10/5/2013 - 10/5/2013
Minneapolis, USA
Licensed to Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License
HY-TEK''s MEET MANAGER 4.0 10/5/2013 02:27 PM
Arizona State vs. Minnesota Dual - 10/5/2013
Results
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 University of Minnesota-MN ''A'' NT 1:41.95
1) Behrens, Tess A 21 2) r:0.26 Smith, Kierra 19
3) r:0.27 Weiland, Becca 20 4) r:0.31 Caflisch, Erin 22
12.85 25.76 13.41 29.40 10.78 24.07 10.98 22.72
2 Arizona State University-AZ ''A'' NT 1:44.86
1) Jonsdottir, Ingibjorg K 19 2) r:0.11 Houston, Tory 20
3) r:0.22 Spadoni, Marina 19 4) r:0.36 Busch, Melanie 20
13.17 26.02 14.32 30.71 11.40 25.06 11.13 23.07
3 University of Minnesota-MN ''B'' NT 1:45.57
1) Holmquist, Katelyn E 18 2) r:0.13 Busack, Heidi 21
3) r:0.38 Simenec, Tori 20 4) r:0.09 Zeiger, Blake 20
13.72 26.99 13.87 30.26 11.87 25.32 10.99 23.00
4 Arizona State University-AZ ''B'' NT 1:49.98
1) Barreto, Juanita B 20 2) r:0.31 Zsiga, Kayra 20
3) r:0.05 Kremer, Lori Layne 20 4) r:0.35 Chavez, Jaclyn 21
13.55 27.33 14.89 32.68 11.77 25.86 11.62 24.11
-- University of Minnesota-MN ''C'' NT DQ
1) Bloom, Ellen T 18 2) r:-0.02 Plant, Jessica 20
3) r:0.23 Portela, Chloe 20 4) r:0.45 Raatz, Abigail 18
13.65 27.78 13.76 31.48 11.72 26.14 11.34 23.82
Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 University of Minnesota-MN ''A'' NT 1:29.27
1) Turner, Daryl D 18 2) r:0.06 Hatanaka, Nick 18
3) r:0.29 Van Swol, Kyler 22 4) r:0.29 Toomey, Derek 21
11.10 22.44 11.24 25.08 9.89 21.91 9.52 19.84
2 Arizona State University-AZ ''A'' NT 1:31.13
1) Bohus, Richard 20 2) r:0.29 Capitaine, Thibaut 20
3) r:0.24 Coci, Alex 23 4) r:0.26 Kao, Sean 19
r:+6.51 11.65 23.17 11.66 25.34 9.86 21.52 10.09 21.10
3 University of Minnesota-MN ''B'' NT 1:33.21
1) Bushman, Luke T 22 2) r:0.20 Hatanaka, Brandon 20
3) r:0.19 Whitaker, Sandy 22 4) r:0.23 Miksch, Ryan 20
r:+7.55 11.98 23.78 11.87 25.98 10.09 22.53 9.93 20.92
4 University of Minnesota-MN ''C'' NT 1:35.09
1) Newenhouse, Carl P 20 2) r:0.31 Sande, Eric 18
3) r:0.09 Boston, Bryce 18 4) r:0.28 Gordon, Ian 18
11.70 23.64 12.41 27.54 9.97 22.57 10.10 21.34
5 Arizona State University-AZ ''B'' NT 1:35.30
1) Adalsteinsson, David H 23 2) r:0.16 Lamb, Josh 18
3) r:0.16 Dalby, Zac 20 4) r:0.19 Worrick, Joe 18
11.83 23.92 12.27 27.27 10.22 22.82 10.10 21.29
6 University of Minnesota-MN ''D'' NT 1:37.37
1) Rafter, Jim J 20 2) r:0.22 Friesch, DJ 20
3) r:0.16 Bjoerk, Viktor 21 4) r:0.22 Johnson, Drew 22
r:+6.08 12.13 24.72 12.42 27.30 10.93 23.55 10.38 21.80
Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Siwicki, Breanne E 18 Minnesota-MN NT 10:08.89
r:+0.76 28.43 30.47 30.59 30.82 30.93 30.73 30.59 30.31
30.74 30.92 30.75 30.38 30.52 30.62 30.75 30.35
30.65 30.52 30.62 29.20
2 Harding, Sam K 19 Minnesota-MN NT 10:12.69
r:+0.81 28.00 30.14 30.73 30.74 31.05 30.93 30.80 30.78
30.76 30.89 30.93 30.99 30.79 31.10 30.85 30.67
30.92 30.86 30.79 29.97
3 Friderichs, Jamie A 19 Arizona St-AZ NT 10:19.89
