11/10/2012 - 11/10/2012
Rochester, USA
Licensed to Oakland University Aquatic Center - Site License
HY-TEK''s MEET MANAGER 4.0 11/10/2012 03:31 PM
Eastern 2012 - 11/10/2012
Results
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oakland University-MI ''A'' NT 1:45.68 11
1) Tomeckova, Karin 19 2) Busch, Alyssa S 21
3) Czerska, Sandra J 22 4) Bellford, Alllison E 18
26.52 56.76 (30.24) 1:22.07 (25.31) 1:45.68 (23.61)
2 Eastern Michigan University-MI ''B'' NT 1:46.58 4
1) Tolic, Helena 21 2) Kalinosky, Lauren K 21
3) Swartz, Jackie E 20 4) Maclean, Mary Kate K 18
27.53 57.28 (29.75) 1:22.72 (25.44) 1:46.58 (23.86)
3 Oakland University-MI ''B'' NT 1:49.13 2
1) Rietveld, Kyra 19 2) Ludema, Emily C 20
3) Seiple, Christine M 22 4) Flynn, Nicole N 18
28.68 59.56 (30.88) 1:25.30 (25.74) 1:49.13 (23.83)
4 Eastern Michigan University-MI ''A'' NT 1:49.43
1) Straub, Taylor 19 2) Dorszewski, Monica N 19
3) Godlewski, Jessie M 18 4) Ghaffari, Sara J 19
28.28 59.47 (31.19) 1:25.25 (25.78) 1:49.43 (24.18)
5 Eastern Michigan University-MI ''C'' NT x1:52.81
1) Miller, Maddie E 18 2) Lopez Llorente, Irene 18
3) Schultz, Adele 17 4) Hofmann, Alex E 19
28.56 1:00.11 (31.55) 1:27.05 (26.94) 1:52.81 (25.76)
6 Oakland University-MI ''D'' NT x1:55.10
1) Hunter, Megan M 19 2) Zintsmaster, Kathleen A 19
3) Cordero, Nicole A 18 4) Scott, Katherine 18
28.76 1:00.79 (32.03) 1:29.30 (28.51) 1:55.10 (25.80)
-- Oakland University-MI ''C'' NT DQ
Early take-off swimmer #4
1) Stanfa, Margo R 21 2) Larsen, Jennifer L 21
3) Vela, Julia A 20 4) Dobrzelewski, Hannah E 20
27.94 59.64 (31.70) 1:26.57 (26.93) DQ (25.54)
Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oakland University-MI ''A'' NT 1:30.84 11
1) Jensen, Anders L 25 2) Hansen, Tobias U 25
3) Aceino, Alex M 21 4) Harding, Grant A 20
23.14 48.55 (25.41) 1:10.31 (21.76) 1:30.84 (20.53)
2 Eastern Michigan University-MI ''A'' NT 1:32.91 4
1) Hanson, Jacob D 21 2) Swain, Mike D 21
3) Kinross, Mike F 22 4) Everson, August F 20
22.92 49.28 (26.36) 1:12.53 (23.25) 1:32.91 (20.38)
3 Oakland University-MI ''B'' NT 1:33.54 2
1) Utesch, Ben J 22 2) Traustason, Hrafn
3) Rusnak, Mario 20 4) Keresztes, Matyas 22
24.15 50.71 (26.56) 1:13.03 (22.32) 1:33.54 (20.51)
4 Eastern Michigan University-MI ''B'' NT 1:36.19
1) Gissen, Erik 20 2) Fisher, Mike M 20
3) Ivry, Oded 23 4) Foos, Dexter R 20
24.42 51.38 (26.96) 1:15.13 (23.75) 1:36.19 (21.06)
5 Oakland University-MI ''C'' NT x1:37.56
1) Moses, Jordan J 21 2) Cone, Adam N 20
3) Wolf, Josh P 22 4) Johnson, Zach D 21
25.23 52.73 (27.50) 1:16.29 (23.56) 1:37.56 (21.27)
6 Eastern Michigan University-MI ''C'' NT x1:38.36
1) Capen, Tyler C 21 2) Hodges, Chris J 18
3) Howe, Blake D 18 4) Lebling, Brad S 18
25.07 52.64 (27.57) 1:16.40 (23.76) 1:38.36 (21.96)
7 Oakland University-MI ''D'' NT x1:39.38
1) Richardson, Patrick J 21 2) Latour, Andre P 22
3) Wood, Ian A 21 4) Quinnan, Jake M 19
24.75 53.30 (28.55) 1:16.92 (23.62) 1:39.38 (22.46)
8 Eastern Michigan University-MI ''D'' NT x1:41.92
1) Butcher, Austin R 18 2) Proctor, Daniel J 20
3) Lawson, Aaron T 20 4) Crompton, Dylan T 18
26.91 55.00 (28.09) 1:19.65 (24.65) 1:41.92 (22.27)
Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Emig, Briana J 21 Eastern Mich-MI NT 10:06.92 9
28.31 58.00 (29.69) 1:28.06 (30.06) 1:58.29 (30.23)
2:28.54 (30.25) 2:58.86 (30.32) 3:29.10 (30.24) 3:59.25 (30.15)
4:29.53 (30.28) 4:59.86 (30.33) 5:30.07 (30.21) 6:00.46 (30.39)
6:31.07 (30.61) 7:01.65 (30.58) 7:32.44 (30.79) 8:03.33 (30.89)
8:34.23 (30.90) 9:05.35 (31.12) 9:36.30 (30.95) 10:06.92 (30.62)
2 Balogh, Vanessa 24 Oakland-MI NT 10:17.78 4
28.42 58.21 (29.79) 1:28.42 (30.21) 1:58.74 (30.32)
2:29.34 (30.60) 3:00.10 (30.76) 3:30.82 (30.72) 4:01.70 (30.88)
4:32.72 (31.02) 5:03.87 (31.15) 5:34.76 (30.89) 6:05.85 (31.09)
6:37.20 (31.35) 7:08.45 (31.25) 7:39.81 (31.36) 8:11.46 (31.65)
8:43.08 (31.62) 9:14.80 (31.72) 9:46.64 (31.84) 10:17.78 (31.14)
