S   
                  34.91     1:13.81 (38.90)                                        
  2 Wheeler, Kaylee           12 KY-KY                1:20.67    1:17.72 AAAA   
                  37.19     1:17.72 (40.53)                                        
  3 Rossi, Caroline           12 Fzt-FL               1:20.53    1:18.61 AAAA   
                  36.77     1:18.61 (41.84)                                        
  4 McKenna, Thea             12 Gold Coast-FG        1:20.42    1:18.82 AAAA   
                  36.94     1:18.82 (41.88)                                        
  5 McKinnon, Audrey          12 SES-SE               1:20.89    1:18.87 AAAA   
                  38.10     1:18.87 (40.77)                                        
  6 Kim, Joyce                12 GAZ-GA               1:20.54    1:19.18 AAAA   
                  37.53     1:19.18 (41.65)                                        
  7 Hu, Alison                12 SES-SE               1:21.40    1:20.63 AAAA   
                  38.08     1:20.63 (42.55)                                        
  8 Hogan, Anna               12 KY-KY                1:21.59    1:21.66        
                  38.86     1:21.66 (42.80)                                        
Preliminaries
  9 Weber, Hannah             12 SC Zone Team-SC      1:22.22                   
 10 Meszaros, Alexandra       12 Gold Coast-FG        1:22.46                   
 11 Bartley, Katelyn          12 South Texas-ST       1:23.52                   
 12 Ivey, Isabel              12 Fzt-FL               1:23.72                   
 13 Stallworth, McKenna       12 South Texas-ST       1:23.73                   
 14 Witteveld, Mikaela        12 GULF-GU              1:24.16                   
 15 Pack, Ellen               12 GULF-GU              1:24.41                   
 16 Campbell, Mckenzie        12 NC Swim-NC           1:24.96                   
 17 Niemann, Courtney         12 GAZ-GA               1:24.99                   
 18 Law, Theresa              12 Fzt-FL               1:25.26                   
 19 Bullock, Adaline          12 GAZ-GA               1:25.30                   
 20 Sims, Kaitlynn            12 GULF-GU              1:25.72                   
 21 Ownbey, Hannah            11 SC Zone Team-SC      1:26.47                   
 22 Saulman, Gracie           12 KY-KY                1:26.81                   
 23 Wong, Jodi                12 GULF-GU              1:27.01                   
 24 Liles, Jolee              12 LA-LA                1:27.07                   
 25 Golden, Keri              12 SC Zone Team-SC      1:27.24                   
 26 Morris, Hannah            12 LA-LA                1:28.77                   
 27 Worden, Ashley            12 NC Swim-NC           1:28.90                   
 28 Erena, Alli               12 KY-KY                1:29.17                   
 29 Cheramie, Ashley          12 LA-LA                1:29.81                   
 30 Harrison, Casey           12 SC Zone Team-SC      1:29.91                   
 31 Macmahon, Emma            12 LA-LA                1:29.93                   
 32 Marchand, Miranda         12 LA-LA                1:30.90                   
 33 Bartlett, Melissa         12 South Texas-ST       1:33.81                   
 34 Jackson, Savannah         12 Team WV-WV           1:35.07                   
 35 Grottle, Abby             11 GAZ-GA               1:35.32                   
 36 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA               1:55.27                   
 -- Bell, Lainie              12 GAZ-GA                   DQ                    
 -- Cox, Grace                11 Team WV-WV               NS                    
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   1:13.62        2011 Annie Kyriakidis, SE                       
                1:09.87  NAG National Age Group
                1:13.89  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:21.59  AAAA
 Meet Qualifying:  1:13.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 McCauley, Ashley          12 NC Swim-NC           1:18.01    1:17.02 qAAAA  
  2 McKenna, Thea             12 Gold Coast-FG        1:18.82    1:20.42 qAAAA  
  3 Rossi, Caroline           12 Fzt-FL               1:19.07    1:20.53 qAAAA  
  4 Kim, Joyce                12 GAZ-GA               1:20.13    1:20.54 qAAAA  
  5 Wheeler, Kaylee           12 KY-KY                1:19.25    1:20.67 qAAAA  
  6 McKinnon, Audrey          12 SES-SE               1:19.02    1:20.89 qAAAA  
  7 Hu, Alison                12 SES-SE               1:19.38    1:21.40 qAAAA  
  8 Hogan, Anna               12 KY-KY                1:23.06    1:21.59 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Weber, Hannah             12 SC Zone Team-SC      1:21.85    1:22.22        
 10 Meszaros, Alexandra       12 Gold Coast-FG        1:22.85    1:22.46        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bartley, Katelyn          12 South Texas-ST       1:20.63    1:23.52        
 12 Ivey, Isabel              12 Fzt-FL               1:24.76    1:23.72        
 13 Stallworth, McKenna       12 South Texas-ST       1:24.09    1:23.73        
 14 Witteveld, Mikaela        12 GULF-GU              1:20.15    1:24.16        
 15 Pack, Ellen               12 GULF-GU              1:26.07    1:24.41        
 16 Campbell, Mckenzie        12 NC Swim-NC           1:24.14    1:24.96        
 17 Niemann, Courtney         12 GAZ-GA               1:22.71    1:24.99        
 18 Law, Theresa              12 Fzt-FL               1:23.53    1:25.26        
 19 Bullock, Adaline          12 GAZ-GA               1:25.10    1:25.30        
 20 Sims, Kaitlynn            12 GULF-GU              1:23.17    1:25.72        
 21 Ownbey, Hannah            11 SC Zone Team-SC      1:25.59    1:26.47        
 22 Saulman, Gracie           12 KY-KY                1:29.04    1:26.81        
 23 Wong, Jodi                12 GULF-GU              1:24.35    1:27.01        
 24 Liles, Jolee              12 LA-LA                1:23.38    1:27.07        
 25 Golden, Keri              12 SC Zone Team-SC      1:24.27    1:27.24        
 26 Morris, Hannah            12 LA-LA                1:24.78    1:28.77        
 27 Worden, Ashley            12 NC Swim-NC           1:25.34    1:28.90        
 28 Erena, Alli               12 KY-KY                1:27.70    1:29.17        
 29 Cheramie, Ashley          12 LA-LA                1:28.19    1:29.81        
 30 Harrison, Casey           12 SC Zone Team-SC      1:30.48    1:29.91        
 31 Macmahon, Emma            12 LA-LA                1:25.55    1:29.93        
 32 Marchand, Miranda         12 LA-LA                1:29.28    1:30.90        
 33 Bartlett, Melissa         12 South Texas-ST       1:29.24    1:33.81        
 34 Jackson, Savannah         12 Team WV-WV           1:31.89    1:35.07        
 35 Grottle, Abby             11 GAZ-GA               1:29.54    1:35.32        
 36 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA               2:05.06    1:55.27        
 -- Bell, Lainie              12 GAZ-GA               1:23.93         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Cox, Grace                11 Team WV-WV           1:40.16         NS        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   28.59        2005 Lauren Harrington, SE                        
                28.23  NAG National Age Group
                31.79  AAAA
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Roy, Julia                12 KY-KY                  30.10      29.17 AAAA   
  2 Cronin, Kaitllyn          12 Fzt-FL                 30.62      29.75 AAAA   
  3 Bates, Talia              12 Fzt-FL                 30.31      29.78 AAAA   
  4 Moczadlo, Melanie         12 SES-SE                 30.53      29.88 AAAA   
  5 Kim, Joyce                12 GAZ-GA                 30.70      30.26 AAAA   
  6 Clayton-Luce, Sophia      12 NC Swim-NC             30.83      30.44 AAAA   
  7 Burt, Haley               12 SES-SE                 30.93      30.55 AAAA   
  8 Meszaros, Alexandra       12 Gold Coast-FG          30.86      30.65 AAAA   
Preliminaries
  9 Antonini, Gabriella       12 Gold Coast-FG          31.02                   
 10 Ivey, Isabel              12 Fzt-FL                 31.03                   
 11 Cordovi, Emily            12 Gold Coast-FG          31.05                   
 12 Pack, Ellen               12 GULF-GU                31.10                   
 13 McCauley, Ashley          12 NC Swim-NC             31.26                   
 14 Collins, Ella             12 South Texas-ST         31.45                   
 15 Chelsvig, Kallie          11 SES-SE                 31.70                   
 16 Monk, Marybeth            11 SES-SE                 31.74                   
 17 Remick, Payton            12 GAZ-GA                 31.76                   
 18 Bullock, Adaline          12 GAZ-GA                 31.77                   
 19 Erena, Alli               12 KY-KY                  31.81                   
 20 Westle, Amanda            12 NC Swim-NC             31.82                   
 21 Byrd, Madelyn             12 LA-LA                  31.90                   
 22 Rossi, Caroline           12 Fzt-FL                 31.95                   
 23 Williamson, Abby          12 SES-SE                 31.98                   
 24 Campbell, Mckenzie        12 NC Swim-NC             32.31                   
 25 Traba, Isabel             12 Fzt-FL                 32.36                   
 26 Matula, Hannah            12 GULF-GU                32.38                   
 27 Temperino, Eriana         12 Gold Coast-FG          32.40                   
 28 Yu, Jenny                 12 GULF-GU                32.42                   
 29 Rankin, Claire            12 South Texas-ST         32.46                   
 30 Powell, Whitney           12 KY-KY                  32.62                   
 31 Liu, Yun                  12 GULF-GU                32.72                   
 32 Saulman, Gracie           12 KY-KY                  32.91                   
 33 Yang, Erica               12 North Texas-NT         32.96                   
 34 Wheeler, Kaylee           12 KY-KY                  32.98                   
 35 Law, Theresa              12 Fzt-FL                 33.05                   
 36 Hall, Darcy               11 NC Swim-NC             33.13                   
 37 Ryalls, Lindsey           12 North Texas-NT         33.24                   
 37 Sawyer, Anna              12 SC Zone Team-SC        33.24                   
 39 Stallworth, McKenna       12 South Texas-ST         33.32                   
 40 Worden, Ashley            12 NC Swim-NC             33.48                   
 41 McKinnon, Audrey          12 SES-SE                 33.82                   
 42 Jackson, Savannah         12 Team WV-WV             33.90                   
 43 Niemann, Courtney         12 GAZ-GA                 34.10                   
 44 Gordon, Halle             12 South Texas-ST         34.13                   
 45 Neas, Ashley              12 GAZ-GA                 34.38                   
 46 Hale, Grace               12 South Texas-ST         34.76                   
 47 Stallman, Sarah           12 Team WV-WV             35.00                   
 48 Clymer, Karmryn           12 Ms-Ms-MS               36.27                   
 49 Cheramie, Ashley          12 LA-LA                  36.70                   
 50 Iquinto-Jones, Gabriella  11 Team WV-WV             37.84                   
 51 Gouzd, Brailey            11 Team WV-WV             38.62                   
 52 Cox, Grace                11 Team WV-WV             38.80                   
 -- Virgin, Hannah            12 Gold Coast-FG            NS                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   28.59        2005 Lauren Harrington, SE                        
                28.23  NAG National Age Group
                31.79  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Roy, Julia                12 KY-KY                  29.73      30.10 qAAAA  
  2 Bates, Talia              12 Fzt-FL                 30.26      30.31 qAAAA  
  3 Moczadlo, Melanie         12 SES-SE                 30.21      30.53 qAAAA  
  4 Cronin, Kaitllyn          12 Fzt-FL                 31.10      30.62 qAAAA  
  5 Kim, Joyce                12 GAZ-GA                 30.19      30.70 qAAAA  
  6 Clayton-Luce, Sophia      12 NC Swim-NC             30.37      30.83 qAAAA  
  7 Meszaros, Alexandra       12 Gold Coast-FG          31.24      30.86 qAAAA  
  8 Burt, Haley               12 SES-SE                 30.64      30.93 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Antonini, Gabriella       12 Gold Coast-FG          30.84      31.02 AAAA   
 10 Ivey, Isabel              12 Fzt-FL                 31.01      31.03 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cordovi, Emily            12 Gold Coast-FG          30.74      31.05 AAAA   
 12 Pack, Ellen               12 GULF-GU                30.73      31.10 AAAA   
 13 McCauley, Ashley          12 NC Swim-NC             31.74      31.26 AAAA   
 14 Collins, Ella             12 South Texas-ST         31.35      31.45 AAAA   
 15 Chelsvig, Kallie          11 SES-SE                 31.82      31.70 AAAA   
 16 Monk, Marybeth            11 SES-SE                 31.36      31.74 AAAA   
 17 Remick, Payton            12 GAZ-GA                 31.63      31.76 AAAA   
 18 Bullock, Adaline          12 GAZ-GA                 31.07      31.77 AAAA   
 19 Erena, Alli               12 KY-KY                  31.56      31.81        
 20 Westle, Amanda            12 NC Swim-NC             31.71      31.82        
 21 Byrd, Madelyn             12 LA-LA                  31.45      31.90        
 22 Rossi, Caroline           12 Fzt-FL                 31.58      31.95        
 23 Williamson, Abby          12 SES-SE                 32.10      31.98        
 24 Campbell, Mckenzie        12 NC Swim-NC             32.06      32.31        
 25 Traba, Isabel             12 Fzt-FL                 32.31      32.36        
 26 Matula, Hannah            12 GULF-GU                31.25      32.38        
 27 Temperino, Eriana         12 Gold Coast-FG          31.82      32.40        
 28 Yu, Jenny                 12 GULF-GU                31.30      32.42        
 29 Rankin, Claire            12 South Texas-ST         32.63      32.46        
 30 Powell, Whitney           12 KY-KY                  32.98      32.62        
 31 Liu, Yun                  12 GULF-GU                32.24      32.72        
 32 Saulman, Gracie           12 KY-KY                  32.18      32.91        
 33 Yang, Erica               12 North Texas-NT         32.39      32.96        
 34 Wheeler, Kaylee           12 KY-KY                  32.01      32.98        
 35 Law, Theresa              12 Fzt-FL                 33.09      33.05        
 36 Hall, Darcy               11 NC Swim-NC             32.52      33.13        
 37 Ryalls, Lindsey           12 North Texas-NT         32.58      33.24        
 37 Sawyer, Anna              12 SC Zone Team-SC        32.14      33.24        
 39 Stallworth, McKenna       12 South Texas-ST         32.59      33.32        
 40 Worden, Ashley            12 NC Swim-NC             32.42      33.48        
 41 McKinnon, Audrey          12 SES-SE                 34.18      33.82        
 42 Jackson, Savannah         12 Team WV-WV             34.11      33.90        
 43 Niemann, Courtney         12 GAZ-GA                 33.86      34.10        
 44 Gordon, Halle             12 South Texas-ST         33.03      34.13        
 45 Neas, Ashley              12 GAZ-GA                 34.08      34.38        
 46 Hale, Grace               12 South Texas-ST         33.31      34.76        
 47 Stallman, Sarah           12 Team WV-WV             35.27      35.00        
 48 Clymer, Karmryn           12 Ms-Ms-MS               34.29      36.27        
 49 Cheramie, Ashley          12 LA-LA                  35.17      36.70        
 50 Iquinto-Jones, Gabriella  11 Team WV-WV             39.32      37.84        
 51 Gouzd, Brailey            11 Team WV-WV             38.84      38.62        
 52 Cox, Grace                11 Team WV-WV             37.06      38.80        
 -- Virgin, Hannah            12 Gold Coast-FG          33.92         NS        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   1:04.11        2011 Annie Kyriakidis, SE                       
                1:01.75  NAG National Age Group
                1:02.99  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:11.09  AAAA
 Meet Qualifying:  1:02.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Roy, Julia                12 KY-KY                1:03.70    1:05.93 AAAA   
                  30.95     1:05.93 (34.98)                                        
  2 Alexander, Emma           12 GAZ-GA               1:07.83    1:06.73 AAAA   
                  31.59     1:06.73 (35.14)                                        
  3 Meszaros, Alexandra       12 Gold Coast-FG        1:07.92    1:08.25 AAAA   
                  31.06     1:08.25 (37.19)                                        
  4 McCauley, Ashley          12 NC Swim-NC           1:08.49    1:08.66 AAAA   
                  31.43     1:08.66 (37.23)                                        
  5 Cordovi, Emily            12 Gold Coast-FG        1:07.67    1:08.76 AAAA   
                  32.13     1:08.76 (36.63)                                        
  6 Perez, Sophia             12 NC Swim-NC           1:09.01    1:08.90 AAAA   
                  32.44     1:08.90 (36.46)                                        
  7 Ivey, Isabel              12 Fzt-FL               1:09.37    1:08.94 AAAA   
                  31.98     1:08.94 (36.96)                                        
  8 Bates, Talia              12 Fzt-FL               1:09.03    1:09.64 AAAA   
                  32.09     1:09.64 (37.55)                                        
Preliminaries
  9 Moczadlo, Melanie         12 SES-SE               1:09.43                   
 10 Traba, Isabel             12 Fzt-FL               1:09.45                   
 11 Antonini, Gabriella       12 Gold Coast-FG        1:09.54                   
 12 Westle, Amanda            12 NC Swim-NC           1:09.66                   
 13 Kim, Joyce                12 GAZ-GA               1:09.88                   
 14 Burt, Haley               12 SES-SE               1:10.41                   
 15 Collins, Ella             12 South Texas-ST       1:10.54                   
 16 Williamson, Abby          12 SES-SE               1:10.72                   
 17 Albiero, Gabi             11 KY-KY                1:11.04                   
 18 Worden, Ashley            12 NC Swim-NC           1:11.22                   
 19 Temperino, Eriana         12 Gold Coast-FG        1:11.88                   
 20 Hu, Alison                12 SES-SE               1:11.91                   
 21 Yu, Jenny                 12 GULF-GU              1:11.96                   
 22 Remick, Payton            12 GAZ-GA               1:12.00                   
 23 Chelsvig, Kallie          11 SES-SE               1:12.06                   
 24 Parrish, Lydia            12 SC Zone Team-SC      1:12.34                   
 25 Bullock, Adaline          12 GAZ-GA               1:12.38                   
 26 Liu, Yun                  12 GULF-GU              1:12.46                   
 27 Marvin, Payton            12 South Texas-ST       1:12.65                   
 28 McKinnon, Audrey          12 SES-SE               1:12.81                   
 28 Whitaker, Peyton          12 NC Swim-NC           1:12.81                   
 30 Campbell, Mckenzie        12 NC Swim-NC           1:12.84                   
 31 Horomanski, Emily         12 SC Zone Team-SC      1:12.91                   
 32 Matula, Hannah            12 GULF-GU              1:13.24                   
 33 Ryalls, Lindsey           12 North Texas-NT       1:13.43                   
 34 Monson, Emma              12 North Texas-NT       1:13.74                   
 35 Byrd, Madelyn             12 LA-LA                1:14.35                   
 36 Morris, Hannah            12 LA-LA                1:14.63                   
 37 Stallworth, McKenna       12 South Texas-ST       1:14.73                   
 38 Saulman, Gracie           12 KY-KY                1:14.86                   
 39 Cianciolo, Christina      12 Fzt-FL               1:14.88                   
 40 Sawyer, Anna              12 SC Zone Team-SC      1:15.48                   
 41 Wong, Jodi                12 GULF-GU              1:15.51                   
 42 Ownbey, Hannah            11 SC Zone Team-SC      1:15.58                   
 43 Golden, Keri              12 SC Zone Team-SC      1:16.02                   
 44 Hale, Grace               12 South Texas-ST       1:16.35                   
 45 Gordon, Halle             12 South Texas-ST       1:16.59                   
 46 Yang, Erica               12 North Texas-NT       1:17.51                   
 47 Cheramie, Ashley          12 LA-LA                1:17.66                   
 48 Abruzzino, Adriana        12 Team WV-WV           1:22.57                   
 49 Cangelosi, Johannah       12 LA-LA                1:23.19                   
 50 Jones, Meredith           11 SC Zone Team-SC      1:31.58                   
 -- Virgin, Hannah            12 Gold Coast-FG            NS                    
 -- Rankin, Claire            12 South Texas-ST           NS                    
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   1:04.11        2011 Annie Kyriakidis, SE                       
                1:01.75  NAG National Age Group
                1:02.99  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:11.09  AAAA
 Meet Qualifying:  1:02.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Roy, Julia                12 KY-KY                1:03.92    1:03.70 qAAAA  
  2 Cordovi, Emily            12 Gold Coast-FG        1:07.07    1:07.67 qAAAA  
  3 Alexander, Emma           12 GAZ-GA               1:06.30    1:07.83 qAAAA  
  4 Meszaros, Alexandra       12 Gold Coast-FG        1:07.47    1:07.92 qAAAA  
  5 McCauley, Ashley          12 NC Swim-NC           1:10.85    1:08.49 qAAAA  
  6 Perez, Sophia             12 NC Swim-NC           1:07.97    1:09.01 qAAAA  
  7 Bates, Talia              12 Fzt-FL               1:11.13    1:09.03 qAAAA  
  8 Ivey, Isabel              12 Fzt-FL               1:08.67    1:09.37 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Moczadlo, Melanie         12 SES-SE               1:08.05    1:09.43 AAAA   
 10 Traba, Isabel             12 Fzt-FL               1:08.78    1:09.45 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Antonini, Gabriella       12 Gold Coast-FG        1:08.53    1:09.54 AAAA   
 12 Westle, Amanda            12 NC Swim-NC           1:10.70    1:09.66 AAAA   
 13 Kim, Joyce                12 GAZ-GA               1:08.69    1:09.88 AAAA   
 14 Burt, Haley               12 SES-SE               1:11.00    1:10.41 AAAA   
 15 Collins, Ella             12 South Texas-ST       1:09.09    1:10.54 AAAA   
 16 Williamson, Abby          12 SES-SE               1:09.94    1:10.72 AAAA   
 17 Albiero, Gabi             11 KY-KY                1:11.35    1:11.04 AAAA   
 18 Worden, Ashley            12 NC Swim-NC           1:11.42    1:11.22        
 19 Temperino, Eriana         12 Gold Coast-FG        1:11.66    1:11.88        
 20 Hu, Alison                12 SES-SE               1:10.22    1:11.91        
 21 Yu, Jenny                 12 GULF-GU              1:10.19    1:11.96        
 22 Remick, Payton            12 GAZ-GA               1:09.28    1:12.00        
 23 Chelsvig, Kallie          11 SES-SE               1:09.42    1:12.06        
 24 Parrish, Lydia            12 SC Zone Team-SC      1:11.08    1:12.34        
 25 Bullock, Adaline          12 GAZ-GA               1:10.98    1:12.38        
 26 Liu, Yun                  12 GULF-GU              1:10.72    1:12.46        
 27 Marvin, Payton            12 South Texas-ST       1:12.91    1:12.65        
 28 Whitaker, Peyton          12 NC Swim-NC           1:12.98    1:12.81        
 28 McKinnon, Audrey          12 SES-SE               1:11.43    1:12.81        
 30 Campbell, Mckenzie        12 NC Swim-NC           1:11.50    1:12.84        
 31 Horomanski, Emily         12 SC Zone Team-SC      1:12.56    1:12.91        
 32 Matula, Hannah            12 GULF-GU              1:11.26    1:13.24        
 33 Ryalls, Lindsey           12 North Texas-NT       1:11.73    1:13.43        
 34 Monson, Emma              12 North Texas-NT       1:12.53    1:13.74        
 35 Byrd, Madelyn             12 LA-LA                1:14.29    1:14.35        
 36 Morris, Hannah            12 LA-LA                1:13.78    1:14.63        
 37 Stallworth, McKenna       12 South Texas-ST       1:15.03    1:14.73        
 38 Saulman, Gracie           12 KY-KY                1:14.94    1:14.86        
 39 Cianciolo, Christina      12 Fzt-FL               1:14.62    1:14.88        
 40 Sawyer, Anna              12 SC Zone Team-SC      1:13.22    1:15.48        
 41 Wong, Jodi                12 GULF-GU              1:13.12    1:15.51        
 42 Ownbey, Hannah            11 SC Zone Team-SC      1:15.24    1:15.58        
 43 Golden, Keri              12 SC Zone Team-SC      1:16.80    1:16.02        
 44 Hale, Grace               12 South Texas-ST       1:17.27    1:16.35        
 45 Gordon, Halle             12 South Texas-ST       1:17.96    1:16.59        
 46 Yang, Erica               12 North Texas-NT       1:15.16    1:17.51        
 47 Cheramie, Ashley          12 LA-LA                1:16.26    1:17.66        
 48 Abruzzino, Adriana        12 Team WV-WV           1:22.72    1:22.57        
 49 Cangelosi, Johannah       12 LA-LA                1:19.20    1:23.19        
 50 Jones, Meredith           11 SC Zone Team-SC      1:37.07    1:31.58        
 -- Virgin, Hannah            12 Gold Coast-FG        1:14.09         NS        
 -- Rankin, Claire            12 South Texas-ST       1:10.38         NS        
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   2:23.20        2006 Lauren Driscoll, FG                        
                2:19.12  NAG National Age Group
                2:22.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:37.29  AAAA
 Meet Qualifying:  2:22.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 McCauley, Ashley          12 NC Swim-NC           2:29.62    2:27.58 AAAA   
                  31.57     1:12.69 (41.12)     1:52.15 (39.46)     2:27.58 (35.43)
  2 Alexander, Emma           12 GAZ-GA               2:30.90    2:28.51 AAAA   
                  31.69     1:11.07 (39.38)     1:55.00 (43.93)     2:28.51 (33.51)
  3 Santander, Andrea         11 Gold Coast-FG        2:32.03    2:28.59 AAAA   
                  31.23     1:09.52 (38.29)     1:54.61 (45.09)     2:28.59 (33.98)
  4 Kim, Joyce                12 GAZ-GA               2:33.31    2:31.10 AAAA   
                  32.07     1:12.01 (39.94)     1:56.34 (44.33)     2:31.10 (34.76)
  5 Ivey, Isabel              12 Fzt-FL               2:35.34    2:31.76 AAAA   
                  32.52     1:11.06 (38.54)     1:57.74 (46.68)     2:31.76 (34.02)
  6 Perez, Sophia             12 NC Swim-NC           2:35.41    2:32.28 AAAA   
                  32.52     1:12.78 (40.26)     1:59.55 (46.77)     2:32.28 (32.73)
  7 Morris, Megan             12 North Texas-NT       2:33.87    2:34.72 AAAA   
                  33.29     1:14.11 (40.82)     1:59.32 (45.21)     2:34.72 (35.40)
  8 Meszaros, Alexandra       12 Gold Coast-FG        2:35.70    2:35.27 AAAA   
                  31.90     1:13.38 (41.48)     2:00.25 (46.87)     2:35.27 (35.02)
Preliminaries
  9 Roy, Julia                12 KY-KY                2:35.77                   
 10 McKinnon, Audrey          12 SES-SE               2:36.01                   
 11 Westle, Amanda            12 NC Swim-NC           2:36.09                   
 12 Miller, Morgan            12 KY-KY                2:37.32                   
 13 Law, Theresa              12 Fzt-FL               2:37.72                   
 14 Remick, Payton            12 GAZ-GA               2:38.31                   
 15 Hu, Alison                12 SES-SE               2:38.51                   
 16 Traba, Isabel             12 Fzt-FL               2:38.58                   
 17 Golden, Keri              12 SC Zone Team-SC      2:38.62                   
 18 Liles, Jolee              12 LA-LA                2:38.65                   
 19 Bell, Lainie              12 GAZ-GA               2:38.73                   
 20 Hogan, Anna               12 KY-KY                2:38.75                   
 21 Neas, Ashley              12 GAZ-GA               2:38.84                   
 22 Marvin, Payton            12 South Texas-ST       2:39.14                   
 23 Campbell, Mckenzie        12 NC Swim-NC           2:39.47                   
 24 Ownbey, Hannah            11 SC Zone Team-SC      2:39.79                   
 25 Sims, Kaitlynn            12 GULF-GU              2:39.95                   
 26 Wong, Jodi                12 GULF-GU              2:40.22                   
 27 Chelsvig, Kallie          11 SES-SE               2:40.27                   
 28 Rossi, Caroline           12 Fzt-FL               2:40.88                   
 29 Stallworth, McKenna       12 South Texas-ST       2:41.10                   
 30 Bartlett, Melissa         12 South Texas-ST       2:41.15                   
 31 Matula, Hannah            12 GULF-GU              2:41.20                   
 32 Sawyer, Anna              12 SC Zone Team-SC      2:41.53                   
 33 Worden, Ashley            12 NC Swim-NC           2:41.55                   
 34 Ryalls, Lindsey           12 North Texas-NT       2:41.82                   
 35 Rankin, Claire            12 South Texas-ST       2:41.96                   
 36 Bullock, Adaline          12 GAZ-GA               2:42.23                   
 37 Morris, Hannah            12 LA-LA                2:43.15                   
 38 Bartley, Katelyn          12 South Texas-ST       2:43.30                   
 39 McKenna, Thea             12 Gold Coast-FG        2:43.69                   
 40 Abril, Sarah              12 Gold Coast-FG        2:43.79                   
 41 Grottle, Abby             11 GAZ-GA               2:43.96                   
 42 Witteveld, Mikaela        12 GULF-GU              2:44.66                   
 43 Koczo, Abby               12 North Texas-NT       2:45.40                   
 44 Liu, Yun                  12 GULF-GU              2:45.62                   
 45 Cheramie, Ashley          12 LA-LA                2:47.72                   
 46 Weber, Hannah             12 SC Zone Team-SC      2:49.56                   
 47 Castille, Kathryn         12 LA-LA                2:50.34                   
 48 Macmahon, Emma            12 LA-LA                2:50.53                   
 49 Chandler, Cait            12 Ms-Ms-MS             2:50.67                   
 50 Cangelosi, Johannah       12 LA-LA                2:51.05                   
 51 Abruzzino, Adriana        12 Team WV-WV           2:51.11                   
 52 Cox, Grace                11 Team WV-WV           3:07.19                   
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   2:23.20        2006 Lauren Driscoll, FG                        
                2:19.12  NAG National Age Group
                2:22.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:37.29  AAAA
 Meet Qualifying:  2:22.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 McCauley, Ashley          12 NC Swim-NC           2:31.56    2:29.62 qAAAA  
                1:13.32   2:29.62 (1:16.30)                                        
  2 Alexander, Emma           12 GAZ-GA               2:29.07    2:30.90 qAAAA  
                1:12.24   2:30.90 (1:18.66)                                        
  3 Santander, Andrea         11 Gold Coast-FG        2:31.03    2:32.03 qAAAA  
                1:09.79   2:32.03 (1:22.24)                                        
  4 Kim, Joyce                12 GAZ-GA               2:32.03    2:33.31 qAAAA  
                1:14.12   2:33.31 (1:19.19)                                        
  5 Morris, Megan             12 North Texas-NT       2:35.62    2:33.87 qAAAA  
                1:13.65   2:33.87 (1:20.22)                                        
  6 Ivey, Isabel              12 Fzt-FL               2:34.03    2:35.34 qAAAA  
                1:11.81   2:35.34 (1:23.53)                                        
  7 Perez, Sophia             12 NC Swim-NC           2:30.30    2:35.41 qAAAA  
                1:14.44   2:35.41 (1:20.97)                                        
  8 Meszaros, Alexandra       12 Gold Coast-FG        2:32.98    2:35.70 qAAAA  
                1:13.02   2:35.70 (1:22.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roy, Julia                12 KY-KY                2:34.05    2:35.77 AAAA   
                1:11.89   2:35.77 (1:23.88)                                        
 10 McKinnon, Audrey          12 SES-SE               2:35.47    2:36.01 AAAA   
                1:16.05   2:36.01 (1:19.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Westle, Amanda            12 NC Swim-NC           2:38.35    2:36.09 AAAA   
                1:12.32   2:36.09 (1:23.77)                                        
 12 Miller, Morgan            12 KY-KY                2:35.83    2:37.32        
                1:12.68   2:37.32 (1:24.64)                                        
 13 Law, Theresa              12 Fzt-FL               2:34.76    2:37.72        
                1:16.12   2:37.72 (1:21.60)                                        
 14 Remick, Payton            12 GAZ-GA               2:35.66    2:38.31        
                1:13.41   2:38.31 (1:24.90)                                        
 15 Hu, Alison                12 SES-SE               2:28.91    2:38.51        
                1:15.58   2:38.51 (1:22.93)                                        
 16 Traba, Isabel             12 Fzt-FL               2:36.65    2:38.58        
                1:15.23   2:38.58 (1:23.35)                                        
 17 Golden, Keri              12 SC Zone Team-SC      2:37.15    2:38.62        
                1:15.99   2:38.62 (1:22.63)                                        
 18 Liles, Jolee              12 LA-LA                2:34.97    2:38.65        
                1:16.02   2:38.65 (1:22.63)                                        
 19 Bell, Lainie              12 GAZ-GA               2:36.26    2:38.73        
                1:13.53   2:38.73 (1:25.20)                                        
 20 Hogan, Anna               12 KY-KY                2:36.48    2:38.75        
                1:15.07   2:38.75 (1:23.68)                                        
 21 Neas, Ashley              12 GAZ-GA               2:35.93    2:38.84        
                1:16.22   2:38.84 (1:22.62)                                        
 22 Marvin, Payton            12 South Texas-ST       2:37.14    2:39.14        
                1:14.39   2:39.14 (1:24.75)                                        
 23 Campbell, Mckenzie        12 NC Swim-NC           2:39.13    2:39.47        
                1:15.94   2:39.47 (1:23.53)                                        
 24 Ownbey, Hannah            11 SC Zone Team-SC      2:38.25    2:39.79        
                1:15.14   2:39.79 (1:24.65)                                        
 25 Sims, Kaitlynn            12 GULF-GU              2:34.46    2:39.95        
 26 Wong, Jodi                12 GULF-GU              2:37.69    2:40.22        
                1:15.96   2:40.22 (1:24.26)                                        
 27 Chelsvig, Kallie          11 SES-SE               2:41.14    2:40.27        
                1:11.97   2:40.27 (1:28.30)                                        
 28 Rossi, Caroline           12 Fzt-FL               2:38.72    2:40.88        
                1:18.58   2:40.88 (1:22.30)                                        
 29 Stallworth, McKenna       12 South Texas-ST       2:42.39    2:41.10        
                1:18.50   2:41.10 (1:22.60)                                        
 30 Bartlett, Melissa         12 South Texas-ST       2:40.68    2:41.15        
                1:13.31   2:41.15 (1:27.84)                                        
 31 Matula, Hannah            12 GULF-GU              2:43.51    2:41.20        
                1:16.69   2:41.20 (1:24.51)                                        
 32 Sawyer, Anna              12 SC Zone Team-SC      2:39.11    2:41.53        
                1:16.61   2:41.53 (1:24.92)                                        
 33 Worden, Ashley            12 NC Swim-NC           2:34.93    2:41.55        
                1:20.51   2:41.55 (1:21.04)                                        
 34 Ryalls, Lindsey           12 North Texas-NT       2:42.58    2:41.82        
                1:16.62   2:41.82 (1:25.20)                                        
 35 Rankin, Claire            12 South Texas-ST       2:41.57    2:41.96        
                1:14.77   2:41.96 (1:27.19)                                        
 36 Bullock, Adaline          12 GAZ-GA               2:41.12    2:42.23        
                1:18.40   2:42.23 (1:23.83)                                        
 37 Morris, Hannah            12 LA-LA                2:40.80    2:43.15        
                1:17.39   2:43.15 (1:25.76)                                        
 38 Bartley, Katelyn          12 South Texas-ST       2:45.24    2:43.30        
                1:17.28   2:43.30 (1:26.02)                                        
 39 McKenna, Thea             12 Gold Coast-FG        2:36.15    2:43.69        
                1:20.74   2:43.69 (1:22.95)                                        
 40 Abril, Sarah              12 Gold Coast-FG        2:38.82    2:43.79        
                1:14.72   2:43.79 (1:29.07)                                        
 41 Grottle, Abby             11 GAZ-GA               2:39.87    2:43.96        
                1:16.95   2:43.96 (1:27.01)                                        
 42 Witteveld, Mikaela        12 GULF-GU              2:47.50    2:44.66        
                1:20.78   2:44.66 (1:23.88)                                        
 43 Koczo, Abby               12 North Texas-NT       2:42.21    2:45.40        
                1:17.06   2:45.40 (1:28.34)                                        
 44 Liu, Yun                  12 GULF-GU              2:41.52    2:45.62        
                1:16.59   2:45.62 (1:29.03)                                        
 45 Cheramie, Ashley          12 LA-LA                2:42.88    2:47.72        
                1:20.84   2:47.72 (1:26.88)                                        
 46 Weber, Hannah             12 SC Zone Team-SC      2:56.32    2:49.56        
                1:22.69   2:49.56 (1:26.87)                                        
 47 Castille, Kathryn         12 LA-LA                2:52.52    2:50.34        
                1:19.82   2:50.34 (1:30.52)                                        
 48 Macmahon, Emma            12 LA-LA                2:51.88    2:50.53        
                1:24.67   2:50.53 (1:25.86)                                        
 49 Chandler, Cait            12 Ms-Ms-MS             2:46.03    2:50.67        
                1:21.65   2:50.67 (1:29.02)                                        
 50 Cangelosi, Johannah       12 LA-LA                2:46.76    2:51.05        
                1:23.76   2:51.05 (1:27.29)                                        
 51 Abruzzino, Adriana        12 Team WV-WV           2:57.17    2:51.11        
 52 Cox, Grace                11 Team WV-WV           3:11.01    3:07.19        
                1:29.07   3:07.19 (1:38.12)                                        
 -- Virgin, Hannah            12 Gold Coast-FG        2:39.25        SCR        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
meet records:   1:51.77        2010 McGrath, Fields, Seidt, Bauer, KY          
                1:50.95  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            1:53.62    1:51.55        
     1) Hu, Alison 12                   2) Melton, Kobie 12               
     3) Burt, Haley 12                  4) Williamson, Abby 12            
                  28.67       55.88 (27.21)     1:24.06 (28.18)     1:51.55 (27.49)
  2 Florida Zone Team-FL  ''A''                         1:55.14    1:52.33        
     1) Sowell, Nicole 12               2) Ivey, Isabel 12                
     3) Bates, Talia 12                 4) Cronin, Kaitllyn 12            
                  29.08       57.29 (28.21)     1:25.47 (28.18)     1:52.33 (26.86)
  3 Team Kentucky-KY  ''A''                             1:56.07    1:54.37        
     1) Saulman, Gracie 12              2) Miller, Morgan 12              
     3) Hogan, Anna 12                  4) Erena, Alli 12                 
                  28.60       57.15 (28.55)     1:25.75 (28.60)     1:54.37 (28.62)
  4 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  1:54.35    1:54.94        
     1) Clayton-Luce, Sophia 12         2) Worden, Ashley 12              
     3) Whitaker, Peyton 12             4) Perez, Sophia 12               
                  27.88       57.61 (29.73)     1:27.00 (29.39)     1:54.94 (27.94)
  5 Ga Zone-GA  ''A''                                   1:56.77    1:55.67        
     1) Bell, Lainie 12                 2) Remick, Payton 12              
     3) Alexander, Emma 12              4) Kim, Joyce 12                  
                  28.65       58.20 (29.55)     1:26.93 (28.73)     1:55.67 (28.74)
  6 South Texas Swimming-ST  ''A''                      1:56.56    1:56.56        
     1) Collins, Ella 12                2) Gordon, Halle 12               
     3) Perley, Portia 12               4) Rankin, Claire 12              
                  28.98       58.13 (29.15)     1:27.50 (29.37)     1:56.56 (29.06)
  7 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        1:56.63    1:56.68        
     1) Santander, Andrea 11            2) Abril, Sarah 12                
     3) Temperino, Eriana 12            4) Meszaros, Alexandra 12         
                  28.54       58.01 (29.47)     1:27.62 (29.61)     1:56.68 (29.06)
  8 Gulf Swimming-GU  ''A''                             1:58.95    1:58.87        
     1) Pack, Ellen 12                  2) Yu, Jenny 12                   
     3) Cook, Julia 12                  4) Matula, Hannah 12              
                  29.31       58.45 (29.14)     1:28.46 (30.01)     1:58.87 (30.41)
  9 SC Zone Team-SC  ''A''                              1:59.10    2:00.21        
     1) Harrison, Casey 12              2) Parrish, Lydia 12              
     3) Golden, Keri 12                 4) Horomanski, Emily 12           
                  30.04       59.70 (29.66)     1:30.94 (31.24)     2:00.21 (29.27)
 10 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       2:03.41    2:02.15        
     1) Liles, Jolee 12                 2) Cangelosi, Johannah 12         
     3) Macmahon, Emma 12               4) Byrd, Madelyn 12               
                  30.24     1:00.73 (30.49)     1:32.16 (31.43)     2:02.15 (29.99)
 11 North Texas Swimming-NT  ''A''                      2:02.34    2:02.51        
     1) Morris, Megan 12                2) Ryalls, Lindsey 12             
     3) Yang, Erica 12                  4) Monson, Emma 12                
                  31.01     1:01.34 (30.33)     1:32.24 (30.90)     2:02.51 (30.27)
 12 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              2:11.11    2:08.22        
     1) Stallman, Sarah 12              2) Gouzd, Brailey 11              
     3) Abruzzino, Adriana 12           4) Jackson, Savannah 12           
                  31.63                               47.44 ( )   2:08.22 (1:20.78)
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
meet records:   4:04.21        2011 Southeastern                               
                         J Everett, E Laning, A Kyriakidis, P Madden       
                4:05.53  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            4:08.14    4:04.79 NAG    
     1) Hu, Alison 12                   2) Melton, Kobie 12               
     3) Burt, Haley 12                  4) Williamson, Abby 12            
                  29.60   1:02.16 (1:02.16)                         2:01.76 (59.60)
        2:30.85 (29.09)   3:04.78 (1:03.02)     3:33.38 (28.60)   4:04.79 (1:00.01)
  2 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  4:08.37    4:07.38        
     1) Perez, Sophia 12                2) Hall, Darcy 11                 
     3) Westle, Amanda 12               4) Clayton-Luce, Sophia 12        
                  29.23   1:00.48 (1:00.48)     1:30.64 (30.16)   2:05.40 (1:04.92)
        2:35.36 (29.96)   3:07.61 (1:02.21)     3:36.22 (28.61)     4:07.38 (59.77)
  3 Florida Zone Team-FL  ''A''                         4:12.54    4:08.05        
     1) Bates, Talia 12                 2) Sowell, Nicole 12              
     3) Ivey, Isabel 12                 4) Cronin, Kaitllyn 12            
                  29.61   1:02.47 (1:02.47)     1:32.05 (29.58)   2:06.32 (1:03.85)
        2:34.80 (28.48)   3:07.60 (1:01.28)     3:35.71 (28.11)   4:08.05 (1:00.45)
  4 Team Kentucky-KY  ''A''                             4:14.16    4:10.92        
     1) Hogan, Anna 12                  2) Albiero, Gabi 11               
     3) Miller, Morgan 12               4) Roy, Julia 12                  
                  29.87   1:03.02 (1:03.02)     1:32.57 (29.55)   2:06.67 (1:03.65)
        2:36.01 (29.34)   3:09.07 (1:02.40)     3:38.33 (29.26)   4:10.92 (1:01.85)
  5 Ga Zone-GA  ''A''                                   4:13.21    4:11.37        
     1) Alexander, Emma 12              2) Kim, Joyce 12                  
     3) Remick, Payton 12               4) Neas, Ashley 12                
                  29.84   1:01.55 (1:01.55)     1:31.03 (29.48)   2:04.28 (1:02.73)
        2:34.72 (30.44)   3:08.61 (1:04.33)     3:38.21 (29.60)   4:11.37 (1:02.76)
  6 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        4:12.98    4:13.27        
     1) Santander, Andrea 11            2) Antonini, Gabriella 12         
     3) Abril, Sarah 12                 4) Meszaros, Alexandra 12         
                  29.12   1:01.43 (1:01.43)     1:31.98 (30.55)   2:06.44 (1:05.01)
        2:35.82 (29.38)   3:10.30 (1:03.86)     3:39.88 (29.58)   4:13.27 (1:02.97)
  7 South Texas Swimming-ST  ''A''                      4:11.47    4:14.90        
     1) Rankin, Claire 12               2) Marvin, Payton 12              
     3) Perley, Portia 12               4) Collins, Ella 12               
                  30.83   1:03.31 (1:03.31)     1:33.85 (30.54)   2:07.12 (1:03.81)
        2:37.74 (30.62)   3:12.12 (1:05.00)     3:41.95 (29.83)   4:14.90 (1:02.78)
  8 Gulf Swimming-GU  ''A''                             4:13.89    4:18.59        
     1) Yu, Jenny 12                    2) Pack, Ellen 12                 
     3) Sims, Kaitlynn 12               4) Cook, Julia 12                 
                  30.31   1:03.46 (1:03.46)     1:33.13 (29.67)   2:07.57 (1:04.11)
        2:39.20 (31.63)   3:13.49 (1:05.92)     3:43.86 (30.37)   4:18.59 (1:05.10)
  9 SC Zone Team-SC  ''A''                              4:17.54    4:19.52        
     1) Golden, Keri 12                 2) Jones, Meredith 11             
     3) Harrison, Casey 12              4) Horomanski, Emily 12           
                  31.08   1:04.81 (1:04.81)     1:36.11 (31.30)   2:11.90 (1:07.09)
        2:42.97 (31.07)   3:16.94 (1:05.04)     3:46.32 (29.38)   4:19.52 (1:02.58)
 10 North Texas Swimming-NT  ''A''                      4:21.25    4:22.17        
     1) Morris, Megan 12                2) Tierney, Ailish 11             
     3) Monson, Emma 12                 4) Ryalls, Lindsey 12             
                  31.81   1:05.99 (1:05.99)     1:38.04 (32.05)   2:12.91 (1:06.92)
        2:43.66 (30.75)   3:17.12 (1:04.21)     3:47.89 (30.77)   4:22.17 (1:05.05)
 11 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       4:24.31    4:25.29        
     1) Liles, Jolee 12                 2) Byrd, Madelyn 12               
     3) Morris, Hannah 12               4) Cangelosi, Johannah 12         
                  31.76   1:04.95 (1:04.95)     1:36.68 (31.73)   2:11.84 (1:06.89)
        2:43.12 (31.28)   3:17.97 (1:06.13)     3:50.00 (32.03)   4:25.29 (1:07.32)
 12 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              4:45.42    4:46.53        
     1) Jackson, Savannah 12            2) Cox, Grace 11                  
     3) Abruzzino, Adriana 12           4) Stallman, Sarah 12             
                  32.24   1:08.35 (1:08.35)     1:42.81 (34.46)   2:23.28 (1:14.93)
        2:57.90 (34.62)   3:37.04 (1:13.76)     4:10.37 (33.33)   4:46.53 (1:09.49)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
meet records:   2:04.33        2012 North Carolina Swimming                    
                         K Morrison, M Markert, M Homovich, J Menkhaus     
                2:05.15  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Kentucky-KY  ''A''                             2:07.10    2:04.49 NAG    
     1) Miller, Morgan 12               2) Wheeler, Kaylee 12             
     3) Roy, Julia 12                   4) Erena, Alli 12                 
                  32.46     1:07.68 (35.22)     1:36.95 (29.27)     2:04.49 (27.54)
  2 Florida Zone Team-FL  ''A''                         2:08.75    2:05.81        
     1) Cronin, Kaitllyn 12             2) Rossi, Caroline 12             
     3) Ivey, Isabel 12                 4) Bates, Talia 12                
                  31.82     1:07.95 (36.13)     1:38.32 (30.37)     2:05.81 (27.49)
  3 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            2:06.70    2:05.85        
     1) Melton, Kobie 12                2) Hu, Alison 12                  
     3) Moczadlo, Melanie 12            4) Williamson, Abby 12            
                  32.25     1:08.34 (36.09)     1:38.09 (29.75)     2:05.85 (27.76)
  4 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  2:08.21    2:07.05        
     1) Clayton-Luce, Sophia 12         2) McCauley, Ashley 12            
     3) Perez, Sophia 12                4) Worden, Ashley 12              
                  32.50     1:07.78 (35.28)     1:38.33 (30.55)     2:07.05 (28.72)
  5 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        2:08.52    2:09.84        
     1) Antonini, Gabriella 12          2) McKenna, Thea 12               
     3) Cordovi, Emily 12               4) Santander, Andrea 11           
                  32.48     1:10.48 (38.00)     1:42.08 (31.60)     2:09.84 (27.76)
  6 Ga Zone-GA  ''A''                                   2:08.02    2:09.91        
     1) Bell, Lainie 12                 2) Niemann, Courtney 12           
     3) Bullock, Adaline 12             4) Remick, Payton 12              
                  31.79     1:09.07 (37.28)     1:40.71 (31.64)     2:09.91 (29.20)
  7 Gulf Swimming-GU  ''A''                             2:08.03    2:10.62        
     1) Cook, Julia 12                  2) Pack, Ellen 12                 
     3) Matula, Hannah 12               4) Yu, Jenny 12                   
                  33.87     1:11.01 (37.14)     1:42.39 (31.38)     2:10.62 (28.23)
  8 South Texas Swimming-ST  ''A''                      2:10.08    2:12.70        
     1) Bartlett, Melissa 12            2) Bartley, Katelyn 12            
     3) Collins, Ella 12                4) Gordon, Halle 12               
                  34.20     1:11.81 (37.61)     1:43.25 (31.44)     2:12.70 (29.45)
  9 SC Zone Team-SC  ''A''                              2:11.61    2:14.55        
     1) Sawyer, Anna 12                 2) Weber, Hannah 12               
     3) Parrish, Lydia 12               4) Horomanski, Emily 12           
                  34.80     1:11.94 (37.14)     1:44.82 (32.88)     2:14.55 (29.73)
 10 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       2:15.99    2:16.55        
     1) Byrd, Madelyn 12                2) Macmahon, Emma 12              
     3) Liles, Jolee 12                 4) Cangelosi, Johannah 12         
                  34.97     1:13.97 (39.00)     1:46.44 (32.47)     2:16.55 (30.11)
 11 North Texas Swimming-NT  ''A''                      2:10.60    2:17.82        
     1) Koczo, Abby 12                  2) Morris, Megan 12               
     3) Ryalls, Lindsey 12              4) Monson, Emma 12                
                  35.73     1:15.19 (39.46)     1:48.14 (32.95)     2:17.82 (29.68)
 12 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              2:26.77    2:34.33        
     1) Stallman, Sarah 12              2) Jackson, Savannah 12           
     3) Abruzzino, Adriana 12           4) Gouzd, Brailey 11              
                  40.58     1:23.48 (42.90)     1:59.69 (36.21)     2:34.33 (34.64)
 
Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
meet records:   4:32.42        2011 Southeastern                               
                         J Everett, A Kyriakidis, A Hale, P Madden         
                4:37.22  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ga Zone-GA  ''A''                                   4:38.31    4:36.54 NAG    
     1) Bell, Lainie 12                 2) Kim, Joyce 12                  
     3) Alexander, Emma 12              4) Neas, Ashley 12                
                  32.36   1:07.84 (1:07.84)     1:44.67 (36.83)   2:27.25 (1:19.41)
        2:58.18 (30.93)   3:34.49 (1:07.24)     4:04.20 (29.71)   4:36.54 (1:02.05)
  2 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            4:37.60    4:36.66 NAG    
     1) Melton, Kobie 12                2) McKinnon, Audrey 12            
     3) Moczadlo, Melanie 12            4) Williamson, Abby 12            
                  33.38   1:08.55 (1:08.55)     1:46.18 (37.63)   2:27.57 (1:19.02)
        2:59.03 (31.46)   3:36.45 (1:08.88)     4:05.05 (28.60)   4:36.66 (1:00.21)
  3 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  4:39.11    4:37.59        
     1) Clayton-Luce, Sophia 12         2) McCauley, Ashley 12            
     3) Westle, Amanda 12               4) Perez, Sophia 12               
                  34.31   1:11.84 (1:11.84)     1:45.96 (34.12)   2:27.15 (1:15.31)
        2:59.08 (31.93)   3:36.75 (1:09.60)     4:05.72 (28.97)   4:37.59 (1:00.84)
  4 Team Kentucky-KY  ''A''                             4:35.96    4:41.55        
     1) Miller, Morgan 12               2) Wheeler, Kaylee 12             
     3) Roy, Julia 12                   4) Hogan, Anna 12                 
                  34.43   1:11.40 (1:11.40)     1:47.35 (35.95)   2:30.31 (1:18.91)
        3:01.68 (31.37)   3:38.28 (1:07.97)     4:07.74 (29.46)   4:41.55 (1:03.27)
  5 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        4:37.41    4:43.00        
     1) Antonini, Gabriella 12          2) McKenna, Thea 12               
     3) Meszaros, Alexandra 12          4) Santander, Andrea 11           
                  33.23   1:09.90 (1:09.90)     1:46.98 (37.08)   2:30.19 (1:20.29)
        3:02.41 (32.22)   3:40.83 (1:10.64)     4:10.05 (29.22)   4:43.00 (1:02.17)
  6 Florida Zone Team-FL  ''A''                         4:42.69    4:44.98        
     1) Cronin, Kaitllyn 12             2) Rossi, Caroline 12             
     3) Ivey, Isabel 12                 4) Bates, Talia 12                
                  33.37   1:08.30 (1:08.30)     1:45.02 (36.72)   2:29.41 (1:21.11)
        3:01.12 (31.71)   3:40.57 (1:11.16)     4:10.34 (29.77)   4:44.98 (1:04.41)
  7 South Texas Swimming-ST  ''A''                      4:43.92    4:48.82        
     1) Perley, Portia 12               2) Bartley, Katelyn 12            
     3) Rankin, Claire 12               4) Collins, Ella 12               
                  35.16   1:12.77 (1:12.77)     1:49.91 (37.14)   2:35.40 (1:22.63)
        3:08.16 (32.76)   3:46.18 (1:10.78)     4:15.66 (29.48)   4:48.82 (1:02.64)
  8 Gulf Swimming-GU  ''A''                             4:41.35    4:50.13        
     1) Cook, Julia 12                  2) Witteveld, Mikaela 12          
     3) Liu, Yun 12                     4) Yu, Jenny 12                   
                  33.71   1:11.33 (1:11.33)     1:50.46 (39.13)   2:35.15 (1:23.82)
        3:08.25 (33.10)   3:47.35 (1:12.20)     4:17.21 (29.86)   4:50.13 (1:02.78)
  9 SC Zone Team-SC  ''A''                              4:47.72    4:52.14        
     1) Sawyer, Anna 12                 2) Weber, Hannah 12               
     3) Parrish, Lydia 12               4) Horomanski, Emily 12           
                  36.29   1:14.54 (1:14.54)     1:53.03 (38.49)   2:36.17 (1:21.63)
        3:09.29 (33.12)   3:48.66 (1:12.49)     4:18.43 (29.77)   4:52.14 (1:03.48)
 10 North Texas Swimming-NT  ''A''                      4:52.75    4:56.73        
     1) Koczo, Abby 12                  2) Morris, Megan 12               
     3) Ryalls, Lindsey 12              4) Monson, Emma 12                
                  36.35   1:14.83 (1:14.83)     1:54.33 (39.50)   2:39.96 (1:25.13)
        3:12.83 (32.87)   3:51.66 (1:11.70)     4:22.40 (30.74)   4:56.73 (1:05.07)
 11 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       4:56.37    5:01.09        
     1) Liles, Jolee 12                 2) Cheramie, Ashley 12            
     3) Byrd, Madelyn 12                4) Cangelosi, Johannah 12         
                  36.05   1:11.90 (1:11.90)     1:52.58 (40.68)   2:38.27 (1:26.37)
        3:12.33 (34.06)   4:02.40 (1:24.13)     4:25.18 (22.78)     5:01.09 (58.69)
 12 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              5:31.25    5:17.08        
     1) Jackson, Savannah 12            2) Cox, Grace 11                  
     3) Abruzzino, Adriana 12           4) Stallman, Sarah 12             
                  35.31   1:14.24 (1:14.24)     1:55.92 (41.68)   2:45.18 (1:30.94)
        3:22.38 (37.20)   4:07.33 (1:22.15)     4:39.94 (32.61)   5:17.08 (1:09.75)
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   26.76        2012 Marta Ciesla, FG                             
                25.23  NAG National Age Group
                26.89  JR''S Summer LC Jr. Nats
                28.39  AAAA
 Meet Qualifying:  26.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ciesla, Marta             14 Gold Coast-FG          27.06      26.92 AAAA   
  2 Geyer, Meredith           14 SES-SE                 27.47      27.19 AAAA   
  3 Gaines, Riley             13 SES-SE                 27.34      27.22 AAAA   
  4 Wilson, Peyton            14 SC Zone Team-SC        27.58      27.37 AAAA   
  5 Joassaint, Britheny       13 GAZ-GA                 27.77      27.43 AAAA   
  6 Underwood, Mallory        14 SES-SE                 27.75      27.52 AAAA   
  7 Quintero, Dominique       14 NC Swim-NC             27.82      27.63 AAAA   
  8 Robinson, Audrey          14 GAZ-GA                 27.60      27.86 AAAA   
Preliminaries
  9 Burke, Abigal             13 Fzt-FL                 27.86                   
 10 Souther, Alexis           14 NC Swim-NC             27.93                   
 11 Pilcher, Faith            14 SC Zone Team-SC        27.98                   
 12 Hennessy, Emma            14 SC Zone Team-SC        27.99                   
 13 Burton, Allison           14 SC Zone Team-SC        28.00                   
 14 Duncan, Abbey             14 Fzt-FL                 28.09                   
 15 Kraus, Alena              13 Fzt-FL                 28.12                   
 16 Luther, Dakota            13 South Texas-ST         28.17                   
 17 DeBeer, Tonner            13 KY-KY                  28.27                   
 18 Carter, Olivia            13 NC Swim-NC             28.52                   
 18 Jung, Cybele              14 Gold Coast-FG          28.52                   
 20 Schneider, Ariana         13 SC Zone Team-SC        28.58                   
 21 McGee, Leigh Faires       14 Ms-Ms-MS               28.68                   
 22 Hanson, Megan             14 North Texas-NT         28.72                   
 23 Clark, Hope               14 KY-KY                  28.74                   
 24 Waters, Emma              13 SC Zone Team-SC        28.77                   
 25 Hauder, Caroline          13 NC Swim-NC             28.83                   
 26 Antonacci, Sammie         14 South Texas-ST         28.84                   
 27 Deem, Courtney            14 Team WV-WV             28.86                   
 28 Hughes, Rachel            14 KY-KY                  28.92                   
 29 Vandevier, Kiley          13 SES-SE                 28.95                   
 30 Stackle, Avery            14 South Texas-ST         29.07                   
 31 McDermott, Colleen        14 KY-KY                  29.09                   
 32 Almeter, Lydiah           14 North Texas-NT         29.23                   
 33 Carter, Kamryn            14 GAZ-GA                 29.25                   
 34 Kontrimas, Anastasia      14 GULF-GU                29.33                   
 34 McKim, Madison            14 KY-KY                  29.33                   
 36 Dumont, Kelsie            14 Ms-Ms-MS               29.50                   
 37 Hernandez, Elise          14 LA-LA                  29.52                   
 38 Ream, Emma                14 North Texas-NT         29.61                   
 38 Donovan, Claire           14 GULF-GU                29.61                   
 40 Fritscher, Heidi          14 LA-LA                  29.68                   
 41 Cazes, Abigail            13 LA-LA                  29.71                   
 42 Rittinger, Alyssa         14 Team WV-WV             29.89                   
 43 Quattlebaum, Peyton       14 GULF-GU                29.91                   
 44 Mansour, Jennifer         14 Ms-Ms-MS               30.00                   
 45 Carrico, Isabell          14 KY-KY                  30.30                   
 45 Korb, Tiffany             14 Gold Coast-FG          30.30                   
 47 Drennen, Kelsie           13 Team WV-WV             30.79                   
 48 Swoboda, Kaylin           13 LA-LA                  30.96                   
 49 Tierney, Niamh            14 North Texas-NT         31.31                   
 50 Carson, Madelyn           14 LA-LA                  31.35                   
 51 Schimansky, Megan         13 Gold Coast-FG          31.39                   
 52 Dalton, Maya              13 Team WV-WV             31.59                   
 53 Grant, Emily              13 North Texas-NT         31.66                   
 54 Lamb, Callie              13 Team WV-WV             33.18                   
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   26.76        2012 Marta Ciesla, FG                             
                25.23  NAG National Age Group
                26.89  JR''S Summer LC Jr. Nats
                28.39  AAAA
 Meet Qualifying:  26.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ciesla, Marta             14 Gold Coast-FG          26.95      27.06 qAAAA  
  2 Gaines, Riley             13 SES-SE                 28.04      27.34 qAAAA  
  3 Geyer, Meredith           14 SES-SE                 28.16      27.47 qAAAA  
  4 Wilson, Peyton            14 SC Zone Team-SC        27.56      27.58 qAAAA  
  5 Robinson, Audrey          14 GAZ-GA                 27.95      27.60 qAAAA  
  6 Underwood, Mallory        14 SES-SE                 27.54      27.75 qAAAA  
  7 Joassaint, Britheny       13 GAZ-GA                 27.60      27.77 qAAAA  
  8 Quintero, Dominique       14 NC Swim-NC             27.34      27.82 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burke, Abigal             13 Fzt-FL                 27.60      27.86 AAAA   
 10 Souther, Alexis           14 NC Swim-NC             27.64      27.93 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pilcher, Faith            14 SC Zone Team-SC        28.16      27.98 AAAA   
 12 Hennessy, Emma            14 SC Zone Team-SC        28.38      27.99 AAAA   
 13 Burton, Allison           14 SC Zone Team-SC        28.13      28.00 AAAA   
 14 Duncan, Abbey             14 Fzt-FL                 27.90      28.09 AAAA   
 15 Kraus, Alena              13 Fzt-FL                 27.35      28.12 AAAA   
 16 Luther, Dakota            13 South Texas-ST         27.64      28.17 AAAA   
 17 DeBeer, Tonner            13 KY-KY                  27.96      28.27 AAAA   
 18 Jung, Cybele              14 Gold Coast-FG          27.63      28.52        
 18 Carter, Olivia            13 NC Swim-NC             28.13      28.52        
 20 Schneider, Ariana         13 SC Zone Team-SC        28.51      28.58        
 21 McGee, Leigh Faires       14 Ms-Ms-MS               29.24      28.68        
 22 Hanson, Megan             14 North Texas-NT         28.88      28.72        
 23 Clark, Hope               14 KY-KY                  28.25      28.74        
 24 Waters, Emma              13 SC Zone Team-SC        28.81      28.77        
 25 Hauder, Caroline          13 NC Swim-NC             27.76      28.83        
 26 Antonacci, Sammie         14 South Texas-ST         28.78      28.84        
 27 Deem, Courtney            14 Team WV-WV             29.21      28.86        
 28 Hughes, Rachel            14 KY-KY                  28.32      28.92        
 29 Vandevier, Kiley          13 SES-SE                 28.93      28.95        
 30 Stackle, Avery            14 South Texas-ST         28.54      29.07        
 31 McDermott, Colleen        14 KY-KY                  28.83      29.09        
 32 Almeter, Lydiah           14 North Texas-NT         28.98      29.23        
 33 Carter, Kamryn            14 GAZ-GA                 28.29      29.25        
 34 Kontrimas, Anastasia      14 GULF-GU                30.35      29.33        
 34 McKim, Madison            14 KY-KY                  29.69      29.33        
 36 Dumont, Kelsie            14 Ms-Ms-MS               29.19      29.50        
 37 Hernandez, Elise          14 LA-LA                  28.89      29.52        
 38 Ream, Emma                14 North Texas-NT         29.20      29.61        
 38 Donovan, Claire           14 GULF-GU                29.14      29.61        
 40 Fritscher, Heidi          14 LA-LA                  28.66      29.68        
 41 Cazes, Abigail            13 LA-LA                  29.60      29.71        
 42 Rittinger, Alyssa         14 Team WV-WV             30.66      29.89        
 43 Quattlebaum, Peyton       14 GULF-GU                29.69      29.91        
 44 Mansour, Jennifer         14 Ms-Ms-MS               29.02      30.00        
 45 Carrico, Isabell          14 KY-KY                  29.91      30.30        
 45 Korb, Tiffany             14 Gold Coast-FG          30.18      30.30        
 47 Drennen, Kelsie           13 Team WV-WV             31.17      30.79        
 48 Swoboda, Kaylin           13 LA-LA                  30.02      30.96        
 49 Tierney, Niamh            14 North Texas-NT         30.85      31.31        
 50 Carson, Madelyn           14 LA-LA                  31.14      31.35        
 51 Schimansky, Megan         13 Gold Coast-FG          30.25      31.39        
 52 Dalton, Maya              13 Team WV-WV             32.78      31.59        
 53 Grant, Emily              13 North Texas-NT         31.39      31.66        
 54 Lamb, Callie              13 Team WV-WV             34.07      33.18        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   58.38        2009 Angela Algee, FL                             
                54.03  NAG National Age Group
                58.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
              1:01.59  AAAA
 Meet Qualifying:  58.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Burke, Abigal             13 Fzt-FL               1:00.01      59.16 AAAA   
                  28.53       59.16 (30.63)                                        
  2 Underwood, Mallory        14 SES-SE                 59.51      59.21 AAAA   
                  28.35       59.21 (30.86)                                        
  2 Kraus, Alena              13 Fzt-FL                 59.40      59.21 AAAA   
                  28.55       59.21 (30.66)                                        
  4 Gaines, Riley             13 SES-SE                 59.72      59.27 AAAA   
                  28.71       59.27 (30.56)                                        
  5 Luther, Dakota            13 South Texas-ST       1:00.20      59.28 AAAA   
                  28.89       59.28 (30.39)                                        
  6 Quintero, Dominique       14 NC Swim-NC           1:00.00      59.96 AAAA   
                  28.53       59.96 (31.43)                                        
  7 Ciesla, Marta             14 Gold Coast-FG          59.63    1:00.09 AAAA   
                  28.53     1:00.09 (31.56)                                        
  8 Joassaint, Britheny       13 GAZ-GA               1:00.09    1:00.35 AAAA   
                  29.08     1:00.35 (31.27)                                        
Preliminaries
  9 Cimino, Sarah Margaret    14 SES-SE              J1:00.20                   
 10 Dykstra, Emily            14 NC Swim-NC           1:00.51                   
 11 Wilson, Peyton            14 SC Zone Team-SC      1:00.60                   
 12 Hanson, Megan             14 North Texas-NT       1:00.65                   
 13 Hale, Alyssa              14 SES-SE               1:00.68                   
 14 Geyer, Meredith           14 SES-SE               1:00.75                   
 15 Souther, Alexis           14 NC Swim-NC           1:00.87                   
 16 Jung, Cybele              14 Gold Coast-FG        1:00.89                   
 17 Schneider, Ariana         13 SC Zone Team-SC      1:01.09                   
 18 Duncan, Abbey             14 Fzt-FL               1:01.30                   
 19 Carter, Olivia            13 NC Swim-NC           1:01.39                   
 20 Antonacci, Sammie         14 South Texas-ST       1:01.52                   
 21 McGee, Leigh Faires       14 Ms-Ms-MS             1:01.56                   
 22 Murtagh, Madison          13 Fzt-FL               1:01.64                   
 23 Tennant, Kayla            14 Fzt-FL               1:01.70                   
 24 Pilcher, Faith            14 SC Zone Team-SC      1:01.75                   
 25 Vasquez, Bryanna          14 GULF-GU              1:01.77                   
 26 Robinson, Audrey          14 GAZ-GA               1:01.88                   
 27 Hennessy, Emma            14 SC Zone Team-SC      1:01.94                   
 28 Carter, Kamryn            14 GAZ-GA               1:02.19                   
 29 Burton, Allison           14 SC Zone Team-SC      1:02.33                   
 30 Scott, Sandra             14 GAZ-GA               1:02.37                   
 31 DeBeer, Tonner            13 KY-KY                1:02.38                   
 32 Rittinger, Alyssa         14 Team WV-WV           1:02.43                   
 33 Prendes, Mariah           13 GAZ-GA               1:02.56                   
 34 Butkowski, Ashlyn         14 NC Swim-NC           1:02.67                   
 35 Walz, Jayde               14 South Texas-ST       1:02.90                   
 36 Wilder, Abi               14 Fzt-FL               1:02.95                   
 37 Waters, Emma              13 SC Zone Team-SC      1:03.23                   
 38 Kontrimas, Anastasia      14 GULF-GU              1:03.24                   
 39 Clark, Hope               14 KY-KY                1:03.30                   
 40 Sorensen, Sarah           13 GAZ-GA               1:03.36                   
 41 Donovan, Claire           14 GULF-GU              1:03.40                   
 41 Mitchell, AK              14 Ms-Ms-MS             1:03.40                   
 43 Conley, Victoria          14 SC Zone Team-SC      1:03.46                   
 44 Vandevier, Kiley          13 SES-SE               1:03.49                   
 45 Parish, Ellery            14 South Texas-ST       1:03.52                   
 46 McDermott, Colleen        14 KY-KY                1:03.59                   
 47 Nava, Jessica             13 Gold Coast-FG        1:03.92                   
 48 McKim, Madison            14 KY-KY                1:04.04                   
 49 Ream, Emma                14 North Texas-NT       1:04.09                   
 50 Deem, Courtney            14 Team WV-WV           1:04.12                   
 51 Fritscher, Heidi          14 LA-LA                1:04.16                   
 52 Quattlebaum, Peyton       14 GULF-GU              1:04.23                   
 53 Hughes, Rachel            14 KY-KY                1:04.40                   
 54 Carrico, Isabell          14 KY-KY                1:04.89                   
 55 Dumont, Kelsie            14 Ms-Ms-MS             1:05.04                   
 56 Almeter, Lydiah           14 North Texas-NT       1:05.13                   
 57 Hernandez, Elise          14 LA-LA                1:05.34                   
 58 Drennen, Kelsie           13 Team WV-WV           1:05.51                   
 59 Mansour, Jennifer         14 Ms-Ms-MS             1:06.02                   
 60 Stevens, Sarah            14 LA-LA                1:06.22                   
 61 Cazes, Abigail            13 LA-LA                1:06.42                   
 61 Korb, Tiffany             14 Gold Coast-FG        1:06.42                   
 63 Carson, Madelyn           14 LA-LA                1:07.97                   
 64 Swoboda, Kaylin           13 LA-LA                1:08.12                   
 65 Dalton, Maya              13 Team WV-WV           1:08.18                   
 66 Chesler, McKenzie         13 Team WV-WV           1:08.21                   
 67 Grant, Emily              13 North Texas-NT       1:08.45                   
 68 Tierney, Niamh            14 North Texas-NT       1:09.14                   
 69 Lamb, Callie              13 Team WV-WV           1:14.84                   
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   58.38        2009 Angela Algee, FL                             
                54.03  NAG National Age Group
                58.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
              1:01.59  AAAA
 Meet Qualifying:  58.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kraus, Alena              13 Fzt-FL                 59.44      59.40 qAAAA  
  2 Underwood, Mallory        14 SES-SE               1:00.42      59.51 qAAAA  
  3 Ciesla, Marta             14 Gold Coast-FG          59.03      59.63 qAAAA  
  4 Gaines, Riley             13 SES-SE                 59.79      59.72 qAAAA  
  5 Quintero, Dominique       14 NC Swim-NC             59.86    1:00.00 qAAAA  
  6 Burke, Abigal             13 Fzt-FL                 59.57    1:00.01 qAAAA  
  7 Joassaint, Britheny       13 GAZ-GA                 59.48    1:00.09 qAAAA  
  8 Luther, Dakota            13 South Texas-ST         59.29    1:00.20 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cimino, Sarah Margaret    14 SES-SE               1:00.33   J1:00.20 AAAA   
 10 Dykstra, Emily            14 NC Swim-NC           1:01.11    1:00.51 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wilson, Peyton            14 SC Zone Team-SC        59.93    1:00.60 AAAA   
 12 Hanson, Megan             14 North Texas-NT       1:01.75    1:00.65 AAAA   
 13 Hale, Alyssa              14 SES-SE               1:00.86    1:00.68 AAAA   
 14 Geyer, Meredith           14 SES-SE               1:00.10    1:00.75 AAAA   
 15 Souther, Alexis           14 NC Swim-NC           1:03.15    1:00.87 AAAA   
 16 Jung, Cybele              14 Gold Coast-FG        1:00.47    1:00.89 AAAA   
 17 Schneider, Ariana         13 SC Zone Team-SC      1:00.93    1:01.09 AAAA   
 18 Duncan, Abbey             14 Fzt-FL               1:00.21    1:01.30 AAAA   
 19 Carter, Olivia            13 NC Swim-NC           1:01.63    1:01.39 AAAA   
 20 Antonacci, Sammie         14 South Texas-ST       1:00.42    1:01.52 AAAA   
 21 McGee, Leigh Faires       14 Ms-Ms-MS             1:00.31    1:01.56 AAAA   
 22 Murtagh, Madison          13 Fzt-FL               1:01.50    1:01.64        
 23 Tennant, Kayla            14 Fzt-FL               1:00.17    1:01.70        
 24 Pilcher, Faith            14 SC Zone Team-SC      1:00.25    1:01.75        
 25 Vasquez, Bryanna          14 GULF-GU              1:00.44    1:01.77        
 26 Robinson, Audrey          14 GAZ-GA               1:00.88    1:01.88        
 27 Hennessy, Emma            14 SC Zone Team-SC      1:02.22    1:01.94        
 28 Carter, Kamryn            14 GAZ-GA               1:00.90    1:02.19        
 29 Burton, Allison           14 SC Zone Team-SC      1:01.85    1:02.33        
 30 Scott, Sandra             14 GAZ-GA               1:01.07    1:02.37        
 31 DeBeer, Tonner            13 KY-KY                1:01.46    1:02.38        
 32 Rittinger, Alyssa         14 Team WV-WV           1:06.61    1:02.43        
 33 Prendes, Mariah           13 GAZ-GA               1:02.28    1:02.56        
 34 Butkowski, Ashlyn         14 NC Swim-NC           1:04.18    1:02.67        
 35 Walz, Jayde               14 South Texas-ST       1:00.65    1:02.90        
 36 Wilder, Abi               14 Fzt-FL               1:01.58    1:02.95        
 37 Waters, Emma              13 SC Zone Team-SC      1:04.29    1:03.23        
 38 Kontrimas, Anastasia      14 GULF-GU              1:05.07    1:03.24        
 39 Clark, Hope               14 KY-KY                1:01.30    1:03.30        
 40 Sorensen, Sarah           13 GAZ-GA               1:02.54    1:03.36        
 41 Donovan, Claire           14 GULF-GU              1:02.89    1:03.40        
 41 Mitchell, AK              14 Ms-Ms-MS             1:05.93    1:03.40        
 43 Conley, Victoria          14 SC Zone Team-SC      1:03.24    1:03.46        
 44 Vandevier, Kiley          13 SES-SE               1:01.92    1:03.49        
 45 Parish, Ellery            14 South Texas-ST       1:01.71    1:03.52        
 46 McDermott, Colleen        14 KY-KY                1:02.81    1:03.59        
 47 Nava, Jessica             13 Gold Coast-FG        1:02.54    1:03.92        
 48 McKim, Madison            14 KY-KY                1:03.57    1:04.04        
 49 Ream, Emma                14 North Texas-NT       1:04.40    1:04.09        
 50 Deem, Courtney            14 Team WV-WV           1:03.16    1:04.12        
 51 Fritscher, Heidi          14 LA-LA                1:01.71    1:04.16        
 52 Quattlebaum, Peyton       14 GULF-GU              1:03.74    1:04.23        
 53 Hughes, Rachel            14 KY-KY                1:04.78    1:04.40        
 54 Carrico, Isabell          14 KY-KY                1:06.18    1:04.89        
 55 Dumont, Kelsie            14 Ms-Ms-MS             1:04.88    1:05.04        
 56 Almeter, Lydiah           14 North Texas-NT       1:08.28    1:05.13        
 57 Hernandez, Elise          14 LA-LA                1:04.71    1:05.34        
 58 Drennen, Kelsie           13 Team WV-WV           1:08.44    1:05.51        
 59 Mansour, Jennifer         14 Ms-Ms-MS             1:04.23    1:06.02        
 60 Stevens, Sarah            14 LA-LA                1:03.54    1:06.22        
 61 Cazes, Abigail            13 LA-LA                1:04.58    1:06.42        
 61 Korb, Tiffany             14 Gold Coast-FG        1:07.62    1:06.42        
 63 Carson, Madelyn           14 LA-LA                1:06.40    1:07.97        
 64 Swoboda, Kaylin           13 LA-LA                1:08.65    1:08.12        
 65 Dalton, Maya              13 Team WV-WV           1:12.07    1:08.18        
 66 Chesler, McKenzie         13 Team WV-WV           1:08.25    1:08.21        
 67 Grant, Emily              13 North Texas-NT       1:07.82    1:08.45        
 68 Tierney, Niamh            14 North Texas-NT       1:07.54    1:09.14        
 69 Lamb, Callie              13 Team WV-WV           1:17.53    1:14.84        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   2:05.01        2011 Rebecca A Postoll, GA                      
                1:58.53  NAG National Age Group
                2:05.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:12.79  AAAA
 Meet Qualifying:  2:05.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Luther, Dakota            13 South Texas-ST       2:07.97    2:06.60 AAAA   
                  29.67     1:02.10 (32.43)     1:34.21 (32.11)     2:06.60 (32.39)
  2 Burke, Abigal             13 Fzt-FL               2:10.19    2:08.55 AAAA   
                  30.47     1:03.30 (32.83)     1:36.16 (32.86)     2:08.55 (32.39)
  3 Dykstra, Emily            14 NC Swim-NC           2:08.80    2:08.71 AAAA   
                  30.54     1:03.05 (32.51)     1:35.81 (32.76)     2:08.71 (32.90)
  4 Murtagh, Madison          13 Fzt-FL               2:09.65    2:09.04 AAAA   
                  30.52     1:02.65 (32.13)     1:35.77 (33.12)     2:09.04 (33.27)
  5 Butkowski, Ashlyn         14 NC Swim-NC           2:10.57    2:09.97 AAAA   
                  30.85     1:03.52 (32.67)     1:36.79 (33.27)     2:09.97 (33.18)
  6 Cimino, Sarah Margaret    14 SES-SE               2:10.12    2:10.31 AAAA   
                  30.70     1:03.87 (33.17)     1:37.60 (33.73)     2:10.31 (32.71)
  7 Gaines, Riley             13 SES-SE               2:10.14    2:10.33 AAAA   
                  29.66     1:02.84 (33.18)     1:36.77 (33.93)     2:10.33 (33.56)
  8 Jung, Cybele              14 Gold Coast-FG        2:10.21    2:13.74        
                  30.43     1:04.83 (34.40)     1:39.95 (35.12)     2:13.74 (33.79)
Preliminaries
  9 Vasquez, Bryanna          14 GULF-GU              2:10.74                   
 10 Carter, Kamryn            14 GAZ-GA               2:11.04                   
 11 Joassaint, Britheny       13 GAZ-GA               2:11.14                   
 12 Forde, Brooke             14 KY-KY                2:11.54                   
 13 Kraus, Alena              13 Fzt-FL               2:11.56                   
 14 Prendes, Mariah           13 GAZ-GA               2:11.57                   
 15 Scott, Sandra             14 GAZ-GA               2:11.95                   
 16 Schneider, Ariana         13 SC Zone Team-SC      2:12.25                   
 17 Carter, Olivia            13 NC Swim-NC           2:12.29                   
 18 Tennant, Kayla            14 Fzt-FL               2:12.37                   
 19 Antonacci, Sammie         14 South Texas-ST       2:12.67                   
 20 Nava, Jessica             13 Gold Coast-FG        2:12.84                   
 21 Hale, Alyssa              14 SES-SE               2:13.02                   
 22 Shepherd, Sarah           14 NC Swim-NC           2:13.40                   
 23 Parish, Ellery            14 South Texas-ST       2:13.54                   
 24 Geyer, Meredith           14 SES-SE               2:13.57                   
 25 DeBeer, Tonner            13 KY-KY                2:13.75                   
 26 Rittinger, Alyssa         14 Team WV-WV           2:13.82                   
 27 Quintero, Dominique       14 NC Swim-NC           2:14.01                   
 28 Hanson, Megan             14 North Texas-NT       2:14.12                   
 29 Sorensen, Sarah           13 GAZ-GA               2:14.17                   
 30 Quattlebaum, Peyton       14 GULF-GU              2:14.38                   
 31 McGee, Leigh Faires       14 Ms-Ms-MS             2:14.54                   
 32 Donovan, Claire           14 GULF-GU              2:14.59                   
 33 Burton, Allison           14 SC Zone Team-SC      2:14.69                   
 34 Kontrimas, Anastasia      14 GULF-GU              2:14.97                   
 35 Deem, Courtney            14 Team WV-WV           2:15.19                   
 36 McDermott, Colleen        14 KY-KY                2:15.59                   
 37 Hennessy, Emma            14 SC Zone Team-SC      2:15.63                   
 38 Mitchell, AK              14 Ms-Ms-MS             2:15.75                   
 39 Mancilla, Alicia          13 Gold Coast-FG        2:15.77                   
 40 Wilson, Peyton            14 SC Zone Team-SC      2:16.10                   
 41 Clark, Hope               14 KY-KY                2:16.51                   
 41 Pilcher, Faith            14 SC Zone Team-SC      2:16.51                   
 43 Liu, Karen                13 Fzt-FL               2:16.55                   
 44 Wilder, Abi               14 Fzt-FL               2:17.09                   
 45 Fritscher, Heidi          14 LA-LA                2:17.19                   
 46 Vandevier, Kiley          13 SES-SE               2:17.21                   
 47 Ciesla, Marta             14 Gold Coast-FG        2:17.59                   
 48 Bjontegard, Nikko         14 South Texas-ST       2:17.81                   
 49 Carrico, Isabell          14 KY-KY                2:19.11                   
 50 Stackle, Avery            14 South Texas-ST       2:20.86                   
 51 Dumont, Kelsie            14 Ms-Ms-MS             2:21.10                   
 52 Stevens, Sarah            14 LA-LA                2:23.04                   
 53 Drennen, Kelsie           13 Team WV-WV           2:24.64                   
 54 Carson, Madelyn           14 LA-LA                2:24.92                   
 55 Cazes, Abigail            13 LA-LA                2:25.13                   
 56 Hughes, Rachel            14 KY-KY                2:25.82                   
 57 Hernandez, Elise          14 LA-LA                2:26.13                   
 58 Dalton, Maya              13 Team WV-WV           2:26.58                   
 59 Schimansky, Megan         13 Gold Coast-FG        2:27.45                   
 60 Mansour, Jennifer         14 Ms-Ms-MS             2:28.02                   
 61 Chesler, McKenzie         13 Team WV-WV           2:30.25                   
 62 Tierney, Niamh            14 North Texas-NT       2:33.99                   
 63 Almeter, Lydiah           14 North Texas-NT       2:34.07                   
 64 Lamb, Callie              13 Team WV-WV           2:45.26                   
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   2:05.01        2011 Rebecca A Postoll, GA                      
                1:58.53  NAG National Age Group
                2:05.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:12.79  AAAA
 Meet Qualifying:  2:05.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Luther, Dakota            13 South Texas-ST       2:05.89    2:07.97 qAAAA  
                1:02.85   2:07.97 (1:05.12)                                        
  2 Dykstra, Emily            14 NC Swim-NC           2:09.54    2:08.80 qAAAA  
                1:03.37   2:08.80 (1:05.43)                                        
  3 Murtagh, Madison          13 Fzt-FL               2:08.58    2:09.65 qAAAA  
                1:03.14   2:09.65 (1:06.51)                                        
  4 Cimino, Sarah Margaret    14 SES-SE               2:09.88    2:10.12 qAAAA  
                1:03.21   2:10.12 (1:06.91)                                        
  5 Gaines, Riley             13 SES-SE               2:09.99    2:10.14 qAAAA  
                1:03.12   2:10.14 (1:07.02)                                        
  6 Burke, Abigal             13 Fzt-FL               2:10.31    2:10.19 qAAAA  
                1:03.96   2:10.19 (1:06.23)                                        
  7 Jung, Cybele              14 Gold Coast-FG        2:11.05    2:10.21 qAAAA  
                1:02.80   2:10.21 (1:07.41)                                        
  8 Butkowski, Ashlyn         14 NC Swim-NC           2:10.09    2:10.57 qAAAA  
                1:03.19   2:10.57 (1:07.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vasquez, Bryanna          14 GULF-GU              2:09.67    2:10.74 AAAA   
                1:03.51   2:10.74 (1:07.23)                                        
 10 Carter, Kamryn            14 GAZ-GA               2:10.69    2:11.04 AAAA   
                1:02.43   2:11.04 (1:08.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Joassaint, Britheny       13 GAZ-GA               2:10.56    2:11.14 AAAA   
                1:03.72   2:11.14 (1:07.42)                                        
 12 Forde, Brooke             14 KY-KY                2:12.48    2:11.54 AAAA   
                1:04.08   2:11.54 (1:07.46)                                        
 13 Kraus, Alena              13 Fzt-FL               2:07.52    2:11.56 AAAA   
                1:03.89   2:11.56 (1:07.67)                                        
 14 Prendes, Mariah           13 GAZ-GA               2:09.87    2:11.57 AAAA   
                1:04.02   2:11.57 (1:07.55)                                        
 15 Scott, Sandra             14 GAZ-GA               2:09.89    2:11.95 AAAA   
                1:03.98   2:11.95 (1:07.97)                                        
 16 Schneider, Ariana         13 SC Zone Team-SC      2:09.93    2:12.25 AAAA   
                1:03.30   2:12.25 (1:08.95)                                        
 17 Carter, Olivia            13 NC Swim-NC           2:14.03    2:12.29 AAAA   
                1:03.57   2:12.29 (1:08.72)                                        
 18 Tennant, Kayla            14 Fzt-FL               2:11.75    2:12.37 AAAA   
                1:03.98   2:12.37 (1:08.39)                                        
 19 Antonacci, Sammie         14 South Texas-ST       2:11.84    2:12.67 AAAA   
                1:03.91   2:12.67 (1:08.76)                                        
 20 Nava, Jessica             13 Gold Coast-FG        2:13.87    2:12.84        
                1:03.81   2:12.84 (1:09.03)                                        
 21 Hale, Alyssa              14 SES-SE               2:12.24    2:13.02        
                1:04.28   2:13.02 (1:08.74)                                        
 22 Shepherd, Sarah           14 NC Swim-NC           2:16.66    2:13.40        
                1:04.42   2:13.40 (1:08.98)                                        
 23 Parish, Ellery            14 South Texas-ST       2:11.36    2:13.54        
                1:04.50   2:13.54 (1:09.04)                                        
 24 Geyer, Meredith           14 SES-SE               2:11.80    2:13.57        
                1:04.08   2:13.57 (1:09.49)                                        
 25 DeBeer, Tonner            13 KY-KY                2:16.29    2:13.75        
                1:04.86   2:13.75 (1:08.89)                                        
 26 Rittinger, Alyssa         14 Team WV-WV           2:23.42    2:13.82        
                1:04.70   2:13.82 (1:09.12)                                        
 27 Quintero, Dominique       14 NC Swim-NC           2:17.77    2:14.01        
                1:05.87   2:14.01 (1:08.14)                                        
 28 Hanson, Megan             14 North Texas-NT       2:12.45    2:14.12        
                1:04.82   2:14.12 (1:09.30)                                        
 29 Sorensen, Sarah           13 GAZ-GA               2:12.46    2:14.17        
                1:04.22   2:14.17 (1:09.95)                                        
 30 Quattlebaum, Peyton       14 GULF-GU              2:12.20    2:14.38        
                1:05.11   2:14.38 (1:09.27)                                        
 31 McGee, Leigh Faires       14 Ms-Ms-MS             2:15.27    2:14.54        
                1:05.03   2:14.54 (1:09.51)                                        
 32 Donovan, Claire           14 GULF-GU              2:14.36    2:14.59        
                1:05.60   2:14.59 (1:08.99)                                        
 33 Burton, Allison           14 SC Zone Team-SC      2:13.43    2:14.69        
                1:05.67   2:14.69 (1:09.02)                                        
 34 Kontrimas, Anastasia      14 GULF-GU              2:13.73    2:14.97        
                1:05.94   2:14.97 (1:09.03)                                        
 35 Deem, Courtney            14 Team WV-WV           2:15.82    2:15.19        
                1:04.05   2:15.19 (1:11.14)                                        
 36 McDermott, Colleen        14 KY-KY                2:15.42    2:15.59        
                1:05.40   2:15.59 (1:10.19)                                        
 37 Hennessy, Emma            14 SC Zone Team-SC      2:14.20    2:15.63        
                1:05.25   2:15.63 (1:10.38)                                        
 38 Mitchell, AK              14 Ms-Ms-MS             2:19.97    2:15.75        
                1:05.31   2:15.75 (1:10.44)                                        
 39 Mancilla, Alicia          13 Gold Coast-FG        2:14.06    2:15.77        
                1:04.74   2:15.77 (1:11.03)                                        
 40 Wilson, Peyton            14 SC Zone Team-SC      2:12.38    2:16.10        
                1:04.46   2:16.10 (1:11.64)                                        
 41 Clark, Hope               14 KY-KY                2:11.63    2:16.51        
                1:05.54   2:16.51 (1:10.97)                                        
 41 Pilcher, Faith            14 SC Zone Team-SC      2:15.99    2:16.51        
                1:03.86   2:16.51 (1:12.65)                                        
 43 Liu, Karen                13 Fzt-FL               2:14.06    2:16.55        
                1:05.82   2:16.55 (1:10.73)                                        
 44 Wilder, Abi               14 Fzt-FL               2:12.71    2:17.09        
                1:06.22   2:17.09 (1:10.87)                                        
 45 Fritscher, Heidi          14 LA-LA                2:14.24    2:17.19        
                1:06.08   2:17.19 (1:11.11)                                        
 46 Vandevier, Kiley          13 SES-SE               2:16.27    2:17.21        
                1:05.92   2:17.21 (1:11.29)                                        
 47 Ciesla, Marta             14 Gold Coast-FG        2:15.96    2:17.59        
                1:05.57   2:17.59 (1:12.02)                                        
 48 Bjontegard, Nikko         14 South Texas-ST       2:17.49    2:17.81        
                1:06.68   2:17.81 (1:11.13)                                        
 49 Carrico, Isabell          14 KY-KY                2:19.49    2:19.11        
                1:06.44   2:19.11 (1:12.67)                                        
 50 Stackle, Avery            14 South Texas-ST       2:15.21    2:20.86        
                1:05.79   2:20.86 (1:15.07)                                        
 51 Dumont, Kelsie            14 Ms-Ms-MS             2:21.84    2:21.10        
                1:07.46   2:21.10 (1:13.64)                                        
 52 Stevens, Sarah            14 LA-LA                2:20.66    2:23.04        
                1:06.99   2:23.04 (1:16.05)                                        
 53 Drennen, Kelsie           13 Team WV-WV           2:27.52    2:24.64        
                1:10.52   2:24.64 (1:14.12)                                        
 54 Carson, Madelyn           14 LA-LA                2:22.92    2:24.92        
                1:08.23   2:24.92 (1:16.69)                                        
 55 Cazes, Abigail            13 LA-LA                2:21.83    2:25.13        
                1:10.19   2:25.13 (1:14.94)                                        
 56 Hughes, Rachel            14 KY-KY                2:34.54    2:25.82        
                1:08.10   2:25.82 (1:17.72)                                        
 57 Hernandez, Elise          14 LA-LA                2:24.49    2:26.13        
                1:09.16   2:26.13 (1:16.97)                                        
 58 Dalton, Maya              13 Team WV-WV           2:35.14    2:26.58        
                1:11.89   2:26.58 (1:14.69)                                        
 59 Schimansky, Megan         13 Gold Coast-FG        2:21.72    2:27.45        
                1:11.04   2:27.45 (1:16.41)                                        
 60 Mansour, Jennifer         14 Ms-Ms-MS             2:22.24    2:28.02        
                1:09.56   2:28.02 (1:18.46)                                        
 61 Chesler, McKenzie         13 Team WV-WV           2:30.75    2:30.25        
                1:10.17   2:30.25 (1:20.08)                                        
 62 Tierney, Niamh            14 North Texas-NT       2:31.95    2:33.99        
                1:12.59   2:33.99 (1:21.40)                                        
 63 Almeter, Lydiah           14 North Texas-NT       2:35.35    2:34.07        
                1:11.88   2:34.07 (1:22.19)                                        
 64 Lamb, Callie              13 Team WV-WV           2:40.24    2:45.26        
                1:18.57   2:45.26 (1:26.69)                                        
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   4:22.65        2009 Danielle Valley, FL                        
                4:07.15  NAG National Age Group
                4:23.79  JR''S Summer LC Jr. Nats
                4:37.09  AAAA
 Meet Qualifying:  4:23.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Luther, Dakota            13 South Texas-ST       4:31.57    4:27.16 AAAA   
                  30.00     1:02.83 (32.83)     1:36.29 (33.46)     2:10.35 (34.06)
        2:44.08 (33.73)     3:18.77 (34.69)     3:53.01 (34.24)     4:27.16 (34.15)
  2 Butkowski, Ashlyn         14 NC Swim-NC           4:31.32    4:28.77 AAAA   
                  31.04     1:04.52 (33.48)     1:38.21 (33.69)     2:12.41 (34.20)
        2:46.45 (34.04)     3:20.91 (34.46)     3:55.01 (34.10)     4:28.77 (33.76)
  3 Cimino, Sarah Margaret    14 SES-SE               4:34.93    4:31.72 AAAA   
                  31.26     1:05.21 (33.95)     1:39.79 (34.58)     2:14.70 (34.91)
        2:49.61 (34.91)     3:24.55 (34.94)     3:59.48 (34.93)     4:31.72 (32.24)
  4 Murtagh, Madison          13 Fzt-FL               4:32.97    4:32.02 AAAA   
                  31.42     1:05.14 (33.72)     1:39.41 (34.27)     2:14.27 (34.86)
        2:48.92 (34.65)     3:24.34 (35.42)     3:59.05 (34.71)     4:32.02 (32.97)
  5 Dykstra, Emily            14 NC Swim-NC           4:31.21    4:32.55 AAAA   
                  30.80     1:04.26 (33.46)     1:38.44 (34.18)     2:13.40 (34.96)
        2:48.41 (35.01)     3:23.75 (35.34)     3:58.99 (35.24)     4:32.55 (33.56)
  6 Burke, Abigal             13 Fzt-FL               4:35.32    4:32.70 AAAA   
                  31.53     1:06.01 (34.48)     1:40.55 (34.54)     2:15.66 (35.11)
        2:49.93 (34.27)     3:24.81 (34.88)     3:59.20 (34.39)     4:32.70 (33.50)
  7 Kraus, Alena              13 Fzt-FL               4:31.84    4:32.86 AAAA   
                  31.64     1:05.49 (33.85)     1:40.32 (34.83)     2:14.90 (34.58)
        2:49.60 (34.70)     3:25.02 (35.42)     3:59.19 (34.17)     4:32.86 (33.67)
  8 Turcanu, Maria Magdalena  14 NC Swim-NC           4:34.86    4:33.44 AAAA   
                  31.41     1:05.45 (34.04)     1:39.78 (34.33)     2:14.46 (34.68)
        2:49.26 (34.80)     3:24.13 (34.87)     3:59.04 (34.91)     4:33.44 (34.40)
Preliminaries
  9 Bailey, Elizabeth         14 GAZ-GA               4:35.43                   
 10 Vasquez, Bryanna          14 GULF-GU              4:36.23                   
 11 Quattlebaum, Peyton       14 GULF-GU              4:39.24                   
 12 Rodriguez, Rachel         13 South Texas-ST       4:39.42                   
 13 Harmon, Ashley            14 GULF-GU              4:39.46                   
 14 Scott, Sandra             14 GAZ-GA               4:40.08                   
 15 Rittinger, Alyssa         14 Team WV-WV           4:40.57                   
 16 Prendes, Mariah           13 GAZ-GA               4:41.15                   
 17 Parish, Ellery            14 South Texas-ST       4:42.76                   
 18 Geyer, Meredith           14 SES-SE               4:43.78                   
 19 Burton, Allison           14 SC Zone Team-SC      4:44.17                   
 20 Shepherd, Sarah           14 NC Swim-NC           4:45.13                   
 21 Clark, Hope               14 KY-KY                4:45.27                   
 22 Deem, Courtney            14 Team WV-WV           4:45.57                   
 23 Mancilla, Alicia          13 Gold Coast-FG        4:46.82                   
 24 Bedard-Khalid, Cloe       14 Gold Coast-FG        4:49.50                   
 25 Jung, Cybele              14 Gold Coast-FG        4:49.99                   
 26 Wilson, Peyton            14 SC Zone Team-SC      4:52.59                   
 27 Heintz, Anna              14 SC Zone Team-SC      4:55.20                   
 28 Fritscher, Heidi          14 LA-LA                4:55.82                   
 29 Patrick, Laura            14 LA-LA                4:57.13                   
 30 Stevens, Sarah            14 LA-LA                4:59.52                   
 31 Ream, Emma                14 North Texas-NT       5:17.65                   
 32 Lamb, Callie              13 Team WV-WV           5:48.12                   
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   4:22.65        2009 Danielle Valley, FL                        
                4:07.15  NAG National Age Group
                4:23.79  JR''S Summer LC Jr. Nats
                4:37.09  AAAA
 Meet Qualifying:  4:23.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Dykstra, Emily            14 NC Swim-NC           4:31.40    4:31.21 qAAAA  
                1:05.02   2:13.18 (1:08.16)   3:22.39 (1:09.21)   4:31.21 (1:08.82)
  2 Butkowski, Ashlyn         14 NC Swim-NC           4:29.00    4:31.32 qAAAA  
                1:05.12   2:13.74 (1:08.62)   3:22.80 (1:09.06)   4:31.32 (1:08.52)
  3 Luther, Dakota            13 South Texas-ST       4:22.48    4:31.57 qAAAA  
                1:04.85   2:13.87 (1:09.02)   3:21.77 (1:07.90)   4:31.57 (1:09.80)
  4 Kraus, Alena              13 Fzt-FL               4:30.06    4:31.84 qAAAA  
                1:05.48   2:15.55 (1:10.07)   3:25.93 (1:10.38)   4:31.84 (1:05.91)
  5 Murtagh, Madison          13 Fzt-FL               4:29.71    4:32.97 qAAAA  
                1:06.85   2:16.05 (1:09.20)   3:24.47 (1:08.42)   4:32.97 (1:08.50)
  6 Turcanu, Maria Magdalena  14 NC Swim-NC           4:34.35    4:34.86 qAAAA  
                1:05.24   2:13.92 (1:08.68)   3:24.27 (1:10.35)   4:34.86 (1:10.59)
  7 Cimino, Sarah Margaret    14 SES-SE               4:31.96    4:34.93 qAAAA  
                1:05.49   2:15.74 (1:10.25)   3:26.38 (1:10.64)   4:34.93 (1:08.55)
  8 Burke, Abigal             13 Fzt-FL               4:34.59    4:35.32 qAAAA  
                1:07.37   2:17.56 (1:10.19)   3:27.17 (1:09.61)   4:35.32 (1:08.15)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bailey, Elizabeth         14 GAZ-GA               4:35.37    4:35.43 AAAA   
                1:06.19   2:16.76 (1:10.57)   3:27.05 (1:10.29)   4:35.43 (1:08.38)
 10 Vasquez, Bryanna          14 GULF-GU              4:29.47    4:36.23 AAAA   
                1:03.99   2:13.36 (1:09.37)   3:24.30 (1:10.94)   4:36.23 (1:11.93)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Quattlebaum, Peyton       14 GULF-GU              4:34.60    4:39.24        
                1:06.17   2:17.55 (1:11.38)   3:29.56 (1:12.01)   4:39.24 (1:09.68)
 12 Rodriguez, Rachel         13 South Texas-ST       4:40.06    4:39.42        
                1:07.52   2:19.06 (1:11.54)   3:29.64 (1:10.58)   4:39.42 (1:09.78)
 13 Harmon, Ashley            14 GULF-GU              4:41.70    4:39.46        
                1:06.79   2:17.36 (1:10.57)   3:28.92 (1:11.56)   4:39.46 (1:10.54)
 14 Scott, Sandra             14 GAZ-GA               4:36.58    4:40.08        
                1:06.71   2:17.94 (1:11.23)   3:29.47 (1:11.53)   4:40.08 (1:10.61)
 15 Rittinger, Alyssa         14 Team WV-WV           5:02.35    4:40.57        
                1:06.54   2:18.79 (1:12.25)   3:30.22 (1:11.43)   4:40.57 (1:10.35)
 16 Prendes, Mariah           13 GAZ-GA               4:33.81    4:41.15        
                1:04.87   2:16.06 (1:11.19)   3:29.28 (1:13.22)   4:41.15 (1:11.87)
 17 Parish, Ellery            14 South Texas-ST       4:37.84    4:42.76        
                1:07.12   2:19.05 (1:11.93)   3:31.22 (1:12.17)   4:42.76 (1:11.54)
 18 Geyer, Meredith           14 SES-SE               4:33.34    4:43.78        
                1:07.96   2:19.86 (1:11.90)   3:32.19 (1:12.33)   4:43.78 (1:11.59)
 19 Burton, Allison           14 SC Zone Team-SC      4:45.98    4:44.17        
                1:08.10   2:19.88 (1:11.78)   3:32.87 (1:12.99)   4:44.17 (1:11.30)
 20 Shepherd, Sarah           14 NC Swim-NC           4:52.81    4:45.13        
                1:08.13   2:20.76 (1:12.63)   3:33.99 (1:13.23)   4:45.13 (1:11.14)
 21 Clark, Hope               14 KY-KY                4:43.86    4:45.27        
                1:07.64   2:21.13 (1:13.49)   3:34.25 (1:13.12)   4:45.27 (1:11.02)
 22 Deem, Courtney            14 Team WV-WV           4:47.73    4:45.57        
                1:06.60   2:19.35 (1:12.75)   3:33.41 (1:14.06)   4:45.57 (1:12.16)
 23 Mancilla, Alicia          13 Gold Coast-FG        4:37.49    4:46.82        
                1:06.03   2:18.56 (1:12.53)   3:32.46 (1:13.90)   4:46.82 (1:14.36)
 24 Bedard-Khalid, Cloe       14 Gold Coast-FG        4:43.89    4:49.50        
                1:09.40   2:23.25 (1:13.85)   3:37.20 (1:13.95)   4:49.50 (1:12.30)
 25 Jung, Cybele              14 Gold Coast-FG        4:39.02    4:49.99        
                1:05.60   2:19.38 (1:13.78)   3:35.28 (1:15.90)   4:49.99 (1:14.71)
 26 Wilson, Peyton            14 SC Zone Team-SC      4:46.92    4:52.59        
                1:08.99   2:23.06 (1:14.07)   3:38.33 (1:15.27)   4:52.59 (1:14.26)
 27 Heintz, Anna              14 SC Zone Team-SC      4:47.93    4:55.20        
                1:09.84   2:24.22 (1:14.38)   3:40.13 (1:15.91)   4:55.20 (1:15.07)
 28 Fritscher, Heidi          14 LA-LA                4:42.96    4:55.82        
                1:07.75   2:22.05 (1:14.30)   3:38.98 (1:16.93)   4:55.82 (1:16.84)
 29 Patrick, Laura            14 LA-LA                5:08.84    4:57.13        
                1:10.56   2:26.53 (1:15.97)   3:42.21 (1:15.68)   4:57.13 (1:14.92)
 30 Stevens, Sarah            14 LA-LA                4:50.69    4:59.52        
                1:10.73   2:26.41 (1:15.68)   3:42.21 (1:15.80)   4:59.52 (1:17.31)
 31 Ream, Emma                14 North Texas-NT       5:11.68    5:17.65        
                1:10.97   2:32.47 (1:21.50)   3:55.21 (1:22.74)   5:17.65 (1:22.44)
 32 Lamb, Callie              13 Team WV-WV           6:03.06    5:48.12        
                1:21.54   2:51.67 (1:30.13)   4:20.62 (1:28.95)   5:48.12 (1:27.50)
 
Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   8:57.01        2008 Cha-Cha Bugatti, FL                        
                8:28.54  13-14 NAG National Age Group
                9:03.49  13-14 JR''S Summer LC Jr. Nats
                9:26.99  13-14 AAAA
 Meet Qualifying 13-14:  9:03.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butkowski, Ashlyn         14 NC Swim-NC           9:09.09    9:05.62 AAAA   
                  31.12     1:04.51 (33.39)     1:38.49 (33.98)     2:12.78 (34.29)
        2:47.10 (34.32)     3:21.63 (34.53)     3:55.80 (34.17)     4:30.19 (34.39)
        5:04.43 (34.24)     5:38.60 (34.17)     6:12.86 (34.26)     6:47.68 (34.82)
        7:22.48 (34.80)     7:57.21 (34.73)     8:31.76 (34.55)     9:05.62 (33.86)
  2 Vasquez, Bryanna          14 GULF-GU              9:34.95    9:17.74 AAAA   
                  31.79     1:05.90 (34.11)     1:40.21 (34.31)     2:15.25 (35.04)
        2:50.13 (34.88)     3:25.71 (35.58)     4:01.03 (35.32)     4:36.51 (35.48)
        5:12.59 (36.08)     5:48.02 (35.43)     6:23.43 (35.41)     6:59.05 (35.62)
        7:34.44 (35.39)     8:09.84 (35.40)     8:45.01 (35.17)     9:17.74 (32.73)
  3 Scott, Sandra             14 GAZ-GA               9:21.83    9:19.53 AAAA   
                  31.27     1:05.26 (33.99)     1:39.93 (34.67)     2:14.94 (35.01)
        2:50.10 (35.16)     3:25.76 (35.66)     4:01.29 (35.53)     4:37.02 (35.73)
        5:09.47 (32.45)     5:48.09 (38.62)     6:23.71 (35.62)     6:59.51 (35.80)
        7:35.10 (35.59)     8:10.66 (35.56)     8:39.23 (28.57)     9:19.53 (40.30)
  4 Murtagh, Madison          13 Fzt-FL               9:11.92    9:21.56 AAAA   
                  30.66     1:03.90 (33.24)     1:38.61 (34.71)     2:13.60 (34.99)
        2:48.91 (35.31)     3:24.57 (35.66)     4:00.38 (35.81)     4:36.64 (36.26)
        5:12.74 (36.10)     5:48.33 (35.59)     6:24.72 (36.39)     7:01.35 (36.63)
        7:36.95 (35.60)     8:12.79 (35.84)     8:48.38 (35.59)     9:21.56 (33.18)
  5 Quattlebaum, Peyton       14 GULF-GU              9:19.88    9:21.60 AAAA   
                  31.92     1:06.38 (34.46)     1:41.23 (34.85)     2:16.25 (35.02)
        2:51.45 (35.20)     3:27.03 (35.58)     4:02.48 (35.45)     4:37.58 (35.10)
        5:12.78 (35.20)     5:48.23 (35.45)     6:23.66 (35.43)     6:59.80 (36.14)
        7:35.80 (36.00)     8:11.35 (35.55)     8:44.33 (32.98)     9:21.60 (37.27)
  6 Bragg, Evie               14 GAZ-GA               9:21.90    9:22.61 AAAA   
                  30.98     1:05.26 (34.28)     1:40.15 (34.89)     2:15.19 (35.04)
        2:50.84 (35.65)     3:26.57 (35.73)     4:02.18 (35.61)     4:38.10 (35.92)
        5:13.91 (35.81)     5:49.96 (36.05)     6:25.48 (35.52)     7:01.58 (36.10)
        7:36.73 (35.15)     8:12.53 (35.80)     8:47.70 (35.17)     9:22.61 (34.91)
  7 Parish, Ellery            14 South Texas-ST       9:12.62    9:24.22 AAAA   
                  31.20     1:05.11 (33.91)     1:39.73 (34.62)     2:14.98 (35.25)
        2:50.27 (35.29)     3:25.82 (35.55)     4:01.39 (35.57)     4:37.20 (35.81)
        5:13.11 (35.91)     5:49.19 (36.08)     6:25.44 (36.25)     7:01.94 (36.50)
        7:38.22 (36.28)     8:14.23 (36.01)     8:50.19 (35.96)     9:24.22 (34.03)
  8 Turcanu, Maria Magdalena  14 NC Swim-NC           9:20.07    9:24.55 AAAA   
                  31.42     1:05.47 (34.05)     1:39.61 (34.14)     2:14.67 (35.06)
        2:49.62 (34.95)     3:24.81 (35.19)     3:56.56 (31.75)     4:36.03 (39.47)
        5:11.61 (35.58)     5:47.92 (36.31)     6:24.14 (36.22)     7:00.97 (36.83)
        7:36.95 (35.98)     8:13.46 (36.51)     8:49.36 (35.90)     9:24.55 (35.19)
  9 Walz, Jayde               14 South Texas-ST       9:31.00    9:26.73 AAAA   
                  30.16     1:03.96 (33.80)     1:38.76 (34.80)     2:13.88 (35.12)
        2:49.23 (35.35)     3:25.08 (35.85)     4:00.72 (35.64)     4:36.63 (35.91)
        5:12.65 (36.02)     5:48.94 (36.29)     6:24.78 (35.84)     7:02.14 (37.36)
        7:38.85 (36.71)     8:15.85 (37.00)     8:52.25 (36.40)     9:26.73 (34.48)
 10 Mancilla, Alicia          13 Gold Coast-FG        9:26.70    9:28.44        
                  30.81     1:05.60 (34.79)     1:40.87 (35.27)     2:16.98 (36.11)
        2:52.41 (35.43)     3:28.72 (36.31)     3:56.16 (27.44)     4:40.85 (44.69)
        5:16.89 (36.04)     5:53.35 (36.46)     6:19.40 (26.05)     7:05.91 (46.51)
        7:41.58 (35.67)     8:18.23 (36.65)     8:52.94 (34.71)     9:28.44 (35.50)
 11 Harmon, Ashley            14 GULF-GU              9:26.22    9:29.28        
                  32.08     1:07.33 (35.25)     1:42.70 (35.37)     2:18.28 (35.58)
        2:53.71 (35.43)     3:29.47 (35.76)     4:05.10 (35.63)     4:41.00 (35.90)
        5:17.11 (36.11)     5:53.40 (36.29)     6:29.78 (36.38)     7:06.18 (36.40)
        7:37.24 (31.06)     8:18.89 (41.65)     8:54.79 (35.90)     9:29.28 (34.49)
 12 Bailey, Elizabeth         14 GAZ-GA               9:22.93    9:29.80        
                  31.38     1:06.13 (34.75)     1:41.21 (35.08)     2:17.14 (35.93)
        2:52.72 (35.58)     3:28.95 (36.23)     4:05.12 (36.17)     4:41.33 (36.21)
        5:17.59 (36.26)     5:53.79 (36.20)     6:29.78 (35.99)     7:06.16 (36.38)
        7:42.42 (36.26)     8:18.52 (36.10)     8:54.39 (35.87)     9:29.80 (35.41)
 13 Dykstra, Emily            14 NC Swim-NC           9:37.34    9:31.55        
                  31.72     1:05.81 (34.09)     1:40.59 (34.78)     2:16.15 (35.56)
        2:52.17 (36.02)     3:28.82 (36.65)     4:05.27 (36.45)     4:42.11 (36.84)
        5:18.64 (36.53)     5:55.16 (36.52)     6:31.93 (36.77)     7:08.94 (37.01)
        7:41.38 (32.44)     8:20.91 (39.53)     8:56.84 (35.93)     9:31.55 (34.71)
 14 Rodriguez, Rachel         13 South Texas-ST       9:31.71    9:32.62        
                  32.11     1:07.20 (35.09)     1:43.45 (36.25)     2:19.69 (36.24)
        2:55.82 (36.13)     3:30.76 (34.94)     4:06.44 (35.68)     4:42.42 (35.98)
        5:18.70 (36.28)     5:54.78 (36.08)     6:31.40 (36.62)     7:08.85 (37.45)
        7:46.20 (37.35)     8:23.38 (37.18)     8:58.54 (35.16)     9:32.62 (34.08)
 15 Wilder, Abi               14 Fzt-FL               9:38.56    9:35.08        
                  31.99     1:07.96 (35.97)     1:43.53 (35.57)     2:19.57 (36.04)
        2:55.54 (35.97)     3:31.69 (36.15)     4:08.15 (36.46)     4:44.40 (36.25)
        5:20.95 (36.55)     5:57.51 (36.56)     6:34.10 (36.59)     7:10.70 (36.60)
        7:47.00 (36.30)     8:23.40 (36.40)     8:59.95 (36.55)     9:35.08 (35.13)
 16 Schneider, Ariana         13 SC Zone Team-SC      9:43.29    9:42.35        
                  31.58     1:07.53 (35.95)     1:44.18 (36.65)     2:21.15 (36.97)
        2:58.62 (37.47)     3:35.99 (37.37)     4:13.39 (37.40)     4:50.47 (37.08)
        5:27.92 (37.45)     6:05.10 (37.18)     6:42.46 (37.36)     7:19.54 (37.08)
        7:56.25 (36.71)     8:32.37 (36.12)     9:08.81 (36.44)     9:42.35 (33.54)
 17 Bedard-Khalid, Cloe       14 Gold Coast-FG       10:05.81    9:51.80        
                  31.90     1:07.79 (35.89)     1:44.75 (36.96)     2:22.31 (37.56)
        3:00.01 (37.70)     3:37.49 (37.48)     4:15.06 (37.57)     4:52.41 (37.35)
        5:30.42 (38.01)     6:08.28 (37.86)     6:45.92 (37.64)     7:23.77 (37.85)
        8:01.52 (37.75)     8:38.92 (37.40)     9:15.87 (36.95)     9:51.80 (35.93)
 18 Heintz, Anna              14 SC Zone Team-SC      9:53.14    9:53.63        
                  32.81     1:09.48 (36.67)     1:46.26 (36.78)     2:23.43 (37.17)
        3:00.46 (37.03)     3:38.47 (38.01)     4:16.01 (37.54)     4:54.12 (38.11)
        5:31.79 (37.67)     6:09.56 (37.77)     6:47.13 (37.57)     7:25.03 (37.90)
        8:02.45 (37.42)     8:40.37 (37.92)     9:17.30 (36.93)     9:53.63 (36.33)
 19 Stevens, Sarah            14 LA-LA               10:00.78   10:24.60        
                  33.40     1:10.38 (36.98)     1:48.32 (37.94)     2:26.53 (38.21)
        3:05.23 (38.70)     3:45.02 (39.79)     4:24.78 (39.76)     5:04.80 (40.02)
        5:44.88 (40.08)     6:25.11 (40.23)     7:05.52 (40.41)     7:45.68 (40.16)
        8:25.41 (39.73)     9:05.51 (40.10)     9:45.51 (40.00)    10:24.60 (39.09)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   1:05.07        2000 Sarah Reynolds, SE                         
                1:00.50  NAG National Age Group
                1:04.99  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:08.09  AAAA
 Meet Qualifying:  1:04.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Vandevier, Kiley          13 SES-SE               1:07.62    1:05.21 AAAA   
                  31.93     1:05.21 (33.28)                                        
  2 Duncan, Abbey             14 Fzt-FL               1:07.58    1:05.40 AAAA   
                  31.99     1:05.40 (33.41)                                        
  3 Souther, Alexis           14 NC Swim-NC           1:07.15    1:05.77 AAAA   
                  31.86     1:05.77 (33.91)                                        
  4 Wilder, Abi               14 Fzt-FL               1:07.52    1:06.11 AAAA   
                  32.16     1:06.11 (33.95)                                        
  5 Cimino, Sarah Margaret    14 SES-SE               1:08.08    1:07.29 AAAA   
                  32.49     1:07.29 (34.80)                                        
  6 Geyer, Meredith           14 SES-SE               1:09.02    1:07.35 AAAA   
                  33.27     1:07.35 (34.08)                                        
  7 Shepherd, Sarah           14 NC Swim-NC           1:09.11    1:07.55 AAAA   
                  33.00     1:07.55 (34.55)                                        
  8 Carrico, Isabell          14 KY-KY                1:07.70    1:08.74        
                  33.37     1:08.74 (35.37)                                        
Preliminaries
  9 Hauder, Caroline          13 NC Swim-NC           1:09.12                   
 10 Joassaint, Britheny       13 GAZ-GA               1:09.36                   
 11 Nava, Jessica             13 Gold Coast-FG        1:09.38                   
 12 Burke, Abigal             13 Fzt-FL               1:09.41                   
 13 Carter, Olivia            13 NC Swim-NC           1:09.72                   
 14 McDermott, Colleen        14 KY-KY                1:09.75                   
 15 Murtagh, Madison          13 Fzt-FL               1:09.86                   
 16 Stackle, Avery            14 South Texas-ST       1:10.02                   
 17 Liu, Karen                13 Fzt-FL               1:10.26                   
 18 Deem, Courtney            14 Team WV-WV           1:10.89                   
 19 DeBeer, Tonner            13 KY-KY                1:10.94                   
 20 Carson, Madelyn           14 LA-LA                1:10.95                   
 21 Gaines, Riley             13 SES-SE               1:10.97                   
 22 Tillman, Victoria         14 GULF-GU              1:10.98                   
 22 Sorensen, Sarah           13 GAZ-GA               1:10.98                   
 24 Rodriguez, Jessica        14 Gold Coast-FG        1:11.49                   
 25 McKim, Madison            14 KY-KY                1:11.61                   
 26 Waters, Emma              13 SC Zone Team-SC      1:11.66                   
 27 Conley, Victoria          14 SC Zone Team-SC      1:11.71                   
 28 Hennessy, Emma            14 SC Zone Team-SC      1:12.00                   
 29 Parish, Ellery            14 South Texas-ST       1:12.22                   
 30 Bjontegard, Nikko         14 South Texas-ST       1:12.36                   
 31 Parkins, Lindsey          14 LA-LA                1:12.49                   
 32 Pilcher, Faith            14 SC Zone Team-SC      1:12.59                   
 33 Schimansky, Megan         13 Gold Coast-FG        1:13.03                   
 34 Ciesla, Marta             14 Gold Coast-FG        1:14.62                   
 35 Wilson, Peyton            14 SC Zone Team-SC      1:15.92                   
 36 Hayes, Natalie            13 KY-KY                1:15.97                   
 37 Cazes, Abigail            13 LA-LA                1:17.05                   
 38 Chesler, McKenzie         13 Team WV-WV           1:19.09                   
 39 Drennen, Kelsie           13 Team WV-WV           1:19.56                   
 40 Dalton, Maya              13 Team WV-WV           1:19.92                   
 41 Grant, Emily              13 North Texas-NT       1:20.64                   
 42 Lamb, Callie              13 Team WV-WV           1:21.19                   
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   1:05.07        2000 Sarah Reynolds, SE                         
                1:00.50  NAG National Age Group
                1:04.99  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:08.09  AAAA
 Meet Qualifying:  1:04.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Souther, Alexis           14 NC Swim-NC           1:07.75    1:07.15 qAAAA  
  2 Wilder, Abi               14 Fzt-FL               1:06.66    1:07.52 qAAAA  
  3 Duncan, Abbey             14 Fzt-FL               1:07.10    1:07.58 qAAAA  
  4 Vandevier, Kiley          13 SES-SE               1:05.83    1:07.62 qAAAA  
  5 Carrico, Isabell          14 KY-KY                1:09.37    1:07.70 qAAAA  
  6 Cimino, Sarah Margaret    14 SES-SE               1:06.83    1:08.08 qAAAA  
  7 Geyer, Meredith           14 SES-SE               1:06.94    1:09.02 q      
  8 Shepherd, Sarah           14 NC Swim-NC           1:10.52    1:09.11 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hauder, Caroline          13 NC Swim-NC           1:07.00    1:09.12        
 10 Joassaint, Britheny       13 GAZ-GA               1:07.36    1:09.36        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Nava, Jessica             13 Gold Coast-FG        1:11.11    1:09.38        
 12 Burke, Abigal             13 Fzt-FL               1:07.77    1:09.41        
 13 Carter, Olivia            13 NC Swim-NC           1:08.16    1:09.72        
 14 McDermott, Colleen        14 KY-KY                1:08.88    1:09.75        
 15 Murtagh, Madison          13 Fzt-FL               1:08.87    1:09.86        
 16 Stackle, Avery            14 South Texas-ST       1:08.60    1:10.02        
 17 Liu, Karen                13 Fzt-FL               1:11.72    1:10.26        
 18 Deem, Courtney            14 Team WV-WV           1:12.06    1:10.89        
 19 DeBeer, Tonner            13 KY-KY                1:10.04    1:10.94        
 20 Carson, Madelyn           14 LA-LA                1:09.50    1:10.95        
 21 Gaines, Riley             13 SES-SE               1:09.50    1:10.97        
 22 Tillman, Victoria         14 GULF-GU              1:10.81    1:10.98        
 22 Sorensen, Sarah           13 GAZ-GA               1:09.53    1:10.98        
 24 Rodriguez, Jessica        14 Gold Coast-FG        1:13.28    1:11.49        
 25 McKim, Madison            14 KY-KY                1:12.24    1:11.61        
 26 Waters, Emma              13 SC Zone Team-SC      1:10.11    1:11.66        
 27 Conley, Victoria          14 SC Zone Team-SC      1:10.49    1:11.71        
 28 Hennessy, Emma            14 SC Zone Team-SC      1:12.14    1:12.00        
 29 Parish, Ellery            14 South Texas-ST       1:11.81    1:12.22        
 30 Bjontegard, Nikko         14 South Texas-ST       1:10.19    1:12.36        
 31 Parkins, Lindsey          14 LA-LA                1:10.95    1:12.49        
 32 Pilcher, Faith            14 SC Zone Team-SC      1:13.00    1:12.59        
 33 Schimansky, Megan         13 Gold Coast-FG        1:10.14    1:13.03        
 34 Ciesla, Marta             14 Gold Coast-FG        1:12.29    1:14.62        
 35 Wilson, Peyton            14 SC Zone Team-SC      1:13.97    1:15.92        
 36 Hayes, Natalie            13 KY-KY                1:15.21    1:15.97        
 37 Cazes, Abigail            13 LA-LA                1:16.22    1:17.05        
 38 Chesler, McKenzie         13 Team WV-WV           1:18.21    1:19.09        
 39 Drennen, Kelsie           13 Team WV-WV           1:17.09    1:19.56        
 40 Dalton, Maya              13 Team WV-WV           1:29.66    1:19.92        
 41 Grant, Emily              13 North Texas-NT       1:20.24    1:20.64        
 42 Lamb, Callie              13 Team WV-WV           1:21.04    1:21.19        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   2:18.60        2008 Julian Vitarius, GU                        
                2:09.16  NAG National Age Group
                2:19.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:26.49  AAAA
 Meet Qualifying:  2:19.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Vandevier, Kiley          13 SES-SE               2:27.01    2:19.84 AAAA   
                  32.99     1:07.99 (35.00)     1:44.13 (36.14)     2:19.84 (35.71)
  2 Sorensen, Sarah           13 GAZ-GA               2:24.77    2:22.14 AAAA   
                  33.35     1:09.00 (35.65)     1:45.78 (36.78)     2:22.14 (36.36)
  3 Bragg, Evie               14 GAZ-GA               2:26.79    2:23.36 AAAA   
                  34.42     1:10.77 (36.35)     1:47.30 (36.53)     2:23.36 (36.06)
  4 Geyer, Meredith           14 SES-SE               2:26.32    2:24.00 AAAA   
                  34.41     1:11.03 (36.62)     1:47.85 (36.82)     2:24.00 (36.15)
  5 Carrico, Isabell          14 KY-KY                2:24.86    2:24.05 AAAA   
                  33.65     1:09.81 (36.16)     1:47.18 (37.37)     2:24.05 (36.87)
  6 Souther, Alexis           14 NC Swim-NC           2:26.52    2:24.70 AAAA   
                  33.94     1:11.37 (37.43)     1:48.89 (37.52)     2:24.70 (35.81)
  7 Hauder, Caroline          13 NC Swim-NC           2:26.27    2:25.75 AAAA   
                  33.90     1:10.37 (36.47)     1:48.06 (37.69)     2:25.75 (37.69)
  8 Shepherd, Sarah           14 NC Swim-NC           2:25.41    2:26.58        
                  33.91     1:10.45 (36.54)     1:48.70 (38.25)     2:26.58 (37.88)
Preliminaries
  9 Rodriguez, Rachel         13 South Texas-ST       2:27.42                   
 10 Wilder, Abi               14 Fzt-FL               2:28.22                   
 11 Deem, Courtney            14 Team WV-WV           2:28.54                   
 12 Duncan, Abbey             14 Fzt-FL               2:28.98                   
 13 Bjontegard, Nikko         14 South Texas-ST       2:29.05                   
 14 Murtagh, Madison          13 Fzt-FL               2:30.11                   
 15 Nava, Jessica             13 Gold Coast-FG        2:30.95                   
 16 Vasquez, Bryanna          14 GULF-GU              2:31.92                   
 17 Parish, Ellery            14 South Texas-ST       2:32.18                   
 18 Schimansky, Megan         13 Gold Coast-FG        2:32.45                   
 19 Tillman, Victoria         14 GULF-GU              2:32.73                   
 20 McKim, Madison            14 KY-KY                2:32.95                   
 21 DeBeer, Tonner            13 KY-KY                2:33.00                   
 22 Stackle, Avery            14 South Texas-ST       2:33.11                   
 23 McDermott, Colleen        14 KY-KY                2:34.59                   
 24 Carson, Madelyn           14 LA-LA                2:34.63                   
 25 Hennessy, Emma            14 SC Zone Team-SC      2:35.65                   
 26 Patrick, Laura            14 LA-LA                2:37.21                   
 27 Parkins, Lindsey          14 LA-LA                2:39.06                   
 28 Carey, Margaret           14 SES-SE               2:39.87                   
 29 Chesler, McKenzie         13 Team WV-WV           2:51.38                   
 30 Lamb, Callie              13 Team WV-WV           2:54.87                   
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   2:18.60        2008 Julian Vitarius, GU                        
                2:09.16  NAG National Age Group
                2:19.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:26.49  AAAA
 Meet Qualifying:  2:19.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sorensen, Sarah           13 GAZ-GA               2:22.22    2:24.77 qAAAA  
                1:10.38   2:24.77 (1:14.39)                                        
  2 Carrico, Isabell          14 KY-KY                2:29.38    2:24.86 qAAAA  
                1:11.21   2:24.86 (1:13.65)                                        
  3 Shepherd, Sarah           14 NC Swim-NC           2:32.39    2:25.41 qAAAA  
                1:10.73   2:25.41 (1:14.68)                                        
  4 Hauder, Caroline          13 NC Swim-NC           2:25.70    2:26.27 qAAAA  
                1:11.10   2:26.27 (1:15.17)                                        
  5 Geyer, Meredith           14 SES-SE               2:24.94    2:26.32 qAAAA  
                1:12.25   2:26.32 (1:14.07)                                        
  6 Souther, Alexis           14 NC Swim-NC           2:33.39    2:26.52 q      
                1:11.95   2:26.52 (1:14.57)                                        
  7 Bragg, Evie               14 GAZ-GA               2:24.52    2:26.79 q      
                1:12.23   2:26.79 (1:14.56)                                        
  8 Vandevier, Kiley          13 SES-SE               2:20.64    2:27.01 q      
                1:12.10   2:27.01 (1:14.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rodriguez, Rachel         13 South Texas-ST       2:25.81    2:27.42        
                1:13.40   2:27.42 (1:14.02)                                        
 10 Wilder, Abi               14 Fzt-FL               2:22.57    2:28.22        
                1:11.15   2:28.22 (1:17.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Deem, Courtney            14 Team WV-WV           2:30.91    2:28.54        
                1:11.14   2:28.54 (1:17.40)                                        
 12 Duncan, Abbey             14 Fzt-FL               2:27.63    2:28.98        
                1:13.16   2:28.98 (1:15.82)                                        
 13 Bjontegard, Nikko         14 South Texas-ST       2:26.83    2:29.05        
                1:12.76   2:29.05 (1:16.29)                                        
 14 Murtagh, Madison          13 Fzt-FL               2:29.35    2:30.11        
                1:13.48   2:30.11 (1:16.63)                                        
 15 Nava, Jessica             13 Gold Coast-FG        2:32.87    2:30.95        
                1:12.76   2:30.95 (1:18.19)                                        
 16 Vasquez, Bryanna          14 GULF-GU              2:34.22    2:31.92        
                1:13.89   2:31.92 (1:18.03)                                        
 17 Parish, Ellery            14 South Texas-ST       2:26.64    2:32.18        
                1:14.86   2:32.18 (1:17.32)                                        
 18 Schimansky, Megan         13 Gold Coast-FG        2:31.70    2:32.45        
                1:14.72   2:32.45 (1:17.73)                                        
 19 Tillman, Victoria         14 GULF-GU              2:32.76    2:32.73        
                1:16.01   2:32.73 (1:16.72)                                        
 20 McKim, Madison            14 KY-KY                2:32.03    2:32.95        
                1:13.95   2:32.95 (1:19.00)                                        
 21 DeBeer, Tonner            13 KY-KY                2:33.19    2:33.00        
                1:14.61   2:33.00 (1:18.39)                                        
 22 Stackle, Avery            14 South Texas-ST       2:31.71    2:33.11        
                1:12.87   2:33.11 (1:20.24)                                        
 23 McDermott, Colleen        14 KY-KY                2:29.67    2:34.59        
                1:14.10   2:34.59 (1:20.49)                                        
 24 Carson, Madelyn           14 LA-LA                2:31.41    2:34.63        
                1:13.52   2:34.63 (1:21.11)                                        
 25 Hennessy, Emma            14 SC Zone Team-SC      2:32.45    2:35.65        
                1:16.07   2:35.65 (1:19.58)                                        
 26 Patrick, Laura            14 LA-LA                2:37.47    2:37.21        
                1:16.69   2:37.21 (1:20.52)                                        
 27 Parkins, Lindsey          14 LA-LA                2:34.60    2:39.06        
                1:15.33   2:39.06 (1:23.73)                                        
 28 Carey, Margaret           14 SES-SE               2:41.60    2:39.87        
                1:17.40   2:39.87 (1:22.47)                                        
 29 Chesler, McKenzie         13 Team WV-WV           2:51.63    2:51.38        
                1:24.38   2:51.38 (1:27.00)                                        
 30 Lamb, Callie              13 Team WV-WV           2:49.41    2:54.87        
                1:24.81   2:54.87 (1:30.06)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   1:12.28        2005 Laura Johnson, SE                          
                1:08.09  NAG National Age Group
                1:13.89  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:17.89  AAAA
 Meet Qualifying:  1:13.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cunningham, Rachel        14 SES-SE               1:14.58    1:13.16 JR''S   
                  34.66     1:13.16 (38.50)                                        
  2 Forde, Brooke             14 KY-KY                1:14.49    1:13.22 JR''S   
                  35.15     1:13.22 (38.07)                                        
  3 Underwood, Mallory        14 SES-SE               1:17.19    1:14.07 AAAA   
                  34.94     1:14.07 (39.13)                                        
  4 Hauder, Caroline          13 NC Swim-NC           1:18.75    1:15.27 AAAA   
                  35.84     1:15.27 (39.43)                                        
  5 Bragg, Evie               14 GAZ-GA               1:18.21    1:17.20 AAAA   
                  36.60     1:17.20 (40.60)                                        
  6 Hughes, Rachel            14 KY-KY                1:18.75    1:17.83 AAAA   
                  36.83     1:17.83 (41.00)                                        
  7 Hale, Alyssa              14 SES-SE               1:19.82    1:18.10        
                  37.00     1:18.10 (41.10)                                        
  8 Jung, Cybele              14 Gold Coast-FG        1:18.88    1:18.42        
                  37.26     1:18.42 (41.16)                                        
Preliminaries
  9 Kontrimas, Anastasia      14 GULF-GU              1:20.85                   
 10 Walz, Jayde               14 South Texas-ST       1:21.25                   
 11 Robinson, Audrey          14 GAZ-GA               1:21.46                   
 12 Bui, Brittany             14 GULF-GU              1:21.64                   
 13 Patrick, Laura            14 LA-LA                1:21.89                   
 14 Rodriguez, Jessica        14 Gold Coast-FG        1:22.53                   
 15 Faunce, Alina             14 Fzt-FL               1:22.64                   
 16 Korb, Tiffany             14 Gold Coast-FG        1:23.07                   
 17 Quintero, Dominique       14 NC Swim-NC           1:23.69                   
 18 Swoboda, Kaylin           13 LA-LA                1:23.84                   
 19 Turcanu, Maria Magdalena  14 NC Swim-NC           1:24.22                   
 20 Heintz, Anna              14 SC Zone Team-SC      1:24.36                   
 21 Waters, Emma              13 SC Zone Team-SC      1:25.12                   
 22 Carter, Kamryn            14 GAZ-GA               1:25.51                   
 23 Bjontegard, Nikko         14 South Texas-ST       1:25.95                   
 24 Donovan, Claire           14 GULF-GU              1:26.95                   
 25 Parkins, Lindsey          14 LA-LA                1:29.84                   
 26 Donofrio, Nichole         13 South Texas-ST       1:30.16                   
 27 Almeter, Lydiah           14 North Texas-NT       1:31.23                   
 28 Dalton, Maya              13 Team WV-WV           1:31.94                   
 29 Chesler, McKenzie         13 Team WV-WV           1:33.21                   
 -- Antonacci, Sammie         14 South Texas-ST           NS                    
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   1:12.28        2005 Laura Johnson, SE                          
                1:08.09  NAG National Age Group
                1:13.89  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:17.89  AAAA
 Meet Qualifying:  1:13.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Forde, Brooke             14 KY-KY                1:13.56    1:14.49 qAAAA  
  2 Cunningham, Rachel        14 SES-SE               1:14.36    1:14.58 qAAAA  
  3 Underwood, Mallory        14 SES-SE               1:14.72    1:17.19 qAAAA  
  4 Bragg, Evie               14 GAZ-GA               1:15.82    1:18.21 q      
  5 Hauder, Caroline          13 NC Swim-NC           1:15.98    1:18.75 q      
  5 Hughes, Rachel            14 KY-KY                1:16.33    1:18.75 q      
  7 Jung, Cybele              14 Gold Coast-FG        1:18.41    1:18.88 q      
  8 Hale, Alyssa              14 SES-SE               1:17.15    1:19.82 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kontrimas, Anastasia      14 GULF-GU              1:20.76    1:20.85        
 10 Walz, Jayde               14 South Texas-ST       1:17.00    1:21.25        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Robinson, Audrey          14 GAZ-GA               1:17.81    1:21.46        
 12 Bui, Brittany             14 GULF-GU              1:22.27    1:21.64        
 13 Patrick, Laura            14 LA-LA                1:19.00    1:21.89        
 14 Rodriguez, Jessica        14 Gold Coast-FG        1:20.34    1:22.53        
 15 Faunce, Alina             14 Fzt-FL               1:19.89    1:22.64        
 16 Korb, Tiffany             14 Gold Coast-FG        1:20.04    1:23.07        
 17 Quintero, Dominique       14 NC Swim-NC           1:19.40    1:23.69        
 18 Swoboda, Kaylin           13 LA-LA                1:19.97    1:23.84        
 19 Turcanu, Maria Magdalena  14 NC Swim-NC           1:21.72    1:24.22        
 20 Heintz, Anna              14 SC Zone Team-SC      1:22.20    1:24.36        
 21 Waters, Emma              13 SC Zone Team-SC      1:21.99    1:25.12        
 22 Carter, Kamryn            14 GAZ-GA               1:24.36    1:25.51        
 23 Bjontegard, Nikko         14 South Texas-ST       1:25.16    1:25.95        
 24 Donovan, Claire           14 GULF-GU              1:27.46    1:26.95        
 25 Parkins, Lindsey          14 LA-LA                1:27.82    1:29.84        
 26 Donofrio, Nichole         13 South Texas-ST       1:25.34    1:30.16        
 27 Almeter, Lydiah           14 North Texas-NT       1:30.36    1:31.23        
 28 Dalton, Maya              13 Team WV-WV           1:43.35    1:31.94        
 29 Chesler, McKenzie         13 Team WV-WV           1:31.93    1:33.21        
 -- Antonacci, Sammie         14 South Texas-ST       1:18.96         NS        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   2:37.13        2011 Tatum C Wade, SE                           
                2:25.75  NAG National Age Group
                2:39.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:47.99  AAAA
 Meet Qualifying:  2:39.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Forde, Brooke             14 KY-KY                2:40.46    2:35.30 JR''S   
                  35.81     1:14.81 (39.00)     1:54.65 (39.84)     2:35.30 (40.65)
  2 Underwood, Mallory        14 SES-SE               2:43.32    2:37.40 JR''S   
                  35.70     1:15.58 (39.88)     1:56.50 (40.92)     2:37.40 (40.90)
  3 Cunningham, Rachel        14 SES-SE               2:43.85    2:37.47 JR''S   
                  36.02     1:15.86 (39.84)     1:56.50 (40.64)     2:37.47 (40.97)
  4 Bragg, Evie               14 GAZ-GA               2:44.99    2:41.53 AAAA   
                  36.69     1:17.28 (40.59)     1:59.44 (42.16)     2:41.53 (42.09)
  5 Hauder, Caroline          13 NC Swim-NC           2:43.53    2:43.44 AAAA   
                  36.91     1:17.76 (40.85)     2:00.01 (42.25)     2:43.44 (43.43)
  6 Walz, Jayde               14 South Texas-ST       2:49.56    2:50.69        
                  36.34     1:19.80 (43.46)     2:04.79 (44.99)     2:50.69 (45.90)
  7 Patrick, Laura            14 LA-LA                2:48.76    2:50.71        
                  38.24     1:21.71 (43.47)     2:05.66 (43.95)     2:50.71 (45.05)
  8 Jung, Cybele              14 Gold Coast-FG        2:49.14    2:55.82        
                  39.30     1:23.97 (44.67)     2:10.01 (46.04)     2:55.82 (45.81)
Preliminaries
  9 Rodriguez, Jessica        14 Gold Coast-FG        2:50.61                   
 10 Hughes, Rachel            14 KY-KY                2:51.81                   
 11 Turcanu, Maria Magdalena  14 NC Swim-NC           2:54.37                   
 12 Bui, Brittany             14 GULF-GU              2:55.13                   
 13 Faunce, Alina             14 Fzt-FL               2:55.88                   
 14 Prendes, Mariah           13 GAZ-GA               2:56.00                   
 15 Quintero, Dominique       14 NC Swim-NC           2:56.86                   
 16 Antonacci, Sammie         14 South Texas-ST       2:57.02                   
 17 Kontrimas, Anastasia      14 GULF-GU              2:57.24                   
 18 Rittinger, Alyssa         14 Team WV-WV           2:57.95                   
 19 Korb, Tiffany             14 Gold Coast-FG        3:01.18                   
 20 Heintz, Anna              14 SC Zone Team-SC      3:03.22                   
 21 Quattlebaum, Peyton       14 GULF-GU              3:06.35                   
 22 Donofrio, Nichole         13 South Texas-ST       3:06.47                   
 23 Parkins, Lindsey          14 LA-LA                3:07.02                   
 24 Grant, Emily              13 North Texas-NT       3:08.65                   
 25 Swoboda, Kaylin           13 LA-LA                3:08.84                   
 26 Dalton, Maya              13 Team WV-WV           3:15.02                   
 -- Waters, Emma              13 SC Zone Team-SC          DQ                    
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   2:37.13        2011 Tatum C Wade, SE                           
                2:25.75  NAG National Age Group
                2:39.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:47.99  AAAA
 Meet Qualifying:  2:39.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Forde, Brooke             14 KY-KY                2:35.27    2:40.46 qAAAA  
                1:16.95   2:40.46 (1:23.51)                                        
  2 Underwood, Mallory        14 SES-SE               2:41.72    2:43.32 qAAAA  
                1:18.76   2:43.32 (1:24.56)                                        
  3 Hauder, Caroline          13 NC Swim-NC           2:43.31    2:43.53 qAAAA  
                1:18.74   2:43.53 (1:24.79)                                        
  4 Cunningham, Rachel        14 SES-SE               2:40.65    2:43.85 qAAAA  
                1:17.16   2:43.85 (1:26.69)                                        
  5 Bragg, Evie               14 GAZ-GA               2:42.87    2:44.99 qAAAA  
                1:17.97   2:44.99 (1:27.02)                                        
  6 Patrick, Laura            14 LA-LA                2:50.66    2:48.76 q      
                1:20.50   2:48.76 (1:28.26)                                        
  7 Jung, Cybele              14 Gold Coast-FG        2:51.29    2:49.14 q      
                1:20.52   2:49.14 (1:28.62)                                        
  8 Walz, Jayde               14 South Texas-ST       2:46.67    2:49.56 q      
                1:20.13   2:49.56 (1:29.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rodriguez, Jessica        14 Gold Coast-FG        2:45.68    2:50.61        
                1:21.63   2:50.61 (1:28.98)                                        
 10 Hughes, Rachel            14 KY-KY                2:48.96    2:51.81        
                1:21.79   2:51.81 (1:30.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Turcanu, Maria Magdalena  14 NC Swim-NC           2:51.68    2:54.37        
                1:22.74   2:54.37 (1:31.63)                                        
 12 Bui, Brittany             14 GULF-GU              2:50.82    2:55.13        
                1:24.96   2:55.13 (1:30.17)                                        
 13 Faunce, Alina             14 Fzt-FL               2:46.84    2:55.88        
                1:22.95   2:55.88 (1:32.93)                                        
 14 Prendes, Mariah           13 GAZ-GA               2:54.55    2:56.00        
                1:25.14   2:56.00 (1:30.86)                                        
 15 Quintero, Dominique       14 NC Swim-NC           2:59.79    2:56.86        
                1:24.01   2:56.86 (1:32.85)                                        
 16 Antonacci, Sammie         14 South Texas-ST       2:54.78    2:57.02        
                1:24.77   2:57.02 (1:32.25)                                        
 17 Kontrimas, Anastasia      14 GULF-GU              2:55.73    2:57.24        
                1:25.43   2:57.24 (1:31.81)                                        
 18 Rittinger, Alyssa         14 Team WV-WV           3:10.75    2:57.95        
                1:24.72   2:57.95 (1:33.23)                                        
 19 Korb, Tiffany             14 Gold Coast-FG        2:57.65    3:01.18        
                1:25.47   3:01.18 (1:35.71)                                        
 20 Heintz, Anna              14 SC Zone Team-SC      2:56.76    3:03.22        
                1:26.72   3:03.22 (1:36.50)                                        
 21 Quattlebaum, Peyton       14 GULF-GU              3:05.54    3:06.35        
                1:29.98   3:06.35 (1:36.37)                                        
 22 Donofrio, Nichole         13 South Texas-ST       2:57.97    3:06.47        
                1:29.08   3:06.47 (1:37.39)                                        
 23 Parkins, Lindsey          14 LA-LA                3:09.18    3:07.02        
                1:29.82   3:07.02 (1:37.20)                                        
 24 Grant, Emily              13 North Texas-NT       3:09.39    3:08.65        
                1:30.83   3:08.65 (1:37.82)                                        
 25 Swoboda, Kaylin           13 LA-LA                3:01.28    3:08.84        
                1:28.74   3:08.84 (1:40.10)                                        
 26 Dalton, Maya              13 Team WV-WV           3:36.58    3:15.02        
                1:32.92   3:15.02 (1:42.10)                                        
 -- Waters, Emma              13 SC Zone Team-SC      2:55.84         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   1:02.45        2009 Nicole Stafford, GA                        
                  59.51  NAG National Age Group
                1:02.99  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:06.89  AAAA
 Meet Qualifying:  1:02.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Nava, Jessica             13 Gold Coast-FG        1:04.39    1:03.46 AAAA   
                  29.40     1:03.46 (34.06)                                        
  2 Kraus, Alena              13 Fzt-FL               1:04.89    1:04.11 AAAA   
                  30.03     1:04.11 (34.08)                                        
  3 Luther, Dakota            13 South Texas-ST       1:04.31    1:04.30 AAAA   
                  29.84     1:04.30 (34.46)                                        
  4 Carey, Margaret           14 SES-SE               1:04.74    1:04.40 AAAA   
                  30.35     1:04.40 (34.05)                                        
  5 Souther, Alexis           14 NC Swim-NC           1:04.75    1:04.99 AAAA   
                  29.47     1:04.99 (35.52)                                        
  6 Gaines, Riley             13 SES-SE               1:04.66    1:05.42 AAAA   
                  29.92     1:05.42 (35.50)                                        
  7 Duncan, Abbey             14 Fzt-FL               1:04.67    1:05.92 AAAA   
                  30.63     1:05.92 (35.29)                                        
 -- Cimino, Sarah Margaret    14 SES-SE               1:03.48         DQ        
      False start
Preliminaries
  9 Hale, Alyssa              14 SES-SE               1:05.04                   
 10 Tennant, Kayla            14 Fzt-FL               1:05.14                   
 11 McKim, Madison            14 KY-KY                1:05.15                   
 12 Bailey, Elizabeth         14 GAZ-GA               1:05.26                   
 13 Dykstra, Emily            14 NC Swim-NC           1:05.57                   
 14 Carter, Olivia            13 NC Swim-NC           1:05.85                   
 15 Hayes, Natalie            13 KY-KY                1:05.89                   
 16 Burke, Abigal             13 Fzt-FL               1:06.58                   
 17 Burton, Allison           14 SC Zone Team-SC      1:06.67                   
 18 Hanson, Megan             14 North Texas-NT       1:06.91                   
 19 Harmon, Ashley            14 GULF-GU              1:07.15                   
 20 Tillman, Victoria         14 GULF-GU              1:07.26                   
 21 Robinson, Audrey          14 GAZ-GA               1:07.40                   
 22 Carter, Kamryn            14 GAZ-GA               1:07.71                   
 23 Joassaint, Britheny       13 GAZ-GA               1:07.90                   
 24 Mitchell, AK              14 Ms-Ms-MS             1:07.93                   
 25 Conley, Victoria          14 SC Zone Team-SC      1:08.36                   
 26 DeBeer, Tonner            13 KY-KY                1:08.47                   
 27 Scott, Sandra             14 GAZ-GA               1:08.49                   
 28 Bedard-Khalid, Cloe       14 Gold Coast-FG        1:08.68                   
 29 Ciesla, Marta             14 Gold Coast-FG        1:09.00                   
 30 Faunce, Alina             14 Fzt-FL               1:09.15                   
 31 Mancilla, Alicia          13 Gold Coast-FG        1:09.20                   
 32 Sorensen, Sarah           13 GAZ-GA               1:09.23                   
 33 Bui, Brittany             14 GULF-GU              1:09.43                   
 34 Liu, Karen                13 Fzt-FL               1:09.69                   
 35 Hennessy, Emma            14 SC Zone Team-SC      1:10.45                   
 36 Stackle, Avery            14 South Texas-ST       1:10.58                   
 37 Schneider, Ariana         13 SC Zone Team-SC      1:11.02                   
 38 Rodriguez, Rachel         13 South Texas-ST       1:11.15                   
 39 Donofrio, Nichole         13 South Texas-ST       1:11.21                   
 40 Pilcher, Faith            14 SC Zone Team-SC      1:11.29                   
 41 Waters, Emma              13 SC Zone Team-SC      1:11.64                   
 42 Bjontegard, Nikko         14 South Texas-ST       1:11.74                   
 43 Wilson, Peyton            14 SC Zone Team-SC      1:11.96                   
 44 Donovan, Claire           14 GULF-GU              1:12.11                   
 45 Cazes, Abigail            13 LA-LA                1:12.52                   
 46 Clark, Hope               14 KY-KY                1:13.05                   
 47 Hughes, Rachel            14 KY-KY                1:15.01                   
 48 Ream, Emma                14 North Texas-NT       1:15.69                   
 49 Drennen, Kelsie           13 Team WV-WV           1:16.35                   
 50 Hernandez, Elise          14 LA-LA                1:16.45                   
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   1:02.45        2009 Nicole Stafford, GA                        
                  59.51  NAG National Age Group
                1:02.99  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:06.89  AAAA
 Meet Qualifying:  1:02.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cimino, Sarah Margaret    14 SES-SE               1:03.27    1:03.48 qAAAA  
  2 Luther, Dakota            13 South Texas-ST       1:03.38    1:04.31 qAAAA  
  3 Nava, Jessica             13 Gold Coast-FG        1:03.69    1:04.39 qAAAA  
  4 Gaines, Riley             13 SES-SE               1:04.05    1:04.66 qAAAA  
  5 Duncan, Abbey             14 Fzt-FL               1:04.04    1:04.67 qAAAA  
  6 Carey, Margaret           14 SES-SE               1:04.72    1:04.74 qAAAA  
  7 Souther, Alexis           14 NC Swim-NC           1:04.93    1:04.75 qAAAA  
  8 Kraus, Alena              13 Fzt-FL               1:04.00    1:04.89 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hale, Alyssa              14 SES-SE               1:04.63    1:05.04 AAAA   
 10 Tennant, Kayla            14 Fzt-FL               1:04.02    1:05.14 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 McKim, Madison            14 KY-KY                1:07.50    1:05.15 AAAA   
 12 Bailey, Elizabeth         14 GAZ-GA               1:07.01    1:05.26 AAAA   
 13 Dykstra, Emily            14 NC Swim-NC           1:07.07    1:05.57 AAAA   
 14 Carter, Olivia            13 NC Swim-NC           1:05.72    1:05.85 AAAA   
 15 Hayes, Natalie            13 KY-KY                1:05.71    1:05.89 AAAA   
 16 Burke, Abigal             13 Fzt-FL               1:05.96    1:06.58 AAAA   
 17 Burton, Allison           14 SC Zone Team-SC      1:06.42    1:06.67 AAAA   
 18 Hanson, Megan             14 North Texas-NT       1:07.53    1:06.91        
 19 Harmon, Ashley            14 GULF-GU              1:06.42    1:07.15        
 20 Tillman, Victoria         14 GULF-GU              1:06.82    1:07.26        
 21 Robinson, Audrey          14 GAZ-GA               1:06.94    1:07.40        
 22 Carter, Kamryn            14 GAZ-GA               1:05.64    1:07.71        
 23 Joassaint, Britheny       13 GAZ-GA               1:05.52    1:07.90        
 24 Mitchell, AK              14 Ms-Ms-MS             1:08.27    1:07.93        
 25 Conley, Victoria          14 SC Zone Team-SC      1:09.01    1:08.36        
 26 DeBeer, Tonner            13 KY-KY                1:07.82    1:08.47        
 27 Scott, Sandra             14 GAZ-GA               1:06.93    1:08.49        
 28 Bedard-Khalid, Cloe       14 Gold Coast-FG        1:07.60    1:08.68        
 29 Ciesla, Marta             14 Gold Coast-FG        1:09.20    1:09.00        
 30 Faunce, Alina             14 Fzt-FL               1:06.63    1:09.15        
 31 Mancilla, Alicia          13 Gold Coast-FG        1:06.47    1:09.20        
 32 Sorensen, Sarah           13 GAZ-GA               1:09.47    1:09.23        
 33 Bui, Brittany             14 GULF-GU              1:07.56    1:09.43        
 34 Liu, Karen                13 Fzt-FL               1:06.54    1:09.69        
 35 Hennessy, Emma            14 SC Zone Team-SC      1:11.66    1:10.45        
 36 Stackle, Avery            14 South Texas-ST       1:08.43    1:10.58        
 37 Schneider, Ariana         13 SC Zone Team-SC      1:09.87    1:11.02        
 38 Rodriguez, Rachel         13 South Texas-ST       1:09.58    1:11.15        
 39 Donofrio, Nichole         13 South Texas-ST       1:10.38    1:11.21        
 40 Pilcher, Faith            14 SC Zone Team-SC      1:07.88    1:11.29        
 41 Waters, Emma              13 SC Zone Team-SC      1:08.36    1:11.64        
 42 Bjontegard, Nikko         14 South Texas-ST       1:10.56    1:11.74        
 43 Wilson, Peyton            14 SC Zone Team-SC      1:13.38    1:11.96        
 44 Donovan, Claire           14 GULF-GU              1:13.03    1:12.11        
 45 Cazes, Abigail            13 LA-LA                1:11.32    1:12.52        
 46 Clark, Hope               14 KY-KY                1:09.64    1:13.05        
 47 Hughes, Rachel            14 KY-KY                1:11.66    1:15.01        
 48 Ream, Emma                14 North Texas-NT       1:13.51    1:15.69        
 49 Drennen, Kelsie           13 Team WV-WV           1:19.27    1:16.35        
 50 Hernandez, Elise          14 LA-LA                1:14.05    1:16.45        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   2:18.24        2009 Nicole Stafford, GA                        
                2:07.01  NAG National Age Group
                2:18.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:27.19  AAAA
 Meet Qualifying:  2:18.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Luther, Dakota            13 South Texas-ST       2:22.31    2:19.62 AAAA   
                  30.21     1:04.78 (34.57)     1:41.20 (36.42)     2:19.62 (38.42)
  2 Cimino, Sarah Margaret    14 SES-SE               2:24.23    2:21.79 AAAA   
                  31.13     1:07.09 (35.96)     1:43.71 (36.62)     2:21.79 (38.08)
  3 Nava, Jessica             13 Gold Coast-FG        2:25.53    2:22.15 AAAA   
                  31.04     1:07.05 (36.01)     1:43.61 (36.56)     2:22.15 (38.54)
  4 Bailey, Elizabeth         14 GAZ-GA               2:25.43    2:22.25 AAAA   
                  33.10     1:09.41 (36.31)     1:46.48 (37.07)     2:22.25 (35.77)
  5 Carey, Margaret           14 SES-SE               2:24.70    2:22.30 AAAA   
                  31.76     1:07.55 (35.79)     1:44.59 (37.04)     2:22.30 (37.71)
  6 Kraus, Alena              13 Fzt-FL               2:23.69    2:23.48 AAAA   
                  31.83     1:08.87 (37.04)     1:46.89 (38.02)     2:23.48 (36.59)
  7 Harmon, Ashley            14 GULF-GU              2:23.27    2:24.12 AAAA   
                  32.13     1:09.06 (36.93)     1:46.79 (37.73)     2:24.12 (37.33)
  8 Hale, Alyssa              14 SES-SE               2:24.72    2:24.80 AAAA   
                  32.39     1:08.88 (36.49)     1:45.85 (36.97)     2:24.80 (38.95)
Preliminaries
  9 Burton, Allison           14 SC Zone Team-SC      2:25.60                   
 10 Carter, Olivia            13 NC Swim-NC           2:25.71                   
 11 Liu, Karen                13 Fzt-FL               2:26.08                   
 12 Mancilla, Alicia          13 Gold Coast-FG        2:26.75                   
 13 Hanson, Megan             14 North Texas-NT       2:26.86                   
 14 Bui, Brittany             14 GULF-GU              2:27.21                   
 15 Tennant, Kayla            14 Fzt-FL               2:27.62                   
 16 Forde, Brooke             14 KY-KY                2:27.85                   
 17 Hayes, Natalie            13 KY-KY                2:28.19                   
 18 McKim, Madison            14 KY-KY                2:28.99                   
 19 Duncan, Abbey             14 Fzt-FL               2:29.10                   
 20 Tillman, Victoria         14 GULF-GU              2:29.70                   
 21 Bedard-Khalid, Cloe       14 Gold Coast-FG        2:30.92                   
 22 Gaines, Riley             13 SES-SE               2:31.20                   
 23 Butkowski, Ashlyn         14 NC Swim-NC           2:31.59                   
 24 Faunce, Alina             14 Fzt-FL               2:32.00                   
 25 Prendes, Mariah           13 GAZ-GA               2:33.59                   
 26 Sorensen, Sarah           13 GAZ-GA               2:34.25                   
 27 Bjontegard, Nikko         14 South Texas-ST       2:34.75                   
 28 Conley, Victoria          14 SC Zone Team-SC      2:35.51                   
 29 Souther, Alexis           14 NC Swim-NC           2:37.19                   
 30 Stackle, Avery            14 South Texas-ST       2:40.07                   
 31 Mitchell, AK              14 Ms-Ms-MS             2:41.10                   
 32 Donofrio, Nichole         13 South Texas-ST       2:42.34                   
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   2:18.24        2009 Nicole Stafford, GA                        
                2:07.01  NAG National Age Group
                2:18.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:27.19  AAAA
 Meet Qualifying:  2:18.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Luther, Dakota            13 South Texas-ST       2:19.94    2:22.31 qAAAA  
                1:06.70   2:22.31 (1:15.61)                                        
  2 Harmon, Ashley            14 GULF-GU              2:23.97    2:23.27 qAAAA  
                1:08.88   2:23.27 (1:14.39)                                        
  3 Kraus, Alena              13 Fzt-FL               2:21.64    2:23.69 qAAAA  
                1:09.45   2:23.69 (1:14.24)                                        
  4 Cimino, Sarah Margaret    14 SES-SE               2:19.53    2:24.23 qAAAA  
                1:07.55   2:24.23 (1:16.68)                                        
  5 Carey, Margaret           14 SES-SE               2:21.27    2:24.70 qAAAA  
                1:10.03   2:24.70 (1:14.67)                                        
  6 Hale, Alyssa              14 SES-SE               2:26.24    2:24.72 qAAAA  
                1:09.08   2:24.72 (1:15.64)                                        
  7 Bailey, Elizabeth         14 GAZ-GA               2:23.49    2:25.43 qAAAA  
                1:11.34   2:25.43 (1:14.09)                                        
  8 Nava, Jessica             13 Gold Coast-FG        2:27.55    2:25.53 qAAAA  
                1:09.48   2:25.53 (1:16.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burton, Allison           14 SC Zone Team-SC      2:29.62    2:25.60 AAAA   
                1:10.31   2:25.60 (1:15.29)                                        
 10 Carter, Olivia            13 NC Swim-NC           2:30.11    2:25.71 AAAA   
                1:11.38   2:25.71 (1:14.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Liu, Karen                13 Fzt-FL               2:24.22    2:26.08 AAAA   
                1:10.54   2:26.08 (1:15.54)                                        
 12 Mancilla, Alicia          13 Gold Coast-FG        2:25.56    2:26.75 AAAA   
                1:09.62   2:26.75 (1:17.13)                                        
 13 Hanson, Megan             14 North Texas-NT       2:27.39    2:26.86 AAAA   
                1:09.60   2:26.86 (1:17.26)                                        
 14 Bui, Brittany             14 GULF-GU              2:24.06    2:27.21        
                1:09.53   2:27.21 (1:17.68)                                        
 15 Tennant, Kayla            14 Fzt-FL               2:26.10    2:27.62        
                1:09.18   2:27.62 (1:18.44)                                        
 16 Forde, Brooke             14 KY-KY                2:28.56    2:27.85        
                1:09.85   2:27.85 (1:18.00)                                        
 17 Hayes, Natalie            13 KY-KY                2:26.80    2:28.19        
                1:10.76   2:28.19 (1:17.43)                                        
 18 McKim, Madison            14 KY-KY                2:32.39    2:28.99        
                1:08.77   2:28.99 (1:20.22)                                        
 19 Duncan, Abbey             14 Fzt-FL               2:24.03    2:29.10        
                1:11.82   2:29.10 (1:17.28)                                        
 20 Tillman, Victoria         14 GULF-GU              2:22.60    2:29.70        
                1:11.47   2:29.70 (1:18.23)                                        
 21 Bedard-Khalid, Cloe       14 Gold Coast-FG        2:27.24    2:30.92        
                1:12.35   2:30.92 (1:18.57)                                        
 22 Gaines, Riley             13 SES-SE               2:26.40    2:31.20        
                1:11.00   2:31.20 (1:20.20)                                        
 23 Butkowski, Ashlyn         14 NC Swim-NC           2:28.56    2:31.59        
                1:11.85   2:31.59 (1:19.74)                                        
 24 Faunce, Alina             14 Fzt-FL               2:23.76    2:32.00        
                1:10.83   2:32.00 (1:21.17)                                        
 25 Prendes, Mariah           13 GAZ-GA               2:30.37    2:33.59        
                1:11.57   2:33.59 (1:22.02)                                        
 26 Sorensen, Sarah           13 GAZ-GA               2:30.25    2:34.25        
                1:11.59   2:34.25 (1:22.66)                                        
 27 Bjontegard, Nikko         14 South Texas-ST       2:34.28    2:34.75        
                1:13.67   2:34.75 (1:21.08)                                        
 28 Conley, Victoria          14 SC Zone Team-SC      2:35.59    2:35.51        
                1:12.84   2:35.51 (1:22.67)                                        
 29 Souther, Alexis           14 NC Swim-NC           2:40.55    2:37.19        
                1:14.04   2:37.19 (1:23.15)                                        
 30 Stackle, Avery            14 South Texas-ST       2:36.53    2:40.07        
                1:11.91   2:40.07 (1:28.16)                                        
 31 Mitchell, AK              14 Ms-Ms-MS             2:38.19    2:41.10        
                1:16.04   2:41.10 (1:25.06)                                        
 32 Donofrio, Nichole         13 South Texas-ST       2:31.80    2:42.34        
                1:16.98   2:42.34 (1:25.36)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   2:21.71        2009 Madeline Hazle, GU                         
                2:12.73  NAG National Age Group
                2:21.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:29.99  AAAA
 Meet Qualifying:  2:21.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Underwood, Mallory        14 SES-SE               2:26.82    2:21.85 AAAA   
                  31.48     1:08.43 (36.95)     1:50.12 (41.69)     2:21.85 (31.73)
  2 Forde, Brooke             14 KY-KY                2:24.62    2:22.34 AAAA   
                  30.75     1:08.26 (37.51)     1:47.79 (39.53)     2:22.34 (34.55)
  3 Bailey, Elizabeth         14 GAZ-GA               2:26.22    2:23.34 AAAA   
                  32.30     1:08.05 (35.75)     1:50.70 (42.65)     2:23.34 (32.64)
  4 Bragg, Evie               14 GAZ-GA               2:28.66    2:25.47 AAAA   
                  32.29     1:09.41 (37.12)     1:51.22 (41.81)     2:25.47 (34.25)
  5 Hauder, Caroline          13 NC Swim-NC           2:27.86    2:26.13 AAAA   
                  32.29     1:09.71 (37.42)     1:51.85 (42.14)     2:26.13 (34.28)
  6 Tennant, Kayla            14 Fzt-FL               2:29.03    2:26.96 AAAA   
                  30.51     1:07.48 (36.97)     1:52.84 (45.36)     2:26.96 (34.12)
  7 Robinson, Audrey          14 GAZ-GA               2:26.96    2:28.62 AAAA   
                  31.21     1:09.78 (38.57)   2:28.62 (1:18.84)                    
  8 Dykstra, Emily            14 NC Swim-NC           2:28.94    2:30.24        
                  31.58     1:11.61 (40.03)     1:57.82 (46.21)     2:30.24 (32.42)
Preliminaries
  9 Liu, Karen                13 Fzt-FL               2:29.83                   
 10 Joassaint, Britheny       13 GAZ-GA               2:29.88                   
 11 Prendes, Mariah           13 GAZ-GA               2:30.83                   
 12 Schneider, Ariana         13 SC Zone Team-SC      2:31.01                   
 13 Antonacci, Sammie         14 South Texas-ST       2:32.00                   
 14 Shepherd, Sarah           14 NC Swim-NC           2:32.13                   
 15 Scott, Sandra             14 GAZ-GA               2:32.34                   
 16 Tillman, Victoria         14 GULF-GU              2:32.51                   
 17 Carter, Kamryn            14 GAZ-GA               2:33.08                   
 18 Faunce, Alina             14 Fzt-FL               2:33.26                   
 19 Kontrimas, Anastasia      14 GULF-GU              2:33.51                   
 20 Vasquez, Bryanna          14 GULF-GU              2:33.62                   
 21 Patrick, Laura            14 LA-LA                2:34.63                   
 22 Bui, Brittany             14 GULF-GU              2:34.83                   
 23 Walz, Jayde               14 South Texas-ST       2:34.97                   
 24 Cunningham, Rachel        14 SES-SE               2:34.99                   
 25 Conley, Victoria          14 SC Zone Team-SC      2:35.21                   
 26 Turcanu, Maria Magdalena  14 NC Swim-NC           2:35.57                   
 27 Vandevier, Kiley          13 SES-SE               2:35.77                   
 28 Harmon, Ashley            14 GULF-GU              2:35.98                   
 29 Pilcher, Faith            14 SC Zone Team-SC      2:36.06                   
 30 Rodriguez, Jessica        14 Gold Coast-FG        2:36.42                   
 31 Rodriguez, Rachel         13 South Texas-ST       2:36.45                   
 32 Rittinger, Alyssa         14 Team WV-WV           2:37.46                   
 33 Donovan, Claire           14 GULF-GU              2:38.34                   
 34 Quintero, Dominique       14 NC Swim-NC           2:38.37                   
 35 Mitchell, AK              14 Ms-Ms-MS             2:39.09                   
 36 Korb, Tiffany             14 Gold Coast-FG        2:39.20                   
 37 Hayes, Natalie            13 KY-KY                2:39.37                   
 38 Bedard-Khalid, Cloe       14 Gold Coast-FG        2:39.39                   
 39 Heintz, Anna              14 SC Zone Team-SC      2:39.54                   
 40 Wilder, Abi               14 Fzt-FL               2:40.39                   
 41 Clark, Hope               14 KY-KY                2:40.62                   
 42 McDermott, Colleen        14 KY-KY                2:41.68                   
 43 Fritscher, Heidi          14 LA-LA                2:43.08                   
 44 Dumont, Kelsie            14 Ms-Ms-MS             2:43.19                   
 45 Donofrio, Nichole         13 South Texas-ST       2:44.91                   
 46 McGee, Leigh Faires       14 Ms-Ms-MS             2:46.02                   
 47 Cazes, Abigail            13 LA-LA                2:46.75                   
 48 Ream, Emma                14 North Texas-NT       2:47.30                   
 49 Parkins, Lindsey          14 LA-LA                2:47.47                   
 50 Stevens, Sarah            14 LA-LA                2:48.61                   
 51 Swoboda, Kaylin           13 LA-LA                2:48.79                   
 52 Drennen, Kelsie           13 Team WV-WV           2:49.89                   
 53 Chesler, McKenzie         13 Team WV-WV           2:53.91                   
 54 Tierney, Niamh            14 North Texas-NT       2:55.43                   
 -- Carey, Margaret           14 SES-SE                   NS                    
 -- Grant, Emily              13 North Texas-NT           NS                    
 -- Hale, Alyssa              14 SES-SE                   NS                    
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   2:21.71        2009 Madeline Hazle, GU                         
                2:12.73  NAG National Age Group
                2:21.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:29.99  AAAA
 Meet Qualifying:  2:21.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Forde, Brooke             14 KY-KY                2:22.09    2:24.62 qAAAA  
                1:08.83   2:24.62 (1:15.79)                                        
  2 Bailey, Elizabeth         14 GAZ-GA               2:23.96    2:26.22 qAAAA  
                1:08.52   2:26.22 (1:17.70)                                        
  3 Underwood, Mallory        14 SES-SE               2:26.52    2:26.82 qAAAA  
                1:10.15   2:26.82 (1:16.67)                                        
  4 Robinson, Audrey          14 GAZ-GA               2:28.14    2:26.96 qAAAA  
                1:10.93   2:26.96 (1:16.03)                                        
  5 Hauder, Caroline          13 NC Swim-NC           2:27.04    2:27.86 qAAAA  
                1:09.03   2:27.86 (1:18.83)                                        
  6 Bragg, Evie               14 GAZ-GA               2:26.19    2:28.66 qAAAA  
                1:10.07   2:28.66 (1:18.59)                                        
  7 Dykstra, Emily            14 NC Swim-NC           2:31.96    2:28.94 qAAAA  
                1:10.40   2:28.94 (1:18.54)                                        
  8 Tennant, Kayla            14 Fzt-FL               2:28.34    2:29.03 qAAAA  
                1:07.39   2:29.03 (1:21.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Liu, Karen                13 Fzt-FL               2:28.04    2:29.83 AAAA   
                1:11.58   2:29.83 (1:18.25)                                        
 10 Joassaint, Britheny       13 GAZ-GA               2:28.19    2:29.88 AAAA   
                1:09.72   2:29.88 (1:20.16)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Prendes, Mariah           13 GAZ-GA               2:29.32    2:30.83        
                1:12.55   2:30.83 (1:18.28)                                        
 12 Schneider, Ariana         13 SC Zone Team-SC      2:32.38    2:31.01        
                1:12.67   2:31.01 (1:18.34)                                        
 13 Antonacci, Sammie         14 South Texas-ST       2:35.20    2:32.00        
                1:12.26   2:32.00 (1:19.74)                                        
 14 Shepherd, Sarah           14 NC Swim-NC           2:37.51    2:32.13        
                1:10.65   2:32.13 (1:21.48)                                        
 15 Scott, Sandra             14 GAZ-GA               2:29.38    2:32.34        
                1:12.38   2:32.34 (1:19.96)                                        
 16 Tillman, Victoria         14 GULF-GU              2:30.36    2:32.51        
                1:11.86   2:32.51 (1:20.65)                                        
 17 Carter, Kamryn            14 GAZ-GA               2:30.79    2:33.08        
                1:11.85   2:33.08 (1:21.23)                                        
 18 Faunce, Alina             14 Fzt-FL               2:27.48    2:33.26        
                1:11.75   2:33.26 (1:21.51)                                        
 19 Kontrimas, Anastasia      14 GULF-GU              2:39.28    2:33.51        
                1:13.57   2:33.51 (1:19.94)                                        
 20 Vasquez, Bryanna          14 GULF-GU              2:31.25    2:33.62        
                1:11.52   2:33.62 (1:22.10)                                        
 21 Patrick, Laura            14 LA-LA                2:32.47    2:34.63        
                1:13.84   2:34.63 (1:20.79)                                        
 22 Bui, Brittany             14 GULF-GU              2:32.71    2:34.83        
                1:12.34   2:34.83 (1:22.49)                                        
 23 Walz, Jayde               14 South Texas-ST       2:25.40    2:34.97        
                1:12.05   2:34.97 (1:22.92)                                        
 24 Cunningham, Rachel        14 SES-SE               2:28.06    2:34.99        
                1:15.43   2:34.99 (1:19.56)                                        
 25 Conley, Victoria          14 SC Zone Team-SC      2:35.80    2:35.21        
                1:12.66   2:35.21 (1:22.55)                                        
 26 Turcanu, Maria Magdalena  14 NC Swim-NC           2:33.77    2:35.57        
                1:15.14   2:35.57 (1:20.43)                                        
 27 Vandevier, Kiley          13 SES-SE               2:33.01    2:35.77        
                1:11.64   2:35.77 (1:24.13)                                        
 28 Harmon, Ashley            14 GULF-GU              2:35.60    2:35.98        
                1:12.90   2:35.98 (1:23.08)                                        
 29 Pilcher, Faith            14 SC Zone Team-SC      2:35.11    2:36.06        
                1:11.66   2:36.06 (1:24.40)                                        
 30 Rodriguez, Jessica        14 Gold Coast-FG        2:32.96    2:36.42        
                1:12.43   2:36.42 (1:23.99)                                        
 31 Rodriguez, Rachel         13 South Texas-ST       2:33.54    2:36.45        
                1:12.92   2:36.45 (1:23.53)                                        
 32 Rittinger, Alyssa         14 Team WV-WV           2:45.71    2:37.46        
                1:16.38   2:37.46 (1:21.08)                                        
 33 Donovan, Claire           14 GULF-GU              2:36.46    2:38.34        
                1:13.87   2:38.34 (1:24.47)                                        
 34 Quintero, Dominique       14 NC Swim-NC           2:36.60    2:38.37        
                1:15.75   2:38.37 (1:22.62)                                        
 35 Mitchell, AK              14 Ms-Ms-MS             2:33.17    2:39.09        
                1:13.08   2:39.09 (1:26.01)                                        
 36 Korb, Tiffany             14 Gold Coast-FG        2:37.07    2:39.20        
                1:13.89   2:39.20 (1:25.31)                                        
 37 Hayes, Natalie            13 KY-KY                2:39.61    2:39.37        
                1:13.28   2:39.37 (1:26.09)                                        
 38 Bedard-Khalid, Cloe       14 Gold Coast-FG        2:33.01    2:39.39        
                1:15.81   2:39.39 (1:23.58)                                        
 39 Heintz, Anna              14 SC Zone Team-SC      2:35.14    2:39.54        
                1:17.25   2:39.54 (1:22.29)                                        
 40 Wilder, Abi               14 Fzt-FL               2:27.73    2:40.39        
                1:13.40   2:40.39 (1:26.99)                                        
 41 Clark, Hope               14 KY-KY                2:38.18    2:40.62        
                1:15.60   2:40.62 (1:25.02)                                        
 42 McDermott, Colleen        14 KY-KY                2:35.53    2:41.68        
                1:12.94   2:41.68 (1:28.74)                                        
 43 Fritscher, Heidi          14 LA-LA                2:39.67    2:43.08        
                1:15.37   2:43.08 (1:27.71)                                        
 44 Dumont, Kelsie            14 Ms-Ms-MS             2:41.26    2:43.19        
                1:18.90   2:43.19 (1:24.29)                                        
 45 Donofrio, Nichole         13 South Texas-ST       2:34.78    2:44.91        
                1:18.26   2:44.91 (1:26.65)                                        
 46 McGee, Leigh Faires       14 Ms-Ms-MS             2:37.93    2:46.02        
                1:21.39   2:46.02 (1:24.63)                                        
 47 Cazes, Abigail            13 LA-LA                2:50.69    2:46.75        
                1:16.23   2:46.75 (1:30.52)                                        
 48 Ream, Emma                14 North Texas-NT       2:50.36    2:47.30        
                1:17.64   2:47.30 (1:29.66)                                        
 49 Parkins, Lindsey          14 LA-LA                2:47.99    2:47.47        
                1:17.17   2:47.47 (1:30.30)                                        
 50 Stevens, Sarah            14 LA-LA                2:44.01    2:48.61        
                1:20.83   2:48.61 (1:27.78)                                        
 51 Swoboda, Kaylin           13 LA-LA                2:38.38    2:48.79        
                1:20.49   2:48.79 (1:28.30)                                        
 52 Drennen, Kelsie           13 Team WV-WV           3:06.38    2:49.89        
                1:17.01   2:49.89 (1:32.88)                                        
 53 Chesler, McKenzie         13 Team WV-WV           2:49.84    2:53.91        
                1:19.97   2:53.91 (1:33.94)                                        
 54 Tierney, Niamh            14 North Texas-NT       2:56.51    2:55.43        
                1:22.44   2:55.43 (1:32.99)                                        
 -- Carey, Margaret           14 SES-SE               2:36.47         NS        
 -- Grant, Emily              13 North Texas-NT       2:53.29         NS        
 -- Hale, Alyssa              14 SES-SE               2:32.19         NS        
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   4:57.92        2009 Kara Kopsco, LA                            
                4:39.76  NAG National Age Group
                4:59.69  JR''S Summer LC Jr. Nats
                5:15.89  AAAA
 Meet Qualifying:  4:59.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Forde, Brooke             14 KY-KY                5:07.74    5:00.25 AAAA   
                  31.63     1:07.94 (36.31)     1:47.81 (39.87)     2:26.55 (38.74)
        3:07.92 (41.37)     3:49.69 (41.77)     4:25.31 (35.62)     5:00.25 (34.94)
  2 Bailey, Elizabeth         14 GAZ-GA               5:07.48    5:02.44 AAAA   
                  31.73     1:08.83 (37.10)     1:46.36 (37.53)     2:24.64 (38.28)
        3:09.22 (44.58)     3:53.66 (44.44)     4:27.51 (33.85)     5:02.44 (34.93)
  3 Bragg, Evie               14 GAZ-GA               5:14.14    5:09.64 AAAA   
                  33.57     1:13.34 (39.77)     1:52.97 (39.63)     2:31.50 (38.53)
        3:14.57 (43.07)     3:58.76 (44.19)     4:34.22 (35.46)     5:09.64 (35.42)
  4 Underwood, Mallory        14 SES-SE               5:08.60    5:12.35 AAAA   
                  32.82     1:10.12 (37.30)     1:51.65 (41.53)     2:32.42 (40.77)
        3:16.58 (44.16)     4:01.66 (45.08)     4:38.06 (36.40)     5:12.35 (34.29)
  5 Faunce, Alina             14 Fzt-FL               5:16.98    5:13.07 AAAA   
                  31.41     1:08.97 (37.56)     1:48.54 (39.57)     2:28.59 (40.05)
        3:14.82 (46.23)     4:02.03 (47.21)     4:37.80 (35.77)     5:13.07 (35.27)
  6 Shepherd, Sarah           14 NC Swim-NC           5:13.36    5:17.24        
                  33.19     1:11.84 (38.65)     1:51.63 (39.79)     2:31.99 (40.36)
        3:18.03 (46.04)     4:05.31 (47.28)     4:41.67 (36.36)     5:17.24 (35.57)
  7 Turcanu, Maria Magdalena  14 NC Swim-NC           5:17.57    5:19.25        
                  31.84     1:09.53 (37.69)     1:51.59 (42.06)     2:33.36 (41.77)
        3:20.85 (47.49)     4:07.36 (46.51)     4:43.49 (36.13)     5:19.25 (35.76)
  8 Tillman, Victoria         14 GULF-GU              5:17.09    5:20.89        
                  33.21     1:10.88 (37.67)     1:52.15 (41.27)     2:32.22 (40.07)
        3:19.91 (47.69)     4:07.03 (47.12)     4:44.77 (37.74)     5:20.89 (36.12)
Preliminaries
  9 Tennant, Kayla            14 Fzt-FL               5:18.99                   
 10 Harmon, Ashley            14 GULF-GU              5:20.71                   
 11 Robinson, Audrey          14 GAZ-GA               5:21.04                   
 12 Carey, Margaret           14 SES-SE               5:21.19                   
 13 Rodriguez, Jessica        14 Gold Coast-FG        5:21.48                   
 14 Rodriguez, Rachel         13 South Texas-ST       5:21.89                   
 15 Cunningham, Rachel        14 SES-SE               5:22.46                   
 16 Bedard-Khalid, Cloe       14 Gold Coast-FG        5:22.58                   
 17 Bui, Brittany             14 GULF-GU              5:23.17                   
 18 Hanson, Megan             14 North Texas-NT       5:23.64                   
 19 Walz, Jayde               14 South Texas-ST       5:25.64                   
 20 Butkowski, Ashlyn         14 NC Swim-NC           5:27.54                   
 21 Mitchell, AK              14 Ms-Ms-MS             5:30.34                   
 22 Patrick, Laura            14 LA-LA                5:32.65                   
 23 Hayes, Natalie            13 KY-KY                5:33.80                   
 24 Heintz, Anna              14 SC Zone Team-SC      5:38.68                   
 25 Donofrio, Nichole         13 South Texas-ST       5:40.45                   
 26 McGee, Leigh Faires       14 Ms-Ms-MS             6:00.23                   
 -- Liu, Karen                13 Fzt-FL                   DQ                    
 -- Conley, Victoria          14 SC Zone Team-SC          NS                    
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   4:57.92        2009 Kara Kopsco, LA                            
                4:39.76  NAG National Age Group
                4:59.69  JR''S Summer LC Jr. Nats
                5:15.89  AAAA
 Meet Qualifying:  4:59.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bailey, Elizabeth         14 GAZ-GA               5:02.44    5:07.48 qAAAA  
                1:09.62   2:26.46 (1:16.84)   3:56.80 (1:30.34)   5:07.48 (1:10.68)
  2 Forde, Brooke             14 KY-KY                4:59.16    5:07.74 qAAAA  
                1:08.84   2:29.36 (1:20.52)   3:55.38 (1:26.02)   5:07.74 (1:12.36)
  3 Underwood, Mallory        14 SES-SE               5:15.96    5:08.60 qAAAA  
                1:11.88   2:32.23 (1:20.35)   3:59.54 (1:27.31)   5:08.60 (1:09.06)
  4 Shepherd, Sarah           14 NC Swim-NC           5:12.98    5:13.36 qAAAA  
                1:11.97   2:30.60 (1:18.63)   4:02.08 (1:31.48)   5:13.36 (1:11.28)
  5 Bragg, Evie               14 GAZ-GA               5:08.29    5:14.14 qAAAA  
                1:12.70   2:33.20 (1:20.50)   4:01.73 (1:28.53)   5:14.14 (1:12.41)
  6 Faunce, Alina             14 Fzt-FL               5:05.53    5:16.98 q      
                1:09.80   2:32.85 (1:23.05)   4:05.35 (1:32.50)   5:16.98 (1:11.63)
  7 Tillman, Victoria         14 GULF-GU              5:17.43    5:17.09 q      
                1:11.37   2:32.10 (1:20.73)   4:05.18 (1:33.08)   5:17.09 (1:11.91)
  8 Turcanu, Maria Magdalena  14 NC Swim-NC           5:15.76    5:17.57 q      
                1:10.37   2:34.13 (1:23.76)   4:07.99 (1:33.86)   5:17.57 (1:09.58)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tennant, Kayla            14 Fzt-FL               5:14.01    5:18.99        
                1:09.51   2:31.46 (1:21.95)   4:07.83 (1:36.37)   5:18.99 (1:11.16)
 10 Harmon, Ashley            14 GULF-GU              5:29.35    5:20.71        
                1:10.35   2:32.03 (1:21.68)   4:10.20 (1:38.17)   5:20.71 (1:10.51)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Robinson, Audrey          14 GAZ-GA               5:10.36    5:21.04        
                1:11.97   2:35.97 (1:24.00)   4:08.82 (1:32.85)   5:21.04 (1:12.22)
 12 Carey, Margaret           14 SES-SE               5:17.61    5:21.19        
                1:10.14   2:35.22 (1:25.08)   4:10.54 (1:35.32)   5:21.19 (1:10.65)
 13 Rodriguez, Jessica        14 Gold Coast-FG        5:16.66    5:21.48        
                1:14.70   2:37.18 (1:22.48)   4:06.47 (1:29.29)   5:21.48 (1:15.01)
 14 Rodriguez, Rachel         13 South Texas-ST       5:31.07    5:21.89        
                1:12.90   2:32.57 (1:19.67)   4:09.90 (1:37.33)   5:21.89 (1:11.99)
 15 Cunningham, Rachel        14 SES-SE               5:28.70    5:22.46        
                1:15.80   2:40.96 (1:25.16)   4:08.03 (1:27.07)   5:22.46 (1:14.43)
 16 Bedard-Khalid, Cloe       14 Gold Coast-FG        5:21.57    5:22.58        
                1:10.30   2:35.39 (1:25.09)   4:10.88 (1:35.49)   5:22.58 (1:11.70)
 17 Bui, Brittany             14 GULF-GU              5:21.35    5:23.17        
                1:09.88   2:31.87 (1:21.99)   4:05.28 (1:33.41)   5:23.17 (1:17.89)
 18 Hanson, Megan             14 North Texas-NT       5:24.01    5:23.64        
                1:10.41   2:32.18 (1:21.77)   4:11.60 (1:39.42)   5:23.64 (1:12.04)
 19 Walz, Jayde               14 South Texas-ST       5:17.98    5:25.64        
                1:12.16   2:35.97 (1:23.81)   4:11.55 (1:35.58)   5:25.64 (1:14.09)
 20 Butkowski, Ashlyn         14 NC Swim-NC           5:17.13    5:27.54        
                1:12.22   2:37.05 (1:24.83)   4:18.28 (1:41.23)   5:27.54 (1:09.26)
 21 Mitchell, AK              14 Ms-Ms-MS             5:35.61    5:30.34        
                1:12.19   2:40.18 (1:27.99)   4:17.03 (1:36.85)   5:30.34 (1:13.31)
 22 Patrick, Laura            14 LA-LA                5:26.97    5:32.65        
                1:17.04   2:43.60 (1:26.56)   4:16.37 (1:32.77)   5:32.65 (1:16.28)
 23 Hayes, Natalie            13 KY-KY                5:29.72    5:33.80        
                1:09.93   2:34.84 (1:24.91)   4:17.00 (1:42.16)   5:33.80 (1:16.80)
 24 Heintz, Anna              14 SC Zone Team-SC      5:28.69    5:38.68        
                1:16.94   2:45.32 (1:28.38)   4:23.22 (1:37.90)   5:38.68 (1:15.46)
 25 Donofrio, Nichole         13 South Texas-ST       5:24.76    5:40.45        
                1:14.20   2:41.68 (1:27.48)   4:22.69 (1:41.01)   5:40.45 (1:17.76)
 26 McGee, Leigh Faires       14 Ms-Ms-MS             5:43.03    6:00.23        
                1:24.94   3:00.06 (1:35.12)   4:43.72 (1:43.66)   6:00.23 (1:16.51)
 -- Liu, Karen                13 Fzt-FL               5:11.23         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Conley, Victoria          14 SC Zone Team-SC      5:27.21         NS        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
meet records:   1:48.78        2010 Cooper, Waynar, Meyer, Soufi, GA           
                1:47.86  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            1:52.14    1:48.60        
     1) Geyer, Meredith 14              2) Underwood, Mallory 14          
     3) Cimino, Sarah Margaret 14       4) Gaines, Riley 13               
                  27.35       54.08 (26.73)     1:21.66 (27.58)     1:48.60 (26.94)
  2 Florida Zone Team-FL  ''A''                         1:50.26    1:49.65        
     1) Burke, Abigal 13                2) Tennant, Kayla 14              
     3) Duncan, Abbey 14                4) Kraus, Alena 13                
                  27.44       55.19 (27.75)     1:22.61 (27.42)     1:49.65 (27.04)
  3 SC Zone Team-SC  ''A''                              1:52.23    1:50.56        
     1) Burton, Allison 14              2) Hennessy, Emma 14              
     3) Pilcher, Faith 14               4) Wilson, Peyton 14              
                  28.13       55.84 (27.71)     1:23.08 (27.24)     1:50.56 (27.48)
  4 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  1:50.87    1:50.90        
     1) Quintero, Dominique 14          2) Carter, Olivia 13              
     3) Hauder, Caroline 13             4) Souther, Alexis 14             
                  27.54       55.42 (27.88)     1:23.62 (28.20)     1:50.90 (27.28)
  5 Ga Zone-GA  ''A''                                   1:52.78    1:52.02        
     1) Joassaint, Britheny 13          2) Scott, Sandra 14               
     3) Carter, Kamryn 14               4) Robinson, Audrey 14            
                  28.07       56.20 (28.13)     1:23.98 (27.78)     1:52.02 (28.04)
  6 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        1:56.76    1:53.21        
     1) Jung, Cybele 14                 2) Nava, Jessica 13               
     3) Korb, Tiffany 14                4) Ciesla, Marta 14               
                  28.43       57.24 (28.81)     1:26.53 (29.29)     1:53.21 (26.68)
  7 Team Kentucky-KY  ''A''                             1:53.36    1:53.76        
     1) Clark, Hope 14                  2) McDermott, Colleen 14          
     3) Hughes, Rachel 14               4) DeBeer, Tonner 13              
                  28.75       57.33 (28.58)     1:25.70 (28.37)     1:53.76 (28.06)
  8 South Texas Swimming-ST  ''A''                      1:53.96    1:54.76        
     1) Luther, Dakota 13               2) Stackle, Avery 14              
     3) Bjontegard, Nikko 14            4) Antonacci, Sammie 14           
                  28.69       57.93 (29.24)     1:26.36 (28.43)     1:54.76 (28.40)
  9 Gulf Swimming-GU  ''A''                             1:57.70    1:56.61        
     1) Kontrimas, Anastasia 14         2) Quattlebaum, Peyton 14         
     3) Donovan, Claire 14              4) Vasquez, Bryanna 14            
                  29.46       59.03 (29.57)     1:28.34 (29.31)     1:56.61 (28.27)
 10 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       1:57.17    1:57.44        
     1) Cazes, Abigail 13               2) Fritscher, Heidi 14            
     3) Patrick, Laura 14               4) Hernandez, Elise 14            
                  29.59       58.54 (28.95)     1:27.64 (29.10)     1:57.44 (29.80)
 11 North Texas Swimming-NT  ''A''                      1:57.91    1:57.70        
     1) Hanson, Megan 14                2) Ream, Emma 14                  
     3) Tierney, Niamh 14               4) Almeter, Lydiah 14             
                  28.09       58.37 (30.28)     1:29.05 (30.68)     1:57.70 (28.65)
 12 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              2:03.82    2:01.77        
     1) Rittinger, Alyssa 14            2) Dalton, Maya 13                
     3) Drennen, Kelsie 13              4) Deem, Courtney 14              
                  29.62     1:02.08 (32.46)     1:32.86 (30.78)     2:01.77 (28.91)
 -- Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     1:57.65         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) McGee, Leigh Faires 14          2) Dumont, Kelsie 14              
     3) Mitchell, AK 14                 4) Mansour, Jennifer 14           
                                                    1:28.12 ( )          DQ (29.31)
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
meet records:   3:57.92        2011 North Carolina                             
                         E Allen, D Liu, K Lawton, O Ontjes                
                3:55.38  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Zone Team-FL  ''A''                         3:59.62    3:58.52        
     1) Burke, Abigal 13                2) Duncan, Abbey 14               
     3) Tennant, Kayla 14               4) Kraus, Alena 13                
                  28.51       59.12 (59.12)     1:27.97 (28.85)   1:59.52 (1:00.40)
        2:28.36 (28.84)   3:00.00 (1:00.48)     3:27.93 (27.93)     3:58.52 (58.52)
  2 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            4:00.64    3:58.61        
     1) Geyer, Meredith 14              2) Underwood, Mallory 14          
     3) Cimino, Sarah Margaret 14       4) Gaines, Riley 13               
                  28.47       59.40 (59.40)     1:27.75 (28.35)   1:59.45 (1:00.05)
        2:28.28 (28.83)   2:59.74 (1:00.29)     3:27.66 (27.92)     3:58.61 (58.87)
  3 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  4:05.27    3:59.83        
     1) Quintero, Dominique 14          2) Souther, Alexis 14             
     3) Dykstra, Emily 14               4) Carter, Olivia 13              
                  28.55   1:00.65 (1:00.65)     1:28.80 (28.15)     2:00.50 (59.85)
        2:29.15 (28.65)     3:00.04 (59.54)     3:28.44 (28.40)     3:59.83 (59.79)
  4 Ga Zone-GA  ''A''                                   4:02.33    4:02.52        
     1) Carter, Kamryn 14               2) Scott, Sandra 14               
     3) Robinson, Audrey 14             4) Joassaint, Britheny 13         
                  28.85   1:00.45 (1:00.45)     1:29.75 (29.30)   2:01.71 (1:01.26)
        2:30.20 (28.49)   3:02.31 (1:00.60)     3:30.84 (28.53)   4:02.52 (1:00.21)
  5 SC Zone Team-SC  ''A''                              4:02.96    4:03.70        
     1) Pilcher, Faith 14               2) Hennessy, Emma 14              
     3) Schneider, Ariana 13            4) Wilson, Peyton 14              
                  28.98   1:01.84 (1:01.84)     1:30.23 (28.39)   2:03.36 (1:01.52)
        2:31.99 (28.63)   3:03.79 (1:00.43)     3:31.69 (27.90)     4:03.70 (59.91)
  6 South Texas Swimming-ST  ''A''                      4:02.07    4:05.43        
     1) Walz, Jayde 14                  2) Parish, Ellery 14              
     3) Antonacci, Sammie 14            4) Luther, Dakota 13              
                  30.15   1:02.36 (1:02.36)     1:32.23 (29.87)   2:05.20 (1:02.84)
        2:33.81 (28.61)   3:05.46 (1:00.26)     3:34.15 (28.69)     4:05.43 (59.97)
  7 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        4:05.47    4:06.42        
     1) Ciesla, Marta 14                2) Jung, Cybele 14                
     3) Mancilla, Alicia 13             4) Nava, Jessica 13               
                  28.80       59.92 (59.92)     1:28.88 (28.96)   2:01.09 (1:01.17)
        2:31.23 (30.14)   3:05.00 (1:03.91)     3:33.73 (28.73)   4:06.42 (1:01.42)
  8 Team Kentucky-KY  ''A''                             4:09.14    4:08.19        
     1) DeBeer, Tonner 13               2) McKim, Madison 14              
     3) McDermott, Colleen 14           4) Clark, Hope 14                 
                  28.84   1:01.27 (1:01.27)     1:30.49 (29.22)   2:03.23 (1:01.96)
        2:33.00 (29.77)   3:06.22 (1:02.99)     3:35.26 (29.04)   4:08.19 (1:01.97)
  9 Gulf Swimming-GU  ''A''                             4:10.73    4:09.79        
     1) Donovan, Claire 14              2) Quattlebaum, Peyton 14         
     3) Kontrimas, Anastasia 14         4) Vasquez, Bryanna 14            
                  30.08   1:03.48 (1:03.48)     1:33.77 (30.29)   2:06.39 (1:02.91)
        2:36.09 (29.70)   3:08.92 (1:02.53)     3:37.76 (28.84)   4:09.79 (1:00.87)
 10 Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     4:15.35    4:17.73        
     1) McGee, Leigh Faires 14          2) Mansour, Jennifer 14           
     3) Mitchell, AK 14                 4) Dumont, Kelsie 14              
                  29.14   1:00.69 (1:00.69)     1:31.77 (31.08)   2:06.29 (1:05.60)
        2:36.98 (30.69)   3:11.40 (1:05.11)     3:42.63 (31.23)   4:17.73 (1:06.33)
 11 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       4:15.50    4:19.94        
     1) Patrick, Laura 14               2) Fritscher, Heidi 14            
     3) Stevens, Sarah 14               4) Hernandez, Elise 14            
                  30.78   1:05.28 (1:05.28)     1:35.16 (29.88)   2:09.25 (1:03.97)
        2:40.09 (30.84)   3:15.01 (1:05.76)     3:45.63 (30.62)   4:19.94 (1:04.93)
 12 North Texas Swimming-NT  ''A''                      4:21.51    4:22.18        
     1) Ream, Emma 14                   2) Almeter, Lydiah 14             
     3) Grant, Emily 13                 4) Hanson, Megan 14               
                  31.28   1:06.74 (1:06.74)     1:37.84 (31.10)                    
            2:44.88 ( )         3:20.40 ( )     3:49.73 (29.33)   4:22.18 (1:01.78)
 13 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              4:26.46    4:23.00        
     1) Rittinger, Alyssa 14            2) Drennen, Kelsie 13             
     3) Chesler, McKenzie 13            4) Deem, Courtney 14              
                  30.37   1:03.10 (1:03.10)     1:35.82 (32.72)                    
            2:43.32 ( )         3:18.47 ( )     3:48.41 (29.94)   4:23.00 (1:04.53)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
meet records:   2:01.75        2006 Southeastern                               
                1:58.34  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            2:04.00    2:00.77        
     1) Vandevier, Kiley 13             2) Cunningham, Rachel 14          
     3) Cimino, Sarah Margaret 14       4) Underwood, Mallory 14          
                  31.27     1:05.39 (34.12)     1:33.55 (28.16)     2:00.77 (27.22)
  2 Ga Zone-GA  ''A''                                   2:03.00    2:02.60        
     1) Joassaint, Britheny 13          2) Bragg, Evie 14                 
     3) Carter, Kamryn 14               4) Robinson, Audrey 14            
                  31.41     1:06.84 (35.43)     1:35.74 (28.90)     2:02.60 (26.86)
  3 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  2:03.01    2:02.62        
     1) Shepherd, Sarah 14              2) Hauder, Caroline 13            
     3) Souther, Alexis 14              4) Quintero, Dominique 14         
                  32.37     1:07.54 (35.17)     1:35.64 (28.10)     2:02.62 (26.98)
  4 Team Kentucky-KY  ''A''                             2:03.68    2:03.93        
     1) Carrico, Isabell 14             2) Forde, Brooke 14               
     3) McKim, Madison 14               4) DeBeer, Tonner 13              
                  32.05     1:06.69 (34.64)     1:36.29 (29.60)     2:03.93 (27.64)
  5 Florida Zone Team-FL  ''A''                         2:05.26    2:05.64        
     1) Wilder, Abi 14                  2) Faunce, Alina 14               
     3) Kraus, Alena 13                 4) Burke, Abigal 13               
                  32.26     1:08.77 (36.51)     1:38.77 (30.00)     2:05.64 (26.87)
  6 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        2:05.57    2:05.66        
     1) Rodriguez, Jessica 14           2) Jung, Cybele 14                
     3) Nava, Jessica 13                4) Ciesla, Marta 14               
                  34.68     1:10.37 (35.69)     1:39.50 (29.13)     2:05.66 (26.16)
  7 South Texas Swimming-ST  ''A''                      2:07.23    2:05.96        
     1) Stackle, Avery 14               2) Walz, Jayde 14                 
     3) Luther, Dakota 13               4) Antonacci, Sammie 14           
                  31.75     1:08.66 (36.91)     1:38.20 (29.54)     2:05.96 (27.76)
  8 Gulf Swimming-GU  ''A''                             2:09.50    2:06.85        
     1) Tillman, Victoria 14            2) Kontrimas, Anastasia 14        
     3) Harmon, Ashley 14               4) Vasquez, Bryanna 14            
                  33.09     1:08.87 (35.78)     1:38.93 (30.06)     2:06.85 (27.92)
  9 SC Zone Team-SC  ''A''                              2:19.33    2:08.04        
                  32.79     1:10.65 (37.86)     1:40.32 (29.67)     2:08.04 (27.72)
 10 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       2:05.67    2:11.69        
     1) Carson, Madelyn 14              2) Patrick, Laura 14              
     3) Cazes, Abigail 13               4) Fritscher, Heidi 14            
                  33.46     1:10.09 (36.63)     1:42.56 (32.47)     2:11.69 (29.13)
 11 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              2:14.78    2:15.09        
     1) Deem, Courtney 14               2) Rittinger, Alyssa 14           
     3) Drennen, Kelsie 13              4) Chesler, McKenzie 13           
                  33.78     1:11.80 (38.02)     1:44.88 (33.08)     2:15.09 (30.21)
 12 Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     2:13.03    2:15.70        
     1) Dumont, Kelsie 14               2) Mansour, Jennifer 14           
     3) Mitchell, AK 14                 4) McGee, Leigh Faires 14         
                  35.72     1:15.49 (39.77)     1:47.74 (32.25)     2:15.70 (27.96)
 13 North Texas Swimming-NT  ''A''                      2:32.33    2:19.62        
     1) Grant, Emily 13                 2) Almeter, Lydiah 14             
     3) Hanson, Megan 14                4) Ream, Emma 14                  
                  37.84     1:19.07 (41.23)     1:49.80 (30.73)     2:19.62 (29.82)
 
Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
meet records:   4:23.64        2011 Southeastern                               
                         A Kollevoll, T Wade, C Johnson, S Pilkinton       
                4:20.82  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            4:23.48    4:24.61        
     1) Vandevier, Kiley 13             2) Cunningham, Rachel 14          
     3) Cimino, Sarah Margaret 14       4) Gaines, Riley 13               
                  32.59   1:06.28 (1:06.28)     1:41.27 (34.99)   2:20.54 (1:14.26)
        2:49.86 (29.32)   3:25.12 (1:04.58)     3:53.29 (28.17)     4:24.61 (59.49)
  2 Team Kentucky-KY  ''A''                             4:29.45    4:28.89        
     1) McDermott, Colleen 14           2) Forde, Brooke 14               
     3) McKim, Madison 14               4) Clark, Hope 14                 
                  33.46   1:08.90 (1:08.90)     1:43.84 (34.94)   2:22.42 (1:13.52)
        2:52.38 (29.96)   3:28.25 (1:05.83)     3:56.91 (28.66)   4:28.89 (1:00.64)
  3 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  4:33.60    4:30.21        
     1) Carter, Olivia 13               2) Hauder, Caroline 13            
     3) Souther, Alexis 14              4) Quintero, Dominique 14         
                  32.65   1:08.43 (1:08.43)     1:44.31 (35.88)   2:25.58 (1:17.15)
        2:55.44 (29.86)   3:31.11 (1:05.53)     3:58.80 (27.69)     4:30.21 (59.10)
  4 Ga Zone-GA  ''A''                                   4:29.70    4:30.56        
     1) Joassaint, Britheny 13          2) Bragg, Evie 14                 
     3) Bailey, Elizabeth 14            4) Sorensen, Sarah 13             
                  33.50   1:09.41 (1:09.41)     1:45.37 (35.96)   2:25.74 (1:16.33)
        2:56.07 (30.33)   3:30.02 (1:04.28)     3:58.26 (28.24)   4:30.56 (1:00.54)
  5 Florida Zone Team-FL  ''A''                         4:30.31    4:34.55        
     1) Wilder, Abi 14                  2) Faunce, Alina 14               
     3) Duncan, Abbey 14                4) Kraus, Alena 13                
                  32.81   1:07.04 (1:07.04)     1:44.81 (37.77)   2:28.31 (1:21.27)
        2:58.35 (30.04)   3:34.07 (1:05.76)     4:02.95 (28.88)   4:34.55 (1:00.48)
  6 South Texas Swimming-ST  ''A''                      4:29.40    4:36.69        
     1) Stackle, Avery 14               2) Walz, Jayde 14                 
     3) Luther, Dakota 13               4) Antonacci, Sammie 14           
                  32.37   1:09.60 (1:09.60)     1:46.27 (36.67)   2:29.44 (1:19.84)
        2:59.27 (29.83)   3:35.11 (1:05.67)     4:04.44 (29.33)   4:36.69 (1:01.58)
  7 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        4:31.27    4:39.22        
     1) Schimansky, Megan 13            2) Jung, Cybele 14                
     3) Nava, Jessica 13                4) Ciesla, Marta 14               
                  35.43   1:13.80 (1:13.80)     1:50.39 (36.59)   2:32.70 (1:18.90)
        3:02.72 (30.02)   3:38.95 (1:06.25)     4:07.12 (28.17)   4:39.22 (1:00.27)
  8 SC Zone Team-SC  ''A''                              4:38.66    4:40.69        
     1) Waters, Emma 13                 2) Heintz, Anna 14                
     3) Burton, Allison 14              4) Wilson, Peyton 14              
                  35.23   1:12.11 (1:12.11)     1:50.63 (38.52)                    
            3:05.16 ( )         3:39.90 ( )     4:08.44 (28.54)   4:40.69 (1:00.79)
  9 Gulf Swimming-GU  ''A''                             4:38.43    4:40.80        
     1) Tillman, Victoria 14            2) Kontrimas, Anastasia 14        
     3) Harmon, Ashley 14               4) Vasquez, Bryanna 14            
                  34.76   1:11.22 (1:11.22)     1:49.79 (38.57)   2:33.16 (1:21.94)
        3:04.00 (30.84)   3:40.00 (1:06.84)     4:08.96 (28.96)   4:40.80 (1:00.80)
 10 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       4:42.49    4:45.82        
     1) Carson, Madelyn 14              2) Patrick, Laura 14              
     3) Cazes, Abigail 13               4) Fritscher, Heidi 14            
                  33.82   1:11.00 (1:11.00)     1:48.28 (37.28)   2:31.53 (1:20.53)
        3:03.18 (31.65)   3:42.11 (1:10.58)     4:12.22 (30.11)   4:45.82 (1:03.71)
 11 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              5:08.68    4:57.13        
     1) Deem, Courtney 14               2) Rittinger, Alyssa 14           
     3) Drennen, Kelsie 13              4) Chesler, McKenzie 13           
                  33.93   1:11.13 (1:11.13)     1:48.95 (37.82)   2:32.37 (1:21.24)
        3:09.20 (36.83)   3:50.06 (1:17.69)     4:21.51 (31.45)   4:57.13 (1:07.07)
 12 North Texas Swimming-NT  ''A''                      5:04.67    4:57.77        
     1) Grant, Emily 13                 2) Almeter, Lydiah 14             
     3) Hanson, Megan 14                4) Ream, Emma 14                  
                  37.10   1:17.89 (1:17.89)     1:58.85 (40.96)   2:46.23 (1:28.34)
        3:17.54 (31.31)   3:53.70 (1:07.47)     4:23.47 (29.77)   4:57.77 (1:04.07)
 13 Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     4:51.73    5:00.31        
     1) Dumont, Kelsie 14               2) Mansour, Jennifer 14           
     3) Mitchell, AK 14                 4) McGee, Leigh Faires 14         
                  37.70   1:17.82 (1:17.82)     1:58.35 (40.53)   2:46.31 (1:28.49)
        3:20.02 (33.71)   3:58.44 (1:12.13)     4:27.59 (29.15)   5:00.31 (1:01.87)
 
Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   26.57        2009 Caroline Thomas, KY                          
                25.01  NAG National Age Group
                26.89  JR''S Summer LC Jr. Nats
                27.79  AAAA
 Meet Qualifying:  26.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Frantz, Jonna             18 LA-LA                  27.30      26.72 JR''S   
  2 Ferrara, Brooke           15 SES-SE                 27.51      26.98 AAAA   
  3 Trematerra, Lindsey       16 Fzt-FL                 27.37      27.16 AAAA   
  4 Aikins, Katherine         15 GAZ-GA                 27.45      27.55 AAAA   
  5 Wingo, Jessica            15 SES-SE                 27.47      27.82        
  6 Stovall, Maggie           16 SES-SE                 28.04      27.83        
  7 Morrell, Mia              15 NC Swim-NC             28.07      28.01        
  8 Afolabi-Brown, Kike       17 GAZ-GA                 28.08      28.13        
Preliminaries
  9 Brown, Cameron            15 KY-KY                  28.11                   
 10 Webber, Kyjana            15 Ms-Ms-MS               28.17                   
 11 Bendziewicz, Catherine    15 SC Zone Team-SC        28.21                   
 12 Bennett, Ashleigh         16 SC Zone Team-SC        28.27                   
 12 Frank, Lauren             15 NC Swim-NC             28.27                   
 14 O''Malley, Lauren          16 GAZ-GA                 28.30                   
 15 Ding, Jessica             15 LA-LA                  28.41                   
 16 McKivigan, Rachel         17 Fzt-FL                 28.43                   
 17 Ortiz, Arianna            16 Gold Coast-FG          28.44                   
 18 Pettinger, Juliana        16 Fzt-FL                 28.46                   
 18 Renfurm, Brienne          16 Gold Coast-FG          28.46                   
 20 Bishop, Taylor            15 South Texas-ST         28.53                   
 20 Mohammed, Ayeesha         15 South Texas-ST         28.53                   
 22 Litke, Brittany           17 GAZ-GA                 28.57                   
 23 Pigliacampi, Marlena      16 Fzt-FL                 28.64                   
 24 Joslin, Lia               16 LA-LA                  28.65                   
 25 Domaschofsky, Kristina    16 South Texas-ST         28.69                   
 26 McGraw, Madeline          15 LA-LA                  28.87                   
 27 Frantz, Denise            15 LA-LA                  28.89                   
 28 Lacusky, Sara             16 Gold Coast-FG          28.92                   
 29 Melhorn, Maggie           17 SES-SE                 28.93                   
 30 Recer, Laney              15 North Texas-NT         28.95                   
 31 Hu, Julie                 16 NC Swim-NC             29.01                   
 32 Morris, Alyssa            18 Team WV-WV             29.03                   
 33 Mansour, Emily            16 Ms-Ms-MS               29.06                   
 34 Rodriguez, Sophia         17 South Texas-ST         29.11                   
 35 Harris, Chase             17 Gold Coast-FG          29.18                   
 36 Fertel, Kelly             15 Gold Coast-FG          29.19                   
 37 Stansell, Sara            17 SC Zone Team-SC        29.41                   
 37 Harris, McKenna           17 Fzt-FL                 29.41                   
 39 Green, Jessica            15 SES-SE                 29.67                   
 40 Chambers, Emily           16 Team WV-WV             29.68                   
 41 Campo, Steph              15 Gold Coast-FG          29.79                   
 41 Harbin, Haylie            16 North Texas-NT         29.79                   
 43 Loop, Megan               16 LA-LA                  29.92                   
 44 Stolin, Katya             15 LA-LA                  29.97                   
 45 Fannin, Miranda           16 North Texas-NT         30.03                   
 46 Mans, Kaitlin             17 KY-KY                  30.87                   
 47 Crandall, Becka           15 Team WV-WV             31.16                   
 48 Blankenship, Andrea       15 Team WV-WV             31.29                   
 49 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL                 33.00                   
 50 Coan, McKenzie            17 GAZ-GA                 36.34                   
 51 Nakashima, Ruriko         17 SC Zone Team-SC        47.88                   
 52 Childs, Jaide             15 Fzt-FL                 53.40                   
 
Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   26.57        2009 Caroline Thomas, KY                          
                25.01  NAG National Age Group
                26.89  JR''S Summer LC Jr. Nats
                27.79  AAAA
 Meet Qualifying:  26.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Frantz, Jonna             18 LA-LA                  26.93      27.30 qAAAA  
  2 Trematerra, Lindsey       16 Fzt-FL                 26.97      27.37 qAAAA  
  3 Aikins, Katherine         15 GAZ-GA                 27.61      27.45 qAAAA  
  4 Wingo, Jessica            15 SES-SE                 27.38      27.47 qAAAA  
  5 Ferrara, Brooke           15 SES-SE                 27.38      27.51 qAAAA  
  6 Stovall, Maggie           16 SES-SE                 28.76      28.04 q      
  7 Morrell, Mia              15 NC Swim-NC             28.07      28.07 q      
  8 Afolabi-Brown, Kike       17 GAZ-GA                 27.88      28.08 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brown, Cameron            15 KY-KY                  28.40      28.11        
 10 Webber, Kyjana            15 Ms-Ms-MS               27.68      28.17        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bendziewicz, Catherine    15 SC Zone Team-SC        27.97      28.21        
 12 Bennett, Ashleigh         16 SC Zone Team-SC        28.37      28.27        
 12 Frank, Lauren             15 NC Swim-NC             28.69      28.27        
 14 O''Malley, Lauren          16 GAZ-GA                 27.83      28.30        
 15 Ding, Jessica             15 LA-LA                  27.95      28.41        
 16 McKivigan, Rachel         17 Fzt-FL                 28.08      28.43        
 17 Ortiz, Arianna            16 Gold Coast-FG          29.05      28.44        
 18 Pettinger, Juliana        16 Fzt-FL                 28.21      28.46        
 18 Renfurm, Brienne          16 Gold Coast-FG          28.86      28.46        
 20 Bishop, Taylor            15 South Texas-ST         28.63      28.53        
 20 Mohammed, Ayeesha         15 South Texas-ST         30.78      28.53        
 22 Litke, Brittany           17 GAZ-GA                 28.87      28.57        
 23 Pigliacampi, Marlena      16 Fzt-FL                 27.74      28.64        
 24 Joslin, Lia               16 LA-LA                  28.40      28.65        
 25 Domaschofsky, Kristina    16 South Texas-ST         28.03      28.69        
 26 McGraw, Madeline          15 LA-LA                  28.63      28.87        
 27 Frantz, Denise            15 LA-LA                  28.77      28.89        
 28 Lacusky, Sara             16 Gold Coast-FG          28.90      28.92        
 29 Melhorn, Maggie           17 SES-SE                 28.78      28.93        
 30 Recer, Laney              15 North Texas-NT         28.75      28.95        
 31 Hu, Julie                 16 NC Swim-NC             28.61      29.01        
 32 Morris, Alyssa            18 Team WV-WV             28.92      29.03        
 33 Mansour, Emily            16 Ms-Ms-MS               28.69      29.06        
 34 Rodriguez, Sophia         17 South Texas-ST         29.32      29.11        
 35 Harris, Chase             17 Gold Coast-FG          31.00      29.18        
 36 Fertel, Kelly             15 Gold Coast-FG          28.55      29.19        
 37 Stansell, Sara            17 SC Zone Team-SC        29.25      29.41        
 37 Harris, McKenna           17 Fzt-FL                 29.84      29.41        
 39 Green, Jessica            15 SES-SE                 29.48      29.67        
 40 Chambers, Emily           16 Team WV-WV             30.87      29.68        
 41 Campo, Steph              15 Gold Coast-FG          30.87      29.79        
 41 Harbin, Haylie            16 North Texas-NT         30.34      29.79        
 43 Loop, Megan               16 LA-LA                  29.03      29.92        
 44 Stolin, Katya             15 LA-LA                  29.98      29.97        
 45 Fannin, Miranda           16 North Texas-NT         30.34      30.03        
 46 Mans, Kaitlin             17 KY-KY                  31.46      30.87        
 47 Crandall, Becka           15 Team WV-WV             30.38      31.16        
 48 Blankenship, Andrea       15 Team WV-WV             32.20      31.29        
 49 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL                 33.16      33.00        
 50 Coan, McKenzie            17 GAZ-GA                 35.10      36.34        
 51 Nakashima, Ruriko         17 SC Zone Team-SC        43.18      47.88        
 52 Childs, Jaide             15 Fzt-FL                 52.24      53.40        
 
Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   58.48        2011 Suzanne B Bessire, FL                        
                53.63  NAG National Age Group
                58.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
              1:00.09  AAAA
 Meet Qualifying:  58.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Trematerra, Lindsey       16 Fzt-FL                 59.60      58.63 AAAA   
                  28.18       58.63 (30.45)                                        
  2 Webber, Kyjana            15 Ms-Ms-MS               59.87      58.98 AAAA   
                  28.31       58.98 (30.67)                                        
  3 Stovall, Maggie           16 SES-SE                 59.00      59.03 AAAA   
                  28.28       59.03 (30.75)                                        
  4 Bendziewicz, Catherine    15 SC Zone Team-SC      1:00.31      59.29 AAAA   
                  28.66       59.29 (30.63)                                        
  5 Brown, Cameron            15 KY-KY                  59.63      59.35 AAAA   
                  28.32       59.35 (31.03)                                        
  6 Ferrara, Brooke           15 SES-SE               1:00.22      59.71 AAAA   
                  28.52       59.71 (31.19)                                        
  7 Frantz, Jonna             18 LA-LA                1:00.50      59.82 AAAA   
                  28.48       59.82 (31.34)                                        
  8 Smith, Morgan             16 NC Swim-NC           1:00.27      59.96 AAAA   
                  28.77       59.96 (31.19)                                        
Preliminaries
  9 Wingo, Jessica            15 SES-SE               1:00.52                   
 10 McKivigan, Rachel         17 Fzt-FL               1:00.56                   
 11 Pigliacampi, Marlena      16 Fzt-FL               1:00.61                   
 12 Joslin, Lia               16 LA-LA                1:00.68                   
 13 Nicklas-Morris, Emma      15 NC Swim-NC           1:00.92                   
 14 Ortiz, Arianna            16 Gold Coast-FG        1:00.94                   
 15 Tarvestad, Kate           15 KY-KY                1:01.27                   
 16 Frank, Lauren             15 NC Swim-NC           1:01.37                   
 17 Lacusky, Sara             16 Gold Coast-FG        1:01.43                   
 18 Afolabi-Brown, Kike       17 GAZ-GA               1:01.44                   
 19 Boone, Caroline           16 SES-SE               1:01.55                   
 20 El Gomayel, Sydney        16 GAZ-GA               1:01.68                   
 21 O''Malley, Lauren          16 GAZ-GA               1:01.76                   
 22 Aikins, Katherine         15 GAZ-GA               1:01.87                   
 23 Mansour, Emily            16 Ms-Ms-MS             1:02.14                   
 24 Domaschofsky, Kristina    16 South Texas-ST       1:02.18                   
 25 Litke, Brittany           17 GAZ-GA               1:02.35                   
 26 Rodriguez, Sophia         17 South Texas-ST       1:02.40                   
 27 Bishop, Taylor            15 South Texas-ST       1:02.61                   
 28 Pettinger, Juliana        16 Fzt-FL               1:02.70                   
 29 Recer, Laney              15 North Texas-NT       1:02.76                   
 30 Ding, Jessica             15 LA-LA                1:02.92                   
 30 Loop, Megan               16 LA-LA                1:02.92                   
 32 Harris, Chase             17 Gold Coast-FG        1:02.97                   
 33 Stansell, Sara            17 SC Zone Team-SC      1:02.99                   
 34 Renfurm, Brienne          16 Gold Coast-FG        1:03.10                   
 35 Chandler, Allison         17 GAZ-GA               1:03.19                   
 36 Green, Jessica            15 SES-SE               1:03.26                   
 37 Harris, McKenna           17 Fzt-FL               1:03.74                   
 38 McGraw, Madeline          15 LA-LA                1:03.82                   
 39 Bennett, Ashleigh         16 SC Zone Team-SC      1:04.94                   
 40 Stolin, Katya             15 LA-LA                1:05.14                   
 41 Fannin, Miranda           16 North Texas-NT       1:05.31                   
 42 Morris, Alyssa            18 Team WV-WV           1:05.89                   
 43 Mullen, Marin             15 Gold Coast-FG        1:06.32                   
 44 Cleek, Audrey Grace       15 South Texas-ST       1:06.36                   
 45 Chambers, Emily           16 Team WV-WV           1:06.78                   
 46 Donofrio, Michaela        15 South Texas-ST       1:06.81                   
 47 Crandall, Becka           15 Team WV-WV           1:07.39                   
 48 McGhee, Perry             16 Team WV-WV           1:10.55                   
 49 Blankenship, Andrea       15 Team WV-WV           1:11.38                   
 50 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL               1:11.60                   
 51 Coan, McKenzie            17 GAZ-GA               1:17.70                   
 52 Nakashima, Ruriko         17 SC Zone Team-SC      1:42.30                   
 53 Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA               1:55.09                   
 54 Childs, Jaide             15 Fzt-FL               2:03.20                   
 -- Melhorn, Maggie           17 SES-SE                   NS                    
 
Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   58.48        2011 Suzanne B Bessire, FL                        
                53.63  NAG National Age Group
                58.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
              1:00.09  AAAA
 Meet Qualifying:  58.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Stovall, Maggie           16 SES-SE                 59.41      59.00 qAAAA  
  2 Trematerra, Lindsey       16 Fzt-FL                 59.03      59.60 qAAAA  
  3 Brown, Cameron            15 KY-KY                1:00.17      59.63 qAAAA  
  4 Webber, Kyjana            15 Ms-Ms-MS               59.92      59.87 qAAAA  
  5 Ferrara, Brooke           15 SES-SE               1:00.53    1:00.22 q      
  6 Smith, Morgan             16 NC Swim-NC             59.72    1:00.27 q      
  7 Bendziewicz, Catherine    15 SC Zone Team-SC      1:00.15    1:00.31 q      
  8 Frantz, Jonna             18 LA-LA                1:00.35    1:00.50 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wingo, Jessica            15 SES-SE                 59.29    1:00.52        
 10 McKivigan, Rachel         17 Fzt-FL               1:00.54    1:00.56        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pigliacampi, Marlena      16 Fzt-FL               1:00.89    1:00.61        
 12 Joslin, Lia               16 LA-LA                1:00.72    1:00.68        
 13 Nicklas-Morris, Emma      15 NC Swim-NC           1:02.15    1:00.92        
 14 Ortiz, Arianna            16 Gold Coast-FG        1:05.59    1:00.94        
 15 Tarvestad, Kate           15 KY-KY                1:00.59    1:01.27        
 16 Frank, Lauren             15 NC Swim-NC           1:01.77    1:01.37        
 17 Lacusky, Sara             16 Gold Coast-FG        1:03.31    1:01.43        
 18 Afolabi-Brown, Kike       17 GAZ-GA               1:00.84    1:01.44        
 19 Boone, Caroline           16 SES-SE               1:02.36    1:01.55        
 20 El Gomayel, Sydney        16 GAZ-GA               1:00.91    1:01.68        
 21 O''Malley, Lauren          16 GAZ-GA               1:00.85    1:01.76        
 22 Aikins, Katherine         15 GAZ-GA               1:02.66    1:01.87        
 23 Mansour, Emily            16 Ms-Ms-MS             1:01.42    1:02.14        
 24 Domaschofsky, Kristina    16 South Texas-ST       1:01.00    1:02.18        
 25 Litke, Brittany           17 GAZ-GA               1:03.51    1:02.35        
 26 Rodriguez, Sophia         17 South Texas-ST       1:02.11    1:02.40        
 27 Bishop, Taylor            15 South Texas-ST       1:02.59    1:02.61        
 28 Pettinger, Juliana        16 Fzt-FL               1:02.26    1:02.70        
 29 Recer, Laney              15 North Texas-NT       1:01.70    1:02.76        
 30 Ding, Jessica             15 LA-LA                1:01.22    1:02.92        
 30 Loop, Megan               16 LA-LA                1:01.11    1:02.92        
 32 Harris, Chase             17 Gold Coast-FG        1:05.04    1:02.97        
 33 Stansell, Sara            17 SC Zone Team-SC      1:02.12    1:02.99        
 34 Renfurm, Brienne          16 Gold Coast-FG        1:03.82    1:03.10        
 35 Chandler, Allison         17 GAZ-GA               1:04.17    1:03.19        
 36 Green, Jessica            15 SES-SE               1:03.87    1:03.26        
 37 Harris, McKenna           17 Fzt-FL               1:03.60    1:03.74        
 38 McGraw, Madeline          15 LA-LA                1:02.57    1:03.82        
 39 Bennett, Ashleigh         16 SC Zone Team-SC      1:01.33    1:04.94        
 40 Stolin, Katya             15 LA-LA                1:05.61    1:05.14        
 41 Fannin, Miranda           16 North Texas-NT       1:07.54    1:05.31        
 42 Morris, Alyssa            18 Team WV-WV           1:08.24    1:05.89        
 43 Mullen, Marin             15 Gold Coast-FG        1:10.58    1:06.32        
 44 Cleek, Audrey Grace       15 South Texas-ST       1:04.45    1:06.36        
 45 Chambers, Emily           16 Team WV-WV           1:08.90    1:06.78        
 46 Donofrio, Michaela        15 South Texas-ST       1:04.73    1:06.81        
 47 Crandall, Becka           15 Team WV-WV           1:06.06    1:07.39        
 48 McGhee, Perry             16 Team WV-WV           1:10.89    1:10.55        
 49 Blankenship, Andrea       15 Team WV-WV           1:12.23    1:11.38        
 50 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL               1:10.36    1:11.60        
 51 Coan, McKenzie            17 GAZ-GA               1:13.88    1:17.70        
 52 Nakashima, Ruriko         17 SC Zone Team-SC      1:44.23    1:42.30        
 53 Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA               1:54.71    1:55.09        
 54 Childs, Jaide             15 Fzt-FL               2:04.26    2:03.20        
 -- Melhorn, Maggie           17 SES-SE               1:02.22         NS        
 
Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   2:04.68        2011 Suzanne B Bessire, FL                      
                1:55.56  NAG National Age Group
                2:05.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:08.79  AAAA
 Meet Qualifying:  2:05.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Wallace, Lauren           16 NC Swim-NC           2:07.27    2:06.47 AAAA   
                  29.81     1:01.46 (31.65)     1:33.78 (32.32)     2:06.47 (32.69)
  2 Trematerra, Lindsey       16 Fzt-FL               2:09.78    2:06.92 AAAA   
                  29.87     1:02.08 (32.21)     1:35.27 (33.19)     2:06.92 (31.65)
  3 Stovall, Maggie           16 SES-SE               2:09.05    2:07.87 AAAA   
                  30.04     1:01.61 (31.57)     1:34.58 (32.97)     2:07.87 (33.29)
  4 Brown, Cameron            15 KY-KY                2:10.37    2:08.31 AAAA   
                  29.50     1:01.73 (32.23)     1:35.02 (33.29)     2:08.31 (33.29)
  5 Boone, Caroline           16 SES-SE               2:10.92    2:10.95        
                  30.70     1:03.88 (33.18)     1:37.67 (33.79)     2:10.95 (33.28)
  6 Smith, Morgan             16 NC Swim-NC           2:10.71    2:11.16        
                  30.55     1:03.81 (33.26)     1:37.70 (33.89)     2:11.16 (33.46)
  7 Ecleberry, Taylor         15 KY-KY                2:11.13    2:11.40        
                  30.84     1:04.23 (33.39)     1:37.91 (33.68)     2:11.40 (33.49)
  8 Keifer, Kristen           16 KY-KY                2:10.56    2:14.38        
                  30.83     1:04.60 (33.77)     1:39.68 (35.08)     2:14.38 (34.70)
Preliminaries
  9 El Gomayel, Sydney        16 GAZ-GA               2:11.32                   
 10 Morrell, Mia              15 NC Swim-NC           2:11.35                   
 11 Tarvestad, Kate           15 KY-KY                2:11.47                   
 12 McKivigan, Rachel         17 Fzt-FL               2:11.52                   
 13 Chandler, Allison         17 GAZ-GA               2:11.74                   
 14 Loop, Megan               16 LA-LA                2:11.76                   
 15 Nicklas-Morris, Emma      15 NC Swim-NC           2:11.92                   
 16 Bendziewicz, Catherine    15 SC Zone Team-SC      2:12.04                   
 17 Harbin, Haylie            16 North Texas-NT       2:12.79                   
 18 O''Malley, Lauren          16 GAZ-GA               2:13.01                   
 19 Bowser, Savannah          15 Fzt-FL               2:13.05                   
 20 Ferrara, Brooke           15 SES-SE               2:13.42                   
 21 Wingo, Jessica            15 SES-SE               2:13.69                   
 22 Stansell, Sara            17 SC Zone Team-SC      2:13.75                   
 23 Campo, Steph              15 Gold Coast-FG        2:13.87                   
 24 Joslin, Lia               16 LA-LA                2:14.06                   
 25 Mansour, Emily            16 Ms-Ms-MS             2:14.10                   
 26 Afolabi-Brown, Kike       17 GAZ-GA               2:14.37                   
 27 Hu, Julie                 16 NC Swim-NC           2:14.46                   
 28 Green, Jessica            15 SES-SE               2:14.53                   
 29 Bishop, Taylor            15 South Texas-ST       2:14.64                   
 30 Recer, Laney              15 North Texas-NT       2:15.08                   
 31 Frank, Lauren             15 NC Swim-NC           2:15.80                   
 32 Bennett, Ashleigh         16 SC Zone Team-SC      2:16.16                   
 33 Sopapong, Pakawadee       16 Fzt-FL               2:16.25                   
 34 LeClair, Emily            15 KY-KY                2:16.27                   
 35 Lacusky, Sara             16 Gold Coast-FG        2:16.30                   
 36 Shomper, Kate             16 South Texas-ST       2:16.47                   
 37 Pigliacampi, Marlena      16 Fzt-FL               2:16.74                   
 38 O''Dell, Rory              16 NC Swim-NC           2:17.02                   
 39 Litke, Brittany           17 GAZ-GA               2:17.17                   
 40 Pettinger, Juliana        16 Fzt-FL               2:17.34                   
 41 Flynn, Bailey             15 SES-SE               2:18.28                   
 42 Webber, Kyjana            15 Ms-Ms-MS             2:22.30                   
 43 Donofrio, Michaela        15 South Texas-ST       2:23.02                   
 44 Fannin, Miranda           16 North Texas-NT       2:23.34                   
 45 Stolin, Katya             15 LA-LA                2:24.81                   
 46 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL               2:31.37                   
 47 Crandall, Becka           15 Team WV-WV           2:31.44                   
 48 Chambers, Emily           16 Team WV-WV           2:32.25                   
 49 McGhee, Perry             16 Team WV-WV           2:33.94                   
 50 Coan, McKenzie            17 GAZ-GA               2:41.53                   
 51 Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA               4:11.78                   
 52 Childs, Jaide             15 Fzt-FL               4:22.43                   
 
Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   2:04.68        2011 Suzanne B Bessire, FL                      
                1:55.56  NAG National Age Group
                2:05.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:08.79  AAAA
 Meet Qualifying:  2:05.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wallace, Lauren           16 NC Swim-NC           2:07.33    2:07.27 qAAAA  
                1:01.34   2:07.27 (1:05.93)                                        
  2 Stovall, Maggie           16 SES-SE               2:09.52    2:09.05 q      
                1:02.07   2:09.05 (1:06.98)                                        
  3 Trematerra, Lindsey       16 Fzt-FL               2:07.64    2:09.78 q      
                1:02.82   2:09.78 (1:06.96)                                        
  4 Brown, Cameron            15 KY-KY                2:10.08    2:10.37 q      
                1:02.54   2:10.37 (1:07.83)                                        
  5 Keifer, Kristen           16 KY-KY                2:09.84    2:10.56 q      
                1:03.55   2:10.56 (1:07.01)                                        
  6 Smith, Morgan             16 NC Swim-NC           2:13.48    2:10.71 q      
                1:03.66   2:10.71 (1:07.05)                                        
  7 Boone, Caroline           16 SES-SE               2:10.12    2:10.92 q      
                1:03.70   2:10.92 (1:07.22)                                        
  8 Ecleberry, Taylor         15 KY-KY                2:11.74    2:11.13 q      
                1:03.76   2:11.13 (1:07.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 El Gomayel, Sydney        16 GAZ-GA               2:12.33    2:11.32        
                1:03.53   2:11.32 (1:07.79)                                        
 10 Morrell, Mia              15 NC Swim-NC           2:11.26    2:11.35        
                1:03.50   2:11.35 (1:07.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Tarvestad, Kate           15 KY-KY                2:09.52    2:11.47        
                1:04.42   2:11.47 (1:07.05)                                        
 12 McKivigan, Rachel         17 Fzt-FL               2:08.05    2:11.52        
                1:03.94   2:11.52 (1:07.58)                                        
 13 Chandler, Allison         17 GAZ-GA               2:10.52    2:11.74        
                1:03.78   2:11.74 (1:07.96)                                        
 14 Loop, Megan               16 LA-LA                2:11.33    2:11.76        
                1:03.34   2:11.76 (1:08.42)                                        
 15 Nicklas-Morris, Emma      15 NC Swim-NC           2:10.85    2:11.92        
                1:04.48   2:11.92 (1:07.44)                                        
 16 Bendziewicz, Catherine    15 SC Zone Team-SC      2:14.91    2:12.04        
                1:03.76   2:12.04 (1:08.28)                                        
 17 Harbin, Haylie            16 North Texas-NT       2:14.22    2:12.79        
                1:04.92   2:12.79 (1:07.87)                                        
 18 O''Malley, Lauren          16 GAZ-GA               2:15.36    2:13.01        
                1:03.26   2:13.01 (1:09.75)                                        
 19 Bowser, Savannah          15 Fzt-FL               2:09.20    2:13.05        
                1:03.86   2:13.05 (1:09.19)                                        
 20 Ferrara, Brooke           15 SES-SE               2:09.57    2:13.42        
                1:03.94   2:13.42 (1:09.48)                                        
 21 Wingo, Jessica            15 SES-SE               2:11.47    2:13.69        
                1:04.54   2:13.69 (1:09.15)                                        
 22 Stansell, Sara            17 SC Zone Team-SC      2:13.25    2:13.75        
                1:04.49   2:13.75 (1:09.26)                                        
 23 Campo, Steph              15 Gold Coast-FG        2:16.45    2:13.87        
                1:03.54   2:13.87 (1:10.33)                                        
 24 Joslin, Lia               16 LA-LA                2:13.43    2:14.06        
                1:04.19   2:14.06 (1:09.87)                                        
 25 Mansour, Emily            16 Ms-Ms-MS             2:15.30    2:14.10        
                1:04.49   2:14.10 (1:09.61)                                        
 26 Afolabi-Brown, Kike       17 GAZ-GA               2:11.06    2:14.37        
                1:04.90   2:14.37 (1:09.47)                                        
 27 Hu, Julie                 16 NC Swim-NC           2:18.76    2:14.46        
                1:05.15   2:14.46 (1:09.31)                                        
 28 Green, Jessica            15 SES-SE               2:13.66    2:14.53        
                1:04.47   2:14.53 (1:10.06)                                        
 29 Bishop, Taylor            15 South Texas-ST       2:13.10    2:14.64        
                1:04.65   2:14.64 (1:09.99)                                        
 30 Recer, Laney              15 North Texas-NT       2:14.80    2:15.08        
                1:04.50   2:15.08 (1:10.58)                                        
 31 Frank, Lauren             15 NC Swim-NC           2:16.90    2:15.80        
                1:05.60   2:15.80 (1:10.20)                                        
 32 Bennett, Ashleigh         16 SC Zone Team-SC      2:20.76    2:16.16        
                1:04.12   2:16.16 (1:12.04)                                        
 33 Sopapong, Pakawadee       16 Fzt-FL               2:11.73    2:16.25        
                1:05.23   2:16.25 (1:11.02)                                        
 34 LeClair, Emily            15 KY-KY                2:16.69    2:16.27        
                1:04.67   2:16.27 (1:11.60)                                        
 35 Lacusky, Sara             16 Gold Coast-FG        2:17.08    2:16.30        
                1:05.12   2:16.30 (1:11.18)                                        
 36 Shomper, Kate             16 South Texas-ST       2:15.14    2:16.47        
                1:05.42   2:16.47 (1:11.05)                                        
 37 Pigliacampi, Marlena      16 Fzt-FL               2:12.19    2:16.74        
                1:05.30   2:16.74 (1:11.44)                                        
 38 O''Dell, Rory              16 NC Swim-NC           2:14.53    2:17.02        
                1:05.53   2:17.02 (1:11.49)                                        
 39 Litke, Brittany           17 GAZ-GA               2:22.71    2:17.17        
                1:05.00   2:17.17 (1:12.17)                                        
 40 Pettinger, Juliana        16 Fzt-FL               2:16.56    2:17.34        
                1:05.82   2:17.34 (1:11.52)                                        
 41 Flynn, Bailey             15 SES-SE               2:15.16    2:18.28        
                1:07.34   2:18.28 (1:10.94)                                        
 42 Webber, Kyjana            15 Ms-Ms-MS             2:18.64    2:22.30        
                1:05.64   2:22.30 (1:16.66)                                        
 43 Donofrio, Michaela        15 South Texas-ST       2:20.62    2:23.02        
                1:07.17   2:23.02 (1:15.85)                                        
 44 Fannin, Miranda           16 North Texas-NT       2:25.63    2:23.34        
                1:06.64   2:23.34 (1:16.70)                                        
 45 Stolin, Katya             15 LA-LA                2:27.05    2:24.81        
                1:10.72   2:24.81 (1:14.09)                                        
 46 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL               2:30.00    2:31.37        
                1:12.16   2:31.37 (1:19.21)                                        
 47 Crandall, Becka           15 Team WV-WV           2:20.64    2:31.44        
                1:14.29   2:31.44 (1:17.15)                                        
 48 Chambers, Emily           16 Team WV-WV           2:46.40    2:32.25        
                1:11.70   2:32.25 (1:20.55)                                        
 49 McGhee, Perry             16 Team WV-WV           2:27.34    2:33.94        
                1:14.73   2:33.94 (1:19.21)                                        
 50 Coan, McKenzie            17 GAZ-GA               2:38.14    2:41.53        
                1:18.79   2:41.53 (1:22.74)                                        
 51 Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA               3:58.96    4:11.78        
                1:59.12   4:11.78 (2:12.66)                                        
 52 Childs, Jaide             15 Fzt-FL               5:20.26    4:22.43        
                2:06.57   4:22.43 (2:15.86)                                        
 
Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   4:22.19        2008 Kate Woolbright, FL                        
                4:04.05  NAG National Age Group
                4:23.79  JR''S Summer LC Jr. Nats
                4:30.29  AAAA
 Meet Qualifying:  4:23.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Wallace, Lauren           16 NC Swim-NC           4:29.45    4:28.39 AAAA   
                  30.78     1:04.33 (33.55)     1:37.72 (33.39)     2:11.60 (33.88)
        2:45.57 (33.97)     3:20.25 (34.68)     3:54.56 (34.31)     4:28.39 (33.83)
  2 Tarvestad, Kate           15 KY-KY                4:37.83    4:29.58 AAAA   
                  30.79     1:03.91 (33.12)     1:37.76 (33.85)     2:11.59 (33.83)
        2:45.92 (34.33)     3:21.04 (35.12)     3:56.08 (35.04)     4:29.58 (33.50)
  3 Bowser, Savannah          15 Fzt-FL               4:33.72    4:29.78 AAAA   
                  30.71     1:04.07 (33.36)     1:38.04 (33.97)     2:12.37 (34.33)
        2:46.79 (34.42)     3:21.61 (34.82)     3:55.86 (34.25)     4:29.78 (33.92)
  4 McKivigan, Rachel         17 Fzt-FL               4:35.66    4:30.29 AAAA   
                  31.02     1:04.93 (33.91)     1:38.90 (33.97)     2:13.51 (34.61)
        2:47.91 (34.40)     3:22.14 (34.23)     3:56.66 (34.52)     4:30.29 (33.63)
  5 Loop, Megan               16 LA-LA                4:38.96    4:32.95        
                  30.91     1:05.16 (34.25)     1:39.51 (34.35)     2:14.28 (34.77)
        2:49.06 (34.78)     3:23.74 (34.68)     3:59.07 (35.33)     4:32.95 (33.88)
  6 Boone, Caroline           16 SES-SE               4:36.06    4:34.59        
                  31.13     1:05.12 (33.99)     1:40.04 (34.92)     2:14.68 (34.64)
        2:50.12 (35.44)     3:24.89 (34.77)     4:00.45 (35.56)     4:34.59 (34.14)
  7 Campo, Steph              15 Gold Coast-FG        4:37.56    4:34.68        
                  31.03     1:04.74 (33.71)     1:39.35 (34.61)     2:14.30 (34.95)
        2:49.55 (35.25)     3:25.22 (35.67)     4:00.82 (35.60)     4:34.68 (33.86)
  8 Harbin, Haylie            16 North Texas-NT       4:34.40    4:37.22        
                  30.90     1:04.95 (34.05)     1:39.69 (34.74)     2:14.95 (35.26)
        2:50.89 (35.94)     3:26.52 (35.63)     4:02.36 (35.84)     4:37.22 (34.86)
Preliminaries
  9 Dupay, Meghan             15 NC Swim-NC           4:39.07                   
 10 Stovall, Maggie           16 SES-SE               4:40.28                   
 11 Flynn, Bailey             15 SES-SE               4:41.56                   
 12 Brown, Cameron            15 KY-KY                4:41.84                   
 13 Wingo, Jessica            15 SES-SE               4:42.11                   
 14 Bishop, Taylor            15 South Texas-ST       4:42.38                   
 15 Green, Jessica            15 SES-SE               4:43.01                   
 16 Afolabi-Brown, Kike       17 GAZ-GA               4:43.44                   
 16 Stansell, Sara            17 SC Zone Team-SC      4:43.44                   
 18 Recer, Laney              15 North Texas-NT       4:44.15                   
 19 Ciampa, Sarah             15 KY-KY                4:46.42                   
 20 Shomper, Kate             16 South Texas-ST       4:48.60                   
 21 Nicklas-Morris, Emma      15 NC Swim-NC           4:48.63                   
 22 Mansour, Emily            16 Ms-Ms-MS             4:48.95                   
 23 Frank, Lauren             15 NC Swim-NC           4:50.69                   
 24 Crandall, Becka           15 Team WV-WV           5:01.26                   
 25 Donofrio, Michaela        15 South Texas-ST       5:01.63                   
 26 Stolin, Katya             15 LA-LA                5:12.28                   
 27 Webber, Kyjana            15 Ms-Ms-MS             5:23.33                   
 28 Blankenship, Andrea       15 Team WV-WV           5:26.70                   
 29 Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA               8:37.11                   
 
Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   4:22.19        2008 Kate Woolbright, FL                        
                4:04.05  NAG National Age Group
                4:23.79  JR''S Summer LC Jr. Nats
                4:30.29  AAAA
 Meet Qualifying:  4:23.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wallace, Lauren           16 NC Swim-NC           4:32.09    4:29.45 qAAAA  
                1:05.21   2:12.83 (1:07.62)   3:21.11 (1:08.28)   4:29.45 (1:08.34)
  2 Bowser, Savannah          15 Fzt-FL               4:28.56    4:33.72 q      
                1:04.25   2:13.05 (1:08.80)   3:23.78 (1:10.73)   4:33.72 (1:09.94)
  3 Harbin, Haylie            16 North Texas-NT       4:40.32    4:34.40 q      
                1:04.85   2:14.80 (1:09.95)   3:24.93 (1:10.13)   4:34.40 (1:09.47)
  4 McKivigan, Rachel         17 Fzt-FL               4:32.40    4:35.66 q      
                1:05.73   2:15.76 (1:10.03)   3:26.28 (1:10.52)   4:35.66 (1:09.38)
  5 Boone, Caroline           16 SES-SE               4:33.80    4:36.06 q      
                1:05.44   2:15.60 (1:10.16)   3:26.24 (1:10.64)   4:36.06 (1:09.82)
  6 Campo, Steph              15 Gold Coast-FG        4:48.00    4:37.56 q      
                1:06.27   2:16.66 (1:10.39)   3:27.26 (1:10.60)   4:37.56 (1:10.30)
  7 Tarvestad, Kate           15 KY-KY                4:30.39    4:37.83 q      
                1:06.99   2:18.05 (1:11.06)   3:28.75 (1:10.70)   4:37.83 (1:09.08)
  8 Loop, Megan               16 LA-LA                4:32.79    4:38.96 q      
                1:06.08   2:16.20 (1:10.12)   3:27.79 (1:11.59)   4:38.96 (1:11.17)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dupay, Meghan             15 NC Swim-NC           4:42.41    4:39.07        
                1:06.61   2:17.45 (1:10.84)   3:28.23 (1:10.78)   4:39.07 (1:10.84)
 10 Stovall, Maggie           16 SES-SE               4:32.41    4:40.28        
                1:07.35   2:18.80 (1:11.45)   3:29.91 (1:11.11)   4:40.28 (1:10.37)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Flynn, Bailey             15 SES-SE               4:50.23    4:41.56        
                1:07.69   2:19.14 (1:11.45)   3:30.54 (1:11.40)   4:41.56 (1:11.02)
 12 Brown, Cameron            15 KY-KY                4:39.25    4:41.84        
                1:05.97   2:17.36 (1:11.39)   3:30.55 (1:13.19)   4:41.84 (1:11.29)
 13 Wingo, Jessica            15 SES-SE               4:37.92    4:42.11        
                1:08.29   2:20.17 (1:11.88)   3:31.82 (1:11.65)   4:42.11 (1:10.29)
 14 Bishop, Taylor            15 South Texas-ST       4:42.93    4:42.38        
                1:05.83   2:17.15 (1:11.32)   3:30.25 (1:13.10)   4:42.38 (1:12.13)
 15 Green, Jessica            15 SES-SE               4:41.72    4:43.01        
                1:09.09   2:20.56 (1:11.47)   3:32.45 (1:11.89)   4:43.01 (1:10.56)
 16 Afolabi-Brown, Kike       17 GAZ-GA               4:41.11    4:43.44        
                1:07.04   2:18.40 (1:11.36)   3:30.61 (1:12.21)   4:43.44 (1:12.83)
 16 Stansell, Sara            17 SC Zone Team-SC      4:45.23    4:43.44        
                1:07.56   2:19.21 (1:11.65)   3:31.61 (1:12.40)   4:43.44 (1:11.83)
 18 Recer, Laney              15 North Texas-NT       4:39.73    4:44.15        
                1:06.04   2:17.75 (1:11.71)   3:31.20 (1:13.45)   4:44.15 (1:12.95)
 19 Ciampa, Sarah             15 KY-KY                4:43.53    4:46.42        
                1:07.24   2:18.95 (1:11.71)   3:32.57 (1:13.62)   4:46.42 (1:13.85)
 20 Shomper, Kate             16 South Texas-ST       4:41.75    4:48.60        
                1:08.44   2:22.41 (1:13.97)   3:36.62 (1:14.21)   4:48.60 (1:11.98)
 21 Nicklas-Morris, Emma      15 NC Swim-NC           4:41.30    4:48.63        
                1:08.05   2:20.21 (1:12.16)   3:34.27 (1:14.06)   4:48.63 (1:14.36)
 22 Mansour, Emily            16 Ms-Ms-MS             4:49.42    4:48.95        
                1:07.25   2:20.66 (1:13.41)   3:34.88 (1:14.22)   4:48.95 (1:14.07)
 23 Frank, Lauren             15 NC Swim-NC           4:51.66    4:50.69        
                1:06.33   2:20.56 (1:14.23)   3:36.06 (1:15.50)   4:50.69 (1:14.63)
 24 Crandall, Becka           15 Team WV-WV           4:48.57    5:01.26        
                1:12.41   2:29.25 (1:16.84)   3:45.46 (1:16.21)   5:01.26 (1:15.80)
 25 Donofrio, Michaela        15 South Texas-ST       4:51.91    5:01.63        
                1:08.67   2:26.37 (1:17.70)   3:45.70 (1:19.33)   5:01.63 (1:15.93)
 26 Stolin, Katya             15 LA-LA                5:08.38    5:12.28        
                1:15.01   2:34.88 (1:19.87)   3:55.01 (1:20.13)   5:12.28 (1:17.27)
 27 Webber, Kyjana            15 Ms-Ms-MS             4:49.53    5:23.33        
                1:14.38   2:36.41 (1:22.03)   5:23.33 (2:46.92)                    
 28 Blankenship, Andrea       15 Team WV-WV           5:42.04    5:26.70        
                1:16.84   2:41.96 (1:25.12)   4:05.97 (1:24.01)   5:26.70 (1:20.73)
 29 Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA               8:26.33    8:37.11        
                1:59.94   4:12.55 (2:12.61)   8:37.11 (4:24.56)                    
 
Girls 15-18 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   8:58.93        2003 Elizabeth Stowe, FL                        
                8:16.22  15-18 NAG National Age Group
                9:03.49  15-18 JR''S Summer LC Jr. Nats
                9:17.49  15-18 AAAA
 Meet Qualifying 15-18:  9:03.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harbin, Haylie            16 North Texas-NT       9:32.70    9:17.41 AAAA   
                  31.05     1:05.02 (33.97)     1:39.64 (34.62)     2:14.80 (35.16)
        2:48.39 (33.59)     3:25.27 (36.88)     4:00.55 (35.28)     4:36.01 (35.46)
        5:11.56 (35.55)     5:46.84 (35.28)     6:22.51 (35.67)     6:57.91 (35.40)
        7:33.36 (35.45)     8:08.85 (35.49)     8:44.12 (35.27)     9:17.41 (33.29)
  2 Loop, Megan               16 LA-LA                9:23.25    9:18.91        
                  31.48     1:05.98 (34.50)     1:41.58 (35.60)     2:16.74 (35.16)
        2:52.07 (35.33)     3:27.24 (35.17)     4:02.58 (35.34)     4:37.73 (35.15)
        5:12.88 (35.15)     5:47.35 (34.47)     6:22.22 (34.87)     6:57.17 (34.95)
        7:32.68 (35.51)     8:08.29 (35.61)     8:43.93 (35.64)     9:18.91 (34.98)
  3 Bowser, Savannah          15 Fzt-FL               9:10.70    9:19.41        
                  31.04     1:04.58 (33.54)     1:39.25 (34.67)     2:14.38 (35.13)
        2:49.59 (35.21)     3:24.72 (35.13)     4:00.16 (35.44)     4:35.44 (35.28)
        5:10.88 (35.44)     5:45.99 (35.11)     6:21.68 (35.69)     6:57.02 (35.34)
        7:33.04 (36.02)     8:08.75 (35.71)     8:44.81 (36.06)     9:19.41 (34.60)
  4 Tarvestad, Kate           15 KY-KY                9:33.33    9:20.85        
                  30.86     1:04.55 (33.69)     1:39.62 (35.07)     2:14.66 (35.04)
        2:49.92 (35.26)     3:25.33 (35.41)     4:00.60 (35.27)     4:36.24 (35.64)
        5:11.60 (35.36)     5:47.01 (35.41)     6:23.04 (36.03)     6:59.30 (36.26)
        7:35.19 (35.89)     8:11.06 (35.87)     8:46.24 (35.18)     9:20.85 (34.61)
  5 Sopapong, Pakawadee       16 Fzt-FL               9:22.59    9:22.49        
                  31.94     1:06.77 (34.83)     1:41.65 (34.88)     2:16.72 (35.07)
        2:51.67 (34.95)     3:27.01 (35.34)     4:02.44 (35.43)     4:37.69 (35.25)
        5:12.82 (35.13)     5:48.18 (35.36)     6:23.44 (35.26)     6:59.08 (35.64)
        7:35.24 (36.16)     8:11.33 (36.09)     8:47.25 (35.92)     9:22.49 (35.24)
  6 Stovall, Maggie           16 SES-SE               9:24.29    9:26.50        
                  32.04     1:07.42 (35.38)     1:42.91 (35.49)     2:18.40 (35.49)
        2:53.85 (35.45)     3:29.71 (35.86)     4:05.44 (35.73)     4:41.38 (35.94)
        5:13.45 (32.07)     5:53.35 (39.90)     6:29.14 (35.79)     7:05.24 (36.10)
        7:41.07 (35.83)     8:17.14 (36.07)     8:52.20 (35.06)     9:26.50 (34.30)
  7 Dupay, Meghan             15 NC Swim-NC           9:40.81    9:32.55        
                  30.32     1:03.38 (33.06)     1:29.42 (26.04)     2:13.19 (43.77)
        2:48.96 (35.77)     3:25.06 (36.10)     4:01.32 (36.26)     4:37.72 (36.40)
        5:14.53 (36.81)     5:51.50 (36.97)     6:28.22 (36.72)     7:05.37 (37.15)
        7:42.14 (36.77)     8:19.52 (37.38)     8:56.51 (36.99)     9:32.55 (36.04)
  8 Boone, Caroline           16 SES-SE               9:28.20    9:32.86        
                  31.88     1:06.23 (34.35)     1:41.22 (34.99)     2:16.91 (35.69)
        2:52.23 (35.32)     3:28.22 (35.99)     4:03.89 (35.67)     4:40.10 (36.21)
        5:16.09 (35.99)     5:52.61 (36.52)     6:29.10 (36.49)     7:06.16 (37.06)
        7:42.73 (36.57)     8:20.00 (37.27)     8:56.66 (36.66)     9:32.86 (36.20)
  9 Hageboeck, Emily          15 Team WV-WV           9:50.85    9:41.40        
                  32.60     1:08.27 (35.67)     1:44.52 (36.25)     2:21.02 (36.50)
        2:57.89 (36.87)     3:34.69 (36.80)     4:06.29 (31.60)     4:48.97 (42.68)
        5:25.78 (36.81)     6:02.77 (36.99)     6:39.55 (36.78)     7:16.63 (37.08)
        7:53.32 (36.69)     8:29.96 (36.64)     9:06.19 (36.23)     9:41.40 (35.21)
 10 Campo, Steph              15 Gold Coast-FG        9:27.38    9:42.10        
                  31.30     1:06.27 (34.97)     1:41.60 (35.33)     2:17.76 (36.16)
        2:53.57 (35.81)     3:30.03 (36.46)     4:06.49 (36.46)     4:43.31 (36.82)
        5:20.16 (36.85)     5:57.09 (36.93)     6:32.79 (35.70)     7:11.85 (39.06)
        7:49.54 (37.69)     8:27.25 (37.71)     9:04.91 (37.66)     9:42.10 (37.19)
 11 Shomper, Kate             16 South Texas-ST       9:37.34    9:47.90        
                  32.17     1:08.40 (36.23)     1:45.28 (36.88)     2:22.06 (36.78)
        2:58.56 (36.50)     3:35.69 (37.13)     4:12.51 (36.82)     4:50.06 (37.55)
        5:27.21 (37.15)     6:04.62 (37.41)     6:41.75 (37.13)     7:19.83 (38.08)
        7:57.08 (37.25)     8:34.58 (37.50)     9:11.66 (37.08)     9:47.90 (36.24)
 12 Recer, Laney              15 North Texas-NT      10:03.34    9:49.19        
                  30.66     1:06.14 (35.48)     1:42.13 (35.99)     2:18.58 (36.45)
        2:55.29 (36.71)     3:32.39 (37.10)     4:09.70 (37.31)     4:47.40 (37.70)
        5:24.95 (37.55)     6:03.14 (38.19)     6:41.14 (38.00)     7:19.64 (38.50)
        7:50.11 (30.47)     8:36.12 (46.01)     9:13.67 (37.55)     9:49.19 (35.52)
 13 Ciampa, Sarah             15 KY-KY                9:58.77    9:52.28        
                  31.47     1:06.57 (35.10)     1:42.18 (35.61)     2:18.14 (35.96)
        2:54.57 (36.43)     3:31.78 (37.21)     4:09.18 (37.40)     4:47.20 (38.02)
        5:24.96 (37.76)     6:03.85 (38.89)     6:42.15 (38.30)     7:21.09 (38.94)
        7:59.15 (38.06)     8:38.19 (39.04)     9:15.93 (37.74)     9:52.28 (36.35)
 14 Mansour, Emily            16 Ms-Ms-MS            10:12.16    9:56.13        
                  32.28     1:09.20 (36.92)     1:46.70 (37.50)     2:24.46 (37.76)
        3:01.84 (37.38)     3:39.59 (37.75)     4:15.84 (36.25)     4:55.44 (39.60)
        5:33.42 (37.98)     6:11.35 (37.93)     6:46.60 (35.25)     7:27.15 (40.55)
        8:04.78 (37.63)     8:42.63 (37.85)     9:19.71 (37.08)     9:56.13 (36.42)
 15 Nicklas-Morris, Emma      15 NC Swim-NC           9:51.45    9:57.21        
                  32.33     1:08.56 (36.23)     1:45.05 (36.49)     2:22.24 (37.19)
        2:59.11 (36.87)     3:36.45 (37.34)     4:13.61 (37.16)     4:50.83 (37.22)
        5:28.34 (37.51)     6:06.14 (37.80)     6:44.37 (38.23)     7:23.56 (39.19)
        8:02.61 (39.05)     8:42.31 (39.70)     9:20.31 (38.00)     9:57.21 (36.90)
 16 Donofrio, Michaela        15 South Texas-ST      10:00.91   10:17.62        
                  31.26     1:06.47 (35.21)     1:43.81 (37.34)     2:22.34 (38.53)
        3:00.90 (38.56)     3:40.43 (39.53)     4:14.31 (33.88)     5:00.50 (46.19)
        5:40.76 (40.26)     6:21.08 (40.32)     7:01.05 (39.97)     7:41.68 (40.63)
        8:21.26 (39.58)     9:01.88 (40.62)     9:40.49 (38.61)    10:17.62 (37.13)
 17 Webber, Kyjana            15 Ms-Ms-MS            11:16.17   10:23.70        
                  33.92     1:12.85 (38.93)     1:51.49 (38.64)     2:30.62 (39.13)
        3:09.58 (38.96)     3:48.96 (39.38)     4:28.15 (39.19)     5:07.85 (39.70)
        5:47.91 (40.06)     6:28.19 (40.28)     7:08.27 (40.08)     7:47.98 (39.71)
        8:27.60 (39.62)     9:07.34 (39.74)     9:47.23 (39.89)    10:23.70 (36.47)
 18 Crandall, Becka           15 Team WV-WV          10:09.66   10:30.57        
                  34.90     1:12.90 (38.00)     1:52.31 (39.41)     2:30.81 (38.50)
        3:10.20 (39.39)     3:50.01 (39.81)     4:29.12 (39.11)     5:09.15 (40.03)
        5:49.13 (39.98)     6:29.89 (40.76)     7:10.48 (40.59)     7:51.06 (40.58)
        8:31.34 (40.28)     9:11.31 (39.97)  10:30.57 (1:19.26)                    
 
Girls 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   1:03.97        2009 Chrissy Oberg, SC                          
                  59.18  NAG National Age Group
                1:04.99  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:06.79  AAAA
 Meet Qualifying:  1:04.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Pettinger, Juliana        16 Fzt-FL               1:07.07    1:05.98 AAAA   
                  32.40     1:05.98 (33.58)                                        
  2 Ferrara, Brooke           15 SES-SE               1:06.77    1:06.13 AAAA   
                  31.88     1:06.13 (34.25)                                        
  3 LeClair, Emily            15 KY-KY                1:08.09    1:06.38 AAAA   
                  32.72     1:06.38 (33.66)                                        
  4 Lapps, Alli               15 SES-SE               1:07.11    1:06.65 AAAA   
                  32.32     1:06.65 (34.33)                                        
  5 Morrell, Mia              15 NC Swim-NC           1:07.14    1:06.82        
                  32.62     1:06.82 (34.20)                                        
  6 Chandler, Allison         17 GAZ-GA               1:07.98    1:07.00        
                  32.83     1:07.00 (34.17)                                        
  7 Domaschofsky, Kristina    16 South Texas-ST       1:08.17    1:07.58        
                  32.14     1:07.58 (35.44)                                        
  8 Ortiz, Arianna            16 Gold Coast-FG        1:08.57    1:09.41        
                  33.16     1:09.41 (36.25)                                        
Preliminaries
  9 Keifer, Kristen           16 KY-KY                1:08.96                   
 10 Ecleberry, Taylor         15 KY-KY                1:09.04                   
 11 Renfurm, Brienne          16 Gold Coast-FG        1:09.38                   
 12 Fuchs, Hannah             16 KY-KY                1:09.42                   
 13 Yang, Emily               16 GAZ-GA               1:10.37                   
 14 Aikins, Katherine         15 GAZ-GA               1:10.42                   
 15 Prince, Kelsey            16 GAZ-GA               1:10.44                   
 16 Pigliacampi, Marlena      16 Fzt-FL               1:10.95                   
 17 Campo, Steph              15 Gold Coast-FG        1:11.04                   
 18 O''Dell, Rory              16 NC Swim-NC           1:11.18                   
 19 El Gomayel, Sydney        16 GAZ-GA               1:11.65                   
 20 Ghali, Miriyam            16 Gold Coast-FG        1:12.00                   
 21 Stansell, Sara            17 SC Zone Team-SC      1:12.10                   
 22 Litke, Brittany           17 GAZ-GA               1:12.19                   
 23 Morris, Alyssa            18 Team WV-WV           1:12.37                   
 24 Frantz, Jonna             18 LA-LA                1:12.53                   
 25 Bennett, Ashleigh         16 SC Zone Team-SC      1:13.19                   
 26 Valley, Caitlin           16 South Texas-ST       1:13.28                   
 27 Trematerra, Lindsey       16 Fzt-FL               1:14.04                   
 28 Ciampa, Sarah             15 KY-KY                1:14.16                   
 29 Stankus, Olivia           15 North Texas-NT       1:14.49                   
 30 Chambers, Emily           16 Team WV-WV           1:14.50                   
 31 McGraw, Madeline          15 LA-LA                1:14.52                   
 32 Donofrio, Michaela        15 South Texas-ST       1:17.04                   
 33 Blankenship, Andrea       15 Team WV-WV           1:18.48                   
 34 McGhee, Perry             16 Team WV-WV           1:19.22                   
 35 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL               1:19.94                   
 36 Coan, McKenzie            17 GAZ-GA               1:28.40                   
 37 Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA               2:14.51                   
 38 Childs, Jaide             15 Fzt-FL               2:19.97                   
 -- Wallace, Lauren           16 NC Swim-NC               NS                    
 
Girls 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   1:03.97        2009 Chrissy Oberg, SC                          
                  59.18  NAG National Age Group
                1:04.99  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:06.79  AAAA
 Meet Qualifying:  1:04.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ferrara, Brooke           15 SES-SE               1:05.28    1:06.77 qAAAA  
  2 Pettinger, Juliana        16 Fzt-FL               1:07.49    1:07.07 q      
  3 Lapps, Alli               15 SES-SE               1:06.38    1:07.11 q      
  4 Morrell, Mia              15 NC Swim-NC           1:06.54    1:07.14 q      
  5 Chandler, Allison         17 GAZ-GA               1:06.19    1:07.98 q      
  6 LeClair, Emily            15 KY-KY                1:06.76    1:08.09 q      
  7 Domaschofsky, Kristina    16 South Texas-ST       1:07.27    1:08.17 q      
  8 Ortiz, Arianna            16 Gold Coast-FG        1:10.00    1:08.57 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Keifer, Kristen           16 KY-KY                1:06.67    1:08.96        
 10 Ecleberry, Taylor         15 KY-KY                1:08.81    1:09.04        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Renfurm, Brienne          16 Gold Coast-FG        1:09.11    1:09.38        
 12 Fuchs, Hannah             16 KY-KY                1:08.94    1:09.42        
 13 Yang, Emily               16 GAZ-GA               1:10.78    1:10.37        
 14 Aikins, Katherine         15 GAZ-GA               1:07.78    1:10.42        
 15 Prince, Kelsey            16 GAZ-GA               1:08.06    1:10.44        
 16 Pigliacampi, Marlena      16 Fzt-FL               1:10.94    1:10.95        
 17 Campo, Steph              15 Gold Coast-FG        1:11.48    1:11.04        
 18 O''Dell, Rory              16 NC Swim-NC           1:09.49    1:11.18        
 19 El Gomayel, Sydney        16 GAZ-GA               1:09.76    1:11.65        
 20 Ghali, Miriyam            16 Gold Coast-FG        1:12.97    1:12.00        
 21 Stansell, Sara            17 SC Zone Team-SC      1:12.26    1:12.10        
 22 Litke, Brittany           17 GAZ-GA               1:11.27    1:12.19        
 23 Morris, Alyssa            18 Team WV-WV           1:17.07    1:12.37        
 24 Frantz, Jonna             18 LA-LA                1:10.45    1:12.53        
 25 Bennett, Ashleigh         16 SC Zone Team-SC      1:11.37    1:13.19        
 26 Valley, Caitlin           16 South Texas-ST       1:12.32    1:13.28        
 27 Trematerra, Lindsey       16 Fzt-FL               1:10.16    1:14.04        
 28 Ciampa, Sarah             15 KY-KY                1:10.59    1:14.16        
 29 Stankus, Olivia           15 North Texas-NT       1:13.24    1:14.49        
 30 Chambers, Emily           16 Team WV-WV           1:16.59    1:14.50        
 31 McGraw, Madeline          15 LA-LA                1:11.58    1:14.52        
 32 Donofrio, Michaela        15 South Texas-ST       1:15.44    1:17.04        
 33 Blankenship, Andrea       15 Team WV-WV           1:21.68    1:18.48        
 34 McGhee, Perry             16 Team WV-WV           1:21.26    1:19.22        
 35 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL               1:19.33    1:19.94        
 36 Coan, McKenzie            17 GAZ-GA               1:29.92    1:28.40        
 37 Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA               2:09.09    2:14.51        
 38 Childs, Jaide             15 Fzt-FL               2:15.26    2:19.97        
 -- Wallace, Lauren           16 NC Swim-NC           1:08.33         NS        
 
Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   2:16.60        2009 Chrissy Oberg, SC                          
                2:05.10  NAG National Age Group
                2:19.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:23.79  AAAA
 Meet Qualifying:  2:19.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Aikins, Katherine         15 GAZ-GA               2:24.24    2:22.12 AAAA   
                  33.11     1:08.17 (35.06)     1:44.84 (36.67)     2:22.12 (37.28)
  2 Chandler, Allison         17 GAZ-GA               2:25.94    2:23.06 AAAA   
                  33.38     1:08.99 (35.61)     1:45.83 (36.84)     2:23.06 (37.23)
  3 Morrell, Mia              15 NC Swim-NC           2:25.04    2:23.60 AAAA   
                  34.05     1:10.11 (36.06)     1:46.94 (36.83)     2:23.60 (36.66)
  4 LeClair, Emily            15 KY-KY                2:25.30    2:24.39        
                  33.01     1:08.85 (35.84)     1:46.68 (37.83)     2:24.39 (37.71)
  5 Ecleberry, Taylor         15 KY-KY                2:26.69    2:25.70        
                  34.13     1:10.08 (35.95)     1:47.25 (37.17)     2:25.70 (38.45)
  6 Lapps, Alli               15 SES-SE               2:24.80    2:25.78        
                  34.38     1:11.07 (36.69)     1:48.26 (37.19)     2:25.78 (37.52)
  7 O''Dell, Rory              16 NC Swim-NC           2:25.04    2:26.95        
                  34.06     1:10.64 (36.58)     1:48.80 (38.16)     2:26.95 (38.15)
  8 Keifer, Kristen           16 KY-KY                2:26.61    2:28.16        
                  34.30     1:11.59 (37.29)   2:28.16 (1:16.57)                    
Preliminaries
  9 Ferrara, Brooke           15 SES-SE               2:26.80                   
 10 Prince, Kelsey            16 GAZ-GA               2:26.92                   
 11 Wallace, Lauren           16 NC Swim-NC           2:27.16                   
 12 Dupay, Meghan             15 NC Swim-NC           2:27.49                   
 13 Domaschofsky, Kristina    16 South Texas-ST       2:27.83                   
 14 Yang, Emily               16 GAZ-GA               2:29.11                   
 15 Brown, Cameron            15 KY-KY                2:29.64                   
 16 Ortiz, Arianna            16 Gold Coast-FG        2:30.90                   
 17 Sopapong, Pakawadee       16 Fzt-FL               2:31.49                   
 18 Trematerra, Lindsey       16 Fzt-FL               2:31.96                   
 19 Harbin, Haylie            16 North Texas-NT       2:33.58                   
 20 El Gomayel, Sydney        16 GAZ-GA               2:33.94                   
 21 Stansell, Sara            17 SC Zone Team-SC      2:33.96                   
 22 Ciampa, Sarah             15 KY-KY                2:34.05                   
 23 Campo, Steph              15 Gold Coast-FG        2:34.40                   
 24 Renfurm, Brienne          16 Gold Coast-FG        2:35.44                   
 25 Litke, Brittany           17 GAZ-GA               2:36.80                   
 26 Cleek, Audrey Grace       15 South Texas-ST       2:36.93                   
 27 Ghali, Miriyam            16 Gold Coast-FG        2:38.09                   
 28 Valley, Caitlin           16 South Texas-ST       2:38.18                   
 29 Stankus, Olivia           15 North Texas-NT       2:38.71                   
 30 Bennett, Ashleigh         16 SC Zone Team-SC      2:39.84                   
 31 Donofrio, Michaela        15 South Texas-ST       2:39.95                   
 32 Chambers, Emily           16 Team WV-WV           2:40.34                   
 33 Mullen, Marin             15 Gold Coast-FG        2:40.86                   
 34 Blankenship, Andrea       15 Team WV-WV           2:48.58                   
 35 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL               2:49.93                   
 36 McGhee, Perry             16 Team WV-WV           2:57.16                   
 37 Coan, McKenzie            17 GAZ-GA               3:12.85                   
 
Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   2:16.60        2009 Chrissy Oberg, SC                          
                2:05.10  NAG National Age Group
                2:19.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:23.79  AAAA
 Meet Qualifying:  2:19.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Aikins, Katherine         15 GAZ-GA               2:23.00    2:24.24 q      
                1:10.96   2:24.24 (1:13.28)                                        
  2 Lapps, Alli               15 SES-SE               2:25.46    2:24.80 q      
                1:09.42   2:24.80 (1:15.38)                                        
  3 Morrell, Mia              15 NC Swim-NC           2:23.86    2:25.04 q      
                1:11.18   2:25.04 (1:13.86)                                        
  3 O''Dell, Rory              16 NC Swim-NC           2:26.61    2:25.04 q      
                1:10.04   2:25.04 (1:15.00)                                        
  5 LeClair, Emily            15 KY-KY                2:23.81    2:25.30 q      
                1:10.94   2:25.30 (1:14.36)                                        
  6 Chandler, Allison         17 GAZ-GA               2:25.22    2:25.94 q      
                1:09.90   2:25.94 (1:16.04)                                        
  7 Keifer, Kristen           16 KY-KY                2:20.98    2:26.61 q      
                1:11.16   2:26.61 (1:15.45)                                        
  8 Ecleberry, Taylor         15 KY-KY                2:24.95    2:26.69 q      
                1:10.98   2:26.69 (1:15.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ferrara, Brooke           15 SES-SE               2:26.73    2:26.80        
 10 Prince, Kelsey            16 GAZ-GA               2:23.29    2:26.92        
                1:11.29   2:26.92 (1:15.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wallace, Lauren           16 NC Swim-NC           2:27.36    2:27.16        
                1:12.53   2:27.16 (1:14.63)                                        
 12 Dupay, Meghan             15 NC Swim-NC           2:28.12    2:27.49        
                1:12.41   2:27.49 (1:15.08)                                        
 13 Domaschofsky, Kristina    16 South Texas-ST       2:28.22    2:27.83        
                1:10.44   2:27.83 (1:17.39)                                        
 14 Yang, Emily               16 GAZ-GA               2:27.40    2:29.11        
                1:12.39   2:29.11 (1:16.72)                                        
 15 Brown, Cameron            15 KY-KY                2:30.42    2:29.64        
                1:12.85   2:29.64 (1:16.79)                                        
 16 Ortiz, Arianna            16 Gold Coast-FG        2:35.00    2:30.90        
                1:13.37   2:30.90 (1:17.53)                                        
 17 Sopapong, Pakawadee       16 Fzt-FL               2:27.55    2:31.49        
                1:13.21   2:31.49 (1:18.28)                                        
 18 Trematerra, Lindsey       16 Fzt-FL               2:35.18    2:31.96        
                1:15.99   2:31.96 (1:15.97)                                        
 19 Harbin, Haylie            16 North Texas-NT       2:31.81    2:33.58        
                1:13.54   2:33.58 (1:20.04)                                        
 20 El Gomayel, Sydney        16 GAZ-GA               2:35.21    2:33.94        
                1:13.63   2:33.94 (1:20.31)                                        
 21 Stansell, Sara            17 SC Zone Team-SC      2:35.62    2:33.96        
                1:16.11   2:33.96 (1:17.85)                                        
 22 Ciampa, Sarah             15 KY-KY                2:29.06    2:34.05        
                1:14.89   2:34.05 (1:19.16)                                        
 23 Campo, Steph              15 Gold Coast-FG        2:33.78    2:34.40        
                1:13.94   2:34.40 (1:20.46)                                        
 24 Renfurm, Brienne          16 Gold Coast-FG        2:34.82    2:35.44        
                1:13.48   2:35.44 (1:21.96)                                        
 25 Litke, Brittany           17 GAZ-GA               2:34.65    2:36.80        
                1:15.53   2:36.80 (1:21.27)                                        
 26 Cleek, Audrey Grace       15 South Texas-ST       2:33.39    2:36.93        
                1:14.69   2:36.93 (1:22.24)                                        
 27 Ghali, Miriyam            16 Gold Coast-FG        2:41.13    2:38.09        
                1:14.86   2:38.09 (1:23.23)                                        
 28 Valley, Caitlin           16 South Texas-ST       2:34.57    2:38.18        
                1:15.72   2:38.18 (1:22.46)                                        
 29 Stankus, Olivia           15 North Texas-NT       2:38.33    2:38.71        
                1:16.55   2:38.71 (1:22.16)                                        
 30 Bennett, Ashleigh         16 SC Zone Team-SC      2:38.76    2:39.84        
                1:16.88   2:39.84 (1:22.96)                                        
 31 Donofrio, Michaela        15 South Texas-ST       2:34.45    2:39.95        
                1:17.16   2:39.95 (1:22.79)                                        
 32 Chambers, Emily           16 Team WV-WV           2:50.47    2:40.34        
                1:16.34   2:40.34 (1:24.00)                                        
 33 Mullen, Marin             15 Gold Coast-FG        2:40.34    2:40.86        
                1:16.79   2:40.86 (1:24.07)                                        
 34 Blankenship, Andrea       15 Team WV-WV           2:52.62    2:48.58        
                1:22.81   2:48.58 (1:25.77)                                        
 35 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL               2:54.78    2:49.93        
                1:23.20   2:49.93 (1:26.73)                                        
 36 McGhee, Perry             16 Team WV-WV           2:38.17    2:57.16        
                1:24.79   2:57.16 (1:32.37)                                        
 37 Coan, McKenzie            17 GAZ-GA               3:11.24    3:12.85        
 
Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   1:11.73        2009 Jessie Kopsco, LA                          
                1:07.05  NAG National Age Group
                1:13.89  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:15.79  AAAA
 Meet Qualifying:  1:13.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Harris, McKenna           17 Fzt-FL               1:14.98    1:14.42 AAAA   
                  34.24     1:14.42 (40.18)                                        
  2 Dupay, Meghan             15 NC Swim-NC           1:14.82    1:15.02 AAAA   
                  35.38     1:15.02 (39.64)                                        
  3 Melhorn, Maggie           17 SES-SE               1:17.22    1:15.25 AAAA   
                  35.92     1:15.25 (39.33)                                        
  4 Sopapong, Pakawadee       16 Fzt-FL               1:16.83    1:15.34 AAAA   
                  35.68     1:15.34 (39.66)                                        
  5 Hu, Julie                 16 NC Swim-NC           1:16.64    1:15.89        
                  36.29     1:15.89 (39.60)                                        
  6 Fertel, Kelly             15 Gold Coast-FG        1:17.46    1:17.18        
                  36.48     1:17.18 (40.70)                                        
  7 O''Malley, Lauren          16 GAZ-GA               1:18.14    1:17.80        
                  36.00     1:17.80 (41.80)                                        
  8 Harris, Chase             17 Gold Coast-FG        1:17.66    1:18.04        
                  35.68     1:18.04 (42.36)                                        
Preliminaries
  9 Hageboeck, Emily          15 Team WV-WV           1:18.65                   
 10 Mans, Kaitlin             17 KY-KY                1:18.85                   
 11 Peavy, Lauren             16 Fzt-FL               1:18.86                   
 12 Ecleberry, Taylor         15 KY-KY                1:19.07                   
 13 Bendziewicz, Catherine    15 SC Zone Team-SC      1:19.52                   
 14 Ortiz, Arianna            16 Gold Coast-FG        1:19.61                   
 15 Fuchs, Hannah             16 KY-KY                1:19.83                   
 16 Lacusky, Sara             16 Gold Coast-FG        1:19.87                   
 17 Mullen, Marin             15 Gold Coast-FG        1:20.04                   
 18 Ding, Jessica             15 LA-LA                1:20.26                   
 19 Joslin, Lia               16 LA-LA                1:20.68                   
 20 Rodriguez, Sophia         17 South Texas-ST       1:21.25                   
 21 Fannin, Miranda           16 North Texas-NT       1:21.33                   
 22 Frantz, Denise            15 LA-LA                1:21.43                   
 23 Mohammed, Ayeesha         15 South Texas-ST       1:23.03                   
 24 Bishop, Taylor            15 South Texas-ST       1:23.42                   
 25 Afolabi-Brown, Kike       17 GAZ-GA               1:24.29                   
 26 Cleek, Audrey Grace       15 South Texas-ST       1:24.75                   
 27 Morris, Alyssa            18 Team WV-WV           1:24.80                   
 28 Aikins, Katherine         15 GAZ-GA               1:24.81                   
 29 Valley, Caitlin           16 South Texas-ST       1:27.53                   
 30 Nakashima, Ruriko         17 SC Zone Team-SC      2:06.90                   
 
Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   1:11.73        2009 Jessie Kopsco, LA                          
                1:07.05  NAG National Age Group
                1:13.89  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:15.79  AAAA
 Meet Qualifying:  1:13.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Dupay, Meghan             15 NC Swim-NC           1:14.77    1:14.82 qAAAA  
  2 Harris, McKenna           17 Fzt-FL               1:15.89    1:14.98 qAAAA  
  3 Hu, Julie                 16 NC Swim-NC           1:14.89    1:16.64 q      
  4 Sopapong, Pakawadee       16 Fzt-FL               1:17.20    1:16.83 q      
  5 Melhorn, Maggie           17 SES-SE               1:14.03    1:17.22 q      
  6 Fertel, Kelly             15 Gold Coast-FG        1:17.17    1:17.46 q      
  7 Harris, Chase             17 Gold Coast-FG        1:21.00    1:17.66 q      
  8 O''Malley, Lauren          16 GAZ-GA               1:16.72    1:18.14 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hageboeck, Emily          15 Team WV-WV           1:23.35    1:18.65        
 10 Mans, Kaitlin             17 KY-KY                1:18.54    1:18.85        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Peavy, Lauren             16 Fzt-FL               1:16.32    1:18.86        
 12 Ecleberry, Taylor         15 KY-KY                1:17.30    1:19.07        
 13 Bendziewicz, Catherine    15 SC Zone Team-SC      1:19.65    1:19.52        
 14 Ortiz, Arianna            16 Gold Coast-FG        1:22.00    1:19.61        
 15 Fuchs, Hannah             16 KY-KY                1:16.99    1:19.83        
 16 Lacusky, Sara             16 Gold Coast-FG        1:21.02    1:19.87        
 17 Mullen, Marin             15 Gold Coast-FG        1:20.79    1:20.04        
 18 Ding, Jessica             15 LA-LA                1:19.62    1:20.26        
 19 Joslin, Lia               16 LA-LA                1:18.69    1:20.68        
 20 Rodriguez, Sophia         17 South Texas-ST       1:21.41    1:21.25        
 21 Fannin, Miranda           16 North Texas-NT       1:19.41    1:21.33        
 22 Frantz, Denise            15 LA-LA                1:19.43    1:21.43        
 23 Mohammed, Ayeesha         15 South Texas-ST       1:24.36    1:23.03        
 24 Bishop, Taylor            15 South Texas-ST       1:29.74    1:23.42        
 25 Afolabi-Brown, Kike       17 GAZ-GA               1:17.92    1:24.29        
 26 Cleek, Audrey Grace       15 South Texas-ST       1:26.21    1:24.75        
 27 Morris, Alyssa            18 Team WV-WV           1:27.20    1:24.80        
 28 Aikins, Katherine         15 GAZ-GA               1:20.17    1:24.81        
 29 Valley, Caitlin           16 South Texas-ST       1:30.16    1:27.53        
 30 Nakashima, Ruriko         17 SC Zone Team-SC      2:10.73    2:06.90        
 
Girls 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   2:34.29        2009 Jessie Kopsco, LA                          
                2:25.35  NAG National Age Group
                2:39.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:42.49  AAAA
 Meet Qualifying:  2:39.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fertel, Kelly             15 Gold Coast-FG        2:41.56    2:40.26 AAAA   
                  36.76     1:17.51 (40.75)     1:59.11 (41.60)     2:40.26 (41.15)
  2 Sopapong, Pakawadee       16 Fzt-FL               2:42.80    2:40.62 AAAA   
                  36.79     1:17.64 (40.85)     1:59.17 (41.53)     2:40.62 (41.45)
  3 Hu, Julie                 16 NC Swim-NC           2:41.66    2:41.45 AAAA   
                  36.85     1:16.95 (40.10)     1:58.23 (41.28)     2:41.45 (43.22)
  4 Melhorn, Maggie           17 SES-SE               2:45.08    2:41.61 AAAA   
                  36.80     1:18.01 (41.21)     2:00.01 (42.00)     2:41.61 (41.60)
  5 Dupay, Meghan             15 NC Swim-NC           2:42.73    2:43.61        
                  36.55     1:17.37 (40.82)     1:59.89 (42.52)     2:43.61 (43.72)
  6 Prince, Kelsey            16 GAZ-GA               2:44.26    2:44.97        
                  38.03     1:20.03 (42.00)     2:02.43 (42.40)     2:44.97 (42.54)
  7 Harris, McKenna           17 Fzt-FL               2:46.66    2:46.09        
                  37.14     1:19.97 (42.83)     2:02.46 (42.49)     2:46.09 (43.63)
  8 Peavy, Lauren             16 Fzt-FL               2:46.42    2:51.61        
                  37.84     1:20.86 (43.02)     2:06.15 (45.29)     2:51.61 (45.46)
Preliminaries
  9 Fuchs, Hannah             16 KY-KY                2:47.22                   
 10 Harris, Chase             17 Gold Coast-FG        2:48.46                   
 11 Hageboeck, Emily          15 Team WV-WV           2:48.73                   
 12 Ecleberry, Taylor         15 KY-KY                2:49.38                   
 13 Mullen, Marin             15 Gold Coast-FG        2:52.58                   
 14 Ortiz, Arianna            16 Gold Coast-FG        2:52.94                   
 15 Ding, Jessica             15 LA-LA                2:53.28                   
 16 Lacusky, Sara             16 Gold Coast-FG        2:53.48                   
 17 Mans, Kaitlin             17 KY-KY                2:53.78                   
 18 O''Malley, Lauren          16 GAZ-GA               2:54.01                   
 19 Fannin, Miranda           16 North Texas-NT       2:56.06                   
 20 Rodriguez, Sophia         17 South Texas-ST       2:57.81                   
 21 Frantz, Denise            15 LA-LA                2:59.61                   
 22 Stankus, Olivia           15 North Texas-NT       2:59.74                   
 23 Cleek, Audrey Grace       15 South Texas-ST       3:00.43                   
 24 Mohammed, Ayeesha         15 South Texas-ST       3:03.07                   
 25 Valley, Caitlin           16 South Texas-ST       3:08.14                   
 
Girls 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   2:34.29        2009 Jessie Kopsco, LA                          
                2:25.35  NAG National Age Group
                2:39.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:42.49  AAAA
 Meet Qualifying:  2:39.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Fertel, Kelly             15 Gold Coast-FG        2:40.50    2:41.56 qAAAA  
                1:18.05   2:41.56 (1:23.51)                                        
  2 Hu, Julie                 16 NC Swim-NC           2:41.79    2:41.66 qAAAA  
                1:18.29   2:41.66 (1:23.37)                                        
  3 Dupay, Meghan             15 NC Swim-NC           2:42.77    2:42.73 q      
                1:17.42   2:42.73 (1:25.31)                                        
  4 Sopapong, Pakawadee       16 Fzt-FL               2:43.69    2:42.80 q      
                1:19.09   2:42.80 (1:23.71)                                        
  5 Prince, Kelsey            16 GAZ-GA               2:45.96    2:44.26 q      
                1:20.01   2:44.26 (1:24.25)                                        
  6 Melhorn, Maggie           17 SES-SE               2:40.23    2:45.08 q      
                1:18.98   2:45.08 (1:26.10)                                        
  7 Peavy, Lauren             16 Fzt-FL               2:39.66    2:46.42 q      
                1:19.48   2:46.42 (1:26.94)                                        
  8 Harris, McKenna           17 Fzt-FL               2:45.74    2:46.66 q      
                1:18.57   2:46.66 (1:28.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fuchs, Hannah             16 KY-KY                2:45.72    2:47.22        
                1:18.60   2:47.22 (1:28.62)                                        
 10 Harris, Chase             17 Gold Coast-FG        2:48.18    2:48.46        
                1:19.11   2:48.46 (1:29.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hageboeck, Emily          15 Team WV-WV           2:55.47    2:48.73        
                1:20.83   2:48.73 (1:27.90)                                        
 12 Ecleberry, Taylor         15 KY-KY                2:47.26    2:49.38        
                1:20.27   2:49.38 (1:29.11)                                        
 13 Mullen, Marin             15 Gold Coast-FG        2:50.74    2:52.58        
                1:22.34   2:52.58 (1:30.24)                                        
 14 Ortiz, Arianna            16 Gold Coast-FG        2:55.00    2:52.94        
                1:22.99   2:52.94 (1:29.95)                                        
 15 Ding, Jessica             15 LA-LA                2:53.91    2:53.28        
                1:22.77   2:53.28 (1:30.51)                                        
 16 Lacusky, Sara             16 Gold Coast-FG        2:58.57    2:53.48        
                1:25.26   2:53.48 (1:28.22)                                        
 17 Mans, Kaitlin             17 KY-KY                2:50.73    2:53.78        
                1:21.78   2:53.78 (1:32.00)                                        
 18 O''Malley, Lauren          16 GAZ-GA               2:52.57    2:54.01        
                1:22.88   2:54.01 (1:31.13)                                        
 19 Fannin, Miranda           16 North Texas-NT       2:56.51    2:56.06        
                1:22.89   2:56.06 (1:33.17)                                        
 20 Rodriguez, Sophia         17 South Texas-ST       3:02.12    2:57.81        
                1:23.53   2:57.81 (1:34.28)                                        
 21 Frantz, Denise            15 LA-LA                2:53.35    2:59.61        
                1:22.34   2:59.61 (1:37.27)                                        
 22 Stankus, Olivia           15 North Texas-NT       2:59.82    2:59.74        
                1:24.56   2:59.74 (1:35.18)                                        
 23 Cleek, Audrey Grace       15 South Texas-ST       3:01.16    3:00.43        
                1:26.39   3:00.43 (1:34.04)                                        
 24 Mohammed, Ayeesha         15 South Texas-ST       3:00.58    3:03.07        
                1:27.59   3:03.07 (1:35.48)                                        
 25 Valley, Caitlin           16 South Texas-ST       3:06.22    3:08.14        
                1:28.42   3:08.14 (1:39.72)                                        
 
Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   1:02.20        2012 Kayla Moran, Florida                       
                  58.41  NAG National Age Group
                1:02.99  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:04.99  AAAA
 Meet Qualifying:  1:02.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tarvestad, Kate           15 KY-KY                1:06.10    1:04.45 AAAA   
                  30.75     1:04.45 (33.70)                                        
  2 Morrell, Mia              15 NC Swim-NC           1:05.68    1:04.82 AAAA   
                  30.80     1:04.82 (34.02)                                        
  3 Pettinger, Juliana        16 Fzt-FL               1:05.96    1:05.12        
                  30.52     1:05.12 (34.60)                                        
  4 Chandler, Allison         17 GAZ-GA               1:06.36    1:05.63        
                  30.81     1:05.63 (34.82)                                        
  5 Pigliacampi, Marlena      16 Fzt-FL               1:06.47    1:05.72        
                  30.47     1:05.72 (35.25)                                        
  6 Smith, Morgan             16 NC Swim-NC           1:06.63    1:05.86        
                  31.19     1:05.86 (34.67)                                        
  7 Prince, Kelsey            16 GAZ-GA               1:06.37    1:06.17        
                  30.96     1:06.17 (35.21)                                        
  8 Mohammed, Ayeesha         15 South Texas-ST       1:06.65    1:06.92        
                  30.93     1:06.92 (35.99)                                        
Preliminaries
  9 Yang, Emily               16 GAZ-GA               1:06.68                   
 10 Domaschofsky, Kristina    16 South Texas-ST       1:06.69                   
 11 Keifer, Kristen           16 KY-KY                1:07.24                   
 12 Lapps, Alli               15 SES-SE               1:07.28                   
 13 Green, Jessica            15 SES-SE               1:07.52                   
 14 McKivigan, Rachel         17 Fzt-FL               1:07.63                   
 15 Boone, Caroline           16 SES-SE               1:08.04                   
 16 El Gomayel, Sydney        16 GAZ-GA               1:08.08                   
 17 Frank, Lauren             15 NC Swim-NC           1:08.17                   
 18 Rodriguez, Sophia         17 South Texas-ST       1:08.18                   
 19 LeClair, Emily            15 KY-KY                1:08.86                   
 20 Bendziewicz, Catherine    15 SC Zone Team-SC      1:09.06                   
 21 O''Dell, Rory              16 NC Swim-NC           1:09.13                   
 22 Flynn, Bailey             15 SES-SE               1:09.18                   
 23 Ghali, Miriyam            16 Gold Coast-FG        1:09.40                   
 24 Peavy, Lauren             16 Fzt-FL               1:09.81                   
 25 Renfurm, Brienne          16 Gold Coast-FG        1:10.04                   
 26 Bennett, Ashleigh         16 SC Zone Team-SC      1:10.07                   
 27 Cleek, Audrey Grace       15 South Texas-ST       1:10.29                   
 28 Ciampa, Sarah             15 KY-KY                1:11.19                   
 29 Mullen, Marin             15 Gold Coast-FG        1:11.47                   
 30 Frantz, Denise            15 LA-LA                1:12.09                   
 31 Morris, Alyssa            18 Team WV-WV           1:13.36                   
 32 McGraw, Madeline          15 LA-LA                1:13.87                   
 33 Afolabi-Brown, Kike       17 GAZ-GA               1:15.13                   
 34 Stolin, Katya             15 LA-LA                1:15.60                   
 35 Crandall, Becka           15 Team WV-WV           1:20.15                   
 36 McGhee, Perry             16 Team WV-WV           1:21.65                   
 37 Blankenship, Andrea       15 Team WV-WV           1:24.79                   
 38 Childs, Jaide             15 Fzt-FL               2:02.35                   
 39 Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA               2:41.95                   
 
Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   1:02.20        2012 Kayla Moran, Florida                       
                  58.41  NAG National Age Group
                1:02.99  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:04.99  AAAA
 Meet Qualifying:  1:02.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Morrell, Mia              15 NC Swim-NC           1:05.82    1:05.68 q      
  2 Pettinger, Juliana        16 Fzt-FL               1:05.48    1:05.96 q      
  3 Tarvestad, Kate           15 KY-KY                1:05.77    1:06.10 q      
  4 Chandler, Allison         17 GAZ-GA               1:06.06    1:06.36 q      
  5 Prince, Kelsey            16 GAZ-GA               1:06.52    1:06.37 q      
  6 Pigliacampi, Marlena      16 Fzt-FL               1:05.37    1:06.47 q      
  7 Smith, Morgan             16 NC Swim-NC           1:05.96    1:06.63 q      
  8 Mohammed, Ayeesha         15 South Texas-ST       1:06.27    1:06.65 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yang, Emily               16 GAZ-GA               1:06.88    1:06.68        
 10 Domaschofsky, Kristina    16 South Texas-ST       1:04.04    1:06.69        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Keifer, Kristen           16 KY-KY                1:08.24    1:07.24        
 12 Lapps, Alli               15 SES-SE               1:07.61    1:07.28        
 13 Green, Jessica            15 SES-SE               1:05.45    1:07.52        
 14 McKivigan, Rachel         17 Fzt-FL               1:06.83    1:07.63        
 15 Boone, Caroline           16 SES-SE               1:07.14    1:08.04        
 16 El Gomayel, Sydney        16 GAZ-GA               1:07.76    1:08.08        
 17 Frank, Lauren             15 NC Swim-NC           1:07.98    1:08.17        
 18 Rodriguez, Sophia         17 South Texas-ST       1:07.88    1:08.18        
 19 LeClair, Emily            15 KY-KY                1:08.99    1:08.86        
 20 Bendziewicz, Catherine    15 SC Zone Team-SC      1:12.61    1:09.06        
 21 O''Dell, Rory              16 NC Swim-NC           1:07.54    1:09.13        
 22 Flynn, Bailey             15 SES-SE               1:07.34    1:09.18        
 23 Ghali, Miriyam            16 Gold Coast-FG        1:09.68    1:09.40        
 24 Peavy, Lauren             16 Fzt-FL               1:10.76    1:09.81        
 25 Renfurm, Brienne          16 Gold Coast-FG        1:10.00    1:10.04        
 26 Bennett, Ashleigh         16 SC Zone Team-SC      1:11.13    1:10.07        
 27 Cleek, Audrey Grace       15 South Texas-ST       1:07.21    1:10.29        
 28 Ciampa, Sarah             15 KY-KY                1:09.59    1:11.19        
 29 Mullen, Marin             15 Gold Coast-FG        1:16.17    1:11.47        
 30 Frantz, Denise            15 LA-LA                1:12.32    1:12.09        
 31 Morris, Alyssa            18 Team WV-WV           1:13.51    1:13.36        
 32 McGraw, Madeline          15 LA-LA                1:11.26    1:13.87        
 33 Afolabi-Brown, Kike       17 GAZ-GA               1:18.88    1:15.13        
 34 Stolin, Katya             15 LA-LA                1:14.82    1:15.60        
 35 Crandall, Becka           15 Team WV-WV           1:15.56    1:20.15        
 36 McGhee, Perry             16 Team WV-WV           1:16.95    1:21.65        
 37 Blankenship, Andrea       15 Team WV-WV           1:18.95    1:24.79        
 38 Childs, Jaide             15 Fzt-FL               2:04.26    2:02.35        
 39 Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA               2:23.49    2:41.95        
 
Girls 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   2:15.71        2008 Raquel Raybon, KY                          
                2:06.96  NAG National Age Group
                2:18.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:22.29  AAAA
 Meet Qualifying:  2:18.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Flynn, Bailey             15 SES-SE               2:24.12    2:20.31 AAAA   
                  32.23     1:07.73 (35.50)     1:44.01 (36.28)     2:20.31 (36.30)
  2 Yang, Emily               16 GAZ-GA               2:24.87    2:24.30        
                  32.46     1:09.18 (36.72)     1:46.69 (37.51)     2:24.30 (37.61)
  3 Chandler, Allison         17 GAZ-GA               2:27.88    2:24.32        
                  33.15     1:09.44 (36.29)     1:46.72 (37.28)     2:24.32 (37.60)
  4 Mohammed, Ayeesha         15 South Texas-ST       2:25.35    2:24.67        
                  31.93     1:07.96 (36.03)     1:45.84 (37.88)     2:24.67 (38.83)
  5 Smith, Morgan             16 NC Swim-NC           2:28.48    2:24.77        
                  32.20     1:08.74 (36.54)     1:46.52 (37.78)     2:24.77 (38.25)
  6 Nicklas-Morris, Emma      15 NC Swim-NC           2:30.47    2:27.59        
                  33.66     1:10.88 (37.22)     1:48.60 (37.72)     2:27.59 (38.99)
  7 Hageboeck, Emily          15 Team WV-WV           2:28.17    2:28.17        
                  32.93     1:09.73 (36.80)     1:48.98 (39.25)     2:28.17 (39.19)
  8 Pigliacampi, Marlena      16 Fzt-FL               2:28.29    2:28.37        
                  31.73     1:08.45 (36.72)     1:47.72 (39.27)     2:28.37 (40.65)
Preliminaries
  9 Lapps, Alli               15 SES-SE               2:30.53                   
 10 O''Dell, Rory              16 NC Swim-NC           2:31.69                   
 11 Rodriguez, Sophia         17 South Texas-ST       2:32.09                   
 12 Bowser, Savannah          15 Fzt-FL               2:32.54                   
 13 Ciampa, Sarah             15 KY-KY                2:33.68                   
 14 Boone, Caroline           16 SES-SE               2:34.10                   
 15 Peavy, Lauren             16 Fzt-FL               2:34.24                   
 16 Frank, Lauren             15 NC Swim-NC           2:34.46                   
 17 Shomper, Kate             16 South Texas-ST       2:34.72                   
 18 El Gomayel, Sydney        16 GAZ-GA               2:35.13                   
 19 McKivigan, Rachel         17 Fzt-FL               2:35.32                   
 20 Ghali, Miriyam            16 Gold Coast-FG        2:37.54                   
 21 Cleek, Audrey Grace       15 South Texas-ST       2:41.44                   
 -- Tarvestad, Kate           15 KY-KY                   DNF                    
 
Girls 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   2:15.71        2008 Raquel Raybon, KY                          
                2:06.96  NAG National Age Group
                2:18.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:22.29  AAAA
 Meet Qualifying:  2:18.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Flynn, Bailey             15 SES-SE               2:19.94    2:24.12 q      
                1:10.04   2:24.12 (1:14.08)                                        
  2 Yang, Emily               16 GAZ-GA               2:24.31    2:24.87 q      
                1:09.63   2:24.87 (1:15.24)                                        
  3 Mohammed, Ayeesha         15 South Texas-ST       2:26.65    2:25.35 q      
                1:09.10   2:25.35 (1:16.25)                                        
  4 Chandler, Allison         17 GAZ-GA               2:26.38    2:27.88 q      
                1:10.33   2:27.88 (1:17.55)                                        
  5 Hageboeck, Emily          15 Team WV-WV           2:34.89    2:28.17 q      
                1:10.51   2:28.17 (1:17.66)                                        
  6 Pigliacampi, Marlena      16 Fzt-FL               2:23.27    2:28.29 q      
                1:10.07   2:28.29 (1:18.22)                                        
  7 Smith, Morgan             16 NC Swim-NC           2:25.17    2:28.48 q      
                1:09.55   2:28.48 (1:18.93)                                        
  8 Nicklas-Morris, Emma      15 NC Swim-NC           2:28.87    2:30.47 q      
                1:11.80   2:30.47 (1:18.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lapps, Alli               15 SES-SE               2:32.03    2:30.53        
                1:11.52   2:30.53 (1:19.01)                                        
 10 O''Dell, Rory              16 NC Swim-NC           2:28.61    2:31.69        
                1:11.27   2:31.69 (1:20.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rodriguez, Sophia         17 South Texas-ST       2:33.10    2:32.09        
                1:10.39   2:32.09 (1:21.70)                                        
 12 Bowser, Savannah          15 Fzt-FL               2:29.96    2:32.54        
                1:10.92   2:32.54 (1:21.62)                                        
 13 Ciampa, Sarah             15 KY-KY                2:35.19    2:33.68        
                1:13.52   2:33.68 (1:20.16)                                        
 14 Boone, Caroline           16 SES-SE               2:31.89    2:34.10        
                1:12.23   2:34.10 (1:21.87)                                        
 15 Peavy, Lauren             16 Fzt-FL               2:31.25    2:34.24        
                1:14.04   2:34.24 (1:20.20)                                        
 16 Frank, Lauren             15 NC Swim-NC           2:32.08    2:34.46        
                1:11.82   2:34.46 (1:22.64)                                        
 17 Shomper, Kate             16 South Texas-ST       2:29.91    2:34.72        
                1:12.90   2:34.72 (1:21.82)                                        
 18 El Gomayel, Sydney        16 GAZ-GA               2:29.61    2:35.13        
                1:10.29   2:35.13 (1:24.84)                                        
 19 McKivigan, Rachel         17 Fzt-FL               2:30.00    2:35.32        
                1:13.22   2:35.32 (1:22.10)                                        
 20 Ghali, Miriyam            16 Gold Coast-FG        2:33.00    2:37.54        
                1:11.56   2:37.54 (1:25.98)                                        
 21 Cleek, Audrey Grace       15 South Texas-ST       2:37.78    2:41.44        
                1:15.15   2:41.44 (1:26.29)                                        
 -- Tarvestad, Kate           15 KY-KY                2:27.26    1:53.10        
      Did not finish
                1:11.61     1:53.10 (41.49)                                        
 
Girls 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   2:20.45        2005 Lauren Cartwright, GA                      
                2:10.41  NAG National Age Group
                2:22.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:26.39  AAAA
 Meet Qualifying:  2:22.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Aikins, Katherine         15 GAZ-GA               2:27.50    2:23.28 AAAA   
                  30.95     1:07.41 (36.46)     1:50.17 (42.76)     2:23.28 (33.11)
  2 Sopapong, Pakawadee       16 Fzt-FL               2:27.59    2:24.17 AAAA   
                  32.41     1:10.45 (38.04)     1:51.15 (40.70)     2:24.17 (33.02)
  3 Prince, Kelsey            16 GAZ-GA               2:25.42    2:24.18 AAAA   
                  30.86     1:07.69 (36.83)     1:51.18 (43.49)     2:24.18 (33.00)
  4 Wallace, Lauren           16 NC Swim-NC           2:24.81    2:24.21 AAAA   
                  30.88     1:08.29 (37.41)     1:52.31 (44.02)     2:24.21 (31.90)
  5 Fertel, Kelly             15 Gold Coast-FG        2:29.37    2:26.81        
                  31.98     1:11.24 (39.26)     1:53.69 (42.45)     2:26.81 (33.12)
  6 Yang, Emily               16 GAZ-GA               2:28.23    2:26.93        
                  31.94     1:08.96 (37.02)     1:53.21 (44.25)     2:26.93 (33.72)
  7 Keifer, Kristen           16 KY-KY                2:28.17    2:27.13        
                  30.79     1:09.17 (38.38)     1:53.88 (44.71)     2:27.13 (33.25)
  8 Fuchs, Hannah             16 KY-KY                2:28.61    2:29.53        
                  32.02     1:09.31 (37.29)     1:53.61 (44.30)     2:29.53 (35.92)
Preliminaries
  9 Hu, Julie                 16 NC Swim-NC           2:29.61                   
 10 Peavy, Lauren             16 Fzt-FL               2:30.62                   
 11 Ecleberry, Taylor         15 KY-KY                2:31.05                   
 12 Melhorn, Maggie           17 SES-SE               2:31.86                   
 13 Domaschofsky, Kristina    16 South Texas-ST       2:31.94                   
 14 Smith, Morgan             16 NC Swim-NC           2:32.09                   
 15 Brown, Cameron            15 KY-KY                2:32.12                   
 16 Hageboeck, Emily          15 Team WV-WV           2:32.62                   
 17 Bowser, Savannah          15 Fzt-FL               2:33.00                   
 18 Pettinger, Juliana        16 Fzt-FL               2:33.20                   
 19 Mullen, Marin             15 Gold Coast-FG        2:33.34                   
 20 O''Malley, Lauren          16 GAZ-GA               2:33.37                   
 21 Nicklas-Morris, Emma      15 NC Swim-NC           2:33.83                   
 22 Trematerra, Lindsey       16 Fzt-FL               2:33.93                   
 23 Harris, McKenna           17 Fzt-FL               2:34.17                   
 24 Bendziewicz, Catherine    15 SC Zone Team-SC      2:34.51                   
 25 Lacusky, Sara             16 Gold Coast-FG        2:35.18                   
 26 Bishop, Taylor            15 South Texas-ST       2:35.67                   
 27 Joslin, Lia               16 LA-LA                2:36.07                   
 28 Frantz, Denise            15 LA-LA                2:36.23                   
 29 Mans, Kaitlin             17 KY-KY                2:36.90                   
 30 Shomper, Kate             16 South Texas-ST       2:37.12                   
 31 Harris, Chase             17 Gold Coast-FG        2:37.66                   
 32 Ding, Jessica             15 LA-LA                2:38.90                   
 33 Ghali, Miriyam            16 Gold Coast-FG        2:39.23                   
 34 Stankus, Olivia           15 North Texas-NT       2:40.17                   
 34 Litke, Brittany           17 GAZ-GA               2:40.17                   
 36 Valley, Caitlin           16 South Texas-ST       2:42.30                   
 37 Morris, Alyssa            18 Team WV-WV           2:44.02                   
 38 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL               2:52.10                   
 39 Webber, Kyjana            15 Ms-Ms-MS             3:00.16                   
 40 McGhee, Perry             16 Team WV-WV           3:01.66                   
 41 Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA               5:06.39                   
 -- Lapps, Alli               15 SES-SE                   NS                    
 -- Chambers, Emily           16 Team WV-WV               NS                    
 -- Coan, McKenzie            17 GAZ-GA                   NS                    
 
Girls 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   2:20.45        2005 Lauren Cartwright, GA                      
                2:10.41  NAG National Age Group
                2:22.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:26.39  AAAA
 Meet Qualifying:  2:22.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wallace, Lauren           16 NC Swim-NC           2:26.36    2:24.81 qAAAA  
                1:07.87   2:24.81 (1:16.94)                                        
  2 Prince, Kelsey            16 GAZ-GA               2:24.22    2:25.42 qAAAA  
                1:07.45   2:25.42 (1:17.97)                                        
  3 Aikins, Katherine         15 GAZ-GA               2:27.84    2:27.50 q      
                1:08.40   2:27.50 (1:19.10)                                        
  4 Sopapong, Pakawadee       16 Fzt-FL               2:26.90    2:27.59 q      
                1:11.99   2:27.59 (1:15.60)                                        
  5 Keifer, Kristen           16 KY-KY                2:29.90    2:28.17 q      
                1:08.76   2:28.17 (1:19.41)                                        
  6 Yang, Emily               16 GAZ-GA               2:27.31    2:28.23 q      
                1:08.70   2:28.23 (1:19.53)                                        
  7 Fuchs, Hannah             16 KY-KY                2:25.17    2:28.61 q      
                1:09.03   2:28.61 (1:19.58)                                        
  8 Fertel, Kelly             15 Gold Coast-FG        2:27.31    2:29.37 q      
                1:12.19   2:29.37 (1:17.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hu, Julie                 16 NC Swim-NC           2:24.91    2:29.61        
                1:11.81   2:29.61 (1:17.80)                                        
 10 Peavy, Lauren             16 Fzt-FL               2:26.96    2:30.62        
                1:11.88   2:30.62 (1:18.74)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ecleberry, Taylor         15 KY-KY                2:28.24    2:31.05        
                1:11.66   2:31.05 (1:19.39)                                        
 12 Melhorn, Maggie           17 SES-SE               2:26.98    2:31.86        
                1:15.66   2:31.86 (1:16.20)                                        
 13 Domaschofsky, Kristina    16 South Texas-ST       2:28.73    2:31.94        
                1:09.34   2:31.94 (1:22.60)                                        
 14 Smith, Morgan             16 NC Swim-NC           2:28.84    2:32.09        
                1:12.92   2:32.09 (1:19.17)                                        
 15 Brown, Cameron            15 KY-KY                2:29.33    2:32.12        
                1:10.79   2:32.12 (1:21.33)                                        
 16 Hageboeck, Emily          15 Team WV-WV           2:37.45    2:32.62        
                1:14.28   2:32.62 (1:18.34)                                        
 17 Bowser, Savannah          15 Fzt-FL               2:30.01    2:33.00        
                1:12.20   2:33.00 (1:20.80)                                        
 18 Pettinger, Juliana        16 Fzt-FL               2:34.00    2:33.20        
                1:09.78   2:33.20 (1:23.42)                                        
 19 Mullen, Marin             15 Gold Coast-FG        2:34.93    2:33.34        
                1:12.90   2:33.34 (1:20.44)                                        
 20 O''Malley, Lauren          16 GAZ-GA               2:30.84    2:33.37        
                1:13.02   2:33.37 (1:20.35)                                        
 21 Nicklas-Morris, Emma      15 NC Swim-NC           2:34.00    2:33.83        
                1:13.92   2:33.83 (1:19.91)                                        
 22 Trematerra, Lindsey       16 Fzt-FL               2:31.04    2:33.93        
                1:14.55   2:33.93 (1:19.38)                                        
 23 Harris, McKenna           17 Fzt-FL               2:28.16    2:34.17        
                1:14.71   2:34.17 (1:19.46)                                        
 24 Bendziewicz, Catherine    15 SC Zone Team-SC      2:35.72    2:34.51        
                1:13.97   2:34.51 (1:20.54)                                        
 25 Lacusky, Sara             16 Gold Coast-FG        2:33.23    2:35.18        
                1:12.43   2:35.18 (1:22.75)                                        
 26 Bishop, Taylor            15 South Texas-ST       2:38.43    2:35.67        
                1:13.11   2:35.67 (1:22.56)                                        
 27 Joslin, Lia               16 LA-LA                2:30.21    2:36.07        
                1:12.22   2:36.07 (1:23.85)                                        
 28 Frantz, Denise            15 LA-LA                2:31.09    2:36.23        
                1:14.34   2:36.23 (1:21.89)                                        
 29 Mans, Kaitlin             17 KY-KY                2:37.48    2:36.90        
                1:16.97   2:36.90 (1:19.93)                                        
 30 Shomper, Kate             16 South Texas-ST       2:33.71    2:37.12        
                1:14.09   2:37.12 (1:23.03)                                        
 31 Harris, Chase             17 Gold Coast-FG        2:35.83    2:37.66        
                1:17.69   2:37.66 (1:19.97)                                        
 32 Ding, Jessica             15 LA-LA                2:32.18    2:38.90        
                1:16.86   2:38.90 (1:22.04)                                        
 33 Ghali, Miriyam            16 Gold Coast-FG        2:38.13    2:39.23        
                1:13.35   2:39.23 (1:25.88)                                        
 34 Stankus, Olivia           15 North Texas-NT       2:40.77    2:40.17        
                1:16.69   2:40.17 (1:23.48)                                        
 34 Litke, Brittany           17 GAZ-GA               2:36.72    2:40.17        
                1:13.36   2:40.17 (1:26.81)                                        
 36 Valley, Caitlin           16 South Texas-ST       2:40.51    2:42.30        
                1:13.08   2:42.30 (1:29.22)                                        
 37 Morris, Alyssa            18 Team WV-WV           2:54.05    2:44.02        
                1:15.37   2:44.02 (1:28.65)                                        
 38 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL               2:59.27    2:52.10        
                1:21.12   2:52.10 (1:30.98)                                        
 39 Webber, Kyjana            15 Ms-Ms-MS             2:58.46    3:00.16        
                1:25.80   3:00.16 (1:34.36)                                        
 40 McGhee, Perry             16 Team WV-WV           2:44.94    3:01.66        
                1:25.06   3:01.66 (1:36.60)                                        
 41 Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA               4:36.79    5:06.39        
                2:25.95   5:06.39 (2:40.44)                                        
 -- Lapps, Alli               15 SES-SE               2:30.96         NS        
 -- Chambers, Emily           16 Team WV-WV           2:38.54         NS        
 -- Coan, McKenzie            17 GAZ-GA               3:26.41         NS        
 
Girls 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   4:57.03        2008 Raquel Raybon, FL                          
                4:32.87  NAG National Age Group
                4:59.69  JR''S Summer LC Jr. Nats
                5:06.79  AAAA
 Meet Qualifying:  4:59.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Prince, Kelsey            16 GAZ-GA               5:07.30    5:05.24 AAAA   
                  31.46     1:07.49 (36.03)     1:46.75 (39.26)                    
            3:09.61 ( )     3:54.33 (44.72)     4:29.64 (35.31)     5:05.24 (35.60)
  2 Fertel, Kelly             15 Gold Coast-FG        5:10.34    5:07.69        
                  32.09     1:08.90 (36.81)     1:49.81 (40.91)     2:29.06 (39.25)
        3:12.98 (43.92)     3:57.08 (44.10)     4:33.05 (35.97)     5:07.69 (34.64)
  3 Hu, Julie                 16 NC Swim-NC           5:15.62    5:09.86        
                  32.91     1:09.46 (36.55)     1:49.89 (40.43)     2:29.72 (39.83)
        3:14.15 (44.43)     3:59.12 (44.97)     4:35.11 (35.99)     5:09.86 (34.75)
  4 Dupay, Meghan             15 NC Swim-NC           5:09.31    5:11.35        
                  32.65     1:10.99 (38.34)     1:50.38 (39.39)     2:30.07 (39.69)
        3:14.00 (43.93)     3:58.44 (44.44)     4:35.23 (36.79)     5:11.35 (36.12)
  5 Morrell, Mia              15 NC Swim-NC           5:14.44    5:13.87        
                  33.60     1:12.11 (38.51)     1:51.65 (39.54)     2:31.07 (39.42)
        3:19.83 (48.76)     4:06.45 (46.62)     4:40.55 (34.10)     5:13.87 (33.32)
  6 Fuchs, Hannah             16 KY-KY                5:12.53    5:18.15        
                  32.11     1:10.29 (38.18)     1:50.11 (39.82)     2:30.00 (39.89)
        3:15.79 (45.79)     4:02.78 (46.99)     4:41.07 (38.29)     5:18.15 (37.08)
  7 Hageboeck, Emily          15 Team WV-WV           5:16.70    5:18.91        
                  33.19     1:10.49 (37.30)     1:53.62 (43.13)     2:35.58 (41.96)
        3:21.09 (45.51)     4:06.42 (45.33)     4:43.20 (36.78)     5:18.91 (35.71)
  8 O''Dell, Rory              16 NC Swim-NC           5:16.99    5:23.27        
                  32.84     1:10.26 (37.42)     1:49.49 (39.23)     2:29.36 (39.87)
        3:19.64 (50.28)     4:10.99 (51.35)     4:47.12 (36.13)     5:23.27 (36.15)
Preliminaries
  9 Peavy, Lauren             16 Fzt-FL               5:17.15                   
 10 Bowser, Savannah          15 Fzt-FL               5:20.27                   
 11 Mohammed, Ayeesha         15 South Texas-ST       5:22.88                   
 12 Smith, Morgan             16 NC Swim-NC           5:24.83                   
 13 Shomper, Kate             16 South Texas-ST       5:27.66                   
 14 Harris, McKenna           17 Fzt-FL               5:32.05                   
 15 Harbin, Haylie            16 North Texas-NT       5:32.93                   
 16 Stankus, Olivia           15 North Texas-NT       5:38.20                   
 17 Mans, Kaitlin             17 KY-KY                5:44.36                   
 18 Valley, Caitlin           16 South Texas-ST       5:49.58                   
 -- Yang, Emily               16 GAZ-GA                   DQ                    
 -- Wallace, Lauren           16 NC Swim-NC               NS                    
 
Girls 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   4:57.03        2008 Raquel Raybon, FL                          
                4:32.87  NAG National Age Group
                4:59.69  JR''S Summer LC Jr. Nats
                5:06.79  AAAA
 Meet Qualifying:  4:59.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Prince, Kelsey            16 GAZ-GA               5:09.89    5:07.30 q      
                1:09.76                                                 3:57.20 ( )
      5:07.30 (1:10.10)                                                            
  2 Dupay, Meghan             15 NC Swim-NC           5:15.25    5:09.31 q      
                1:10.92   2:29.38 (1:18.46)   3:57.70 (1:28.32)   5:09.31 (1:11.61)
  3 Fertel, Kelly             15 Gold Coast-FG        5:05.64    5:10.34 q      
                1:09.69   2:30.61 (1:20.92)   3:59.15 (1:28.54)   5:10.34 (1:11.19)
  4 Fuchs, Hannah             16 KY-KY                5:07.97    5:12.53 q      
                1:09.22   2:28.18 (1:18.96)   3:58.72 (1:30.54)   5:12.53 (1:13.81)
  5 Morrell, Mia              15 NC Swim-NC           5:11.51    5:14.44 q      
                1:12.24   2:30.78 (1:18.54)   4:06.30 (1:35.52)   5:14.44 (1:08.14)
  6 Hu, Julie                 16 NC Swim-NC           5:09.70    5:15.62 q      
                1:11.47   2:34.64 (1:23.17)   4:03.47 (1:28.83)   5:15.62 (1:12.15)
  7 Hageboeck, Emily          15 Team WV-WV           5:30.10    5:16.70 q      
                1:11.03   2:35.86 (1:24.83)   4:04.95 (1:29.09)   5:16.70 (1:11.75)
  8 O''Dell, Rory              16 NC Swim-NC           5:16.01    5:16.99 q      
                1:09.62   2:27.57 (1:17.95)   4:04.66 (1:37.09)   5:16.99 (1:12.33)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Peavy, Lauren             16 Fzt-FL               5:08.56    5:17.15        
                1:12.63   2:34.83 (1:22.20)   4:05.24 (1:30.41)   5:17.15 (1:11.91)
 10 Bowser, Savannah          15 Fzt-FL               5:12.59    5:20.27        
                1:11.09   2:32.65 (1:21.56)   4:08.43 (1:35.78)   5:20.27 (1:11.84)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mohammed, Ayeesha         15 South Texas-ST       5:27.24    5:22.88        
                1:10.91   2:32.02 (1:21.11)   4:09.98 (1:37.96)   5:22.88 (1:12.90)
 12 Smith, Morgan             16 NC Swim-NC           5:16.69    5:24.83        
                1:10.93   2:38.36 (1:27.43)   4:13.28 (1:34.92)   5:24.83 (1:11.55)
 13 Shomper, Kate             16 South Texas-ST       5:21.30    5:27.66        
                1:12.89   2:35.52 (1:22.63)   4:15.13 (1:39.61)   5:27.66 (1:12.53)
 14 Harris, McKenna           17 Fzt-FL               5:27.61    5:32.05        
                1:16.64   2:46.11 (1:29.47)   4:18.14 (1:32.03)   5:32.05 (1:13.91)
 15 Harbin, Haylie            16 North Texas-NT       5:19.29    5:32.93        
                1:17.20   2:41.30 (1:24.10)   4:19.28 (1:37.98)   5:32.93 (1:13.65)
 16 Stankus, Olivia           15 North Texas-NT       5:37.62    5:38.20        
                1:20.65   2:46.58 (1:25.93)   4:22.38 (1:35.80)   5:38.20 (1:15.82)
 17 Mans, Kaitlin             17 KY-KY                5:37.59    5:44.36        
                1:19.09   2:49.02 (1:29.93)   4:24.01 (1:34.99)   5:44.36 (1:20.35)
 18 Valley, Caitlin           16 South Texas-ST       5:38.76    5:49.58        
                1:17.76   2:44.04 (1:26.28)   4:29.89 (1:45.85)   5:49.58 (1:19.69)
 -- Yang, Emily               16 GAZ-GA               5:09.15         DQ        
      Strokes out of sequence - IM
 -- Wallace, Lauren           16 NC Swim-NC           5:16.08         NS        
 
Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
meet records:   1:47.86        2011 Caraballo Grams Bessire Bonnem, FL         
                         B Caraballo, V Grams, S Bessire, E Bonnema        
                1:47.16  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            1:50.14    1:48.46        
     1) Ferrara, Brooke 15              2) Stovall, Maggie 16             
     3) Boone, Caroline 16              4) Wingo, Jessica 15              
                  27.18       54.22 (27.04)     1:21.75 (27.53)     1:48.46 (26.71)
  2 Florida Zone Team-FL  ''A''                         1:52.26    1:48.86        
     1) Trematerra, Lindsey 16          2) Pigliacampi, Marlena 16        
     3) Pettinger, Juliana 16           4) McKivigan, Rachel 17           
                  27.56       55.10 (27.54)     1:22.21 (27.11)     1:48.86 (26.65)
  3 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  1:52.09    1:51.18        
     1) Smith, Morgan 16                2) Morrell, Mia 15                
     3) Frank, Lauren 15                4) Wallace, Lauren 16             
                  28.02       55.75 (27.73)     1:23.60 (27.85)     1:51.18 (27.58)
  4 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       1:51.95    1:51.21        
     1) Joslin, Lia 16                  2) Frantz, Jonna 18               
     3) Ding, Jessica 15                4) McGraw, Madeline 15            
                  28.44       55.46 (27.02)     1:22.97 (27.51)     1:51.21 (28.24)
  5 Ga Zone-GA  ''A''                                   1:52.00    1:51.71        
     1) O''Malley, Lauren 16             2) Litke, Brittany 17             
     3) Afolabi-Brown, Kike 17          4) Aikins, Katherine 15           
                  28.32       56.29 (27.97)     1:23.96 (27.67)     1:51.71 (27.75)
  6 Team Kentucky-KY  ''A''                             1:54.76    1:52.39        
     1) Tarvestad, Kate 15              2) Ecleberry, Taylor 15           
     3) Keifer, Kristen 16              4) Brown, Cameron 15              
                  28.72       57.18 (28.46)     1:24.93 (27.75)     1:52.39 (27.46)
  7 South Texas Swimming-ST  ''A''                      1:55.68    1:52.73        
     1) Bishop, Taylor 15               2) Rodriguez, Sophia 17           
     3) Mohammed, Ayeesha 15            4) Domaschofsky, Kristina 16      
                  28.30       57.26 (28.96)     1:25.56 (28.30)     1:52.73 (27.17)
  8 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        1:55.36    1:53.66        
     1) Ortiz, Arianna 16               2) Harris, Chase 17               
     3) Lacusky, Sara 16                4) Renfurm, Brienne 16            
                  28.16       57.04 (28.88)     1:25.42 (28.38)     1:53.66 (28.24)
  9 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              2:01.82    1:57.71        
     1) Crandall, Becka 15              2) Hageboeck, Emily 15            
     3) Chambers, Emily 16              4) Morris, Alyssa 18              
                  30.79     1:00.32 (29.53)     1:29.48 (29.16)     1:57.71 (28.23)
 10 North Texas Swimming-NT  ''A''                      2:00.85    1:58.28        
     1) Harbin, Haylie 16               2) Fannin, Miranda 16             
     3) Stankus, Olivia 15              4) Recer, Laney 15                
                  29.48       58.75 (29.27)     1:29.77 (31.02)     1:58.28 (28.51)
 11 SC Zone Team-SC  ''A''                              2:08.77    2:07.33        
     1) Bendziewicz, Catherine 15       2) Bennett, Ashleigh 16           
     3) Stansell, Sara 17               4) Nakashima, Ruriko 17           
                  27.86       56.75 (28.89)     1:25.86 (29.11)     2:07.33 (41.47)
 
Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
meet records:   3:56.32        2011 Florida                                    
                         V Grams, K Casey, S Bessire, E Bonnema            
                3:51.39  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            4:01.45    3:58.62        
     1) Ferrara, Brooke 15              2) Wingo, Jessica 15              
     3) Boone, Caroline 16              4) Stovall, Maggie 16             
                  28.36       59.58 (59.58)     1:27.95 (28.37)   1:59.64 (1:00.06)
        2:27.92 (28.28)   2:59.77 (1:00.13)     3:27.58 (27.81)     3:58.62 (58.85)
  2 Florida Zone Team-FL  ''A''                         4:03.61    4:00.63        
     1) Trematerra, Lindsey 16          2) Pigliacampi, Marlena 16        
     3) McKivigan, Rachel 17            4) Pettinger, Juliana 16          
                  28.40       59.57 (59.57)     1:27.91 (28.34)   1:59.77 (1:00.20)
        2:27.41 (27.64)     2:59.17 (59.40)     3:27.54 (28.37)   4:00.63 (1:01.46)
  3 Team Kentucky-KY  ''A''                             4:05.16    4:01.53        
     1) Tarvestad, Kate 15              2) Keifer, Kristen 16             
     3) Ecleberry, Taylor 15            4) Brown, Cameron 15              
                  29.08   1:00.50 (1:00.50)     1:29.03 (28.53)   2:01.24 (1:00.74)
        2:30.43 (29.19)   3:02.63 (1:01.39)     3:30.49 (27.86)     4:01.53 (58.90)
  4 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  4:05.45    4:02.22        
     1) Wallace, Lauren 16              2) Nicklas-Morris, Emma 15        
     3) Smith, Morgan 16                4) Morrell, Mia 15                
                  28.75   1:00.05 (1:00.05)     1:29.02 (28.97)   2:01.29 (1:01.24)
        2:30.03 (28.74)   3:01.47 (1:00.18)     3:30.67 (29.20)   4:02.22 (1:00.75)
  5 Ga Zone-GA  ''A''                                   4:01.00    4:03.59        
     1) El Gomayel, Sydney 16           2) Aikins, Katherine 15           
     3) O''Malley, Lauren 16             4) Afolabi-Brown, Kike 17         
                  29.49                                                 2:02.70 ( )
        2:31.60 (28.90)   3:03.16 (1:00.46)     3:31.66 (28.50)   4:03.59 (1:00.43)
  6 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       4:03.83    4:05.66        
     1) Joslin, Lia 16                  2) Frantz, Jonna 18               
     3) Ding, Jessica 15                4) Loop, Megan 16                 
                  29.07   1:01.35 (1:01.35)     1:30.22 (28.87)   2:03.09 (1:01.74)
        2:32.77 (29.68)   3:04.76 (1:01.67)     3:32.85 (28.09)   4:05.66 (1:00.90)
  7 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        4:15.65    4:08.50        
     1) Ortiz, Arianna 16               2) Harris, Chase 17               
     3) Renfurm, Brienne 16             4) Lacusky, Sara 16               
                  29.49   1:01.55 (1:01.55)     1:30.49 (28.94)   2:04.03 (1:02.48)
        2:33.69 (29.66)   3:06.73 (1:02.70)     3:35.83 (29.10)   4:08.50 (1:01.77)
  8 South Texas Swimming-ST  ''A''                      4:08.76    4:10.32        
     1) Domaschofsky, Kristina 16       2) Bishop, Taylor 15              
     3) Mohammed, Ayeesha 15            4) Rodriguez, Sophia 17           
                  28.76   1:02.70 (1:02.70)     1:31.63 (28.93)   2:04.67 (1:01.97)
        2:34.36 (29.69)   3:07.70 (1:03.03)     3:36.52 (28.82)   4:10.32 (1:02.62)
  9 North Texas Swimming-NT  ''A''                      4:22.14    4:16.55        
     1) Recer, Laney 15                 2) Stankus, Olivia 15             
     3) Fannin, Miranda 16              4) Harbin, Haylie 16              
                  29.86   1:01.98 (1:01.98)     1:33.60 (31.62)   2:08.42 (1:06.44)
        2:38.93 (30.51)   3:13.13 (1:04.71)     3:43.44 (30.31)   4:16.55 (1:03.42)
 10 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              4:28.50    4:22.65        
     1) Hageboeck, Emily 15             2) Crandall, Becka 15             
     3) Chambers, Emily 16              4) Morris, Alyssa 18              
                  31.44   1:04.61 (1:04.61)     1:35.89 (31.28)   2:10.47 (1:05.86)
        2:41.20 (30.73)   3:16.53 (1:06.06)     3:47.02 (30.49)   4:22.65 (1:06.12)
 
Girls 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
meet records:   1:59.89        2011 Florida                                    
                         B Caraballo, M Harris, V Grams, S Bessire         
                1:57.48  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Zone Team-FL  ''A''                         2:06.26    2:01.56        
     1) Pettinger, Juliana 16           2) Harris, McKenna 17             
     3) Pigliacampi, Marlena 16         4) Trematerra, Lindsey 16         
                  31.03     1:05.45 (34.42)     1:35.29 (29.84)     2:01.56 (26.27)
  2 Team Kentucky-KY  ''A''                             2:01.43    2:02.72        
     1) LeClair, Emily 15               2) Fuchs, Hannah 16               
     3) Tarvestad, Kate 15              4) Brown, Cameron 15              
                  31.17     1:06.12 (34.95)     1:35.55 (29.43)     2:02.72 (27.17)
  3 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            2:02.14    2:02.88        
     1) Ferrara, Brooke 15              2) Melhorn, Maggie 17             
     3) Green, Jessica 15               4) Wingo, Jessica 15              
                  31.06     1:06.46 (35.40)     1:36.29 (29.83)     2:02.88 (26.59)
  4 Ga Zone-GA  ''A''                                   2:03.00    2:03.94        
     1) Chandler, Allison 17            2) O''Malley, Lauren 16            
     3) Prince, Kelsey 16               4) Afolabi-Brown, Kike 17         
                  32.37     1:07.25 (34.88)     1:36.73 (29.48)     2:03.94 (27.21)
  5 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  2:04.19    2:04.05        
     1) Morrell, Mia 15                 2) Dupay, Meghan 15               
     3) Smith, Morgan 16                4) Frank, Lauren 15               
                  31.71     1:06.66 (34.95)     1:36.16 (29.50)     2:04.05 (27.89)
  6 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        2:10.61    2:04.92        
     1) Renfurm, Brienne 16             2) Harris, Chase 17               
     3) Ghali, Miriyam 16               4) Ortiz, Arianna 16              
                  31.38     1:06.95 (35.57)     1:37.11 (30.16)     2:04.92 (27.81)
  7 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       2:04.99    2:06.00        
     1) McGraw, Madeline 15             2) Ding, Jessica 15               
     3) Joslin, Lia 16                  4) Frantz, Jonna 18               
                  33.04     1:09.27 (36.23)     1:38.96 (29.69)     2:06.00 (27.04)
  8 South Texas Swimming-ST  ''A''                      2:07.58    2:08.48        
     1) Domaschofsky, Kristina 16       2) Valley, Caitlin 16             
     3) Mohammed, Ayeesha 15            4) Bishop, Taylor 15              
                  31.82     1:10.99 (39.17)     1:40.70 (29.71)     2:08.48 (27.78)
  9 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              2:08.74    2:11.75        
     1) Chambers, Emily 16              2) Hageboeck, Emily 15            
     3) Morris, Alyssa 18               4) Crandall, Becka 15             
                  33.93     1:10.30 (36.37)     1:41.18 (30.88)     2:11.75 (30.57)
 10 North Texas Swimming-NT  ''A''                      2:25.11    2:14.65        
     1) Harbin, Haylie 16               2) Fannin, Miranda 16             
     3) Stankus, Olivia 15              4) Recer, Laney 15                
                  33.32     1:10.15 (36.83)     1:45.61 (35.46)     2:14.65 (29.04)
 11 SC Zone Team-SC  ''A''                                   NT    2:24.36        
                  34.84     1:10.82 (35.98)     1:42.69 (31.87)     2:24.36 (41.67)
 
Girls 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
meet records:   4:22.99        2011 Kentucky                                   
                         K Rist, C Lee, S Love, E HOUSE                    
                4:12.78  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Zone Team-FL  ''A''                         4:31.96    4:26.94        
     1) Pettinger, Juliana 16           2) Harris, McKenna 17             
     3) Pigliacampi, Marlena 16         4) Trematerra, Lindsey 16         
                  32.55   1:06.87 (1:06.87)     1:41.62 (34.75)   2:21.96 (1:15.09)
        2:52.31 (30.35)   3:28.19 (1:06.23)     3:56.07 (27.88)     4:26.94 (58.75)
  2 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            4:24.05    4:27.35        
     1) Ferrara, Brooke 15              2) Melhorn, Maggie 17             
     3) Green, Jessica 15               4) Wingo, Jessica 15              
                  31.55   1:05.60 (1:05.60)     1:41.31 (35.71)   2:22.62 (1:17.02)
        2:53.04 (30.42)   3:28.23 (1:05.61)     3:56.17 (27.94)     4:27.35 (59.12)
  3 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  4:28.57    4:27.38        
     1) Morrell, Mia 15                 2) Hu, Julie 16                   
     3) Smith, Morgan 16                4) Wallace, Lauren 16             
                  32.88   1:07.43 (1:07.43)     1:42.90 (35.47)   2:23.23 (1:15.80)
        2:53.54 (30.31)   3:28.45 (1:05.22)     3:56.76 (28.31)     4:27.38 (58.93)
  4 Team Kentucky-KY  ''A''                             4:29.60    4:30.33        
     1) Keifer, Kristen 16              2) Fuchs, Hannah 16               
     3) Tarvestad, Kate 15              4) Brown, Cameron 15              
                  33.16   1:08.31 (1:08.31)     1:43.70 (35.39)   2:25.15 (1:16.84)
        2:55.70 (30.55)   3:30.53 (1:05.38)     3:58.62 (28.09)     4:30.33 (59.80)
  5 Ga Zone-GA  ''A''                                   4:27.00    4:32.10        
     1) Chandler, Allison 17            2) O''Malley, Lauren 16            
     3) Prince, Kelsey 16               4) El Gomayel, Sydney 16          
                  32.76   1:07.42 (1:07.42)     1:43.08 (35.66)   2:25.28 (1:17.86)
        2:55.50 (30.22)   3:31.28 (1:06.00)     4:00.17 (28.89)   4:32.10 (1:00.82)
  6 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       4:41.29    4:38.92        
     1) Frantz, Jonna 18                2) Ding, Jessica 15               
     3) Joslin, Lia 16                  4) Loop, Megan 16                 
                  34.54   1:11.32 (1:11.32)     1:48.70 (37.38)   2:30.37 (1:19.05)
        3:01.33 (30.96)   3:37.81 (1:07.44)     4:06.61 (28.80)   4:38.92 (1:01.11)
  7 South Texas Swimming-ST  ''A''                      4:37.54    4:41.71        
     1) Domaschofsky, Kristina 16       2) Rodriguez, Sophia 17           
     3) Mohammed, Ayeesha 15            4) Bishop, Taylor 15              
                  31.88   1:07.85 (1:07.85)     1:44.90 (37.05)   2:31.47 (1:23.62)
        3:02.27 (30.80)   3:39.91 (1:08.44)     4:08.34 (28.43)   4:41.71 (1:01.80)
  8 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        4:39.27    4:42.31        
     1) Campo, Steph 15                 2) Mullen, Marin 15               
     3) Ghali, Miriyam 16               4) Ortiz, Arianna 16              
                  34.21   1:11.83 (1:11.83)     1:49.00 (37.17)   2:32.03 (1:20.20)
        3:02.96 (30.93)   3:41.07 (1:09.04)     4:10.01 (28.94)   4:42.31 (1:01.24)
  9 North Texas Swimming-NT  ''A''                      4:50.21    4:48.19        
     1) Harbin, Haylie 16               2) Fannin, Miranda 16             
     3) Stankus, Olivia 15              4) Recer, Laney 15                
                  33.76   1:09.43 (1:09.43)     1:45.99 (36.56)   2:28.76 (1:19.33)
        3:03.30 (34.54)   3:45.72 (1:16.96)     4:15.41 (29.69)   4:48.19 (1:02.47)
 10 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              4:59.51    4:54.47        
     1) Chambers, Emily 16              2) Hageboeck, Emily 15            
     3) Morris, Alyssa 18               4) Crandall, Becka 15             
                  35.52   1:14.08 (1:14.08)     1:50.82 (36.74)   2:32.36 (1:18.28)
        3:05.22 (32.86)   3:47.41 (1:15.05)     4:19.40 (31.99)   4:54.47 (1:07.06)
 
Girls 11-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Nakashima, Ruriko         17 SC Zone Team-SC           NT         DQ        
 
Girls 11-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, Grace               12 South Texas-ST            NT    1:08.44        
 
Girls 11-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL                    NT    1:09.87        
 
Girls 11-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coan, McKenzie            17 GAZ-GA                    NT    1:15.74        
  2 Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA                    NT    1:55.22        
  3 Childs, Jaide             15 Fzt-FL                    NT    2:00.39        
 