r:+0.74 28.15 31.07 31.49 31.30 31.46 31.33 31.40 31.69
31.50 31.59 31.39 31.13 30.96 30.80 30.91 30.92
30.45 30.96 30.86 30.53
4 Szews, Hailey F 21 Minnesota-MN NT 10:31.18
r:+0.83 28.86 31.09 31.54 31.57 31.77 31.57 31.67 31.69
31.93 31.61 31.81 31.81 31.98 31.96 31.87 31.87
31.95 31.97 31.86 30.80
Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Smith, CJ J 20 Minnesota-MN NT 9:19.03
r:+0.73 25.26 27.35 27.86 28.08 28.30 28.20 27.95 28.12
28.32 28.17 28.12 28.11 28.18 28.35 28.23 28.28
28.39 28.32 28.25 27.19
2 Redondo, Logan S 19 Minnesota-MN NT 9:38.00
r:+0.69 25.94 28.20 28.51 28.47 28.57 28.64 28.77 29.14
28.95 29.18 28.85 29.30 28.88 29.48 29.31 29.43
29.65 29.62 29.96 29.15
3 Marlow, Garin J 20 Minnesota-MN NT 9:43.94
r:+0.74 26.07 28.77 28.91 29.17 29.30 29.02 28.98 29.29
29.75 29.32 29.65 29.42 29.43 29.79 29.54 29.67
29.82 29.87 29.63 28.54
4 Sabau, Alex 18 Arizona St-AZ NT 9:51.12
r:+0.86 26.43 28.76 29.23 29.70 29.45 29.05 29.14 29.60
29.39 29.49 29.74 29.99 30.25 30.01 30.49 30.32
30.61 30.57 29.91 28.99
5 Weiner, Brendan A 19 Arizona St-AZ NT 9:54.83
r:+0.78 26.29 28.89 29.50 29.43 29.86 29.59 29.94 30.08
30.36 30.22 30.28 30.24 30.18 30.04 30.43 30.28
29.76 29.97 30.23 29.26
6 Huft, Erick W 18 Minnesota-MN NT 9:58.01
r:+0.89 25.94 29.10 29.73 29.82 29.74 29.89 29.76 30.15
30.19 30.32 30.55 30.36 30.42 30.41 30.25 30.30
30.41 30.63 30.55 29.49
Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Votava, Lauren E 19 Minnesota-MN NT 1:48.55
r:+0.71 25.38 27.61 28.12 27.44
2 Janzen, Kiera A 20 Minnesota-MN NT 1:48.63
r:+0.75 25.64 27.64 27.74 27.61
3 Simonovic, Kat S 18 Arizona St-AZ NT 1:52.28
r:+0.68 26.40 28.31 28.65 28.92
4 Chavez, Jaclyn A 21 Arizona St-AZ NT 1:53.39
r:+0.77 26.91 28.27 28.69 29.52
5 Plant, Jessica M 20 Minnesota-MN NT 1:53.56
r:+0.79 26.50 28.08 29.50 29.48
6 Luchsinger, Summer L 17 Arizona St-AZ NT 1:55.00
r:+0.83 27.02 29.20 29.40 29.38
7 Ceranic, Indira 18 Arizona St-AZ NT 1:55.98
r:+0.78 26.60 29.39 30.10 29.89
8 Marsh, Amelia L 21 Minnesota-MN NT 1:56.66
r:+0.84 26.79 29.37 30.12 30.38
-- Hoch, Madeline J 18 Minnesota-MN NT X1:51.04
r:+0.84 25.60 27.62 28.91 28.91
Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Bravence, Ben A 20 Minnesota-MN NT 1:41.25
r:+0.71 23.71 25.43 26.14 25.97
2 Kao, Sean H 19 Arizona St-AZ NT 1:42.71
r:+0.74 23.30 25.58 26.52 27.31
3 Fair, Paul M 18 Minnesota-MN NT 1:43.78
r:+0.75 23.61 26.09 26.86 27.22
4 Brebrick, Daniel R 21 Minnesota-MN NT 1:43.95
r:+0.71 23.84 26.07 26.79 27.25
5 Glander, Ryan M 21 Arizona St-AZ NT 1:44.89
r:+0.74 24.17 25.84 27.09 27.79
6 Mills, Corey D 20 Minnesota-MN NT 1:48.64
r:+0.72 24.67 27.41 28.19 28.37
Event 7 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Behrens, Tess A 21 Minnesota-MN NT 55.61
13.17 13.83 14.59 14.02
2 Jonsdottir, Ingibjorg K 19 Arizona St-AZ NT 57.07
13.75 14.09 15.03 14.20
3 Anton, Katie P 20 Minnesota-MN NT 57.37
13.70 14.48 14.64 14.55
4 Holmquist, Katelyn E 18 Minnesota-MN NT 57.79
13.95 14.05 15.13 14.66