3 Burtch, Audra E 19 Eastern Mich-MI NT 10:23.97 3
27.60 58.14 (30.54) 1:29.17 (31.03) 1:59.97 (30.80)
2:31.14 (31.17) 3:02.28 (31.14) 3:33.53 (31.25) 4:04.67 (31.14)
4:36.13 (31.46) 5:07.26 (31.13) 5:38.71 (31.45) 6:10.21 (31.50)
6:41.67 (31.46) 7:13.48 (31.81) 7:45.35 (31.87) 8:17.20 (31.85)
8:48.93 (31.73) 9:21.14 (32.21) 9:52.50 (31.36) 10:23.97 (31.47)
4 Stears, JulieAnne B 21 Oakland-MI NT 10:35.99 2
29.15 1:00.41 (31.26) 1:31.86 (31.45) 2:03.46 (31.60)
2:35.18 (31.72) 3:06.83 (31.65) 3:38.47 (31.64) 4:10.41 (31.94)
4:42.49 (32.08) 5:14.53 (32.04) 5:46.60 (32.07) 6:18.79 (32.19)
6:51.12 (32.33) 7:23.29 (32.17) 7:55.48 (32.19) 8:27.72 (32.24)
8:59.78 (32.06) 9:32.24 (32.46) 10:04.47 (32.23) 10:35.99 (31.52)
5 Blassneck, Wesley P 21 Eastern Mich-MI NT 10:38.80 1
29.23 1:00.91 (31.68) 1:32.84 (31.93) 2:04.96 (32.12)
2:36.89 (31.93) 3:09.08 (32.19) 3:41.31 (32.23) 4:13.57 (32.26)
4:46.04 (32.47) 5:18.29 (32.25) 5:50.53 (32.24) 6:22.81 (32.28)
6:55.06 (32.25) 7:27.19 (32.13) 7:59.51 (32.32) 8:31.55 (32.04)
9:03.70 (32.15) 9:35.62 (31.92) 10:07.59 (31.97) 10:38.80 (31.21)
6 Contesti, Nichole R 19 Oakland-MI NT 10:46.77
29.93 1:01.89 (31.96) 1:34.05 (32.16) 2:06.45 (32.40)
2:39.06 (32.61) 3:11.60 (32.54) 3:44.21 (32.61) 4:16.52 (32.31)
4:49.04 (32.52) 5:21.61 (32.57) 5:54.18 (32.57) 6:26.53 (32.35)
6:59.02 (32.49) 7:31.59 (32.57) 8:04.06 (32.47) 8:36.60 (32.54)
9:09.18 (32.58) 9:41.93 (32.75) 10:14.37 (32.44) 10:46.77 (32.40)
7 Savonen, Candace L 20 Oakland-MI NT x10:59.15
29.23 1:00.75 (31.52) 1:32.77 (32.02) 2:04.32 (31.55)
2:36.31 (31.99) 3:08.45 (32.14) 3:41.21 (32.76) 4:13.71 (32.50)
4:46.36 (32.65) 5:19.02 (32.66) 5:51.86 (32.84) 6:25.39 (33.53)
6:59.09 (33.70) 7:33.05 (33.96) 8:06.94 (33.89) 8:41.54 (34.60)
9:16.24 (34.70) 9:50.69 (34.45) 10:25.46 (34.77) 10:59.15 (33.69)
8 Brechenser, Sarah 21 Eastern Mich-MI NT x11:00.34
29.87 1:01.75 (31.88) 1:33.91 (32.16) 2:06.36 (32.45)
2:38.94 (32.58) 3:11.59 (32.65) 3:44.65 (33.06) 4:17.81 (33.16)
4:51.14 (33.33) 5:24.44 (33.30) 5:57.54 (33.10) 6:30.98 (33.44)
7:04.53 (33.55) 7:38.21 (33.68) 8:11.97 (33.76) 8:45.88 (33.91)
9:19.60 (33.72) 9:53.36 (33.76) 10:27.26 (33.90) 11:00.34 (33.08)
Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 el Sayed, Amr E 20 Oakland-MI NT 9:34.71 9
26.36 54.37 (28.01) 1:23.09 (28.72) 1:52.39 (29.30)
2:21.78 (29.39) 2:50.79 (29.01) 3:19.47 (28.68) 3:47.78 (28.31)
4:16.00 (28.22) 4:44.75 (28.75) 5:13.53 (28.78) 5:42.30 (28.77)
6:11.12 (28.82) 6:39.95 (28.83) 7:09.05 (29.10) 7:37.89 (28.84)
8:06.79 (28.90) 8:35.95 (29.16) 9:05.33 (29.38) 9:34.71 (29.38)
2 Merrilees, Jorden P 18 Oakland-MI NT 9:43.87 4
24.98 53.37 (28.39) 1:22.33 (28.96) 1:52.05 (29.72)
2:22.53 (30.48) 2:52.72 (30.19) 3:21.64 (28.92) 3:50.85 (29.21)
4:21.19 (30.34) 4:51.06 (29.87) 5:20.55 (29.49) 5:50.39 (29.84)
6:19.74 (29.35) 6:49.75 (30.01) 7:19.48 (29.73) 7:47.11 (27.63)
8:15.60 (28.49) 8:44.82 (29.22) 9:14.51 (29.69) 9:43.87 (29.36)
3 Petrone, Franco 19 Eastern Mich-MI NT 9:45.69 3
26.20 54.74 (28.54) 1:24.23 (29.49) 1:54.10 (29.87)
2:23.68 (29.58) 2:53.18 (29.50) 3:22.75 (29.57) 3:52.06 (29.31)
4:21.82 (29.76) 4:51.45 (29.63) 5:21.05 (29.60) 5:50.84 (29.79)
6:20.44 (29.60) 6:50.04 (29.60) 7:19.86 (29.82) 7:49.44 (29.58)
8:18.94 (29.50) 8:48.30 (29.36) 9:17.63 (29.33) 9:45.69 (28.06)
4 Tento, Sean P 19 Eastern Mich-MI NT 9:53.98 2
26.53 55.63 (29.10) 1:25.32 (29.69) 1:55.25 (29.93)
2:24.92 (29.67) 2:54.67 (29.75) 3:24.54 (29.87) 3:54.43 (29.89)
4:24.74 (30.31) 4:54.91 (30.17) 5:25.21 (30.30) 5:55.26 (30.05)
6:25.41 (30.15) 6:55.50 (30.09) 7:25.48 (29.98) 7:55.62 (30.14)
8:25.40 (29.78) 8:55.58 (30.18) 9:25.48 (29.90) 9:53.98 (28.50)
5 Linder, Rickard L 21 Eastern Mich-MI NT 9:56.74 1
27.24 56.34 (29.10) 1:25.87 (29.53) 1:55.75 (29.88)
2:26.09 (30.34) 2:56.45 (30.36) 3:26.81 (30.36) 3:57.06 (30.25)
4:27.20 (30.14) 4:57.57 (30.37) 5:27.75 (30.18) 5:57.78 (30.03)
