ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
High School State Championships: Kansas 6A Girls
5/18/2013-5/18/2013
Topeka, Kansas USA

Topeka Swim Association                         5/18/2013 - 1:10 PM
  6A Girls State Swimming & Diving Champs - 5/16/2013 to 5/18/2013  
 
 Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
====================================================================
    School                        Prelims     Finals              
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 Blue Valley-NW                1:50.21    1:48.50        
     1) Tayler Kirtley SR             2) Courtney Laird SO            
     3) Katie Thill SO                4) Hannah Musser JR             
                 27.70        58.12 (30.42)
        1:25.35 (27.23)     1:48.50 (23.15)
  2 Washburn Rural                1:49.58    1:48.86        
     1) Sammie Schurig SR             2) Elise Valdez SR              
     3) Jamie Fritsch SR              4) Allison Vlach SR             
                 27.12        56.67 (29.55)
        1:22.95 (26.28)     1:48.86 (25.91)
  3 S M-East                      1:50.52    1:49.13        
     1) Sarah Allegri FR              2) Mary Booton FR               
     3) Bonnie Longan FR              4) Tiernan Shank SR             
                 27.58        59.42 (31.84)
        1:25.13 (25.71)     1:49.13 (24.00)
  4 Lawrence                      1:55.41    1:54.63        
     1) Annie Odrowski JR             2) Hannah Lee SO                
     3) Nicole Oblon SO               4) Miranda Rohn SR              
                 29.43      1:00.94 (31.51)
        1:28.33 (27.39)     1:54.63 (26.30)
  5 Law-Free State                1:55.30    1:55.40        
     1) Lucy Sirimongkhon-Dyck JR     2) Kat LaFever SO               
     3) Sydney Sirimongkhon-Dyck FR   4) Alexa Malik SO               
                 28.71      1:02.54 (33.83)
        1:29.80 (27.26)     1:55.40 (25.60)
  6 Olathe-Northwest              1:56.19    1:56.16        
     1) Mackenzie Neeley SR           2) Taylor Badowski FR           
     3) Gillian Schwartz SO           4) Brenna Gaul FR               
                 28.88      1:02.40 (33.52)
        1:31.29 (28.89)     1:56.16 (24.87)
  7 Blue Valley-N                 1:57.10    1:56.62        
     1) Amy Sevcik SR                 2) Kylie Gunderson JR           
     3) Morgan Wilkerson JR           4) Marjie Trussell SO           
                 28.50      1:03.27 (34.77)
        1:31.00 (27.73)     1:56.62 (25.62)
  8 Olathe-East                   1:57.87    1:58.22        
     1) Samantha Laflin SR            2) Brianne Grudek SR            
     3) Taylor Rusch JR               4) Karah Brown SO               
                 30.35      1:03.54 (33.19)
        1:32.35 (28.81)     1:58.22 (25.87)
 
                         === B - Final ===                          
 
  9 S M-Northwest                 1:59.17    1:57.93        
     1) Madison Jarman FR             2) Jessica Kirchner SO          
     3) Grace Freeman JR              4) Anna Thomsen JR              
                 30.43      1:04.23 (33.80)
        1:31.90 (27.67)     1:57.93 (26.03)
 10 Wichita-East                  1:59.75    1:58.22        
     1) Toni Anderson JR              2) Samantha King SO             
     3) Dina Vu SR                    4) Natalie White SR             
                 31.28      1:03.72 (32.44)
        1:37.82 (34.10)     1:58.22 (20.40)
 11 S M-West                      1:59.40    2:00.39        
     1) Erin Fast FR                  2) Courtney Klema SR            
     3) Brooke Wade SO                4) Shauna Jones JR              
                 31.96      1:03.46 (31.50)
        1:34.73 (31.27)     2:00.39 (25.66)
 12 Stil-Blue Valley              2:00.41    2:01.23        
     1) Katya Vakshteyn JR            2) Sally Cochran SO             
     3) Erin Rambo SO                 4) Megan Boushka FR             
                 28.90      1:03.80 (34.90)
        1:34.59 (30.79)     2:01.23 (26.64)
 13 Manhattan                     2:04.25    2:01.98        
     1) Alana Bucholtz JR             2) Katarina Zdolsek SR          
     3) Makayla Walters SR            4) Mariah Scipio SO             
                 29.85      1:06.22 (36.37)
        1:36.63 (30.41)     2:01.98 (25.35)
 14 Olathe-North                  2:02.01    2:02.60        
     1) Hanna Bohl JR                 2) Carolyn Culp SO              
     3) Caroline Kelter SO            4) Olivia Parmentier SO         
                 30.70      1:06.97 (36.27)
        1:35.21 (28.24)     2:02.60 (27.39)
 15 S M-North                     2:03.68    2:02.68        
     1) Harris Ginther SR             2) Samantha Yancey JR           
     3) Katie Arnote SR               4) Katherine Hydeman SR         
                 32.06      1:07.74 (35.68)
        1:36.37 (28.63)     2:02.68 (26.31)
 16 Wichita-Heights               2:03.95    2:05.72        
     1) Alyssa Packer JR              2) Kelsey Buller JR             
     3) Ondria Labrayere SR           4) Chanell Nguyen SR            
                 31.00      1:06.68 (35.68)
        1:37.66 (30.98)     2:05.72 (28.06)
 
                       === Preliminaries ===                        
 
 17 Blue Valley-West              2:06.06                   
     1) Abbie LoMonaco SO             2) Ashley Olding SR             
     3) Molly Brown SR                4) Shayna Southard FR           
                 33.15      1:07.43 (34.28)
        1:38.68 (31.25)     2:06.06 (27.38)
 18 Topeka                        2:07.45                   
     1) Meredith Ricks SR             2) Mackenzie Morrison SR        
     3) Megan LaColla FR              4) Alex Millhuff JR             
                 28.04      1:11.18 (43.14)
        1:40.16 (28.98)     2:07.45 (27.29)
 19 Wichita-SE                    2:07.85                   
     1) Demi Tam SO                   2) Atziri Carmona SR            
     3) Cambria Bonds JR              4) Katie Huffstetler JR         
                 32.42      1:10.18 (37.76)
        1:38.93 (28.75)     2:07.85 (28.92)
 20 Olathe-South                  2:09.40                   
     1) Calista Gorrell SR            2) Ashten Grabill FR            
     3) Brianna Evans JR              4) Holly Hinson SO              
                 35.60      1:14.06 (38.46)
        1:42.72 (28.66)     2:09.40 (26.68)
 21 Garden City                   2:09.42                   
     1) Ashley Longoria JR            2) Lindsay Bradstreet SO        
     3) Claire Schmidt SO             4) Erika Schafer FR             
                 33.73      1:10.27 (36.54)
        1:41.28 (31.01)     2:09.42 (28.14)
 22 Hutchinson                    2:13.76                   
     1) Ashton Fee JR                 2) Alyssa Danler SR             
     3) Meghan Morey FR               4) Ciara Kroeker JR             
                 34.71      1:14.94 (40.23)
        1:45.97 (31.03)     2:13.76 (27.79)
 23 Derby                         2:17.19                   
     1) Makena Franke FR              2) Kenzie Brown SO              
     3) Rachel Onken JR               4) Sarah Owen JR                
                 34.29      1:12.66 (38.37)
        1:47.11 (34.45)     2:17.19 (30.08)

Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
==================================================================
    Name           Year School            Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Sammie Schurig   SR Washburn Rural    1:52.16    1:50.83        
                 25.92        54.01 (28.09)
        1:22.41 (28.40)     1:50.83 (28.42)
  2 Bentley Hulshof  FR Blue Valley-N     1:52.87    1:53.36        
                 26.34        54.73 (28.39)
        1:23.71 (28.98)     1:53.36 (29.65)
  3 Shawna Elsey     SR Olathe-East       1:56.18    1:53.93        
                 26.21        54.96 (28.75)
        1:24.58 (29.62)     1:53.93 (29.35)
  4 Cierra Campbell  FR Law-Free State    1:55.65    1:55.82        
                 27.01        55.93 (28.92)
        1:25.74 (29.81)     1:55.82 (30.08)
  5 Meg Stanley      SR S M-East          1:57.33    1:55.86        
                 26.93        55.94 (29.01)
        1:25.89 (29.95)     1:55.86 (29.97)
  6 Heather Cistola  SR Lawrence          1:59.78    1:58.96        
                 27.65        57.59 (29.94)
        1:28.15 (30.56)     1:58.96 (30.81)
  7 Eliza Anderson   SO Law-Free State    1:59.19    1:59.28        
                 27.12        57.06 (29.94)
        1:28.33 (31.27)     1:59.28 (30.95)
  8 Alex Millhuff    JR Topeka            1:59.90    1:59.47        
                 27.89        58.39 (30.50)
        1:29.60 (31.21)     1:59.47 (29.87)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Emily Minick     JR S M-East          2:00.69    2:00.35        
                 26.88        57.02 (30.14)
        1:28.28 (31.26)     2:00.35 (32.07)
 10 Lauren Nordell-  SO Blue Valley-NW    2:00.57    2:01.17        
                 27.60        58.04 (30.44)
        1:30.13 (32.09)     2:01.17 (31.04)
 11 Madi Bryant      SR Olathe-Northwest  2:02.05    2:03.58        
                 28.60        59.75 (31.15)
        1:31.92 (32.17)     2:03.58 (31.66)
 12 Claire Williams  SO S M-Northwest     2:04.39    2:03.59        
                 28.57        59.69 (31.12)
        1:31.82 (32.13)     2:03.59 (31.77)
 13 Hallie Breident  JR Blue Valley-NW    2:04.75    2:04.47        
                 28.91      1:00.49 (31.58)
        1:32.85 (32.36)     2:04.47 (31.62)
 14 Kylie Gunderson  JR Blue Valley-N     2:06.01    2:06.54        
                 28.80      1:00.21 (31.41)
        1:33.21 (33.00)     2:06.54 (33.33)
 15 Nellie Whittake  SO S M-East          2:06.66    2:06.71        
                 28.77      1:00.60 (31.83)
        1:33.53 (32.93)     2:06.71 (33.18)
 16 Annie Odrowski   JR Lawrence          2:06.65    2:09.16        
                 29.15      1:01.65 (32.50)
        1:35.52 (33.87)     2:09.16 (33.64)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Julia Blasdel    JR Wichita-NW        2:07.87                   
                 29.16      1:01.53 (32.37)
        1:34.74 (33.21)     2:07.87 (33.13)
 18 Morgan Miller    SR Law-Free State    2:07.94                   
                 28.85      1:00.70 (31.85)
        1:34.01 (33.31)     2:07.94 (33.93)
 19 Shae Growney     SO Olathe-East       2:08.33                   
                 30.20      1:03.26 (33.06)
        1:36.05 (32.79)     2:08.33 (32.28)
 20 Hanna Bohl       JR Olathe-North      2:08.37                   
                 28.49      1:00.18 (31.69)
        1:34.15 (33.97)     2:08.37 (34.22)
 21 Kelly Smith      JR Wichita-North     2:09.02                   
                 29.90      1:02.25 (32.35)
        1:35.51 (33.26)     2:09.02 (33.51)
 22 Natalie Behnen   SO Blue Valley-West  2:10.38                   
                 28.44      1:01.34 (32.90)
        1:35.70 (34.36)     2:10.38 (34.68)
 23 Kylee Emerson    SR Olathe-East       2:10.71                   
                 29.63      1:01.91 (32.28)
        1:36.18 (34.27)     2:10.71 (34.53)
 24 Rachael Manske   SR Wichita-East      2:14.14                   
                 29.74      1:02.26 (32.52)
        1:37.41 (35.15)     2:14.14 (36.73)

