SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!

Long Island Open July 14: Men's Results - Meet Results


7/14/2000 - 7/14/2000   Long Island, NSW, USA
                              The 2000 Long Island Open                           
                  USA Swimming Cadillac Challenge Swim Series                  
                                    Results                                    
 

Event 4  Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        Pool: * 48.86  7/1998      Aleksandr Popov                     
        Meet: # 51.38  7/1999      Sabir Muhammad                      
                51.99  OLY
                53.99  JRC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Crocker, Ian L      17 PPSC-ME                52.65      51.60 OLY     24  
       25.44    51.60                                                      
  2 Rosal, Raymond R    19 CAT-FL                 52.37      51.88 OLY     21  
       24.56    51.88                                                      
  3 Dobbins, David Z    20 MSC-MR                 52.13      52.06 JRC     20  
       24.98    52.06                                                      
  4 Goldblatt, Scott D  21 BAC-NJ                 52.24      52.27 JRC     19  
       25.59    52.27                                                      
  5 Comeau, Holden H    22 Big Cat-MA             52.56      52.56 JRC     18  
       25.48    52.56                                                      
  6 Gonzalez, Chuy      20 GSC-FL                 53.10      53.23 JRC     17  
       25.38    53.23                                                      
  7 Grube, Michael D    19 SSC-MA                 53.44      53.24 JRC     16  
       25.46    53.24                                                      
  8 Waters, Jamie A     21 Mass Bay-NE            53.38      53.40 JRC     15  
       25.86    53.40                                                      
  9 Ketchum, Daniel J   18 CM-OH                  53.26      53.64 JRC     14  
       26.50    53.64                                                      
 10 Gleason, George     20 USVI-ZZ                53.47      53.84 JRC     13  
       26.15    53.84                                                      
B - Final
 11 Smith, Kevin M      22 Big Cat-MA             53.55      53.21 JRC     10  
       25.85    53.21                                                      
 11 Sayce, Tad W        19 Mass Bay-NE            53.54      53.21 JRC     10  
       26.08    53.21                                                      
 13 Brunelli, Nicholas  18 OSS-NE                 53.66      53.53 JRC      8  
       25.76    53.53                                                      
 14 Padmasankha, Jarop  18 TASA-ZZ                53.66      53.67 JRC      7  
       25.80    53.67                                                      
 15 Arsenault, Chris E  22 GMSC-NE                54.05      53.75 JRC      6  
       26.22    53.75                                                      
 16 Dovellos, Dino      20 UN5-FL                 53.68      53.86 JRC      5  
       25.60    53.86                                                      
 17 Haupt, Matthew R    20 CYAA-MA                53.75      53.97 JRC      4  
       26.10    53.97                                                      
 18 Kush, Mike H        18 SAC-NJ                 53.99      54.29          3  
       26.51    54.29                                                      
 19 Fahy, Stephen       20 BER-ZZ                 54.19      54.56          2  
       26.30    54.56                                                      
 20 Smith, Ryan M       17 FOX-MA                 53.90      54.58          1  
       26.10    54.58                                                      

    