6:27.84 (30.06) 6:57.78 (29.94) 7:27.73 (29.95) 7:57.88 (30.15)
8:27.81 (29.93) 8:57.85 (30.04) 9:27.62 (29.77) 9:56.74 (29.12)
6 Demaria, Frankie M 20 Eastern Mich-MI NT x9:58.18
26.97 56.48 (29.51) 1:26.68 (30.20) 1:57.37 (30.69)
2:27.96 (30.59) 2:58.78 (30.82) 3:29.30 (30.52) 3:59.98 (30.68)
4:30.54 (30.56) 5:01.11 (30.57) 5:31.28 (30.17) 6:01.61 (30.33)
6:31.49 (29.88) 7:01.76 (30.27) 7:31.89 (30.13) 8:02.03 (30.14)
8:31.68 (29.65) 9:01.33 (29.65) 9:30.37 (29.04) 9:58.18 (27.81)
7 Haan, Colby R 19 Oakland-MI NT 10:30.38
28.49 59.59 (31.10) 1:31.07 (31.48) 2:02.61 (31.54)
2:33.97 (31.36) 3:05.23 (31.26) 3:37.14 (31.91) 4:08.85 (31.71)
4:40.62 (31.77) 5:12.43 (31.81) 5:44.32 (31.89) 6:16.11 (31.79)
6:47.96 (31.85) 7:19.77 (31.81) 7:51.85 (32.08) 8:23.60 (31.75)
8:55.49 (31.89) 9:27.73 (32.24) 9:59.51 (31.78) 10:30.38 (30.87)
Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Emig, Briana J 21 Eastern Mich-MI NT 1:52.82 9
26.98 55.61 (28.63) 1:24.40 (28.79) 1:52.82 (28.42)
2 Flynn, Nicole N 18 Oakland-MI NT 1:55.48 4
27.38 57.41 (30.03) 1:26.92 (29.51) 1:55.48 (28.56)
3 Detro, Rebecca N 18 Eastern Mich-MI NT 1:55.70 3
27.11 56.46 (29.35) 1:25.99 (29.53) 1:55.70 (29.71)
4 Dorszewski, Monica N 19 Eastern Mich-MI NT 1:56.46 2
27.39 57.16 (29.77) 1:27.10 (29.94) 1:56.46 (29.36)
5 Waller, Grace C 20 Oakland-MI NT 1:57.08 1
27.41 56.91 (29.50) 1:27.18 (30.27) 1:57.08 (29.90)
6 Stewart, Bronte'' M 19 Oakland-MI NT 1:57.72
27.55 57.17 (29.62) 1:27.66 (30.49) 1:57.72 (30.06)
7 Hunter, Megan M 19 Oakland-MI NT x1:59.15
27.87 57.84 (29.97) 1:28.50 (30.66) 1:59.15 (30.65)
8 Vigneron, Pauline 19 Eastern Mich-MI NT x1:59.82
28.05 58.06 (30.01) 1:28.74 (30.68) 1:59.82 (31.08)
Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Moore, Brian V 19 Eastern Mich-MI NT 1:40.75 9
23.44 48.62 (25.18) 1:14.79 (26.17) 1:40.75 (25.96)
2 el Sayed, Amr E 20 Oakland-MI NT 1:41.04 4
24.39 49.91 (25.52) 1:15.76 (25.85) 1:41.04 (25.28)
3 Henry, Andrew G 18 Eastern Mich-MI NT 1:41.29 3
24.24 49.69 (25.45) 1:15.35 (25.66) 1:41.29 (25.94)
4 Evans, Nick A 21 Oakland-MI NT 1:42.49 2
24.34 50.26 (25.92) 1:16.19 (25.93) 1:42.49 (26.30)
5 Johnson, Zach D 21 Oakland-MI NT 1:44.08 1
24.22 50.21 (25.99) 1:16.76 (26.55) 1:44.08 (27.32)
6 Ivry, Oded 23 Eastern Mich-MI NT 1:46.60
24.67 51.96 (27.29) 1:19.83 (27.87) 1:46.60 (26.77)
7 Kingston, Cameron P 18 Oakland-MI NT x1:47.54
25.38 52.71 (27.33) 1:20.21 (27.50) 1:47.54 (27.33)
8 Lebling, Brad S 18 Eastern Mich-MI NT x1:51.91
25.06 52.68 (27.62) 1:21.87 (29.19) 1:51.91 (30.04)
Event 7 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tomeckova, Karin 19 Oakland-MI NT 56.41 9
27.89 56.41 (28.52)
2 Busch, Alyssa S 21 Oakland-MI NT 57.29 4
28.19 57.29 (29.10)
3 Tolic, Helena 21 Eastern Mich-MI NT 58.45 3
28.40 58.45 (30.05)
4 Rietveld, Kyra 19 Oakland-MI NT 59.17 2
28.85 59.17 (30.32)
5 Stanfa, Margo R 21 Oakland-MI NT x59.61
28.96 59.61 (30.65)
6 Straub, Taylor 19 Eastern Mich-MI NT 1:00.71 1
29.40 1:00.71 (31.31)
7 Miller, Maddie E 18 Eastern Mich-MI NT 1:01.36
29.62 1:01.36 (31.74)
Event 8 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hanson, Jacob D 21 Eastern Mich-MI NT 48.83 9
23.74 48.83 (25.09)
2 Jensen, Anders L 25 Oakland-MI NT 49.11 4
24.04 49.11 (25.07)
3 Utesch, Ben J 22 Oakland-MI NT 52.93 3
25.59 52.93 (27.34)
4 Capen, Tyler C 21 Eastern Mich-MI NT 53.17 2
25.92 53.17 (27.25)
5 Richardson, Patrick J 21 Oakland-MI NT 53.24 1
26.09 53.24 (27.15)
6 Moses, Jordan J 21 Oakland-MI NT x53.33
26.14 53.33 (27.19)
7 Howe, Blake D 18 Eastern Mich-MI NT 53.45
25.76 53.45 (27.69)
8 Schingoethe, Nate J 20 Eastern Mich-MI NT x55.92
27.06 55.92 (28.86)
Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kalinosky, Lauren K 21 Eastern Mich-MI NT 1:05.80 9
30.91 1:05.80 (34.89)
2 Weidner, Vanessa R 22 Eastern Mich-MI NT 1:06.76 4
31.57 1:06.76 (35.19)
3 Lopez Llorente, Irene 18 Eastern Mich-MI NT 1:07.66 3
