ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Arena Grand Prix, Charlotte: Day Two Finals
5/10/2013-5/10/2013
Charlotte, USA


    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 8:07 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 3  Women 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Allison Schmitt        22 North Baltimore   2:01.50    1:58.76  
  2 Chloe Sutton           21 Mission Viejo Na  2:00.63    1:59.50  
  3 Leah Smith             18 Jewish Community  2:00.75    1:59.62  
  4 Shannon Vreeland       21 Athens Bulldog S  2:00.37    2:00.38  
  5 *Sam Cheverton         24 Una OSU           2:01.74    2:00.99  
  6 Jordan Mattern         20 Athens Bulldog S  2:02.71    2:01.31  
  7 Danielle Siverling     20 North Carolina A  2:02.09    2:01.34  
  8 Elizabeth Beisel       20 Bluefish Swim Cl  2:02.58    2:04.67  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Megan Romano           22 Athens Bulldog S  2:03.52    2:01.35  
 10 Mary Griffith          19 Univ Tennessee    2:02.99    2:01.89  
 11 Cierra Runge           17 North Baltimore   2:03.08    2:02.44  
 12 Lindsay Gendron        20 Univ Tennessee    2:04.05    2:03.23  
 13 Alexandria Frasier     20 Bluefish Swim Cl  2:04.65    2:03.72  
 14 Alex Norris            21 Una OSU           2:03.98    2:04.05  
 15 *Andreina Pinto        21 Gator Swim Club   2:04.17    2:04.06  
 16 *Vien Nguyen           16 Saint Augustine   2:03.06    2:04.13  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Jessica Hodgson        17 Bolles School Sh  2:04.90    2:03.56  
 18 Rebecca Postoll        16 Stingrays         2:05.50    2:04.32  
 19 Willa Wang             18 North Baltimore   2:05.25    2:04.49  
 20 Nora McCullagh         15 SwimMAC Carolina  2:04.74    2:04.54  
 21 Brooke Zeiger          17 Bluefish Swim Cl  2:04.69    2:05.34  
 22 Ashley Steenvoorden    22 Unattached        2:05.32    2:05.94  
 23 Kelsi Worrell          18 Univ Louisville   2:04.65    2:06.92  
 24 Emily Allen            16 North Mecklenbur  2:04.95    2:08.74  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Lia Neal               18 Asphalt Green Un  2:05.69    2:02.78  
 26 Haley Lips             19 Indiana Universi  2:06.34    2:03.44  
 27 Jessica Camposano      20 Valle Colombia    2:05.70    2:05.55  
 28 Gabrielle Deloof       17 Pointe Aquatics   2:06.49    2:06.91  
 29 Lindsey McKnight       19 Una UF            2:06.06    2:07.10  
 30 *Ellese Zalewski       21 Gator Swim Club   2:06.26    2:07.26  
 31 Emma Nunn              19 NOVA-             2:06.77    2:07.44  
 32 Megan Byrnes           14 Nation''s Capital  2:06.58    2:07.86  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 15 Stephanie Peacock      20 Swim Florida      2:04.09             
 26 Kaitlyn Johnson        23 Lake Erie Silver  2:05.56             
 31 *Nathalie Lindborg     22 Southern Methodi  2:06.30             
 35 Kelsey Floyd           21 Univ Tennessee    2:06.66             
 37 Emma Saunders          18 Manchester Aqua   2:06.91             
 38 Lauren Rhodes          17 SwimMAC Carolina  2:06.95             
 39 Mary Pelton            15 North Baltimore   2:07.06             
 40 Allyn Hardesty         18 Una UNC           2:07.17             
 41 Kelly Ann Baird        21 Una OSU           2:07.20             
 42 Ashlee Linn            20 Sarasota YMCA     2:07.29             
 43 Christina Lappin       14 North Mecklenbur  2:07.30             
 44 Lilly Vivado           14 Bluefish Swim Cl  2:07.57             
 45 Chantique Payne        23 Guelph            2:07.79             
 46 Deirdre Jones          21 Club Wolverine    2:07.83             
 47 Faith Johnson          18 SwimMAC Carolina  2:07.86             
 48 Kristin Connors        18 Una SBE           2:07.92             
 48 Caroline Arakelian     18 Unattached        2:07.92             
 50 *Jessica Thielmann     19 Gator Swim Club   2:08.08             
 51 Maddy Smart            18 Wilton Y Wahoos   2:08.17             
 52 Megan Siverling        20 Una NLAC          2:08.42             
 53 Rebecca MacPherson     17 Nova Scotia       2:08.46             
 54 Nicole Emery           17 SwimMAC Carolina  2:08.62             
 55 Jillian Vitarius       19 Auburn Universit  2:08.72             
 56 Sara Delay             22 Indiana Universi  2:08.90             
 57 Autumn Finke           18 Saint Petersburg  2:08.91             
 58 Claire Deselm          15 North Carolina A  2:09.17             
 59 *Fernanda Gonzalez Ra  23 Gator Swim Club   2:09.40             
 60 Natalie Hinds          19 Una UF            2:09.44             
 61 Jordan Smith           20 Patriot Aquatics  2:09.45             
 62 Taylor Roy             19 Una UF            2:09.53             
 63 Alicia Mathieu         21 Una UF            2:09.54             
 64 Anastasia Bogdanovski  19 Unattached        2:09.61             
 65 Molly Wedge            19 Nova Scotia       2:09.62             
 66 Elsa Welshofer         16 SwimMAC Carolina  2:09.63             
 67 Kylie Jordan           15 Snow Swimming     2:09.75             
 68 Siwan Thomas-Howells   16 Bolles School Sh  2:10.22             
 69 Stephanie Armstrong    21 Indiana Universi  2:10.60             
 70 Maria Alvarez          23 Valle Colombia    2:11.32             
 71 Hannah Lincoln         19 Marlins of Ralei  2:11.61             
 72 Meagan Bernier         20 Nova Scotia       2:11.70             
 73 Shannon O''Malley       20 Una RAYS          2:11.80             
 74 Temarie Tomley         16 Mercy Healthplex  2:14.00             
 75 Kendall Pena           18 Marlins of Ralei  2:14.81             
 -- Olivia Scott           20 Auburn Universit                      
 -- Summer Finke           16 Saint Petersburg                      
 -- Gillian Ryan           17 North Baltimore                       
 -- Abigail Speers         18 Machine Aquatics                      
 -- Maggie Miller          16 Unattached            NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 8:12 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 4  Men 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Matt McLean            24 Univ Virginia Aq  1:50.65    1:49.02  
  2 Conor Dwyer            24 Lake Forest       1:50.33    1:49.29  
  3 *Joseph Schooling      17 Bolles School Sh  1:50.33    1:49.47  
  4 Ricky Berens           25 Longhorn Aquatic  1:50.83    1:49.50  
  5 Connor Jaeger          22 Club Wolverine    1:50.27    1:49.59  
  6 Ryan Lochte            28 Daytona Beach Sw  1:50.76    1:49.81  
  7 Michael Klueh          26 Club Wolverine    1:50.45    1:50.01  
  8 Charlie Houchin        25 iX3 Sports        1:50.94    1:50.36  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 *Matias Koski          18 Dynamo Swim Club  1:51.65    1:50.24  
 10 Michael Wynalda        21 Club Wolverine    1:51.27    1:50.39  
 11 *Marwan El Kamash      19 Una CA            1:51.84    1:50.56  
 12 *Darian Townsend       28 Tucson Ford Deal  1:50.96    1:50.69  
 13 Michael McBroom        21 Longhorn Aquatic  1:51.74    1:50.91  
 14 JT Stilley             21 SwimMAC Carolina  1:52.49    1:52.97  
 15 Pete Brumm             19 Club Wolverine    1:51.98    1:53.08  
