ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Speedo Champions Series, Gresham: Day Three
7/18/2013-7/18/2013
Gresham, USA


 Mt. Hood Aquatics                                      7/18/2013 - 6:05 PM
   2013 Speedo Western Section LC Championship - 7/16/2013 to 7/23/2013    
                        Sanction #: 13-094 & 13-095                        
 
 Event 15  Women 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        World: W 1:52.98  7/29/2009 Federica Pellegrini-ITA
     American: A 1:53.61  7/31/2012 Allison Schmitt-USA
         Meet: R 1:59.83  3/9/2012  Melissa J Franklin, Colorado Stars
                 2:03.19  OPEN
                 2:05.49  JR
                 2:11.74  SEC
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Simonovic, Kata  18 Arizona Gold Swi  2:03.74    2:02.55 OPEN    20  
        28.74     59.33   1:31.13   2:02.55
  2 Carlson, Grace   17 Tualatin Hills S  2:04.46    2:03.49 JR      17  
        28.91   1:00.20   1:31.90   2:03.49
  3 Thornbrue, Elli  15 Hillsboro Heat S  2:05.50    2:04.39 JR      16  
        29.52   1:01.13   1:32.60   2:04.39
  4 Leverenz, Brian  16 Tucson Ford Deal  2:06.20    2:04.56 JR      15  
        29.83   1:01.43   1:33.29   2:04.56
  5 Ruiz, Natilee E  19 Tri-city Channel  2:05.43    2:05.37 JR      13.5
        28.75   1:00.42   1:32.75   2:05.37
  5 Whited, Isabel   15 Arizona Gold Swi  2:06.16    2:05.37 JR      13.5
        30.09   1:01.45   1:33.90   2:05.37
  7 Cox, Megan S     19 Scottsdale Aquat  2:06.25    2:05.52 SEC     12  
        29.36   1:00.61   1:32.95   2:05.52
  8 Mayo, Emily A    18 Aces Swim Club-C  2:05.52    2:05.82 SEC     11  
        29.23   1:00.68   1:33.09   2:05.82
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Alkhaldi, Jasmi  20 Un-Hawa-HI        2:06.53    2:03.62 JR       9  
        29.60   1:01.12   1:33.51   2:03.62
 10 Pino, Cassaundr  16 Lobo Aquatic Clu  2:07.08    2:05.81 SEC      7  
        29.66   1:01.63   1:33.79   2:05.81
 11 Barrett, Amanda  20 Swim Utah-UT      2:07.60    2:06.28 SEC      6  
        29.55   1:01.47   1:34.07   2:06.28
 12 Toris, Victoria  16 Scottsdale Aquat  2:07.69    2:06.53 SEC      5  
        29.45   1:02.12   1:35.90   2:06.53
 13 Keany, Celia G   17 Tualatin Hills S  2:07.32    2:06.80 SEC      4  
        29.44   1:01.43   1:34.30   2:06.80
 14 Cefal, Michelle  17 Tualatin Hills S  2:07.64    2:07.87 SEC      3  
        30.20   1:02.54   1:35.57   2:07.87
 15 Patton, Michell  19 DU Hilltoppers-C  2:07.53    2:07.92 SEC      2  
        30.23   1:02.42   1:35.56   2:07.92
 16 Millet, Rachel   20 Vandal Aquatics-  2:06.92    2:08.35 SEC      1  
        29.51   1:01.17   1:34.45   2:08.35
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Nero, Bailey M   16 Fort Collins Are  2:08.05    2:06.91 SEC    
        29.68   1:01.88   1:34.45   2:06.91
 18 Lee, Danielle M  19 Phoenix Swim Clu  2:07.81    2:07.60 SEC    
        29.76   1:01.87   1:34.56   2:07.60
 19 Moore, Emri D    19 Spokane Waves Aq  2:07.72    2:07.69 SEC    
        32.43   1:01.69   2:07.69          
 20 Metzsch, Sara K  15 Tualatin Hills S  2:08.24    2:07.84 SEC    
        30.07   1:02.57   1:35.72   2:07.84
 21 Smith, Lacey A   18 RallySport Aquat  2:07.97    2:08.11 SEC    
        30.18   1:01.95   1:34.42   2:08.11
 22 Moynihan, Ella   16 Aces Swim Club-C  2:08.17    2:08.12 SEC    
        29.90   1:02.33   1:35.57   2:08.12
 23 Laporte, Lindse  21 Scottsdale Aquat  2:07.86    2:09.51 SEC    
        29.76   1:01.77   1:35.44   2:09.51
 24 Dudley, Monica   21 Lobo Aquatic Clu  2:08.22    2:09.56 SEC    
        29.67   1:02.29   1:36.05   2:09.56
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Milligan, Kacey  20 Scottsdale Aquat  2:08.26    2:06.17 SEC    
        30.19   1:01.95   1:34.27   2:06.17
 26 Rooker, Prudenc  17 Tualatin Hills S  2:08.76    2:07.22 SEC    
        29.34   1:01.17   1:34.34   2:07.22
 27 Nicolaisen, Sha  12 Arizona Gold Swi  2:08.83    2:07.54 SEC    
        30.47   1:02.68   1:35.44   2:07.54
 28 Palomino, Kathr  18 Arizona Gold Swi  2:08.70    2:07.57 SEC    
        30.22   1:02.18   1:34.72   2:07.57
 29 Griffin, Kendra  17 Scottsdale Aquat  2:08.25    2:08.35 SEC    
        30.05   1:01.98   2:08.35          
 30 Brundage, Maia   17 Scottsdale Aquat  2:08.93    2:09.25 SEC    
        30.08   1:02.43   1:35.97   2:09.25
 31 Nash, Sara R     18 Boulder Swimming  2:08.55    2:09.40 SEC    
        30.21   1:02.61   1:36.05   2:09.40
 32 Richey, Amanda   17 Boulder Swimming  2:08.47    2:10.49 SEC    
        30.37   1:03.89   1:37.86   2:10.49
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 33 Bruneel, Nicole  18 Boise YMCA Swim-  2:09.09                   
      1:02.60   2:09.09                    
 34 Wittenauer-Lee,  18 Tualatin Hills S  2:09.10                   
      1:02.12   2:09.10                    
 35 Palomino, Adria  16 Arizona Gold Swi  2:09.12                   
      1:03.20   2:09.12                    
 36 Cann, Felicity   17 King Aquatic Clu  2:09.16                   
      1:01.09   2:09.16                    
 37 Bilquist, Amy M  15 Scottsdale Aquat  2:09.24                   
      1:02.59   2:09.24                    
 38 Rowley, Haley C  16 DU Hilltoppers-C  2:09.28                   
      1:04.10   2:09.28                    
 39 Ward, Natalie C  14 Tucson Ford Deal  2:09.34                   
      1:02.33   2:09.34                    
 40 St. John, Gilli  15 Lobo Aquatic Clu  2:09.46                   
      1:03.09   2:09.46                    
 41 Beetcher, Britt  14 Boulder Swimming  2:09.53                   
      1:03.04   2:09.53                    
 42 Draney, Amelia   17 Unattached-UT-UT  2:09.66                   
      1:03.39   2:09.66                    
 43 Wixted, Colleen  17 Colorado Stars-C  2:09.70                   
      1:02.88   2:09.70                    
 44 Diamond, Bona E  17 Tucson Ford Deal  2:09.77                   
      1:03.67   2:09.77                    
 45 Wilson, Caitlyn  14 Tigard Tualatin-  2:09.92                   
      1:03.08   2:09.92                    
 46 Johnston, Andi   15 Fort Collins Are  2:09.97                   
      1:03.72   2:09.97                    
 47 Bottelberghe, M  17 Portland Aquatic  2:10.01                   
      1:02.56   2:10.01                    
 48 Dickson, Brenna  17 Scottsdale Aquat  2:10.10                   
      1:03.91   2:10.10                    
 49 Painton, Lindsa  15 Colorado Stars-C  2:10.13                   
      1:03.46   2:10.13                    
 50 Dirks, Madison   16 Colorado Stars-C  2:10.15                   
      1:03.62   2:10.15                    
 51 Cheng, Emily     16 Tualatin Hills S  2:10.24                   
      1:03.71   2:10.24                    
 52 Rosen, Laura R   17 Un-Van-IE         2:10.27                   
      1:03.78   2:10.27                    
 53 Carlson, Claudi  21 Wyoming Aquatics  2:10.36                   
      1:03.73   2:10.36                    
 54 Forzley, Elise   15 Fort Collins Are  2:10.38                   
      1:04.49   2:10.38                    
 55 Sapienza, Brean  17 Superior Stingra  2:10.57                   
      1:02.61   2:10.57                    
 56 Duffield, Krist  16 Tucson Ford Deal  2:10.59                   
      1:03.02   2:10.59                    
 57 Davis, Lucia L   14 Sweet Home Swim-  2:10.65                   
      1:03.38   2:10.65                    
 58 Zeiger, Heidi A  21 Lobo Aquatic Clu  2:10.70                   
      1:02.25   2:10.70                    
 59 Fraser, Ainsley  20 Scottsdale Aquat  2:10.72                   
      1:03.13   2:10.72                    
 60 Halverson, Chri  17 Tigard Tualatin-  2:10.80                   
 61 Bratton, Lisa N  17 Tri-city Channel  2:10.95                   
      1:03.81   2:10.95                    
 62 Cha, Brenda S    17 Lake Oswego Swim  2:11.05                   
      1:03.06   2:11.05                    
 63 Olson, Colleen   17 Foothills Swim T  2:11.12                   
      1:03.87   2:11.12                    
 64 Bottelberghe, J  20 Boise YMCA Swim-  2:11.14                   
      1:03.54   2:11.14                    
 65 James, Jessie L  19 Un-Thsc-OR        2:11.19                   
      1:03.21   2:11.19                    
 66 Hinton, Mary C   17 Aces Swim Club-C  2:11.25                   
      1:03.04   2:11.25                    
 67 Weller, Adee R   15 Boulder Swimming  2:11.27                   
      1:04.01   2:11.27                    
 68 Peterson, Kathe  14 Boulder Swimming  2:11.30                   
      1:04.72   2:11.30                    
 69 Marsh, Jenna L   17 Billings Aquatic  2:11.35                   
      1:02.79   2:11.35                    
 70 Newgaard, Taylo  21 Sun Devil Aquati  2:11.39                   
      1:04.81   2:11.39                    
 71 Kriz, Lindsay M  17 Denver Swim Acad  2:11.46                   
      1:03.58   2:11.46                    
 72 Wang, Olivia G   16 Phoenix Swim Clu  2:11.59                   
      1:04.55   2:11.59                    
 73 Gassen, Kaylee   15 DU Hilltoppers-C  2:11.69                   
      1:04.30   2:11.69                    
 74 Harston, Kather  13 Denver Swim Acad  2:11.74                   
      1:03.55   2:11.74                    
 75 Lanker, Delaney  17 Colorado Stars-C  2:11.75                   
 76 Jacobson, Haile  17 Missoula Aquatic  2:11.91                   
      1:03.29   2:11.91                    
 77 Box, Julia A     16 Boulder Swimming  2:12.12                   
      1:04.38   2:12.12                    
 78 Fazio, Samantha  16 Scottsdale Aquat  2:12.16                   
      1:03.59   2:12.16                    
 78 Peterson, Eliza  16 Boulder Swimming  2:12.16                   
      1:05.09   2:12.16                    
 80 Stevens, Carley  18 Arizona Marlins-  2:12.19                   
      1:05.05   2:12.19                    
 81 Ariza-Balter, M  18 Aces Swim Club-C  2:12.21                   
      1:03.92   2:12.21                    
 82 Saya, Sebastian  13 Mission Aurora C  2:12.30                   
      1:03.86   2:12.30                    
 83 Stein, Cassidy   15 DU Hilltoppers-C  2:12.35                   
      1:04.68   2:12.35                    
 84 Kowalski, Cecel  16 Sun Devil Aquati  2:12.36                   
      1:03.84   2:12.36                    
 85 Thomas, Kelsey   17 Arizona Gold Swi  2:12.48                   
 86 Lam, Megan M     15 Tualatin Hills S  2:12.56                   
      1:03.99   2:12.56                    
 87 Moore, Lillian   17 Wasatch Front Fi  2:12.62                   
      1:04.13   2:12.62                    
 87 Chambers, Adela  16 King Aquatic Clu  2:12.62                   
      1:04.46   2:12.62                    
 89 Pabst, Hailey A  16 Cottonwood Heigh  2:12.77                   
      1:03.56   2:12.77                    
 89 Bush, Julia L    16 Tigard Tualatin-  2:12.77                   
      1:04.04   2:12.77                    
 91 Kochevar, Abiga  15 DU Hilltoppers-C  2:12.87                   
      1:04.26   2:12.87                    
 92 Gontrum, Eva Q   15 Swim Utah-UT      2:12.88                   
 93 Okelberry, Cami  19 Un-Cat-UT         2:12.92                   
      1:04.55   2:12.92                    
 94 Atkins, Lauren   17 Lobo Aquatic Clu  2:13.11                   
      1:03.81   2:13.11                    
 95 Driscoll, Marjo  17 RallySport Aquat  2:13.35                   
      1:03.99   2:13.35                    
 96 Weinman, Nicole  18 Tri-city Channel  2:13.49                   
      1:04.28   2:13.49                    
 97 Hoffman, Riley   15 Fort Collins Are  2:13.65                   
      1:04.70   2:13.65                    
 98 Jackson, Claire  15 West Valley Aqua  2:13.91                   
      1:04.03   2:13.91                    
 99 Leach, Hannah M  16 Missoula Aquatic  2:14.21                   
      1:04.36   2:14.21                    
100 Ochitwa, Annie   16 Denver Swim Acad  2:14.52                   
      1:03.94   2:14.52                    
101 Harrell, Olivia  21 Boise YMCA Swim-  2:14.56                   
      1:03.95   2:14.56                    
102 Stitt, Nina A    16 Tualatin Hills S  2:14.61                   
      1:05.24   2:14.61                    
103 Mulligan, Kathl  18 Scottsdale Aquat  2:14.81                   
      1:04.19   2:14.81                    
104 Klosterman, Mer  16 Scottsdale Aquat  2:15.16                   
      1:04.39   2:15.16                    
105 Jones, Iliana L  16 Unattached-WY-WY  2:15.63                   
      1:05.66   2:15.63                    
106 Mullins, Madiso  15 Arizona Aquatic-  2:15.78                   
      1:04.19   2:15.78                    
107 Burkhardt, Marg  18 DU Hilltoppers-C  2:15.82                   
      1:06.20   2:15.82                    
108 Wilson, Makenna  17 DU Hilltoppers-C  2:16.69                   
      1:05.47   2:16.69                    
109 Bullington, Mol  17 Phoenix Swim Clu  2:17.18                   
      1:05.04   2:17.18                    
110 Boyce, Kylie M   17 Unattached-UT-UT  2:17.49                   
      1:04.89   2:17.49                    
111 Creswick, Lilly  15 Scottsdale Aquat  2:21.78                   
      1:07.43   2:21.78                    
 -- Roach, Catherin  18 Cheyenne Mountai     DFS                    
 -- Getzen, Samanth  17 Scottsdale Aquat     DFS                    
 -- McNally, Bridge  20 DU Hilltoppers-C     DFS                    
 
