3/17/2013 - 3/17/2013
Fort Lauderdale, FL, USA
Ft Lauderdale Aquatic Complex - Site License 3/17/2013 - 19:22PM
2013-Southern Zone-South Sectional Champs, Sanction #: 0514172013FG-SR49
Hosted by: Swim Fort Lauderdale
Event 37 Women 800 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Sectionals: # 8:33.39 3/15/2012 Rebecca W. Mann, CAT-FL
FG Open: & 8:29.02 8/12/2002 Diana Munz, LESD-LE
8:35.39 WJNA Winter Junior Nats
8:49.89 WCT World Champ Trials
8:50.49 OPEN US Open
8:54.49 WNA Winter Nationals
9:34.79 SZSU Sectionals Summer
9:49.39 SZSP Sectionals Spring
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
1 Nguyen, Vien 16 Saint Augustine- 9:49.22Y 8:51.70 WNA 24
30.97 1:04.77 (33.80)
1:38.32 (33.55) 2:11.95 (33.63)
2:45.51 (33.56) 3:19.01 (33.50)
3:52.43 (33.42) 4:26.51 (34.08)
4:59.87 (33.36) 5:33.38 (33.51)
6:06.97 (33.59) 6:40.40 (33.43)
7:13.61 (33.21) 7:47.06 (33.45)
8:19.89 (32.83) 8:51.70 (31.81)
2 Pinto, Andreina 21 Una UF-FL 8:26.43 8:53.90 WNA 21
31.03 1:04.38 (33.35)
1:37.77 (33.39) 2:11.73 (33.96)
2:45.39 (33.66) 3:18.94 (33.55)
3:52.78 (33.84) 4:26.37 (33.59)
4:59.78 (33.41) 5:33.42 (33.64)
6:07.02 (33.60) 6:40.69 (33.67)
7:14.20 (33.51) 7:47.69 (33.49)
8:21.12 (33.43) 8:53.90 (32.78)
3 Brent, Kendall 14 Swim Florida-FL 9:00.62 8:54.94 SZSU 20
31.41 1:05.43 (34.02)
1:39.01 (33.58) 2:13.09 (34.08)
2:46.97 (33.88) 3:21.09 (34.12)
3:55.11 (34.02) 4:29.15 (34.04)
5:02.24 (33.09) 5:35.71 (33.47)
6:09.40 (33.69) 6:42.76 (33.36)
7:15.86 (33.10) 7:49.11 (33.25)
8:22.29 (33.18) 8:54.94 (32.65)
4 Vivado, Lilly 14 Bluefish Swim Cl 9:03.01 9:01.39 SZSU 19
30.39 1:04.32 (33.93)
1:38.29 (33.97) 2:12.74 (34.45)
2:46.73 (33.99) 3:21.14 (34.41)
3:55.13 (33.99) 4:29.65 (34.52)
4:57.13 (27.48) 5:37.95 (40.82)
6:11.84 (33.89) 6:46.04 (34.20)
7:15.51 (29.47) 7:54.01 (38.50)
8:26.11 (32.10) 9:01.39 (35.28)
5 Katcher, Olivia 17 Swim Fort Lauder 9:09.38 9:12.56 SZSU 18
31.01 1:05.35 (34.34)
1:40.26 (34.91) 2:15.43 (35.17)
2:50.88 (35.45) 3:26.01 (35.13)
4:01.21 (35.20) 4:36.18 (34.97)
5:11.43 (35.25) 5:46.27 (34.84)
6:21.20 (34.93) 6:55.78 (34.58)
7:30.62 (34.84) 8:04.98 (34.36)
8:39.20 (34.22) 9:12.56 (33.36)
6 Francis, Casey 18 Pine Crest Swimm 9:00.90 9:17.41 SZSU 17
30.45 1:04.79 (34.34)
1:39.99 (35.20) 2:15.27 (35.28)
2:50.63 (35.36) 3:25.79 (35.16)
4:01.10 (35.31) 4:36.45 (35.35)
5:11.56 (35.11) 5:46.83 (35.27)
6:21.88 (35.05) 6:57.28 (35.40)
7:32.23 (34.95) 8:07.48 (35.25)
8:42.70 (35.22) 9:17.41 (34.71)
7 Johnston, Kathr 17 Swim Macon-GA 9:17.01 9:18.50 SZSU 16
32.29 1:06.81 (34.52)
1:41.18 (34.37) 2:17.37 (36.19)
2:52.85 (35.48) 3:28.42 (35.57)
4:03.48 (35.06) 4:38.98 (35.50)
5:13.88 (34.90) 5:49.18 (35.30)
6:23.98 (34.80) 6:59.12 (35.14)
7:34.28 (35.16) 8:09.60 (35.32)
8:44.74 (35.14) 9:18.50 (33.76)
8 Myers, Madalyn 16 Bluefish Swim Cl 9:29.36 9:24.52 SZSU 15
32.02 1:06.60 (34.58)
1:42.20 (35.60) 2:18.13 (35.93)
2:53.77 (35.64) 3:29.53 (35.76)
4:05.49 (35.96) 4:41.52 (36.03)
5:17.32 (35.80) 5:53.25 (35.93)
6:25.37 (32.12) 7:04.62 (39.25)
7:37.16 (32.54) 8:15.72 (38.56)
8:47.74 (32.02) 9:24.52 (36.78)
9 Squartino, Geen 17 SwimFast-FG 9:28.81 9:25.43 SZSU 14
31.53 1:06.09 (34.56)
1:41.02 (34.93) 2:16.91 (35.89)
2:52.26 (35.35) 3:28.35 (36.09)
4:03.48 (35.13) 4:39.09 (35.61)
5:14.59 (35.50) 5:50.91 (36.32)
6:26.70 (35.79) 7:03.38 (36.68)
7:39.21 (35.83) 8:15.51 (36.30)
8:50.87 (35.36) 9:25.43 (34.56)
10 Veloza, Daniela 17 Davie Nadadores- 9:25.59 9:25.86 SZSU 13
31.52 1:06.42 (34.90)
1:41.61 (35.19) 2:17.45 (35.84)
2:52.94 (35.49) 3:28.98 (36.04)
4:04.59 (35.61) 4:40.71 (36.12)
5:16.37 (35.66) 5:52.73 (36.36)
6:28.31 (35.58) 7:04.47 (36.16)
7:39.81 (35.34) 8:15.77 (35.96)
8:50.71 (34.94) 9:25.86 (35.15)
11 Pisani, Jenna 13 Lake Lytal Light 9:38.51 9:26.09 SZSU 11
32.56 1:07.93 (35.37)
1:43.32 (35.39) 2:19.10 (35.78)
2:54.87 (35.77) 3:30.82 (35.95)
4:06.62 (35.80) 4:43.03 (36.41)
5:18.47 (35.44) 5:54.16 (35.69)
6:30.20 (36.04) 7:06.05 (35.85)
7:42.36 (36.31) 8:17.74 (35.38)
8:52.86 (35.12) 9:26.09 (33.23)
12 Sanchez, Namill 15 Una Grsc-FG 9:36.42 9:26.11 SZSU 9
33.49 1:09.13 (35.64)
1:33.08 (23.95) 2:20.49 (47.41)
2:55.87 (35.38) 3:31.28 (35.41)
4:06.84 (35.56) 4:42.64 (35.80)
5:02.95 (20.31) 5:53.42 (50.47)
6:25.89 (32.47) 7:03.94 (38.05)
8:04.76 (1:00.82) 8:15.52 (10.76)
8:51.64 (36.12) 9:26.11 (34.47)
13 Capers, Hannah 18 Area Tallahassee 9:13.03 9:26.72 SZSU 8
32.98 1:08.86 (35.88)
1:44.68 (35.82) 2:20.64 (35.96)
2:56.54 (35.90) 3:32.55 (36.01)
4:08.52 (35.97) 4:44.69 (36.17)
5:16.70 (32.01) 5:56.15 (39.45)
6:29.89 (33.74) 7:07.49 (37.60)
7:43.01 (35.52) 8:18.67 (35.66)
8:48.18 (29.51) 9:26.72 (38.54)
14 Hespeler, Jessi 17 Connecticut Aqua 8:59.97 9:27.69 SZSU 7
28.43 1:05.76 (37.33)
1:40.81 (35.05) 2:15.73 (34.92)
2:51.10 (35.37) 3:26.47 (35.37)
3:57.93 (31.46) 4:37.75 (39.82)
5:13.89 (36.14) 5:50.04 (36.15)
6:26.33 (36.29) 7:02.96 (36.63)
7:39.68 (36.72) 8:16.03 (36.35)
8:50.26 (34.23) 9:27.69 (37.43)
15 Murtagh, Alison 15 Phoenix Swimming 9:44.42 9:29.66 SZSU 6
30.80 1:07.70 (36.90)
1:43.34 (35.64) 2:19.31 (35.97)
2:52.27 (32.96) 3:30.54 (38.27)
4:01.39 (30.85) 4:42.11 (40.72)
5:15.06 (32.95) 5:53.95 (38.89)
6:25.21 (31.26) 7:06.16 (40.95)
7:41.85 (35.69) 8:18.15 (36.30)
8:51.35 (33.20) 9:29.66 (38.31)
16 Barczyk, Victor 16 City Of Lafayett 9:36.35 9:36.42 SZSP 5
32.00 1:06.98 (34.98)
1:42.57 (35.59) 2:18.57 (36.00)
2:54.55 (35.98) 3:30.81 (36.26)
4:07.35 (36.54) 4:43.93 (36.58)
5:20.40 (36.47) 5:57.10 (36.70)
6:33.50 (36.40) 7:10.37 (36.87)
7:47.11 (36.74) 8:23.94 (36.83)
9:00.30 (36.36) 9:36.42 (36.12)
17 Ryan, Michaela 16 Bluefish Swim Cl 9:32.96 9:40.51 SZSP 4
32.40 1:07.89 (35.49)
1:44.26 (36.37) 2:20.20 (35.94)
2:56.70 (36.50) 3:32.82 (36.12)
4:05.96 (33.14) 4:46.29 (40.33)
5:23.42 (37.13) 5:59.86 (36.44)
6:37.17 (37.31) 7:13.52 (36.35)
7:51.01 (37.49) 8:28.05 (37.04)
9:00.43 (32.38) 9:40.51 (40.08)
18 Shilo, Molly 17 Bluefish Swim Cl 9:47.44 9:41.06 SZSP 3
25.86 1:08.60 (42.74)
1:44.64 (36.04) 2:21.34 (36.70)
2:57.59 (36.25) 3:34.35 (36.76)
4:10.62 (36.27) 4:47.72 (37.10)
5:24.47 (36.75) 6:01.54 (37.07)
6:38.21 (36.67) 7:15.58 (37.37)
7:51.91 (36.33) 8:29.19 (37.28)
9:05.42 (36.23) 9:41.06 (35.64)
19 Lacoste, Juliet 16 Bluefish Swim Cl 9:40.12 9:41.20 SZSP 2
32.11 1:07.28 (35.17)
1:43.54 (36.26) 2:20.22 (36.68)
2:56.76 (36.54) 3:33.87 (37.11)
4:10.69 (36.82) 4:47.80 (37.11)
5:24.83 (37.03) 6:02.09 (37.26)
6:39.16 (37.07) 7:16.59 (37.43)
7:53.64 (37.05) 8:30.55 (36.91)
9:06.72 (36.17) 9:41.20 (34.48)
20 Pacitti, Alexan 15 Plantation Swim- 10:52.08Y 9:41.63 SZSP 1
33.37 1:09.61 (36.24)
1:46.36 (36.75) 2:23.56 (37.20)
2:53.49 (29.93) 3:36.89 (43.40)
4:13.26 (36.37) 4:49.60 (36.34)
5:17.55 (27.95) 6:03.66 (46.11)
6:40.10 (36.44) 7:17.71 (37.61)
7:54.09 (36.38) 8:31.28 (37.19)
9:06.35 (35.07) 9:41.63 (35.28)
21 Griffith, Laure 15 Swim Florida-FL 10:48.12Y 9:42.30 SZSP
33.29 1:09.53 (36.24)
1:38.12 (28.59) 2:23.29 (45.17)
2:59.79 (36.50) 3:36.94 (37.15)
4:13.66 (36.72) 4:50.42 (36.76)
5:26.59 (36.17) 6:03.57 (36.98)
6:35.41 (31.84) 7:17.85 (42.44)
7:48.62 (30.77) 8:31.25 (42.63)
9:02.48 (31.23) 9:42.30 (39.82)
22 Costa, Nilza He 18 Davie Nadadores- 9:25.86 9:42.43 SZSP
31.90 1:07.87 (35.97)
1:43.76 (35.89) 2:21.40 (37.64)
2:58.13 (36.73) 3:35.12 (36.99)
4:12.15 (37.03) 4:48.79 (36.64)
5:25.53 (36.74) 6:02.56 (37.03)
6:39.79 (37.23) 7:16.95 (37.16)
7:46.50 (29.55) 8:30.43 (43.93)
9:07.06 (36.63) 9:42.43 (35.37)
23 Jordan, Dani 15 Swim Florida-FL 9:38.40 9:43.95 SZSP
32.95 1:08.67 (35.72)
1:45.48 (36.81) 2:21.58 (36.10)
2:58.64 (37.06) 3:35.28 (36.64)
4:12.65 (37.37) 4:49.45 (36.80)
5:25.38 (35.93) 6:02.10 (36.72)
6:40.07 (37.97) 7:16.99 (36.92)
7:54.09 (37.10) 8:30.46 (36.37)
9:07.11 (36.65) 9:43.95 (36.84)
24 Hudson, Camryn 13 Lake Lytal Light 10:49.37Y 9:46.46 SZSP
33.91 1:10.90 (36.99)
1:47.91 (37.01) 2:25.57 (37.66)
3:03.05 (37.48) 3:40.09 (37.04)
4:17.18 (37.09) 4:54.43 (37.25)
5:31.58 (37.15) 6:08.61 (37.03)
6:45.85 (37.24) 7:22.96 (37.11)
7:59.75 (36.79) 8:35.98 (36.23)
9:11.89 (35.91) 9:46.46 (34.57)
25 Murtagh, Caroli 15 Phoenix Swimming 10:42.96Y 9:49.35 SZSP
33.33 1:09.80 (36.47)
1:47.50 (37.70) 2:23.97 (36.47)
3:01.51 (37.54) 3:38.30 (36.79)
4:16.09 (37.79) 4:52.66 (36.57)
5:30.31 (37.65) 6:07.15 (36.84)
6:44.92 (37.77) 7:21.81 (36.89)
7:59.49 (37.68) 8:36.58 (37.09)
9:13.74 (37.16) 9:49.35 (35.61)
26 Greene, Kaila 18 Seacoast Swimmin 9:27.61 9:50.46
31.57 1:06.99 (35.42)
1:42.35 (35.36) 2:19.40 (37.05)
2:53.77 (34.37) 3:33.55 (39.78)
4:10.79 (37.24) 4:49.41 (38.62)
5:26.68 (37.27) 6:04.86 (38.18)
6:42.39 (37.53) 7:20.36 (37.97)
7:57.68 (37.32) 8:36.06 (38.38)
9:13.34 (37.28) 9:50.46 (37.12)
27 Jones, Haley 17 Seacoast Swimmin 9:44.46 9:54.92
33.02 1:09.23 (36.21)
1:46.55 (37.32) 2:24.20 (37.65)
3:01.92 (37.72) 3:39.63 (37.71)
4:17.53 (37.90) 4:55.15 (37.62)
5:33.06 (37.91) 6:10.99 (37.93)
6:48.99 (38.00) 7:27.10 (38.11)
8:04.61 (37.51) 8:42.04 (37.43)
9:15.54 (33.50) 9:54.92 (39.38)
28 Phillips, Lacy 14 Wahoo''s of Welli 10:57.59Y 9:57.88
32.45 1:09.23 (36.78)
1:46.48 (37.25) 2:24.44 (37.96)
3:01.59 (37.15) 3:39.58 (37.99)
4:17.56 (37.98) 4:55.74 (38.18)
5:32.94 (37.20) 6:11.48 (38.54)
6:49.03 (37.55) 7:27.14 (38.11)
8:04.62 (37.48) 8:43.32 (38.70)
9:20.40 (37.08) 9:57.88 (37.48)
29 Suarez, Julie 16 Lake Lytal Light 9:22.99 9:59.10
34.31 1:11.18 (36.87)
1:48.46 (37.28) 2:25.99 (37.53)
3:03.64 (37.65) 3:41.11 (37.47)
4:18.73 (37.62) 4:56.86 (38.13)
5:35.02 (38.16) 6:13.21 (38.19)
6:50.94 (37.73) 7:28.94 (38.00)
8:07.08 (38.14) 8:45.00 (37.92)
9:22.63 (37.63) 9:59.10 (36.47)
30 Hurley, Samanth 14 Swim Florida-FL 11:01.80Y 10:01.43
1:10.61 1:10.99 (0.38)
1:42.27 (31.28) 2:27.01 (44.74)
3:05.55 (38.54) 3:43.43 (37.88)
4:22.20 (38.77) 5:00.35 (38.15)
5:38.78 (38.43) 6:16.78 (38.00)
6:55.25 (38.47) 7:32.67 (37.42)
8:10.78 (38.11) 8:47.78 (37.00)
9:25.65 (37.87) 10:01.43 (35.78)
31 Castille, Isabe 17 City Of Lafayett 10:58.08Y 10:02.77
33.23 1:09.78 (36.55)
1:45.34 (35.56) 2:23.73 (38.39)
3:01.03 (37.30) 3:39.11 (38.08)
4:17.19 (38.08) 4:55.83 (38.64)
5:33.72 (37.89) 6:12.45 (38.73)
6:39.82 (27.37) 7:29.22 (49.40)
8:07.23 (38.01) 8:46.26 (39.03)
9:24.51 (38.25) 10:02.77 (38.26)
32 Hurley, Michael 17 Seacoast Swimmin 10:39.53Y 10:03.69
32.54 1:08.92 (36.38)
1:45.99 (37.07) 2:23.41 (37.42)
3:00.88 (37.47) 3:39.90 (39.02)
4:18.31 (38.41) 4:57.16 (38.85)
5:34.75 (37.59) 6:13.06 (38.31)
6:51.32 (38.26) 7:29.80 (38.48)
8:07.83 (38.03) 8:46.68 (38.85)
9:25.08 (38.40) 10:03.69 (38.61)
33 Mannion, Lillia 14 Charles River Aq 9:17.47 10:06.45
32.87 1:09.60 (36.73)
1:46.44 (36.84) 2:25.11 (38.67)
3:02.58 (37.47) 3:40.77 (38.19)
4:18.85 (38.08) 4:58.09 (39.24)
5:36.23 (38.14) 6:14.37 (38.14)
6:49.39 (35.02) 7:32.65 (43.26)
8:11.02 (38.37) 8:50.03 (39.01)
9:28.38 (38.35) 10:06.45 (38.07)
34 McGrail, Caroly 15 Charles River Aq 10:44.07Y 10:08.05
25.60 1:10.04 (44.44)
1:48.10 (38.06) 2:27.07 (38.97)
2:51.06 (23.99) 3:43.89 (52.83)
4:22.32 (38.43) 5:00.93 (38.61)
5:39.87 (38.94) 6:18.87 (39.00)
6:56.72 (37.85) 7:35.44 (38.72)
8:08.35 (32.91) 8:52.75 (44.40)
9:28.71 (35.96) 10:08.05 (39.34)
35 Batista, Caroli 15 Seacoast Swimmin 10:57.62Y 10:08.93
32.89 1:09.00 (36.11)
1:46.57 (37.57) 2:24.40 (37.83)
3:02.81 (38.41) 3:41.32 (38.51)
4:20.24 (38.92) 4:58.70 (38.46)
5:37.73 (39.03) 6:16.59 (38.86)
6:56.05 (39.46) 7:35.03 (38.98)
8:13.74 (38.71) 8:52.06 (38.32)
9:30.99 (38.93) 10:08.93 (37.94)
36 Koert, Alyx 15 T2 Aquatics-FL 9:41.39 10:10.11
33.46 1:10.50 (37.04)
1:48.58 (38.08) 2:27.22 (38.64)
3:05.79 (38.57) 3:44.61 (38.82)
4:23.32 (38.71) 5:02.39 (39.07)
5:41.07 (38.68) 6:19.88 (38.81)
6:58.19 (38.31) 7:37.21 (39.02)
8:15.92 (38.71) 8:54.74 (38.82)
9:32.91 (38.17) 10:10.11 (37.20)
37 Black, Cassidy 16 Seacoast Swimmin 9:37.08 10:10.51
33.62 1:11.22 (37.60)
1:48.81 (37.59) 2:27.14 (38.33)
3:04.94 (37.80) 3:43.92 (38.98)
4:22.10 (38.18) 5:01.20 (39.10)
5:39.58 (38.38) 6:18.44 (38.86)
6:56.98 (38.54) 7:36.19 (39.21)
8:14.75 (38.56) 8:53.81 (39.06)
9:32.36 (38.55) 10:10.51 (38.15)
38 Clifton, Shae 13 Swim Florida-FL 10:10.54 10:17.56
34.28 1:12.56 (38.28)
1:50.92 (38.36) 2:30.19 (39.27)
3:08.92 (38.73) 3:48.42 (39.50)
4:27.72 (39.30) 5:07.92 (40.20)
5:45.90 (37.98) 6:25.53 (39.63)
7:04.63 (39.10) 7:43.82 (39.19)
8:22.81 (38.99) 9:01.87 (39.06)
9:35.05 (33.18) 10:17.56 (42.51)
-- Fistrovic, Niki 15 T2 Aquatics-FL 9:42.28 DQ
Declared false start
-- Aponte, Maria 17 Swim Fort Lauder 10:59.39Y NS
Event 27 Women 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
Sectionals: # 2:11.94 7/16/2009 Teresa M. Crippen, GAAC-MA
FG Open: & 2:09.89 8/12/2002 Mary Descenza, ACAD-IL
2:15.99 WCT World Champ Trials
2:16.49 OPEN US Open
2:17.89 WNA Winter Nationals
2:19.59 WJNA Winter Junior Nats
2:31.19 SZSU Sectionals Summer
2:34.39 SZSP Sectionals Spring
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Reis, Isabel 16 Seacoast Swimmin 2:19.58 2:18.27 WJNA 24
30.70 1:05.81 (35.11)
1:41.07 (35.26) 2:18.27 (37.20)
2 Yambor-Maul, Al 18 Area Tallahassee 2:23.44 2:21.39 SZSU 21
31.19 1:07.27 (36.08)
1:43.99 (36.72) 2:21.39 (37.40)
3 Zeiger, Elizabe 15 Bluefish Swim Cl 2:27.72 2:24.36 SZSU 20
31.34 1:07.89 (36.55)
1:45.03 (37.14) 2:24.36 (39.33)
4 Martin, Tyla 15 Pine Crest Swimm 2:28.17 2:24.54 SZSU 19
32.69 1:09.72 (37.03)
1:46.47 (36.75) 2:24.54 (38.07)
5 McQuaid, Emily 15 Bluefish Swim Cl 2:29.88 2:25.68 SZSU 18
32.29 1:09.56 (37.27)
1:47.30 (37.74) 2:25.68 (38.38)
6 Hurley, Jessica 17 Swim Florida-FL 2:27.48 2:26.04 SZSU 17
32.41 1:09.70 (37.29)
1:46.93 (37.23) 2:26.04 (39.11)
7 Myers, Madalyn 16 Bluefish Swim Cl 2:29.40 2:27.53 SZSU 16
33.00 1:09.87 (36.87)
1:48.25 (38.38) 2:27.53 (39.28)
8 Francis, Casey 18 Pine Crest Swimm 2:25.05 2:27.68 SZSU 15
31.14 1:08.70 (37.56)
1:48.03 (39.33) 2:27.68 (39.65)
9 Aulicino, Natal 15 Gulliver Swim Cl 2:30.03 2:28.08 SZSU 14
33.07 1:10.83 (37.76)
1:49.80 (38.97) 2:28.08 (38.28)
