ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Speedo Champions Series, Oxford: Day One
7/22/2013-7/22/2013
Oxford, USA


    
 Miami University Aquatics                              7/22/2013 - 7:08 PM
  2012 OH Aug Section 3 Speedo Championships, Sanction #: OH 3515 TT3516   
                       Miami University Oxford Ohio                        
 
 Event 101  Women 800 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         Meet:   8:43.82  3/18/2004 Alyssa Kiel, LESD - LE
                 9:31.89  SECT Sectional
                 9:43.09  BONS Bonus qualifying
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Norris, Alexand  21 Ohio State Swim-  8:54.43    8:51.54 SECT    26  
           1:03.20    2:10.17 (1:06.97)
      3:17.06 (1:06.89)   4:24.21 (1:07.15)
      5:31.04 (1:06.83)   6:38.00 (1:06.96)
      7:45.02 (1:07.02)   8:51.54 (1:06.52)
  2 Skelley, Emma C  17 Qdd Swim Team-VA  9:01.05    8:55.16 SECT    23  
           1:03.23    2:09.93 (1:06.70)
      3:17.40 (1:07.47)   4:25.15 (1:07.75)
      5:32.77 (1:07.62)   6:40.47 (1:07.70)
      7:48.47 (1:08.00)   8:55.16 (1:06.69)
  3 Schneider, Abbe  16 Fishers Area Swi  9:16.69    9:01.72 SECT    22  
           1:05.12    2:13.01 (1:07.89)
      3:20.68 (1:07.67)   4:29.22 (1:08.54)
      5:38.04 (1:08.82)   6:46.22 (1:08.18)
      7:54.51 (1:08.29)   9:01.72 (1:07.21)
  4 Bencic, Carrie   18 Lake Erie Silver  8:59.06    9:02.28 SECT    21  
           1:04.10    2:11.62 (1:07.52)
      3:19.66 (1:08.04)   4:28.08 (1:08.42)
      5:36.48 (1:08.40)   6:45.20 (1:08.72)
      7:53.94 (1:08.74)   9:02.28 (1:08.34)
  5 Lofquist, Sydne  15 Dayton Raiders-O  8:56.42    9:03.71 SECT    20  
           1:03.81    2:11.12 (1:07.31)
      3:19.37 (1:08.25)   4:28.29 (1:08.92)
      5:37.24 (1:08.95)   6:46.72 (1:09.48)
      7:56.19 (1:09.47)   9:03.71 (1:07.52)
  6 Miller, Katelyn  18 Firestone Akron-  9:04.40    9:05.45 SECT    19  
           1:04.33    2:12.02 (1:07.69)
      3:20.51 (1:08.49)   4:29.12 (1:08.61)
      5:37.75 (1:08.63)   6:46.99 (1:09.24)
      7:56.43 (1:09.44)   9:05.45 (1:09.02)
  7 Wooden, Alexand  16 Cincinnati Marli  9:21.10    9:07.56 SECT    18  
           1:04.23    2:11.59 (1:07.36)
      3:20.65 (1:09.06)   4:30.30 (1:09.65)
      5:39.67 (1:09.37)   6:49.57 (1:09.90)
      7:58.91 (1:09.34)   9:07.56 (1:08.65)
  8 Burtch, Audra E  20 Concord Swim Clu  9:21.10    9:09.08 SECT    17  
           1:03.07    2:12.37 (1:09.30)
      3:21.59 (1:09.22)   4:31.36 (1:09.77)
      5:40.72 (1:09.36)   6:50.88 (1:10.16)
      8:00.51 (1:09.63)   9:09.08 (1:08.57)
  9 Brickman, Molly  16 Asphalt Green Un  9:26.15    9:09.15 SECT    15  
           1:04.77    2:13.28 (1:08.51)
      3:21.52 (1:08.24)   4:30.39 (1:08.87)
      5:40.26 (1:09.87)   6:50.17 (1:09.91)
      8:00.35 (1:10.18)   9:09.15 (1:08.80)
 10 Dombkowski, Sar  17 Novi Sturgeons-M  9:02.70    9:11.37 SECT    13  
           1:04.23    2:12.60 (1:08.37)
      3:21.35 (1:08.75)   4:30.65 (1:09.30)
      5:40.44 (1:09.79)   6:50.57 (1:10.13)
      8:01.12 (1:10.55)   9:11.37 (1:10.25)
 11 Pearce, Stephan  20 Redhawk Aquatics  9:28.72    9:13.76 SECT    12  
           1:05.59    2:15.43 (1:09.84)
      3:25.42 (1:09.99)   4:35.67 (1:10.25)
      5:45.33 (1:09.66)   6:55.07 (1:09.74)
      8:04.99 (1:09.92)   9:13.76 (1:08.77)
 12 Wolf, Jessica J  19 Club Wolverine-M  8:56.67    9:13.99 SECT    11  
           1:04.83    2:13.52 (1:08.69)
      3:23.40 (1:09.88)   4:33.40 (1:10.00)
      5:43.52 (1:10.12)   6:54.15 (1:10.63)
      8:04.69 (1:10.54)   9:13.99 (1:09.30)
 13 Collett, Courtn  20 Redhawk Aquatics  9:34.34    9:14.50 SECT    10  
           1:05.85    2:15.10 (1:09.25)
      3:24.82 (1:09.72)   4:34.65 (1:09.83)
      5:44.71 (1:10.06)   6:55.50 (1:10.79)
      8:05.90 (1:10.40)   9:14.50 (1:08.60)
 14 Rakovec, Mauree  15 Lake Erie Silver  9:19.02    9:16.44 SECT     9  
           1:04.40    2:14.00 (1:09.60)
      3:24.26 (1:10.26)   4:34.28 (1:10.02)
      5:44.86 (1:10.58)   6:56.25 (1:11.39)
      8:07.43 (1:11.18)   9:16.44 (1:09.01)
 15 Ferrara, Kaitly  18 Cincinnati Marli  9:10.62    9:17.33 SECT     8  
           1:05.11    2:13.58 (1:08.47)
      3:22.86 (1:09.28)   4:32.81 (1:09.95)
      5:43.74 (1:10.93)   6:54.94 (1:11.20)
      8:06.56 (1:11.62)   9:17.33 (1:10.77)
 16 Kluth, Aubrey M  19 Noblesville Swim  9:20.62    9:18.32 SECT     7  
           1:04.86    2:14.54 (1:09.68)
      3:24.80 (1:10.26)   4:35.57 (1:10.77)
      5:46.31 (1:10.74)   6:57.07 (1:10.76)
      8:07.95 (1:10.88)   9:18.32 (1:10.37)
 17 Babbin, Kathryn  18 Lake Erie Silver  9:16.30    9:18.50 SECT     5  
           1:06.58    2:16.21 (1:09.63)
      3:26.26 (1:10.05)   4:36.47 (1:10.21)
      5:47.24 (1:10.77)   6:58.08 (1:10.84)
      8:08.85 (1:10.77)   9:18.50 (1:09.65)
 18 Dombkowski, Mar  19 Novi Sturgeons-M  9:10.12    9:20.80 SECT     3  
           1:06.14    2:15.98 (1:09.84)
      3:26.30 (1:10.32)   4:36.89 (1:10.59)
      5:47.66 (1:10.77)   6:58.84 (1:11.18)
      8:10.31 (1:11.47)   9:20.80 (1:10.49)
 19 Berman, Rebecca  20 Novi Sturgeons-M  9:17.02    9:21.17 SECT     2  
           1:06.50    2:16.66 (1:10.16)
      3:27.46 (1:10.80)   4:38.09 (1:10.63)
      5:49.06 (1:10.97)   7:00.27 (1:11.21)
      8:11.55 (1:11.28)   9:21.17 (1:09.62)
 20 Thielking, Mary  17 Fishers Area Swi  9:20.84    9:22.41 SECT     1  
           1:06.43    2:17.09 (1:10.66)
      3:28.55 (1:11.46)   4:40.31 (1:11.76)
      5:51.55 (1:11.24)   7:02.41 (1:10.86)
      8:12.86 (1:10.45)   9:22.41 (1:09.55)
 21 Miller, Hannah   17 Fort Wayne Aquat  9:19.10    9:23.09 SECT   
           1:03.76    2:12.49 (1:08.73)
      3:23.51 (1:11.02)   4:35.67 (1:12.16)
      5:48.35 (1:12.68)   7:01.39 (1:13.04)
      8:13.24 (1:11.85)   9:23.09 (1:09.85)
 22 Myszka, Taylor   18 Kettering South-  9:25.82    9:24.11 SECT   
           1:06.65    2:17.95 (1:11.30)
      3:29.03 (1:11.08)   4:40.08 (1:11.05)
      5:51.06 (1:10.98)   7:02.61 (1:11.55)
      8:14.07 (1:11.46)   9:24.11 (1:10.04)
 23 Arakelian, Rebe  15 Kingfish Aquatic  9:28.10    9:24.39 SECT   
           1:05.68    2:14.19 (1:08.51)
      3:23.82 (1:09.63)   4:36.01 (1:12.19)
      5:48.25 (1:12.24)   7:01.95 (1:13.70)
      8:14.53 (1:12.58)   9:24.39 (1:09.86)
 24 Doerr, Claire N  15 Lake Erie Silver  9:32.76    9:27.38 SECT   
           1:07.51    2:18.68 (1:11.17)
      3:30.27 (1:11.59)   4:41.70 (1:11.43)
      5:52.78 (1:11.08)   7:04.95 (1:12.17)
      8:17.62 (1:12.67)   9:27.38 (1:09.76)
 25 Pulaski, Marisa  18 Dayton Raiders-O 10:36.52Y   9:27.85 SECT   
           1:08.00    2:19.06 (1:11.06)
      3:30.06 (1:11.00)   4:40.83 (1:10.77)
      5:52.18 (1:11.35)   7:04.15 (1:11.97)
      8:16.15 (1:12.00)   9:27.85 (1:11.70)
 26 Kerr, Kathleen   16 Cincinnati Marli  9:37.68    9:28.24 SECT   
           1:05.68    2:16.15 (1:10.47)
      3:27.76 (1:11.61)   4:39.60 (1:11.84)
      5:51.68 (1:12.08)   7:03.79 (1:12.11)
      8:16.40 (1:12.61)   9:28.24 (1:11.84)
 27 Staudt, Gillian  22 Greater Toledo A  9:17.17    9:28.37 SECT   
           1:07.24    2:16.94 (1:09.70)
      3:27.63 (1:10.69)   4:39.09 (1:11.46)
      5:50.90 (1:11.81)   7:03.37 (1:12.47)
      8:16.55 (1:13.18)   9:28.37 (1:11.82)
 28 Swartz, Nicole   16 Wtrc Sharks Swim  9:27.74    9:28.79 SECT   
           1:05.51    2:15.98 (1:10.47)
      3:27.17 (1:11.19)   4:39.60 (1:12.43)
      5:51.04 (1:11.44)   7:03.80 (1:12.76)
      8:16.03 (1:12.23)   9:28.79 (1:12.76)
 29 Debrosse, Adrie  17 Fishers Area Swi  9:27.47    9:29.56 SECT   
           1:07.90    2:18.75 (1:10.85)
      3:30.17 (1:11.42)   4:41.62 (1:11.45)
      5:53.53 (1:11.91)   7:06.82 (1:13.29)
      8:19.25 (1:12.43)   9:29.56 (1:10.31)
 30 Stewart-Bates,   18 Lake Erie Silver 10:31.98Y   9:30.40 SECT   
           1:08.24    2:19.22 (1:10.98)
      3:31.17 (1:11.95)   4:43.22 (1:12.05)
      5:55.36 (1:12.14)   7:07.56 (1:12.20)
      8:19.41 (1:11.85)   9:30.40 (1:10.99)
 31 Craft, Sara C    19 Ohio State Swim-  9:23.81    9:30.48 SECT   
           1:04.93    2:15.12 (1:10.19)
      3:25.87 (1:10.75)   4:37.56 (1:11.69)
      5:49.74 (1:12.18)   7:02.35 (1:12.61)
      8:16.33 (1:13.98)   9:30.48 (1:14.15)
 32 O''Brien, Natali  17 Firestone Akron-  9:33.81    9:30.89 SECT   
           1:08.94    2:21.76 (1:12.82)
      3:34.87 (1:13.11)   4:46.33 (1:11.46)
      5:57.28 (1:10.95)   7:08.01 (1:10.73)
      8:18.67 (1:10.66)   9:30.89 (1:12.22)
 33 Kelly, Paige M   16 Hudson Explorer-  9:17.52    9:32.32 BONS-  
           1:06.40    2:17.31 (1:10.91)
      3:29.18 (1:11.87)   4:41.73 (1:12.55)
      5:54.60 (1:12.87)   7:07.71 (1:13.11)
      8:20.20 (1:12.49)   9:32.32 (1:12.12)
 34 Hester, Rachael  18 Cincinnati Marli  9:24.68    9:33.27 BONS-  
           1:07.34    2:18.83 (1:11.49)
      3:30.56 (1:11.73)   4:42.74 (1:12.18)
      5:55.33 (1:12.59)   7:08.27 (1:12.94)
      8:21.19 (1:12.92)   9:33.27 (1:12.08)
 35 Mans, Meghan O   14 Plymouth-Canton-  9:30.79    9:33.87 BONS-  
           1:07.12    2:18.38 (1:11.26)
      3:30.29 (1:11.91)   4:43.07 (1:12.78)
      5:55.82 (1:12.75)   7:09.00 (1:13.18)
      8:21.86 (1:12.86)   9:33.87 (1:12.01)
 36 Vanderschaaf, M  16 Jenison Area Wil  9:36.41    9:36.05 BONS   
           1:09.96    2:22.50 (1:12.54)
      3:34.74 (1:12.24)   4:46.80 (1:12.06)
      5:58.71 (1:11.91)   7:12.05 (1:13.34)
      8:25.35 (1:13.30)   9:36.05 (1:10.70)
 37 Troyer, Kristen  20 Greater Toledo A 10:33.42Y   9:38.61 BONS-  
           1:09.73    2:22.45 (1:12.72)
      3:35.15 (1:12.70)   4:48.77 (1:13.62)
      6:01.35 (1:12.58)   7:14.40 (1:13.05)
      8:27.18 (1:12.78)   9:38.61 (1:11.43)
 38 Gyurke, Stephan  20 Vacationland Swi 10:26.50Y   9:38.97 BONS-  
           1:07.55    2:19.26 (1:11.71)
      3:31.88 (1:12.62)   4:45.21 (1:13.33)
      5:59.18 (1:13.97)   7:13.23 (1:14.05)
      8:27.53 (1:14.30)   9:38.97 (1:11.44)
 39 Green, Claire M  16 Plymouth-Canton- 10:29.98Y   9:39.99 BONS-  
           1:07.94    2:19.65 (1:11.71)
      3:32.12 (1:12.47)   4:46.12 (1:14.00)
      6:00.90 (1:14.78)   7:14.61 (1:13.71)
      8:27.87 (1:13.26)   9:39.99 (1:12.12)
 40 Stelpflug, Mega  16 Kingfish Aquatic  9:29.39    9:41.54 BONS-  
           1:06.47    2:16.77 (1:10.30)
      3:28.70 (1:11.93)   4:42.59 (1:13.89)
      5:58.25 (1:15.66)   7:13.37 (1:15.12)
      8:28.24 (1:14.87)   9:41.54 (1:13.30)
 41 Craig, Emma C    19 Redhawk Aquatics  9:29.18    9:42.05 BONS-  
           1:07.93    2:18.57 (1:10.64)
      3:30.32 (1:11.75)   4:43.52 (1:13.20)
      5:57.78 (1:14.26)   7:12.66 (1:14.88)
      8:28.09 (1:15.43)   9:42.05 (1:13.96)
 42 Hardewig, Alexa  15 Kingfish Aquatic 10:40.06Y   9:43.57        
           1:08.45    2:21.60 (1:13.15)
      3:35.23 (1:13.63)   4:49.17 (1:13.94)
      6:03.69 (1:14.52)   7:17.19 (1:13.50)
      8:30.87 (1:13.68)   9:43.57 (1:12.70)
 43 Fischer, Alysse  17 Motor City Aquat 10:25.60Y   9:43.93        
           1:07.25    2:18.84 (1:11.59)
      3:31.84 (1:13.00)   4:45.57 (1:13.73)
      6:00.23 (1:14.66)   7:14.96 (1:14.73)
      8:30.15 (1:15.19)   9:43.93 (1:13.78)
 44 Burkland, Kathl  21 Spartan Swim Clu  9:16.78    9:48.04        
           1:07.28    2:20.06 (1:12.78)
      3:34.77 (1:14.71)   4:49.52 (1:14.75)
      6:04.70 (1:15.18)   7:19.44 (1:14.74)
      8:34.18 (1:14.74)   9:48.04 (1:13.86)
 45 Petrova, Alexan  14 Dayton Raiders-O  9:18.54    9:52.14        
           1:08.52    2:23.14 (1:14.62)
      3:38.43 (1:15.29)   4:54.17 (1:15.74)
      6:09.49 (1:15.32)   7:24.45 (1:14.96)
      8:38.88 (1:14.43)   9:52.14 (1:13.26)
 46 Cullen, Mary W   19 Una Ossc-OH       9:24.27   10:00.55        
           1:10.12    2:25.16 (1:15.04)
      3:41.02 (1:15.86)   4:56.83 (1:15.81)
      6:12.94 (1:16.11)   7:28.94 (1:16.00)
      8:44.98 (1:16.04)  10:00.55 (1:15.57)
 -- Moser, Emily R   16 Fishers Area Swi  9:19.36        SCR        
 