 16 Justin Glanda          20 Club Wolverine    1:52.08    1:53.52  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Zane Grothe            21 Auburn Universit  1:52.94    1:51.98  
 18 Garrett Weber-Gale     27 Longhorn Aquatic  1:52.76    1:52.02  
 19 *Luis Rojas            22 Una LAS           1:52.64    1:52.90  
 20 Michael Domagala       17 Asphalt Green Un  1:53.56    1:52.94  
 21 Jonathan Boffa         20 Una SBE           1:53.55    1:53.23  
 22 *Ryutaro Kamiya        21 Club Wolverine    1:53.38    1:53.59  
 23 *Tristan Slater        19 Univ Tennessee    1:53.54    1:53.65  
 24 Kyle Whitaker          21 Club Wolverine    1:53.35    1:54.14  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 David Ernstsson        20 Stockholmspolise  1:53.96    1:52.36  
 26 *Sebastien Rousseau    22 Gator Swim Club   1:53.98    1:53.21  
 27 James Murphy           15 Machine Aquatics  1:54.13    1:53.49  
 28 Michael Flach          22 Carolina Aquatic  1:53.98    1:53.83  
 29 *Mohamed Hussein       21 Una UMBC          1:53.81    1:54.43  
 30 *Gerard Rodriguez      20 Una CA            1:53.99    1:54.90  
 31 Michael Weiss          21 Wisconsin Aquati  1:54.41    1:57.66  
 32 Stephen Schmuhl        20 Indiana Universi  1:54.17    2:02.75  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 Mateo De Angulo        22 Valle Colombia    1:53.75             
 26 *Oussama Mellouli      29 Trojan Swim Club  1:53.75             
 34 Tynan Stewart          18 Unattached        1:54.31             
 36 *Dylan Bosch           19 Club Wolverine    1:54.46             
 37 Tom Luchsinger         22 Una UNC           1:54.51             
 38 Alec Cohen             19 Una RAYS          1:54.59             
 39 Chase Kalisz           19 North Baltimore   1:54.67             
 40 Tim Phillips           22 SwimMAC Carolina  1:54.86             
 41 Andres Doria           17 Venezuela         1:55.07             
 42 Miguel Perez           18 Venezuela         1:55.15             
 43 Bradley Dillon         21 Una UNC           1:55.17             
 44 *Dan Wallace           20 Gator Swim Club   1:55.30             
 45 Caeleb Dressel         16 Bolles School Sh  1:55.34             
 45 Scott Heil             20 Una NLAC          1:55.34             
 47 *Simonas Bilis         19 Una SBE           1:55.44             
 48 *Eduardo Solaeche-Gom  19 Gator Swim Club   1:55.46             
 49 *Alejandro Gomez       28 Davie Nadadores   1:55.54             
 50 Chip Peterson          25 North Carolina A  1:55.81             
 51 *Nicholas Schwab       22 Indiana Universi  1:55.99             
 52 Horus Briseno Ramirez  20 Mexico            1:56.05             
 53 Connor Green           17 Bluefish Swim Cl  1:56.38             
 54 Antoine Khazne         15 Venezuela         1:56.53             
 55 Ryan Murphy            17 Bolles School Sh  1:56.84             
 56 *Josh Booth            17 Bolles School Sh  1:56.86             
 57 *Marcin Cieslak        21 Gator Swim Club   1:56.89             
 58 William Buese          16 North Baltimore   1:57.11             
 59 *Raul Garrastazu       19 Una LAS           1:57.58             
 60 Marko Blazevski        20 Unattached        1:57.76             
 61 Joseph Scherpenberg    21 SwimCinnati       1:57.82             
 62 John Long              25 Aquatic Team Of   1:57.90             
 63 Kyle Darmody           18 SwimMAC Carolina  1:58.03             
 64 BJ Hornikel            21 VFL Sindelfingen  1:58.08             
 65 Colin Hamilton         20 Bolles School Sh  1:58.33             
 66 Owen Wright            16 Bluefish Swim Cl  1:58.62             
 67 Andy Arteta            17 Venezuela         1:58.64             
 68 Ian Rainey             17 Wilton Y Wahoos   1:58.73             
 69 Connor Signorin        20 Una UF            1:58.77             
 70 Nicholas Killeen       19 Club Wolverine    1:58.89             
 70 Kyle Watson            20 Nova Scotia       1:58.89             
 72 Andrew Chetcuti        20 Malta             1:58.96             
 73 John Hauser            20 Una NLAC          1:59.06             
 74 Matthew Curby          20 Blue Dolphins     1:59.08             
 75 Adam Bull              19 Una UF            1:59.19             
 76 Paul Powers            17 Splash Aquatic C  1:59.50             
 77 Joseph Petrone         17 Jersey Wahoos     1:59.60             
 78 Evan Van Moerkerke     19 Gryphons          1:59.62             
 79 William Silva          20 Gator Swim Club   1:59.80             
 79 John Newell            19 New South Swimmi  1:59.80             
 81 Chris Reith            23 Nova Scotia       2:00.25             
 82 Matthew Tynan          19 Unattached        2:00.27             
 83 Scott Johnson          17 Marlins of Ralei  2:00.35             
 84 Sava Turcanu           18 Hickory Foundati  2:00.48             
 85 Alex Eiden             19 Una CA            2:00.67             
 86 Sean Gunn              19 Zimbabwe          2:00.75             
 87 Timothy Wylie          19 Univ Tennessee    2:00.81             
 88 Jack Manchester        18 SwimMAC Carolina  2:00.82             
 89 Bradley Deborde        21 Patriot Aquatics  2:00.99             
 90 Daniel Miller          19 Club Wolverine    2:01.26             
 91 Adam Linker            17 Marlins of Ralei  2:01.27             
 92 Gavin Colley           16 North Baltimore   2:01.35             
 93 Geraint Berger         16 Nova Scotia       2:01.37             
 94 Jeremiah O''Donnell     18 Duke Aquatics     2:01.46             
 95 Kit Moran              23 Nova Scotia       2:01.57             
 96 Hayden Adams           18 Nova Scotia       2:02.02             
 97 Ryan Rosenbaum         18 Una UF            2:02.20             
 98 Matthew Zimmerman      19 Club Wolverine    2:02.27             
 99 Ethan Young            15 Carpet Capital A  2:02.79             
100 Joe Ur                 21 Nova Scotia       2:03.29             
101 Sammy Sherman          18 Asphalt Green Un  2:03.76             
102 Shane Austin           21 Una NLAC          2:04.87             
103 Hayden Kosater         20 Swim Macon        2:05.84             
104 William Smith          16 Nova Scotia       2:06.99             
105 Nathan Lile            18 Una SMAC          2:12.14             
 -- Santo Condorelli       18 Bolles School Sh     DFS              
 -- Shane Ryan             19 Una NLAC             DFS              
 -- Lane Bretschneider     17 SwimMAC Carolina     DFS              
 -- Tyler Clary            24 Club Wolverine        NS              
 -- Tom Kremer             18 Unattached            NS              
 -- Sam Rairden            21 Univ Tennessee        NS              
 -- *Pawel Werner          20 Gator Swim Club       NS              
 -- Anthony Marcantonio    17 Bluefish Swim Cl      NS              
 -- Matthew Thomas         20 Una SBE               NS              
 -- *Antton Haramboure     22 Auburn Universit      NS              
 -- David Wililams         19 Una SBE               NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 8:15 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 5  Women 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Jessica Hardy          26 Trojan Swim Club  1:08.18    1:07.03  