                Women - Team Rankings - Through Event 15                 
 
  1. Scottsdale Aquatic Club           230   2. Tualatin Hills Swim Club          207
  3. Boise YMCA Swim Team            168.5   4. Arizona Gold Swimming           162.5
  5. University of Denver Hilltoppe  113.5   6. Missoula Aquatic Club              69
  7. Tri-city Channel Cats            65.5   8. Boulder Swimming                   65
  9. Sun Devil Aquatics                 44  10. Tucson Ford Dealers Aquatics       39
 10. Aces Swim Club                     39  12. Swim Utah                          38
 13. Vandal Aquatics                    37  14. Phoenix Swim Club                  33
 15. Hillsboro Swim Team                29  16. Fort Collins Area Swim Team        28
 17. Colorado Stars                     20  17. Unattached-Arizona                 20
 19. Lobo Aquatic Club                  19  20. Wyoming Aquatics                   18
 21. Denver Swim Academy                17  22. Portland Aquatic Club              14
 23. Spokane Waves Aquatic Team         13  24. Wild West Aquatic Club              9
 24. Unattached-University of Hawai      9  26. RallySport Aquatic Club             8
 26. Oregon City Swim Team               8  28. Mount Hood Aquatics                 6
 28. Lake Oswego Swim Club               6  30. King Aquatic Club                   5
 31. Mission Aurora Colorado Swimmi      4  31. Front Range Barracudas              4
 33. Tigard Tualatin Swim Club           1  33. Cheyenne Mountain Aquatics          1    
 Mt. Hood Aquatics                                      7/18/2013 - 6:05 PM
   2013 Speedo Western Section LC Championship - 7/16/2013 to 7/23/2013    
                        Sanction #: 13-094 & 13-095                        
 
 Event 16  Men 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        World: W 1:42.00  7/28/2009 Paul Biedermann-GER
     American: A 1:42.96  8/12/2008 Michael Phelps-USA
         Meet: R 1:50.26  3/1/2004  Ryk Neethling, UA-AZ
                 1:52.89  OPEN
                 1:55.49  JR
                 2:01.44  SEC
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Ginsborg, Joshu  21 Fort Collins Are  1:52.11    1:52.26 OPEN    20  
        26.08     54.62   1:23.42   1:52.26
  2 Johnson, Kacy L  19 Un-Hawa-HI        1:54.86    1:53.51 JR      17  
        26.80     55.86   1:25.12   1:53.51
  3 Feely, John R    19 Lobo Aquatic Clu  1:54.62    1:53.72 JR      16  
        26.94     55.62   1:24.57   1:53.72
  4 Thorne, Nichola  17 Mount Hood Aquat  1:55.07    1:54.09 JR      15  
        26.60     55.43   1:25.07   1:54.09
  5 Markham, Jared   20 Aces Swim Club-C  1:54.77    1:54.11 JR      14  
                  54.55   1:24.03   1:54.11
  6 Zoucha, Jonatha  17 Tualatin Hills S  1:55.65    1:54.25 JR      13  
        26.96     56.15   1:25.16   1:54.25
  7 Molokov, Maxim   24 Santa Fe Aquatic  1:55.29    1:54.66 JR      12  
        26.32     55.06   1:24.68   1:54.66
  8 Heymann, Andrew  20 Unattached-OR-OR  1:55.47    1:55.02 JR      11  
        26.57     55.34   1:24.91   1:55.02
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Markham, Jake M  16 Aces Swim Club-C  1:56.33    1:54.51 JR       9  
        26.61     55.38   1:25.30   1:54.51
 10 Stitt, Cameron   18 Tualatin Hills S  1:56.95    1:54.90 JR       7  
        27.18     56.59   1:25.98   1:54.90
 11 Anderson, Conno  16 Utah Valley Aqua  1:56.30    1:55.36 JR       6  
        26.70     56.01   1:25.99   1:55.36
 12 Bursch, Barkley  19 Tiger Aquatic Cl  1:55.80    1:55.40 JR       5  
        26.49     55.96   1:26.48   1:55.40
 13 Hoffer, Ryan D   15 Scottsdale Aquat  1:56.91    1:55.56 SEC      4  
        26.88     56.16   1:26.35   1:55.56
 14 De Venecia, Kon  17 DU Hilltoppers-C  1:56.98    1:55.72 SEC      3  
        26.99     55.76   1:25.50   1:55.72
 15 Mueller, Nathan  17 Denver Swim Acad  1:56.21    1:56.21 SEC      2  
        26.77     55.83   1:26.71   1:56.21
 16 Cashion, Kennet  16 Tucson Ford Deal  1:56.51    1:56.78 SEC      1  
        26.81     55.93   1:26.35   1:56.78
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Phillips, Austi  17 Colorado Stars-C  1:57.16    1:55.11 JR     
        26.58     55.92   1:26.52   1:55.11
 18 Kotson, Peter A  17 Helena Lions Swi  1:57.64    1:55.12 JR     
        27.15     56.68   1:25.81   1:55.12
 19 Croan, Connor G  17 Aces Swim Club-C  1:58.18    1:57.06 SEC    
        27.90     57.60   1:27.25   1:57.06
 20 Bergstrom, Scot  18 Hood River Swim-  1:58.18    1:57.36 SEC    
        27.04     57.01   1:27.26   1:57.36
 21 Mattingly, Tyle  19 Tucson Ford Deal  1:57.85    1:58.05 SEC    
        27.64     57.00   1:27.12   1:58.05
 22 Beach, Justin P  17 Denver Swim Acad  1:58.32    1:58.68 SEC    
        26.81     56.65   1:28.02   1:58.68
 23 Miller, Weston   18 Scottsdale Aquat  1:58.50    1:59.91 SEC    
        27.27     57.29   1:28.95   1:59.91
 24 Belton, Jordon   19 Tucson Ford Deal  1:58.02    2:01.21 SEC    
        27.48     57.68   1:29.11   2:01.21
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Godfrey, Trent   18 Phoenix Swim Clu  1:59.01    1:56.51 SEC    
        26.96     56.26   1:26.52   1:56.51
 26 Lovell, Ben P    19 Spokane Area Swi  1:58.75    1:56.55 SEC    
        27.24     56.63   1:27.03   1:56.55
 27 Holler, John M   16 Lobo Aquatic Clu  1:59.14    1:57.83 SEC    
        26.48     56.13   1:26.98   1:57.83
 28 Loprete, Eric M  20 Tigard Tualatin-  1:59.17    1:58.52 SEC    
        27.15     57.25   1:27.87   1:58.52
 29 McCoy, Ryan T    17 Phoenix Swim Clu  1:59.04    1:58.53 SEC    
        27.43     57.08   1:27.76   1:58.53
 29 Endebrock, Nath  17 Spokane Waves Aq  1:59.29    1:58.53 SEC    
        27.49     57.52   1:28.10   1:58.53
 31 Montour, Maxwel  16 Phoenix Swim Clu  1:59.20    1:59.08 SEC    
        27.61     57.65   1:28.61   1:59.08
 32 Wertz, William   17 Tri-city Channel  1:59.12    1:59.24 SEC    
        27.42     56.94   1:27.51   1:59.24
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 18 Schultz, Alexan  18 Arizona Gold Swi  1:57.46                   
        55.91   1:57.46                    
 27 Schelling, Tann  18 Boise YMCA Swim-  1:58.90                   
 35 Ross, Walter E   19 Phoenix Swim Clu  1:59.48                   
        58.61   1:59.48                    
 36 Sorensen, James  17 Wasatch Front Fi  1:59.61                   
 37 Brown, Alexande  20 Swim Utah-UT      1:59.62                   
        57.47   1:59.62                    
 38 McDonnell, Ross  17 Mesa Aquatics Cl  1:59.65                   
        56.86   1:59.65                    
 39 Fitch, Joseph B  18 Sun Devil Aquati  1:59.91                   
        57.91   1:59.91                    
 40 Grubb, Benjamin  16 Vancouver Swim C  2:00.02                   
 40 Thompson, Hunte  20 Tucson Ford Deal  2:00.02                   
        57.28   2:00.02                    
 42 Cook, Matthew O  18 La Grande Swim C  2:00.03                   
        57.76   2:00.03                    
 43 Benz, Dietrich   16 Rio Salado Swim-  2:00.30                   
        57.49   2:00.30                    
 44 Young, Aaron M   19 Tualatin Hills S  2:00.35                   
        58.49   2:00.35                    
 45 Almberg, Kristi  18 Boise YMCA Swim-  2:00.48                   
        57.73   2:00.48                    
 46 Metzsch, Liam C  16 Tualatin Hills S  2:00.52                   
        58.44   2:00.52                    
 47 Beesley, Forres  17 Estes Park Swimm  2:00.62                   
        57.56   2:00.62                    
 48 Walton, Alexand  17 Flatiron Swimmin  2:00.65                   
 49 Magana, Nichola  17 Scottsdale Aquat  2:00.68                   
        57.79   2:00.68                    
 50 Justice, Robert  36 Arizona Gold Swi  2:00.88                   
        58.88   2:00.88                    
 51 Connors, Nichol  19 Tri-city Channel  2:00.90                   
        57.69   2:00.90                    
 52 Yakubovich, Max  18 Portland Aquatic  2:00.93                   
        59.38   2:00.93                    
 53 Klatt, Nicholas  16 Issaquah Swim Te  2:00.97                   
 54 Furnary, Trista  15 Multnomah Athlet  2:01.00                   
        58.26   2:01.00                    
 55 Gormley, Andrew  16 Las Cruces Aquat  2:01.01                   
        58.71   2:01.01                    
 56 Longhurst, Geof  18 RallySport Aquat  2:01.13                   
        57.75   2:01.13                    
 57 Dawson, Christo  17 Denver Swim Acad  2:01.33                   
        57.49   2:01.33                    
 58 Williams, Isaia  15 Swim Neptune-AZ   2:01.45                   
        59.12   2:01.45                    
 59 Scott, Alec N    20 Denver Swim Acad  2:01.53                   
        58.50   2:01.53                    
 60 Allen, Benton A  18 Issaquah Swim Te  2:01.88                   
        59.00   2:01.88                    
 61 Corrigan, Conno  18 RallySport Aquat  2:01.97                   
        58.07   2:01.97                    
 62 Schleh, Ian F    18 Bellingham Bay S  2:02.00                   
        58.83   2:02.00                    
 63 Brinton, Jarren  18 Wasatch Front Fi  2:02.10                   
 63 Graber, Joshua   18 Foothills Swim T  2:02.10                   
        59.14   2:02.10                    
 65 Huerta, Adriel   16 Rio Salado Swim-  2:02.31                   
        58.48   2:02.31                    
 66 Scooler, Filemo  19 Tucson Ford Deal  2:02.49                   
        59.08   2:02.49                    
 67 Roeber, Joshua   18 RallySport Aquat  2:02.63                   
        59.08   2:02.63                    
 68 Wehr, Matthew J  18 Billings Aquatic  2:02.66                   
      1:00.71   2:02.66                    
 69 Harries, Steven  15 Cottonwood Heigh  2:02.69                   
        59.27   2:02.69                    
 70 Mattern, John L  18 Colorado Stars-C  2:02.75                   
        57.11   2:02.75                    
 71 Drummond, Austi  17 Scottsdale Aquat  2:02.76                   
      1:00.03   2:02.76                    
 72 Greene, Parker   17 Scottsdale Aquat  2:03.01                   
        57.95   2:03.01                    
 73 Klein, Curtis T  18 Un-Losc-OR        2:03.57                   
        59.50   2:03.57                    
 74 Risley, Brandon  19 Portland Aquatic  2:03.68                   
        58.98   2:03.68                    
 75 Gould, Kaleb B   15 Scottsdale Aquat  2:03.69                   
        58.86   2:03.69                    
 76 Rasband, Jayden  18 Cottonwood Heigh  2:03.90                   
        58.77   2:03.90                    
 77 Mosby, Triston   17 Colorado Stars-C  2:04.07                   
        59.14   2:04.07                    
 78 Hicks, Jason W   16 Fort Collins Are  2:04.37                   
 79 Suter, Zachary   18 Denver Swim Acad  2:04.42                   
        58.84   2:04.42                    
 80 Dorsey, Bradley  18 Scottsdale Aquat  2:04.65                   
        57.68   2:04.65                    
 81 Loncar, Anton L  17 Hillsboro Heat S  2:04.88                   
      1:00.56   2:04.88                    
 82 Kramer, Justice  16 Boise YMCA Swim-  2:05.55                   
        57.93   2:05.55                    
 83 McGinnis, Conne  16 West Coast Aquat  2:08.61                   
      1:00.85   2:08.61                    
 -- Holly, Ryan M    21 DU Hilltoppers-C     DFS                    
 -- Trompke, Alexan  17 Boise YMCA Swim-     DFS                    
 -- Osborn, JJ       17 Phoenix Swim Clu     DFS                    
 -- Hunnicutt, Carl  17 Willamalane Swim     DFS                    
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 16                  
 