32.40 1:07.66 (35.26)
4 Balogh, Vanessa 24 Oakland-MI NT 1:07.96 2
32.56 1:07.96 (35.40)
5 Zintsmaster, Kathleen A 19 Oakland-MI NT 1:08.83 1
32.95 1:08.83 (35.88)
6 Cavaiani, Jessica 18 Eastern Mich-MI NT x1:08.85
31.87 1:08.85 (36.98)
7 Larsen, Jennifer L 21 Oakland-MI NT 1:08.86
32.73 1:08.86 (36.13)
8 Porter, Shelby L 20 Oakland-MI NT x1:11.51
33.47 1:11.51 (38.04)
Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hansen, Tobias U 25 Oakland-MI NT 57.53 9
26.64 57.53 (30.89)
2 Traustason, Hrafn Oakland-MI NT 58.07 4
27.33 58.07 (30.74)
3 Swain, Mike D 21 Eastern Mich-MI NT 58.85 3
28.02 58.85 (30.83)
4 Fisher, Mike M 20 Eastern Mich-MI NT 59.50 2
28.01 59.50 (31.49)
5 Schwarz, Grant G 19 Eastern Mich-MI NT 59.54 1
27.89 59.54 (31.65)
6 Cone, Adam N 20 Oakland-MI NT 1:00.75
28.71 1:00.75 (32.04)
7 Hodges, Chris J 18 Eastern Mich-MI NT x1:00.84
28.87 1:00.84 (31.97)
8 Latour, Andre P 22 Oakland-MI NT x1:04.75
30.21 1:04.75 (34.54)
Event 11 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Godlewski, Jessie M 18 Eastern Mich-MI NT 2:03.41 9
28.57 1:00.12 (31.55) 1:32.18 (32.06) 2:03.41 (31.23)
2 Czerska, Sandra J 22 Oakland-MI NT 2:04.14 4
29.37 1:00.95 (31.58) 1:32.45 (31.50) 2:04.14 (31.69)
3 Swartz, Jackie E 20 Eastern Mich-MI NT 2:04.69 3
28.67 1:00.72 (32.05) 1:32.91 (32.19) 2:04.69 (31.78)
4 Daniel, Clarice J 18 Eastern Mich-MI NT 2:08.97 2
28.57 1:01.20 (32.63) 1:34.98 (33.78) 2:08.97 (33.99)
5 Schultz, Adele 17 Eastern Mich-MI NT x2:09.72
28.97 1:01.75 (32.78) 1:36.44 (34.69) 2:09.72 (33.28)
6 Ludema, Emily C 20 Oakland-MI NT 2:09.96 1
29.01 1:03.17 (34.16) 1:36.44 (33.27) 2:09.96 (33.52)
7 Vela, Julia A 20 Oakland-MI NT 2:10.17
29.64 1:02.80 (33.16) 1:36.39 (33.59) 2:10.17 (33.78)
8 Savonen, Candace L 20 Oakland-MI NT x2:29.56
30.83 1:08.38 (37.55) 1:49.81 (41.43) 2:29.56 (39.75)
Event 12 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alters, Mitchell T 18 Oakland-MI NT 1:52.99 9
25.74 54.61 (28.87) 1:23.96 (29.35) 1:52.99 (29.03)
2 Merrilees, Jorden P 18 Oakland-MI NT 1:54.13 4
25.17 53.56 (28.39) 1:24.00 (30.44) 1:54.13 (30.13)
3 Rusnak, Mario 20 Oakland-MI NT 1:54.94 3
25.87 55.72 (29.85) 1:25.56 (29.84) 1:54.94 (29.38)
4 Lawson, Aaron T 20 Eastern Mich-MI NT 1:55.11 2
26.20 55.04 (28.84) 1:24.81 (29.77) 1:55.11 (30.30)
5 Kinross, Mike F 22 Eastern Mich-MI NT 1:56.11 1
26.18 55.50 (29.32) 1:25.52 (30.02) 1:56.11 (30.59)
6 Coates, Tom 20 Eastern Mich-MI NT 1:57.17
25.25 54.92 (29.67) 1:25.42 (30.50) 1:57.17 (31.75)
7 Wood, Ian A 21 Oakland-MI NT x1:59.85
26.34 56.09 (29.75) 1:27.36 (31.27) 1:59.85 (32.49)
Event 13 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bellford, Alllison E 18 Oakland-MI NT 24.07 9
2 Maclean, Mary Kate K 18 Eastern Mich-MI NT 24.65 4
3 Carps, Jill E 19 Oakland-MI NT 24.82 3
4 Ghaffari, Sara J 19 Eastern Mich-MI NT 24.89 2
5 Seiple, Christine M 22 Oakland-MI NT 25.12 1
6 Richardson, Meghan N 20 Eastern Mich-MI NT 25.70
7 Hofmann, Alex E 19 Eastern Mich-MI NT x26.05
8 Cordero, Nicole A 18 Oakland-MI NT x26.25
Event 14 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Harding, Grant A 20 Oakland-MI NT 21.39 9
2 Gissen, Erik 20 Eastern Mich-MI NT 21.47 4
3 Aceino, Alex M 21 Oakland-MI NT 21.48 3
4 Everson, August F 20 Eastern Mich-MI NT 21.50 2
5 Foos, Dexter R 20 Eastern Mich-MI NT 21.52 1
6 Keresztes, Matyas 22 Oakland-MI NT 21.70
7 Wolf, Josh P 22 Oakland-MI NT x22.77
Event 15 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hulvey, Danielle M 21 Eastern Mich-MI NP 296.70 9
2 Hendricks, Kelly 21 Eastern Mich-MI NP 288.37 4
3 Taylor, Karly 19 Eastern Mich-MI NP 219.90 3
Event 16 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Saunders, Andrew M 21 Eastern Mich-MI NP 293.47 9
2 Craig, Jeffrey E 21 Eastern Mich-MI NP 290.92 4
3 Stephens, Sage Z 19 Eastern Mich-MI NP 272.85 3
4 Johnson, Dakoda 19 Eastern Mich-MI NP x252.07
5 Welling, Jordan A 19 Oakland-MI NP 242.10 2