                Combined Team Scores - Through Event 101                 
 
  1. Lake Erie Silver Dolphins          35   2. Cincinnati Marlins                 26
  2. Ohio State Swim Club               26   4. Fishers Area Swimming Tigers       23
  4. Qdd Swim Team                      23   6. Redhawk Aquatics                   22
  7. Dayton Raiders                     20   8. Firestone Akron Swim Team          19
  9. Novi Sturgeons                     18  10. Concord Swim Club                  17
 11. Asphalt Green Unified Aquatics     15  12. Club Wolverine                     11
 13. Noblesville Swim Club               7                                               
    
 Miami University Aquatics                              7/22/2013 - 7:09 PM
  2012 OH Aug Section 3 Speedo Championships, Sanction #: OH 3515 TT3516   
                       Miami University Oxford Ohio                        
 
 Event 103  Women 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
         Meet:   2:13.91  3/25/2010 Courtney Bartholomew, MLA-MI
                 2:29.69  SECT Sectional
                 2:34.09  BONS Bonus qualifying
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Bargardi, Maria  19 Unattached-MI     2:17.83    2:16.94 SECT    26  
             32.26      1:06.81 (34.55)
        1:42.08 (35.27)     2:16.94 (34.86)
  2 Noens, Christin  21 Greater Toledo A  2:19.85    2:17.04 SECT    23  
             31.99      1:06.69 (34.70)
        1:42.01 (35.32)     2:17.04 (35.03)
  3 Georger, Marie   19 Club Wolverine-M  2:15.91    2:17.16 SECT    22  
             32.60      1:07.08 (34.48)
        1:42.41 (35.33)     2:17.16 (34.75)
  4 Stevens, Hannah  18 Greater Columbus  2:19.43    2:17.50 SECT    21  
             32.66      1:06.98 (34.32)
        1:42.35 (35.37)     2:17.50 (35.15)
  5 Whiteley, Hanna  15 Mason Manta Rays  2:18.09    2:18.00 SECT    20  
             32.00      1:06.71 (34.71)
        1:43.44 (36.73)     2:18.00 (34.56)
  6 Zelnick, Michel  16 Dayton Raiders-O  2:17.99    2:19.08 SECT    19  
             32.34      1:06.97 (34.63)
        1:43.22 (36.25)     2:19.08 (35.86)
  7 Carlson, Mary M  18 Dayton Raiders-O  2:18.83    2:19.51 SECT    18  
             32.93      1:08.46 (35.53)
        1:44.56 (36.10)     2:19.51 (34.95)
  8 Johnson, Rachel  20 Greater Toledo A  2:18.68    2:21.28 SECT    17  
             33.93      1:09.06 (35.13)
        1:45.14 (36.08)     2:21.28 (36.14)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 King, Sydney M   17 Licking County F  2:22.87    2:19.22 SECT    15  
             32.83      1:07.55 (34.72)
        1:43.87 (36.32)     2:19.22 (35.35)
 10 Jahns, Margaret  15 Fishers Area Swi  2:22.06    2:19.90 SECT    13  
             32.76      1:07.84 (35.08)
        1:43.84 (36.00)     2:19.90 (36.06)
 11 Douglas, Kayla   19 Club Wolverine-M  2:21.12    2:20.38 SECT    12  
             32.65      1:08.37 (35.72)
        1:44.78 (36.41)     2:20.38 (35.60)
 12 Rabold, Camey E  19 Ohio State Swim-  2:22.21    2:20.97 SECT    11  
             32.47      1:08.63 (36.16)
        1:45.16 (36.53)     2:20.97 (35.81)
 13 Davis, Lauren A  20 Ohio State Swim-  2:22.95    2:21.26 SECT    10  
             32.70      1:08.44 (35.74)
        1:44.89 (36.45)     2:21.26 (36.37)
 14 Doerr, Claire N  15 Lake Erie Silver  2:22.23    2:22.25 SECT     9  
             34.50      1:10.29 (35.79)
        1:47.04 (36.75)     2:22.25 (35.21)
 15 Stone, Abigail   16 New Albany Aquat  2:21.72    2:22.28 SECT     8  
             33.07      1:08.93 (35.86)
        1:45.32 (36.39)     2:22.28 (36.96)
 16 Rogers, Kate E   17 Plymouth-Canton-  2:22.34    2:26.72 SECT     7  
             34.47      1:11.18 (36.71)
        1:48.84 (37.66)     2:26.72 (37.88)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Bootsma, Kather  20 Redhawk Aquatics  2:23.70    2:19.16 SECT     5  
             32.60      1:07.99 (35.39)
        1:43.78 (35.79)     2:19.16 (35.38)
 18 Pulaski, Marisa  18 Dayton Raiders-O  2:23.92    2:21.15 SECT     3  
             34.42      1:09.94 (35.52)
        1:45.72 (35.78)     2:21.15 (35.43)
 19 Marsteller, Ali  17 Mason Manta Rays  2:23.90    2:21.16 SECT     2  
             32.90      1:08.95 (36.05)
        1:45.30 (36.35)     2:21.16 (35.86)
 20 Fujan, Brianna   21 Redhawk Aquatics  2:23.24    2:21.18 SECT     1  
             32.60      1:08.45 (35.85)
        1:44.97 (36.52)     2:21.18 (36.21)
 21 Blodgett, Katha  19 Redhawk Aquatics  2:23.46    2:22.94 SECT   
             34.44      1:10.72 (36.28)
        1:47.09 (36.37)     2:22.94 (35.85)
 22 Umberger, Madis  16 Lakeview Aquatic  2:23.87    2:24.11 SECT   
             34.77      1:11.07 (36.30)
        1:47.62 (36.55)     2:24.11 (36.49)
 23 Arakelian, Rebe  15 Kingfish Aquatic  2:24.54    2:26.72 SECT   
             34.79      1:11.36 (36.57)
        1:48.98 (37.62)     2:26.72 (37.74)
 24 Ferrara, Kaitly  18 Cincinnati Marli  2:23.35    2:30.84 BONS-  
             34.74      1:12.70 (37.96)
        1:51.99 (39.29)     2:30.84 (38.85)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Fields, Zhada L  15 Greater Toledo A  2:25.60    2:19.66 SECT   
             33.35      1:08.88 (35.53)
        1:44.21 (35.33)     2:19.66 (35.45)
 26 Thatcher, Zoe M  16 Mason Manta Rays  2:24.60    2:22.24 SECT   
             32.94      1:08.54 (35.60)
        1:45.40 (36.86)     2:22.24 (36.84)
 27 Ferguson, Addis  18 Firestone Akron-  2:25.57    2:24.49 SECT   
             33.60      1:09.68 (36.08)
        1:47.68 (38.00)     2:24.49 (36.81)
 28 Schaffer, Madel  16 Dayton Raiders-O  2:25.27    2:24.79 SECT   
             34.17      1:10.97 (36.80)
        1:47.49 (36.52)     2:24.79 (37.30)
 29 McCafferty, Mor  15 Greater Columbus  2:24.90    2:25.31 SECT   
             34.71      1:11.66 (36.95)
        1:48.96 (37.30)     2:25.31 (36.35)
 30 Tucker, Miranda  16 Plymouth-Canton-  2:25.07    2:25.67 SECT   
             35.41      1:12.23 (36.82)
        1:49.15 (36.92)     2:25.67 (36.52)
 31 Sickinger, Kath  15 Dayton Raiders-O  2:25.62    2:27.98 SECT   
             34.23      1:10.90 (36.67)
        1:49.99 (39.09)     2:27.98 (37.99)
 32 Suriano, Julia   17 Plymouth-Canton-  2:25.65    2:28.97 SECT   
             34.00      1:11.29 (37.29)
        1:49.67 (38.38)     2:28.97 (39.30)
 
