11/11/2012 - 11/11/2012
Potsdam, USA
Licensed to Clarkson University HY-TEK''s MEET MANAGER 3.0 11/10/2012 03:23 PM
Clarkson university Vs. St. Mikes - 11/10/2012
Results
Event 1 Women 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 Saint Michael''s College-NE ''A'' NT 5:07.25
1) Nadow, Stephanie 19 2) Mullowney, Julie A 20
3) McAllister, Corrine R 21 4) Brady, Kimberly 19
35.62 1:12.79 (1:12.79) 1:52.08 (39.29) 2:37.46 (1:24.67)
3:14.37 (36.91) 3:59.53 (1:22.07) 4:30.67 (31.14) 5:07.25 (1:07.72)
2 Clarkson University-MR ''A'' NT 5:24.26
1) Kelso, Molly A 18 2) Stewart, Kendra L 18
3) Yeaton, Jackie 19 4) Stillittano, Kim A 21
41.15 1:24.59 (1:24.59) 2:07.00 (42.41) 2:53.70 (1:29.11)
3:31.47 (37.77) 4:16.08 (1:22.38) 4:48.62 (32.54) 5:24.26 (1:08.18)
3 Saint Michael''s College-NE ''B'' NT 5:26.80
1) Barsanti, Theresa 18 2) Connors, Jill 20
3) Doucette, Zoe 17 4) Munar, Andrea 22
42.75 1:26.64 (1:26.64) 2:09.06 (42.42) 2:54.83 (1:28.19)
3:31.14 (36.31) 4:12.75 (1:17.92) 4:48.02 (35.27) 5:26.80 (1:14.05)
Event 2 Men 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 Clarkson University-MR ''A'' NT 4:16.08
1) Nichols, Tyler T 19 2) Ketcham, Jonathan R 18
3) Short, Nick J 18 4) Telesca, Paul N 21
32.66 1:06.40 (1:06.40) 1:39.29 (32.89) 2:17.55 (1:11.15)
2:46.25 (28.70) 3:20.69 (1:03.14) 3:46.49 (25.80) 4:16.08 (55.39)
2 Clarkson University-MR ''B'' NT 4:32.72
1) Sharkey, Liam C 20 2) Plummer, Chris R 20
3) Levickas, Tyler 17 4) Kreppel, Paul L 19
33.41 1:09.98 (1:09.98) 1:44.17 (34.19) 2:25.16 (1:15.18)
2:55.35 (30.19) 3:32.43 (1:07.27) 4:00.85 (28.42) 4:32.72 (1:00.29)
3 Saint Michael''s College-NE ''A'' NT 4:37.79
1) Johns, Nicholas 18 2) Pearson, Matthew 19
3) Mulderrig, Jack H 20 4) Paluso, Nathan 19
34.81 1:12.79 (1:12.79) 1:47.99 (35.20) 2:28.68 (1:15.89)
2:59.24 (30.56) 3:37.37 (1:08.69) 4:05.48 (28.11) 4:37.79 (1:00.42)
4 Clarkson University-MR ''C'' NT x4:48.97
1) Genter, Duncan R 19 2) Mahoney, Michael J 19
3) Menapace, Nate F 19 4) Fountain, Jon
37.43 1:16.69 (1:16.69) 1:51.86 (35.17) 2:33.70 (1:17.01)
3:04.86 (31.16) 3:42.90 (1:09.20) 4:48.97 (1:06.07)
5 Clarkson University-MR ''D'' NT x5:06.35
1) Cain, John 18 2) Parysek, Aaron E 19
3) Zielinski, Andrew J 20 4) Pawlowski, Barry T 20
38.37 1:58.79 ( ) 2:40.42 ( )
3:15.00 (34.58) 3:59.87 (1:19.45) 4:31.34 (31.47) 5:06.35 (1:06.48)
Event 3 Women 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Mulvehill, Kelly S 18 Clarkson-MR NT 10:36.56
36.27 1:15.29 (39.02) 1:54.92 (39.63) 2:34.85 (39.93)
3:14.76 (39.91) 3:55.41 (40.65) 4:35.68 (40.27) 5:15.98 (40.30)
5:56.84 (40.86) 6:37.35 (40.51) 7:17.76 (40.41) 7:57.52 (39.76)
