11/18/2012 - 11/18/2012
Minneapolis, USA
2012 MSHSL Girls AA Swim & Dive Championships - 11/15/2012 to 11/17/2012
Final Results
Class AA
NOTE: After team awards were announced in which Minnetonka was awarded the team
championship, meet officials discovered that several rules were violated
involving relay team entries by the Minnetonka coaches. The violations led
to Minnetonka?s disqualification in all three relays in the meet. The
disqualifications changed the scoring and dropped Minnetonka to fourth place.
The revised team rankings appear below.
STATE MEET ALL-TIME RECORDS WERE SET IN THE 200-YARD MEDLEY RELAY & 500-YARD FREESTYLE
Final Team Rankings
1. Edina 228 2. Wayzata 222
3. Eden Prairie 220 4. Minnetonka 200.5
5. Chanhassen 173 6. Stillwater Area 172
7. Armstrong 122.5 8. Burnsville 105
9. Rochester John Marshall 83 10. Lakeville North 80
11. Elk River 72 12. Centennial 67
13. Rosemount 64 14. Maple Grove 56
15. St. Michael - Albertville 50 16. Rochester Mayo 48
17. Woodbury 46 18. Lakeville South 40
19. Farmington 31 20. Hastings 30
21. Moorhead 24 22. Eastview 22
23. Mounds View 19 24. Osseo 16
25. Prior Lake 15 26. Hopkins 14
27. Eagan 11 27. East Ridge High School 11
29. Buffalo 10 30. Brainerd 7
31. Cretin-Derham Hall 6 32. Rochester Century 5
32. Winona 5 32. Apple Valley 5
Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
MN All-Time: ! 1:44.80 11/20/2010 Eden Prairie, Eden Prairie
K Bootsma, R Bootsma, S Coolidge, E Suek
MN Class AA: $ 1:44.80 11/20/2010 Eden Prairie, Eden Prairie
K Bootsma, R Bootsma, S Coolidge, E Suek
Nat''l: 1:40.73 5/21/2011 Concord, CA
M White, A Gargalikis, C Ray, C Chenault
1:46.54 AAA
1:48.60 AAC
School Prelims Finals
===============================================================================
Championship Final
1 Edina 1:46.01 1:43.97!AAA
1) Eden, Madeleine 12 2) Anderson, Olivia 10
3) Laedtke, Heather 12 4) Wittmer, Rachel 8
26.88 28.19 26.05 22.85
2 Wayzata 1:45.28 1:44.47!AAA
1) Paulson, Emma 12 2) Preiss, Madison 9
3) Merriam, Mackenzie 12 4) Petty, Anna 9
26.38 29.06 25.65 23.38
3 Chanhassen 1:45.42 1:44.87 AAA
1) Dahlgren, Kylie 10 2) Grobe, Bridgette 11
3) Avestruz, Zoe 10 4) Grobe, Kaia 10
27.69 30.40 24.10 22.68
4 Eden Prairie 1:46.97 1:46.83 AAC
1) Baker, Rachel 11 2) Russoniello, Erin 10
3) Thorne, Bre 9 4) Coolidge, Sarah 10
27.44 30.52 24.84 24.03
5 Stillwater Area 1:47.77 1:47.33 AAC
1) Rutscher, Claire 12 2) Bisch, Sophia 10
3) Erf, Kristin 11 4) Knaak, Mary 11
27.06 29.77 25.74 24.76
6 Burnsville 1:49.26 1:47.82 AAC
1) Le, Angela 9 2) Christopherson, Sidney 9
3) Elling, Anna 12 4) Dobrzynski, Alexis 11
26.91 31.49 25.46 23.96
7 Centennial 1:49.38 1:50.56
1) Udean, Alyssa 12 2) Chapman, Tara 9
3) Udean, Anna 10 4) Chapman, Kaila 12
28.17 30.12 26.97 25.30