  2 Molly Hannis           21 Univ Tennessee    1:10.21    1:07.39  
  3 Laura Sogar            22 Bluefish Swim Cl  1:08.11    1:07.57  
  4 Micah Lawrence         22 SwimMAC Carolina  1:08.91    1:08.72  
  5 Annie Zhu              18 North Baltimore   1:10.49    1:09.49  
  6 Ashley Wanland         23 Unattached        1:10.66    1:09.66  
  7 Rebecca Ejdervik       25 Unattached        1:11.08    1:09.88  
  8 Katie Meili            22 Unattached        1:09.85    1:09.99  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Angela Chokran         21 Club Wolverine    1:11.48    1:11.30  
 10 Mercedes Toledo        23 Venezuela         1:11.43    1:11.40  
 11 Lillia King            16 Newburgh Sea Cre  1:11.73    1:11.62  
 12 Kathleen Baker         16 SwimMAC Carolina  1:12.12    1:11.81  
 13 *Raminta Dvariskyte    23 Southern Methodi  1:12.45    1:12.44  
 14 Maija Roses            17 SwimMAC Carolina  1:13.13    1:12.88  
 15 Elizabeth Roberts      25 Savannah Swim Te  1:12.65    1:13.25  
 16 Gisselle Kohoyda       21 Univ Louisville   1:11.97    1:14.10  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Ashley Danner          22 Mason Makos Swim  1:13.18    1:13.29  
 18 Lauren James           16 North Baltimore   1:14.73    1:14.01  
 19 Brooke Zeiger          17 Bluefish Swim Cl  1:14.06    1:14.05  
 20 Caitlin Casazza        16 SwimMAC Carolina  1:14.19    1:14.11  
 21 Katie Rechsteiner      20 Delaware Swim     1:13.83    1:14.21  
 22 Alexandra Martelle     17 SwimMAC Carolina  1:14.01    1:14.27  
 23 Jordan Surhoff         18 North Baltimore   1:14.60    1:15.35  
 24 Haley Sinatro          19 Una NLAC          1:14.41    1:16.93  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Shannon O''Malley       20 Una RAYS          1:14.94    1:13.16  
 26 Chelsea Weedman        20 Una NLAC          1:14.92    1:13.95  
 27 Olga Lapteva           15 Bolles School Sh  1:15.94    1:14.67  
 28 Rachel Canty           19 Una UNC           1:15.94    1:15.39  
 29 Charlsie Lincoln       20 Marlins of Ralei  1:16.40    1:15.97  
 30 Currie Murch Elliot    19 SwimMAC Carolina  1:15.35    1:16.21  
 31 *Sarra Lajnef          23 Gator Swim Club   1:16.40    1:16.57  
 32 Nikki Hubbard          20 Club Wolverine    1:15.68    1:18.68  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 33 Lindsey McKnight       19 Una UF            1:16.79             
 34 Darby Wayner           16 Georgia Coastal   1:16.81             
 35 Danielle Jansen        21 Una UNC           1:16.84             
 36 Emily Sarratt          16 Duke Aquatics     1:17.33             
 37 Ashlee Linn            20 Sarasota YMCA     1:17.64             
 38 Kelsey Lui             20 Una SBE           1:18.43             
 39 *Quynh Ngo             12 Saint Augustine   1:18.86             
 40 Nicole Giamber         19 Marlins of Ralei  1:19.73             
 41 Madison Burns          18 Parkland          1:20.58             
 -- Emily Kopas            16 Davie Nadadores       NS              
 -- Annie Lazor            18 Unattached            NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 8:18 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 6  Men 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Mike Alexandrov        28 Trojan Swim Club  1:02.86    1:01.00  
  2 *Jorge Murillo         21 Una DANA          1:02.44    1:01.72  
  3 *Richard Funk          20 Club Wolverine    1:02.27    1:02.03  
  4 *Azad Al-Barazi        25 Una TROJ          1:03.01    1:02.32  
  5 *Carlos Almeida        24 Cardinal Aquatic  1:03.03    1:02.50  
  6 Nicolas Fink           19 Athens Bulldog S  1:03.15    1:02.51  
  7 Bradley Craig          24 Tennessee Aquati  1:02.82    1:02.53  
  8 Mark Gangloff          30 New York Athleti  1:03.02    1:02.60  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Scott Weltz            26 UCD Aquatics      1:03.84    1:03.43  
 10 Jonathan Naisby        19 Sherbrooke        1:04.62    1:03.69  
 11 Cody Miller            21 Indiana Universi  1:03.70    1:03.79  
 12 *Thomas Dahlia         23 Una CARD          1:03.93    1:04.11  
 13 Matthew Elliott        20 Una UF            1:04.80    1:04.50  
 14 *Lachezar Shumkov      21 Univ Connecticut  1:04.53    1:04.57  
 15 Andrew Seliskar        16 Nation''s Capital  1:04.78    1:05.19  
 16 Nicholas D''Innocenzo   22 Crimson Aquatics  1:04.63    1:05.91  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Matthew Fedderly       26 Snow Swimming     1:04.87    1:04.14  
 18 Kameron Chastain       21 Univ Louisville   1:04.97    1:04.94  
 19 Matt McNamara          19 Club Wolverine    1:05.33    1:05.22  
 20 Andrew Schuehler       18 Jersey Wahoos     1:05.37    1:05.58  
 20 Nelson Westby          25 Minnetonka Swim   1:05.51    1:05.58  
 22 Nic Eriksson           19 Unattached        1:05.97    1:05.62  
 23 Daniel Le              18 SwimMAC Carolina  1:05.52    1:05.85  
 24 Ryan Harty             16 Greenwood Memori  1:05.71    1:07.30  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 *Renato Prono          22 Univ Tennessee    1:06.37    1:05.51  
 26 Sean Yeh               16 New Wave Swim Te  1:06.33    1:05.96  
 27 *Freddy Alexander Lop  17 Una DANA          1:06.53    1:06.25  
 28 *Marcos Maestre        22 NTC Aquatics      1:06.64    1:06.37  
 29 Paul Corbae            18 Club Wolverine    1:06.46    1:06.51  
 30 David Diaz             20 Asphalt Green Un  1:06.60    1:06.54  
 31 Destin Hall            16 Georgia Coastal   1:06.34    1:06.78  
 32 David Speese           20 Una UNC           1:06.69    1:07.56  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 33 Kenek Gil              18 Venezuela         1:06.94             
 34 Richard Munch          19 Machine Aquatics  1:06.99             
 35 Matthew Stephenson     23 Guelph            1:07.12             
 36 Daniel Chang           15 Barracuda Swim C  1:07.15             
 37 Chris Cipolla          21 Una NLAC          1:07.38             
 38 Alex Vance             19 Una CA            1:07.40             
 38 *Juan Sequera          19 Club Seminole     1:07.40             
 40 Dexter Thomas          19 Una UOFL          1:07.50             
 41 Marijn Van Zundert     19 Bolles School Sh  1:07.65             
 42 Joshua Zimmt           17 Bluefish Swim Cl  1:07.67             
 43 Michael Andrew         14 Indie Swimming    1:07.74             
 44 Ian Bishop             21 Una SBE           1:07.77             
 45 *Eduardo Solaeche-Gom  19 Gator Swim Club   1:07.85             
 46 Michael Chadwick       18 SwimMAC Carolina  1:08.02             
 47 Brian Bollerman        20 Una UNC           1:08.16             
 48 Garrett House          18 Duke Aquatics     1:08.23             
 49 Maxwell Williamson     18 Northern KY Clip  1:08.42             
 50 Zachary Lierley        18 Mount Pleasant S  1:08.56             
 51 Luc Boudreau           21 Nova Scotia       1:08.69             
 52 *Agnishwar Jayaprakas  22 SwimMAC Carolina  1:08.77             
 53 Kurt Wohlrab           19 Sandhills         1:09.24             
 54 Luke Torres            18 Coral Springs     1:09.29             