6 Matthew, Ventura 19 Eastern Mich-MI NP x226.20
Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Flynn, Nicole N 18 Oakland-MI NT 52.74 9
25.75 52.74 (26.99)
2 Godlewski, Jessie M 18 Eastern Mich-MI NT 52.75 4
25.81 52.75 (26.94)
3 Bellford, Alllison E 18 Oakland-MI NT 53.14 3
25.88 53.14 (27.26)
4 Maclean, Mary Kate K 18 Eastern Mich-MI NT 53.58 2
25.78 53.58 (27.80)
5 Carps, Jill E 19 Oakland-MI NT 54.34 1
26.38 54.34 (27.96)
6 Stewart, Bronte'' M 19 Oakland-MI NT x54.55
26.38 54.55 (28.17)
7 Detro, Rebecca N 18 Eastern Mich-MI NT 55.63
26.76 55.63 (28.87)
8 Hofmann, Alex E 19 Eastern Mich-MI NT x57.24
27.31 57.24 (29.93)
-- Dobrzelewski, Hannah E 20 Oakland-MI NT X56.13
27.27 56.13 (28.86)
-- Scott, Katherine 18 Oakland-MI NT X57.84
27.58 57.84 (30.26)
-- Cordero, Nicole A 18 Oakland-MI NT X58.12
28.14 58.12 (29.98)
Event 18 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Harding, Grant A 20 Oakland-MI NT 45.99 9
22.36 45.99 (23.63)
2 Moore, Brian V 19 Eastern Mich-MI NT 46.74 4
22.68 46.74 (24.06)
3 Keresztes, Matyas 22 Oakland-MI NT 46.96 3
23.03 46.96 (23.93)
4 Johnson, Zach D 21 Oakland-MI NT 47.02 2
22.73 47.02 (24.29)
5 Foos, Dexter R 20 Eastern Mich-MI NT 47.31 1
22.10 47.31 (25.21)
6 Ivry, Oded 23 Eastern Mich-MI NT 47.86
23.09 47.86 (24.77)
7 Everson, August F 20 Eastern Mich-MI NT x48.01
22.96 48.01 (25.05)
8 Quinnan, Jake M 19 Oakland-MI NT x50.05
23.81 50.05 (26.24)
Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tomeckova, Karin 19 Oakland-MI NT 2:01.66 9
28.87 59.35 (30.48) 1:31.03 (31.68) 2:01.66 (30.63)
2 Busch, Alyssa S 21 Oakland-MI NT 2:05.36 4
30.22 1:02.76 (32.54) 1:34.48 (31.72) 2:05.36 (30.88)
3 Rietveld, Kyra 19 Oakland-MI NT 2:08.72 3
29.66 1:01.97 (32.31) 1:35.21 (33.24) 2:08.72 (33.51)
4 Tolic, Helena 21 Eastern Mich-MI NT 2:09.20 2
29.73 1:01.53 (31.80) 1:34.68 (33.15) 2:09.20 (34.52)
5 Hunter, Megan M 19 Oakland-MI NT x2:11.51
31.47 1:04.08 (32.61) 1:37.72 (33.64) 2:11.51 (33.79)
6 Miller, Maddie E 18 Eastern Mich-MI NT 2:13.39 1
30.99 1:04.14 (33.15) 1:38.48 (34.34) 2:13.39 (34.91)
7 Buckwell, Kaitie M 20 Eastern Mich-MI NT 2:19.23
32.70 1:07.48 (34.78) 1:42.92 (35.44) 2:19.23 (36.31)
Event 20 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hanson, Jacob D 21 Eastern Mich-MI NT 1:47.32 9
25.83 53.22 (27.39) 1:20.57 (27.35) 1:47.32 (26.75)
2 Jensen, Anders L 25 Oakland-MI NT 1:48.47 4
25.83 53.32 (27.49) 1:21.02 (27.70) 1:48.47 (27.45)
3 Capen, Tyler C 21 Eastern Mich-MI NT 1:54.69 3
26.83 55.77 (28.94) 1:25.43 (29.66) 1:54.69 (29.26)
4 Hansen, Tobias U 25 Oakland-MI NT 1:54.80 2
26.77 55.67 (28.90) 1:25.03 (29.36) 1:54.80 (29.77)
5 Richardson, Patrick J 21 Oakland-MI NT 1:57.69 1
27.38 57.39 (30.01) 1:27.96 (30.57) 1:57.69 (29.73)
6 Utesch, Ben J 22 Oakland-MI NT x2:02.71
28.37 59.11 (30.74) 1:31.03 (31.92) 2:02.71 (31.68)
7 Schingoethe, Nate J 20 Eastern Mich-MI NT 2:03.17
28.90 1:00.01 (31.11) 1:31.55 (31.54) 2:03.17 (31.62)
8 Butcher, Austin R 18 Eastern Mich-MI NT x2:04.99
29.83 1:01.67 (31.84) 1:33.66 (31.99) 2:04.99 (31.33)
Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kalinosky, Lauren K 21 Eastern Mich-MI NT 2:22.03 9
32.53 1:08.69 (36.16) 1:45.18 (36.49) 2:22.03 (36.85)
2 Dorszewski, Monica N 19 Eastern Mich-MI NT 2:22.92 4
33.28 1:09.45 (36.17) 1:46.17 (36.72) 2:22.92 (36.75)
3 Lopez Llorente, Irene 18 Eastern Mich-MI NT 2:24.34 3
32.51 1:09.21 (36.70) 1:46.96 (37.75) 2:24.34 (37.38)
4 Weidner, Vanessa R 22 Eastern Mich-MI NT x2:24.73
33.62 1:10.97 (37.35) 1:48.09 (37.12) 2:24.73 (36.64)
5 Balogh, Vanessa 24 Oakland-MI NT 2:25.65 2
33.49 1:10.57 (37.08) 1:47.75 (37.18) 2:25.65 (37.90)
6 Ludema, Emily C 20 Oakland-MI NT 2:29.77 1
33.51 1:11.72 (38.21) 1:50.81 (39.09) 2:29.77 (38.96)
7 Larsen, Jennifer L 21 Oakland-MI NT 2:30.40
34.68 1:12.61 (37.93) 1:51.27 (38.66) 2:30.40 (39.13)
8 Zintsmaster, Kathleen A 19 Oakland-MI NT x2:33.78