8:37.38 (39.86) 9:17.24 (39.86) 9:57.33 (40.09) 10:36.56 (39.23)
2 Daly, Colleen F 21 Clarkson-MR NT 10:52.37
36.43 1:15.83 (39.40) 1:55.78 (39.95) 2:36.04 (40.26)
3:16.61 (40.57) 3:57.69 (41.08) 4:39.02 (41.33) 5:20.52 (41.50)
6:01.84 (41.32) 6:43.72 (41.88) 7:25.13 (41.41) 8:07.14 (42.01)
8:48.86 (41.72) 9:30.37 (41.51) 10:12.00 (41.63) 10:52.37 (40.37)
3 Tierney, Catherine 18 Saint Michael''s-NE NT 10:54.95
35.27 1:14.62 (39.35) 1:55.11 (40.49) 2:35.88 (40.77)
3:16.45 (40.57) 3:57.84 (41.39) 4:39.47 (41.63) 5:21.26 (41.79)
6:03.40 (42.14) 6:45.98 (42.58) 7:27.76 (41.78) 8:09.64 (41.88)
8:51.62 (41.98) 9:34.37 (42.75) 10:15.16 (40.79) 10:54.95 (39.79)
4 Dieter, Emily M 20 Saint Michael''s-NE 11:21.46
37.18 1:18.96 (41.78) 2:02.22 (43.26) 2:45.24 (43.02)
3:28.55 (43.31) 4:11.94 (43.39) 4:55.68 (43.74) 5:39.12 (43.44)
6:22.21 (43.09) 7:05.81 (43.60) 7:48.95 (43.14) 8:32.25 (43.30)
9:15.36 (43.11) 9:58.74 (43.38) 10:40.85 (42.11) 11:21.46 (40.61)
5 Murray, Charlotte 19 Saint Michael''s-NE 11:23.34
37.61 1:18.59 (40.98) 2:00.91 (42.32) 2:43.92 (43.01)
3:27.48 (43.56) 4:11.47 (43.99) 4:54.98 (43.51) 5:39.01 (44.03)
6:22.32 (43.31) 7:05.87 (43.55) 7:49.24 (43.37) 8:32.81 (43.57)
9:16.12 (43.31) 9:59.46 (43.34) 10:42.17 (42.71) 11:23.34 (41.17)
Event 4 Men 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Marshall, Andrew J 22 Saint Michael''s-NE 9:30.50
31.07 1:05.38 (34.31) 1:40.61 (35.23) 2:16.13 (35.52)
2:51.63 (35.50) 3:27.58 (35.95) 4:03.89 (36.31) 4:39.74 (35.85)
5:16.31 (36.57) 5:53.42 (37.11) 6:29.41 (35.99) 7:06.17 (36.76)
7:43.06 (36.89) 8:20.58 (37.52) 8:55.96 (35.38) 9:30.50 (34.54)
2 Esposito, Kyle P 21 Saint Michael''s-NE 9:45.90
32.98 1:09.79 (36.81) 1:47.00 (37.21) 2:25.10 (38.10)
3:02.30 (37.20) 3:39.95 (37.65) 4:17.58 (37.63) 4:55.18 (37.60)
5:32.65 (37.47) 6:10.30 (37.65) 6:47.51 (37.21) 7:24.65 (37.14)
8:00.16 (35.51) 8:35.73 (35.57) 9:11.67 (35.94) 9:45.90 (34.23)
3 Bailey, Ray G 19 Clarkson-MR NT 10:04.03
33.08 1:08.88 (35.80) 1:45.96 (37.08) 2:23.68 (37.72)
3:01.01 (37.33) 3:39.16 (38.15) 4:18.10 (38.94) 4:56.23 (38.13)
5:34.36 (38.13) 6:12.60 (38.24) 6:51.19 (38.59) 7:30.42 (39.23)
8:09.02 (38.60) 8:47.86 (38.84) 9:26.50 (38.64) 10:04.03 (37.53)
4 Hens, Nick R 19 Clarkson-MR NT 10:13.69
32.71 1:08.67 (35.96) 1:46.09 (37.42) 2:23.31 (37.22)
3:01.34 (38.03) 3:39.26 (37.92) 4:17.67 (38.41) 4:56.89 (39.22)
5:36.25 (39.36) 6:16.13 (39.88) 6:56.26 (40.13) 7:36.25 (39.99)
8:16.17 (39.92) 8:55.71 (39.54) 9:35.04 (39.33) 10:13.69 (38.65)
5 Derr, Travis M 19 Clarkson-MR NT 10:37.68
32.85 1:08.96 (36.11) 1:47.49 (38.53) 2:26.85 (39.36)