 55 Matthew Josa           18 SwimMAC Carolina  1:09.79             
 56 Jeremiah O''Donnell     18 Duke Aquatics     1:09.86             
 57 James Cormier          16 Nova Scotia       1:10.20             
 58 Alexander Gianino      20 Badger            1:10.50             
 -- Maximus Litvinov       21 Una SBE               DQ              
 -- Hayes McCullagh        18 SwimMAC Carolina                      
 -- Alexander Cook         20 Team Pittsburgh       NS              
 -- Anthony Marcantonio    17 Bluefish Swim Cl      NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 8:21 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 7  Women 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Olivia Smoliga         18 Glenview Titan A    28.34      28.50  
  2 Megan Romano           22 Athens Bulldog S    28.56      28.70  
  3 *Carolina Colorado     25 Davie Nadadores     28.84      28.81  
  4 *Emma Svensson         20 Una SWIM            28.90      29.01  
  5 Kathleen Baker         16 SwimMAC Carolina    29.05      29.04  
  6 Kaitlin Harty          15 Greenwood Memori    29.49      29.07  
  7 Isabella Arcila        19 Valle Colombia      28.86      29.11  
  8 Alexandra DeLoof       18 Club Wolverine      29.63      29.22  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Sarah Reynolds         18 Auburn Universit    29.65      29.61  
 10 *Claudia Lau           20 Club Wolverine      29.69      29.79  
 11 Catherine Deloof       16 Pointe Aquatics     29.78      29.85  
 12 Christina Leander      18 Unattached          29.99      29.94  
 13 Catherine Mulquin      18 Una MACH            29.79      29.99  
 14 *Fernanda Gonzalez Ra  23 Gator Swim Club     30.18      30.25  
 15 Maria Sheridan         17 SwimMAC Carolina    30.15      30.56  
 16 *Nathalie Lindborg     22 Southern Methodi    30.07      31.21  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Gabrielle Deloof       17 Pointe Aquatics     30.28      30.00  
 18 Elizabeth Boyce        19 Unattached          30.24      30.24  
 19 Nora McCullagh         15 SwimMAC Carolina    30.42      30.75  
 20 Erica Belcher          20 Univ Louisville     30.68      30.93  
 21 Katie Meili            22 Unattached          30.90      31.35  
 22 Emily Allen            16 North Mecklenbur    30.47      31.36  
 23 *Dorina Szekeres       20 Indiana Universi    30.72      31.45  
 24 Temarie Tomley         16 Mercy Healthplex    30.98      31.54  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Alyssa Marsh           15 SwimMAC Carolina    31.11      30.32  
 26 Nicole Emery           17 SwimMAC Carolina    31.45      30.95  
 27 Nicole Haynes          20 Una SBE             31.78      31.38  
 28 Kaitlin Mills          21 Una SBE             32.25      31.48  
 29 Erin Gaeckle           20 Univ Tennessee      31.98      31.51  
 30 Elizabeth Zeiger       15 Bluefish Swim Cl    32.51      33.30  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Hellen Moffitt         17 Machine Aquatics    29.89             
 22 Amber McDermott        20 Athens Bulldog S    30.61             
 26 Lauren Harrington      20 Athens Bulldog S    30.97             
 29 Hannah Lincoln         19 Marlins of Ralei    31.40             
 31 Jordan Mattern         20 Athens Bulldog S    31.47             
 -- Mary Pelton            15 North Baltimore      DFS              
 -- Maggie Miller          16 Unattached            NS              
 -- Zina Grogg             20 Una SBE               NS              
 -- Samantha Stratfod      17 Guelph                NS              
 -- Melissa Postoll        18 Stingrays             NS              
 -- Hannah Freyman         19 Una SBE               NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 7:58 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 8  Men 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 *Junya Koga            25 Club Wolverine      25.37      25.11  
  2 David Plummer          27 Minnetonka Swim     25.24      25.26  
  3 Eugene Godsoe          25 Unattached          25.34      25.49  
  4 Adam Mania             29 Schroeder YMCA S    25.78      25.62  
  5 Nic Graesser           19 Upper Mainline Y    25.55      25.65  
  6 Ryan Murphy            17 Bolles School Sh    25.82      25.95  
  7 Shane Ryan             19 Una NLAC            26.17      25.96  
  8 Andrew teDuits         19 Una WA              26.13      26.07  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 *Mohamed Hussein       21 Una UMBC            26.55      26.12  
 10 *James Disney-May      20 Auburn Universit    26.36      26.18  
 11 Sam Rairden            21 Univ Tennessee      26.48      26.22  
 12 Ryan Harty             16 Greenwood Memori    26.33      26.38  
 13 *Pedro Oliveira        25 Cardinal Aquatic    26.25      26.41  
 14 Nathaniel Savoy        20 Una NLAC            26.51      26.72  
 15 James Wells            21 Indiana Universi    26.24      26.74  
 16 Zachary McGinnis       22 H2okie Aquatics     26.65      26.94  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Sean Grier             21 Una NLAC            26.67             
 18 Steven Zimmerman       20 Ohio State Unive    26.68             
 19 Matthew Josa           18 SwimMAC Carolina    26.68             
 20 Christian Homer        20 Gator Swim Club     26.69             
 21 *Corey Main            18 Gator Swim Club     26.78             
 22 Kyle Tyrrell           19 Nation''s Capital    26.91             
 23 Alexander Martin       15 Jersey Wahoos       26.95             
 24 Paul Powers            17 Splash Aquatic C    27.04             
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Joseph Scherpenberg    21 SwimCinnati         27.05             
 26 Kyle Darmody           18 SwimMAC Carolina    27.21             
 27 Ethan Young            15 Carpet Capital A    27.36             
 28 Connor Green           17 Bluefish Swim Cl    27.41             
 29 *Nicolas Brun          19 NTC Aquatics        27.49             
 30 Michael Covert         20 Una CA              27.63             
 31 Ryan Wilkinson         19 SwimMAC Carolina    27.63             
 32 Bradley Dillon         21 Una UNC             27.67             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 33 Andrew Grant           28 Unattached          27.71             
 34 John Long              25 Aquatic Team Of     27.81             
 35 David Sharpe           22 Nova Scotia         27.85             
 36 *Caryle Blondell       21 Univ Louisville     27.89             
 37 Jack Manchester        18 SwimMAC Carolina    27.90             
 38 Andre Smedstad         20 Greenville Swim     27.96             
 39 Kit Moran              23 Nova Scotia         28.02             
 40 Aaron Young            19 Univ Louisville     28.05             
 41 Jason Ewart            16 North Baltimore     28.14             
 42 William Raynor         19 Club Wolverine      28.16             
 43 Jesus Lopez            18 Venezuela           28.22             
 44 *Josh Booth            17 Bolles School Sh    28.38             
 45 Matthew Curby          20 Blue Dolphins       28.43             
 46 *Constantin Rondot     23 Tennessee Aquati    28.53             
