ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
High School State Championships: Washington Boys
2/16/2013-2/16/2013
Federal Way, Washington USA

King County Aquatics Center - Site License             2/19/2013 - 08:44AM
                 WIAA/Dairy Farmers of WA/Les Schwab Tires                 
                    2A Boys State February 15-16, 2013                     
 
 Event 201  Men 200 Yard Medley Relay 2A
==================================================================================
    School                              Prelims     Finals Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Sehome  ''A''                         1:42.46    1:41.91   40  
     1) Small, Andy 12                2) Gregory, Patrick 12          
     3) Grambo, Isaiah 10             4) Day, Isaac 12                
  2 Steilacoom  ''A''                     1:43.84    1:42.05   34  
     1) Scott, Benjamin 11            2) Scott, James 9               
     3) Gonzalez, Andrew 10           4) Lamb, Andrew 11              
  3 Hockinson  ''A''                      1:43.35    1:42.60   32  
     1) Newman, Cullyn 11             2) Rodewald, Jonah 10           
     3) Osborne, Dylan 10             4) Butler, Dylan 12             
  4 Aberdeen  ''A''                       1:45.62    1:45.22   30  
     1) Davison, Keegan 12            2) Rowe, Dillon 12              
     3) Bowley, Joseph 12             4) Sundstrom, Colton 12         
  5 West Valley  ''A''                    1:48.91    1:47.38   28  
     1) Hausken, Kian 10              2) Dean, Austin 12              
     3) Matthews, Nathan 11           4) Andis, Tucker 11             
  6 Selah  ''A''                          1:49.46    1:49.36   26  
     1) Perez, Bailey 11              2) Lancaster, Ivan 9            
     3) Petrea, Carson 12             4) Frampton, Nolan 10           
  7 Lake Washington  ''A''                1:48.97    1:49.75   24  
     1) Singstad, Kris 11             2) Oelsner, Sasha 10            
     3) Lashley, Austin 11            4) Reeves, Nick 9               
  8 Klahowya  ''A''                       1:46.60    1:50.16   22  
     1) Williams, Quaid 12            2) Meyers, Kellen 11            
     3) Chris, Hodgkinson 12          4) Otheim, Karl 11              
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Lynden  ''A''                         1:50.31    1:49.30   18  
     1) Propersi, Jeffrey             2) Wolfisberg, Jan 12           
     3) Perez, Lorenzo                4) Knapp, Robby 10              
 10 Anacortes  ''A''                      1:49.89    1:49.84   14  
     1) Laws, Mike 9                  2) Akland, Evan 12              
     3) Hofferth, Elliott 9           4) Norton, Blake 11             
 11 Port Angeles  ''A''                   1:50.38    1:50.94   12  
     1) Macias, John 10               2) Liang, Jay 10                
     3) Fu, Wei-Yan 9                 4) Koehler, Avery 11            
 12 Kingston  ''A''                       1:52.96    1:54.61   10  
     1) Baetz, Max 10                 2) Szerlog, Dylan 12            
     3) Fox, Kevin 11                 4) Daniels, Patrick 11          
 13 Burlington Ediso  ''A''               1:54.73    1:54.94    8  
     1) Rasco, Jack 10                2) Brownell, Drew               
     3) Moe, Matt 10                  4) Shepler, David               
 14 Sumner  ''A''                         1:54.47    1:55.92    6  
     1) Oliver, Thomas                2) Anderson, Severn 12          
     3) Dyson, Cooper 12              4) Drobney, Devin 11            
 15 Squalicum  ''A''                      1:53.96    1:56.99    4  
     1) Harris, Ryan 11               2) Hegeberg, Jonathan 9         
     3) Iverson, Bobby 11             4) Bruce, Bobby 11              
 16 Lindbergh  ''A''                      1:51.07    1:57.19    2  
     1) Thandi, Ravtej 12             2) Jordan, Josh 12              
     3) Miller, Clayton 10            4) Clair, Spencer 12            
 
                              === Preliminaries ===                               
 
 17 North Kitsap  ''A''                   1:55.47             
     1) Moran, Adriel 9               2) Crede, Joris 12              
     3) Aban, Yorick 11               4) Rojano, Manuel 12            
 18 Pullman  ''A''                        1:57.93             
     1) Dice, Walker 12               2) Old, Patrick 10              
     3) Zhang, Tony 9                 4) Bickham, Zane 10             
 19 Mark Morris  ''A''                    1:58.63             
     1) Fitch, Brett 11               2) Langlois, Alec C 12          
     3) Barella, Levi J 12            4) Jones, Butch 11              
 20 Grandview  ''A''                      1:59.66             
     1) Wagner, Mitchel 12            2) Binfet, Micah 9              
     3) Churchill, Jared 12           4) Lynch, Brendon 10            
 21 Olympic  ''A''                        2:00.26             
     1) Meyer, Ziven 9                2) Groulik, Spencer 12          
     3) Peper, Evan 12                4) Polsin, Nick 11              
 22 Archbishop Murph  ''A''               2:00.63             
     1) Gunselman, Adam 12            2) Lewis-Smith, Bryce 9         
     3) McGoorty, Paul 12             4) Walczak, Alex 12             
 -- Sequim  ''A''                             DQ              
     1) Dewey, Steve                  2) Dunbar, Doug                 
     3) Prosser, Eric 10              4) Donahue, Jon                 
 -- Bremerton  ''A''                          DQ              
     1) Benge, Reece 10               2) Dumas, Robert                
     3) Edwards, Colin                4) Farman, Zach    

Event 202  Men 200 Yard Freestyle 2A
=========================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Schleh, Ian            12 Anacortes         1:46.58    1:45.07   20  
  2 Barnard, Austin        10 Archbishop Murph  1:47.03    1:45.46   17  
  3 Wilbour, Curran        12 Sehome            1:51.99    1:48.10   16  
  4 Davies, Jaycob         10 Washington        1:50.76    1:48.40   15  
  5 Heo, Jaeyoung          11 Pullman           1:50.41    1:51.35   14  
  6 Schleh, Danny          10 Anacortes         1:53.08    1:51.43   13  
  7 Sundstrom, Colton      12 Aberdeen          1:52.68    1:55.21   12  
  8 Field, Logan           11 River Ridge       1:57.32    1:57.96   11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Breitbarth, Thor        9 North Kitsap      1:57.60    1:57.05    9  
 10 Sloley, Martin          9 Bellingham        1:58.45    1:57.21    7  
 11 Brewington, Andrew     11 Naches Valley     1:58.92    1:58.25    6  
 12 Moser, Cameron         11 Cashmere          1:59.16    1:58.30    5  
 13 Clift, Andrew          12 Steilacoom        1:58.35    1:58.43    4  
 14 Hutchinson, William    11 Sehome            1:59.20    1:58.78    3  
 15 Mattson, Collin        10 Capital           1:58.45    1:59.72    2  
 16 Hakeman, Colin          9 Sehome            1:59.29    1:59.82    1  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Turgeon Orbe, Nick      9 Sedro Wooley      2:00.47             
 18 Finley, Dawson         11 West Valley       2:01.29             
 19 Thompson, Jack         12 Sehome            2:01.74             
 20 Singstad, Elijah       10 Lake Washington   2:01.87             
 21 Steele, Nick           11 Cheney            2:03.57             
 22 Urnes, Cole            11 Port Angeles      2:05.18             
 23 Hegeberg, Jonathan      9 Squalicum         2:06.71             
 24 Goodsell, Josh         12 Sumner            2:08.59             
 25 Han, Peter             12 Lindbergh         2:11.60   

Event 203  Men 200 Yard IM 2A
=========================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Boden, Stephen         10 Archbishop Murph  2:01.21    1:56.38   20  
  2 Rodewald, Jonah        10 Hockinson         2:05.78    2:04.94   17  
  3 Bowley, Joseph         12 Aberdeen          2:04.33    2:05.30   16  
  4 Scott, James            9 Steilacoom        2:09.52    2:07.84   15  
  5 Morris, William        10 Hockinson         2:11.09    2:10.43   14  
  6 McInturff, Bennett     11 Pullman           2:12.62    2:10.67   13  
  7 Gowan, Colton          10 Mark Morris       2:10.33    2:11.02   12  
  8 Lim, AJ                11 Lindbergh         2:12.28    2:11.84   11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Macias, John           10 Port Angeles      2:16.86    2:11.39    9  
 10 Hofferth, Elliott       9 Anacortes         2:13.72    2:12.06    7  
 11 Boekenoogen, Craig     12 Olympic           2:13.92    2:13.31    6  
 12 Fox, Kevin             11 Kingston          2:13.33    2:13.85    5  
 13 Matthews, Nathan       11 West Valley       2:16.84    2:15.14    4  
 14 Nadeau, Scott           9 Cheney            2:15.26    2:16.11    3  
 15 Koehler, Avery         11 Port Angeles      2:13.41    2:17.26    2  
 -- Christen, Ian          12 North Kitsap      2:14.66         DQ  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Singstad, Kris         11 Lake Washington   2:17.06             
 18 Snodgrass, Spencer     11 Pullman           2:17.58             
 19 Liang, Jay             10 Port Angeles      2:17.69             
 20 Dozal, Logan           10 Bellingham        2:18.95             
 21 Laws, Mike              9 Anacortes         2:21.43             
 22 Sundberg, Eric         11 River Ridge       2:22.23             
 23 Lisosky, Patrick       10 Sehome            2:22.76             
 -- Small, Andy            12 Sehome                DQ      

Event 204  Men 50 Yard Freestyle 2A
=========================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Barnard, Alec          12 Archbishop Murph    21.92      21.45   20  
  2 Burgett, Will          11 Prosser             22.23      22.29   17  
  3 Meyers, Kellen         11 Klahowya            22.56      22.33   16  
  4 Gregory, Patrick       12 Sehome              22.56      22.42   15  
  5 Tower, Jacob           10 Sammamish           22.91      22.55   14  
  6 Lashley, Austin        11 Lake Washington     22.82      22.63   13  
  7 Grambo, Isaiah         10 Sehome              22.79      22.64   12  
  8 Frampton, Nolan        10 Selah               22.84      22.68   11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Larson, Joshua         10 Sehome              23.47      23.24    9  
 10 Osborne, Dylan         10 Hockinson           23.21      23.25    7  
 11 Gonzalez, Andrew       10 Steilacoom          23.34      23.28    6  
 12 Rowe, Dillon           12 Aberdeen            23.38      23.38    5  
 13 Butler, Dylan          12 Hockinson           23.43      23.46    4  
 14 Kogan, Hans            11 Squalicum           23.23      23.70    3  
 15 Reece, Phillip         10 Capital             23.38      23.95    2  
 16 Westervelt, Maxwell    12 Mark Morris         23.60      24.01    1  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Dyson, Cooper          12 Sumner              23.66             
 18 Davalos, Alex           9 Zillah              23.91             
 19 Walczak, Alex          12 Archbishop Murph    23.99             
 20 Lamb, Andrew           11 Steilacoom          24.17             
 21 Meyer, Ries            11 Olympic             24.27             
 22 Otheim, Karl           11 Klahowya            24.28             
 23 Koetje, Neall          11 Squalicum           24.39             
 -- Akland, Karl           12 Anacortes             DQ    

Event 205  Men 1 mtr Diving 2A
=========================================================================
    Name                 Year School              Semis     Finals Points 
=========================================================================
                             === Finals ===                              
 
  1 Korby, Rylan           12 Squalicum          262.25     374.65   20  
  2 Forde, Elliott         10 Archbishop Murph   249.05     342.25   17  
  3 Shipes, Ryan           11 Steilacoom         244.00     325.60   16  
  4 Zornes, Tanner         12 Lindbergh          222.60     323.20   15  
  5 Whitmore, David        11 Naches Valley      228.60     315.35   14  
  6 Kane, Steve            12 Archbishop Murph   245.55     307.25   13  
  7 Whitmore, Daniel       11 Naches Valley      224.20     304.90   12  
  8 Kakuk, David           11 Sumner             190.20     287.10   11  
  9 Krueger, Rory          10 Archbishop Murph   205.65     280.45    9  
 10 Clement, Austin        12 Sequim             190.90     264.95    7  
 11 Rantz, Richard         12 Sehome             182.95     258.75    6  
 12 Alexander, Taylor      11 West Valley        199.60     253.50    5  
 13 Harrison, Cameron      12 Sequim             176.10     250.35    4  
 14 Brooks, Cameron        12 Lake Washington    174.40     234.30    3  
 15 Cole, Keith            10 Lake Washington    170.00     218.90    2  
 16 Jordan, Josh           12 Lindbergh          164.95     209.05    1  
 
                           === Semi-Finals ===                           
 
 17 Corrigan, Bryce        11 Sumner             158.60             
 18 Olson, Colton          11 Port Angeles       151.00             
 19 Kane, Jason            12 Lindbergh          149.95             
 20 Eisenhauer, David      10 West Valley        149.55          

Event 206  Men 100 Yard Butterfly 2A
=========================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Barnard, Alec          12 Archbishop Murph    52.03      50.24   20  
  2 Lashley, Austin        11 Lake Washington     54.33      54.99   17  
  3 Newman, Cullyn         11 Hockinson           56.05      56.00   16  
  4 Karwal, Conrad         10 Sammamish           56.34      56.19   15  
  5 Jacobsen, Aaron        12 Lindbergh           57.01      56.70   14  
  6 Gonzalez, Andrew       10 Steilacoom          57.44      57.29   13  
  7 Reece, Phillip         10 Capital             58.91      58.29   12  
  8 Whitmore, Daniel       11 Naches Valley       58.38      59.20   11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Hofferth, Elliott       9 Anacortes           59.03      58.97    9  
 10 Koehler, Avery         11 Port Angeles      1:01.76      59.34    7  
 11 Aban, Yorick           11 North Kitsap        59.43      59.94    6  
 12 Risley, Josh           12 Woodland            59.91    1:00.22    5  
 13 Fu, Wei-Yan             9 Port Angeles      1:00.74    1:00.74    4  
 14 Singstad, Kris         11 Lake Washington     59.84    1:00.88    3  
 15 Nadeau, Scott           9 Cheney            1:00.71    1:01.39    2  
 16 Knapp, Robby           10 Lynden            1:02.55    1:02.66    1  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Barella, Levi J        12 Mark Morris       1:02.79             
 18 Moe, Matt              10 Burlington Ediso  1:03.26             
 19 Finley, Dawson         11 West Valley       1:03.91             
 20 Perez, Bailey          11 Selah             1:04.57             
 21 Szerlog, Dylan         12 Kingston          1:06.48             
 22 Han, Peter             12 Lindbergh         1:07.05             
 23 Snavely, Bryton        12 Lynden            1:08.70             
 -- Benge, Reece           10 Bremerton             DQ              
 
Event 207  Men 100 Yard Freestyle 2A
=========================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Scott, Benjamin        11 Steilacoom          48.47      48.25   20  
  2 Hausken, Kian          10 West Valley         48.84      48.74   17  
  3 Cosgrove, Hunter       12 Archbishop Murph    48.44      48.89   16  
  4 Akland, Karl           12 Anacortes           49.47      49.10   15  
  5 Sundstrom, Colton      12 Aberdeen            49.64      49.61   14  
  6 Meyers, Kellen         11 Klahowya            49.88      50.25   13  
  7 Williams, Quaid        12 Klahowya            49.67      50.30   12  
  8 Grambo, Isaiah         10 Sehome              51.06      50.51   11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Akland, Evan           12 Anacortes           51.56      50.19    9  
 10 Spencer, Tyler         12 Sammamish           51.50      51.15    7  
 11 Butler, Dylan          12 Hockinson           51.63      51.47    6  
 12 Dyson, Cooper          12 Sumner              51.62      52.02    5  
 13 Westervelt, Maxwell    12 Mark Morris         52.19      52.31    4  
 14 Larson, Joshua         10 Sehome              52.44      52.36    3  
 15 Walczak, Alex          12 Archbishop Murph    52.88      53.64    2  
 16 Field, Logan           11 River Ridge         52.89      55.60    1  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Davalos, Alex           9 Zillah              52.99             
 18 Koetje, Neall          11 Squalicum           53.23             
 19 Norton, Blake          11 Anacortes           53.25             
 20 Turgeon Orbe, Nick      9 Sedro Wooley        53.43             
 21 Reeves, Nick            9 Lake Washington     53.62             
 22 Petrea, Carson         12 Selah               53.75             
 23 Yeager, Huatsern        9 Capital             54.31             
 24 Lamb, Andrew           11 Steilacoom          54.91             
 25 Otheim, Karl           11 Klahowya            55.69             
 
Event 208  Men 500 Yard Freestyle 2A
=========================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Boden, Stephen         10 Archbishop Murph  4:47.51    4:36.26   20  
  2 Barnard, Austin        10 Archbishop Murph  4:45.94    4:41.88   17  
  3 Schleh, Ian            12 Anacortes         5:01.90    4:55.19   16  
  4 Davies, Jaycob         10 Washington        4:57.58    4:59.59   15  
  5 Wilbour, Curran        12 Sehome            5:05.49    5:00.45   14  
  6 Heo, Jaeyoung          11 Pullman           4:59.67    5:02.11   13  
  7 Schleh, Danny          10 Anacortes         5:07.71    5:05.23   12  
  8 McInturff, Bennett     11 Pullman           5:06.72    5:09.71   11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Snodgrass, Spencer     11 Pullman           5:13.53    5:11.99    9  
 10 Morris, William        10 Hockinson         5:14.81    5:15.57    7  
 11 Sloley, Martin          9 Bellingham        5:26.98    5:20.44    6  
 12 Hakeman, Colin          9 Sehome            5:24.79    5:22.52    5  
 13 Moser, Cameron         11 Cashmere          5:28.17    5:24.20    4  
 14 DeKoster, Andi         11 Squalicum         5:20.97    5:25.27    3  
 15 Breitbarth, Thor        9 North Kitsap      5:33.45    5:32.77    2  
 16 Christen, Ian          12 North Kitsap      5:31.93    5:33.00    1  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Spencer, Tyler         12 Sammamish         5:33.79             
 18 Nims, Trevor           10 Sehome            5:37.28             
 19 Fitch, Brett           11 Mark Morris       5:38.90             
 20 Sundberg, Eric         11 River Ridge       5:39.02             
 21 Brewington, Andrew     11 Naches Valley     5:39.62             
 22 Clift, Andrew          12 Steilacoom        5:41.19             
 23 Urnes, Cole            11 Port Angeles      5:55.88             
 24 Goodsell, Josh         12 Sumner            5:58.28             
 
Event 209  Men 200 Yard Freestyle Relay 2A
==================================================================================
    School                              Prelims     Finals Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Archbishop Murph  ''A''               1:32.22    1:28.50   40  
     1) Cosgrove, Hunter 12           2) Boden, Stephen 10            
     3) Barnard, Austin 10            4) Barnard, Alec 12             
  2 Sehome  ''A''                         1:32.92    1:31.73   34  
     1) Gregory, Patrick 12           2) Day, Isaac 12                
     3) Larson, Joshua 10             4) Wilbour, Curran 12           
  3 Anacortes  ''A''                      1:33.80    1:32.07   32  
     1) Schleh, Ian 12                2) Schleh, Danny 10             
     3) Akland, Karl 12               4) Hofferth, Elliott 9          
  4 Lake Washington  ''A''                1:35.91    1:36.33   30  
     1) Lashley, Austin 11            2) Gerth, Connor                
     3) Singstad, Elijah 10           4) Walker, Nick                 
  5 Lynden  ''A''                         1:36.82    1:36.43   28  
     1) Knapp, Robby 10               2) Wolfisberg, Jan 12           
     3) Perez, Lorenzo                4) Propersi, Jeffrey            
  6 Squalicum  ''A''                      1:36.23    1:36.49   26  
     1) Kogan, Hans 11                2) Bruce, Bobby 11              
     3) Roberts, Lucas 11             4) Koetje, Neall 11             
  7 Pullman  ''A''                        1:37.15    1:37.50   24  
     1) McInturff, Bennett 11         2) Joireman, Trevor 10          
     3) Snodgrass, Spencer 11         4) Heo, Jaeyoung 11             
  8 Capital  ''A''                        1:37.47    1:37.58   22  
     1) Knutson, Ryan 11              2) Martinson, Tom 12            
     3) Mattson, Collin 10            4) Reece, Phillip 10            
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Selah  ''A''                          1:37.59    1:36.98   18  
     1) Petrea, Carson 12             2) Perez, Bailey 11             
     3) Lancaster, Ivan 9             4) Frampton, Nolan 10           
 10 North Kitsap  ''A''                   1:38.15    1:37.57   14  
     1) Christen, Ian 12              2) Reid, Taylor 12              
     3) Moran, Adriel 9               4) Aban, Yorick 11              
 11 Sumner  ''A''                         1:39.77    1:38.57   12  
     1) Drobney, Devin 11             2) Anderson, Severn 12          
     3) Molen, Hunter 11              4) Dyson, Cooper 12             
 12 Steilacoom  ''A''                     1:41.03    1:39.47   10  
     1) Cook, Daniel 11               2) Marchant, Andrew 12          
     3) Sandoval, Sebastian 12        4) Clift, Andrew 12             
 13 Mark Morris  ''A''                    1:38.34    1:39.87    8  
     1) Gowan, Colton 10              2) Jones, Butch 11              
     3) McGee, William G 10           4) Westervelt, Maxwell 12       
 14 Lindbergh  ''A''                      1:39.77    1:40.42    6  
     1) Miller, Clayton 10            2) Pogue, Ben 9                 
     3) Anderson, Zack 11             4) Jacobsen, Aaron 12           
 15 Kingston  ''A''                       1:41.29    1:41.91    4  
     1) Szerlog, Dylan 12             2) Baetz, Max 10                
     3) Daniels, Patrick 11           4) Fox, Kevin 11                
 16 Prosser  ''A''                        1:38.80    1:42.91    2  
     1) Kawakami, Sam 10              2) Klingele, Gabriel 10         
     3) Albrecht, Caleb 11            4) Bowen, Tim 11                
 