10 Sanchez, Namill 15 Una Grsc-FG 2:28.97 2:31.45 SZSP 13
33.12 1:11.49 (38.37)
1:50.06 (38.57) 2:31.45 (41.39)
=== Consolation Final ===
11 Stecyk, Kamryn 14 Bluefish Swim Cl 2:30.06 2:24.83 SZSU 11
31.45 1:07.61 (36.16)
1:45.62 (38.01) 2:24.83 (39.21)
12 Degregorio, Jul 15 Seacoast Swimmin 2:32.09 2:28.08 SZSU 9
33.01 1:10.59 (37.58)
1:48.87 (38.28) 2:28.08 (39.21)
13 Tipton, Amanda 16 Swim Fort Lauder 2:30.55 2:28.16 SZSU 8
32.72 1:11.16 (38.44)
1:49.56 (38.40) 2:28.16 (38.60)
14 Martin, Monona 13 Makos Aquatics C 2:30.92 2:29.00 SZSU 7
33.14 1:10.96 (37.82)
1:49.04 (38.08) 2:29.00 (39.96)
15 Mancilla, Alici 13 Miami Dade Count 2:30.17 2:29.78 SZSU 5
32.79 1:11.54 (38.75)
1:49.83 (38.29) 2:29.78 (39.95)
15 Degnan, Michael 14 Bluefish Swim Cl 2:33.00 2:29.78 SZSU 5
31.84 1:09.95 (38.11)
1:48.94 (38.99) 2:29.78 (40.84)
15 Gallardo, Liz 18 Miami Dade Count 2:32.79 2:29.78 SZSU 5
32.87 1:10.80 (37.93)
1:49.72 (38.92) 2:29.78 (40.06)
18 Erwin, Catherin 13 Bluefish Swim Cl 2:30.73 2:30.31 SZSU 3
33.28 1:10.66 (37.38)
1:50.00 (39.34) 2:30.31 (40.31)
19 Reyes, Claudia 17 Davie Nadadores- 2:32.11 2:32.58 SZSP 2
32.67 1:09.17 (36.50)
1:49.66 (40.49) 2:32.58 (42.92)
20 Fitzgerald, All 14 Charles River Aq 2:31.70 2:34.72 1
32.63 1:10.33 (37.70)
1:51.03 (40.70) 2:34.72 (43.69)
=== C-Final ===
21 Murphy, Cailin 15 Bluefish Swim Cl 2:33.78 2:28.31 SZSU
32.40 1:09.39 (36.99)
1:48.60 (39.21) 2:28.31 (39.71)
22 Steingold, Sara 16 Bluefish Swim Cl 2:34.27 2:30.08 SZSU
32.31 1:09.61 (37.30)
1:48.54 (38.93) 2:30.08 (41.54)
23 Whall, Emma 13 Seacoast Swimmin 2:33.78 2:32.94 SZSP
33.41 1:12.66 (39.25)
1:52.96 (40.30) 2:32.94 (39.98)
24 Dorgan, Brenna 18 Seacoast Swimmin 2:36.59 2:33.30 SZSP
33.57 1:12.51 (38.94)
1:53.04 (40.53) 2:33.30 (40.26)
25 Vargas, Melanni 13 Miami Dade Count 2:35.97 2:34.51
33.96 1:13.83 (39.87)
1:54.40 (40.57) 2:34.51 (40.11)
26 Hein, Elizabeth 15 Bluefish Swim Cl 2:38.24 2:34.78
33.26 1:12.15 (38.89)
1:52.79 (40.64) 2:34.78 (41.99)
27 Murtagh, Alison 15 Phoenix Swimming 2:37.88 2:35.97
34.55 1:14.27 (39.72)
1:55.46 (41.19) 2:35.97 (40.51)
28 Arifovic, Nadja 17 Phoenix Swimming 2:37.81 2:37.31
34.81 1:13.95 (39.14)
1:56.03 (42.08) 2:37.31 (41.28)
-- Robinson, Kriss 17 Plantation Swim- 2:34.57 DQ
Alternating Kick
33.95 1:12.58 (38.63)
1:54.08 (41.50) DQ (43.45)
=== D - Final ===
31 Tirado Martinez 16 Una Dana-FG 2:42.30 2:31.49 SZSP
34.62 1:13.03 (38.41)
1:52.95 (39.92) 2:31.49 (38.54)
32 Nordon, Tenzin 13 Charles River Aq 2:39.27 2:34.20 SZSP
33.78 1:12.82 (39.04)
1:53.41 (40.59) 2:34.20 (40.79)
33 Buttaci, Anna 17 City Of Lafayett 2:44.52 2:36.57
34.90 1:14.43 (39.53)
1:54.84 (40.41) 2:36.57 (41.73)
34 Asseraf, Sarah 13 Swim Fort Lauder 2:38.64 2:37.18
34.81 1:15.64 (40.83)
1:55.79 (40.15) 2:37.18 (41.39)
35 Carroll, Anna 14 Phoenix Swimming 2:40.50 2:40.02
34.24 1:13.89 (39.65)
1:56.74 (42.85) 2:40.02 (43.28)
36 Manchester, Mer 18 Seacoast Swimmin 2:41.03 2:40.25
34.36 1:14.64 (40.28)
1:56.05 (41.41) 2:40.25 (44.20)
37 An, Miranda 16 Phoenix Swimming 2:39.89 2:41.27
34.61 1:14.87 (40.26)
1:57.00 (42.13) 2:41.27 (44.27)
38 Magill, Kendall 17 Seacoast Swimmin 2:42.84 2:41.81
35.37 1:16.26 (40.89)
1:58.39 (42.13) 2:41.81 (43.42)
39 Wright, Holly 15 Southwest Stars- 2:43.77 2:44.08
35.85 1:17.63 (41.78)
2:01.78 (44.15) 2:44.08 (42.30)
=== Preliminaries ===
1 Pinto, Andreina 21 Una UF-FL 2:18.74
32.26 1:07.27 (35.01)
1:42.30 (35.03) 2:18.74 (36.44)
8 Woolbright, Kat 20 Unattached-FL 2:28.80
32.90 1:11.20 (38.30)
1:49.82 (38.62) 2:28.80 (38.98)
10 Herfurth, Chris 16 Lake Lytal Light 2:29.29
33.18 1:10.85 (37.67)
1:50.02 (39.17) 2:29.29 (39.27)
19 Peavy, Lauren 16 Area Tallahassee 2:31.25
34.31 1:13.36 (39.05)
1:52.58 (39.22) 2:31.25 (38.67)
25 Squartino, Geen 17 SwimFast-FG 2:33.62
33.83 1:12.72 (38.89)
1:53.00 (40.28) 2:33.62 (40.62)
32 Gomez, Daniela 17 PerformanceAquat 2:37.17
33.35 1:11.83 (38.48)
1:53.40 (41.57) 2:37.17 (43.77)
41 Kopas, Allison 14 Davie Nadadores- 2:41.43
33.24 1:12.48 (39.24)
1:56.20 (43.72) 2:41.43 (45.23)
46 Matos, Emily 15 Lake Lytal Light 2:56.72
36.18 1:21.75 (45.57)
2:06.41 (44.66) 2:56.72 (50.31)
-- Greulach, Veron 18 Swim Fort Lauder DQ
-- Murray, Aubrey 18 Martin County Aq DQ
-- Lee, Amanda 13 Swim Florida-FL DQ
-- Dacey, Sydney 16 Bluefish Swim Cl DQ
-- Briant, Phoebe 18 Makos Aquatics C DQ
36.59 1:19.84 (43.25)
2:05.04 (45.20) DQ (47.24)
-- Ellis, Brooke 14 Gulliver Swim Cl
Event 28 Men 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
Sectionals: # 1:57.35 3/13/2008 Kaio C. Almeida, UN-06-FG
FG Open: & 1:54.86 8/12/2002 Michael Phelps, NBAC-MD
2:03.19 WCT World Champ Trials
2:03.99 OPEN US Open
2:04.59 WNA Winter Nationals
2:08.19 WJNA Winter Junior Nats
2:18.89 SZSU Sectionals Summer
2:23.99 SZSP Sectionals Spring
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Schooling, Jose 17 Bolles School Sh 2:06.80 2:02.87 WCT 24
28.10 59.94 (31.84)
1:31.76 (31.82) 2:02.87 (31.11)
2 Galofre, Julio 25 Una Dana-FG 2:08.75 2:03.94 OPEN 21
27.46 58.84 (31.38)
1:30.82 (31.98) 2:03.94 (33.12)
3 Montoya Torres, 22 Una Dana-FG 2:08.01 2:04.77 WJNA 20
27.94 59.95 (32.01)
1:31.97 (32.02) 2:04.77 (32.80)
4 Torres, Luke 18 Unattached-FL 2:05.28 2:04.91 WJNA 19
28.05 59.95 (31.90)
1:32.62 (32.67) 2:04.91 (32.29)
5 Germano, Luca 24 Una Dana-FG 2:11.12 2:06.73 WJNA 18
28.10 59.89 (31.79)
1:32.09 (32.20) 2:06.73 (34.64)
6 Blazevski, Mark 20 Unattached-FL 2:07.46 2:07.71 WJNA 17
28.16 59.78 (31.62)
1:32.37 (32.59) 2:07.71 (35.34)
7 Green, Connor 17 Bluefish Swim Cl 2:10.22 2:09.31 SZSU 16
28.61 1:01.40 (32.79)
1:34.80 (33.40) 2:09.31 (34.51)
8 Spurrell, Samue 17 Bluefish Swim Cl 2:11.72 2:10.18 SZSU 15
28.50 1:01.42 (32.92)
1:34.83 (33.41) 2:10.18 (35.35)
9 Briggs, Joseph 17 Area Tallahassee 2:12.14 2:11.99 SZSU 14
29.38 1:02.07 (32.69)
1:36.75 (34.68) 2:11.99 (35.24)
10 Smiddy, Samuel 18 AK Sharks-FG 2:12.46 2:17.52 SZSU 13
29.41 1:04.50 (35.09)
1:41.06 (36.56) 2:17.52 (36.46)
=== Consolation Final ===
11 Poon, Brian 15 Phoenix Swimming 2:13.17 2:10.40 SZSU 11
29.17 1:03.23 (34.06)
1:36.40 (33.17) 2:10.40 (34.00)
12 Miranda, Maxwel 13 Bluefish Swim Cl 2:14.00 2:12.36 SZSU 9
29.95 1:03.56 (33.61)
1:37.32 (33.76) 2:12.36 (35.04)
13 Calderon, Mauri 16 Area Tallahassee 2:13.04 2:13.11 SZSU 8
30.52 1:05.32 (34.80)
1:39.04 (33.72) 2:13.11 (34.07)
14 Turk, Joseph 15 Phoenix Swimming 2:15.48 2:13.82 SZSU 7
30.21 1:04.13 (33.92)
1:38.84 (34.71) 2:13.82 (34.98)
15 Casey, Grant 17 Bluefish Swim Cl 2:15.13 2:14.69 SZSU 6
30.31 1:04.65 (34.34)
1:39.27 (34.62) 2:14.69 (35.42)
16 Balado Esquilia 28 Una Dana-FG 2:16.66 2:15.26 SZSU 5
28.96 1:02.50 (33.54)
1:38.23 (35.73) 2:15.26 (37.03)
17 Laisequilla San 14 Una Dana-FG 2:15.80 2:15.78 SZSU 4
32.11 1:04.97 (32.86)
1:40.90 (35.93) 2:15.78 (34.88)
18 Brito, Lucas 18 Davie Nadadores- 2:15.45 2:15.89 SZSU 3
28.25 1:02.62 (34.37)
1:37.09 (34.47) 2:15.89 (38.80)
19 Cline, Cody 15 Wahoo''s of Welli 2:15.76 2:17.50 SZSU 2
29.44 1:04.44 (35.00)
1:40.58 (36.14) 2:17.50 (36.92)
20 Messuri, Michae 17 Swim Florida-FL 2:14.71 2:18.35 SZSU 1
30.00 1:05.33 (35.33)
1:41.49 (36.16) 2:18.35 (36.86)
=== C-Final ===
21 Avila, Manuel 17 PerformanceAquat 2:19.72 2:14.84 SZSU
30.40 1:05.04 (34.64)
1:40.47 (35.43) 2:14.84 (34.37)
22 Loomis, Nichola 15 Saint Augustine- 2:20.59 2:15.90 SZSU
29.77 1:04.57 (34.80)
1:40.52 (35.95) 2:15.90 (35.38)
23 Kloosterman, To 17 PerformanceAquat 2:20.45 2:16.97 SZSU
30.42 1:05.55 (35.13)
1:40.34 (34.79) 2:16.97 (36.63)
24 Bond, Liam 16 Seacoast Swimmin 2:18.52 2:18.15 SZSU
31.25 1:06.00 (34.75)
1:41.81 (35.81) 2:18.15 (36.34)
25 Harriott, Joshu 15 Swim Florida-FL 2:20.38 2:18.27 SZSU
30.90 1:06.19 (35.29)
1:42.12 (35.93) 2:18.27 (36.15)
26 Pazos, Enzo 18 Swim Fort Lauder 2:21.09 2:19.10 SZSP
30.12 1:04.04 (33.92)
1:41.02 (36.98) 2:19.10 (38.08)
27 Gallego, Carlos 15 Davie Nadadores- 2:23.70 2:20.99 SZSP
31.31 1:06.93 (35.62)
1:44.36 (37.43) 2:20.99 (36.63)
28 Walker, Isaac 16 Phoenix Swimming 2:20.93 2:21.37 SZSP
32.20 1:08.86 (36.66)
1:44.79 (35.93) 2:21.37 (36.58)
29 Spence, Aaron 16 Swim Florida-FL 2:23.11 2:23.43 SZSP
31.40 1:08.41 (37.01)
1:45.30 (36.89) 2:23.43 (38.13)
30 Haines, Samuel 16 Seacoast Swimmin 2:24.48 2:24.36
31.54 1:08.46 (36.92)
1:46.26 (37.80) 2:24.36 (38.10)
=== D - Final ===
31 Jones, Matthew 15 Seacoast Swimmin 2:26.15 2:19.78 SZSP
30.92 1:07.18 (36.26)
1:44.44 (37.26) 2:19.78 (35.34)
32 Liu, Mavin 15 Bluefish Swim Cl 2:24.93 2:20.59 SZSP
30.28 1:05.45 (35.17)
1:42.62 (37.17) 2:20.59 (37.97)
33 Vangenderen, St 13 Swim Florida-FL 2:27.33 2:21.56 SZSP
30.78 1:06.92 (36.14)
1:44.60 (37.68) 2:21.56 (36.96)
-- Limbacher, Matt 12 T2 Aquatics-FL 2:37.07 NS
=== Preliminaries ===
16 Wright, Owen 16 Bluefish Swim Cl 2:15.25
29.21 1:02.24 (33.03)
1:37.97 (35.73) 2:15.25 (37.28)
22 Bates, Joel 19 Seacoast Swimmin 2:17.23
30.08 1:04.54 (34.46)
1:39.72 (35.18) 2:17.23 (37.51)
23 Sato, Katana 16 Heritage Aquatic 2:17.71
30.86 1:04.98 (34.12)
1:40.70 (35.72) 2:17.71 (37.01)
25 Tijerina, Joshu 18 Southwest Stars- 2:19.65
31.40 1:06.60 (35.20)
1:43.58 (36.98) 2:19.65 (36.07)
35 Brocksmith, Ale 17 Treasure Coast S 2:24.57
31.25 1:07.57 (36.32)
1:45.73 (38.16) 2:24.57 (38.84)
36 Marin, Ervin 13 Blue Marlins Of- 2:24.72
32.28 1:08.59 (36.31)
1:47.23 (38.64) 2:24.72 (37.49)
39 Sawyer, Jonatha 15 Brandon Sports & 2:26.86
31.98 1:08.20 (36.22)
1:45.88 (37.68) 2:26.86 (40.98)
40 Asnis, Maximili 13 Blue Marlins Of- 2:26.89
32.99 1:10.49 (37.50)
1:49.60 (39.11) 2:26.89 (37.29)
41 Ledford, Brando 16 Treasure Coast S 2:27.27
31.70 1:08.42 (36.72)
1:47.39 (38.97) 2:27.27 (39.88)
43 Rahrig, Michael 15 Lake Lytal Light 2:29.23
31.57 1:09.65 (38.08)
1:48.05 (38.40) 2:29.23 (41.18)
44 Bach-Crosby, Er 17 Lake Lytal Light 2:29.35
32.57 1:09.97 (37.40)
1:49.86 (39.89) 2:29.35 (39.49)
45 Chestang, Ethan 15 Loggerhead Aquat 2:31.77
32.24 1:09.41 (37.17)
1:49.55 (40.14) 2:31.77 (42.22)
46 Nichlany, Kryan 16 Davie Nadadores- 2:35.33
33.39 1:11.05 (37.66)
1:52.49 (41.44) 2:35.33 (42.84)
48 Joossens, Conno 17 Southwest Stars- 2:40.12
31.62 1:08.79 (37.17)
1:51.39 (42.60) 2:40.12 (48.73)
-- Thoman, Brandon 19 T2 Aquatics-FL DQ
-- Borges, Matheus 17 Davie Nadadores- DQ
-- Lemarie, Shawn 15 T2 Aquatics-FL NS
Event 29 Women 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Sectionals: # 55.27 3/15/2012 Amanda Weir, SA-GA
FG Open: & 54.66 8/12/2002 Natalie Coughlin, CAL-PC
56.89 WCT World Champ Trials
57.19 OPEN US Open
57.69 WNA Winter Nationals
58.39 WJNA Winter Junior Nats
1:01.99 SZSU Sectionals Summer
1:04.19 SZSP Sectionals Spring
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Erndl, Erika 34 T2 Aquatics-FL 57.76 57.47 WNA 24
28.24 57.47 (29.23)
2 Hodgson, Jessic 17 Bolles School Sh 59.40 57.72 WJNA 21
28.32 57.72 (29.40)
3 Nguyen, Vien 16 Saint Augustine- 58.37 58.29 WJNA 20
28.37 58.29 (29.92)
4 Isaacson, Ashly 20 West Florida Lig 58.94 58.40 SZSU 19
28.07 58.40 (30.33)
5 Smiddy, Clara 17 AK Sharks-FG 58.91 58.56 SZSU 18
28.65 58.56 (29.91)
6 Frasier, Alexan 20 Bluefish Swim Cl 58.32 58.65 SZSU 17
28.36 58.65 (30.29)
7 Schmidt, Kasey 15 Bolles School Sh 59.43 58.95 SZSU 16
28.07 58.95 (30.88)
8 Williams, Cecil 17 Area Tallahassee 59.20 59.11 SZSU 15
28.74 59.11 (30.37)
9 Lincoln, Emma 17 Coral Springs Sw 59.25 59.19 SZSU 14
28.30 59.19 (30.89)
10 Hespeler, Jessi 17 Connecticut Aqua 59.24 1:00.40 SZSU 13
28.93 1:00.40 (31.47)
=== Consolation Final ===
11 Haan, Elise 15 T2 Aquatics-FL 1:00.68 59.57 SZSU 11
28.98 59.57 (30.59)
12 Marquez, Jennif 22 Davie Nadadores- 59.48 59.78 SZSU 9
29.01 59.78 (30.77)
13 Schulhofer, Ali 18 Davie Nadadores- 59.82 1:00.16 SZSU 8
29.14 1:00.16 (31.02)
14 Katcher, Olivia 17 Swim Fort Lauder 1:00.89 1:00.32 SZSU 7
29.59 1:00.32 (30.73)
15 Martin, Monona 13 Makos Aquatics C 1:01.36 1:00.74 SZSU 6
30.01 1:00.74 (30.73)
16 Cicenia, Angela 18 Davie Nadadores- 1:01.61 1:01.13 SZSU 5
29.66 1:01.13 (31.47)
17 Reis, Isabel 16 Seacoast Swimmin 1:01.31 1:01.66 SZSU 4
29.28 1:01.66 (32.38)
18 Lombardi, Lia 17 Area Tallahassee 1:01.41 1:01.67 SZSU 3
30.00 1:01.67 (31.67)
19 Musleh, Lydia 16 Una Cssc-FG 1:00.85 1:01.72 SZSU 2
28.99 1:01.72 (32.73)
20 Delisle, Alexis 16 Southwest Stars- 1:01.71 1:01.99 SZSU 1
30.29 1:01.99 (31.70)
=== C-Final ===
21 Sarazen, Kyra 15 Una Ssa-NE 1:02.14 59.59 SZSU
28.98 59.59 (30.61)
22 Kraus, Alena 13 Makos Aquatics C 1:01.93 59.78 SZSU
29.35 59.78 (30.43)
23 Langley, Asia 15 Connecticut Aqua 1:01.81 1:01.33 SZSU
29.37 1:01.33 (31.96)
24 Nava, Caroline 15 Pine Crest Swimm 1:01.90 1:01.38 SZSU
29.37 1:01.38 (32.01)
25 Oliva, Sophia 17 Plantation Swim- 1:01.94 1:01.39 SZSU
29.72 1:01.39 (31.67)
26 Fiorenzi, Philo 17 Davie Nadadores- 1:02.00 1:01.76 SZSU
29.81 1:01.76 (31.95)
27 Kelley, Bridget 15 Southwest Stars- 1:02.06 1:02.22 SZSP
30.28 1:02.22 (31.94)
28 Bryant, Courtne 15 Makos Aquatics C 1:02.13 1:02.60 SZSP
30.00 1:02.60 (32.60)
28 Adams, Chloe 16 Plantation Swim- 1:02.25 1:02.60 SZSP
30.04 1:02.60 (32.56)
30 Martin, Tyla 15 Pine Crest Swimm 1:02.04 1:02.75 SZSP
30.11 1:02.75 (32.64)
=== D - Final ===
31 Urquidi, Nicole 15 Gulliver Swim Cl 1:02.44 1:01.46 SZSU
29.57 1:01.46 (31.89)
32 Reyes, Claudia 17 Davie Nadadores- 1:02.31 1:01.94 SZSU
30.27 1:01.94 (31.67)
33 Lacoste, Juliet 16 Bluefish Swim Cl 1:02.62 1:02.13 SZSP
29.42 1:02.13 (32.71)
34 Lacusky, Sara 16 Martin County Aq 1:02.35 1:02.28 SZSP
30.03 1:02.28 (32.25)
35 Johnston, Mckay 16 Charles River Aq 1:02.39 1:02.37 SZSP
29.69 1:02.37 (32.68)
36 Walker, Sophia 17 Phoenix Swimming 1:02.54 1:02.38 SZSP
30.40 1:02.38 (31.98)
37 An, Miranda 16 Phoenix Swimming 1:02.57 1:02.45 SZSP
29.83 1:02.45 (32.62)
38 Durso, Maryrach 18 Charles River Aq 1:02.98 1:02.74 SZSP
30.70 1:02.74 (32.04)
39 Kercheval-Roig, 15 Area Tallahassee 1:02.58 1:02.95 SZSP
30.42 1:02.95 (32.53)
-- Garofalo, Isabe 15 Saint Augustine- 1:02.87 NS
=== Preliminaries ===
30 Smiddy, Rose 14 AK Sharks-FG 1:02.16