5 Barreto, Juanita B 20 Arizona St-AZ NT 58.08
13.82 14.50 14.87 14.89
6 Morgan, Jennifer R 19 Arizona St-AZ NT 58.42
14.11 14.55 15.05 14.71
7 Tornatore, Miranda E 20 Arizona St-AZ NT 59.81
14.11 15.01 15.36 15.33
8 Bloom, Ellen T 18 Minnesota-MN NT 1:00.63
14.45 14.91 15.78 15.49
Event 8 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Turner, Daryl D 18 Minnesota-MN NT 48.43
11.45 11.89 12.50 12.59
2 Bohus, Richard 20 Arizona St-AZ NT 50.30
11.83 12.61 13.30 12.56
3 Newenhouse, Carl P 20 Minnesota-MN NT 50.42
r:+4.36 12.12 12.49 13.14 12.67
4 Adalsteinsson, David H 23 Arizona St-AZ NT 50.95
12.08 12.70 13.27 12.90
5 Johnson, Christopher D 20 Minnesota-MN NT 51.02
11.84 12.74 13.21 13.23
6 Tribble, Jack R 18 Minnesota-MN NT 52.12
12.57 12.97 13.43 13.15
-- Thielen, Jon K 18 Minnesota-MN NT X52.34
25.36 13.80 13.18
-- Whitaker, Sandy T 22 Minnesota-MN NT X52.47
25.97 13.46 13.04
-- Busch, Noah J 18 Minnesota-MN NT X54.17
26.46 14.11 13.60
-- Rafter, Jim J 20 Minnesota-MN NT X55.50
26.33 14.87 14.30
Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Smith, Kierra 19 Minnesota-MN NT 1:04.71
r:+0.85 14.39 16.54 17.01 16.77
2 Zeiger, Blake E 20 Minnesota-MN NT 1:06.09
r:+0.73 14.16 16.65 17.57 17.71
3 Houston, Tory M 20 Arizona St-AZ NT 1:07.03
r:+0.72 15.61 16.46 17.62 17.34
4 Busack, Heidi J 21 Minnesota-MN NT 1:07.65
r:+0.76 14.10 17.09 17.98 18.48
5 Degraff, Cheyenne N 18 Arizona St-AZ NT 1:08.13
r:+0.77 14.86 17.10 18.14 18.03
6 Simonovic, Kat S 18 Arizona St-AZ NT 1:08.20
r:+0.73 14.95 17.07 18.17 18.01
7 Radecke, Monica M 21 Minnesota-MN NT 1:09.39
r:+0.76 14.70 17.42 18.70 18.57
Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Capitaine, Thibaut R 20 Arizona St-AZ NT 56.31
r:+0.74 12.37 14.17 14.84 14.93
2 Hatanaka, Nick W 18 Minnesota-MN NT 56.79
r:+0.72 12.28 14.20 15.43 14.88
3 Maly, Jakub 21 Minnesota-MN NT 56.80
r:+0.76 12.31 14.79 14.83 14.87
4 Lamb, Josh R 18 Arizona St-AZ NT 1:00.15
r:+0.81 13.22 15.20 15.78 15.95
5 Sande, Eric G 18 Minnesota-MN NT 1:00.45
r:+0.83 12.72 15.73 15.44 16.56
6 Friesch, DJ J 20 Minnesota-MN NT 1:01.05
r:+0.78 13.29 15.35 16.05 16.36
7 Mills, Brandon J 18 Arizona St-AZ NT 1:01.14
r:+0.80 13.29 15.67 16.20 15.98
8 Scott, Sammy T 20 Arizona St-AZ NT 1:03.87
r:+0.77 13.54 16.41 16.40 17.52
-- Larson, Garrett S 20 Minnesota-MN NT X1:01.63
r:+0.81 28.80 15.84 16.99
Event 11 Mixed 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Ste Marie, Devin M 19 Minnesota-MN NT 2:03.63
r:+0.81 28.35 31.63 32.08 31.57
2 Simenec, Tori S 20 Minnesota-MN NT 2:03.78
r:+0.76 27.99 31.49 32.06 32.24
3 Kremer, Lori Layne 20 Arizona St-AZ NT 2:06.54
r:+0.77 28.44 31.28 32.72 34.10
4 Clarke, Christie L 19 Minnesota-MN NT 2:08.35
r:+0.75 28.72 32.10 33.43 34.10
5 Crispo, Miriam 20 Arizona St-AZ NT 2:13.04
r:+0.79 29.13 33.14 34.92 35.85
6 Howenstein, Jenna K 21 Minnesota-MN NT 2:13.21
r:+0.77 29.45 33.05 35.40 35.31
Event 12 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Orf, Nick E 18 Minnesota-MN NT 1:48.65
