10/31/2013 - 11/2/2013
Gillette, Wyoming, USA
Campbell County High School Camels 11/1/2013 - 10:34 AM
2013 3A GIRLS SWIM & DIVE CHAMPIONSHIPS
AQUATIC CENTER - GILLETTE, WY 10/31/13 - 11/01/13
Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
====================================================================
School Prelims Finals
====================================================================
=== A - Final ===
1 JAC 1:54.49 1:52.59
1) Tarver, Connor SR 2) MacFarland, Avery SO
3) DeMuro, Alanna SO 4) Smith, Elsa SO
2 BUF 2:00.05 1:58.28
1) Riddle, Hailee SO 2) Thiele, Nicole SO
3) Ballek, Taylor SR 4) Chapin, Hannah SR
3 POW 2:02.73 2:00.38
1) Tracy, Amanda SO 2) Moretti, Gretchen JR
3) Heinert, Baxter SR 4) O'' Neill, Sarah Jean JR
4 DOU 2:00.96 2:00.78
1) Blain, Ciara JR 2) Perala, Brooke FR
3) Wortham, Elli FR 4) Hiser, Lateesha SR
5 SUB 2:03.68 2:03.29
1) Vidal, Valerie SR 2) Legerski, Sonya JR
3) Schamber, Brookely SR 4) Gray, Aimee FR
-- LAN 1:59.10 DQ
=== B - Final ===
7 NEW 2:04.96 2:03.72
1) Waggener, Mikenna FR 2) Harley, Kaylee SR
3) Henkle, Rachel FR 4) Wood, Kelsey SO
8 COD 2:04.80 2:05.37
1) Snyder, Jeni SO 2) Williams, Miranda FR
3) Mrozinsky, Rachael SR 4) Shreve, Abbi SR
9 LYM 2:09.30 2:09.99
1) Bradshaw, McCaslynn SO 2) Ott, Ashley SR
3) Anson, Sierra SO 4) Haycock, Hadley JR
10 WOR 2:15.36 2:12.39
1) Molitor, Megan FR 2) Johnson, Madie SO
3) McEndree, Hannah FR 4) Schumacher, Hailey FR
11 RAW 2:17.01 2:16.60
1) Page, Suzann FR 2) Sheets, Mariah SO
3) Olson, Amy FR 4) Horn, Johanna SO
12 KEM 2:25.68 2:17.79
1) Nielson, Kaisha SR 2) Miller, Ali SR
3) Schramm, Bailey SO 4) Miller, Dakota SO
Event 2 Girls 200 Yard Freestyle
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Tracy, Amanda SO POW 2:05.99 1:59.79
2 Phelps, Kiana SO JAC 2:03.08 2:00.50
3 Olson, Katelyn JR RAW 2:06.85 2:05.26
4 Pardee, Jaime JR JAC 2:06.37 2:06.40
5 Mitchell, Cora JR JAC 2:08.82 2:09.26
6 Schneider, Aly FR POW 2:09.06 2:11.32
=== B - Final ===
7 Tepe, Rylan FR JAC 2:12.41 2:08.60
8 Russell, Saydria SO WOR 2:09.76 2:08.81
9 Boley, Karsten SR KEM 2:14.73 2:11.27
10 Schimelpfenig, Emily SR LAN 2:13.54 2:11.86
11 Williams, Madison JR LAN 2:16.56 2:15.34
12 Mika, Madeline SO RAW 2:15.38 2:17.06
=== Preliminaries ===
13 Doughty, Emily FR POW 2:16.81
14 Joskow, Arianne SO COD 2:17.54
15 Riddle, Hailee SO BUF 2:17.82
16 Bohlman, Taryn SO POW 2:18.15
17 Jessen, Karsen SO SUB 2:18.19
18 Jolley, Brianna SO WOR 2:18.98
19 Baron, Katharine JR LAN 2:19.41
20 Cocchia, Frankie SR COD 2:21.42
21 Curren, Shaylee SO NEW 2:27.04
-- Dietrich, Elizabeth JR WOR DFS
Event 3 Girls 200 Yard IM
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Tarver, Connor SR JAC 2:16.76 2:12.34
2 Gramlich, Morgan JR LAN 2:22.24 2:22.40
3 Forton, Katie SR LAN 2:26.87 2:25.57
4 Clancy, Hannah FR JAC 2:24.39 2:26.94
5 Flickinger, Kelly SR JAC 2:27.53 2:28.82
6 Liggett, Stephanie JR POW 2:27.51 2:29.69
=== B - Final ===
7 Moretti, Gretchen JR POW 2:30.40 2:30.10
8 Perala, Brooke FR DOU 2:31.73 2:30.34
9 Wortham, Elli FR DOU 2:30.65 2:31.81
10 Waggener, Mikenna FR NEW 2:29.47 2:33.20
11 Williams, Miranda FR COD 2:32.82 2:33.62
12 Gibson, Reily JR JAC 2:32.87 2:37.16
=== Preliminaries ===
13 Thiele, Nicole SO BUF 2:34.40
14 Bohlman, Tristan SO POW 2:34.58
15 Doughty, Katie FR POW 2:39.64