29.97 1:02.16 (32.19)
35 Royal-Eatmon, A 18 Una Dana-FG 1:02.41
29.34 1:02.41 (33.07)
37 Diamond, Jenna 17 Plantation Swim- 1:02.45
29.82 1:02.45 (32.63)
41 Fraiman, Sivan 17 Unattached-FG 1:02.61
29.75 1:02.61 (32.86)
43 McGovern, Court 17 Treasure Coast S 1:02.64
30.23 1:02.64 (32.41)
46 Hay, Lindsay 15 Heritage Aquatic 1:03.04
30.34 1:03.04 (32.70)
47 Swartz, Lindsey 16 Pine Crest Swimm 1:03.05
30.59 1:03.05 (32.46)
48 Johnston, Kathr 17 Swim Macon-GA 1:03.10
30.87 1:03.10 (32.23)
49 Ho, Victoria 19 Davie Nadadores- 1:03.16
30.74 1:03.16 (32.42)
50 Lombardi, Ali 15 Area Tallahassee 1:03.20
30.87 1:03.20 (32.33)
51 Brent, Kendall 14 Swim Florida-FL 1:03.21
30.68 1:03.21 (32.53)
52 Moser, Allison 17 Plantation Swim- 1:03.24
30.63 1:03.24 (32.61)
53 Buttaci, Anna 17 City Of Lafayett 1:03.32
31.21 1:03.32 (32.11)
54 Lee, Carolyn 17 Lake Lytal Light 1:03.39
30.01 1:03.39 (33.38)
55 McLaughlin, Sha 15 Bluefish Swim Cl 1:03.41
30.71 1:03.41 (32.70)
56 Passilla, Sarah 14 Southwest Stars- 1:03.46
30.53 1:03.46 (32.93)
57 Lee, Sydney 14 Charles River Aq 1:03.47
30.38 1:03.47 (33.09)
58 Degregorio, Jul 15 Seacoast Swimmin 1:03.52
30.36 1:03.52 (33.16)
59 Hammond, Britta 17 Pine Crest Swimm 1:03.53
30.46 1:03.53 (33.07)
60 Fissenden, Sava 14 Makos Aquatics C 1:03.54
30.49 1:03.54 (33.05)
61 Balthazar, Zoie 17 Davie Nadadores- 1:03.55
30.65 1:03.55 (32.90)
62 Bernard, Sofia 13 Southwest Stars- 1:03.57
30.83 1:03.57 (32.74)
63 Baldari, Alessa 12 North Palm Beach 1:03.61
30.67 1:03.61 (32.94)
63 Zeiger, Rebecca 13 Bluefish Swim Cl 1:03.61
30.62 1:03.61 (32.99)
63 Gomez, Daniela 17 PerformanceAquat 1:03.61
30.80 1:03.61 (32.81)
66 Manrique, Camil 15 Plantation Swim- 1:03.74
30.23 1:03.74 (33.51)
67 Ghali, Miriyam 15 Pine Crest Swimm 1:03.76
30.20 1:03.76 (33.56)
68 Deverna, Tara 17 Gael Aquatic Clu 1:03.83
30.41 1:03.83 (33.42)
69 Pettinger, Juli 16 Loggerhead Aquat 1:03.84
30.44 1:03.84 (33.40)
69 Cordery, Haley 15 Bluefish Swim Cl 1:03.84
30.58 1:03.84 (33.26)
71 Lyn, Annabella 12 Davie Nadadores- 1:03.85
30.33 1:03.85 (33.52)
72 Erwin, Catherin 13 Bluefish Swim Cl 1:03.86
73 Ruiz Arjona, Sa 13 Una Dana-FG 1:03.95
30.89 1:03.95 (33.06)
74 Cooper, Cathari 13 Coral Springs Sw 1:03.98
30.45 1:03.98 (33.53)
75 Jones, Haley 17 Seacoast Swimmin 1:04.05
31.09 1:04.05 (32.96)
76 Suarez, Julie 16 Lake Lytal Light 1:04.07
31.16 1:04.07 (32.91)
77 Hein, Elizabeth 15 Bluefish Swim Cl 1:04.09
31.02 1:04.09 (33.07)
78 Jacobs, Sarah 14 Seacoast Swimmin 1:04.11
30.90 1:04.11 (33.21)
79 Aubin, Sydnee 13 Seacoast Swimmin 1:04.13
30.88 1:04.13 (33.25)
80 Vandersluis, Fr 15 North Palm Beach 1:04.15
31.10 1:04.15 (33.05)
81 Ingram, Fabiana 16 Lake Lytal Light 1:04.18
30.18 1:04.18 (34.00)
82 Pollitt, Eleano 13 Loggerhead Aquat 1:04.21
30.56 1:04.21 (33.65)
83 Brown, Courtney 13 Bluefish Swim Cl 1:04.27
30.62 1:04.27 (33.65)
84 Sipowski, Shayn 14 Jupiter Dragons- 1:04.28
30.63 1:04.28 (33.65)
85 Mancilla, Alici 13 Miami Dade Count 1:04.29
30.55 1:04.29 (33.74)
86 Figueroa, Krist 17 Davie Nadadores- 1:04.30
31.60 1:04.30 (32.70)
87 Landry, Rachel 13 Phoenix Swimming 1:04.36
31.22 1:04.36 (33.14)
88 Sauer, Lindsey 15 Coral Springs Sw 1:04.44
31.26 1:04.44 (33.18)
89 Pacitti, Alexan 15 Plantation Swim- 1:04.49
30.38 1:04.49 (34.11)
90 Barrow, Dana 13 Lake Lytal Light 1:04.52
31.02 1:04.52 (33.50)
91 Breistol, Saman 14 PerformanceAquat 1:04.54
31.25 1:04.54 (33.29)
92 Moring, Hannah 15 Loggerhead Aquat 1:04.59
31.28 1:04.59 (33.31)
92 Weiss, Jessika 18 Swim Macon-GA 1:04.59
31.13 1:04.59 (33.46)
94 Gavin, Julia 16 Connecticut Aqua 1:04.62
31.14 1:04.62 (33.48)
95 Greulach, Veron 18 Swim Fort Lauder 1:04.71
31.31 1:04.71 (33.40)
95 Lam, Donna 15 Patriot Swim Tea 1:04.71
31.37 1:04.71 (33.34)
97 Roth, Samantha 15 Saint Augustine- 1:04.73
30.67 1:04.73 (34.06)
98 Boggs, Ashley 15 North Palm Beach 1:04.81
30.85 1:04.81 (33.96)
99 Suarez, Lauren 18 Lake Lytal Light 1:04.87
30.63 1:04.87 (34.24)
100 Payamps, Natash 17 Davie Nadadores- 1:04.93
30.65 1:04.93 (34.28)
101 Costa, Nilza He 18 Davie Nadadores- 1:05.01
31.70 1:05.01 (33.31)
102 Harris, Chase 16 Jupiter Dragons- 1:05.04
31.15 1:05.04 (33.89)
103 Pisani, Jenna 13 Lake Lytal Light 1:05.08
31.33 1:05.08 (33.75)
104 Jordan, Dani 15 Swim Florida-FL 1:05.09
30.92 1:05.09 (34.17)
105 Brannan, Mariss 13 Pine Crest Swimm 1:05.16
31.61 1:05.16 (33.55)
106 Tyson, Dominque 15 Wahoo''s of Welli 1:05.19
30.41 1:05.19 (34.78)
107 Wilkerson, Rebe 15 Coral Springs Sw 1:05.23
31.09 1:05.23 (34.14)
108 Degnan, Michael 14 Bluefish Swim Cl 1:05.34
31.93 1:05.34 (33.41)
109 Abad, Meagan 16 Plantation Swim- 1:05.37
30.95 1:05.37 (34.42)
110 Nolan, Haley 16 Phoenix Swimming 1:05.42
31.26 1:05.42 (34.16)
111 Rose, Elizabeth 17 Seacoast Swimmin 1:05.45
31.06 1:05.45 (34.39)
111 Pereda, Cristin 16 Area Tallahassee 1:05.45
32.18 1:05.45 (33.27)
113 Matos, Emily 15 Lake Lytal Light 1:05.46
31.39 1:05.46 (34.07)
114 Davis, Katherin 17 Kissimmee Swim A 1:05.53
31.09 1:05.53 (34.44)
115 Reyes, Dashley 17 Rockway Swimming 1:05.55
31.51 1:05.55 (34.04)
116 Brennock, Jenni 13 Loggerhead Aquat 1:05.59
31.17 1:05.59 (34.42)
117 Gardner, Georgi 15 Seacoast Swimmin 1:05.60
31.83 1:05.60 (33.77)
118 Mason, Audrey 14 Coral Springs Sw 1:05.62
32.34 1:05.62 (33.28)
119 Aponte, Maria 17 Swim Fort Lauder 1:05.69
31.00 1:05.69 (34.69)
119 Herfurth, Chris 16 Lake Lytal Light 1:05.69
30.92 1:05.69 (34.77)
121 Slater, Tayla 16 Bluefish Swim Cl 1:05.82
30.66 1:05.82 (35.16)
122 Auld, Sarah 14 Lake Lytal Light 1:05.88
31.74 1:05.88 (34.14)
123 Stinemire, Sama 14 Una Dana-FG 1:05.95
31.74 1:05.95 (34.21)
124 Tirado Martinez 16 Una Dana-FG 1:06.04
31.04 1:06.04 (35.00)
124 Velasco Charfen 13 Una Dana-FG 1:06.04
31.92 1:06.04 (34.12)
126 Cikovic, Sydney 14 North Palm Beach 1:06.14
32.28 1:06.14 (33.86)
126 Chapman, Tessa 17 Seacoast Swimmin 1:06.14
128 Suarez, Kristen 15 Lake Lytal Light 1:06.17
30.87 1:06.17 (35.30)
129 Starkweather, M 16 Phoenix Swimming 1:06.18
32.18 1:06.18 (34.00)
130 Tyson, Natalia 17 Wahoo''s of Welli 1:06.29
30.78 1:06.29 (35.51)
131 Shilo, Molly 17 Bluefish Swim Cl 1:06.34
31.51 1:06.34 (34.83)
132 Kranz, Amy 17 SwimFast-FG 1:06.42
31.54 1:06.42 (34.88)
133 Fitzgerald, All 14 Charles River Aq 1:06.48
31.30 1:06.48 (35.18)
134 German, Omaira 16 Blue Marlins Of- 1:06.65
30.88 1:06.65 (35.77)
135 Hudson, Madison 17 Lake Lytal Light 1:06.70
31.97 1:06.70 (34.73)
136 Griffith, Laure 15 Swim Florida-FL 1:06.76
31.61 1:06.76 (35.15)
137 Black, Cassidy 16 Seacoast Swimmin 1:06.78
32.10 1:06.78 (34.68)
138 Hudson, Camryn 13 Lake Lytal Light 1:06.81
32.13 1:06.81 (34.68)
138 Moriarty, Grace 16 Connecticut Aqua 1:06.81
31.81 1:06.81 (35.00)
140 Hurley, Michael 17 Seacoast Swimmin 1:07.06
31.23 1:07.06 (35.83)
141 McKenna, Thea 12 Heritage Aquatic 1:07.34
32.26 1:07.34 (35.08)
142 Hurley, Jessica 17 Swim Florida-FL 1:07.35
32.06 1:07.35 (35.29)
143 Shatto, Alexand 15 Saint Augustine- 1:07.38
32.40 1:07.38 (34.98)
144 Bucaro, Andrea 13 Una Dana-FG 1:07.69
32.24 1:07.69 (35.45)
145 Rodriguez, Emma 15 Miami Country Da 1:07.79
31.98 1:07.79 (35.81)
145 Schorr, Kaitlyn 13 Southwest Stars- 1:07.79
32.10 1:07.79 (35.69)
147 Bedley, Laryssa 15 Davie Nadadores- 1:08.62
33.27 1:08.62 (35.35)
148 Rodriguez, Dian 18 Swim Fort Lauder 1:09.00
32.31 1:09.00 (36.69)
149 Cantu, Laura 15 Davie Nadadores- 1:10.13
33.61 1:10.13 (36.52)
150 McDonald, Sarah 15 Makos Aquatics C 1:17.94
-- Mendieta, Catal 23 PerformanceAquat DQ
-- Gutknecht, Oliv 16 T2 Aquatics-FL DQ
-- Postolski, Vero 15 Coral Springs Sw DQ
-- Vandersluis, Ha 18 North Palm Beach DQ
-- Murray, Aubrey 18 Martin County Aq DQ
-- Ellis, Brooke 14 Gulliver Swim Cl
Event 30 Men 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Sectionals: # 48.55 3/19/2009 Fred T. Bousquet, AUB-SE
FG Open: & 48.55 3/19/2009 Fred Bousquet, AUB-SE
51.09 WCT World Champ Trials
51.49 OPEN US Open
51.79 WNA Winter Nationals
52.89 WJNA Winter Junior Nats
56.59 SZSU Sectionals Summer
57.99 SZSP Sectionals Spring
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Gomez, Roberto 24 Davie Nadadores- 53.93 51.99 WJNA 24
25.37 51.99 (26.62)
2 Condorelli, San 18 Bolles School Sh 53.42 52.07 WJNA 21
24.77 52.07 (27.30)
3 Carter, Dylan 17 Davie Nadadores- 54.08 52.23 WJNA 20
25.25 52.23 (26.98)
4 Le Grand, Jemal 18 Davie Nadadores- 53.42 52.89 WJNA 19
25.44 52.89 (27.45)
5 Booth, Josh 17 Bolles School Sh 52.99 53.18 SZSU 18
25.48 53.18 (27.70)
6 Marin, Jesus 20 Davie Nadadores- 53.64 53.20 SZSU 17
25.71 53.20 (27.49)
7 Thermos, Yianni 19 Unattached-FL 54.23 53.32 SZSU 16
24.97 53.32 (28.35)
8 Lupoli, Franco 18 Davie Nadadores- 54.43 54.02 SZSU 15
26.54 54.02 (27.48)
9 Dehner, Alex 18 Area Tallahassee 54.64 54.77 SZSU 14
26.85 54.77 (27.92)
10 Cline, Cody 15 Wahoo''s of Welli 54.81 55.41 SZSU 13
26.51 55.41 (28.90)
=== Consolation Final ===
11 Flood, Elijah 22 Plantation Swim- 54.85 54.81 SZSU 11
26.69 54.81 (28.12)
12 Asuaje Solon, J 16 Charles River Aq 56.07 54.89 SZSU 9
26.75 54.89 (28.14)
13 Wright, Owen 16 Bluefish Swim Cl 55.44 54.99 SZSU 8
25.67 54.99 (29.32)
14 Moradi, Arvin 20 Davie Nadadores- 54.97 55.04 SZSU 7
26.19 55.04 (28.85)
15 Hamer, Andrew 18 Una Fksc-FG 56.00 55.31 SZSU 6
26.19 55.31 (29.12)
16 Ralston-Crandal 18 Area Tallahassee 54.95 55.82 SZSU 5
27.02 55.82 (28.80)
17 Brennock, John 17 Loggerhead Aquat 55.87 55.90 SZSU 4
26.95 55.90 (28.95)
18 Brown, Nicholas 16 Bluefish Swim Cl 55.79 56.03 SZSU 3
26.58 56.03 (29.45)
19 Samuelson, Loga 16 Swim Florida-FL 55.01 56.04 SZSU 2
27.31 56.04 (28.73)
20 Hunter, Andy 35 Una Fksc-FG 55.77 56.18 SZSU 1
26.99 56.18 (29.19)
=== C-Final ===
21 Perez, Gabriel 15 Davie Nadadores- 56.37 55.56 SZSU
26.93 55.56 (28.63)
22 Hellwig, Logan 16 Connecticut Aqua 56.06 55.63 SZSU
26.46 55.63 (29.17)
23 Paraliticci, Bo 18 Bluefish Swim Cl 56.96 56.19 SZSU
26.95 56.19 (29.24)
24 Behnam, Alexand 17 Pine Crest Swimm 56.37 56.50 SZSU
27.25 56.50 (29.25)
25 Rossi, Ferrucci 18 Davie Nadadores- 56.84 56.69 SZSP
27.37 56.69 (29.32)
26 Gudmunson, Erik 16 Bluefish Swim Cl 56.96 56.74 SZSP
27.10 56.74 (29.64)
27 O''Gorman, Rober 18 PerformanceAquat 56.80 56.87 SZSP
27.42 56.87 (29.45)
28 Goudovitch, Dan 16 Charles River Aq 56.90 57.11 SZSP
27.57 57.11 (29.54)
29 Tran, Adam 18 Connecticut Aqua 57.28 57.19 SZSP
26.98 57.19 (30.21)
30 Spurrell, Samue 17 Bluefish Swim Cl 57.10 57.21 SZSP
27.15 57.21 (30.06)
=== D - Final ===
31 Goossen, Emiro 18 Bolles School Sh 57.60 56.36 SZSU
26.03 56.36 (30.33)
32 Horne, James 17 Seacoast Swimmin 57.49 57.30 SZSP
27.22 57.30 (30.08)
33 Cook, Samuel 18 City Of Lafayett 57.91 57.40 SZSP
27.11 57.40 (30.29)
34 Fedorenko, Mich 17 Seacoast Swimmin 58.15 57.90 SZSP
27.78 57.90 (30.12)
35 Marcoux, Raphae 14 Swim Fort Lauder 57.35 59.03
27.53 59.03 (31.50)
36 Songui-Samuel, 17 Charles River Aq 57.37 59.53
27.61 59.53 (31.92)
-- Kitzis, Zachary 16 Brandon Sports & 58.02 NS
-- Tobin, Connor 18 North Palm Beach 57.63 NS
-- Davis, Che 15 North Miami Swim 58.13 NS
=== Preliminaries ===
1 Murphy, Ryan 17 Bolles School Sh 52.87
25.68 52.87 (27.19)
6 Mahecha, Carlos 20 Una Dana-FG 53.71
26.06 53.71 (27.65)
7 Ehlers, Blake 20 Unattached-FL 53.80
26.16 53.80 (27.64)
8 Lambert, David 19 Unattached-FL 53.87
24.40 53.87 (29.47)
11 Lima, Felipe 27 Davie Nadadores- 54.12
25.52 54.12 (28.60)
12 Palleros, Micha 20 Indian River Aqu 54.21
26.41 54.21 (27.80)
21 Pisani, William 15 Lake Lytal Light 55.21
26.59 55.21 (28.62)
26 Walsh, Cory 17 Southwest Stars- 55.88
26.95 55.88 (28.93)
28 Batista, Caio 15 Bolles School Sh 56.03
27.44 56.03 (28.59)
33 Van Leeuwaarde, 19 Davie Nadadores- 56.44
26.52 56.44 (29.92)
34 Mogg, Michael 17 Southwest Stars- 56.59
27.20 56.59 (29.39)
35 Pavlock, Jacob 17 North Palm Beach 56.76
27.35 56.76 (29.41)
42 Messuri, Michae 17 Swim Florida-FL 57.25
27.62 57.25 (29.63)
44 Vassallo, Victo 19 Pompano Beach Pi 57.33
27.19 57.33 (30.14)
46 Abdelraouf, You 14 Lake Lytal Light 57.37
27.62 57.37 (29.75)
48 McKenna, Nichol 17 Heritage Aquatic 57.41
26.80 57.41 (30.61)
49 Perez Costa, Ju 16 Rockway Swimming 57.43
27.04 57.43 (30.39)
50 Anez, Alejandro 19 Indian River Aqu 57.45
27.33 57.45 (30.12)
52 Garcia, Christi 16 Heritage Aquatic 57.50
27.68 57.50 (29.82)
55 Fruitman, Benja 17 Coral Springs Sw 57.85
27.18 57.85 (30.67)
58 Gomes, Carlos E 18 Davie Nadadores- 58.04
27.57 58.04 (30.47)
61 Pazos, Enzo 18 Swim Fort Lauder 58.18
28.34 58.18 (29.84)
62 Oberndorfer, Ni 16 Heritage Aquatic 58.26
27.69 58.26 (30.57)
63 Zambrano, Aleja 18 Davie Nadadores- 58.28
28.04 58.28 (30.24)
64 Siwady, Jorge 18 Unattached-FL 58.32
28.12 58.32 (30.20)
65 Kuzjomkin, Anto 17 Davie Nadadores- 58.33
27.56 58.33 (30.77)
66 Ifill, Kaison 17 Bluefish Swim Cl 58.37
27.96 58.37 (30.41)
67 Rogalski, Tanne 16 Loggerhead Aquat 58.40
27.84 58.40 (30.56)
68 Malone, William 16 Martin County Aq 58.55
27.91 58.55 (30.64)
69 Kuzjomkin, Alek 17 Davie Nadadores- 58.59
28.24 58.59 (30.35)
70 Dimatteo, Kevin 18 Lake Lytal Light 58.63
27.55 58.63 (31.08)
71 Oberndorfer, Se 17 Heritage Aquatic 58.67
27.90 58.67 (30.77)
72 Bates, Joel 19 Seacoast Swimmin 58.74
27.86 58.74 (30.88)
73 Brooks, Walker 15 Kissimmee Swim A 58.76
27.29 58.76 (31.47)
74 Pillado, Austin 18 Coral Springs Sw 58.87
28.09 58.87 (30.78)
75 Perstad, Vincen 18 Swim Florida-FL 58.90
28.08 58.90 (30.82)
75 Pazanski, Matth 17 Martin County Aq 58.90
28.34 58.90 (30.56)
77 Janz, Andrew 17 Connecticut Aqua 59.02
27.98 59.02 (31.04)
78 Ledford, Brando 16 Treasure Coast S 59.06
28.22 59.06 (30.84)
79 Bach-Crosby, Er 17 Lake Lytal Light 59.11
28.51 59.11 (30.60)
80 Eaddy, Taylor 15 Heritage Aquatic 59.20
27.33 59.20 (31.87)
81 Alvarez, David 17 Una Dana-FG 59.22
28.07 59.22 (31.15)
82 Lucena, Lucas 18 Davie Nadadores- 59.26
28.45 59.26 (30.81)
83 Felts, Benjamin 18 Brandon Sports & 59.37
28.81 59.37 (30.56)
84 Sibley, Derek 18 Heritage Aquatic 59.47
