SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!

2018 Speedo Sectionals Long Course Iowa City, Day Three Finals - Meet Results


7/21/2018 - 7/21/2018   Iowa City, IA
University of Iowa Aquatic Center - Site License 
 2018 Speedo Sectionals at Iowa City, IA, Sanction #: IA-18-65/IA-18-66TT  
                          University of Iowa CRWC                          
 
 Event 17  Women 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
  Pool Record: P 2:13.31  7/21/2018 Sophia L Sorenson, Ames Cyclone Aqu
  Meet Record: M 2:11.74  7/21/2017 Jessica Unicomb, Wisconsin Aquati
                 2:15.59  NATL Nationals
                 2:18.29  JNAT Junior Nationals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Sorenson, Sophi  18 Ames Cyclone Aqu  2:13.31    2:15.30         20  
                 30.86      1:04.06 (33.20)
        1:39.52 (35.46)     2:15.30 (35.78)
  2 Guyett, Audrey   19 Saint Charles Aq  2:19.19    2:16.71         17  
                 32.11      1:06.59 (34.48)
        1:41.81 (35.22)     2:16.71 (34.90)
  3 Schoof, Kaylyn   16 Elmbrook Swim Cl  2:20.06    2:18.12         16  
                 32.44      1:07.53 (35.09)
        1:42.59 (35.06)     2:18.12 (35.53)
  4 Nelson, Alexand  19 Kentucky Aquatic  2:18.29    2:18.37         15  
                 32.20      1:06.47 (34.27)
        1:42.07 (35.60)     2:18.37 (36.30)
  5 Kolar, Jamie S   19 West Swim Club-I  2:21.17    2:19.12         14  
                 32.93      1:07.86 (34.93)
        1:43.76 (35.90)     2:19.12 (35.36)
  6 Hogg, Molly M    19 Aberdeen Swim Cl  2:21.21    2:21.42         13  
                 32.19      1:07.38 (35.19)
        1:43.92 (36.54)     2:21.42 (37.50)
  7 Tavierne, Anne   17 Saint Charles Aq  2:20.92    2:21.55         12  
                 33.17      1:08.58 (35.41)
        1:44.85 (36.27)     2:21.55 (36.70)
  8 Lindsey, Hannah  20 Wisconsin Aquati  2:21.73    2:22.17         11  
                 32.42      1:08.07 (35.65)
        1:45.16 (37.09)     2:22.17 (37.01)
 
                       === Consolation Finals ===                        
 
  9 Aarts, Nicole B  20 Nasa Wildcat Aqu  2:21.79    2:18.96          9  
                 33.23      1:08.55 (35.32)
        1:44.20 (35.65)     2:18.96 (34.76)
 10 Tiltmann, Reill  14 Elmbrook Swim Cl  2:24.29    2:20.51          7  
                 33.21      1:09.18 (35.97)
        1:45.04 (35.86)     2:20.51 (35.47)
 11 Armstrong, Mega  16 Saint Charles Aq  2:24.54    2:20.86          6  
                 33.06      1:08.75 (35.69)
        1:45.25 (36.50)     2:20.86 (35.61)
 12 Jump, Mallory K  17 Saint Charles Aq  2:23.52    2:20.92          5  
                 32.68      1:08.15 (35.47)
        1:44.94 (36.79)     2:20.92 (35.98)
 13 Dressel, Paige   16 Elmbrook Swim Cl  2:23.88    2:22.20          4  
                 33.17      1:08.85 (35.68)
        1:45.09 (36.24)     2:22.20 (37.11)
 14 Silvestri, Jenn  17 Madison Aquatic-  2:22.22    2:22.68          3  
                 33.04      1:09.45 (36.41)
        1:45.84 (36.39)     2:22.68 (36.84)
 15 Roghair, Aurora  15 IFLY-IA           2:22.13    2:23.69          2  
                 33.75      1:09.62 (35.87)
        1:46.79 (37.17)     2:23.69 (36.90)
 16 Licari, Linda K  17 Saint Charles Aq  2:24.00    2:25.89          1  
                 33.64      1:10.04 (36.40)
        1:48.11 (38.07)     2:25.89 (37.78)
 