-- Minnetonka 1:49.02 DQ
1) Schilling, Amelia 12 2) Smith, Mackenzie 12
3) Ostergren, Cecilia 9 4) Kane, Liz 12
27.02 30.10 25.84 23.84
Consolation Final
9 Rochester John Marshall 1:49.58 1:48.11 AAC
1) Bass, Taylor 11 2) Kalwasinski, Lauren 12
3) Schumacher, Allison 12 4) Becker, Anna 11
26.92 30.82 25.08 25.29
10 Elk River 1:49.53 1:49.06
1) Johnson, Emma 8 2) Schwab, Allison 12
3) Grunewald, Courtney 12 4) Odegard, Taylor 10
29.12 30.48 25.50 23.96
11 Hastings 1:49.96 1:49.39
1) Kari, Brina 10 2) Reilly, Kate 12
3) Leonard, Kelly 8 4) Smith, Allissa 9
27.21 30.50 27.35 24.33
12 Lakeville North 1:50.34 1:50.22
1) Wahlstrom, Zoya 11 2) Bodnaruk, Alena 11
3) Kleiner, Erin 12 4) Spencer, Emily 10
27.72 31.15 26.19 25.16
13 Prior Lake 1:50.16 1:50.41
1) Heskin, Sarah 12 2) Lawman, Grace 11
3) Harris, Lauren 9 4) Banasikowski, Monica 11
28.32 31.11 26.17 24.81
14 Lakeville South 1:49.99 1:50.46
1) Perko, Taylor 10 2) Alexander, Brianna 9
3) Bougie, Shea 9 4) Schrock, Carrie 12
28.92 30.33 26.94 24.27
15 Mounds View 1:50.49 1:51.37
1) Curphy, McLaren 9 2) Loewen, Maya 10
3) Nelson, Sara 10 4) Lamere, Maggie 11
28.06 31.12 27.42 24.77
16 St. Michael - Albertville 1:50.69 1:55.89
1) Schmitz, Katie 12 2) Roberts, Carly 9
3) Pehrson, Taylor 10 4) Heil, Lexi 10
30.03 31.92 28.20 25.74
Event 2 Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
MN All-Time: ! 1:47.86 11/22/2008 Kiera Janzen, Cretin DH
MN Class AA: $ 1:47.86 11/22/2008 Kiera Janzen, Cretin-DH
Nat''l: 1:42.81 11/20/2008 Dagny Knutson, Minot, ND
1:49.67 AAA
1:51.57 AAC
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
Championship Final
1 Schilling, Amelia 12 Minnetonka 1:50.60 1:48.61 AAA
25.93 27.49 27.71 27.48
2 Evensen, Courtney 10 Armstrong 1:49.95 1:48.88 AAA
25.82 27.59 27.86 27.61
3 Wyer, Isabel 11 Minnetonka 1:50.59 1:49.80 AAC
25.75 27.83 27.54 28.68
4 Elling, Anna 12 Burnsville 1:51.09 1:49.83 AAC
25.64 27.65 28.35 28.19
5 Zubar, Kira 11 Eden Prairie 1:51.45 1:49.84 AAC
25.46 27.65 28.51 28.22
6 Wenman, Megan 9 Rosemount 1:50.30 1:50.78 AAC
25.98 27.56 28.23 29.01
7 Wittmer, Emma 10 Edina 1:52.41 1:50.82 AAC
25.85 27.60 28.52 28.85
8 Burgess, Kylie 11 Stillwater 1:52.44 1:52.80
26.09 28.37 29.10 29.24
Consolation Final
9 Campeau, Michelle 10 Rochester Mayo 1:53.21 1:54.14
26.11 28.83 29.61 29.59
10 Ruehle, Emma 9 Armstrong 1:55.89 1:55.73
26.61 29.03 29.79 30.30
10 Ambrosen, Delaney 10 Minnetonka 1:56.41 1:55.73
26.64 29.09 29.99 30.01
12 Bodnaruk, Julia 12 Lakeville No 1:54.13 1:55.89
27.14 29.20 29.97 29.58
13 Smith, Brenna 10 Lakeville No 1:55.88 1:57.12
27.59 29.32 30.23 29.98
14 Emery, Madison 10 Roch JohnMarsh 1:55.68 1:57.25
27.45 29.69 30.12 29.99
15 Holmes, Shelby 11 Chanhassen 1:56.31 1:57.45
27.28 29.70 30.46 30.01