16 Wright, Paige FR SUB 2:40.05
17 Weston, Abby FR LYM 2:40.22
18 Ott, Ashley SR LYM 2:40.69
19 Kauffman, Rachel FR LAN 2:41.11
20 Olson, Amy FR RAW 2:44.54
Event 4 Girls 50 Yard Freestyle
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Chapin, Hannah SR BUF 24.81 24.53
2 Hiser, Lateesha SR DOU 25.00 24.90
3 Kennedy, Carolyn JR WOR 25.54 25.27
4 Krause, Kelly SR JAC 26.22 25.86
5 Schulthess, Katie SR KEM 25.91 26.10
6 Bradshaw, McCaslynn SO LYM 26.30 26.50
=== B - Final ===
7 Blain, Ciara JR DOU 26.75 26.42
8 Harley, Kaylee SR NEW 26.87 26.43
9 Robinson, Anna SO LAN 26.38 26.61
9 Smith, Elsa SO JAC 26.94 26.61
11 Mrozinsky, Rachael SR COD 26.72 26.97
12 Lund, Taylor SR RAW 27.16 27.29
=== Preliminaries ===
13 Haase, Aana SO LAN 27.32
14 Harrower, Mallory SO JAC 27.37
15 Nielson, Destinee SR KEM 27.41
16 Gilbert, Kennadi SR KEM 27.62
16 Berner, Caroline FR JAC 27.62
18 Garvin, Yuri JR LAN 27.66
19 Gray, Aimee FR SUB 27.82
20 Legerski, McKenna FR SUB 28.01
21 Haycock, Hadley JR LYM 28.05
22 Vidal, Valerie SR SUB 28.06
23 Nielsen, Jenny FR LAN 28.25
24 Binning, Madelyn SR SUB 28.43
25 Shreve, Abbi SR COD 28.90
26 Wood, Kelsey SO NEW 29.03
27 Meacham, Gracie SR BUF 29.64
Event 5 Girls 1 mtr Diving
==================================================================
Name Year School Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Meacham, Gracie SR BUF 288.65 386.40
2 Steward, Erika SR COD 221.40 319.30
3 Nielson, Kaisha SR KEM 228.75 319.05
4 Elmlinger, Jenna JR BUF 237.20 314.45
5 Coleman, Katelyn SO JAC 176.85 252.60
6 Budge, Amber FR JAC 176.45 244.05
7 Sweet, Hannah SR POW 183.65 243.95
8 Dwan, Mimi FR JAC 169.60 243.85
9 Ulrich, Emilie SO LAN 180.00 242.00
10 Arment, Alexandra JR RAW 172.55 239.30
11 Rule, Shantelle FR SUB 166.80 237.30
12 Palmer, Kiri SR COD 180.70 235.10
=== Semi-Finals ===
13 Lohn, Nicole SO JAC 164.05
Event 6 Girls 100 Yard Butterfly
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Kennedy, Carolyn JR WOR 1:03.57 1:02.34
2 Olson, Katelyn JR RAW 1:03.24 1:02.48
3 Forton, Katie SR LAN 1:04.27 1:03.92
4 DeMuro, Alanna SO JAC 1:01.85 1:04.07
5 Stalker, Helen JR JAC 1:05.00 1:04.84
6 Mitchell, Cora JR JAC 1:06.11 1:07.05
=== B - Final ===
7 Heinert, Baxter SR POW 1:06.17 1:05.50
8 Ballek, Taylor SR BUF 1:08.81 1:07.22
9 Liggett, Stephanie JR POW 1:08.52 1:08.57
10 Jolley, Brianna SO WOR 1:09.00 1:08.73
11 Schamber, Brookely SR SUB 1:09.56 1:09.89
12 Wortham, Elli FR DOU 1:10.08 1:11.81
=== Preliminaries ===
13 Kauffman, Rachel FR LAN 1:10.28
14 Allen, Lydia SR POW 1:10.72
15 Gilbert, Kennadi SR KEM 1:11.80
16 Anson, Sierra SO LYM 1:12.28
17 Mika, Madeline SO RAW 1:12.88
18 Henkle, Rachel FR NEW 1:12.89
19 Nelson, Karissa JR LYM 1:13.76
20 Andrews, Sarah FR JAC 1:17.06
21 Murphy, Lilly SO SUB 1:17.31
22 McEndree, Hannah FR WOR 1:17.65
23 Sheets, Mariah SO RAW 1:18.59
Event 7 Girls 100 Yard Freestyle
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Chapin, Hannah SR BUF 54.38 53.39
2 Phelps, Kiana SO JAC 55.98 55.37
3 Krause, Kelly SR JAC 56.85 56.46
4 Pardee, Jaime JR JAC 56.84 57.00
5 Bradshaw, McCaslynn SO LYM 57.40 57.30
6 Schulthess, Katie SR KEM 57.70 58.75
=== B - Final ===
7 Snyder, Jeni SO COD 58.21 58.16
8 Smith, Elsa SO JAC 58.26 59.00
9 Schneider, Aly FR POW 59.94 59.27
10 Haase, Aana SO LAN 1:00.27 1:00.15
11 O'' Neill, Sarah Jean JR POW 59.91 1:00.20
12 Schimelpfenig, Emily SR LAN 59.99 1:01.90
=== Preliminaries ===
13 Baron, Katharine JR LAN 1:01.00
14 Bohlman, Taryn SO POW 1:01.19
15 Nielson, Destinee SR KEM 1:01.58
16 Jessen, Karsen SO SUB 1:02.85
17 Gray, Aimee FR SUB 1:03.79
18 Binning, Madelyn SR SUB 1:04.06
19 Dietrich, Elizabeth JR WOR 1:04.61
20 Shreve, Abbi SR COD 1:04.83
21 Weston, Abby FR LYM 1:04.86
22 Palmer, Brittnee SO RAW 1:05.45
23 Curren, Shaylee SO NEW 1:07.43
Event 8 Girls 500 Yard Freestyle
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Gramlich, Morgan JR LAN 5:33.98 5:27.64
2 Tracy, Amanda SO POW 5:39.65 5:31.36
3 Tepe, Rylan FR JAC 5:50.27 5:41.71
4 Russell, Saydria SO WOR 5:52.46 5:51.13
5 Joskow, Arianne SO COD 6:01.02 5:58.73
6 Robins, Morgan SR LAN 5:54.58 5:59.56
=== B - Final ===
7 Boley, Karsten SR KEM 6:04.69 6:02.39
8 Doughty, Emily FR POW 6:06.31 6:04.22
9 Gibson, Reily JR JAC 6:10.32 6:05.29
10 Nielsen, Jenny FR LAN 6:13.98 6:05.54
11 Waggener, Mikenna FR NEW 6:06.49 6:10.32
12 Rollins, Traci JR LYM 6:13.75 6:19.10
=== Preliminaries ===
13 Riddle, Hailee SO BUF 6:16.73
14 Fotheringham, Kaci SO LYM 6:17.31
15 Williams, Madison JR LAN 6:18.45
16 Cocchia, Frankie SR COD 6:25.14
17 Beale, Brianne SO JAC 6:30.13
18 Shockley, Abbie SO JAC 6:30.69
19 Allen, Lydia SR POW 6:30.91
20 Novota, Taylor FR RAW 6:40.01
Event 9 Girls 200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
School Prelims Finals
====================================================================
=== A - Final ===
1 JAC 1:43.19 1:41.47
1) Phelps, Kiana SO 2) Pardee, Jaime JR
3) Smith, Elsa SO 4) Krause, Kelly SR
2 WOR 1:49.90 1:47.97
1) Dietrich, Elizabeth JR 2) Jolley, Brianna SO
3) Russell, Saydria SO 4) Kennedy, Carolyn JR
3 KEM 1:49.44 1:48.55
1) Gilbert, Kennadi SR 2) Nielson, Destinee SR
3) Boley, Karsten SR 4) Schulthess, Katie SR
4 LAN 1:49.31 1:49.10
1) Robinson, Anna SO 2) Haase, Aana SO
3) Schimelpfenig, Emily SR 4) Robins, Morgan SR
5 RAW 1:51.22 1:49.19
1) Horn, Johanna SO 2) Mika, Madeline SO
3) Lund, Taylor SR 4) Olson, Katelyn JR
6 NEW 1:51.24 1:50.16
1) Henkle, Rachel FR 2) Waggener, Mikenna FR
3) Curren, Shaylee SO 4) Harley, Kaylee SR
=== B - Final ===
7 BUF 1:51.34 1:47.66
1) Ballek, Taylor SR 2) Thiele, Nicole SO
3) Riddle, Hailee SO 4) Chapin, Hannah SR
8 POW 1:51.47 1:50.41
1) O'' Neill, Sarah Jean JR 2) Bohlman, Taryn SO
3) Heinert, Baxter SR 4) Schneider, Aly FR
9 SUB 1:52.22 1:50.93
1) Gray, Aimee FR 2) Fear, Abigail JR
3) Jessen, Karsen SO 4) Vidal, Valerie SR
10 LYM 1:58.56 1:58.22
1) Haycock, Hadley JR 2) Weston, Abby FR
3) Cheney, Jovie SR 4) Anson, Sierra SO
11 DOU 2:12.87 2:02.73
1) Leman, Megan FR 2) Cole, Cassi FR
3) Cole, Sami SR 4) Leman, Bri FR
12 COD 2:06.73 2:07.61
1) Labazzo, Gabby JR 2) George, Brooke JR
3) Chapman, Brittany JR 4) Scott, Sam JR
Event 10 Girls 100 Yard Backstroke
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Tarver, Connor SR JAC 1:00.45 57.62
2 Ballek, Taylor SR BUF 1:03.74 1:02.63
3 Hiser, Lateesha SR DOU 1:03.32 1:03.68
4 Clancy, Hannah FR JAC 1:04.09 1:04.76
5 Flickinger, Kelly SR JAC 1:04.62 1:05.82
6 Henkle, Rachel FR NEW 1:06.01 1:06.41
=== B - Final ===
7 Heinert, Baxter SR POW 1:08.12 1:07.99
8 Snyder, Jeni SO COD 1:08.14 1:08.48
9 Blain, Ciara JR DOU 1:08.79 1:08.62
10 Garvin, Yuri JR LAN 1:09.17 1:09.19
11 Bohlman, Tristan SO POW 1:08.73 1:09.35
12 Shockley, Abbie SO JAC 1:10.64 1:10.14
=== Preliminaries ===
13 Vidal, Valerie SR SUB 1:10.66
14 Doughty, Katie FR POW 1:11.16
15 Quillen, Natalie JR POW 1:11.36
16 Legerski, McKenna FR SUB 1:11.45
17 Lund, Taylor SR RAW 1:11.46
18 Ulrich, Emilie SO LAN 1:11.61
19 Cheney, Jovie SR LYM 1:12.44
20 Fotheringham, Kaci SO LYM 1:13.17
21 Powers, Heather SR LYM 1:13.24
22 Redman, Jenna SO LAN 1:15.32
Event 11 Girls 100 Yard Breaststroke
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Legerski, Sonya JR SUB 1:13.22 1:13.16
2 Thiele, Nicole SO BUF 1:14.43 1:13.37
3 O'' Neill, Sarah Jean JR POW 1:14.66 1:13.92
4 Harley, Kaylee SR NEW 1:14.44 1:14.47
5 MacFarland, Avery SO JAC 1:14.74 1:15.01
6 Miller, Ali SR KEM 1:14.87 1:16.53
=== B - Final ===
7 Perala, Brooke FR DOU 1:15.87 1:16.09
8 Moretti, Gretchen JR POW 1:16.08 1:16.35
9 Williams, Miranda FR COD 1:16.29 1:16.40
10 Miller, Dakota SO KEM 1:16.19 1:16.41
11 Stalker, Helen JR JAC 1:17.40 1:18.23
12 Graue, Taylor JR JAC 1:17.01 1:19.45
=== Preliminaries ===
13 Schramm, Bailey SO KEM 1:17.48
14 Johnson, Madie SO WOR 1:17.86
15 Molitor, Megan FR WOR 1:19.34
16 Leman, Megan FR DOU 1:19.77
17 Mrozinsky, Rachael SR COD 1:20.07
18 Ott, Ashley SR LYM 1:20.50
19 Sheets, Mariah SO RAW 1:20.73
20 Lang, Katelyn SR POW 1:20.97
21 Brown, Katie FR POW 1:21.24
22 Robins, Morgan SR LAN 1:23.30
23 Olson, Amy FR RAW 1:23.93
24 Wright, Paige FR SUB 1:25.08
Event 12 Girls 400 Yard Freestyle Relay
====================================================================
School Prelims Finals
====================================================================
=== A - Final ===
1 JAC 3:46.72 3:42.94
1) Phelps, Kiana SO 2) Pardee, Jaime JR
3) Krause, Kelly SR 4) Tarver, Connor SR
2 LAN 3:53.77 3:55.13
1) Forton, Katie SR 2) Robinson, Anna SO
3) Haase, Aana SO 4) Gramlich, Morgan JR
3 WOR 4:02.50 4:00.50
1) Dietrich, Elizabeth JR 2) Jolley, Brianna SO
3) Russell, Saydria SO 4) Kennedy, Carolyn JR
4 KEM 4:04.35 4:02.36
1) Gilbert, Kennadi SR 2) Nielson, Destinee SR
3) Boley, Karsten SR 4) Schulthess, Katie SR
5 POW 4:02.54 4:03.08
1) Liggett, Stephanie JR 2) Bohlman, Taryn SO
3) Schneider, Aly FR 4) Tracy, Amanda SO
6 RAW 4:06.46 4:04.36
1) Lund, Taylor SR 2) Palmer, Brittnee SO
3) Mika, Madeline SO 4) Olson, Katelyn JR
=== B - Final ===
7 DOU 4:57.65 4:00.78
1) Blain, Ciara JR 2) Wortham, Elli FR
3) Perala, Brooke FR 4) Hiser, Lateesha SR
8 SUB 4:23.69 4:12.36
1) Binning, Madelyn SR 2) Legerski, McKenna FR
3) Ramsey, Fallon JR 4) Jessen, Karsen SO
9 LYM 4:18.42 4:14.57
1) Bradshaw, McCaslynn SO 2) Eyre, Kenadee SO
3) Weston, Abby FR 4) Ott, Ashley SR
10 COD 4:20.80 4:21.75
1) Joskow, Arianne SO 2) Smith, Elisha SO
3) Alexander, Cassidy SO 4) Cocchia, Frankie SR
11 BUF 4:38.04 4:32.74
1) Meacham, Gracie SR 2) Webber, Alescea SO
3) Seeman, Jennifer FR 4) Mauck, Courtney SR
=== Preliminaries ===
-- NEW DQ
1) Wood, Kelsey SO 2) Curren, Shaylee SO
3) Whitney, Jae JR 4) Coy, Courtney SR
Girls - Team Scores
Place School Points
===================================================================
1 Jackson Hole High School JAC 351.5
2 Powell High School POW 163
3 Buffalo High School BUF 134
4 Lander LAN 132.5
5 Worland High School WOR 103
6 Kemmerer HS Girls KEM 102
7 Douglas High School DOU 93
8 Lady Outlaw Swim/Dive RAW 72
9 Newcastle Dogies NEW 62
9 Cody High School Broncs COD 62
11 Sublette County Swim Team SUB 58
12 Lyman High School LYM 42
Campbell County High School Camels 11/2/2013 - 10:15 AM
2013 4A GIRLS SWIM & DIVE CHAMPIONSHIPS
AQUATIC CENTER - GILLETTE, WY 11/01/13 - 11/02/13
Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
====================================================================
School Prelims Finals
====================================================================
=== A - Final ===
1 SHE 1:52.00 1:51.36
1) Spiegelberg, Emily SR 2) Dougherty, Gretchen SR
3) Dougherty, Mackenzie SO 4) Brilz, Payton SR
2 CAM 1:55.04 1:54.55
1) Schiefelbein, Taylor FR 2) Waldum, Annie SO
3) Jewell, Emily JR 4) Riss, Sage SR
3 LAR 1:58.20 1:55.10
1) Hamilton, Hailey JR 2) Butcher, Bailey SO
3) Bienz, Sierra JR 4) Burchi, Delta JR
4 CEN 1:56.92 1:57.54
1) Summers, Katie SO 2) Thomas, Hannah SR
3) Segrave, Taylor SR 4) Leach, Jessica SR
5 KWH 1:58.66 1:57.66
1) Everard, Ana SO 2) Cady-Kimble, Shae SR
3) Jones, Iliana JR 4) Nash, Olivia FR
6 CSO 1:59.53 2:00.29
1) Martinez, Olivia SR 2) Pickard, Carissa JR
3) Austin, Donatellia SR 4) Marrill, Kymberlie JR
=== B - Final ===
7 RSP 2:02.50 2:02.18
1) Prather, Tiffany JR 2) Moran, Samantha SR
3) DeFauw, Hannah SO 4) Prather, Katelynn SR
8 EAS 2:02.41 2:02.87
1) Dye, Brittny SO 2) Schoene, Ryann SO
3) Jankovsky, Hannah FR 4) Prince, Delaney JR
9 GRV 2:05.99 2:07.83
1) Hunt, Shyana 9 2) Neumann, Dakota 10
3) Allen, Emily 11 4) Plott, Kaylee 9
10 EVN 2:08.66 2:10.24
1) Jackson, Allie FR 2) Bowns, Taylor SR
3) Ottley, Britini SR 4) Smith, Allison SR
11 NCH 2:37.41 2:35.66
1) Street, Victoria SO 2) Tobin, Brielle SO
3) Graham, Miriam SR 4) Grilli, Martina SO
=== Preliminaries ===
-- RIV DQ
1) Muehler, Kierra SO 2) Kechter, Michaela SO
3) Settlemire, Jordan JR 4) Kister, Kassi JR
Event 2 Girls 200 Yard Freestyle
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Urban, Abby JR EAS 1:55.64 1:58.17
2 Brilz, Payton SR SHE 2:00.02 2:01.18
3 Mills, Jillian SO CAM 2:04.30 2:01.49
4 Summers, Katie SO CEN 2:02.98 2:01.80
5 Carsrud, Katie SO CAM 2:04.54 2:03.84
6 Johnson, Brianda JR EAS 2:04.33 2:04.50
=== B - Final ===
7 Dohse, Shakira JR CAM 2:06.76 2:05.19
8 Peterson, Jerrica SR LAR 2:05.59 2:06.33
9 Steiger, Rachael FR CAM 2:06.43 2:06.53
10 Bienz, Sierra JR LAR 2:06.99 2:10.50
11 Brady, Justice JR EVN 2:10.38 2:10.86
12 Austin, Donatellia SR CSO 2:10.10 2:14.26
=== Preliminaries ===
13 Mavriplis, Stephanie SO LAR 2:10.81
14 Orr, Taylor 11 GRV 2:11.62
15 Thomas, Hannah SR CEN 2:11.65
16 Barker, Elizabeth 11 GRV 2:11.75
17 Settlemire, Jordan JR RIV 2:13.39
18 Hains, Shelby JR CEN 2:16.16
19 Stevens, Rachel SR SHE 2:19.96
Event 3 Girls 200 Yard IM
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Jones, Iliana JR KWH 2:11.40 2:07.62
2 Waldum, Annie SO CAM 2:16.91 2:17.26
3 Jankovsky, Halley JR EAS 2:19.72 2:20.52
4 Dougherty, Mackenzie SO SHE 2:23.14 2:22.52
5 Sall, Erica JR EAS 2:22.09 2:23.23
6 Hamilton, Hailey JR LAR 2:23.66 2:25.30
=== B - Final ===
7 Sato, Rachel SR CEN 2:23.95 2:22.21
8 Pickard, Haley SO LAR 2:23.96 2:22.49
9 Jewell, Emily JR CAM 2:24.91 2:26.17
10 Moran, Samantha SR RSP 2:26.09 2:26.56
10 Butcher, Bailey SO LAR 2:28.58 2:26.56
12 Fosnight, Laurel SR SHE 2:27.39 2:27.89
=== Preliminaries ===
13 Hinkle, Francie SO CEN 2:29.42
14 Kimery, Averyonna JR CAM 2:31.03
15 Dye, Brittny SO EAS 2:31.59
16 Brown, Alisa SR LAR 2:32.33
17 Cady-Kimble, Shae SR KWH 2:33.17
Event 4 Girls 50 Yard Freestyle
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Segrave, Taylor SR CEN 24.68 24.80
2 Pilon, Rylie FR CAM 25.29 25.12
3 Martinez, Olivia SR CSO 25.26 25.27
4 Burchi, Delta JR LAR 25.33 25.37
5 Sitz, Ashley SR EVN 25.53 25.56
6 Spiegelberg, Emily SR SHE 25.61 25.83
=== B - Final ===
7 Murphy, Darby JR CEN 26.45 26.31
8 Brown, Shelby SO LAR 26.17 26.32
9 Riss, Sage SR CAM 26.39 26.51
10 Roberts, Sunshine SO CAM 26.24 26.56
11 Carsrud, Emmalee SO CAM 26.20 26.85
12 Neumann, Dakota 10 GRV 26.60 27.41
=== Preliminaries ===
13 Beardslee, Katie SO SHE 26.66
14 Leach, Jessica SR CEN 26.82
15 Nash, Olivia FR KWH 26.95
16 Linde, Hannah FR CEN 27.17
17 Prather, Katelynn SR RSP 27.19
18 Anderson, Hailey SO LAR 27.20
19 Sims, Lexi SO EVN 27.38
20 Johnson, Alex SO LAR 27.48
21 Becker, Yandi SO KWH 27.68
22 Hunt, Shyana 9 GRV 27.71
23 Prince, Delaney JR EAS 27.90
23 Marrill, Kymberlie JR CSO 27.90
25 Herron, Paige SR KWH 27.92
26 Pickard, Carissa JR CSO 27.99
27 Smith, Allison SR EVN 28.26
28 Kechter, Michaela SO RIV 28.68
-- Smith, Jade JR KWH DQ
Event 5 Girls 1 mtr Diving
==================================================================
Name Year School Semis Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Kobbe, Ryleigh SO LAR 279.55 417.35
2 GrandPre, Peyton JR EAS 253.70 376.60
3 Bowns, Taylor SR EVN 260.75 361.95
4 Spaulding, Abbey SR CSO 256.20 360.00
5 Elbogen, Sierra JR KWH 258.50 354.95
6 O''Dell, Madison SO CAM 244.15 340.90
7 Randall, Chynna JR RSP 250.00 339.75
8 Migrants, Whitney FR SHE 262.75 337.00
9 Claflin, Tayler FR EVN 239.35 324.30
10 Danko, Keely JR CAM 236.20 318.50
11 Codr, Amber JR CSO 244.20 317.95
12 Willbanks, Kassidy JR CAM 237.15 314.50
=== Semi-Finals ===
13 Giehm, Payton SO LAR 233.95
14 Smiley, Brielle JR SHE 227.60
15 Benardis, Violet SR KWH 226.50
16 Berry, Catie SO CEN 222.65
-- VonKrosigk, Sara SO SHE
-- McCartney, Patricia SR LAR
-- Faucett, Caitlyn JR CAM
-- Becker, Mattni SR KWH
-- Henderson, Ameray FR EVN
Event 6 Girls 100 Yard Butterfly
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Jankovsky, Halley JR EAS 1:03.51 1:01.86
2 Dougherty, Gretchen SR SHE 1:01.75 1:02.21
3 Dougherty, Mackenzie SO SHE 1:04.14 1:03.39
4 DeFauw, Hannah SO RSP 1:03.70 1:03.77
5 Settlemire, Jordan JR RIV 1:03.86 1:04.44
6 Sato, Rachel SR CEN 1:04.13 1:04.94
=== B - Final ===
7 Riss, Sage SR CAM 1:04.50 1:03.09
8 Bienz, Sierra JR LAR 1:04.61 1:03.92
9 Fosnight, Laurel SR SHE 1:05.38 1:04.25
10 Schiefelbein, Taylor FR CAM 1:04.69 1:05.20
11 Jewell, Emily JR CAM 1:06.74 1:07.57
12 Austin, Donatellia SR CSO 1:07.02 1:07.68
=== Preliminaries ===
13 Hinkle, Francie SO CEN 1:07.29
14 Allen, Emily 11 GRV 1:07.69
15 Jankovsky, Hannah FR EAS 1:07.90
16 Brown, Alisa SR LAR 1:07.93
17 Robinson, Cassandra JR SHE 1:08.10
18 Gunyan, Nica JR RSP 1:09.80
19 Chambers, Abby FR KWH 1:09.98
20 Hains, Shelby JR CEN 1:10.22
21 Dye, Brittny SO EAS 1:10.55
22 Cada, Casey SO CAM 1:13.55
23 Jones, Brandi SR CEN 1:13.98
Event 7 Girls 100 Yard Freestyle
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Jones, Iliana JR KWH 53.39 52.20
2 Segrave, Taylor SR CEN 54.48 54.27
3 Pilon, Rylie FR CAM 54.56 54.99
4 Martinez, Olivia SR CSO 56.10 55.84
5 Burchi, Delta JR LAR 56.40 57.22
6 Roberts, Sunshine SO CAM 56.99 57.39
=== B - Final ===
7 Sitz, Ashley SR EVN 57.17 57.01
8 Dohse, Shakira JR CAM 58.21 57.58
9 Carsrud, Emmalee SO CAM 58.22 57.76
10 Peterson, Jerrica SR LAR 58.09 58.12
11 Beardslee, Katie SO SHE 57.66 58.29
12 Everard, Ana SO KWH 57.68 58.34
=== Preliminaries ===
13 Pickard, Haley SO LAR 58.24
14 Murphy, Darby JR CEN 58.40
15 Linde, Hannah FR CEN 58.44
16 Brown, Shelby SO LAR 58.98
17 Orr, Taylor 11 GRV 59.51
18 Barker, Elizabeth 11 GRV 1:00.18
19 Lane, Hanna FR CEN 1:00.25
20 Ottley, Britini SR EVN 1:00.55
21 Plott, Kaylee 9 GRV 1:02.44
Event 8 Girls 500 Yard Freestyle
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Carsrud, Katie SO CAM 5:30.50 5:24.96
2 Brilz, Payton SR SHE 5:28.28 5:25.13
3 Mills, Jillian SO CAM 5:26.97 5:31.66
4 DeFauw, Hannah SO RSP 5:29.16 5:33.39
5 Schoene, Ryann SO EAS 5:34.24 5:33.90
6 Johnson, Brianda JR EAS 5:42.46 5:43.46
=== B - Final ===
7 Steiger, Rachael FR CAM 5:48.14 5:48.24
8 Pooler, Brittany JR LAR 5:54.25 5:50.84
9 Brady, Justice JR EVN 5:55.28 5:52.10
10 Mavriplis, Stephanie SO LAR 5:55.35 5:58.19
11 Sims, Lexi SO EVN 6:02.65 5:58.91
12 Thomas, Hannah SR CEN 6:00.10 6:01.25
=== Preliminaries ===
13 Prather, Raeanne SO RSP 6:09.58
14 Stevens, Rachel SR SHE 6:14.82
15 Jessen, Taylor JR CAM 6:28.15
Event 9 Girls 200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
School Prelims Finals
====================================================================
=== A - Final ===
1 EAS 1:43.89 1:43.17
1) Sall, Erica JR 2) Johnson, Brianda JR
3) Jankovsky, Halley JR 4) Urban, Abby JR
2 CAM 1:43.63 1:43.18
1) Roberts, Sunshine SO 2) Jewell, Emily JR
3) Waldum, Annie SO 4) Pilon, Rylie FR
3 LAR 1:44.97 1:43.58
1) Pickard, Haley SO 2) Peterson, Jerrica SR
3) Butcher, Bailey SO 4) Burchi, Delta JR
4 CEN 1:44.79 1:44.15
1) Segrave, Taylor SR 2) Leach, Jessica SR
3) Murphy, Darby JR 4) Linde, Hannah FR
5 KWH 1:44.66 1:44.16
1) Everard, Ana SO 2) Nash, Olivia FR
3) Herron, Paige SR 4) Jones, Iliana JR
6 CSO 1:46.41 1:47.88
1) Martinez, Olivia SR 2) Pickard, Carissa JR
3) Marrill, Kymberlie JR 4) Austin, Donatellia SR
=== B - Final ===
7 SHE 1:47.65 1:46.89
1) Dougherty, Gretchen SR 2) Beardslee, Katie SO
3) Fosnight, Laurel SR 4) Dougherty, Mackenzie SO
8 EVN 1:49.70 1:47.42
1) Ottley, Britini SR 2) Sims, Lexi SO
3) Sitz, Ashley SR 4) Brady, Justice JR
9 GRV 1:49.35 1:49.83
1) Plott, Kaylee 9 2) Hunt, Shyana 9
3) Orr, Taylor 11 4) Barker, Elizabeth 11
10 RIV 1:54.67 1:55.03
1) Kechter, Michaela SO 2) Muehler, Kierra SO
3) Hutchinson, Rachel FR 4) Settlemire, Jordan JR
11 RSP 1:59.25 1:56.21
1) Prather, Tiffany JR 2) Wicks, Shayanne SO
3) Prather, Raeanne SO 4) Gunyan, Nica JR
12 NCH 2:20.68 2:10.85
1) Tobin, Brielle SO 2) Stahl, Katie SO
3) Graham, Miriam SR 4) Grilli, Martina SO
Event 10 Girls 100 Yard Backstroke
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Spiegelberg, Emily SR SHE 58.96 58.72
2 Urban, Abby JR EAS 59.83 59.78
3 Summers, Katie SO CEN 1:00.93 1:00.12
4 Schiefelbein, Taylor FR CAM 1:03.84 1:03.44
5 Sall, Erica JR EAS 1:03.80 1:04.00
6 Hunt, Shyana 9 GRV 1:04.56 1:05.86
=== B - Final ===
7 Moran, Samantha SR RSP 1:05.92 1:04.52
8 Hamilton, Hailey JR LAR 1:04.94 1:05.25
9 Everard, Ana SO KWH 1:05.86 1:07.08
10 Taylor, Zadie 12 GRV 1:05.75 1:07.69
11 Kirkpatrick, Sara JR LAR 1:07.34 1:08.28
12 Neumann, Dakota 10 GRV 1:06.92 1:08.75
=== Preliminaries ===
13 Prather, Katelynn SR RSP 1:07.45
14 Prather, Tiffany JR RSP 1:08.04
15 Anderson, Hailey SO LAR 1:08.18
16 Kimery, Averyonna JR CAM 1:10.64
17 Smith, Jade JR KWH 1:10.66
18 Jones, Brandi SR CEN 1:10.90
19 Berry, Catie SO CEN 1:10.92
20 Shippy, Madi FR CEN 1:10.99
21 Prather, Raeanne SO RSP 1:12.19
Event 11 Girls 100 Yard Breaststroke
==================================================================
Name Year School Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Waldum, Annie SO CAM 1:08.07 1:07.54
2 Dougherty, Gretchen SR SHE 1:10.23 1:09.05
3 Butcher, Bailey SO LAR 1:10.48 1:10.81
4 Pooler, Brittany JR LAR 1:12.23 1:12.91
5 Schoene, Ryann SO EAS 1:12.44 1:13.42
6 Cady-Kimble, Shae SR KWH 1:14.74 1:15.98
=== B - Final ===
7 McClure, Sydney JR CAM 1:15.26 1:15.81
8 Emery, Raien JR SHE 1:15.13 1:16.82
9 Pickard, Carissa JR CSO 1:17.13 1:17.02
10 Jankovsky, Hannah FR EAS 1:17.72 1:17.03
11 Johnson, Alex SO LAR 1:17.28 1:17.59
12 Saathoff, Emilee JR KWH 1:16.68 1:18.47
=== Preliminaries ===
13 Kechter, Michaela SO RIV 1:18.29
14 Dale, Madison LAR 1:18.32
15 Chambers, Abby FR KWH 1:18.63
16 Gunyan, Nica JR RSP 1:19.56
17 Hess, Kourtney SR CEN 1:20.67
18 Leach, Jessica SR CEN 1:21.78
Event 12 Girls 400 Yard Freestyle Relay
====================================================================
School Prelims Finals
====================================================================
=== A - Final ===
1 CAM 3:47.44 3:44.85
1) Roberts, Sunshine SO 2) Carsrud, Emmalee SO
3) Riss, Sage SR 4) Pilon, Rylie FR
2 EAS 3:51.03 3:45.06
1) Sall, Erica JR 2) Johnson, Brianda JR
3) Jankovsky, Halley JR 4) Urban, Abby JR
3 SHE 3:52.07 3:50.62
1) Brilz, Payton SR 2) Beardslee, Katie SO
3) Fosnight, Laurel SR 4) Spiegelberg, Emily SR
4 LAR 3:52.31 3:50.84
1) Pickard, Haley SO 2) Peterson, Jerrica SR
3) Bienz, Sierra JR 4) Brown, Shelby SO
5 CEN 3:56.27 3:54.98
1) Summers, Katie SO 2) Murphy, Darby JR
3) Linde, Hannah FR 4) Thomas, Hannah SR
6 RSP 4:05.02 4:05.20
1) DeFauw, Hannah SO 2) Prather, Katelynn SR
3) Gunyan, Nica JR 4) Moran, Samantha SR
=== B - Final ===
7 EVN 4:07.16 3:59.03
1) Sims, Lexi SO 2) Ottley, Britini SR
3) Sitz, Ashley SR 4) Brady, Justice JR
8 KWH 4:11.52 4:13.75
1) Nash, Olivia FR 2) Herron, Paige SR
3) Smith, Jade JR 4) Cady-Kimble, Shae SR
9 CSO 4:26.72 4:17.17
1) Aghbashian, Sophia JR 2) Spaulding, Jurnee FR
3) Santos, Arianna JR 4) Marrill, Kymberlie JR
10 RIV 4:34.38 4:31.33
1) Kister, Kassi JR 2) Kusel, Emily FR
3) Thomas, Riley FR 4) Hutchinson, Rachel FR
11 NCH 4:57.47 5:00.09
1) Tobin, Brielle SO 2) Street, Victoria SO
3) Graham, Miriam SR 4) Stahl, Katie SO
=== Preliminaries ===
-- GRV DQ
Girls - Team Scores
Place School Points
===================================================================
1 Campbell County High School CAM 280
2 Cheyenne East High School EAS 199
3 Sheridan High School SHE 187
4 Laramie High School Swim/Dive LAR 184.5
5 Cheyenne Central High School CEN 140
6 Kelly Walsh High School KWH 107
7 Cheyenne South Bison CSO 86
8 Rock Springs High School RSP 74.5
9 Evanston High School EVN 71
10 Green River GRV 30
11 Riverton High School RIV 22
12 Natrona County High School NCH 10