                          === Bonus Finals ===                           
 
 17 Marty, Katrina   17 Madison Aquatic-  2:24.54    2:20.52        
                 33.55      1:08.91 (35.36)
        1:44.51 (35.60)     2:20.52 (36.01)
 18 Lewis, Lauren M  16 Riptide Swim Tea  2:25.26    2:22.68        
                 33.78      1:09.82 (36.04)
        1:46.76 (36.94)     2:22.68 (35.92)
 19 Dressel, Sydnee  18 Elmbrook Swim Cl  2:25.42    2:24.11        
                 33.45      1:09.54 (36.09)
        1:47.41 (37.87)     2:24.11 (36.70)
 20 Aegerter, Hanna  17 Madison Aquatic-  2:24.76    2:24.77        
                 33.77      1:10.30 (36.53)
        1:47.64 (37.34)     2:24.77 (37.13)
 21 Tunney, Leah J   17 Ozaukee Aquatics  2:25.14    2:24.78        
                 34.04      1:10.73 (36.69)
        1:48.05 (37.32)     2:24.78 (36.73)
 22 Horne, Sydnie L  18 Schroeder YMCA S  2:25.16    2:25.19        
                 32.98      1:08.94 (35.96)
        1:46.32 (37.38)     2:25.19 (38.87)
 23 Weigel, Charlot  16 IFLY-IA           2:25.33    2:25.87        
                 33.69      1:10.54 (36.85)
        1:48.18 (37.64)     2:25.87 (37.69)
 24 Evans, Riley L   17 Delta Aquatics-I  2:24.67    2:27.19        
                 33.70      1:10.24 (36.54)
        1:48.47 (38.23)     2:27.19 (38.72)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Giles, Emily H   17 Delta Aquatics-I  2:25.43    2:23.37        
                 33.39      1:09.51 (36.12)
        1:46.69 (37.18)     2:23.37 (36.68)
 26 Johnson, Lisa A  17 Maverick Swim Cl  2:26.48    2:23.40        
                 34.23      1:10.42 (36.19)
        1:46.99 (36.57)     2:23.40 (36.41)
 27 Johnson, Peyton  17 Green Bay Swim C  2:25.91    2:24.20        
                 33.10      1:09.41 (36.31)
        1:46.64 (37.23)     2:24.20 (37.56)
 28 Woods, Zoe K     17 Elmbrook Swim Cl  2:26.47    2:24.24        
                 33.92      1:11.15 (37.23)
        1:48.40 (37.25)     2:24.24 (35.84)
 29 Olsen, Hailey L  16 Unattached-IL     2:26.40    2:24.58        
                 33.32      1:09.91 (36.59)
        1:47.67 (37.76)     2:24.58 (36.91)
 30 Pritchett, Emma  15 Barrington Swim-  2:25.52    2:25.03        
                 34.50      1:11.00 (36.50)
        1:48.04 (37.04)     2:25.03 (36.99)
 31 Stoll, Holly K   18 Elmbrook Swim Cl  2:26.13    2:27.37        
                 33.40      1:10.13 (36.73)
        1:49.05 (38.92)     2:27.37 (38.32)
 32 Tokarz, Jennife  15 Barrington Swim-  2:26.74    2:27.60        
                 34.21      1:11.22 (37.01)
        1:49.46 (38.24)     2:27.60 (38.14)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 26 Ruehle, Emma M   20 Iowa State Unive  2:25.44                   
                 34.00      1:10.76 (36.76)
        1:48.28 (37.52)     2:25.44 (37.16)
 27 Hsu, Erica       20 Unattached-IA     2:25.45                   
                 34.38      1:11.55 (37.17)
        1:48.88 (37.33)     2:25.45 (36.57)
 29 Barnett, Emma C  21 Alligator Aquati  2:25.87                   
                 34.07      1:10.80 (36.73)
        1:48.60 (37.80)     2:25.87 (37.27)
 32 Lakes, Morgan A  20 Kentucky Aquatic  2:26.16                   
                 35.37      1:11.83 (36.46)
        1:49.25 (37.42)     2:26.16 (36.91)
 33 Hepper, Emma G   19 Minnesota-MN      2:26.20                   
                 34.56      1:11.71 (37.15)
        1:49.76 (38.05)     2:26.20 (36.44)
 34 Griesser, Hayle  19 Kentucky Aquatic  2:26.38                   
                 34.81      1:11.53 (36.72)
        1:49.17 (37.64)     2:26.38 (37.21)
 36 Olsen, Hannah L  20 Unattached-IL     2:26.43                   
                 33.89      1:10.70 (36.81)
        1:48.72 (38.02)     2:26.43 (37.71)
 37 Kochevar, Abiga  20 Wisconsin Aquati  2:26.44                   
                 33.83      1:11.02 (37.19)
        1:48.63 (37.61)     2:26.44 (37.81)
 41 Cramer, Daniell  16 J-Hawk Aquatic C  2:26.89                   
                 34.41      1:11.44 (37.03)
        1:49.60 (38.16)     2:26.89 (37.29)
 42 Burg, Nicole M   16 Riptide Swim Tea  2:27.34                   
                 33.37      1:10.17 (36.80)
        1:48.70 (38.53)     2:27.34 (38.64)
 43 Salafatinos, At  17 Maverick Swim Cl  2:28.10                   
                 33.95      1:10.66 (36.71)
        1:50.03 (39.37)     2:28.10 (38.07)
 44 Leonard, Kelly   19 Riptide Swim Tea  2:28.12                   
                 35.60      1:12.36 (36.76)
        1:49.69 (37.33)     2:28.12 (38.43)
 45 Donfris, Addisy  14 Barrington Swim-  2:28.29                   
                 34.32      1:11.45 (37.13)
        1:50.19 (38.74)     2:28.29 (38.10)
 46 Hundley, Evan M  21 Iowa State Unive  2:29.91                   
                 34.69      1:12.46 (37.77)
        1:50.89 (38.43)     2:29.91 (39.02)
 47 Koester, Cassan  15 Ozaukee Aquatics  2:30.28                   
                 34.98      1:12.42 (37.44)
        1:50.89 (38.47)     2:30.28 (39.39)
 48 Puccini, Alexa   16 Maverick Swim Cl  2:30.97                   
                 35.52      1:13.31 (37.79)
        1:52.19 (38.88)     2:30.97 (38.78)
 49 Farrell, Hailey  14 High Tides Swim-  2:31.52                   
                 36.80      1:15.60 (38.80)
        1:53.81 (38.21)     2:31.52 (37.71)
 50 Snyder, Grace E  19 Unattached-MN     2:31.55                   
                 34.85      1:12.84 (37.99)
        1:52.15 (39.31)     2:31.55 (39.40)
 51 Horras, Jazlyn   18 Iowa State Unive  2:31.68                   
                 34.30      1:12.41 (38.11)
        1:52.28 (39.87)     2:31.68 (39.40)
 52 McCord, Michell  18 Fox Valley Swim-  2:31.84                   
                 34.95      1:12.69 (37.74)
        1:52.05 (39.36)     2:31.84 (39.79)
 53 Cichocki, Lesli  29 West Swim Club-I  2:47.11                   
                 39.05      1:22.06 (43.01)
        2:06.16 (44.10)     2:47.11 (40.95)
 -- Van De Wiele, E  17 Lane Four Aquati     DFS                    
 -- Hartlieb, Megan  15 Schroeder YMCA S     DFS                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 17                 
 