                Combined Team Scores - Through Event 103                 
 
  1. Dayton Raiders                    106   2. Qdd Swim Team                      83
  3. Ohio State Swim Club               76   4. Club Wolverine                     57
  5. Lake Erie Silver Dolphins          54   6. Redhawk Aquatics                   45
  7. Greater Toledo Aquatic Club        40   8. Fishers Area Swimming Tigers       37
  9. Cincinnati Marlins                 31  10. Unattached                         26
 11. Asphalt Green Unified Aquatics     24  12. Mason Manta Rays                   22
 13. Greater Columbus Swim Tm Of Oh     21  14. Noblesville Swim Club              20
 15. Firestone Akron Swim Team          19  16. West Allegheny Aqua Club           18
 16. Novi Sturgeons                     18  18. Concord Swim Club                  17
 19. Licking County Family YMCA Sha     15  20. Kingfish Aquatic Club              11
 21. Kingfish Aquatic Club of Water      8  21. New Albany Aquatic Club             8
 23. Plymouth-Canton Cruisers            7                                                
    
 Miami University Aquatics                              7/22/2013 - 7:09 PM
  2012 OH Aug Section 3 Speedo Championships, Sanction #: OH 3515 TT3516   
                       Miami University Oxford Ohio                        
 
 Event 104  Men 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
         Meet:   2:01.16  7/20/2009 Philip A Seleskie, Ohio State Swim
                 2:18.59  SECT Sectional
                 2:23.09  BONS Bonus qualifying
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Mulcare, Patric  17 Dayton Raiders-O  2:06.53    2:02.42 SECT    26  
             28.70        59.06 (30.36)
        1:30.62 (31.56)     2:02.42 (31.80)
  2 Quinn, Austin J  18 Lake Erie Silver  2:06.85    2:05.77 SECT    23  
             29.31      1:01.39 (32.08)
        1:33.36 (31.97)     2:05.77 (32.41)
  3 Walsh, Jack T    16 Plymouth-Canton-  2:08.07    2:07.46 SECT    22  
             29.96      1:01.72 (31.76)
        1:35.28 (33.56)     2:07.46 (32.18)
  4 McDonald, Matth  16 Cincinnati Marli  2:08.18    2:08.24 SECT    21  
             30.21      1:02.81 (32.60)
        1:35.60 (32.79)     2:08.24 (32.64)
  5 Marsh, Adam C    18 Spartan Swim Clu  2:09.12    2:08.27 SECT    20  
             30.07      1:02.91 (32.84)
        1:35.68 (32.77)     2:08.27 (32.59)
  6 Appleby, Andrew  18 Cuyahoga Falls Y  2:08.32    2:08.28 SECT    18.5
             29.60      1:01.22 (31.62)
        1:35.03 (33.81)     2:08.28 (33.25)
  6 Reilman, Michae  16 Firestone Akron-  2:06.86    2:08.28 SECT    18.5
             29.57      1:02.35 (32.78)
        1:35.45 (33.10)     2:08.28 (32.83)
  8 Hodge, Cooper P  15 Cincinnati Aquat  2:06.85    2:09.26 SECT    17  
             29.65      1:01.83 (32.18)
        1:35.82 (33.99)     2:09.26 (33.44)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Dagley, James F  18 Hudson Explorer-  2:09.26    2:08.31 SECT    15  
             30.80      1:03.11 (32.31)
        1:35.69 (32.58)     2:08.31 (32.62)
 10 Quallen, Joshua  18 Dayton Raiders-O  2:10.39    2:08.42 SECT    13  
             31.32      1:04.05 (32.73)
        1:37.13 (33.08)     2:08.42 (31.29)
 11 Humphrey, Jacks  21 Una Ossc-OH       2:10.53    2:08.52 SECT    12  
             30.34      1:02.37 (32.03)
        1:35.57 (33.20)     2:08.52 (32.95)
 12 Senkfor, Henry   17 Lake Erie Silver  2:09.85    2:08.58 SECT    11  
             30.06      1:02.56 (32.50)
        1:36.19 (33.63)     2:08.58 (32.39)
 13 Pecze, Dominic   20 Ohio State Swim-  2:09.37    2:08.85 SECT    10  
             30.96      1:03.67 (32.71)
        1:36.10 (32.43)     2:08.85 (32.75)
 14 Skoufalos, Pana  16 Mason Manta Rays  2:10.91    2:10.33 SECT     9  
             30.48      1:02.74 (32.26)
        1:36.89 (34.15)     2:10.33 (33.44)
 15 Wesseling, Jaso  17 Jenison Area Wil  2:11.07    2:10.79 SECT     8  
             31.41      1:05.72 (34.31)
        1:40.07 (34.35)     2:10.79 (30.72)
 16 Chen, Zachary Y  16 Kingfish Aquatic  2:10.91    2:11.81 SECT     7  
             30.06      1:02.73 (32.67)
        1:36.61 (33.88)     2:11.81 (35.20)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Higgins, Jackso  16 Dayton Raiders-O  2:12.33    2:09.95 SECT     5  
             30.71      1:03.39 (32.68)
        1:36.99 (33.60)     2:09.95 (32.96)
 18 Schingoethe, Na  21 Club Wolverine-M  2:12.69    2:11.40 SECT     3  
             30.06      1:02.52 (32.46)
        1:36.49 (33.97)     2:11.40 (34.91)
 19 Lewis, Macjilto  16 Mercy Healthplex  2:12.58    2:11.56 SECT     2  
             31.07      1:04.56 (33.49)
        1:38.34 (33.78)     2:11.56 (33.22)
 20 Saczawa, Jack S  15 Ohio State Swim-  2:14.36    2:12.71 SECT     1  
             31.69      1:05.87 (34.18)
        1:39.86 (33.99)     2:12.71 (32.85)
 21 Simonton, Tyler  20 Greater Columbus  2:13.91    2:14.13 SECT   
             32.16      1:06.00 (33.84)
        1:40.79 (34.79)     2:14.13 (33.34)
 21 Young, Cameron   17 Cincinnati Marli  2:13.88    2:14.13 SECT   
             31.41      1:05.51 (34.10)
        1:39.57 (34.06)     2:14.13 (34.56)
 23 Ericksen, Jonat  15 Kingfish Aquatic  2:12.75    2:14.40 SECT   
             31.30      1:05.73 (34.43)
        1:40.09 (34.36)     2:14.40 (34.31)
 24 Keen, James A    16 Jay County Swim-  2:13.78    2:14.56 SECT   
             30.80      1:04.80 (34.00)
        1:40.25 (35.45)     2:14.56 (34.31)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Enrico, Joshua   17 Mason Manta Rays  2:14.71    2:14.32 SECT   
             31.14      1:05.16 (34.02)
        1:39.82 (34.66)     2:14.32 (34.50)
 26 Pichette, Micha  16 SwimStrong-LE     2:15.42    2:15.63 SECT   
             31.04      1:05.20 (34.16)
        1:40.70 (35.50)     2:15.63 (34.93)
 27 Berning, Kristi  16 Dayton Raiders-O  2:15.20    2:15.91 SECT   
             32.14      1:07.10 (34.96)
        1:41.74 (34.64)     2:15.91 (34.17)
 28 Vincent, Tanner  17 Novi Sturgeons-M  2:14.50    2:15.93 SECT   
             32.18      1:06.49 (34.31)
        1:41.25 (34.76)     2:15.93 (34.68)
 29 Chen, Troy Y     17 Kingfish Aquatic  2:14.72    2:16.05 SECT   
             32.13      1:06.44 (34.31)
        1:41.55 (35.11)     2:16.05 (34.50)
 30 Grant, Lenny     15 Asphalt Green Un  2:15.60    2:16.13 SECT   
             32.03      1:07.14 (35.11)
        1:41.92 (34.78)     2:16.13 (34.21)
 31 Weinstein, Chri  16 Northern KY Clip  2:15.97    2:16.70 SECT   
             32.10      1:06.77 (34.67)
        1:41.72 (34.95)     2:16.70 (34.98)
 32 Hudson, Michael  16 Utica Shelby Swi  2:15.69    2:17.18 SECT   
             32.37      1:06.78 (34.41)
        1:42.58 (35.80)     2:17.18 (34.60)
 
                Combined Team Scores - Through Event 104                 
 
  1. Dayton Raiders                    150   2. Lake Erie Silver Dolphins          88
  3. Ohio State Swim Club               87   4. Qdd Swim Team                      83
  5. Club Wolverine                     60   6. Cincinnati Marlins                 52
  7. Redhawk Aquatics                   45   8. Greater Toledo Aquatic Club        40
  9. Firestone Akron Swim Team        37.5  10. Fishers Area Swimming Tigers       37
 11. Mason Manta Rays                   31  12. Plymouth-Canton Cruisers           29
 13. Unattached                         26  14. Asphalt Green Unified Aquatics     24
 15. Greater Columbus Swim Tm Of Oh     21  16. Spartan Swim Club                  20
 16. Noblesville Swim Club              20  18. Cuyahoga Falls Ymca/Nat          18.5
 19. Novi Sturgeons                     18  19. West Allegheny Aqua Club           18
 21. Cincinnati Aquatic Club            17  21. Concord Swim Club                  17
 23. Kingfish Aquatic Club of Water     15  23. Licking County Family YMCA Sha     15
 23. Hudson Explorer Aquatic            15  26. Unattached Ossc                    12
 27. Kingfish Aquatic Club              11  28. Jenison Area Wildcat Swimming       8
 28. New Albany Aquatic Club             8  30. Mercy Healthplex Sea Wolves         2    
    
 Miami University Aquatics                              7/22/2013 - 7:09 PM
  2012 OH Aug Section 3 Speedo Championships, Sanction #: OH 3515 TT3516   
                       Miami University Oxford Ohio                        
 
 Event 105  Women 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         Meet:   25.70  7/21/2011 Megan R Detro, Ohio State Swim
                 28.49  SECT Sectional
                 30.19  BONS Bonus qualifying
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Wooden, Alexand  16 Cincinnati Marli    26.56      26.27 SECT    26  
  2 Schmidtke, Alie  20 Ohio State Swim-    26.82      26.28 SECT    23  
  3 Marsteller, Ali  17 Mason Manta Rays    26.98      26.48 SECT    22  
  4 Mattingly, Zoe   19 Club Wolverine-M    26.94      26.62 SECT    21  
  5 Donovan, Cynthi  21 Redhawk Aquatics    26.79      26.66 SECT    20  
  6 Heller, Lauren   15 Una Lesd-LE         26.93      26.79 SECT    19  
  7 Marquiss, Andre  20 Redhawk Aquatics    26.76      26.83 SECT    18  
  8 Jones, Deirdre   22 Club Wolverine-M    26.84      26.86 SECT    17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 McNichols, Maci  17 SwimStrong-LE       27.23      26.61 SECT    15  
 10 Frost, Madeline  18 Club Wolverine-M    26.99      26.73 SECT    13  
 11 Krueger, Sara M  19 Redhawk Aquatics    27.31      26.84 SECT    12  
 12 Szekely, Britta  22 Bowling Green Sw    27.21      26.95 SECT    11  
 13 Jongekrijg, Ann  19 Liquid Lightning    26.98      27.09 SECT    10  
 14 Meek, Cheyenne   17 SwimStrong-LE       27.29      27.15 SECT     9  
 15 Strickler, Summ  21 Spartan Swim Clu    27.35      27.19 SECT     8  
 16 Myers, Madison   16 Firestone Akron-    27.21      27.35 SECT     7  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Rogers, Beth A   21 Perry Aquatic Cl    27.53      26.81 SECT     5  
 18 Stevens, Hannah  18 Greater Columbus    27.51      27.31 SECT     2.5
 18 Saugstad, Emily  15 Center Grove Aqu    27.49      27.31 SECT     2.5
 20 Kopydlowski, Ha  18 Liquid Lightning    27.58      27.32 SECT     1  
 21 Clark, Haley E   19 Unattached-OH       27.45      27.33 SECT   
 22 Effinger, Kayla  19 Noblesville Swim    27.52      27.79 SECT   
 23 Lofquist, Sydne  15 Dayton Raiders-O    27.57      27.80 SECT   
 24 McGowan, Alessi  14 Asphalt Green Un    27.59      27.97 SECT   
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Freriks, Geena   16 Vacationland Swi    27.65      27.31 SECT   
 26 Gilmore, Claire  15 Cincinnati Aquat    27.79      27.40 SECT   
 27 Stone, Abigail   16 New Albany Aquat    27.82      27.56 SECT   
 28 Kornburger, Hal  17 Liquid Lightning    27.64      27.66 SECT   
 29 Volpenhein, Jul  16 Mason Manta Rays    27.69      27.82 SECT   
 30 Sehmann, Emmy E  16 Bowling Green Sw    27.64      27.86 SECT   
 31 D''Abato, Gabrie  17 SwimStrong-LE       27.80      27.88 SECT   
 32 McGoff, Rachel   18 Cincinnati Aquat    27.82      28.25 SECT   
 