3:07.02 (40.17) 3:47.95 (40.93) 4:29.35 (41.40) 5:10.43 (41.08)
5:52.08 (41.65) 6:33.48 (41.40) 7:14.45 (40.97) 7:56.13 (41.68)
8:37.88 (41.75) 9:19.06 (41.18) 9:59.42 (40.36) 10:37.68 (38.26)
Event 5 Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Lamontagne, Kathleen 19 Saint Michael''s-NE 2:26.93
33.60 1:10.71 (37.11) 1:49.11 (38.40) 2:26.93 (37.82)
2 Franklin, Lucille 18 Saint Michael''s-NE 2:30.57
34.39 1:12.05 (37.66) 1:51.46 (39.41) 2:30.57 (39.11)
3 Schon, Victoria 19 Saint Michael''s-NE 2:31.24
33.53 1:11.41 (37.88) 1:51.40 (39.99) 2:31.24 (39.84)
4 Kelso, Molly A 18 Clarkson-MR NT 2:44.72
36.11 1:18.08 (41.97) 2:02.06 (43.98) 2:44.72 (42.66)
5 Stewart, Kendra L 18 Clarkson-MR NT 2:44.80
36.84 1:18.82 (41.98) 2:02.30 (43.48) 2:44.80 (42.50)
6 Smith, Katrina E 20 Clarkson-MR NT 2:45.69
37.77 1:20.15 (42.38) 2:03.70 (43.55) 2:45.69 (41.99)
Event 6 Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Parnett, Sean W 22 Clarkson-MR NT 2:07.57
29.46 1:01.32 (31.86) 1:34.08 (32.76) 2:07.57 (33.49)
2 Thomas, Joseph 18 Saint Michael''s-NE NT 2:11.79
28.84 1:01.69 (32.85) 1:36.71 (35.02) 2:11.79 (35.08)
3 Zwierzchowski, Sam T 17 Clarkson-MR NT 2:12.87
29.71 1:03.41 (33.70) 1:38.57 (35.16) 2:12.87 (34.30)
4 Kreppel, Paul L 19 Clarkson-MR NT 2:13.62
30.17 1:03.33 (33.16) 1:38.80 (35.47) 2:13.62 (34.82)
5 Phalon, Chad 19 Saint Michael''s-NE 2:15.88
31.10 1:05.02 (33.92) 1:40.63 (35.61) 2:15.88 (35.25)
6 Krest, Jon Clarkson-MR NT x2:20.40
31.20 1:06.57 (35.37) 1:43.50 (36.93) 2:20.40 (36.90)
Event 7 Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Brown, Jillian R 21 Clarkson-MR NT 29.35
2 Mullowney, Julie A 20 Saint Michael''s-NE 29.38
3 Brady, Kimberly 19 Saint Michael''s-NE 31.10
4 Coleman, Deonna M 18 Clarkson-MR NT 31.96
5 Luber, Abby E 20 Clarkson-MR NT 32.04
6 Doucette, Zoe 17 Saint Michael''s-NE NT 32.99
7 Hauser, Emma K 21 Saint Michael''s-NE x34.24
Event 8 Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Telesca, Paul N 21 Clarkson-MR NT 25.26
2 Trass, Alex W 19 Clarkson-MR NT 26.98
3 Cevaer, Steven D 22 Clarkson-MR NT 27.94
4 MacPherson, Brandon 18 Saint Michael''s-NE 28.08
5 Johns, Nicholas 18 Saint Michael''s-NE NT 28.49
6 Krest, Jon Clarkson-MR NT x29.65
Event 9 Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Ludeke, Kelly E 19 Clarkson-MR NT 2:47.26
38.93 1:23.44 (44.51) 2:10.90 (47.46) 2:47.26 (36.36)
2 Kahn, Grace G 20 Saint Michael''s-NE 2:47.27
37.69 1:20.37 (42.68) 2:09.92 (49.55) 2:47.27 (37.35)
3 Stillittano, Kim A 21 Clarkson-MR NT 2:49.53
38.54 1:21.83 (43.29) 2:12.10 (50.27) 2:49.53 (37.43)