Event 6  Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        Pool: * 1:56.16  7/1998      Denis Sllantivev                    
        Meet: # 2:04.39  7/1999      Ryan Egan                           
                2:04.69  OLY
                2:10.50  JRC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Phelps, Michael F   15 Nbac-MD              2:02.04    2:00.32#OLY     24  
       27.15    57.49  1:28.96  2:00.32                                    
  2 Lam, Randy D        17 Oly-MI               2:04.40    2:03.31#OLY     21  
       27.72    59.02  1:30.86  2:03.31                                    
  3 Cantwell, Christia  20 JW-MA                2:05.67    2:03.69#OLY     20  
       28.54    59.85  1:31.89  2:03.69                                    
  4 Reeves, Greg        20 GSC-FL               2:04.86    2:04.17#OLY     19  
       28.95  1:00.47  1:32.53  2:04.17                                    
  5 Oren, William A     21 Mass Bay-NE          2:05.76    2:04.40 OLY     18  
       28.84  1:00.65  1:32.54  2:04.40                                    
  6 Demarco, Scott Z    18 LIAC-MR              2:06.21    2:05.86 JRC     17  
       28.59  1:00.26  1:32.54  2:05.86                                    
  7 Walker, Cory C      18 Mass Bay-NE          2:07.01    2:06.26 JRC     16  
       28.85  1:01.18  1:33.53  2:06.26                                    
  8 Arboleda, Teylor    19 CAT-FL               2:07.50    2:07.24 JRC     15  
       28.79  1:01.54  1:34.05  2:07.24                                    
  9 Donnelly, Eric K    20 GSC-FL               2:07.25    2:07.56 JRC     14  
       29.19  1:01.90  1:34.73  2:07.56                                    
 10 Neligan, Brendan Z  17 LIAC-MR              2:07.13    2:07.57 JRC     13  
       29.32  1:01.54  1:34.46  2:07.57                                    
B - Final
 11 Sherrand, Duncan M  20 GSC-FL               2:08.44    2:06.96 JRC     11  
       29.69  1:02.31  1:34.69  2:06.96                                    
 12 Egan, Kyle P        20 Mass Bay-NE          2:10.11    2:07.46 JRC      9  
       29.16  1:02.81  1:35.77  2:07.46                                    
 13 Smith, Ryan M       17 FOX-MA               2:09.31    2:07.70 JRC      8  
       28.38  1:00.65  1:34.31  2:07.70                                    
 14 Velez, Alvaro       19 BSC-MR               2:09.23    2:08.60 JRC      7  
       29.04  1:02.03  1:35.09  2:08.60                                    
 15 Maloney, Pat R      15 SAC-NJ               2:09.91    2:09.47 JRC      6  
       29.69  1:02.41  1:35.91  2:09.47                                    
 16 Zumsteg, Justin W   17 Oly-MI               2:11.46    2:09.75 JRC      5  
       29.82  1:02.84  1:36.19  2:09.75                                    
 17 Connell, Rory E     14 Team Delaware-Un-MA  2:10.56    2:10.19 JRC      4  
       29.89  1:03.71  1:38.50  2:10.19                                    
 18 Cole, John B        17 NJW-NJ               2:10.88    2:10.65          3  
       30.30  1:03.70  1:37.24  2:10.65                                    
 19 Cooper, Chris C     18 LHY-NJ               2:09.51    2:10.79          2  
       29.61  1:02.98  1:37.19  2:10.79                                    
 20 Keefe, Andrew T     18 CM-OH                2:10.07    2:11.28          1  
       30.08  1:03.69  1:37.42  2:11.28                                    

  
 
Event 8  Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        Pool: * 1:56.95  3/1999      Lenny Krayzelburg                   
        Meet: # 2:04.39  7/1999      Kirk Hampleman                      
                2:06.79  OLY
                2:12.39  JRC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Shevchik, Dan J     19 Mass Bay-NE          2:04.50    2:02.88#OLY     24  
       29.71  1:00.79  1:31.99  2:02.88                                    
  2 Webb, Jason Z       25 PDR-MA               2:05.76    2:05.18 OLY     21  
       30.21  1:01.68  1:33.44  2:05.18                                    
  3 Jansen, Mike J      20 GSC-FL               2:06.59    2:05.87 OLY     20  
       29.50  1:00.90  1:33.40  2:05.87                                    
  4 Soria, Erik         19 WRAT                 2:07.04    2:06.32 OLY     19  
       30.20  1:02.64  1:35.10  2:06.32                                    
  5 Barnes, Charles F   23 OSS-NE               2:05.78    2:06.48 OLY     18  
       30.51  1:02.26  1:34.39  2:06.48                                    
  6 DeJong, Chris H     16 WMS-MI               2:07.38    2:07.32 JRC     17  
       29.98  1:01.92  1:34.81  2:07.32                                    
  7 Weaver, Josh D      20 Big Cat-MA           2:08.26    2:08.39 JRC     16  
       30.54  1:03.27  1:36.47  2:08.39                                    
  8 Gleason, George     20 USVI-ZZ              2:09.01    2:09.01 JRC     15  
       31.10  1:03.94  1:36.91  2:09.01                                    
  9 Lo-Pinto, Ben N     24 Mass Bay-NE          2:08.42    2:09.10 JRC     14  
       30.10  1:02.08  1:35.58  2:09.10                                    
 10 Elko, Brian P       21 LHY-NJ               2:09.15    2:10.28 JRC     13  
       30.06  1:02.55  1:36.45  2:10.28                                    
B - Final
 11 Retrum, John R      21 Big Cat-MA           2:09.80    2:08.08 JRC     11  
       30.62  1:02.78  1:35.81  2:08.08                                    
 12 Jones, Michael D    16 FAST3-LE             2:11.48    2:08.56 JRC      9  
              1:01.78  1:35.18  2:08.56                                    
 13 Laracy, Brendan J   20 GMSC-NE              2:09.70    2:08.90 JRC      8  
       30.42  1:03.28  1:36.55  2:08.90                                    
 14 Lynch, Justin Z     18 LIAC-MR              2:11.89    2:09.34 JRC      7  
       31.09  1:03.54  1:36.90  2:09.34                                    
 15 IM, Michael Y       21 Mass Bay-NE          2:09.49    2:09.65 JRC      6  
       30.11  1:02.30  1:35.73  2:09.65                                    
 16 Munson, Rich S      24 UN6-NJ               2:09.66    2:10.95 JRC      5  
       29.92  1:02.29  1:36.17  2:10.95                                    
 17 Fiske, Brian Z      14 MVP-NE               2:10.11    2:12.09 JRC      4  
       30.52  1:03.51  1:37.63  2:12.09                                    
 18 Foster, Brian          GSC-FL               2:12.07    2:13.62          3  
       31.08  1:04.22  1:38.92  2:13.62                                    
 19 Bazylewicz, Dan B   20 Mass Bay-NE          2:12.24    2:14.19          2  
       31.23  1:04.73  1:39.76  2:14.19                                    
 20 Clark, Ian R        15 UMLY-MA              2:12.43    2:16.58          1  
       31.26  1:05.40  1:41.12  2:16.58                                    