16 Ryan, Fallon 10 Brainerd 1:55.93 1:58.40
26.83 29.79 31.00 30.78
Event 3 Girls 200 Yard IM
===============================================================================
MN All-Time: ! 2:01.38 11/19/2010 Abby Duncan, Champlin Park
MN Class AA: $ 2:01.38 11/19/2010 Abby Duncan, Champlin Park
Nat''l: 1:53.82 11/13/2009 Dagny Knutson, Minot, ND
2:03.36 AAA
2:05.51 AAC
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
Championship Final
1 Roberts, Kasey 11 St.Michael/Albt 2:04.94 2:02.63 AAA
27.18 30.86 35.88 28.71
2 Suek, Ellie 12 Eden Prairie 2:05.86 2:03.15 AAA
26.41 30.23 37.39 29.12
3 Bisch, Sophia 10 Stillwater 2:04.86 2:04.29 AAC
27.01 31.62 35.93 29.73
4 O''Reilly, Kaitlyn 11 Farmington 2:05.14 2:04.66 AAC
27.64 30.84 36.26 29.92
5 Laedtke, Heather 12 Edina 2:05.96 2:05.45 AAC
6 Alexander, Brianna 9 Lakeville So 2:06.00 2:05.75
28.34 31.39 36.46 29.56
7 Grunewald, Courtney 12 Elk River 2:05.74 2:05.78
26.85 31.12 38.20 29.61
8 Chapman, Tara 9 Centennial 2:05.40 2:06.00
27.98 32.01 36.13 29.88
Consolation Final
9 Preiss, Madison 9 Wayzata 2:06.87 2:05.28 AAC
27.91 32.18 35.65 29.54
10 Cook, Olivia 10 Rochester Mayo 2:07.62 2:07.10
26.30 32.03 38.78 29.99
11 Dahlgren, Kylie 10 Chanhassen 2:07.47 2:07.24
28.06 31.22 38.07 29.89
12 McDonald, Delaney 12 Apple Valley 2:07.01 2:07.86
27.24 32.29 37.60 30.73
13 Bass, Taylor 11 Roch JohnMarsh 2:08.82 2:08.26
27.86 31.13 39.37 29.90
14 Bodnaruk, Alena 11 Lakeville No 2:08.66 2:08.64
28.22 32.06 38.14 30.22
15 Bullinger, Rae 11 Hopkins 2:08.70 2:09.11
28.17 33.95 35.93 31.06
16 Bougie, Shea 9 Lakeville So 2:09.20 2:09.86
27.96 32.58 38.54 30.78
Event 4 Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
MN All-Time: ! 22.73 11/22/2008 Hannah Bowen, Stillwater
MN Class AA: $ 22.73 11/22/2008 Hannah Bowen, Stillwater
Nat''l: 22.04 11/22/2002 Kara Lynn Joyce, Ann Arbor, MI
23.47 AAA
23.85 AAC
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
Championship Final
1 Grobe, Kaia 10 Chanhassen 23.33 23.06 AAA
2 Kane, Carolyn 12 Minnetonka 23.69 23.33 AAA
3 Paulson, Emma 12 Wayzata 23.40 23.56 AAC
4 Wittmer, Rachel 8 Edina 23.64 23.59 AAC
5 Schumacher, Allison 12 Roch JohnMarsh 23.89 23.67 AAC
6 Reilly, Kate 12 Hastings 24.00 23.81 AAC
7 Petty, Anna 9 Wayzata 23.99 23.84 AAC
8 Donlin, Colleen 9 Wayzata 24.10 23.89
Consolation Final
9 Mayer, Mikayla 12 Woodbury 24.22 23.94
10 Saddler, Abby 11 Minnetonka 24.44 24.19
11 Baratz, Hannah 10 Rochester Mayo 24.17 24.20
12 Devore, Emily 12 Buffalo 24.17 24.25
13 Dobrzynski, Alexis 11 Burnsville 24.10 24.32
14 Whiting, Mary 9 Osseo/MCA 24.29 24.39
15 Schwab, Allison 12 Elk River 24.55 24.70
16 Kane, Liz 12 Minnetonka 24.36 24.73
Event 5 Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
MN All-Time: ! 507.00 11/15/1997 Jaime Sanger, Wayzata
