ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Far Western Championships
8/6/2012-8/6/2012
San Jose, California United States

S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S    30.79   2    29.84 F1
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK     30.50   1    30.61 F2
SCHAFFER, BROOKE      10 PC PALO ALTO STA    31.34   3    30.68 F3
SUEN, CLAIRE          10 PC UN  (PC)         31.97   7    30.83 F4
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI    31.68   6    31.17 F5
WYLIE, ISABELLA       10 AZ UN  (AZ)         31.41   4    31.25 F6
SO, ISABELLE          10 PC WALNUT CREEK     31.48   5    31.56 F7
LI, LINDA             10 PC WALNUT CREEK     32.19   8    32.49 F8

WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK     30.50   1
OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S    30.79   2
SCHAFFER, BROOKE      10 PC PALO ALTO STA    31.34   3
WYLIE, ISABELLA       10 AZ UN  (AZ)         31.41   4
SO, ISABELLE          10 PC WALNUT CREEK     31.48   5
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI    31.68   6
SUEN, CLAIRE          10 PC UN  (PC)         31.97   7
LI, LINDA             10 PC WALNUT CREEK     32.19   8
O''NEILL, CAITLIN      10 PC ELLIS AQUATIC    32.31   9
STO. DOMINGO, MIA     10 PC MLK BLUE DOLP    32.49  10
PANOPIO, KAITLYN      10 PC SOUTH SAN FRA    32.51  12
TAO, MEGAN            10 PC PEAK             32.51  11
MURPHY, CRYSTAL       10 PC MLK BLUE DOLP    32.57  13
MA, ASHLEY            10 PC SANTA CLARA S    32.86  14
BROCIOUS, TIANA       10 SN CALIFORNIA CA    32.91  16
ROSIN, LEILA          10 AZ SCOTTSDALE AQ    32.91  15
MAGNUSSEN, EMMA       10 PC PIRATE AQUATI    32.94  17
WATSON, OLIVIA        10 PC PALO ALTO STA    33.24  18
GAMBETTA, PAIGE       10 PC PALO ALTO STA    33.41  19
PALISCAK, OLIVIA      10 AZ SWIM NEPTUNE     33.43  20
DOBLER, KAITLYN       10 OR THE DOLPHINS     33.49  22
VAN EEGHEN, ALINA     10 PC WALNUT CREEK     33.49  21
HARRIS, SYDNEY        10 PC LADERA OAKS      33.58  23
KIM, GRACE            10 PC PLEASANTON SE    33.65  24
WANG, LENA            10 PC UN  (PC)         33.97  25
MORFIDIS, ELENI       10 SN VACAVILLE SWI    33.99  26
LE, CYNTHIA           10 PC EAST BAY BAT     34.10  27
BONKE, EMMA           10 PC SUNNYVALE SWI    34.15  28
NGUYEN, MALENA        10 PC LOS ALTOS & M    34.17  29
LOCKARD, ALLY         10 SN TRUCKEE-TAHOE    34.20  30
OLSEN, SARA           10 PC PACIFICA SEA     34.25  31
ARNOTT, MALIA         10 SN ARDEN HILLS S    34.31  32
CAVAZOS, AMANDA       10 PC UN  (PC)         34.32  34
CHU, JESSICA          10 PC DE ANZA CUPER    34.32  33
SERBAN, LARA          10 PC PLEASANTON SE    34.41  35
SCOTT, KELL            9 AZ MOON VALLEY A    34.55  36
HAYASHIGATANI, MARIKA 10 SN WOLVERINE AQU    34.68  37
SALVINO, KYLIE        10 AZ SCOTTSDALE AQ    34.81  38
MAO, ARIANNA          10 PC PALO ALTO STA    34.88  39
JONES, MEGAN          10 PC NEPTUNE SWIMM    35.22  40
BRANDT, JAYNE         10 SN SUN OAKS AQUA    35.27  41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S  1:08.39   2  1:06.55 F1
                                                                    F    32.06
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK   1:07.42   1  1:06.89 F2
                                                                    F    31.84
SCHAFFER, BROOKE      10 PC PALO ALTO STA  1:09.14   6  1:07.43 F3
                                                                    F    32.39
WYLIE, ISABELLA       10 AZ UN  (AZ)       1:08.93   5  1:07.57 F4
                                                                    F    32.80
SUEN, CLAIRE          10 PC UN  (PC)       1:09.78   7  1:08.08 F5
                                                                    F    32.85
SO, ISABELLE          10 PC WALNUT CREEK   1:08.56   3  1:09.25 F6
                                                                    F    32.99
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI  1:08.80   4  1:10.44 F7
                                                                    F    33.56
LI, LINDA             10 PC WALNUT CREEK   1:10.28   8  1:10.71 F8
                                                                    F    33.86

WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK   1:07.42   1
OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S  1:08.39   2
SO, ISABELLE          10 PC WALNUT CREEK   1:08.56   3
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI  1:08.80   4
WYLIE, ISABELLA       10 AZ UN  (AZ)       1:08.93   5
SCHAFFER, BROOKE      10 PC PALO ALTO STA  1:09.14   6
SUEN, CLAIRE          10 PC UN  (PC)       1:09.78   7
LI, LINDA             10 PC WALNUT CREEK   1:10.28   8
PANOPIO, KAITLYN      10 PC SOUTH SAN FRA  1:10.31   9
SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S  1:10.36  10
HARRIS, SYDNEY        10 PC LADERA OAKS    1:11.46  11
O''NEILL, CAITLIN      10 PC ELLIS AQUATIC  1:11.63  12
PALISCAK, OLIVIA      10 AZ SWIM NEPTUNE   1:12.63  13
BROCIOUS, TIANA       10 SN CALIFORNIA CA  1:12.67  14
TAO, MEGAN            10 PC PEAK           1:12.72  15
NGUYEN, MALENA        10 PC LOS ALTOS & M  1:12.91  16
ROSIN, LEILA          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:13.13  17
MAGNUSSEN, EMMA       10 PC PIRATE AQUATI  1:13.15  18
STO. DOMINGO, MIA     10 PC MLK BLUE DOLP  1:13.34  19
CELLI, MELISSA        10 PC THE SWIM CLUB  1:13.40  20
MA, ASHLEY            10 PC SANTA CLARA S  1:13.52  21
MINNES, ASIA           9 AZ PHOENIX SWIM   1:13.54  22
KOPAS, AMANDA         10 FG DAVIE NADADOR  1:13.69  23
FU, LAUREN            10 PC SANTA CLARA S  1:13.71  24
VAN EEGHEN, ALINA     10 PC WALNUT CREEK   1:13.86  25
MURPHY, CRYSTAL       10 PC MLK BLUE DOLP  1:13.97  26
CHU, JESSICA          10 PC DE ANZA CUPER  1:14.04  27
SWANSON, ALINA        10 SN CALIFORNIA CA  1:14.18  28
BLACK, KYRA           10 PC PLEASANTON SE  1:14.32  29
WANG, LENA            10 PC UN  (PC)       1:14.52  30
GAMBETTA, PAIGE       10 PC PALO ALTO STA  1:14.58  31
KIM, GRACE            10 PC PLEASANTON SE  1:14.87  32
SERBAN, LARA          10 PC PLEASANTON SE  1:14.93  33
WILLIAMS, MARIE       10 PC PALO ALTO STA  1:15.16  34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LE, CYNTHIA           10 PC EAST BAY BAT   1:15.34  35
JONES, MEGAN          10 PC NEPTUNE SWIMM  1:16.04  36
BRANDT, JAYNE         10 SN SUN OAKS AQUA  1:16.18  37
PEUGH, EMILY          10 CC CLOVIS SWIM C  1:16.28  38
CAVAZOS, AMANDA       10 PC UN  (PC)       1:17.02  39
CHAN, ROSE            10 PC SUNNYVALE SWI  1:19.89  40

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI  2:32.43   2  2:27.44 F1  P  1:13.90
                                                                    F    33.96  1:10.89  1:48.90
SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S  2:32.94   3  2:27.93 F2  P  1:14.31
                                                                    F    34.17  1:12.01  1:51.32
OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S  2:34.63   5  2:27.94 F3  P  1:16.07
                                                                    F    33.17  1:11.53  1:50.76
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK   2:35.85   6  2:31.58 F4  P  1:13.87
                                                                    F    34.63  1:12.97  1:53.52
SCHAFFER, BROOKE      10 PC PALO ALTO STA  2:34.25   4  2:33.37 F5  P  1:14.48
                                                                    F    34.71  1:13.00  1:53.43
SUEN, CLAIRE          10 PC UN  (PC)       2:31.61   1  2:34.73 F6  P  1:14.84
                                                                    F    35.83  1:15.17  1:56.17
ROSIN, LEILA          10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:37.27   8  2:36.10 F7  P  1:17.54
                                                                    F    35.39  1:14.67  1:56.39
KOPAS, AMANDA         10 FG DAVIE NADADOR  2:37.07   7  2:41.10 F8  P  1:16.89
                                                                    F    36.13  1:17.35  1:59.92

SUEN, CLAIRE          10 PC UN  (PC)       2:31.61   1              P  1:14.84
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI  2:32.43   2              P  1:13.90
SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S  2:32.94   3              P  1:14.31
SCHAFFER, BROOKE      10 PC PALO ALTO STA  2:34.25   4              P  1:14.48
OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S  2:34.63   5              P  1:16.07
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK   2:35.85   6              P  1:13.87
KOPAS, AMANDA         10 FG DAVIE NADADOR  2:37.07   7              P  1:16.89
ROSIN, LEILA          10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:37.27   8              P  1:17.54
SO, ISABELLE          10 PC WALNUT CREEK   2:37.30   9              P  1:15.66
BROCIOUS, TIANA       10 SN CALIFORNIA CA  2:38.35  10              P  1:16.16
STO. DOMINGO, MIA     10 PC MLK BLUE DOLP  2:39.26  11              P  1:18.21
PEUGH, EMILY          10 CC CLOVIS SWIM C  2:39.29  12              P  1:17.76
LI, LINDA             10 PC WALNUT CREEK   2:39.82  13              P  1:16.90
NGUYEN, MALENA        10 PC LOS ALTOS & M  2:40.26  14              P  1:17.91
YONGYUTH, BIANKA      10 PC SANTA CLARA S  2:40.81  15              P  1:20.75
MA, ASHLEY            10 PC SANTA CLARA S  2:40.83  16              P  1:18.30
CORDOVA, SYDNEY       10 SN CALIFORNIA CA  2:41.24  17              P  1:19.17
SERBAN, LARA          10 PC PLEASANTON SE  2:41.51  18              P  1:18.47
CELLI, MELISSA        10 PC THE SWIM CLUB  2:41.69  19              P  1:18.10
MINNES, ASIA           9 AZ PHOENIX SWIM   2:41.73  20              P  1:17.63
HUGHES, AUDREY        10 CA NORTH COUNTY   2:42.23  21              P  1:18.07
MAGNUSSEN, EMMA       10 PC PIRATE AQUATI  2:42.52  22              P  1:18.03
FU, LAUREN            10 PC SANTA CLARA S  2:42.69  23              P  1:18.99
SWANSON, ALINA        10 SN CALIFORNIA CA  2:42.82  24              P  1:17.86

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHU, JESSICA          10 PC DE ANZA CUPER  2:42.93  25              P  1:17.74
WILLIAMS, MARIE       10 PC PALO ALTO STA  2:43.06  26              P  1:19.38
LAPUZ, GRACE           9 SN SOLANO AQUATI  2:43.25  27              P  1:19.76
WANG, LENA            10 PC UN  (PC)       2:44.10  28              P  1:19.24
CERNA, DENISE         10 PC SANTA CLARA S  2:44.14  29              P  1:19.15
BLACK, KYRA           10 PC PLEASANTON SE  2:44.43  30              P  1:20.16
HARRIS, SYDNEY        10 PC LADERA OAKS    2:44.66  31              P  1:19.44
KIM, GRACE            10 PC PLEASANTON SE  2:44.69  32              P  1:21.03
GAMBETTA, PAIGE       10 PC PALO ALTO STA  2:45.79  33              P  1:19.65
SALVINO, KYLIE        10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:47.20  34              P  1:22.45
ARNOTT, MALIA         10 SN ARDEN HILLS S  2:47.27  35              P  1:20.35
VACHUSKA, ISABELLA    10 SN CALIFORNIA CA  2:47.78  36              P  1:21.83
LOCKARD, ALLY         10 SN TRUCKEE-TAHOE  2:47.97  37              P  1:19.04
CAVAZOS, AMANDA       10 PC UN  (PC)       2:48.11  38              P  1:23.06
ROUSSEAU, ANNABELLE   10 PC PIRATE AQUATI  2:48.71  39              P  1:20.69
BEISEL, STEFFI         9 PC SANTA CLARA S  2:48.83  40              P  1:21.79
CHAN, ROSE            10 PC SUNNYVALE SWI  2:49.47  41              P  1:24.04
KENROW, CHLOE         10 PC SANTA CLARA S  2:50.51  42              P  1:22.69

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT  117
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S    35.88   1    34.72 F1
SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S    36.64   2    35.91 F2
FANG, ELISA           10 PC SAN RAMON VAL    37.07   3    36.77 F3
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK     37.27   5    37.09 F4
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI    37.22   4    37.27 F5
LI, LINDA             10 PC WALNUT CREEK     38.65   8    38.16 F6
SO, ISABELLE          10 PC WALNUT CREEK     37.91   7    38.19 F7
PANOPIO, KAITLYN      10 PC SOUTH SAN FRA    37.86   6    38.54 F8

OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S    35.88   1
SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S    36.64   2
FANG, ELISA           10 PC SAN RAMON VAL    37.07   3
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI    37.22   4
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK     37.27   5
PANOPIO, KAITLYN      10 PC SOUTH SAN FRA    37.86   6
SO, ISABELLE          10 PC WALNUT CREEK     37.91   7
LI, LINDA             10 PC WALNUT CREEK     38.65   8
SCHAFFER, BROOKE      10 PC PALO ALTO STA    38.86   9
STO. DOMINGO, MIA     10 PC MLK BLUE DOLP    38.87  10
DOBLER, KAITLYN       10 OR THE DOLPHINS     38.96  11
GAMBETTA, PAIGE       10 PC PALO ALTO STA    39.03  12
PALISCAK, OLIVIA      10 AZ SWIM NEPTUNE     39.08  13
KOPAS, AMANDA         10 FG DAVIE NADADOR    39.21  14
SUEN, CLAIRE          10 PC UN  (PC)         39.32  15
NGUYEN, MALENA        10 PC LOS ALTOS & M    39.53  16
CERNA, DENISE         10 PC SANTA CLARA S    39.82  17
MA, ASHLEY            10 PC SANTA CLARA S    39.88  18
CHU, JESSICA          10 PC DE ANZA CUPER    39.93  19
FU, LAUREN            10 PC SANTA CLARA S    40.17  20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT  117
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, CATHERINE       10 PC FLYING FISH      40.26  21
SERBAN, LARA          10 PC PLEASANTON SE    40.64  22
HOUCK, KENDALL        10 SN WOLVERINE AQU    40.74  23
MINNES, ASIA           9 AZ PHOENIX SWIM     40.93  24
CAVAZOS, AMANDA       10 PC UN  (PC)         41.11  25
YONGYUTH, BIANKA      10 PC SANTA CLARA S    41.19  26
MAO, ARIANNA          10 PC PALO ALTO STA    42.01  27
BONKE, EMMA           10 PC SUNNYVALE SWI    42.22  28
SCOTT, KELL            9 AZ MOON VALLEY A    42.55  29
ARNOTT, MALIA         10 SN ARDEN HILLS S    43.11  30

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S  1:18.10   1  1:16.07 F1
                                                                    F    36.70
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI  1:20.07   3  1:19.39 F2
                                                                    F    39.02
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK   1:20.61   4  1:20.63 F3
                                                                    F    37.94
FANG, ELISA           10 PC SAN RAMON VAL  1:19.83   2  1:20.70 F4
                                                                    F    38.36
SCHAFFER, BROOKE      10 PC PALO ALTO STA  1:20.93   5  1:20.89 F5
                                                                    F    39.16
LI, LINDA             10 PC WALNUT CREEK   1:22.10   6  1:21.50 F6
                                                                    F    39.43
NGUYEN, MALENA        10 PC LOS ALTOS & M  1:22.82   7  1:22.27 F7
                                                                    F    39.27
PANOPIO, KAITLYN      10 PC SOUTH SAN FRA  1:23.03   8  1:23.46 F8
                                                                    F    40.41

OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S  1:18.10   1
FANG, ELISA           10 PC SAN RAMON VAL  1:19.83   2
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI  1:20.07   3
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK   1:20.61   4
SCHAFFER, BROOKE      10 PC PALO ALTO STA  1:20.93   5
LI, LINDA             10 PC WALNUT CREEK   1:22.10   6
NGUYEN, MALENA        10 PC LOS ALTOS & M  1:22.82   7
PANOPIO, KAITLYN      10 PC SOUTH SAN FRA  1:23.03   8
WILLIAMS, MARIE       10 PC PALO ALTO STA  1:23.28   9
PALISCAK, OLIVIA      10 AZ SWIM NEPTUNE   1:23.39  10
GAMBETTA, PAIGE       10 PC PALO ALTO STA  1:23.58  11
SO, ISABELLE          10 PC WALNUT CREEK   1:23.63  12
CHU, JESSICA          10 PC DE ANZA CUPER  1:23.89  13
STILES, NICOLE         9 PC PLEASANTON SE  1:23.94  14
FU, LAUREN            10 PC SANTA CLARA S  1:24.15  15
KOPAS, AMANDA         10 FG DAVIE NADADOR  1:24.34  16
STO. DOMINGO, MIA     10 PC MLK BLUE DOLP  1:24.35  17
YONGYUTH, BIANKA      10 PC SANTA CLARA S  1:24.68  18
CERNA, DENISE         10 PC SANTA CLARA S  1:24.87  19
MINNES, ASIA           9 AZ PHOENIX SWIM   1:25.04  20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   23
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUEN, CLAIRE          10 PC UN  (PC)       1:25.30  21
CHAN, ROSE            10 PC SUNNYVALE SWI  1:26.05  22
COURTNEY, RILEY        9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:27.07  23
WANG, LENA            10 PC UN  (PC)       1:27.68  24
PEUGH, EMILY          10 CC CLOVIS SWIM C  1:27.72  25
MA, ASHLEY            10 PC SANTA CLARA S  1:27.81  26
CAVAZOS, AMANDA       10 PC UN  (PC)       1:28.03  27
MURPHY, CRYSTAL       10 PC MLK BLUE DOLP  1:28.09  28
LEE, SAMANTHA         10 PC OTTER SWIM CL  1:28.36  29
BLACK, KYRA           10 PC PLEASANTON SE  1:28.44  31
KENROW, CHLOE         10 PC SANTA CLARA S  1:28.44  30
WONG, ASHLEY           9 PC SANTA CLARA S  1:28.60  32
CHEN, TIFFANY         10 PC PALO ALTO STA  1:28.92  33
MAO, ARIANNA          10 PC PALO ALTO STA  1:29.40  34
BRANDT, JAYNE         10 SN SUN OAKS AQUA  1:29.89  35
LIAU, ZOE             10 PC DE ANZA CUPER  1:32.45  36
VAN EEGHEN, ALINA     10 PC WALNUT CREEK   1:34.27  37
ARNOTT, MALIA         10 SN ARDEN HILLS S   DQUED
CHEN, CATHERINE       10 PC FLYING FISH     DQUED
GUADIAMOS, ISABELLA   10 PC DE ANZA CUPER   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S    39.57   1    39.65 F1
MINNES, ASIA           9 AZ PHOENIX SWIM     40.55   3    40.34 F2
STO. DOMINGO, MIA     10 PC MLK BLUE DOLP    41.67   7    40.51 F3
TAO, MEGAN            10 PC PEAK             40.98   6    40.61 F4
ANDERSON, KAIA        10 PC UN  (PC)         40.90   5    41.02 F5
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI    39.93   2    41.13 F6
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK     40.80   4    42.18 F7
WANG, LENA            10 PC UN  (PC)         42.28   8    42.30 F8

SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S    39.57   1
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI    39.93   2
MINNES, ASIA           9 AZ PHOENIX SWIM     40.55   3
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK     40.80   4
ANDERSON, KAIA        10 PC UN  (PC)         40.90   5
TAO, MEGAN            10 PC PEAK             40.98   6
STO. DOMINGO, MIA     10 PC MLK BLUE DOLP    41.67   7
WANG, LENA            10 PC UN  (PC)         42.28   8
WHETSTONE, CAYLA      10 PC PIRANHA SWIMM    42.47   9
DULSKI, ABBY          10 PC ORINDA AQUATI    43.43  10
O''NEILL, CAITLIN      10 PC ELLIS AQUATIC    43.51  11
CHU, JESSICA          10 PC DE ANZA CUPER    43.60  12
FIGUEROA, ABIGAIL     10 PC ELLIS AQUATIC    44.15  13
OLSEN, SARA           10 PC PACIFICA SEA     44.43  14
KOPAS, AMANDA         10 FG DAVIE NADADOR    44.49  15
LIP, HANA             10 PC OTTER SWIM CL    44.55  16
SALVINO, KYLIE        10 AZ SCOTTSDALE AQ    44.96  17
WILLIAMS, MARIE       10 PC PALO ALTO STA    45.06  18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISCAY, JUSTINE       10 PC PALO ALTO STA    45.24  19
SO, ISABELLE          10 PC WALNUT CREEK     45.26  20
GUADIAMOS, ISABELLA   10 PC DE ANZA CUPER    45.34  21
LEE, SAMANTHA         10 PC OTTER SWIM CL    45.62  22
LI, IVY                9 PC SUNNYVALE SWI    45.68  23
CHEN, TIFFANY         10 PC PALO ALTO STA    45.89  24
LI, LINDA             10 PC WALNUT CREEK     46.10  25
BRANDT, JAYNE         10 SN SUN OAKS AQUA    46.33  26
SCOTT, KELL            9 AZ MOON VALLEY A    46.34  27
SWANSON, ALINA        10 SN CALIFORNIA CA    46.40  28
MURPHY, CRYSTAL       10 PC MLK BLUE DOLP    46.77  29
COURTNEY, RILEY        9 AZ SCOTTSDALE AQ    46.87  30
YOUNG, SARAH          10 PC NORTH BAY AQU    47.14  31
LIM, CHARLOTTE        10 PC LADERA OAKS      47.17  32
WATSON, OLIVIA        10 PC PALO ALTO STA    47.33  33
CHAN, ROSE            10 PC SUNNYVALE SWI    47.52  34
PALISCAK, OLIVIA      10 AZ SWIM NEPTUNE     48.02  35
EDWARDS, HOLLIE       10 SN SOLANO AQUATI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT  107
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S  1:29.91   5  1:23.50 F1
                                                                    F    40.75
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI  1:29.26   1  1:25.36 F2
                                                                    F    40.68
TAO, MEGAN            10 PC PEAK           1:29.38   2  1:26.04 F3
                                                                    F    40.68
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK   1:29.39   3  1:27.02 F4
                                                                    F    42.01
ANDERSON, KAIA        10 PC UN  (PC)       1:30.38   6  1:29.64 F5
                                                                    F    42.57
STO. DOMINGO, MIA     10 PC MLK BLUE DOLP  1:31.19   7  1:30.10 F6
                                                                    F    42.72
CHU, JESSICA          10 PC DE ANZA CUPER  1:29.61   4  1:30.61 F7
                                                                    F    43.29
WANG, LENA            10 PC UN  (PC)       1:32.60   8  1:31.06 F8
                                                                    F    43.81

QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI  1:29.26   1
TAO, MEGAN            10 PC PEAK           1:29.38   2
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK   1:29.39   3
CHU, JESSICA          10 PC DE ANZA CUPER  1:29.61   4
SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S  1:29.91   5
ANDERSON, KAIA        10 PC UN  (PC)       1:30.38   6
STO. DOMINGO, MIA     10 PC MLK BLUE DOLP  1:31.19   7
WANG, LENA            10 PC UN  (PC)       1:32.60   8
MINNES, ASIA           9 AZ PHOENIX SWIM   1:33.92   9
FU, LAUREN            10 PC SANTA CLARA S  1:34.42  10
DULSKI, ABBY          10 PC ORINDA AQUATI  1:34.44  11
GUADIAMOS, ISABELLA   10 PC DE ANZA CUPER  1:37.27  12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT  107
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BOURAOUI, NADIA        9 PC FLYING FISH    1:37.30  13
VAN EEGHEN, ALINA     10 PC WALNUT CREEK   1:37.89  14
JALAL, ORIANA         10 PC SANTA CLARA S  1:37.90  15
KOPAS, AMANDA         10 FG DAVIE NADADOR  1:38.66  16
FIGUEROA, ABIGAIL     10 PC ELLIS AQUATIC  1:38.68  17
BISCAY, JUSTINE       10 PC PALO ALTO STA  1:38.87  18
SALVINO, KYLIE        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:39.66  19
CHEN, TIFFANY         10 PC PALO ALTO STA  1:39.91  20
SCHAFFER, TAYLOR       9 PC PALO ALTO STA  1:40.52  21
LI, LINDA             10 PC WALNUT CREEK   1:40.86  22
SERBAN, LARA          10 PC PLEASANTON SE  1:41.12  23
LI, IVY                9 PC SUNNYVALE SWI  1:41.35  24
DOBLER, KAITLYN       10 OR THE DOLPHINS   1:41.97  25
BRANDT, JAYNE         10 SN SUN OAKS AQUA  1:42.07  26
EDWARDS, HOLLIE       10 SN SOLANO AQUATI  1:43.92  28
PAOLI, KELLIE         10 PC MARIN PIRATES  1:43.92  27
SCOTT, KELL            9 AZ MOON VALLEY A  1:44.87  29
YOUNG, SARAH          10 PC NORTH BAY AQU  1:45.13  30
LE, CYNTHIA           10 PC EAST BAY BAT   1:47.62  31

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   89
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S    32.81   1    32.33 F1
SCHAFFER, BROOKE      10 PC PALO ALTO STA    33.73   2    33.54 F2
MURPHY, CRYSTAL       10 PC MLK BLUE DOLP    34.17   3    33.79 F3
SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S    34.68   7    33.82 F4
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK     34.40   4    34.33 F5
TAO, MEGAN            10 PC PEAK             34.55   5    34.41 F6
ROSIN, LEILA          10 AZ SCOTTSDALE AQ    34.64   6    34.69 F7
SO, ISABELLE          10 PC WALNUT CREEK     34.69   8    34.99 F8

OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S    32.81   1
SCHAFFER, BROOKE      10 PC PALO ALTO STA    33.73   2
MURPHY, CRYSTAL       10 PC MLK BLUE DOLP    34.17   3
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK     34.40   4
TAO, MEGAN            10 PC PEAK             34.55   5
ROSIN, LEILA          10 AZ SCOTTSDALE AQ    34.64   6
SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S    34.68   7
SO, ISABELLE          10 PC WALNUT CREEK     34.69   8
HAYASHIGATANI, MARIKA 10 SN WOLVERINE AQU    35.59   9
FANG, ELISA           10 PC SAN RAMON VAL    35.69  10
MAGNUSSEN, EMMA       10 PC PIRATE AQUATI    35.70  11
RODRIGUEZ, TAMI       10 SN SIERRA MARLIN    36.25  12
BROCIOUS, TIANA       10 SN CALIFORNIA CA    36.28  13
LI, LINDA             10 PC WALNUT CREEK     36.37  14
CHU, JESSICA          10 PC DE ANZA CUPER    36.58  15
STO. DOMINGO, MIA     10 PC MLK BLUE DOLP    37.15  16
MA, ASHLEY            10 PC SANTA CLARA S    37.18  17
CAVAZOS, AMANDA       10 PC UN  (PC)         37.24  18
FU, LAUREN            10 PC SANTA CLARA S    37.26  19

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRANDT, JAYNE         10 SN SUN OAKS AQUA    37.28  20
STILES, NICOLE         9 PC PLEASANTON SE    37.42  21
WATERSON, REBECCA      9 SN TRUCKEE-TAHOE    37.45  22
WANG, LENA            10 PC UN  (PC)         37.52  23
OLSEN, SARA           10 PC PACIFICA SEA     37.54  24
CHEN, CATHERINE       10 PC FLYING FISH      37.78  25
CORDOVA, SYDNEY       10 SN CALIFORNIA CA    37.97  26
HATTON, MALINA        10 PC QUICKSILVER S    38.00  27
KIM, GRACE            10 PC PLEASANTON SE    38.06  28
SCOTT, KELL            9 AZ MOON VALLEY A    38.14  29
SUEN, CLAIRE          10 PC UN  (PC)         38.16  30
HUGHES, AUDREY        10 CA NORTH COUNTY     38.32  32
VAN EEGHEN, ALINA     10 PC WALNUT CREEK     38.32  31
CERNA, DENISE         10 PC SANTA CLARA S    38.47  33
LOCKARD, ALLY         10 SN TRUCKEE-TAHOE    38.84  34
GAMBETTA, PAIGE       10 PC PALO ALTO STA    39.10  35
BONKE, EMMA           10 PC SUNNYVALE SWI    39.12  36
CHEN, TIFFANY         10 PC PALO ALTO STA    39.28  37
O''BRIEN, JENNA        10 PC SANTA CLARA S    39.50  38
SALVINO, KYLIE        10 AZ SCOTTSDALE AQ    40.17  39
NGUYEN, MALENA        10 PC LOS ALTOS & M    40.44  40

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT  127
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHAFFER, BROOKE      10 PC PALO ALTO STA  1:16.39   2  1:12.96 F1
                                                                    F    34.57
OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S  1:15.11   1  1:13.55 F2
                                                                    F    34.70
SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S  1:16.67   3  1:14.19 F3
                                                                    F    34.81
MURPHY, CRYSTAL       10 PC MLK BLUE DOLP  1:17.04   4  1:14.47 F4
                                                                    F    35.80
FU, LAUREN            10 PC SANTA CLARA S  1:20.60   8  1:19.15 F5
                                                                    F    37.28
PANOPIO, KAITLYN      10 PC SOUTH SAN FRA  1:17.20   5  1:19.19 F6
                                                                    F    35.83
ROSIN, LEILA          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:20.50   6  1:19.29 F7
                                                                    F    36.34
WANG, LENA            10 PC UN  (PC)       1:20.58   7  1:22.58 F8
                                                                    F    38.59

OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S  1:15.11   1
SCHAFFER, BROOKE      10 PC PALO ALTO STA  1:16.39   2
SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S  1:16.67   3
MURPHY, CRYSTAL       10 PC MLK BLUE DOLP  1:17.04   4
PANOPIO, KAITLYN      10 PC SOUTH SAN FRA  1:17.20   5
ROSIN, LEILA          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:20.50   6
WANG, LENA            10 PC UN  (PC)       1:20.58   7
FU, LAUREN            10 PC SANTA CLARA S  1:20.60   8
TAO, MEGAN            10 PC PEAK           1:20.84   9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT  127
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SO, ISABELLE          10 PC WALNUT CREEK   1:22.11  10
HAYASHIGATANI, MARIKA 10 SN WOLVERINE AQU  1:22.97  11
CAVAZOS, AMANDA       10 PC UN  (PC)       1:23.00  12
RODRIGUEZ, TAMI       10 SN SIERRA MARLIN  1:23.62  13
MAGNUSSEN, EMMA       10 PC PIRATE AQUATI  1:23.81  14
MA, ASHLEY            10 PC SANTA CLARA S  1:24.16  15
CERNA, DENISE         10 PC SANTA CLARA S  1:24.68  16
WONG, ASHLEY           9 PC SANTA CLARA S  1:24.91  17
STILES, NICOLE         9 PC PLEASANTON SE  1:25.20  18
YONGYUTH, BIANKA      10 PC SANTA CLARA S  1:25.45  19
CHEN, CATHERINE       10 PC FLYING FISH    1:25.75  20
KIM, GRACE            10 PC PLEASANTON SE  1:26.35  21
BROCIOUS, TIANA       10 SN CALIFORNIA CA  1:26.64  22
XIAO-RAO, KRYSTAL      9 PC UN  (PC)       1:27.04  23
KENROW, CHLOE         10 PC SANTA CLARA S  1:27.12  24
FANG, ELISA           10 PC SAN RAMON VAL  1:28.45  25
BROWN, MADDY           9 PC SEASIDE AQUAT  1:28.58  26
CHU, ELAINE           10 PC PALO ALTO STA  1:28.69  27
LAPUZ, GRACE           9 SN SOLANO AQUATI  1:28.79  28
SUEN, CLAIRE          10 PC UN  (PC)       1:29.06  29
FROELICH, TARA        10 AZ SWIM NEPTUNE   1:29.23  30
GAMBETTA, PAIGE       10 PC PALO ALTO STA  1:29.43  31
SCOTT, KELL            9 AZ MOON VALLEY A  1:29.70  32
SALVINO, KYLIE        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:30.10  33
CORDOVA, SYDNEY       10 SN CALIFORNIA CA  1:30.60  34
BEISEL, STEFFI         9 PC SANTA CLARA S  1:30.75  35
DIALLO, SELLY         10 PC MONTEREY BAY   1:31.10  36
LUO, AUDREY           10 PC PEAK           1:32.41  37
LOCKARD, ALLY         10 SN TRUCKEE-TAHOE  1:32.63  38
BRANDT, JAYNE         10 SN SUN OAKS AQUA  1:33.66  39
HUGHES, AUDREY        10 CA NORTH COUNTY   1:33.86  40

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S  2:47.62   1  2:43.76 F1  P  1:19.39
                                                                    F    34.52  1:18.89  2:05.19
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI  2:49.52   3  2:45.82 F2  P  1:21.11
                                                                    F    35.78  1:20.91  2:09.71
OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S  2:47.75   2  2:47.05 F3  P  1:17.52
                                                                    F    33.23  1:16.57  2:08.44
TAO, MEGAN            10 PC PEAK           2:54.66   6  2:50.01 F4  P  1:23.48
                                                                    F    35.96  1:22.07  2:12.86
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK   2:51.13   4  2:50.14 F5  P  1:21.15
                                                                    F    36.63  1:20.94  2:11.82
O''NEILL, CAITLIN      10 PC ELLIS AQUATIC  2:54.73   7  2:51.91 F6  P  1:25.30
                                                                    F    38.47  1:24.16  2:14.23
SO, ISABELLE          10 PC WALNUT CREEK   2:54.41   5  2:52.11 F7  P  1:23.34
                                                                    F    37.76  1:21.77  2:15.35
YONGYUTH, BIANKA      10 PC SANTA CLARA S  2:55.64   8  2:56.33 F8  P  1:23.69
                                                                    F    40.36  1:23.11  2:17.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S  2:47.62   1              P  1:19.39
OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S  2:47.75   2              P  1:17.52
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI  2:49.52   3              P  1:21.11
WANG, TINA            10 PC WALNUT CREEK   2:51.13   4              P  1:21.15
SO, ISABELLE          10 PC WALNUT CREEK   2:54.41   5              P  1:23.34
TAO, MEGAN            10 PC PEAK           2:54.66   6              P  1:23.48
O''NEILL, CAITLIN      10 PC ELLIS AQUATIC  2:54.73   7              P  1:25.30
YONGYUTH, BIANKA      10 PC SANTA CLARA S  2:55.64   8              P  1:23.69
SCHAFFER, BROOKE      10 PC PALO ALTO STA  2:55.81   9              P  1:19.89
WYLIE, ISABELLA       10 AZ UN  (AZ)       2:56.09  10              P  1:24.12
CHU, JESSICA          10 PC DE ANZA CUPER  2:56.22  12              P  1:26.09
STO. DOMINGO, MIA     10 PC MLK BLUE DOLP  2:56.22  11              P  1:24.64
WANG, LENA            10 PC UN  (PC)       2:56.59  13              P  1:24.77
FU, LAUREN            10 PC SANTA CLARA S  2:57.35  14              P  1:22.91
WILLIAMS, MARIE       10 PC PALO ALTO STA  2:57.44  15              P  1:25.17
MINNES, ASIA           9 AZ PHOENIX SWIM   2:57.53  16              P  1:27.97
SUEN, CLAIRE          10 PC UN  (PC)       2:58.41  17              P  1:24.48
PANOPIO, KAITLYN      10 PC SOUTH SAN FRA  3:00.06  18              P  1:21.93
MURPHY, CRYSTAL       10 PC MLK BLUE DOLP  3:00.77  19              P  1:25.25
STILES, NICOLE         9 PC PLEASANTON SE  3:01.18  20              P  1:25.74
LI, LINDA             10 PC WALNUT CREEK   3:02.36  21              P  1:25.32
BROCIOUS, TIANA       10 SN CALIFORNIA CA  3:03.29  22              P  1:26.17
KOPAS, AMANDA         10 FG DAVIE NADADOR  3:04.14  23              P  1:27.44
KIM, GRACE            10 PC PLEASANTON SE  3:05.17  24              P  1:29.84
MA, ASHLEY            10 PC SANTA CLARA S  3:06.24  25              P  1:29.67
NGUYEN, MALENA        10 PC LOS ALTOS & M  3:06.67  26              P  1:31.74
CAVAZOS, AMANDA       10 PC UN  (PC)       3:06.90  27              P  1:30.70
CORDOVA, SYDNEY       10 SN CALIFORNIA CA  3:07.03  28              P  1:27.19
JALAL, ORIANA         10 PC SANTA CLARA S  3:07.33  29              P  1:31.79
CHAN, ROSE            10 PC SUNNYVALE SWI  3:07.48  30              P  1:29.05
LAPUZ, GRACE           9 SN SOLANO AQUATI  3:07.64  31              P  1:31.20
LOCKARD, ALLY         10 SN TRUCKEE-TAHOE  3:08.82  32              P  1:28.89
OLSEN, SARA           10 PC PACIFICA SEA   3:08.92  33              P  1:30.05
CHEN, TIFFANY         10 PC PALO ALTO STA  3:09.42  34              P  1:30.25
ROSIN, LEILA          10 AZ SCOTTSDALE AQ  3:09.53  35              P  1:27.03
BRANDT, JAYNE         10 SN SUN OAKS AQUA  3:10.11  36              P  1:29.20
GAMBETTA, PAIGE       10 PC PALO ALTO STA  3:10.67  37              P  1:26.68
SPIN, KYLA            10 SN NORTHERN SIER  3:10.88  38              P  1:30.30
PALISCAK, OLIVIA      10 AZ SWIM NEPTUNE   3:11.57  39              P  1:27.62
WHETSTONE, CAYLA      10 PC PIRANHA SWIMM  3:13.86  40              P  1:34.79
DULSKI, ABBY          10 PC ORINDA AQUATI  3:15.62  41              P  1:35.67
LE, CYNTHIA           10 PC EAST BAY BAT   3:17.33  42              P  1:35.65
SERBAN, LARA          10 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P  1:32.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT  131
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  10&UN       10 PC WALNUT CREEK                2:23.20   1      37.35  1:19.39  1:52.63
         LI, LINDA           10
         VAN EEGHEN, ALINA   10
         WANG, TINA          10
         SO, ISABELLE        10
SCSC,  A  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:24.14   2      35.71  1:16.22  1:52.29
         OLIVA, NICOLE       10
         SEBASTIAN, SOPHIA   10
         FU, LAUREN          10
         MA, ASHLEY          10
PASA,  A  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:32.18   3      39.62  1:24.90  1:58.60
         GAMBETTA, PAIGE     10
         BISCAY, JUSTINE     10
         SCHAFFER, BROOKE    10
         MAO, ARIANNA        10
SCSC,  B  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:35.60   4      39.18  1:23.59  2:01.02
         CERNA, DENISE       10
         JALAL, ORIANA       10
         WONG, ASHLEY         9
         KENROW, CHLOE       10
DACA,  A  10&UN       10 PC DE ANZA CUPER               2:37.51   5      41.73  1:26.02  2:28.64
         LIAU, ZOE           10
         GUADIAMOS, ISABELLA 10
         CHU, JESSICA        10
         FENG, ASHLEY        10
SUNN,  A  10&UN       10 PC SUNNYVALE SWI               2:38.58   6      43.59  1:29.29  2:04.06
         BONKE, EMMA         10
         LI, IVY              9
         QIAN, VIRGINIE      10
         MINA, KAITLYN       10
PLS,  A  10&UN        10 PC PLEASANTON SE               2:38.70   7      40.90  1:29.02  2:06.46
         BLACK, KYRA         10
         SERBAN, LARA        10
         STILES, NICOLE       9
         KIM, GRACE          10
CCA,  A  10&UN        10 SN CALIFORNIA CA               2:39.37   8      41.38  1:28.13  2:04.54
         CORDOVA, SYDNEY     10
         SWANSON, ALINA      10
         BROCIOUS, TIANA     10
         VACHUSKA, ISABELLA  10
PASA,  B  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:41.34          43.23  1:27.78  2:07.53
         SCHAFFER, TAYLOR     9
         CHEN, TIFFANY       10
         CHU, ELAINE         10
         PIERCY, ALESIA      10
SCSC,  C  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:42.88          41.73  1:27.89  2:06.22
         YATES, KEENAN       10
         YONGYUTH, BIANKA    10
         O''BRIEN, JENNA      10
         BEISEL, STEFFI       9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT  131
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FF,  A  10&UN         10 PC FLYING FISH                 2:47.51          40.22  1:28.18  2:16.69
         CHEN, CATHERINE     10
         WONG, ANDREA        10
         BOURAOUI, NADIA      9
         XING, SOPHIA        10

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT   99
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  10&UN       10 PC WALNUT CREEK                2:06.30   1      31.67  1:04.93  1:35.84
         LI, LINDA           10
         VAN EEGHEN, ALINA   10
         SO, ISABELLE        10
         WANG, TINA          10
SCSC,  A  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:09.34   2      32.29  1:05.04  1:39.11
         SEBASTIAN, SOPHIA   10
         MA, ASHLEY          10
         CERNA, DENISE       10
         OLIVA, NICOLE       10
PASA,  A  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:11.80   3      33.62  1:06.93  1:40.03
         GAMBETTA, PAIGE     10
         MAO, ARRIANA        10
         WATSON, OLIVIA      10
         SCHAFFER, BROOKE    10
PLS,  A  10&UN        10 PC PLEASANTON SE               2:16.79   4      33.25  1:07.53  1:52.51
         KIM, GRACE          10
         BLACK, KYRA         10
         SERBAN, LARA        10
         STILES, NICOLE       9
PASA,  B  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:17.15   5      33.89  1:09.84  1:42.77
         PIERCY, ALESIA      10
         CHEN, TIFFANY       10
         BISCAY, JUSTINE     10
         WILLIAMS, MARIE     10
SUNN,  A  10&UN       10 PC SUNNYVALE SWI               2:17.30   6      31.93  1:05.52  1:41.29
         QIAN, VIRGINIE      10
         BONKE, EMMA         10
         CHAN, ROSE          10
         LI, IVY              9
DACA,  A  10&UN       10 PC DE ANZA CUPER               2:18.68   7      34.07  1:08.31  1:44.60
         FENG, ASHLEY        10
         GUADIAMOS, ISABELLA 10
         LIAU, ZOE           10
         CHU, JESSICA        10
CCA,  A  10&UN        10 SN CALIFORNIA CA               2:19.15   8      32.94  1:07.57  1:42.87
         BROCIOUS, TIANA     10
         CORDOVA, SYDNEY     10
         SWANSON, ALINA      10
         VACHUSKA, ISABELLA  10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  B  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:19.97          34.42  1:09.62  1:44.50
         FU, LAUREN          10
         JALAL, ORIANA       10
         KENROW, CHLOE       10
         YONGYUTH, BIANKA    10
SCSC,  C  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:26.50          35.94  1:13.38  1:49.98
         O''BRIEN, JENNA      10
         WONG, ASHLEY         9
         BEISEL, STEFFI       9
         YATES, KEENAN       10
FF,  A  10&UN         10 PC FLYING FISH                 2:28.57          38.44  1:12.59  1:50.45
         BOURAOUI, NADIA      9
         CHEN, CATHERINE     10
         RUEDGER, NICOLE      9
         XING, SOPHIA        10

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA    28.31   2    28.14 F1
LIN, CLAIRE           12 PC PALO ALTO STA    28.20   1    28.18 F2
NABETA, KAILEE        12 SN ARDEN HILLS S    28.55   3    28.40 F3
MENZMER, ELIZABETH    11 SN ARDEN HILLS S    29.56   7    28.52 F4
WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI    29.13   4    29.00 F5
DITZLER, IZZY         12 PC PALO ALTO STA    29.18   5    29.49 F6
NICOLAISEN, SHAE      12 AZ GOLD MEDAL SW    29.50   6    29.52 F7
REDENBACH, JOANNA     12 ** RAVENSONG AQU    29.61   8    29.52 F7

LIN, CLAIRE           12 PC PALO ALTO STA    28.20   1
ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA    28.31   2
NABETA, KAILEE        12 SN ARDEN HILLS S    28.55   3
WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI    29.13   4
DITZLER, IZZY         12 PC PALO ALTO STA    29.18   5
NICOLAISEN, SHAE      12 AZ GOLD MEDAL SW    29.50   6
MENZMER, ELIZABETH    11 SN ARDEN HILLS S    29.56   7
REDENBACH, JOANNA     12 ** RAVENSONG AQU    29.61   8
SNOW, MATTE           12 PC BURLINGAME AQ    29.66   9
FLYNN, MEGAN          12 SN VACAVILLE SWI    29.68  10
KINSEY, HALLADAY      12 SN SIERRA MARLIN    29.73  11
KAN, EUNICE           12 PC DE ANZA CUPER    29.75  12
LIN, JOYCE            12 PC PEAK             29.76  13
HE, JESSICA           12 PC CALIFORNIA DO    29.80  15
TENG, CATHY           11 PC SANTA CLARA S    29.80  14
CONNOR, ALAYNA        12 OR THE DOLPHINS     29.85  16
MAH, JOSEPHINE        12 PC WALNUT CREEK     29.88  17
CANE, KATHERINE       12 PC ORINDA AQUATI    29.89  18
HUI, CAMILLE          12 PC PEAK             29.95  19
HUERTA, JAMIE         12 SN NORTHERN SIER    30.01  21
TAO, MEGAN            12 PC OTTER SWIM CL    30.01  20
HECKMAN, MIRANDA      11 PC PLEASANTON SE    30.08  22
PENG, SOPHY           12 PC FLYING FISH      30.15  23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JACKSON, HANNAH       12 AZ MESA AQUATICS    30.21  24
LEUNG, KAITLYN        12 PC SANTA CLARA S    30.24  25
GREGOIRE, ARIELLE     12 ** POINTE-CLAIRE    30.25  26
DONCHI, EMMA          12 OR TUALATIN HILL    30.27  27
HERNANDEZ, ALEXANDRA  12 PC PLEASANTON SE    30.29  28
BRANER, HALEY         12 SI MISSION VALLE    30.30  29
CIPRIANI, LUCY        12 PC MARIN PIRATES    30.37  30
ELGENDY, HANNA        12 PC MONTEREY BAY     30.38  31
GLOVER, INDIA         12 SN SPARE TIME AQ    30.39  33
LARSON, JESSICA       11 PC TERRAPINS SWI    30.39  32
HONNG, EMILY          12 CA BREA AQUATICS    30.42  34
BRANDT, JULIA         12 SN SUN OAKS AQUA    30.43  35
HENIG, ISABELLE       12 PC PALO ALTO STA    30.44  36
KELLY, MCKENZIE       12 SI COLLEGE AREA     30.47  37
BALMACEDA, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA    30.49  38
WILLIAMSON, ELIZABETH 12 AZ PHOENIX SWIM     30.54  39
BIRO, ELYSIA          12 ** RAVENSONG AQU    30.55  40
YU, SURI              11 PC MISSION SAN J    30.56  41
MCMAHON, ISEULT       12 OR TUALATIN HILL    30.57  42
TRIA, KRISTEN         12 PC SANTA CLARA S    30.60  43
BACHAND, MADELEINE    11 OR THE DOLPHINS     30.61  44
LUDLOW, MARY          12 SN SUN OAKS AQUA    30.62  45
LAYMAN, AUDREY        12 AZ MOON VALLEY A    30.72  47
OLIVEROS, JESSICA     12 SN CALIFORNIA CA    30.72  46
CARTIER, THEA         12 AZ SWIM NEPTUNE     30.74  48
BAKALISH, SHERLYN     12 PC LOS ALTOS & M    30.77  49
DAVIS, JACQUELINE     12 PC RIPON AQUATIC    30.80  50
THOMPSON, LEAH        12 PC VALLEY SPLASH    30.81  51
DOBBY, ERICA          12 ** POINTE-CLAIRE    30.84  52
ADEY, OLIVIA          12 PC SAN RAMON VAL    30.86  53
MIN, PRISCILLA        11 PC PALO ALTO STA    30.88  54
TANIZAKI-HUDSON, KEAL 12 PC LYNBROOK AQUA    30.93  56
ZHAO, WINNIE          12 PC PEAK             30.93  55
CHIN, AUDREY          11 PC USF KORET YOU    30.96  57
DONG, FLORA           12 PC DE ANZA CUPER    30.97  58
JOSEPH, LENA          11 PC PALO ALTO STA    31.00  59
ANDERSON, GABRIELLE   12 PC PALO ALTO STA    31.05  61
LUND, GRACE           12 SN CALIFORNIA CA    31.05  60
ECKEL, CAROLINE       11 PC LIVERMORE AQU    31.07  62
ROMKES, MEGAN         12 ** RAVENSONG AQU    31.08  63
BRATHWAITE, KATRINA   12 ** POINTE-CLAIRE    31.16  64
NOSACK, SOFIA         11 OR TUALATIN HILL    31.25  65
TOPP, DAKOTA          11 SN CALIFORNIA CA    31.47  66
FRATESI, ISABELLA     11 AZ SWIM NEPTUNE     31.69  67
YONGYUTH, SIAN        12 PC SANTA CLARA S    31.71  68
BRIGHT, NIKKI         12 SN SUN OAKS AQUA    32.23  69

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:03.08   4  1:00.81 F1
                                                                    F    29.64
DITZLER, IZZY         12 PC PALO ALTO STA  1:02.32   1  1:01.25 F2
                                                                    F    30.15
MENZMER, ELIZABETH    11 SN ARDEN HILLS S  1:02.75   2  1:01.51 F3
                                                                    F    29.65
HE, JESSICA           12 PC CALIFORNIA DO  1:03.24   5  1:02.18 F4
                                                                    F    30.14
LIN, CLAIRE           12 PC PALO ALTO STA  1:02.87   3  1:02.43 F5
                                                                    F    30.10
NABETA, KAILEE        12 SN ARDEN HILLS S  1:03.68   8  1:02.55 F6
                                                                    F    30.32
REDENBACH, JOANNA     12 ** RAVENSONG AQU  1:03.65   7  1:03.09 F7
                                                                    F    30.43
LEUNG, KAITLYN        12 PC SANTA CLARA S  1:03.52   6  1:03.79 F8
                                                                    F    31.59

DITZLER, IZZY         12 PC PALO ALTO STA  1:02.32   1
MENZMER, ELIZABETH    11 SN ARDEN HILLS S  1:02.75   2
LIN, CLAIRE           12 PC PALO ALTO STA  1:02.87   3
RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:03.08   4
HE, JESSICA           12 PC CALIFORNIA DO  1:03.24   5
LEUNG, KAITLYN        12 PC SANTA CLARA S  1:03.52   6
REDENBACH, JOANNA     12 ** RAVENSONG AQU  1:03.65   7
FRIVALDO, JACEE       12 AZ SWIM NEPTUNE   1:03.68   9
NABETA, KAILEE        12 SN ARDEN HILLS S  1:03.68   8
ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA  1:03.75  10
TENG, CATHY           11 PC SANTA CLARA S  1:03.79  11
WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI  1:03.95  12
MCMAHON, ISEULT       12 OR TUALATIN HILL  1:04.31  13
KELLY, MCKENZIE       12 SI COLLEGE AREA   1:04.76  14
WONG, VICKY           12 PC PALO ALTO STA  1:04.91  15
YONGYUTH, SIAN        12 PC SANTA CLARA S  1:04.95  16
HUI, CAMILLE          12 PC PEAK           1:05.05  17
SNOW, MATTE           12 PC BURLINGAME AQ  1:05.28  18
DORAN, CONNOR         12 SN SUN OAKS AQUA  1:05.33  19
CONNOR, ALAYNA        12 OR THE DOLPHINS   1:05.40  20
REUTER, TINA          12 SN ARDEN HILLS S  1:05.41  21
HERNANDEZ, ALEXANDRA  12 PC PLEASANTON SE  1:05.59  22
YU, SURI              11 PC MISSION SAN J  1:05.60  23
DONCHI, EMMA          12 OR TUALATIN HILL  1:05.82  24
MURPHY, NINA          12 SN SPARE TIME AQ  1:05.97  25
NOSACK, SOFIA         11 OR TUALATIN HILL  1:06.02  26
ROMKES, MEGAN         12 ** RAVENSONG AQU  1:06.04  27
HECKMAN, MIRANDA      11 PC PLEASANTON SE  1:06.06  28
ELGENDY, HANNA        12 PC MONTEREY BAY   1:06.09  29
GLOVER, INDIA         12 SN SPARE TIME AQ  1:06.14  30
CANE, KATHERINE       12 PC ORINDA AQUATI  1:06.23  31
CARTIER, THEA         12 AZ SWIM NEPTUNE   1:06.45  32
FLYNN, MEGAN          12 SN VACAVILLE SWI  1:06.46  33
DOBBY, ERICA          12 ** POINTE-CLAIRE  1:06.47  34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRANER, HALEY         12 SI MISSION VALLE  1:06.50  35
GREGOIRE, ARIELLE     12 ** POINTE-CLAIRE  1:06.57  36
CIPRIANI, LUCY        12 PC MARIN PIRATES  1:06.92  37
TRIA, KRISTEN         12 PC SANTA CLARA S  1:07.08  38
TAO, MEGAN            12 PC OTTER SWIM CL  1:07.12  39
BRANDT, JULIA         12 SN SUN OAKS AQUA  1:07.13  40
JACKSON, HANNAH       12 AZ MESA AQUATICS  1:07.38  41
ANDERSON, GABRIELLE   12 PC PALO ALTO STA  1:07.52  42
SMITH, NADIA          12 OR THE DOLPHINS   1:07.80  43
DAVIS, JACQUELINE     12 PC RIPON AQUATIC  1:07.86  44
MILLER, SOPHIA        11 PC TERRAPINS SWI  1:07.95  45
LUDLOW, MARY          12 SN SUN OAKS AQUA  1:08.11  47
TAN, JERI             12 PC SOUTH SAN FRA  1:08.11  46
WILLIAMSON, ELIZABETH 12 AZ PHOENIX SWIM   1:08.17  48
LEE, EUGENIA          12 PC LOS ALTOS & M  1:08.19  49
BACHAND, MADELEINE    11 OR THE DOLPHINS   1:08.31  50
ADEY, OLIVIA          12 PC SAN RAMON VAL  1:08.54  51
COCOL, DARIA          12 PC SANTA CLARA S  1:08.60  52
LUND, GRACE           12 SN CALIFORNIA CA  1:08.84  53

                                                       S  W  I  M   O  F  F

NABETA, KAILEE        12 SN ARDEN HILLS S               1:02.45
FRIVALDO, JACEE       12 AZ SWIM NEPTUNE                1:02.95

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:13.94   1  2:11.37 F1  P  1:05.37
                                                                    F    30.84  1:04.05  1:37.79
DITZLER, IZZY         12 PC PALO ALTO STA  2:14.81   2  2:13.26 F2  P  1:04.97
                                                                    F    31.56  1:05.78  1:39.86
NICOLAISEN, SHAE      12 AZ GOLD MEDAL SW  2:17.15   3  2:15.67 F3  P  1:07.63
                                                                    F    32.32  1:06.86  1:41.54
LEUNG, KAITLYN        12 PC SANTA CLARA S  2:18.34   7  2:16.37 F4  P  1:07.83
                                                                    F    32.59  1:07.31  1:42.88
MCMAHON, ISEULT       12 OR TUALATIN HILL  2:18.12   4  2:16.38 F5  P  1:07.89
                                                                    F    33.27  1:08.41  1:42.73
TENG, CATHY           11 PC SANTA CLARA S  2:18.32   6  2:16.41 F6  P  1:08.37
                                                                    F    32.72  1:07.11  1:42.31
HE, JESSICA           12 PC CALIFORNIA DO  2:18.21   5  2:17.83 F7  P  1:07.01
                                                                    F    32.31  1:07.20  1:42.61
SANTOS, BROOKE        12 PC BRENTWOOD SEA  2:19.18   8  2:18.88 F8  P  1:07.77
                                                                    F    32.39  1:07.13  1:43.18

RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:13.94   1              P  1:05.37
DITZLER, IZZY         12 PC PALO ALTO STA  2:14.81   2              P  1:04.97
NICOLAISEN, SHAE      12 AZ GOLD MEDAL SW  2:17.15   3              P  1:07.63
MCMAHON, ISEULT       12 OR TUALATIN HILL  2:18.12   4              P  1:07.89
HE, JESSICA           12 PC CALIFORNIA DO  2:18.21   5              P  1:07.01
TENG, CATHY           11 PC SANTA CLARA S  2:18.32   6              P  1:08.37

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEUNG, KAITLYN        12 PC SANTA CLARA S  2:18.34   7              P  1:07.83
SANTOS, BROOKE        12 PC BRENTWOOD SEA  2:19.18   8              P  1:07.77
LIN, CLAIRE           12 PC PALO ALTO STA  2:19.35   9              P  1:06.70
WONG, VICKY           12 PC PALO ALTO STA  2:19.93  10              P  1:07.32
HUERTA, JAMIE         12 SN NORTHERN SIER  2:20.17  11              P  1:07.67
LIN, JOYCE            12 PC PEAK           2:20.39  12              P  1:07.79
REDENBACH, JOANNA     12 ** RAVENSONG AQU  2:20.44  13              P  1:08.10
FRIVALDO, JACEE       12 AZ SWIM NEPTUNE   2:20.47  14              P  1:08.01
BERRY, ABBIGALE       12 PC SOUTH BAY LOS  2:20.65  15              P  1:08.30
ELGENDY, HANNA        12 PC MONTEREY BAY   2:20.81  16              P  1:07.51
DORAN, CONNOR         12 SN SUN OAKS AQUA  2:20.99  17              P  1:06.37
NOWASKI, DANIELLE     11 SI COLLEGE AREA   2:21.03  18              P  1:09.40
PENG, SOPHY           12 PC FLYING FISH    2:21.97  19              P  1:08.64
NABETA, KAILEE        12 SN ARDEN HILLS S  2:22.63  20              P  1:07.72
SNOW, MATTE           12 PC BURLINGAME AQ  2:23.30  21              P  1:08.31
LUSK, ZOE             12 PC PALO ALTO STA  2:23.51  22              P  1:10.00
NOSACK, SOFIA         11 OR TUALATIN HILL  2:23.68  23              P  1:09.69
HECKMAN, MIRANDA      11 PC PLEASANTON SE  2:23.84  24              P  1:09.70
TRAN, KRYSTAL         11 PC SANTA CLARA S  2:24.13  25              P  1:10.71
ANDERSON, GABRIELLE   12 PC PALO ALTO STA  2:24.17  26              P  1:10.21
MURPHY, NINA          12 SN SPARE TIME AQ  2:24.25  27              P  1:08.51
HUI, CAMILLE          12 PC PEAK           2:24.82  28              P  1:08.71
DOBBY, ERICA          12 ** POINTE-CLAIRE  2:24.86  29              P  1:09.31
REUTER, TINA          12 SN ARDEN HILLS S  2:25.22  30              P  1:10.86
TRIA, KRISTEN         12 PC SANTA CLARA S  2:25.38  31              P  1:10.90
MIN, PRISCILLA        11 PC PALO ALTO STA  2:25.52  32              P  1:11.69
YU, SURI              11 PC MISSION SAN J  2:25.63  33              P  1:09.67
DIFIORE, FRANCESCA    12 ** POINTE-CLAIRE  2:25.68  34              P  1:09.47
TAN, JERI             12 PC SOUTH SAN FRA  2:26.62  35              P  1:11.37
LARSON, JESSICA       11 PC TERRAPINS SWI  2:26.63  36              P  1:10.45
ANDERSON, SOPHIA      12 SN SOLANO AQUATI  2:26.70  37              P  1:10.24
JOSEPH, LENA          11 PC PALO ALTO STA  2:26.96  38              P  1:09.23
CLARKSON, REILLY      12 PC NEPTUNE SWIMM  2:27.01  39              P  1:12.38
CIPRIANI, LUCY        12 PC MARIN PIRATES  2:27.15  40              P  1:10.18
MILLER, SOPHIA        11 PC TERRAPINS SWI  2:27.27  41              P  1:12.02
HU, CLARA             12 PC DE ANZA CUPER  2:27.42  42              P  1:10.63
HERNANDEZ, ALEXANDRA  12 PC PLEASANTON SE  2:27.71  43              P  1:11.62
LEE, EUGENIA          12 PC LOS ALTOS & M  2:28.04  44              P  1:10.50
CONNOR, ALAYNA        12 OR THE DOLPHINS   2:28.75  45              P  1:11.43
TAO, MEGAN            12 PC OTTER SWIM CL  2:28.87  46              P  1:13.30
KELLER, SYDNEY        12 PC SUNNYVALE SWI  2:29.07  47              P  1:12.25
BACHAND, MADELEINE    11 OR THE DOLPHINS   2:29.41  48              P  1:12.79
YAUNG, AMANDA         12 PC FLYING FISH    2:29.56  49              P  1:12.33
TOPP, DAKOTA          11 SN CALIFORNIA CA  2:30.30  50              P  1:13.02
LIEBOW, ELISE         12 PC TERRAPINS SWI  2:30.59  51              P  1:11.66
LUND, GRACE           12 SN CALIFORNIA CA  2:30.65  52              P  1:12.59
GLOVER, INDIA         12 SN SPARE TIME AQ  2:34.11  53              P  1:14.02
PARHAM, OLIVIA        11 SN SUN OAKS AQUA  2:36.72  54              P  1:16.71
GREGOIRE, ARIELLE     12 ** POINTE-CLAIRE   DQUED                   P  1:09.90

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT  119
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI    32.92   2    32.36 F1
LIN, JOYCE            12 PC PEAK             32.04   1    32.51 F2
ANDERSON, GABRIELLE   12 PC PALO ALTO STA    33.65   3    33.33 F3
WONG, VICKY           12 PC PALO ALTO STA    34.21   8    33.55 F4
ZHOU, ANNA            12 PC DE ANZA CUPER    34.14   7    33.75 F5
BERRY, ABBIGALE       12 PC SOUTH BAY LOS    33.87   5    33.77 F6
ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA    34.03   6    33.81 F7
NABETA, KAILEE        12 SN ARDEN HILLS S    33.81   4    33.96 F8

LIN, JOYCE            12 PC PEAK             32.04   1
WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI    32.92   2
ANDERSON, GABRIELLE   12 PC PALO ALTO STA    33.65   3
NABETA, KAILEE        12 SN ARDEN HILLS S    33.81   4
BERRY, ABBIGALE       12 PC SOUTH BAY LOS    33.87   5
ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA    34.03   6
ZHOU, ANNA            12 PC DE ANZA CUPER    34.14   7
WONG, VICKY           12 PC PALO ALTO STA    34.21   8
CHIN, AUDREY          11 PC USF KORET YOU    34.36   9
LIN, CLAIRE           12 PC PALO ALTO STA    34.42  10
LEUNG, KAITLYN        12 PC SANTA CLARA S    34.85  11
MAH, JOSEPHINE        12 PC WALNUT CREEK     34.91  12
RANKER, SYDNEY        12 SN ARDEN HILLS S    35.02  13
BARRERA, SOFIA        12 PC PLEASANTON SE    35.03  14
FACKENTHAL, AMALIE    12 SN ARDEN HILLS S    35.16  15
TANIZAKI-HUDSON, KEAL 12 PC LYNBROOK AQUA    35.18  16
LEE, EUGENIA          12 PC LOS ALTOS & M    35.24  17
KELLY, MCKENZIE       12 SI COLLEGE AREA     35.28  18
MILLER, SOPHIA        11 PC TERRAPINS SWI    35.29  19
HECKMAN, MIRANDA      11 PC PLEASANTON SE    35.30  20
KELLER, SYDNEY        12 PC SUNNYVALE SWI    35.41  21
GREGOIRE, ARIELLE     12 ** POINTE-CLAIRE    35.42  22
GONZALES, MAGGI       12 PC TERRAPINS SWI    35.48  23
BENNETT, HALEY        12 ** RAVENSONG AQU    35.49  24
LAYMAN, AUDREY        12 AZ MOON VALLEY A    35.50  25
CLARKSON, REILLY      12 PC NEPTUNE SWIMM    35.67  26
TRIA, KRISTEN         12 PC SANTA CLARA S    35.73  27
TAN, JERI             12 PC SOUTH SAN FRA    35.75  28
KWAN, JULIE           11 PC NEPTUNE SWIMM    35.78  29
LUM, PEONY            12 PC SOUTH SAN FRA    35.83  30
PADILLA, MIRANDA      12 SN LODI CITY SWI    35.86  31
ZHAO, WINNIE          12 PC PEAK             35.96  32
HERNANDEZ, ALEXANDRA  12 PC PLEASANTON SE    35.98  33
KAN, EUNICE           12 PC DE ANZA CUPER    36.00  34
HONNG, EMILY          12 CA BREA AQUATICS    36.02  36
KHOWONG, JEANETTE     12 PC DE ANZA CUPER    36.02  35
MECK, MILA            11 PC SANTA CLARA S    36.14  37
CHEUNG, JULINNA       11 PC USF KORET YOU    36.41  38
CHEUNG, BRITTANY      12 PC OTTER SWIM CL    36.97  39
NOSACK, SOFIA         11 OR TUALATIN HILL    37.16  40
PARHAM, OLIVIA        11 SN SUN OAKS AQUA    37.17  41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIN, JOYCE            12 PC PEAK           1:09.70   1  1:08.71 F1
                                                                    F    33.96
WONG, VICKY           12 PC PALO ALTO STA  1:12.69   6  1:10.67 F2
                                                                    F    34.51
ZHOU, ANNA            12 PC DE ANZA CUPER  1:11.07   2  1:11.09 F3
                                                                    F    34.41
WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI  1:11.58   3  1:11.13 F4
                                                                    F    34.37
CHIN, AUDREY          11 PC USF KORET YOU  1:13.40   8  1:11.91 F5
                                                                    F    35.38
ANDERSON, GABRIELLE   12 PC PALO ALTO STA  1:12.11   4  1:12.03 F6
                                                                    F    35.40
FACKENTHAL, AMALIE    12 SN ARDEN HILLS S  1:12.83   7  1:12.83 F7
                                                                    F    34.88
KELLY, MCKENZIE       12 SI COLLEGE AREA   1:12.27   5  1:12.85 F8
                                                                    F    35.70

LIN, JOYCE            12 PC PEAK           1:09.70   1
ZHOU, ANNA            12 PC DE ANZA CUPER  1:11.07   2
WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI  1:11.58   3
ANDERSON, GABRIELLE   12 PC PALO ALTO STA  1:12.11   4
KELLY, MCKENZIE       12 SI COLLEGE AREA   1:12.27   5
WONG, VICKY           12 PC PALO ALTO STA  1:12.69   6
FACKENTHAL, AMALIE    12 SN ARDEN HILLS S  1:12.83   7
CHIN, AUDREY          11 PC USF KORET YOU  1:13.40   8
BERRY, ABBIGALE       12 PC SOUTH BAY LOS  1:13.68   9
NICOLAISEN, SHAE      12 AZ GOLD MEDAL SW  1:13.74  10
LIN, CLAIRE           12 PC PALO ALTO STA  1:13.91  11
BARRERA, SOFIA        12 PC PLEASANTON SE  1:13.96  12
SANTOS, BROOKE        12 PC BRENTWOOD SEA  1:14.00  13
HE, JESSICA           12 PC CALIFORNIA DO  1:14.14  14
FRIVALDO, JACEE       12 AZ SWIM NEPTUNE   1:14.25  15
YONGYUTH, SIAN        12 PC SANTA CLARA S  1:14.40  16
DORAN, CONNOR         12 SN SUN OAKS AQUA  1:14.45  17
LEUNG, KAITLYN        12 PC SANTA CLARA S  1:14.71  18
LEE, EUGENIA          12 PC LOS ALTOS & M  1:15.01  19
HUTSON, ALLY          12 PC PALO ALTO STA  1:15.33  21
MAH, JOSEPHINE        12 PC WALNUT CREEK   1:15.33  20
CLARKSON, REILLY      12 PC NEPTUNE SWIMM  1:15.60  22
CONNOR, ALAYNA        12 OR THE DOLPHINS   1:15.64  23
TAN, JERI             12 PC SOUTH SAN FRA  1:15.76  24
MILLER, SOPHIA        11 PC TERRAPINS SWI  1:15.77  25
GONZALES, MAGGI       12 PC TERRAPINS SWI  1:15.84  26
DONCHI, EMMA          12 OR TUALATIN HILL  1:15.95  27
PENG, SOPHY           12 PC FLYING FISH    1:16.01  28
KHOWONG, JEANETTE     12 PC DE ANZA CUPER  1:16.02  29
NOSACK, SOFIA         11 OR TUALATIN HILL  1:16.03  30
LUM, KIONA            11 PC SOUTH SAN FRA  1:16.32  31
HERNANDEZ, ALEXANDRA  12 PC PLEASANTON SE  1:16.53  32
KWAN, JULIE           11 PC NEPTUNE SWIMM  1:16.54  33
FRANCESCONI, ERICA    11 PC CROW CANYON C  1:16.66  35

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PADILLA, MIRANDA      12 SN LODI CITY SWI  1:16.66  34
GREGOIRE, ARIELLE     12 ** POINTE-CLAIRE  1:16.67  36
MENZMER, ELIZABETH    11 SN ARDEN HILLS S  1:16.80  37
BENNETT, HALEY        12 ** RAVENSONG AQU  1:16.82  38
KELLER, SYDNEY        12 PC SUNNYVALE SWI  1:16.96  39
MCMAHON, ISEULT       12 OR TUALATIN HILL  1:17.11  40
SNOW, MATTE           12 PC BURLINGAME AQ  1:17.12  41
NABETA, KAILEE        12 SN ARDEN HILLS S  1:17.25  42
TANIZAKI-HUDSON, KEAL 12 PC LYNBROOK AQUA  1:17.70  43
TRIA, KRISTEN         12 PC SANTA CLARA S  1:17.82  44
NOWASKI, DANIELLE     11 SI COLLEGE AREA   1:17.89  45
CARMELICH, SIERRA     12 SN VACAVILLE SWI  1:18.06  46
COSGROVE, ZOE         11 SN DAVIS AQUADAR  1:18.14  47
VANDERWERF, ALISHA    12 AZ SWIM NEPTUNE   1:18.56  48
LUM, PEONY            12 PC SOUTH SAN FRA  1:18.66  49
CHEUNG, JULINNA       11 PC USF KORET YOU  1:18.72  50
THOMAS, JAMIE         11 PC MARIN PIRATES  1:19.18  51
BRIGHT, NIKKI         12 SN SUN OAKS AQUA  1:19.24  52
RANKER, SYDNEY        12 SN ARDEN HILLS S  1:19.50  53
HONNG, EMILY          12 CA BREA AQUATICS  1:19.55  54
BOISVERT, ANA         12 SN COSUMNES RIVE  1:19.58  55
LAYMAN, AUDREY        12 AZ MOON VALLEY A  1:19.61  56
FLYNN, MEGAN          12 SN VACAVILLE SWI  1:20.55  57
BACHAND, MADELEINE    11 OR THE DOLPHINS   1:21.00  58
HUI, CAMILLE          12 PC PEAK           NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WONG, VICKY           12 PC PALO ALTO STA  2:36.56   4  2:30.20 F1  P  1:15.96
                                                                    F    35.75  1:13.99  1:52.34
SANTOS, BROOKE        12 PC BRENTWOOD SEA  2:35.95   3  2:32.33 F2  P  1:16.07
                                                                    F    36.98  1:15.34  1:54.20
BERRY, ABBIGALE       12 PC SOUTH BAY LOS  2:35.75   2  2:32.80 F3  P  1:16.43
                                                                    F    36.57  1:15.39  1:54.65
CHIN, AUDREY          11 PC USF KORET YOU  2:34.67   1  2:33.24 F4  P  1:15.15
                                                                    F    36.28  1:15.01  1:54.78
ZHOU, ANNA            12 PC DE ANZA CUPER  2:38.46   6  2:33.75 F5  P  1:16.51
                                                                    F    36.59  1:14.96  1:54.96
LIN, CLAIRE           12 PC PALO ALTO STA  2:38.24   5  2:36.94 F6  P  1:18.14
                                                                    F    37.53  1:18.17  1:58.62
TAN, JERI             12 PC SOUTH SAN FRA  2:38.82   7  2:38.00 F7  P  1:18.66
                                                                    F    37.99  1:18.15  1:58.65
YONGYUTH, SIAN        12 PC SANTA CLARA S  2:38.97   8  2:38.92 F8  P  1:18.73
                                                                    F    37.60  1:17.51  1:58.83

CHIN, AUDREY          11 PC USF KORET YOU  2:34.67   1              P  1:15.15
BERRY, ABBIGALE       12 PC SOUTH BAY LOS  2:35.75   2              P  1:16.43
SANTOS, BROOKE        12 PC BRENTWOOD SEA  2:35.95   3              P  1:16.07
WONG, VICKY           12 PC PALO ALTO STA  2:36.56   4              P  1:15.96
LIN, CLAIRE           12 PC PALO ALTO STA  2:38.24   5              P  1:18.14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHOU, ANNA            12 PC DE ANZA CUPER  2:38.46   6              P  1:16.51
TAN, JERI             12 PC SOUTH SAN FRA  2:38.82   7              P  1:18.66
YONGYUTH, SIAN        12 PC SANTA CLARA S  2:38.97   8              P  1:18.73
ANDERSON, GABRIELLE   12 PC PALO ALTO STA  2:40.10   9              P  1:16.67
HECKMAN, MIRANDA      11 PC PLEASANTON SE  2:40.65  10              P  1:18.77
HUTSON, ALLY          12 PC PALO ALTO STA  2:41.10  11              P  1:18.75
FRIVALDO, JACEE       12 AZ SWIM NEPTUNE   2:41.19  12              P  1:18.52
DONCHI, EMMA          12 OR TUALATIN HILL  2:41.32  13              P  1:18.36
KELLER, SYDNEY        12 PC SUNNYVALE SWI  2:41.50  14              P  1:18.21
BARRERA, SOFIA        12 PC PLEASANTON SE  2:41.74  15              P  1:19.97
DORAN, CONNOR         12 SN SUN OAKS AQUA  2:41.82  16              P  1:18.22
MCMAHON, ISEULT       12 OR TUALATIN HILL  2:42.17  17              P  1:20.06
NOSACK, SOFIA         11 OR TUALATIN HILL  2:42.50  18              P  1:19.80
LIEBOW, ELISE         12 PC TERRAPINS SWI  2:42.69  19              P  1:20.59
MILLER, SOPHIA        11 PC TERRAPINS SWI  2:42.78  20              P  1:19.61
LEE, EUGENIA          12 PC LOS ALTOS & M  2:43.47  21              P  1:19.18
SNOW, MATTE           12 PC BURLINGAME AQ  2:43.53  22              P  1:21.34
HERNANDEZ, ALEXANDRA  12 PC PLEASANTON SE  2:44.10  23              P  1:19.26
TRIA, KRISTEN         12 PC SANTA CLARA S  2:44.23  24              P  1:19.46
FRANCESCONI, ERICA    11 PC CROW CANYON C  2:44.46  25              P  1:19.71
ROONEY, KAITLIN       12 PC MORGAN HILL S  2:44.53  26              P  1:21.20
COCOL, DARIA          12 PC SANTA CLARA S  2:45.04  27              P  1:22.21
GREGOIRE, ARIELLE     12 ** POINTE-CLAIRE  2:45.13  28              P  1:19.38
LI, ANGELA            11 PC PEAK           2:46.23  29              P  1:22.36
CLARKSON, REILLY      12 PC NEPTUNE SWIMM  2:46.32  30              P  1:20.31
VANDERWERF, ALISHA    12 AZ SWIM NEPTUNE   2:46.59  31              P  1:22.88
GONZALES, MAGGI       12 PC TERRAPINS SWI  2:46.67  32              P  1:20.89
NOWASKI, DANIELLE     11 SI COLLEGE AREA   2:47.08  33              P  1:22.09
CIPRIANI, LUCY        12 PC MARIN PIRATES  2:47.10  34              P  1:19.13
CHEUNG, JULINNA       11 PC USF KORET YOU  2:47.84  35              P  1:21.22
JOSEPH, LENA          11 PC PALO ALTO STA  2:48.76  36              P  1:22.19
CHEUNG, BRITTANY      12 PC OTTER SWIM CL  2:48.79  37              P  1:23.44
CARMELICH, SIERRA     12 SN VACAVILLE SWI  2:48.87  38              P  1:21.64
MECK, MILA            11 PC SANTA CLARA S  2:49.24  39              P  1:23.10
HU, CLARA             12 PC DE ANZA CUPER  2:49.61  40              P  1:22.65
BRIGHT, NIKKI         12 SN SUN OAKS AQUA  2:49.85  41              P  1:22.97
GOENAWAN, CAMILLE     11 PC SANTA CLARA S  2:51.42  42              P  1:23.29
CONRAD, AVERY         12 SN SIERRA MARLIN  2:52.06  43              P  1:22.96
COSGROVE, ZOE         11 SN DAVIS AQUADAR  2:52.38  44              P  1:23.79
FACKENTHAL, AMALIE    12 SN ARDEN HILLS S   DQUED                   P  1:20.32
KHOWONG, JEANETTE     12 PC DE ANZA CUPER   DQUED                   P  1:17.80
PADILLA, MIRANDA      12 SN LODI CITY SWI   DQUED                   P  1:22.89

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA    35.75   1    35.80 F1
LIN, JOYCE            12 PC PEAK             36.40   2    36.13 F2
DIFIORE, FRANCESCA    12 ** POINTE-CLAIRE    36.81   4    36.35 F3
LEONIS, GRACE         12 PC BAY              37.14   7    36.92 F4
DAVIS, JACQUELINE     12 PC RIPON AQUATIC    36.76   3    36.99 F5

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI    37.07   6    37.03 F6
ZHAO, ASHLEY          11 PC PALO ALTO STA    37.01   5    37.28 F7
KINSEY, HALLADAY      12 SN SIERRA MARLIN    37.63   8    38.07 F8

ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA    35.75   1
LIN, JOYCE            12 PC PEAK             36.40   2
DAVIS, JACQUELINE     12 PC RIPON AQUATIC    36.76   3
DIFIORE, FRANCESCA    12 ** POINTE-CLAIRE    36.81   4
ZHAO, ASHLEY          11 PC PALO ALTO STA    37.01   5
WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI    37.07   6
LEONIS, GRACE         12 PC BAY              37.14   7
KINSEY, HALLADAY      12 SN SIERRA MARLIN    37.63   8
NEWMAN, AVERY         12 PC DE ANZA CUPER    37.65   9
CONRAD, AVERY         12 SN SIERRA MARLIN    37.66  10
EILERS, AMY           12 PC STARFISH AQUA    37.79  11
MURPHY, NINA          12 SN SPARE TIME AQ    37.81  12
LUSK, ZOE             12 PC PALO ALTO STA    37.98  13
KAN, EUNICE           12 PC DE ANZA CUPER    38.12  14
BAKALISH, SHERLYN     12 PC LOS ALTOS & M    38.18  16
MAH, JOSEPHINE        12 PC WALNUT CREEK     38.18  15
LEBLANC, MADISON      12 AZ SCOTTSDALE AQ    38.29  17
NABETA, KAILEE        12 SN ARDEN HILLS S    38.43  18
RADELL, AINSLEY       11 PC ORINDA AQUATI    38.65  19
BATES-PEZZANI, CATIE  12 PC SANTA CLARA S    38.75  20
HONNG, EMILY          12 CA BREA AQUATICS    39.08  21
PENG, SOPHY           12 PC FLYING FISH      39.24  22
HERNANDEZ, ALEXANDRA  12 PC PLEASANTON SE    39.32  23
FRANZWA, HANNAH       11 PC SANTA CLARA S    39.36  24
BRANDT, JULIA         12 SN SUN OAKS AQUA    39.40  25
LIU, SASHA            11 PC PIEDMONT SWIM    39.46  26
REUTER, TINA          12 SN ARDEN HILLS S    39.65  27
DONG, FLORA           12 PC DE ANZA CUPER    39.69  28
TAO, MEGAN            12 PC OTTER SWIM CL    39.76  29
SAVAGE, SARAH         12 PC PEAK             39.78  30
VANDERWERF, ALISHA    12 AZ SWIM NEPTUNE     39.84  31
HUNTER, ASHLEY        11 PC UN  (PC)         39.86  32
MARZKE, CASSIE        12 PC DALY CITY DOL    39.99  34
WILKINSON, ELIZABETH  12 PC PALO ALTO STA    39.99  33
BIRO, ELYSIA          12 ** RAVENSONG AQU    40.03  35
LIU, JESSY            12 PC DE ANZA CUPER    40.17  36
ZHAO, WINNIE          12 PC PEAK             40.21  37
DONG, IRIS            11 PC DE ANZA CUPER    40.39  38
SIMS, TAYLOR          11 PC SEASIDE AQUAT    40.43  39
GREGOIRE, ARIELLE     12 ** POINTE-CLAIRE    41.48  40
CARROLL, TORI         12 PC LIVERMORE AQU    41.49  41
FRATESI, ISABELLA     11 AZ SWIM NEPTUNE   NO SHOW

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  109
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA  1:20.13   2  1:17.00 F1
                                                                    F    36.78
LIN, JOYCE            12 PC PEAK           1:19.97   1  1:18.57 F2
                                                                    F    38.23
LEBLANC, MADISON      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:21.13   4  1:19.41 F3
                                                                    F    37.64
NABETA, KAILEE        12 SN ARDEN HILLS S  1:20.87   3  1:19.47 F4
                                                                    F    38.32
BAKALISH, SHERLYN     12 PC LOS ALTOS & M  1:21.30   5  1:20.82 F5
                                                                    F    38.43
LUSK, ZOE             12 PC PALO ALTO STA  1:22.61   7  1:21.49 F6
                                                                    F    38.99
MURPHY, NINA          12 SN SPARE TIME AQ  1:22.98   8  1:21.59 F7
                                                                    F    39.44
NEWMAN, AVERY         12 PC DE ANZA CUPER  1:22.02   6  1:22.05 F8
                                                                    F    40.48

LIN, JOYCE            12 PC PEAK           1:19.97   1
ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA  1:20.13   2
NABETA, KAILEE        12 SN ARDEN HILLS S  1:20.87   3
LEBLANC, MADISON      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:21.13   4
BAKALISH, SHERLYN     12 PC LOS ALTOS & M  1:21.30   5
NEWMAN, AVERY         12 PC DE ANZA CUPER  1:22.02   6
LUSK, ZOE             12 PC PALO ALTO STA  1:22.61   7
MURPHY, NINA          12 SN SPARE TIME AQ  1:22.98   8
DIFIORE, FRANCESCA    12 ** POINTE-CLAIRE  1:23.41   9
HONNG, EMILY          12 CA BREA AQUATICS  1:24.57  10
ELGENDY, HANNA        12 PC MONTEREY BAY   1:24.85  11
DAVIS, JACQUELINE     12 PC RIPON AQUATIC  1:24.90  12
BATES-PEZZANI, CATIE  12 PC SANTA CLARA S  1:25.27  13
OTSUKA, LEI           11 PC CAMPBELL WAVE  1:25.33  14
DONG, FLORA           12 PC DE ANZA CUPER  1:25.48  15
EILERS, AMY           12 PC STARFISH AQUA  1:25.50  16
JUNG, CHRISTINE       12 SN SPARE TIME AQ  1:25.67  17
HUNTER, ASHLEY        11 PC UN  (PC)       1:26.44  18
RADELL, AINSLEY       11 PC ORINDA AQUATI  1:26.45  19
FRANZWA, HANNAH       11 PC SANTA CLARA S  1:26.87  20
BIRO, ELYSIA          12 ** RAVENSONG AQU  1:27.18  21
ZHAO, ASHLEY          11 PC PALO ALTO STA  1:27.39  22
SAVAGE, SARAH         12 PC PEAK           1:27.43  23
COCOL, DARIA          12 PC SANTA CLARA S  1:27.60  24
KAN, EUNICE           12 PC DE ANZA CUPER  1:27.77  25
TENG, CATHY           11 PC SANTA CLARA S  1:27.79  26
FRATESI, ISABELLA     11 AZ SWIM NEPTUNE   1:27.86  27
REUTER, TINA          12 SN ARDEN HILLS S  1:27.92  28
MAH, JOSEPHINE        12 PC WALNUT CREEK   1:28.06  29
VANDERWERF, ALISHA    12 AZ SWIM NEPTUNE   1:28.53  30
MARZKE, CASSIE        12 PC DALY CITY DOL  1:28.82  31
BRANDT, JULIA         12 SN SUN OAKS AQUA  1:28.92  32
LIU, JESSY            12 PC DE ANZA CUPER  1:29.09  33
SIMS, TAYLOR          11 PC SEASIDE AQUAT  1:29.51  34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  109
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YAUNG, AMANDA         12 PC FLYING FISH    1:29.82  35
HERNANDEZ, ALEXANDRA  12 PC PLEASANTON SE  1:30.03  36
LO, EMILY             11 PC OAKLAND UNDER  1:30.35  37
BOISVERT, ANA         12 SN COSUMNES RIVE  1:30.44  38
JACKSON, HANNAH       12 AZ MESA AQUATICS  1:30.47  39
DONG, IRIS            11 PC DE ANZA CUPER  1:30.53  40
WILKINSON, ELIZABETH  12 PC PALO ALTO STA  1:30.86  41
TICO, ANNLI           12 PC LOS ALTOS & M  1:31.06  42
NEEDHAM, SAMANTHA     12 SN DAVIS AQUADAR  1:31.70  44
WONG, HANA            12 PC OTTER SWIM CL  1:31.70  43
LI, ANGELA            11 PC PEAK           1:31.75  45

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

KINSEY, HALLADAY      12 SN SIERRA MARLIN               1:22.47

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA  2:48.10   1  2:44.36 F1  P  1:21.16
                                                                    F    37.39  1:18.98  2:02.46
LEBLANC, MADISON      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:51.12   2  2:46.60 F2  P  1:21.73
                                                                    F    38.07  1:19.93  2:03.07
LIN, JOYCE            12 PC PEAK           2:56.31   7  2:49.54 F3  P  1:24.93
                                                                    F    39.36  1:22.30  2:06.97
DIFIORE, FRANCESCA    12 ** POINTE-CLAIRE  2:52.85   3  2:50.39 F4  P  1:23.00
                                                                    F    39.11  1:22.00  2:07.30
KINSEY, HALLADAY      12 SN SIERRA MARLIN  2:55.35   5  2:50.75 F5  P  1:26.21
                                                                    F    38.89  1:22.47  2:07.01
NABETA, KAILEE        12 SN ARDEN HILLS S  2:58.56   8  2:50.87 F6  P  1:25.77
                                                                    F    39.07  1:22.54  2:07.18
LUSK, ZOE             12 PC PALO ALTO STA  2:55.31   4  2:53.67 F7  P  1:25.00
                                                                    F    40.35  1:23.92  2:09.08
BAKALISH, SHERLYN     12 PC LOS ALTOS & M  2:55.60   6  2:53.70 F8  P  1:23.57
                                                                    F    40.12  1:24.66  2:09.80

ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA  2:48.10   1              P  1:21.16
LEBLANC, MADISON      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:51.12   2              P  1:21.73
DIFIORE, FRANCESCA    12 ** POINTE-CLAIRE  2:52.85   3              P  1:23.00
LUSK, ZOE             12 PC PALO ALTO STA  2:55.31   4              P  1:25.00
KINSEY, HALLADAY      12 SN SIERRA MARLIN  2:55.35   5              P  1:26.21
BAKALISH, SHERLYN     12 PC LOS ALTOS & M  2:55.60   6              P  1:23.57
LIN, JOYCE            12 PC PEAK           2:56.31   7              P  1:24.93
NABETA, KAILEE        12 SN ARDEN HILLS S  2:58.56   8              P  1:25.77
CONRAD, AVERY         12 SN SIERRA MARLIN  2:59.58   9              P  1:27.37
MURPHY, NINA          12 SN SPARE TIME AQ  2:59.95  10              P  1:26.43
BATES-PEZZANI, CATIE  12 PC SANTA CLARA S  3:00.26  11              P  1:26.62
JUNG, CHRISTINE       12 SN SPARE TIME AQ  3:01.85  12              P  1:27.31
SAVAGE, SARAH         12 PC PEAK           3:02.07  13              P  1:27.48
ELGENDY, HANNA        12 PC MONTEREY BAY   3:02.66  14              P  1:28.69
LIU, JESSY            12 PC DE ANZA CUPER  3:02.94  15              P  1:28.47

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RADELL, AINSLEY       11 PC ORINDA AQUATI  3:02.95  16              P  1:27.11
PENG, SOPHY           12 PC FLYING FISH    3:03.32  17              P  1:29.07
COCOL, DARIA          12 PC SANTA CLARA S  3:04.00  18              P  1:30.60
EILERS, AMY           12 PC STARFISH AQUA  3:04.04  19              P  1:30.17
DONCHI, EMMA          12 OR TUALATIN HILL  3:04.06  20              P  1:30.66
REUTER, TINA          12 SN ARDEN HILLS S  3:04.68  21              P  1:29.03
DAVIS, JACQUELINE     12 PC RIPON AQUATIC  3:04.87  22              P  1:28.90
HUNTER, ASHLEY        11 PC UN  (PC)       3:04.93  23              P  1:29.03
HONNG, EMILY          12 CA BREA AQUATICS  3:05.37  24              P  1:29.85
DONG, FLORA           12 PC DE ANZA CUPER  3:06.44  25              P  1:29.25
SIMS, TAYLOR          11 PC SEASIDE AQUAT  3:06.71  26              P  1:29.49
TENG, CATHY           11 PC SANTA CLARA S  3:06.73  27              P  1:29.55
LIU, SASHA            11 PC PIEDMONT SWIM  3:06.78  28              P  1:29.70
FRANZWA, HANNAH       11 PC SANTA CLARA S  3:07.13  29              P  1:30.40
BOISVERT, ANA         12 SN COSUMNES RIVE  3:07.16  30              P  1:30.42
HUTSON, ALLY          12 PC PALO ALTO STA  3:07.49  31              P  1:30.50
BRANDT, JULIA         12 SN SUN OAKS AQUA  3:07.91  32              P  1:30.52
HALPERT, REBECCA      12 PC THE OLYMPIC C  3:09.27  33              P  1:29.89
WILKINSON, ELIZABETH  12 PC PALO ALTO STA  3:09.68  34              P  1:32.27
FRATESI, ISABELLA     11 AZ SWIM NEPTUNE   3:09.76  35              P  1:32.58
LO, EMILY             11 PC OAKLAND UNDER  3:10.51  36              P  1:32.62
VANDERWERF, ALISHA    12 AZ SWIM NEPTUNE   3:10.68  37              P  1:32.29
HORNER, SEDONA        12 PC MONTEREY BAY   3:10.80  38              P  1:34.34
LUM, PEONY            12 PC SOUTH SAN FRA  3:11.08  39              P  1:31.96
SNOW, MATTE           12 PC BURLINGAME AQ  3:11.23  40              P  1:33.05
KAN, EUNICE           12 PC DE ANZA CUPER  3:11.26  41              P  1:30.27
MARZKE, CASSIE        12 PC DALY CITY DOL  3:11.73  42              P  1:33.08
YAUNG, AMANDA         12 PC FLYING FISH    3:11.79  43              P  1:33.37
CARROLL, TORI         12 PC LIVERMORE AQU  3:12.27  45              P  1:33.17
TAO, MEGAN            12 PC OTTER SWIM CL  3:12.27  44              P  1:33.96
NAI, JULIA            11 PC SUNNYVALE SWI  3:12.61  46              P  1:34.70
UMANSKY, PAULINA      11 PC PLEASANTON SE  3:12.74  47              P  1:32.21
DONG, IRIS            11 PC DE ANZA CUPER  3:12.90  48              P  1:32.13
NEEDHAM, SAMANTHA     12 SN DAVIS AQUADAR  3:13.22  49              P  1:32.27
JACKSON, HANNAH       12 AZ MESA AQUATICS  3:13.91  50              P  1:31.75
TICO, ANNLI           12 PC LOS ALTOS & M  3:13.95  51              P  1:33.51
MITCHELL, ABIGAIL     12 SN VACAVILLE SWI  3:14.76  52              P  1:32.71
BIRO, ELYSIA          12 ** RAVENSONG AQU  3:15.32  53              P  1:32.34
OWYOUNG, MALLORY      12 PC MONTCLAIR SWI  3:15.96  54              P  1:32.90
HARRIS, ABBY          12 PC BAY            3:16.56  55              P  1:35.38
WONG, HANA            12 PC OTTER SWIM CL  3:16.81  56              P  1:33.52

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MENZMER, ELIZABETH    11 SN ARDEN HILLS S    30.56   2    30.16 F1
WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI    30.75   4    30.33 F2
BRATHWAITE, KATRINA   12 ** POINTE-CLAIRE    30.82   5    30.57 F3
WONG, VICKY           12 PC PALO ALTO STA    30.67   3    30.61 F4
RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ    30.97   6    30.95 F5
ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA    31.20   8    30.95 F5

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIN, CLAIRE           12 PC PALO ALTO STA    30.53   1    30.99 F7
DORAN, CONNOR         12 SN SUN OAKS AQUA    31.19   7    31.01 F8

LIN, CLAIRE           12 PC PALO ALTO STA    30.53   1
MENZMER, ELIZABETH    11 SN ARDEN HILLS S    30.56   2
WONG, VICKY           12 PC PALO ALTO STA    30.67   3
WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI    30.75   4
BRATHWAITE, KATRINA   12 ** POINTE-CLAIRE    30.82   5
RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ    30.97   6
DORAN, CONNOR         12 SN SUN OAKS AQUA    31.19   7
ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA    31.20   8
DOBBY, ERICA          12 ** POINTE-CLAIRE    31.30   9
LUSK, ZOE             12 PC PALO ALTO STA    31.36  10
REDENBACH, JOANNA     12 ** RAVENSONG AQU    31.40  11
KAN, EUNICE           12 PC DE ANZA CUPER    31.61  12
BALMACEDA, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA    31.72  13
ROMKES, MEGAN         12 ** RAVENSONG AQU    31.83  14
YONGYUTH, SIAN        12 PC SANTA CLARA S    31.95  15
MAH, JOSEPHINE        12 PC WALNUT CREEK     31.98  16
TANIZAKI-HUDSON, KEAL 12 PC LYNBROOK AQUA    32.08  17
HUERTA, JAMIE         12 SN NORTHERN SIER    32.12  18
LAYMAN, AUDREY        12 AZ MOON VALLEY A    32.18  19
KHOWONG, JEANETTE     12 PC DE ANZA CUPER    32.22  20
BRANER, HALEY         12 SI MISSION VALLE    32.28  21
FACKENTHAL, AMALIE    12 SN ARDEN HILLS S    32.31  22
CHIN, AUDREY          11 PC USF KORET YOU    32.32  23
FOUNTAINE, KEIANA     12 PC ELLIS AQUATIC    32.40  24
FLYNN, MEGAN          12 SN VACAVILLE SWI    32.45  25
NICOLAISEN, SHAE      12 AZ GOLD MEDAL SW    32.49  26
TENG, CATHY           11 PC SANTA CLARA S    32.59  27
HENIG, ISABELLE       12 PC PALO ALTO STA    32.60  28
CIPRIANI, LUCY        12 PC MARIN PIRATES    32.64  29
CANE, KATHERINE       12 PC ORINDA AQUATI    32.68  30
BRANDT, JULIA         12 SN SUN OAKS AQUA    32.70  31
ANDERSON, GABRIELLE   12 PC PALO ALTO STA    32.82  32
HONNG, EMILY          12 CA BREA AQUATICS    32.85  33
MCMAHON, ISEULT       12 OR TUALATIN HILL    32.91  34
HERNANDEZ, ALEXANDRA  12 PC PLEASANTON SE    32.98  35
DONCHI, EMMA          12 OR TUALATIN HILL    32.99  36
BOISVERT, ANA         12 SN COSUMNES RIVE    33.04  38
TAO, MEGAN            12 PC OTTER SWIM CL    33.04  37
TAN, JERI             12 PC SOUTH SAN FRA    33.13  39
MARZKE, CASSIE        12 PC DALY CITY DOL    33.14  40
ZHAO, WINNIE          12 PC PEAK             33.20  41
YU, SURI              11 PC MISSION SAN J    33.34  42
ECKEL, CAROLINE       11 PC LIVERMORE AQU    33.40  43
WILLIAMSON, ELIZABETH 12 AZ PHOENIX SWIM     33.65  44
SAVAGE, SARAH         12 PC PEAK             33.68  45
LARSON, JESSICA       11 PC TERRAPINS SWI    33.70  46
KINSEY, HALLADAY      12 SN SIERRA MARLIN    33.77  47
ZUNIGA, NJA           11 PC PLEASANTON SE    33.95  48
THOMPSON, LEAH        12 PC VALLEY SPLASH    34.00  49
KAMLER, LANI          12 PC PACIFIC COAST    34.06  50
COSGROVE, ZOE         11 SN DAVIS AQUADAR    34.13  51
FRANCESCONI, ERICA    11 PC CROW CANYON C    34.16  52
HECKMAN, MIRANDA      11 PC PLEASANTON SE    34.18  53

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARTIER, THEA         12 AZ SWIM NEPTUNE     34.30  54
LO, EMILY             11 PC OAKLAND UNDER    34.35  56
PADILLA, MIRANDA      12 SN LODI CITY SWI    34.35  55
LEONIS, GRACE         12 PC BAY              34.46  57
CHEUNG, BRITTANY      12 PC OTTER SWIM CL    34.52  58
FRANZWA, HANNAH       11 PC SANTA CLARA S    34.67  59
THOMAS, JAMIE         11 PC MARIN PIRATES    34.88  60
CHEN, NEEVE           12 SN WOLVERINE AQU    34.89  61
RANKER, SYDNEY        12 SN ARDEN HILLS S    35.40  62
PENG, SOPHY           12 PC FLYING FISH     DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT  129
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DORAN, CONNOR         12 SN SUN OAKS AQUA  1:07.93   1  1:06.56 F1
                                                                    F    31.00
BRATHWAITE, KATRINA   12 ** POINTE-CLAIRE  1:09.03   3  1:08.22 F2
                                                                    F    32.08
WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI  1:09.58   4  1:08.45 F3
                                                                    F    32.30
MENZMER, ELIZABETH    11 SN ARDEN HILLS S  1:10.36   7  1:08.45 F3
                                                                    F    31.84
ROMKES, MEGAN         12 ** RAVENSONG AQU  1:09.88   5  1:08.53 F5
                                                                    F    32.52
CHIN, AUDREY          11 PC USF KORET YOU  1:10.05   6  1:09.13 F6
                                                                    F    32.93
YONGYUTH, SIAN        12 PC SANTA CLARA S  1:08.41   2  1:09.99 F7
                                                                    F    32.08
RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:10.46   8  1:11.32 F8
                                                                    F    33.27

DORAN, CONNOR         12 SN SUN OAKS AQUA  1:07.93   1
YONGYUTH, SIAN        12 PC SANTA CLARA S  1:08.41   2
BRATHWAITE, KATRINA   12 ** POINTE-CLAIRE  1:09.03   3
WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI  1:09.58   4
ROMKES, MEGAN         12 ** RAVENSONG AQU  1:09.88   5
CHIN, AUDREY          11 PC USF KORET YOU  1:10.05   6
MENZMER, ELIZABETH    11 SN ARDEN HILLS S  1:10.36   7
RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:10.46   8
FRIVALDO, JACEE       12 AZ SWIM NEPTUNE   1:10.88   9
REDENBACH, JOANNA     12 ** RAVENSONG AQU  1:11.25  10
ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA  1:11.56  11
WONG, VICKY           12 PC PALO ALTO STA  1:12.34  12
LIN, CLAIRE           12 PC PALO ALTO STA  1:12.37  13
HENIG, ISABELLE       12 PC PALO ALTO STA  1:12.42  14
KHOWONG, JEANETTE     12 PC DE ANZA CUPER  1:12.56  15
DOBBY, ERICA          12 ** POINTE-CLAIRE  1:12.63  16
SAVAGE, SARAH         12 PC PEAK           1:12.66  17
LUSK, ZOE             12 PC PALO ALTO STA  1:12.96  18
TENG, CATHY           11 PC SANTA CLARA S  1:12.99  19
BRANER, HALEY         12 SI MISSION VALLE  1:13.43  20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT  129
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAO, MEGAN            12 PC OTTER SWIM CL  1:13.44  21
KELLY, MCKENZIE       12 SI COLLEGE AREA   1:13.60  22
OTSUKA, LEI           11 PC CAMPBELL WAVE  1:13.70  23
BERRY, ABBIGALE       12 PC SOUTH BAY LOS  1:13.75  24
PADILLA, MIRANDA      12 SN LODI CITY SWI  1:13.77  25
YU, SURI              11 PC MISSION SAN J  1:14.08  26
FACKENTHAL, AMALIE    12 SN ARDEN HILLS S  1:14.09  27
TAN, JERI             12 PC SOUTH SAN FRA  1:14.15  28
TANIZAKI-HUDSON, KEAL 12 PC LYNBROOK AQUA  1:14.31  29
SANTOS, BROOKE        12 PC BRENTWOOD SEA  1:14.48  30
NOWASKI, DANIELLE     11 SI COLLEGE AREA   1:15.05  31
MAH, JOSEPHINE        12 PC WALNUT CREEK   1:15.18  32
TSENG, MIKAYLA        11 PC SANTA CLARA S  1:15.25  33
ASBORNO, ALLISON      11 PC PALO ALTO STA  1:15.27  34
LEUNG, KAITLYN        12 PC SANTA CLARA S  1:15.51  35
ANDERSON, GABRIELLE   12 PC PALO ALTO STA  1:15.60  36
LO, EMILY             11 PC OAKLAND UNDER  1:15.69  37
CANE, KATHERINE       12 PC ORINDA AQUATI  1:15.80  38
KHATOON, MARYAM       12 PC SANTA CLARA S  1:15.92  39
NOSACK, SOFIA         11 OR TUALATIN HILL  1:16.22  40
WILKINSON, ELIZABETH  12 PC PALO ALTO STA  1:16.26  41
CLARKSON, REILLY      12 PC NEPTUNE SWIMM  1:16.27  42
BRANDT, JULIA         12 SN SUN OAKS AQUA  1:16.56  43
HUI, CAMILLE          12 PC PEAK           1:16.72  44
HONNG, EMILY          12 CA BREA AQUATICS  1:17.01  45
BENNETT, HALEY        12 ** RAVENSONG AQU  1:17.12  46
JUNG, CHRISTINE       12 SN SPARE TIME AQ  1:17.46  47
CHEUNG, BRITTANY      12 PC OTTER SWIM CL  1:18.33  48
LAYMAN, AUDREY        12 AZ MOON VALLEY A  1:18.78  49