4 McAllister, Corrine R 21 Saint Michael''s-NE 2:50.16
37.59 1:22.47 (44.88) 2:12.05 (49.58) 2:50.16 (38.11)
5 Hamilton, Olivia 19 Saint Michael''s-NE NT 3:02.86
37.26 1:25.34 (48.08) 2:19.32 (53.98) 3:02.86 (43.54)
6 Connors, Jill 20 Saint Michael''s-NE NT x3:07.99
40.02 1:32.51 (52.49) 2:22.04 (49.53) 3:07.99 (45.95)
Event 10 Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Zagrobelny, Sam A 18 Clarkson-MR NT 2:26.65
29.25 1:07.19 (37.94) 1:52.26 (45.07) 2:26.65 (34.39)
2 Paluso, Nathan 19 Saint Michael''s-NE 2:32.08
32.69 1:12.33 (39.64) 1:57.36 (45.03) 2:32.08 (34.72)
3 Plummer, Chris R 20 Clarkson-MR NT 2:32.68
31.44 1:13.25 (41.81) 1:56.63 (43.38) 2:32.68 (36.05)
4 Mulderrig, Jack H 20 Saint Michael''s-NE 2:33.26
32.08 1:11.94 (39.86) 1:56.88 (44.94) 2:33.26 (36.38)
5 Levickas, Tyler 17 Clarkson-MR NT 2:33.40
32.15 1:11.23 (39.08) 1:58.75 (47.52) 2:33.40 (34.65)
6 Sharkey, Liam C 20 Clarkson-MR NT x2:34.45
33.29 1:12.86 (39.57) 2:02.15 (49.29) 2:34.45 (32.30)
7 Arrington, Cody 19 Saint Michael''s-NE NT 2:35.06
33.51 1:14.55 (41.04) 1:59.83 (45.28) 2:35.06 (35.23)
Event 11 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 James, Allison 18 Saint Michael''s-NE NP 126.55
Event 12 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Vo, Joseph 19 Saint Michael''s-NE 78.40
Event 13 Women 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Doucette, Zoe 17 Saint Michael''s-NE 1:20.26
38.80 1:20.26 (41.46)
2 Hamilton, Olivia 19 Saint Michael''s-NE 1:21.52
37.72 1:21.52 (43.80)
3 McAllister, Corrine R 21 Saint Michael''s-NE 1:21.58
37.94 1:21.58 (43.64)
4 Dieter, Emily M 20 Saint Michael''s-NE x1:24.13
39.28 1:24.13 (44.85)
5 Yeaton, Jackie 19 Clarkson-MR NT 1:24.25
39.67 1:24.25 (44.58)
6 Stillittano, Kim A 21 Clarkson-MR NT 1:26.57
40.35 1:26.57 (46.22)
Event 14 Men 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Zagrobelny, Sam A 18 Clarkson-MR NT 1:04.34
29.84 1:04.34 (34.50)
2 Mulderrig, Jack H 20 Saint Michael''s-NE 1:08.90
31.96 1:08.90 (36.94)
3 Menapace, Nate F 19 Clarkson-MR NT 1:09.35
31.83 1:09.35 (37.52)
4 Levickas, Tyler 17 Clarkson-MR NT 1:10.05
32.25 1:10.05 (37.80)
5 Thomas, Joseph 18 Saint Michael''s-NE 1:10.49
31.37 1:10.49 (39.12)
6 Logan, Derick W 21 Saint Michael''s-NE 1:12.85
34.50 1:12.85 (38.35)
Event 15 Women 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Brown, Jillian R 21 Clarkson-MR NT 1:05.11
31.32 1:05.11 (33.79)
2 Lamontagne, Kathleen 19 Saint Michael''s-NE 1:06.78
31.47 1:06.78 (35.31)
3 Tierney, Catherine 18 Saint Michael''s-NE NT 1:09.21
33.58 1:09.21 (35.63)
4 Luber, Abby E 20 Clarkson-MR NT 1:10.46
33.63 1:10.46 (36.83)