MN Class AA: $ 507.00 11/15/1997 Jaime Sanger, Wayzata
Name Year School Semis Finals
===============================================================================
Finals
1 Tenenbaum, Lexi 12 Maple Grove 312.95 448.35
2 Almog, Yasmeen 12 Edina 297.05 439.20
3 Fontaine, Nicole 10 Wayzata 296.00 417.75
4 Kuether, Kiley 11 Mounds View 283.40 391.30
5 Fontaine, Brooke 10 Wayzata 248.90 368.20
6 Puglisi, Lauren 12 Woodbury 279.90 366.75
7 Engel, Morgan 11 Minnetonka 254.40 364.60
8 Click, Liz 10 Stillwater 244.60 351.90
9 Metz, Jessie 11 St.Michael/Albt 251.95 351.50
10 Wollman, Val 10 Wayzata 256.55 343.05
11 Etterman, Beth 11 Brainerd 241.60 340.80
12 Franzwa, Crystal 12 Winona 249.20 339.40
13 Jacobs, Andrianna 9 Roch Century 249.80 338.15
14 Gosen, Hannah 9 Minnetonka 248.85 330.35
15 Murray, Sawyer 11 Rosemount 239.10 318.75
16 Clinton, Annika 10 Minnetonka 242.10 314.05
Event 6 Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
MN All-Time: ! 52.41 11/17/2012 Danielle Nack, Mankato West
MN Class AA: $ 52.73 11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie
Nat''l: 51.92 5/20/2011 Jasmine Torsky, Palo Alto, CA
55.39 AAA
56.52 AAC
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
Championship Final
1 Avestruz, Zoe 10 Chanhassen 55.02 54.30 AAA
24.97 29.33
2 Thorne, Bre 9 Eden Prairie 55.54 54.73 AAA
25.42 29.31
3 Grunewald, Courtney 12 Elk River 55.95 55.38 AAA
25.98 29.40
4 Wahlstrom, Zoya 11 Lakeville No 56.51 55.77 AAC
26.30 29.47
5 Le, Angela 9 Burnsville 56.10 56.30 AAC
26.29 30.01
6 Schumacher, Allison 12 Roch JohnMarsh 57.17 56.67
26.47 30.20
7 Cook, Olivia 10 Rochester Mayo 56.20 56.99
26.17 30.82
8 Eden, Madeleine 12 Edina 56.90 57.32
Consolation Final
9 Ostergren, Cecilia 9 Minnetonka 58.30 57.74
26.69 31.05
10 Ubel, Meredith 11 East Ridge 58.33 57.87
26.88 30.99
11 Erf, Kristin 11 Stillwater 57.99 57.94
27.13 30.81
12 Coolidge, Sarah 10 Eden Prairie 58.49 58.05
27.07 30.98
13 Merriam, Mackenzie 12 Wayzata 57.38 58.19
27.21 30.98
14 Smith, Allissa 9 Hastings 58.64 58.34
15 Levy, Sophie 9 Minnetonka 58.32 58.70
28.18 30.52
16 Spinner, Alexandra 9 Prior Lake 59.02 59.12
27.53 31.59
Event 7 Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
MN All-Time: ! 49.78 11/22/2008 Hannah Bowen, Stillwater
MN Class AA: $ 49.78 11/22/2008 Hannah Bowen, Stillwater
Nat''l: 48.15 11/13/2009 Dagny Knutson, Minot, ND
50.91 AAA
51.67 AAC
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
Championship Final
1 Grobe, Kaia 10 Chanhassen 50.41 49.97 AAA
23.75 26.22
2 Wenman, Megan 9 Rosemount 51.30 51.07 AAC
24.60 26.47
3 Wyer, Isabel 11 Minnetonka 51.64 51.29 AAC
24.69 26.60
4 Kane, Carolyn 12 Minnetonka 51.55 51.30 AAC
24.57 26.73
5 Wittmer, Rachel 8 Edina 52.08 52.05
25.04 27.01