  1. Arizona Gold Swimming             160   2. Scottsdale Aquatic Club           159
  3. Aces Swim Club                    139   4. Tualatin Hills Swim Club          116
  5. University of Denver Hilltoppe     93   6. Boise YMCA Swim Team               89
  7. Tucson Ford Dealers Aquatics       73   8. Denver Swim Academy                70
  9. Swim Utah                          65  10. Fort Collins Area Swim Team        45
 11. Unattached-Oregon                  40  12. Sun Devil Aquatics                 37
 13. Mount Hood Aquatics                36  14. Lobo Aquatic Club                  33
 15. Unattached-University of Hawai     29  16. Santa Fe Aquatic Club              23
 17. RallySport Aquatic Club            22  18. Phoenix Swim Club                  20
 18. University Of New Mexico           20  20. Cheyenne Mountain Aquatics         18
 21. Coeur D''Alene Area Swim Team       17  21. Tiger Aquatic Club                 17
 21. Corvallis Aquatic Team             17  24. Hood River Swim Team               16
 25. Flatiron Athletic Club             15  25. Wyoming Aquatics                   15
 27. Arizona Marlins Swim Club          14  28. Unattached-Lake Oswego Swim Cl     13
 28. Spokane Area Swimming/YMCA         13  30. Bellingham Bay Swim Team           11
 30. Helena Lions Swim Team             11  32. Rio Salado Swim Club                9
 32. Willamalane Swim Club               9  34. Foothills Swim Team                 8
 34. Utah Valley Aquatics, Inc           8  34. Multnomah Athletic Club             8
 34. Issaquah Swim Team                  8  38. Wasatch Front Fish Market           7
 38. Longmont Swim Club                  7  40. Hillsboro Swim Team                 6
 41. The Dolphins                        5  41. Portland Aquatic Club               5
 41. Unattached-Wyoming Aquatics         5  44. Colorado Stars                      4
 45. Northwest Blue Crush Aquatic C      3  46. Missoula Aquatic Club               1    
    
 Mt. Hood Aquatics                                      7/18/2013 - 6:38 PM
   2013 Speedo Western Section LC Championship - 7/16/2013 to 7/23/2013    
                        Sanction #: 13-094 & 13-095                        
 