                              === Preliminaries ===                               
 
 17 Cheney  ''A''                         1:41.58             
     1) Steele, Nick 11               2) Foster, Kit 11               
     3) Boyle, Chris 12               4) Nadeau, Scott 9              
 18 Burlington Ediso  ''A''               1:42.06             
     1) Moe, Matt 10                  2) Rasco, Jack 10               
     3) Shepler, David                4) Brownell, Drew               
 19 Olympic  ''A''                        1:42.67             
     1) Loan, True 11                 2) Hirt, Erik 10                
     3) Polsin, Nick 11               4) Boekenoogen, Craig 12        
 20 River Ridge  ''A''                    1:43.43             
     1) Morey, Bruce                  2) Sundberg, Eric 11            
     3) Dixon, Wayne                  4) Field, Logan 11              
 21 Bellingham  ''A''                     1:43.76             
     1) Buhler, Christian             2) Overgaard, Nick              
     3) Donath, Nick                  4) Sloley, Martin 9             
 -- Hockinson  ''A''                          DQ              
     1) Newman, Cullyn 11             2) Osborne, Dylan 10            
     3) Butler, Dylan 12              4) Rodewald, Jonah 10           
 -- West Valley  ''A''                        DQ              
     1) Dean, Austin 12               2) Garrett, Peter 10            
     3) Finley, Dawson 11             4) Soliday, Sam 11              
 -- Aberdeen  ''A''                           DQ              
     1) Davison, Keegan 12            2) Farrer, Brad 12              
     3) Dion, Colton 12               4) Shippy, Keegan 11            
 
Event 210  Men 100 Yard Backstroke 2A
=========================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Scott, Benjamin        11 Steilacoom          53.15      51.46   20  
  2 Hausken, Kian          10 West Valley         53.63      52.49   17  
  3 Cosgrove, Hunter       12 Archbishop Murph    54.15      53.38   16  
  4 Small, Andy            12 Sehome              56.77      56.77   15  
  5 Williams, Quaid        12 Klahowya            57.07      56.85   14  
  6 Karwal, Conrad         10 Sammamish           57.55      57.04   13  
  7 Rodewald, Jonah        10 Hockinson           58.11      57.26   12  
  8 Frampton, Nolan        10 Selah               58.83      58.73   11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Newman, Cullyn         11 Hockinson           59.21      59.36    9  
 10 Macias, John           10 Port Angeles        59.89      59.72    7  
 11 Matthews, Nathan       11 West Valley       1:00.76      59.86    6  
 12 Gowan, Colton          10 Mark Morris       1:00.02    1:00.92    5  
 13 Rowe, Dillon           12 Aberdeen          1:00.44    1:01.05    4  
 14 Hutchinson, William    11 Sehome            1:00.64    1:01.21    3  
 15 Norton, Blake          11 Anacortes         1:01.83    1:01.44    2  
 16 Rasco, Jack            10 Burlington Ediso  1:01.69    1:03.02    1  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Moran, Adriel           9 North Kitsap      1:02.11             
 18 Boekenoogen, Craig     12 Olympic           1:02.59             
 19 Singstad, Elijah       10 Lake Washington   1:03.16             
 20 Davison, Keegan        12 Aberdeen          1:03.70             
 21 Richan, Calvin          9 Sehome            1:03.93             
 22 Dozal, Logan           10 Bellingham        1:04.87             
 23 Laws, Mike              9 Anacortes         1:05.02             
 24 Prosser, Eric          10 Sequim            1:05.07             
 
Event 211  Men 100 Yard Breaststroke 2A
=========================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Gregory, Patrick       12 Sehome              59.42      59.12   20  
  2 Burgett, Will          11 Prosser           1:03.38    1:01.05   17  
  3 Bowley, Joseph         12 Aberdeen          1:02.16    1:03.04   16  
  4 Scott, James            9 Steilacoom        1:04.78    1:04.42   15  
  5 Akland, Evan           12 Anacortes         1:06.81    1:06.01   14  
  6 Wolfisberg, Jan        12 Lynden            1:06.66    1:06.58   13  
  7 Reeves, Nick            9 Lake Washington   1:07.23    1:06.89   12  
  8 Whitmore, David        11 Naches Valley     1:07.66    1:07.77   11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Lim, AJ                11 Lindbergh         1:08.38    1:08.14    9  
 10 Fox, Kevin             11 Kingston          1:08.96    1:08.16    7  
 11 Risley, Josh           12 Woodland          1:08.02    1:08.31    6  
 12 Kamkoff, Nathan        11 Squalicum         1:07.87    1:08.44    5  
 13 Bradley, Paul          12 Kingston          1:08.44    1:08.81    4  
 14 Travers, Gabe          11 Bellingham        1:10.29    1:10.04    3  
 15 Farrer, Brad           12 Aberdeen          1:08.93    1:10.30    2  
 16 Boyle, Chris           12 Cheney            1:10.25    1:10.68    1  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 VanWingerden, Jonatha  12 Lynden            1:10.36             
 18 Binfet, Micah           9 Grandview         1:10.61             
 19 Hegeberg, Jonathan      9 Squalicum         1:10.77             
 20 Liang, Jay             10 Port Angeles      1:10.84             
 21 Lancaster, Ivan         9 Selah             1:10.97             
 22 Lisosky, Patrick       10 Sehome            1:12.20             
 23 Andis, Tucker          11 West Valley       1:12.55             
 24 Anderson, Zack         11 Lindbergh         1:14.14             
 
Event 212  Men 400 Yard Freestyle Relay 2A
==================================================================================
    School                              Prelims     Finals Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Archbishop Murph  ''A''               3:21.79    3:14.26   40  
     1) Cosgrove, Hunter 12           2) Boden, Stephen 10            
     3) Barnard, Austin 10            4) Barnard, Alec 12             
  2 Anacortes  ''A''                      3:22.87    3:18.19   34  
     1) Schleh, Ian 12                2) Akland, Evan 12              
     3) Schleh, Danny 10              4) Akland, Karl 12              
  3 Hockinson  ''A''                      3:28.13    3:22.63   32  
     1) Osborne, Dylan 10             2) Butler, Dylan 12             
     3) Newman, Cullyn 11             4) Rodewald, Jonah 10           
  4 Sehome  ''A''                         3:25.89    3:22.74   30  
     1) Grambo, Isaiah 10             2) Larson, Joshua 10            
     3) Wilbour, Curran 12            4) Small, Andy 12               
  5 Aberdeen  ''A''                       3:27.49    3:26.63   28  
     1) Rowe, Dillon 12               2) Farrer, Brad 12              
     3) Sundstrom, Colton 12          4) Bowley, Joseph 12            
  6 Steilacoom  ''A''                     3:30.10    3:28.36   26  
     1) Lamb, Andrew 11               2) Gonzalez, Andrew 10          
     3) Scott, James 9                4) Scott, Benjamin 11           
  7 West Valley  ''A''                    3:34.20    3:31.29   24  
     1) Dean, Austin 12               2) Matthews, Nathan 11          
     3) Finley, Dawson 11             4) Hausken, Kian 10             
  8 Pullman  ''A''                        3:33.74    3:31.50   22  
     1) McInturff, Bennett 11         2) Joireman, Trevor 10          
     3) Snodgrass, Spencer 11         4) Heo, Jaeyoung 11             
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Squalicum  ''A''                      3:36.13    3:35.11   18  
     1) Koetje, Neall 11              2) Kogan, Hans 11               
     3) Roberts, Lucas 11             4) DeKoster, Andi 11            
 10 Port Angeles  ''A''                   3:38.67    3:35.80   14  
     1) Koehler, Avery 11             2) Urnes, Cole 11               
     3) Liang, Jay 10                 4) Macias, John 10              
 11 North Kitsap  ''A''                   3:37.23    3:36.43   12  
     1) Christen, Ian 12              2) Breitbarth, Thor 9           
     3) Moran, Adriel 9               4) Aban, Yorick 11              
 12 Lake Washington  ''A''                3:39.97    3:38.54   10  
     1) Walker, Nick                  2) Singstad, Elijah 10          
     3) Singstad, Kris 11             4) Reeves, Nick 9               
 13 Mark Morris  ''A''                    3:41.47    3:39.61    8  
     1) Gowan, Colton 10              2) Fitch, Brett 11              
     3) McGee, William G 10           4) Westervelt, Maxwell 12       
 14 Lynden  ''A''                         3:42.29    3:42.64    6  
     1) VanWingerden, Jonathan 12     2) Galarza, Giovanni            
     3) Anker, Brian                  4) Propersi, Jeffrey            
 15 Olympic  ''A''                        3:44.04    3:43.47    4  
     1) Loan, True 11                 2) Hirt, Erik 10                
     3) Tracy, Alex 12                4) Boekenoogen, Craig 12        
 16 Lindbergh  ''A''                      3:46.25    3:45.71    2  
     1) Jacobsen, Aaron 12            2) Tibbitts, Blake 11           
     3) Owen, Titus 11                4) Clair, Spencer 12            
 
                              === Preliminaries ===                               
 
 17 Cheney  ''A''                         3:46.76             
     1) Steele, Nick 11               2) Edwards, Jeffrey 12          
     3) Boyle, Chris 12               4) Nadeau, Scott 9              
 18 Capital  ''A''                        3:48.17             
     1) Brooks, Gus 10                2) Martinson, Tom 12            
     3) Mattson, Collin 10            4) Yeager, Huatsern 9           
 19 Sequim  ''A''                         3:54.17             
     1) Dunbar, Doug                  2) Stoppani, Kiano              
     3) Dewey, Steve                  4) Prosser, Eric 10             
 20 Renton  ''A''                         3:55.62             
     1) Souriyadeth, Benny 11         2) Mehlhaff, Joshua 12          
     3) Pham, Dan 10                  4) Mar, Daniel 11               
 21 Sumner  ''A''                         4:01.34             
     1) Lawrence, Chase 10            2) Bone, Stephen                
     3) Retzlaff, Cameron 10          4) Molen, Hunter 11             
 22 River Ridge  ''A''                    4:05.76             
     1) Vasser, Tanner                2) Dixon, Wayne                 
     3) Sundberg, Eric 11             4) Morey, Bruce                 
 23 Washington  ''A''                     4:17.22             
     1) Davies, Jaycob 10             2) Black, Justin                
     3) Lee, Dominique                4) Sigman, Liam                 
 -- Bremerton  ''A''                          DQ              
     1) Benge, Reece 10               2) Hurst, Alex                  
     3) McMillan, Luke                4) Edwards, Colin               
 
                  Combined Team Scores - 2A - Through Event 212                   
 
  1. Archbishop Murphy                 267   2. Sehome                            237
  3. Anacortes                         197   4. Steilacoom                        179
  5. Hockinson                         156   6. Aberdeen                          127
  7. Lake Washington                   114   8. Pullman                           106
  9. West Valley                       101  10. Squalicum                          79
 11. Klahowya                           77  12. Lynden                             66
 12. Selah                              66  14. Lindbergh                          60
 15. Port Angeles                       55  16. Naches Valley                      54
 17. Sammamish                          49  18. North Kitsap                       44
 19. Capital                            38  19. Mark Morris                        38
 21. Prosser                            36  22. Sumner                             34
 23. Washington                         30  23. Kingston                           30
 25. Bellingham                         16  26. River Ridge                        12
 27. Sequim                             11  27. Woodland                           11
 29. Olympic                            10  30. Cashmere                            9
 30. Burlington Edison                   9  32. Cheney                              6

Event 301  Men 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
  Meet Record: * 1:34.25  2/20/2009 Mercer Island, Mercer Island
                          A Hoff, A Wingerson, M Longbotham, I Fisk
 State Record:   1:34.25  2/21/2009 Mercer Island
                          Hoff, Wingerson, Longbotham, Fisk
                 1:34.85  AAA
                 1:36.56  AAC
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Kennedy  ''A''                  1:38.38    1:36.56 AAC     40  
     1) Maudslien, Thane 12           2) r:+0.38 Sribhibhadh, Tharm 12
     3) r:+0.29 Dorsett, Nick 12      4) r:+0.39 Thach, Tommy 10      
    r:+0.62  23.10        50.61 (27.51)
        1:15.85 (25.24)     1:36.56 (20.71)
  2 Bellevue  ''A''                 1:37.90    1:36.62         34  
     1) Stanchi, Michael 11           2) r:+0.26 Ciliv, Morgan 11     
     3) r:+1.81 Doucette, James 12    4) r:+0.20 Williams, Matt 12    
    r:+0.58  24.71        51.63 (26.92)
        1:15.80 (24.17)     1:36.62 (20.82)
  3 Lakeside (Seattl  ''A''         1:39.27    1:37.53         32  
     1) Devine, Abrahm 10             2) r:+0.42 Shum, Michael 12     
     3) r:+0.22 Curtis, Kyle 11       4) r:+0.24 Fitch, Brad 12       
    r:+0.67  24.07        51.68 (27.61)
        1:15.73 (24.05)     1:37.53 (21.80)
  4 Mercer Island  ''A''            1:38.28    1:38.38         30  
     1) Weiss, Andrew 11              2) r:+0.25 Chong, Samuel 12     
     3) r:+0.12 Koontz, Duncan 11     4) r:+0.35 MacLane, Karl 11     
    r:+0.66  24.48        52.36 (27.88)
        1:16.10 (23.74)     1:38.38 (22.28)
  5 Bainbridge  ''A''               1:40.15    1:39.73         28  
     1) McDaniel, Logan               2) r:+0.09 Waite, CJ 10         
     3) r:+0.26 Alpaugh, Spencer 11   4) r:+0.20 Yalung, Kevin 12     
    r:+0.64  26.70        53.87 (27.17)
        1:17.89 (24.02)     1:39.73 (21.84)
  6 Auburn Mountainv  ''A''         1:42.08    1:40.37         26  
     1) Lindsay, Cameron 12           2) r:+0.32 Lempert, Colin       
     3) r:+0.31 Davis, John Kyle      4) r:+0.26 Lavine, Luke 10      
    r:+0.62  24.25        53.69 (29.44)
        1:18.61 (24.92)     1:40.37 (21.76)
  7 Oak Harbor  ''A''               1:41.80    1:41.46         24  
     1) Cabigting, Cedric             2) r:+0.14 Jepsen, Josh 12      
     3) r:+0.16 Powers, Caley 11      4) r:+0.06 Levy, Kevin 11       
    r:+0.71  27.40        54.96 (27.56)
        1:19.45 (24.49)     1:41.46 (22.01)
  8 Hazen  ''A''                    1:41.63    1:42.10         22  
     1) Hoover, Nolan 10              2) r:+0.39 Foth, Chris          
     3) r:+0.06 Mitchell, Malcolm 11  4) r:+0.28 Nelson, Kyle 12      
    r:+0.63  26.74        55.57 (28.83)
        1:19.73 (24.16)     1:42.10 (22.37)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Shorewood  ''A''                1:42.14    1:41.33         18  
     1) Harford, Davis 12             2) r:+0.28 Morales, Torrey 12   
     3) r:+0.26 Garrison, Andrew 11   4) r:+0.07 Hoverson, Jonah 11   
    r:+0.64  26.46        55.19 (28.73)
        1:19.20 (24.01)     1:41.33 (22.13)
 10 Liberty (Renton)  ''A''         1:42.85    1:41.44         14  
     1) Biehl, Connor 11              2) r:+0.33 Ha, Raymond 12       
     3) r:+0.15 Klatt, Nick 10        4) r:+0.26 Johnson, Josh        
    r:+0.62  26.11        52.98 (26.87)
        1:17.80 (24.82)     1:41.44 (23.64)
 11 Seattle Prep  ''A''             1:42.26    1:41.93         12  
     1) Tjandra, Patrick 11           2) r:+0.26 Wilson, Hunter 12    
     3) r:+0.12 Goodwin, Michael 12   4) r:+0.04 LeeWays, Cory        
    r:+0.61  27.43        55.72 (28.29)
        1:19.05 (23.33)     1:41.93 (22.88)
 12 Interlake  ''A''                1:43.41    1:42.56         10  
     1) Furlong, Albert 10            2) r:+0.17 Li, Jeffery 9        
     3) r:+0.36 Lorenz, Alex 11       4) r:+0.39 Lorr, Michael 10     
    r:+0.61  26.81        55.53 (28.72)
        1:20.73 (25.20)     1:42.56 (21.83)
 13 Enumclaw  ''A''                 1:42.99    1:42.67          8  
     1) Petersen, Thomas 12           2) r:+0.26 VanHoof, Bennon 12   
     3) r:+0.29 Vick, Brandon 9       4) r:+0.19 Cooper, William 12   
    r:+0.62  25.75        52.50 (26.75)
        1:19.98 (27.48)     1:42.67 (22.69)
 14 North Thurston  ''A''           1:43.02    1:43.71          6  
     1) Anderson, Nathan 12           2) r:+0.40 Ridgeway, Connor 10  
     3) r:+0.37 Ridgeway, Tyler 12    4) r:+0.29 Harn, Scott 12       
    r:+0.66  27.32        56.93 (29.61)
        1:21.48 (24.55)     1:43.71 (22.23)
 15 Hanford  ''A''                  1:43.06    1:44.34          4  
     1) Peacock, Andrew 12            2) r:+0.22 Collins, Tanner 11   
     3) r:+0.34 Douglas, Jake 12      4) r:+0.25 Wertz, William 11    
    r:+0.64  27.80        57.97 (30.17)
        1:23.12 (25.15)     1:44.34 (21.22)
 16 Timberline  ''A''               1:47.48    1:49.00          2  
     1) Emmons, Peter 12              2) r:+0.09 Prescher, Connor     
     3) r:+0.18 Powers, Conner        4) r:+0.27 Mahon, Colton        
    r:+0.72  27.10        56.88 (29.78)
        1:23.79 (26.91)     1:49.00 (25.21)
 
                              === Preliminaries ===                               
 
 17 Wilson  ''A''                   1:48.27                   
     1) Schell, Conner                2) Dodge, Cody                  
     3) Brubaker, Tyler               4) Lawrence, Austin             
             29.41        58.49 (29.08)
        1:24.48 (25.99)     1:48.27 (23.79)
 18 Shorecrest  ''A''               1:48.82                   
     1) Comden, Zane                  2) Hausman, Ethan               
     3) Zevenbergen, Aaron 10         4) Okazaki, Brian               
             28.22        59.96 (31.74)
        1:25.19 (25.23)     1:48.82 (23.63)
 19 Shelton  ''A''                  1:50.08                   
     1) MacAlevy, Harrison 10         2) Phelan, Ryder                
     3) Clemons, J.D.                 4) Kealy, Sean                  
             27.27        59.08 (31.81)
        1:26.89 (27.81)     1:50.08 (23.19)
 20 Kelso  ''A''                    1:50.14                   
     1) Pace, Nicholas                2) Broschat, Christian          
     3) Metzger, Gage 12              4) Russell, Todd                
             26.81        58.67 (31.86)
        1:24.27 (25.60)     1:50.14 (25.87)
 21 Marysville-Getch  ''A''         1:51.82                   
     1) Korte, Kevin                  2) Swanson, Daniel              
     3) Dalton, Taylor                4) DeMarco, Connor              
             29.42      1:02.03 (32.61)
        1:27.94 (25.91)     1:51.82 (23.88)
 22 Ingraham  ''A''                 1:57.36                   
     1) Rhee, Daniel                  2) Munson, Gabriel              
     3) Petersen, Derik               4) Tittle, James                
             32.61      1:05.54 (32.93)
        1:33.24 (27.70)     1:57.36 (24.12)
 -- O''Dea  ''A''                        DQ                    
     1) Heckman, J.C.                 2) Lloyd, David 12              
     3) Jones, Jeff 11                4) Jergens, Dylan               
             29.10        57.48 (28.38)
        1:21.66 (24.18)          DQ (22.99)
 -- Columbia River  ''A''               DQ                    
     1) Mead, Collin                  2) Thov, Kevin                  
     3) Snuffin, David 12             4) Boyea, Robert                
             30.32      1:02.10 (31.78)
        1:27.21 (25.11)          DQ (26.10)
 