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   91
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DITZLER, IZZY         12 PC PALO ALTO STA  2:27.75   1  2:26.44 F1  P  1:11.11
                                                                    F    32.56  1:10.04  1:48.33
DORAN, CONNOR         12 SN SUN OAKS AQUA  2:33.60   3  2:27.76 F2  P  1:11.65
                                                                    F    33.46  1:10.31  1:48.29
ROMKES, MEGAN         12 ** RAVENSONG AQU  2:34.15   4  2:28.83 F3  P  1:12.52
                                                                    F    33.32  1:11.50  1:49.84
YONGYUTH, SIAN        12 PC SANTA CLARA S  2:30.83   2  2:31.27 F4  P  1:13.00
                                                                    F    33.73  1:11.74  1:51.16
CHIN, AUDREY          11 PC USF KORET YOU  2:36.05   5  2:32.68 F5  P  1:14.44
                                                                    F    34.74  1:13.36  1:53.21
BRATHWAITE, KATRINA   12 ** POINTE-CLAIRE  2:38.36   8  2:37.36 F6  P  1:16.42
                                                                    F    35.09  1:13.28  1:56.83
KHOWONG, JEANETTE     12 PC DE ANZA CUPER  2:36.99   6  2:39.24 F7  P  1:15.70
                                                                    F    35.26  1:13.73  1:55.50
PADILLA, MIRANDA      12 SN LODI CITY SWI  2:37.27   7  2:40.83 F8  P  1:14.85
                                                                    F    35.80  1:16.20  1:58.58

DITZLER, IZZY         12 PC PALO ALTO STA  2:27.75   1              P  1:11.11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   91
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YONGYUTH, SIAN        12 PC SANTA CLARA S  2:30.83   2              P  1:13.00
DORAN, CONNOR         12 SN SUN OAKS AQUA  2:33.60   3              P  1:11.65
ROMKES, MEGAN         12 ** RAVENSONG AQU  2:34.15   4              P  1:12.52
CHIN, AUDREY          11 PC USF KORET YOU  2:36.05   5              P  1:14.44
KHOWONG, JEANETTE     12 PC DE ANZA CUPER  2:36.99   6              P  1:15.70
PADILLA, MIRANDA      12 SN LODI CITY SWI  2:37.27   7              P  1:14.85
BRATHWAITE, KATRINA   12 ** POINTE-CLAIRE  2:38.36   8              P  1:16.42
SAVAGE, SARAH         12 PC PEAK           2:40.08   9              P  1:15.19
WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI  2:40.17  10              P  1:15.21
MENZMER, ELIZABETH    11 SN ARDEN HILLS S  2:40.59  11              P  1:15.44
HUERTA, JAMIE         12 SN NORTHERN SIER  2:41.48  12              P  1:15.10
WONG, VICKY           12 PC PALO ALTO STA  2:42.25  13              P  1:14.98
ASBORNO, ALLISON      11 PC PALO ALTO STA  2:42.29  14              P  1:16.02
SANTOS, BROOKE        12 PC BRENTWOOD SEA  2:44.12  15              P  1:17.69
TRAN, KRYSTAL         11 PC SANTA CLARA S  2:45.42  16              P  1:20.72
FRIVALDO, JACEE       12 AZ SWIM NEPTUNE   2:45.60  17              P  1:17.54
NOWASKI, DANIELLE     11 SI COLLEGE AREA   2:46.92  18              P  1:20.71
HENIG, ISABELLE       12 PC PALO ALTO STA  2:47.48  19              P  1:17.33
KELLER, SYDNEY        12 PC SUNNYVALE SWI  2:47.73  20              P  1:20.25
BRANER, HALEY         12 SI MISSION VALLE  2:47.96  21              P  1:19.62
TAN, JERI             12 PC SOUTH SAN FRA  2:48.22  22              P  1:18.60
HUI, CAMILLE          12 PC PEAK           2:49.32  23              P  1:18.22
JUNG, CHRISTINE       12 SN SPARE TIME AQ  2:49.51  24              P  1:18.43
KHATOON, MARYAM       12 PC SANTA CLARA S  2:50.00  25              P  1:19.70
TAO, MEGAN            12 PC OTTER SWIM CL  2:50.15  26              P  1:17.68
PENG, SOPHY           12 PC FLYING FISH    2:51.29  27              P  1:15.68
MIN, PRISCILLA        11 PC PALO ALTO STA  2:52.32  28              P  1:22.38
LO, EMILY             11 PC OAKLAND UNDER  2:56.04  29              P  1:23.90
WILKINSON, ELIZABETH  12 PC PALO ALTO STA  2:58.96  30              P  1:22.98
BROWN, SIMONE         11 PC SEASIDE AQUAT  3:00.73  31              P  1:27.50

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:32.61   1  2:28.42 F1  P  1:11.77
                                                                    F    32.14  1:10.56  1:55.26
ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA  2:34.28   3  2:30.03 F2  P  1:13.09
                                                                    F    32.55  1:11.27  1:53.91
BRATHWAITE, KATRINA   12 ** POINTE-CLAIRE  2:35.79   4  2:31.00 F3  P  1:13.63
                                                                    F    32.31  1:11.78  1:57.15
DITZLER, IZZY         12 PC PALO ALTO STA  2:33.45   2  2:31.23 F4  P  1:10.90
                                                                    F    31.73  1:10.57  1:57.48
LIN, JOYCE            12 PC PEAK           2:37.20   7  2:32.48 F5  P  1:15.52
                                                                    F    34.66  1:11.49  1:56.33
HE, JESSICA           12 PC CALIFORNIA DO  2:36.43   6  2:33.90 F6  P  1:14.35
                                                                    F    35.08  1:13.28  1:59.84
NICOLAISEN, SHAE      12 AZ GOLD MEDAL SW  2:36.36   5  2:35.11 F7  P  1:13.08
                                                                    F    34.00  1:13.42  2:01.15
WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI  2:37.32   8  2:36.10 F8  P  1:13.73
                                                                    F    32.53  1:12.15  2:00.75

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:32.61   1              P  1:11.77
DITZLER, IZZY         12 PC PALO ALTO STA  2:33.45   2              P  1:10.90
ZHAO, GRACE           12 PC PALO ALTO STA  2:34.28   3              P  1:13.09
BRATHWAITE, KATRINA   12 ** POINTE-CLAIRE  2:35.79   4              P  1:13.63
NICOLAISEN, SHAE      12 AZ GOLD MEDAL SW  2:36.36   5              P  1:13.08
HE, JESSICA           12 PC CALIFORNIA DO  2:36.43   6              P  1:14.35
LIN, JOYCE            12 PC PEAK           2:37.20   7              P  1:15.52
WANG, VIVIAN          11 PC SUNNYVALE SWI  2:37.32   8              P  1:13.73
LIN, CLAIRE           12 PC PALO ALTO STA  2:38.41   9              P  1:13.59
KINSEY, HALLADAY      12 SN SIERRA MARLIN  2:38.71  11              P  1:18.33
YONGYUTH, SIAN        12 PC SANTA CLARA S  2:38.71  10              P  1:13.56
ELGENDY, HANNA        12 PC MONTEREY BAY   2:39.70  12              P  1:16.42
MCMAHON, ISEULT       12 OR TUALATIN HILL  2:40.05  13              P  1:15.17
BERRY, ABBIGALE       12 PC SOUTH BAY LOS  2:40.19  14              P  1:14.76
WONG, VICKY           12 PC PALO ALTO STA  2:40.36  15              P  1:13.47
LEBLANC, MADISON      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:40.43  16              P  1:18.91
TENG, CATHY           11 PC SANTA CLARA S  2:40.45  17              P  1:17.19
FRIVALDO, JACEE       12 AZ SWIM NEPTUNE   2:40.46  18              P  1:15.63
MAH, JOSEPHINE        12 PC WALNUT CREEK   2:40.91  19              P  1:16.47
CHIN, AUDREY          11 PC USF KORET YOU  2:40.95  20              P  1:14.05
LUSK, ZOE             12 PC PALO ALTO STA  2:41.01  21              P  1:17.32
DONCHI, EMMA          12 OR TUALATIN HILL  2:41.34  22              P  1:16.42
PENG, SOPHY           12 PC FLYING FISH    2:41.47  23              P  1:16.11
REDENBACH, JOANNA     12 ** RAVENSONG AQU  2:41.88  24              P  1:17.44
KHOWONG, JEANETTE     12 PC DE ANZA CUPER  2:41.97  25              P  1:17.14
HUI, CAMILLE          12 PC PEAK           2:42.90  26              P  1:14.42
DOBBY, ERICA          12 ** POINTE-CLAIRE  2:43.51  27              P  1:15.06
DORAN, CONNOR         12 SN SUN OAKS AQUA  2:43.76  28              P  1:14.28
SANTOS, BROOKE        12 PC BRENTWOOD SEA  2:43.83  29              P  1:14.16
DIFIORE, FRANCESCA    12 ** POINTE-CLAIRE  2:44.61  30              P  1:20.30
ZHOU, ANNA            12 PC DE ANZA CUPER  2:44.66  31              P  1:15.32
PADILLA, MIRANDA      12 SN LODI CITY SWI  2:44.73  32              P  1:18.17
SAVAGE, SARAH         12 PC PEAK           2:44.75  33              P  1:17.85
ANDERSON, GABRIELLE   12 PC PALO ALTO STA  2:45.02  34              P  1:15.30
HONNG, EMILY          12 CA BREA AQUATICS  2:45.27  35              P  1:19.40
FRANCESCONI, ERICA    11 PC CROW CANYON C  2:45.30  37              P  1:16.30
ROMKES, MEGAN         12 ** RAVENSONG AQU  2:45.30  36              P  1:17.79
TAN, JERI             12 PC SOUTH SAN FRA  2:45.33  38              P  1:16.13
BAKALISH, SHERLYN     12 PC LOS ALTOS & M  2:45.53  39              P  1:20.01
CIPRIANI, LUCY        12 PC MARIN PIRATES  2:45.80  41              P  1:17.29
REUTER, TINA          12 SN ARDEN HILLS S  2:45.80  40              P  1:20.20
HUTSON, ALLY          12 PC PALO ALTO STA  2:45.92  42              P  1:17.43
CLARKSON, REILLY      12 PC NEPTUNE SWIMM  2:46.67  43              P  1:18.38
JUNG, CHRISTINE       12 SN SPARE TIME AQ  2:47.03  44              P  1:21.08
TAO, MEGAN            12 PC OTTER SWIM CL  2:48.30  45              P  1:18.50
LIU, SASHA            11 PC PIEDMONT SWIM  2:48.34  46              P  1:20.30
DAVIS, JACQUELINE     12 PC RIPON AQUATIC  2:48.56  47              P  1:21.84
YU, SURI              11 PC MISSION SAN J  2:48.67  48              P  1:17.48
NOWASKI, DANIELLE     11 SI COLLEGE AREA   2:49.27  49              P  1:19.55
HUERTA, JAMIE         12 SN NORTHERN SIER  2:49.99  50              P  1:17.43
JACKSON, HANNAH       12 AZ MESA AQUATICS  2:51.18  51              P  1:21.47
CONRAD, AVERY         12 SN SIERRA MARLIN  2:52.40  52              P  1:21.89
TANIZAKI-HUDSON, KEAL 12 PC LYNBROOK AQUA  2:53.54  53              P  1:16.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


                                                       S  W  I  M   O  F  F

KINSEY, HALLADAY      12 SN SIERRA MARLIN               2:37.97
YONGYUTH, SIAN        12 PC SANTA CLARA S               2:42.10

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  133
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:10.14   1      34.48  1:11.73  1:42.62
         ANDERSON, GABRIELLE 12
         LUSK, ZOE           12
         WONG, VICKY         12
         LIN, CLAIRE         12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               2:11.89   2      34.35  1:11.11  1:42.96
         ZHOU, ANNA          12
         NEWMAN, AVERY       12
         KHOWONG, JEANETTE   12
         KAN, EUNICE         12
PCSC,  A  11-12       12 ** POINTE-CLAIRE               2:12.01   3      35.13  1:12.20  1:43.31
         GREGOIRE, ARIELLE   12
         DIFIORE, FRANCESCA  12
         BRATHWAITE, KATRINA 12
         DOBBY, ERICA        12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               2:12.15   4      34.91  1:11.55  1:42.26
         FACKENTHAL, AMALIE  12
         NABETA, KAILEE      12
         MENZMER, ELIZABETH  11
         REUTER, TINA        12
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK                        2:13.35   5      54.13  1:11.34  2:13.07
         LIN, JOYCE          12
         SAVAGE, SARAH       12
         ZHAO, WINNIE        12
         HUI, CAMILLE        12
RAC,  A  11-12        12 ** RAVENSONG AQU               2:13.45   6    1:04.35  1:13.73  1:44.79
         BENNETT, HALEY      12
         BIRO, ELYSIA        12
         ROMKES, MEGAN       12
         REDENBACH, JOANNA   12
SOAR,  A  11-12       12 SN SUN OAKS AQUA               2:17.32   7      37.19  1:16.24  1:47.02
         PARHAM, OLIVIA      11
         BRANDT, JULIA       12
         DORAN, CONNOR       12
         LUDLOW, MARY        12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:17.35   8      35.46  1:15.21  1:47.84
         LEUNG, KAITLYN      12
         BATES-PEZZANI, CATIE12
         YONGYUTH, SIAN      12
         TENG, CATHY         11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  133
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:18.49          35.23  1:15.04  1:48.33
         BARRERA, SOFIA      12
         HERNANDEZ, ALEXANDRA12
         ZUNIGA, NJA         11
         HECKMAN, MIRANDA    11
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 2:19.33          36.15  1:17.59  1:49.73
         ZHENG, WYNNE        12
         YAUNG, AMANDA       12
         PENG, SOPHY         12
         KUNG, CLARISSA      12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:19.64          36.64  1:17.28  1:49.63
         HUTSON, ALLY        12
         WILKINSON, ELIZABETH12
         HENIG, ISABELLE     12
         BALMACEDA, SOPHIA   12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:20.28          35.75  1:15.14  1:49.12
         TRIA, KRISTEN       12
         FRANZWA, HANNAH     11
         KHATOON, MARYAM     12
         COCOL, DARIA        12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:24.21          37.09  1:19.18  1:53.18
         BROWNSTEIN, KATYA   11
         PIERCY, ANNE        12
         ASBORNO, ALLISON    11
         MIN, PRISCILLA      11
SSF,  A  11-12        12 PC SOUTH SAN FRA               2:25.30          36.18  1:18.47  1:51.69
         LUM, KIONA          11
         LUM, PEONY          12
         TAN, JERI           12
         TANG, VERA          12
SCSC,  C  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:26.68          35.95  1:18.20  1:59.32
         MECK, MILA          11
         FU, BRIANNA         12
         TRAN, KRYSTAL       11
         GALEB, LEPA         11
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               2:28.24          36.67  1:20.97  1:53.35
         KELLER, SYDNEY      12
         NAI, JULIA          11
         WANG, VIVIAN        11
         SHERMAN, KYLIE      12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               2:33.66          39.43  1:21.53  1:58.95
         MENDOZA, BEATRIZ    12
         YU, SURI            11
         LIGHTSTONE, THALIA  11
         CHEUNG, ASHLEY      12
WEST,  A  11-12       12 PC WEST COAST AQ               2:39.09          42.45  1:25.81  2:05.10
         CHIEM, APRYL        11
         TABILAS, DENISE     12
         AGUILAR, ANGELINA   12
         TRUONG, MAGGIE      11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:42.39   1      34.96  1:12.00  1:49.96  2:33.43  3:04.80  3:41.01  4:09.64
         WONG, VICKY         12
         LUSK, ZOE           12
         DITZLER, IZZY       12
         LIN, CLAIRE         12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:50.00   2      36.53  1:15.62  1:53.91  2:38.37  3:10.20  3:46.66  4:16.85
         LEUNG, KAITLYN      12
         BATES-PEZZANI, CATIE12
         YONGYUTH, SIAN      12
         TENG, CATHY         11
PCSC,  A  11-12       12 ** POINTE-CLAIRE               4:51.51   3      36.30  1:15.76  1:54.79  2:39.31  3:11.22  3:47.52
         GREGOIRE, ARIELLE   12
         DIFIORE, FRANCESCA  12
         BRATHWAITE, KATRINA 12
         DOBBY, ERICA        12
RAC,  A  11-12        12 ** RAVENSONG AQU               4:51.54   4      35.74  1:14.55           2:41.26  3:12.60  3:48.83  4:18.55
         BENNETT, HALEY      12
         BIRO, ELYSIA        12
         ROMKES, MEGAN       12
         REDENBACH, JOANNA   12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               4:52.63   5      36.04  1:14.74  1:53.16  2:36.82  3:08.04  3:45.86  4:17.75
         FACKENTHAL, AMALIE  12
         NABETA, KAILEE      12
         MENZMER, ELIZABETH  11
         REUTER, TINA        12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               4:53.09   6      34.96  1:12.19  1:51.45  2:33.88  3:06.83  3:44.86  4:17.99
         ZHOU, ANNA          12
         NEWMAN, AVERY       12
         KHOWONG, JEANETTE   12
         HU, CLARA           12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               5:00.48   7      35.03  1:12.44  1:53.59  2:40.68  3:13.29  3:54.06  4:25.81
         ANDERSON, GABRIELLE 12
         WILKINSON, ELIZABETH12
         HENIG, ISABELLE     12
         HUTSON, ALLY        12
SOAR,  A  11-12       12 SN SUN OAKS AQUA               5:02.81   8      37.07  1:17.73  1:58.32  2:45.14  3:16.53  3:55.01  4:26.41
         BRIGHT, NIKKI       12
         BRANDT, JULIA       12
         DORAN, CONNOR       12
         LUDLOW, MARY        12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               5:04.20          36.26  1:15.11  1:53.79  2:39.21  3:13.66  3:58.20  4:29.28
         BARRERA, SOFIA      12
         HERNANDEZ, ALEXANDRA12
         ZUNIGA, NJA         11
         HECKMAN, MIRANDA    11
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               5:06.74          37.30  1:16.99  1:56.62  2:43.07  3:18.48  3:58.90  4:31.80
         TRIA, KRISTEN       12
         FRANZWA, HANNAH     11
         KHATOON, MARYAM     12
         COCOL, DARIA        12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 5:07.73          38.19  1:19.44  2:01.66  2:48.86  3:21.02  4:00.98  4:32.36
         ZHENG, WYNNE        12
         YAUNG, AMANDA       12
         PENG, SOPHY         12
         KUNG, CLARISSA      12
NEP,  A  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                5:08.88          37.21  1:17.57  1:59.22  2:46.05  3:22.12  4:05.68  4:35.51
         VANDERWERF, ALISHA  12
         FRATESI, ISABELLA   11
         CARTIER, THEA       12
         FRIVALDO, JACEE     12
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK                        5:09.77          34.47  1:09.54  1:51.27  2:37.89  3:11.08  3:50.62  4:26.99
         LIN, JOYCE          12
         ZHAO, WINNIE        12
         SAVAGE, SARAH       12
         KOHLMANN, TAYLOR    11
SSF,  A  11-12        12 PC SOUTH SAN FRA               5:13.75          36.78  1:16.45  1:58.85  2:46.71  3:20.25  4:00.24  4:34.27
         LUM, KIONA          11
         LUM, PEONY          12
         TAN, JERI           12
         TANG, VERA          12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               5:14.80          37.73  1:19.63  1:59.56  2:51.49  3:25.76  4:07.83  4:38.69
         BALMACEDA, SOPHIA   12
         PIERCY, ANNE        12
         ASBORNO, ALLISON    11
         JOSEPH, LENA        11
SCSC,  C  11-12       12 PC SANTA CLARA S               5:18.34          37.62  1:18.34  2:00.93  2:51.99  3:26.75  4:13.67  4:42.08
         MECK, MILA          11
         GALEB, LEPA         11
         TRAN, KRYSTAL       11
         GOENAWAN, CAMILLE   11
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               5:24.76          37.24  1:18.50  2:04.27  2:53.02  3:26.12  4:06.70  4:43.45
         KELLER, SYDNEY      12
         NAI, JULIA          11
         WANG, VIVIAN        11
         SHERMAN, KYLIE      12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               5:26.97          40.26  1:23.02  2:08.33  2:59.03           4:13.64  4:47.51
         MENDOZA, BEATRIZ    12
         GRAY, HEATHER       11
         YU, SURI            11
         LIGHTSTONE, THALIA  11

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               1:55.92   1      30.81  1:00.03  1:28.22
         REUTER, TINA        12
         FACKENTHAL, AMALIE  12
         NABETA, KAILEE      12
         MENZMER, ELIZABETH  11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:55.92   1      29.79    59.16  1:28.60
         WONG, VICKY         12
         DITZLER, IZZY       12
         BALMACEDA, SOPHIA   12
         LIN, CLAIRE         12
RAC,  A  11-12        12 ** RAVENSONG AQU               1:58.62   3      29.78    59.64  1:29.32
         REDENBACH, JOANNA   12
         BIRO, ELYSIA        12
         BENNETT, HALEY      12
         ROMKES, MEGAN       12
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK                        2:00.42   4      29.40  1:00.06  1:30.87
         LIN, JOYCE          12
         ZHAO, WINNIE        12
         SAVAGE, SARAH       12
         HUI, CAMILLE        12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:00.61   5      30.16  1:00.28  1:31.15
         TENG, CATHY         11
         TRIA, KRISTEN       12
         YONGYUTH, SIAN      12
         LEUNG, KAITLYN      12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:01.20   6      30.39  1:00.97  1:31.68
         LUSK, ZOE           12
         ANDERSON, GABRIELLE 12
         MIN, PRISCILLA      11
         HENIG, ISABELLE     12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:01.33   7      29.84    59.63  1:30.72
         HERNANDEZ, ALEXANDRA12
         HECKMAN, MIRANDA    11
         ZUNIGA, NJA         11
         BARRERA, SOFIA      12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               2:02.00   8      29.33  1:00.36  1:31.08
         KAN, EUNICE         12
         DONG, FLORA         12
         KHOWONG, JEANETTE   12
         HU, CLARA           12
SOAR,  A  11-12       12 SN SUN OAKS AQUA               2:02.20          30.61  1:00.07  1:31.83
         BRANDT, JULIA       12
         DORAN, CONNOR       12
         BRIGHT, NIKKI       12
         LUDLOW, MARY        12
PCSC,  A  11-12       12 ** POINTE-CLAIRE               2:02.70          31.09  1:01.71  1:32.02
         DOBBY, ERICA        12
         DIFIORE, FRANCESCA  12
         BRATHWAITE, KATRINA 12
         GREGOIRE, ARIELLE   12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:02.86          30.66  1:01.14  1:31.63
         KENNEDY, KATE       11
         JOSEPH, LENA        11
         KMETEC, TJASA       12
         HUTSON, ALLY        12
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 2:04.41          55.13  1:00.24  1:31.15
         YAUNG, AMANDA       12
         PENG, SOPHY         12
         ZHENG, WYNNE        12
         KUNG, CLARISSA      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NEP,  A  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                2:04.74          29.72  1:00.23  1:33.16
         FRIVALDO, JACEE     12
         CARTIER, THEA       12
         NIEZGODZKI, ANA     11
         VANDERWERF, ALISHA  12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:06.07          31.63  1:02.77  1:57.30
         COCOL, DARIA        12
         FU, BRIANNA         12
         BATES-PEZZANI, CATIE12
         FRANZWA, HANNAH     11
SCSC,  C  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:06.94          31.77  1:02.88  1:34.74
         MECK, MILA          11
         GALEB, LEPA         11
         KHATOON, MARYAM     12
         TRAN, KRYSTAL       11
QSS,  A  11-12        12 PC QUICKSILVER S               2:07.30          32.19  1:04.50  1:36.61
         WOMER, HANNAH       12
         BEAULIEU, MEGAN     12
         HETRICK, SARA       12
         LIU, EMILY          12
VACA,  A  11-12       12 SN VACAVILLE SWI               2:07.62          30.43  1:02.33  1:35.00
         FLYNN, MEGAN        12
         SIVILAY, SABRINA    12
         CARMELICH, SIERRA   12
         JENNINGS, NATAJIA   12
SSF,  A  11-12        12 PC SOUTH SAN FRA               2:08.61          31.83  1:03.48  1:34.02
         LUM, KIONA          11
         LUM, PEONY          12
         TAN, JERI           12
         TANG, VERA          12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               2:09.85          30.10  1:00.99  1:34.60
         WANG, VIVIAN        11
         KELLER, SYDNEY      12
         NAI, JULIA          11
         SHERMAN, KYLIE      12
WEST,  A  11-12       12 PC WEST COAST AQ               2:12.51          32.93  1:05.40  1:38.09
         TRUONG, MAGGIE      11
         CHIEM, APRYL        11
         TABILAS, DENISE     12
         AGUILAR, ANGELINA   12

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  101
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:17.98   1      31.28  1:04.40  1:35.44  2:09.77  2:41.21  3:14.32
         TENG, CATHY         11
         TRIA, KRISTEN       12
         YONGYUTH, SIAN      12
         LEUNG, KAITLYN      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               4:18.70   2      30.67  1:04.27  1:36.16  2:10.33  2:41.03  3:15.59  3:46.04
         MENZMER, ELIZABETH  11
         REUTER, TINA        12
         FACKENTHAL, AMALIE  12
         NABETA, KAILEE      12
PCSC,  A  11-12       12 ** POINTE-CLAIRE               4:20.03   3      31.86  1:06.66  1:37.17  2:11.15  2:41.36  3:15.26  3:45.99
         DIFIORE, FRANCESCA  12
         BRATHWAITE, KATRINA 12
         DOBBY, ERICA        12
         GREGOIRE, ARIELLE   12
RAC,  A  11-12        12 ** RAVENSONG AQU               4:21.83   4      31.36  1:04.82  1:36.02  2:10.11  2:41.93  3:18.22  3:48.45
         REDENBACH, JOANNA   12
         BENNETT, HALEY      12
         BIRO, ELYSIA        12
         ROMKES, MEGAN       12
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK                        4:25.54   5      30.24  1:04.00  1:35.41  2:10.88  2:43.11  3:19.59  3:50.45
         LIN, JOYCE          12
         ZHAO, WINNIE        12
         SAVAGE, SARAH       12
         HUI, CAMILLE        12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:26.45   6      31.53  1:06.65  1:38.24  2:13.27  2:44.97  3:20.75  3:52.20
         JOSEPH, LENA        11
         ANDERSON, GABRIELLE 12
         HUTSON, ALLY        12
         BALMACEDA, SOPHIA   12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               4:26.52   7      31.34  1:05.38  1:38.04  2:13.42  2:45.45  3:21.26  3:52.27
         KAN, EUNICE         12
         HU, CLARA           12
         KHOWONG, JEANETTE   12
         ZHOU, ANNA          12
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 4:30.71   8      32.16  1:07.68  1:41.17  2:17.83  2:49.42  3:25.53  3:56.40
         YAUNG, AMANDA       12
         ZHENG, WYNNE        12
         KUNG, CLARISSA      12
         PENG, SOPHY         12
SOAR,  A  11-12       12 SN SUN OAKS AQUA               4:33.12          30.68  1:05.09  1:38.28  2:14.79  2:49.16  3:26.50  3:58.34
         DORAN, CONNOR       12
         LUDLOW, MARY        12
         PARHAM, OLIVIA      11
         BRANDT, JULIA       12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:34.22          32.35  1:08.30  1:41.66  2:17.67  2:50.17  3:26.97  3:58.70
         HENIG, ISABELLE     12
         WILKINSON, ELIZABETH12
         KMETEC, TJASA       12
         MIN, PRISCILLA      11
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:34.53          33.06  1:08.26  1:41.11  2:16.52  2:49.98  3:26.02  3:57.87
         COCOL, DARIA        12
         MECK, MILA          11
         TRAN, KRYSTAL       11
         BATES-PEZZANI, CATIE12
NEP,  A  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                4:36.36          32.83  1:10.49  1:40.96  2:15.02  2:47.70  3:23.53  3:56.61
         VANDERWERF, ALISHA  12
         FRIVALDO, JACEE     12
         FRATESI, ISABELLA   11
         NIEZGODZKI, ANA     11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CCA,  A  11-12        12 SN CALIFORNIA CA               4:36.60          32.00  1:07.59  1:39.95  2:15.51  2:47.89  3:25.40  3:58.92
         OLIVEROS, JESSICA   12
         LUND, GRACE         12
         TOPP, DAKOTA        11
         VOTAVA, MORGAN      11
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:37.74          32.29  1:08.30  1:39.83  2:14.12  2:46.96  3:23.24  3:58.02
         HECKMAN, MIRANDA    11
         HERNANDEZ, ALEXANDRA12
         BARRERA, SOFIA      12
         UMANSKY, PAULINA    11
SCSC,  C  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:37.89          32.51  1:08.42  1:41.68  2:18.18  2:50.67  3:27.41  4:00.98
         GOENAWAN, CAMILLE   11
         GALEB, LEPA         11
         KHATOON, MARYAM     12
         FRANZWA, HANNAH     11
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               4:47.02          31.75  1:06.66  1:40.47  2:18.44  2:52.74  3:32.45  4:07.23
         YU, SURI            11
         GRAY, HEATHER       11
         CHEUNG, ASHLEY      12
         LIGHTSTONE, THALIA  11
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA                DQUED           31.21  1:04.55  1:35.07  2:08.54  2:39.31  3:13.26  3:41.46
         DITZLER, IZZY       12
         WONG, VICKY         12
         LUSK, ZOE           12
         LIN, CLAIRE         12

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C    27.61   2    27.01 F1
STENSTROM, BROOKE     14 PC PALO ALTO STA    27.45   1    27.35 F2
USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C    28.16   4    27.76 F3
WOODS, KATIE          14 PC PLEASANTON SE    27.95   3    28.06 F4
BROWN, ERIKA          13 PC RIPON AQUATIC    28.22   5    28.08 F5
HATFIELD, MAGGIE      13 MV WICHITA SWIM     28.26   6    28.42 F6
SPRADLEY, SUMMER      14 SN SIERRA MARLIN    28.43   7    28.44 F7
HOSMER, TAYLOR        14 PC TIGER AQUATIC    28.45   8    28.64 F8

STENSTROM, BROOKE     14 PC PALO ALTO STA    27.45   1
MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C    27.61   2
WOODS, KATIE          14 PC PLEASANTON SE    27.95   3
USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C    28.16   4
BROWN, ERIKA          13 PC RIPON AQUATIC    28.22   5
HATFIELD, MAGGIE      13 MV WICHITA SWIM     28.26   6
SPRADLEY, SUMMER      14 SN SIERRA MARLIN    28.43   7
HOSMER, TAYLOR        14 PC TIGER AQUATIC    28.45   8
HAN, MALORIE          14 PC TERRAPINS SWI    28.49   9
RIOS, AMANDA          14 PC QUICKSILVER S    28.51  10
BIRO, NICOLE          14 ** RAVENSONG AQU    28.62  11
MEYER, MCKENNA        14 PC RENO AQUATIC     28.65  12
PAULETTO, JILLIAN     13 ** POINTE-CLAIRE    28.76  13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

READ, JULIA           14 PC DE ANZA CUPER    28.81  14
LIGHTSTONE, SERENA    13 PC MISSION SAN J    28.88  15
RUDOLPH, MAEGAN       13 PC PALO ALTO STA    28.90  16
HOWELL, SAMANTHA      13 PC PLEASANTON SE    28.92  17
KNOWLES, NATALIE      14 PC CROW CANYON C    28.93  18
MINOR, MEGAN          14 PC NAPA VALLEY S    28.94  19
KOO, CAITLYN          13 PC SUNNYVALE SWI    28.96  20
CUNNAN, MIA           14 PC MARIN PIRATES    29.13  21
DELORE, MADDY         13 PC ALAMEDA ISLAN    29.14  22
HSIEH, MICHELLE       14 PC PALO ALTO STA    29.15  23
MEIER, CHARLIE        13 PC CROW CANYON C    29.17  24
FARIDNIA, SAYEH       14 PC DE ANZA CUPER    29.19  25
GUADIAMOS, ARIELA     13 PC DE ANZA CUPER    29.36  26
CALAYAG, KIARA        14 PC VALLEY SPLASH    29.38  28
HUANG, ANGELA         13 PC QUICKSILVER S    29.38  27
FORNSHELL, LAURA      13 PC USF KORET YOU    29.39  29
TRAN, JANET           13 PC SANTA CLARA S    29.47  30
STANDER, MADDIE       14 PC SEASIDE AQUAT    29.48  31
SCHREIBER, HALEY      14 PC CROW CANYON C    29.54  32
LARSON, SYD           14 SN ARDEN HILLS S    29.66  33
CHANG, AUDREY         13 PC TERRAPINS SWI    29.77  35
PARKER, ANNALISA      14 PC PLEASANTON SE    29.77  34
ARITA, MEGHAN         14 PC VALLEY SPLASH    29.80  36
CAM, ASHLEY           14 PC WEST COAST AQ    29.82  37
KRONICK, JOANNIE      14 PC WALNUT CREEK     29.95  38
ROSIN, ZOE            14 AZ SCOTTSDALE AQ    30.08  39
HOLMAN, KAYLA         14 PC LADERA OAKS      30.13  40
MARCOUX, ERYKA        13 ** POINTE-CLAIRE    30.34  41
LU, ROSLYN            14 PC PEAK             30.45  42
BRACKETT, PAIGE       13 SN SIERRA MARLIN    30.77  43
PHILAPIL, KAYA        14 PC CROW CANYON C    30.83  44
CHAVEZ, ANNIKA        14 PC TERRAPINS SWI   DQUED

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

MORRONE, ANDREA       14 PC WEST COAST AQ                 30.06

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C    58.90   2    58.32 F1
                                                                    F    28.28
WOODS, KATIE          14 PC PLEASANTON SE    58.60   1    59.22 F2
                                                                    F    28.74
STENSTROM, BROOKE     14 PC PALO ALTO STA  1:00.27   5    59.84 F3
                                                                    F    29.31
USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C    59.17   3  1:00.12 F4
                                                                    F    28.69
BROWN, ERIKA          13 PC RIPON AQUATIC  1:00.04   4  1:00.13 F5
                                                                    F    29.07

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAN, MALORIE          14 PC TERRAPINS SWI  1:00.54   8  1:00.65 F6
                                                                    F    29.42
HOWELL, SAMANTHA      13 PC PLEASANTON SE  1:00.81   9  1:00.79 F7
                                                                    F    29.80
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  1:00.47   6  1:00.96 F8
                                                                    F    29.82

WOODS, KATIE          14 PC PLEASANTON SE    58.60   1
MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C    58.90   2
USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C    59.17   3
BROWN, ERIKA          13 PC RIPON AQUATIC  1:00.04   4
STENSTROM, BROOKE     14 PC PALO ALTO STA  1:00.27   5
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  1:00.47   6
MEYER, MCKENNA        14 PC RENO AQUATIC   1:00.52   7
HAN, MALORIE          14 PC TERRAPINS SWI  1:00.54   8
HOWELL, SAMANTHA      13 PC PLEASANTON SE  1:00.81   9
RUDOLPH, MAEGAN       13 PC PALO ALTO STA  1:01.10  10
PAULETTO, JILLIAN     13 ** POINTE-CLAIRE  1:01.19  11
BIRO, NICOLE          14 ** RAVENSONG AQU  1:01.26  12
SAGHAFI, ARIANA       14 PC TERRAPINS SWI  1:01.41  13
LAM, MEGAN            14 OR TUALATIN HILL  1:01.54  14
RAUKAR, CALI          14 PC MARIN PIRATES  1:01.56  15
BRUYCKERE, RICHELLE   14 ** RAVENSONG AQU  1:01.57  16
HATFIELD, MAGGIE      13 MV WICHITA SWIM   1:01.60  17
SMITH, RACHEL         13 PC CROW CANYON C  1:02.05  18
FARIDNIA, SAYEH       14 PC DE ANZA CUPER  1:02.07  19
LIGHTSTONE, SERENA    13 PC MISSION SAN J  1:02.11  20
LARSON, SYD           14 SN ARDEN HILLS S  1:02.18  21
SPRADLEY, SUMMER      14 SN SIERRA MARLIN  1:02.39  22
KOO, CAITLYN          13 PC SUNNYVALE SWI  1:02.42  24
SCHREIBER, HALEY      14 PC CROW CANYON C  1:02.42  23
HSIEH, MICHELLE       14 PC PALO ALTO STA  1:02.59  25
MINOR, MEGAN          14 PC NAPA VALLEY S  1:02.69  26
READ, JULIA           14 PC DE ANZA CUPER  1:02.94  27
MEIER, CHARLIE        13 PC CROW CANYON C  1:03.06  28
EPPERSON, LAURA       13 OR TUALATIN HILL  1:03.19  29
TRAN, JANET           13 PC SANTA CLARA S  1:03.23  30
SIMPSON, MICHELLE     13 PC PALO ALTO STA  1:03.35  31
FORNSHELL, LAURA      13 PC USF KORET YOU  1:03.42  32
DELORE, MADDY         13 PC ALAMEDA ISLAN  1:03.47  33
HARTMAN, ALEXANDRA    13 PC PALO ALTO STA  1:03.58  34
MARCOUX, ERYKA        13 ** POINTE-CLAIRE  1:03.74  35
ARITA, MEGHAN         14 PC VALLEY SPLASH  1:03.75  36
PHILAPIL, KAYA        14 PC CROW CANYON C  1:03.78  37
BRACKETT, PAIGE       13 SN SIERRA MARLIN  1:03.88  38
CHONG, CHRISTIE       13 PC CROW CANYON C  1:03.93  39
HANF, KATE            14 PC RAM AQUATICS   1:04.03  40
CHANG, AUDREY         13 PC TERRAPINS SWI  1:04.13  42
HORNBUCKLE, ALYSSA    13 PC CROW CANYON C  1:04.13  41
ROSIN, ZOE            14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:04.23  43
HENSON, KASSIDY       13 SN ARDEN HILLS S  1:04.34  44
CUNNAN, MIA           14 PC MARIN PIRATES  1:04.47  45
LU, ROSLYN            14 PC PEAK           1:04.68  47
MORLOCK, NATALIE      14 PC ORINDA AQUATI  1:04.68  46
MITCHELL, CHLOE       14 SN SIERRA MARLIN  1:04.73  48
GOCKE, ALAYNA         13 SN SIERRA MARLIN  1:04.87  49

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GUADIAMOS, ARIELA     13 PC DE ANZA CUPER  1:05.27  50
WEN, LARISSA          13 PC PEAK           1:05.78  51
SIMONDS, MORIAH       14 PC PLEASANTON SE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMONDS, MORIAH       14 PC PLEASANTON SE  2:07.84   1  2:07.14 F1  P  1:02.15
                                                                    F    29.86  1:01.83  1:34.59
SAGHAFI, ARIANA       14 PC TERRAPINS SWI  2:10.99   6  2:07.36 F2  P  1:03.82
                                                                    F    29.90  1:02.22  1:35.36
MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C  2:09.17   2  2:07.99 F3  P  1:02.67
                                                                    F    29.62  1:01.83  1:35.02
MEYER, MCKENNA        14 PC RENO AQUATIC   2:11.46   9  2:08.05 F4  P  1:02.87
                                                                    F    29.62  1:01.78  1:35.23
WOODS, KATIE          14 PC PLEASANTON SE  2:09.62   3  2:11.80 F5  P  1:03.08
                                                                    F    30.48  1:03.59  1:37.70
BROWN, ERIKA          13 PC RIPON AQUATIC  2:11.29   8  2:12.11 F6  P  1:03.16
                                                                    F    30.39  1:03.53  1:38.30
USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C  2:11.00   7  2:12.26 F7  P  1:03.01
                                                                    F    30.19  1:03.54  1:38.39
LAM, MEGAN            14 OR TUALATIN HILL  2:10.52   4  2:13.27 F8  P  1:03.72
                                                                    F    30.62  1:04.04  1:39.05

SIMONDS, MORIAH       14 PC PLEASANTON SE  2:07.84   1              P  1:02.15
MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C  2:09.17   2              P  1:02.67
WOODS, KATIE          14 PC PLEASANTON SE  2:09.62   3              P  1:03.08
LAM, MEGAN            14 OR TUALATIN HILL  2:10.52   4              P  1:03.72
HOSMER, TAYLOR        14 PC TIGER AQUATIC  2:10.82   5              P  1:04.15
SAGHAFI, ARIANA       14 PC TERRAPINS SWI  2:10.99   6              P  1:03.82
USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C  2:11.00   7              P  1:03.01
BROWN, ERIKA          13 PC RIPON AQUATIC  2:11.29   8              P  1:03.16
MEYER, MCKENNA        14 PC RENO AQUATIC   2:11.46   9              P  1:02.87
HOWELL, SAMANTHA      13 PC PLEASANTON SE  2:12.26  10              P  1:03.45
STENSTROM, BROOKE     14 PC PALO ALTO STA  2:13.05  11              P  1:03.60
RUDOLPH, MAEGAN       13 PC PALO ALTO STA  2:13.74  12              P  1:04.91
PAULETTO, JILLIAN     13 ** POINTE-CLAIRE  2:14.65  13              P  1:05.03
BIRO, NICOLE          14 ** RAVENSONG AQU  2:15.07  14              P  1:04.01
KOO, CAITLYN          13 PC SUNNYVALE SWI  2:15.30  15              P  1:05.30
HENSON, KASSIDY       13 SN ARDEN HILLS S  2:15.49  16              P  1:06.00
WANG, SARAH           14 PC CROW CANYON C  2:15.77  17              P  1:05.16
KOSINSKI, KATIE       14 GU PEARLAND AQUA  2:15.83  18              P  1:05.54
LIGHTSTONE, SERENA    13 PC MISSION SAN J  2:15.99  19              P  1:05.56
SMITH, RACHEL         13 PC CROW CANYON C  2:16.14  20              P  1:06.15
GAY, MICAH            14 ** VANCOUVER DOL  2:16.17  21              P  1:06.92
SCHREIBER, HALEY      14 PC CROW CANYON C  2:16.35  22              P  1:06.17
FORNSHELL, LAURA      13 PC USF KORET YOU  2:16.45  23              P  1:06.37
LARSON, SYD           14 SN ARDEN HILLS S  2:16.50  24              P  1:04.90
MEIER, CHARLIE        13 PC CROW CANYON C  2:17.09  25              P  1:06.33
SIMPSON, MICHELLE     13 PC PALO ALTO STA  2:17.12  26              P  1:06.49
CHONG, CHRISTIE       13 PC CROW CANYON C  2:17.20  27              P  1:06.14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TRAN, JANET           13 PC SANTA CLARA S  2:17.57  28              P  1:06.39
FARIDNIA, SAYEH       14 PC DE ANZA CUPER  2:17.78  29              P  1:06.74
O''BRIEN, HAYLEY       13 PC SANTA CLARA S  2:18.07  30              P  1:06.47
EPPERSON, LAURA       13 OR TUALATIN HILL  2:18.97  31              P  1:06.49
MARCOUX, ERYKA        13 ** POINTE-CLAIRE  2:19.13  32              P  1:05.91
HATFIELD, MAGGIE      13 MV WICHITA SWIM   2:19.34  33              P  1:05.68
BRACKETT, PAIGE       13 SN SIERRA MARLIN  2:19.68  34              P  1:06.67
PHILAPIL, KAYA        14 PC CROW CANYON C  2:20.22  35              P  1:07.29
MARK, DEVON           14 ** VANCOUVER DOL  2:21.45  36              P  1:09.02
ROSIN, ZOE            14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:21.49  37              P  1:07.76
GOCKE, ALAYNA         13 SN SIERRA MARLIN  2:21.57  38              P  1:07.60
MILLER, CHLOE         13 SN SIERRA MARLIN  2:22.36  39              P  1:07.87
PELTZ, LUCY           13 SN CALIFORNIA CA  2:22.37  40              P  1:09.33
QUINTANA, HEAVEN      14 SN SIERRA MARLIN  2:22.80  41              P  1:09.07

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BROWN, ERIKA          13 PC RIPON AQUATIC  1:08.20   1  1:06.17 F1
                                                                    F    32.65
BRENNAN, CASSIDY      13 OR TUALATIN HILL  1:09.11   4  1:06.34 F2
                                                                    F    32.32
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  1:08.75   3  1:07.24 F3
                                                                    F    32.92
MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C  1:09.43   6  1:07.79 F4
                                                                    F    32.41
CALAYAG, KIARA        14 PC VALLEY SPLASH  1:08.60   2  1:08.44 F5
                                                                    F    32.50
GAY, MICAH            14 ** VANCOUVER DOL  1:09.16   5  1:08.92 F6
                                                                    F    33.57
CHONG, CHRISTIE       13 PC CROW CANYON C  1:10.53   7  1:09.72 F7
                                                                    F    34.30
LIGHTSTONE, SERENA    13 PC MISSION SAN J  1:10.58   8  1:10.23 F8
                                                                    F    34.30

BROWN, ERIKA          13 PC RIPON AQUATIC  1:08.20   1
CALAYAG, KIARA        14 PC VALLEY SPLASH  1:08.60   2
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  1:08.75   3
BRENNAN, CASSIDY      13 OR TUALATIN HILL  1:09.11   4
GAY, MICAH            14 ** VANCOUVER DOL  1:09.16   5
MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C  1:09.43   6
CHONG, CHRISTIE       13 PC CROW CANYON C  1:10.53   7
LIGHTSTONE, SERENA    13 PC MISSION SAN J  1:10.58   8
MEIER, CHARLIE        13 PC CROW CANYON C  1:10.73   9
CHEN, IVY             13 PC DE ANZA CUPER  1:10.79  10
MEYER, MCKENNA        14 PC RENO AQUATIC   1:10.84  11
REYNOLDS, SOPHIE      14 PC UN  (PC)       1:10.92  12
JACKMAN, CHRISTI      14 SN SUN OAKS AQUA  1:10.99  13
MINOR, MEGAN          14 PC NAPA VALLEY S  1:11.15  14
LAM, MEGAN            14 OR TUALATIN HILL  1:11.21  15
PARKER, ANNALISA      14 PC PLEASANTON SE  1:11.24  16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MIDDLETON, TARA       14 PC WALNUT CREEK   1:11.31  17
SHARMA, SUPRIYA       13 PC PALO ALTO STA  1:11.41  18
FUCANAN, KIMBERLY     14 GU PEARLAND AQUA  1:11.48  19
CUNNAN, MIA           14 PC MARIN PIRATES  1:11.69  20
HENSON, KASSIDY       13 SN ARDEN HILLS S  1:11.73  22
HOWELL, SAMANTHA      13 PC PLEASANTON SE  1:11.73  21
WOODS, KATIE          14 PC PLEASANTON SE  1:11.78  23
ALAMEIDA, MARIE       13 PC NEPTUNE SWIMM  1:11.83  24
HATFIELD, MAGGIE      13 MV WICHITA SWIM   1:12.42  26
KOPAS, ALLISON        13 FG DAVIE NADADOR  1:12.42  25
MITCHELL, CHLOE       14 SN SIERRA MARLIN  1:12.58  27
GUAN, GRACE           13 PC PEAK           1:12.66  28
LIN, KILEY            14 PC PALO ALTO STA  1:12.92  29
KOSINSKI, KATIE       14 GU PEARLAND AQUA  1:13.21  30
WONG, ELEE            14 PC PALO ALTO STA  1:13.23  31
WANG, SARAH           14 PC CROW CANYON C  1:13.24  32
ARITA, MEGHAN         14 PC VALLEY SPLASH  1:13.91  33
TOUCHETTE-MCGOWAN, JE 14 ** POINTE-CLAIRE  1:14.13  34
WILLIAMS, JULIE       14 PC BURLINGAME AQ  1:14.65  35
UMANSKY, VERA         13 PC PLEASANTON SE  1:15.19  36
HSIEH, MICHELLE       14 PC PALO ALTO STA  1:15.22  37
YOUNG, CHRISTIN       14 OR TUALATIN HILL  1:16.34  38
SONG, VIVIAN          13 ** POINTE-CLAIRE  1:16.95  39
LU, ROSLYN            14 PC PEAK           1:17.24  40
LATHROP, JENNIFER     13 SN SIERRA MARLIN   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRENNAN, CASSIDY      13 OR TUALATIN HILL  2:26.12   3  2:22.32 F1  P  1:10.74
                                                                    F    33.49  1:09.07  1:46.02
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  2:25.52   1  2:24.13 F2  P  1:11.09
                                                                    F    34.37  1:10.70  1:47.64
MEYER, MCKENNA        14 PC RENO AQUATIC   2:28.69   5  2:24.77 F3  P  1:12.45
                                                                    F    34.68  1:11.26  1:48.34
GAY, MICAH            14 ** VANCOUVER DOL  2:25.93   2  2:25.92 F4  P  1:10.63
                                                                    F    34.58  1:11.10  1:48.53
CALAYAG, KIARA        14 PC VALLEY SPLASH  2:28.93   7  2:26.91 F5  P  1:11.77
                                                                    F    34.54  1:11.79  1:49.44
BROWN, ERIKA          13 PC RIPON AQUATIC  2:28.87   6  2:29.05 F6  P  1:12.18
                                                                    F    34.62  1:12.38  1:51.48
MEIER, CHARLIE        13 PC CROW CANYON C  2:29.79   9  2:30.26 F7  P  1:12.62
                                                                    F    35.12  1:13.37  1:52.41
REYNOLDS, SOPHIE      14 PC UN  (PC)       2:29.58   8  2:32.95 F8  P  1:11.33
                                                                    F    35.94  1:14.55  1:53.90

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  2:25.52   1              P  1:11.09
GAY, MICAH            14 ** VANCOUVER DOL  2:25.93   2              P  1:10.63
BRENNAN, CASSIDY      13 OR TUALATIN HILL  2:26.12   3              P  1:10.74
RAUKAR, CALI          14 PC MARIN PIRATES  2:26.81   4              P  1:09.81
MEYER, MCKENNA        14 PC RENO AQUATIC   2:28.69   5              P  1:12.45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BROWN, ERIKA          13 PC RIPON AQUATIC  2:28.87   6              P  1:12.18
CALAYAG, KIARA        14 PC VALLEY SPLASH  2:28.93   7              P  1:11.77
REYNOLDS, SOPHIE      14 PC UN  (PC)       2:29.58   8              P  1:11.33
MEIER, CHARLIE        13 PC CROW CANYON C  2:29.79   9              P  1:12.62
KOPAS, ALLISON        13 FG DAVIE NADADOR  2:30.20  10              P  1:12.95
FUCANAN, KIMBERLY     14 GU PEARLAND AQUA  2:30.58  11              P  1:12.99
CHEN, IVY             13 PC DE ANZA CUPER  2:31.79  12              P  1:14.08
CHONG, CHRISTIE       13 PC CROW CANYON C  2:31.84  13              P  1:13.25
MINOR, MEGAN          14 PC NAPA VALLEY S  2:31.85  14              P  1:14.50
SHARMA, SUPRIYA       13 PC PALO ALTO STA  2:32.10  15              P  1:12.76
LIGHTSTONE, SERENA    13 PC MISSION SAN J  2:32.22  16              P  1:13.69
HENSON, KASSIDY       13 SN ARDEN HILLS S  2:32.95  17              P  1:14.40
JACKMAN, CHRISTI      14 SN SUN OAKS AQUA  2:33.66  18              P  1:14.40
WANG, SARAH           14 PC CROW CANYON C  2:33.87  19              P  1:14.40
HORNBUCKLE, ALYSSA    13 PC CROW CANYON C  2:34.85  20              P  1:16.26
CUNNAN, MIA           14 PC MARIN PIRATES  2:34.98  21              P  1:14.79
KOSINSKI, KATIE       14 GU PEARLAND AQUA  2:35.43  22              P  1:16.79
ALAMEIDA, MARIE       13 PC NEPTUNE SWIMM  2:35.64  23              P  1:14.67
MITCHELL, CHLOE       14 SN SIERRA MARLIN  2:35.81  24              P  1:16.01
HOWELL, SAMANTHA      13 PC PLEASANTON SE  2:36.82  25              P  1:16.05
WU, NANETTE           13 PC SANTA CLARA S  2:36.94  26              P  1:17.18
GUAN, GRACE           13 PC PEAK           2:37.08  27              P  1:16.30
SMITH, RACHEL         13 PC CROW CANYON C  2:37.38  28              P  1:17.70
TOUCHETTE-MCGOWAN, JE 14 ** POINTE-CLAIRE  2:37.52  29              P  1:14.66
LIU, SKYLER           13 PC PIEDMONT SWIM  2:37.56  30              P  1:16.76
LATHROP, JENNIFER     13 SN SIERRA MARLIN  2:37.64  31              P  1:17.81
KOO, CAITLYN          13 PC SUNNYVALE SWI  2:37.73  32              P  1:16.17
SMITH, LAUREN         13 PC QUICKSILVER S  2:37.76  33              P  1:16.32
PERNA, MADDIE         13 PC NAPA VALLEY S  2:38.07  34              P  1:16.65
AMBERG, NICOLE        14 PC CROW CANYON C  2:38.41  35              P  1:18.41
MULLIS, MELISSA       14 SN VACAVILLE SWI  2:39.77  36              P  1:16.72
CHAN, CORA            13 PC DE ANZA CUPER  2:40.05  37              P  1:17.83
KIRRENE, JORDAN       13 SN ARDEN HILLS S  2:40.67  38              P  1:17.70
SONG, VIVIAN          13 ** POINTE-CLAIRE  2:41.06  39              P  1:18.16
KARPISHIN, MICHELLE   14 PC OTTER SWIM CL  2:41.47  40              P  1:17.67
AUGST, MIRELLE        14 PC VALLEJO AQUAT  2:43.76  41              P  1:18.44
CHEN, ARIANA          13 PC FLYING FISH    2:43.82  42              P  1:17.57
YOUNG, CHRISTIN       14 OR TUALATIN HILL  2:44.33  43              P  1:20.82

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT  111
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PAULETTO, JILLIAN     13 ** POINTE-CLAIRE  1:16.40   1  1:15.61 F1
                                                                    F    36.20
BRETT, HANA           13 PC PALO ALTO STA  1:19.38   6  1:16.07 F2
                                                                    F    36.43
ISLETA, CHLOE         14 PC SANTA CLARA S  1:18.85   3  1:17.54 F3
                                                                    F    37.15
TING, STEFANIE        13 PC PEAK           1:18.55   2  1:18.25 F4
                                                                    F    36.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT  111
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLER, CHLOE         13 SN SIERRA MARLIN  1:19.54   8  1:18.84 F5
                                                                    F    37.31
VASU, MEGANA          14 PC WEST COAST AQ  1:19.21   5  1:19.01 F6
                                                                    F    37.83
KALETA, TORI          14 PC CROW CANYON C  1:19.46   7  1:19.31 F7
                                                                    F    37.14
SCHULTZ, AVALON       13 PC DE ANZA CUPER  1:18.94   4  1:19.58 F8
                                                                    F    38.04

PAULETTO, JILLIAN     13 ** POINTE-CLAIRE  1:16.40   1
TING, STEFANIE        13 PC PEAK           1:18.55   2
ISLETA, CHLOE         14 PC SANTA CLARA S  1:18.85   3
SCHULTZ, AVALON       13 PC DE ANZA CUPER  1:18.94   4
VASU, MEGANA          14 PC WEST COAST AQ  1:19.21   5
BRETT, HANA           13 PC PALO ALTO STA  1:19.38   6
KALETA, TORI          14 PC CROW CANYON C  1:19.46   7
MILLER, CHLOE         13 SN SIERRA MARLIN  1:19.54   8
PHILAPIL, KAYA        14 PC CROW CANYON C  1:19.61   9
TAKAHASHI, ALISA      13 PC OTTER SWIM CL  1:20.71  10
MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C  1:20.91  11
NEWTON, REAGAN        14 PC PALO ALTO STA  1:20.94  12
PARK, SEYEON          13 PC SANTA CLARA S  1:21.08  13
KOPAS, ALLISON        13 FG DAVIE NADADOR  1:21.10  14
CHONG, CHRISTIE       13 PC CROW CANYON C  1:21.14  15
ITOW, MIKA            13 PC MORGAN HILL S  1:21.31  16
WILLIAMS, JULIE       14 PC BURLINGAME AQ  1:21.37  17
WILLIAMS, HOLLY       13 PC BRENTWOOD SEA  1:21.43  18
SUN, ANGELA           13 PC LYNBROOK AQUA  1:21.49  19
WITKAY, KELSEY        14 PC WALNUT CREEK   1:21.53  20
DELORE, MADDY         13 PC ALAMEDA ISLAN  1:21.58  21
MEYER, MCKENNA        14 PC RENO AQUATIC   1:21.99  22
PEREZ, ANNALISA       14 PC BAY            1:22.13  23
WANG, SARAH           14 PC CROW CANYON C  1:22.20  24
LU, CICI              13 PC OAKLAND UNDER  1:22.47  25
CONTRERAS, DANIELA    14 ** ACUATICA NELS  1:22.60  26
HSIEH, MICHELLE       14 PC PALO ALTO STA  1:22.69  27
CALHOUN, CASEY        14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:23.06  28
MARCOUX, ERYKA        13 ** POINTE-CLAIRE  1:23.17  29
GRANT, GILLIAN        13 PC DE ANZA CUPER  1:23.51  30
BELLINA, JADEN        13 GU PEARLAND AQUA  1:23.92  31
SIMONDS, MORIAH       14 PC PLEASANTON SE  1:23.95  32
LIGHTSTONE, SERENA    13 PC MISSION SAN J  1:24.39  33
BROPHY, BRYLEE        13 SN LODI CITY SWI  1:24.80  34
KIRRENE, JORDAN       13 SN ARDEN HILLS S  1:25.45  35
TOUCHETTE-MCGOWAN, JE 14 ** POINTE-CLAIRE  1:25.54  36
MA, JENNY             13 PC UN  (PC)       1:25.65  37
HUANG, ANGELA         13 PC QUICKSILVER S  1:25.78  38
MCNEVIN, LAUREN       13 PC MARIN PIRATES  1:25.98  39
BIANCHI, ASHLEY       13 PC BURLINGAME AQ  1:26.15  40
BRENNAN, CASSIDY      13 OR TUALATIN HILL  1:26.71  41
ROSIN, ZOE            14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:26.75  42
SAGHAFI, ARIANA       14 PC TERRAPINS SWI  1:27.14  43
MASON, KENNEDY        14 PC OAKLAND UNDER  1:27.85  44

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRETT, HANA           13 PC PALO ALTO STA  2:47.43   3  2:41.78 F1  P  1:20.47
                                                                    F    37.47  1:18.71  2:00.67
PAULETTO, JILLIAN     13 ** POINTE-CLAIRE  2:45.23   1  2:42.11 F2  P  1:19.53
                                                                    F    38.58  1:18.55  2:00.81
VASU, MEGANA          14 PC WEST COAST AQ  2:45.62   2  2:45.12 F3  P  1:20.63
                                                                    F    38.12  1:20.30  2:03.57
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  2:48.97   5  2:45.42 F4  P  1:21.10
                                                                    F    37.58  1:19.79  2:02.86
MILLER, CHLOE         13 SN SIERRA MARLIN  2:50.36   8  2:48.17 F5  P  1:21.60
                                                                    F    39.37  1:22.64  2:05.22
PHILAPIL, KAYA        14 PC CROW CANYON C  2:50.62   9  2:49.25 F6  P  1:21.21
                                                                    F    38.24  1:20.36  2:04.89
LU, CICI              13 PC OAKLAND UNDER  2:49.30   6  2:50.00 F7  P  1:22.67
                                                                    F    39.07  1:21.77  2:05.40
KALETA, TORI          14 PC CROW CANYON C  2:50.18   7  2:52.17 F8  P  1:22.05
                                                                    F    39.10  1:21.99  2:06.68

PAULETTO, JILLIAN     13 ** POINTE-CLAIRE  2:45.23   1              P  1:19.53
VASU, MEGANA          14 PC WEST COAST AQ  2:45.62   2              P  1:20.63
BRETT, HANA           13 PC PALO ALTO STA  2:47.43   3              P  1:20.47
MCKENNAN, MORGANNE    13 PC QUICKSILVER S  2:47.57   4              P  1:20.24
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  2:48.97   5              P  1:21.10
LU, CICI              13 PC OAKLAND UNDER  2:49.30   6              P  1:22.67
KALETA, TORI          14 PC CROW CANYON C  2:50.18   7              P  1:22.05
MILLER, CHLOE         13 SN SIERRA MARLIN  2:50.36   8              P  1:21.60
PHILAPIL, KAYA        14 PC CROW CANYON C  2:50.62   9              P  1:21.21
SCHULTZ, AVALON       13 PC DE ANZA CUPER  2:52.52  10              P  1:23.85
KOPAS, ALLISON        13 FG DAVIE NADADOR  2:52.66  11              P  1:23.15
TING, STEFANIE        13 PC PEAK           2:53.04  12              P  1:24.50
GRANT, GILLIAN        13 PC DE ANZA CUPER  2:53.28  13              P  1:23.69
SIMONDS, MORIAH       14 PC PLEASANTON SE  2:53.58  14              P  1:23.91
ITOW, MIKA            13 PC MORGAN HILL S  2:53.73  15              P  1:24.06
NEWTON, REAGAN        14 PC PALO ALTO STA  2:53.96  16              P  1:24.38
CONTRERAS, DANIELA    14 ** ACUATICA NELS  2:54.42  17              P  1:23.83
PARK, SEYEON          13 PC SANTA CLARA S  2:55.29  18              P  1:25.53
MARCOUX, ERYKA        13 ** POINTE-CLAIRE  2:55.46  19              P  1:25.33
SUN, ANGELA           13 PC LYNBROOK AQUA  2:55.86  20              P  1:24.23
WILLIAMS, JULIE       14 PC BURLINGAME AQ  2:55.88  21              P  1:25.58
WANG, SARAH           14 PC CROW CANYON C  2:56.12  22              P  1:24.30
DELORE, MADDY         13 PC ALAMEDA ISLAN  2:56.76  23              P  1:26.10
WITKAY, KELSEY        14 PC WALNUT CREEK   2:57.23  24              P  1:25.16
LIGHTSTONE, SERENA    13 PC MISSION SAN J  2:57.73  25              P  1:25.46
CALHOUN, CASEY        14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:58.28  26              P  1:25.12
PEREZ, ANNALISA       14 PC BAY            2:59.04  27              P  1:24.31
KIRRENE, JORDAN       13 SN ARDEN HILLS S  2:59.89  28              P  1:26.89
WILLIAMS, HOLLY       13 PC BRENTWOOD SEA  2:59.97  29              P  1:26.35
SPRAGUE, DELANEY      13 PC WALNUT CREEK   3:00.33  30              P  1:28.74
JOCHNER, MADDIE       13 PC CROW CANYON C  3:00.48  31              P  1:25.36
CHONG, CHRISTIE       13 PC CROW CANYON C  3:01.63  32              P  1:27.23
HSIEH, MICHELLE       14 PC PALO ALTO STA  3:01.66  33              P  1:27.65
TOUCHETTE-MCGOWAN, JE 14 ** POINTE-CLAIRE  3:01.96  34              P  1:26.99

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   37
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SONG, VIVIAN          13 ** POINTE-CLAIRE  3:02.43  35              P  1:29.02
CHAN, JOCELYN         14 PC OTTER SWIM CL  3:02.50  36              P  1:28.13
MASON, KENNEDY        14 PC OAKLAND UNDER  3:03.10  37              P  1:27.17
AMBERG, NICOLE        14 PC CROW CANYON C  3:03.63  38              P  1:27.58
LIU, SKYLER           13 PC PIEDMONT SWIM  3:03.65  39              P  1:28.64
DOLLEY, SARAH         13 SN SIERRA MARLIN  3:03.84  40              P  1:28.27
BIANCHI, ASHLEY       13 PC BURLINGAME AQ  3:04.33  41              P  1:27.86
TAKAHASHI, ALISA      13 PC OTTER SWIM CL  3:04.60  42              P  1:28.99
SPRADLEY, SUMMER      14 SN SIERRA MARLIN  3:04.61  43              P  1:28.31
MCNEVIN, LAUREN       13 PC MARIN PIRATES  3:04.89  44              P  1:27.34
EVANSON, SABRINA      14 SN CALIFORNIA CA  3:04.99  45              P  1:28.36
GUAN, GRACE           13 PC PEAK           3:06.00  46              P  1:30.72
TANG, CELIA           13 PC SANTA CLARA S  3:06.62  47              P  1:30.74
LU, ROSLYN            14 PC PEAK           3:13.83  48              P  1:31.78

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT  121
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C  1:05.29   2  1:03.41 F1
                                                                    F    29.93
USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C  1:04.81   1  1:04.43 F2
                                                                    F    29.95
SAGHAFI, ARIANA       14 PC TERRAPINS SWI  1:06.34   4  1:04.80 F3
                                                                    F    30.17
ISLETA, CHLOE         14 PC SANTA CLARA S  1:06.10   3  1:05.46 F4
                                                                    F    31.12
RUDOLPH, MAEGAN       13 PC PALO ALTO STA  1:06.84   6  1:05.87 F5
                                                                    F    31.35
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  1:06.67   5  1:06.22 F6
                                                                    F    31.52
BRUYCKERE, RICHELLE   14 ** RAVENSONG AQU  1:07.66   7  1:06.70 F7
                                                                    F    31.11
TRAN, JANET           13 PC SANTA CLARA S  1:07.72   8  1:07.76 F8
                                                                    F    31.59

USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C  1:04.81   1
MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C  1:05.29   2
ISLETA, CHLOE         14 PC SANTA CLARA S  1:06.10   3
SAGHAFI, ARIANA       14 PC TERRAPINS SWI  1:06.34   4
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  1:06.67   5
RUDOLPH, MAEGAN       13 PC PALO ALTO STA  1:06.84   6
BRUYCKERE, RICHELLE   14 ** RAVENSONG AQU  1:07.66   7
TRAN, JANET           13 PC SANTA CLARA S  1:07.72   8
HATFIELD, MAGGIE      13 MV WICHITA SWIM   1:07.78   9
JOCHNER, MADDIE       13 PC CROW CANYON C  1:07.87  10
LAM, MEGAN            14 OR TUALATIN HILL  1:08.02  11
WOODS, KATIE          14 PC PLEASANTON SE  1:08.70  12
BRETT, HANA           13 PC PALO ALTO STA  1:09.42  13
BROWN, ERIKA          13 PC RIPON AQUATIC  1:09.47  14
FARIDNIA, SAYEH       14 PC DE ANZA CUPER  1:09.75  15
BRENNAN, CASSIDY      13 OR TUALATIN HILL  1:09.77  16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT  121
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BELLINA, JADEN        13 GU PEARLAND AQUA  1:09.78  17
DOWN, DELANEY         13 SN SIERRA MARLIN  1:10.09  18
CHEN, IVY             13 PC DE ANZA CUPER  1:10.20  19
SURMA, NIKI           13 PC PEAK           1:10.51  20
KOPAS, ALLISON        13 FG DAVIE NADADOR  1:10.52  21
HOLMAN, KAYLA         14 PC LADERA OAKS    1:10.81  22
EPPERSON, LAURA       13 OR TUALATIN HILL  1:11.11  23
HENSON, KASSIDY       13 SN ARDEN HILLS S  1:11.14  24
YOUNG, CHRISTIN       14 OR TUALATIN HILL  1:11.22  25
O''BRIEN, HAYLEY       13 PC SANTA CLARA S  1:11.26  26
KOSINSKI, KATIE       14 GU PEARLAND AQUA  1:11.66  27
HSIEH, MICHELLE       14 PC PALO ALTO STA  1:11.97  28
LU, ROSLYN            14 PC PEAK           1:12.93  31
PHILAPIL, KAYA        14 PC CROW CANYON C  1:12.93  30
WEN, LARISSA          13 PC PEAK           1:12.93  29
POWELL, ALYSSA        13 PC VALLEJO AQUAT  1:13.88  32
MILLER, CHLOE         13 SN SIERRA MARLIN  1:14.86  33
READE, LAUREN         14 PC CABRILLO THRE  1:16.29  34
BIRO, NICOLE          14 ** RAVENSONG AQU  NO SHOW
MARK, DEVON           14 ** VANCOUVER DOL  NO SHOW
WANG, SARAH           14 PC CROW CANYON C  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   93
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAGHAFI, ARIANA       14 PC TERRAPINS SWI  2:25.61   5  2:22.10 F1  P  1:08.99
                                                                    F    32.20  1:08.61  1:45.11
LAM, MEGAN            14 OR TUALATIN HILL  2:25.60   4  2:24.29 F2  P  1:09.29
                                                                    F    31.75  1:08.07  1:45.31
ISLETA, CHLOE         14 PC SANTA CLARA S  2:25.31   3  2:25.26 F3  P  1:09.95
                                                                    F    32.52  1:09.76  1:48.16
USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C  2:24.46   2  2:25.45 F4  P  1:08.71
                                                                    F    31.79  1:09.67  1:49.44
BRENNAN, CASSIDY      13 OR TUALATIN HILL  2:26.56   6  2:25.88 F5  P  1:09.91
                                                                    F    32.75  1:08.91  1:47.09
MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C  2:24.31   1  2:25.96 F6  P  1:07.33
                                                                    F    31.86  1:08.30  1:46.54
BELLINA, JADEN        13 GU PEARLAND AQUA  2:26.66   7  2:26.44 F7  P  1:08.90
                                                                    F    32.00  1:08.48  1:46.94
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  2:26.76   8  2:26.91 F8  P  1:09.89
                                                                    F    32.76  1:09.95  1:48.42

MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C  2:24.31   1              P  1:07.33
USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C  2:24.46   2              P  1:08.71
ISLETA, CHLOE         14 PC SANTA CLARA S  2:25.31   3              P  1:09.95
LAM, MEGAN            14 OR TUALATIN HILL  2:25.60   4              P  1:09.29
SAGHAFI, ARIANA       14 PC TERRAPINS SWI  2:25.61   5              P  1:08.99
BRENNAN, CASSIDY      13 OR TUALATIN HILL  2:26.56   6              P  1:09.91
BELLINA, JADEN        13 GU PEARLAND AQUA  2:26.66   7              P  1:08.90
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  2:26.76   8              P  1:09.89
BRUYCKERE, RICHELLE   14 ** RAVENSONG AQU  2:29.91   9              P  1:10.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   93
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOLMAN, KAYLA         14 PC LADERA OAKS    2:30.10  10              P  1:11.55
WANG, SARAH           14 PC CROW CANYON C  2:30.77  11              P  1:10.77
HOSMER, TAYLOR        14 PC TIGER AQUATIC  2:31.56  12              P  1:12.52
QUINTANA, HEAVEN      14 SN SIERRA MARLIN  2:31.60  13              P  1:12.87
KOPAS, ALLISON        13 FG DAVIE NADADOR  2:33.89  14              P  1:10.21
BRETT, HANA           13 PC PALO ALTO STA  2:34.72  16              P  1:12.19
RUDOLPH, MAEGAN       13 PC PALO ALTO STA  2:34.72  15              P  1:12.34
FARIDNIA, SAYEH       14 PC DE ANZA CUPER  2:35.50  17              P  1:12.83
CORDOVA, ALEXANDRIA   13 SN CALIFORNIA CA  2:35.54  18              P  1:14.34
KAN, AMY              13 PC SAN RAMON VAL  2:38.28  19              P  1:16.81
HENSON, KASSIDY       13 SN ARDEN HILLS S  2:38.32  20              P  1:14.01
CHAN, JOCELYN         14 PC OTTER SWIM CL  2:39.19  21              P  1:13.22
PELTZ, LUCY           13 SN CALIFORNIA CA  2:39.31  22              P  1:16.09
SURMA, NIKI           13 PC PEAK           2:39.56  23              P  1:14.32
CHAN, CHRISTINE       13 PC DE ANZA CUPER  2:40.90  24              P  1:15.31
YOUNG, CHRISTIN       14 OR TUALATIN HILL  2:41.13  25              P  1:13.79
SHARMA, SUPRIYA       13 PC PALO ALTO STA  2:42.49  26              P  1:15.77
DOWN, DELANEY         13 SN SIERRA MARLIN  2:42.97  27              P  1:17.56
LARSON, SYD           14 SN ARDEN HILLS S  2:43.29  28              P  1:14.95
AKIN, LAUREN          14 PC QUICKSILVER S  2:44.89  29              P  1:16.33
SONG, VIVIAN          13 ** POINTE-CLAIRE  2:47.58  30              P  1:17.50
LIU, SKYLER           13 PC PIEDMONT SWIM  2:50.66  31              P  1:14.87
HORNBUCKLE, ALYSSA    13 PC CROW CANYON C   DQUED                   P  1:15.70
SIMPSON, MICHELLE     13 PC PALO ALTO STA   DQUED                   P  1:17.92

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEYER, MCKENNA        14 PC RENO AQUATIC   2:27.01   2  2:23.29 F1  P  1:09.14
                                                                    F    32.06  1:08.04  1:51.16
BRENNAN, CASSIDY      13 OR TUALATIN HILL  2:28.45   5  2:23.37 F2  P  1:08.22
                                                                    F    31.15  1:06.77  1:50.07
LAM, MEGAN            14 OR TUALATIN HILL  2:27.87   4  2:25.18 F3  P  1:08.87
                                                                    F    30.91  1:08.10  1:52.44
MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C  2:28.56   6  2:25.28 F4  P  1:09.20
                                                                    F    30.68  1:08.31  1:52.62
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  2:26.54   1  2:27.15 F5  P  1:09.50
                                                                    F    31.73  1:09.33  1:53.13
HOSMER, TAYLOR        14 PC TIGER AQUATIC  2:29.11   8  2:28.07 F6  P  1:11.13
                                                                    F    31.96  1:10.22  1:55.38
SIMONDS, MORIAH       14 PC PLEASANTON SE  2:27.78   3  2:28.18 F7  P  1:12.13
                                                                    F    32.04  1:12.27  1:55.71
USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C  2:28.84   7  2:29.27 F8  P  1:08.12
                                                                    F    31.13  1:08.70  1:55.36

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  2:26.54   1              P  1:09.50
MEYER, MCKENNA        14 PC RENO AQUATIC   2:27.01   2              P  1:09.14
SIMONDS, MORIAH       14 PC PLEASANTON SE  2:27.78   3              P  1:12.13
LAM, MEGAN            14 OR TUALATIN HILL  2:27.87   4              P  1:08.87
BRENNAN, CASSIDY      13 OR TUALATIN HILL  2:28.45   5              P  1:08.22
MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C  2:28.56   6              P  1:09.20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C  2:28.84   7              P  1:08.12
HOSMER, TAYLOR        14 PC TIGER AQUATIC  2:29.11   8              P  1:11.13
WANG, SARAH           14 PC CROW CANYON C  2:30.26   9              P  1:10.51
SAGHAFI, ARIANA       14 PC TERRAPINS SWI  2:30.38  10              P  1:11.89
BRETT, HANA           13 PC PALO ALTO STA  2:31.10  11              P  1:13.54
WOODS, KATIE          14 PC PLEASANTON SE  2:31.24  12              P  1:11.32
KOPAS, ALLISON        13 FG DAVIE NADADOR  2:31.36  13              P  1:10.16
LIGHTSTONE, SERENA    13 PC MISSION SAN J  2:32.26  14              P  1:13.83
BELLINA, JADEN        13 GU PEARLAND AQUA  2:32.41  15              P  1:10.41
BROWN, ERIKA          13 PC RIPON AQUATIC  2:33.10  16              P  1:10.96
SCHULTZ, AVALON       13 PC DE ANZA CUPER  2:33.33  17              P  1:14.10
REYNOLDS, SOPHIE      14 PC UN  (PC)       2:34.50  18              P  1:11.67
HATFIELD, MAGGIE      13 MV WICHITA SWIM   2:34.52  19              P  1:11.09
RUDOLPH, MAEGAN       13 PC PALO ALTO STA  2:34.91  20              P  1:14.06
BRUYCKERE, RICHELLE   14 ** RAVENSONG AQU  2:34.94  21              P  1:10.67
CHEN, IVY             13 PC DE ANZA CUPER  2:35.04  22              P  1:12.66
LIU, SKYLER           13 PC PIEDMONT SWIM  2:35.39  23              P  1:13.11
CHONG, CHRISTIE       13 PC CROW CANYON C  2:35.57  24              P  1:12.78
SIMPSON, MICHELLE     13 PC PALO ALTO STA  2:35.75  25              P  1:14.16
HAN, MALORIE          14 PC TERRAPINS SWI  2:36.21  26              P  1:13.21
CALAYAG, KIARA        14 PC VALLEY SPLASH  2:36.26  27              P  1:10.84
SHARMA, SUPRIYA       13 PC PALO ALTO STA  2:36.31  28              P  1:12.53
MILLER, CHLOE         13 SN SIERRA MARLIN  2:36.35  29              P  1:14.84
JOCHNER, MADDIE       13 PC CROW CANYON C  2:36.45  30              P  1:13.75
HSIEH, MICHELLE       14 PC PALO ALTO STA  2:37.88  31              P  1:16.04
HENSON, KASSIDY       13 SN ARDEN HILLS S  2:37.94  32              P  1:12.34
O''BRIEN, HAYLEY       13 PC SANTA CLARA S  2:38.17  33              P  1:15.11
CHAN, JOCELYN         14 PC OTTER SWIM CL  2:38.28  34              P  1:15.21
HOWELL, SAMANTHA      13 PC PLEASANTON SE  2:38.30  35              P  1:13.87
MARCOUX, ERYKA        13 ** POINTE-CLAIRE  2:38.32  36              P  1:16.01
SURMA, NIKI           13 PC PEAK           2:38.93  37              P  1:14.00
VASU, MEGANA          14 PC WEST COAST AQ  2:39.03  38              P  1:19.29
FARIDNIA, SAYEH       14 PC DE ANZA CUPER  2:39.23  39              P  1:15.80
SONG, VIVIAN          13 ** POINTE-CLAIRE  2:39.65  40              P  1:14.79
FORNSHELL, LAURA      13 PC USF KORET YOU  2:39.84  41              P  1:15.41
MARK, DEVON           14 ** VANCOUVER DOL  2:40.35  42              P  1:15.91
ROSIN, ZOE            14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:40.59  43              P  1:15.12
PHILAPIL, KAYA        14 PC CROW CANYON C  2:41.37  44              P  1:17.89
TOUCHETTE-MCGOWAN, JE 14 ** POINTE-CLAIRE  2:41.50  45              P  1:16.39
YOUNG, CHRISTIN       14 OR TUALATIN HILL  2:42.13  46              P  1:16.27
LU, ROSLYN            14 PC PEAK           2:42.67  47              P  1:14.66
WEN, LARISSA          13 PC PEAK           2:43.13  48              P  1:16.67
STENSTROM, BROOKE     14 PC PALO ALTO STA   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  135
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               2:05.56   1      32.34  1:09.09  1:37.63
         USINGER, BRITTANY   14
         KALETA, TORI        14
         MURPHY, MADDIE      14
         SMITH, RACHEL       13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               2:07.93   2      31.84  1:09.35  1:40.52
         ISLETA, CHLOE       14
         PARK, SEYEON        13
         TRAN, JANET         13
         SHIMOMURA, SARAH    14
PCSC,  A  13-14       14 ** POINTE-CLAIRE               2:07.98   3      34.38  1:08.61  1:39.76
         TOUCHETTE-MCGOWAN, J14
         PAULETTO, JILLIAN   13
         SONG, VIVIAN        13
         MARCOUX, ERYKA      13
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:08.51   4      42.36  1:10.31  1:40.29
         SHARMA, SUPRIYA     13
         BRETT, HANA         13
         RUDOLPH, MAEGAN     13
         HSIEH, MICHELLE     14
CROW,  B  13-14       14 PC CROW CANYON C               2:08.88   5      34.17  1:09.85  1:40.87
         CHONG, CHRISTIE     13
         PHILAPIL, KAYA      14
         JOCHNER, MADDIE     13
         KNOWLES, NATALIE    14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               2:09.16   6      33.21  1:09.78  1:40.60
         CHEN, IVY           13
         SCHULTZ, AVALON     13
         FARIDNIA, SAYEH     14
         READ, JULIA         14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               2:10.96   7      33.61  1:10.93  1:41.57
         HOWELL, SAMANTHA    13
         SIMONDS, MORIAH     14
         WOODS, KATIE        14
         ZACHARIAS, DANIELLE 14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:11.77   8      33.73  1:09.45  1:42.83
         LIN, KILEY          14
         NEWTON, REAGAN      14
         SIMPSON, MICHELLE   13
         HARTMAN, ALEXANDRA  13
THSC,  A  13-14       14 OR TUALATIN HILL               2:12.43          33.53  1:11.83  1:42.58
         LAM, MEGAN          14
         BRENNAN, CASSIDY    13
         YOUNG, CHRISTIN     14
         EPPERSON, LAURA     13
CROW,  C  13-14       14 PC CROW CANYON C               2:13.66          33.83  1:11.19  1:44.02
         MEIER, CHARLIE      13
         AMBERG, NICOLE      14
         HORNBUCKLE, ALYSSA  13
         SCHREIBER, HALEY    14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  135
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               2:15.72          35.86  1:13.01  1:46.09
         BUI, ALLISON        14
         VASU, MEGANA        14
         CAM, ASHLEY         14
         MORRONE, ANDREA     14
MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               2:17.47          36.01  1:13.97  1:47.49
         CHEN, ANNA          14
         LIGHTSTONE, SERENA  13
         PICHAY, ISABELLE    14
         TAM, JOCLEYN        14
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI               2:18.33          34.92  1:15.72
         KOO, CAITLYN        13
         QIAN, VIVIAN        13
         WYNNE, CLAIRE       13
         XU, PEGGY           13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL               2:20.81          36.50  1:16.25  1:55.81
         TOPAKAS, ATHENA     13
         ADEY, SOPHIA        14
         KAN, AMY            13
         LAMPRON, LAURA      13

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               4:31.04   1      32.31  1:07.77  1:44.45  2:26.57  2:56.05  3:29.45  3:58.75
         USINGER, BRITTANY   14
         PHILAPIL, KAYA      14
         MURPHY, MADDIE      14
         SMITH, RACHEL       13
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:34.30   2      34.17  1:10.46  1:47.01  2:27.57  2:58.68  3:33.95  4:02.43
         SHARMA, SUPRIYA     13
         BRETT, HANA         13
         RUDOLPH, MAEGAN     13
         STENSTROM, BROOKE   14
THSC,  A  13-14       14 OR TUALATIN HILL               4:39.10   3      32.57  1:07.19  1:45.63  2:28.93  3:00.29  3:36.92  4:07.01
         BRENNAN, CASSIDY    13
         LAM, MEGAN          14
         YOUNG, CHRISTIN     14
         EPPERSON, LAURA     13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:39.11   4      33.31  1:08.21  1:47.02  2:30.42  3:00.35  3:35.99  4:06.56
         ISLETA, CHLOE       14
         KRIVOKAPIC-ZHOU, SOP13
         PARK, SEYEON        13
         TRAN, JANET         13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:41.78   5      34.42  1:10.43  1:49.14  2:32.62  3:04.14  3:41.25  4:10.52
         PARKER, ANNALISA    14
         SIMONDS, MORIAH     14
         WOODS, KATIE        14
         HOWELL, SAMANTHA    13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   49
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  B  13-14       14 PC CROW CANYON C               4:42.23   6      34.46  1:11.08  1:48.31  2:31.11  3:01.97  3:39.13  4:08.88
         CHONG, CHRISTIE     13
         KALETA, TORI        14
         WANG, SARAH         14
         SCHREIBER, HALEY    14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               4:42.89   7      34.37  1:10.73           1:34.85  3:01.65  3:38.85  4:09.04
         CHEN, IVY           13
         SCHULTZ, AVALON     13
         FARIDNIA, SAYEH     14
         READ, JULIA         14
CROW,  C  13-14       14 PC CROW CANYON C               4:43.23   8      34.62  1:11.80  1:49.42  2:33.35  3:04.96  3:40.74
         MEIER, CHARLIE      13
         AMBERG, NICOLE      14
         JOCHNER, MADDIE     13
         KNOWLES, NATALIE    14
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK                        4:44.42          35.19  1:12.31  1:48.80  2:30.64  3:02.62  3:38.95  4:09.72
         GUAN, GRACE         13
         TING, STEFANIE      13
         SURMA, NIKI         13
         LU, ROSLYN          14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:45.58          34.15  1:11.89  1:48.24  2:31.13  3:04.51  3:42.43  4:12.20
         LIN, KILEY          14
         NEWTON, REAGAN      14
         SIMPSON, MICHELLE   13
         HSIEH, MICHELLE     14
PCSC,  A  13-14       14 ** POINTE-CLAIRE               4:45.99          34.78  1:12.91  1:48.41  2:28.42  3:02.45  3:43.03  4:12.58
         TOUCHETTE-MCGOWAN, J14
         PAULETTO, JILLIAN   13
         SONG, VIVIAN        13
         MARCOUX, ERYKA      13

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               1:51.86   1      28.69    56.98  1:25.23
         SMITH, RACHEL       13
         USINGER, BRITTANY   14
         KNOWLES, NATALIE    14
         MURPHY, MADDIE      14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:53.14   2      28.72    57.47  1:25.88
         RUDOLPH, MAEGAN     13
         HSIEH, MICHELLE     14
         HARTMAN, ALEXANDRA  13
         STENSTROM, BROOKE   14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:54.20   3      28.59    56.81  1:25.17
         WOODS, KATIE        14
         HOWELL, SAMANTHA    13
         SIMONDS, MORIAH     14
         PARKER, ANNALISA    14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:54.36   4      28.33    57.53  1:27.63
         KRIVOKAPIC-ZHOU, SOP13
         TRAN, JANET         13
         O''BRIEN, HAYLEY     13
         ISLETA, CHLOE       14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               1:56.21   5      29.68    58.50  1:27.44
         CHAN, CHRISTINE     13
         FARIDNIA, SAYEH     14
         GUADIAMOS, ARIELA   13
         READ, JULIA         14
THSC,  A  13-14       14 OR TUALATIN HILL               1:56.33   6      28.81    57.13  1:26.69
         BRENNAN, CASSIDY    13
         LAM, MEGAN          14
         EPPERSON, LAURA     13
         YOUNG, CHRISTIN     14
PCSC,  A  13-14       14 ** POINTE-CLAIRE               1:57.05   7      28.14    57.23  1:25.84
         PAULETTO, JILLIAN   13
         MARCOUX, ERYKA      13
         TOUCHETTE-MCGOWAN, J14
         SONG, VIVIAN        13
CROW,  B  13-14       14 PC CROW CANYON C               1:57.87   8      29.55    58.68  1:27.95
         SCHREIBER, HALEY    14
         MEIER, CHARLIE      13
         WANG, SARAH         14
         PHILAPIL, KAYA      14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:58.34          29.42    58.27  1:27.76
         KRONICK, JOANNIE    14
         MIDDLETON, TARA     14
         WITKAY, KELSEY      14
         SPRAGUE, DELANEY    13
MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               1:59.76          28.46    59.23  1:29.54
         LIGHTSTONE, SERENA  13
         PICHAY, ISABELLE    14
         TAM, JOCLEYN        14
         CHEN, ANNA          14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:01.18          29.90  1:01.22  1:31.43
         MCCAULEY, SHANNON   14
         SHARMA, SUPRIYA     13
         MILKEY, ANALISA     13
         SCHNEIDER, LEILA    13
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI               2:01.28          29.00    59.90
         KOO, CAITLYN        13
         QIAN, VIVIAN        13
         WYNNE, CLAIRE       13
         XU, PEGGY           13
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK                        2:01.50          30.61  1:00.42  1:31.03
         SURMA, NIKI         13
         LU, ROSLYN          14
         GUAN, GRACE         13
         WEN, LARISSA        13
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               2:01.96          30.06  1:01.21  1:32.65
         MORRONE, ANDREA     14
         VASU, MEGANA        14
         BUI, ALLISON        14
         CAM, ASHLEY         14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               4:03.60   1      29.86  1:01.55  1:29.74  1:59.80  2:29.53  3:03.25  3:32.18
         SMITH, RACHEL       13
         MURPHY, MADDIE      14
         SCHREIBER, HALEY    14
         USINGER, BRITTANY   14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:05.15   2      29.09  1:00.10  1:29.68  2:01.51  2:30.67  3:02.40  3:32.22
         WOODS, KATIE        14
         SIMONDS, MORIAH     14
         HOWELL, SAMANTHA    13
         PARKER, ANNALISA    14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:07.99   3      29.92  1:01.92  1:31.93  2:05.01  2:34.28  3:07.22  3:36.78
         STENSTROM, BROOKE   14
         HARTMAN, ALEXANDRA  13
         HSIEH, MICHELLE     14
         RUDOLPH, MAEGAN     13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:08.16   4      30.29  1:02.39  1:32.99  2:05.75  2:36.24  3:09.35  3:37.60
         KRIVOKAPIC-ZHOU, SOP13
         TRAN, JANET         13
         O''BRIEN, HAYLEY     13
         SHIMOMURA, SARAH    14
THSC,  A  13-14       14 OR TUALATIN HILL               4:11.66   5      30.18  1:01.68  1:31.28  2:04.14  2:34.40  3:06.79  3:37.89
         LAM, MEGAN          14
         BRENNAN, CASSIDY    13
         EPPERSON, LAURA     13
         YOUNG, CHRISTIN     14
CROW,  B  13-14       14 PC CROW CANYON C               4:14.79   6      29.94  1:02.63  1:33.20  2:07.42  2:38.12  3:11.59  3:41.55
         WANG, SARAH         14
         MEIER, CHARLIE      13
         CHONG, CHRISTIE     13
         PHILAPIL, KAYA      14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               4:15.45   7      30.82  1:03.88  1:33.12  2:06.46  2:37.70  3:11.18  3:41.32
         READ, JULIA         14
         FARIDNIA, SAYEH     14
         CHEN, IVY           13
         GUADIAMOS, ARIELA   13
PCSC,  A  13-14       14 ** POINTE-CLAIRE               4:15.61   8      30.47  1:01.59  1:31.95  2:05.11  2:35.24  3:08.47  3:40.23
         PAULETTO, JILLIAN   13
         MARCOUX, ERYKA      13
         TOUCHETTE-MCGOWAN, J14
         SONG, VIVIAN        13
CROW,  C  13-14       14 PC CROW CANYON C               4:18.45          31.36  1:04.80  1:34.94  2:08.25  2:40.04  3:14.64  3:45.33
         HORNBUCKLE, ALYSSA  13
         KNOWLES, NATALIE    14
         WAYMAN, ERIN        13
         JOCHNER, MADDIE     13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:20.81          30.74  1:03.54  1:34.66  2:09.01  2:40.74  3:13.99  3:45.64
         BRETT, HANA         13
         WONG, ELEE          14
         SIMPSON, MICHELLE   13
         SHARMA, SUPRIYA     13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  103
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               8:47.46   1      30.24  1:03.67  1:37.97  2:11.42  2:42.70  3:17.11  3:51.73
         KRIVOKAPIC-ZHOU, SOP13                                        4:26.62  4:56.30  5:30.05  6:04.87  6:38.25  7:07.64  7:40.43
         O''BRIEN, HAYLEY     13                                        8:14.07
         ISLETA, CHLOE       14
         SHIMOMURA, SARAH    14
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               8:59.77   2      29.90  1:03.29  1:37.09  2:10.67  2:40.97  3:15.08  3:50.21
         MURPHY, MADDIE      14                                        4:24.33  4:54.80  5:29.42  6:05.23  6:41.90  7:11.97  7:46.72
         USINGER, BRITTANY   14                                        8:23.91
         WANG, SARAH         14
         SCHREIBER, HALEY    14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               9:00.60   3      30.96  1:04.46  1:38.59  2:12.32  2:42.99  3:17.08  3:51.90
         SIMONDS, MORIAH     14                                        4:26.45  4:57.30  5:31.73  6:05.91  6:39.99  7:11.77  7:46.96
         WOODS, KATIE        14                                        8:23.22
         HOWELL, SAMANTHA    13
         ZACHARIAS, DANIELLE 14
THSC,  A  13-14       14 OR TUALATIN HILL               9:00.67   4      30.01  1:02.66  1:36.72  2:10.10  2:40.14  3:14.03  3:49.30
         LAM, MEGAN          14                                        4:23.05  4:54.06  5:27.90  6:03.50  6:38.19  7:09.83  7:45.72
         BRENNAN, CASSIDY    13                                        8:23.39
         EPPERSON, LAURA     13
         YOUNG, CHRISTIN     14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               9:08.57   5      30.23  1:04.03  1:39.63  2:15.18  2:47.52  3:22.46  3:58.41
         STENSTROM, BROOKE   14                                        4:33.96  5:05.27  5:40.49  6:17.61  6:55.22  7:26.46  8:00.44
         SIMPSON, MICHELLE   13                                        8:35.16
         HARTMAN, ALEXANDRA  13
         RUDOLPH, MAEGAN     13
CROW,  B  13-14       14 PC CROW CANYON C               9:15.44   6      32.12  1:07.59  1:44.27  2:20.49  2:51.90  3:28.47  4:05.31
         HORNBUCKLE, ALYSSA  13                                        4:40.53  5:11.47  5:46.85  6:23.23  6:58.85           8:04.75
         MEIER, CHARLIE      13                                        8:40.52
         CHONG, CHRISTIE     13
         SMITH, RACHEL       13
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               9:18.78   7      31.77  1:06.57  1:42.51  2:17.87  2:50.31  3:26.16  4:03.30
         CHEN, IVY           13                                        4:39.41  5:10.98  5:45.28  6:22.01  6:56.92  7:29.16  8:04.82
         READ, JULIA         14                                        8:41.78
         FARIDNIA, SAYEH     14
         SPYROU, JOANNA      13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               9:39.83   8      32.76  1:09.40  1:47.25  2:23.32  2:57.32  3:35.27  4:14.36
         TUCK, NATALIE       13                                        4:51.53  5:25.19  6:01.77  6:39.82  7:15.92  7:46.59  8:22.00
         SHARMA, SUPRIYA     13                                        9:00.37
         SCHNEIDER, LEILA    13
         HSIEH, MICHELLE     14

============================================================================================================================
   EVENT  209                                   WOMENS   13-18   400 FREE1                                   EVENT  209
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHIMOMURA, SARAH      14 PC SANTA CLARA S  4:29.20   2  4:23.76 F1  P  1:05.29  2:14.05  3:22.24
                                                                    F    31.27  1:05.14  1:39.02  2:12.65  2:45.81  3:19.05  3:52.30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  209                                   WOMENS   13-18   400 FREE1                                   EVENT  209
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BROWN, ALLISON        18 PC PLEASANTON SE  4:25.00   1  4:24.30 F1  P  1:03.55  2:10.15  3:17.84
                                                                    F    30.27  1:02.95  1:35.91  2:09.38  2:43.04  3:17.02  3:51.32
SIMONDS, MORIAH       14 PC PLEASANTON SE  4:28.28   1  4:26.54 F2  P  1:05.28  2:13.54  3:21.85
                                                                    F    31.48  1:05.27  1:39.41  2:13.62  2:46.76  3:20.45  3:54.16
LADD, CAT             15 PC SANTA CLARA S  4:32.05   1  4:29.10 F1  P  1:04.56  2:13.59  3:23.38
                                                                    F    30.79  1:04.85  1:38.80  2:13.04  2:47.09  3:21.41  3:55.62
KNOWLES, RACHEL       15 PC PLEASANTON SE  4:36.79   4  4:33.67 F2  P  1:06.89  2:17.78  3:28.24
                                                                    F    31.91  1:06.45  1:41.40  2:16.10  2:50.92  3:25.74  4:00.38
BROWN, MARISSA        18 PC PLEASANTON SE  4:32.85   2  4:33.87 F2  P  1:06.01  2:14.86  3:24.39
                                                                    F    31.71  1:06.37  1:41.53  2:16.88  2:51.50  3:26.32  4:00.55
USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C  4:36.95   5  4:34.19 F3  P  1:06.21  2:17.13  3:27.39
                                                                    F    31.40  1:05.25  1:40.18  2:15.07  2:50.01  3:25.30  4:00.70
ISLETA, CHLOE         14 PC SANTA CLARA S  4:32.93   3  4:34.39 F4  P  1:04.88  2:13.61  3:23.98
                                                                    F    31.66  1:06.34  1:41.25  2:16.09  2:51.13  3:26.41  4:01.48
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  4:36.63   4  4:35.16 F5  P  1:06.38  2:16.92  3:27.45
                                                                    F    31.92  1:06.74  1:41.82  2:16.72  2:51.63  3:26.67  4:01.56
BRAND, KIRSTEN        17 PC PLEASANTON SE  4:37.10   6  4:35.56 F3  P  1:06.76  2:17.42  3:27.91
                                                                    F    31.35  1:06.40  1:41.55  2:16.90  2:52.54  3:27.70  4:02.42
MEYER, MCKENNA        14 PC RENO AQUATIC   4:40.69   8  4:35.96 F6  P  1:06.90  2:19.06  3:31.95
                                                                    F    31.97  1:07.12  1:42.88  2:18.49  2:54.08  3:29.37  4:03.90
BARATTOLO, GABRIELLA  16 PC CROW CANYON C  4:36.34   2  4:36.46 F3  P  1:06.75  2:17.04  3:27.62
                                                                    F    31.75  1:06.08  1:40.79  2:16.13  2:50.97  3:26.85  4:02.09
BLAKE, ABBY           18 PC SANTA CLARA S  4:38.40   8  4:36.64 F4  P  1:07.19  2:16.89  3:27.54
                                                                    F    32.48  1:06.62  1:41.49  2:16.28  2:51.43  3:26.78  4:02.27
MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C  4:37.95   6  4:36.72 F7  P  1:06.58  2:17.01  3:27.91
                                                                    F    32.10  1:06.96  1:42.38  2:17.58  2:53.05  3:28.23  4:03.37
HOWELL, SAMANTHA      13 PC PLEASANTON SE  4:39.51   7  4:37.06 F8  P  1:08.11  2:19.77  3:30.57
                                                                    F    31.25  1:05.83  1:40.74  2:15.71  2:51.29  3:27.30  4:03.54
JETTER, CAYLA         17 PC PLEASANTON SE  4:34.39   3  4:38.58 F5  P  1:07.07  2:17.31  3:26.79
                                                                    F    32.60  1:08.04  1:43.66  2:19.68  2:54.97  3:30.22  4:04.92
KAY, KORTNEY          17 PC PLEASANTON SE  4:35.98   4  4:38.61 F6  P  1:05.38  2:15.64  3:27.22
                                                                    F    31.03  1:05.69  1:41.47  2:17.27  2:52.75  3:28.64  4:05.17
HENDERSON, ANA        15 PC CROW CANYON C  4:39.52   5  4:38.73 F4  P  1:06.66  2:17.99  3:29.55
                                                                    F    30.99  1:05.65  1:40.98  2:16.18  2:51.92  3:27.88  4:03.93
LU, LINDA             17 PC CROW CANYON C  4:37.79   7  4:39.40 F7  P  1:05.95  2:15.94  3:27.71
                                                                    F    31.58  1:05.82  1:41.08  2:16.75  2:52.65  3:28.81  4:04.82
KEANY, CELIA          16 OR TUALATIN HILL  4:39.80   6  4:42.49 F5  P  1:06.69  2:17.54  3:28.88
                                                                    F    32.26  1:07.30  1:43.46  2:19.76  2:55.55  3:31.71  4:07.47
SMITH, MARINA         15 PC CROW CANYON C  4:41.29  10  4:43.06 F6  P  1:07.52  2:18.88  3:30.63
                                                                    F    33.12  1:08.53  1:44.18  2:20.12  2:56.00  3:31.79  4:08.14
BRITTON, KATELIN      16 PC RIPON AQUATIC  4:41.27   9  4:43.88 F7  P  1:05.05  2:16.68  3:29.82
                                                                    F    30.94  1:05.28  1:41.10  2:17.48  2:54.29  3:31.56  4:08.22
STITT, NINA           15 OR TUALATIN HILL  4:40.63   8  4:47.12 F8  P  1:07.32  2:18.56  3:30.29
                                                                    F    32.63  1:07.83  1:44.13  2:20.32  2:57.32  3:33.95  4:11.10
BERGH, MARISSA        17 PC PLEASANTON SE  4:36.36   5  4:50.78 F8  P  1:06.69  2:17.12  3:28.02
                                                                    F    32.36  1:08.23  1:45.15  2:21.97  2:59.59  3:37.35  4:14.73