 Event 17  Women 400 LC Meter IM
=========================================================================
        World: W 4:28.43  7/28/2012 Shiwen Ye-CHN
     American: A 4:31.12  6/29/2008 Katie Hoff-USA
         Meet: R 4:41.51  3/2008    Caitlin Leverenz, EDAC-AZ
                 4:55.89  OPEN
                 4:59.69  JR
                 5:18.84  SEC
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 McNally, Bridge  20 DU Hilltoppers-C  4:53.72    4:51.49 OPEN    20  
                 30.58      1:05.99 (35.41)
        1:43.21 (37.22)     2:19.64 (36.43)
        3:01.81 (42.17)     3:44.40 (42.59)
        4:18.66 (34.26)     4:51.49 (32.83)
  2 Jurries, Briana  18 Arizona Gold Swi  5:02.39    4:56.37 JR      17  
                 31.55      1:06.28 (34.73)
        1:46.55 (40.27)     2:25.99 (39.44)
        3:07.38 (41.39)     3:48.65 (41.27)
        4:22.97 (34.32)     4:56.37 (33.40)
  3 Drozda, Shelly   15 Front Range Barr  4:58.08    4:57.05 JR      16  
                 30.56      1:06.06 (35.50)
        1:44.53 (38.47)     2:21.51 (36.98)
        3:04.51 (43.00)     3:48.84 (44.33)
        4:23.19 (34.35)     4:57.05 (33.86)
  4 Freeman, Sandra  14 Boulder Swimming  5:03.29    4:58.19 JR      15  
                 32.30      1:08.47 (36.17)
        1:46.33 (37.86)     2:23.24 (36.91)
        3:06.01 (42.77)     3:49.82 (43.81)
        4:24.43 (34.61)     4:58.19 (33.76)
  5 Phillips, Zoe Z  15 Swim Utah-UT      5:02.15    4:59.35 JR      14  
                 31.90      1:08.58 (36.68)
                                2:22.12 ( )
        3:06.51 (44.39)     3:51.17 (44.66)
        4:25.53 (34.36)     4:59.35 (33.82)
  6 Wittenauer-Lee,  18 Tualatin Hills S  5:04.98    5:00.63 SEC     13  
                 31.58      1:06.71 (35.13)
        1:47.29 (40.58)     2:27.06 (39.77)
        3:09.19 (42.13)     3:51.53 (42.34)
        4:26.71 (35.18)     5:00.63 (33.92)
  7 Ehly, Jordan M   17 Wild West Aquati  5:04.87    5:04.67 SEC     12  
                 32.11      1:08.75 (36.64)
        1:47.33 (38.58)     2:25.82 (38.49)
        3:09.11 (43.29)     3:52.35 (43.24)
        4:28.71 (36.36)     5:04.67 (35.96)
  8 Bratton, Lisa N  17 Tri-city Channel  5:03.51    5:06.01 SEC     11  
                 31.16      1:07.44 (36.28)
        1:45.51 (38.07)     2:23.34 (37.83)
        3:07.66 (44.32)     3:54.16 (46.50)
        4:30.71 (36.55)     5:06.01 (35.30)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Thull, Tessa N   17 Fort Collins Are  5:06.45    4:58.63 JR       9  
                 31.21      1:07.55 (36.34)
        1:45.91 (38.36)     2:23.70 (37.79)
        3:06.85 (43.15)     3:50.30 (43.45)
        4:24.51 (34.21)     4:58.63 (34.12)
 10 Heaney, Rachel   21 Boise YMCA Swim-  5:07.20    4:59.73 SEC      7  
                 30.57      1:05.13 (34.56)
        1:44.72 (39.59)     2:23.17 (38.45)
        3:07.28 (44.11)     3:52.08 (44.80)
        4:26.44 (34.36)     4:59.73 (33.29)
 11 Guay, Samantha   17 Fort Collins Are  5:05.05    5:01.61 SEC      6  
                 31.37      1:07.94 (36.57)
        1:47.01 (39.07)     2:24.08 (37.07)
        3:07.37 (43.29)     3:50.87 (43.50)
        4:26.15 (35.28)     5:01.61 (35.46)
 12 Brennan, Cassid  14 Tualatin Hills S  5:07.77    5:02.91 SEC      5  
                 30.81      1:05.82 (35.01)
        1:42.40 (36.58)     2:18.41 (36.01)
        3:04.71 (46.30)     3:51.82 (47.11)
        4:27.75 (35.93)     5:02.91 (35.16)
 13 Thornbrue, Elli  15 Hillsboro Heat S  5:06.22    5:04.22 SEC      4  
                 31.25      1:07.44 (36.19)
        1:47.70 (40.26)     2:25.73 (38.03)
                                3:57.40 ( )
      5:04.22 (1:06.82)                    
 14 Dow, Emma K      19 Wyoming Aquatics  5:05.45    5:05.68 SEC      3  
                 31.05      1:07.10 (36.05)
        1:48.39 (41.29)     2:28.47 (40.08)
        3:12.60 (44.13)     3:56.87 (44.27)
        4:31.59 (34.72)     5:05.68 (34.09)
 15 Forzley, Elise   15 Fort Collins Are  5:07.25    5:06.01 SEC      2  
                 31.13      1:07.86 (36.73)
        1:48.03 (40.17)     2:26.30 (38.27)
        3:12.64 (46.34)     3:58.23 (45.59)
        4:32.59 (34.36)     5:06.01 (33.42)
 16 Cassou, Nicole   18 DU Hilltoppers-C  5:07.54    5:07.63 SEC      1  
                 31.83      1:08.90 (37.07)
        1:51.37 (42.47)     2:32.99 (41.62)
        3:15.98 (42.99)     3:59.54 (43.56)
        4:34.07 (34.53)     5:07.63 (33.56)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Rosas, Morgan T  14 Denver Swim Acad  5:07.78    5:02.94 SEC    
                 30.69      1:06.88 (36.19)
        1:45.89 (39.01)     2:24.50 (38.61)
        3:08.49 (43.99)     3:52.56 (44.07)
        4:28.05 (35.49)     5:02.94 (34.89)
 18 Jenck, Clara S   17 Sun Devil Aquati  5:07.99    5:03.57 SEC    
                 32.50      1:09.81 (37.31)
        1:47.23 (37.42)     2:24.65 (37.42)
        3:10.69 (46.04)     3:56.30 (45.61)
        4:30.74 (34.44)     5:03.57 (32.83)
 19 Gontrum, Eva Q   15 Swim Utah-UT      5:09.64    5:04.21 SEC    
                 33.55      1:12.01 (38.46)
        1:50.39 (38.38)     2:27.61 (37.22)
        3:12.22 (44.61)     3:56.95 (44.73)
        4:31.19 (34.24)     5:04.21 (33.02)
 20 Moynihan, Ella   16 Aces Swim Club-C  5:09.66    5:04.53 SEC    
                 31.71      1:08.20 (36.49)
        1:48.34 (40.14)     2:26.49 (38.15)
        3:12.28 (45.79)     3:57.20 (44.92)
        4:31.40 (34.20)     5:04.53 (33.13)
 21 Francis, Briann  17 Swim Utah-UT      5:08.65    5:07.42 SEC    
                 33.06      1:10.70 (37.64)
        1:51.76 (41.06)     2:31.68 (39.92)
        3:14.52 (42.84)     3:57.90 (43.38)
        4:33.10 (35.20)     5:07.42 (34.32)
 22 Herbst, Hannah   15 Swim Neptune-AZ   5:08.66    5:07.82 SEC    
                 32.68      1:09.68 (37.00)
        1:50.39 (40.71)     2:29.62 (39.23)
        3:14.63 (45.01)     3:59.37 (44.74)
        4:34.68 (35.31)     5:07.82 (33.14)
 23 Best, Jaclyn P   21 Boulder Swimming  5:08.41    5:07.85 SEC    
                 33.16      1:10.65 (37.49)
        1:50.55 (39.90)     2:29.32 (38.77)
        3:14.28 (44.96)     3:59.67 (45.39)
        4:34.37 (34.70)     5:07.85 (33.48)
 24 Rowland, Jane E  17 Mission Aurora C  5:08.30    5:08.36 SEC    
                 32.19      1:10.01 (37.82)
        1:51.50 (41.49)     2:32.03 (40.53)
        3:14.91 (42.88)     3:58.48 (43.57)
        4:33.71 (35.23)     5:08.36 (34.65)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Rosen, Laura R   17 Un-Van-IE         5:09.69    5:06.41 SEC    
                 32.10      1:08.35 (36.25)
        1:48.74 (40.39)     2:28.60 (39.86)
        3:13.29 (44.69)     3:58.65 (45.36)
        4:33.37 (34.72)     5:06.41 (33.04)
 26 Bruneel, Nicole  18 Boise YMCA Swim-  5:10.27    5:07.65 SEC    
                 32.11      1:09.32 (37.21)
        1:50.01 (40.69)     2:29.34 (39.33)
        3:13.84 (44.50)     3:59.22 (45.38)
        4:33.96 (34.74)     5:07.65 (33.69)
 27 Yuan, Charlene   17 Tualatin Hills S  5:10.71    5:07.66 SEC    
                 33.34      1:11.14 (37.80)
        1:53.14 (42.00)     2:33.29 (40.15)
        3:16.55 (43.26)     3:58.95 (42.40)
        4:33.99 (35.04)     5:07.66 (33.67)
 28 McGregor, Carli  20 Lobo Aquatic Clu  5:10.08    5:08.83 SEC    
                 32.82      1:10.64 (37.82)
        1:50.77 (40.13)     2:30.19 (39.42)
        3:14.71 (44.52)     3:59.34 (44.63)
        4:34.81 (35.47)     5:08.83 (34.02)
 29 Roach, Catherin  18 Cheyenne Mountai  5:10.34    5:09.14 SEC    
                 33.41      1:11.40 (37.99)
        1:53.29 (41.89)     2:33.64 (40.35)
        3:16.40 (42.76)     3:58.76 (42.36)
        4:34.57 (35.81)     5:09.14 (34.57)
 30 Matheson, Elean  14 Flatiron Swimmin  5:10.71    5:09.30 SEC    
                 31.49      1:08.60 (37.11)
        1:50.16 (41.56)     2:30.94 (40.78)
        3:14.11 (43.17)     3:58.41 (44.30)
        4:35.03 (36.62)     5:09.30 (34.27)
 31 Laderoute, Laur  15 Oregon City Swim  5:10.33    5:11.19 SEC    
                 32.45      1:11.90 (39.45)
        1:51.57 (39.67)     2:30.66 (39.09)
        3:15.43 (44.77)     4:00.46 (45.03)
        4:35.62 (35.16)     5:11.19 (35.57)
 32 Takach, Sarah A  16 Scottsdale Aquat  5:09.97    5:11.51 SEC    
                 32.74      1:10.40 (37.66)
        1:51.63 (41.23)     2:31.05 (39.42)
        3:15.32 (44.27)     4:00.15 (44.83)
        4:36.26 (36.11)     5:11.51 (35.25)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 33 Ariza-Balter, M  18 Aces Swim Club-C  5:11.06                   
               1:10.44    2:29.38 (1:18.94)
      4:00.90 (1:31.52)   5:11.06 (1:10.16)
 34 Shannahan, Kath  16 Scottsdale Aquat  5:11.21                   
               1:09.16    2:28.21 (1:19.05)
      4:01.56 (1:33.35)   5:11.21 (1:09.65)
 35 Miller, Chelsea  21 Boise YMCA Swim-  5:11.46                   
               1:10.01    2:36.73 (1:26.72)
      3:59.95 (1:23.22)   5:11.46 (1:11.51)
 36 Beetcher, Britt  14 Boulder Swimming  5:12.41                   
                                2:33.05 ( )
      4:04.94 (1:31.89)   5:12.41 (1:07.47)
 37 Briggs, Mackenn  16 Issaquah Swim Te  5:12.78                   
 38 Whittenburg, Ja  17 DU Hilltoppers-C  5:12.93                   
               1:12.63    2:32.42 (1:19.79)
      4:02.73 (1:30.31)   5:12.93 (1:10.20)
 39 Holman, Hannah   16 Scottsdale Aquat  5:13.40                   
               1:09.39    2:33.34 (1:23.95)
      4:02.47 (1:29.13)   5:13.40 (1:10.93)
 40 Metzsch, Sara K  15 Tualatin Hills S  5:13.44                   
                                2:28.41 ( )
      4:04.90 (1:36.49)   5:13.44 (1:08.54)
 41 Kleppelid, Kait  18 Helena Lions Swi  5:13.54                   
               1:09.44    2:31.25 (1:21.81)
      4:00.71 (1:29.46)   5:13.54 (1:12.83)
 42 Moore, Lillian   17 Wasatch Front Fi  5:15.09                   
               1:09.46    2:31.60 (1:22.14)
      4:04.87 (1:33.27)   5:15.09 (1:10.22)
 43 Williamson, Mar  19 West Coast Aquat  5:15.36                   
               1:10.65    2:31.25 (1:20.60)
      5:15.36 (2:44.11)                    
 44 Daniels, Samant  16 Mission Aurora C  5:15.64                   
               1:11.56    2:30.99 (1:19.43)
      4:05.84 (1:34.85)   5:15.64 (1:09.80)
 45 Lucien, Brianna  15 West Coast Aquat  5:15.85                   
               1:12.02    2:34.14 (1:22.12)
      4:06.44 (1:32.30)   5:15.85 (1:09.41)
 46 James, Jessie L  19 Un-Thsc-OR        5:15.91                   
               1:11.07    2:30.89 (1:19.82)
      4:05.39 (1:34.50)   5:15.91 (1:10.52)
 47 Peterson, Eliza  16 Boulder Swimming  5:16.16                   
               1:11.54    2:30.16 (1:18.62)
      4:05.25 (1:35.09)   5:16.16 (1:10.91)
 48 Stein, Cassidy   15 DU Hilltoppers-C  5:16.18                   
               1:16.28    2:36.75 (1:20.47)
      4:09.35 (1:32.60)   5:16.18 (1:06.83)
 49 Reetz, Miranda   18 Aces Swim Club-C  5:16.30                   
 50 Allen, Madeline  16 Sun Devil Aquati  5:16.35                   
                                2:30.74 ( )
      4:06.32 (1:35.58)   5:16.35 (1:10.03)
 51 Stevens, Carley  18 Arizona Marlins-  5:16.79                   
               1:10.17    2:33.45 (1:23.28)
      4:06.22 (1:32.77)   5:16.79 (1:10.57)
 52 Harston, Kather  13 Denver Swim Acad  5:16.80                   
               1:09.97    2:30.13 (1:20.16)
      4:06.41 (1:36.28)   5:16.80 (1:10.39)
 53 Brundage, Maia   17 Scottsdale Aquat  5:16.83                   
               1:12.78    2:34.97 (1:22.19)
      4:08.63 (1:33.66)   5:16.83 (1:08.20)
 54 Martin, Claire   15 Mission Aurora C  5:17.26                   
               1:11.22    2:32.20 (1:20.98)
      4:05.51 (1:33.31)   5:17.26 (1:11.75)
 55 Thomas, Kelsey   17 Arizona Gold Swi  5:17.70                   
 56 Wilson, Caitlyn  14 Tigard Tualatin-  5:18.52                   
               1:10.80    2:30.78 (1:19.98)
      4:08.72 (1:37.94)   5:18.52 (1:09.80)
 57 Visscher, Jilli  14 Oregon City Swim  5:19.43                   
               1:08.15    2:25.82 (1:17.67)
      4:06.23 (1:40.41)   5:19.43 (1:13.20)
 58 Lam, Megan M     15 Tualatin Hills S  5:20.30                   
               1:10.99    2:34.50 (1:23.51)
      4:10.62 (1:36.12)   5:20.30 (1:09.68)
 59 Harmon, Jennife  16 Colorado Stars-C  5:20.33                   
               1:10.86    2:33.95 (1:23.09)
      4:08.08 (1:34.13)   5:20.33 (1:12.25)
 60 Saya, Sebastian  13 Mission Aurora C  5:20.48                   
               1:10.69    2:33.50 (1:22.81)
      4:09.86 (1:36.36)   5:20.48 (1:10.62)
 61 Breslin, Kaylie  15 Denver Swim Acad  5:21.02                   
               1:09.53    2:29.95 (1:20.42)
      4:07.99 (1:38.04)   5:21.02 (1:13.03)
 62 Aoki, Mari A     13 Bozeman Barracud  5:21.04                   
               1:14.51    2:35.75 (1:21.24)
      4:09.37 (1:33.62)   5:21.04 (1:11.67)
 63 Bobka, Kristyn   15 Mission Aurora C  5:21.49                   
               1:13.55    2:34.30 (1:20.75)
      4:11.47 (1:37.17)   5:21.49 (1:10.02)
 64 Eyolfson, Madel  18 Boise YMCA Swim-  5:21.93                   
 65 Quon, Karilyn A  14 Rio Salado Swim-  5:22.20                   
               1:11.80    2:33.07 (1:21.27)
      4:09.48 (1:36.41)   5:22.20 (1:12.72)
 66 Gassen, Kaylee   15 DU Hilltoppers-C  5:22.65                   
                                2:37.27 ( )
      4:10.42 (1:33.15)   5:22.65 (1:12.23)
 67 Ward, Natalie C  14 Tucson Ford Deal  5:23.85                   
               1:09.98    2:33.46 (1:23.48)
      4:11.86 (1:38.40)   5:23.85 (1:11.99)
 68 Rieth, Gillian   15 Scottsdale Aquat  5:24.20                   
               1:10.56    2:34.31 (1:23.75)
      4:10.50 (1:36.19)   5:24.20 (1:13.70)
 69 Munoz, Stephani  17 Issaquah Swim Te  5:24.54                   
               1:09.72    2:33.97 (1:24.25)
      4:10.76 (1:36.79)   5:24.54 (1:13.78)
 70 Bradford, Hanna  15 Mission Aurora C  5:24.73                   
               1:19.89    2:36.30 (1:16.41)
      4:12.22 (1:35.92)   5:24.73 (1:12.51)
 71 Samiee, Darya    15 Columbia River S  5:25.04                   
               1:12.81    2:40.36 (1:27.55)
      4:13.88 (1:33.52)   5:25.04 (1:11.16)
 72 Boyce, Kylie M   17 Unattached-UT-UT  5:25.20                   
               1:12.75    2:38.44 (1:25.69)
      4:10.51 (1:32.07)   5:25.20 (1:14.69)
 73 McCoy, Kaitlyn   13 Phoenix Swim Clu  5:25.90                   
               1:11.86    2:34.63 (1:22.77)
      4:14.15 (1:39.52)   5:25.90 (1:11.75)
 74 McCoy, Taylor E  14 Gold Medal Swim-  5:26.35                   
               1:15.30    2:34.18 (1:18.88)
      4:13.25 (1:39.07)   5:26.35 (1:13.10)
 75 Blankemeier, Ba  16 Arizona Aquatic-  5:27.64                   
               1:11.65    2:35.23 (1:23.58)
      4:14.32 (1:39.09)   5:27.64 (1:13.32)
 76 Jones, Iliana L  16 Unattached-WY-WY  5:28.89                   
                                2:36.10 ( )
      4:11.95 (1:35.85)   5:28.89 (1:16.94)
 77 Hartenstein, Ch  17 Northwest Blue C  5:30.25                   
               1:12.85    2:37.19 (1:24.34)
      4:14.03 (1:36.84)   5:30.25 (1:16.22)
 -- Chambers, Adela  16 King Aquatic Clu     DFS                    
 -- Milligan, Kacey  20 Scottsdale Aquat     DFS                    
 
                Women - Team Rankings - Through Event 17                 
 
  1. Scottsdale Aquatic Club           230   2. Tualatin Hills Swim Club          225
  3. Arizona Gold Swimming           179.5   4. Boise YMCA Swim Team            175.5
  5. University of Denver Hilltoppe  134.5   6. Boulder Swimming                   80
  7. Tri-city Channel Cats            76.5   8. Missoula Aquatic Club              69
  9. Swim Utah                          52  10. Fort Collins Area Swim Team        45
 11. Sun Devil Aquatics                 44  12. Tucson Ford Dealers Aquatics       39
 12. Aces Swim Club                     39  14. Vandal Aquatics                    37
 15. Hillsboro Swim Team                33  15. Phoenix Swim Club                  33
 17. Wild West Aquatic Club             21  17. Wyoming Aquatics                   21
 19. Colorado Stars                     20  19. Front Range Barracudas             20
 19. Unattached-Arizona                 20  22. Lobo Aquatic Club                  19
 23. Denver Swim Academy                17  24. Portland Aquatic Club              14
 25. Spokane Waves Aquatic Team         13  26. Unattached-University of Hawai      9
 27. Oregon City Swim Team               8  27. RallySport Aquatic Club             8
 29. Lake Oswego Swim Club               6  29. Mount Hood Aquatics                 6
 31. King Aquatic Club                   5  32. Mission Aurora Colorado Swimmi      4
 33. Tigard Tualatin Swim Club           1  33. Cheyenne Mountain Aquatics          1    
    
 Mt. Hood Aquatics                                      7/18/2013 - 6:57 PM
   2013 Speedo Western Section LC Championship - 7/16/2013 to 7/23/2013    
                        Sanction #: 13-094 & 13-095                        
 