Girls 11-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA                    NT    1:28.03        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   25.60        2009 Caleb Dressel, FL                            
                24.29  JR''S Summer LC Jr. Nats
                25.09  NAG National Age Group
                28.49  AAAA
 Meet Qualifying:  24.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tarvestad, Will           12 KY-KY                  26.66      25.53 AAAA   
  2 Kravchenko, Lucas         12 Fzt-FL                 26.87      26.02 AAAA   
  3 Armstrong, Landon         12 North Texas-NT         26.94      26.17 AAAA   
  4 Hughes, Parker            12 LA-LA                  26.98      26.23 AAAA   
  5 Solomon, Arion            12 GAZ-GA                 26.19      26.35 AAAA   
  6 Hils, Zachary             12 KY-KY                  26.82      26.53 AAAA   
  7 Zhang, Wen                12 SES-SE                 27.37      27.23 AAAA   
  8 Mancevski, Alexander      12 South Texas-ST         27.41      27.24 AAAA   
Preliminaries
  9 Lu, Ludy                  12 GULF-GU                27.46                   
 10 Langston, Mitchell        12 NC Swim-NC             27.58                   
 11 Speerschneider, Zachary   12 NC Swim-NC             27.61                   
 12 Dolan, Jack               12 GAZ-GA                 27.73                   
 13 Miller, Alex              12 Ms-Ms-MS               27.83                   
 14 Bartels, Lyle             12 South Texas-ST         27.86                   
 15 Bell, Liam                12 GAZ-GA                 27.87                   
 16 Aguilar, Adrian           12 Gold Coast-FG          27.99                   
 17 Crane, Cole               12 Fzt-FL                 28.12                   
 18 Fadel, Matthew            12 SC Zone Team-SC        28.13                   
 19 Watko, Cothalee           12 NC Swim-NC             28.22                   
 20 Diacumakos, Noah          12 NC Swim-NC             28.47                   
 21 Amick, Drake              12 SES-SE                 28.51                   
 22 Vermiglio, Nicolas        12 Fzt-FL                 28.52                   
 23 Gil, Drake                12 Gold Coast-FG          28.64                   
 24 McCraw, Wilson            12 SES-SE                 28.71                   
 25 Rotolo, Mark              12 GAZ-GA                 28.82                   
 26 Riojas, Joaquin           12 Gold Coast-FG          28.98                   
 27 Skigen, Jackson           12 Fzt-FL                 29.07                   
 28 Sherlock, Aidan           12 GAZ-GA                 29.09                   
 29 Tapp, Hunter              12 KY-KY                  29.16                   
 30 Hartman, Nathaniel        12 South Texas-ST         29.17                   
 31 Rodriguez, Aaron          11 Gold Coast-FG          29.38                   
 32 Canulette, Carson         12 LA-LA                  29.39                   
 33 Foley, Michael            11 LA-LA                  29.59                   
 33 Machicek, Mason           12 GULF-GU                29.59                   
 35 Bibeau, Jacob             12 KY-KY                  29.63                   
 36 Williams, Nathan          12 SC Zone Team-SC        29.67                   
 37 Snider, David             11 Team WV-WV             29.74                   
 38 Ho, Tuan                  12 Gold Coast-FG          29.75                   
 39 Clevenger, Cooper         12 Ms-Ms-MS               29.82                   
 40 Perez, Brayan             12 Gold Coast-FG          29.90                   
 41 Aguirre, Sebastian        12 Fzt-FL                 29.96                   
 42 Cole, William             11 KY-KY                  30.09                   
 43 Nguyen, Ethan             12 North Texas-NT         30.15                   
 44 Edwards, Emerson          12 SC Zone Team-SC        30.26                   
 45 Garick, Nathan            12 Ms-Ms-MS               30.41                   
 46 Vasquez, Miguel           12 LA-LA                  30.62                   
 47 Lucas, Sam                11 North Texas-NT         30.66                   
 48 Hmimy, Omar               11 North Texas-NT         30.69                   
 49 Padron, Yonathan          12 Gold Coast-FG          30.78                   
 50 Fuxan, Cyrus              12 LA-LA                  30.96                   
 51 Hassan, Mazen             12 GULF-GU                30.99                   
 52 Zhang, Andrew             11 GULF-GU                31.21                   
 53 Whitney, Richard          12 LA-LA                  31.34                   
 54 Calloway, Tristan         12 Team WV-WV             31.41                   
 55 Gilliland, Chase          11 KY-KY                  33.02                   
 56 Coleman, Lane             12 LA-LA                  33.32                   
 57 Carter, John              12 Team WV-WV             34.01                   
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   25.60        2009 Caleb Dressel, FL                            
                24.29  JR''S Summer LC Jr. Nats
                25.09  NAG National Age Group
                28.49  AAAA
 Meet Qualifying:  24.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Solomon, Arion            12 GAZ-GA                 26.78      26.19 qAAAA  
  2 Tarvestad, Will           12 KY-KY                  26.06      26.66 qAAAA  
  3 Hils, Zachary             12 KY-KY                  26.53      26.82 qAAAA  
  4 Kravchenko, Lucas         12 Fzt-FL                 26.28      26.87 qAAAA  
  5 Armstrong, Landon         12 North Texas-NT         26.74      26.94 qAAAA  
  6 Hughes, Parker            12 LA-LA                  26.78      26.98 qAAAA  
  7 Zhang, Wen                12 SES-SE                 27.64      27.37 qAAAA  
  8 Mancevski, Alexander      12 South Texas-ST         27.50      27.41 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lu, Ludy                  12 GULF-GU                27.21      27.46 AAAA   
 10 Langston, Mitchell        12 NC Swim-NC             27.59      27.58 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Speerschneider, Zachary   12 NC Swim-NC             27.53      27.61 AAAA   
 12 Dolan, Jack               12 GAZ-GA                 27.53      27.73 AAAA   
 13 Miller, Alex              12 Ms-Ms-MS               27.65      27.83 AAAA   
 14 Bartels, Lyle             12 South Texas-ST         27.76      27.86 AAAA   
 15 Bell, Liam                12 GAZ-GA                 27.63      27.87 AAAA   
 16 Aguilar, Adrian           12 Gold Coast-FG          27.44      27.99 AAAA   
 17 Crane, Cole               12 Fzt-FL                 28.19      28.12 AAAA   
 18 Fadel, Matthew            12 SC Zone Team-SC        28.06      28.13 AAAA   
 19 Watko, Cothalee           12 NC Swim-NC             27.40      28.22 AAAA   
 20 Diacumakos, Noah          12 NC Swim-NC             28.21      28.47 AAAA   
 21 Amick, Drake              12 SES-SE                 28.30      28.51        
 22 Vermiglio, Nicolas        12 Fzt-FL                 28.79      28.52        
 23 Gil, Drake                12 Gold Coast-FG          29.07      28.64        
 24 McCraw, Wilson            12 SES-SE                 28.80      28.71        
 25 Rotolo, Mark              12 GAZ-GA                 28.85      28.82        
 26 Riojas, Joaquin           12 Gold Coast-FG          28.90      28.98        
 27 Skigen, Jackson           12 Fzt-FL                 28.49      29.07        
 28 Sherlock, Aidan           12 GAZ-GA                 30.49      29.09        
 29 Tapp, Hunter              12 KY-KY                  29.11      29.16        
 30 Hartman, Nathaniel        12 South Texas-ST         28.25      29.17        
 31 Rodriguez, Aaron          11 Gold Coast-FG          29.67      29.38        
 32 Canulette, Carson         12 LA-LA                  30.08      29.39        
 33 Machicek, Mason           12 GULF-GU                31.12      29.59        
 33 Foley, Michael            11 LA-LA                  29.24      29.59        
 35 Bibeau, Jacob             12 KY-KY                  28.69      29.63        
 36 Williams, Nathan          12 SC Zone Team-SC        29.26      29.67        
 37 Snider, David             11 Team WV-WV             30.48      29.74        
 38 Ho, Tuan                  12 Gold Coast-FG          29.86      29.75        
 39 Clevenger, Cooper         12 Ms-Ms-MS               29.08      29.82        
 40 Perez, Brayan             12 Gold Coast-FG          29.82      29.90        
 41 Aguirre, Sebastian        12 Fzt-FL                 29.66      29.96        
 42 Cole, William             11 KY-KY                  30.00      30.09        
 43 Nguyen, Ethan             12 North Texas-NT         30.38      30.15        
 44 Edwards, Emerson          12 SC Zone Team-SC        30.14      30.26        
 45 Garick, Nathan            12 Ms-Ms-MS               30.35      30.41        
 46 Vasquez, Miguel           12 LA-LA                  30.17      30.62        
 47 Lucas, Sam                11 North Texas-NT         30.42      30.66        
 48 Hmimy, Omar               11 North Texas-NT         30.66      30.69        
 49 Padron, Yonathan          12 Gold Coast-FG          31.31      30.78        
 50 Fuxan, Cyrus              12 LA-LA                  30.01      30.96        
 51 Hassan, Mazen             12 GULF-GU                30.73      30.99        
 52 Zhang, Andrew             11 GULF-GU                31.38      31.21        
 53 Whitney, Richard          12 LA-LA                  31.43      31.34        
 54 Calloway, Tristan         12 Team WV-WV             33.02      31.41        
 55 Gilliland, Chase          11 KY-KY                  31.64      33.02        
 56 Coleman, Lane             12 LA-LA                  31.86      33.32        
 57 Carter, John              12 Team WV-WV                NT      34.01        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   55.45        2010 Preston Padden, WV                           
                52.59  JR''S Summer LC Jr. Nats
                55.45  NAG National Age Group
              1:02.49  AAAA
 Meet Qualifying:  52.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tarvestad, Will           12 KY-KY                  58.32      56.08 AAAA   
                  26.73       56.08 (29.35)                                        
  2 Kravchenko, Lucas         12 Fzt-FL                 58.15      56.30 AAAA   
                  27.01       56.30 (29.29)                                        
  3 Armstrong, Landon         12 North Texas-NT         58.63      57.32 AAAA   
                  27.72       57.32 (29.60)                                        
  4 Watko, Cothalee           12 NC Swim-NC             59.53      59.14 AAAA   
                  29.08       59.14 (30.06)                                        
  5 Zhang, Wen                12 SES-SE                 59.35      59.30 AAAA   
                  28.34       59.30 (30.96)                                        
  6 Hughes, Parker            12 LA-LA                1:00.21      59.38 AAAA   
                  28.46       59.38 (30.92)                                        
  7 Solomon, Arion            12 GAZ-GA                 59.19      59.49 AAAA   
                  28.15       59.49 (31.34)                                        
  8 Lee, Joshua               12 GULF-GU                59.53      59.74 AAAA   
                  28.89       59.74 (30.85)                                        
Preliminaries
  9 Miller, Alex              12 Ms-Ms-MS             1:00.32                   
 10 Lu, Ludy                  12 GULF-GU              1:00.39                   
 11 Johnston, Aldan           12 KY-KY                1:00.42                   
 12 Fadel, Matthew            12 SC Zone Team-SC      1:00.63                   
 13 Speerschneider, Zachary   12 NC Swim-NC           1:01.12                   
 14 Aguilar, Adrian           12 Gold Coast-FG        1:01.14                   
 15 Mancevski, Alexander      12 South Texas-ST       1:01.30                   
 16 Langston, Mitchell        12 NC Swim-NC           1:01.35                   
 17 Riojas, Joaquin           12 Gold Coast-FG        1:01.77                   
 18 Rodriguez, Rafael         11 Gold Coast-FG        1:01.88                   
 19 Diacumakos, Noah          12 NC Swim-NC           1:01.97                   
 20 Dolan, Jack               12 GAZ-GA               1:02.08                   
 21 Bartels, Lyle             12 South Texas-ST       1:02.24                   
 22 Crane, Cole               12 Fzt-FL               1:02.25                   
 23 Gil, Drake                12 Gold Coast-FG        1:02.32                   
 24 Leopard, Grady            12 SES-SE               1:02.46                   
 25 Marcum, Jake              12 SES-SE               1:02.64                   
 25 Hartman, Nathaniel        12 South Texas-ST       1:02.64                   
 27 McCraw, Wilson            12 SES-SE               1:02.68                   
 28 Vermiglio, Nicolas        12 Fzt-FL               1:02.73                   
 29 Kiemeyer, Jacob           12 SES-SE               1:02.84                   
 30 Aguirre, Sebastian        12 Fzt-FL               1:02.97                   
 31 Jacobs, Isaac             12 Fzt-FL               1:02.98                   
 32 Amick, Drake              12 SES-SE               1:03.40                   
 33 Rotolo, Mark              12 GAZ-GA               1:04.02                   
 34 Machicek, Mason           12 GULF-GU              1:04.28                   
 35 Hamlet, Thomas            12 NC Swim-NC           1:04.41                   
 36 Williams, Nathan          12 SC Zone Team-SC      1:04.57                   
 37 Perez, Brayan             12 Gold Coast-FG        1:04.82                   
 38 Juengel, Michael          12 SC Zone Team-SC      1:05.03                   
 39 Rodriguez, Aaron          11 Gold Coast-FG        1:05.07                   
 40 Grant, Will               12 South Texas-ST       1:05.12                   
 41 Bibeau, Jacob             12 KY-KY                1:05.17                   
 42 Garick, Nathan            12 Ms-Ms-MS             1:05.22                   
 43 Robinson, Michael         12 GAZ-GA               1:05.28                   
 44 Snider, David             11 Team WV-WV           1:05.49                   
 45 Hassan, Mazen             12 GULF-GU              1:05.62                   
 46 Pearce, Bobby             12 GULF-GU              1:05.66                   
 47 Tapp, Hunter              12 KY-KY                1:05.67                   
 48 Ahn, Shwan                12 GAZ-GA               1:05.81                   
 49 Ho, Tuan                  12 Gold Coast-FG        1:05.94                   
 50 Clevenger, Cooper         12 Ms-Ms-MS             1:06.21                   
 51 Cole, William             11 KY-KY                1:06.34                   
 52 Canulette, Carson         12 LA-LA                1:06.76                   
 53 Padron, Yonathan          12 Gold Coast-FG        1:06.77                   
 54 Edwards, Emerson          12 SC Zone Team-SC      1:07.60                   
 55 Vasquez, Miguel           12 LA-LA                1:08.28                   
 56 Calloway, Tristan         12 Team WV-WV           1:08.53                   
 57 Hmimy, Omar               11 North Texas-NT       1:08.91                   
 58 Fuxan, Cyrus              12 LA-LA                1:09.23                   
 59 Zhang, Andrew             11 GULF-GU              1:09.66                   
 60 Gilliland, Chase          11 KY-KY                1:09.87                   
 61 Ralston, Jacob            12 Team WV-WV           1:10.93                   
 62 Whitney, Richard          12 LA-LA                1:11.24                   
 63 Coleman, Lane             12 LA-LA                1:13.76                   
 -- Foley, Michael            11 LA-LA                    DQ                    
 -- Carter, John              12 Team WV-WV               NS                    
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   55.45        2010 Preston Padden, WV                           
                52.59  JR''S Summer LC Jr. Nats
                55.45  NAG National Age Group
              1:02.49  AAAA
 Meet Qualifying:  52.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kravchenko, Lucas         12 Fzt-FL                 57.48      58.15 qAAAA  
  2 Tarvestad, Will           12 KY-KY                  56.99      58.32 qAAAA  
  3 Armstrong, Landon         12 North Texas-NT         58.78      58.63 qAAAA  
  4 Solomon, Arion            12 GAZ-GA               1:00.01      59.19 qAAAA  
  5 Zhang, Wen                12 SES-SE                 59.76      59.35 qAAAA  
  6 Watko, Cothalee           12 NC Swim-NC             58.94      59.53 qAAAA  
  6 Lee, Joshua               12 GULF-GU                59.52      59.53 qAAAA  
  8 Hughes, Parker            12 LA-LA                  59.72    1:00.21 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Alex              12 Ms-Ms-MS             1:01.21    1:00.32 AAAA   
 10 Lu, Ludy                  12 GULF-GU              1:00.63    1:00.39 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Johnston, Aldan           12 KY-KY                1:00.37    1:00.42 AAAA   
 12 Fadel, Matthew            12 SC Zone Team-SC      1:00.99    1:00.63 AAAA   
 13 Speerschneider, Zachary   12 NC Swim-NC           1:01.70    1:01.12 AAAA   
 14 Aguilar, Adrian           12 Gold Coast-FG          59.85    1:01.14 AAAA   
 15 Mancevski, Alexander      12 South Texas-ST       1:00.18    1:01.30 AAAA   
 16 Langston, Mitchell        12 NC Swim-NC           1:00.67    1:01.35 AAAA   
 17 Riojas, Joaquin           12 Gold Coast-FG        1:01.28    1:01.77 AAAA   
 18 Rodriguez, Rafael         11 Gold Coast-FG        1:03.88    1:01.88 AAAA   
 19 Diacumakos, Noah          12 NC Swim-NC           1:01.49    1:01.97 AAAA   
 20 Dolan, Jack               12 GAZ-GA               1:02.81    1:02.08 AAAA   
 21 Bartels, Lyle             12 South Texas-ST       1:01.52    1:02.24 AAAA   
 22 Crane, Cole               12 Fzt-FL               1:01.30    1:02.25 AAAA   
 23 Gil, Drake                12 Gold Coast-FG        1:02.05    1:02.32 AAAA   
 24 Leopard, Grady            12 SES-SE               1:02.60    1:02.46 AAAA   
 25 Marcum, Jake              12 SES-SE               1:02.64    1:02.64        
 25 Hartman, Nathaniel        12 South Texas-ST       1:03.95    1:02.64        
 27 McCraw, Wilson            12 SES-SE               1:02.61    1:02.68        
 28 Vermiglio, Nicolas        12 Fzt-FL               1:04.56    1:02.73        
 29 Kiemeyer, Jacob           12 SES-SE               1:02.03    1:02.84        
 30 Aguirre, Sebastian        12 Fzt-FL               1:02.71    1:02.97        
 31 Jacobs, Isaac             12 Fzt-FL               1:01.60    1:02.98        
 32 Amick, Drake              12 SES-SE               1:03.47    1:03.40        
 33 Rotolo, Mark              12 GAZ-GA               1:01.51    1:04.02        
 34 Machicek, Mason           12 GULF-GU              1:07.57    1:04.28        
 35 Hamlet, Thomas            12 NC Swim-NC           1:05.46    1:04.41        
 36 Williams, Nathan          12 SC Zone Team-SC      1:05.37    1:04.57        
 37 Perez, Brayan             12 Gold Coast-FG        1:04.58    1:04.82        
 38 Juengel, Michael          12 SC Zone Team-SC      1:05.45    1:05.03        
 39 Rodriguez, Aaron          11 Gold Coast-FG        1:05.41    1:05.07        
 40 Grant, Will               12 South Texas-ST       1:04.95    1:05.12        
 41 Bibeau, Jacob             12 KY-KY                1:05.49    1:05.17        
 42 Garick, Nathan            12 Ms-Ms-MS             1:04.24    1:05.22        
 43 Robinson, Michael         12 GAZ-GA               1:03.80    1:05.28        
 44 Snider, David             11 Team WV-WV           1:06.01    1:05.49        
 45 Hassan, Mazen             12 GULF-GU              1:06.46    1:05.62        
 46 Pearce, Bobby             12 GULF-GU              1:09.24    1:05.66        
 47 Tapp, Hunter              12 KY-KY                1:05.26    1:05.67        
 48 Ahn, Shwan                12 GAZ-GA               1:09.60    1:05.81        
 49 Ho, Tuan                  12 Gold Coast-FG        1:06.28    1:05.94        
 50 Clevenger, Cooper         12 Ms-Ms-MS             1:05.70    1:06.21        
 51 Cole, William             11 KY-KY                1:06.27    1:06.34        
 52 Canulette, Carson         12 LA-LA                1:09.17    1:06.76        
 53 Padron, Yonathan          12 Gold Coast-FG        1:07.80    1:06.77        
 54 Edwards, Emerson          12 SC Zone Team-SC      1:11.18    1:07.60        
 55 Vasquez, Miguel           12 LA-LA                1:08.03    1:08.28        
 56 Calloway, Tristan         12 Team WV-WV           1:08.51    1:08.53        
 57 Hmimy, Omar               11 North Texas-NT       1:09.44    1:08.91        
 58 Fuxan, Cyrus              12 LA-LA                1:04.18    1:09.23        
 59 Zhang, Andrew             11 GULF-GU              1:07.85    1:09.66        
 60 Gilliland, Chase          11 KY-KY                1:09.46    1:09.87        
 61 Ralston, Jacob            12 Team WV-WV           1:13.68    1:10.93        
 62 Whitney, Richard          12 LA-LA                1:08.37    1:11.24        
 63 Coleman, Lane             12 LA-LA                1:11.47    1:13.76        
 -- Foley, Michael            11 LA-LA                1:03.23         DQ        
      False start
 -- Carter, John              12 Team WV-WV           1:22.92         NS        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   2:02.83        1987 Danny Ott, WV                              
                1:55.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:00.88  NAG National Age Group
                2:15.59  AAAA
 Meet Qualifying:  1:55.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tarvestad, Will           12 KY-KY                2:09.04    2:02.64 AAAA   
                  27.77       59.02 (31.25)     1:31.09 (32.07)     2:02.64 (31.55)
  2 Kravchenko, Lucas         12 Fzt-FL               2:04.63    2:03.51 AAAA   
                  28.16       59.19 (31.03)     1:31.56 (32.37)     2:03.51 (31.95)
  3 Hils, Zachary             12 KY-KY                2:08.12    2:05.18 AAAA   
                  27.92       59.57 (31.65)     1:33.11 (33.54)     2:05.18 (32.07)
  4 Armstrong, Landon         12 North Texas-NT       2:07.40    2:06.97 AAAA   
                  29.41     1:02.02 (32.61)     1:35.92 (33.90)     2:06.97 (31.05)
  5 Lee, Joshua               12 GULF-GU              2:06.84    2:07.73 AAAA   
                  29.70     1:03.17 (33.47)     1:35.32 (32.15)     2:07.73 (32.41)
  6 Watko, Cothalee           12 NC Swim-NC           2:08.25    2:08.55 AAAA   
                  30.22     1:02.79 (32.57)     1:36.12 (33.33)     2:08.55 (32.43)
  7 Zhang, Wen                12 SES-SE               2:11.87    2:11.79 AAAA   
                  29.27     1:02.43 (33.16)     1:37.56 (35.13)     2:11.79 (34.23)
  8 Jacobs, Isaac             12 Fzt-FL               2:09.45    2:12.15 AAAA   
                  30.36     1:03.42 (33.06)     1:38.36 (34.94)     2:12.15 (33.79)
Preliminaries
  9 Johnston, Aldan           12 KY-KY                2:12.33                   
 10 Rodriguez, Rafael         11 Gold Coast-FG        2:12.59                   
 11 Lindley, Christopher      12 South Texas-ST       2:13.33                   
 12 Gil, Drake                12 Gold Coast-FG        2:13.83                   
 13 Fadel, Matthew            12 SC Zone Team-SC      2:14.07                   
 14 Calvillo, Michael         12 South Texas-ST       2:14.25                   
 15 Vermiglio, Nicolas        12 Fzt-FL               2:14.52                   
 16 Langston, Mitchell        12 NC Swim-NC           2:14.62                   
 17 Shay, Michael             12 South Texas-ST       2:14.99                   
 18 Diacumakos, Noah          12 NC Swim-NC           2:15.09                   
 19 Speerschneider, Zachary   12 NC Swim-NC           2:15.36                   
 20 Marcum, Jake              12 SES-SE               2:15.52                   
 21 Watson, Tyler             12 Fzt-FL               2:16.03                   
 22 Riojas, Joaquin           12 Gold Coast-FG        2:16.14                   
 23 Aguirre, Sebastian        12 Fzt-FL               2:17.04                   
 24 Eudy, Alexander           12 NC Swim-NC           2:17.28                   
 25 Zheng, Andrew             12 NC Swim-NC           2:17.78                   
 26 Robinson, Michael         12 GAZ-GA               2:18.33                   
 27 Perez, Brayan             12 Gold Coast-FG        2:18.42                   
 28 Lu, Ludy                  12 GULF-GU              2:18.56                   
 29 Hartman, Nathaniel        12 South Texas-ST       2:18.85                   
 30 Garick, Nathan            12 Ms-Ms-MS             2:19.32                   
 31 Machicek, Mason           12 GULF-GU              2:19.34                   
 32 Miller, Alex              12 Ms-Ms-MS             2:19.36                   
 33 Kiemeyer, Jacob           12 SES-SE               2:19.49                   
 34 Williams, Nathan          12 SC Zone Team-SC      2:19.99                   
 35 Knorr, Ethan              12 NC Swim-NC           2:20.00                   
 36 Hamlet, Thomas            12 NC Swim-NC           2:20.21                   
 37 Edwards, Davis            12 LA-LA                2:20.40                   
 38 Gusev, Alexander          12 Fzt-FL               2:20.93                   
 39 Bartels, Lyle             12 South Texas-ST       2:21.12                   
 40 Kinsler, Austin           12 SES-SE               2:21.49                   
 41 Bibeau, Jacob             12 KY-KY                2:21.52                   
 42 Tapp, Hunter              12 KY-KY                2:21.66                   
 43 Hassan, Mazen             12 GULF-GU              2:21.97                   
 44 Snider, David             11 Team WV-WV           2:22.07                   
 45 Goedecke, Willem          12 SC Zone Team-SC      2:22.20                   
 46 Lucas, Sam                11 North Texas-NT       2:22.22                   
 47 Wilhelmi, Brandt          12 KY-KY                2:23.88                   
 48 Rodriguez, Aaron          11 Gold Coast-FG        2:26.44                   
 49 Gilliland, Chase          11 KY-KY                2:28.66                   
 50 Calloway, Tristan         12 Team WV-WV           2:31.47                   
 51 Whitney, Richard          12 LA-LA                2:33.65                   
 52 Fuxan, Cyrus              12 LA-LA                2:35.49                   
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   2:02.83        1987 Danny Ott, WV                              
                1:55.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:00.88  NAG National Age Group
                2:15.59  AAAA
 Meet Qualifying:  1:55.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kravchenko, Lucas         12 Fzt-FL               2:04.11    2:04.63 qAAAA  
                  59.77   2:04.63 (1:04.86)                                        
  2 Lee, Joshua               12 GULF-GU              2:05.13    2:06.84 qAAAA  
                1:03.25   2:06.84 (1:03.59)                                        
  3 Armstrong, Landon         12 North Texas-NT       2:10.03    2:07.40 qAAAA  
                1:02.91   2:07.40 (1:04.49)                                        
  4 Hils, Zachary             12 KY-KY                2:05.62    2:08.12 qAAAA  
                1:00.22   2:08.12 (1:07.90)                                        
  5 Watko, Cothalee           12 NC Swim-NC           2:07.64    2:08.25 qAAAA  
                1:02.35   2:08.25 (1:05.90)                                        
  6 Tarvestad, Will           12 KY-KY                2:05.33    2:09.04 qAAAA  
                1:01.93   2:09.04 (1:07.11)                                        
  7 Jacobs, Isaac             12 Fzt-FL               2:08.95    2:09.45 qAAAA  
                1:03.15   2:09.45 (1:06.30)                                        
  8 Zhang, Wen                12 SES-SE               2:10.42    2:11.87 qAAAA  
                1:03.55   2:11.87 (1:08.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Johnston, Aldan           12 KY-KY                2:09.30    2:12.33 AAAA   
                1:02.63   2:12.33 (1:09.70)                                        
 10 Rodriguez, Rafael         11 Gold Coast-FG        2:13.28    2:12.59 AAAA   
                1:03.92   2:12.59 (1:08.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lindley, Christopher      12 South Texas-ST       2:11.53    2:13.33 AAAA   
                1:04.75   2:13.33 (1:08.58)                                        
 12 Gil, Drake                12 Gold Coast-FG        2:15.12    2:13.83 AAAA   
                1:05.55   2:13.83 (1:08.28)                                        
 13 Fadel, Matthew            12 SC Zone Team-SC      2:12.10    2:14.07 AAAA   
                1:03.82   2:14.07 (1:10.25)                                        
 14 Calvillo, Michael         12 South Texas-ST       2:11.29    2:14.25 AAAA   
                1:05.60   2:14.25 (1:08.65)                                        
 15 Vermiglio, Nicolas        12 Fzt-FL               2:12.46    2:14.52 AAAA   
                1:05.52   2:14.52 (1:09.00)                                        
 16 Langston, Mitchell        12 NC Swim-NC           2:17.33    2:14.62 AAAA   
                1:05.24   2:14.62 (1:09.38)                                        
 17 Shay, Michael             12 South Texas-ST       2:13.70    2:14.99 AAAA   
                1:05.66   2:14.99 (1:09.33)                                        
 18 Diacumakos, Noah          12 NC Swim-NC           2:14.87    2:15.09 AAAA   
                1:05.47   2:15.09 (1:09.62)                                        
 19 Speerschneider, Zachary   12 NC Swim-NC           2:16.38    2:15.36 AAAA   
                1:05.23   2:15.36 (1:10.13)                                        
 20 Marcum, Jake              12 SES-SE               2:13.01    2:15.52 AAAA   
                1:06.24   2:15.52 (1:09.28)                                        
 21 Watson, Tyler             12 Fzt-FL               2:14.21    2:16.03        
                1:05.75   2:16.03 (1:10.28)                                        
 22 Riojas, Joaquin           12 Gold Coast-FG        2:16.18    2:16.14        
                1:06.32   2:16.14 (1:09.82)                                        
 23 Aguirre, Sebastian        12 Fzt-FL               2:14.00    2:17.04        
                1:07.79   2:17.04 (1:09.25)                                        
 24 Eudy, Alexander           12 NC Swim-NC           2:15.38    2:17.28        
                1:07.04   2:17.28 (1:10.24)                                        
 25 Zheng, Andrew             12 NC Swim-NC           2:17.28    2:17.78        
                1:06.75   2:17.78 (1:11.03)                                        
 26 Robinson, Michael         12 GAZ-GA               2:15.22    2:18.33        
                1:06.30   2:18.33 (1:12.03)                                        
 27 Perez, Brayan             12 Gold Coast-FG        2:20.67    2:18.42        
                1:05.96   2:18.42 (1:12.46)                                        
 28 Lu, Ludy                  12 GULF-GU              2:14.12    2:18.56        
                1:06.27   2:18.56 (1:12.29)                                        
 29 Hartman, Nathaniel        12 South Texas-ST       2:21.07    2:18.85        
                1:07.43   2:18.85 (1:11.42)                                        
 30 Garick, Nathan            12 Ms-Ms-MS             2:19.33    2:19.32        
                1:07.83   2:19.32 (1:11.49)                                        
 31 Machicek, Mason           12 GULF-GU              2:17.22    2:19.34        
                1:07.62   2:19.34 (1:11.72)                                        
 32 Miller, Alex              12 Ms-Ms-MS             2:19.08    2:19.36        
                1:06.95   2:19.36 (1:12.41)                                        
 33 Kiemeyer, Jacob           12 SES-SE               2:14.26    2:19.49        
                1:05.72   2:19.49 (1:13.77)                                        
 34 Williams, Nathan          12 SC Zone Team-SC      2:18.04    2:19.99        
                1:07.46   2:19.99 (1:12.53)                                        
 35 Knorr, Ethan              12 NC Swim-NC           2:15.90    2:20.00        
                1:07.72   2:20.00 (1:12.28)                                        
 36 Hamlet, Thomas            12 NC Swim-NC           2:19.48    2:20.21        
                1:05.54   2:20.21 (1:14.67)                                        
 37 Edwards, Davis            12 LA-LA                2:16.92    2:20.40        
                1:07.64   2:20.40 (1:12.76)                                        
 38 Gusev, Alexander          12 Fzt-FL               2:14.93    2:20.93        
                1:09.07   2:20.93 (1:11.86)                                        
 39 Bartels, Lyle             12 South Texas-ST       2:17.34    2:21.12        
                1:06.62   2:21.12 (1:14.50)                                        
 40 Kinsler, Austin           12 SES-SE               2:14.03    2:21.49        
                1:07.26   2:21.49 (1:14.23)                                        
 41 Bibeau, Jacob             12 KY-KY                2:26.04    2:21.52        
                1:09.08   2:21.52 (1:12.44)                                        
 42 Tapp, Hunter              12 KY-KY                2:24.83    2:21.66        
                1:08.41   2:21.66 (1:13.25)                                        
 43 Hassan, Mazen             12 GULF-GU              2:21.27    2:21.97        
                1:08.63   2:21.97 (1:13.34)                                        
 44 Snider, David             11 Team WV-WV           2:23.14    2:22.07        
                1:08.91   2:22.07 (1:13.16)                                        
 45 Goedecke, Willem          12 SC Zone Team-SC      2:19.19    2:22.20        
                1:07.81   2:22.20 (1:14.39)                                        
 46 Lucas, Sam                11 North Texas-NT       2:21.20    2:22.22        
                1:08.97   2:22.22 (1:13.25)                                        
 47 Wilhelmi, Brandt          12 KY-KY                2:21.08    2:23.88        
                1:07.64   2:23.88 (1:16.24)                                        
 48 Rodriguez, Aaron          11 Gold Coast-FG        2:25.31    2:26.44        
                1:09.31   2:26.44 (1:17.13)                                        
 49 Gilliland, Chase          11 KY-KY                2:29.62    2:28.66        
                1:11.53   2:28.66 (1:17.13)                                        
 50 Calloway, Tristan         12 Team WV-WV           2:37.60    2:31.47        
                1:10.29   2:31.47 (1:21.18)                                        
 51 Whitney, Richard          12 LA-LA                2:32.41    2:33.65        
                1:12.85   2:33.65 (1:20.80)                                        
 52 Fuxan, Cyrus              12 LA-LA                2:29.94    2:35.49        
                1:13.05   2:35.49 (1:22.44)                                        
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   4:17.74        1991 Reeve Irvin, SC                            
                4:05.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                4:12.52  NAG National Age Group
                4:46.29  AAAA
 Meet Qualifying:  4:05.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tarvestad, Will           12 KY-KY                4:24.11    4:21.39 AAAA   
                  28.04       59.54 (31.50)     1:32.70 (33.16)     2:06.41 (33.71)
        2:40.18 (33.77)     3:14.19 (34.01)     3:47.44 (33.25)     4:21.39 (33.95)
  2 Kravchenko, Lucas         12 Fzt-FL               4:21.25    4:24.12 AAAA   
                  27.96       59.09 (31.13)     1:32.13 (33.04)     2:05.70 (33.57)
        2:40.09 (34.39)     3:14.57 (34.48)     3:49.79 (35.22)     4:24.12 (34.33)
  3 Hils, Zachary             12 KY-KY                4:25.73    4:26.39 AAAA   
                  28.16     1:00.04 (31.88)     1:33.96 (33.92)     2:08.14 (34.18)
        2:42.59 (34.45)     3:17.93 (35.34)     3:52.19 (34.26)     4:26.39 (34.20)
  4 Johnston, Aldan           12 KY-KY                4:34.06    4:28.60 AAAA   
                  29.65     1:01.89 (32.24)     1:35.11 (33.22)     2:09.06 (33.95)
        2:43.86 (34.80)     3:19.03 (35.17)     3:54.08 (35.05)     4:28.60 (34.52)
  5 Watko, Cothalee           12 NC Swim-NC           4:31.84    4:29.32 AAAA   
                  30.33     1:03.13 (32.80)     1:37.21 (34.08)     2:12.10 (34.89)
        2:46.68 (34.58)     3:21.95 (35.27)     3:56.14 (34.19)     4:29.32 (33.18)
  6 Jacobs, Isaac             12 Fzt-FL               4:32.02    4:29.97 AAAA   
                  29.91     1:02.58 (32.67)     1:36.75 (34.17)     2:11.15 (34.40)
        2:46.35 (35.20)     3:21.74 (35.39)     3:55.92 (34.18)     4:29.97 (34.05)
  7 Lee, Joshua               12 GULF-GU              4:24.72    4:32.08 AAAA   
                  29.38     1:02.50 (33.12)     1:36.46 (33.96)     2:11.77 (35.31)
        2:47.68 (35.91)     3:23.54 (35.86)     3:58.42 (34.88)     4:32.08 (33.66)
  8 Armstrong, Landon         12 North Texas-NT       4:34.87    4:32.75 AAAA   
                  30.35     1:05.17 (34.82)     1:40.26 (35.09)     2:16.07 (35.81)
        2:50.98 (34.91)     3:26.24 (35.26)     4:01.32 (35.08)     4:32.75 (31.43)
  9 Rodriguez, Rafael         11 Gold Coast-FG        4:36.60    4:34.28 AAAA   
                  29.78     1:02.76 (32.98)     1:37.44 (34.68)     2:13.04 (35.60)
        2:49.15 (36.11)     3:25.33 (36.18)     4:00.73 (35.40)     4:34.28 (33.55)
 10 Calvillo, Michael         12 South Texas-ST       4:29.80    4:34.54 AAAA   
                  31.08     1:05.76 (34.68)     1:40.67 (34.91)     2:16.41 (35.74)
        2:51.14 (34.73)     3:26.26 (35.12)     4:00.49 (34.23)     4:34.54 (34.05)
 11 Lindley, Christopher      12 South Texas-ST       4:30.54    4:36.46 AAAA   
                  30.79     1:04.86 (34.07)     1:39.37 (34.51)     2:14.69 (35.32)
        2:50.33 (35.64)     3:26.44 (36.11)     4:01.98 (35.54)     4:36.46 (34.48)
 12 Gil, Drake                12 Gold Coast-FG        4:49.54    4:40.66 AAAA   
                  30.35     1:05.13 (34.78)     1:40.82 (35.69)     2:17.56 (36.74)
        2:53.60 (36.04)     3:30.27 (36.67)     4:06.66 (36.39)     4:40.66 (34.00)
 13 Gusev, Alexander          12 Fzt-FL               4:40.87    4:41.43 AAAA   
                  32.42     1:07.62 (35.20)     1:43.57 (35.95)     2:19.98 (36.41)
        2:55.75 (35.77)     3:31.99 (36.24)     4:07.40 (35.41)     4:41.43 (34.03)
 14 Eudy, Alexander           12 NC Swim-NC           4:43.49    4:42.98 AAAA   
                  31.45     1:06.10 (34.65)     1:42.14 (36.04)     2:18.59 (36.45)
        2:55.11 (36.52)     3:31.64 (36.53)     4:08.02 (36.38)     4:42.98 (34.96)
 15 Kinsler, Austin           12 SES-SE               4:42.94    4:43.39 AAAA   
                  31.18     1:06.57 (35.39)     1:42.66 (36.09)     2:19.76 (37.10)
        2:56.22 (36.46)     3:32.23 (36.01)     4:08.42 (36.19)     4:43.39 (34.97)
 16 Marcum, Jake              12 SES-SE               4:44.14    4:43.70 AAAA   
                  33.01     1:09.37 (36.36)     1:45.37 (36.00)     2:21.95 (36.58)
        2:57.41 (35.46)     3:34.23 (36.82)     4:09.25 (35.02)     4:43.70 (34.45)
 17 Ahn, Shwan                12 GAZ-GA               4:51.64    4:46.84        
                  32.65     1:08.30 (35.65)     1:44.75 (36.45)     2:22.36 (37.61)
        2:58.66 (36.30)     3:36.03 (37.37)     4:12.12 (36.09)     4:46.84 (34.72)
 18 Machicek, Mason           12 GULF-GU              4:47.35    4:47.89        
                  31.14     1:06.95 (35.81)     1:43.79 (36.84)     2:20.66 (36.87)
        2:57.62 (36.96)     3:34.91 (37.29)     4:11.49 (36.58)     4:47.89 (36.40)
 19 Knorr, Ethan              12 NC Swim-NC           4:46.61    4:48.14        
                  32.82     1:08.41 (35.59)     1:45.32 (36.91)     2:22.34 (37.02)
        2:59.11 (36.77)     3:36.11 (37.00)     4:12.33 (36.22)     4:48.14 (35.81)
 20 Kassis, Daniel            12 SC Zone Team-SC      4:48.76    4:49.22        
                  31.98     1:07.50 (35.52)     1:44.20 (36.70)     2:21.63 (37.43)
        2:58.76 (37.13)     3:36.88 (38.12)     4:13.98 (37.10)     4:49.22 (35.24)
 21 Riojas, Joaquin           12 Gold Coast-FG        4:56.46    4:49.24        
                  31.48     1:07.42 (35.94)     1:44.66 (37.24)     2:21.86 (37.20)
        2:59.64 (37.78)     3:38.55 (38.91)     4:14.98 (36.43)     4:49.24 (34.26)
 22 Robinson, Michael         12 GAZ-GA               4:42.26    4:49.33        
                  30.70     1:05.59 (34.89)     1:41.94 (36.35)     2:18.74 (36.80)
        2:56.26 (37.52)     3:33.73 (37.47)     4:11.92 (38.19)     4:49.33 (37.41)
 23 Rotolo, Mark              12 GAZ-GA               4:49.66    4:49.64        
                  30.24     1:05.00 (34.76)     1:40.74 (35.74)     2:18.62 (37.88)
        2:55.76 (37.14)     3:34.48 (38.72)     4:12.53 (38.05)     4:49.64 (37.11)
 24 Garick, Nathan            12 Ms-Ms-MS             4:51.24    4:50.37        
                  32.50     1:09.60 (37.10)     1:46.95 (37.35)     2:24.20 (37.25)
        3:01.26 (37.06)     3:39.02 (37.76)     4:16.04 (37.02)     4:50.37 (34.33)
 25 Goedecke, Willem          12 SC Zone Team-SC      4:52.05    4:50.90        
                  31.83     1:07.83 (36.00)     1:44.83 (37.00)     2:22.66 (37.83)
        3:00.15 (37.49)     3:37.57 (37.42)     4:14.42 (36.85)     4:50.90 (36.48)
 26 Kiemeyer, Jacob           12 SES-SE               4:46.59    4:51.51        
                  33.94     1:11.45 (37.51)     1:48.56 (37.11)     2:25.07 (36.51)
        3:01.61 (36.54)     3:38.77 (37.16)     4:16.07 (37.30)     4:51.51 (35.44)
 27 Williams, Nathan          12 SC Zone Team-SC      4:52.33    4:52.06        
                  32.15     1:08.11 (35.96)     1:45.30 (37.19)     2:23.14 (37.84)
        3:00.59 (37.45)     3:38.50 (37.91)     4:16.02 (37.52)     4:52.06 (36.04)
 28 Edwards, Davis            12 LA-LA                4:43.49    4:52.86        
                  31.99     1:07.93 (35.94)     1:44.92 (36.99)     2:22.51 (37.59)
        3:00.14 (37.63)     3:37.86 (37.72)     4:15.80 (37.94)     4:52.86 (37.06)
 29 Hassan, Mazen             12 GULF-GU              4:55.07    4:56.61        
                  33.39     1:10.43 (37.04)     1:47.03 (36.60)     2:24.50 (37.47)
        3:02.18 (37.68)     3:40.07 (37.89)     4:18.70 (38.63)     4:56.61 (37.91)
 30 Foley, Michael            11 LA-LA                5:00.03    4:58.96        
                  31.01     1:09.10 (38.09)     1:48.94 (39.84)     2:29.37 (40.43)
        3:06.96 (37.59)     3:48.01 (41.05)     4:23.48 (35.47)     4:58.96 (35.48)
 31 Lucas, Sam                11 North Texas-NT       4:55.35    5:00.10        
                  33.24     1:10.62 (37.38)     1:47.85 (37.23)     2:25.95 (38.10)
        3:03.40 (37.45)     3:42.79 (39.39)     4:21.37 (38.58)     5:00.10 (38.73)
 32 Calloway, Tristan         12 Team WV-WV           5:17.63    5:17.84        
                  32.21     1:10.05 (37.84)     1:50.96 (40.91)                    
            3:13.40 ( )     3:56.25 (42.85)     4:38.61 (42.36)     5:17.84 (39.23)
 33 Bailey, Will              11 Team WV-WV           6:04.35    5:56.64        
                  37.08     1:19.44 (42.36)     2:04.99 (45.55)     2:52.30 (47.31)
        3:39.67 (47.37)     4:27.71 (48.04)     5:13.61 (45.90)     5:56.64 (43.03)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   28.49        2009 Seth Beer, GA                                
                28.49  NAG National Age Group
                33.49  AAAA
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hils, Zachary             12 KY-KY                  30.15      29.65 AAAA   
  2 Kravchenko, Lucas         12 Fzt-FL                 31.00      29.83 AAAA   
  3 Bell, Liam                12 GAZ-GA                 30.92      30.25 AAAA   
  4 Dolan, Jack               12 GAZ-GA                 31.11      31.28 AAAA   
  5 Mancevski, Alexander      12 South Texas-ST         31.80      31.58 AAAA   
  6 Langston, Mitchell        12 NC Swim-NC             32.22      31.62 AAAA   
  6 Armstrong, Landon         12 North Texas-NT         31.85      31.62 AAAA   
  8 Crane, Cole               12 Fzt-FL                 32.20      32.23 AAAA   
Preliminaries
  9 Leopard, Grady            12 SES-SE                 32.24                   
 10 Hamlet, Thomas            12 NC Swim-NC             32.31                   
 11 Hardt, Max                11 GULF-GU                32.35                   
 12 Jeschke, Mike             12 GAZ-GA                 32.41                   
 13 Fadel, Matthew            12 SC Zone Team-SC        32.47                   
 14 Hughes, Parker            12 LA-LA                  32.55                   
 15 Zhang, Wen                12 SES-SE                 32.62                   
 16 Skigen, Jackson           12 Fzt-FL                 32.71                   
 17 Marcum, Jake              12 SES-SE                 32.80                   
 18 Robinson, Michael         12 GAZ-GA                 32.91                   
 19 Watko, Cothalee           12 NC Swim-NC             32.93                   
 20 Evans, Kobe               12 SES-SE                 33.04                   
 21 Solomon, Arion            12 GAZ-GA                 33.13                   
 22 Shay, Michael             12 South Texas-ST         33.15                   
 23 Diacumakos, Noah          12 NC Swim-NC             33.32                   
 24 Tapp, Hunter              12 KY-KY                  33.51                   
 25 Su, Matthew               12 South Texas-ST         33.53                   
 26 Watson, Tyler             12 Fzt-FL                 33.60                   
 27 Knorr, Ethan              12 NC Swim-NC             33.68                   
 28 Amick, Drake              12 SES-SE                 33.80                   
 29 Vermiglio, Nicolas        12 Fzt-FL                 33.83                   
 30 Zhang, Andrew             11 GULF-GU                33.87                   
 31 Calvillo, Michael         12 South Texas-ST         33.99                   
 32 Rodriguez, Aaron          11 Gold Coast-FG          34.27                   
 33 Rotolo, Mark              12 GAZ-GA                 34.58                   
 34 Juengel, Michael          12 SC Zone Team-SC        34.65                   
 35 Pearce, Bobby             12 GULF-GU                34.66                   
 36 Wilhelmi, Brandt          12 KY-KY                  34.90                   
 37 Hartman, Nathaniel        12 South Texas-ST         35.09                   
 38 Lucas, Sam                11 North Texas-NT         35.14                   
 39 Newman, Matthew           12 GULF-GU                35.24                   
 40 Vasquez, Miguel           12 LA-LA                  35.35                   
 41 Ralston, Jacob            12 Team WV-WV             35.52                   
 42 Cole, William             11 KY-KY                  35.63                   
 43 Snider, David             11 Team WV-WV             35.82                   
 44 Machicek, Mason           12 GULF-GU                35.84                   
 45 Kassis, Daniel            12 SC Zone Team-SC        35.86                   
 46 Chain, Thomas             12 Ms-Ms-MS               35.89                   
 47 Hassan, Mazen             12 GULF-GU                36.14                   
 48 Nguyen, Ethan             12 North Texas-NT         36.45                   
 49 Whitney, Richard          12 LA-LA                  36.99                   
 50 Riojas, Joaquin           12 Gold Coast-FG          37.15                   
 50 Coleman, Lane             12 LA-LA                  37.15                   
 52 Calloway, Tristan         12 Team WV-WV             37.33                   
 53 Canulette, Carson         12 LA-LA                  37.48                   
 54 Ho, Tuan                  12 Gold Coast-FG          38.01                   
 55 Gilliland, Chase          11 KY-KY                  38.14                   
 56 Carter, John              12 Team WV-WV             40.20                   
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   28.49        2009 Seth Beer, GA                                
                28.49  NAG National Age Group
                33.49  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hils, Zachary             12 KY-KY                  30.12      30.15 qAAAA  
  2 Bell, Liam                12 GAZ-GA                 30.62      30.92 qAAAA  
  3 Kravchenko, Lucas         12 Fzt-FL                 30.11      31.00 qAAAA  
  4 Dolan, Jack               12 GAZ-GA                 31.27      31.11 qAAAA  
  5 Mancevski, Alexander      12 South Texas-ST         31.18      31.80 qAAAA  
  6 Armstrong, Landon         12 North Texas-NT         31.97      31.85 qAAAA  
  7 Crane, Cole               12 Fzt-FL                 32.06      32.20 qAAAA  
  8 Langston, Mitchell        12 NC Swim-NC             32.40      32.22 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Leopard, Grady            12 SES-SE                 32.16      32.24 AAAA   
 10 Hamlet, Thomas            12 NC Swim-NC             32.33      32.31 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hardt, Max                11 GULF-GU                32.03      32.35 AAAA   
 12 Jeschke, Mike             12 GAZ-GA                 34.10      32.41 AAAA   
 13 Fadel, Matthew            12 SC Zone Team-SC        32.34      32.47 AAAA   
 14 Hughes, Parker            12 LA-LA                  32.98      32.55 AAAA   
 15 Zhang, Wen                12 SES-SE                 32.45      32.62 AAAA   
 16 Skigen, Jackson           12 Fzt-FL                 32.21      32.71 AAAA   
 17 Marcum, Jake              12 SES-SE                 32.30      32.80 AAAA   
 18 Robinson, Michael         12 GAZ-GA                 32.45      32.91 AAAA   
 19 Watko, Cothalee           12 NC Swim-NC             32.58      32.93 AAAA   
 20 Evans, Kobe               12 SES-SE                 32.96      33.04 AAAA   
 21 Solomon, Arion            12 GAZ-GA                 32.69      33.13 AAAA   
 22 Shay, Michael             12 South Texas-ST         32.09      33.15 AAAA   
 23 Diacumakos, Noah          12 NC Swim-NC             33.23      33.32 AAAA   
 24 Tapp, Hunter              12 KY-KY                  33.82      33.51        
 25 Su, Matthew               12 South Texas-ST         32.32      33.53        
 26 Watson, Tyler             12 Fzt-FL                 33.50      33.60        
 27 Knorr, Ethan              12 NC Swim-NC             33.38      33.68        
 28 Amick, Drake              12 SES-SE                 33.49      33.80        
 29 Vermiglio, Nicolas        12 Fzt-FL                 34.38      33.83        
 30 Zhang, Andrew             11 GULF-GU                32.90      33.87        
 31 Calvillo, Michael         12 South Texas-ST         33.94      33.99        
 32 Rodriguez, Aaron          11 Gold Coast-FG          33.63      34.27        
 33 Rotolo, Mark              12 GAZ-GA                 34.89      34.58        
 34 Juengel, Michael          12 SC Zone Team-SC        34.12      34.65        
 35 Pearce, Bobby             12 GULF-GU                35.01      34.66        
 36 Wilhelmi, Brandt          12 KY-KY                  33.95      34.90        
 37 Hartman, Nathaniel        12 South Texas-ST         33.59      35.09        
 38 Lucas, Sam                11 North Texas-NT         35.18      35.14        
 39 Newman, Matthew           12 GULF-GU                36.37      35.24        
 40 Vasquez, Miguel           12 LA-LA                  34.93      35.35        
 41 Ralston, Jacob            12 Team WV-WV             37.03      35.52        
 42 Cole, William             11 KY-KY                  37.78      35.63        
 43 Snider, David             11 Team WV-WV             36.28      35.82        
 44 Machicek, Mason           12 GULF-GU                35.71      35.84        
 45 Kassis, Daniel            12 SC Zone Team-SC        36.94      35.86        
 46 Chain, Thomas             12 Ms-Ms-MS               35.42      35.89        
 47 Hassan, Mazen             12 GULF-GU                36.03      36.14        
 48 Nguyen, Ethan             12 North Texas-NT         37.09      36.45        
 49 Whitney, Richard          12 LA-LA                  36.89      36.99        
 50 Riojas, Joaquin           12 Gold Coast-FG          37.40      37.15        
 50 Coleman, Lane             12 LA-LA                  36.59      37.15        
 52 Calloway, Tristan         12 Team WV-WV             35.47      37.33        
 53 Canulette, Carson         12 LA-LA                  38.09      37.48        
 54 Ho, Tuan                  12 Gold Coast-FG          39.74      38.01        
 55 Gilliland, Chase          11 KY-KY                  39.64      38.14        
 56 Carter, John              12 Team WV-WV             44.06      40.20        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   1:01.35        2009 Seth Beer, GA                              
                  59.39  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:01.35  NAG National Age Group
                1:11.79  AAAA
 Meet Qualifying:  59.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hils, Zachary             12 KY-KY                1:05.01    1:02.62 AAAA   
                  30.78     1:02.62 (31.84)                                        
  2 Kravchenko, Lucas         12 Fzt-FL               1:06.64    1:03.87 AAAA   
                  30.72     1:03.87 (33.15)                                        
  3 Bell, Liam                12 GAZ-GA               1:07.76    1:05.41 AAAA   
                  31.64     1:05.41 (33.77)                                        
  4 Shay, Michael             12 South Texas-ST       1:08.26    1:07.78 AAAA   
                  33.55     1:07.78 (34.23)                                        
  5 Dolan, Jack               12 GAZ-GA               1:09.03    1:08.18 AAAA   
                  32.69     1:08.18 (35.49)                                        
  6 Marcum, Jake              12 SES-SE               1:09.04    1:08.51 AAAA   
                  33.47     1:08.51 (35.04)                                        
  7 Hamlet, Thomas            12 NC Swim-NC           1:08.40    1:08.91 AAAA   
                  33.23     1:08.91 (35.68)                                        
  8 Robinson, Michael         12 GAZ-GA               1:08.90    1:09.81 AAAA   
                  33.12     1:09.81 (36.69)                                        
Preliminaries
  9 Fadel, Matthew            12 SC Zone Team-SC      1:09.16                   
 10 Mancevski, Alexander      12 South Texas-ST       1:09.56                   
 11 Jacobs, Isaac             12 Fzt-FL               1:09.73                   
 12 Eudy, Alexander           12 NC Swim-NC           1:09.92                   
 13 Langston, Mitchell        12 NC Swim-NC           1:10.31                   
 14 Watson, Tyler             12 Fzt-FL               1:10.34                   
 15 Grant, Will               12 South Texas-ST       1:10.56                   
 16 Calvillo, Michael         12 South Texas-ST       1:10.64                   
 17 Hughes, Parker            12 LA-LA                1:10.72                   
 18 Aguilar, Adrian           12 Gold Coast-FG        1:10.79                   
 19 Diacumakos, Noah          12 NC Swim-NC           1:11.34                   
 20 Knorr, Ethan              12 NC Swim-NC           1:11.74                   
 21 Su, Matthew               12 South Texas-ST       1:11.88                   
 22 Skigen, Jackson           12 Fzt-FL               1:11.91                   
 23 Leopard, Grady            12 SES-SE               1:11.98                   
 24 Armstrong, Landon         12 North Texas-NT       1:12.04                   
 25 Evans, Kobe               12 SES-SE               1:12.20                   
 26 Crane, Cole               12 Fzt-FL               1:12.73                   
 27 Tapp, Hunter              12 KY-KY                1:12.78                   
 28 Hardt, Max                11 GULF-GU              1:13.20                   
 29 Edwards, Davis            12 LA-LA                1:14.00                   
 30 Zhang, Andrew             11 GULF-GU              1:14.23                   
 31 Rodriguez, Aaron          11 Gold Coast-FG        1:14.60                   
 32 Juengel, Michael          12 SC Zone Team-SC      1:14.80                   
 33 Amick, Drake              12 SES-SE               1:14.83                   
 34 Wilhelmi, Brandt          12 KY-KY                1:15.31                   
 35 Riojas, Joaquin           12 Gold Coast-FG        1:15.32                   
 36 Lucas, Sam                11 North Texas-NT       1:15.68                   
 37 Snider, David             11 Team WV-WV           1:15.78                   
 38 Gusev, Alexander          12 Fzt-FL               1:16.01                   
 39 Machicek, Mason           12 GULF-GU              1:16.93                   
 40 Bartels, Lyle             12 South Texas-ST       1:17.27                   
 41 Cole, William             11 KY-KY                1:17.70                   
 42 Vasquez, Miguel           12 LA-LA                1:18.34                   
 43 Chain, Thomas             12 Ms-Ms-MS             1:19.41                   
 44 Hassan, Mazen             12 GULF-GU              1:19.97                   
 45 Fuxan, Cyrus              12 LA-LA                1:21.94                   
 46 Whitney, Richard          12 LA-LA                1:23.27                   
 -- Pearce, Bobby             12 GULF-GU                  DQ          X         
 -- Calloway, Tristan         12 Team WV-WV               DQ                    
 -- Carter, John              12 Team WV-WV               NS                    
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   1:01.35        2009 Seth Beer, GA                              
                  59.39  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:01.35  NAG National Age Group
                1:11.79  AAAA
 Meet Qualifying:  59.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hils, Zachary             12 KY-KY                1:04.97    1:05.01 qAAAA  
  2 Kravchenko, Lucas         12 Fzt-FL               1:04.53    1:06.64 qAAAA  
  3 Bell, Liam                12 GAZ-GA               1:06.71    1:07.76 qAAAA  
  4 Shay, Michael             12 South Texas-ST       1:07.90    1:08.26 qAAAA  
  5 Hamlet, Thomas            12 NC Swim-NC           1:09.78    1:08.40 qAAAA  
  6 Robinson, Michael         12 GAZ-GA               1:09.17    1:08.90 qAAAA  
  7 Dolan, Jack               12 GAZ-GA               1:08.18    1:09.03 qAAAA  
  8 Marcum, Jake              12 SES-SE               1:08.06    1:09.04 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fadel, Matthew            12 SC Zone Team-SC      1:10.22    1:09.16 AAAA   
 10 Mancevski, Alexander      12 South Texas-ST       1:08.98    1:09.56 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jacobs, Isaac             12 Fzt-FL               1:12.21    1:09.73 AAAA   
 12 Eudy, Alexander           12 NC Swim-NC           1:08.88    1:09.92 AAAA   
 13 Langston, Mitchell        12 NC Swim-NC           1:11.85    1:10.31 AAAA   
 14 Watson, Tyler             12 Fzt-FL               1:11.06    1:10.34 AAAA   
 15 Grant, Will               12 South Texas-ST       1:10.08    1:10.56 AAAA   
 16 Calvillo, Michael         12 South Texas-ST       1:09.61    1:10.64 AAAA   
 17 Hughes, Parker            12 LA-LA                1:10.25    1:10.72 AAAA   
 18 Aguilar, Adrian           12 Gold Coast-FG        1:08.20    1:10.79 AAAA   
 19 Diacumakos, Noah          12 NC Swim-NC           1:10.69    1:11.34 AAAA   
 20 Knorr, Ethan              12 NC Swim-NC           1:10.16    1:11.74 AAAA   
 21 Su, Matthew               12 South Texas-ST       1:10.09    1:11.88        
 22 Skigen, Jackson           12 Fzt-FL               1:10.38    1:11.91        
 23 Leopard, Grady            12 SES-SE               1:10.75    1:11.98        
 24 Armstrong, Landon         12 North Texas-NT       1:09.68    1:12.04        
 25 Evans, Kobe               12 SES-SE               1:09.59    1:12.20        
 26 Crane, Cole               12 Fzt-FL               1:11.67    1:12.73        
 27 Tapp, Hunter              12 KY-KY                1:13.20    1:12.78        
 28 Hardt, Max                11 GULF-GU              1:11.13    1:13.20        
 29 Edwards, Davis            12 LA-LA                1:11.15    1:14.00        
 30 Zhang, Andrew             11 GULF-GU              1:10.34    1:14.23        
 31 Rodriguez, Aaron          11 Gold Coast-FG        1:14.80    1:14.60        
 32 Juengel, Michael          12 SC Zone Team-SC      1:13.49    1:14.80        
 33 Amick, Drake              12 SES-SE               1:12.35    1:14.83        
 34 Wilhelmi, Brandt          12 KY-KY                1:12.55    1:15.31        
 35 Riojas, Joaquin           12 Gold Coast-FG        1:17.47    1:15.32        
 36 Lucas, Sam                11 North Texas-NT       1:14.09    1:15.68        
 37 Snider, David             11 Team WV-WV           1:16.46    1:15.78        
 38 Gusev, Alexander          12 Fzt-FL               1:13.36    1:16.01        
 39 Machicek, Mason           12 GULF-GU              1:15.33    1:16.93        
 40 Bartels, Lyle             12 South Texas-ST       1:19.68    1:17.27        
 41 Cole, William             11 KY-KY                1:20.05    1:17.70        
 42 Vasquez, Miguel           12 LA-LA                1:17.30    1:18.34        
 43 Chain, Thomas             12 Ms-Ms-MS             1:16.98    1:19.41        
 44 Hassan, Mazen             12 GULF-GU              1:18.73    1:19.97        
 45 Fuxan, Cyrus              12 LA-LA                1:20.39    1:21.94        
 46 Whitney, Richard          12 LA-LA                1:21.63    1:23.27        
 -- Pearce, Bobby             12 GULF-GU              1:12.18        XDQ        
      Head did not break the surface by 15 meters
 -- Calloway, Tristan         12 Team WV-WV           1:24.11         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Carter, John              12 Team WV-WV           1:34.73         NS        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   32.45        2008 Cassidy Quinn, FG                            
                31.62  NAG National Age Group
                36.99  AAAA
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Bell, Liam                12 GAZ-GA                 33.68      33.13 AAAA   
  2 Johnston, Aldan           12 KY-KY                  35.19      34.00 AAAA   
  3 Skigen, Jackson           12 Fzt-FL                 35.79      34.69 AAAA   
  4 McCraw, Wilson            12 SES-SE                 34.43      34.98 AAAA   
  5 Jeschke, Mike             12 GAZ-GA                 36.47      35.14 AAAA   
  6 Aguilar, Adrian           12 Gold Coast-FG          36.03      35.18 AAAA   
  7 Bibeau, Jacob             12 KY-KY                  36.04      35.69 AAAA   
  8 Lu, Ludy                  12 GULF-GU                36.42      36.94 AAAA   
Preliminaries
  9 Solomon, Arion            12 GAZ-GA                 36.61                   
 10 Hardt, Max                11 GULF-GU                36.64                   
 11 Evans, Kobe               12 SES-SE                 36.81                   
 12 Shay, Michael             12 South Texas-ST         36.94                   
 13 Sherlock, Aidan           12 GAZ-GA                 36.99                   
 14 Nguyen, Ethan             12 North Texas-NT         37.08                   
 15 Canulette, Carson         12 LA-LA                  37.46                   
 16 Lindley, Christopher      12 South Texas-ST         37.58                   
 17 Zheng, Andrew             12 NC Swim-NC             37.66                   
 18 Vermiglio, Nicolas        12 Fzt-FL                 37.67                   
 19 Chain, Thomas             12 Ms-Ms-MS               37.70                   
 20 Kiemeyer, Jacob           12 SES-SE                 37.72                   
 21 Diacumakos, Noah          12 NC Swim-NC             38.02                   
 22 Bartels, Lyle             12 South Texas-ST         38.10                   
 23 Kinsler, Austin           12 SES-SE                 38.44                   
 24 Padron, Yonathan          12 Gold Coast-FG          38.61                   
 25 Edwards, Emerson          12 SC Zone Team-SC        38.71                   
 25 Ahn, Shwan                12 GAZ-GA                 38.71                   
 27 Ralston, Jacob            12 Team WV-WV             38.75                   
 28 Edwards, Davis            12 LA-LA                  39.36                   
 29 Williams, Nathan          12 SC Zone Team-SC        39.41                   
 30 Newman, Matthew           12 GULF-GU                40.15                   
 31 Bailey, Will              11 Team WV-WV             40.71                   
 32 Tapp, Hunter              12 KY-KY                  40.96                   
 33 Su, Matthew               12 South Texas-ST         41.93                   
 34 Cole, William             11 KY-KY                  44.96                   
 35 Carter, John              12 Team WV-WV             46.18                   
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   32.45        2008 Cassidy Quinn, FG                            
                31.62  NAG National Age Group
                36.99  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bell, Liam                12 GAZ-GA                 34.07      33.68 qAAAA  
  2 McCraw, Wilson            12 SES-SE                 33.90      34.43 qAAAA  
  3 Johnston, Aldan           12 KY-KY                  35.09      35.19 qAAAA  
  4 Skigen, Jackson           12 Fzt-FL                 34.94      35.79 qAAAA  
  5 Aguilar, Adrian           12 Gold Coast-FG          36.19      36.03 qAAAA  
  6 Bibeau, Jacob             12 KY-KY                  37.49      36.04 qAAAA  
  7 Lu, Ludy                  12 GULF-GU                35.70      36.42 qAAAA  
  8 Jeschke, Mike             12 GAZ-GA                 35.65      36.47 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Solomon, Arion            12 GAZ-GA                 37.88      36.61 AAAA   
 10 Hardt, Max                11 GULF-GU                36.19      36.64 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Evans, Kobe               12 SES-SE                 36.75      36.81 AAAA   
 12 Shay, Michael             12 South Texas-ST         36.54      36.94 AAAA   
 13 Sherlock, Aidan           12 GAZ-GA                 36.98      36.99 AAAA   
 14 Nguyen, Ethan             12 North Texas-NT         37.99      37.08        
 15 Canulette, Carson         12 LA-LA                  37.30      37.46        
 16 Lindley, Christopher      12 South Texas-ST         36.09      37.58        
 17 Zheng, Andrew             12 NC Swim-NC             37.11      37.66        
 18 Vermiglio, Nicolas        12 Fzt-FL                 36.98      37.67        
 19 Chain, Thomas             12 Ms-Ms-MS               37.59      37.70        
 20 Kiemeyer, Jacob           12 SES-SE                 36.66      37.72        
 21 Diacumakos, Noah          12 NC Swim-NC             37.75      38.02        
 22 Bartels, Lyle             12 South Texas-ST         37.05      38.10        
 23 Kinsler, Austin           12 SES-SE                 36.71      38.44        
 24 Padron, Yonathan          12 Gold Coast-FG          38.53      38.61        
 25 Ahn, Shwan                12 GAZ-GA                 40.11      38.71        
 25 Edwards, Emerson          12 SC Zone Team-SC        37.15      38.71        
 27 Ralston, Jacob            12 Team WV-WV             39.88      38.75        
 28 Edwards, Davis            12 LA-LA                  37.54      39.36        
 29 Williams, Nathan          12 SC Zone Team-SC        38.57      39.41        
 30 Newman, Matthew           12 GULF-GU                39.49      40.15        
 31 Bailey, Will              11 Team WV-WV             46.75      40.71        
 32 Tapp, Hunter              12 KY-KY                  40.32      40.96        
 33 Su, Matthew               12 South Texas-ST         40.24      41.93        
 34 Cole, William             11 KY-KY                  46.77      44.96        
 35 Carter, John              12 Team WV-WV             49.16      46.18        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   1:12.15        2000 Maverick Smalley, GU                       
                1:06.69  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:09.48  NAG National Age Group
                1:19.99  AAAA
 Meet Qualifying:  1:06.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Bell, Liam                12 GAZ-GA               1:14.19    1:14.11 AAAA   
                  34.85     1:14.11 (39.26)                                        
  2 Johnston, Aldan           12 KY-KY                1:18.78    1:15.70 AAAA   
                  35.63     1:15.70 (40.07)                                        
  3 Jeschke, Mike             12 GAZ-GA               1:18.65    1:15.85 AAAA   
                  35.85     1:15.85 (40.00)                                        
  4 Speerschneider, Zachary   12 NC Swim-NC           1:19.16    1:17.07 AAAA   
                  36.27     1:17.07 (40.80)                                        
  5 Lu, Ludy                  12 GULF-GU              1:18.30    1:18.13 AAAA   
                  37.42     1:18.13 (40.71)                                        
  6 Shay, Michael             12 South Texas-ST       1:20.28    1:18.28 AAAA   
                  36.67     1:18.28 (41.61)                                        
  7 Lindley, Christopher      12 South Texas-ST       1:19.55    1:19.70 AAAA   
                  37.27     1:19.70 (42.43)                                        
  8 Bibeau, Jacob             12 KY-KY                1:20.45    1:20.86        
                  39.02     1:20.86 (41.84)                                        
Preliminaries
  9 Zheng, Andrew             12 NC Swim-NC           1:20.46                   
 10 Ahn, Shwan                12 GAZ-GA               1:20.80                   
 11 Sherlock, Aidan           12 GAZ-GA               1:20.97                   
 12 Kiemeyer, Jacob           12 SES-SE               1:21.20                   
 13 McCraw, Wilson            12 SES-SE               1:21.25                   
 14 Skigen, Jackson           12 Fzt-FL               1:21.51                   
 15 Jacobs, Isaac             12 Fzt-FL               1:23.15                   
 16 Kinsler, Austin           12 SES-SE               1:23.46                   
 17 Evans, Kobe               12 SES-SE               1:23.89                   
 18 Edwards, Emerson          12 SC Zone Team-SC      1:23.97                   
 19 Williams, Nathan          12 SC Zone Team-SC      1:24.33                   
 20 Canulette, Carson         12 LA-LA                1:24.38                   
 21 Bartels, Lyle             12 South Texas-ST       1:24.98                   
 22 Padron, Yonathan          12 Gold Coast-FG        1:25.58                   
 23 Grant, Will               12 South Texas-ST       1:25.93                   
 24 Nguyen, Ethan             12 North Texas-NT       1:25.94                   
 25 Hardt, Max                11 GULF-GU              1:26.06                   
 26 Chain, Thomas             12 Ms-Ms-MS             1:26.43                   
 27 Kassis, Daniel            12 SC Zone Team-SC      1:26.72                   
 28 Calvillo, Michael         12 South Texas-ST       1:26.92                   
 29 Newman, Matthew           12 GULF-GU              1:27.37                   
 30 Ralston, Jacob            12 Team WV-WV           1:28.47                   
 31 Goedecke, Willem          12 SC Zone Team-SC      1:30.03                   
 32 Bailey, Will              11 Team WV-WV           1:32.07                   
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   1:12.15        2000 Maverick Smalley, GU                       
                1:06.69  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:09.48  NAG National Age Group
                1:19.99  AAAA
 Meet Qualifying:  1:06.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bell, Liam                12 GAZ-GA               1:14.47    1:14.19 qAAAA  
  2 Lu, Ludy                  12 GULF-GU              1:19.97    1:18.30 qAAAA  
  3 Jeschke, Mike             12 GAZ-GA               1:18.01    1:18.65 qAAAA  
  4 Johnston, Aldan           12 KY-KY                1:17.47    1:18.78 qAAAA  
  5 Speerschneider, Zachary   12 NC Swim-NC           1:23.24    1:19.16 qAAAA  
  6 Lindley, Christopher      12 South Texas-ST       1:19.61    1:19.55 qAAAA  
  7 Shay, Michael             12 South Texas-ST       1:19.44    1:20.28 q      
  8 Bibeau, Jacob             12 KY-KY                1:21.47    1:20.45 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zheng, Andrew             12 NC Swim-NC           1:20.58    1:20.46        
 10 Ahn, Shwan                12 GAZ-GA               1:22.57    1:20.80        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sherlock, Aidan           12 GAZ-GA               1:23.81    1:20.97        
 12 Kiemeyer, Jacob           12 SES-SE               1:19.12    1:21.20        
 13 McCraw, Wilson            12 SES-SE               1:18.60    1:21.25        
 14 Skigen, Jackson           12 Fzt-FL               1:17.23    1:21.51        
 15 Jacobs, Isaac             12 Fzt-FL               1:22.35    1:23.15        
 16 Kinsler, Austin           12 SES-SE               1:20.34    1:23.46        
 17 Evans, Kobe               12 SES-SE               1:21.58    1:23.89        
 18 Edwards, Emerson          12 SC Zone Team-SC      1:22.88    1:23.97        
 19 Williams, Nathan          12 SC Zone Team-SC      1:26.39    1:24.33        
 20 Canulette, Carson         12 LA-LA                1:23.66    1:24.38        
 21 Bartels, Lyle             12 South Texas-ST       1:24.37    1:24.98        
 22 Padron, Yonathan          12 Gold Coast-FG        1:23.68    1:25.58        
 23 Grant, Will               12 South Texas-ST       1:27.92    1:25.93        
 24 Nguyen, Ethan             12 North Texas-NT       1:24.28    1:25.94        
 25 Hardt, Max                11 GULF-GU              1:21.13    1:26.06        
 26 Chain, Thomas             12 Ms-Ms-MS             1:25.37    1:26.43        
 27 Kassis, Daniel            12 SC Zone Team-SC      1:26.76    1:26.72        
 28 Calvillo, Michael         12 South Texas-ST       1:25.90    1:26.92        
 29 Newman, Matthew           12 GULF-GU              1:26.95    1:27.37        
 30 Ralston, Jacob            12 Team WV-WV           1:29.66    1:28.47        
 31 Goedecke, Willem          12 SC Zone Team-SC      1:28.04    1:30.03        
 32 Bailey, Will              11 Team WV-WV           1:34.11    1:32.07        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   27.49        2009 Seth Beer, GA                                
                26.22  NAG National Age Group
                30.99  AAAA
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tarvestad, Will           12 KY-KY                  29.02      27.75 AAAA   
  2 Leopard, Grady            12 SES-SE                 29.57      28.74 AAAA   
  3 Bell, Liam                12 GAZ-GA                 29.88      29.06 AAAA   
  4 Aguilar, Adrian           12 Gold Coast-FG          29.75      29.09 AAAA   
  5 Dolan, Jack               12 GAZ-GA                 29.99      29.29 AAAA   
  6 Mancevski, Alexander      12 South Texas-ST         29.71      29.32 AAAA   
  7 Rotolo, Mark              12 GAZ-GA                 30.02      29.67 AAAA   
  8 Sherlock, Aidan           12 GAZ-GA                 30.06      30.32 AAAA   
Preliminaries
  9 Solomon, Arion            12 GAZ-GA                 30.09                   
 10 Miller, Alex              12 Ms-Ms-MS               30.10                   
 11 Langston, Mitchell        12 NC Swim-NC             30.39                   
 12 Zhang, Wen                12 SES-SE                 30.43                   
 13 Crane, Cole               12 Fzt-FL                 30.47                   
 14 Eudy, Alexander           12 NC Swim-NC             30.75                   
 15 Gil, Drake                12 Gold Coast-FG          30.78                   
 16 Su, Matthew               12 South Texas-ST         30.80                   
 17 Hughes, Parker            12 LA-LA                  30.83                   
 18 McCraw, Wilson            12 SES-SE                 30.91                   
 19 Lu, Ludy                  12 GULF-GU                31.06                   
 20 Rodriguez, Rafael         11 Gold Coast-FG          31.14                   
 21 Hartman, Nathaniel        12 South Texas-ST         31.16                   
 22 Jeschke, Mike             12 GAZ-GA                 31.18                   
 23 Amick, Drake              12 SES-SE                 31.23                   
 24 Lee, Joshua               12 GULF-GU                31.27                   
 25 Speerschneider, Zachary   12 NC Swim-NC             31.32                   
 26 Watson, Tyler             12 Fzt-FL                 31.35                   
 27 Evans, Kobe               12 SES-SE                 31.58                   
 28 Perez, Brayan             12 Gold Coast-FG          31.61                   
 29 Grant, Will               12 South Texas-ST         31.76                   
 30 Aguirre, Sebastian        12 Fzt-FL                 31.77                   
 31 Gusev, Alexander          12 Fzt-FL                 31.94                   
 32 Skigen, Jackson           12 Fzt-FL                 32.10                   
 33 Fadel, Matthew            12 SC Zone Team-SC        32.18                   
 34 Clevenger, Cooper         12 Ms-Ms-MS               32.39                   
 35 Ho, Tuan                  12 Gold Coast-FG          32.40                   
 36 Goedecke, Willem          12 SC Zone Team-SC        32.59                   
 37 Zheng, Andrew             12 NC Swim-NC             32.81                   
 38 Hamlet, Thomas            12 NC Swim-NC             32.82                   
 39 Newman, Matthew           12 GULF-GU                32.85                   
 40 Gilliland, Chase          11 KY-KY                  32.88                   
 41 Kinsler, Austin           12 SES-SE                 32.97                   
 42 Snider, David             11 Team WV-WV             33.14                   
 43 Zhang, Andrew             11 GULF-GU                33.17                   
 44 Wilhelmi, Brandt          12 KY-KY                  33.25                   
 45 Rodriguez, Aaron          11 Gold Coast-FG          33.28                   
 46 Juengel, Michael          12 SC Zone Team-SC        33.29                   
 47 Chain, Thomas             12 Ms-Ms-MS               33.30                   
 48 Edwards, Emerson          12 SC Zone Team-SC        33.49                   
 49 Kassis, Daniel            12 SC Zone Team-SC        33.62                   
 50 Canulette, Carson         12 LA-LA                  33.64                   
 51 Pearce, Bobby             12 GULF-GU                33.85                   
 52 Cole, William             11 KY-KY                  33.87                   
 53 Vasquez, Miguel           12 LA-LA                  34.07                   
 54 Nguyen, Ethan             12 North Texas-NT         34.55                   
 55 Ralston, Jacob            12 Team WV-WV             34.63                   
 56 Hmimy, Omar               11 North Texas-NT         34.75                   
 57 Coleman, Lane             12 LA-LA                  35.42                   
 58 Bailey, Will              11 Team WV-WV             38.98                   
 59 Carter, John              12 Team WV-WV             40.76                   
 -- Foley, Michael            11 LA-LA                    DQ                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   27.49        2009 Seth Beer, GA                                
                26.22  NAG National Age Group
                30.99  AAAA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Tarvestad, Will           12 KY-KY                  28.54      29.02 qAAAA  
  2 Leopard, Grady            12 SES-SE                 29.15      29.57 qAAAA  
  3 Mancevski, Alexander      12 South Texas-ST         29.26      29.71 qAAAA  
  4 Aguilar, Adrian           12 Gold Coast-FG          29.70      29.75 qAAAA  
  5 Bell, Liam                12 GAZ-GA                 29.12      29.88 qAAAA  
  6 Dolan, Jack               12 GAZ-GA                 29.62      29.99 qAAAA  
  7 Rotolo, Mark              12 GAZ-GA                 30.56      30.02 qAAAA  
  8 Sherlock, Aidan           12 GAZ-GA                 30.27      30.06 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Solomon, Arion            12 GAZ-GA                 30.06      30.09 AAAA   
 10 Miller, Alex              12 Ms-Ms-MS               31.74      30.10 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Langston, Mitchell        12 NC Swim-NC             30.48      30.39 AAAA   
 12 Zhang, Wen                12 SES-SE                 29.91      30.43 AAAA   
 13 Crane, Cole               12 Fzt-FL                 29.95      30.47 AAAA   
 14 Eudy, Alexander           12 NC Swim-NC             30.63      30.75 AAAA   
 15 Gil, Drake                12 Gold Coast-FG          30.79      30.78 AAAA   
 16 Su, Matthew               12 South Texas-ST         30.54      30.80 AAAA   
 17 Hughes, Parker            12 LA-LA                  30.21      30.83 AAAA   
 18 McCraw, Wilson            12 SES-SE                 30.97      30.91 AAAA   
 19 Lu, Ludy                  12 GULF-GU                30.94      31.06        
 20 Rodriguez, Rafael         11 Gold Coast-FG          32.14      31.14        
 21 Hartman, Nathaniel        12 South Texas-ST         29.35      31.16        
 22 Jeschke, Mike             12 GAZ-GA                 31.11      31.18        
 23 Amick, Drake              12 SES-SE                 30.57      31.23        
 24 Lee, Joshua               12 GULF-GU                30.20      31.27        
 25 Speerschneider, Zachary   12 NC Swim-NC             31.23      31.32        
 26 Watson, Tyler             12 Fzt-FL                 31.94      31.35        
 27 Evans, Kobe               12 SES-SE                 30.84      31.58        
 28 Perez, Brayan             12 Gold Coast-FG          32.27      31.61        
 29 Grant, Will               12 South Texas-ST         31.47      31.76        
 30 Aguirre, Sebastian        12 Fzt-FL                 32.08      31.77        
 31 Gusev, Alexander          12 Fzt-FL                 32.05      31.94        
 32 Skigen, Jackson           12 Fzt-FL                 31.13      32.10        
 33 Fadel, Matthew            12 SC Zone Team-SC        31.55      32.18        
 34 Clevenger, Cooper         12 Ms-Ms-MS               31.68      32.39        
 35 Ho, Tuan                  12 Gold Coast-FG          31.98      32.40        
 36 Goedecke, Willem          12 SC Zone Team-SC        32.51      32.59        
 37 Zheng, Andrew             12 NC Swim-NC             33.56      32.81        
 38 Hamlet, Thomas            12 NC Swim-NC             32.49      32.82        
 39 Newman, Matthew           12 GULF-GU                31.65      32.85        
 40 Gilliland, Chase          11 KY-KY                  32.66      32.88        
 41 Kinsler, Austin           12 SES-SE                 33.14      32.97        
 42 Snider, David             11 Team WV-WV             34.45      33.14        
 43 Zhang, Andrew             11 GULF-GU                32.38      33.17        
 44 Wilhelmi, Brandt          12 KY-KY                  32.48      33.25        
 45 Rodriguez, Aaron          11 Gold Coast-FG          33.92      33.28        
 46 Juengel, Michael          12 SC Zone Team-SC        33.06      33.29        
 47 Chain, Thomas             12 Ms-Ms-MS               33.32      33.30        
 48 Edwards, Emerson          12 SC Zone Team-SC        33.68      33.49        
 49 Kassis, Daniel            12 SC Zone Team-SC        34.53      33.62        
 50 Canulette, Carson         12 LA-LA                  34.21      33.64        
 51 Pearce, Bobby             12 GULF-GU                35.03      33.85        
 52 Cole, William             11 KY-KY                  32.99      33.87        
 53 Vasquez, Miguel           12 LA-LA                  34.75      34.07        
 54 Nguyen, Ethan             12 North Texas-NT         34.71      34.55        
 55 Ralston, Jacob            12 Team WV-WV             35.71      34.63        
 56 Hmimy, Omar               11 North Texas-NT         33.51      34.75        
 57 Coleman, Lane             12 LA-LA                  33.05      35.42        
 58 Bailey, Will              11 Team WV-WV             41.86      38.98        
 59 Carter, John              12 Team WV-WV             36.38      40.76        
 -- Foley, Michael            11 LA-LA                  32.11         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   1:01.03        2010 Tyler Silver, NC                           
                  57.09  JR''S Summer LC Jr. Nats
                  58.74  NAG National Age Group
                1:09.49  AAAA
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tarvestad, Will           12 KY-KY                1:04.17    1:02.58 AAAA   
                  28.54     1:02.58 (34.04)                                        
  2 Watko, Cothalee           12 NC Swim-NC           1:05.56    1:05.60 AAAA   
                  30.90     1:05.60 (34.70)                                        
  3 Rotolo, Mark              12 GAZ-GA               1:04.76    1:06.00 AAAA   
                  31.49     1:06.00 (34.51)                                        
  4 Leopard, Grady            12 SES-SE               1:06.47    1:06.40 AAAA   
                  32.29     1:06.40 (34.11)                                        
  5 Sherlock, Aidan           12 GAZ-GA               1:06.65    1:06.78 AAAA   
                  31.76     1:06.78 (35.02)                                        
  6 Lee, Joshua               12 GULF-GU              1:06.64    1:06.96 AAAA   
                  31.70     1:06.96 (35.26)                                        
  7 Eudy, Alexander           12 NC Swim-NC           1:07.31    1:07.10 AAAA   
                  31.58     1:07.10 (35.52)                                        
  8 Zhang, Wen                12 SES-SE               1:06.13    1:07.53 AAAA   
                  31.01     1:07.53 (36.52)                                        
Preliminaries
  9 Rodriguez, Rafael         11 Gold Coast-FG        1:08.18                   
 10 Crane, Cole               12 Fzt-FL               1:08.26                   
 11 Mancevski, Alexander      12 South Texas-ST       1:08.28                   
 12 Gusev, Alexander          12 Fzt-FL               1:08.29                   
 13 Aguirre, Sebastian        12 Fzt-FL               1:08.89                   
 14 Dolan, Jack               12 GAZ-GA               1:09.08                   
 15 Grant, Will               12 South Texas-ST       1:09.13                   
 16 Perez, Brayan             12 Gold Coast-FG        1:09.19                   
 17 McCraw, Wilson            12 SES-SE               1:09.22                   
 18 Jeschke, Mike             12 GAZ-GA               1:09.26                   
 19 Solomon, Arion            12 GAZ-GA               1:09.40                   
 20 Gil, Drake                12 Gold Coast-FG        1:09.55                   
 21 Hartman, Nathaniel        12 South Texas-ST       1:09.70                   
 22 Lindley, Christopher      12 South Texas-ST       1:09.76                   
 23 Miller, Alex              12 Ms-Ms-MS             1:09.86                   
 24 Su, Matthew               12 South Texas-ST       1:09.91                   
 25 Watson, Tyler             12 Fzt-FL               1:10.47                   
 26 Knorr, Ethan              12 NC Swim-NC           1:11.27                   
 27 Zheng, Andrew             12 NC Swim-NC           1:11.92                   
 28 Newman, Matthew           12 GULF-GU              1:11.95                   
 29 Kassis, Daniel            12 SC Zone Team-SC      1:12.28                   
 30 Evans, Kobe               12 SES-SE               1:12.48                   
 31 Foley, Michael            11 LA-LA                1:13.17                   
 32 Hardt, Max                11 GULF-GU              1:13.22                   
 33 Marcum, Jake              12 SES-SE               1:13.44                   
 34 Juengel, Michael          12 SC Zone Team-SC      1:13.64                   
 35 Edwards, Davis            12 LA-LA                1:13.70                   
 36 Pearce, Bobby             12 GULF-GU              1:13.74                   
 37 Wilhelmi, Brandt          12 KY-KY                1:13.84                   
 38 Clevenger, Cooper         12 Ms-Ms-MS             1:14.27                   
 39 Zhang, Andrew             11 GULF-GU              1:14.65                   
 40 Goedecke, Willem          12 SC Zone Team-SC      1:14.70                   
 41 Lucas, Sam                11 North Texas-NT       1:15.05                   
 42 Garick, Nathan            12 Ms-Ms-MS             1:15.22                   
 43 Gilliland, Chase          11 KY-KY                1:15.25                   
 44 Ho, Tuan                  12 Gold Coast-FG        1:15.43                   
 45 Edwards, Emerson          12 SC Zone Team-SC      1:15.50                   
 46 Hmimy, Omar               11 North Texas-NT       1:16.08                   
 47 Coleman, Lane             12 LA-LA                1:17.86                   
 48 Fuxan, Cyrus              12 LA-LA                1:23.31                   
 49 Bailey, Will              11 Team WV-WV           1:34.10                   
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   1:01.03        2010 Tyler Silver, NC                           
                  57.09  JR''S Summer LC Jr. Nats
                  58.74  NAG National Age Group
                1:09.49  AAAA
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Tarvestad, Will           12 KY-KY                1:02.24    1:04.17 qAAAA  
  2 Rotolo, Mark              12 GAZ-GA               1:05.22    1:04.76 qAAAA  
  3 Watko, Cothalee           12 NC Swim-NC           1:04.66    1:05.56 qAAAA  
  4 Zhang, Wen                12 SES-SE               1:07.03    1:06.13 qAAAA  
  5 Leopard, Grady            12 SES-SE               1:07.61    1:06.47 qAAAA  
  6 Lee, Joshua               12 GULF-GU              1:04.78    1:06.64 qAAAA  
  7 Sherlock, Aidan           12 GAZ-GA               1:05.72    1:06.65 qAAAA  
  8 Eudy, Alexander           12 NC Swim-NC           1:07.29    1:07.31 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rodriguez, Rafael         11 Gold Coast-FG        1:08.40    1:08.18 AAAA   
 10 Crane, Cole               12 Fzt-FL               1:06.59    1:08.26 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mancevski, Alexander      12 South Texas-ST       1:07.09    1:08.28 AAAA   
 12 Gusev, Alexander          12 Fzt-FL               1:07.05    1:08.29 AAAA   
 13 Aguirre, Sebastian        12 Fzt-FL               1:10.51    1:08.89 AAAA   
 14 Dolan, Jack               12 GAZ-GA               1:09.08    1:09.08 AAAA   
 15 Grant, Will               12 South Texas-ST       1:08.17    1:09.13 AAAA   
 16 Perez, Brayan             12 Gold Coast-FG        1:08.33    1:09.19 AAAA   
 17 McCraw, Wilson            12 SES-SE               1:07.85    1:09.22 AAAA   
 18 Jeschke, Mike             12 GAZ-GA               1:08.46    1:09.26 AAAA   
 19 Solomon, Arion            12 GAZ-GA               1:09.74    1:09.40 AAAA   
 20 Gil, Drake                12 Gold Coast-FG        1:08.62    1:09.55        
 21 Hartman, Nathaniel        12 South Texas-ST       1:05.53    1:09.70        
 22 Lindley, Christopher      12 South Texas-ST       1:06.12    1:09.76        
 23 Miller, Alex              12 Ms-Ms-MS             1:11.05    1:09.86        
 24 Su, Matthew               12 South Texas-ST       1:09.06    1:09.91        
 25 Watson, Tyler             12 Fzt-FL               1:13.32    1:10.47        
 26 Knorr, Ethan              12 NC Swim-NC           1:09.14    1:11.27        
 27 Zheng, Andrew             12 NC Swim-NC           1:12.26    1:11.92        
 28 Newman, Matthew           12 GULF-GU              1:15.07    1:11.95        
 29 Kassis, Daniel            12 SC Zone Team-SC      1:10.69    1:12.28        
 30 Evans, Kobe               12 SES-SE               1:09.13    1:12.48        
 31 Foley, Michael            11 LA-LA                1:13.58    1:13.17        
 32 Hardt, Max                11 GULF-GU              1:10.89    1:13.22        
 33 Marcum, Jake              12 SES-SE               1:30.49    1:13.44        
 34 Juengel, Michael          12 SC Zone Team-SC      1:12.61    1:13.64        
 35 Edwards, Davis            12 LA-LA                1:09.19    1:13.70        
 36 Pearce, Bobby             12 GULF-GU              1:14.92    1:13.74        
 37 Wilhelmi, Brandt          12 KY-KY                1:13.01    1:13.84        
 38 Clevenger, Cooper         12 Ms-Ms-MS             1:14.40    1:14.27        
 39 Zhang, Andrew             11 GULF-GU              1:11.69    1:14.65        
 40 Goedecke, Willem          12 SC Zone Team-SC      1:13.25    1:14.70        
 41 Lucas, Sam                11 North Texas-NT       1:15.63    1:15.05        
 42 Garick, Nathan            12 Ms-Ms-MS             1:13.38    1:15.22        
 43 Gilliland, Chase          11 KY-KY                1:15.03    1:15.25        
 44 Ho, Tuan                  12 Gold Coast-FG        1:13.19    1:15.43        
 45 Edwards, Emerson          12 SC Zone Team-SC      1:13.97    1:15.50        
 46 Hmimy, Omar               11 North Texas-NT       1:17.79    1:16.08        
 47 Coleman, Lane             12 LA-LA                1:16.50    1:17.86        
 48 Fuxan, Cyrus              12 LA-LA                1:28.51    1:23.31        
 49 Bailey, Will              11 Team WV-WV           1:48.64    1:34.10        
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   2:16.58        1987 Danny Ott, WV                              
                2:09.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:15.42  NAG National Age Group
                2:34.49  AAAA
 Meet Qualifying:  2:09.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hils, Zachary             12 KY-KY                2:25.12    2:21.26 AAAA   
                  30.63     1:04.71 (34.08)     1:48.54 (43.83)     2:21.26 (32.72)
  2 Johnston, Aldan           12 KY-KY                2:26.18    2:24.53 AAAA   
                  31.13     1:11.64 (40.51)     1:51.46 (39.82)     2:24.53 (33.07)
  3 Jacobs, Isaac             12 Fzt-FL               2:28.35    2:24.99 AAAA   
                  31.88     1:08.68 (36.80)     1:52.46 (43.78)     2:24.99 (32.53)
  4 Aguilar, Adrian           12 Gold Coast-FG        2:28.65    2:25.15 AAAA   
                  31.18     1:09.55 (38.37)     1:51.49 (41.94)     2:25.15 (33.66)
  5 Jeschke, Mike             12 GAZ-GA               2:30.16    2:25.74 AAAA   
                  31.92     1:09.97 (38.05)     1:52.33 (42.36)     2:25.74 (33.41)
  6 Shay, Michael             12 South Texas-ST       2:29.22    2:26.62 AAAA   
                  33.37     1:10.34 (36.97)     1:52.62 (42.28)     2:26.62 (34.00)
  7 Calvillo, Michael         12 South Texas-ST       2:30.46    2:29.48 AAAA   
                  32.73     1:10.12 (37.39)     1:55.08 (44.96)     2:29.48 (34.40)
  8 Lee, Joshua               12 GULF-GU              2:28.83    2:30.93 AAAA   
                  32.35     1:13.09 (40.74)     1:58.90 (45.81)     2:30.93 (32.03)
Preliminaries
  9 Watson, Tyler             12 Fzt-FL               2:30.53                   
 10 Rodriguez, Rafael         11 Gold Coast-FG        2:30.55                   
 11 Lindley, Christopher      12 South Texas-ST       2:30.70                   
 12 Speerschneider, Zachary   12 NC Swim-NC           2:30.81                   
 13 Sherlock, Aidan           12 GAZ-GA               2:32.10                   
 14 Grant, Will               12 South Texas-ST       2:32.99                   
 15 Zheng, Andrew             12 NC Swim-NC           2:33.05                   
 16 Knorr, Ethan              12 NC Swim-NC           2:33.39                   
 17 Vermiglio, Nicolas        12 Fzt-FL               2:33.57                   
 18 Kiemeyer, Jacob           12 SES-SE               2:33.77                   
 19 Edwards, Davis            12 LA-LA                2:34.62                   
 20 Hardt, Max                11 GULF-GU              2:36.20                   
 21 Kassis, Daniel            12 SC Zone Team-SC      2:36.35                   
 22 Eudy, Alexander           12 NC Swim-NC           2:36.48                   
 23 Ahn, Shwan                12 GAZ-GA               2:36.96                   
 24 Kinsler, Austin           12 SES-SE               2:37.63                   
 25 Su, Matthew               12 South Texas-ST       2:38.36                   
 26 Bibeau, Jacob             12 KY-KY                2:38.40                   
 27 Gusev, Alexander          12 Fzt-FL               2:38.98                   
 28 Leopard, Grady            12 SES-SE               2:39.72                   
 29 Aguirre, Sebastian        12 Fzt-FL               2:39.77                   
 30 Hamlet, Thomas            12 NC Swim-NC           2:40.30                   
 31 Newman, Matthew           12 GULF-GU              2:40.55                   
 32 Juengel, Michael          12 SC Zone Team-SC      2:41.06                   
 33 Goedecke, Willem          12 SC Zone Team-SC      2:41.30                   
 34 Wilhelmi, Brandt          12 KY-KY                2:42.37                   
 35 Ho, Tuan                  12 Gold Coast-FG        2:43.88                   
 36 Pearce, Bobby             12 GULF-GU              2:44.05                   
 37 Robinson, Michael         12 GAZ-GA               2:44.13                   
 38 Chain, Thomas             12 Ms-Ms-MS             2:45.20                   
 39 Garick, Nathan            12 Ms-Ms-MS             2:45.49                   
 40 Ralston, Jacob            12 Team WV-WV           2:48.74                   
 41 Miller, Alex              12 Ms-Ms-MS             2:54.49                   
 42 Fuxan, Cyrus              12 LA-LA                3:00.29                   
 43 Bailey, Will              11 Team WV-WV           3:11.61                   
 -- Vasquez, Miguel           12 LA-LA                    NS                    
 -- Amick, Drake              12 SES-SE                   NS                    
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   2:16.58        1987 Danny Ott, WV                              
                2:09.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:15.42  NAG National Age Group
                2:34.49  AAAA
 Meet Qualifying:  2:09.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hils, Zachary             12 KY-KY                2:21.29    2:25.12 qAAAA  
                1:05.35   2:25.12 (1:19.77)                                        
  2 Johnston, Aldan           12 KY-KY                2:23.72    2:26.18 qAAAA  
                1:10.31   2:26.18 (1:15.87)                                        
  3 Jacobs, Isaac             12 Fzt-FL               2:30.62    2:28.35 qAAAA  
                1:10.29   2:28.35 (1:18.06)                                        
  4 Aguilar, Adrian           12 Gold Coast-FG        2:26.12    2:28.65 qAAAA  
                1:09.58   2:28.65 (1:19.07)                                        
  5 Lee, Joshua               12 GULF-GU              2:24.45    2:28.83 qAAAA  
                1:12.51   2:28.83 (1:16.32)                                        
  6 Shay, Michael             12 South Texas-ST       2:26.68    2:29.22 qAAAA  
                1:11.38   2:29.22 (1:17.84)                                        
  7 Jeschke, Mike             12 GAZ-GA               2:27.47    2:30.16 qAAAA  
                1:09.96   2:30.16 (1:20.20)                                        
  8 Calvillo, Michael         12 South Texas-ST       2:31.65    2:30.46 qAAAA  
                1:11.37   2:30.46 (1:19.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Watson, Tyler             12 Fzt-FL               2:29.02    2:30.53 AAAA   
                1:09.55   2:30.53 (1:20.98)                                        
 10 Rodriguez, Rafael         11 Gold Coast-FG        2:29.67    2:30.55 AAAA   
                1:12.32   2:30.55 (1:18.23)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lindley, Christopher      12 South Texas-ST       2:25.91    2:30.70 AAAA   
                1:11.22   2:30.70 (1:19.48)                                        
 12 Speerschneider, Zachary   12 NC Swim-NC           2:32.35    2:30.81 AAAA   
                1:12.04   2:30.81 (1:18.77)                                        
 13 Sherlock, Aidan           12 GAZ-GA               2:31.75    2:32.10 AAAA   
                1:12.55   2:32.10 (1:19.55)                                        
 14 Grant, Will               12 South Texas-ST       2:30.98    2:32.99 AAAA   
                1:11.20   2:32.99 (1:21.79)                                        
 15 Zheng, Andrew             12 NC Swim-NC           2:31.65    2:33.05 AAAA   
                1:13.14   2:33.05 (1:19.91)                                        
 16 Knorr, Ethan              12 NC Swim-NC           2:31.74    2:33.39 AAAA   
                1:12.29   2:33.39 (1:21.10)                                        
 17 Vermiglio, Nicolas        12 Fzt-FL               2:33.00    2:33.57 AAAA   
                1:12.53   2:33.57 (1:21.04)                                        
 18 Kiemeyer, Jacob           12 SES-SE               2:28.87    2:33.77 AAAA   
                1:15.46   2:33.77 (1:18.31)                                        
 19 Edwards, Davis            12 LA-LA                2:31.00    2:34.62        
                1:12.94   2:34.62 (1:21.68)                                        
 20 Hardt, Max                11 GULF-GU              2:35.71    2:36.20        
                1:13.80   2:36.20 (1:22.40)                                        
 21 Kassis, Daniel            12 SC Zone Team-SC      2:33.60    2:36.35        
                1:15.06   2:36.35 (1:21.29)                                        
 22 Eudy, Alexander           12 NC Swim-NC           2:31.47    2:36.48        
                1:12.22   2:36.48 (1:24.26)                                        
 23 Ahn, Shwan                12 GAZ-GA               2:37.43    2:36.96        
                1:15.99   2:36.96 (1:20.97)                                        
 24 Kinsler, Austin           12 SES-SE               2:30.21    2:37.63        
                1:16.41   2:37.63 (1:21.22)                                        
 25 Su, Matthew               12 South Texas-ST       2:36.48    2:38.36        
                1:11.81   2:38.36 (1:26.55)                                        
 26 Bibeau, Jacob             12 KY-KY                2:37.87    2:38.40        
                1:17.37   2:38.40 (1:21.03)                                        
 27 Gusev, Alexander          12 Fzt-FL               2:33.68    2:38.98        
                1:16.19   2:38.98 (1:22.79)                                        
 28 Leopard, Grady            12 SES-SE               2:33.69    2:39.72        
                1:12.14   2:39.72 (1:27.58)                                        
 29 Aguirre, Sebastian        12 Fzt-FL               2:46.88    2:39.77        
                1:14.21   2:39.77 (1:25.56)                                        
 30 Hamlet, Thomas            12 NC Swim-NC           2:37.22    2:40.30        
                1:11.79   2:40.30 (1:28.51)                                        
 31 Newman, Matthew           12 GULF-GU              2:39.17    2:40.55        
                1:17.18   2:40.55 (1:23.37)                                        
 32 Juengel, Michael          12 SC Zone Team-SC      2:37.39    2:41.06        
                1:16.52   2:41.06 (1:24.54)                                        
 33 Goedecke, Willem          12 SC Zone Team-SC      2:38.19    2:41.30        
                1:18.63   2:41.30 (1:22.67)                                        
 34 Wilhelmi, Brandt          12 KY-KY                2:41.07    2:42.37        
                1:14.03   2:42.37 (1:28.34)                                        
 35 Ho, Tuan                  12 Gold Coast-FG        2:39.97    2:43.88        
                1:15.85   2:43.88 (1:28.03)                                        
 36 Pearce, Bobby             12 GULF-GU              2:45.68    2:44.05        
                1:13.74   2:44.05 (1:30.31)                                        
 37 Robinson, Michael         12 GAZ-GA               2:39.11    2:44.13        
                1:13.49   2:44.13 (1:30.64)                                        
 38 Chain, Thomas             12 Ms-Ms-MS             2:47.53    2:45.20        
                1:18.95   2:45.20 (1:26.25)                                        
 39 Garick, Nathan            12 Ms-Ms-MS             2:41.49    2:45.49        
                1:17.84   2:45.49 (1:27.65)                                        
 40 Ralston, Jacob            12 Team WV-WV           2:51.58    2:48.74        
                1:17.84   2:48.74 (1:30.90)                                        
 41 Miller, Alex              12 Ms-Ms-MS             2:41.42    2:54.49        
                1:19.94   2:54.49 (1:34.55)                                        
 42 Fuxan, Cyrus              12 LA-LA                2:53.73    3:00.29        
                1:25.10   3:00.29 (1:35.19)                                        
 43 Bailey, Will              11 Team WV-WV           3:10.70    3:11.61        
                1:33.24   3:11.61 (1:38.37)                                        
 -- Vasquez, Miguel           12 LA-LA                2:48.30         NS        
 -- Amick, Drake              12 SES-SE               2:39.14         NS        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
meet records:   1:47.05        2009 Thomas,Kerr, Kim, Carbone, SE              
                1:48.80  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Kentucky-KY  ''A''                             1:48.92    1:47.39 NAG    
     1) Johnston, Aldan 12              2) Tapp, Hunter 12                
     3) Hils, Zachary 12                4) Tarvestad, Will 12             
                  27.75       55.98 (28.23)     1:22.46 (26.48)     1:47.39 (24.93)
  2 Ga Zone-GA  ''A''                                   1:50.79    1:48.08 NAG    
     1) Dolan, Jack 12                  2) Bell, Liam 12                  
     3) Rotolo, Mark 12                 4) Solomon, Arion 12              
                  27.34       54.13 (26.79)     1:21.85 (27.72)     1:48.08 (26.23)
  3 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            1:53.39    1:50.69        
     1) Leopard, Grady 12               2) Amick, Drake 12                
     3) McCraw, Wilson 12               4) Zhang, Wen 12                  
                  27.54       55.61 (28.07)     1:23.80 (28.19)     1:50.69 (26.89)
  4 Florida Zone Team-FL  ''A''                         1:52.30    1:50.70        
     1) Crane, Cole 12                  2) Vermiglio, Nicolas 12          
     3) Jacobs, Isaac 12                4) Kravchenko, Lucas 12           
                  28.41       56.51 (28.10)     1:24.63 (28.12)     1:50.70 (26.07)
  5 South Texas Swimming-ST  ''A''                      1:52.23    1:50.88        
     1) Mancevski, Alexander 12         2) Bartels, Lyle 12               
     3) Hartman, Nathaniel 12           4) Shay, Michael 12               
                  27.44       55.76 (28.32)     1:23.36 (27.60)     1:50.88 (27.52)
  6 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        1:54.91    1:53.16        
     1) Riojas, Joaquin 12              2) Rodriguez, Rafael 11           
     3) Gil, Drake 12                   4) Aguilar, Adrian 12             
                  28.80       57.44 (28.64)     1:25.31 (27.87)     1:53.16 (27.85)
  7 Gulf Swimming-GU  ''A''                             1:56.59    1:54.56        
     1) Lu, Ludy 12                     2) Lee, Joshua 12                 
     3) Machicek, Mason 12              4) Hardt, Max 11                  
                  27.68       55.86 (28.18)     1:25.41 (29.55)     1:54.56 (29.15)
  8 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       1:56.11    1:55.02        
     1) Foley, Michael 11               2) Canulette, Carson 12           
     3) Fuxan, Cyrus 12                 4) Hughes, Parker 12              
                  29.08       58.75 (29.67)     1:28.74 (29.99)     1:55.02 (26.28)
  9 SC Zone Team-SC  ''A''                              1:57.68    1:56.82        
     1) Williams, Nathan 12             2) Edwards, Emerson 12            
     3) Juengel, Michael 12             4) Fadel, Matthew 12              
                  29.41       58.82 (29.41)     1:28.87 (30.05)     1:56.82 (27.95)
 10 Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     2:00.66    1:58.70        
     1) Garick, Nathan 12               2) Clevenger, Cooper 12           
     3) Chain, Thomas 12                4) Miller, Alex 12                
                  30.25       59.46 (29.21)     1:30.91 (31.45)     1:58.70 (27.79)
 11 North Texas Swimming-NT  ''A''                      2:11.24    1:58.79        
     1) Lucas, Sam 11                   2) Nguyen, Ethan 12               
     3) Hmimy, Omar 11                  4) Armstrong, Landon 12           
                  30.77     1:01.94 (31.17)     1:32.49 (30.55)     1:58.79 (26.30)
 12 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              2:09.11    2:06.57        
     1) Snider, David 11                2) Carter, John 12                
     3) Ralston, Jacob 12               4) Calloway, Tristan 12           
                  30.17                             1:35.67 ( )     2:06.57 (30.90)
 -- North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  1:50.73         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Langston, Mitchell 12           2) Speerschneider, Zachary 12     
     3) Diacumakos, Noah 12             4) Watko, Cothalee 12             
                  27.82       53.98 (26.16)     1:21.63 (27.65)          DQ (27.42)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
meet records:   3:56.19        2012 Georgia Swimming                           
                         T Dunn III, A Yap, J Young, A Ballard             
                4:01.06  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Kentucky-KY  ''A''                             4:00.01    3:57.00 NAG    
     1) Hils, Zachary 12                2) Tapp, Hunter 12                
     3) Johnston, Aldan 12              4) Tarvestad, Will 12             
                  27.77       58.12 (58.12)     1:27.46 (29.34)   2:01.08 (1:02.96)
        2:28.67 (27.59)     2:59.22 (58.14)     3:25.70 (26.48)     3:57.00 (57.78)
  2 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  4:02.80    3:59.54 NAG    
     1) Langston, Mitchell 12           2) Speerschneider, Zachary 12     
     3) Diacumakos, Noah 12             4) Watko, Cothalee 12             
                  28.98   1:00.35 (1:00.35)     1:27.43 (27.08)     1:59.11 (58.76)
        2:27.78 (28.67)   3:00.51 (1:01.40)     3:28.49 (27.98)     3:59.54 (59.03)
  3 Florida Zone Team-FL  ''A''                         4:03.01    4:01.76        
     1) Jacobs, Isaac 12                2) Kravchenko, Lucas 12           
     3) Aguirre, Sebastian 12           4) Crane, Cole 12                 
                  29.24   1:01.15 (1:01.15)     1:27.94 (26.79)     1:57.92 (56.77)
        2:27.82 (29.90)   3:00.79 (1:02.87)     3:29.80 (29.01)   4:01.76 (1:00.97)
  4 Ga Zone-GA  ''A''                                   4:07.52    4:04.44        
     1) Solomon, Arion 12               2) Bell, Liam 12                  
     3) Rotolo, Mark 12                 4) Dolan, Jack 12                 
                  28.70   1:00.68 (1:00.68)     1:29.37 (28.69)   2:01.02 (1:00.34)
        2:30.69 (29.67)   3:03.56 (1:02.54)     3:32.14 (28.58)   4:04.44 (1:00.88)
  5 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            4:07.04    4:04.52        
     1) Zhang, Wen 12                   2) Kiemeyer, Jacob 12             
     3) McCraw, Wilson 12               4) Marcum, Jake 12                
                  28.28       59.90 (59.90)     1:29.03 (29.13)   2:01.27 (1:01.37)
        2:30.75 (29.48)   3:03.12 (1:01.85)     3:32.49 (29.37)   4:04.52 (1:01.40)
  6 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        4:07.06    4:04.94        
     1) Riojas, Joaquin 12              2) Rodriguez, Rafael 11           
     3) Gil, Drake 12                   4) Aguilar, Adrian 12             
                  29.27   1:01.56 (1:01.56)     1:30.37 (28.81)   2:03.11 (1:01.55)
        2:31.66 (28.55)   3:04.17 (1:01.06)     3:33.04 (28.87)   4:04.94 (1:00.77)
  7 South Texas Swimming-ST  ''A''                      4:06.51    4:06.55        
     1) Mancevski, Alexander 12         2) Shay, Michael 12               
     3) Bartels, Lyle 12                4) Lindley, Christopher 12        
                  29.49   1:01.37 (1:01.37)     1:30.01 (28.64)   2:02.82 (1:01.45)
        2:31.47 (28.65)   3:03.86 (1:01.04)     3:33.86 (30.00)   4:06.55 (1:02.69)
  8 Gulf Swimming-GU  ''A''                             4:11.46    4:12.32        
     1) Lu, Ludy 12                     2) Machicek, Mason 12             
     3) Hardt, Max 11                   4) Lee, Joshua 12                 
                  29.19   1:01.34 (1:01.34)     1:31.82 (30.48)   2:06.27 (1:04.93)
        2:36.98 (30.71)   3:12.21 (1:05.94)     3:40.60 (28.39)   4:12.32 (1:00.11)
  9 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       4:14.40    4:14.47        
     1) Foley, Michael 11               2) Edwards, Davis 12              
     3) Fuxan, Cyrus 12                 4) Hughes, Parker 12              
                  30.36   1:03.66 (1:03.66)                       2:08.84 (1:05.18)
        2:40.50 (31.66)   3:15.62 (1:06.78)     3:44.07 (28.45)     4:14.47 (58.85)
 10 SC Zone Team-SC  ''A''                              4:17.00    4:14.89        
     1) Kassis, Daniel 12               2) Williams, Nathan 12            
     3) Goedecke, Willem 12             4) Fadel, Matthew 12              
                  31.00   1:04.25 (1:04.25)     1:34.51 (30.26)   2:08.17 (1:03.92)
        2:38.44 (30.27)   3:14.21 (1:06.04)     3:43.03 (28.82)   4:14.89 (1:00.68)
 11 Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     4:25.16    4:21.34        
     1) Clevenger, Cooper 12            2) Garick, Nathan 12              
     3) Chain, Thomas 12                4) Miller, Alex 12                
                          1:06.00 (1:06.00)     1:36.50 (30.50)   2:09.61 (1:03.61)
        2:42.20 (32.59)   3:19.18 (1:09.57)   4:21.34 (1:02.16)                    
 12 North Texas Swimming-NT  ''A''                      4:22.49    4:23.06        
     1) Lucas, Sam 11                   2) Nguyen, Ethan 12               
     3) Hmimy, Omar 11                  4) Armstrong, Landon 12           
                  31.99   1:06.74 (1:06.74)     1:37.91 (31.17)   2:14.14 (1:07.40)
        2:46.82 (32.68)   3:24.39 (1:10.25)     3:52.49 (28.10)     4:23.06 (58.67)
 13 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              4:47.80    4:37.44        
     1) Snider, David 11                2) Bailey, Will 11                
     3) Ralston, Jacob 12               4) Calloway, Tristan 12           
                  31.25   1:05.22 (1:05.22)     1:39.97 (34.75)   2:20.78 (1:15.56)
        2:52.53 (31.75)   3:30.17 (1:09.39)     4:01.24 (31.07)   4:37.44 (1:07.27)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
meet records:   2:00.65        2012 Georgia Swimming                           
                         T Dunn III, D Hall, A Yap, A Ballard              
                2:01.10  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ga Zone-GA  ''A''                                   2:02.39    2:00.40 NAG    
     1) Dolan, Jack 12                  2) Bell, Liam 12                  
     3) Sherlock, Aidan 12              4) Solomon, Arion 12              
                  31.03     1:04.29 (33.26)     1:34.32 (30.03)     2:00.40 (26.08)
  2 Team Kentucky-KY  ''A''                             2:02.44    2:00.66 NAG    
     1) Hils, Zachary 12                2) Johnston, Aldan 12             
     3) Tarvestad, Will 12              4) Bibeau, Jacob 12               
                  29.96     1:05.84 (35.88)     1:33.54 (27.70)     2:00.66 (27.12)
  3 Florida Zone Team-FL  ''A''                         2:04.34    2:03.53        
     1) Kravchenko, Lucas 12            2) Skigen, Jackson 12             
     3) Crane, Cole 12                  4) Vermiglio, Nicolas 12          
                  30.25     1:05.63 (35.38)     1:35.78 (30.15)     2:03.53 (27.75)
  4 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  2:07.32    2:04.53        
     1) Hamlet, Thomas 12               2) Speerschneider, Zachary 12     
     3) Langston, Mitchell 12           4) Watko, Cothalee 12             
                  32.89     1:07.49 (34.60)     1:37.13 (29.64)     2:04.53 (27.40)
  5 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            2:02.99    2:04.83        
     1) Marcum, Jake 12                 2) McCraw, Wilson 12              
     3) Leopard, Grady 12               4) Zhang, Wen 12                  
                  32.77     1:07.68 (34.91)     1:37.60 (29.92)     2:04.83 (27.23)
  6 South Texas Swimming-ST  ''A''                      2:04.38    2:07.22        
     1) Mancevski, Alexander 12         2) Lindley, Christopher 12        
     3) Hartman, Nathaniel 12           4) Bartels, Lyle 12               
                  32.21     1:09.16 (36.95)     1:39.92 (30.76)     2:07.22 (27.30)
  7 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        2:09.51    2:08.71        
     1) Rodriguez, Aaron 11             2) Aguilar, Adrian 12             
     3) Rodriguez, Rafael 11            4) Riojas, Joaquin 12             
                  33.47     1:09.26 (35.79)     1:40.14 (30.88)     2:08.71 (28.57)
  8 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       2:10.10    2:08.86        
     1) Edwards, Davis 12               2) Canulette, Carson 12           
     3) Foley, Michael 11               4) Hughes, Parker 12              
                  34.14     1:11.28 (37.14)     1:42.34 (31.06)     2:08.86 (26.52)
  8 Gulf Swimming-GU  ''A''                             2:06.50    2:08.86        
     1) Zhang, Andrew 11                2) Hardt, Max 11                  
     3) Lee, Joshua 12                  4) Lu, Ludy 12                    
                  33.97     1:11.44 (37.47)     1:42.13 (30.69)     2:08.86 (26.73)
 10 SC Zone Team-SC  ''A''                              2:11.26    2:11.60        
     1) Fadel, Matthew 12               2) Edwards, Emerson 12            
     3) Goedecke, Willem 12             4) Williams, Nathan 12            
                  32.58     1:10.51 (37.93)     1:42.69 (32.18)     2:11.60 (28.91)
 11 North Texas Swimming-NT  ''A''                      2:27.47    2:13.74        
     1) Lucas, Sam 11                   2) Nguyen, Ethan 12               
     3) Hmimy, Omar 11                  4) Armstrong, Landon 12           
                  35.73     1:13.83 (38.10)     1:47.17 (33.34)     2:13.74 (26.57)
 12 Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     2:16.18    2:15.38        
     1) Miller, Alex 12                 2) Chain, Thomas 12               
     3) Clevenger, Cooper 12            4) Garick, Nathan 12              
                  35.89     1:13.53 (37.64)     1:45.56 (32.03)     2:15.38 (29.82)
 13 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              2:25.56    2:25.51        
     1) Calloway, Tristan 12            2) Ralston, Jacob 12              
     3) Snider, David 11                4) Bailey, Will 11                
                  38.46     1:18.63 (40.17)     1:51.68 (33.05)     2:25.51 (33.83)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
meet records:   4:24.84        2012 Georgia Swimming                           
                         T Dunn III, D Hall, A Yap, A Ballard              
                4:22.44  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Kentucky-KY  ''A''                             4:29.05    4:24.52        
     1) Hils, Zachary 12                2) Bibeau, Jacob 12               
     3) Tarvestad, Will 12              4) Johnston, Aldan 12             
                  31.25   1:04.57 (1:04.57)     1:42.72 (38.15)   2:23.79 (1:19.22)
        2:52.21 (28.42)   3:26.45 (1:02.66)     3:54.04 (27.59)     4:24.52 (58.07)
  2 Ga Zone-GA  ''A''                                   4:27.88    4:25.17        
     1) Dolan, Jack 12                  2) Bell, Liam 12                  
     3) Rotolo, Mark 12                 4) Solomon, Arion 12              
                  32.63   1:08.83 (1:08.83)     1:41.98 (33.15)   2:20.45 (1:11.62)
        2:51.26 (30.81)   3:25.94 (1:05.49)     3:53.68 (27.74)     4:25.17 (59.23)
  3 Florida Zone Team-FL  ''A''                         4:29.95    4:30.95        
     1) Kravchenko, Lucas 12            2) Skigen, Jackson 12             
     3) Crane, Cole 12                  4) Jacobs, Isaac 12               
                  31.28   1:05.02 (1:05.02)     1:41.52 (36.50)   2:23.14 (1:18.12)
        2:53.87 (30.73)   3:29.70 (1:06.56)     3:58.35 (28.65)   4:30.95 (1:01.25)
  4 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            4:34.03    4:36.28        
     1) Marcum, Jake 12                 2) McCraw, Wilson 12              
     3) Leopard, Grady 12               4) Zhang, Wen 12                  
                  34.13   1:08.97 (1:08.97)     1:45.34 (36.37)   2:27.77 (1:18.80)
        2:58.27 (30.50)   3:35.65 (1:07.88)     4:04.11 (28.46)   4:36.28 (1:00.63)
  5 South Texas Swimming-ST  ''A''                      4:33.22    4:39.02        
     1) Shay, Michael 12                2) Lindley, Christopher 12        
     3) Hartman, Nathaniel 12           4) Mancevski, Alexander 12        
                  33.12   1:08.54 (1:08.54)     1:46.24 (37.70)   2:29.90 (1:21.36)
        3:01.89 (31.99)   3:38.94 (1:09.04)     4:08.36 (29.42)   4:39.02 (1:00.08)
  6 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  4:34.79    4:39.78        
     1) Eudy, Alexander 12              2) Zheng, Andrew 12               
     3) Watko, Cothalee 12              4) Langston, Mitchell 12          
                  34.86   1:11.12 (1:11.12)     1:48.63 (37.51)   2:32.38 (1:21.26)
        3:03.34 (30.96)   3:39.62 (1:07.24)     4:08.41 (28.79)   4:39.78 (1:00.16)
  7 Gulf Swimming-GU  ''A''                             4:36.88    4:44.79        
     1) Zhang, Andrew 11                2) Hardt, Max 11                  
     3) Lee, Joshua 12                  4) Lu, Ludy 12                    
                  35.40   1:12.93 (1:12.93)     1:51.06 (38.13)   2:36.38 (1:23.45)
        3:07.80 (31.42)   3:44.12 (1:07.74)     4:12.58 (28.46)   4:44.79 (1:00.67)
  8 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        4:41.49    4:46.85        
     1) Aguilar, Adrian 12              2) Padron, Yonathan 12            
     3) Rodriguez, Rafael 11            4) Riojas, Joaquin 12             
                  33.41   1:10.13 (1:10.13)     1:50.52 (40.39)   2:40.29 (1:30.16)
        3:07.53 (27.24)   3:44.29 (1:04.00)     4:14.00 (29.71)   4:46.85 (1:02.56)
  9 SC Zone Team-SC  ''A''                              4:48.05    4:49.13        
     1) Juengel, Michael 12             2) Edwards, Emerson 12            
     3) Kassis, Daniel 12               4) Fadel, Matthew 12              
                  35.61   1:13.56 (1:13.56)     1:52.38 (38.82)   2:36.50 (1:22.94)
                          3:48.50 (1:12.00)     4:17.64 (29.14)   4:49.13 (1:00.63)
 10 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       4:46.33    4:49.20        
     1) Hughes, Parker 12               2) Canulette, Carson 12           
     3) Edwards, Davis 12               4) Foley, Michael 11              
                  34.84   1:10.57 (1:10.57)     1:49.40 (38.83)   2:35.20 (1:24.63)
        3:08.37 (33.17)   3:46.10 (1:10.90)   4:49.20 (1:03.10)                    
 11 North Texas Swimming-NT  ''A''                      4:54.94    4:52.15        
     1) Lucas, Sam 11                   2) Nguyen, Ethan 12               
     3) Hmimy, Omar 11                  4) Armstrong, Landon 12           
                  35.93   1:14.78 (1:14.78)     1:52.29 (37.51)   2:37.37 (1:22.59)
        3:12.38 (35.01)   3:53.78 (1:16.41)     4:21.58 (27.80)     4:52.15 (58.37)
 12 Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     4:58.09    5:00.73        
     1) Garick, Nathan 12               2) Chain, Thomas 12               
     3) Clevenger, Cooper 12            4) Miller, Alex 12                
                  38.51   1:20.05 (1:20.05)     1:58.60 (38.55)   2:44.62 (1:24.57)
        3:17.67 (33.05)   3:57.65 (1:13.03)     4:27.31 (29.66)   5:00.73 (1:03.08)
 13 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              5:20.88    5:14.65        
     1) Ralston, Jacob 12               2) Bailey, Will 11                
     3) Snider, David 11                4) Calloway, Tristan 12           
                  37.04   1:19.48 (1:19.48)                                        
                                4:05.64 ( )     4:36.47 (30.83)   5:14.65 (1:09.01)
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   24.38        2009 Daniel Spas, FG                              
                23.47  NAG National Age Group
                24.29  JR''S Summer LC Jr. Nats
                26.49  AAAA
 Meet Qualifying:  24.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Riley, Colin              14 GAZ-GA                 24.75      24.66 AAAA   
  2 Harrington, Caleb         14 SES-SE                 25.08      24.84 AAAA   
  3 Dunn III, Tan             13 GAZ-GA                 25.79      25.11 AAAA   
  4 Bathory, Levente          14 NC Swim-NC             25.72      25.20 AAAA   
  5 Berry, Christian          14 SES-SE                 25.55      25.30 AAAA   
  6 Moya, Adrian              14 Gold Coast-FG          25.44      25.42 AAAA   
  7 Pastorek, Brennan         14 GAZ-GA                 25.37      25.73 AAAA   
  8 McMurry, Alexander        14 NC Swim-NC             25.81      26.07 AAAA   
Preliminaries
  9 Hutton, John              14 Fzt-FL                J25.81                   
 10 Young, Cameron            14 South Texas-ST         25.83                   
 11 VanDeusen, Ray            14 South Texas-ST        J25.83                   
 12 McGee, Eien               13 Ms-Ms-MS               25.89                   
 13 Zambrano, Alberto         14 KY-KY                  25.90                   
 14 Smith, Hudson             14 GULF-GU                25.93                   
 15 Devine, Owen              14 SES-SE                 25.94                   
 15 Sullivan, Patrick         14 SC Zone Team-SC        25.94                   
 17 Mayfield, Alexander       14 GAZ-GA                 25.95                   
 18 Anaya, Robert             14 South Texas-ST         26.12                   
 19 Vanderbrook, Thomas       14 LA-LA                  26.21                   
 20 Courtney, James           14 SES-SE                 26.24                   
 21 Oh, Noah                  14 GAZ-GA                 26.27                   
 22 Allison, Diego            14 GULF-GU                26.34                   
 22 VanCauwelaert, Felix      13 North Texas-NT         26.34                   
 24 Rawls, Corban             14 South Texas-ST         26.36                   
 25 Murtagh, Joseph           14 Fzt-FL                 26.49                   
 26 Semenov, Michael          14 KY-KY                  26.50                   
 27 Vargas, Sebastian         14 Gold Coast-FG          26.58                   
 28 Zettle, Alex              13 North Texas-NT         26.62                   
 29 Asphall, Darrin           14 GULF-GU                26.63                   
 30 Trambaugh, Hunter         13 GULF-GU                26.76                   
 31 Pigg, Hunter              13 NC Swim-NC             26.83                   
 32 Conklin, Justin           14 NC Swim-NC             26.84                   
 33 Marin, Ervin              13 Gold Coast-FG          26.85                   
 34 Leach, Marshal            14 LA-LA                  26.90                   
 35 Failing, Carl             14 Ms-Ms-MS               26.91                   
 36 Hampel, Michael           14 KY-KY                  26.97                   
 36 Cavazos, Gabe             14 South Texas-ST         26.97                   
 38 Cheng, Stephen            14 North Texas-NT         27.06                   
 39 Tomchek, Dominic          14 KY-KY                  27.10                   
 40 Crossen, Donovan          14 Ms-Ms-MS               27.21                   
 41 McKeough, Jonathan        14 LA-LA                  27.48                   
 42 Pereira, Joao Vitor       14 Gold Coast-FG          27.56                   
 43 Brown, Cole               13 KY-KY                  27.58                   
 44 Seith, Jackson            14 SC Zone Team-SC        27.79                   
 45 Rich, Austin              14 SC Zone Team-SC        28.39                   
 46 Marchand, Benjamin        13 LA-LA                  28.56                   
 47 Lauzurique, Marcelo       14 Gold Coast-FG          29.37                   
 48 Hartman, Asher            13 South Texas-ST         32.68                   
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   24.38        2009 Daniel Spas, FG                              
                23.47  NAG National Age Group
                24.29  JR''S Summer LC Jr. Nats
                26.49  AAAA
 Meet Qualifying:  24.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Riley, Colin              14 GAZ-GA                 24.77      24.75 qAAAA  
  2 Harrington, Caleb         14 SES-SE                 25.44      25.08 qAAAA  
  3 Pastorek, Brennan         14 GAZ-GA                 24.95      25.37 qAAAA  
  4 Moya, Adrian              14 Gold Coast-FG          26.67      25.44 qAAAA  
  5 Berry, Christian          14 SES-SE                 25.39      25.55 qAAAA  
  6 Bathory, Levente          14 NC Swim-NC             25.15      25.72 qAAAA  
  7 Dunn III, Tan             13 GAZ-GA                 25.21      25.79 qAAAA  
  8 McMurry, Alexander        14 NC Swim-NC             25.69      25.81 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hutton, John              14 Fzt-FL                 25.58     J25.81 AAAA   
 10 Young, Cameron            14 South Texas-ST         24.95      25.83 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 VanDeusen, Ray            14 South Texas-ST         25.18     J25.83 AAAA   
 12 McGee, Eien               13 Ms-Ms-MS               25.84      25.89 AAAA   
 13 Zambrano, Alberto         14 KY-KY                  25.59      25.90 AAAA   
 14 Smith, Hudson             14 GULF-GU                25.84      25.93 AAAA   
 15 Devine, Owen              14 SES-SE                 25.74      25.94 AAAA   
 15 Sullivan, Patrick         14 SC Zone Team-SC        25.43      25.94 AAAA   
 17 Mayfield, Alexander       14 GAZ-GA                 26.04      25.95 AAAA   
 18 Anaya, Robert             14 South Texas-ST         25.74      26.12 AAAA   
 19 Vanderbrook, Thomas       14 LA-LA                  26.20      26.21 AAAA   
 20 Courtney, James           14 SES-SE                 25.97      26.24 AAAA   
 21 Oh, Noah                  14 GAZ-GA                 26.22      26.27 AAAA   
 22 Allison, Diego            14 GULF-GU                25.96      26.34 AAAA   
 22 VanCauwelaert, Felix      13 North Texas-NT         28.67      26.34 AAAA   
 24 Rawls, Corban             14 South Texas-ST         26.68      26.36 AAAA   
 25 Murtagh, Joseph           14 Fzt-FL                 26.24      26.49 AAAA   
 26 Semenov, Michael          14 KY-KY                  25.88      26.50        
 27 Vargas, Sebastian         14 Gold Coast-FG          26.33      26.58        
 28 Zettle, Alex              13 North Texas-NT         26.84      26.62        
 29 Asphall, Darrin           14 GULF-GU                26.54      26.63        
 30 Trambaugh, Hunter         13 GULF-GU                26.41      26.76        
 31 Pigg, Hunter              13 NC Swim-NC             27.35      26.83        
 32 Conklin, Justin           14 NC Swim-NC             28.89      26.84        
 33 Marin, Ervin              13 Gold Coast-FG          27.07      26.85        
 34 Leach, Marshal            14 LA-LA                  26.93      26.90        
 35 Failing, Carl             14 Ms-Ms-MS               27.18      26.91        
 36 Hampel, Michael           14 KY-KY                  26.58      26.97        
 36 Cavazos, Gabe             14 South Texas-ST         27.56      26.97        
 38 Cheng, Stephen            14 North Texas-NT         26.57      27.06        
 39 Tomchek, Dominic          14 KY-KY                  27.43      27.10        
 40 Crossen, Donovan          14 Ms-Ms-MS               27.62      27.21        
 41 McKeough, Jonathan        14 LA-LA                  27.62      27.48        
 42 Pereira, Joao Vitor       14 Gold Coast-FG          27.51      27.56        
 43 Brown, Cole               13 KY-KY                  27.90      27.58        
 44 Seith, Jackson            14 SC Zone Team-SC        28.13      27.79        
 45 Rich, Austin              14 SC Zone Team-SC        28.59      28.39        
 46 Marchand, Benjamin        13 LA-LA                  27.73      28.56        
 47 Lauzurique, Marcelo       14 Gold Coast-FG          28.50      29.37        
 48 Hartman, Asher            13 South Texas-ST         33.69      32.68        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   53.46        2010 Gunnar Bentz, GA                             
                51.59  NAG National Age Group
                52.59  JR''S Summer LC Jr. Nats
                57.79  AAAA
 Meet Qualifying:  52.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Riley, Colin              14 GAZ-GA                 54.28      53.85 AAAA   
                  25.98       53.85 (27.87)                                        
  2 Harrington, Caleb         14 SES-SE                 55.08      54.87 AAAA   
                  26.35       54.87 (28.52)                                        
  3 Young, Cameron            14 South Texas-ST         55.26      55.01 AAAA   
                  26.53       55.01 (28.48)                                        
  4 Hutton, John              14 Fzt-FL                 55.81      55.32 AAAA   
                  26.94       55.32 (28.38)                                        
  5 Berry, Christian          14 SES-SE                 55.27      55.36 AAAA   
                  26.81       55.36 (28.55)                                        
  6 Dunn III, Tan             13 GAZ-GA                 55.34      55.51 AAAA   
                  26.77       55.51 (28.74)                                        
  7 Oh, Noah                  14 GAZ-GA                 56.08      55.73 AAAA   
                  27.04       55.73 (28.69)                                        
  8 Bathory, Levente          14 NC Swim-NC             55.92      57.34 AAAA   
                  27.60       57.34 (29.74)                                        
Preliminaries
  9 Patrick, Elijah           14 SES-SE                 56.17                   
 10 VanDeusen, Ray            14 South Texas-ST         56.18                   
 11 Ballard, Alex             13 GAZ-GA                J56.18                   
 12 Sanders, Vance            13 Fzt-FL                 56.19                   
 13 Allison, Diego            14 GULF-GU                56.32                   
 14 McGee, Eien               13 Ms-Ms-MS               56.36                   
 15 Asphall, Darrin           14 GULF-GU                56.55                   
 16 Mayfield, Alexander       14 GAZ-GA                 56.63                   
 17 Barden, Benjamin          14 NC Swim-NC             56.74                   
 18 Anaya, Robert             14 South Texas-ST         56.93                   
 19 Pigg, Hunter              13 NC Swim-NC             56.95                   
 20 Zambrano, Alberto         14 KY-KY                  56.96                   
 21 Smith, Hudson             14 GULF-GU                56.98                   
 22 Sullivan, Patrick         14 SC Zone Team-SC        57.03                   
 23 McMurry, Alexander        14 NC Swim-NC             57.08                   
 24 Murtagh, Joseph           14 Fzt-FL                 57.09                   
 25 Vargas, Sebastian         14 Gold Coast-FG          57.11                   
 25 Davis, Tal                14 SC Zone Team-SC        57.11                   
 27 Moya, Adrian              14 Gold Coast-FG          57.13                   
 28 Dunne, Patrick            14 SES-SE                 57.26                   
 29 Devine, Owen              14 SES-SE                 57.34                   
 30 Courtney, James           14 SES-SE                 57.45                   
 31 Zettle, Alex              13 North Texas-NT         57.47                   
 32 Leach, Marshal            14 LA-LA                  57.74                   
 33 Cheng, Arthur             14 South Texas-ST         57.96                   
 34 Semenov, Michael          14 KY-KY                  58.25                   
 35 Pereira, Joao Vitor       14 Gold Coast-FG          58.30                   
 36 Borst, William            14 South Texas-ST         58.50                   
 37 Failing, Carl             14 Ms-Ms-MS               58.58                   
 38 Smith, Edward             14 Fzt-FL                 58.59                   
 39 Marin, Ervin              13 Gold Coast-FG          58.76                   
 40 Corredor, Santiago        14 Fzt-FL                 58.80                   
 41 Conklin, Justin           14 NC Swim-NC             58.84                   
 42 VanCauwelaert, Felix      13 North Texas-NT         59.07                   
 43 Rawls, Corban             14 South Texas-ST         59.23                   
 43 Brown, Cole               13 KY-KY                  59.23                   
 45 Eruchalu, Ikenna          14 NC Swim-NC             59.25                   
 46 Monteagudo, Carlos        14 GULF-GU                59.33                   
 47 King, Tommy               14 North Texas-NT         59.36                   
 48 Albiero, Nicolas          14 KY-KY                  59.46                   
 49 Trambaugh, Hunter         13 GULF-GU                59.50                   
 50 Seith, Jackson            14 SC Zone Team-SC        59.55                   
 51 Cavazos, Gabe             14 South Texas-ST         59.57                   
 52 Vanderbrook, Thomas       14 LA-LA                  59.70                   
 53 Mabry, Michael            14 North Texas-NT         59.86                   
 54 Cheng, Stephen            14 North Texas-NT         59.89                   
 55 Tomchek, Dominic          14 KY-KY                1:00.34                   
 56 Rich, Austin              14 SC Zone Team-SC      1:00.43                   
 57 Suaza, Nicholas           14 SC Zone Team-SC      1:00.50                   
 58 Crossen, Donovan          14 Ms-Ms-MS             1:00.61                   
 59 Davis, Logan              14 North Texas-NT       1:00.71                   
 60 Marchand, Benjamin        13 LA-LA                1:01.05                   
 61 Graham, Alex              14 North Texas-NT       1:01.19                   
 62 Armond, Joshua            14 LA-LA                1:01.28                   
 63 McKeough, Jonathan        14 LA-LA                1:01.37                   
 64 Dankle, Caleb             13 Team WV-WV           1:02.74                   
 65 Sutton, Russ              14 Team WV-WV           1:09.12                   
 66 Feldhake, Luke            14 Team WV-WV           1:12.37                   
 67 Hartman, Asher            13 South Texas-ST       1:13.14                   
 -- Hampel, Michael           14 KY-KY                    NS                    
 -- Brzezinski, Carter        14 SC Zone Team-SC          NS                    
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   53.46        2010 Gunnar Bentz, GA                             
                51.59  NAG National Age Group
                52.59  JR''S Summer LC Jr. Nats
                57.79  AAAA
 Meet Qualifying:  52.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Riley, Colin              14 GAZ-GA                 53.77      54.28 qAAAA  
  2 Harrington, Caleb         14 SES-SE                 55.31      55.08 qAAAA  
  3 Young, Cameron            14 South Texas-ST         54.81      55.26 qAAAA  
  4 Berry, Christian          14 SES-SE                 55.26      55.27 qAAAA  
  5 Dunn III, Tan             13 GAZ-GA                 54.95      55.34 qAAAA  
  6 Hutton, John              14 Fzt-FL                 55.51      55.81 qAAAA  
  7 Bathory, Levente          14 NC Swim-NC             55.13      55.92 qAAAA  
  8 Oh, Noah                  14 GAZ-GA                 55.61      56.08 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Patrick, Elijah           14 SES-SE                 55.56      56.17 AAAA   
 10 VanDeusen, Ray            14 South Texas-ST         55.82      56.18 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ballard, Alex             13 GAZ-GA                 56.65     J56.18 AAAA   
 12 Sanders, Vance            13 Fzt-FL                 55.54      56.19 AAAA   
 13 Allison, Diego            14 GULF-GU                57.07      56.32 AAAA   
 14 McGee, Eien               13 Ms-Ms-MS               56.43      56.36 AAAA   
 15 Asphall, Darrin           14 GULF-GU                55.62      56.55 AAAA   
 16 Mayfield, Alexander       14 GAZ-GA                 55.85      56.63 AAAA   
 17 Barden, Benjamin          14 NC Swim-NC             55.74      56.74 AAAA   
 18 Anaya, Robert             14 South Texas-ST         56.13      56.93 AAAA   
 19 Pigg, Hunter              13 NC Swim-NC             56.80      56.95 AAAA   
 20 Zambrano, Alberto         14 KY-KY                  56.32      56.96 AAAA   
 21 Smith, Hudson             14 GULF-GU                55.33      56.98 AAAA   
 22 Sullivan, Patrick         14 SC Zone Team-SC        55.97      57.03 AAAA   
 23 McMurry, Alexander        14 NC Swim-NC             56.80      57.08 AAAA   
 24 Murtagh, Joseph           14 Fzt-FL                 56.07      57.09 AAAA   
 25 Vargas, Sebastian         14 Gold Coast-FG          55.98      57.11 AAAA   
 25 Davis, Tal                14 SC Zone Team-SC        57.95      57.11 AAAA   
 27 Moya, Adrian              14 Gold Coast-FG          57.24      57.13 AAAA   
 28 Dunne, Patrick            14 SES-SE                 57.66      57.26 AAAA   
 29 Devine, Owen              14 SES-SE                 56.55      57.34 AAAA   
 30 Courtney, James           14 SES-SE                 57.07      57.45 AAAA   
 31 Zettle, Alex              13 North Texas-NT         58.41      57.47 AAAA   
 32 Leach, Marshal            14 LA-LA                  58.07      57.74 AAAA   
 33 Cheng, Arthur             14 South Texas-ST         57.46      57.96        
 34 Semenov, Michael          14 KY-KY                  57.14      58.25        
 35 Pereira, Joao Vitor       14 Gold Coast-FG          57.72      58.30        
 36 Borst, William            14 South Texas-ST         57.32      58.50        
 37 Failing, Carl             14 Ms-Ms-MS               58.16      58.58        
 38 Smith, Edward             14 Fzt-FL                 59.56      58.59        
 39 Marin, Ervin              13 Gold Coast-FG          57.49      58.76        
 40 Corredor, Santiago        14 Fzt-FL                 57.06      58.80        
 41 Conklin, Justin           14 NC Swim-NC             57.93      58.84        
 42 VanCauwelaert, Felix      13 North Texas-NT         57.61      59.07        
 43 Rawls, Corban             14 South Texas-ST         57.02      59.23        
 43 Brown, Cole               13 KY-KY                1:01.01      59.23        
 45 Eruchalu, Ikenna          14 NC Swim-NC             59.26      59.25        
 46 Monteagudo, Carlos        14 GULF-GU                59.59      59.33        
 47 King, Tommy               14 North Texas-NT         58.83      59.36        
 48 Albiero, Nicolas          14 KY-KY                  58.41      59.46        
 49 Trambaugh, Hunter         13 GULF-GU                56.30      59.50        
 50 Seith, Jackson            14 SC Zone Team-SC      1:01.45      59.55        
 51 Cavazos, Gabe             14 South Texas-ST         59.82      59.57        
 52 Vanderbrook, Thomas       14 LA-LA                  57.97      59.70        
 53 Mabry, Michael            14 North Texas-NT         58.75      59.86        
 54 Cheng, Stephen            14 North Texas-NT         57.54      59.89        
 55 Tomchek, Dominic          14 KY-KY                1:00.38    1:00.34        
 56 Rich, Austin              14 SC Zone Team-SC        59.94    1:00.43        
 57 Suaza, Nicholas           14 SC Zone Team-SC      1:03.40    1:00.50        
 58 Crossen, Donovan          14 Ms-Ms-MS             1:00.24    1:00.61        
 59 Davis, Logan              14 North Texas-NT         59.70    1:00.71        
 60 Marchand, Benjamin        13 LA-LA                1:01.24    1:01.05        
 61 Graham, Alex              14 North Texas-NT         59.88    1:01.19        
 62 Armond, Joshua            14 LA-LA                1:00.08    1:01.28        
 63 McKeough, Jonathan        14 LA-LA                1:01.43    1:01.37        
 64 Dankle, Caleb             13 Team WV-WV           1:03.93    1:02.74        
 65 Sutton, Russ              14 Team WV-WV           1:10.43    1:09.12        
 66 Feldhake, Luke            14 Team WV-WV           1:18.90    1:12.37        
 67 Hartman, Asher            13 South Texas-ST       1:13.19    1:13.14        
 -- Hampel, Michael           14 KY-KY                  57.12         NS        
 -- Brzezinski, Carter        14 SC Zone Team-SC        59.80         NS        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   1:54.88        2010 Jimmy Yoder, GA                            
                1:53.52  NAG National Age Group
                1:55.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:05.39  AAAA
 Meet Qualifying:  1:55.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Oh, Noah                  14 GAZ-GA               1:58.26    1:57.52 AAAA   
                  28.09       58.18 (30.09)     1:28.44 (30.26)     1:57.52 (29.08)
  2 Barden, Benjamin          14 NC Swim-NC           1:59.91    1:59.49 AAAA   
                  28.15       58.38 (30.23)     1:29.57 (31.19)     1:59.49 (29.92)
  3 Sanders, Vance            13 Fzt-FL               1:59.46    1:59.52 AAAA   
                  27.59       56.69 (29.10)     1:27.42 (30.73)     1:59.52 (32.10)
  4 Riley, Colin              14 GAZ-GA               2:01.84    1:59.77 AAAA   
                  27.93       58.95 (31.02)     1:29.88 (30.93)     1:59.77 (29.89)
  5 Corredor, Santiago        14 Fzt-FL               2:00.55    1:59.87 AAAA   
                  27.89       58.35 (30.46)     1:29.36 (31.01)     1:59.87 (30.51)
  6 Ballard, Alex             13 GAZ-GA               2:01.06    1:59.98 AAAA   
                  28.67       59.27 (30.60)     1:29.77 (30.50)     1:59.98 (30.21)
  7 Whisenant, Eric           14 SES-SE               2:02.01    2:00.88 AAAA   
                  29.12       59.60 (30.48)     1:30.10 (30.50)     2:00.88 (30.78)
  8 Harrington, Caleb         14 SES-SE               2:02.11    2:02.11 AAAA   
                  27.83       59.45 (31.62)     1:31.36 (31.91)     2:02.11 (30.75)
Preliminaries
  9 Zettle, Alex              13 North Texas-NT       2:02.15                   
 10 Asphall, Darrin           14 GULF-GU              2:02.32                   
 11 Devine, Owen              14 SES-SE               2:02.61                   
 12 Young, Cameron            14 South Texas-ST       2:02.74                   
 13 Bathory, Levente          14 NC Swim-NC           2:03.18                   
 14 Patrick, Elijah           14 SES-SE               2:03.44                   
 15 Finke, Robert             13 Fzt-FL               2:03.56                   
 16 Murtagh, Joseph           14 Fzt-FL               2:03.85                   
 17 Anaya, Robert             14 South Texas-ST       2:03.88                   
 18 Roy, Justin               14 GULF-GU              2:04.29                   
 19 Pigg, Hunter              13 NC Swim-NC           2:04.49                   
 20 Hutton, John              14 Fzt-FL               2:04.55                   
 21 Smith, Theodore           14 Fzt-FL               2:05.29                   
 22 Monteagudo, Carlos        14 GULF-GU              2:05.60                   
 23 Kopecki, Christian        14 Gold Coast-FG        2:05.75                   
 24 Vargas, Sebastian         14 Gold Coast-FG        2:05.79                   
 25 Sullivan, Patrick         14 SC Zone Team-SC      2:05.87                   
 26 Paquette, Jason           14 GAZ-GA               2:05.92                   
 27 Smithson, Jack            14 Ms-Ms-MS             2:05.98                   
 28 Pereira, Joao Vitor       14 Gold Coast-FG        2:06.11                   
 29 Healy, John               13 NC Swim-NC           2:06.18                   
 30 Reed, Greg                13 SC Zone Team-SC      2:06.21                   
 31 McGee, Eien               13 Ms-Ms-MS             2:06.23                   
 32 Logan, Ryan               14 GULF-GU              2:06.25                   
 33 Yeager, Christopher       14 GULF-GU              2:06.49                   
 34 Smith, Edward             14 Fzt-FL               2:06.78                   
 35 VanDeusen, Ray            14 South Texas-ST       2:06.80                   
 36 Trambaugh, Hunter         13 GULF-GU              2:07.16                   
 37 Berry, Christian          14 SES-SE               2:07.60                   
 38 Marin, Ervin              13 Gold Coast-FG        2:07.82                   
 39 Semenov, Michael          14 KY-KY                2:07.95                   
 40 Albiero, Nicolas          14 KY-KY                2:07.99                   
 41 Leach, Marshal            14 LA-LA                2:08.22                   
 42 Dunn III, Tan             13 GAZ-GA               2:08.27                   
 43 VanCauwelaert, Felix      13 North Texas-NT       2:08.44                   
 44 Courtney, James           14 SES-SE               2:08.49                   
 45 Mabry, Michael            14 North Texas-NT       2:08.50                   
 46 King, Tommy               14 North Texas-NT       2:08.75                   
 47 Cavazos, Gabe             14 South Texas-ST       2:09.35                   
 48 McMurry, Alexander        14 NC Swim-NC           2:09.91                   
 49 Brzezinski, Carter        14 SC Zone Team-SC      2:10.32                   
 50 Borst, William            14 South Texas-ST       2:10.64                   
 51 Crossen, Donovan          14 Ms-Ms-MS             2:11.54                   
 52 Rich, Austin              14 SC Zone Team-SC      2:12.36                   
 53 LeVant, Jack              13 North Texas-NT       2:12.61                   
 54 Armond, Joshua            14 LA-LA                2:12.68                   
 55 Mattingly, Chase          14 KY-KY                2:12.76                   
 56 Tomchek, Dominic          14 KY-KY                2:12.97                   
 57 Dankle, Caleb             13 Team WV-WV           2:13.47                   
 58 Marchand, Benjamin        13 LA-LA                2:15.86                   
 59 Vanderbrook, Thomas       14 LA-LA                2:15.99                   
 60 Chism Ryals, Ian          14 LA-LA                2:16.03                   
 61 Sutton, Russ              14 Team WV-WV           2:28.93                   
 62 Feldhake, Luke            14 Team WV-WV           2:38.13                   
 63 Hartman, Asher            13 South Texas-ST       2:39.45                   
 -- Brown, Cole               13 KY-KY                    DQ                    
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   1:54.88        2010 Jimmy Yoder, GA                            
                1:53.52  NAG National Age Group
                1:55.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:05.39  AAAA
 Meet Qualifying:  1:55.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Oh, Noah                  14 GAZ-GA               1:57.42    1:58.26 qAAAA  
                  57.24   1:58.26 (1:01.02)                                        
  2 Sanders, Vance            13 Fzt-FL               1:59.45    1:59.46 qAAAA  
                  57.28   1:59.46 (1:02.18)                                        
  3 Barden, Benjamin          14 NC Swim-NC           1:59.33    1:59.91 qAAAA  
                  57.95   1:59.91 (1:01.96)                                        
  4 Corredor, Santiago        14 Fzt-FL               2:00.16    2:00.55 qAAAA  
                  58.45   2:00.55 (1:02.10)                                        
  5 Ballard, Alex             13 GAZ-GA               2:02.86    2:01.06 qAAAA  
                  59.27   2:01.06 (1:01.79)                                        
  6 Riley, Colin              14 GAZ-GA               2:04.52    2:01.84 qAAAA  
                  59.24   2:01.84 (1:02.60)                                        
  7 Whisenant, Eric           14 SES-SE               2:00.93    2:02.01 qAAAA  
                  58.51   2:02.01 (1:03.50)                                        
  8 Harrington, Caleb         14 SES-SE               2:00.56    2:02.11 qAAAA  
                  58.00   2:02.11 (1:04.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zettle, Alex              13 North Texas-NT       2:05.99    2:02.15 AAAA   
                  58.69   2:02.15 (1:03.46)                                        
 10 Asphall, Darrin           14 GULF-GU              1:58.84    2:02.32 AAAA   
                  59.29   2:02.32 (1:03.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Devine, Owen              14 SES-SE               2:02.83    2:02.61 AAAA   
                  59.26   2:02.61 (1:03.35)                                        
 12 Young, Cameron            14 South Texas-ST       2:01.02    2:02.74 AAAA   
                  59.50   2:02.74 (1:03.24)                                        
 13 Bathory, Levente          14 NC Swim-NC           1:59.15    2:03.18 AAAA   
                  58.59   2:03.18 (1:04.59)                                        
 14 Patrick, Elijah           14 SES-SE               2:00.88    2:03.44 AAAA   
                  59.39   2:03.44 (1:04.05)                                        
 15 Finke, Robert             13 Fzt-FL               2:02.98    2:03.56 AAAA   
                1:00.43   2:03.56 (1:03.13)                                        
 16 Murtagh, Joseph           14 Fzt-FL               2:04.00    2:03.85 AAAA   
                  59.29   2:03.85 (1:04.56)                                        
 17 Anaya, Robert             14 South Texas-ST       2:02.16    2:03.88 AAAA   
                1:00.14   2:03.88 (1:03.74)                                        
 18 Roy, Justin               14 GULF-GU              2:00.98    2:04.29 AAAA   
                1:00.51   2:04.29 (1:03.78)                                        
 19 Pigg, Hunter              13 NC Swim-NC           2:04.87    2:04.49 AAAA   
                  59.63   2:04.49 (1:04.86)                                        
 20 Hutton, John              14 Fzt-FL               2:03.00    2:04.55 AAAA   
                1:00.02   2:04.55 (1:04.53)                                        
 21 Smith, Theodore           14 Fzt-FL               2:03.16    2:05.29 AAAA   
                1:01.04   2:05.29 (1:04.25)                                        
 22 Monteagudo, Carlos        14 GULF-GU              2:05.17    2:05.60        
                1:02.30   2:05.60 (1:03.30)                                        
 23 Kopecki, Christian        14 Gold Coast-FG        2:04.98    2:05.75        
                1:00.79   2:05.75 (1:04.96)                                        
 24 Vargas, Sebastian         14 Gold Coast-FG        2:05.80    2:05.79        
                1:02.37   2:05.79 (1:03.42)                                        
 25 Sullivan, Patrick         14 SC Zone Team-SC      2:04.36    2:05.87        
                1:01.07   2:05.87 (1:04.80)                                        
 26 Paquette, Jason           14 GAZ-GA               2:04.17    2:05.92        
                  59.64   2:05.92 (1:06.28)                                        
 27 Smithson, Jack            14 Ms-Ms-MS             2:13.44    2:05.98        
                1:00.07   2:05.98 (1:05.91)                                        
 28 Pereira, Joao Vitor       14 Gold Coast-FG        2:08.48    2:06.11        
                1:00.70   2:06.11 (1:05.41)                                        
 29 Healy, John               13 NC Swim-NC           2:05.03    2:06.18        
                1:00.57   2:06.18 (1:05.61)                                        
 30 Reed, Greg                13 SC Zone Team-SC      2:06.04    2:06.21        
                1:01.51   2:06.21 (1:04.70)                                        
 31 McGee, Eien               13 Ms-Ms-MS             2:04.76    2:06.23        
                  59.04   2:06.23 (1:07.19)                                        
 32 Logan, Ryan               14 GULF-GU              2:01.92    2:06.25        
                1:00.22   2:06.25 (1:06.03)                                        
 33 Yeager, Christopher       14 GULF-GU              2:01.85    2:06.49        
                1:00.48   2:06.49 (1:06.01)                                        
 34 Smith, Edward             14 Fzt-FL               2:06.86    2:06.78        
                1:00.35   2:06.78 (1:06.43)                                        
 35 VanDeusen, Ray            14 South Texas-ST       2:03.54    2:06.80        
                  59.51   2:06.80 (1:07.29)                                        
 36 Trambaugh, Hunter         13 GULF-GU              2:11.22    2:07.16        
                1:00.55   2:07.16 (1:06.61)                                        
 37 Berry, Christian          14 SES-SE               2:02.19    2:07.60        
                  59.62   2:07.60 (1:07.98)                                        
 38 Marin, Ervin              13 Gold Coast-FG        2:05.68    2:07.82        
                1:00.85   2:07.82 (1:06.97)                                        
 39 Semenov, Michael          14 KY-KY                2:06.67    2:07.95        
                1:01.19   2:07.95 (1:06.76)                                        
 40 Albiero, Nicolas          14 KY-KY                2:07.17    2:07.99        
                1:01.93   2:07.99 (1:06.06)                                        
 41 Leach, Marshal            14 LA-LA                2:10.78    2:08.22        
                1:01.73   2:08.22 (1:06.49)                                        
 42 Dunn III, Tan             13 GAZ-GA               2:02.91    2:08.27        
                1:00.90   2:08.27 (1:07.37)                                        
 43 VanCauwelaert, Felix      13 North Texas-NT       2:08.85    2:08.44        
                1:01.74   2:08.44 (1:06.70)                                        
 44 Courtney, James           14 SES-SE               2:07.47    2:08.49        
                1:00.79   2:08.49 (1:07.70)                                        
 45 Mabry, Michael            14 North Texas-NT       2:08.57    2:08.50        
                1:01.77   2:08.50 (1:06.73)                                        
 46 King, Tommy               14 North Texas-NT       2:09.33    2:08.75        
                1:01.64   2:08.75 (1:07.11)                                        
 47 Cavazos, Gabe             14 South Texas-ST       2:11.31    2:09.35        
                1:01.79   2:09.35 (1:07.56)                                        
 48 McMurry, Alexander        14 NC Swim-NC           2:10.16    2:09.91        
                1:02.03   2:09.91 (1:07.88)                                        
 49 Brzezinski, Carter        14 SC Zone Team-SC      2:08.25    2:10.32        
                1:02.54   2:10.32 (1:07.78)                                        
 50 Borst, William            14 South Texas-ST       2:02.89    2:10.64        
                1:03.42   2:10.64 (1:07.22)                                        
 51 Crossen, Donovan          14 Ms-Ms-MS             2:10.84    2:11.54        
                1:03.17   2:11.54 (1:08.37)                                        
 52 Rich, Austin              14 SC Zone Team-SC      2:07.99    2:12.36        
                1:03.51   2:12.36 (1:08.85)                                        
 53 LeVant, Jack              13 North Texas-NT       2:04.02    2:12.61        
                1:02.46   2:12.61 (1:10.15)                                        
 54 Armond, Joshua            14 LA-LA                2:12.25    2:12.68        
                1:05.40   2:12.68 (1:07.28)                                        
 55 Mattingly, Chase          14 KY-KY                2:11.42    2:12.76        
                1:03.85   2:12.76 (1:08.91)                                        
 56 Tomchek, Dominic          14 KY-KY                2:13.48    2:12.97        
                1:06.45   2:12.97 (1:06.52)                                        
 57 Dankle, Caleb             13 Team WV-WV           2:20.23    2:13.47        
                1:04.60   2:13.47 (1:08.87)                                        
 58 Marchand, Benjamin        13 LA-LA                2:11.62    2:15.86        
                1:04.45   2:15.86 (1:11.41)                                        
 59 Vanderbrook, Thomas       14 LA-LA                2:12.19    2:15.99        
                1:03.32   2:15.99 (1:12.67)                                        
 60 Chism Ryals, Ian          14 LA-LA                2:12.24    2:16.03        
                1:05.20   2:16.03 (1:10.83)                                        
 61 Sutton, Russ              14 Team WV-WV           2:29.41    2:28.93        
                1:12.16   2:28.93 (1:16.77)                                        
 62 Feldhake, Luke            14 Team WV-WV           2:49.97    2:38.13        
                1:16.11   2:38.13 (1:22.02)                                        
 63 Hartman, Asher            13 South Texas-ST       2:39.03    2:39.45        
                1:13.27   2:39.45 (1:26.18)                                        
 -- Brown, Cole               13 KY-KY                2:09.85         DQ        
      False start
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   4:02.25        2010 Alex Katz, FL                              
                3:57.61  NAG National Age Group
                4:05.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                4:24.99  AAAA
 Meet Qualifying:  4:05.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Oh, Noah                  14 GAZ-GA               4:11.31    4:07.70 AAAA   
                  28.29       59.06 (30.77)     1:29.87 (30.81)     2:02.17 (32.30)
        2:33.88 (31.71)     3:06.44 (32.56)     3:37.95 (31.51)     4:07.70 (29.75)
  2 Yeager, Christopher       14 GULF-GU              4:13.48    4:07.72 AAAA   
                  28.76       59.70 (30.94)     1:30.99 (31.29)     2:02.73 (31.74)
        2:34.76 (32.03)     3:06.70 (31.94)     3:37.54 (30.84)     4:07.72 (30.18)
  3 Corredor, Santiago        14 Fzt-FL               4:13.24    4:11.03 AAAA   
                  28.55     1:00.25 (31.70)     1:31.78 (31.53)     2:03.90 (32.12)
        2:35.97 (32.07)     3:08.16 (32.19)     3:40.08 (31.92)     4:11.03 (30.95)
  4 Finke, Robert             13 Fzt-FL               4:13.82    4:11.34 AAAA   
                  28.86     1:00.12 (31.26)     1:32.07 (31.95)     2:04.25 (32.18)
        2:35.72 (31.47)     3:08.37 (32.65)     3:40.44 (32.07)     4:11.34 (30.90)
  5 Asphall, Darrin           14 GULF-GU              4:16.93    4:13.94 AAAA   
                  30.05     1:02.16 (32.11)     1:35.35 (33.19)     2:07.80 (32.45)
        2:39.95 (32.15)     3:12.01 (32.06)     3:42.88 (30.87)     4:13.94 (31.06)
  6 Durmer, Jeffrey           14 GAZ-GA               4:16.27    4:13.95 AAAA   
                  29.13     1:01.32 (32.19)     1:33.57 (32.25)     2:06.34 (32.77)
        2:38.71 (32.37)     3:10.92 (32.21)     3:43.31 (32.39)     4:13.95 (30.64)
  7 Zettle, Alex              13 North Texas-NT       4:16.82    4:15.04 AAAA   
                  28.87     1:00.28 (31.41)     1:32.38 (32.10)     2:04.65 (32.27)
        2:37.00 (32.35)     3:09.98 (32.98)     3:42.52 (32.54)     4:15.04 (32.52)
  8 Smith, Theodore           14 Fzt-FL               4:16.11    4:18.97 AAAA   
                  29.26     1:01.15 (31.89)     1:33.60 (32.45)     2:06.34 (32.74)
        2:39.23 (32.89)     3:12.62 (33.39)     3:46.08 (33.46)     4:18.97 (32.89)
Preliminaries
  9 Ballard, Alex             13 GAZ-GA               4:19.38                   
 10 Barden, Benjamin          14 NC Swim-NC           4:20.76                   
 11 Young, Cameron            14 South Texas-ST       4:21.57                   
 12 Gomez, Alberto            13 Gold Coast-FG        4:21.88                   
 13 LeVant, Jack              13 North Texas-NT       4:23.43                   
 14 Pigg, Hunter              13 NC Swim-NC           4:24.36                   
 15 Sharp, Nicholas           14 Gold Coast-FG        4:24.62                   
 16 Monteagudo, Carlos        14 GULF-GU              4:24.78                   
 17 Devine, Owen              14 SES-SE               4:25.23                   
 18 Reed, Greg                13 SC Zone Team-SC      4:25.39                   
 19 Brown, Cole               13 KY-KY                4:25.73                   
 20 Sullivan, Patrick         14 SC Zone Team-SC      4:27.60                   
 21 Kopecki, Christian        14 Gold Coast-FG        4:29.10                   
 22 Borst, William            14 South Texas-ST       4:29.18                   
 23 VanDeusen, Ray            14 South Texas-ST       4:31.66                   
 24 Mattingly, Chase          14 KY-KY                4:31.96                   
 25 Jann, Christian           14 SC Zone Team-SC      4:34.19                   
 26 Crossen, Donovan          14 Ms-Ms-MS             4:35.17                   
 27 Dankle, Caleb             13 Team WV-WV           4:38.01                   
 28 Leach, Marshal            14 LA-LA                4:39.69                   
 29 King, Tommy               14 North Texas-NT       4:40.98                   
 30 Armond, Joshua            14 LA-LA                4:45.29                   
 31 Chism Ryals, Ian          14 LA-LA                4:47.89                   
 32 Marchand, Benjamin        13 LA-LA                4:54.36                   
 33 Hartman, Asher            13 South Texas-ST       5:36.24                   
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   4:02.25        2010 Alex Katz, FL                              
                3:57.61  NAG National Age Group
                4:05.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                4:24.99  AAAA
 Meet Qualifying:  4:05.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Oh, Noah                  14 GAZ-GA               4:12.80    4:11.31 qAAAA  
                1:00.73   2:04.00 (1:03.27)   3:08.32 (1:04.32)   4:11.31 (1:02.99)
  2 Corredor, Santiago        14 Fzt-FL               4:13.15    4:13.24 qAAAA  
                1:01.51   2:06.89 (1:05.38)   3:11.28 (1:04.39)   4:13.24 (1:01.96)
  3 Yeager, Christopher       14 GULF-GU              4:09.94    4:13.48 qAAAA  
                1:01.65   2:06.85 (1:05.20)   3:12.14 (1:05.29)   4:13.48 (1:01.34)
  4 Finke, Robert             13 Fzt-FL               4:12.19    4:13.82 qAAAA  
                1:00.43   2:05.12 (1:04.69)   3:10.07 (1:04.95)   4:13.82 (1:03.75)
  5 Smith, Theodore           14 Fzt-FL               4:13.24    4:16.11 qAAAA  
                1:01.06   2:06.15 (1:05.09)   3:11.55 (1:05.40)   4:16.11 (1:04.56)
  6 Durmer, Jeffrey           14 GAZ-GA               4:19.14    4:16.27 qAAAA  
                1:01.69   2:07.56 (1:05.87)   3:12.45 (1:04.89)   4:16.27 (1:03.82)
  7 Zettle, Alex              13 North Texas-NT       4:22.01    4:16.82 qAAAA  
                1:00.90   2:06.33 (1:05.43)   3:11.85 (1:05.52)   4:16.82 (1:04.97)
  8 Asphall, Darrin           14 GULF-GU              4:08.42    4:16.93 qAAAA  
                1:01.04   2:06.47 (1:05.43)   3:12.75 (1:06.28)   4:16.93 (1:04.18)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ballard, Alex             13 GAZ-GA               4:24.72    4:19.38 AAAA   
                1:03.05   2:08.83 (1:05.78)   3:14.64 (1:05.81)   4:19.38 (1:04.74)
 10 Barden, Benjamin          14 NC Swim-NC           4:22.20    4:20.76 AAAA   
                1:02.02   2:08.90 (1:06.88)   3:15.79 (1:06.89)   4:20.76 (1:04.97)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Young, Cameron            14 South Texas-ST       4:19.38    4:21.57 AAAA   
                1:01.89   2:08.54 (1:06.65)   3:15.72 (1:07.18)   4:21.57 (1:05.85)
 12 Gomez, Alberto            13 Gold Coast-FG        4:17.55    4:21.88 AAAA   
                1:01.98   2:08.54 (1:06.56)   3:15.66 (1:07.12)   4:21.88 (1:06.22)
 13 LeVant, Jack              13 North Texas-NT       4:22.18    4:23.43 AAAA   
                1:03.01   2:10.56 (1:07.55)   3:16.59 (1:06.03)   4:23.43 (1:06.84)
 14 Pigg, Hunter              13 NC Swim-NC           4:27.96    4:24.36 AAAA   
                1:02.21   2:08.57 (1:06.36)   3:16.88 (1:08.31)   4:24.36 (1:07.48)
 15 Sharp, Nicholas           14 Gold Coast-FG        4:17.21    4:24.62 AAAA   
                1:01.72   2:09.53 (1:07.81)   3:17.70 (1:08.17)   4:24.62 (1:06.92)
 16 Monteagudo, Carlos        14 GULF-GU              4:20.83    4:24.78 AAAA   
                1:04.98   2:12.16 (1:07.18)   3:19.12 (1:06.96)   4:24.78 (1:05.66)
 17 Devine, Owen              14 SES-SE               4:22.81    4:25.23        
                1:02.27   2:09.73 (1:07.46)   3:18.32 (1:08.59)   4:25.23 (1:06.91)
 18 Reed, Greg                13 SC Zone Team-SC      4:23.83    4:25.39        
                1:03.92   2:11.80 (1:07.88)   3:19.41 (1:07.61)   4:25.39 (1:05.98)
 19 Brown, Cole               13 KY-KY                4:29.03    4:25.73        
                1:03.29   2:09.57 (1:06.28)   3:17.31 (1:07.74)   4:25.73 (1:08.42)
 20 Sullivan, Patrick         14 SC Zone Team-SC      4:27.48    4:27.60        
                1:03.51   2:11.67 (1:08.16)   3:20.38 (1:08.71)   4:27.60 (1:07.22)
 21 Kopecki, Christian        14 Gold Coast-FG        4:25.90    4:29.10        
                1:03.17   2:11.50 (1:08.33)   3:20.88 (1:09.38)   4:29.10 (1:08.22)
 22 Borst, William            14 South Texas-ST       4:25.40    4:29.18        
                1:04.56   2:13.34 (1:08.78)   3:22.27 (1:08.93)   4:29.18 (1:06.91)
 23 VanDeusen, Ray            14 South Texas-ST       4:29.94    4:31.66        
                1:01.62   2:12.19 (1:10.57)   3:23.78 (1:11.59)   4:31.66 (1:07.88)
 24 Mattingly, Chase          14 KY-KY                4:31.45    4:31.96        
                1:04.29   2:13.91 (1:09.62)   3:23.90 (1:09.99)   4:31.96 (1:08.06)
 25 Jann, Christian           14 SC Zone Team-SC      4:26.95    4:34.19        
                1:04.54   2:14.30 (1:09.76)   3:24.47 (1:10.17)   4:34.19 (1:09.72)
 26 Crossen, Donovan          14 Ms-Ms-MS             4:35.70    4:35.17        
                1:03.57   2:13.31 (1:09.74)   3:24.55 (1:11.24)   4:35.17 (1:10.62)
 27 Dankle, Caleb             13 Team WV-WV           4:55.89    4:38.01        
                1:05.03   2:17.53 (1:12.50)   3:29.36 (1:11.83)   4:38.01 (1:08.65)
 28 Leach, Marshal            14 LA-LA                4:43.49    4:39.69        
                1:08.26   2:19.33 (1:11.07)   3:29.65 (1:10.32)   4:39.69 (1:10.04)
 29 King, Tommy               14 North Texas-NT       4:29.21    4:40.98        
                1:05.76   2:16.27 (1:10.51)   3:28.58 (1:12.31)   4:40.98 (1:12.40)
 30 Armond, Joshua            14 LA-LA                4:40.56    4:45.29        
                1:07.83   2:20.40 (1:12.57)   3:34.79 (1:14.39)   4:45.29 (1:10.50)
 31 Chism Ryals, Ian          14 LA-LA                4:39.64    4:47.89        
                1:04.57   2:18.14 (1:13.57)   3:33.15 (1:15.01)   4:47.89 (1:14.74)
 32 Marchand, Benjamin        13 LA-LA                4:42.03    4:54.36        
                1:07.89   2:23.46 (1:15.57)   3:40.29 (1:16.83)   4:54.36 (1:14.07)
 33 Hartman, Asher            13 South Texas-ST       5:44.40    5:36.24        
                1:15.46   2:41.73 (1:26.27)   4:10.53 (1:28.80)   5:36.24 (1:25.71)
 
Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   16:08.80        2010 Jimmy Yoder, GA                           
                15:31.03  13-14 NAG National Age Group
                16:14.29  13-14 JR''S Summer LC Jr. Nats
                17:26.19  13-14 AAAA
 Meet Qualifying 13-14:  16:14.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finke, Robert             13 Fzt-FL              16:19.60   16:28.00 AAAA   
                  29.18     1:00.37 (31.19)     1:32.40 (32.03)     2:04.70 (32.30)
        2:37.21 (32.51)     3:09.82 (32.61)     3:42.81 (32.99)     4:15.80 (32.99)
        4:48.82 (33.02)     5:22.02 (33.20)     5:55.31 (33.29)     6:28.85 (33.54)
        7:02.19 (33.34)     7:36.09 (33.90)     8:08.89 (32.80)     8:42.33 (33.44)
        9:16.17 (33.84)     9:49.40 (33.23)    10:17.49 (28.09)    10:56.50 (39.01)
       11:30.01 (33.51)    12:03.72 (33.71)    12:36.08 (32.36)    13:09.50 (33.42)
       13:43.01 (33.51)    14:16.56 (33.55)    14:49.94 (33.38)    15:23.37 (33.43)
       15:49.91 (26.54)    16:28.00 (38.09)                                        
  2 Yeager, Christopher       14 GULF-GU             16:23.83   16:41.41 AAAA   
                  30.22     1:02.87 (32.65)     1:35.44 (32.57)     2:08.52 (33.08)
        2:41.68 (33.16)     3:14.45 (32.77)     3:47.83 (33.38)     4:21.06 (33.23)
        4:54.41 (33.35)     5:27.84 (33.43)     6:01.22 (33.38)     6:34.73 (33.51)
        7:08.05 (33.32)     7:41.57 (33.52)     8:15.00 (33.43)     8:48.39 (33.39)
        9:21.96 (33.57)     9:55.55 (33.59)    10:29.26 (33.71)    11:03.08 (33.82)
       11:37.02 (33.94)    12:11.08 (34.06)    12:45.37 (34.29)    13:19.73 (34.36)
       13:54.04 (34.31)    14:27.93 (33.89)    15:02.50 (34.57)    15:34.72 (32.22)
       16:08.57 (33.85)    16:41.41 (32.84)                                        
  3 Durmer, Jeffrey           14 GAZ-GA              16:33.91   16:44.14 AAAA   
                  29.99     1:02.72 (32.73)     1:36.14 (33.42)     2:09.61 (33.47)
        2:43.33 (33.72)     3:16.93 (33.60)     3:50.28 (33.35)     4:23.52 (33.24)
        4:57.00 (33.48)     5:30.27 (33.27)     6:03.62 (33.35)     6:36.96 (33.34)
        7:10.68 (33.72)     7:44.30 (33.62)     8:17.85 (33.55)     8:51.19 (33.34)
        9:24.74 (33.55)     9:58.58 (33.84)    10:31.79 (33.21)    11:05.43 (33.64)
       11:39.25 (33.82)    12:13.36 (34.11)    12:47.43 (34.07)    13:21.69 (34.26)
       13:55.39 (33.70)    14:29.51 (34.12)    15:03.64 (34.13)    15:37.51 (33.87)
       16:06.68 (29.17)    16:44.14 (37.46)                                        
  4 Oh, Noah                  14 GAZ-GA              17:01.39   16:53.25 AAAA   
                  29.73     1:02.31 (32.58)     1:35.38 (33.07)     2:08.52 (33.14)
        2:41.70 (33.18)     3:15.32 (33.62)     3:42.37 (27.05)     4:22.63 (40.26)
        4:56.58 (33.95)     5:30.11 (33.53)     6:03.69 (33.58)     6:37.57 (33.88)
        7:11.59 (34.02)     7:45.01 (33.42)     8:19.03 (34.02)     8:53.46 (34.43)
        9:27.39 (33.93)    10:01.69 (34.30)    10:31.83 (30.14)    11:10.41 (38.58)
       11:35.57 (25.16)    12:19.78 (44.21)    12:49.66 (29.88)    13:29.57 (39.91)
       14:04.44 (34.87)    14:39.30 (34.86)    15:07.20 (27.90)    15:47.42 (40.22)
       16:18.27 (30.85)    16:53.25 (34.98)                                        
  5 Ballard, Alex             13 GAZ-GA              17:13.61   16:56.04 AAAA   
                  30.41     1:03.47 (33.06)     1:37.29 (33.82)     2:10.82 (33.53)
        2:45.04 (34.22)     3:18.95 (33.91)     3:43.03 (24.08)     4:26.11 (43.08)
        4:58.68 (32.57)     5:31.39 (32.71)     6:04.88 (33.49)     6:38.56 (33.68)
        7:12.53 (33.97)     7:46.22 (33.69)     8:20.39 (34.17)     8:54.23 (33.84)
        9:24.42 (30.19)    10:02.39 (37.97)    10:36.97 (34.58)    11:11.26 (34.29)
       11:45.84 (34.58)    12:20.08 (34.24)    12:54.61 (34.53)    13:29.31 (34.70)
       14:04.23 (34.92)    14:39.20 (34.97)    15:11.01 (31.81)    15:48.90 (37.89)
       16:18.66 (29.76)    16:56.04 (37.38)                                        
  6 Smith, Theodore           14 Fzt-FL              16:31.57   17:04.67 AAAA   
                  30.73     1:03.68 (32.95)     1:36.57 (32.89)     2:10.06 (33.49)
        2:43.73 (33.67)     3:17.64 (33.91)     3:51.58 (33.94)     4:25.48 (33.90)
        4:59.38 (33.90)     5:33.34 (33.96)     6:07.50 (34.16)     6:41.67 (34.17)
        7:16.18 (34.51)     7:50.63 (34.45)     8:25.48 (34.85)     9:00.07 (34.59)
        9:34.58 (34.51)    10:08.95 (34.37)    10:43.65 (34.70)    11:18.07 (34.42)
       11:52.78 (34.71)    12:27.58 (34.80)    13:02.32 (34.74)    13:37.11 (34.79)
       14:11.97 (34.86)    14:46.39 (34.42)    15:21.25 (34.86)    15:55.88 (34.63)
       16:31.05 (35.17)    17:04.67 (33.62)                                        
  7 Sharp, Nicholas           14 Gold Coast-FG       17:10.45   17:06.18 AAAA   
                  29.15     1:01.69 (32.54)     1:35.36 (33.67)     2:09.31 (33.95)
        2:43.10 (33.79)     3:17.07 (33.97)     3:51.05 (33.98)     4:25.33 (34.28)
        4:59.42 (34.09)     5:33.53 (34.11)     6:08.15 (34.62)     6:42.76 (34.61)
        7:17.55 (34.79)     7:51.85 (34.30)     8:26.72 (34.87)     9:01.48 (34.76)
        9:36.31 (34.83)    10:10.57 (34.26)    10:45.22 (34.65)    11:19.90 (34.68)
       11:55.22 (35.32)    12:29.54 (34.32)    13:04.19 (34.65)    13:39.55 (35.36)
       14:14.09 (34.54)    14:48.83 (34.74)    15:24.11 (35.28)    15:58.93 (34.82)
       16:33.23 (34.30)    17:06.18 (32.95)                                        
  8 Reed, Greg                13 SC Zone Team-SC     17:19.48   17:23.65 AAAA   
                  30.33     1:04.09 (33.76)     1:37.85 (33.76)     2:12.54 (34.69)
        2:46.84 (34.30)     3:21.85 (35.01)     3:56.07 (34.22)     4:30.85 (34.78)
        5:06.42 (35.57)     5:41.61 (35.19)     6:17.34 (35.73)     6:53.64 (36.30)
        7:29.21 (35.57)     8:05.12 (35.91)     8:39.48 (34.36)     9:14.29 (34.81)
        9:49.33 (35.04)    10:25.06 (35.73)    10:59.60 (34.54)    11:35.42 (35.82)
       12:10.49 (35.07)    12:45.98 (35.49)    13:20.87 (34.89)    13:57.06 (36.19)
       14:31.77 (34.71)    15:06.33 (34.56)    15:38.64 (32.31)    16:16.63 (37.99)
       16:50.76 (34.13)    17:23.65 (32.89)                                        
  9 Asphall, Darrin           14 GULF-GU             16:52.57   17:24.40 AAAA   
                  30.50     1:03.36 (32.86)     1:36.74 (33.38)     2:10.45 (33.71)
        2:44.97 (34.52)     3:19.47 (34.50)     3:54.30 (34.83)     4:29.79 (35.49)
        4:50.61 (20.82)     5:38.56 (47.95)     6:14.12 (35.56)     6:48.82 (34.70)
        7:20.50 (31.68)     7:57.71 (37.21)     8:26.33 (28.62)     9:07.82 (41.49)
        9:38.89 (31.07)    10:19.03 (40.14)    10:54.40 (35.37)    11:29.62 (35.22)
       12:05.17 (35.55)    12:40.83 (35.66)    13:17.08 (36.25)    13:52.81 (35.73)
       14:28.55 (35.74)    15:04.48 (35.93)    15:38.81 (34.33)    16:13.81 (35.00)
       16:49.09 (35.28)    17:24.40 (35.31)                                        
 10 Kopecki, Christian        14 Gold Coast-FG       17:38.33   17:28.93        
                  31.25     1:05.13 (33.88)     1:39.99 (34.86)     2:14.64 (34.65)
        2:43.40 (28.76)     3:24.22 (40.82)     3:59.01 (34.79)     4:34.29 (35.28)
        5:09.87 (35.58)     5:45.32 (35.45)     6:20.77 (35.45)     6:56.06 (35.29)
        7:31.13 (35.07)     8:06.20 (35.07)     8:41.82 (35.62)     9:17.10 (35.28)
        9:52.29 (35.19)    10:27.71 (35.42)    11:03.17 (35.46)    11:38.68 (35.51)
       12:14.61 (35.93)    12:49.91 (35.30)    13:25.54 (35.63)    14:00.76 (35.22)
       14:36.35 (35.59)    15:11.85 (35.50)    15:47.42 (35.57)    16:22.70 (35.28)
       16:56.69 (33.99)    17:28.93 (32.24)                                        
 11 Graham, Alex              14 North Texas-NT      17:52.33   17:36.95        
                  30.85     1:05.23 (34.38)     1:40.03 (34.80)     2:15.24 (35.21)
        2:50.45 (35.21)     3:25.80 (35.35)     4:01.29 (35.49)     4:37.02 (35.73)
        5:12.38 (35.36)     5:47.45 (35.07)     6:23.13 (35.68)     6:58.36 (35.23)
        7:33.17 (34.81)     8:08.84 (35.67)     8:44.35 (35.51)     9:19.71 (35.36)
        9:55.62 (35.91)    10:31.79 (36.17)    11:07.10 (35.31)    11:43.01 (35.91)
       12:18.35 (35.34)    12:54.00 (35.65)    13:29.83 (35.83)    14:05.53 (35.70)
       14:41.56 (36.03)    15:17.44 (35.88)    15:53.57 (36.13)    16:30.12 (36.55)
       17:03.98 (33.86)    17:36.95 (32.97)                                        
 12 Smith, Edward             14 Fzt-FL              17:31.91   17:37.60        
                  30.71     1:04.96 (34.25)     1:39.30 (34.34)     2:14.09 (34.79)
        2:48.39 (34.30)     3:23.09 (34.70)     3:57.64 (34.55)     4:32.82 (35.18)
        5:08.25 (35.43)     5:43.12 (34.87)     6:19.33 (36.21)     6:54.81 (35.48)
        7:30.47 (35.66)     8:05.63 (35.16)     8:41.14 (35.51)     9:16.75 (35.61)
        9:52.51 (35.76)    10:28.21 (35.70)    11:03.85 (35.64)    11:39.61 (35.76)
       12:15.48 (35.87)    12:51.33 (35.85)    13:27.13 (35.80)    14:02.92 (35.79)
       14:39.66 (36.74)    15:15.28 (35.62)    15:51.49 (36.21)    16:27.92 (36.43)
       17:03.51 (35.59)    17:37.60 (34.09)                                        
 13 Jann, Christian           14 SC Zone Team-SC     17:34.18   17:37.72        
                  30.54     1:04.58 (34.04)     1:38.95 (34.37)     2:13.73 (34.78)
        2:48.80 (35.07)     3:24.09 (35.29)     3:59.60 (35.51)     4:34.95 (35.35)
        5:10.09 (35.14)     5:45.77 (35.68)     6:21.41 (35.64)     6:57.14 (35.73)
        7:32.73 (35.59)     8:08.55 (35.82)     8:43.96 (35.41)     9:19.77 (35.81)
        9:55.33 (35.56)    10:31.44 (36.11)    11:07.07 (35.63)    11:42.96 (35.89)
       12:18.47 (35.51)    12:54.31 (35.84)    13:29.76 (35.45)    14:05.67 (35.91)
       14:41.41 (35.74)    15:17.33 (35.92)    15:52.96 (35.63)    16:28.94 (35.98)
       17:03.95 (35.01)    17:37.72 (33.77)                                        
 14 Barden, Benjamin          14 NC Swim-NC          18:04.44   17:43.12        
                  30.48     1:04.48 (34.00)     1:38.78 (34.30)     2:13.55 (34.77)
        2:48.47 (34.92)     3:24.18 (35.71)     3:59.62 (35.44)     4:35.56 (35.94)
        5:11.17 (35.61)     5:47.34 (36.17)     6:22.52 (35.18)     6:57.98 (35.46)
        7:33.75 (35.77)     8:09.55 (35.80)     8:45.52 (35.97)     9:21.64 (36.12)
        9:57.47 (35.83)    10:33.84 (36.37)    11:09.73 (35.89)    11:45.80 (36.07)
       12:21.95 (36.15)    12:58.35 (36.40)    13:34.33 (35.98)    14:10.94 (36.61)
       14:46.91 (35.97)    15:23.65 (36.74)    16:00.07 (36.42)    16:35.69 (35.62)
       17:10.74 (35.05)    17:43.12 (32.38)                                        
 15 Monteagudo, Carlos        14 GULF-GU             17:50.24   17:51.52        
                  32.64     1:09.04 (36.40)     1:44.47 (35.43)     2:19.82 (35.35)
        2:55.37 (35.55)     3:30.89 (35.52)     4:06.64 (35.75)     4:42.32 (35.68)
        5:17.94 (35.62)     5:53.90 (35.96)     6:29.03 (35.13)     7:04.33 (35.30)
        7:39.65 (35.32)     8:15.21 (35.56)     8:51.23 (36.02)     9:27.10 (35.87)
       10:03.01 (35.91)    10:38.56 (35.55)    11:14.94 (36.38)    11:51.23 (36.29)
       12:27.45 (36.22)    13:03.34 (35.89)    13:39.46 (36.12)    14:16.09 (36.63)
       14:52.44 (36.35)    15:28.64 (36.20)    16:05.04 (36.40)    16:41.76 (36.72)
       17:17.56 (35.80)    17:51.52 (33.96)                                        
 16 Crossen, Donovan          14 Ms-Ms-MS            18:10.87   17:53.49        
                  30.77     1:05.56 (34.79)     1:40.09 (34.53)     2:15.13 (35.04)
        2:50.24 (35.11)     3:26.06 (35.82)     4:02.00 (35.94)     4:37.90 (35.90)
        5:13.63 (35.73)     5:49.73 (36.10)     6:26.24 (36.51)     7:02.38 (36.14)
        7:38.52 (36.14)     8:14.75 (36.23)     8:50.89 (36.14)     9:27.18 (36.29)
       10:03.43 (36.25)    10:39.32 (35.89)    11:15.93 (36.61)    11:52.21 (36.28)
       12:28.32 (36.11)    13:04.81 (36.49)    13:41.38 (36.57)    14:17.66 (36.28)
       14:54.49 (36.83)    15:30.59 (36.10)    16:06.85 (36.26)    16:43.01 (36.16)
       17:19.28 (36.27)    17:53.49 (34.21)                                        
 17 Borst, William            14 South Texas-ST      17:50.95   17:54.11        
                  30.25     1:04.00 (33.75)     1:32.14 (28.14)     2:13.48 (41.34)
        2:48.70 (35.22)     3:24.27 (35.57)     3:59.65 (35.38)     4:35.40 (35.75)
        5:11.37 (35.97)     5:47.38 (36.01)     6:23.23 (35.85)     6:59.37 (36.14)
        7:35.95 (36.58)     8:12.65 (36.70)     8:49.24 (36.59)     9:25.82 (36.58)
       10:02.52 (36.70)    10:39.40 (36.88)    11:16.11 (36.71)    11:52.59 (36.48)
       12:29.10 (36.51)    13:05.57 (36.47)    13:42.33 (36.76)    14:19.02 (36.69)
       14:55.09 (36.07)    15:32.08 (36.99)    16:08.81 (36.73)    16:45.65 (36.84)
       17:21.32 (35.67)    17:54.11 (32.79)                                        
 18 Brzezinski, Carter        14 SC Zone Team-SC     17:40.04   17:55.27        
                  31.64     1:06.45 (34.81)     1:42.00 (35.55)     2:17.96 (35.96)
        2:53.73 (35.77)     3:29.84 (36.11)     4:05.75 (35.91)     4:42.00 (36.25)
        5:17.97 (35.97)     5:54.41 (36.44)     6:29.87 (35.46)     7:05.96 (36.09)
        7:41.54 (35.58)     8:17.89 (36.35)     8:53.42 (35.53)     9:29.74 (36.32)
       10:05.32 (35.58)    10:41.45 (36.13)    11:17.55 (36.10)    11:53.97 (36.42)
       12:29.69 (35.72)    13:05.87 (36.18)    13:42.10 (36.23)    14:18.46 (36.36)
       14:54.68 (36.22)    15:31.28 (36.60)    16:07.40 (36.12)    16:43.91 (36.51)
       17:19.94 (36.03)    17:55.27 (35.33)                                        
 19 Mattingly, Chase          14 KY-KY               18:00.79   18:00.31        
                  30.85     1:05.70 (34.85)     1:40.83 (35.13)     2:15.69 (34.86)
        2:51.81 (36.12)     3:28.35 (36.54)     4:03.53 (35.18)     4:39.77 (36.24)
        5:16.27 (36.50)     5:52.49 (36.22)     6:29.10 (36.61)     7:03.83 (34.73)
        7:41.10 (37.27)     8:17.76 (36.66)     8:54.94 (37.18)     9:31.87 (36.93)
       10:07.92 (36.05)    10:44.60 (36.68)    11:21.24 (36.64)    11:57.03 (35.79)
       12:33.16 (36.13)    13:10.48 (37.32)    13:46.68 (36.20)    14:24.08 (37.40)
       15:00.66 (36.58)    15:37.88 (37.22)    16:14.76 (36.88)    16:51.57 (36.81)
       17:27.26 (35.69)    18:00.31 (33.05)                                        
 20 Chism Ryals, Ian          14 LA-LA               18:22.42   18:30.76        
                  31.31     1:06.53 (35.22)     1:42.27 (35.74)     2:18.71 (36.44)
        2:55.67 (36.96)     3:32.10 (36.43)     4:09.39 (37.29)     4:46.65 (37.26)
        5:23.95 (37.30)     6:01.19 (37.24)     6:38.76 (37.57)     7:16.37 (37.61)
        7:53.86 (37.49)     8:30.70 (36.84)     9:07.82 (37.12)     9:45.25 (37.43)
       10:22.87 (37.62)    11:00.41 (37.54)    11:38.40 (37.99)    12:16.21 (37.81)
       12:54.30 (38.09)    13:31.83 (37.53)    14:09.56 (37.73)    14:47.39 (37.83)
       15:24.99 (37.60)    16:02.37 (37.38)    16:39.98 (37.61)    17:17.52 (37.54)
       17:55.12 (37.60)    18:30.76 (35.64)                                        
 21 Dankle, Caleb             13 Team WV-WV          17:58.21   18:35.85        
                  31.14     1:05.82 (34.68)     1:41.58 (35.76)     2:18.02 (36.44)
        2:54.78 (36.76)     3:31.79 (37.01)     4:09.50 (37.71)     4:47.44 (37.94)
        5:24.72 (37.28)     6:02.55 (37.83)     6:40.35 (37.80)     7:18.30 (37.95)
        7:56.15 (37.85)     8:33.82 (37.67)     9:11.71 (37.89)     9:49.64 (37.93)
       10:27.59 (37.95)    11:04.94 (37.35)    11:42.20 (37.26)    12:20.29 (38.09)
       12:57.77 (37.48)    13:35.48 (37.71)    14:13.60 (38.12)    14:51.21 (37.61)
       15:29.11 (37.90)    16:07.02 (37.91)    16:45.02 (38.00)    17:22.91 (37.89)
       18:00.76 (37.85)    18:35.85 (35.09)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   59.60        2001 Bradley Alley, FG                            
                57.39  NAG National Age Group
                59.39  JR''S Summer LC Jr. Nats
              1:05.09  AAAA
 Meet Qualifying:  59.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Bathory, Levente          14 NC Swim-NC           1:01.10      59.73 AAAA   
                  29.37       59.73 (30.36)                                        
  2 Sanders, Vance            13 Fzt-FL               1:00.76      59.95 AAAA   
                  29.48       59.95 (30.47)                                        
  3 Dunn III, Tan             13 GAZ-GA               1:01.02    1:00.46 AAAA   
                  30.25     1:00.46 (30.21)                                        
  4 Blandford, Connor         14 NC Swim-NC           1:00.89    1:00.48 AAAA   
                  29.60     1:00.48 (30.88)                                        
  5 Barden, Benjamin          14 NC Swim-NC           1:02.02    1:01.28 AAAA   
                  29.60     1:01.28 (31.68)                                        
  6 Courtney, James           14 SES-SE               1:01.99    1:01.62 AAAA   
                  30.14     1:01.62 (31.48)                                        
  7 Harrington, Caleb         14 SES-SE               1:02.51    1:01.72 AAAA   
                  30.32     1:01.72 (31.40)                                        
  8 Devine, Owen              14 SES-SE               1:02.21    1:02.55 AAAA   
                  30.40     1:02.55 (32.15)                                        
Preliminaries
  9 Zambrano, Alberto         14 KY-KY                1:02.54                   
 10 Davis, Tal                14 SC Zone Team-SC      1:02.60                   
 11 Whisenant, Eric           14 SES-SE               1:02.71                   
 12 Amidon, Kaden             14 LA-LA                1:02.73                   
 13 Healy, John               13 NC Swim-NC           1:02.88                   
 14 Pastorek, Brennan         14 GAZ-GA               1:02.92                   
 15 Mayfield, Alexander       14 GAZ-GA               1:03.61                   
 16 Anaya, Robert             14 South Texas-ST       1:03.76                   
 17 Cheng, Stephen            14 North Texas-NT       1:03.83                   
 18 Roy, Justin               14 GULF-GU              1:04.05                   
 19 McGee, Eien               13 Ms-Ms-MS             1:04.24                   
 20 Sharp, Nicholas           14 Gold Coast-FG        1:04.29                   
 21 Berry, Christian          14 SES-SE               1:04.71                   
 22 Albiero, Nicolas          14 KY-KY                1:04.85                   
 23 Eruchalu, Ikenna          14 NC Swim-NC           1:05.22                   
 24 Pereira, Joao Vitor       14 Gold Coast-FG        1:05.32                   
 25 James, Trey               14 LA-LA                1:05.48                   
 26 Oh, Noah                  14 GAZ-GA               1:05.65                   
 27 Brzezinski, Carter        14 SC Zone Team-SC      1:05.87                   
 28 Failing, Carl             14 Ms-Ms-MS             1:05.95                   
 29 McMurry, Alexander        14 NC Swim-NC           1:05.96                   
 30 Sullivan, Patrick         14 SC Zone Team-SC      1:06.35                   
 31 VanCauwelaert, Felix      13 North Texas-NT       1:06.39                   
 32 Smith, Hudson             14 GULF-GU              1:06.49                   
 33 Mabry, Michael            14 North Texas-NT       1:06.55                   
 34 Riley, Colin              14 GAZ-GA               1:07.40                   
 35 Young, Cameron            14 South Texas-ST       1:07.92                   
 36 VanDeusen, Ray            14 South Texas-ST       1:07.94                   
 37 Trambaugh, Hunter         13 GULF-GU              1:08.42                   
 38 Cheng, Arthur             14 South Texas-ST       1:08.63                   
 39 Logan, Ryan               14 GULF-GU              1:09.11                   
 40 Rawls, Corban             14 South Texas-ST       1:09.47                   
 41 Vanderbrook, Thomas       14 LA-LA                1:10.56                   
 42 Tomchek, Dominic          14 KY-KY                1:10.84                   
 43 Marchand, Benjamin        13 LA-LA                1:11.79                   
 44 Feldhake, Luke            14 Team WV-WV           1:16.90                   
 45 Hartman, Asher            13 South Texas-ST       1:27.22                   
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   59.60        2001 Bradley Alley, FG                            
                57.39  NAG National Age Group
                59.39  JR''S Summer LC Jr. Nats
              1:05.09  AAAA
 Meet Qualifying:  59.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sanders, Vance            13 Fzt-FL               1:00.60    1:00.76 qAAAA  
  2 Blandford, Connor         14 NC Swim-NC           1:01.77    1:00.89 qAAAA  
  3 Dunn III, Tan             13 GAZ-GA               1:00.86    1:01.02 qAAAA  
  4 Bathory, Levente          14 NC Swim-NC             59.92    1:01.10 qAAAA  
  5 Courtney, James           14 SES-SE               1:01.76    1:01.99 qAAAA  
  6 Barden, Benjamin          14 NC Swim-NC           1:01.02    1:02.02 qAAAA  
  7 Devine, Owen              14 SES-SE               1:02.40    1:02.21 qAAAA  
  8 Harrington, Caleb         14 SES-SE               1:02.73    1:02.51 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zambrano, Alberto         14 KY-KY                1:02.58    1:02.54 AAAA   
 10 Davis, Tal                14 SC Zone Team-SC      1:01.41    1:02.60 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Whisenant, Eric           14 SES-SE               1:01.89    1:02.71 AAAA   
 12 Amidon, Kaden             14 LA-LA                1:03.16    1:02.73 AAAA   
 13 Healy, John               13 NC Swim-NC           1:02.81    1:02.88 AAAA   
 14 Pastorek, Brennan         14 GAZ-GA               1:02.06    1:02.92 AAAA   
 15 Mayfield, Alexander       14 GAZ-GA               1:04.25    1:03.61 AAAA   
 16 Anaya, Robert             14 South Texas-ST       1:02.92    1:03.76 AAAA   
 17 Cheng, Stephen            14 North Texas-NT       1:02.26    1:03.83 AAAA   
 18 Roy, Justin               14 GULF-GU              1:03.57    1:04.05 AAAA   
 19 McGee, Eien               13 Ms-Ms-MS             1:04.97    1:04.24 AAAA   
 20 Sharp, Nicholas           14 Gold Coast-FG        1:03.74    1:04.29 AAAA   
 21 Berry, Christian          14 SES-SE               1:04.63    1:04.71 AAAA   
 22 Albiero, Nicolas          14 KY-KY                1:03.68    1:04.85 AAAA   
 23 Eruchalu, Ikenna          14 NC Swim-NC           1:04.12    1:05.22        
 24 Pereira, Joao Vitor       14 Gold Coast-FG        1:05.97    1:05.32        
 25 James, Trey               14 LA-LA                1:04.90    1:05.48        
 26 Oh, Noah                  14 GAZ-GA               1:06.21    1:05.65        
 27 Brzezinski, Carter        14 SC Zone Team-SC      1:04.49    1:05.87        
 28 Failing, Carl             14 Ms-Ms-MS             1:04.90    1:05.95        
 29 McMurry, Alexander        14 NC Swim-NC           1:04.69    1:05.96        
 30 Sullivan, Patrick         14 SC Zone Team-SC      1:04.86    1:06.35        
 31 VanCauwelaert, Felix      13 North Texas-NT       1:05.00    1:06.39        
 32 Smith, Hudson             14 GULF-GU              1:04.08    1:06.49        
 33 Mabry, Michael            14 North Texas-NT       1:06.80    1:06.55        
 34 Riley, Colin              14 GAZ-GA               1:04.81    1:07.40        
 35 Young, Cameron            14 South Texas-ST       1:07.01    1:07.92        
 36 VanDeusen, Ray            14 South Texas-ST       1:06.32    1:07.94        
 37 Trambaugh, Hunter         13 GULF-GU              1:06.60    1:08.42        
 38 Cheng, Arthur             14 South Texas-ST       1:06.19    1:08.63        
 39 Logan, Ryan               14 GULF-GU              1:04.45    1:09.11        
 40 Rawls, Corban             14 South Texas-ST       1:07.87    1:09.47        
 41 Vanderbrook, Thomas       14 LA-LA                1:07.62    1:10.56        
 42 Tomchek, Dominic          14 KY-KY                1:11.93    1:10.84        
 43 Marchand, Benjamin        13 LA-LA                1:09.47    1:11.79        
 44 Feldhake, Luke            14 Team WV-WV           1:25.51    1:16.90        
 45 Hartman, Asher            13 South Texas-ST       1:31.22    1:27.22        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   2:09.38        2010 Alex Katz, FL                              
                2:02.78  NAG National Age Group
                2:08.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:20.59  AAAA
 Meet Qualifying:  2:08.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Bathory, Levente          14 NC Swim-NC           2:12.20    2:08.82 AAAA   
                  30.21     1:03.56 (33.35)     1:36.34 (32.78)     2:08.82 (32.48)
  2 Davis, Tal                14 SC Zone Team-SC      2:11.57    2:10.10 AAAA   
                  30.39     1:03.49 (33.10)     1:36.84 (33.35)     2:10.10 (33.26)
  3 Sanders, Vance            13 Fzt-FL               2:12.47    2:10.55 AAAA   
                  30.04     1:02.92 (32.88)     1:35.88 (32.96)     2:10.55 (34.67)
  4 Barden, Benjamin          14 NC Swim-NC           2:13.83    2:11.36 AAAA   
                  31.07     1:04.47 (33.40)     1:38.61 (34.14)     2:11.36 (32.75)
  5 Healy, John               13 NC Swim-NC           2:13.14    2:11.92 AAAA   
                  30.99     1:04.53 (33.54)     1:38.99 (34.46)     2:11.92 (32.93)
  6 Blandford, Connor         14 NC Swim-NC           2:12.56    2:12.61 AAAA   
                  31.53     1:05.36 (33.83)     1:39.72 (34.36)     2:12.61 (32.89)
  7 Whisenant, Eric           14 SES-SE               2:12.30    2:12.96 AAAA   
                  31.24     1:05.05 (33.81)     1:39.69 (34.64)     2:12.96 (33.27)
  8 Devine, Owen              14 SES-SE               2:14.89    2:15.38 AAAA   
                  31.58     1:05.61 (34.03)     1:40.43 (34.82)     2:15.38 (34.95)
Preliminaries
  9 Dunn III, Tan             13 GAZ-GA               2:14.99                   
 10 Corredor, Santiago        14 Fzt-FL               2:16.36                   
 11 Amidon, Kaden             14 LA-LA                2:16.37                   
 12 Roy, Justin               14 GULF-GU              2:17.65                   
 13 Albiero, Nicolas          14 KY-KY                2:18.17                   
 14 Durmer, Jeffrey           14 GAZ-GA               2:18.38                   
 15 Sharp, Nicholas           14 Gold Coast-FG        2:18.52                   
 16 Courtney, James           14 SES-SE               2:18.79                   
 17 Smith, Theodore           14 Fzt-FL               2:18.80                   
 18 James, Trey               14 LA-LA                2:19.05                   
 19 Zambrano, Alberto         14 KY-KY                2:19.20                   
 20 Anaya, Robert             14 South Texas-ST       2:20.03                   
 21 LeVant, Jack              13 North Texas-NT       2:20.80                   
 22 Brzezinski, Carter        14 SC Zone Team-SC      2:20.99                   
 23 Smithson, Jack            14 Ms-Ms-MS             2:21.97                   
 24 VanCauwelaert, Felix      13 North Texas-NT       2:22.11                   
 25 Zettle, Alex              13 North Texas-NT       2:22.84                   
 26 Cheng, Stephen            14 North Texas-NT       2:22.92                   
 27 Asphall, Darrin           14 GULF-GU              2:23.05                   
 28 Failing, Carl             14 Ms-Ms-MS             2:23.79                   
 29 Eruchalu, Ikenna          14 NC Swim-NC           2:24.79                   
 30 Mabry, Michael            14 North Texas-NT       2:25.56                   
 31 Pereira, Joao Vitor       14 Gold Coast-FG        2:26.41                   
 32 Logan, Ryan               14 GULF-GU              2:26.72                   
 33 Trambaugh, Hunter         13 GULF-GU              2:28.06                   
 34 Tomchek, Dominic          14 KY-KY                2:32.40                   
 35 Dankle, Caleb             13 Team WV-WV           2:34.32                   
 36 Chism Ryals, Ian          14 LA-LA                2:41.52                   
 37 Feldhake, Luke            14 Team WV-WV           2:46.76                   
 38 Hartman, Asher            13 South Texas-ST       3:00.88                   
 -- Finke, Robert             13 Fzt-FL                   DQ                    
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   2:09.38        2010 Alex Katz, FL                              
                2:02.78  NAG National Age Group
                2:08.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:20.59  AAAA
 Meet Qualifying:  2:08.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Davis, Tal                14 SC Zone Team-SC      2:09.95    2:11.57 qAAAA  
                1:04.72   2:11.57 (1:06.85)                                        
  2 Bathory, Levente          14 NC Swim-NC           2:10.27    2:12.20 qAAAA  
                1:04.80   2:12.20 (1:07.40)                                        
  3 Whisenant, Eric           14 SES-SE               2:12.92    2:12.30 qAAAA  
                1:04.40   2:12.30 (1:07.90)                                        
  4 Sanders, Vance            13 Fzt-FL               2:11.26    2:12.47 qAAAA  
                1:05.29   2:12.47 (1:07.18)                                        
  5 Blandford, Connor         14 NC Swim-NC           2:11.13    2:12.56 qAAAA  
                1:05.44   2:12.56 (1:07.12)                                        
  6 Healy, John               13 NC Swim-NC           2:14.60    2:13.14 qAAAA  
                1:05.20   2:13.14 (1:07.94)                                        
  7 Barden, Benjamin          14 NC Swim-NC           2:09.58    2:13.83 qAAAA  
                1:05.24   2:13.83 (1:08.59)                                        
  8 Devine, Owen              14 SES-SE               2:16.68    2:14.89 qAAAA  
                1:06.81   2:14.89 (1:08.08)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dunn III, Tan             13 GAZ-GA               2:14.16    2:14.99 AAAA   
                1:05.72   2:14.99 (1:09.27)                                        
 10 Corredor, Santiago        14 Fzt-FL               2:16.84    2:16.36 AAAA   
                1:06.92   2:16.36 (1:09.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Amidon, Kaden             14 LA-LA                2:18.52    2:16.37 AAAA   
                1:07.38   2:16.37 (1:08.99)                                        
 12 Roy, Justin               14 GULF-GU              2:14.18    2:17.65 AAAA   
                1:06.80   2:17.65 (1:10.85)                                        
 13 Albiero, Nicolas          14 KY-KY                2:18.55    2:18.17 AAAA   
                1:07.33   2:18.17 (1:10.84)                                        
 14 Durmer, Jeffrey           14 GAZ-GA               2:18.58    2:18.38 AAAA   
 15 Sharp, Nicholas           14 Gold Coast-FG        2:17.60    2:18.52 AAAA   
                1:06.96   2:18.52 (1:11.56)                                        
 16 Courtney, James           14 SES-SE               2:15.56    2:18.79 AAAA   
                1:06.03   2:18.79 (1:12.76)                                        
 17 Smith, Theodore           14 Fzt-FL               2:17.68    2:18.80 AAAA   
                1:07.36   2:18.80 (1:11.44)                                        
 18 James, Trey               14 LA-LA                2:16.40    2:19.05 AAAA   
                1:08.44   2:19.05 (1:10.61)                                        
 19 Zambrano, Alberto         14 KY-KY                2:22.06    2:19.20 AAAA   
                1:07.13   2:19.20 (1:12.07)                                        
 20 Anaya, Robert             14 South Texas-ST       2:16.35    2:20.03 AAAA   
                1:08.35   2:20.03 (1:11.68)                                        
 21 LeVant, Jack              13 North Texas-NT       2:18.63    2:20.80        
                1:08.95   2:20.80 (1:11.85)                                        
 22 Brzezinski, Carter        14 SC Zone Team-SC      2:19.58    2:20.99        
                1:09.37   2:20.99 (1:11.62)                                        
 23 Smithson, Jack            14 Ms-Ms-MS             2:29.18    2:21.97        
                1:10.25   2:21.97 (1:11.72)                                        
 24 VanCauwelaert, Felix      13 North Texas-NT       2:21.43    2:22.11        
                1:09.02   2:22.11 (1:13.09)                                        
 25 Zettle, Alex              13 North Texas-NT       2:23.49    2:22.84        
                1:10.73   2:22.84 (1:12.11)                                        
 26 Cheng, Stephen            14 North Texas-NT       2:14.87    2:22.92        
                1:11.52   2:22.92 (1:11.40)                                        
 27 Asphall, Darrin           14 GULF-GU              2:21.16    2:23.05        
                1:11.56   2:23.05 (1:11.49)                                        
 28 Failing, Carl             14 Ms-Ms-MS             2:24.70    2:23.79        
                1:09.67   2:23.79 (1:14.12)                                        
 29 Eruchalu, Ikenna          14 NC Swim-NC           2:18.21    2:24.79        
                1:09.64   2:24.79 (1:15.15)                                        
 30 Mabry, Michael            14 North Texas-NT       2:23.64    2:25.56        
                1:11.39   2:25.56 (1:14.17)                                        
 31 Pereira, Joao Vitor       14 Gold Coast-FG        2:23.74    2:26.41        
                1:12.03   2:26.41 (1:14.38)                                        
 32 Logan, Ryan               14 GULF-GU              2:18.21    2:26.72        
                1:10.68   2:26.72 (1:16.04)                                        
 33 Trambaugh, Hunter         13 GULF-GU              2:22.21    2:28.06        
                1:10.97   2:28.06 (1:17.09)                                        
 34 Tomchek, Dominic          14 KY-KY                2:39.64    2:32.40        
                1:15.14   2:32.40 (1:17.26)                                        
 35 Dankle, Caleb             13 Team WV-WV           2:46.22    2:34.32        
                1:15.49   2:34.32 (1:18.83)                                        
 36 Chism Ryals, Ian          14 LA-LA                2:40.31    2:41.52        
                1:18.35   2:41.52 (1:23.17)                                        
 37 Feldhake, Luke            14 Team WV-WV           2:56.04    2:46.76        
                1:20.31   2:46.76 (1:26.45)                                        
 38 Hartman, Asher            13 South Texas-ST       3:10.29    3:00.88        
                1:28.54   3:00.88 (1:32.34)                                        
 -- Finke, Robert             13 Fzt-FL               2:17.56         DQ        
      False start
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   1:05.31        2012 Gunnar Bentz, GA                           
                1:04.74  NAG National Age Group
                1:06.69  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:11.19  AAAA
 Meet Qualifying:  1:06.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Pastorek, Brennan         14 GAZ-GA               1:11.22    1:07.74 AAAA   
                  31.85     1:07.74 (35.89)                                        
  2 Tabor, William            14 Fzt-FL               1:10.84    1:08.90 AAAA   
                  32.59     1:08.90 (36.31)                                        
  3 Cheng, Arthur             14 South Texas-ST       1:09.41    1:09.17 AAAA   
                  31.98     1:09.17 (37.19)                                        
  4 Smith, Hudson             14 GULF-GU              1:10.45    1:09.85 AAAA   
                  33.34     1:09.85 (36.51)                                        
  5 Seith, Jackson            14 SC Zone Team-SC      1:10.47    1:10.00 AAAA   
                  32.17     1:10.00 (37.83)                                        
  6 Kyriakidis, Seth          14 SES-SE               1:10.89    1:10.28 AAAA   
                  33.62     1:10.28 (36.66)                                        
  7 Hampel, Michael           14 KY-KY                1:11.74    1:10.51 AAAA   
                  33.58     1:10.51 (36.93)                                        
  8 Hutton, John              14 Fzt-FL               1:11.78    1:10.67 AAAA   
                  33.39     1:10.67 (37.28)                                        
Preliminaries
  9 Dunne, Patrick            14 SES-SE               1:11.98                   
 10 Allison, Diego            14 GULF-GU              1:12.37                   
 11 Ryherd, Seth              14 South Texas-ST       1:12.48                   
 12 Blandford, Connor         14 NC Swim-NC           1:12.52                   
 13 Paquette, Jason           14 GAZ-GA               1:13.31                   
 14 Smith, Edward             14 Fzt-FL               1:13.61                   
 15 Conklin, Justin           14 NC Swim-NC           1:13.95                   
 16 Hall, Charlie             14 KY-KY                1:14.56                   
 17 Rawls, Corban             14 South Texas-ST       1:14.65                   
 18 Moya, Adrian              14 Gold Coast-FG        1:16.46                   
 19 Mayfield, Alexander       14 GAZ-GA               1:16.85                   
 20 James, Trey               14 LA-LA                1:17.13                   
 21 Lauzurique, Marcelo       14 Gold Coast-FG        1:17.29                   
 22 Semenov, Michael          14 KY-KY                1:17.86                   
 23 McKeough, Jonathan        14 LA-LA                1:18.04                   
 24 Amidon, Kaden             14 LA-LA                1:18.18                   
 25 Sutton, Russ              14 Team WV-WV           1:27.86                   
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   1:05.31        2012 Gunnar Bentz, GA                           
                1:04.74  NAG National Age Group
                1:06.69  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:11.19  AAAA
 Meet Qualifying:  1:06.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cheng, Arthur             14 South Texas-ST       1:08.83    1:09.41 qAAAA  
  2 Smith, Hudson             14 GULF-GU              1:09.65    1:10.45 qAAAA  
  3 Seith, Jackson            14 SC Zone Team-SC      1:09.22    1:10.47 qAAAA  
  4 Tabor, William            14 Fzt-FL               1:10.27    1:10.84 qAAAA  
  5 Kyriakidis, Seth          14 SES-SE               1:10.72    1:10.89 qAAAA  
  6 Pastorek, Brennan         14 GAZ-GA               1:08.53    1:11.22 q      
  7 Hampel, Michael           14 KY-KY                1:09.95    1:11.74 q      
  8 Hutton, John              14 Fzt-FL               1:10.07    1:11.78 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dunne, Patrick            14 SES-SE               1:11.90    1:11.98        
 10 Allison, Diego            14 GULF-GU              1:10.42    1:12.37        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ryherd, Seth              14 South Texas-ST       1:09.65    1:12.48        
 12 Blandford, Connor         14 NC Swim-NC           1:10.70    1:12.52        
 13 Paquette, Jason           14 GAZ-GA               1:14.36    1:13.31        
 14 Smith, Edward             14 Fzt-FL               1:15.15    1:13.61        
 15 Conklin, Justin           14 NC Swim-NC           1:12.73    1:13.95        
 16 Hall, Charlie             14 KY-KY                1:14.50    1:14.56        
 17 Rawls, Corban             14 South Texas-ST       1:15.06    1:14.65        
 18 Moya, Adrian              14 Gold Coast-FG        1:18.89    1:16.46        
 19 Mayfield, Alexander       14 GAZ-GA               1:15.13    1:16.85        
 20 James, Trey               14 LA-LA                1:13.37    1:17.13        
 21 Lauzurique, Marcelo       14 Gold Coast-FG        1:16.31    1:17.29        
 22 Semenov, Michael          14 KY-KY                1:16.70    1:17.86        
 23 McKeough, Jonathan        14 LA-LA                1:15.79    1:18.04        
 24 Amidon, Kaden             14 LA-LA                1:21.58    1:18.18        
 25 Sutton, Russ              14 Team WV-WV           1:31.91    1:27.86        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   2:23.03        2010 Gunnar Bentz, GA                           
                2:20.48  NAG National Age Group
                2:24.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:39.29  AAAA
 Meet Qualifying:  2:24.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Pastorek, Brennan         14 GAZ-GA               2:34.57    2:27.10 AAAA   
                  32.88     1:10.25 (37.37)     1:47.88 (37.63)     2:27.10 (39.22)
  2 Cheng, Arthur             14 South Texas-ST       2:28.20    2:27.77 AAAA   
                  33.51     1:11.33 (37.82)     1:49.44 (38.11)     2:27.77 (38.33)
  3 Hampel, Michael           14 KY-KY                2:31.75    2:30.50 AAAA   
                  34.07     1:12.07 (38.00)     1:50.56 (38.49)     2:30.50 (39.94)
  4 Blandford, Connor         14 NC Swim-NC           2:34.88    2:33.71 AAAA   
                  34.99     1:14.27 (39.28)     1:54.73 (40.46)     2:33.71 (38.98)
  5 Kyriakidis, Seth          14 SES-SE               2:34.14    2:33.91 AAAA   
                  34.66     1:13.49 (38.83)     1:53.96 (40.47)     2:33.91 (39.95)
  6 Tabor, William            14 Fzt-FL               2:32.10    2:34.19 AAAA   
                  35.28     1:14.44 (39.16)     1:54.75 (40.31)     2:34.19 (39.44)
  7 Dunne, Patrick            14 SES-SE               2:34.94    2:35.33 AAAA   
                  35.19     1:14.64 (39.45)     1:53.70 (39.06)     2:35.33 (41.63)
  8 Gomez, Alberto            13 Gold Coast-FG        2:33.78    2:36.01 AAAA   
                  34.72     1:13.71 (38.99)     1:54.13 (40.42)     2:36.01 (41.88)
Preliminaries
  9 Smith, Hudson             14 GULF-GU              2:38.04                   
 10 Seith, Jackson            14 SC Zone Team-SC     J2:38.04                   
 11 Conklin, Justin           14 NC Swim-NC           2:38.34                   
 12 Allison, Diego            14 GULF-GU              2:39.16                   
 13 Hutton, John              14 Fzt-FL               2:39.71                   
 14 Smith, Edward             14 Fzt-FL               2:41.23                   
 15 Durmer, Jeffrey           14 GAZ-GA               2:41.62                   
 16 Ryherd, Seth              14 South Texas-ST       2:41.94                   
 17 Rawls, Corban             14 South Texas-ST       2:42.34                   
 18 Hall, Charlie             14 KY-KY                2:42.62                   
 19 Lauzurique, Marcelo       14 Gold Coast-FG        2:45.02                   
 20 Davis, Logan              14 North Texas-NT       2:47.44                   
 21 James, Trey               14 LA-LA                2:47.95                   
 22 Suaza, Nicholas           14 SC Zone Team-SC      2:49.36                   
 23 Amidon, Kaden             14 LA-LA                2:49.60                   
 24 McKeough, Jonathan        14 LA-LA                2:52.52                   
 25 Sutton, Russ              14 Team WV-WV           3:10.15                   
 -- King, Tommy               14 North Texas-NT           DQ                    
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   2:23.03        2010 Gunnar Bentz, GA                           
                2:20.48  NAG National Age Group
                2:24.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:39.29  AAAA
 Meet Qualifying:  2:24.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cheng, Arthur             14 South Texas-ST       2:28.05    2:28.20 qAAAA  
                1:10.59   2:28.20 (1:17.61)                                        
  2 Hampel, Michael           14 KY-KY                2:35.01    2:31.75 qAAAA  
                1:12.39   2:31.75 (1:19.36)                                        
  3 Tabor, William            14 Fzt-FL               2:32.06    2:32.10 qAAAA  
                1:13.30   2:32.10 (1:18.80)                                        
  4 Gomez, Alberto            13 Gold Coast-FG        2:35.81    2:33.78 qAAAA  
                1:14.11   2:33.78 (1:19.67)                                        
  5 Kyriakidis, Seth          14 SES-SE               2:33.03    2:34.14 qAAAA  
                1:14.08   2:34.14 (1:20.06)                                        
  6 Pastorek, Brennan         14 GAZ-GA               2:30.75    2:34.57 qAAAA  
                1:13.53   2:34.57 (1:21.04)                                        
  7 Blandford, Connor         14 NC Swim-NC           2:32.63    2:34.88 qAAAA  
                1:14.90   2:34.88 (1:19.98)                                        
  8 Dunne, Patrick            14 SES-SE               2:36.50    2:34.94 qAAAA  
                1:15.36   2:34.94 (1:19.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Hudson             14 GULF-GU              2:33.21    2:38.04 AAAA   
                1:14.42   2:38.04 (1:23.62)                                        
 10 Seith, Jackson            14 SC Zone Team-SC      2:33.66   J2:38.04 AAAA   
                1:15.06   2:38.04 (1:22.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Conklin, Justin           14 NC Swim-NC           2:34.75    2:38.34 AAAA   
                1:15.38   2:38.34 (1:22.96)                                        
 12 Allison, Diego            14 GULF-GU              2:36.88    2:39.16 AAAA   
                1:14.94   2:39.16 (1:24.22)                                        
 13 Hutton, John              14 Fzt-FL               2:46.71    2:39.71        
                1:16.90   2:39.71 (1:22.81)                                        
 14 Smith, Edward             14 Fzt-FL               2:39.34    2:41.23        
                1:18.27   2:41.23 (1:22.96)                                        
 15 Durmer, Jeffrey           14 GAZ-GA               2:42.76    2:41.62        
                1:18.27   2:41.62 (1:23.35)                                        
 16 Ryherd, Seth              14 South Texas-ST       2:32.71    2:41.94        
                1:15.81   2:41.94 (1:26.13)                                        
 17 Rawls, Corban             14 South Texas-ST       2:44.26    2:42.34        
                1:17.20   2:42.34 (1:25.14)                                        
 18 Hall, Charlie             14 KY-KY                2:48.30    2:42.62        
                1:17.30   2:42.62 (1:25.32)                                        
 19 Lauzurique, Marcelo       14 Gold Coast-FG        2:42.52    2:45.02        
                1:16.85   2:45.02 (1:28.17)                                        
 20 Davis, Logan              14 North Texas-NT       2:47.37    2:47.44        
                1:19.35   2:47.44 (1:28.09)                                        
 21 James, Trey               14 LA-LA                2:43.30    2:47.95        
                1:16.19   2:47.95 (1:31.76)                                        
 22 Suaza, Nicholas           14 SC Zone Team-SC      2:47.50    2:49.36        
                1:20.03   2:49.36 (1:29.33)                                        
 23 Amidon, Kaden             14 LA-LA                2:49.78    2:49.60        
                1:20.48   2:49.60 (1:29.12)                                        
 24 McKeough, Jonathan        14 LA-LA                2:52.33    2:52.52        
                1:22.93   2:52.52 (1:29.59)                                        
 25 Sutton, Russ              14 Team WV-WV           3:12.27    3:10.15        
                1:32.62   3:10.15 (1:37.53)                                        
 -- King, Tommy               14 North Texas-NT       2:41.36         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   57.98        2012 Derek Cox, GA   -GA                          
                54.80  NAG National Age Group
                57.09  JR''S Summer LC Jr. Nats
              1:02.19  AAAA
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Patrick, Elijah           14 SES-SE                 59.28      58.43 AAAA   
                  27.46       58.43 (30.97)                                        
  2 Kyriakidis, Seth          14 SES-SE                 59.53      58.63 AAAA   
                  27.55       58.63 (31.08)                                        
  3 Harrington, Caleb         14 SES-SE                 58.90      58.65 AAAA   
                  27.31       58.65 (31.34)                                        
  4 Murtagh, Joseph           14 Fzt-FL               1:00.01      59.69 AAAA   
                  28.45       59.69 (31.24)                                        
  5 Riley, Colin              14 GAZ-GA                 59.90      59.85 AAAA   
                  27.91       59.85 (31.94)                                        
  6 Eruchalu, Ikenna          14 NC Swim-NC             59.76      59.89 AAAA   
                  27.93       59.89 (31.96)                                        
  7 Smithson, Jack            14 Ms-Ms-MS             1:00.48    1:00.19 AAAA   
                  28.65     1:00.19 (31.54)                                        
  8 Sanders, Vance            13 Fzt-FL               1:00.43    1:00.70 AAAA   
                  28.50     1:00.70 (32.20)                                        
Preliminaries
  9 Tabor, William            14 Fzt-FL               1:00.53                   
 10 Mayfield, Alexander       14 GAZ-GA               1:00.55                   
 11 Zambrano, Alberto         14 KY-KY                1:00.90                   
 12 Paquette, Jason           14 GAZ-GA               1:01.13                   
 13 Dunn III, Tan             13 GAZ-GA               1:01.24                   
 14 Pigg, Hunter              13 NC Swim-NC           1:01.46                   
 15 Ballard, Alex             13 GAZ-GA               1:01.48                   
 16 Moya, Adrian              14 Gold Coast-FG        1:01.49                   
 17 Marin, Ervin              13 Gold Coast-FG        1:01.64                   
 18 Berry, Christian          14 SES-SE               1:01.88                   
 19 McGee, Eien               13 Ms-Ms-MS             1:02.08                   
 20 Healy, John               13 NC Swim-NC           1:02.30                   
 21 Vargas, Sebastian         14 Gold Coast-FG        1:02.61                   
 22 Hall, Charlie             14 KY-KY                1:02.73                   
 23 James, Trey               14 LA-LA                1:03.28                   
 24 Jann, Christian           14 SC Zone Team-SC      1:03.57                   
 25 Monteagudo, Carlos        14 GULF-GU              1:03.60                   
 26 Albiero, Nicolas          14 KY-KY                1:03.76                   
 27 Sullivan, Patrick         14 SC Zone Team-SC      1:03.84                   
 28 Davis, Logan              14 North Texas-NT       1:03.92                   
 29 Kopecki, Christian        14 Gold Coast-FG        1:03.93                   
 30 Roy, Justin               14 GULF-GU              1:03.94                   
 31 Brown, Cole               13 KY-KY                1:04.09                   
 32 Cheng, Arthur             14 South Texas-ST       1:04.19                   
 33 Graham, Alex              14 North Texas-NT       1:04.29                   
 34 Pereira, Joao Vitor       14 Gold Coast-FG        1:04.33                   
 35 Suaza, Nicholas           14 SC Zone Team-SC      1:04.43                   
 36 Cavazos, Gabe             14 South Texas-ST       1:04.63                   
 37 Ryherd, Seth              14 South Texas-ST       1:04.67                   
 38 Young, Cameron            14 South Texas-ST       1:04.69                   
 39 Cheng, Stephen            14 North Texas-NT       1:05.00                   
 40 Smith, Theodore           14 Fzt-FL               1:05.30                   
 41 Leach, Marshal            14 LA-LA                1:05.39                   
 42 Logan, Ryan               14 GULF-GU              1:05.47                   
 43 McMurry, Alexander        14 NC Swim-NC           1:06.08                   
 44 Allison, Diego            14 GULF-GU              1:06.41                   
 45 Failing, Carl             14 Ms-Ms-MS             1:07.08                   
 46 Rich, Austin              14 SC Zone Team-SC      1:08.70                   
 47 Mattingly, Chase          14 KY-KY                1:09.42                   
 48 Armond, Joshua            14 LA-LA                1:10.83                   
 49 Lauzurique, Marcelo       14 Gold Coast-FG        1:11.11                   
 50 Amidon, Kaden             14 LA-LA                1:11.49                   
 51 Feldhake, Luke            14 Team WV-WV           1:23.01                   
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   57.98        2012 Derek Cox, GA   -GA                          
                54.80  NAG National Age Group
                57.09  JR''S Summer LC Jr. Nats
              1:02.19  AAAA
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Harrington, Caleb         14 SES-SE                 59.50      58.90 qAAAA  
  2 Patrick, Elijah           14 SES-SE                 59.41      59.28 qAAAA  
  3 Kyriakidis, Seth          14 SES-SE                 59.12      59.53 qAAAA  
  4 Eruchalu, Ikenna          14 NC Swim-NC             59.87      59.76 qAAAA  
  5 Riley, Colin              14 GAZ-GA                 59.06      59.90 qAAAA  
  6 Murtagh, Joseph           14 Fzt-FL                 59.29    1:00.01 qAAAA  
  7 Sanders, Vance            13 Fzt-FL               1:00.71    1:00.43 qAAAA  
  8 Smithson, Jack            14 Ms-Ms-MS             1:00.79    1:00.48 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tabor, William            14 Fzt-FL               1:00.97    1:00.53 AAAA   
 10 Mayfield, Alexander       14 GAZ-GA               1:01.32    1:00.55 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Zambrano, Alberto         14 KY-KY                1:01.23    1:00.90 AAAA   
 12 Paquette, Jason           14 GAZ-GA               1:00.64    1:01.13 AAAA   
 13 Dunn III, Tan             13 GAZ-GA               1:01.00    1:01.24 AAAA   
 14 Pigg, Hunter              13 NC Swim-NC           1:00.50    1:01.46 AAAA   
 15 Ballard, Alex             13 GAZ-GA               1:01.46    1:01.48 AAAA   
 16 Moya, Adrian              14 Gold Coast-FG        1:01.69    1:01.49 AAAA   
 17 Marin, Ervin              13 Gold Coast-FG        1:02.74    1:01.64 AAAA   
 18 Berry, Christian          14 SES-SE               1:01.78    1:01.88 AAAA   
 19 McGee, Eien               13 Ms-Ms-MS             1:03.68    1:02.08 AAAA   
 20 Healy, John               13 NC Swim-NC           1:01.56    1:02.30        
 21 Vargas, Sebastian         14 Gold Coast-FG        1:01.83    1:02.61        
 22 Hall, Charlie             14 KY-KY                1:01.26    1:02.73        
 23 James, Trey               14 LA-LA                1:01.88    1:03.28        
 24 Jann, Christian           14 SC Zone Team-SC      1:02.78    1:03.57        
 25 Monteagudo, Carlos        14 GULF-GU              1:03.28    1:03.60        
 26 Albiero, Nicolas          14 KY-KY                1:02.84    1:03.76        
 27 Sullivan, Patrick         14 SC Zone Team-SC      1:02.84    1:03.84        
 28 Davis, Logan              14 North Texas-NT       1:02.35    1:03.92        
 29 Kopecki, Christian        14 Gold Coast-FG        1:03.20    1:03.93        
 30 Roy, Justin               14 GULF-GU              1:01.74    1:03.94        
 31 Brown, Cole               13 KY-KY                1:06.75    1:04.09        
 32 Cheng, Arthur             14 South Texas-ST       1:05.51    1:04.19        
 33 Graham, Alex              14 North Texas-NT       1:03.42    1:04.29        
 34 Pereira, Joao Vitor       14 Gold Coast-FG        1:03.34    1:04.33        
 35 Suaza, Nicholas           14 SC Zone Team-SC      1:03.54    1:04.43        
 36 Cavazos, Gabe             14 South Texas-ST       1:06.34    1:04.63        
 37 Ryherd, Seth              14 South Texas-ST       1:03.98    1:04.67        
 38 Young, Cameron            14 South Texas-ST       1:03.45    1:04.69        
 39 Cheng, Stephen            14 North Texas-NT       1:02.15    1:05.00        
 40 Smith, Theodore           14 Fzt-FL               1:05.25    1:05.30        
 41 Leach, Marshal            14 LA-LA                1:04.44    1:05.39        
 42 Logan, Ryan               14 GULF-GU              1:00.96    1:05.47        
 43 McMurry, Alexander        14 NC Swim-NC           1:11.62    1:06.08        
 44 Allison, Diego            14 GULF-GU              1:09.61    1:06.41        
 45 Failing, Carl             14 Ms-Ms-MS             1:06.39    1:07.08        
 46 Rich, Austin              14 SC Zone Team-SC      1:07.93    1:08.70        
 47 Mattingly, Chase          14 KY-KY                1:15.10    1:09.42        
 48 Armond, Joshua            14 LA-LA                1:06.40    1:10.83        
 49 Lauzurique, Marcelo       14 Gold Coast-FG        1:10.73    1:11.11        
 50 Amidon, Kaden             14 LA-LA                1:11.11    1:11.49        
 51 Feldhake, Luke            14 Team WV-WV           1:26.92    1:23.01        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   2:07.07        2011 Joey J Carbone, SE                         
                1:59.02  NAG National Age Group
                2:06.29  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:18.89  AAAA
 Meet Qualifying:  2:06.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Patrick, Elijah           14 SES-SE               2:10.36    2:08.47 AAAA   
                  28.69     1:00.93 (32.24)     1:34.44 (33.51)     2:08.47 (34.03)
  2 Kyriakidis, Seth          14 SES-SE               2:14.58    2:12.08 AAAA   
                  29.00     1:02.46 (33.46)     1:37.32 (34.86)     2:12.08 (34.76)
  3 Smithson, Jack            14 Ms-Ms-MS             2:16.17    2:13.00 AAAA   
                  30.22     1:04.42 (34.20)     1:38.60 (34.18)     2:13.00 (34.40)
  4 Mayfield, Alexander       14 GAZ-GA               2:13.83    2:13.06 AAAA   
                  29.52     1:03.48 (33.96)     1:37.97 (34.49)     2:13.06 (35.09)
  5 LeVant, Jack              13 North Texas-NT       2:14.16    2:14.83 AAAA   
                  28.66     1:02.58 (33.92)     1:37.94 (35.36)     2:14.83 (36.89)
  6 Paquette, Jason           14 GAZ-GA               2:14.16    2:15.01 AAAA   
                  29.38     1:02.30 (32.92)     1:37.40 (35.10)     2:15.01 (37.61)
  7 Davis, Tal                14 SC Zone Team-SC      2:16.19    2:15.26 AAAA   
                  30.80     1:05.58 (34.78)     1:40.48 (34.90)     2:15.26 (34.78)
  8 Harrington, Caleb         14 SES-SE               2:14.20    2:16.01 AAAA   
                  29.85     1:04.51 (34.66)     1:40.19 (35.68)     2:16.01 (35.82)
Preliminaries
  9 Ballard, Alex             13 GAZ-GA               2:16.93                   
 10 Pigg, Hunter              13 NC Swim-NC           2:17.52                   
 11 Tabor, William            14 Fzt-FL               2:18.06                   
 12 Monteagudo, Carlos        14 GULF-GU              2:18.18                   
 13 Yeager, Christopher       14 GULF-GU              2:18.76                   
 14 Smith, Theodore           14 Fzt-FL               2:18.90                   
 15 Murtagh, Joseph           14 Fzt-FL               2:19.17                   
 16 Brown, Cole               13 KY-KY                2:19.37                   
 17 Whisenant, Eric           14 SES-SE               2:19.61                   
 18 Healy, John               13 NC Swim-NC           2:19.84                   
 19 Graham, Alex              14 North Texas-NT       2:19.96                   
 20 Suaza, Nicholas           14 SC Zone Team-SC      2:20.27                   
 21 Albiero, Nicolas          14 KY-KY                2:20.50                   
 22 Vargas, Sebastian         14 Gold Coast-FG        2:21.09                   
 23 Kopecki, Christian        14 Gold Coast-FG        2:21.11                   
 24 Marin, Ervin              13 Gold Coast-FG        2:21.15                   
 25 Finke, Robert             13 Fzt-FL               2:21.35                   
 26 Hall, Charlie             14 KY-KY                2:21.74                   
 27 Jann, Christian           14 SC Zone Team-SC      2:22.11                   
 28 Ryherd, Seth              14 South Texas-ST       2:22.66                   
 29 Reed, Greg                13 SC Zone Team-SC      2:24.54                   
 30 Eruchalu, Ikenna          14 NC Swim-NC           2:24.62                   
 31 Borst, William            14 South Texas-ST       2:26.74                   
 32 Cavazos, Gabe             14 South Texas-ST       2:27.93                   
 33 Mattingly, Chase          14 KY-KY                2:29.31                   
 34 Mabry, Michael            14 North Texas-NT       2:31.65                   
 35 Armond, Joshua            14 LA-LA                2:33.11                   
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   2:07.07        2011 Joey J Carbone, SE                         
                1:59.02  NAG National Age Group
                2:06.29  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:18.89  AAAA
 Meet Qualifying:  2:06.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Patrick, Elijah           14 SES-SE               2:08.13    2:10.36 qAAAA  
                1:01.93   2:10.36 (1:08.43)                                        
  2 Mayfield, Alexander       14 GAZ-GA               2:14.90    2:13.83 qAAAA  
                1:03.58   2:13.83 (1:10.25)                                        
  3 LeVant, Jack              13 North Texas-NT       2:14.26    2:14.16 qAAAA  
                1:01.78   2:14.16 (1:12.38)                                        
  3 Paquette, Jason           14 GAZ-GA               2:11.79    2:14.16 qAAAA  
                1:04.14   2:14.16 (1:10.02)                                        
  5 Harrington, Caleb         14 SES-SE               2:13.20    2:14.20 qAAAA  
                1:03.25   2:14.20 (1:10.95)                                        
  6 Kyriakidis, Seth          14 SES-SE               2:12.49    2:14.58 qAAAA  
                1:04.16   2:14.58 (1:10.42)                                        
  7 Smithson, Jack            14 Ms-Ms-MS             2:16.84    2:16.17 qAAAA  
                1:06.22   2:16.17 (1:09.95)                                        
  8 Davis, Tal                14 SC Zone Team-SC      2:16.95    2:16.19 qAAAA  
                1:05.78   2:16.19 (1:10.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ballard, Alex             13 GAZ-GA               2:17.24    2:16.93 AAAA   
                1:03.95   2:16.93 (1:12.98)                                        
 10 Pigg, Hunter              13 NC Swim-NC           2:16.14    2:17.52 AAAA   
                1:05.35   2:17.52 (1:12.17)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Tabor, William            14 Fzt-FL               2:21.40    2:18.06 AAAA   
                1:04.12   2:18.06 (1:13.94)                                        
 12 Monteagudo, Carlos        14 GULF-GU              2:15.46    2:18.18 AAAA   
                1:05.66   2:18.18 (1:12.52)                                        
 13 Yeager, Christopher       14 GULF-GU              2:14.17    2:18.76 AAAA   
                1:04.84   2:18.76 (1:13.92)                                        
 14 Smith, Theodore           14 Fzt-FL               2:17.44    2:18.90        
                1:06.29   2:18.90 (1:12.61)                                        
 15 Murtagh, Joseph           14 Fzt-FL               2:13.74    2:19.17        
                1:05.04   2:19.17 (1:14.13)                                        
 16 Brown, Cole               13 KY-KY                2:19.96    2:19.37        
                1:06.81   2:19.37 (1:12.56)                                        
 17 Whisenant, Eric           14 SES-SE               2:13.94    2:19.61        
                1:06.27   2:19.61 (1:13.34)                                        
 18 Healy, John               13 NC Swim-NC           2:17.74    2:19.84        
                1:07.76   2:19.84 (1:12.08)                                        
 19 Graham, Alex              14 North Texas-NT       2:22.77    2:19.96        
                1:07.31   2:19.96 (1:12.65)                                        
 20 Suaza, Nicholas           14 SC Zone Team-SC      2:20.14    2:20.27        
                1:07.00   2:20.27 (1:13.27)                                        
 21 Albiero, Nicolas          14 KY-KY                2:18.10    2:20.50        
                1:06.98   2:20.50 (1:13.52)                                        
 22 Vargas, Sebastian         14 Gold Coast-FG        2:23.39    2:21.09        
                1:07.49   2:21.09 (1:13.60)                                        
 23 Kopecki, Christian        14 Gold Coast-FG        2:17.55    2:21.11        
                1:06.36   2:21.11 (1:14.75)                                        
 24 Marin, Ervin              13 Gold Coast-FG        2:23.05    2:21.15        
                1:08.16   2:21.15 (1:12.99)                                        
 25 Finke, Robert             13 Fzt-FL               2:21.60    2:21.35        
                1:07.16   2:21.35 (1:14.19)                                        
 26 Hall, Charlie             14 KY-KY                2:17.70    2:21.74        
                1:07.67   2:21.74 (1:14.07)                                        
 27 Jann, Christian           14 SC Zone Team-SC      2:19.12    2:22.11        
                1:07.58   2:22.11 (1:14.53)                                        
 28 Ryherd, Seth              14 South Texas-ST       2:20.60    2:22.66        
                1:06.46   2:22.66 (1:16.20)                                        
 29 Reed, Greg                13 SC Zone Team-SC      2:19.03    2:24.54        
                1:09.33   2:24.54 (1:15.21)                                        
 30 Eruchalu, Ikenna          14 NC Swim-NC           2:19.01    2:24.62        
                1:06.65   2:24.62 (1:17.97)                                        
 31 Borst, William            14 South Texas-ST       2:22.42    2:26.74        
                1:08.92   2:26.74 (1:17.82)                                        
 32 Cavazos, Gabe             14 South Texas-ST       2:38.21    2:27.93        
                1:08.83   2:27.93 (1:19.10)                                        
 33 Mattingly, Chase          14 KY-KY                2:29.08    2:29.31        
                1:10.70   2:29.31 (1:18.61)                                        
 34 Mabry, Michael            14 North Texas-NT       2:29.17    2:31.65        
                1:08.81   2:31.65 (1:22.84)                                        
 35 Armond, Joshua            14 LA-LA                2:31.54    2:33.11        
                1:12.87   2:33.11 (1:20.24)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   2:07.03        2010 Gunnar Bentz, GA                           
                2:06.50  NAG National Age Group
                2:09.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:22.09  AAAA
 Meet Qualifying:  2:09.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Pastorek, Brennan         14 GAZ-GA               2:15.56    2:09.64 AAAA   
                  28.19     1:01.60 (33.41)     1:38.77 (37.17)     2:09.64 (30.87)
  2 Kyriakidis, Seth          14 SES-SE               2:14.35    2:09.92 AAAA   
                  27.56     1:02.03 (34.47)     1:39.48 (37.45)     2:09.92 (30.44)
  3 Smith, Hudson             14 GULF-GU              2:17.37    2:14.31 AAAA   
                  29.87     1:05.14 (35.27)     1:43.67 (38.53)     2:14.31 (30.64)
  4 Blandford, Connor         14 NC Swim-NC           2:15.24    2:14.64 AAAA   
                  29.37     1:03.47 (34.10)     1:44.31 (40.84)     2:14.64 (30.33)
  5 Dunne, Patrick            14 SES-SE               2:16.34    2:14.92 AAAA   
                  29.87     1:04.29 (34.42)     1:43.88 (39.59)     2:14.92 (31.04)
  6 Davis, Tal                14 SC Zone Team-SC      2:17.08    2:16.31 AAAA   
                  29.59     1:03.93 (34.34)     1:47.33 (43.40)     2:16.31 (28.98)
  7 Conklin, Justin           14 NC Swim-NC           2:18.24    2:16.37 AAAA   
                  29.51     1:05.72 (36.21)     1:45.41 (39.69)     2:16.37 (30.96)
  8 Roy, Justin               14 GULF-GU              2:18.22    2:18.12 AAAA   
                  30.07     1:04.52 (34.45)     1:47.17 (42.65)     2:18.12 (30.95)
Preliminaries
  9 Gomez, Alberto            13 Gold Coast-FG        2:18.32                   
 10 Whisenant, Eric           14 SES-SE               2:18.38                   
 11 Durmer, Jeffrey           14 GAZ-GA               2:18.59                   
 12 Sanders, Vance            13 Fzt-FL               2:19.05                   
 13 Cheng, Arthur             14 South Texas-ST       2:19.54                   
 14 Hampel, Michael           14 KY-KY                2:20.16                   
 15 Murtagh, Joseph           14 Fzt-FL               2:20.36                   
 16 LeVant, Jack              13 North Texas-NT       2:21.23                   
 17 Cheng, Stephen            14 North Texas-NT       2:21.27                   
 18 Smith, Edward             14 Fzt-FL               2:21.30                   
 19 Paquette, Jason           14 GAZ-GA               2:21.45                   
 20 VanCauwelaert, Felix      13 North Texas-NT       2:21.46                   
 21 Ryherd, Seth              14 South Texas-ST       2:21.71                   
 22 James, Trey               14 LA-LA                2:21.75                   
 23 Anaya, Robert             14 South Texas-ST       2:21.78                   
 24 Tabor, William            14 Fzt-FL               2:21.87                   
 25 Hutton, John              14 Fzt-FL               2:22.38                   
 26 Hall, Charlie             14 KY-KY                2:22.58                   
 27 Marin, Ervin              13 Gold Coast-FG        2:22.68                   
 28 Smithson, Jack            14 Ms-Ms-MS             2:22.84                   
 29 Rawls, Corban             14 South Texas-ST       2:23.07                   
 30 Healy, John               13 NC Swim-NC           2:23.52                   
 31 Allison, Diego            14 GULF-GU              2:23.59                   
 32 Zambrano, Alberto         14 KY-KY                2:23.97                   
 33 Bathory, Levente          14 NC Swim-NC           2:24.04                   
 34 Zettle, Alex              13 North Texas-NT       2:24.14                   
 35 Amidon, Kaden             14 LA-LA                2:24.58                   
 36 Sharp, Nicholas           14 Gold Coast-FG        2:24.65                   
 37 Yeager, Christopher       14 GULF-GU              2:25.47                   
 38 Eruchalu, Ikenna          14 NC Swim-NC           2:25.48                   
 39 Davis, Logan              14 North Texas-NT       2:25.91                   
 40 McGee, Eien               13 Ms-Ms-MS             2:26.48                   
 41 VanDeusen, Ray            14 South Texas-ST       2:26.63                   
 42 Suaza, Nicholas           14 SC Zone Team-SC      2:26.89                   
 43 Reed, Greg                13 SC Zone Team-SC      2:26.92                   
 44 Graham, Alex              14 North Texas-NT       2:27.43                   
 45 Seith, Jackson            14 SC Zone Team-SC      2:28.35                   
 46 Brzezinski, Carter        14 SC Zone Team-SC      2:28.53                   
 47 Failing, Carl             14 Ms-Ms-MS             2:28.62                   
 48 King, Tommy               14 North Texas-NT       2:30.68                   
 49 Logan, Ryan               14 GULF-GU              2:31.07                   
 50 Vanderbrook, Thomas       14 LA-LA                2:31.11                   
 51 Rich, Austin              14 SC Zone Team-SC      2:31.91                   
 52 Trambaugh, Hunter         13 GULF-GU              2:32.43                   
 53 Lauzurique, Marcelo       14 Gold Coast-FG        2:32.64                   
 54 McKeough, Jonathan        14 LA-LA                2:33.30                   
 55 Leach, Marshal            14 LA-LA                2:34.45                   
 56 Dankle, Caleb             13 Team WV-WV           2:36.08                   
 57 Marchand, Benjamin        13 LA-LA                2:37.67                   
 58 Armond, Joshua            14 LA-LA                2:38.25                   
 59 Chism Ryals, Ian          14 LA-LA                2:42.68                   
 60 Sutton, Russ              14 Team WV-WV           2:51.05                   
 -- Corredor, Santiago        14 Fzt-FL                   DQ                    
 -- Jann, Christian           14 SC Zone Team-SC          DQ                    
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   2:07.03        2010 Gunnar Bentz, GA                           
                2:06.50  NAG National Age Group
                2:09.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:22.09  AAAA
 Meet Qualifying:  2:09.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kyriakidis, Seth          14 SES-SE               2:14.96    2:14.35 qAAAA  
                1:03.54   2:14.35 (1:10.81)                                        
  2 Blandford, Connor         14 NC Swim-NC           2:16.02    2:15.24 qAAAA  
                1:03.76   2:15.24 (1:11.48)                                        
  3 Pastorek, Brennan         14 GAZ-GA               2:12.44    2:15.56 qAAAA  
                1:03.17   2:15.56 (1:12.39)                                        
  4 Dunne, Patrick            14 SES-SE               2:16.47    2:16.34 qAAAA  
                1:04.54   2:16.34 (1:11.80)                                        
  5 Davis, Tal                14 SC Zone Team-SC      2:17.61    2:17.08 qAAAA  
                1:03.50   2:17.08 (1:13.58)                                        
  6 Smith, Hudson             14 GULF-GU              2:12.79    2:17.37 qAAAA  
                1:06.11   2:17.37 (1:11.26)                                        
  7 Roy, Justin               14 GULF-GU              2:16.20    2:18.22 qAAAA  
                1:04.93   2:18.22 (1:13.29)                                        
  8 Conklin, Justin           14 NC Swim-NC           2:20.39    2:18.24 qAAAA  
                1:04.46   2:18.24 (1:13.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gomez, Alberto            13 Gold Coast-FG        2:16.58    2:18.32 AAAA   
                1:05.11   2:18.32 (1:13.21)                                        
 10 Whisenant, Eric           14 SES-SE               2:15.90    2:18.38 AAAA   
                1:03.31   2:18.38 (1:15.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Durmer, Jeffrey           14 GAZ-GA               2:19.72    2:18.59 AAAA   
                1:05.34   2:18.59 (1:13.25)                                        
 12 Sanders, Vance            13 Fzt-FL               2:17.75    2:19.05 AAAA   
                1:02.34   2:19.05 (1:16.71)                                        
 13 Cheng, Arthur             14 South Texas-ST       2:19.08    2:19.54 AAAA   
                1:06.06   2:19.54 (1:13.48)                                        
 14 Hampel, Michael           14 KY-KY                2:20.39    2:20.16 AAAA   
                1:09.72   2:20.16 (1:10.44)                                        
 15 Murtagh, Joseph           14 Fzt-FL               2:21.17    2:20.36 AAAA   
                1:05.51   2:20.36 (1:14.85)                                        
 16 LeVant, Jack              13 North Texas-NT       2:22.32    2:21.23 AAAA   
                1:03.37   2:21.23 (1:17.86)                                        
 17 Cheng, Stephen            14 North Texas-NT       2:16.45    2:21.27 AAAA   
                1:05.24   2:21.27 (1:16.03)                                        
 18 Smith, Edward             14 Fzt-FL               2:23.64    2:21.30 AAAA   
                1:08.14   2:21.30 (1:13.16)                                        
 19 Paquette, Jason           14 GAZ-GA               2:16.45    2:21.45 AAAA   
                1:04.90   2:21.45 (1:16.55)                                        
 20 VanCauwelaert, Felix      13 North Texas-NT       2:19.68    2:21.46 AAAA   
                1:06.91   2:21.46 (1:14.55)                                        
 21 Ryherd, Seth              14 South Texas-ST       2:18.77    2:21.71 AAAA   
                1:07.67   2:21.71 (1:14.04)                                        
 22 James, Trey               14 LA-LA                2:18.59    2:21.75 AAAA   
                1:05.91   2:21.75 (1:15.84)                                        
 23 Anaya, Robert             14 South Texas-ST       2:22.01    2:21.78 AAAA   
                1:05.82   2:21.78 (1:15.96)                                        
 24 Tabor, William            14 Fzt-FL               2:21.31    2:21.87 AAAA   
                1:07.00   2:21.87 (1:14.87)                                        
 25 Hutton, John              14 Fzt-FL               2:19.48    2:22.38        
                1:07.67   2:22.38 (1:14.71)                                        
 26 Hall, Charlie             14 KY-KY                2:25.52    2:22.58        
                1:08.49   2:22.58 (1:14.09)                                        
 27 Marin, Ervin              13 Gold Coast-FG        2:19.76    2:22.68        
                1:07.05   2:22.68 (1:15.63)                                        
 28 Smithson, Jack            14 Ms-Ms-MS             2:25.33    2:22.84        
                1:07.21   2:22.84 (1:15.63)                                        
 29 Rawls, Corban             14 South Texas-ST       2:21.14    2:23.07        
                1:08.02   2:23.07 (1:15.05)                                        
 30 Healy, John               13 NC Swim-NC           2:23.13    2:23.52        
                1:05.78   2:23.52 (1:17.74)                                        
 31 Allison, Diego            14 GULF-GU              2:22.11    2:23.59        
                1:09.41   2:23.59 (1:14.18)                                        
 32 Zambrano, Alberto         14 KY-KY                2:19.56    2:23.97        
                1:03.36   2:23.97 (1:20.61)                                        
 33 Bathory, Levente          14 NC Swim-NC           2:17.61    2:24.04        
                1:04.05   2:24.04 (1:19.99)                                        
 34 Zettle, Alex              13 North Texas-NT       2:23.15    2:24.14        
                1:10.27   2:24.14 (1:13.87)                                        
 35 Amidon, Kaden             14 LA-LA                2:24.17    2:24.58        
                1:05.62   2:24.58 (1:18.96)                                        
 36 Sharp, Nicholas           14 Gold Coast-FG        2:20.62    2:24.65        
                1:06.40   2:24.65 (1:18.25)                                        
 37 Yeager, Christopher       14 GULF-GU              2:20.59    2:25.47        
                1:06.73   2:25.47 (1:18.74)                                        
 38 Eruchalu, Ikenna          14 NC Swim-NC           2:23.22    2:25.48        
                1:07.60   2:25.48 (1:17.88)                                        
 39 Davis, Logan              14 North Texas-NT       2:23.28    2:25.91        
                1:08.31   2:25.91 (1:17.60)                                        
 40 McGee, Eien               13 Ms-Ms-MS             2:26.18    2:26.48        
                1:07.95   2:26.48 (1:18.53)                                        
 41 VanDeusen, Ray            14 South Texas-ST       2:22.50    2:26.63        
                1:11.58   2:26.63 (1:15.05)                                        
 42 Suaza, Nicholas           14 SC Zone Team-SC      2:24.96    2:26.89        
                1:08.12   2:26.89 (1:18.77)                                        
 43 Reed, Greg                13 SC Zone Team-SC      2:25.82    2:26.92        
                1:09.01   2:26.92 (1:17.91)                                        
 44 Graham, Alex              14 North Texas-NT       2:24.89    2:27.43        
                1:08.54   2:27.43 (1:18.89)                                        
 45 Seith, Jackson            14 SC Zone Team-SC      2:27.30    2:28.35        
                1:13.41   2:28.35 (1:14.94)                                        
 46 Brzezinski, Carter        14 SC Zone Team-SC      2:27.79    2:28.53        
                1:06.92   2:28.53 (1:21.61)                                        
 47 Failing, Carl             14 Ms-Ms-MS             2:29.19    2:28.62        
                1:08.59   2:28.62 (1:20.03)                                        
 48 King, Tommy               14 North Texas-NT       2:21.45    2:30.68        
 49 Logan, Ryan               14 GULF-GU              2:16.96    2:31.07        
                1:10.22   2:31.07 (1:20.85)                                        
 50 Vanderbrook, Thomas       14 LA-LA                2:29.75    2:31.11        
                1:11.45   2:31.11 (1:19.66)                                        
 51 Rich, Austin              14 SC Zone Team-SC      2:31.25    2:31.91        
                1:12.25   2:31.91 (1:19.66)                                        
 52 Trambaugh, Hunter         13 GULF-GU              2:26.84    2:32.43        
                1:09.26   2:32.43 (1:23.17)                                        
 53 Lauzurique, Marcelo       14 Gold Coast-FG        2:30.67    2:32.64        
                1:12.52   2:32.64 (1:20.12)                                        
 54 McKeough, Jonathan        14 LA-LA                2:32.44    2:33.30        
                1:13.14   2:33.30 (1:20.16)                                        
 55 Leach, Marshal            14 LA-LA                2:30.52    2:34.45        
                1:11.53   2:34.45 (1:22.92)                                        
 56 Dankle, Caleb             13 Team WV-WV           2:41.47    2:36.08        
                1:13.01   2:36.08 (1:23.07)                                        
 57 Marchand, Benjamin        13 LA-LA                2:33.46    2:37.67        
                1:14.33   2:37.67 (1:23.34)                                        
 58 Armond, Joshua            14 LA-LA                2:28.92    2:38.25        
                1:15.31   2:38.25 (1:22.94)                                        
 59 Chism Ryals, Ian          14 LA-LA                2:36.92    2:42.68        
                1:19.58   2:42.68 (1:23.10)                                        
 60 Sutton, Russ              14 Team WV-WV           2:51.02    2:51.05        
                1:24.74   2:51.05 (1:26.31)                                        
 -- Corredor, Santiago        14 Fzt-FL               2:17.87         DQ        
      Arms not in same horizontal plane - breast
 -- Jann, Christian           14 SC Zone Team-SC      2:20.03         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   4:34.78        2010 Gunnar Bentz, GA                           
                4:24.77  NAG National Age Group
                4:35.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                5:01.39  AAAA
 Meet Qualifying:  4:35.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Pastorek, Brennan         14 GAZ-GA               4:46.74    4:41.82 AAAA   
                  28.99     1:03.31 (34.32)     1:39.41 (36.10)     2:15.02 (35.61)
        2:54.32 (39.30)     3:35.03 (40.71)     4:08.87 (33.84)     4:41.82 (32.95)
  2 Kyriakidis, Seth          14 SES-SE               4:47.87    4:43.89 AAAA   
                  29.18     1:02.32 (33.14)     1:40.25 (37.93)     2:17.53 (37.28)
        2:56.69 (39.16)     3:36.61 (39.92)     4:11.15 (34.54)     4:43.89 (32.74)
  3 Davis, Tal                14 SC Zone Team-SC      4:48.06    4:47.06 AAAA   
                  30.35     1:04.54 (34.19)     1:41.48 (36.94)     2:17.37 (35.89)
        3:01.17 (43.80)     3:45.69 (44.52)     4:16.55 (30.86)     4:47.06 (30.51)
  4 Corredor, Santiago        14 Fzt-FL               4:53.35    4:48.19 AAAA   
                  29.90     1:03.73 (33.83)     1:38.81 (35.08)     2:14.67 (35.86)
        2:59.23 (44.56)     3:44.64 (45.41)     4:16.73 (32.09)     4:48.19 (31.46)
  5 Dunne, Patrick            14 SES-SE               4:49.89    4:48.88 AAAA   
                  30.65     1:06.19 (35.54)     1:43.38 (37.19)     2:19.91 (36.53)
        3:00.91 (41.00)     3:43.50 (42.59)     4:16.86 (33.36)     4:48.88 (32.02)
  6 Durmer, Jeffrey           14 GAZ-GA               4:50.61    4:49.27 AAAA   
                  31.04     1:07.04 (36.00)     1:43.08 (36.04)     2:19.47 (36.39)
        3:02.97 (43.50)     3:46.46 (43.49)     4:18.31 (31.85)     4:49.27 (30.96)
  7 Yeager, Christopher       14 GULF-GU              4:53.31    4:49.68 AAAA   
                  31.55     1:05.94 (34.39)     1:42.70 (36.76)     2:20.07 (37.37)
        3:02.69 (42.62)     3:47.17 (44.48)     4:18.29 (31.12)     4:49.68 (31.39)
  8 Blandford, Connor         14 NC Swim-NC           4:50.19    4:51.31 AAAA   
                  31.92     1:08.27 (36.35)     1:44.89 (36.62)     2:21.56 (36.67)
        3:03.74 (42.18)     3:45.41 (41.67)     4:18.96 (33.55)     4:51.31 (32.35)
Preliminaries
  9 Roy, Justin               14 GULF-GU              4:54.34                   
 10 Finke, Robert             13 Fzt-FL               4:54.58                   
 11 Gomez, Alberto            13 Gold Coast-FG        4:55.52                   
 12 Jann, Christian           14 SC Zone Team-SC      4:56.64                   
 13 Smithson, Jack            14 Ms-Ms-MS             4:56.87                   
 14 Tabor, William            14 Fzt-FL               4:58.11                   
 15 LeVant, Jack              13 North Texas-NT       4:59.04                   
 16 Conklin, Justin           14 NC Swim-NC           4:59.64                   
 17 Hall, Charlie             14 KY-KY                5:02.19                   
 18 Reed, Greg                13 SC Zone Team-SC      5:02.50                   
 19 Hampel, Michael           14 KY-KY                5:03.55                   
 20 King, Tommy               14 North Texas-NT       5:06.51                   
 21 Davis, Logan              14 North Texas-NT       5:07.03                   
 22 McMurry, Alexander        14 NC Swim-NC           5:07.64                   
 23 Paquette, Jason           14 GAZ-GA               5:07.85                   
 24 Sharp, Nicholas           14 Gold Coast-FG        5:08.11                   
 25 Logan, Ryan               14 GULF-GU              5:08.48                   
 26 Kopecki, Christian        14 Gold Coast-FG        5:09.01                   
 27 Ryherd, Seth              14 South Texas-ST       5:09.42                   
 28 Mattingly, Chase          14 KY-KY                5:13.49                   
 29 Borst, William            14 South Texas-ST       5:14.32                   
 30 Cavazos, Gabe             14 South Texas-ST       5:24.00                   
 31 Sutton, Russ              14 Team WV-WV           6:03.18                   
 -- Feldhake, Luke            14 Team WV-WV               DQ                    
 -- Patrick, Elijah           14 SES-SE                   NS                    
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   4:34.78        2010 Gunnar Bentz, GA                           
                4:24.77  NAG National Age Group
                4:35.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                5:01.39  AAAA
 Meet Qualifying:  4:35.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Pastorek, Brennan         14 GAZ-GA               4:42.43    4:46.74 qAAAA  
                1:04.09   2:16.29 (1:12.20)   3:39.30 (1:23.01)   4:46.74 (1:07.44)
  2 Kyriakidis, Seth          14 SES-SE               4:55.10    4:47.87 qAAAA  
                1:04.23   2:21.46 (1:17.23)   3:40.82 (1:19.36)   4:47.87 (1:07.05)
  3 Davis, Tal                14 SC Zone Team-SC      4:50.61    4:48.06 qAAAA  
                1:04.85   2:16.78 (1:11.93)   3:44.60 (1:27.82)   4:48.06 (1:03.46)
  4 Dunne, Patrick            14 SES-SE               4:49.42    4:49.89 qAAAA  
                1:07.48   2:20.56 (1:13.08)   3:43.59 (1:23.03)   4:49.89 (1:06.30)
  5 Blandford, Connor         14 NC Swim-NC           4:49.01    4:50.19 qAAAA  
                1:08.11   2:21.24 (1:13.13)   3:44.32 (1:23.08)   4:50.19 (1:05.87)
  6 Durmer, Jeffrey           14 GAZ-GA               4:50.53    4:50.61 qAAAA  
                1:06.12   2:19.40 (1:13.28)   3:45.37 (1:25.97)   4:50.61 (1:05.24)
  7 Yeager, Christopher       14 GULF-GU              4:49.58    4:53.31 qAAAA  
                1:06.32   2:18.97 (1:12.65)   3:47.78 (1:28.81)   4:53.31 (1:05.53)
  8 Corredor, Santiago        14 Fzt-FL               4:44.80    4:53.35 qAAAA  
                1:05.42   2:18.16 (1:12.74)   3:48.41 (1:30.25)   4:53.35 (1:04.94)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roy, Justin               14 GULF-GU              4:47.74    4:54.34 AAAA   
                1:07.16   2:21.18 (1:14.02)   3:49.14 (1:27.96)   4:54.34 (1:05.20)
 10 Finke, Robert             13 Fzt-FL               4:54.69    4:54.58 AAAA   
                1:07.16   2:20.65 (1:13.49)   3:51.64 (1:30.99)   4:54.58 (1:02.94)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gomez, Alberto            13 Gold Coast-FG        4:52.32    4:55.52 AAAA   
                1:09.16   2:26.87 (1:17.71)   3:50.08 (1:23.21)   4:55.52 (1:05.44)
 12 Jann, Christian           14 SC Zone Team-SC      4:56.27    4:56.64 AAAA   
                1:06.46   2:21.40 (1:14.94)   3:50.12 (1:28.72)   4:56.64 (1:06.52)
 13 Smithson, Jack            14 Ms-Ms-MS             4:56.78    4:56.87 AAAA   
                1:05.72   2:21.78 (1:16.06)   3:49.23 (1:27.45)   4:56.87 (1:07.64)
 14 Tabor, William            14 Fzt-FL               4:57.29    4:58.11 AAAA   
                1:05.88   2:24.39 (1:18.51)   3:49.18 (1:24.79)   4:58.11 (1:08.93)
 15 LeVant, Jack              13 North Texas-NT       5:06.55    4:59.04 AAAA   
                1:03.24   2:18.73 (1:15.49)   3:51.48 (1:32.75)   4:59.04 (1:07.56)
 16 Conklin, Justin           14 NC Swim-NC           4:57.93    4:59.64 AAAA   
                1:08.36   2:27.16 (1:18.80)   3:51.36 (1:24.20)   4:59.64 (1:08.28)
 17 Hall, Charlie             14 KY-KY                5:07.78    5:02.19        
                1:06.28   2:28.11 (1:21.83)   3:54.57 (1:26.46)   5:02.19 (1:07.62)
 18 Reed, Greg                13 SC Zone Team-SC      4:59.16    5:02.50        
                1:08.61   2:25.15 (1:16.54)   3:56.27 (1:31.12)   5:02.50 (1:06.23)
 19 Hampel, Michael           14 KY-KY                4:59.84    5:03.55        
                1:09.81   2:29.80 (1:19.99)   3:53.65 (1:23.85)   5:03.55 (1:09.90)
 20 King, Tommy               14 North Texas-NT       5:07.88    5:06.51        
                1:08.60   2:30.24 (1:21.64)   3:56.95 (1:26.71)   5:06.51 (1:09.56)
 21 Davis, Logan              14 North Texas-NT       5:25.40    5:07.03        
                1:07.55   2:29.47 (1:21.92)   3:57.22 (1:27.75)   5:07.03 (1:09.81)
 22 McMurry, Alexander        14 NC Swim-NC           5:00.75    5:07.64        
                1:10.67   2:25.64 (1:14.97)   3:57.20 (1:31.56)   5:07.64 (1:10.44)
 23 Paquette, Jason           14 GAZ-GA               4:53.19    5:07.85        
                1:03.86   2:27.36 (1:23.50)   3:54.98 (1:27.62)   5:07.85 (1:12.87)
 24 Sharp, Nicholas           14 Gold Coast-FG        5:03.91    5:08.11        
                1:12.15   2:26.17 (1:14.02)   4:00.27 (1:34.10)   5:08.11 (1:07.84)
 25 Logan, Ryan               14 GULF-GU              5:05.11    5:08.48        
                1:08.34   2:26.28 (1:17.94)   3:59.45 (1:33.17)   5:08.48 (1:09.03)
 26 Kopecki, Christian        14 Gold Coast-FG        5:04.61    5:09.01        
                1:06.60   2:28.32 (1:21.72)   4:00.72 (1:32.40)   5:09.01 (1:08.29)
 27 Ryherd, Seth              14 South Texas-ST       5:12.93    5:09.42        
                1:07.98   2:29.11 (1:21.13)   3:59.13 (1:30.02)   5:09.42 (1:10.29)
 28 Mattingly, Chase          14 KY-KY                5:10.94    5:13.49        
                1:09.72   2:30.06 (1:20.34)   4:03.44 (1:33.38)   5:13.49 (1:10.05)
 29 Borst, William            14 South Texas-ST       5:12.54    5:14.32        
                1:09.19   2:31.08 (1:21.89)   4:07.51 (1:36.43)   5:14.32 (1:06.81)
 30 Cavazos, Gabe             14 South Texas-ST       5:27.73    5:24.00        
                1:08.24   2:32.76 (1:24.52)   4:09.76 (1:37.00)   5:24.00 (1:14.24)
 31 Sutton, Russ              14 Team WV-WV           6:03.21    6:03.18        
                1:27.56   3:02.62 (1:35.06)   4:45.67 (1:43.05)   6:03.18 (1:17.51)
 -- Feldhake, Luke            14 Team WV-WV           6:35.15         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
 -- Patrick, Elijah           14 SES-SE               5:03.50         NS        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
meet records:   1:38.32        2009 Spas BallestrasHolland,Cassidy, FGC        
                1:41.34  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ga Zone-GA  ''A''                                   1:40.97    1:38.73 NAG    
     1) Riley, Colin 14                 2) Mayfield, Alexander 14         
     3) Dunn III, Tan 13                4) Pastorek, Brennan 14           
                  24.95       49.83 (24.88)     1:14.45 (24.62)     1:38.73 (24.28)
  2 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            1:40.61    1:39.25 NAG    
     1) Berry, Christian 14             2) Patrick, Elijah 14             
     3) Devine, Owen 14                 4) Harrington, Caleb 14           
                  25.12       49.59 (24.47)     1:14.91 (25.32)     1:39.25 (24.34)
  3 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  1:43.81    1:40.81 NAG    
     1) McMurry, Alexander 14           2) Barden, Benjamin 14            
     3) Eruchalu, Ikenna 14             4) Bathory, Levente 14            
                  25.86       51.33 (25.47)     1:16.74 (25.41)     1:40.81 (24.07)
  4 South Texas Swimming-ST  ''A''                      1:42.05    1:42.53        
     1) Cheng, Arthur 14                2) VanDeusen, Ray 14              
     3) Anaya, Robert 14                4) Young, Cameron 14              
                  26.05       52.02 (25.97)     1:17.37 (25.35)     1:42.53 (25.16)
  5 Florida Zone Team-FL  ''A''                         1:47.26    1:43.10        
     1) Tabor, William 14               2) Corredor, Santiago 14          
     3) Murtagh, Joseph 14              4) Hutton, John 14                
                  26.54       52.22 (25.68)     1:17.94 (25.72)     1:43.10 (25.16)
  6 Gulf Swimming-GU  ''A''                             1:44.75    1:43.42        
     1) Smith, Hudson 14                2) Trambaugh, Hunter 13           
     3) Asphall, Darrin 14              4) Allison, Diego 14              
                  25.66                             1:17.75 ( )     1:43.42 (25.67)
  7 Team Kentucky-KY  ''A''                             1:45.37    1:44.19        
     1) Tomchek, Dominic 14             2) Hampel, Michael 14             
     3) Semenov, Michael 14             4) Zambrano, Alberto 14           
                  26.98       53.02 (26.04)     1:19.22 (26.20)     1:44.19 (24.97)
  8 Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     1:47.83    1:45.55        
     1) Smithson, Jack 14               2) Failing, Carl 14               
     3) Crossen, Donovan 14             4) McGee, Eien 13                 
                  26.65       52.68 (26.03)     1:19.69 (27.01)     1:45.55 (25.86)
  9 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       1:48.32    1:45.64        
     1) Vanderbrook, Thomas 14          2) Leach, Marshal 14              
     3) McKeough, Jonathan 14           4) James, Trey 14                 
                  26.31       52.74 (26.43)     1:19.64 (26.90)     1:45.64 (26.00)
 10 North Texas Swimming-NT  ''A''                      1:56.15    1:46.18        
     1) VanCauwelaert, Felix 13         2) Mabry, Michael 14              
     3) King, Tommy 14                  4) Zettle, Alex 13                
                  26.49       53.31 (26.82)     1:20.58 (27.27)     1:46.18 (25.60)
 11 SC Zone Team-SC  ''A''                              1:48.89    1:47.16        
     1) Sullivan, Patrick 14            2) Seith, Jackson 14              
     3) Davis, Tal 14                   4) Suaza, Nicholas 14             
                  26.32       52.94 (26.62)     1:18.88 (25.94)     1:47.16 (28.28)
 -- Florida Gold Coast-FG  ''A''                        1:47.58         DQ        
      False start
     1) Moya, Adrian 14                 2) Marin, Ervin 13                
     3) Pereira, Joao Vitor 14          4) Vargas, Sebastian 14           
                  25.61       51.76 (26.15)     1:18.40 (26.64)          DQ (25.90)
 -- West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              2:07.45         NS        
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
meet records:   3:39.89        2011 Southeastern                               
                         M Beach, J Carbone, E Whiston, A Thomas           
                3:40.75  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ga Zone-GA  ''A''                                   3:40.08    3:38.94 NAG    
     1) Dunn III, Tan 13                2) Ballard, Alex 13               
     3) Oh, Noah 14                     4) Riley, Colin 14                
                  26.39       54.75 (54.75)     1:21.49 (26.74)     1:50.40 (55.65)
        2:16.53 (26.13)     2:45.33 (54.93)     3:10.29 (24.96)     3:38.94 (53.61)
  2 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            3:42.68    3:41.88        
     1) Harrington, Caleb 14            2) Berry, Christian 14            
     3) Patrick, Elijah 14              4) Devine, Owen 14                
                  26.57       55.77 (55.77)     1:21.78 (26.01)     1:51.39 (55.62)
        2:17.81 (26.42)     2:46.26 (54.87)     3:12.11 (25.85)     3:41.88 (55.62)
  3 Gulf Swimming-GU  ''A''                             3:44.32    3:43.75        
     1) Smith, Hudson 14                2) Roy, Justin 14                 
     3) Allison, Diego 14               4) Asphall, Darrin 14             
                  27.01       55.78 (55.78)     1:22.82 (27.04)     1:52.17 (56.39)
        2:18.60 (26.43)     2:48.32 (56.15)     3:14.99 (26.67)     3:43.75 (55.43)
  4 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  3:44.47    3:43.84        
     1) Pigg, Hunter 13                 2) McMurry, Alexander 14          
     3) Barden, Benjamin 14             4) Bathory, Levente 14            
                  27.30       57.48 (57.48)     1:24.09 (26.61)     1:53.86 (56.38)
        2:20.30 (26.44)     2:49.34 (55.48)     3:14.56 (25.22)     3:43.84 (54.50)
  5 Florida Zone Team-FL  ''A''                         3:47.50    3:46.04        
     1) Sanders, Vance 13               2) Smith, Theodore 14             
     3) Murtagh, Joseph 14              4) Hutton, John 14                
                  27.02       56.50 (56.50)     1:24.15 (27.65)     1:54.61 (58.11)
        2:20.86 (26.25)     2:50.45 (55.84)     3:16.81 (26.36)     3:46.04 (55.59)
  6 South Texas Swimming-ST  ''A''                      3:43.78    3:47.26        
     1) Anaya, Robert 14                2) Rawls, Corban 14               
     3) VanDeusen, Ray 14               4) Young, Cameron 14              
                  26.83       57.06 (57.06)     1:24.30 (27.24)     1:55.25 (58.19)
        2:21.77 (26.52)     2:51.90 (56.65)     3:18.23 (26.33)     3:47.26 (55.36)
  7 Team Kentucky-KY  ''A''                             3:51.14    3:49.21        
     1) Semenov, Michael 14             2) Albiero, Nicolas 14            
     3) Hampel, Michael 14              4) Zambrano, Alberto 14           
                  27.47       57.65 (57.65)     1:25.41 (27.76)     1:56.07 (58.42)
        2:23.41 (27.34)     2:52.83 (56.76)     3:19.35 (26.52)     3:49.21 (56.38)
  8 North Texas Swimming-NT  ''A''                      3:52.31    3:49.59        
     1) VanCauwelaert, Felix 13         2) King, Tommy 14                 
     3) Cheng, Stephen 14               4) Zettle, Alex 13                
                  27.66       57.70 (57.70)     1:25.64 (27.94)     1:56.76 (59.06)
        2:23.17 (26.41)     2:53.20 (56.44)     3:20.30 (27.10)     3:49.59 (56.39)
  9 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        3:48.43    3:50.52        
     1) Moya, Adrian 14                 2) Vargas, Sebastian 14           
     3) Pereira, Joao Vitor 14          4) Marin, Ervin 13                
                  26.98       56.51 (56.51)     1:24.14 (27.63)     1:54.71 (58.20)
        2:23.27 (28.56)     2:53.39 (58.68)     3:20.16 (26.77)     3:50.52 (57.13)
 10 Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     3:54.35    3:52.21        
     1) Smithson, Jack 14               2) Failing, Carl 14               
     3) Crossen, Donovan 14             4) McGee, Eien 13                 
                  28.07       58.07 (58.07)     1:24.81 (26.74)     1:55.80 (57.73)
        2:24.40 (28.60)   2:56.06 (1:00.26)     3:22.83 (26.77)     3:52.21 (56.15)
 11 SC Zone Team-SC  ''A''                              3:53.66    3:52.56        
     1) Sullivan, Patrick 14            2) Rich, Austin 14                
     3) Seith, Jackson 14               4) Davis, Tal 14                  
                  27.65       57.54 (57.54)     1:26.23 (28.69)     1:57.18 (59.64)
        2:24.74 (27.56)     2:55.80 (58.62)     3:22.97 (27.17)     3:52.56 (56.76)
 12 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       3:56.32    3:53.97        
     1) Leach, Marshal 14               2) Amidon, Kaden 14               
     3) James, Trey 14                  4) Vanderbrook, Thomas 14         
                  28.00       57.49 (57.49)     1:25.01 (27.52)     1:55.87 (58.38)
        2:23.29 (27.42)     2:54.41 (58.54)     3:22.23 (27.82)     3:53.97 (59.56)
 -- West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              4:56.18        SCR        
     1) Sutton, Russ 14                 2) Carter, John 12                
     3) Feldhake, Luke 14               4) Dankle, Caleb 13               
 
Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
meet records:   1:51.53        2008 FloridaGoldCoast                           
                1:52.78  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ga Zone-GA  ''A''                                   1:57.00    1:49.20 NAG    
     1) Dunn III, Tan 13                2) Pastorek, Brennan 14           
     3) Mayfield, Alexander 14          4) Riley, Colin 14                
                  27.93       58.97 (31.04)     1:25.62 (26.65)     1:49.20 (23.58)
  2 Florida Zone Team-FL  ''A''                         1:58.26    1:51.17 NAG    
     1) Sanders, Vance 13               2) Tabor, William 14              
     3) Murtagh, Joseph 14              4) Hutton, John 14                
                  28.41                             1:26.48 ( )     1:51.17 (24.69)
  2 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            1:54.14    1:51.17 NAG    
     1) Whisenant, Eric 14              2) Dunne, Patrick 14              
     3) Harrington, Caleb 14            4) Berry, Christian 14            
                  28.23     1:00.76 (32.53)     1:26.36 (25.60)     1:51.17 (24.81)
  4 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  1:58.09    1:51.44 NAG    
     1) Bathory, Levente 14             2) Blandford, Connor 14           
     3) Eruchalu, Ikenna 14             4) McMurry, Alexander 14          
                  28.01     1:00.18 (32.17)     1:26.56 (26.38)     1:51.44 (24.88)
  5 Gulf Swimming-GU  ''A''                             1:56.02    1:54.61        
     1) Roy, Justin 14                  2) Smith, Hudson 14               
     3) Logan, Ryan 14                  4) Allison, Diego 14              
                  29.71     1:00.98 (31.27)     1:28.86 (27.88)     1:54.61 (25.75)
  6 Team Kentucky-KY  ''A''                             1:56.04    1:55.03        
     1) Zambrano, Alberto 14            2) Hampel, Michael 14             
     3) Hall, Charlie 14                4) Semenov, Michael 14            
                  29.32     1:01.24 (31.92)     1:29.18 (27.94)     1:55.03 (25.85)
  7 SC Zone Team-SC  ''A''                              2:04.50    1:55.37        
                  30.58     1:02.69 (32.11)     1:30.08 (27.39)     1:55.37 (25.29)
  8 South Texas Swimming-ST  ''A''                      1:57.99    1:56.52        
     1) Young, Cameron 14               2) Cheng, Arthur 14               
     3) Ryherd, Seth 14                 4) VanDeusen, Ray 14              
                  31.77     1:02.84 (31.07)     1:30.92 (28.08)     1:56.52 (25.60)
  9 North Texas Swimming-NT  ''A''                      2:08.48    1:57.21        
     1) Cheng, Stephen 14               2) King, Tommy 14                 
     3) LeVant, Jack 13                 4) Zettle, Alex 13                
                  30.18     1:04.61 (34.43)     1:31.20 (26.59)     1:57.21 (26.01)
 10 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        1:58.85    1:57.42        
     1) Sharp, Nicholas 14              2) Gomez, Alberto 13              
     3) Moya, Adrian 14                 4) Vargas, Sebastian 14           
                  29.63     1:03.96 (34.33)     1:31.55 (27.59)     1:57.42 (25.87)
 11 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       1:59.78    1:58.01        
     1) Amidon, Kaden 14                2) McKeough, Jonathan 14          
     3) James, Trey 14                  4) Vanderbrook, Thomas 14         
                  29.67     1:03.64 (33.97)     1:31.89 (28.25)     1:58.01 (26.12)
 12 Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     2:05.55    1:58.62        
     1) Failing, Carl 14                2) McGee, Eien 13                 
     3) Smithson, Jack 14               4) Crossen, Donovan 14            
                  34.48     1:04.71 (30.23)     1:32.01 (27.30)     1:58.62 (26.61)
 -- West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              2:15.47        SCR        
     1) Feldhake, Luke 14               2) Carter, John 12                
     3) Dankle, Caleb 13                4) Sutton, Russ 14                
 
Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
meet records:   4:06.25        2012 Southeastern Swimming Zone Tea             
                         C Clutts, S Kyriakidis, A Tretyakov, S Steele     
                4:06.98  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ga Zone-GA  ''A''                                   4:03.80    4:02.65 NAG    
     1) Dunn III, Tan 13                2) Pastorek, Brennan 14           
     3) Paquette, Jason 14              4) Riley, Colin 14                
                  29.61   1:00.78 (1:00.78)     1:32.75 (31.97)   2:08.91 (1:08.13)
        2:36.71 (27.80)   3:09.17 (1:00.26)     3:34.31 (25.14)     4:02.65 (53.48)
  2 Florida Zone Team-FL  ''A''                         4:06.97    4:02.86 NAG    
     1) Sanders, Vance 13               2) Tabor, William 14              
     3) Murtagh, Joseph 14              4) Hutton, John 14                
                  29.34       59.77 (59.77)     1:32.66 (32.89)   2:09.77 (1:10.00)
        2:37.29 (27.52)     3:08.00 (58.23)     3:33.94 (25.94)     4:02.86 (54.86)
  3 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  4:06.23    4:04.31 NAG    
     1) Bathory, Levente 14             2) Blandford, Connor 14           
     3) Eruchalu, Ikenna 14             4) Barden, Benjamin 14            
                  28.63       59.45 (59.45)     1:32.42 (32.97)   2:09.98 (1:10.53)
        2:37.34 (27.36)     3:09.50 (59.52)     3:35.40 (25.90)     4:04.31 (54.81)
  4 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            4:07.15    4:08.34        
     1) Courtney, James 14              2) Kyriakidis, Seth 14            
     3) Harrington, Caleb 14            4) Berry, Christian 14            
                  30.13   1:03.27 (1:03.27)     1:35.53 (32.26)   2:13.54 (1:10.27)
        2:40.59 (27.05)     3:12.22 (58.68)     3:38.52 (26.30)     4:08.34 (56.12)
  5 SC Zone Team-SC  ''A''                              4:09.38    4:11.96        
     1) Davis, Tal 14                   2) Seith, Jackson 14              
     3) Jann, Christian 14              4) Sullivan, Patrick 14           
                  30.31   1:01.63 (1:01.63)     1:33.35 (31.72)   2:11.98 (1:10.35)
        2:40.68 (28.70)   3:14.89 (1:02.91)     3:41.15 (26.26)     4:11.96 (57.07)
  6 South Texas Swimming-ST  ''A''                      4:10.54    4:12.00        
     1) Anaya, Robert 14                2) Cheng, Arthur 14               
     3) Ryherd, Seth 14                 4) Young, Cameron 14              
                  30.66   1:03.93 (1:03.93)     1:35.99 (32.06)   2:14.14 (1:10.21)
        2:42.54 (28.40)   3:16.38 (1:02.24)     3:42.68 (26.30)     4:12.00 (55.62)
  7 North Texas Swimming-NT  ''A''                      4:16.94    4:13.02        
     1) Cheng, Stephen 14               2) King, Tommy 14                 
     3) LeVant, Jack 13                 4) Zettle, Alex 13                
                  30.93   1:03.02 (1:03.02)     1:38.27 (35.25)   2:18.07 (1:15.05)
        2:45.00 (26.93)     3:17.24 (59.17)     3:43.87 (26.63)     4:13.02 (55.78)
  8 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        4:17.32    4:13.66        
     1) Sharp, Nicholas 14              2) Gomez, Alberto 13              
     3) Moya, Adrian 14                 4) Vargas, Sebastian 14           
                  29.76   1:03.77 (1:03.77)     1:38.04 (34.27)   2:16.79 (1:13.02)
        2:45.31 (28.52)   3:17.49 (1:00.70)     3:44.57 (27.08)     4:13.66 (56.17)
  9 Team Kentucky-KY  ''A''                             4:10.93    4:13.69        
     1) Zambrano, Alberto 14            2) Hampel, Michael 14             
     3) Hall, Charlie 14                4) Semenov, Michael 14            
                  30.22   1:02.96 (1:02.96)                         1:23.40 (20.44)
      2:42.37 (1:18.97)   3:16.93 (1:53.53)     3:43.59 (26.66)     4:13.69 (56.76)
 10 Gulf Swimming-GU  ''A''                             4:09.80    4:14.39        
     1) Roy, Justin 14                  2) Smith, Hudson 14               
     3) Monteagudo, Carlos 14           4) Asphall, Darrin 14             
                  30.87   1:03.35 (1:03.35)     1:36.16 (32.81)   2:14.81 (1:11.46)
        2:44.50 (29.69)   3:18.64 (1:03.83)     3:45.21 (26.57)     4:14.39 (55.75)
 11 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       4:18.80    4:23.46        
     1) Amidon, Kaden 14                2) McKeough, Jonathan 14          
     3) James, Trey 14                  4) Vanderbrook, Thomas 14         
                  31.28   1:04.74 (1:04.74)     1:39.73 (34.99)   2:20.78 (1:16.04)
        2:49.81 (29.03)   3:23.82 (1:03.04)     3:51.78 (27.96)     4:23.46 (59.64)
 12 Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     4:22.11    4:24.79        
     1) Failing, Carl 14                2) McGee, Eien 13                 
     3) Smithson, Jack 14               4) Crossen, Donovan 14            
                  31.76                             1:41.47 ( )         2:23.64 ( )
        2:52.07 (28.43)   3:24.84 (1:01.20)     3:52.43 (27.59)     4:24.79 (59.95)
 -- West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              5:31.33        SCR        
     1) Feldhake, Luke 14               2) Carter, John 12                
     3) Dankle, Caleb 13                4) Sutton, Russ 14                
 
Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   23.72        2009 Troy Tillman, SE                             
                22.59  NAG National Age Group
                24.29  JR''S Summer LC Jr. Nats
                25.19  AAAA
 Meet Qualifying:  24.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mckinney, William         17 Fzt-FL                 24.78      24.13 JR''S   
  2 Toth, Viktor              16 Fzt-FL                 24.45      24.38 AAAA   
  3 McGugan, Henry            16 NC Swim-NC             24.86      24.42 AAAA   
  4 Upchurch, Owen            15 South Texas-ST         24.87      24.76 AAAA   
  5 Briggs, Joseph            17 Fzt-FL                 24.97      24.78 AAAA   
  6 Cline, Cody               15 Gold Coast-FG          24.84      24.80 AAAA   
  7 Rubin, Jacob              16 GAZ-GA                 24.80      24.89 AAAA   
  8 DeMercurio, Jacob         15 KY-KY                  24.97      24.95 AAAA   
Preliminaries
  9 Arnold, Hunter            17 North Texas-NT         25.12                   
 10 Chain, Ladd               15 Ms-Ms-MS               25.25                   
 11 Riggan, Cole              16 NC Swim-NC             25.32                   
 12 Bungert, Max              17 Fzt-FL                 25.33                   
 13 Smith, John               17 SES-SE                 25.35                   
 14 Sanchez, Davied           17 NC Swim-NC             25.37                   
 15 Cusick, Patrick           16 GAZ-GA                 25.45                   
 16 Murphy, David             16 GAZ-GA                 25.46                   
 17 Kirwan, Sean              15 SES-SE                 25.52                   
 18 Knudsen, Andrew           17 LA-LA                  25.59                   
 19 Bradley, Lee              15 KY-KY                  25.60                   
 20 Best, John                15 NC Swim-NC             25.62                   
 21 Martinez, Adriano         15 Gold Coast-FG          25.65                   
 22 McCauley, Jacob           16 GULF-GU                25.70                   
 23 Shurow, Zach              17 Team WV-WV             25.75                   
 24 Barton, Wil               17 SES-SE                 25.92                   
 25 Moore, Ralph              15 Ms-Ms-MS               26.01                   
 26 Conrad, Nicholas          16 Gold Coast-FG          26.04                   
 26 Rutkowski, Alec           17 SC Zone Team-SC        26.04                   
 28 Snider, Sean              17 Team WV-WV             26.09                   
 29 Bisher, Clay              15 KY-KY                  26.23                   
 30 Jones, Samuel             15 NC Swim-NC             26.27                   
 31 Grant, Byron              16 SES-SE                 26.30                   
 32 Agostini, Thomas          16 SC Zone Team-SC        26.50                   
 33 Prieto, Harrison          15 LA-LA                  26.62                   
 34 Singler, Michel           16 LA-LA                  27.08                   
 35 Nelson, Garrett           15 South Texas-ST         27.18                   
 36 Fannin, Wyatt             17 North Texas-NT         27.28                   
 37 Colon, Jordan             16 Gold Coast-FG          27.30                   
 38 Massimini, Warren         15 LA-LA                  27.61                   
 39 Volz, Charles             15 Fzt-FL                 27.86                   
 40 Keating, Zander           15 South Texas-ST         28.32                   
 41 Nguyen, Brian             15 North Texas-NT         28.41                   
 42 Mathis, Bryant            16 GAZ-GA                 28.56                   
 43 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST         29.37                   
 44 Davis, Trey               15 GAZ-GA                 31.03                   
 45 Wolff, Max                16 SC Zone Team-SC        56.37                   
 -- Tamplain, Vincent         15 LA-LA                    NS                    
 
Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   23.72        2009 Troy Tillman, SE                             
                22.59  NAG National Age Group
                24.29  JR''S Summer LC Jr. Nats
                25.19  AAAA
 Meet Qualifying:  24.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Toth, Viktor              16 Fzt-FL                 24.42      24.45 qAAAA  
  2 Mckinney, William         17 Fzt-FL                 25.20      24.78 qAAAA  
  3 Rubin, Jacob              16 GAZ-GA                 25.55      24.80 qAAAA  
  4 Cline, Cody               15 Gold Coast-FG          25.07      24.84 qAAAA  
  5 McGugan, Henry            16 NC Swim-NC             24.97      24.86 qAAAA  
  6 Upchurch, Owen            15 South Texas-ST         25.37      24.87 qAAAA  
  7 DeMercurio, Jacob         15 KY-KY                  25.20      24.97 qAAAA  
  7 Briggs, Joseph            17 Fzt-FL                 25.20      24.97 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Arnold, Hunter            17 North Texas-NT         25.45      25.12 AAAA   
 10 Chain, Ladd               15 Ms-Ms-MS               25.10      25.25        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Riggan, Cole              16 NC Swim-NC             25.91      25.32        
 12 Bungert, Max              17 Fzt-FL                 24.95      25.33        
 13 Smith, John               17 SES-SE                 25.40      25.35        
 14 Sanchez, Davied           17 NC Swim-NC             25.41      25.37        
 15 Cusick, Patrick           16 GAZ-GA                 25.89      25.45        
 16 Murphy, David             16 GAZ-GA                 25.18      25.46        
 17 Kirwan, Sean              15 SES-SE                 25.92      25.52        
 18 Knudsen, Andrew           17 LA-LA                  27.12      25.59        
 19 Bradley, Lee              15 KY-KY                  26.60      25.60        
 20 Best, John                15 NC Swim-NC             25.47      25.62        
 21 Martinez, Adriano         15 Gold Coast-FG          26.35      25.65        
 22 McCauley, Jacob           16 GULF-GU                25.91      25.70        
 23 Shurow, Zach              17 Team WV-WV             26.48      25.75        
 24 Barton, Wil               17 SES-SE                 26.23      25.92        
 25 Moore, Ralph              15 Ms-Ms-MS               26.01      26.01        
 26 Conrad, Nicholas          16 Gold Coast-FG          25.98      26.04        
 26 Rutkowski, Alec           17 SC Zone Team-SC        25.27      26.04        
 28 Snider, Sean              17 Team WV-WV             26.20      26.09        
 29 Bisher, Clay              15 KY-KY                  26.48      26.23        
 30 Jones, Samuel             15 NC Swim-NC             26.15      26.27        
 31 Grant, Byron              16 SES-SE                 25.90      26.30        
 32 Agostini, Thomas          16 SC Zone Team-SC        26.14      26.50        
 33 Prieto, Harrison          15 LA-LA                  26.70      26.62        
 34 Singler, Michel           16 LA-LA                  27.95      27.08        
 35 Nelson, Garrett           15 South Texas-ST         27.85      27.18        
 36 Fannin, Wyatt             17 North Texas-NT         27.95      27.28        
 37 Colon, Jordan             16 Gold Coast-FG          28.58      27.30        
 38 Massimini, Warren         15 LA-LA                  27.06      27.61        
 39 Volz, Charles             15 Fzt-FL                 28.58      27.86        
 40 Keating, Zander           15 South Texas-ST         27.44      28.32        
 41 Nguyen, Brian             15 North Texas-NT         28.35      28.41        
 42 Mathis, Bryant            16 GAZ-GA                 28.67      28.56        
 43 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST         31.03      29.37        
 44 Davis, Trey               15 GAZ-GA                 29.60      31.03        
 45 Wolff, Max                16 SC Zone Team-SC        53.11      56.37        
 -- Tamplain, Vincent         15 LA-LA                  27.45         NS        
 
Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   51.95        2009 Troy Tillman, SE                             
                45.50  NAG National Age Group
                52.59  JR''S Summer LC Jr. Nats
                55.19  AAAA
 Meet Qualifying:  52.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Upchurch, Owen            15 South Texas-ST         53.77      53.19 AAAA   
                  25.73       53.19 (27.46)                                        
  2 Briggs, Joseph            17 Fzt-FL                 53.98      53.63 AAAA   
                  25.85       53.63 (27.78)                                        
  3 Olsen, Mark               16 South Texas-ST         54.41      53.84 AAAA   
                  25.86       53.84 (27.98)                                        
  4 Mckinney, William         17 Fzt-FL                 54.11      53.93 AAAA   
                  26.37       53.93 (27.56)                                        
  5 Warner, Shawn             18 Gold Coast-FG          54.02      53.98 AAAA   
                  25.96       53.98 (28.02)                                        
  6 Riggan, Cole              16 NC Swim-NC             54.25      54.02 AAAA   
                  25.86       54.02 (28.16)                                        
  7 Smith, John               17 SES-SE                 54.60      54.21 AAAA   
                  25.84       54.21 (28.37)                                        
  8 Cline, Cody               15 Gold Coast-FG          54.22      54.50 AAAA   
                  25.78       54.50 (28.72)                                        
Preliminaries
  9 Toth, Viktor              16 Fzt-FL                 54.68                   
 10 Rapp, William             16 North Texas-NT         54.83                   
 11 Chain, Ladd               15 Ms-Ms-MS               54.99                   
 11 Murphy, David             16 GAZ-GA                 54.99                   
 13 Harting, Zach             15 SES-SE                 55.03                   
 14 Bungert, Max              17 Fzt-FL                 55.07                   
 15 Rubin, Jacob              16 GAZ-GA                 55.10                   
 16 McGugan, Henry            16 NC Swim-NC             55.14                   
 17 Sanchez, Davied           17 NC Swim-NC             55.28                   
 18 Grimes, Eric              16 KY-KY                  55.55                   
 19 Best, John                15 NC Swim-NC             55.57                   
 20 Kirwan, Sean              15 SES-SE                 55.59                   
 21 Cusick, Patrick           16 GAZ-GA                 55.64                   
 22 Conrad, Nicholas          16 Gold Coast-FG          55.68                   
 23 Pavlock, Jacob            17 Gold Coast-FG          55.72                   
 23 DeMercurio, Jacob         15 KY-KY                  55.72                   
 25 Barton, Wil               17 SES-SE                 55.92                   
 26 Knudsen, Andrew           17 LA-LA                  55.94                   
 27 Bode, Matthew             16 KY-KY                  56.23                   
 28 Grant, Byron              16 SES-SE                 56.32                   
 29 Arnold, Hunter            17 North Texas-NT         56.36                   
 30 Martinez, Adriano         15 Gold Coast-FG          56.40                   
 30 Arrieta, Alexander        15 Gold Coast-FG          56.40                   
 32 Snider, Sean              17 Team WV-WV             56.43                   
 33 Jones, Samuel             15 NC Swim-NC             56.49                   
 34 Story, Jack               17 SC Zone Team-SC        56.79                   
 35 Moore, Ralph              15 Ms-Ms-MS               56.94                   
 36 Teas, Keaton              16 LA-LA                  57.23                   
 37 McCauley, Jacob           16 GULF-GU                57.37                   
 38 Boyles, Andrew            16 Team WV-WV             57.42                   
 39 Landi, Nicolas            18 Fzt-FL                 57.58                   
 40 Agostini, Thomas          16 SC Zone Team-SC        57.62                   
 41 Bisher, Clay              15 KY-KY                  57.70                   
 42 Shurow, Zach              17 Team WV-WV             57.86                   
 43 Taylor, Christian         18 KY-KY                  58.60                   
 44 Massimini, Warren         15 LA-LA                  58.97                   
 45 Fannin, Wyatt             17 North Texas-NT         59.41                   
 46 Prieto, Harrison          15 LA-LA                  59.61                   
 47 Woollweever, Noah         15 Team WV-WV           1:00.36                   
 48 Volz, Charles             15 Fzt-FL               1:00.52                   
 49 Nguyen, Brian             15 North Texas-NT       1:00.77                   
 50 Tamplain, Vincent         15 LA-LA                1:01.17                   
 51 Keating, Zander           15 South Texas-ST       1:01.27                   
 52 Singler, Michel           16 LA-LA                1:01.69                   
 53 Mathis, Bryant            16 GAZ-GA               1:01.78                   
 54 McConnell, Christian      15 South Texas-ST       1:04.38                   
 55 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST       1:06.57                   
 56 Davis, Trey               15 GAZ-GA               1:12.11                   
 57 Wolff, Max                16 SC Zone Team-SC      2:03.57                   
 -- Rutkowski, Alec           17 SC Zone Team-SC          DQ                    
 -- Parramore, Brandon        16 Fzt-FL                   NS                    
 
Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   51.95        2009 Troy Tillman, SE                             
                45.50  NAG National Age Group
                52.59  JR''S Summer LC Jr. Nats
                55.19  AAAA
 Meet Qualifying:  52.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Upchurch, Owen            15 South Texas-ST         55.33      53.77 qAAAA  
  2 Briggs, Joseph            17 Fzt-FL                 54.44      53.98 qAAAA  
  3 Warner, Shawn             18 Gold Coast-FG          56.03      54.02 qAAAA  
  4 Mckinney, William         17 Fzt-FL                 56.64      54.11 qAAAA  
  5 Cline, Cody               15 Gold Coast-FG          54.50      54.22 qAAAA  
  6 Riggan, Cole              16 NC Swim-NC             55.02      54.25 qAAAA  
  7 Olsen, Mark               16 South Texas-ST         55.59      54.41 qAAAA  
  8 Smith, John               17 SES-SE                 54.63      54.60 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Toth, Viktor              16 Fzt-FL                 53.26      54.68 AAAA   
 10 Rapp, William             16 North Texas-NT         55.48      54.83 AAAA   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chain, Ladd               15 Ms-Ms-MS               54.61      54.99 AAAA   
 11 Murphy, David             16 GAZ-GA                 54.91      54.99 AAAA   
 13 Harting, Zach             15 SES-SE                 54.91      55.03 AAAA   
 14 Bungert, Max              17 Fzt-FL                 55.13      55.07 AAAA   
 15 Rubin, Jacob              16 GAZ-GA                 55.93      55.10 AAAA   
 16 McGugan, Henry            16 NC Swim-NC             55.42      55.14 AAAA   
 17 Sanchez, Davied           17 NC Swim-NC             54.89      55.28        
 18 Grimes, Eric              16 KY-KY                  56.84      55.55        
 19 Best, John                15 NC Swim-NC             54.96      55.57        
 20 Kirwan, Sean              15 SES-SE                 55.23      55.59        
 21 Cusick, Patrick           16 GAZ-GA                 55.21      55.64        
 22 Conrad, Nicholas          16 Gold Coast-FG          57.08      55.68        
 23 Pavlock, Jacob            17 Gold Coast-FG          56.19      55.72        
 23 DeMercurio, Jacob         15 KY-KY                  56.39      55.72        
 25 Barton, Wil               17 SES-SE                 55.14      55.92        
 26 Knudsen, Andrew           17 LA-LA                  55.49      55.94        
 27 Bode, Matthew             16 KY-KY                  58.55      56.23        
 28 Grant, Byron              16 SES-SE                 55.55      56.32        
 29 Arnold, Hunter            17 North Texas-NT         55.99      56.36        
 30 Arrieta, Alexander        15 Gold Coast-FG          56.31      56.40        
 30 Martinez, Adriano         15 Gold Coast-FG          57.67      56.40        
 32 Snider, Sean              17 Team WV-WV             56.11      56.43        
 33 Jones, Samuel             15 NC Swim-NC             55.97      56.49        
 34 Story, Jack               17 SC Zone Team-SC        57.36      56.79        
 35 Moore, Ralph              15 Ms-Ms-MS               56.20      56.94        
 36 Teas, Keaton              16 LA-LA                  56.95      57.23        
 37 McCauley, Jacob           16 GULF-GU                56.42      57.37        
 38 Boyles, Andrew            16 Team WV-WV           1:00.64      57.42        
 39 Landi, Nicolas            18 Fzt-FL               1:00.81      57.58        
 40 Agostini, Thomas          16 SC Zone Team-SC        57.21      57.62        
 41 Bisher, Clay              15 KY-KY                  57.72      57.70        
 42 Shurow, Zach              17 Team WV-WV             59.50      57.86        
 43 Taylor, Christian         18 KY-KY                1:00.55      58.60        
 44 Massimini, Warren         15 LA-LA                  58.60      58.97        
 45 Fannin, Wyatt             17 North Texas-NT         59.83      59.41        
 46 Prieto, Harrison          15 LA-LA                  58.10      59.61        
 47 Woollweever, Noah         15 Team WV-WV             59.35    1:00.36        
 48 Volz, Charles             15 Fzt-FL               1:03.92    1:00.52        
 49 Nguyen, Brian             15 North Texas-NT       1:01.44    1:00.77        
 50 Tamplain, Vincent         15 LA-LA                  59.25    1:01.17        
 51 Keating, Zander           15 South Texas-ST       1:01.02    1:01.27        
 52 Singler, Michel           16 LA-LA                1:04.73    1:01.69        
 53 Mathis, Bryant            16 GAZ-GA               1:04.82    1:01.78        
 54 McConnell, Christian      15 South Texas-ST       1:02.91    1:04.38        
 55 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST       1:03.60    1:06.57        
 56 Davis, Trey               15 GAZ-GA               1:10.78    1:12.11        
 57 Wolff, Max                16 SC Zone Team-SC      1:59.88    2:03.57        
 -- Rutkowski, Alec           17 SC Zone Team-SC        56.14         DQ        
      False start
 -- Parramore, Brandon        16 Fzt-FL                 56.93         NS        
 -- Borgert, Seth             15 Fzt-FL                 57.60        SCR        
 
Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   1:52.65        2011 Ty W Rocca, FL                             
                1:45.99  NAG National Age Group
                1:55.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:59.99  AAAA
 Meet Qualifying:  1:55.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Noletto, Russell          16 SES-SE               1:57.29    1:56.16 AAAA   
                  27.31       56.53 (29.22)     1:26.55 (30.02)     1:56.16 (29.61)
  2 Cox, Derek                15 GAZ-GA               1:56.95    1:56.50 AAAA   
                  27.55       57.45 (29.90)     1:27.24 (29.79)     1:56.50 (29.26)
  3 Bode, Matthew             16 KY-KY                1:58.23    1:57.46 AAAA   
                  27.43       57.17 (29.74)     1:27.31 (30.14)     1:57.46 (30.15)
  4 Bungert, Max              17 Fzt-FL               1:57.67    1:58.02 AAAA   
                  27.40       56.74 (29.34)     1:27.02 (30.28)     1:58.02 (31.00)
  5 Grant, Byron              16 SES-SE               1:58.64    1:58.06 AAAA   
                  28.62       58.38 (29.76)     1:27.92 (29.54)     1:58.06 (30.14)
  6 Harting, Zach             15 SES-SE               1:58.30    1:58.20 AAAA   
                  28.08       58.34 (30.26)     1:28.65 (30.31)     1:58.20 (29.55)
  7 Warner, Shawn             18 Gold Coast-FG        1:58.13    1:58.84 AAAA   
                  26.76       56.19 (29.43)     1:26.94 (30.75)     1:58.84 (31.90)
  8 Barton, Wil               17 SES-SE               1:58.87    1:59.25 AAAA   
                  28.34       58.98 (30.64)     1:29.57 (30.59)     1:59.25 (29.68)
Preliminaries
  9 Ordaz, Eric               16 Fzt-FL               1:59.23                   
 10 Riggan, Cole              16 NC Swim-NC           1:59.46                   
 11 Mckinney, William         17 Fzt-FL               1:59.55                   
 12 Rapp, William             16 North Texas-NT       1:59.63                   
 13 Grimes, Eric              16 KY-KY                1:59.69                   
 13 Smith, John               17 SES-SE               1:59.69                   
 15 Forde, Clayton            16 KY-KY                1:59.85                   
 16 Olsen, Mark               16 South Texas-ST       2:00.01                   
 17 Bradley, Lee              15 KY-KY                2:00.03                   
 18 Briggs, Joseph            17 Fzt-FL               2:00.20                   
 19 Pavlock, Jacob            17 Gold Coast-FG        2:00.33                   
 20 Borgert, Seth             15 Fzt-FL               2:00.42                   
 21 Toth, Viktor              16 Fzt-FL               2:00.68                   
 22 Best, John                15 NC Swim-NC           2:01.00                   
 23 Rubin, Jacob              16 GAZ-GA               2:01.09                   
 24 Adickes, Spencer          17 South Texas-ST       2:01.79                   
 25 Jones, Samuel             15 NC Swim-NC           2:01.97                   
 26 Arrieta, Alexander        15 Gold Coast-FG        2:01.99                   
 27 Cline, Cody               15 Gold Coast-FG        2:02.16                   
 28 Rutkowski, Alec           17 SC Zone Team-SC      2:02.71                   
 29 Upchurch, Owen            15 South Texas-ST       2:02.91                   
 30 Martinez, Adriano         15 Gold Coast-FG        2:03.28                   
 31 Chain, Ladd               15 Ms-Ms-MS             2:03.35                   
 32 Story, Jack               17 SC Zone Team-SC      2:03.66                   
 33 Parramore, Brandon        16 Fzt-FL               2:04.10                   
 34 Snider, Sean              17 Team WV-WV           2:04.30                   
 35 Huerta, Jacob             15 South Texas-ST       2:04.35                   
 36 McGugan, Henry            16 NC Swim-NC           2:04.95                   
 37 Conrad, Nicholas          16 Gold Coast-FG        2:05.44                   
 38 Agostini, Thomas          16 SC Zone Team-SC      2:05.45                   
 39 Sanchez, Davied           17 NC Swim-NC           2:05.56                   
 40 Cairns, Noah              16 NC Swim-NC           2:05.72                   
 41 Evans, John               16 SC Zone Team-SC      2:05.84                   
 42 McCauley, Jacob           16 GULF-GU              2:06.82                   
 43 Teas, Keaton              16 LA-LA                2:06.98                   
 44 Massimini, Warren         15 LA-LA                2:07.07                   
 45 Bisher, Clay              15 KY-KY                2:07.74                   
 46 Nason, David              15 Team WV-WV           2:08.21                   
 47 Murphy, David             16 GAZ-GA               2:08.51                   
 48 Boyles, Andrew            16 Team WV-WV           2:09.01                   
 49 Fannin, Wyatt             17 North Texas-NT       2:09.06                   
 50 Nguyen, Brian             15 North Texas-NT       2:10.12                   
 51 Nelson, Matthew           16 Team WV-WV           2:10.85                   
 52 Nelson, Garrett           15 South Texas-ST       2:12.01                   
 53 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST       2:18.85                   
 54 Woollweever, Noah         15 Team WV-WV           2:19.06                   
 55 Davis, Trey               15 GAZ-GA               2:49.25                   
 
Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   1:52.65        2011 Ty W Rocca, FL                             
                1:45.99  NAG National Age Group
                1:55.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:59.99  AAAA
 Meet Qualifying:  1:55.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cox, Derek                15 GAZ-GA               1:59.59    1:56.95 qAAAA  
                  55.54   1:56.95 (1:01.41)                                        
  2 Noletto, Russell          16 SES-SE               1:56.31    1:57.29 qAAAA  
                  56.40   1:57.29 (1:00.89)                                        
  3 Bungert, Max              17 Fzt-FL               1:57.03    1:57.67 qAAAA  
                  56.21   1:57.67 (1:01.46)                                        
  4 Warner, Shawn             18 Gold Coast-FG        2:01.30    1:58.13 qAAAA  
                  56.39   1:58.13 (1:01.74)                                        
  5 Bode, Matthew             16 KY-KY                1:59.71    1:58.23 qAAAA  
                  57.73   1:58.23 (1:00.50)                                        
  6 Harting, Zach             15 SES-SE               1:59.39    1:58.30 qAAAA  
                  58.45     1:58.30 (59.85)                                        
  7 Grant, Byron              16 SES-SE               2:03.13    1:58.64 qAAAA  
                  58.74     1:58.64 (59.90)                                        
  8 Barton, Wil               17 SES-SE               1:58.81    1:58.87 qAAAA  
                  57.09   1:58.87 (1:01.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ordaz, Eric               16 Fzt-FL               1:58.92    1:59.23 AAAA   
                  57.44   1:59.23 (1:01.79)                                        
 10 Riggan, Cole              16 NC Swim-NC           1:59.15    1:59.46 AAAA   
                  57.14   1:59.46 (1:02.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mckinney, William         17 Fzt-FL               2:07.93    1:59.55 AAAA   
                  58.07   1:59.55 (1:01.48)                                        
 12 Rapp, William             16 North Texas-NT       2:00.89    1:59.63 AAAA   
                  57.40   1:59.63 (1:02.23)                                        
 13 Grimes, Eric              16 KY-KY                2:00.30    1:59.69 AAAA   
                  57.67   1:59.69 (1:02.02)                                        
 13 Smith, John               17 SES-SE               1:59.56    1:59.69 AAAA   
                  57.19   1:59.69 (1:02.50)                                        
 15 Forde, Clayton            16 KY-KY                2:00.35    1:59.85 AAAA   
                  58.76   1:59.85 (1:01.09)                                        
 16 Olsen, Mark               16 South Texas-ST       2:03.62    2:00.01        
                  57.12   2:00.01 (1:02.89)                                        
 17 Bradley, Lee              15 KY-KY                2:00.33    2:00.03        
                  57.11   2:00.03 (1:02.92)                                        
 18 Briggs, Joseph            17 Fzt-FL               1:58.03    2:00.20        
                  57.84   2:00.20 (1:02.36)                                        
 19 Pavlock, Jacob            17 Gold Coast-FG        2:02.78    2:00.33        
                  57.80   2:00.33 (1:02.53)                                        
 20 Borgert, Seth             15 Fzt-FL               1:58.85    2:00.42        
                  58.40   2:00.42 (1:02.02)                                        
 21 Toth, Viktor              16 Fzt-FL               1:58.70    2:00.68        
                  57.65   2:00.68 (1:03.03)                                        
 22 Best, John                15 NC Swim-NC           2:02.43    2:01.00        
                  58.12   2:01.00 (1:02.88)                                        
 23 Rubin, Jacob              16 GAZ-GA               2:03.36    2:01.09        
                  57.81   2:01.09 (1:03.28)                                        
 24 Adickes, Spencer          17 South Texas-ST       2:02.57    2:01.79        
                  58.64   2:01.79 (1:03.15)                                        
 25 Jones, Samuel             15 NC Swim-NC           2:00.72    2:01.97        
                1:00.02   2:01.97 (1:01.95)                                        
 26 Arrieta, Alexander        15 Gold Coast-FG        1:59.99    2:01.99        
                  59.19   2:01.99 (1:02.80)                                        
 27 Cline, Cody               15 Gold Coast-FG        2:00.35    2:02.16        
                  56.89   2:02.16 (1:05.27)                                        
 28 Rutkowski, Alec           17 SC Zone Team-SC      2:02.28    2:02.71        
                  59.36   2:02.71 (1:03.35)                                        
 29 Upchurch, Owen            15 South Texas-ST       2:06.67    2:02.91        
                  58.48   2:02.91 (1:04.43)                                        
 30 Martinez, Adriano         15 Gold Coast-FG        2:09.36    2:03.28        
                  58.42   2:03.28 (1:04.86)                                        
 31 Chain, Ladd               15 Ms-Ms-MS             2:00.25    2:03.35        
                  58.23   2:03.35 (1:05.12)                                        
 32 Story, Jack               17 SC Zone Team-SC      2:01.23    2:03.66        
                  59.15   2:03.66 (1:04.51)                                        
 33 Parramore, Brandon        16 Fzt-FL               2:01.12    2:04.10        
                  59.38   2:04.10 (1:04.72)                                        
 34 Snider, Sean              17 Team WV-WV           2:02.17    2:04.30        
                  58.47   2:04.30 (1:05.83)                                        
 35 Huerta, Jacob             15 South Texas-ST       2:03.32    2:04.35        
                  59.22   2:04.35 (1:05.13)                                        
 36 McGugan, Henry            16 NC Swim-NC           2:09.15    2:04.95        
                  59.34   2:04.95 (1:05.61)                                        
 37 Conrad, Nicholas          16 Gold Coast-FG        2:09.73    2:05.44        
                1:02.46   2:05.44 (1:02.98)                                        
 38 Agostini, Thomas          16 SC Zone Team-SC      2:03.31    2:05.45        
                  59.23   2:05.45 (1:06.22)                                        
 39 Sanchez, Davied           17 NC Swim-NC           2:04.56    2:05.56        
                1:00.11   2:05.56 (1:05.45)                                        
 40 Cairns, Noah              16 NC Swim-NC           2:01.57    2:05.72        
                  59.69   2:05.72 (1:06.03)                                        
 41 Evans, John               16 SC Zone Team-SC      2:03.21    2:05.84        
                1:00.64   2:05.84 (1:05.20)                                        
 42 McCauley, Jacob           16 GULF-GU              2:05.29    2:06.82        
                1:00.91   2:06.82 (1:05.91)                                        
 43 Teas, Keaton              16 LA-LA                2:04.52    2:06.98        
                1:00.85   2:06.98 (1:06.13)                                        
 44 Massimini, Warren         15 LA-LA                2:08.13    2:07.07        
                1:01.38   2:07.07 (1:05.69)                                        
 45 Bisher, Clay              15 KY-KY                2:05.32    2:07.74        
                  59.47   2:07.74 (1:08.27)                                        
 46 Nason, David              15 Team WV-WV           2:15.31    2:08.21        
                1:01.03   2:08.21 (1:07.18)                                        
 47 Murphy, David             16 GAZ-GA               2:05.12    2:08.51        
                1:00.41   2:08.51 (1:08.10)                                        
 48 Boyles, Andrew            16 Team WV-WV           3:16.91    2:09.01        
                1:01.69   2:09.01 (1:07.32)                                        
 49 Fannin, Wyatt             17 North Texas-NT       2:12.35    2:09.06        
                1:00.84   2:09.06 (1:08.22)                                        
 50 Nguyen, Brian             15 North Texas-NT       2:13.06    2:10.12        
                1:04.63   2:10.12 (1:05.49)                                        
 51 Nelson, Matthew           16 Team WV-WV           2:12.74    2:10.85        
                1:02.40   2:10.85 (1:08.45)                                        
 52 Nelson, Garrett           15 South Texas-ST       2:12.07    2:12.01        
                1:01.64   2:12.01 (1:10.37)                                        
 53 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST       2:18.53    2:18.85        
                1:07.22   2:18.85 (1:11.63)                                        
 54 Woollweever, Noah         15 Team WV-WV           2:08.99    2:19.06        
                1:03.88   2:19.06 (1:15.18)                                        
 55 Davis, Trey               15 GAZ-GA               2:48.17    2:49.25        
                1:15.10   2:49.25 (1:34.15)                                        
 -- Leach, Marshal            14 LA-LA                2:10.78        SCR        
 
Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   4:02.03        2007 Patrick Ceddia, FL                         
                3:50.68  NAG National Age Group
                4:05.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                4:13.99  AAAA
 Meet Qualifying:  4:05.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Grimes, Eric              16 KY-KY                4:08.73    4:06.72 AAAA   
                  27.48       57.74 (30.26)     1:28.66 (30.92)     2:00.02 (31.36)
        2:31.66 (31.64)     3:03.75 (32.09)     3:35.65 (31.90)     4:06.72 (31.07)
  2 Noletto, Russell          16 SES-SE               4:10.89    4:08.09 AAAA   
                  28.21       58.82 (30.61)     1:30.04 (31.22)     2:01.68 (31.64)
        2:33.71 (32.03)     3:05.97 (32.26)     3:37.65 (31.68)     4:08.09 (30.44)
  3 Ordaz, Eric               16 Fzt-FL               4:10.28    4:08.94 AAAA   
                  28.92     1:00.18 (31.26)     1:30.96 (30.78)     2:02.42 (31.46)
                                3:05.89 ( )   4:08.94 (1:03.05)                    
  4 Riggan, Cole              16 NC Swim-NC           4:09.70    4:09.41 AAAA   
                  27.90       58.09 (30.19)     1:29.45 (31.36)     2:01.19 (31.74)
        2:33.39 (32.20)     3:05.24 (31.85)     3:37.49 (32.25)     4:09.41 (31.92)
  5 Bode, Matthew             16 KY-KY                4:11.68    4:10.27 AAAA   
                  27.95       58.44 (30.49)     1:29.69 (31.25)     2:01.45 (31.76)
        2:33.13 (31.68)     3:05.75 (32.62)     3:38.23 (32.48)     4:10.27 (32.04)
  6 Bungert, Max              17 Fzt-FL               4:11.74    4:12.12 AAAA   
                  28.42     1:00.10 (31.68)     1:31.81 (31.71)     2:04.26 (32.45)
        2:36.80 (32.54)     3:09.68 (32.88)     3:41.60 (31.92)     4:12.12 (30.52)
  7 Grant, Byron              16 SES-SE               4:11.74    4:13.83 AAAA   
                  28.70       59.91 (31.21)     1:31.63 (31.72)     2:03.58 (31.95)
        2:35.38 (31.80)     3:08.16 (32.78)     3:41.32 (33.16)     4:13.83 (32.51)
  8 Story, Jack               17 SC Zone Team-SC      4:13.13    4:19.18        
                  28.67     1:00.46 (31.79)     1:33.03 (32.57)     2:06.04 (33.01)
        2:38.97 (32.93)     3:12.50 (33.53)     3:46.23 (33.73)     4:19.18 (32.95)
Preliminaries
  9 Hinman, Maziar            15 NC Swim-NC           4:13.50                   
 10 Barton, Wil               17 SES-SE               4:14.13                   
 11 Warner, Shawn             18 Gold Coast-FG        4:14.18                   
 12 Arrieta, Alexander        15 Gold Coast-FG        4:15.36                   
 13 Rogers, Nathan            16 GAZ-GA               4:16.61                   
 14 Cline, Cody               15 Gold Coast-FG        4:17.10                   
 15 Forde, Clayton            16 KY-KY                4:18.28                   
 16 Rapp, William             16 North Texas-NT       4:18.88                   
 17 Cairns, Noah              16 NC Swim-NC           4:19.01                   
 18 Olsen, Mark               16 South Texas-ST       4:20.63                   
 19 Evans, John               16 SC Zone Team-SC      4:21.21                   
 20 Strausberger, Andy        16 GAZ-GA               4:22.90                   
 21 Briggs, Joseph            17 Fzt-FL               4:23.54                   
 22 Adickes, Spencer          17 South Texas-ST       4:29.15                   
 23 Upchurch, Owen            15 South Texas-ST       4:29.64                   
 24 Nelson, Matthew           16 Team WV-WV           4:30.91                   
 25 Snider, Sean              17 Team WV-WV           4:31.79                   
 26 Nason, David              15 Team WV-WV           4:32.01                   
 27 Pickich, Michael          17 Ms-Ms-MS             4:32.68                   
 28 Massimini, Warren         15 LA-LA                4:32.85                   
 29 Nelson, Garrett           15 South Texas-ST       4:35.17                   
 30 Keating, Zander           15 South Texas-ST       4:57.48                   
 31 Davis, Trey               15 GAZ-GA               6:00.56                   
 
Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   4:02.03        2007 Patrick Ceddia, FL                         
                3:50.68  NAG National Age Group
                4:05.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                4:13.99  AAAA
 Meet Qualifying:  4:05.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Grimes, Eric              16 KY-KY                4:07.18    4:08.73 qAAAA  
                  57.96   2:01.14 (1:03.18)   3:05.36 (1:04.22)   4:08.73 (1:03.37)
  2 Riggan, Cole              16 NC Swim-NC           4:13.13    4:09.70 qAAAA  
                  59.10   2:02.61 (1:03.51)   3:07.06 (1:04.45)   4:09.70 (1:02.64)
  3 Ordaz, Eric               16 Fzt-FL               4:09.71    4:10.28 qAAAA  
                1:00.95   2:04.13 (1:03.18)   3:07.42 (1:03.29)   4:10.28 (1:02.86)
  4 Noletto, Russell          16 SES-SE               4:08.39    4:10.89 qAAAA  
                1:00.63                             2:04.86 ( )   3:08.15 (1:03.29)
      4:10.89 (1:02.74)                                                            
  5 Bode, Matthew             16 KY-KY                4:15.22    4:11.68 qAAAA  
                  59.54   2:03.25 (1:03.71)   3:08.30 (1:05.05)   4:11.68 (1:03.38)
  6 Bungert, Max              17 Fzt-FL               4:09.64    4:11.74 qAAAA  
                  59.12   2:01.45 (1:02.33)   3:05.44 (1:03.99)   4:11.74 (1:06.30)
  6 Grant, Byron              16 SES-SE               4:14.15    4:11.74 qAAAA  
                1:01.46                             2:06.14 ( )   3:08.12 (1:01.98)
      4:11.74 (1:03.62)                                                            
  8 Story, Jack               17 SC Zone Team-SC      4:12.91    4:13.13 qAAAA  
                1:01.01                             2:06.08 ( )   3:09.83 (1:03.75)
      4:13.13 (1:03.30)                                                            
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hinman, Maziar            15 NC Swim-NC           4:16.33    4:13.50 AAAA   
                  59.54                             2:04.80 ( )   3:10.20 (1:05.40)
      4:13.50 (1:03.30)                                                            
 10 Barton, Wil               17 SES-SE               4:12.21    4:14.13        
                  59.98   2:04.90 (1:04.92)   3:10.08 (1:05.18)   4:14.13 (1:04.05)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Warner, Shawn             18 Gold Coast-FG        4:16.10    4:14.18        
                  59.92   2:05.08 (1:05.16)   3:10.80 (1:05.72)   4:14.18 (1:03.38)
 12 Arrieta, Alexander        15 Gold Coast-FG        4:13.15    4:15.36        
                1:00.81   2:05.15 (1:04.34)   3:10.69 (1:05.54)   4:15.36 (1:04.67)
 13 Rogers, Nathan            16 GAZ-GA               4:17.15    4:16.61        
                1:00.77   2:05.78 (1:05.01)   3:11.49 (1:05.71)   4:16.61 (1:05.12)
 14 Cline, Cody               15 Gold Coast-FG        4:19.00    4:17.10        
                  59.32   2:04.86 (1:05.54)   3:11.39 (1:06.53)   4:17.10 (1:05.71)
 15 Forde, Clayton            16 KY-KY                4:17.63    4:18.28        
                1:02.23   2:07.88 (1:05.65)   3:13.68 (1:05.80)   4:18.28 (1:04.60)
 16 Rapp, William             16 North Texas-NT       4:18.74    4:18.88        
                1:00.77                             2:06.61 ( )   3:13.70 (1:07.09)
      4:18.88 (1:05.18)                                                            
 17 Cairns, Noah              16 NC Swim-NC           4:10.60    4:19.01        
            3:13.13 ( )   4:19.01 (1:05.88)                                        
 18 Olsen, Mark               16 South Texas-ST       4:27.47    4:20.63        
                  59.49   2:04.83 (1:05.34)   3:11.69 (1:06.86)   4:20.63 (1:08.94)
 19 Evans, John               16 SC Zone Team-SC      4:20.09    4:21.21        
                1:01.15   2:06.85 (1:05.70)   3:13.79 (1:06.94)   4:21.21 (1:07.42)
 20 Strausberger, Andy        16 GAZ-GA               4:24.96    4:22.90        
                1:02.15   2:08.70 (1:06.55)   3:15.72 (1:07.02)   4:22.90 (1:07.18)
 21 Briggs, Joseph            17 Fzt-FL               4:11.05    4:23.54        
                1:01.99   2:09.20 (1:07.21)   3:15.34 (1:06.14)   4:23.54 (1:08.20)
 22 Adickes, Spencer          17 South Texas-ST       4:27.19    4:29.15        
                1:00.20   2:06.81 (1:06.61)   3:17.62 (1:10.81)   4:29.15 (1:11.53)
 23 Upchurch, Owen            15 South Texas-ST       4:39.05    4:29.64        
                1:01.97   2:10.61 (1:08.64)   3:20.98 (1:10.37)   4:29.64 (1:08.66)
 24 Nelson, Matthew           16 Team WV-WV           4:42.29    4:30.91        
                1:03.70   2:12.62 (1:08.92)   3:22.46 (1:09.84)   4:30.91 (1:08.45)
 25 Snider, Sean              17 Team WV-WV           4:24.08    4:31.79        
                1:01.34                             2:10.31 ( )   3:21.61 (1:11.30)
      4:31.79 (1:10.18)                                                            
 26 Nason, David              15 Team WV-WV           4:47.73    4:32.01        
                1:04.38   2:12.97 (1:08.59)   3:22.96 (1:09.99)   4:32.01 (1:09.05)
 27 Pickich, Michael          17 Ms-Ms-MS             4:27.14    4:32.68        
                1:01.36                             2:10.35 ( )   3:21.11 (1:10.76)
      4:32.68 (1:11.57)                                                            
 28 Massimini, Warren         15 LA-LA                4:27.05    4:32.85        
                1:04.08   2:13.20 (1:09.12)   3:23.51 (1:10.31)   4:32.85 (1:09.34)
 29 Nelson, Garrett           15 South Texas-ST       4:35.04    4:35.17        
                1:04.69   2:15.12 (1:10.43)   3:26.14 (1:11.02)   4:35.17 (1:09.03)
 30 Keating, Zander           15 South Texas-ST       4:56.89    4:57.48        
                1:05.52   2:21.53 (1:16.01)   3:39.81 (1:18.28)   4:57.48 (1:17.67)
 31 Davis, Trey               15 GAZ-GA               6:07.21    6:00.56        
                1:21.58   2:52.95 (1:31.37)   4:28.24 (1:35.29)   6:00.56 (1:32.32)
 
Boys 15-18 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
meet records:   15:55.75        2008 John Orban, FL                            
                15:42.54  15-18 NAG National Age Group
                16:14.29  15-18 JR''S Summer LC Jr. Nats
                16:49.19  15-18 AAAA
 Meet Qualifying 15-18:  16:14.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noletto, Russell          16 SES-SE              16:36.38   16:30.12 AAAA   
                  29.17     1:01.83 (32.66)     1:34.05 (32.22)     2:06.73 (32.68)
        2:39.15 (32.42)     3:12.45 (33.30)     3:45.36 (32.91)     4:18.60 (33.24)
        4:51.79 (33.19)     5:24.95 (33.16)     5:58.16 (33.21)     6:31.64 (33.48)
        7:04.82 (33.18)     7:38.33 (33.51)     8:11.34 (33.01)     8:44.61 (33.27)
        9:17.83 (33.22)     9:51.14 (33.31)    10:24.53 (33.39)    10:57.70 (33.17)
       11:30.94 (33.24)    12:04.78 (33.84)    12:38.24 (33.46)    13:12.07 (33.83)
       13:45.28 (33.21)    14:18.64 (33.36)    14:51.78 (33.14)    15:25.20 (33.42)
       15:58.15 (32.95)    16:30.12 (31.97)                                        
  2 Cairns, Noah              16 NC Swim-NC          16:30.51   16:32.46 AAAA   
                  29.71     1:02.02 (32.31)     1:34.38 (32.36)     2:07.12 (32.74)
        2:39.94 (32.82)     3:13.13 (33.19)     3:46.07 (32.94)     4:19.15 (33.08)
        4:52.04 (32.89)     5:25.74 (33.70)     5:59.04 (33.30)     6:32.44 (33.40)
        7:06.04 (33.60)     7:39.47 (33.43)     8:13.06 (33.59)     8:45.75 (32.69)
        9:18.93 (33.18)     9:52.26 (33.33)    10:25.40 (33.14)    10:58.93 (33.53)
       11:32.34 (33.41)    12:05.72 (33.38)    12:39.30 (33.58)    13:13.24 (33.94)
       13:45.74 (32.50)    14:20.65 (34.91)    14:47.64 (26.99)    15:27.63 (39.99)
       15:55.50 (27.87)    16:32.46 (36.96)                                        
  3 Ordaz, Eric               16 Fzt-FL              16:27.13   16:32.86 AAAA   
                  30.27     1:03.09 (32.82)     1:35.77 (32.68)     2:08.50 (32.73)
        2:41.35 (32.85)     3:14.29 (32.94)     3:47.24 (32.95)     4:20.38 (33.14)
        4:53.55 (33.17)     5:26.66 (33.11)     5:59.80 (33.14)     6:32.96 (33.16)
        7:06.22 (33.26)     7:39.23 (33.01)     8:12.16 (32.93)     8:45.48 (33.32)
        9:18.63 (33.15)     9:52.07 (33.44)    10:14.71 (22.64)    10:58.63 (43.92)
       11:20.83 (22.20)    12:05.40 (44.57)    12:38.53 (33.13)    13:12.23 (33.70)
       13:46.09 (33.86)    14:20.07 (33.98)    14:47.53 (27.46)    15:27.73 (40.20)
       15:50.80 (23.07)    16:32.86 (42.06)                                        
  4 Grimes, Eric              16 KY-KY               16:50.25   16:38.67 AAAA   
                  28.98     1:01.28 (32.30)     1:33.65 (32.37)     2:06.60 (32.95)
        2:40.02 (33.42)     3:13.34 (33.32)     3:46.39 (33.05)     4:19.63 (33.24)
        4:52.92 (33.29)     5:26.64 (33.72)     6:00.06 (33.42)     6:33.88 (33.82)
        7:07.60 (33.72)     7:41.46 (33.86)     8:15.30 (33.84)     8:48.97 (33.67)
        9:22.73 (33.76)     9:56.31 (33.58)    10:29.97 (33.66)    11:03.64 (33.67)
       11:37.08 (33.44)    12:10.82 (33.74)    12:44.24 (33.42)    13:18.07 (33.83)
       13:51.76 (33.69)    14:25.45 (33.69)    14:59.38 (33.93)    15:32.94 (33.56)
       16:06.88 (33.94)    16:38.67 (31.79)                                        
  5 Bode, Matthew             16 KY-KY               16:41.56   16:48.00 AAAA   
                  29.23     1:01.50 (32.27)     1:34.31 (32.81)     2:07.46 (33.15)
        2:40.73 (33.27)     3:13.85 (33.12)     3:47.44 (33.59)     4:20.77 (33.33)
        4:54.23 (33.46)     5:27.59 (33.36)     6:01.15 (33.56)     6:34.75 (33.60)
        7:08.52 (33.77)     7:42.29 (33.77)     8:16.38 (34.09)     8:49.88 (33.50)
        9:23.99 (34.11)     9:58.10 (34.11)    10:32.17 (34.07)    11:06.13 (33.96)
       11:40.26 (34.13)    12:15.01 (34.75)    12:49.17 (34.16)    13:23.55 (34.38)
       13:57.27 (33.72)    14:31.42 (34.15)    15:06.32 (34.90)    15:40.93 (34.61)
       16:15.10 (34.17)    16:48.00 (32.90)                                        
  6 Rogers, Nathan            16 GAZ-GA              16:56.97   16:53.55        
                  29.32     1:01.71 (32.39)     1:34.13 (32.42)     2:07.03 (32.90)
        2:40.19 (33.16)     3:13.69 (33.50)     3:46.78 (33.09)     4:21.05 (34.27)
        4:54.90 (33.85)     5:28.92 (34.02)     6:03.37 (34.45)     6:37.50 (34.13)
        7:11.48 (33.98)     7:45.39 (33.91)     8:19.50 (34.11)     8:53.62 (34.12)
        9:28.07 (34.45)    10:02.52 (34.45)    10:37.36 (34.84)    11:11.75 (34.39)
       11:46.42 (34.67)    12:21.20 (34.78)    12:55.09 (33.89)    13:30.21 (35.12)
       14:04.25 (34.04)    14:39.11 (34.86)    15:12.89 (33.78)    15:48.09 (35.20)
       16:21.45 (33.36)    16:53.55 (32.10)                                        
  7 Story, Jack               17 SC Zone Team-SC     17:11.74   16:56.12        
                  29.95     1:03.05 (33.10)     1:36.74 (33.69)     2:10.95 (34.21)
        2:44.85 (33.90)     3:19.17 (34.32)     3:52.85 (33.68)     4:26.28 (33.43)
        4:59.64 (33.36)     5:32.86 (33.22)     6:06.62 (33.76)     6:40.36 (33.74)
        7:14.31 (33.95)     7:48.13 (33.82)     8:22.22 (34.09)     8:55.97 (33.75)
        9:30.11 (34.14)    10:04.47 (34.36)    10:38.86 (34.39)    11:13.55 (34.69)
       11:47.95 (34.40)    12:22.41 (34.46)    12:56.87 (34.46)    13:31.89 (35.02)
       14:06.72 (34.83)    14:41.67 (34.95)    15:16.58 (34.91)    15:51.07 (34.49)
       16:24.93 (33.86)    16:56.12 (31.19)                                        
  8 Evans, John               16 SC Zone Team-SC     16:57.52   16:59.04        
                  29.23     1:01.65 (32.42)     1:34.74 (33.09)     2:08.17 (33.43)
        2:42.40 (34.23)     3:16.25 (33.85)     3:50.90 (34.65)     4:25.12 (34.22)
        4:59.67 (34.55)     5:34.24 (34.57)     6:08.67 (34.43)     6:43.54 (34.87)
        7:17.41 (33.87)     7:51.87 (34.46)     8:26.30 (34.43)     9:01.00 (34.70)
        9:35.72 (34.72)    10:10.08 (34.36)    10:44.32 (34.24)    11:18.80 (34.48)
       11:52.98 (34.18)    12:27.08 (34.10)    13:01.44 (34.36)    13:35.65 (34.21)
       14:08.87 (33.22)    14:44.20 (35.33)    15:18.45 (34.25)    15:53.07 (34.62)
       16:26.71 (33.64)    16:59.04 (32.33)                                        
  9 Hinman, Maziar            15 NC Swim-NC          16:17.32   17:00.47        
                  30.04     1:01.58 (31.54)     1:33.93 (32.35)     2:06.02 (32.09)
        2:38.72 (32.70)     3:12.43 (33.71)     3:45.73 (33.30)     4:19.58 (33.85)
        4:52.96 (33.38)     5:27.71 (34.75)     6:02.18 (34.47)     6:36.85 (34.67)
        7:11.80 (34.95)     7:46.89 (35.09)     8:21.32 (34.43)     8:56.82 (35.50)
        9:32.00 (35.18)    10:06.72 (34.72)    10:42.14 (35.42)    11:17.07 (34.93)
       11:52.29 (35.22)    12:26.95 (34.66)    13:01.88 (34.93)    13:36.73 (34.85)
       14:11.19 (34.46)    14:45.71 (34.52)    15:20.30 (34.59)    15:54.95 (34.65)
       16:28.68 (33.73)    17:00.47 (31.79)                                        
 10 Bungert, Max              17 Fzt-FL              16:36.69   17:06.34        
                  29.62     1:01.85 (32.23)     1:34.19 (32.34)     2:07.24 (33.05)
        2:40.49 (33.25)     3:13.74 (33.25)     3:47.21 (33.47)     4:20.78 (33.57)
        4:54.41 (33.63)     5:28.61 (34.20)     6:03.12 (34.51)     6:38.10 (34.98)
        7:12.88 (34.78)     7:48.04 (35.16)     8:22.88 (34.84)     8:57.69 (34.81)
        9:32.70 (35.01)    10:07.92 (35.22)    10:42.66 (34.74)    11:17.76 (35.10)
       11:52.93 (35.17)    12:27.59 (34.66)    13:02.98 (35.39)    13:37.91 (34.93)
       14:12.71 (34.80)    14:47.95 (35.24)    15:22.78 (34.83)    15:57.71 (34.93)
       16:32.66 (34.95)    17:06.34 (33.68)                                        
 11 Cline, Cody               15 Gold Coast-FG       17:40.92   17:07.30        
                  27.52       59.33 (31.81)     1:32.29 (32.96)     2:05.70 (33.41)
        2:38.66 (32.96)     3:12.10 (33.44)     3:46.02 (33.92)     4:20.17 (34.15)
        4:54.18 (34.01)     5:28.36 (34.18)     6:03.18 (34.82)     6:37.61 (34.43)
        7:12.30 (34.69)     7:46.85 (34.55)     8:21.50 (34.65)     8:56.19 (34.69)
        9:31.29 (35.10)    10:06.28 (34.99)    10:41.42 (35.14)    11:16.84 (35.42)
       11:52.74 (35.90)    12:28.04 (35.30)    13:03.47 (35.43)    13:38.27 (34.80)
       14:13.16 (34.89)    14:47.71 (34.55)    15:23.55 (35.84)    15:59.16 (35.61)
       16:33.73 (34.57)    17:07.30 (33.57)                                        
 12 Arrieta, Alexander        15 Gold Coast-FG       17:01.29   17:08.77        
                  29.10     1:01.10 (32.00)     1:34.07 (32.97)     2:07.09 (33.02)
        2:40.21 (33.12)     3:13.81 (33.60)     3:47.45 (33.64)     4:21.06 (33.61)
        4:55.02 (33.96)     5:29.28 (34.26)     6:03.74 (34.46)     6:38.21 (34.47)
        7:12.86 (34.65)     7:47.40 (34.54)     8:21.94 (34.54)     8:57.01 (35.07)
        9:31.90 (34.89)    10:07.00 (35.10)    10:42.14 (35.14)    11:17.51 (35.37)
       11:53.07 (35.56)    12:28.70 (35.63)    13:04.34 (35.64)    13:39.55 (35.21)
       14:15.20 (35.65)    14:51.60 (36.40)    15:26.38 (34.78)    16:01.63 (35.25)
       16:36.63 (35.00)    17:08.77 (32.14)                                        
 13 Olsen, Mark               16 South Texas-ST      18:38.55   17:25.02        
                  28.76     1:00.73 (31.97)     1:34.37 (33.64)     2:08.01 (33.64)
        2:41.95 (33.94)     3:15.96 (34.01)     3:50.61 (34.65)     4:24.93 (34.32)
        5:00.05 (35.12)     5:34.89 (34.84)     6:05.26 (30.37)     6:44.65 (39.39)
        7:19.63 (34.98)     7:54.57 (34.94)     8:30.20 (35.63)     9:04.61 (34.41)
        9:40.16 (35.55)    10:15.47 (35.31)    10:51.64 (36.17)    11:27.65 (36.01)
       12:03.29 (35.64)    12:39.63 (36.34)    13:15.79 (36.16)    13:51.38 (35.59)
       14:27.79 (36.41)    15:03.46 (35.67)    15:39.03 (35.57)    16:14.48 (35.45)
       16:49.85 (35.37)    17:25.02 (35.17)                                        
 14 Nelson, Matthew           16 Team WV-WV          18:34.95   17:46.65        
                  30.42     1:04.44 (34.02)     1:38.99 (34.55)     2:13.80 (34.81)
        2:48.61 (34.81)     3:23.81 (35.20)     3:59.15 (35.34)     4:34.43 (35.28)
        5:09.91 (35.48)     5:45.60 (35.69)     6:21.48 (35.88)     6:57.46 (35.98)
        7:33.08 (35.62)     8:09.05 (35.97)     8:45.42 (36.37)     9:21.78 (36.36)
        9:57.84 (36.06)    10:34.01 (36.17)    11:10.34 (36.33)    11:46.62 (36.28)
       12:22.97 (36.35)    12:59.25 (36.28)    13:35.30 (36.05)    14:11.60 (36.30)
       14:47.78 (36.18)    15:23.81 (36.03)    16:00.02 (36.21)    16:36.78 (36.76)
       17:12.67 (35.89)    17:46.65 (33.98)                                        
 15 Massimini, Warren         15 LA-LA               17:45.20   18:19.13        
                  31.80     1:07.03 (35.23)     1:42.14 (35.11)     2:17.29 (35.15)
        2:52.70 (35.41)     3:28.52 (35.82)     4:04.79 (36.27)     4:41.14 (36.35)
        5:17.69 (36.55)     5:54.21 (36.52)     6:30.78 (36.57)     7:07.39 (36.61)
        7:44.40 (37.01)     8:21.50 (37.10)     8:58.93 (37.43)     9:36.49 (37.56)
       10:13.64 (37.15)    10:51.28 (37.64)    11:28.66 (37.38)    12:05.94 (37.28)
       12:43.28 (37.34)    13:20.72 (37.44)    13:58.44 (37.72)    14:35.72 (37.28)
       15:13.35 (37.63)    15:50.40 (37.05)    16:27.98 (37.58)    17:05.03 (37.05)
       17:42.21 (37.18)    18:19.13 (36.92)                                        
 16 Upchurch, Owen            15 South Texas-ST      19:11.43   18:29.67        
                  31.37     1:05.63 (34.26)     1:41.23 (35.60)     2:17.51 (36.28)
        2:53.78 (36.27)     3:30.37 (36.59)     4:08.08 (37.71)     4:45.09 (37.01)
        5:22.79 (37.70)     6:00.94 (38.15)     6:38.00 (37.06)     7:15.29 (37.29)
        7:52.78 (37.49)     8:30.36 (37.58)     9:07.68 (37.32)     9:45.21 (37.53)
       10:22.75 (37.54)    11:00.63 (37.88)    11:38.52 (37.89)    12:16.31 (37.79)
       12:54.00 (37.69)    13:32.17 (38.17)    14:10.33 (38.16)    14:47.76 (37.43)
       15:25.82 (38.06)    16:03.06 (37.24)    16:40.89 (37.83)    17:19.62 (38.73)
       17:57.18 (37.56)    18:29.67 (32.49)                                        
 
Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   58.22        2002 Bradley Alley, FG                            
                53.76  NAG National Age Group
                59.39  JR''S Summer LC Jr. Nats
              1:01.79  AAAA
 Meet Qualifying:  59.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cusick, Patrick           16 GAZ-GA                 58.93      58.60 JR''S   
                  28.36       58.60 (30.24)                                        
  2 Bradley, Lee              15 KY-KY                1:00.69    1:00.78 AAAA   
                  29.81     1:00.78 (30.97)                                        
  3 Sanchez, Davied           17 NC Swim-NC           1:00.98    1:00.87 AAAA   
                  29.98     1:00.87 (30.89)                                        
  4 Bisher, Clay              15 KY-KY                1:01.14    1:00.98 AAAA   
                  29.70     1:00.98 (31.28)                                        
  5 Cox, Derek                15 GAZ-GA               1:00.42    1:01.00 AAAA   
                  29.45     1:01.00 (31.55)                                        
  6 Taylor, Christian         18 KY-KY                1:01.72    1:01.37 AAAA   
                  29.98     1:01.37 (31.39)                                        
  7 Strausberger, Andy        16 GAZ-GA               1:01.55    1:01.97        
                  30.06     1:01.97 (31.91)                                        
  8 DeMercurio, Jacob         15 KY-KY                1:01.76    1:02.43        
                  30.00     1:02.43 (32.43)                                        
Preliminaries
  9 Landi, Nicolas            18 Fzt-FL               1:01.96                   
 10 Smith, John               17 SES-SE               1:02.10                   
 11 Riggan, Cole              16 NC Swim-NC           1:02.16                   
 12 Preaskorn, Jake           16 Team WV-WV           1:02.33                   
 13 Rubin, Jacob              16 GAZ-GA               1:03.10                   
 14 Toth, Viktor              16 Fzt-FL               1:03.15                   
 15 Rutkowski, Alec           17 SC Zone Team-SC      1:03.27                   
 16 Grover, Josh              18 GAZ-GA               1:03.41                   
 17 Borgert, Seth             15 Fzt-FL               1:03.44                   
 18 Adickes, Spencer          17 South Texas-ST       1:03.58                   
 18 Barton, Wil               17 SES-SE               1:03.58                   
 20 Arnold, Hunter            17 North Texas-NT       1:03.63                   
 21 Pavlock, Jacob            17 Gold Coast-FG        1:03.67                   
 22 McCauley, Jacob           16 GULF-GU              1:03.73                   
 23 Murphy, David             16 GAZ-GA               1:04.00                   
 24 Smith, Jackson            16 NC Swim-NC           1:04.49                   
 25 Keller, Richard           16 SC Zone Team-SC      1:04.50                   
 26 Perez, Joseph             15 Gold Coast-FG        1:04.56                   
 27 Agostini, Thomas          16 SC Zone Team-SC      1:04.65                   
 28 Best, John                15 NC Swim-NC           1:04.77                   
 29 Jones, Samuel             15 NC Swim-NC           1:04.94                   
 30 Nason, David              15 Team WV-WV           1:05.32                   
 31 Prieto, Harrison          15 LA-LA                1:05.67                   
 32 Ordaz, Eric               16 Fzt-FL               1:05.90                   
 33 Upchurch, Owen            15 South Texas-ST       1:06.21                   
 34 Mckinney, William         17 Fzt-FL               1:06.37                   
 35 McGugan, Henry            16 NC Swim-NC           1:06.84                   
 36 Boyles, Andrew            16 Team WV-WV           1:06.94                   
 37 Parramore, Brandon        16 Fzt-FL               1:07.49                   
 38 Nelson, Garrett           15 South Texas-ST       1:08.29                   
 39 Woollweever, Noah         15 Team WV-WV           1:08.36                   
 40 Huerta, Jacob             15 South Texas-ST       1:08.44                   
 41 Keating, Zander           15 South Texas-ST       1:08.51                   
 42 Singler, Michel           16 LA-LA                1:08.61                   
 43 Conrad, Nicholas          16 Gold Coast-FG        1:09.08                   
 44 Tamplain, Vincent         15 LA-LA                1:09.13                   
 45 McConnell, Christian      15 South Texas-ST       1:12.38                   
 46 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST       1:14.12                   
 47 Davis, Trey               15 GAZ-GA               1:24.50                   
 48 Wolff, Max                16 SC Zone Team-SC      2:23.09                   
 -- Martinez, Adriano         15 Gold Coast-FG            DQ                    
 -- Story, Jack               17 SC Zone Team-SC          NS                    
 
Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   58.22        2002 Bradley Alley, FG                            
                53.76  NAG National Age Group
                59.39  JR''S Summer LC Jr. Nats
              1:01.79  AAAA
 Meet Qualifying:  59.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cusick, Patrick           16 GAZ-GA                 59.57      58.93 qJR''S  
  2 Cox, Derek                15 GAZ-GA               1:01.89    1:00.42 qAAAA  
  3 Bradley, Lee              15 KY-KY                1:01.61    1:00.69 qAAAA  
  4 Sanchez, Davied           17 NC Swim-NC           1:00.03    1:00.98 qAAAA  
  5 Bisher, Clay              15 KY-KY                1:00.80    1:01.14 qAAAA  
  6 Strausberger, Andy        16 GAZ-GA               1:01.23    1:01.55 qAAAA  
  7 Taylor, Christian         18 KY-KY                1:00.41    1:01.72 qAAAA  
  8 DeMercurio, Jacob         15 KY-KY                1:02.65    1:01.76 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Landi, Nicolas            18 Fzt-FL               1:01.68    1:01.96        
 10 Smith, John               17 SES-SE               1:04.14    1:02.10        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Riggan, Cole              16 NC Swim-NC           1:02.50    1:02.16        
 12 Preaskorn, Jake           16 Team WV-WV           1:02.52    1:02.33        
 13 Rubin, Jacob              16 GAZ-GA               1:06.65    1:03.10        
 14 Toth, Viktor              16 Fzt-FL               1:01.40    1:03.15        
 15 Rutkowski, Alec           17 SC Zone Team-SC      1:03.74    1:03.27        
 16 Grover, Josh              18 GAZ-GA               1:04.33    1:03.41        
 17 Borgert, Seth             15 Fzt-FL               1:13.26    1:03.44        
 18 Barton, Wil               17 SES-SE               1:02.81    1:03.58        
 18 Adickes, Spencer          17 South Texas-ST       1:02.82    1:03.58        
 20 Arnold, Hunter            17 North Texas-NT       1:05.71    1:03.63        
 21 Pavlock, Jacob            17 Gold Coast-FG        1:03.53    1:03.67        
 22 McCauley, Jacob           16 GULF-GU              1:04.26    1:03.73        
 23 Murphy, David             16 GAZ-GA               1:04.40    1:04.00        
 24 Smith, Jackson            16 NC Swim-NC           1:02.49    1:04.49        
 25 Keller, Richard           16 SC Zone Team-SC      1:04.84    1:04.50        
 26 Perez, Joseph             15 Gold Coast-FG        1:06.11    1:04.56        
 27 Agostini, Thomas          16 SC Zone Team-SC      1:03.59    1:04.65        
 28 Best, John                15 NC Swim-NC           1:03.88    1:04.77        
 29 Jones, Samuel             15 NC Swim-NC           1:04.37    1:04.94        
 30 Nason, David              15 Team WV-WV           1:08.61    1:05.32        
 31 Prieto, Harrison          15 LA-LA                1:04.73    1:05.67        
 32 Ordaz, Eric               16 Fzt-FL               1:03.10    1:05.90        
 33 Upchurch, Owen            15 South Texas-ST       1:08.13    1:06.21        
 34 Mckinney, William         17 Fzt-FL               1:07.63    1:06.37        
 35 McGugan, Henry            16 NC Swim-NC           1:12.39    1:06.84        
 36 Boyles, Andrew            16 Team WV-WV           1:09.01    1:06.94        
 37 Parramore, Brandon        16 Fzt-FL               1:07.00    1:07.49        
 38 Nelson, Garrett           15 South Texas-ST       1:09.81    1:08.29        
 39 Woollweever, Noah         15 Team WV-WV           1:07.17    1:08.36        
 40 Huerta, Jacob             15 South Texas-ST       1:08.65    1:08.44        
 41 Keating, Zander           15 South Texas-ST       1:09.05    1:08.51        
 42 Singler, Michel           16 LA-LA                1:07.91    1:08.61        
 43 Conrad, Nicholas          16 Gold Coast-FG        1:06.34    1:09.08        
 44 Tamplain, Vincent         15 LA-LA                1:09.80    1:09.13        
 45 McConnell, Christian      15 South Texas-ST       1:16.25    1:12.38        
 46 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST       1:11.45    1:14.12        
 47 Davis, Trey               15 GAZ-GA               1:22.38    1:24.50        
 48 Wolff, Max                16 SC Zone Team-SC      2:20.65    2:23.09        
 -- Martinez, Adriano         15 Gold Coast-FG        1:06.60         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Story, Jack               17 SC Zone Team-SC      1:04.48         NS        
 
Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   2:05.41        2011 Jay Y Litherland, GA                       
                1:57.03  NAG National Age Group
                2:08.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:12.39  AAAA
 Meet Qualifying:  2:08.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cusick, Patrick           16 GAZ-GA               2:09.96    2:08.17 JR''S   
                  29.00     1:01.63 (32.63)     1:35.20 (33.57)     2:08.17 (32.97)
  2 Strausberger, Andy        16 GAZ-GA               2:12.01    2:10.99 AAAA   
                  30.43     1:03.23 (32.80)     1:36.92 (33.69)     2:10.99 (34.07)
  3 Taylor, Christian         18 KY-KY                2:12.82    2:11.28 AAAA   
                  30.48     1:03.29 (32.81)     1:37.28 (33.99)     2:11.28 (34.00)
  4 Bradley, Lee              15 KY-KY                2:12.87    2:11.74 AAAA   
                  30.79     1:03.84 (33.05)     1:37.72 (33.88)     2:11.74 (34.02)
  5 Bisher, Clay              15 KY-KY                2:11.43    2:12.57        
                  29.65     1:02.33 (32.68)     1:37.05 (34.72)     2:12.57 (35.52)
  6 Preaskorn, Jake           16 Team WV-WV           2:12.96    2:12.60        
                  30.72     1:04.16 (33.44)     1:38.05 (33.89)     2:12.60 (34.55)
  7 Sanchez, Davied           17 NC Swim-NC           2:13.14    2:15.10        
                  31.35     1:05.05 (33.70)     1:40.56 (35.51)     2:15.10 (34.54)
  8 Cox, Derek                15 GAZ-GA               2:13.53    2:16.37        
                  31.26     1:05.11 (33.85)     1:40.93 (35.82)     2:16.37 (35.44)
Preliminaries
  9 Hinman, Maziar            15 NC Swim-NC           2:14.28                   
 10 Ordaz, Eric               16 Fzt-FL               2:14.47                   
 11 Forde, Clayton            16 KY-KY                2:14.79                   
 12 Landi, Nicolas            18 Fzt-FL               2:15.03                   
 13 Adickes, Spencer          17 South Texas-ST       2:15.40                   
 14 Barton, Wil               17 SES-SE               2:15.75                   
 15 Grimes, Eric              16 KY-KY                2:15.90                   
 16 Jones, Samuel             15 NC Swim-NC           2:16.09                   
 17 Agostini, Thomas          16 SC Zone Team-SC      2:17.01                   
 18 McCauley, Jacob           16 GULF-GU              2:17.18                   
 19 Borgert, Seth             15 Fzt-FL               2:17.41                   
 20 Smith, Jackson            16 NC Swim-NC           2:18.09                   
 21 Arnold, Hunter            17 North Texas-NT       2:18.67                   
 22 Best, John                15 NC Swim-NC           2:19.37                   
 23 Nason, David              15 Team WV-WV           2:19.53                   
 24 Perez, Joseph             15 Gold Coast-FG        2:20.14                   
 25 Keller, Richard           16 SC Zone Team-SC      2:21.49                   
 26 Martinez, Adriano         15 Gold Coast-FG        2:21.53                   
 27 Bungert, Max              17 Fzt-FL               2:21.60                   
 28 DeMercurio, Jacob         15 KY-KY                2:21.75                   
 29 Nelson, Garrett           15 South Texas-ST       2:23.02                   
 30 Boyles, Andrew            16 Team WV-WV           2:23.11                   
 31 Prieto, Harrison          15 LA-LA                2:25.09                   
 32 Parramore, Brandon        16 Fzt-FL               2:28.16                   
 33 Olsen, Mark               16 South Texas-ST       2:29.87                   
 34 Keating, Zander           15 South Texas-ST       2:30.77                   
 35 Singler, Michel           16 LA-LA                2:31.34                   
 36 Woollweever, Noah         15 Team WV-WV           2:33.70                   
 37 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST       2:35.97                   
 
Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
meet records:   2:05.41        2011 Jay Y Litherland, GA                       
                1:57.03  NAG National Age Group
                2:08.19  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:12.39  AAAA
 Meet Qualifying:  2:08.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cusick, Patrick           16 GAZ-GA               2:10.88    2:09.96 qAAAA  
                1:02.27   2:09.96 (1:07.69)                                        
  2 Bisher, Clay              15 KY-KY                2:11.55    2:11.43 qAAAA  
                1:02.32   2:11.43 (1:09.11)                                        
  3 Strausberger, Andy        16 GAZ-GA               2:11.53    2:12.01 qAAAA  
                1:04.12   2:12.01 (1:07.89)                                        
  4 Taylor, Christian         18 KY-KY                2:13.46    2:12.82 q      
                1:04.93   2:12.82 (1:07.89)                                        
  5 Bradley, Lee              15 KY-KY                2:11.89    2:12.87 q      
                1:04.29   2:12.87 (1:08.58)                                        
  6 Preaskorn, Jake           16 Team WV-WV           2:14.91    2:12.96 q      
                1:04.65   2:12.96 (1:08.31)                                        
  7 Sanchez, Davied           17 NC Swim-NC           2:13.11    2:13.14 q      
                1:05.04   2:13.14 (1:08.10)                                        
  8 Cox, Derek                15 GAZ-GA               2:13.94    2:13.53 q      
                1:04.89   2:13.53 (1:08.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hinman, Maziar            15 NC Swim-NC           2:16.06    2:14.28        
                1:05.27   2:14.28 (1:09.01)                                        
 10 Ordaz, Eric               16 Fzt-FL               2:14.08    2:14.47        
                1:06.06   2:14.47 (1:08.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Forde, Clayton            16 KY-KY                2:18.18    2:14.79        
                1:06.49   2:14.79 (1:08.30)                                        
 12 Landi, Nicolas            18 Fzt-FL               2:17.41    2:15.03        
                1:04.81   2:15.03 (1:10.22)                                        
 13 Adickes, Spencer          17 South Texas-ST       2:16.36    2:15.40        
                1:05.72   2:15.40 (1:09.68)                                        
 14 Barton, Wil               17 SES-SE               2:12.08    2:15.75        
                1:05.47   2:15.75 (1:10.28)                                        
 15 Grimes, Eric              16 KY-KY                2:15.68    2:15.90        
                1:06.01   2:15.90 (1:09.89)                                        
 16 Jones, Samuel             15 NC Swim-NC           2:16.47    2:16.09        
                1:06.05   2:16.09 (1:10.04)                                        
 17 Agostini, Thomas          16 SC Zone Team-SC      2:14.02    2:17.01        
                1:05.76   2:17.01 (1:11.25)                                        
 18 McCauley, Jacob           16 GULF-GU              2:17.45    2:17.18        
                1:05.97   2:17.18 (1:11.21)                                        
 19 Borgert, Seth             15 Fzt-FL               2:21.98    2:17.41        
                1:05.75   2:17.41 (1:11.66)                                        
 20 Smith, Jackson            16 NC Swim-NC           2:15.59    2:18.09        
                1:07.00   2:18.09 (1:11.09)                                        
 21 Arnold, Hunter            17 North Texas-NT       2:19.93    2:18.67        
                1:07.02   2:18.67 (1:11.65)                                        
 22 Best, John                15 NC Swim-NC           2:17.62    2:19.37        
                1:07.48   2:19.37 (1:11.89)                                        
 23 Nason, David              15 Team WV-WV           2:27.48    2:19.53        
                1:07.67   2:19.53 (1:11.86)                                        
 24 Perez, Joseph             15 Gold Coast-FG        2:23.65    2:20.14        
                1:07.83   2:20.14 (1:12.31)                                        
 25 Keller, Richard           16 SC Zone Team-SC      2:21.63    2:21.49        
                1:08.76   2:21.49 (1:12.73)                                        
 26 Martinez, Adriano         15 Gold Coast-FG        2:32.59    2:21.53        
                1:07.62   2:21.53 (1:13.91)                                        
 27 Bungert, Max              17 Fzt-FL               2:21.86    2:21.60        
                1:08.26   2:21.60 (1:13.34)                                        
 28 DeMercurio, Jacob         15 KY-KY                2:22.29    2:21.75        
                1:06.92   2:21.75 (1:14.83)                                        
 29 Nelson, Garrett           15 South Texas-ST       2:21.94    2:23.02        
                1:10.29   2:23.02 (1:12.73)                                        
 30 Boyles, Andrew            16 Team WV-WV           2:26.86    2:23.11        
                1:09.33   2:23.11 (1:13.78)                                        
 31 Prieto, Harrison          15 LA-LA                2:24.72    2:25.09        
                1:09.66   2:25.09 (1:15.43)                                        
 32 Parramore, Brandon        16 Fzt-FL               2:21.36    2:28.16        
                1:11.05   2:28.16 (1:17.11)                                        
 33 Olsen, Mark               16 South Texas-ST       2:28.53    2:29.87        
                1:11.98   2:29.87 (1:17.89)                                        
 34 Keating, Zander           15 South Texas-ST       2:33.53    2:30.77        
                1:12.91   2:30.77 (1:17.86)                                        
 35 Singler, Michel           16 LA-LA                2:28.58    2:31.34        
                1:11.97   2:31.34 (1:19.37)                                        
 36 Woollweever, Noah         15 Team WV-WV           2:27.89    2:33.70        
                1:14.24   2:33.70 (1:19.46)                                        
 37 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST       2:31.66    2:35.97        
                1:15.78   2:35.97 (1:20.19)                                        
 
Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   1:05.47        2004 Dillion Connelly, GA                       
                1:02.29  NAG National Age Group
                1:06.69  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:09.79  AAAA
 Meet Qualifying:  1:06.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Knudsen, Andrew           17 LA-LA                1:08.66    1:07.49 AAAA   
                  31.79     1:07.49 (35.70)                                        
  2 Mathis, Bryant            16 GAZ-GA               1:07.35    1:07.58 AAAA   
                  31.17     1:07.58 (36.41)                                        
  3 Butler, Chris             15 SES-SE               1:08.33    1:08.15 AAAA   
                  31.74     1:08.15 (36.41)                                        
  4 Johnston, Camden          18 KY-KY                1:09.63    1:08.22 AAAA   
                  32.33     1:08.22 (35.89)                                        
  5 Preaskorn, Jake           16 Team WV-WV           1:08.93    1:08.27 AAAA   
                  31.81     1:08.27 (36.46)                                        
  6 Kim, Jeremiah             16 North Texas-NT       1:09.28    1:08.40 AAAA   
                  32.55     1:08.40 (35.85)                                        
  7 Landi, Nicolas            18 Fzt-FL               1:09.11    1:08.92 AAAA   
                  32.77     1:08.92 (36.15)                                        
  8 Grover, Josh              18 GAZ-GA               1:10.19    1:11.02        
                  33.24     1:11.02 (37.78)                                        
Preliminaries
  9 Perez, Joseph             15 Gold Coast-FG        1:10.20                   
 10 Sanders, Owen             15 SES-SE               1:10.57                   
 11 Kirwan, Sean              15 SES-SE               1:10.61                   
 12 Murphy, David             16 GAZ-GA               1:10.85                   
 13 Colon, Jordan             16 Gold Coast-FG        1:10.96                   
 14 Moore, Ralph              15 Ms-Ms-MS             1:11.07                   
 15 Martinez, Martin          17 South Texas-ST       1:11.73                   
 16 Strausberger, Andy        16 GAZ-GA               1:12.68                   
 17 Conrad, Nicholas          16 Gold Coast-FG        1:12.78                   
 18 Huerta, Jacob             15 South Texas-ST       1:12.79                   
 19 Shurow, Zach              17 Team WV-WV           1:12.92                   
 20 Ye, Cheng                 16 Ms-Ms-MS             1:13.20                   
 21 Arnold, Hunter            17 North Texas-NT       1:13.41                   
 22 Pickich, Michael          17 Ms-Ms-MS             1:13.76                   
 23 Nason, Jacob              18 Team WV-WV           1:14.30                   
 24 Fannin, Wyatt             17 North Texas-NT       1:14.46                   
 25 Snider, Sean              17 Team WV-WV           1:14.51                   
 26 Chain, Ladd               15 Ms-Ms-MS             1:16.12                   
 27 Taylor, Christian         18 KY-KY                1:16.43                   
 28 McGugan, Henry            16 NC Swim-NC           1:17.64                   
 29 McConnell, Christian      15 South Texas-ST       1:27.01                   
 -- Wolff, Max                16 SC Zone Team-SC          DQ                    
 
Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   1:05.47        2004 Dillion Connelly, GA                       
                1:02.29  NAG National Age Group
                1:06.69  JR''S Summer LC Jr. Nats
                1:09.79  AAAA
 Meet Qualifying:  1:06.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Mathis, Bryant            16 GAZ-GA               1:08.71    1:07.35 qAAAA  
  2 Butler, Chris             15 SES-SE               1:06.71    1:08.33 qAAAA  
  3 Knudsen, Andrew           17 LA-LA                1:08.29    1:08.66 qAAAA  
  4 Preaskorn, Jake           16 Team WV-WV           1:10.49    1:08.93 qAAAA  
  5 Landi, Nicolas            18 Fzt-FL               1:08.63    1:09.11 qAAAA  
  6 Kim, Jeremiah             16 North Texas-NT       1:10.53    1:09.28 qAAAA  
  7 Johnston, Camden          18 KY-KY                1:10.56    1:09.63 qAAAA  
  8 Grover, Josh              18 GAZ-GA               1:10.64    1:10.19 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Perez, Joseph             15 Gold Coast-FG        1:12.12    1:10.20        
 10 Sanders, Owen             15 SES-SE               1:10.71    1:10.57        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kirwan, Sean              15 SES-SE               1:12.12    1:10.61        
 12 Murphy, David             16 GAZ-GA               1:11.66    1:10.85        
 13 Colon, Jordan             16 Gold Coast-FG        1:09.68    1:10.96        
 14 Moore, Ralph              15 Ms-Ms-MS             1:10.83    1:11.07        
 15 Martinez, Martin          17 South Texas-ST       1:13.92    1:11.73        
 16 Strausberger, Andy        16 GAZ-GA               1:11.35    1:12.68        
 17 Conrad, Nicholas          16 Gold Coast-FG        1:12.94    1:12.78        
 18 Huerta, Jacob             15 South Texas-ST       1:11.51    1:12.79        
 19 Shurow, Zach              17 Team WV-WV           1:13.50    1:12.92        
 20 Ye, Cheng                 16 Ms-Ms-MS             1:10.61    1:13.20        
 21 Arnold, Hunter            17 North Texas-NT       1:15.34    1:13.41        
 22 Pickich, Michael          17 Ms-Ms-MS             1:12.90    1:13.76        
 23 Nason, Jacob              18 Team WV-WV           1:12.80    1:14.30        
 24 Fannin, Wyatt             17 North Texas-NT       1:16.14    1:14.46        
 25 Snider, Sean              17 Team WV-WV           1:17.46    1:14.51        
 26 Chain, Ladd               15 Ms-Ms-MS             1:14.56    1:16.12        
 27 Taylor, Christian         18 KY-KY                1:18.79    1:16.43        
 28 McGugan, Henry            16 NC Swim-NC           1:22.98    1:17.64        
 29 McConnell, Christian      15 South Texas-ST       1:28.41    1:27.01        
 -- Wolff, Max                16 SC Zone Team-SC           NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   2:21.70        2004 Dillion Connelly, GA                       
                2:14.67  NAG National Age Group
                2:24.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:32.49  AAAA
 Meet Qualifying:  2:24.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Perez, Joseph             15 Gold Coast-FG        2:26.40    2:26.86 AAAA   
                  32.87     1:09.84 (36.97)     1:47.90 (38.06)     2:26.86 (38.96)
  2 Landi, Nicolas            18 Fzt-FL               2:29.44    2:26.95 AAAA   
                  32.92     1:10.39 (37.47)     1:48.19 (37.80)     2:26.95 (38.76)
  3 Cairns, Noah              16 NC Swim-NC           2:29.87    2:28.89 AAAA   
                  33.34     1:10.72 (37.38)     1:49.71 (38.99)     2:28.89 (39.18)
  4 Preaskorn, Jake           16 Team WV-WV           2:30.57    2:29.89 AAAA   
                  32.74     1:10.35 (37.61)     1:49.40 (39.05)     2:29.89 (40.49)
  5 Johnston, Camden          18 KY-KY                2:27.87    2:30.10 AAAA   
                  33.97     1:11.78 (37.81)     1:50.55 (38.77)     2:30.10 (39.55)
  6 Kim, Jeremiah             16 North Texas-NT       2:29.85    2:30.49 AAAA   
                  32.89     1:10.44 (37.55)     1:49.97 (39.53)     2:30.49 (40.52)
  7 Knudsen, Andrew           17 LA-LA                2:28.83    2:30.50 AAAA   
                  33.79     1:11.37 (37.58)     1:50.57 (39.20)     2:30.50 (39.93)
  8 Kirwan, Sean              15 SES-SE               2:30.16    2:31.54 AAAA   
                  34.65     1:12.11 (37.46)     1:50.48 (38.37)     2:31.54 (41.06)
Preliminaries
  9 Mathis, Bryant            16 GAZ-GA               2:30.88                   
 10 Sanders, Owen             15 SES-SE               2:31.00                   
 11 Butler, Chris             15 SES-SE               2:31.19                   
 12 Rogers, Nathan            16 GAZ-GA               2:31.40                   
 13 Colon, Jordan             16 Gold Coast-FG        2:32.39                   
 14 Martinez, Martin          17 South Texas-ST       2:34.99                   
 15 Ye, Cheng                 16 Ms-Ms-MS             2:39.06                   
 16 Strausberger, Andy        16 GAZ-GA               2:39.59                   
 17 Nason, Jacob              18 Team WV-WV           2:40.49                   
 18 Taylor, Christian         18 KY-KY                2:42.59                   
 19 Moore, Ralph              15 Ms-Ms-MS             2:42.89                   
 20 Shurow, Zach              17 Team WV-WV           2:47.17                   
 21 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST       2:58.73                   
 22 Keating, Zander           15 South Texas-ST       3:03.00                   
 23 McConnell, Christian      15 South Texas-ST       3:03.90                   
 
Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
meet records:   2:21.70        2004 Dillion Connelly, GA                       
                2:14.67  NAG National Age Group
                2:24.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:32.49  AAAA
 Meet Qualifying:  2:24.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Perez, Joseph             15 Gold Coast-FG        2:32.32    2:26.40 qAAAA  
                1:09.48   2:26.40 (1:16.92)                                        
  2 Johnston, Camden          18 KY-KY                2:30.70    2:27.87 qAAAA  
                1:12.03   2:27.87 (1:15.84)                                        
  3 Knudsen, Andrew           17 LA-LA                2:31.08    2:28.83 qAAAA  
                1:13.38   2:28.83 (1:15.45)                                        
  4 Landi, Nicolas            18 Fzt-FL               2:28.39    2:29.44 qAAAA  
                1:11.35   2:29.44 (1:18.09)                                        
  5 Kim, Jeremiah             16 North Texas-NT       2:37.82    2:29.85 qAAAA  
                1:10.29   2:29.85 (1:19.56)                                        
  6 Cairns, Noah              16 NC Swim-NC           2:29.31    2:29.87 qAAAA  
                1:11.88   2:29.87 (1:17.99)                                        
  7 Kirwan, Sean              15 SES-SE               2:29.46    2:30.16 qAAAA  
                1:13.80   2:30.16 (1:16.36)                                        
  8 Preaskorn, Jake           16 Team WV-WV           2:33.88    2:30.57 qAAAA  
                1:11.46   2:30.57 (1:19.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mathis, Bryant            16 GAZ-GA               2:36.72    2:30.88 AAAA   
                1:08.99   2:30.88 (1:21.89)                                        
 10 Sanders, Owen             15 SES-SE               2:31.43    2:31.00 AAAA   
                1:13.38   2:31.00 (1:17.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Butler, Chris             15 SES-SE               2:28.45    2:31.19 AAAA   
                1:11.66   2:31.19 (1:19.53)                                        
 12 Rogers, Nathan            16 GAZ-GA               2:28.82    2:31.40 AAAA   
                1:11.66   2:31.40 (1:19.74)                                        
 13 Colon, Jordan             16 Gold Coast-FG        2:33.32    2:32.39 AAAA   
                1:12.06   2:32.39 (1:20.33)                                        
 14 Martinez, Martin          17 South Texas-ST       2:37.01    2:34.99        
                1:14.00   2:34.99 (1:20.99)                                        
 15 Ye, Cheng                 16 Ms-Ms-MS             2:38.02    2:39.06        
                1:16.17   2:39.06 (1:22.89)                                        
 16 Strausberger, Andy        16 GAZ-GA               2:37.84    2:39.59        
                1:15.91   2:39.59 (1:23.68)                                        
 17 Nason, Jacob              18 Team WV-WV           2:42.97    2:40.49        
                1:13.77   2:40.49 (1:26.72)                                        
 18 Taylor, Christian         18 KY-KY                2:52.85    2:42.59        
                1:16.88   2:42.59 (1:25.71)                                        
 19 Moore, Ralph              15 Ms-Ms-MS             2:41.02    2:42.89        
                1:16.23   2:42.89 (1:26.66)                                        
 20 Shurow, Zach              17 Team WV-WV           2:52.24    2:47.17        
                1:18.03   2:47.17 (1:29.14)                                        
 21 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST       2:53.93    2:58.73        
                1:25.69   2:58.73 (1:33.04)                                        
 22 Keating, Zander           15 South Texas-ST       3:03.88    3:03.00        
                1:26.69   3:03.00 (1:36.31)                                        
 23 McConnell, Christian      15 South Texas-ST       3:03.41    3:03.90        
                1:28.77   3:03.90 (1:35.13)                                        
 
Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   55.88        2008 Hayden Baker, SE                             
                52.75  NAG National Age Group
                57.09  JR''S Summer LC Jr. Nats
                59.29  AAAA
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Harting, Zach             15 SES-SE                 57.74      56.75 JR''S   
                  26.61       56.75 (30.14)                                        
  2 Mckinney, William         17 Fzt-FL                 57.09      56.80 JR''S   
                  26.70       56.80 (30.10)                                        
  3 Cox, Derek                15 GAZ-GA                 57.39      57.37 AAAA   
                  27.12       57.37 (30.25)                                        
  4 Cusick, Patrick           16 GAZ-GA                 57.44      57.70 AAAA   
                  26.88       57.70 (30.82)                                        
  5 Smith, John               17 SES-SE                 58.25      57.81 AAAA   
                  26.78       57.81 (31.03)                                        
  6 Warner, Shawn             18 Gold Coast-FG          58.18      58.11 AAAA   
                  27.32       58.11 (30.79)                                        
  7 Smith, Jackson            16 NC Swim-NC             58.76      58.39 AAAA   
                  27.50       58.39 (30.89)                                        
  8 Briggs, Joseph            17 Fzt-FL                 58.45      58.67 AAAA   
                  27.75       58.67 (30.92)                                        
Preliminaries
  9 Rutkowski, Alec           17 SC Zone Team-SC        59.29                   
 10 Cline, Cody               15 Gold Coast-FG          59.43                   
 11 Rubin, Jacob              16 GAZ-GA                 59.45                   
 12 Grover, Josh              18 GAZ-GA                 59.49                   
 13 Nason, Jacob              18 Team WV-WV             59.57                   
 14 Keller, Richard           16 SC Zone Team-SC        59.59                   
 15 Kirwan, Sean              15 SES-SE                 59.87                   
 16 Pavlock, Jacob            17 Gold Coast-FG        1:00.09                   
 17 Chain, Ladd               15 Ms-Ms-MS             1:00.13                   
 18 Toth, Viktor              16 Fzt-FL               1:00.14                   
 19 Sanders, Owen             15 SES-SE               1:00.25                   
 20 Teas, Keaton              16 LA-LA                1:00.56                   
 21 Bisher, Clay              15 KY-KY                1:01.10                   
 22 Story, Jack               17 SC Zone Team-SC      1:01.23                   
 23 Sanchez, Davied           17 NC Swim-NC           1:01.35                   
 24 Arrieta, Alexander        15 Gold Coast-FG        1:01.38                   
 25 Huerta, Jacob             15 South Texas-ST       1:01.54                   
 26 Martinez, Martin          17 South Texas-ST       1:01.89                   
 27 Adickes, Spencer          17 South Texas-ST       1:02.05                   
 28 DeMercurio, Jacob         15 KY-KY                1:02.08                   
 29 Tamplain, Vincent         15 LA-LA                1:02.17                   
 30 Boyles, Andrew            16 Team WV-WV           1:02.99                   
 31 Conrad, Nicholas          16 Gold Coast-FG        1:03.10                   
 32 Kim, Jeremiah             16 North Texas-NT       1:03.35                   
 33 Murphy, David             16 GAZ-GA               1:03.38                   
 34 McGugan, Henry            16 NC Swim-NC           1:03.44                   
 35 Jones, Samuel             15 NC Swim-NC           1:03.49                   
 36 Rapp, William             16 North Texas-NT       1:03.51                   
 37 Nelson, Matthew           16 Team WV-WV           1:03.98                   
 38 Best, John                15 NC Swim-NC           1:04.26                   
 39 Nason, David              15 Team WV-WV           1:04.36                   
 40 Agostini, Thomas          16 SC Zone Team-SC      1:05.50                   
 41 McCauley, Jacob           16 GULF-GU              1:05.81                   
 42 Shurow, Zach              17 Team WV-WV           1:05.96                   
 44 Prieto, Harrison          15 LA-LA                1:07.77                   
 45 Woollweever, Noah         15 Team WV-WV           1:09.11                   
 -- Wolff, Max                16 SC Zone Team-SC          DQ                    
 
Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   55.88        2008 Hayden Baker, SE                             
                52.75  NAG National Age Group
                57.09  JR''S Summer LC Jr. Nats
                59.29  AAAA
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Mckinney, William         17 Fzt-FL                 58.22      57.09 qJR''S  
  2 Cox, Derek                15 GAZ-GA                 59.05      57.39 qAAAA  
  3 Cusick, Patrick           16 GAZ-GA                 58.41      57.44 qAAAA  
  4 Harting, Zach             15 SES-SE                 57.75      57.74 qAAAA  
  5 Warner, Shawn             18 Gold Coast-FG          58.43      58.18 qAAAA  
  6 Smith, John               17 SES-SE                 58.40      58.25 qAAAA  
  7 Briggs, Joseph            17 Fzt-FL                 58.60      58.45 qAAAA  
  8 Smith, Jackson            16 NC Swim-NC             58.82      58.76 qAAAA  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rutkowski, Alec           17 SC Zone Team-SC        59.56      59.29 AAAA   
 10 Cline, Cody               15 Gold Coast-FG          59.75      59.43        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rubin, Jacob              16 GAZ-GA                 59.56      59.45        
 12 Grover, Josh              18 GAZ-GA                 59.95      59.49        
 13 Nason, Jacob              18 Team WV-WV             58.79      59.57        
 14 Keller, Richard           16 SC Zone Team-SC      1:01.62      59.59        
 15 Kirwan, Sean              15 SES-SE               1:00.30      59.87        
 16 Pavlock, Jacob            17 Gold Coast-FG        1:00.54    1:00.09        
 17 Chain, Ladd               15 Ms-Ms-MS             1:00.18    1:00.13        
 18 Toth, Viktor              16 Fzt-FL                 58.80    1:00.14        
 19 Sanders, Owen             15 SES-SE               1:00.00    1:00.25        
 20 Teas, Keaton              16 LA-LA                  59.81    1:00.56        
 21 Bisher, Clay              15 KY-KY                1:01.73    1:01.10        
 22 Story, Jack               17 SC Zone Team-SC      1:00.17    1:01.23        
 23 Sanchez, Davied           17 NC Swim-NC           1:00.51    1:01.35        
 24 Arrieta, Alexander        15 Gold Coast-FG        1:01.09    1:01.38        
 25 Huerta, Jacob             15 South Texas-ST       1:01.13    1:01.54        
 26 Martinez, Martin          17 South Texas-ST       1:01.62    1:01.89        
 27 Adickes, Spencer          17 South Texas-ST       1:01.96    1:02.05        
 28 DeMercurio, Jacob         15 KY-KY                1:02.38    1:02.08        
 29 Tamplain, Vincent         15 LA-LA                1:01.25    1:02.17        
 30 Boyles, Andrew            16 Team WV-WV           1:08.74    1:02.99        
 31 Conrad, Nicholas          16 Gold Coast-FG        1:04.94    1:03.10        
 32 Kim, Jeremiah             16 North Texas-NT       1:04.48    1:03.35        
 33 Murphy, David             16 GAZ-GA               1:06.72    1:03.38        
 34 McGugan, Henry            16 NC Swim-NC           1:06.36    1:03.44        
 35 Jones, Samuel             15 NC Swim-NC           1:04.66    1:03.49        
 36 Rapp, William             16 North Texas-NT       1:03.04    1:03.51        
 37 Nelson, Matthew           16 Team WV-WV           1:06.06    1:03.98        
 38 Best, John                15 NC Swim-NC           1:06.30    1:04.26        
 39 Nason, David              15 Team WV-WV           1:08.33    1:04.36        
 40 Agostini, Thomas          16 SC Zone Team-SC      1:05.08    1:05.50        
 41 McCauley, Jacob           16 GULF-GU              1:07.02    1:05.81        
 42 Shurow, Zach              17 Team WV-WV           1:08.79    1:05.96        
 44 Prieto, Harrison          15 LA-LA                1:14.05    1:07.77        
 45 Woollweever, Noah         15 Team WV-WV           1:06.98    1:09.11        
 -- Wolff, Max                16 SC Zone Team-SC           NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   2:03.79        2008 Mark Cox, FL                               
                1:54.58  NAG National Age Group
                2:06.29  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:11.79  AAAA
 Meet Qualifying:  2:06.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Harting, Zach             15 SES-SE               2:09.10    2:06.22 JR''S   
                  28.33     1:00.29 (31.96)     1:32.64 (32.35)     2:06.22 (33.58)
  2 Cox, Derek                15 GAZ-GA               2:07.09    2:07.37 AAAA   
                  27.81       59.72 (31.91)     1:33.62 (33.90)     2:07.37 (33.75)
  3 Smith, Jackson            16 NC Swim-NC           2:09.72    2:09.14 AAAA   
                  28.88     1:01.65 (32.77)     1:35.85 (34.20)     2:09.14 (33.29)
  4 Briggs, Joseph            17 Fzt-FL               2:12.68    2:10.33 AAAA   
                  28.82     1:01.52 (32.70)     1:35.38 (33.86)     2:10.33 (34.95)
  5 Sanders, Owen             15 SES-SE               2:12.39    2:10.82 AAAA   
                  29.61     1:03.00 (33.39)     1:36.39 (33.39)     2:10.82 (34.43)
  6 Forde, Clayton            16 KY-KY                2:12.60    2:10.88 AAAA   
                  30.66     1:03.46 (32.80)     1:37.69 (34.23)     2:10.88 (33.19)
  7 Grover, Josh              18 GAZ-GA               2:11.28    2:11.68 AAAA   
                  28.95     1:02.35 (33.40)     1:36.26 (33.91)     2:11.68 (35.42)
  8 Warner, Shawn             18 Gold Coast-FG        2:11.38    2:13.64        
                  29.65     1:03.18 (33.53)     1:38.35 (35.17)     2:13.64 (35.29)
Preliminaries
  9 Hinman, Maziar            15 NC Swim-NC           2:12.83                   
 10 Smith, John               17 SES-SE               2:13.17                   
 11 Nason, Jacob              18 Team WV-WV           2:13.25                   
 12 Rogers, Nathan            16 GAZ-GA               2:13.43                   
 13 Arrieta, Alexander        15 Gold Coast-FG        2:14.01                   
 14 Mckinney, William         17 Fzt-FL               2:14.44                   
 15 Keller, Richard           16 SC Zone Team-SC      2:16.00                   
 16 Rubin, Jacob              16 GAZ-GA               2:16.03                   
 17 Johnston, Camden          18 KY-KY                2:16.29                   
 18 Grant, Byron              16 SES-SE               2:16.67                   
 19 Olsen, Mark               16 South Texas-ST       2:19.04                   
 20 Martinez, Martin          17 South Texas-ST       2:19.53                   
 21 Nelson, Matthew           16 Team WV-WV           2:19.93                   
 22 Teas, Keaton              16 LA-LA                2:20.14                   
 23 Kim, Jeremiah             16 North Texas-NT       2:22.77                   
 24 Huerta, Jacob             15 South Texas-ST       2:24.00                   
 25 Volz, Charles             15 Fzt-FL               2:35.42                   
 
Boys 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
meet records:   2:03.79        2008 Mark Cox, FL                               
                1:54.58  NAG National Age Group
                2:06.29  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:11.79  AAAA
 Meet Qualifying:  2:06.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cox, Derek                15 GAZ-GA               2:11.71    2:07.09 qAAAA  
                  59.46   2:07.09 (1:07.63)                                        
  2 Harting, Zach             15 SES-SE               2:07.99    2:09.10 qAAAA  
                1:02.12   2:09.10 (1:06.98)                                        
  3 Smith, Jackson            16 NC Swim-NC           2:09.38    2:09.72 qAAAA  
                1:01.73   2:09.72 (1:07.99)                                        
  4 Grover, Josh              18 GAZ-GA               2:13.59    2:11.28 qAAAA  
                1:01.69   2:11.28 (1:09.59)                                        
  5 Warner, Shawn             18 Gold Coast-FG        2:13.25    2:11.38 qAAAA  
                1:03.00   2:11.38 (1:08.38)                                        
  6 Sanders, Owen             15 SES-SE               2:12.25    2:12.39 q      
                1:03.44   2:12.39 (1:08.95)                                        
  7 Forde, Clayton            16 KY-KY                2:12.87    2:12.60 q      
                1:03.67   2:12.60 (1:08.93)                                        
  8 Briggs, Joseph            17 Fzt-FL               2:10.87    2:12.68 q      
                1:01.97   2:12.68 (1:10.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hinman, Maziar            15 NC Swim-NC           2:12.29    2:12.83        
                1:03.13   2:12.83 (1:09.70)                                        
 10 Smith, John               17 SES-SE               2:16.03    2:13.17        
                1:03.36   2:13.17 (1:09.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Nason, Jacob              18 Team WV-WV           2:11.52    2:13.25        
                1:01.54   2:13.25 (1:11.71)                                        
 12 Rogers, Nathan            16 GAZ-GA               2:10.95    2:13.43        
                1:02.75   2:13.43 (1:10.68)                                        
 13 Arrieta, Alexander        15 Gold Coast-FG        2:12.97    2:14.01        
                1:03.27   2:14.01 (1:10.74)                                        
 14 Mckinney, William         17 Fzt-FL               2:15.26    2:14.44        
                1:03.58   2:14.44 (1:10.86)                                        
 15 Keller, Richard           16 SC Zone Team-SC      2:17.35    2:16.00        
                1:03.81   2:16.00 (1:12.19)                                        
 16 Rubin, Jacob              16 GAZ-GA               2:16.92    2:16.03        
                1:03.47   2:16.03 (1:12.56)                                        
 17 Johnston, Camden          18 KY-KY                2:18.28    2:16.29        
                1:03.78   2:16.29 (1:12.51)                                        
 18 Grant, Byron              16 SES-SE               2:15.97    2:16.67        
                1:05.30   2:16.67 (1:11.37)                                        
 19 Olsen, Mark               16 South Texas-ST       2:19.37    2:19.04        
                1:04.99   2:19.04 (1:14.05)                                        
 20 Martinez, Martin          17 South Texas-ST       2:20.30    2:19.53        
                1:05.30   2:19.53 (1:14.23)                                        
 21 Nelson, Matthew           16 Team WV-WV           2:26.59    2:19.93        
                1:05.33   2:19.93 (1:14.60)                                        
 22 Teas, Keaton              16 LA-LA                2:16.73    2:20.14        
                1:04.76   2:20.14 (1:15.38)                                        
 23 Kim, Jeremiah             16 North Texas-NT       2:24.63    2:22.77        
                1:08.04   2:22.77 (1:14.73)                                        
 24 Huerta, Jacob             15 South Texas-ST       2:26.49    2:24.00        
                1:07.62   2:24.00 (1:16.38)                                        
 25 Volz, Charles             15 Fzt-FL               2:48.75    2:35.42        
                1:10.94   2:35.42 (1:24.48)                                        
 
Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   2:07.78        2009 Jonathan Taddeo, FL                        
                2:00.86  NAG National Age Group
                2:09.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:16.39  AAAA
 Meet Qualifying:  2:09.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cusick, Patrick           16 GAZ-GA               2:13.09    2:09.92 AAAA   
                  27.19     1:01.31 (34.12)     1:40.77 (39.46)     2:09.92 (29.15)
  2 Smith, Jackson            16 NC Swim-NC           2:12.17    2:10.57 AAAA   
                  27.86     1:01.53 (33.67)     1:41.00 (39.47)     2:10.57 (29.57)
  3 Preaskorn, Jake           16 Team WV-WV           2:11.31    2:11.36 AAAA   
                  28.04     1:01.63 (33.59)     1:39.38 (37.75)     2:11.36 (31.98)
  4 Warner, Shawn             18 Gold Coast-FG        2:11.62    2:11.90 AAAA   
                  27.79     1:02.32 (34.53)     1:40.58 (38.26)     2:11.90 (31.32)
  5 Noletto, Russell          16 SES-SE               2:13.28    2:12.26 AAAA   
                  28.04     1:02.48 (34.44)     1:41.72 (39.24)     2:12.26 (30.54)
  6 Johnston, Camden          18 KY-KY                2:14.07    2:12.27 AAAA   
                  28.33     1:04.93 (36.60)     1:41.57 (36.64)     2:12.27 (30.70)
  7 Strausberger, Andy        16 GAZ-GA               2:15.37    2:15.21 AAAA   
                  29.11     1:02.87 (33.76)     1:42.07 (39.20)     2:15.21 (33.14)
  8 Perez, Joseph             15 Gold Coast-FG        2:14.87    2:15.40 AAAA   
                  29.57     1:05.04 (35.47)     1:43.60 (38.56)     2:15.40 (31.80)
Preliminaries
  9 Hinman, Maziar            15 NC Swim-NC           2:15.46                   
 10 Rutkowski, Alec           17 SC Zone Team-SC      2:15.53                   
 11 Grover, Josh              18 GAZ-GA               2:15.54                   
 12 Grimes, Eric              16 KY-KY                2:15.86                   
 13 Rogers, Nathan            16 GAZ-GA               2:15.92                   
 14 Bradley, Lee              15 KY-KY                2:16.33                   
 15 Harting, Zach             15 SES-SE               2:16.94                   
 16 Borgert, Seth             15 Fzt-FL               2:16.95                   
 17 Knudsen, Andrew           17 LA-LA                2:17.04                   
 18 Nason, Jacob              18 Team WV-WV           2:17.13                   
 19 Bode, Matthew             16 KY-KY                2:17.82                   
 20 Martinez, Martin          17 South Texas-ST       2:17.86                   
 21 Kim, Jeremiah             16 North Texas-NT       2:17.89                   
 22 Cairns, Noah              16 NC Swim-NC           2:17.97                   
 23 Forde, Clayton            16 KY-KY                2:18.13                   
 24 Landi, Nicolas            18 Fzt-FL               2:18.20                   
 25 Adickes, Spencer          17 South Texas-ST       2:18.35                   
 26 Rapp, William             16 North Texas-NT       2:18.43                   
 27 Pavlock, Jacob            17 Gold Coast-FG        2:19.23                   
 28 Evans, John               16 SC Zone Team-SC      2:19.75                   
 29 Taylor, Christian         18 KY-KY                2:20.34                   
 30 Keller, Richard           16 SC Zone Team-SC      2:20.39                   
 31 Arnold, Hunter            17 North Texas-NT       2:20.82                   
 32 Teas, Keaton              16 LA-LA                2:20.84                   
 33 Parramore, Brandon        16 Fzt-FL               2:20.87                   
 34 Butler, Chris             15 SES-SE               2:20.97                   
 35 Colon, Jordan             16 Gold Coast-FG        2:22.09                   
 36 Shurow, Zach              17 Team WV-WV           2:22.55                   
 37 Boyles, Andrew            16 Team WV-WV           2:23.14                   
 38 Chain, Ladd               15 Ms-Ms-MS             2:23.17                   
 39 Snider, Sean              17 Team WV-WV           2:24.29                   
 40 Pickich, Michael          17 Ms-Ms-MS             2:26.44                   
 41 Prieto, Harrison          15 LA-LA                2:30.45                   
 42 Volz, Charles             15 Fzt-FL               2:30.85                   
 43 Nason, David              15 Team WV-WV           2:31.38                   
 44 McConnell, Christian      15 South Texas-ST       2:34.73                   
 45 Mathis, Bryant            16 GAZ-GA               2:36.35                   
 46 Woollweever, Noah         15 Team WV-WV           2:39.91                   
 47 Davis, Trey               15 GAZ-GA               3:20.79                   
 -- Kirwan, Sean              15 SES-SE                   NS                    
 -- Tamplain, Vincent         15 LA-LA                    NS                    
 -- Toth, Viktor              16 Fzt-FL                   NS                    
 -- Sanders, Owen             15 SES-SE                   NS                    
 
Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   2:07.78        2009 Jonathan Taddeo, FL                        
                2:00.86  NAG National Age Group
                2:09.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                2:16.39  AAAA
 Meet Qualifying:  2:09.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Preaskorn, Jake           16 Team WV-WV           2:14.05    2:11.31 qAAAA  
                1:01.70   2:11.31 (1:09.61)                                        
  2 Warner, Shawn             18 Gold Coast-FG        2:14.50    2:11.62 qAAAA  
                1:03.19   2:11.62 (1:08.43)                                        
  3 Smith, Jackson            16 NC Swim-NC           2:12.36    2:12.17 qAAAA  
                1:01.92   2:12.17 (1:10.25)                                        
  4 Cusick, Patrick           16 GAZ-GA               2:13.63    2:13.09 qAAAA  
                1:01.06   2:13.09 (1:12.03)                                        
  5 Noletto, Russell          16 SES-SE               2:13.67    2:13.28 qAAAA  
                1:02.83   2:13.28 (1:10.45)                                        
  6 Johnston, Camden          18 KY-KY                2:15.56    2:14.07 qAAAA  
                1:03.83   2:14.07 (1:10.24)                                        
  7 Perez, Joseph             15 Gold Coast-FG        2:16.47    2:14.87 qAAAA  
                1:05.12   2:14.87 (1:09.75)                                        
  8 Strausberger, Andy        16 GAZ-GA               2:14.84    2:15.37 qAAAA  
                1:02.54   2:15.37 (1:12.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hinman, Maziar            15 NC Swim-NC           2:18.98    2:15.46 AAAA   
                1:02.23   2:15.46 (1:13.23)                                        
 10 Rutkowski, Alec           17 SC Zone Team-SC      2:16.70    2:15.53 AAAA   
                1:03.05   2:15.53 (1:12.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Grover, Josh              18 GAZ-GA               2:16.33    2:15.54 AAAA   
                1:03.92   2:15.54 (1:11.62)                                        
 12 Grimes, Eric              16 KY-KY                2:16.07    2:15.86 AAAA   
                1:03.52   2:15.86 (1:12.34)                                        
 13 Rogers, Nathan            16 GAZ-GA               2:13.76    2:15.92 AAAA   
                1:04.90   2:15.92 (1:11.02)                                        
 14 Bradley, Lee              15 KY-KY                2:21.49    2:16.33 AAAA   
                1:02.94   2:16.33 (1:13.39)                                        
 15 Harting, Zach             15 SES-SE               2:16.98    2:16.94        
                1:02.35   2:16.94 (1:14.59)                                        
 16 Borgert, Seth             15 Fzt-FL               2:13.99    2:16.95        
                1:03.90   2:16.95 (1:13.05)                                        
 17 Knudsen, Andrew           17 LA-LA                2:15.11    2:17.04        
                1:05.79   2:17.04 (1:11.25)                                        
 18 Nason, Jacob              18 Team WV-WV           2:13.85    2:17.13        
                1:03.12   2:17.13 (1:14.01)                                        
 19 Bode, Matthew             16 KY-KY                2:19.94    2:17.82        
                1:04.23   2:17.82 (1:13.59)                                        
 20 Martinez, Martin          17 South Texas-ST       2:20.14    2:17.86        
                1:07.15   2:17.86 (1:10.71)                                        
 21 Kim, Jeremiah             16 North Texas-NT       2:22.18    2:17.89        
                1:06.12   2:17.89 (1:11.77)                                        
 22 Cairns, Noah              16 NC Swim-NC           2:14.51    2:17.97        
                1:07.20   2:17.97 (1:10.77)                                        
 23 Forde, Clayton            16 KY-KY                2:18.99    2:18.13        
                1:05.77   2:18.13 (1:12.36)                                        
 24 Landi, Nicolas            18 Fzt-FL               2:14.16    2:18.20        
                1:04.03   2:18.20 (1:14.17)                                        
 25 Adickes, Spencer          17 South Texas-ST       2:17.95    2:18.35        
                1:04.00   2:18.35 (1:14.35)                                        
 26 Rapp, William             16 North Texas-NT       2:21.27    2:18.43        
                1:05.33   2:18.43 (1:13.10)                                        
 27 Pavlock, Jacob            17 Gold Coast-FG        2:17.88    2:19.23        
                1:03.22   2:19.23 (1:16.01)                                        
 28 Evans, John               16 SC Zone Team-SC      2:18.10    2:19.75        
                1:05.37   2:19.75 (1:14.38)                                        
 29 Taylor, Christian         18 KY-KY                2:26.67    2:20.34        
                1:04.25   2:20.34 (1:16.09)                                        
 30 Keller, Richard           16 SC Zone Team-SC      2:16.85    2:20.39        
                1:04.74   2:20.39 (1:15.65)                                        
 31 Arnold, Hunter            17 North Texas-NT       2:22.51    2:20.82        
                1:06.62   2:20.82 (1:14.20)                                        
 32 Teas, Keaton              16 LA-LA                2:17.58    2:20.84        
                1:05.00   2:20.84 (1:15.84)                                        
 33 Parramore, Brandon        16 Fzt-FL               2:16.72    2:20.87        
                1:05.91   2:20.87 (1:14.96)                                        
 34 Butler, Chris             15 SES-SE               2:25.14    2:20.97        
                1:08.39   2:20.97 (1:12.58)                                        
 35 Colon, Jordan             16 Gold Coast-FG        2:21.34    2:22.09        
                1:09.79   2:22.09 (1:12.30)                                        
 36 Shurow, Zach              17 Team WV-WV           2:23.64    2:22.55        
                1:08.32   2:22.55 (1:14.23)                                        
 37 Boyles, Andrew            16 Team WV-WV           2:31.55    2:23.14        
                1:05.56   2:23.14 (1:17.58)                                        
 38 Chain, Ladd               15 Ms-Ms-MS             2:16.56    2:23.17        
                1:07.06   2:23.17 (1:16.11)                                        
 39 Snider, Sean              17 Team WV-WV           2:23.51    2:24.29        
                1:08.15   2:24.29 (1:16.14)                                        
 40 Pickich, Michael          17 Ms-Ms-MS             2:27.24    2:26.44        
                1:09.56   2:26.44 (1:16.88)                                        
 41 Prieto, Harrison          15 LA-LA                2:29.50    2:30.45        
                1:07.76   2:30.45 (1:22.69)                                        
 42 Volz, Charles             15 Fzt-FL               2:40.23    2:30.85        
                1:12.07   2:30.85 (1:18.78)                                        
 43 Nason, David              15 Team WV-WV           2:35.47    2:31.38        
                1:07.36   2:31.38 (1:24.02)                                        
 44 McConnell, Christian      15 South Texas-ST       2:33.20    2:34.73        
                1:12.07   2:34.73 (1:22.66)                                        
 45 Mathis, Bryant            16 GAZ-GA               2:44.33    2:36.35        
                1:13.25   2:36.35 (1:23.10)                                        
 46 Woollweever, Noah         15 Team WV-WV           2:35.19    2:39.91        
                1:12.91   2:39.91 (1:27.00)                                        
 47 Davis, Trey               15 GAZ-GA               3:15.42    3:20.79        
                1:23.71   3:20.79 (1:57.08)                                        
 -- Kirwan, Sean              15 SES-SE               2:17.99         NS        
 -- Tamplain, Vincent         15 LA-LA                2:23.89         NS        
 -- Toth, Viktor              16 Fzt-FL               2:25.79         NS        
 -- Sanders, Owen             15 SES-SE               2:17.76         NS        
 
Boys 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   4:32.65        2010 Christian Carbone, SE                      
                4:15.20  NAG National Age Group
                4:35.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                4:46.19  AAAA
 Meet Qualifying:  4:35.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cairns, Noah              16 NC Swim-NC           4:42.83    4:38.30 AAAA   
                  29.34     1:02.62 (33.28)     1:39.36 (36.74)     2:16.38 (37.02)
        2:54.68 (38.30)     3:34.55 (39.87)     4:06.91 (32.36)     4:38.30 (31.39)
  2 Forde, Clayton            16 KY-KY                4:42.20    4:38.57 AAAA   
                  29.64     1:02.40 (32.76)     1:39.34 (36.94)     2:15.27 (35.93)
        2:56.94 (41.67)     3:37.57 (40.63)     4:08.38 (30.81)     4:38.57 (30.19)
  3 Smith, Jackson            16 NC Swim-NC           4:42.60    4:40.19 AAAA   
                  28.59     1:01.65 (33.06)     1:37.75 (36.10)     2:13.73 (35.98)
        2:54.48 (40.75)     3:35.92 (41.44)     4:08.37 (32.45)     4:40.19 (31.82)
  4 Johnston, Camden          18 KY-KY                4:39.71    4:40.63 AAAA   
                  28.73     1:02.21 (33.48)     1:41.02 (38.81)     2:18.94 (37.92)
        2:56.74 (37.80)     3:36.32 (39.58)     4:08.50 (32.18)     4:40.63 (32.13)
  5 Harting, Zach             15 SES-SE               4:43.55    4:42.25 AAAA   
                  27.85     1:00.60 (32.75)     1:37.85 (37.25)     2:15.04 (37.19)
        2:57.27 (42.23)     3:40.01 (42.74)     4:11.21 (31.20)     4:42.25 (31.04)
  6 Cox, Derek                15 GAZ-GA               4:42.40    4:42.55 AAAA   
                  27.85       59.67 (31.82)     1:36.99 (37.32)     2:13.59 (36.60)
        2:55.05 (41.46)     3:37.70 (42.65)     4:10.71 (33.01)     4:42.55 (31.84)
  7 Rogers, Nathan            16 GAZ-GA               4:42.98    4:45.18 AAAA   
                  28.43     1:02.29 (33.86)     1:40.90 (38.61)     2:18.33 (37.43)
        2:58.86 (40.53)     3:39.63 (40.77)     4:13.96 (34.33)     4:45.18 (31.22)
  8 Noletto, Russell          16 SES-SE               4:43.41    4:48.08        
                  29.35     1:03.39 (34.04)     1:40.14 (36.75)     2:16.24 (36.10)
        2:59.76 (43.52)     3:43.21 (43.45)     4:16.48 (33.27)     4:48.08 (31.60)
Preliminaries
  9 Hinman, Maziar            15 NC Swim-NC           4:43.98                   
 10 Bradley, Lee              15 KY-KY                4:46.54                   
 11 Perez, Joseph             15 Gold Coast-FG        4:46.64                   
 12 Riggan, Cole              16 NC Swim-NC           4:47.04                   
 13 Nason, Jacob              18 Team WV-WV           4:47.31                   
 14 Grover, Josh              18 GAZ-GA               4:49.20                   
 15 Preaskorn, Jake           16 Team WV-WV           4:50.05                   
 16 Bode, Matthew             16 KY-KY                4:51.88                   
 17 Keller, Richard           16 SC Zone Team-SC      4:53.59                   
 18 Borgert, Seth             15 Fzt-FL               4:54.50                   
 19 Huerta, Jacob             15 South Texas-ST       4:56.94                   
 20 Evans, John               16 SC Zone Team-SC      4:57.63                   
 21 Martinez, Martin          17 South Texas-ST       4:58.37                   
 22 Colon, Jordan             16 Gold Coast-FG        5:00.04                   
 23 Ordaz, Eric               16 Fzt-FL               5:01.20                   
 24 Pickich, Michael          17 Ms-Ms-MS             5:16.39                   
 25 Nelson, Matthew           16 Team WV-WV           5:17.43                   
 26 Nelson, Garrett           15 South Texas-ST       5:21.72                   
 27 McConnell, Christian      15 South Texas-ST       5:31.54                   
 -- Kim, Jeremiah             16 North Texas-NT           DQ                    
 -- Parramore, Brandon        16 Fzt-FL                   NS                    
 
Boys 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
meet records:   4:32.65        2010 Christian Carbone, SE                      
                4:15.20  NAG National Age Group
                4:35.49  JR''S Summer LC Jr. Nats
                4:46.19  AAAA
 Meet Qualifying:  4:35.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Johnston, Camden          18 KY-KY                4:44.50    4:39.71 qAAAA  
                1:02.29   2:17.76 (1:15.47)   3:35.26 (1:17.50)   4:39.71 (1:04.45)
  2 Forde, Clayton            16 KY-KY                4:45.69    4:42.20 qAAAA  
                1:02.50   2:16.03 (1:13.53)   3:38.67 (1:22.64)   4:42.20 (1:03.53)
  3 Cox, Derek                15 GAZ-GA               4:46.00    4:42.40 qAAAA  
                1:01.24   2:15.25 (1:14.01)   3:38.32 (1:23.07)   4:42.40 (1:04.08)
  4 Smith, Jackson            16 NC Swim-NC           4:45.52    4:42.60 qAAAA  
                1:03.27   2:16.37 (1:13.10)   3:39.46 (1:23.09)   4:42.60 (1:03.14)
  5 Cairns, Noah              16 NC Swim-NC           4:36.69    4:42.83 qAAAA  
                1:05.30   2:20.79 (1:15.49)   3:38.33 (1:17.54)   4:42.83 (1:04.50)
  6 Rogers, Nathan            16 GAZ-GA               4:43.25    4:42.98 qAAAA  
                1:01.73   2:17.41 (1:15.68)   3:37.96 (1:20.55)   4:42.98 (1:05.02)
  7 Noletto, Russell          16 SES-SE               4:42.77    4:43.41 qAAAA  
                1:03.98   2:16.21 (1:12.23)   3:40.25 (1:24.04)   4:43.41 (1:03.16)
  8 Harting, Zach             15 SES-SE               4:43.88    4:43.55 qAAAA  
                1:02.60   2:16.81 (1:14.21)   3:41.79 (1:24.98)   4:43.55 (1:01.76)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hinman, Maziar            15 NC Swim-NC           4:43.92    4:43.98 AAAA   
                1:03.57   2:14.54 (1:10.97)   3:41.05 (1:26.51)   4:43.98 (1:02.93)
 10 Bradley, Lee              15 KY-KY                4:45.67    4:46.54        
                1:04.36   2:15.20 (1:10.84)   3:40.70 (1:25.50)   4:46.54 (1:05.84)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Perez, Joseph             15 Gold Coast-FG        4:50.25    4:46.64        
                1:04.95   2:20.63 (1:15.68)   3:41.16 (1:20.53)   4:46.64 (1:05.48)
 12 Riggan, Cole              16 NC Swim-NC           4:44.64    4:47.04        
                1:05.13   2:20.61 (1:15.48)   3:44.41 (1:23.80)   4:47.04 (1:02.63)
 13 Nason, Jacob              18 Team WV-WV           4:48.00    4:47.31        
                1:01.53   2:16.13 (1:14.60)   3:40.23 (1:24.10)   4:47.31 (1:07.08)
 14 Grover, Josh              18 GAZ-GA               4:50.51    4:49.20        
                1:01.76   2:16.30 (1:14.54)   3:41.75 (1:25.45)   4:49.20 (1:07.45)
 15 Preaskorn, Jake           16 Team WV-WV           4:52.37    4:50.05        
                1:04.99   2:19.91 (1:14.92)   3:42.54 (1:22.63)   4:50.05 (1:07.51)
 16 Bode, Matthew             16 KY-KY                4:50.81    4:51.88        
                1:05.63   2:21.04 (1:15.41)   3:46.83 (1:25.79)   4:51.88 (1:05.05)
 17 Keller, Richard           16 SC Zone Team-SC      4:57.00    4:53.59        
                1:03.35   2:18.09 (1:14.74)   3:44.50 (1:26.41)   4:53.59 (1:09.09)
 18 Borgert, Seth             15 Fzt-FL               4:43.54    4:54.50        
                1:06.04   2:20.97 (1:14.93)   3:48.53 (1:27.56)   4:54.50 (1:05.97)
 19 Huerta, Jacob             15 South Texas-ST       4:56.43    4:56.94        
                1:05.98   2:24.46 (1:18.48)   3:49.58 (1:25.12)   4:56.94 (1:07.36)
 20 Evans, John               16 SC Zone Team-SC      4:57.96    4:57.63        
                1:07.18   2:22.59 (1:15.41)   3:48.68 (1:26.09)   4:57.63 (1:08.95)
 21 Martinez, Martin          17 South Texas-ST       5:07.64    4:58.37        
                1:06.51   2:26.60 (1:20.09)   3:49.64 (1:23.04)   4:58.37 (1:08.73)
 22 Colon, Jordan             16 Gold Coast-FG        4:55.79    5:00.04        
                1:07.35   2:27.34 (1:19.99)   3:50.59 (1:23.25)   5:00.04 (1:09.45)
 23 Ordaz, Eric               16 Fzt-FL               4:49.91    5:01.20        
                1:15.55   2:29.31 (1:13.76)   3:57.89 (1:28.58)   5:01.20 (1:03.31)
 24 Pickich, Michael          17 Ms-Ms-MS             5:07.15    5:16.39        
                1:10.02   2:32.63 (1:22.61)   4:04.38 (1:31.75)   5:16.39 (1:12.01)
 25 Nelson, Matthew           16 Team WV-WV           5:22.56    5:17.43        
                1:07.37   2:30.19 (1:22.82)   4:07.62 (1:37.43)   5:17.43 (1:09.81)
 26 Nelson, Garrett           15 South Texas-ST       5:25.44    5:21.72        
                1:08.68   2:27.67 (1:18.99)   4:13.18 (1:45.51)   5:21.72 (1:08.54)
 27 McConnell, Christian      15 South Texas-ST       5:23.62    5:31.54        
                1:14.76   2:37.55 (1:22.79)   4:18.54 (1:40.99)   5:31.54 (1:13.00)
 -- Kim, Jeremiah             16 North Texas-NT       5:02.55         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical - back
 -- Parramore, Brandon        16 Fzt-FL               4:46.93         NS        
 
Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
meet records:   1:36.09        2009 Dorsey, Gallego, Butler, Carr, LA          
                1:34.54  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Zone Team-FL  ''A''                         1:41.26    1:37.63        
     1) Briggs, Joseph 17               2) Toth, Viktor 16                
     3) Bungert, Max 17                 4) Mckinney, William 17           
                  25.06       49.34 (24.28)     1:14.18 (24.84)     1:37.63 (23.45)
  2 Ga Zone-GA  ''A''                                   1:40.00    1:38.82        
     1) Rubin, Jacob 16                 2) Cox, Derek 15                  
     3) Cusick, Patrick 16              4) Murphy, David 16               
                  24.92       49.57 (24.65)     1:14.10 (24.53)     1:38.82 (24.72)
  3 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        1:45.06    1:39.00        
     1) Cline, Cody 15                  2) Warner, Shawn 18               
     3) Martinez, Adriano 15            4) Pavlock, Jacob 17              
                  24.82       48.90 (24.08)     1:13.99 (25.09)     1:39.00 (25.01)
  4 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  1:42.00    1:39.03        
     1) Riggan, Cole 16                 2) Best, John 15                  
     3) Sanchez, Davied 17              4) McGugan, Henry 16              
                  25.26       49.94 (24.68)     1:14.91 (24.97)     1:39.03 (24.12)
  5 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            1:41.14    1:39.09        
     1) Noletto, Russell 16             2) Kirwan, Sean 15                
     3) Smith, John 17                  4) Harting, Zach 15               
                  25.28       50.22 (24.94)     1:15.21 (24.99)     1:39.09 (23.88)
  6 South Texas Swimming-ST  ''A''                      1:42.95    1:39.27        
     1) Olsen, Mark 16                  2) Adickes, Spencer 17            
     3) Huerta, Jacob 15                4) Upchurch, Owen 15              
                  25.46       50.02 (24.56)     1:14.98 (24.96)     1:39.27 (24.29)
  7 Team Kentucky-KY  ''A''                             1:44.23    1:39.87        
     1) Grimes, Eric 16                 2) Bisher, Clay 15                
     3) Bradley, Lee 15                 4) DeMercurio, Jacob 15           
                  25.38       50.65 (25.27)     1:15.47 (24.82)     1:39.87 (24.40)
  8 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              1:45.69    1:40.92        
     1) Nason, Jacob 18                 2) Preaskorn, Jake 16             
     3) Snider, Sean 17                 4) Shurow, Zach 17                
                  26.07       50.73 (24.66)     1:15.97 (25.24)     1:40.92 (24.95)
  9 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       1:47.17    1:44.20        
     1) Knudsen, Andrew 17              2) Teas, Keaton 16                
     3) Singler, Michel 16              4) Prieto, Harrison 15            
                  25.45       51.13 (25.68)     1:18.37 (27.24)     1:44.20 (25.83)
 10 Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     1:47.11    1:44.44        
     1) Pickich, Michael 17             2) Moore, Ralph 15                
     3) Ye, Cheng 16                    4) Chain, Ladd 15                 
                  26.48       51.90 (25.42)     1:19.77 (27.87)     1:44.44 (24.67)
 11 North Texas Swimming-NT  ''A''                      1:56.37    1:44.64        
     1) Fannin, Wyatt 17                2) Nguyen, Brian 15               
     3) Arnold, Hunter 17               4) Rapp, William 16               
                  26.99       54.92 (27.93)     1:19.79 (24.87)     1:44.64 (24.85)
 12 SC Zone Team-SC  ''A''                              1:45.70    2:13.95        
     1) Rutkowski, Alec 17              2) Agostini, Thomas 16            
     3) Story, Jack 17                  4) Wolff, Max 16                  
                  25.48       51.51 (26.03)     1:17.67 (26.16)     2:13.95 (56.28)
 
Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
meet records:   3:33.89        2012 Florida Gold Coast                         
                         A Wathen, D Hartley, Q Cassidy, G Kohner          
                3:31.43  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Florida Zone Team-FL  ''A''                         3:36.75    3:35.16        
     1) Toth, Viktor 16                 2) Mckinney, William 17           
     3) Bungert, Max 17                 4) Briggs, Joseph 17              
                  25.47       53.44 (53.44)     1:18.68 (25.24)     1:46.80 (53.36)
        2:12.29 (25.49)     2:41.36 (54.56)     3:06.93 (25.57)     3:35.16 (53.80)
  2 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            3:40.09    3:37.60        
     1) Smith, John 17                  2) Harting, Zach 15               
     3) Kirwan, Sean 15                 4) Noletto, Russell 16            
                  26.15       54.96 (54.96)     1:20.50 (25.54)     1:48.54 (53.58)
        2:14.16 (25.62)     2:43.37 (54.83)     3:09.08 (25.71)     3:37.60 (54.23)
  3 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        3:43.03    3:38.01        
     1) Cline, Cody 15                  2) Warner, Shawn 18               
     3) Conrad, Nicholas 16             4) Pavlock, Jacob 17              
                  25.67       54.37 (54.37)     1:19.53 (25.16)     1:47.60 (53.23)
        2:13.64 (26.04)     2:43.03 (55.43)     3:09.10 (26.07)     3:38.01 (54.98)
  4 Ga Zone-GA  ''A''                                   3:40.00    3:38.06        
     1) Murphy, David 16                2) Cusick, Patrick 16             
     3) Rubin, Jacob 16                 4) Grover, Josh 18                
                  25.95       54.42 (54.42)     1:19.77 (25.35)     1:48.29 (53.87)
        2:14.31 (26.02)     2:42.58 (54.29)     3:08.46 (25.88)     3:38.06 (55.48)
  5 South Texas Swimming-ST  ''A''                      3:42.84    3:38.50        
     1) Adickes, Spencer 17             2) Olsen, Mark 16                 
     3) Huerta, Jacob 15                4) Upchurch, Owen 15              
                  26.62       55.56 (55.56)     1:20.96 (25.40)     1:49.87 (54.31)
        2:15.81 (25.94)     2:45.64 (55.77)     3:10.39 (24.75)     3:38.50 (52.86)
  6 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  3:41.37    3:39.42        
     1) Best, John 15                   2) Sanchez, Davied 17             
     3) McGugan, Henry 16               4) Riggan, Cole 16                
                  26.24       55.40 (55.40)     1:21.45 (26.05)     1:50.33 (54.93)
        2:15.34 (25.01)     2:45.25 (54.92)     3:39.42 (54.17)                    
  7 Team Kentucky-KY  ''A''                             3:47.50    3:41.62        
     1) Grimes, Eric 16                 2) Bode, Matthew 16               
     3) Forde, Clayton 16               4) DeMercurio, Jacob 15           
                  26.39       55.43 (55.43)     1:21.44 (26.01)     1:50.60 (55.17)
        2:17.53 (26.93)     2:46.58 (55.98)     3:12.26 (25.68)     3:41.62 (55.04)
  8 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              3:49.74    3:43.22        
     1) Boyles, Andrew 16               2) Preaskorn, Jake 16             
     3) Nason, Jacob 18                 4) Snider, Sean 17                
                  27.07       57.29 (57.29)     1:23.03 (25.74)     1:52.22 (54.93)
        2:18.61 (26.39)     2:48.00 (55.78)     3:14.07 (26.07)     3:43.22 (55.22)
  9 SC Zone Team-SC  ''A''                              3:48.83    3:43.87        
     1) Rutkowski, Alec 17              2) Keller, Richard 16             
     3) Story, Jack 17                  4) Agostini, Thomas 16            
                  26.57       55.69 (55.69)     1:21.45 (25.76)     1:51.25 (55.56)
        2:17.73 (26.48)     2:47.18 (55.93)     3:13.81 (26.63)     3:43.87 (56.69)
 10 North Texas Swimming-NT  ''A''                      3:52.74    3:49.15        
     1) Arnold, Hunter 17               2) Nguyen, Brian 15               
     3) Rapp, William 16                4) Fannin, Wyatt 17               
                  26.42       55.27 (55.27)     1:24.02 (28.75)   1:55.98 (1:00.71)
        2:23.75 (27.77)     2:54.95 (58.97)     3:21.11 (26.16)     3:49.15 (54.20)
 11 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       3:49.37    3:49.91        
     1) Teas, Keaton 16                 2) Massimini, Warren 15           
     3) Knudsen, Andrew 17              4) Prieto, Harrison 15            
                  26.93       57.01 (57.01)     1:25.28 (28.27)     1:56.87 (59.86)
        2:23.12 (26.25)     2:51.83 (54.96)     3:19.18 (27.35)     3:49.91 (58.08)
 12 Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     3:54.00    3:50.91        
     1) Chain, Ladd 15                  2) Moore, Ralph 15                
     3) Ye, Cheng 16                    4) Pickich, Michael 17            
                  26.15       54.38 (54.38)     1:21.46 (27.08)     1:50.89 (56.51)
        2:19.79 (28.90)   2:53.20 (1:02.31)     3:20.40 (27.20)     3:50.91 (57.71)
 
Boys 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
meet records:   1:45.65        2009 Bolton, Kerns, Davis, Tillman, SE          
                1:46.78  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ga Zone-GA  ''A''                                   1:56.00    1:48.75        
     1) Cusick, Patrick 16              2) Mathis, Bryant 16              
     3) Cox, Derek 15                   4) Murphy, David 16               
                  27.90       58.44 (30.54)     1:24.56 (26.12)     1:48.75 (24.19)
  2 Team Kentucky-KY  ''A''                             1:49.64    1:49.83        
     1) Taylor, Christian 18            2) Johnston, Camden 18            
     3) Bisher, Clay 15                 4) DeMercurio, Jacob 15           
                  28.52       59.14 (30.62)     1:25.19 (26.05)     1:49.83 (24.64)
  3 Florida Zone Team-FL  ''A''                         1:56.26    1:50.75        
     1) Toth, Viktor 16                 2) Landi, Nicolas 18              
     3) Mckinney, William 17            4) Briggs, Joseph 17              
                  29.57     1:01.17 (31.60)     1:26.54 (25.37)     1:50.75 (24.21)
  4 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        2:01.01    1:51.45        
     1) Pavlock, Jacob 17               2) Perez, Joseph 15               
     3) Warner, Shawn 18                4) Cline, Cody 15                 
                  28.85     1:00.73 (31.88)     1:27.08 (26.35)     1:51.45 (24.37)
  5 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            1:51.14    1:51.71        
     1) Smith, John 17                  2) Butler, Chris 15               
     3) Harting, Zach 15                4) Kirwan, Sean 15                
                  28.48     1:00.54 (32.06)     1:26.58 (26.04)     1:51.71 (25.13)
  6 North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  1:57.09    1:51.75        
     1) Sanchez, Davied 17              2) Cairns, Noah 16                
     3) Smith, Jackson 16               4) McGugan, Henry 16              
                  28.91     1:00.87 (31.96)     1:27.32 (26.45)     1:51.75 (24.43)
  7 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              1:59.87    1:53.54        
     1) Preaskorn, Jake 16              2) Shurow, Zach 17                
     3) Nason, Jacob 18                 4) Snider, Sean 17                
                  29.57     1:01.47 (31.90)     1:28.51 (27.04)     1:53.54 (25.03)
  8 South Texas Swimming-ST  ''A''                      1:55.26    1:53.55        
     1) Adickes, Spencer 17             2) Huerta, Jacob 15               
     3) Olsen, Mark 16                  4) Upchurch, Owen 15              
                  29.85     1:02.62 (32.77)     1:29.37 (26.75)     1:53.55 (24.18)
  9 SC Zone Team-SC  ''A''                              2:05.50    1:54.73        
                  30.42     1:02.59 (32.17)     1:29.81 (27.22)     1:54.73 (24.92)
 10 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       1:58.76    1:54.93        
     1) Prieto, Harrison 15             2) Knudsen, Andrew 17             
     3) Tamplain, Vincent 15            4) Teas, Keaton 16                
                  30.60     1:01.29 (30.69)     1:29.03 (27.74)     1:54.93 (25.90)
 11 Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     1:54.06    1:55.47        
     1) Moore, Ralph 15                 2) Ye, Cheng 16                   
     3) Chain, Ladd 15                  4) Pickich, Michael 17            
                  30.47     1:03.76 (33.29)     1:29.85 (26.09)     1:55.47 (25.62)
 12 North Texas Swimming-NT  ''A''                      2:09.55    1:57.06        
     1) Arnold, Hunter 17               2) Kim, Jeremiah 16               
     3) Rapp, William 16                4) Fannin, Wyatt 17               
                  29.71     1:01.11 (31.40)     1:30.09 (28.98)     1:57.06 (26.97)
 
Boys 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
meet records:   3:56.47        2012 Georgia Swimming                           
                         T Locke, D Hall, T Graff, C Powell                
                3:52.66  NAG National Age Group
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ga Zone-GA  ''A''                                   4:02.00    3:58.07        
     1) Cusick, Patrick 16              2) Mathis, Bryant 16              
     3) Cox, Derek 15                   4) Murphy, David 16               
                  28.74       59.18 (59.18)     1:29.43 (30.25)   2:06.60 (1:07.42)
        2:33.29 (26.69)     3:04.13 (57.53)     3:29.39 (25.26)     3:58.07 (53.94)
  2 Florida Zone Team-FL  ''A''                         4:00.12    4:01.05        
     1) Toth, Viktor 16                 2) Landi, Nicolas 18              
     3) Mckinney, William 17            4) Briggs, Joseph 17              
                  30.23   1:02.27 (1:02.27)     1:33.88 (31.61)   2:10.44 (1:08.17)
        2:36.90 (26.46)     3:07.39 (56.95)     3:32.79 (25.40)     4:01.05 (53.66)
  3 Southeastern Swimming Zone Tea-SE  ''A''            4:03.18    4:02.50        
     1) Barton, Wil 17                  2) Butler, Chris 15               
     3) Harting, Zach 15                4) Smith, John 17                 
                  30.27   1:02.80 (1:02.80)     1:34.68 (31.88)   2:10.89 (1:08.09)
        2:37.30 (26.41)     3:07.97 (57.08)     3:33.75 (25.78)     4:02.50 (54.53)
  4 Florida Gold Coast-FG  ''A''                        4:06.14    4:04.83        
     1) Pavlock, Jacob 17               2) Perez, Joseph 15               
     3) Warner, Shawn 18                4) Cline, Cody 15                 
                  30.25   1:02.94 (1:02.94)     1:35.06 (32.12)   2:12.53 (1:09.59)
        2:39.74 (27.21)     3:10.93 (58.40)     3:35.89 (24.96)     4:04.83 (53.90)
  5 Team Kentucky-KY  ''A''                             4:09.09    4:07.74        
     1) Taylor, Christian 18            2) Johnston, Camden 18            
     3) Bisher, Clay 15                 4) DeMercurio, Jacob 15           
                  29.64   1:02.02 (1:02.02)     1:34.39 (32.37)   2:11.34 (1:09.32)
        2:39.77 (28.43)   3:13.04 (1:01.70)     3:38.59 (25.55)     4:07.74 (54.70)
  6 South Texas Swimming-ST  ''A''                      4:11.28    4:09.30        
     1) Adickes, Spencer 17             2) Huerta, Jacob 15               
     3) Martinez, Martin 17             4) Upchurch, Owen 15              
                  30.88   1:03.61 (1:03.61)     1:36.82 (33.21)   2:14.79 (1:11.18)
        2:43.86 (29.07)   3:16.43 (1:01.64)     3:41.76 (25.33)     4:09.30 (52.87)
  7 SC Zone Team-SC  ''A''                              4:10.53    4:09.91        
     1) Agostini, Thomas 16             2) Evans, John 16                 
     3) Keller, Richard 16              4) Rutkowski, Alec 17             
                  30.95   1:04.43 (1:04.43)     1:37.23 (32.80)   2:15.61 (1:11.18)
        2:42.73 (27.12)     3:14.81 (59.20)     3:40.83 (26.02)     4:09.91 (55.10)
  8 West Virginia Southern Zones-WV  ''A''              4:10.92    4:10.07        
     1) Preaskorn, Jake 16              2) Shurow, Zach 17                
     3) Snider, Sean 17                 4) Nason, Jacob 18                
                  30.10   1:02.38 (1:02.38)     1:34.58 (32.20)   2:14.05 (1:11.67)
        2:41.38 (27.33)   3:14.19 (1:00.14)     3:40.15 (25.96)     4:10.07 (55.88)
  9 North Texas Swimming-NT  ''A''                      4:19.11    4:13.22        
     1) Arnold, Hunter 17               2) Kim, Jeremiah 16               
     3) Rapp, William 16                4) Fannin, Wyatt 17               
                  30.33   1:03.28 (1:03.28)     1:35.32 (32.04)   2:11.64 (1:08.36)
        2:40.87 (29.23)   3:14.34 (1:02.70)     3:41.74 (27.40)     4:13.22 (58.88)
 10 Louisiana Zone Team-LA  ''A''                       4:11.45    4:13.30        
     1) Prieto, Harrison 15             2) Knudsen, Andrew 17             
     3) Tamplain, Vincent 15            4) Teas, Keaton 16                
                  31.42   1:04.80 (1:04.80)     1:36.61 (31.81)   2:13.40 (1:08.60)
        2:42.11 (28.71)   3:15.62 (1:02.22)     3:42.61 (26.99)     4:13.30 (57.68)
 11 Mississippi Zone Team-MS  ''A''                     4:22.55    4:22.33        
     1) Pickich, Michael 17             2) Ye, Cheng 16                   
     3) Chain, Ladd 15                  4) Moore, Ralph 15                
                  33.51   1:09.99 (1:09.99)     1:43.98 (33.99)   2:23.21 (1:13.22)
        2:51.20 (27.99)   3:24.33 (1:01.12)     4:22.33 (58.00)                    
 -- North Carolina Swim Team-NC  ''A''                  4:07.90         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Sanchez, Davied 17              2) Cairns, Noah 16                
     3) Smith, Jackson 16               4) Best, John 15                  
                  29.50   1:00.58 (1:00.58)     1:32.86 (32.28)   2:10.40 (1:09.82)
        2:37.56 (27.16)     3:08.83 (58.43)     3:34.74 (25.91)          DQ (55.03)
 
Boys 11-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST            NT    1:05.19        
  2 Wolff, Max                16 SC Zone Team-SC           NT    2:06.70        
 
Boys 11-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volz, Charles             15 Fzt-FL                    NT      59.77        
 
Boys 11-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Trey               15 GAZ-GA                    NT    1:10.97        
 -- Gwin, Jacob               15 South Texas-ST            NT        SCR        
 
Boys 11-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartman, Asher            13 South Texas-ST            NT    1:11.17        
 
Boys 13 & Over 200 LC Meter Breaststroke Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Knudsen, Andrew           17 LA-LA                     NT    2:28.83        
                1:10.31   2:28.83 (1:18.52)                                        
  2 Smith, Hudson             14 GULF-GU                   NT    2:36.60        
                1:14.81   2:36.60 (1:21.79)                                        
  3 Seith, Jackson            14 SC Zone Team-SC           NT    2:39.89        
                1:17.07   2:39.89 (1:22.82)                                        
 
Mixed 13-14 100 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanDeusen, Ray            14 South Texas-ST            NT      55.48        
  2 Ballard, Alex             13 GAZ-GA                    NT      55.55        
  3 Luther, Dakota            13 South Texas-ST            NT      59.50        
  4 Cimino, Sarah Margaret    14 SES-SE                    NT      59.88        
 
Mixed 11-18 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Cameron            14 South Texas-ST            NT      25.42        
  2 McMurry, Alexander        14 NC Swim-NC                NT      25.50        
  3 VanDeusen, Ray            14 South Texas-ST            NT      25.57        
  4 Hutton, John              14 Fzt-FL                    NT      25.60        
  5 Eudy, Alexander           12 NC Swim-NC                NT      30.75        
 
Mixed 11-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volz, Charles             15 Fzt-FL                    NT      27.82        
  2 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST            NT      28.92        
  3 Davis, Trey               15 GAZ-GA                    NT      30.51        
  4 Hale, Grace               12 South Texas-ST            NT      31.00        
  5 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL                    NT      31.92        
  6 Hartman, Asher            13 South Texas-ST            NT      32.53        
  7 Coan, McKenzie            17 GAZ-GA                    NT      36.44        
  8 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA                    NT      40.40        
  9 Nakashima, Ruriko         17 SC Zone Team-SC           NT      44.99        
 10 Childs, Jaide             15 Fzt-FL                    NT      52.54        
 11 Wolff, Max                16 SC Zone Team-SC           NT      56.92        
 
Mixed 11-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volz, Charles             15 Fzt-FL                    NT      59.77        
                  28.99       59.77 (30.78)                                        
  2 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST            NT    1:05.19        
                  31.37     1:05.19 (33.82)                                        
  3 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL                    NT    1:09.87        
                  33.28     1:09.87 (36.59)                                        
  4 Davis, Trey               15 GAZ-GA                    NT    1:10.97        
                  33.60     1:10.97 (37.37)                                        
  5 Hartman, Asher            13 South Texas-ST            NT    1:11.17        
                  33.76     1:11.17 (37.41)                                        
  6 Coan, McKenzie            17 GAZ-GA                    NT    1:15.74        
                  37.24     1:15.74 (38.50)                                        
  7 Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA                    NT    1:55.22        
  8 Childs, Jaide             15 Fzt-FL                    NT    2:00.39        
                  59.36   2:00.39 (1:01.03)                                        
  9 Wolff, Max                16 SC Zone Team-SC           NT    2:06.70        
                  58.95   2:06.70 (1:07.75)                                        
 -- Nakashima, Ruriko         17 SC Zone Team-SC           NT         DQ        
 
Mixed 11-18 200 LC Meter Freestyle Multi-Class
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, Grace               12 South Texas-ST            NT    2:33.25        
 
Mixed 11-18 200 LC Meter Freestyle Multi-Class
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA                    NT    3:16.20        
                  42.03     1:34.88 (52.85)     2:25.61 (50.73)     3:16.20 (50.59)
 -- Hartman, Asher            13 South Texas-ST            NT        SCR        
 -- Coan, McKenzie            17 GAZ-GA                    NT        SCR        
 -- Gwin, Jacob               15 South Texas-ST            NT        SCR        
 -- Volz, Charles             15 Fzt-FL                    NT        SCR        
 -- Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA                    NT        SCR        
 -- Campbell, Brittney        15 Fzt-FL                    NT        SCR        
 -- Hale, Grace               12 South Texas-ST            NT        SCR        
 -- Davis, Trey               15 GAZ-GA                    NT        SCR        
 -- Childs, Jaide             15 Fzt-FL                    NT        SCR        
 
Mixed 11-18 200 LC Meter Freestyle Multi-Class
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volz, Charles             15 Fzt-FL                    NT    2:11.28        
 
Mixed 11-18 200 LC Meter Freestyle Multi-Class
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Trey               15 GAZ-GA                    NT    2:51.12        
 
Mixed 11-18 200 LC Meter Freestyle Multi-Class
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST            NT    2:16.01        
 
Mixed 11-18 200 LC Meter Freestyle Multi-Class
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL                    NT    2:28.43        
 
Mixed 11-18 200 LC Meter Freestyle Multi-Class
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartman, Asher            13 South Texas-ST            NT    2:35.92        
 
Mixed 11-18 200 LC Meter Freestyle Multi-Class
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coan, McKenzie            17 GAZ-GA                    NT    2:38.32        
  2 Hopkins, Nadia            16 GAZ-GA                    NT    4:14.50        
  3 Childs, Jaide             15 Fzt-FL                    NT    4:32.04        
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartman, Asher            13 South Texas-ST            NT      32.53        
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hermes, Laurrie           12 GAZ-GA                    NT      40.40        
 -- Nakashima, Ruriko         17 SC Zone Team-SC           NT        SCR        
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, Grace               12 South Texas-ST            NT      31.00        
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volz, Charles             15 Fzt-FL                    NT      27.82        
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gwin, Jacob               15 South Texas-ST            NT      28.92        
  2 Wolff, Max                16 SC Zone Team-SC           NT      56.92        
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Trey               15 GAZ-GA                    NT      30.51        
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Brittney        15 Fzt-FL                    NT      31.92        
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nakashima, Ruriko         17 SC Zone Team-SC           NT      44.99        
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coan, McKenzie            17 GAZ-GA                    NT      36.44        
  2 Childs, Jaide             15 Fzt-FL                    NT      52.54        
 
                   Combined Team Scores - Through Event 408                    
 
  1. Ga Zone                             962   2. Florida Zone Team                 870.5
  3. Southeastern Swimming Zone Tea    790.5   4. North Carolina Swim Team          641.5
  5. Team Kentucky                       590   6. South Texas Swimming                364
  7. Florida Gold Coast                  294   8. Gulf Swimming                       116
  9. SC Zone Team                        112  10. Louisiana Zone Team                  72
 11. North Texas Swimming               51.5  12. West Virginia Southern Zones         32
 13. Mississippi Zone Team                17                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 408                   
 
  1. Florida Zone Team                 473.5   2. Southeastern Swimming Zone Tea    447.5
  3. Ga Zone                             432   4. North Carolina Swim Team            381
  5. Team Kentucky                       258   6. Florida Gold Coast                  182
  7. South Texas Swimming                152   8. Louisiana Zone Team                  50
  9. SC Zone Team                         47  10. Gulf Swimming                        31
 11. North Texas Swimming                 13  12. Mississippi Zone Team                 7
 13. West Virginia Southern Zones          4                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 408                    
 
  1. Ga Zone                             530   2. Florida Zone Team                   397
  3. Southeastern Swimming Zone Tea      343   4. Team Kentucky                       332
  5. North Carolina Swim Team          260.5   6. South Texas Swimming                212
  7. Florida Gold Coast                  112   8. Gulf Swimming                        85
  9. SC Zone Team                         65  10. North Texas Swimming               38.5
 11. West Virginia Southern Zones         28  12. Louisiana Zone Team                  22
 13. Mississippi Zone Team                10