Event 10  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        Pool: * 3:52.98  7/1998      Massi Rosolino                      
        Meet: # 3:59.54  7/1999      Brendan Neligan                     
                4:02.19  OLY
                4:09.79  JRC
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Montesterio, Ricar  21 GSC-FL               4:01.33    3:57.05#OLY     24  
       28.15    57.58  1:27.30  1:57.23  2:27.27  2:57.60  3:27.63  3:57.05
  2 Crippen, Francis M  16 FOX-MA               4:04.30    3:57.57#OLY     21  
       28.14    57.86  1:27.79  1:57.78  2:27.90  2:58.04  3:28.29  3:57.57
  3 Neligan, Brendan Z  17 LIAC-MR              4:01.05    3:58.08#OLY     20  
       28.12    58.19  1:28.11  1:58.73  2:28.85  2:59.17  3:29.01  3:58.08
  4 Goldblatt, Scott D  21 BAC-NJ               4:02.76    3:59.83 OLY     19  
       28.91    59.67  1:30.37  2:01.18  2:31.46  3:01.62  3:31.25  3:59.83
  5 Ketchum, Daniel J   18 CM-OH                4:01.16    4:01.99 OLY     18  
       28.79    59.33  1:30.08  2:01.09  2:32.09  3:02.66  3:33.12  4:01.99
  6 Schinnerer, Dan     20 UN1-CT               4:05.26    4:04.67 JRC     17  
       29.25  1:00.19  1:31.14  2:01.86  2:32.54  3:03.42  3:34.29  4:04.67
  7 Mortimer, Justin B  18 Mass Bay-NE          4:04.53    4:06.05 JRC     16  
       29.28  1:00.13  1:31.31  2:02.08  2:32.33  3:03.14  3:34.60  4:06.05
  8 Demarco, Dan Z      20 LIAC-MR              4:07.17    4:07.68 JRC     15  
       29.24  1:00.74  1:32.15  2:03.52  2:34.93  3:06.15  3:37.57  4:07.68
  9 Sabala, Michael C   20 Mass Bay-NE          4:08.58    4:08.09 JRC     14  
       29.36  1:00.37  1:31.62  2:03.09  2:34.68  3:06.47  3:37.91  4:08.09
 10 Harris, Tim J       19 SAC-NJ               4:05.81    4:08.30 JRC     13  
       28.62    58.98  1:30.07  2:00.84  2:32.27  3:04.24  3:36.47  4:08.30
B - Final
 11 Lusk, Ryan R        20 GSC-FL               4:11.03    4:07.15 JRC     11  
       27.24    57.75  1:28.92  2:00.36  2:32.00  3:04.17  3:36.29  4:07.15
 12 Lam, Randy D        17 Oly-MI               4:10.09    4:08.33 JRC      9  
       29.00  1:00.94  1:32.86  2:04.65  2:36.47  3:08.13  3:38.73  4:08.33
 13 Peters, Mike R      19 OSS-NE               4:12.05    4:08.62 JRC      8  
       29.20  1:00.34  1:31.32  2:02.70  2:34.18  3:05.76  3:37.71  4:08.62
 14 Deeger, Tom         20 OMNI-CT              4:10.97    4:09.78 JRC      7  
       29.18  1:00.86  1:32.73  2:04.54  2:36.08  3:07.71  3:39.19  4:09.78
 15 Yacco, Matthew E    20 WRAT                 4:10.47    4:10.70          6  
       28.44    59.64  1:31.07  2:03.05  2:34.48  3:06.76  3:38.71  4:10.70
 16 Hodgins, Steve J    21 SAC-NJ               4:11.33    4:11.38          5  
       29.29  1:00.96  1:32.53  2:04.44  2:35.85  3:07.94  3:39.74  4:11.38
 17 Reeves, Greg        20 GSC-FL               4:12.40    4:12.11          4  
       29.42  1:01.11  1:33.35  2:05.39  2:37.20  3:09.04  3:40.83  4:12.11
 18 Cole, John B        17 NJW-NJ               4:12.80    4:13.00          3  
       29.97  1:01.50  1:33.30  2:05.25  2:37.13  3:09.18  3:41.53  4:13.00
 19 Palumbo, Gregory T  19 LHY-NJ               4:12.85    4:14.31          2  
       28.97  1:00.18  1:32.16  2:04.47  2:36.95  3:09.41  3:42.16  4:14.31
 20 Renshaw, Mike       20 GSC-FL               4:11.52    4:18.89          1  
       28.16    58.93  1:30.21  2:02.36  2:35.34  3:09.51  3:44.43  4:18.89