  1. Kentucky Aquatics                 320   2. Wisconsin Aquatics                250
  3. St Charles Swim Team              244   4. Elmbrook Swim Club                212
  5. University of Minnesota           208   6. Fox Valley Swim Team              172
  7. Barrington Swim Club              154   8. Hawkeye Swim Club                 136
  9. West Swim Club                    118  10. Riptide                           113
 11. Badger Aquatics Club               88  12. Madison Aquatic Club               69
 13. Nasa Wildcat Aquatics              66  14. Ames Cyclone Aquatics Club         51
 15. Unattached Kya                     50  16. Wyoming Aquatics                   49
 17. Lakeside Swim Team                 45  18. Lyons Aquatics                     36
 18. Hickory Willow Swim Assoc          36  20. Green Bay Swim Club, Inc           34
 20. Unattached Kya                     34  22. Wildkit Swimming Organization      32
 22. Schroeder YMCA Swim Team           32  24. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     31
 25. Ozaukee Aquatics                   29  25. Unattached                         29
 27. Alligator Aquatics                 27  28. Linn-Mar Swim Team                 21
 29. South Metro Storm                  20  29. Unattached                         20
 31. Aberdeen Swim Club                 19  31. Delta Aquatics                     19
 33. Maverick Swim Club                 17  34. Unattached-Clovis                  15
 35. AquaStorm                          13  36. Unattached Hawk                    12
 36. Blackline Aquatics                 12  36. Reach Aquatics Swim Club           12
 39. Unattached                         11  40. Eastern Iowa Swim Federation        8
 40. Iowa Flyers Swim Club               8  42. Unattached                          7
 42. Ywca Flying Fish                    7  44. Cats Aquatic Team                   6
 44. Red Aquatics                        6  46. Springfield YMCA Swim Team          5
 47. Red River Valley                    3  48. Lane Four Aquatics                  2
 48. Greater Des Moines YMCA             2  50. Unattached                          1

Event 18  Men 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
  Pool Record: P 1:59.97  7/21/2018 Cameron Tysoe, Wisconsin Aquati
  Meet Record: M 1:55.56  7/23/2016 Sean M Lehane, Unattached-SE
                 2:03.29  NATL Nationals
                 2:06.99  JNAT Junior Nationals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Tysoe, Cameron   22 Wisconsin Aquati  2:04.98    1:59.97P        20  
             27.39        57.12 (29.73)
        1:28.32 (31.20)     1:59.97 (31.65)
  2 Sullivan, Coley  20 Lakeside Swim Te  2:07.00    2:04.35         17  
             28.91      1:00.44 (31.53)
        1:32.21 (31.77)     2:04.35 (32.14)
  3 Orcutt, Daniel   19 Kentucky Aquatic  2:06.21    2:04.71         16  
             29.29      1:00.53 (31.24)
        1:32.70 (32.17)     2:04.71 (32.01)
  4 Swart, Joshua D  21 Kentucky Aquatic  2:06.50    2:05.03         15  
             29.10      1:00.54 (31.44)
        1:33.17 (32.63)     2:05.03 (31.86)
  5 Taylor, Alexand  20 Kentucky Aquatic  2:05.89    2:05.23         14  
             28.82      1:00.02 (31.20)
        1:32.57 (32.55)     2:05.23 (32.66)
  6 Boden, Stephen   21 Wisconsin Aquati  2:08.15    2:06.81         13  
             29.92      1:01.44 (31.52)
        1:34.46 (33.02)     2:06.81 (32.35)
  7 Schoof, Mason L  18 Elmbrook Swim Cl  2:08.61    2:07.74         12  
             30.21      1:02.05 (31.84)
        1:34.71 (32.66)     2:07.74 (33.03)
  8 O'Leary, Griffi  14 Barrington Swim-  2:09.20    2:09.51         11  
             30.08      1:03.44 (33.36)
        1:36.82 (33.38)     2:09.51 (32.69)
 
                       === Consolation Finals ===                        
 
  9 Wang, Robert B   19 Fox Valley Swim-  2:09.51    2:07.46          9  
             29.43      1:01.30 (31.87)
        1:34.07 (32.77)     2:07.46 (33.39)
 10 Harris, Drew M   16 Stevens Point Ar  2:09.55    2:08.77          7  
             29.42      1:01.68 (32.26)
        1:35.34 (33.66)     2:08.77 (33.43)
 11 Hohm, Spencer A  18 Springfield YMCA  2:09.38    2:09.37          6  
             30.45      1:03.38 (32.93)
        1:36.58 (33.20)     2:09.37 (32.79)
 12 Lakes, Trent T   18 Una Kya-KY        2:10.60    2:09.57          5  
             29.73      1:02.23 (32.50)
        1:35.46 (33.23)     2:09.57 (34.11)
 13 Sivak, Daniel J  20 Unattached-IL     2:09.85    2:11.42          4  
             30.32      1:03.26 (32.94)
        1:36.86 (33.60)     2:11.42 (34.56)
 14 Calkins, Sean M  20 Wyoming Aquatics  2:09.31    2:11.98          3  
             30.18      1:02.74 (32.56)
        1:37.44 (34.70)     2:11.98 (34.54)
 15 Schuster, Colli  16 Dubuque Area Swi  2:11.02    2:12.47          2  
             29.75      1:02.71 (32.96)
        1:37.88 (35.17)     2:12.47 (34.59)
 16 Temprano, Justi  20 Wisconsin Aquati  2:09.96    2:13.76          1  
             29.25      1:01.37 (32.12)
        1:37.89 (36.52)     2:13.76 (35.87)
 