 Event 3  Girls 200 Yard IM
==================================================================
    Name           Year School            Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Hannah Musser    JR Blue Valley-NW    2:03.75    2:04.18        
                 26.50        56.74 (30.24)
        1:34.97 (38.23)     2:04.18 (29.21)
  2 Gretchen Frick   JR Lawrence          2:13.48    2:08.99        
                 28.47      1:01.17 (32.70)
        1:40.11 (38.94)     2:08.99 (28.88)
  3 Sarah Freshnock  SR S M-East          2:11.53    2:11.01        
                 28.35      1:01.72 (33.37)
        1:40.61 (38.89)     2:11.01 (30.40)
  4 Katya Vakshteyn  JR Stil-Blue Valley  2:11.11    2:11.13        
                 28.51      1:00.95 (32.44)
        1:40.78 (39.83)     2:11.13 (30.35)
  5 Mackenzie Neele  SR Olathe-Northwest  2:11.65    2:11.25        
                 28.43      1:00.05 (31.62)
        1:41.19 (41.14)     2:11.25 (30.06)
  6 Kami Pankratz    FR Blue Valley-West  2:13.01    2:14.05        
                 29.52      1:03.78 (34.26)
        1:43.03 (39.25)     2:14.05 (31.02)
  7 Courtney Laird   SO Blue Valley-NW    2:18.76    2:15.53        
                 30.16      1:05.59 (35.43)
        1:43.75 (38.16)     2:15.53 (31.78)
  8 Lucy Sirimongkh  JR Law-Free State    2:17.86    2:16.93        
                 30.16      1:01.83 (31.67)
        1:44.88 (43.05)     2:16.93 (32.05)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Delaney Cross    SO Blue Valley-N     2:19.54    2:19.25        
                 29.22      1:04.10 (34.88)
        1:47.72 (43.62)     2:19.25 (31.53)
 10 Alyssa Newbury   JR Derby             2:20.24    2:20.00        
                 30.10      1:05.74 (35.64)
        1:48.32 (42.58)     2:20.00 (31.68)
 11 Kate McCurdy     JR Law-Free State    2:19.23    2:20.37        
                 30.51      1:06.02 (35.51)
        1:48.08 (42.06)     2:20.37 (32.29)
 12 Chloe Stanford   FR S M-East          2:19.37    2:20.49        
                 29.65      1:05.26 (35.61)
        1:49.41 (44.15)     2:20.49 (31.08)
 13 Mary Booton      FR S M-East          2:19.42    2:21.05        
                 31.29      1:07.58 (36.29)
        1:48.38 (40.80)     2:21.05 (32.67)
 14 Olivia Myers     SO S M-East          2:19.28    2:21.16        
                 30.59      1:05.14 (34.55)
        1:47.94 (42.80)     2:21.16 (33.22)
 15 Halsey Handley   JR Washburn Rural    2:20.53    2:22.33        
                 30.67      1:05.40 (34.73)
        1:49.63 (44.23)     2:22.33 (32.70)
 16 Samantha Laflin  SR Olathe-East       2:19.19    2:22.88        
                 31.04      1:06.37 (35.33)
        1:49.66 (43.29)     2:22.88 (33.22)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Nicole Danisi    SR Blue Valley-NW    2:21.02                   
                 29.46      1:05.28 (35.82)
        1:47.25 (41.97)     2:21.02 (33.77)
 18 Anna McCurdy     FR Law-Free State    2:21.50                   
                 31.23      1:05.84 (34.61)
        1:49.16 (43.32)     2:21.50 (32.34)
 19 Taylor Badowski  FR Olathe-Northwest  2:21.84                   
                 30.58      1:04.69 (34.11)
        1:48.38 (43.69)     2:21.84 (33.46)
 20 Samantha King    SO Wichita-East      2:22.06                   
                 31.75      1:07.48 (35.73)
        1:48.88 (41.40)     2:22.06 (33.18)
 21 Karah Brown      SO Olathe-East       2:22.70                   
                 30.75      1:05.49 (34.74)
        1:49.41 (43.92)     2:22.70 (33.29)
 22 Angela Smith     JR Wichita-North     2:24.09                   
                 31.54      1:06.43 (34.89)
        1:49.68 (43.25)     2:24.09 (34.41)
 23 Abbey Johnstone  SO Olathe-East       2:24.67                   
                 31.42      1:06.24 (34.82)
        1:51.35 (45.11)     2:24.67 (33.32)
 24 Selina Liu       FR Olathe-East       2:25.88                   
                 32.07      1:11.40 (39.33)
        1:53.11 (41.71)     2:25.88 (32.77)
 25 Erin Fast        FR S M-West          2:26.04                   
                 31.54      1:07.40 (35.86)
        1:51.68 (44.28)     2:26.04 (34.36)
 26 Madelyn Fee      FR Hutchinson        2:27.02                   
                 30.86      1:09.32 (38.46)
        1:54.15 (44.83)     2:27.02 (32.87)
 27 Hannah Pugh      FR Olathe-Northwest  2:27.26                   
                 30.28      1:06.02 (35.74)
        1:52.44 (46.42)     2:27.26 (34.82)
 28 Meghan Morey     FR Hutchinson        2:31.47                   
                 33.50      1:10.55 (37.05)
        1:55.69 (45.14)     2:31.47 (35.78)
 29 Katie Mercer     SO Stil-Blue Valley  2:31.92                   
                 32.72      1:10.51 (37.79)
        1:57.88 (47.37)     2:31.92 (34.04)
 30 Samantha Norton  JR Garden City       2:34.48                   
                 31.11      1:09.35 (38.24)
        1:56.70 (47.35)     2:34.48 (37.78)
 -- Toni Anderson    JR Wichita-East         DFs

 Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
==================================================================
    Name           Year School            Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Courtney Caldwe  SO Law-Free State      23.29      23.05        
  2 Sarah Allegri    FR S M-East            24.67      24.58        
  3 Sydney Sirimong  FR Law-Free State      24.78      24.64        
  4 Jamie Fritsch    SR Washburn Rural      25.09      24.84        
  5 Tiernan Shank    SR S M-East            24.65      24.89        
  6 Elizabeth Bitti  SR S M-East            25.33      24.93        
  7 Abbey Lassley    JR Wichita-North       25.41      24.97        
  8 Brigit Jogan     FR Blue Valley-NW      25.28      25.26        
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Anna Elliott     JR Olathe-East         25.63      25.47        
 10 Madeline Peters  JR S M-East            26.00      25.48        
 11 Grace Brimacomb  SO Blue Valley-N       25.59      25.58        
 12 Caroline Kelter  SO Olathe-North        25.67      25.64        
 13 Audrey Markway   SR Olathe-East         25.46      25.74        
 14 Shayla Panowicz  JR Blue Valley-N       25.74      25.82        
 15 Alexa Malik      SO Law-Free State      25.95      25.93        
 16 Brenna Gaul      FR Olathe-Northwest    25.96      26.08        
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Caitlyn Goodman  SO Wichita-East        26.09                   
 18 Hannah Funk      SR Manhattan           26.20                   
 19 Marjie Trussell  SO Blue Valley-N       26.30                   
 20 Katie Thill      SO Blue Valley-NW      26.37                   
 21 Cheyenne Cheek   JR Wichita-North       26.44                   
 22 Mariah Scipio    SO Manhattan           26.52                   
 23 Claire Albright  FR Blue Valley-NW      26.62                   
 24 Taylor Rusch     JR Olathe-East         26.64           

Event 5  Girls 1 mtr Diving
==================================================================
    Name           Year School              Semis     Finals              
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Emma Roush       JR Blue Valley-West   311.90     448.25        
  2 Allison Thomas   SO Olathe-Northwest   312.20     433.10        
  3 Tessa Mathews    JR Blue Valley-N      270.05     370.85        
  4 Sarah Sanders    SR S M-North          260.00     342.50        
  5 Annie Soderberg  SR Law-Free State     251.05     336.70        
  6 Martha Wilson    SR Derby              226.85     335.55        
  7 Jacqueline Zait  SR Law-Free State     248.50     331.60        
  8 Lindsey Case     SR Olathe-Northwest   236.65     319.75        
  9 Mallory Wilhite  JR S M-Northwest      237.55     314.45        
 10 Sam Gray         JR Manhattan          221.45     305.75        
 11 Payton Kisinger  SO Blue Valley-West   229.60     305.40        
 12 Jen Lanman       SR S M-North          216.30     303.80        
 13 Haley Johnson    SO Law-Free State     221.95     286.75        
 14 Jessica Aaby     SO Wichita-NW         221.40     285.55        
 15 Allison William  JR Lawrence           223.45     282.55        
 -- McKenna Alonso   JR Blue Valley-NW     228.10         DQ        
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
 17 Olivia Taylor    SO Olathe-South       211.30                   
 18 Maggie Schieber  SR S M-North          208.50                   
 19 Caroline Freema  SR Wichita-Heights    205.20                   
 20 Natalie Sturd    SR Olathe-East        198.80                   

 Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
==================================================================
    Name           Year School            Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Hannah Musser    JR Blue Valley-NW      55.49      55.86        
                 26.34        55.86 (29.52)
  2 Bonnie Longan    FR S M-East            59.36      59.20        
                 27.78        59.20 (31.42)
  3 Tayler Kirtley   SR Blue Valley-NW      59.50      59.69        
                 28.06        59.69 (31.63)
  4 Olivia Tran      JR Wichita-East      1:01.52      59.99        
                 28.11        59.99 (31.88)
  5 Heather Cistola  SR Lawrence          1:00.93    1:00.07        
                 27.98      1:00.07 (32.09)
  6 Amy Sevcik       SR Blue Valley-N     1:00.79    1:00.64        
                 28.00      1:00.64 (32.64)
  7 Katie Vahle      FR S M-East          1:02.61    1:01.99        
                 29.62      1:01.99 (32.37)
  8 Grace Freeman    JR S M-Northwest     1:02.82    1:02.93        
                 29.23      1:02.93 (33.70)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Claire Albright  FR Blue Valley-NW    1:03.19    1:01.94        
                 29.32      1:01.94 (32.62)
 10 Miranda Rohn     SR Lawrence          1:03.22    1:02.45        
                 29.67      1:02.45 (32.78)
 11 Delaney Cross    SO Blue Valley-N     1:03.58    1:02.78        
                 29.22      1:02.78 (33.56)
 12 Madeline Peters  JR S M-East          1:03.02    1:02.89        
                 28.71      1:02.89 (34.18)
 13 Chloe Stanford   FR S M-East          1:03.49    1:03.26        
                 30.38      1:03.26 (32.88)
 14 Alyssa Newbury   JR Derby             1:04.38    1:03.64        
                 29.94      1:03.64 (33.70)
 15 Katie Arnote     SR S M-North         1:04.23    1:04.02        
                 29.66      1:04.02 (34.36)
 16 Brianna Evans    JR Olathe-South      1:03.99    1:05.03        
                 30.61      1:05.03 (34.42)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Julia Blasdel    JR Wichita-NW        1:05.17                   
                 30.66      1:05.17 (34.51)
 18 Gillian Schwart  SO Olathe-Northwest  1:05.59                   
                 30.40      1:05.59 (35.19)
 19 Katie Thill      SO Blue Valley-NW    1:05.85                   
                 30.96      1:05.85 (34.89)
 20 Kelsey Buller    JR Wichita-Heights   1:06.06                   
                 30.75      1:06.06 (35.31)
 21 Toni Anderson    JR Wichita-East      1:07.35                   
                 30.39      1:07.35 (36.96)
 22 Madelyn Fee      FR Hutchinson        1:07.95                   
                 32.03      1:07.95 (35.92)
 23 Kat LaFever      SO Law-Free State    1:08.19                   
                 30.27      1:08.19 (37.92)
 24 Taylor Rusch     JR Olathe-East       1:08.38                   
                 31.88      1:08.38 (36.50)

Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
==================================================================
    Name           Year School            Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Courtney Caldwe  SO Law-Free State      50.88      50.43        
                 24.59        50.43 (25.84)
  2 Shawna Elsey     SR Olathe-East         54.16      53.04        
                 25.19        53.04 (27.85)
  3 Sarah Allegri    FR S M-East            54.64      53.60        
                 25.91        53.60 (27.69)
  4 Sarah Freshnock  SR S M-East            54.38      53.83        
                 25.94        53.83 (27.89)
  5 Jamie Fritsch    SR Washburn Rural      54.29      54.16        
                 26.17        54.16 (27.99)
  6 Tiernan Shank    SR S M-East            54.16      54.27        
                 25.97        54.27 (28.30)
  7 Sydney Sirimong  FR Law-Free State      55.09      54.93        
                 26.60        54.93 (28.33)
  8 Alex Millhuff    JR Topeka              55.10      55.66        
                 26.90        55.66 (28.76)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Meredith Ricks   SR Topeka              55.26      54.67        
                 26.30        54.67 (28.37)
 10 Elizabeth Bitti  SR S M-East            55.90      55.36        
                 26.91        55.36 (28.45)
 11 Grace Brimacomb  SO Blue Valley-N       56.70      55.43        
                 27.01        55.43 (28.42)
 12 Audrey Markway   SR Olathe-East         55.50      55.82        
                 26.87        55.82 (28.95)
 13 Anna Elliott     JR Olathe-East         55.68      56.02        
                 26.94        56.02 (29.08)
 14 Brigit Jogan     FR Blue Valley-NW      55.39      56.09        
                 27.04        56.09 (29.05)
 15 Shayla Panowicz  JR Blue Valley-N       55.66      56.34        
                 27.53        56.34 (28.81)
 16 Courtney Klema   SR S M-West            56.48      56.43        
                 27.18        56.43 (29.25)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 15 Alexa Malik      SO Law-Free State      56.45                   
                 26.93        56.45 (29.52)
 18 Caroline Kelter  SO Olathe-North        56.94                   
                 27.12        56.94 (29.82)
 19 Caitlyn Goodman  SO Wichita-East        57.56                   
                 27.37        57.56 (30.19)
 20 Elise Valdez     SR Washburn Rural      57.97                   
                 27.99        57.97 (29.98)
 21 Dina Vu          SR Wichita-East        58.08                   
                 27.85        58.08 (30.23)
 22 Brenna Gaul      FR Olathe-Northwest    58.22                   
                 28.40        58.22 (29.82)
 23 Kelly Smith      JR Wichita-North       58.94                   
                 27.85        58.94 (31.09)
 24 Hannah Funk      SR Manhattan           59.73                   
                 27.93        59.73 (31.80)

Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
==================================================================
    Name           Year School            Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Sammie Schurig   SR Washburn Rural    4:58.44    4:55.17        
                 27.12        56.41 (29.29)
        1:26.24 (29.83)     1:56.11 (29.87)
        2:26.12 (30.01)     2:56.31 (30.19)
        3:26.13 (29.82)     3:55.97 (29.84)
        4:25.82 (29.85)     4:55.17 (29.35)
  2 Bentley Hulshof  FR Blue Valley-N     4:59.33    5:00.52        
                 27.63        57.59 (29.96)
        1:27.98 (30.39)     1:58.58 (30.60)
        2:29.11 (30.53)     2:59.58 (30.47)
        3:30.21 (30.63)     4:00.69 (30.48)
        4:31.01 (30.32)     5:00.52 (29.51)
  3 Gretchen Frick   JR Lawrence          5:12.31    5:07.43        
                 28.23        58.50 (30.27)
        1:29.10 (30.60)     2:00.33 (31.23)
        2:31.53 (31.20)     3:03.00 (31.47)
        3:34.52 (31.52)     4:05.90 (31.38)
        4:37.13 (31.23)     5:07.43 (30.30)
  4 Meg Stanley      SR S M-East          5:11.94    5:08.64        
                 28.24        59.19 (30.95)
        1:30.27 (31.08)     2:01.71 (31.44)
        2:33.31 (31.60)     3:04.49 (31.18)
        3:35.58 (31.09)     4:06.96 (31.38)
        4:38.17 (31.21)     5:08.64 (30.47)
  5 Cierra Campbell  FR Law-Free State    5:13.42    5:09.09        
                 28.47        59.49 (31.02)
        1:30.97 (31.48)     2:02.49 (31.52)
        2:33.94 (31.45)     3:05.43 (31.49)
        3:36.72 (31.29)     4:08.21 (31.49)
        4:39.62 (31.41)     5:09.09 (29.47)
  6 Madi Bryant      SR Olathe-Northwest  5:16.35    5:19.05        
                 28.84        59.59 (30.75)
        1:31.14 (31.55)     2:02.99 (31.85)
        2:35.20 (32.21)     3:07.81 (32.61)
        3:40.82 (33.01)     4:13.98 (33.16)
        4:47.00 (33.02)     5:19.05 (32.05)
  7 Kami Pankratz    FR Blue Valley-West  5:15.72    5:20.27        
                 28.91      1:00.85 (31.94)
        1:33.50 (32.65)     2:06.24 (32.74)
        2:38.88 (32.64)     3:11.64 (32.76)
        3:43.97 (32.33)     4:16.50 (32.53)
        4:48.89 (32.39)     5:20.27 (31.38)
  8 Lauren Nordell-  SO Blue Valley-NW    5:25.92    5:29.15        
                 28.78      1:01.22 (32.44)
        1:34.42 (33.20)     2:07.81 (33.39)
        2:41.69 (33.88)     3:15.84 (34.15)
        3:49.64 (33.80)     4:24.19 (34.55)
        4:57.92 (33.73)     5:29.15 (31.23)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Emily Minick     JR S M-East          5:29.64    5:23.14        
                 29.08      1:00.94 (31.86)
        1:33.64 (32.70)     2:06.09 (32.45)
        2:38.28 (32.19)     3:11.01 (32.73)
        3:44.17 (33.16)     4:17.99 (33.82)
        4:50.74 (32.75)     5:23.14 (32.40)
 10 Karah Brown      SO Olathe-East       5:33.38    5:23.54        
                 28.90      1:00.60 (31.70)
        1:33.49 (32.89)     2:06.61 (33.12)
        2:40.03 (33.42)     3:12.80 (32.77)
        3:45.77 (32.97)     4:19.52 (33.75)
        4:52.69 (33.17)     5:23.54 (30.85)
 11 Katie Vahle      FR S M-East          5:27.01    5:25.72        
                 30.08      1:02.26 (32.18)
        1:34.92 (32.66)     2:07.84 (32.92)
        2:40.84 (33.00)     3:13.73 (32.89)
        3:46.74 (33.01)     4:20.50 (33.76)
        4:53.82 (33.32)     5:25.72 (31.90)
 12 Claire Williams  SO S M-Northwest     5:26.30    5:32.21        
                 29.59      1:01.55 (31.96)
        1:34.30 (32.75)     2:07.63 (33.33)
        2:41.26 (33.63)     3:15.38 (34.12)
        3:49.71 (34.33)     4:24.06 (34.35)
        4:58.58 (34.52)     5:32.21 (33.63)
 13 Kylie Gunderson  JR Blue Valley-N     5:37.60    5:37.72        
                 29.94      1:02.60 (32.66)
        1:37.18 (34.58)     2:11.67 (34.49)
        2:46.53 (34.86)     3:21.70 (35.17)
        3:56.35 (34.65)     4:30.91 (34.56)
        5:05.48 (34.57)     5:37.72 (32.24)
 14 Gillian Schwart  SO Olathe-Northwest  5:41.65    5:38.22        
                 29.41      1:01.77 (32.36)
        1:35.15 (33.38)     2:09.84 (34.69)
        2:44.54 (34.70)     3:19.22 (34.68)
        3:53.89 (34.67)     4:29.05 (35.16)
        5:04.30 (35.25)     5:38.22 (33.92)
 15 Shae Growney     SO Olathe-East       5:41.81    5:43.30        
                 31.12      1:04.41 (33.29)
        1:39.01 (34.60)     2:13.84 (34.83)
        2:48.95 (35.11)     3:24.14 (35.19)
        3:59.58 (35.44)     4:34.39 (34.81)
        5:09.37 (34.98)     5:43.30 (33.93)
 16 Anna McCurdy     FR Law-Free State    5:35.97    5:45.81        
                 29.89      1:02.40 (32.51)
        1:35.85 (33.45)     2:10.13 (34.28)
        2:44.87 (34.74)     3:20.04 (35.17)
        3:56.04 (36.00)     4:32.84 (36.80)
        5:09.70 (36.86)     5:45.81 (36.11)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Kate McCurdy     JR Law-Free State    5:41.97                   
                 29.99      1:02.98 (32.99)
        1:37.13 (34.15)     2:11.82 (34.69)
        2:46.39 (34.57)     3:20.91 (34.52)
        3:55.99 (35.08)     4:31.37 (35.38)
        5:06.68 (35.31)     5:41.97 (35.29)
 18 Sami McCormick   JR Stil-Blue Valley  5:42.21                   
                 30.81      1:04.50 (33.69)
        1:38.32 (33.82)     2:13.20 (34.88)
        2:48.13 (34.93)     3:22.93 (34.80)
        3:58.17 (35.24)     4:33.50 (35.33)
        5:08.58 (35.08)     5:42.21 (33.63)
 19 Annie Odrowski   JR Lawrence          5:46.89                   
                 30.24      1:03.76 (33.52)
        1:38.31 (34.55)     2:13.29 (34.98)
        2:48.74 (35.45)     3:24.23 (35.49)
        3:59.68 (35.45)     4:35.76 (36.08)
        5:11.65 (35.89)     5:46.89 (35.24)
 20 Nellie Whittake  SO S M-East          5:47.58                   
                 30.81      1:05.04 (34.23)
        1:40.07 (35.03)     2:15.46 (35.39)
        2:51.17 (35.71)     3:26.80 (35.63)
        4:02.36 (35.56)     4:38.60 (36.24)
        5:13.77 (35.17)     5:47.58 (33.81)
 21 Kylee Emerson    SR Olathe-East       5:47.73                   
                 30.92      1:04.50 (33.58)
        1:39.69 (35.19)     2:14.81 (35.12)
        2:50.65 (35.84)     3:26.45 (35.80)
        4:02.46 (36.01)     4:38.52 (36.06)
        5:14.02 (35.50)     5:47.73 (33.71)
 22 Morgan Miller    SR Law-Free State    5:50.10                   
                 30.14      1:03.76 (33.62)
        1:38.51 (34.75)     2:14.21 (35.70)
        2:49.45 (35.24)     3:25.53 (36.08)
        4:01.49 (35.96)     4:37.83 (36.34)
        5:14.13 (36.30)     5:50.10 (35.97)
 23 Alex Ginsberg    SO Lawrence          5:55.72                   
                 31.12      1:05.84 (34.72)
        1:41.40 (35.56)     2:17.27 (35.87)
        2:52.99 (35.72)     3:29.22 (36.23)
        4:05.86 (36.64)     4:42.74 (36.88)
        5:19.38 (36.64)     5:55.72 (36.34)
 24 Natalie Behnen   SO Blue Valley-West  5:59.06                   
                 30.70      1:05.61 (34.91)
        1:42.03 (36.42)     2:18.56 (36.53)
        2:55.74 (37.18)     3:32.86 (37.12)
        4:09.97 (37.11)     4:46.43 (36.46)
        5:23.00 (36.57)     5:59.06 (36.06)

Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
    School                        Prelims     Finals              
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 Law-Free State                1:37.98    1:36.94        
     1) Sydney Sirimongkhon-Dyck FR   2) Eliza Anderson SO            
     3) Cierra Campbell FR            4) Courtney Caldwell SO         
                 24.66        49.40 (24.74)
        1:14.09 (24.69)     1:36.94 (22.85)
  2 S M-East                      1:41.26    1:39.81        
     1) Tiernan Shank SR              2) Madeline Peters JR           
     3) Elizabeth Bittiker SR         4) Sarah Freshnock SR           
                 25.20        50.71 (25.51)
        1:15.35 (24.64)     1:39.81 (24.46)
  3 Blue Valley-NW                1:41.36    1:39.86        
     1) Claire Albright FR            2) Brigit Jogan FR              
     3) Katie Thill SO                4) Hannah Musser JR             
                 26.13        51.37 (25.24)
        1:16.46 (25.09)     1:39.86 (23.40)
  4 Olathe-East                   1:42.58    1:41.03        
     1) Shawna Elsey SR               2) Anna Elliott JR              
     3) Taylor Rusch JR               4) Audrey Markway SR            
                 25.41        49.99 (24.58)
        1:15.98 (25.99)     1:41.03 (25.05)
  5 Washburn Rural                1:41.36    1:41.32        
     1) Jamie Fritsch SR              2) Allison Vlach SR             
     3) Elise Valdez SR               4) Sammie Schurig SR            
                 25.08        51.20 (26.12)
        1:17.16 (25.96)     1:41.32 (24.16)
  6 Blue Valley-N                 1:42.11    1:42.14        
     1) Grace Brimacombe SO           2) Marjie Trussell SO           
     3) Shayla Panowicz JR            4) Bentley Hulshof FR           
                 25.81        51.57 (25.76)
        1:17.19 (25.62)     1:42.14 (24.95)
  7 Wichita-North                 1:44.91    1:45.10        
     1) Angela Smith JR               2) Cheyenne Cheek JR            
     3) Kelly Smith JR                4) Abbey Lassley JR             
                 27.52        53.68 (26.16)
        1:20.15 (26.47)     1:45.10 (24.95)
  8 Olathe-Northwest              1:45.42    1:46.76        
     1) Hannah Pugh FR                2) Becca Parker                 
     3) Madi Bryant SR                4) Brenna Gaul FR               
                 26.86        54.05 (27.19)
        1:21.38 (27.33)     1:46.76 (25.38)
 
                         === B - Final ===                          
 
  9 Wichita-East                  1:45.53    1:44.40        
     1) Olivia Tran JR                2) Caitlyn Goodman SO           
     3) Natalie White SR              4) Dina Vu SR                   
                 26.38        51.96 (25.58)
        1:18.15 (26.19)     1:44.40 (26.25)
 10 Manhattan                     1:46.81    1:45.39        
     1) Hannah Funk SR                2) Emily Cady JR                
     3) Alana Bucholtz JR             4) Mariah Scipio SO             
                 26.68        54.47 (27.79)
        1:20.41 (25.94)     1:45.39 (24.98)
 11 Lawrence                      1:46.64    1:46.93        
     1) Nicole Oblon SO               2) Hannah Lee SO                
     3) Annie Odrowski JR             4) Miranda Rohn SR              
                 27.39        54.03 (26.64)
        1:21.29 (27.26)     1:46.93 (25.64)
 12 S M-North                     1:47.51    1:47.40        
     1) Katie Arnote SR               2) Samantha Yancey JR           
     3) Katherine Hydeman SR          4) Jennifer Schleicher JR       
                 27.51        54.76 (27.25)
        1:21.11 (26.35)     1:47.40 (26.29)
 13 Stil-Blue Valley              1:48.82    1:49.51        
     1) Megan Boushka FR              2) Megan Richards SR            
     3) Sally Cochran SO              4) Erin Rambo SO                
                 27.83        55.87 (28.04)
        1:22.83 (26.96)     1:49.51 (26.68)
 14 S M-West                      1:49.74    1:50.90        
     1) Brooke Wade SO                2) Julia Keiter JR              
     3) Kelli Fast JR                 4) Shauna Jones JR              
                 27.86        56.32 (28.46)
        1:24.76 (28.44)     1:50.90 (26.14)
 15 Hutchinson                    1:50.33    1:51.28        
     1) Sara Wilder JR                2) Meghan Morey FR              
     3) Ciara Kroeker JR              4) Madelyn Fee FR               
                 28.01        55.76 (27.75)
        1:24.07 (28.31)     1:51.28 (27.21)
 -- S M-Northwest                 1:48.81         DQ        
     1) Anna Thomsen JR               2) Grace Freeman JR             
     3) Gabriella Lorino SO           4) Taylor Barany FR             
                 26.83        54.62 (27.79)
        1:21.62 (27.00)          DQ (26.10)
 
                       === Preliminaries ===                        
 
 17 Wichita-Heights               1:50.56                   
     1) Ondria Labrayere SR           2) Alyssa Packer JR             
     3) Chanell Nguyen SR             4) Kelsey Buller JR             
                 27.79        56.36 (28.57)
        1:24.39 (28.03)     1:50.56 (26.17)
 18 Olathe-North                  1:50.92                   
     1) Carolyn Culp SO               2) Bethany Cherry JR            
     3) Olivia Parmentier SO          4) Hanna Bohl JR                
                 27.61        57.56 (29.95)
        1:24.79 (27.23)     1:50.92 (26.13)
 19 Olathe-South                  1:52.31                   
     1) Megan Barb SO                 2) Faith DeGraffenreid SO       
     3) Holly Hinson SO               4) Brianna Evans JR             
                 28.72        57.97 (29.25)
        1:24.91 (26.94)     1:52.31 (27.40)
 20 Garden City                   1:54.12                   
     1) Katelyn Greene SR             2) Abigail Ginest-Dougherty FR  
     3) Alexa Shaffer SR              4) Samantha Norton JR           
                 28.75        58.33 (29.58)
        1:26.89 (28.56)     1:54.12 (27.23)
 21 Wichita-SE                    1:55.28                   
     1) Cambria Bonds JR              2) Demi Tam SO                  
     3) Katie Huffstetler JR          4) Atziri Carmona SR            
                 27.40        56.25 (28.85)
        1:25.72 (29.47)     1:55.28 (29.56)
 22 Derby                         1:58.41                   
     1) Makena Franke FR              2) Sarah Owen JR                
     3) Rachel Onken JR               4) Kenzie Brown SO              
                 29.94      1:00.42 (30.48)
        1:29.83 (29.41)     1:58.41 (28.58)
 23 Topeka                        2:07.51                   
     1) Mackenzie Morrison SR         2) Natalie Starbuck SR          
     3) Madeleine Pershall SO         4) Elizabeth Lange FR           
                 30.99      1:02.35 (31.36)
        1:36.14 (33.79)     2:07.51 (31.37)
 -- Blue Valley-West                  DQ                    
     1) Shayna Southard FR            2) Abbie LoMonaco SO            
     3) Natalie Behnen SO             4) Kami Pankratz FR             
                 28.23        56.38 (28.15)
        1:24.18 (27.80)          DQ (26.20)

Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
==================================================================
    Name           Year School            Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Bonnie Longan    FR S M-East            58.40      57.89        
                 28.14        57.89 (29.75)
  2 Meredith Ricks   SR Topeka              59.80      58.99        
                 28.71        58.99 (30.28)
  3 Olivia Tran      JR Wichita-East        59.91      59.14        
                 28.81        59.14 (30.33)
  4 Mackenzie Neele  SR Olathe-Northwest    59.76      59.41        
                 29.03        59.41 (30.38)
  5 Eliza Anderson   SO Law-Free State    1:00.03      59.46        
                 29.10        59.46 (30.36)
  6 Tayler Kirtley   SR Blue Valley-NW    1:00.24      59.64        
                 29.58        59.64 (30.06)
  7 Lucy Sirimongkh  JR Law-Free State    1:00.28    1:00.22        
                 29.46      1:00.22 (30.76)
  8 Abbey Lassley    JR Wichita-North     1:00.43    1:00.30        
                 29.17      1:00.30 (31.13)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Katya Vakshteyn  JR Stil-Blue Valley  1:00.44    1:00.60        
                 29.86      1:00.60 (30.74)
 10 Taylor Badowski  FR Olathe-Northwest  1:02.09    1:01.62        
                 29.89      1:01.62 (31.73)
 11 Olivia Myers     SO S M-East          1:02.35    1:02.52        
                 30.48      1:02.52 (32.04)
 12 Sophie Paulk     SO S M-East          1:03.80    1:03.60        
                 30.27      1:03.60 (33.33)
 13 Riley Hunter     SR S M-East          1:02.91    1:03.75        
                 30.52      1:03.75 (33.23)
 14 Amy Sevcik       SR Blue Valley-N     1:03.41    1:04.31        
                 31.11      1:04.31 (33.20)
 15 Hannah Pugh      FR Olathe-Northwest  1:03.66    1:04.42        
                 30.89      1:04.42 (33.53)
 16 Samantha Laflin  SR Olathe-East       1:02.92    1:05.01        
                 31.07      1:05.01 (33.94)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Abbey Johnstone  SO Olathe-East       1:04.01                   
                 30.81      1:04.01 (33.20)
 18 Abby Schmitz     SR Olathe-East       1:04.48                   
                 30.68      1:04.48 (33.80)
 19 Erin Fast        FR S M-West          1:04.70                   
                 31.79      1:04.70 (32.91)
 20 Alana Bucholtz   JR Manhattan         1:05.63                   
                 31.76      1:05.63 (33.87)
 21 Jennifer Schlei  JR S M-North         1:06.39                   
                 31.94      1:06.39 (34.45)
 22 Angela Smith     JR Wichita-North     1:06.48                   
                 32.22      1:06.48 (34.26)
 23 Ondria Labrayer  SR Wichita-Heights   1:08.21                   
                 33.86      1:08.21 (34.35)
 24 Demi Tam         SO Wichita-SE        1:09.07                   
                 33.68      1:09.07 (35.39)

 Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
==================================================================
    Name           Year School            Prelims     Finals              
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Courtney Laird   SO Blue Valley-NW    1:09.13    1:06.54        
                 31.09      1:06.54 (35.45)
  2 Elise Valdez     SR Washburn Rural    1:08.75    1:07.23        
                 31.52      1:07.23 (35.71)
  3 Annie Mann       JR S M-East          1:10.20    1:09.98        
                 32.37      1:09.98 (37.61)
  4 Courtney Klema   SR S M-West          1:11.10    1:10.46        
                 33.07      1:10.46 (37.39)
  5 Brianne Grudek   SR Olathe-East       1:12.67    1:12.23        
                 34.33      1:12.23 (37.90)
  6 Ashley Murrell   JR S M-East          1:12.60    1:12.75        
                 34.06      1:12.75 (38.69)
  7 Mary Booton      FR S M-East          1:11.12    1:12.83        
                 34.42      1:12.83 (38.41)
  8 Samantha King    SO Wichita-East      1:13.13    1:12.90        
                 34.43      1:12.90 (38.47)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Katie Arnote     SR S M-North         1:13.15    1:13.79        
                 34.81      1:13.79 (38.98)
 10 Anna Thomsen     JR S M-Northwest     1:14.18    1:14.05        
                 34.64      1:14.05 (39.41)
 11 Selina Liu       FR Olathe-East       1:14.99    1:14.70        
                 35.77      1:14.70 (38.93)
 12 Paige Steiert    SR S M-East          1:14.16    1:15.21        
                 35.00      1:15.21 (40.21)
 13 Nicole Danisi    SR Blue Valley-NW    1:15.45    1:15.28        
                 34.97      1:15.28 (40.31)
 14 Mae Lavacek      SO Wichita-East      1:15.67    1:15.72        
                 36.13      1:15.72 (39.59)
 15 Kat LaFever      SO Law-Free State    1:14.82    1:15.78        
                 35.09      1:15.78 (40.69)
 16 Ashley Sanders   SR S M-Northwest     1:15.40    1:15.91        
                 35.61      1:15.91 (40.30)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Shelby Scott     SO Olathe-East       1:15.76                   
                 35.69      1:15.76 (40.07)
 18 Jenny Delzeit    SR Dodge City        1:15.83                   
                 35.29      1:15.83 (40.54)
 19 Jessica Kirchne  SO S M-Northwest     1:16.45                   
                 36.00      1:16.45 (40.45)
 20 Trenna Soderlin  FR Law-Free State    1:16.84                   
                 34.97      1:16.84 (41.87)
 21 Ashley Olding    SR Blue Valley-West  1:16.87                   
                 36.49      1:16.87 (40.38)
 22 Emma Wormington  FR Stil-Blue Valley  1:16.95                   
                 36.21      1:16.95 (40.74)
 23 Eliot Eckersley  FR Law-Free State    1:19.23                   
                 36.75      1:19.23 (42.48)
 24 Hannah Lee       SO Lawrence          1:20.58                   
                 38.17      1:20.58 (42.41)

Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
====================================================================
    School                        Prelims     Finals              
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 Law-Free State                3:37.37    3:34.39        
     1) Cierra Campbell FR            2) Eliza Anderson SO            
     3) Lucy Sirimongkhon-Dyck JR     4) Courtney Caldwell SO         
                 26.14        53.74 (53.74)
        1:19.81 (26.07)     1:48.65 (54.91)
        2:14.95 (26.30)     2:44.12 (55.47)
        3:08.13 (24.01)     3:34.39 (50.27)
  2 S M-East                      3:43.17    3:38.73        
     1) Sarah Freshnock SR            2) Sarah Allegri FR             
     3) Emily Minick JR               4) Meg Stanley SR               
                 26.31        55.16 (55.16)
        1:20.82 (25.66)     1:49.29 (54.13)
        2:15.42 (26.13)     2:44.59 (55.30)
        3:10.48 (25.89)     3:38.73 (54.14)
  3 Olathe-East                   3:43.14    3:39.81        
     1) Audrey Markway SR             2) Shawna Elsey SR              
     3) Anna Elliott JR               4) Karah Brown SO               
                 26.66        55.38 (55.38)
        1:20.83 (25.45)     1:49.26 (53.88)
        2:15.83 (26.57)     2:44.43 (55.17)
        3:10.71 (26.28)     3:39.81 (55.38)
  4 Blue Valley-NW                3:44.18    3:41.32        
     1) Tayler Kirtley SR             2) Lauren Nordell-Morris SO     
     3) Claire Albright FR            4) Brigit Jogan FR              
                 26.65        54.74 (54.74)
        1:21.45 (26.71)     1:50.82 (56.08)
        2:17.17 (26.35)     2:46.38 (55.56)
        3:12.09 (25.71)     3:41.32 (54.94)
  5 Blue Valley-N                 3:44.04    3:43.01        
     1) Grace Brimacombe SO           2) Amy Sevcik SR                
     3) Shayla Panowicz JR            4) Bentley Hulshof FR           
                 26.84        57.13 (57.13)
        1:23.76 (26.63)     1:52.68 (55.55)
        2:19.59 (26.91)     2:49.46 (56.78)
        3:15.04 (25.58)     3:43.01 (53.55)
  6 Lawrence                      3:47.81    3:46.63        
     1) Gretchen Frick JR             2) Nicole Oblon SO              
     3) Miranda Rohn SR               4) Heather Cistola SR           
                 27.15        55.69 (55.69)
        1:23.87 (28.18)     1:55.40 (59.71)
        2:22.38 (26.98)     2:51.89 (56.49)
        3:17.74 (25.85)     3:46.63 (54.74)
  7 Olathe-Northwest              3:47.75    3:46.94        
     1) Mackenzie Neeley SR           2) Gillian Schwartz SO          
     3) Madi Bryant SR                4) Taylor Badowski FR           
                 26.84        55.22 (55.22)
        1:22.45 (27.23)     1:52.53 (57.31)
        2:20.42 (27.89)     2:50.50 (57.97)
        3:17.54 (27.04)     3:46.94 (56.44)
  8 Wichita-North                 3:51.77    3:52.87        
     1) Angela Smith JR               2) Cheyenne Cheek JR            
     3) Kelly Smith JR                4) Abbey Lassley JR             
                 28.38        59.68 (59.68)
        1:27.39 (27.71)     1:58.15 (58.47)
        2:25.37 (27.22)     2:56.68 (58.53)
        3:23.21 (26.53)     3:52.87 (56.19)
 