5 Coleman, Deonna M 18 Clarkson-MR NT 1:10.48
33.97 1:10.48 (36.51)
6 Munar, Andrea 22 Saint Michael''s-NE 1:14.93
35.52 1:14.93 (39.41)
7 Melchionda, Lauren 18 Saint Michael''s-NE NT x1:22.90
40.16 1:22.90 (42.74)
Event 16 Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Parnett, Sean W 22 Clarkson-MR NT 58.03
27.77 58.03 (30.26)
2 Kreppel, Paul L 19 Clarkson-MR NT 59.69
28.67 59.69 (31.02)
3 Trass, Alex W 19 Clarkson-MR NT 1:00.64
28.98 1:00.64 (31.66)
4 Paluso, Nathan 19 Saint Michael''s-NE 1:01.25
29.10 1:01.25 (32.15)
5 Cevaer, Steven D 22 Clarkson-MR NT x1:01.50
29.83 1:01.50 (31.67)
6 Pearson, Matthew 19 Saint Michael''s-NE 1:02.54
29.60 1:02.54 (32.94)
7 MacPherson, Brandon 18 Saint Michael''s-NE 1:03.31
29.66 1:03.31 (33.65)
Event 17 Women 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Nadow, Stephanie 19 Saint Michael''s-NE 1:16.00
1:13.34 1:16.00 (2.66)
2 Kahn, Grace G 20 Saint Michael''s-NE 1:17.90
38.14 1:17.90 (39.76)
3 Kelso, Molly A 18 Clarkson-MR NT 1:24.53
40.90 1:24.53 (43.63)
4 Smith, Katrina E 20 Clarkson-MR NT 1:24.87
41.90 1:24.87 (42.97)
5 Barsanti, Theresa 18 Saint Michael''s-NE NT 1:28.35
41.72 1:28.35 (46.63)
Event 18 Men 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Nichols, Tyler T 19 Clarkson-MR NT 1:06.27
32.97 1:06.27 (33.30)
2 Sharkey, Liam C 20 Clarkson-MR NT 1:09.76
34.07 1:09.76 (35.69)
3 Phalon, Chad 19 Saint Michael''s-NE 1:13.80
35.38 1:13.80 (38.42)
4 Johns, Nicholas 18 Saint Michael''s-NE 1:13.85
35.88 1:13.85 (37.97)
5 Genter, Duncan R 19 Clarkson-MR NT 1:17.33
38.46 1:17.33 (38.87)
6 Cain, John 18 Clarkson-MR NT x1:20.40
38.86 1:20.40 (41.54)
Event 19 Women 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Mulvehill, Kelly S 18 Clarkson-MR NT 5:12.08
35.61 1:13.97 (38.36) 1:53.41 (39.44) 2:33.09 (39.68)
3:12.16 (39.07) 3:51.75 (39.59) 4:31.82 (40.07) 5:12.08 (40.26)
2 Franklin, Lucille 18 Saint Michael''s-NE NT 5:17.58
34.84 1:13.52 (38.68) 1:53.07 (39.55) 2:33.06 (39.99)
3:13.32 (40.26) 3:54.47 (41.15) 4:36.45 (41.98) 5:17.58 (41.13)
3 Murray, Charlotte 19 Saint Michael''s-NE 5:20.45
37.17 1:17.00 (39.83) 1:58.06 (41.06) 2:38.71 (40.65)
3:19.51 (40.80) 4:00.20 (40.69) 4:41.14 (40.94) 5:20.45 (39.31)
4 Daly, Colleen F 21 Clarkson-MR NT 5:21.98
36.99 1:17.34 (40.35) 1:58.04 (40.70) 2:38.90 (40.86)
3:19.77 (40.87) 4:00.91 (41.14) 4:42.04 (41.13) 5:21.98 (39.94)
5 Schon, Victoria 19 Saint Michael''s-NE NT 5:22.52
35.28 1:15.57 (40.29) 1:57.40 (41.83) 2:39.21 (41.81)
3:20.60 (41.39) 4:02.54 (41.94) 4:44.26 (41.72) 5:22.52 (38.26)
6 Hauser, Emma K 21 Saint Michael''s-NE x5:54.68
37.74 1:20.01 (42.27) 2:05.33 (45.32) 2:50.90 (45.57)