Event 302  Men 200 Yard Freestyle
=========================================================================
  Meet Record: * 1:38.18  2/19/2011 Ethan Hollowell, E Catholic
 State Record:   1:37.17  2/18/2006 Nathan Adrian, Bremerton
                 1:39.61  AAA
                 1:41.26  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 McCarthy, Todd   11 Bellevue          1:42.42    1:41.02 AAC     20  
    r:+0.68  23.66        49.64 (25.98)
        1:15.69 (26.05)     1:41.02 (25.33)
  2 Gamroth, Grant   10 O''Dea             1:44.31    1:41.87         17  
    r:+0.80  23.99        49.25 (25.26)
        1:15.25 (26.00)     1:41.87 (26.62)
  3 Wertz, William   11 Hanford           1:42.99    1:42.32         16  
    r:+0.75  23.69        49.55 (25.86)
        1:15.80 (26.25)     1:42.32 (26.52)
  4 Klatt, Nick      10 Liberty (Renton)  1:45.12    1:42.95         15  
    r:+0.69  24.53        50.68 (26.15)
        1:16.97 (26.29)     1:42.95 (25.98)
  5 Jacobsen, Carte  10 Lakeside (Seattl  1:44.34    1:44.55         14  
    r:+0.73  24.34        50.87 (26.53)
        1:17.74 (26.87)     1:44.55 (26.81)
  6 Osborne, Carter  12 Shorecrest        1:47.53    1:44.94         13  
    r:+0.71  24.28        50.67 (26.39)
        1:17.71 (27.04)     1:44.94 (27.23)
  7 Jacobsen, Hugh   11 Lakeside (Seattl  1:47.82    1:47.52         12  
    r:+0.73  24.81        51.68 (26.87)
        1:19.49 (27.81)     1:47.52 (28.03)
  8 Caldwell, Ian    10 Mercer Island     1:46.68    1:47.61         11  
    r:+0.65  24.28        51.45 (27.17)
        1:19.61 (28.16)     1:47.61 (28.00)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Barbar, Alexand  10 Ingraham          1:49.31    1:48.27          9  
    r:+0.85  25.46        52.82 (27.36)
        1:20.92 (28.10)     1:48.27 (27.35)
 10 Prang, Daniel     9 Bellevue          1:49.47    1:48.49          7  
    r:+0.73  24.22        51.51 (27.29)
        1:19.69 (28.18)     1:48.49 (28.80)
 11 Schwinn, Elliot  10 Eastside Catholi  1:49.62    1:48.75          6  
    r:+0.75  25.38        52.74 (27.36)
        1:21.07 (28.33)     1:48.75 (27.68)
 12 Gore, Ben         9 Mercer Island     1:48.78    1:49.34          5  
    r:+0.72  25.11        52.44 (27.33)
        1:20.72 (28.28)     1:49.34 (28.62)
 13 Tonsmann, Marcu  11 Bainbridge        1:50.10    1:49.52          4  
    r:+0.70  25.38        52.75 (27.37)
        1:21.13 (28.38)     1:49.52 (28.39)
 14 Englehart, Turn  10 Hazen             1:50.67    1:50.68          3  
    r:+0.79  25.50        53.20 (27.70)
        1:22.17 (28.97)     1:50.68 (28.51)
 15 McMillan, Nicho  11 Columbia River    1:51.03    1:51.33          2  
    r:+0.82  26.03        53.27 (27.24)
        1:22.05 (28.78)     1:51.33 (29.28)
 16 Flynn, Chris     11 Meadowdale        1:49.72    1:51.71          1  
    r:+0.69  25.01        52.79 (27.78)
        1:22.22 (29.43)     1:51.71 (29.49)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Landboe, Tore    10 Shorewood         1:52.32                   
             25.17        53.66 (28.49)
        1:23.22 (29.56)     1:52.32 (29.10)
 18 Bennett, James   10 Hanford           1:52.79                   
             25.85        54.27 (28.42)
        1:23.40 (29.13)     1:52.79 (29.39)
 19 Martens, Skylar  12 Kennedy           1:53.13                   
             26.83        55.51 (28.68)
        1:24.43 (28.92)     1:53.13 (28.70)
 20 Wenman, Alex     11 Peninsula         1:53.16                   
             25.73        53.98 (28.25)
        1:23.60 (29.62)     1:53.16 (29.56)
 21 Cooper, William  12 Enumclaw          1:53.94                   
             26.32        53.98 (27.66)
        1:23.67 (29.69)     1:53.94 (30.27)
 22 Frey, Kevin      12 Wilson            1:54.48                   
             25.11        53.36 (28.25)
        1:23.54 (30.18)     1:54.48 (30.94)
 23 Land, Jacob      12 Stanwood          1:55.68                   
             25.31        55.03 (29.72)
        1:25.19 (30.16)     1:55.68 (30.49)
 24 Gayvoronski, Je  11 Wilson            1:57.25                   
             26.14        55.55 (29.41)
        1:26.28 (30.73)     1:57.25 (30.97)
 
Event 303  Men 200 Yard IM
=========================================================================
  Meet Record: * 1:49.22  2/16/2013 Tommy Thach, Kennedy
 State Record:   1:49.30  1988      Andy Lloyd, Mercer Island
                 1:51.57  AAA
                 1:53.52  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Thach, Tommy     10 Kennedy           1:52.87    1:49.22*AAA     20  
    r:+0.65  24.16        51.27 (27.11)
        1:23.03 (31.76)     1:49.22 (26.19)
  2 Devine, Abrahm   10 Lakeside (Seattl  1:58.05    1:50.92 AAA     17  
    r:+0.83  24.28        51.31 (27.03)
        1:24.40 (33.09)     1:50.92 (26.52)
  3 Lindsay, Camero  12 Auburn Mountainv  1:55.54    1:51.28 AAA     16  
    r:+0.69  24.56        52.43 (27.87)
        1:24.12 (31.69)     1:51.28 (27.16)
  4 Hamlik, Jaron    11 Prairie           1:54.19    1:53.24 AAC     15  
    r:+0.67  24.29        52.11 (27.82)
        1:25.93 (33.82)     1:53.24 (27.31)
  5 Alpaugh, Spence  11 Bainbridge        1:55.95    1:56.38         14  
    r:+0.68  25.22        54.81 (29.59)
        1:28.29 (33.48)     1:56.38 (28.09)
  6 Riggs, Caleb     11 Peninsula         1:57.63    1:56.72         13  
    r:+0.77  25.44        55.18 (29.74)
        1:27.79 (32.61)     1:56.72 (28.93)
  7 Hutchison, Tom   11 Lakeside (Seattl  1:57.76    1:57.42         12  
    r:+0.65  25.47        54.71 (29.24)
        1:29.14 (34.43)     1:57.42 (28.28)
  8 Biehl, Connor    11 Liberty (Renton)  1:58.45    1:57.78         11  
    r:+0.70  25.49        54.46 (28.97)
        1:29.74 (35.28)     1:57.78 (28.04)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Ciliv, Morgan    11 Bellevue          1:58.77    1:58.11          9  
    r:+0.69  25.95        57.38 (31.43)
        1:30.09 (32.71)     1:58.11 (28.02)
 10 Heisey, Grant     9 Shorecrest        2:00.88    1:58.16          7  
    r:+0.77  26.02        55.34 (29.32)
        1:31.06 (35.72)     1:58.16 (27.10)
 11 Koontz, Duncan   11 Mercer Island     1:59.35    1:58.36          6  
    r:+0.79  25.86        56.92 (31.06)
        1:30.65 (33.73)     1:58.36 (27.71)
 12 Chong, Samuel    12 Mercer Island     1:59.45    1:59.94          5  
    r:+0.68  26.83        56.78 (29.95)
        1:31.09 (34.31)     1:59.94 (28.85)
 13 Wilson, Hunter   12 Seattle Prep      2:01.05    2:01.05          4  
    r:+0.76  27.01        56.59 (29.58)
        1:32.15 (35.56)     2:01.05 (28.90)
 14 Seidner, Blake   11 Lakeside (Seattl  2:01.99    2:01.58          3  
    r:+0.68  26.21        57.88 (31.67)
        1:33.53 (35.65)     2:01.58 (28.05)
 15 McCollough, Jak  11 Nathan Hale       2:02.49    2:04.14          2  
    r:+0.62  25.82        57.09 (31.27)
        1:34.66 (37.57)     2:04.14 (29.48)
 -- Williams, Nate   10 Highline          1:59.79         DQ        
    r:+0.68  26.70        58.01 (31.31)
        1:32.52 (34.51)          DQ (27.46)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Conger, David     9 Mercer Island     2:03.28                   
             26.64        57.38 (30.74)
        1:34.12 (36.74)     2:03.28 (29.16)
 18 Li, Jeffery       9 Interlake         2:03.33                   
             26.62        58.08 (31.46)
        1:33.47 (35.39)     2:03.33 (29.86)
 19 Hoover, Nolan    10 Hazen             2:04.51                   
             25.82        56.42 (30.60)
        1:34.19 (37.77)     2:04.51 (30.32)
 20 Broughton, Conn  10 Hazen             2:05.02                   
             27.68      1:00.07 (32.39)
        1:36.30 (36.23)     2:05.02 (28.72)
 21 Christenson, Ky  12 Glacier Peak      2:06.04                   
             27.23      1:00.41 (33.18)
        1:36.27 (35.86)     2:06.04 (29.77)
 22 Philip, Jeevan   12 Hanford           2:06.64                   
             25.98        59.36 (33.38)
        1:36.14 (36.78)     2:06.64 (30.50)
 23 Sribhibhadh, Th  12 Kennedy           2:07.33                   
             27.22        59.00 (31.78)
        1:35.48 (36.48)     2:07.33 (31.85)
 24 Blomso, Anders   11 Shorewood         2:09.17                   
             27.98        59.82 (31.84)
        1:39.63 (39.81)     2:09.17 (29.54)
 
Event 304  Men 50 Yard Freestyle
=========================================================================
  Meet Record: * 20.13  2/19/2003 Sean Sussex, Mercer Island
 State Record:   20.02  1992      Ugur Taner, Newport
                 20.87  AAA
                 21.17  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Neil, Grant      12 O''Dea               21.44      21.13 AAC     20  
         r:+0.63                       
  2 Williams, Matt   12 Bellevue            21.78      21.28         17  
         r:+0.58                       
  3 Weiss, Andrew    11 Mercer Island       21.43      21.32         16  
         r:+0.64                       
  4 Goodwin, Michae  12 Seattle Prep        21.78      21.64         15  
         r:+0.68                       
  5 Suk, Alexander   12 Mountain View       21.65      21.80         14  
         r:+0.66                       
  6 Peterson, Max    11 Juanita             21.85      21.87         13  
         r:+0.65                       
  7 Xue, Chris       10 Mountain View       21.96      22.03         12  
         r:+0.67                       
  8 Yalung, Kevin    12 Bainbridge          21.86      22.13         11  
         r:+0.63                       
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Escobar, David   12 Stanwood            22.18      21.93          9  
         r:+0.62                       
 10 Mouw, Cody       12 Mountain View       22.11      22.05          7  
         r:+0.67                       
 11 Snuffin, David   12 Columbia River      22.20      22.15          6  
         r:+0.76                       
 12 Lorr, Michael    10 Interlake           22.17      22.16          5  
         r:+0.64                       
 13 French, George   11 Bellevue            22.16      22.19          4  
         r:+0.65                       
 14 Waesche, Brandt  11 Mercer Island       22.03      22.31          3  
         r:+0.67                       
 15 MacLane, Karl    11 Mercer Island       22.12      22.33          2  
         r:+0.73                       
 16 Pallasigui, Ian  12 Mt. Tahoma          22.22      22.59          1  
         r:+0.72                       
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Burkey, Matt     12 Peninsula           22.25                   
 18 Fitch, Brad      12 Lakeside (Seattl    22.25                   
 19 Harn, Scott      12 North Thurston      22.30                   
 20 VanHoof, Bennon  12 Enumclaw            22.33                   
 21 Lavine, Luke     10 Auburn Mountainv    22.38                   
 22 Garrison, Andre  11 Shorewood           22.39                   
 23 Bocchi, Joseph   12 Lakes               22.40                   
 24 Levy, Kevin      11 Oak Harbor          22.50                   
 25 Peterson, Sam    12 Mercer Island       22.62                   
 26 Ridgeway, Tyler  12 North Thurston      22.65                   
 27 Edwards-Fukei,   12 Nathan Hale         22.81                   
 28 Doucette, James  12 Bellevue            23.09                   
 
Event 305  Men 1 mtr Diving
=========================================================================
  Meet Record: * 530.53  2/21/2004 Jonathan Wilcox, Bellevue
 State Record:   530.53  2/21/2004 Jonathan Wilcox, Bellevue
    Name           Year School              Semis     Finals       Points 
=========================================================================
                             === Finals ===                              
 
  1 Donohue, Brian   12 Kennedy            310.85     430.45         20  
  2 Moss, Aaron      11 Shorecrest         307.45     421.85         17  
  3 Friedman, Paul   10 Peninsula          255.80     350.15         16  
  4 Holmes, Tanner   11 North Thurston     231.95     334.50         15  
  5 Skipworth, Jess  12 Enumclaw           224.95     331.05         14  
  6 Hall, Cody       12 Mercer Island      233.40     327.00         13  
  7 Agtarap, Jordan  12 North Thurston     222.05     284.05         12  
  8 Pentony, John    12 Shelton            191.85     281.75         11  
  9 Nielson, Connor  12 Mercer Island      213.40     281.00          9  
 10 Sobus, Evan      11 Decatur            195.80     280.40          7  
 11 Hannah, Nathan   12 Shorecrest         204.75     277.30          6  
 12 Wolf, David      11 North Thurston     197.55     264.75          5  
 13 Husby, Taner     12 Marysville Pilch   203.50     256.10          4  
 14 Gray, Dominique  12 Marysville-Getch   184.80     249.65          3  
 15 Olson, Gideon    10 Peninsula          184.10     246.85          2  
 16 Skeltis, Zac     12 O''Dea              181.65     232.00          1  
 
                           === Semi-Finals ===                           
 
 17 Shirly, Ryan     12 Peninsula          179.75                   
 18 Krumpols, Troy    9 Shelton            174.70                   
 19 Altizer, Trevor  11 Juanita            174.20                   
 20 Borodulin, Vita  12 Auburn Mountainv   173.50                   
 
Event 306  Men 100 Yard Butterfly
=========================================================================
  Meet Record: * 49.48  1999      Evan Taylor, Issaquah
 State Record:   47.81  2/21/2009 Cody Roberts, RICH-
                 49.79  AAA
                 50.74  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Maudslien, Than  12 Kennedy             51.46      49.76 AAA     20  
    r:+0.71  23.08        49.76 (26.68)
  2 Neil, Grant      12 O''Dea               51.24      50.39 AAC     17  
    r:+0.64  23.14        50.39 (27.25)
  3 Stolz, Henry     12 Lakeside (Seattl    52.04      51.33         16  
    r:+0.77  24.14        51.33 (27.19)
  4 Shum, Michael    12 Lakeside (Seattl    52.42      52.08         15  
    r:+0.66  24.08        52.08 (28.00)
  5 Koontz, Duncan   11 Mercer Island       53.22      52.79         14  
    r:+0.78  24.51        52.79 (28.28)
  6 Willis, Colin    12 Marysville Pilch    53.42      53.31         13  
    r:+0.75  24.69        53.31 (28.62)
  7 Mitchell, Malco  11 Hazen               53.82      53.32         12  
    r:+0.69  24.90        53.32 (28.42)
  8 Doucette, James  12 Bellevue            54.62      55.34         11  
    r:+0.73  25.00        55.34 (30.34)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Nguyen, Dean      9 Franklin            54.68      53.46          9  
    r:+0.79  25.36        53.46 (28.10)
 10 Curtis, Kyle     11 Lakeside (Seattl    54.93      54.50          7  
    r:+0.59  25.70        54.50 (28.80)
 11 Douglas, Jake    12 Hanford             54.78      54.82          6  
    r:+0.75  25.63        54.82 (29.19)
 12 Ralph, Austin    11 Mercer Island       54.80      54.97          5  
    r:+0.62  25.30        54.97 (29.67)
 13 Flynn, Chris     11 Meadowdale          54.77      55.51          3.5
    r:+0.71  25.71        55.51 (29.80)
 13 Zevenbergen, Aa  10 Shorecrest          55.11      55.51          3.5
    r:+0.73  25.72        55.51 (29.79)
 15 Philip, Jeevan   12 Hanford             55.19      55.70          2  
    r:+0.68  25.80        55.70 (29.90)
 16 Jones, Jeff      11 O''Dea               54.68      55.86          1  
    r:+0.71  25.50        55.86 (30.36)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Powers, Caley    11 Oak Harbor          55.51                   
             25.67        55.51 (29.84)
 18 Tonsmann, Marcu  11 Bainbridge          55.51                   
             25.97        55.51 (29.54)
 19 MacLane, Karl    11 Mercer Island       55.98                   
             26.08        55.98 (29.90)
 20 Nelson, Kyle     12 Hazen               56.10                   
             25.71        56.10 (30.39)
 21 Lorenz, Alex     11 Interlake           56.98                   
             25.96        56.98 (31.02)
 22 Metzger, Gage    12 Kelso               57.03                   
             26.52        57.03 (30.51)
 23 Pallasigui, Ian  12 Mt. Tahoma          57.53                   
             25.61        57.53 (31.92)
 24 Dorsett, Nick    12 Kennedy             57.95                   
             26.39        57.95 (31.56)
 
Event 307  Men 100 Yard Freestyle
=========================================================================
  Meet Record: * 44.19  2/22/2003 Sean Sussex, Mercer Island
 State Record:   43.73  1992      Ugur Taner, Newport
                 45.57  AAA
                 46.24  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Thach, Tommy     10 Kennedy             46.06      45.47 AAA     20  
    r:+0.62  21.62        45.47 (23.85)
  2 Wertz, William   11 Hanford             47.95      46.76         17  
    r:+0.70  22.26        46.76 (24.50)
  3 Weiss, Andrew    11 Mercer Island       47.11      46.77         16  
    r:+0.66  22.50        46.77 (24.27)
  4 Williams, Matt   12 Bellevue            47.26      46.81         15  
    r:+0.61  22.50        46.81 (24.31)
  5 Goodwin, Michae  12 Seattle Prep        47.85      47.66         14  
    r:+0.68  22.69        47.66 (24.97)
  6 Jacobsen, Carte  10 Lakeside (Seattl    47.73      47.73         13  
    r:+0.72  22.98        47.73 (24.75)
  7 Suk, Alexander   12 Mountain View       48.13      48.29         12  
    r:+0.65  23.00        48.29 (25.29)
  8 Deiparine, Noah  11 Mercer Island       48.33      48.45         11  
    r:+0.63  23.08        48.45 (25.37)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Xue, Chris       10 Mountain View       48.54      48.36          9  
    r:+0.73  23.48        48.36 (24.88)
 10 Osborne, Carter  12 Shorecrest          48.81      48.40          7  
    r:+0.67  23.25        48.40 (25.15)
 11 Waesche, Brandt  11 Mercer Island       48.57      48.53          6  
    r:+0.67  23.14        48.53 (25.39)
 12 Caldwell, Ian    10 Mercer Island       48.84      48.75          5  
    r:+0.68  23.67        48.75 (25.08)
 13 Fitch, Brad      12 Lakeside (Seattl    49.19      48.96          4  
    r:+0.70  23.44        48.96 (25.52)
 14 Burkey, Matt     12 Peninsula           48.58      49.03          3  
    r:+0.65  23.52        49.03 (25.51)
 15 Garrison, Andre  11 Shorewood           49.42      49.25          2  
    r:+0.60  23.90        49.25 (25.35)
 16 Escobar, David   12 Stanwood            49.53      49.81          1  
    r:+0.63  24.11        49.81 (25.70)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Stewart, Michae  12 Chief Sealth        49.57                   
             24.03        49.57 (25.54)
 18 Lorr, Joe        12 Interlake           49.81                   
             24.17        49.81 (25.64)
 19 Mouw, Cody       12 Mountain View       49.82                   
             23.38        49.82 (26.44)
 20 Bocchi, Joseph   12 Lakes               49.85                   
             23.69        49.85 (26.16)
 21 Edwards-Fukei,   12 Nathan Hale         49.88                   
             23.78        49.88 (26.10)
 22 Anderson, Natha  12 North Thurston      50.28                   
             23.34        50.28 (26.94)
 23 Prang, Daniel     9 Bellevue            50.31                   
             24.07        50.31 (26.24)
 24 Warmenhoven, P.  12 Hazen               50.63                   
             23.90        50.63 (26.73)
 