BROWN, ALLISON        18 PC PLEASANTON SE  4:25.00   1              P  1:03.55  2:10.15  3:17.84
SIMONDS, MORIAH       14 PC PLEASANTON SE  4:28.28   1              P  1:05.28  2:13.54  3:21.85
SHIMOMURA, SARAH      14 PC SANTA CLARA S  4:29.20   2              P  1:05.29  2:14.05  3:22.24
LADD, CAT             15 PC SANTA CLARA S  4:32.05   1              P  1:04.56  2:13.59  3:23.38
BROWN, MARISSA        18 PC PLEASANTON SE  4:32.85   2              P  1:06.01  2:14.86  3:24.39
ISLETA, CHLOE         14 PC SANTA CLARA S  4:32.93   3              P  1:04.88  2:13.61  3:23.98
HUANG, SALENA         19 PC MISSION SAN J  4:33.47   1              P  1:06.21  2:15.80  3:24.82
JETTER, CAYLA         17 PC PLEASANTON SE  4:34.39   3              P  1:07.07  2:17.31  3:26.79
KAY, KORTNEY          17 PC PLEASANTON SE  4:35.98   4              P  1:05.38  2:15.64  3:27.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  209                                   WOMENS   13-18   400 FREE1                                   EVENT  209
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARATTOLO, GABRIELLA  16 PC CROW CANYON C  4:36.34   2              P  1:06.75  2:17.04  3:27.62
BERGH, MARISSA        17 PC PLEASANTON SE  4:36.36   5              P  1:06.69  2:17.12  3:28.02
GREYMONT, ALYSSA      15 PC MORGAN HILL S  4:36.56   3              P  1:07.45  2:17.38  3:28.58
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  4:36.63   4              P  1:06.38  2:16.92  3:27.45
KNOWLES, RACHEL       15 PC PLEASANTON SE  4:36.79   4              P  1:06.89  2:17.78  3:28.24
USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C  4:36.95   5              P  1:06.21  2:17.13  3:27.39
BRAND, KIRSTEN        17 PC PLEASANTON SE  4:37.10   6              P  1:06.76  2:17.42  3:27.91
LU, LINDA             17 PC CROW CANYON C  4:37.79   7              P  1:05.95  2:15.94  3:27.71
MURPHY, MADDIE        14 PC CROW CANYON C  4:37.95   6              P  1:06.58  2:17.01  3:27.91
BLAKE, ABBY           18 PC SANTA CLARA S  4:38.40   8              P  1:07.19  2:16.89  3:27.54
HOWELL, SAMANTHA      13 PC PLEASANTON SE  4:39.51   7              P  1:08.11  2:19.77  3:30.57
HENDERSON, ANA        15 PC CROW CANYON C  4:39.52   5              P  1:06.66  2:17.99  3:29.55
KEANY, CELIA          16 OR TUALATIN HILL  4:39.80   6              P  1:06.69  2:17.54  3:28.88
WOODS, MAGGIE         17 PC PLEASANTON SE  4:40.36   9              P  1:05.96  2:17.32  3:29.01
CROOK, MEGAN          15 PC MISSION SAN J  4:40.57   7              P  1:08.58  2:20.86  3:32.38
STITT, NINA           15 OR TUALATIN HILL  4:40.63   8              P  1:07.32  2:18.56  3:30.29
MEYER, MCKENNA        14 PC RENO AQUATIC   4:40.69   8              P  1:06.90  2:19.06  3:31.95
BROWN, ERIKA          13 PC RIPON AQUATIC  4:41.10   9              P  1:06.90  2:18.96  3:31.95
BELLINA, JADEN        13 GU PEARLAND AQUA  4:41.17  10              P  1:06.77  2:17.73  3:29.57
BRENNAN, CASSIDY      13 OR TUALATIN HILL  4:41.26  11              P  1:05.45  2:17.12  3:29.69
BRITTON, KATELIN      16 PC RIPON AQUATIC  4:41.27   9              P  1:05.05  2:16.68  3:29.82
SMITH, MARINA         15 PC CROW CANYON C  4:41.29  10              P  1:07.52  2:18.88  3:30.63
SMITH, RILEY          18 PC TIGER AQUATIC  4:41.30  10              P  1:08.17  2:19.67  3:30.97
WOODS, KATIE          14 PC PLEASANTON SE  4:41.42  12              P  1:06.96  2:18.41  3:31.00
SZAFRANSKI, GRACE KEL 15 PC TERRAPINS SWI  4:42.38  11              P  1:06.97  2:18.17  3:30.45
MACGREGOR, CATE       15 PC CROW CANYON C  4:43.02  12              P  1:08.04  2:20.32  3:33.02
SCHREIBER, HALEY      14 PC CROW CANYON C  4:43.12  13              P  1:07.90  2:20.55  3:33.05
VOSICKA, STEPHANIE    17 PC TERRAPINS SWI  4:43.22  11              P  1:09.28  2:20.43  3:32.39
NICOLOSI, SARA        16 PC CROW CANYON C  4:43.45  13              P  1:08.26  2:20.17  3:32.45
KOPAS, ALLISON        13 FG DAVIE NADADOR  4:43.72  14              P  1:08.06  2:20.11  3:32.35
MA, KIMBERLY          16 PC SANTA CLARA S  4:43.77  14              P  1:08.93  2:21.62  3:33.74
WEBB, VICTORIA        15 AZ SCOTTSDALE AQ  4:43.79  15              P  1:08.48  2:20.68  3:33.11
WONG, NATALIE         18 PC PLEASANTON SE  4:44.64  12              P  1:09.69  2:21.81  3:33.13
FUJI, ALYSSA          16 OR UNATTACHED (O  4:44.66  16              P  1:08.58  2:20.97  3:33.68
BERGH, HANNAH         16 PC PLEASANTON SE  4:44.76  18              P  1:08.22  2:19.98  3:32.42
KEARNS, RORY          15 OR TUALATIN HILL  4:44.76  17              P  1:06.65  2:18.54  3:32.07
RUDOLPH, MAEGAN       13 PC PALO ALTO STA  4:45.18  15              P  1:09.61  2:23.75  3:37.24
EAKER, MADISON        15 GU PEARLAND AQUA  4:45.39  19              P  1:07.67  2:20.69  3:34.37
KOO, CAITLYN          13 PC SUNNYVALE SWI  4:45.42  16              P  1:07.61  2:20.76  3:33.67
PAULETTO, JILLIAN     13 ** POINTE-CLAIRE  4:45.51  17              P  1:08.69  2:21.50  3:34.38
FORNSHELL, LAURA      13 PC USF KORET YOU  4:45.73  18              P  1:09.23  2:22.47  3:35.54
BICOMONG, MEGHAN      17 PC UN  (PC)       4:45.76  13              P  1:06.60  2:18.80  3:33.48
KOSINSKI, KATIE       14 GU PEARLAND AQUA  4:45.93  19              P  1:07.36  2:21.35  3:35.57
O''BRIEN, HAYLEY       13 PC SANTA CLARA S  4:46.27  20              P  1:10.38  2:24.77  3:36.73
SMITH, RACHEL         13 PC CROW CANYON C  4:46.29  21              P  1:08.48  2:21.86  3:35.09
TRAN, JANET           13 PC SANTA CLARA S  4:46.30  22              P  1:07.76  2:20.70  3:34.69
SIMPSON, MICHELLE     13 PC PALO ALTO STA  4:46.57  23              P  1:09.34  2:22.00  3:35.02
POMPA, ELYSIA         16 PC BRENTWOOD SEA  4:47.07  20              P  1:08.90  2:22.13  3:35.92
MEIER, CHARLIE        13 PC CROW CANYON C  4:47.12  24              P  1:09.41  2:23.23  3:36.57
POWERS, DANIELLE      18 PC MONTEREY BAY   4:47.87  14              P  1:08.00  2:20.15  3:34.16
MARTIN, BERNADINE     17 PC PLEASANTON SE  4:47.99  15              P  1:08.24  2:20.91  3:34.84
GAY, MICAH            14 ** VANCOUVER DOL  4:48.11  25              P  1:09.31  2:23.40  3:36.38
MITCHELL, CHLOE       14 SN SIERRA MARLIN  4:48.13  26              P  1:08.26  2:21.69  3:35.25
TAYLOR, DANI          15 PC CROW CANYON C  4:48.56  21              P  1:08.18  2:21.29  3:34.54
CHONG, CHRISTIE       13 PC CROW CANYON C  4:49.01  27              P  1:08.69  2:21.93  3:36.35
TOETTER, MICAH        13 SI PACIFIC SWIM   4:49.61  28              P  1:06.32  2:19.15  3:34.44

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  209                                   WOMENS   13-18   400 FREE1                                   EVENT  209
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUCCI, EVELYN         16 PC CABRILLO THRE  4:49.81  22              P  1:11.67  2:25.29  3:37.21
DAVIS, BELLA          15 SN CALIFORNIA CA  4:49.94  23              P  1:06.29  2:19.63  3:34.67
CHEN, IVY             13 PC DE ANZA CUPER  4:50.17  29              P  1:09.04  2:22.93  3:37.14
HORNBUCKLE, ALYSSA    13 PC CROW CANYON C  4:50.43  30              P  1:08.18  2:21.75  3:36.62
WAYMAN, ERIN          13 PC CROW CANYON C  4:50.93  31              P  1:08.39  2:23.55  3:38.63
EASTICK, BRENNA       16 ** SUDBURY LAURE  4:51.15  24              P  1:07.22  2:20.88  3:35.90
LARSON, SYD           14 SN ARDEN HILLS S  4:51.16  32              P  1:08.52  2:22.68  3:37.40
CHUNG, EVA            15 PC PLEASANTON SE  4:51.41  25              P  1:07.18  2:21.27  3:36.05
PELTZ, LUCY           13 SN CALIFORNIA CA  4:52.81  33              P  1:09.17  2:23.23  3:38.56
AUCHARD, LAYNA        16 PC PEAK           4:53.27  26              P  1:11.03  2:25.43  3:39.48
GOCKE, ALAYNA         13 SN SIERRA MARLIN  4:53.48  34              P  1:09.76  2:24.62  3:39.24
AKIN, LAUREN          14 PC QUICKSILVER S  4:54.12  35              P  1:09.55  2:24.58  3:39.92
BRUYCKERE, RICHELLE   14 ** RAVENSONG AQU  4:54.30  36              P  1:07.30  2:23.74  3:40.59
BIANCHI, ASHLEY       13 PC BURLINGAME AQ  4:54.34  37              P  1:08.08  2:22.62  3:39.27
MCNAMARA, MONICA      15 PC CROW CANYON C  4:54.42  27              P  1:10.59  2:24.15  3:38.93
EPPERSON, LAURA       13 OR TUALATIN HILL  4:54.50  38              P  1:09.92  2:24.55  3:40.02
BUELL, SIERRA         13 SN CALIFORNIA CA  4:56.22  39              P  1:08.25  2:24.05  3:40.97
KARPISHIN, MICHELLE   14 PC OTTER SWIM CL  4:56.37  40              P  1:09.15  2:25.02  3:40.76
ZHAO, TIFFANY         15 OR TUALATIN HILL  5:00.57  28              P  1:09.09  2:25.80  3:44.29
BOWMAN, NATALIE       16 SN LODI CITY SWI  NO SHOW

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

STENSTROM, BROOKE     14 PC PALO ALTO STA               4:45.25
MACGREGOR, CATE       15 PC CROW CANYON C               4:52.67

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACK, LINNEA          16 PC OSPREY AQUATI    27.61   1    26.87 F1
BRAND, IRIS           15 PC PLEASANTON SE    27.85   3    26.97 F2
OWEN, RACHEL          16 PC OSPREY AQUATI    27.92   4    27.53 F3
HUA, VIVY             15 PC MISSION SAN J    28.24   8    27.53 F3
CROOK, MEGAN          15 PC MISSION SAN J    27.92   5    27.61 F5
LADD, CAT             15 PC SANTA CLARA S    28.06   7    27.67 F6
TAYLOR, DANI          15 PC CROW CANYON C    28.28  11    27.72 F7
YAMAHATA, TAYLOR      15 SN ARDEN HILLS S    27.93   6    27.96 F8

MACK, LINNEA          16 PC OSPREY AQUATI    27.61   1
GOLDMAN, LEAH         16 PC PEAK             27.64   2
BRAND, IRIS           15 PC PLEASANTON SE    27.85   3
CROOK, MEGAN          15 PC MISSION SAN J    27.92   5
OWEN, RACHEL          16 PC OSPREY AQUATI    27.92   4
YAMAHATA, TAYLOR      15 SN ARDEN HILLS S    27.93   6
LADD, CAT             15 PC SANTA CLARA S    28.06   7
HUA, VIVY             15 PC MISSION SAN J    28.24   8
TAYLOR, DANI          15 PC CROW CANYON C    28.28  11
WITTENBRINK, JAYNA    15 PC PALO ALTO STA    28.28  10
YUAN, CHARLENE        16 OR TUALATIN HILL    28.28   9
DOAN, NATALIE         15 PC CROW CANYON C    28.31  12
KEANY, CELIA          16 OR TUALATIN HILL    28.37  13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARCELLONA, JENNY     16 PC CROW CANYON C    28.38  14
THORSEN, TAYLOR       16 PC TERRAPINS SWI    28.54  15
MURPHY, HALEY         16 PC NAPA VALLEY S    28.62  16
AUDEBERT, MANON       15 PC DE ANZA CUPER    28.69  17
LAMPRON, ROBIN        16 PC SAN RAMON VAL    28.79  18
SCHULTZ, COURTNEY     15 PC PEAK             28.80  19
BARATTOLO, GABRIELLA  16 PC CROW CANYON C    28.88  21
BERGH, HANNAH         16 PC PLEASANTON SE    28.88  20
POPPE, HEIDI          16 PC CROW CANYON C    28.91  22
KEARNS, RORY          15 OR TUALATIN HILL    28.92  23
PONT, MADDIE          16 PC PALO ALTO STA    28.94  24
SMITH, MARINA         15 PC CROW CANYON C    28.97  25
BRITTON, KATELIN      16 PC RIPON AQUATIC    28.99  26
LITTLEJOHN, ERICA     15 PC OAKLAND UNDER    29.05  28
ROJAS, ALEXIA         15 PC PALO ALTO STA    29.05  27
FUNG, LESLIE          16 PC USF KORET YOU    29.16  29
LEE, AILEEN           15 PC CROW CANYON C    29.20  30
SWANSON, ALEX         15 PC NAPA VALLEY S    29.21  31
HENDERSON, ANA        15 PC CROW CANYON C    29.26  32
ZHAO, TIFFANY         15 OR TUALATIN HILL    29.28  33
CHENG, EMILY          15 OR TUALATIN HILL    29.33  36
JIN, SARAH            15 PC DE ANZA CUPER    29.33  35
LANGLOIS, ALEX        15 ** SUDBURY LAURE    29.33  34
WIRDZEK, LAUREN       16 PC EAST BAY BAT     29.40  37
NGUYEN, KATRINA       16 PC PALO ALTO STA    29.42  38
NGO, KELLY            16 PC DE ANZA CUPER    29.50  39
KOKOSZKA, MARAN       15 ** RAVENSONG AQU    29.51  40
AUCHARD, LAYNA        16 PC PEAK             29.58  41
MILLER, AMANDA        16 PC CROW CANYON C    29.64  42
CRITCHLEY, KALEN      16 ** SAULT STE MAR    29.67  43
MANN, ALLISON         16 AZ PHOENIX SWIM     29.70  44
KAUSAR, MALKA         15 PC DE ANZA CUPER    29.83  45
MATHERSON, PAIGE      16 PC SAN RAMON VAL    29.87  47
NICOLOSI, SARA        16 PC CROW CANYON C    29.87  46
CHENG, CHRISTINA      15 PC DE ANZA CUPER    29.93  48
ZHOU, SOPHIA          15 OR TUALATIN HILL    30.13  49
CLARK, KATHERINE      16 PC CROW CANYON C    30.20  50
CHEUNG, HEIDI         15 PC MISSION SAN J    30.40  51
PADILLA, TATIANA      15 SN LODI CITY SWI    30.55  52

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRAND, IRIS           15 PC PLEASANTON SE    59.91   5    58.99 F1
                                                                    F    28.55
CROOK, MEGAN          15 PC MISSION SAN J    59.14   1    59.13 F2
                                                                    F    29.01
MACK, LINNEA          16 PC OSPREY AQUATI    59.78   3    59.38 F3
                                                                    F    28.53
SAILOR, MARITA        16 OR TUALATIN HILL  1:00.08   7    59.39 F4
                                                                    F    28.69

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   13
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAYLOR, DANI          15 PC CROW CANYON C    59.59   2    59.68 F5
                                                                    F    28.83
LAMPRON, ROBIN        16 PC SAN RAMON VAL  1:00.07   6    59.76 F6
                                                                    F    29.22
OWEN, RACHEL          16 PC OSPREY AQUATI  1:00.08   8  1:00.20 F7
                                                                    F    28.75
HUA, VIVY             15 PC MISSION SAN J    59.87   4  1:00.22 F8
                                                                    F    28.61

CROOK, MEGAN          15 PC MISSION SAN J    59.14   1
TAYLOR, DANI          15 PC CROW CANYON C    59.59   2
MACK, LINNEA          16 PC OSPREY AQUATI    59.78   3
HUA, VIVY             15 PC MISSION SAN J    59.87   4
BRAND, IRIS           15 PC PLEASANTON SE    59.91   5
LAMPRON, ROBIN        16 PC SAN RAMON VAL  1:00.07   6
OWEN, RACHEL          16 PC OSPREY AQUATI  1:00.08   8
SAILOR, MARITA        16 OR TUALATIN HILL  1:00.08   7
SMITH, MARINA         15 PC CROW CANYON C  1:00.22   9
KEANY, CELIA          16 OR TUALATIN HILL  1:00.41  10
PONT, MADDIE          16 PC PALO ALTO STA  1:00.52  11
BARATTOLO, GABRIELLA  16 PC CROW CANYON C  1:00.57  12
BARCELLONA, JENNY     16 PC CROW CANYON C  1:01.04  13
BRITTON, KATELIN      16 PC RIPON AQUATIC  1:01.05  14
HENDERSON, ANA        15 PC CROW CANYON C  1:01.09  15
WITTENBRINK, JAYNA    15 PC PALO ALTO STA  1:01.21  16
KNOWLES, RACHEL       15 PC PLEASANTON SE  1:01.26  17
THORSEN, TAYLOR       16 PC TERRAPINS SWI  1:01.39  18
KEARNS, RORY          15 OR TUALATIN HILL  1:01.55  19
YUAN, CHARLENE        16 OR TUALATIN HILL  1:01.67  20
DOAN, NATALIE         15 PC CROW CANYON C  1:01.71  21
ZHAO, TIFFANY         15 OR TUALATIN HILL  1:01.73  22
CHUNG, EVA            15 PC PLEASANTON SE  1:01.83  23
CHENG, EMILY          15 OR TUALATIN HILL  1:01.84  24
AUDEBERT, MANON       15 PC DE ANZA CUPER  1:01.94  25
ROMKES, LAURA         16 ** RAVENSONG AQU  1:02.00  26
BERGH, HANNAH         16 PC PLEASANTON SE  1:02.07  27
MILLER, KATE          16 PC EAST BAY BAT   1:02.25  28
JIN, SARAH            15 PC DE ANZA CUPER  1:02.43  29
CRITCHLEY, KALEN      16 ** SAULT STE MAR  1:02.44  30
KOKOSZKA, MARAN       15 ** RAVENSONG AQU  1:02.53  31
ZHOU, SOPHIA          15 OR TUALATIN HILL  1:02.87  32
SCHULTZ, COURTNEY     15 PC PEAK           1:03.07  33
LEE, AILEEN           15 PC CROW CANYON C  1:03.17  34
WIRDZEK, LAUREN       16 PC EAST BAY BAT   1:03.19  35
MACGREGOR, CATE       15 PC CROW CANYON C  1:03.20  36
LITTLEJOHN, ERICA     15 PC OAKLAND UNDER  1:03.29  37
FUNG, LESLIE          16 PC USF KORET YOU  1:03.30  38
MURPHY, HALEY         16 PC NAPA VALLEY S  1:03.69  39
MANN, ALLISON         16 AZ PHOENIX SWIM   1:04.10  40
CLARK, KATHERINE      16 PC CROW CANYON C  1:04.24  41
MILLER, AMANDA        16 PC CROW CANYON C  1:04.46  42
STANBURY, HEATHER     16 PC DE ANZA CUPER  1:05.11  43
KIRK, MACKENZIE       16 PC BAY            1:05.43  44
GARZA, HALLI          16 PC TIGER AQUATIC  1:07.57  45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT   85
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SOE, SANDRA           15 PC SANTA CLARA S  2:07.20   1  2:06.68 F1  P  1:01.32
                                                                    F    29.63  1:01.62  1:34.55
MACK, LINNEA          16 PC OSPREY AQUATI  2:10.54   9  2:08.36 F2  P  1:02.81
                                                                    F    29.52  1:02.10  1:35.52
MATHERSON, PAIGE      16 PC SAN RAMON VAL  2:09.32   3  2:08.77 F3  P  1:03.34
                                                                    F    30.55  1:03.04  1:36.43
SAILOR, MARITA        16 OR TUALATIN HILL  2:09.78   6  2:09.35 F4  P  1:03.44
                                                                    F    30.21  1:03.03  1:36.41
KEANY, CELIA          16 OR TUALATIN HILL  2:09.69   4  2:10.27 F5  P  1:02.96
                                                                    F    30.51  1:03.17  1:37.20
BARATTOLO, GABRIELLA  16 PC CROW CANYON C  2:10.35   8  2:11.04 F6  P  1:04.66
                                                                    F    31.37  1:04.70  1:38.27
SMITH, MARINA         15 PC CROW CANYON C  2:11.43  11  2:11.07 F7  P  1:03.69
                                                                    F    30.56  1:03.56  1:37.68
CROOK, MEGAN          15 PC MISSION SAN J  2:11.13  10  2:11.44 F8  P  1:03.87
                                                                    F    30.84  1:04.33  1:38.77

SOE, SANDRA           15 PC SANTA CLARA S  2:07.20   1              P  1:01.32
LAMPRON, ROBIN        16 PC SAN RAMON VAL  2:09.01   2              P  1:03.61
MATHERSON, PAIGE      16 PC SAN RAMON VAL  2:09.32   3              P  1:03.34
BAUER, JENNA          16 PC NEPTUNE SWIMM  2:09.69   5              P  1:02.82
KEANY, CELIA          16 OR TUALATIN HILL  2:09.69   4              P  1:02.96
SAILOR, MARITA        16 OR TUALATIN HILL  2:09.78   6              P  1:03.44
KNOWLES, RACHEL       15 PC PLEASANTON SE  2:10.23   7              P  1:03.97
BARATTOLO, GABRIELLA  16 PC CROW CANYON C  2:10.35   8              P  1:04.66
MACK, LINNEA          16 PC OSPREY AQUATI  2:10.54   9              P  1:02.81
CROOK, MEGAN          15 PC MISSION SAN J  2:11.13  10              P  1:03.87
SMITH, MARINA         15 PC CROW CANYON C  2:11.43  11              P  1:03.69
CHENG, EMILY          15 OR TUALATIN HILL  2:11.44  12              P  1:04.04
BRAND, IRIS           15 PC PLEASANTON SE  2:11.95  13              P  1:03.21
HUA, VIVY             15 PC MISSION SAN J  2:12.74  15              P  1:05.30
KOKOSZKA, MARAN       15 ** RAVENSONG AQU  2:12.74  14              P  1:03.93
NAYLOR, CHENOA        15 ** SAULT STE MAR  2:12.76  16              P  1:04.69
YUAN, CHARLENE        16 OR TUALATIN HILL  2:13.11  17              P  1:05.34
BRITTON, KATELIN      16 PC RIPON AQUATIC  2:13.21  18              P  1:03.50
TAYLOR, DANI          15 PC CROW CANYON C  2:13.39  19              P  1:03.75
BERGH, HANNAH         16 PC PLEASANTON SE  2:13.47  20              P  1:04.64
HENDERSON, ANA        15 PC CROW CANYON C  2:13.71  21              P  1:04.89
WEBB, VICTORIA        15 AZ SCOTTSDALE AQ  2:14.12  22              P  1:05.06
AUDEBERT, MANON       15 PC DE ANZA CUPER  2:14.44  23              P  1:04.61
SWANSON, ALEX         15 PC NAPA VALLEY S  2:14.84  24              P  1:04.70
KEARNS, RORY          15 OR TUALATIN HILL  2:14.89  25              P  1:04.32
CRITCHLEY, KALEN      16 ** SAULT STE MAR  2:15.00  26              P  1:05.60
KOPAS, EMILY          16 FG DAVIE NADADOR  2:15.05  27              P  1:04.90
BOWMAN, NATALIE       16 SN LODI CITY SWI  2:15.66  28              P  1:06.13
MACGREGOR, CATE       15 PC CROW CANYON C  2:15.67  29              P  1:07.00
MA, KIMBERLY          16 PC SANTA CLARA S  2:15.91  30              P  1:06.93
POMPA, ELYSIA         16 PC BRENTWOOD SEA  2:15.95  31              P  1:07.28
STITT, NINA           15 OR TUALATIN HILL  2:16.55  32              P  1:06.23
EAKER, MADISON        15 GU PEARLAND AQUA  2:16.56  33              P  1:06.31
WIRDZEK, LAUREN       16 PC EAST BAY BAT   2:17.00  34              P  1:05.84

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT   85
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SZAFRANSKI, GRACE KEL 15 PC TERRAPINS SWI  2:17.05  35              P  1:06.66
ZHOU, SOPHIA          15 OR TUALATIN HILL  2:17.13  36              P  1:07.13
GARZA, HALLI          16 PC TIGER AQUATIC  2:17.20  37              P  1:05.56
NICOLOSI, SARA        16 PC CROW CANYON C  2:17.25  38              P  1:06.63
FUJI, ALYSSA          16 OR UNATTACHED (O  2:17.46  39              P  1:06.81
BUCCI, EVELYN         16 PC CABRILLO THRE  2:18.40  41              P  1:07.10
STANBURY, HEATHER     16 PC DE ANZA CUPER  2:18.40  40              P  1:07.44
LANGLOIS, ALEX        15 ** SUDBURY LAURE  2:19.32  42              P  1:06.90
MANN, ALLISON         16 AZ PHOENIX SWIM   2:19.80  43              P  1:05.11
NGO, KELLY            16 PC DE ANZA CUPER  2:20.17  44              P  1:07.74
WELTON, MARY          16 PC VALLEJO AQUAT  2:21.44  45              P  1:07.43
LITTLEJOHN, ERICA     15 PC OAKLAND UNDER  2:24.83  46              P  1:07.81
OWEN, RACHEL          16 PC OSPREY AQUATI   DQUED                   P  1:00.07

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACK, LINNEA          16 PC OSPREY AQUATI  1:05.03   1  1:03.32 F1
                                                                    F    30.45
BARCELLONA, JENNY     16 PC CROW CANYON C  1:06.36   2  1:05.26 F2
                                                                    F    31.79
LADD, CAT             15 PC SANTA CLARA S  1:08.82   7  1:05.34 F3
                                                                    F    32.23
KOKOSZKA, MARAN       15 ** RAVENSONG AQU  1:07.84   5  1:05.90 F4
                                                                    F    32.36
YAMAHATA, TAYLOR      15 SN ARDEN HILLS S  1:06.72   3  1:06.07 F5
                                                                    F    32.19
GOLDMAN, LEAH         16 PC PEAK           1:07.52   4  1:06.59 F6
                                                                    F    32.58
SAILOR, MARITA        16 OR TUALATIN HILL  1:09.16   8  1:08.41 F7
                                                                    F    33.21
LANGLOIS, ALEX        15 ** SUDBURY LAURE  1:08.69   6  1:08.59 F8
                                                                    F    33.09

MACK, LINNEA          16 PC OSPREY AQUATI  1:05.03   1
BARCELLONA, JENNY     16 PC CROW CANYON C  1:06.36   2
YAMAHATA, TAYLOR      15 SN ARDEN HILLS S  1:06.72   3
GOLDMAN, LEAH         16 PC PEAK           1:07.52   4
KOKOSZKA, MARAN       15 ** RAVENSONG AQU  1:07.84   5
LANGLOIS, ALEX        15 ** SUDBURY LAURE  1:08.69   6
LADD, CAT             15 PC SANTA CLARA S  1:08.82   7
SAILOR, MARITA        16 OR TUALATIN HILL  1:09.16   8
CRITCHLEY, KALEN      16 ** SAULT STE MAR  1:09.44   9
EAKER, MADISON        15 GU PEARLAND AQUA  1:09.47  10
WINTER, ALLISON       15 AZ PHOENIX SWIM   1:09.84  11
CROOK, MEGAN          15 PC MISSION SAN J  1:09.86  12
KOPAS, EMILY          16 FG DAVIE NADADOR  1:09.99  13
SMITH, MARINA         15 PC CROW CANYON C  1:10.06  14
KIRK, MACKENZIE       16 PC BAY            1:10.17  15
KEANY, CELIA          16 OR TUALATIN HILL  1:10.21  16
JIN, SARAH            15 PC DE ANZA CUPER  1:10.53  18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NICOLOSI, SARA        16 PC CROW CANYON C  1:10.53  17
BRAND, IRIS           15 PC PLEASANTON SE  1:10.56  19
JIANG, MELISSA        15 PC MISSION SAN J  1:10.89  20
MANN, ALLISON         16 AZ PHOENIX SWIM   1:10.98  21
CHEUNG, HEIDI         15 PC MISSION SAN J  1:11.05  22
CHENG, EMILY          15 OR TUALATIN HILL  1:11.46  23
STANBURY, HEATHER     16 PC DE ANZA CUPER  1:11.71  24
HUA, VIVY             15 PC MISSION SAN J  1:11.81  25
COOPER, LEAH          15 PC OTTER SWIM CL  1:12.66  26
MCDONNELL, MIRANDA    15 PC TIGER AQUATIC  1:13.11  27
NIEMIRA, BECKY        16 PC SOUTH SAN FRA  1:13.16  28
LEWIS, RACHEL         16 AZ SCOTTSDALE AQ  1:13.26  29
CLARK, KATHERINE      16 PC CROW CANYON C  1:13.42  30
HENDERSON, ANA        15 PC CROW CANYON C  1:13.43  31
TAYLOR, DANI          15 PC CROW CANYON C  1:13.52  32
LEE, AILEEN           15 PC CROW CANYON C  1:13.62  33
NGUYEN, KATRINA       16 PC PALO ALTO STA  1:14.00  34
ALFORD, BRIANNA       15 AZ MESA AQUATICS  1:14.03  35
GUILLORY, CLAUDIA     15 SN FEATHER RIVER  1:14.97  36
MAGEE, MAIREN         15 PC CABRILLO THRE  1:16.83  37

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KOKOSZKA, MARAN       15 ** RAVENSONG AQU  2:26.65   5  2:20.12 F1  P  1:12.05
                                                                    F    33.01  1:08.54  1:45.17
MACK, LINNEA          16 PC OSPREY AQUATI  2:25.76   3  2:20.42 F2  P  1:09.66
                                                                    F    32.26  1:07.06  1:44.11
LADD, CAT             15 PC SANTA CLARA S  2:22.90   1  2:20.68 F3  P  1:10.34
                                                                    F    33.47  1:08.65  1:44.84
BARCELLONA, JENNY     16 PC CROW CANYON C  2:24.23   2  2:24.21 F4  P  1:09.42
                                                                    F    33.08  1:09.32  1:46.69
LANGLOIS, ALEX        15 ** SUDBURY LAURE  2:26.99   6  2:25.84 F5  P  1:11.12
                                                                    F    34.72  1:11.51  1:48.79
SMITH, MARINA         15 PC CROW CANYON C  2:27.47   7  2:26.68 F6  P  1:11.65
                                                                    F    34.11  1:11.11  1:49.15
KOPAS, EMILY          16 FG DAVIE NADADOR  2:27.99   8  2:27.55 F7  P  1:12.03
                                                                    F    35.03  1:11.97  1:50.15
EAKER, MADISON        15 GU PEARLAND AQUA  2:25.92   4  2:28.25 F8  P  1:11.10
                                                                    F    34.49  1:11.99  1:50.29

LADD, CAT             15 PC SANTA CLARA S  2:22.90   1              P  1:10.34
BARCELLONA, JENNY     16 PC CROW CANYON C  2:24.23   2              P  1:09.42
MACK, LINNEA          16 PC OSPREY AQUATI  2:25.76   3              P  1:09.66
EAKER, MADISON        15 GU PEARLAND AQUA  2:25.92   4              P  1:11.10
KOKOSZKA, MARAN       15 ** RAVENSONG AQU  2:26.65   5              P  1:12.05
LANGLOIS, ALEX        15 ** SUDBURY LAURE  2:26.99   6              P  1:11.12
SMITH, MARINA         15 PC CROW CANYON C  2:27.47   7              P  1:11.65
KOPAS, EMILY          16 FG DAVIE NADADOR  2:27.99   8              P  1:12.03
GOLDMAN, LEAH         16 PC PEAK           2:28.46   9              P  1:12.67
NICOLOSI, SARA        16 PC CROW CANYON C  2:29.56  10              P  1:13.54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAILOR, MARITA        16 OR TUALATIN HILL  2:29.64  11              P  1:12.64
CHENG, EMILY          15 OR TUALATIN HILL  2:30.49  12              P  1:13.30
CRITCHLEY, KALEN      16 ** SAULT STE MAR  2:30.54  13              P  1:11.59
CHUNG, EVA            15 PC PLEASANTON SE  2:30.91  14              P  1:14.50
CHEUNG, HEIDI         15 PC MISSION SAN J  2:31.23  15              P  1:13.76
BRAND, IRIS           15 PC PLEASANTON SE  2:31.92  16              P  1:13.66
JIANG, MELISSA        15 PC MISSION SAN J  2:32.09  17              P  1:15.01
WINTER, ALLISON       15 AZ PHOENIX SWIM   2:32.16  18              P  1:13.75
NAYLOR, CHENOA        15 ** SAULT STE MAR  2:32.17  19              P  1:14.42
GARZA, HALLI          16 PC TIGER AQUATIC  2:33.16  20              P  1:15.87
KEANY, CELIA          16 OR TUALATIN HILL  2:33.62  21              P  1:15.56
MANN, ALLISON         16 AZ PHOENIX SWIM   2:33.71  22              P  1:13.22
NIEMIRA, BECKY        16 PC SOUTH SAN FRA  2:34.40  23              P  1:14.30
KIRK, MACKENZIE       16 PC BAY            2:35.88  24              P  1:16.08
STANBURY, HEATHER     16 PC DE ANZA CUPER  2:35.93  25              P  1:16.50
LEWIS, RACHEL         16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:36.71  26              P  1:15.55
STITT, NINA           15 OR TUALATIN HILL  2:37.04  27              P  1:17.33
MCDONNELL, MIRANDA    15 PC TIGER AQUATIC  2:37.37  28              P  1:16.11
COOPER, LEAH          15 PC OTTER SWIM CL  2:38.18  29              P  1:15.53
SAFRAN, JANNA         15 PC PALO ALTO STA  2:39.19  30              P  1:18.31
ALFORD, BRIANNA       15 AZ MESA AQUATICS  2:39.33  31              P  1:17.66
SCHULTZ, COURTNEY     15 PC PEAK           2:39.66  32              P  1:18.30
NGUYEN, KATRINA       16 PC PALO ALTO STA  2:40.04  33              P  1:17.32
EASTICK, BRENNA       16 ** SUDBURY LAURE  2:42.18  34              P  1:19.25

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT  113
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KOPAS, EMILY          16 FG DAVIE NADADOR  1:14.46   1  1:14.49 F1
                                                                    F    35.96
LEE, AILEEN           15 PC CROW CANYON C  1:16.36   2  1:14.52 F2
                                                                    F    35.19
SCHUMANN, KRISTIN     15 PC CROW CANYON C  1:17.62   3  1:16.57 F3
                                                                    F    36.18
MILLER, AMANDA        16 PC CROW CANYON C  1:17.74   4  1:16.92 F4
                                                                    F    35.59
CROOK, MEGAN          15 PC MISSION SAN J  1:18.38   7  1:17.68 F5
                                                                    F    37.72
YUAN, CHARLENE        16 OR TUALATIN HILL  1:18.03   5  1:18.17 F6
                                                                    F    37.50
CHUNG, EVA            15 PC PLEASANTON SE  1:18.93   8  1:18.71 F7
                                                                    F    37.25
SWANSON, ALEX         15 PC NAPA VALLEY S  1:18.21   6  1:18.89 F8
                                                                    F    36.54

KOPAS, EMILY          16 FG DAVIE NADADOR  1:14.46   1
LEE, AILEEN           15 PC CROW CANYON C  1:16.36   2
SCHUMANN, KRISTIN     15 PC CROW CANYON C  1:17.62   3
MILLER, AMANDA        16 PC CROW CANYON C  1:17.74   4
YUAN, CHARLENE        16 OR TUALATIN HILL  1:18.03   5
SWANSON, ALEX         15 PC NAPA VALLEY S  1:18.21   6

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT  113
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROOK, MEGAN          15 PC MISSION SAN J  1:18.38   7
CHUNG, EVA            15 PC PLEASANTON SE  1:18.93   8
ZHAO, TIFFANY         15 OR TUALATIN HILL  1:19.21   9
AUCHARD, LAYNA        16 PC PEAK           1:19.60  10
SOLTZ, HANNAH         16 PC OAKLAND UNDER  1:20.24  11
BARATTOLO, GABRIELLA  16 PC CROW CANYON C  1:20.51  12
NGO, KELLY            16 PC DE ANZA CUPER  1:21.94  13
KEANY, CELIA          16 OR TUALATIN HILL  1:21.99  14
CHENG, CHRISTINA      15 PC DE ANZA CUPER  1:22.43  15
OWEN, RACHEL          16 PC OSPREY AQUATI  1:22.63  16
SCHULTZ, COURTNEY     15 PC PEAK           1:22.98  17
FELLOWS, HALEY        16 OR TUALATIN HILL  1:23.08  18
JIN, SARAH            15 PC DE ANZA CUPER  1:23.27  19
RILEY, JENNA          16 PC UN  (PC)       1:23.58  20
RODRIGUEZ, ANAMIGUEL  16 PC TIGER AQUATIC  1:23.60  21
NGUYEN, ALEXA         15 PC DE ANZA CUPER  1:23.93  22
MURPHY, HALEY         16 PC NAPA VALLEY S  1:24.26  23
GARZA, HALLI          16 PC TIGER AQUATIC  1:24.53  24
CESIN, SAIDE          15 ** ACUATICA NELS  1:24.60  25
UPPULURI, NISHA       15 PC SANTA CLARA S  1:25.04  26
MORANO, ALEX          16 GU PEARLAND AQUA  1:25.14  27
STITT, NINA           15 OR TUALATIN HILL  1:25.44  28
LANCE, KRISTEN        15 SN SPARE TIME AQ  1:26.65  29
BRAND, IRIS           15 PC PLEASANTON SE  1:26.88  30

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   15-16   200 BREAST                                  EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KOPAS, EMILY          16 FG DAVIE NADADOR  2:37.93   1  2:38.01 F1  P  1:15.55
                                                                    F    35.15  1:15.00  1:56.53
YUAN, CHARLENE        16 OR TUALATIN HILL  2:43.50   2  2:38.51 F2  P  1:20.00
                                                                    F    36.75  1:16.85  1:57.37
LEE, AILEEN           15 PC CROW CANYON C  2:46.32   4  2:42.39 F3  P  1:19.43
                                                                    F    36.42  1:17.35  1:59.83
CHUNG, EVA            15 PC PLEASANTON SE  2:43.57   3  2:44.18 F4  P  1:17.77
                                                                    F    36.67  1:18.04  2:00.67
CROOK, MEGAN          15 PC MISSION SAN J  2:48.51   5  2:47.05 F5  P  1:23.08
                                                                    F    38.21  1:21.15  2:05.38
MAXFIELD, LILY        15 PC NEPTUNE SWIMM  2:49.96   7  2:48.52 F6  P  1:21.01
                                                                    F    38.07  1:21.21  2:04.71
METCALFE, MARTHA      16 ** LANGLEY OLYMP  2:50.09   8  2:48.79 F7  P  1:21.77
                                                                    F    38.57  1:20.90  2:05.38
SCHUMANN, KRISTIN     15 PC CROW CANYON C  2:49.81   6  2:51.37 F8  P  1:21.01
                                                                    F    37.28  1:19.72  2:05.36

KOPAS, EMILY          16 FG DAVIE NADADOR  2:37.93   1              P  1:15.55
YUAN, CHARLENE        16 OR TUALATIN HILL  2:43.50   2              P  1:20.00
CHUNG, EVA            15 PC PLEASANTON SE  2:43.57   3              P  1:17.77
LEE, AILEEN           15 PC CROW CANYON C  2:46.32   4              P  1:19.43
CROOK, MEGAN          15 PC MISSION SAN J  2:48.51   5              P  1:23.08
SCHUMANN, KRISTIN     15 PC CROW CANYON C  2:49.81   6              P  1:21.01

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   15-16   200 BREAST                                  EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAXFIELD, LILY        15 PC NEPTUNE SWIMM  2:49.96   7              P  1:21.01
METCALFE, MARTHA      16 ** LANGLEY OLYMP  2:50.09   8              P  1:21.77
AUCHARD, LAYNA        16 PC PEAK           2:50.55   9              P  1:21.84
GOLDMAN, LEAH         16 PC PEAK           2:50.72  10              P  1:21.94
FELLOWS, HALEY        16 OR TUALATIN HILL  2:52.15  11              P  1:22.51
YAMAHATA, TAYLOR      15 SN ARDEN HILLS S  2:52.85  12              P  1:23.90
SOLTZ, HANNAH         16 PC OAKLAND UNDER  2:55.00  13              P  1:25.64
CHENG, CHRISTINA      15 PC DE ANZA CUPER  2:55.75  14              P  1:23.88
JIN, SARAH            15 PC DE ANZA CUPER  2:56.33  15              P  1:25.29
CESIN, SAIDE          15 ** ACUATICA NELS  2:56.43  16              P  1:24.54
GARZA, HALLI          16 PC TIGER AQUATIC  2:56.74  17              P  1:26.44
ZHAO, TIFFANY         15 OR TUALATIN HILL  2:57.33  18              P  1:23.41
RILEY, JENNA          16 PC UN  (PC)       2:57.64  19              P  1:25.14
MA, KIMBERLY          16 PC SANTA CLARA S  2:58.09  20              P  1:26.16
MILLER, AMANDA        16 PC CROW CANYON C  2:58.10  21              P  1:24.16
MORANO, ALEX          16 GU PEARLAND AQUA  2:58.18  22              P  1:25.74
WINTER, ALLISON       15 AZ PHOENIX SWIM   2:58.31  23              P  1:25.34
SAISI, STEPHANIE      15 PC BURLINGAME AQ  2:58.99  24              P  1:27.05
UPPULURI, NISHA       15 PC SANTA CLARA S  2:59.57  25              P  1:25.82
STITT, NINA           15 OR TUALATIN HILL  2:59.89  26              P  1:26.16
RODRIGUEZ, ANAMIGUEL  16 PC TIGER AQUATIC  3:00.95  27              P  1:25.44
NGUYEN, ALEXA         15 PC DE ANZA CUPER  3:00.98  28              P  1:27.40
MURPHY, HALEY         16 PC NAPA VALLEY S  3:01.73  29              P  1:26.53
YUAN, CHARLOTTE       15 PC MISSION SAN J  3:02.74  30              P  1:26.68
JIANG, MELISSA        15 PC MISSION SAN J  3:05.40  31              P  1:30.42
CHEUNG, HEIDI         15 PC MISSION SAN J  3:07.41  32              P  1:30.13

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT  123
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACK, LINNEA          16 PC OSPREY AQUATI  1:03.81   1  1:02.52 F1
                                                                    F    29.07
WITTENBRINK, JAYNA    15 PC PALO ALTO STA  1:04.21   2  1:04.57 F2
                                                                    F    29.98
SAILOR, MARITA        16 OR TUALATIN HILL  1:06.89   4  1:05.81 F3
                                                                    F    31.01
ROMKES, LAURA         16 ** RAVENSONG AQU  1:06.49   3  1:06.14 F4
                                                                    F    31.29
POPPE, HEIDI          16 PC CROW CANYON C  1:06.98   5  1:06.20 F5
                                                                    F    30.53
KNOWLES, RACHEL       15 PC PLEASANTON SE  1:07.12   6  1:06.20 F5
                                                                    F    31.28
NAYLOR, CHENOA        15 ** SAULT STE MAR  1:07.31   7  1:06.45 F7
                                                                    F    31.47
HUA, VIVY             15 PC MISSION SAN J  1:07.36   8  1:08.04 F8
                                                                    F    31.32

MACK, LINNEA          16 PC OSPREY AQUATI  1:03.81   1
WITTENBRINK, JAYNA    15 PC PALO ALTO STA  1:04.21   2
ROMKES, LAURA         16 ** RAVENSONG AQU  1:06.49   3
SAILOR, MARITA        16 OR TUALATIN HILL  1:06.89   4

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT  123
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POPPE, HEIDI          16 PC CROW CANYON C  1:06.98   5
KNOWLES, RACHEL       15 PC PLEASANTON SE  1:07.12   6
NAYLOR, CHENOA        15 ** SAULT STE MAR  1:07.31   7
HUA, VIVY             15 PC MISSION SAN J  1:07.36   8
THOMPSON, KASEY       15 ** SUDBURY LAURE  1:07.39   9
TAYLOR, DANI          15 PC CROW CANYON C  1:07.45  10
JIN, SARAH            15 PC DE ANZA CUPER  1:07.49  11
HENDERSON, ANA        15 PC CROW CANYON C  1:07.56  12
ROJAS, ALEXIA         15 PC PALO ALTO STA  1:07.74  13
YUAN, CHARLENE        16 OR TUALATIN HILL  1:08.04  14
CHENG, EMILY          15 OR TUALATIN HILL  1:08.31  15
BERGH, HANNAH         16 PC PLEASANTON SE  1:08.33  16
NICOLOSI, SARA        16 PC CROW CANYON C  1:08.63  17
SMITH, MARINA         15 PC CROW CANYON C  1:09.09  18
OWEN, RACHEL          16 PC OSPREY AQUATI  1:09.10  19
CROOK, MEGAN          15 PC MISSION SAN J  1:09.14  20
CHENG, CHRISTINA      15 PC DE ANZA CUPER  1:09.30  21
POMPA, ELYSIA         16 PC BRENTWOOD SEA  1:09.68  22
METCALFE, MARTHA      16 ** LANGLEY OLYMP  1:09.81  23
KEARNS, RORY          15 OR TUALATIN HILL  1:09.94  24
CHUNG, EVA            15 PC PLEASANTON SE  1:10.16  25
NIEMIRA, BECKY        16 PC SOUTH SAN FRA  1:10.31  26
JIANG, MELISSA        15 PC MISSION SAN J  1:10.68  27
LEE, AILEEN           15 PC CROW CANYON C  1:10.85  28
MA, KIMBERLY          16 PC SANTA CLARA S  1:11.24  29
LEUNG, KAITLIN        16 PC YMCA PRESIDIO  1:11.55  30
NGUYEN, CASSIE        16 PC WEST COAST AQ  1:11.63  31
MANN, ALLISON         16 AZ PHOENIX SWIM   1:12.01  32
BRAND, IRIS           15 PC PLEASANTON SE  1:12.29  33
FUJI, ALYSSA          16 OR UNATTACHED (O  1:13.84  34
CHEUNG, HEIDI         15 PC MISSION SAN J  1:13.99  35
MAGEE, MAIREN         15 PC CABRILLO THRE  1:14.23  36
MCNAMARA, MONICA      15 PC CROW CANYON C  1:14.37  37
ZHAO, TIFFANY         15 OR TUALATIN HILL  1:14.71  38

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   95
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARZA, HALLI          16 PC TIGER AQUATIC  2:24.86   2  2:21.68 F1  P  1:11.05
                                                                    F    32.46  1:09.14  1:45.45
KNOWLES, RACHEL       15 PC PLEASANTON SE  2:25.66   3  2:22.15 F2  P  1:09.61
                                                                    F    32.36  1:08.87  1:46.09
ROMKES, LAURA         16 ** RAVENSONG AQU  2:23.13   1  2:22.16 F3  P  1:08.00
                                                                    F    31.95  1:08.19  1:45.08
METCALFE, MARTHA      16 ** LANGLEY OLYMP  2:28.44   5  2:28.46 F4  P  1:09.94
                                                                    F    32.33  1:10.27  1:48.82
NAYLOR, CHENOA        15 ** SAULT STE MAR  2:28.86   6  2:28.81 F5  P  1:09.90
                                                                    F    32.22  1:09.02  1:47.72
CHENG, EMILY          15 OR TUALATIN HILL  2:31.83   9  2:30.95 F6  P  1:11.47
                                                                    F    33.30  1:10.99  1:50.33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   95
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THOMPSON, KASEY       15 ** SUDBURY LAURE  2:30.65   8  2:31.23 F7  P  1:10.44
                                                                    F    32.42  1:09.45  1:49.84
NIEMIRA, BECKY        16 PC SOUTH SAN FRA  2:30.20   7  2:31.57 F8  P  1:10.09
                                                                    F    33.30  1:11.05  1:50.62

ROMKES, LAURA         16 ** RAVENSONG AQU  2:23.13   1              P  1:08.00
GARZA, HALLI          16 PC TIGER AQUATIC  2:24.86   2              P  1:11.05
KNOWLES, RACHEL       15 PC PLEASANTON SE  2:25.66   3              P  1:09.61
SAILOR, MARITA        16 OR TUALATIN HILL  2:27.26   4              P  1:09.98
METCALFE, MARTHA      16 ** LANGLEY OLYMP  2:28.44   5              P  1:09.94
NAYLOR, CHENOA        15 ** SAULT STE MAR  2:28.86   6              P  1:09.90
NIEMIRA, BECKY        16 PC SOUTH SAN FRA  2:30.20   7              P  1:10.09
THOMPSON, KASEY       15 ** SUDBURY LAURE  2:30.65   8              P  1:10.44
CHENG, EMILY          15 OR TUALATIN HILL  2:31.83   9              P  1:11.47
TAYLOR, DANI          15 PC CROW CANYON C  2:32.41  10              P  1:11.98
MA, KIMBERLY          16 PC SANTA CLARA S  2:33.58  11              P  1:12.71
BERGH, HANNAH         16 PC PLEASANTON SE  2:33.63  12              P  1:11.01
ROJAS, ALEXIA         15 PC PALO ALTO STA  2:34.32  13              P  1:11.15
CHUNG, EVA            15 PC PLEASANTON SE  2:34.94  14              P  1:11.41
POMPA, ELYSIA         16 PC BRENTWOOD SEA  2:36.12  15              P  1:13.45
MCNAMARA, MONICA      15 PC CROW CANYON C  2:36.62  16              P  1:14.87
FUJI, ALYSSA          16 OR UNATTACHED (O  2:37.60  17              P  1:15.12
YUAN, CHARLOTTE       15 PC MISSION SAN J  2:46.90  18              P  1:16.95
MAXFIELD, LILY        15 PC NEPTUNE SWIMM  2:48.33  19              P  1:17.89

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YAMAHATA, TAYLOR      15 SN ARDEN HILLS S  2:25.88   1  2:24.14 F1  P  1:07.56
                                                                    F    31.07  1:06.36  1:51.21
KOPAS, EMILY          16 FG DAVIE NADADOR  2:26.19   2  2:25.35 F2  P  1:10.51
                                                                    F    32.36  1:10.03  1:51.21
SAILOR, MARITA        16 OR TUALATIN HILL  2:27.23   4  2:25.40 F3  P  1:08.29
                                                                    F    30.97  1:08.05  1:52.08
YUAN, CHARLENE        16 OR TUALATIN HILL  2:26.85   3  2:25.81 F4  P  1:09.95
                                                                    F    31.95  1:10.46  1:52.97
BARCELLONA, JENNY     16 PC CROW CANYON C  2:28.69   7  2:26.20 F5  P  1:09.73
                                                                    F    32.12  1:07.73  1:52.54
KEANY, CELIA          16 OR TUALATIN HILL  2:28.84   8  2:28.39 F6  P  1:12.77
                                                                    F    32.64  1:11.34  1:55.38
CROOK, MEGAN          15 PC MISSION SAN J  2:29.28   9  2:28.65 F7  P  1:11.27
                                                                    F    31.92  1:10.61  1:54.92
NICOLOSI, SARA        16 PC CROW CANYON C  2:28.15   6  2:28.71 F8  P  1:09.91
                                                                    F    32.29  1:10.83  1:55.32

YAMAHATA, TAYLOR      15 SN ARDEN HILLS S  2:25.88   1              P  1:07.56
KOPAS, EMILY          16 FG DAVIE NADADOR  2:26.19   2              P  1:10.51
YUAN, CHARLENE        16 OR TUALATIN HILL  2:26.85   3              P  1:09.95
SAILOR, MARITA        16 OR TUALATIN HILL  2:27.23   4              P  1:08.29
GOLDMAN, LEAH         16 PC PEAK           2:27.50   5              P  1:07.68
NICOLOSI, SARA        16 PC CROW CANYON C  2:28.15   6              P  1:09.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARCELLONA, JENNY     16 PC CROW CANYON C  2:28.69   7              P  1:09.73
KEANY, CELIA          16 OR TUALATIN HILL  2:28.84   8              P  1:12.77
CROOK, MEGAN          15 PC MISSION SAN J  2:29.28   9              P  1:11.27
CHUNG, EVA            15 PC PLEASANTON SE  2:29.70  10              P  1:10.48
CHENG, EMILY          15 OR TUALATIN HILL  2:29.87  11              P  1:08.70
BARATTOLO, GABRIELLA  16 PC CROW CANYON C  2:30.33  12              P  1:11.28
SWANSON, ALEX         15 PC NAPA VALLEY S  2:31.09  13              P  1:12.46
HENDERSON, ANA        15 PC CROW CANYON C  2:31.16  14              P  1:11.06
SMITH, MARINA         15 PC CROW CANYON C  2:31.54  15              P  1:09.65
LEE, AILEEN           15 PC CROW CANYON C  2:31.88  16              P  1:12.82
KNOWLES, RACHEL       15 PC PLEASANTON SE  2:32.15  17              P  1:12.70
GARZA, HALLI          16 PC TIGER AQUATIC  2:32.20  18              P  1:11.83
MATHERSON, PAIGE      16 PC SAN RAMON VAL  2:32.76  19              P  1:12.81
CHENG, CHRISTINA      15 PC DE ANZA CUPER  2:32.82  20              P  1:13.29
METCALFE, MARTHA      16 ** LANGLEY OLYMP  2:33.00  21              P  1:13.54
JIN, SARAH            15 PC DE ANZA CUPER  2:33.01  22              P  1:11.60
WINTER, ALLISON       15 AZ PHOENIX SWIM   2:33.47  23              P  1:11.13
MACGREGOR, CATE       15 PC CROW CANYON C  2:33.62  24              P  1:13.19
TAYLOR, DANI          15 PC CROW CANYON C  2:33.69  25              P  1:12.62
THOMPSON, KASEY       15 ** SUDBURY LAURE  2:34.41  26              P  1:14.01
HUA, VIVY             15 PC MISSION SAN J  2:34.47  27              P  1:12.25
LANGLOIS, ALEX        15 ** SUDBURY LAURE  2:34.50  28              P  1:11.40
BRAND, IRIS           15 PC PLEASANTON SE  2:34.63  29              P  1:11.83
MA, KIMBERLY          16 PC SANTA CLARA S  2:34.83  30              P  1:14.63
SZAFRANSKI, GRACE KEL 15 PC TERRAPINS SWI  2:35.30  31              P  1:12.27
JIANG, MELISSA        15 PC MISSION SAN J  2:35.54  32              P  1:14.10
MORANO, ALEX          16 GU PEARLAND AQUA  2:35.58  33              P  1:13.85
SCHULTZ, COURTNEY     15 PC PEAK           2:35.93  34              P  1:15.21
KEARNS, RORY          15 OR TUALATIN HILL  2:36.64  35              P  1:13.00
AUDEBERT, MANON       15 PC DE ANZA CUPER  2:36.66  36              P  1:14.37
NGO, KELLY            16 PC DE ANZA CUPER  2:37.16  37              P  1:13.59
BRITTON, KATELIN      16 PC RIPON AQUATIC  2:37.23  38              P  1:15.58
CESIN, SAIDE          15 ** ACUATICA NELS  2:37.41  39              P  1:13.75
MILLER, AMANDA        16 PC CROW CANYON C  2:37.42  40              P  1:14.55
STITT, NINA           15 OR TUALATIN HILL  2:37.58  41              P  1:15.62
ZHAO, TIFFANY         15 OR TUALATIN HILL  2:37.70  42              P  1:14.62
AUCHARD, LAYNA        16 PC PEAK           2:38.30  43              P  1:17.98
CHEUNG, HEIDI         15 PC MISSION SAN J  2:38.43  44              P  1:13.72
KOKOSZKA, MARAN       15 ** RAVENSONG AQU  2:39.01  45              P  1:11.58
HANSEN, JULIA         15 PC KOA AQUATICS   2:39.87  46              P  1:15.34
ZHOU, SOPHIA          15 OR TUALATIN HILL  2:41.06  47              P  1:15.96
WELTON, MARY          16 PC VALLEJO AQUAT  2:47.25  48              P  1:20.63
SCHUMANN, KRISTIN     15 PC CROW CANYON C   DQUED                   P  1:18.68

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   15-18   200 M. R.                                   EVENT  137
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               2:01.40   1      31.94  1:05.30  1:34.39
         BARCELLONA, JENNY   16
         POPPE, HEIDI        16
         NEEL, MARISSA       17
         TAYLOR, DANI        15
MSJA,  A  15-18       18 PC MISSION SAN J               2:04.09   2      32.10  1:07.41  1:36.84
         CHEUNG, HILVY       17
         CROOK, MEGAN        15
         XU, JENNIFER        18
         HUA, VIVY           15
CROW,  B  15-18       18 PC CROW CANYON C               2:04.18   3      32.38  1:06.63  2:00.77
         WHITE, MADISON      17
         LEE, AILEEN         15
         ORLANDI, DANIELLA   17
         DOAN, NATALIE       15
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               2:04.71   4      32.91  1:08.12  1:37.90
         JETTER, CAYLA       17
         KAY, KORTNEY        17
         KNOWLES, RACHEL     15
         BRAND, IRIS         15
SLSC,  A  15-18       18 ** SUDBURY LAURE               2:04.94   5      32.35  1:07.73  1:37.82
         LANGLOIS, ALEX      15
         WHIPPLE, EMILIE     17
         THOMPSON, KASEY     15
         LANGLOIS, JULIE     17
THSC,  A  15-18       18 OR TUALATIN HILL               2:06.34   6      32.05  1:08.43  1:38.58
         SAILOR, MARITA      16
         YUAN, CHARLENE      16
         WITTENAUER-LEE, BLAI18
         KEANY, CELIA        16
THSC,  B  15-18       18 OR TUALATIN HILL               2:06.85   7      33.21  1:07.24  1:38.36
         MCMAHON, CAITLIN    17
         ZHAO, TIFFANY       15
         KEARNS, RORY        15
         CHENG, EMILY        15
CROW,  C  15-18       18 PC CROW CANYON C               2:07.67   8      32.86  1:08.10  1:39.30
         SMITH, MARINA       15
         SCHUMANN, KRISTIN   15
         MILLER, AMANDA      16
         HENDERSON, ANA      15
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               2:09.31          33.42  1:10.61  1:41.65
         BERGH, MARISSA      17
         CHUNG, EVA          15
         WONG, NATALIE       18
         BRAND, KIRSTEN      17
MSJA,  B  15-18       18 PC MISSION SAN J               2:09.73          32.59  1:08.67  1:41.16
         CHEUNG, HEIDI       15
         LEE, AUSTINE        17
         YUAN, CHARLOTTE     15
         JIANG, MELISSA      15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   15-18   200 M. R.                                   EVENT  137
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               2:10.70          32.34  1:09.82  1:40.80
         LADD, CAT           15
         UPPULURI, NISHA     15
         TANG, HELEN         17
         BLAKE, ABBY         18
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               2:11.10          33.42  1:11.92  1:42.01
         WONG, MICHELLE      17
         NGO, KELLY          16
         JIN, SARAH          15
         TAI, TAMMY          17
PLS,  C  15-18        18 PC PLEASANTON SE               2:15.77          34.84  1:13.05  1:45.72
         WOODS, MAGGIE       17
         SACCULLO, EMILY     18
         BERGH, HANNAH       16
         MARTIN, BERNADINE   17

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   15-18   400 M. R.                                   EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               4:21.74   1      31.44  1:04.18  1:38.32  2:17.91  2:47.98  3:22.18  3:50.30
         WHITE, MADISON      17
         POPPE, HEIDI        16
         NEEL, MARISSA       17
         TAYLOR, DANI        15
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               4:30.75   2      33.61  1:08.90  1:44.30  2:25.14  2:56.37  3:31.70  3:59.89
         BROWN, ALLISON      18
         LI, CELINA          17
         KNOWLES, RACHEL     15
         BRAND, IRIS         15
CROW,  B  15-18       18 PC CROW CANYON C               4:31.40   3      33.20  1:08.19  1:43.94  2:25.42  2:55.44  3:30.44  3:59.58
         BARCELLONA, JENNY   16
         LEE, AILEEN         15
         ORLANDI, DANIELLA   17
         SMITH, MARINA       15
THSC,  A  15-18       18 OR TUALATIN HILL               4:32.75   4      32.78  1:08.02           2:25.17  1:44.13  3:32.86  4:01.61
         SAILOR, MARITA      16
         YUAN, CHARLENE      16
         KEARNS, RORY        15
         CHENG, EMILY        15
THSC,  B  15-18       18 OR TUALATIN HILL               4:33.32   5      33.29  1:08.32  1:43.96  2:25.03  2:56.17  3:32.11  4:00.92
         KEANY, CELIA        16
         MCMAHON, CAITLIN    17
         WITTENAURER-LEE, BLA18
         ZHAO, TIFFANY       15
MSJA,  A  15-18       18 PC MISSION SAN J               4:33.59   6      33.66  1:10.22           2:29.69  2:59.97  3:33.96  4:02.11
         CROOK, MEGAN        15
         LEE, AUSTINE        17
         CHEUNG, HILVY       17
         HUA, VIVY           15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   15-18   400 M. R.                                   EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               4:34.03   7      34.49  1:10.11  1:46.18  2:27.52  2:59.39  3:34.92  4:03.37
         BERGH, MARISSA      17
         CHUNG, EVA          15
         BROWN, MARISSA      18
         BRAND, KIRSTEN      17
SLSC,  A  15-18       18 ** SUDBURY LAURE               4:36.16   8      33.45  1:08.77           2:29.07  1:45.41  3:34.55  4:03.14
         LANGLOIS, ALEX      15
         WHIPPLE, EMILIE     17
         THOMPSON, KASEY     15
         LANGLOIS, JULIE     17
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               4:36.34          32.65  1:07.01  1:44.78  2:28.30  2:59.04  3:34.73  4:04.33
         CLARNO, KRISTEN     18
         CHENG, CHRISTINA    15
         JIN, SARAH          15
         TAI, TAMMY          17
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               4:39.85          31.95  1:05.45  1:43.14  2:26.36  3:00.15  3:38.40  4:07.41
         LADD, CAT           15
         UPPULURI, NISHA     15
         MA, KIMBERLY        16
         BLAKE, ABBY         18
PLS,  C  15-18        18 PC PLEASANTON SE               4:40.54          32.98  1:07.98  1:45.40  2:29.66  3:01.85  3:39.05  4:08.23
         JETTER, CAYLA       17
         KAY, KORTNEY        17
         WONG, NATALIE       18
         WOODS, MAGGIE       17
MSJA,  B  15-18       18 PC MISSION SAN J               4:44.59          33.81  1:09.63  1:48.24  2:33.10  3:05.86  3:43.54  4:12.34
         CHEUNG, HEIDI       15
         YUAN, CHARLOTTE     15
         JIANG, MELISSA      15
         XU, JENNIFER        18
CROW,  C  15-18       18 PC CROW CANYON C                DQUED           32.98  1:09.51           1:31.57  2:58.78  3:33.94  4:02.77
         DOYLE, JACKIE       17
         SCHUMANN, KRISTIN   15
         HENDERSON, ANA      15
         BARATTOLO, GABRIELLA16

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   15-18   200 F. R.                                   EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               1:49.34   1      27.02    54.81  1:22.28
         BRAND, IRIS         15
         BERGH, MARISSA      17
         BROWN, ALLISON      18
         BRAND, KIRSTEN      17
MSJA,  A  15-18       18 PC MISSION SAN J               1:50.45   2      27.54    55.10  1:22.84
         CROOK, MEGAN        15
         HUA, VIVY           15
         CHEUNG, HILVY       17
         LEE, AUSTINE        17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   15-18   200 F. R.                                   EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THSC,  A  15-18       18 OR TUALATIN HILL               1:50.74   3      27.89    55.64  1:23.72
         KEANY, CELIA        16
         YUAN, CHARLENE      16
         WITTENAUER-LEE, BLAI18
         SAILOR, MARITA      16
CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               1:50.80   4      28.31    55.67  1:23.33
         BARCELLONA, JENNY   16
         TAYLOR, DANI        15
         NEEL, MARISSA       17
         ORLANDI, DANIELLA   17
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               1:51.11   5      28.44    56.17  1:24.29
         WONG, MICHELLE      17
         AUDEBERT, MANON     15
         JIN, SARAH          15
         CLARNO, KRISTEN     18
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               1:53.14   6      27.44    56.10  1:24.13
         LI, CELINA          17
         BERGH, HANNAH       16
         WOODS, MAGGIE       17
         KNOWLES, RACHEL     15
THSC,  B  15-18       18 OR TUALATIN HILL               1:53.25   7      28.65    56.68  1:24.86
         KEARNS, RORY        15
         CHENG, EMILY        15
         ZHAO, TIFFANY       15
         ZHOU, SOPHIA        15
CROW,  B  15-18       18 PC CROW CANYON C               1:53.31   8      29.04    56.89  1:25.33
         BARATTOLO, GABRIELLA16
         DOAN, NATALIE       15
         POPPE, HEIDI        16
         SMITH, MARINA       15
CROW,  C  15-18       18 PC CROW CANYON C               1:53.52          28.67    56.93  1:25.22
         LEE, AILEEN         15
         MILLER, AMANDA      16
         NICOLOSI, SARA      16
         HENDERSON, ANA      15
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               1:55.12          27.81    57.25  1:27.31
         LADD, CAT           15
         BLAKE, ABBY         18
         MA, KIMBERLY        16
         SOE, SANDRA         15
PLS,  C  15-18        18 PC PLEASANTON SE               1:55.14          28.44    57.16  1:26.01
         BROWN, MARISSA      18
         CHUNG, EVA          15
         KAY, KORTNEY        17
         JETTER, CAYLA       17
MSJA,  B  15-18       18 PC MISSION SAN J               1:55.78          27.71    56.72  1:26.29
         XU, JENNIFER        18
         JIANG, MELISSA      15
         CHEUNG, HEIDI       15
         YUAN, CHARLOTTE     15
SLSC,  A  15-18       18 ** SUDBURY LAURE               1:55.87          29.41    57.21  1:25.99
         THOMPSON, KASEY     15
         LANGLOIS, JULIE     17
         LANGLOIS, ALEX      15
         EASTICK, BRENNA     16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   15-18   400 F. R.                                   EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               3:58.28   1      29.94  1:00.93  1:29.65  2:01.02  2:29.47  3:00.37  3:28.52
         NEEL, MARISSA       17
         SMITH, MARINA       15
         TAYLOR, DANI        15
THSC,  A  15-18       18 OR TUALATIN HILL               3:58.29   2      29.03    59.87  1:28.20  1:30.87           2:58.17  3:26.82
         KEANY, CELIA        16
         SAILOR, MARITA      16
         CHENG, EMILY        15
         YUAN, CHARLENE      16
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               3:58.31   3      28.73    59.75  1:29.29  2:00.01  2:29.14  3:00.58
         BRAND, IRIS         15
         BROWN, ALLISON      18
         BRAND, KIRSTEN      17
         LI, CELINA          17
MSJA,  A  15-18       18 PC MISSION SAN J               4:00.30   4      29.13  1:00.74  1:28.76  1:59.60           3:00.20  2:28.73
         HUA, VIVY           15
         CROOK, MEGAN        15
         CHEUNG, HILVY       17
         XU, JENNIFER        18
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               4:04.77   5      30.13  1:01.39  1:30.41  2:02.22  2:32.67  3:05.27  3:34.12
         BERRY, MICHELLE     18
         TANG, HELEN         17
         BLAKE, ABBY         18
         LADD, CAT           15
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               4:04.85   6      30.46  1:02.46  1:32.00  2:03.91  2:33.83  3:06.01
         WONG, MICHELLE      17
         AUDEBERT, MANON     15
         TAI, TAMMY          17
         CLARNO, KRISTEN     18
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               4:06.78   7      30.27  1:02.08  1:32.01  2:03.22  2:32.91  3:05.19  3:34.91
         BERGH, MARISSA      17
         BROWN, MARISSA      18
         BERGH, HANNAH       16
         WOODS, MAGGIE       17
CROW,  B  15-18       18 PC CROW CANYON C               4:07.18   8      29.60  1:01.09  1:30.37  2:02.45  2:32.84  3:05.22  3:34.90
         MADSEN, DEVIN       17
         BARCELLONA, JENNY   16
         BARATTOLO, GABRIELLA16
         HENDERSON, ANA      15
THSC,  B  15-18       18 OR TUALATIN HILL               4:07.32          29.90  1:01.77  1:31.79  2:04.28  2:34.33  3:06.43  3:35.76
         KEARNS, RORY        15
         ZHOU, SOPHIA        15
         ZHAO, TIFFANY       15
         WITTENAURER-LEE, BLA18
SLSC,  A  15-18       18 ** SUDBURY LAURE               4:12.32          30.12  1:01.97  1:33.15  2:06.97  2:36.97  3:09.28  3:39.44
         LANGLOIS, JULIE     17
         EASTICK, BRENNA     16
         THOMPSON, KASEY     15
         LANGLOIS, ALEX      15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   15-18   400 F. R.                                   EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  C  15-18        18 PC PLEASANTON SE               4:12.50          30.38  1:02.61  1:32.73  2:04.58           2:29.98  2:35.90
         CHUNG, EVA          15
         KNOWLES, RACHEL     15
         WONG, NATALIE       18
         JETTER, CAYLA       17
CROW,  C  15-18       18 PC CROW CANYON C               4:13.69          29.68  1:02.60  1:31.69  2:04.24  2:35.63  3:09.16  3:39.51
         DOAN, NATALIE       15
         ORLANDI, DANIELLA   17
         MACGREGOR, CATE     15
         DOYLE, JACKIE       17
MSJA,  B  15-18       18 PC MISSION SAN J               4:17.47          28.97  1:02.31  1:33.82  2:06.95  2:37.78  3:12.66  3:42.74
         LEE, AUSTINE        17
         JIANG, MELISSA      15
         CHEUNG, HEIDI       15
         YUAN, CHARLOTTE     15
RAC,  A  15-18        18 ** RAVENSONG AQU                DQUED           29.90  1:01.98  1:32.17  2:04.56  2:34.43  3:05.64  3:34.69

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   15-18   800 F. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THSC,  A  15-18       18 OR TUALATIN HILL               8:44.92   1      30.86  1:04.07  1:38.48  2:12.73           3:15.55  3:49.43
         KEANY, CELIA        16                                        4:22.48           5:25.90  5:59.46  6:33.25  7:03.98  7:37.46
         SAILOR, MARITA      16                                        8:11.43
         CHENG, EMILY        15
         WITTENAUER-LEE, BLAI18
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               8:49.60   2      29.96  1:02.63  1:35.33  2:07.33  2:39.01  3:13.04  3:48.03
         SOE, SANDRA         15                                        4:23.11  4:55.63  5:30.09  6:04.90  6:39.29  7:09.13  7:42.12
         MA, KIMBERLY        16                                        8:16.32
         BLAKE, ABBY         18
         LADD, CAT           15
CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               8:55.64   3      31.60  1:05.24  1:39.99  2:13.78  2:45.09  3:19.56  3:53.83
         TROUP, LEXY         18                                        4:27.68  4:58.56  5:33.45  6:09.04  6:43.65  7:14.27  7:48.48
         BARATTOLO, GABRIELLA16                                        8:23.35
         SMITH, MARINA       15
         TAYLOR, DANI        15
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               8:55.93   4      30.79  1:04.93  1:38.28  2:10.26  2:41.48  3:16.54  3:53.36
         BRAND, IRIS         15                                        4:29.97  5:00.99  5:35.04  6:08.73  6:42.19           7:46.89
         BERGH, MARISSA      17                                        8:21.86
         KNOWLES, RACHEL     15
         WOODS, MAGGIE       17
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               8:56.29   5      31.30  1:05.06  1:39.86  2:14.34  2:44.77  3:19.74  3:56.02
         TAI, TAMMY          17                                        4:31.93  5:03.15  5:38.53  6:14.19  6:49.10  7:19.33  7:51.88
         AUDEBERT, MANON     15                                        8:24.08
         STANBURY, HEATHER   16
         CLARNO, KRISTEN     18
CROW,  B  15-18       18 PC CROW CANYON C               9:00.85   6      32.08  1:06.81  1:42.11  2:16.84  2:47.77  3:22.18  3:57.28
         MACGREGOR, CATE     15                                        4:32.09  5:02.52  5:36.71  6:12.95  6:48.62  7:19.23  7:52.33
         HENDERSON, ANA      15                                        8:26.53
         DOYLE, JACKIE       17
         LU, LINDA           17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   15-18   800 F. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  C  15-18        18 PC PLEASANTON SE               9:07.83   7      31.95  1:05.77  1:41.63  2:16.87  2:48.96  3:23.84  3:58.82
         CHUNG, EVA          15                                        4:32.95  5:05.26  5:40.03  6:15.27  6:49.67  7:20.71  7:55.49
         JETTER, CAYLA       17                                        8:31.44
         WONG, NATALIE       18
         BERGH, HANNAH       16
THSC,  B  15-18       18 OR TUALATIN HILL               9:08.96   8      32.71  1:07.84  1:43.75  2:19.19  2:51.00  3:25.44  4:00.54
         STITT, NINA         15                                        4:35.36  5:07.02  5:42.44  6:18.19  6:53.64  7:24.11  7:58.04
         ZHOU, SOPHIA        15                                        8:33.67
         MCMAHON, CAITLIN    17
         KEARNS, RORY        15
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE                DQUED           30.70  1:03.15  1:36.70  2:09.70           3:12.85  3:47.13
         BROWN, ALLISON      18                                        4:19.86  4:50.21  5:23.34  5:57.24  6:29.36  6:58.64  7:32.10
         BRAND, KIRSTEN      17                                        8:05.69
         BROWN, MARISSA      18
         LI, CELINA          17

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LI, CELINA            17 PC PLEASANTON SE    28.21   4    27.21 F1
CLARNO, KRISTEN       18 PC DE ANZA CUPER    28.17   3    27.33 F2
BRAND, KIRSTEN        17 PC PLEASANTON SE    28.25   6    27.44 F3
ORLANDI, DANIELLA     17 PC CROW CANYON C    27.79   1    27.67 F4
BICOMONG, MEGHAN      17 PC UN  (PC)         28.11   2    27.97 F5
BERGH, MARISSA        17 PC PLEASANTON SE    28.48   7    28.08 F6
LANGLOIS, JULIE       17 ** SUDBURY LAURE    28.54   8    28.20 F7
NEEL, MARISSA         17 PC CROW CANYON C    28.24   5    28.37 F8

STIPE, MIKKEL ANE     19 SI UN  (SI)         27.38   1
ORLANDI, DANIELLA     17 PC CROW CANYON C    27.79   1
HUANG, SALENA         19 PC MISSION SAN J    28.04   2
BICOMONG, MEGHAN      17 PC UN  (PC)         28.11   2
CLARNO, KRISTEN       18 PC DE ANZA CUPER    28.17   3
LI, CELINA            17 PC PLEASANTON SE    28.21   4
NEEL, MARISSA         17 PC CROW CANYON C    28.24   5
BRAND, KIRSTEN        17 PC PLEASANTON SE    28.25   6
BERGH, MARISSA        17 PC PLEASANTON SE    28.48   7
LANGLOIS, JULIE       17 ** SUDBURY LAURE    28.54   8
XU, JENNIFER          18 PC MISSION SAN J    28.56   9
WOODS, MAGGIE         17 PC PLEASANTON SE    28.69  10
WONG, MICHELLE        17 PC DE ANZA CUPER    28.80  11
LEE, AUSTINE          17 PC MISSION SAN J    28.89  12
CHAN, KRISTIE         18 PC USF KORET YOU    28.93  13
WOODS, LAURA          17 PC WALNUT CREEK     29.00  14
CHEUNG, HILVY         17 PC MISSION SAN J    29.01  15
AISAWA, MICHI         17 PC PEAK             29.05  16
DOI, NICOLE           20 PC TRI VALLEY AQ    29.16   3
DOI, STEPHANIE        17 PC TRI VALLEY AQ    29.31  17
WHALEY, REID          17 PC NEPTUNE SWIMM    29.45  18
PALMER, NIKKI         17 PC TERRAPINS SWI    29.49  19
TAI, TAMMY            17 PC DE ANZA CUPER    29.55  20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHIEN, AMIE           17 PC DE ANZA CUPER    29.70  21
ARMSTRONG, CHRISTY    18 PC MORGAN HILL S    29.87  22
POWERS, DANIELLE      18 PC MONTEREY BAY     29.94  23
CHRON, AMANDA         17 PC LOS ALTOS & M    30.22  24
BALDWIN, HAILEE       17 PC RIPON AQUATIC    30.32  25

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

UPSHAW, ARLYN         17 PC TERRAPINS SWI    59.77   6    59.08 F1
                                                                    F    28.89
BROWN, ALLISON        18 PC PLEASANTON SE    58.95   1    59.22 F2
                                                                    F    28.95
CLARNO, KRISTEN       18 PC DE ANZA CUPER    59.45   4    59.25 F3
                                                                    F    28.94
NEEL, MARISSA         17 PC CROW CANYON C    59.20   3    59.85 F4
                                                                    F    29.67
WOODS, MAGGIE         17 PC PLEASANTON SE    59.72   5    59.91 F5
                                                                    F    29.41
BERGH, MARISSA        17 PC PLEASANTON SE    59.89   7    59.98 F6
                                                                    F    29.20
XU, JENNIFER          18 PC MISSION SAN J    59.93   8  1:00.21 F7
                                                                    F    28.85
BRAND, KIRSTEN        17 PC PLEASANTON SE    59.93   9  1:00.27 F8
                                                                    F    29.50

STIPE, MIKKEL ANE     19 SI UN  (SI)         58.35   1
BROWN, ALLISON        18 PC PLEASANTON SE    58.95   1
HUANG, SALENA         19 PC MISSION SAN J    59.08   2
GRIFFITH, MARY        18 SN LODI CITY SWI    59.19   2
NEEL, MARISSA         17 PC CROW CANYON C    59.20   3
CLARNO, KRISTEN       18 PC DE ANZA CUPER    59.45   4
WOODS, MAGGIE         17 PC PLEASANTON SE    59.72   5
UPSHAW, ARLYN         17 PC TERRAPINS SWI    59.77   6
BERGH, MARISSA        17 PC PLEASANTON SE    59.89   7
BRAND, KIRSTEN        17 PC PLEASANTON SE    59.93   9
XU, JENNIFER          18 PC MISSION SAN J    59.93   8
BROWN, MARISSA        18 PC PLEASANTON SE  1:00.25  10
BICOMONG, MEGHAN      17 PC UN  (PC)       1:00.45  11
MADSEN, DEVIN         17 PC CROW CANYON C  1:00.61  12
WOODS, LAURA          17 PC WALNUT CREEK   1:00.87  13
BERRY, MICHELLE       18 PC SANTA CLARA S  1:01.36  14
ORLANDI, DANIELLA     17 PC CROW CANYON C  1:01.50  15
LOVE, HALEY ROSE      17 PC TERRAPINS SWI  1:02.01  16
CHEUNG, HILVY         17 PC MISSION SAN J  1:02.25  17
TAI, TAMMY            17 PC DE ANZA CUPER  1:02.28  18
DOI, STEPHANIE        17 PC TRI VALLEY AQ  1:02.63  19
BENAVIDES, TAMARA     18 ** ACUATICA NELS  1:02.68  20
CHAN, KRISTIE         18 PC USF KORET YOU  1:02.83  21
LEE, AUSTINE          17 PC MISSION SAN J  1:03.09  22
DOI, NICOLE           20 PC TRI VALLEY AQ  1:03.23   3

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JETTER, CAYLA         17 PC PLEASANTON SE  1:03.27  23
LU, LINDA             17 PC CROW CANYON C  1:03.35  24
DOYLE, JACKIE         17 PC CROW CANYON C  1:03.61  25
ARMSTRONG, CHRISTY    18 PC MORGAN HILL S  1:03.98  26
POWERS, DANIELLE      18 PC MONTEREY BAY   1:04.03  27
PALMER, NIKKI         17 PC TERRAPINS SWI  1:04.23  28
DEAN, COURTNEY        18 PC VALLEY SPLASH  1:05.58  29
LANGLOIS, JULIE       17 ** SUDBURY LAURE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT   87
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LI, CELINA            17 PC PLEASANTON SE  2:10.06   4  2:07.05 F1  P  1:01.78
                                                                    F    29.54  1:01.67  1:34.24
BROWN, MARISSA        18 PC PLEASANTON SE  2:08.85   1  2:08.40 F2  P  1:04.22
                                                                    F    30.36  1:03.78  1:37.20
UPSHAW, ARLYN         17 PC TERRAPINS SWI  2:10.51   5  2:09.20 F3  P  1:03.47
                                                                    F    30.10  1:02.55  1:36.12
BRAND, KIRSTEN        17 PC PLEASANTON SE  2:09.87   3  2:10.62 F4  P  1:03.93
                                                                    F    30.27  1:03.74  1:37.99
WOODS, MAGGIE         17 PC PLEASANTON SE  2:11.09   7  2:10.80 F5  P  1:03.30
                                                                    F    30.11  1:03.38  1:37.71
BENAVIDES, TAMARA     18 ** ACUATICA NELS  2:12.07   8  2:12.27 F6  P  1:03.90
                                                                    F    30.65  1:04.04  1:38.47
JETTER, CAYLA         17 PC PLEASANTON SE  2:10.79   6  2:12.70 F7  P  1:04.43
                                                                    F    30.79  1:04.19  1:39.02
BERGH, MARISSA        17 PC PLEASANTON SE  2:09.37   2  2:13.77 F8  P  1:03.25
                                                                    F    30.65  1:04.02  1:38.44

BREED, CATHERINE      19 PC PLEASANTON SE  2:00.03   1              P    58.69
BROWN, MARISSA        18 PC PLEASANTON SE  2:08.85   1              P  1:04.22
HUANG, SALENA         19 PC MISSION SAN J  2:08.93   2              P  1:02.49
STIPE, MIKKEL ANE     19 SI UN  (SI)       2:09.02   3              P  1:01.10
BERGH, MARISSA        17 PC PLEASANTON SE  2:09.37   2              P  1:03.25
BRAND, KIRSTEN        17 PC PLEASANTON SE  2:09.87   3              P  1:03.93
LI, CELINA            17 PC PLEASANTON SE  2:10.06   4              P  1:01.78
UPSHAW, ARLYN         17 PC TERRAPINS SWI  2:10.51   5              P  1:03.47
JETTER, CAYLA         17 PC PLEASANTON SE  2:10.79   6              P  1:04.43
WOODS, MAGGIE         17 PC PLEASANTON SE  2:11.09   7              P  1:03.30
BENAVIDES, TAMARA     18 ** ACUATICA NELS  2:12.07   8              P  1:03.90
BICOMONG, MEGHAN      17 PC UN  (PC)       2:12.76   9              P  1:04.82
WITTENAUER-LEE, BLAIS 18 OR TUALATIN HILL  2:13.29  10              P  1:04.37
KAY, KORTNEY          17 PC PLEASANTON SE  2:13.35  11              P  1:04.57
SMITH, RILEY          18 PC TIGER AQUATIC  2:13.46  12              P  1:05.78
VOSICKA, STEPHANIE    17 PC TERRAPINS SWI  2:14.17  13              P  1:05.23
AISAWA, MICHI         17 PC PEAK           2:14.62  14              P  1:05.99
BLAKE, ABBY           18 PC SANTA CLARA S  2:14.70  15              P  1:04.88
DOYLE, JACKIE         17 PC CROW CANYON C  2:14.86  17              P  1:04.89
TAI, TAMMY            17 PC DE ANZA CUPER  2:14.86  16              P  1:06.24
MCMAHON, CAITLIN      17 OR TUALATIN HILL  2:17.04  18              P  1:06.68
LANGLOIS, JULIE       17 ** SUDBURY LAURE  2:17.16  19              P  1:05.55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT   87
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEUNG, HILVY         17 PC MISSION SAN J  2:18.05  20              P  1:06.26
POWERS, DANIELLE      18 PC MONTEREY BAY   2:18.20  21              P  1:06.61
MARTIN, BERNADINE     17 PC PLEASANTON SE  2:18.85  22              P  1:06.26
DOI, STEPHANIE        17 PC TRI VALLEY AQ  2:19.18  23              P  1:06.77
ARMSTRONG, CHRISTY    18 PC MORGAN HILL S  2:20.09  24              P  1:07.56
DOI, NICOLE           20 PC TRI VALLEY AQ  2:21.46   4              P  1:06.38

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NEEL, MARISSA         17 PC CROW CANYON C  1:07.43   3  1:06.34 F1
                                                                    F    32.88
MADSEN, DEVIN         17 PC CROW CANYON C  1:06.53   1  1:06.36 F2
                                                                    F    32.36
UPSHAW, ARLYN         17 PC TERRAPINS SWI  1:08.70   5  1:07.49 F3
                                                                    F    32.78
CHEUNG, HILVY         17 PC MISSION SAN J  1:09.26   6  1:07.89 F4
                                                                    F    33.08
DOYLE, JACKIE         17 PC CROW CANYON C  1:07.30   2  1:08.32 F5
                                                                    F    32.95
BROWN, ALLISON        18 PC PLEASANTON SE  1:07.92   4  1:08.37 F6
                                                                    F    33.49
BERGH, MARISSA        17 PC PLEASANTON SE  1:09.65   7  1:10.05 F7
                                                                    F    34.24
ORLANDI, DANIELLA     17 PC CROW CANYON C  1:09.71   8  1:10.08 F8
                                                                    F    33.20

STIPE, MIKKEL ANE     19 SI UN  (SI)       1:05.92   1
MADSEN, DEVIN         17 PC CROW CANYON C  1:06.53   1
DOYLE, JACKIE         17 PC CROW CANYON C  1:07.30   2
NEEL, MARISSA         17 PC CROW CANYON C  1:07.43   3
BROWN, ALLISON        18 PC PLEASANTON SE  1:07.92   4
UPSHAW, ARLYN         17 PC TERRAPINS SWI  1:08.70   5
CHEUNG, HILVY         17 PC MISSION SAN J  1:09.26   6
BERGH, MARISSA        17 PC PLEASANTON SE  1:09.65   7
ORLANDI, DANIELLA     17 PC CROW CANYON C  1:09.71   8
JETTER, CAYLA         17 PC PLEASANTON SE  1:10.20   9
BRAND, KIRSTEN        17 PC PLEASANTON SE  1:10.37  10
WHALEY, REID          17 PC NEPTUNE SWIMM  1:10.48  11
BICOMONG, MEGHAN      17 PC UN  (PC)       1:10.52  12
ZAMORA, FELICIA       17 NM VIPERS OF ALB  1:11.31  13
GONZALEZ, GRECIA      18 ** ACUATICA NELS  1:11.56  14
MCMAHON, CAITLIN      17 OR TUALATIN HILL  1:11.79  15
XU, JENNIFER          18 PC MISSION SAN J  1:11.83  16
LANGLOIS, JULIE       17 ** SUDBURY LAURE  1:12.15  17
DEVORE, ASHLEY        17 PC DE ANZA CUPER  1:13.65  18
WONG, NATALIE         18 PC PLEASANTON SE  1:14.28  19
CESARETTI, MORIAH     18 PC HUMBOLDT SWIM  1:14.42  20
CHAN, KRISTIE         18 PC USF KORET YOU  1:14.88  21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LI, CELINA            17 PC PLEASANTON SE  2:26.77   2  2:22.60 F1  P  1:11.52
                                                                    F    33.99  1:09.80  1:46.35
MADSEN, DEVIN         17 PC CROW CANYON C  2:24.50   1  2:23.63 F2  P  1:09.66
                                                                    F    34.16  1:10.00  1:47.00
MCMAHON, CAITLIN      17 OR TUALATIN HILL  2:27.44   3  2:26.10 F3  P  1:11.72
                                                                    F    35.10  1:12.15  1:49.80
JETTER, CAYLA         17 PC PLEASANTON SE  2:28.32   6  2:26.66 F4  P  1:10.20
                                                                    F    34.34  1:11.21  1:49.00
BERGH, MARISSA        17 PC PLEASANTON SE  2:28.17   5  2:26.84 F5  P  1:11.00
                                                                    F    35.71  1:12.71  1:50.32
CHEUNG, HILVY         17 PC MISSION SAN J  2:31.42   7  2:27.69 F6  P  1:12.51
                                                                    F    35.83  1:13.17  1:50.69
ZAMORA, FELICIA       17 NM VIPERS OF ALB  2:32.77   8  2:32.83 F7  P  1:13.77
                                                                    F    35.62  1:14.28  1:53.66
DOYLE, JACKIE         17 PC CROW CANYON C  2:27.99   4  2:34.23 F8  P  1:11.12
                                                                    F    34.56  1:13.79  1:54.20

STIPE, MIKKEL ANE     19 SI UN  (SI)       2:19.63   1              P  1:07.71
MADSEN, DEVIN         17 PC CROW CANYON C  2:24.50   1              P  1:09.66
LI, CELINA            17 PC PLEASANTON SE  2:26.77   2              P  1:11.52
MCMAHON, CAITLIN      17 OR TUALATIN HILL  2:27.44   3              P  1:11.72
DOYLE, JACKIE         17 PC CROW CANYON C  2:27.99   4              P  1:11.12
BERGH, MARISSA        17 PC PLEASANTON SE  2:28.17   5              P  1:11.00
JETTER, CAYLA         17 PC PLEASANTON SE  2:28.32   6              P  1:10.20
CHEUNG, HILVY         17 PC MISSION SAN J  2:31.42   7              P  1:12.51
ZAMORA, FELICIA       17 NM VIPERS OF ALB  2:32.77   8              P  1:13.77
VELAZQUEZ, DANIELA    18 ** ACUATICA NELS  2:35.22   9              P  1:15.75
BLAKE, ABBY           18 PC SANTA CLARA S  2:37.11  10              P  1:17.43
BICOMONG, MEGHAN      17 PC UN  (PC)       2:37.22  11              P  1:15.98
ARTEAGA, HELENA       17 ** ACUATICA NELS  2:41.89  12              P  1:18.28
CHAN, KRISTIE         18 PC USF KORET YOU  2:42.58  13              P  1:17.83

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT  115
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KAY, KORTNEY          17 PC PLEASANTON SE  1:18.35   1  1:15.87 F1
                                                                    F    35.82
WITTENAUER-LEE, BLAIS 18 OR TUALATIN HILL  1:19.29   4  1:17.08 F2
                                                                    F    36.62
XU, JENNIFER          18 PC MISSION SAN J  1:19.13   3  1:17.72 F3
                                                                    F    36.63
WHIPPLE, EMILIE       17 ** SUDBURY LAURE  1:19.62   6  1:18.62 F4
                                                                    F    36.48
MCMAHON, CAITLIN      17 OR TUALATIN HILL  1:20.14   8  1:18.78 F5
                                                                    F    37.02

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT  115
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, AUSTINE          17 PC MISSION SAN J  1:18.81   2  1:19.27 F6
                                                                    F    36.99
DEBNEKOFF, MARA       17 SN ARDEN HILLS S  1:19.54   5  1:19.90 F7
                                                                    F    37.44
LU, LINDA             17 PC CROW CANYON C  1:20.01   7  1:20.34 F8
                                                                    F    37.38

KAY, KORTNEY          17 PC PLEASANTON SE  1:18.35   1
LEE, AUSTINE          17 PC MISSION SAN J  1:18.81   2
XU, JENNIFER          18 PC MISSION SAN J  1:19.13   3
WITTENAUER-LEE, BLAIS 18 OR TUALATIN HILL  1:19.29   4
DEBNEKOFF, MARA       17 SN ARDEN HILLS S  1:19.54   5
WHIPPLE, EMILIE       17 ** SUDBURY LAURE  1:19.62   6
LU, LINDA             17 PC CROW CANYON C  1:20.01   7
MCMAHON, CAITLIN      17 OR TUALATIN HILL  1:20.14   8
BALDWIN, HAILEE       17 PC RIPON AQUATIC  1:20.90   9
PHI, THUY             17 PC PEAK           1:21.25  10
ALLISON, RACHEL       17 PC TERRAPINS SWI  1:21.86  11
UPSHAW, ARLYN         17 PC TERRAPINS SWI  1:22.21  12
SACCULLO, EMILY       18 PC PLEASANTON SE  1:22.32  13
WONG, NATALIE         18 PC PLEASANTON SE  1:22.51  14
TAI, TAMMY            17 PC DE ANZA CUPER  1:22.53  15
CHUN, AMANDA          17 PC USF KORET YOU  1:22.70  16
BENAVIDEZ, MADELINE   18 PC CROW CANYON C  1:23.06  17
HORPEL, REBECCA       17 PC CROW CANYON C  1:23.25  18
MOLINARI, KATIE       22 PC PALO ALTO STA  1:24.81   1

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WITTENAUER-LEE, BLAIS 18 OR TUALATIN HILL  2:44.40   1  2:41.02 F1  P  1:19.50
                                                                    F    37.36  1:17.58  1:59.49
BERRY, MICHELLE       18 PC SANTA CLARA S  2:44.44   2  2:44.61 F2  P  1:19.27
                                                                    F    37.49  1:19.05  2:01.53
LEE, AUSTINE          17 PC MISSION SAN J  2:48.09   4  2:46.96 F3  P  1:21.19
                                                                    F    37.13  1:19.50  2:03.27
BALDWIN, HAILEE       17 PC RIPON AQUATIC  2:48.63   5  2:48.50 F4  P  1:20.72
                                                                    F    38.00  1:20.79  2:04.63
UPSHAW, ARLYN         17 PC TERRAPINS SWI  2:48.01   3  2:50.49 F5  P  1:21.71
                                                                    F    39.01  1:21.41  2:05.26
KAY, KORTNEY          17 PC PLEASANTON SE  2:50.93   7  2:51.52 F6  P  1:21.72
                                                                    F    38.01  1:21.80  2:07.13
LU, LINDA             17 PC CROW CANYON C  2:49.93   6  2:52.45 F7  P  1:22.00
                                                                    F    39.40  1:22.97  2:07.79
WHIPPLE, EMILIE       17 ** SUDBURY LAURE  2:51.33   8  2:55.64 F8  P  1:21.54
                                                                    F    39.25  1:23.79  2:09.77

WITTENAUER-LEE, BLAIS 18 OR TUALATIN HILL  2:44.40   1              P  1:19.50
BERRY, MICHELLE       18 PC SANTA CLARA S  2:44.44   2              P  1:19.27
UPSHAW, ARLYN         17 PC TERRAPINS SWI  2:48.01   3              P  1:21.71
LEE, AUSTINE          17 PC MISSION SAN J  2:48.09   4              P  1:21.19

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BALDWIN, HAILEE       17 PC RIPON AQUATIC  2:48.63   5              P  1:20.72
LU, LINDA             17 PC CROW CANYON C  2:49.93   6              P  1:22.00
KAY, KORTNEY          17 PC PLEASANTON SE  2:50.93   7              P  1:21.72
WHIPPLE, EMILIE       17 ** SUDBURY LAURE  2:51.33   8              P  1:21.54
MCMAHON, CAITLIN      17 OR TUALATIN HILL  2:52.52   9              P  1:23.03
LI, CELINA            17 PC PLEASANTON SE  2:52.59  10              P  1:22.91
BENAVIDEZ, MADELINE   18 PC CROW CANYON C  2:53.28  11              P  1:23.10
WHALEY, REID          17 PC NEPTUNE SWIMM  2:53.79  12              P  1:23.88
TAI, TAMMY            17 PC DE ANZA CUPER  2:53.85  13              P  1:23.35
BICOMONG, MEGHAN      17 PC UN  (PC)       2:53.88  14              P  1:22.84
BLAKE, ABBY           18 PC SANTA CLARA S  2:54.02  15              P  1:24.70
DEBNEKOFF, MARA       17 SN ARDEN HILLS S  2:54.16  16              P  1:22.35
SACCULLO, EMILY       18 PC PLEASANTON SE  2:55.25  17              P  1:24.39
PERSONENI, JULIA      17 PC NEPTUNE SWIMM  2:55.30  18              P  1:25.40
BOTTENE, MADELINE     17 PC TERRAPINS SWI  2:55.40  19              P  1:23.86
XU, JENNIFER          18 PC MISSION SAN J  2:55.45  20              P  1:23.99
ALLISON, RACHEL       17 PC TERRAPINS SWI  2:56.94  21              P  1:24.54
HORPEL, REBECCA       17 PC CROW CANYON C  2:59.95  22              P  1:24.83
ARTEAGA, HELENA       17 ** ACUATICA NELS  3:00.38  23              P  1:27.04
MOLINARI, KATIE       22 PC PALO ALTO STA  3:02.00   1              P  1:27.31
CHUNG, DEANNA         18 PC DE ANZA CUPER  3:10.68  24              P  1:30.84

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT  125
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NEEL, MARISSA         17 PC CROW CANYON C  1:02.46   1  1:02.89 F1
                                                                    F    29.85
ORLANDI, DANIELLA     17 PC CROW CANYON C  1:04.59   3  1:03.44 F2
                                                                    F    29.74
AISAWA, MICHI         17 PC PEAK           1:03.38   2  1:03.75 F3
                                                                    F    30.45
CHEUNG, HILVY         17 PC MISSION SAN J  1:04.79   4  1:04.34 F4
                                                                    F    30.24
PHI, THUY             17 PC PEAK           1:08.20   7  1:08.24 F5
                                                                    F    31.73
WONG, NATALIE         18 PC PLEASANTON SE  1:09.93   9  1:09.05 F6
                                                                    F    32.37
DOYLE, JACKIE         17 PC CROW CANYON C  1:10.33  10          F
TAI, TAMMY            17 PC DE ANZA CUPER  1:10.58  11          F

NEEL, MARISSA         17 PC CROW CANYON C  1:02.46   1
AISAWA, MICHI         17 PC PEAK           1:03.38   2
ORLANDI, DANIELLA     17 PC CROW CANYON C  1:04.59   3
CHEUNG, HILVY         17 PC MISSION SAN J  1:04.79   4
UPSHAW, ARLYN         17 PC TERRAPINS SWI  1:06.15   5
DOI, STEPHANIE        17 PC TRI VALLEY AQ  1:07.74   6
PHI, THUY             17 PC PEAK           1:08.20   7
WITTENAUER-LEE, BLAIS 18 OR TUALATIN HILL  1:09.62   8
WONG, NATALIE         18 PC PLEASANTON SE  1:09.93   9
HUANG, SALENA         19 PC MISSION SAN J  1:11.14   1
LANGLOIS, JULIE       17 ** SUDBURY LAURE  1:11.26  12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BENAVIDEZ, MADELINE   18 PC CROW CANYON C  1:11.90  13
VOSICKA, STEPHANIE    17 PC TERRAPINS SWI  1:12.33  14
MACHADO, LIBBY        18 SN WOLVERINE AQU  1:12.56  15
BRAND, KIRSTEN        17 PC PLEASANTON SE  1:12.89  16
BALDWIN, HAILEE       17 PC RIPON AQUATIC  1:12.98  17
MARTIN, BERNADINE     17 PC PLEASANTON SE  1:13.93  18
LEE, AUSTINE          17 PC MISSION SAN J  1:14.07  19
CHAN, KRISTIE         18 PC USF KORET YOU  1:15.36  20

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT   97
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ORLANDI, DANIELLA     17 PC CROW CANYON C  2:28.09   1  2:24.88 F1  P  1:09.71
                                                                    F    30.89  1:06.84  1:45.38
GONZALEZ, GRECIA      18 ** ACUATICA NELS  2:28.16   2  2:25.69 F2  P  1:10.58
                                                                    F    31.56  1:07.66  1:46.39
WITTENAUER-LEE, BLAIS 18 OR TUALATIN HILL  2:28.78   3  2:25.93 F3  P  1:11.15
                                                                    F    32.03  1:08.83  1:47.55
PHI, THUY             17 PC PEAK           2:29.69   4  2:29.35 F4  P  1:13.19
                                                                    F    33.23  1:10.31  1:49.85
VELAZQUEZ, DANIELA    18 ** ACUATICA NELS  2:32.48   5  2:30.73 F5  P  1:13.45
                                                                    F    34.20  1:12.07  1:51.38
ARTEAGA, HELENA       17 ** ACUATICA NELS  2:38.41   6  2:35.68 F6  P  1:13.91
                                                                    F    34.22  1:12.27  1:53.13

ORLANDI, DANIELLA     17 PC CROW CANYON C  2:28.09   1              P  1:09.71
GONZALEZ, GRECIA      18 ** ACUATICA NELS  2:28.16   2              P  1:10.58
WITTENAUER-LEE, BLAIS 18 OR TUALATIN HILL  2:28.78   3              P  1:11.15
PHI, THUY             17 PC PEAK           2:29.69   4              P  1:13.19
VELAZQUEZ, DANIELA    18 ** ACUATICA NELS  2:32.48   5              P  1:13.45
ARTEAGA, HELENA       17 ** ACUATICA NELS  2:38.41   6              P  1:13.91

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BROWN, ALLISON        18 PC PLEASANTON SE  2:21.95   1  2:21.06 F1  P  1:06.83
                                                                    F    30.54  1:06.71  1:47.98
MCMAHON, CAITLIN      17 OR TUALATIN HILL  2:26.57   2  2:24.21 F2  P  1:09.47
                                                                    F    31.90  1:07.68  1:50.12
UPSHAW, ARLYN         17 PC TERRAPINS SWI  2:29.22   7  2:24.26 F3  P  1:09.95
                                                                    F    30.80  1:07.72  1:51.67
WITTENAUER-LEE, BLAIS 18 OR TUALATIN HILL  2:27.59   4  2:27.02 F4  P  1:10.70
                                                                    F    31.76  1:11.54  1:53.29
BROWN, MARISSA        18 PC PLEASANTON SE  2:28.06   5  2:28.54 F5  P  1:12.86
                                                                    F    32.88  1:12.27  1:56.79