                Combined Team Scores - Through Event 105                 
 
  1. Dayton Raiders                    150   2. Club Wolverine                    111
  3. Ohio State Swim Club              110   4. Redhawk Aquatics                   95
  5. Lake Erie Silver Dolphins          88   6. Qdd Swim Team                      83
  7. Cincinnati Marlins                 78   8. Mason Manta Rays                   53
  9. Firestone Akron Swim Team        44.5  10. Greater Toledo Aquatic Club        40
 11. Fishers Area Swimming Tigers       37  12. Plymouth-Canton Cruisers           29
 13. Spartan Swim Club                  28  14. Unattached                         26
 15. Asphalt Green Unified Aquatics     24  15. SwimStrongsville                   24
 17. Greater Columbus Swim Tm Of Oh   23.5  18. Noblesville Swim Club              20
 19. Unattached Lesd                    19  20. Cuyahoga Falls Ymca/Nat          18.5
 21. West Allegheny Aqua Club           18  21. Novi Sturgeons                     18
 23. Concord Swim Club                  17  23. Cincinnati Aquatic Club            17
 25. Hudson Explorer Aquatic            15  25. Licking County Family YMCA Sha     15
 25. Kingfish Aquatic Club of Water     15  28. Unattached Ossc                    12
 29. Kingfish Aquatic Club              11  29. Bowling Green Swim Club            11
 29. Liquid Lightning                   11  32. Jenison Area Wildcat Swimming       8
 32. New Albany Aquatic Club             8  34. Perry Aquatic Club                  5
 35. Center Grove Aquatic Club         2.5  36. Mercy Healthplex Sea Wolves         2    
    
 Miami University Aquatics                              7/22/2013 - 7:39 PM
2013  OH Aug Section 3 Speedo Championships, Sanction #: OH 3631  TT  3632 
                       Miami University Oxford Ohio                        
 
 Event 106  Men 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         Meet:   22.24  7/21/2010 Josh J Schneider, IN-OH
                 25.69  SECT Sectional
                 26.99  BONS Bonus qualifying
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Youngquist, Cla  20 Lakeview Aquatic    23.73      23.30 SECT    26  
  2 Hill, Steven J   21 Qdd Swim Team-VA    23.84      23.63 SECT    23  
  3 Caldwell, Austi  21 Mason Manta Rays    23.92      23.65 SECT    22  
  4 Lewis, Alex L    20 Lake Erie Silver    24.29      23.77 SECT    21  
  5 Ghiglieri, Aaro  19 Club Wolverine-M    24.28      24.01 SECT    20  
  6 Belanger, Mark   18 Firestone Akron-    24.27      24.03 SECT    19  
  7 Foos, Dexter R   21 Club Wolverine-M    24.23      24.07 SECT    18  
  8 Krause, Joseph   18 Kingfish Aquatic    24.39      24.38 SECT    17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Lethander, Eric  19 Powel Crosley, J    24.51      24.17 SECT    15  
 10 Christian, Nath  16 Lake Erie Silver    24.52      24.24 SECT    13  
 11 Hutchinson, Ale  19 Cincinnati Marli    24.45      24.29 SECT    12  
 12 Leshok, Nichola  17 Farmington Famil    24.43      24.49 SECT    11  
 13 Bubb, Ryan D     21 Ohio State Swim-    24.48      24.58 SECT    10  
 14 Disalle, Daniel  19 Ohio State Swim-    24.52      24.70 SECT     9  
 15 Schulze, Samuel  21 Spartan Swim Clu    24.39      24.72 SECT     8  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Lebling, Bradle  19 Mason Manta Rays    24.56      24.26 SECT     5  
 18 Kwasnik, Michae  19 Unattached-MI       24.64      24.32 SECT     2.5
 18 Brodie, Nichola  17 Greater Toledo A    24.60      24.32 SECT     2.5
 20 Ehrman, Joshua   18 Club Wolverine-M    24.60      24.48 SECT     1  
 21 McGowan, Nichol  21 Spartan Swim Clu    24.56      24.49 SECT   
 22 Parker, Henry T  18 Club Wolverine-M    24.72      24.63 SECT   
 23 Pu, Austin L     18 Asphalt Green Un    24.73      24.67 SECT   
 24 Wonder, Nichola  17 Counsilman Cente    24.70      24.70 SECT   
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Cole, Andrew R   18 Dayton Raiders-O    24.90      24.36 SECT   
 26 Johnson, Grant   18 Cincinnati Marli    24.74      24.56 SECT   
 27 Loescher, Samue  17 Donner Swim Club    24.93      24.57 SECT   
 28 Miller, Mason A  15 Ohio State Swim-    24.87      24.81 SECT   
 29 Hren, Derek J    18 Euclid Marlins-L    24.79      24.86 SECT   
 30 Nymberg, Gregor  17 Cincinnati Aquat    24.91      24.91 SECT   
 31 Disalle, Jonath  17 Greater Toledo A    24.84      24.92 SECT   
 32 Frey, Mitchell   16 Una CM-OH           24.96      25.30 SECT   
 
                            === B - Final ===                            
 
 -- Goethe, Jackson  18 Kronos Aquatics-    24.53         DQ        
      False start
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 22 Elder, Malique   17 Dayton Raiders-O    24.65                   
 27 Aukerman, Kile   20 Kingfish Aquatic    24.76                   
 29 Nemeth, Dan C    22 Redhawk Aquatics    24.80                   
 30 Decker, Samuel   19 Ohio State Swim-    24.82                   
 30 Appleby, Andrew  18 Cuyahoga Falls Y    24.82                   
 32 Brower, Andrew   19 Cincinnati Marli    24.83                   
 32 Wuorinen, Conra  20 Una Ossc-OH         24.83                   
 35 Zhang, Victor T  19 Club Wolverine-M    24.85                   
 39 Zimmerman, Matt  19 Club Wolverine-M    24.93                   
 42 Marlin, Christo  18 SwimStrong-LE       24.98                   
 43 Jiang, David     17 Asphalt Green Un    24.99                   
 44 Turner, Brock A  17 Dayton Raiders-O    25.01                   
 45 Gonzalez Medina  18 Lake Erie Silver    25.03                   
 46 Marsh, Adam C    18 Spartan Swim Clu    25.04                   
 46 Scott, John J    16 United Swim Asso    25.04                   
 48 Haeberle, Scott  19 Una Ccst-IN         25.07                   
 48 Horton, Grant W  17 United Swim Asso    25.07                   
 50 Rosen, Alex J    18 Lake Erie Silver    25.09                   
 50 Fisher, Zachary  18 Cincinnati Aquat    25.09                   
 50 Wilson, Austin   17 SwimStrong-LE       25.09                   
 53 Vann, John D     16 Lakeview Aquatic    25.11                   
 54 Biskup, Robert   20 Ohio State Swim-    25.12                   
 55 Berning, Kristi  16 Dayton Raiders-O    25.14                   
 56 Crowder, Joshua  17 Miami Valley Aqu    25.15                   
 57 Simpson, Micah   18 Lake Erie Silver    25.20                   
 58 Skoufalos, Pana  16 Mason Manta Rays    25.24                   
 59 Bailey, Jack R   18 Ohio State Swim-    25.25                   
 60 Crompton, Dylan  19 Club Wolverine-M    25.27                   
 60 Kilkenny, Andre  21 Redhawk Aquatics    25.27                   
 62 Szuba, Timothy   18 Novi Sturgeons-M    25.28                   
 62 Boshkos, Benjam  18 Firestone Akron-    25.28                   
 64 Jenny, Frederic  19 New Albany Aquat    25.29                   
 64 Cope, Thomas E   15 Dayton Raiders-O    25.29                   
 66 Wesseling, Jaso  17 Jenison Area Wil    25.30                   
 67 Hendricks, Jack  18 Cincinnati Marli    25.32                   
 68 Kenney, Alexand  19 SwimCinnati-OH      25.34                   
 68 Gudbranson, Nil  17 Lake Erie Silver    25.34                   
 68 Graham, Worth B  17 Firestone Akron-    25.34                   
 71 Pichette, Micha  16 SwimStrong-LE       25.37                   
 72 Bolden, Ronnie   18 Greater Columbus    25.40                   
 73 Bouma, Joshua S  17 Jenison Area Wil    25.45                   
 73 Gordon, Benjami  16 Greater Toledo A    25.45                   
 75 Verbrugge, Thom  19 Noblesville Swim    25.47                   
 76 Burt, Alan J     20 Powel Crosley, J    25.48                   
 77 Roth, Derek A    16 Una CM-OH           25.51                   
 77 Davis, Connor P  18 Kingfish Aquatic    25.51                   
 79 Wilcox, Mitchel  16 Findlay Area Swi    25.52                   
 80 Gill, Cameron S  17 Noblesville Swim    25.61                   
 81 Cavanaugh, Mich  21 Redhawk Aquatics    25.63                   
 82 Wagner, Samuel   17 Licking County F    25.65                   
 83 Howe, Blake D    19 Spartan Swim Clu    25.66                   
 84 Guffey, Jay N    20 SwimCinnati-OH      25.69                   
 85 Cornblath, Max   16 Plymouth-Canton-    25.70                   
 86 Schihl, John J   17 Kingfish Aquatic    25.71                   
 87 Wilkinson, Maxw  17 Novi Sturgeons-M    25.72                   
 88 Ehrman, Jacob A  15 Club Wolverine-M    25.74                   
 89 Carr, Grant G    16 Cincinnati Marli    25.77                   
 90 Boyle, Kevin M   17 Cincinnati Aquat    25.78                   
 91 Shuler, Corbin   17 Spartan Swim Clu    25.79                   
 92 Beal, Seth K     18 Lake Erie Silver    25.81                   
 93 Bogen, Daniel J  17 Penguin Swimming    25.83                   
 93 Olson, Collin J  17 Plymouth-Canton-    25.83                   
 95 Enrico, Joshua   17 Mason Manta Rays    25.85                   
 95 Caraballo, Jesu  17 Miami Valley Aqu    25.85                   
 97 Sparks, Merritt  19 Una Wtrc-OH         25.92                   
 98 Blinstrub, Mark  16 Birmingham ''y'' B    25.93                   
 99 Kennedy, John F  16 Farmington Famil    25.95                   
 99 Macdonald, Mile  19 Club Wolverine-M    25.95                   
 99 Arslanian, Dona  15 SwimStrong-LE       25.95                   
102 Braun, William   17 Cincinnati Aquat    25.99                   
103 Baney, Kyle P    16 Brownsburg Swim-    26.00                   
103 Flores, Rodolfo  17 Kingfish Aquatic    26.00                   
105 Henning, Jonath  18 Club Wolverine-M    26.02                   
106 Monk, Adam R     21 SwimCinnati-OH      26.07                   
107 McKinley, Nicho  18 Greater Columbus    26.11                   
108 Childress, Matt  18 Counsilman Cente    26.20                   
109 Zimmerman, Ben   16 Northern KY Clip    26.25                   
110 Duncan, Zakary   19 Greater Columbus    26.26                   
111 Cordek, Edward   18 Ohio State Swim-    26.30                   
111 Whitlock, Kenne  15 SwimStrong-LE       26.30                   
113 La Torre, Diego  16 Brownsburg Swim-    26.55                   
114 Caraballo, Edga  18 Miami Valley Aqu    26.60                   
115 Hong, Marcus J   14 Lake Shore Swim-    26.66                   
116 Williams, Evan   16 Greater Toledo A    26.67                   
117 McDonald, Joshu  13 Cincinnati Marli    26.89                   
118 Cain, Maxwell S  22 Redhawk Aquatics    27.09                   
119 Birkemeier, Nic  17 Greater Toledo A    27.74                   
 -- Adams, Nathanie  20 Cincinnati Aquat      DQ                    
 -- Vester, Samuel   16 Cincinnati Aquat     DFS                    
 -- Pohlmann, Henri  17 Dayton Raiders-O     DFS                    
 -- Bleier, Jackson  19 Kingfish Aquatic      NS                    
 -- Saczawa, Jack S  15 Ohio State Swim-      NS                    
 -- Osgood, Lucas P  19 Kingfish Aquatic      NS                    
 -- Simpson, Ian M   17 SwimStrong-LE         NS                    
 -- Sobczak, Christ  16 Greater Toledo A      NS                    
 