Event 308  Men 500 Yard Freestyle
=========================================================================
  Meet Record: * 4:25.81  2000      Ross Buffington, O''Dea
 State Record:   4:23.06  1995      Wes Oliver, Sammamish
                 4:30.83  AAA
                 4:35.75  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Devine, Abrahm   10 Lakeside (Seattl  4:49.63    4:32.65 AAC     20  
    r:+0.88  24.05        50.60 (26.55)
        1:18.19 (27.59)     1:46.06 (27.87)
        2:13.90 (27.84)     2:41.95 (28.05)
        3:10.05 (28.10)     3:38.02 (27.97)
        4:05.80 (27.78)     4:32.65 (26.85)
  2 Stanchi, Michae  11 Bellevue          4:43.96    4:34.18 AAC     17  
    r:+0.71  25.42        52.84 (27.42)
        1:20.49 (27.65)     1:48.37 (27.88)
        2:16.30 (27.93)     2:43.97 (27.67)
        3:11.64 (27.67)     3:39.50 (27.86)
        4:07.30 (27.80)     4:34.18 (26.88)
  3 Klatt, Nick      10 Liberty (Renton)  4:38.64    4:36.69         16  
    r:+0.75  25.32        52.61 (27.29)
        1:20.35 (27.74)     1:48.28 (27.93)
        2:16.66 (28.38)     2:44.67 (28.01)
        3:12.90 (28.23)     3:41.29 (28.39)
        4:09.48 (28.19)     4:36.69 (27.21)
  4 Heisey, Grant     9 Shorecrest        4:44.50    4:38.97         15  
    r:+0.80  24.74        52.03 (27.29)
        1:19.78 (27.75)     1:48.07 (28.29)
        2:16.50 (28.43)     2:45.09 (28.59)
        3:13.59 (28.50)     3:42.09 (28.50)
        4:10.87 (28.78)     4:38.97 (28.10)
  5 Stolz, Henry     12 Lakeside (Seattl  4:42.98    4:42.29         14  
    r:+0.81  25.63        53.33 (27.70)
        1:21.21 (27.88)     1:49.44 (28.23)
        2:17.93 (28.49)     2:46.58 (28.65)
        3:15.55 (28.97)     3:44.62 (29.07)
        4:13.87 (29.25)     4:42.29 (28.42)
  6 Gamroth, Grant   10 O''Dea             4:43.16    4:47.14         13  
    r:+0.85  25.49        53.02 (27.53)
        1:21.44 (28.42)     1:50.76 (29.32)
        2:20.00 (29.24)     2:49.38 (29.38)
        3:19.17 (29.79)     3:49.02 (29.85)
        4:19.01 (29.99)     4:47.14 (28.13)
  7 Alpaugh, Spence  11 Bainbridge        4:44.86    4:47.59         12  
    r:+0.72  25.98        54.24 (28.26)
        1:22.57 (28.33)     1:51.64 (29.07)
        2:20.55 (28.91)     2:50.02 (29.47)
        3:19.82 (29.80)     3:49.59 (29.77)
        4:19.10 (29.51)     4:47.59 (28.49)
  8 Schwinn, Elliot  10 Eastside Catholi  4:51.18    4:48.75         11  
    r:+0.74  26.38        54.60 (28.22)
        1:23.33 (28.73)     1:52.39 (29.06)
        2:21.67 (29.28)     2:50.80 (29.13)
        3:20.35 (29.55)     3:50.41 (30.06)
        4:19.98 (29.57)     4:48.75 (28.77)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Broughton, Conn  10 Hazen             4:54.88    4:51.66          9  
    r:+0.71  26.03        55.07 (29.04)
        1:24.29 (29.22)     1:54.08 (29.79)
        2:24.09 (30.01)     2:53.99 (29.90)
        3:24.08 (30.09)     3:54.13 (30.05)
        4:23.56 (29.43)     4:51.66 (28.10)
 10 Landboe, Tore    10 Shorewood         4:55.06    4:52.18          7  
    r:+0.74  26.58        55.94 (29.36)
        1:25.94 (30.00)     1:55.76 (29.82)
        2:25.88 (30.12)     2:56.17 (30.29)
        3:25.61 (29.44)     3:55.01 (29.40)
        4:24.30 (29.29)     4:52.18 (27.88)
 11 McCollough, Jak  11 Nathan Hale       4:54.59    4:52.37          6  
    r:+0.66  26.30        54.97 (28.67)
        1:24.52 (29.55)     1:54.27 (29.75)
        2:24.01 (29.74)     2:53.45 (29.44)
        3:23.05 (29.60)     3:52.96 (29.91)
        4:23.15 (30.19)     4:52.37 (29.22)
 12 Barbar, Alexand  10 Ingraham          4:57.42    4:55.16          5  
    r:+0.85  27.44        56.70 (29.26)
        1:26.54 (29.84)     1:56.70 (30.16)
        2:27.32 (30.62)     2:57.79 (30.47)
        3:28.14 (30.35)     3:58.68 (30.54)
        4:28.00 (29.32)     4:55.16 (27.16)
 13 Conger, David     9 Mercer Island     4:54.25    4:55.83          4  
    r:+0.77  25.85        53.96 (28.11)
        1:22.83 (28.87)     1:52.26 (29.43)
        2:22.07 (29.81)     2:52.19 (30.12)
        3:22.49 (30.30)     3:53.73 (31.24)
        4:25.34 (31.61)     4:55.83 (30.49)
 14 Biehl, Connor    11 Liberty (Renton)  4:52.93    4:56.38          3  
    r:+0.74  25.93        54.54 (28.61)
        1:24.01 (29.47)     1:53.79 (29.78)
        2:24.35 (30.56)     2:54.88 (30.53)
        3:25.47 (30.59)     3:55.96 (30.49)
        4:26.72 (30.76)     4:56.38 (29.66)
 15 Martinez, Tanne  10 Mercer Island     4:55.87    4:59.56          2  
    r:+0.77  25.86        54.86 (29.00)
        1:24.91 (30.05)     1:55.39 (30.48)
        2:25.66 (30.27)     2:56.35 (30.69)
        3:27.26 (30.91)     3:58.59 (31.33)
        4:29.38 (30.79)     4:59.56 (30.18)
 16 Williams, Nate   10 Highline          4:55.17    4:59.76          1  
    r:+0.75  26.55        55.42 (28.87)
        1:25.02 (29.60)     1:55.47 (30.45)
        2:26.23 (30.76)     2:57.39 (31.16)
        3:28.22 (30.83)     3:58.99 (30.77)
        4:29.41 (30.42)     4:59.76 (30.35)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Davis, Noah       9 Interlake         4:58.61                   
             25.66        53.66 (28.00)
      2:52.51 (1:58.85)     3:23.52 (31.01)
        3:54.78 (31.26)     4:26.60 (31.82)
        4:58.61 (32.01)                    
 18 Mitchell, Malco  11 Hazen             4:59.56                   
             26.31        55.01 (28.70)
        1:24.74 (29.73)     1:55.24 (30.50)
        2:26.30 (31.06)     2:57.24 (30.94)
        3:28.33 (31.09)     3:59.02 (30.69)
        4:29.65 (30.63)     4:59.56 (29.91)
 19 Emmons, Peter    12 Timberline        5:04.05                   
             25.45        54.65 (29.20)
        1:25.00 (30.35)     1:55.83 (30.83)
        2:26.32 (30.49)     2:58.13 (31.81)
        3:28.93 (30.80)     4:00.49 (31.56)
        4:32.51 (32.02)     5:04.05 (31.54)
 20 Douglas, Jake    12 Hanford           5:08.36                   
             27.22        57.01 (29.79)
        1:27.89 (30.88)     1:59.64 (31.75)
        2:31.17 (31.53)     3:03.29 (32.12)
        3:35.33 (32.04)     4:06.80 (31.47)
        4:38.45 (31.65)     5:08.36 (29.91)
 21 Kintner-Meyer,   11 Hanford           5:14.72                   
             27.05        57.46 (30.41)
        1:28.63 (31.17)     2:00.37 (31.74)
        2:32.54 (32.17)     3:05.06 (32.52)
        3:37.63 (32.57)     4:10.47 (32.84)
        4:43.12 (32.65)     5:14.72 (31.60)
 22 Dorsett, Nick    12 Kennedy           5:16.73                   
             27.60        58.64 (31.04)
        1:30.08 (31.44)     2:01.98 (31.90)
        2:34.57 (32.59)     3:06.99 (32.42)
        3:39.39 (32.40)     4:11.88 (32.49)
        4:44.69 (32.81)     5:16.73 (32.04)
 23 Landboe, Arne    11 Shorewood         5:19.31                   
             26.96        57.76 (30.80)
        1:30.06 (32.30)     2:02.92 (32.86)
        2:36.36 (33.44)     3:09.83 (33.47)
        3:42.74 (32.91)     4:15.86 (33.12)
        4:48.64 (32.78)     5:19.31 (30.67)
 
Event 309  Men 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  Meet Record: * 1:23.84  2/21/2003 Mercer Island, Mercer Island
                          S Sussex, B Easton, A Strand, M Kaarma
 State Record:   1:23.84  2003      Mercer Island
                          Sussex, Easton, Strand, Kaarma
                 1:25.46  AAA
                 1:26.92  AAC
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Mercer Island  ''A''            1:28.22    1:27.30         40  
     1) Deiparine, Noah 11            2) r:+0.30 Waesche, Brandt 11   
     3) r:+0.29 MacLane, Karl 11      4) r:+0.35 Caldwell, Ian 10     
    r:+0.63  21.83        43.65 (21.82)
        1:05.58 (21.93)     1:27.30 (21.72)
  2 Kennedy  ''A''                  1:28.90    1:27.47         34  
     1) Maudslien, Thane 12           2) r:+0.36 Ballanger, Alex 12   
     3) r:+0.06 Martens, Skylar 12    4) r:+0.43 Thach, Tommy 10      
    r:+0.68  21.13        43.92 (22.79)
        1:06.66 (22.74)     1:27.47 (20.81)
  3 Lakeside (Seattl  ''A''         1:29.45    1:27.51         32  
     1) Fitch, Brad 12                2) r:+0.44 Shum, Michael 12     
     3) r:+0.37 Jacobsen, Hugh 11     4) r:+0.36 Stolz, Henry 12      
    r:+0.69  22.27        44.18 (21.91)
        1:06.26 (22.08)     1:27.51 (21.25)
  4 Mountain View  ''A''            1:29.23    1:28.68         30  
     1) Suk, Michael                  2) r:+0.00 Xue, Chris 10        
     3) r:+0.00 Mouw, Cody 12         4) r:+0.00 Suk, Alexander 12    
    r:+0.68  28.14        47.50 (19.36)
           48.06 (0.56)     1:28.68 (40.62)
  5 O''Dea  ''A''                    1:28.91    1:28.83         28  
     1) Neil, Grant 12                2) r:+0.11 Jergens, Dylan       
     3) r:+1.91 Nelson, Sam           4) r:+0.32 Gamroth, Grant 10    
    r:+0.62  21.52        44.57 (23.05)
        1:07.17 (22.60)     1:28.83 (21.66)
  6 Bellevue  ''A''                 1:30.28    1:29.28         26  
     1) French, George 11             2) r:+0.40 Prang, Daniel 9      
     3) r:+0.51 Doucette, James 12    4) r:+0.28 McCarthy, Todd 11    
    r:+0.67  22.62        45.24 (22.62)
        1:07.88 (22.64)     1:29.28 (21.40)
  7 North Thurston  ''A''           1:29.82    1:29.43         24  
     1) Harn, Scott 12                2) r:+0.37 Brickey, Matthew     
     3) r:+0.24 Anderson, Nathan 12   4) r:+0.29 Ridgeway, Tyler 12   
    r:+0.60  22.31        45.08 (22.77)
        1:07.12 (22.04)     1:29.43 (22.31)
  8 Shorewood  ''A''                1:30.25    1:29.58         22  
     1) Morales, Torrey 12            2) r:-0.01 Kintner, Galen       
     3) r:+0.21 Hoverson, Jonah 11    4) r:+0.38 Garrison, Andrew 11  
    r:+0.68  23.09        45.46 (22.37)
        1:07.72 (22.26)     1:29.58 (21.86)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Bainbridge  ''A''               1:33.00    1:31.08         18  
     1) Yalung, Kevin 12              2) r:+0.03 Comeau, Adam         
     3) r:+0.18 Tonsmann, Marcus 11   4) r:+0.28 Waite, CJ 10         
    r:+0.60  22.42        45.39 (22.97)
        1:08.23 (22.84)     1:31.08 (22.85)
 10 Juanita  ''A''                  1:31.64    1:31.60         14  
     1) Boyer, Mikal 11               2) r:+0.08 Grichel, Kyle 11     
     3) r:+0.12 Stevens, Mark 12      4) r:+0.29 Peterson, Max 11     
    r:+0.63  24.04        47.15 (23.11)
        1:09.84 (22.69)     1:31.60 (21.76)
 11 Peninsula  ''A''                1:32.28    1:31.65         12  
     1) Cummings, Donavan             2) r:+0.00 Cooper, Casey        
     3) r:+0.01 Wenman, Alex 11       4) r:+0.36 Burkey, Matt 12      
    r:+0.68  23.43        46.71 (23.28)
        1:09.94 (23.23)     1:31.65 (21.71)
 12 Shorecrest  ''A''               1:31.19    1:31.66         10  
     1) Heisey, Grant 9               2) r:+0.40 Wickstrom, Axel      
     3) r:+0.41 Groves, Russel        4) r:-0.04 Osborne, Carter 12   
    r:+0.77  23.71        46.80 (23.09)
        1:10.10 (23.30)     1:31.66 (21.56)
 13 Stanwood  ''A''                 1:32.18    1:31.76          8  
     1) Escobar, David 12             2) r:+0.39 Escobar, Kevin       
     3) r:+0.43 DesJardins, Tanner    4) r:+0.00 Land, Jacob 12       
    r:+0.61  22.14      1:08.78 (46.64)
        1:43.20 (34.42)         1:31.76 ( )
 14 Oak Harbor  ''A''               1:32.00    1:31.82          6  
     1) Jepsen, Josh 12               2) r:+0.20 Bainco, Jerik 12     
     3) r:+0.26 Powers, Caley 11      4) r:+0.14 Levy, Kevin 11       
    r:+0.62  22.23        46.23 (24.00)
        1:09.18 (22.95)     1:31.82 (22.64)
 15 Auburn Mountainv  ''A''         1:32.67    1:33.19          4  
     1) Davis, John Kyle              2) r:+0.31 Lempert, Colin       
     3) r:+0.30 Arnold, Tyler         4) r:+0.38 Lavine, Luke 10      
    r:+0.65  23.52        47.10 (23.58)
        1:11.03 (23.93)     1:33.19 (22.16)
 16 Ingraham  ''A''                 1:33.06    1:33.27          2  
     1) Ton, Landon 9                 2) r:+0.22 Bui, Joseph          
     3) r:+0.16 Olson, Anders         4) r:+0.48 Barbar, Alexander 10 
    r:+0.70  23.56        46.88 (23.32)
        1:10.07 (23.19)     1:33.27 (23.20)
 
                              === Preliminaries ===                               
 
 17 Bishop Blanchet  ''A''          1:33.08                   
     1) Manca, Michael                2) Alvarez, Andres              
     3) McDonagh, John 11             4) Ulacia, Nick                 
             22.87        46.48 (23.61)
        1:09.80 (23.32)     1:33.08 (23.28)
 18 Lakes  ''A''                    1:33.64                   
     1) Tomlinson, Daniel             2) Jones-Althaus, Cyrell        
     3) Barker, Justin                4) Bocchi, Joseph 12            
             24.23        47.81 (23.58)
        1:11.24 (23.43)     1:33.64 (22.40)
 19 Hanford  ''A''                  1:33.77                   
     1) Peacock, Andrew 12            2) Schumacher, Parker           
     3) Welsch, Braeden               4) Philip, Jeevan 12            
             23.38        46.67 (23.29)
        1:09.91 (23.24)     1:33.77 (23.86)
 20 Timberline  ''A''               1:34.54                   
     1) Smith, Eric                   2) Powers, Conner               
     3) Mahon, Colton                 4) Emmons, Peter 12             
             24.19        48.31 (24.12)
        1:11.97 (23.66)     1:34.54 (22.57)
 21 Wilson  ''A''                   1:34.91                   
     1) Lawrence, Austin              2) Brubaker, Tyler              
     3) Dodge, Cody                   4) Frey, Kevin 12               
             24.08        47.68 (23.60)
        1:10.89 (23.21)     1:34.91 (24.02)
 22 Columbia River  ''A''           1:35.64                   
     1) Snuffin, David 12             2) McMillan, Nicholas 11        
     3) Thov, Kevin                   4) Snuffin, Casey               
             22.55        46.35 (23.80)
        1:12.04 (25.69)     1:35.64 (23.60)
 23 Hazen  ''A''                    1:35.72                   
     1) Warmenhoven, P.J. 12          2) Brown, Aaron                 
     3) Foth, Chris                   4) Nelson, Kyle 12              
             23.51        47.43 (23.92)
        1:12.81 (25.38)     1:35.72 (22.91)
 24 Interlake  ''A''                1:37.19                   
     1) Ito, Tsukasa                  2) Lorr, Joe 12                 
     3) Yang, Eric                    4) McDermott, Nate              
             24.02        47.86 (23.84)
        1:12.90 (25.04)     1:37.19 (24.29)
 
Event 310  Men 100 Yard Backstroke
=========================================================================
  Meet Record: * 48.56  2/16/2013 Thane Maudslien, Kennedy
 State Record:   48.59  2000      Evan Martinec, Wilson
                 50.32  AAA
                 51.56  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Maudslien, Than  12 Kennedy             51.40      48.56*AAA     20  
    r:+0.59  23.71        48.56 (24.85)
  2 McCarthy, Todd   11 Bellevue            50.31      49.17 AAA     17  
    r:+0.73  24.24        49.17 (24.93)
  3 Lindsay, Camero  12 Auburn Mountainv    54.27      50.93 AAC     16  
    r:+0.66  24.61        50.93 (26.32)
  4 Hamlik, Jaron    11 Prairie             51.61      51.51 AAC     15  
    r:+0.57  24.95        51.51 (26.56)
  5 Stanchi, Michae  11 Bellevue            53.15      52.62         14  
    r:+0.81  25.87        52.62 (26.75)
  6 Willis, Colin    12 Marysville Pilch    53.24      53.78         13  
    r:+0.68  26.33        53.78 (27.45)
  7 Hutchison, Tom   11 Lakeside (Seattl    54.01      54.03         12  
    r:+0.54  25.99        54.03 (28.04)
  8 Wilson, Hunter   12 Seattle Prep        54.49      55.10         11  
    r:+0.64  26.66        55.10 (28.44)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Petersen, Thoma  12 Enumclaw            54.90      54.85          9  
    r:+0.60  26.59        54.85 (28.26)
 10 Stanchi, Marco   10 Bellevue            54.65      55.19          7  
    r:+0.74  26.92        55.19 (28.27)
 11 Chong, Samuel    12 Mercer Island       55.62      55.74          6  
    r:+0.58  26.53        55.74 (29.21)
 12 Englehart, Turn  10 Hazen               56.83      56.26          5  
    r:+0.65  27.55        56.26 (28.71)
 13 Ralph, Austin    11 Mercer Island       56.66      56.41          4  
    r:+0.57  27.26        56.41 (29.15)
 14 Larkin, Teddy    10 Mercer Island       57.08      56.70          3  
    r:+0.71  27.82        56.70 (28.88)
 15 Harford, Davis   12 Shorewood           56.94      57.06          2  
    r:+0.60  27.46        57.06 (29.60)
 16 Furlong, Albert  10 Interlake           57.45      57.65          1  
    r:+0.59  27.66        57.65 (29.99)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Miller, Nate     10 Seattle Prep        57.52                   
             27.89        57.52 (29.63)
 18 Hoover, Nolan    10 Hazen               57.53                   
             27.54        57.53 (29.99)
 19 Ton, Landon       9 Ingraham            57.76                   
             27.74        57.76 (30.02)
 20 Tjandra, Patric  11 Seattle Prep        57.77                   
             28.06        57.77 (29.71)
 21 Hoverson, Jonah  11 Shorewood           57.92                   
             27.50        57.92 (30.42)
 22 MacAlevy, Harri  10 Shelton             58.05                   
             28.16        58.05 (29.89)
 23 Grichel, Kyle    11 Juanita             58.22                   
             27.84        58.22 (30.38)
 24 Bennett, James   10 Hanford             58.97                   
             28.87        58.97 (30.10)
 