 47 Matthew McPheters      17 Bolles School Sh    28.60             
 48 Scott Johnson          17 Marlins of Ralei    28.95             
 49 Yianni Thermos         19 Una DBS             29.02             
 50 Connor Kalisz          16 North Baltimore     29.11             
 51 Jordan Denmark         21 Unattached          29.12             
 52 Hayden Adams           18 Nova Scotia         29.25             
 53 Joe Ur                 21 Nova Scotia         29.61             
 -- Nic Eriksson           19 Unattached            NS              
 -- Jack Conger            18 Una MACH              NS              
 -- Clifton Gordon         20 Una UNC               NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 8:26 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 9  Women 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Dana Vollmer           25 Unattached          58.43      58.24  
  2 Claire Donahue         24 Western Kentucky    59.90      58.83  
  3 Kelsi Worrell          18 Univ Louisville   1:00.00      59.33  
  4 Lauren Harrington      20 Athens Bulldog S  1:00.63    1:00.43  
  5 Kim Vandenberg         29 New York Athleti  1:01.15    1:01.15  
  6 Kristel Vourna         21 Una CTA           1:01.57    1:01.19  
  7 Ellen Williamson       20 Una UVAA          1:01.71    1:01.74  
  8 Olivia Scott           20 Auburn Universit  1:01.63    1:01.97  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Elsa Welshofer         16 SwimMAC Carolina  1:01.88    1:01.65  
 10 Jessica Camposano      20 Valle Colombia    1:01.78    1:01.92  
 11 Kaitlyn Johnson        23 Lake Erie Silver  1:02.16    1:01.96  
 12 Natalie Hinds          19 Una UF            1:02.19    1:02.06  
 13 Christina Lappin       14 North Mecklenbur  1:02.01    1:02.35  
 14 Kelsey Floyd           21 Univ Tennessee    1:01.98    1:02.52  
 15 Alisha Harricharan     21 Gryphons          1:02.19    1:02.76  
 16 Erika Torrellas        20 Venezuela         1:02.06    1:02.88  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Courtney Weaver        17 Flint ''Y'' Falcon  1:02.49    1:01.62  
 18 Hellen Moffitt         17 Machine Aquatics  1:02.28    1:01.63  
 19 Mary Griffith          19 Univ Tennessee    1:02.51    1:01.82  
 20 Tanja Kylliainen       20 Univ Louisville   1:02.62    1:02.19  
 21 Megan Kingsley         17 Mount Pleasant S  1:02.65    1:02.41  
 22 *Anne Leuthold         21 Una SBE           1:02.89    1:02.91  
 23 Kylie Jordan           15 Snow Swimming     1:03.10    1:03.12  
 24 Zoe Mattingly          19 Club Wolverine    1:02.89    1:03.64  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Hannah Lincoln         19 Marlins of Ralei  1:03.62    1:02.56  
 26 Caitlin Casazza        16 SwimMAC Carolina  1:03.15    1:03.20  
 27 Alexandria Merritt     19 Auburn Universit  1:03.26    1:03.34  
 28 Lia Neal               18 Asphalt Green Un  1:03.76    1:03.40  
 29 Meredith Hoover        20 North Carolina A  1:03.41    1:03.43  
 30 Claire Deselm          15 North Carolina A  1:03.84    1:03.51  
 31 Haley Lips             19 Indiana Universi  1:03.89    1:04.74  
 32 Jessica Hodgson        17 Bolles School Sh  1:03.76    1:05.63  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 27 Shannon Vreeland       21 Athens Bulldog S  1:03.28             
 34 Allison Schmitt        22 North Baltimore   1:03.93             
 35 *Ellese Zalewski       21 Gator Swim Club   1:04.01             
 36 Alyssa Marsh           15 SwimMAC Carolina  1:04.11             
 37 Maria Sheridan         17 SwimMAC Carolina  1:04.18             
 38 Giorgie Graves         19 UNA-TBAY          1:04.25             
 39 Danielle Jansen        21 Una UNC           1:04.45             
 40 Lara Marshall          18 YMCA of Northwes  1:04.92             
 41 Christina Leander      18 Unattached        1:04.93             
 42 Darby Wayner           16 Georgia Coastal   1:05.08             
 43 Emma Spilman           16 Saint Petersburg  1:05.29             
 44 Kendall Surhoff        19 North Carolina A  1:05.30             
 45 Nikki Hubbard          20 Club Wolverine    1:05.35             
 46 Lindsey McKnight       19 Una UF            1:05.65             
 47 Lauren Rhodes          17 SwimMAC Carolina  1:06.06             
 48 Michelle Williams      22 Una OSU           1:06.28             
 49 Elizabeth Boyce        19 Unattached        1:06.69             
 50 Jordan Surhoff         18 North Baltimore   1:06.77             
 51 Faith Johnson          18 SwimMAC Carolina  1:06.83             
 52 Siwan Thomas-Howells   16 Bolles School Sh  1:06.90             
 53 Emily Sarratt          16 Duke Aquatics     1:07.66             
 54 Taylor Roy             19 Una UF            1:08.20             
 55 Olga Lapteva           15 Bolles School Sh  1:08.38             
 56 Molly Wedge            19 Nova Scotia       1:09.15             
 -- Kaitlin Harty          15 Greenwood Memori      DQ              
 -- Temarie Tomley         16 Mercy Healthplex     DFS              
 -- Chantique Payne        23 Guelph               DFS              
 -- Maggie Miller          16 Unattached            NS              
 -- Kathryn Miles          19 Bolles School Sh      NS              
 -- Zina Grogg             20 Una SBE               NS              
 -- *Thao Le               16 Saint Augustine       NS              
 -- Catherine Mulquin      18 Una MACH              NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 8:29 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 10  Men 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 *Joseph Schooling      17 Bolles School Sh    52.55      52.33  
  2 Tyler McGill           25 New York Athleti    53.50      52.47  
  3 Jack Conger            18 Una MACH            53.95      53.23  
  4 Mario Todorovic        24 Bolles School Sh    53.74      53.59  
  5 Dan Madwed             24 Club Wolverine      54.17      54.11  
  6 Tim Phillips           22 SwimMAC Carolina    53.85      54.14  
  7 Eugene Godsoe          25 Unattached          53.75      54.41  
  8 Nico Van Duijn         22 Switzerland         54.63      54.61  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Ryan Lochte            28 Daytona Beach Sw    54.76      54.02  
 10 Santo Condorelli       18 Bolles School Sh    54.95      54.63  
 11 *Marcin Cieslak        21 Gator Swim Club     55.07      54.77  
 12 Michael Domagala       17 Asphalt Green Un    55.21      55.22  
 13 Andrew Seliskar        16 Nation''s Capital    55.29      55.47  
 14 *Bruno Ortiz           20 Club Wolverine      55.63      55.70  
 15 Ryan Murphy            17 Bolles School Sh    55.43      56.04  
 16 Sam Rairden            21 Univ Tennessee      55.65      56.14  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Tom Luchsinger         22 Una UNC             55.87      54.87  
 18 *Dylan Bosch           19 Club Wolverine      56.13      54.96  
 19 John Wojciechowski     21 Club Wolverine      55.90      55.05  
 20 Pete Brumm             19 Club Wolverine      56.55      55.72  
 21 William Buese          16 North Baltimore     56.34      56.19  
 22 Andrew Chetcuti        20 Malta               56.79      56.52  