28.30 59.47 (31.17)
85 Mitchell, Derek 17 Brandon Sports & 59.55
28.25 59.55 (31.30)
86 Cantu, Vidal 18 Davie Nadadores- 59.58
27.84 59.58 (31.74)
87 Zook, Justin 27 Miami Country Da 59.59
28.33 59.59 (31.26)
88 Nichlany, Kryan 16 Davie Nadadores- 59.65
28.51 59.65 (31.14)
88 Koros, Ben 16 Loggerhead Aquat 59.65
28.98 59.65 (30.67)
90 Sharp, Nicholas 13 Lake Lytal Light 59.80
28.17 59.80 (31.63)
91 Art, Loren 17 Loggerhead Aquat 59.88
28.99 59.88 (30.89)
92 Marin, Ervin 13 Blue Marlins Of- 1:00.05
28.92 1:00.05 (31.13)
93 Moreno, Luis 16 Martin County Aq 1:00.22
28.44 1:00.22 (31.78)
94 Rahrig, Michael 15 Lake Lytal Light 1:00.42
28.36 1:00.42 (32.06)
95 Notarangelo, Za 18 Seacoast Swimmin 1:00.58
28.40 1:00.58 (32.18)
96 Yakymiw, Matthe 17 Davie Nadadores- 1:00.76
29.12 1:00.76 (31.64)
97 Walch, Michael 13 Swim Florida-FL 1:00.92
29.49 1:00.92 (31.43)
98 Keer, Dylan 14 Swim Florida-FL 1:03.17
30.41 1:03.17 (32.76)
-- Lemarie, Shawn 15 T2 Aquatics-FL DQ
-- Rutkin, Lance 18 Swim Fort Lauder DFS
-- Schooling, Jose 17 Bolles School Sh DFS
-- Arnaud, Brian 19 Coral Springs Sw DFS
-- Billeaud, Mark 15 City Of Lafayett NS
Event 38 Men 1500 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Sectionals: # 15:23.79 1/1/2000 Robert Margalis, SPA-FL
FG Open: & 15:03.49 8/12/2002 Erik Vendt, TROJ-CA
15:52.99 WCT World Champ Trials
15:53.59 OPEN US Open
15:59.99 WNA Winter Nationals
16:18.99 WJNA Winter Junior Nats
17:36.99 SZSU Sectionals Summer
17:44.99 SZSP Sectionals Spring
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
1 Grodzki, Martin 21 Una Sftl-FG 15:10.47 15:42.73 WCT 24
29.34 1:00.93 (31.59)
1:32.84 (31.91) 2:04.55 (31.71)
2:36.34 (31.79) 3:08.21 (31.87)
3:40.12 (31.91) 4:11.88 (31.76)
4:43.72 (31.84) 5:15.34 (31.62)
5:46.82 (31.48) 6:18.38 (31.56)
6:50.01 (31.63) 7:21.62 (31.61)
7:53.25 (31.63) 8:24.95 (31.70)
8:56.64 (31.69) 9:28.25 (31.61)
9:59.78 (31.53) 10:31.18 (31.40)
11:02.69 (31.51) 11:34.31 (31.62)
12:05.84 (31.53) 12:37.22 (31.38)
13:08.82 (31.60) 13:40.14 (31.32)
14:11.28 (31.14) 14:42.65 (31.37)
15:13.65 (31.00) 15:42.73 (29.08)
2 Davila, Miguel 19 Una Dana-FG 16:10.52 15:56.79 WNA 21
30.29 1:02.62 (32.33)
1:35.22 (32.60) 2:07.81 (32.59)
2:40.50 (32.69) 3:12.49 (31.99)
3:38.92 (26.43) 4:16.34 (37.42)
4:48.15 (31.81) 5:19.92 (31.77)
5:51.85 (31.93) 6:23.63 (31.78)
6:51.68 (28.05) 7:26.94 (35.26)
7:58.74 (31.80) 8:30.30 (31.56)
9:02.09 (31.79) 9:34.06 (31.97)
10:05.90 (31.84) 10:38.01 (32.11)
11:10.43 (32.42) 11:42.34 (31.91)
12:14.45 (32.11) 12:46.11 (31.66)
13:18.47 (32.36) 13:50.50 (32.03)
14:22.43 (31.93) 14:54.21 (31.78)
15:26.33 (32.12) 15:56.79 (30.46)
3 Pedraza, Yoelvi 25 Davie Nadadores- 15:30.95 15:58.96 WNA 20
30.31 1:02.79 (32.48)
1:35.24 (32.45) 2:07.73 (32.49)
2:40.22 (32.49) 3:11.97 (31.75)
3:44.08 (32.11) 4:15.82 (31.74)
4:47.90 (32.08) 5:20.08 (32.18)
5:51.84 (31.76) 6:23.79 (31.95)
6:55.96 (32.17) 7:27.83 (31.87)
8:00.01 (32.18) 8:32.10 (32.09)
9:04.51 (32.41) 9:35.89 (31.38)
10:07.72 (31.83) 10:40.12 (32.40)
11:12.85 (32.73) 11:45.20 (32.35)
12:16.87 (31.67) 12:48.57 (31.70)
13:20.79 (32.22) 13:52.81 (32.02)
14:24.23 (31.42) 14:56.40 (32.17)
15:29.22 (32.82) 15:58.96 (29.74)
4 Rutkin, Lance 18 Swim Fort Lauder 15:53.83 16:18.91 WJNA 19
29.18 1:01.53 (32.35)
1:33.69 (32.16) 2:06.16 (32.47)
2:38.59 (32.43) 3:11.62 (33.03)
3:43.96 (32.34) 4:16.72 (32.76)
4:49.21 (32.49) 5:22.19 (32.98)
5:54.73 (32.54) 6:27.97 (33.24)
7:00.69 (32.72) 7:34.00 (33.31)
8:07.07 (33.07) 8:40.07 (33.00)
9:13.08 (33.01) 9:46.26 (33.18)
10:19.48 (33.22) 10:52.90 (33.42)
11:25.44 (32.54) 11:58.76 (33.32)
12:31.54 (32.78) 13:05.53 (33.99)
13:38.18 (32.65) 14:11.66 (33.48)
14:43.99 (32.33) 15:17.41 (33.42)
15:49.00 (31.59) 16:18.91 (29.91)
5 Casey, Grant 17 Bluefish Swim Cl 16:19.95 16:19.03 SZSU 18
28.25 1:02.07 (33.82)
1:33.65 (31.58) 2:08.10 (34.45)
2:40.58 (32.48) 3:14.05 (33.47)
3:46.65 (32.60) 4:20.27 (33.62)
4:43.55 (23.28) 5:26.12 (42.57)
5:58.89 (32.77) 6:32.14 (33.25)
7:04.72 (32.58) 7:38.21 (33.49)
8:10.51 (32.30) 8:43.75 (33.24)
9:15.99 (32.24) 9:49.13 (33.14)
10:21.70 (32.57) 10:54.75 (33.05)
11:26.32 (31.57) 11:59.83 (33.51)
12:32.52 (32.69) 13:05.45 (32.93)
13:26.67 (21.22) 14:11.01 (44.34)
14:43.58 (32.57) 15:16.09 (32.51)
15:48.31 (32.22) 16:19.03 (30.72)
6 Rosenbaum, Ryan 18 Unattached-FL 16:04.17 16:20.34 SZSU 17
28.84 1:00.77 (31.93)
1:33.51 (32.74) 2:06.40 (32.89)
2:25.59 (19.19) 3:12.10 (46.51)
3:45.27 (33.17) 4:18.66 (33.39)
4:51.68 (33.02) 5:25.04 (33.36)
5:57.66 (32.62) 6:30.65 (32.99)
7:03.40 (32.75) 7:36.03 (32.63)
8:08.90 (32.87) 8:41.92 (33.02)
9:14.59 (32.67) 9:47.37 (32.78)
10:20.38 (33.01) 10:53.56 (33.18)
11:26.50 (32.94) 11:59.69 (33.19)
12:32.39 (32.70) 13:05.27 (32.88)
13:38.02 (32.75) 14:10.72 (32.70)
14:43.41 (32.69) 15:16.48 (33.07)
15:49.22 (32.74) 16:20.34 (31.12)
7 Hosfeld, Marco 17 Swim Fort Lauder 15:52.18Y 16:30.06 SZSU 16
29.50 1:02.35 (32.85)
1:36.03 (33.68) 2:09.72 (33.69)
2:43.27 (33.55) 3:16.96 (33.69)
3:49.97 (33.01) 4:23.54 (33.57)
4:56.91 (33.37) 5:29.51 (32.60)
6:02.25 (32.74) 6:35.57 (33.32)
7:08.60 (33.03) 7:41.64 (33.04)
8:14.10 (32.46) 8:47.17 (33.07)
9:20.29 (33.12) 9:53.14 (32.85)
10:26.05 (32.91) 10:58.76 (32.71)
11:31.52 (32.76) 12:05.11 (33.59)
12:37.93 (32.82) 13:11.48 (33.55)
13:44.82 (33.34) 14:18.15 (33.33)
14:51.55 (33.40) 15:25.19 (33.64)
15:58.32 (33.13) 16:30.06 (31.74)
8 Haeffner, Willi 16 Pine Crest Swimm 16:45.09 16:43.39 SZSU 15
30.53 1:03.25 (32.72)
1:35.78 (32.53) 2:08.47 (32.69)
2:41.16 (32.69) 3:13.48 (32.32)
3:46.97 (33.49) 4:19.99 (33.02)
4:53.87 (33.88) 5:27.59 (33.72)
6:02.51 (34.92) 6:35.79 (33.28)
7:10.10 (34.31) 7:43.60 (33.50)
8:17.25 (33.65) 8:51.03 (33.78)
9:25.25 (34.22) 9:58.86 (33.61)
10:33.21 (34.35) 11:07.23 (34.02)
11:41.42 (34.19) 12:14.47 (33.05)
12:47.78 (33.31) 13:21.38 (33.60)
13:55.53 (34.15) 14:29.35 (33.82)
15:04.10 (34.75) 15:36.79 (32.69)
16:10.82 (34.03) 16:43.39 (32.57)
9 Tillotson, Jaso 15 Swim Florida-FL 16:52.07 16:45.97 SZSU 14
29.00 1:00.84 (31.84)
1:33.49 (32.65) 2:06.87 (33.38)
2:40.27 (33.40) 3:14.16 (33.89)
3:48.18 (34.02) 4:22.01 (33.83)
4:55.86 (33.85) 5:30.11 (34.25)
6:04.10 (33.99) 6:38.24 (34.14)
7:08.88 (30.64) 7:46.06 (37.18)
8:19.71 (33.65) 8:53.07 (33.36)
9:27.34 (34.27) 10:00.79 (33.45)
10:34.66 (33.87) 11:08.71 (34.05)
11:42.91 (34.20) 12:17.04 (34.13)
12:51.26 (34.22) 13:25.46 (34.20)
13:59.43 (33.97) 14:33.64 (34.21)
15:07.12 (33.48) 15:40.73 (33.61)
16:13.85 (33.12) 16:45.97 (32.12)
10 Tirado Martinez 13 Una Dana-FG 16:47.90 16:59.18 SZSU 13
30.19 1:03.23 (33.04)
1:25.23 (22.00) 2:09.17 (43.94)
2:42.10 (32.93) 3:16.54 (34.44)
3:48.61 (32.07) 4:24.13 (35.52)
4:57.94 (33.81) 5:32.91 (34.97)
6:07.27 (34.36) 6:42.56 (35.29)
7:16.79 (34.23) 7:51.01 (34.22)
8:25.31 (34.30) 8:59.95 (34.64)
9:34.21 (34.26) 10:08.58 (34.37)
10:42.85 (34.27) 11:17.81 (34.96)
11:51.56 (33.75) 12:25.88 (34.32)
12:59.96 (34.08) 13:34.47 (34.51)
14:08.33 (33.86) 14:43.19 (34.86)
15:17.21 (34.02) 15:51.82 (34.61)
16:25.36 (33.54) 16:59.18 (33.82)
11 Rossi, Ferrucci 18 Davie Nadadores- 16:35.89Y 17:01.50 SZSU 11
30.45 1:04.15 (33.70)
1:37.99 (33.84) 2:12.40 (34.41)
2:46.79 (34.39) 3:21.49 (34.70)
3:53.33 (31.84) 4:30.44 (37.11)
4:58.33 (27.89) 5:39.52 (41.19)
6:14.11 (34.59) 6:48.65 (34.54)
7:22.88 (34.23) 7:57.23 (34.35)
8:31.30 (34.07) 9:05.96 (34.66)
9:39.86 (33.90) 10:13.94 (34.08)
10:47.96 (34.02) 11:22.00 (34.04)
11:41.38 (19.38) 12:30.41 (49.03)
12:56.61 (26.20) 13:38.85 (42.24)
14:01.06 (22.21) 14:47.48 (46.42)
15:21.30 (33.82) 15:55.48 (34.18)
16:29.10 (33.62) 17:01.50 (32.40)
12 Lau, Leonis 16 Bolles School Sh 16:57.23 17:03.74 SZSU 9
29.80 1:02.29 (32.49)
1:35.83 (33.54) 2:09.83 (34.00)
2:44.09 (34.26) 3:18.49 (34.40)
3:53.12 (34.63) 4:28.11 (34.99)
5:02.77 (34.66) 5:37.72 (34.95)
6:12.57 (34.85) 6:47.70 (35.13)
7:22.19 (34.49) 7:57.21 (35.02)
8:31.77 (34.56) 9:06.57 (34.80)
9:41.01 (34.44) 10:15.52 (34.51)
10:49.68 (34.16) 11:24.54 (34.86)
11:58.78 (34.24) 12:33.52 (34.74)
13:07.91 (34.39) 13:42.43 (34.52)
14:16.34 (33.91) 14:50.61 (34.27)
15:24.32 (33.71) 15:58.49 (34.17)
16:31.72 (33.23) 17:03.74 (32.02)
13 Pisani, William 15 Lake Lytal Light 17:28.71 17:04.55 SZSU 8
30.42 1:04.87 (34.45)
1:39.61 (34.74) 2:14.53 (34.92)
2:49.93 (35.40) 3:24.37 (34.44)
3:59.53 (35.16) 4:34.27 (34.74)
5:09.17 (34.90) 5:44.16 (34.99)
6:18.59 (34.43) 6:52.71 (34.12)
7:26.84 (34.13) 8:01.42 (34.58)
8:36.09 (34.67) 9:10.57 (34.48)
9:35.02 (24.45) 10:20.21 (45.19)
10:54.93 (34.72) 11:29.57 (34.64)
12:03.33 (33.76) 12:37.61 (34.28)
13:11.66 (34.05) 13:46.14 (34.48)
14:20.10 (33.96) 14:53.82 (33.72)
15:27.52 (33.70) 16:01.34 (33.82)
16:33.93 (32.59) 17:04.55 (30.62)
14 Peach, Kyle 16 Bluefish Swim Cl 16:48.77 17:06.16 SZSU 7
31.10 1:04.27 (33.17)
1:38.38 (34.11) 2:12.21 (33.83)
2:46.78 (34.57) 3:21.29 (34.51)
3:55.79 (34.50) 4:30.25 (34.46)
5:04.78 (34.53) 5:38.83 (34.05)
6:13.48 (34.65) 6:47.76 (34.28)
7:22.36 (34.60) 7:56.40 (34.04)
8:31.61 (35.21) 9:05.71 (34.10)
9:40.65 (34.94) 10:15.07 (34.42)
10:40.68 (25.61) 11:24.05 (43.37)
11:59.07 (35.02) 12:33.08 (34.01)
13:07.79 (34.71) 13:42.09 (34.30)
14:17.12 (35.03) 14:51.15 (34.03)
15:25.46 (34.31) 15:59.62 (34.16)
16:33.21 (33.59) 17:06.16 (32.95)
15 Chason, Brandon 15 Area Tallahassee 16:22.98Y 17:11.89 SZSU 6
31.80 1:06.30 (34.50)
1:28.48 (22.18) 2:15.62 (47.14)
2:47.35 (31.73) 3:25.43 (38.08)
3:53.34 (27.91) 4:36.14 (42.80)
5:02.17 (26.03) 5:46.28 (44.11)
6:15.59 (29.31) 6:55.09 (39.50)
7:25.63 (30.54) 8:03.83 (38.20)
8:28.24 (24.41) 9:12.68 (44.44)
9:38.86 (26.18) 10:21.78 (42.92)
10:44.85 (23.07) 11:30.90 (46.05)
11:59.63 (28.73) 12:39.39 (39.76)
13:03.37 (23.98) 13:47.85 (44.48)
14:16.10 (28.25) 14:56.69 (40.59)
15:20.36 (23.67) 16:04.83 (44.47)
16:26.04 (21.21) 17:11.89 (45.85)
16 Walsh, Michael 14 Phoenix Swimming 16:55.97Y 17:19.44 SZSU 5
29.78 1:02.75 (32.97)
1:35.97 (33.22) 2:09.93 (33.96)
2:43.96 (34.03) 3:18.47 (34.51)
3:52.85 (34.38) 4:27.64 (34.79)
5:02.18 (34.54) 5:37.41 (35.23)
6:12.14 (34.73) 6:47.20 (35.06)
7:21.97 (34.77) 7:57.40 (35.43)
8:32.30 (34.90) 9:07.56 (35.26)
9:42.44 (34.88) 10:17.83 (35.39)
10:52.81 (34.98) 11:28.01 (35.20)
12:02.78 (34.77) 12:38.32 (35.54)
13:13.52 (35.20) 13:48.88 (35.36)
14:23.81 (34.93) 14:59.57 (35.76)
15:34.52 (34.95) 16:10.40 (35.88)
16:45.53 (35.13) 17:19.44 (33.91)
17 Gomes, Carlos E 18 Davie Nadadores- 17:32.65 17:21.19 SZSU 4
31.42 1:06.06 (34.64)
1:40.40 (34.34) 2:14.81 (34.41)
2:49.16 (34.35) 3:25.16 (36.00)
3:59.19 (34.03) 4:34.15 (34.96)
5:08.39 (34.24) 5:43.23 (34.84)
6:17.97 (34.74) 6:53.50 (35.53)
7:27.55 (34.05) 8:02.72 (35.17)
8:37.47 (34.75) 9:12.98 (35.51)
9:47.71 (34.73) 10:23.93 (36.22)
10:58.76 (34.83) 11:34.28 (35.52)
12:09.32 (35.04) 12:44.70 (35.38)
13:19.38 (34.68) 13:54.53 (35.15)
14:29.35 (34.82) 15:04.75 (35.40)
15:39.45 (34.70) 16:14.66 (35.21)
16:48.74 (34.08) 17:21.19 (32.45)
18 Mumtaz, Shahzad 16 Charles River Aq 16:56.08 17:22.00 SZSU 3
30.74 1:04.66 (33.92)
1:38.98 (34.32) 2:13.92 (34.94)
2:48.80 (34.88) 3:24.12 (35.32)
3:58.95 (34.83) 4:34.29 (35.34)
5:09.33 (35.04) 5:44.66 (35.33)
6:19.35 (34.69) 6:54.84 (35.49)
7:29.95 (35.11) 8:05.41 (35.46)
8:40.24 (34.83) 9:15.45 (35.21)
9:50.16 (34.71) 10:25.72 (35.56)
11:00.56 (34.84) 11:35.71 (35.15)
12:10.46 (34.75) 12:45.70 (35.24)
13:20.35 (34.65) 13:55.41 (35.06)
14:29.96 (34.55) 15:04.69 (34.73)
15:39.05 (34.36) 16:13.89 (34.84)
16:48.56 (34.67) 17:22.00 (33.44)
19 Keer, Dylan 14 Swim Florida-FL 17:18.91Y 17:22.05 SZSU 2
30.66 1:04.90 (34.24)
2:11.83 (1:06.93) 2:14.11 (2.28)
3:21.76 (1:07.65) 3:23.08 (1.32)
3:57.21 (34.13) 4:31.94 (34.73)
5:06.15 (34.21) 5:41.07 (34.92)
6:15.83 (34.76) 6:50.56 (34.73)
7:25.35 (34.79) 7:59.91 (34.56)
8:27.07 (27.16) 9:09.77 (42.70)
10:19.30 (1:09.53) 10:20.06 (0.76)
10:49.91 (29.85) 11:30.42 (40.51)
11:59.88 (29.46) 12:40.41 (40.53)
13:15.03 (34.62) 13:50.64 (35.61)
14:25.67 (35.03) 15:01.50 (35.83)
15:36.53 (35.03) 16:12.51 (35.98)
16:47.56 (35.05) 17:22.05 (34.49)
20 Sharp, Nicholas 13 Lake Lytal Light 16:52.79Y 17:24.82 SZSU 1
31.50 1:06.63 (35.13)
1:28.14 (21.51) 2:17.08 (48.94)
2:49.61 (32.53) 3:27.20 (37.59)
3:57.22 (30.02) 4:37.70 (40.48)
5:05.42 (27.72) 5:47.68 (42.26)
6:13.84 (26.16) 6:57.67 (43.83)
7:32.68 (35.01) 8:07.56 (34.88)
8:35.66 (28.10) 9:17.21 (41.55)
9:52.33 (35.12) 10:27.09 (34.76)
11:01.93 (34.84) 11:36.83 (34.90)
12:12.06 (35.23) 12:47.97 (35.91)
13:13.49 (25.52) 13:58.75 (45.26)
14:33.11 (34.36) 15:07.73 (34.62)
15:33.08 (25.35) 16:18.03 (44.95)
16:52.60 (34.57) 17:24.82 (32.22)
21 Harriott, Joshu 15 Swim Florida-FL 16:34.83Y 17:25.63 SZSU
30.71 1:04.54 (33.83)
1:39.07 (34.53) 2:13.44 (34.37)
3:19.92 (1:06.48) 3:24.07 (4.15)
3:59.46 (35.39) 4:35.10 (35.64)
5:10.57 (35.47) 5:46.05 (35.48)
6:21.31 (35.26) 6:56.96 (35.65)
7:21.05 (24.09) 8:08.51 (47.46)
8:43.05 (34.54) 9:18.10 (35.05)
10:26.30 (1:08.20) 10:29.58 (3.28)
11:05.05 (35.47) 11:40.64 (35.59)
12:15.41 (34.77) 12:50.81 (35.40)
13:41.05 (50.24) 14:00.55 (19.50)
14:33.95 (33.40) 15:10.46 (36.51)
16:18.05 (1:07.59) 16:20.10 (2.05)
16:54.83 (34.73) 17:25.63 (30.80)
22 Caballero, Walt 18 Swim Fort Lauder 17:47.01 17:25.94 SZSU
30.83 1:04.83 (34.00)
1:39.13 (34.30) 2:14.63 (35.50)
2:49.04 (34.41) 3:24.45 (35.41)
3:59.04 (34.59) 4:34.64 (35.60)
5:09.52 (34.88) 5:45.04 (35.52)
6:20.19 (35.15) 6:55.90 (35.71)
7:29.59 (33.69) 8:06.37 (36.78)
8:37.70 (31.33) 9:16.72 (39.02)
9:50.14 (33.42) 10:26.96 (36.82)
11:01.62 (34.66) 11:37.02 (35.40)
12:11.67 (34.65) 12:47.48 (35.81)
13:22.42 (34.94) 13:57.73 (35.31)
14:32.54 (34.81) 15:08.06 (35.52)
15:43.28 (35.22) 16:18.84 (35.56)
16:47.33 (28.49) 17:25.94 (38.61)
23 Romanelli, Matt 18 Wahoo''s of Welli 17:12.95Y 17:34.87 SZSU
31.32 1:06.26 (34.94)
1:42.22 (35.96) 2:18.76 (36.54)
2:55.00 (36.24) 3:30.62 (35.62)
4:06.29 (35.67) 4:42.27 (35.98)
5:17.66 (35.39) 5:53.44 (35.78)
6:27.81 (34.37) 7:02.80 (34.99)