Event 311  Men 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
  Meet Record: * 53.66  1998      Pat Fowler, Seattle Prep
 State Record:   53.66  1998      Pat Fowler, Seattle Prep
                 57.08  AAA
                 58.16  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Ha, Raymond      12 Liberty (Renton)    58.59      57.79 AAC     20  
    r:+0.69  27.26        57.79 (30.53)
  2 Riggs, Caleb     11 Peninsula           58.67      58.08 AAC     17  
    r:+0.84  27.54        58.08 (30.54)
  3 Ciliv, Morgan    11 Bellevue            59.89      58.87         16  
    r:+0.64  27.97        58.87 (30.90)
  4 Nguyen, Dean      9 Franklin          1:00.46      59.81         14.5
    r:+0.84  28.74        59.81 (31.07)
  4 VanHoof, Bennon  12 Enumclaw          1:00.65      59.81         14.5
    r:+0.66  27.91        59.81 (31.90)
  6 Shum, Michael    12 Lakeside (Seattl  1:00.61    1:00.06         13  
    r:+0.68  28.03      1:00.06 (32.03)
  7 Deiparine, Noah  11 Mercer Island     1:01.13    1:00.41         12  
    r:+0.64  28.44      1:00.41 (31.97)
  8 Jepsen, Josh     12 Oak Harbor        1:00.98    1:00.62         11  
    r:+0.61  28.55      1:00.62 (32.07)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Waite, CJ        10 Bainbridge        1:01.52    1:00.93          9  
    r:+0.65  28.32      1:00.93 (32.61)
 10 Sribhibhadh, Th  12 Kennedy           1:01.23    1:01.24          7  
    r:+0.77  28.39      1:01.24 (32.85)
 11 Jacobsen, Hugh   11 Lakeside (Seattl  1:01.87    1:01.31          6  
    r:+0.77  29.06      1:01.31 (32.25)
 12 McDonagh, John   11 Bishop Blanchet   1:02.82    1:02.59          5  
    r:+0.74  29.11      1:02.59 (33.48)
 13 Li, Jeffery       9 Interlake         1:03.52    1:03.17          4  
    r:+0.64  29.50      1:03.17 (33.67)
 14 Peacock, Andrew  12 Hanford           1:03.27    1:03.31          3  
    r:+0.77  28.71      1:03.31 (34.60)
 15 Fukuda, Andrew   10 Mercer Island     1:02.90    1:03.73          2  
    r:+0.69  30.12      1:03.73 (33.61)
 16 Martinez, Tanne  10 Mercer Island     1:03.85    1:04.56          1  
    r:+0.77  30.08      1:04.56 (34.48)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Lorr, Michael    10 Interlake         1:04.15                   
             29.96      1:04.15 (34.19)
 18 Lloyd, David     12 O''Dea             1:04.24                   
             29.68      1:04.24 (34.56)
 19 Christenson, Ky  12 Glacier Peak      1:04.34                   
             30.22      1:04.34 (34.12)
 20 Collins, Tanner  11 Hanford           1:04.36                   
             30.27      1:04.36 (34.09)
 21 Morales, Torrey  12 Shorewood         1:04.40                   
             29.80      1:04.40 (34.60)
 22 Bainco, Jerik    12 Oak Harbor        1:04.98                   
             30.62      1:04.98 (34.36)
 23 Ridgeway, Conno  10 North Thurston    1:05.08                   
             29.87      1:05.08 (35.21)
 24 Kasahara, Curti  12 Kennedy           1:05.79                   
             30.43      1:05.79 (35.36)
 
Event 312  Men 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  Meet Record: * 3:06.71  2/20/2009 Mercer Island, Mercer Island
                          A Hoff, M Longbotham, K Schaeffer, T Benster
 State Record:   3:06.71  2/21/2009 Mercer Island
                          Hoff, Longbotham, Schaefer, Benster
                 3:07.94  AAA
                 3:10.99  AAC
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Mercer Island  ''A''            3:13.92    3:09.57 AAC     40  
     1) Deiparine, Noah 11            2) r:+0.23 Waesche, Brandt 11   
     3) r:+0.52 Caldwell, Ian 10      4) r:+0.34 Weiss, Andrew 11     
    r:+0.64  23.15        48.04 (48.04)
        1:10.26 (22.22)     1:35.41 (47.37)
        1:58.40 (22.99)     2:23.44 (48.03)
        2:45.02 (21.58)     3:09.57 (46.13)
  2 Bellevue  ''A''                 3:14.20    3:09.64 AAC     34  
     1) Williams, Matt 12             2) r:+0.31 Prang, Daniel 9      
     3) r:+0.20 Stanchi, Michael 11   4) r:+0.34 McCarthy, Todd 11    
    r:+0.67  22.55        46.98 (46.98)
        1:10.00 (23.02)     1:35.91 (48.93)
        1:58.78 (22.87)     2:23.59 (47.68)
        2:45.97 (22.38)     3:09.64 (46.05)
  3 Lakeside (Seattl  ''A''         3:15.38    3:11.07         32  
     1) Stolz, Henry 12               2) r:+0.44 Devine, Abrahm 10    
     3) r:+0.34 Jacobsen, Hugh 11     4) r:+0.34 Jacobsen, Carter 10  
    r:+0.77  23.00        47.26 (47.26)
        1:09.68 (22.42)     1:33.66 (46.40)
        1:56.96 (23.30)     2:23.00 (49.34)
        2:45.49 (22.49)     3:11.07 (48.07)
  4 Mountain View  ''A''            3:20.68    3:17.70         30  
     1) Suk, Michael                  2) r:+0.06 Xue, Chris 10        
     3) r:+0.23 Mouw, Cody 12         4) r:+0.08 Suk, Alexander 12    
    r:+0.80  25.66        53.84 (53.84)
        1:16.76 (22.92)     1:41.47 (47.63)
        2:03.97 (22.50)     2:29.83 (48.36)
        2:52.61 (22.78)     3:17.70 (47.87)
  5 O''Dea  ''A''                    3:20.07    3:18.25         28  
     1) Neil, Grant 12                2) r:+0.10 Jergens, Dylan       
     3) r:-0.08 Nelson, Sam           4) r:+0.38 Gamroth, Grant 10    
    r:+0.63  22.66        47.45 (47.45)
        1:11.86 (24.41)     1:38.80 (51.35)
        2:03.15 (24.35)     2:30.35 (51.55)
        2:53.51 (23.16)     3:18.25 (47.90)
  6 North Thurston  ''A''           3:19.93    3:19.61         26  
     1) Harn, Scott 12                2) r:+0.37 Brickey, Matthew     
     3) r:+0.26 Anderson, Nathan 12   4) r:+0.40 Ridgeway, Tyler 12   
    r:+0.63  23.64        49.39 (49.39)
        1:13.34 (23.95)     1:40.42 (51.03)
        2:02.93 (22.51)     2:30.08 (49.66)
        2:53.39 (23.31)     3:19.61 (49.53)
  7 Shorecrest  ''A''               3:19.48    3:19.92         24  
     1) Heisey, Grant 9               2) r:+0.30 Groves, Russel       
     3) r:+0.22 Wickstrom, Axel       4) r:+0.01 Osborne, Carter 12   
    r:+0.73  23.95        49.50 (49.50)
        1:13.48 (23.98)     1:40.85 (51.35)
        2:04.54 (23.69)     2:32.51 (51.66)
        2:54.54 (22.03)     3:19.92 (47.41)
  8 Hazen  ''A''                    3:22.09    3:21.27         22  
     1) Warmenhoven, P.J. 12          2) r:+0.19 Hoover, Nolan 10     
     3) r:+0.00 Broughton, Connor 10  4) r:+0.17 Mitchell, Malcolm 11 
    r:+0.75  23.82        50.05 (50.05)
        1:13.23 (23.18)     1:40.66 (50.61)
        2:05.06 (24.40)     2:32.45 (51.79)
        2:55.28 (22.83)     3:21.27 (48.82)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Interlake  ''A''                3:23.62    3:21.08         18  
     1) Rockwell, Austin              2) r:+0.39 Lorr, Michael 10     
     3) r:+0.51 Davis, Noah 9         4) r:+0.38 Lorr, Joe 12         
    r:+0.67  24.53        51.55 (51.55)
        1:14.95 (23.40)     1:40.50 (48.95)
        2:04.90 (24.40)     2:31.83 (51.33)
        2:54.93 (23.10)     3:21.08 (49.25)
 10 Auburn Mountainv  ''A''         3:23.39    3:21.17         14  
     1) Lempert, Colin                2) r:+0.22 Lavine, Luke 10      
     3) r:+0.31 Davis, John Kyle      4) r:+0.48 Lindsay, Cameron 12  
    r:+0.66  24.58        52.03 (52.03)
        1:15.28 (23.25)     1:41.99 (49.96)
        2:06.16 (24.17)     2:33.56 (51.57)
        2:56.18 (22.62)     3:21.17 (47.61)
 11 Peninsula  ''A''                3:22.86    3:21.95         12  
     1) Burkey, Matt 12               2) r:+0.47 Brunson, Travis      
     3) r:+0.19 Wenman, Alex 11       4) r:+0.51 Riggs, Caleb 11      
    r:+0.67  23.21        48.36 (48.36)
        1:12.44 (24.08)     1:41.11 (52.75)
        2:05.44 (24.33)     2:32.52 (51.41)
        2:56.61 (24.09)     3:21.95 (49.43)
 12 Hanford  ''A''                  3:22.42    3:22.80         10  
     1) Bennett, James 10             2) r:+0.48 Wertz, William 11    
     3) r:+0.83 Schumacher, Parker    4) r:+0.47 Philip, Jeevan 12    
    r:+0.81  24.84        51.50 (51.50)
        1:13.28 (21.78)     1:37.63 (46.13)
        2:02.76 (25.13)     2:30.60 (52.97)
        2:55.20 (24.60)     3:22.80 (52.20)
 13 Shorewood  ''A''                3:24.75    3:23.15          8  
     1) Landboe, Tore 10              2) r:+0.12 Kintner, Galen       
     3) r:+0.29 Blomso, Anders 11     4) r:+0.38 Morales, Torrey 12   
    r:+0.72  25.17        52.58 (52.58)
        1:16.53 (23.95)     1:42.45 (49.87)
        2:06.92 (24.47)     2:33.58 (51.13)
        2:56.87 (23.29)     3:23.15 (49.57)
 14 Seattle Prep  ''A''             3:23.70    3:23.18          6  
     1) Wilson, Hunter 12             2) r:+0.27 Meyer, Sam           
     3) r:+0.01 LeeWays, Cory         4) r:+0.03 Goodwin, Michael 12  
    r:+0.75  24.98        52.23 (52.23)
        1:16.69 (24.46)     1:43.90 (51.67)
        2:08.39 (24.49)     2:36.23 (52.33)
        2:57.89 (21.66)     3:23.18 (46.95)
 15 Ingraham  ''A''                 3:24.67    3:23.81          4  
     1) Ton, Landon 9                 2) r:+0.22 Bui, Joseph          
     3) r:+0.13 Olson, Anders         4) r:+0.60 Barbar, Alexander 10 
    r:+0.69  24.35        50.29 (50.29)
        1:14.52 (24.23)     1:41.45 (51.16)
        2:05.82 (24.37)     2:33.41 (51.96)
        2:57.78 (24.37)     3:23.81 (50.40)
 -- Oak Harbor  ''A''               3:23.09         DQ        
     1) Levy, Kevin 11                2) r:+0.21 Powers, Caley 11     
     3) r:+0.15 Bainco, Jerik 12      4) r:+0.34 Jepsen, Josh 12      
    r:+0.62  24.56        51.17 (51.17)
        1:15.21 (24.04)     1:42.07 (50.90)
        2:06.56 (24.49)     2:34.12 (52.05)
        2:57.32 (23.20)          DQ (48.37)
 
                              === Preliminaries ===                               
 
 17 Liberty (Renton)  ''A''         3:25.27                   
     1) Biehl, Connor 11              2) Johnson, TJ                  
     3) Ha, Raymond 12                4) Klatt, Nick 10               
             24.57        50.96 (50.96)
        1:15.86 (24.90)     1:44.80 (53.84)
        2:10.36 (25.56)     2:37.58 (52.78)
        3:00.28 (22.70)     3:25.27 (47.69)
 18 Bainbridge  ''A''               3:25.72                   
     1) Comeau, Adam                  2) Tonsmann, Marcus 11          
     3) Lee, Bill                     4) Yalung, Kevin 12             
             24.54        52.05 (52.05)
        1:16.38 (24.33)     1:43.06 (51.01)
        2:07.24 (24.18)     2:34.74 (51.68)
        2:58.31 (23.57)     3:25.72 (50.98)
 19 Stanwood  ''A''                 3:25.91                   
     1) Escobar, Kevin                2) DesJardins, Tanner           
     3) Land, Jacob 12                4) Escobar, David 12            
             25.50        53.81 (53.81)
        1:18.41 (24.60)     1:45.37 (51.56)
        2:09.27 (23.90)     2:36.16 (50.79)
        2:59.85 (23.69)     3:25.91 (49.75)
 20 Kennedy  ''A''                  3:28.58                   
     1) Sribhibhadh, Tharm 12         2) Zilke, Zach                  
     3) Ballanger, Alex 12            4) Martens, Skylar 12           
             24.97        52.54 (52.54)
        1:17.51 (24.97)     1:45.21 (52.67)
        2:09.67 (24.46)     2:37.63 (52.42)
        3:01.48 (23.85)     3:28.58 (50.95)
 21 Enumclaw  ''A''                 3:29.07                   
     1) Cooper, William 12            2) Petersen, Thomas 12          
     3) Culp, Mason                   4) VanHoof, Bennon 12           
             24.34        50.59 (50.59)
        1:15.62 (25.03)     1:42.20 (51.61)
        2:08.10 (25.90)     2:37.26 (55.06)
        3:01.63 (24.37)     3:29.07 (51.81)
 22 Bishop Blanchet  ''A''          3:29.43                   
     1) Manca, Michael                2) Alvarez, Andres              
     3) McDonagh, John 11             4) Ulacia, Nick                 
             23.93        50.64 (50.64)
        1:15.99 (25.35)     1:43.98 (53.34)
        2:08.51 (24.53)     2:35.97 (51.99)
        3:00.81 (24.84)     3:29.43 (53.46)
 23 Nathan Hale  ''A''              3:34.09                   
     1) McCollough, Jake 11           2) Smith, Stuart                
     3) Lowe, Nathan                  4) Edwards-Fukei, Sebastian 12  
             25.16        52.43 (52.43)
        1:18.43 (26.00)     1:47.43 (55.00)
        2:14.59 (27.16)     2:44.42 (56.99)
        3:08.05 (23.63)     3:34.09 (49.67)
 24 Lakes  ''A''                    3:35.70                   
     1) Tomlinson, Daniel             2) Barker, Justin               
     3) Harris, Marcquis              4) Bocchi, Joseph 12            
             26.14        54.42 (54.42)
        1:19.87 (25.45)     1:46.69 (52.27)
        2:14.03 (27.34)     2:43.98 (57.29)
        3:08.00 (24.02)     3:35.70 (51.72)
 
                     Men - Team Rankings - Through Event 312                      
 
  1. Lakeside (Seattle)                274   2. Mercer Island                     271
  3. Bellevue                          248   4. Kennedy                           181
  5. O''Dea                             125   6. Mountain View                     114
  7. Shorecrest                      102.5   8. Bainbridge                         96
  9. North Thurston                     88  10. Liberty (Renton)                   79
 11. Auburn Mountainview                76  12. Peninsula                          75
 13. Hazen                              73  14. Seattle Prep                       62
 15. Shorewood                          59  16. Hanford                            58
 17. Enumclaw                         45.5  18. Oak Harbor                         41
 19. Interlake                          38  20. Marysville Pilchuck                30
 20. Prairie                            30  22. Juanita                            27
 23. Franklin                         23.5  24. Ingraham                           20
 25. Stanwood                           18  26. Eastside Catholic                  17
 27. Shelton                            11  28. Nathan Hale                         8
 28. Columbia River                      8  30. Decatur                             7
 31. Bishop Blanchet                     5  32. Meadowdale                        4.5
 33. Marysville-Getchell                 3  34. Timberline                          2
 35. Highline                            1  35. Mt. Tahoma                          1

King County Aquatics Center - Site License             2/16/2013 - 18:45PM
                 WIAA/Dairy Farmers of WA/Les Schwab Tire                  
                 4A Boys'' Swim/Dive Champs Feb 15-16, 2013                 
 
 Event 401  Men 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
 State Record: ! 1:34.25  2/21/2009 Mercer Island, Mercer Island
                          Hoff, Wingerson, Longbotham, Fisk
  Meet Record: * 1:36.12  2/17/2007 Snohomish, Snohomish
                          E Pedack, G Riechel, D Ferguson, M Turner
                 1:34.85  AAA
                 1:36.56  AAC
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Stadium  ''A''                  1:37.61    1:36.71         40  
     1) Rysemus, Logan 12             2) r:+0.43 Maclurg, Josh 9      
     3) r:+0.22 Riggio, Nicholas 12   4) r:+0.28 Lackman, Andrew 12   
    r:+0.74  22.96        51.57 (28.61)
        1:15.74 (24.17)     1:36.71 (20.97)
  2 Kamiak  ''A''                   1:38.35    1:37.29         34  
     1) Lee, Shelby 10                2) r:+0.22 Sosinsky, Liam 12    
     3) r:+0.39 Stupey, John 12       4) r:+0.32 Limm, Henry 9        
    r:+0.65  25.24        51.78 (26.54)
        1:14.89 (23.11)     1:37.29 (22.40)
  3 Issaquah  ''A''                 1:38.63    1:37.57         32  
     1) Nussbaum, Ben 11              2) r:+0.14 Melody, Austin 12    
     3) r:+0.37 Florsheim, Gabe 10    4) r:+0.18 McCulloh, Spencer 12 
    r:+0.67  25.73        52.96 (27.23)
        1:15.99 (23.03)     1:37.57 (21.58)
  4 Camas  ''A''                    1:38.44    1:38.20         30  
     1) Calwel, Kasey 10              2) r:+0.26 Yraceburu, Jake 12   
     3) r:+0.17 Ulmer, Lucas 10       4) r:+0.27 Utas, John 10        
    r:+0.64  25.42        52.66 (27.24)
        1:16.07 (23.41)     1:38.20 (22.13)
  5 Inglemoor  ''A''                1:40.08    1:39.26         28  
     1) Birrell, Seth 10              2) r:+0.38 Clark, Josaiah 11    
     3) r:+0.12 Merchel, Mateusz 11   4) r:+0.31 Yusen, Matt 12       
    r:+0.61  25.55        52.87 (27.32)
        1:17.10 (24.23)     1:39.26 (22.16)
  6 Richland  ''A''                 1:40.02    1:40.26         26  
     1) Pollick, Ashton 11            2) r:+0.19 Francis, Ryan        
     3) r:+0.00 Blanchard, Andrew 12  4) r:+0.32 Armstrong, Taylor 12 
    r:+0.53  24.65        54.43 (29.78)
        1:17.66 (23.23)     1:40.26 (22.60)
  7 Eastlake  ''A''                 1:39.15    1:40.67         24  
     1) Kim, Edward 11                2) r:+0.32 Mahak, Kuroshe 12    
     3) r:+0.26 Zimmermann, Markus 9  4) r:+0.10 Berman, Jackson 10   
    r:+0.52  22.56        49.09 (26.53)
        1:14.90 (25.81)     1:40.67 (25.77)
  8 Curtis  ''A''                   1:40.68    1:40.73         22  
     1) Woodbury, Brian 11            2) r:+0.24 Mukai, Jason 11      
     3) r:+0.22 Hess, Riley           4) r:+0.29 Na, Eddie 11         
    r:+0.66  23.88        53.10 (29.22)
        1:18.38 (25.28)     1:40.73 (22.35)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Roosevelt  ''A''                1:41.22    1:41.61         18  
     1) Sintay, Wyatt 12              2) r:+0.36 Schendel, Keith 11   
     3) r:+0.11 Ives, Nathan          4) r:+0.08 D''Albora, Eli        
    r:+0.58  25.72        52.87 (27.15)
        1:18.15 (25.28)     1:41.61 (23.46)
 10 Newport  ''A''                  1:43.03    1:42.06         14  
     1) Makhervaks, Dave 9            2) r:+0.51 Done, George         
     3) r:+0.47 Weiss, Ian            4) r:+0.54 Patterson, Matthew   
    r:+0.69  25.01        53.71 (28.70)
        1:19.04 (25.33)     1:42.06 (23.02)
 11 Jackson  ''A''                  1:43.02    1:43.23         12  
     1) McGinnis, Conner 10           2) r:+0.39 Forsberg, Ethan      
     3) r:+0.28 Rubero, Seth          4) r:+0.25 Stibre-Harris,wyer 12
    r:+0.57  24.95        55.27 (30.32)
        1:19.85 (24.58)     1:43.23 (23.38)
 12 Kentridge  ''A''                1:42.54    1:44.14         10  
     1) Watson, Nick 12               2) r:+0.48 Liu, Dennis 11       
     3) r:+0.29 Bige, Kyle 12         4) r:+0.39 Ho, Brenton          
    r:+0.65  26.78        56.55 (29.77)
        1:21.32 (24.77)     1:44.14 (22.82)
 13 Olympia  ''A''                  1:44.64    1:45.05          8  
     1) Ward, Timothy 11              2) r:+0.11 Wright, Andrew 9     
     3) r:+0.34 Carson, Garrett 10    4) r:+0.26 Murry, Westley       
    r:+0.52  27.53        56.30 (28.77)
        1:21.14 (24.84)     1:45.05 (23.91)
 14 Lake Stevens  ''A''             1:45.31    1:45.71          6  
     1) Lozensky, Jeffery 9           2) r:+0.32 Reimers, Grant 12    
     3) r:+0.43 Summers, William 9    4) r:+0.24 Carr, AJ             
    r:+0.61  27.63        56.30 (28.67)
        1:22.31 (26.01)     1:45.71 (23.40)
 15 Redmond  ''A''                  1:44.87    1:45.92          4  
     1) Jiang, Albert                 2) r:+0.15 Graham, Xavier 10    
     3) r:+0.33 Kodati, Nicholas 12   4) r:+0.32 Klassen, Eric 11     
    r:+0.53  28.62        57.44 (28.82)
        1:22.42 (24.98)     1:45.92 (23.50)
 16 Wenatchee  ''A''                1:45.53    1:45.94          2  
     1) Baker, Alex                   2) r:+0.53 Vargas, Jared 9      
     3) r:+0.35 Christensen, Garrett  4) r:+0.27 Higley, Thomas       
    r:+0.70  28.59        56.87 (28.28)
        1:22.63 (25.76)     1:45.94 (23.31)
 