34.71 1:13.33 (38.62) 1:53.50 (40.17) 2:33.78 (40.28)
Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Traustason, Hrafn Oakland-MI NT 2:05.54 9
28.17 59.86 (31.69) 1:32.38 (32.52) 2:05.54 (33.16)
2 Swain, Mike D 21 Eastern Mich-MI NT 2:06.57 4
29.17 1:01.48 (32.31) 1:35.17 (33.69) 2:06.57 (31.40)
3 Fisher, Mike M 20 Eastern Mich-MI NT 2:11.38 3
29.91 1:02.96 (33.05) 1:36.85 (33.89) 2:11.38 (34.53)
4 Hodges, Chris J 18 Eastern Mich-MI NT 2:14.04 2
30.19 1:04.01 (33.82) 1:38.63 (34.62) 2:14.04 (35.41)
5 Cone, Adam N 20 Oakland-MI NT 2:14.60 1
30.26 1:04.93 (34.67) 1:39.68 (34.75) 2:14.60 (34.92)
6 Schwarz, Grant G 19 Eastern Mich-MI NT x2:15.42
30.57 1:04.86 (34.29) 1:40.25 (35.39) 2:15.42 (35.17)
7 Kingston, Cameron P 18 Oakland-MI NT 2:16.16
31.81 1:06.29 (34.48) 1:40.75 (34.46) 2:16.16 (35.41)
8 Haan, Colby R 19 Oakland-MI NT x2:21.27
32.03 1:07.83 (35.80) 1:44.57 (36.74) 2:21.27 (36.70)
Event 23 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Emig, Briana J 21 Eastern Mich-MI NT 4:59.73 9
27.91 57.59 (29.68) 1:27.65 (30.06) 1:57.95 (30.30)
2:28.21 (30.26) 2:58.29 (30.08) 3:28.60 (30.31) 3:59.14 (30.54)
4:29.76 (30.62) 4:59.73 (29.97)
2 Burtch, Audra E 19 Eastern Mich-MI NT 5:05.50 4
27.22 57.58 (30.36) 1:28.43 (30.85) 1:59.52 (31.09)
2:30.77 (31.25) 3:02.00 (31.23) 3:33.14 (31.14) 4:04.23 (31.09)
4:35.60 (31.37) 5:05.50 (29.90)
3 Blassneck, Wesley P 21 Eastern Mich-MI NT 5:10.76 3
28.03 59.13 (31.10) 1:30.38 (31.25) 2:01.59 (31.21)
2:33.31 (31.72) 3:05.16 (31.85) 3:36.91 (31.75) 4:08.37 (31.46)
4:39.81 (31.44) 5:10.76 (30.95)
4 Waller, Grace C 20 Oakland-MI NT 5:12.65 2
28.94 59.71 (30.77) 1:31.14 (31.43) 2:02.77 (31.63)
2:34.75 (31.98) 3:07.07 (32.32) 3:38.81 (31.74) 4:10.24 (31.43)
4:41.94 (31.70) 5:12.65 (30.71)
5 Stears, JulieAnne B 21 Oakland-MI NT 5:13.49 1
28.71 59.47 (30.76) 1:31.12 (31.65) 2:02.79 (31.67)
2:34.61 (31.82) 3:06.72 (32.11) 3:38.62 (31.90) 4:10.66 (32.04)
4:42.62 (31.96) 5:13.49 (30.87)
6 Contesti, Nichole R 19 Oakland-MI NT 5:13.69
29.42 1:00.73 (31.31) 1:32.51 (31.78) 2:04.23 (31.72)
2:36.18 (31.95) 3:08.45 (32.27) 3:39.87 (31.42) 4:11.61 (31.74)
4:43.05 (31.44) 5:13.69 (30.64)
7 Brechenser, Sarah 21 Eastern Mich-MI NT x5:24.31
29.26 1:01.37 (32.11) 1:33.34 (31.97) 2:05.68 (32.34)
2:38.33 (32.65) 3:11.09 (32.76) 3:44.34 (33.25) 4:17.83 (33.49)
4:51.29 (33.46) 5:24.31 (33.02)
Event 24 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 el Sayed, Amr E 20 Oakland-MI NT 4:31.87 9
25.27 52.43 (27.16) 1:19.70 (27.27) 1:47.56 (27.86)
2:14.80 (27.24) 2:41.88 (27.08) 3:09.11 (27.23) 3:36.77 (27.66)
4:04.49 (27.72) 4:31.87 (27.38)
2 Merrilees, Jorden P 18 Oakland-MI NT 4:38.01 4
24.40 51.74 (27.34) 1:19.50 (27.76) 1:47.67 (28.17)
2:15.08 (27.41) 2:42.75 (27.67) 3:11.86 (29.11) 3:41.81 (29.95)
4:11.78 (29.97) 4:38.01 (26.23)
3 Henry, Andrew G 18 Eastern Mich-MI NT 4:40.31 3
25.71 54.01 (28.30) 1:22.44 (28.43) 1:51.17 (28.73)
2:20.00 (28.83) 2:48.98 (28.98) 3:17.46 (28.48) 3:45.76 (28.30)
4:13.84 (28.08) 4:40.31 (26.47)
4 Alters, Mitchell T 18 Oakland-MI NT 4:41.76 2
25.17 52.43 (27.26) 1:20.25 (27.82) 1:48.31 (28.06)
2:16.55 (28.24) 2:45.25 (28.70) 3:14.23 (28.98) 3:43.62 (29.39)
4:12.95 (29.33) 4:41.76 (28.81)
5 Evans, Nick A 21 Oakland-MI NT x4:42.15
26.92 55.39 (28.47) 1:23.78 (28.39) 1:52.21 (28.43)
2:20.90 (28.69) 2:50.03 (29.13) 3:18.49 (28.46) 3:46.76 (28.27)
4:15.15 (28.39) 4:42.15 (27.00)
6 Petrone, Franco 19 Eastern Mich-MI NT 4:42.17 1
26.15 54.55 (28.40) 1:23.26 (28.71) 1:52.11 (28.85)
2:20.83 (28.72) 2:49.59 (28.76) 3:18.33 (28.74) 3:47.10 (28.77)
4:15.37 (28.27) 4:42.17 (26.80)
7 Linder, Rickard L 21 Eastern Mich-MI NT 4:52.70
26.90 55.62 (28.72) 1:24.91 (29.29) 1:54.48 (29.57)
2:24.20 (29.72) 2:54.17 (29.97) 3:24.09 (29.92) 3:54.19 (30.10)
4:23.91 (29.72) 4:52.70 (28.79)
8 Tento, Sean P 19 Eastern Mich-MI NT x4:52.85
25.74 54.13 (28.39) 1:23.96 (29.83) 1:53.33 (29.37)