r:+0.76 24.70 28.06 27.78 28.11
2 Coci, Alex 23 Arizona St-AZ NT 1:48.82
r:+0.68 24.40 27.38 28.65 28.39
3 Van Swol, Kyler T 22 Minnesota-MN NT 1:49.48
r:+0.82 24.14 28.34 28.64 28.36
4 Bushman, Luke T 22 Minnesota-MN NT 1:51.06
r:+0.82 25.43 28.08 28.69 28.86
5 Hatanaka, Brandon C 20 Minnesota-MN NT 1:51.95
r:+0.77 25.32 28.30 28.56 29.77
6 Dalby, Zac T 20 Arizona St-AZ NT 1:53.09
r:+0.72 24.64 28.40 29.81 30.24
7 Sockwell, Kyle C 19 Arizona St-AZ NT 1:59.96
r:+0.78 26.97 30.65 30.63 31.71
-- Hartbarger, Andrew A 20 Minnesota-MN NT X1:51.09
r:+0.74 24.58 27.70 29.17 29.64
-- Bjoerk, Viktor P 21 Minnesota-MN NT X1:53.78
r:+0.74 25.53 28.37 29.99 29.89
-- Cisneros, Alex 20 Minnesota-MN NT X1:53.79
r:+0.72 25.15 28.84 29.96 29.84
-- Johnson, Drew M 22 Minnesota-MN NT X1:59.70
r:+0.87 26.49 30.32 31.28 31.61
-- Leiferman, RJ J 19 Minnesota-MN NT X2:02.62
r:+0.81 26.67 30.44 31.86 33.65
Event 13 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Weiland, Becca L 20 Minnesota-MN NT 23.11
r:+0.80 11.34 11.77
2 Caflisch, Erin L 22 Minnesota-MN NT 23.43
r:+0.80 11.51 11.92
3 Busch, Melanie 20 Arizona St-AZ NT 23.71
r:+0.79 11.72 11.99
4 Jonsdottir, Ingibjorg K 19 Arizona St-AZ NT 24.02
r:+0.75 11.66 12.36
5 Spadoni, Marina K 19 Arizona St-AZ NT 24.11
r:+0.75 11.75 12.36
6 Raatz, Abigail E 18 Minnesota-MN NT 24.15
r:+0.77 11.68 12.47
7 Schumacher, Allison L 18 Minnesota-MN NT 24.30
r:+0.79 11.77 12.53
8 Zsiga, Kayra L 20 Arizona St-AZ NT 25.36
r:+0.86 12.27 13.09
Event 14 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Toomey, Derek M 21 Minnesota-MN NT 19.99
r:+0.70 9.74 10.25
2 Bohus, Richard 20 Arizona St-AZ NT 21.43
r:+0.69 10.54 10.89
3 Miksch, Ryan A 20 Minnesota-MN NT 21.49
r:+0.74 10.53 10.96
4 Fair, Paul M 18 Minnesota-MN NT 21.55
r:+0.74 10.37 11.18
5 Gordon, Ian S 18 Minnesota-MN NT 21.58
r:+0.76 10.46 11.12
6 Worrick, Joe C 18 Arizona St-AZ NT 22.08
r:+0.77 10.77 11.31
7 Braden, Gunner A 18 Arizona St-AZ NT 22.64
r:+0.76 11.12 11.52
-- Boston, Bryce P 18 Minnesota-MN NT X21.69
r:+0.67 10.45 11.24
Event 15 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Weller, Morgan 20 Arizona St-AZ NP 295.88
2 Keefer, Margaret 21 Minnesota-MN NP 293.18
3 McCrady, Sarah K 21 Minnesota-MN NP 266.62
4 Etterman, Katy M 20 Minnesota-MN NP 239.47
5 Ramberg, Jessica M 19 Minnesota-MN NP 238.35
-- Tenenbaum, Lexi K 18 Minnesota-MN NP X254.85
Event 16 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Pollard, Manny B 19 Minnesota-MN NP 370.65
2 Zoe, Dylan C 19 Minnesota-MN NP 333.52
3 Larsen, Erik K 20 Minnesota-MN NP 307.88
4 Atha, Hunter 20 Arizona St-AZ NP 296.55
Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Votava, Lauren E 19 Minnesota-MN NT 50.58
r:+0.73 12.00 12.71 13.30 12.57
2 Caflisch, Erin L 22 Minnesota-MN NT 51.17
r:+6.39 11.85 12.86 13.49 12.97
3 Raatz, Abigail E 18 Minnesota-MN NT 52.24
r:+0.86 12.03 13.29 13.48 13.44
4 Chavez, Jaclyn A 21 Arizona St-AZ NT 53.07
r:+0.74 12.38 13.30 13.95 13.44
