ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
High School State Championships: Wyoming 3A and 4A Girls
10/27/2012-10/27/2012
Gillette, Wyoming USA

CCHS Camels                                    10/27/2012 - 10:55AM
              2012 3A GIRLS SWIM & DIVE CHAMPIONSHIPS               
            AQUATIC CENTER - GILLETTE, WY   10/26-27/12             
 
 Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
====================================================================
    School                              Prelims     Finals        
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 JAC                                 1:56.26    1:54.05  
     1) Tarver, Connor JR             2) Guerrieri, Flynn SR          
     3) Hamilton, Becca SR            4) Phelps, Kiana FR             
  2 LAN                                 1:56.81    1:56.06  
     1) Crawford, Sammy SR            2) Howdyshell, Gwynaedd SR      
     3) Forton, Katie JR              4) Robinson, Anna FR            
  3 BUF                                 2:01.28    1:59.56  
     1) Ballek, Misty SR              2) Thiele, Nicole FR            
     3) Chapin, Hannah JR             4) Stafford, Caley SR           
  4 POW                                 2:05.09    2:04.15  
     1) Tracy, Amanda FR              2) Moretti, Gretchen SO         
     3) Bohlman, Tristan FR           4) O'' Neill, Sarah Jean SO      
  5 RAW                                 2:05.21    2:04.24  
     1) Lund, Taylor JR               2) Sheets, Mariah FR            
     3) Brannan, Cecilly SR           4) Anderson, Codee JR           
  6 SUB                                 2:04.99    2:06.36  
     1) Vidal, Valerie JR             2) Legerski, Sonya SO           
     3) Schamber, Brookely JR         4) Grossman, Heather JR         
 
                         === B - Final ===                          
 
  7 COD                                 2:06.01    2:05.70  
     1) Crawford, Haley JR            2) Snyder, Jeni FR              
     3) Garrison, Courtney SR         4) Boyles, Mackenzie SR         
  8 WOR                                 2:08.53    2:08.85  
     1) Russell, Saydria FR           2) Kennedy, Kristen SR          
     3) Jolley, Brianna FR            4) Werbelow, Taylor JR          
  9 KEM                                 2:30.84    2:17.73  
     1) Popp, Bridgette SR            2) Schramm, Bailey FR           
     3) Miller, Ali JR                4) Miller, Dakota FR            
 10 LYM                                 2:22.20    2:20.88  
     1) Loveless, Mandi SR            2) Eyre, Kenadee FR             
     3) Nelson, Karissa SO            4) Fotheringham, Kaci FR        
 11 DOU                                 2:33.36    2:32.50  
     1) Caves, Kyla SR                2) Cole, Sami JR                
     3) Wilson, Katie SR              4) May, Tabby SR                
 
                       === Preliminaries ===                        
 
 -- NEW                                     DQ              
     1) Clayton, Kodi                 2) Whetsell, Tracey JR          
     3) Whitney, Jae SO               4) Wood, Kelsey FR              

Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Phelps, Kiana          FR JAC               2:05.90    1:59.59  
  2 Olson, Katelyn         SO RAW               2:04.27    2:00.90  
  3 Kennedy, Carolyn       SO WOR               2:06.72    2:04.18  
  4 Gramlich, Morgan       SO LAN               2:05.00    2:04.60  
  5 Tracy, Amanda          FR POW               2:04.36    2:05.52  
  6 Mitchell, Cora         SO JAC               2:08.86    2:12.49  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Schimelpfenig, Emily   JR LAN               2:09.10    2:05.20  
  8 Pardee, Jaime          SO JAC               2:09.75    2:06.12  
  9 Boyles, Mackenzie      SR COD               2:10.72    2:11.63  
 10 Robins, Morgan         JR LAN               2:12.23    2:13.65  
 11 Blain, Ciara           SO DOU               2:15.80    2:18.22  
 12 Ott, Sara              SR BUF               2:15.65    2:19.23  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Fernandez, Amber       SR LYM               2:16.50             
 14 Russell, Saydria       FR WOR               2:16.66             
 15 Todd, Hanna            JR JAC               2:17.25             
 16 Snyder, Jeni           FR COD               2:18.00             
 17 Bohlman, Taryn         FR POW               2:18.03             
 18 Jolley, Brianna        FR WOR               2:18.22             
 19 Riddle, Hailee         FR BUF               2:18.65             
 20 Boley, Karsten         JR KEM               2:20.60             
 21 Baron, Katharine       SO LAN               2:21.04      

Event 3  Girls 200 Yard IM
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Tarver, Connor         JR JAC               2:15.67    2:11.71  
  2 Crawford, Sammy        SR LAN               2:16.45    2:16.17  
  3 Stafford, Caley        SR BUF               2:24.20    2:25.86  
  4 Forton, Katie          JR LAN               2:27.48    2:27.03  
  5 Thiele, Nicole         FR BUF               2:29.33    2:27.45  
  6 Moretti, Gretchen      SO POW               2:31.07    2:32.33  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Guerrieri, Flynn       SR JAC               2:31.26    2:31.73  
  8 Flickinger, Kelly      JR JAC               2:34.18    2:31.93  
  9 Legerski, Sonya        SO SUB               2:35.29    2:34.58  
 10 Gibson, Reily          SO JAC               2:35.11    2:36.81  
 11 O'' Neill, Sarah Jean   SO POW               2:38.05    2:38.39  
 12 Spriggs, Shaelyn       SR LAN               2:37.62    2:38.88  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Allen, Lydia           JR POW               2:39.58             
 14 Ott, Ashley            JR LYM               2:40.49             
 15 Sheets, Mariah         FR RAW               2:40.91             
 16 Zorgati, Courtenay     SR POW               2:41.07             
 17 Palmer, Brittnee       FR RAW               2:43.90             
 18 Abeyta, Shinowa        SO LAN               2:45.26             
 19 Fotheringham, Kaci     FR LYM               2:47.75       

Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Chapin, Hannah         JR BUF                 26.05      25.00  
  2 Hiser, Lateesha        JR DOU                 25.71      25.35  
  3 Schulthess, Katie      JR KEM                 25.88      26.16  
  4 Krause, Kelly          JR JAC                 26.44      26.60  
  5 Crawford, Haley        JR COD                 26.33      26.65  
  6 Robinson, Anna         FR LAN                 26.59      26.71  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Lund, Taylor           JR RAW                 26.65      26.26  
  8 Todd, Hanna            JR JAC                 26.77      26.80  
  9 Smith, Elsa            FR JAC                 26.86      27.09  
 10 Shockley, Abbie        FR JAC                 27.65      27.35  
 11 Gilbert, Kennadi       JR KEM                 27.20      27.49  
 12 Anderson, Cori         SR SUB                 27.37      27.56  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Vidal, Valerie         JR SUB                 27.78             
 14 Nielson, Destinee      JR KEM                 27.96             
 15 Mika, Madeline         FR RAW                 28.01             
 15 Grossman, Heather      JR SUB                 28.01             
 17 Werbelow, Taylor       JR WOR                 29.53           

Event 5  Girls 1 mtr Diving
==================================================================
    Name                 Year School              Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Meacham, Gracie        JR BUF                265.25     374.60  
  2 Johnson, Jamie         JR LYM                243.55     347.45  
  3 Nielson, Kaisha        JR KEM                242.60     315.55  
  4 Backes, Karissa        JR DOU                213.50     303.95  
  5 Steward, Erika         JR COD                204.80     301.15  
  6 Hays, Calli            SR RAW                208.85     282.95  
  7 Elmlinger, Jenna       SO BUF                200.60     269.60  
  8 Jones, Livia           SR LAN                181.90     250.65  
  9 Coleman, Katelyn       FR JAC                175.15     243.90  
 10 Kaufman, Jenna         FR LAN                174.10     242.70  
 11 Gorchesky, Tess        SR COD                175.35     239.35  
 12 Meeks, Maykala         SO LAN                172.30     236.65  
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
 13 Sweet, Hannah          JR POW                172.00             
 14 Arment, Alexandra      SO RAW                164.60         

Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Kennedy, Carolyn       SO WOR               1:03.61    1:03.05  
  2 Forton, Katie          JR LAN               1:03.56    1:03.17  
  3 Hamilton, Becca        SR JAC               1:04.57    1:03.82  
  4 Crawford, Sammy        SR LAN               1:05.27    1:03.96  
  5 Brannan, Cecilly       SR RAW               1:05.16    1:05.89  
  6 Mitchell, Cora         SO JAC               1:07.14    1:08.41  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Kennedy, Kristen       SR WOR               1:07.92    1:08.03  
  8 Stalker, Helen         SO JAC               1:09.16    1:08.39  
  8 Jolley, Brianna        FR WOR               1:09.64    1:08.39  
 10 Bohlman, Tristan       FR POW               1:10.76    1:09.87  
 11 Glassock, Livi         FR BUF               1:11.41    1:11.92  
 12 Garrison, Courtney     SR COD               1:12.43    1:12.04  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Ballek, Misty          SR BUF               1:12.49             
 14 Liggett, Stephanie     SO POW               1:12.57             
 15 Gilbert, Kennadi       JR KEM               1:12.89             
 16 Schamber, Brookely     JR SUB               1:14.04             
 17 Allen, Lydia           JR POW               1:14.19             
 18 Ott, Ashley            JR LYM               1:15.97             
 19 Wurzel, Sarah          SR POW               1:16.00             
 20 Graue, Taylor          SO JAC               1:16.26             
 21 Nelson, Karissa        SO LYM               1:19.33       

Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Phelps, Kiana          FR JAC                 56.17      53.71  
  2 Chapin, Hannah         JR BUF                 56.59      54.76  
  3 Howdyshell, Gwynaedd   SR LAN                 56.06      55.20  
  4 Tracy, Amanda          FR POW                 57.74      58.08  
  5 Boyles, Mackenzie      SR COD                 58.44      58.27  
  6 Schulthess, Katie      JR KEM                 57.28      58.59  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Pardee, Jaime          SO JAC                 58.80      57.11  
  8 Krause, Kelly          JR JAC                 59.02      58.03  
  9 Robinson, Anna         FR LAN                 59.64      59.21  
 10 Bradshaw, McCaslynn    FR LYM               1:00.57      59.98  
 11 Blain, Ciara           SO DOU                 59.92    1:01.26  
 12 Harrower, Mallory      FR JAC               1:01.53    1:01.86  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Snyder, Jeni           FR COD               1:01.54             
 14 Nielson, Destinee      JR KEM               1:01.66             
 15 Mika, Madeline         FR RAW               1:02.81             
 16 Grossman, Heather      JR SUB               1:03.20             
 17 Bohlman, Taryn         FR POW               1:03.41             
 18 Jessen, Karsen         FR SUB               1:03.52             
 19 Walker, Saxen          SR LYM               1:04.25             
 20 Dietrich, Elizabeth    SO WOR               1:04.89             
 21 Curren, Shaylee        FR NEW               1:04.90             
 -- Anderson, Cori         SR SUB                  DFS              

Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Olson, Katelyn         SO RAW               5:42.33    5:33.39  
  2 Gramlich, Morgan       SO LAN               5:37.47    5:33.93  
  3 Schimelpfenig, Emily   JR LAN               5:45.09    5:43.86  
  4 Hamilton, Becca        SR JAC               5:50.57    5:49.07  
  5 Fernandez, Amber       SR LYM               6:03.60    6:02.22  
  6 Ott, Sara              SR BUF               6:04.48    6:09.24  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Gibson, Reily          SO JAC               6:05.07    6:01.76  
  8 Robins, Morgan         JR LAN               6:08.48    6:02.71  
  9 Russell, Saydria       FR WOR               6:10.21    6:07.05  
 10 Logue, Emily           SR LAN               6:09.59    6:09.96  
 11 Boley, Karsten         JR KEM               6:12.65    6:10.45  
 12 Riddle, Hailee         FR BUF               6:15.07    6:11.71  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Joskow, Ariane         FR COD               6:15.37             
 14 Rollins, Traci         SO LYM               6:22.17             
 15 Rausch, Devin          SO POW               6:28.06             
 16 Garcia, Lizzet         SR JAC               6:32.41             
 17 Walker, Saxen          SR LYM               6:55.56             

Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
    School                              Prelims     Finals        
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 JAC                                 1:47.51    1:45.40  
     1) Guerrieri, Flynn SR           2) Smith, Elsa FR               
     3) Todd, Hanna JR                4) Krause, Kelly JR             
  2 LAN                                 1:49.22    1:46.05  
     1) Gramlich, Morgan SO           2) Schimelpfenig, Emily JR      
     3) Forton, Katie JR              4) Robinson, Anna FR            
  3 COD                                 1:50.81    1:48.48  
     1) Crawford, Haley JR            2) Garrison, Courtney SR        
     3) Snyder, Jeni FR               4) Boyles, Mackenzie SR         
  4 KEM                                 1:49.82    1:48.68  
     1) Gilbert, Kennadi JR           2) Schulthess, Katie JR         
     3) Nielson, Destinee JR          4) Boley, Karsten JR            
  5 RAW                                 1:50.02    1:50.23  
     1) Mika, Madeline FR             2) Anderson, Codee JR           
     3) Brannan, Cecilly SR           4) Olson, Katelyn SO            
  6 SUB                                 1:51.58    1:50.78  
     1) Legerski, Sonya SO            2) Jessen, Karsen FR            
     3) Grossman, Heather JR          4) Vidal, Valerie JR            
 
                         === B - Final ===                          
 
  7 WOR                                 1:52.14    1:51.22  
     1) Kennedy, Kristen SR           2) Dietrich, Elizabeth SO       
     3) Werbelow, Taylor JR           4) Kennedy, Carolyn SO          
  8 POW                                 1:53.51    1:51.42  
     1) O'' Neill, Sarah Jean SO       2) Zorgati, Courtenay SR        
     3) Bohlman, Tristan FR           4) Tracy, Amanda FR             
  9 LYM                                 1:54.16    1:52.43  
     1) Bradshaw, McCaslynn FR        2) Fernandez, Amber SR          
     3) Ott, Ashley JR                4) Walker, Saxen SR             
 10 BUF                                 1:55.92    1:54.79  
     1) Meacham, Gracie JR            2) Thiele, Nicole FR            
     3) Riddle, Hailee FR             4) Ott, Sara SR                 
 11 DOU                                 2:02.41    1:56.86  
     1) Hiser, Lateesha JR            2) Caves, Kyla SR               
     3) Wilson, Katie SR              4) Blain, Ciara SO              
 12 NEW                                 2:11.03    2:11.03  
     1) Whitney, Jae SO               2) Wood, Kelsey FR              
     3) Lambert, Cora JR              4) Curren, Shaylee FR           

Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Tarver, Connor         JR JAC               1:00.41      58.74  
  2 Crawford, Haley        JR COD               1:07.32    1:05.11  
  3 Lund, Taylor           JR RAW               1:07.66    1:05.96  
  4 Hiser, Lateesha        JR DOU               1:04.25    1:05.97  
  5 Flickinger, Kelly      JR JAC               1:06.91    1:07.09  
  6 Vidal, Valerie         JR SUB               1:08.39    1:08.94  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Bohlman, Tristan       FR POW               1:09.43    1:08.67  
  8 Ballek, Misty          SR BUF               1:09.27    1:09.16  
  9 Bradshaw, McCaslynn    FR LYM               1:10.02    1:09.25  
 10 Stalker, Helen         SO JAC               1:11.39    1:10.22  
 11 Liggett, Stephanie     SO POW               1:11.09    1:10.40  
 12 Spriggs, Shaelyn       SR LAN               1:11.26    1:13.05  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Meeks, Maykala         SO LAN               1:12.19             
 14 Quillen, Natalie       SO POW               1:12.26             
 15 Garvin, Yuri           SO LAN               1:12.40             
 16 Wurzel, Sarah          SR POW               1:12.98             
 17 Cheney, Jovie          JR LYM               1:13.75             
 18 Shockley, Abbie        FR JAC               1:14.00             
 19 Loveless, Mandi        SR LYM               1:14.22             
 20 Anderson, Codee        JR RAW               1:14.86             

Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Stafford, Caley        SR BUF               1:11.67    1:11.04  
  2 Howdyshell, Gwynaedd   SR LAN               1:11.55    1:11.19  
  3 Thiele, Nicole         FR BUF               1:12.26    1:11.79  
  4 Legerski, Sonya        SO SUB               1:15.59    1:14.78  
  5 Kennedy, Kristen       SR WOR               1:13.86    1:14.89  
  6 Brannan, Cecilly       SR RAW               1:13.90    1:15.06  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Moretti, Gretchen      SO POW               1:17.42    1:16.98  
  8 Sheets, Mariah         FR RAW               1:17.42    1:17.26  
  9 Miller, Ali            JR KEM               1:16.12    1:17.30  
 10 O'' Neill, Sarah Jean   SO POW               1:18.78    1:19.45  
 11 Graue, Taylor          SO JAC               1:19.12    1:19.53  
 12 Guerrieri, Flynn       SR JAC               1:18.37    1:19.68  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 MacFarland, Avery      FR JAC               1:19.26             
 14 Schramm, Bailey        FR KEM               1:19.87             
 15 Caves, Kyla            SR DOU               1:20.48             
 16 Miller, Dakota         FR KEM               1:22.18             
 17 Zorgati, Courtenay     SR POW               1:22.20             
 18 Johnson, Madie         FR WOR               1:22.31             
 19 Jones, Livia           SR LAN               1:22.67             
 20 Lang, Katelyn          JR POW               1:23.56             

Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
====================================================================
    School                              Prelims     Finals        
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 JAC                                 3:50.82    3:43.36  
     1) Phelps, Kiana FR              2) Pardee, Jaime SO             
     3) Hamilton, Becca SR            4) Tarver, Connor JR            
  2 LAN                                 3:53.32    3:51.47  
     1) Crawford, Sammy SR            2) Gramlich, Morgan SO          
     3) Schimelpfenig, Emily JR       4) Howdyshell, Gwynaedd SR      
  3 BUF                                 4:05.66    4:01.08  
     1) Chapin, Hannah JR             2) Ott, Sara SR                 
     3) Ballek, Misty SR              4) Stafford, Caley SR           
  4 RAW                                 4:04.07    4:01.29  
     1) Mika, Madeline FR             2) Anderson, Codee JR           
     3) Lund, Taylor JR               4) Olson, Katelyn SO            
  5 WOR                                 4:05.98    4:01.51  
     1) Dietrich, Elizabeth SO        2) Jolley, Brianna FR           
     3) Russell, Saydria FR           4) Kennedy, Carolyn SO          
  6 KEM                                 4:09.11    4:06.70  
     1) Gilbert, Kennadi JR           2) Nielson, Destinee JR         
     3) Schulthess, Katie JR          4) Boley, Karsten JR            
 
                         === B - Final ===                          
 
  7 LYM                                 4:17.10    4:10.92  
     1) Bradshaw, McCaslynn FR        2) Fernandez, Amber SR          
     3) Ott, Ashley JR                4) Walker, Saxen SR             
  8 POW                                 4:18.93    4:14.80  
     1) Wurzel, Sarah SR              2) Zorgati, Courtenay SR        
     3) Bohlman, Taryn FR             4) Moretti, Gretchen SO         
  9 DOU                                 5:15.17    4:26.85  
     1) Blain, Ciara SO               2) Caves, Kyla SR               
     3) Wilson, Katie SR              4) Hiser, Lateesha JR           
 10 COD                                 4:34.23    4:29.35  
     1) Jones, Michaela SR            2) Steward, Erika JR            
     3) Joskow, Ariane FR             4) Garrison, Courtney SR        
 11 NEW                                 4:49.78    4:48.75  
     1) Wood, Kelsey FR               2) Whitney, Jae SO              
     3) Clayton, Kodi                 4) Curren, Shaylee FR           
 
                       === Preliminaries ===                        
 
 -- SUB                                     DQ              
     1) Ramsey, Fallon SO             2) Schamber, Brookely JR        
     3) Binning, Madelyn JR           4) Jessen, Karsen FR            

    Girls - Team Scores                              
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Jackson Hole High School           JAC             288.5
                2 Lander                             LAN             229  
                3 Buffalo High School                BUF             174  
                4 Lady Outlaw Swim/Dive              RAW             143  
                5 Worland High School                WOR              97.5
                6 Powell High School                 POW              96  
                7 Cody High School Broncs            COD              94  
                8 Kemmerer HS Girls                  KEM              89  
                9 Sublette County Swim Team          SUB              61  
               10 Lyman High School                  LYM              58  
               11 Douglas High School                DOU              55  
               12 Newcastle Dogies                   NEW               6  

CCHS Camels                                    10/26/2012 - 10:35AM
              2012 4A GIRLS SWIM & DIVE CHAMPIONSHIPS               
            AQUATIC CENTER - GILLETTE, WY   10/25-26/12             
 
 Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
====================================================================
    School                              Prelims     Finals        
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 EAS                                 1:53.20    1:50.11  
     1) Brown, Gracie SR              2) Brown, Jonna SR              
     3) Urban, Abby SO                4) Martin, Hayley SR            
  2 CAM                                 1:51.54    1:50.86  
     1) Ochsner, Kelsey JR            2) Waldum, Annie FR             
     3) Riss, Sage JR                 4) Jewell, Emily SO             
  3 KWH                                 1:52.39    1:51.37  
     1) Jones, Larisa SR              2) Schmitt, Julie SR            
     3) Perry, Angella SR             4) Jones, Iliana SO             
  4 SHE                                 1:57.28    1:55.43  
     1) Spiegelberg, Emily JR         2) Dougherty, Gretchen JR       
     3) Dougherty, Mackenzie FR       4) Brilz, Payton JR             
  5 CEN                                 1:58.32    1:58.13  
     1) Summers, Katie FR             2) Spiker, Ann SO               
     3) Murphy, Darby SO              4) Miller, Mariah SR            
  6 LAR                                 1:58.84    1:58.93  
     1) Hudson, Anna SR               2) Butcher, Bailey FR           
     3) Bienz, Sierra SO              4) Burchi, Delta SO             
 