                Combined Team Scores - Through Event 106                 
 
  1. Club Wolverine                    150   1. Dayton Raiders                    150
  3. Ohio State Swim Club              129   4. Lake Erie Silver Dolphins         122
  5. Qdd Swim Team                     106   6. Redhawk Aquatics                   95
  7. Cincinnati Marlins                 90   8. Mason Manta Rays                   80
  9. Firestone Akron Swim Team        63.5  10. Greater Toledo Aquatic Club      42.5
 11. Fishers Area Swimming Tigers       37  12. Spartan Swim Club                  36
 13. Kingfish Aquatic Club of Water     32  14. Plymouth-Canton Cruisers           29
 15. Unattached                         26  15. Lakeview Aquatic Club              26
 17. SwimStrongsville                   24  17. Asphalt Green Unified Aquatics     24
 19. Greater Columbus Swim Tm Of Oh   23.5  20. Noblesville Swim Club              20
 21. Unattached Lesd                    19  22. Cuyahoga Falls Ymca/Nat          18.5
 23. West Allegheny Aqua Club           18  23. Novi Sturgeons                     18
 25. Concord Swim Club                  17  25. Cincinnati Aquatic Club            17
 27. Licking County Family YMCA Sha     15  27. Hudson Explorer Aquatic            15
 27. Powel Crosley, Jr. YMCA            15  30. Unattached Ossc                    12
 31. Liquid Lightning                   11  31. Kingfish Aquatic Club              11
 31. Bowling Green Swim Club            11  31. Farmington Family Y Stingrays      11
 35. New Albany Aquatic Club             8  35. Jenison Area Wildcat Swimming       8
 37. Perry Aquatic Club                  5  38. Unattached                        2.5
 38. Center Grove Aquatic Club         2.5  40. Mercy Healthplex Sea Wolves         2    
    
 Miami University Aquatics                              7/22/2013 - 7:39 PM
2013  OH Aug Section 3 Speedo Championships, Sanction #: OH 3631  TT  3632 
                       Miami University Oxford Ohio                        
 
 Event 102  Men 1500 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         Meet:   15:27.70  7/20/2009 Adam J DeJong, Club Wolverine
                 17:20.99  SECT Sectional
                 17:34.89  BONS Bonus qualifying
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Goertemiller, C  18 Dayton Raiders-O 15:30.39   15:53.41 SECT    26  
                 59.87    2:02.64 (1:02.77)
      3:05.85 (1:03.21)   4:09.46 (1:03.61)
      5:12.87 (1:03.41)   6:16.53 (1:03.66)
      7:20.31 (1:03.78)   8:24.18 (1:03.87)
      9:28.70 (1:04.52)  10:32.84 (1:04.14)
     11:37.16 (1:04.32)  12:41.32 (1:04.16)
     13:45.52 (1:04.20)  14:49.78 (1:04.26)
     15:53.41 (1:03.63)                    
  2 Stoffa, Gregory  19 Qdd Swim Team-VA 16:10.48   16:03.09 SECT    23  
               1:00.30    2:03.51 (1:03.21)
      3:07.19 (1:03.68)   4:11.39 (1:04.20)
      5:15.21 (1:03.82)   6:19.08 (1:03.87)
      7:24.09 (1:05.01)   8:28.32 (1:04.23)
      9:33.15 (1:04.83)  10:38.32 (1:05.17)
     11:43.62 (1:05.30)  12:49.11 (1:05.49)
     13:54.57 (1:05.46)  14:59.82 (1:05.25)
     16:03.09 (1:03.27)                    
  3 Campbell, Henry  16 Qdd Swim Team-VA 15:59.15   16:06.69 SECT    22  
               1:00.39    2:03.58 (1:03.19)
      3:06.94 (1:03.36)   4:11.00 (1:04.06)
      5:14.58 (1:03.58)   6:18.72 (1:04.14)
      7:23.61 (1:04.89)   8:28.12 (1:04.51)
      9:33.05 (1:04.93)  10:38.10 (1:05.05)
     11:43.78 (1:05.68)  12:50.01 (1:06.23)
     13:57.26 (1:07.25)  15:03.61 (1:06.35)
     16:06.69 (1:03.08)                    
  4 Petrone, Franco  20 Club Wolverine-M 16:28.51   16:11.82 SECT    21  
               1:00.55    2:03.74 (1:03.19)
      3:07.15 (1:03.41)   4:10.73 (1:03.58)
      5:14.85 (1:04.12)   6:20.12 (1:05.27)
      7:26.32 (1:06.20)   8:32.65 (1:06.33)
      9:38.88 (1:06.23)  10:45.03 (1:06.15)
     11:51.18 (1:06.15)  12:57.51 (1:06.33)
     14:03.19 (1:05.68)  15:08.45 (1:05.26)
     16:11.82 (1:03.37)                    
  5 Higgins, Jackso  16 Dayton Raiders-O 16:27.04   16:18.48 SECT    20  
               1:00.20    2:04.64 (1:04.44)
      3:08.93 (1:04.29)   4:13.57 (1:04.64)
      5:19.11 (1:05.54)   6:24.93 (1:05.82)
      7:31.24 (1:06.31)   8:37.00 (1:05.76)
      9:42.91 (1:05.91)  10:47.82 (1:04.91)
     11:54.65 (1:06.83)  13:01.47 (1:06.82)
     14:08.52 (1:07.05)  15:15.23 (1:06.71)
     16:18.48 (1:03.25)                    
  6 Monahan, Sean P  20 Ohio State Swim- 16:30.98   16:21.03 SECT    19  
               1:01.64    2:07.23 (1:05.59)
      3:12.98 (1:05.75)   4:17.83 (1:04.85)
      5:23.59 (1:05.76)   6:29.05 (1:05.46)
      7:34.65 (1:05.60)   8:41.09 (1:06.44)
      9:47.22 (1:06.13)  10:52.87 (1:05.65)
     11:58.59 (1:05.72)  13:05.32 (1:06.73)
     14:11.36 (1:06.04)  15:17.04 (1:05.68)
     16:21.03 (1:03.99)                    
  7 Kehl, Jarod M    16 West Allegheny A 16:32.95   16:24.83 SECT    18  
               1:01.57    2:07.15 (1:05.58)
      3:13.03 (1:05.88)   4:18.96 (1:05.93)
      5:25.32 (1:06.36)   6:31.33 (1:06.01)
      7:37.88 (1:06.55)   8:44.61 (1:06.73)
      9:50.48 (1:05.87)  10:56.81 (1:06.33)
     12:02.51 (1:05.70)  13:08.33 (1:05.82)
     14:15.27 (1:06.94)  15:21.45 (1:06.18)
     16:24.83 (1:03.38)                    
  8 Minderlein, Sea  21 Redhawk Aquatics 17:06.30   16:29.72 SECT    17  
               1:00.54    2:05.97 (1:05.43)
      3:12.48 (1:06.51)   4:18.49 (1:06.01)
      5:25.66 (1:07.17)   6:31.64 (1:05.98)
      7:37.99 (1:06.35)   8:43.60 (1:05.61)
      9:49.80 (1:06.20)  10:55.70 (1:05.90)
     12:02.72 (1:07.02)  13:09.54 (1:06.82)
     14:17.04 (1:07.50)  15:23.66 (1:06.62)
     16:29.72 (1:06.06)                    
  9 Parker, Kenneth  17 Qdd Swim Team-VA 16:15.57   16:31.95 SECT    15  
               1:00.18    2:03.79 (1:03.61)
      3:07.74 (1:03.95)   4:12.07 (1:04.33)
      5:17.38 (1:05.31)   6:23.37 (1:05.99)
      7:29.88 (1:06.51)   8:37.04 (1:07.16)
      9:45.33 (1:08.29)  10:53.33 (1:08.00)
     12:01.89 (1:08.56)  13:09.59 (1:07.70)
     14:17.81 (1:08.22)  15:26.07 (1:08.26)
     16:31.95 (1:05.88)                    
 10 Strader, Nichol  18 Noblesville Swim 16:30.86   16:34.57 SECT    13  
               1:01.26    2:06.61 (1:05.35)
      3:12.70 (1:06.09)   4:19.36 (1:06.66)
      5:25.94 (1:06.58)   6:32.82 (1:06.88)
      7:39.69 (1:06.87)   8:46.79 (1:07.10)
      9:53.40 (1:06.61)  11:00.60 (1:07.20)
     12:07.82 (1:07.22)  13:14.86 (1:07.04)
     14:22.12 (1:07.26)  15:29.12 (1:07.00)
     16:34.57 (1:05.45)                    
 11 Tento, Sean P    20 Club Wolverine-M 17:05.64   16:36.39 SECT    12  
               1:00.68    2:05.64 (1:04.96)
      3:11.76 (1:06.12)   4:17.55 (1:05.79)
      5:24.15 (1:06.60)   6:30.95 (1:06.80)
      7:38.04 (1:07.09)   8:44.45 (1:06.41)
      9:50.59 (1:06.14)  10:58.54 (1:07.95)
     12:05.56 (1:07.02)  13:13.92 (1:08.36)
     14:21.78 (1:07.86)  15:29.85 (1:08.07)
     16:36.39 (1:06.54)                    
 12 Carroll, Hassle  15 Kingfish Aquatic 17:02.27   16:37.64 SECT    11  
               1:03.81    2:10.44 (1:06.63)
      3:17.69 (1:07.25)   4:24.13 (1:06.44)
      5:30.47 (1:06.34)   6:36.63 (1:06.16)
      7:43.57 (1:06.94)   8:49.93 (1:06.36)
      9:55.56 (1:05.63)  11:01.88 (1:06.32)
     12:08.64 (1:06.76)  13:16.42 (1:07.78)
     14:23.76 (1:07.34)  15:31.85 (1:08.09)
     16:37.64 (1:05.79)                    
 13 Betts, Ian M     20 Ohio State Swim- 16:36.42   16:40.81 SECT    10  
               1:03.36    2:10.22 (1:06.86)
      3:16.87 (1:06.65)   4:23.12 (1:06.25)
      5:29.53 (1:06.41)   6:36.17 (1:06.64)
      7:43.06 (1:06.89)   8:50.11 (1:07.05)
      9:57.41 (1:07.30)  11:05.00 (1:07.59)
     12:13.07 (1:08.07)  13:20.65 (1:07.58)
     14:28.48 (1:07.83)  15:35.99 (1:07.51)
     16:40.81 (1:04.82)                    
 14 Sherman, Sammy   18 Asphalt Green Un 16:16.90   16:41.69 SECT     9  
               1:01.12    2:05.48 (1:04.36)
      3:10.82 (1:05.34)   4:16.33 (1:05.51)
      5:22.85 (1:06.52)   6:29.71 (1:06.86)
      7:36.91 (1:07.20)   8:44.42 (1:07.51)
      9:52.15 (1:07.73)  11:00.35 (1:08.20)
     12:08.76 (1:08.41)  13:17.76 (1:09.00)
     14:26.44 (1:08.68)  15:34.68 (1:08.24)
     16:41.69 (1:07.01)                    