5 Friderichs, Jamie A 19 Arizona St-AZ NT 54.06
r:+0.75 12.29 13.29 14.53 13.95
6 Busack, Heidi J 21 Minnesota-MN NT 54.21
r:+0.77 12.03 13.40 14.44 14.34
7 Luchsinger, Summer L 17 Arizona St-AZ NT 54.34
r:+0.83 12.67 13.91 13.79 13.97
8 Ceranic, Indira 18 Arizona St-AZ NT 54.78
r:+0.77 12.37 13.97 14.49 13.95
-- Radecke, Monica M 21 Minnesota-MN NT X52.73
r:+0.76 12.08 13.24 13.95 13.46
-- Marsh, Amelia L 21 Minnesota-MN NT X54.58
r:+0.84 12.37 13.79 14.49 13.93
Event 18 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Turner, Daryl D 18 Minnesota-MN NT 44.65
r:+0.73 10.27 11.10 11.71 11.57
2 Toomey, Derek M 21 Minnesota-MN NT 45.16
r:+0.72 10.29 11.34 11.94 11.59
3 Coci, Alex 23 Arizona St-AZ NT 46.09
r:+0.67 10.74 11.45 12.06 11.84
4 Miksch, Ryan A 20 Minnesota-MN NT 47.10
r:+0.71 10.68 11.87 12.19 12.36
5 Kao, Sean H 19 Arizona St-AZ NT 47.24
r:+0.74 10.90 11.70 12.39 12.25
6 Brebrick, Daniel R 21 Minnesota-MN NT 47.98
r:+0.69 10.93 12.03 12.74 12.28
7 Busch, Noah J 18 Minnesota-MN NT 48.46
r:+0.72 11.36 12.23 12.58 12.29
8 Worrick, Joe C 18 Arizona St-AZ NT 48.71
r:+0.76 11.38 12.28 12.63 12.42
9 Johnson, Drew M 22 Minnesota-MN NT 49.27
r:+0.83 11.31 12.42 13.07 12.47
10 Braden, Gunner A 18 Arizona St-AZ NT 51.12
r:+0.75 11.33 12.75 13.44 13.60
Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Behrens, Tess A 21 Minnesota-MN NT 2:01.23
28.01 30.75 31.46 31.01
2 Busch, Melanie 20 Arizona St-AZ NT 2:02.01
29.13 30.72 31.05 31.11
3 Morgan, Jennifer R 19 Arizona St-AZ NT 2:03.14
29.97 31.69 30.98 30.50
4 Tornatore, Miranda E 20 Arizona St-AZ NT 2:08.03
30.03 32.28 33.00 32.72
-- Hoch, Madeline J 18 Minnesota-MN NT X2:04.18
29.30 31.30 32.02 31.56
-- Anton, Katie P 20 Minnesota-MN NT X2:05.08
29.92 31.74 32.01 31.41
Event 20 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Newenhouse, Carl P 20 Minnesota-MN NT 1:48.97
25.98 27.65 27.58 27.76
2 Adalsteinsson, David H 23 Arizona St-AZ NT 1:52.52
26.27 28.47 28.48 29.30
3 Sockwell, Kyle C 19 Arizona St-AZ NT 1:55.24
27.47 29.30 29.36 29.11
-- Bushman, Luke T 22 Minnesota-MN NT X1:51.60
26.57 28.26 29.38 27.39
-- Tribble, Jack R 18 Minnesota-MN NT X1:52.44
26.79 28.63 28.77 28.25
-- Thielen, Jon K 18 Minnesota-MN NT X1:53.80
26.66 28.39 29.07 29.68
-- Johnson, Christopher D 20 Minnesota-MN NT X1:54.10
27.50 28.94 29.09 28.57
-- Rafter, Jim J 20 Minnesota-MN NT X2:07.37
28.13 32.20 33.29 33.75
Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Smith, Kierra 19 Minnesota-MN NT 2:17.40
r:+0.85 31.20 35.11 35.64 35.45
2 Houston, Tory M 20 Arizona St-AZ NT 2:24.22
r:+0.73 33.60 36.68 36.74 37.20
3 Degraff, Cheyenne N 18 Arizona St-AZ NT 2:26.42
r:+0.79 33.68 37.53 37.36 37.85
-- Zeiger, Blake E 20 Minnesota-MN NT X2:23.58
r:+0.77 32.28 36.19 37.49 37.62
-- Siwicki, Breanne E 18 Minnesota-MN NT X2:25.84
r:+0.80 33.96 36.92 37.19 37.77
Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Hatanaka, Nick W 18 Minnesota-MN NT 2:03.52
r:+0.71 28.06 31.16 31.77 32.53