                         === B - Final ===                          
 
  7 CSO                                 2:03.99    2:02.70  
     1) Martinez, Olivia JR           2) Pickard, Carissa SO          
     3) Austin, Donatellia JR         4) Backman, Kate SO             
  8 RSP                                 2:01.50    2:02.94  
     1) Moran, Samantha JR            2) Urban, Alysa SR              
     3) DeFauw, Hannah FR             4) Levada, Shaylynn SR          
  9 GRV                                 2:06.02    2:05.49  
     1) Taylor, Zadie JR              2) Stover, Tori SO              
     3) Allen, Emily SO               4) Chacon, Jazlin JR            
 10 RIV                                 2:10.93    2:11.79  
     1) Joy, Stephanie JR             2) Kechter, Michaela FR         
     3) Settlemire, Jordan SO         4) Kister, Karissa SR           
 11 EVN                                 2:09.96    2:13.88  
     1) Rose, Destany JR              2) Smith, Alli JR               
     3) Brady, Justice SO             4) Golding, Karolin SR          
 12 NCH                                 2:42.24    2:26.12  
     1) Graham, Miriam JR             2) Frankland, Amber SR          
     3) Bunn, Madison FR              4) Bertagnole, Andrea SR       

Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Morgan, Sarah          SR LAR               1:56.11    1:55.71  
  2 Schmitt, Julie         SR KWH               1:58.92    1:58.45  
  3 Urban, Abby            SO EAS               2:00.30    2:01.75  
  4 Brilz, Payton          JR SHE               2:04.40    2:03.82  
  5 Jankovsky, Halley      SO EAS               2:04.88    2:04.41  
  6 Storey, Kendra         SR CEN               2:05.16    2:05.25  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Mills, Jillian         FR CAM               2:05.81    2:04.87  
  8 Sall, Erica            SO EAS               2:06.63    2:06.42  
  9 Dohse, Shakira         SO CAM               2:08.55    2:08.34  
 10 Riss, Sage             JR CAM               2:09.17    2:09.40  
 11 Perry, Tiffany         SR GRV               2:06.82    2:10.97  
 12 Drew, Jordan           SR LAR               2:08.88    2:14.00  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Prather, Tiffany       SO RSP               2:09.33             
 14 Barker, Elizabeth      SO GRV               2:10.06             
 15 Brady, Justice         SO EVN               2:12.40             
 16 Copeland, Micah        SR CEN               2:12.66             
 17 Brown, Shelby          FR LAR               2:13.76             
 18 Buhr, Isabelle         SR LAR               2:15.25             
 19 Ellingford, Saige      SR EVN               2:15.64             
 20 Orr, Taylor            SO GRV               2:16.12             
 21 Klamm, Bre             SR CAM               2:16.98    

Event 3  Girls 200 Yard IM
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Miller, Mariah         SR CEN               2:15.19    2:14.42  
  2 Brown, Gracie          SR EAS               2:16.97    2:16.78  
  3 Perry, Angella         SR KWH               2:20.05    2:20.46  
  4 Sato, Rachel           JR CEN               2:22.00    2:21.79  
  5 Waldum, Annie          FR CAM               2:22.27    2:22.75  
  6 Spiker, Ann            SO CEN               2:21.74    2:23.48  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Jewell, Emily          SO CAM               2:22.62    2:21.41  
  8 Dougherty, Mackenzie   FR SHE               2:25.29    2:24.16  
  9 Settlemire, Jordan     SO RIV               2:25.34    2:24.37  
 10 Austin, Chelsea        SR EAS               2:25.00    2:24.43  
 11 Urban, Alysa           SR RSP               2:23.85    2:25.31  
 12 Nissen, Amy            SR LAR               2:25.44    2:26.18  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Brisch, Peytin         SR CAM               2:27.33             
 14 Kimery, Averyonna      SO CAM               2:27.83             
 15 Fosnight, Laurel       JR SHE               2:28.15             
 16 Hudson, Anna           SR LAR               2:28.32             
 17 Thomas, Hannah         JR CEN               2:28.74             
 18 Moran, Samantha        JR RSP               2:29.01             
 19 Hamilton, Hailey       SO LAR               2:30.02             
 20 Pooler, Brittany       SO LAR               2:30.31             
 21 Cady-Kimble, Shae      JR KWH               2:30.55             
 22 Reiner, Anna           SR EAS               2:32.15             
 23 Taylor, Zadie          JR GRV               2:33.51             
 24 Deville, Jess          SR EAS               2:34.35             

Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Jones, Iliana          SO KWH                 24.35      24.22  
  2 Sitz, Ashley           JR EVN                 25.66      25.14  
  3 Segrave, Taylor        JR CEN                 25.28      25.20  
  4 Martin, Hayley         SR EAS                 25.69      25.44  
  5 McIlvain, Kendra       SR CEN                 25.84      25.92  
  6 Martinez, Olivia       JR CSO                 26.07      26.12  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Pickard, Haley         FR LAR                 26.35      26.08  
  8 Spiegelberg, Emily     JR SHE                 26.57      26.22  
  9 Burchi, Delta          SO LAR                 26.12      26.26  
 10 Backman, Kate          SO CSO                 26.41      26.32  
 10 Roberts, Sunshine      FR CAM                 26.11      26.32  
 12 Wiswell, Shantell      SO CAM                 26.68      26.67  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Everard, Ana           FR KWH                 26.72             
 14 Perry, Tiffany         SR GRV                 26.91             
 15 Levada, Shaylynn       SR RSP                 26.96             
 16 Rose, Destany          JR EVN                 27.08             
 17 Beardslee, Katie       FR SHE                 27.15             
 18 Berry, Catie           FR CEN                 27.42             
 19 Hamilton, Catherine    SO RSP                 27.44             
 20 Kister, Karissa        SR RIV                 27.79             
 21 Prather, Katelynn      JR RSP                 27.85             
 22 Brown, Shelby          FR LAR                 27.97             
 23 Summers, Whitney       SR CEN                 28.00             
 24 Quinn, Grace           JR EAS                 28.01             
 25 Ottley, Britini        JR EVN                 28.11             
 26 Peterson, Jerrica      JR LAR                 28.12             
 27 Smith, Alli            JR EVN                 28.31             
 28 Gunyan, Nica           SO RSP                 28.56             

Event 5  Girls 1 mtr Diving
==================================================================
    Name                 Year School              Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Kobbe, Ryleigh         FR LAR                259.50     382.40  
  2 Williams, Emily        SR LAR                280.90     365.20  
  3 GrandPre, Peyton       SO EAS                236.15     347.05  
  4 Spaulding, Abbey       JR CSO                236.75     341.40  
  5 Bowns, Taylor          SO EVN                236.05     340.80  
  6 VanPatten, Taysha      SR CAM                214.15     317.20  
  7 Martin, Hali           SR EVN                217.60     311.85  
  8 Ellbogen, Sierra       JR KWH                223.20     310.50  
  9 Randall, Chynna        SO RSP                241.30     304.30  
 10 Izatt, Kylie           SO CAM                211.40     287.80  
 11 Sather, Destinee       JR EVN                219.50     285.30  
 12 Volk, Megan            SO CAM                212.70     281.90  
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
 13 Hansen, Erin           SR LAR                208.40             
 14 Berry, Catie           FR CEN                205.35             
 15 Danko, Keely           SO CAM                203.60             
 16 Becker, Mattni         JR KWH                190.00             

Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Ochsner, Kelsey        JR CAM                 56.79      56.23  
  2 Devine, Sarah          SO EAS               1:01.97    1:03.24  
  3 Dougherty, Gretchen    JR SHE               1:02.72    1:03.29  
  4 Perry, Angella         SR KWH               1:03.28    1:03.41  
  5 Settlemire, Jordan     SO RIV               1:03.77    1:03.63  
  6 Jankovsky, Halley      SO EAS               1:03.12    1:04.36  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Sato, Rachel           JR CEN               1:03.84    1:03.00  
  8 Riss, Sage             JR CAM               1:04.73    1:03.18  
  9 Fosnight, Laurel       JR SHE               1:04.79    1:04.60  
 10 Bienz, Sierra          SO LAR               1:05.92    1:04.62  
 11 Summers, Katie         FR CEN               1:04.36    1:05.05  
 12 Urban, Alysa           SR RSP               1:05.02    1:05.27  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 DeFauw, Hannah         FR RSP               1:06.00             
 14 Brown, Alisa           JR LAR               1:06.97             
 15 Dougherty, Mackenzie   FR SHE               1:07.03             
 16 Johnson, Jamie         SR RSP               1:07.51             
 17 Allen, Emily           SO GRV               1:07.90             
 18 Kimery, Averyonna      SO CAM               1:08.62             
 19 Dobler, Jordin         SR EAS               1:08.85             
 20 Gunyan, Nica           SO RSP               1:10.67             
 21 Chacon, Jazlin         JR GRV               1:10.97             
 22 Hinkle, Francie        FR CEN               1:11.46             
 23 Phillips, Annie        FR LAR               1:12.33             
 24 Tuft, Michaela         JR KWH               1:12.50             
 25 Perkins, Kathleen      SR LAR               1:13.45             
 26 Dye, Brittny           FR EAS               1:13.54             
 -- Stover, Tori           SO GRV                   DQ              

Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Morgan, Sarah          SR LAR                 52.34      51.92  
  2 Schmitt, Julie         SR KWH                 54.58      54.41  
  3 Brown, Jonna           SR EAS                 55.28      55.15  
  4 Segrave, Taylor        JR CEN                 55.33      55.64  
  5 Martin, Hayley         SR EAS                 55.56      55.65  
  6 Sitz, Ashley           JR EVN                 55.83      55.95  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 McIlvain, Kendra       SR CEN                 56.60      57.12  
  8 Dohse, Shakira         SO CAM                 58.21      57.49  
  9 Roberts, Sunshine      FR CAM                 57.28      57.60  
 10 Martinez, Olivia       JR CSO                 57.30      57.94  
 11 Pickard, Haley         FR LAR                 57.89      58.47  
 12 Burchi, Delta          SO LAR                 58.38      59.92  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Everard, Ana           FR KWH                 58.82             
 14 Beardslee, Katie       FR SHE                 59.04             
 15 Murphy, Darby          SO CEN                 59.19             
 16 Reiner, Anna           SR EAS                 59.29             
 17 Wiswell, Shantell      SO CAM                 59.36             
 18 Kordus, Jennie         SR GRV                 59.37             
 19 Backman, Kate          SO CSO               1:00.65             
 20 Peterson, Jerrica      JR LAR               1:00.77             
 21 Kister, Karissa        SR RIV               1:01.27             
 22 Hamilton, Catherine    SO RSP               1:01.35             
 23 Kray, Taylor           FR CEN               1:01.56             
 24 Orr, Taylor            SO GRV               1:01.83             
 25 Quinn, Grace           JR EAS               1:03.07             

Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Jones, Larisa          SR KWH               5:19.77    5:16.18  
  2 Urban, Abby            SO EAS               5:22.18    5:21.80  
  3 Devine, Sarah          SO EAS               5:19.84    5:22.82  
  4 Miller, Mariah         SR CEN               5:29.59    5:27.66  
  5 Mills, Jillian         FR CAM               5:36.70    5:37.75  
  6 Brilz, Payton          JR SHE               5:37.25    5:38.17  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Storey, Kendra         SR CEN               5:41.21    5:39.60  
  8 DeFauw, Hannah         FR RSP               5:43.20    5:40.24  
  9 Brisch, Peytin         SR CAM               5:41.19    5:41.57  
 10 Drew, Jordan           SR LAR               5:42.99    5:45.05  
 11 Prather, Tiffany       SO RSP               5:50.91    5:49.43  
 12 Johnson, Brianda       SO EAS               5:47.43    5:50.30  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Barker, Elizabeth      SO GRV               5:50.92             
 14 Schoene, Ryann         FR EAS               5:52.30             
 15 Thomas, Hannah         JR CEN               5:54.79             
 16 Brady, Justice         SO EVN               5:55.87             
 17 Bienz, Sierra          SO LAR               5:57.51             
 18 Golding, Karolin       SR EVN               5:59.16             
 19 Ellingford, Saige      SR EVN               5:59.71             
 20 Perkins, Kathleen      SR LAR               6:00.74             
 21 Hopson, Rosemary       SO CAM               6:04.90             
 22 Schoonmaker, Rainey    JR SHE               6:06.09             
 23 Buhr, Isabelle         SR LAR               6:08.37             
 24 Austin, Donatellia     JR CSO               6:11.95             
 25 Stevens, Rachel        JR SHE               6:15.38             
 26 Jessen, Taylor         SO CAM               6:20.83          

Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
    School                              Prelims     Finals        
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 CEN                                 1:43.56    1:42.53  
     1) Segrave, Taylor JR            2) McIlvain, Kendra SR          
     3) Murphy, Darby SO              4) Miller, Mariah SR            
  2 LAR                                 1:43.21    1:42.62  
     1) Morgan, Sarah SR              2) Pickard, Haley FR            
     3) Drew, Jordan SR               4) Burchi, Delta SO             
  3 CAM                                 1:43.32    1:43.03  
     1) Ochsner, Kelsey JR            2) Riss, Sage JR                
     3) Dohse, Shakira SO             4) Jewell, Emily SO             
  4 EAS                                 1:46.93    1:45.86  
     1) Reiner, Anna SR               2) Sall, Erica SO               
     3) Devine, Sarah SO              4) Jankovsky, Halley SO         
  5 GRV                                 1:48.80    1:47.82  
     1) Kordus, Jennie SR             2) Orr, Taylor SO               
     3) Chacon, Jazlin JR             4) Perry, Tiffany SR            
  6 CSO                                 1:48.71    1:48.15  
     1) Backman, Kate SO              2) Pickard, Carissa SO          
     3) Austin, Donatellia JR         4) Martinez, Olivia JR          
 
                         === B - Final ===                          
 
  7 EVN                                 1:48.91    1:47.63  
     1) Rose, Destany JR              2) Ottley, Britini JR           
     3) Sitz, Ashley JR               4) Golding, Karolin SR          
  8 RSP                                 1:49.62    1:48.31  
     1) Levada, Shaylynn SR           2) Hamilton, Catherine SO       
     3) DeFauw, Hannah FR             4) Urban, Alysa SR              
  9 SHE                                 1:50.35    1:50.05  
     1) Beardslee, Katie FR           2) Dougherty, Gretchen JR       
     3) Smiley, Brielle SO            4) Fosnight, Laurel JR          
 10 KWH                                 1:50.48    1:50.27  
     1) Everard, Ana FR               2) Cady-Kimble, Shae JR         
     3) Goddard, Taylor JR            4) Perry, Angella SR            
 11 RIV                                 1:52.65    1:52.21  
     1) Kister, Karissa SR            2) Hill, Taylor SR              
     3) Kechter, Michaela FR          4) Settlemire, Jordan SO        
 12 NCH                                 2:08.77    2:09.34  
     1) Frankland, Amber SR           2) Tobin, Brielle FR            
     3) Bertagnole, Andrea SR         4) Bunn, Madison FR            

Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Ochsner, Kelsey        JR CAM                 58.23      57.37  
  2 Brown, Gracie          SR EAS               1:00.04      59.87  
  3 Jones, Larisa          SR KWH               1:02.16    1:00.16  
  4 Spiegelberg, Emily     JR SHE               1:01.48    1:00.20  
  5 Summers, Katie         FR CEN               1:02.11    1:02.86  
  6 Austin, Chelsea        SR EAS               1:04.11    1:04.79  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Kordus, Jennie         SR GRV               1:04.68    1:04.28  
  8 Sall, Erica            SO EAS               1:05.26    1:05.09  
  9 Moran, Samantha        JR RSP               1:06.09    1:05.16  
 10 Taylor, Zadie          JR GRV               1:05.09    1:05.20  
 11 Hudson, Anna           SR LAR               1:05.68    1:06.98  
 12 Prather, Katelynn      JR RSP               1:06.05    1:08.03  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Dobler, Jordin         SR EAS               1:06.17             
 14 Hamilton, Hailey       SO LAR               1:07.92             
 15 Neumann, Dakota        FR GRV               1:08.22             
 16 Isaak, Savanna         SR LAR               1:08.26             
 17 Leach, Jessica         JR CEN               1:08.86             
 18 Anderson, Hailey       FR LAR               1:09.96             
 19 Goddard, Taylor        JR KWH               1:11.09             
 20 Prather, Raeanne       FR RSP               1:13.12           

Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Jones, Iliana          SO KWH               1:09.20    1:08.26  
  2 Brown, Jonna           SR EAS               1:08.34    1:08.28  
  3 Waldum, Annie          FR CAM               1:09.50    1:08.47  
  4 Dougherty, Gretchen    JR SHE               1:12.26    1:12.19  
  5 Johnson, Brianda       SO EAS               1:13.00    1:12.82  
  6 Butcher, Bailey        FR LAR               1:11.98    1:13.09  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Nissen, Amy            SR LAR               1:14.40    1:12.72  
  8 Jewell, Emily          SO CAM               1:13.72    1:13.44  
  9 Gardner, Aerin         SR LAR               1:13.24    1:14.01  
 10 Spiker, Ann            SO CEN               1:14.38    1:14.25  
 11 Pooler, Brittany       SO LAR               1:14.61    1:14.76  
 12 Noble, Aubrey          SO SHE               1:15.52    1:20.40  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Cady-Kimble, Shae      JR KWH               1:15.70             
 14 Schoene, Ryann         FR EAS               1:16.30             
 15 Klamm, Bre             SR CAM               1:16.38             
 16 Duncan, Ashlyn         SO SHE               1:16.54             
 17 McClure, Sydney        SO CAM               1:17.27             
 18 Copeland, Micah        SR CEN               1:18.04             
 19 Deville, Jess          SR EAS               1:20.02             
 20 Kechter, Michaela      FR RIV               1:22.04             

Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
====================================================================
    School                              Prelims     Finals        
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 KWH                                 3:43.07    3:40.12  
     1) Schmitt, Julie SR             2) Jones, Larisa SR             
     3) Everard, Ana FR               4) Jones, Iliana SO             
  2 EAS                                 3:47.37    3:40.90  
     1) Martin, Hayley SR             2) Brown, Gracie SR             
     3) Brown, Jonna SR               4) Urban, Abby SO               
  3 LAR                                 3:51.34    3:48.11  
     1) Morgan, Sarah SR              2) Pickard, Haley FR            
     3) Drew, Jordan SR               4) Nissen, Amy SR               
  4 CEN                                 3:50.49    3:48.89  
     1) Segrave, Taylor JR            2) McIlvain, Kendra SR          
     3) Murphy, Darby SO              4) Sato, Rachel JR              
  5 CAM                                 3:54.76    3:51.79  
     1) Roberts, Sunshine FR          2) Dohse, Shakira SO            
     3) Kimery, Averyonna SO          4) Mills, Jillian FR            
  6 SHE                                 3:54.71    3:54.38  
     1) Beardslee, Katie FR           2) Dougherty, Mackenzie FR      
     3) Brilz, Payton JR              4) Spiegelberg, Emily JR        
 
                         === B - Final ===                          
 
  7 GRV                                 4:01.94    3:56.53  
     1) Perry, Tiffany SR             2) Orr, Taylor SO               
     3) Barker, Elizabeth SO          4) Kordus, Jennie SR            
  8 EVN                                 4:04.04    3:58.46  
     1) Sitz, Ashley JR               2) Golding, Karolin SR          
     3) Ottley, Britini JR            4) Brady, Justice SO            
  9 RSP                                 4:06.08    4:06.18  
     1) Prather, Tiffany SO           2) Prather, Katelynn JR         
     3) Hamilton, Catherine SO        4) Levada, Shaylynn SR          
 10 CSO                                 4:34.56    4:17.23  
     1) Santos, Arianna SO            2) Aghbashian, Sophie SO        
     3) Marrill, Kymberlie SO         4) Austin, Donatellia JR        
 11 RIV                                 4:24.24    4:24.11  
     1) Hill, Taylor SR               2) Kister, Kassi SO             
     3) Holguin, Elena JR             4) Bastian, Kelsey SO           
 12 NCH                                 4:47.48    4:42.10  
     1) Graham, Miriam JR             2) Tobin, Brielle FR            
     3) Frankland, Amber SR           4) Bertagnole, Andrea SR   

        2012 4A GIRLS SWIM & DIVE CHAMPIONSHIPS                    
                  AQUATIC CENTER - GILLETTE, WY   10/25-26/12                  
                       Team Rankings - Through Event 12                        
 
                              Girls - Team Scores                              
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Cheyenne East High School          EAS             266  
                2 Cheyenne Central High School       CEN             199  
                3 Campbell County High School        CAM             194.5
                4 Kelly Walsh High School            KWH             176  
                5 Laramie High School Swim/Dive      LAR             175  
                6 Sheridan High School               SHE             117  
                7 Evanston High School               EVN              69  
                8 Cheyenne South Bison               CSO              63.5
                9 Green River                        GRV              54  
               10 Rock Springs High School           RSP              47  
               11 Riverton High School               RIV              28  
               12 Natrona County High School         NCH               6