7:37.61 (34.81) 8:12.89 (35.28)
8:48.01 (35.12) 9:23.22 (35.21)
9:58.19 (34.97) 10:33.88 (35.69)
11:08.72 (34.84) 11:44.28 (35.56)
12:18.56 (34.28) 12:54.31 (35.75)
13:28.27 (33.96) 14:04.88 (36.61)
14:40.26 (35.38) 15:16.01 (35.75)
15:51.19 (35.18) 16:26.84 (35.65)
17:01.40 (34.56) 17:34.87 (33.47)
24 Arifovic, Adi 13 Phoenix Swimming 16:42.05Y 17:36.06 SZSU
31.04 1:05.31 (34.27)
1:38.91 (33.60) 2:13.81 (34.90)
2:48.05 (34.24) 3:23.61 (35.56)
3:57.71 (34.10) 4:32.90 (35.19)
5:07.67 (34.77) 5:43.14 (35.47)
6:17.96 (34.82) 6:53.83 (35.87)
7:28.77 (34.94) 8:04.85 (36.08)
8:40.23 (35.38) 9:16.14 (35.91)
9:51.72 (35.58) 10:27.64 (35.92)
11:03.32 (35.68) 11:39.30 (35.98)
12:14.79 (35.49) 12:51.32 (36.53)
13:26.84 (35.52) 14:02.26 (35.42)
14:37.86 (35.60) 15:14.70 (36.84)
15:50.20 (35.50) 16:26.36 (36.16)
17:01.26 (34.90) 17:36.06 (34.80)
25 Cook, Samuel 18 City Of Lafayett 17:10.72Y 17:41.86 SZSP
31.48 1:05.27 (33.79)
1:40.38 (35.11) 2:15.59 (35.21)
2:50.73 (35.14) 3:25.79 (35.06)
4:01.36 (35.57) 4:37.13 (35.77)
5:12.28 (35.15) 5:47.60 (35.32)
6:23.08 (35.48) 6:58.41 (35.33)
7:34.28 (35.87) 8:09.48 (35.20)
8:45.02 (35.54) 9:20.44 (35.42)
9:56.28 (35.84) 10:31.86 (35.58)
11:07.72 (35.86) 11:43.48 (35.76)
12:19.35 (35.87) 12:55.01 (35.66)
13:31.08 (36.07) 14:06.67 (35.59)
14:43.01 (36.34) 15:18.98 (35.97)
15:55.22 (36.24) 16:31.11 (35.89)
17:07.54 (36.43) 17:41.86 (34.32)
26 Abdelraouf, You 14 Lake Lytal Light 17:20.73Y 17:45.08
32.88 1:08.22 (35.34)
1:44.44 (36.22) 2:20.54 (36.10)
2:56.82 (36.28) 3:32.86 (36.04)
4:08.97 (36.11) 4:45.07 (36.10)
5:21.27 (36.20) 5:56.95 (35.68)
6:33.03 (36.08) 7:07.91 (34.88)
7:27.47 (19.56) 8:16.89 (49.42)
8:51.60 (34.71) 9:26.24 (34.64)
10:01.85 (35.61) 10:36.95 (35.10)
10:59.62 (22.67) 11:49.15 (49.53)
12:25.42 (36.27) 13:00.96 (35.54)
13:37.35 (36.39) 14:13.31 (35.96)
14:49.81 (36.50) 15:25.42 (35.61)
16:01.35 (35.93) 16:36.40 (35.05)
17:11.50 (35.10) 17:45.08 (33.58)
27 Brocksmith, Ale 17 Treasure Coast S 16:58.48Y 17:53.40
32.31 1:07.62 (35.31)
1:35.66 (28.04) 2:18.83 (43.17)
2:54.58 (35.75) 3:30.15 (35.57)
4:06.27 (36.12) 4:41.87 (35.60)
5:18.00 (36.13) 5:53.90 (35.90)
6:29.70 (35.80) 7:05.55 (35.85)
7:41.91 (36.36) 8:17.75 (35.84)
8:54.14 (36.39) 9:30.50 (36.36)
10:06.68 (36.18) 10:42.88 (36.20)
11:18.90 (36.02) 11:55.10 (36.20)
12:27.32 (32.22) 13:07.37 (40.05)
13:43.72 (36.35) 14:20.33 (36.61)
14:56.83 (36.50) 15:32.54 (35.71)
16:08.73 (36.19) 16:44.80 (36.07)
17:19.88 (35.08) 17:53.40 (33.52)
28 Choate, Michael 16 Bluefish Swim Cl 17:04.65Y 17:55.64
30.98 1:06.12 (35.14)
1:41.80 (35.68) 2:18.21 (36.41)
2:54.55 (36.34) 3:30.47 (35.92)
4:07.05 (36.58) 4:43.35 (36.30)
5:18.79 (35.44) 5:54.89 (36.10)
6:30.96 (36.07) 7:07.96 (37.00)
7:44.23 (36.27) 8:20.55 (36.32)
8:56.33 (35.78) 9:32.46 (36.13)
10:08.68 (36.22) 10:44.71 (36.03)
11:20.60 (35.89) 11:57.11 (36.51)
12:33.18 (36.07) 13:09.27 (36.09)
13:45.43 (36.16) 14:21.69 (36.26)
14:57.61 (35.92) 15:34.20 (36.59)
16:09.90 (35.70) 16:45.92 (36.02)
17:20.91 (34.99) 17:55.64 (34.73)
29 Tanur, Jorge 14 Charles River Aq 17:16.44Y 17:56.12
30.85 1:05.82 (34.97)
1:41.35 (35.53) 2:16.91 (35.56)
2:52.60 (35.69) 3:28.23 (35.63)
4:03.79 (35.56) 4:39.12 (35.33)
5:14.76 (35.64) 5:50.34 (35.58)
6:26.30 (35.96) 7:02.59 (36.29)
7:38.68 (36.09) 8:15.24 (36.56)
8:51.53 (36.29) 9:27.89 (36.36)
10:04.12 (36.23) 10:40.62 (36.50)
11:16.69 (36.07) 11:53.73 (37.04)
12:29.38 (35.65) 13:05.42 (36.04)
13:39.50 (34.08) 14:18.40 (38.90)
14:54.45 (36.05) 15:31.52 (37.07)
16:06.80 (35.28) 16:44.92 (38.12)
17:20.48 (35.56) 17:56.12 (35.64)
30 Angeles, Daniel 17 North Miami Swim 17:10.79Y 17:57.73
30.43 1:03.48 (33.05)
1:38.14 (34.66) 2:13.64 (35.50)
2:50.00 (36.36) 3:25.17 (35.17)
4:01.50 (36.33) 4:36.99 (35.49)
5:13.72 (36.73) 5:49.09 (35.37)
6:25.48 (36.39) 7:01.49 (36.01)
7:38.07 (36.58) 8:14.26 (36.19)
8:50.79 (36.53) 9:26.42 (35.63)
10:02.45 (36.03) 10:38.82 (36.37)
11:15.78 (36.96) 11:52.28 (36.50)
12:29.49 (37.21) 13:06.09 (36.60)
13:43.50 (37.41) 14:20.79 (37.29)
14:58.30 (37.51) 15:34.75 (36.45)
16:12.33 (37.58) 16:47.60 (35.27)
17:24.43 (36.83) 17:57.73 (33.30)
31 Rintel, Andreas 15 Lake Lytal Light 17:15.21Y 17:59.23
32.68 1:08.26 (35.58)
1:44.48 (36.22) 2:20.51 (36.03)
2:56.70 (36.19) 3:32.81 (36.11)
4:08.68 (35.87) 4:44.97 (36.29)
5:21.27 (36.30) 5:56.94 (35.67)
6:33.39 (36.45) 7:09.18 (35.79)
7:45.44 (36.26) 8:22.15 (36.71)
8:58.10 (35.95) 9:35.44 (37.34)
10:11.69 (36.25) 10:48.21 (36.52)
11:24.88 (36.67) 12:00.43 (35.55)
12:36.40 (35.97) 13:13.29 (36.89)
13:49.39 (36.10) 14:26.05 (36.66)
15:02.36 (36.31) 15:38.60 (36.24)
16:14.24 (35.64) 16:50.98 (36.74)
17:27.00 (36.02) 17:59.23 (32.23)
32 Suarez, Pablo 14 Atlantis Swimmin 17:13.54Y 18:01.30
30.76 1:04.97 (34.21)
1:40.11 (35.14) 2:15.18 (35.07)
2:50.97 (35.79) 3:27.25 (36.28)
4:03.19 (35.94) 4:39.53 (36.34)
5:16.16 (36.63) 5:53.16 (37.00)
6:29.82 (36.66) 7:06.54 (36.72)
7:43.47 (36.93) 8:19.16 (35.69)
8:56.51 (37.35) 9:33.91 (37.40)
10:10.63 (36.72) 10:47.83 (37.20)
11:24.47 (36.64) 12:01.53 (37.06)
12:37.27 (35.74) 13:13.90 (36.63)
13:49.76 (35.86) 14:26.85 (37.09)
15:02.60 (35.75) 15:39.91 (37.31)
16:15.23 (35.32) 16:51.85 (36.62)
17:27.55 (35.70) 18:01.30 (33.75)
33 Notarangelo, Za 18 Seacoast Swimmin 17:35.94 18:03.44
31.42 1:06.21 (34.79)
1:41.82 (35.61) 2:17.59 (35.77)
2:53.84 (36.25) 3:30.11 (36.27)
4:06.52 (36.41) 4:43.13 (36.61)
5:19.76 (36.63) 5:55.51 (35.75)
6:32.01 (36.50) 7:07.65 (35.64)
7:44.09 (36.44) 8:20.33 (36.24)
8:57.35 (37.02) 9:33.84 (36.49)
10:10.83 (36.99) 10:46.89 (36.06)
11:23.84 (36.95) 12:00.27 (36.43)
12:36.94 (36.67) 13:13.57 (36.63)
13:50.49 (36.92) 14:26.99 (36.50)
15:03.93 (36.94) 15:40.25 (36.32)
16:16.77 (36.52) 16:52.94 (36.17)
17:28.74 (35.80) 18:03.44 (34.70)
34 Velasquez, Este 16 Davie Nadadores- 17:31.19 18:06.72
32.35 1:07.02 (34.67)
1:42.41 (35.39) 2:18.82 (36.41)
2:54.65 (35.83) 3:30.77 (36.12)
4:06.85 (36.08) 4:43.58 (36.73)
5:19.99 (36.41) 5:57.44 (37.45)
6:33.90 (36.46) 7:10.69 (36.79)
7:46.63 (35.94) 8:23.41 (36.78)
8:59.96 (36.55) 9:37.15 (37.19)
10:13.72 (36.57) 10:50.81 (37.09)
11:27.62 (36.81) 12:05.07 (37.45)
12:41.61 (36.54) 13:18.41 (36.80)
13:54.47 (36.06) 14:31.49 (37.02)
15:07.85 (36.36) 15:44.83 (36.98)
16:20.58 (35.75) 16:56.77 (36.19)
17:31.96 (35.19) 18:06.72 (34.76)
35 Sawyer, Jonatha 15 Brandon Sports & 17:17.44Y 18:15.39
32.56 1:07.77 (35.21)
1:29.54 (21.77) 2:20.98 (51.44)
2:52.70 (31.72) 3:32.99 (40.29)
4:09.24 (36.25) 4:45.44 (36.20)
5:21.61 (36.17) 5:57.34 (35.73)
6:30.72 (33.38) 7:10.11 (39.39)
7:39.12 (29.01) 8:23.95 (44.83)
9:01.54 (37.59) 9:38.58 (37.04)
10:16.47 (37.89) 10:53.74 (37.27)
11:23.53 (29.79) 12:08.45 (44.92)
12:44.87 (36.42) 13:21.37 (36.50)
13:59.22 (37.85) 14:35.74 (36.52)
15:01.81 (26.07) 15:50.75 (48.94)
16:25.65 (34.90) 17:04.24 (38.59)
17:32.46 (28.22) 18:15.39 (42.93)
36 Felts, Benjamin 18 Brandon Sports & 17:15.73Y 18:37.70
32.17 1:07.84 (35.67)
1:44.54 (36.70) 2:21.62 (37.08)
2:58.87 (37.25) 3:36.38 (37.51)
4:13.36 (36.98) 4:51.00 (37.64)
5:28.06 (37.06) 6:05.50 (37.44)
6:43.05 (37.55) 7:21.43 (38.38)
7:58.96 (37.53) 8:37.00 (38.04)
9:14.23 (37.23) 9:51.81 (37.58)
10:29.61 (37.80) 11:07.59 (37.98)
11:44.39 (36.80) 12:22.34 (37.95)
13:00.15 (37.81) 13:37.77 (37.62)
14:15.58 (37.81) 14:53.72 (38.14)
15:23.20 (29.48) 16:09.73 (46.53)
16:47.08 (37.35) 17:24.16 (37.08)
18:01.17 (37.01) 18:37.70 (36.53)
-- Gallego, Carlos 15 Davie Nadadores- 17:31.42 DQ
Declared false start
-- Siwady, Gabriel 16 Unattached-FL 17:06.98 NS
-- Gomez, Alejandr 27 Davie Nadadores- 15:24.29 NS
Event 31 Women 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
Sectionals: # 2:27.92 3/13/2008 Anne Poleska, CSSC-FG
FG Open: & 2:25.35 8/12/2002 Amanda Beard, UN-CA
2:35.49 WCT World Champ Trials
2:35.99 OPEN US Open
2:39.19 WNA Winter Nationals
2:39.79 WJNA Winter Junior Nats
2:57.09 SZSU Sectionals Summer
3:05.39 SZSP Sectionals Spring
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Mangimelli, Jan 22 Gulliver Swim Cl 2:37.86 2:34.17 WCT 24
36.58 1:15.63 (39.05)
1:55.75 (40.12) 2:34.17 (38.42)
2 Lajnef, Sarra 23 Unattached-FL 2:38.62 2:34.78 WCT 21
35.65 1:14.71 (39.06)
1:54.12 (39.41) 2:34.78 (40.66)
3 Lapteva, Olga 15 Bolles School Sh 2:37.10 2:34.84 WCT 20
36.31 1:15.49 (39.18)
1:54.95 (39.46) 2:34.84 (39.89)
4 Kopas, Emily 16 Davie Nadadores- 2:41.25 2:37.36 WNA 19
36.36 1:17.59 (41.23)
1:56.60 (39.01) 2:37.36 (40.76)
5 Zeiger, Brooke 17 Bluefish Swim Cl 2:45.07 2:40.70 SZSU 18
36.62 1:16.70 (40.08)
1:58.00 (41.30) 2:40.70 (42.70)
6 Peavy, Lauren 16 Area Tallahassee 2:41.75 2:42.14 SZSU 17
37.06 1:17.77 (40.71)
1:59.88 (42.11) 2:42.14 (42.26)
7 Golovkina, Ksen 23 T2 Aquatics-FL 2:42.19 2:43.74 SZSU 16
35.35 1:15.76 (40.41)
1:58.94 (43.18) 2:43.74 (44.80)
8 Gordon, Daniell 16 Loggerhead Aquat 2:45.57 2:46.59 SZSU 15
36.83 1:18.99 (42.16)
2:02.45 (43.46) 2:46.59 (44.14)
9 Lombardi, Lia 17 Area Tallahassee 2:47.96 2:46.73 SZSU 14
38.75 1:20.43 (41.68)
2:04.55 (44.12) 2:46.73 (42.18)
10 Bransford, Ashl 21 Unattached-FG 2:50.23 2:50.94 SZSU 13
38.87 1:22.09 (43.22)
2:06.17 (44.08) 2:50.94 (44.77)
=== Consolation Final ===
11 Gula, Haley 16 Bluefish Swim Cl 2:50.53 2:44.96 SZSU 11
35.77 1:16.77 (41.00)
2:00.23 (43.46) 2:44.96 (44.73)
12 Swartz, Lindsey 16 Pine Crest Swimm 2:52.39 2:45.53 SZSU 9
38.38 1:21.20 (42.82)
2:03.29 (42.09) 2:45.53 (42.24)
13 Harris, Chase 16 Jupiter Dragons- 2:51.68 2:48.18 SZSU 8
38.31 1:20.61 (42.30)
2:04.44 (43.83) 2:48.18 (43.74)
14 McQuaid, Emily 15 Bluefish Swim Cl 2:50.52 2:48.95 SZSU 7
39.54 1:23.01 (43.47)
2:06.08 (43.07) 2:48.95 (42.87)
15 Figueroa, Krist 17 Davie Nadadores- 2:52.48 2:49.29 SZSU 6
25.70 ( )
2:05.21 (1:39.51) 2:49.29 (44.08)
16 Lombardi, Ali 15 Area Tallahassee 2:51.91 2:50.01 SZSU 5
38.60 1:22.27 (43.67)
2:05.87 (43.60) 2:50.01 (44.14)
17 Lacusky, Sara 16 Martin County Aq 2:50.89 2:51.28 SZSU 4
38.94 1:22.28 (43.34)
2:06.91 (44.63) 2:51.28 (44.37)
18 Zubero, Elizabe 15 Swim Fort Lauder 2:52.01 2:51.45 SZSU 3
37.68 1:21.56 (43.88)
2:05.82 (44.26) 2:51.45 (45.63)
19 Norton, Jolene 16 Pueblo County Sw 2:51.22 2:51.65 SZSU 2
38.54 1:22.13 (43.59)
2:06.56 (44.43) 2:51.65 (45.09)
20 Gibson, Molly 16 Seacoast Swimmin 2:52.72 2:52.96 SZSU 1
39.29 1:23.00 (43.71)
2:07.85 (44.85) 2:52.96 (45.11)
=== C-Final ===
21 Hammond, Britta 17 Pine Crest Swimm 2:54.15 2:50.72 SZSU
39.62 1:24.54 (44.92)
2:07.32 (42.78) 2:50.72 (43.40)
22 Miller, Jessica 18 City Of Lafayett 2:54.78 2:51.56 SZSU
39.14 1:23.12 (43.98)
2:07.00 (43.88) 2:51.56 (44.56)
23 Schieffelin, Sa 13 Southwest Stars- 2:53.20 2:52.28 SZSU
41.05 1:25.55 (44.50)
2:09.41 (43.86) 2:52.28 (42.87)
24 Bellamy, Grace 15 Bluefish Swim Cl 2:57.45 2:53.61 SZSU
39.02 1:24.07 (45.05)
2:08.24 (44.17) 2:53.61 (45.37)
25 Walker, Sophia 17 Phoenix Swimming 2:56.92 2:54.52 SZSU
40.22 1:24.65 (44.43)
2:09.22 (44.57) 2:54.52 (45.30)
26 Wilkerson, Rebe 15 Coral Springs Sw 2:57.92 2:55.03 SZSU
40.51 1:24.82 (44.31)
2:10.50 (45.68) 2:55.03 (44.53)
27 Nordon, Tenzin 13 Charles River Aq 2:55.34 2:55.21 SZSU
39.76 1:24.11 (44.35)
2:08.46 (44.35) 2:55.21 (46.75)
28 Mason, Audrey 14 Coral Springs Sw 2:57.40 2:55.72 SZSU
40.32 1:24.48 (44.16)
2:10.40 (45.92) 2:55.72 (45.32)
29 Rose, Elizabeth 17 Seacoast Swimmin 2:55.69 2:57.78 SZSP
39.18 1:24.62 (45.44)
2:11.11 (46.49) 2:57.78 (46.67)
30 Ainley, Katheri 17 Seacoast Swimmin 2:58.17 3:00.54 SZSP
40.48 1:25.72 (45.24)
2:12.93 (47.21) 3:00.54 (47.61)
=== D - Final ===
31 Degregorio, Jul 15 Seacoast Swimmin 3:03.56 2:50.86 SZSU
39.44 1:22.64 (43.20)
2:06.85 (44.21) 2:50.86 (44.01)
32 Tirado Martinez 16 Una Dana-FG 3:01.81 2:53.42 SZSU
40.18 1:25.00 (44.82)
2:09.16 (44.16) 2:53.42 (44.26)
33 Batista, Caroli 15 Seacoast Swimmin 2:59.19 2:56.40 SZSU
39.91 1:24.29 (44.38)
2:10.58 (46.29) 2:56.40 (45.82)
34 Sauer, Lindsey 15 Coral Springs Sw 3:02.17 2:58.95 SZSP
40.72 1:26.10 (45.38)
2:12.39 (46.29) 2:58.95 (46.56)
35 Cotter, Natalie 13 Charles River Aq 3:02.97 2:59.03 SZSP
40.28 1:26.89 (46.61)
2:12.24 (45.35) 2:59.03 (46.79)
36 Brown, Courtney 13 Bluefish Swim Cl 3:00.54 2:59.61 SZSP
40.34 1:25.74 (45.40)
2:12.42 (46.68) 2:59.61 (47.19)
37 Pina, Latroya 16 Seacoast Swimmin 3:00.74 3:01.04 SZSP
38.89 1:23.56 (44.67)
2:10.94 (47.38) 3:01.04 (50.10)
-- Oliva, Sophia 17 Plantation Swim- 3:04.01 DQ
41.92 1:29.42 (47.50)
2:16.32 (46.90) DQ (46.79)
-- Sipowski, Shayn 14 Jupiter Dragons- 3:04.49 NS
-- Palikuca, Emman 16 Patriot Swim Tea 3:04.57 NS
=== Preliminaries ===
7 Weiss, Jessika 18 Swim Macon-GA 2:44.27
37.04 1:19.18 (42.14)
2:01.45 (42.27) 2:44.27 (42.82)
26 Fissenden, Sava 14 Makos Aquatics C 2:55.51
40.12 1:24.29 (44.17)
2:10.22 (45.93) 2:55.51 (45.29)
29 Vandersluis, Fr 15 North Palm Beach 2:57.03
39.38 1:25.36 (45.98)
2:11.70 (46.34) 2:57.03 (45.33)
33 Murphy, Cailin 15 Bluefish Swim Cl 2:58.17
39.87 1:24.68 (44.81)
2:10.77 (46.09) 2:58.17 (47.40)
36 Auld, Sarah 14 Lake Lytal Light 2:59.56
39.76 1:26.44 (46.68)
2:13.38 (46.94) 2:59.56 (46.18)
38 Volland, Kelsea 16 Florida Keys Swi 3:00.55
41.84 1:28.02 (46.18)
2:14.52 (46.50) 3:00.55 (46.03)
40 Perez Hickman, 15 Miami Dade Count 3:01.28
40.98 1:26.08 (45.10)
2:14.18 (48.10) 3:01.28 (47.10)
42 Hudson, Camryn 13 Lake Lytal Light 3:02.12
42.30 1:29.69 (47.39)
2:16.65 (46.96) 3:02.12 (45.47)
43 Herfurth, Chris 16 Lake Lytal Light 3:02.13
42.58 1:29.97 (47.39)
2:16.35 (46.38) 3:02.13 (45.78)
47 Barrow, Dana 13 Lake Lytal Light 3:03.73
40.65 1:27.49 (46.84)
2:16.13 (48.64) 3:03.73 (47.60)
51 Garcia, Pamela 14 Blue Marlins Of- 3:04.90
43.64 1:30.56 (46.92)
2:19.24 (48.68) 3:04.90 (45.66)
52 Clifton, Shae 13 Swim Florida-FL 3:05.16
44.25 1:29.70 (45.45)
2:17.87 (48.17) 3:05.16 (47.29)
53 Barreto, Alemy 15 Davie Nadadores- 3:05.28
40.59 1:27.28 (46.69)
2:15.37 (48.09) 3:05.28 (49.91)
54 Liivand, Merle 21 Davie Nadadores- 3:05.33
42.25 1:29.89 (47.64)
2:16.82 (46.93) 3:05.33 (48.51)