                              === Preliminaries ===                               
 
 17 Moses Lake  ''A''               1:45.86                   
     1) Randall, Tristiane            2) Osborne, Nick                
     3) Boorman, Troy                 4) Breakey, Ben 12              
 18 Walla Walla  ''A''              1:45.94                   
     1) Giedeman, Patrick 11          2) Bumgarner, Josh              
     3) Skorina, Russell 10           4) Wallace, Jayden 10           
             27.08        56.96 (29.88)
        1:22.44 (25.48)     1:45.94 (23.50)
 19 Kentwood  ''A''                 1:46.00                   
     1) Turnbull, Dane                2) Molloy, Kevin 11             
     3) Stoick, Logan                 4) Stone, Andrew                
             27.10        56.32 (29.22)
        1:21.90 (25.58)     1:46.00 (24.10)
 20 Tahoma  ''A''                   1:46.14                   
     1) Smith, James                  2) Wunschel, Ethan              
     3) Cox, Michael 12               4) Halbert, Mitch 12            
 21 Central Kitsap  ''A''           1:46.46                   
     1) Fahs, Lowell                  2) Clithero, Alex 12            
     3) Hatch, Camdon                 4) Smiley, Kevin                
             28.14        57.38 (29.24)
        1:23.06 (25.68)     1:46.46 (23.40)
 22 Mt. Rainier  ''A''              1:46.49                   
     1) Wammer, Josh                  2) Smith, Chris 11              
     3) Reiff, Eric                   4) McClean, Samual              
             28.50        58.01 (29.51)
        1:23.74 (25.73)     1:46.49 (22.75)
 23 Woodinville  ''A''              1:46.82                   
     1) Oropesa, Zach                 2) Sukigara, Jason 10           
     3) Burn, Gunner                  4) Carroll, Jonathan            
             27.21        56.34 (29.13)
        1:22.14 (25.80)     1:46.82 (24.68)
 -- Gig Harbor  ''A''                   DQ                    
     1) Liu, Thomas                   2) Doane, Griffin               
     3) Jackson, Curtis 10            4) Arroyo, Daniel 12            
             27.86        57.47 (29.61)
        1:23.75 (26.28)          DQ (22.70)
 
Event 402  Men 200 Yard Freestyle
=========================================================================
 State Record: ! 1:37.17  2/18/2006 Nathan Adrian, Bremerton
  Meet Record: * 1:37.17  2/18/2006 Nathan Adrian, Bremerton
                 1:39.61  AAA
                 1:41.26  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Bublitz, Chase   11 Kentridge         1:42.43    1:39.51 AAA     20  
    r:+0.74  23.12        48.25 (25.13)
        1:13.77 (25.52)     1:39.51 (25.74)
  2 Jenkins, Asahel  12 Cascade           1:41.70    1:41.35         17  
    r:+0.70  23.12        48.45 (25.33)
        1:14.64 (26.19)     1:41.35 (26.71)
  3 Eslick, Brenden  10 Moses Lake        1:45.68    1:44.39         16  
    r:+0.62  23.50        49.38 (25.88)
        1:16.57 (27.19)     1:44.39 (27.82)
  4 Allen, Benton    12 Newport           1:46.43    1:45.11         15  
    r:+0.70  23.93        49.94 (26.01)
        1:17.38 (27.44)     1:45.11 (27.73)
  5 Fulmer, Erik     12 Kentlake          1:46.32    1:45.27         14  
    r:+0.65  24.02        50.34 (26.32)
        1:17.73 (27.39)     1:45.27 (27.54)
  6 Meyers, Grant    10 Mt. Rainier       1:47.06    1:46.03         13  
    r:+0.69  24.39        51.09 (26.70)
        1:19.09 (28.00)     1:46.03 (26.94)
  7 Barrett, Christ  12 Rogers            1:46.79    1:46.57         12  
    r:+0.74  24.38        51.36 (26.98)
        1:18.95 (27.59)     1:46.57 (27.62)
  8 Giedeman, Patri  11 Walla Walla       1:46.27    1:46.62         11  
    r:+0.78  24.61        51.28 (26.67)
        1:19.16 (27.88)     1:46.62 (27.46)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Lemos, Easton    11 Snohomish         1:47.86    1:47.21          9  
    r:+0.72  24.80        51.83 (27.03)
        1:19.67 (27.84)     1:47.21 (27.54)
 10 Johnston, Zack   10 Moses Lake        1:47.96    1:48.04          7  
    r:+0.73  25.36        53.01 (27.65)
        1:20.69 (27.68)     1:48.04 (27.35)
 11 Willers, Noah     9 Stadium           1:51.10    1:49.00          6  
    r:+0.70  24.99        52.38 (27.39)
        1:20.85 (28.47)     1:49.00 (28.15)
 12 Raines, Alec     11 Skyline           1:48.15    1:49.18          5  
    r:+0.70  24.90        52.03 (27.13)
        1:20.50 (28.47)     1:49.18 (28.68)
 13 Scheck, Joshua   11 Woodinville       1:47.49    1:49.55          4  
    r:+0.74  25.25        52.92 (27.67)
        1:21.12 (28.20)     1:49.55 (28.43)
 14 Jackson, Curtis  10 Gig Harbor        1:51.02    1:50.64          3  
    r:+0.75  25.35        52.92 (27.57)
        1:21.59 (28.67)     1:50.64 (29.05)
 15 Berman, Jackson  10 Eastlake          1:51.74    1:50.77          2  
    r:+0.77  25.47        53.28 (27.81)
        1:22.20 (28.92)     1:50.77 (28.57)
 16 Lozensky, Jeffe   9 Lake Stevens      1:51.99    1:51.64          1  
    r:+0.71  25.52        53.51 (27.99)
        1:22.34 (28.83)     1:51.64 (29.30)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Nussbaum, Keith  11 Issaquah          1:52.03                   
             26.01        54.56 (28.55)
        1:23.39 (28.83)     1:52.03 (28.64)
 18 Carey, Daniel    11 Kamiak            1:52.11                   
             26.20        54.54 (28.34)
        1:23.45 (28.91)     1:52.11 (28.66)
 19 Furrer, Kellen   11 Gig Harbor        1:52.20                   
             25.50        53.66 (28.16)
        1:22.99 (29.33)     1:52.20 (29.21)
 20 Klein, Jason      9 Issaquah          1:52.24                   
             25.20        53.29 (28.09)
        1:22.75 (29.46)     1:52.24 (29.49)
 21 Zimmermann, Mar   9 Eastlake          1:52.76                   
             26.15        54.67 (28.52)
        1:23.85 (29.18)     1:52.76 (28.91)
 22 Albert, Seth     12 Camas             1:53.35                   
             25.41        54.08 (28.67)
        1:23.68 (29.60)     1:53.35 (29.67)
 23 Campbell, James  11 Newport           1:55.06                   
             25.03        53.36 (28.33)
        1:24.76 (31.40)     1:55.06 (30.30)
 24 Lewis, Andrew    12 Kamiak            1:57.02                   
             26.50        55.62 (29.12)
        1:26.61 (30.99)     1:57.02 (30.41)
 
Event 403  Men 200 Yard IM
=========================================================================
 State Record: ! 1:49.30  1988      Andy Lloyd, Mercer Island
  Meet Record: * 1:49.30  1988      Andy Lloyd, Mercer Island
                 1:51.57  AAA
                 1:53.52  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Rysemus, Logan   12 Stadium           1:55.00    1:50.51 AAA     20  
    r:+0.75  23.93        51.56 (27.63)
        1:24.08 (32.52)     1:50.51 (26.43)
  2 Stupey, John     12 Kamiak            1:55.24    1:52.56 AAC     17  
    r:+0.70  24.82        53.14 (28.32)
        1:25.77 (32.63)     1:52.56 (26.79)
  3 Indahl, Evan     12 Gig Harbor        1:53.00    1:53.75         16  
    r:+0.78  24.97        53.91 (28.94)
        1:27.00 (33.09)     1:53.75 (26.75)
  4 Calwel, Kasey    10 Camas             1:56.78    1:55.70         15  
    r:+0.75  25.97        54.81 (28.84)
        1:28.38 (33.57)     1:55.70 (27.32)
  5 Sosinsky, Liam   12 Kamiak            1:55.73    1:55.73         14  
    r:+0.71  25.83        55.55 (29.72)
        1:27.83 (32.28)     1:55.73 (27.90)
  6 Melody, Austin   12 Issaquah          1:58.27    1:56.67         13  
    r:+0.73  25.99        55.11 (29.12)
        1:28.71 (33.60)     1:56.67 (27.96)
  7 Colella, Casey   12 Inglemoor         1:56.68    1:58.67         12  
    r:+0.78  26.13        56.94 (30.81)
        1:29.97 (33.03)     1:58.67 (28.70)
  8 Pollick, Ashton  11 Richland          1:57.95    1:58.92         11  
    r:+0.71  25.96        55.15 (29.19)
        1:30.42 (35.27)     1:58.92 (28.50)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Schendel, Keith  11 Roosevelt         1:58.29    1:57.72          9  
    r:+0.77  25.86        58.00 (32.14)
        1:29.66 (31.66)     1:57.72 (28.06)
 10 Merchel, Mateus  11 Inglemoor         1:59.69    1:58.10          7  
    r:+0.67  25.48        54.59 (29.11)
        1:30.48 (35.89)     1:58.10 (27.62)
 11 Makhervaks, Dav   9 Newport           2:01.96    1:58.74          6  
    r:+0.68  25.69        54.15 (28.46)
        1:30.47 (36.32)     1:58.74 (28.27)
 12 Elhajj, Aaron     9 Newport           1:59.89    1:59.11          5  
    r:+0.67  25.77        56.06 (30.29)
        1:31.93 (35.87)     1:59.11 (27.18)
 13 Pana, Andrew     10 Newport           1:58.51    1:59.13          4  
    r:+0.68  26.36        56.00 (29.64)
        1:31.43 (35.43)     1:59.13 (27.70)
 14 Williamson, Mat  11 Bothell           2:01.11    1:59.69          3  
    r:+0.72  26.01        55.55 (29.54)
        1:31.09 (35.54)     1:59.69 (28.60)
 15 Nussbaum, Ben    11 Issaquah          2:01.62    2:00.46          2  
    r:+0.61  25.85        57.05 (31.20)
        1:31.66 (34.61)     2:00.46 (28.80)
 16 Breuer, Jacob     9 Skyview           2:02.83    2:01.59          1  
    r:+0.69  26.39        57.09 (30.70)
        1:32.58 (35.49)     2:01.59 (29.01)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Connacher, Kale  11 Moses Lake        2:03.36                   
             26.38        56.27 (29.89)
        1:34.28 (38.01)     2:03.36 (29.08)
 18 Limm, Henry       9 Kamiak            2:03.59                   
             26.34        58.89 (32.55)
        1:34.96 (36.07)     2:03.59 (28.63)
 19 Graham, Xavier   10 Redmond           2:03.68                   
             27.05        59.80 (32.75)
        1:34.61 (34.81)     2:03.68 (29.07)
 20 Munro, Fisher     9 Inglemoor         2:03.86                   
             26.84        57.69 (30.85)
        1:35.16 (37.47)     2:03.86 (28.70)
 21 Wright, Andrew    9 Olympia           2:04.58                   
             27.52        58.99 (31.47)
        1:34.00 (35.01)     2:04.58 (30.58)
 22 Carson, Garrett  10 Olympia           2:06.04                   
             26.85        57.28 (30.43)
        1:35.63 (38.35)     2:06.04 (30.41)
 23 Whitty, Benjami   9 Woodinville       2:07.72                   
             28.14      1:00.09 (31.95)
        1:37.52 (37.43)     2:07.72 (30.20)
 24 Friedman, Troy    9 Curtis            2:09.82                   
             27.58      1:01.95 (34.37)
        1:39.36 (37.41)     2:09.82 (30.46)
 -- Ward, Timothy    11 Olympia               DQ                    
             26.66        57.64 (30.98)
        1:42.41 (44.77)          DQ (31.52)
 
Event 404  Men 50 Yard Freestyle
=========================================================================
 State Record: ! 20.02  1992      Ugur Taner, Newport
  Meet Record: * 20.02  1992      Ugur Taner, Newport
                 20.87  AAA
                 21.17  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Kim, Edward      11 Eastlake            20.41      20.11 AAA     20  
         r:+0.56                       
  2 Lackman, Andrew  12 Stadium             21.38      21.20         17  
         r:+0.68                       
  3 Schumann, Eben   10 Kamiak              22.01      21.73         16  
         r:+0.69                       
  4 Nielsen, Erik    11 Gig Harbor          21.77      21.93         15  
         r:+0.68                       
  5 McGinnis, Conne  10 Jackson             22.33      22.08         14  
         r:+0.70                       
  6 Mahak, Kuroshe   12 Eastlake            22.48      22.39         13  
         r:+0.64                       
  7 Williams, Zacha  12 Mt. Rainier         22.42      22.42         12  
         r:+0.77                       
  8 DeRego, Damien   12 South Kitsap        22.45      22.57         11  
         r:+0.65                       
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Pratt, Henry     10 Issaquah            22.82      22.59          9  
         r:+0.77                       
 10 Florsheim, Gabe  10 Issaquah            22.59      22.60          7  
         r:+0.68                       
 11 McCulloh, Spenc  12 Issaquah            22.51      22.70          6  
         r:+0.73                       
 12 Yusen, Matt      12 Inglemoor           22.65      22.76          5  
         r:+0.74                       
 13 Utas, John       10 Camas               22.86      22.79          3.5
         r:+0.71                       
 13 Crossen, Mitche  10 Rogers              22.52      22.79          3.5
         r:+0.76                       
 15 Hassur, Connor   12 Puyallup            22.79      22.91          2  
         r:+0.72                       
 16 Liu, Dennis      11 Kentridge           22.90      23.09          1  
         r:+0.73                       
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Jett, Paul       11 Skyline             22.94                   
 18 Armstrong, Tayl  12 Richland            23.02                   
 19 Bige, Kyle       12 Kentridge           23.08                   
 20 Na, Eddie        11 Curtis              23.16                   
 21 Breakey, Ben     12 Moses Lake          23.30                   
 22 Wallace, Jayden  10 Walla Walla         23.52                   
 23 Spitzock, Travi   9 Cascade             23.58                   
 24 Hodges, Jake     11 Puyallup            23.74                   
 
Event 405  Men 1 mtr Diving
=========================================================================
 State Record: ! 530.55  2/21/2004 Jonathan Wilcox, Bellevue
  Meet Record: * 509.10  2002      Chris Dalman, Auburn
    Name           Year School              Semis     Finals       Points 
=========================================================================
                             === Finals ===                              
 
  1 Levy, Max        12 Skyline            324.60     463.50         20  
  2 Klassen, Eric    11 Redmond            299.50     410.55         17  
  3 Klassen, Philli  12 Redmond            293.00     399.90         16  
  4 Shutt, Brady     11 Kentridge          235.60     327.40         15  
  5 Reid, Chase      10 Lake Stevens       230.45     321.15         14  
  6 Blanchard, Ben   12 Auburn Riverside   228.15     317.50         13  
  7 Conrad, Peyton   10 Mt. Rainier        239.10     309.20         12  
  8 Garde Garcia, S  11 Garfield           236.10     301.55         11  
  9 Weyn, Bastian    11 Gig Harbor         207.70     291.15          9  
 10 Gefkovicz, Adam  12 Mt. Rainier        220.00     286.00          7  
 11 Krumm, Sasha     12 Woodinville        207.30     279.95          6  
 12 DaDalto, Nathan  10 Mt. Rainier        206.30     279.80          5  
 13 Carrasco, Victo  11 Davis              202.15     272.45          4  
 14 Tonsgard, Joel   11 Snohomish          205.25     269.90          3  
 15 Arends, Evan     11 Ballard            198.65     264.20          2  
 16 Exelby, Cameron  12 Woodinville        186.55      25.00          1  
 
                           === Semi-Finals ===                           
 
 17 Robledo, Andre   11 Mariner            178.55                   
 18 Rush, Cam         9 Eastmont           174.55                   
 19 Welch, Justin    10 Cascade            172.95                   
 20 Graver, Hunter   10 Snohomish          171.00                   
 
Event 406  Men 100 Yard Butterfly
=========================================================================
 State Record: ! 47.81  2/21/2009 Cody Roberts, RICH-
  Meet Record: * 47.81  2/21/2009 Cody Roberts, Richland
                 49.79  AAA
                 50.74  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Kim, Edward      11 Eastlake            48.82      48.00 AAA     20  
    r:+0.59  22.20        48.00 (25.80)
  2 Rysemus, Logan   12 Stadium             51.50      49.38 AAA     17  
    r:+0.73  23.55        49.38 (25.83)
  3 Jenkins, Asahel  12 Cascade             50.36      50.10 AAC     16  
    r:+0.68  22.96        50.10 (27.14)
  4 Woodbury, Brian  11 Curtis              50.98      50.69 AAC     15  
    r:+0.68  23.78        50.69 (26.91)
  5 Blanchard, Andr  12 Richland            52.27      52.08         14  
    r:+0.69  24.18        52.08 (27.90)
  6 Florsheim, Gabe  10 Issaquah            52.99      52.29         13  
    r:+0.71  23.99        52.29 (28.30)
  7 Cox, Michael     12 Tahoma              52.98      53.20         12  
    r:+0.70  24.02        53.20 (29.18)
  8 Emerick, Max     10 Woodinville         52.70      53.53         11  
    r:+0.66  24.91        53.53 (28.62)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Bugna, Eric      12 Skyview             53.00      52.58          9  
    r:+0.66  24.82        52.58 (27.76)
 10 Eslick, Brenden  10 Moses Lake          53.30      52.80          7  
    r:+0.62  24.64        52.80 (28.16)
 11 Ulmer, Lucas     10 Camas               53.26      52.94          6  
    r:+0.66  24.69        52.94 (28.25)
 12 Sintay, Wyatt    12 Roosevelt           53.51      53.19          5  
    r:+0.63  24.77        53.19 (28.42)
 13 Collins, Ryan    11 Skyline             53.37      53.20          4  
    r:+0.66  24.52        53.20 (28.68)
 14 Barrett, Christ  12 Rogers              53.39      53.27          3  
    r:+0.73  24.60        53.27 (28.67)
 15 Berry, Spencer   11 Federal Way         53.74      53.78          2  
    r:+0.69  25.26        53.78 (28.52)
 16 Matsuda, Willia  12 Issaquah            54.13      54.90          1  
    r:+0.64  24.68        54.90 (30.22)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Kodati, Nichola  12 Redmond             54.19                   
             25.27        54.19 (28.92)
 18 Carson, Garrett  10 Olympia             54.54                   
             25.89        54.54 (28.65)
 19 Fulmer, Erik     12 Kentlake            54.80                   
             25.36        54.80 (29.44)
 20 Riggio, Nichola  12 Stadium             54.93                   
             25.53        54.93 (29.40)
 21 Limm, Henry       9 Kamiak              55.61                   
             26.56        55.61 (29.05)
 22 Molloy, Kevin    11 Kentwood            55.95                   
             25.78        55.95 (30.17)
 23 Skorina, Russel  10 Walla Walla         56.87                   
             26.26        56.87 (30.61)
 24 Summers, Willia   9 Lake Stevens        58.67                   
             26.76        58.67 (31.91)
 