  
Event 12  Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: # 3:34.29  7/1999      Nittany Lions                       
                         J.Retrum,M.Teeter,K.Smith,H.Comeau                
                3:41.89  JRC
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Big Cat Aquatic Club-MA  'A'                3:34.29    3:31.49#JRC     48  
     1) Smith, Kevin M 22               2) Retrum, John R 21              
     3) Carscallen, Gavin 22            4) Comeau, Holden H 22            
       25.68    52.84  1:18.18  1:45.51  2:10.80  2:38.85  3:03.79  3:31.49
  2 Massachusetts Bay Marlins-NE  'A'           3:38.98    3:35.16 JRC     42  
     1) Waters, Jamie A 21              2) Sayce, Tad W 19                
     3) Barnes, Daniel W 21             4) Shevchik, Dan J 19             
       26.44    54.26  1:20.09  1:47.29  2:12.44  2:40.89  3:06.81  3:35.16
  3 Gator Swim Club-FL  'A'                     3:23.00    3:35.69 JRC     40  
     1) Summers, Nathan W 20            2) Renshaw, Mike 20               
     3) Lusk, Ryan R 20                 4) Sherrand, Duncan M 20          
       25.74    53.42  1:19.61  1:48.75  2:14.31  2:42.67  3:08.24  3:35.69
  4 Suburban Swim Center-MA  'A'                3:36.00    3:37.92 JRC     38  
     1) Scanlon, John J 20              2) Hansen, Brendan J 18           
     3) Southmayd, T.J. K 13            4) Grube, Michael D 19            
       25.94    54.66  1:20.08  1:48.72  2:15.81  2:45.51  3:10.15  3:37.92
  5 Clearwater Aquatic Team-FL  'A'             3:36.00    3:39.85 JRC     36  
     1) Rumble, Kevin E E 16            2) Arboleda, Teylor 19            
     3) Gillespie, Jason E E 21         4) Rosal, Raymond R 19            
       26.19    55.08  1:21.13  1:50.15  2:16.95  2:47.87  3:12.75  3:39.85
  6 Foxcatcher-MA  'A'                          3:34.15    3:40.20 JRC     34  
     1) Smith, Ryan M 17                2) Tracey, Tom F 26               
     3) Anthony, Matt M 17              4) Crippen, Francis M 16          
       26.24    54.87  1:20.15  1:48.76  2:15.69  2:45.11  3:11.68  3:40.20
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:35.07    3:40.29 JRC     32  
     1) Haug, Kyle 17                   2) Neligan, Brendan Z 17          
     3) Lynch, Justin Z 18              4) Teta, Paul Z 17                
       26.54    55.13  1:21.04  1:49.54  2:16.10  2:44.55  3:11.10  3:40.29
  8 Cincinnati Marlins-OH  'A'                  3:38.11    3:40.62 JRC     30  
     1) Seitz, Andy T 18                2) Keefe, Andrew T 18             
     3) Stoffer, James M 18             4) Ketchum, Daniel J 18           
       26.57    55.06  1:21.58  1:50.40  2:17.11  2:46.69  3:12.83  3:40.62
  9 Akron Firestone-LE  'A'                     3:41.52    3:40.86 JRC     28  
     1) Gangloff, Mark D 18             2) Jones, Michael D 16            
     3) McDonald, Steve A 17            4) Zucca, Mark S 17               
       25.89    54.05  1:20.34  1:48.28  2:14.34  2:43.65  3:10.90  3:40.86
 10 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                3:38.89    3:41.07 JRC     26  
     1) Kush, Mike H 18                 2) Hodgins, Steve J 21            