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAI, TAMMY            17 PC DE ANZA CUPER  2:29.73   8  2:29.74 F6  P  1:12.46
                                                                    F    32.11  1:11.15  1:55.28
JETTER, CAYLA         17 PC PLEASANTON SE  2:28.78   6  2:30.19 F7  P  1:09.67
                                                                    F    34.08  1:09.49  1:56.23
AISAWA, MICHI         17 PC PEAK           2:31.19   9  2:32.22 F8  P  1:09.31
                                                                    F    31.31  1:10.26  1:58.10

BROWN, ALLISON        18 PC PLEASANTON SE  2:21.95   1              P  1:06.83
MCMAHON, CAITLIN      17 OR TUALATIN HILL  2:26.57   2              P  1:09.47
CLARNO, KRISTEN       18 PC DE ANZA CUPER  2:26.85   3              P  1:09.93
AMPUERO, JESSIE       19 UT UN  (UT)       2:27.59   1              P  1:09.75
WITTENAUER-LEE, BLAIS 18 OR TUALATIN HILL  2:27.59   4              P  1:10.70
BROWN, MARISSA        18 PC PLEASANTON SE  2:28.06   5              P  1:12.86
JETTER, CAYLA         17 PC PLEASANTON SE  2:28.78   6              P  1:09.67
UPSHAW, ARLYN         17 PC TERRAPINS SWI  2:29.22   7              P  1:09.95
TAI, TAMMY            17 PC DE ANZA CUPER  2:29.73   8              P  1:12.46
AISAWA, MICHI         17 PC PEAK           2:31.19   9              P  1:09.31
WHALEY, REID          17 PC NEPTUNE SWIMM  2:31.60  10              P  1:11.56
GONZALEZ, GRECIA      18 ** ACUATICA NELS  2:31.84  11              P  1:10.36
XU, JENNIFER          18 PC MISSION SAN J  2:33.05  12              P  1:12.71
DOI, STEPHANIE        17 PC TRI VALLEY AQ  2:33.07  13              P  1:11.28
PHI, THUY             17 PC PEAK           2:33.10  14              P  1:11.82
BRAND, KIRSTEN        17 PC PLEASANTON SE  2:33.16  15              P  1:10.70
BICOMONG, MEGHAN      17 PC UN  (PC)       2:33.49  16              P  1:12.87
BENAVIDES, TAMARA     18 ** ACUATICA NELS  2:33.81  17              P  1:11.29
BERGH, MARISSA        17 PC PLEASANTON SE  2:34.68  18              P  1:11.58
BLAKE, ABBY           18 PC SANTA CLARA S  2:35.11  19              P  1:15.12
LU, LINDA             17 PC CROW CANYON C  2:35.43  20              P  1:14.97
LEE, AUSTINE          17 PC MISSION SAN J  2:35.80  21              P  1:14.38
WONG, NATALIE         18 PC PLEASANTON SE  2:36.11  22              P  1:14.69
LANGLOIS, JULIE       17 ** SUDBURY LAURE  2:36.33  23              P  1:12.25
BALDWIN, HAILEE       17 PC RIPON AQUATIC  2:36.49  24              P  1:14.45
BENAVIDEZ, MADELINE   18 PC CROW CANYON C  2:36.63  25              P  1:15.88
WONG, MICHELLE        17 PC DE ANZA CUPER  2:36.67  26              P  1:13.18
BOTTENE, MADELINE     17 PC TERRAPINS SWI  2:37.18  27              P  1:14.78
PERSONENI, JULIA      17 PC NEPTUNE SWIMM  2:37.57  28              P  1:16.39
ALLISON, RACHEL       17 PC TERRAPINS SWI  2:38.56  29              P  1:16.42
MOLINARI, KATIE       22 PC PALO ALTO STA  2:39.90   2              P  1:13.66
POWERS, DANIELLE      18 PC MONTEREY BAY   2:40.27  30              P  1:15.17
MARTIN, BERNADINE     17 PC PLEASANTON SE  2:41.04  31              P  1:17.15
ARTEAGA, HELENA       17 ** ACUATICA NELS  2:41.51  32              P  1:14.72
CHUNG, DEANNA         18 PC DE ANZA CUPER  2:46.98  33              P  1:20.75

============================================================================================================================
   EVENT  207                                   WOMENS   OPEN    400 FREE                                    EVENT  207
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ  4:43.73   1  4:38.51 F1  P  1:07.88  2:20.15  3:33.52
                                                                    F    31.90  1:06.72  1:42.20  2:18.05  2:53.77  3:29.41  4:04.68
LEUNG, KAITLYN        12 PC SANTA CLARA S  4:53.45   7  4:46.46 F2  P  1:09.42  2:24.23  3:40.13
                                                                    F    33.34  1:09.30  1:45.65  2:22.05  2:58.35  3:35.08  4:11.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  207                                   WOMENS   OPEN    400 FREE                                    EVENT  207
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NICOLAISEN, SHAE      12 AZ GOLD MEDAL SW  4:50.08   4  4:47.01 F3  P  1:10.13  2:24.49  3:37.30
                                                                    F    33.47  1:09.49  1:46.97  2:24.21  3:00.42  3:36.40  4:12.56
MCMAHON, ISEULT       12 OR TUALATIN HILL  4:49.82   3  4:47.83 F4  P  1:12.89  2:26.55  3:38.38
                                                                    F    34.02  1:10.31  1:47.40  2:23.40  2:59.72  3:36.17  4:12.90
TENG, CATHY           11 PC SANTA CLARA S  4:48.72   2  4:49.33 F5  P  1:10.61  2:24.60  3:38.09
                                                                    F    33.60  1:09.69  1:47.17  2:24.24  3:01.33  3:37.75  4:14.39
BENNETT, HALEY        12 ** RAVENSONG AQU  4:52.87   6  4:50.47 F6  P  1:09.21  2:23.98  3:38.72
                                                                    F    33.35  1:09.80  1:47.10  2:24.03  3:01.00  3:37.72  4:15.02
ELGENDY, HANNA        12 PC MONTEREY BAY   4:51.32   5  4:55.53 F7  P  1:09.08  2:22.49  3:36.92
                                                                    F    32.68  1:08.41  1:45.63  2:23.37  3:01.51  3:39.91  4:18.62
HECKMAN, MIRANDA      11 PC PLEASANTON SE  4:54.37   8  4:57.43 F8  P  1:12.72  2:27.60  3:42.04
                                                                    F    34.47  1:12.17  1:49.99  2:27.84  3:05.73  3:43.20  4:21.42
SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S  5:09.20   1  5:08.79 F1  P  1:13.60  2:32.34  3:51.50
                                                                    F    35.24  1:13.80  1:53.11  2:33.14  3:12.92  3:52.56  4:32.47
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI  5:13.19   2  5:09.05 F2  P  1:15.01  2:34.22  3:54.04
                                                                    F    35.22  1:14.61  1:54.71  2:34.96  3:14.53  3:54.20  4:33.58
OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S  5:22.04   5  5:13.69 F3  P  1:20.24  2:42.10  4:03.17
                                                                    F    35.34  1:15.64  1:56.15  2:36.46  3:16.60  3:56.11  4:35.79
WYLIE, ISABELLA       10 AZ UN  (AZ)       5:20.69   4  5:18.26 F4  P  1:13.12  2:35.55  3:59.42
                                                                    F    35.88  1:15.63  1:56.45  2:37.32  3:17.85  3:58.19  4:38.63
SUEN, CLAIRE          10 PC UN  (PC)       5:19.34   3  5:23.64 F5  P  1:17.36  2:41.41  4:02.77
                                                                    F    36.61  1:16.92  1:58.86  2:41.20  3:22.99  4:04.04  4:44.78
NGUYEN, MALENA        10 PC LOS ALTOS & M  5:23.60   7  5:24.52 F6  P  1:16.91  2:40.17  4:02.78
                                                                    F    36.26  1:16.73  1:58.50  2:39.78  3:21.34  4:03.19  4:45.03
YONGYUTH, BIANKA      10 PC SANTA CLARA S  5:23.88   8  5:29.56 F7  P  1:18.42  2:39.51  4:04.04
                                                                    F    37.85  1:19.01  2:01.97  2:44.55  3:26.03  4:08.44  4:49.86
KOPAS, AMANDA         10 FG DAVIE NADADOR  5:29.58   9  5:30.14 F8  P  1:17.27  2:40.77  4:07.41
                                                                    F    37.04  1:18.46  2:01.05  2:43.31  3:25.25  4:08.69  4:51.10

RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ  4:43.73   1              P  1:07.88  2:20.15  3:33.52
TENG, CATHY           11 PC SANTA CLARA S  4:48.72   2              P  1:10.61  2:24.60  3:38.09
MCMAHON, ISEULT       12 OR TUALATIN HILL  4:49.82   3              P  1:12.89  2:26.55  3:38.38
NICOLAISEN, SHAE      12 AZ GOLD MEDAL SW  4:50.08   4              P  1:10.13  2:24.49  3:37.30
ELGENDY, HANNA        12 PC MONTEREY BAY   4:51.32   5              P  1:09.08  2:22.49  3:36.92
BENNETT, HALEY        12 ** RAVENSONG AQU  4:52.87   6              P  1:09.21  2:23.98  3:38.72
LEUNG, KAITLYN        12 PC SANTA CLARA S  4:53.45   7              P  1:09.42  2:24.23  3:40.13
HECKMAN, MIRANDA      11 PC PLEASANTON SE  4:54.37   8              P  1:12.72  2:27.60  3:42.04
BERRY, ABBIGALE       12 PC SOUTH BAY LOS  4:54.94   9              P  1:11.62  2:26.36  3:41.02
HUERTA, JAMIE         12 SN NORTHERN SIER  4:55.12  10              P  1:10.25  2:26.48  3:42.22
TRAN, KRYSTAL         11 PC SANTA CLARA S  4:56.08  11              P  1:11.36  2:26.12  3:42.04
NOWASKI, DANIELLE     11 SI COLLEGE AREA   4:56.34  12              P  1:12.10  2:27.09  3:42.67
FRIVALDO, JACEE       12 AZ SWIM NEPTUNE   4:58.59  13              P  1:11.98  2:28.39  3:44.53
LEBLANC, MADISON      12 AZ SCOTTSDALE AQ  4:58.61  14              P  1:11.49  2:27.36  3:43.29
NOSACK, SOFIA         11 OR TUALATIN HILL  4:58.83  15              P  1:12.79  2:28.90  3:44.96
REDENBACH, JOANNA     12 ** RAVENSONG AQU  4:58.98  16              P  1:11.10  2:27.74  3:44.96
LUSK, ZOE             12 PC PALO ALTO STA  4:59.86  17              P  1:12.30  2:28.48  3:45.27
HUTSON, ALLY          12 PC PALO ALTO STA  5:00.01  18              P  1:10.08  2:26.85  3:44.03
SNOW, MATTE           12 PC BURLINGAME AQ  5:01.92  19              P  1:11.20  2:29.71  3:46.85
KAPPHAHN, SAMANTHA    11 SN ARDEN HILLS S  5:02.08  20              P  1:12.69  2:29.38  3:45.96
ANDERSON, SOPHIA      12 SN SOLANO AQUATI  5:02.57  21              P  1:09.92  2:25.67  3:43.47
REUTER, TINA          12 SN ARDEN HILLS S  5:03.09  22              P  1:13.71  2:31.30  3:47.91
COCOL, DARIA          12 PC SANTA CLARA S  5:04.55  23              P  1:12.85  2:31.03  3:49.99
TRIA, KRISTEN         12 PC SANTA CLARA S  5:04.79  24              P  1:13.32  2:31.55  3:49.83
JOSEPH, LENA          11 PC PALO ALTO STA  5:05.47  25              P  1:14.33  2:32.41  3:48.94
FACKENTHAL, AMALIE    12 SN ARDEN HILLS S  5:06.05  26              P  1:13.43  2:32.33  3:51.23
FOUNTAINE, KEIANA     12 PC ELLIS AQUATIC  5:06.51  27              P  1:11.95  2:30.48  3:49.55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  207                                   WOMENS   OPEN    400 FREE                                    EVENT  207
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BATES-PEZZANI, CATIE  12 PC SANTA CLARA S  5:07.58  28              P  1:12.80  2:31.23  3:50.29
DONCHI, EMMA          12 OR TUALATIN HILL  5:08.83  29              P  1:12.99  2:31.43  3:50.57
SEBASTIAN, SOPHIA     10 PC SANTA CLARA S  5:09.20   1              P  1:13.60  2:32.34  3:51.50
HU, CLARA             12 PC DE ANZA CUPER  5:10.02  30              P  1:13.08  2:32.75  3:52.06
REAGAN, MACKENZIE     11 LA NUWAVE SWIM C  5:10.26  31              P  1:12.62  2:32.33  3:52.36
RADELL, AINSLEY       11 PC ORINDA AQUATI  5:11.11  32              P  1:13.33  2:31.80  3:51.60
KELLER, SYDNEY        12 PC SUNNYVALE SWI  5:11.46  33              P  1:14.72  2:33.62  3:53.04
QIAN, VIRGINIE        10 PC SUNNYVALE SWI  5:13.19   2              P  1:15.01  2:34.22  3:54.04
ROONEY, KAITLIN       12 PC MORGAN HILL S  5:13.22  34              P  1:15.15  2:35.86  3:56.67
BACHAND, MADELEINE    11 OR THE DOLPHINS   5:14.64  35              P  1:15.70  2:36.36  3:57.72
PADILLA, MIRANDA      12 SN LODI CITY SWI  5:16.30  36              P  1:12.69  2:33.36  3:54.79
SUEN, CLAIRE          10 PC UN  (PC)       5:19.34   3              P  1:17.36  2:41.41  4:02.77
WYLIE, ISABELLA       10 AZ UN  (AZ)       5:20.69   4              P  1:13.12  2:35.55  3:59.42
OLIVA, NICOLE         10 PC SANTA CLARA S  5:22.04   5              P  1:20.24  2:42.10  4:03.17
SCHAFFER, BROOKE      10 PC PALO ALTO STA  5:22.36   6              P  1:17.03  2:40.59  4:02.67
NGUYEN, MALENA        10 PC LOS ALTOS & M  5:23.60   7              P  1:16.91  2:40.17  4:02.78
YONGYUTH, BIANKA      10 PC SANTA CLARA S  5:23.88   8              P  1:18.42  2:39.51  4:04.04
KOPAS, AMANDA         10 FG DAVIE NADADOR  5:29.58   9              P  1:17.27  2:40.77  4:07.41
BROCIOUS, TIANA       10 SN CALIFORNIA CA  5:31.37  10              P  1:17.96  2:43.35  4:08.71
PEUGH, EMILY          10 CC CLOVIS SWIM C  5:31.64  11              P  1:19.25  2:44.81  4:09.97
MINNES, ASIA           9 AZ PHOENIX SWIM   5:33.60  12              P  1:17.76  2:42.58  4:09.42
SERBAN, LARA          10 PC PLEASANTON SE  5:35.91  13              P  1:19.64  2:45.87  4:13.55
MAGNUSSEN, EMMA       10 PC PIRATE AQUATI  5:37.24  14              P  1:21.04  2:48.24  4:16.29
CORDOVA, SYDNEY       10 SN CALIFORNIA CA  5:37.44  15              P  1:20.05  2:44.62  4:10.71
SWANSON, ALINA        10 SN CALIFORNIA CA  5:38.37  16              P  1:19.58  2:44.47  4:13.82
MA, ASHLEY            10 PC SANTA CLARA S  5:39.01  17              P  1:21.14  2:49.20  4:17.60
GAMBETTA, PAIGE       10 PC PALO ALTO STA  5:39.52  18              P  1:21.56  2:50.01  4:17.25
KENROW, CHLOE         10 PC SANTA CLARA S  5:45.55  19              P  1:21.94  2:50.78  4:19.83
JONES, MEGAN          10 PC NEPTUNE SWIMM  5:46.81  20              P  1:23.11  2:52.90  4:21.96
BEISEL, STEFFI         9 PC SANTA CLARA S  5:46.90  21              P  1:22.36  2:51.07  4:19.71
JALAL, ORIANA         10 PC SANTA CLARA S  5:46.94  22              P  1:23.21  2:52.38  4:22.08
KIM, GRACE            10 PC PLEASANTON SE  5:48.67  23              P  1:23.50  2:52.94  4:21.62
SALVINO, KYLIE        10 AZ SCOTTSDALE AQ  5:48.87  24              P  1:24.71  2:54.89  4:24.48
LOCKARD, ALLY         10 SN TRUCKEE-TAHOE  5:49.93  25              P  1:22.42  2:54.25  4:25.27
VACHUSKA, ISABELLA    10 SN CALIFORNIA CA  5:50.86  26              P  1:24.45  2:54.92  4:25.46
CELLI, MELISSA        10 PC THE SWIM CLUB  5:51.74  27              P  1:21.55  2:51.71  4:22.84
ROUSSEAU, ANNABELLE   10 PC PIRATE AQUATI  5:52.39  28              P  1:24.25  2:54.30  4:24.76

============================================================================================================================
   EVENT  204                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  204
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ               9:37.22   1      32.60  1:08.07  1:44.49  2:20.86  2:55.75  3:34.26  4:11.11
                                                                       4:47.92  5:24.66  6:01.30  6:38.10  7:14.55  7:50.64  8:27.23
                                                                       9:02.80
DITZLER, IZZY         12 PC PALO ALTO STA               9:47.00   2      32.50  1:07.95  1:44.63  2:21.94  2:59.09  3:35.89  4:13.14
                                                                       4:49.75  5:27.08  6:04.33  6:42.05  7:19.74  7:57.26  8:34.70
                                                                       9:09.32
TRAN, KRYSTAL         11 PC SANTA CLARA S               9:55.51   3      33.73  1:10.64  1:48.14  2:25.42  3:02.55  3:40.19  4:19.29
                                                                       4:56.41  5:35.01  6:12.87  6:50.83  7:28.32  8:06.78  8:43.28
                                                                       9:21.02

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  204                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  204
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCMAHON, ISEULT       12 OR TUALATIN HILL               9:56.80   4      35.36  1:13.78  1:52.19  2:30.23  3:08.52  3:46.83  4:24.28
                                                                       5:02.02  5:39.30  6:16.52  6:53.16  7:30.48  8:08.01  8:44.45
                                                                       9:21.10
ELGENDY, HANNA        12 PC MONTEREY BAY               10:02.82   5      33.27  1:09.69  1:47.27  2:25.49  3:03.89  3:42.05  4:20.38
                                                                       4:58.62  5:36.91  6:15.02  6:53.69  7:31.72  8:10.36  8:48.38
                                                                       9:26.36
HECKMAN, MIRANDA      11 PC PLEASANTON SE              10:06.96   6      35.05  1:13.23  1:51.73  2:29.87  2:57.47  3:48.27  4:27.19
                                                                       5:05.41  5:44.20  6:22.96  7:01.76  7:39.57  8:17.67  8:54.62
                                                                       9:32.47
LEUNG, KAITLYN        12 PC SANTA CLARA S              10:10.58   7      33.69  1:11.04  1:37.95  2:26.08  3:01.13  3:44.33  4:13.67
                                                                       5:03.06  5:38.71  6:21.47  6:54.07  7:40.33  8:15.23  8:57.70
                                                                       9:30.22
NOSACK, SOFIA         11 OR TUALATIN HILL              10:11.39   8      35.79  1:14.08  1:52.49  2:31.10  3:09.28  3:47.71  4:25.64
                                                                       5:04.42  5:42.96  6:21.70  7:00.40  7:39.35  8:18.20  8:57.37
                                                                       9:36.18
SANTOS, BROOKE        12 PC BRENTWOOD SEA              10:11.66          34.92  1:13.08  1:52.37  2:30.99  3:10.13  3:48.73  4:27.68
                                                                       5:06.11  5:44.74  6:23.64  7:03.24  7:42.04  8:20.39  8:58.43
                                                                       9:36.07
HUTSON, ALLY          12 PC PALO ALTO STA              10:11.75          35.07  1:13.19  1:51.76  2:30.14  3:08.82  3:47.32  4:25.72
                                                                       5:04.13  5:42.94  6:21.45  7:00.87  7:39.88  8:18.43  8:57.56
                                                                       9:36.24
HUERTA, JAMIE         12 SN NORTHERN SIER              10:14.43          33.02  1:09.64  1:36.13  2:26.65  3:05.98  3:45.31  4:24.47
                                                                       5:03.19  5:27.32  6:21.90  6:50.77  7:41.10  8:09.13  9:00.13
                                                                       9:38.05
BERRY, ABBIGALE       12 PC SOUTH BAY LOS              10:15.49          34.33  1:12.55  1:51.63  2:30.24  3:09.29  3:48.44  4:27.62
                                                                       5:06.28  5:45.51  6:24.85  7:04.07  7:43.09  8:21.83  9:00.32
                                                                       9:38.22
COCOL, DARIA          12 PC SANTA CLARA S              10:21.85          36.12  1:15.73  1:55.68  2:35.84  3:15.30  3:55.48  4:35.22
                                                                       5:14.28  5:53.19  6:31.99  7:11.13  7:50.51  8:29.43  9:07.70
                                                                       9:46.41
ROONEY, KAITLIN       12 PC MORGAN HILL S              10:23.59          35.32  1:14.30  1:53.60  2:32.99  3:12.29  3:51.60  4:31.12
                                                                       5:10.73  5:50.35  6:29.86  7:09.31  7:48.78  8:27.98  9:07.49
                                                                       9:36.89
FLYNN, MEGAN          12 SN VACAVILLE SWI              10:24.54          35.24  1:14.95  1:54.55  2:34.08  3:04.44  3:53.68  4:24.11
                                                                       5:12.52  5:40.63  6:31.80  7:11.22  7:50.20  8:29.12  9:08.86
                                                                       9:47.52
MIN, PRISCILLA        11 PC PALO ALTO STA              10:26.40          34.93  1:13.96  1:53.94  2:33.66  3:13.15  3:53.10  4:32.72
                                                                       5:12.37  5:52.15  6:31.78  7:11.55  7:51.09  8:30.19  9:10.40
                                                                       9:36.84
HU, CLARA             12 PC DE ANZA CUPER              10:29.31          35.11  1:14.07  1:53.40  2:33.23  3:12.74  3:51.79  4:32.03
                                                                       5:11.48  5:51.26  6:31.51  7:11.81  7:51.91  8:32.14  9:12.06
                                                                       9:51.55
ANDERSON, SOPHIA      12 SN SOLANO AQUATI              10:30.27          35.15  1:13.71  1:52.87  2:31.89  3:11.56  3:50.62  4:30.39
                                                                       5:10.15  5:50.01  6:29.71  7:09.72  7:49.87  8:23.12  9:09.90
                                                                       9:50.42
FOUNTAINE, KEIANA     12 PC ELLIS AQUATIC              10:31.65          34.84  1:13.46  1:52.27  2:31.29  3:10.28  3:51.45  4:32.87
                                                                       5:13.36  5:53.03  6:32.90  7:13.83  7:54.89  8:35.46  9:15.46
                                                                       9:55.26
SAVAGE, SARAH         12 PC PEAK                       10:33.65          35.44  1:15.04  1:54.40  2:33.60  3:13.34  3:52.84  4:33.33
                                                                       5:13.19  5:53.49  6:33.30  7:14.04  7:53.94  8:34.03  9:14.32
                                                                       9:54.80
REAGAN, MACKENZIE     11 LA NUWAVE SWIM C              10:35.49          35.36  1:14.52  1:55.05  2:35.01  3:15.80  3:56.36  4:37.28
                                                                       5:17.70  5:58.07  6:38.18  7:18.71  7:58.53  8:38.46  9:17.87
                                                                       9:57.58

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  204                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  204
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HORNER, SEDONA        12 PC MONTEREY BAY               10:39.26          35.75  1:15.05  1:55.50  2:35.11  3:15.94  3:56.16  4:37.68
                                                                       5:17.67  5:43.06  6:38.21  7:19.03  7:59.51  8:39.88  9:20.09
                                                                      10:00.24
GOSS, EMMA            12 SN CALIFORNIA CA              10:44.50          35.26  1:14.39  1:54.71  2:35.01  3:15.78  3:56.04  4:37.18
                                                                       5:18.05  5:51.43  6:39.53  7:20.50  8:01.41  8:42.36  9:22.99
                                                                      10:01.14
WILKINSON, ELIZABETH  12 PC PALO ALTO STA              10:47.35          36.06  1:16.95  1:57.69  2:38.92  3:19.84  4:00.85  4:41.96
                                                                       5:22.83  6:04.31  6:44.71  7:25.41  8:05.78  8:40.09  9:28.28
                                                                      10:09.76
JOSEPH, LENA          11 PC PALO ALTO STA              10:47.74          34.06  1:11.80  1:50.07  2:28.76  3:08.53  3:48.06  4:28.27
                                                                       5:08.85  5:51.26  6:34.07  7:16.23  7:58.38  8:40.75  9:23.52
                                                                      10:06.26
DALEO, MEGAN          11 SN CALIFORNIA CA              10:55.68          35.51  1:15.71  1:57.15  2:38.49  3:20.02  4:01.70  4:35.07
                                                                       5:24.31  6:06.32  6:47.62  7:29.96  8:12.11  8:53.72  9:35.83
                                                                      10:16.69
TARE, AISHWARYA       11 PC SANTA CLARA S              10:57.63          35.65  1:15.18  1:56.37  2:37.82  3:19.59  4:01.05  4:43.43
                                                                       5:25.04  6:07.51  6:49.24  7:31.35  8:12.86  8:54.54  9:35.93
                                                                      10:17.74

SIMONDS, MORIAH       14 PC PLEASANTON SE               9:05.57   1      31.44  1:05.31  1:39.64  2:14.01  2:48.74  3:22.97  3:57.80
                                                                       4:31.75  5:06.58  5:40.88  6:16.52  6:51.03  7:26.02  8:00.20
                                                                       8:33.93
BROWN, ERIKA          13 PC RIPON AQUATIC               9:24.52   2      31.80  1:06.47  1:42.67  2:18.18  2:55.00  3:31.27  4:07.43
                                                                       4:43.43  5:19.72  5:55.00  6:22.30  7:06.39  7:33.48  8:17.00
                                                                       8:51.19
BELLINA, JADEN        13 GU PEARLAND AQUA               9:26.00   3      32.54  1:07.62  1:44.10  2:20.05  2:56.33  3:32.08  4:00.82
                                                                       4:44.40  5:19.98  5:55.20  6:30.70  7:05.90  7:41.13  8:16.19
                                                                       8:51.38
WOODS, KATIE          14 PC PLEASANTON SE               9:28.31   4      32.93  1:08.40  1:44.71  2:21.19  2:57.50  3:34.00  4:09.85
                                                                       4:45.59  5:20.43  5:56.24  6:31.48  7:07.00  7:42.75  8:18.64
                                                                       8:53.61
LAM, MEGAN            14 OR TUALATIN HILL               9:32.71   5      32.51  1:07.89  1:43.72  2:20.28  2:57.28  3:33.74  4:10.40
                                                                       4:46.53  5:22.77  5:58.96  6:25.95  7:11.09  7:47.20  8:23.58
                                                                       8:59.64
USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C               9:33.94   6      32.03  1:07.63  1:43.49  2:19.69  2:55.35  3:31.35  4:07.39
                                                                       4:43.86  5:19.87  5:57.01  6:33.22  7:10.08  7:46.41  8:23.39
                                                                       8:58.95
HOWELL, SAMANTHA      13 PC PLEASANTON SE               9:42.06   7      32.12  1:07.66  1:43.93  2:20.01  2:56.05  3:31.95  4:09.21
                                                                       4:45.97  5:23.12  6:00.33  6:38.14  7:14.88  7:52.64  8:29.80
                                                                       9:07.26
HORNBUCKLE, ALYSSA    13 PC CROW CANYON C               9:43.11   8      33.10  1:09.64  1:46.40  2:23.35  3:00.20  3:37.21  4:04.75
                                                                       4:51.22  5:27.87  6:04.83  6:41.83  7:18.57  7:55.48  8:32.25
                                                                       9:08.44
LARSON, SYD           14 SN ARDEN HILLS S               9:43.98          32.06  1:07.54  1:43.92  2:20.72  2:57.70  3:34.32  4:11.56
                                                                       4:48.62  5:19.17  6:02.79  6:33.94  7:17.11  7:48.44  8:30.63
                                                                       9:00.20
CHEN, IVY             13 PC DE ANZA CUPER               9:47.20          33.93  1:10.27  1:47.24  2:24.07  3:01.34  3:38.29  4:15.33
                                                                       4:52.23  5:29.25  6:06.17  6:41.06  7:20.81  7:58.18  8:35.36
                                                                       9:11.71
SCHREIBER, HALEY      14 PC CROW CANYON C               9:47.97          32.35  1:08.22  1:44.33  2:21.27  2:58.23  3:35.09  4:12.10
                                                                       4:49.72  5:15.56  6:04.67  6:36.61  7:20.21  7:55.68  8:36.54
                                                                       9:14.39
KOSINSKI, KATIE       14 GU PEARLAND AQUA               9:48.37          33.60  1:09.50  1:46.67  2:23.26  3:00.98  3:38.76  4:15.62
                                                                       4:53.63  5:31.01  6:07.75  6:45.15  7:22.62  8:00.23  8:37.94
                                                                       9:14.28

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  204                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  204
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STENSTROM, BROOKE     14 PC PALO ALTO STA               9:50.81          30.84  1:05.71  1:35.43  2:18.02  2:48.55  3:31.23  4:03.83
                                                                       4:45.25  5:25.67  6:04.40  6:40.56  7:20.62  7:58.52  8:36.48
                                                                       9:01.61
TRAN, JANET           13 PC SANTA CLARA S               9:51.61          33.04  1:09.35  1:46.40  2:23.40  3:00.75  3:37.97  4:15.69
                                                                       4:52.63  5:30.17  6:07.28  6:44.81  7:22.27  7:59.91  8:37.38
                                                                       9:15.33
FORNSHELL, LAURA      13 PC USF KORET YOU               9:53.61          34.10  1:10.76  1:48.72  2:26.81  3:01.39  3:41.67  4:19.45
                                                                       4:56.60  5:34.43  6:12.36  6:50.11  7:27.62  8:05.20  8:42.48
                                                                       9:18.93
MITCHELL, CHLOE       14 SN SIERRA MARLIN               9:53.91          33.46  1:09.02  1:46.14  2:22.87  3:00.16  3:37.21  4:14.70
                                                                       4:52.16  5:30.26  6:07.59  6:45.78  7:24.16  8:02.87  8:40.46
                                                                       9:18.93
ROSIN, ZOE            14 AZ SCOTTSDALE AQ               9:54.05          33.44  1:09.88  1:47.07  2:24.81  3:02.58  3:40.26  4:17.27
                                                                       4:55.00  5:32.61  6:10.69  6:48.17  7:26.47  8:02.63  8:41.77
                                                                       9:08.45
KOO, CAITLYN          13 PC SUNNYVALE SWI               9:54.06          32.15  1:07.77  1:44.51  2:21.97  2:59.64  3:36.99  4:14.27
                                                                       4:50.79  5:28.03  6:05.53  6:44.13  7:22.26  8:00.86  8:39.75
                                                                       9:17.96
O''BRIEN, HAYLEY       13 PC SANTA CLARA S               9:55.09          33.65  1:10.34  1:48.03  2:25.12  3:03.17  3:41.13  4:18.88
                                                                       4:56.85  5:34.94  6:13.08  6:50.64  7:28.31  8:06.58  8:44.07
                                                                       9:20.48
SIMPSON, MICHELLE     13 PC PALO ALTO STA               9:55.32          33.90  1:10.31  1:47.46  2:24.85  3:02.02  3:39.38  4:16.66
                                                                       4:54.19  5:31.23  6:08.81  6:46.15  7:24.43  8:02.60  8:41.24
                                                                       9:19.06
BIANCHI, ASHLEY       13 PC BURLINGAME AQ               9:56.01          33.62  1:09.55  1:46.96  2:24.19  3:01.79  3:39.60  4:17.06
                                                                       4:54.52  5:32.06  6:09.86  6:47.85  7:25.70  8:04.23  8:42.15
                                                                       9:19.89
KAN, AMY              13 PC SAN RAMON VAL               9:57.56          35.20  1:12.64  1:50.73  2:28.79  3:06.87  3:44.64  4:22.46
                                                                       5:00.29  5:38.45  6:16.22  6:53.59  7:31.39  8:08.46  8:45.47
                                                                       9:22.20
HASHIMOTO, CHRISTINA  13 PC MONTEREY BAY                9:58.71          33.78  1:10.54  1:48.47  2:27.09  3:05.59  3:44.02  4:22.88
                                                                       5:01.02  5:38.98  6:16.63  6:53.91  7:31.25  8:08.38  8:45.81
                                                                       9:22.75
EPPERSON, LAURA       13 OR TUALATIN HILL               9:59.12          33.57  1:09.58  1:46.92  2:23.58  3:00.82  3:38.20  4:15.76
                                                                       4:53.44  5:31.58  6:09.39  6:47.92  7:26.13  8:04.69  8:43.13
                                                                       9:21.90
AKIN, LAUREN          14 PC QUICKSILVER S               9:59.28          33.92  1:10.69  1:48.20  2:25.91  3:03.61  3:41.16  4:19.72
                                                                       4:57.79  5:35.91  6:13.87  6:52.11  7:30.01  8:07.81  8:45.75
                                                                       9:23.07
WAYMAN, ERIN          13 PC CROW CANYON C              10:02.61          33.12  1:09.46  1:46.33  2:24.55  3:01.79  3:39.52  4:17.35
                                                                       4:56.34  5:33.77  6:12.68  6:51.62  7:31.23  8:10.54  8:49.69
                                                                       9:28.05
BUELL, SIERRA         13 SN CALIFORNIA CA              10:04.42          32.67  1:08.68  1:45.92  2:23.67  3:01.78  3:39.55  4:17.67
                                                                       4:56.07  5:34.98  6:13.65  6:52.74  7:30.85  8:10.22  8:49.24
                                                                       9:27.41
MARK, DEVON           14 ** VANCOUVER DOL              10:06.36          34.57  1:12.31  1:50.89  2:29.41  3:08.42  3:46.78  4:25.21
                                                                       5:03.13  5:41.15  6:19.52  6:57.95  7:36.34  8:14.40  8:53.07
                                                                       9:30.47
O''BRIEN, KIERA        13 PC ORINDA AQUATI              10:07.08          33.61  1:10.45  1:48.01  2:25.88  3:03.97  3:42.06  4:20.52
                                                                       4:58.42  5:37.33  6:16.13  6:55.14  7:33.75  8:13.15  8:51.51
                                                                       9:21.36
GARCIA, NICOLE        14 SN SIERRA MARLIN              10:12.34          36.13  1:14.22  1:52.99  2:31.95  3:10.79  3:49.67  4:28.53
                                                                       5:07.44  5:46.52  6:25.13  7:03.72  7:42.19  8:20.08  8:58.14
                                                                       9:35.95

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  204                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  204
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHAMBERLAIN, JAIME    13 PC CABRILLO THRE              10:12.86          35.06  1:13.42  1:52.22  2:31.42  3:10.12  3:49.42  4:27.93
                                                                       5:06.98  5:45.72  6:24.75  7:03.51  7:42.24  8:20.75  8:58.85
                                                                       9:33.87
BRACKETT, PAIGE       13 SN SIERRA MARLIN              10:17.33          33.13  1:08.48  1:45.23  2:23.04  3:01.14  3:39.31  4:18.65
                                                                       4:57.93  5:37.84  6:18.45  6:58.33  7:38.81  8:06.09  8:59.83
                                                                       9:39.77
KINSEY, GRETA         14 SN SIERRA MARLIN              10:22.89          34.91  1:13.20  1:41.69  2:31.59  3:01.58  3:49.88  4:21.13
                                                                       5:07.63  5:34.58  6:27.56  6:57.05  7:47.42  8:13.26  9:06.75
                                                                       9:35.50
CURRAN, ELLERY        14 SN SIERRA MARLIN              10:24.51          34.57  1:13.01  1:51.55  2:30.51  3:09.78  3:49.17  4:29.09
                                                                       5:08.72  5:48.50  6:28.36  6:56.84  7:48.13  8:27.77  9:07.24
                                                                       9:46.93

KNOWLES, RACHEL       15 PC PLEASANTON SE               9:17.92   1      31.75  1:05.83  1:40.43  2:14.99  2:50.03  3:25.10  4:00.19
                                                                       4:35.52  5:10.78  5:45.93  6:21.71  6:57.17  7:33.09  8:08.94
                                                                       8:44.27
BRAND, IRIS           15 PC PLEASANTON SE               9:27.67   2      32.04  1:06.91  1:42.50  2:17.90  2:53.97  3:30.29  4:06.39
                                                                       4:42.52  5:18.48  5:54.11  6:30.67  7:06.81  7:42.22  8:18.17
                                                                       8:53.07
KEANY, CELIA          16 OR TUALATIN HILL               9:29.44   3      32.35  1:07.86  1:43.64  2:20.32  2:56.30  3:32.56  4:08.50
                                                                       4:45.15  5:20.89  5:57.04  6:32.89  7:09.11  7:45.20  8:21.36
                                                                       8:56.42
METCALFE, MARTHA      16 ** LANGLEY OLYMP               9:33.06   4      32.06  1:06.63  1:42.12  2:17.54  2:53.51  3:29.74  4:05.67
                                                                       4:42.30  5:18.81  5:55.04  6:31.51  7:08.09  7:44.70  8:21.18
                                                                       8:57.97
KEARNS, RORY          15 OR TUALATIN HILL               9:36.46   5      32.78  1:08.20  1:44.68  2:20.93  2:57.52  3:34.00  4:10.76
                                                                       4:47.34  5:23.84  6:00.23  6:37.00  7:13.30  7:49.71  8:26.13
                                                                       9:02.08
LAMPRON, ROBIN        16 PC SAN RAMON VAL               9:37.09   6      31.88  1:06.89  1:42.86  2:18.60  2:54.19  3:29.83  4:05.64
                                                                       4:41.45  5:17.94  5:54.73  6:31.97  7:09.37  7:46.96  8:24.64
                                                                       9:02.31
MA, KIMBERLY          16 PC SANTA CLARA S               9:38.84   7      33.35  1:09.22  1:33.99  2:21.73  2:47.45  3:34.47  3:59.42
                                                                       4:46.95  5:10.25  5:59.33  6:22.15  7:12.06  7:34.94  8:25.41
                                                                       9:02.61
SZAFRANSKI, GRACE KEL 15 PC TERRAPINS SWI               9:39.67   8      32.97  1:07.72  1:43.64  2:19.16  2:55.20  3:31.07  4:07.05
                                                                       4:43.53  5:20.34  5:57.09  6:33.84  7:11.54  7:48.71  8:25.98
                                                                       9:03.43
FUJI, ALYSSA          16 OR UNATTACHED (O               9:40.52          33.52  1:09.57  1:46.34  2:22.64  2:59.69  3:35.91  4:12.78
                                                                       4:49.13  5:25.85  6:02.39  6:39.18  7:15.60  7:52.35  8:28.75
                                                                       9:05.18
PONT, MADDIE          16 PC PALO ALTO STA               9:42.58          32.67  1:07.74  1:43.55  2:19.64  2:55.90  3:31.95  4:08.64
                                                                       4:45.17  5:21.92  5:59.09  6:37.02  7:14.19  7:51.98  8:29.27
                                                                       8:56.33
BERGH, HANNAH         16 PC PLEASANTON SE               9:43.18          33.01  1:08.89  1:45.58  2:22.14  2:58.73  3:35.83  4:13.13
                                                                       4:50.11  5:27.18  6:04.20  6:41.40  7:18.05  7:54.77  8:31.63
                                                                       9:05.71
WEBB, VICTORIA        15 AZ SCOTTSDALE AQ               9:44.10          32.68  1:07.49  1:43.33  2:19.20  2:55.25  3:31.24  4:08.33
                                                                       4:45.44  5:22.33  5:59.26  6:37.16  7:14.35  7:52.34  8:29.70
                                                                       8:59.75
MACGREGOR, CATE       15 PC CROW CANYON C               9:45.60          33.13  1:09.48  1:46.23  2:23.59  3:00.90  3:38.16  4:08.23
                                                                       4:52.67  5:29.50  6:06.74  6:43.71  7:20.91  7:57.65  8:34.69
                                                                       9:10.70
STITT, NINA           15 OR TUALATIN HILL               9:46.23          34.20  1:10.44  1:47.51  2:24.49  3:01.86  3:38.72  4:15.92
                                                                       4:52.83  5:29.73  6:06.37  6:43.53  7:20.21  7:57.03  8:33.73
                                                                       9:10.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  204                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  204
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCNAMARA, MONICA      15 PC CROW CANYON C               9:49.00          34.51  1:10.78  1:47.52  2:24.24  3:01.11  3:37.50  4:14.21
                                                                       4:51.32  5:28.35  6:05.41  6:42.60  7:19.77  7:57.11  8:34.25
                                                                       9:04.05
EAKER, MADISON        15 GU PEARLAND AQUA               9:52.96          32.21  1:07.99  1:44.80  2:21.69  2:58.88  3:35.97  4:13.43
                                                                       4:51.26  5:29.10  6:06.77  6:45.06  7:23.57  8:01.63  8:39.30
                                                                       9:16.60
EASTICK, BRENNA       16 ** SUDBURY LAURE               9:55.50          33.56  1:10.09  1:46.82  2:23.78  3:01.16  3:38.43  4:15.71
                                                                       4:53.28  5:30.85  6:08.75  6:46.81  7:24.91  8:02.84  8:40.69
                                                                       9:18.92
GARZA, HALLI          16 PC TIGER AQUATIC               9:56.37          34.61  1:12.18  1:49.83  2:27.13  3:04.65  3:41.92  4:19.50
                                                                       4:56.72  5:33.96  6:11.40  6:48.79  7:26.53  8:03.94  8:41.81
                                                                       9:19.43
BUCCI, EVELYN         16 PC CABRILLO THRE               9:59.34          34.34  1:10.78  1:47.75  2:24.97  3:02.37  3:39.93  4:17.54
                                                                       4:54.94  5:28.58  6:09.95  6:48.38  7:27.00  7:59.28  8:44.04
                                                                       9:22.37
DAVIS, BELLA          15 SN CALIFORNIA CA              10:01.09          32.46  1:07.58  1:44.15  2:20.63  2:57.63  3:34.78  4:12.99
                                                                       4:50.89  5:17.20  6:07.39  6:46.89  7:24.90  8:04.17  8:43.15
                                                                       9:18.85
MCDONNELL, MIRANDA    15 PC TIGER AQUATIC              10:12.32          34.22  1:11.19  1:48.94  2:27.06  3:04.76  3:43.32  4:21.95
                                                                       5:01.05  5:39.59  6:18.40  6:57.55  7:36.54  8:15.28  8:55.08
                                                                       9:34.19
WELTON, MARY          16 PC VALLEJO AQUAT              10:18.96          34.66  1:12.61  1:40.27  2:30.41  3:00.35  3:48.48  4:27.68
                                                                       5:07.33  5:46.17  6:25.67  7:04.71  7:44.22  8:21.83  9:03.03
                                                                       9:32.56

JETTER, CAYLA         17 PC PLEASANTON SE               9:18.48   1      32.11  1:06.52  1:41.32  2:15.82  2:50.45  3:25.04  3:59.93
                                                                       4:35.08  5:10.58  5:46.27  6:22.11  6:57.81  7:33.41  8:08.81
                                                                       8:42.30
BLAKE, ABBY           18 PC SANTA CLARA S               9:22.41   2      32.43  1:07.51  1:42.87  2:18.44  2:53.90  3:29.20  3:54.73
                                                                       4:40.02  5:15.66  5:50.58  6:26.37  7:01.78  7:37.15  8:12.65
                                                                       8:48.14
HUANG, SALENA         19 PC MISSION SAN J               9:22.69          30.88  1:04.55  1:38.76  2:13.46  2:48.49  3:24.09  3:45.31
                                                                       4:35.20  5:05.32  5:46.59  6:11.63  6:59.05  7:35.13  8:11.40
                                                                       8:35.08
BROWN, MARISSA        18 PC PLEASANTON SE               9:24.55   3      31.77  1:05.95  1:41.02  2:15.97  2:51.18  3:26.84  4:03.41
                                                                       4:39.73  5:16.98  5:53.70  6:29.56  7:05.37  7:40.50  8:15.97
                                                                       8:50.99
BRAND, KIRSTEN        17 PC PLEASANTON SE               9:25.62   4      32.16  1:07.32  1:30.84  2:18.88  2:54.54  3:30.17  4:06.48
                                                                       4:42.68  5:18.72  5:54.66  6:30.43  7:06.07  7:41.26  8:16.68
                                                                       8:51.85
BERGH, MARISSA        17 PC PLEASANTON SE               9:27.51   5      32.10  1:06.29  1:41.71  2:17.30  2:53.15  3:28.91  4:04.88
                                                                       4:40.82  5:16.58  5:52.40  6:29.04  7:05.32  7:41.68  8:17.46
                                                                       8:52.86
WOODS, MAGGIE         17 PC PLEASANTON SE               9:40.57   6      32.53  1:07.67  1:43.18  2:19.09  2:55.28  3:31.50  4:08.31
                                                                       4:44.73  5:21.64  5:58.49  6:35.60  7:13.04  7:50.36  8:27.33
                                                                       9:04.44
KAY, KORTNEY          17 PC PLEASANTON SE               9:41.43   7      32.25  1:07.23  1:43.49  2:19.74  2:56.56  3:33.01  4:08.57
                                                                       4:46.41  5:23.22  5:59.63  6:36.39  7:12.96  7:50.20  8:27.19
                                                                       9:04.84
VOSICKA, STEPHANIE    17 PC TERRAPINS SWI               9:49.17   8      33.55  1:09.69  1:45.94  2:22.09  2:59.12  3:36.09  4:12.94
                                                                       4:50.64  5:27.88  6:05.36  6:42.75  7:20.29  7:57.88  8:35.63
                                                                       9:13.42
MARTIN, BERNADINE     17 PC PLEASANTON SE               9:53.84          33.44  1:09.30  1:45.91  2:22.87  2:51.28  3:37.18  4:14.46
                                                                       4:51.76  5:29.73  6:07.38  6:35.89  7:22.90  8:00.83  8:38.76
                                                                       9:05.49

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  204                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  204
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BENAVIDES, TAMARA     18 ** ACUATICA NELS               9:55.21          32.79  1:08.75  1:45.96  2:22.88  3:00.35  3:37.59  4:15.69
                                                                       4:53.22  5:31.04  6:09.06  6:46.98  7:24.61  8:02.65  8:40.52
                                                                       9:18.72
VELAZQUEZ, DANIELA    18 ** ACUATICA NELS              10:00.74          33.32  1:10.08  1:47.36  2:25.08  3:02.87  3:41.01  4:19.10
                                                                       4:57.49  5:35.60  6:14.36  6:52.42  7:31.13  8:09.68  8:47.90
                                                                       9:25.01
SABER, ANNA           18 PC QUICKSILVER S              10:00.80          33.42  1:09.52  1:46.85  2:23.86  3:01.78  3:39.56  4:17.74
                                                                       4:55.76  5:33.88  6:11.81  6:50.25  7:28.78  8:06.85  8:45.65
                                                                       9:23.38
KNOBLOCH, MIRANDA     18 PC PIRATE AQUATI              10:02.02          33.97  1:11.09  1:49.24  2:27.53  3:05.08  3:42.76  4:21.12
                                                                       4:59.36  5:37.50  6:15.60  6:53.89  7:32.10  8:09.70  8:47.47
                                                                       9:25.20

============================================================================================================================
   EVENT  208                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  208
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ              18:10.27   1
BENNETT, HALEY        12 ** RAVENSONG AQU              18:44.70   2
TRAN, KRYSTAL         11 PC SANTA CLARA S              19:02.99   3
LEUNG, KAITLYN        12 PC SANTA CLARA S              19:07.64   4
NOWASKI, DANIELLE     11 SI COLLEGE AREA               19:09.65   5
YONGYUTH, SIAN        12 PC SANTA CLARA S              19:10.13   6
SANTOS, BROOKE        12 PC BRENTWOOD SEA              19:10.81   7
HECKMAN, MIRANDA      11 PC PLEASANTON SE              19:26.99   8
MACFARLAND, CIARA     12 NM DUKE CITY AQU              19:37.71
COCOL, DARIA          12 PC SANTA CLARA S              19:45.08
HUTSON, ALLY          12 PC PALO ALTO STA              19:56.05
ROONEY, KAITLIN       12 PC MORGAN HILL S              20:07.29
HUERTA, JAMIE         12 SN NORTHERN SIER              20:08.58
HORNER, SEDONA        12 PC MONTEREY BAY               20:11.63
REAGAN, MACKENZIE     11 LA NUWAVE SWIM C              20:12.77
HU, CLARA             12 PC DE ANZA CUPER              20:14.32
ANDERSON, SOPHIA      12 SN SOLANO AQUATI              20:29.34
GOSS, EMMA            12 SN CALIFORNIA CA              20:30.32
FOUNTAINE, KEIANA     12 PC ELLIS AQUATIC              20:32.16
WILKINSON, ELIZABETH  12 PC PALO ALTO STA              20:40.56

SIMONDS, MORIAH       14 PC PLEASANTON SE              17:24.95   1
TRAN, JANET           13 PC SANTA CLARA S              18:34.76   2
HOWELL, SAMANTHA      13 PC PLEASANTON SE              18:36.17   3
HORNBUCKLE, ALYSSA    13 PC CROW CANYON C              18:51.16   4
KOSINSKI, KATIE       14 GU PEARLAND AQUA              18:54.54   5
GAY, MICAH            14 ** VANCOUVER DOL              18:57.80   6
MITCHELL, CHLOE       14 SN SIERRA MARLIN              19:00.25   7
SIMPSON, MICHELLE     13 PC PALO ALTO STA              19:01.11   8
O''BRIEN, HAYLEY       13 PC SANTA CLARA S              19:07.68
HASHIMOTO, CHRISTINA  13 PC MONTEREY BAY               19:12.24
ROSIN, ZOE            14 AZ SCOTTSDALE AQ              19:16.16
TOETTER, MICAH        13 SI PACIFIC SWIM               19:22.08
BUELL, SIERRA         13 SN CALIFORNIA CA              19:29.64
AKIN, LAUREN          14 PC QUICKSILVER S              19:30.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  208                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  208
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


KNOWLES, RACHEL       15 PC PLEASANTON SE              18:08.76   1
SZAFRANSKI, GRACE KEL 15 PC TERRAPINS SWI              18:27.61   2
FUJI, ALYSSA          16 OR UNATTACHED (O              18:36.14   3
WEBB, VICTORIA        15 AZ SCOTTSDALE AQ              18:44.21   4
MCNAMARA, MONICA      15 PC CROW CANYON C              18:52.28   5
EAKER, MADISON        15 GU PEARLAND AQUA              18:53.82   6
EASTICK, BRENNA       16 ** SUDBURY LAURE              19:14.87   7
PONT, MADDIE          16 PC PALO ALTO STA              19:19.41   8
BUCCI, EVELYN         16 PC CABRILLO THRE              19:19.68
MORANO, ALEX          16 GU PEARLAND AQUA              19:23.53
WELTON, MARY          16 PC VALLEJO AQUAT              20:15.98

JETTER, CAYLA         17 PC PLEASANTON SE              17:29.77   1
BLAKE, ABBY           18 PC SANTA CLARA S              17:57.22   2
WOODS, MAGGIE         17 PC PLEASANTON SE              18:49.09   3
MARTIN, BERNADINE     17 PC PLEASANTON SE              18:55.07   4
SABER, ANNA           18 PC QUICKSILVER S              19:16.11   5

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    400 I.M.                                    EVENT  201
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAGHAFI, ARIANA       14 PC TERRAPINS SWI  5:16.68   7  5:04.60 F1  P  1:10.89  2:32.53  4:04.84
                                                                    F    31.79  1:07.19  1:46.77  2:25.70  3:10.66  3:55.64  4:30.06
WITTENAUER-LEE, BLAIS 18 OR TUALATIN HILL  5:08.89   1  5:04.93 F1  P  1:10.05  2:32.41  3:58.91
                                                                    F    32.33  1:08.88  1:50.00  2:30.48  3:13.29  3:56.31  4:31.41
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  5:08.91   1  5:06.47 F2  P  1:12.42  2:32.39  3:59.99
                                                                    F    33.11  1:10.44  1:50.92  2:29.00  3:12.86  3:56.99  4:32.19
BROWN, MARISSA        18 PC PLEASANTON SE  5:09.03   2  5:07.72 F2  P           1:11.61  1:53.07  2:33.57  3:18.59  4:04.25  4:37.51
                                                                    F    33.20  1:10.74  1:53.25  2:33.00  3:18.33  4:03.67  4:36.32
BERRY, MICHELLE       18 PC SANTA CLARA S  5:10.40   3  5:07.77 F3  P  1:10.33  2:33.74  4:01.23
                                                                    F    32.53  1:09.87  1:51.63  2:32.47  3:15.89  3:59.67  4:35.05
BELLINA, JADEN        13 GU PEARLAND AQUA  5:13.62   4  5:08.03 F3  P           1:09.79  1:50.09  2:29.75  3:15.14  4:01.45  4:37.96
                                                                    F    32.21  1:08.12  1:47.58  2:26.54  3:11.85  3:57.10  4:32.97
LAM, MEGAN            14 OR TUALATIN HILL  5:13.12   3  5:09.06 F4  P  1:10.18  2:30.91  4:03.02
                                                                    F    31.64  1:08.67  1:48.71  2:27.87  3:13.56  4:00.39  4:35.49
KOPAS, EMILY          16 FG DAVIE NADADOR  5:11.94   3  5:09.20 F1  P           1:14.43  1:55.40  2:35.41  3:18.15  4:01.27  4:36.86
                                                                    F    34.33  1:14.22  1:54.78  2:34.13  3:17.08  3:59.02  4:34.85
METCALFE, MARTHA      16 ** LANGLEY OLYMP  5:10.73   2  5:09.76 F2  P  1:09.02  2:31.96  3:59.73
                                                                    F    32.03  1:08.56  1:50.90  2:31.65  3:15.08  3:59.29  4:35.68
YUAN, CHARLENE        16 OR TUALATIN HILL  5:13.98   5  5:10.34 F3  P           1:12.36  1:55.08  2:36.70  3:21.57  4:04.95  4:40.57
                                                                    F    33.35  1:10.38  1:52.55  2:33.46  3:17.42  4:01.10  4:36.97
CHUNG, EVA            15 PC PLEASANTON SE  5:15.17   6  5:10.63 F4  P  1:12.10  2:34.08  4:00.57
                                                                    F    33.07  1:10.67  1:52.23  2:31.97  3:15.24  3:58.69  4:35.13
MEYER, MCKENNA        14 PC RENO AQUATIC   5:17.88   8  5:11.22 F5  P  1:12.24  2:30.75  4:07.37
                                                                    F    33.77  1:12.05  1:51.17  2:30.30  3:17.12  4:03.01  4:37.60
KAY, KORTNEY          17 PC PLEASANTON SE  5:14.27   4  5:12.06 F4  P  1:11.33  2:32.49  4:03.09
                                                                    F    32.79  1:10.95  1:51.70  2:31.40  3:15.81  4:01.03  4:36.85
GARZA, HALLI          16 PC TIGER AQUATIC  5:16.26   7  5:12.20 F5  P  1:09.78  2:32.26  4:04.39
                                                                    F    32.64  1:09.37  1:51.06  2:30.46  3:16.24  4:01.65  4:37.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    400 I.M.                                    EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:20.95   2  5:13.00 F1  P  1:12.94  2:34.76  4:09.65
                                                                    F    33.11  1:11.63  1:52.91  2:32.59  3:17.94  4:03.55  4:38.57
SIMONDS, MORIAH       14 PC PLEASANTON SE  5:12.80   2  5:14.09 F6  P  1:10.01  2:34.24  4:04.05
                                                                    F    32.64  1:10.13  1:53.01  2:34.68  3:18.65  4:05.15  4:41.17
GONZALEZ, GRECIA      18 ** ACUATICA NELS  5:19.29   6  5:14.63 F5  P           1:09.58  1:51.90  2:33.67  3:20.50  4:07.08  4:43.58
                                                                    F    32.16  1:08.97  1:49.78  2:30.28  3:16.61  4:03.34  4:39.82
BRATHWAITE, KATRINA   12 ** POINTE-CLAIRE  5:21.74   3  5:14.75 F2  P  1:13.17  2:35.38  4:09.29
                                                                    F    33.69  1:11.87  1:52.61  2:32.29  3:17.60  4:02.87  4:39.16
BLAKE, ABBY           18 PC SANTA CLARA S  5:17.15   5  5:14.90 F6  P           1:15.03  1:56.49  2:37.40  3:22.55  4:07.75  4:42.97
                                                                    F    35.66  1:15.14  1:56.40  2:36.10  3:21.29  4:06.17  4:41.11
HENDERSON, ANA        15 PC CROW CANYON C  5:13.81   4  5:15.25 F6  P  1:08.95  2:30.46  4:03.60
                                                                    F    32.18  1:08.80  1:50.73  2:31.30  3:17.35  4:04.65  4:40.24
KOPAS, ALLISON        13 FG DAVIE NADADOR  5:15.66   6  5:15.74 F7  P           1:13.52  1:54.63  2:34.04  3:18.30  4:03.77  4:40.01
                                                                    F    32.85  1:11.28  1:52.70  2:32.36  3:18.37  4:03.81  4:40.34
DITZLER, IZZY         12 PC PALO ALTO STA  5:20.11   1  5:16.99 F3  P  1:11.60  2:33.67  4:09.59
                                                                    F    33.38  1:10.89  1:51.85  2:31.42  3:19.25  4:06.48  4:42.49
NICOLOSI, SARA        16 PC CROW CANYON C  5:10.07   1  5:17.27 F7  P  1:11.12  2:31.48  3:59.98
                                                                    F    33.07  1:11.25  1:53.37  2:33.18  3:19.74  4:05.62  4:42.03
BARATTOLO, GABRIELLA  16 PC CROW CANYON C  5:16.28   8  5:18.07 F8  P  1:10.97  2:34.07  4:05.95
                                                                    F    33.43  1:11.53  1:54.04  2:34.89  3:21.33  4:07.67  4:43.42
USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C  5:14.53   5  5:18.13 F8  P  1:11.08  2:31.83  4:05.70
                                                                    F    32.41  1:09.94  1:50.55  2:30.61  3:20.18  4:08.22  4:43.72
BRAND, KIRSTEN        17 PC PLEASANTON SE  5:19.37   7  5:18.81 F7  P  1:13.61  2:32.50  4:09.95
                                                                    F    33.68  1:13.32  1:53.74  2:32.42  3:21.11  4:10.08  4:44.89
BENAVIDES, TAMARA     18 ** ACUATICA NELS  5:26.29   8  5:22.67 F8  P  1:11.70  2:35.86  4:13.16
                                                                    F    33.11  1:11.91  1:54.83  2:35.68  3:24.47  4:10.44  4:47.01
BERRY, ABBIGALE       12 PC SOUTH BAY LOS  5:28.22   4  5:28.37 F4  P  1:16.53  2:38.13  4:14.15
                                                                    F    34.94  1:15.47  1:57.51  2:38.47  3:26.16  4:14.59  4:52.96
CHIN, AUDREY          11 PC USF KORET YOU  5:30.92   5  5:28.61 F5  P  1:13.69  2:35.58  4:15.93
                                                                    F    33.96  1:11.96  1:53.13  2:33.07  3:22.90  4:12.88  4:52.67
KHOWONG, JEANETTE     12 PC DE ANZA CUPER  5:31.58   6  5:31.99 F6  P  1:15.07  2:39.08  4:17.35
                                                                    F    35.35  1:14.64  1:56.63  2:37.66  3:27.46  4:17.10  4:55.89
BENNETT, HALEY        12 ** RAVENSONG AQU  5:33.19   8  5:33.28 F7  P  1:14.74  2:41.60  4:19.34
                                                                    F    35.05  1:16.37  1:59.90  2:42.52  3:31.53  4:20.05  4:57.66
KINSEY, HALLADAY      12 SN SIERRA MARLIN  5:32.13   7  5:37.02 F8  P  1:19.01  2:48.10  4:19.53
                                                                    F    34.85  1:18.22  2:03.19  2:47.54  3:34.20  4:21.30  4:59.18

WITTENAUER-LEE, BLAIS 18 OR TUALATIN HILL  5:08.89   1              P  1:10.05  2:32.41  3:58.91
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 13 PC SANTA CLARA S  5:08.91   1              P  1:12.42  2:32.39  3:59.99
BROWN, MARISSA        18 PC PLEASANTON SE  5:09.03   2              P           1:11.61  1:53.07  2:33.57  3:18.59  4:04.25  4:37.51
NICOLOSI, SARA        16 PC CROW CANYON C  5:10.07   1              P  1:11.12  2:31.48  3:59.98
BERRY, MICHELLE       18 PC SANTA CLARA S  5:10.40   3              P  1:10.33  2:33.74  4:01.23
METCALFE, MARTHA      16 ** LANGLEY OLYMP  5:10.73   2              P  1:09.02  2:31.96  3:59.73
KOPAS, EMILY          16 FG DAVIE NADADOR  5:11.94   3              P           1:14.43  1:55.40  2:35.41  3:18.15  4:01.27  4:36.86
SIMONDS, MORIAH       14 PC PLEASANTON SE  5:12.80   2              P  1:10.01  2:34.24  4:04.05
LAM, MEGAN            14 OR TUALATIN HILL  5:13.12   3              P  1:10.18  2:30.91  4:03.02
BELLINA, JADEN        13 GU PEARLAND AQUA  5:13.62   4              P           1:09.79  1:50.09  2:29.75  3:15.14  4:01.45  4:37.96
HENDERSON, ANA        15 PC CROW CANYON C  5:13.81   4              P  1:08.95  2:30.46  4:03.60
YUAN, CHARLENE        16 OR TUALATIN HILL  5:13.98   5              P           1:12.36  1:55.08  2:36.70  3:21.57  4:04.95  4:40.57
KAY, KORTNEY          17 PC PLEASANTON SE  5:14.27   4              P  1:11.33  2:32.49  4:03.09
USINGER, BRITTANY     14 PC CROW CANYON C  5:14.53   5              P  1:11.08  2:31.83  4:05.70
CHUNG, EVA            15 PC PLEASANTON SE  5:15.17   6              P  1:12.10  2:34.08  4:00.57
KOPAS, ALLISON        13 FG DAVIE NADADOR  5:15.66   6              P           1:13.52  1:54.63  2:34.04  3:18.30  4:03.77  4:40.01
GARZA, HALLI          16 PC TIGER AQUATIC  5:16.26   7              P  1:09.78  2:32.26  4:04.39
BARATTOLO, GABRIELLA  16 PC CROW CANYON C  5:16.28   8              P  1:10.97  2:34.07  4:05.95
AMPUERO, JESSIE       19 UT UN  (UT)       5:16.41   1              P  1:11.26  2:32.95  4:05.26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    400 I.M.                                    EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAGHAFI, ARIANA       14 PC TERRAPINS SWI  5:16.68   7              P  1:10.89  2:32.53  4:04.84
BLAKE, ABBY           18 PC SANTA CLARA S  5:17.15   5              P           1:15.03  1:56.49  2:37.40  3:22.55  4:07.75  4:42.97
KNOWLES, RACHEL       15 PC PLEASANTON SE  5:17.50   9              P  1:10.14  2:35.15  4:09.73
MEYER, MCKENNA        14 PC RENO AQUATIC   5:17.88   8              P  1:12.24  2:30.75  4:07.37
GOLDMAN, LEAH         16 PC PEAK           5:18.66  10              P  1:10.51  2:31.00  4:06.35
GONZALEZ, GRECIA      18 ** ACUATICA NELS  5:19.29   6              P           1:09.58  1:51.90  2:33.67  3:20.50  4:07.08  4:43.58
BRAND, KIRSTEN        17 PC PLEASANTON SE  5:19.37   7              P  1:13.61  2:32.50  4:09.95
DITZLER, IZZY         12 PC PALO ALTO STA  5:20.11   1              P  1:11.60  2:33.67  4:09.59
RUCK, TAYLOR          12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:20.95   2              P  1:12.94  2:34.76  4:09.65
BRATHWAITE, KATRINA   12 ** POINTE-CLAIRE  5:21.74   3              P  1:13.17  2:35.38  4:09.29
FARIDNIA, SAYEH       14 PC DE ANZA CUPER  5:22.10   9              P  1:12.39  2:35.49  4:10.43
CHEN, IVY             13 PC DE ANZA CUPER  5:22.42  10              P  1:13.99  2:37.23  4:11.25
BRETT, HANA           13 PC PALO ALTO STA  5:23.24  11              P  1:12.51  2:37.80  4:07.71
LEE, AILEEN           15 PC CROW CANYON C  5:23.32  11              P  1:11.37  2:38.01  4:08.34
MA, KIMBERLY          16 PC SANTA CLARA S  5:23.73  12              P  1:11.56  2:37.74  4:11.22
SIMPSON, MICHELLE     13 PC PALO ALTO STA  5:24.27  12              P  1:13.47  2:37.45  4:11.57
STITT, NINA           15 OR TUALATIN HILL  5:24.78  13              P  1:15.86  2:39.19  4:13.24
WANG, SARAH           14 PC CROW CANYON C  5:24.87  13              P  1:11.14  2:35.06  4:09.02
GREYMONT, ALYSSA      15 PC MORGAN HILL S  5:24.93  14              P  1:18.18  2:41.33  4:15.59
SZAFRANSKI, GRACE KEL 15 PC TERRAPINS SWI  5:25.23  15              P  1:13.69  2:34.47  4:12.83
WOODS, KATIE          14 PC PLEASANTON SE  5:25.53  14              P  1:12.02  2:36.90  4:15.26
BENAVIDES, TAMARA     18 ** ACUATICA NELS  5:26.29   8              P  1:11.70  2:35.86  4:13.16
THOMPSON, KASEY       15 ** SUDBURY LAURE  5:26.56  16              P  1:08.67  2:35.50  4:12.00
KEARNS, RORY          15 OR TUALATIN HILL  5:27.13  17              P  1:11.79  2:38.82  4:15.79
WINTER, ALLISON       15 AZ PHOENIX SWIM   5:27.14  18              P  1:16.51  2:41.14  4:14.67
WEBB, VICTORIA        15 AZ SCOTTSDALE AQ  5:27.41  19              P  1:11.08  2:38.81  4:16.08
BERRY, ABBIGALE       12 PC SOUTH BAY LOS  5:28.22   4              P  1:16.53  2:38.13  4:14.15
LIU, SKYLER           13 PC PIEDMONT SWIM  5:28.64  15              P  1:12.82  2:36.38  4:10.33
MORANO, ALEX          16 GU PEARLAND AQUA  5:29.04  20              P  1:13.06  2:40.01  4:11.93
CESIN, SAIDE          15 ** ACUATICA NELS  5:29.13  21              P  1:14.81  2:38.07  4:11.39
JIANG, MELISSA        15 PC MISSION SAN J  5:29.15  22              P  1:13.32  2:37.15  4:12.64
CHENG, CHRISTINA      15 PC DE ANZA CUPER  5:29.31  23              P  1:12.73  2:39.18  4:13.28
WONG, NATALIE         18 PC PLEASANTON SE  5:29.38   9              P  1:15.17  2:40.24  4:15.68
VELAZQUEZ, DANIELA    18 ** ACUATICA NELS  5:29.58  10              P  1:12.06  2:37.26  4:16.45
LU, CICI              13 PC OAKLAND UNDER  5:29.62  16              P  1:15.86  2:42.21  4:14.69
RUDOLPH, MAEGAN       13 PC PALO ALTO STA  5:29.64  17              P  1:11.11  2:41.46  4:18.54
MACGREGOR, CATE       15 PC CROW CANYON C  5:29.78  24              P  1:15.05  2:40.13  4:15.97
CHONG, CHRISTIE       13 PC CROW CANYON C  5:29.87  18              P  1:19.20  2:42.15  4:16.23
MILLER, CHLOE         13 SN SIERRA MARLIN  5:30.17  19              P  1:13.85  2:41.39  4:12.93
MEIER, CHARLIE        13 PC CROW CANYON C  5:30.20  20              P  1:17.59  2:38.54  4:19.55
TRAN, JANET           13 PC SANTA CLARA S  5:30.24  21              P  1:11.24  2:37.82  4:15.91
TOUCHETTE-MCGOWAN, JE 14 ** POINTE-CLAIRE  5:30.25  22              P  1:17.42  2:40.14  4:14.87
AMBERG, NICOLE        14 PC CROW CANYON C  5:30.51  23              P  1:19.67  2:40.69  4:15.91
CHIN, AUDREY          11 PC USF KORET YOU  5:30.92   5              P  1:13.69  2:35.58  4:15.93
ARTEAGA, HELENA       17 ** ACUATICA NELS  5:31.20  11              P  1:13.29  2:40.90  4:17.46
GARCIA, NICOLE        14 SN SIERRA MARLIN  5:31.41  24              P  1:16.01  2:42.10  4:18.51
FUJI, ALYSSA          16 OR UNATTACHED (O  5:31.42  25              P  1:14.66  2:41.37  4:19.06
KHOWONG, JEANETTE     12 PC DE ANZA CUPER  5:31.58   6              P  1:15.07  2:39.08  4:17.35
KINSEY, HALLADAY      12 SN SIERRA MARLIN  5:32.13   7              P  1:19.01  2:48.10  4:19.53
KOO, CAITLYN          13 PC SUNNYVALE SWI  5:32.34  25              P  1:14.24  2:39.80  4:19.15
FORNSHELL, LAURA      13 PC USF KORET YOU  5:32.68  26              P  1:16.17  2:41.24  4:20.64
BENNETT, HALEY        12 ** RAVENSONG AQU  5:33.19   8              P  1:14.74  2:41.60  4:19.34
ELGENDY, HANNA        12 PC MONTEREY BAY   5:33.42   9              P  1:17.83  2:43.42  4:18.90
FELLOWS, HALEY        16 OR TUALATIN HILL  5:33.80  26              P  1:15.38  2:46.43  4:15.99
SONG, VIVIAN          13 ** POINTE-CLAIRE  5:33.87  27              P  1:17.10  2:40.45  4:16.95
DORAN, CONNOR         12 SN SUN OAKS AQUA  5:34.68  10              P  1:12.82  2:38.93  4:19.25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    400 I.M.                                    EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

O''BRIEN, HAYLEY       13 PC SANTA CLARA S  5:35.50  28              P  1:15.08  2:43.10  4:21.78
CHAN, CHRISTINE       13 PC DE ANZA CUPER  5:35.75  29              P  1:15.99  2:42.53  4:21.29
FRIVALDO, JACEE       12 AZ SWIM NEPTUNE   5:36.26  11              P  1:18.37  2:43.81  4:21.43
BUELL, SIERRA         13 SN CALIFORNIA CA  5:36.96  30              P  1:14.56  2:42.90  4:21.86
KOZLOWSKI, LANNA      14 SN DAVIS AQUADAR  5:37.70  31              P  1:16.98  2:46.51  4:23.15
POWERS, DANIELLE      18 PC MONTEREY BAY   5:37.96  12              P  1:14.92  2:43.10  4:21.25
KARPISHIN, MICHELLE   14 PC OTTER SWIM CL  5:38.11  32              P  1:17.60  2:44.38  4:23.95
SCHULTZ, AVALON       13 PC DE ANZA CUPER  5:38.57  33              P  1:18.17  2:46.67  4:20.97
LUSK, ZOE             12 PC PALO ALTO STA  5:39.35  12              P  1:15.82  2:46.50  4:20.22
SOLTZ, HANNAH         16 PC OAKLAND UNDER  5:39.63  27              P  1:15.94  2:47.51  4:21.85
PENG, SOPHY           12 PC FLYING FISH    5:40.12  13              P  1:16.41  2:44.24  4:24.26
ZHAO, TIFFANY         15 OR TUALATIN HILL  5:40.33  28              P  1:17.39  2:46.20  4:21.06
MIN, PRISCILLA        11 PC PALO ALTO STA  5:40.98  14              P  1:18.28  2:48.69  4:27.97
LEBLANC, MADISON      12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:41.19  15              P  1:20.44  2:55.47  4:24.12
DIFIORE, FRANCESCA    12 ** POINTE-CLAIRE  5:41.63  16              P  1:21.97  2:49.17  4:23.63
LU, ROSLYN            14 PC PEAK           5:41.85  34              P  1:17.99  2:44.85  4:24.95
CORDOVA, ALEXANDRIA   13 SN CALIFORNIA CA  5:42.06  35              P  1:14.87  2:43.65  4:26.24
EPPERSON, LAURA       13 OR TUALATIN HILL  5:42.44  36              P  1:16.13  2:44.48  4:29.18
SANTOS, BROOKE        12 PC BRENTWOOD SEA  5:42.60  17              P  1:19.55  2:43.68  4:26.06
REUTER, TINA          12 SN ARDEN HILLS S  5:43.52  18              P  1:22.46  2:51.03  4:29.00
SHARMA, SUPRIYA       13 PC PALO ALTO STA  5:43.56  37              P  1:18.70  2:45.94  4:26.44
ROMKES, MEGAN         12 ** RAVENSONG AQU  5:44.12  19              P  1:10.97  2:43.77  4:27.39
EASTICK, BRENNA       16 ** SUDBURY LAURE  5:44.98  29              P  1:22.82  2:48.01  4:30.68
HUTSON, ALLY          12 PC PALO ALTO STA  5:46.61  20              P  1:19.82  2:47.65  4:26.24
HUI, CAMILLE          12 PC PEAK           5:47.67  21              P  1:19.24  2:50.38  4:28.93
KHATOON, MARYAM       12 PC SANTA CLARA S  5:48.53  22              P  1:19.62  2:52.07  4:30.47
TRAN, KRYSTAL         11 PC SANTA CLARA S  5:49.02  23              P  1:20.93  2:50.88  4:32.59
PADILLA, MIRANDA      12 SN LODI CITY SWI  5:50.12  24              P  1:18.38  2:47.06  4:31.68
NOWASKI, DANIELLE     11 SI COLLEGE AREA   5:50.81  25              P  1:19.37  2:46.70  4:34.94
ZHOU, ANNA            12 PC DE ANZA CUPER  5:52.20  26              P  1:22.87  2:45.94  4:32.02
MACFARLAND, CIARA     12 NM DUKE CITY AQU  5:52.52  27              P  1:22.80  2:50.43  4:32.86
BAKALISH, SHERLYN     12 PC LOS ALTOS & M  5:53.55  28              P  1:24.52  2:57.62  4:33.49
VASU, MEGANA          14 PC WEST COAST AQ  5:53.76  38              P  1:26.43  3:01.15  4:34.69
CONRAD, AVERY         12 SN SIERRA MARLIN  5:56.07  29              P  1:20.51  2:55.08  4:34.29
ROONEY, KAITLIN       12 PC MORGAN HILL S  5:58.21  30              P  1:30.75  2:55.08  4:38.15
WILKINSON, ELIZABETH  12 PC PALO ALTO STA  5:58.30  31              P  1:20.14  2:57.99  4:37.88
BRENNAN, CASSIDY      13 OR TUALATIN HILL   DQUED
BROWN, ALLISON        18 PC PLEASANTON SE   DQUED
JUNG, CHRISTINE       12 SN SPARE TIME AQ   DQUED                   P  1:18.94  2:51.56  4:28.08
MARK, DEVON           14 ** VANCOUVER DOL   DQUED                   P  1:16.93  2:44.82  4:20.60
SAVAGE, SARAH         12 PC PEAK            DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ    29.78   1    29.57 F1
MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)         31.45   3    30.36 F2
SALVINO, NICHOLAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ    31.58   5    31.41 F3
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS    31.66   6    31.73 F4
VEGAS, ARMANDO        10 PC CROW CANYON C    31.77   8    31.84 F5
WEISPFENNIG, CHRISTIA 10 GU PEARLAND AQUA    31.57   4    31.89 F6

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   64
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J    31.34   2    32.02 F7
LEBLANC, MATTHEW      10 AZ SCOTTSDALE AQ    31.74   7    32.03 F8

RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ    29.78   1
LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J    31.34   2
MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)         31.45   3
WEISPFENNIG, CHRISTIA 10 GU PEARLAND AQUA    31.57   4
SALVINO, NICHOLAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ    31.58   5
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS    31.66   6
LEBLANC, MATTHEW      10 AZ SCOTTSDALE AQ    31.74   7
VEGAS, ARMANDO        10 PC CROW CANYON C    31.77   8
SICHAK, KEVIN         10 PC QUICKSILVER S    31.81   9
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO     31.86  10
CHOU, TIMMY           10 PC SANTA CLARA S    32.00  11
SIMMONS, DANIEL       10 AZ SCOTTSDALE AQ    32.09  12
MILLS, JUSTIN         10 PC UN  (PC)         32.19  13
MITCHELL, JAKE        10 SN SIERRA MARLIN    32.30  14
CRITZER, CHRIS        10 PC MORGAN HILL S    32.32  15
SELLERS, JOSHUA       10 SN ARDEN HILLS S    32.46  16
WU, JASPER            10 PC CALIFORNIA DO    32.57  17
HU, ETHAN             10 PC PEAK             32.80  18
MCGUCKIN, IAN         10 PC CABRILLO THRE    32.88  19
MACKEY, MALCOLM        9 PC OAKLAND UNDER    33.13  21
SANDOVAL, JOSEPH      10 PC QUICKSILVER S    33.13  20
NYMAN, FLYNN           9 NM DUKE CITY AQU    33.32  22
KIM, RYAN             10 PC PALO ALTO STA    33.36  23
ALFORD, TREVOR        10 AZ MESA AQUATICS    33.41  24
YANG, JERRY           10 PC PALO ALTO STA    33.46  25
HOGAN, JACK           10 PC PALO ALTO STA    33.66  26
MAKLER, THEO          10 PC PEAK             33.81  27
MCINTOSH, CORBAN      10 PC SEQOUIA AQUAT    33.85  28
ENGINEER, ZAAL        10 PC SANTA CLARA S    33.87  30
MAICHEL, ANDREW       10 PC WINE COUNTRY     33.87  29
COLOMA, GARRICK       10 PC TERRAPINS SWI    33.95  31
EDWARDS, JARIN         9 PC OAKLAND UNDER    34.04  32
GONZALEZ, CHRISTOPHER 10 PC LIVERMORE AQU    34.06  33
CUNNAN, CAL            9 PC MARIN PIRATES    34.07  35
PATIL, ATHARV         10 PC SANTA CLARA S    34.07  34
DILLON, MAXIMUS        8 CA DESERT AQUATI    34.16  36
LEHR, KYLE            10 SN SIERRA MARLIN    34.20  37
PHAM, KOLBY           10 PC PALO ALTO STA    34.22  38
LE-NGUYEN, ZACH        9 PC MONTCLAIR SWI    34.27  39
TAGGART, DONALD       10 PC PALO ALTO STA    34.33  40
CHEN, JEFFREY         10 PC FLYING FISH      34.64  41
CHU, BRYAN            10 PC DE ANZA CUPER    34.66  42
CONNOLLY, WILLIAM     10 PC PALO ALTO STA    34.68  43
ZAMIR, GUY             9 PC PALO ALTO STA    34.70  44
BABB, DEAN            10 SN CALIFORNIA CA    34.72  45
HOLLOWAY, JOEY        10 SN CALIFORNIA CA    34.82  46
GIFFEN, COLIN         10 PC PALO ALTO STA    35.07  47
MUELLER, PAYTON       10 AZ SWIM NEPTUNE     35.27  48
ROSEN, AARON           9 AZ SWIM NEPTUNE     35.59  49

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:06.00   1  1:05.22 F1
                                                                    F    31.15
MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)       1:07.47   3  1:05.50 F2
                                                                    F    32.09
LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J  1:08.77   5  1:08.26 F3
                                                                    F    32.77
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO   1:07.17   2  1:08.28 F4
                                                                    F    33.04
SALVINO, NICHOLAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:08.26   4  1:08.67 F5
                                                                    F    32.90
CRITZER, CHRIS        10 PC MORGAN HILL S  1:09.84   8  1:08.86 F6
                                                                    F    33.23
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS  1:09.37   7  1:09.87 F7
                                                                    F    33.67
LEBLANC, MATTHEW      10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:08.87   6  1:10.08 F8
                                                                    F    33.92

RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:06.00   1
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO   1:07.17   2
MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)       1:07.47   3
SALVINO, NICHOLAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:08.26   4
LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J  1:08.77   5
LEBLANC, MATTHEW      10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:08.87   6
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS  1:09.37   7
CRITZER, CHRIS        10 PC MORGAN HILL S  1:09.84   8
SIMMONS, DANIEL       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:09.92   9
FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)       1:10.27  10
VEGAS, ARMANDO        10 PC CROW CANYON C  1:10.59  11
WINN, BENJAMIN        10 PC SANTA CLARA S  1:10.62  12
CHOU, TIMMY           10 PC SANTA CLARA S  1:10.68  14
MITCHELL, JAKE        10 SN SIERRA MARLIN  1:10.68  13
SELLERS, JOSHUA       10 SN ARDEN HILLS S  1:10.86  15
WEISPFENNIG, CHRISTIA 10 GU PEARLAND AQUA  1:11.25  16
MILLS, JUSTIN         10 PC UN  (PC)       1:12.32  17
SANDOVAL, JOSEPH      10 PC QUICKSILVER S  1:12.42  18
KUROTORI, ALEX        10 PC UN  (PC)       1:12.48  19
SICHAK, KEVIN         10 PC QUICKSILVER S  1:12.49  20
ENGINEER, ZAAL        10 PC SANTA CLARA S  1:12.79  21
WU, JASPER            10 PC CALIFORNIA DO  1:12.90  22
HU, ETHAN             10 PC PEAK           1:12.93  23
PHAM, KOLBY           10 PC PALO ALTO STA  1:12.97  24
CHEN, JEFFREY         10 PC FLYING FISH    1:13.05  25
PASCUAL, IONA         10 PC NAPA VALLEY S  1:13.59  26
MUELLER, PAYTON       10 AZ SWIM NEPTUNE   1:13.65  27
MAKLER, THEO          10 PC PEAK           1:14.15  28
DISTEFANO, NICHOLAS   10 AZ PHOENIX SWIM   1:14.16  29
COLOMA, GARRICK       10 PC TERRAPINS SWI  1:14.36  30
KHOWONG, OSCAR        10 PC DE ANZA CUPER  1:14.38  31
TRAN, NATHANIEL        9 PC SFRP ROSSI SW  1:14.47  32
RANLETT, CHRISTOPHER   9 SN CALIFORNIA CA  1:14.61  33
DILLON, MAXIMUS        8 CA DESERT AQUATI  1:14.83  34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAICHEL, ANDREW       10 PC WINE COUNTRY   1:15.10  35
LEHR, KYLE            10 SN SIERRA MARLIN  1:15.11  36
YANG, JERRY           10 PC PALO ALTO STA  1:15.52  37
CARIOU GOMEZ, THEO    10 SN DAVIS AQUADAR  1:15.72  38
REN, ALEX              9 PC PLEASANTON SE  1:16.01  39
ROSEN, AARON           9 AZ SWIM NEPTUNE   1:16.15  40
MCINTOSH, CORBAN      10 PC SEQOUIA AQUAT  1:16.22  41
GUERRERA, CHRISTONIO  10 SN SOLANO AQUATI  1:16.47  42
MACKEY, MALCOLM        9 PC OAKLAND UNDER  1:16.98  43
RANKER, JACK          10 SN ARDEN HILLS S  1:21.50  44

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)       2:27.31   2  2:23.83 F1  P  1:11.77
                                                                    F    33.61  1:10.65  1:47.63
SALVINO, NICHOLAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:26.80   1  2:25.92 F2  P  1:09.97
                                                                    F    33.03  1:09.84  1:48.00
RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:30.63   5  2:26.51 F3  P  1:11.18
                                                                    F    33.81  1:11.15  1:49.30
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO   2:28.45   3  2:29.09 F4  P  1:11.76
                                                                    F    34.34  1:12.35  1:50.88
KUROTORI, ALEX        10 PC UN  (PC)       2:32.74   8  2:29.44 F5  P  1:14.17
                                                                    F    35.30  1:13.06  1:51.48
SIMMONS, DANIEL       10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:29.92   4  2:29.95 F6  P  1:12.27
                                                                    F    33.72  1:11.89  1:51.36
GRINI, CARL           10 PC WESTSIDE AQUA  2:31.94   7  2:33.11 F7  P  1:13.99
                                                                    F    35.08  1:13.48  1:54.03
FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)       2:30.94   6  2:33.16 F8  P  1:11.90
                                                                    F    34.89  1:13.73  1:53.72

SALVINO, NICHOLAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:26.80   1              P  1:09.97
MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)       2:27.31   2              P  1:11.77
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO   2:28.45   3              P  1:11.76
SIMMONS, DANIEL       10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:29.92   4              P  1:12.27
RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:30.63   5              P  1:11.18
FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)       2:30.94   6              P  1:11.90
GRINI, CARL           10 PC WESTSIDE AQUA  2:31.94   7              P  1:13.99
KUROTORI, ALEX        10 PC UN  (PC)       2:32.74   8              P  1:14.17
LEBLANC, MATTHEW      10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:33.67   9              P  1:15.04
LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J  2:34.23  10              P  1:13.94
WINN, BENJAMIN        10 PC SANTA CLARA S  2:34.35  11              P  1:15.68
CHOU, TIMMY           10 PC SANTA CLARA S  2:34.37  12              P  1:14.36
VEGAS, ARMANDO        10 PC CROW CANYON C  2:34.45  13              P  1:13.98
MITCHELL, JAKE        10 SN SIERRA MARLIN  2:34.63  14              P  1:15.53
SELLERS, JOSHUA       10 SN ARDEN HILLS S  2:35.16  15              P  1:15.82
CRITZER, CHRIS        10 PC MORGAN HILL S  2:36.15  16              P  1:13.01
WEISPFENNIG, CHRISTIA 10 GU PEARLAND AQUA  2:38.32  17              P  1:15.21
RANLETT, CHRISTOPHER   9 SN CALIFORNIA CA  2:39.43  18              P  1:17.17
COLOMA, GARRICK       10 PC TERRAPINS SWI  2:40.08  19              P  1:18.53
ENGINEER, ZAAL        10 PC SANTA CLARA S  2:40.66  20              P  1:18.34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAKLER, THEO          10 PC PEAK           2:41.22  21              P  1:19.89
KHOWONG, OSCAR        10 PC DE ANZA CUPER  2:41.32  22              P  1:17.82
CHEN, JEFFREY         10 PC FLYING FISH    2:41.52  23              P  1:18.66
MILLS, JUSTIN         10 PC UN  (PC)       2:41.82  24              P  1:18.11
TRAN, NATHANIEL        9 PC SFRP ROSSI SW  2:42.41  25              P  1:17.80
WU, JASPER            10 PC CALIFORNIA DO  2:42.84  26              P  1:19.99
MCMICHAEL, BARRETT    10 PC NAPA VALLEY S  2:43.24  27              P  1:19.29
EDWARDS, JARIN         9 PC OAKLAND UNDER  2:43.27  28              P  1:19.62
MUELLER, PAYTON       10 AZ SWIM NEPTUNE   2:43.54  29              P  1:20.11
ROUSSANOV, ANTONIO    10 PC BURLINGAME AQ  2:43.61  30              P  1:20.02
MCINTOSH, CORBAN      10 PC SEQOUIA AQUAT  2:44.04  31              P  1:20.14
MORRIS, DANIEL        10 CC CLOVIS SWIM C  2:44.42  32              P  1:21.33
DONCHI, SAM           10 OR TUALATIN HILL  2:44.58  33              P  1:20.13
REN, ALEX              9 PC PLEASANTON SE  2:44.67  34              P  1:20.36
TAGGART, DONALD       10 PC PALO ALTO STA  2:45.12  35              P  1:21.16
ROSEN, AARON           9 AZ SWIM NEPTUNE   2:45.14  36              P  1:20.24
KIM, RYAN             10 PC PALO ALTO STA  2:45.21  37              P  1:20.37
BABB, DEAN            10 SN CALIFORNIA CA  2:45.37  38              P  1:21.48
BALKEN, JAXON         10 SN SUN OAKS AQUA  2:45.46  39              P  1:22.01
DISTEFANO, NICHOLAS   10 AZ PHOENIX SWIM   2:46.10  40              P  1:21.32
CONNOLLY, WILLIAM     10 PC PALO ALTO STA  2:46.77  41              P  1:20.72
HOLLOWAY, JOEY        10 SN CALIFORNIA CA  2:46.80  42              P  1:20.92
CARIOU GOMEZ, THEO    10 SN DAVIS AQUADAR  2:46.97  43              P  1:18.55
PHAM, KOLBY           10 PC PALO ALTO STA  2:47.09  44              P  1:21.76
CHANG, ALLEN           9 PC SANTA CLARA S  2:47.92  45              P  1:21.01
HUANG, ANDY           10 PC PEAK           2:49.02  46              P  1:22.99
NGUYEN, NATHAN         9 PC PALO ALTO STA  2:50.65  47              P  1:20.31
YANG, JERRY           10 PC PALO ALTO STA  2:53.96  48              P  1:24.53
AUMAVAE, ENOKA        10 PC TIGER AQUATIC  2:55.45  49              P  1:23.25
NHIEU, KEVIN          10 PC FLYING FISH    3:08.98  50              P  1:29.71

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT  118
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)         36.93   1    35.23 F1
RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ    37.25   2    36.31 F2
LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J    37.33   3    36.63 F3
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS    38.37   5    37.46 F4
WEISPFENNIG, CHRISTIA 10 GU PEARLAND AQUA    38.56   7    37.74 F5
HU, ETHAN             10 PC PEAK             38.99   8    37.95 F6
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO     38.39   6    38.38 F7
VEGAS, ARMANDO        10 PC CROW CANYON C    38.32   4    38.44 F8

MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)         36.93   1
RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ    37.25   2
LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J    37.33   3
VEGAS, ARMANDO        10 PC CROW CANYON C    38.32   4
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS    38.37   5
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO     38.39   6
WEISPFENNIG, CHRISTIA 10 GU PEARLAND AQUA    38.56   7
HU, ETHAN             10 PC PEAK             38.99   8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT  118
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SICHAK, KEVIN         10 PC QUICKSILVER S    39.03   9
MAKLER, THEO          10 PC PEAK             39.29  10
CONNOLLY, WILLIAM     10 PC PALO ALTO STA    39.43  12
LE-NGUYEN, ZACH        9 PC MONTCLAIR SWI    39.43  11
COLOMA, GARRICK       10 PC TERRAPINS SWI    39.45  13
BALKEN, JAXON         10 SN SUN OAKS AQUA    39.48  14
LEHR, KYLE            10 SN SIERRA MARLIN    39.53  15
SALVINO, NICHOLAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ    39.68  16
SANDOVAL, JOSEPH      10 PC QUICKSILVER S    39.70  17
KIM, RYAN             10 PC PALO ALTO STA    39.75  18
LAM, ALLEN            10 PC VALLEY SPLASH    39.78  19
LEBLANC, MATTHEW      10 AZ SCOTTSDALE AQ    39.91  20
CHEN, JEFFREY         10 PC FLYING FISH      39.94  21
MUELLER, PAYTON       10 AZ SWIM NEPTUNE     40.00  22
GRINI, CARL           10 PC WESTSIDE AQUA    40.08  24
WU, JASPER            10 PC CALIFORNIA DO    40.08  23
AUMAVAE, ENOKA        10 PC TIGER AQUATIC    40.23  25
SELLERS, JOSHUA       10 SN ARDEN HILLS S    40.32  26
DILLON, MAXIMUS        8 CA DESERT AQUATI    40.40  27
WILEY, QUINN          10 PC SEQOUIA AQUAT    40.61  28
PASCUAL, IONA         10 PC NAPA VALLEY S    40.63  29
MCINTOSH, CORBAN      10 PC SEQOUIA AQUAT    40.65  30
BABB, DEAN            10 SN CALIFORNIA CA    40.79  31
TSAI, JUSTIN          10 PC PLEASANTON SE    40.80  32
ENGINEER, ZAAL        10 PC SANTA CLARA S    40.86  33
GONZALEZ, CHRISTOPHER 10 PC LIVERMORE AQU    40.87  34
SHRIKANTH, SANJAY     10 PC SANTA CLARA S    41.04  35
TRAN, NATHANIEL        9 PC SFRP ROSSI SW    41.06  36
SOU, RODERICK         10 PC SANTA CLARA S    41.69  37
DISTEFANO, NICHOLAS   10 AZ PHOENIX SWIM     41.75  38
POWERS, PATRICK       10 PC SEASIDE AQUAT    41.77  39
GIFFEN, COLIN         10 PC PALO ALTO STA    41.83  40
KHOWONG, OSCAR        10 PC DE ANZA CUPER    41.84  41
SWIFT, SEAN            9 SN ARDEN HILLS S    42.40  42
YANG, JERRY           10 PC PALO ALTO STA    42.46  43
CHEN, CONNOR           9 PC NORTH BAY AQU    42.99  44
SCOTT, AIDAN          10 PC RAM AQUATICS     43.30  45

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)       1:17.46   1  1:16.20 F1
                                                                    F    37.55
RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:19.68   4  1:17.83 F2
                                                                    F    38.09
LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J  1:19.52   3  1:18.66 F3
                                                                    F    37.71
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS  1:21.81   5  1:20.64 F4
                                                                    F    39.64
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO   1:19.31   2  1:20.69 F5
                                                                    F    38.36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   24
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VEGAS, ARMANDO        10 PC CROW CANYON C  1:21.93   6  1:21.11 F6
                                                                    F    39.52
FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)       1:22.51   7  1:23.55 F7
                                                                    F    40.41
HU, ETHAN             10 PC PEAK           1:22.69   8  1:23.73 F8
                                                                    F    40.81

MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)       1:17.46   1
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO   1:19.31   2
LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J  1:19.52   3
RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:19.68   4
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS  1:21.81   5
VEGAS, ARMANDO        10 PC CROW CANYON C  1:21.93   6
FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)       1:22.51   7
HU, ETHAN             10 PC PEAK           1:22.69   8
CHOU, TIMMY           10 PC SANTA CLARA S  1:22.85   9
COLOMA, GARRICK       10 PC TERRAPINS SWI  1:23.21  10
KIM, RYAN             10 PC PALO ALTO STA  1:23.58  11
CHEN, JEFFREY         10 PC FLYING FISH    1:23.72  12
MAKLER, THEO          10 PC PEAK           1:23.92  13
WEISPFENNIG, CHRISTIA 10 GU PEARLAND AQUA  1:24.11  14
REN, ALEX              9 PC PLEASANTON SE  1:24.20  15
LEHR, KYLE            10 SN SIERRA MARLIN  1:24.86  16
MITCHELL, JAKE        10 SN SIERRA MARLIN  1:25.16  17
SICHAK, KEVIN         10 PC QUICKSILVER S  1:25.18  18
WINN, BENJAMIN        10 PC SANTA CLARA S  1:25.30  19
PASCUAL, IONA         10 PC NAPA VALLEY S  1:25.48  20
LE-NGUYEN, ZACH        9 PC MONTCLAIR SWI  1:25.78  21
BALKEN, JAXON         10 SN SUN OAKS AQUA  1:26.48  22
MCINTOSH, CORBAN      10 PC SEQOUIA AQUAT  1:26.78  23
WU, JASPER            10 PC CALIFORNIA DO  1:27.14  24
BABB, DEAN            10 SN CALIFORNIA CA  1:27.16  25
NYMAN, FLYNN           9 NM DUKE CITY AQU  1:27.26  26
CONNOLLY, WILLIAM     10 PC PALO ALTO STA  1:27.65  28
DILLON, MAXIMUS        8 CA DESERT AQUATI  1:27.65  27
SHRIKANTH, SANJAY     10 PC SANTA CLARA S  1:27.80  29
KUROTORI, ALEX        10 PC UN  (PC)       1:27.88  30
LAM, ALLEN            10 PC VALLEY SPLASH  1:28.28  31
ENGINEER, ZAAL        10 PC SANTA CLARA S  1:28.85  32
TSAI, JUSTIN          10 PC PLEASANTON SE  1:29.85  33
PATIL, ATHARV         10 PC SANTA CLARA S  1:29.94  34
CHEN, CONNOR           9 PC NORTH BAY AQU  1:30.04  35
DISTEFANO, NICHOLAS   10 AZ PHOENIX SWIM   1:30.16  36
CHU, BRYAN            10 PC DE ANZA CUPER  1:30.54  37
AUMAVAE, ENOKA        10 PC TIGER AQUATIC  1:30.83  38
GIFFEN, COLIN         10 PC PALO ALTO STA  1:31.30  39
SOU, RODERICK         10 PC SANTA CLARA S  1:31.38  40
OHLIN, JR             10 SN SUN OAKS AQUA  1:31.61  41
WILEY, QUINN          10 PC SEQOUIA AQUAT  1:31.92  42
MUELLER, PAYTON       10 AZ SWIM NEPTUNE   1:32.51  43
CHUN, ETHAN            9 PC PALO ALTO STA  1:33.80  44
MACKEY, MALCOLM        9 PC OAKLAND UNDER   DQUED
RANKER, JACK          10 SN ARDEN HILLS S   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WINN, BENJAMIN        10 PC SANTA CLARA S    39.02   2    37.82 F1
MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)         39.01   1    37.85 F2
RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ    41.72   6    40.23 F3
SALVINO, NICHOLAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ    41.72   5    40.97 F4
LEBLANC, MATTHEW      10 AZ SCOTTSDALE AQ    41.54   3    41.01 F5
KHOWONG, OSCAR        10 PC DE ANZA CUPER    41.81   7    41.37 F6
KIM, RYAN             10 PC PALO ALTO STA    42.33   8    41.41 F7
FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)         41.58   4    41.60 F8

MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)         39.01   1
WINN, BENJAMIN        10 PC SANTA CLARA S    39.02   2
LEBLANC, MATTHEW      10 AZ SCOTTSDALE AQ    41.54   3
FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)         41.58   4
RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ    41.72   6
SALVINO, NICHOLAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ    41.72   5
KHOWONG, OSCAR        10 PC DE ANZA CUPER    41.81   7
KIM, RYAN             10 PC PALO ALTO STA    42.33   8
TRAN, NATHANIEL        9 PC SFRP ROSSI SW    42.66   9
MCGUCKIN, IAN         10 PC CABRILLO THRE    42.86  10
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS    42.91  11
MACKEY, MALCOLM        9 PC OAKLAND UNDER    42.98  12
MCINTOSH, CORBAN      10 PC SEQOUIA AQUAT    43.21  13
HUANG, ANDY           10 PC PEAK             43.52  14
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO     43.57  15
RODI, JARED           10 PC MARIN PIRATES    43.58  16
CHOU, TIMMY           10 PC SANTA CLARA S    43.75  17
COUPE, WILLIAM        10 PC HILLS HURRICA    43.93  18
CHEOK, JUSTIN         10 PC PALO ALTO STA    44.46  19
HE, JAMES              9 PC CALIFORNIA DO    44.60  20
AUMAVAE, ENOKA        10 PC TIGER AQUATIC    44.61  22
SHINN, JAYSON         10 PC PIRANHA SWIMM    44.61  21
SIFFERMAN, GREG       10 PC UN  (PC)         44.72  23
GAO, ANDREW           10 PC DE ANZA CUPER    44.89  24
ENGINEER, ZAAL        10 PC SANTA CLARA S    44.97  26
RANLETT, CHRISTOPHER   9 SN CALIFORNIA CA    44.97  25
SWIFT, SEAN            9 SN ARDEN HILLS S    45.25  27
MITCHELL, JAKE        10 SN SIERRA MARLIN    45.31  28
SHRIKANTH, SANJAY     10 PC SANTA CLARA S    45.66  29
SELLERS, JOSHUA       10 SN ARDEN HILLS S    45.77  30
MAKLER, THEO          10 PC PEAK             45.79  31
NGUYEN, ETHAN         10 PC FLYING FISH      45.99  32
MUELLER, PAYTON       10 AZ SWIM NEPTUNE     46.24  33
WANG, CYRIL           10 PC PALO ALTO STA    46.27  34
HOLLOWAY, JOEY        10 SN CALIFORNIA CA    46.28  35
DILLON, MAXIMUS        8 CA DESERT AQUATI    46.33  36
BILBREY, KADEN         9 AZ SWIM NEPTUNE     46.49  37
ORDINARIO, IAN        10 PC ALAMEDA ISLAN    46.52  38
CROOK, DON             9 PC FLYING FISH      46.78  39
REUTER, JAKE           9 SN ARDEN HILLS S    46.81  40
PHAM, KOLBY           10 PC PALO ALTO STA    47.25  41
CHEN, CONNOR           9 PC NORTH BAY AQU    47.59  42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROUSSANOV, ANTONIO    10 PC BURLINGAME AQ    47.71  43
DISTEFANO, NICHOLAS   10 AZ PHOENIX SWIM     47.74  44
BALKEN, JAXON         10 SN SUN OAKS AQUA    47.79  45
WILEY, QUINN          10 PC SEQOUIA AQUAT    48.10  46
RANKER, JACK          10 SN ARDEN HILLS S    48.24  47
GUO, ALAN             10 PC PALO ALTO STA    48.66  48
GARCIA, KYLE           9 SN SIERRA MARLIN    48.87  50
LEE, DENNIS           10 PC MARIN PIRATES    48.87  49

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT  108
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WINN, BENJAMIN        10 PC SANTA CLARA S  1:25.79   1  1:21.99 F1
                                                                    F    39.27
MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)       1:27.04   2  1:22.57 F2
                                                                    F    40.28
RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:31.48   4  1:28.73 F3
                                                                    F    41.90
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS  1:32.29   5  1:30.78 F4
                                                                    F    43.70
MACKEY, MALCOLM        9 PC OAKLAND UNDER  1:33.95   7  1:31.17 F5
                                                                    F    43.53
HUANG, ANDY           10 PC PEAK           1:34.24   8  1:31.18 F6
                                                                    F    44.54
LEBLANC, MATTHEW      10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:33.69   6  1:33.47 F7
                                                                    F    44.81
SALVINO, NICHOLAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:31.38   3  1:33.95 F8
                                                                    F    43.95