2 Capitaine, Thibaut R 20 Arizona St-AZ NT 2:09.17
r:+0.73 28.27 32.39 34.15 34.36
3 Mills, Brandon J 18 Arizona St-AZ NT 2:12.47
r:+0.83 30.44 33.76 33.17 35.10
4 Lamb, Josh R 18 Arizona St-AZ NT 2:14.33
r:+0.81 30.52 34.65 35.15 34.01
5 Scott, Sammy T 20 Arizona St-AZ NT 2:18.91
r:+0.76 32.01 34.62 35.54 36.74
-- Maly, Jakub 21 Minnesota-MN NT X2:03.67
r:+0.79 28.38 31.71 31.95 31.63
-- Friesch, DJ J 20 Minnesota-MN NT X2:14.75
r:+0.80 30.10 33.79 35.15 35.71
-- Sande, Eric G 18 Minnesota-MN NT X2:15.09
r:+0.86 29.64 34.35 34.82 36.28
-- Larson, Garrett S 20 Minnesota-MN NT X2:16.89
r:+0.82 30.70 34.19 36.14 35.86
Event 23 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Janzen, Kiera A 20 Minnesota-MN NT 4:52.04
r:+0.77 27.27 29.21 29.53 29.98 29.86 29.21 29.73 30.61
28.36 28.28
2 Barreto, Juanita B 20 Arizona St-AZ NT 5:01.53
r:+0.80 27.33 29.87 30.78 30.75 30.55 30.69 30.38 30.41
30.73 30.04
3 Simonovic, Kat S 18 Arizona St-AZ NT 5:08.56
r:+0.72 28.16 30.25 30.77 31.05 30.96 31.00 31.39 32.05
32.15 30.78
-- Harding, Sam K 19 Minnesota-MN NT X5:04.38
r:+0.83 27.81 29.90 30.58 30.77 31.06 31.02 31.05 30.72
30.96 30.51
-- Ste Marie, Devin M 19 Minnesota-MN NT X5:09.52
r:+0.80 27.92 30.73 30.99 31.49 31.24 31.36 31.40 31.88
31.88 30.63
-- Clarke, Christie L 19 Minnesota-MN NT X5:12.92
r:+0.71 28.78 30.85 31.16 31.53 31.60 31.51 32.00 32.09
32.02 31.38
Event 24 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Smith, CJ J 20 Minnesota-MN NT 4:34.20
r:+0.70 25.36 27.56 27.69 27.80 27.79 27.91 27.36 28.15
27.77 26.81
2 Glander, Ryan M 21 Arizona St-AZ NT 4:47.57
r:+0.76 26.13 28.12 28.60 28.84 29.10 29.28 29.42 29.81
29.69 28.58
3 Weiner, Brendan A 19 Arizona St-AZ NT 4:51.35
r:+0.77 25.48 28.22 29.05 29.66 29.65 30.25 29.90 29.62
29.94 29.58
4 Sabau, Alex 18 Arizona St-AZ NT 4:53.98
r:+0.86 25.40 27.92 28.20 28.93 29.79 30.50 31.36 31.27
30.98 29.63
-- Redondo, Logan S 19 Minnesota-MN NT X4:39.20
r:+0.69 25.54 27.93 28.23 28.23 28.00 28.22 28.24 28.22
28.39 28.20
-- Hatanaka, Brandon C 20 Minnesota-MN NT X4:41.25
r:+0.77 26.27 28.19 28.61 28.55 28.34 28.34 28.34 28.59
28.71 27.31
-- Cisneros, Alex 20 Minnesota-MN NT X4:42.97
r:+0.70 12.21 13.47 14.23 14.07 14.48 14.22 28.73 28.76
28.65 28.71 29.30 28.47 27.67
-- Marlow, Garin J 20 Minnesota-MN NT X4:43.60
r:+0.70 11.80 13.15 14.01 13.82 14.52 14.10 28.78 28.75
29.30 29.49 29.45 28.68 27.75
-- Bravence, Ben A 20 Minnesota-MN NT X4:46.45
r:+0.72 25.25 27.88 28.59 28.83 30.09 29.01 30.13 29.95
27.92 28.80
-- Hartbarger, Andrew A 20 Minnesota-MN NT X4:50.20
r:+0.88 12.63 13.86 14.72 14.71 15.00 14.76 30.05 29.84
29.97 29.92 29.22 28.51 27.01
-- Mills, Corey D 20 Minnesota-MN NT X5:01.15
r:+0.73 12.46 14.29 14.99 15.01 15.24 15.07 30.59 30.16
30.57 31.21 31.24 30.49 29.83
Event 25 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Weiland, Becca L 20 Minnesota-MN NT 54.99
r:+0.83 11.83 13.77 14.73 14.66
2 Kremer, Lori Layne 20 Arizona St-AZ NT 57.80
r:+0.78 12.75 14.38 15.53 15.14