6 Whiting, Mary 9 Osseo/MCA 52.02 52.15
7 Evensen, Brooke 12 Armstrong 51.89 52.19
24.91 27.28
8 Petty, Anna 9 Wayzata 51.88 52.52
25.04 27.48
Consolation Final
9 Buck, Erin 10 Maple Grove 52.11 51.90
25.20 26.70
10 Mayer, Mikayla 12 Woodbury 52.76 52.13
25.11 27.02
11 Rutscher, Claire 12 Stillwater 53.06 52.91
25.37 27.54
12 Devore, Emily 12 Buffalo 53.15 53.22
25.42 27.80
13 Baratz, Hannah 10 Rochester Mayo 53.24 53.25
14 Saddler, Abby 11 Minnetonka 53.30 53.49
25.67 27.82
15 Reilly, Kate 12 Hastings 52.89 53.66
25.76 27.90
16 Bodnaruk, Julia 12 Lakeville No 53.16 53.76
26.01 27.75
Event 8 Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
MN All-Time: ! 4:50.55 11/21/2008 Kiera Janzen, Cretin DH
MN Class AA: $ 4:50.55 11/21/2008 Kiera Janzen, Cretin-DH
Nat''l: 4:34.78 11/20/2008 Dagny Knutson, Minot, ND
4:52.74 AAA
4:57.96 AAC
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
Championship Final
1 Schilling, Amelia 12 Minnetonka 4:53.08 4:48.96!AAA
26.99 28.57 28.92 29.06 29.15 29.18 29.23 29.67
29.58 28.61
2 Zubar, Kira 11 Eden Prairie 4:59.22 4:53.10 AAC
26.62 28.71 29.07 29.48 29.51 29.85 30.00 30.29
30.23 29.34
3 Evensen, Courtney 10 Armstrong 4:58.04 4:56.32 AAC
26.81 28.95 29.69 29.70 29.94 30.32 30.22 30.55
30.46 29.68
4 Burgess, Kylie 11 Stillwater 5:00.57 4:58.40
27.01 29.17 29.97 30.14 30.03 30.16 30.53 30.63
30.77 29.99
5 Elling, Anna 12 Burnsville 4:58.80 5:01.15
26.79 28.98 29.54 30.10 30.12 30.98 31.22 31.46
31.55 30.41
6 Suek, Ellie 12 Eden Prairie 4:58.13 5:03.27
26.64 29.14 30.00 30.59 30.77 30.82 31.23 31.53
31.79 30.76
7 Alexander, Brianna 9 Lakeville So 5:04.63 5:05.31
27.40 29.91 30.77 31.31 31.42 31.23 31.19 31.04
31.27 29.77
8 Dahlgren, Kylie 10 Chanhassen 5:04.51 5:08.50
28.04 30.37 30.78 30.99 31.20 31.43 31.72 31.40
31.36 31.21
Consolation Final
9 Wittmer, Emma 10 Edina 5:05.01 5:03.66
31.00 30.97 31.11 31.31 31.36
31.15 30.02
10 Knaak, Mary 11 Stillwater 5:05.62 5:03.84
26.98 29.27 30.43 30.96 31.20 31.39 31.42 31.38
30.98 29.83
11 Udean, Alyssa 12 Centennial 5:09.67 5:06.98
27.70 30.29 30.77 31.04 31.34 31.64 31.67 31.53
31.60 29.40
12 Emery, Madison 10 Roch JohnMarsh 5:06.58 5:07.26
28.00 30.34 30.93 31.43 31.46 31.58 31.47 31.37
30.93 29.75
13 Bodnaruk, Alena 11 Lakeville No 5:06.54 5:07.33
27.76 29.81 30.04 30.87 31.06 31.49 31.72 31.83
31.85 30.90
14 Ruehle, Emma 9 Armstrong 5:07.23 5:07.41
27.60 30.57 30.86 31.05 30.89 31.59 31.57 31.51
31.52 30.25
15 Ambrosen, Delaney 10 Minnetonka 5:10.41 5:11.73
31.62 31.84 31.75 32.04 31.98
31.76 31.25
16 Mehta, Anila 11 Roch Century 5:10.56 5:15.75
28.85 30.91 31.24 31.65 32.35 32.50 32.55 32.27
31.91 31.52
Event 9 Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
MN All-Time: ! 1:34.40 11/19/2011 Edina, Edina
O Anderson, E Wittmer, M Campbell, N Larson