 15 Walker, William  17 Kingfish Aquatic 16:31.97   16:52.84 SECT     8  
               1:03.91    2:10.98 (1:07.07)
      3:18.60 (1:07.62)   4:25.88 (1:07.28)
      5:33.40 (1:07.52)   6:40.26 (1:06.86)
      7:47.28 (1:07.02)   8:54.43 (1:07.15)
     10:01.96 (1:07.53)  11:09.64 (1:07.68)
     12:18.09 (1:08.45)  13:26.88 (1:08.79)
     14:36.66 (1:09.78)  15:45.50 (1:08.84)
     16:52.84 (1:07.34)                    
 16 Stewart-Bates,   15 Lake Erie Silver 17:13.13   16:52.91 SECT     7  
               1:02.91    2:09.77 (1:06.86)
      3:16.95 (1:07.18)   4:24.41 (1:07.46)
      5:32.30 (1:07.89)   6:40.01 (1:07.71)
      7:48.00 (1:07.99)   8:56.30 (1:08.30)
     10:03.95 (1:07.65)  11:12.22 (1:08.27)
     12:20.82 (1:08.60)  13:29.37 (1:08.55)
     14:37.65 (1:08.28)  15:45.78 (1:08.13)
     16:52.91 (1:07.13)                    
 17 Jonas, Nathan M  15 Cincinnati Marli 16:42.39Y  16:53.68 SECT     5  
               1:03.74    2:10.02 (1:06.28)
      3:16.92 (1:06.90)   4:24.39 (1:07.47)
      5:31.62 (1:07.23)   6:40.63 (1:09.01)
      7:48.50 (1:07.87)   8:56.50 (1:08.00)
     10:04.37 (1:07.87)  11:13.20 (1:08.83)
     12:21.49 (1:08.29)  13:29.46 (1:07.97)
     14:37.99 (1:08.53)  15:46.99 (1:09.00)
     16:53.68 (1:06.69)                    
 18 Quinn, Jason T   15 Lake Erie Silver 17:09.36   17:02.01 SECT     3  
               1:02.54    2:09.63 (1:07.09)
      3:17.67 (1:08.04)   4:25.82 (1:08.15)
      5:34.08 (1:08.26)   6:42.57 (1:08.49)
      7:51.06 (1:08.49)   8:59.71 (1:08.65)
     10:08.12 (1:08.41)  11:17.38 (1:09.26)
     12:26.94 (1:09.56)  13:36.60 (1:09.66)
     14:46.21 (1:09.61)  15:55.31 (1:09.10)
     17:02.01 (1:06.70)                    
 19 Dassow, Matthew  19 Kingfish Aquatic 17:13.54   17:03.02 SECT     2  
               1:01.61    2:08.56 (1:06.95)
      3:16.66 (1:08.10)   4:25.03 (1:08.37)
      5:34.27 (1:09.24)   6:42.67 (1:08.40)
      7:51.38 (1:08.71)   9:00.37 (1:08.99)
     10:09.56 (1:09.19)  11:18.51 (1:08.95)
     12:27.26 (1:08.75)  13:36.65 (1:09.39)
     14:46.19 (1:09.54)  15:55.46 (1:09.27)
     17:03.02 (1:07.56)                    
 20 Jacobs, Bradley  17 Fishers Area Swi 17:03.64   17:04.31 SECT     1  
               1:01.88    2:08.57 (1:06.69)
      3:15.42 (1:06.85)   4:23.94 (1:08.52)
      5:32.82 (1:08.88)   6:42.53 (1:09.71)
      7:51.99 (1:09.46)   9:01.36 (1:09.37)
     10:10.27 (1:08.91)  11:19.36 (1:09.09)
     12:29.06 (1:09.70)  13:38.92 (1:09.86)
     14:48.93 (1:10.01)  15:58.32 (1:09.39)
     17:04.31 (1:05.99)                    
 21 Imbus, Christia  14 Cincinnati Marli 17:09.23   17:04.86 SECT   
               1:01.71    2:09.43 (1:07.72)
      3:17.65 (1:08.22)   4:26.39 (1:08.74)
      5:35.19 (1:08.80)   6:44.51 (1:09.32)
      7:53.61 (1:09.10)   9:02.99 (1:09.38)
     10:11.71 (1:08.72)  11:21.28 (1:09.57)
     12:30.46 (1:09.18)  13:39.92 (1:09.46)
     14:49.26 (1:09.34)  15:58.19 (1:08.93)
     17:04.86 (1:06.67)                    
 22 Querciagrossa,   20 Lake Erie Silver 15:52.39Y  17:06.24 SECT   
               1:01.56    2:07.40 (1:05.84)
      3:14.20 (1:06.80)   4:21.51 (1:07.31)
      5:29.04 (1:07.53)   6:36.86 (1:07.82)
      7:45.04 (1:08.18)   8:53.78 (1:08.74)
     10:03.06 (1:09.28)  11:12.39 (1:09.33)
     12:23.07 (1:10.68)  13:33.98 (1:10.91)
     14:45.83 (1:11.85)  15:56.21 (1:10.38)
     17:06.24 (1:10.03)                    
 23 Partlow, Charle  15 Brownsburg Swim- 16:44.45Y  17:07.26 SECT   
               1:01.47    2:07.95 (1:06.48)
      3:15.60 (1:07.65)   4:23.89 (1:08.29)
      5:33.07 (1:09.18)   6:42.83 (1:09.76)
      7:52.60 (1:09.77)   9:02.73 (1:10.13)
     10:12.56 (1:09.83)  11:22.86 (1:10.30)
     12:33.12 (1:10.26)  13:42.80 (1:09.68)
     14:52.92 (1:10.12)  16:02.04 (1:09.12)
     17:07.26 (1:05.22)                    
 24 Chen, Troy Y     17 Kingfish Aquatic 17:18.02   17:07.67 SECT   
               1:01.91    2:08.74 (1:06.83)
      3:16.44 (1:07.70)   4:24.99 (1:08.55)
      5:34.28 (1:09.29)   6:44.36 (1:10.08)
      7:54.67 (1:10.31)   9:04.85 (1:10.18)
     10:15.29 (1:10.44)  11:24.80 (1:09.51)
     12:33.61 (1:08.81)  13:42.82 (1:09.21)
     14:52.49 (1:09.67)  16:01.52 (1:09.03)
     17:07.67 (1:06.15)                    
 25 Mosko, Kevin J   17 Cincinnati Marli 17:03.62   17:08.52 SECT   
               1:03.03    2:09.84 (1:06.81)
      3:17.40 (1:07.56)   4:24.92 (1:07.52)
      5:32.84 (1:07.92)   6:41.19 (1:08.35)
      7:49.65 (1:08.46)   8:58.89 (1:09.24)
     10:08.74 (1:09.85)  11:19.14 (1:10.40)
     12:29.00 (1:09.86)  13:39.21 (1:10.21)
     14:49.35 (1:10.14)  15:59.56 (1:10.21)
     17:08.52 (1:08.96)                    
 26 Prangley, Jonat  15 Cincinnati Marli 17:00.89   17:16.26 SECT   
               1:04.06    2:11.01 (1:06.95)
      3:19.20 (1:08.19)   4:27.89 (1:08.69)
      5:37.28 (1:09.39)   6:46.17 (1:08.89)
      7:55.78 (1:09.61)   9:04.87 (1:09.09)
     10:15.16 (1:10.29)  11:25.50 (1:10.34)
     12:36.01 (1:10.51)  13:46.81 (1:10.80)
     14:57.18 (1:10.37)  16:07.68 (1:10.50)
     17:16.26 (1:08.58)                    
 27 Grebert, Liam A  15 Kingfish Aquatic 16:31.16Y  17:21.57 BONS-  
               1:03.56    2:10.71 (1:07.15)
      3:18.66 (1:07.95)   4:27.06 (1:08.40)
      5:35.76 (1:08.70)   6:44.96 (1:09.20)
      7:53.75 (1:08.79)   9:03.85 (1:10.10)
     10:14.02 (1:10.17)  11:24.43 (1:10.41)
     12:35.52 (1:11.09)  13:46.98 (1:11.46)
     14:58.67 (1:11.69)  16:11.23 (1:12.56)
     17:21.57 (1:10.34)                    
 28 Lindquist, Grah  16 Cincinnati Marli 16:39.00Y  17:22.93 BONS-  
               1:03.53    2:10.42 (1:06.89)
      3:18.34 (1:07.92)   4:26.12 (1:07.78)
      5:34.59 (1:08.47)   6:44.01 (1:09.42)
      7:54.61 (1:10.60)   9:05.28 (1:10.67)
     10:16.36 (1:11.08)  11:27.84 (1:11.48)
     12:39.44 (1:11.60)  13:51.06 (1:11.62)
     15:02.95 (1:11.89)  16:14.01 (1:11.06)
     17:22.93 (1:08.92)                    
 29 Hudson, Michael  16 Utica Shelby Swi 17:17.56   17:23.30 BONS-  
               1:04.61    2:13.51 (1:08.90)
      3:22.78 (1:09.27)   4:32.68 (1:09.90)
      5:42.79 (1:10.11)   6:52.34 (1:09.55)
      8:02.14 (1:09.80)   9:12.76 (1:10.62)
     10:23.00 (1:10.24)  11:33.58 (1:10.58)
     12:44.01 (1:10.43)  13:54.77 (1:10.76)
     15:05.56 (1:10.79)  16:15.58 (1:10.02)
     17:23.30 (1:07.72)                    
 30 Lazor, Nathanie  15 Una Kaw-MI       16:52.21Y  17:24.18 BONS-  
               1:03.87    2:12.74 (1:08.87)
      3:21.97 (1:09.23)   4:31.23 (1:09.26)
      5:40.91 (1:09.68)   6:50.99 (1:10.08)
      8:01.13 (1:10.14)   9:11.97 (1:10.84)
     10:23.39 (1:11.42)  11:34.18 (1:10.79)
     12:45.30 (1:11.12)  13:56.50 (1:11.20)
     15:07.71 (1:11.21)  16:18.02 (1:10.31)
     17:24.18 (1:06.16)                    
 31 Ingram, Luke B   15 Fishers Area Swi 16:57.90   17:31.08 BONS-  
               1:05.14    2:14.41 (1:09.27)
      3:24.55 (1:10.14)   4:35.04 (1:10.49)
      5:44.80 (1:09.76)   6:54.95 (1:10.15)
      8:05.86 (1:10.91)   9:16.55 (1:10.69)
     10:27.35 (1:10.80)  11:38.03 (1:10.68)
     12:48.91 (1:10.88)  13:59.68 (1:10.77)
     15:10.71 (1:11.03)  16:21.17 (1:10.46)
     17:31.08 (1:09.91)                    
 32 D''Arcy, Michael  16 Euclid Marlins-L 16:43.80Y  17:33.90 BONS-  
               1:05.95    2:16.58 (1:10.63)
      3:26.63 (1:10.05)   4:36.76 (1:10.13)
      5:47.36 (1:10.60)   6:58.34 (1:10.98)
      8:09.20 (1:10.86)   9:20.02 (1:10.82)
     10:30.74 (1:10.72)  11:41.51 (1:10.77)
     12:52.39 (1:10.88)  14:03.30 (1:10.91)
     15:14.20 (1:10.90)  16:24.94 (1:10.74)
     17:33.90 (1:08.96)                    
 33 Dennison, Micha  17 Motor City Aquat 16:33.60Y  17:45.24        
               1:04.87    2:14.21 (1:09.34)
      3:24.54 (1:10.33)   4:34.88 (1:10.34)
      5:45.90 (1:11.02)   6:55.92 (1:10.02)
      8:06.74 (1:10.82)   9:17.66 (1:10.92)
     10:26.13 (1:08.47)  11:38.53 (1:12.40)
     12:51.41 (1:12.88)  14:03.88 (1:12.47)
     15:17.55 (1:13.67)  16:32.09 (1:14.54)
     17:45.24 (1:13.15)                    
 -- Soley, Paul G    19 Club Wolverine-M 16:21.79        SCR        
 -- Osterhage, Raym  20 Ohio State Swim- 16:29.11        SCR        
 -- Johnson, Jack R  13 Northern KY Clip 17:18.32        SCR        
 -- Nunez, John      16 Asphalt Green Un 16:22.78Y       SCR        
 