                          === Bonus Finals ===                           
 
 17 Simpson, Jared   18 Fox Valley Swim-  2:12.12    2:08.43        
             30.85      1:03.60 (32.75)
        1:36.96 (33.36)     2:08.43 (31.47)
 18 Bergerson, Liam  17 Blackline Aquati  2:12.10    2:10.52        
             30.59      1:03.44 (32.85)
        1:37.22 (33.78)     2:10.52 (33.30)
 19 Ritsema, Andy J  16 Bloomington Norm  2:12.17    2:10.57        
             29.98      1:02.86 (32.88)
        1:36.85 (33.99)     2:10.57 (33.72)
 20 Bodart, Bailey   20 Ozaukee Aquatics  2:12.37    2:12.49        
             31.78      1:05.07 (33.29)
        1:38.97 (33.90)     2:12.49 (33.52)
 21 Wolford, Kyle R  16 West Chicago Sha  2:13.75    2:13.31        
             31.83      1:06.06 (34.23)
        1:39.56 (33.50)     2:13.31 (33.75)
 22 Lefebvre, Peter  21 Unattached-MN     2:13.87    2:14.74        
             31.05      1:04.61 (33.56)
        1:39.58 (34.97)     2:14.74 (35.16)
 23 Kim, Nathan J    16 Badger Aquatics-  2:13.24    2:15.42        
             31.72      1:05.67 (33.95)
        1:40.07 (34.40)     2:15.42 (35.35)
 24 Windle, Calvin   15 Saint Charles Aq  2:13.61    2:16.05        
             31.91      1:05.77 (33.86)
        1:41.78 (36.01)     2:16.05 (34.27)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Linnihan, Ryan   17 Elmbrook Swim Cl  2:14.77    2:11.16        
             31.58      1:05.45 (33.87)
        1:38.64 (33.19)     2:11.16 (32.52)
 26 Ramminger, Benj  16 Madison Aquatic-  2:15.41    2:12.08        
             31.08      1:04.59 (33.51)
        1:38.64 (34.05)     2:12.08 (33.44)
 27 Benington, Mich  16 Ultimate Swimmin  2:14.07    2:12.19        
             31.64      1:05.35 (33.71)
        1:38.94 (33.59)     2:12.19 (33.25)
 28 Saleem, Ziyad M  15 Schroeder YMCA S  2:15.16    2:12.53        
             30.82      1:04.35 (33.53)
        1:38.31 (33.96)     2:12.53 (34.22)
 29 Parlette, Graft  15 Rochester Swim C  2:14.05    2:13.22        
             31.29      1:05.70 (34.41)
        1:39.50 (33.80)     2:13.22 (33.72)
 30 Lewarchick, Kyl  18 Saint Charles Aq  2:15.22    2:15.27        
             32.06      1:06.20 (34.14)
        1:41.45 (35.25)     2:15.27 (33.82)
 31 Thorell, Jack E  16 West Swim Club-I  2:15.77    2:15.96        
             31.79      1:05.87 (34.08)
        1:41.17 (35.30)     2:15.96 (34.79)
 32 Cavanah, Nick M  16 Linn-Mar Swim Te  2:14.63    2:17.60        
             32.15      1:07.22 (35.07)
        1:42.88 (35.66)     2:17.60 (34.72)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 27 Francis, Nolan   17 Woodson Y Northe  2:14.56                   
             30.92      1:04.49 (33.57)
        1:40.26 (35.77)     2:14.56 (34.30)
 29 Robrock, Craig   20 South Metro Stor  2:14.69                   
             30.63      1:04.06 (33.43)
        1:39.15 (35.09)     2:14.69 (35.54)
 35 Chen, Kyri       17 Fox Valley Swim-  2:15.83                   
             30.72      1:04.59 (33.87)
        1:40.42 (35.83)     2:15.83 (35.41)
 36 Braunschweig, A  15 Lake Country Swi  2:16.12                   
             31.20      1:05.45 (34.25)
        1:41.01 (35.56)     2:16.12 (35.11)
 37 Errichiello, Fr  18 Una West-IL       2:16.67                   
             32.44      1:07.58 (35.14)
        1:41.76 (34.18)     2:16.67 (34.91)
 38 Austin, Reiley   14 Sterling Stingra  2:16.69                   
             31.70      1:06.01 (34.31)
        1:41.15 (35.14)     2:16.69 (35.54)
 39 Ng, Daniel K     18 Cats Aquatic Tea  2:16.96                   
             31.59      1:06.08 (34.49)
        1:42.21 (36.13)     2:16.96 (34.75)
 40 Wolfe, Thomas L  19 Team Millennium-  2:16.97                   
             31.43      1:06.36 (34.93)
        1:42.02 (35.66)     2:16.97 (34.95)
 41 Bochenski, Gran  15 Maverick Swim Cl  2:17.03                   
             31.71      1:06.40 (34.69)
        1:42.56 (36.16)     2:17.03 (34.47)
 42 Conrads, Lucas   15 Fox Valley Swim-  2:17.13                   
             30.71      1:05.25 (34.54)
        1:40.81 (35.56)     2:17.13 (36.32)
 43 Smith, Aidan J   16 Elmbrook Swim Cl  2:17.48                   
             31.35      1:05.39 (34.04)
        1:41.04 (35.65)     2:17.48 (36.44)
 44 Haage, Bryan C   21 Reach Aquatics-I  2:17.88                   
             32.19      1:07.29 (35.10)
        1:44.53 (37.24)     2:17.88 (33.35)
 45 Gibson, Matthew  14 Ywca Flying Fish  2:18.04                   
             32.57      1:07.34 (34.77)
        1:43.34 (36.00)     2:18.04 (34.70)
 46 Harris, Cameron  17 Delta Aquatics-I  2:18.06                   
             31.10      1:05.95 (34.85)
        1:41.64 (35.69)     2:18.06 (36.42)
 47 Hover, Hans D    19 Blackline Aquati  2:18.10                   
             31.12      1:05.14 (34.02)
        1:40.91 (35.77)     2:18.10 (37.19)
 48 Slifierz, Lukas  15 Alligator Aquati  2:18.65                   
             31.95      1:06.46 (34.51)
        1:42.85 (36.39)     2:18.65 (35.80)
 49 Wenszell, Josep  19 Schroeder YMCA S  2:18.80                   
             31.45      1:06.39 (34.94)
        1:41.50 (35.11)     2:18.80 (37.30)
 50 Dellorto, Joshu  18 Reach Aquatics-I  2:19.27                   
             30.70      1:05.13 (34.43)
        1:41.81 (36.68)     2:19.27 (37.46)
 51 Spires, Brett W  18 Bloomington Norm  2:21.28                   
             30.65      1:06.21 (35.56)
        1:43.08 (36.87)     2:21.28 (38.20)
 52 McCarthy, Conno  15 West Swim Club-I  2:21.35                   
             32.38      1:08.17 (35.79)
        1:45.46 (37.29)     2:21.35 (35.89)
 53 Smolecki, Sebas  16 Hickory Willow S  2:21.54                   
             32.02      1:07.33 (35.31)
        1:44.04 (36.71)     2:21.54 (37.50)
 54 Wicklander, Gav  18 Blackline Aquati  2:23.82                   
             33.06      1:08.85 (35.79)
        1:46.17 (37.32)     2:23.82 (37.65)
 -- Schwers, Michae  19 Fox Valley Swim-      DQ                    
 -- Puczko, Daniel   18 Swift Aquatics-I      DQ                    
 -- Kosanovich, Bra  16 West Swim Club-I     DFS                    
 -- Cochlan, Cullen  16 West Swim Club-I     DFS                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 18                 
 