WINN, BENJAMIN        10 PC SANTA CLARA S  1:25.79   1
MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)       1:27.04   2
SALVINO, NICHOLAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:31.38   3
RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:31.48   4
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS  1:32.29   5
LEBLANC, MATTHEW      10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:33.69   6
MACKEY, MALCOLM        9 PC OAKLAND UNDER  1:33.95   7
HUANG, ANDY           10 PC PEAK           1:34.24   8
FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)       1:34.25   9
KHOWONG, OSCAR        10 PC DE ANZA CUPER  1:34.50  10
CHOU, TIMMY           10 PC SANTA CLARA S  1:34.88  11
KIM, RYAN             10 PC PALO ALTO STA  1:35.38  12
MCINTOSH, CORBAN      10 PC SEQOUIA AQUAT  1:36.45  13
GAO, ANDREW           10 PC DE ANZA CUPER  1:36.58  14
FINMAN, EDWARD        10 SI MISSION VALLE  1:37.06  15
MCGUCKIN, IAN         10 PC CABRILLO THRE  1:37.09  16
TRAN, NATHANIEL        9 PC SFRP ROSSI SW  1:37.36  17
SHINN, JAYSON         10 PC PIRANHA SWIMM  1:37.97  18
CHEOK, JUSTIN         10 PC PALO ALTO STA  1:37.99  19
ENGINEER, ZAAL        10 PC SANTA CLARA S  1:38.21  20
COUPE, WILLIAM        10 PC HILLS HURRICA  1:38.34  21
AUMAVAE, ENOKA        10 PC TIGER AQUATIC  1:38.35  22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT  108
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RANLETT, CHRISTOPHER   9 SN CALIFORNIA CA  1:38.38  23
SIFFERMAN, GREG       10 PC UN  (PC)       1:38.54  24
SWIFT, SEAN            9 SN ARDEN HILLS S  1:39.56  25
HE, JAMES              9 PC CALIFORNIA DO  1:40.11  26
ORDINARIO, IAN        10 PC ALAMEDA ISLAN  1:40.27  27
DILLON, MAXIMUS        8 CA DESERT AQUATI  1:40.31  28
YANGURAZOV, AMIR      10 PC LYNBROOK AQUA  1:40.43  29
HAN, STEVE            10 PC QUICKSILVER S  1:40.61  30
SELLERS, JOSHUA       10 SN ARDEN HILLS S  1:40.63  31
WANG, CYRIL           10 PC PALO ALTO STA  1:40.69  32
MAKLER, THEO          10 PC PEAK           1:40.92  33
WOO, STEPHEN           9 PC SOUTH SAN FRA  1:41.15  34
SHRIKANTH, SANJAY     10 PC SANTA CLARA S  1:41.62  35
PHAM, KOLBY           10 PC PALO ALTO STA  1:42.47  36
NGUYEN, ETHAN         10 PC FLYING FISH    1:42.62  37
GRINI, CARL           10 PC WESTSIDE AQUA  1:42.76  38
CROOK, DON             9 PC FLYING FISH    1:42.93  39
JONES, DENIZ          10 PC EL CERRITO GA  1:43.13  40
KWA, ENG               9 PC SANTA CLARA S  1:43.16  41
MUELLER, PAYTON       10 AZ SWIM NEPTUNE   1:43.77  42
SCOTT, AIDAN          10 PC RAM AQUATICS   1:44.28  43
BALKEN, JAXON         10 SN SUN OAKS AQUA  1:45.17  44
BILBREY, KADEN         9 AZ SWIM NEPTUNE   1:45.69  45
REN, ALEX              9 PC PLEASANTON SE  1:46.24  46
SEBASTIAN, ANTHONY     7 PC SANTA CLARA S  1:46.56  47
SEBASTIAN, JONATHAN    9 PC SANTA CLARA S  1:47.13  48
DISTEFANO, NICHOLAS   10 AZ PHOENIX SWIM   1:48.20  49
GUO, ALAN             10 PC PALO ALTO STA  1:48.45  50
LIU, JASON             9 PC PALO ALTO STA  1:52.49  51
RANKER, JACK          10 SN ARDEN HILLS S  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   90
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMMONS, DANIEL       10 AZ SCOTTSDALE AQ    33.82   1    33.11 F1
LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J    33.82   2    33.29 F2
FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)         33.83   3    33.50 F3
RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ    34.43   5    33.62 F4
VEGAS, ARMANDO        10 PC CROW CANYON C    33.93   4    33.84 F5
MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)         34.58   7    34.05 F6
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS    34.44   6    34.54 F7
SANDOVAL, JOSEPH      10 PC QUICKSILVER S    35.00   8    35.57 F8

LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J    33.82   2
SIMMONS, DANIEL       10 AZ SCOTTSDALE AQ    33.82   1
FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)         33.83   3
VEGAS, ARMANDO        10 PC CROW CANYON C    33.93   4
RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ    34.43   5
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS    34.44   6
MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)         34.58   7
SANDOVAL, JOSEPH      10 PC QUICKSILVER S    35.00   8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   90
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WINN, BENJAMIN        10 PC SANTA CLARA S    35.02   9
CHOU, TIMMY           10 PC SANTA CLARA S    35.24  10
GRINI, CARL           10 PC WESTSIDE AQUA    35.62  11
CRITZER, CHRIS        10 PC MORGAN HILL S    35.93  12
SALVINO, NICHOLAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ    35.98  13
DONCHI, SAM           10 OR TUALATIN HILL    36.16  14
MILLS, JUSTIN         10 PC UN  (PC)         36.18  15
TRAN, NATHANIEL        9 PC SFRP ROSSI SW    36.45  16
EDWARDS, JARIN         9 PC OAKLAND UNDER    36.51  17
ALFORD, TREVOR        10 AZ MESA AQUATICS    36.59  18
SELLERS, JOSHUA       10 SN ARDEN HILLS S    36.61  19
MITCHELL, JAKE        10 SN SIERRA MARLIN    36.84  20
WU, JASPER            10 PC CALIFORNIA DO    36.85  21
SHRIKANTH, SANJAY     10 PC SANTA CLARA S    36.87  22
GONZALEZ, CHRISTOPHER 10 PC LIVERMORE AQU    36.96  23
WEISPFENNIG, CHRISTIA 10 GU PEARLAND AQUA    37.32  24
DILLON, MAXIMUS        8 CA DESERT AQUATI    37.37  25
RANLETT, CHRISTOPHER   9 SN CALIFORNIA CA    37.44  27
YANG, JERRY           10 PC PALO ALTO STA    37.44  26
NGUYEN, BRANDON       10 PC QUICKSILVER S    37.50  28
SWIFT, SEAN            9 SN ARDEN HILLS S    37.59  29
SICHAK, KEVIN         10 PC QUICKSILVER S    37.66  30
HOLLOWAY, JOEY        10 SN CALIFORNIA CA    37.74  31
CONNOLLY, WILLIAM     10 PC PALO ALTO STA    37.80  32
MCMICHAEL, BARRETT    10 PC NAPA VALLEY S    37.95  33
ROSEN, AARON           9 AZ SWIM NEPTUNE     38.20  34
NGUYEN, PHILLIP        9 PC CALIFORNIA DO    38.33  35
ORDINARIO, IAN        10 PC ALAMEDA ISLAN    38.37  36
KIM, RYAN             10 PC PALO ALTO STA    38.40  37
COLOMA, GARRICK       10 PC TERRAPINS SWI    38.52  38
AFFELD, JONNY         10 PC PALO ALTO STA    38.53  40
HUANG, ANDY           10 PC PEAK             38.53  39
SEBASTIAN, JONATHAN    9 PC SANTA CLARA S    38.63  41
BABB, DEAN            10 SN CALIFORNIA CA    38.67  43
REN, ALEX              9 PC PLEASANTON SE    38.67  42
BALKEN, JAXON         10 SN SUN OAKS AQUA    38.79  44
BOOGNL, NOAH          10 CO NORTH JEFFCO     38.84  45
LEHR, KYLE            10 SN SIERRA MARLIN    39.05  46
CARIOU GOMEZ, THEO    10 SN DAVIS AQUADAR    39.51  47
OHLIN, JR             10 SN SUN OAKS AQUA    39.53  48
KWA, ENG               9 PC SANTA CLARA S    40.26  49
CHEN, JEFFREY         10 PC FLYING FISH      40.92  50

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT  128
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)       1:14.51   1  1:13.04 F1
                                                                    F    34.48
SIMMONS, DANIEL       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:16.02   2  1:13.67 F2
                                                                    F    34.90

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT  128
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VEGAS, ARMANDO        10 PC CROW CANYON C  1:16.49   3  1:14.24 F3
                                                                    F    34.65
LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J  1:17.74   5  1:14.68 F4
                                                                    F    35.22
WINN, BENJAMIN        10 PC SANTA CLARA S  1:18.18   6  1:17.27 F5
                                                                    F    36.74
GRINI, CARL           10 PC WESTSIDE AQUA  1:16.90   4  1:17.68 F6
                                                                    F    36.29
CHOU, TIMMY           10 PC SANTA CLARA S  1:20.01   8  1:19.09 F7
                                                                    F    36.31
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO   1:19.43   7  1:20.41 F8
                                                                    F    37.49

FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)       1:14.51   1
SIMMONS, DANIEL       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:16.02   2
VEGAS, ARMANDO        10 PC CROW CANYON C  1:16.49   3
GRINI, CARL           10 PC WESTSIDE AQUA  1:16.90   4
LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J  1:17.74   5
WINN, BENJAMIN        10 PC SANTA CLARA S  1:18.18   6
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO   1:19.43   7
CHOU, TIMMY           10 PC SANTA CLARA S  1:20.01   8
KUROTORI, ALEX        10 PC UN  (PC)       1:20.45   9
TRAN, NATHANIEL        9 PC SFRP ROSSI SW  1:21.50  10
CRITZER, CHRIS        10 PC MORGAN HILL S  1:23.80  11
MCMICHAEL, BARRETT    10 PC NAPA VALLEY S  1:24.39  12
WEISPFENNIG, CHRISTIA 10 GU PEARLAND AQUA  1:24.73  13
SALVINO, NICHOLAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:25.30  14
HOLLOWAY, JOEY        10 SN CALIFORNIA CA  1:25.33  15
MILLS, JUSTIN         10 PC UN  (PC)       1:25.57  16
RANLETT, CHRISTOPHER   9 SN CALIFORNIA CA  1:25.85  17
SEBASTIAN, JONATHAN    9 PC SANTA CLARA S  1:26.29  18
HUANG, ANDY           10 PC PEAK           1:26.42  19
SANDOVAL, JOSEPH      10 PC QUICKSILVER S  1:26.53  20
EDWARDS, JARIN         9 PC OAKLAND UNDER  1:26.66  21
ZAMIR, GUY             9 PC PALO ALTO STA  1:26.96  22
SEBASTIAN, ANTHONY     7 PC SANTA CLARA S  1:27.56  23
CONNOLLY, WILLIAM     10 PC PALO ALTO STA  1:27.93  24
MACKEY, MALCOLM        9 PC OAKLAND UNDER  1:27.96  25
FINMAN, EDWARD        10 SI MISSION VALLE  1:28.36  26
SHRIKANTH, SANJAY     10 PC SANTA CLARA S  1:28.38  27
YANG, JERRY           10 PC PALO ALTO STA  1:28.52  28
DILLON, MAXIMUS        8 CA DESERT AQUATI  1:28.80  29
WANG, CYRIL           10 PC PALO ALTO STA  1:28.83  30
CHANG, ALLEN           9 PC SANTA CLARA S  1:29.42  31
CHEN, CHRIS            9 CA CORONA AQUATI  1:29.87  32
ROSEN, AARON           9 AZ SWIM NEPTUNE   1:30.04  33
NGUYEN, PHILLIP        9 PC CALIFORNIA DO  1:30.36  34
REN, ALEX              9 PC PLEASANTON SE  1:31.04  35
LU, MICHAEL            9 PC SEQOUIA AQUAT  1:31.59  36
BALKEN, JAXON         10 SN SUN OAKS AQUA  1:31.99  37
HE, JAMES              9 PC CALIFORNIA DO  1:32.15  38
GUERRERA, CHRISTONIO  10 SN SOLANO AQUATI  1:32.48  39
WU, JASPER            10 PC CALIFORNIA DO  1:32.77  40
AFFELD, JONNY         10 PC PALO ALTO STA  1:32.85  41
DISTEFANO, NICHOLAS   10 AZ PHOENIX SWIM   1:33.15  42
CARIOU GOMEZ, THEO    10 SN DAVIS AQUADAR  1:33.46  43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT  128
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONZALEZ, CHRISTOPHER 10 PC LIVERMORE AQU  1:33.85  44
CUNNAN, CAL            9 PC MARIN PIRATES  1:34.34  45
COLOMA, GARRICK       10 PC TERRAPINS SWI  1:34.64  46
LAM, ALLEN            10 PC VALLEY SPLASH  1:34.73  47
BOOGNL, NOAH          10 CO NORTH JEFFCO   1:34.80  48
CHEN, JEFFREY         10 PC FLYING FISH    1:35.09  49
GILLESPIE, JACK       10 SN WOLVERINE AQU  1:35.60  50
KWA, ENG               9 PC SANTA CLARA S  1:36.31  51

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)       2:44.72   1  2:39.72 F1  P  1:20.11
                                                                    F    36.37  1:18.35  2:04.61
RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:49.62   3  2:44.32 F2  P  1:22.02
                                                                    F    36.38  1:18.95  2:08.66
FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)       2:47.83   2  2:45.32 F3  P  1:19.43
                                                                    F    35.77  1:19.39  2:09.68
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO   2:50.60   5  2:47.78 F4  P  1:20.35
                                                                    F    37.62  1:20.70  2:12.69
SALVINO, NICHOLAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:52.72   6  2:49.05 F5  P  1:23.59
                                                                    F    37.61  1:21.96  2:12.03
LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J  2:50.45   4  2:49.80 F6  P  1:18.62
                                                                    F    36.55  1:19.36  2:11.08
LEBLANC, MATTHEW      10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:53.50   7  2:53.28 F7  P  1:26.09
                                                                    F    38.20  1:24.82  2:15.27
VEGAS, ARMANDO        10 PC CROW CANYON C  2:56.16   8   DQUED  F   P  1:21.06
                                                                    F    35.82  1:17.36  2:13.86

MCCORMICK, EVAN       10 SN UN  (SN)       2:44.72   1              P  1:20.11
FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)       2:47.83   2              P  1:19.43
RUCK, HUNTER          10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:49.62   3              P  1:22.02
LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J  2:50.45   4              P  1:18.62
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO   2:50.60   5              P  1:20.35
SALVINO, NICHOLAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:52.72   6              P  1:23.59
LEBLANC, MATTHEW      10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:53.50   7              P  1:26.09
VEGAS, ARMANDO        10 PC CROW CANYON C  2:56.16   8              P  1:21.06
CHOU, TIMMY           10 PC SANTA CLARA S  2:56.17   9              P  1:21.96
MITCHELL, JAKE        10 SN SIERRA MARLIN  2:56.70  10              P  1:23.54
MACKEY, MALCOLM        9 PC OAKLAND UNDER  2:56.77  11              P  1:27.26
SELLERS, JOSHUA       10 SN ARDEN HILLS S  2:57.35  12              P  1:25.25
MCGUCKIN, IAN         10 PC CABRILLO THRE  2:58.61  13              P  1:29.68
FINMAN, EDWARD        10 SI MISSION VALLE  2:59.03  14              P  1:26.45
KHOWONG, OSCAR        10 PC DE ANZA CUPER  2:59.53  15              P  1:29.36
KUROTORI, ALEX        10 PC UN  (PC)       2:59.54  16              P  1:26.58
TRAN, NATHANIEL        9 PC SFRP ROSSI SW  2:59.63  17              P  1:26.93
CRITZER, CHRIS        10 PC MORGAN HILL S  2:59.95  18              P  1:24.94
REN, ALEX              9 PC PLEASANTON SE  3:00.32  19              P  1:23.36
HUANG, ANDY           10 PC PEAK           3:01.60  20              P  1:28.70
PASCUAL, IONA         10 PC NAPA VALLEY S  3:01.88  21              P  1:26.42
MAKLER, THEO          10 PC PEAK           3:02.52  22              P  1:27.18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   54
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEISPFENNIG, CHRISTIA 10 GU PEARLAND AQUA  3:03.26  23              P  1:25.82
DILLON, MAXIMUS        8 CA DESERT AQUATI  3:03.81  24              P  1:28.48
KIM, RYAN             10 PC PALO ALTO STA  3:04.61  25              P  1:27.39
RANLETT, CHRISTOPHER   9 SN CALIFORNIA CA  3:05.40  26              P  1:30.39
MCINTOSH, CORBAN      10 PC SEQOUIA AQUAT  3:05.43  27              P  1:28.14
SHRIKANTH, SANJAY     10 PC SANTA CLARA S  3:06.22  28              P  1:30.10
MILLS, JUSTIN         10 PC UN  (PC)       3:07.54  29              P  1:26.87
WANG, CYRIL           10 PC PALO ALTO STA  3:07.56  30              P  1:30.43
BALKEN, JAXON         10 SN SUN OAKS AQUA  3:07.62  31              P  1:28.37
WU, JASPER            10 PC CALIFORNIA DO  3:07.78  32              P  1:27.84
CHANG, ALLEN           9 PC SANTA CLARA S  3:07.84  33              P  1:31.78
CONNOLLY, WILLIAM     10 PC PALO ALTO STA  3:09.78  34              P  1:28.89
SEBASTIAN, JONATHAN    9 PC SANTA CLARA S  3:09.95  35              P  1:31.94
CARIOU GOMEZ, THEO    10 SN DAVIS AQUADAR  3:10.05  36              P  1:30.96
DISTEFANO, NICHOLAS   10 AZ PHOENIX SWIM   3:10.86  37              P  1:30.73
MUELLER, PAYTON       10 AZ SWIM NEPTUNE   3:13.06  38              P  1:31.19
MORRIS, DANIEL        10 CC CLOVIS SWIM C  3:13.66  39              P  1:36.42
TSAI, JUSTIN          10 PC PLEASANTON SE  3:15.44  40              P  1:34.22
SIFFERMAN, GREG       10 PC UN  (PC)       3:16.42  41              P  1:35.90
WOO, STEPHEN           9 PC SOUTH SAN FRA  3:16.47  42              P  1:39.70
SHINN, JAYSON         10 PC PIRANHA SWIMM  3:17.66  43              P  1:38.22
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS   DQUED                   P  1:21.45
LU, MICHAEL            9 PC SEQOUIA AQUAT   DQUED                   P  1:30.85
SANDOVAL, JOSEPH      10 PC QUICKSILVER S   DQUED                   P  1:29.00
WINN, BENJAMIN        10 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:22.65

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT  132
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAC,  A  10&UN        10 AZ SCOTTSDALE AQ               2:20.35   1      35.96  1:16.83  1:49.90
         RUCK, HUNTER        10
         LEBLANC, MATTHEW    10
         SIMMONS, DANIEL     10
         SALVINO, NICHOLAS   10
SCSC,  A  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:25.21   2      37.43  1:15.67  1:51.29
         CHOU, TIMMY         10
         WINN, BENJAMIN      10
         SHRIKANTH, SANJAY   10
         PATIL, ATHARV       10
PASA,  A  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:32.92   3      39.38  1:21.31  1:59.17
         CONNOLLY, WILLIAM   10
         KIM, RYAN           10
         YANG, JERRY         10
         TAGGART, DONALD     10
QSS,  A  10&UN        10 PC QUICKSILVER S               2:33.47   4      44.14  1:27.59  2:02.97
         MCKIM, MATT         10
         HAN, STEVE          10
         SANDOVAL, JOSEPH    10
         SICHAK, KEVIN       10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT  132
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEAK,  A  10&UN       10 PC PEAK                        2:34.20   5      39.32  1:21.63  2:22.18
         MAKLER, THEO        10
         HUANG, ANDY         10
         HU, ETHAN           10
         KORETSKY, MAX       10
PASA,  B  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:37.14   6      41.36  1:24.57  2:03.27
         GIFFEN, COLIN       10
         CHEOK, JUSTIN       10
         ZAMIR, GUY           9
         NGUYEN, NATHAN       9
SCSC,  B  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:37.89   7      41.66  1:25.34  2:03.13
         SOU, RODERICK       10
         ENGINEER, ZAAL      10
         SEBASTIAN, JONATHAN  9
         CHANG, ALLEN         9
CDST,  A  10&UN       10 PC CALIFORNIA DO               2:39.28   8      38.71  1:25.14  2:04.58
         WU, JASPER          10
         HE, JAMES            9
         NGUYEN, PHILLIP      9
         WANG, MICHAEL       10
SAM,  A  10&UN        10 PC SEQOUIA AQUAT               2:42.07          45.66  1:29.13  2:08.57
         WILEY, QUINN        10
         PILGAARD, VICTOR    10
         LU, MICHAEL          9
         MCINTOSH, CORBAN    10
FF,  A  10&UN         10 PC FLYING FISH                 2:43.05          38.77  1:23.92  2:08.35
         CROOK, DON           9
         NGUYEN, ETHAN       10
         NHIEU, KEVIN        10
         CHEN, JEFFREY       10
DACA,  A  10&UN       10 PC DE ANZA CUPER               2:43.93          43.08  1:24.87  2:32.96
         GAO, ANDREW         10
         KHOWONG, OSCAR      10
         LU, ANDY             9
         CHU, BRYAN          10
SCSC,  C  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:44.76          42.09  1:29.01  2:08.42
         SHROFF, YASH        10
         SEBASTIAN, ANTHONY   7
         KWA, ENG             9
         YEN, JACOB          10
SSF,  A  10&UN        10 PC SOUTH SAN FRA               3:03.60          48.65  1:41.44  2:29.28
         TANG, WAYLON         9
         LEE, CHANYOO         8
         WOO, STEPHEN         9
         MACAPAGAL, NATHANIEL10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT  100
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAC,  A  10&UN        10 AZ SCOTTSDALE AQ               2:02.37   1      29.47  1:00.26  1:31.19
         RUCK, HUNTER        10
         SALVINO, NICHOLAS   10
         SIMMONS, DANIEL     10
         LEBLANC, MATTHEW    10
SCSC,  A  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:12.92   2      31.97  1:05.70  1:38.72
         CHOU, TIMMY         10
         PATIL, ATHARV       10
         WINN, BENJAMIN      10
         ENGINEER, ZAAL      10
QSS,  A  10&UN        10 PC QUICKSILVER S               2:13.81   3      32.92  1:09.74  1:42.75
         NGUYEN, BRANDON     10
         MCKIM, MATT         10
         SANDOVAL, JOSEPH    10
         SICHAK, KEVIN       10
PASA,  A  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:15.16   4      33.38  1:07.30  1:41.07
         YANG, JERRY         10
         KIM, RYAN           10
         HOGAN, JACK         10
         PHAM, KOLBY         10
AH,  A  10&UN         10 SN ARDEN HILLS S               2:16.28   5      32.54  1:06.16  1:41.60
         SELLERS, JOSHUA     10
         RANKER, JACK        10
         REUTER, JAKE         9
         SWIFT, SEAN          9
PEAK,  A  10&UN       10 PC PEAK                        2:16.46   6      33.55  1:06.51  1:44.32
         MAKLER, THEO        10
         HUANG, ANDY         10
         KORETSKY, MAX       10
         HU, ETHAN           10
DACA,  A  10&UN       10 PC DE ANZA CUPER               2:18.32   7      33.67  1:08.19  1:43.43
         KHOWONG, OSCAR      10
         GAO, ANDREW         10
         HAJELA, SUMER        9
         CHU, BRYAN          10
PASA,  B  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:18.80   8      35.30  1:09.99  1:44.74
         ZAMIR, GUY           9
         GIFFEN, COLIN       10
         CONNOLLY, WILLIAM   10
         TAGGART, DONALD     10
SCSC,  B  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:20.79          34.18  1:11.76  1:44.58
         SHROFF, YASH        10
         SOU, RODERICK       10
         SEBASTIAN, JONATHAN  9
         CHANG, ALLEN         9
SCSC,  C  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:24.21          35.56  1:11.95  1:47.53
         SHROFF, YASH        10
         SEBASTIAN, ANTHONY   7
         KWA, ENG             9
         YEN, JACOB          10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT  100
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FF,  A  10&UN         10 PC FLYING FISH                 2:24.86          35.93  1:13.08  1:50.79
         YE, CYNRIC           9
         NHIEU, KEVIN        10
         NGUYEN, ETHAN       10
         CHEN, JEFFREY       10
SSF,  A  10&UN        10 PC SOUTH SAN FRA               2:29.25          39.68  1:14.85  1:54.90
         LEE, CHANYOO         8
         MACAPAGAL, NATHANIEL10
         TANG, WAYLON         9
         WOO, STEPHEN         9
PASA,  C  10&UN       10 PC PALO ALTO STA                DQUED           36.09  1:10.13  1:43.82
         CHUN, ETHAN          9
         WANG, CYRIL         10
         AFFELD, JONNY       10
         NGUYEN, NATHAN       9

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ACHESON, SAMUEL       12 AZ SWIM NEPTUNE     27.51   1    27.00 F1
CUNNAN, NATHANIEL     12 PC MARIN PIRATES    27.55   2    27.34 F2
COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE    27.87   4    27.47 F3
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL    27.56   3    27.63 F4
WELLS, TY             12 PC RIPON AQUATIC    28.13   6    27.74 F5
TAN, NICHOLAS         12 PC BURLINGAME AQ    27.96   5    28.21 F6
KOBAYASHI, DREW       12 PC PLEASANTON SE    28.71   7    28.46 F7
CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER    29.07   9    28.61 F8

ACHESON, SAMUEL       12 AZ SWIM NEPTUNE     27.51   1
CUNNAN, NATHANIEL     12 PC MARIN PIRATES    27.55   2
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL    27.56   3
COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE    27.87   4
TAN, NICHOLAS         12 PC BURLINGAME AQ    27.96   5
WELLS, TY             12 PC RIPON AQUATIC    28.13   6
KOBAYASHI, DREW       12 PC PLEASANTON SE    28.71   7
BRANNAN, MICHAEL      12 PC BAY              28.74   8
CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER    29.07   9
SANTANA, ALEXANDER    12 SI PACIFIC SWIM     29.10  10
KUO, AARON            11 PC PALO ALTO STA    29.25  11
PALISCAK, ZACHARY     12 AZ SWIM NEPTUNE     29.34  12
YANG, STEVE           12 PC DE ANZA CUPER    29.46  13
SHAU, DAVID           12 PC PALO ALTO STA    29.53  14
CRUSE, NICHOLAS       12 PC MARIN PIRATES    29.54  15
MAFFEI, JOEY          12 PC BURLINGAME AQ    29.55  16
ROBERTS, WILL         12 SN ARDEN HILLS S    29.56  17
LEE, RAYMOND          12 PC SUNNYVALE SWI    29.57  18
BENCOMO, GIANLUCA     12 PC SANTA CLARA S    29.59  19
LU, TYLER             12 PC UN  (PC)         29.65  20
DERYK, COOPER         12 SN TRUCKEE-TAHOE    29.71  21
LEPPI, BRIAN          12 PC OSPREY AQUATI    29.72  22
JHONG, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE    29.73  23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   66
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NARVARTE, MARCO       12 AZ KINGMAN DOLPH    29.81  24
MCFAUL, NATHANIEL     11 OR TUALATIN HILL    29.83  25
LACHANCE, WOLFGANG    12 PC PLEASANTON SE    29.84  26
CLAVIN, ARRON         12 PC ALAMEDA ISLAN    29.86  27
MITCHELL, MICHAEL     12 ** VANCOUVER DOL    29.89  28
PERSON, GUS           12 PC FLYING FISH      29.95  29
TAY, KELVIN           12 PC PALO ALTO STA    30.02  30
PHUNG, BERTRAND       12 PC SANTA CLARA S    30.03  31
ORESHKOV, ANTHONY     12 PC ALAMEDA ISLAN    30.13  32
MILLER, KADEN         12 AZ SWIM NEPTUNE     30.15  33
RESCATE, NOAH         11 SN ARDEN HILLS S    30.19  34
WEI, DOUGLAS          12 PC MARIN PIRATES    30.24  35
GRIFFITH, BEN         12 PC MONTEREY BAY     30.27  36
CRUZ, JEROMY          12 PC DALY CITY DOL    30.30  37
WILLIAMS, NOAH        12 AZ SWIM NEPTUNE     30.37  38
BOURAOUI, ADAM        12 PC FLYING FISH      30.39  39
NIGHOJKAR, KARTIK     12 PC SANTA CLARA S    30.43  40
SIU, BRANDON          12 PC LIVERMORE AQU    30.44  41
BRITTON, ANDREW       12 PC RIPON AQUATIC    30.69  42
MYERS, GRANT          12 PC MISSION SAN J    30.77  43
ZAJDZINSKI, JAKE      12 AZ MESA AQUATICS    30.79  44
ESENWEIN, DANIEL.     12 PC RIPON AQUATIC    30.92  45
NGUYEN, JOHN          12 PC WEST COAST AQ    30.99  46
LEE, TIMOTHY          12 SN VACAVILLE SWI    31.06  47
GROWNEY, CALLAHAN     12 PC PENINSULA COV    31.21  48
VOS ALFARO, MARLON    12 SN FEATHER RIVER    31.57  49

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ACHESON, SAMUEL       12 AZ SWIM NEPTUNE   1:00.93   5    58.60 F1
                                                                    F    28.42
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL  1:00.11   3    59.43 F2
                                                                    F    28.96
COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE  1:00.00   1    59.79 F3
                                                                    F    29.43
BRANNAN, MICHAEL      12 PC BAY            1:00.09   2  1:00.11 F4
                                                                    F    28.89
TAN, NICHOLAS         12 PC BURLINGAME AQ  1:00.70   4  1:00.29 F5
                                                                    F    29.06
CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER  1:02.37   9  1:01.71 F6
                                                                    F    29.49
KUO, AARON            11 PC PALO ALTO STA  1:02.04   6  1:01.83 F7
                                                                    F    29.55
SANTANA, ALEXANDER    12 SI PACIFIC SWIM   1:02.12   7  1:02.51 F8
                                                                    F    29.65
YATES, NATHAN         12 PC SANTA CLARA S  1:02.18   8          F

COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE  1:00.00   1
BRANNAN, MICHAEL      12 PC BAY            1:00.09   2
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL  1:00.11   3

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAN, NICHOLAS         12 PC BURLINGAME AQ  1:00.70   4
ACHESON, SAMUEL       12 AZ SWIM NEPTUNE   1:00.93   5
KUO, AARON            11 PC PALO ALTO STA  1:02.04   6
SANTANA, ALEXANDER    12 SI PACIFIC SWIM   1:02.12   7
CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER  1:02.37   9
TEJEDA, URIEL         12 OR TUALATIN HILL  1:02.75  10
WELLS, TY             12 PC RIPON AQUATIC  1:02.82  11
CUNNAN, NATHANIEL     12 PC MARIN PIRATES  1:03.04  12
JHONG, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  1:03.31  13
ZHOU, ALEX            12 PC CALIFORNIA DO  1:03.52  14
YANG, STEVE           12 PC DE ANZA CUPER  1:03.60  15
KOBAYASHI, DREW       12 PC PLEASANTON SE  1:03.76  16
COPLEY, BRIAN         12 PC SUNNYVALE SWI  1:03.77  17
MAFFEI, JOEY          12 PC BURLINGAME AQ  1:04.33  18
MILLER, KADEN         12 AZ SWIM NEPTUNE   1:04.38  19
JOHNSON, HAYDEN       12 SN ARDEN HILLS S  1:04.94  20
BENCOMO, GIANLUCA     12 PC SANTA CLARA S  1:05.00  21
MARELLA, DANIEL       12 PC DE ANZA CUPER  1:05.02  22
ROBERTS, WILL         12 SN ARDEN HILLS S  1:05.04  23
FAJARDO-CRUZ, AJ      11 SN CALIFORNIA CA  1:05.17  24
WEI, DOUGLAS          12 PC MARIN PIRATES  1:05.27  25
LEE, RAYMOND          12 PC SUNNYVALE SWI  1:05.34  26
LU, TYLER             12 PC UN  (PC)       1:05.52  27
MCFAUL, NATHANIEL     11 OR TUALATIN HILL  1:05.64  28
LACHANCE, WOLFGANG    12 PC PLEASANTON SE  1:05.66  30
SHAU, DAVID           12 PC PALO ALTO STA  1:05.66  29
SYTNIK, GENNADY       12 PC TERRAPINS SWI  1:05.69  31
NOYES, DAVID          12 PC SUNNYVALE SWI  1:05.78  32
NARVARTE, MARCO       12 AZ KINGMAN DOLPH  1:05.97  33
PHUNG, BERTRAND       12 PC SANTA CLARA S  1:06.03  34
XU, JEFFREY           11 PC DE ANZA CUPER  1:06.07  35
PAI, SIDDHARTH        12 OR TUALATIN HILL  1:06.13  36
CLAVIN, ARRON         12 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.59  37
MITCHELL, MICHAEL     12 ** VANCOUVER DOL  1:06.63  38
PERSON, GUS           12 PC FLYING FISH    1:06.85  39
TURNER, LOMAX         12 PC SEQOUIA AQUAT  1:07.19  40
MILLER, LOGAN         12 AZ SWIM NEPTUNE   1:07.38  41
CORONA, CHARLIE       12 AZ SWIM NEPTUNE   1:07.56  42
BRITTON, ANDREW       12 PC RIPON AQUATIC  1:07.60  43
OLSON, BLAKE          12 CO NORTH JEFFCO   1:07.62  44
BAUER, LUKAS          12 PC PENINSULA COV  1:08.20  45
SIU, BRANDON          12 PC LIVERMORE AQU  1:08.30  46

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

DOLLEY, NICHOLAS      12 SN SIERRA MARLIN               1:07.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CRUSE, NICHOLAS       12 PC MARIN PIRATES  2:12.45   1  2:10.67 F1  P  1:04.76
                                                                    F    30.55  1:04.19  1:38.39
SANTANA, ALEXANDER    12 SI PACIFIC SWIM   2:12.85   2  2:11.52 F2  P  1:04.78
                                                                    F    30.28  1:03.98  1:38.06
ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J  2:13.99   5  2:12.56 F3  P  1:05.04
                                                                    F    31.19  1:04.87  1:39.37
ACHESON, SAMUEL       12 AZ SWIM NEPTUNE   2:12.90   3  2:12.61 F4  P  1:04.63
                                                                    F    29.72  1:03.66  1:38.81
KUO, AARON            11 PC PALO ALTO STA  2:14.07   6  2:13.77 F5  P  1:04.30
                                                                    F    30.37  1:04.07  1:39.25
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE   2:16.53   8  2:14.53 F6  P  1:07.40
                                                                    F    31.23  1:04.94  1:40.04
TEJEDA, URIEL         12 OR TUALATIN HILL  2:16.19   7  2:15.07 F7  P  1:07.31
                                                                    F    31.26  1:05.45  1:40.66
TAN, NICHOLAS         12 PC BURLINGAME AQ  2:13.37   4   DQUED  F   P  1:04.05
                                                                    F    29.47  1:02.97  1:37.19

CRUSE, NICHOLAS       12 PC MARIN PIRATES  2:12.45   1              P  1:04.76
SANTANA, ALEXANDER    12 SI PACIFIC SWIM   2:12.85   2              P  1:04.78
ACHESON, SAMUEL       12 AZ SWIM NEPTUNE   2:12.90   3              P  1:04.63
TAN, NICHOLAS         12 PC BURLINGAME AQ  2:13.37   4              P  1:04.05
ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J  2:13.99   5              P  1:05.04
KUO, AARON            11 PC PALO ALTO STA  2:14.07   6              P  1:04.30
TEJEDA, URIEL         12 OR TUALATIN HILL  2:16.19   7              P  1:07.31
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE   2:16.53   8              P  1:07.40
COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE  2:16.77   9              P  1:05.42
HILL, PARKER          12 SN SUN OAKS AQUA  2:16.82  10              P  1:06.70
CUNNAN, NATHANIEL     12 PC MARIN PIRATES  2:17.90  11              P  1:05.33
JHONG, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  2:18.23  12              P  1:06.61
MILLER, KADEN         12 AZ SWIM NEPTUNE   2:18.55  13              P  1:08.10
JOHNSON, HAYDEN       12 SN ARDEN HILLS S  2:18.73  14              P  1:08.02
DOLLEY, NICHOLAS      12 SN SIERRA MARLIN  2:19.13  15              P  1:07.21
WELLS, TY             12 PC RIPON AQUATIC  2:19.46  16              P  1:05.13
FAJARDO-CRUZ, AJ      11 SN CALIFORNIA CA  2:19.74  17              P  1:07.95
TAY, KELVIN           12 PC PALO ALTO STA  2:20.01  18              P  1:06.85
XU, JEFFREY           11 PC DE ANZA CUPER  2:21.33  19              P  1:08.51
SYTNIK, GENNADY       12 PC TERRAPINS SWI  2:21.36  20              P  1:08.50
MCFAUL, NATHANIEL     11 OR TUALATIN HILL  2:21.59  21              P  1:07.17
ZHOU, ALEX            12 PC CALIFORNIA DO  2:21.62  22              P  1:08.03
PAI, SIDDHARTH        12 OR TUALATIN HILL  2:21.66  23              P  1:09.18
YANG, STEVE           12 PC DE ANZA CUPER  2:21.96  24              P  1:07.28
SELLERS, NATHAN       12 SN ARDEN HILLS S  2:22.07  25              P  1:09.07
BRADJAN, ANDREW       12 AZ SWIM NEPTUNE   2:22.62  26              P  1:10.86
MARELLA, DANIEL       12 PC DE ANZA CUPER  2:22.92  27              P  1:08.37
MADDEN, JOHN          11 PC NEPTUNE SWIMM  2:23.05  28              P  1:10.14
CORONA, CHARLIE       12 AZ SWIM NEPTUNE   2:23.73  29              P  1:09.54
INSIGNARES, OMAR      12 PC MORGAN HILL S  2:24.14  30              P  1:10.81
MILLER, LOGAN         12 AZ SWIM NEPTUNE   2:24.64  31              P  1:11.39
BENCOMO, GIANLUCA     12 PC SANTA CLARA S  2:24.65  33              P  1:10.03
BRITTON, ANDREW       12 PC RIPON AQUATIC  2:24.65  32              P  1:09.27
SUHAILI, KENNETH      12 PC ORINDA AQUATI  2:25.03  34              P  1:10.94

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   82
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAFFEI, JOEY          12 PC BURLINGAME AQ  2:25.85  35              P  1:10.89
LU, TYLER             12 PC UN  (PC)       2:26.48  36              P  1:09.36
LACHANCE, WOLFGANG    12 PC PLEASANTON SE  2:27.84  37              P  1:10.67
YOUNG, NATHAN         11 OR TUALATIN HILL  2:28.41  38              P  1:12.65
BROOKS, DANIEL        11 AZ MESA AQUATICS  2:28.76  39              P  1:12.35
LITVINOV, ALEX        12 PC TERRAPINS SWI  2:28.77  40              P  1:13.25
KOBAYASHI, DREW       12 PC PLEASANTON SE  2:28.78  41              P  1:12.99
STODDARD, MITCHELL    11 SI MISSION VALLE  2:29.03  42              P  1:13.24
PRIDE, BRANDON        12 PC MORGAN HILL S  2:31.49  43              P  1:11.79
SUEHIRO, ALEX         12 PC SAN RAMON VAL  2:32.75  44              P  1:13.19
NARVARTE, MARCO       12 AZ KINGMAN DOLPH  2:36.75  45              P  1:12.84

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE               2:21.56

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT  120
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE    31.56   1    31.00 F1
CUNNAN, NATHANIEL     12 PC MARIN PIRATES    32.60   2    31.77 F2
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL    32.70   3    32.24 F3
CUI, KEVIN            12 PC CALIFORNIA DO    33.01   4    32.31 F4
PALISCAK, ZACHARY     12 AZ SWIM NEPTUNE     33.33   7    33.03 F5
ZHOU, ALEX            12 PC CALIFORNIA DO    33.30   6    33.15 F6
SANTANA, BRENDAN      12 SI PACIFIC SWIM     33.17   5    33.27 F7
TAY, KELVIN           12 PC PALO ALTO STA    34.01   8    34.16 F8

COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE    31.56   1
CUNNAN, NATHANIEL     12 PC MARIN PIRATES    32.60   2
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL    32.70   3
CUI, KEVIN            12 PC CALIFORNIA DO    33.01   4
SANTANA, BRENDAN      12 SI PACIFIC SWIM     33.17   5
ZHOU, ALEX            12 PC CALIFORNIA DO    33.30   6
PALISCAK, ZACHARY     12 AZ SWIM NEPTUNE     33.33   7
TAY, KELVIN           12 PC PALO ALTO STA    34.01   8
CLAVIN, ARRON         12 PC ALAMEDA ISLAN    34.06   9
JHONG, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE    34.26  10
KOBAYASHI, DREW       12 PC PLEASANTON SE    34.31  12
KUO, AARON            11 PC PALO ALTO STA    34.31  11
VELASQUEZ, KEANU      12 PC DALY CITY DOL    34.44  13
MITCHELL, MICHAEL     12 ** VANCOUVER DOL    34.78  14
SPROUL, BEN           12 PC PLEASANTON SE    34.81  15
MILLER, LOGAN         12 AZ SWIM NEPTUNE     34.85  16
JOHNSON, HAYDEN       12 SN ARDEN HILLS S    35.19  17
LU, MARS              12 PC MISSION SAN J    35.21  18
ARELLANO, CARLOS      12 ** ACUATICA NELS    35.26  19
NGUYEN, ANDREW        11 PC CALIFORNIA DO    35.29  20
TONKIN, JOSH          12 SN SUN OAKS AQUA    35.30  21
NGUYEN, JORDAN        12 PC LOS ALTOS & M    35.31  22
BEAUDRY, ALEXANDER    12 PC PALO ALTO STA    35.34  25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT  120
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BENCOMO, GIANLUCA     12 PC SANTA CLARA S    35.34  24
MILLER, KADEN         12 AZ SWIM NEPTUNE     35.34  23
ACHESON, SAMUEL       12 AZ SWIM NEPTUNE     35.49  27
BOURAOUI, ADAM        12 PC FLYING FISH      35.49  26
BLACK, COOPER         12 SN ARDEN HILLS S    35.66  28
MAFFEI, JOEY          12 PC BURLINGAME AQ    35.75  29
NARVARTE, MARCO       12 AZ KINGMAN DOLPH    35.86  30
MCGEE, GAVIN          12 PC UN  (PC)         36.07  31
WANG, MERRYLE         12 PC PALO ALTO STA    36.09  32
BEARD, JAMES          12 PC PACIFIC COAST    36.10  33
SNOWBERG, BLAISE      12 CO NORTH JEFFCO     36.22  34
YUAN, JASON           12 PC DE ANZA CUPER    36.37  35
CHU, AARON            12 PC ALAMEDA ISLAN    36.46  36
KLAUSS, MICHAEL       12 AZ MESA AQUATICS    36.48  38
MCMICHAEL, QUINN      12 PC NAPA VALLEY S    36.48  37
HAMILTON, CASEY       12 CO DURANGO SWIM     36.52  40
IRELAND, JACOB        12 PC HUMBOLDT SWIM    36.52  39
VOS ALFARO, MARLON    12 SN FEATHER RIVER    36.67  41
JURASIUS, BECK        11 PC TERRAPINS SWI    36.83  42
GROWNEY, CALLAHAN     12 PC PENINSULA COV    36.89  43
MYERS, GRANT          12 PC MISSION SAN J    36.91  44
ROBERTS, WILL         12 SN ARDEN HILLS S    36.94  45
BABCOCK, TYLER        12 SN DAVIS AQUADAR    37.21  46
SCHMIDT, JOSHUA       12 AZ SWIM NEPTUNE     37.41  47
WILLIAMS, NOAH        12 AZ SWIM NEPTUNE     37.54  48
BAROS, ALEXANDER      12 AZ SWIM NEPTUNE     37.78  49
STODDARD, MITCHELL    11 SI MISSION VALLE    37.96  50
LIN, MAVERICK         12 PC MISSION SAN J    38.03  51

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE  1:09.24   1  1:07.48 F1
                                                                    F    33.27
PALISCAK, ZACHARY     12 AZ SWIM NEPTUNE   1:10.84   3  1:09.68 F2
                                                                    F    34.20
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL  1:10.01   2  1:09.91 F3
                                                                    F    33.52
CUNNAN, NATHANIEL     12 PC MARIN PIRATES  1:12.56   7  1:09.97 F4
                                                                    F    34.15
TAN, NICHOLAS         12 PC BURLINGAME AQ  1:10.90   4  1:10.46 F5
                                                                    F    34.33
ZHOU, ALEX            12 PC CALIFORNIA DO  1:12.35   6  1:10.67 F6
                                                                    F    34.92
JHONG, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  1:12.28   5  1:11.89 F7
                                                                    F    34.37
MITCHELL, MICHAEL     12 ** VANCOUVER DOL  1:13.02   8  1:13.05 F8
                                                                    F    35.58

COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE  1:09.24   1
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL  1:10.01   2

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   26
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PALISCAK, ZACHARY     12 AZ SWIM NEPTUNE   1:10.84   3
TAN, NICHOLAS         12 PC BURLINGAME AQ  1:10.90   4
JHONG, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  1:12.28   5
ZHOU, ALEX            12 PC CALIFORNIA DO  1:12.35   6
CUNNAN, NATHANIEL     12 PC MARIN PIRATES  1:12.56   7
MITCHELL, MICHAEL     12 ** VANCOUVER DOL  1:13.02   8
CUI, KEVIN            12 PC CALIFORNIA DO  1:13.23   9
MILLER, LOGAN         12 AZ SWIM NEPTUNE   1:13.46  10
CLAVIN, ARRON         12 PC ALAMEDA ISLAN  1:13.70  11
ACHESON, SAMUEL       12 AZ SWIM NEPTUNE   1:13.73  12
BENCOMO, GIANLUCA     12 PC SANTA CLARA S  1:13.78  13
HENDRIX, SETH         12 CO NORTH JEFFCO   1:14.09  14
DOLLEY, NICHOLAS      12 SN SIERRA MARLIN  1:14.11  15
KUO, AARON            11 PC PALO ALTO STA  1:14.34  16
KOBAYASHI, DREW       12 PC PLEASANTON SE  1:14.45  17
SYTNIK, GENNADY       12 PC TERRAPINS SWI  1:14.90  18
JOHNSON, HAYDEN       12 SN ARDEN HILLS S  1:14.99  19
BEARD, JAMES          12 PC PACIFIC COAST  1:15.68  20
HAMILTON, CASEY       12 CO DURANGO SWIM   1:15.73  21
MILLER, KADEN         12 AZ SWIM NEPTUNE   1:15.77  22
YUAN, JASON           12 PC DE ANZA CUPER  1:15.97  23
NGUYEN, ANDREW        11 PC CALIFORNIA DO  1:16.09  24
NGUYEN, JORDAN        12 PC LOS ALTOS & M  1:16.23  25
ARELLANO, CARLOS      12 ** ACUATICA NELS  1:16.24  26
BLACK, COOPER         12 SN ARDEN HILLS S  1:16.29  27
SPROUL, BEN           12 PC PLEASANTON SE  1:16.40  28
CORONA, CHARLIE       12 AZ SWIM NEPTUNE   1:16.62  29
VELASQUEZ, KEANU      12 PC DALY CITY DOL  1:16.70  30
MAFFEI, JOEY          12 PC BURLINGAME AQ  1:16.92  31
TAY, KELVIN           12 PC PALO ALTO STA  1:16.99  32
ZAMORA, JAMES         11 NM VIPERS OF ALB  1:17.19  33
WANG, MERRYLE         12 PC PALO ALTO STA  1:17.20  34
SNOWBERG, BLAISE      12 CO NORTH JEFFCO   1:17.38  35
MCGEE, GAVIN          12 PC UN  (PC)       1:17.48  36
LU, MARS              12 PC MISSION SAN J  1:17.69  37
KLAUSS, MICHAEL       12 AZ MESA AQUATICS  1:17.71  38
VOS ALFARO, MARLON    12 SN FEATHER RIVER  1:17.78  39
GRIFFITH, BEN         12 PC MONTEREY BAY   1:17.88  40
DIETZ, ZACH           11 PC OSPREY AQUATI  1:17.95  41
TAKAHASHI, SHO        11 PC OTTER SWIM CL  1:18.13  42
PAI, SIDDHARTH        12 OR TUALATIN HILL  1:18.15  43
MADDEN, JOHN          11 PC NEPTUNE SWIMM  1:18.33  44
GROWNEY, CALLAHAN     12 PC PENINSULA COV  1:18.76  45
BOURAOUI, ADAM        12 PC FLYING FISH    1:19.52  47
LIN, MAVERICK         12 PC MISSION SAN J  1:19.52  46
LITVINOV, ALEX        12 PC TERRAPINS SWI  1:19.58  48
MYERS, GRANT          12 PC MISSION SAN J  1:19.64  49
MCFAUL, NATHANIEL     11 OR TUALATIN HILL  1:19.69  50
DE LA TORRE, DIEGO    12 ** ACUATICA NELS  1:19.70  51
JURASIUS, BECK        11 PC TERRAPINS SWI  1:19.72  52
STODDARD, MITCHELL    11 SI MISSION VALLE  1:19.92  53
YOUNG, NATHAN         11 OR TUALATIN HILL  1:20.63  54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SANTANA, BRENDAN      12 SI PACIFIC SWIM   2:29.65   2  2:26.11 F1  P  1:12.52
                                                                    F    34.51  1:11.69  1:49.81
ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J  2:31.67   4  2:26.30 F2  P  1:14.93
                                                                    F    35.04  1:12.05  1:49.46
COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE  2:35.67   8  2:28.10 F3  P  1:15.87
                                                                    F    34.90  1:12.29  1:51.28
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL  2:30.98   3  2:29.99 F4  P  1:12.52
                                                                    F    35.06  1:13.14  1:51.80
JHONG, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  2:34.33   6  2:32.10 F5  P  1:16.20
                                                                    F    35.46  1:13.60  1:53.19
ZHOU, ALEX            12 PC CALIFORNIA DO  2:33.03   5  2:32.89 F6  P  1:13.71
                                                                    F    37.01  1:15.69  1:54.43
HENDRIX, SETH         12 CO NORTH JEFFCO   2:35.36   7  2:33.55 F7  P  1:17.08
                                                                    F    36.77  1:16.11  1:55.29

YATES, NATHAN         12 PC SANTA CLARA S  2:28.75   1  NO SHOW     P  1:13.31
YATES, NATHAN         12 PC SANTA CLARA S  2:28.75   1              P  1:13.31
SANTANA, BRENDAN      12 SI PACIFIC SWIM   2:29.65   2              P  1:12.52
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL  2:30.98   3              P  1:12.52
ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J  2:31.67   4              P  1:14.93
ZHOU, ALEX            12 PC CALIFORNIA DO  2:33.03   5              P  1:13.71
JHONG, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  2:34.33   6              P  1:16.20
HENDRIX, SETH         12 CO NORTH JEFFCO   2:35.36   7              P  1:17.08
COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE  2:35.67   8              P  1:15.87
CUNNAN, NATHANIEL     12 PC MARIN PIRATES  2:35.72   9              P  1:15.39
TAN, NICHOLAS         12 PC BURLINGAME AQ  2:35.83  10              P  1:17.86
PALISCAK, ZACHARY     12 AZ SWIM NEPTUNE   2:36.20  11              P  1:15.46
SYTNIK, GENNADY       12 PC TERRAPINS SWI  2:37.02  12              P  1:16.45
BENCOMO, GIANLUCA     12 PC SANTA CLARA S  2:37.14  13              P  1:16.86
DOLLEY, NICHOLAS      12 SN SIERRA MARLIN  2:37.45  14              P  1:17.17
MITCHELL, MICHAEL     12 ** VANCOUVER DOL  2:37.98  15              P  1:15.60
CLAVIN, ARRON         12 PC ALAMEDA ISLAN  2:38.28  16              P  1:19.82
KUO, AARON            11 PC PALO ALTO STA  2:38.38  17              P  1:17.39
JOHNSON, HAYDEN       12 SN ARDEN HILLS S  2:39.34  18              P  1:18.61
TAY, KELVIN           12 PC PALO ALTO STA  2:40.13  19              P  1:19.19
YUAN, JASON           12 PC DE ANZA CUPER  2:40.37  20              P  1:17.19
HAMILTON, CASEY       12 CO DURANGO SWIM   2:40.56  21              P  1:16.88
MILLER, LOGAN         12 AZ SWIM NEPTUNE   2:40.78  22              P  1:19.61
ARELLANO, CARLOS      12 ** ACUATICA NELS  2:40.83  23              P  1:19.56
ACHESON, SAMUEL       12 AZ SWIM NEPTUNE   2:41.15  24              P  1:18.76
MILLER, KADEN         12 AZ SWIM NEPTUNE   2:41.31  25              P  1:20.04
MCGEE, GAVIN          12 PC UN  (PC)       2:41.76  26              P  1:19.29
VELASQUEZ, KEANU      12 PC DALY CITY DOL  2:41.80  27              P  1:19.09
MARELLA, DANIEL       12 PC DE ANZA CUPER  2:42.46  28              P  1:19.24
DE LA TORRE, DIEGO    12 ** ACUATICA NELS  2:42.70  29              P  1:18.52
MADDEN, JOHN          11 PC NEPTUNE SWIMM  2:42.85  30              P  1:20.40
SELLERS, NATHAN       12 SN ARDEN HILLS S  2:42.99  31              P  1:20.52
BEARD, JAMES          12 PC PACIFIC COAST  2:43.47  32              P  1:17.99
SPROUL, BEN           12 PC PLEASANTON SE  2:43.54  33              P  1:19.99
SNOWBERG, BLAISE      12 CO NORTH JEFFCO   2:43.90  34              P  1:19.37
KLAUSS, MICHAEL       12 AZ MESA AQUATICS  2:44.12  35              P  1:18.28

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZAMORA, JAMES         11 NM VIPERS OF ALB  2:44.20  36              P  1:19.23
MCFAUL, NATHANIEL     11 OR TUALATIN HILL  2:44.62  37              P  1:21.06
XU, JEFFREY           11 PC DE ANZA CUPER  2:44.92  38              P  1:21.37
CORONA, CHARLIE       12 AZ SWIM NEPTUNE   2:45.35  39              P  1:21.16
VOS ALFARO, MARLON    12 SN FEATHER RIVER  2:45.62  40              P  1:19.52
BLACK, COOPER         12 SN ARDEN HILLS S  2:46.02  41              P  1:19.97
STODDARD, MITCHELL    11 SI MISSION VALLE  2:46.61  43              P  1:22.17
TONKIN, JOSH          12 SN SUN OAKS AQUA  2:46.61  42              P  1:22.37
NGUYEN, JORDAN        12 PC LOS ALTOS & M  2:47.41  45              P  1:19.87
OWENS, CLAYTON        12 PC SANTA CLARA S  2:47.41  44              P  1:20.87
WANG, MERRYLE         12 PC PALO ALTO STA  2:47.73  46              P  1:21.33
LIN, MAVERICK         12 PC MISSION SAN J  2:47.96  47              P  1:21.02
DUCHEZ, NICOLAS       12 PC SUNNYVALE SWI  2:47.98  48              P  1:22.32
MATSUDA, ASKA         11 PC PALO ALTO STA  2:48.83  49              P  1:22.91
NGUYEN, ANDREW        11 PC CALIFORNIA DO  2:49.12  50              P  1:22.45
BLAUL, HENRY          12 PC SEASIDE AQUAT  2:49.86  51              P  1:23.67
BAUER, LUKAS          12 PC PENINSULA COV  2:50.01  52              P  1:23.22
MYERS, GRANT          12 PC MISSION SAN J  2:50.02  53              P  1:23.68
TAKAHASHI, SHO        11 PC OTTER SWIM CL  2:50.97  54              P  1:23.12
LITVINOV, ALEX        12 PC TERRAPINS SWI  2:51.20  55              P  1:24.40
JURASIUS, BECK        11 PC TERRAPINS SWI  2:51.53  56              P  1:24.12
SUHAILI, KENNETH      12 PC ORINDA AQUATI  2:51.59  57              P  1:23.96
KISPERT, ETHAN        12 PN PENGUIN AQUAT  2:51.91  58              P  1:22.34
FALLINI-HAAS, WILLIAM 11 PC UN  (PC)       2:51.99  59              P  1:24.26
BROOKS, DANIEL        11 AZ MESA AQUATICS  2:52.97  60              P  1:24.86
GROWNEY, CALLAHAN     12 PC PENINSULA COV  2:53.80  61              P  1:24.79
CHAN, RAYMOND         12 PC SUNNYVALE SWI   DQUED                   P  1:24.23
DIETZ, ZACH           11 PC OSPREY AQUATI   DQUED                   P  1:23.31
JONES, TREVOR         12 PC NEPTUNE SWIMM   DQUED                   P  1:25.92

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J    35.01   1    34.70 F1
CUI, KEVIN            12 PC CALIFORNIA DO    35.41   2    34.85 F2
WELLS, TY             12 PC RIPON AQUATIC    36.00   6    34.96 F3
CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER    35.57   3    35.38 F4
PALISCAK, ZACHARY     12 AZ SWIM NEPTUNE     35.87   5    35.46 F5
LEPPI, BRIAN          12 PC OSPREY AQUATI    35.59   4    35.72 F6
BRANNAN, MICHAEL      12 PC BAY              36.02   7    35.73 F7
COPLEY, BRIAN         12 PC SUNNYVALE SWI    36.35   8    35.88 F8

ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J    35.01   1
CUI, KEVIN            12 PC CALIFORNIA DO    35.41   2
CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER    35.57   3
LEPPI, BRIAN          12 PC OSPREY AQUATI    35.59   4
PALISCAK, ZACHARY     12 AZ SWIM NEPTUNE     35.87   5
WELLS, TY             12 PC RIPON AQUATIC    36.00   6
BRANNAN, MICHAEL      12 PC BAY              36.02   7
COPLEY, BRIAN         12 PC SUNNYVALE SWI    36.35   8
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE     36.54   9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TEMPLE, CARLSON       12 SI COLLEGE AREA     36.83  10
WEI, DOUGLAS          12 PC MARIN PIRATES    36.91  11
YUN, MAXWELL          12 PC QUICKSILVER S    37.11  12
YAO, TIMOTHY          12 PC PLEASANTON SE    37.14  13
SPEAGLE, ELLIS        12 AZ SCOTTSDALE AQ    37.31  14
LUU, BRYANT           11 PC VALLEY SPLASH    37.77  15
ROBERTS, WILL         12 SN ARDEN HILLS S    37.83  16
CORBEAU, CASPAR       11 OR TUALATIN HILL    37.92  17
PELLETIER, ERIC       12 ** POINTE-CLAIRE    37.95  18
SCHRAMM, PATRICK      12 AZ PHOENIX SWIM     38.20  19
BOURAOUI, ADAM        12 PC FLYING FISH      38.36  20
ROBERTS, CAYD         12 PC NAPA VALLEY S    38.38  21
NGUYEN, ANDREW        11 PC CALIFORNIA DO    38.40  22
BRITTON, ANDREW       12 PC RIPON AQUATIC    38.45  23
STO. DOMINGO, NOA     12 PC MLK BLUE DOLP    38.51  24
JUELFS, KAEL          12 AZ KINGMAN DOLPH    38.56  25
NIGHOJKAR, KARTIK     12 PC SANTA CLARA S    38.57  26
YANG, STEVE           12 PC DE ANZA CUPER    38.66  27
WANG, MERRYLE         12 PC PALO ALTO STA    38.72  28
SWIFT, JOSHUA         12 SN ARDEN HILLS S    39.11  29
CORY, PIETER          12 PC PLEASANTON SE    39.21  30
MADANAHALLI, PRANAV   12 PC DE ANZA CUPER    39.32  31
NOYES, DAVID          12 PC SUNNYVALE SWI    39.45  32
RESCATE, NOAH         11 SN ARDEN HILLS S    39.48  33
FERENCZY, MAX         12 PC PALO ALTO STA    39.51  34
KISPERT, ETHAN        12 PN PENGUIN AQUAT    39.59  35
KOBAYASHI, DREW       12 PC PLEASANTON SE    39.80  37
WEIDNER, ANTHONY      11 PC PEAK             39.80  36
CUNNAN, NATHANIEL     12 PC MARIN PIRATES    40.19  39
MAFFEI, JOEY          12 PC BURLINGAME AQ    40.19  38
BAUER, LUKAS          12 PC PENINSULA COV    40.38  40
RUIZ, MARIO           12 PC QUICKSILVER S    40.56  41
MA, RYAN              11 PC SANTA CLARA S    40.58  42
BLAUL, HENRY          12 PC SEASIDE AQUAT    40.65  43
BLACK, COOPER         12 SN ARDEN HILLS S    40.73  44
HSIEH, LEON           12 PC WEST COAST AQ    40.86  45
ZAJDZINSKI, JAKE      12 AZ MESA AQUATICS    40.95  46
CHI, KENNY            11 PC DE ANZA CUPER    41.05  47
LI, AARON             12 PC PLEASANTON SE    41.32  48
SEWELL, DYLAN         11 SN ARDEN HILLS S    41.38  49
FETTERMAN, MATT       11 PC TERRAPINS SWI    41.40  50
MILLER, LOGAN         12 AZ SWIM NEPTUNE     41.56  51
KANG, ANDREW          11 PC ORINDA AQUATI    41.66  52
ON, RYAN              12 SN CALIFORNIA CA    42.54  53
PERSON, GUS           12 PC FLYING FISH     DQUED
SIU, BRANDON          12 PC LIVERMORE AQU  NO SHOW
YUAN, JASON           12 PC DE ANZA CUPER   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT  110
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J  1:18.94   2  1:14.48 F1
                                                                    F    35.25
CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER  1:18.68   1  1:15.00 F2
                                                                    F    36.15
COPLEY, BRIAN         12 PC SUNNYVALE SWI  1:19.88   6  1:17.29 F3
                                                                    F    36.97
WEI, DOUGLAS          12 PC MARIN PIRATES  1:19.44   5  1:18.99 F4
                                                                    F    37.41
LEPPI, BRIAN          12 PC OSPREY AQUATI  1:19.32   3  1:19.00 F5
                                                                    F    37.38
TEJEDA, URIEL         12 OR TUALATIN HILL  1:20.64   7  1:19.54 F6
                                                                    F    38.24
TEMPLE, CARLSON       12 SI COLLEGE AREA   1:19.39   4  1:19.98 F7
                                                                    F    38.75
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE   1:21.32   8  1:20.06 F8
                                                                    F    38.11

CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER  1:18.68   1
ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J  1:18.94   2
LEPPI, BRIAN          12 PC OSPREY AQUATI  1:19.32   3
TEMPLE, CARLSON       12 SI COLLEGE AREA   1:19.39   4
WEI, DOUGLAS          12 PC MARIN PIRATES  1:19.44   5
COPLEY, BRIAN         12 PC SUNNYVALE SWI  1:19.88   6
TEJEDA, URIEL         12 OR TUALATIN HILL  1:20.64   7
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE   1:21.32   8
WELLS, TY             12 PC RIPON AQUATIC  1:22.03   9
CUI, KEVIN            12 PC CALIFORNIA DO  1:22.22  10
YUN, MAXWELL          12 PC QUICKSILVER S  1:22.57  11
YANG, STEVE           12 PC DE ANZA CUPER  1:23.13  12
BENCOMO, GIANLUCA     12 PC SANTA CLARA S  1:23.25  13
PELLETIER, ERIC       12 ** POINTE-CLAIRE  1:23.45  14
JUELFS, KAEL          12 AZ KINGMAN DOLPH  1:23.51  15
MCKENNA, DAVID        12 PC SANTA CLARA S  1:23.55  16
YAO, TIMOTHY          12 PC PLEASANTON SE  1:24.12  17
PALISCAK, ZACHARY     12 AZ SWIM NEPTUNE   1:24.44  18
SPEAGLE, ELLIS        12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:24.48  19
LUU, BRYANT           11 PC VALLEY SPLASH  1:24.80  20
NGUYEN, ANDREW        11 PC CALIFORNIA DO  1:24.92  21
CORBEAU, CASPAR       11 OR TUALATIN HILL  1:25.50  22
BOURAOUI, ADAM        12 PC FLYING FISH    1:25.55  23
XU, JEFFREY           11 PC DE ANZA CUPER  1:25.57  24
KISPERT, ETHAN        12 PN PENGUIN AQUAT  1:25.60  25
CUNNAN, NATHANIEL     12 PC MARIN PIRATES  1:25.63  26
NOYES, DAVID          12 PC SUNNYVALE SWI  1:25.66  27
PERSON, GUS           12 PC FLYING FISH    1:25.86  28
ROBERTS, WILL         12 SN ARDEN HILLS S  1:26.43  29
NIGHOJKAR, KARTIK     12 PC SANTA CLARA S  1:26.50  30
MADANAHALLI, PRANAV   12 PC DE ANZA CUPER  1:26.51  31
VELASQUEZ, KEANU      12 PC DALY CITY DOL  1:26.61  32
SYTNIK, GENNADY       12 PC TERRAPINS SWI  1:26.63  33
WANG, MERRYLE         12 PC PALO ALTO STA  1:27.16  34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT  110
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, KIET          12 SN DAVIS AQUADAR  1:27.49  35
YUAN, JASON           12 PC DE ANZA CUPER  1:27.85  36
SIU, BRANDON          12 PC LIVERMORE AQU  1:28.80  37
MA, RYAN              11 PC SANTA CLARA S  1:29.04  38
WILLIAMS, NOAH        12 AZ SWIM NEPTUNE   1:29.51  39
SCHRAMM, PATRICK      12 AZ PHOENIX SWIM   1:29.68  40
MILLER, LOGAN         12 AZ SWIM NEPTUNE   1:29.76  41
BLACK, COOPER         12 SN ARDEN HILLS S  1:29.86  42
RESCATE, NOAH         11 SN ARDEN HILLS S  1:29.93  43
BEAUDRY, BENJAMIN     12 PC PALO ALTO STA  1:30.62  44
SWIFT, JOSHUA         12 SN ARDEN HILLS S  1:31.01  45
CORY, PIETER          12 PC PLEASANTON SE  1:31.38  46
FERENCZY, MAX         12 PC PALO ALTO STA  1:31.39  47
ZAJDZINSKI, JAKE      12 AZ MESA AQUATICS  1:32.88  48
BRADJAN, ANDREW       12 AZ SWIM NEPTUNE   1:33.14  49
ROBERTS, CAYD         12 PC NAPA VALLEY S  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J  2:50.48   5  2:41.08 F1  P  1:23.12
                                                                    F    38.04  1:19.11  2:00.22
CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER  2:47.50   1  2:42.49 F2  P  1:21.70
                                                                    F    37.03  1:17.96  2:00.21
TEJEDA, URIEL         12 OR TUALATIN HILL  2:48.45   2  2:45.78 F3  P  1:22.07
                                                                    F    37.98  1:20.53  2:03.35
CUI, KEVIN            12 PC CALIFORNIA DO  2:51.19   6  2:47.39 F4  P  1:23.93
                                                                    F    38.53  1:21.58  2:04.48
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE   2:50.10   4  2:47.85 F5  P  1:22.28
                                                                    F    38.06  1:20.64  2:04.30
WEI, DOUGLAS          12 PC MARIN PIRATES  2:49.06   3  2:48.02 F6  P  1:23.20
                                                                    F    38.45  1:20.17  2:03.99
PELLETIER, ERIC       12 ** POINTE-CLAIRE  2:51.43   8  2:49.99 F7  P  1:23.00
                                                                    F    39.04  1:22.05  2:05.76
TAN, NICHOLAS         12 PC BURLINGAME AQ  2:51.20   7  2:50.88 F8  P  1:24.57
                                                                    F    39.54  1:22.91  2:06.72

CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER  2:47.50   1              P  1:21.70
TEJEDA, URIEL         12 OR TUALATIN HILL  2:48.45   2              P  1:22.07
WEI, DOUGLAS          12 PC MARIN PIRATES  2:49.06   3              P  1:23.20
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE   2:50.10   4              P  1:22.28
ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J  2:50.48   5              P  1:23.12
CUI, KEVIN            12 PC CALIFORNIA DO  2:51.19   6              P  1:23.93
TAN, NICHOLAS         12 PC BURLINGAME AQ  2:51.20   7              P  1:24.57
PELLETIER, ERIC       12 ** POINTE-CLAIRE  2:51.43   8              P  1:23.00
TEMPLE, CARLSON       12 SI COLLEGE AREA   2:53.17   9              P  1:26.58
COPLEY, BRIAN         12 PC SUNNYVALE SWI  2:54.63  10              P  1:22.47
YUN, MAXWELL          12 PC QUICKSILVER S  2:55.13  11              P  1:23.44
YANG, STEVE           12 PC DE ANZA CUPER  2:55.45  12              P  1:26.36
WELLS, TY             12 PC RIPON AQUATIC  2:57.71  13              P  1:25.77
BOURAOUI, ADAM        12 PC FLYING FISH    2:57.90  14              P  1:24.38

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   36
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROBERTS, WILL         12 SN ARDEN HILLS S  2:58.51  15              P  1:25.98
NOYES, DAVID          12 PC SUNNYVALE SWI  2:58.52  16              P  1:27.07
MCKENNA, DAVID        12 PC SANTA CLARA S  2:58.82  17              P  1:26.53
WEIDNER, ANTHONY      11 PC PEAK           2:58.87  18              P  1:26.72
BRANNAN, MICHAEL      12 PC BAY            3:01.00  19              P  1:26.23
SELLERS, NATHAN       12 SN ARDEN HILLS S  3:01.08  20              P  1:29.09
LEPPI, BRIAN          12 PC OSPREY AQUATI  3:01.29  21              P  1:23.58
HILL, PARKER          12 SN SUN OAKS AQUA  3:01.63  22              P  1:26.73
CORBEAU, CASPAR       11 OR TUALATIN HILL  3:01.72  23              P  1:29.63
SYTNIK, GENNADY       12 PC TERRAPINS SWI  3:01.75  24              P  1:29.33
JUELFS, KAEL          12 AZ KINGMAN DOLPH  3:02.16  25              P  1:26.84
BENCOMO, GIANLUCA     12 PC SANTA CLARA S  3:02.38  26              P  1:28.14
LUU, BRYANT           11 PC VALLEY SPLASH  3:03.52  27              P  1:29.92
SCHRAMM, PATRICK      12 AZ PHOENIX SWIM   3:03.64  28              P  1:28.76
YAO, TIMOTHY          12 PC PLEASANTON SE  3:03.70  29              P  1:26.36
MILLER, LOGAN         12 AZ SWIM NEPTUNE   3:03.95  30              P  1:28.47
BAUER, LUKAS          12 PC PENINSULA COV  3:04.01  31              P  1:29.08
WANG, MERRYLE         12 PC PALO ALTO STA  3:04.64  32              P  1:27.89
NGUYEN, ANDREW        11 PC CALIFORNIA DO  3:05.20  33              P  1:29.92
ROBERTS, CAYD         12 PC NAPA VALLEY S  3:05.73  34              P  1:31.22
SPEAGLE, ELLIS        12 AZ SCOTTSDALE AQ  3:06.01  35              P  1:32.22
MADANAHALLI, PRANAV   12 PC DE ANZA CUPER  3:06.74  36              P  1:29.76
SWIFT, JOSHUA         12 SN ARDEN HILLS S  3:07.39  37              P  1:31.86
KANG, ANDREW          11 PC ORINDA AQUATI  3:07.77  38              P  1:30.90
ZAJDZINSKI, JAKE      12 AZ MESA AQUATICS  3:08.35  39              P  1:31.96
SUEHIRO, ALEX         12 PC SAN RAMON VAL  3:09.36  40              P  1:31.08
CHI, KENNY            11 PC DE ANZA CUPER  3:09.72  41              P  1:32.95
SIU, BRANDON          12 PC LIVERMORE AQU  3:09.76  42              P  1:32.84
SUN, JOHNSON          12 SN CALIFORNIA CA  3:10.03  43              P  1:32.47
FERENCZY, MAX         12 PC PALO ALTO STA  3:10.13  44              P  1:31.01
SUHAILI, KENNETH      12 PC ORINDA AQUATI  3:10.30  45              P  1:33.18
BLACK, COOPER         12 SN ARDEN HILLS S  3:10.93  46              P  1:31.56
PERSON, GUS           12 PC FLYING FISH    3:11.17  47              P  1:29.78
BLAKE, DANIEL         11 PC SANTA CLARA S  3:12.41  48              P  1:34.84
STO. DOMINGO, NOA     12 PC MLK BLUE DOLP  3:12.76  49              P  1:34.75
ARELLANO, CARLOS      12 ** ACUATICA NELS  3:12.86  50              P  1:33.27
FETTERMAN, MATT       11 PC TERRAPINS SWI  3:13.29  51              P  1:34.57
SEWELL, DYLAN         11 SN ARDEN HILLS S  3:13.69  52              P  1:33.85
BRADJAN, ANDREW       12 AZ SWIM NEPTUNE   3:14.85  53              P  1:35.33
GIORDANO, MICHAEL     12 PC LADERA OAKS    3:14.99  54              P  1:35.87
CLARNO, JACKSON       12 PC DE ANZA CUPER   DQUED                   P  1:35.07
CORY, PIETER          12 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P  1:32.05
MA, RYAN              11 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:32.77

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELLS, TY             12 PC RIPON AQUATIC    29.56   1    28.35 F1
COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE    29.77   4    29.59 F2
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE     29.76   3    29.75 F3
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL    29.73   2    29.80 F4

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   44
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CUI, KEVIN            12 PC CALIFORNIA DO    30.31   8    29.92 F5
SANTANA, BRENDAN      12 SI PACIFIC SWIM     30.04   7    29.99 F6
CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER    29.99   6    30.10 F7
PALISCAK, ZACHARY     12 AZ SWIM NEPTUNE     29.98   5    30.24 F8

WELLS, TY             12 PC RIPON AQUATIC    29.56   1
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL    29.73   2
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE     29.76   3
COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE    29.77   4
PALISCAK, ZACHARY     12 AZ SWIM NEPTUNE     29.98   5
CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER    29.99   6
SANTANA, BRENDAN      12 SI PACIFIC SWIM     30.04   7
CUI, KEVIN            12 PC CALIFORNIA DO    30.31   8
ACHESON, SAMUEL       12 AZ SWIM NEPTUNE     30.67   9
KOBAYASHI, DREW       12 PC PLEASANTON SE    30.69  10
PERSON, GUS           12 PC FLYING FISH      30.98  11
LU, TYLER             12 PC UN  (PC)         31.30  12
MAFFEI, JOEY          12 PC BURLINGAME AQ    31.43  13
GRIFFITH, BEN         12 PC MONTEREY BAY     31.75  14
JHONG, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE    32.06  15
MITCHELL, MICHAEL     12 ** VANCOUVER DOL    32.16  16
LACHANCE, WOLFGANG    12 PC PLEASANTON SE    32.17  18
MCGEE, GAVIN          12 PC UN  (PC)         32.17  17
MARELLA, DANIEL       12 PC DE ANZA CUPER    32.21  19
SHAU, DAVID           12 PC PALO ALTO STA    32.22  20
MCFAUL, NATHANIEL     11 OR TUALATIN HILL    32.31  21
PAI, SIDDHARTH        12 OR TUALATIN HILL    32.37  22
LEPPI, BRIAN          12 PC OSPREY AQUATI    32.38  23
VELASQUEZ, KEANU      12 PC DALY CITY DOL    32.39  24
ABERNETHY, BOYD       12 SN VACAVILLE SWI    32.55  25
RESCATE, NOAH         11 SN ARDEN HILLS S    32.60  26
BRANNAN, MICHAEL      12 PC BAY              32.68  27
PHUNG, BERTRAND       12 PC SANTA CLARA S    32.86  28
MCKENNA, DAVID        12 PC SANTA CLARA S    32.92  30
NARVARTE, MARCO       12 AZ KINGMAN DOLPH    32.92  29
TURNER, LOMAX         12 PC SEQOUIA AQUAT    32.93  31
ROBERTS, WILL         12 SN ARDEN HILLS S    33.04  32
SPEAGLE, ELLIS        12 AZ SCOTTSDALE AQ    33.25  33
TAKAHASHI, SHO        11 PC OTTER SWIM CL    33.26  34
SIU, BRANDON          12 PC LIVERMORE AQU    33.33  35
LEE, TIMOTHY          12 SN VACAVILLE SWI    33.54  37
STO. DOMINGO, NOA     12 PC MLK BLUE DOLP    33.54  36
BAUER, LUKAS          12 PC PENINSULA COV    33.58  38
BAROS, ALEXANDER      12 AZ SWIM NEPTUNE     33.67  39
NIGHOJKAR, KARTIK     12 PC SANTA CLARA S    33.73  40
LEE, RAYMOND          12 PC SUNNYVALE SWI    33.76  41
JURASIUS, BECK        11 PC TERRAPINS SWI    33.78  42
MILLER, KADEN         12 AZ SWIM NEPTUNE     34.01  43
COLLET, TREVOR        12 PC LADERA OAKS      34.03  45
ORESHKOV, ANTHONY     12 PC ALAMEDA ISLAN    34.03  44
YAO, TIMOTHY          12 PC PLEASANTON SE    34.08  46
BLAKE, DANIEL         11 PC SANTA CLARA S    34.09  47
DE LA TORRE, DIEGO    12 ** ACUATICA NELS    34.14  48
VOZMITSEL, EHOR       12 PC SOUTH SAN FRA    34.18  50
WELLING, DIEDRICH     12 PC LADERA OAKS      34.18  49
MYERS, GRANT          12 PC MISSION SAN J    34.25  51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   44
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

INSIGNARES, OMAR      12 PC MORGAN HILL S    34.32  52
YOUNG, NATHAN         11 OR TUALATIN HILL    34.39  53
MILLER, JOSIAH        12 PC NEPTUNE SWIMM    34.81  54
DERYK, COOPER         12 SN TRUCKEE-TAHOE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT  130
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELLS, TY             12 PC RIPON AQUATIC  1:08.03   5  1:04.25 F1
                                                                    F
COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE  1:07.04   3  1:04.50 F2
                                                                    F    30.84
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL  1:05.30   2  1:04.93 F3
                                                                    F    31.09
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE   1:05.13   1  1:05.44 F4
                                                                    F    31.17
CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER  1:07.79   4  1:06.99 F5
                                                                    F    31.75
HENDRIX, SETH         12 CO NORTH JEFFCO   1:08.77   7  1:07.41 F6
                                                                    F
SANTANA, BRENDAN      12 SI PACIFIC SWIM   1:08.37   6  1:08.73 F7
                                                                    F    31.58
ACHESON, SAMUEL       12 AZ SWIM NEPTUNE   1:08.90   8  1:09.91 F8
                                                                    F    31.72

NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE   1:05.13   1
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL  1:05.30   2
COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE  1:07.04   3
CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER  1:07.79   4
WELLS, TY             12 PC RIPON AQUATIC  1:08.03   5
SANTANA, BRENDAN      12 SI PACIFIC SWIM   1:08.37   6
HENDRIX, SETH         12 CO NORTH JEFFCO   1:08.77   7
ACHESON, SAMUEL       12 AZ SWIM NEPTUNE   1:08.90   8
PERSON, GUS           12 PC FLYING FISH    1:09.11   9
ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J  1:09.67  10
TEJEDA, URIEL         12 OR TUALATIN HILL  1:09.69  11
MARELLA, DANIEL       12 PC DE ANZA CUPER  1:10.28  12
GRIFFITH, BEN         12 PC MONTEREY BAY   1:10.51  13
NOYES, DAVID          12 PC SUNNYVALE SWI  1:10.71  14
JHONG, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  1:10.86  15
MCKENNA, DAVID        12 PC SANTA CLARA S  1:10.95  16
LU, TYLER             12 PC UN  (PC)       1:11.26  17
SHAU, DAVID           12 PC PALO ALTO STA  1:11.37  18
NGUYEN, KIET          12 SN DAVIS AQUADAR  1:11.69  19
KOBAYASHI, DREW       12 PC PLEASANTON SE  1:11.85  20
LACHANCE, WOLFGANG    12 PC PLEASANTON SE  1:11.87  21
MCFAUL, NATHANIEL     11 OR TUALATIN HILL  1:11.89  22
PAI, SIDDHARTH        12 OR TUALATIN HILL  1:12.13  23
MAFFEI, JOEY          12 PC BURLINGAME AQ  1:12.16  24
ZHOU, ALEX            12 PC CALIFORNIA DO  1:12.72  25
MCGEE, GAVIN          12 PC UN  (PC)       1:12.83  26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT  130
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

XU, JEFFREY           11 PC DE ANZA CUPER  1:12.93  27
VELASQUEZ, KEANU      12 PC DALY CITY DOL  1:12.97  28
BLAKE, DANIEL         11 PC SANTA CLARA S  1:13.23  29
PELLETIER, ERIC       12 ** POINTE-CLAIRE  1:13.89  30
TURNER, LOMAX         12 PC SEQOUIA AQUAT  1:14.03  31
TEMPLE, CARLSON       12 SI COLLEGE AREA   1:14.22  32
FAJARDO-CRUZ, AJ      11 SN CALIFORNIA CA  1:14.28  33
MADDEN, JOHN          11 PC NEPTUNE SWIMM  1:14.32  34
DE LA TORRE, DIEGO    12 ** ACUATICA NELS  1:14.33  35
RESCATE, NOAH         11 SN ARDEN HILLS S  1:14.55  36
MCMICHAEL, QUINN      12 PC NAPA VALLEY S  1:14.80  37
LEPPI, BRIAN          12 PC OSPREY AQUATI  1:15.11  38
PETERSON, GEORGE      12 SI COLLEGE AREA   1:15.39  39
PHUNG, BERTRAND       12 PC SANTA CLARA S  1:15.43  40
SYTNIK, GENNADY       12 PC TERRAPINS SWI  1:15.60  41
YANG, STEVE           12 PC DE ANZA CUPER  1:15.75  42
ARELLANO, CARLOS      12 ** ACUATICA NELS  1:15.78  43
STO. DOMINGO, NOA     12 PC MLK BLUE DOLP  1:15.83  44
LEE, RAYMOND          12 PC SUNNYVALE SWI  1:16.15  46
NIGHOJKAR, KARTIK     12 PC SANTA CLARA S  1:16.15  45
WEI, DOUGLAS          12 PC MARIN PIRATES  1:16.19  47
WELLING, DIEDRICH     12 PC LADERA OAKS    1:16.44  48
YAO, TIMOTHY          12 PC PLEASANTON SE  1:16.47  49
HO, CAMERON           12 PC OTTER SWIM CL  1:16.59  50
MITCHELL, MICHAEL     12 ** VANCOUVER DOL  1:16.63  51
HUANG, TRISTAN        12 PC LADERA OAKS    1:17.05  52
IRELAND, JACOB        12 PC HUMBOLDT SWIM  1:17.19  53
YOUNG, NATHAN         11 OR TUALATIN HILL  1:17.44  54
TAKAHASHI, SHO        11 PC OTTER SWIM CL  1:17.60  55
LEE, TIMOTHY          12 SN VACAVILLE SWI  1:17.62  56
ZAMORA, JAMES         11 NM VIPERS OF ALB  1:17.83  57
JURASIUS, BECK        11 PC TERRAPINS SWI  1:18.09  58
LU, MARS              12 PC MISSION SAN J  1:18.20  59
SPEAGLE, ELLIS        12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:18.84  60
SCHERTLER, JACK       12 PC SUNNYVALE SWI  1:19.32  61
ORESHKOV, ANTHONY     12 PC ALAMEDA ISLAN  1:19.50  62
MILLER, JOSIAH        12 PC NEPTUNE SWIMM  1:20.02  63

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT   92
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SANTANA, BRENDAN      12 SI PACIFIC SWIM   2:27.96   2  2:22.86 F1  P  1:09.96
                                                                    F    31.67  1:08.74  1:46.56
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL  2:26.46   1  2:23.39 F2  P  1:10.37
                                                                    F    32.73  1:08.96  1:45.94
HILL, PARKER          12 SN SUN OAKS AQUA  2:33.45   7  2:26.83 F3  P  1:13.45
                                                                    F    32.71  1:10.59  1:49.07
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE   2:28.02   3  2:28.29 F4  P  1:10.37
                                                                    F    32.80  1:10.19  1:48.82
MARELLA, DANIEL       12 PC DE ANZA CUPER  2:31.13   4  2:30.23 F5  P  1:13.43
                                                                    F    34.27  1:12.63  1:51.25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT   92
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HENDRIX, SETH         12 CO NORTH JEFFCO   2:31.96   5  2:30.49 F6  P  1:13.71
                                                                    F    33.77  1:12.08  1:51.13
NGUYEN, KIET          12 SN DAVIS AQUADAR  2:36.11   8  2:35.65 F7  P  1:14.28
                                                                    F    35.04  1:14.94  1:55.50
CRUSE, NICHOLAS       12 PC MARIN PIRATES  2:32.20   6  2:36.09 F8  P  1:11.94
                                                                    F    34.88  1:14.64  1:55.77

CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL  2:26.46   1              P  1:10.37
SANTANA, BRENDAN      12 SI PACIFIC SWIM   2:27.96   2              P  1:09.96
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE   2:28.02   3              P  1:10.37
MARELLA, DANIEL       12 PC DE ANZA CUPER  2:31.13   4              P  1:13.43
HENDRIX, SETH         12 CO NORTH JEFFCO   2:31.96   5              P  1:13.71
CRUSE, NICHOLAS       12 PC MARIN PIRATES  2:32.20   6              P  1:11.94
HILL, PARKER          12 SN SUN OAKS AQUA  2:33.45   7              P  1:13.45
NGUYEN, KIET          12 SN DAVIS AQUADAR  2:36.11   8              P  1:14.28
NOYES, DAVID          12 PC SUNNYVALE SWI  2:36.87   9              P  1:13.29
XU, JEFFREY           11 PC DE ANZA CUPER  2:37.65  10              P  1:14.40
GRIFFITH, BEN         12 PC MONTEREY BAY   2:39.10  11              P  1:15.18
COPLEY, BRIAN         12 PC SUNNYVALE SWI  2:39.94  12              P  1:13.82
TEMPLE, CARLSON       12 SI COLLEGE AREA   2:40.34  13              P  1:17.86
PELLETIER, ERIC       12 ** POINTE-CLAIRE  2:43.09  14              P  1:17.42
ARELLANO, CARLOS      12 ** ACUATICA NELS  2:43.74  15              P  1:17.23
ZHOU, ALEX            12 PC CALIFORNIA DO  2:44.08  16              P  1:17.21
MCGEE, GAVIN          12 PC UN  (PC)       2:44.10  17              P  1:18.02
DE LA TORRE, DIEGO    12 ** ACUATICA NELS  2:46.07  18              P  1:17.61
SHAU, DAVID           12 PC PALO ALTO STA  2:47.56  19              P  1:17.41
SCHERTLER, JACK       12 PC SUNNYVALE SWI  2:47.99  21              P  1:20.88
ZAMORA, JAMES         11 NM VIPERS OF ALB  2:47.99  20              P  1:18.99
MADDEN, JOHN          11 PC NEPTUNE SWIMM  2:48.13  22              P  1:21.61
MCMICHAEL, QUINN      12 PC NAPA VALLEY S  2:48.18  23              P  1:19.01
HO, CAMERON           12 PC OTTER SWIM CL  2:48.54  24              P  1:19.48
PAI, SIDDHARTH        12 OR TUALATIN HILL  2:49.44  25              P  1:18.15
VELASQUEZ, KEANU      12 PC DALY CITY DOL  2:49.89  26              P  1:19.62
FAJARDO-CRUZ, AJ      11 SN CALIFORNIA CA  2:49.93  27              P  1:20.36
BLAKE, DANIEL         11 PC SANTA CLARA S  2:52.21  28              P  1:20.95
YOUNG, NATHAN         11 OR TUALATIN HILL  2:52.29  29              P  1:20.81
INSIGNARES, OMAR      12 PC MORGAN HILL S  2:53.30  30              P  1:23.33
STODDARD, MITCHELL    11 SI MISSION VALLE  2:53.55  31              P  1:23.10
WELLING, DIEDRICH     12 PC LADERA OAKS    2:59.00  32              P  1:25.92
STO. DOMINGO, NOA     12 PC MLK BLUE DOLP  2:59.63  33              P  1:23.04
MILLER, JOSIAH        12 PC NEPTUNE SWIMM  3:01.31  34              P  1:25.06
MCKENNA, DAVID        12 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:14.19

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J  2:31.82   7  2:25.75 F1  P  1:12.28
                                                                    F    32.01  1:09.60  1:52.78
TAN, NICHOLAS         12 PC BURLINGAME AQ  2:30.79   5  2:27.53 F2  P  1:10.77
                                                                    F    31.64  1:09.81  1:54.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   56
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER  2:30.76   4  2:27.77 F3  P  1:14.65
                                                                    F    31.38  1:11.14  1:54.14
COPLEY, BRIAN         12 PC SUNNYVALE SWI  2:30.51   2  2:28.32 F4  P  1:12.60
                                                                    F    31.94  1:12.40  1:54.85
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE   2:30.66   3  2:28.55 F5  P  1:11.80
                                                                    F    30.82  1:10.21  1:54.78
CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL  2:29.82   1  2:28.90 F6  P  1:09.46
                                                                    F    31.47  1:09.73  1:55.48
PALISCAK, ZACHARY     12 AZ SWIM NEPTUNE   2:32.93  10  2:33.62 F7  P  1:13.21
                                                                    F    31.82  1:13.27  1:58.38
HILL, PARKER          12 SN SUN OAKS AQUA  2:32.54   9  2:35.16 F8  P  1:12.26
                                                                    F    31.76  1:11.97  1:59.55

CAMERINO, JOSHUA      12 PC OTTER SWIM CL  2:29.82   1              P  1:09.46
COPLEY, BRIAN         12 PC SUNNYVALE SWI  2:30.51   2              P  1:12.60
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE   2:30.66   3              P  1:11.80
CHIUN, FELIX          12 PC DE ANZA CUPER  2:30.76   4              P  1:14.65
TAN, NICHOLAS         12 PC BURLINGAME AQ  2:30.79   5              P  1:10.77
BRANNAN, MICHAEL      12 PC BAY            2:31.04   6              P  1:13.37
ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J  2:31.82   7              P  1:12.28
SANTANA, BRENDAN      12 SI PACIFIC SWIM   2:32.21   8              P  1:10.72
HILL, PARKER          12 SN SUN OAKS AQUA  2:32.54   9              P  1:12.26
PALISCAK, ZACHARY     12 AZ SWIM NEPTUNE   2:32.93  10              P  1:13.21
WELLS, TY             12 PC RIPON AQUATIC  2:34.29  11              P  1:13.59
NOYES, DAVID          12 PC SUNNYVALE SWI  2:34.68  12              P  1:14.58
TEJEDA, URIEL         12 OR TUALATIN HILL  2:35.15  13              P  1:16.13
PELLETIER, ERIC       12 ** POINTE-CLAIRE  2:35.43  14              P  1:14.33
SYTNIK, GENNADY       12 PC TERRAPINS SWI  2:35.94  15              P  1:13.73
KUO, AARON            11 PC PALO ALTO STA  2:36.04  16              P  1:15.46
ACHESON, SAMUEL       12 AZ SWIM NEPTUNE   2:36.06  17              P  1:12.60
CUNNAN, NATHANIEL     12 PC MARIN PIRATES  2:37.69  18              P  1:12.86
JHONG, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  2:37.73  19              P  1:14.15
JOHNSON, HAYDEN       12 SN ARDEN HILLS S  2:38.24  20              P  1:15.43
HENDRIX, SETH         12 CO NORTH JEFFCO   2:38.63  21              P  1:11.69
CUI, KEVIN            12 PC CALIFORNIA DO  2:38.64  22              P  1:14.15
BENCOMO, GIANLUCA     12 PC SANTA CLARA S  2:38.73  23              P  1:15.80
XU, JEFFREY           11 PC DE ANZA CUPER  2:39.11  24              P  1:17.90
MARELLA, DANIEL       12 PC DE ANZA CUPER  2:39.80  25              P  1:16.18
VELASQUEZ, KEANU      12 PC DALY CITY DOL  2:40.02  26              P  1:15.36
YANG, STEVE           12 PC DE ANZA CUPER  2:40.08  27              P  1:19.35
PAI, SIDDHARTH        12 OR TUALATIN HILL  2:40.54  28              P  1:15.18
DOLLEY, NICHOLAS      12 SN SIERRA MARLIN  2:40.70  29              P  1:14.56
TEMPLE, CARLSON       12 SI COLLEGE AREA   2:40.71  30              P  1:20.76
MILLER, LOGAN         12 AZ SWIM NEPTUNE   2:41.02  31              P  1:16.57
BOURAOUI, ADAM        12 PC FLYING FISH    2:42.05  32              P  1:17.93
MITCHELL, MICHAEL     12 ** VANCOUVER DOL  2:42.30  33              P  1:14.83
ZHOU, ALEX            12 PC CALIFORNIA DO  2:42.69  34              P  1:13.61
ARELLANO, CARLOS      12 ** ACUATICA NELS  2:42.74  35              P  1:15.66
BRITTON, ANDREW       12 PC RIPON AQUATIC  2:42.80  36              P  1:19.65
SHAU, DAVID           12 PC PALO ALTO STA  2:42.99  37              P  1:16.38
GRIFFITH, BEN         12 PC MONTEREY BAY   2:43.05  38              P  1:16.66
LEPPI, BRIAN          12 PC OSPREY AQUATI  2:43.11  39              P  1:18.87
BAUER, LUKAS          12 PC PENINSULA COV  2:43.61  40              P  1:18.45
MAFFEI, JOEY          12 PC BURLINGAME AQ  2:43.85  41              P  1:16.58
WILLIAMS, NOAH        12 AZ SWIM NEPTUNE   2:43.96  42              P  1:18.75
KOBAYASHI, DREW       12 PC PLEASANTON SE  2:44.66  43              P  1:16.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   56
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLER, KADEN         12 AZ SWIM NEPTUNE   2:44.78  44              P  1:16.01
RESCATE, NOAH         11 SN ARDEN HILLS S  2:44.85  45              P  1:15.31
BLACK, COOPER         12 SN ARDEN HILLS S  2:45.25  47              P  1:17.84
SPEAGLE, ELLIS        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:45.25  46              P  1:18.61
MADANAHALLI, PRANAV   12 PC DE ANZA CUPER  2:45.37  48              P  1:20.23
SUHAILI, KENNETH      12 PC ORINDA AQUATI  2:45.65  49              P  1:20.02
YAO, TIMOTHY          12 PC PLEASANTON SE  2:46.45  50              P  1:18.68
ESENWEIN, DANIEL.     12 PC RIPON AQUATIC  2:47.22  51              P  1:19.91
CORY, PIETER          12 PC PLEASANTON SE  2:47.73  52              P  1:20.43
YUAN, JASON           12 PC DE ANZA CUPER  2:48.57  53              P  1:19.29
FERENCZY, MAX         12 PC PALO ALTO STA  2:49.16  54              P  1:23.20
FAJARDO-CRUZ, AJ      11 SN CALIFORNIA CA  2:49.51  55              P  1:23.20
BRADJAN, ANDREW       12 AZ SWIM NEPTUNE   2:49.58  56              P  1:23.16
MADDEN, JOHN          11 PC NEPTUNE SWIMM  2:49.85  57              P  1:18.56
INSIGNARES, OMAR      12 PC MORGAN HILL S  2:49.89  58              P  1:23.87
MILLER, JOSIAH        12 PC NEPTUNE SWIMM  2:51.70  59              P  1:18.81
CORBEAU, CASPAR       11 OR TUALATIN HILL  2:52.57  60              P  1:26.08
WEI, DOUGLAS          12 PC MARIN PIRATES   DQUED                   P  1:18.65

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  134
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NEP,  A  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                2:05.97   1      34.13  1:10.26  1:39.34
         MILLER, LOGAN       12
         PALISCAK, ZACHARY   12
         NIEZGODSKI, MICHAEL 12
         ACHESON, SAMUEL     12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:07.56   2      31.53  1:09.54  1:39.03
         COOPER, JONAH       12
         YAO, TIMOTHY        12
         KOBAYASHI, DREW     12
         JHONG, CHRISTOPHER  12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               2:10.61   3      35.09  1:10.55  1:42.27
         YUAN, JASON         12
         CHIUN, FELIX        12
         MARELLA, DANIEL     12
         YANG, STEVE         12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               2:14.13   4      34.03  1:08.84  2:05.57
         LU, MARS            12
         ZHANG, LYON         12
         MYERS, GRANT        12
         LIN, MAVERICK       12
THSC,  A  11-12       12 OR TUALATIN HILL               2:16.59   5      36.78  1:14.78  1:47.67
         MCFAUL, NATHANIEL   11
         CORBEAU, CASPAR     11
         PAI, SIDDHARTH      12
         TEJEDA, URIEL       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  134
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:17.31   6      36.28  1:15.20  2:14.09
         MCKENNA, DAVID      12
         NIGHOJKAR, KARTIK   12
         PHUNG, BERTRAND     12
         BENCOMO, GIANLUCA   12
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 2:21.20   7      37.31  1:18.22  1:49.66
         LIU, ANDREW         11
         BOURAOUI, ADAM      12
         PERSON, GUS         12
         SUN, BRANDON        11
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:21.72   8      36.62  1:17.69  1:51.26
         TANNOUS, ZIAD       12
         MA, RYAN            11
         BLAKE, DANIEL       11
         OWENS, CLAYTON      12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               2:22.91          38.08  1:17.70  1:53.74
         DUCHEZ, NICOLAS     12
         NOYES, DAVID        12
         SCHERTLER, JACK     12
         LEE, RAYMOND        12
NEP,  B  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                2:23.02        1:02.23  1:18.40  1:52.35
         MILLER, KADEN       12
         BRADJAN, ANDREW     12
         BAROS, ALEXANDER    12
         CORONA, CHARLIE     12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:28.45          36.15  1:22.90  1:57.20
         BEAUDRY, ALEXANDER  12
         MA, DAVID           12
         MATSUDA, ASKA       11
         XIAO, ERIC          11
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA                DQUED           34.90  1:15.43  1:47.21
         TAY, KELVIN         12
         BEAUDRY, BENJAMIN   12
         SHAU, DAVID         12
         KUO, AARON          11

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   48
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NEP,  A  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                4:40.16   1      33.65  1:11.17  1:50.36  2:36.23  3:06.34  3:41.34  4:08.63
         PALISCAK, ZACHARY   12
         WILLIAMS, NOAH      12
         NIEZGODSKI, MICHAEL 12
         ACHESON, SAMUEL     12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:42.23   2      34.13  1:11.71  1:48.44  2:33.32  3:04.18  3:40.32  4:09.37
         JHONG, CHRISTOPHER  12
         YAO, TIMOTHY        12
         COOPER, JONAH       12
         KOBAYASHI, DREW     12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   48
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               4:43.95   3      36.27  1:15.65  1:51.72  2:31.61  3:04.15  3:40.87  4:10.70
         YUAN, JASON         12
         CHIUN, FELIX        12
         MARELLA, DANIEL     12
         YANG, STEVE         12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               4:54.64   4      36.71  1:14.45  1:53.16  2:38.06  3:11.06  3:50.39  4:21.23
         JOHNSON, HAYDEN     12
         ROBERTS, WILL       12
         RESCATE, NOAH       11
         SELLERS, NATHAN     12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:55.10   5      35.94  1:13.70  1:53.23  2:38.96  3:12.36  3:51.36  4:21.30
         KUO, AARON          11
         WANG, MERRYLE       12
         SHAU, DAVID         12
         TAY, KELVIN         12
THSC,  A  11-12       12 OR TUALATIN HILL               4:58.42   6      37.72  1:17.02  1:55.80  2:42.27  3:14.23  3:55.01  4:25.51
         MCFAUL, NATHANIEL   11
         CORBEAU, CASPAR     11
         PAI, SIDDHARTH      12
         TEJEDA, URIEL       12
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 5:06.83   7      39.23  1:21.43  2:00.78  2:46.83  3:19.25  3:58.19  4:30.23
         LIU, ANDREW         11
         BOURAOUI, ADAM      12
         PERSON, GUS         12
         SUN, BRANDON        11
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               5:09.24   8      38.30  1:18.83  2:00.21  2:47.27  3:21.22  4:00.46  4:32.99
         OWENS, CLAYTON      12
         MA, RYAN            11
         BLAKE, DANIEL       11
         SIMEON, ERIK        12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               5:09.86          38.76  1:19.43  1:59.50  2:44.10  3:20.20  4:02.62  4:33.22
         DUCHEZ, NICOLAS     12
         NOYES, DAVID        12
         SCHERTLER, JACK     12
         LEE, RAYMOND        12
NEP,  B  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                5:10.41          37.32  1:15.76  1:58.66  2:46.06  3:21.33  4:04.23  4:34.86
         MILLER, KADEN       12
         BRADJAN, ANDREW     12
         MILLER, LOGAN       12
         CORONA, CHARLIE     12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J                DQUED           36.75  1:16.70  1:53.47  2:34.55  3:09.77  3:56.12  4:27.72
         LU, MARS            12
         ZHANG, LYON         12
         MYERS, GRANT        12
         LIN, MAVERICK       12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA                DQUED           37.50  1:19.46  2:01.57  2:50.16  3:26.62  4:27.94
         MATSUDA, ASKA       11
         CROLL, DUNCAN       12
         TOMESCU, ANDREI     11
         JOHNSON, AJ         12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S                DQUED           35.86  1:13.96  1:53.60  2:39.76  3:12.44  3:52.83  4:23.30
         BENCOMO, GIANLUCA   12
         NIGHOJKAR, KARTIK   12
         MCKENNA, DAVID      12
         PHUNG, BERTRAND     12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT   74
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NEP,  A  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                1:52.23   1      27.14    55.82  1:24.20
         ACHESON, SAMUEL     12
         MILLER, KADEN       12
         PALISCAK, ZACHARY   12
         NIEZGODSKI, MICHAEL 12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               1:54.84   2      27.54    56.06  1:24.57
         COOPER, JONAH       12
         KOBAYASHI, DREW     12
         JHONG, CHRISTOPHER  12
         LACHANCE, WOLFGANG  12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:57.47   3      30.94  1:00.32  1:29.56
         FERENCZY, MAX       12
         SHAU, DAVID         12
         TAY, KELVIN         12
         KUO, AARON          11
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               1:57.88   4      29.16    59.78  1:29.68
         YANG, STEVE         12
         XU, JEFFREY         11
         MARELLA, DANIEL     12
         CHIUN, FELIX        12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:58.19   5      29.80    59.39  1:29.87
         PHUNG, BERTRAND     12
         NIGHOJKAR, KARTIK   12
         MCKENNA, DAVID      12
         BENCOMO, GIANLUCA   12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               1:59.16   6      30.30  1:00.81  1:30.33
         JOHNSON, HAYDEN     12
         BLACK, COOPER       12
         ROBERTS, WILL       12
         RESCATE, NOAH       11
THSC,  A  11-12       12 OR TUALATIN HILL               1:59.23   7      29.64    58.55  1:27.96
         TEJEDA, URIEL       12
         MCFAUL, NATHANIEL   11
         PAI, SIDDHARTH      12
         YOUNG, NATHAN       11
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               2:00.34   8      29.45    59.45  1:28.97
         COPLEY, BRIAN       12
         NOYES, DAVID        12
         LEE, RAYMOND        12
         DUCHEZ, NICOLAS     12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               2:01.07          29.45  1:00.54  1:31.49
         ZHANG, LYON         12
         LU, MARS            12
         LIN, MAVERICK       12
         MYERS, GRANT        12
NEP,  B  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                2:03.07          31.19  1:01.60  1:32.00
         WILLIAMS, NOAH      12
         CORONA, CHARLIE     12
         MILLER, LOGAN       12
         BRADJAN, ANDREW     12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT   74
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:04.34          31.36  1:02.83  1:33.20
         BLAKE, DANIEL       11
         SIMEON, ERIK        12
         OWENS, CLAYTON      12
         MA, RYAN            11
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 2:05.56          32.39  1:04.96  1:35.82
         SUN, BRANDON        11
         LIU, ANDREW         11
         BOURAOUI, ADAM      12
         PERSON, GUS         12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:06.05          32.70  1:03.08  1:34.30
         WOO, ETHAN          12
         WANG, MERRYLE       12
         XIAO, ERIC          11
         MATSUDA, ASKA       11
KDST,  A  11-12       12 AZ KINGMAN DOLPH               2:09.99          36.13  1:06.28  1:40.26
         NARVARTE, DIEGO     11
         JUELFS, KAEL        12
         CATALFAMO, JACOB    12
         NARVARTE, MARCO     12
SCSC,  C  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:11.44          55.57  1:06.45  1:39.55
         TANNOUS, ZIAD       12
         HUANG, JERRY        11
         WONG, BRADLEY       11
         MA, JEFFREY         12
NEP,  C  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                2:15.52                 1:07.22  1:38.58
         BRADJAN, ALEXANDER  12
         HERBST, CONNOR      11
         BAROS, ALEXANDER    12
         SCHMIDT, JOSHUA     12
QSS,  A  11-12        12 PC QUICKSILVER S                DQUED           30.39  1:01.73  1:32.68