 23 Benjamin Colley        19 Una UNC             56.47      56.68  
 24 Matthew Josa           18 SwimMAC Carolina    55.88    1:00.17  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Caeleb Dressel         16 Bolles School Sh    56.87      55.77  
 26 Eddy Marin             21 Venezuela           57.00      56.46  
 27 Shane Ryan             19 Una NLAC            57.38      56.50  
 28 Michael Andrew         14 Indie Swimming      56.86      56.62  
 29 *Vitor Sa              20 Una MA              57.39      56.63  
 30 Samuel Wang            17 Sherbrooke          56.99      56.65  
 31 Matthew Haupt          33 Snow Swimming       56.86      57.65  
 32 Miguel Perez           18 Venezuela           56.97      58.65  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 15 Tynan Stewart          18 Unattached          55.49             
 17 Ricky Berens           25 Longhorn Aquatic    55.65             
 22 *Pedro Oliveira        25 Cardinal Aquatic    56.03             
 24 Michael Flach          22 Carolina Aquatic    56.15             
 34 *Sebastien Rousseau    22 Gator Swim Club     57.00             
 38 Cody Miller            21 Indiana Universi    57.40             
 39 Christian Homer        20 Gator Swim Club     57.46             
 40 Luke Torres            18 Coral Springs       57.51             
 41 David Sharpe           22 Nova Scotia         57.54             
 42 Henry Parker           18 Club Wolverine      57.55             
 43 *Corey Main            18 Gator Swim Club     57.63             
 44 Nelson Westby          25 Minnetonka Swim     57.76             
 45 Christian McCurdy      18 Una SBE             57.78             
 46 Jose Perez             19 Venezuela           57.82             
 46 Scott Weltz            26 UCD Aquatics        57.82             
 48 Bradley Deborde        21 Patriot Aquatics    57.86             
 49 *Raul Garrastazu       19 Una LAS             57.88             
 50 Maxwell Dolan          17 Wilton Y Wahoos     57.92             
 51 James Wells            21 Indiana Universi    57.93             
 52 *Oussama Mellouli      29 Trojan Swim Club    57.96             
 52 Stephen Schmuhl        20 Indiana Universi    57.96             
 54 Michael Camper         19 Una SBE             57.97             
 54 Chris Sadsad           19 Univ Tennessee      57.97             
 56 Joseph Carbone         16 Bolles School Sh    58.07             
 56 *Daniel Woods          19 Una GSC             58.07             
 58 Kyle Tyrrell           19 Nation''s Capital    58.13             
 59 Alexis Marquez         27 Venezuela           58.18             
 60 *Constantin Rondot     23 Tennessee Aquati    58.38             
 61 Nic Graesser           19 Upper Mainline Y    58.39             
 62 *Oystein Hetland       23 Univ Tennessee      58.43             
 63 Andres Doria           17 Venezuela           58.58             
 64 Andrew teDuits         19 Una WA              58.72             
 65 James Murphy           15 Machine Aquatics    58.75             
 66 John Newell            19 New South Swimmi    58.76             
 67 Logan Heck             19 Una UNC             59.12             
 68 Colin Hamilton         20 Bolles School Sh    59.14             
 69 Jeremy Raisky          20 Club Wolverine      59.18             
 69 Jason Ewart            16 North Baltimore     59.18             
 71 Alexander Martin       15 Jersey Wahoos       59.20             
 72 Hayes McCullagh        18 SwimMAC Carolina    59.45             
 73 Owen Wright            16 Bluefish Swim Cl    59.53             
 74 Aaron Young            19 Univ Louisville     59.71             
 75 Abbas Qali             20 Kuwait              59.72             
 76 Scott Heil             20 Una NLAC            59.97             
 77 Joseph Petrone         17 Jersey Wahoos     1:00.04             
 78 Shane Austin           21 Una NLAC          1:00.06             
 79 Matthew Stephenson     23 Guelph            1:00.22             
 80 Paul Powers            17 Splash Aquatic C  1:00.36             
 81 Matthew Tynan          19 Unattached        1:00.44             
 82 Matthew McPheters      17 Bolles School Sh  1:00.70             
 83 Ethan Young            15 Carpet Capital A  1:00.75             
 84 Michael Chadwick       18 SwimMAC Carolina  1:00.77             
 85 Kyle Darmody           18 SwimMAC Carolina  1:00.95             
 86 Tate Warden            19 Unattached        1:01.02             
 87 Andrew Grant           28 Unattached        1:01.77             
 88 Hayden Kosater         20 Swim Macon        1:03.14             
 89 Nathaniel Bond         19 Una UOFL          1:03.74             
 -- Sean Grier             21 Una NLAC              DQ              
 -- *Darian Townsend       28 Tucson Ford Deal     DFS              
 -- Clifton Gordon         20 Una UNC               NS              
 -- Ian Rainey             17 Wilton Y Wahoos       NS              
 -- *Josh Booth            17 Bolles School Sh      NS              
 -- *Arthur Mendes         19 Auburn Universit      NS              
 -- *Pawel Werner          20 Gator Swim Club       NS              
 -- Tom Kremer             18 Unattached            NS              
 -- Roger Miesfeld         21 Una SBE               NS              
 -- Aaron Ghiglieri        19 Club Wolverine        NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 7:58 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 11  Women 400 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Elizabeth Beisel       20 Bluefish Swim Cl  4:46.32    4:41.30  
  2 Amber McDermott        20 Athens Bulldog S  4:49.38    4:44.26  
  3 Brooke Zeiger          17 Bluefish Swim Cl  4:51.83    4:44.29  
  4 Kathleen Baker         16 SwimMAC Carolina  4:50.62    4:47.61  
  5 Cari Blalock           20 North Carolina A  4:52.38    4:51.27  
  6 *Marni Oldershaw       18 Club Wolverine    4:50.95    4:51.73  
  7 Annie Harrison         18 OAK               4:52.43    4:51.82  
  7 Amanda Carner          19 Univ Tennessee    4:52.01    4:51.82  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Annie Zhu              18 North Baltimore   4:54.26    4:47.98  
 10 Courtney Beidler       21 Club Wolverine    4:58.75    4:49.71  
 11 *Dorina Szekeres       20 Indiana Universi  4:53.20    4:50.75  
 12 *Vien Nguyen           16 Saint Augustine   4:53.30    4:50.83  
 13 Tanja Kylliainen       20 Univ Louisville   4:56.05    4:52.67  
 14 Megan Kingsley         17 Mount Pleasant S  4:54.79    4:52.74  
 15 *Marina Ribi           25 Golden Panther A  4:57.41    4:56.87  
 16 Abigail Chin           19 Univ Louisville   4:57.67    5:00.23  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Emma Nunn              19 NOVA-             4:58.97             
 18 *Andreina Pinto        21 Gator Swim Club   4:59.75             
 19 Margaret D''Innocenzo   18 Crimson Aquatics  4:59.77             
 20 Samantha Stratfod      17 Guelph            4:59.85             
 21 Marie Georger          19 Club Wolverine    4:59.97             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 22 Nora McCullagh         15 SwimMAC Carolina  5:00.05             
 