  1. Kentucky Aquatics                 365   2. Wisconsin Aquatics                284
  3. St Charles Swim Team              244   4. Elmbrook Swim Club                224
  5. University of Minnesota           208   6. Fox Valley Swim Team              181
  7. Barrington Swim Club              165   8. Hawkeye Swim Club                 136
  9. West Swim Club                    118  10. Riptide                           113
 11. Badger Aquatics Club               88  12. Madison Aquatic Club               69
 13. Nasa Wildcat Aquatics              66  14. Lakeside Swim Team                 62
 15. Wyoming Aquatics                   52  16. Ames Cyclone Aquatics Club         51
 17. Unattached Kya                     50  18. Lyons Aquatics                     36
 18. Hickory Willow Swim Assoc          36  20. Green Bay Swim Club, Inc           34
 20. Unattached Kya                     34  22. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     33
 23. Wildkit Swimming Organization      32  23. Schroeder YMCA Swim Team           32
 25. Ozaukee Aquatics                   29  25. Unattached                         29
 27. Alligator Aquatics                 27  28. Linn-Mar Swim Team                 21
 29. South Metro Storm                  20  29. Unattached                         20
 31. Aberdeen Swim Club                 19  31. Delta Aquatics                     19
 33. Maverick Swim Club                 17  34. Unattached-Clovis                  15
 34. Unattached                         15  36. AquaStorm                          13
 37. Blackline Aquatics                 12  37. Reach Aquatics Swim Club           12
 37. Unattached Hawk                    12  40. Springfield YMCA Swim Team         11
 41. Iowa Flyers Swim Club               8  41. Eastern Iowa Swim Federation        8
 43. Ywca Flying Fish                    7  43. Unattached                          7
 43. Stevens Point Area YMCA             7  46. Cats Aquatic Team                   6
 46. Red Aquatics                        6  48. Unattached Kya                      5
 49. Red River Valley                    3  50. Lane Four Aquatics                  2
 50. Greater Des Moines YMCA             2  52. Unattached                          1

University of Iowa Aquatic Center - Site License 
 2018 Speedo Sectionals at Iowa City, IA, Sanction #: IA-18-65/IA-18-66TT  
                          University of Iowa CRWC                          
 
 Event 19  Women 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
  Pool Record: P 4:15.53  7/19/2014 Kirsten P Jacobsen, BSC-IL
  Meet Record: M 4:13.29  7/23/2016 Katherine G Drabot, Ozaukee Aquatics
                 4:16.89  NATL Nationals
                 4:21.39  JNAT Junior Nationals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 O'Leary, Bridge  16 Barrington Swim-  4:26.92    4:20.45         20  
    r:+0.80  30.12      1:02.56 (32.44)
        1:35.41 (32.85)     2:08.15 (32.74)
        2:41.20 (33.05)     3:14.31 (33.11)
        3:47.96 (33.65)     4:20.45 (32.49)
  2 Soudakova, Kati  16 Riptide Swim Tea  4:23.85    4:21.60         17  
    r:+0.61  30.46      1:03.60 (33.14)
        1:36.95 (33.35)     2:10.21 (33.26)
        2:43.38 (33.17)     3:16.80 (33.42)
        3:49.56 (32.76)     4:21.60 (32.04)
  3 Neff, Payton B   18 Kentucky Aquatic  4:25.45    4:21.84         16  
    r:+0.77  30.35      1:02.74 (32.39)
        1:35.96 (33.22)     2:09.50 (33.54)
        2:42.71 (33.21)     3:16.16 (33.45)
        3:49.36 (33.20)     4:21.84 (32.48)
  4 Handley, Bryn C  21 Lakeside Swim Te  4:23.20    4:22.84         15  
    r:+0.90  30.82      1:04.11 (33.29)
        1:37.47 (33.36)     2:11.07 (33.60)
        2:44.56 (33.49)     3:18.01 (33.45)
        3:51.24 (33.23)     4:22.84 (31.60)
  5 Erwin, Abbey K   19 Minnesota-MN      4:23.47    4:24.33         14  
    r:+0.87  30.61      1:03.54 (32.93)
        1:36.73 (33.19)     2:10.20 (33.47)
        2:43.85 (33.65)     3:17.70 (33.85)
        3:51.43 (33.73)     4:24.33 (32.90)
  6 Graves, Maggie   14 Barrington Swim-  4:27.40    4:25.32         13  
    r:+0.89  30.43      1:03.97 (33.54)
        1:37.40 (33.43)     2:11.52 (34.12)
        2:44.97 (33.45)     3:19.03 (34.06)
        3:52.29 (33.26)     4:25.32 (33.03)
  7 Roghair, Aurora  15 IFLY-IA           4:26.39    4:26.41         12  
    r:+0.87  30.74      1:04.24 (33.50)
        1:37.83 (33.59)     2:11.84 (34.01)
        2:45.39 (33.55)     3:19.71 (34.32)
        3:53.81 (34.10)     4:26.41 (32.60)
  8 Guyett, Monica   20 Saint Charles Aq  4:27.77    4:39.13         11  
    r:+0.96  31.52      1:05.18 (33.66)
        1:40.71 (35.53)     2:15.99 (35.28)
        2:52.03 (36.04)     3:28.05 (36.02)
        4:04.42 (36.37)     4:39.13 (34.71)
 