 Event 18  Men 400 LC Meter IM
=========================================================================
        World: W 4:03.84  8/10/2008 Michael Phelps - USA
     American: A 4:03.84  8/10/2008 Michael Phelps-USA
         Meet: R 4:25.61  7/1/1992  Jody Braden, BAC-PN
                 4:30.49  OPEN
                 4:35.49  JR
                 4:57.79  SEC
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Jurek, Mark J    15 Arizona Gold Swi  4:31.60    4:27.71 OPEN    20  
                 27.99        59.79 (31.80)
        1:35.07 (35.28)     2:09.88 (34.81)
        2:47.44 (37.56)     3:25.85 (38.41)
        3:57.31 (31.46)     4:27.71 (30.40)
  2 Markham, Jared   20 Aces Swim Club-C  4:30.81    4:27.85 OPEN    17  
                 27.96        59.80 (31.84)
        1:34.72 (34.92)                    
            2:47.31 ( )     3:27.05 (39.74)
        3:57.65 (30.60)     4:27.85 (30.20)
  3 Ramirez, Antoni  16 Arizona Gold Swi  4:33.26    4:29.67 OPEN    16  
                 28.98      1:01.43 (32.45)
        1:37.47 (36.04)     2:12.50 (35.03)
        2:49.37 (36.87)     3:26.83 (37.46)
        3:59.07 (32.24)     4:29.67 (30.60)
  4 Hartbarger, Jas  20 Aces Swim Club-C  4:31.75    4:29.81 OPEN    15  
                 28.19      1:00.09 (31.90)
        1:35.92 (35.83)     2:10.63 (34.71)
        2:48.82 (38.19)     3:27.38 (38.56)
        3:59.13 (31.75)     4:29.81 (30.68)
  5 White, Michael   17 Arizona Gold Swi  4:32.43    4:32.77 JR      14  
                 28.31      1:00.31 (32.00)
        1:36.57 (36.26)     2:12.34 (35.77)
        2:50.42 (38.08)     3:29.89 (39.47)
        4:01.29 (31.40)     4:32.77 (31.48)
  6 Brunetti, Daria  20 DU Hilltoppers-C  4:31.97    4:32.78 JR      13  
                 28.72      1:01.48 (32.76)
        1:34.56 (33.08)     2:08.07 (33.51)
        2:47.87 (39.80)     3:28.27 (40.40)
        4:00.20 (31.93)     4:32.78 (32.58)
  7 Zgliczynski, Je  19 Mission Aurora C  4:34.97    4:33.17 JR      12  
                 28.78      1:01.07 (32.29)
        1:37.80 (36.73)     2:12.95 (35.15)
        2:52.43 (39.48)     3:31.85 (39.42)
        4:03.67 (31.82)     4:33.17 (29.50)
  8 Thorne, Nichola  17 Mount Hood Aquat  4:36.95    4:38.04 SEC     11  
                 28.24      1:01.32 (33.08)
        1:38.03 (36.71)     2:13.78 (35.75)
        2:53.78 (40.00)     3:35.17 (41.39)
        4:07.42 (32.25)     4:38.04 (30.62)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Kananowicz, Bry  17 Coeur D''Alene Ar  4:37.52    4:35.47 JR       9  
                 28.01      1:00.58 (32.57)
        1:35.38 (34.80)     2:10.17 (34.79)
        2:50.29 (40.12)     3:31.56 (41.27)
        4:03.89 (32.33)     4:35.47 (31.58)
 10 Croan, Connor G  17 Aces Swim Club-C  4:41.55    4:36.53 SEC      7  
                 29.13      1:01.87 (32.74)
        1:39.26 (37.39)     2:14.98 (35.72)
        2:54.24 (39.26)     3:34.89 (40.65)
        4:06.27 (31.38)     4:36.53 (30.26)
 11 Carr, Daniel C   14 Cheyenne Mountai  4:42.38    4:37.90 SEC      6  
                 29.85      1:04.56 (34.71)
        1:39.82 (35.26)     2:14.32 (34.50)
        2:54.29 (39.97)     3:34.53 (40.24)
        4:06.87 (32.34)     4:37.90 (31.03)
 12 Ewoldt, Kyle L   17 Sun Devil Aquati  4:38.78    4:38.23 SEC      5  
                                1:01.14 ( )
        1:36.83 (35.69)     2:11.85 (35.02)
        2:52.88 (41.03)     3:34.95 (42.07)
        4:06.64 (31.69)     4:38.23 (31.59)
 13 Clarke, Ian T    19 Swim Utah-UT      4:37.13    4:39.37 SEC      4  
                 28.77      1:01.97 (33.20)
        1:39.23 (37.26)     2:16.15 (36.92)
        2:54.31 (38.16)     3:34.42 (40.11)
        4:08.83 (34.41)     4:39.37 (30.54)
 14 Smith, Timothy   18 DU Hilltoppers-C  4:40.98    4:39.63 SEC      3  
                 29.74      1:03.44 (33.70)
        1:39.45 (36.01)     2:15.48 (36.03)
        2:56.13 (40.65)     3:36.47 (40.34)
        4:08.55 (32.08)     4:39.63 (31.08)
 15 Holter, Maxwell  16 Fort Collins Are  4:40.94    4:41.98 SEC      2  
                 28.52      1:01.27 (32.75)
        1:36.89 (35.62)     2:11.48 (34.59)
        2:53.70 (42.22)     3:36.20 (42.50)
        4:09.39 (33.19)     4:41.98 (32.59)
 16 Calwell, Kasey   16 Columbia River S  4:42.93    4:44.44 SEC      1  
                 29.05      1:02.65 (33.60)
        1:39.97 (37.32)     2:16.38 (36.41)
        2:57.26 (40.88)                    
            4:12.13 ( )     4:44.44 (32.31)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Hunnicutt, Carl  17 Willamalane Swim  4:44.14    4:35.39 JR     
                 29.38      1:02.97 (33.59)
        1:40.12 (37.15)     2:15.64 (35.52)
        2:54.52 (38.88)     3:33.10 (38.58)
        4:05.31 (32.21)     4:35.39 (30.08)
 18 Anderson, Matth  16 Arizona Marlins-  4:44.53    4:40.30 SEC    
                 29.23      1:02.74 (33.51)
        1:41.78 (39.04)     2:19.07 (37.29)
        2:57.00 (37.93)     3:35.36 (38.36)
        4:08.16 (32.80)     4:40.30 (32.14)
 19 McMahon, Christ  17 Aces Swim Club-C  4:45.13    4:41.80 SEC    
                 29.27      1:02.74 (33.47)
        1:39.58 (36.84)     2:15.69 (36.11)
        2:56.25 (40.56)     3:37.28 (41.03)
        4:10.74 (33.46)     4:41.80 (31.06)
 20 Saya, Jonah F    15 Mission Aurora C  4:44.68    4:43.24 SEC    
                 29.87      1:03.70 (33.83)
        1:39.87 (36.17)     2:15.00 (35.13)
        2:58.53 (43.53)     3:40.50 (41.97)
        4:12.94 (32.44)     4:43.24 (30.30)
 21 Hamlik, Jaron D  17 Northwest Blue C  4:44.15    4:43.43 SEC    
                 28.47      1:02.12 (33.65)
        1:39.26 (37.14)     2:14.94 (35.68)
        2:55.96 (41.02)     3:37.24 (41.28)
        4:11.87 (34.63)     4:43.43 (31.56)
 22 Scott, Alec N    20 Denver Swim Acad  4:44.76    4:43.66 SEC    
                 28.86      1:01.73 (32.87)
        1:38.07 (36.34)     2:13.79 (35.72)
        2:55.16 (41.37)     3:38.45 (43.29)
        4:11.69 (33.24)     4:43.66 (31.97)
 23 Lujan, Matthew   16 Tucson Ford Deal  4:44.64    4:45.36 SEC    
                 28.53      1:03.12 (34.59)
        1:38.72 (35.60)     2:13.60 (34.88)
        2:56.11 (42.51)     3:38.81 (42.70)
        4:12.98 (34.17)     4:45.36 (32.38)
 24 Morris, John H   17 Utah Valley Aqua  4:44.36    4:46.76 SEC    
                 31.18      1:06.34 (35.16)
        1:43.58 (37.24)     2:19.60 (36.02)
                                3:41.70 ( )
        4:15.16 (33.46)     4:46.76 (31.60)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Dawson, Christo  17 Denver Swim Acad  4:46.36    4:42.35 SEC    
                 28.18      1:01.42 (33.24)
        1:38.18 (36.76)     2:13.77 (35.59)
        2:54.91 (41.14)     3:36.91 (42.00)
        4:10.40 (33.49)     4:42.35 (31.95)
 26 Jackson, Luke R  14 Tri-city Channel  4:45.94    4:42.72 SEC    
                 28.77      1:02.05 (33.28)
        1:39.07 (37.02)     2:14.89 (35.82)
        2:57.23 (42.34)     3:39.42 (42.19)
        4:12.10 (32.68)     4:42.72 (30.62)
 27 Hojnacki, Hunte  17 Arizona Aquatic-  4:47.52    4:43.22 SEC    
                 30.23      1:04.87 (34.64)
        1:42.79 (37.92)                    
            2:59.62 ( )     3:39.55 (39.93)
        4:12.37 (32.82)     4:43.22 (30.85)
 28 Thorne, Nathan   19 Mount Hood Aquat  4:46.04    4:43.39 SEC    
                 30.35      1:04.44 (34.09)
        1:42.15 (37.71)     2:18.49 (36.34)
        2:59.48 (40.99)     3:40.10 (40.62)
        4:12.91 (32.81)     4:43.39 (30.48)
 29 Hanekamp, Rudi   20 Un-Uwyo-WY        4:47.68    4:43.56 SEC    
                 29.15      1:01.99 (32.84)
        1:16.37 (14.38)   2:16.54 (1:00.17)
        2:56.82 (40.28)     3:36.93 (40.11)
         3:46.20 (9.27)     4:43.56 (57.36)
 30 Giedeman, Patri  16 Walla Walla Swim  4:45.59    4:44.79 SEC    
                 29.28      1:03.22 (33.94)
        1:41.02 (37.80)     2:17.70 (36.68)
        2:59.20 (41.50)     3:41.77 (42.57)
        4:14.35 (32.58)     4:44.79 (30.44)
 31 Martinez, Alexa  16 Rio Salado Swim-  4:46.76    4:46.80 SEC    
                 29.81      1:04.25 (34.44)
        1:42.62 (38.37)     2:19.12 (36.50)
        2:59.95 (40.83)     3:41.43 (41.48)
        4:14.74 (33.31)     4:46.80 (32.06)
 32 Nerheim, Bruce   17 Denver Swim Acad  4:45.95    4:47.73 SEC    
                 30.02      1:04.81 (34.79)
        1:42.59 (37.78)     2:19.26 (36.67)
                                3:41.01 ( )
        4:14.73 (33.72)     4:47.73 (33.00)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 12 Stitt, Cameron   18 Tualatin Hills S  4:40.76                   
               1:01.77    2:14.45 (1:12.68)
      3:37.23 (1:22.78)   4:40.76 (1:03.53)
 31 Avery, Cole K    15 Bellingham Bay S  4:46.60                   
 35 Lis, Tyler Q     16 RallySport Aquat  4:48.28                   
               1:04.33    2:12.66 (1:08.33)
      3:42.02 (1:29.36)   4:48.28 (1:06.26)
 36 Thompson, Ander  17 Denver Swim Acad  4:48.34                   
               1:04.04    2:19.72 (1:15.68)
      3:41.80 (1:22.08)   4:48.34 (1:06.54)
 37 Holler, Ramsey   17 Lobo Aquatic Clu  4:48.40                   
               1:02.43    2:17.57 (1:15.14)
      3:39.05 (1:21.48)   4:48.40 (1:09.35)
 38 Dunn, Kendall P  18 Sun Devil Aquati  4:48.44                   
               1:05.81    2:26.54 (1:20.73)
      3:44.52 (1:17.98)   4:48.44 (1:03.92)
 39 Raines, Alec C   16 King Aquatic Clu  4:49.11                   
               1:04.63    2:17.50 (1:12.87)
      3:43.08 (1:25.58)   4:49.11 (1:06.03)
 40 Absher, Matthew  21 DU Hilltoppers-C  4:49.30                   
               1:02.81    2:18.96 (1:16.15)
      3:43.80 (1:24.84)   4:49.30 (1:05.50)
 41 Schanz, Dylan R  18 Spokane Waves Aq  4:49.81                   
               1:03.94    2:19.69 (1:15.75)
      3:41.51 (1:21.82)   4:49.81 (1:08.30)
 42 Notarianni, Dan  17 Foothills Swim T  4:50.10                   
               1:05.88    2:22.56 (1:16.68)
      3:44.53 (1:21.97)   4:50.10 (1:05.57)
 43 Klatt, Nicholas  16 Issaquah Swim Te  4:50.63                   
               1:05.21    2:21.79 (1:16.58)
      3:46.24 (1:24.45)   4:50.63 (1:04.39)
 44 Williams, Isaia  15 Swim Neptune-AZ   4:51.20                   
                                2:18.38 ( )
      3:46.43 (1:28.05)   4:51.20 (1:04.77)
 45 Webb, Connor M   18 Hood River Swim-  4:51.22                   
               1:04.36    2:22.29 (1:17.93)
      3:44.04 (1:21.75)   4:51.22 (1:07.18)
 46 Risley, Brandon  19 Portland Aquatic  4:51.51                   
               1:04.12    2:22.78 (1:18.66)
      3:47.23 (1:24.45)   4:51.51 (1:04.28)
 47 Nguyen, James F  18 Boise YMCA Swim-  4:51.74                   
               1:05.76    2:24.13 (1:18.37)
      3:43.95 (1:19.82)   4:51.74 (1:07.79)
 48 Hill, Austin J   17 Fort Collins Are  4:51.77                   
               1:06.33    2:22.35 (1:16.02)
      3:45.09 (1:22.74)   4:51.77 (1:06.68)
 49 Melody, Austin   17 Issaquah Swim Te  4:52.01                   
               1:04.15    2:20.68 (1:16.53)
      3:43.20 (1:22.52)   4:52.01 (1:08.81)
 50 Olson, Kevin R   17 Foothills Swim T  4:52.37                   
               1:05.59    2:19.52 (1:13.93)
      3:45.95 (1:26.43)   4:52.37 (1:06.42)
 51 McCoy, Ryan T    17 Phoenix Swim Clu  4:52.43                   
               1:04.07    2:18.48 (1:14.41)
      3:46.77 (1:28.29)   4:52.43 (1:05.66)
 52 Nguyen, Brendan  18 Wasatch Front Fi  4:52.66                   
               1:02.45    2:18.35 (1:15.90)
      3:43.49 (1:25.14)   4:52.66 (1:09.17)
 53 Chaney, Nichola  17 Mount Hood Aquat  4:52.85                   
               1:04.78    2:24.48 (1:19.70)
      3:47.46 (1:22.98)   4:52.85 (1:05.39)
 54 Olszewski, Ben   16 Arizona Gold Swi  4:53.04                   
 55 Miller, Kyle W   15 Tigard Tualatin-  4:53.32                   
               1:03.64    2:19.55 (1:15.91)
      3:45.77 (1:26.22)   4:53.32 (1:07.55)
 56 Huey, Orion R    17 Fort Collins Are  4:54.30                   
               1:04.98    2:20.21 (1:15.23)
      3:47.89 (1:27.68)   4:54.30 (1:06.41)
 57 Downing, Graham  18 DU Hilltoppers-C  4:54.39                   
               1:06.66    2:22.60 (1:15.94)
      3:48.40 (1:25.80)   4:54.39 (1:05.99)
 58 Weitzel, Jacob   18 Tualatin Hills S  4:54.81                   
               1:03.44    2:18.45 (1:15.01)
      3:47.57 (1:29.12)   4:54.81 (1:07.24)
 59 Schwinn, Elliot  16 Issaquah Swim Te  4:55.64                   
               1:04.41    2:23.79 (1:19.38)
      3:48.87 (1:25.08)   4:55.64 (1:06.77)
 60 Bley-Male, Max   18 Multnomah Athlet  4:55.71                   
               1:04.51    2:20.01 (1:15.50)
      3:46.09 (1:26.08)   4:55.71 (1:09.62)
 61 Kwong, Kasey C   18 Tualatin Hills S  4:55.83                   
 62 Baer, Dimitry A  18 Phoenix Swim Clu  4:55.85                   
               1:06.69    2:22.09 (1:15.40)
      3:50.70 (1:28.61)   4:55.85 (1:05.15)
 63 Pou, Sovijja     17 Tualatin Hills S  4:56.02                   
               1:05.21    2:20.61 (1:15.40)
      3:51.45 (1:30.84)   4:56.02 (1:04.57)
 64 Anderson, Natha  19 Arizona Marlins-  4:56.58                   
               1:01.75    2:18.10 (1:16.35)
      3:50.48 (1:32.38)   4:56.58 (1:06.10)
 65 Biehl, Connor M  17 Issaquah Swim Te  4:56.63                   
                                2:20.28 ( )
      4:56.63 (2:36.35)                    
 66 Clark, Cameron   17 Rio Salado Swim-  4:56.81                   
               1:08.14    2:22.75 (1:14.61)
      3:50.50 (1:27.75)   4:56.81 (1:06.31)
 67 Kang, Edward K   15 Lake Oswego Swim  4:57.07                   
               1:03.79    2:18.92 (1:15.13)
      3:48.20 (1:29.28)   4:57.07 (1:08.87)
 68 Hickey, Conner   17 Spokane Waves Aq  4:57.10                   
               1:04.78    2:21.75 (1:16.97)
      3:53.10 (1:31.35)   4:57.10 (1:04.00)
 69 Gooding, Grant   15 Multnomah Athlet  4:57.54                   
               1:07.95    2:24.86 (1:16.91)
      3:48.72 (1:23.86)   4:57.54 (1:08.82)
 70 Kramer, Justice  16 Boise YMCA Swim-  4:57.76                   
               1:07.13    2:23.68 (1:16.55)
      3:54.11 (1:30.43)   4:57.76 (1:03.65)
 71 Williamson, Mat  17 West Coast Aquat  4:58.03                   
               1:04.38    2:20.58 (1:16.20)
      3:49.93 (1:29.35)   4:58.03 (1:08.10)
 72 Shrader, Ethan   21 Falfins Swimming  4:58.41                   
               1:04.75    2:18.81 (1:14.06)
      3:49.11 (1:30.30)   4:58.41 (1:09.30)
 73 Hanson, Ethan W  15 Portland Aquatic  4:58.63                   
               1:04.95    2:20.62 (1:15.67)
      3:51.61 (1:30.99)   4:58.63 (1:07.02)
 74 Bagnall, Connor  17 Rio Salado Swim-  4:58.73                   
               1:06.47    2:21.25 (1:14.78)
      3:49.54 (1:28.29)   4:58.73 (1:09.19)
 75 Eisen, Andrew N  16 Scottsdale Aquat  4:58.76                   
               1:05.41    2:24.21 (1:18.80)
      3:51.10 (1:26.89)   4:58.76 (1:07.66)
 76 Marquez, Jonas   16 Portland Aquatic  5:00.29                   
               1:05.62    2:23.82 (1:18.20)
      3:52.43 (1:28.61)   5:00.29 (1:07.86)
 77 Greene, Parker   17 Scottsdale Aquat  5:00.46                   
               1:07.69    2:26.50 (1:18.81)
      3:54.22 (1:27.72)   5:00.46 (1:06.24)
 78 Huerta, Adriel   16 Rio Salado Swim-  5:00.61                   
               1:07.01    2:27.10 (1:20.09)
      3:56.27 (1:29.17)   5:00.61 (1:04.34)
 79 McCoy, Kyle S    15 Phoenix Swim Clu  5:00.75                   
                                2:24.54 ( )
      3:52.31 (1:27.77)   5:00.75 (1:08.44)
 80 Johnson, Alexan  20 Portland Aquatic  5:02.10                   
            3:53.88 ( )   5:02.10 (1:08.22)
 81 Nussbaum, Benja  16 Issaquah Swim Te  5:03.01                   
               1:04.61    2:23.43 (1:18.82)
      3:50.45 (1:27.02)   5:03.01 (1:12.56)
 82 Sandage, Timoth  18 Forest Grove Swi  5:05.05                   
               1:05.90    2:24.43 (1:18.53)
      3:55.41 (1:30.98)   5:05.05 (1:09.64)
 83 Frazier, Brian   15 Oregon City Swim  5:06.60                   
               1:03.80    2:21.70 (1:17.90)
      3:54.67 (1:32.97)   5:06.60 (1:11.93)
 84 Lupro, Daniel H  15 Hillsboro Heat S  5:07.17                   
 -- Stump, Isaac C   14 Flying Fish of A      DQ                    
               1:08.15    2:24.05 (1:15.90)
      3:49.51 (1:25.46)        DQ (1:07.84)
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 18                  
 