3:36.84 (45.94) 4:23.73 (46.89) 5:09.92 (46.19) 5:54.68 (44.76)
Event 20 Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Marshall, Andrew J 22 Saint Michael''s-NE 4:33.24
30.39 1:03.68 (33.29) 1:38.26 (34.58) 2:13.43 (35.17)
2:49.03 (35.60) 3:24.89 (35.86) 4:00.29 (35.40) 4:33.24 (32.95)
2 Short, Nick J 18 Clarkson-MR NT 4:33.48
30.71 1:04.03 (33.32) 1:38.39 (34.36) 2:12.90 (34.51)
2:47.76 (34.86) 3:22.67 (34.91) 3:58.21 (35.54) 4:33.48 (35.27)
3 Zwierzchowski, Sam T 17 Clarkson-MR NT 4:45.44
31.85 1:06.85 (35.00) 1:43.11 (36.26) 2:20.05 (36.94)
2:57.20 (37.15) 3:33.97 (36.77) 4:10.51 (36.54) 4:45.44 (34.93)
4 Esposito, Kyle P 21 Saint Michael''s-NE 4:50.10
32.12 1:07.94 (35.82) 1:45.19 (37.25) 2:23.33 (38.14)
3:00.95 (37.62) 3:37.69 (36.74) 4:14.67 (36.98) 4:50.10 (35.43)
5 Hens, Nick R 19 Clarkson-MR NT 4:50.93
32.71 1:09.18 (36.47) 1:47.08 (37.90) 2:25.02 (37.94)
3:02.55 (37.53) 3:40.52 (37.97) 4:18.35 (37.83) 4:50.93 (32.58)
6 Derr, Travis M 19 Clarkson-MR NT x5:09.17
32.43 1:08.33 (35.90) 1:46.60 (38.27) 2:26.96 (40.36)
3:07.59 (40.63) 3:49.17 (41.58) 4:29.88 (40.71) 5:09.17 (39.29)
Event 21 Women 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Ludeke, Kelly E 19 Clarkson-MR NT 1:27.57
41.51 1:27.57 (46.06)
2 Stewart, Kendra L 18 Clarkson-MR NT 1:30.77
43.99 1:30.77 (46.78)
-- Mullowney, Julie A 20 Saint Michael''s-NE X1:21.33
38.35 1:21.33 (42.98)
-- Connors, Jill 20 Saint Michael''s-NE X1:26.93
41.89 1:26.93 (45.04)
-- Munar, Andrea 22 Saint Michael''s-NE X1:37.03
46.62 1:37.03 (50.41)
Event 22 Men 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Ketcham, Jonathan R 18 Clarkson-MR NT 1:13.31
34.60 1:13.31 (38.71)
2 Plummer, Chris R 20 Clarkson-MR NT 1:16.73
35.97 1:16.73 (40.76)
3 Parysek, Aaron E 19 Clarkson-MR NT 1:16.76
36.54 1:16.76 (40.22)
4 Pearson, Matthew 19 Saint Michael''s-NE 1:17.65
36.51 1:17.65 (41.14)
5 Bailey, Ray G 19 Clarkson-MR NT x1:18.40
36.43 1:18.40 (41.97)
6 Arrington, Cody 19 Saint Michael''s-NE 1:19.00
37.35 1:19.00 (41.65)
7 Logan, Derick W 21 Saint Michael''s-NE 1:26.99
41.31 1:26.99 (45.68)
Event 23 Women 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 Clarkson University-MR ''A'' NT 4:33.77
1) Brown, Jillian R 21 2) Luber, Abby E 20
3) Coleman, Deonna M 18 4) Ludeke, Kelly E 19
31.44 1:06.31 (1:06.31) 1:39.20 (32.89) 2:16.88 (1:10.57)
2:49.17 (32.29) 3:26.72 (1:09.84) 3:58.03 (31.31) 4:33.77 (1:07.05)
2 Clarkson University-MR ''B'' NT 4:55.48
1) Mulvehill, Kelly S 18 2) Smith, Katrina E 20
3) Daly, Colleen F 21 4) Yeaton, Jackie 19
33.86 1:09.87 (1:09.87) 1:46.46 (36.59) 2:26.96 (1:17.09)