55 Phillips, Lacy 14 Wahoo''s of Welli 3:05.60
1:31.54 ( )
2:17.84 (46.30) 3:05.60 (47.76)
56 Wozab, Natalya 14 Plantation Swim- 3:05.69
41.74 1:27.91 (46.17)
2:18.15 (50.24) 3:05.69 (47.54)
57 Murtagh, Alison 15 Phoenix Swimming 3:05.76
42.36 1:29.48 (47.12)
2:17.96 (48.48) 3:05.76 (47.80)
58 Gerena, Chloe 15 Plantation Swim- 3:06.05
41.16 1:27.69 (46.53)
2:16.90 (49.21) 3:06.05 (49.15)
59 Dillon, Molly 17 Bluefish Swim Cl 3:06.29
42.47 1:29.47 (47.00)
2:18.30 (48.83) 3:06.29 (47.99)
60 Brennock, Jenni 13 Loggerhead Aquat 3:06.34
41.65 1:29.40 (47.75)
2:18.18 (48.78) 3:06.34 (48.16)
61 Jacobs, Sarah 14 Seacoast Swimmin 3:06.64
41.95 1:29.38 (47.43)
2:17.55 (48.17) 3:06.64 (49.09)
62 Passilla, Sarah 14 Southwest Stars- 3:07.17
43.10 1:29.03 (45.93)
2:19.33 (50.30) 3:07.17 (47.84)
63 Olivier, Alison 15 City Of Lafayett 3:08.31
42.53 1:30.96 (48.43)
2:19.97 (49.01) 3:08.31 (48.34)
64 Roth, Samantha 15 Saint Augustine- 3:08.40
40.69 1:28.45 (47.76)
2:18.70 (50.25) 3:08.40 (49.70)
65 McKenna, Thea 12 Heritage Aquatic 3:08.55
42.19 1:30.40 (48.21)
2:19.88 (49.48) 3:08.55 (48.67)
66 Hudson, Madison 17 Lake Lytal Light 3:08.61
40.96 1:29.57 (48.61)
2:19.19 (49.62) 3:08.61 (49.42)
67 Slater, Tayla 16 Bluefish Swim Cl 3:09.25
40.11 1:28.02 (47.91)
2:17.84 (49.82) 3:09.25 (51.41)
68 Borrelli, Marie 16 Davie Nadadores- 3:09.82
43.02 1:30.08 (47.06)
2:19.08 (49.00) 3:09.82 (50.74)
69 Gavin, Julia 16 Connecticut Aqua 3:10.23
41.17 1:29.53 (48.36)
2:19.62 (50.09) 3:10.23 (50.61)
70 Bordelon, Nicol 16 City Of Lafayett 3:10.88
42.39 1:30.77 (48.38)
2:19.33 (48.56) 3:10.88 (51.55)
71 Rodriguez, Emma 15 Miami Country Da 3:11.22
42.80 1:33.83 (51.03)
2:23.29 (49.46) 3:11.22 (47.93)
72 Yuen, Erica 14 Charles River Aq 3:12.57
45.38 1:32.87 (47.49)
2:22.34 (49.47) 3:12.57 (50.23)
73 Shatto, Alexand 15 Saint Augustine- 3:13.08
42.51 1:31.19 (48.68)
2:21.08 (49.89) 3:13.08 (52.00)
74 Wydra, Sarah 14 Seacoast Swimmin 3:13.46
43.65 1:33.39 (49.74)
2:22.85 (49.46) 3:13.46 (50.61)
75 Battles, Rebecc 15 Jupiter Dragons- 3:14.21
43.77 1:33.32 (49.55)
2:23.23 (49.91) 3:14.21 (50.98)
76 Rousselle Juare 12 Una Dana-FG 3:19.23
44.73 1:34.51 (49.78)
2:26.82 (52.31) 3:19.23 (52.41)
77 McDonald, Sarah 15 Makos Aquatics C 3:21.90
46.52 1:35.98 (49.46)
2:28.81 (52.83) 3:21.90 (53.09)
-- Asseraf, Sarah 13 Swim Fort Lauder DQ
44.38 1:32.84 (48.46)
2:22.74 (49.90) DQ (48.70)
-- Whall, Emma 13 Seacoast Swimmin DQ
42.32 1:29.21 (46.89)
2:16.21 (47.00) DQ (47.28)
-- Deverna, Tara 17 Gael Aquatic Clu DFS
-- Lee, Amanda 13 Swim Florida-FL DFS
-- Vandersluis, Ha 18 North Palm Beach DFS
-- Gardner, Georgi 15 Seacoast Swimmin DFS
-- Musleh, Lydia 16 Una Cssc-FG DFS
Event 32 Men 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
Sectionals: # 2:12.15 7/17/2008 Vlad V. Polyakov, CSSC-FG
FG Open: & 2:12.14 6/25/2009 Neil Versfeld, ABSC-GA
2:20.09 WCT World Champ Trials
2:20.79 OPEN US Open
2:22.89 WNA Winter Nationals
2:27.19 WJNA Winter Junior Nats
2:45.99 SZSU Sectionals Summer
2:49.79 SZSP Sectionals Spring
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Murillo, Jorge 21 Una Dana-FG 2:19.21 2:14.83 WCT 24
31.13 1:06.14 (35.01)
1:41.02 (34.88) 2:14.83 (33.81)
2 Lima, Felipe 27 Davie Nadadores- 2:22.78 2:17.42 WCT 21
31.05 1:06.61 (35.56)
1:41.18 (34.57) 2:17.42 (36.24)
3 Mahecha, Carlos 20 Una Dana-FG 2:24.19 2:21.00 WNA 20
32.41 1:08.66 (36.25)
1:44.26 (35.60) 2:21.00 (36.74)
4 Petrovski, Damj 19 Unattached-FL 2:23.11 2:22.48 WNA 19
32.63 1:09.44 (36.81)
1:46.04 (36.60) 2:22.48 (36.44)
5 Rosenbaum, Ryan 18 Unattached-FL 2:28.32 2:23.75 WJNA 18
32.85 1:09.64 (36.79)
1:46.95 (37.31) 2:23.75 (36.80)
6 Souza, Francisc 21 Davie Nadadores- 2:28.72 2:27.18 WJNA 17
33.25 1:10.82 (37.57)
1:48.41 (37.59) 2:27.18 (38.77)
7 Zimmt, Joshua 17 Bluefish Swim Cl 2:28.28 2:27.24 SZSU 16
32.49 1:10.10 (37.61)
1:48.39 (38.29) 2:27.24 (38.85)
8 Marcantonio, An 17 Bluefish Swim Cl 2:29.10 2:27.56 SZSU 15
33.15 1:10.94 (37.79)
1:49.11 (38.17) 2:27.56 (38.45)
9 Poon, Brian 15 Phoenix Swimming 2:29.04 2:28.18 SZSU 14
34.48 1:11.93 (37.45)
1:50.98 (39.05) 2:28.18 (37.20)
10 Van Zundert, Ma 19 Bolles School Sh 2:28.17 2:28.21 SZSU 13
33.19 1:10.36 (37.17)
1:48.76 (38.40) 2:28.21 (39.45)
=== Consolation Final ===
11 Downing, Christ 16 Charles River Aq 2:29.64 2:26.56 WJNA 11
32.90 1:09.69 (36.79)
1:47.05 (37.36) 2:26.56 (39.51)
12 Van Leeuwaarde, 19 Davie Nadadores- 2:32.05 2:30.86 SZSU 9
32.05 1:09.52 (37.47)
1:48.66 (39.14) 2:30.86 (42.20)
13 Witt, Kristophe 18 Una Bss-FL 2:32.05 2:30.98 SZSU 8
34.46 1:12.03 (37.57)
1:51.39 (39.36) 2:30.98 (39.59)
14 Pereira, Daniel 17 Davie Nadadores- 2:34.36 2:31.49 SZSU 7
33.91 1:13.11 (39.20)
1:51.90 (38.79) 2:31.49 (39.59)
15 Sipowski, Kamer 19 Jupiter Dragons- 2:30.42 2:31.75 SZSU 6
34.30 1:13.19 (38.89)
1:52.67 (39.48) 2:31.75 (39.08)
16 Tillotson, Jaso 15 Swim Florida-FL 2:31.86 2:32.27 SZSU 5
34.45 1:13.47 (39.02)
1:53.43 (39.96) 2:32.27 (38.84)
17 Walker, Isaac 16 Phoenix Swimming 2:34.46 2:33.68 SZSU 4
36.28 1:14.60 (38.32)
1:54.38 (39.78) 2:33.68 (39.30)
18 Chaves, Anthony 15 Bluefish Swim Cl 2:38.79 2:36.74 SZSU 3
34.50 1:14.07 (39.57)
1:54.96 (40.89) 2:36.74 (41.78)
19 Daugherty, Jame 14 Bolles School Sh 2:31.65 2:36.75 SZSU 2
34.04 1:13.58 (39.54)
1:55.13 (41.55) 2:36.75 (41.62)
20 Goudovitch, Dan 16 Charles River Aq 2:38.53 2:37.35 SZSU 1
34.99 1:13.67 (38.68)
1:54.74 (41.07) 2:37.35 (42.61)
=== C-Final ===
21 Alvarez, David 17 Una Dana-FG 2:40.97 2:31.55 SZSU
32.78 1:10.10 (37.32)
1:50.79 (40.69) 2:31.55 (40.76)
22 Smiddy, Samuel 18 AK Sharks-FG 2:40.16 2:34.71 SZSU
35.96 1:15.75 (39.79)
1:55.51 (39.76) 2:34.71 (39.20)
23 Ifill, Kaison 17 Bluefish Swim Cl 2:41.23 2:37.91 SZSU
35.95 1:17.01 (41.06)
1:57.38 (40.37) 2:37.91 (40.53)
24 Gudmunson, Erik 16 Bluefish Swim Cl 2:40.31 2:39.54 SZSU
35.87 1:16.26 (40.39)
1:57.60 (41.34) 2:39.54 (41.94)
25 Asseraf, Joshua 18 Swim Fort Lauder 2:41.50 2:40.58 SZSU
35.96 1:16.18 (40.22)
1:58.63 (42.45) 2:40.58 (41.95)
26 Evenson, Alex 17 Pine Crest Swimm 2:42.52 2:42.02 SZSU
35.93 1:17.34 (41.41)
2:00.50 (43.16) 2:42.02 (41.52)
27 Gillie, Andrew 17 Phoenix Swimming 2:42.80 2:42.27 SZSU
35.88 1:17.09 (41.21)
2:00.09 (43.00) 2:42.27 (42.18)
28 Von Stein, Park 16 Loggerhead Aquat 2:43.14 2:42.54 SZSU
35.89 1:17.44 (41.55)
1:59.61 (42.17) 2:42.54 (42.93)
29 McCollough, Aus 17 City Of Lafayett 2:41.83 2:42.82 SZSU
36.84 1:17.65 (40.81)
1:59.66 (42.01) 2:42.82 (43.16)
-- Tijerina, Joshu 18 Southwest Stars- 2:38.92 NS
=== D - Final ===
31 Graff, Ryan 15 Pine Crest Swimm 2:44.44 2:42.96 SZSU
36.43 1:18.39 (41.96)
2:01.25 (42.86) 2:42.96 (41.71)
32 Janz, Andrew 17 Connecticut Aqua 2:45.50 2:43.02 SZSU
35.07 1:17.15 (42.08)
1:59.65 (42.50) 2:43.02 (43.37)
33 Chen, Wilson 15 Charles River Aq 2:45.30 2:43.68 SZSU
37.04 1:19.23 (42.19)
2:01.32 (42.09) 2:43.68 (42.36)
34 Silva, Andre 18 Seacoast Swimmin 2:45.00 2:44.27 SZSU
36.79 1:18.36 (41.57)
2:01.23 (42.87) 2:44.27 (43.04)
35 Lauzurique, Mar 13 Una Mdca-FG 2:46.70 2:44.89 SZSU
37.78 1:19.19 (41.41)
2:02.17 (42.98) 2:44.89 (42.72)
36 Liu, Mavin 15 Bluefish Swim Cl 2:48.99 2:47.50 SZSP
37.92 1:20.24 (42.32)
2:05.09 (44.85) 2:47.50 (42.41)
37 Billeaud, Mark 15 City Of Lafayett 2:49.29 2:50.83
38.11 1:21.37 (43.26)
2:06.50 (45.13) 2:50.83 (44.33)
-- Romanelli, Matt 18 Wahoo''s of Welli 2:45.45 DQ
Arms not in same horizontal plane
37.52 1:19.97 (42.45)
2:03.24 (43.27) DQ (43.45)
-- Limbacher, Matt 12 T2 Aquatics-FL 2:46.87 NS
=== Preliminaries ===
14 Schooling, Jose 17 Bolles School Sh 2:31.75
32.99 1:11.73 (38.74)
1:50.99 (39.26) 2:31.75 (40.76)
18 Horrego, Julio 14 City Of Hialeah- 2:33.80
34.43 1:12.20 (37.77)
1:52.26 (40.06) 2:33.80 (41.54)
21 Gomez, Alberto 13 Miami Dade Count 2:38.01
36.02 1:15.52 (39.50)
1:57.63 (42.11) 2:38.01 (40.38)
25 Arnaud, Brian 19 Coral Springs Sw 2:38.98
35.66 1:15.95 (40.29)
1:57.78 (41.83) 2:38.98 (41.20)
28 Brooks, Walker 15 Kissimmee Swim A 2:40.86
36.23 1:17.36 (41.13)
1:58.72 (41.36) 2:40.86 (42.14)
29 Stephens, Antho 16 Area Tallahassee 2:40.92
36.49 1:17.27 (40.78)
1:58.98 (41.71) 2:40.92 (41.94)
33 Brocksmith, Ale 17 Treasure Coast S 2:41.82
36.71 1:17.74 (41.03)
2:00.27 (42.53) 2:41.82 (41.55)
39 Farah, Jonathan 15 Heritage Aquatic 2:44.52
36.09 1:17.53 (41.44)
2:00.86 (43.33) 2:44.52 (43.66)
44 Mamola, James 17 Lake Lytal Light 2:45.58
37.87 1:19.37 (41.50)
2:01.91 (42.54) 2:45.58 (43.67)
45 Rintel, Andreas 15 Lake Lytal Light 2:46.66
37.01 1:19.53 (42.52)
2:03.29 (43.76) 2:46.66 (43.37)
48 Walsh, Cory 17 Southwest Stars- 2:48.59
37.96 1:20.47 (42.51)
2:04.98 (44.51) 2:48.59 (43.61)
51 Quintero, Bryan 13 Una Mdca-FG 2:50.34
37.58 1:20.29 (42.71)
2:05.26 (44.97) 2:50.34 (45.08)
52 Anderson, Camer 14 Martin County Aq 2:50.41
37.94 1:21.23 (43.29)
2:05.95 (44.72) 2:50.41 (44.46)
53 Bach-Crosby, Er 17 Lake Lytal Light 2:50.49
38.58 1:22.25 (43.67)
2:06.53 (44.28) 2:50.49 (43.96)
54 Desrosiers, Kyl 17 Coral Springs Sw 2:50.59
37.57 1:21.78 (44.21)
2:06.05 (44.27) 2:50.59 (44.54)
55 Chertavian, Cam 15 Charles River Aq 2:50.74
37.74 1:20.61 (42.87)
2:04.94 (44.33) 2:50.74 (45.80)
56 Arango, Matthew 14 Charles River Aq 2:51.41
39.01 1:22.45 (43.44)
2:07.12 (44.67) 2:51.41 (44.29)
57 Laisequilla San 14 Una Dana-FG 2:51.95
39.19 1:22.42 (43.23)
2:07.47 (45.05) 2:51.95 (44.48)
58 Collier, Rees 14 Charles River Aq 2:52.68
38.08 1:21.36 (43.28)
2:06.96 (45.60) 2:52.68 (45.72)
59 Walch, Michael 13 Swim Florida-FL 2:53.09
38.76 1:23.23 (44.47)
2:08.06 (44.83) 2:53.09 (45.03)
60 Munoz, Gabriel 12 Davie Nadadores- 2:54.04
40.00 1:24.36 (44.36)
2:09.69 (45.33) 2:54.04 (44.35)
61 McKenzie, Hugh 12 Charles River Aq 2:56.58
38.45 1:23.04 (44.59)
2:09.85 (46.81) 2:56.58 (46.73)
62 Klemm, Cory 16 Swim Florida-FL 2:58.21
40.61 1:26.73 (46.12)
2:13.52 (46.79) 2:58.21 (44.69)
63 Haines, Samuel 16 Seacoast Swimmin 2:59.36
39.69 1:24.81 (45.12)
2:11.72 (46.91) 2:59.36 (47.64)
-- Borges, Matheus 17 Davie Nadadores- DQ
-- Thoman, Brandon 19 T2 Aquatics-FL DFS
-- Yakymiw, Matthe 17 Davie Nadadores- NS
-- Llenin, Luis 15 Miami Dade Count NS
Event 33 Women 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Sectionals: # 2:10.22 3/19/2009 Elizabeth L. Beisel, ABF-NE
FG Open: & 2:08.53 8/12/2002 Natalie Coughlin, CAL-PC
2:16.99 WCT World Champ Trials
2:17.99 OPEN US Open
2:19.89 WNA Winter Nationals
2:21.19 WJNA Winter Junior Nats
2:34.09 SZSU Sectionals Summer
2:40.19 SZSP Sectionals Spring
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Smiddy, Clara 17 AK Sharks-FG 2:16.92 2:15.18 WCT 24
32.49 1:06.87 (34.38)
1:40.97 (34.10) 2:15.18 (34.21)
2 Yambor-Maul, Al 18 Area Tallahassee 2:19.30 2:17.81 OPEN 21
32.88 1:08.01 (35.13)
1:43.76 (35.75) 2:17.81 (34.05)
3 Colorado, Carol 25 Davie Nadadores- 2:16.60 2:18.33 WNA 20
32.44 1:07.70 (35.26)
1:43.47 (35.77) 2:18.33 (34.86)
4 Zeiger, Brooke 17 Bluefish Swim Cl 2:20.54 2:18.40 WNA 19
32.96 1:07.84 (34.88)
1:43.00 (35.16) 2:18.40 (35.40)
5 Haan, Elise 15 T2 Aquatics-FL 2:23.66 2:21.06 WJNA 18
33.31 1:08.65 (35.34)
1:44.78 (36.13) 2:21.06 (36.28)
6 Sarazen, Kyra 15 Una Ssa-NE 2:28.57 2:22.77 SZSU 17
33.98 1:09.19 (35.21)
1:45.61 (36.42) 2:22.77 (37.16)
7 Zeiger, Elizabe 15 Bluefish Swim Cl 2:23.84 2:23.51 SZSU 16
33.96 1:10.26 (36.30)
1:46.85 (36.59) 2:23.51 (36.66)
8 Vivado, Lilly 14 Bluefish Swim Cl 2:24.46 2:24.65 SZSU 15
34.02 1:10.79 (36.77)
1:47.59 (36.80) 2:24.65 (37.06)
9 Williams, Cecil 17 Area Tallahassee 2:24.35 2:25.64 SZSU 14
35.01 1:11.98 (36.97)
1:48.63 (36.65) 2:25.64 (37.01)
10 Gardner, Georgi 15 Seacoast Swimmin 2:27.94 2:27.92 SZSU 13
35.32 1:12.49 (37.17)
1:50.20 (37.71) 2:27.92 (37.72)
=== Consolation Final ===
11 Stecyk, Kamryn 14 Bluefish Swim Cl 2:30.94 2:26.00 SZSU 11
34.14 1:10.89 (36.75)
1:48.53 (37.64) 2:26.00 (37.47)
12 Diamond, Jenna 17 Plantation Swim- 2:31.72 2:26.53 SZSU 9
34.34 1:10.55 (36.21)
1:49.16 (38.61) 2:26.53 (37.37)
13 Erwin, Catherin 13 Bluefish Swim Cl 2:30.16 2:28.57 SZSU 8
35.28 1:12.86 (37.58)
1:50.90 (38.04) 2:28.57 (37.67)
14 Degnan, Michael 14 Bluefish Swim Cl 2:29.84 2:30.30 SZSU 7
34.65 1:12.86 (38.21)
1:52.04 (39.18) 2:30.30 (38.26)
15 Tipton, Amanda 16 Swim Fort Lauder 2:29.86 2:30.83 SZSU 6
34.34 1:12.49 (38.15)
1:52.10 (39.61) 2:30.83 (38.73)
16 Steingold, Sara 16 Bluefish Swim Cl 2:32.13 2:30.89 SZSU 5
34.67 1:12.58 (37.91)
1:52.01 (39.43) 2:30.89 (38.88)
17 Abad, Meagan 16 Plantation Swim- 2:31.46 2:31.49 SZSU 4
34.88 1:12.99 (38.11)
1:52.81 (39.82) 2:31.49 (38.68)
18 Ghali, Miriyam 15 Pine Crest Swimm 2:31.15 2:32.02 SZSU 3
34.20 1:12.82 (38.62)
1:52.39 (39.57) 2:32.02 (39.63)
19 Kercheval-Roig, 15 Area Tallahassee 2:31.53 2:37.07 SZSP 2
35.74 1:15.05 (39.31)
1:55.89 (40.84) 2:37.07 (41.18)
-- Wydra, Sarah 14 Seacoast Swimmin 2:32.23 DQ
Compeletely submerged prior to turn or finish
35.53 1:13.66 (38.13)
1:53.17 (39.51) DQ (39.27)
=== C-Final ===
21 Zeiger, Rebecca 13 Bluefish Swim Cl 2:35.53 2:29.41 SZSU
34.65 1:12.13 (37.48)
1:51.05 (38.92) 2:29.41 (38.36)
22 Lee, Sydney 14 Charles River Aq 2:33.09 2:30.59 SZSU
34.40 1:12.24 (37.84)
1:51.56 (39.32) 2:30.59 (39.03)
23 Dacey, Sydney 16 Bluefish Swim Cl 2:35.14 2:31.13 SZSU
35.91 1:13.62 (37.71)
1:53.06 (39.44) 2:31.13 (38.07)
24 Aubin, Sydnee 13 Seacoast Swimmin 2:34.12 2:32.40 SZSU
35.26 1:13.46 (38.20)
1:52.50 (39.04) 2:32.40 (39.90)
25 Baldari, Alessa 12 North Palm Beach 2:35.21 2:33.02 SZSU
36.89 1:15.82 (38.93)
1:55.26 (39.44) 2:33.02 (37.76)
26 Schimansky, Meg 13 Coral Springs Sw 2:34.69 2:35.04 SZSP
36.01 1:15.91 (39.90)
1:55.94 (40.03) 2:35.04 (39.10)
27 Barczyk, Victor 16 City Of Lafayett 2:35.29 2:35.17 SZSP
36.80 1:16.07 (39.27)
1:56.03 (39.96) 2:35.17 (39.14)
28 Miller, Jessica 18 City Of Lafayett 2:34.65 2:36.25 SZSP
37.82 1:16.96 (39.14)
1:57.06 (40.10) 2:36.25 (39.19)
-- Pagano, Megan 16 Patriot Swim Tea 2:33.45 DQ
Head did not break the surface by 15 meters
34.83 1:13.12 (38.29)