3 Spadoni, Marina K 19 Arizona St-AZ NT 1:00.23
r:+0.78 12.34 14.81 16.34 16.74
4 Crispo, Miriam 20 Arizona St-AZ NT 1:00.65
r:+0.79 12.75 15.51 15.84 16.55
5 Tornatore, Miranda E 20 Arizona St-AZ NT 1:01.44
r:+0.73 13.30 15.27 16.11 16.76
-- Simenec, Tori S 20 Minnesota-MN NT X55.10
r:+0.70 12.10 14.06 14.23 14.71
-- Schumacher, Allison L 18 Minnesota-MN NT X58.39
r:+0.84 12.52 14.56 15.64 15.67
-- Portela, Chloe N 20 Minnesota-MN NT X58.46
r:+0.81 12.46 14.42 15.35 16.23
Event 26 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Van Swol, Kyler T 22 Minnesota-MN NT 48.36
r:+0.80 10.55 12.33 13.04 12.44
2 Coci, Alex 23 Arizona St-AZ NT 49.15
r:+0.67 10.89 12.07 13.26 12.93
3 Lamb, Josh R 18 Arizona St-AZ NT 58.05
r:+0.78 11.80 14.16 15.23 16.86
-- Orf, Nick E 18 Minnesota-MN NT X49.90
r:+0.75 11.04 12.76 13.16 12.94
-- Whitaker, Sandy T 22 Minnesota-MN NT X50.96
r:+0.73 10.65 12.81 13.30 14.20
-- Boston, Bryce P 18 Minnesota-MN NT X51.38
r:+0.69 11.26 12.88 13.50 13.74
-- Johnson, Drew M 22 Minnesota-MN NT X51.43
r:+0.83 11.19 13.06 13.32 13.86
-- Bjoerk, Viktor P 21 Minnesota-MN NT X52.09
r:+0.70 11.52 12.95 14.07 13.55
-- Fair, Paul M 18 Minnesota-MN NT X53.13
r:+0.78 10.96 13.34 14.18 14.65
-- Leiferman, RJ J 19 Minnesota-MN NT X54.30
r:+0.80 11.50 13.67 14.48 14.65
Event 27 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Keefer, Margaret 21 Minnesota-MN NP 321.23
2 McCrady, Sarah K 21 Minnesota-MN NP 320.85
3 Weller, Morgan 20 Arizona St-AZ NP 286.58
4 Ramberg, Jessica M 19 Minnesota-MN NP 277.50
5 Etterman, Katy M 20 Minnesota-MN NP 257.40
-- Tenenbaum, Lexi K 18 Minnesota-MN NP X221.93
Event 28 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Pollard, Manny B 19 Minnesota-MN NP 341.70
2 Atha, Hunter 20 Arizona St-AZ NP 279.23
-- Zoe, Dylan C 19 Minnesota-MN NP X317.33
-- Larsen, Erik K 20 Minnesota-MN NP X283.20
-- Rodriguez, Nick J 18 Minnesota-MN NP X231.53
Event 29 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Simenec, Tori S 20 Minnesota-MN NT 2:03.14
r:+0.72 26.35 30.46 37.29 29.04
2 Busch, Melanie 20 Arizona St-AZ NT 2:07.11
r:+0.83 28.08 31.24 38.13 29.66
3 Degraff, Cheyenne N 18 Arizona St-AZ NT 2:09.43
r:+0.78 28.24 33.75 37.61 29.83
4 Houston, Tory M 20 Arizona St-AZ NT 2:10.87
r:+0.75 29.26 33.14 37.06 31.41
-- Smith, Kierra 19 Minnesota-MN NT X2:08.73
r:+0.86 27.98 34.72 35.94 30.09
-- Siwicki, Breanne E 18 Minnesota-MN NT X2:09.26
r:+0.77 28.84 32.22 38.23 29.97
-- Bloom, Ellen T 18 Minnesota-MN NT X2:14.75
r:+0.87 28.47 34.69 40.84 30.75
Event 30 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Maly, Jakub 21 Minnesota-MN NT 1:50.97
r:+0.77 24.25 28.09 32.00 26.63
2 Dalby, Zac T 20 Arizona St-AZ NT 1:54.64
r:+0.68 24.24 29.35 33.61 27.44
3 Sockwell, Kyle C 19 Arizona St-AZ NT 1:58.50
r:+0.79 26.78 29.63 34.40 27.69
4 Mills, Brandon J 18 Arizona St-AZ NT 2:02.89
r:+0.84 26.33 32.80 34.89 28.87
-- Hartbarger, Andrew A 20 Minnesota-MN NT X1:52.87
r:+0.74 24.55 28.24 33.28 26.80
-- Van Swol, Kyler T 22 Minnesota-MN NT X1:54.68