                       === Consolation Finals ===                        
 
  9 Stege, Rachel G  15 Fox Valley Swim-  4:30.07    4:23.58          9  
    r:+0.80  30.06      1:02.77 (32.71)
        1:36.56 (33.79)     2:10.28 (33.72)
        2:44.25 (33.97)     3:18.13 (33.88)
        3:51.23 (33.10)     4:23.58 (32.35)
 10 Guyett, Audrey   19 Saint Charles Aq  4:29.38    4:26.83          7  
    r:+0.87  30.98      1:04.27 (33.29)
        1:38.53 (34.26)     2:12.31 (33.78)
        2:46.18 (33.87)     3:19.91 (33.73)
        3:53.74 (33.83)     4:26.83 (33.09)
 11 Rizzo, Lucia R   18 Riptide Swim Tea  4:28.07    4:27.06          6  
    r:+0.79  30.48      1:03.79 (33.31)
        1:38.16 (34.37)     2:12.28 (34.12)
        2:46.59 (34.31)     3:20.98 (34.39)
        3:55.10 (34.12)     4:27.06 (31.96)
 12 Ljunggren, Alex  18 Red River Valley  4:31.71    4:27.51          5  
    r:+0.80  30.27      1:03.17 (32.90)
        1:37.17 (34.00)     2:11.45 (34.28)
        2:45.97 (34.52)     3:20.43 (34.46)
        3:54.54 (34.11)     4:27.51 (32.97)
 13 Dunn, Callahan   16 Lyons Aquatics-I  4:30.30    4:27.56          4  
    r:+0.70  30.39      1:03.70 (33.31)
        1:36.95 (33.25)     2:11.48 (34.53)
        2:45.21 (33.73)     3:19.79 (34.58)
        3:53.61 (33.82)     4:27.56 (33.95)
 14 Quass, Berit E   15 Greater Des Moin  4:29.63    4:27.64          3  
    r:+0.79  30.36      1:03.60 (33.24)
        1:37.32 (33.72)     2:11.35 (34.03)
        2:45.12 (33.77)     3:19.38 (34.26)
        3:53.48 (34.10)     4:27.64 (34.16)
 15 Smith, Jane S    16 Barrington Swim-  4:28.98    4:28.04          2  
    r:+0.75  30.49      1:03.88 (33.39)
        1:37.70 (33.82)     2:11.98 (34.28)
        2:45.98 (34.00)     3:20.18 (34.20)
        3:54.42 (34.24)     4:28.04 (33.62)
 16 Tavierne, Anne   17 Saint Charles Aq  4:27.89    4:31.03          1  
    r:+0.81  30.99      1:04.76 (33.77)
        1:38.93 (34.17)     2:13.82 (34.89)
        2:48.43 (34.61)     3:23.70 (35.27)
        3:57.80 (34.10)     4:31.03 (33.23)
 