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT  102
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NEP,  A  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                4:08.49   1      28.47    59.70  1:30.02  2:03.58  2:33.40  3:07.14  3:36.16
         ACHESON, SAMUEL     12
         MILLER, KADEN       12
         PALISCAK, ZACHARY   12
         NIEZGODSKI, MICHAEL 12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:14.83   2      30.32  1:03.58  1:32.97  2:06.81  2:38.66  3:13.29  3:41.75
         KOBAYASHI, DREW     12
         JHONG, CHRISTOPHER  12
         LACHANCE, WOLFGANG  12
         COOPER, JONAH       12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               4:16.50   3      30.69  1:03.65  1:35.38  2:09.47  2:40.69  3:15.01  3:44.36
         YANG, STEVE         12
         XU, JEFFREY         11
         MARELLA, DANIEL     12
         CHIUN, FELIX        12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT  102
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:17.58   4      30.92  1:04.96  1:36.45  2:12.49  2:42.87  3:17.99  3:45.14
         SHAU, DAVID         12
         FERENCZY, MAX       12
         TAY, KELVIN         12
         KUO, AARON          11
THSC,  A  11-12       12 OR TUALATIN HILL               4:17.67   5      29.89  1:03.28  1:33.53  2:07.93  2:40.29  3:15.46  3:45.60
         MCFAUL, NATHANIEL   11
         PAI, SIDDHARTH      12
         YOUNG, NATHAN       11
         TEJEDA, URIEL       12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               4:22.36   6      31.80  1:06.23  1:37.99  2:11.17  2:42.08  3:17.00  3:48.60
         ROBERTS, WILL       12
         SELLERS, NATHAN     12
         RESCATE, NOAH       11
         JOHNSON, HAYDEN     12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               4:25.19   7      29.70  1:02.87  1:34.68  2:08.93  2:39.79  3:15.93  3:48.00
         COPLEY, BRIAN       12
         NOYES, DAVID        12
         LEE, RAYMOND        12
         DUCHEZ, NICOLAS     12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:25.39   8      31.82  1:06.44  1:39.03  2:14.61  2:46.22  3:20.80  3:51.27
         MCKENNA, DAVID      12
         PHUNG, BERTRAND     12
         NIGHOJKAR, KARTIK   12
         BENCOMO, GIANLUCA   12
NEP,  B  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                4:27.46          31.79  1:06.93  1:38.27  2:13.42  2:45.87  3:20.54  3:52.92
         WILLIAMS, NOAH      12
         CORONA, CHARLIE     12
         MILLER, LOGAN       12
         BRADJAN, ANDREW     12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               4:28.63          30.53  1:03.10  1:35.32  2:11.72  2:45.21  3:21.39  3:53.68
         ZHANG, LYON         12
         LU, MARS            12
         LIN, MAVERICK       12
         MYERS, GRANT        12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:37.92          32.80  1:09.75  1:43.45  2:19.92  2:53.09  3:31.34
         MA, RYAN            11
         BLAKE, DANIEL       11
         SIMEON, ERIK        12
         OWENS, CLAYTON      12
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 4:38.41          32.51  1:09.07  1:43.73  2:21.64  2:52.98  3:28.66  4:01.27
         BOURAOUI, ADAM      12
         LIU, ANDREW         11
         PERSON, GUS         12
         SUN, BRANDON        11
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:39.82          31.87  1:07.89  1:41.32  2:17.31  2:53.03  3:29.53  4:02.72
         WANG, MERRYLE       12
         MATSUDA, ASKA       11
         MA, DAVID           12
         XIAO, ERIC          11
NEP,  C  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                4:45.84          35.46  1:15.24  1:47.49  2:24.45  2:58.88  3:36.91  4:09.44
         BRADJAN, ALEXANDER  12
         SCHMIDT, JOSHUA     12
         HERBST, CONNOR      11
         BAROS, ALEXANDER    12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE    25.56   2    24.78 F1
HOFFER, RYAN          14 AZ SCOTTSDALE AQ    25.37   1    25.13 F2
HO, BENJAMIN          14 PC PEAK             25.90   3    25.28 F3
GRIFFIN, JOLEN        13 PC ORINDA AQUATI    26.32   4    26.06 F4
DANOS, JAY            14 LA BAYOU BARRACU    26.45   7    26.20 F5
MORRISON, CYRUS       14 PC PALO ALTO STA    26.43   6    26.30 F6
CHOW-ISE, IAN         14 PC PACIFIC COAST    26.32   5    26.33 F7
GUTIERREZ, COREY      14 PC QUICKSILVER S    26.46   8    26.51 F8

HOFFER, RYAN          14 AZ SCOTTSDALE AQ    25.37   1
ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE    25.56   2
HO, BENJAMIN          14 PC PEAK             25.90   3
CHOW-ISE, IAN         14 PC PACIFIC COAST    26.32   5
GRIFFIN, JOLEN        13 PC ORINDA AQUATI    26.32   4
MORRISON, CYRUS       14 PC PALO ALTO STA    26.43   6
DANOS, JAY            14 LA BAYOU BARRACU    26.45   7
GUTIERREZ, COREY      14 PC QUICKSILVER S    26.46   8
MCCORMICK, BROSS      14 PC OSPREY AQUATI    26.59   9
RENO, BRANDON         14 SN WOLVERINE AQU    26.64  10
SHINN, CURTIS         14 PC PIRANHA SWIMM    26.68  11
BOTTENE, MAX          14 PC TERRAPINS SWI    26.72  12
AISAWA, KEVIN         14 PC SUNNYVALE SWI    26.74  13
SCOTT, R.J.           14 PC PLEASANTON SE    26.76  14
WANG, WILLIAM         14 PC QUICKSILVER S    26.83  15
AMA, JOAO             14 PC PALO ALTO STA    26.87  16
LOU, ANDREW           14 PC CALIFORNIA DO    26.92  17
SKELLY, JOSEPH        14 AZ PHOENIX SWIM     26.95  18
LACHANCE, REGIS       14 PC PLEASANTON SE    26.99  19
SUTTLE, KYNAN         13 ** VANCOUVER DOL    27.01  20
GOMES, NOAH           14 PC SEASIDE AQUAT    27.02  21
MARTINEZ-CALVO, JAUME 13 OR TUALATIN HILL    27.08  22
PARK, JUSTIN          14 PC RIPON AQUATIC    27.14  23
RASMUSSEN, AUSTIN     14 SN SIERRA MARLIN    27.18  24
DONG, OLIVER          14 PC PALO ALTO STA    27.20  26
LAU, JUSTIN           14 PC FLYING FISH      27.20  25
BARSANTI, NATHAN      13 PC TERRAPINS SWI    27.21  27
WHITE, FORREST        14 PC CROW CANYON C    27.23  28
BILBREY, BRAXTON      14 AZ SWIM NEPTUNE     27.25  31
CHAN, DARIEN          13 PC OAKLAND UNDER    27.25  30
OLAY, JAROD           14 PC DE ANZA CUPER    27.25  29
GJERDE, THOMAS        14 PC TRI VALLEY AQ    27.26  32
BENKO, ALEXANDER      14 PC TERRAPINS SWI    27.29  33
KUSUMI, KOJI          14 PC SOUTH BAY LOS    27.31  34
SHAW, RYAN            14 PC ORINDA AQUATI    27.35  35
SING, DANIEL          14 PC PEAK             27.36  36
LIANG, MATTHEW        14 PC PALO ALTO STA    27.39  37
SPURGEON, DAVID       14 OR TUALATIN HILL    27.40  38
JOSEPH, KENNY         13 PC PALO ALTO STA    27.44  39
DIFIORE, T HOMAS      14 ** POINTE-CLAIRE    27.46  40
SPEECE, CLEVELAND     14 SN WOLVERINE AQU    27.49  41
NEWTON, BRADLEY       14 PC DE ANZA CUPER    27.50  42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   68
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAO, LAWRENCE         14 PC PEAK             27.56  43
IDGUNJI, SIDHANT      14 PC SANTA CLARA S    27.71  44
SHANG, KEVEN          14 PC DE ANZA CUPER    27.79  45
YAO, MICHAEL          13 PC PLEASANTON SE    27.99  46
SCHRADER, KYLE        14 PC QUICKSILVER S    28.00  47
WILSON, JOSEPH        14 SN CORNING MANTA    28.03  48
DOWNING, RYAN         14 AZ PHOENIX SWIM     28.08  49
LIANG, MARCO          14 PC SFRP ROSSI SW    28.13  50
RUIYANTORO, CHRISTOPH 14 PC WEST COAST AQ    29.10  51

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE    56.19   3    53.53 F1
                                                                    F    26.40
HOFFER, RYAN          14 AZ SCOTTSDALE AQ    55.72   2    53.59 F2
                                                                    F    25.99
HO, BENJAMIN          14 PC PEAK             55.53   1    54.48 F3
                                                                    F    26.14
MORRISON, CYRUS       14 PC PALO ALTO STA    57.09   5    56.28 F4
                                                                    F    27.50
MATSUDA, DAICHI       14 PC PALO ALTO STA    57.25   6    56.37 F5
                                                                    F    27.39
MCCORMICK, BROSS      14 PC OSPREY AQUATI    56.86   4    56.72 F6
                                                                    F    27.51
GALANT, MISHA         14 PC MISSION SAN J    57.39   7    57.38 F7
                                                                    F    27.47
PARK, JUSTIN          14 PC RIPON AQUATIC    57.58   8    57.94 F8
                                                                    F    27.39

HO, BENJAMIN          14 PC PEAK             55.53   1
HOFFER, RYAN          14 AZ SCOTTSDALE AQ    55.72   2
ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE    56.19   3
MCCORMICK, BROSS      14 PC OSPREY AQUATI    56.86   4
MORRISON, CYRUS       14 PC PALO ALTO STA    57.09   5
MATSUDA, DAICHI       14 PC PALO ALTO STA    57.25   6
GALANT, MISHA         14 PC MISSION SAN J    57.39   7
PARK, JUSTIN          14 PC RIPON AQUATIC    57.58   8
SCOTT, R.J.           14 PC PLEASANTON SE    57.77   9
CHAN, DARIEN          13 PC OAKLAND UNDER    57.88  10
LOU, ANDREW           14 PC CALIFORNIA DO    57.89  11
GUTIERREZ, COREY      14 PC QUICKSILVER S    58.00  12
RASMUSSEN, AUSTIN     14 SN SIERRA MARLIN    58.06  13
MIN, ENOCH            13 PC PALO ALTO STA    58.16  14
NEWTON, BRADLEY       14 PC DE ANZA CUPER    58.42  15
YONGYUTH, JARED       14 PC SANTA CLARA S    58.46  16
SHAW, RYAN            14 PC ORINDA AQUATI    58.56  17
DONG, OLIVER          14 PC PALO ALTO STA    58.59  18
SUTTLE, KYNAN         13 ** VANCOUVER DOL    58.60  19
MARTINEZ-CALVO, JAUME 13 OR TUALATIN HILL    58.61  20
WHITE, FORREST        14 PC CROW CANYON C    58.74  21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   12
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DANOS, JAY            14 LA BAYOU BARRACU    58.81  22
GRIFFIN, JOLEN        13 PC ORINDA AQUATI    58.82  23
JOSEPH, KENNY         13 PC PALO ALTO STA    58.88  24
LACHANCE, REGIS       14 PC PLEASANTON SE    58.98  25
SPURGEON, DAVID       14 OR TUALATIN HILL    59.01  26
GOMES, NOAH           14 PC SEASIDE AQUAT    59.10  27
REN, DAVID            14 PC PEAK             59.11  28
DIFIORE, T HOMAS      14 ** POINTE-CLAIRE    59.20  29
BOTTENE, MAX          14 PC TERRAPINS SWI    59.27  30
CASAS, JORGE          13 OR TUALATIN HILL    59.56  31
SING, DANIEL          14 PC PEAK             59.59  32
KNIGHT, BRYCE         14 SN ARDEN HILLS S    59.75  33
GOULD, KALEB          14 AZ SCOTTSDALE AQ    59.77  34
GJERDE, THOMAS        14 PC TRI VALLEY AQ    59.90  35
NEUBIESER, CRAIG      14 PC DE ANZA CUPER    59.98  36
TANG, JEFFREY         14 PC PLEASANTON SE  1:00.01  37
IDGUNJI, SIDHANT      14 PC SANTA CLARA S  1:00.06  38
TAO, LAWRENCE         14 PC PEAK           1:00.20  39
KUSUMI, KOJI          14 PC SOUTH BAY LOS  1:00.28  40
SPEECE, CLEVELAND     14 SN WOLVERINE AQU  1:00.33  41
LIANG, MATTHEW        14 PC PALO ALTO STA  1:00.34  42
SKELLY, JOSEPH        14 AZ PHOENIX SWIM   1:00.64  43
YADAO, JOSHUA         13 OR TUALATIN HILL  1:01.25  44
YAN, HOUFU            14 PC DE ANZA CUPER  1:01.65  45
RUIYANTORO, CHRISTOPH 14 PC WEST COAST AQ  1:02.70  46

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HO, BENJAMIN          14 PC PEAK           2:03.00   2  1:57.21 F1  P    58.55
                                                                    F    26.99    57.36  1:27.59
HOFFER, RYAN          14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:00.75   1  1:58.78 F2  P    57.41
                                                                    F    26.75    56.51  1:27.73
MOLINARI, JOE         14 PC PALO ALTO STA  2:03.57   3  2:00.51 F3  P  1:00.05
                                                                    F    28.09    58.20  1:29.22
KNIGHT, BRYCE         14 SN ARDEN HILLS S  2:05.65   8  2:04.37 F4  P  1:00.73
                                                                    F    28.85  1:00.28  1:33.04
MCCORMICK, BROSS      14 PC OSPREY AQUATI  2:04.36   5  2:04.38 F5  P  1:00.36
                                                                    F    28.80  1:00.37  1:32.36
HALL, THOMAS          13 SN SPARE TIME AQ  2:04.84   6  2:04.98 F6  P  1:01.22
                                                                    F    29.83  1:01.14  1:33.41
GALANT, MISHA         14 PC MISSION SAN J  2:04.23   4  2:05.71 F7  P  1:00.17
                                                                    F    28.59    59.69  1:32.45
YONGYUTH, JARED       14 PC SANTA CLARA S  2:05.06   7  2:06.02 F8  P  1:00.14
                                                                    F    29.65  1:01.55  1:34.07

HOFFER, RYAN          14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:00.75   1              P    57.41
HO, BENJAMIN          14 PC PEAK           2:03.00   2              P    58.55
MOLINARI, JOE         14 PC PALO ALTO STA  2:03.57   3              P  1:00.05
GALANT, MISHA         14 PC MISSION SAN J  2:04.23   4              P  1:00.17
MCCORMICK, BROSS      14 PC OSPREY AQUATI  2:04.36   5              P  1:00.36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HALL, THOMAS          13 SN SPARE TIME AQ  2:04.84   6              P  1:01.22
YONGYUTH, JARED       14 PC SANTA CLARA S  2:05.06   7              P  1:00.14
KNIGHT, BRYCE         14 SN ARDEN HILLS S  2:05.65   8              P  1:00.73
NEWTON, BRADLEY       14 PC DE ANZA CUPER  2:05.73   9              P  1:00.27
MIN, ENOCH            13 PC PALO ALTO STA  2:06.19  10              P  1:01.98
SPURGEON, DAVID       14 OR TUALATIN HILL  2:06.66  11              P  1:02.33
SCOTT, R.J.           14 PC PLEASANTON SE  2:07.02  12              P  1:03.39
WHITE, FORREST        14 PC CROW CANYON C  2:07.04  13              P  1:00.94
GOULD, KALEB          14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:07.43  14              P  1:00.99
BOTTENE, MAX          14 PC TERRAPINS SWI  2:07.78  15              P  1:01.53
BARSANTI, NATHAN      13 PC TERRAPINS SWI  2:08.15  16              P  1:01.91
RASMUSSEN, AUSTIN     14 SN SIERRA MARLIN  2:08.19  17              P  1:01.85
HORNE, JAKE           14 PC WALNUT CREEK   2:08.20  18              P  1:01.97
HATCH, JAROD          13 PC MORGAN HILL S  2:08.34  19              P  1:02.83
GUTIERREZ, COREY      14 PC QUICKSILVER S  2:09.34  20              P  1:02.58
VARGAS, JARED         14 PC UN  (PC)       2:09.43  21              P  1:01.92
SING, DANIEL          14 PC PEAK           2:09.44  22              P  1:03.53
LIANG, ALEX           13 PC PALO ALTO STA  2:09.46  23              P  1:02.87
MORRISON, CYRUS       14 PC PALO ALTO STA  2:09.65  24              P  1:03.90
PARK, JUSTIN          14 PC RIPON AQUATIC  2:09.92  25              P  1:02.94
BRITTON, CHRISTIAN    14 PC RIPON AQUATIC  2:10.03  26              P  1:02.80
DONG, OLIVER          14 PC PALO ALTO STA  2:10.15  27              P  1:03.97
TANG, JEFFREY         14 PC PLEASANTON SE  2:10.24  28              P  1:02.99
KANG, EDWARD          14 OR TUALATIN HILL  2:10.43  30              P  1:04.24
MARTINEZ-CALVO, JAUME 13 OR TUALATIN HILL  2:10.43  29              P  1:03.21
CHOW-ISE, IAN         14 PC PACIFIC COAST  2:10.46  31              P  1:02.69
LOU, ANDREW           14 PC CALIFORNIA DO  2:10.77  32              P  1:03.03
OLAY, JAROD           14 PC DE ANZA CUPER  2:11.21  33              P  1:03.56
DOWNING, RYAN         14 AZ PHOENIX SWIM   2:11.22  34              P  1:03.31
CALKINS, SEAN         14 OR TUALATIN HILL  2:11.45  35              P  1:03.94
REUTER, ZACK          13 SN ARDEN HILLS S  2:11.46  36              P  1:04.11
LACHANCE, REGIS       14 PC PLEASANTON SE  2:11.50  37              P  1:03.83
DIFIORE, T HOMAS      14 ** POINTE-CLAIRE  2:11.56  38              P  1:02.08
IDGUNJI, SIDHANT      14 PC SANTA CLARA S  2:11.89  39              P  1:03.81
SHAW, RYAN            14 PC ORINDA AQUATI  2:11.99  40              P  1:02.15
JOSEPH, KENNY         13 PC PALO ALTO STA  2:12.00  41              P  1:04.01
CHAN, DARIEN          13 PC OAKLAND UNDER  2:12.50  42              P  1:03.75
YAN, HOUFU            14 PC DE ANZA CUPER  2:12.87  43              P  1:04.55
SUTTLE, KYNAN         13 ** VANCOUVER DOL  2:14.56  44              P  1:05.05

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HO, BENJAMIN          14 PC PEAK           1:02.27   1    58.95 F1
                                                                    F    28.90
MOLINARI, JOE         14 PC PALO ALTO STA  1:03.58   2  1:00.52 F2
                                                                    F    30.02
HOFFER, RYAN          14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:04.68   7  1:01.73 F3
                                                                    F    30.00
GOULD, KALEB          14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:04.60   5  1:03.16 F4
                                                                    F    31.32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SKELLY, JOSEPH        14 AZ PHOENIX SWIM   1:04.34   4  1:03.32 F5
                                                                    F    31.13
BOTTENE, MAX          14 PC TERRAPINS SWI  1:04.21   3  1:03.73 F6
                                                                    F    31.04
WHITE, FORREST        14 PC CROW CANYON C  1:04.69   8  1:04.36 F7
                                                                    F    31.14
LACHANCE, REGIS       14 PC PLEASANTON SE  1:04.61   6  1:04.56 F8
                                                                    F    31.76

HO, BENJAMIN          14 PC PEAK           1:02.27   1
MOLINARI, JOE         14 PC PALO ALTO STA  1:03.58   2
BOTTENE, MAX          14 PC TERRAPINS SWI  1:04.21   3
SKELLY, JOSEPH        14 AZ PHOENIX SWIM   1:04.34   4
GOULD, KALEB          14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:04.60   5
LACHANCE, REGIS       14 PC PLEASANTON SE  1:04.61   6
HOFFER, RYAN          14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:04.68   7
WHITE, FORREST        14 PC CROW CANYON C  1:04.69   8
MCCORMICK, BROSS      14 PC OSPREY AQUATI  1:04.73   9
GUTIERREZ, COREY      14 PC QUICKSILVER S  1:04.88  10
YAN, HOUFU            14 PC DE ANZA CUPER  1:04.99  11
VU, JORDAN            13 PC SFRP ROSSI SW  1:05.20  12
KANG, EDWARD          14 OR TUALATIN HILL  1:05.76  13
LIANG, MATTHEW        14 PC PALO ALTO STA  1:06.03  14
SCOTT, R.J.           14 PC PLEASANTON SE  1:06.63  15
BROCK, EVAN           14 PC TERRAPINS SWI  1:06.93  16
OLAY, JAROD           14 PC DE ANZA CUPER  1:07.79  17
RUIYANTORO, CHRISTOPH 14 PC WEST COAST AQ  1:07.94  18
GALANT, MISHA         14 PC MISSION SAN J  1:07.97  19
CHAN, DARIEN          13 PC OAKLAND UNDER  1:08.08  20
LIANG, ALEX           13 PC PALO ALTO STA  1:08.13  21
GONZALEZ, ALEXANDER   14 PC LIVERMORE AQU  1:08.56  22
PARK, JUSTIN          14 PC RIPON AQUATIC  1:08.62  23
GRIFFIN, JOLEN        13 PC ORINDA AQUATI  1:08.72  24
SHAW, RYAN            14 PC ORINDA AQUATI  1:09.29  25
KLEIN, ROE            14 PC UKIAH DOLPHIN  1:09.32  26
BUCHALSKI, ALBERT     13 OR TUALATIN HILL  1:09.42  27
SHINN, CURTIS         14 PC PIRANHA SWIMM  1:09.54  28
TAY, ELDON            14 PC PALO ALTO STA  1:09.93  29
CASAS, JORGE          13 OR TUALATIN HILL  1:10.02  30
BOMMANNAN, GAUTAM     14 PC PALO ALTO STA  1:11.12  32
SPURGEON, DAVID       14 OR TUALATIN HILL  1:11.12  31
GILCHRIST, ALEXANDER  14 PC PLEASANTON SE  1:11.22  33
COEN, TY              13 CO NORTH JEFFCO   1:11.89  34
NIELSEN, ALEXANDER    13 CO NORTH JEFFCO   1:12.11  35
RASMUSSEN, AUSTIN     14 SN SIERRA MARLIN  1:12.45  36
CALKINS, SEAN         14 OR TUALATIN HILL  NO SHOW
ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HO, BENJAMIN          14 PC PEAK           2:12.75   1  2:07.92 F1  P  1:04.59
                                                                    F    29.46  1:01.46  1:34.73
ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE  2:15.03   2  2:08.81 F2  P  1:06.45
                                                                    F    30.68  1:03.29  1:36.17
MOLINARI, JOE         14 PC PALO ALTO STA  2:16.51   3  2:11.40 F3  P  1:07.23
                                                                    F    31.76  1:04.96  1:38.62
GOULD, KALEB          14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:18.09   6  2:13.88 F4  P  1:07.01
                                                                    F    31.77  1:05.01  1:39.35
MATSUDA, DAICHI       14 PC PALO ALTO STA  2:17.96   5  2:16.19 F5  P  1:07.70
                                                                    F    32.49  1:07.03  1:41.82
WHITE, FORREST        14 PC CROW CANYON C  2:20.14   8  2:16.86 F6  P  1:07.01
                                                                    F    31.93  1:06.34  1:41.80
MCCORMICK, BROSS      14 PC OSPREY AQUATI  2:20.60   9  2:18.40 F7  P  1:07.42
                                                                    F    32.52  1:07.48  1:42.99
LACHANCE, REGIS       14 PC PLEASANTON SE  2:18.86   7  2:18.59 F8  P  1:06.85
                                                                    F    33.05  1:08.52  1:44.12

HO, BENJAMIN          14 PC PEAK           2:12.75   1              P  1:04.59
ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE  2:15.03   2              P  1:06.45
MOLINARI, JOE         14 PC PALO ALTO STA  2:16.51   3              P  1:07.23
HOFFER, RYAN          14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:17.84   4              P  1:06.55
MATSUDA, DAICHI       14 PC PALO ALTO STA  2:17.96   5              P  1:07.70
GOULD, KALEB          14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:18.09   6              P  1:07.01
LACHANCE, REGIS       14 PC PLEASANTON SE  2:18.86   7              P  1:06.85
WHITE, FORREST        14 PC CROW CANYON C  2:20.14   8              P  1:07.01
MCCORMICK, BROSS      14 PC OSPREY AQUATI  2:20.60   9              P  1:07.42
KANG, EDWARD          14 OR TUALATIN HILL  2:20.95  10              P  1:09.01
BOTTENE, MAX          14 PC TERRAPINS SWI  2:21.55  11              P  1:09.43
CALKINS, SEAN         14 OR TUALATIN HILL  2:21.87  12              P  1:10.29
SCOTT, R.J.           14 PC PLEASANTON SE  2:21.99  13              P  1:09.50
GUTIERREZ, COREY      14 PC QUICKSILVER S  2:22.89  14              P  1:09.39
SKELLY, JOSEPH        14 AZ PHOENIX SWIM   2:24.14  15              P  1:09.52
LIANG, ALEX           13 PC PALO ALTO STA  2:24.98  16              P  1:11.37
RUIYANTORO, CHRISTOPH 14 PC WEST COAST AQ  2:25.65  17              P  1:10.64
LIANG, MATTHEW        14 PC PALO ALTO STA  2:26.07  18              P  1:10.76
SHAW, RYAN            14 PC ORINDA AQUATI  2:26.18  19              P  1:09.60
BROCK, EVAN           14 PC TERRAPINS SWI  2:26.42  20              P  1:10.75
YAN, HOUFU            14 PC DE ANZA CUPER  2:26.57  21              P  1:11.52
SHANG, KEVEN          14 PC DE ANZA CUPER  2:26.73  22              P  1:11.39
GONZALEZ, ALEXANDER   14 PC LIVERMORE AQU  2:26.92  23              P  1:10.37
MA, MICHAEL           13 PC PALO ALTO STA  2:27.08  24              P  1:11.46
NOSACK, ANTHONY       13 OR TUALATIN HILL  2:27.37  25              P  1:11.56
YONGYUTH, JARED       14 PC SANTA CLARA S  2:27.41  26              P  1:12.08
REUTER, ZACK          13 SN ARDEN HILLS S  2:27.48  27              P  1:13.53
BRITTON, CHRISTIAN    14 PC RIPON AQUATIC  2:28.13  28              P  1:09.74
TAY, ELDON            14 PC PALO ALTO STA  2:28.42  29              P  1:14.23
REN, DAVID            14 PC PEAK           2:29.40  30              P  1:13.14
BUCHALSKI, ALBERT     13 OR TUALATIN HILL  2:29.74  31              P  1:12.90
COEN, TY              13 CO NORTH JEFFCO   2:30.18  32              P  1:14.43
GILCHRIST, ALEXANDER  14 PC PLEASANTON SE  2:31.18  33              P  1:13.50
NIELSEN, ALEXANDER    13 CO NORTH JEFFCO   2:31.41  34              P  1:13.89

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YADAO, JOSHUA         13 OR TUALATIN HILL  2:33.06  35              P  1:13.99
BARRETT, CHARLIE      14 PC UKIAH DOLPHIN  2:33.26  36              P  1:13.59
WIEBEL, JARRETT       13 CO NORTH JEFFCO   2:33.72  37              P  1:15.11
HSIEH, ZACHARY        13 PC DE ANZA CUPER  2:34.08  38              P  1:15.52
GOMES, NOAH           14 PC SEASIDE AQUAT  2:35.07  39              P  1:16.16
LOO, JASON            14 PC DE ANZA CUPER  2:35.23  40              P  1:15.70
LE, VINCENT           13 PC MISSION SAN J  2:36.20  41              P  1:13.84
CHAN, DARIEN          13 PC OAKLAND UNDER   DQUED                   P  1:12.80

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  112
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POPPE, HANK           13 PC CROW CANYON C  1:12.98   2  1:09.73 F1
                                                                    F    32.91
SHANG, KEVEN          14 PC DE ANZA CUPER  1:10.89   1  1:11.06 F2
                                                                    F    33.33
NOSACK, ANTHONY       13 OR TUALATIN HILL  1:13.96   3  1:12.61 F3
                                                                    F    34.80
KNIGHT, BRYCE         14 SN ARDEN HILLS S  1:14.39   5  1:12.86 F4
                                                                    F    34.55
SUTTLE, KYNAN         13 ** VANCOUVER DOL  1:15.84  10  1:12.88 F5
                                                                    F    33.99
CHUI, LUKE            14 PC PALO ALTO STA  1:14.05   4  1:13.06 F6
                                                                    F    34.12
MUI, JONATHAN         14 PC PLEASANTON SE  1:16.16  11  1:14.12 F7
                                                                    F    34.32
DIFIORE, T HOMAS      14 ** POINTE-CLAIRE  1:15.61   9  1:14.90 F8
                                                                    F    34.96
WANG, WILLIAM         14 PC QUICKSILVER S  1:14.43   6  NO SHOW F
VARGAS, JARED         14 PC UN  (PC)       1:15.21   7  NO SHOW F

SHANG, KEVEN          14 PC DE ANZA CUPER  1:10.89   1
POPPE, HANK           13 PC CROW CANYON C  1:12.98   2
NOSACK, ANTHONY       13 OR TUALATIN HILL  1:13.96   3
CHUI, LUKE            14 PC PALO ALTO STA  1:14.05   4
KNIGHT, BRYCE         14 SN ARDEN HILLS S  1:14.39   5
WANG, WILLIAM         14 PC QUICKSILVER S  1:14.43   6
VARGAS, JARED         14 PC UN  (PC)       1:15.21   7
SHINN, CURTIS         14 PC PIRANHA SWIMM  1:15.35   8
DIFIORE, T HOMAS      14 ** POINTE-CLAIRE  1:15.61   9
SUTTLE, KYNAN         13 ** VANCOUVER DOL  1:15.84  10
MUI, JONATHAN         14 PC PLEASANTON SE  1:16.16  11
TAO, LUCAS            14 PC DE ANZA CUPER  1:16.36  12
SKELLY, JOSEPH        14 AZ PHOENIX SWIM   1:16.45  13
HO, BENJAMIN          14 PC PEAK           1:16.64  14
GALANT, MISHA         14 PC MISSION SAN J  1:16.78  15
LUO, DAVE             14 PC PIRANHA SWIMM  1:17.20  16
FETTERMAN, JORDAN     13 PC TERRAPINS SWI  1:17.37  17
ERICKSON, BRADLEY JOH 14 PC NAPA VALLEY S  1:17.73  18
SHINN, KENNETH        13 PC PIRANHA SWIMM  1:17.78  19
CORBO, COLE           14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:17.84  20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  112
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUIYANTORO, CHRISTOPH 14 PC WEST COAST AQ  1:17.86  21
LOO, JASON            14 PC DE ANZA CUPER  1:17.88  22
OSLUND, KYLE          14 PC PLEASANTON SE  1:18.06  23
YAO, MICHAEL          13 PC PLEASANTON SE  1:18.55  24
MA, MICHAEL           13 PC PALO ALTO STA  1:18.56  25
WINN, NEHEMI          13 PC SANTA CLARA S  1:18.60  26
HUANG, VINCENT        14 PC SAN RAMON VAL  1:18.65  27
CASAS, JORGE          13 OR TUALATIN HILL  1:18.67  28
DOWNING, RYAN         14 AZ PHOENIX SWIM   1:18.78  29
HORNE, JAKE           14 PC WALNUT CREEK   1:19.25  30
ZIA, MITCHELL         14 PC VALLEJO AQUAT  1:19.32  31
YANG, HARRISON        14 PC DE ANZA CUPER  1:19.37  32
TONG, DAVID           14 PC OTTER SWIM CL  1:20.06  33
GRIFFIN, JOLEN        13 PC ORINDA AQUATI  1:20.23  34
XU, ERIC              14 OR TUALATIN HILL  1:20.51  35
NGO, BRYAN            14 PC SANTA CLARA S  1:20.55  36
STOPPLER, JOHANNES    14 PC BURLINGAME AQ  1:20.59  37
BENKO, ALEXANDER      14 PC TERRAPINS SWI  1:20.89  38
TAO, LAWRENCE         14 PC PEAK           1:21.09  39
PACULT, NICHOLAS      13 PC TERRAPINS SWI  1:21.38  40
BENTLEY, TREVOR       13 SN ARDEN HILLS S  1:21.49  41
ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE  1:23.10  42
WICKWIRE, NICOLAI     14 SN WOLVERINE AQU  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   38
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHANG, KEVEN          14 PC DE ANZA CUPER  2:33.34   1  2:32.20 F1  P  1:15.31
                                                                    F    35.26  1:14.44  1:53.97
POPPE, HANK           13 PC CROW CANYON C  2:38.13   2  2:33.01 F2  P  1:16.70
                                                                    F    35.23  1:15.02  1:54.56
NOSACK, ANTHONY       13 OR TUALATIN HILL  2:39.64   3  2:35.82 F3  P  1:16.27
                                                                    F    35.83  1:14.35  1:54.70
KNIGHT, BRYCE         14 SN ARDEN HILLS S  2:39.92   6  2:36.48 F4  P  1:16.83
                                                                    F    34.93  1:15.12  1:56.25
SHINN, KENNETH        13 PC PIRANHA SWIMM  2:39.73   4  2:39.33 F5  P  1:16.65
                                                                    F    35.40  1:15.11  1:55.94
TAO, LUCAS            14 PC DE ANZA CUPER  2:42.20   7  2:40.25 F6  P  1:17.16
                                                                    F    35.83  1:16.05  1:57.80
WANG, WILLIAM         14 PC QUICKSILVER S  2:42.38   8  2:40.28 F7  P  1:18.45
                                                                    F    36.13  1:16.61  1:57.97
LOO, JASON            14 PC DE ANZA CUPER  2:42.50   9  2:41.16 F8  P  1:18.61
                                                                    F    37.04  1:17.35  1:59.85

SHANG, KEVEN          14 PC DE ANZA CUPER  2:33.34   1              P  1:15.31
POPPE, HANK           13 PC CROW CANYON C  2:38.13   2              P  1:16.70
NOSACK, ANTHONY       13 OR TUALATIN HILL  2:39.64   3              P  1:16.27
SHINN, KENNETH        13 PC PIRANHA SWIMM  2:39.73   4              P  1:16.65
MATSUDA, DAICHI       14 PC PALO ALTO STA  2:39.90   5              P  1:16.76
KNIGHT, BRYCE         14 SN ARDEN HILLS S  2:39.92   6              P  1:16.83
TAO, LUCAS            14 PC DE ANZA CUPER  2:42.20   7              P  1:17.16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   38
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, WILLIAM         14 PC QUICKSILVER S  2:42.38   8              P  1:18.45
LOO, JASON            14 PC DE ANZA CUPER  2:42.50   9              P  1:18.61
CHUI, LUKE            14 PC PALO ALTO STA  2:44.29  10              P  1:17.53
MA, MICHAEL           13 PC PALO ALTO STA  2:44.58  11              P  1:19.90
OSLUND, KYLE          14 PC PLEASANTON SE  2:45.06  12              P  1:21.25
MUI, JONATHAN         14 PC PLEASANTON SE  2:45.22  13              P  1:18.63
CORBO, COLE           14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:46.38  14              P  1:19.55
CASAS, JORGE          13 OR TUALATIN HILL  2:46.77  15              P  1:20.12
SHINN, CURTIS         14 PC PIRANHA SWIMM  2:46.90  16              P  1:19.81
ERICKSON, BRADLEY JOH 14 PC NAPA VALLEY S  2:47.43  17              P  1:20.18
LUO, DAVE             14 PC PIRANHA SWIMM  2:47.79  18              P  1:21.47
XU, ERIC              14 OR TUALATIN HILL  2:48.47  19              P  1:19.90
AMA, JOAO             14 PC PALO ALTO STA  2:48.66  20              P  1:22.25
SUTTLE, KYNAN         13 ** VANCOUVER DOL  2:48.77  21              P  1:20.94
DIFIORE, T HOMAS      14 ** POINTE-CLAIRE  2:48.85  22              P  1:18.90
WINN, NEHEMI          13 PC SANTA CLARA S  2:49.18  23              P  1:20.03
CHAN, ALEX            14 PC PALO ALTO STA  2:49.47  24              P  1:20.08
BENKO, ALEXANDER      14 PC TERRAPINS SWI  2:49.99  25              P  1:22.35
GOULD, KALEB          14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:50.09  26              P  1:20.28
TAO, LAWRENCE         14 PC PEAK           2:50.58  27              P  1:21.48
HORNE, JAKE           14 PC WALNUT CREEK   2:50.59  28              P  1:21.67
SUN, HENRY            14 PC SAN RAMON VAL  2:50.65  29              P  1:23.55
ZIA, MITCHELL         14 PC VALLEJO AQUAT  2:50.68  30              P  1:23.03
YANG, HARRISON        14 PC DE ANZA CUPER  2:51.84  31              P  1:20.91
STOPPLER, JOHANNES    14 PC BURLINGAME AQ  2:52.35  32              P  1:24.77
LINCOLN, MICHAEL      13 PC PALO ALTO STA  2:52.82  33              P  1:20.49
RASMUSSEN, AUSTIN     14 SN SIERRA MARLIN  2:52.89  34              P  1:22.62
SING, DANIEL          14 PC PEAK           2:53.14  35              P  1:23.21
ZARIAN, MICHAEL       13 CO NORTH JEFFCO   2:53.48  36              P  1:26.27
NGO, BRYAN            14 PC SANTA CLARA S  2:54.55  37              P  1:23.54
PACULT, NICHOLAS      13 PC TERRAPINS SWI  2:55.22  38              P  1:22.38
REUTER, ZACK          13 SN ARDEN HILLS S  2:56.78  39              P  1:25.12
YAN, NOAH             14 PC SAN RAMON VAL   DQUED                   P  1:25.16

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  122
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE  1:01.29   3    56.83 F1
                                                                    F    26.95
HOFFER, RYAN          14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:00.63   2    58.75 F2
                                                                    F    27.64
MATSUDA, DAICHI       14 PC PALO ALTO STA  1:00.26   1    59.68 F3
                                                                    F    27.80
PARK, JUSTIN          14 PC RIPON AQUATIC  1:01.99   5  1:01.07 F4
                                                                    F    28.12
HO, BENJAMIN          14 PC PEAK           1:03.13   8  1:01.41 F5
                                                                    F    28.85
BURNS, AIDAN          14 PC SANTA CLARA S  1:01.80   4  1:01.47 F6
                                                                    F    28.97
OLAY, JAROD           14 PC DE ANZA CUPER  1:02.06   6  1:01.55 F7
                                                                    F    28.59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  122
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORRISON, CYRUS       14 PC PALO ALTO STA  1:02.12   7  1:01.68 F8
                                                                    F    28.95

MATSUDA, DAICHI       14 PC PALO ALTO STA  1:00.26   1
HOFFER, RYAN          14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:00.63   2
ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE  1:01.29   3
BURNS, AIDAN          14 PC SANTA CLARA S  1:01.80   4
PARK, JUSTIN          14 PC RIPON AQUATIC  1:01.99   5
OLAY, JAROD           14 PC DE ANZA CUPER  1:02.06   6
MORRISON, CYRUS       14 PC PALO ALTO STA  1:02.12   7
HO, BENJAMIN          14 PC PEAK           1:03.13   8
AISAWA, KEVIN         14 PC SUNNYVALE SWI  1:03.39   9
NEUBIESER, CRAIG      14 PC DE ANZA CUPER  1:03.97  10
KANG, EDWARD          14 OR TUALATIN HILL  1:04.07  11
GUTIERREZ, COREY      14 PC QUICKSILVER S  1:04.16  12
CASAS, JORGE          13 OR TUALATIN HILL  1:04.33  13
DONG, OLIVER          14 PC PALO ALTO STA  1:04.35  14
GRIFFIN, JOLEN        13 PC ORINDA AQUATI  1:04.40  15
GJERDE, THOMAS        14 PC TRI VALLEY AQ  1:04.56  17
MOLINARI, JOE         14 PC PALO ALTO STA  1:04.56  16
GILCHRIST, ALEXANDER  14 PC PLEASANTON SE  1:04.68  18
SKELLY, JOSEPH        14 AZ PHOENIX SWIM   1:04.76  19
SPURGEON, DAVID       14 OR TUALATIN HILL  1:04.88  20
GALANT, MISHA         14 PC MISSION SAN J  1:04.90  21
MCCORMICK, BROSS      14 PC OSPREY AQUATI  1:05.01  22
LIANG, ALEX           13 PC PALO ALTO STA  1:05.12  23
YADAO, JOSHUA         13 OR TUALATIN HILL  1:05.30  24
GIACINTO, JOHN        14 PC QUICKSILVER S  1:05.31  25
DANOS, JAY            14 LA BAYOU BARRACU  1:05.53  26
BARSANTI, NATHAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:05.55  27
HALL, THOMAS          13 SN SPARE TIME AQ  1:05.57  28
GOMES, NOAH           14 PC SEASIDE AQUAT  1:05.58  29
BOMMANNAN, GAUTAM     14 PC PALO ALTO STA  1:05.60  30
HORNE, JAKE           14 PC WALNUT CREEK   1:05.63  31
SPROUL, NATHANIEL     13 PC PLEASANTON SE  1:05.76  32
AYERS, LOUIS          14 PC NAPA VALLEY S  1:06.37  34
LAU, JASON            13 PC UN  (PC)       1:06.37  33
SING, DANIEL          14 PC PEAK           1:06.49  35
YAN, HOUFU            14 PC DE ANZA CUPER  1:06.83  36
HATCH, JAROD          13 PC MORGAN HILL S  1:06.87  37
PHEN, JASON           14 SN SIERRA MARLIN  1:06.90  38
RUIYANTORO, CHRISTOPH 14 PC WEST COAST AQ  1:07.07  39
MA, MICHAEL           13 PC PALO ALTO STA  1:07.11  40
CHAN, ALEX            14 PC PALO ALTO STA  1:07.22  41
COEN, TY              13 CO NORTH JEFFCO   1:07.25  42
SUN, HENRY            14 PC SAN RAMON VAL  1:07.34  43
SCOTT, R.J.           14 PC PLEASANTON SE  1:08.41  44
GRAHAM, JARED         13 PN PENGUIN AQUAT  1:08.43  45
SHINN, CURTIS         14 PC PIRANHA SWIMM  1:08.53  46
KUSUMI, KOJI          14 PC SOUTH BAY LOS  1:08.54  47
QUARANTE, NICOLO      13 AZ SCOTTSDALE AQ  1:08.58  48
GONZALEZ, ALEXANDER   14 PC LIVERMORE AQU  1:08.61  49
BUCHALSKI, ALBERT     13 OR TUALATIN HILL  1:08.85  50
NORTON, COTY          14 SN VACAVILLE SWI  1:08.88  51
JOSEPH, KENNY         13 PC PALO ALTO STA  1:09.13  52
TAO, LAWRENCE         14 PC PEAK           1:09.46  53

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  122
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LACHANCE, REGIS       14 PC PLEASANTON SE  1:09.77  54
MUI, JONATHAN         14 PC PLEASANTON SE  1:09.85  55
FETTERMAN, JORDAN     13 PC TERRAPINS SWI  1:10.00  56
LEE, TREVOR           14 PC PLEASANTON SE  1:10.46  57
NOSACK, ANTHONY       13 OR TUALATIN HILL  1:10.48  58
PACULT, NICHOLAS      13 PC TERRAPINS SWI  1:10.70  59

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   94
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE  2:17.05   2  2:07.48 F1  P  1:04.77
                                                                    F    28.97  1:01.63  1:33.82
MATSUDA, DAICHI       14 PC PALO ALTO STA  2:13.43   1  2:09.79 F2  P  1:02.61
                                                                    F    28.88  1:01.57  1:35.74
BURNS, AIDAN          14 PC SANTA CLARA S  2:17.41   3  2:14.05 F3  P  1:06.22
                                                                    F    30.11  1:04.25  1:38.75
NEUBIESER, CRAIG      14 PC DE ANZA CUPER  2:20.88   5  2:19.18 F4  P  1:07.88
                                                                    F    31.18  1:06.67  1:43.06
KANG, EDWARD          14 OR TUALATIN HILL  2:20.81   4  2:21.60 F5  P  1:07.19
                                                                    F    31.08  1:07.34  1:44.35
CALKINS, SEAN         14 OR TUALATIN HILL  2:21.87   8  2:21.69 F6  P  1:07.82
                                                                    F    32.22  1:08.61  1:45.91
OLAY, JAROD           14 PC DE ANZA CUPER  2:21.41   7  2:21.78 F7  P  1:06.29
                                                                    F    31.14  1:06.18  1:43.74
HALL, THOMAS          13 SN SPARE TIME AQ  2:20.98   6  2:23.63 F8  P  1:08.02
                                                                    F    32.14  1:09.04  1:46.43

MATSUDA, DAICHI       14 PC PALO ALTO STA  2:13.43   1              P  1:02.61
ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE  2:17.05   2              P  1:04.77
BURNS, AIDAN          14 PC SANTA CLARA S  2:17.41   3              P  1:06.22
KANG, EDWARD          14 OR TUALATIN HILL  2:20.81   4              P  1:07.19
NEUBIESER, CRAIG      14 PC DE ANZA CUPER  2:20.88   5              P  1:07.88
HALL, THOMAS          13 SN SPARE TIME AQ  2:20.98   6              P  1:08.02
OLAY, JAROD           14 PC DE ANZA CUPER  2:21.41   7              P  1:06.29
CALKINS, SEAN         14 OR TUALATIN HILL  2:21.87   8              P  1:07.82
CASAS, JORGE          13 OR TUALATIN HILL  2:22.86   9              P  1:09.49
COEN, TY              13 CO NORTH JEFFCO   2:22.96  10              P  1:08.19
MORRISON, CYRUS       14 PC PALO ALTO STA  2:23.04  11              P  1:08.45
SUN, HENRY            14 PC SAN RAMON VAL  2:24.34  12              P  1:09.74
AYERS, LOUIS          14 PC NAPA VALLEY S  2:24.47  13              P  1:09.35
LIANG, ALEX           13 PC PALO ALTO STA  2:25.24  14              P  1:08.30
GRAHAM, JARED         13 PN PENGUIN AQUAT  2:25.75  15              P  1:10.43
PHEN, JASON           14 SN SIERRA MARLIN  2:26.38  16              P  1:08.62
GILCHRIST, ALEXANDER  14 PC PLEASANTON SE  2:27.05  17              P  1:09.26
HORNE, JAKE           14 PC WALNUT CREEK   2:27.08  18              P  1:10.87
BUCHALSKI, ALBERT     13 OR TUALATIN HILL  2:27.09  19              P  1:10.06
DONG, OLIVER          14 PC PALO ALTO STA  2:27.50  20              P  1:10.17
SING, DANIEL          14 PC PEAK           2:29.25  21              P  1:10.45
ROYSE, MASON          14 SN SUN OAKS AQUA  2:29.34  22              P  1:11.47
O''HAIMHIRGIN, LIAM    13 SN SIERRA MARLIN  2:29.88  23              P  1:10.73
GJERDE, THOMAS        14 PC TRI VALLEY AQ  2:30.31  24              P  1:09.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   94
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TRUEBLOOD, DYLAN      14 CA CORONA AQUATI  2:30.44  25              P  1:10.77
ZITO, CHAD            14 SN SIERRA MARLIN  2:30.61  26              P  1:11.71
BROCK, EVAN           14 PC TERRAPINS SWI  2:30.67  27              P  1:13.28
MA, MICHAEL           13 PC PALO ALTO STA  2:30.68  28              P  1:10.48
LEI, BRIAN            13 PC PALO ALTO STA  2:31.18  29              P  1:13.15
KUSUMI, KOJI          14 PC SOUTH BAY LOS  2:32.93  30              P  1:12.90
PARK, JUSTIN          14 PC RIPON AQUATIC  2:33.01  31              P  1:11.57
JAMES, TYLER          13 PC TERRAPINS SWI  2:33.25  32              P  1:14.62
YAN, HOUFU            14 PC DE ANZA CUPER  2:33.37  33              P  1:12.63
GRIFFIN, JOLEN        13 PC ORINDA AQUATI  2:34.09  34              P  1:13.76
WIEBEL, JARRETT       13 CO NORTH JEFFCO   2:34.83  35              P  1:12.76
YADAO, JOSHUA         13 OR TUALATIN HILL  2:35.59  36              P  1:10.73
YONGYUTH, JARED       14 PC SANTA CLARA S  2:35.67  37              P  1:11.89
JOSEPH, KENNY         13 PC PALO ALTO STA  2:36.24  38              P  1:12.04
OLIVER, NICK          14 PC LADERA OAKS    2:36.62  39              P  1:14.88
SPROUL, NATHANIEL     13 PC PLEASANTON SE  2:37.49  40              P  1:12.75
SVINDLAND, WILLIAM    13 SN WOLVERINE AQU  2:38.69  41              P  1:16.14
QUARANTE, NICOLO      13 AZ SCOTTSDALE AQ  2:38.92  42              P  1:14.67
SHINN, CURTIS         14 PC PIRANHA SWIMM  2:43.02  43              P  1:11.65

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   58
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE  2:20.03   3  2:11.86 F1  P  1:03.43
                                                                    F    27.88  1:00.61  1:42.67
HO, BENJAMIN          14 PC PEAK           2:14.48   1  2:12.07 F2  P  1:01.06
                                                                    F    28.35    59.67  1:41.65
MATSUDA, DAICHI       14 PC PALO ALTO STA  2:18.93   2  2:13.75 F3  P  1:03.75
                                                                    F    28.24  1:02.85  1:42.47
MOLINARI, JOE         14 PC PALO ALTO STA  2:21.33   4  2:14.79 F4  P  1:05.91
                                                                    F    30.10  1:03.83  1:44.17
RUIYANTORO, CHRISTOPH 14 PC WEST COAST AQ  2:23.62   8  2:21.08 F5  P  1:06.41
                                                                    F    30.31  1:06.42  1:49.51
CALKINS, SEAN         14 OR TUALATIN HILL  2:23.39   7  2:22.87 F6  P  1:07.13
                                                                    F    31.30  1:07.83  1:52.49
GALANT, MISHA         14 PC MISSION SAN J  2:21.45   5  2:23.07 F7  P  1:06.43
                                                                    F    31.24  1:07.67  1:50.34
SHANG, KEVEN          14 PC DE ANZA CUPER  2:22.43   6  2:23.59 F8  P  1:08.18
                                                                    F    31.65  1:07.51  1:48.04

HO, BENJAMIN          14 PC PEAK           2:14.48   1              P  1:01.06
MATSUDA, DAICHI       14 PC PALO ALTO STA  2:18.93   2              P  1:03.75
ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE  2:20.03   3              P  1:03.43
MOLINARI, JOE         14 PC PALO ALTO STA  2:21.33   4              P  1:05.91
GALANT, MISHA         14 PC MISSION SAN J  2:21.45   5              P  1:06.43
SHANG, KEVEN          14 PC DE ANZA CUPER  2:22.43   6              P  1:08.18
CALKINS, SEAN         14 OR TUALATIN HILL  2:23.39   7              P  1:07.13
RUIYANTORO, CHRISTOPH 14 PC WEST COAST AQ  2:23.62   8              P  1:06.41
VARGAS, JARED         14 PC UN  (PC)       2:23.85   9              P  1:08.94
CASAS, JORGE          13 OR TUALATIN HILL  2:24.44  10              P  1:09.75
BRITTON, CHRISTIAN    14 PC RIPON AQUATIC  2:24.55  11              P  1:06.36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   58
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOSACK, ANTHONY       13 OR TUALATIN HILL  2:24.61  12              P  1:09.98
MCCORMICK, BROSS      14 PC OSPREY AQUATI  2:24.70  13              P  1:05.99
NEUBIESER, CRAIG      14 PC DE ANZA CUPER  2:25.11  14              P  1:08.30
GUTIERREZ, COREY      14 PC QUICKSILVER S  2:25.13  15              P  1:07.66
OLAY, JAROD           14 PC DE ANZA CUPER  2:25.43  16              P  1:07.22
POPPE, HANK           13 PC CROW CANYON C  2:25.86  18              P  1:11.05
YONGYUTH, JARED       14 PC SANTA CLARA S  2:25.86  17              P  1:09.57
SPURGEON, DAVID       14 OR TUALATIN HILL  2:26.08  19              P  1:10.01
YAN, HOUFU            14 PC DE ANZA CUPER  2:26.44  20              P  1:09.17
KNIGHT, BRYCE         14 SN ARDEN HILLS S  2:26.53  21              P  1:10.84
KANG, EDWARD          14 OR TUALATIN HILL  2:26.68  22              P  1:07.04
SING, DANIEL          14 PC PEAK           2:27.05  23              P  1:09.63
GOULD, KALEB          14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:27.12  24              P  1:08.59
LOO, JASON            14 PC DE ANZA CUPER  2:27.23  25              P  1:11.52
PARK, JUSTIN          14 PC RIPON AQUATIC  2:27.40  26              P  1:06.31
LIANG, ALEX           13 PC PALO ALTO STA  2:27.74  27              P  1:09.38
BUCHALSKI, ALBERT     13 OR TUALATIN HILL  2:27.81  28              P  1:11.04
BILBREY, BRAXTON      14 AZ SWIM NEPTUNE   2:27.95  29              P  1:08.63
AISAWA, KEVIN         14 PC SUNNYVALE SWI  2:28.13  30              P  1:08.89
SHINN, CURTIS         14 PC PIRANHA SWIMM  2:28.47  31              P  1:10.94
MA, MICHAEL           13 PC PALO ALTO STA  2:28.52  32              P  1:09.77
LEI, BRIAN            13 PC PALO ALTO STA  2:29.16  33              P  1:11.39
CHUI, LUKE            14 PC PALO ALTO STA  2:29.27  34              P  1:15.06
DOWNING, RYAN         14 AZ PHOENIX SWIM   2:29.54  35              P  1:14.19
GILCHRIST, ALEXANDER  14 PC PLEASANTON SE  2:29.75  36              P  1:10.08
SUN, HENRY            14 PC SAN RAMON VAL  2:29.95  37              P  1:11.69
TAO, LAWRENCE         14 PC PEAK           2:31.04  38              P  1:10.90
COEN, TY              13 CO NORTH JEFFCO   2:32.21  39              P  1:10.40
IDGUNJI, SIDHANT      14 PC SANTA CLARA S  2:33.05  40              P  1:11.06
REUTER, ZACK          13 SN ARDEN HILLS S  2:33.68  41              P  1:11.76
PHEN, JASON           14 SN SIERRA MARLIN  2:36.03  42              P  1:12.06

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  136
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:55.81   1      29.44  1:03.05  1:30.21
         MOLINARI, JOE       14
         CHUI, LUKE          14
         MATSUDA, DAICHI     14
         MORRISON, CYRUS     14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:56.30   2      30.53  1:03.99  1:30.42
         LACHANCE, REGIS     14
         MUI, JONATHAN       14
         ROONEY, MAXIME      14
         SCOTT, R.J.         14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               1:57.03   3      30.16  1:02.24  1:30.23
         YAN, HOUFU          14
         SHANG, KEVEN        14
         OLAY, JAROD         14
         NEWTON, BRADLEY     14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  136
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THSC,  A  13-14       14 OR TUALATIN HILL               2:00.72   4      30.86  1:04.52  1:33.92
         KANG, EDWARD        14
         NOSACK, ANTHONY     13
         SPURGEON, DAVID     14
         MARTINEZ-CALVO, JAUM13
QSS,  A  13-14        14 PC QUICKSILVER S               2:01.23   5      30.16  1:04.43  1:34.01
         GUTIERREZ, COREY    14
         WANG, WILLIAM       14
         GIACINTO, JOHN      14
         SCHRADER, KYLE      14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               2:02.96   6      29.45  1:04.16  1:35.29
         BURNS, AIDAN        14
         WINN, NEHEMI        13
         YONGYUTH, JARED     14
         KIM, BRIAN          13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:04.21   7      32.24  1:07.95  1:37.37
         LIANG, ALEX         13
         MA, MICHAEL         13
         DONG, OLIVER        14
         AMA, JOAO           14
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:05.41   8      32.69  1:08.79  1:37.79
         BUSQUE, VINCENT     14
         CHAN, ALEX          14
         BOMMANNAN, GAUTAM   14
         TAY, ELDON          14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL               2:07.29          33.88  1:10.09  1:39.43
         CRAMER, PARKER      13
         YAN, NOAH           14
         SUN, HENRY          14
         BRAGANZA, NEIL      13
SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               2:12.39          34.29  1:10.63  1:43.81
         RAUT, CHINMAY       14
         NGO, BRYAN          14
         SHROFF, JAY         14
         ENGINEER, BAHMAN    14
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI               2:13.28          33.68  1:13.09  1:44.48
         LEUNG, NATHAN       14
         JEE, CORBIN         13
         IP, KYLE            14
         TAN, CALEB          14
THSC,  B  13-14       14 OR TUALATIN HILL                DQUED           31.16  1:07.77  1:35.76
         CALKINS, SEAN       14
         XU, ERIC            14
         CASAS, JORGE        13
         YADAO, JOSHUA       13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:12.22   1      30.39  1:01.25  1:35.18  2:14.67  2:42.62  3:14.48  3:41.86
         MOLINARI, JOE       14
         CHUI, LUKE          14
         MATSUDA, DAICHI     14
         MORRISON, CYRUS     14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:14.05   2      31.91  1:05.40  1:39.14  2:18.87  2:46.24  3:17.13  3:44.65
         LACHANCE, REGIS     14
         MUI, JONATHAN       14
         ROONEY, MAXIME      14
         SCOTT, R.J.         14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               4:15.09   3      31.81  1:06.48  1:37.98  2:15.03  2:43.54  3:16.77  3:44.44
         YAN, HOUFU          14
         SHANG, KEVEN        14
         OLAY, JAROD         14
         NEWTON, BRADLEY     14
THSC,  A  13-14       14 OR TUALATIN HILL               4:20.30   4      32.19  1:06.27  1:40.73  2:20.33  2:48.75  3:22.33  3:49.73
         KANG, EDWARD        14
         NOSACK, ANTHONY     13
         CASAS, JORGE        13
         MARTINEZ-CALVO, JAUM13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:27.08   5      32.23  1:06.61  1:43.23  2:23.85  2:53.13  3:28.80  3:56.58
         LIANG, MATTHEW      14
         MA, MICHAEL         13
         DONG, OLIVER        14
         MIN, ENOCH          13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:28.50   6      30.41  1:01.49  1:38.20  2:19.21  2:51.07  3:27.92  3:56.36
         BURNS, AIDAN        14
         WINN, NEHEMI        13
         YONGYUTH, JARED     14
         IDGUNJI, SIDHANT    14
QSS,  A  13-14        14 PC QUICKSILVER S               4:30.25   7      31.76  1:05.73  1:40.37  2:20.65  2:50.27  3:26.76  3:57.80
         GUTIERREZ, COREY    14
         WANG, WILLIAM       14
         GIACINTO, JOHN      14
         SCHULTHEIS, SAM     14
THSC,  B  13-14       14 OR TUALATIN HILL               4:31.52   8      33.20  1:08.29  1:45.43  2:27.99           3:33.38  4:01.53
         BUCHALSKI, ALBERT   13
         XU, ERIC            14
         YADAO, JOSHUA       13
         SPURGEON, DAVID     14
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:36.89          34.87  1:11.63  1:48.27  2:29.32  2:59.68  3:34.47
         TANG, JEFFREY       14
         OSLUND, KYLE        14
         GILCHRIST, ALEXANDER14
         YAO, MICHAEL        13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL               4:41.87          34.81  1:11.46  1:49.82  2:32.92  3:03.91  3:40.10  4:10.45
         CRAMER, PARKER      13
         YAN, NOAH           14
         SUN, HENRY          14
         BRAGANZA, NEIL      13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   50
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:45.04          34.81  1:12.29  1:49.95  2:33.16  3:05.74  3:44.91  4:13.67
         RAUT, CHINMAY       14
         NGO, BRYAN          14
         ENGINEER, BAHMAN    14
         KIM, BRIAN          13
NJ,  A  13-14         14 CO NORTH JEFFCO                 DQUED           34.76  1:12.35  1:52.34  2:34.46  3:05.36  3:42.84  4:12.14
         WIEBEL, JARRETT     13
         ZARIAN, MICHAEL     13
         COEN, TY            13
         NIELSEN, ALEXANDER  13
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA                DQUED           34.02  1:09.41  1:46.16  2:28.67  2:58.46  3:33.82  4:02.77
         LIANG, ALEX         13
         CHO, ANDREW         14
         CHAN, ALEX          14
         TAY, ELDON          14

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT   76
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:44.10   1      26.01    52.20  1:18.28
         MORRISON, CYRUS     14
         MOLINARI, JOE       14
         AMA, JOAO           14
         MATSUDA, DAICHI     14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:44.43   2      26.56    51.52  1:17.75
         SCOTT, R.J.         14
         ROONEY, MAXIME      14
         LACHANCE, REGIS     14
         TANG, JEFFREY       14
THSC,  A  13-14       14 OR TUALATIN HILL               1:47.03   3      26.75    54.00  1:20.48
         MARTINEZ-CALVO, JAUM13
         CALKINS, SEAN       14
         CASAS, JORGE        13
         SPURGEON, DAVID     14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:48.24   4      26.71    54.02  1:20.85
         LIANG, MATTHEW      14
         JOSEPH, KENNY       13
         DONG, OLIVER        14
         MIN, ENOCH          13
QSS,  A  13-14        14 PC QUICKSILVER S               1:48.98   5      27.73    54.31  1:22.43
         SCHRADER, KYLE      14
         WANG, WILLIAM       14
         GIACINTO, JOHN      14
         GUTIERREZ, COREY    14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               1:49.23   6      27.52    55.20  1:22.49
         YAN, HOUFU          14
         SHANG, KEVEN        14
         NEWTON, BRADLEY     14
         OLAY, JAROD         14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT   76
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL               1:51.23   7      28.50    55.21  1:23.75
         CRAMER, PARKER      13
         HUANG, VINCENT      14
         YAN, NOAH           14
         SUN, HENRY          14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:51.54   8      27.12    55.57  1:23.81
         IDGUNJI, SIDHANT    14
         ENGINEER, BAHMAN    14
         KIM, BRIAN          13
         YONGYUTH, JARED     14
THSC,  B  13-14       14 OR TUALATIN HILL               1:51.79          27.90    55.43  1:23.69
         NOSACK, ANTHONY     13
         BUCHALSKI, ALBERT   13
         ARNOLD, MATTHEW     13
         YADAO, JOSHUA       13
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:53.16          28.07    56.27  1:24.01
         LIANG, ALEX         13
         BUSQUE, VINCENT     14
         TAY, ELDON          14
         CHEUNG, JUSTYN      14
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI               1:55.31          28.72    57.71  1:25.97
         LEUNG, NATHAN       14
         TAN, CALEB          14
         IP, KYLE            14
         JEE, CORBIN         13
SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:56.15          28.95    57.47  1:26.87
         BLAKE, SAMUEL       14
         RAUT, CHINMAY       14
         WINN, NEHEMI        13
         SHROFF, JAY         14
PLS,  C  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:56.94          29.22    57.79  1:26.84
         ANTONIO, AUDRIK     13
         GILCHRIST, ALEXANDER14
         DALY, CONNOR        14
         MARTIN, MICHAEL     13
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE                DQUED           27.85    54.66  1:21.92
         YAO, MICHAEL        13
         MUI, JONATHAN       14
         NEUFELD, THOMAS     14
         SPROUL, NATHANIEL   13

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:48.19   1      27.42    55.59  1:22.73  1:52.07  2:20.04  2:50.34  3:17.83
         MOLINARI, JOE       14
         MATSUDA, DAICHI     14
         MIN, ENOCH          13
         MORRISON, CYRUS     14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               3:51.54   2      27.71    56.38  1:24.05  1:53.80  2:21.99  2:52.26  3:20.45
         ROONEY, MAXIME      14
         SCOTT, R.J.         14
         LACHANCE, REGIS     14
         TANG, JEFFREY       14
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK                        3:53.73   3      28.84    59.51  1:27.45  1:58.74  2:27.20  2:58.78  3:24.54
         SING, DANIEL        14
         REN, DAVID          14
         TAO, LAWRENCE       14
         HO, BENJAMIN        14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               3:55.73   4      28.21    58.77  1:26.83  1:57.61  2:25.40  2:55.93  3:24.79
         OLAY, JAROD         14
         NEUBIESER, CRAIG    14
         NEWTON, BRADLEY     14
         SHANG, KEVEN        14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:56.89   5      29.20    59.72  1:27.92  1:59.08  2:27.51  2:58.85  3:26.58
         LIANG, ALEX         13
         DONG, OLIVER        14
         LIANG, MATTHEW      14
         JOSEPH, KENNY       13
THSC,  A  13-14       14 OR TUALATIN HILL               3:56.96   6      29.35    59.45  1:26.89  1:57.80  2:25.90  2:56.91  3:24.94
         CALKINS, SEAN       14
         MARTINEZ-CALVO, JAUM13
         CASAS, JORGE        13
         SPURGEON, DAVID     14
THSC,  B  13-14       14 OR TUALATIN HILL               3:58.87   7      29.10    59.90  1:28.37  1:58.79  2:27.88  2:59.47
         NOSACK, ANTHONY     13
         KANG, EDWARD        14
         BUCHALSKI, ALBERT   13
         YADAO, JOSHUA       13
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:01.36   8      28.50    58.70  1:27.55  1:58.84  2:27.93  2:59.43  3:28.86
         AMA, JOAO           14
         BOMMANNAN, GAUTAM   14
         TAY, ELDON          14
         CHEUNG, JUSTYN      14
QSS,  A  13-14        14 PC QUICKSILVER S               4:01.52                   57.71  1:27.58  2:00.31  2:28.33  3:01.40  3:29.34
         GUTIERREZ, COREY    14
         SCHULTHEIS, SAM     14
         WANG, WILLIAM       14
         GIACINTO, JOHN      14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:02.80          29.16  1:00.63  1:29.90  2:02.08  2:31.50  3:02.92  3:31.83
         IDGUNJI, SIDHANT    14
         ENGINEER, BAHMAN    14
         KIM, BRIAN          13
         YONGYUTH, JARED     14
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:04.27          28.76  1:00.12  1:28.45  2:01.34  2:29.52  3:02.26  3:31.46
         NEUFELD, THOMAS     14
         YAO, MICHAEL        13
         MUI, JONATHAN       14
         DALY, CONNOR        14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL               4:07.02          29.19  1:01.56  1:31.68  2:03.67  2:34.33  3:06.14  3:35.50
         SUN, HENRY          14
         CRAMER, PARKER      13
         YAN, NOAH           14
         BRAGANZA, NEIL      13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:14.73          29.75  1:01.48  1:32.67  2:05.90  2:36.96  3:10.83  3:41.73
         BLAKE, SAMUEL       14
         SHROFF, JAY         14
         RAUT, CHINMAY       14
         WINN, NEHEMI        13
PLS,  C  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:15.32          30.02  1:02.27  1:31.53  2:04.35  2:35.12  3:09.98  3:41.13
         GILCHRIST, ALEXANDER14
         SPROUL, NATHANIEL   13
         ANTONIO, AUDRIK     13
         MARTIN, MICHAEL     13
NJ,  A  13-14         14 CO NORTH JEFFCO                4:20.09          31.43  1:04.18  1:35.90  2:10.26  2:42.70  3:19.11  3:48.64
         ZARIAN, MICHAEL     13
         WIEBEL, JARRETT     13
         COEN, TY            13
         NIELSEN, ALEXANDER  13

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  104
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               8:17.57   1      28.03    58.46  1:29.78  2:00.47  2:29.09  3:01.11  3:34.22
         MATSUDA, DAICHI     14                                        4:06.51  4:37.01  5:10.34  5:43.05  6:16.21  6:44.21  7:14.56
         MIN, ENOCH          13                                        7:46.24
         MORRISON, CYRUS     14
         MOLINARI, JOE       14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               8:22.24   2      28.12    58.29  1:27.68  1:57.15  2:26.78  2:58.73  3:30.28
         ROONEY, MAXIME      14                                        4:02.21  4:32.71  5:06.57  5:40.10  6:13.14  6:43.00  7:16.32
         SCOTT, R.J.         14                                        7:48.90
         TANG, JEFFREY       14
         LACHANCE, REGIS     14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               8:30.47   3      27.85    58.23  1:28.95  1:58.67  2:28.88  3:01.83  3:36.02
         BURNS, AIDAN        14                                        4:10.28  4:40.38  5:13.47  5:48.39  6:22.66  6:51.93  7:24.59
         BLAKE, SAMUEL       14                                        7:57.99
         IDGUNJI, SIDHANT    14
         YONGYUTH, JARED     14
THSC,  A  13-14       14 OR TUALATIN HILL               8:37.77   4      29.21  1:02.34  1:35.93  2:08.85  2:38.11  3:11.69  3:46.60
         CASAS, JORGE        13                                        4:18.19  4:47.31  5:20.87  5:56.13  6:30.87  7:00.55  7:33.02
         MARTINEZ-CALVO, JAUM13                                        8:06.01
         NOSACK, ANTHONY     13
         SPURGEON, DAVID     14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               8:43.31   5      28.84  1:00.80  1:33.62  2:06.62  2:37.47  3:11.27  3:45.76
         NEWTON, BRADLEY     14                                        4:18.17  4:48.90  5:23.67  5:59.25  6:32.01  7:02.60  7:36.50
         YAN, HOUFU          14                                        8:11.20
         SHANG, KEVEN        14
         OLAY, JAROD         14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               8:44.15   6      28.85  1:01.76  1:36.05  2:09.74  2:40.48  3:14.11  3:49.03
         AMA, JOAO           14                                        4:23.84  4:53.58  5:26.63  6:01.41  6:35.62           7:39.48
         DONG, OLIVER        14                                        8:13.08
         JOSEPH, KENNY       13
         LIANG, ALEX         13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  104
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THSC,  B  13-14       14 OR TUALATIN HILL               8:49.73   7      30.92  1:03.81  1:38.01  2:12.63  2:43.89  3:18.21  3:52.05
         YADAO, JOSHUA       13                                        4:25.72  4:56.61  5:29.70  6:03.48  6:36.01  7:06.50  7:40.32
         KANG, EDWARD        14                                        8:15.40
         CALKINS, SEAN       14
         BUCHALSKI, ALBERT   13
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               9:07.67   8      30.73  1:03.84  1:38.86  2:13.84  2:45.19  3:19.54  3:54.87
         NEUFELD, THOMAS     14                                        4:29.82  5:00.63  5:34.19  6:11.61  6:47.70  7:19.29  7:54.55
         GILCHRIST, ALEXANDER14                                        8:31.75
         MUI, JONATHAN       14
         SPROUL, NATHANIEL   13

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    13-18   400 FREE1                                   EVENT  206
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NUNAN, MICHAEL        18 PC SANTA CLARA S  4:09.29   1  4:02.72 F1  P    58.15  2:01.27  3:05.29
                                                                    F    27.26    57.31  1:28.30  1:59.35  2:30.63  3:01.08  3:31.64
MATSUDA, DAICHI       14 PC PALO ALTO STA  4:20.68   1  4:13.62 F1  P  1:02.18  2:08.33  3:14.59
                                                                    F    29.88  1:02.25  1:34.74  2:07.28  2:39.28  3:11.59  3:43.54
ERIKS, COLIN          16 ** VANCOUVER DOL  4:16.57   2  4:13.95 F1  P  1:02.19  2:07.66  3:13.27
                                                                    F    29.87  1:02.25  1:34.50  2:07.03  2:38.90  3:11.49  3:43.60
SHEN, TONY            16 PC PLEASANTON SE  4:15.98   1  4:14.04 F2  P  1:01.46  2:07.02  3:12.43
                                                                    F    29.21  1:00.95  1:32.77  2:05.53  2:38.30  3:11.57  3:44.29
MOLINARI, JOE         14 PC PALO ALTO STA  4:21.01   2  4:14.18 F2  P  1:02.79  2:09.65  3:16.20
                                                                    F    29.37  1:01.29  1:34.07  2:07.05  2:39.68  3:11.84  3:43.85
LI, BILL              16 ** VANCOUVER DOL  4:16.66   3  4:14.23 F3  P  1:02.62  2:09.00  3:13.45
                                                                    F    29.69  1:01.98  1:34.32  2:06.86  2:39.26  3:11.92  3:44.32
HUANG, PAUL           17 PC WEST COAST AQ  4:15.98   4  4:15.24 F2  P  1:02.31  2:07.24  3:12.38
                                                                    F    29.05  1:00.38  1:31.78  2:04.37  2:37.66  3:10.70  3:43.91
METZSCH, SCOTT        17 OR UNATTACHED (O  4:18.56   6  4:15.55 F3  P  1:02.61  2:07.97  3:13.04
                                                                    F    29.48  1:01.75  1:34.50  2:07.31  2:40.03  3:12.64  3:45.21
MILLER, WESTON        17 AZ SCOTTSDALE AQ  4:16.01   5  4:15.64 F4  P    59.71  2:04.29  3:10.08
                                                                    F    30.38  1:02.23  1:34.54  2:06.67  2:39.48  3:12.00  3:44.27
USINGER, BRETT        17 PC CROW CANYON C  4:13.37   2  4:17.77 F5  P  1:00.85  2:06.08  3:10.05
                                                                    F    28.85  1:00.74  1:33.89  2:06.74  2:39.87  3:13.30  3:46.65
BUCHALSKI, BENJAMIN   16 OR TUALATIN HILL  4:20.49   4  4:18.87 F4  P  1:01.34  2:07.30  3:14.23
                                                                    F    30.29  1:02.34  1:34.75  2:07.56  2:40.22  3:13.39  3:46.42
GRAVERSEN, EMIL       15 PC MISSION SAN J  4:21.18   5  4:19.25 F5  P  1:01.49  2:09.03  3:15.10
                                                                    F    28.63  1:00.28  1:32.92  2:05.88  2:39.31  3:12.64  3:46.70
KNIGHT, BRYCE         14 SN ARDEN HILLS S  4:21.99   4  4:19.36 F3  P  1:02.63  2:08.27  3:15.92
                                                                    F    29.22  1:01.35  1:34.30  2:07.48  2:40.41  3:13.54  3:47.27
HALL, THOMAS          13 SN SPARE TIME AQ  4:21.62   3  4:19.93 F4  P  1:02.49  2:08.26  3:15.26
                                                                    F    30.07  1:02.62  1:35.52  2:08.49  2:41.52  3:14.82  3:48.28
LANG, ARIC            15 PC PIRANHA SWIMM  4:22.41   7  4:20.88 F6  P  1:02.95  2:09.63  3:17.24
                                                                    F    29.43  1:02.17  1:35.61  2:08.52  2:42.11  3:15.74  3:49.17
THOMPSON, JAMES       17 PC PLEASANTON SE  4:18.60   7  4:21.01 F6  P  1:01.29  2:06.64  3:14.21
                                                                    F    29.12  1:00.90  1:33.63  2:07.18  2:40.37  3:14.09  3:48.87
YEUNG, ANTHONY        15 PC FLYING FISH    4:22.11   6  4:21.01 F7  P  1:02.96  2:09.94  3:16.78
                                                                    F    29.52  1:01.39  1:34.00  2:07.06  2:40.41  3:14.18  3:47.78
ZHENG, STEVEN         18 ** VANCOUVER DOL  4:23.00  10  4:21.49 F7  P  1:02.64  2:09.85  3:16.96
                                                                    F    29.74  1:01.80  1:35.09  2:08.11  2:42.08  3:15.84  3:49.41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    13-18   400 FREE1                                   EVENT  206
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YONGYUTH, JARED       14 PC SANTA CLARA S  4:22.83   5  4:22.68 F5  P  1:02.96  2:09.91  3:17.30
                                                                    F    30.51  1:02.75  1:36.14  2:09.23  2:42.86  3:16.71  3:50.28
NEWTON, BRADLEY       14 PC DE ANZA CUPER  4:24.06   7  4:25.24 F6  P  1:02.44  2:09.95  3:17.98
                                                                    F    30.12  1:03.19  1:37.02  2:10.73  2:44.83  3:18.75  3:52.68
SHAKER, SHARIF        15 PC CROW CANYON C  4:24.28   8  4:25.27 F8  P  1:02.19  2:09.17  3:16.94
                                                                    F    30.05  1:02.30  1:35.64  2:09.54  2:43.79  3:17.85  3:51.95
SCOTT, R.J.           14 PC PLEASANTON SE  4:23.99   6  4:25.71 F7  P  1:03.20  2:10.12  3:17.97
                                                                    F    30.23  1:03.13  1:36.73  2:10.77  2:44.87  3:19.44  3:52.84
JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE  4:19.38   8  4:27.65 F8  P  1:02.48  2:09.53  3:15.25
                                                                    F    29.73  1:02.66  1:35.95  2:09.99  2:44.33  3:18.74  3:53.73
MIN, ENOCH            13 PC PALO ALTO STA  4:26.49   8  4:28.59 F8  P  1:04.55  2:13.36  3:21.04
                                                                    F    30.39  1:03.43  1:37.24  2:11.18  2:45.84  3:20.69  3:55.33

NUNAN, MICHAEL        18 PC SANTA CLARA S  4:09.29   1              P    58.15  2:01.27  3:05.29
USINGER, BRETT        17 PC CROW CANYON C  4:13.37   2              P  1:00.85  2:06.08  3:10.05
MERTZ, KEVIN          17 PC NEPTUNE SWIMM  4:14.65   3              P    59.63  2:03.86  3:09.42
HUANG, PAUL           17 PC WEST COAST AQ  4:15.98   4              P  1:02.31  2:07.24  3:12.38
SHEN, TONY            16 PC PLEASANTON SE  4:15.98   1              P  1:01.46  2:07.02  3:12.43
MILLER, WESTON        17 AZ SCOTTSDALE AQ  4:16.01   5              P    59.71  2:04.29  3:10.08
ERIKS, COLIN          16 ** VANCOUVER DOL  4:16.57   2              P  1:02.19  2:07.66  3:13.27
LI, BILL              16 ** VANCOUVER DOL  4:16.66   3              P  1:02.62  2:09.00  3:13.45
SEITZ, ANDREW         19 PC PLEASANTON SE  4:17.08   1              P  1:02.48  2:09.15  3:15.10
METZSCH, SCOTT        17 OR UNATTACHED (O  4:18.56   6              P  1:02.61  2:07.97  3:13.04
THOMPSON, JAMES       17 PC PLEASANTON SE  4:18.60   7              P  1:01.29  2:06.64  3:14.21
JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE  4:19.38   8              P  1:02.48  2:09.53  3:15.25
BUCHALSKI, BENJAMIN   16 OR TUALATIN HILL  4:20.49   4              P  1:01.34  2:07.30  3:14.23
RILEY, CONNER         17 PC SAN RAMON VAL  4:20.66   9              P  1:02.15  2:08.80  3:14.97
MATSUDA, DAICHI       14 PC PALO ALTO STA  4:20.68   1              P  1:02.18  2:08.33  3:14.59
MOLINARI, JOE         14 PC PALO ALTO STA  4:21.01   2              P  1:02.79  2:09.65  3:16.20
GRAVERSEN, EMIL       15 PC MISSION SAN J  4:21.18   5              P  1:01.49  2:09.03  3:15.10
HALL, THOMAS          13 SN SPARE TIME AQ  4:21.62   3              P  1:02.49  2:08.26  3:15.26
KNIGHT, BRYCE         14 SN ARDEN HILLS S  4:21.99   4              P  1:02.63  2:08.27  3:15.92
YEUNG, ANTHONY        15 PC FLYING FISH    4:22.11   6              P  1:02.96  2:09.94  3:16.78
LANG, ARIC            15 PC PIRANHA SWIMM  4:22.41   7              P  1:02.95  2:09.63  3:17.24
YONGYUTH, JARED       14 PC SANTA CLARA S  4:22.83   5              P  1:02.96  2:09.91  3:17.30
ZHENG, STEVEN         18 ** VANCOUVER DOL  4:23.00  10              P  1:02.64  2:09.85  3:16.96
GALVAN, ISAAC         17 ** ACUATICA NELS  4:23.62  11              P  1:01.70  2:08.83  3:16.89
WEITZEL, JACOB        17 OR TUALATIN HILL  4:23.81  12              P  1:03.96  2:10.35  3:17.24
POU, SOVIJJA          17 OR TUALATIN HILL  4:23.98  13              P  1:03.38  2:10.21  3:18.33
SCOTT, R.J.           14 PC PLEASANTON SE  4:23.99   6              P  1:03.20  2:10.12  3:17.97
NEWTON, BRADLEY       14 PC DE ANZA CUPER  4:24.06   7              P  1:02.44  2:09.95  3:17.98
SHAKER, SHARIF        15 PC CROW CANYON C  4:24.28   8              P  1:02.19  2:09.17  3:16.94
NOLL, JOSHUA          16 OR TUALATIN HILL  4:24.55   9              P  1:02.85  2:08.96  3:16.62
DOUROV, CHRISTOPHER   17 PC PLEASANTON SE  4:24.65  14              P  1:01.76  2:09.00  3:16.71
SEARS, JARED          16 PC PACIFIC COAST  4:25.18  10              P  1:02.49  2:11.04  3:18.53
ORDES, IAN            16 PC WEST COAST AQ  4:25.29  11              P  1:02.62  2:09.46  3:17.83
TAMAYO, VICTOR        16 PC WEST COAST AQ  4:25.46  12              P  1:02.78  2:09.85  3:16.46
MCLAUGHLIN, KEVIN     17 PC PLEASANTON SE  4:25.56  15              P  1:02.43  2:10.51  3:18.45
GOLTRA, KILIAN        16 PC WALNUT CREEK   4:26.22  13              P  1:02.31  2:08.50  3:16.78
KLEIN, CHARLES        15 AZ SCOTTSDALE AQ  4:26.42  14              P  1:02.17  2:08.90  3:17.92
MIN, ENOCH            13 PC PALO ALTO STA  4:26.49   8              P  1:04.55  2:13.36  3:21.04
BECK, JASON           17 PC SANTA CLARA S  4:27.30  16              P  1:01.00  2:09.49  3:18.75
CALKINS, SEAN         14 OR TUALATIN HILL  4:27.40   9              P  1:05.31  2:13.87  3:22.53
AUGST, EVAN           17 PC VALLEJO AQUAT  4:28.46  17              P  1:03.36  2:11.65  3:21.33
KHAN, MARZUQ          15 PC SANTA CLARA S  4:28.60  15              P  1:03.92  2:12.09  3:20.90
TRUONG, BILL          15 PC SANTA CLARA S  4:28.85  16              P  1:04.29  2:12.31  3:21.55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    13-18   400 FREE1                                   EVENT  206
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DOWNING, RYAN         14 AZ PHOENIX SWIM   4:28.92  10              P  1:03.11  2:11.22  3:20.66
LIANG, ALEX           13 PC PALO ALTO STA  4:29.10  11              P  1:05.77  2:16.07  3:22.36
GALANT, MISHA         14 PC MISSION SAN J  4:29.31  12              P  1:04.71  2:14.15  3:21.95
HATCH, JAROD          13 PC MORGAN HILL S  4:29.41  13              P  1:03.66  2:12.48  3:22.32
DIFFLEY, KYLE         17 GU PEARLAND AQUA  4:29.64  18              P  1:02.32  2:10.43  3:19.90
POPOVIC, GEORGE       16 PC BURLINGAME AQ  4:29.78  17              P  1:03.70  2:14.12  3:22.87
MIGUEL, BRANDON       16 PC VALLEJO AQUAT  4:29.86  18              P  1:03.63  2:12.46  3:22.28
GOULD, KALEB          14 AZ SCOTTSDALE AQ  4:30.46  14              P  1:04.09  2:11.39  3:20.88
WU, STANLEY           15 PC UN  (PC)       4:30.88  19              P  1:03.71  2:13.26  3:22.41
VARGAS, JARED         14 PC UN  (PC)       4:31.26  15              P  1:03.40  2:11.93  3:22.59
EYNON, JACOB          15 AZ SCOTTSDALE AQ  4:31.59  20              P  1:06.19  2:14.96  3:24.62
COEN, ADDISON         16 CO NORTH JEFFCO   4:32.46  21              P  1:03.90  2:12.66  3:22.50
REZNICK, JORDAN       15 PC TRI VALLEY AQ  4:33.26  22              P  1:04.57  2:14.49  3:24.10
JOHNSON, TERRY        15 SN ARDEN HILLS S  4:33.49  23              P  1:04.23  2:14.54  3:25.79
LAWS, GUS             15 PC TERRAPINS SWI  4:33.93  24              P  1:03.53  2:12.99  3:24.03
NEUBIESER, CRAIG      14 PC DE ANZA CUPER  4:34.11  16              P  1:05.29  2:14.82  3:24.57
YAN, HOUFU            14 PC DE ANZA CUPER  4:34.54  17              P  1:06.55  2:17.64  3:27.74
KIM, TRAVIS           17 PC QUICKSILVER S  4:34.65  19              P  1:07.14  2:15.76  3:25.82
BRITTON, CHRISTIAN    14 PC RIPON AQUATIC  4:34.74  18              P  1:04.54  2:14.68  3:25.02
CASAS, JORGE          13 OR TUALATIN HILL  4:34.94  19              P  1:06.56  2:16.06  3:26.59
MORRISON, CYRUS       14 PC PALO ALTO STA  4:35.16  20              P  1:06.97  2:18.33  3:26.54
NIELSEN, ALEXANDER    13 CO NORTH JEFFCO   4:35.35  21              P  1:06.04  2:16.63  3:27.95
SPURGEON, DAVID       14 OR TUALATIN HILL  4:35.51  22              P  1:08.13  2:18.54  3:29.02
REUTER, ZACK          13 SN ARDEN HILLS S  4:35.64  23              P  1:06.03  2:17.16  3:26.90
MARTINEZ-CALVO, JAUME 13 OR TUALATIN HILL  4:35.75  24              P  1:06.88  2:18.06  3:28.88
GOLAND, ZACHARY       15 PC PALO ALTO STA  4:35.93  25              P  1:04.18  2:14.41  3:25.37
BLAKE, SAMUEL         14 PC SANTA CLARA S  4:35.96  25              P  1:05.79  2:16.56  3:27.82
BUSQUE, VINCENT       14 PC PALO ALTO STA  4:36.64  26              P  1:05.92  2:17.03  3:27.77
KIM, BRIAN            13 PC SANTA CLARA S  4:37.45  27              P  1:05.47  2:16.61  3:27.83
TANG, JEFFREY         14 PC PLEASANTON SE  4:37.55  28              P  1:04.58  2:15.10  3:25.89
SVINDLAND, SAMUEL     15 SN WOLVERINE AQU  4:37.91  26              P  1:06.12  2:17.79  3:29.84
PALLIOS, CHRISTOPHER  19 PC PIRATE AQUATI  4:38.70   2              P  1:06.56  2:18.35  3:30.04
IDGUNJI, SIDHANT      14 PC SANTA CLARA S  4:39.20  29              P  1:05.41  2:16.40  3:28.10
ENGINEER, BAHMAN      14 PC SANTA CLARA S  4:39.51  30              P  1:05.64  2:16.52  3:28.85
ARNOLD, MATTHEW       13 OR TUALATIN HILL  4:39.93  31              P  1:05.67  2:16.89  3:29.53
TAY, ELDON            14 PC PALO ALTO STA  4:40.01  32              P  1:07.19  2:19.52  3:30.38
VICTORIA, MITCHELL    17 PC CABRILLO THRE  4:40.29  20              P  1:08.31  2:19.36  3:30.84
KANG, EDWARD          14 OR TUALATIN HILL  4:40.56  33              P  1:07.82  2:20.52  3:31.75
TRUEBLOOD, DYLAN      14 CA CORONA AQUATI  4:40.57  34              P  1:06.79  2:18.21  3:30.66
VIRTUE, DANIEL        14 PC NEPTUNE SWIMM  4:40.76  35              P  1:06.31  2:17.74  3:30.12
SIMMONS, JUN          14 PC MONTEREY BAY   4:41.58  36              P  1:04.27  2:16.52  3:29.52
NGUYEN, BRANDON       15 PC WEST COAST AQ  4:42.32  27              P  1:07.31  2:20.85  3:33.76
MURPHY, JACK          13 PC NEPTUNE SWIMM  4:43.34  37              P  1:07.15  2:19.66  3:32.11
YADAO, JOSHUA         13 OR TUALATIN HILL  4:43.83  38              P  1:08.93  2:21.23  3:33.05
ENGEL, ERIK           17 PC SANTA CLARA S  4:44.06  21              P  1:07.06  2:18.91  3:31.99
LEMOINE, MARTY        18 PC MORGAN HILL S  4:44.38  22              P  1:07.27  2:19.58  3:31.29
LOU, ANDREW           14 PC CALIFORNIA DO  4:44.41  39              P  1:06.62  2:18.92  3:32.85
JOSEPH, KENNY         13 PC PALO ALTO STA  4:44.90  40              P  1:07.38  2:18.70  3:31.11
BARSANTI, NATHAN      13 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    58.20  1:14.63
JALIHAL, ADITYA       16 PC SAN RAMON VAL   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    15-16   50 FREE                                     EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOWENSTEIN, ZACHARY   16 PC VALLEY SPLASH    24.78   2    24.60 F1
MAGANA, NICHOLAS      16 AZ SCOTTSDALE AQ    24.93   3    24.62 F2
MONTOUR, MAXWELL      15 AZ PHOENIX SWIM     25.10   4    25.28 F3
CHEN, JASON           16 PC PLEASANTON SE    25.44   6    25.29 F4
CARPENTER, WESTON     16 PC TERRAPINS SWI    25.48   7    25.29 F4
SHARMA, ARJUN         15 PC CROW CANYON C    25.64   8    25.54 F6
LI, EVAN              16 PC PEAK             25.83   9    25.83 F7
KOU, TIMOTHY          16 PC SANTA CLARA S    25.40   5    26.21 F8

ARNET, PETER          16 PC TERRAPINS SWI    24.67   1
LOWENSTEIN, ZACHARY   16 PC VALLEY SPLASH    24.78   2
MAGANA, NICHOLAS      16 AZ SCOTTSDALE AQ    24.93   3
MONTOUR, MAXWELL      15 AZ PHOENIX SWIM     25.10   4
KOU, TIMOTHY          16 PC SANTA CLARA S    25.40   5
CHEN, JASON           16 PC PLEASANTON SE    25.44   6
CARPENTER, WESTON     16 PC TERRAPINS SWI    25.48   7
SHARMA, ARJUN         15 PC CROW CANYON C    25.64   8
LI, EVAN              16 PC PEAK             25.83   9
ORDES, IAN            16 PC WEST COAST AQ    25.84  10
SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J    25.88  11
SUI, MICHAEL          16 PC CALIFORNIA DO    25.94  12
STIRLING, KENNETH     15 AZ SCOTTSDALE AQ    26.04  13
KRANENBURG, STEFAN    16 PC NORTH BAY AQU    26.10  14
DENG, VICTOR          16 PC EAST BAY BAT     26.12  15
BROWN, TRYSTAN        15 PC PIRANHA SWIMM    26.18  16
TANIZAKI-HUDSON, DERE 16 PC LYNBROOK AQUA    26.23  17
READ, JUSTIN          15 PC DE ANZA CUPER    26.25  19
SHEN, TONY            16 PC PLEASANTON SE    26.25  18
LEE, MATTHEW          15 PC CALIFORNIA DO    26.44  21
SUN, BRYAN            15 PC FLYING FISH      26.44  20
SAMOILOV, ALEXANDER   16 PC DE ANZA CUPER    26.47  23
TEAGUE, MILES         16 PC CROW CANYON C    26.47  22
BRANHAM, MACKENZIE    15 ** VANCOUVER DOL    26.55  24
WILLIAMS, GORDON      15 PC PALO ALTO STA    26.81  25
SANGUINETTI, CONNOR   16 PC TIGER AQUATIC    26.82  26
MITCHELL, COLIN       15 ** VANCOUVER DOL    26.90  27
JOHNSON, TERRY        15 SN ARDEN HILLS S    26.91  28
VANDERSTRAETEN, MATT  16 PC TERRAPINS SWI    27.08  29
NACHTIGAL, MATTHEW    16 PC QUICKSILVER S    27.10  30
HANNIGAN, MICHAEL     16 PC QUICKSILVER S    28.18  31
TAMAYO, ESTEVAN       15 PC WEST COAST AQ   DQUED

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

TAMAYO, VICTOR        16 PC WEST COAST AQ                 27.06

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SILVERTHORN, NICK     16 PC PLEASANTON SE    54.46   2    53.19 F1
                                                                    F    25.86
MAGANA, NICHOLAS      16 AZ SCOTTSDALE AQ    54.36   1    53.88 F2
                                                                    F    26.38
LOWENSTEIN, ZACHARY   16 PC VALLEY SPLASH    55.60   8    54.08 F3
                                                                    F    26.68
SHEN, TONY            16 PC PLEASANTON SE    54.87   3    54.75 F4
                                                                    F    26.82
ORDES, IAN            16 PC WEST COAST AQ    55.55   7    55.17 F5
                                                                    F    26.62
LI, BILL              16 ** VANCOUVER DOL    55.53   6    55.40 F6
                                                                    F    27.31
STIRLING, KENNETH     15 AZ SCOTTSDALE AQ    55.48   5    55.59 F7
                                                                    F    26.89
KOU, TIMOTHY          16 PC SANTA CLARA S    54.87   4    55.77 F8
                                                                    F    27.76

MAGANA, NICHOLAS      16 AZ SCOTTSDALE AQ    54.36   1
SILVERTHORN, NICK     16 PC PLEASANTON SE    54.46   2
KOU, TIMOTHY          16 PC SANTA CLARA S    54.87   4
SHEN, TONY            16 PC PLEASANTON SE    54.87   3
STIRLING, KENNETH     15 AZ SCOTTSDALE AQ    55.48   5
LI, BILL              16 ** VANCOUVER DOL    55.53   6
ORDES, IAN            16 PC WEST COAST AQ    55.55   7
LOWENSTEIN, ZACHARY   16 PC VALLEY SPLASH    55.60   8
CARPENTER, WESTON     16 PC TERRAPINS SWI    55.74   9
SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J    55.93  10
HANNIGAN, MICHAEL     16 PC QUICKSILVER S    56.01  11
YEUNG, ANTHONY        15 PC FLYING FISH      56.30  12
CHEN, JASON           16 PC PLEASANTON SE    56.31  13
TAMAYO, ESTEVAN       15 PC WEST COAST AQ    56.58  14
BRANHAM, MACKENZIE    15 ** VANCOUVER DOL    56.71  15
LI, EVAN              16 PC PEAK             56.81  16
JALIHAL, ADITYA       16 PC SAN RAMON VAL    56.82  17
READ, JUSTIN          15 PC DE ANZA CUPER    56.87  18
MONTOUR, MAXWELL      15 AZ PHOENIX SWIM     57.10  19
DENG, VICTOR          16 PC EAST BAY BAT     57.33  20
WILLIAMS, GORDON      15 PC PALO ALTO STA    57.40  21
KRANENBURG, STEFAN    16 PC NORTH BAY AQU    57.43  22
BROWN, TRYSTAN        15 PC PIRANHA SWIMM    57.60  23
SUN, BRYAN            15 PC FLYING FISH      57.70  24
POPOVIC, GEORGE       16 PC BURLINGAME AQ    57.78  25
MITCHELL, COLIN       15 ** VANCOUVER DOL    57.90  26
SUI, MICHAEL          16 PC CALIFORNIA DO    58.04  27
BUCHALSKI, BENJAMIN   16 OR TUALATIN HILL    58.09  28
HIGA, D ILLON         16 ** VANCOUVER DOL    58.11  29
SAMOILOV, ALEXANDER   16 PC DE ANZA CUPER    58.31  30
TEAGUE, MILES         16 PC CROW CANYON C    58.64  31
VANDERSTRAETEN, MATT  16 PC TERRAPINS SWI  1:00.67  32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT   86
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHEN, TONY            16 PC PLEASANTON SE  1:59.63   2  1:57.90 F1  P    58.03
                                                                    F    28.14    58.23  1:28.42
ZYLA, MICHAL          15 PC TERRAPINS SWI  1:58.13   1  1:58.46 F2  P    58.44
                                                                    F    28.11    58.36  1:28.67
CHEN, JASON           16 PC PLEASANTON SE  2:02.41   8  1:59.36 F3  P    59.22
                                                                    F    28.77    59.25  1:31.09
LI, BILL              16 ** VANCOUVER DOL  2:01.61   5  1:59.84 F4  P    59.30
                                                                    F    28.63    59.11  1:29.22
LI, EVAN              16 PC PEAK           2:01.03   3  1:59.97 F5  P    59.40
                                                                    F    28.18    58.60  1:29.33
KOU, TIMOTHY          16 PC SANTA CLARA S  2:02.03   7  2:01.14 F6  P    59.42
                                                                    F    28.55    59.25  1:30.91
SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J  2:01.69   6  2:02.21 F7  P    59.23
                                                                    F    28.46    59.39  1:30.81
ORDES, IAN            16 PC WEST COAST AQ  2:01.45   4  2:02.54 F8  P    59.48
                                                                    F    28.27    59.01  1:30.34

ZYLA, MICHAL          15 PC TERRAPINS SWI  1:58.13   1              P    58.44
SHEN, TONY            16 PC PLEASANTON SE  1:59.63   2              P    58.03
LI, EVAN              16 PC PEAK           2:01.03   3              P    59.40
ORDES, IAN            16 PC WEST COAST AQ  2:01.45   4              P    59.48
LI, BILL              16 ** VANCOUVER DOL  2:01.61   5              P    59.30
SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J  2:01.69   6              P    59.23
KOU, TIMOTHY          16 PC SANTA CLARA S  2:02.03   7              P    59.42
CHEN, JASON           16 PC PLEASANTON SE  2:02.41   8              P    59.22
ERIKS, KEITH          16 ** VANCOUVER DOL  2:02.58   9              P    59.37
BUCHALSKI, BENJAMIN   16 OR TUALATIN HILL  2:02.59  10              P  1:00.21
YEUNG, ANTHONY        15 PC FLYING FISH    2:02.90  11              P  1:00.16
STIRLING, KENNETH     15 AZ SCOTTSDALE AQ  2:04.02  12              P  1:01.13
MONTOUR, MAXWELL      15 AZ PHOENIX SWIM   2:04.03  13              P    59.55
CHAN, GARRETT         16 PC FLYING FISH    2:04.45  14              P    59.67
SHAKER, SHARIF        15 PC CROW CANYON C  2:04.81  15              P  1:00.17
KLEIN, CHARLES        15 AZ SCOTTSDALE AQ  2:05.05  17              P  1:01.48
MIGUEL, BRANDON       16 PC VALLEJO AQUAT  2:05.05  16              P  1:01.13
HANNIGAN, MICHAEL     16 PC QUICKSILVER S  2:05.29  18              P  1:00.98
SEARS, JARED          16 PC PACIFIC COAST  2:05.99  19              P    59.34
KRANENBURG, STEFAN    16 PC NORTH BAY AQU  2:06.07  20              P  1:00.51
GRAVERSEN, EMIL       15 PC MISSION SAN J  2:06.33  21              P    59.88
SUN, BRYAN            15 PC FLYING FISH    2:06.62  22              P  1:00.85
NOLL, JOSHUA          16 OR TUALATIN HILL  2:06.72  23              P  1:00.97
KAPPHAHN, ALEXANDER   15 SN ARDEN HILLS S  2:06.75  24              P  1:01.26
TAMAYO, VICTOR        16 PC WEST COAST AQ  2:06.87  25              P  1:01.99
KHAN, MARZUQ          15 PC SANTA CLARA S  2:06.96  26              P  1:01.78
JALIHAL, ADITYA       16 PC SAN RAMON VAL  2:06.97  27              P  1:01.30
JOHNSON, TERRY        15 SN ARDEN HILLS S  2:07.51  28              P  1:02.18
MAGANA, NICHOLAS      16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:08.86  29              P  1:00.25
GOLTRA, KILIAN        16 PC WALNUT CREEK   2:09.65  30              P  1:02.19
MITCHELL, COLIN       15 ** VANCOUVER DOL  2:10.04  31              P  1:00.34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT   86
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