                        === C - Final ===                         
 
 23 Nicole Emery           17 SwimMAC Carolina  5:01.06             
 24 Currie Murch Elliot    19 SwimMAC Carolina  5:02.03             
 25 Chelsea Weedman        20 Una NLAC          5:02.42             
 
                        === D - Final ===                         
 
 26 Willa Wang             18 North Baltimore   5:03.21             
 27 Elizabeth Zeiger       15 Bluefish Swim Cl  5:03.96             
 28 Lauren James           16 North Baltimore   5:04.28             
 29 Erica Belcher          20 Univ Louisville   5:05.21             
 30 *Sarra Lajnef          23 Gator Swim Club   5:05.52             
 31 Lilly Vivado           14 Bluefish Swim Cl  5:06.27             
 32 *Jessica Thielmann     19 Gator Swim Club   5:06.67             
 33 Jordan Smith           20 Patriot Aquatics  5:06.82             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 34 Shannon O''Malley       20 Una RAYS          5:07.14             
 35 Alexandra Martelle     17 SwimMAC Carolina  5:08.97             
 36 Caitlin Casazza        16 SwimMAC Carolina  5:09.47             
 37 Abby Galbreath         21 Una CA            5:09.76             
 38 Kendall Surhoff        19 North Carolina A  5:09.94             
 39 Kate Woolbright        20 Sarasota YMCA     5:11.31             
 40 Caroline Arakelian     18 Unattached        5:12.09             
 41 Claire Deselm          15 North Carolina A  5:13.44             
 42 Maija Roses            17 SwimMAC Carolina  5:16.20             
 43 Kendall Pena           18 Marlins of Ralei  5:16.95             
 44 Madison Burns          18 Parkland          5:20.01             
 45 Nicole Giamber         19 Marlins of Ralei  5:24.44             
 -- Haley Lips             19 Indiana Universi                      
 -- Kathryn Miles          19 Bolles School Sh      NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 7:58 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 12  Men 400 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Chase Kalisz           19 North Baltimore   4:19.25    4:15.66  
  2 Ryan Harty             16 Greenwood Memori  4:28.15    4:23.40  
  3 Kyle Whitaker          21 Club Wolverine    4:27.15    4:23.46  
  4 Tynan Stewart          18 Unattached        4:26.02    4:24.59  
  4 Stephen Schmuhl        20 Indiana Universi  4:30.16    4:24.59  
  6 Andrew Seliskar        16 Nation''s Capital  4:25.97    4:27.07  
  7 *Matt Navata           21 Una CA            4:29.45    4:28.16  
  8 *Dan Wallace           20 Gator Swim Club   4:30.13    4:28.56  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Conor Dwyer            24 Lake Forest       4:31.55    4:24.52  
 10 Maxwell Williamson     18 Northern KY Clip  4:34.57    4:27.98  
 11 Michael Weiss          21 Wisconsin Aquati  4:34.57    4:28.60  
 12 Ian Rainey             17 Wilton Y Wahoos   4:31.37    4:30.81  
 13 Alec Cohen             19 Una RAYS          4:35.58    4:31.14  
 14 Connor Signorin        20 Una UF            4:33.37    4:31.66  
 15 Gavin Colley           16 North Baltimore   4:37.61    4:37.42  
 16 Nicholas D''Innocenzo   22 Crimson Aquatics  4:37.29    4:39.47  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  5 Connor Jaeger          22 Club Wolverine    4:27.51             
 12 *Tristan Slater        19 Univ Tennessee    4:32.53             
 
                        === C - Final ===                         
 
 19 Grant Proctor          18 Jersey Wahoos     4:37.67             
 20 Zachary Lierley        18 Mount Pleasant S  4:37.75             
 21 Nolan Tesone           19 Univ Louisville   4:38.07             
 22 Chip Peterson          25 North Carolina A  4:38.24             
 23 Maxwell Dolan          17 Wilton Y Wahoos   4:38.31             
 24 *Nicholas Schwab       22 Indiana Universi  4:38.70             
 25 Destin Hall            16 Georgia Coastal   4:39.22             
 26 *Juan Sequera          19 Club Seminole     4:39.29             
 
                        === D - Final ===                         
 
 27 Matthew Elliott        20 Una UF            4:39.32             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 28 Patrick Myers          20 Bluefish Swim Cl  4:39.85             
 29 Scott Weltz            26 UCD Aquatics      4:40.03             
 
                        === D - Final ===                         
 
 29 William Silva          20 Gator Swim Club   4:40.03             
 31 *Eduardo Solaeche-Gom  19 Gator Swim Club   4:40.65             
 32 Kevin Bradley          18 Crimson Aquatics  4:40.78             
 33 Garrett House          18 Duke Aquatics     4:40.87             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 34 Austin Snyder          19 Una SBE           4:42.03             
 