MN Class AA: $ 1:34.40 11/19/2011 Edina, Edina
O Anderson, E Wittmer, M Campbell, N Larson
Nat''l: 1:32.75 2/14/2009 Carmel High School
M Detro, J Hammes, L Mason, T Regan
1:36.77 AAA
1:38.33 AAC
School Prelims Finals
===============================================================================
Championship Final
1 Eden Prairie 1:37.49 1:35.65 AAA
1) Coolidge, Sarah 10 2) Albanese, Marla 10
3) Suek, Ellie 12 4) Zubar, Kira 11
24.26 24.12 23.64 23.63
2 Edina 1:38.17 1:36.07 AAA
1) Wittmer, Rachel 8 2) Wittmer, Emma 10
3) Anderson, Olivia 10 4) Anderson, Amelia 10
24.26 23.38 24.14 24.29
3 Armstrong 1:36.59 1:36.54 AAA
1) Evensen, Brooke 12 2) Peterson, Rachael 10
3) Ruehle, Emma 9 4) Evensen, Courtney 10
24.11 24.62 24.67 23.14
4 Elk River 1:38.11 1:36.61 AAA
1) Grunewald, Courtney 12 2) Odegard, Taylor 10
3) Hendricks, Samantha 10 4) Schwab, Allison 12
23.91 24.36 24.64 23.70
5 Wayzata 1:38.41 1:37.27 AAC
1) Donlin, Colleen 9 2) North, Madeleine 12
3) Olson, Kirsten 12 4) Preiss, Madison 9
24.03 24.76 24.54 23.94
6 Moorhead 1:38.85 1:38.93
1) Gerdes, Abbie 12 2) Arends, Kenya 9
3) Frohberg, Sophia 9 4) Frohberg, Ellyn 10
25.11 24.49 24.34 24.99
7 Eastview 1:38.95 1:39.08
1) Johnson, Evelyn 11 2) Podratz, Kristin 12
3) Webster, Margaret 10 4) Deinhammer, Kelsey 12
24.98 24.55 24.81 24.74
-- Minnetonka 1:37.17 DQ
1) Kane, Carolyn 12 2) Levy, Sophie 9
3) Busch, Kate 10 4) Wyer, Isabel 11
23.89 24.21 24.06 23.50
Consolation Final
9 Rosemount 1:39.00 1:38.44
1) Wenman, Megan 9 2) Johnston, Olivia 10
3) Garrity, Katie 4) Herron, Grace 10
24.05 25.00 24.81 24.58
10 Lakeville North 1:39.21 1:38.64
1) Kleiner, Erin 12 2) Smith, Brenna 10
3) Spencer, Emily 10 4) Bodnaruk, Julia 12
24.78 24.77 24.59 24.50
11 Woodbury 1:38.98 1:38.65
1) Mayer, Mikayla 12 2) Sortland, Ana 10
3) Rizzo, Marina 12 4) Swanson, Kristina 11
24.08 24.78 25.14 24.65
12 Centennial 1:39.60 1:38.70
1) Chapman, Kaila 12 2) Udean, Alyssa 12
3) Udean, Anna 10 4) Chapman, Tara 9
25.40 24.30 24.75 24.25
13 Stillwater Area 1:39.16 1:39.16
1) Burgess, Kylie 11 2) Knaak, Mary 11
3) Vang, Tiffany 11 4) Erf, Kristin 11
25.23 24.62 25.16 24.15
14 Rochester John Marshall 1:39.23 1:39.74
1) Kalwasinski, Lauren 12 2) Emery, Taylor 11
3) Emery, Madison 10 4) Schumacher, Allison 12
25.32 25.16 25.72 23.54
15 Farmington 1:39.25 1:39.96
1) Ellis, Robin 12 2) Sundet, Ellie 10
3) Ruzicka, Cora 11 4) Kracke, Kirsten 10
25.55 25.31 24.92 24.18
16 St. Michael - Albertville 1:40.12 1:40.18
1) Roberts, Carly 9 2) Heil, Lexi 10
3) Pehrson, Taylor 10 4) Roberts, Kasey 11
25.61 25.03 25.47 24.07
Event 10 Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
MN All-Time: ! 51.53 11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie
MN Class AA: $ 51.53 11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie
Nat''l: 51.53 11/20/2010 Rachel Bootsma, Eden Prairie
55.76 AAA
56.94 AAC
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
Championship Final
1 Avestruz, Zoe 10 Chanhassen 54.08 53.50 AAA
25.85 27.65
2 Thorne, Bre 9 Eden Prairie 56.31 56.06 AAC
27.44 28.62
3 Paulson, Emma 12 Wayzata 56.06 56.36 AAC
27.26 29.10
4 Buck, Erin 10 Maple Grove 56.73 56.60 AAC
27.67 28.93
5 Le, Angela 9 Burnsville 57.47 57.08
27.47 29.61
6 Rutscher, Claire 12 Stillwater 57.61 57.32
27.72 29.60
7 O''Reilly, Kaitlyn 11 Farmington 57.57 57.88
28.34 29.54
8 Kalwasinski, Lauren 12 Roch JohnMarsh 57.61 58.60
28.20 30.40
Consolation Final
9 Coolidge, Sarah 10 Eden Prairie 57.84 56.91 AAC
27.68 29.23
10 Bass, Taylor 11 Roch JohnMarsh 57.81 57.20
27.88 29.32
11 Evensen, Brooke 12 Armstrong 57.74 58.08
28.65 29.43
12 Remer, Elizabeth 10 Minnetonka 58.64 58.35
28.51 29.84
13 Kane, Liz 12 Minnetonka 58.58 58.82
28.67 30.15
14 Kunze, Abby 9 Stillwater 58.78 58.83
28.60 30.23
15 Moreton, Kate 11 Edina 58.90 59.44
29.04 30.40
-- Baker, Rachel 11 Eden Prairie 57.75 DQ
28.11 30.23
Event 11 Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
MN All-Time: ! 1:00.16 11/17/2012 Lindsey Horejsi, Albert Lea
MN Class AA: $ 1:01.08 11/19/2010 Abby Duncan, Champlin Park
Nat''l: 58.75 5/15/2009 Kasey Carlson, Las Lomas, CA
1:03.94 AAA
1:05.20 AAC
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
Championship Final
1 Anderson, Olivia 10 Edina 1:02.77 1:02.96 AAA
29.25 33.71
2 Roberts, Kasey 11 St.Michael/Albt 1:04.83 1:03.69 AAA
29.89 33.80
3 Chapman, Tara 9 Centennial 1:03.99 1:03.73 AAA
30.09 33.64
4 Preiss, Madison 9 Wayzata 1:04.29 1:03.80 AAA
30.84 32.96
5 Laedtke, Heather 12 Edina 1:04.72 1:04.09 AAC
29.97 34.12
6 Bisch, Sophia 10 Stillwater 1:04.33 1:04.59 AAC
30.51 34.08
7 Bullinger, Rae 11 Hopkins 1:04.11 1:04.94 AAC
30.41 34.53
8 Stevens, Nicole 12 Eagan 1:05.08 1:05.59
31.06 34.53
Consolation Final
9 Erf, Kristin 11 Stillwater 1:05.11 1:05.43
31.16 34.27
10 Justinak, Anna 9 Minnetonka 1:06.56 1:06.35
31.37 34.98
11 Kustritz, KT 9 Cre-Der Hall 1:06.06 1:06.54
32.09 34.45
12 Sortland, Ana 10 Woodbury 1:05.59 1:06.55
31.44 35.11
13 Novak, Jennie 8 Eden Prairie 1:07.27 1:06.71
31.67 35.04
14 Russoniello, Erin 10 Eden Prairie 1:07.28 1:07.39
31.10 36.29
15 Grobe, Bridgette 11 Chanhassen 1:07.06 1:07.61
30.89 36.72
16 Marquette, Alyssa 8 Wayzata 1:07.35 1:07.95
31.30 36.65
Event 12 Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
MN All-Time: ! 3:26.09 11/22/2008 Stillwater
K Anderson, J Bowen, B Galenti, H Bowen
MN Class AA: $ 3:26.09 11/22/2008 Stillwater
K Anderson, J Bowen, B Galenti, H Bowen
Nat''l: 3:22.85 3/19/2011 Hersey, PA
S Surfas, M Raab, Y Nakano, K Miller
3:30.14 AAA
3:33.53 AAC