3:02.75 (35.79) 3:41.91 (1:14.95) 4:16.19 (34.28) 4:55.48 (1:13.57)
-- Saint Michael''s College-NE ''A'' NT X4:30.95
1) Schon, Victoria 19 2) Lamontagne, Kathleen 19
3) Nadow, Stephanie 19 4) Brady, Kimberly 19
33.47 1:10.11 (1:10.11) 1:41.51 (31.40) 2:16.58 (1:06.47)
2:48.46 (31.88) 3:23.72 (1:07.14) 3:55.28 (31.56) 4:30.95 (1:07.23)
-- Saint Michael''s College-NE ''B'' NT X4:46.01
1) Dieter, Emily M 20 2) Tierney, Catherine 18
3) Kahn, Grace G 20 4) Franklin, Lucille 18
36.30 1:15.94 (1:15.94) 1:49.35 (33.41) 2:25.29 (1:09.35)
2:59.14 (33.85) 3:36.17 (1:10.88) 4:09.24 (33.07) 4:46.01 (1:09.84)
Event 24 Men 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 Saint Michael''s College-NE ''A'' NT 4:05.67
1) MacPherson, Brandon 18 2) Esposito, Kyle P 21
3) Marshall, Andrew J 22 4) Thomas, Joseph 18
29.44 1:02.97 (1:02.97) 1:32.53 (29.56) 2:05.35 (1:02.38)
2:34.18 (28.83) 3:05.90 (1:00.55) 3:33.73 (27.83) 4:05.67 (59.77)
2 Saint Michael''s College-NE ''B'' NT 4:45.07
1) Arrington, Cody 19 2) Logan, Derick W 21
3) Vo, Joseph 19 4) Phalon, Chad 19
32.86 1:09.49 (1:09.49) 1:41.88 (32.39) 2:16.99 (1:07.50)
2:56.01 (39.02) 3:41.77 (1:24.78) 4:12.16 (30.39) 4:45.07 (1:03.30)
-- Clarkson University-MR ''B'' NT X3:52.47
1) Parnett, Sean W 22 2) Nichols, Tyler T 19
3) Bailey, Ray G 19 4) Telesca, Paul N 21
28.34 58.53 (58.53) 1:26.67 (28.14) 1:57.37 (58.84)
2:25.48 (28.11) 2:57.00 (59.63) 3:22.72 (25.72) 3:52.47 (55.47)
-- Clarkson University-MR ''A'' NT X3:55.09
1) Short, Nick J 18 2) Ketcham, Jonathan R 18
3) Zwierzchowski, Sam T 17 4) Zagrobelny, Sam A 18
28.72 59.64 (59.64) 1:27.37 (27.73) 1:58.60 (58.96)
2:26.97 (28.37) 2:58.42 (59.82) 3:24.33 (25.91) 3:55.09 (56.67)
-- Clarkson University-MR ''C'' NT X4:04.56
1) Cevaer, Steven D 22 2) Krest, Jon
3) Hens, Nick R 19 4) Menapace, Nate F 19
29.07 1:01.93 (1:01.93) 1:31.16 (29.23) 2:03.79 (1:01.86)
2:32.85 (29.06) 3:04.55 (1:00.76) 3:33.23 (28.68) 4:04.56 (1:00.01)
-- Clarkson University-MR ''D'' NT X4:30.40
1) Pawlowski, Barry T 20 2) Zielinski, Andrew J 20
3) Mahoney, Michael J 19 4) Fountain, Jon
30.95 1:04.89 (1:04.89) 1:36.28 (31.39) 2:12.17 (1:07.28)
2:41.28 (29.11) 3:15.27 (1:03.10) 4:22.01 (1:06.74) 4:30.40 (1:15.13)
Event 25 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 James, Allison 18 Saint Michael''s-NE NP 158.00
Event 26 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Vo, Joseph 19 Saint Michael''s-NE NP 107.85
Women - Team Rankings - Through Event 26
1. Saint Michael''s College 112 2. Clarkson University 103
Men - Team Rankings - Through Event 26
1. Clarkson University 132 2. Saint Michael''s College 89