     3) Bernardi, Michael L 16          4) Harris, Tim J 19               
       26.32    54.02  1:21.14  1:50.18  2:17.51  2:46.82  3:12.81  3:41.07
 11 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             3:38.42    3:41.48 JRC     22  
     1) Matulewicz, Dennis F 22         2) Patrizzi, Andrew J 16          
     3) Cantwell, Christian M 20        4) Haggerty, James J 17           
       26.46    55.87  1:22.27  1:50.69  2:17.15  2:45.26  3:12.41  3:41.48
 12 Massachusetts Bay Marlins-NE  'B'           3:44.11    3:42.29         18  
     1) Bazylewicz, Dan B 20            2) Walker, Cory C 18              
     3) Mortimer, Justin B 18           4) Sabala, Michael C 20           
       27.73    56.04  1:22.35  1:51.19  2:17.52  2:46.46  3:13.52  3:42.29
 13 Bernal's Gator Swim Club-NE  'A'            3:39.80    3:42.68         16  
     1) Berg, Ryan C 16                 2) Bagnaschi, Nate J 17           
     3) Welch, James J 17               4) Samarov, Daniel 20             
       26.63    55.89  1:23.16  1:52.27  2:19.29  2:49.29  3:15.00  3:42.68
 14 Lakeland Hills YMCA-NJ  'A'                 3:46.00    3:42.84         14  
     1) Salcedo, Jonathan E 17          2) Hersh, David M 18              
     3) Cooper, Chris C 18              4) Elko, Brian P 21               
       26.98    56.86  1:23.71  1:52.74  2:19.32  2:48.99  3:14.29  3:42.84
 15 Gator Swim Club-FL  'B'                     3:32.00    3:43.92         12  
     1) Foster, Brian                   2) Reeves, Greg 20                
     3) Jansen, Mike J 20               4) Donnelly, Eric K 20            
       27.55    56.70  1:23.37  1:52.14  2:18.86  2:49.18  3:15.48  3:43.92
 16 Flushing YMCA-MR  'A'                       3:40.27    3:44.49         10  
     1) Castillo, Matthew R 17          2) Edwards, Gladstone O 17        
     3) Dellagiovanna, Benjamin Z 17    4) Mammano, Joseph D 17           
       26.58    54.15  1:21.18  1:51.30  2:18.65  2:48.38  3:15.38  3:44.49
 17 Attleboro Bluefish Swim Club-NE  'A'        3:40.00    3:45.00          8  
     1) Shannahan, Colin 21             2) Polucha, Stephen 18            
     3) O'Leary, Greg 20                4) Cronin, Casey 17               
       26.48    54.86  1:21.92  1:52.31  2:19.58  2:48.42  3:15.36  3:45.00
 18 Bernal's Gator Swim Club-NE  'B'            3:47.73    3:45.53          6  
     1) Barnes, Chris M 16              2) Guerin, Chris C 18             
     3) Madison, Niles B 17             4) Zingale, Brian F 17            
       27.04    55.98           1:51.85  2:19.15  2:49.10  3:15.67  3:45.53
 19 Westport Water Rats  'A'                    3:37.30    3:50.74          4  
     1) Soria, Erik 19                  2) Oberman, Jason A 16            
     3) Carey, Brian H 15               4) Yacco, Matthew E 20            
       26.61    55.86  1:23.21  1:53.57  2:21.68  2:52.81  3:20.37  3:50.74
 20 The Sharks-NI  'A'                          3:48.50    3:51.22          2  
     1) Miller, Steve J 17              2) Twichell, Brandon J 17         
     3) Derrick, Richard E 17           4) Richards, David A 16           
       26.58    56.65           1:54.69  2:22.67  2:53.20  3:19.99  3:51.22
 

Results Link Embed HTML: