12/15/2005 - 12/18/2005
Oklahoma City, Oklahoma, USA
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Sponsor: KERR MCGEE SWIM CLUB
AMERICAN: * 1:36.69 2003 AUBURN UNIVERSITY
POOL: * 1:43.02 1999 UNIVERSITY OF NEBRASKA
MEET: * 1:45.09 2002 FAST
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dallas Mustangs-NT 'A' 1:48.06 1:47.13 20
1) Monroe, Meredith A 17 2) Beck, Spindrift S 15
3) Bollen, Molly T 17 4) Landino, Alyssa A 16
27.49 56.75 1:22.79 1:47.13
2 Irvine Novaquatics-CA 'A' 1:47.04 1:47.14 17
1) Migues, Devonie M 17 2) Kilkuts, Courtney A 18
3) Etem, Elise Y 16 4) Thomas, Tara R 16
28.02 58.20 1:23.76 1:47.14
3 Wichita Swim Club-MV 'A' 1:47.21 1:47.47 16
1) Mahoney, Abigail A 16 2) Bruce, Jamie O 16
3) Lunkenheimer, Lisa M 15 4) Matthies, Meredith K 16
27.59 56.99 1:23.54 1:47.47
4 Mission Viejo Nadadores-CA 'A' 1:33.00 1:47.72 15
1) Dwyer, Meghan C 15 2) Hehn, Keri L 24
3) Greene, Chelsea C 16 4) Yamada, Sachiko 23
27.41 56.72 1:23.41 1:47.72
5 Irvine Novaquatics-CA 'B' 1:51.97 1:48.72 14
1) Hegazy, Dina M 16 2) Cook, Carri E 17
3) Magyar, Lydia A 17 4) Schumacher, Katelyn N 17
27.23 57.74 1:24.50 1:48.72
6 Dallas Mustangs-NT 'B' 1:51.37 1:50.99 13
1) Barnett, Caroline R 17 2) Kittle, Grace A 17
3) Weickgenant, Catia C 15 4) Steiner, Maddie H 16
28.47 59.55 1:26.83 1:50.99
7 Columbia Swim Club-MV 'A' 1:52.71 1:51.18 12
1) Pope, Marie H 16 2) Pierce, Leah J 18
3) Harper, Elizabeth A 16 4) Schenker, Julie E 17
29.99 59.25 1:25.88 1:51.18
8 Team Dolphins-MV 'A' 1:51.66 1:51.51 11
1) Corwin, Tarin E 16 2) Williams, TJ J 17
3) Nelson, Abigail E 16 4) Nelson, Anna S 17
29.72 1:00.11 1:25.93 1:51.51
9 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 1:50.37 1:51.70 9
1) Gibson, Hydi 18 2) Zebrowski, Kathryn E 14
3) Woodward, Samantha L 15 4) Whitbeck, Katherine A 15
30.21 1:01.98 1:27.13 1:51.70
10 Des Moines Swim Federation-IA 'A' 1:49.50 1:51.88 7
1) Wubbena, Johanna R 16 2) Harris, Danielle N 15
3) Doerge, Ella J 16 4) Mehesan, Alexa A 15
30.20 1:01.91 1:27.59 1:51.88
11 Las Cruces Aquatic Team-NM 'A' 1:55.04 1:52.23 6
1) Dixon, Rachel A 13 2) Wilson, Crystal M 24
3) Smirnova, Alexandra S 16 4) Thomson, Elisabeth J 18
28.27 58.01 1:27.14 1:52.23
12 North West Arkansas Aquatics-AR 'A' 1:57.87 1:54.03 5
1) Cindric, Nicole C 17 2) Potter, Alyssa C 16
3) Potter, Brittany C 16 4) Johannesen, Julia V 18
28.54 1:01.30 1:28.21 1:54.03
13 Mission Viejo Nadadores-CA 'B' 1:42.90 1:54.05 4
1) Bolton, Melinda M 17 2) Godbe, Alison B 15
3) Deters, Erinn D 18 4) Yoon, Kristen H 17
28.45 59.93 1:28.32 1:54.05
14 Topeka Swim Association-MV 'A' 2:01.95 1:54.97 3
1) Dicus, Emily G 13 2) Strecker, Kristin T 14
3) Stafford, Shara E 16 4) Molden, Hannah P 13
30.89 1:03.05 1:28.86 1:54.97
15 North Texas Nadadores-NT 'A' 1:49.56 1:55.05 2
1) Helland, Alex M 17 2) Baran, Caitlin E 15
3) Ginder, Lisa C 15 4) Wells, Paige E 14
28.80 1:00.42 1:29.46 1:55.05
16 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 2:01.51 1:55.58 1
1) Schauwecker, Jessica L 16 2) Neville, Remy E 13
3) Steenberge, Xela L 16 4) Hall, Erica M 16
28.46 1:02.58 1:31.42 1:55.58
17 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 1:59.71 1:55.82
1) Shade, Brianna L 16 2) Harms, Krissy M 17
3) Thompson, Elizabeth J 17 4) Visor, Kayla B 16
30.00 1:02.04 1:29.85 1:55.82
18 Kansas City Blazers-MV 'A' 1:51.09 1:56.28
1) Aubry, Ashton E 17 2) Berry, Emma A 18
3) Hoppenrath, Blaine N 16 4) Ladner, Sara N 15
28.73 1:01.28 1:28.87 1:56.28
19 Snowfox Swim Team-SD 'A' 2:04.51 1:57.22
1) Claycomb, Morgan E 15 2) Dalin, Dalonda L 16
3) McCullough, Kelly R 16 4) Dalin, Devonne A 14
29.41 1:04.53 1:32.62 1:57.22
20 Hendrix Aquakids-AR 'A' 1:55.11 1:57.76
1) Hill, Morgan R 14 2) Magee, Molly S 17
3) Edwards, Sarah E 16 4) Brown, Katie M 14
38.33 1:04.04 1:31.73 1:57.76
21 Columbia Swim Club-MV 'B' 2:02.37 1:59.02
1) Wetz, Mary J 16 2) Durnil, Kayla M 16
3) Cooper, Lauren M 16 4) Sheahen, Mary I 17
31.46 1:03.86 1:33.20 1:59.02
22 North West Arkansas Aquatics-AR 'B' 2:06.86 2:04.06
1) Parker, Jennifer M 16 2) Haefner, Bethany D 17
3) Cole, Jennifer L 14 4) Pickhardt, Maggie S 13
32.10 1:06.76 1:37.09 2:04.06
Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Sponsor: KERR MCGEE SWIM CLUB
AMERICAN: * 1:24.46 2003 UNIVERSITY OF TEXAS
POOL: * 1:28.90 2001 IOWA STATE UNIVERSITY
MEET: * 1:29.98 2003 SMU
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Southern Methodist University-NT 'A' 1:29.01 1:31.63 20
1) Clark, Ian R 21 2) Nylin, Per O 23
3) Denham, Brett G 19 4) White, JD D 22
23.50 47.70 1:10.71 1:31.63
2 Southern Methodist University-NT 'B' 1:36.67 1:35.43 17
1) Weidemann, Alex J 22 2) Wolther, Travis J 22
3) Elerding, Patrick J 19 4) Stephenson, Justin T 22
24.64 51.16 1:14.64 1:35.43
3 Mission Viejo Nadadores-CA 'A' 1:48.00 1:35.66 16
1) Mortimer, Justin B 23 2) Godbe, Andrew E 17
3) Sugimoto, Hiro 22 4) Sorge, Scott W 18
24.03 51.71 1:14.24 1:35.66
4 Kansas City Blazers-MV 'A' 1:38.09 1:37.26 15
1) Bollier, Bobby L 16 2) Ladner, Nate R 17
3) Menezes, Marcio P 26 4) King, Jayson B 17
24.64 51.87 1:15.04 1:37.26
5 Irvine Novaquatics-CA 'A' 1:37.56 1:37.83 14
1) Casey, Aaron J 17 2) Criste, John I 16
3) Yamashita, Yutaro 16 4) Gladys, Collin M 16
25.90 51.12 1:16.20 1:37.83
6 Dallas Mustangs-NT 'A' 1:42.72 1:38.49 13
1) Thompson, Matt W 15 2) Hallum, Clint H 16
3) Murphy, Max M 15 4) Weeks, Lamar B 16
24.33 52.34 1:15.92 1:38.49
7 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 1:42.45 1:38.84 12
1) Robberson, Garrett M 16 2) Degeus, David C 20
3) Swisher, Alex A 18 4) Cavin, Chris E 16
26.04 52.79 1:16.43 1:38.84
8 Team Dolphins-MV 'A' 1:41.26 1:41.44 11
1) Bolin, Zach T 16 2) Patterson, Jeff M 18
3) Shalley, Jesse W 18 4) Burns, Matthew L 17
26.31 54.78 1:19.15 1:41.44
9 Mission Viejo Nadadores-CA 'B' 1:53.00 1:41.57 9
1) Chamberlain, Brett K 18 2) Schlundt-Bodien, Marcus R 17
3) Owens, Daniel R 17 4) Goodell, Greg W 17
26.41 54.98 1:18.87 1:41.57
10 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 1:47.81 1:41.61 7
1) Barak, Or 16 2) Dwyer, Patrick J 17
3) Goldsmith, Kendrick A 18 4) Cowen, Ron L 25
26.53 56.42 1:20.07 1:41.61
11 Irvine Novaquatics-CA 'B' 1:40.25 1:41.67 6
1) Deters, Andrew K 17 2) Suh, Jong-Wan 15
3) Joseph, Max C 16 4) Woo, Jin Y 16
26.04 53.72 1:19.33 1:41.67
12 Fort Worth Area Swim Team-NT 'B' NT 1:41.86 5
1) O'Connor, Michael A 21 2) Brown, Evan K 16
3) Avila, Carlos 21 4) Nieves, Francis J 16
54.79 1:18.85 1:41.90 1:41.86
13 Kansas City Blazers-MV 'B' 1:44.09 1:43.87 4
1) Bonicelli, Eric D 16 2) Bigham, Kevin T 16
3) Acheson, Austin H 15 4) Jones, Matthew A 18
26.20 55.62 1:21.63 1:43.87
14 Wichita Swim Club-MV 'A' 1:39.74 1:43.88 3
1) Perry, Jarrett A 19 2) Koop, Andre L 19
3) Hadley, Brandon N 19 4) Sellers, Cameron M 17
27.56 55.57 1:22.31 1:43.88
15 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 1:46.22 1:44.23 2
1) Oliva, Vinicius V 16 2) Schwiebert, Matthew L 18
3) Booth, JC C 16 4) Degeus, Dan D 18
27.89 55.21 1:20.90 1:44.23
16 North West Arkansas Aquatics-AR 'A' 1:59.57 1:45.87 1
1) Haefner, Michael J 15 2) Suchy, Ben J 15
3) Hyatt, Chris L 17 4) Denefe, Andy J 18
27.72 58.47 1:23.61 1:45.87
-- Fort Collins Area Swim Team-CO 'A' 1:44.07 NS
-- SwimTulsa-OK 'A' 1:55.16 NS
1) Westby, Taylor G 15 2) Puzan, Tony J 17
3) Head, Nelson A 14 4) Lynn, Dylan P 18
2:01.41 2:18.18
Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: SPEEDO
AMERICAN: * 9:25.49 1989 JANET EVANS
POOL: * 9:28.35 2004 RACHEL KOMISARZ
MEET: * 9:28.35 2004 RACHEL KOMISARZ
Meet Qualifying: 11:06.59
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Yamada, Sachiko 23 Mvn-CA 9:34.91 9:44.98 20
26.89 55.34 1:24.45 1:53.61 2:22.71 2:52.19 3:21.82 3:51.50
4:21.10 4:50.61 5:20.23 5:49.72 6:19.23 6:48.95 7:18.61 7:48.08
8:17.64 8:47.03 9:16.59 9:44.98
2 Martindale, Micah 16 COSS-LA 9:52.75 9:52.79 17
27.30 55.82 1:25.15 1:54.88 2:24.53 2:54.17 3:23.94 3:53.62
4:23.52 4:53.26 5:22.96 5:52.62 6:22.47 6:52.37 7:22.39 7:52.50
8:22.56 8:52.83 9:23.33 9:52.79
3 Francis, MaryBeth 17 Mvn-CA 10:05.97 10:07.03 16
27.84 57.59 1:27.97 1:58.46 2:29.00 2:59.89 3:30.36 4:00.92
4:31.49 5:02.22 5:32.82 6:03.33 6:33.97 7:04.62 7:35.12 8:06.05
8:36.26 9:06.80 9:37.41 10:07.03
4 Cashion, Brooke A 17 NOVA-CA 10:05.12 10:18.14 15
28.08 57.89 1:28.15 1:58.60 2:28.99 2:59.78 3:30.63 4:01.65
4:32.58 5:03.64 5:34.68 6:06.00 6:37.43 7:08.95 7:40.39 8:11.93
8:43.44 9:15.15 9:46.57 10:18.14
5 Edwards, Sarah E 16 Aquakids-AR 10:29.49 10:25.95 14
28.60 59.58 1:31.08 2:02.75 2:34.57 3:06.39 3:38.23 4:09.75
4:41.46 5:13.38 5:45.03 6:16.71 6:48.39 7:20.14 7:51.51 8:22.78
8:53.75 9:24.71 9:55.68 10:25.95
6 Arad, Danielle R 17 NOVA-CA 10:29.89 10:27.65 13
28.76 59.45 1:30.48 2:01.53 2:32.80 3:04.27 3:36.10 4:07.81
4:39.70 5:11.29 5:42.69 6:14.20 6:45.48 7:17.22 7:48.86 8:20.41
8:52.39 9:24.44 9:56.27 10:27.65
7 Ladner, Sara N 15 KCB-MV 10:10.70 10:29.48 12
29.12 1:00.21 1:31.71 2:03.29 2:34.91 3:06.47 3:38.13 4:09.68
4:41.51 5:13.11 5:44.83 6:16.56 6:48.38 7:20.11 7:51.50 8:23.10
8:54.72 9:26.45 9:58.20 10:29.48
8 Brown, Meagan E 15 Mvn-CA 10:33.44 10:31.60 11
28.49 58.98 1:30.03 2:01.89 2:33.30 3:04.65 3:36.81 4:08.61
4:40.24 5:12.28 5:44.13 6:16.16 6:48.02 7:19.77 7:51.84 8:24.00
8:56.07 9:28.42 10:00.83 10:31.60
9 Hoppenrath, Blaine 16 KCB-MV 10:25.57 10:32.33 9
28.66 59.67 1:31.34 2:02.60 2:34.03 3:05.58 3:36.99 4:08.33
4:39.92 5:11.43 5:43.08 6:15.10 6:46.98 7:19.54 7:51.78 8:23.85
8:56.43 9:28.46 10:00.82 10:32.33
10 Robertson, Alex N 17 COSS-LA 10:34.20 10:35.99 7
28.90 59.76 1:30.73 2:01.98 2:33.38 3:05.03 3:36.81 4:08.45
4:40.23 5:12.06 5:44.00 6:16.11 6:48.30 7:20.41 7:52.72 8:25.21
8:57.89 9:30.70 10:03.50 10:35.99
11 Ginder, Lisa C 15 Nadadores-NT 10:35.20 10:39.18 6
28.69 1:00.30 1:32.72 2:05.03 2:37.13 3:09.22 3:41.33 4:13.17
4:45.18 5:17.14 5:49.23 6:21.37 6:53.25 7:25.65 7:58.03 8:30.20
9:02.39 9:34.67 10:07.07 10:39.18
12 Bartos, Justine E 17 GCAT-NT 10:40.40 10:42.19 5
28.55 1:00.18 1:32.11 2:04.25 2:36.44 3:08.55 3:40.68 4:12.79
4:44.83 5:17.26 5:49.42 6:21.84 6:54.28 7:26.85 7:59.34 8:32.10
9:04.82 9:37.63 10:10.38 10:42.19
13 Brosseau, Kelsey L 16 Spa-MV 10:39.51 10:45.67 4
29.44 1:00.98 1:32.34 2:04.25 2:36.08 3:08.08 3:40.15 4:12.64
4:45.02 5:17.67 5:50.42 6:23.35 6:56.36 7:29.25 8:01.95 8:35.10
9:07.84 9:40.91 10:13.39 10:45.67
14 Thomson, Elisabeth 18 Lcat-NM 10:46.68 10:46.21 3
29.50 1:01.95 1:34.63 2:07.35 2:40.23 3:12.95 3:45.60 4:18.64
4:51.79 5:25.04 5:58.48 6:31.46 7:04.38 7:37.20 8:09.72 8:41.54
9:13.30 9:44.87 10:16.27 10:46.21
15 Sari, Ozden 18 Team Dolphins-MV 10:54.58 10:47.40 2
30.69 1:02.89 1:34.81 2:06.75 2:38.67 3:10.83 3:43.12 4:15.46
4:47.85 5:20.72 5:53.32 6:26.08 6:59.09 7:32.04 8:04.90 8:37.87
9:10.59 9:43.53 10:16.28 10:47.40
16 Gramstad, Tonya J 15 RAC-AR 10:54.09 10:48.36 1
30.37 1:02.04 1:34.17 2:06.11 2:37.71 3:09.61 3:41.77 4:14.18
4:46.70 5:19.50 5:52.18 6:24.78 6:57.81 7:30.85 8:04.00 8:36.81
9:10.08 9:43.33 10:16.29 10:48.36
17 Gordon, Breanna J 15 Mvn-CA 11:06.26 10:49.21
29.59 1:01.53 1:33.77 2:06.58 2:38.96 3:11.49 3:44.53 4:17.83
4:49.79 5:22.43 5:55.39 6:28.03 7:00.83 7:33.46 8:06.57 8:38.94
9:11.99 9:45.25 10:17.13 10:49.21
18 Jones, Katherine L 15 Mustangs-NT 10:53.83 10:50.23
29.16 1:00.62 1:32.62 2:04.76 2:37.11 3:09.61 3:42.41 4:15.50
4:48.23 5:20.95 5:53.67 6:26.57 6:59.52 7:32.52 8:05.59 8:38.83
9:12.00 9:44.96 10:17.85 10:50.23
19 Bottoms, Shelby R 15 Dads-GU 10:41.40 10:50.62
29.35 1:00.70 1:32.84 2:05.03 2:37.04 3:09.20 3:41.27 4:13.47
4:45.99 5:18.59 5:51.24 6:24.74 6:57.76 7:30.78 8:04.09 8:37.60
9:10.93 9:45.37 10:18.63 10:50.62
20 Dalin, Dalonda L 16 SFX-SD 10:43.19 10:54.03
29.72 1:02.38 1:34.61 2:07.13 2:40.25 3:13.26 3:46.01 4:18.60
4:51.46 5:24.49 5:57.64 6:30.75 7:03.86 7:36.94 8:10.08 8:42.92
9:16.09 9:48.92 10:21.84 10:54.03
21 Sheahen, Mary I 17 CSC-MV 10:41.65 10:54.35
29.11 1:00.73 1:33.00 2:05.54 2:38.13 3:10.62 3:43.49 4:16.74
4:49.87 5:23.19 5:56.28 6:29.33 7:02.50 7:35.71 8:08.79 8:41.98
9:15.45 9:48.72 10:21.76 10:54.35
22 Rodriguez, Anne L 17 Mvn-CA 10:33.37 10:56.74
30.28 1:02.20 1:34.22 2:06.54 2:38.95 3:11.25 3:43.81 4:16.51
4:49.52 5:22.52 5:55.67 6:29.04 7:02.18 7:35.64 8:08.88 8:42.47
9:16.29 9:50.33 10:24.23 10:56.74
23 Dorsett, Helen E 13 COSS-LA 11:06.59 10:58.74
29.83 1:02.98 1:37.00 2:10.98 2:44.59 3:18.54 3:52.42 4:25.67
4:59.02 5:31.51 6:04.52 6:37.52 7:10.66 7:43.67 8:16.56 8:49.23
9:21.97 9:54.23 10:26.68 10:58.74
24 Rea, Maggie L 15 JCKW-MV 11:01.55 11:03.48
30.02 1:03.16 1:36.70 2:10.15 2:44.19 3:18.34 3:51.63 4:25.54
4:59.04 5:32.57 6:05.75 6:38.88 7:11.77 7:44.88 8:18.20 8:50.94
9:24.69 9:57.69 10:30.79 11:03.48
-- Scepanski, Kaitlin 16 KMSC-OK 10:55.20 x11:07.46
30.01 1:02.78 1:35.65 2:08.86 2:42.52 3:16.06 3:49.39 4:22.83
4:56.50 5:30.54 6:04.06 6:37.66 7:11.36 7:45.36 8:19.01 8:52.96
9:27.06 10:00.98 10:34.88 11:07.46
-- McCullough, Kelly 16 SFX-SD 11:06.59 x11:13.62
30.58 1:04.03 1:37.97 2:12.44 2:46.29 3:20.12 3:54.31 4:28.31
5:02.28 5:36.08 6:09.95 6:43.94 7:17.88 7:51.69 8:25.74 8:59.57
9:33.38 10:07.26 10:41.00 11:13.62
-- Harms, Kelly A 14 KMSC-OK 11:05.56 x11:21.04
29.95 1:02.45 1:36.08 2:09.66 2:43.36 3:16.94 3:50.83 4:25.28
4:59.88 5:34.62 6:09.52 6:44.39 7:19.41 7:54.19 8:29.08 9:03.67
9:38.17 10:12.52 10:47.15 11:21.04
-- Dwyer, Shannon E 14 Fast-NT 11:06.59 x11:22.03
29.88 1:02.45 1:35.95 2:09.74 2:42.44 3:16.38 3:50.75 4:25.26
5:00.01 5:33.65 6:08.36 6:43.54 7:19.19 7:53.86 8:28.93 9:03.36
9:38.47 10:13.75 10:48.57 11:22.03
-- McCampbell, Ann A 15 KMSC-OK 11:06.59 x11:23.42
30.82 1:04.04 1:38.06 2:12.06 2:46.13 3:20.80 3:55.14 4:29.95
5:04.63 5:39.48 6:13.71 6:48.28 7:22.98 7:57.66 8:32.60 9:07.18
9:42.03 10:16.40 10:50.77 11:23.42
-- Kroemer, Maggie E 22 SSTY-WI 10:56.53 x11:23.56
30.60 1:03.73 1:37.48 2:11.78 2:45.81 3:19.76 3:54.25 4:29.06
5:04.00 5:38.72 6:13.12 6:47.72 7:22.53 7:57.80 8:32.21 9:06.87
9:41.54 10:16.10 10:50.20 11:23.56
-- Smirnova, Alexandr 16 Lcat-NM 11:06.59 x11:23.68
30.17 1:03.07 1:36.75 2:10.63 2:44.81 3:19.14 3:53.66 4:28.27
5:03.24 5:38.13 6:13.04 6:47.89 7:22.74 7:57.32 8:31.97 9:06.55
9:41.17 10:15.41 10:50.13 11:23.68
Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: SPEEDO
AMERICAN: * 8:44.77 2001 CHRIS THOMPSON
POOL: * 8:52.81 2003 CHAD CARVIN
MEET: * 8:52.81 2003 CHAD CARVIN
Meet Qualifying: 10:49.29
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mortimer, Justin B 23 Mvn-CA 9:06.89 9:06.68 20
25.13 51.99 1:19.10 1:46.13 2:12.98 2:40.14 3:07.27 3:34.69
4:01.95 4:29.82 4:57.13 5:24.68 5:52.41 6:20.02 6:48.19 7:16.44
7:44.22 8:12.56 8:40.36 9:06.68
2 Dmitriev, Michael 19 Smu Men-NT 9:19.33 9:09.07 17
25.66 53.00 1:20.21 1:47.61 2:15.23 2:42.93 3:10.71 3:38.78
4:06.63 4:34.09 5:01.97 5:29.67 5:57.90 6:25.65 6:53.56 7:21.21
7:49.02 8:16.36 8:43.59 9:09.07
3 Looney, Robert K 16 COSS-LA 9:16.47 9:09.97 16
25.42 53.11 1:21.01 1:48.66 2:15.52 2:42.69 3:09.82 3:37.18
4:04.74 4:32.37 5:00.19 5:27.91 5:55.50 6:23.48 6:51.48 7:19.52
7:47.53 8:15.58 8:43.20 9:09.97
4 Casey, Aaron J 17 NOVA-CA 9:16.85 9:14.92 15
25.41 52.81 1:20.53 1:48.25 2:16.19 2:43.77 3:11.65 3:39.37
4:07.34 4:35.15 5:03.00 5:30.97 5:58.98 6:27.03 6:55.10 7:23.06
7:51.09 8:19.50 8:47.46 9:14.92
5 Hallum, Clint H 16 Mustangs-NT 9:39.70 9:28.97 14
26.05 54.13 1:21.99 1:50.25 2:18.41 2:46.90 3:15.26 3:43.91
4:12.47 4:41.27 5:09.67 5:38.10 6:07.18 6:36.39 7:05.43 7:34.51
8:03.09 8:32.32 9:01.63 9:28.97
6 Singley, Wil W 15 Nadadores-NT 9:36.54 9:34.75 13
26.16 54.24 1:22.80 1:51.73 2:20.55 2:49.54 3:18.47 3:47.41
4:16.36 4:45.46 5:14.64 5:43.85 6:13.21 6:42.39 7:11.35 7:40.29
8:09.33 8:38.36 9:06.85 9:34.75
7 Rimkus, Charlie N 14 Mvn-CA 9:38.50 9:35.88 12
25.51 53.73 1:22.15 1:50.55 2:18.95 2:47.73 3:16.48 3:45.31
4:14.45 4:43.53 5:12.32 5:41.33 6:10.28 6:39.65 7:09.04 7:38.86
8:08.50 8:38.32 9:07.90 9:35.88
8 Ginder, Chris C 19 Smu Men-NT 9:40.96 9:39.64 11
26.37 54.65 1:23.35 1:52.24 2:21.05 2:50.09 3:19.36 3:48.02
4:17.15 4:46.71 5:16.20 5:45.42 6:14.94 6:44.46 7:13.93 7:43.13
8:12.20 8:41.47 9:10.82 9:39.64
9 Deters, Andrew K 17 NOVA-CA 9:18.38 9:40.71 9
25.66 53.20 1:20.78 1:48.62 2:16.68 2:44.76 3:13.20 3:41.95
4:11.23 4:40.81 5:10.99 5:40.91 6:10.73 6:40.76 7:10.69 7:41.15
8:11.07 8:41.37 9:11.71 9:40.71
10 Chamberlain, Brett 18 Mvn-CA 9:49.44 9:44.12 7
26.02 54.18 1:22.66 1:51.31 2:19.98 2:48.62 3:17.45 3:46.48
4:15.48 4:44.73 5:13.81 5:42.92 6:12.47 6:42.54 7:12.62 7:43.16
8:13.69 8:44.38 9:14.76 9:44.12
11 King, Jayson B 17 KCB-MV 9:36.97 9:44.69 6
26.31 54.33 1:22.68 1:51.21 2:19.65 2:47.92 3:16.45 3:45.66
4:15.11 4:44.68 5:14.03 5:43.38 6:13.10 6:43.00 7:13.42 7:43.76
8:14.27 8:44.80 9:15.33 9:44.69
12 Gottinger, Caleb E 17 SSTY-WI 9:54.07 9:46.89 5
25.90 53.92 1:22.46 1:51.12 2:19.82 2:49.38 3:18.52 3:47.68
4:17.02 4:46.31 5:15.73 5:45.30 6:15.09 6:45.27 7:15.75 7:46.31
8:16.76 8:47.18 9:17.80 9:46.89
13 Bonicelli, Eric D 16 KCB-MV 9:34.11 9:47.80 4
26.31 54.76 1:23.75 1:52.90 2:22.16 2:51.76 3:21.29 3:50.69
4:20.09 4:49.64 5:18.93 5:48.21 6:17.93 6:47.52 7:17.77 7:47.69
8:17.62 8:47.92 9:18.06 9:47.80
14 Yamashita, Yutaro 16 NOVA-CA 9:55.94 9:48.84 3
25.51 53.09 1:21.16 1:49.64 2:18.45 2:47.63 3:16.90 3:46.06
4:15.62 4:45.27 5:15.08 5:45.48 6:16.11 6:47.07 7:18.26 7:49.45
8:20.53 8:51.75 9:21.22 9:48.84
15 McGee, Cole W 18 UN-NM 9:34.51 9:51.00 2
26.81 54.97 1:23.62 1:52.98 2:22.34 2:51.60 3:21.18 3:50.89
4:20.48 4:50.41 5:20.44 5:50.34 6:20.60 6:50.51 7:20.76 7:50.74
8:21.07 8:51.54 9:21.66 9:51.00
16 Goodell, Greg W 17 Mvn-CA 9:56.48 9:51.83 1
26.39 55.06 1:24.24 1:53.83 2:23.17 2:52.76 3:22.47 3:52.26
4:22.02 4:51.90 5:22.03 5:51.91 6:22.06 6:52.29 7:22.60 7:52.94
8:23.01 8:53.45 9:23.24 9:51.83
17 Bolin, Zach T 16 Team Dolphins-MV 9:46.55 9:51.93
26.15 54.65 1:23.60 1:52.91 2:22.24 2:51.94 3:21.80 3:51.84
4:21.75 4:51.82 5:21.93 5:52.04 6:22.37 6:52.54 7:23.02 7:53.21
8:23.38 8:53.53 9:23.55 9:51.93
18 Chamoures, Michael 15 Mvn-CA 9:49.42 9:52.42
26.74 55.72 1:24.97 1:54.27 2:23.59 2:53.03 3:22.77 3:52.20
4:22.08 4:52.17 5:22.02 5:51.88 6:22.07 6:52.15 7:22.43 7:52.63
8:22.98 8:52.93 9:23.32 9:52.42
19 Balderamos, Willia 21 Smu Men-NT 10:06.22 9:53.08
25.77 54.76 1:24.68 1:54.77 2:24.46 2:54.12 3:23.88 3:53.99
4:24.36 4:54.35 5:24.26 5:54.20 6:23.97 6:54.72 7:24.40 7:54.53
8:24.97 8:55.42 9:25.26 9:53.08
20 Farfan, Dennis A 15 HSC-GU 10:09.64 9:54.45
26.30 55.16 1:24.14 1:53.66 2:23.30 2:53.03 3:23.29 3:53.35
4:23.42 4:53.68 5:23.82 5:54.19 6:24.47 6:54.96 7:25.53 7:55.95
8:25.87 8:55.83 9:25.69 9:54.45
21 Bayley, Hunter P 15 Dads-GU 10:13.03 9:54.54
26.54 56.75 1:26.14 1:56.19 2:26.49 2:56.51 3:26.49 3:56.20
4:26.45 4:56.42 5:26.94 5:57.13 6:27.59 6:57.60 7:27.87 7:57.98
8:27.59 8:57.80 9:27.14 9:54.54
22 Little, Kevin A 16 NOVA-CA 9:47.03 9:56.62
26.15 54.79 1:23.61 1:52.39 2:21.77 2:51.14 3:20.45 3:49.99
4:19.92 4:49.98 5:20.57 5:51.08 6:21.95 6:52.69 7:23.51 7:54.49
8:25.36 8:56.16 9:27.04 9:56.62
23 Callaghan, Travis 18 Smu Men-NT 10:12.15 9:59.26
25.81 53.94 1:22.59 1:51.74 2:21.33 2:50.83 3:20.82 3:50.94
4:21.29 4:51.72 5:22.22 5:52.90 6:23.74 6:54.86 7:26.07 7:57.33
8:28.19 8:58.66 9:29.22 9:59.26
24 Larwood, Quinn A 17 GCAT-NT 10:16.92 10:01.96
26.42 56.08 1:25.91 1:55.88 2:25.85 2:55.87 3:25.82 3:56.17
4:26.68 4:57.02 5:27.32 5:57.87 6:28.52 6:59.31 7:30.02 8:00.67
8:31.43 9:01.98 9:32.45 10:01.96
25 Charlton, Graham E 14 SSTY-WI 10:11.56 10:05.11
27.17 56.47 1:26.58 1:57.22 2:27.80 2:58.21 3:28.75 3:59.23
4:30.14 5:00.85 5:31.38 6:02.05 6:32.64 7:03.51 7:34.16 8:04.66
8:35.24 9:05.97 9:36.55 10:05.11
26 Guttmann, Marcus N 15 UN-NM 9:56.73 10:07.55
26.09 54.56 1:23.72 1:53.41 2:23.64 2:54.21 3:24.70 3:55.33
4:26.24 4:57.75 5:28.75 5:59.65 6:30.69 7:01.30 7:32.55 8:03.88
8:34.81 9:06.06 9:37.16 10:07.55
27 Joseph, Max C 16 NOVA-CA 10:02.95 10:08.07
26.65 55.72 1:25.82 1:56.32 2:26.70 2:57.43 3:27.77 3:58.43
4:29.00 4:59.71 5:30.16 6:00.55 6:31.38 7:02.28 7:33.06 8:04.53
8:35.86 9:06.88 9:37.99 10:08.07
28 Wood, Will E 16 Dolphins-AR 10:14.46 10:10.18
27.39 57.02 1:27.46 1:57.67 2:27.79 2:57.71 3:28.15 3:59.19
4:30.28 5:01.41 5:31.94 6:02.78 6:33.98 7:05.08 7:36.29 8:07.38
8:38.05 9:09.48 9:40.69 10:10.18
29 Jones, Matthew A 18 KCB-MV 9:57.52 10:10.95
26.34 55.50 1:24.83 1:54.26 2:24.08 2:53.83 3:23.74 3:54.01
4:24.73 4:55.49 5:26.55 5:57.78 6:29.20 7:00.97 7:32.78 8:04.50
8:36.42 9:08.37 9:40.54 10:10.95
30 Bigham, Kevin T 16 KCB-MV 9:56.96 10:12.29
27.06 56.24 1:25.89 1:55.78 2:25.71 2:56.15 3:26.68 3:57.23
4:28.13 4:59.25 5:30.57 6:02.02 6:33.36 7:04.83 7:36.24 8:07.83
8:39.24 9:11.06 9:42.19 10:12.29
31 Stacey, Tyler J 18 Wichita-MV 10:13.83 10:19.46
26.41 55.95 1:26.05 1:56.36 2:26.96 2:57.72 3:28.91 3:59.88
4:31.16 5:02.49 5:34.13 6:05.58 6:37.36 7:09.19 7:40.79 8:12.82
8:44.52 9:16.09 9:47.99 10:19.46
32 Brickey, Mark A 18 Fast-NT 10:12.98 10:22.06
26.56 55.80 1:25.80 1:56.62 2:27.74 2:59.04 3:30.59 4:02.39
4:34.32 5:06.10 5:37.96 6:09.69 6:41.57 7:13.45 7:45.35 8:17.17
8:48.77 9:20.21 9:51.45 10:22.06
Event 5 Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Sponsor: KERR MCGEE CORPORATION
AMERICAN: * 7:01.03 3/17/2005 UNIVERSITY OF GEORGIA
POOL: * 7:15.04 2004 DALLAS MUSTANGS
MEET: * 7:15.04 2004 DALLAS MUSTANGS
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wichita Swim Club-MV 'A' 7:39.21 7:38.31 20
1) Bruce, Jamie O 16 2) Lunkenheimer, Lisa M 15
3) Matthies, Meredith K 16 4) Mahoney, Abigail A 16
27.21 56.07 1:25.18 1:54.53 2:09.64 2:50.02 3:19.92 3:49.65
4:15.78 4:44.54 5:14.44 5:44.27 6:10.44 6:39.21 7:08.28 7:38.31
2 Dallas Mustangs-NT 'A' 7:29.01 7:40.32 17
1) Landino, Alyssa A 16 2) Barnett, Caroline R 17
3) Roth, Lauren A 16 4) Monroe, Meredith A 17
26.42 55.10 1:24.62 1:54.75 2:12.92 2:50.16 3:20.77 3:51.77
4:08.07 4:47.21 5:16.16 5:45.34 6:00.58 6:40.44 7:10.30 7:40.32
3 Dallas Mustangs-NT 'B' 7:43.22 7:41.42 16
1) Steiner, Maddie H 16 2) Weickgenant, Catia C 15
3) Beck, Spindrift S 15 4) Grubb, Meredith E 17
26.85 55.94 1:25.47 1:54.58 2:21.47 2:51.13 3:21.49 3:50.86
4:07.34 4:46.23 5:15.92 5:45.67 6:11.85 6:40.76 7:11.26 7:41.42
4 Mission Viejo Nadadores-CA 'A' 7:27.00 7:43.10 15
1) Yamada, Sachiko 23 2) Yoon, Kristen H 17
3) Godbe, Alison B 15 4) Francis, MaryBeth B 17
26.52 54.94 1:23.07 1:50.87 2:17.81 2:47.13 3:17.07 3:47.26
4:14.32 4:44.65 5:15.44 5:46.42 6:13.73 6:43.42 7:13.38 7:43.10
5 Irvine Novaquatics-CA 'B' 7:43.88 7:44.03 14
1) Schauer, Alexis R 15 2) Maffris, Amanda S 14
3) Hegazy, Dina M 16 4) Priess, Katie M 15
26.38 55.50 1:25.29 1:54.98 2:21.13 2:50.52 3:20.32 3:49.37
4:17.20 4:47.46 5:18.15 5:48.57 6:14.86 6:44.08 7:14.36 7:44.03
6 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 7:41.14 7:45.71 13
1) Woodward, Samantha L 15 2) Whitbeck, Katherine A 15
3) Zebrowski, Kathryn E 14 4) Thompson, Elizabeth J 17
26.02 55.16 1:24.29 1:53.37 2:08.55 2:49.63 3:18.61 3:47.61
4:04.39 4:43.48 5:14.63 5:45.38 6:12.49 6:42.76 7:14.17 7:45.71
7 City of Shreveport S.T.-LA 'A' 7:49.10 7:46.81 12
1) McGee, Morgan E 16 2) Robertson, Alex N 17
3) Martindale, Micah A 16 4) Dorsett, Helen E 13
27.30 56.31 1:26.60 1:57.03 2:12.66 2:54.49 3:25.10 3:55.51
4:20.92 4:49.54 5:18.82 5:47.57 6:14.42 6:44.34 7:15.73 7:46.81
8 Kansas City Blazers-MV 'A' 7:45.09 7:49.80 11
1) Berry, Emma A 18 2) Aubry, Ashton E 17
3) Ladner, Sara N 15 4) Hoppenrath, Blaine N 16
26.28 54.40 1:23.13 1:51.71 2:07.59 2:49.55 3:21.22 3:52.65
4:08.57 4:51.03 5:22.04 5:52.77 6:19.71 6:49.42 7:19.96 7:49.80
9 Columbia Swim Club-MV 'A' 7:51.29 7:55.37 9
1) Pope, Marie H 16 2) Pierce, Leah J 18
3) Harper, Elizabeth A 16 4) Schenker, Julie E 17
26.46 55.66 1:26.28 1:57.98 2:25.58 2:55.44 3:26.38 3:57.61
4:24.90 4:54.76 5:25.75 5:56.65 6:23.87 6:53.79 7:24.60 7:55.37
10 Mission Viejo Nadadores-CA 'B' 7:45.40 7:59.10 7
1) Greene, Chelsea C 16 2) Deters, Erinn D 18
3) Bolton, Melinda M 17 4) Dwyer, Meghan C 15
27.62 57.75 1:28.68 1:59.62 2:27.73 2:58.84 3:30.10 4:01.09
4:28.22 4:58.60 5:30.53 6:01.92 6:29.22 6:59.38 7:29.61 7:59.10
11 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 8:19.93 8:03.27 6
1) Hall, Erica M 16 2) Schauwecker, Jessica L 16
3) Dwyer, Shannon E 14 4) Steenberge, Xela L 16
26.94 55.67 1:25.46 1:55.46 2:22.47 2:52.88 3:24.41 3:55.58
4:24.25 4:56.17 5:27.95 5:59.55 6:28.59 7:00.13 7:31.83 8:03.27
12 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 8:10.37 8:12.85 5
1) Harms, Krissy M 17 2) Scepanski, Kaitlin E 16
3) Steffen, Kaylee M 14 4) Harms, Kelly A 14
27.87 58.18 1:29.41 2:00.05 2:28.18 3:00.04 3:32.08 4:03.38
4:32.19 5:04.19 5:36.50 6:08.49 6:36.74 7:08.27 7:40.78 8:12.85
13 Columbia Swim Club-MV 'B' 8:15.03 8:13.13 4
1) Sheahen, Mary I 17 2) Durnil, Kayla M 16
3) Murphey, Corey L 15 4) Wetz, Mary J 16
28.02 58.85 1:30.41 2:02.05 2:30.37 3:02.19 3:34.82 4:06.51
4:34.74 5:05.57 5:37.16 6:09.07 6:36.97 7:08.48 7:40.79 8:13.13
14 Snowfox Swim Team-SD 'A' 8:07.29 8:19.58 3
1) Dalin, Dalonda L 16 2) McCullough, Kelly R 16
3) Claycomb, Morgan E 15 4) Dalin, Devonne A 14
28.49 59.45 1:30.77 2:01.93 2:31.22 3:03.57 3:36.99 4:09.94
4:39.58 5:11.98 5:45.21 6:16.92 6:45.03 7:15.91 7:47.87 8:19.58
-- Irvine Novaquatics-CA 'A' 7:30.78 NS
1) Thomas, Tara R 16 2) Arad, Danielle R 17
3) Schumacher, Katelyn N 17 4) Cashion, Brooke A 17
Event 6 Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Sponsor: KERR MCGEE CORPORATION
AMERICAN: * 6:18.00 2001 UNIVERSITY OF TEXAS
POOL: * 6:34.31 1993 UNIVERSITY OF NEBRASKA
MEET: * 6:43.30 2004 SMU
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Southern Methodist University-NT 'A' 6:53.24 6:48.31 20
1) Milu, Shane M 19 2) Clark, Ian R 21
3) Smith, Justin R 21 4) White, JD D 22
24.34 50.56 1:16.69 1:43.13 2:06.19 2:32.64 2:59.36 3:25.76
3:49.03 4:15.16 4:40.91 5:06.63 5:29.87 5:55.92 6:22.19 6:48.31
2 Mission Viejo Nadadores-CA 'A' 6:45.00 6:50.61 17
1) Mortimer, Justin B 23 2) Sugimoto, Hiro 22
3) Sorge, Scott W 18 4) Owens, Daniel R 17
23.69 49.09 1:14.17 1:39.03 2:02.67 2:28.78 2:55.69 3:22.74
3:46.30 4:12.43 4:38.99 5:05.94 5:29.81 5:56.45 6:23.37 6:50.61
3 Irvine Novaquatics-CA 'A' 6:46.50 7:00.48 16
1) Vencill, Kicker E 27 2) Yamashita, Yutaro 16
3) Little, Kevin A 16 4) Deters, Andrew K 17
24.23 50.51 1:17.12 1:43.09 2:07.61 2:34.76 3:02.31 3:28.89
3:53.29 4:20.42 4:48.45 5:16.35 5:39.65 6:06.06 6:33.28 7:00.48
4 Schroeder YMCA Swim Team-WI 'A' 6:56.87 7:01.85 15
1) Baseheart, Josh J 23 2) Gottinger, Caleb E 17
3) Baseheart, Kevin C 16 4) Charlton, Graham E 14
23.18 48.35 1:14.08 1:40.55 1:56.26 2:31.95 2:59.11 3:26.08
3:50.05 4:16.74 4:44.04 5:11.11 5:36.59 6:04.74 6:33.76 7:01.85
5 City of Shreveport S.T.-LA 'A' 7:05.07 7:02.44 14
1) Looney, Robert K 16 2) McGee, Mason L 17
3) Smith, Darin C 16 4) Cooper, Gordon R 18
23.96 50.08 1:16.63 1:43.13 2:06.01 2:31.46 2:57.61 3:23.31
3:47.96 4:15.47 4:43.71 5:12.05 5:36.53 6:04.61 6:33.28 7:02.44
6 Southern Methodist University-NT 'B' 7:04.14 7:03.00 13
1) Ingraham, Chase E 23 2) Clark, Nate J 18
3) Stephenson, Justin T 22 4) Ingraham, Colton C 18
24.56 50.86 1:17.30 1:45.04 2:09.39 2:36.31 3:02.70 3:28.59
3:51.45 4:18.30 4:45.71 5:12.61 5:36.67 6:04.32 6:33.48 7:03.00
7 Dallas Mustangs-NT 'A' 7:03.25 7:04.11 12
1) Thompson, Matt W 15 2) Tran, Andrew D 14
3) Murphy, Max M 15 4) Hallum, Clint H 16
24.89 51.99 1:19.22 1:45.84 2:10.29 2:37.14 3:04.47 3:32.73
3:56.66 4:23.76 4:52.01 5:21.35 5:44.52 6:10.52 6:37.16 7:04.11
8 Kansas City Blazers-MV 'A' 7:00.09 7:05.45 11
1) Bollier, Bobby L 16 2) King, Jayson B 17
3) Jones, Matthew A 18 4)
24.63 51.65 1:18.87 1:45.94 2:10.11 2:36.66 3:04.64 3:32.29
3:56.69 4:23.93 4:51.45 5:18.83 5:42.86 6:10.34 6:38.14 7:05.45
9 Mission Viejo Nadadores-CA 'B' 7:09.90 7:07.29 9
1) Goodell, Greg W 17 2) Chamberlain, Brett K 18
3) Rimkus, Charlie N 14 4) Godbe, Andrew E 17
25.21 53.10 1:20.43 1:47.62 2:11.46 2:38.27 3:06.39 3:34.37
3:59.21 4:26.44 4:54.60 5:21.77 5:45.82 6:12.32 6:39.78 7:07.29
10 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 7:10.98 7:11.93 7
1) O'Connor, Michael A 21 2) Cowen, Ron L 25
3) Barak, Or 16 4) Nieves, Francis J 16
24.67 52.03 1:20.11 1:48.36 2:11.77 2:37.73 3:04.86 3:33.17
3:49.07 4:26.37 4:55.00 5:23.27 5:47.61 6:15.15 6:44.06 7:11.93
11 Wichita Swim Club-MV 'A' 7:07.65 7:14.91 6
1) Koop, Andre L 19 2) Sellers, Cameron M 17
3) Stacey, Tyler J 18 4) Koop, Chacour M 16
24.61 51.10 1:17.75 1:44.96 2:08.34 2:34.47 3:01.37 3:28.27
3:53.68 4:22.52 4:51.11 5:19.83 5:45.15 6:13.77 6:43.44 7:14.91
12 Kansas City Blazers-MV 'B' 7:18.09 7:17.10 5
1) Bonicelli, Eric D 16 2) Ladner, Nate R 17
3) Bigham, Kevin T 16 4) Benson, Jason L 17
25.22 53.36 1:22.78 1:51.76 2:16.63 2:44.34 3:12.70 3:40.09
4:05.27 4:33.67 5:02.36 5:30.36 5:54.89 6:22.23 6:49.90 7:17.10
13 Team Dolphins-MV 'A' 7:11.44 7:18.60 4
1) Patterson, Jeff M 18 2) Burns, Matthew L 17
3) Shalley, Jesse W 18 4) Bolin, Zach T 16
25.59 52.04 1:19.88 1:47.21 2:11.48 2:39.44 3:08.65 3:40.06
4:04.70 4:31.82 5:00.72 5:30.12 5:54.59 6:21.82 6:50.34 7:18.60
14 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 7:28.28 7:21.79 3
1) Cavin, Chris E 16 2) Robberson, Garrett M 16
3) Swisher, Alex A 18 4) Degeus, David C 20
25.07 52.81 1:21.82 1:52.03 2:16.23 2:43.34 3:11.55 3:39.81
4:04.77 4:33.56 5:02.39 5:30.87 5:55.56 6:23.48 6:52.28 7:21.79
15 Dallas Mustangs-NT 'B' 7:19.87 7:23.68 2
1) Weeks, Lamar B 16 2) Aselton, John A 14
3) Dwyer, Jack B 15 4) Weeks, Scott C 14
25.27 52.85 1:21.45 1:49.23 2:14.58 2:42.28 3:11.38 3:40.04
4:05.25 4:34.12 5:04.72 5:34.18 5:58.31 6:26.18 6:55.18 7:23.68
16 Irvine Novaquatics-CA 'B' 7:00.17 7:27.33 1
1) Gladys, Collin M 16 2) Woo, Jin Y 16
3) Joseph, Max C 16 4) Cristobal, Lucas D 16
24.36 51.66 1:19.65 1:47.91 2:13.20 2:41.44 3:11.53 3:42.12
4:07.71 4:37.06 5:06.79 5:35.39 5:59.95 6:27.50 6:57.17 7:27.33
17 Fort Worth Area Swim Team-NT 'B' 7:52.00 7:27.99
1) Goldsmith, Kendrick A 18 2) Avila, Carlos 21
3) Brickey, Mark A 18 4) Dwyer, Patrick J 17
25.26 53.20 1:21.84 1:50.86 2:16.06 2:43.93 3:12.57 3:40.69
4:06.64 4:35.53 5:05.00 5:34.09 5:59.14 6:27.80 6:58.12 7:27.99
18 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 7:43.91 7:30.16
1) Booth, Bob M 16 2) Van Dyck, Pete P 16
3) Booth, JC C 16 4) Duffin, Avery M 16
26.24 54.34 1:22.84 1:50.25 2:15.66 2:44.12 3:13.56 3:43.69
4:08.68 4:37.58 5:06.93 5:36.10 6:00.70 6:28.91 6:59.30 7:30.16
Event 104 Mixed 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
- Time Trial
1 Jacobsen, Christop 14 Aquakids-AR 10:25.00 10:02.59
27.43 56.68 1:26.44 1:56.81 2:27.58 2:58.00 3:28.56 3:59.13
4:29.65 5:00.45 5:31.01 6:01.57 6:32.51 7:03.31 7:33.64 8:03.96
8:34.48 9:04.80 9:34.98 10:02.59
2 Acheson, Austin H 15 KCB-MV 10:22.22 10:02.83
27.33 56.98 1:26.99 1:57.43 2:27.90 2:58.31 3:28.83 3:59.22
4:29.66 5:00.41 5:30.83 6:01.45 6:32.29 7:03.00 7:33.88 8:04.28
8:35.00 9:05.54 9:35.60 10:02.83
3 Booth, Bob M 16 KMSC-OK 10:28.20 10:21.49
27.64 57.89 1:29.09 2:00.40 2:31.38 3:02.86 3:34.17 4:05.54
4:37.11 5:08.82 5:40.81 6:12.34 6:43.88 7:15.28 7:47.29 8:18.29
8:49.76 9:21.26 9:52.47 10:21.49
4 Bercaw, Nathan S 16 Eat-OK 10:49.28 10:24.59
26.90 57.11 1:27.61 1:58.33 2:29.11 2:59.99 3:31.07 4:02.08
4:33.46 5:05.39 5:37.37 6:09.64 6:42.30 7:14.56 7:46.90 8:18.94
8:50.77 9:22.92 9:54.38 10:24.59
5 McArthur, Ian C 16 KCB-MV 10:23.39 10:26.32
27.46 57.66 1:28.10 1:58.59 2:30.85 3:02.57 3:34.24 4:06.34
4:37.60 5:09.56 5:41.05 6:12.81 6:44.08 7:15.98 7:47.56 8:19.01
8:50.82 9:22.49 9:55.24 10:26.32
6 Van Dyck, Pete P 16 KMSC-OK 10:21.33 10:43.07
27.98 59.14 1:30.91 2:02.84 2:34.79 3:06.78 3:38.58 4:10.18
4:41.99 5:14.14 5:46.26 6:19.10 6:51.86 7:24.88 7:58.03 8:31.28
9:04.74 9:37.67 10:10.68 10:43.07
7 Duffin, Avery M 16 KMSC-OK 10:34.21 10:53.18
27.62 58.23 1:30.14 2:02.13 2:34.36 3:07.03 3:39.76 4:12.54
4:45.48 5:18.72 5:51.69 6:25.16 6:58.39 7:32.35 8:05.89 8:39.44
9:13.46 9:47.51 10:20.76 10:53.18
8 Piatkowski, Drew B 18 Dads-GU 10:49.29 11:06.07
28.35 59.56 1:32.14 2:05.17 2:38.37 3:11.19 3:44.38 4:17.90
4:51.58 5:25.59 5:59.38 6:33.07 7:07.52 7:41.68 8:16.09 8:50.28
9:24.35 9:59.03 10:33.08 11:06.07
9 Bolin, Shelby J 13 Team Dolphins-MV 11:06.59 11:22.58
30.27 1:03.10 1:37.12 2:11.03 2:44.78 3:18.73 3:53.07 4:27.21
5:01.40 5:35.76 6:10.18 6:44.68 7:19.41 7:54.46 8:29.58 9:04.44
9:39.27 10:14.48 10:49.10 11:22.58
-- Marshburn, Tuck K 16 NOVA-CA 10:49.15 NS
-- Thomson, William P 16 Lcat-NM 10:35.01 NS
-- Carpenter, Chris N 13 Tsa-Mv-MV 10:49.28 NS
Event 7 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: KERR MCGEE CORPORATION
AMERICAN: * 1:42.65 2002 NATALIE COUGHLIN
POOL: * 1:44.97 1998 COLLEEN LANNE
MEET: * 1:45.20 1998 JENNY THOMPSON
Meet Qualifying: 1:59.99
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Komisarz, Rachel E 29 LAK-KY 1:49.14 1:45.83 20
25.21 52.31 1:19.32 1:45.83
2 Martindale, Micah 16 COSS-LA 1:51.64 1:49.78 17
25.80 53.57 1:21.85 1:49.78
3 Thomas, Tara R 16 NOVA-CA 1:53.19 1:50.02 16
25.10 53.06 1:21.44 1:50.02
4 Berry, Emma A 18 KCB-MV 1:51.54 1:50.58 15
25.81 53.77 1:22.26 1:50.58
5 Yamada, Sachiko 23 Mvn-CA 1:51.72 1:50.66 14
26.31 54.47 1:22.75 1:50.66
6 Harris, Jenna E 18 PKWY-OZ 1:51.73 1:50.83 13
26.04 54.07 1:22.29 1:50.83
7 Stafford, Shara E 16 Tsa-Mv-MV 1:53.03 1:51.20 12
26.55 54.74 1:23.53 1:51.20
8 Dominski, Emily E 16 NTSC-IL 1:51.96 1:52.06 11
26.08 54.48 1:23.23 1:52.06
B - Final
9 Thompson, Sherrill 14 GOLD-ST 1:54.34 1:50.48 9
27.04 55.76 1:23.53 1:50.48
10 Mattson, Erin E 17 "the Breakers"-OZ 1:54.45 1:53.12 7
26.78 55.22 1:24.10 1:53.12
11 Whitbeck, Katherin 15 KMSC-OK 1:54.70 1:53.19 6
26.44 55.47 1:24.56 1:53.19
12 Roth, Lauren A 16 Mustangs-NT 1:55.21 1:53.36 5
26.67 55.66 1:24.99 1:53.36
13 Hegazy, Dina M 16 NOVA-CA 1:54.33 1:53.76 4
26.89 55.92 1:25.11 1:53.76
14 Cashion, Brooke A 17 NOVA-CA 1:54.13 1:54.03 3
26.85 55.75 1:24.94 1:54.03
15 Ridder, Kelsey L 17 PKWY-OZ 1:53.99 1:54.57 2
26.63 55.78 1:25.19 1:54.57
16 Pipes-Neilson, Kar 43 KD-HI 1:54.96 1:55.84 1
26.78 55.85 1:25.93 1:55.84
C - Final
17 Roberts, Nicole R 17 UN-NM 1:55.46 1:52.65
26.63 55.13 1:23.90 1:52.65
18 Matthies, Meredith 16 Wichita-MV 1:55.36 1:55.47
26.85 55.75 1:25.35 1:55.47
19 Schumacher, Kately 17 NOVA-CA 1:55.34 1:55.55
27.12 56.11 1:25.51 1:55.55
20 Arad, Danielle R 17 NOVA-CA 1:56.58 1:55.81
26.91 55.92 1:26.05 1:55.81
21 Mahoney, Abigail A 16 Wichita-MV 1:55.75 1:56.29
27.27 56.70 1:26.46 1:56.29
22 Grubb, Meredith E 17 Mustangs-NT 1:56.50 1:57.09
27.70 57.74 1:27.96 1:57.09
23 Francis, MaryBeth 17 Mvn-CA 1:56.20 1:57.13
27.63 57.33 1:27.38 1:57.13
24 Yoon, Kristen H 17 Mvn-CA 1:56.36 1:58.88
27.25 56.55 1:27.47 1:58.88
Event 8 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: KERR MCGEE CORPORATION
AMERICAN: * 1:32.08 2005 MICHAEL PHELPS
POOL: * 1:33.76 2002 NATE DUSING
MEET: * 1:33.76 2002 NATE DUSING
Meet Qualifying: 1:52.60
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Baseheart, Josh J 23 SSTY-WI 1:43.29 1:39.76 20
23.42 48.80 1:14.26 1:39.76
2 McGee, Mason L 17 COSS-LA 1:41.57 1:39.92 17
23.34 49.04 1:14.84 1:39.92
3 Milu, Shane M 19 Smu Men-NT 1:42.70 1:40.68 16
23.63 49.17 1:14.89 1:40.68
4 White, JD D 22 Smu Men-NT 1:42.02 1:41.04 15
23.84 49.38 1:15.30 1:41.04
5 Vencill, Kicker E 27 NOVA-CA 1:42.96 1:41.52 14
23.51 48.85 1:14.79 1:41.52
6 Svendsen, Tyler G 17 FAST-CO 1:41.89 1:41.71 13
23.54 49.33 1:15.74 1:41.71
7 Wessels, Jordan D 16 Blast-IA 1:43.27 1:42.88 12
24.03 49.82 1:16.20 1:42.88
8 Sellers, Cameron M 17 Wichita-MV 1:43.54 1:43.98 11
24.51 50.56 1:17.38 1:43.98
B - Final
9 Baseheart, Kevin C 16 SSTY-WI 1:43.63 1:42.25 9
24.13 50.19 1:17.41 1:42.25
10 Cowen, Ron L 25 Fast-NT 1:44.97 1:42.75 7
24.38 50.53 1:16.61 1:42.75
11 Stephenson, Justin 22 Smu Men-NT 1:43.94 1:43.23 6
23.65 49.74 1:16.38 1:43.23
12 Gottinger, Caleb E 17 SSTY-WI 1:44.23 1:43.39 5
24.36 50.87 1:17.32 1:43.39
13 Lynn, Dylan P 18 SwimTulsa-OK 1:43.91 1:43.83 4
23.95 50.22 1:16.76 1:43.83
14 Chamberlain, Brett 18 Mvn-CA 1:45.05 1:44.11 3
24.47 50.93 1:17.74 1:44.11
15 Dmitriev, Michael 19 Smu Men-NT 1:44.82 1:44.27 2
24.89 51.41 1:18.05 1:44.27
16 King, Jayson B 17 KCB-MV 1:44.73 1:45.02 1
24.50 50.60 1:17.74 1:45.02
C - Final
17 Sorge, Scott W 18 Mvn-CA 1:45.36 1:43.80
24.58 51.14 1:17.45 1:43.80
18 Singley, Wil W 15 Nadadores-NT 1:45.45 1:44.22
24.76 51.32 1:17.93 1:44.22
19 Deters, Andrew K 17 NOVA-CA 1:45.16 1:44.88
24.52 51.27 1:18.25 1:44.88
20 Reeb, Cody J 17 Heat-OZ 1:45.58 1:44.89
24.80 51.67 1:18.73 1:44.89
21 Koop, Andre L 19 Wichita-MV 1:45.56 1:45.10
24.90 51.28 1:17.93 1:45.10
22 Gordon, Paul R 16 SFX-SD 1:45.79 1:45.98
25.31 52.09 1:19.39 1:45.98
23 Jones, Matthew A 18 KCB-MV 1:46.03 1:46.21
25.12 52.10 1:19.14 1:46.21
24 Ingraham, Chase E 23 Smu Men-NT 1:45.36 1:47.09
24.26 50.28 1:17.69 1:47.09
Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Sponsor: GARY & PAT ZEBROWSKI
AMERICAN: * 58.41 2003 TARA KIRK
POOL: * 1:00.18 1996 PENNY HEYNS
MEET: * 1:01.18 2001 AMANDA BEARD
Meet Qualifying: 1:13.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Jendrick, Megan M 21 King-PN 1:01.30 59.44* 20
28.59 59.44
2 Pierce, Leah J 18 CSC-MV 1:02.18 1:02.11 17
29.69 1:02.11
3 Hehn, Keri L 24 Mvn-CA 1:02.84 1:03.56 16
30.11 1:03.56
4 Beck, Spindrift S 15 Mustangs-NT 1:03.25 1:03.72 14.5
30.00 1:03.72
4 Bruce, Jamie O 16 Wichita-MV 1:04.85 1:03.72 14.5
30.23 1:03.72
6 Lawrence, Micah M 15 GOLD-ST 1:04.93 1:03.94 13
30.47 1:03.94
7 Smith, Liz A 16 PKWY-OZ 1:04.26 1:04.08 12
30.54 1:04.08
8 Edwards, Sarah E 16 Aquakids-AR 1:05.17 1:05.87 11
30.95 1:05.87
B - Final
9 Blythe, Gwen L 15 Nadadores-NT 1:05.85 1:05.11 9
30.89 1:05.11
10 Watson, Rachel L 17 Nadadores-NT 1:06.22 1:05.79 7
31.24 1:05.79
11 Campbell, Emily A 13 ASC-SD 1:06.65 1:05.96 6
31.25 1:05.96
12 Betzen, Kannon B 16 Mustangs-NT 1:06.36 1:06.74 5
31.91 1:06.74
13 Williams, TJ J 17 Team Dolphins-MV 1:06.56 1:06.76 4
31.88 1:06.76
14 Zebrowski, Kathryn 14 KMSC-OK 1:06.88 1:06.83 3
31.64 1:06.83
15 Wilson, Crystal M 24 Lcat-NM 1:06.06 1:06.90 1.5
31.45 1:06.90
15 Kilkuts, Courtney 18 NOVA-CA 1:05.86 1:06.90 1.5
30.82 1:06.90
C - Final
17 Cook, Carri E 17 NOVA-CA 1:06.98 1:07.02
31.51 1:07.02
18 Migues, Devonie M 17 NOVA-CA 1:07.67 1:07.33
31.72 1:07.33
19 Neumann, Erin M 16 PKWY-OZ 1:06.92 1:07.34
31.93 1:07.34
20 Baran, Caitlin E 15 Nadadores-NT 1:07.50 1:07.55
31.95 1:07.55
21 Kittle, Grace A 17 Mustangs-NT 1:07.27 1:07.63
31.73 1:07.63
22 Poindexter, Oriana 16 NOVA-CA 1:08.20 1:07.81
32.22 1:07.81
23 Loy, Rebecca R 18 LAC-NT 1:07.92 1:09.11
32.59 1:09.11
-- Lawrence, Alannah 17 GOLD-ST 1:08.35 DQ
30.82 DQ
Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Sponsor: GARY & PAT ZEBROWSKI
AMERICAN: * 51.86 1997 JEREMY LINN
POOL: * 52.60 2003 DAVID DENNISTON
MEET: * 52.60 2002 DAVID DENNISTON
Meet Qualifying: 1:09.39
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Sludnov, Roman A 25 UNATT-MV 54.87 52.55* 20
24.75 52.55
2 Nylin, Per O 23 Smu Men-NT 56.29 54.95 17
25.40 54.95
3 Criste, John I 16 NOVA-CA 55.71 55.57 16
26.40 55.57
4 Kalmikovs, Val 32 BSC-CC 56.68 56.49 15
26.79 56.49
5 Wolther, Travis J 22 Smu Men-NT 58.34 58.30 14
27.29 58.30
6 Gladys, Collin M 16 NOVA-CA 58.19 58.55 13
27.15 58.55
7 Elerding, Patrick 19 Smu Men-NT 59.20 58.79 12
27.40 58.79
8 Degeus, David C 20 KMSC-OK 59.20 59.04 11
27.75 59.04
B - Final
9 Johnson, Mitchell 19 Smu Men-NT 59.45 59.02 9
28.04 59.02
10 Suh, Jong-Wan 15 NOVA-CA 59.47 59.60 7
27.41 59.60
11 Jaeger, Sven W 22 Dolphins-WI 1:00.99 1:00.37 6
28.11 1:00.37
12 Schwiebert, Matthe 18 KMSC-OK 1:00.23 1:00.72 5
28.47 1:00.72
13 Ladner, Nate R 17 KCB-MV 1:00.24 1:00.74 4
28.52 1:00.74
14 Raschle, Patrick J 20 Smu Men-NT 1:00.93 1:00.93 2.5
29.00 1:00.93
14 Godbe, Andrew E 17 Mvn-CA 1:01.21 1:00.93 2.5
28.83 1:00.93
16 Hyatt, Chris L 17 NWAA-AR 1:01.25 1:01.03 1
28.90 1:01.03
C - Final
17 Dunn, Evan T 17 Eat-OK 1:01.55 1:01.00
28.74 1:01.00
18 Schlundt-Bodien, M 17 Mvn-CA 1:01.93 1:01.08
28.96 1:01.08
19 Magner, Sheldon S 16 NOVA-CA 1:01.36 1:01.66
28.76 1:01.66
20 Morton, Michael W 21 Smu Men-NT 1:02.43 1:01.87
29.39 1:01.87
21 Dudzinski, Jon A 17 Dolphins-WI 1:02.13 1:01.89
29.13 1:01.89
22 Kasinger, Travis A 14 ROCK-NT 1:02.29 1:01.97
29.03 1:01.97
23 Geibel, Andrew L 17 Splash Club-OK 1:02.00 1:02.51
29.06 1:02.51
24 Floyd, Lawson E 17 HSC-GU 1:02.64 1:03.06
29.43 1:03.06
Event 11 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Sponsor: PETE & VICTORIAL WOODWARD
AMERICAN: * 50.01 2002 NATALIE COUGHLIN
POOL: * 51.07 1998 JENNY THOMPSON
MEET: * 51.07 1998 JENNY THOMPSON
Meet Qualifying: 1:02.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Komisarz, Rachel E 29 LAK-KY 54.50 53.01 20
25.28 53.01
2 Thomas, Tara R 16 NOVA-CA 55.37 53.89 17
25.21 53.89
3 Woodward, Samantha 15 KMSC-OK 55.43 54.57 16
25.60 54.57
4 Smith, Liz A 16 PKWY-OZ 55.69 55.97 15
26.16 55.97
5 Bollen, Molly T 17 Mustangs-NT 57.08 56.26 14
26.37 56.26
6 Etem, Elise Y 16 NOVA-CA 57.19 56.46 13
26.43 56.46
7 Schumacher, Kately 17 NOVA-CA 56.92 57.87 12
27.24 57.87
8 Ridder, Kelsey L 17 PKWY-OZ 57.33 57.94 11
27.59 57.94
B - Final
9 Dominski, Emily E 16 NTSC-IL 57.63 57.31 9
26.56 57.31
10 Whitbeck, Katherin 15 KMSC-OK 58.17 57.59 7
27.19 57.59
11 Aubry, Ashton E 17 KCB-MV 57.89 57.84 6
26.95 57.84
12 Stephens, Sasha N 16 LAC-NT 58.40 57.89 5
27.52 57.89
13 Mattson, Erin E 17 "the Breakers"-OZ 58.43 58.09 4
27.26 58.09
14 Schauer, Alexis R 15 NOVA-CA 58.42 58.36 3
27.25 58.36
15 Magyar, Lydia A 17 NOVA-CA 58.46 58.54 2
27.25 58.54
16 Nelson, Abigail E 16 Team Dolphins-MV 58.33 59.00 1
27.26 59.00
C - Final
17 Doerge, Ella J 16 Des Moines S.F.-IA 58.51 57.82
26.93 57.82
18 Stafford, Shara E 16 Tsa-Mv-MV 59.01 57.83
26.87 57.83
19 Lunkenheimer, Lisa 15 Wichita-MV 59.21 58.04
27.27 58.04
20 McGee, Morgan E 16 COSS-LA 59.45 58.57
26.78 58.57
21 Pipes-Neilson, Kar 43 KD-HI 58.85 58.95
27.89 58.95
22 Potter, Alyssa C 16 NWAA-AR 59.43 59.06
27.61 59.06
23 Greene, Chelsea C 16 Mvn-CA 59.07 59.37
27.77 59.37
24 Maffris, Amanda S 14 NOVA-CA 59.30 59.38
27.98 59.38
Event 12 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
AMERICAN: * 45.44 2002 IAN CROCKER
POOL: * 46.27 2002 NEIL WALKER
MEET: * 46.27 2002 NEIL WALKER
Meet Qualifying: 58.59
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Marchenko, Igor 30 UN! 47.91 48.06 20
22.65 48.06
2 Sugimoto, Hiro 22 Mvn-CA 49.56 49.55 17
23.07 49.55
3 Baseheart, Josh J 23 SSTY-WI 50.02 49.80 16
23.11 49.80
4 Denham, Brett G 19 Smu Men-NT 50.90 50.45 15
23.55 50.45
5 Baseheart, Kevin C 16 SSTY-WI 51.19 50.66 14
24.10 50.66
6 Kearbey, Kyle A 19 UNATT-MV 51.37 50.75 13
23.68 50.75
7 Bollier, Bobby L 16 KCB-MV 50.89 51.13 12
23.73 51.13
8 Gladys, Collin M 16 NOVA-CA 51.62 51.46 11
23.99 51.46
B - Final
9 Cordes, Nick J 16 Blast-IA 52.39 51.41 9
24.09 51.41
10 Cowen, Ron L 25 Fast-NT 52.70 51.52 7
24.01 51.52
11 Travelstead, Ben A 20 Lcat-NM 52.24 51.60 6
24.17 51.60
12 Heath, Jeremiah 26 LAK-KY 52.46 51.93 5
24.45 51.93
13 Menezes, Marcio P 26 KCB-MV 52.22 52.05 4
24.71 52.05
14 Farfan, David A 16 HSC-GU 52.31 52.30 3
24.48 52.30
15 Goldsmith, Kendric 18 Fast-NT 52.37 52.84 2
24.12 52.84
16 Swisher, Alex A 18 KMSC-OK 52.25 53.06 1
24.80 53.06
C - Final
17 Bobo, Peyton T 18 GOLD-ST 52.84 51.00
24.19 51.00
18 O'Connor, Michael 21 Fast-NT 53.07 51.93
24.04 51.93
19 Avila, Carlos 21 Fast-NT 52.82 52.54
24.21 52.54
20 Auner, TJ J 15 Spa-MV 52.75 52.60
24.38 52.60
21 Ernst, Derek A 17 GCAT-NT 52.94 52.67
24.28 52.67
22 Cohen, Josh N 20 Smu Men-NT 53.10 53.01
24.76 53.01
23 Criste, John I 16 NOVA-CA 52.72 53.04
24.94 53.04
24 Edwards, Cody W 17 GOLD-ST 53.06 53.19
24.83 53.19
Event 13 Women 400 Yard IM
===============================================================================
Sponsor: KERR MCGEE CORPORATION
AMERICAN: * 4:02.28 1992 SUMMER SANDERS
POOL: * 4:10.56 1997 NATALIE COUGHLIN
MEET: * 4:10.56 1997 NATALIE COUGHLIN
Meet Qualifying: 4:47.89
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Jendrick, Megan M 21 King-PN 4:26.04 4:20.87 20
28.41 1:00.64 1:35.33 2:09.19 2:43.74 3:18.99 3:50.26 4:20.87
2 Beck, Spindrift S 15 Mustangs-NT 4:28.25 4:22.24 17
28.78 1:01.38 1:35.16 2:08.82 2:44.77 3:21.10 3:52.17 4:22.24
3 Bruce, Jamie O 16 Wichita-MV 4:25.09 4:22.77 16
28.45 1:00.79 1:33.80 2:06.36 2:42.54 3:20.46 3:52.05 4:22.77
4 Kilkuts, Courtney 18 NOVA-CA 4:27.31 4:27.28 15
28.67 1:01.09 1:35.05 2:08.82 2:46.08 3:24.19 3:56.17 4:27.28
5 Letendre, Denise M 17 PKWY-OZ 4:27.48 4:28.55 14
28.44 1:00.70 1:35.14 2:09.18 2:47.61 3:26.76 3:57.73 4:28.55
6 Berry, Emma A 18 KCB-MV 4:28.98 4:29.02 13
28.50 1:01.42 1:36.59 2:10.94 2:49.73 3:29.09 3:59.27 4:29.02
7 Priess, Katie M 15 NOVA-CA 4:28.89 4:29.89 12
29.04 1:02.29 1:36.36 2:10.95 2:48.80 3:27.52 3:59.36 4:29.89
8 Pierce, Leah J 18 CSC-MV 4:29.82 4:32.20 11
29.16 1:02.59 1:37.82 2:12.61 2:48.88 3:25.77 3:59.79 4:32.20
B - Final
9 Maffris, Amanda S 14 NOVA-CA 4:32.43 4:29.22 9
28.76 1:01.55 1:36.08 2:10.28 2:48.49 3:27.36 3:58.97 4:29.22
10 Lawrence, Micah M 15 GOLD-ST 4:36.72 4:30.85 7
29.47 1:04.30 1:39.93 2:14.23 2:50.96 3:29.20 4:01.23 4:30.85
11 Sotiropoulos, Anas 16 NOVA-CA 4:34.04 4:31.23 6
28.62 1:00.86 1:37.34 2:12.96 2:50.67 3:29.36 4:01.28 4:31.23
12 Betzen, Kannon B 16 Mustangs-NT 4:32.26 4:33.91 5
28.60 1:01.78 1:37.82 2:12.58 2:51.21 3:30.99 4:03.13 4:33.91
13 Francis, MaryBeth 17 Mvn-CA 4:32.79 4:34.22 4
30.24 1:04.38 1:39.16 2:13.08 2:53.51 3:34.51 4:04.63 4:34.22
14 Lunkenheimer, Lisa 15 Wichita-MV 4:36.95 4:34.96 3
28.64 1:01.09 1:35.88 2:11.04 2:51.36 3:31.81 4:04.13 4:34.96
15 Hehn, Keri L 24 Mvn-CA 4:34.80 4:36.74 2
29.49 1:03.35 1:40.51 2:17.06 2:53.75 3:31.06 4:05.07 4:36.74
16 Roth, Lauren A 16 Mustangs-NT 4:32.90 4:41.13 1
29.53 1:03.04 1:39.07 2:15.43 2:56.22 3:38.32 4:09.90 4:41.13
C - Final
17 Migues, Devonie M 17 NOVA-CA 4:39.25 4:35.08
29.77 1:03.88 1:39.04 2:13.93 2:52.57 3:31.27 4:03.34 4:35.08
18 Hoppenrath, Blaine 16 KCB-MV 4:37.12 4:36.91
29.17 1:01.68 1:37.02 2:11.52 2:52.95 3:34.53 4:06.45 4:36.91
19 Bado, Rosita K 17 GOLD-ST 4:40.26 4:37.26
29.28 1:03.63 1:37.95 2:13.41 2:52.87 3:33.07 4:05.48 4:37.26
20 Looker, Rachel A 15 Spa-MV 4:39.78 4:38.34
30.54 1:04.43 1:41.54 2:17.60 2:55.81 3:34.69 4:07.88 4:38.34
21 Grubb, Meredith E 17 Mustangs-NT 4:38.04 4:38.39
29.57 1:02.91 1:39.52 2:15.89 2:55.29 3:36.00 4:08.48 4:38.39
22 Robertson, Alex N 17 COSS-LA 4:40.51 4:38.69
29.23 1:01.71 1:37.29 2:12.32 2:54.38 3:36.15 4:07.95 4:38.69
23 Potter, Brittany C 16 NWAA-AR 4:36.96 4:39.97
28.19 1:00.74 1:35.49 2:10.59 2:52.67 3:35.69 4:08.16 4:39.97
24 Sweeney, Kate K 18 KCB-MV 4:40.23 4:41.80
29.11 1:03.43 1:39.23 2:14.72 2:55.58 3:37.93 4:10.30 4:41.80
Event 14 Men 400 Yard IM
===============================================================================
Sponsor: KERR MCGEE CORPORATION
AMERICAN: * 3:38.18 1995 TOM DOLAN
POOL: * 3:47.77 1998 CHAD CARVIN
MEET: * 3:47.77 1998 CHAD CARVIN
Meet Qualifying: 4:29.19
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Mortimer, Justin B 23 Mvn-CA 3:59.76 3:52.46 20
25.07 53.56 1:23.18 1:52.52 2:25.60 2:59.42 3:26.58 3:52.46
2 Staley, Trent M 23 King-PN 4:00.25 3:55.39 17
24.68 52.39 1:21.10 1:49.25 2:24.46 3:00.44 3:28.35 3:55.39
3 Looney, Robert K 16 COSS-LA 4:03.10 3:57.33 16
25.27 54.18 1:25.04 1:55.28 2:28.88 3:03.41 3:31.13 3:57.33
4 Smith, Justin R 21 Smu Men-NT 4:04.02 3:58.18 15
25.16 54.28 1:24.73 1:54.39 2:29.01 3:03.77 3:31.91 3:58.18
5 Casey, Aaron J 17 NOVA-CA 4:00.69 3:58.58 14
25.03 53.60 1:23.37 1:52.72 2:28.55 3:05.06 3:32.73 3:58.58
6 Clark, Ian R 21 Smu Men-NT 4:00.49 3:59.04 13
25.50 54.77 1:24.94 1:54.59 2:29.14 3:04.19 3:32.21 3:59.04
7 Hallum, Clint H 16 Mustangs-NT 4:05.55 4:05.99 12
27.07 57.47 1:28.86 1:59.86 2:34.18 3:10.27 3:38.64 4:05.99
8 Deters, Andrew K 17 NOVA-CA 4:06.35 4:08.23 11
25.96 55.60 1:26.77 1:57.58 2:33.75 3:10.59 3:40.16 4:08.23
B - Final
9 Thompson, Matt W 15 Mustangs-NT 4:07.67 4:01.67 9
26.18 55.54 1:25.54 1:54.99 2:30.87 3:06.52 3:34.69 4:01.67
10 Clark, Nate J 18 Smu Men-NT 4:09.64 4:06.47 7
26.46 56.02 1:27.99 1:58.43 2:33.65 3:08.85 3:38.11 4:06.47
11 Rimkus, Charlie N 14 Mvn-CA 4:11.00 4:07.79 6
26.40 56.91 1:29.41 2:01.41 2:36.20 3:11.93 3:40.14 4:07.79
12 Lynn, Dylan P 18 SwimTulsa-OK 4:10.09 4:10.77 5
26.32 56.79 1:28.16 1:59.95 2:36.41 3:13.20 3:42.71 4:10.77
13 Koop, Andre L 19 Wichita-MV 4:10.86 4:12.52 4
27.04 58.63 1:29.55 2:00.18 2:36.64 3:14.63 3:43.80 4:12.52
14 Bollier, Bobby L 16 KCB-MV 4:12.26 4:12.60 3
25.21 55.34 1:27.49 1:59.05 2:37.19 3:15.85 3:44.78 4:12.60
15 Dunn, Evan T 17 Eat-OK 4:12.88 4:14.51 2
25.73 56.12 1:30.06 2:03.37 2:38.83 3:14.47 3:44.35 4:14.51
16 Carlysle, Cameron 17 LAC-NT 4:09.45 4:15.73 1
26.55 57.22 1:27.40 1:57.87 2:35.00 3:13.73 3:44.94 4:15.73
C - Final
17 Ginder, Chris C 19 Smu Men-NT 4:16.58 4:11.22
27.96 59.86 1:31.77 2:02.96 2:39.74 3:16.03 3:44.76 4:11.22
18 Balderamos, Willia 21 Smu Men-NT 4:14.59 4:11.62
27.53 58.92 1:32.34 2:04.78 2:39.90 3:16.29 3:45.37 4:11.62
19 Rivers, Will H 17 GOLD-ST 4:14.42 4:12.22
26.96 58.53 1:29.49 2:00.32 2:37.79 3:15.14 3:44.73 4:12.22
20 Ladner, Nate R 17 KCB-MV 4:15.15 4:12.72
26.75 58.43 1:32.18 2:04.51 2:39.94 3:15.97 3:45.20 4:12.72
21 Wessels, Seth D 17 Blast-IA 4:15.01 4:12.88
26.03 55.78 1:28.92 2:01.19 2:38.11 3:15.84 3:45.37 4:12.88
22 Reeb, Cody J 17 Heat-OZ 4:15.57 4:16.14
26.44 56.87 1:29.86 2:02.15 2:40.25 3:18.99 3:48.21 4:16.14
23 Tran, Andrew D 14 Mustangs-NT 4:16.13 4:18.05
26.21 55.69 1:29.04 2:02.77 2:39.03 3:17.19 3:47.54 4:18.05
24 Bayley, Hunter P 15 Dads-GU 4:16.07 4:18.14
27.85 59.91 1:31.67 2:02.16 2:40.47 3:19.07 3:49.11 4:18.14
Event 15 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Sponsor: KERR MCGEE SWIM CLUB
AMERICAN: * 3:13.47 2/11/2005 UNIVERSITY OF GEORGIA
POOL: * 3:23.28 1995 UNIVERSITY OF KANSAS
MEET: * 3:23.60 2002 CIRCLE C SWIMMING
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 New Trier Swim Club-IL 'A' 3:27.58 3:25.75 20
1) Webb, Betsy C 15 2) Shumway, Kate T 14
3) Kuczek, Christine B 17 4) Dominski, Emily E 16
24.66 51.39 1:16.09 1:43.14 2:07.74 2:34.97 2:59.23 3:25.75
2 Parkway Swim Club-OZ 'A' 3:33.07 3:30.84 17
1) Smith, Liz A 16 2) Hailand, Elizabeth B 16
3) Ridder, Kelsey L 17 4) Harris, Jenna E 18
25.24 52.27 1:17.64 1:45.83 2:11.47 2:39.44 3:04.36 3:30.84
3 Irvine Novaquatics-CA 'A' 3:29.74 3:30.91 16
1) Thomas, Tara R 16 2) Schumacher, Katelyn N 17
3) Etem, Elise Y 16 4) Hegazy, Dina M 16
24.51 51.09 1:16.26 1:44.34 2:09.08 2:37.77 3:03.44 3:30.91
4 Wichita Swim Club-MV 'A' 3:32.76 3:32.30 15
1) Matthies, Meredith K 16 2) Mahoney, Abigail A 16
3) Bruce, Jamie O 16 4) Lunkenheimer, Lisa M 15
25.28 52.65 1:17.91 1:45.78 2:11.01 2:39.13 3:04.36 3:32.30
5 Dallas Mustangs-NT 'A' 3:30.25 3:32.44 14
1) Steiner, Maddie H 16 2) Beck, Spindrift S 15
3) Roth, Lauren A 16 4) Monroe, Meredith A 17
25.71 52.96 1:18.01 1:45.77 2:11.75 2:39.26 3:04.79 3:32.44
6 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 3:35.00 3:34.72 13
1) Woodward, Samantha L 15 2) Whitbeck, Katherine A 15
3) Zebrowski, Kathryn E 14 4) Harms, Krissy M 17
24.64 51.24 1:16.65 1:43.76 2:00.28 2:38.15 3:05.32 3:34.72
7 Mission Viejo Nadadores-CA 'A' 3:32.68 3:35.01 12
1) Yamada, Sachiko 23 2) Yoon, Kristen H 17
3) Dwyer, Meghan C 15 4) Godbe, Alison B 15
25.93 53.02 1:19.30 1:47.52 2:12.92 2:40.18 3:05.90 3:35.01
8 Dallas Mustangs-NT 'B' 3:34.27 3:36.24 11
1) Grubb, Meredith E 17 2) Bollen, Molly T 17
3) Weickgenant, Catia C 15 4) Barnett, Caroline R 17
26.21 54.41 1:19.82 1:47.72 2:13.73 2:42.39 3:07.97 3:36.24
9 Des Moines Swim Federation-IA 'A' 3:36.88 3:36.86 9
1) Doerge, Ella J 16 2) Wubbena, Johanna R 16
3) Mehesan, Alexa A 15 4) Harris, Danielle N 15
26.06 54.46 1:21.12 1:50.35 2:15.45 2:43.32 3:08.47 3:36.86
10 Columbia Swim Club-MV 'A' 3:39.60 3:37.49 7
1) Harper, Elizabeth A 16 2) Piester, Claire E 18
3) Schenker, Julie E 17 4) Pope, Marie H 16
26.61 55.33 1:21.33 1:49.86 2:15.60 2:44.05 3:09.33 3:37.49
11 Texas Gold-ST 'A' 3:34.38 3:37.78 6
1) Thompson, Sherrill M 14 2) Cunningham, Cassie J 15
3) Bobo, Lacey P 16 4) Bado, Rosita K 17
26.33 53.77 1:19.15 1:47.66 2:14.00 2:42.11 3:08.68 3:37.78
12 Irvine Novaquatics-CA 'B' 3:35.50 3:38.01 5
1) Migues, Devonie M 17 2) Schauer, Alexis R 15
3) Sotiropoulos, Anastasia K 16 4) Arad, Danielle R 17
26.41 54.94 1:20.89 1:49.21 2:15.49 2:43.87 3:10.13 3:38.01
13 North Texas Nadadores-NT 'A' 3:36.14 3:38.42 4
1) Watson, Rachel L 17 2) Wells, Paige E 14
3) Ginder, Lisa C 15 4) Helland, Alex M 17
25.74 52.67 1:18.96 1:47.95 2:14.89 2:44.18 3:10.20 3:38.42
14 Kansas City Blazers-MV 'A' 3:35.09 3:40.08 3
1) Berry, Emma A 18 2) Aubry, Ashton E 17
3) Sweeney, Kate K 18 4) Hoppenrath, Blaine N 16
25.90 53.51 1:10.59 1:49.59 2:15.96 2:44.52 3:11.39 3:40.08
15 Las Cruces Aquatic Team-NM 'A' 3:40.79 3:40.19 2
1) Wilson, Crystal M 24 2) Dixon, Rachel A 13
3) Smirnova, Alexandra S 16 4) Thomson, Elisabeth J 18
26.18 53.67 1:19.41 1:48.25 2:15.80 2:46.07 3:11.99 3:40.19
16 City of Shreveport S.T.-LA 'A' 3:39.22 3:40.28 1
1) McGee, Morgan E 16 2) Robertson, Alex N 17
3) Dorsett, Helen E 13 4) Martindale, Micah A 16
25.96 54.29 1:21.77 1:51.03 2:17.84 2:47.02 3:12.52 3:40.28
17 Mission Viejo Nadadores-CA 'B' 3:39.69 3:40.50
1) Greene, Chelsea C 16 2) Bolton, Melinda M 17
3) Deters, Erinn D 18 4) Gordon, Breanna J 15
26.91 55.82 1:22.28 1:50.56 2:16.66 2:45.39 3:11.82 3:40.50
18 Team Dolphins-MV 'A' 3:38.58 3:40.99
1) Nelson, Abigail E 16 2) Nelson, Anna S 17
3) Williams, TJ J 17 4) Corwin, Tarin E 16
26.42 55.09 1:22.18 1:52.38 2:19.26 2:48.66 3:13.65 3:40.99
19 Grapevine-Colleyville A T-NT 'A' 3:37.31 3:41.35
1) Borgstede, Carrie L 17 2) Murtagh, Alanna C 17
3) Bartos, Justine E 17 4) Miles, Jessica E 16
27.26 57.64 1:24.04 1:52.93 2:19.08 2:47.53 3:12.94 3:41.35
20 Texas Gold-ST 'B' 3:40.65 3:42.09
1) Lawrence, Micah M 15 2) Gerken, Karen R 16
3) Colella, Jocie P 15 4) McKemie, Ashley A 17
26.53 54.67 1:21.27 1:50.56 2:17.06 2:46.37 3:13.04 3:42.09
21 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 3:51.70 3:42.46
1) Hall, Erica M 16 2) Schauwecker, Jessica L 16
3) Steenberge, Xela L 16 4) Dwyer, Shannon E 14
25.63 52.91 1:19.04 1:48.05 2:15.58 2:45.45 3:12.94 3:42.46
22 New Trier Swim Club-IL 'B' 3:37.89 3:42.49
1) Finn, Alisa M 14 2) Golembeski, Anne L 15
3) Alexander, Christina R 15 4) Clarke, Elizabeth A 15
26.10 53.95 1:20.34 1:49.67 2:17.87 2:48.54 3:14.32 3:42.49
23 Parkway Swim Club-OZ 'B' 3:40.87 3:43.09
1) Harris, Emily R 14 2) Letendre, Denise M 17
3) Neumann, Erin M 16 4) Olivier, Jordan S 15
27.13 55.79 1:22.34 1:51.55 2:17.97 2:47.57 3:13.75 3:43.09
24 Lakeside Aquatic Club-NT 'A' 3:45.86 3:43.24
1) Moffit, Alison L 13 2) Stephens, Sasha N 16
3) Fedors, Jaclyn N 17 4) Thornhill, Kierstin J 16
26.83 55.44 1:21.89 1:50.38 2:16.91 2:46.30 3:13.46 3:43.24
25 Oshkosh Community YMCA-WI 'A' 3:47.16 3:43.66
1) Woldt, Hilary A 13 2) Tuchscherer, Abbey S 14
3) Zook, Tracy L 15 4) Bolin, Ashley E 15
27.14 56.23 1:22.72 1:52.39 2:19.83 2:49.55 3:15.42 3:43.66
26 Topeka Swim Association-MV 'A' 3:47.09 3:44.32
1) Dicus, Emily G 13 2) Molden, Hannah P 13
3) Strecker, Kristin T 14 4) Stafford, Shara E 16
26.17 54.94 1:22.20 1:52.96 2:21.13 2:52.40 3:17.20 3:44.32
27 Snowfox Swim Team-SD 'A' 3:47.36 3:45.12
1) Dalin, Dalonda L 16 2) McCullough, Kelly R 16
3) Claycomb, Morgan E 15 4) Dalin, Devonne A 14
26.79 56.03 1:24.22 1:54.75 2:22.08 2:51.50 3:17.11 3:45.12
28 Columbia Swim Club-MV 'B' 3:49.47 3:45.43
1) Sheahen, Mary I 17 2) Murphey, Corey L 15
3) Wetz, Mary J 16 4) Pierce, Leah J 18
26.82 55.81 1:23.08 1:52.67 2:19.81 2:49.43 3:16.66 3:45.43
29 North Texas Nadadores-NT 'B' 3:46.78 3:46.80
1) Baran, Caitlin E 15 2) Blythe, Gwen L 15
3) Wright, Kerry C 17 4) Dunlap, Chelsea J 14
27.18 56.32 1:22.89 1:52.63 2:20.20 2:49.98 3:17.41 3:46.80
30 Black Hawk Area Swim Team-IA 'A' 3:49.15 3:47.35
1) Itzen, Jackie E 16 2) Itzen, Josie R 16
3) Noah, Kelsey J 16 4) Garner, Lindsi M 17
27.13 55.92 1:22.20 1:50.65 2:17.07 2:46.59 3:15.44 3:47.35
31 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 3:49.56 3:47.43
1) Thompson, Elizabeth J 17 2) Scepanski, Kaitlin E 16
3) Harms, Kelly A 14 4) Visor, Kayla B 16
26.73 55.77 1:12.31 1:52.62 2:19.83 2:50.14 3:16.74 3:47.43
32 North West Arkansas Aquatics-AR 'A' 3:46.27 3:48.24
1) Potter, Alyssa C 16 2) Johannesen, Julia V 18
3) Potter, Brittany C 16 4) Cindric, Nicole C 17
26.81 55.68 1:22.78 1:53.13 2:20.06 2:49.54 3:17.25 3:48.24
33 Hendrix Aquakids-AR 'A' 3:42.93 3:50.07
1) Edwards, Sarah E 16 2) Hill, Morgan R 14
3) Brown, Katie M 14 4) Magee, Molly S 17
25.45 53.36 1:22.20 1:54.35 2:22.25 2:52.21 3:19.44 3:50.07
34 Springfield Aquatics-MV 'A' 3:49.91 3:51.14
1) Sorenson, Deanna R 15 2) Brosseau, Kelsey L 16
3) McFall, Hannah E 15 4) Looker, Rachel A 15
27.52 56.87 1:24.87 1:56.16 2:24.20 2:54.73 3:21.77 3:51.14
35 Team Dolphins-MV 'B' 4:00.16 3:56.25
1) Prewitt-Thomas, Eleanor G 15 2) Sari, Ozden 18
3) Bolin, Shelby J 13 4) Murray, Chelsea A 16
28.01 57.44 1:26.15 1:56.51 2:11.76 2:54.88 3:23.41 3:56.25
36 North West Arkansas Aquatics-AR 'B' 3:57.18 4:02.08
1) Pickhardt, Maggie S 13 2) Cole, Jennifer L 14
3) Parker, Jennifer M 16 4) Haefner, Bethany D 17
27.90 59.33 1:27.44 1:59.35 2:28.41 3:01.21 3:30.01 4:02.08
Event 16 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Sponsor: KERR MCGEE SWIM CLUB
AMERICAN: * 2:49.80 2001 UNIVERSTY OF TEXAS
POOL: * 2:56.17 1993 UNIVERSITY OF KANSAS
MEET: * 3:03.07 2002 CIRCLE C SWIMMING
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Southern Methodist University-NT 'A' 3:03.51 3:04.41 20
1) White, JD D 22 2) Nylin, Per O 23
3) Stephenson, Justin T 22 4) Milu, Shane M 19
22.49 46.26 1:07.84 1:31.67 1:53.54 2:17.96 2:39.86 3:04.41
2 Mission Viejo Nadadores-CA 'A' 3:06.94 3:07.72 17
1) Mortimer, Justin B 23 2) Sugimoto, Hiro 22
3) Owens, Daniel R 17 4) Sorge, Scott W 18
22.12 45.89 1:08.42 1:33.32 1:55.44 2:20.29 2:42.75 3:07.72
3 Schroeder YMCA Swim Team-WI 'A' 3:11.27 3:10.55 16
1) Baseheart, Josh J 23 2) Baseheart, Kevin C 16
3) Gottinger, Caleb E 17 4) Charlton, Graham E 14
22.04 45.36 1:07.73 1:32.12 1:54.77 2:19.86 2:43.98 3:10.55
4 Dallas Mustangs-NT 'A' 3:17.16 3:12.22 15
1) Murphy, Max M 15 2) Dwyer, Jack B 15
3) Hallum, Clint H 16 4) Thompson, Matt W 15
23.40 48.23 1:11.57 1:37.18 2:00.08 2:25.04 2:47.80 3:12.22
5 Irvine Novaquatics-CA 'B' 3:18.59 3:13.58 14
1) Yamashita, Yutaro 16 2) Criste, John I 16
3) Little, Kevin A 16 4) Deters, Andrew K 17
24.01 48.57 1:11.15 1:35.82 1:59.09 2:24.43 2:47.83 3:13.58
6 Irvine Novaquatics-CA 'A' 3:00.66 3:13.63 13
1) Gladys, Collin M 16 2) Furman, Dan J 17
3) Casey, Aaron J 17 4) Woo, Jin Y 16
22.68 47.82 1:10.67 1:36.75 1:59.75 2:24.04 2:47.15 3:13.63
7 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 3:14.54 3:15.24 12
1) Goldsmith, Kendrick A 18 2) Cowen, Ron L 25
3) Avila, Carlos 21 4) Nieves, Francis J 16
23.94 50.28 1:12.95 1:37.39 2:01.02 2:25.66 2:49.35 3:15.24
8 Texas Gold-ST 'A' 3:12.09 3:15.32 11
1) Nosal, Josh M 16 2) Bobo, Peyton T 18
3) Rivers, Will H 17 4) Bado, Rico B 15
22.88 47.32 1:10.25 1:35.61 1:59.89 2:26.27 2:49.56 3:15.32
9 Team Dolphins-MV 'A' 3:15.36 3:15.39 9
1) Burns, Matthew L 17 2) Shalley, Jesse W 18
3) Bolin, Zach T 16 4) Patterson, Jeff M 18
23.52 48.93 1:12.34 1:38.44 2:01.77 2:27.13 2:49.89 3:15.39
10 Lakeside Aquatic Club-NT 'A' 3:20.01 3:16.46 7
1) Brown, Jake W 15 2) Gregory, Trey M 14
3) Tilley, Kyle P 17 4) Carlysle, Cameron R 17
23.94 49.72 1:12.87 1:38.28 2:02.33 2:28.54 2:51.15 3:16.46
11 City of Shreveport S.T.-LA 'A' 3:20.60 3:16.79 6
1) McGee, Mason L 17 2) Looney, Robert K 16
3) Cooper, Gordon R 18 4) Smith, Darin C 16
23.01 47.09 1:10.48 1:35.46 1:59.58 2:26.63 2:50.55 3:16.79
12 Kansas City Blazers-MV 'A' 3:14.09 3:16.80 5
1) Bollier, Bobby L 16 2) King, Jayson B 17
3) Benson, Jason L 17 4) Menezes, Marcio P 26
23.40 49.08 1:12.66 1:38.55 2:01.92 2:27.14 2:50.65 3:16.80
13 Wichita Swim Club-MV 'A' 3:17.50 3:17.23 4
1) Sellers, Cameron M 17 2) Koop, Andre L 19
3) Stacey, Tyler J 18 4) Beins, Bo A 18
23.19 47.71 1:10.61 1:36.56 2:01.03 2:28.10 2:51.10 3:17.23
14 Mission Viejo Nadadores-CA 'B' 3:14.01 3:17.31 3
1) Chamberlain, Brett K 18 2) Godbe, Andrew E 17
3) Goodell, Greg W 17 4) Rimkus, Charlie N 14
23.76 49.50 1:12.84 1:38.02 2:01.82 2:28.27 2:51.87 3:17.31
15 North Texas Nadadores-NT 'A' 3:18.78 3:18.17 2
1) Wellborn, Chris E 18 2) Hendricks, Jeff A 16
3) Bland, Jesse D 17 4) Singley, Wil W 15
23.66 49.35 1:12.74 1:38.07 2:02.38 2:29.57 2:52.81 3:18.17
16 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 3:19.22 3:19.06 1
1) Robberson, Garrett M 16 2) Cavin, Chris E 16
3) Degeus, David C 20 4) Booth, Bob M 16
23.37 49.64 1:13.26 1:39.56 2:02.89 2:28.72 2:52.77 3:19.06
17 Kansas City Blazers-MV 'B' 3:22.09 3:19.53
1) Ladner, Nate R 17 2) Jones, Matthew A 18
3) Bonicelli, Eric D 16 4) Bigham, Kevin T 16
24.45 50.27 1:13.85 1:38.93 2:02.70 2:28.71 2:53.01 3:19.53
18 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 3:29.06 3:21.31
1) Booth, JC C 16 2) Swisher, Alex A 18
3) Rogge, Ken B 16 4) Schwiebert, Matthew L 18
24.36 50.57 1:14.80 1:41.65 2:05.48 2:31.12 2:54.55 3:21.31
19 Oshkosh Community YMCA-WI 'A' 3:32.86 3:22.06
1) Wagner, CJ J 18 2) McClure, Ryan D 16
3) Van Huis, Alex A 17 4) Dudzinski, Jon A 17
23.84 49.99 1:13.97 1:41.28 2:05.54 2:31.86 2:55.15 3:22.06
20 Grapevine-Colleyville A T-NT 'A' 3:27.51 3:22.98
1) Larwood, Quinn A 17 2) Ebersole, Ryan C 17
3) Oswell, Alex L 15 4) Ernst, Derek A 17
24.62 51.38 1:15.52 1:43.13 2:07.66 2:35.22 2:57.72 3:22.98
21 Dallas Mustangs-NT 'B' 3:23.42 3:23.42
1) Weeks, Lamar B 16 2) Tran, Andrew D 14
3) Aselton, John A 14 4) Weeks, Scott C 14
24.24 51.25 1:15.71 1:41.71 2:05.85 2:32.92 2:57.01 3:23.42
22 Lobo Aquatic Club-NM 'A' 3:25.14 3:24.14
1) Rogers, Jack F 16 2) Bartels, Phillip L 17
3) Egenes, Nick N 16 4) Puhl, Mack M 16
24.31 50.88 1:15.90 1:43.17 2:07.28 2:34.99 2:57.92 3:24.14
23 Fort Worth Area Swim Team-NT 'B' 3:14.54 3:24.82
1) O'Connor, Michael A 21 2) Barak, Or 16
3) Dwyer, Patrick J 17 4) Brickey, Mark A 18
23.45 48.74 1:13.60 1:40.09 2:04.85 2:32.05 2:57.35 3:24.82
24 Texas Gold-ST 'B' 3:24.88 3:24.93
1) Edwards, Cody W 17 2) Wheeler, Wesley A 15
3) Parker, Ben D 16 4) Moses, Evin D 16
23.75 49.32 1:13.96 1:41.89 2:06.37 2:33.02 2:58.25 3:24.93
25 North West Arkansas Aquatics-AR 'A' 3:31.07 3:26.38
1) Haefner, Michael J 15 2) Suchy, Ben J 15
3) Hyatt, Chris L 17 4) Denefe, Andy J 18
23.83 49.29 1:15.14 1:44.12 2:09.00 2:37.09 3:00.14 3:26.38
26 Houston Swim Club-GU 'A' 3:28.49 3:26.56
1) Farfan, David A 16 2) Floyd, Lawson E 17
3) Farfan, Dennis A 15 4) Scott, Josh D 14
24.05 49.93 1:14.95 1:43.22 2:08.06 2:35.16 3:00.10 3:26.56
-- Southern Methodist University-NT 'B' 3:10.69 DQ
1) Ingraham, Chase E 23 2) Elerding, Patrick J 19
3) Wolther, Travis J 22 4) Denham, Brett G 19
22.97 48.20 1:10.61 1:37.46 1:59.88 2:25.07 2:47.34 DQ
Event 17 Women 200 Yard IM
===============================================================================
AMERICAN: * 1:53.91 2002 MAGGIE BOWEN
POOL: * 1:58.42 2004 TANICA JAMISON
MEET: * 1:58.42 2004 TANICA JAMISON
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Jendrick, Megan M 21 King-PN 2:09.02 2:01.81 20
26.91 58.95 1:32.61 2:01.81
2 Beck, Spindrift S 15 Mustangs-NT 2:06.84 2:02.48 17
27.80 58.92 1:33.06 2:02.48
3 Bruce, Jamie O 16 Wichita-MV 2:05.78 2:03.03 16
27.72 58.46 1:33.58 2:03.03
4 Kilkuts, Courtney A 18 NOVA-CA 2:05.86 2:03.43 15
27.28 58.43 1:33.99 2:03.43
5 Watson, Rachel L 17 Nadadores-NT 2:08.46 2:06.21 14
27.87 1:00.81 1:36.67 2:06.21
6 Pierce, Leah J 18 CSC-MV 2:08.71 2:07.55 13
28.35 1:01.14 1:36.24 2:07.55
7 Maffris, Amanda S 14 NOVA-CA 2:07.93 2:07.87 12
27.51 1:00.10 1:37.08 2:07.87
8 Letendre, Denise M 17 PKWY-OZ 2:08.72 2:10.12 11
28.48 1:01.28 1:39.58 2:10.12
B - Final
9 Finn, Alisa M 14 NTSC-IL 2:09.60 2:07.21 9
28.94 1:01.75 1:37.56 2:07.21
10 Lawrence, Micah M 15 GOLD-ST 2:09.95 2:07.69 7
28.93 1:02.15 1:37.59 2:07.69
11 Betzen, Kannon B 16 Mustangs-NT 2:09.50 2:08.49 6
27.90 1:01.43 1:38.07 2:08.49
12 Migues, Devonie M 17 NOVA-CA 2:10.50 2:09.27 5
28.94 1:00.98 1:38.88 2:09.27
13 Roth, Lauren A 16 Mustangs-NT 2:09.96 2:09.44 4
28.99 1:01.75 1:40.03 2:09.44
14 Grubb, Meredith E 17 Mustangs-NT 2:09.80 2:09.51 2.5
28.47 1:01.80 1:39.87 2:09.51
14 Stephens, Sasha N 16 LAC-NT 2:10.16 2:09.51 2.5
28.72 1:00.67 1:39.12 2:09.51
16 Priess, Katie M 15 NOVA-CA 2:09.63 2:10.17 1
28.25 1:01.95 1:39.92 2:10.17
C - Final
17 Sotiropoulos, Anastasia 16 NOVA-CA 2:11.44 2:09.13
28.41 1:02.51 1:39.15 2:09.13
18 Bottoms, Shelby R 15 Dads-GU 2:10.88 2:10.12
29.21 1:02.54 1:40.43 2:10.12
19 Steiner, Maddie H 16 Mustangs-NT 2:12.53 2:10.38
29.24 1:03.19 1:41.10 2:10.38
20 Lunkenheimer, Lisa M 15 Wichita-MV 2:12.20 2:10.94
27.95 1:00.70 1:40.63 2:10.94
21 Dwyer, Meghan C 15 Mvn-CA 2:12.06 2:11.11
28.94 1:00.72 1:41.01 2:11.11
22 Schauer, Alexis R 15 NOVA-CA 2:12.75 2:12.02
27.82 59.93 1:42.45 2:12.02
23 Nennig, Bailey M 17 SSTY-WI 2:12.13 2:12.72
29.20 1:03.32 1:41.92 2:12.72
24 Harris, Emily R 14 PKWY-OZ 2:13.04 2:13.80
29.43 1:02.32 1:42.82 2:13.80
Event 18 Men 200 Yard IM
===============================================================================
AMERICAN: * 1:41.71 2005 RYAN LOCHTE
POOL: * 1:44.43 1998 JOSH DAVIS
MEET: * 1:44.43 1998 JOSH DAVIS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Mania, Adam M 22 WA-WI 1:53.84 1:46.15 20
22.38 48.35 1:19.98 1:46.15
2 Clark, Ian R 21 Smu Men-NT 1:56.57 1:51.45 17
24.39 51.80 1:24.23 1:51.45
3 White, JD D 22 Smu Men-NT 1:54.15 1:52.39 16
23.57 51.31 1:25.34 1:52.39
4 Smith, Justin R 21 Smu Men-NT 1:55.88 1:52.99 15
24.35 53.40 1:26.67 1:52.99
5 Thompson, Matt W 15 Mustangs-NT 1:55.24 1:53.18 14
24.70 52.29 1:26.97 1:53.18
6 Criste, John I 16 NOVA-CA 1:55.28 1:55.11 13
24.76 55.97 1:28.06 1:55.11
7 Wessels, Seth D 17 Blast-IA 1:57.33 1:55.59 12
24.53 54.24 1:28.23 1:55.59
8 Carlysle, Cameron R 17 LAC-NT 1:57.64 1:56.04 11
25.24 53.42 1:28.76 1:56.04
B - Final
9 Gladys, Collin M 16 NOVA-CA 1:58.91 1:55.29 9
24.56 53.88 1:27.57 1:55.29
10 Lynn, Dylan P 18 SwimTulsa-OK 1:58.08 1:56.29 7
24.89 54.51 1:29.15 1:56.29
11 Gordon, Paul R 16 SFX-SD 1:57.97 1:57.40 6
24.99 54.58 1:29.37 1:57.40
12 Clark, Nate J 18 Smu Men-NT 1:58.80 1:57.80 5
25.45 56.76 1:30.75 1:57.80
13 Koop, Andre L 19 Wichita-MV 1:58.95 1:58.27 4
25.62 54.88 1:30.41 1:58.27
14 Wessels, Jordan D 16 Blast-IA 1:58.34 1:59.02 3
25.41 56.29 1:32.26 1:59.02
15 Tran, Andrew D 14 Mustangs-NT 1:59.52 2:00.16 2
25.75 57.72 1:32.39 2:00.16
16 Nosal, Josh M 16 GOLD-ST 1:58.13 2:01.23 1
26.56 56.68 1:32.99 2:01.23
C - Final
17 Dunn, Evan T 17 Eat-OK 2:00.40 1:57.57
25.29 56.26 1:30.35 1:57.57
18 Rimkus, Charlie N 14 Mvn-CA 2:00.88 1:57.59
25.89 56.73 1:30.82 1:57.59
19 Little, Kevin A 16 NOVA-CA 2:01.13 1:58.19
25.82 55.52 1:31.35 1:58.19
20 Ladner, Nate R 17 KCB-MV 2:00.60 1:59.87
26.63 58.78 1:31.81 1:59.87
21 Veale, Daniel J 18 Smu Men-NT 2:00.42 2:00.33
26.04 56.82 1:31.72 2:00.33
22 Swisher, Alex A 18 KMSC-OK 2:01.09 2:00.58
25.11 55.51 1:31.83 2:00.58
23 Jaeger, Sven W 22 Dolphins-WI 2:00.78 2:00.83
25.27 56.66 1:31.59 2:00.83
24 Menezes, Marcio P 26 KCB-MV 2:01.15 2:02.49
25.38 56.28 1:34.25 2:02.49
Event 19 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
AMERICAN: * 21.69 2002 MARITZA CORREIA
POOL: * 21.86 1998 JENNY THOMPSON
MEET: * 21.86 1998 JENNY THOMPSON
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Thomas, Tara R 16 NOVA-CA 23.39 22.77 20
2 Dominski, Emily E 16 NTSC-IL 23.37 22.99 17
3 Woodward, Samantha L 15 KMSC-OK 23.44 23.04 16
4 Stafford, Shara E 16 Tsa-Mv-MV 23.87 23.15 15
5 Webb, Betsy C 15 NTSC-IL 23.57 23.45 14
6 Corwin, Tarin E 16 Team Dolphins-MV 24.10 23.77 13
7 Shumway, Kate T 14 NTSC-IL 24.20 23.96 12
8 Kuczek, Christine B 17 NTSC-IL 24.34 24.02 11
B - Final
9 Taylor, Whitley J 15 JTSC-OK 24.41 24.16 9
10 Matthies, Meredith K 16 Wichita-MV 24.41 24.26 7
11 Harris, Jenna E 18 PKWY-OZ 24.41 24.28 6
12 Mehesan, Alexa A 15 Des Moines S.F.-IA 24.38 24.38 5
13 Bollen, Molly T 17 Mustangs-NT 24.40 24.50 3.5
13 Edwards, Sarah E 16 Aquakids-AR 24.49 24.50 3.5
15 Kezbers, Krista M 20 UN! 24.35 24.58 2
-- Schumacher, Katelyn N 17 NOVA-CA 24.43 NS
C - Final
17 Wilson, Crystal M 24 Lcat-NM 24.51 24.22
18 Mattson, Erin E 17 "the Breakers"-OZ 24.78 24.27
19 Doerge, Ella J 16 Des Moines S.F.-IA 24.57 24.54
20 Bobo, Lacey P 16 GOLD-ST 24.60 24.68
21 Maez, Amanda E 16 Duke-NM 24.66 24.73
22 Dicus, Emily G 13 Tsa-Mv-MV 24.70 24.77
23 Solimani, Shaida F 15 Tsunami-MV 24.78 24.90
24 Dalin, Devonne A 14 SFX-SD 24.69 25.00
Event 20 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
AMERICAN: * 19.05 1990 TOM JAGER
POOL: * 19.11 2001 JASON LEZAK
MEET: * 19.11 2001 JASON LEZAK
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Lezak, Jason E 30 NOVA-CA 20.54 19.31 20
2 Vencill, Kicker E 27 NOVA-CA 20.64 20.30 17
3 Marchenko, Igor 30 UN! 20.80 20.53 16
4 Baseheart, Josh J 23 SSTY-WI 20.58 20.54 15
5 Travelstead, Ben A 20 Lcat-NM 21.29 20.98 13.5
5 Stephenson, Justin T 22 Smu Men-NT 21.21 20.98 13.5
7 Cordes, Nick J 16 Blast-IA 21.21 21.06 12
8 Milu, Shane M 19 Smu Men-NT 21.25 21.11 11
B - Final
9 Berrettini, Jonathon V 20 Mustangs-NT 21.41 21.22 9
10 Svendsen, Tyler G 17 FAST-CO 21.48 21.41 7
11 Kearbey, Kyle A 19 UNATT-MV 21.47 21.47 6
12 Heath, Jeremiah 26 LAK-KY 21.51 21.60 5
13 Baseheart, Kevin C 16 SSTY-WI 21.51 21.66 4
14 Ernst, Derek A 17 GCAT-NT 21.74 21.77 3
15 Sorge, Scott W 18 Mvn-CA 21.56 21.81 2
16 Hurt, Nic L 21 KMSC-OK 21.77 22.26 1
C - Final
17 Prince, Jared H 20 UN! 22.00 21.62
18 Wolther, Travis J 22 Smu Men-NT 21.90 21.72
19 Brackett, Jani J 20 Smu Men-NT 21.85 21.75
20 Owens, Daniel R 17 Mvn-CA 21.98 21.76
21 Bobo, Peyton T 18 GOLD-ST 21.81 21.86
22 Ingraham, Chase E 23 Smu Men-NT 21.83 21.88
23 Denefe, Andy J 18 NWAA-AR 22.01 22.19
24 Sugimoto, Hiro 22 Mvn-CA 22.03 22.49
Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
AMERICAN: * 2:07.39 2002 TARA KIRK
POOL: * 2:08.90 1996 PENNY HEYNS
MEET: * 2:08.90 1996 PENNY HEYNS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Jendrick, Megan M 21 King-PN 2:16.96 2:11.00 20
29.92 1:03.42 1:37.15 2:11.00
2 Smith, Liz A 16 PKWY-OZ 2:15.83 2:13.29 17
30.51 1:04.22 1:38.57 2:13.29
3 Pierce, Leah J 18 CSC-MV 2:15.41 2:14.07 16
30.16 1:03.30 1:38.42 2:14.07
4 Hehn, Keri L 24 Mvn-CA 2:16.68 2:15.02 15
30.16 1:04.52 1:39.68 2:15.02
5 Finn, Alisa M 14 NTSC-IL 2:20.66 2:17.86 14
32.15 1:07.02 1:42.41 2:17.86
6 Bruce, Jamie O 16 Wichita-MV 2:21.41 2:18.04 13
31.62 1:06.27 1:41.78 2:18.04
7 Lawrence, Micah M 15 GOLD-ST 2:17.85 2:18.98 12
30.94 1:05.83 1:42.08 2:18.98
8 Watson, Rachel L 17 Nadadores-NT 2:20.20 2:20.89 11
32.06 1:07.44 1:43.98 2:20.89
B - Final
9 Williams, TJ J 17 Team Dolphins-MV 2:23.86 2:21.97 9
32.48 1:08.44 1:45.40 2:21.97
10 Kittle, Grace A 17 Mustangs-NT 2:22.43 2:22.03 7
31.54 1:06.84 1:43.69 2:22.03
11 Zebrowski, Kathryn E 14 KMSC-OK 2:22.46 2:22.99 6
32.06 1:08.58 1:45.61 2:22.99
12 Durnil, Kayla M 16 CSC-MV 2:23.86 2:23.73 5
32.64 1:08.64 1:46.08 2:23.73
13 Priess, Katie M 15 NOVA-CA 2:24.43 2:24.06 3.5
33.47 1:10.64 1:47.78 2:24.06
13 Kilkuts, Courtney A 18 NOVA-CA 2:24.48 2:24.06 3.5
32.68 1:09.38 1:46.79 2:24.06
15 Looker, Rachel A 15 Spa-MV 2:24.91 2:25.08 2
33.59 1:10.58 1:47.55 2:25.08
16 Grubb, Meredith E 17 Mustangs-NT 2:25.14 2:28.36 1
33.30 1:10.44 1:49.21 2:28.36
C - Final
17 Beck, Spindrift S 15 Mustangs-NT 2:25.31 2:16.95
31.30 1:07.17 1:41.81 2:16.95
18 Blythe, Gwen L 15 Nadadores-NT 2:25.29 2:19.99
32.17 1:07.75 1:43.83 2:19.99
19 Wilson, Crystal M 24 Lcat-NM 2:26.05 2:23.74
32.56 1:09.60 1:47.19 2:23.74
20 Edwards, Sarah E 16 Aquakids-AR 2:25.72 2:25.77
32.36 1:09.48 1:47.46 2:25.77
21 Neumann, Erin M 16 PKWY-OZ 2:26.12 2:25.81
32.68 1:09.09 1:47.19 2:25.81
22 Migues, Devonie M 17 NOVA-CA 2:25.49 2:26.88
32.89 1:09.91 1:48.18 2:26.88
23 Poindexter, Oriana Z 16 NOVA-CA 2:25.66 2:26.93
32.75 1:10.50 1:48.39 2:26.93
24 Sorenson, Deanna R 15 Spa-MV 2:25.91 2:27.64
33.70 1:11.42 1:49.48 2:27.64
Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
AMERICAN: * 1:52.62 2003 BRENDAN HANSEN
POOL: * 1:54.34 2002 DAVID DENNISTON
MEET: * 1:54.34 2002 DAVID DENNISTON
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Sludnov, Roman A 25 UNATT-MV 2:03.12 1:54.54 20
25.74 55.10 1:24.83 1:54.54
2 Criste, John I 16 NOVA-CA 1:59.38 1:58.70 17
27.29 57.35 1:27.91 1:58.70
3 Kalmikovs, Val 32 BSC-CC 2:05.16 2:01.11 16
27.88 58.62 1:29.69 2:01.11
4 Johnson, Mitchell N 19 Smu Men-NT 2:10.45 2:08.55 15
28.89 1:01.25 1:34.77 2:08.55
5 Hallum, Clint H 16 Mustangs-NT 2:10.90 2:09.17 14
29.29 1:01.93 1:35.14 2:09.17
6 Degeus, David C 20 KMSC-OK 2:11.09 2:09.69 13
29.23 1:02.09 1:35.90 2:09.69
7 Gladys, Collin M 16 NOVA-CA 2:10.83 2:10.02 12
28.83 1:01.47 1:35.46 2:10.02
8 Jaeger, Sven W 22 Dolphins-WI 2:11.58 2:13.15 11
29.09 1:02.24 1:36.65 2:13.15
B - Final
9 Suh, Jong-Wan 15 NOVA-CA 2:13.24 2:10.29 9
27.70 59.57 1:33.54 2:10.29
10 Ladner, Nate R 17 KCB-MV 2:15.29 2:12.24 7
29.71 1:03.61 1:38.05 2:12.24
11 Raschle, Patrick J 20 Smu Men-NT 2:12.57 2:12.29 6
29.70 1:03.13 1:37.30 2:12.29
12 Magner, Sheldon S 16 NOVA-CA 2:13.52 2:12.33 5
28.96 1:02.18 1:37.55 2:12.33
13 Tran, Andrew D 14 Mustangs-NT 2:12.74 2:12.66 4
30.11 1:03.25 1:37.57 2:12.66
14 Dunn, Evan T 17 Eat-OK 2:14.25 2:13.53 3
29.47 1:03.10 1:38.28 2:13.53
15 Schwiebert, Matthew L 18 KMSC-OK 2:15.59 2:14.52 2
29.30 1:02.59 1:37.45 2:14.52
16 Patterson, Jeff M 18 Team Dolphins-MV 2:15.30 2:14.74 1
28.98 1:02.44 1:38.13 2:14.74
C - Final
17 Schlundt-Bodien, Marcus 17 Mvn-CA 2:17.68 2:12.79
30.12 1:03.42 1:37.41 2:12.79
18 Godbe, Andrew E 17 Mvn-CA 2:17.63 2:14.10
29.86 1:04.10 1:39.13 2:14.10
19 Hyatt, Chris L 17 NWAA-AR 2:19.19 2:15.97
30.54 1:05.36 1:41.07 2:15.97
20 Solari, Ben D 16 Heat-OZ 2:17.85 2:16.18
30.62 1:05.36 1:41.65 2:16.18
21 Johnson, Scott T 18 Mvn-CA 2:20.14 2:17.07
30.29 1:04.32 1:40.09 2:17.07
22 Hock, Matt H 21 Smu Men-NT 2:18.36 2:18.38
31.01 1:05.90 1:41.98 2:18.38
23 Esentan, Troy D 15 Lasers-AR 2:18.76 2:18.44
31.26 1:06.14 1:42.09 2:18.44
24 Floyd, Lawson E 17 HSC-GU 2:20.11 2:18.85
31.30 1:06.05 1:42.27 2:18.85
Event 23 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
AMERICAN: * 49.97 2002 NATALIE COUGHLIN
POOL: * 52.87 1993 ANGEL MARTINO
MEET: * 52.87 1993 ANGEL MARTINO
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 McGee, Morgan E 16 COSS-LA 57.23 56.44 20
27.11 56.44
2 Stafford, Shara E 16 Tsa-Mv-MV 57.30 56.48 17
27.83 56.48
3 Angle, Allyson E 17 PKWY-OZ 57.41 57.49 16
27.94 57.49
4 Hegazy, Dina M 16 NOVA-CA 57.52 57.58 15
28.29 57.58
5 Dwyer, Meghan C 15 Mvn-CA 58.46 57.88 14
28.21 57.88
6 Webb, Betsy C 15 NTSC-IL 58.43 57.96 13
28.27 57.96
7 Dominski, Emily E 16 NTSC-IL 58.32 58.28 12
28.55 58.28
-- Stephens, Sasha N 16 LAC-NT 57.09 DQ
27.88 DQ
B - Final
9 Monroe, Meredith A 17 Mustangs-NT 58.67 58.10 9
28.46 58.10
10 Mahoney, Abigail A 16 Wichita-MV 58.97 58.13 7
28.33 58.13
11 Cunningham, Cassie J 15 GOLD-ST 58.86 58.65 6
28.57 58.65
12 Helland, Alex M 17 Nadadores-NT 58.77 58.93 5
28.89 58.93
13 Hailand, Elizabeth B 16 PKWY-OZ 59.21 59.23 3.5
29.02 59.23
13 Campbell, Marissa L 16 UN-NM 59.36 59.23 3.5
28.93 59.23
15 Bolton, Melinda M 17 Mvn-CA 59.32 59.28 2
29.06 59.28
16 Smith, Liz A 16 PKWY-OZ 59.28 59.57 1
29.28 59.57
C - Final
17 Chester, Ali T 17 NOVA-CA 59.71 59.02
28.91 59.02
18 Aubry, Ashton E 17 KCB-MV 59.72 59.24
28.56 59.24
19 Cindric, Nicole C 17 NWAA-AR 59.76 59.87
29.41 59.87
20 Nelson, Abigail E 16 Team Dolphins-MV 1:00.02 59.88
28.86 59.88
21 Hall, Erica M 16 Fast-NT 1:00.25 59.97
29.11 59.97
22 Claycomb, Morgan E 15 SFX-SD 59.84 1:00.11
29.40 1:00.11
23 Solimani, Shaida F 15 Tsunami-MV 1:00.30 1:00.12
29.42 1:00.12
24 Dixon, Rachel A 13 Lcat-NM 1:00.13 1:00.27
29.11 1:00.27
Event 24 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
AMERICAN: * 44.92 1997 NEIL WALKER
POOL: * 45.89 2002 NEIL WALKER
MEET: * 45.89 2002 NEIL WALKER
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Mania, Adam M 22 WA-WI 50.22 46.57 20
22.75 46.57
2 Staley, Trent M 23 King-PN 51.17 48.87 17
23.79 48.87
3 Clark, Ian R 21 Smu Men-NT 51.77 49.44 16
24.00 49.44
4 Thompson, Matt W 15 Mustangs-NT 51.38 49.79 15
24.46 49.79
5 Berrettini, Jonathon V 20 Mustangs-NT 51.99 50.13 14
24.30 50.13
6 Bobo, Peyton T 18 GOLD-ST 51.52 51.77 13
24.83 51.77
7 Casey, Aaron J 17 NOVA-CA 52.01 52.45 12
25.54 52.45
8 Bollier, Bobby L 16 KCB-MV 52.76 52.93 11
25.33 52.93
B - Final
9 Murphy, Max M 15 Mustangs-NT 52.92 51.43 9
25.47 51.43
10 Auner, TJ J 15 Spa-MV 53.91 52.79 7
25.86 52.79
11 Elerding, Patrick J 19 Smu Men-NT 54.34 53.04 6
25.76 53.04
12 Carlysle, Cameron R 17 LAC-NT 53.28 53.30 5
25.52 53.30
13 Weidemann, Alex J 22 Smu Men-NT 54.09 53.63 3.5
25.89 53.63
13 Hendricks, Jeff A 16 Nadadores-NT 53.69 53.63 3.5
26.39 53.63
15 Sellers, Cameron M 17 Wichita-MV 53.95 53.67 2
26.21 53.67
16 Bayley, Hunter P 15 Dads-GU 54.20 54.20 1
26.82 54.20
C - Final
17 Cordes, Nick J 16 Blast-IA 54.58 52.64
25.59 52.64
18 Robberson, Garrett M 16 KMSC-OK 54.77 53.96
26.14 53.96
19 Sorge, Scott W 18 Mvn-CA 55.05 54.23
26.64 54.23
20 Fields, Corbin R 18 FAST-CO 55.03 54.34
26.32 54.34
21 Miller, Ellis 14 RAC-AR 55.30 54.77
26.89 54.77
22 O'Connor, Michael A 21 Fast-NT 55.57 55.20
26.70 55.20
23 Bolin, Zach T 16 Team Dolphins-MV 55.48 55.89
27.33 55.89
24 Lutz, Jody D 17 Eat-OK 55.27 55.95
26.86 55.95
Event 25 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
AMERICAN: * 4:34.39 1990 JANET EVANS
POOL: * 4:36.80 2004 RACHEL KOMISARZ
MEET: * 4:36.80 2004 RACHEL KOMISARZ
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Komisarz, Rachel E 29 LAK-KY 4:48.81 4:39.75 20
25.34 52.81 1:20.88 1:49.44 2:18.23 2:46.78 3:15.25 3:43.64
4:12.01 4:39.75
2 Yamada, Sachiko 23 Mvn-CA 4:49.54 4:48.32 17
26.58 55.06 1:23.93 1:52.98 2:22.04 2:51.30 3:20.43 3:50.12
4:19.69 4:48.32
3 Martindale, Micah A 16 COSS-LA 4:52.48 4:50.48 16
26.77 55.45 1:24.70 1:54.45 2:23.70 2:53.14 3:22.72 3:52.41
4:21.73 4:50.48
4 Berry, Emma A 18 KCB-MV 4:54.04 4:51.31 15
26.72 55.40 1:24.55 1:54.02 2:23.45 2:52.97 3:22.61 3:52.39
4:22.11 4:51.31
5 Harris, Jenna E 18 PKWY-OZ 4:59.90 4:56.07 14
27.04 56.31 1:26.16 1:56.30 2:26.30 2:56.48 3:26.53 3:56.54
4:26.53 4:56.07
6 Francis, MaryBeth B 17 Mvn-CA 5:01.59 5:02.91 13
27.57 57.51 1:27.95 1:58.41 2:28.81 2:59.61 3:30.66 4:01.80
4:32.73 5:02.91
7 Whitbeck, Katherine A 15 KMSC-OK 5:03.20 5:05.86 12
27.11 56.49 1:26.60 1:57.45 2:28.30 2:59.22 3:30.61 4:02.26
4:34.40 5:05.86
8 Arad, Danielle R 17 NOVA-CA 5:04.15 5:09.55 11
27.59 57.70 1:28.58 1:59.73 2:30.92 3:02.40 3:34.41 4:06.21
4:38.26 5:09.55
B - Final
9 Thompson, Sherrill M 14 GOLD-ST 5:04.88 4:56.98 9
27.39 56.02 1:25.72 1:55.82 2:25.48 2:55.77 3:26.62 3:57.18
4:27.58 4:56.98
10 Hegazy, Dina M 16 NOVA-CA 5:04.49 4:59.68 7
27.60 57.10 1:27.55 1:58.17 2:28.63 2:58.93 3:29.70 4:00.52
4:30.66 4:59.68
11 Cashion, Brooke A 17 NOVA-CA 5:05.82 5:01.23 6
27.11 56.45 1:26.64 1:57.12 2:27.64 2:58.52 3:29.57 4:00.61
4:31.13 5:01.23
12 Ladner, Sara N 15 KCB-MV 5:05.94 5:08.20 5
28.65 58.85 1:29.54 2:00.64 2:31.55 3:02.97 3:34.40 4:06.14
4:37.43 5:08.20
13 Roberts, Nicole R 17 UN-NM 5:06.64 5:08.31 4
27.38 56.98 1:27.39 1:58.37 2:29.35 3:00.51 3:32.10 4:04.05
4:36.36 5:08.31
14 Moffit, Alison L 13 LAC-NT 5:07.40 5:08.69 3
28.34 58.12 1:28.78 2:00.03 2:31.25 3:02.70 3:34.40 4:05.94
4:37.91 5:08.69
15 Hoppenrath, Blaine N 16 KCB-MV 5:07.90 5:10.84 2
28.03 58.00 1:28.99 2:00.17 2:31.52 3:03.29 3:35.32 4:07.68
4:39.87 5:10.84
16 Roth, Lauren A 16 Mustangs-NT 5:05.35 5:11.06 1
27.80 57.57 1:28.24 1:59.44 2:31.28 3:03.19 3:35.26 4:07.63
4:40.22 5:11.06
C - Final
17 Miles, Jessica E 16 GCAT-NT 5:10.54 5:04.30
28.53 59.44 1:30.80 2:02.17 2:32.87 3:02.63 3:32.99 4:03.83
4:34.78 5:04.30
18 Maffris, Amanda S 14 NOVA-CA 5:10.19 5:08.94
28.17 58.38 1:29.09 2:00.39 2:31.63 3:03.08 3:34.91 4:06.86
4:38.30 5:08.94
19 Kuczek, Christine B 17 NTSC-IL 5:11.83 5:10.03
27.79 58.81 1:29.91 2:01.30 2:33.05 3:04.84 3:36.39 4:07.99
4:39.46 5:10.03
20 Sorenson, Deanna R 15 Spa-MV 5:10.68 5:10.22
28.29 58.98 1:30.05 2:01.27 2:32.53 3:04.32 3:36.06 4:07.99
4:39.56 5:10.22
21 Thomson, Elisabeth J 18 Lcat-NM 5:09.70 5:13.20
27.96 58.89 1:30.22 2:01.78 2:33.61 3:05.58 3:37.63 4:09.67
4:42.01 5:13.20
22 Brown, Meagan E 15 Mvn-CA 5:11.55 5:13.52
28.57 59.40 1:30.96 2:02.47 2:34.09 3:06.02 3:37.98 4:10.24
4:42.35 5:13.52
23 Shumway, Kate T 14 NTSC-IL 5:08.55 5:14.52
27.89 58.89 1:30.25 2:01.85 2:33.97 3:05.94 3:38.72 4:11.10
4:43.66 5:14.52
24 Poindexter, Oriana Z 16 NOVA-CA 5:08.74 5:14.57
28.36 58.79 1:30.21 2:02.37 2:34.39 3:07.08 3:38.98 4:11.13
4:43.28 5:14.57
Event 26 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
AMERICAN: * 4:08.75 1995 TOM DOLAN
POOL: * 4:17.36 1998 JOSH DAVIS
MEET: * 4:17.36 1998 JOSH DAVIS
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Mortimer, Justin B 23 Mvn-CA 4:32.14 4:24.49 20
24.51 50.70 1:17.00 1:43.29 2:09.66 2:36.41 3:03.51 3:30.86
3:58.27 4:24.49
2 Dmitriev, Michael 19 Smu Men-NT 4:32.60 4:27.18 17
25.23 51.44 1:18.00 1:44.73 2:11.77 2:38.96 3:06.16 3:33.28
4:00.50 4:27.18
3 Looney, Robert K 16 COSS-LA 4:34.60 4:29.85 16
25.64 52.55 1:19.50 1:46.67 2:13.92 2:41.03 3:08.05 3:35.33
4:02.89 4:29.85
4 Casey, Aaron J 17 NOVA-CA 4:33.11 4:31.94 15
25.03 51.52 1:18.88 1:46.50 2:14.10 2:41.85 3:09.70 3:37.53
4:05.27 4:31.94
5 McGee, Mason L 17 COSS-LA 4:35.33 4:32.67 14
24.67 51.98 1:19.50 1:47.16 2:15.01 2:42.47 3:10.01 3:37.92
4:05.59 4:32.67
6 Hallum, Clint H 16 Mustangs-NT 4:35.01 4:34.30 13
25.60 52.81 1:20.01 1:48.00 2:16.08 2:43.75 3:11.71 3:40.03
4:07.81 4:34.30
7 Weible, Henrik J 28 UNATT-MV 4:36.01 4:35.03 12
24.95 52.23 1:20.17 1:48.49 2:16.66 2:44.64 3:12.81 3:41.14
4:08.43 4:35.03
8 Deters, Andrew K 17 NOVA-CA 4:36.26 4:37.69 11
25.29 52.83 1:20.27 1:48.03 2:15.94 2:43.87 3:12.29 3:40.94
4:09.89 4:37.69
B - Final
9 Smith, Justin R 21 Smu Men-NT 4:37.20 4:37.31 8
25.57 53.48 1:21.66 1:50.00 2:18.32 2:46.64 3:14.74 3:42.88
4:10.87 4:37.31
9 King, Jayson B 17 KCB-MV 4:42.10 4:37.31 8
25.10 52.60 1:20.31 1:48.20 2:16.52 2:44.55 3:12.96 3:41.04
4:09.28 4:37.31
11 Rivers, Will H 17 GOLD-ST 4:40.62 4:39.96 6
25.02 51.82 1:19.59 1:47.57 2:15.92 2:44.23 3:13.14 3:42.25
4:11.38 4:39.96
12 Gottinger, Caleb E 17 SSTY-WI 4:42.04 4:40.91 5
25.49 53.29 1:21.61 1:50.25 2:18.86 2:47.65 3:16.43 3:45.09
4:13.59 4:40.91
13 Chamberlain, Brett K 18 Mvn-CA 4:40.58 4:41.56 4
25.83 54.06 1:22.53 1:51.14 2:19.62 2:48.07 3:16.41 3:45.30
4:13.85 4:41.56
14 Baseheart, Kevin C 16 SSTY-WI 4:41.95 4:42.83 3
25.59 54.35 1:23.37 1:52.52 2:20.95 2:49.16 3:17.85 3:46.45
4:15.43 4:42.83
15 Clark, Nate J 18 Smu Men-NT 4:42.21 4:44.71 2
26.02 54.28 1:23.27 1:52.35 2:21.64 2:50.83 3:19.70 3:48.17
4:16.85 4:44.71
16 Yamashita, Yutaro 16 NOVA-CA 4:40.28 4:47.00 1
25.47 53.63 1:21.97 1:50.93 2:20.11 2:49.32 3:18.92 3:48.64
4:18.46 4:47.00
C - Final
17 Singley, Wil W 15 Nadadores-NT 4:43.15 4:39.16
25.45 53.45 1:21.98 1:50.56 2:19.05 2:47.11 3:15.30 3:43.79
4:11.50 4:39.16
18 Milu, Shane M 19 Smu Men-NT 4:46.30 4:40.54
24.87 52.54 1:21.09 1:50.00 2:18.70 2:47.74 3:16.20 3:44.69
4:13.39 4:40.54
19 Reeb, Cody J 17 Heat-OZ 4:43.89 4:42.18
25.81 53.83 1:22.77 1:51.72 2:20.70 2:49.37 3:18.30 3:47.19
4:15.46 4:42.18
20 Ginder, Chris C 19 Smu Men-NT 4:42.91 4:42.62
25.97 54.13 1:22.74 1:51.80 2:21.01 2:49.58 3:18.36 3:47.64
4:15.90 4:42.62
21 Bonicelli, Eric D 16 KCB-MV 4:42.43 4:43.28
25.38 53.95 1:22.89 1:51.88 2:20.58 2:49.38 3:17.99 3:46.89
4:16.03 4:43.28
22 Rimkus, Charlie N 14 Mvn-CA 4:45.52 4:44.94
25.15 53.56 1:22.22 1:51.13 2:19.85 2:48.66 3:18.18 3:47.41
4:16.79 4:44.94
23 Goodell, Greg W 17 Mvn-CA 4:46.27 4:47.63
25.44 53.55 1:22.25 1:51.52 2:20.49 2:49.79 3:19.40 3:49.39
4:18.99 4:47.63
24 Jones, Matthew A 18 KCB-MV 4:45.94 4:51.02
25.97 54.06 1:22.84 1:51.68 2:20.88 2:50.29 3:20.29 3:50.42
4:21.04 4:51.02
Event 27 Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
AMERICAN: * 3:31.74 2002 STANFORD UNIVERSITY
POOL: * 3:42.62 2002 CIRCLE C SWIMMING
MEET: * 3:42.62 2002 CIRCLE C SWIMMING
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Parkway Swim Club-OZ 'A' 3:49.61 3:49.30 20
1) Angle, Allyson E 17 2) Smith, Liz A 16
3) Ridder, Kelsey L 17 4) Harris, Jenna E 18
27.96 57.14 1:26.92 2:00.36 2:27.17 2:58.26 3:22.90 3:49.30
2 Irvine Novaquatics-CA 'A' 3:47.65 3:50.14 17
1) Hegazy, Dina M 16 2) Priess, Katie M 15
3) Etem, Elise Y 16 4) Thomas, Tara R 16
28.39 57.27 1:12.55 1:28.59 2:03.47 2:29.05 2:59.51 3:50.14
3 Dallas Mustangs-NT 'A' 3:49.23 3:51.81 16
1) Monroe, Meredith A 17 2) Beck, Spindrift S 15
3) Bollen, Molly T 17 4) Steiner, Maddie H 16
28.80 58.87 1:28.85 2:03.29 2:29.35 2:59.30 3:24.20 3:51.81
4 New Trier Swim Club-IL 'A' 3:50.74 3:52.97 15
1) Webb, Betsy C 15 2) Finn, Alisa M 14
3) Dominski, Emily E 16 4) Shumway, Kate T 14
28.27 58.30 1:28.69 2:03.49 2:29.44 3:00.00 3:25.53 3:52.97
5 Wichita Swim Club-MV 'A' 3:53.45 3:53.03 14
1) Mahoney, Abigail A 16 2) Bruce, Jamie O 16
3) Lunkenheimer, Lisa M 15 4) Matthies, Meredith K 16
28.28 58.29 1:27.85 2:02.08 2:29.03 3:00.43 3:25.60 3:53.03
6 Mission Viejo Nadadores-CA 'A' 3:50.73 3:53.31 13
1) Dwyer, Meghan C 15 2) Hehn, Keri L 24
3) Greene, Chelsea C 16 4) Yamada, Sachiko 23
28.87 58.60 1:28.08 2:01.31 2:28.87 3:01.07 3:26.25 3:53.31
7 Columbia Swim Club-MV 'A' 3:57.82 3:58.89 12
1) Pope, Marie H 16 2) Pierce, Leah J 18
3) Harper, Elizabeth A 16 4) Schenker, Julie E 17
29.64 1:01.87 1:31.24 2:04.62 2:32.38 3:04.63 3:30.33 3:58.89
8 Texas Gold-ST 'A' 3:53.76 3:59.12 11
1) Cunningham, Cassie J 15 2) Lawrence, Micah M 15
3) Thompson, Sherrill M 14 4) Bobo, Lacey P 16
28.80 59.04 1:30.00 2:04.57 2:32.08 3:05.19 3:30.69 3:59.12
9 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 3:56.43 3:59.22 9
1) Woodward, Samantha L 15 2) Zebrowski, Kathryn E 14
3) Whitbeck, Katherine A 15 4) Thompson, Elizabeth J 17
28.35 57.56 1:29.72 2:05.35 2:33.16 3:05.35 3:31.34 3:59.22
10 Irvine Novaquatics-CA 'B' 3:54.94 3:59.42 7
1) Migues, Devonie M 17 2) Poindexter, Oriana Z 16
3) Schumacher, Katelyn N 17 4) Chester, Ali T 17
28.86 58.67 1:31.18 2:07.56 2:34.18 3:05.70 3:31.11 3:59.42
11 Dallas Mustangs-NT 'B' 3:55.57 3:59.49 6
1) Barnett, Caroline R 17 2) Kittle, Grace A 17
3) Futscher, Stephie L 17 4) Roth, Lauren A 16
29.68 1:01.00 1:31.65 2:07.08 2:34.73 3:06.66 3:31.83 3:59.49
12 North Texas Nadadores-NT 'A' 3:53.93 4:00.99 5
1) Helland, Alex M 17 2) Blythe, Gwen L 15
3) Ginder, Lisa C 15 4) Watson, Rachel L 17
29.27 1:00.51 1:31.39 2:06.90 2:35.26 3:08.72 3:33.86 4:00.99
13 Parkway Swim Club-OZ 'B' 3:59.78 4:01.39 4
1) Harris, Emily R 14 2) Neumann, Erin M 16
3) Letendre, Denise M 17 4) Hailand, Elizabeth B 16
29.60 1:00.21 1:32.28 2:08.30 2:35.77 3:07.18 3:33.06 4:01.39
14 Las Cruces Aquatic Team-NM 'A' 4:03.66 4:02.22 3
1) Dixon, Rachel A 13 2) Wilson, Crystal M 24
3) Smirnova, Alexandra S 16 4) Thomson, Elisabeth J 18
29.02 59.98 1:30.05 2:04.78 2:34.01 3:08.11 3:33.99 4:02.22
15 Kansas City Blazers-MV 'A' 4:02.09 4:02.28 2
1) Aubry, Ashton E 17 2) Sweeney, Kate K 18
3) Hoppenrath, Blaine N 16 4) Berry, Emma A 18
28.87 59.42 1:32.79 2:10.66 2:39.11 3:10.83 3:35.68 4:02.28
16 Texas Gold-ST 'B' 3:57.53 4:04.10 1
1) Bado, Rosita K 17 2) Lawrence, Alannah E 17
3) McKemie, Ashley A 17 4) Gerken, Karen R 16
29.51 1:00.72 1:31.69 2:06.60 2:34.73 3:07.05 3:33.97 4:04.10
17 Des Moines Swim Federation-IA 'A' 4:04.33 4:04.98
1) Doerge, Ella J 16 2) Harris, Danielle N 15
3) Mehesan, Alexa A 15 4) Wubbena, Johanna R 16
29.84 1:01.80 1:34.07 2:10.48 2:37.45 3:09.48 3:36.06 4:04.98
18 Team Dolphins-MV 'A' 3:55.08 4:05.02
1) Corwin, Tarin E 16 2) Williams, TJ J 17
3) Nelson, Abigail E 16 4) Nelson, Anna S 17
29.99 1:02.33 1:33.72 2:09.08 2:36.35 3:08.71 3:35.14 4:05.02
19 City of Shreveport S.T.-LA 'A' 4:02.45 4:06.27
1) McGee, Morgan E 16 2) Dorsett, Helen E 13
3) Robertson, Alex N 17 4) Martindale, Micah A 16
27.88 57.74 1:31.92 2:11.47 2:39.87 3:12.38 3:37.69 4:06.27
20 Grapevine-Colleyville A T-NT 'A' 4:02.25 4:06.88
1) Rippe, Carolyn P 17 2) Klocke, Maggie A 17
3) Miles, Jessica E 16 4) Bartos, Justine E 17
30.56 1:02.82 1:35.91 2:12.91 2:40.34 3:12.66 3:38.21 4:06.88
21 Mission Viejo Nadadores-CA 'B' 4:02.00 4:07.11
1) Bolton, Melinda M 17 2) Godbe, Alison B 15
3) Deters, Erinn D 18 4) Yoon, Kristen H 17
28.93 59.30 1:32.18 2:09.68 2:38.61 3:13.29 3:38.87 4:07.11
22 North West Arkansas Aquatics-AR 'A' 4:04.94 4:07.95
1) Cindric, Nicole C 17 2) Potter, Alyssa C 16
3) Potter, Brittany C 16 4) Johannesen, Julia V 18
29.76 1:00.85 1:33.86 2:10.95 2:39.05 3:11.18 3:37.88 4:07.95
23 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 4:14.32 4:08.22
1) Schauwecker, Jessica L 16 2) Neville, Remy E 13
3) Steenberge, Xela L 16 4) Hall, Erica M 16
29.47 1:01.19 1:34.40 2:12.30 2:41.17 3:16.22 3:40.92 4:08.22
24 Lakeside Aquatic Club-NT 'A' 4:00.00 4:08.48
1) Stephens, Sasha N 16 2) Loy, Rebecca R 18
3) Fedors, Jaclyn N 17 4) Moffit, Alison L 13
28.52 58.10 1:31.09 2:08.11 2:37.29 3:13.04 3:39.39 4:08.48
25 Columbia Swim Club-MV 'B' 4:07.79 4:08.61
1) Murphey, Corey L 15 2) Cooper, Lauren M 16
3) Wetz, Mary J 16 4) Piester, Claire E 18
31.15 1:03.76 1:36.28 2:12.40 2:40.80 3:13.91 3:39.93 4:08.61
26 New Trier Swim Club-IL 'B' 4:11.01 4:09.29
1) Clarke, Elizabeth A 15 2) Alexander, Christina R 15
3) Golembeski, Anne L 15 4) Kuczek, Christine B 17
30.14 1:01.99 1:36.32 2:15.53 2:43.78 3:16.66 3:41.42 4:09.29
27 Oshkosh Community YMCA-WI 'A' 4:15.97 4:10.46
1) Bolin, Ashley E 15 2) Huth, Brianna S 13
3) Tuchscherer, Abbey S 14 4) Woldt, Hilary A 13
30.63 1:02.02 1:35.18 2:14.05 2:42.17 3:15.73 3:41.67 4:10.46
28 North Texas Nadadores-NT 'B' 4:03.07 4:12.12
1) Brammer, Nicole R 14 2) Dunlap, Chelsea J 14
3) Wright, Kerry C 17 4) Wells, Paige E 14
30.49 1:02.71 1:36.33 2:14.13 2:43.72 3:17.31 3:43.45 4:12.12
29 Hendrix Aquakids-AR 'A' 4:10.34 4:14.50
1) Hill, Morgan R 14 2) Magee, Molly S 17
3) Edwards, Sarah E 16 4) Brown, Katie M 14
32.36 1:06.76 1:39.31 2:18.00 2:45.72 3:18.42 3:45.29 4:14.50
30 Snowfox Swim Team-SD 'A' 4:15.07 4:14.51
1) Claycomb, Morgan E 15 2) Dalin, Dalonda L 16
3) McCullough, Kelly R 16 4) Dalin, Devonne A 14
30.37 1:01.37 1:35.73 2:16.04 2:45.40 3:20.15 3:45.81 4:14.51
31 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 4:15.52 4:14.66
1) Steffen, Kaylee M 14 2) Whitbeck, Lizzy S 13
3) Harms, Krissy M 17 4) Scepanski, Kaitlin E 16
30.54 1:03.75 1:37.08 2:15.38 2:43.94 3:17.37 3:44.39 4:14.66
32 Springfield Aquatics-MV 'A' 4:14.09 4:15.73
1) Looker, Rachel A 15 2) Sorenson, Deanna R 15
3) McFall, Hannah E 15 4) Brosseau, Kelsey L 16
32.29 1:06.08 1:39.23 2:16.52 2:44.99 3:17.56 3:45.10 4:15.73
33 Team Dolphins-MV 'B' 4:16.51 4:16.07
1) Prewitt-Thomas, Eleanor G 15 2) Murray, Chelsea A 16
3) Sari, Ozden 18 4) Bolin, Shelby J 13
30.57 1:02.00 1:35.52 2:15.04 2:44.92 3:17.71 3:45.64 4:16.07
34 Black Hawk Area Swim Team-IA 'A' 4:17.93 4:20.20
1) Noah, Kelsey J 16 2) Garner, Lindsi M 17
3) Itzen, Josie R 16 4) Itzen, Jackie E 16
32.93 1:07.73 1:41.18 2:20.02 2:49.32 3:23.64 3:50.35 4:20.20
35 Topeka Swim Association-MV 'A' 4:10.12 4:21.63
1) Dicus, Emily G 13 2) Strecker, Kristin T 14
3) Ankerholz, Kelci A 15 4) Molden, Hannah P 13
30.08 1:02.67 1:37.26 2:16.56 2:48.38 3:23.94 3:51.13 4:21.63
36 North West Arkansas Aquatics-AR 'B' 4:21.90 4:23.65
1) Parker, Jennifer M 16 2) Haefner, Bethany D 17
3) Cole, Jennifer L 14 4) Pickhardt, Maggie S 13
31.73 1:05.54 1:39.71 2:19.24 2:49.91 3:26.09 3:52.90 4:23.65
Event 28 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
AMERICAN: * 3:04.47 2003 UNIVERSITY OF TEXAS
POOL: * 3:16.71 2004 SMU
MEET: * 3:16.71 2004 SMU
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Southern Methodist University-NT 'A' 3:20.28 3:23.46 20
1) Clark, Ian R 21 2) Wolther, Travis J 22
3) Denham, Brett G 19 4) White, JD D 22
24.18 49.85 1:16.36 1:47.69 2:10.85 2:38.02 2:59.47 3:23.46
2 Irvine Novaquatics-CA 'A' 3:20.01 3:27.74 17
1) Casey, Aaron J 17 2) Criste, John I 16
3) Gladys, Collin M 16 4) Woo, Jin Y 16
25.80 52.64 1:18.93 1:47.96 2:11.34 2:39.01 3:02.04 3:27.74
3 Dallas Mustangs-NT 'A' 3:35.40 3:30.36 16
1) Thompson, Matt W 15 2) Hallum, Clint H 16
3) Murphy, Max M 15 4) Berrettini, Jonathon V 20
25.05 51.03 1:07.23 1:52.02 2:16.08 2:44.47 3:06.49 3:30.36
4 Mission Viejo Nadadores-CA 'A' 3:29.33 3:31.18 15
1) Mortimer, Justin B 23 2) Godbe, Andrew E 17
3) Sugimoto, Hiro 22 4) Sorge, Scott W 18
25.13 51.34 1:19.86 1:52.65 2:15.95 2:43.53 3:05.96 3:31.18
5 Southern Methodist University-NT 'B' 3:29.34 3:31.73 14
1) Elerding, Patrick J 19 2) Johnson, Mitchell N 19
3) Cohen, Josh N 20 4) Stephenson, Justin T 22
25.71 53.60 1:20.55 1:51.88 2:16.28 2:44.68 3:07.16 3:31.73
6 Kansas City Blazers-MV 'A' 3:34.09 3:32.42 13
1) Bollier, Bobby L 16 2) Ladner, Nate R 17
3) Menezes, Marcio P 26 4) Benson, Jason L 17
25.35 52.66 1:20.82 1:53.04 2:16.98 2:44.08 3:07.36 3:32.42
7 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 3:39.12 3:35.83 12
1) Robberson, Garrett M 16 2) Degeus, David C 20
3) Swisher, Alex A 18 4) Rogge, Ken B 16
26.61 54.70 1:22.25 1:53.89 2:18.20 2:46.40 3:09.62 3:35.83
8 Texas Gold-ST 'A' 3:34.72 3:37.74 11
1) Bobo, Peyton T 18 2) Rivers, Will H 17
3) Edwards, Cody W 17 4) Nosal, Josh M 16
25.32 52.83 1:23.08 1:58.69 2:23.13 2:51.30 3:13.60 3:37.74
9 Irvine Novaquatics-CA 'B' 3:46.10 3:39.85 9
1) Deters, Andrew K 17 2) Suh, Jong-Wan 15
3) Joseph, Max C 16 4) Furman, Dan J 17
26.87 55.21 1:22.66 1:54.96 2:20.69 2:50.77 3:13.93 3:39.85
10 Wichita Swim Club-MV 'A' 3:41.25 3:39.91 7
1) Perry, Jarrett A 19 2) Koop, Andre L 19
3) Beins, Bo A 18 4) Sellers, Cameron M 17
27.74 56.42 1:25.32 1:58.40 2:23.49 2:52.62 3:15.13 3:39.91
11 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 3:42.31 3:40.44 6
1) Cowen, Ron L 25 2) Dwyer, Patrick J 17
3) O'Connor, Michael A 21 4) Avila, Carlos 21
25.89 53.47 1:24.23 2:00.26 2:24.45 2:52.26 3:15.44 3:40.44
12 Team Dolphins-MV 'A' 3:39.42 3:41.80 5
1) Bolin, Zach T 16 2) Patterson, Jeff M 18
3) Shalley, Jesse W 18 4) Burns, Matthew L 17
27.45 55.81 1:24.01 1:57.15 2:22.31 2:53.50 3:16.26 3:41.80
13 City of Shreveport S.T.-LA 'A' 3:45.50 3:41.97 4
1) Smith, Darin C 16 2) Looney, Robert K 16
3) Cooper, Gordon R 18 4) McGee, Mason L 17
28.79 58.70 1:27.90 2:01.05 2:25.86 2:55.10 3:17.81 3:41.97
14 Lakeside Aquatic Club-NT 'A' 3:45.01 3:42.49 3
1) Gregory, Trey M 14 2) Carlysle, Cameron R 17
3) Brown, Jake W 15 4) Tilley, Kyle P 17
27.85 57.32 1:12.61 1:59.62 2:24.31 2:53.70 3:17.02 3:42.49
15 Mission Viejo Nadadores-CA 'B' 3:40.26 3:43.00 2
1) Chamberlain, Brett K 18 2) Schlundt-Bodien, Marcus R 17
3) Owens, Daniel R 17 4) Goodell, Greg W 17
27.89 56.87 1:25.56 1:59.22 2:24.15 2:53.68 3:17.23 3:43.00
16 Dallas Mustangs-NT 'B' 3:46.64 3:43.25 1
1) Aselton, John A 14 2) Tran, Andrew D 14
3) Weeks, Lamar B 16 4) Dwyer, Jack B 15
27.22 55.75 1:25.62 1:59.15 2:24.18 2:53.48 3:17.43 3:43.25
17 Oshkosh Community YMCA-WI 'A' 3:52.40 3:43.41
1) McClure, Ryan D 16 2) Dudzinski, Jon A 17
3) Van Huis, Alex A 17 4) Wagner, CJ J 18
27.95 57.36 1:25.34 1:57.97 2:23.78 2:53.62 3:17.14 3:43.41
18 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 3:48.06 3:45.51
1) Enge, Jeff P 17 2) Schwiebert, Matthew L 18
3) Booth, JC C 16 4) Cavin, Chris E 16
28.68 59.10 1:27.22 1:59.64 2:25.82 2:56.21 3:19.46 3:45.51
19 Fort Worth Area Swim Team-NT 'B' 3:42.31 3:45.69
1) Barak, Or 16 2) Brown, Evan K 16
3) Goldsmith, Kendrick A 18 4) Nieves, Francis J 16
27.65 57.13 1:12.90 1:28.81 2:04.46 2:28.05 2:56.37 3:45.69
20 Houston Swim Club-GU 'A' 3:46.41 3:46.94
1) Scott, Josh D 14 2) Floyd, Lawson E 17
3) Farfan, David A 16 4) Farfan, Dennis A 15
28.62 58.20 1:28.08 2:02.31 2:27.06 2:55.60 3:20.09 3:46.94
21 Kansas City Blazers-MV 'B' 3:40.09 3:47.40
1) Bonicelli, Eric D 16 2) Bigham, Kevin T 16
3) King, Jayson B 17 4) Jones, Matthew A 18
27.69 57.31 1:28.66 2:04.48 2:29.14 2:58.31 3:22.06 3:47.40
22 Grapevine-Colleyville A T-NT 'A' 3:49.53 3:49.22
1) Ernst, Derek A 17 2) Oswell, Alex L 15
3) Larwood, Quinn A 17 4) Ebersole, Ryan C 17
28.03 58.00 1:27.79 2:02.77 2:27.75 2:57.25 3:21.52 3:49.22
23 Jenks Trojan Swim Club-OK 'A' 3:46.10 3:49.56
1) Hayes, Kevin A 17 2) Kurtz, Andrew J 15
3) Radaelli, Frank A 16 4) Miller, David S 16
27.64 57.73 1:27.44 2:01.63 2:28.08 2:57.34 3:21.76 3:49.56
24 North Texas Nadadores-NT 'A' 3:41.25 3:49.63
1) Hendricks, Jeff A 16 2) Wellborn, Chris E 18
3) Singley, Wil W 15 4) Bland, Jesse D 17
26.93 55.00 1:25.22 2:00.83 2:26.93 2:57.68 3:22.23 3:49.63
25 Texas Gold-ST 'B' 3:40.62 3:51.20
1) Wheeler, Wesley A 15 2) Moses, Evin D 16
3) Parker, Ben D 16 4) Bado, Rico B 15
28.32 58.53 1:30.80 2:06.79 2:32.27 3:01.52 3:25.01 3:51.20
26 Lobo Aquatic Club-NM 'A' 3:53.81 3:52.05
1) Egenes, Nick N 16 2) Collier, Drew D 16
3) Puhl, Mack M 16 4) Rogers, Jack F 16
29.60 1:01.30 1:31.45 2:05.61 2:30.96 3:00.84 3:24.92 3:52.05
27 North West Arkansas Aquatics-AR 'A' 3:54.73 3:53.66
1) Haefner, Michael J 15 2) Suchy, Ben J 15
3) Hyatt, Chris L 17 4) Denefe, Andy J 18
29.14 1:01.10 1:32.07 2:08.14 2:33.96 3:04.83 3:27.96 3:53.66
-- Wichita Swim Club-MV 'B' 3:51.58 NS
Event 29 Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
AMERICAN: * 15:39.14 1990 JANET EVANS
POOL: * 15:53.75 2004 SACHIKO YAMADA
MEET: * 16:17.80 1994 JANET EVANS
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Yamada, Sachiko 23 Mvn-CA 16:20.01
2 Martindale, Micah A 16 COSS-LA 16:26.70
3 Francis, MaryBeth B 17 Mvn-CA 16:49.31
4 Berry, Emma A 18 KCB-MV 16:55.26
5 Cashion, Brooke A 17 NOVA-CA 17:17.16
6 Ladner, Sara N 15 KCB-MV 17:25.12
7 Hoppenrath, Blaine N 16 KCB-MV 17:25.27
8 Brown, Meagan E 15 Mvn-CA 17:30.74
9 Moffit, Alison L 13 LAC-NT 17:35.30
10 Sorenson, Deanna R 15 Spa-MV 17:37.71
11 Miles, Jessica E 16 GCAT-NT 17:41.19
12 Arad, Danielle R 17 NOVA-CA 17:42.10
13 Ginder, Lisa C 15 Nadadores-NT 17:42.40
14 Bartos, Justine E 17 GCAT-NT 17:50.64
15 Sari, Ozden 18 Team Dolphins-MV 17:53.56
16 Gramstad, Tonya J 15 RAC-AR 17:54.65
17 McKemie, Ashley A 17 GOLD-ST 18:01.70
18 Jones, Katherine L 15 Mustangs-NT 18:05.95
19 Warman, Jillian K 16 Hammerheads-MV 18:09.02
20 Brosseau, Kelsey L 16 Spa-MV 18:09.81
21 Tuchscherer, Abbey S 14 Dolphins-WI 18:11.95
22 Gannon, Brenda M 17 PKWY-OZ 18:12.37
23 Peglar, Kari E 16 PKWY-OZ 18:15.45
24 Sheahen, Mary I 17 CSC-MV 18:16.07
25 Dalin, Dalonda L 16 SFX-SD 18:16.50
26 Rea, Maggie L 15 JCKW-MV 18:18.78
27 Murphey, Corey L 15 CSC-MV 18:19.82
28 Bennett, Jessica D 17 KCB-MV 18:21.85
29 Garlie, Shanno J 15 FAST-CO 18:23.01
30 Scepanski, Kaitlin E 16 KMSC-OK 18:23.32
31 Itzen, Jackie E 16 Blast-IA 18:29.48
32 Harmon, Erica A 15 SHRK-AR 18:30.51
33 Noah, Kelsey J 16 Blast-IA 18:34.63
34 Steffen, Kaylee M 14 KMSC-OK 18:40.12
35 Kroemer, Maggie E 22 SSTY-WI 18:44.18
-- Harms, Kelly A 14 KMSC-OK x18:54.17
-- Turner, Caitlyn A 16 UN-NM x19:00.52
-- McCampbell, Ann A 15 KMSC-OK x19:24.06
Event 30 Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
AMERICAN: * 14:26.62 2001 CHRIS THOMPSON
POOL: * 14:51.54 2004 CHRIS THOMPSON
MEET: * 14:51.54 2004 CHRIS THOMPSON
Name Age Team Finals
===============================================================================
1 Mortimer, Justin B 23 Mvn-CA 15:10.27
2 Dmitriev, Michael 19 Smu Men-NT 15:13.36
3 Looney, Robert K 16 COSS-LA 15:20.66
4 Deters, Andrew K 17 NOVA-CA 15:57.84
5 Singley, Wil W 15 Nadadores-NT 15:58.92
6 Rivers, Will H 17 GOLD-ST 16:06.11
7 King, Jayson B 17 KCB-MV 16:06.47
8 McGee, Cole W 18 UN-NM 16:09.05
9 Bonicelli, Eric D 16 KCB-MV 16:10.67
10 Rimkus, Charlie N 14 Mvn-CA 16:12.84
11 Chamberlain, Brett K 18 Mvn-CA 16:15.82
12 Hallum, Clint H 16 Mustangs-NT 16:18.36
13 Little, Kevin A 16 NOVA-CA 16:22.46
14 Bolin, Zach T 16 Team Dolphins-MV 16:26.61
15 Reeb, Cody J 17 Heat-OZ 16:27.03
16 Ginder, Chris C 19 Smu Men-NT 16:28.79
17 Balderamos, William R 21 Smu Men-NT 16:32.70
18 Guttmann, Marcus N 15 UN-NM 16:33.74
19 Yamashita, Yutaro 16 NOVA-CA 16:39.82
20 Chamoures, Michael J 15 Mvn-CA 16:39.91
21 Farfan, Dennis A 15 HSC-GU 16:41.99
22 Callaghan, Travis C 18 Smu Men-NT 16:44.26
23 Goodell, Greg W 17 Mvn-CA 16:45.00
24 Larwood, Quinn A 17 GCAT-NT 16:45.05
25 Solari, Ben D 16 Heat-OZ 16:46.88
26 Ladner, Nate R 17 KCB-MV 16:51.76
27 Jones, Matthew A 18 KCB-MV 16:56.13
28 Jacobsen, Christopher T 14 Aquakids-AR 16:57.16
29 Bartels, Phillip L 17 Lobo-NM 17:00.48
30 Charlton, Graham E 14 SSTY-WI 17:07.69
31 Brickey, Mark A 18 Fast-NT 17:17.05
32 Cox, Daniel R 17 Nadadores-NT 17:19.74
33 Acheson, Austin H 15 KCB-MV 17:23.00
34 McArthur, Ian C 16 KCB-MV 17:27.11
35 Moses, Evin D 16 GOLD-ST 17:29.72
36 Carpenter, Chris N 13 Tsa-Mv-MV 17:32.72
37 Van Dyck, Pete P 16 KMSC-OK 17:43.66
-- Booth, Bob M 16 KMSC-OK DQ
Event 31 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
AMERICAN: * 1:49.52 2002 NATALIE COUGHLIN
POOL: * 1:55.71 1997 BARBARA BEDFORD
MEET: * 1:55.71 1997 BARBARA BEDFORD
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Hegazy, Dina M 16 NOVA-CA 2:06.39 2:02.31
2 Bruce, Jamie O 16 Wichita-MV 2:04.11 2:02.91
3 Mahoney, Abigail A 16 Wichita-MV 2:06.87 2:05.15
4 Monroe, Meredith A 17 Mustangs-NT 2:07.48 2:05.65
5 McGee, Morgan E 16 COSS-LA 2:06.04 2:05.75
6 Dwyer, Meghan C 15 Mvn-CA 2:07.77 2:06.29
7 Chester, Ali T 17 NOVA-CA 2:06.86 2:08.14
8 Cunningham, Cassie J 15 GOLD-ST 2:07.68 2:08.86
B - Final
9 Schauer, Alexis R 15 NOVA-CA 2:08.34 2:06.67
10 Migues, Devonie M 17 NOVA-CA 2:10.91 2:09.03
11 Webb, Betsy C 15 NTSC-IL 2:09.65 2:09.05
12 Priess, Katie M 15 NOVA-CA 2:10.28 2:09.29
13 Bado, Rosita K 17 GOLD-ST 2:09.38 2:10.01
14 Finn, Alisa M 14 NTSC-IL 2:11.04 2:10.05
15 Stevens, Alicia R 16 Mustangs-NT 2:10.99 2:10.24
-- Cindric, Nicole C 17 NWAA-AR 2:09.88 DQ
C - Final
17 Bolin, Ashley E 15 Dolphins-WI 2:11.69 2:09.81
18 Bobo, Lacey P 16 GOLD-ST 2:11.68 2:10.02
19 Johnson, Tami L 23 SSTY-WI 2:12.65 2:11.45
20 Beins, Bailey M 15 Wichita-MV 2:12.34 2:12.96
21 Dixon, Rachel A 13 Lcat-NM 2:13.73 2:13.13
22 Sweeney, Kate K 18 KCB-MV 2:13.99 2:14.67
23 Spach, Margaret M 15 NOVA-CA 2:14.12 2:16.41
Event 32 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
AMERICAN: * 1:38.29 2005 RYAN LOCHTE
POOL: * 1:42.13 1998 JOSH DAVIS
MEET: * 1:42.13 1998 JOSH DAVIS
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Mania, Adam M 22 WA-WI 1:50.27 1:42.65
2 Staley, Trent M 23 King-PN 1:52.41 1:45.09
3 Clark, Ian R 21 Smu Men-NT 1:51.57 1:46.95
4 Casey, Aaron J 17 NOVA-CA 1:50.60 1:50.02
5 Thompson, Matt W 15 Mustangs-NT 1:53.12 1:50.30
6 Murphy, Max M 15 Mustangs-NT 1:54.86 1:54.35
7 Koop, Andre L 19 Wichita-MV 1:55.42 1:54.99
8 Bollier, Bobby L 16 KCB-MV 1:54.06 1:56.18
B - Final
9 Sellers, Cameron M 17 Wichita-MV 1:55.51 1:53.89
10 Bayley, Hunter P 15 Dads-GU 1:57.92 1:55.17
11 Auner, TJ J 15 Spa-MV 1:58.91 1:56.99
12 Chamberlain, Brett K 18 Mvn-CA 1:58.16 1:57.84
13 Bobo, Peyton T 18 GOLD-ST 1:55.51 1:57.97
14 Robberson, Garrett M 16 KMSC-OK 1:58.39 1:58.12
15 Weidemann, Alex J 22 Smu Men-NT 1:56.96 1:59.03
16 Perry, Jarrett A 19 Wichita-MV 1:59.31 1:59.26
C - Final
17 Fields, Corbin R 18 FAST-CO 1:59.87 1:58.71
18 Bigham, Kevin T 16 KCB-MV 2:01.12 2:00.35
19 Miller, Ellis 14 RAC-AR 1:59.50 2:00.41
20 Benson, Jason L 17 KCB-MV 2:02.72 2:00.96
21 Ingraham, Colton C 18 Smu Men-NT 2:02.58 2:01.45
22 Lutz, Jody D 17 Eat-OK 2:01.94 2:03.62
23 Enge, Jeff P 17 KMSC-OK 2:03.08 2:05.28
24 Rivers, Will H 17 GOLD-ST 2:00.42 2:05.30
Event 33 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
AMERICAN: * 47.00 2003 NATALIE COUGHLIN
POOL: * 47.87 1999 MARTINA MORAVCOVA
MEET: * 48.50 1994 ANGEL MARTINO
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Thomas, Tara R 16 NOVA-CA 51.10 49.97
2 Woodward, Samantha L 15 KMSC-OK 50.72 50.19
3 Whitbeck, Katherine A 15 KMSC-OK 51.97 51.35
4 Stafford, Shara E 16 Tsa-Mv-MV 52.26 51.76
5 Webb, Betsy C 15 NTSC-IL 52.73 52.45
6 Mattson, Erin E 17 "the Breakers"-OZ 52.83 52.46
7 Pipes-Neilson, Karlyn 43 KD-HI 52.86 53.07
8 Martindale, Micah A 16 COSS-LA 52.55 53.51
B - Final
9 Thompson, Sherrill M 14 GOLD-ST 53.49 52.72
9 Matthies, Meredith K 16 Wichita-MV 52.96 52.72
11 Finn, Alisa M 14 NTSC-IL 53.49 52.96
12 Weiss, Elizabeth 17 HSC-GU 53.15 52.97
13 Berry, Emma A 18 KCB-MV 53.06 53.07
14 Edwards, Sarah E 16 Aquakids-AR 53.49 53.46
15 Schumacher, Katelyn N 17 NOVA-CA 53.53 53.74
16 Beck, Spindrift S 15 Mustangs-NT 53.61 53.89
C - Final
17 Hall, Erica M 16 Fast-NT 53.65 53.25
18 Steiner, Maddie H 16 Mustangs-NT 53.62 53.39
19 Bolin, Ashley E 15 Dolphins-WI 54.32 53.57
20 Etem, Elise Y 16 NOVA-CA 54.21 53.63
21 Yoon, Kristen H 17 Mvn-CA 53.76 53.91
22 Roberts, Nicole R 17 UN-NM 54.53 54.29
23 Campbell, Marissa L 16 UN-NM 54.52 54.46
-- Maez, Amanda E 16 Duke-NM 54.42 DQ
Event 34 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
AMERICAN: * 41.62 2002 ANTHONY ERVIN
POOL: * 42.22 2001 JASON LEZAK
MEET: * 42.22 2001 JASON LEZAK
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Lezak, Jason E 30 NOVA-CA 45.10 42.92
2 Baseheart, Josh J 23 SSTY-WI 46.23 44.86
3 Vencill, Kicker E 27 UN-CA-CA 45.82 45.13
4 White, JD D 22 Smu Men-NT 46.21 46.15
5 Nosal, Josh M 16 GOLD-ST 46.72 46.47
6 Svendsen, Tyler G 17 FAST-CO 46.71 46.67
7 Berrettini, Jonathon V 20 Mustangs-NT 46.17 46.75
8 Milu, Shane M 19 Smu Men-NT 46.73 46.82
B - Final
9 Travelstead, Ben A 20 Lcat-NM 47.25 45.94
10 Prince, Jared H 20 UN! 47.82 47.00
11 Stephenson, Justin T 22 Smu Men-NT 47.28 47.01
12 Kearbey, Kyle A 19 UNATT-MV 47.13 47.15
13 McGee, Mason L 17 COSS-LA 47.52 47.36
14 Ingraham, Chase E 23 Smu Men-NT 47.80 47.50
15 Cowen, Ron L 25 Fast-NT 47.81 47.65
16 Hurt, Nic L 21 KMSC-OK 47.76 47.77
C - Final
17 Sorge, Scott W 18 Mvn-CA 48.25 47.12
18 Heath, Jeremiah 26 LAK-KY 48.02 47.17
19 Ernst, Derek A 17 GCAT-NT 47.83 47.85
20 Wolther, Travis J 22 Smu Men-NT 48.29 48.05
21 Cordry, Kyle E 17 Lcat-NM 48.65 48.94
22 Morton, Michael W 21 Smu Men-NT 48.75 49.24
23 Gladys, Collin M 16 NOVA-CA 48.51 49.77
24 Owens, Daniel R 17 Mvn-CA 48.22 49.81
Event 35 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
AMERICAN: * 1:51.91 2003 NATALIE COUGHLIN
POOL: * 1:57.79 1992 SUMMER SANDERS
MEET: * 1:57.59 1992 SUMMER SANDERS
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Komisarz, Rachel E 29 LAK-KY 2:00.17 1:56.22*
2 Woodward, Samantha L 15 KMSC-OK 2:04.02 2:01.64
3 Thomas, Tara R 16 NOVA-CA 2:07.45 2:02.21
4 Mattson, Erin E 17 "the Breakers"-OZ 2:04.38 2:03.27
5 Aubry, Ashton E 17 KCB-MV 2:07.26 2:03.59
6 Lunkenheimer, Lisa M 15 Wichita-MV 2:04.78 2:05.09
7 Schumacher, Katelyn N 17 NOVA-CA 2:07.28 2:07.46
8 Schauer, Alexis R 15 NOVA-CA 2:07.40 2:07.93
B - Final
9 Sotiropoulos, Anastasia 16 NOVA-CA 2:07.49 2:05.67
10 Robertson, Alex N 17 COSS-LA 2:07.53 2:06.01
11 Bollen, Molly T 17 Mustangs-NT 2:07.72 2:06.23
12 Etem, Elise Y 16 NOVA-CA 2:08.24 2:07.08
13 Hoppenrath, Blaine N 16 KCB-MV 2:09.91 2:08.08
14 Weickgenant, Catia C 15 Mustangs-NT 2:09.77 2:08.35
15 Magyar, Lydia A 17 NOVA-CA 2:09.60 2:10.13
16 Roth, Lauren A 16 Mustangs-NT 2:08.36 2:10.22
C - Final
17 Maffris, Amanda S 14 NOVA-CA 2:12.63 2:08.52
18 Whitbeck, Katherine A 15 KMSC-OK 2:13.05 2:08.57
19 Futscher, Stephie L 17 Mustangs-NT 2:12.08 2:08.79
20 Greene, Chelsea C 16 Mvn-CA 2:11.50 2:10.23
21 Thompson, Elizabeth J 17 KMSC-OK 2:10.84 2:11.06
22 McKemie, Ashley A 17 GOLD-ST 2:12.53 2:13.94
23 Arad, Danielle R 17 NOVA-CA 2:12.91 2:16.10
24 Sweeney, Kate K 18 KCB-MV 2:14.59 2:17.96
Event 36 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
AMERICAN: * 1:41.72 2003 MICHAEL PHELPS
POOL: * 1:46.51 2002 JOE MONTAGUE
MEET: * 1:46.51 2002 JOE MONTAGUE
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Marchenko, Igor 30 NOVA-CA 1:52.00 1:47.47
2 Smith, Justin R 21 Smu Men-NT 1:50.82 1:49.30
3 Looney, Robert K 16 COSS-LA 1:53.13 1:50.22
4 Sugimoto, Hiro 22 Mvn-CA 1:51.23 1:50.39
5 Bollier, Bobby L 16 KCB-MV 1:51.85 1:53.24
6 Clark, Nate J 18 Smu Men-NT 1:53.91 1:53.59
7 Menezes, Marcio P 26 KCB-MV 1:53.31 1:54.48
8 Farfan, David A 16 HSC-GU 1:56.52 1:57.53
B - Final
9 Dunn, Evan T 17 Eat-OK 1:57.05 1:54.61
10 Sellers, Cameron M 17 Wichita-MV 1:56.82 1:54.83
11 King, Jayson B 17 KCB-MV 1:57.48 1:54.85
12 Yamashita, Yutaro 16 NOVA-CA 1:56.74 1:55.86
13 Criste, John I 16 NOVA-CA 1:57.19 1:56.24
14 Larwood, Quinn A 17 GCAT-NT 1:57.03 1:56.33
15 Swisher, Alex A 18 KMSC-OK 1:57.07 1:57.61
16 Bonicelli, Eric D 16 KCB-MV 1:57.67 1:59.11
C - Final
17 Kearbey, Kyle A 19 UNATT-MV 1:59.10 1:54.90
18 McGee, Mason L 17 COSS-LA 1:58.84 1:56.27
19 Tran, Andrew D 14 Mustangs-NT 1:57.70 1:56.75
20 Denham, Brett G 19 Smu Men-NT 1:59.33 1:57.81
21 Avila, Carlos 21 Fast-NT 1:59.58 1:58.05
22 Goldsmith, Kendrick A 18 Fast-NT 2:00.07 1:58.28
23 Edwards, Cody W 17 GOLD-ST 1:59.11 1:58.62
24 Guttmann, Marcus N 15 UN-NM 1:59.40 2:00.17
Event 37 Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 McGee, Morgan E 16 COSS-LA 26.39 26.61
2 Dwyer, Meghan C 15 Mvn-CA 27.34 26.83
3 Webb, Betsy C 15 NTSC-IL 27.20 26.94
4 Hegazy, Dina M 16 NOVA-CA 27.34 27.29
5 Pipes-Neilson, Karlyn 43 KD-HI 27.78 27.67
6 Monroe, Meredith A 17 Mustangs-NT 28.10 27.78
7 Dixon, Rachel A 13 Lcat-NM 28.14 28.38
8 Brown, Molly C 14 JCKW-MV 28.25 28.84
B - Final
9 Campbell, Marissa L 16 UN-NM 28.26 28.26
10 Yoon, Kristen H 17 Mvn-CA 29.04 28.53
11 Woldt, Hilary A 13 Dolphins-WI 29.18 29.09
12 Thompson, Bailey A 17 Mustangs-NT 29.93 29.53
-- Shade, Brianna L 16 KMSC-OK 30.43 DQ
-- Johannesen, Julia V 18 NWAA-AR 30.20 DQ
-- Jennings, Alexandra A 17 Mustangs-NT 29.88 DQ
-- Jones, Leah G 14 Mustangs-NT 30.30 DQ
C - Final
17 McCampbell, Ann A 15 KMSC-OK 31.90 32.04
-- Leonard, Kasie A 14 Tsunami-MV 32.15 DQ
-- Cole, Jennifer L 14 NWAA-AR 31.80 DQ
-- Parker, Jennifer M 16 NWAA-AR 30.90 DQ
-- Bolin, Shelby J 13 Team Dolphins-MV 31.01 DQ
Event 38 Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Mania, Adam M 22 WA-WI 22.57 22.09
2 Staley, Trent M 23 King-PN 23.97 23.12
3 Clark, Ian R 21 Smu Men-NT 23.60 23.44
4 Berrettini, Jonathon V 20 Mustangs-NT 24.07 23.66
5 Thompson, Matt W 15 Mustangs-NT 24.18 23.75
6 Murphy, Max M 15 Mustangs-NT 24.58 24.47
7 Elerding, Patrick J 19 Smu Men-NT 25.01 24.71
8 Weidemann, Alex J 22 Smu Men-NT 24.48 24.85
B - Final
9 Sorge, Scott W 18 Mvn-CA 25.96 25.93
10 Ingraham, Colton C 18 Smu Men-NT 25.78 26.12
11 Lutz, Jody D 17 Eat-OK 26.61 26.42
12 Barak, Or 16 Fast-NT 26.50 26.48
13 Ragland, John C 18 Dolphins-AR 26.72 26.63
14 Ward, Taylor A 15 Aquakids-AR 27.56 26.77
15 McClure, Ryan D 16 Dolphins-WI 27.29 27.17
16 Wagner, CJ J 18 Dolphins-WI 27.46 27.41
C - Final
17 Johnson, Scott T 18 Mvn-CA 27.99 27.30
18 Perry, Jarrett A 19 Wichita-MV 27.79 27.37
19 Oliva, Vinicius V 16 KMSC-OK 27.98 27.47
-- King, Jason L 13 Tsunami-MV 29.05 DQ
-- Testi, Logan T 14 Eat-OK 30.10 DQ
-- Price, David M 17 Heat-OZ 29.44 DQ
-- Westby, Taylor G 15 SwimTulsa-OK 27.77 DQ
-- Hatfield, Danny M 13 Eat-OK 30.64 DQ
Event 39 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
AMERICAN: * 1:28.10 3/17/2005 UNIVERSITY OF GEORGIA
POOL: * 1:33.06 1993 UNIVERSITY OF NEBRASKA
MEET: * 1:34.82 2002 FAST
Team Finals
===============================================================================
1 New Trier Swim Club-IL 'A' 1:34.42*
1) Webb, Betsy C 15 2) Shumway, Kate T 14
3) Kuczek, Christine B 17 4) Dominski, Emily E 16
2 Irvine Novaquatics-CA 'A' 1:37.62
1) Thomas, Tara R 16 2) Schumacher, Katelyn N 17
3) Chester, Ali T 17 4) Hegazy, Dina M 16
3 Texas Gold-ST 'A' 1:38.69
1) Bobo, Lacey P 16 2) Thompson, Sherrill M 14
3) Cunningham, Cassie J 15 4) Lawrence, Micah M 15
4 Dallas Mustangs-NT 'A' 1:38.92
1) Bollen, Molly T 17 2) Beck, Spindrift S 15
3) Roth, Lauren A 16 4) Steiner, Maddie H 16
5 Parkway Swim Club-OZ 'A' 1:39.07
1) Smith, Liz A 16 2) Ridder, Kelsey L 17
3) Olivier, Jordan S 15 4) Harris, Jenna E 18
6 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 1:39.19
1) Whitbeck, Katherine A 15 2) Woodward, Samantha L 15
3) Zebrowski, Kathryn E 14 4) Thompson, Elizabeth J 17
6 Des Moines Swim Federation-IA 'A' 1:39.19
1) Mehesan, Alexa A 15 2) Doerge, Ella J 16
3) Harris, Danielle N 15 4) Wubbena, Johanna R 16
8 Mission Viejo Nadadores-CA 'A' 1:39.97
1) Yamada, Sachiko 23 2) Dwyer, Meghan C 15
3) Deters, Erinn D 18 4) Yoon, Kristen H 17
9 Dallas Mustangs-NT 'B' 1:40.11
1) Betzen, Kannon B 16 2) Grubb, Meredith E 17
3) Kittle, Grace A 17 4) Monroe, Meredith A 17
10 Team Dolphins-MV 'A' 1:40.74
1) Nelson, Anna S 17 2) Corwin, Tarin E 16
3) Nelson, Abigail E 16 4) Williams, TJ J 17
11 New Trier Swim Club-IL 'B' 1:41.31
1) Clarke, Elizabeth A 15 2) Finn, Alisa M 14
3) Golembeski, Anne L 15 4) Alexander, Christina R 15
12 Oshkosh Community YMCA-WI 'A' 1:41.83
1) Woldt, Hilary A 13 2) Tuchscherer, Abbey S 14
3) Zook, Tracy L 15 4) Bolin, Ashley E 15
13 North Texas Nadadores-NT 'A' 1:42.24
1) Watson, Rachel L 17 2) Wells, Paige E 14
3) Ginder, Lisa C 15 4) Helland, Alex M 17
14 Kansas City Blazers-MV 'A' 1:42.26
1) Berry, Emma A 18 2) Aubry, Ashton E 17
3) Sweeney, Kate K 18 4) Hoppenrath, Blaine N 16
15 Columbia Swim Club-MV 'A' 1:42.38
1) Pope, Marie H 16 2) Harper, Elizabeth A 16
3) Piester, Claire E 18 4) Schenker, Julie E 17
16 Irvine Novaquatics-CA 'B' 1:42.56
1) Migues, Devonie M 17 2) Warkentin, Linzy S 16
3) Spach, Margaret M 15 4) Cashion, Brooke A 17
17 Parkway Swim Club-OZ 'B' 1:42.87
1) Hailand, Elizabeth B 16 2) Neumann, Erin M 16
3) Angle, Allyson E 17 4) Harris, Emily R 14
18 Grapevine-Colleyville A T-NT 'A' 1:43.22
1) Miles, Jessica E 16 2) Bartos, Justine E 17
3) Klocke, Maggie A 17 4) Murtagh, Alanna C 17
19 Mission Viejo Nadadores-CA 'B' 1:43.26
1) Godbe, Alison B 15 2) Bolton, Melinda M 17
3) Greene, Chelsea C 16 4) Gordon, Breanna J 15
20 Topeka Swim Association-MV 'A' 1:43.58
1) Dicus, Emily G 13 2) Strecker, Kristin T 14
3) Molden, Hannah P 13 4) Stafford, Shara E 16
21 Texas Gold-ST 'B' 1:43.97
1) Bado, Rosita K 17 2) Colella, Jocie P 15
3) Lawrence, Alannah E 17 4) Gerken, Karen R 16
22 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 1:44.42
1) Harms, Krissy M 17 2) Scepanski, Kaitlin E 16
3) Harms, Kelly A 14 4) Visor, Kayla B 16
23 Snowfox Swim Team-SD 'A' 1:44.56
1) Dalin, Dalonda L 16 2) McCullough, Kelly R 16
3) Claycomb, Morgan E 15 4) Dalin, Devonne A 14
24 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 1:44.64
1) Hall, Erica M 16 2) Schauwecker, Jessica L 16
3) Dwyer, Shannon E 14 4) Steenberge, Xela L 16
25 North West Arkansas Aquatics-AR 'B' 1:44.82
1) Cole, Jennifer L 14 2) Haefner, Bethany D 17
3) Parker, Jennifer M 16 4) Potter, Brittany C 16
26 Columbia Swim Club-MV 'B' 1:44.88
1) Wetz, Mary J 16 2) Durnil, Kayla M 16
3) Pierce, Leah J 18 4) Sheahen, Mary I 17
27 Lakeside Aquatic Club-NT 'A' 1:45.69
1) Moffit, Alison L 13 2) Stephens, Sasha N 16
3) Fedors, Jaclyn N 17 4) Stephens, Ashley N 16
28 Hendrix Aquakids-AR 'A' 1:45.97
1) Brown, Katie M 14 2) Magee, Molly S 17
3) Hill, Morgan R 14 4) Edwards, Sarah E 16
-- Wichita Swim Club-MV 'A' DQ
1) Mahoney, Abigail A 16 2) Bruce, Jamie O 16
3) Matthies, Meredith K 16 4) Lunkenheimer, Lisa M 15
-- North West Arkansas Aquatics-AR 'A' DQ
1) Pickhardt, Maggie S 13 2) Cindric, Nicole C 17
3) Johannesen, Julia V 18 4) Potter, Alyssa C 16
Event 40 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
AMERICAN: * 1:16.49 2002 STANFORD UNIVERSITY
POOL: * 1:19.33 1993 UNIVERSITY OF KANSAS
MEET: * 1:21.05 2004 SMU
Team Finals
===============================================================================
1 Irvine Novaquatics-CA 'A' 1:22.86
1) Furman, Dan J 17 2) Marchenko, Igor 30
3) Lezak, Jason E 30 4) Gladys, Collin M 16
2 Southern Methodist University-NT 'A' 1:25.46
1) White, JD D 22 2) Milu, Shane M 19
3) Stephenson, Justin T 22 4) Wolther, Travis J 22
3 Mission Viejo Nadadores-CA 'A' 1:25.70
1) Owens, Daniel R 17 2) Mortimer, Justin B 23
3) Sugimoto, Hiro 22 4) Sorge, Scott W 18
4 Schroeder YMCA Swim Team-WI 'A' 1:26.77
1) Baseheart, Josh J 23 2) Baseheart, Kevin C 16
3) Gottinger, Caleb E 17 4) Charlton, Graham E 14
5 Southern Methodist University-NT 'B' 1:27.36
1) Morton, Michael W 21 2) Brackett, Jani J 20
3) Ingraham, Chase E 23 4) Denham, Brett G 19
6 Dallas Mustangs-NT 'A' 1:28.47
1) Berrettini, Jonathon V 20 2) Thompson, Matt W 15
3) Murphy, Max M 15 4) Hallum, Clint H 16
7 Texas Gold-ST 'A' 1:28.66
1) Nosal, Josh M 16 2) Bobo, Peyton T 18
3) Bado, Rico B 15 4) Edwards, Cody W 17
8 Kansas City Blazers-MV 'A' 1:28.71
1) Bollier, Bobby L 16 2) King, Jayson B 17
3) Benson, Jason L 17 4) Menezes, Marcio P 26
9 Team Dolphins-MV 'A' 1:29.04
1) Patterson, Jeff M 18 2) Shalley, Jesse W 18
3) Burns, Matthew L 17 4) Bolin, Zach T 16
10 Irvine Novaquatics-CA 'B' 1:29.28
1) Casey, Aaron J 17 2) Woo, Jin Y 16
3) Yamashita, Yutaro 16 4) Criste, John I 16
11 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 1:29.33
1) Cowen, Ron L 25 2) Nieves, Francis J 16
3) Avila, Carlos 21 4) Goldsmith, Kendrick A 18
12 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 1:29.43
1) Cavin, Chris E 16 2) Degeus, David C 20
3) Robberson, Garrett M 16 4) Degeus, Dan D 18
13 Lakeside Aquatic Club-NT 'A' 1:30.59
1) Carlysle, Cameron R 17 2) Tilley, Kyle P 17
3) Brown, Jake W 15 4) Gregory, Trey M 14
14 Mission Viejo Nadadores-CA 'B' 1:30.68
1) Goodell, Greg W 17 2) Godbe, Andrew E 17
3) Rimkus, Charlie N 14 4) Chamberlain, Brett K 18
15 Wichita Swim Club-MV 'A' 1:31.18
1) Sellers, Cameron M 17 2) Beins, Bo A 18
3) Koop, Andre L 19 4) Stacey, Tyler J 18
16 Oshkosh Community YMCA-WI 'A' 1:31.83
1) Wagner, CJ J 18 2) McClure, Ryan D 16
3) Van Huis, Alex A 17 4) Dudzinski, Jon A 17
17 Dallas Mustangs-NT 'B' 1:31.87
1) Dwyer, Jack B 15 2) Tran, Andrew D 14
3) Weeks, Lamar B 16 4) Weeks, Scott C 14
18 Kansas City Blazers-MV 'B' 1:32.62
1) Jones, Matthew A 18 2) Ladner, Nate R 17
3) Bonicelli, Eric D 16 4) Bigham, Kevin T 16
19 North Texas Nadadores-NT 'A' 1:32.71
1) Wellborn, Chris E 18 2) Bland, Jesse D 17
3) Cox, Daniel R 17 4) Hendricks, Jeff A 16
20 Jenks Trojan Swim Club-OK 'A' 1:32.73
1) Radaelli, Frank A 16 2) Kurtz, Andrew J 15
3) Miller, David S 16 4) Hayes, Kevin A 17
21 Texas Gold-ST 'B' 1:33.77
1) Rivers, Will H 17 2) Wheeler, Wesley A 15
3) Parker, Ben D 16 4) Moses, Evin D 16
22 Lobo Aquatic Club-NM 'A' 1:34.08
1) Rogers, Jack F 16 2) Bartels, Phillip L 17
3) Egenes, Nick N 16 4) Puhl, Mack M 16
23 Fort Worth Area Swim Team-NT 'B' 1:34.24
1) O'Connor, Michael A 21 2) Dwyer, Patrick J 17
3) Barak, Or 16 4) Brickey, Mark A 18
24 North West Arkansas Aquatics-AR 'A' 1:34.30
1) Denefe, Andy J 18 2) Hyatt, Chris L 17
3) Suchy, Ben J 15 4) Haefner, Michael J 15
25 Houston Swim Club-GU 'A' 1:34.35
1) Farfan, David A 16 2) Farfan, Dennis A 15
3) Scott, Josh D 14 4) Floyd, Lawson E 17
26 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 1:34.68
1) Booth, JC C 16 2) Swisher, Alex A 18
3) Rogge, Ken B 16 4) Enge, Jeff P 17
-- Wichita Swim Club-MV 'B' DQ