  1. Arizona Gold Swimming             210   2. Aces Swim Club                    178
  3. Scottsdale Aquatic Club           159   4. Tualatin Hills Swim Club          116
  5. University of Denver Hilltoppe    109   6. Boise YMCA Swim Team               89
  7. Tucson Ford Dealers Aquatics       73   8. Denver Swim Academy                70
  9. Swim Utah                          69  10. Fort Collins Area Swim Team        47
 10. Mount Hood Aquatics                47  12. Sun Devil Aquatics                 42
 13. Unattached-Oregon                  40  14. Lobo Aquatic Club                  33
 15. Unattached-University of Hawai     29  16. Coeur D''Alene Area Swim Team       26
 17. Cheyenne Mountain Aquatics         24  18. Santa Fe Aquatic Club              23
 19. RallySport Aquatic Club            22  20. Phoenix Swim Club                  20
 20. University Of New Mexico           20  22. Corvallis Aquatic Team             17
 22. Tiger Aquatic Club                 17  24. Hood River Swim Team               16
 25. Wyoming Aquatics                   15  25. Flatiron Athletic Club             15
 27. Arizona Marlins Swim Club          14  28. Unattached-Lake Oswego Swim Cl     13
 28. Spokane Area Swimming/YMCA         13  30. Mission Aurora Colorado Swimmi     12
 31. Helena Lions Swim Team             11  31. Bellingham Bay Swim Team           11
 33. Willamalane Swim Club               9  33. Rio Salado Swim Club                9
 35. Utah Valley Aquatics, Inc           8  35. Foothills Swim Team                 8
 35. Multnomah Athletic Club             8  35. Issaquah Swim Team                  8
 39. Longmont Swim Club                  7  39. Wasatch Front Fish Market           7
 41. Hillsboro Swim Team                 6  42. Unattached-Wyoming Aquatics         5
 42. Portland Aquatic Club               5  42. The Dolphins                        5
 45. Colorado Stars                      4  46. Northwest Blue Crush Aquatic C      3
 47. Missoula Aquatic Club               1  47. Columbia River Swim Team            1    
    
 Mt. Hood Aquatics                                      7/18/2013 - 7:59 PM
   2013 Speedo Western Section LC Championship - 7/16/2013 to 7/23/2013    
                        Sanction #: 13-094 & 13-095                        
 