2:23.05 (29.72) 2:53.10 (30.05) 3:23.62 (30.52) 3:53.93 (30.31)
4:23.94 (30.01) 4:52.85 (28.91)
Event 25 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Swartz, Jackie E 20 Eastern Mich-MI NT 56.47 9
26.70 56.47 (29.77)
2 Czerska, Sandra J 22 Oakland-MI NT 56.60 4
27.01 56.60 (29.59)
3 Seiple, Christine M 22 Oakland-MI NT 57.88 3
27.05 57.88 (30.83)
4 Richardson, Meghan N 20 Eastern Mich-MI NT 58.74 2
27.99 58.74 (30.75)
5 Vela, Julia A 20 Oakland-MI NT 59.24 1
28.22 59.24 (31.02)
6 Schultz, Adele 17 Eastern Mich-MI NT 1:00.14
28.10 1:00.14 (32.04)
7 Ghaffari, Sara J 19 Eastern Mich-MI NT x1:00.53
27.99 1:00.53 (32.54)
8 Stanfa, Margo R 21 Oakland-MI NT x1:01.35
28.49 1:01.35 (32.86)
Event 26 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Aceino, Alex M 21 Oakland-MI NT 49.98 9
23.37 49.98 (26.61)
2 Rusnak, Mario 20 Oakland-MI NT 50.88 4
24.16 50.88 (26.72)
3 Gissen, Erik 20 Eastern Mich-MI NT 51.55 3
23.93 51.55 (27.62)
4 Wolf, Josh P 22 Oakland-MI NT 52.93 2
24.97 52.93 (27.96)
5 Howe, Blake D 18 Eastern Mich-MI NT 53.41 1
25.02 53.41 (28.39)
6 Moses, Jordan J 21 Oakland-MI NT x53.57
25.04 53.57 (28.53)
7 Coates, Tom 20 Eastern Mich-MI NT 53.67
24.78 53.67 (28.89)
8 Kinross, Mike F 22 Eastern Mich-MI NT x53.83
24.88 53.83 (28.95)
Event 27 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hendricks, Kelly 21 Eastern Mich-MI NP 308.70 9
2 Taylor, Karly 19 Eastern Mich-MI NP 265.65 4
3 Hulvey, Danielle M 21 Eastern Mich-MI NP 256.35 3
Event 28 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Craig, Jeffrey E 21 Eastern Mich-MI NP 343.95 9
2 Saunders, Andrew M 21 Eastern Mich-MI NP 338.10 4
3 Johnson, Dakoda 19 Eastern Mich-MI NP 302.32 3
4 Stephens, Sage Z 19 Eastern Mich-MI NP x257.10
5 Welling, Jordan A 19 Oakland-MI NP 203.55 2
Event 29 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Swartz, Jackie E 20 Eastern Mich-MI NT 2:06.82 9
27.72 1:00.49 (32.77) 1:37.48 (36.99) 2:06.82 (29.34)
2 Czerska, Sandra J 22 Oakland-MI NT 2:08.44 4
27.49 1:00.65 (33.16) 1:37.87 (37.22) 2:08.44 (30.57)
3 Ludema, Emily C 20 Oakland-MI NT 2:10.62 3
27.81 1:03.13 (35.32) 1:40.13 (37.00) 2:10.62 (30.49)
4 Daniel, Clarice J 18 Eastern Mich-MI NT 2:11.73 2
29.01 1:03.31 (34.30) 1:41.63 (38.32) 2:11.73 (30.10)
5 Kalinosky, Lauren K 21 Eastern Mich-MI NT 2:12.96 1
29.88 1:04.94 (35.06) 1:41.59 (36.65) 2:12.96 (31.37)
6 Vela, Julia A 20 Oakland-MI NT 2:14.59
28.76 1:03.92 (35.16) 1:43.02 (39.10) 2:14.59 (31.57)
7 Hunter, Megan M 19 Oakland-MI NT x2:15.66
29.44 1:03.51 (34.07) 1:44.97 (41.46) 2:15.66 (30.69)
Event 30 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hanson, Jacob D 21 Eastern Mich-MI NT 1:52.73 9
25.09 52.74 (27.65) 1:25.87 (33.13) 1:52.73 (26.86)
2 Swain, Mike D 21 Eastern Mich-MI NT 1:54.48 4
25.83 55.54 (29.71) 1:27.98 (32.44) 1:54.48 (26.50)
3 Hansen, Tobias U 25 Oakland-MI NT 1:54.55 3
25.12 53.92 (28.80) 1:27.18 (33.26) 1:54.55 (27.37)
4 Jensen, Anders L 25 Oakland-MI NT 1:55.02 2
24.89 53.43 (28.54) 1:27.45 (34.02) 1:55.02 (27.57)
5 Rusnak, Mario 20 Oakland-MI NT 1:57.84 1
24.94 55.51 (30.57) 1:31.23 (35.72) 1:57.84 (26.61)
6 Capen, Tyler C 21 Eastern Mich-MI NT 1:58.07
25.70 55.00 (29.30) 1:29.77 (34.77) 1:58.07 (28.30)
7 Traustason, Hrafn Oakland-MI NT x1:59.56
25.54 58.55 (33.01) 1:31.28 (32.73) 1:59.56 (28.28)
8 Lawson, Aaron T 20 Eastern Mich-MI NT x2:04.42
26.05 59.58 (33.53) 1:35.81 (36.23) 2:04.42 (28.61)
Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oakland University-MI ''A'' NT 3:32.13 11
1) Flynn, Nicole N 18 2) Balogh, Vanessa 24
3) Bellford, Alllison E 18 4) Tomeckova, Karin 19
25.71 52.58 (52.58) 1:18.49 (25.91) 1:46.77 (54.19)
2:11.86 (25.09) 2:39.32 (52.55) 3:04.72 (25.40) 3:32.13 (52.81)
2 Eastern Michigan University-MI ''A'' NT 3:32.26 4
1) Godlewski, Jessie M 18 2) Tolic, Helena 21
3) Maclean, Mary Kate K 18 4) Emig, Briana J 21
25.53 52.49 (52.49) 1:17.81 (25.32) 1:45.75 (53.26)