                          === Bonus Finals ===                           
 
 17 Reader, Lilian   13 Barrington Swim-  4:31.96    4:27.98        
    r:+0.75  30.79      1:04.31 (33.52)
        1:38.53 (34.22)     2:12.76 (34.23)
        2:47.13 (34.37)     3:21.55 (34.42)
        3:55.68 (34.13)     4:27.98 (32.30)
 18 Tokarz, Jennife  15 Barrington Swim-  4:33.26    4:29.45        
    r:+0.79  30.47      1:04.09 (33.62)
        1:37.92 (33.83)     2:12.84 (34.92)
        2:47.14 (34.30)     3:21.88 (34.74)
        3:56.09 (34.21)     4:29.45 (33.36)
 19 Johnston, Olivi  21 Minnesota-MN      4:31.84    4:29.83        
    r:+0.74  31.28      1:05.06 (33.78)
        1:38.98 (33.92)     2:13.23 (34.25)
        2:47.49 (34.26)     3:21.92 (34.43)
        3:56.33 (34.41)     4:29.83 (33.50)
 20 Licari, Linda K  17 Saint Charles Aq  4:32.84    4:31.45        
    r:+0.80  30.27      1:03.24 (32.97)
        1:37.94 (34.70)     2:12.82 (34.88)
        2:47.74 (34.92)     3:22.43 (34.69)
        3:57.47 (35.04)     4:31.45 (33.98)
 21 Szydlowski, Car  18 Una Kya-KY        4:32.27    4:32.93        
    r:+0.82  31.16      1:05.27 (34.11)
        1:39.77 (34.50)     2:14.24 (34.47)
        2:48.92 (34.68)     3:23.98 (35.06)
        3:58.87 (34.89)     4:32.93 (34.06)
 22 Randall, Kather  14 Riptide Swim Tea  4:33.14    4:33.08        
    r:+0.81  31.22      1:05.53 (34.31)
        1:40.00 (34.47)     2:14.99 (34.99)
        2:49.46 (34.47)     3:24.46 (35.00)
        3:58.94 (34.48)     4:33.08 (34.14)
 23 Tierney, Keely   17 Riptide Swim Tea  4:33.24    4:33.65        
    r:+0.78  32.37      1:05.98 (33.61)
        1:40.59 (34.61)     2:14.79 (34.20)
        2:49.68 (34.89)     3:24.48 (34.80)
        3:59.65 (35.17)     4:33.65 (34.00)
 24 Franckowiak, Ka  15 Maverick Swim Cl  4:33.37    4:39.59        
    r:+0.74  31.71      1:06.56 (34.85)
        1:41.90 (35.34)     2:17.07 (35.17)
        2:52.41 (35.34)     3:28.00 (35.59)
        4:04.16 (36.16)     4:39.59 (35.43)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Gaines, Riley M  18 Una Kya-KY        4:33.77    4:27.62        
    r:+0.73  30.20      1:02.96 (32.76)
        1:36.61 (33.65)     2:10.60 (33.99)
        2:45.23 (34.63)     3:19.80 (34.57)
        3:54.15 (34.35)     4:27.62 (33.47)
 26 Stalkfleet, Hei  14 IFLY-IA           4:33.62    4:27.78        
    r:+0.78  30.59      1:03.86 (33.27)
        1:37.68 (33.82)     2:11.77 (34.09)
        2:45.93 (34.16)     3:20.51 (34.58)
        3:54.95 (34.44)     4:27.78 (32.83)
 27 Jenkins, Gina J  17 Academy Bullets-  4:34.76    4:32.42        
    r:+0.80  31.10      1:04.97 (33.87)
        1:39.61 (34.64)     2:13.81 (34.20)
        2:48.58 (34.77)     3:23.49 (34.91)
        3:58.95 (35.46)     4:32.42 (33.47)
 28 Brault, Elyssa   15 Saint Charles Aq  4:34.77    4:33.26        
    r:+0.75  31.68      1:06.64 (34.96)
        1:41.16 (34.52)     2:16.32 (35.16)
        2:50.75 (34.43)     3:25.78 (35.03)
        4:00.03 (34.25)     4:33.26 (33.23)
 29 Graves, Elisabe  16 Barrington Swim-  4:36.59    4:33.39        
    r:+0.86  31.32      1:05.82 (34.50)
        1:39.98 (34.16)     2:15.20 (35.22)
        2:49.96 (34.76)     3:25.19 (35.23)
        3:59.48 (34.29)     4:33.39 (33.91)
 30 Davis, Jessica   16 Delta Aquatics-I  4:34.47    4:34.81        
    r:+0.74  30.57      1:04.02 (33.45)
        1:38.54 (34.52)     2:13.27 (34.73)
        2:48.52 (35.25)     3:24.73 (36.21)
        4:00.33 (35.60)     4:34.81 (34.48)
 31 Aegerter, Hanna  17 Madison Aquatic-  4:36.53    4:37.28        
    r:+0.78  31.39      1:05.64 (34.25)
        1:41.08 (35.44)     2:16.41 (35.33)
        2:52.01 (35.60)     3:27.52 (35.51)
        4:03.14 (35.62)     4:37.28 (34.14)
 32 Galovich, Rebec  16 Barrington Swim-  4:36.79    4:39.47        
    r:+0.77  31.40      1:05.78 (34.38)
        1:41.23 (35.45)     2:16.63 (35.40)
        2:52.53 (35.90)     3:27.97 (35.44)
        4:03.95 (35.98)     4:39.47 (35.52)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Han, Malorie M   19 Nasa Wildcat Aqu  4:27.84                   
             30.02      1:03.17 (33.15)
        1:37.07 (33.90)     2:11.32 (34.25)
        2:45.57 (34.25)     3:20.14 (34.57)
        3:54.76 (34.62)     4:27.84 (33.08)
 14 Tew, Madison T   20 Wisconsin Aquati  4:29.63                   
             31.27      1:05.08 (33.81)
        1:39.18 (34.10)     2:13.17 (33.99)
        2:47.72 (34.55)     3:22.02 (34.30)
        3:56.40 (34.38)     4:29.63 (33.23)
 27 Denham, Lauren   19 Kentucky Aquatic  4:33.42                   
             30.73      1:03.92 (33.19)
        1:37.95 (34.03)     2:12.16 (34.21)
        2:46.69 (34.53)     3:22.40 (35.71)
        3:58.14 (35.74)     4:33.42 (35.28)
 31 Hruby, Emma R    19 Nasa Wildcat Aqu  4:34.70                   
             31.63      1:06.73 (35.10)
        1:41.10 (34.37)     2:16.07 (34.97)
        2:50.59 (34.52)     3:25.32 (34.73)
        4:00.25 (34.93)     4:34.70 (34.45)
 34 Herrmann, Vanes  18 AquaStorm-ND      4:35.06                   
             31.10      1:05.02 (33.92)
        1:40.02 (35.00)     2:14.74 (34.72)
        2:50.13 (35.39)     3:24.89 (34.76)
        3:59.98 (35.09)     4:35.06 (35.08)
 35 Nelson, Alexand  19 Kentucky Aquatic  4:35.12                   
             30.58      1:03.78 (33.20)
        1:38.25 (34.47)     2:13.31 (35.06)
        2:48.62 (35.31)     3:24.32 (35.70)
        3:59.72 (35.40)     4:35.12 (35.40)
 36 Mensinger, Mega  20 Unattached-MN     4:35.67                   
             31.49      1:05.61 (34.12)
        1:40.59 (34.98)     2:15.37 (34.78)