                         === B - Final ===                          
 
  9 Wichita-East                  3:52.68    3:49.06        
     1) Caitlyn Goodman SO            2) Natalie White SR             
     3) Dina Vu SR                    4) Olivia Tran JR               
                 27.19        58.19 (58.19)
        1:25.03 (26.84)     1:55.64 (57.45)
        2:23.20 (27.56)     2:53.24 (57.60)
        3:19.68 (26.44)     3:49.06 (55.82)
 10 Manhattan                     3:57.25    3:50.87        
     1) Hannah Funk SR                2) Mariah Scipio SO             
     3) Alana Bucholtz JR             4) Emily Cady JR                
                 27.62        58.66 (58.66)
        1:25.01 (26.35)     1:54.17 (55.51)
        2:20.85 (26.68)     2:50.62 (56.45)
        3:18.78 (28.16)   3:50.87 (1:00.25)
 11 S M-West                      3:56.28    3:53.69        
     1) Shauna Jones JR               2) Erin Fast FR                 
     3) Brooke Wade SO                4) Courtney Klema SR            
                 27.76        58.72 (58.72)
        1:26.53 (27.81)   2:26.62 (1:27.90)
        2:59.15 (32.53)     3:25.20 (58.58)
        3:53.69 (28.49)                    
 12 Washburn Rural                3:54.52    3:54.68        
     1) Halsey Handley JR             2) Ashley Smith JR              
     3) Libby Pope FR                 4) Allison Vlach SR             
                 27.93        57.61 (57.61)
        1:25.79 (28.18)     1:57.57 (59.96)
        2:25.23 (27.66)     2:57.02 (59.45)
        3:24.51 (27.49)     3:54.68 (57.66)
 13 Stil-Blue Valley              3:52.75    3:54.82        
     1) Megan Boushka FR              2) Sally Cochran SO             
     3) Erin Rambo SO                 4) Katya Vakshteyn JR           
                 26.88        55.17 (55.17)
        1:23.61 (28.44)     1:54.60 (59.43)
        2:22.35 (27.75)     2:53.41 (58.81)
        3:21.33 (27.92)   3:54.82 (1:01.41)
 14 S M-Northwest                 3:56.84    3:55.66        
     1) Claire Williams SO            2) Grace Freeman JR             
     3) Anna Thomsen JR               4) Taylor Barany FR             
                 28.79        59.31 (59.31)
        1:27.84 (28.53)   1:59.93 (1:00.62)
        2:27.46 (27.53)     2:58.34 (58.41)
        3:25.20 (26.86)     3:55.66 (57.32)
 15 Olathe-North                  3:58.24    3:55.70        
     1) Hanna Bohl JR                 2) Olivia Parmentier SO         
     3) Carolyn Culp SO               4) Caroline Kelter SO           
                 27.35        57.74 (57.74)
        1:26.94 (29.20)   2:00.75 (1:03.01)
        2:28.69 (27.94)     3:00.24 (59.49)
        3:26.30 (26.06)     3:55.70 (55.46)
 16 S M-North                     4:02.80    4:00.56        
     1) Harris Ginther SR             2) Samantha Yancey JR           
     3) Katherine Hydeman SR          4) Jennifer Schleicher JR       
                 29.35    1:00.80 (1:00.80)
        1:29.43 (28.63)   2:01.87 (1:01.07)
        2:30.11 (28.24)     3:01.52 (59.65)
        3:29.56 (28.04)     4:00.56 (59.04)
 
                       === Preliminaries ===                        
 
 17 Blue Valley-West              4:03.43                   
     1) Shayna Southard FR            2) Abbie LoMonaco SO            
     3) Natalie Behnen SO             4) Kami Pankratz FR             
                 29.21    1:01.07 (1:01.07)
        1:30.46 (29.39)   2:03.86 (1:02.79)
        2:32.30 (28.44)   3:05.87 (1:02.01)
        3:33.28 (27.41)     4:03.43 (57.56)
 18 Hutchinson                    4:05.79                   
     1) Sara Wilder JR                2) Meghan Morey FR              
     3) Ciara Kroeker JR              4) Madelyn Fee FR               
                 29.80    1:01.65 (1:01.65)
        1:31.43 (29.78)   2:04.18 (1:02.53)
        2:33.51 (29.33)   3:06.73 (1:02.55)
        3:35.09 (28.36)     4:05.79 (59.06)
 19 Topeka                        4:11.25                   
     1) Megan LaColla FR              2) Natalie Starbuck SR          
     3) Alex Millhuff JR              4) Meredith Ricks SR            
                 28.70    1:00.77 (1:00.77)
        1:16.48 (15.71)     1:32.47 (31.70)
      2:39.82 (1:07.35)   3:12.11 (1:39.64)
        3:40.06 (27.95)     4:11.25 (59.14)
 20 Garden City                   4:11.86                   
     1) Claire Schmidt SO             2) Alexa Shaffer SR             
     3) Katelyn Greene SR             4) Samantha Norton JR           
                 29.41    1:02.97 (1:02.97)
        1:19.63 (16.66)   2:06.69 (1:03.72)
        2:37.01 (30.32)   3:10.48 (1:03.79)
        3:39.71 (29.23)   4:11.86 (1:01.38)
 21 Olathe-South                  4:19.66                   
     1) Sammy Hiller SR               2) Emma Barnes SO               
     3) Faith DeGraffenreid SO        4) Megan Barb SO                
                 30.67    1:05.01 (1:05.01)
        1:35.29 (30.28)   2:09.37 (1:04.36)
        2:39.61 (30.24)   3:15.26 (1:05.89)
        3:46.37 (31.11)   4:19.66 (1:04.40)
 22 Derby                         4:22.21                   
     1) Makena Franke FR              2) Sarah Owen JR                
     3) Kenzie Brown SO               4) Rachel Onken JR              
                 31.07    1:05.43 (1:05.43)
        1:36.75 (31.32)   2:11.70 (1:06.27)
        2:41.79 (30.09)   3:15.01 (1:03.31)
        3:46.09 (31.08)   4:22.21 (1:07.20)