2:10.74 (24.99) 2:39.15 (53.40) 3:04.85 (25.70) 3:32.26 (53.11)
3 Oakland University-MI ''B'' NT 3:40.29 2
1) Stewart, Bronte'' M 19 2) Seiple, Christine M 22
3) Carps, Jill E 19 4) Busch, Alyssa S 21
26.38 54.70 (54.70) 1:20.18 (25.48) 1:48.71 (54.01)
2:16.11 (27.40) 2:44.65 (55.94) 3:11.16 (26.51) 3:40.29 (55.64)
4 Eastern Michigan University-MI ''B'' NT 3:41.48
1) Detro, Rebecca N 18 2) Burtch, Audra E 19
3) Miller, Maddie E 18 4) Dorszewski, Monica N 19
26.82 56.16 (56.16) 1:22.24 (26.08) 1:52.00 (55.84)
2:17.94 (25.94) 2:47.00 (55.00) 3:13.09 (26.09) 3:41.48 (54.48)
5 Eastern Michigan University-MI ''C'' NT x3:46.33
1) Straub, Taylor 19 2) Hofmann, Alex E 19
3) Richardson, Meghan N 20 4) Blassneck, Wesley P 21
27.11 56.51 (56.51) 1:23.57 (27.06) 1:53.75 (57.24)
2:20.77 (27.02) 2:49.91 (56.16) 3:16.54 (26.63) 3:46.33 (56.42)
6 Eastern Michigan University-MI ''D'' NT x3:46.59
1) Brechenser, Sarah 21 2) Buckwell, Kaitie M 20
3) Vigneron, Pauline 19 4) Lopez Llorente, Irene 18
27.55 58.14 (58.14) 1:25.42 (27.28) 1:55.34 (57.20)
2:21.77 (26.43) 2:50.92 (55.58) 3:17.92 (27.00) 3:46.59 (55.67)
7 Oakland University-MI ''C'' NT x3:47.17
1) Rietveld, Kyra 19 2) Stanfa, Margo R 21
3) Cordero, Nicole A 18 4) Stears, JulieAnne B 21
26.63 55.40 (55.40) 1:22.22 (26.82) 1:52.36 (56.96)
2:20.41 (28.05) 2:50.50 (58.14) 3:17.81 (27.31) 3:47.17 (56.67)
8 Oakland University-MI ''D'' NT x3:47.32
1) Contesti, Nichole R 19 2) Waller, Grace C 20
3) Dobrzelewski, Hannah E 20 4) Scott, Katherine 18
27.81 56.90 (56.90) 1:24.14 (27.24) 1:53.52 (56.62)
2:20.67 (27.15) 2:50.06 (56.54) 3:17.04 (26.98) 3:47.32 (57.26)
Event 32 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Eastern Michigan University-MI ''A'' NT 3:04.48 11
1) Foos, Dexter R 20 2) Everson, August F 20
3) Henry, Andrew G 18 4) Moore, Brian V 19
22.25 46.56 (46.56) 1:08.90 (22.34) 1:33.20 (46.64)
1:55.28 (22.08) 2:19.32 (46.12) 2:40.80 (21.48) 3:04.48 (45.16)
2 Oakland University-MI ''A'' NT 3:04.51 4
1) Harding, Grant A 20 2) Aceino, Alex M 21
3) Keresztes, Matyas 22 4) Merrilees, Jorden P 18
22.36 46.23 (46.23) 1:08.51 (22.28) 1:32.65 (46.42)
1:54.68 (22.03) 2:18.72 (46.07) 2:40.65 (21.93) 3:04.51 (45.79)
3 Oakland University-MI ''B'' NT 3:09.50 2
1) Johnson, Zach D 21 2) Moses, Jordan J 21
3) el Sayed, Amr E 20 4) Evans, Nick A 21
22.80 47.56 (47.56) 1:10.56 (23.00) 1:35.17 (47.61)
1:57.37 (22.20) 2:21.52 (46.35) 2:44.45 (22.93) 3:09.50 (47.98)
4 Eastern Michigan University-MI ''B'' NT 3:13.35
1) Lebling, Brad S 18 2) Gissen, Erik 20
3) Petrone, Franco 19 4) Ivry, Oded 23
23.76 49.82 (49.82) 1:12.14 (22.32) 1:36.89 (47.07)
1:59.93 (23.04) 2:25.36 (48.47) 2:48.18 (22.82) 3:13.35 (47.99)
5 Eastern Michigan University-MI ''C'' NT x3:20.81
1) Crompton, Dylan T 18 2) Kinross, Mike F 22
3) Tento, Sean P 19 4) Howe, Blake D 18
23.85 49.94 (49.94) 1:12.89 (22.95) 1:39.89 (49.95)
2:04.21 (24.32) 2:31.05 (51.16) 2:55.11 (24.06) 3:20.81 (49.76)
6 Oakland University-MI ''C'' NT x3:22.65
1) Quinnan, Jake M 19 2) Wolf, Josh P 22
3) Alters, Mitchell T 18 4) Kingston, Cameron P 18
24.08 50.17 (50.17) 1:14.94 (24.77) 1:42.82 (52.65)
2:06.67 (23.85) 2:32.49 (49.67) 2:56.24 (23.75) 3:22.65 (50.16)
7 Eastern Michigan University-MI ''D'' NT x3:29.77
1) Demaria, Frankie M 20 2) Linder, Rickard L 21
3) Lawson, Aaron T 20 4) Fisher, Mike M 20
24.51 51.06 (51.06) 1:15.93 (24.87) 1:42.72 (51.66)
2:08.18 (25.46) 2:36.28 (53.56) 3:01.22 (24.94) 3:29.77 (53.49)
-- Oakland University-MI ''D'' NT DQ
Early take-off swimmer #3
1) Wood, Ian A 21 2) Haan, Colby R 19
3) Utesch, Ben J 22 4) Latour, Andre P 22
24.18 50.25 (50.25) 1:14.80 (24.55) 1:41.20 (50.95)
2:05.34 (24.14) 2:30.87 (49.67) 2:55.32 (24.45) DQ (50.87)
Women - Team Rankings - Through Event 32
1. Eastern Michigan University 171 2. Oakland University 123
Men - Team Rankings - Through Event 32
1. Oakland University 159 2. Eastern Michigan University 139