School Prelims Finals
===============================================================================
Championship Final
1 Chanhassen 3:27.53 3:26.23 AAA
1) Grobe, Kaia 10 2) Holmes, Shelby 11
3) Dahlgren, Kylie 10 4) Avestruz, Zoe 10
23.66 49.91 25.47 53.51 25.08 52.90 23.55 49.91
2 Eden Prairie 3:32.25 3:27.83 AAA
1) Suek, Ellie 12 2) Zubar, Kira 11
3) Thorne, Bre 9 4) Albanese, Marla 10
24.98 52.29 24.62 51.19 24.78 51.56 24.93 52.79
3 Armstrong 3:30.82 3:28.69 AAA
1) Evensen, Courtney 10 2) Peterson, Rachael 10
3) Ruehle, Emma 9 4) Evensen, Brooke 12
24.90 51.25 25.12 53.08 25.28 52.89 24.42 51.47
4 Wayzata 3:30.48 3:30.40 AAC
1) Petty, Anna 9 2) Tu, Zoe 11
3) Olson, Kirsten 12 4) Paulson, Emma 12
24.90 52.50 25.60 53.67 25.23 53.28 23.91 50.95
5 Edina 3:32.92 3:32.20 AAC
1) Eden, Madeleine 12 2) Moreton, Kate 11
3) Taylor, Gracie 8 4) Wittmer, Emma 10
25.60 53.25 26.35 54.57 24.98 53.22 24.44 51.16
6 Stillwater Area 3:33.12 3:32.73 AAC
1) Bisch, Sophia 10 2) Burgess, Kylie 11
3) Knaak, Mary 11 4) Rutscher, Claire 12
25.63 53.33 25.57 53.22 25.65 53.72 25.25 52.46
7 Lakeville North 3:33.72 3:32.84 AAC
1) Bodnaruk, Julia 12 2) Smith, Brenna 10
3) Bodnaruk, Alena 11 4) Wahlstrom, Zoya 11
26.20 53.95 25.49 52.76 25.69 53.98 24.78 52.15
-- Minnetonka 3:30.75 DQ
1) Saddler, Abby 11 2) Walor, Tru 9
3) Schilling, Amelia 12 4) Wyer, Isabel 11
24.58 51.52 25.08 53.23 24.30 50.86 23.96 50.46
Consolation Final
9 Burnsville 3:35.06 3:33.03 AAC
1) Elling, Anna 12 2) Dobrzynski, Alexis 11
3) Christopherson, Sidney 9 4) Le, Angela 9
24.44 51.34 25.83 54.77 26.30 55.03 24.84 51.89
10 Rosemount 3:36.41 3:33.18 AAC
1) Herron, Grace 10 2) Tolan, Claire 12
3) Garrity, Katie 4) Wenman, Megan 9
26.30 54.84 25.53 53.90 25.58 53.92 24.18 50.52
11 Maple Grove 3:34.46 3:33.86
1) Buck, Erin 10 2) Rudin, Kristina 11
3) Soller, Brooke 12 4) Hebzynski, Molly 11
25.44 52.40 25.08 53.00 26.63 55.94 24.81 52.52
12 Rochester Mayo 3:38.05 3:35.48
1) Baratz, Hannah 10 2) Chen, Shavonne 10
3) Cook, Olivia 10 4) Campeau, Michelle 10
25.19 53.05 26.27 55.61 25.07 53.43 25.41 53.39
13 Lakeville South 3:37.73 3:37.53
1) Bougie, Shea 9 2) Schrock, Carrie 12
3) Johnson, Jacqueline 11 4) Alexander, Brianna 9
25.73 54.00 25.19 53.73 26.12 56.37 25.43 53.43
14 Prior Lake 3:39.12 3:39.53
1) Lair, Kendra 10 2) Harris, Lauren 9
3) Banasikowski, Monica 11 4) Heskin, Sarah 12
26.42 54.85 25.47 53.75 25.85 54.72 26.27 56.21
15 East Ridge High School 3:39.63 3:39.87
1) Peters, Maddy 11 2) Lewis, Lindsey 11
3) Johnson, Taylor 11 4) Ubel, Meredith 11
27.03 55.97 26.54 55.83 26.28 55.41 24.68 52.66
16 Rochester John Marshall 3:39.70 3:40.44
1) Bass, Taylor 11 2) Emery, Taylor 11
3) Becker, Anna 11 4) Emery, Madison 10
26.34 54.49 26.35 55.42 26.37 55.36 26.71 55.17