1:52.77 (39.65) DQ (38.44)
-- Martin, Monona 13 Makos Aquatics C 2:32.78 DQ
Delay initiating turn after past vertical
36.68 1:15.27 (38.59)
1:54.02 (38.75) DQ (37.62)
=== D - Final ===
31 Bucaro, Sophia 14 Una Dana-FG 2:36.13 2:33.65 SZSU
36.30 1:15.10 (38.80)
1:54.44 (39.34) 2:33.65 (39.21)
32 Brannan, Mariss 13 Pine Crest Swimm 2:37.34 2:35.65 SZSP
34.85 1:14.20 (39.35)
1:55.51 (41.31) 2:35.65 (40.14)
33 Hein, Elizabeth 15 Bluefish Swim Cl 2:35.63 2:35.77 SZSP
37.02 1:15.83 (38.81)
1:55.53 (39.70) 2:35.77 (40.24)
34 Landry, Rachel 13 Phoenix Swimming 2:35.96 2:36.08 SZSP
35.68 1:14.84 (39.16)
1:55.20 (40.36) 2:36.08 (40.88)
35 Faling, Constan 13 Charles River Aq 2:35.81 2:36.59 SZSP
36.50 1:16.34 (39.84)
1:57.36 (41.02) 2:36.59 (39.23)
36 McMillan, Emma 15 Seacoast Swimmin 2:36.79 2:36.88 SZSP
36.48 1:15.90 (39.42)
1:56.48 (40.58) 2:36.88 (40.40)
37 Pariseault, Han 14 Bluefish Swim Cl 2:36.89 2:36.97 SZSP
36.66 1:15.77 (39.11)
1:56.61 (40.84) 2:36.97 (40.36)
38 Bryant, Courtne 15 Makos Aquatics C 2:36.21 2:37.35 SZSP
35.32 1:15.25 (39.93)
1:56.05 (40.80) 2:37.35 (41.30)
39 Ryan, Michaela 16 Bluefish Swim Cl 2:36.57 2:39.69 SZSP
36.66 1:16.49 (39.83)
1:58.12 (41.63) 2:39.69 (41.57)
-- Volland, Kelsea 16 Florida Keys Swi 2:36.53 NS
=== Preliminaries ===
11 Woolbright, Kat 20 Unattached-FL 2:28.68
35.11 1:13.01 (37.90)
1:51.04 (38.03) 2:28.68 (37.64)
12 McGovern, Court 17 Treasure Coast S 2:29.71
35.55 1:13.45 (37.90)
1:51.98 (38.53) 2:29.71 (37.73)
16 Jordan, Dani 15 Swim Florida-FL 2:30.80
35.12 1:13.28 (38.16)
1:51.91 (38.63) 2:30.80 (38.89)
22 Smiddy, Rose 14 AK Sharks-FG 2:31.91
36.62 1:15.11 (38.49)
1:54.81 (39.70) 2:31.91 (37.10)
28 Pettinger, Juli 16 Loggerhead Aquat 2:33.99
36.08 1:15.03 (38.95)
1:54.68 (39.65) 2:33.99 (39.31)
30 Ingram, Fabiana 16 Lake Lytal Light 2:34.29
35.26 1:14.44 (39.18)
1:54.26 (39.82) 2:34.29 (40.03)
31 Hay, Lindsay 15 Heritage Aquatic 2:34.53
36.72 1:15.66 (38.94)
1:55.64 (39.98) 2:34.53 (38.89)
32 Royal-Eatmon, A 18 Una Dana-FG 2:34.60
34.27 1:14.02 (39.75)
1:54.30 (40.28) 2:34.60 (40.30)
38 Stinemire, Sama 14 Una Dana-FG 2:35.39
36.32 1:15.82 (39.50)
1:56.39 (40.57) 2:35.39 (39.00)
47 Fraiman, Sivan 17 Unattached-FG 2:36.68
37.41 1:17.14 (39.73)
1:56.92 (39.78) 2:36.68 (39.76)
51 Tyson, Natalia 17 Wahoo''s of Welli 2:37.49
36.03 1:15.88 (39.85)
1:57.00 (41.12) 2:37.49 (40.49)
52 Dillon, Molly 17 Bluefish Swim Cl 2:37.55
37.21 1:17.55 (40.34)
1:56.94 (39.39) 2:37.55 (40.61)
53 Langley, Asia 15 Connecticut Aqua 2:37.64
36.95 1:16.26 (39.31)
1:57.44 (41.18) 2:37.64 (40.20)
54 Robinson, Kriss 17 Plantation Swim- 2:38.45
37.00 1:17.44 (40.44)
1:58.32 (40.88) 2:38.45 (40.13)
55 Aulicino, Natal 15 Gulliver Swim Cl 2:38.75
37.53 1:17.27 (39.74)
1:58.73 (41.46) 2:38.75 (40.02)
56 Lee, Carolyn 17 Lake Lytal Light 2:38.84
37.84 1:17.90 (40.06)
1:58.36 (40.46) 2:38.84 (40.48)
57 Murtagh, Caroli 15 Phoenix Swimming 2:39.39
37.57 1:18.29 (40.72)
1:59.19 (40.90) 2:39.39 (40.20)
58 Arifovic, Nadja 17 Phoenix Swimming 2:39.54
36.65 1:17.97 (41.32)
1:59.43 (41.46) 2:39.54 (40.11)
59 Durand, Taylor 15 Seacoast Swimmin 2:39.55
35.79 1:16.21 (40.42)
1:57.67 (41.46) 2:39.55 (41.88)
60 Boggs, Ashley 15 North Palm Beach 2:39.65
36.42 1:16.61 (40.19)
1:58.34 (41.73) 2:39.65 (41.31)
61 Magill, Kendall 17 Seacoast Swimmin 2:39.75
37.20 1:17.56 (40.36)
1:58.83 (41.27) 2:39.75 (40.92)
62 Pittinger, Isab 13 Coral Springs Sw 2:39.87
37.18 1:18.03 (40.85)
1:59.56 (41.53) 2:39.87 (40.31)
63 Ruiz Arjona, Sa 13 Una Dana-FG 2:40.07
38.06 1:19.43 (41.37)
2:00.89 (41.46) 2:40.07 (39.18)
64 Vargas, Melanni 13 Miami Dade Count 2:40.14
37.56 1:19.58 (42.02)
2:00.10 (40.52) 2:40.14 (40.04)
65 Nolan, Haley 16 Phoenix Swimming 2:40.17
36.84 1:17.65 (40.81)
1:59.17 (41.52) 2:40.17 (41.00)
66 Cikovic, Sydney 14 North Palm Beach 2:40.35
38.48 1:19.00 (40.52)
2:00.30 (41.30) 2:40.35 (40.05)
67 Gardner, Emily 12 Charles River Aq 2:40.37
37.14 1:17.06 (39.92)
1:58.48 (41.42) 2:40.37 (41.89)
68 Pollitt, Eleano 13 Loggerhead Aquat 2:40.93
36.83 1:18.17 (41.34)
1:59.85 (41.68) 2:40.93 (41.08)
69 Aucremann, Mado 13 Saint Augustine- 2:41.06
39.41 1:20.27 (40.86)
2:01.10 (40.83) 2:41.06 (39.96)
70 Ainley, Katheri 17 Seacoast Swimmin 2:41.22
38.16 1:19.58 (41.42)
2:01.21 (41.63) 2:41.22 (40.01)
71 Zhou, Tara 13 Bluefish Swim Cl 2:41.34
36.59 1:17.42 (40.83)
1:59.25 (41.83) 2:41.34 (42.09)
72 Flood, Elizabet 13 Phoenix Swimming 2:42.19
37.19 1:17.76 (40.57)
1:58.95 (41.19) 2:42.19 (43.24)
73 Lyn, Annabella 12 Davie Nadadores- 2:42.60
37.48 1:18.70 (41.22)
2:01.50 (42.80) 2:42.60 (41.10)
74 McGrail, Caroly 15 Charles River Aq 2:42.80
37.13 1:18.52 (41.39)
2:01.84 (43.32) 2:42.80 (40.96)
75 Bucaro, Andrea 13 Una Dana-FG 2:42.85
39.46 1:21.09 (41.63)
2:01.84 (40.75) 2:42.85 (41.01)
76 Black, Cassidy 16 Seacoast Swimmin 2:43.07
38.13 1:19.45 (41.32)
2:01.59 (42.14) 2:43.07 (41.48)
77 Dorgan, Brenna 18 Seacoast Swimmin 2:43.16
36.93 1:19.06 (42.13)
2:01.66 (42.60) 2:43.16 (41.50)
78 Suarez, Kristen 15 Lake Lytal Light 2:43.20
37.59 1:19.11 (41.52)
2:01.07 (41.96) 2:43.20 (42.13)
79 Beasley, Maria 13 Bluefish Swim Cl 2:43.83
38.33 1:20.79 (42.46)
2:02.46 (41.67) 2:43.83 (41.37)
80 Jacobs, Sarah 14 Seacoast Swimmin 2:44.17
38.45 1:19.97 (41.52)
2:02.00 (42.03) 2:44.17 (42.17)
81 Gonzalez, Kasse 15 Patriot Swim Tea 2:44.30
38.09 1:19.54 (41.45)
2:02.51 (42.97) 2:44.30 (41.79)
82 Velasco Charfen 13 Una Dana-FG 2:44.38
38.47 1:20.12 (41.65)
2:02.68 (42.56) 2:44.38 (41.70)
83 Cordery, Haley 15 Bluefish Swim Cl 2:44.51
38.30 1:20.32 (42.02)
2:02.71 (42.39) 2:44.51 (41.80)
84 Manchester, Mer 18 Seacoast Swimmin 2:44.78
39.53 1:21.10 (41.57)
2:03.16 (42.06) 2:44.78 (41.62)
85 Mutschler, Sydn 15 Wahoo''s of Welli 2:45.16
37.87 1:19.38 (41.51)
2:02.60 (43.22) 2:45.16 (42.56)
86 Castille, Isabe 17 City Of Lafayett 2:45.46
38.54 1:20.10 (41.56)
2:02.51 (42.41) 2:45.46 (42.95)
87 Davis, Katherin 17 Kissimmee Swim A 2:46.06
37.92 1:20.96 (43.04)
2:03.40 (42.44) 2:46.06 (42.66)
88 Cantu, Laura 15 Davie Nadadores- 2:46.18
38.70 1:20.43 (41.73)
2:04.02 (43.59) 2:46.18 (42.16)
89 Balthazar, Zoie 17 Davie Nadadores- 2:46.27
37.39 1:18.92 (41.53)
2:01.96 (43.04) 2:46.27 (44.31)
90 Koert, Alyx 15 T2 Aquatics-FL 2:46.64
39.84 1:21.90 (42.06)
2:05.41 (43.51) 2:46.64 (41.23)
91 Barreto, Alemy 15 Davie Nadadores- 2:48.57
39.80 1:23.01 (43.21)
2:05.55 (42.54) 2:48.57 (43.02)
92 Phillips, Lacy 14 Wahoo''s of Welli 2:48.72
39.86 1:23.02 (43.16)
2:05.51 (42.49) 2:48.72 (43.21)
93 Borrelli, Marie 16 Davie Nadadores- 2:49.34
39.68 1:22.13 (42.45)
2:05.51 (43.38) 2:49.34 (43.83)
94 Downey, Skye 16 Plantation Swim- 2:50.86
39.18 1:22.89 (43.71)
2:07.60 (44.71) 2:50.86 (43.26)
95 Briant, Phoebe 18 Makos Aquatics C 2:50.88
39.08 1:22.22 (43.14)
2:06.21 (43.99) 2:50.88 (44.67)
96 Proctor, Erin 15 Martin County Aq 2:51.47
38.87 1:22.94 (44.07)
2:06.86 (43.92) 2:51.47 (44.61)
-- Cunningham, Tay 16 Southwest Stars- DQ
-- Nava, Caroline 15 Pine Crest Swimm DQ
-- Postolski, Vero 15 Coral Springs Sw DQ
-- Gutknecht, Oliv 16 T2 Aquatics-FL DQ
-- Chapman, Tessa 17 Seacoast Swimmin DQ
37.85 1:17.99 (40.14)
1:58.30 (40.31) DQ (39.99)
-- Suarez, Lauren 18 Lake Lytal Light DQ
38.39 1:20.04 (41.65)
2:03.08 (43.04) DQ (41.48)
-- Lee, Amanda 13 Swim Florida-FL DQ
-- Suarez, Julie 16 Lake Lytal Light DQ
37.40 1:18.65 (41.25)
1:58.93 (40.28) DQ (40.64)
-- Kopas, Emily 16 Davie Nadadores- DFS
-- Kopas, Allison 14 Davie Nadadores- DFS
-- Whall, Emma 13 Seacoast Swimmin DFS
Event 34 Men 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Sectionals: # 1:57.85 3/13/2008 Ryan S. Lochte, DBS-FL
FG Open: & 1:56.21 8/12/2002 Aaron Peirsol, NOVA-CA
2:04.79 WCT World Champ Trials
2:04.99 OPEN US Open
2:06.69 WNA Winter Nationals
2:09.89 WJNA Winter Junior Nats
2:23.59 SZSU Sectionals Summer
2:24.99 SZSP Sectionals Spring
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Murphy, Ryan 17 Bolles School Sh 2:07.76 2:00.15 WCT 24
27.32 57.66 (30.34)
1:28.92 (31.26) 2:00.15 (31.23)
2 Green, Connor 17 Bluefish Swim Cl 2:06.66 2:04.00 WCT 21
29.77 1:00.82 (31.05)
1:32.13 (31.31) 2:04.00 (31.87)
3 Goldman, Brando 18 Coral Springs Sw 2:09.67 2:06.28 WNA 20
29.47 1:01.92 (32.45)
1:34.05 (32.13) 2:06.28 (32.23)
4 Andrade, Vicent 24 Swim Fort Lauder 2:11.36 2:10.23 SZSU 19
30.54 1:03.76 (33.22)
1:37.16 (33.40) 2:10.23 (33.07)
5 Barrena Lorono, 16 Bolles School Sh 2:12.00 2:10.40 SZSU 18
30.81 1:03.56 (32.75)
1:37.27 (33.71) 2:10.40 (33.13)
6 Dehner, Alex 18 Area Tallahassee 2:09.98 2:10.45 SZSU 17
31.71 1:04.74 (33.03)
1:38.20 (33.46) 2:10.45 (32.25)
7 Thermos, Yianni 19 Unattached-FL 2:11.23 2:10.98 SZSU 16
29.97 1:03.05 (33.08)
1:37.43 (34.38) 2:10.98 (33.55)
8 McLaughlin, Wil 16 Bluefish Swim Cl 2:10.78 2:11.92 SZSU 15
30.42 1:03.57 (33.15)
1:37.45 (33.88) 2:11.92 (34.47)
9 Pedraza, Yoelvi 25 Davie Nadadores- 2:08.40 2:12.34 SZSU 14
30.68 1:03.47 (32.79)
1:37.48 (34.01) 2:12.34 (34.86)
10 Reales Arrieta, 16 Una Dana-FG 2:13.42 2:13.67 SZSU 13
31.03 1:04.47 (33.44)
1:38.95 (34.48) 2:13.67 (34.72)
=== Consolation Final ===
11 Molina Perez, J 22 Una Dana-FG 2:15.91 2:05.33 WNA 11
28.71 1:00.59 (31.88)
1:33.27 (32.68) 2:05.33 (32.06)
12 Batista, Caio 15 Bolles School Sh 2:15.07 2:12.97 SZSU 9
30.85 1:04.16 (33.31)
1:38.44 (34.28) 2:12.97 (34.53)
13 Smiddy, Samuel 18 AK Sharks-FG 2:19.20 2:14.73 SZSU 8
32.13 1:06.75 (34.62)
1:41.33 (34.58) 2:14.73 (33.40)
14 Turk, Joseph 15 Phoenix Swimming 2:18.11 2:15.17 SZSU 7
31.90 1:05.75 (33.85)
1:40.84 (35.09) 2:15.17 (34.33)
15 Choate, Michael 16 Bluefish Swim Cl 2:18.70 2:17.44 SZSU 6
31.86 1:06.59 (34.73)
1:41.92 (35.33) 2:17.44 (35.52)
16 Loomis, Nichola 15 Saint Augustine- 2:17.17 2:17.92 SZSU 5
32.58 1:07.91 (35.33)
1:43.40 (35.49) 2:17.92 (34.52)
17 Brown, Nicholas 16 Bluefish Swim Cl 2:21.29 2:18.85 SZSU 4
31.38 1:06.43 (35.05)
1:43.40 (36.97) 2:18.85 (35.45)
18 Gomez, Alberto 13 Miami Dade Count 2:20.12 2:20.55 SZSU 3
32.09 1:06.93 (34.84)
1:43.88 (36.95) 2:20.55 (36.67)
19 Billeaud, Mark 15 City Of Lafayett 2:18.97 2:22.79 SZSU 2
32.12 1:06.98 (34.86)
1:44.96 (37.98) 2:22.79 (37.83)
-- Poorman, Declan 18 Swim Macon-GA 2:13.97 NS
=== C-Final ===
21 Lucena, Lucas 18 Davie Nadadores- 2:22.31 2:18.99 SZSU
32.68 1:07.41 (34.73)
1:43.75 (36.34) 2:18.99 (35.24)
22 Chason, Brandon 15 Area Tallahassee 2:22.23 2:20.65 SZSU
32.65 1:07.85 (35.20)
1:44.11 (36.26) 2:20.65 (36.54)
23 Choy, Armand 16 Jupiter Dragons- 2:23.43 2:20.97 SZSU
33.02 1:08.29 (35.27)
1:45.15 (36.86) 2:20.97 (35.82)
24 Avila, Manuel 17 PerformanceAquat 2:22.20 2:21.14 SZSU
32.65 1:08.16 (35.51)
1:44.64 (36.48) 2:21.14 (36.50)
25 Evenson, Alex 17 Pine Crest Swimm 2:22.91 2:23.02 SZSU
34.01 1:10.51 (36.50)
1:46.86 (36.35) 2:23.02 (36.16)
26 Mumtaz, Shahzad 16 Charles River Aq 2:23.10 2:23.68 SZSP
33.48 1:09.70 (36.22)
1:46.98 (37.28) 2:23.68 (36.70)
27 Hichkad, Trista 15 Swim Macon-GA 2:22.90 2:25.09
33.69 1:10.24 (36.55)
1:47.93 (37.69) 2:25.09 (37.16)
28 Miranda, Maxwel 13 Bluefish Swim Cl 2:22.87 2:28.07
35.05 1:12.34 (37.29)
1:50.12 (37.78) 2:28.07 (37.95)
-- Lyn, Matthew 16 Davie Nadadores- 2:22.72 NS
-- Tirado Martinez 13 Una Dana-FG 2:22.41 NS
2:40.72 ( )
=== D - Final ===
31 Velasquez, Este 16 Davie Nadadores- 2:23.67 2:22.15 SZSU
33.02 1:09.10 (36.08)
1:46.53 (37.43) 2:22.15 (35.62)
32 Piliero, Marc 16 Patriot Swim Tea 2:24.83 2:24.21 SZSP
33.23 1:09.41 (36.18)
1:46.98 (37.57) 2:24.21 (37.23)
33 Arango, Matthew 14 Charles River Aq 2:28.35 2:25.80
34.10 1:10.83 (36.73)
1:48.86 (38.03) 2:25.80 (36.94)
34 Russo, Liam 15 Bluefish Swim Cl 2:25.83 2:26.05
33.45 1:10.40 (36.95)
1:48.66 (38.26) 2:26.05 (37.39)
35 Gallego, Carlos 15 Davie Nadadores- 2:28.11 2:27.19
34.25 1:11.72 (37.47)
1:49.97 (38.25) 2:27.19 (37.22)
36 Caballero, Walt 18 Swim Fort Lauder 2:25.73 2:27.45
33.67 1:11.64 (37.97)
1:49.60 (37.96) 2:27.45 (37.85)
37 Vetrovec, Noah 15 Connecticut Aqua 2:29.16 2:27.85
33.54 1:10.46 (36.92)
1:48.46 (38.00) 2:27.85 (39.39)
38 Peach, Kyle 16 Bluefish Swim Cl 2:24.14 2:31.46
34.21 1:12.54 (38.33)
1:52.30 (39.76) 2:31.46 (39.16)
-- Pavlock, Jacob 17 North Palm Beach 2:28.18 NS
-- Perez Costa, Ju 16 Rockway Swimming 2:27.30 NS
=== Preliminaries ===
10 Kahraman, Berk 24 Greater Tampa Sw 2:13.23
30.79 1:05.08 (34.29)
1:39.66 (34.58) 2:13.23 (33.57)
14 Pisani, William 15 Lake Lytal Light 2:15.12
31.21 1:05.46 (34.25)
1:40.55 (35.09) 2:15.12 (34.57)
15 Vassallo, Victo 19 Pompano Beach Pi 2:15.34
32.29 1:06.96 (34.67)
1:40.92 (33.96) 2:15.34 (34.42)
23 Sharp, Nicholas 13 Lake Lytal Light 2:21.08
33.21 1:09.13 (35.92)
1:46.01 (36.88) 2:21.08 (35.07)
25 Oberndorfer, Ni 16 Heritage Aquatic 2:21.30
34.06 1:09.53 (35.47)
1:46.01 (36.48) 2:21.30 (35.29)
35 Mitchell, Derek 17 Brandon Sports & 2:23.36
34.91 1:11.70 (36.79)
1:48.75 (37.05) 2:23.36 (34.61)
38 Mamola, James 17 Lake Lytal Light 2:23.91
32.75 1:08.82 (36.07)
1:45.92 (37.10) 2:23.91 (37.99)
39 Brennock, John 17 Loggerhead Aquat 2:24.07
33.61 1:10.22 (36.61)
1:47.46 (37.24) 2:24.07 (36.61)
40 Chestang, Ethan 15 Loggerhead Aquat 2:24.09
33.81 1:10.61 (36.80)
1:47.91 (37.30) 2:24.09 (36.18)
41 Abdelraouf, You 14 Lake Lytal Light 2:24.12
33.75 1:10.44 (36.69)
1:47.74 (37.30) 2:24.12 (36.38)
43 Hellwig, Logan 16 Connecticut Aqua 2:24.41
32.90 1:09.40 (36.50)
1:47.38 (37.98) 2:24.41 (37.03)
45 Zook, Justin 27 Miami Country Da 2:25.19
34.40 1:11.45 (37.05)
1:48.72 (37.27) 2:25.19 (36.47)
46 Farah, Jonathan 15 Heritage Aquatic 2:25.58
32.25 1:08.72 (36.47)
1:47.79 (39.07) 2:25.58 (37.79)
47 Dimatteo, Kevin 18 Lake Lytal Light 2:25.65
34.32 1:11.30 (36.98)
1:48.14 (36.84) 2:25.65 (37.51)
50 Fruitman, Benja 17 Coral Springs Sw 2:26.04
33.74 1:10.17 (36.43)
1:47.53 (37.36) 2:26.04 (38.51)
51 Stoddard, David 15 Una Paq-FG 2:26.38
34.94 1:12.27 (37.33)
1:51.57 (39.30) 2:26.38 (34.81)
52 Bankes, Peter 14 Phoenix Swimming 2:26.53
33.91 1:11.36 (37.45)
1:49.15 (37.79) 2:26.53 (37.38)