                        === D - Final ===                         
 
 35 Marko Blazevski        20 Unattached        4:42.05             
 36 Kevin Glenn            18 SwimMAC Carolina  4:42.15             
 37 Matt Kwatyra           19 London Aquatic    4:42.29             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 38 Michael Camper         19 Una SBE           4:42.39             
 39 Alexander Gianino      20 Badger            4:42.85             
 40 Eddy Marin             21 Venezuela         4:42.98             
 41 Christian McCurdy      18 Una SBE           4:43.44             
 42 Connor Kalisz          16 North Baltimore   4:43.80             
 43 Jeremiah O''Donnell     18 Duke Aquatics     4:44.72             
 44 Andy Arteta            17 Venezuela         4:44.88             
 45 Adam Linker            17 Marlins of Ralei  4:45.11             
 46 Brian Bollerman        20 Una UNC           4:45.38             
 47 Jack Manchester        18 SwimMAC Carolina  4:45.43             
 48 Joshua Zimmt           17 Bluefish Swim Cl  4:45.51             
 49 Adam Bull              19 Una UF            4:46.12             
 50 Brett Mackenzie        19 Univ Louisville   4:48.64             
 51 Sava Turcanu           18 Hickory Foundati  4:48.99             
 52 Ryan Rosenbaum         18 Una UF            4:49.10             
 53 Mitch DeForest         19 North Carolina A  4:50.13             
 54 Pierce Bradshaw        16 New South Swimmi  4:51.34             
 55 James Cormier          16 Nova Scotia       4:51.87             
 56 Tyler Hill             20 SwimMAC Carolina  4:52.29             
 57 Evan Noble             21 Una UOFL          4:56.57             
 58 William Smith          16 Nova Scotia       5:01.47             
 -- Connor Green           17 Bluefish Swim Cl      DQ              
 -- *Sebastien Rousseau    22 Gator Swim Club       DQ              
 -- Chris Cipolla          21 Una NLAC              DQ              
 -- Lane Bretschneider     17 SwimMAC Carolina                      
 -- Steven Zimmerman       20 Ohio State Unive                      
 -- Carlos Omana           20 Metro Aquatic Cl      NS              
 -- Tyler Clary            24 Club Wolverine        NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 7:58 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 13  Women 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Jessica Hardy          26 Trojan Swim Club    30.70      30.71  
  2 Molly Hannis           21 Univ Tennessee      31.19      30.72  
  3 Ashley Wanland         23 Unattached          31.66      31.53  
  4 Laura Sogar            22 Bluefish Swim Cl    31.67      31.56  
  5 Rebecca Ejdervik       25 Unattached          31.90      32.01  
  6 Lillia King            16 Newburgh Sea Cre    32.88      32.34  
  7 Katie Meili            22 Unattached          32.15      32.43  
  8 Angela Chokran         21 Club Wolverine      32.89      32.85  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Mercedes Toledo        23 Venezuela           32.98      32.77  
 10 Ashley Danner          22 Mason Makos Swim    33.16      33.41  
 11 *Raminta Dvariskyte    23 Southern Methodi    33.15      33.58  
 12 Elizabeth Roberts      25 Savannah Swim Te    33.66      33.75  
 13 Haley Sinatro          19 Una NLAC            33.76      33.79  
 14 Maija Roses            17 SwimMAC Carolina    33.82      33.97  
 15 Nikki Hubbard          20 Club Wolverine      34.02      34.85  
 16 Gisselle Kohoyda       21 Univ Louisville     34.09      35.38  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Alexandra Martelle     17 SwimMAC Carolina    34.20             
 18 Jordan Surhoff         18 North Baltimore     34.26             
 19 Genevieve Robertson    16 Guelph              34.41             
 20 Emily Sarratt          16 Duke Aquatics       34.43             
 21 Currie Murch Elliot    19 SwimMAC Carolina    34.49             
 22 Katie Rechsteiner      20 Delaware Swim       34.54             
 23 Danielle Jansen        21 Una UNC             35.37             
 24 Charlsie Lincoln       20 Marlins of Ralei    35.45             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 *Quynh Ngo             12 Saint Augustine     36.14             
 -- Emily Kopas            16 Davie Nadadores       NS              
 -- Shannon O''Malley       20 Una RAYS              NS              
 -- Annie Lazor            18 Unattached            NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 7:58 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 14  Men 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Mike Alexandrov        28 Trojan Swim Club    28.20      27.71  
  2 *Richard Funk          20 Club Wolverine      28.06      28.11  
  3 *Jorge Murillo         21 Una DANA            28.38      28.28  
  4 Mark Gangloff          30 New York Athleti    28.24      28.40  
  5 Bradley Craig          24 Tennessee Aquati    28.25      28.46  
  6 *Azad Al-Barazi        25 Una TROJ            28.59      28.77  
  7 Nelson Westby          25 Minnetonka Swim     28.89      28.99  
  8 Nicolas Fink           19 Athens Bulldog S    28.75      29.03  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Jonathan Naisby        19 Sherbrooke          29.09      28.97  
  9 *Renato Prono          22 Univ Tennessee      29.13      28.97  
 11 Kameron Chastain       21 Univ Louisville     29.31      29.16  
 12 *Lachezar Shumkov      21 Univ Connecticut    29.35      29.30  
 13 Cody Miller            21 Indiana Universi    29.07      29.65  
 14 *Bruno Ortiz           20 Club Wolverine      29.49      29.92  
 15 Matthew Elliott        20 Una UF              29.57      30.07  
 16 Andrew Schuehler       18 Jersey Wahoos       29.70      30.27  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 15 *Thomas Dahlia         23 Una CARD            29.55             
 
                        === C - Final ===                         
 
 18 Daniel Le              18 SwimMAC Carolina    29.74             
 19 Sean Yeh               16 New Wave Swim Te    29.80             
 19 Nic Eriksson           19 Unattached          29.80             
 21 Ian Bishop             21 Una SBE             29.85             
 22 Marijn Van Zundert     19 Bolles School Sh    29.93             
 23 *Marcos Maestre        22 NTC Aquatics        30.02             
 24 *Freddy Alexander Lop  17 Una DANA            30.06             
 25 *Agnishwar Jayaprakas  22 SwimMAC Carolina    30.26             
 
                        === D - Final ===                         
 
 26 Richard Munch          19 Machine Aquatics    30.27             
 27 Kenek Gil              18 Venezuela           30.37             
 28 David Speese           20 Una UNC             30.38             
 29 David Diaz             20 Asphalt Green Un    30.41             
 30 Kurt Wohlrab           19 Sandhills           30.61             
 31 Paul Corbae            18 Club Wolverine      30.66             
 32 Destin Hall            16 Georgia Coastal     30.80             
 33 Alex Vance             19 Una CA              30.87             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 34 Dexter Thomas          19 Una UOFL            30.89             
 35 Maximus Litvinov       21 Una SBE             30.93             
 36 Daniel Chang           15 Barracuda Swim C    31.14             
 37 Michael Chadwick       18 SwimMAC Carolina    31.24             
 38 Luc Boudreau           21 Nova Scotia         31.25             
 39 Garrett House          18 Duke Aquatics       31.33             
 40 Joshua Zimmt           17 Bluefish Swim Cl    31.46             
 41 Hayes McCullagh        18 SwimMAC Carolina    32.45             
 -- Matt McNamara          19 Club Wolverine       DFS              
 -- Matthew Stephenson     23 Guelph               DFS              
 -- *Carlos Almeida        24 Cardinal Aquatic     DFS              
 -- Alexander Cook         20 Team Pittsburgh       NS              
 -- Anthony Marcantonio    17 Bluefish Swim Cl      NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 7:58 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 15  Women 400 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Athens Bulldog S                    3:41.80    3:45.44  
     1) Lauren Harrington 20          2) Jordan Mattern 20            
     3) Shannon Vreeland 21           4) Megan Romano 22              
  2 SwimMAC Carolina                    3:48.41    3:47.01  
     1) Madison Kennedy 25            2) Faith Johnson 18             
     3) Jessica Merritt 15            4) Lauren Rhodes 17             
  3 SwimMAC Carolina  ''B''               3:51.43    3:58.37  
     1) Elsa Welshofer 16             2) Maria Sheridan 17            
     3) Alyssa Marsh 15               4) Heather Merritt 17           
  4 YMCA of Northwes                    3:56.41    4:01.68  
     1) Rachel Brown 15               2) Lara Marshall 18             
     3) Meghan Joram 15               4) Allison Warnimont 15             
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/10/2013 - 8:04 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 16  Men 400 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 SwimMAC Carolina                    3:18.55    3:25.07  
     1) Matthew Josa 18               2) Cullen Jones 29              
     3) Tim Phillips 22               4) Kyle Darmody 18              
  2 Bolles School Sh                    3:27.84    3:25.27  
     1) Mario Todorovic 24            2) Santo Condorelli 18          
     3) *Josh Booth 17                4) Caeleb Dressel 16            
  3 Venezuela                           3:26.96    3:34.64  
     1) Miguel Perez 18               2) Andres Doria 17              
     3) Antoine Khazne 15             4) Jesus Lopez 18               
  4 SwimMAC Carolina  ''B''               3:20.26    3:34.96  
     1) Michael Chadwick 18           2) Hayes McCullagh 18           
     3) *Roy-allan Burch 27           4) Ryan Wilkinson 19