r:+0.79 24.05 29.29 34.18 27.16
-- Bushman, Luke T 22 Minnesota-MN NT X1:55.90
r:+0.80 25.21 28.86 34.43 27.40
-- Hatanaka, Brandon C 20 Minnesota-MN NT X1:58.42
r:+0.75 25.17 31.02 32.96 29.27
-- Friesch, DJ J 20 Minnesota-MN NT X1:58.57
r:+0.77 25.17 31.80 33.61 27.99
-- Larson, Garrett S 20 Minnesota-MN NT X2:00.09
r:+0.74 26.40 30.42 35.11 28.16
Event 31 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 University of Minnesota-MN ''A'' NT 1:33.19
1) Votava, Lauren E 19 2) r:0.34 Weiland, Becca 20
3) r:0.22 Zeiger, Blake 20 4) r:0.27 Caflisch, Erin 22
r:+0.73 11.81 23.65 11.02 23.02 11.17 23.53 11.08 22.99
2 Arizona State University-AZ ''A'' NT 1:36.38
1) Jonsdottir, Ingibjorg K 19 2) r:0.46 Spadoni, Marina 19
3) r:0.29 Chavez, Jaclyn 21 4) r:0.28 Barreto, Juanita 20
r:+0.72 11.93 24.24 11.57 23.98 11.73 24.03 11.82 24.13
3 Arizona State University-AZ ''B'' NT 1:37.55
1) Simonovic, Kat S 18 2) r:0.03 Friderichs, Jamie 19
3) r:0.19 Morgan, Jennifer 19 4) r:0.30 Zsiga, Kayra 20
r:+0.71 12.07 24.55 11.26 23.97 11.61 24.58 11.66 24.45
-- University of Minnesota-MN ''B'' NT X1:36.22
1) Radecke, Monica M 21 2) r:0.39 Behrens, Tess 21
3) r:0.54 Hoch, Madeline 18 4) r:0.32 Raatz, Abigail 18
r:+0.76 11.66 24.05 11.73 24.13 11.91 24.29 11.41 23.75
-- University of Minnesota-MN ''C'' NT X1:37.54
1) Busack, Heidi J 21 2) r:0.34 Ste Marie, Devin 19
3) r:0.44 Marsh, Amelia 21 4) r:0.29 Schumacher, Allison 18
r:+0.74 11.75 24.54 11.40 24.28 11.68 24.84 11.21 23.88
Event 32 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 University of Minnesota-MN ''A'' NT 1:23.08
1) Turner, Daryl D 18 2) r:0.36 Toomey, Derek 21
3) r:0.31 Miksch, Ryan 20 4) r:0.49 Gordon, Ian 18
r:+7.68 10.07 20.85 9.52 19.89 10.01 20.95 10.36 21.39
2 Arizona State University-AZ ''A'' NT 1:24.77
1) Bohus, Richard 20 2) r:0.23 Adalsteinsson, David 23
3) r:0.27 Dalby, Zac 20 4) r:0.26 Kao, Sean 19
r:+6.62 10.43 21.03 10.17 21.02 10.38 21.71 10.04 21.01
3 Arizona State University-AZ ''B'' NT 1:29.50
1) Sabau, Alex 18 2) r:0.31 Worrick, Joe 18
3) r:0.10 Glander, Ryan 21 4) r:0.38 Braden, Gunner 18
r:+6.90 11.18 22.83 10.32 21.71 10.66 22.60 10.67 22.36
-- University of Minnesota-MN ''B'' NT X1:24.51
1) Fair, Paul M 18 2) r:0.24 Whitaker, Sandy 22
3) r:0.23 Brebrick, Daniel 21 4) r:0.23 Newenhouse, Carl 20
r:+6.74 10.40 21.40 10.14 21.19 10.16 21.34 9.89 20.58
-- University of Minnesota-MN ''C'' NT X1:26.57
1) Busch, Noah J 18 2) r:0.13 Boston, Bryce 18
3) r:0.31 Orf, Nick 18 4) r:0.19 Bravence, Ben 20
r:+6.63 10.86 22.38 9.70 20.88 10.36 21.88 10.16 21.43
-- University of Minnesota-MN ''D'' NT X1:29.71
1) Rafter, Jim J 20 2) r:0.31 Leiferman, RJ 19
3) r:0.14 Smith, CJ 20 4) r:0.27 Mills, Corey 20
r:+7.42 10.94 22.58 10.73 22.66 10.37 21.71 10.89 22.76
Women - Team Rankings - Through Event 32
1. University of Minnesota 197 2. Arizona State University 94
Men - Team Rankings - Through Event 32
1. University of Minnesota 190 2. Arizona State University 95