Event 407  Men 100 Yard Freestyle
=========================================================================
 State Record: ! 43.73  1992      Ugur Taner, Newport
  Meet Record: * 43.73  1992      Ugur Taner, Newport
                 45.57  AAA
                 46.24  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Bublitz, Chase   11 Kentridge           45.63      45.21 AAA     20  
    r:+0.70  21.74        45.21 (23.47)
  2 Lackman, Andrew  12 Stadium             47.42      46.74         17  
    r:+0.70  22.30        46.74 (24.44)
  3 Nielsen, Erik    11 Gig Harbor          47.15      47.94         16  
    r:+0.69  22.65        47.94 (25.29)
  4 Schumann, Eben   10 Kamiak              48.43      48.05         15  
    r:+0.69  22.65        48.05 (25.40)
  5 Williams, Zacha  12 Mt. Rainier         48.80      48.65         14  
    r:+0.72  23.04        48.65 (25.61)
  6 Scheck, Joshua   11 Woodinville         49.02      48.90         13  
    r:+0.71  23.67        48.90 (25.23)
  7 DeRego, Damien   12 South Kitsap        48.98      49.22         12  
    r:+0.67  23.68        49.22 (25.54)
  8 Crossen, Mitche  10 Rogers              49.08      49.31         11  
    r:+0.78  23.71        49.31 (25.60)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Jett, Paul       11 Skyline             49.69      48.89          9  
    r:+0.67  23.57        48.89 (25.32)
 10 McCulloh, Spenc  12 Issaquah            49.86      49.46          7  
    r:+0.73  23.63        49.46 (25.83)
 11 Yusen, Matt      12 Inglemoor           50.44      49.67          6  
    r:+0.76  23.51        49.67 (26.16)
 12 Smith, Chris     11 Mt. Rainier         50.38      50.08          5  
    r:+0.81  24.17        50.08 (25.91)
 13 Graham, Xavier   10 Redmond             50.23      50.14          4  
    r:+0.74  24.06        50.14 (26.08)
 14 Halbert, Mitch   12 Tahoma              49.98      50.37          3  
    r:+0.73  24.12        50.37 (26.25)
 15 Albert, Seth     12 Camas               50.90      50.64          2  
    r:+0.79  24.11        50.64 (26.53)
 16 Bige, Kyle       12 Kentridge           50.69      51.17          1  
    r:+0.71  24.33        51.17 (26.84)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Hassur, Connor   12 Puyallup            51.04                   
             25.06        51.04 (25.98)
 18 Arroyo, Daniel   12 Gig Harbor          51.23                   
             24.39        51.23 (26.84)
 19 Stibre-Harris,   12 Jackson             51.29                   
             24.55        51.29 (26.74)
 20 Johnson, Ben      9 Mt. Vernon          51.55                   
             24.64        51.55 (26.91)
 21 Wallace, Jayden  10 Walla Walla         51.58                   
             24.75        51.58 (26.83)
 22 Lewis, Andrew    12 Kamiak              52.69                   
             25.39        52.69 (27.30)
 23 Hodges, Jake     11 Puyallup            52.88                   
             25.23        52.88 (27.65)
 24 Bradshaw, Corey  11 Richland            52.93                   
             25.34        52.93 (27.59)
 25 Cox, Michael     12 Tahoma              53.91                   
             25.34        53.91 (28.57)
 
Event 408  Men 500 Yard Freestyle
=========================================================================
 State Record: ! 4:23.06  1995      Wes Oliver, Sammamish
  Meet Record: * 4:23.06  1995      Wes Oliver, Sammamish
                 4:30.83  AAA
                 4:35.75  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Indahl, Evan     12 Gig Harbor        4:41.55    4:37.23         20  
    r:+0.79  25.08        52.65 (27.57)
        1:20.63 (27.98)     1:48.99 (28.36)
        2:17.46 (28.47)     2:46.23 (28.77)
        3:14.60 (28.37)     3:42.18 (27.58)
        4:10.34 (28.16)     4:37.23 (26.89)
  2 Giedeman, Patri  11 Walla Walla       4:44.31    4:39.61         17  
    r:+0.81  25.48        52.79 (27.31)
        1:20.62 (27.83)     1:48.99 (28.37)
        2:17.54 (28.55)     2:46.21 (28.67)
        3:14.70 (28.49)     3:43.38 (28.68)
        4:12.01 (28.63)     4:39.61 (27.60)
  3 Jackson, Luke     9 Richland          4:43.04    4:42.09         16  
    r:+0.72  25.34        53.02 (27.68)
        1:21.45 (28.43)     1:50.22 (28.77)
        2:19.02 (28.80)     2:48.17 (29.15)
        3:17.55 (29.38)     3:46.60 (29.05)
        4:15.60 (29.00)     4:42.09 (26.49)
  4 Stupey, John     12 Kamiak            4:43.35    4:42.13         15  
    r:+0.70  24.62        51.44 (26.82)
        1:18.97 (27.53)     1:47.09 (28.12)
        2:15.59 (28.50)     2:44.72 (29.13)
        3:13.84 (29.12)     3:43.43 (29.59)
        4:13.11 (29.68)     4:42.13 (29.02)
  5 Allen, Benton    12 Newport           4:43.30    4:42.66         14  
    r:+0.74  25.24        52.60 (27.36)
        1:20.56 (27.96)     1:48.89 (28.33)
        2:17.44 (28.55)     2:46.46 (29.02)
        3:15.51 (29.05)     3:45.14 (29.63)
        4:14.55 (29.41)     4:42.66 (28.11)
  6 Elhajj, Aaron     9 Newport           4:47.11    4:43.82         13  
    r:+0.70  25.19        52.92 (27.73)
        1:21.34 (28.42)     1:49.88 (28.54)
        2:18.76 (28.88)     2:47.62 (28.86)
        3:16.85 (29.23)     3:46.10 (29.25)
        4:15.58 (29.48)     4:43.82 (28.24)
  7 Meyers, Grant    10 Mt. Rainier       4:48.99    4:48.15         12  
    r:+0.68  25.55        53.73 (28.18)
        1:22.23 (28.50)     1:51.30 (29.07)
        2:20.43 (29.13)     2:49.95 (29.52)
        3:19.87 (29.92)     3:49.51 (29.64)
        4:19.48 (29.97)     4:48.15 (28.67)
  8 Pana, Andrew     10 Newport           4:48.88    4:52.81         11  
    r:+0.67  25.34        53.52 (28.18)
        1:22.35 (28.83)     1:51.78 (29.43)
        2:21.99 (30.21)     2:52.35 (30.36)
        3:22.45 (30.10)     3:52.93 (30.48)
        4:23.34 (30.41)     4:52.81 (29.47)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Williamson, Mat  11 Bothell           4:54.95    4:48.66          9  
    r:+0.71  26.35        54.93 (28.58)
        1:23.80 (28.87)     1:52.90 (29.10)
        2:22.21 (29.31)     2:51.28 (29.07)
        3:20.53 (29.25)     3:50.00 (29.47)
        4:19.65 (29.65)     4:48.66 (29.01)
 10 Johnston, Zack   10 Moses Lake        4:53.07    4:52.73          7  
    r:+0.72  26.54        55.71 (29.17)
        1:24.58 (28.87)     1:54.52 (29.94)
        2:25.03 (30.51)     2:55.31 (30.28)
        3:25.33 (30.02)     3:55.87 (30.54)
        4:25.23 (29.36)     4:52.73 (27.50)
 11 Vargas, Jared     9 Wenatchee         4:56.97    4:52.99          6  
    r:+0.78  25.96        54.35 (28.39)
        1:23.26 (28.91)     1:52.91 (29.65)
        2:22.69 (29.78)     2:53.29 (30.60)
        3:23.51 (30.22)     3:53.99 (30.48)
        4:24.07 (30.08)     4:52.99 (28.92)
 12 Lemos, Easton    11 Snohomish         4:55.05    4:53.49          5  
    r:+0.70  26.00        54.86 (28.86)
        1:24.03 (29.17)     1:53.39 (29.36)
        2:23.34 (29.95)     2:53.55 (30.21)
        3:23.60 (30.05)     3:54.26 (30.66)
        4:24.59 (30.33)     4:53.49 (28.90)
 13 Raines, Alec     11 Skyline           4:49.77    4:53.80          4  
    r:+0.71  25.52        53.29 (27.77)
        1:22.41 (29.12)     1:52.30 (29.89)
        2:22.51 (30.21)     2:53.00 (30.49)
        3:23.76 (30.76)     3:54.63 (30.87)
        4:24.84 (30.21)     4:53.80 (28.96)
 14 Berman, Jackson  10 Eastlake          4:55.44    4:53.98          3  
    r:+0.84  25.38        53.54 (28.16)
        1:22.66 (29.12)     1:52.13 (29.47)
        2:22.25 (30.12)     2:52.77 (30.52)
        3:23.53 (30.76)     3:54.17 (30.64)
        4:25.00 (30.83)     4:53.98 (28.98)
 15 Furrer, Kellen   11 Gig Harbor        4:56.20    4:55.13          2  
    r:+0.73  26.10        55.24 (29.14)
        1:25.06 (29.82)     1:54.58 (29.52)
        2:24.78 (30.20)     2:55.29 (30.51)
        3:26.05 (30.76)     3:56.34 (30.29)
        4:26.39 (30.05)     4:55.13 (28.74)
 16 Lozensky, Jeffe   9 Lake Stevens      4:56.96    4:57.38          1  
    r:+0.71  26.61        55.08 (28.47)
        1:24.46 (29.38)     1:54.42 (29.96)
        2:24.55 (30.13)     2:54.91 (30.36)
        3:25.76 (30.85)     3:56.85 (31.09)
        4:27.92 (31.07)     4:57.38 (29.46)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Nussbaum, Keith  11 Issaquah          4:58.55                   
             26.78        55.80 (29.02)
        1:25.40 (29.60)     1:55.48 (30.08)
        2:25.66 (30.18)     2:56.20 (30.54)
        3:26.72 (30.52)     3:57.42 (30.70)
        4:28.31 (30.89)     4:58.55 (30.24)
 18 Willers, Noah     9 Stadium           5:03.36                   
             26.38        55.47 (29.09)
        1:25.34 (29.87)     1:56.38 (31.04)
        2:27.64 (31.26)     2:58.85 (31.21)
        3:30.20 (31.35)     4:01.82 (31.62)
        4:33.03 (31.21)     5:03.36 (30.33)
 19 Carey, Daniel    11 Kamiak            5:04.88                   
             27.61        58.12 (30.51)
        1:29.76 (31.64)     2:01.23 (31.47)
        2:32.67 (31.44)     3:03.90 (31.23)
        3:35.49 (31.59)     4:06.71 (31.22)
        4:37.06 (30.35)     5:04.88 (27.82)
 20 Zimmermann, Mar   9 Eastlake          5:05.04                   
             27.09        56.58 (29.49)
        1:26.98 (30.40)     1:57.60 (30.62)
        2:28.47 (30.87)     2:59.40 (30.93)
        3:30.43 (31.03)     4:01.95 (31.52)
        4:34.16 (32.21)     5:05.04 (30.88)
 21 Munro, Fisher     9 Inglemoor         5:05.67                   
             26.79        56.57 (29.78)
        1:27.14 (30.57)     1:58.58 (31.44)
        2:29.25 (30.67)     3:00.13 (30.88)
        3:31.26 (31.13)     4:02.98 (31.72)
        4:34.51 (31.53)     5:05.67 (31.16)
 22 Jackson, Curtis  10 Gig Harbor        5:08.76                   
             26.99        56.90 (29.91)
        1:27.22 (30.32)     1:58.21 (30.99)
        2:29.49 (31.28)     3:00.86 (31.37)
        3:32.74 (31.88)     4:04.91 (32.17)
        4:37.51 (32.60)     5:08.76 (31.25)
 23 Burdine, Joseph   9 Mt. Rainier       5:11.89                   
             26.53        56.12 (29.59)
        1:27.53 (31.41)     1:58.82 (31.29)
        2:31.78 (32.96)     3:03.84 (32.06)
        3:36.02 (32.18)     4:08.82 (32.80)
        4:41.26 (32.44)     5:11.89 (30.63)
 24 Urbanek, Max     10 Camas             5:16.36                   
             26.47        55.94 (29.47)
        1:26.99 (31.05)     1:58.66 (31.67)
        2:31.28 (32.62)     3:04.12 (32.84)
        3:37.14 (33.02)     4:09.88 (32.74)
        4:43.74 (33.86)     5:16.36 (32.62)
 
Event 409  Men 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
 State Record: ! 1:23.84  2003      Mercer Island, Mercer Island
                          Sussex, Easton, Strand, Kaarma
  Meet Record: * 1:26.94  2/19/2005 Wilson, Wilson
                          J Brandler, M Punohu, S Bertrand, B Jack
                 1:25.46  AAA
                 1:26.92  AAC
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Issaquah  ''A''                 1:30.62    1:28.95         40  
     1) Matsuda, William 12           2) r:+0.32 Florsheim, Gabe 10   
     3) r:+0.32 Pratt, Henry 10       4) r:+0.32 McCulloh, Spencer 12 
    r:+0.67  22.72        45.08 (22.36)
        1:07.02 (21.94)     1:28.95 (21.93)
  2 Kentridge  ''A''                1:29.73    1:29.40         34  
     1) Ho, Brenton                   2) r:+0.31 Watson, Nick 12      
     3) r:+0.45 Connell, Aaron        4) r:+0.47 Bublitz, Chase 11    
    r:+0.69  23.42        46.22 (22.80)
        1:09.25 (23.03)     1:29.40 (20.15)
  3 Gig Harbor  ''A''               1:29.95    1:29.57         32  
     1) Arroyo, Daniel 12             2) r:+0.08 Liu, Thomas          
     3) r:+0.24 Indahl, Evan 12       4) r:+0.16 Nielsen, Erik 11     
    r:+0.74  23.03        46.05 (23.02)
        1:08.47 (22.42)     1:29.57 (21.10)
  4 Kamiak  ''A''                   1:30.09    1:30.09         30  
     1) Lee, Shelby 10                2) r:+0.18 Schumann, Eben 10    
     3) r:+0.47 Sosinsky, Liam 12     4) r:+0.29 Lagerkrans, Magnus   
    r:+0.70  22.77        44.14 (21.37)
        1:06.93 (22.79)     1:30.09 (23.16)
  5 Newport  ''A''                  1:30.59    1:30.41         28  
     1) Allen, Benton 12              2) r:+0.62 Patterson, Matthew   
     3) r:+0.28 Weiss, Nicholas       4) r:+0.37 Elhajj, Aaron 9      
    r:+0.69  22.13        45.39 (23.26)
        1:08.30 (22.91)     1:30.41 (22.11)
  6 Moses Lake  ''A''               1:30.69    1:30.48         26  
     1) Connacher, Kalen 11           2) r:+0.30 Breakey, Ben 12      
     3) r:+0.20 Johnston, Zack 10     4) r:+0.36 Eslick, Brenden 10   
    r:+0.59  22.93        45.74 (22.81)
        1:08.43 (22.69)     1:30.48 (22.05)
  7 Woodinville  ''A''              1:31.06    1:31.58         24  
     1) Scheck, Joshua 11             2) r:+0.33 Burn, Gunner         
     3) r:+0.36 Oropesa, Zach         4) r:+0.32 Emerick, Max 10      
    r:+0.73  22.88        45.87 (22.99)
        1:09.08 (23.21)     1:31.58 (22.50)
  8 Mt. Rainier  ''A''              1:31.82    1:31.94         22  
     1) McClean, Samual               2) r:+0.18 Williams, Zachary 12 
     3) r:+0.16 Rencher, Nathan       4) r:+0.41 Reiff, Eric          
    r:+0.74  23.56        45.35 (21.79)
        1:08.73 (23.38)     1:31.94 (23.21)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Camas  ''A''                    1:32.28    1:32.18         18  
     1) Albert, Seth 12               2) r:+0.37 Harimoto, Trent      
     3) r:+0.40 Yan, Xiangyang        4) r:+0.32 Utas, John 10        
    r:+0.77  23.55        47.03 (23.48)
        1:10.03 (23.00)     1:32.18 (22.15)
 10 Skyline  ''A''                  1:32.79    1:32.41         14  
     1) D''Alo, Nick                   2) r:+0.34 Collins, Ryan 11     
     3) r:+0.45 Russell, Tucker       4) r:+0.32 Jett, Paul 11        
    r:+0.74  24.12        46.59 (22.47)
        1:10.12 (23.53)     1:32.41 (22.29)
 11 Inglemoor  ''A''                1:33.52    1:32.71         12  
     1) Al-Hadrami, Majid             2) r:+0.61 Munro, Fisher 9      
     3) r:+0.65 Colella, Casey 12     4) r:+0.48 Clark, Josaiah 11    
    r:+0.75  23.76        46.88 (23.12)
        1:09.81 (22.93)     1:32.71 (22.90)
 12 Stadium  ''A''                  1:33.32    1:32.95         10  
     1) Marr, Kyle                    2) r:+0.25 Willers, Noah 9      
     3) r:+0.29 Riggio, Nicholas 12   4) r:+0.01 Hoban, Aiden         
    r:+0.70  23.55        46.82 (23.27)
        1:10.02 (23.20)     1:32.95 (22.93)
 13 Cascade  ''A''                  1:34.46    1:33.16          8  
     1) Jenkins, Asahel 12            2) r:+0.39 Butler, Matt 10      
     3) r:+0.77 Spitzock, Travis 9    4) r:+0.32 Farouk, Tarek        
    r:+0.70  21.92        45.95 (24.03)
        1:09.61 (23.66)     1:33.16 (23.55)
 14 Ballard  ''A''                  1:32.93    1:33.31          6  
     1) Garrity, Kyle                 2) r:+0.26 Stevens, Andrew      
     3) r:+0.24 Carlson, Rory         4) r:+0.20 Pehrson, Josh 11     
    r:+0.64  23.38        46.43 (23.05)
        1:10.42 (23.99)     1:33.31 (22.89)
 15 Richland  ''A''                 1:34.58    1:33.80          4  
     1) Francis, Scott                2) r:+0.38 Armstrong, Taylor 12 
     3) r:+0.15 Bradshaw, Corey 11    4) r:+0.26 Francis, Ryan        
    r:+0.69  23.72        46.69 (22.97)
        1:10.09 (23.40)     1:33.80 (23.71)
 16 Curtis  ''A''                   1:34.05    1:35.02          2  
     1) Hess, Riley                   2) r:+0.25 Choi, Micah          
     3) r:+0.08 Melin, Sam            4) r:+0.31 Na, Eddie 11         
    r:+0.65  24.13        48.34 (24.21)
        1:12.06 (23.72)     1:35.02 (22.96)
 