 Event 19  Women 200 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
         Meet: R 1:44.66  7/19/2011 Lake Oswego Swim Club, Lake Oswego Swim
                          B Cha, G Carlson, R Hauber, K Turner
                 1:59.29  SEC
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Scottsdale Aquat-AZ  ''A''      1:46.46    1:44.53RSEC     40  
     1) Toris, Victoria M 16          2) Fazio, Samantha M 16         
     3) Holman, Hannah J 16           4) Bilquist, Amy M 15           
        26.55     52.74   1:19.23   1:44.53
  2 Boise YMCA Swim-SR  ''A''       1:48.88    1:46.89 SEC     34  
     1) Bottelberghe, Jessica M 20    2) Anchustegui, Natalia R 19    
     3) Johansen, Sydney M 20         4) Wicks, Samantha J 19         
                  54.01   1:46.89          
  3 Phoenix Swim Clu-AZ  ''A''      1:45.67    1:47.12 SEC     32  
     1) Inada, Noriko 34              2) Wang, Olivia G 16            
     3) Hatfield, Aimee R 16          4) Lee, Danielle M 19           
        26.69     54.11   1:20.47   1:47.12
  4 Tualatin Hills S-OR  ''A''      1:47.74    1:47.43 SEC     30  
     1) Rooker, Prudence J 17         2) Cefal, Michelle Z 17         
     3) Keany, Celia G 17             4) Carlson, Grace Q 17          
        26.92     54.11   1:21.44   1:47.43
  5 Lobo Aquatic Clu-NM  ''A''      1:50.92    1:47.81 SEC     28  
     1) King, Shayla O 20             2) Zeiger, Heidi A 21           
     3) Pino, Cassaundra E 16         4) St. John, Gillian E 15       
        26.66     53.36   1:20.99   1:47.81
  6 Scottsdale Aquat-AZ  ''B''      1:49.92    1:48.41 SEC     26  
     1) Van Hofwegen, Angel N 17      2) Nichols, Madeline M 16       
     3) Mulligan, Kathleen M 18       4) Badger, Danielle D 18        
        27.33     54.33   1:21.47   1:48.41
  7 Arizona Gold Swi-AZ  ''A''      1:49.61    1:48.94 SEC     24  
     1) Palomino, Kathryn E 18        2) Nicolaisen, Shae L 12        
     3) Jurries, Briana L 18          4) Simonovic, Katarina S 18     
        27.66     55.14   1:22.47   1:48.94
  8 DU Hilltoppers-CO  ''A''        1:48.00    1:49.00 SEC     22  
     1) Kochevar, Abigail M 15        2) McNally, Bridgette B 20      
     3) Patton, Michelle K 19         4) Abruzzo, Lauren E 18         
        27.25     54.25   1:21.65   1:49.00
  9 Columbia River S-OR  ''A''      1:50.10    1:49.46 SEC     18  
     1) Sanders, Julia-grace C 18     2) Kaplan, Katharine R 14       
     3) Panebianco, Anna C 16         4) Young, Andrea S 18           
        26.60     53.84   1:21.55   1:49.46
 10 Missoula Aquatic-MT  ''A''      1:48.72    1:49.47 SEC     14  
     1) Zimmer, Kate M 17             2) Crist, Makayla F 17          
     3) Schmidt, Andrea D 16          4) Leach, Hannah M 16           
        26.96     54.81   1:22.08   1:49.47
 11 Wyoming Aquatics-WY  ''A''      1:31.65Y   1:49.67 SEC     12  
     1) Hartigan, Morgan E 21         2) Carlson, Claudia C 21        
     3) Roesler, Leah M 21            4) Dow, Emma K 19               
        26.84     54.21   1:49.67          
 12 Vandal Aquatics-IE  ''A''       1:49.02    1:49.70 SEC     10  
     1) Anderson, Erica M 20          2) Millet, Rachel M 20          
     3) Kirby, Melissa M 22           4) Venlos, Megan L 21           
        26.77     53.32   1:22.11   1:49.70
 13 Tualatin Hills S-OR  ''B''      1:52.54    1:49.80 SEC      8  
     1) Cook, Emily N 14              2) Cheng, Emily 16              
     3) Zhao, Tiffany A 16            4) Metzsch, Sara K 15           
        27.62     55.16   1:22.93   1:49.80
 14 Colorado Stars-CO  ''A''        1:50.54    1:49.83 SEC      6  
     1) Dirks, Madison A 16           2) Wixted, Colleen M 17         
     3) Lanker, Delaney M 17          4) Painton, Lindsay E 15        
                  55.72   1:49.83          
 15 Boulder Swimming-CO  ''A''      1:52.34    1:51.29 SEC      4  
     1) Nash, Sara R 18               2) Richey, Amanda B 17          
     3) Box, Julia A 16               4) Li, Jessie W 15              
        28.61     56.69   1:24.02   1:51.29
 16 Denver Swim Acad-CO  ''A''      1:56.12    1:51.37 SEC      2  
     1) Ochitwa, Annie V 16           2) Harston, Katherine A 13      
     3) Rosas, Morgan T 14            4) Dahlquist, Karissa M 18      
        27.41     55.86   1:23.89   1:51.37
 17 Spokane Waves Aq-IE  ''A''      1:41.49Y   1:51.52 SEC    
     1) Sherven, Danielle A 14        2) Schanz, Emma I 15            
     3) Amr, Amani A 19               4) Moore, Emri D 19             
        28.21     55.60   1:23.76   1:51.52
 18 Issaquah Swim Te-PN  ''A''      1:54.28    1:51.63 SEC    
     1) Dimicco, Kayla N 17           2) Munoz, Stephanie A 17        
     3) Flaten, Kayla M 18            4) Briggs, Mackenna L 16        
        28.10     56.66   1:24.64   1:51.63
 19 Boise YMCA Swim-SR  ''B''       1:52.69    1:51.67 SEC    
     1) Harrell, Olivia S 21          2) Harper, Heather M 19         
     3) Anderson, Taylor T 15         4) Bruneel, Nicole R 18         
        28.22     55.85   1:24.00   1:51.67
 20 Sun Devil Aquati-AZ  ''A''      1:52.65    1:51.75 SEC    
     1) Quah, Eliza H 16              2) Kowalski, Cecelia R 16       
     3) Jenck, Clara S 17             4) McMullin, Taylor A 17        
        28.47     56.37   1:23.57   1:51.75
 21 DU Hilltoppers-CO  ''B''        1:50.20    1:51.85 SEC    
     1) Bassani, Cristina C 19        2) Gassen, Kaylee M 15          
     3) Wilson, Makenna N 17          4) Whittenburg, Jacinda D 17    
        28.52     55.97   1:24.07   1:51.85
 22 Lake Oswego Swim-OR  ''A''      1:56.29    1:51.90 SEC    
     1) Mao, Yifan 15                 2) Cha, Brenda S 17             
     3) Newman, Mara S 13             4) Yee, Catherine F 19          
        28.87     55.86   1:23.80   1:51.90
 23 RallySport Aquat-CO  ''A''      1:49.13    1:51.98 SEC    
     1) Driscoll, Marjorie H 17       2) Sanders, Amanda L 18         
     3) Rembert, Kylie J 17           4) Smith, Lacey A 18            
        27.69     56.07   1:24.64   1:51.98
 24 Scottsdale Aquat-AZ  ''C''      1:52.15   x1:52.03 SEC    
     1) Dickson, Brenna S 17          2) Shannahan, Kathleen M 16     
     3) Broome, Abigail W 18          4) Getzen, Samantha S 17        
        27.76     55.93   1:23.76   1:52.03
 25 Fort Collins Are-CO  ''A''      1:38.79Y   1:52.37 SEC    
     1) Forzley, Elise A 15           2) Johnston, Andi L 15          
     3) Hoffman, Riley R 15           4) Guay, Samantha L 17          
        27.43     55.68   1:23.85   1:52.37
 26 Foothills Swim T-CO  ''A''      1:57.30    1:53.00 SEC    
     1) Olson, Colleen K 17           2) Borelli, Alexandra N 17      
     3) Hunt, Taylor M 17             4) Bushey, Brenna M 17          
        27.86     56.89   1:32.52   1:53.00
 27 Lobo Aquatic Clu-NM  ''B''      1:57.15    1:53.15 SEC    
     1) Montoya, Jessica A 21         2) McGregor, Carlie C 20        
     3) McGregor, Taylor G 20         4) Amr, Amber A 20              
        28.00     56.64   1:25.08   1:53.15
 28 Arizona Marlins-AZ  ''A''       1:52.98    1:53.21 SEC    
     1) Stevens, Carley K 18          2) Babich Morrow, Cecina 16     
     3) Bryan, Jaimie L 17            4) Harrison, Emily P 17         
                  56.80   1:24.26   1:53.21
 29 Swim Utah-UT  ''A''             1:56.17    1:53.34 SEC    
     1) Barrett, Amanda A 20          2) Phillips, Zoe Z 15           
     3) Gontrum, Eva Q 15             4) Francis, Brianna R 17        
        28.42     56.33   1:24.78   1:53.34
 30 Portland Aquatic-OR  ''A''      1:57.82    1:53.62 SEC    
     1) Bottelberghe, Monica J 17     2) Anderson, Felicia M 15       
     3) Bibik, Karina A 14            4) Manzione, Katherine L 12     
        27.10     55.88   1:23.73   1:53.62
 31 Phoenix Swim Clu-AZ  ''B''      1:48.34    1:53.82 SEC    
     1) Bullington, Molly J 17        2) Mann, Audrey E 17            
     3) Winter, Allison C 16          4) Mann, Allison N 17           
        28.75     56.41   1:25.22   1:53.82
 32 Fort Collins Are-CO  ''B''      1:41.67Y   1:54.25 SEC    
     1) Nero, Bailey M 16             2) Topic, Tajda 16              
     3) Glover, Jayden N 15           4) Thull, Tessa N 17            
        28.03     55.49   1:24.71   1:54.25
 33 Scottsdale Aquat-AZ  ''D''      1:53.42   x1:54.36 SEC    
     1) Wells, Madeline E 18          2) Mitchell, Mariah K 17        
     3) Takach, Sarah A 16            4) Kamin, Courtney M 16         
        28.72     56.72   1:25.89   1:54.36
 34 Cheyenne Mountai-CO  ''A''      1:57.15    1:54.57 SEC    
     1) Wice-Roslin, Morgan V 17      2) Roach, Catherine E 18        
     3) Lovaas, Alden B 17            4) Jacobs, Alexandra T 17       
        28.21     57.11   1:26.36   1:54.57
 35 Tigard Tualatin-OR  ''A''       1:57.02    1:54.62 SEC    
     1) Halverson, Christie R 17      2) Stevens, Emily D 18          
     3) Wilson, Caitlyn E 14          4) Bush, Julia L 16             
        28.59     57.33   1:26.74   1:54.62
 36 Aces Swim Club-CO  ''A''        1:52.60    1:54.74 SEC    
     1) Moynihan, Ella B 16           2) Reetz, Miranda G 18          
     3) Hinton, Mary C 17             4) Mayo, Emily A 18             
        28.44     56.99   1:26.71   1:54.74
 37 West Coast Aquat-PN  ''A''      1:54.14    1:54.76 SEC    
     1) Lucien, Brianna M 15          2) Mackey, Brigid K 16          
     3) Pressler, Madison A 14        4) Williamson, Mariah V 19      
        28.69     58.49   1:37.08   1:54.76
 38 DU Hilltoppers-CO  ''C''        1:54.00   x1:55.58 SEC    
     1) Salanitro, Gianna J 17        2) Stein, Cassidy W 15          
     3) Burkhardt, Margaret A 18      4) Sidor, Natalie J 17          
        28.89     58.50   1:27.04   1:55.58
 39 Scottsdale Aquat-AZ  ''F''      1:57.23   x1:55.59 SEC    
     1) Fraser, Ainsley L 20          2) Laporte, Grace K 15          
     3) Creswick, Lilly C 15          4) Shewchuk, Taylor A 16        
        28.53     57.32   1:26.70   1:55.59
 40 Boulder Swimming-CO  ''B''      1:56.39    1:55.60 SEC    
     1) Weller, Adee R 15             2) Freeman, Sandra E 14         
     3) Peterson, Elizabeth D 16      4) Beetcher, Brittney A 14      
        28.79     57.29   1:26.44   1:55.60
 41 Scottsdale Aquat-AZ  ''E''      1:54.50   x1:55.90 SEC    
     1) Klosterman, Meredith R 16     2) Rieth, Gillian N 15          
     3) Dafoe, Sara L 19              4) Brandt, Madeline P 17        
        29.43     58.84   1:27.09   1:55.90
 42 Boise YMCA Swim-SR  ''C''       1:54.28   x1:56.23 SEC    
     1) Erwin, Abbey K 14             2) Goodwin, Mia I 18            
     3) Kilroy, Allie G 17            4) Bruneel, Emily C 16          
        29.80     58.45   1:27.20   1:56.23
 43 Wave Aquatics-PN  ''A''         1:44.68Y   1:57.72 SEC    
     1) Speak, Sage L 17              2) Rector, Gabrielle S 15       
     3) Skog, Calista J 15            4) Andersson, Julia 15          
        31.87     58.32   1:29.19   1:57.72
 44 Rio Salado Swim-AZ  ''A''       1:56.28    1:59.07 SEC    
     1) Rincon, Maren N 16            2) Sandlin, Searra D 17         
     3) Quon, Karilyn A 14            4) Reynolds, Maria L 15         
        28.93     58.64   1:27.88   1:59.07
 -- Tiger Aquatic Cl-SR  ''A''      1:44.66Y  x2:00.31        
     1) Peterson, Madalyn J 14        2) Shelley, Stephanie A 14      
     3) Rogers, Jeanne C 16           4) Walker, Landry M 14          
        28.35   1:00.87   1:31.44   2:00.31
 -- Tucson Ford Deal-AZ  ''A''      1:49.24         DQ        
     1) Diamond, Bona E 17            2) Jamison, Kirsten E 18        
     3) Bolin, Madeline M 17          4) Duffield, Krista T 16        
        28.18     54.93   1:22.64        DQ
 -- Bellingham Bay S-PN  ''A''      1:58.96        DNF        
     1) Carlton, Emma L 13            2) Shenkin, Audrey A 16         
     3) Varang, Tiana M 12            4) Roley, Gwendolyn I 16        
        28.69     56.64   1:25.71          
 -- Mount Hood Aquat-OR  ''A''      1:57.15        SCR        
 -- Hillsboro Heat S-OR  ''A''      1:40.67Y       SCR        
 
                     Women - Team Rankings - Through Event 19                     
 
  1. Scottsdale Aquatic Club           296   2. Tualatin Hills Swim Club          263
  3. Boise YMCA Swim Team            209.5   4. Arizona Gold Swimming           203.5
  5. University of Denver Hilltoppe  156.5   6. Boulder Swimming                   84
  7. Missoula Aquatic Club              83   8. Tri-city Channel Cats            76.5
  9. Phoenix Swim Club                  65  10. Swim Utah                          52
 11. Vandal Aquatics                    47  11. Lobo Aquatic Club                  47
 13. Fort Collins Area Swim Team        45  14. Sun Devil Aquatics                 44
 15. Aces Swim Club                     39  15. Tucson Ford Dealers Aquatics       39
 17. Wyoming Aquatics                   33  17. Hillsboro Swim Team                33
 19. Colorado Stars                     26  20. Wild West Aquatic Club             21
 21. Front Range Barracudas             20  21. Unattached-Arizona                 20
 23. Denver Swim Academy                19  24. Columbia River Swim Team           18
 25. Portland Aquatic Club              14  26. Spokane Waves Aquatic Team         13
 27. Unattached-University of Hawai      9  28. RallySport Aquatic Club             8
 28. Oregon City Swim Team               8  30. Mount Hood Aquatics                 6
 30. Lake Oswego Swim Club               6  32. King Aquatic Club                   5
 33. Mission Aurora Colorado Swimmi      4  34. Cheyenne Mountain Aquatics          1
 34. Tigard Tualatin Swim Club           1                                               
    
 Mt. Hood Aquatics                                      7/18/2013 - 7:58 PM
   2013 Speedo Western Section LC Championship - 7/16/2013 to 7/23/2013    
                        Sanction #: 13-094 & 13-095                        
 