                Combined Team Scores - Through Event 102                 
 
  1. Qdd Swim Team                      83   2. Dayton Raiders                     66
  3. Ohio State Swim Club               55   4. Lake Erie Silver Dolphins          45
  5. Redhawk Aquatics                   39   6. Cincinnati Marlins                 31
  7. Fishers Area Swimming Tigers       24   7. Asphalt Green Unified Aquatics     24
  9. Club Wolverine                     23  10. Noblesville Swim Club              20
 11. Firestone Akron Swim Team          19  12. West Allegheny Aqua Club           18
 12. Novi Sturgeons                     18  14. Concord Swim Club                  17
 15. Kingfish Aquatic Club              11  16. Kingfish Aquatic Club of Water      8    
    
 Miami University Aquatics                              7/22/2013 - 7:39 PM
2013  OH Aug Section 3 Speedo Championships, Sanction #: OH 3631  TT  3632 
                       Miami University Oxford Ohio                        
 
 Event 107  Women 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
         Meet:   2:31.52  7/21/2011 Laura A Lindsay, Canton City Scho
                 2:48.79  SECT Sectional
                 2:56.29  BONS Bonus qualifying
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Vargo, Taylor K  18 Vacationland Swi  2:38.43    2:37.12 SECT    26  
                 35.58      1:15.08 (39.50)
        1:56.52 (41.44)     2:37.12 (40.60)
  2 Tucker, Miranda  16 Plymouth-Canton-  2:41.80    2:38.05 SECT    23  
                 36.68      1:16.73 (40.05)
        1:57.99 (41.26)     2:38.05 (40.06)
  3 Dorszewski, Mon  19 Club Wolverine-M  2:39.24    2:38.32 SECT    22  
                 36.97      1:16.49 (39.52)
        1:57.93 (41.44)     2:38.32 (40.39)
  4 Czyrka, Cristin  18 Club Wolverine-M  2:40.42    2:40.02 SECT    21  
                 37.00      1:17.39 (40.39)
        1:58.60 (41.21)     2:40.02 (41.42)
  5 Schneider, Abbe  16 Fishers Area Swi  2:40.83    2:40.13 SECT    20  
                 36.27      1:17.29 (41.02)
        1:58.97 (41.68)     2:40.13 (41.16)
  6 Cameron, Erin N  21 Club Wolverine-M  2:42.28    2:41.87 SECT    19  
                 36.56      1:17.90 (41.34)
        1:59.51 (41.61)     2:41.87 (42.36)
  7 Carlson, Mary M  18 Dayton Raiders-O  2:42.64    2:42.03 SECT    18  
                 36.43      1:17.49 (41.06)
        2:00.27 (42.78)     2:42.03 (41.76)
  8 Lehman, Marissa  18 Dayton Raiders-O  2:43.00    2:43.97 SECT    17  
                 36.78      1:17.98 (41.20)
        2:00.56 (42.58)     2:43.97 (43.41)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Zhang, Karen     15 Club Wolverine-M  2:43.08    2:41.89 SECT    15  
                 37.39      1:18.13 (40.74)
        2:00.11 (41.98)     2:41.89 (41.78)
 10 Pocisk, Lydia C  17 Dayton Raiders-O  2:44.86    2:42.97 SECT    13  
                 37.96      1:19.35 (41.39)
        2:01.48 (42.13)     2:42.97 (41.49)
 11 Pocisk, Gretche  18 Dayton Raiders-O  2:45.87    2:44.49 SECT    12  
                 36.69      1:18.33 (41.64)
        2:01.07 (42.74)     2:44.49 (43.42)
 12 Shinn, Hannah M  19 Una Lesd-LE       2:45.31    2:44.59 SECT    11  
                 37.22      1:18.66 (41.44)
        2:02.65 (43.99)     2:44.59 (41.94)
 13 Blood, Bridget   18 Cincinnati Marli  2:45.25    2:46.00 SECT    10  
                 38.15      1:21.00 (42.85)
        2:03.04 (42.04)     2:46.00 (42.96)
 14 Scott, Michaela  21 Redhawk Aquatics  2:46.10    2:46.13 SECT     9  
                 37.38      1:19.33 (41.95)
        2:03.43 (44.10)     2:46.13 (42.70)
 15 Lacy, Shelby L   20 Spartan Swim Clu  2:46.39    2:47.13 SECT     8  
                 36.63      1:18.76 (42.13)
        2:02.29 (43.53)     2:47.13 (44.84)
 16 Cameron, Sarah   18 Club Wolverine-M  2:44.40    2:47.45 SECT     7  
                 37.28      1:18.98 (41.70)
        2:02.67 (43.69)     2:47.45 (44.78)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Stelpflug, Sami  17 Kingfish Aquatic  2:47.29    2:45.15 SECT     5  
                 37.99      1:20.16 (42.17)
        2:03.95 (43.79)     2:45.15 (41.20)
 18 Washko, Molly M  17 SwimStrong-LE     2:46.93    2:45.74 SECT     3  
                 36.05      1:18.16 (42.11)
        2:01.83 (43.67)     2:45.74 (43.91)
 19 Hester, Rachael  18 Cincinnati Marli  2:47.08    2:46.80 SECT     2  
                 37.98      1:20.90 (42.92)
        2:04.26 (43.36)     2:46.80 (42.54)
 20 Bailey, Brooke   16 Penguin Swimming  2:48.77    2:47.74 SECT     1  
                 36.66      1:19.81 (43.15)
        2:03.32 (43.51)     2:47.74 (44.42)
 21 Cottrell, Andre  18 Greater Columbus  2:48.63    2:47.92 SECT   
                 37.25      1:20.03 (42.78)
        2:03.21 (43.18)     2:47.92 (44.71)
 22 Hranchook, Nico  19 Lakers Aquatic C  2:48.53    2:47.96 SECT   
                 38.91      1:20.90 (41.99)
        2:04.76 (43.86)     2:47.96 (43.20)
 23 Murphy, Laura K  18 Hudson Explorer-  2:47.81    2:48.24 SECT   
                 37.87      1:20.81 (42.94)
        2:04.42 (43.61)     2:48.24 (43.82)
 24 Farlow, Cady R   16 Fort Wayne Aquat  2:48.75    2:49.51 BONS-  
                 39.17      1:21.77 (42.60)
        2:06.19 (44.42)     2:49.51 (43.32)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Whitman, Madiso  15 Firestone Akron-  2:49.40    2:47.47 SECT   
                 37.76      1:20.03 (42.27)
        2:03.57 (43.54)     2:47.47 (43.90)
 26 Trivino, Maria   17 Asphalt Green Un  2:49.55    2:47.85 SECT   
                 38.07      1:20.46 (42.39)
        2:03.54 (43.08)     2:47.85 (44.31)
 27 Frazier, Casey   17 Mason Manta Rays  2:48.79    2:47.99 SECT   
                 37.69      1:20.35 (42.66)
        2:04.61 (44.26)     2:47.99 (43.38)
 28 Pele, Lois C     16 Kingfish Aquatic  2:49.32    2:49.15 BONS-  
                 37.84      1:20.66 (42.82)
        2:04.80 (44.14)     2:49.15 (44.35)
 29 Cappabianca, Gi  12 Cuyahoga Falls Y  2:49.61    2:50.17 BONS-  
                 39.54      1:22.38 (42.84)
        2:07.64 (45.26)     2:50.17 (42.53)
 30 Rogers, Catheri  18 Qdd Swim Team-VA  2:50.55    2:50.62 BONS-  
                 39.09      1:22.99 (43.90)
        2:07.26 (44.27)     2:50.62 (43.36)
 31 Wade, Allison M  16 Cincinnati Marli  2:51.08    2:52.10 BONS   
                 38.48      1:22.39 (43.91)
        2:06.80 (44.41)     2:52.10 (45.30)
 32 Bartel, Andrea   17 Euclid Marlins-L  2:49.87    2:52.11 BONS-  
                 38.08      1:21.65 (43.57)
        2:06.12 (44.47)     2:52.11 (45.99)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 27 Wagner, Nicole   21 Redhawk Aquatics  2:49.37                   
                 37.42      1:19.51 (42.09)
        2:04.78 (45.27)     2:49.37 (44.59)
 31 Daniel, Clarice  19 Club Wolverine-M  2:49.62                   
                 38.86      1:22.60 (43.74)
        2:05.95 (43.35)     2:49.62 (43.67)
 34 Harris, Sydney   19 Fort Wayne Aquat  2:50.73                   
                 38.83      1:21.86 (43.03)
        2:05.78 (43.92)     2:50.73 (44.95)
 36 Ruggiero, Chloe  16 Wtrc Sharks Swim  2:51.29                   
                 37.62      1:20.92 (43.30)
        2:05.50 (44.58)     2:51.29 (45.79)
 37 Heaston, Ciana   17 Northwest Aquati  2:51.89                   
                 37.42      1:20.79 (43.37)
        2:07.24 (46.45)     2:51.89 (44.65)
 38 Berend, Taylor   16 New Albany Aquat  2:52.06                   
                 38.39      1:21.35 (42.96)
        2:06.82 (45.47)     2:52.06 (45.24)
 39 Braun, Bailee C  15 United Swim Asso  2:52.42                   
                 39.70      1:22.66 (42.96)
        2:08.09 (45.43)     2:52.42 (44.33)
 40 Dickman, Kylie   19 Greater Toledo A  2:52.60                   
                 39.16      1:23.72 (44.56)
        2:07.38 (43.66)     2:52.60 (45.22)
 41 Perretta, Carli  16 Perry Aquatic Cl  2:52.63                   
                 37.73      1:21.83 (44.10)
        2:07.70 (45.87)     2:52.63 (44.93)
 42 Fried, Carly T   15 Asphalt Green Un  2:52.72                   
                 38.14      1:20.66 (42.52)
        2:05.99 (45.33)     2:52.72 (46.73)
 43 Pilibosian, Mar  17 Motor City Aquat  2:52.75                   
                 38.62      1:21.99 (43.37)
        2:06.19 (44.20)     2:52.75 (46.56)
 44 Saxon, Regina M  16 Hudson Explorer-  2:53.04                   
                 37.30      1:21.12 (43.82)
        2:06.42 (45.30)     2:53.04 (46.62)
 45 Mongenas, Clair  18 Cincinnati Aquat  2:53.20                   
                 39.72      1:23.22 (43.50)
        2:08.57 (45.35)     2:53.20 (44.63)
 46 Mattar, Lydia R  17 Liquid Lightning  2:53.47                   
                 37.27      1:21.48 (44.21)
        2:06.51 (45.03)     2:53.47 (46.96)
 47 Bagan, Tori G    20 Ohio University-  2:53.61                   
                 37.22      1:20.99 (43.77)
        2:05.42 (44.43)     2:53.61 (48.19)
 48 Nebraska, Mara   17 Ohio State Swim-  2:53.70                   
                 39.39      1:22.45 (43.06)
        2:08.03 (45.58)     2:53.70 (45.67)
 49 Mattson, Karley  16 SwimStrong-LE     2:53.73                   
                 37.68      1:21.63 (43.95)
        2:09.44 (47.81)     2:53.73 (44.29)
 50 Emter, Morgan E  19 Cincinnati Marli  2:54.59                   
                 39.43      1:23.59 (44.16)
        2:08.12 (44.53)     2:54.59 (46.47)
 50 Redden, Katheri  15 Kingfish Aquatic  2:54.59                   
                 39.57      1:24.09 (44.52)
        2:08.93 (44.84)     2:54.59 (45.66)
 52 Flynn, Emma G    16 SwimStrong-LE     2:54.74                   
                 38.43      1:23.23 (44.80)
        2:08.84 (45.61)     2:54.74 (45.90)
 53 Durante, Emma R  20 Firestone Akron-  2:54.90                   
                 37.83      1:20.57 (42.74)
        2:05.07 (44.50)     2:54.90 (49.83)
 54 Loniewski, Made  16 Plymouth-Canton-  2:54.95                   
                 38.48      1:21.39 (42.91)
        2:07.87 (46.48)     2:54.95 (47.08)
 55 Russell, Alexan  14 Birmingham ''y'' B  2:55.05                   
                 38.35      1:22.70 (44.35)
        2:09.45 (46.75)     2:55.05 (45.60)
 56 Reeder, Maren K  18 Greater Columbus  2:57.39                   
                 41.47      1:25.85 (44.38)
        2:11.36 (45.51)     2:57.39 (46.03)
 57 Hartman, Elizab  19 Cincinnati Aquat  3:00.25                   
                 38.92      1:24.86 (45.94)
        2:11.72 (46.86)     3:00.25 (48.53)
 58 Sambel, Anuschk  15 Motor City Aquat  3:02.17                   
                 40.62      1:26.11 (45.49)
        2:13.96 (47.85)     3:02.17 (48.21)
 -- Sams, Sara K     18 Ohio State Swim-      DQ                    
                 39.95      1:24.79 (44.84)
        2:11.48 (46.69)          DQ (46.55)
 -- Pulaski, Marisa  18 Dayton Raiders-O     DFS                    
 
                Combined Team Scores - Through Event 107                 
 
  1. Club Wolverine                    234   2. Dayton Raiders                    210
  3. Ohio State Swim Club              129   4. Lake Erie Silver Dolphins         122
  5. Qdd Swim Team                     106   6. Redhawk Aquatics                  104
  7. Cincinnati Marlins                102   8. Mason Manta Rays                   80
  9. Firestone Akron Swim Team        63.5  10. Fishers Area Swimming Tigers       57
 11. Plymouth-Canton Cruisers           52  12. Spartan Swim Club                  44
 13. Greater Toledo Aquatic Club      42.5  14. Kingfish Aquatic Club of Water     37
 15. Unattached Lesd                    30  16. SwimStrongsville                   27
 17. Lakeview Aquatic Club              26  17. Unattached                         26
 17. Vacationland Swim Club             26  20. Asphalt Green Unified Aquatics     24
 21. Greater Columbus Swim Tm Of Oh   23.5  22. Noblesville Swim Club              20
 23. Cuyahoga Falls Ymca/Nat          18.5  24. West Allegheny Aqua Club           18
 24. Novi Sturgeons                     18  26. Cincinnati Aquatic Club            17
 26. Concord Swim Club                  17  28. Powel Crosley, Jr. YMCA            15
 28. Hudson Explorer Aquatic            15  28. Licking County Family YMCA Sha     15
 31. Unattached Ossc                    12  32. Bowling Green Swim Club            11
 32. Liquid Lightning                   11  32. Farmington Family Y Stingrays      11
 32. Kingfish Aquatic Club              11  36. New Albany Aquatic Club             8
 36. Jenison Area Wildcat Swimming       8  38. Perry Aquatic Club                  5
 39. Center Grove Aquatic Club         2.5  39. Unattached                        2.5
 41. Mercy Healthplex Sea Wolves         2  42. Penguin Swimming                    1    
    
 Miami University Aquatics                              7/22/2013 - 7:42 PM
2013  OH Aug Section 3 Speedo Championships, Sanction #: OH 3631  TT  3632 
                       Miami University Oxford Ohio                        
 
 Event 108  Men 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
         Meet:   2:15.91  7/20/2009 Jared J Miller, Club Wolverine
                 2:36.19  SECT Sectional
                 2:42.99  BONS Bonus qualifying
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Dolgov, Dmitry   20 Ohio State Swim-  2:18.40    2:17.04 SECT    26  
                 30.78      1:06.15 (35.37)
        1:42.11 (35.96)     2:17.04 (34.93)
  2 Stone, David J   21 Ohio State Swim-  2:17.67    2:18.43 SECT    23  
                 31.10      1:06.22 (35.12)
        1:42.29 (36.07)     2:18.43 (36.14)
  3 Cowley, Christo  21 Ohio State Swim-  2:20.98    2:18.58 SECT    22  
                 31.62      1:06.55 (34.93)
        1:42.97 (36.42)     2:18.58 (35.61)
  4 McNamara, Matt   19 Club Wolverine-M  2:22.51    2:19.86 SECT    21  
                 31.57      1:07.24 (35.67)
        1:43.67 (36.43)     2:19.86 (36.19)
  5 Palazzo, Ross D  17 Hudson Explorer-  2:20.43    2:19.97 SECT    20  
                 31.57      1:06.77 (35.20)
        1:43.14 (36.37)     2:19.97 (36.83)
  6 Hodge, Cooper P  15 Cincinnati Aquat  2:20.71    2:22.44 SECT    19  
                 32.37      1:08.87 (36.50)
        1:45.28 (36.41)     2:22.44 (37.16)
  7 Zucca, John B    20 Ohio State Swim-  2:22.14    2:22.79 SECT    18  
                 31.43      1:07.96 (36.53)
        1:44.72 (36.76)     2:22.79 (38.07)
  8 Bader, Evan A    19 Redhawk Aquatics  2:22.32    2:22.94 SECT    17  
                 32.65      1:07.48 (34.83)
        1:45.26 (37.78)     2:22.94 (37.68)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Nichols, Blaine  19 Northwest Aquati  2:22.76    2:21.81 SECT    15  
                 32.14      1:08.52 (36.38)
        1:45.71 (37.19)     2:21.81 (36.10)
 10 Brower, Andrew   19 Cincinnati Marli  2:24.77    2:22.57 SECT    13  
                 32.13      1:08.47 (36.34)
        1:45.37 (36.90)     2:22.57 (37.20)
 11 Diaz, David G    20 Asphalt Green Un  2:24.46    2:23.25 SECT    12  
                 32.83      1:09.38 (36.55)
        1:46.32 (36.94)     2:23.25 (36.93)
 12 Richmond, Scott  17 Miami Valley Aqu  2:25.97    2:23.64 SECT    11  
                 32.24      1:09.09 (36.85)
        1:46.58 (37.49)     2:23.64 (37.06)
 13 Schihl, John J   17 Kingfish Aquatic  2:26.31    2:24.89 SECT    10  
                 33.12      1:09.70 (36.58)
        1:47.28 (37.58)     2:24.89 (37.61)
 14 Stevenson, Tyle  20 Ohio State Swim-  2:26.56    2:25.23 SECT     9  
                 32.03      1:09.51 (37.48)
        1:47.49 (37.98)     2:25.23 (37.74)
 15 Delgado, James   17 Cincinnati Marli  2:25.34    2:25.30 SECT     8  
                 33.45      1:09.88 (36.43)
        1:47.68 (37.80)     2:25.30 (37.62)
 16 Hodges, Christo  18 Club Wolverine-M  2:25.22    2:26.54 SECT     7  
                 32.72      1:10.03 (37.31)
        1:47.56 (37.53)     2:26.54 (38.98)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Ehrman, Joshua   18 Club Wolverine-M  2:29.28    2:26.12 SECT     5  
                 32.04      1:07.77 (35.73)
        1:47.09 (39.32)     2:26.12 (39.03)
 18 Russo, Steven J  18 Mason Manta Rays  2:26.84    2:26.45 SECT     3  
                 32.21      1:08.97 (36.76)
        1:46.96 (37.99)     2:26.45 (39.49)
 19 Bressler, Kevin  18 Vacationland Swi  2:29.05    2:28.32 SECT     1.5
                 33.36      1:12.28 (38.92)
        1:50.87 (38.59)     2:28.32 (37.45)
 19 Barone, John J   17 Greater Toledo A  2:28.85    2:28.32 SECT     1.5
                 32.91      1:09.88 (36.97)
        1:49.54 (39.66)     2:28.32 (38.78)
 21 Burt, Alan J     20 Powel Crosley, J  2:28.46    2:28.76 SECT   
                 33.95      1:11.93 (37.98)
        1:49.80 (37.87)     2:28.76 (38.96)
 22 Van Kirk, Rober  19 Cincinnati Marli  2:27.46    2:30.23 SECT   
                 33.61      1:11.23 (37.62)
        1:50.72 (39.49)     2:30.23 (39.51)
 23 Lowry, Nathanie  16 Dayton Raiders-O  2:29.31    2:30.87 SECT   
                 33.34      1:11.45 (38.11)
        1:50.53 (39.08)     2:30.87 (40.34)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Cope, Thomas E   15 Dayton Raiders-O  2:33.86    2:28.10 SECT   
                 32.74      1:10.02 (37.28)
        1:48.88 (38.86)     2:28.10 (39.22)
 26 Mulcare, Patric  17 Dayton Raiders-O  2:31.81    2:28.24 SECT   
                 32.50      1:09.85 (37.35)
        1:47.88 (38.03)     2:28.24 (40.36)
 27 Pu, Austin L     18 Asphalt Green Un  2:29.60    2:28.76 SECT   
                 33.88      1:11.51 (37.63)
        1:50.43 (38.92)     2:28.76 (38.33)
 28 Spiro, Elijah R  16 Solon Stars Swim  2:29.42    2:28.97 SECT   
                 34.90      1:12.04 (37.14)
        1:49.87 (37.83)     2:28.97 (39.10)
 29 Imbus, William   16 Cincinnati Marli  2:29.59    2:30.90 SECT   
                 34.75      1:12.89 (38.14)
        1:51.52 (38.63)     2:30.90 (39.38)
 30 McGraw, James R  15 United Swim Asso  2:31.30    2:31.11 SECT   
                 33.38      1:11.91 (38.53)
        1:50.12 (38.21)     2:31.11 (40.99)
 31 House, Grant D   15 Cincinnati Marli  2:33.17    2:32.97 SECT   
                 34.96      1:14.05 (39.09)
        1:54.14 (40.09)     2:32.97 (38.83)
 32 Liu, Matthew M   18 Una CW-MI         2:31.57    2:34.41 SECT   
                 34.38      1:12.22 (37.84)
        1:53.28 (41.06)     2:34.41 (41.13)
 
                            === C - Final ===                            
 
 -- Hren, Derek J    18 Euclid Marlins-L  2:27.05         DQ        
      Downward butterfly kick
                 32.67      1:09.54 (36.87)
        1:48.13 (38.59)          DQ (38.66)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 28 Schwarz, Larkin  20 Club Wolverine-M  2:30.56                   
                 33.34      1:11.00 (37.66)
        1:49.61 (38.61)     2:30.56 (40.95)
 32 Stoffa, Gregory  19 Qdd Swim Team-VA  2:32.52                   
                 35.19      1:13.35 (38.16)
        1:52.76 (39.41)     2:32.52 (39.76)
 33 Barone, Philip   20 Greater Toledo A  2:32.64                   
                 34.00      1:11.94 (37.94)
        1:52.40 (40.46)     2:32.64 (40.24)
 36 Quinones, Chris  15 Asphalt Green Un  2:34.04                   
                 34.42      1:13.04 (38.62)
        1:53.04 (40.00)     2:34.04 (41.00)
 37 Schrensky, Will  15 Northwest Aquati  2:34.07                   
                 34.82      1:13.78 (38.96)
        1:55.18 (41.40)     2:34.07 (38.89)
 38 Chen, Zachary Y  16 Kingfish Aquatic  2:34.25                   
                 34.17      1:13.05 (38.88)
        1:52.80 (39.75)     2:34.25 (41.45)
 39 Jiang, David     17 Asphalt Green Un  2:34.47                   
                 33.84      1:12.77 (38.93)
        1:52.90 (40.13)     2:34.47 (41.57)
 40 Wang, Xinghao    16 Delphinus Swim C  2:34.77                   
                 36.16      1:14.72 (38.56)
        1:55.00 (40.28)     2:34.77 (39.77)
 41 Juranovic, Gabr  17 Asphalt Green Un  2:34.84                   
                 34.52      1:13.88 (39.36)
        1:55.04 (41.16)     2:34.84 (39.80)
 42 Conner, Lucian   17 Noblesville Swim  2:35.25                   
                 33.70      1:13.14 (39.44)
        1:53.80 (40.66)     2:35.25 (41.45)
 43 Dyer, Matthew S  17 Firestone Akron-  2:36.25                   
                 34.61      1:13.35 (38.74)
        1:55.36 (42.01)     2:36.25 (40.89)
 44 Haeberle, Scott  19 Una Ccst-IN       2:36.27                   
                 34.02      1:11.97 (37.95)
        1:53.45 (41.48)     2:36.27 (42.82)
 45 Russell, Jack G  16 Birmingham ''y'' B  2:36.80                   
                 35.53      1:14.53 (39.00)
        1:56.10 (41.57)     2:36.80 (40.70)
 46 Lentsch, Jacob   15 Northern KY Clip  2:37.17                   
                 34.64      1:13.95 (39.31)
        1:55.17 (41.22)     2:37.17 (42.00)
 47 Noens, Adam T    17 Lawrence Swim Te  2:37.62                   
                 35.54      1:15.08 (39.54)
        1:56.75 (41.67)     2:37.62 (40.87)
 48 Foster, Jake R   12 Cincinnati Marli  2:37.67                   
                 35.22      1:16.14 (40.92)
        1:57.44 (41.30)     2:37.67 (40.23)
 49 Ingram, Luke B   15 Fishers Area Swi  2:38.05                   
                 35.73      1:15.43 (39.70)
        1:56.17 (40.74)     2:38.05 (41.88)
 50 Rhodes, Micah R  18 Dayton Raiders-O  2:38.83                   
                 35.68      1:15.80 (40.12)
        1:56.64 (40.84)     2:38.83 (42.19)
 51 Fallon, Sean P   17 Cincinnati Marli  2:40.65                   
                 36.28      1:17.07 (40.79)
        1:58.18 (41.11)     2:40.65 (42.47)
 52 Lewis, Macjilto  16 Mercy Healthplex  2:41.22                   
                 35.98      1:16.97 (40.99)
        1:58.84 (41.87)     2:41.22 (42.38)
 53 Brackenbury, No  17 Cincinnati Aquat  2:41.23                   
                 34.40      1:15.30 (40.90)
        1:57.48 (42.18)     2:41.23 (43.75)
 54 Crowder, Joshua  17 Miami Valley Aqu  2:43.59                   
                 36.13      1:17.15 (41.02)
        2:00.41 (43.26)     2:43.59 (43.18)
 55 Ancel, Joseph A  17 Brownsburg Swim-  2:45.31                   
                 35.12      1:16.05 (40.93)
        2:00.21 (44.16)     2:45.31 (45.10)
 -- Kenney, Alexand  19 SwimCinnati-OH       DFS                    
 
                Combined Team Scores - Through Event 108                 
 
  1. Club Wolverine                    267   2. Dayton Raiders                    210
  3. Ohio State Swim Club              205   4. Cincinnati Marlins                123
  5. Lake Erie Silver Dolphins         122   6. Redhawk Aquatics                  121
  7. Qdd Swim Team                     106   8. Mason Manta Rays                   83
  9. Firestone Akron Swim Team        63.5  10. Fishers Area Swimming Tigers       57
 11. Plymouth-Canton Cruisers           52  12. Kingfish Aquatic Club of Water     47
 13. Greater Toledo Aquatic Club        44  13. Spartan Swim Club                  44
 15. Cincinnati Aquatic Club            36  15. Asphalt Green Unified Aquatics     36
 17. Hudson Explorer Aquatic            35  18. Unattached Lesd                    30
 19. Vacationland Swim Club           27.5  20. SwimStrongsville                   27
 21. Lakeview Aquatic Club              26  21. Unattached                         26
 23. Greater Columbus Swim Tm Of Oh   23.5  24. Noblesville Swim Club              20
 25. Cuyahoga Falls Ymca/Nat          18.5  26. West Allegheny Aqua Club           18
 26. Novi Sturgeons                     18  28. Concord Swim Club                  17
 29. Licking County Family YMCA Sha     15  29. Powel Crosley, Jr. YMCA            15
 29. Northwest Aquatic Club Swimmin     15  32. Unattached Ossc                    12
 33. Bowling Green Swim Club            11  33. Kingfish Aquatic Club              11
 33. Farmington Family Y Stingrays      11  33. Liquid Lightning                   11
 33. Miami Valley Aquatic Club          11  38. New Albany Aquatic Club             8
 38. Jenison Area Wildcat Swimming       8  40. Perry Aquatic Club                  5
 41. Center Grove Aquatic Club         2.5  41. Unattached                        2.5
 43. Mercy Healthplex Sea Wolves         2  44. Penguin Swimming                    1