                              === Preliminaries ===                               
 
 17 Roosevelt  ''A''                1:35.20                   
     1) Laguardia, Anthony            2) James, Sam                   
     3) D''Albora, Eli                 4) Ives, Nathan                 
             23.87        48.02 (24.15)
        1:11.87 (23.85)     1:35.20 (23.33)
 18 Lake Stevens  ''A''             1:35.37                   
     1) Reid, Chase 10                2) Carr, AJ                     
     3) Goldor, Nathaniel             4) Baughman, Jacob              
             24.54        47.91 (23.37)
        1:12.10 (24.19)     1:35.37 (23.27)
 19 Emerald Ridge  ''A''            1:35.82                   
     1) Green, Tyler                  2) Heckert, Jake                
     3) Hein, Riley                   4) Tyler, Johnny                
             23.87        47.27 (23.40)
        1:11.64 (24.37)     1:35.82 (24.18)
 20 Puyallup  ''A''                 1:37.24                   
     1) Hodges, Jake 11               2) Kinne, Luke                  
     3) Walsh, Ian                    4) Hassur, Connor 12            
             23.99      1:15.31 (51.32)
        1:37.37 (22.06)         1:37.24 ( )
 21 Federal Way  ''A''              1:37.25                   
     1) Gooden, Trace                 2) Berry, Spencer 11            
     3) Wrigley, Jon Scott            4) Persinger, Aaron             
             25.95        48.47 (22.52)
        1:12.81 (24.34)     1:37.25 (24.44)
 22 Eastlake  ''A''                 1:39.37                   
     1) Alleva, Caleb                 2) Caraway, Ryan                
     3) McCutcheon, James             4) Wang, Josh                   
             24.77        49.95 (25.18)
        1:15.66 (25.71)     1:39.37 (23.71)
 23 Tahoma  ''A''                   1:40.24                   
     1) Milburn, Matthew              2) Toomey, Brennan              
     3) Cox, Cory                     4) Rinck, Tyler                 
             25.56        50.67 (25.11)
        1:15.74 (25.07)     1:40.24 (24.50)
 -- Olympia  ''A''                      DQ                    
     1) Jones, Randall                2) Fisher, Madison              
     3) Murry, Westley                4) Carson, Garrett 10           
             24.10        47.21 (23.11)
        1:11.09 (23.88)          DQ (22.69)
 
Event 410  Men 100 Yard Backstroke
=========================================================================
 State Record: ! 48.59  2000      Evan Martinec, Wilson
  Meet Record: * 48.59  2000      Evan Martinec, Wilson
                 50.32  AAA
                 51.56  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Woodbury, Brian  11 Curtis              49.82      49.99 AAA     20  
    r:+0.74  24.21        49.99 (25.78)
  2 McGinnis, Conne  10 Jackson             52.77      52.34         17  
    r:+0.55  25.24        52.34 (27.10)
  3 Pollick, Ashton  11 Richland            52.83      52.58         16  
    r:+0.57  25.47        52.58 (27.11)
  4 Makhervaks, Dav   9 Newport             53.97      53.25         15  
    r:+0.56  25.88        53.25 (27.37)
  5 Jackson, Luke     9 Richland            53.69      53.54         14  
    r:+0.66  26.33        53.54 (27.21)
  6 Merchel, Mateus  11 Inglemoor           54.16      54.07         13  
    r:+0.59  25.88        54.07 (28.19)
  7 Bugna, Eric      12 Skyview             54.13      54.48         12  
    r:+0.62  26.78        54.48 (27.70)
  8 Birrell, Seth    10 Inglemoor           54.01      54.97         11  
    r:+0.60  26.36        54.97 (28.61)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Lee, Shelby      10 Kamiak              54.40      53.99          9  
    r:+0.66  26.55        53.99 (27.44)
 10 Emerick, Max     10 Woodinville         54.93      54.46          7  
    r:+0.75  26.92        54.46 (27.54)
 11 Yee, Tyler       12 Newport             55.15      54.68          6  
    r:+0.56  26.51        54.68 (28.17)
 12 Ulmer, Lucas     10 Camas               54.94      54.80          5  
    r:+0.68  26.31        54.80 (28.49)
 13 Blanchard, Andr  12 Richland            55.62      55.10          4  
    r:+0.59  26.66        55.10 (28.44)
 14 Connacher, Kale  11 Moses Lake          55.50      55.53          3  
    r:+0.54  26.90        55.53 (28.63)
 15 Dittig, Will      9 Newport             54.34      56.00          2  
    r:+0.72  27.00        56.00 (29.00)
 16 Nussbaum, Ben    11 Issaquah            55.59      56.27          1  
    r:+0.64  27.02        56.27 (29.25)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Berry, Spencer   11 Federal Way         56.22                   
             27.07        56.22 (29.15)
 18 Watson, Nick     12 Kentridge           56.95                   
             27.24        56.95 (29.71)
 19 Smith, Chris     11 Mt. Rainier         57.06                   
             27.30        57.06 (29.76)
 20 Klein, Jason      9 Issaquah            57.17                   
             27.51        57.17 (29.66)
 21 Matsuda, Willia  12 Issaquah            57.23                   
             27.51        57.23 (29.72)
 22 Kim, Yongwoon    12 Curtis              59.08                   
             28.03        59.08 (31.05)
 23 Riggio, Nichola  12 Stadium             59.74                   
             27.97        59.74 (31.77)
 24 Reid, Chase      10 Lake Stevens      1:00.88                   
             28.74      1:00.88 (32.14)
 
Event 411  Men 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
 State Record: ! 53.66  1998      Pat Fowler, Seattle Prep
  Meet Record: * 54.49  2/21/2009 Garren Riechel, Snohomish
                 57.08  AAA
                 58.16  AAC
    Name           Year School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Sosinsky, Liam   12 Kamiak              57.39      57.08 AAA     20  
    r:+0.70  26.94        57.08 (30.14)
  2 Schendel, Keith  11 Roosevelt           58.88      57.27 AAC     17  
    r:+0.76  26.92        57.27 (30.35)
  3 Sintay, Wyatt    12 Roosevelt           59.13      58.34         16  
    r:+0.67  27.33        58.34 (31.01)
  4 Calwel, Kasey    10 Camas               59.92      59.96         15  
    r:+0.75  28.21        59.96 (31.75)
  5 Clark, Josaiah   11 Inglemoor         1:00.11    1:00.06         14  
    r:+0.73  28.33      1:00.06 (31.73)
  6 Colella, Casey   12 Inglemoor         1:00.09    1:00.28         13  
    r:+0.78  28.09      1:00.28 (32.19)
  7 Yraceburu, Jake  12 Camas               59.88    1:00.31         12  
    r:+0.73  28.09      1:00.31 (32.22)
  8 Nguyen, Jim      12 Evergreen         1:00.00    1:00.36         11  
    r:+0.76  28.08      1:00.36 (32.28)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Mahak, Kuroshe   12 Eastlake          1:00.70      58.63          9  
    r:+0.66  27.28        58.63 (31.35)
 10 Melody, Austin   12 Issaquah          1:00.14      59.36          7  
    r:+0.74  28.04        59.36 (31.32)
 11 Maclurg, Josh     9 Stadium           1:01.42    1:01.20          6  
    r:+0.70  28.74      1:01.20 (32.46)
 12 Vargas, Jared     9 Wenatchee         1:01.86    1:01.44          5  
    r:+0.77  29.00      1:01.44 (32.44)
 13 Sukigara, Jason  10 Woodinville       1:01.77    1:01.92          4  
    r:+0.60  28.87      1:01.92 (33.05)
 14 Reimers, Grant   12 Lake Stevens      1:02.63    1:02.36          3  
    r:+0.67  29.24      1:02.36 (33.12)
 15 Wright, Andrew    9 Olympia           1:03.02    1:03.12          2  
    r:+0.69  29.59      1:03.12 (33.53)
 16 French, Miles    11 Garfield          1:03.07    1:03.54          1  
    r:+0.73  29.57      1:03.54 (33.97)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 17 Tacuyan, Alonzo  11 Kamiak            1:03.10                   
             29.85      1:03.10 (33.25)
 18 Whitty, Benjami   9 Woodinville       1:03.38                   
             29.65      1:03.38 (33.73)
 19 Campbell, James  11 Newport           1:03.53                   
             29.36      1:03.53 (34.17)
 20 Pratt, Henry     10 Issaquah          1:03.84                   
             29.57      1:03.84 (34.27)
 21 Molloy, Kevin    11 Kentwood          1:04.13                   
             29.95      1:04.13 (34.18)
 22 Skorina, Russel  10 Walla Walla       1:04.81                   
             30.26      1:04.81 (34.55)
 23 Liu, Dennis      11 Kentridge         1:05.08                   
             30.61      1:05.08 (34.47)
 24 Mukai, Jason     11 Curtis            1:05.15                   
             30.64      1:05.15 (34.51)
 25 Clithero, Alex   12 Central Kitsap    1:05.64                   
             30.91      1:05.64 (34.73)
 
Event 412  Men 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
 State Record: ! 3:06.71  2/21/2009 Mercer Island, Mercer Island
                          Hoff, Longbotham, Schaefer, Benster
  Meet Record: * 3:07.06  1983      Wilson, Wilson
                 3:07.94  AAA
                 3:10.99  AAC
    School                        Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Stadium  ''A''                  3:13.36    3:13.03         37  
     1) Rysemus, Logan 12             2) r:+0.31 Maclurg, Josh 9      
     3) r:+0.44 Willers, Noah 9       4) r:+0.26 Lackman, Andrew 12   
    r:+0.75  22.81        46.95 (46.95)
        1:10.67 (23.72)     1:36.59 (49.64)
        2:00.51 (23.92)     2:26.97 (50.38)
        2:48.59 (21.62)     3:13.03 (46.06)
  1 Kamiak  ''A''                   3:14.77    3:13.03         37  
     1) Stupey, John 12               2) r:+0.47 Lee, Shelby 10       
     3) r:+0.43 Limm, Henry 9         4) r:+0.25 Schumann, Eben 10    
    r:+0.71  23.07        47.93 (47.93)
        1:11.07 (23.14)     1:36.36 (48.43)
        1:59.79 (23.43)     2:25.67 (49.31)
        2:48.01 (22.34)     3:13.03 (47.36)
  3 Eastlake  ''A''                 3:16.27    3:15.05         32  
     1) Mahak, Kuroshe 12             2) r:+0.44 Zimmermann, Markus 9 
     3) r:+0.21 Kim, Edward 11        4) r:+0.44 Berman, Jackson 10   
    r:+0.66  23.76        49.57 (49.57)
        1:14.08 (24.51)     1:41.08 (51.51)
        2:01.93 (20.85)     2:24.96 (43.88)
        2:48.66 (23.70)     3:15.05 (50.09)
  4 Newport  ''A''                  3:16.69    3:15.87         30  
     1) Allen, Benton 12              2) r:+0.23 Makhervaks, Dave 9   
     3) r:+0.34 Pana, Andrew 10       4) r:+0.39 Elhajj, Aaron 9      
    r:+0.78  23.72        49.13 (49.13)
        1:12.28 (23.15)     1:37.45 (48.32)
        2:01.05 (23.60)     2:26.85 (49.40)
        2:50.29 (23.44)     3:15.87 (49.02)
  5 Kentridge  ''A''                3:18.05    3:16.42         28  
     1) Bige, Kyle 12                 2) r:+0.33 Watson, Nick 12      
     3) r:+0.50 Liu, Dennis 11        4) r:+0.33 Bublitz, Chase 11    
    r:+0.69  24.34        50.91 (50.91)
        1:14.53 (23.62)     1:41.99 (51.08)
        2:05.95 (23.96)     2:32.25 (50.26)
        2:53.21 (20.96)     3:16.42 (44.17)
  6 Gig Harbor  ''A''               3:16.42    3:16.73         26  
     1) Indahl, Evan 12               2) r:+0.35 Jackson, Curtis 10   
     3) r:+0.26 Arroyo, Daniel 12     4) r:+0.08 Nielsen, Erik 11     
    r:+0.75  23.84        49.04 (49.04)
        1:13.47 (24.43)     1:40.05 (51.01)
        2:03.42 (23.37)     2:29.96 (49.91)
        2:52.08 (22.12)     3:16.73 (46.77)
  7 Camas  ''A''                    3:17.19    3:17.26         24  
     1) Albert, Seth 12               2) r:+0.24 Harimoto, Trent      
     3) r:+0.34 Calwel, Kasey 10      4) r:+0.39 Ulmer, Lucas 10      
    r:+0.76  24.59        50.98 (50.98)
        1:14.82 (23.84)     1:41.52 (50.54)
        2:04.23 (22.71)     2:29.33 (47.81)
        2:51.98 (22.65)     3:17.26 (47.93)
  8 Moses Lake  ''A''               3:18.25    3:20.03         22  
     1) Connacher, Kalen 11           2) r:+0.31 Breakey, Ben 12      
     3) r:+0.16 Johnston, Zack 10     4) r:+0.31 Eslick, Brenden 10   
    r:+0.62  24.22        50.39 (50.39)
        1:14.64 (24.25)     1:41.40 (51.01)
        2:05.18 (23.78)     2:31.31 (49.91)
        2:54.69 (23.38)     3:20.03 (48.72)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Issaquah  ''A''                 3:20.61    3:17.69         18  
     1) Matsuda, William 12           2) r:+0.27 Klein, Jason 9       
     3) r:+0.28 Melody, Austin 12     4) r:+0.19 Pratt, Henry 10      
    r:+0.63  23.61        49.81 (49.81)
        1:13.28 (23.47)     1:39.59 (49.78)
        2:03.17 (23.58)     2:28.79 (49.20)
        2:52.20 (23.41)     3:17.69 (48.90)
 10 Richland  ''A''                 3:18.77    3:18.22         14  
     1) Jackson, Luke 9               2) r:+0.32 Pollick, Ashton 11   
     3) r:+0.25 Blanchard, Andrew 12  4) r:+0.16 Francis, Scott       
    r:+0.68  24.12        49.70 (49.70)
        1:12.87 (23.17)     1:38.98 (49.28)
        2:01.80 (22.82)     2:27.34 (48.36)
        2:51.53 (24.19)     3:18.22 (50.88)
 11 Mt. Rainier  ''A''              3:20.17    3:18.77         12  
     1) Reiff, Eric                   2) r:+0.24 Williams, Zachary 12 
     3) r:+0.63 Meyers, Grant 10      4) r:+0.35 Smith, Chris 11      
    r:+0.69  24.79        51.85 (51.85)
        1:14.39 (22.54)     1:40.10 (48.25)
        2:03.73 (23.63)     2:29.27 (49.17)
        2:53.06 (23.79)     3:18.77 (49.50)
 12 Inglemoor  ''A''                3:20.73    3:19.20         10  
     1) Yusen, Matt 12                2) r:+0.43 Colella, Casey 12    
     3) r:+0.45 Birrell, Seth 10      4) r:+0.36 Merchel, Mateusz 11  
    r:+0.78  23.97        50.56 (50.56)
        1:14.55 (23.99)     1:40.64 (50.08)
        2:04.54 (23.90)     2:31.17 (50.53)
        2:54.04 (22.87)     3:19.20 (48.03)
 13 Curtis  ''A''                   3:21.29    3:20.32          8  
     1) Woodbury, Brian 11            2) r:+0.29 Friedman, Troy 9     
     3) r:+0.12 Hess, Riley           4) r:+0.19 Na, Eddie 11         
    r:+0.63  22.75        46.73 (46.73)
        1:10.96 (24.23)     1:38.08 (51.35)
        2:02.25 (24.17)     2:29.58 (51.50)
        2:53.26 (23.68)     3:20.32 (50.74)
 14 Woodinville  ''A''              3:20.40    3:20.82          6  
     1) Scheck, Joshua 11             2) r:+0.33 Burn, Gunner         
     3) r:+0.47 Oropesa, Zach         4) r:+0.19 Emerick, Max 10      
    r:+0.73  24.04        49.18 (49.18)
        1:13.25 (24.07)     1:40.59 (51.41)
        2:04.73 (24.14)     2:31.77 (51.18)
        2:55.29 (23.52)     3:20.82 (49.05)
 15 Skyline  ''A''                  3:23.42    3:23.25          4  
     1) Raines, Alec 11               2) r:+0.54 Haynie, Matt         
     3) r:+0.48 Collins, Ryan 11      4) r:+0.47 Jett, Paul 11        
    r:+0.71  24.72        51.86 (51.86)
        1:16.89 (25.03)     1:43.59 (51.73)
        2:07.22 (23.63)     2:33.76 (50.17)
        2:57.53 (23.77)     3:23.25 (49.49)
 16 Roosevelt  ''A''                3:24.19    3:25.70          2  
     1) Sintay, Wyatt 12              2) r:+0.39 Schendel, Keith 11   
     3) r:+0.15 Lande, Aalton         4) r:+0.00 Ives, Nathan         
    r:+0.66  24.05        50.69 (50.69)
        1:14.47 (23.78)     1:40.19 (49.50)
        2:06.11 (25.92)     2:33.75 (53.56)
        2:57.57 (23.82)     3:25.70 (51.95)
 
                              === Preliminaries ===                               
 
 17 Redmond  ''A''                  3:25.60                   
     1) Graham, Xavier 10             2) Klassen, Phillip 12          
     3) Klassen, Eric 11              4) Kodati, Nicholas 12          
             24.31        50.66 (50.66)
        1:15.50 (24.84)     1:42.93 (52.27)
        2:07.08 (24.15)     2:34.11 (51.18)
        2:58.62 (24.51)     3:25.60 (51.49)
 18 Kentwood  ''A''                 3:27.25                   
     1) Wright, Brian                 2) Stoick, Logan                
     3) Turnbull, Dane                4) Molloy, Kevin 11             
             25.35        53.22 (53.22)
        1:17.38 (24.16)     1:43.86 (50.64)
        2:07.60 (23.74)     2:36.26 (52.40)
        3:00.25 (23.99)     3:27.25 (50.99)
 19 Tahoma  ''A''                   3:27.56                   
     1) Cranstoun, Alex               2) Blakely, Coleman             
     3) Halbert, Mitch 12             4) Cox, Michael 12              
             25.95        54.99 (54.99)
        1:20.31 (25.32)     1:49.39 (54.40)
        2:12.69 (23.30)     2:38.55 (49.16)
        3:01.58 (23.03)     3:27.56 (49.01)
 20 Rogers  ''A''                   3:30.25                   
     1) Crossen, Mitchell 10          2) Collins, Conor               
     3) Natsiopolous, Anthony         4) Barrett, Christian 12        
             23.91        49.66 (49.66)
        1:15.87 (26.21)     1:45.08 (55.42)
        2:10.39 (25.31)     2:39.17 (54.09)
        3:03.33 (24.16)     3:30.25 (51.08)
 21 Cascade  ''A''                  3:31.96                   
     1) Spitzock, Travis 9            2) Farouk, Tarek E              
     3) Stober, Kyle                  4) Jenkins, Asahel 12           
             25.33        53.02 (53.02)
        1:17.82 (24.80)     1:45.93 (52.91)
        2:12.90 (26.97)     2:43.95 (58.02)
        3:06.41 (22.46)     3:31.96 (48.01)
 22 Olympia  ''A''                  3:34.54                   
     1) Jones, Randall                2) Welsheimer, Coleton          
     3) Murry, Wes                    4) Ward, Timothy 11             
             25.80        54.40 (54.40)
        1:19.73 (25.33)     1:47.55 (53.15)
        2:13.49 (25.94)     2:43.05 (55.50)
        3:07.09 (24.04)     3:34.54 (51.49)
 23 Lake Stevens  ''A''             3:36.79                   
     1) Lozensky, Jeffery 9           2) Goldor, Nathaniel            
     3) Baughman, Jacob               4) Reimers, Grant 12            
             53.44    1:19.46 (1:19.46)
        1:48.53 (29.07)     2:14.05 (54.59)
         2:14.87 (0.82)     2:58.97 (44.92)
         3:00.67 (1.70)     3:36.79 (37.82)
 24 Puyallup  ''A''                 3:38.51                   
     1) Hodges, Jake 11               2) Kinne, Luke                  
     3) Walsh, Ian                    4) Hassur, Connor 12            
             25.69        54.57 (54.57)
        1:21.90 (27.33)     1:51.90 (57.33)
        2:18.79 (26.89)     2:48.74 (56.84)
        3:12.33 (23.59)     3:38.51 (49.77)
 
                     Men - Team Rankings - Through Event 412                      
 
  1. Kamiak                            207   2. Stadium                           170
  3. Newport                           163   4. Issaquah                          156
  5. Gig Harbor                        139   6. Inglemoor                         131
  7. Camas                           130.5   8. Kentridge                         129
  9. Eastlake                          123  10. Richland                          119
 11. Mt. Rainier                       114  12. Moses Lake                         88
 13. Woodinville                        76  14. Roosevelt                          67
 14. Curtis                             67  16. Skyline                            60
 17. Jackson                            43  18. Cascade                            41
 18. Redmond                            41  20. Rogers                           29.5
 21. Walla Walla                        28  22. Lake Stevens                       25
 23. South Kitsap                       23  24. Skyview                            22
 25. Snohomish                          17  26. Tahoma                             15
 27. Kentlake                           14  28. Wenatchee                          13
 28. Auburn Riverside                   13  30. Garfield                           12
 30. Bothell                            12  32. Evergreen (Vancouver)              11
 33. Olympia                            10  34. Ballard                             8
 35. Davis                               4  36. Puyallup                            2