 Event 20  Men 200 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
         Meet: R 1:32.51  7/1/2002  Sun Devil Aquatics, SDA-AZ
                          Brunelli, Zaabadick, Bera, Vonschoff
                 1:46.89  SEC
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Scottsdale Aquat-AZ  ''A''      1:35.67    1:33.75 SEC     40  
     1) Hoffer, Ryan D 15             2) Magana, Nicholas D 17        
     3) Stirling, Kenneth C 16        4) Dorsey, Bradley M 18         
                 23.79        46.81 (23.02)
        1:10.06 (23.25)     1:33.75 (23.69)
  2 Aces Swim Club-CO  ''A''        1:36.40    1:35.80 SEC     34  
     1) Markham, Jared A 20           2) Hartbarger, Jason A 20       
     3) Croan, Connor G 17            4) Markham, Jake M 16           
                 24.31        48.65 (24.34)
        1:12.81 (24.16)     1:35.80 (22.99)
  3 Scottsdale Aquat-AZ  ''B''      1:37.71    1:35.92 SEC     32  
     1) Blake, Jack J 14              2) Starkweather, Joseph W 16    
     3) Bryan, Joseph S 19            4) Drummond, Austin R 17        
                                  47.79 ( )
        1:35.92 (48.13)                    
  4 Phoenix Swim Clu-AZ  ''A''      1:36.19    1:36.32 SEC     30  
     1) Osborn, JJ 17                 2) Ross, Walter E 19            
     3) Godfrey, Trent S 18           4) McCoy, Ryan T 17             
                 24.22        48.31 (24.09)
        1:36.32 (48.01)                    
  5 Boise YMCA Swim-SR  ''A''       1:38.77    1:36.56 SEC     28  
     1) Schelling, Tanner J 18        2) Mering, Karl E 20            
     3) Almberg, Kristian T 18        4) Trompke, Alexander S 17      
                 24.08        47.70 (23.62)
        1:12.32 (24.62)     1:36.56 (24.24)
  6 Denver Swim Acad-CO  ''A''      1:42.42    1:37.14 SEC     26  
     1) Beach, Justin P 17            2) Suter, Zachary P 18          
     3) Scott, Alec N 20              4) Biernat, Erik T 18           
                 23.81        48.02 (24.21)
        1:12.82 (24.80)     1:37.14 (24.32)
  7 RallySport Aquat-CO  ''A''      1:38.14    1:37.47 SEC     24  
     1) Longhurst, Geoffrey B 18      2) Roeber, Joshua P 18          
     3) Corrigan, Connor J 18         4) Van Dehy, William M 20       
                 24.98        49.51 (24.53)
        1:14.02 (24.51)     1:37.47 (23.45)
  8 Swim Utah-UT  ''A''             1:39.09    1:37.52 SEC     22  
     1) Brown, Alexander A 20         2) Fraser, David P 19           
     3) Daly, Anthony 20              4) Charlton, Graham E 21        
                 24.27        48.30 (24.03)
        1:37.52 (49.22)                    
  9 Tualatin Hills S-OR  ''A''      1:39.40    1:37.60 SEC     18  
     1) Metzsch, Liam C 16            2) Young, Aaron M 19            
     3) Stitt, Cameron R 18           4) Zoucha, Jonathan C 17        
                 24.28        48.77 (24.49)
        1:13.51 (24.74)     1:37.60 (24.09)
 10 Lobo Aquatic Clu-NM  ''A''      1:45.31    1:38.02 SEC     14  
     1) Holler, John M 16             2) Klein, Stephen W 17          
     3) Walker, Ian M 19              4) Feely, John R 19             
                 24.43        49.33 (24.90)
        1:13.79 (24.46)     1:38.02 (24.23)
 11 Tucson Ford Deal-AZ  ''A''      1:35.41    1:38.10 SEC     12  
     1) Belton, Jordon E 19           2) Scooler, Filemon-mateo 19    
     3) Thompson, Hunter P 20         4) Cashion, Kenneth D 16        
                 25.06        50.16 (25.10)
        1:14.23 (24.07)     1:38.10 (23.87)
 12 DU Hilltoppers-CO  ''A''        1:36.50    1:38.74 SEC     10  
     1) Griffin, Carter J 18          2) Brunetti, Darian J 20        
     3) Holly, Ryan M 21              4) De Venecia, Konnor W 17      
                 24.75        50.33 (25.58)
        1:14.07 (23.74)     1:38.74 (24.67)
 13 Phoenix Swim Clu-AZ  ''B''      1:36.63    1:39.03 SEC      8  
     1) Montour, Maxwell T 16         2) Ottomeyer, Grady W 16        
     3) Skelly, Joseph P 15           4) Moore, Kevin J 18            
                 24.51        49.64 (25.13)
        1:14.60 (24.96)     1:39.03 (24.43)
 14 Sun Devil Aquati-AZ  ''A''      1:38.89    1:39.09 SEC      6  
     1) Ewoldt, Kyle L 17             2) Fitch, Joseph B 18           
     3) Stern, Neon M 16              4) Stone, Ethan N 19            
                 25.68        49.47 (23.79)
        1:14.16 (24.69)     1:39.09 (24.93)
 15 Colorado Stars-CO  ''A''        1:40.54    1:39.46 SEC      4  
     1) Strobel, Jackson S 17         2) Mosby, Triston A 17          
     3) Mattern, John L 18            4) Phillips, Austin W 17        
                 25.96        50.61 (24.65)
        1:15.01 (24.40)     1:39.46 (24.45)
 16 Multnomah Athlet-OR  ''A''      1:41.53    1:39.82 SEC      2  
     1) Furnary, Tristan A 15         2) Bley-Male, Max W 18          
     3) Soo, Tyler W 15               4) Tyrrell, William H 19        
                 24.37        49.14 (24.77)
        1:14.73 (25.59)     1:39.82 (25.09)
 17 Rio Salado Swim-AZ  ''A''       1:44.72    1:39.96 SEC    
     1) Huerta, Adriel G 16           2) Ripley, Erik A 20            
     3) Benz, Dietrich T 16           4) Held, Byron D 18             
                 26.10        50.73 (24.63)
        1:15.65 (24.92)     1:39.96 (24.31)
 18 Wasatch Front Fi-UT  ''A''      1:39.14    1:40.32 SEC    
     1) Neal, Hunter M 17             2) Sorensen, James D 17         
     3) Brinton, Jarren P 18          4) Swallow, Matthew S 20        
                 25.92        51.23 (25.31)
        1:16.01 (24.78)     1:40.32 (24.31)
 19 Portland Aquatic-OR  ''A''      1:40.31    1:40.50 SEC    
     1) Yakubovich, Maxim 18          2) Risley, Brandon T 19         
     3) Smith, Julian C 17            4) Hanson, Ethan W 15           
                 24.93        49.72 (24.79)
        1:15.25 (25.53)     1:40.50 (25.25)
 20 Fort Collins Are-CO  ''A''      1:31.15Y   1:40.96 SEC    
     1) Pritchard, Ranon K 16         2) Hicks, Jason W 16            
     3) Holter, Maxwell J 16          4) Huey, Orion R 17             
                 25.44        50.90 (25.46)
        1:16.05 (25.15)     1:40.96 (24.91)
 21 Flatiron Swimmin-CO  ''A''      1:42.88    1:41.00 SEC    
     1) Feiler, Christian E 16        2) Walton, Alexander T 17       
     3) Wasson, Jordan A 16           4) Mackenzie, Miles P 17        
                                  50.47 ( )
        1:17.05 (26.58)     1:41.00 (23.95)
 22 Arizona Gold Swi-AZ  ''A''      1:39.11    1:41.13 SEC    
     1) White, Michael J 17           2) Morton, Samuel J 16          
     3) Ramirez, Antonio W 16         4) Jurek, Mark J 15             
                 24.98        50.93 (25.95)
        1:16.37 (25.44)     1:41.13 (24.76)
 23 Scottsdale Aquat-AZ  ''C''      1:41.70   x1:41.21 SEC    
     1) Miller, Weston D 18           2) Quarante, Marcello V 16      
     3) Greene, Parker W 17           4) Armistead, Luke M 16         
                 25.88        51.17 (25.29)
        1:16.11 (24.94)     1:41.21 (25.10)
 24 Columbia River S-OR  ''A''      1:41.43    1:41.67 SEC    
     1) Xue, Christopher S 16         2) Calwell, Kasey R 16          
     3) Bugna, Eric J 18              4) Ulmer, Lucas K 16            
                 25.65        50.88 (25.23)
        1:16.36 (25.48)     1:41.67 (25.31)
 25 Spokane Waves Aq-IE  ''A''      1:28.47Y   1:41.87 SEC    
     1) Hickey, Conner L 17           2) Schanz, Dylan R 18           
     3) Endebrock, Nathanael W 17     4) Wang, Kevin J 31             
                                  49.74 ( )
        1:14.94 (25.20)     1:41.87 (26.93)
 26 Denver Swim Acad-CO  ''B''      1:45.66    1:42.41 SEC    
     1) Suter, Garrett C 16           2) Thompson, Ander J 17         
     3) Dawson, Christopher C 17      4) Mueller, Nathan R 17         
                 25.46        51.88 (26.42)
        1:17.53 (25.65)     1:42.41 (24.88)
 27 RallySport Aquat-CO  ''B''      1:41.50    1:42.66 SEC    
     1) Stapleton, Paul J 14          2) Willett, Samuel W 15         
     3) Lis, Chase L 18               4) Nelson, Taylor T 25          
                 25.59        51.51 (25.92)
        1:18.60 (27.09)     1:42.66 (24.06)
 28 Foothills Swim T-CO  ''A''      1:40.50    1:42.71 SEC    
     1) Graber, Joshua W 18           2) Graber, Daniel J 16          
     3) Olson, Kevin R 17             4) Notarianni, Daniel J 17      
                 25.63        51.48 (25.85)
        1:17.50 (26.02)     1:42.71 (25.21)
 29 Tiger Aquatic Cl-SR  ''A''      1:32.60Y   1:42.94 SEC    
     1) Jensen, Vaughn J 17           2) Moffit, Alec J 15            
     3) Long, Adam D 17               4) Bursch, Barkley A 19         
                 26.73        52.80 (26.07)
        1:19.22 (26.42)     1:42.94 (23.72)
 30 Tigard Tualatin-OR  ''A''       1:44.92    1:43.43 SEC    
     1) Loprete, Eric M 20            2) Loprete, Aaron R 17          
     3) Miller, Kyle W 15             4) Janetsky, Adam A 15          
                 24.24        50.18 (25.94)
        1:15.97 (25.79)     1:43.43 (27.46)
 31 Wave Aquatics-PN  ''A''         1:41.23    1:43.68 SEC    
     1) Munro, Fisher J 16            2) Merchel, Mateusz A 17        
     3) Birrell, Seth J 17            4) Neil, Grant K 18             
                 26.79        52.06 (25.27)
        1:18.50 (26.44)     1:43.68 (25.18)
 32 Issaquah Swim Te-PN  ''A''      1:43.00    1:44.17 SEC    
     1) Mitchell, Malcolm G 17        2) Allen, Benton A 18           
     3) Melody, Austin D 17           4) Klatt, Nicholas A 16         
                 26.16        51.55 (25.39)
        1:18.22 (26.67)     1:44.17 (25.95)
 33 Scottsdale Aquat-AZ  ''D''      1:45.79   x1:44.37 SEC    
     1) Klein, Charles E 16           2) Gould, Kaleb B 15            
     3) Eynon, Jacob A 16             4) Ottman, Thomas G 16          
                 26.25        51.71 (25.46)
        1:16.62 (24.91)     1:44.37 (27.75)
 34 Arizona Marlins-AZ  ''A''       1:39.90    1:44.59 SEC    
     1) Anderson, Nathan T 19         2) Anderson, Matthew J 16       
     3) Jacobs, Paul S 18             4) Gustafson, Benjamin J 19     
                                  51.20 ( )
        1:44.59 (53.39)                    
 35 Bellingham Bay S-PN  ''A''      1:32.35Y   1:45.06 SEC    
     1) Shenkin, Zachary A 14         2) Avery, Cole K 15             
     3) Schleh, Ian F 18              4) Evans, Addison G 17          
                 28.08        52.84 (24.76)
        1:18.54 (25.70)     1:45.06 (26.52)
 36 Rio Salado Swim-AZ  ''B''       1:46.58    1:46.07 SEC    
     1) Bagnall, Connor J 17          2) Clark, Cameron E 17          
     3) Roggenstein, Eddie 17         4) Posniack, Zachary S 17       
                 26.82        52.87 (26.05)
        1:19.09 (26.22)     1:46.07 (26.98)
 -- Sun Devil Aquati-AZ  ''B''      1:42.67   x1:47.15        
     1) Dunn, Kendall P 18            2) Dunn, Miles F 15             
     3) Beutler, Matthew R 16         4) Turney, Dustin 15            
                 26.00        53.37 (27.37)
        1:20.99 (27.62)     1:47.15 (26.16)
 -- Issaquah Swim Te-PN  ''B''      1:31.24Y  x1:48.09        
                 28.00        54.92 (26.92)
        1:22.24 (27.32)     1:48.09 (25.85)
 -- Mount Hood Aquat-OR  ''A''      1:41.69        SCR        
 -- Hillsboro Heat S-OR  ''A''      1:38.14        SCR        
 -- Forest Grove Swi-OR  ''A''      1:46.61        SCR        
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 20                      
 
  1. Scottsdale Aquatic Club           231   2. Aces Swim Club                    212
  3. Arizona Gold Swimming             210   4. Tualatin Hills Swim Club          134
  5. University of Denver Hilltoppe    119   6. Boise YMCA Swim Team              117
  7. Denver Swim Academy                96   8. Swim Utah                          91
  9. Tucson Ford Dealers Aquatics       85  10. Phoenix Swim Club                  58
 11. Sun Devil Aquatics                 48  12. Fort Collins Area Swim Team        47
 12. Lobo Aquatic Club                  47  12. Mount Hood Aquatics                47
 15. RallySport Aquatic Club            46  16. Unattached-Oregon                  40
 17. Unattached-University of Hawai     29  18. Coeur D''Alene Area Swim Team       26
 19. Cheyenne Mountain Aquatics         24  20. Santa Fe Aquatic Club              23
 21. University Of New Mexico           20  22. Tiger Aquatic Club                 17
 22. Corvallis Aquatic Team             17  24. Hood River Swim Team               16
 25. Flatiron Athletic Club             15  25. Wyoming Aquatics                   15
 27. Arizona Marlins Swim Club          14  28. Spokane Area Swimming/YMCA         13
 28. Unattached-Lake Oswego Swim Cl     13  30. Mission Aurora Colorado Swimmi     12
 31. Helena Lions Swim Team             11  31. Bellingham Bay Swim Team           11
 33. Multnomah Athletic Club            10  34. Willamalane Swim Club               9
 34. Rio Salado Swim Club                9  36. Issaquah Swim Team                  8
 36. Utah Valley Aquatics, Inc           8  36. Colorado Stars                      8
 36. Foothills Swim Team                 8  40. Longmont Swim Club                  7
 40. Wasatch Front Fish Market           7  42. Hillsboro Swim Team                 6
 43. Portland Aquatic Club               5  43. The Dolphins                        5
 43. Unattached-Wyoming Aquatics         5  46. Northwest Blue Crush Aquatic C      3
 47. Missoula Aquatic Club               1  47. Columbia River Swim Team            1