TAMAYO, ESTEVAN       15 PC WEST COAST AQ               2:08.14

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, JASON           16 PC PLEASANTON SE  1:01.94   2    59.33 F1
                                                                    F    29.43
BERTELSMAN, JUSTIN    16 GU PEARLAND AQUA  1:01.82   1  1:00.83 F2
                                                                    F    30.10
SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J  1:02.55   3  1:01.43 F3
                                                                    F    29.84
MONTOUR, MAXWELL      15 AZ PHOENIX SWIM   1:03.28   5  1:01.47 F4
                                                                    F    30.29
LI, EVAN              16 PC PEAK           1:03.89   6  1:02.28 F5
                                                                    F    30.57
ERIKS, KEITH          16 ** VANCOUVER DOL  1:02.64   4  1:03.66 F6
                                                                    F    31.00
CHARRAGA, RODRIGO     16 ** ACUATICA NELS  1:04.42   9  1:04.47 F7
                                                                    F    31.32
BABINET, JEREMY       15 PC PALO ALTO STA  1:04.23   8  1:05.75 F8
                                                                    F    32.07

BERTELSMAN, JUSTIN    16 GU PEARLAND AQUA  1:01.82   1
CHEN, JASON           16 PC PLEASANTON SE  1:01.94   2
SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J  1:02.55   3
ERIKS, KEITH          16 ** VANCOUVER DOL  1:02.64   4
MONTOUR, MAXWELL      15 AZ PHOENIX SWIM   1:03.28   5
LI, EVAN              16 PC PEAK           1:03.89   6
ZYLA, MICHAL          15 PC TERRAPINS SWI  1:03.92   7
BABINET, JEREMY       15 PC PALO ALTO STA  1:04.23   8
CHARRAGA, RODRIGO     16 ** ACUATICA NELS  1:04.42   9
TORRES, JORGE         16 ** ACUATICA NELS  1:04.45  10
BELLO, PAVEL          16 ** ACUATICA NELS  1:04.71  11
GARCIA, ERIK          15 PC OTTER SWIM CL  1:04.81  12
TANIZAKI-HUDSON, DERE 16 PC LYNBROOK AQUA  1:04.82  13
STIRLING, KENNETH     15 AZ SCOTTSDALE AQ  1:05.06  14
VEGA, JORDAN          15 PC PEAK           1:05.25  15
BROWN, TRYSTAN        15 PC PIRANHA SWIMM  1:05.30  16
FRIGARD, JACOB        16 PC TERRAPINS SWI  1:05.33  17
COEN, ADDISON         16 CO NORTH JEFFCO   1:05.34  18
TAMAYO, VICTOR        16 PC WEST COAST AQ  1:05.53  19
TSAI, RANDY           15 PC DE ANZA CUPER  1:05.62  20
LI, BILL              16 ** VANCOUVER DOL  1:05.83  21
CARPENTER, WESTON     16 PC TERRAPINS SWI  1:06.21  22
LEE, MATTHEW          15 PC CALIFORNIA DO  1:06.65  23
MITCHELL, COLIN       15 ** VANCOUVER DOL  1:06.81  24
WU, STANLEY           15 PC UN  (PC)       1:06.89  25
SUI, MICHAEL          16 PC CALIFORNIA DO  1:06.96  26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SEARS, JARED          16 PC PACIFIC COAST  1:06.98  27
SHEN, TONY            16 PC PLEASANTON SE  1:07.83  28
SITZER, BEN           16 PC PALO ALTO STA  1:07.87  29
CAMERINO, NICO        15 PC OTTER SWIM CL  1:08.12  30
SATARIANO, JOSEPH     16 PC USF KORET YOU  1:08.15  31
GRAVERSEN, EMIL       15 PC MISSION SAN J  1:08.40  32
KIM, MATTHEW          15 PC SOUTH SAN FRA  1:08.43  33
SAMOILOV, ALEXANDER   16 PC DE ANZA CUPER  1:08.84  34
JOHNSON, TERRY        15 SN ARDEN HILLS S  1:08.89  35
KHAN, MARZUQ          15 PC SANTA CLARA S  1:09.04  36
SHARMA, ARJUN         15 PC CROW CANYON C  1:09.10  37
NOLL, JOSHUA          16 OR TUALATIN HILL  1:09.30  38
TEAGUE, MILES         16 PC CROW CANYON C  1:10.57  39
LOWENSTEIN, ZACHARY   16 PC VALLEY SPLASH  1:11.20  40

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

TAMAYO, VICTOR        16 PC WEST COAST AQ               1:04.84

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BERTELSMAN, JUSTIN    16 GU PEARLAND AQUA  2:09.97   1  2:08.63 F1  P  1:04.20
                                                                    F    30.57  1:03.09  1:36.04
ERIKS, KEITH          16 ** VANCOUVER DOL  2:14.26   2  2:12.69 F2  P  1:06.18
                                                                    F    31.36  1:04.78  1:39.15
SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J  2:15.98   4  2:12.77 F3  P  1:06.04
                                                                    F    31.11  1:04.95  1:39.47
ERIKS, COLIN          16 ** VANCOUVER DOL  2:14.94   3  2:14.96 F4  P  1:06.83
                                                                    F    32.51  1:07.20  1:41.61
MONTOUR, MAXWELL      15 AZ PHOENIX SWIM   2:17.54   5  2:15.85 F5  P  1:06.37
                                                                    F    32.20  1:06.59  1:41.73
BELLO, PAVEL          16 ** ACUATICA NELS  2:18.13   7  2:17.57 F6  P  1:07.22
                                                                    F    32.56  1:07.89  1:43.21
LEON, KEVIN           15 ** ACUATICA NELS  2:18.12   6  2:19.44 F7  P  1:08.11
                                                                    F    33.16  1:08.81  1:44.27
COEN, ADDISON         16 CO NORTH JEFFCO   2:18.78   8  2:19.87 F8  P  1:07.23
                                                                    F    32.79  1:07.84  1:44.24

BERTELSMAN, JUSTIN    16 GU PEARLAND AQUA  2:09.97   1              P  1:04.20
ERIKS, KEITH          16 ** VANCOUVER DOL  2:14.26   2              P  1:06.18
ERIKS, COLIN          16 ** VANCOUVER DOL  2:14.94   3              P  1:06.83
SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J  2:15.98   4              P  1:06.04
MONTOUR, MAXWELL      15 AZ PHOENIX SWIM   2:17.54   5              P  1:06.37
LEON, KEVIN           15 ** ACUATICA NELS  2:18.12   6              P  1:08.11
BELLO, PAVEL          16 ** ACUATICA NELS  2:18.13   7              P  1:07.22
COEN, ADDISON         16 CO NORTH JEFFCO   2:18.78   8              P  1:07.23
CHARRAGA, RODRIGO     16 ** ACUATICA NELS  2:19.68   9              P  1:08.09
GRAVERSEN, EMIL       15 PC MISSION SAN J  2:20.64  10              P  1:09.72
STIRLING, KENNETH     15 AZ SCOTTSDALE AQ  2:21.15  11              P  1:09.14
BABINET, JEREMY       15 PC PALO ALTO STA  2:21.58  12              P  1:09.62

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KHAN, MARZUQ          15 PC SANTA CLARA S  2:22.00  13              P  1:09.92
VEGA, JORDAN          15 PC PEAK           2:22.33  14              P  1:08.73
GARCIA, ERIK          15 PC OTTER SWIM CL  2:22.91  15              P  1:08.61
TSAI, RANDY           15 PC DE ANZA CUPER  2:23.13  16              P  1:09.62
TORRES, JORGE         16 ** ACUATICA NELS  2:23.45  17              P  1:10.68
BROWN, TRYSTAN        15 PC PIRANHA SWIMM  2:24.89  18              P  1:10.28
SEARS, JARED          16 PC PACIFIC COAST  2:25.43  19              P  1:11.19
CAMERINO, NICO        15 PC OTTER SWIM CL  2:25.60  20              P  1:10.68
CARPENTER, WESTON     16 PC TERRAPINS SWI  2:25.65  21              P  1:10.57
SHAKER, SHARIF        15 PC CROW CANYON C  2:26.62  22              P  1:12.05
SATARIANO, JOSEPH     16 PC USF KORET YOU  2:28.76  23              P  1:11.65
LAWS, GUS             15 PC TERRAPINS SWI  2:29.63  24              P  1:12.41
JALIHAL, ADITYA       16 PC SAN RAMON VAL  2:30.18  25              P  1:12.29
JOHNSON, TERRY        15 SN ARDEN HILLS S  2:30.86  26              P  1:12.99
KIM, MATTHEW          15 PC SOUTH SAN FRA  2:32.54  27              P  1:13.41
CHEN, JASON           16 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P  1:07.14
WU, STANLEY           15 PC UN  (PC)        DQUED                   P  1:09.80

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT  114
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANIZAKI-HUDSON, DERE 16 PC LYNBROOK AQUA  1:08.47   1  1:08.66 F1
                                                                    F    32.47
ORDES, IAN            16 PC WEST COAST AQ  1:10.94   6  1:08.87 F2
                                                                    F    32.58
KOU, TIMOTHY          16 PC SANTA CLARA S  1:10.25   3  1:09.24 F3
                                                                    F    32.87
SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J  1:10.76   5  1:09.43 F4
                                                                    F    32.30
KUSHNEROV, MARTIN     15 PC DE ANZA CUPER  1:09.74   2  1:10.10 F5
                                                                    F    32.74
BELLO, PAVEL          16 ** ACUATICA NELS  1:11.79   7  1:10.41 F6
                                                                    F    33.29
QUARANTE, MARCELLO    15 AZ SCOTTSDALE AQ  1:10.52   4  1:10.51 F7
                                                                    F    33.19
HAO, MICHAEL          16 PC SOUTH SAN FRA  1:11.96   8  1:13.03 F8
                                                                    F    33.52

TANIZAKI-HUDSON, DERE 16 PC LYNBROOK AQUA  1:08.47   1
KUSHNEROV, MARTIN     15 PC DE ANZA CUPER  1:09.74   2
KOU, TIMOTHY          16 PC SANTA CLARA S  1:10.25   3
QUARANTE, MARCELLO    15 AZ SCOTTSDALE AQ  1:10.52   4
SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J  1:10.76   5
ORDES, IAN            16 PC WEST COAST AQ  1:10.94   6
BELLO, PAVEL          16 ** ACUATICA NELS  1:11.79   7
HAO, MICHAEL          16 PC SOUTH SAN FRA  1:11.96   8
MADIGAN, JACK         15 PC TERRAPINS SWI  1:12.14   9
LY, JUSTIN            16 SN SPARE TIME AQ  1:12.31  10
BUCHALSKI, BENJAMIN   16 OR TUALATIN HILL  1:12.80  11
BRANHAM, MACKENZIE    15 ** VANCOUVER DOL  1:12.91  12
PORTER, CODY          16 PC LYNBROOK AQUA  1:13.43  13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT  114
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHOI, JAY             15 PC PALO ALTO STA  1:13.93  14
SAND, CARSON          15 PC EAST BAY BAT   1:14.07  15
WU, STANLEY           15 PC UN  (PC)       1:14.36  16
LI, BILL              16 ** VANCOUVER DOL  1:14.41  17
JHONG, ANTHONY        15 PC PLEASANTON SE  1:14.64  18
SHARMA, ARJUN         15 PC CROW CANYON C  1:14.99  19
WESER, MARK           15 AZ MESA AQUATICS  1:15.06  20
APPLEBAUM, JOSH       16 PC QUICKSILVER S  1:15.07  21
MALAPIRA, PATRICK     15 PC MISSION SAN J  1:15.72  22
VEGA, JORDAN          15 PC PEAK           1:16.04  23
NACHTIGAL, MATTHEW    16 PC QUICKSILVER S  1:16.45  24
READ, JUSTIN          15 PC DE ANZA CUPER  1:16.57  25
SANGUINETTI, CONNOR   16 PC TIGER AQUATIC  1:16.58  26
REDD, DONOVAN         15 PC OAKLAND UNDER  1:16.61  27
YEE-YANAGISHITA, CHRI 15 PC LADERA OAKS    1:16.78  28
MAYNARD, JEREMY       15 PC TIGER AQUATIC  1:16.84  29
TORRES, JORGE         16 ** ACUATICA NELS  1:16.89  31
TRAN, NEWTON          16 PC EAST BAY BAT   1:16.89  30
CHEN, JASON           16 PC PLEASANTON SE  1:17.66  32
CHEN, ZHEN            15 PC DE ANZA CUPER  1:17.68  33
PEASE, WALKER         15 PC BURLINGAME AQ  1:17.76  34
NGO, MATTHEW          15 PC DE ANZA CUPER  1:17.81  35
XU, JONATHAN          16 PC FLYING FISH    1:17.95  36
REYNOLDS, JACOB       16 PC WALNUT CREEK   1:18.57  37
LU, KEVIN             16 PC MISSION SAN J  1:18.63  38
YU, CHRIS             16 PC MISSION SAN J  1:18.68  39
SHEN, TONY            16 PC PLEASANTON SE  1:19.02  40
CHARRAGA, RODRIGO     16 ** ACUATICA NELS  1:20.27  41

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

SILVERTHORN, NICK     16 PC PLEASANTON SE               1:06.71

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    15-16   200 BREAST                                  EVENT   40
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANIZAKI-HUDSON, DERE 16 PC LYNBROOK AQUA  2:30.55   2  2:29.17 F1  P  1:11.11
                                                                    F    33.45  1:10.57  1:48.60
KUSHNEROV, MARTIN     15 PC DE ANZA CUPER  2:28.44   1  2:29.28 F2  P  1:11.10
                                                                    F    34.50  1:13.17  1:51.75
QUARANTE, MARCELLO    15 AZ SCOTTSDALE AQ  2:31.42   3  2:29.30 F3  P  1:14.93
                                                                    F    34.37  1:11.79  1:49.90
KOU, TIMOTHY          16 PC SANTA CLARA S  2:34.97   5  2:29.71 F4  P  1:15.90
                                                                    F    33.81  1:11.68  1:51.21
BELLO, PAVEL          16 ** ACUATICA NELS  2:34.13   4  2:32.06 F5  P  1:14.11
                                                                    F    33.99  1:12.80  1:52.07
SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J  2:36.63   7  2:33.24 F6  P  1:15.49
                                                                    F    34.47  1:14.23  1:54.63
BRANHAM, MACKENZIE    15 ** VANCOUVER DOL  2:37.60   9  2:34.39 F7  P  1:13.96
                                                                    F    34.36  1:13.51  1:53.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    15-16   200 BREAST                                  EVENT   40
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ORDES, IAN            16 PC WEST COAST AQ  2:36.68   8  2:34.76 F8  P  1:13.27
                                                                    F    34.02  1:12.68  1:52.57

KUSHNEROV, MARTIN     15 PC DE ANZA CUPER  2:28.44   1              P  1:11.10
TANIZAKI-HUDSON, DERE 16 PC LYNBROOK AQUA  2:30.55   2              P  1:11.11
QUARANTE, MARCELLO    15 AZ SCOTTSDALE AQ  2:31.42   3              P  1:14.93
BELLO, PAVEL          16 ** ACUATICA NELS  2:34.13   4              P  1:14.11
KOU, TIMOTHY          16 PC SANTA CLARA S  2:34.97   5              P  1:15.90
LUTZKER, AARON        15 PC WALNUT CREEK   2:35.58   6              P  1:14.59
SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J  2:36.63   7              P  1:15.49
ORDES, IAN            16 PC WEST COAST AQ  2:36.68   8              P  1:13.27
BRANHAM, MACKENZIE    15 ** VANCOUVER DOL  2:37.60   9              P  1:13.96
MACABUGAO, TOBY       15 PC MONTEREY COUN  2:40.17  10              P  1:16.70
BABINET, JEREMY       15 PC PALO ALTO STA  2:40.52  11              P  1:18.68
CHARRAGA, RODRIGO     16 ** ACUATICA NELS  2:41.71  12              P  1:18.73
MAYNARD, JEREMY       15 PC TIGER AQUATIC  2:42.43  13              P  1:18.86
PORTER, CODY          16 PC LYNBROOK AQUA  2:43.11  14              P  1:18.35
WESER, MARK           15 AZ MESA AQUATICS  2:43.27  15              P  1:16.11
REDD, DONOVAN         15 PC OAKLAND UNDER  2:43.67  16              P  1:17.37
BUCHALSKI, BENJAMIN   16 OR TUALATIN HILL  2:44.06  17              P  1:19.05
CHOI, JAY             15 PC PALO ALTO STA  2:44.19  18              P  1:17.47
MALAPIRA, PATRICK     15 PC MISSION SAN J  2:44.70  19              P  1:16.84
APPLEBAUM, JOSH       16 PC QUICKSILVER S  2:45.02  20              P  1:20.83
LANG, ARIC            15 PC PIRANHA SWIMM  2:45.06  21              P  1:20.39
SANGUINETTI, CONNOR   16 PC TIGER AQUATIC  2:45.30  22              P  1:19.32
XU, JONATHAN          16 PC FLYING FISH    2:45.83  23              P  1:19.35
NGUYEN, BRANDON       15 PC WEST COAST AQ  2:46.11  24              P  1:18.58
NGO, MATTHEW          15 PC DE ANZA CUPER  2:46.26  25              P  1:18.65
WU, STANLEY           15 PC UN  (PC)       2:46.94  26              P  1:19.71
VEGA, JORDAN          15 PC PEAK           2:47.01  27              P  1:19.43
PEASE, WALKER         15 PC BURLINGAME AQ  2:48.55  28              P  1:20.43
SILVERTHORN, NICK     16 PC PLEASANTON SE  2:49.39  29              P  1:06.71
CHEN, ZHEN            15 PC DE ANZA CUPER  2:49.71  30              P  1:18.80
DOYLE, CONNOR         15 PC CROW CANYON C  2:51.72  31              P  1:19.54
POPOVIC, GEORGE       16 PC BURLINGAME AQ  2:52.62  32              P  1:23.02
JHONG, ANTHONY        15 PC PLEASANTON SE  2:54.36  33              P  1:19.19

============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    15-16   100 FLY                                     EVENT  124
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J  1:00.11   2    58.57 F1
                                                                    F    27.65
SHARMA, ARJUN         15 PC CROW CANYON C  1:00.95   4    59.49 F2
                                                                    F    28.14
BERTELSMAN, JUSTIN    16 GU PEARLAND AQUA  1:00.98   5  1:00.14 F3
                                                                    F    28.42
READ, JUSTIN          15 PC DE ANZA CUPER  1:01.02   6  1:00.36 F4
                                                                    F    28.68
LOWENSTEIN, ZACHARY   16 PC VALLEY SPLASH  1:00.31   3  1:00.41 F5
                                                                    F    28.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    15-16   100 FLY                                     EVENT  124
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ERIKS, KEITH          16 ** VANCOUVER DOL  1:01.04   7  1:00.47 F6
                                                                    F    28.49
CHAN, GARRETT         16 PC FLYING FISH    1:01.33   8  1:01.03 F7
                                                                    F    28.66
SALDIVAR, OMAR        16 PC NAPA VALLEY S  1:01.34   9  1:01.05 F8
                                                                    F    29.27

ZYLA, MICHAL          15 PC TERRAPINS SWI    59.93   1
SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J  1:00.11   2
LOWENSTEIN, ZACHARY   16 PC VALLEY SPLASH  1:00.31   3
SHARMA, ARJUN         15 PC CROW CANYON C  1:00.95   4
BERTELSMAN, JUSTIN    16 GU PEARLAND AQUA  1:00.98   5
READ, JUSTIN          15 PC DE ANZA CUPER  1:01.02   6
ERIKS, KEITH          16 ** VANCOUVER DOL  1:01.04   7
CHAN, GARRETT         16 PC FLYING FISH    1:01.33   8
SALDIVAR, OMAR        16 PC NAPA VALLEY S  1:01.34   9
TAMAYO, VICTOR        16 PC WEST COAST AQ  1:01.44  10
FRIGARD, JACOB        16 PC TERRAPINS SWI  1:01.67  11
LEON, KEVIN           15 ** ACUATICA NELS  1:01.72  12
YEUNG, ANTHONY        15 PC FLYING FISH    1:01.83  13
SUN, BRYAN            15 PC FLYING FISH    1:02.39  14
NOLL, JOSHUA          16 OR TUALATIN HILL  1:02.83  15
JOHNSON, TERRY        15 SN ARDEN HILLS S  1:02.85  16
SHEN, TONY            16 PC PLEASANTON SE  1:03.29  17
HIGA, D ILLON         16 ** VANCOUVER DOL  1:03.47  18
MALAPIRA, PATRICK     15 PC MISSION SAN J  1:03.59  19
TRUONG, BILL          15 PC SANTA CLARA S  1:03.64  20
JALIHAL, ADITYA       16 PC SAN RAMON VAL  1:04.08  22
WU, STANLEY           15 PC UN  (PC)       1:04.08  21
MAGANA, NICHOLAS      16 AZ SCOTTSDALE AQ  1:04.68  23
LAWS, GUS             15 PC TERRAPINS SWI  1:05.08  24
RODGERS, TYLER        15 SN NORTHERN SIER  1:05.15  25
TEAGUE, MILES         16 PC CROW CANYON C  1:05.52  26
CHEN, JASON           16 PC PLEASANTON SE  1:05.88  27
YU, CHRIS             16 PC MISSION SAN J  1:06.36  28
MITCHELL, COLIN       15 ** VANCOUVER DOL  1:06.58  29
REYNOLDS, JACOB       16 PC WALNUT CREEK   1:07.34  30

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    15-16   200 FLY                                     EVENT   96
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ERIKS, COLIN          16 ** VANCOUVER DOL  2:13.46   3  2:11.56 F1  P  1:03.87
                                                                    F    29.84  1:03.61  1:37.36
BERTELSMAN, JUSTIN    16 GU PEARLAND AQUA  2:13.40   2  2:12.41 F2  P  1:03.96
                                                                    F    29.97  1:03.81  1:38.37
CHAN, GARRETT         16 PC FLYING FISH    2:17.60   5  2:15.51 F3  P  1:04.42
                                                                    F    29.72  1:04.00  1:39.60
JOHNSON, TERRY        15 SN ARDEN HILLS S  2:19.50   6  2:15.57 F4  P  1:05.84
                                                                    F    30.43  1:04.72  1:40.04
LEON, KEVIN           15 ** ACUATICA NELS  2:13.31   1  2:15.82 F5  P  1:03.70
                                                                    F    30.06  1:04.20  1:39.24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    15-16   200 FLY                                     EVENT   96
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YEUNG, ANTHONY        15 PC FLYING FISH    2:16.63   4  2:16.42 F6  P  1:04.56
                                                                    F    29.85  1:03.72  1:38.94
NOLL, JOSHUA          16 OR TUALATIN HILL  2:19.55   7  2:20.11 F7  P  1:05.81
                                                                    F    31.14  1:06.12  1:42.83
LARSON, DAVID         15 PC TERRAPINS SWI  2:19.78   8  2:21.22 F8  P  1:06.57
                                                                    F    31.64  1:07.86  1:44.41

LEON, KEVIN           15 ** ACUATICA NELS  2:13.31   1              P  1:03.70
BERTELSMAN, JUSTIN    16 GU PEARLAND AQUA  2:13.40   2              P  1:03.96
ERIKS, COLIN          16 ** VANCOUVER DOL  2:13.46   3              P  1:03.87
YEUNG, ANTHONY        15 PC FLYING FISH    2:16.63   4              P  1:04.56
CHAN, GARRETT         16 PC FLYING FISH    2:17.60   5              P  1:04.42
JOHNSON, TERRY        15 SN ARDEN HILLS S  2:19.50   6              P  1:05.84
NOLL, JOSHUA          16 OR TUALATIN HILL  2:19.55   7              P  1:05.81
LARSON, DAVID         15 PC TERRAPINS SWI  2:19.78   8              P  1:06.57
SUN, BRYAN            15 PC FLYING FISH    2:20.33   9              P  1:05.29
WU, STANLEY           15 PC UN  (PC)       2:20.38  10              P  1:05.36
TAMAYO, VICTOR        16 PC WEST COAST AQ  2:20.46  11              P  1:07.04
BRANHAM, MACKENZIE    15 ** VANCOUVER DOL  2:20.64  12              P  1:06.75
GARCIA, ERIK          15 PC OTTER SWIM CL  2:24.26  13              P  1:08.86
MIGUEL, BRANDON       16 PC VALLEJO AQUAT  2:24.55  14              P  1:06.28
HIGA, D ILLON         16 ** VANCOUVER DOL  2:24.60  15              P  1:08.00
SALDIVAR, OMAR        16 PC NAPA VALLEY S  2:25.63  16              P  1:07.64
LAWS, GUS             15 PC TERRAPINS SWI  2:25.88  17              P  1:07.29
SHAKER, SHARIF        15 PC CROW CANYON C  2:26.79  18              P  1:08.50
CAMERINO, NICO        15 PC OTTER SWIM CL  2:27.39  19              P  1:08.43
SVINDLAND, SAMUEL     15 SN WOLVERINE AQU  2:28.22  20              P  1:09.00
DOYLE, CONNOR         15 PC CROW CANYON C  2:29.95  21              P  1:07.06
TRUONG, BILL          15 PC SANTA CLARA S  2:29.98  22              P  1:08.95

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    15-16   200 I.M.                                    EVENT   60
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SILVERTHORN, NICK     16 PC PLEASANTON SE  2:15.12   2  2:11.06 F1  P  1:03.52
                                                                    F    27.90  1:03.42  1:41.03
SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J  2:15.01   1  2:11.66 F2  P  1:03.28
                                                                    F    27.98  1:01.37  1:40.55
ERIKS, KEITH          16 ** VANCOUVER DOL  2:15.42   3  2:12.61 F3  P  1:03.76
                                                                    F    29.31  1:02.59  1:42.07
BERTELSMAN, JUSTIN    16 GU PEARLAND AQUA  2:17.87   9  2:14.56 F4  P  1:03.72
                                                                    F    29.36  1:03.08  1:43.75
KOU, TIMOTHY          16 PC SANTA CLARA S  2:16.17   6  2:14.74 F5  P  1:07.02
                                                                    F    28.86  1:06.53  1:44.26
ERIKS, COLIN          16 ** VANCOUVER DOL  2:16.36   7  2:15.60 F6  P  1:04.76
                                                                    F    29.86  1:04.47  1:45.17
BELLO, PAVEL          16 ** ACUATICA NELS  2:15.92   4  2:15.67 F7  P  1:03.29
                                                                    F    28.58  1:03.73  1:44.12
TANIZAKI-HUDSON, DERE 16 PC LYNBROOK AQUA  2:16.03   5  2:17.76 F8  P  1:02.47
                                                                    F    30.24  1:06.60  1:44.82

SUN, JEROME           15 PC MISSION SAN J  2:15.01   1              P  1:03.28

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    15-16   200 I.M.                                    EVENT   60
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SILVERTHORN, NICK     16 PC PLEASANTON SE  2:15.12   2              P  1:03.52
ERIKS, KEITH          16 ** VANCOUVER DOL  2:15.42   3              P  1:03.76
BELLO, PAVEL          16 ** ACUATICA NELS  2:15.92   4              P  1:03.29
TANIZAKI-HUDSON, DERE 16 PC LYNBROOK AQUA  2:16.03   5              P  1:02.47
KOU, TIMOTHY          16 PC SANTA CLARA S  2:16.17   6              P  1:07.02
ERIKS, COLIN          16 ** VANCOUVER DOL  2:16.36   7              P  1:04.76
BERTELSMAN, JUSTIN    16 GU PEARLAND AQUA  2:17.87   9              P  1:03.72
GRENON, MICHAEL       15 PC TERRAPINS SWI  2:17.87   8              P  1:04.72
FRIGARD, JACOB        16 PC TERRAPINS SWI  2:18.32  10              P  1:04.60
CHARRAGA, RODRIGO     16 ** ACUATICA NELS  2:18.76  11              P  1:05.65
KUSHNEROV, MARTIN     15 PC DE ANZA CUPER  2:18.82  12              P  1:06.02
MONTOUR, MAXWELL      15 AZ PHOENIX SWIM   2:18.96  13              P  1:02.83
ORDES, IAN            16 PC WEST COAST AQ  2:19.02  14              P  1:06.86
WU, STANLEY           15 PC UN  (PC)       2:19.52  15              P  1:04.67
TORRES, JORGE         16 ** ACUATICA NELS  2:19.95  16              P  1:05.97
CHEN, JASON           16 PC PLEASANTON SE  2:20.83  17              P  1:05.72
BUCHALSKI, BENJAMIN   16 OR TUALATIN HILL  2:21.49  18              P  1:08.35
READ, JUSTIN          15 PC DE ANZA CUPER  2:21.63  19              P  1:07.06
VEGA, JORDAN          15 PC PEAK           2:21.85  20              P  1:05.85
YEUNG, ANTHONY        15 PC FLYING FISH    2:21.86  21              P  1:06.47
HANNIGAN, MICHAEL     16 PC QUICKSILVER S  2:22.28  22              P  1:06.87
BRANHAM, MACKENZIE    15 ** VANCOUVER DOL  2:22.80  23              P  1:08.64
GARCIA, ERIK          15 PC OTTER SWIM CL  2:22.84  24              P  1:07.11
SHEN, TONY            16 PC PLEASANTON SE  2:23.04  25              P  1:08.02
SUN, BRYAN            15 PC FLYING FISH    2:23.39  26              P  1:06.39
CAMERINO, NICO        15 PC OTTER SWIM CL  2:24.80  27              P  1:07.30
KHAN, MARZUQ          15 PC SANTA CLARA S  2:25.12  29              P  1:06.93
SEARS, JARED          16 PC PACIFIC COAST  2:25.12  28              P  1:08.95
HIGA, D ILLON         16 ** VANCOUVER DOL  2:25.31  30              P  1:08.25
KAPPHAHN, ALEXANDER   15 SN ARDEN HILLS S  2:25.40  31              P  1:08.19
TAMAYO, VICTOR        16 PC WEST COAST AQ  2:26.46  32              P  1:06.43
SHARMA, ARJUN         15 PC CROW CANYON C  2:26.80  33              P  1:07.60
YU, CHRIS             16 PC MISSION SAN J  2:26.82  34              P  1:09.01
JOHNSON, TERRY        15 SN ARDEN HILLS S  2:26.92  35              P  1:07.10
APPLEBAUM, JOSH       16 PC QUICKSILVER S  2:27.61  36              P  1:09.53
QUARANTE, MARCELLO    15 AZ SCOTTSDALE AQ  2:28.43  37              P  1:10.44

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    15-18   200 M. R.                                   EVENT  138
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VAND,  A  15-18       18 ** VANCOUVER DOL               1:52.23   1      29.09  1:01.39  1:27.46
         ERIKS, KEITH        16
         WONG, MICHAEL       18
         ZHENG, STEVEN       18
         KASTING, NICOLAS    17
CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               1:53.41   2      28.71  1:00.51  1:27.55
         WILLIAMS, DILLON    17
         USINGER, BRETT      17
         HUGHES, BRYAN       17
         SHAKER, SHARIF      15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    15-18   200 M. R.                                   EVENT  138
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THSC,  A  15-18       18 OR TUALATIN HILL               1:53.92   3      30.06  1:01.31  1:29.12
         WEITZEL, JACOB      17
         KWONG, KASEY        17
         BUCHALSKI, BENJAMIN 16
         HELD, BYRON         17
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               1:55.50   4      29.01  1:01.62  1:30.61
         WEBSTER, MATT       17
         KOU, TIMOTHY        16
         LOK, JUSTIN         17
         HEALE, ARTHUR       17
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               1:55.93   5      30.93  1:02.81  1:30.79
         TSAI, RANDY         15
         KUSHNEROV, MARTIN   15
         READ, JUSTIN        15
         SAMOILOV, ALEXANDER 16
CROW,  B  15-18       18 PC CROW CANYON C               1:56.15   6      30.94  1:02.74  1:30.38
         SHARMA, ARJUN       15
         LEE, ROLLAND        17
         USINGER, BRETT      17
         TEAGUE, MILES       16
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               1:56.18   7      29.49  1:03.21  1:31.20
         CHEN, JASON         16
         MCLAUGHLIN, KEVIN   17
         THOMPSON, JAMES     17
         JOHNSTON, NICK      17
VAND,  B  15-18       18 ** VANCOUVER DOL               1:56.21   8      30.10  1:02.94  1:31.10
         ERIKS, COLIN        16
         BRANHAM, MACKENZIE  15
         HIGA, D ILLON       16
         LI, BILL            16
CDST,  A  15-18       18 PC CALIFORNIA DO               1:56.27          29.91  1:04.96  1:31.19
         LEE, MATTHEW        15
         ZHOU, DAVID         16
         CHOI, MICHAEL       17
         SUI, MICHAEL        16
QSS,  A  15-18        18 PC QUICKSILVER S               1:56.65          30.47  1:02.57  1:31.57
         MCCOMBS, RYAN       17
         POLOVINKIN, NIKITA  18
         KIM, TRAVIS         17
         FLICKNER, MATTHEW   18
OSC,  A  15-18        18 PC OTTER SWIM CL               1:56.67          30.75  1:03.86  1:30.20
         GARCIA, ERIK        15
         WONG, JASON         18
         GARIN, IVAN         17
         CAMERINO, NICO      15
WEST,  A  15-18       18 PC WEST COAST AQ               1:56.83          31.80  1:03.38  1:30.53
         HUANG, PAUL         17
         ORDES, IAN          16
         BUI, ANDREW         17
         TAMAYO, ESTEVAN     15
MSJA,  A  15-18       18 PC MISSION SAN J               1:57.87          29.62  1:03.61  1:31.12
         SUN, JEROME         15
         MALAPIRA, PATRICK   15
         YU, CHRIS           16
         GRAVERSEN, EMIL     15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    15-18   200 M. R.                                   EVENT  138
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               2:02.02          30.02  1:07.43  1:35.78
         DOUROV, CHRISTOPHER 17
         JHONG, ANTHONY      15
         SHEN, TONY          16
         FERNAINY, CHRISTOPHE17
FF,  A  15-18         18 PC FLYING FISH                 2:02.56          32.24  1:07.85  1:36.29
         LAM, ERIC           17
         XU, JONATHAN        16
         CHAN, GARRETT       16
         YEUNG, ANTHONY      15
SAC,  A  15-18        18 AZ SCOTTSDALE AQ               2:02.64          31.09  1:06.54  1:36.76
         MAGANA, NICHOLAS    16
         SWANSON, GARRETT    18
         ROBERTS, IAN        17
         SCIMECA, ADAM       18
SSF,  A  15-18        18 PC SOUTH SAN FRA               2:03.23          32.87  1:05.16  1:34.95
         LEE, AARON          17
         HAO, MICHAEL        16
         KIM, MATTHEW        15
         NGUYEN, JEFFREY     15
WEST,  B  15-18       18 PC WEST COAST AQ               2:04.94          33.36  1:08.01  1:37.30
         LE, MINH            15
         NGUYEN, BRANDON     15
         TANTIYAVARONG, TAKAY16
         AGUILAR, CHRISTIAN  16
FF,  B  15-18         18 PC FLYING FISH                 2:20.10          41.70  1:19.52  1:50.83
         CROOK, NATHAN       17
         LUO, DEAN           16
         KAN, JONATHAN       16
         REN, JAKE           15

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    15-18   400 M. R.                                   EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               4:02.65   1      30.39  1:01.75  1:32.96  2:08.45  2:36.28  3:08.68  3:34.16
         CHEN, JASON         16
         SILVERTHORN, NICK   16
         THOMPSON, JAMES     17
         JOHNSTON, NICK      17
CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               4:03.83   2      30.33  1:02.70  1:34.71  2:10.88  2:38.19  3:09.03  3:35.26
         WILLIAMS, DILLON    17
         USINGER, BRETT      17
         HUGHES, BRYAN       17
         SHARMA, ARJUN       15
VAND,  A  15-18       18 ** VANCOUVER DOL               4:07.53   3      30.55  1:02.81  1:35.78  2:14.21  2:40.84  3:12.02  3:38.20
         ERIKS, KEITH        16
         BRANHAM, MACKENZIE  15
         ZHENG, STEVEN       18
         KASTING, NICOLAS    17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    15-18   400 M. R.                                   EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THSC,  A  15-18       18 OR TUALATIN HILL               4:08.91   4      31.65  1:04.46  1:36.16  2:12.56  2:40.97  3:13.78  3:40.03
         WEITZEL, JACOB      17
         KWONG, KASEY        17
         NOLL, JOSHUA        16
         BUCHALSKI, BENJAMIN 16
SAC,  A  15-18        18 AZ SCOTTSDALE AQ               4:11.83   5      30.65  1:03.76  1:37.69  2:16.81  2:44.21  3:17.27  3:43.20
         STIRLING, KENNETH   15
         QUARANTE, MARCELLO  15
         MAGANA, NICHOLAS    16
         SWANSON, GARRETT    18
WEST,  A  15-18       18 PC WEST COAST AQ               4:12.73   6      30.85  1:04.84  1:36.26  2:14.15  2:42.05  3:15.72  3:42.85
         TAMAYO, VICTOR      16
         ORDES, IAN          16
         BUI, ANDREW         17
         HUANG, PAUL         17
VAND,  B  15-18       18 ** VANCOUVER DOL               4:14.50   7      31.88  1:04.46  1:37.29  2:16.03  2:44.70  3:19.18  3:45.11
         ERIKS, COLIN        16
         WONG, MICHAEL       18
         HIGA, D ILLON       16
         MITCHELL, COLIN     15
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               4:14.81   8      32.83  1:07.45  1:39.69  2:16.95  2:45.43  3:17.69  3:44.80
         TSAI, RANDY         15
         KUSHNEROV, MARTIN   15
         READ, JUSTIN        15
         SAMOILOV, ALEXANDER 16
OSC,  A  15-18        18 PC OTTER SWIM CL               4:15.99          31.73  1:04.84  1:39.60  2:19.07  2:46.11  3:18.32  3:45.76
         GARCIA, ERIK        15
         WONG, JASON         18
         GARIN, IVAN         17
         CAMERINO, NICO      15
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               4:18.75          31.03  1:03.28  1:37.38  2:18.55  2:47.45  3:20.37  3:48.12
         DOUROV, CHRISTOPHER 17
         MCLAUGHLIN, KEVIN   17
         SHEN, TONY          16
         FERNAINY, CHRISTOPHE17
MSJA,  A  15-18       18 PC MISSION SAN J               4:19.44          32.53  1:06.81  1:38.96  2:16.71  2:46.58  3:21.15  3:48.27
         GRAVERSEN, EMIL     15
         SUN, JEROME         15
         MALAPIRA, PATRICK   15
         YU, CHRIS           16
FF,  A  15-18         18 PC FLYING FISH                 4:26.83          32.64  1:07.92  1:44.57  2:26.13  2:54.78  3:27.17
         SUN, BRYAN          15
         HO, JUSTIN          17
         CHAN, GARRETT       16
         YEUNG, ANTHONY      15
WEST,  B  15-18       18 PC WEST COAST AQ               4:38.59          33.61  1:10.52  1:47.12  2:29.62  2:59.93  3:35.06  4:04.85
         TAMAYO, ESTEVAN     15
         NGUYEN, BRANDON     15
         TANTIYAVARONG, TAKAY16
         TRUONG, DARREN      15
FF,  B  15-18         18 PC FLYING FISH                  DQUED           33.45  1:09.12  1:43.39  2:22.65           2:45.86  4:00.69
         LAM, ERIC           17
         YAUNG, ALEXANDER    17
         KAN, JONATHAN       16
         REN, JAKE           15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    15-18   400 M. R.                                   EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S                DQUED           32.78  1:06.04  1:39.69  2:16.10  2:44.53  3:18.46  3:45.08
         BECK, JASON         17
         KOU, TIMOTHY        16
         WEBSTER, MATT       17
         LOK, JUSTIN         17

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    15-18   200 F. R.                                   EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAC,  A  15-18        18 AZ SCOTTSDALE AQ               1:39.20   1      25.57    49.74  1:14.21
         SCIMECA, ADAM       18
         MAGANA, NICHOLAS    16
         SWANSON, GARRETT    18
         STIRLING, KENNETH   15
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               1:39.67   2      24.68    49.59  1:38.30
         SILVERTHORN, NICK   16
         CHEN, JASON         16
         JOHNSTON, NICK      17
         SHEN, TONY          16
VAND,  A  15-18       18 ** VANCOUVER DOL               1:40.79   3      25.02    50.45  1:15.44
         KASTING, NICOLAS    17
         ERIKS, COLIN        16
         ZHENG, STEVEN       18
         LI, BILL            16
QSS,  A  15-18        18 PC QUICKSILVER S               1:40.82   4      25.54    50.76  1:15.78
         MCCOMBS, RYAN       17
         HANNIGAN, MICHAEL   16
         FLICKNER, MATTHEW   18
         POLOVINKIN, NIKITA  18
THSC,  A  15-18       18 OR TUALATIN HILL               1:41.24   5      25.23    50.57  1:15.78
         HELD, BYRON         17
         KWONG, KASEY        17
         WEITZEL, JACOB      17
         BUCHALSKI, BENJAMIN 16
CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               1:41.62   6      25.49    51.11  1:15.96
         WILLIAMS, DILLON    17
         LEE, ROLLAND        17
         HUGHES, BRYAN       17
         USINGER, BRETT      17
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               1:42.28   7      50.06    51.78  1:17.56
         LOK, JUSTIN         17
         KOU, TIMOTHY        16
         BECK, JASON         17
         NUNAN, MICHAEL      18
WEST,  A  15-18       18 PC WEST COAST AQ               1:42.87   8      26.52    52.89  1:17.55
         HUANG, PAUL         17
         TAMAYO, ESTEVAN     15
         ORDES, IAN          16
         BUI, ANDREW         17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    15-18   200 F. R.                                   EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CDST,  A  15-18       18 PC CALIFORNIA DO               1:43.64          25.65    50.96  1:18.42
         SUI, MICHAEL        16
         LEE, MATTHEW        15
         ZHOU, DAVID         16
         CHOI, MICHAEL       17
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               1:43.73          25.75    51.46  1:17.26
         THOMPSON, JAMES     17
         DOUROV, CHRISTOPHER 17
         MCLAUGHLIN, KEVIN   17
         FERNAINY, CHRISTOPHE17
CROW,  B  15-18       18 PC CROW CANYON C               1:43.83          25.74    51.60  1:17.95
         SHARMA, ARJUN       15
         TEAGUE, MILES       16
         BROWN, BRONSON      17
         SHAKER, SHARIF      15
FF,  A  15-18         18 PC FLYING FISH                 1:44.16          26.27    52.38  1:18.33
         CHAN, GARRETT       16
         SUN, BRYAN          15
         YEUNG, ANTHONY      15
         HO, JUSTIN          17
VAND,  B  15-18       18 ** VANCOUVER DOL               1:44.51          26.21    52.23  1:18.89
         ERIKS, KEITH        16
         ERIKS, COLIN        16
         MITCHELL, COLIN     15
         HIGA, D ILLON       16
OSC,  A  15-18        18 PC OTTER SWIM CL               1:44.66          25.56    51.37  1:17.92
         GARIN, IVAN         17
         WONG, JASON         18
         GARCIA, ERIK        15
         CAMERINO, NICO      15
MSJA,  A  15-18       18 PC MISSION SAN J               1:45.35          25.51    52.54  1:18.81
         SUN, JEROME         15
         MALAPIRA, PATRICK   15
         YU, CHRIS           16
         GRAVERSEN, EMIL     15
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               1:46.23          26.26    53.46  1:20.01
         SAMOILOV, ALEXANDER 16
         NGO, MATTHEW        15
         ASAO, HIKARU        18
         READ, JUSTIN        15
WEST,  B  15-18       18 PC WEST COAST AQ               1:49.59          27.06    53.87  1:21.82
         TAMAYO, VICTOR      16
         TANTIYAVARONG, TAKAY16
         AGUILAR, CHRISTIAN  16
         NGUYEN, BRANDON     15
FF,  B  15-18         18 PC FLYING FISH                 1:50.55          28.04    55.58  1:22.45
         XU, JONATHAN        16
         YAUNG, ALEXANDER    17
         KAN, JONATHAN       16
         LAM, ERIC           17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    15-18   400 F. R.                                   EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VAND,  A  15-18       18 ** VANCOUVER DOL               3:40.51   1      27.07    56.10           1:19.04  2:18.17  2:46.47  3:12.12
         ZHENG, STEVEN       18
         LI, BILL            16
         ERIKS, COLIN        16
         KASTING, NICOLAS    17
SAC,  A  15-18        18 AZ SCOTTSDALE AQ               3:40.61   2      26.95    57.05  1:23.32  1:51.34  2:17.20  2:45.15  3:12.16
         SCIMECA, ADAM       18
         MAGANA, NICHOLAS    16
         SWANSON, GARRETT    18
         STIRLING, KENNETH   15
CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               3:42.25   3      27.61    56.65  1:23.28  1:51.70  2:18.57  2:48.10  3:14.17
         SHARMA, ARJUN       15
         HUGHES, BRYAN       17
         LEE, ROLLAND        17
         USINGER, BRETT      17
THSC,  A  15-18       18 OR TUALATIN HILL               3:45.46   4      27.64    57.10  1:23.63  1:52.73  2:20.55  2:49.71  3:16.56
         HELD, BYRON         17
         WEITZEL, JACOB      17
         KWONG, KASEY        17
         BUCHALSKI, BENJAMIN 16
WEST,  A  15-18       18 PC WEST COAST AQ               3:45.61   5      27.15    56.24  1:22.57  1:51.70  2:19.07  2:49.46  3:16.39
         BUI, ANDREW         17
         ORDES, IAN          16
         TAMAYO, ESTEVAN     15
         HUANG, PAUL         17
VAND,  B  15-18       18 ** VANCOUVER DOL               3:48.14   6      27.82    56.63  1:24.04  1:53.39  2:20.94  2:50.93  3:17.49
         ERIKS, KEITH        16
         BRANHAM, MACKENZIE  15
         MITCHELL, COLIN     15
         HIGA, D ILLON       16
FF,  A  15-18         18 PC FLYING FISH                 3:48.36   7      27.07    57.24  1:25.11  1:54.55  2:22.24  2:51.73  3:18.66
         HO, JUSTIN          17
         SUN, BRYAN          15
         CHAN, GARRETT       16
         YEUNG, ANTHONY      15
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               3:49.16   8      27.50    57.14  1:24.64  1:56.13  2:23.75  2:53.56  3:20.80
         LOK, JUSTIN         17
         WEBSTER, MATT       17
         BECK, JASON         17
         KOU, TIMOTHY        16
MSJA,  A  15-18       18 PC MISSION SAN J               3:49.71          26.67    55.32  1:22.93  1:54.39  2:21.74  2:51.73  3:18.68
         SUN, JEROME         15
         MALAPIRA, PATRICK   15
         GRAVERSEN, EMIL     15
         YU, CHRIS           16
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               3:52.69          26.96    55.82  1:23.28  1:54.83  2:22.37  2:52.44  3:21.37
         DOUROV, CHRISTOPHER 17
         MCLAUGHLIN, KEVIN   17
         FERNAINY, CHRISTOPHE17
         JHONG, ANTHONY      15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    15-18   400 F. R.                                   EVENT   22
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               3:52.94          28.14    57.46  1:25.06  1:54.77  2:23.13  2:55.31  3:22.95
         READ, JUSTIN        15
         KUSHNEROV, MARTIN   15
         SASAGAWA, KOKI      17
         SAMOILOV, ALEXANDER 16
WEST,  B  15-18       18 PC WEST COAST AQ               4:00.61          28.18    58.61  1:28.36  2:01.91  2:30.20  3:00.92  3:29.65
         TAMAYO, VICTOR      16
         TRUONG, DARREN      15
         TANTIYAVARONG, TAKAY16
         NGUYEN, BRANDON     15
FF,  B  15-18         18 PC FLYING FISH                 4:08.58          29.83  1:02.98  1:31.21  2:02.44  2:32.42  3:08.58  3:36.74
         LAM, ERIC           17
         YAUNG, ALEXANDER    17
         REN, JAKE           15
         KAN, JONATHAN       16
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    15-18   800 F. R.                                   EVENT  106
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               7:57.15   1      27.83    57.49  1:27.58  1:57.26  2:25.73  2:56.45  3:26.80
         SILVERTHORN, NICK   16                                        3:56.40  4:23.97  4:54.34  5:25.92  5:57.35           6:54.87
         CHEN, JASON         16                                        7:26.21
         JOHNSTON, NICK      17
         SHEN, TONY          16
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               7:59.22   2      27.50    56.95  1:27.28  1:56.30  2:24.95  2:56.65  3:29.27
         SHIMOMURA, SAM      18                                        4:01.89  4:30.06  5:00.15  5:31.40  6:01.62  6:28.62  6:58.08
         BECK, JASON         17                                        7:28.63
         KOU, TIMOTHY        16
         CHANG, HOWIE        18
VAND,  A  15-18       18 ** VANCOUVER DOL               8:03.06   3      28.56    59.29  1:30.29  2:00.58  2:28.11  3:00.17  3:32.61
         ERIKS, COLIN        16                                        4:02.71           5:00.33  5:32.02  6:02.96  6:29.95  6:59.72
         ZHENG, STEVEN       18                                        7:31.76
         ERIKS, KEITH        16
         LI, BILL            16
CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               8:09.62   4      28.11    58.38  1:28.30  1:57.74  2:24.94  2:56.60  3:29.63
         HUGHES, BRYAN       17                                        4:03.98  4:31.29  5:02.29  5:34.46  6:06.11  6:34.43  7:05.66
         WILLIAMS, DILLON    17                                        7:37.74
         USINGER, BRETT      17
         LEE, ROLLAND        17
THSC,  A  15-18       18 OR TUALATIN HILL               8:16.61   5      28.68    58.75  1:30.63  2:02.67  2:31.18  3:01.96  3:33.69
         WEITZEL, JACOB      17                                        4:05.00  4:33.57  5:04.67  5:36.67  6:08.50  6:36.94  7:09.04
         BUCHALSKI, BENJAMIN 16                                        7:43.06
         POU, SOVIJJA        17
         HELD, BYRON         17
WEST,  A  15-18       18 PC WEST COAST AQ               8:17.38   6      29.00  1:01.38  1:35.15  2:08.14  2:35.13  3:06.45  3:39.54
         TAMAYO, ESTEVAN     15                                        4:12.28  4:40.61  5:13.18  5:45.35  6:17.12  6:44.76  7:15.33
         ORDES, IAN          16                                        7:46.95
         BUI, ANDREW         17
         HUANG, PAUL         17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    15-18   800 F. R.                                   EVENT  106
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               8:20.22   7      28.25    59.98  1:32.33  2:03.36  2:31.89  3:02.61  3:34.21
         DOUROV, CHRISTOPHER 17                                        4:05.35           5:05.64  5:39.40  6:11.97  6:40.71  7:13.23
         THOMPSON, JAMES     17                                        7:46.90
         FERNAINY, CHRISTOPHE17
         MCLAUGHLIN, KEVIN   17
FF,  A  15-18         18 PC FLYING FISH                 8:27.89   8      29.47  1:01.58  1:33.78  2:06.77           3:09.24  3:41.67
         SUN, BRYAN          15                                        4:14.81  4:43.26  5:15.48  5:48.65  6:21.00           7:20.45
         HO, JUSTIN          17                                        7:54.41
         CHAN, GARRETT       16
         YEUNG, ANTHONY      15
SAC,  A  15-18        18 AZ SCOTTSDALE AQ               8:28.23          29.26  1:00.69  1:32.45  2:03.36  2:29.86  3:01.18  3:37.03
         MILLER, WESTON      17                                        4:11.22  4:40.34  5:12.58  5:46.09  6:20.16  6:49.04  7:21.99
         MAGANA, NICHOLAS    16                                        7:55.02
         KLEIN, CHARLES      15
         STIRLING, KENNETH   15
OSC,  A  15-18        18 PC OTTER SWIM CL               8:34.94          30.54  1:03.45  1:36.19  2:09.03  2:39.10  3:11.77  3:44.98
         GARCIA, ERIK        15                                        4:17.74  4:47.16  5:20.55  5:55.25  6:29.99  6:58.61  7:31.11
         CAMERINO, NICO      15                                        8:03.58
         WONG, JASON         18
         GARIN, IVAN         17
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               8:38.45          29.62  1:01.99  1:35.22  2:07.47  2:37.28  3:10.70  3:45.24
         READ, JUSTIN        15                                        4:20.21  4:49.46  5:22.13  5:56.49  6:30.66  6:59.25  7:31.95
         NGO, MATTHEW        15                                        8:05.76
         TSAI, RANDY         15
         KUSHNEROV, MARTIN   15

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    17-18   50 FREE                                     EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SWANSON, GARRETT      18 AZ SCOTTSDALE AQ    25.27   3    24.53 F1
KASTING, NICOLAS      17 ** VANCOUVER DOL    25.17   2    24.92 F2
HELD, BYRON           17 OR TUALATIN HILL    25.63   4    25.26 F3
JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE    25.70   6    25.57 F4
ELMORE, ARES          17 PC VALLEJO AQUAT    25.83   9    25.63 F5
MOORE, KEVIN          17 AZ PHOENIX SWIM     25.75   7    25.77 F6
BUI, ANDREW           17 PC WEST COAST AQ    25.88  10    25.82 F7
SWENSON, TANNER       17 PC OAKLAND UNDER    25.77   8    25.90 F8

BROWN, CHRISTIAN      18 PC TERRAPINS SWI    25.16   1
KASTING, NICOLAS      17 ** VANCOUVER DOL    25.17   2
SWANSON, GARRETT      18 AZ SCOTTSDALE AQ    25.27   3
CALLAGHAN, MARCUS     21 PC VALLEY SPLASH    25.57   1
HELD, BYRON           17 OR TUALATIN HILL    25.63   4
KHOJASTEH, KEVIN      18 PC PEAK             25.66   5
JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE    25.70   6
MOORE, KEVIN          17 AZ PHOENIX SWIM     25.75   7
SWENSON, TANNER       17 PC OAKLAND UNDER    25.77   8
ELMORE, ARES          17 PC VALLEJO AQUAT    25.83   9
BUI, ANDREW           17 PC WEST COAST AQ    25.88  10
CONROY, BRANDON       18 PC PEAK             25.95  12
DOUROV, CHRISTOPHER   17 PC PLEASANTON SE    25.95  11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    17-18   50 FREE                                     EVENT   72
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZAVALA, AJ            18 PC PEAK             26.02  13
DILLANE, JACK         17 PC USF KORET YOU    26.05  14
CHEN, VICTOR          18 PC PALO ALTO STA    26.09  15
THOMPSON, JAMES       17 PC PLEASANTON SE    26.14  16
SCIMECA, ADAM         18 AZ SCOTTSDALE AQ    26.16  17
BORMAN, MAX           17 PC OSPREY AQUATI    26.21  18
HUSSEY, RYAN          23 PC VALLEY SPLASH    26.25   2
COCOL, VADIM          19 PC SANTA CLARA S    26.32   3
AVERY, DAVID          17 PC HILLS HURRICA    26.40  19
BECK, JASON           17 PC SANTA CLARA S    26.43  20
GUTIERREZ, RAUL       17 ** ACUATICA NELS    26.44  21
HO, JUSTIN            17 PC FLYING FISH      26.54  22
LOK, JUSTIN           17 PC SANTA CLARA S    26.58  23
ZHONG, BRYAN          17 PC USF KORET YOU    26.69  24
SCHEAFFER, CHRIS      17 PC SANTA CLARA S    26.70  25
TRUONG, MORGAN        17 PC ALAMEDA ISLAN    26.80  26
GALVAN, ISAAC         17 ** ACUATICA NELS    26.85  27
LIN, LUCAS            18 PC WALNUT CREEK     26.96  28
CHEN, IVAN            17 PC PALO ALTO STA    27.03  29
ASAO, HIKARU          18 PC DE ANZA CUPER    27.06  30
BROWN, BRONSON        17 PC CROW CANYON C    27.09  31
SHENOY, ARJUNA        18 PC QUICKSILVER S    27.10  32
HO, HUGO              17 PC SAN RAMON VAL    27.25  33
WONG, JASON           18 PC OTTER SWIM CL    27.44  34

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

HUANG, PAUL           17 PC WEST COAST AQ                 26.52

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZAVALA, AJ            18 PC PEAK             55.00   6    54.46 F1
                                                                    F    26.57
SWANSON, GARRETT      18 AZ SCOTTSDALE AQ    54.07   1    54.47 F2
                                                                    F    26.59
SCHEAFFER, CHRIS      17 PC SANTA CLARA S    54.93   4    54.47 F2
                                                                    F    26.37
KASTING, NICOLAS      17 ** VANCOUVER DOL    54.85   3    54.49 F4
                                                                    F    26.16
USINGER, BRETT        17 PC CROW CANYON C    54.31   2    54.80 F5
                                                                    F    26.50
JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE    55.10   7    54.84 F6
                                                                    F    26.36
ZHENG, STEVEN         18 ** VANCOUVER DOL    55.20   8    55.08 F7
                                                                    F    26.47
SWENSON, TANNER       17 PC OAKLAND UNDER    55.61   9    56.75 F8
                                                                    F    27.04

SWANSON, GARRETT      18 AZ SCOTTSDALE AQ    54.07   1
USINGER, BRETT        17 PC CROW CANYON C    54.31   2

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KASTING, NICOLAS      17 ** VANCOUVER DOL    54.85   3
SCHEAFFER, CHRIS      17 PC SANTA CLARA S    54.93   4
LAWLER, KELTAN        17 PC PEAK             54.95   5
ZAVALA, AJ            18 PC PEAK             55.00   6
JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE    55.10   7
ZHENG, STEVEN         18 ** VANCOUVER DOL    55.20   8
SWENSON, TANNER       17 PC OAKLAND UNDER    55.61   9
BORMAN, MAX           17 PC OSPREY AQUATI    55.67  10
COCOL, VADIM          19 PC SANTA CLARA S    56.00   1
SEITZ, ANDREW         19 PC PLEASANTON SE    56.12   2
BUI, ANDREW           17 PC WEST COAST AQ    56.16  11
BURTON-MCCARTHY, JUST 17 ** SUDBURY LAURE    56.20  12
BECK, JASON           17 PC SANTA CLARA S    56.32  13
DOUROV, CHRISTOPHER   17 PC PLEASANTON SE    56.60  14
TRUONG, MORGAN        17 PC ALAMEDA ISLAN    56.67  15
CHEN, VICTOR          18 PC PALO ALTO STA    56.93  16
MOORE, KEVIN          17 AZ PHOENIX SWIM     56.98  17
HO, JUSTIN            17 PC FLYING FISH      57.02  18
HELD, BYRON           17 OR TUALATIN HILL    57.18  19
LEE, ROLLAND          17 PC CROW CANYON C    57.26  20
BRODIE, JONATHAN      18 PC SOLO AQUATICS    57.30  21
GUTIERREZ, RAUL       17 ** ACUATICA NELS    57.48  22
LOK, JUSTIN           17 PC SANTA CLARA S    57.56  23
SCIMECA, ADAM         18 AZ SCOTTSDALE AQ    57.70  24
KWONG, KASEY          17 OR TUALATIN HILL    57.75  26
RANDALL, MONTY        18 PC WALNUT CREEK     57.75  25
GALVAN, ISAAC         17 ** ACUATICA NELS    57.85  27
ELMORE, ARES          17 PC VALLEJO AQUAT    57.88  28
WONG, MICHAEL         18 ** VANCOUVER DOL    58.18  29
FERNAINY, CHRISTOPHER 17 PC PLEASANTON SE    58.52  30
WONG, JASON           18 PC OTTER SWIM CL    58.69  31
HO, HUGO              17 PC SAN RAMON VAL    59.02  32
MCLAUGHLIN, KEVIN     17 PC PLEASANTON SE    59.28  33
AVERY, DAVID          17 PC HILLS HURRICA    59.40  34
CHEN, IVAN            17 PC PALO ALTO STA  NO SHOW
THOMPSON, JAMES       17 PC PLEASANTON SE  NO SHOW

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

BARSANTI, RYAN        17 PC TERRAPINS SWI                 54.34
BUI, ANDREW           17 PC WEST COAST AQ                 56.24

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    17-18   200 FREE                                    EVENT   88
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHANG, HOWIE          18 PC SANTA CLARA S  1:56.44   1  1:56.60 F1  P    56.68
                                                                    F    27.64    57.23  1:26.86
JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE  1:59.57   3  1:58.43 F2  P    58.22
                                                                    F    28.19    57.72  1:28.19
USINGER, BRETT        17 PC CROW CANYON C  1:58.25   2  1:58.66 F3  P    57.46
                                                                    F    27.88    57.73  1:28.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    17-18   200 FREE                                    EVENT   88
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUANG, PAUL           17 PC WEST COAST AQ  1:59.68   4  1:59.58 F4  P    57.72
                                                                    F    28.03    58.38  1:29.49
ZAVALA, AJ            18 PC PEAK           2:01.91   8  2:00.01 F5  P    58.64
                                                                    F    28.05    58.18  1:29.21
THOMPSON, JAMES       17 PC PLEASANTON SE  1:59.74   5  2:02.18 F6  P    58.57
                                                                    F    28.58    59.00  1:30.75
BURTON-MCCARTHY, JUST 17 ** SUDBURY LAURE  2:02.09   9  2:02.66 F7  P    59.43
                                                                    F    28.61    59.60  1:31.26
BARSANTI, RYAN        17 PC TERRAPINS SWI  2:00.55   6   DQUED  F   P    57.97
                                                                    F    26.21    54.34

CHANG, HOWIE          18 PC SANTA CLARA S  1:56.44   1              P    56.68
USINGER, BRETT        17 PC CROW CANYON C  1:58.25   2              P    57.46
JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE  1:59.57   3              P    58.22
HUANG, PAUL           17 PC WEST COAST AQ  1:59.68   4              P    57.72
THOMPSON, JAMES       17 PC PLEASANTON SE  1:59.74   5              P    58.57
BARSANTI, RYAN        17 PC TERRAPINS SWI  2:00.55   6              P    57.97
SEITZ, ANDREW         19 PC PLEASANTON SE  2:01.12   1              P    58.44
MERTZ, KEVIN          17 PC NEPTUNE SWIMM  2:01.37   7              P    57.95
ZAVALA, AJ            18 PC PEAK           2:01.91   8              P    58.64
BURTON-MCCARTHY, JUST 17 ** SUDBURY LAURE  2:02.09   9              P    59.43
COCOL, VADIM          19 PC SANTA CLARA S  2:02.17   2              P    58.66
WEITZEL, JACOB        17 OR TUALATIN HILL  2:02.98  10              P    59.19
BECK, JASON           17 PC SANTA CLARA S  2:03.12  11              P    58.88
LEE, ROLLAND          17 PC CROW CANYON C  2:03.23  12              P    59.79
BUI, ANDREW           17 PC WEST COAST AQ  2:03.42  13              P    59.67
DOUROV, CHRISTOPHER   17 PC PLEASANTON SE  2:03.56  14              P    59.23
MILLER, WESTON        17 AZ SCOTTSDALE AQ  2:03.63  15              P    58.95
POU, SOVIJJA          17 OR TUALATIN HILL  2:03.95  16              P    59.88
GALVAN, ISAAC         17 ** ACUATICA NELS  2:04.42  17              P    58.68
TRUONG, MORGAN        17 PC ALAMEDA ISLAN  2:05.14  18              P  1:00.70
BORMAN, MAX           17 PC OSPREY AQUATI  2:05.30  19              P  1:00.87
LOK, JUSTIN           17 PC SANTA CLARA S  2:05.71  20              P  1:00.91
MCLAUGHLIN, KEVIN     17 PC PLEASANTON SE  2:06.11  21              P  1:01.37
BRODIE, JONATHAN      18 PC SOLO AQUATICS  2:06.53  22              P  1:00.56
METZSCH, SCOTT        17 OR UNATTACHED (O  2:06.67  23              P  1:01.18
FERNAINY, CHRISTOPHER 17 PC PLEASANTON SE  2:06.85  24              P  1:01.36
DIFFLEY, KYLE         17 GU PEARLAND AQUA  2:07.06  25              P  1:01.72
HO, JUSTIN            17 PC FLYING FISH    2:07.40  26              P  1:02.30
YAUNG, ALEXANDER      17 PC FLYING FISH    2:07.93  27              P  1:01.58
KASTING, NICOLAS      17 ** VANCOUVER DOL  2:09.12  28              P  1:00.75
SCIMECA, ADAM         18 AZ SCOTTSDALE AQ  2:12.42  29              P  1:03.00
HAINES, CARTER        19 PC BRENTWOOD SEA  2:12.62   3              P  1:03.40
LEMOINE, MARTY        18 PC MORGAN HILL S  2:12.89  30              P  1:04.38

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    17-18   100 BACK                                    EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KHOJASTEH, KEVIN      18 PC PEAK           1:00.19   2    59.64 F1
                                                                    F    29.23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    17-18   100 BACK                                    EVENT   32
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE    59.68   1    59.66 F2
                                                                    F    29.11
SCHEAFFER, CHRIS      17 PC SANTA CLARA S  1:02.73   5  1:01.52 F3
                                                                    F    29.73
WEBSTER, MATT         17 PC SANTA CLARA S  1:02.13   3  1:01.75 F4
                                                                    F    29.77
CHOI, MICHAEL         17 PC CALIFORNIA DO  1:02.89   6  1:02.52 F5
                                                                    F    30.59
DOUROV, CHRISTOPHER   17 PC PLEASANTON SE  1:03.78   7  1:02.72 F6
                                                                    F    30.50
SWANSON, GARRETT      18 AZ SCOTTSDALE AQ  1:03.90   8  1:02.77 F7
                                                                    F    30.74
LI, LAWRENCE          18 GU UNATTACHED (G  1:02.67   4  1:03.02 F8
                                                                    F    30.41

JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE    59.68   1
KHOJASTEH, KEVIN      18 PC PEAK           1:00.19   2
WEBSTER, MATT         17 PC SANTA CLARA S  1:02.13   3
LI, LAWRENCE          18 GU UNATTACHED (G  1:02.67   4
SCHEAFFER, CHRIS      17 PC SANTA CLARA S  1:02.73   5
CHOI, MICHAEL         17 PC CALIFORNIA DO  1:02.89   6
DOUROV, CHRISTOPHER   17 PC PLEASANTON SE  1:03.78   7
SWANSON, GARRETT      18 AZ SCOTTSDALE AQ  1:03.90   8
NGUYEN, MICHAEL       17 PC OAKLAND UNDER  1:03.94   9
CORL, ANDREW          17 CC UN (CC)        1:04.03  10
MCLAUGHLIN, KEVIN     17 PC PLEASANTON SE  1:04.12  11
BRODIE, JONATHAN      18 PC SOLO AQUATICS  1:04.20  12
WEITZEL, JACOB        17 OR TUALATIN HILL  1:04.37  13
BORMAN, MAX           17 PC OSPREY AQUATI  1:04.80  14
ZAVALA, AJ            18 PC PEAK           1:05.32  15
MCCOMBS, RYAN         17 PC QUICKSILVER S  1:05.58  16
HO, JUSTIN            17 PC FLYING FISH    1:05.80  17
KASTING, NICOLAS      17 ** VANCOUVER DOL  1:05.87  18
GOODSON, WESLEY       19 PC SAN RAMON VAL  1:06.16   1
SWENSON, TANNER       17 PC OAKLAND UNDER  1:06.87  19
SEITZ, ANDREW         19 PC PLEASANTON SE  1:07.10   2
CHEN, VICTOR          18 PC PALO ALTO STA  1:07.16  20
LAM, ERIC             17 PC FLYING FISH    1:07.18  21
HELD, BYRON           17 OR TUALATIN HILL  1:07.53  22
THOMPSON, JAMES       17 PC PLEASANTON SE  1:07.58  23
MORALES, JORGE        17 ** ACUATICA NELS  1:07.88  24
CONROY, BRANDON       18 PC PEAK           1:08.27  25
SZETO, JEREMY         17 PC SFRP ROSSI SW  1:08.31  26
WONG, JASON           18 PC OTTER SWIM CL  1:08.79  27
MARTINEZ, MICHAEL     17 PC BURLINGAME AQ  1:09.65  28
LEE, AARON            17 PC SOUTH SAN FRA  1:09.94  29
BUI, ANDREW           17 PC WEST COAST AQ  1:10.02  31
MUONIO, KARL          17 PC LOS ALTOS & M  1:10.02  30
DIFFLEY, KYLE         17 GU PEARLAND AQUA  1:10.13  32
ZIA, MARSHALL         17 PC VALLEJO AQUAT  1:10.53  33
HO, HUGO              17 PC SAN RAMON VAL  1:10.70  34
SCIMECA, ADAM         18 AZ SCOTTSDALE AQ  1:11.02  35

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    17-18   200 BACK                                    EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE  2:08.30   1  2:08.77 F1  P  1:02.39
                                                                    F    30.75  1:03.94  1:37.25
KHOJASTEH, KEVIN      18 PC PEAK           2:12.00   2  2:10.68 F2  P  1:04.53
                                                                    F    30.60  1:03.82  1:36.91
DOUROV, CHRISTOPHER   17 PC PLEASANTON SE  2:17.29   4  2:15.09 F3  P  1:06.72
                                                                    F    31.71  1:05.88  1:40.58
WEITZEL, JACOB        17 OR TUALATIN HILL  2:19.85   5  2:17.35 F4  P  1:08.49
                                                                    F    33.07  1:07.17  1:43.37
HUGHES, BRYAN         17 PC CROW CANYON C  2:15.63   3  2:17.49 F5  P  1:06.66
                                                                    F    32.56  1:07.20  1:42.52
ZAVALA, AJ            18 PC PEAK           2:21.05   7  2:17.91 F6  P  1:08.39
                                                                    F    32.26  1:06.99  1:42.63
CORL, ANDREW          17 CC UN (CC)        2:20.63   6  2:19.94 F7  P  1:08.70
                                                                    F    32.37  1:07.02  1:42.98
SWENSON, TANNER       17 PC OAKLAND UNDER  2:21.09   8  2:24.39 F8  P  1:08.20
                                                                    F    32.93  1:08.72  1:46.30

JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE  2:08.30   1              P  1:02.39
KHOJASTEH, KEVIN      18 PC PEAK           2:12.00   2              P  1:04.53
HUGHES, BRYAN         17 PC CROW CANYON C  2:15.63   3              P  1:06.66
DOUROV, CHRISTOPHER   17 PC PLEASANTON SE  2:17.29   4              P  1:06.72
GOODSON, WESLEY       19 PC SAN RAMON VAL  2:19.82   1              P  1:07.95
WEITZEL, JACOB        17 OR TUALATIN HILL  2:19.85   5              P  1:08.49
CORL, ANDREW          17 CC UN (CC)        2:20.63   6              P  1:08.70
ZAVALA, AJ            18 PC PEAK           2:21.05   7              P  1:08.39
SWENSON, TANNER       17 PC OAKLAND UNDER  2:21.09   8              P  1:08.20
LAM, ERIC             17 PC FLYING FISH    2:21.26   9              P  1:09.19
NGUYEN, MICHAEL       17 PC OAKLAND UNDER  2:21.49  10              P  1:08.61
BORMAN, MAX           17 PC OSPREY AQUATI  2:21.81  11              P  1:10.30
RANDALL, MONTY        18 PC WALNUT CREEK   2:23.46  12              P  1:08.18
WEBSTER, MATT         17 PC SANTA CLARA S  2:24.63  13              P  1:08.94
HO, JUSTIN            17 PC FLYING FISH    2:25.89  14              P  1:09.29
MCLAUGHLIN, KEVIN     17 PC PLEASANTON SE  2:26.86  15              P  1:10.79
HELD, BYRON           17 OR TUALATIN HILL  2:27.70  16              P  1:10.32
DIFFLEY, KYLE         17 GU PEARLAND AQUA  2:27.76  17              P  1:10.83
BRODIE, JONATHAN      18 PC SOLO AQUATICS  2:28.31  18              P  1:12.07
MARTINEZ, MICHAEL     17 PC BURLINGAME AQ  2:29.61  19              P  1:12.82
ZIA, MARSHALL         17 PC VALLEJO AQUAT  2:31.45  20              P  1:12.07

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    17-18   100 BREAST                                  EVENT  116
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZAVALA, AJ            18 PC PEAK           1:08.86   2  1:08.39 F1
                                                                    F    31.76
KWONG, KASEY          17 OR TUALATIN HILL  1:09.53   5  1:08.61 F2
                                                                    F    32.29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    17-18   100 BREAST                                  EVENT  116
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

USINGER, BRETT        17 PC CROW CANYON C  1:09.20   4  1:08.66 F3
                                                                    F    32.81
LEE, ROLLAND          17 PC CROW CANYON C  1:10.02   6  1:09.70 F4
                                                                    F    32.97
CONROY, BRANDON       18 PC PEAK           1:10.13   7  1:09.98 F5
                                                                    F    32.94
HELD, BYRON           17 OR TUALATIN HILL  1:11.49   9  1:10.03 F6
                                                                    F    32.88
PROTICH, SAM          17 PC TERRAPINS SWI  1:09.16   3  1:11.21 F7
                                                                    F    33.08
MEYER, NICHOLAS       17 PC NAPA VALLEY S  1:10.62   8  1:12.92 F8
                                                                    F    34.08

BROWN, CHRISTIAN      18 PC TERRAPINS SWI  1:07.18   1
ZAVALA, AJ            18 PC PEAK           1:08.86   2
PROTICH, SAM          17 PC TERRAPINS SWI  1:09.16   3
USINGER, BRETT        17 PC CROW CANYON C  1:09.20   4
KWONG, KASEY          17 OR TUALATIN HILL  1:09.53   5
LEE, ROLLAND          17 PC CROW CANYON C  1:10.02   6
CONROY, BRANDON       18 PC PEAK           1:10.13   7
MEYER, NICHOLAS       17 PC NAPA VALLEY S  1:10.62   8
HELD, BYRON           17 OR TUALATIN HILL  1:11.49   9
WONG, MICHAEL         18 ** VANCOUVER DOL  1:11.68  10
LAU, MILTON           17 PC VALLEJO AQUAT  1:11.86  11
GOODSON, WESLEY       19 PC SAN RAMON VAL  1:12.07   1
CHEN, IVAN            17 PC PALO ALTO STA  1:12.61  12
CHEN, VICTOR          18 PC PALO ALTO STA  1:12.74  13
GARIN, IVAN           17 PC OTTER SWIM CL  1:13.33  14
TRUONG, MORGAN        17 PC ALAMEDA ISLAN  1:13.86  15
YAUNG, ALEXANDER      17 PC FLYING FISH    1:14.09  16
SASAGAWA, KOKI        17 PC DE ANZA CUPER  1:14.48  17
MCLAUGHLIN, KEVIN     17 PC PLEASANTON SE  1:14.83  18
GUTIERREZ, RAUL       17 ** ACUATICA NELS  1:14.86  19
WONG, JASON           18 PC OTTER SWIM CL  1:14.91  20
HO, HUGO              17 PC SAN RAMON VAL  1:15.81  21
LAM, ERIC             17 PC FLYING FISH    1:15.89  22
HERNANDEZ, GUERZON    17 ** ACUATICA NELS  1:16.85  23
SZETO, JEREMY         17 PC SFRP ROSSI SW  1:16.94  24
ZHONG, BRYAN          17 PC USF KORET YOU  1:18.53  25
ASAO, HIKARU          18 PC DE ANZA CUPER  1:18.81  26
BORMAN, MAX           17 PC OSPREY AQUATI  1:19.66  27
RETTA, DAVID          18 PC TERRAPINS SWI  1:19.69  28
HO, JUSTIN            17 PC FLYING FISH    1:19.73  29
THOMAS, ETHAN         17 PC VALLEJO AQUAT  1:20.69  30
MCLAUGHLIN, TIM       19 PC PLEASANTON SE  1:20.71   2

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    17-18   200 BREAST                                  EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

USINGER, BRETT        17 PC CROW CANYON C  2:25.13   1  2:26.32 F1  P  1:08.04
                                                                    F    32.58  1:09.00  1:46.82

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    17-18   200 BREAST                                  EVENT   42
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KWONG, KASEY          17 OR TUALATIN HILL  2:35.62   6  2:28.52 F2  P  1:14.55
                                                                    F    33.62  1:10.23  1:49.09
MOLINARI, MATT        18 PC PALO ALTO STA  2:32.81   4  2:28.88 F3  P  1:13.37
                                                                    F    33.19  1:10.43  1:49.11
LEE, ROLLAND          17 PC CROW CANYON C  2:28.36   2  2:28.91 F4  P  1:10.09
                                                                    F    33.38  1:10.55  1:49.51
ZAVALA, AJ            18 PC PEAK           2:32.63   3  2:30.58 F5  P  1:12.49
                                                                    F    33.92  1:12.58  1:51.01
METZSCH, SCOTT        17 OR UNATTACHED (O  2:35.25   5  2:31.33 F6  P  1:15.21
                                                                    F    34.62  1:12.86  1:51.53
YAUNG, ALEXANDER      17 PC FLYING FISH    2:37.86   8  2:36.45 F7  P  1:16.55
                                                                    F    36.05  1:15.71  1:55.84
MEYER, NICHOLAS       17 PC NAPA VALLEY S  2:36.00   7  2:36.47 F8  P  1:11.96
                                                                    F    34.46  1:13.66  1:55.05

USINGER, BRETT        17 PC CROW CANYON C  2:25.13   1              P  1:08.04
LEE, ROLLAND          17 PC CROW CANYON C  2:28.36   2              P  1:10.09
ZAVALA, AJ            18 PC PEAK           2:32.63   3              P  1:12.49
MOLINARI, MATT        18 PC PALO ALTO STA  2:32.81   4              P  1:13.37
METZSCH, SCOTT        17 OR UNATTACHED (O  2:35.25   5              P  1:15.21
KWONG, KASEY          17 OR TUALATIN HILL  2:35.62   6              P  1:14.55
GOODSON, WESLEY       19 PC SAN RAMON VAL  2:35.98   1              P  1:15.00
MEYER, NICHOLAS       17 PC NAPA VALLEY S  2:36.00   7              P  1:11.96
YAUNG, ALEXANDER      17 PC FLYING FISH    2:37.86   8              P  1:16.55
CHEN, VICTOR          18 PC PALO ALTO STA  2:38.05   9              P  1:13.28
WONG, MICHAEL         18 ** VANCOUVER DOL  2:38.34  10              P  1:15.70
CHEN, IVAN            17 PC PALO ALTO STA  2:40.49  11              P  1:16.72
GUTIERREZ, RAUL       17 ** ACUATICA NELS  2:41.86  12              P  1:15.95
LAU, MILTON           17 PC VALLEJO AQUAT  2:42.04  13              P  1:17.17
CONROY, BRANDON       18 PC PEAK           2:42.13  14              P  1:15.06
MCLAUGHLIN, KEVIN     17 PC PLEASANTON SE  2:42.56  15              P  1:17.85
LAM, ERIC             17 PC FLYING FISH    2:42.75  16              P  1:18.11
HO, HUGO              17 PC SAN RAMON VAL  2:43.42  17              P  1:17.71
HERNANDEZ, GUERZON    17 ** ACUATICA NELS  2:43.61  18              P  1:18.11
TRUONG, MORGAN        17 PC ALAMEDA ISLAN  2:43.98  19              P  1:17.96
HELD, BYRON           17 OR TUALATIN HILL  2:44.33  20              P  1:16.65
SASAGAWA, KOKI        17 PC DE ANZA CUPER  2:44.35  21              P  1:20.39
HO, JUSTIN            17 PC FLYING FISH    2:44.97  22              P  1:19.08
ROBERTS, IAN          17 AZ SCOTTSDALE AQ  2:45.17  23              P  1:18.82
SZETO, JEREMY         17 PC SFRP ROSSI SW  2:45.58  24              P  1:18.80
RETTA, DAVID          18 PC TERRAPINS SWI  2:45.60  25              P  1:19.03
WONG, JASON           18 PC OTTER SWIM CL  2:48.10  26              P  1:18.05
LO, ANDREW            17 PC OAKLAND UNDER  2:49.32  27              P  1:20.00
BARNHART, DREW        17 SN SPARE TIME AQ   DQUED                   P  1:19.59

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    17-18   100 FLY                                     EVENT  126
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUGHES, BRYAN         17 PC CROW CANYON C    59.22   3    57.76 F1
                                                                    F    27.55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    17-18   100 FLY                                     EVENT  126
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHEAFFER, CHRIS      17 PC SANTA CLARA S    57.99   1    57.94 F2
                                                                    F    27.36
ZHENG, STEVEN         18 ** VANCOUVER DOL    58.67   2    58.75 F3
                                                                    F    27.64
GARIN, IVAN           17 PC OTTER SWIM CL  1:00.09   5    59.37 F4
                                                                    F    27.76
CHOI, MICHAEL         17 PC CALIFORNIA DO    59.48   4    59.45 F5
                                                                    F    27.94
LI, LAWRENCE          18 GU UNATTACHED (G  1:00.31   6  1:00.25 F6
                                                                    F    28.14
JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE  1:00.71   8  1:00.42 F7
                                                                    F    28.44
BROWN, BRONSON        17 PC CROW CANYON C  1:00.70   7  1:01.41 F8
                                                                    F    28.48

SCHEAFFER, CHRIS      17 PC SANTA CLARA S    57.99   1
ZHENG, STEVEN         18 ** VANCOUVER DOL    58.67   2
HUGHES, BRYAN         17 PC CROW CANYON C    59.22   3
CHOI, MICHAEL         17 PC CALIFORNIA DO    59.48   4
GARIN, IVAN           17 PC OTTER SWIM CL  1:00.09   5
LI, LAWRENCE          18 GU UNATTACHED (G  1:00.31   6
BROWN, BRONSON        17 PC CROW CANYON C  1:00.70   7
JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE  1:00.71   8
WEITZEL, JACOB        17 OR TUALATIN HILL  1:00.83   9
THOMPSON, JAMES       17 PC PLEASANTON SE  1:00.86  10
BRODIE, JONATHAN      18 PC SOLO AQUATICS  1:01.00  11
USINGER, BRETT        17 PC CROW CANYON C  1:01.11  12
BURTON-MCCARTHY, JUST 17 ** SUDBURY LAURE  1:01.28  14
KASTING, NICOLAS      17 ** VANCOUVER DOL  1:01.28  13
COCOL, VADIM          19 PC SANTA CLARA S  1:01.31   1
ZAVALA, AJ            18 PC PEAK           1:01.40  15
SWANSON, GARRETT      18 AZ SCOTTSDALE AQ  1:01.61  16
CONROY, BRANDON       18 PC PEAK           1:01.63  17
SCIMECA, ADAM         18 AZ SCOTTSDALE AQ  1:01.76  18
POWELL, DYLAN         17 PC VALLEJO AQUAT  1:02.10  19
ZHONG, BRYAN          17 PC USF KORET YOU  1:02.20  20
MOORE, KEVIN          17 AZ PHOENIX SWIM   1:02.49  21
NGUYEN, MICHAEL       17 PC OAKLAND UNDER  1:02.52  22
DIMARZIO, KYREN       17 PC PIRATE AQUATI  1:02.65  23
SASAGAWA, KOKI        17 PC DE ANZA CUPER  1:02.67  24
LEE, ROLLAND          17 PC CROW CANYON C  1:02.85  25
BUI, ANDREW           17 PC WEST COAST AQ  1:02.88  26
SZETO, JEREMY         17 PC SFRP ROSSI SW  1:02.91  27
MORALES, JORGE        17 ** ACUATICA NELS  1:03.04  28
MCLAUGHLIN, KEVIN     17 PC PLEASANTON SE  1:03.53  29
WEBSTER, MATT         17 PC SANTA CLARA S  1:03.64  30
KIM, TRAVIS           17 PC QUICKSILVER S  1:04.01  31
LAM, GALEN            17 PC ALAMEDA ISLAN  1:04.46  32
YAUNG, ALEXANDER      17 PC FLYING FISH    1:04.49  33
TRUONG, MORGAN        17 PC ALAMEDA ISLAN  1:05.58  34
MARTINEZ, MICHAEL     17 PC BURLINGAME AQ  1:05.74  35
HAINES, CARTER        19 PC BRENTWOOD SEA  1:06.01   2
METZSCH, SCOTT        17 OR UNATTACHED (O  1:06.59  36
WONG, JASON           18 PC OTTER SWIM CL  1:07.20  37

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    17-18   200 FLY                                     EVENT   98
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEITZEL, JACOB        17 OR TUALATIN HILL  2:14.93   2  2:12.07 F1  P  1:05.37
                                                                    F    30.15  1:03.14  1:36.94
ZHENG, STEVEN         18 ** VANCOUVER DOL  2:12.64   1  2:12.50 F2  P  1:03.42
                                                                    F    29.81  1:02.86  1:37.49
KIM, TRAVIS           17 PC QUICKSILVER S  2:15.18   3  2:15.81 F3  P  1:04.67
                                                                    F    30.43  1:04.56  1:39.57
MORALES, JORGE        17 ** ACUATICA NELS  2:17.77   7  2:16.84 F4  P  1:05.58
                                                                    F    30.42  1:04.72  1:40.24
BURTON-MCCARTHY, JUST 17 ** SUDBURY LAURE  2:16.41   6  2:17.12 F5  P  1:03.60
                                                                    F    30.20  1:04.28  1:40.16
GARIN, IVAN           17 PC OTTER SWIM CL  2:16.29   5  2:17.55 F6  P  1:04.84
                                                                    F    30.07  1:05.15  1:41.16
LI, LAWRENCE          18 GU UNATTACHED (G  2:19.35   8  2:22.76 F7  P  1:05.70
                                                                    F    30.35  1:04.50  1:41.59
THOMPSON, JAMES       17 PC PLEASANTON SE  2:15.53   4  2:23.87 F8  P  1:04.32
                                                                    F    29.99  1:04.51  1:42.06

ZHENG, STEVEN         18 ** VANCOUVER DOL  2:12.64   1              P  1:03.42
WEITZEL, JACOB        17 OR TUALATIN HILL  2:14.93   2              P  1:05.37
KIM, TRAVIS           17 PC QUICKSILVER S  2:15.18   3              P  1:04.67
THOMPSON, JAMES       17 PC PLEASANTON SE  2:15.53   4              P  1:04.32
GARIN, IVAN           17 PC OTTER SWIM CL  2:16.29   5              P  1:04.84
BURTON-MCCARTHY, JUST 17 ** SUDBURY LAURE  2:16.41   6              P  1:03.60
MORALES, JORGE        17 ** ACUATICA NELS  2:17.77   7              P  1:05.58
LI, LAWRENCE          18 GU UNATTACHED (G  2:19.35   8              P  1:05.70
SZETO, JEREMY         17 PC SFRP ROSSI SW  2:19.62   9              P  1:06.13
USINGER, BRETT        17 PC CROW CANYON C  2:20.02  10              P  1:06.54
KWONG, KASEY          17 OR TUALATIN HILL  2:21.26  12              P  1:06.55
SASAGAWA, KOKI        17 PC DE ANZA CUPER  2:21.26  11              P  1:07.22
POWELL, DYLAN         17 PC VALLEJO AQUAT  2:22.18  13              P  1:07.93
NGUYEN, MICHAEL       17 PC OAKLAND UNDER  2:22.25  14              P  1:07.30
POU, SOVIJJA          17 OR TUALATIN HILL  2:23.14  15              P  1:08.34
LAM, GALEN            17 PC ALAMEDA ISLAN  2:24.62  16              P  1:07.67
MARTINEZ, MICHAEL     17 PC BURLINGAME AQ  2:32.68  17              P  1:08.11
WOLFF, JACOB          17 PC CABRILLO THRE  2:34.37  18              P  1:12.71
HUANG, PAUL           17 PC WEST COAST AQ   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    17-18   200 I.M.                                    EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

USINGER, BRETT        17 PC CROW CANYON C  2:11.09   1  2:11.93 F1  P  1:03.02
                                                                    F    28.57  1:04.32  1:41.92
ZAVALA, AJ            18 PC PEAK           2:17.03   6  2:13.87 F2  P  1:05.73
                                                                    F    28.45  1:04.26  1:42.50
JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE  2:15.14   3  2:14.53 F3  P  1:01.64
                                                                    F    28.85  1:02.46  1:43.78

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    17-18   200 I.M.                                    EVENT   62
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUGHES, BRYAN         17 PC CROW CANYON C  2:16.10   5  2:15.21 F4  P  1:02.71
                                                                    F    28.66  1:03.09  1:44.70
BURTON-MCCARTHY, JUST 17 ** SUDBURY LAURE  2:14.88   2  2:15.22 F5  P  1:04.32
                                                                    F    28.44  1:03.82  1:44.32
NGUYEN, MICHAEL       17 PC OAKLAND UNDER  2:15.64   4  2:15.25 F6  P  1:05.42
                                                                    F    29.57  1:04.72  1:43.74
KWONG, KASEY          17 OR TUALATIN HILL  2:17.40   8  2:15.57 F7  P  1:06.88
                                                                    F    29.88  1:06.25  1:44.26
CHOI, MICHAEL         17 PC CALIFORNIA DO  2:17.28   7  2:18.45 F8  P  1:03.09
                                                                    F    28.42  1:03.26  1:45.75

USINGER, BRETT        17 PC CROW CANYON C  2:11.09   1              P  1:03.02
BURTON-MCCARTHY, JUST 17 ** SUDBURY LAURE  2:14.88   2              P  1:04.32
JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE  2:15.14   3              P  1:01.64
NGUYEN, MICHAEL       17 PC OAKLAND UNDER  2:15.64   4              P  1:05.42
HUGHES, BRYAN         17 PC CROW CANYON C  2:16.10   5              P  1:02.71
ZAVALA, AJ            18 PC PEAK           2:17.03   6              P  1:05.73
CHOI, MICHAEL         17 PC CALIFORNIA DO  2:17.28   7              P  1:03.09
KWONG, KASEY          17 OR TUALATIN HILL  2:17.40   8              P  1:06.88
SEITZ, ANDREW         19 PC PLEASANTON SE  2:17.71   1              P  1:04.01
WEITZEL, JACOB        17 OR TUALATIN HILL  2:18.09   9              P  1:04.08
BROWN, CHRISTIAN      18 PC TERRAPINS SWI  2:18.36  10              P  1:08.30
GOODSON, WESLEY       19 PC SAN RAMON VAL  2:18.42   2              P  1:06.54
LEE, ROLLAND          17 PC CROW CANYON C  2:19.10  11              P  1:04.27
MOLINARI, MATT        18 PC PALO ALTO STA  2:19.95  12              P  1:05.39
YAUNG, ALEXANDER      17 PC FLYING FISH    2:20.38  13              P  1:06.63
MCLAUGHLIN, KEVIN     17 PC PLEASANTON SE  2:20.61  14              P  1:05.41
METZSCH, SCOTT        17 OR UNATTACHED (O  2:21.49  15              P  1:09.10
TRUONG, MORGAN        17 PC ALAMEDA ISLAN  2:22.03  16              P  1:06.93
CHEN, VICTOR          18 PC PALO ALTO STA  2:22.55  17              P  1:06.20
WONG, MICHAEL         18 ** VANCOUVER DOL  2:22.76  18              P  1:09.20
PROTICH, SAM          17 PC TERRAPINS SWI  2:23.12  19              P  1:09.91
BORMAN, MAX           17 PC OSPREY AQUATI  2:23.23  20              P  1:08.05
POU, SOVIJJA          17 OR TUALATIN HILL  2:23.54  21              P  1:07.60
HO, JUSTIN            17 PC FLYING FISH    2:23.90  22              P  1:06.79
SZETO, JEREMY         17 PC SFRP ROSSI SW  2:23.95  23              P  1:06.79
GUTIERREZ, RAUL       17 ** ACUATICA NELS  2:24.08  24              P  1:09.37
LAM, ERIC             17 PC FLYING FISH    2:24.13  25              P  1:08.63
MORALES, JORGE        17 ** ACUATICA NELS  2:24.75  26              P  1:06.60
CHARLTON, BRAEDEN     17 ** VANCOUVER DOL  2:25.82  27              P  1:08.29
WONG, JASON           18 PC OTTER SWIM CL  2:27.49  28              P  1:09.16
RETTA, DAVID          18 PC TERRAPINS SWI  2:29.18  29              P  1:10.29
LIN, LUCAS            18 PC WALNUT CREEK   2:36.01  30              P  1:11.34
WEBSTER, MATT         17 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:05.91

============================================================================================================================
   EVENT  205                                    MENS    OPEN    400 FREE                                    EVENT  205
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CRUSE, NICHOLAS       12 PC MARIN PIRATES  4:33.59   1  4:27.62 F1  P  1:05.57  2:15.42  3:24.60
                                                                    F    30.67  1:03.93  1:38.67  2:12.22  2:46.47  3:20.60  3:54.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  205                                    MENS    OPEN    400 FREE                                    EVENT  205
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SANTANA, ALEXANDER    12 SI PACIFIC SWIM   4:38.85   2  4:34.31 F2  P  1:06.50  2:18.53  3:29.27
                                                                    F    30.99  1:04.80  1:40.09  2:15.18  2:50.15  3:25.22  4:00.13
ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J  4:46.51   6  4:40.62 F3  P  1:09.53  2:23.34  3:36.97
                                                                    F    32.27  1:07.18  1:43.19  2:18.99  2:54.94  3:30.85  4:06.89
TEJEDA, URIEL         12 OR TUALATIN HILL  4:45.29   4  4:40.98 F4  P  1:08.07  2:20.74  3:34.20
                                                                    F    32.10  1:07.28  1:43.14  2:19.14  2:55.61  3:32.01  4:07.82
KUO, AARON            11 PC PALO ALTO STA  4:46.22   5  4:43.31 F5  P  1:08.60  2:23.19  3:37.08
                                                                    F    31.99  1:06.88  1:44.95  2:19.97  2:57.28  3:33.22  4:09.53
SELLERS, NATHAN       12 SN ARDEN HILLS S  4:44.88   3  4:43.49 F6  P  1:07.26  2:20.00  3:33.29
                                                                    F    32.38  1:07.98  1:44.21  2:20.26  2:56.79  3:33.03  4:09.46
HILL, PARKER          12 SN SUN OAKS AQUA  4:48.62   9  4:47.01 F7  P  1:09.21  2:23.21  3:37.51
                                                                    F    32.82  1:08.10  1:44.15  2:21.03  2:57.99  3:34.75  4:11.80
JOHNSON, HAYDEN       12 SN ARDEN HILLS S  4:47.58   8  4:48.66 F8  P  1:09.84  2:23.84  3:37.31
                                                                    F    33.20  1:09.62  1:46.71  2:23.09  3:00.32  3:37.20  4:14.23
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO   5:04.29   1  5:02.63 F1  P  1:13.53  2:30.47  3:48.04
                                                                    F    34.23  1:11.52  1:50.07  2:29.56  3:08.42  3:47.43  4:25.94
FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)       5:09.88   2  5:03.23 F2  P  1:13.43  2:32.77  3:52.77
                                                                    F    34.29  1:12.57  1:51.72  2:30.84  3:09.47  3:48.53  4:26.81
SIMMONS, DANIEL       10 AZ SCOTTSDALE AQ  5:13.72   3  5:05.78 F3  P  1:14.41  2:35.51  3:55.40
                                                                    F    34.85  1:12.83  1:52.20  2:31.88  3:10.43  3:49.92  4:27.72
SELLERS, JOSHUA       10 SN ARDEN HILLS S  5:20.26   8  5:18.30 F4  P  1:17.95  2:39.82  4:01.69
                                                                    F    35.53  1:15.98  1:57.57  2:38.17  3:19.01  4:00.18  4:40.69
LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J  5:15.58   6  5:18.45 F5  P  1:17.67  2:39.69  4:00.12
                                                                    F    35.53  1:15.25  1:55.84  2:36.55  3:17.46  3:58.03  4:39.87
KUROTORI, ALEX        10 PC UN  (PC)       5:14.97   4  5:19.90 F6  P  1:17.85  2:38.62  3:57.85
                                                                    F    36.40  1:15.28  1:56.03  2:36.57  3:17.97  3:59.17  4:40.61
WINN, BENJAMIN        10 PC SANTA CLARA S  5:20.09   7  5:21.61 F7  P  1:15.90  2:36.39  3:58.74
                                                                    F    35.94  1:15.15  1:56.20  2:37.30  3:18.39  3:59.84  4:42.23
ENGINEER, ZAAL        10 PC SANTA CLARA S  5:29.76  10  5:33.50 F8  P  1:18.95  2:44.13  4:08.94
                                                                    F    36.32  1:16.97  1:59.59  2:42.10  3:25.44  4:08.50  4:52.61
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS  5:15.37   5  NO SHOW F   P  1:17.31  2:38.86  3:59.22