53 Malone, William 16 Martin County Aq 2:27.23
34.86 1:11.32 (36.46)
1:49.56 (38.24) 2:27.23 (37.67)
55 Stephens, Antho 16 Area Tallahassee 2:27.42
35.48 1:12.32 (36.84)
1:50.04 (37.72) 2:27.42 (37.38)
59 Cantu, David 16 Davie Nadadores- 2:28.95
33.67 1:10.30 (36.63)
1:49.65 (39.35) 2:28.95 (39.30)
61 Bond, Liam 16 Seacoast Swimmin 2:29.24
34.24 1:12.21 (37.97)
1:50.97 (38.76) 2:29.24 (38.27)
62 O''Gorman, Rober 18 PerformanceAquat 2:29.28
35.03 1:12.65 (37.62)
1:51.18 (38.53) 2:29.28 (38.10)
63 Songui-Samuel, 17 Charles River Aq 2:29.62
34.49 1:12.76 (38.27)
1:50.57 (37.81) 2:29.62 (39.05)
64 Jones, Matthew 15 Seacoast Swimmin 2:29.79
33.51 1:11.41 (37.90)
1:51.33 (39.92) 2:29.79 (38.46)
65 Liu, Mavin 15 Bluefish Swim Cl 2:29.84
34.76 1:12.03 (37.27)
1:51.08 (39.05) 2:29.84 (38.76)
66 Pazanski, Matth 17 Martin County Aq 2:29.96
34.59 1:13.10 (38.51)
1:52.69 (39.59) 2:29.96 (37.27)
67 Longfield, Josh 15 Kissimmee Swim A 2:30.16
34.43 1:12.72 (38.29)
1:51.76 (39.04) 2:30.16 (38.40)
68 Arifovic, Adi 13 Phoenix Swimming 2:30.49
35.96 1:14.16 (38.20)
1:52.69 (38.53) 2:30.49 (37.80)
69 Spence, Aaron 16 Swim Florida-FL 2:30.54
36.92 1:14.79 (37.87)
1:53.26 (38.47) 2:30.54 (37.28)
70 Charni, August 16 Una Paq-FG 2:30.59
33.55 1:11.65 (38.10)
1:51.15 (39.50) 2:30.59 (39.44)
71 Koros, Ben 16 Loggerhead Aquat 2:32.43
35.75 1:13.79 (38.04)
1:53.36 (39.57) 2:32.43 (39.07)
72 Davis, Che 15 North Miami Swim 2:35.65
34.26 1:13.33 (39.07)
1:54.76 (41.43) 2:35.65 (40.89)
73 Tobin, Connor 18 North Palm Beach 2:36.21
34.71 1:14.83 (40.12)
1:55.55 (40.72) 2:36.21 (40.66)
-- Perstad, Vincen 18 Swim Florida-FL DQ
34.89 1:12.52 (37.63)
1:49.31 (36.79) DQ (36.98)
-- Samuelson, Loga 16 Swim Florida-FL DQ
32.98 1:08.53 (35.55)
1:44.51 (35.98) DQ (37.22)
-- Lemarie, Shawn 15 T2 Aquatics-FL DQ
-- Cantu, Vidal 18 Davie Nadadores- DQ
-- Zimmt, Joshua 17 Bluefish Swim Cl DQ
-- Notarangelo, Za 18 Seacoast Swimmin DQ
-- Zambrano, Aleja 18 Davie Nadadores- DFS
-- Thoman, Brandon 19 T2 Aquatics-FL DFS
Event 35 Women 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
Sectionals: # 3:51.51 1/1/1983 D. Dutcher, K. Treible, T. Cau, FAST-FL
lkins, N. Hogshead
FG Open: & 3:46.55 8/12/2002 Longhorn Aquatics, TXLA-ST
Tammie Stone, Tanica Jamison, Colleen Lanne, Erin
3:52.69 OPEN US Open
3:52.69 WNA Winter Nationals
3:52.69 WCT World Champ Trials
3:59.19 WJNA Winter Junior Nats
4:28.49 SZSU Sectionals Summer
4:28.49 SZSP Sectionals Spring
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 Bluefish Swim Cl-NE ''A'' 3:52.70 3:57.57 WJNA 48
1) Zeiger, Brooke 17 2) Frasier, Alexandria 20
3) Zeiger, Elizabeth 15 4) McQuaid, Emily 15
29.60 1:00.31 (1:00.31)
1:28.06 (27.75) 1:58.18 (57.87)
2:26.74 (28.56) 2:57.52 (59.34)
3:26.42 (28.90) 3:57.57 (1:00.05)
2 Davie Nadadores-FG ''A'' 3:52.68 4:00.65 SZSU 42
1) Colorado, Carolina 25 2) Schulhofer, Alina 18
3) Marquez, Jennifer 22 4) Cicenia, Angela 18
20.68 (20.68)
29.41 (8.73) 1:23.53 (1:02.85)
1:29.89 (6.36) 2:01.21 (37.68)
2:29.60 (28.39) 4:00.65 (1:59.44)
3 Area Tallahassee-FL ''A'' 3:57.58 4:06.05 SZSU 40
1) Williams, Cecilia 17 2) Yambor-Maul, Alyssa 18
3) Lombardi, Lia 17 4) Capers, Hannah 18
29.31 1:00.41 (1:00.41)
1:15.73 (15.32)
1:30.60 (14.87) 2:01.77 (46.04)
2:31.40 (29.63) 4:06.05 (2:04.28)
4 Makos Aquatics C-FL ''A'' 4:09.69 4:06.98 SZSU 38
1) Martin, Monona 13 2) Bryant, Courtney 15
3) Fissenden, Savannah 14 4) Kraus, Alena 13
29.77 1:01.32 (1:01.32)
1:30.33 (29.01) 2:02.74 (1:01.42)
2:32.79 (30.05) 3:05.69 (1:02.95)
3:35.03 (29.34) 4:06.98 (1:01.29)
5 Bluefish Swim Cl-NE ''B'' 4:05.50 4:09.52 SZSU 36
1) Vivado, Lilly 14 2) Erwin, Catherine 13
3) Stecyk, Kamryn 14 4) Zeiger, Rebecca 13
28.88 59.62 (59.62)
1:29.89 (30.27) 2:02.02 (1:02.40)
2:31.56 (29.54) 3:04.83 (1:02.81)
3:35.44 (30.61) 4:09.52 (1:04.69)
6 Connecticut Aqua-CT ''A'' 3:47.78Y 4:10.05 SZSU 34
1) Gavin, Julia 16 2) Moriarty, Grace 16
3) Langley, Asia 15 4) Hespeler, Jessica 17
30.94 1:04.72 (1:04.72)
1:36.92 (32.20) 2:11.27 (1:06.55)
2:40.03 (28.76) 3:11.54 (1:00.27)
3:39.58 (28.04) 4:10.05 (58.51)
7 Davie Nadadores-FG ''B'' 4:03.91 4:11.50 SZSU 32
1) Fiorenzi, Philomena 17 2) Kopas, Emily 16
3) Reyes, Claudia 17 4) Balthazar, Zoie 17
29.85 1:01.98 (1:01.98)
1:31.67 (29.69) 2:06.13 (1:04.15)
2:21.75 (15.62)
2:35.45 (13.70) 4:11.50 (1:49.75)
8 Swim Fort Lauder-FG ''A'' 4:07.14 4:12.15 SZSU 30
1) Zubero, Elizabeth 15 2) Katcher, Olivia 17
3) Tipton, Amanda 16 4) Greulach, Veronica 18
29.47 1:00.92 (1:00.92)
1:16.60 (15.68)
1:30.92 (14.32) 2:04.49 (47.89)
2:34.71 (30.22) 4:12.15 (2:07.66)
9 Charles River Aq-NE ''A'' 4:09.49 4:12.68 SZSU 28
1) Nordon, Tenzin 13 2) Lee, Sydney 14
3) Durso, Maryrachel 18 4) Johnston, Mckayla 16
31.01 1:05.04 (1:05.04)
1:20.95 (15.91)
1:34.90 (13.95) 2:07.75 (46.80)
3:39.89 (1:32.14) 4:12.68 (2:04.93)
10 Area Tallahassee-FL ''B'' 4:11.20 4:13.02 SZSU 26
1) Kercheval-Roig, Claire 15 2) Lombardi, Ali 15
3) Peavy, Lauren 16 4) Pereda, Cristina 16
30.82 1:03.23 (1:03.23)
1:22.22 (18.99)
1:33.46 (11.24) 2:05.77 (43.55)
3:40.41 (1:34.64) 4:13.02 (2:07.25)
11 Seacoast Swimmin-NE ''A'' 3:59.90 4:13.24 SZSU 22
1) Greene, Kaila 18 2) Aubin, Sydnee 13
3) Degregorio, Julia 15 4) Reis, Isabel 16
30.29 1:03.53 (1:03.53)
1:18.96 (15.43)
1:33.84 (14.88) 2:07.95 (48.99)
3:41.61 (1:33.66) 4:13.24 (2:05.29)
12 Phoenix Swimming-NE ''A'' 4:12.79 4:14.62 SZSU 17
1) Landry, Rachel 13 2) An, Miranda 16
3) Nolan, Haley 16 4) Walker, Sophia 17
31.03 1:04.61 (1:04.61)
1:34.30 (29.69) 2:07.35 (1:02.74)
2:37.90 (30.55) 3:12.33 (1:04.98)
3:41.86 (29.53) 4:14.62 (1:02.29)
12 Saint Augustine-FL ''A'' 4:20.39 4:14.62 SZSU 17
1) Nguyen, Vien 16 2) Roth, Samantha 15
3) Shatto, Alexandra 15 4) Garofalo, Isabella 15
29.13 1:00.00 (1:00.00)
1:30.66 (30.66) 2:04.71 (1:04.71)
2:36.75 (32.04) 3:11.17 (1:06.46)
3:41.16 (29.99) 4:14.62 (1:03.45)
14 Southwest Stars-FL ''A'' 4:10.33 4:15.53 SZSU 14
1) Kelley, Bridget 15 2) Delisle, Alexis 16
3) Passilla, Sarah 14 4) Bernard, Sofia 13
30.14 1:02.69 (1:02.69)
1:33.75 (31.06) 2:07.63 (1:04.94)
3:11.70 (1:04.07)
3:41.77 (30.07) 4:15.53 (1:03.83)
15 City Of Lafayett-LA ''A'' 4:16.17 4:16.81 SZSU 12
1) Buttaci, Anna 17 2) Castille, Isabella 17
3) Miller, Jessica 18 4) Barczyk, Victoria 16
30.24 1:03.04 (1:03.04)
1:34.63 (31.59) 2:09.47 (1:06.43)
2:40.02 (30.55) 3:13.95 (1:04.48)
3:43.96 (30.01) 4:16.81 (1:02.86)
16 Plantation Swim-FG ''A'' 4:08.05 4:16.93 SZSU 10
30.51 1:03.56 (1:03.56)
1:30.90 (27.34)
1:34.72 (3.82) 2:08.61 (37.71)
3:44.21 (1:35.60) 4:16.93 (2:08.32)
17 Seacoast Swimmin-NE ''B'' 4:09.12 4:19.05 SZSU 8
1) Jacobs, Sarah 14 2) Jones, Haley 17
3) McMillan, Emma 15 4) Durand, Taylor 15
30.66 1:04.55 (1:04.55)
1:35.56 (31.01) 2:08.96 (1:04.41)
2:40.13 (31.17) 3:14.16 (1:05.20)
3:44.81 (30.65) 4:19.05 (1:04.89)
18 Charles River Aq-NE ''B'' 4:24.49 4:19.17 SZSU 6
1) Fitzgerald, Allison 14 2) Mannion, Lillian 14
3) Yuen, Erica 14 4) McGrail, Carolyn 15
29.98 1:03.05 (1:03.05)
1:33.61 (30.56) 2:07.58 (1:04.53)
2:38.21 (30.63) 3:13.67 (1:06.09)
3:44.23 (30.56) 4:19.17 (1:05.50)
19 Plantation Swim-FG ''B'' 4:20.21 4:21.67 SZSU 4
1) Moser, Allison 17 2) Robinson, Krissa 17
3) Abad, Meagan 16 4) Pacitti, Alexandra 15
30.55 1:03.65 (1:03.65)
1:24.19 (20.54)
1:34.43 (10.24) 2:08.62 (44.43)
3:45.78 (1:37.16) 4:21.67 (2:13.05)
20 Swim Florida-FL ''A'' 4:08.24 4:21.81 SZSU 2
1) Brent, Kendall 14 2) Griffith, Lauren 15
3) Hurley, Samantha 14 4) Hurley, Jessica 17
30.39 1:03.66 (1:03.66)
1:35.05 (31.39) 2:10.40 (1:06.74)
2:41.87 (31.47) 3:15.05 (1:04.65)
3:46.84 (31.79) 4:21.81 (1:06.76)
21 Lake Lytal Light-FG ''A'' 4:09.83 4:24.15 SZSU
31.53 1:07.37 (1:07.37)
1:38.16 (30.79) 2:12.21 (1:04.84)
2:43.35 (31.14) 3:18.17 (1:05.96)
3:48.93 (30.76) 4:24.15 (1:05.98)
22 Wahoo''s of Welli-FG ''A'' 4:25.70 4:25.89 SZSU
1) Tyson, Dominque 15 2) Mutschler, Sydney 15
3) Phillips, Lacy 14 4) Tyson, Natalia 17
30.02 1:05.12 (1:05.12)
1:36.84 (31.72) 2:12.76 (1:07.64)
3:20.47 (1:07.71)
3:50.85 (30.38) 4:25.89 (1:05.42)
23 Phoenix Swimming-NE ''B'' 3:46.05Y 4:29.92
1) Flood, Elizabeth 13 2) Murtagh, Alison 15
3) Murtagh, Caroline 15 4) Starkweather, Morgan 16
32.95 1:08.78 (1:08.78)
1:41.35 (32.57) 2:15.97 (1:07.19)
2:48.22 (32.25) 3:23.09 (1:07.12)
3:54.94 (31.85) 4:29.92 (1:06.83)
24 SwimFast-FG ''A'' 4:24.51 4:33.28
1) Squartino, Geena 17 2) Kranz, Amy 17
3) Early, Taylor 15 4) Williams, Allora 12
31.03 1:04.39 (1:04.39)
1:35.93 (31.54) 2:11.81 (1:07.42)
2:44.21 (32.40) 3:21.57 (1:09.76)
3:54.94 (33.37) 4:33.28 (1:11.71)
-- Martin County Aq-FG ''A'' 4:23.07 DQ
Declared false start
1) Proctor, Erin 15 2) Lacusky, Sara 16
3) Murray, Aubrey 18 4) Mendez, Olivia 14
-- Pine Crest Swimm-FG ''A'' 3:59.99 NS
Event 36 Men 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
Sectionals: # 3:27.44 7/20/2005 L. Ortiz, R. Salt, R. Neukamp,, PCS-FG
S. Manley
FG Open: & 3:20.68 8/12/2002 Irvine Novaquatics, NOVA-CA
Tea Austin, Kicker Vencill, Scott Tucker, Jason Le
3:29.29 OPEN US Open
3:29.29 WNA Winter Nationals
3:29.29 WCT World Champ Trials
3:38.49 WJNA Winter Junior Nats
4:04.09 SZSU Sectionals Summer
4:04.09 SZSP Sectionals Spring
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 Davie Nadadores-FG ''A'' 3:26.76 3:30.55 WJNA 48
25.64 52.88 (52.88)
1:18.01 (25.13) 1:29.06 (36.18)
1:45.84 (16.78)
2:10.50 (24.66) 3:30.55 (1:44.71)
2 Davie Nadadores-FG ''B'' 3:24.55 3:36.66 WJNA 42
1) Lupoli, Franco 18 2) Moradi, Arvin 20
3) Lima, Felipe 27 4) Pedraza, Yoelvis 25
26.31 54.20 (54.20)
1:20.75 (26.55) 1:48.74 (54.54)
2:13.63 (24.89) 2:42.60 (53.86)
3:08.08 (25.48) 3:36.66 (54.06)
3 Bluefish Swim Cl-NE ''A'' 3:36.42 3:40.05 SZSU 40
1) Green, Connor 17 2) Marcantonio, Anthony 17
3) Brown, Nicholas 16 4) Wright, Owen 16
26.59 54.82 (54.82)
1:21.27 (26.45) 1:48.78 (53.96)
2:15.00 (26.22) 2:45.19 (56.41)
3:11.06 (25.87) 3:40.05 (54.86)
4 Swim Fort Lauder-FG ''A'' 3:42.37 3:43.00 SZSU 38
1) Hosfeld, Marco 17 2) Marcoux, Raphael 14
3) Rutkin, Lance 18 4) Pazos, Enzo 18
26.98 55.90 (55.90)
1:13.96 (18.06)
1:21.99 (8.03) 1:52.22 (38.26)
2:18.48 (26.26) 3:43.00 (1:50.78)
5 Charles River Aq-NE ''A'' 3:15.87Y 3:46.29 SZSU 36
1) Asuaje Solon, Julian 16 2) Downing, Christopher 16
3) Chen, Wilson 15 4) Goudovitch, Daniel 16
26.04 54.30 (54.30)
1:22.17 (27.87) 1:52.41 (58.11)
2:19.78 (27.37) 2:49.34 (56.93)
3:16.40 (27.06) 3:46.29 (56.95)
6 Area Tallahassee-FL ''A'' 3:39.47 3:49.80 SZSU 34
1) Ralston-Crandall, Riley 18 2) Dehner, Alex 18
3) Briggs, Joseph 17 4) Calderon, Mauricio 16
26.85 56.30 (56.30)
1:14.48 (18.18)
1:23.52 (9.04) 1:54.00 (39.52)
2:20.58 (26.58) 3:49.80 (1:55.80)
7 Seacoast Swimmin-NE ''A'' 3:45.92 3:50.06 SZSU 32
1) Nelson, Luke 16 2) Bates, Joel 19
3) Horne, James 17 4) Fedorenko, Michael 17
28.26 58.14 (58.14)
1:14.45 (16.31)
1:25.77 (11.32) 1:56.00 (41.55)
3:50.06 (1:54.06)
8 Southwest Stars-FL ''A'' 3:51.72 3:50.11 SZSU 30
1) Mogg, Michael 17 2) Tijerina, Joshua 18
3) Joossens, Connor 17 4) Walsh, Cory 17
27.61 57.55 (57.55)
1:24.80 (27.25) 1:54.98 (57.43)
2:23.44 (28.46) 2:54.01 (59.03)
3:50.11 (56.10)
9 Swim Florida-FL ''A'' 3:40.57 3:51.23 SZSU 28
1) Messuri, Michael 17 2) Samuelson, Logan 16
3) Perstad, Vincent 18 4) Klemm, Cory 16
27.14 55.99 (55.99)
1:12.82 (16.83)
3:19.84 (2:07.02) 3:20.32 (2:07.50)
3:51.23 (30.91)
10 Phoenix Swimming-NE ''A'' 3:54.98 3:51.51 SZSU 26
1) Walsh, Michael 14 2) Walker, Isaac 16
3) Turk, Joseph 15 4) Poon, Brian 15
28.62 59.10 (59.10)
1:28.09 (28.99) 1:57.75 (58.65)
2:13.96 (16.21)
3:22.77 (1:08.81) 3:51.51 (1:37.55)
11 Connecticut Aqua-CT ''A'' 3:49.54 3:52.17 SZSU 22
1) Janz, Andrew 17 2) Vetrovec, Noah 15
3) Tran, Adam 18 4) Hellwig, Logan 16
27.87 58.59 (58.59)
1:27.41 (28.82) 1:59.65 (1:01.06)
2:26.17 (26.52) 2:56.79 (57.14)
3:52.17 (55.38)
12 Lake Lytal Light-FG ''A'' 3:48.85 3:52.77 SZSU 18
1) Rahrig, Michael 15 2) Dimatteo, Kevin 18
3) Bach-Crosby, Eric 17 4) Pisani, William 15
28.24 59.65 (59.65)
1:27.97 (28.32) 1:59.36 (59.71)
2:27.49 (28.13) 2:58.35 (58.99)
3:52.77 (54.42)
13 City Of Lafayett-LA ''A'' 3:56.65 3:53.49 SZSU 16
1) Davidson, Bryce 17 2) McCollough, Austin 17
3) Billeaud, Mark 15 4) Cook, Samuel 18
28.21 59.08 (59.08)
1:26.88 (27.80) 1:58.16 (59.08)
2:25.45 (27.29) 2:55.55 (57.39)
3:53.49 (57.94)
14 Seacoast Swimmin-NE ''B'' 3:56.25 3:59.68 SZSU 14
1) Jones, Matthew 15 2) Haines, Samuel 16
3) Bond, Liam 16 4) Silva, Andre 18
28.29 59.65 (59.65)
1:27.87 (28.22) 1:58.87 (59.22)
2:27.65 (28.78) 2:59.30 (1:00.43)
3:27.40 (28.10) 3:59.68 (1:00.38)
15 Martin County Aq-FG ''A'' 4:00.25 3:59.71 SZSU 12
1) Moreno, Luis 16 2) Anderson, Cameron 14
3) Pazanski, Matthew 17 4) Malone, William 16
28.62 59.69 (59.69)
1:29.57 (29.88) 2:02.40 (1:02.71)
2:30.69 (28.29) 3:01.20 (58.80)
3:28.40 (27.20) 3:59.71 (58.51)
16 Swim Florida-FL ''B'' 3:58.29 4:00.04 SZSU 10
1) Vangenderen, Stanislav 13 2) Harriott, Joshua 15
3) Walch, Michael 13 4) Spence, Aaron 16
28.61 59.00 (59.00)
1:27.50 (28.50) 1:57.92 (58.92)
2:26.39 (28.47) 2:58.26 (1:00.34)
3:27.95 (29.69) 4:00.04 (1:01.78)
17 Charles River Aq-NE ''B'' 3:56.96 4:10.04 8
1) McKenzie, Hugh 12 2) Chertavian, Cameron 15
3) Arango, Matthew 14 4) Collier, Rees 14
29.13 1:01.62 (1:01.62)
1:31.63 (30.01) 2:04.85 (1:03.23)
2:35.15 (30.30) 3:08.55 (1:03.70)
4:10.04 (1:01.49)
-- Bolles School Sh-FL ''A'' 3:27.84 DQ
Early take-off swimmer #4
1) Schooling, Joseph 17 2) Condorelli, Santo 18
3) Booth, Josh 17 4) Murphy, Ryan 17
25.78 53.58 (53.58)
1:17.88 (24.30) 1:45.29 (51.71)
2:10.25 (24.96) 2:37.87 (52.58)
3:02.38 (24.51) DQ (51.57)
-- Bluefish Swim Cl-NE ''B'' 3:39.70 DQ
Early take-off swimmer #2
1) Paraliticci, Boris 18 2) Gudmunson, Erik 16
3) Ifill, Kaison 17 4) Miranda, Maxwell 13
26.72 56.28 (56.28)
1:22.23 (25.95) 1:51.25 (54.97)
2:18.08 (26.83) 2:49.74 (58.49)
DQ (56.86)
-- Coral Springs Sw-FG ''A'' 3:47.90 NS
-- Brandon Sports &-FL ''A'' 4:03.89 NS