CRUSE, NICHOLAS       12 PC MARIN PIRATES  4:33.59   1              P  1:05.57  2:15.42  3:24.60
SANTANA, ALEXANDER    12 SI PACIFIC SWIM   4:38.85   2              P  1:06.50  2:18.53  3:29.27
SELLERS, NATHAN       12 SN ARDEN HILLS S  4:44.88   3              P  1:07.26  2:20.00  3:33.29
TEJEDA, URIEL         12 OR TUALATIN HILL  4:45.29   4              P  1:08.07  2:20.74  3:34.20
KUO, AARON            11 PC PALO ALTO STA  4:46.22   5              P  1:08.60  2:23.19  3:37.08
ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J  4:46.51   6              P  1:09.53  2:23.34  3:36.97
BRANNAN, MICHAEL      12 PC BAY            4:46.57   7              P  1:08.23  2:20.57  3:34.06
JOHNSON, HAYDEN       12 SN ARDEN HILLS S  4:47.58   8              P  1:09.84  2:23.84  3:37.31
HILL, PARKER          12 SN SUN OAKS AQUA  4:48.62   9              P  1:09.21  2:23.21  3:37.51
MCFAUL, NATHANIEL     11 OR TUALATIN HILL  4:49.14  10              P  1:10.26  2:24.37  3:37.78
HENDRIX, SETH         12 CO NORTH JEFFCO   4:49.50  11              P  1:09.48  2:22.80  3:38.00
NOYES, DAVID          12 PC SUNNYVALE SWI  4:49.68  12              P  1:09.57  2:24.62  3:39.89
TAY, KELVIN           12 PC PALO ALTO STA  4:49.69  13              P  1:08.69  2:23.04  3:38.79
MCKENNA, DAVID        12 PC SANTA CLARA S  4:50.80  14              P  1:08.73  2:22.60  3:37.45
MILLER, KADEN         12 AZ SWIM NEPTUNE   4:53.54  15              P  1:09.06  2:25.08  3:41.06
XU, JEFFREY           11 PC DE ANZA CUPER  4:54.03  16              P  1:09.94  2:24.92  3:39.94
SYTNIK, GENNADY       12 PC TERRAPINS SWI  4:54.43  17              P  1:09.86  2:24.62  3:40.04
MARELLA, DANIEL       12 PC DE ANZA CUPER  4:55.21  18              P  1:10.70  2:26.91  3:41.09
BRADJAN, ANDREW       12 AZ SWIM NEPTUNE   4:57.16  19              P  1:11.38  2:26.29  3:41.93
MCGEE, GAVIN          12 PC UN  (PC)       4:57.31  20              P  1:10.87  2:27.29  3:43.19
INSIGNARES, OMAR      12 PC MORGAN HILL S  4:57.64  21              P  1:10.31  2:26.66  3:43.33
CORONA, CHARLIE       12 AZ SWIM NEPTUNE   4:57.74  22              P  1:10.85  2:26.45  3:42.85
DOLLEY, NICHOLAS      12 SN SIERRA MARLIN  5:00.75  23              P  1:10.60  2:27.59  3:44.72
LACHANCE, WOLFGANG    12 PC PLEASANTON SE  5:01.05  24              P  1:10.49  2:28.91  3:46.12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  205                                    MENS    OPEN    400 FREE                                    EVENT  205
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SNOWBERG, BLAISE      12 CO NORTH JEFFCO   5:01.57  25              P  1:11.68  2:29.38  3:46.53
ROBERTS, WILL         12 SN ARDEN HILLS S  5:01.81  26              P  1:11.34  2:29.40  3:47.28
BLAKE, DANIEL         11 PC SANTA CLARA S  5:01.84  27              P  1:12.63  2:30.25  3:46.70
OWENS, CLAYTON        12 PC SANTA CLARA S  5:02.19  28              P  1:12.51  2:30.71  3:48.43
STODDARD, MITCHELL    11 SI MISSION VALLE  5:02.75  29              P  1:12.48  2:31.54  3:49.80
LIERZ, HARRISON       10 CO NORTH JEFFCO   5:04.29   1              P  1:13.53  2:30.47  3:48.04
BLAUL, HENRY          12 PC SEASIDE AQUAT  5:05.02  30              P  1:12.00  2:30.23  3:49.12
PETERSON, GEORGE      12 SI COLLEGE AREA   5:05.47  31              P  1:12.31  2:29.72  3:48.98
SUHAILI, KENNETH      12 PC ORINDA AQUATI  5:05.55  32              P  1:14.07  2:31.70  3:49.98
CHACON, JAYSON        12 PC RAM AQUATICS   5:06.11  33              P  1:11.70  2:29.89  3:49.01
PAI, SIDDHARTH        12 OR TUALATIN HILL  5:06.19  34              P  1:10.59  2:28.97  3:48.11
SUEHIRO, ALEX         12 PC SAN RAMON VAL  5:07.21  35              P  1:12.94  2:32.35  3:52.78
SCHERTLER, JACK       12 PC SUNNYVALE SWI  5:07.46  36              P  1:12.95  2:31.52  3:49.94
ARELLANO, CARLOS      12 ** ACUATICA NELS  5:07.68  37              P  1:11.30  2:31.63  3:51.30
SIMMONS, KEI          12 PC MONTEREY BAY   5:08.36  38              P  1:12.17  2:32.14  3:52.15
YOUNG, NATHAN         11 OR TUALATIN HILL  5:09.07  39              P  1:13.14  2:32.44  3:51.95
FALLS, TANNER         10 AZ UN  (AZ)       5:09.88   2              P  1:13.43  2:32.77  3:52.77
SUN, BRANDON          11 PC FLYING FISH    5:10.16  40              P  1:12.98  2:32.59  3:51.90
HAMILTON, CASEY       12 CO DURANGO SWIM   5:10.46  41              P  1:12.80  2:31.26  3:50.12
MONKS, RAY            12 PC NEPTUNE SWIMM  5:11.56  42              P  1:14.58  2:34.46  3:54.19
YUAN, JASON           12 PC DE ANZA CUPER  5:12.52  43              P  1:14.20  2:34.65  3:53.41
TEMPLE, CARLSON       12 SI COLLEGE AREA   5:12.55  44              P  1:15.38  2:36.83  3:55.58
BARRINGER, CONNOR     11 PC MONTEREY BAY   5:12.67  45              P  1:15.37  2:36.24  3:56.11
HERBST, CONNOR        11 AZ SWIM NEPTUNE   5:12.88  46              P  1:14.61  2:34.64  3:54.85
SIMMONS, DANIEL       10 AZ SCOTTSDALE AQ  5:13.72   3              P  1:14.41  2:35.51  3:55.40
MITCHELL, ROBERT      11 PC MONTICELLO AQ  5:13.93  47              P  1:15.23  2:36.16  3:56.30
KUROTORI, ALEX        10 PC UN  (PC)       5:14.97   4              P  1:17.85  2:38.62  3:57.85
HONNG, BRIAN          10 CA BREA AQUATICS  5:15.37   5              P  1:17.31  2:38.86  3:59.22
LE, RYAN              10 PC MISSION SAN J  5:15.58   6              P  1:17.67  2:39.69  4:00.12
OLSON, BLAKE          12 CO NORTH JEFFCO   5:15.62  48              P  1:11.93  2:34.30  3:56.35
PRIDE, BRANDON        12 PC MORGAN HILL S  5:15.81  49              P  1:13.87  2:37.07  4:00.86
PORTER, NICKOLAS      12 PC CABRILLO THRE  5:15.88  50              P  1:17.26  2:37.57  3:57.28
DUCHEZ, NICOLAS       12 PC SUNNYVALE SWI  5:16.09  51              P  1:14.45  2:36.58  3:57.50
CORY, PIETER          12 PC PLEASANTON SE  5:17.47  52              P  1:15.48  2:36.36  3:57.53
WINN, BENJAMIN        10 PC SANTA CLARA S  5:20.09   7              P  1:15.90  2:36.39  3:58.74
SELLERS, JOSHUA       10 SN ARDEN HILLS S  5:20.26   8              P  1:17.95  2:39.82  4:01.69
TRAN, NATHANIEL        9 PC SFRP ROSSI SW  5:25.94   9              P  1:18.23  2:41.97  4:05.94
ENGINEER, ZAAL        10 PC SANTA CLARA S  5:29.76  10              P  1:18.95  2:44.13  4:08.94
RANLETT, CHRISTOPHER   9 SN CALIFORNIA CA  5:30.23  11              P  1:18.66  2:43.01  4:08.73
SEBASTIAN, JONATHAN    9 PC SANTA CLARA S  5:30.95  12              P  1:21.76  2:45.39  4:10.00
CRITZER, CHRIS        10 PC MORGAN HILL S  5:31.03  13              P  1:16.24  2:42.38  4:07.71
MAKLER, THEO          10 PC PEAK           5:33.96  14              P  1:20.60  2:47.10  4:12.49
CHEN, JEFFREY         10 PC FLYING FISH    5:33.97  15              P  1:21.21  2:47.23  4:12.22
COLOMA, GARRICK       10 PC TERRAPINS SWI  5:34.73  16              P  1:20.69  2:46.41  4:13.56
MUELLER, PAYTON       10 AZ SWIM NEPTUNE   5:36.64  17              P  1:21.87  2:47.82  4:13.27
MACKEY, MALCOLM        9 PC OAKLAND UNDER  5:37.34  18              P  1:21.08  2:49.07  4:16.95
DISTEFANO, NICHOLAS   10 AZ PHOENIX SWIM   5:37.46  19              P  1:21.68  2:48.61  4:16.67
HOLLOWAY, JOEY        10 SN CALIFORNIA CA  5:40.23  20              P  1:23.19  2:51.13  4:17.51
ROSEN, AARON           9 AZ SWIM NEPTUNE   5:40.36  21              P  1:21.90  2:49.37  4:16.39
CHANG, ALLEN           9 PC SANTA CLARA S  5:40.49  22              P  1:20.60  2:47.19  4:14.43
MORRIS, DANIEL        10 CC CLOVIS SWIM C  5:40.55  23              P  1:22.57  2:49.64  4:16.86
PHAM, KOLBY           10 PC PALO ALTO STA  5:46.25  24              P  1:21.97  2:50.87  4:19.86
ROUSSANOV, ANTONIO    10 PC BURLINGAME AQ  5:46.71  25              P  1:21.44  2:50.47  4:21.83
BABB, DEAN            10 SN CALIFORNIA CA  5:47.55  26              P  1:23.22  2:51.56  4:22.89
COUPE, WILLIAM        10 PC HILLS HURRICA  5:47.73  27              P  1:19.81  2:47.79  4:17.37
CHUN, ETHAN            9 PC PALO ALTO STA  5:47.74  28              P  1:22.95  2:51.10  4:19.90

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  205                                    MENS    OPEN    400 FREE                                    EVENT  205
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KELLER, AIDAN         10 PC SUNNYVALE SWI  5:50.04  29              P  1:19.96  2:51.28  4:22.48
MCINTOSH, CORBAN      10 PC SEQOUIA AQUAT  5:50.66  30              P  1:26.76  2:57.03  4:25.43
WOO, STEPHEN           9 PC SOUTH SAN FRA  5:51.02  31              P  1:22.12  2:50.94  4:23.96
ZAMIR, GUY             9 PC PALO ALTO STA  5:51.66  32              P  1:23.52  2:54.20  4:25.64
CONNOLLY, WILLIAM     10 PC PALO ALTO STA  5:52.40  33              P  1:24.38  2:54.40  4:25.14
TAGGART, DONALD       10 PC PALO ALTO STA  5:54.39  34              P  1:23.75  2:54.67  4:26.12
YANG, JERRY           10 PC PALO ALTO STA  5:55.31  35              P  1:23.73  2:58.05  4:30.48
WILEY, QUINN          10 PC SEQOUIA AQUAT  5:56.79  36              P  1:24.24  2:56.62  4:28.56
BOOGNL, NOAH          10 CO NORTH JEFFCO   5:57.49  37              P  1:26.10  2:55.75  4:27.29
CUNNAN, CAL            9 PC MARIN PIRATES  5:58.48  38              P  1:26.66  3:00.85  4:27.43
NGUYEN, NATHAN         9 PC PALO ALTO STA  5:58.62  39              P  1:23.75  2:55.21  4:28.10
CARIOU GOMEZ, THEO    10 SN DAVIS AQUADAR  5:58.68  40              P  1:21.76  2:54.77  4:28.41
DEPNER, ERIC          10 AZ KINGMAN DOLPH  5:59.02  41              P  1:24.49  2:56.69  4:29.12
EDWARDS, JARIN         9 PC OAKLAND UNDER  5:59.09  42              P  1:23.39  2:56.48  4:30.03
REUTER, JAKE           9 SN ARDEN HILLS S  6:01.37  43              P  1:23.03  2:56.91  4:30.87
HEALY, IAN            10 PC CABRILLO THRE  6:01.81  44              P  1:24.65  2:58.08  4:31.54
HATCH, JACOB           9 PC MORGAN HILL S  6:02.41  45              P  1:24.45  2:55.39  4:29.39
SIFFERMAN, GREG       10 PC UN  (PC)       6:04.44  46              P  1:21.90  2:56.50  4:31.84
KORETSKY, MAX         10 PC PEAK           6:06.68  47              P  1:26.43  3:01.18  4:35.87
LEE, DENNIS           10 PC MARIN PIRATES  6:11.57  48              P  1:25.66  3:00.39  4:35.06
LU, MICHAEL            9 PC SEQOUIA AQUAT  6:12.60  49              P  1:25.56  2:59.09  4:36.99
GILLESPIE, JACK       10 SN WOLVERINE AQU  6:16.68  50              P  1:28.54  3:06.08  4:41.91
IACOBACCI, RAYMOND     9 PC PACIFICA SEA   6:17.29  51              P  1:29.64  3:07.38  4:45.43
NHIEU, KEVIN          10 PC FLYING FISH    6:30.88  52              P  1:34.13  3:14.35  4:55.30

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE               4:50.14
BROOKS, DANIEL        11 AZ MESA AQUATICS               5:10.48

============================================================================================================================
   EVENT  210                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  210
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CRUSE, NICHOLAS       12 PC MARIN PIRATES               9:13.21   1      31.20  1:05.47  1:40.40  2:15.33  2:49.83  3:24.36  3:59.60
                                                                       4:34.75  5:10.50  5:45.90  6:20.75  6:56.05  7:30.89  8:05.81
                                                                       8:40.40
SANTANA, ALEXANDER    12 SI PACIFIC SWIM                9:28.82   2      31.69  1:06.65  1:35.16  2:19.36  2:45.23  3:32.12  4:00.50
                                                                       4:44.49  5:17.39  5:56.95  6:27.08  7:08.98  7:39.82  8:20.64
                                                                       8:41.06
SELLERS, NATHAN       12 SN ARDEN HILLS S               9:44.70   3      34.06  1:10.86  1:45.32  2:25.37  3:03.02  3:40.11  4:15.52
                                                                       4:53.61  5:30.79  6:08.12  6:43.74  7:21.85  7:58.93  8:35.22
                                                                       9:08.57
HENDRIX, SETH         12 CO NORTH JEFFCO                9:45.01   4      33.85  1:11.36  1:48.17  2:26.17  3:02.84  3:39.97  4:16.67
                                                                       4:54.35  5:25.13  6:07.73  6:44.68  7:22.29  7:55.55  8:35.74
                                                                       9:06.75
COOPER, JONAH         12 PC PLEASANTON SE               9:50.66   5      32.32  1:08.46  1:45.86  2:21.56  2:58.93  3:36.04  4:13.62
                                                                       4:50.14  5:27.97  6:06.50  6:44.72  7:21.82  7:59.30  8:37.45
                                                                       9:15.06
KUO, AARON            11 PC PALO ALTO STA               9:53.16   6      34.24  1:11.48  1:48.70  2:26.09  3:03.10  3:40.89  4:18.38
                                                                       4:55.82  5:33.25  6:11.14  6:48.71  7:26.06  8:04.12  8:41.05
                                                                       9:18.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  210                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  210
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCKENNA, DAVID        12 PC SANTA CLARA S               9:58.42   7      33.99  1:10.98  1:48.94  2:25.80  3:03.31  3:40.66  4:18.50
                                                                       4:56.43  5:34.28  6:12.05  6:50.11  7:28.55  8:06.60  8:44.04
                                                                       9:22.05
BRADJAN, ANDREW       12 AZ SWIM NEPTUNE                9:59.89   8      34.91  1:12.20  1:50.14  2:27.96  3:06.78  3:44.88  4:23.22
                                                                       5:01.08  5:38.80  6:16.99  6:55.25  7:32.67  8:10.69  8:47.58
                                                                       9:24.48
TAY, KELVIN           12 PC PALO ALTO STA              10:03.89          34.03  1:10.32  1:48.13  2:25.51  3:02.94  3:40.60  4:18.71
                                                                       4:56.76  5:34.71  6:13.45  6:52.05  7:30.75  8:10.13  8:48.87
                                                                       9:27.24
MCFAUL, NATHANIEL     11 OR TUALATIN HILL              10:03.94          34.77  1:13.29  1:51.72  2:29.79  3:07.49  3:45.84  4:23.27
                                                                       5:01.91  5:39.55  6:17.53  6:56.00  7:34.21  8:12.49  8:50.57
                                                                       9:24.19
CORONA, CHARLIE       12 AZ SWIM NEPTUNE               10:05.70          35.10  1:12.70  1:51.31  2:29.33  3:07.77  3:45.93  4:24.39
                                                                       5:02.55  5:40.88  6:19.19  6:43.28  7:35.69  8:13.95  8:51.70
                                                                       9:29.77
BLAKE, DANIEL         11 PC SANTA CLARA S              10:08.82          35.26  1:13.65  1:52.11  2:30.33  3:08.52  3:47.10  4:25.60
                                                                       5:04.15  5:42.12  6:21.15  6:59.23  7:38.14  8:16.60  8:54.62
                                                                       9:32.43
MCGEE, GAVIN          12 PC UN  (PC)                   10:12.66          34.87  1:13.27  1:52.33  2:31.46  3:10.06  3:48.03  4:27.66
                                                                       5:05.86  5:44.44  6:23.49  7:02.94  7:41.32  8:20.71  8:58.83
                                                                       9:35.80
INSIGNARES, OMAR      12 PC MORGAN HILL S              10:17.47          34.38  1:11.58  1:50.52  2:28.84  3:08.06  3:47.34  4:26.79
                                                                       5:06.23  5:46.19  6:25.74  7:05.57  7:44.52  8:24.18  9:02.70
                                                                       9:41.37
LACHANCE, WOLFGANG    12 PC PLEASANTON SE              10:18.44          33.97  1:12.22  1:51.13  2:30.14  3:08.16  3:47.97  4:26.74
                                                                       5:05.83  5:45.17  6:24.34  7:04.04  7:43.68  8:22.67  9:02.32
                                                                       9:41.28
SUHAILI, KENNETH      12 PC ORINDA AQUATI              10:23.16          34.27  1:13.03  1:51.95  2:31.28  3:10.34  3:50.32  4:30.17
                                                                       5:10.13  5:49.87  6:29.78  7:09.48  7:49.26  8:28.91  9:07.45
                                                                       9:45.88
BARRINGER, CONNOR     11 PC MONTEREY BAY               10:29.99          35.04  1:14.06  1:53.91  2:33.81  3:13.74  3:53.39  4:33.79
                                                                       5:13.69  5:53.55  6:33.00  7:13.30  7:52.30  8:32.09  9:11.46
                                                                       9:51.31
CHACON, JAYSON        12 PC RAM AQUATICS               10:31.04          33.99  1:11.93  1:50.88  2:29.95  3:00.98  3:48.65  4:15.86
                                                                       5:08.89  5:49.45  6:29.89  7:08.57  7:51.36  8:26.48  9:12.84
                                                                       9:52.97
TEMPLE, CARLSON       12 SI COLLEGE AREA               10:34.11          35.87  1:15.29  1:54.98  2:35.55  3:15.72  3:56.61
                                                                       5:16.07           6:35.91  7:16.07  7:55.59  8:35.87  9:16.13
                                                                       9:49.13
SCHERTLER, JACK       12 PC SUNNYVALE SWI              10:35.22          34.25  1:13.00  1:43.02  2:31.47  3:11.52  3:51.75  4:26.56
                                                                       5:12.07  5:51.83  6:32.15  7:09.74  7:54.05  8:35.00  9:14.66
                                                                       9:55.39
PAI, SIDDHARTH        12 OR TUALATIN HILL              10:35.26          35.28  1:13.63  1:52.97  2:31.81  3:11.67  3:52.32  4:33.35
                                                                       5:13.90  5:55.26  6:36.32  7:16.82  7:58.09  8:38.14  9:18.36
                                                                       9:58.04
ZAMORA, JAMES         11 NM VIPERS OF ALB              10:39.43          34.82  1:12.84  1:53.44  2:33.71  3:02.08  3:55.17  4:28.90
                                                                       5:15.76  5:56.85  6:37.43  7:18.83  8:00.20  8:31.89  9:21.17
                                                                      10:01.38
WADSWORTH, EVAN       12 SN CALIFORNIA CA              10:39.61          35.36  1:13.97  1:54.60  2:35.40  3:16.83  3:57.09  4:37.93
                                                                       5:18.40  5:58.67  6:39.69  7:20.22  8:00.82  8:41.59  9:21.67
                                                                       9:50.65
LEDOUX, JOSH          12 SN COSUMNES RIVE              10:42.42          35.55  1:14.65  1:54.75  2:34.93  3:11.82  3:56.25  4:37.72
                                                                       5:18.13  5:58.70  6:39.38  7:18.04  8:01.57  8:42.28  9:23.27
                                                                       9:55.72

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  210                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  210
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HERBST, CONNOR        11 AZ SWIM NEPTUNE               10:48.31          37.17  1:16.86  1:47.15  2:39.09  3:20.53  4:01.60  4:42.89
                                                                       5:23.94  6:04.56  6:45.19  7:26.40  8:07.35  8:47.90  9:28.84
                                                                      10:09.11
KONIG, SETH           12 SN SIERRA MARLIN              10:57.39          36.42  1:17.08  1:58.41  2:39.57  3:21.17  4:02.91  4:44.59
                                                                       5:26.12  6:07.62  6:49.56  7:30.85  8:12.65  8:54.02  9:35.95
                                                                      10:16.86
PORTER, NICKOLAS      12 PC CABRILLO THRE              11:02.17          36.98  1:18.18  2:00.06  2:42.45  3:23.03  4:06.71  4:47.58
                                                                       5:29.99  6:12.36  6:54.48  7:36.33  8:18.27  9:00.49  9:41.64
                                                                      10:23.40

KNIGHT, BRYCE         14 SN ARDEN HILLS S               8:59.37   1      29.95  1:03.10  1:37.21  2:11.12  2:45.52  3:19.78  3:54.17
                                                                       4:28.24  5:02.40  5:36.79  6:11.35  6:45.84  7:20.29  7:53.69
                                                                       8:27.99
HALL, THOMAS          13 SN SPARE TIME AQ               9:01.95   2      30.43  1:04.77  1:38.65  2:13.18  2:47.44  3:21.96  3:55.77
                                                                       4:29.99  5:04.07  5:38.61  6:12.67  6:46.75  7:20.84  7:54.97
                                                                       8:29.17
YONGYUTH, JARED       14 PC SANTA CLARA S               9:04.96   3      31.03  1:05.05  1:39.24  2:13.69  2:48.36  3:22.86  3:57.58
                                                                       4:31.97  5:06.49  5:40.93  6:15.74  6:50.10  7:24.17  7:58.72
                                                                       8:32.47
SCOTT, R.J.           14 PC PLEASANTON SE               9:12.96   4      27.31  1:05.35  1:32.35  2:13.83  2:35.88  3:24.35  3:48.78
                                                                       4:33.79  5:01.89  5:44.69  6:07.62  6:55.26  7:21.14  8:05.44
                                                                       8:26.99
DOWNING, RYAN         14 AZ PHOENIX SWIM                9:14.16   5      31.43  1:05.99  1:30.89  2:15.55  2:50.44  3:25.12  4:00.16
                                                                       4:35.46  5:10.69  5:46.24  6:22.05  6:57.39  7:32.53  8:07.30
                                                                       8:42.03
CALKINS, SEAN         14 OR TUALATIN HILL               9:14.26   6      31.21  1:05.90  1:37.15  2:15.74  2:51.54  3:27.36  4:02.35
                                                                       4:37.51  5:11.95  5:45.87  6:21.55  6:56.07  7:31.77  8:06.49
                                                                       8:36.30
NEWTON, BRADLEY       14 PC DE ANZA CUPER               9:15.12   7      30.64  1:04.80  1:39.49  2:15.02  2:50.26  3:25.60  4:00.73
                                                                       4:35.66  5:10.82  5:46.22  6:21.35  6:56.66  7:31.83  8:06.50
                                                                       8:41.37
LIANG, ALEX           13 PC PALO ALTO STA               9:21.11   8      32.09  1:07.75  1:43.79  2:19.93  2:54.16  3:29.16  4:04.40
                                                                       4:39.63  5:15.38  5:50.23  6:25.51  7:00.62  7:36.04  8:11.55
                                                                       8:46.60
MIN, ENOCH            13 PC PALO ALTO STA               9:22.29          31.43  1:05.31  1:41.17  2:16.55  2:52.11  3:27.63  4:03.63
                                                                       4:39.03  5:15.03  5:50.51  6:26.40  7:01.97  7:38.03  8:13.36
                                                                       8:48.92
HATCH, JAROD          13 PC MORGAN HILL S               9:27.51          31.49  1:06.68  1:42.98  2:19.32  2:55.18  3:30.51  4:06.65
                                                                       4:42.50  5:18.60  5:54.43  6:30.92  7:06.34  7:42.26  8:17.82
                                                                       8:53.49
REUTER, ZACK          13 SN ARDEN HILLS S               9:28.91          31.56  1:06.79  1:42.28  2:17.89  2:54.27  3:30.36  4:07.20
                                                                       4:43.63  5:20.32  5:56.25  6:33.06  7:08.77  7:44.96  8:19.95
                                                                       8:55.98
GRAHAM, JARED         13 PN PENGUIN AQUAT               9:30.03          32.07  1:07.31  1:43.24  2:19.67  2:55.40  3:30.94  4:06.58
                                                                       4:42.23  5:18.13  5:54.47  6:30.69  7:06.83  7:42.98  8:19.44
                                                                       8:55.65
BLAKE, SAMUEL         14 PC SANTA CLARA S               9:33.90          31.80  1:06.62  1:42.61  2:18.53  2:55.04  3:32.31  4:08.83
                                                                       4:45.33  5:22.01  5:58.08  6:35.24  7:11.54  7:48.26  8:24.47
                                                                       9:00.57
IDGUNJI, SIDHANT      14 PC SANTA CLARA S               9:34.45          31.41  1:05.52  1:41.47  2:17.22  2:52.62  3:29.34  4:05.94
                                                                       4:42.21  5:18.59  5:54.98  6:32.28  7:09.84  7:46.72  8:22.58
                                                                       8:59.71
NIELSEN, ALEXANDER    13 CO NORTH JEFFCO                9:36.34          33.15  1:08.25  1:44.44  2:20.16  2:56.46  3:33.00  4:09.82
                                                                       4:46.34  5:22.38  5:59.01  6:35.47  7:12.45  7:48.89  8:24.95
                                                                       9:00.89

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  210                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  210
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ARNOLD, MATTHEW       13 OR TUALATIN HILL               9:36.89          31.10  1:05.82  1:41.95  2:18.43  2:54.38  3:31.74  4:08.86
                                                                       4:45.78  5:22.15  5:59.01  6:36.10  7:12.85  7:48.85  8:26.04
                                                                       9:01.81
TAY, ELDON            14 PC PALO ALTO STA               9:37.11          32.19  1:07.48  1:43.89  2:20.05  2:56.24  3:32.70  4:09.45
                                                                       4:46.41  5:22.02  5:58.43  6:35.40  7:12.16  7:48.60  8:25.16
                                                                       9:01.77
BUCHALSKI, ALBERT     13 OR TUALATIN HILL               9:39.52          32.85  1:08.38  1:41.69  2:21.78  2:58.16  3:34.89  4:12.02
                                                                       4:48.64  5:25.36  6:01.77  6:31.06  7:15.03  7:52.21  8:29.19
                                                                       8:58.86
ENGINEER, BAHMAN      14 PC SANTA CLARA S               9:41.11          31.50  1:05.96  1:41.81  2:18.40  2:55.20  3:32.67  4:09.55
                                                                       4:47.03  5:24.41  6:02.02  6:39.21  7:16.74  7:53.75  8:30.29
                                                                       9:06.33
RICHARDSON, TRENT     14 CA UN  (CA)                    9:41.39          32.54  1:07.62  1:43.97  2:20.19  2:56.93  3:33.56  4:10.88
                                                                       4:47.64  5:25.15  6:01.94  6:39.17  7:16.01  7:53.06  8:29.71
                                                                       9:06.37
JAMES, TYLER          13 PC TERRAPINS SWI               9:41.90          32.64  1:07.98  1:44.88  2:21.53  2:58.51  3:35.63  4:12.98
                                                                       4:50.32  5:26.95  6:03.36  6:40.63  7:17.14  7:54.03  8:30.94
                                                                       9:07.90
SIMMONS, JUN          14 PC MONTEREY BAY                9:42.80          32.03  1:07.02  1:43.25  2:20.06  2:56.84  3:33.62  4:10.49
                                                                       4:47.15  5:24.24  6:01.07  6:38.23  7:15.13  7:52.30  8:29.56
                                                                       9:06.60
BUSQUE, VINCENT       14 PC PALO ALTO STA               9:46.63          32.17  1:07.91  1:44.86  2:21.91  2:59.28  3:36.24  4:13.27
                                                                       4:51.05  5:27.85  6:05.40  6:42.67  7:20.67  7:57.39  8:34.98
                                                                       9:11.66
WIEBEL, JARRETT       13 CO NORTH JEFFCO                9:47.98          30.30  1:08.08  1:44.66  2:21.20  2:53.54  3:35.73  4:13.58
                                                                       4:51.42  5:23.35  6:05.52  6:38.24  7:20.32  7:52.73  8:34.79
                                                                       9:11.99
NEUFELD, THOMAS       14 PC PLEASANTON SE               9:48.67          32.72  1:08.13  1:44.49  2:21.09  2:57.18  3:34.57  4:11.93
                                                                       4:49.70  5:19.09  6:03.20  6:40.58  7:18.71  7:56.92  8:35.29
                                                                       9:04.05
KIM, BRIAN            13 PC SANTA CLARA S               9:50.80          32.23  1:08.06  1:44.65  2:21.98  2:59.63  3:36.33  4:12.75
                                                                       4:50.23  5:27.71  6:05.59  6:43.08  7:21.22  7:58.79  8:36.38
                                                                       9:14.38
TRUEBLOOD, DYLAN      14 CA CORONA AQUATI               9:51.53          32.83  1:09.39  1:46.66  2:23.65  3:01.01  3:38.42  4:16.15
                                                                       4:53.50  5:31.61  6:09.52  6:47.41  7:24.92  8:02.96  8:40.24
                                                                       9:17.76
JOSEPH, KENNY         13 PC PALO ALTO STA               9:54.47          32.52  1:07.81  1:44.50  2:21.16  2:58.22  3:35.05  4:12.95
                                                                       4:50.72  5:28.16  6:06.32  6:44.89  7:22.78  8:01.55  8:39.17
                                                                       9:14.84

ERIKS, COLIN          16 ** VANCOUVER DOL               8:45.97   1      30.40  1:03.50  1:36.61  2:09.60  2:42.41  3:15.40  3:48.58
                                                                       4:21.73  4:54.77  5:27.65  6:00.97  6:34.52  7:08.36  7:41.60
                                                                       8:14.98
LI, BILL              16 ** VANCOUVER DOL               8:49.65   2      30.88  1:04.30  1:37.77  2:11.65  2:44.85  3:18.49  3:51.82
                                                                       4:25.22  4:58.20  5:31.73  6:04.81  6:38.34  7:11.46  7:45.35
                                                                       8:18.71
GRAVERSEN, EMIL       15 PC MISSION SAN J               8:59.61   3      30.00  1:03.41  1:37.33  2:11.27  2:45.43  3:19.73  3:54.68
                                                                       4:29.03  5:03.04  5:37.14  6:11.90  6:46.85  7:20.54  7:54.07
                                                                       8:28.73
BUCHALSKI, BENJAMIN   16 OR TUALATIN HILL               9:07.30   4      31.23  1:03.58  1:36.38  2:09.44  2:43.27  3:17.16  3:52.19
                                                                       4:27.22  5:02.60  5:37.58  6:13.48  6:48.48  7:23.55  7:58.36
                                                                       8:22.84
LANG, ARIC            15 PC PIRANHA SWIMM               9:07.33   5      30.93  1:04.98  1:39.09  2:13.31  2:47.35  3:21.80  3:56.41
                                                                       4:31.15  5:05.98  5:40.87  6:11.26  6:51.39  7:20.55  8:01.17
                                                                       8:35.33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  210                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  210
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TRUONG, BILL          15 PC SANTA CLARA S               9:08.80   6      30.98  1:04.62  1:39.04  2:13.40  2:39.37  3:22.36  3:57.09
                                                                       4:31.66  5:06.63  5:41.59  6:16.69  6:51.54  7:25.89  8:01.08
                                                                       8:35.25
KLEIN, CHARLES        15 AZ SCOTTSDALE AQ               9:11.11   7      32.06  1:06.12  1:30.69  2:15.21  2:36.99  3:22.57  3:57.11
                                                                       4:31.87  5:07.10  5:42.48  6:18.43  6:53.75  7:57.94  8:02.93
                                                                       8:23.87
SHAKER, SHARIF        15 PC CROW CANYON C               9:11.83   8      30.92  1:04.62  1:38.94  2:13.30  2:48.12  3:22.70  3:57.99
                                                                       4:33.11  5:03.53  5:43.06  6:14.63  6:53.27  7:25.71  8:03.04
                                                                       8:38.31
MIGUEL, BRANDON       16 PC VALLEJO AQUAT               9:13.59          30.50  1:05.01  1:40.80  2:16.42  2:52.50  3:27.92  4:03.28
                                                                       4:38.16  5:13.22  5:48.48  6:23.61  6:58.29  7:32.95  8:07.60
                                                                       8:36.19
NOLL, JOSHUA          16 OR TUALATIN HILL               9:13.86          31.19  1:05.16  1:39.42  2:14.04  2:48.95  3:24.20  3:59.09
                                                                       4:33.70  5:08.68  5:43.60  6:18.52  6:53.67  7:29.20  8:04.27
                                                                       8:39.20
ARAVENA, CLAUDIO      15 SN CALIFORNIA CA               9:16.68          30.32  1:03.89  1:39.42  2:14.36  2:50.42  3:25.71  4:01.35
                                                                       4:36.76  5:12.25  5:47.38  6:22.89  6:58.02  7:33.60  8:08.34
                                                                       8:43.27
EYNON, JACOB          15 AZ SCOTTSDALE AQ               9:17.62          32.15  1:06.37  1:41.45  2:16.81  2:52.28  3:27.76  3:59.88
                                                                       4:38.51  5:13.95  5:49.13  6:20.92  6:59.53  7:35.20  8:10.57
                                                                       8:41.96
YEUNG, ANTHONY        15 PC FLYING FISH                 9:21.68          30.55  1:03.88  1:37.80  2:12.38  2:47.21  3:22.36  3:57.70
                                                                       4:33.33  5:09.34  5:45.58  6:22.67  6:58.77  7:33.86  8:10.51
                                                                       8:47.07
GOLTRA, KILIAN        16 PC WALNUT CREEK                9:25.61          31.48  1:05.63  1:40.35  2:14.73  2:49.82  3:25.14  4:00.40
                                                                       4:36.41  5:12.11  5:48.26  6:24.57  7:00.46  7:36.39  8:13.08
                                                                       8:43.31
KHAN, MARZUQ          15 PC SANTA CLARA S               9:29.27          32.52  1:07.62  1:43.11  2:17.83  2:53.04  3:28.21  4:04.15
                                                                       4:39.71  5:09.75  5:50.79  6:28.04  7:04.50  7:41.82  8:18.34
                                                                       8:55.16
WESER, MARK           15 AZ MESA AQUATICS               9:37.47          31.85  1:06.99  1:43.08  2:19.41  2:56.26  3:32.93  4:09.74
                                                                       4:46.55  5:23.35  6:00.82  6:37.47  7:13.92  7:50.17  8:26.28
                                                                       9:02.75
PODOLCHUK, NAZAR      16 SN CALIFORNIA CA               9:40.37          31.66  1:05.79  1:41.08  2:17.25  2:54.17  3:30.95  4:08.09
                                                                       4:45.02  5:22.22  5:59.82  6:37.45  7:14.27  7:51.87  8:28.96
                                                                       9:05.74
LEMOINE, MITCHELL     16 PC MORGAN HILL S               9:42.19          31.42  1:05.61  1:40.66  2:16.87  2:53.55  3:30.09  4:07.39
                                                                       4:44.26  5:21.59  5:59.18  6:36.68  7:14.60  7:53.07  8:30.06
                                                                       9:06.98

HUANG, PAUL           17 PC WEST COAST AQ               8:45.47   1      30.58  1:04.08  1:37.47  2:10.84  2:44.41  3:17.41  3:50.54
                                                                       4:23.67  4:56.88  5:29.62  6:02.74  6:35.64  7:09.28  7:41.91
                                                                       8:14.62
MILLER, WESTON        17 AZ SCOTTSDALE AQ               8:50.49   2      30.74  1:04.18  1:37.60  2:11.26  2:44.65  3:17.68  3:51.28
                                                                       4:24.63  4:58.03  5:31.33  6:00.06  6:37.89  7:10.40  7:45.18
                                                                       8:18.77
JOHNSTON, NICK        17 PC PLEASANTON SE               9:02.17   3      30.43  1:04.06  1:38.23  2:12.48  2:47.37  3:21.72  3:56.52
                                                                       4:31.00  5:05.56  5:39.69  6:14.15  6:48.64  7:23.23  7:57.07
                                                                       8:30.62
METZSCH, SCOTT        17 OR UNATTACHED (O               9:02.85   4      30.32  1:03.01  1:36.41  2:09.57  2:43.19  3:16.71  3:50.25
                                                                       4:23.79  4:57.81  5:32.70  6:08.11  6:43.22  7:18.39  7:53.75
                                                                       8:29.15
DOUROV, CHRISTOPHER   17 PC PLEASANTON SE               9:05.66   5      30.15  1:02.99  1:37.00  2:10.99  2:45.14  3:19.30  3:54.03
                                                                       4:28.91  5:00.27  5:38.90  6:13.93  6:49.22  7:23.88  7:58.34
                                                                       8:30.72

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  210                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  210
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THOMPSON, JAMES       17 PC PLEASANTON SE               9:07.53   6      30.38  1:04.22  1:38.93  2:13.70  2:48.62  3:23.57  3:58.55
                                                                       4:33.32  5:07.94  5:42.88  6:17.72  6:52.46  7:27.28  8:01.83
                                                                       8:35.45
POU, SOVIJJA          17 OR TUALATIN HILL               9:07.80   7      31.97  1:05.70  1:36.55  2:13.55  2:47.76  3:22.60  3:53.05
                                                                       4:31.92  4:57.71  5:41.49  6:15.84  6:50.49  7:17.22  7:59.98
                                                                       8:28.00
WEITZEL, JACOB        17 OR TUALATIN HILL               9:19.36   8      31.89  1:06.57  1:41.24  2:16.44  2:50.88  3:25.70  4:00.67
                                                                       4:36.22  5:11.98  5:48.36  6:24.98  7:01.12  7:22.86  8:11.79
                                                                       8:46.01
DIFFLEY, KYLE         17 GU PEARLAND AQUA               9:21.65          31.05  1:05.10  1:39.97  2:15.20  2:50.43  3:25.72  4:01.19
                                                                       4:36.66  5:12.32  5:48.15  6:23.86  6:59.62  7:35.51  8:11.10
                                                                       8:46.53
AUGST, EVAN           17 PC VALLEJO AQUAT               9:21.86          30.88  1:03.86  1:38.47  2:13.34  2:48.52  3:24.31  4:00.01
                                                                       4:35.68  5:11.58  5:47.21  6:23.97  6:59.87  7:36.06  8:11.65
                                                                       8:47.67
RETTA, DAVID          18 PC TERRAPINS SWI               9:32.30          31.44  1:06.04  1:41.87  2:17.24  2:52.99  3:28.96  4:05.05
                                                                       4:41.01  5:17.13  5:53.08  6:29.98  7:06.24  7:43.05  8:19.42
                                                                       8:56.16
WONG, MICHAEL         18 ** VANCOUVER DOL               9:34.43          30.54  1:04.39  1:39.28  2:14.97  2:50.94  3:27.37  4:04.06
                                                                       4:41.07  5:17.26  5:54.21  6:31.10  7:07.95  7:45.16  8:22.38
                                                                       8:58.92
POWELL, DYLAN         17 PC VALLEJO AQUAT               9:36.68          32.48  1:08.23  1:43.98  2:20.27  2:56.17  3:32.36  4:08.61
                                                                       4:45.55  5:22.16  5:58.90  6:31.24  7:12.69  7:49.36  8:26.33
                                                                       8:57.81
CHARLTON, BRAEDEN     17 ** VANCOUVER DOL               9:37.13          32.30  1:07.43  1:43.46  2:20.06  2:57.11  3:34.16  4:11.05
                                                                       4:47.86  5:24.82  6:01.90  6:38.38  7:15.60  7:52.13  8:28.55
                                                                       9:03.59
ROBERTS, IAN          17 AZ SCOTTSDALE AQ               9:38.42          31.98  1:06.44  1:41.67  2:16.81  2:51.80  3:27.33  4:03.26
                                                                       4:40.19  5:17.82  5:55.24  6:33.14  7:10.62  7:48.37  8:25.76
                                                                       9:02.87
ENGEL, ERIK           17 PC SANTA CLARA S               9:39.69          33.18  1:09.59  1:45.91  2:22.23  2:58.81  3:35.34  4:12.38
                                                                       4:49.10  5:25.86  6:02.90  6:39.64  7:16.25  7:52.57  8:29.15
                                                                       9:05.00
MCGIBBON, ANGUS       17 ** RAVENSONG AQU               9:40.66          30.89  1:05.74  1:41.34  2:17.84  2:54.09  3:31.45  4:08.40
                                                                       4:45.78  5:23.04  6:00.63  6:37.67  7:14.91  7:51.77  8:28.97
                                                                       9:05.65

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CRUSE, NICHOLAS       12 PC MARIN PIRATES              17:19.76   1      31.73  1:05.58  1:40.28  2:14.87  2:48.67  3:23.51  3:58.21
                                                                       4:33.15  5:07.87  5:42.40  6:17.33  6:52.28  7:27.00  8:01.95
                                                                       8:36.81  9:11.85  9:46.65 10:21.61 10:56.60 11:32.17 12:07.18
                                                                      12:42.60 13:17.23 13:52.25 14:26.99 15:02.18 15:37.09 16:12.04
                                                                      16:46.56
SANTANA, ALEXANDER    12 SI PACIFIC SWIM               18:12.19   2      33.04  1:09.14  1:46.28  2:22.83  2:54.45  3:36.32  4:13.05
                                                                       4:49.49  5:26.25  6:02.81  6:39.64  7:16.39  7:53.12  8:29.83
                                                                       9:06.69  9:43.17 10:20.06 10:56.56 11:33.35 12:09.92 12:45.53
                                                                      13:23.40 13:55.28 14:37.52 15:10.19 15:50.90 16:27.53 17:03.22
                                                                      17:34.63

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TEJEDA, URIEL         12 OR TUALATIN HILL              18:12.81   3      33.15  1:09.26  1:45.07  2:21.72  2:58.45  3:35.75  4:13.02
                                                                       4:50.16  5:27.32  6:03.92  6:40.53  7:17.93  7:54.15  8:31.16
                                                                       9:07.94  9:43.79 10:20.73 10:57.87 11:34.46 12:11.70 12:48.70
                                                                      13:25.38 14:01.84 14:38.83 15:15.34 15:52.44 16:28.94 17:05.05
                                                                      17:39.63
BRANNAN, MICHAEL      12 PC BAY                        18:33.33   4      33.11  1:09.31  1:39.93  2:23.89  3:01.67  3:38.31  4:16.15
                                                                       4:53.43  5:31.44  6:08.43  6:47.11  7:24.43  8:02.95  8:40.32
                                                                       9:18.24  9:55.79 10:33.61 11:10.24 11:47.76 12:25.13 13:02.52
                                                                      13:39.52 14:17.19 14:54.29 15:30.95 16:08.05 16:45.51 17:21.24
                                                                      17:57.80
SELLERS, NATHAN       12 SN ARDEN HILLS S              18:42.69   5      34.23  1:11.70  1:36.48  2:25.84  3:03.94  3:41.62  4:19.48
                                                                       4:56.01  5:33.96  6:12.04  6:42.45  7:26.85  7:57.68  8:43.31
                                                                       9:21.55  9:58.54 10:36.96 11:14.89 11:53.26 12:29.97 13:08.57
                                                                      13:46.53 14:24.23 15:01.31 15:39.59 16:16.61 16:47.15 17:30.99
                                                                      17:56.13
HENDRIX, SETH         12 CO NORTH JEFFCO               18:45.15   6      33.77  1:10.85  1:48.18  2:25.47  3:03.31  3:41.55  4:19.31
                                                                       4:56.76  5:34.69  6:12.66  6:51.04  7:28.36  8:06.71  8:44.68
                                                                       9:23.15 10:01.36 10:39.50 11:17.45 11:55.60 12:33.29 13:11.47
                                                                      13:49.60 14:27.30 15:04.65 15:42.72 16:19.62 16:56.85 17:33.96
                                                                      18:09.89
HILL, PARKER          12 SN SUN OAKS AQUA              18:53.33   7      33.76  1:10.38  1:47.75  2:25.58  3:03.65  3:41.50  4:19.82
                                                                       4:57.94  5:36.60  6:14.89  6:53.40  7:31.93  8:09.75  8:47.19
                                                                       9:25.35 10:03.00 10:41.36 11:19.12 11:57.25 12:35.25 13:13.73
                                                                      13:52.36 14:30.07 15:07.87 15:45.59 16:23.37 17:01.81 17:39.83
                                                                      18:17.06
BRADJAN, ANDREW       12 AZ SWIM NEPTUNE               18:59.13   8      34.77  1:11.99  1:50.23  2:27.81  3:06.15  3:44.06  4:22.61
                                                                       5:00.27  5:35.40  6:16.34  6:54.72  7:32.88  8:07.72  8:49.24
                                                                       9:27.61 10:05.48 10:44.28 11:22.36 12:01.37 12:39.41 13:17.94
                                                                      13:56.04 14:34.39 15:12.94 15:51.63 16:29.64 17:07.42 17:45.55
                                                                      18:22.81
CORONA, CHARLIE       12 AZ SWIM NEPTUNE               19:07.07          34.73  1:12.20  1:50.21  2:28.56  3:06.80  3:45.34  4:12.05
                                                                       5:01.52  5:30.17  6:18.39  6:41.94  7:35.57  8:13.63  8:51.91
                                                                       9:30.16 10:08.42 10:46.54 11:25.12 12:03.63 12:42.30 13:20.76
                                                                      13:59.76 14:37.91 15:16.66 15:55.42 16:34.18 17:12.88 17:51.51
                                                                      18:29.96
MCKENNA, DAVID        12 PC SANTA CLARA S              19:11.71          34.33  1:11.82  1:49.80  2:27.63  3:05.91  3:44.27  4:07.85
                                                                       5:01.30  5:39.75  6:17.84  6:56.74  7:35.26  8:14.13  8:52.42
                                                                       9:18.12 10:10.04 10:44.99 11:27.98 12:07.24 12:46.21 13:25.55
                                                                      14:04.54 14:34.34 15:22.85 16:01.60 16:40.41 17:19.25 17:57.51
                                                                      18:35.28
TAY, KELVIN           12 PC PALO ALTO STA              19:25.17          35.88  1:13.14  1:50.43  2:28.71  3:07.31  3:45.99  4:24.53
                                                                       5:03.73  5:42.82  6:22.33  7:02.09  7:41.19  8:21.07  9:01.23
                                                                       9:41.10 10:20.04 10:59.36 11:38.82 12:17.58 12:56.69 13:35.96
                                                                      14:15.37 14:54.91 15:33.62 16:13.45 16:52.00 17:31.45 18:10.09
                                                                      18:48.32
MCGEE, GAVIN          12 PC UN  (PC)                   19:31.60          35.31  1:14.17  1:53.67  2:32.90  3:12.81  3:51.79  4:31.32
                                                                       5:10.25  5:49.52  6:29.58  7:09.16  7:48.99  8:23.86  9:08.22
                                                                       9:47.92 10:27.16 11:07.19 11:46.79 12:26.56 13:06.37 13:46.08
                                                                      14:26.30 15:06.33 15:45.69 16:25.10 17:03.16 17:41.43 18:18.79
                                                                      18:56.15
SUHAILI, KENNETH      12 PC ORINDA AQUATI              19:38.70          35.03  1:14.10  1:53.44  2:32.48  3:12.36  3:51.20  4:29.91
                                                                       5:09.30  5:49.09  6:27.01  7:08.39  7:47.31  8:27.62  9:06.03
                                                                       9:46.61 10:24.93 10:56.04 11:44.89 12:25.15 13:05.33 13:45.34
                                                                      14:25.51 15:05.86 15:44.86 16:25.16 17:04.19 17:38.06 18:21.57
                                                                      19:00.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OWENS, CLAYTON        12 PC SANTA CLARA S              19:39.35          35.91  1:14.64  1:54.95  2:33.89  3:51.75  3:52.61  4:32.22
                                                                       5:11.07  5:50.65  6:31.00  7:08.07  7:49.07  8:29.56  9:08.35
                                                                       9:49.16 10:28.58 11:08.28 11:47.16 12:27.77 13:07.20 13:42.52
                                                                      14:26.05 15:03.76 15:46.21 16:20.56 17:05.64 17:40.17 18:24.38
                                                                      19:02.53
MONKS, RAY            12 PC NEPTUNE SWIMM              19:45.46          35.46  1:13.91  1:48.24  2:32.57  3:04.53  3:51.72  4:31.32
                                                                       5:10.75  5:51.31  6:30.98  7:12.07  7:51.79  8:32.82  9:12.15
                                                                       9:53.00 10:32.56 11:12.80 11:52.66 12:33.51 13:13.18 13:52.55
                                                                      14:31.92 15:11.88 15:51.07 16:30.90 17:10.23 17:50.05 18:28.97
                                                                      19:08.18
LACHANCE, WOLFGANG    12 PC PLEASANTON SE              19:57.31          33.99  1:13.34  1:44.41  2:34.56  3:14.71  3:54.76  4:35.65
                                                                       5:17.01  5:57.86  6:37.91  7:18.25  7:58.53  8:38.37  9:18.32
                                                                       9:59.05 10:39.37 11:20.28 12:00.78 12:41.89 13:22.59 14:03.27
                                                                      14:44.26 15:24.96 16:05.06 16:45.02 17:24.97 18:04.69 18:44.15
                                                                      19:22.15
BLAUL, HENRY          12 PC SEASIDE AQUAT              19:57.75          35.36  1:14.80  1:46.28  2:34.89  3:03.49  3:55.53  4:28.30
                                                                       5:17.18  5:49.56  6:37.70  7:10.75  7:59.53  8:27.70  9:21.27
                                                                       9:53.58 10:42.50 11:14.84 12:03.74 12:37.09 13:25.33 13:57.22
                                                                      14:46.38 15:13.87 16:06.71 16:35.95 17:26.36 17:55.79 18:44.09
                                                                      19:10.46
BROOKS, DANIEL        11 AZ MESA AQUATICS              19:59.60          34.84  1:13.75  1:54.10  2:33.04  3:12.97  3:52.51  4:32.22
                                                                       5:10.48  5:54.07  6:35.67  7:16.57  7:57.17  8:38.08  9:18.31
                                                                       9:59.32 10:39.56 11:19.95 12:00.19 12:40.77 13:20.82 14:01.33
                                                                      14:41.45 15:22.05 16:01.80 16:42.87 17:22.53 18:03.43 18:43.23
                                                                      19:22.62
INSIGNARES, OMAR      12 PC MORGAN HILL S              20:01.35          33.85  1:11.84  1:41.48  2:28.87  3:07.95  3:47.56  4:27.12
                                                                       5:07.47  5:47.15  6:26.73  7:06.68  7:46.43  8:26.71  9:06.23
                                                                       9:46.49 10:26.82 11:07.81 11:48.54 12:29.78 13:10.88 13:51.95
                                                                      14:32.67 15:14.68 15:55.99 16:38.82 17:20.15 18:01.43 18:42.92
                                                                      19:23.52
HERBST, CONNOR        11 AZ SWIM NEPTUNE               20:10.89          35.93  1:15.32  1:55.90  2:35.91  3:16.18  3:56.81  4:37.42
                                                                       5:17.71  5:58.38  6:38.81  7:19.68  8:00.20  8:41.03  9:21.69
                                                                      10:02.81 10:43.41 11:24.38 12:04.62 12:45.25 13:25.84 14:06.61
                                                                      14:47.30 15:28.41 16:08.62 16:49.96 17:29.93 18:10.82 18:51.68
                                                                      19:19.34
SCHERTLER, JACK       12 PC SUNNYVALE SWI              20:21.56          35.18  1:14.95  1:54.40  2:35.51  3:11.32  3:56.93  4:27.14
                                                                       5:19.20  5:49.18  6:40.39  7:06.76  8:02.41  8:43.25  9:24.64
                                                                      10:05.89 10:46.03 11:14.94 12:07.58 12:48.29 13:30.10 14:07.24
                                                                      14:52.13 15:19.66 16:14.63 16:56.22 17:37.47 18:18.76 18:59.47
                                                                      19:27.72
KONIG, SETH           12 SN SIERRA MARLIN              20:24.26          36.49  1:17.72  1:54.36  2:40.54  3:18.94  4:01.63  4:38.30
                                                                       5:23.79  6:05.24  6:46.84  7:27.31  8:08.60  8:47.46  9:31.46
                                                                      10:12.46 10:53.78 11:22.54 12:14.87 12:46.15 13:35.94 14:09.64
                                                                      14:57.94 15:38.99 16:20.26 16:56.65 17:42.88 18:19.95 19:04.52
                                                                      19:45.25
SNOWBERG, BLAISE      12 CO NORTH JEFFCO               20:25.31          36.25  1:15.95  1:49.07  2:37.31  3:18.22  3:59.62  4:32.38
                                                                       5:23.15  5:59.38  6:45.89  7:27.55  8:09.88  8:51.25  9:33.41
                                                                      10:06.81 10:56.15 11:26.47 12:19.17 13:01.20 13:42.61 14:12.44
                                                                      15:06.83 15:36.92 16:28.76 16:58.45 17:50.68 18:19.38 19:10.07
                                                                      19:44.15
DUCHEZ, NICOLAS       12 PC SUNNYVALE SWI              20:41.35          36.53  1:17.47  1:59.31  2:40.29  3:21.72  4:02.92  4:44.64
                                                                       5:26.97  6:09.07  6:50.23  7:32.23  8:13.67  8:55.01  9:36.64
                                                                      10:17.40 10:59.18 11:40.53 12:21.87 13:03.92 13:45.91 14:27.60
                                                                      15:09.45 15:50.85 16:32.58 17:14.41 17:56.68 18:38.56 19:20.01
                                                                      20:01.63

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMEON, ERIK          12 PC SANTA CLARA S              21:08.28          36.66  1:18.11  2:01.64  2:44.11  3:27.83  4:10.70  4:54.04
                                                                       5:36.82  6:20.63  7:03.95  7:47.85  8:31.00  9:15.03  9:58.66
                                                                      10:42.98 11:25.19 12:08.13 12:50.71 13:33.61 14:16.24 14:59.83
                                                                      15:43.42 16:25.19 17:06.59 17:47.84 18:29.04 19:09.35 19:50.35
                                                                      20:30.83
ZAMORA, JAMES         11 NM VIPERS OF ALB              21:21.23          36.59  1:17.79  2:00.82  2:42.35  3:23.88  4:06.69  4:48.87
                                                                       5:30.27  6:12.82  6:55.03  7:28.99  8:21.59  9:03.65  9:46.12
                                                                      10:28.77 11:12.81 11:57.45 12:42.10 13:25.49 14:10.05 14:54.09
                                                                      15:37.48 16:21.02 17:04.58 17:48.92 18:33.48 19:17.27 19:59.76
                                                                      20:40.65

YONGYUTH, JARED       14 PC SANTA CLARA S              17:10.81   1      32.04  1:05.41  1:39.67  2:13.25  2:47.53  3:21.01  3:55.04
                                                                       4:28.77  5:03.43  5:37.38  6:12.20  6:47.64  7:22.06  7:56.57
                                                                       8:31.20  9:05.44  9:40.46 10:14.86 10:50.00 11:24.65 11:59.37
                                                                      12:33.69 13:08.79 13:43.10 14:18.22 14:52.57 15:27.62 16:02.41
                                                                      16:38.11
KNIGHT, BRYCE         14 SN ARDEN HILLS S              17:16.95   2      30.02  1:03.28  1:37.67  2:12.04  2:46.52  3:20.48  3:54.90
                                                                       4:29.02  5:03.64  5:38.05  6:12.53  6:46.92  7:22.21  7:56.88
                                                                       8:31.97  9:06.88  9:41.96 10:16.71 10:52.00 11:27.21 12:02.38
                                                                      12:37.21 13:12.73 13:47.75 14:23.00 14:57.78 15:33.24 16:08.37
                                                                      16:41.45
SCOTT, R.J.           14 PC PLEASANTON SE              17:29.00   3      32.06  1:06.86  1:35.48  2:15.82  2:50.40  3:25.49  3:50.68
                                                                       4:35.90  5:10.65  5:46.19  6:21.08  6:56.76  7:25.38  8:07.08
                                                                       8:42.28  9:17.56  9:51.67 10:28.00 11:03.56 11:39.02 12:13.60
                                                                      12:49.04 13:25.05 14:00.81 14:28.78 15:10.84 15:36.39 16:21.25
                                                                      16:49.47
HALL, THOMAS          13 SN SPARE TIME AQ              17:37.27   4      30.42  1:05.16  1:39.76  2:14.60  2:49.39  3:23.97  3:58.81
                                                                       4:33.34  5:07.99  5:43.10  6:18.43  6:53.60  7:29.45  8:04.93
                                                                       8:40.30  9:16.64  9:52.70 10:28.60 11:04.91 11:41.06 12:17.13
                                                                      12:53.19 13:29.25 14:05.15 14:41.35 15:17.81 15:53.15 16:28.80
                                                                      17:03.99
VARGAS, JARED         14 PC UN  (PC)                   17:42.90   5      30.91  1:04.70  1:39.27  2:14.56  2:49.24  3:24.77  4:00.26
                                                                       4:35.17  5:11.62  5:47.54  6:20.83  6:59.24  7:35.13  8:11.59
                                                                       8:47.94  9:23.78 10:00.29 10:36.86 11:12.93 11:50.06 12:26.05
                                                                      13:02.17 13:37.66 14:14.26 14:49.64 15:23.54 15:58.30 16:33.18
                                                                      17:01.20
HATCH, JAROD          13 PC MORGAN HILL S              17:52.53   6      32.34  1:07.57  1:43.37  2:19.17  2:55.32  3:31.39  4:07.65
                                                                       4:43.65  5:20.40  5:56.35  6:33.06  7:08.95  7:45.41  8:21.57
                                                                       8:57.50  9:33.39 10:10.10 10:45.49 11:21.79 11:57.27 12:33.18
                                                                      13:08.72 13:45.10 14:20.48 14:56.58 15:32.26 16:08.10 16:43.38
                                                                      17:18.94
NEWTON, BRADLEY       14 PC DE ANZA CUPER              17:56.09   7      31.51  1:06.61  1:42.96  2:19.22  2:55.63  3:31.91  4:08.85
                                                                       4:45.67  5:22.27  5:58.76  6:34.93  7:10.91  7:47.04  8:22.94
                                                                       8:59.31  9:34.89 10:11.08 10:47.19 11:23.17 11:59.13 12:34.90
                                                                      13:10.90 13:47.05 14:22.65 14:58.33 15:34.19 16:10.28 16:45.90
                                                                      17:21.70
NIELSEN, ALEXANDER    13 CO NORTH JEFFCO               17:58.14   8      31.80  1:05.92  1:40.96  2:15.76  2:50.90  3:26.32  4:01.68
                                                                       4:37.46  5:13.51  5:49.76  6:25.74  7:01.67  7:37.73  8:13.91
                                                                       8:50.08  9:26.54 10:03.01 10:39.52 11:16.02 11:52.54 12:29.25
                                                                      13:06.21 13:42.83 14:19.79 14:56.65 15:33.40 16:10.03 16:46.57
                                                                      17:22.75
GRAHAM, JARED         13 PN PENGUIN AQUAT              18:03.94          32.63  1:08.30  1:43.90  2:20.08  2:56.78  3:33.52  4:10.02
                                                                       4:45.90  5:21.85  5:57.73  6:33.61  7:09.68  7:45.64  8:22.22
                                                                       8:58.60  9:34.58 10:10.93 10:47.02 11:23.32 11:59.97 12:36.60
                                                                      13:12.90 13:49.75 14:26.28 15:03.00 15:39.34 16:15.78 16:51.83
                                                                      17:28.64

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CALKINS, SEAN         14 OR TUALATIN HILL              18:04.91          30.88  1:09.82  1:46.01  2:21.88  2:58.39  3:34.78  4:11.39
                                                                       4:47.78  5:25.07  6:02.08  6:34.33  7:16.20  7:53.89  8:30.81
                                                                       9:09.30  9:47.03 10:23.96 11:01.17 11:38.76 12:16.61 12:52.47
                                                                      13:27.14 13:55.41 14:36.93 15:11.86 15:47.10 16:22.10 16:56.87
                                                                      17:26.07
DOWNING, RYAN         14 AZ PHOENIX SWIM               18:07.38          30.95  1:05.00  1:39.45  2:14.39  2:48.96  3:23.91  3:59.42
                                                                       4:35.09  5:11.53  5:47.92  6:24.83  7:00.51  7:37.78  8:15.17
                                                                       8:52.32  9:29.42 10:06.50 10:44.05 11:21.00 11:57.86 12:34.78
                                                                      13:11.94 13:48.93 14:26.04 15:03.62 15:41.22 16:18.83 16:56.20
                                                                      17:19.51
TAY, ELDON            14 PC PALO ALTO STA              18:22.48          33.84  1:09.48  1:45.62  2:21.58  2:58.11  3:34.77  4:10.88
                                                                       4:47.64  5:24.09  6:00.57  6:37.08  7:13.70  7:51.38  8:28.10
                                                                       9:05.79  9:42.71 10:19.71 10:56.36 11:33.87 12:10.72 12:48.39
                                                                      13:25.34 13:58.62 14:39.94 15:17.66 15:54.79 16:32.46 17:10.49
                                                                      17:47.28
ARNOLD, MATTHEW       13 OR TUALATIN HILL              18:23.88          30.87  1:06.04  1:42.48  2:19.54  2:56.40  3:33.21  4:10.00
                                                                       4:47.16  5:24.47  6:01.85  6:39.20  7:16.70  7:52.46  8:32.14
                                                                       9:09.07  9:45.83 10:23.11 11:00.38 11:33.58 12:14.74 12:49.21
                                                                      13:28.32 14:05.65 14:43.70 15:13.27 15:58.06 16:35.61 17:12.19
                                                                      17:40.36
BUCHALSKI, ALBERT     13 OR TUALATIN HILL              18:33.66          32.63  1:08.19  1:44.66  2:21.20  2:57.94  3:34.54  4:11.31
                                                                       4:47.94  5:24.91  6:01.95  6:39.56  7:16.91  7:54.63  8:32.23
                                                                       9:09.98  9:47.61 10:25.22 11:02.82 11:33.74 12:18.34 12:54.87
                                                                      13:33.70 14:11.61 14:49.21 15:27.65 16:04.72 16:40.40 17:20.10
                                                                      17:45.25
LACHANCE, REGIS       14 PC PLEASANTON SE              18:35.27          31.74  1:07.72  1:43.91  2:20.91  2:57.09  3:34.16  4:11.72
                                                                       4:49.01  5:17.06  6:04.02  6:41.74  7:19.64  7:56.65  8:33.54
                                                                       9:11.09  9:49.11 10:26.68 11:04.89 11:42.41 12:19.39 12:57.16
                                                                      13:34.37 14:12.90 14:50.64 15:29.07 16:07.25 16:35.49 17:21.99
                                                                      17:50.67
BLAKE, SAMUEL         14 PC SANTA CLARA S              18:37.09          32.14  1:07.78  1:44.17  2:20.44  2:57.33  3:34.29  4:11.32
                                                                       4:48.67  5:26.53  6:03.67  6:40.97  7:18.16  7:55.87  8:33.32
                                                                       9:10.66  9:48.30 10:26.02 11:03.64 11:38.76 12:19.13 12:53.28
                                                                      13:34.99 14:13.07 14:50.98 15:29.17 16:07.12 16:45.44 17:22.79
                                                                      18:00.76
SING, DANIEL          14 PC PEAK                       18:41.14          31.41  1:06.49  1:42.25  2:18.97  2:55.31  3:32.27  4:09.02
                                                                       4:45.96  5:23.18  6:00.60  6:38.35  7:15.77  7:52.92  8:30.69
                                                                       9:08.12  9:45.96 10:23.86 11:01.84 11:39.74 12:17.99 12:56.18
                                                                      13:34.95 14:12.88 14:52.13 15:30.70 16:09.23 16:48.33 17:26.61
                                                                      18:04.74
WILBURN, BENJAMIN     14 SN WOLVERINE AQU              19:34.75          34.40  1:12.17  1:51.94  2:32.39  3:12.82  3:53.61  4:31.03
                                                                       5:10.24  5:50.42  6:30.57  7:09.28  7:50.64  8:29.57  9:09.14
                                                                       9:49.66 10:29.47 11:09.79 11:49.53 12:29.13 13:08.47 13:42.21
                                                                      14:25.75 15:04.76 15:44.01 16:22.99 17:01.60 17:37.42 18:18.34
                                                                      18:43.38

LI, BILL              16 ** VANCOUVER DOL              17:01.71   1      30.79  1:03.88  1:37.86  2:12.05  2:46.16  3:20.05  3:54.22
                                                                       4:28.55  5:02.44  5:36.95  6:11.30  6:45.92  7:20.00  7:54.37
                                                                       8:28.58  9:02.76  9:37.04 10:11.43 10:45.81 11:19.88 11:54.36
                                                                      12:29.12 13:03.92 13:38.30 14:13.12 14:47.41 15:22.05 15:56.22
                                                                      16:29.04
GRAVERSEN, EMIL       15 PC MISSION SAN J              17:03.61   2      30.89  1:04.40  1:32.46  2:13.39  2:43.19  3:22.74  3:57.43
                                                                       4:31.52  5:06.44  5:40.42  6:14.65  6:49.23  7:24.01  7:58.74
                                                                       8:33.31  9:07.28  9:41.13 10:15.29 10:49.52 11:23.52 11:57.50
                                                                      12:31.98 13:05.85 13:40.52 14:14.62 14:48.95 15:23.12 15:56.72
                                                                      16:24.90

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHAKER, SHARIF        15 PC CROW CANYON C              17:18.30   3      30.74  1:04.29  1:38.70  2:13.20  2:47.92  3:22.71  3:57.52
                                                                       4:31.96  5:06.85  5:41.80  6:16.78  6:51.97  7:26.65  8:01.97
                                                                       8:36.98  9:12.00  9:47.19 10:22.27 10:50.26 11:32.27 11:58.27
                                                                      12:42.19 13:16.97 13:52.00 14:26.75 15:01.74 15:36.23 16:10.97
                                                                      16:45.22
EYNON, JACOB          15 AZ SCOTTSDALE AQ              17:19.82   4      30.67  1:04.29  1:38.50  2:13.43  2:48.04  3:22.80  3:57.86
                                                                       4:32.18  4:59.31  5:41.96  6:17.02  6:52.28  7:27.19  8:02.04
                                                                       8:36.91  9:11.93  9:47.13 10:22.19 10:54.36 11:32.33 12:07.23
                                                                      12:42.23 13:12.19 13:52.46 14:22.92 15:02.44 15:37.34 16:12.52
                                                                      16:47.22
NOLL, JOSHUA          16 OR TUALATIN HILL              17:20.86   5      32.20  1:05.79  1:40.00  2:14.48  2:49.15  3:23.71  3:58.59
                                                                       4:33.38  5:08.26  5:43.27  6:18.04  6:52.62  7:27.03  8:01.44
                                                                       8:36.42  9:11.16  9:46.20 10:21.45 10:56.64 11:31.61 12:06.63
                                                                      12:42.10 13:17.03 13:51.95 14:27.23 15:02.16 15:37.25 16:12.22
                                                                      16:47.03
TRUONG, BILL          15 PC SANTA CLARA S              17:31.79   6      31.90  1:05.33  1:26.16  2:13.70  2:48.11  3:22.71  3:57.92
                                                                       4:32.34  5:07.05  5:41.75  6:06.52  6:51.19  7:26.58  8:01.52
                                                                       8:37.01  9:11.89  9:47.65 10:22.70 10:58.20 11:33.30 12:08.76
                                                                      12:44.52 13:20.96 13:57.30 14:32.88 15:08.51 15:43.39 16:20.02
                                                                      16:56.50
BUCHALSKI, BENJAMIN   16 OR TUALATIN HILL              17:33.25   7      31.76  1:05.16  1:39.27  2:13.60  2:48.48  3:23.35  3:59.30
                                                                       4:33.94  5:08.98  5:44.00  6:18.99  6:53.82  7:29.19  8:03.94
                                                                       8:40.03  9:15.42  9:51.71 10:27.16 11:03.33 11:39.23 12:14.60
                                                                      12:50.48 13:26.52 14:01.80 14:37.94 15:13.01 15:48.84 16:24.06
                                                                      16:59.42
KLEIN, CHARLES        15 AZ SCOTTSDALE AQ              17:34.49   8      31.87  1:05.91  1:39.68  2:13.52  2:47.84  3:21.63  3:56.26
                                                                       4:30.73  5:05.88  5:40.92  6:16.56  6:51.91  7:27.47  8:03.18
                                                                       8:38.99  9:14.63  9:38.67 10:25.74 10:52.44 11:37.38 12:03.43
                                                                      12:49.88 13:26.06 14:02.31 14:32.85 15:15.80 15:51.82 16:26.93
                                                                      16:59.13
ARAVENA, CLAUDIO      15 SN CALIFORNIA CA              17:48.56          31.14  1:05.33  1:40.70  2:15.91  2:51.75  3:27.78  4:03.85
                                                                       4:39.62  5:15.85  5:51.45  6:27.47  7:03.09  7:39.16  8:14.71
                                                                       8:49.99  9:25.51 10:01.96 10:37.84 11:13.80 11:49.53 12:25.90
                                                                      13:02.39 13:38.00 14:14.04 14:49.89 15:25.95 16:02.49 16:38.34
                                                                      17:14.22
LANG, ARIC            15 PC PIRANHA SWIMM              17:49.09          31.18  1:05.52  1:39.65  2:14.58  2:48.99  3:23.53  3:58.37
                                                                       4:33.20  5:08.71  5:44.17  6:19.26  6:54.49  7:30.40  8:06.28
                                                                       8:42.27  9:18.00  9:53.62 10:29.29 11:05.47 11:41.45 12:17.49
                                                                      12:54.25 13:31.52 14:08.88 14:46.35 15:23.43 16:00.27 16:36.95
                                                                      17:14.24
MIGUEL, BRANDON       16 PC VALLEJO AQUAT              18:03.69          30.27  1:04.73  1:40.51  2:16.55  2:53.24  3:29.88  4:07.01
                                                                       4:44.03  5:21.42  5:58.22  6:33.97  7:10.45  7:47.77  8:24.16
                                                                       9:00.83  9:37.46 10:13.51 10:49.65 11:26.31 12:03.30 12:39.52
                                                                      13:15.31 13:51.44 14:27.69 15:03.87 15:39.91 16:16.01 16:52.31
                                                                      17:26.62
PODOLCHUK, NAZAR      16 SN CALIFORNIA CA              18:17.15          32.26  1:07.56  1:43.55  2:19.95  2:56.26  3:32.61  4:08.93
                                                                       4:45.60  5:22.24  5:58.76  6:35.85  7:12.50  7:39.32  8:26.17
                                                                       9:03.97  9:41.30 10:19.07 10:56.09 11:33.35 12:09.80 12:46.93
                                                                      13:24.08 14:01.58 14:38.21 15:15.15 15:51.66 16:29.08 17:05.51
                                                                      17:43.25
COEN, ADDISON         16 CO NORTH JEFFCO               18:18.56          31.90  1:06.64  1:42.95  2:19.71  2:56.55  3:33.30  4:10.31
                                                                       4:47.50  5:25.00  6:01.96  6:38.84  7:14.93  7:51.20  8:27.33
                                                                       9:04.11  9:40.87 10:17.56 10:54.23 11:31.21 12:07.79 12:44.91
                                                                      13:21.07 13:58.70 14:35.75 15:13.43 15:50.75 16:28.06 17:05.26
                                                                      17:42.00

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KHAN, MARZUQ          15 PC SANTA CLARA S              18:22.03          32.88  1:07.86  1:42.92  2:17.90  2:52.33  3:27.70  4:03.75
                                                                       4:40.48  5:17.49  5:53.90  6:30.14  7:07.29  7:44.30  8:21.40
                                                                       8:59.02  9:37.06 10:15.86 10:54.41 11:32.21 12:10.54 12:47.40
                                                                      13:23.79 14:00.11 14:37.74 15:16.22 15:54.17 16:32.90 17:10.76
                                                                      17:47.68
POPOVIC, GEORGE       16 PC BURLINGAME AQ              18:33.36          30.99  1:06.33  1:42.24  2:20.13  2:55.97  3:31.25  4:07.16
                                                                       4:43.61  5:20.40  5:56.79  6:33.30  7:10.29  7:46.22  8:23.65
                                                                       9:01.17  9:37.76 10:14.73 10:53.75 11:32.02 12:11.20 12:49.27
                                                                      13:27.93 14:06.38 14:45.03 15:24.26 16:02.18 16:41.09 17:19.25
                                                                      17:57.16

METZSCH, SCOTT        17 OR UNATTACHED (O              16:41.22   1      29.91  1:02.55  1:35.40  2:08.27  2:41.24  3:14.31  3:47.65
                                                                       4:21.04  4:54.20  5:27.89  6:01.18  6:34.78  7:07.98  7:42.32
                                                                       8:16.06  8:49.81  9:23.68  9:57.71 10:31.78 11:05.79 11:37.91
                                                                      12:11.43 12:44.86 13:18.90 13:53.00 14:26.91 15:00.98 15:35.25
                                                                      16:08.54
MILLER, WESTON        17 AZ SCOTTSDALE AQ              16:54.24   2      30.68  1:03.57  1:37.44  2:10.70  2:44.34  3:17.37  3:50.75
                                                                       4:23.77  4:56.84  5:29.90  6:03.19  6:36.36  7:09.47  7:42.75
                                                                       8:16.24  8:49.96  9:23.79  9:57.81 10:32.11 11:06.43 11:40.39
                                                                      12:14.91 12:49.87 13:24.92 14:00.28 14:35.36 15:10.70 15:45.52
                                                                      16:20.62
ZHENG, STEVEN         18 ** VANCOUVER DOL              16:58.55   3      30.14  1:03.42  1:37.35  2:11.28  2:45.27  3:18.95  3:53.25
                                                                       4:27.19  5:01.03  5:34.89  6:09.43  6:43.45  7:17.95  7:52.49
                                                                       8:26.36  9:00.35  9:34.77 10:09.02 10:43.24 11:17.12 11:51.23
                                                                      12:25.25 12:59.87 13:34.24 14:08.82 14:43.12 15:17.73 15:52.15
                                                                      16:26.49
HUANG, PAUL           17 PC WEST COAST AQ              17:18.74   4      31.42  1:05.32  1:38.70  2:13.29  2:48.24  3:23.78  3:58.90
                                                                       4:33.74  5:08.46  5:43.68  6:10.54  6:52.26  7:26.27  8:00.89
                                                                       8:35.25  9:10.36  9:45.50 10:20.53 10:49.27 11:29.51 12:04.63
                                                                      12:40.19 13:15.93 13:51.69 14:27.32 15:02.74 15:37.58 16:12.13
                                                                      16:46.38
GALVAN, ISAAC         17 ** ACUATICA NELS              17:20.47   5      30.19  1:03.64  1:38.38  2:13.51  2:48.82  3:24.12  3:59.66
                                                                       4:35.07  5:10.73  5:46.36  6:21.79  6:57.04  7:32.35  8:07.42
                                                                       8:42.21  9:17.27  9:52.08 10:26.69 11:01.19 11:35.40 12:09.97
                                                                      12:44.51 13:19.31 13:54.14 14:29.02 15:03.90 15:38.61 16:13.26
                                                                      16:47.55
POU, SOVIJJA          17 OR TUALATIN HILL              17:22.54   6      31.90  1:05.86  1:39.92  2:14.16  2:49.12  3:23.48  3:58.73
                                                                       4:33.23  5:08.33  5:42.85  6:17.80  6:52.52  7:27.18  8:02.02
                                                                       8:36.94  9:11.35  9:45.58 10:20.14 10:55.03 11:29.93 12:04.75
                                                                      12:40.04 13:15.48 13:51.39 14:26.91 15:02.85 15:38.63 16:14.45
                                                                      16:49.88
AUGST, EVAN           17 PC VALLEJO AQUAT              17:52.63   7      30.44  1:03.32  1:38.35  2:12.78  2:48.49  3:23.98  4:00.25
                                                                       4:36.61  5:12.39  5:48.77  6:25.10  7:01.36  7:37.52  8:13.73
                                                                       8:49.87  9:26.29 10:02.73 10:39.16 11:16.48 11:52.44 12:29.07
                                                                      13:05.45 13:41.35 14:17.50 14:53.74 15:30.10 16:06.63 16:42.75
                                                                      17:17.93
HERNANDEZ, GUERZON    17 ** ACUATICA NELS              18:03.10   8      31.12  1:05.23  1:40.70  2:16.80  2:53.54  3:30.20  4:06.93
                                                                       4:43.95  5:20.68  5:57.64  6:34.26  7:11.21  7:47.80  8:24.34
                                                                       9:01.17  9:37.66 10:14.06 10:50.53 11:26.61 12:02.84 12:39.50
                                                                      13:15.74 13:52.21 14:28.73 15:04.81 15:40.99 16:17.03 16:53.30
                                                                      17:28.72
ENGEL, ERIK           17 PC SANTA CLARA S              18:09.62          32.97  1:08.76  1:44.91  2:20.93  2:57.68  3:33.56  4:10.28
                                                                       4:46.20  5:22.72  5:58.86  6:35.45  7:11.90  7:48.52  8:24.65
                                                                       9:01.14  9:37.46 10:14.36 10:50.66 11:27.50 12:03.87 12:40.77
                                                                      13:17.39 13:54.62 14:31.59 15:08.64 15:44.79 16:21.58 16:57.53
                                                                      17:34.44

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROBERTS, IAN          17 AZ SCOTTSDALE AQ              18:27.65          31.94  1:06.28  1:41.29  2:16.70  2:52.47  3:28.36  4:04.58
                                                                       4:41.49  5:18.20  5:55.23  6:26.12  7:09.81  7:47.58  8:25.38
                                                                       9:02.56  9:40.47 10:18.30 10:56.01 11:34.00 12:11.77 12:49.47
                                                                      13:27.66 14:05.67 14:44.06 15:21.59 15:59.42 16:37.36 17:14.76
                                                                      17:43.39
CHARLTON, BRAEDEN     17 ** VANCOUVER DOL              18:28.07          32.38  1:08.15  1:44.23  2:20.96  2:57.84  3:34.86  4:12.25
                                                                       4:49.35  5:26.02  6:02.87  6:40.68  7:17.44  7:54.73  8:31.82
                                                                       9:09.61  9:46.71 10:23.79 11:01.10 11:38.53 12:15.75 12:53.18
                                                                      13:30.39 14:07.86 14:45.07 15:22.69 16:00.14 16:37.57 17:14.79
                                                                      17:52.13
LAM, ERIC             17 PC FLYING FISH                18:54.85          32.57  1:08.37  1:44.50  2:21.65  2:58.50  3:35.94  4:13.54
                                                                       4:51.71  5:29.05  6:07.23  6:33.31  7:24.06  8:01.62  8:39.84
                                                                       9:02.93  9:55.78 10:33.55 11:11.77 11:50.10 12:28.75 13:07.92
                                                                      13:46.63 14:25.47 15:03.96 15:42.94 16:21.47 16:53.48 17:38.70
                                                                      18:02.94

============================================================================================================================
   EVENT  203                                    MENS    OPEN    400 I.M.                                    EVENT  203
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ERIKS, COLIN          16 ** VANCOUVER DOL  4:44.66   1  4:39.82 F1  P  1:04.01  2:16.68  3:39.98
                                                                    F    30.16  1:04.51  1:40.50  2:15.96  2:56.85  3:37.39  4:09.36
ERIKS, KEITH          16 ** VANCOUVER DOL  4:46.05   2  4:42.59 F2  P  1:06.32  2:17.86  3:40.55
                                                                    F    30.88  1:06.53  1:42.29  2:16.90  2:58.29  3:39.16  4:11.53
MATSUDA, DAICHI       14 PC PALO ALTO STA  4:50.75   2  4:42.72 F1  P  1:03.71  2:19.41  3:45.24
                                                                    F    28.74  1:01.18  1:37.41  2:13.66  2:55.63  3:37.73  4:10.79
WEITZEL, JACOB        17 OR TUALATIN HILL  4:49.44   1  4:43.67 F1  P  1:04.59  2:20.82  3:46.77
                                                                    F    29.84  1:02.70  1:39.63  2:15.95  2:57.82  3:39.86  4:12.69
BERTELSMAN, JUSTIN    16 GU PEARLAND AQUA  4:47.07   3  4:45.66 F3  P  1:05.10  2:15.61  3:40.91
                                                                    F    30.03  1:04.72  1:40.00  2:14.77  2:57.48  3:39.89  4:12.98
ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE  4:58.05   4  4:46.27 F2  P  1:05.45  2:22.06  3:51.99
                                                                    F    27.85    59.29  1:34.64  2:10.13  2:54.64  3:41.61  4:14.58
MOLINARI, JOE         14 PC PALO ALTO STA  4:53.14   3  4:47.11 F3  P  1:06.77  2:22.94  3:48.30
                                                                    F    30.06  1:04.46  1:40.71  2:15.86  2:59.42  3:42.71  4:15.83
CHARRAGA, RODRIGO     16 ** ACUATICA NELS  4:49.97   4  4:49.65 F4  P  1:06.90  2:21.12  3:45.02
                                                                    F    31.10  1:06.21  1:43.40  2:20.37  3:01.74  3:43.83  4:17.62
BURTON-MCCARTHY, JUST 17 ** SUDBURY LAURE  4:52.59   4  4:50.68 F2  P  1:04.55  2:21.52  3:48.44
                                                                    F    29.82  1:04.07  1:42.60  2:20.00  3:03.85  3:46.65  4:19.52
HO, BENJAMIN          14 PC PEAK           4:46.67   1  4:52.37 F4  P  1:04.39  2:16.32  3:41.08
                                                                    F    29.02  1:02.91  1:38.64  2:13.97  2:59.01  3:44.07  4:18.37
LEE, ROLLAND          17 PC CROW CANYON C  4:55.76   5  4:54.26 F3  P  1:06.78  2:25.59  3:47.96
                                                                    F    30.49  1:05.79  1:45.00  2:24.70  3:05.48  3:46.67  4:22.11
NGUYEN, MICHAEL       17 PC OAKLAND UNDER  4:50.81   3  4:54.49 F4  P  1:05.18  2:21.40  3:44.20
                                                                    F    30.87  1:05.75  1:44.52  2:23.24  3:05.81  3:48.23  4:22.59
SHEN, TONY            16 PC PLEASANTON SE  4:57.10   8  4:54.77 F5  P  1:05.47  2:25.18  3:52.43
                                                                    F    30.20  1:04.84  1:43.87  2:22.59  3:05.71  3:50.31  4:23.64
BELLO, PAVEL          16 ** ACUATICA NELS  4:53.16   6  4:55.32 F6  P  1:07.10  2:23.76  3:47.85
                                                                    F    32.03  1:09.70  1:48.41  2:25.98  3:08.99  3:51.38  4:24.71
HIGA, D ILLON         16 ** VANCOUVER DOL  4:58.01   9  4:57.59 F7  P  1:05.92  2:23.31  3:51.67
                                                                    F    30.27  1:06.81  1:46.10  2:25.08  3:09.68  3:53.85  4:26.93
POU, SOVIJJA          17 OR TUALATIN HILL  4:58.19   7  4:57.88 F5  P  1:06.42  2:23.53  3:51.82
                                                                    F    30.49  1:06.04  1:45.25  2:23.66  3:07.18  3:52.25  4:25.69

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                    MENS    OPEN    400 I.M.                                    EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KUSHNEROV, MARTIN     15 PC DE ANZA CUPER  4:56.78   7  4:58.21 F8  P  1:07.42  2:26.41  3:47.39
                                                                    F    31.13  1:07.61  1:48.76  2:27.99  3:09.23  3:49.94  4:25.27
YAUNG, ALEXANDER      17 PC FLYING FISH    5:06.90  11  4:59.13 F6  P  1:10.02  2:28.58  3:56.26
                                                                    F    32.08  1:08.66  1:47.17  2:25.44  3:07.79  3:50.54  4:25.25
HERNANDEZ, GUERZON    17 ** ACUATICA NELS  5:04.03  10  5:03.14 F7  P  1:06.61  2:27.86  3:54.58
                                                                    F    31.04  1:06.88  1:47.05  2:26.65  3:09.79  3:53.30  4:28.90
GALANT, MISHA         14 PC MISSION SAN J  5:04.62   8  5:03.75 F5  P  1:08.64  2:27.21  3:54.83
                                                                    F    31.24  1:07.74  1:46.45  2:26.10  3:10.69  3:55.23  4:29.55
LAM, ERIC             17 PC FLYING FISH    5:00.64   8  5:04.05 F8  P  1:09.67  2:26.02  3:51.72
                                                                    F    32.99  1:09.91  1:49.30  2:27.73  3:11.12  3:53.98  4:28.65
YONGYUTH, JARED       14 PC SANTA CLARA S  5:04.60   7  5:04.37 F6  P  1:10.09  2:27.66  3:57.71
                                                                    F    32.41  1:10.63  1:50.12  2:29.33  3:13.36  3:58.02  4:31.71
SHANG, KEVEN          14 PC DE ANZA CUPER  5:00.17   5  5:05.96 F7  P  1:08.73  2:27.09  3:48.92
                                                                    F    32.84  1:10.03  1:50.07  2:29.64  3:11.07  3:54.13  4:31.45
ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J  5:15.13   3  5:06.56 F1  P  1:13.69  2:35.77  4:02.78
                                                                    F    33.57  1:11.92  1:51.43  2:30.71  3:13.57  3:57.18  4:32.78
COPLEY, BRIAN         12 PC SUNNYVALE SWI  5:19.49   6  5:07.13 F2  P  1:13.36  2:37.89  4:07.63
                                                                    F    32.86  1:10.64  1:52.18  2:31.43  3:14.97  3:58.36  4:33.54
SANTANA, BRENDAN      12 SI PACIFIC SWIM   5:11.76   2  5:11.70 F3  P  1:09.05  2:27.87  4:01.28
                                                                    F    31.82  1:08.99  1:48.59  2:27.36  3:14.47  4:01.58  4:36.82
CRUSE, NICHOLAS       12 PC MARIN PIRATES  5:11.29   1  5:12.08 F4  P  1:10.57  2:32.60  4:03.00
                                                                    F    32.67  1:11.58  1:54.08  2:35.49  3:20.21  4:05.15  4:39.40
SANTANA, ALEXANDER    12 SI PACIFIC SWIM   5:18.99   5  5:17.85 F5  P  1:13.43  2:33.27  4:09.01
                                                                    F    33.81  1:12.49  1:52.69  2:32.33  3:19.52  4:07.57  4:43.05
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE   5:16.46   4  5:18.72 F6  P  1:11.62  2:34.88  4:04.74
                                                                    F    33.21  1:11.03  1:53.76  2:36.77  3:23.42  4:08.15  4:44.02
BRANNAN, MICHAEL      12 PC BAY            5:23.28   7  5:19.85 F7  P           1:16.22  1:59.01  2:40.96  3:27.22  4:13.43  4:48.99
                                                                    F    33.63  1:14.06  1:56.05  2:37.29  3:23.30  4:10.43  4:45.46
TEJEDA, URIEL         12 OR TUALATIN HILL  5:23.77   8  5:27.52 F8  P  1:15.79  2:41.95  4:13.61
                                                                    F    35.97  1:16.69  2:00.43  2:42.95  3:28.48  4:15.13  4:51.96
KANG, EDWARD          14 OR TUALATIN HILL  5:03.78   6   DQUED  F   P  1:06.75  2:21.75  3:53.05
                                                                    F    30.60  1:06.36  1:44.31  2:21.85  3:08.27  3:55.41  4:30.73

ERIKS, COLIN          16 ** VANCOUVER DOL  4:44.66   1              P  1:04.01  2:16.68  3:39.98
ERIKS, KEITH          16 ** VANCOUVER DOL  4:46.05   2              P  1:06.32  2:17.86  3:40.55
HO, BENJAMIN          14 PC PEAK           4:46.67   1              P  1:04.39  2:16.32  3:41.08
BERTELSMAN, JUSTIN    16 GU PEARLAND AQUA  4:47.07   3              P  1:05.10  2:15.61  3:40.91
WEITZEL, JACOB        17 OR TUALATIN HILL  4:49.44   1              P  1:04.59  2:20.82  3:46.77
USINGER, BRETT        17 PC CROW CANYON C  4:49.79   2              P  1:07.81  2:24.93  3:44.39
CHARRAGA, RODRIGO     16 ** ACUATICA NELS  4:49.97   4              P  1:06.90  2:21.12  3:45.02
MATSUDA, DAICHI       14 PC PALO ALTO STA  4:50.75   2              P  1:03.71  2:19.41  3:45.24
NGUYEN, MICHAEL       17 PC OAKLAND UNDER  4:50.81   3              P  1:05.18  2:21.40  3:44.20
BURTON-MCCARTHY, JUST 17 ** SUDBURY LAURE  4:52.59   4              P  1:04.55  2:21.52  3:48.44
ZYLA, MICHAL          15 PC TERRAPINS SWI  4:52.80   5              P  1:02.62  2:16.97  3:48.18
MOLINARI, JOE         14 PC PALO ALTO STA  4:53.14   3              P  1:06.77  2:22.94  3:48.30
BELLO, PAVEL          16 ** ACUATICA NELS  4:53.16   6              P  1:07.10  2:23.76  3:47.85
LEE, ROLLAND          17 PC CROW CANYON C  4:55.76   5              P  1:06.78  2:25.59  3:47.96
KUSHNEROV, MARTIN     15 PC DE ANZA CUPER  4:56.78   7              P  1:07.42  2:26.41  3:47.39
SHEN, TONY            16 PC PLEASANTON SE  4:57.10   8              P  1:05.47  2:25.18  3:52.43
METZSCH, SCOTT        17 OR UNATTACHED (O  4:57.70   6              P  1:10.01  2:28.34  3:52.90
HIGA, D ILLON         16 ** VANCOUVER DOL  4:58.01   9              P  1:05.92  2:23.31  3:51.67
ROONEY, MAXIME        14 PC PLEASANTON SE  4:58.05   4              P  1:05.45  2:22.06  3:51.99
POU, SOVIJJA          17 OR TUALATIN HILL  4:58.19   7              P  1:06.42  2:23.53  3:51.82
SHANG, KEVEN          14 PC DE ANZA CUPER  5:00.17   5              P  1:08.73  2:27.09  3:48.92
LAM, ERIC             17 PC FLYING FISH    5:00.64   8              P  1:09.67  2:26.02  3:51.72
KWONG, KASEY          17 OR TUALATIN HILL  5:00.67   9              P  1:08.01  2:28.62  3:52.19

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                    MENS    OPEN    400 I.M.                                    EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEON, KEVIN           15 ** ACUATICA NELS  5:00.73  10              P  1:04.58  2:20.76  3:53.98
TORRES, JORGE         16 ** ACUATICA NELS  5:01.28  11              P  1:09.90  2:25.99  3:51.91
WU, STANLEY           15 PC UN  (PC)       5:02.79  12              P  1:05.59  2:24.56  3:53.18
YEUNG, ANTHONY        15 PC FLYING FISH    5:03.06  13              P  1:04.20  2:24.28  3:54.62
KANG, EDWARD          14 OR TUALATIN HILL  5:03.78   6              P  1:06.75  2:21.75  3:53.05
HERNANDEZ, GUERZON    17 ** ACUATICA NELS  5:04.03  10              P  1:06.61  2:27.86  3:54.58
YONGYUTH, JARED       14 PC SANTA CLARA S  5:04.60   7              P  1:10.09  2:27.66  3:57.71
GALANT, MISHA         14 PC MISSION SAN J  5:04.62   8              P  1:08.64  2:27.21  3:54.83
LIANG, ALEX           13 PC PALO ALTO STA  5:05.90   9              P  1:07.23  2:24.61  3:59.31
LUTZKER, AARON        15 PC WALNUT CREEK   5:06.02  14              P  1:08.55  2:31.51  3:56.36
NEUBIESER, CRAIG      14 PC DE ANZA CUPER  5:06.25  10              P  1:07.42  2:26.56  3:58.02
VEGA, JORDAN          15 PC PEAK           5:06.26  15              P  1:09.78  2:26.34  3:57.34
GRAVERSEN, EMIL       15 PC MISSION SAN J  5:06.35  16              P  1:10.59  2:28.94  3:58.66
KLEIN, CHARLES        15 AZ SCOTTSDALE AQ  5:06.62  17              P  1:09.90  2:27.52  4:01.45
BABINET, JEREMY       15 PC PALO ALTO STA  5:06.88  18              P  1:13.39  2:31.79  3:57.65
YAUNG, ALEXANDER      17 PC FLYING FISH    5:06.90  11              P  1:10.02  2:28.58  3:56.26
HORNE, JAKE           14 PC WALNUT CREEK   5:07.49  11              P  1:10.67  2:29.72  3:59.60
KHAN, MARZUQ          15 PC SANTA CLARA S  5:07.74  19              P  1:08.97  2:24.53  3:58.06
TRUONG, MORGAN        17 PC ALAMEDA ISLAN  5:08.02  12              P  1:10.24  2:35.27  3:58.14
CHARLTON, BRAEDEN     17 ** VANCOUVER DOL  5:08.22  13              P  1:09.22  2:28.01  3:58.58
HALL, THOMAS          13 SN SPARE TIME AQ  5:08.30  12              P  1:07.61  2:29.22  4:01.05
KNIGHT, BRYCE         14 SN ARDEN HILLS S  5:08.48  13              P  1:08.88  2:32.94  3:59.51
MA, MICHAEL           13 PC PALO ALTO STA  5:08.59  14              P  1:09.80  2:28.67  3:56.04
SEARS, JARED          16 PC PACIFIC COAST  5:09.05  20              P  1:10.96  2:27.83  4:01.61
SUN, HENRY            14 PC SAN RAMON VAL  5:09.15  15              P  1:10.55  2:33.69  4:00.24
POWELL, DYLAN         17 PC VALLEJO AQUAT  5:09.29  14              P  1:05.51  2:27.92  3:58.17
LANG, ARIC            15 PC PIRANHA SWIMM  5:09.68  21              P  1:15.09  2:35.65  4:05.09
MAYNARD, JEREMY       15 PC TIGER AQUATIC  5:10.16  22              P  1:08.91  2:31.31  3:57.43
GRAHAM, JARED         13 PN PENGUIN AQUAT  5:10.35  16              P  1:10.27  2:30.18  4:00.96
GARCIA, ERIK          15 PC OTTER SWIM CL  5:11.02  23              P  1:11.86  2:31.11  4:04.02
NOSACK, ANTHONY       13 OR TUALATIN HILL  5:11.04  17              P  1:11.72  2:34.64  4:00.51
MIGUEL, BRANDON       16 PC VALLEJO AQUAT  5:11.08  24              P  1:07.26  2:32.23  4:01.17
CRUSE, NICHOLAS       12 PC MARIN PIRATES  5:11.29   1              P  1:10.57  2:32.60  4:03.00
JOHNSON, TERRY        15 SN ARDEN HILLS S  5:11.30  25              P  1:06.07  2:26.29  4:02.84
RETTA, DAVID          18 PC TERRAPINS SWI  5:11.39  15              P  1:08.64  2:30.27  3:58.71
DOWNING, RYAN         14 AZ PHOENIX SWIM   5:11.62  18              P  1:09.49  2:35.03  4:03.29
AMA, JOAO             14 PC PALO ALTO STA  5:11.69  19              P  1:11.41  2:33.35  4:04.13
SANTANA, BRENDAN      12 SI PACIFIC SWIM   5:11.76   2              P  1:09.05  2:27.87  4:01.28
MURPHY, JACK          13 PC NEPTUNE SWIMM  5:12.59  20              P  1:09.90  2:28.37  4:02.88
GOLAND, ZACHARY       15 PC PALO ALTO STA  5:12.63  26              P  1:07.61  2:29.42  4:01.82
BROCK, EVAN           14 PC TERRAPINS SWI  5:13.78  21              P  1:13.15  2:29.18  4:02.70
TRUONG, BILL          15 PC SANTA CLARA S  5:14.65  27              P  1:09.89  2:34.55  4:06.02
LAWS, GUS             15 PC TERRAPINS SWI  5:14.78  28              P  1:06.25  2:25.34  4:03.21
DIFFLEY, KYLE         17 GU PEARLAND AQUA  5:14.86  16              P  1:10.21  2:29.69  4:04.44
NIELSEN, ALEXANDER    13 CO NORTH JEFFCO   5:14.90  22              P  1:13.31  2:31.13  4:06.78
SING, DANIEL          14 PC PEAK           5:15.06  23              P  1:09.67  2:32.01  4:03.52
ZHANG, LYON           12 PC MISSION SAN J  5:15.13   3              P  1:13.69  2:35.77  4:02.78
COEN, TY              13 CO NORTH JEFFCO   5:15.14  24              P  1:10.13  2:28.84  4:02.82
NIEZGODSKI, MICHAEL   12 AZ SWIM NEPTUNE   5:16.46   4              P  1:11.62  2:34.88  4:04.74
BUCHALSKI, ALBERT     13 OR TUALATIN HILL  5:16.90  25              P  1:10.63  2:34.40  4:05.66
WIEBEL, JARRETT       13 CO NORTH JEFFCO   5:17.84  26              P  1:13.51  2:31.09  4:06.26
CHAN, ALEX            14 PC PALO ALTO STA  5:18.30  27              P  1:11.44  2:34.77  4:04.68
KUSUMI, KOJI          14 PC SOUTH BAY LOS  5:18.36  28              P  1:12.23  2:31.83  4:06.66
REUTER, ZACK          13 SN ARDEN HILLS S  5:18.40  29              P  1:12.57  2:34.72  4:08.86
JALIHAL, ADITYA       16 PC SAN RAMON VAL  5:18.78  29              P  1:07.80  2:28.30  4:06.02
ROBERTS, IAN          17 AZ SCOTTSDALE AQ  5:18.88  17              P  1:09.90  2:37.71  4:07.39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2012 LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC12-034                         08/01/12  THRU  08/05/12          LONG COURSE

PRINTED 08/06/12 AT 09:55AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                    MENS    OPEN    400 I.M.                                    EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SANTANA, ALEXANDER    12 SI PACIFIC SWIM   5:18.99   5              P  1:13.43  2:33.27  4:09.01
COPLEY, BRIAN         12 PC SUNNYVALE SWI  5:19.49   6              P  1:13.36  2:37.89  4:07.63
LEI, BRIAN            13 PC PALO ALTO STA  5:20.17  30              P  1:11.33  1:11.33  1:53.96  2:34.98  3:21.76  4:08.27  4:44.77
LACHANCE, REGIS       14 PC PLEASANTON SE  5:21.75  31              P  1:15.18  2:35.16  4:11.06
REDD, DONOVAN         15 PC OAKLAND UNDER  5:21.83  30              P  1:10.52  2:36.09  4:07.35
PEASE, WALKER         15 PC BURLINGAME AQ  5:21.87  31              P  1:14.25  2:38.83  4:08.36
CRAMER, PARKER        13 PC SAN RAMON VAL  5:22.21  32              P  1:11.59  2:29.78  4:06.77
SVINDLAND, SAMUEL     15 SN WOLVERINE AQU  5:23.04  32              P  1:09.24  2:33.28  4:16.71
BRANNAN, MICHAEL      12 PC BAY            5:23.28   7              P           1:16.22  1:59.01  2:40.96  3:27.22  4:13.43  4:48.99
LOO, JASON            14 PC DE ANZA CUPER  5:23.61  33              P  1:15.90  2:40.01  4:10.36
TEJEDA, URIEL         12 OR TUALATIN HILL  5:23.77   8              P  1:15.79  2:41.95  4:13.61
PELLETIER, ERIC       12 ** POINTE-CLAIRE  5:25.12   9              P  1:14.15  2:40.57  4:11.55
ZARIAN, MICHAEL       13 CO NORTH JEFFCO   5:25.41  34              P  1:15.18  2:39.99  4:12.66
XU, ERIC              14 OR TUALATIN HILL  5:25.53  35              P           1:18.53  2:01.93  2:44.36  3:27.17  4:11.58  4:49.04
NOYES, DAVID          12 PC SUNNYVALE SWI  5:25.55  10              P  1:12.99  2:39.29  4:12.06
XU, JEFFREY           11 PC DE ANZA CUPER  5:26.89  11              P  1:13.55  2:40.05  4:12.56
MARELLA, DANIEL       12 PC DE ANZA CUPER  5:27.10  12              P  1:13.41  2:39.31  4:12.38
HILL, PARKER          12 SN SUN OAKS AQUA  5:28.26  13              P  1:13.05  2:37.60  4:12.81
MCKENNA, DAVID        12 PC SANTA CLARA S  5:29.64  14              P  1:16.30  2:42.72  4:16.66
HENDRIX, SETH         12 CO NORTH JEFFCO   5:30.15  15              P  1:14.73  2:37.45  4:20.33
SELLERS, NATHAN       12 SN ARDEN HILLS S  5:31.83  16              P  1:18.94  2:44.25  4:19.28
PACULT, NICHOLAS      13 PC TERRAPINS SWI  5:32.01  36              P  1:15.05  2:41.02  4:15.99
DOLLEY, NICHOLAS      12 SN SIERRA MARLIN  5:32.15  17              P  1:14.51  2:38.51  4:14.89
ZHOU, ALEX            12 PC CALIFORNIA DO  5:32.19  18              P  1:17.92  2:40.36  4:19.41
JOHNSON, HAYDEN       12 SN ARDEN HILLS S  5:32.69  19              P  1:17.45  2:43.10  4:19.56
STAKA, CHRIS          14 PC CABRILLO THRE  5:34.28  37              P  1:13.84  2:39.77  4:15.00
YANG, STEVE           12 PC DE ANZA CUPER  5:35.32  20              P  1:17.40  2:50.23  4:20.26
TAY, KELVIN           12 PC PALO ALTO STA  5:38.43  21              P  1:22.22  2:48.09  4:28.17
YUAN, JASON           12 PC DE ANZA CUPER  5:39.56  22              P  1:18.58  2:43.20  4:22.08
VELASQUEZ, KEANU      12 PC DALY CITY DOL  5:39.62  23              P  1:15.93  2:44.47  4:23.20
TEMPLE, CARLSON       12 SI COLLEGE AREA   5:40.89  24              P           1:20.24  2:06.98  2:52.08  3:38.46  4:24.56  5:03.41
WEI, DOUGLAS          12 PC MARIN PIRATES  5:44.42  25              P  1:21.18  2:56.91  4:29.59
SHAU, DAVID           12 PC PALO ALTO STA  5:44.89  26              P  1:18.38  2:47.81  4:29.41
BLAKE, DANIEL         11 PC SANTA CLARA S  5:45.74  27              P  1:16.73  2:49.72  4:28.97
SUHAILI, KENNETH      12 PC ORINDA AQUATI  5:45.88  28              P  1:20.78  2:53.10  4:31.43
HO, CAMERON           12 PC OTTER SWIM CL  5:46.41  29              P  1:17.59  2:47.75  4:28.54
BOURAOUI, ADAM        12 PC FLYING FISH    5:47.39  30              P  1:22.31  2:53.18  4:28.54
MADANAHALLI, PRANAV   12 PC DE ANZA CUPER  5:47.82  31              P  1:18.93  2:52.77  4:31.23
GRIFFITH, BEN         12 PC MONTEREY BAY   5:48.54  32              P  1:18.49  2:47.04  4:30.05
MADDEN, JOHN          11 PC NEPTUNE SWIMM  5:48.93  33              P  1:19.27  2:47.31  4:32.97
FERENCZY, MAX         12 PC PALO ALTO STA  5:49.79  34              P  1:26.06  2:56.22  4:31.54
ZAMORA, JAMES         11 NM VIPERS OF ALB  5:51.12  35              P  1:19.21  2:45.13  4:30.73
BAUER, LUKAS          12 PC PENINSULA COV  5:51.72  36              P           1:21.34  2:08.32  2:53.76  3:43.01  4:31.73  5:12.94
INSIGNARES, OMAR      12 PC MORGAN HILL S  5:51.84  37              P  1:20.56  2:53.01  4:37.60
BLACK, COOPER         12 SN ARDEN HILLS S  5:55.61  38              P  1:25.51  2:53.55  4:36.77
BRADJAN, ANDREW       12 AZ SWIM NEPTUNE   5:56.44  39              P  1:25.69  2:59.07  4:41.87
MILLER, JOSIAH        12 PC NEPTUNE SWIMM  5:56.58  40              P  1:20.01  2:50.20  4:36.37
FAJARDO-CRUZ, AJ      11 SN CALIFORNIA CA  5:59.24  41              P  1:18.29  2:56.27  4:44.67
SCHERTLER, JACK       12 PC SUNNYVALE SWI  5:59.98  42              P  1:21.85  2:55.66  4:42.53
HATCH, JAROD          13 PC MORGAN HILL S   DQUED                   P  1:09.88  2:33.20  4:05.93
MOLINARI, MATT        18 PC PALO ALTO STA   DQUED
MORALES, JORGE        17 ** ACUATICA NELS   DQUED                   P  1:06.78  2:24.58  3:54.01
O''HAIMHIRGIN, LIAM    13 SN SIERRA MARLIN   DQUED                   P  1:10.00  2:31.22  4:14.18