        2:50.50 (35.13)     3:25.53 (35.03)
        4:01.10 (35.57)     4:35.67 (34.57)
 37 Staver, Olivia   17 Piranhas Swim Cl  4:36.07                   
             31.92      1:06.51 (34.59)
        1:41.83 (35.32)     2:16.53 (34.70)
        2:51.62 (35.09)     3:26.75 (35.13)
        4:01.79 (35.04)     4:36.07 (34.28)
 40 Hartley, Taylor  19 Ames Cyclone Aqu  4:36.64                   
             31.72      1:05.95 (34.23)
        1:41.49 (35.54)     2:17.25 (35.76)
        2:52.89 (35.64)     3:28.30 (35.41)
        4:03.10 (34.80)     4:36.64 (33.54)
 42 Kunz, Callie E   16 South East Metro  4:37.03                   
             31.49      1:05.59 (34.10)
        1:40.97 (35.38)     2:16.54 (35.57)
        2:51.96 (35.42)     3:27.21 (35.25)
        4:02.44 (35.23)     4:37.03 (34.59)
 43 Covello, Kriste  19 Wyoming Aquatics  4:37.42                   
             31.61      1:05.69 (34.08)
        1:40.72 (35.03)     2:15.88 (35.16)
        2:51.55 (35.67)     3:27.22 (35.67)
        4:03.11 (35.89)     4:37.42 (34.31)
 44 Dulaney, Ryan M  19 Fox Valley Swim-  4:37.43                   
             31.02      1:04.57 (33.55)
        1:39.76 (35.19)     2:14.71 (34.95)
        2:50.48 (35.77)     3:26.36 (35.88)
        4:02.92 (36.56)     4:37.43 (34.51)
 45 Martin, Emily A  20 Unattached-IL     4:38.04                   
             31.91      1:06.26 (34.35)
        1:40.96 (34.70)     2:16.22 (35.26)
        2:51.82 (35.60)     3:27.15 (35.33)
        4:02.96 (35.81)     4:38.04 (35.08)
 46 Tunney, Leah J   17 Ozaukee Aquatics  4:38.12                   
             30.88      1:05.72 (34.84)
        1:41.03 (35.31)     2:16.80 (35.77)
        2:52.42 (35.62)     3:28.15 (35.73)
        4:03.46 (35.31)     4:38.12 (34.66)
 47 Schneider, Abbe  21 Hawkeye Swim Clu  4:38.48                   
             32.38      1:07.01 (34.63)
        1:42.56 (35.55)     2:17.61 (35.05)
        2:53.10 (35.49)     3:28.25 (35.15)
        4:03.88 (35.63)     4:38.48 (34.60)
 48 Farrell, Hailey  14 High Tides Swim-  4:39.00                   
             32.19      1:07.22 (35.03)
        1:42.83 (35.61)     2:19.25 (36.42)
        2:54.85 (35.60)     3:30.71 (35.86)
        4:05.46 (34.75)     4:39.00 (33.54)
 49 Soellner, Keely  20 Iowa State Unive  4:39.61                   
             31.75      1:06.30 (34.55)
        1:41.53 (35.23)     2:17.50 (35.97)
        2:52.92 (35.42)     3:29.05 (36.13)
        4:04.34 (35.29)     4:39.61 (35.27)
 50 Neal, Misha G    19 Unattached-IL     4:40.22                   
             31.86      1:06.39 (34.53)
        1:40.84 (34.45)     2:16.33 (35.49)
        2:51.64 (35.31)     3:27.85 (36.21)
        4:04.12 (36.27)     4:40.22 (36.10)
 51 Loheide, Sarah   20 Kentucky Aquatic  4:40.36                   
             31.70      1:06.56 (34.86)
        1:42.14 (35.58)     2:17.82 (35.68)
        2:53.79 (35.97)     3:29.77 (35.98)
        4:05.74 (35.97)     4:40.36 (34.62)
 52 Lakes, Morgan A  20 Kentucky Aquatic  4:40.56                   
             32.11      1:07.26 (35.15)
        1:42.56 (35.30)     2:18.42 (35.86)
        2:54.12 (35.70)     3:29.88 (35.76)
        4:05.66 (35.78)     4:40.56 (34.90)
 53 Hayes, Kellynn   17 Delta Aquatics-I  4:40.87                   
             31.50      1:06.86 (35.36)
        1:42.76 (35.90)     2:18.35 (35.59)
        2:54.83 (36.48)     3:30.35 (35.52)
        4:06.37 (36.02)     4:40.87 (34.50)
 54 Farber, Alivia   17 Schroeder YMCA S  4:41.50                   
             31.76      1:06.72 (34.96)
        1:42.61 (35.89)     2:18.98 (36.37)
        2:54.64 (35.66)     3:30.84 (36.20)
        4:06.38 (35.54)     4:41.50 (35.12)
 55 Rizzo, Linnea M  21 Riptide Swim Tea  4:41.61                   
             32.83      1:07.60 (34.77)
        1:43.63 (36.03)     2:19.35 (35.72)
        2:55.42 (36.07)     3:30.90 (35.48)
        4:06.93 (36.03)     4:41.61 (34.68)
 56 Jones, Mary K    20 Iowa State Unive  4:42.24                   
             31.70      1:06.27 (34.57)
        1:42.13 (35.86)     2:17.98 (35.85)
        2:54.51 (36.53)     3:30.39 (35.88)
        4:06.85 (36.46)     4:42.24 (35.39)
 57 Graves, Alyssa   16 Lake Country Swi  4:42.72                   
             31.51      1:05.85 (34.34)
        1:41.97 (36.12)     2:17.91 (35.94)
        2:54.62 (36.71)     3:30.72 (36.10)
        4:07.35 (36.63)     4:42.72 (35.37)
 58 Giles, Emily H   17 Delta Aquatics-I  4:45.95                   
             32.05      1:07.67 (35.62)
        1:43.48 (35.81)     2:20.28 (36.80)
        2:56.77 (36.49)     3:33.59 (36.82)
        4:10.10 (36.51)     4:45.95 (35.85)
 59 Laursen, Evelyn  14 Madison Aquatic-  4:47.69                   
             31.05      1:05.31 (34.26)
        1:40.76 (35.45)     2:17.37 (36.61)
        2:54.28 (36.91)     3:31.44 (37.16)
        4:09.43 (37.99)     4:47.69 (38.26)
 60 Rosser, Morgan   19 Una Acac-IA       4:48.70                   
             32.32      1:08.26 (35.94)
        1:44.38 (36.12)     2:20.98 (36.60)
        2:57.83 (36.85)     3:34.92 (37.09)
        4:12.04 (37.12)     4:48.70 (36.66)
 -- Manchon, Molly   21 Wisconsin Aquati      DQ                    
 -- Ruegemer, Haley  21 Iowa State Unive      DQ                    
             31.69      1:06.71 (35.02)
        1:41.82 (35.11)     2:17.47 (35.65)
        2:52.92 (35.45)     3:28.77 (35.85)
        4:03.89 (35.12)          DQ (34.54)
 -- Barnett, Emma C  21 Alligator Aquati     DFS                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 19                 
 
  1. Kentucky Aquatics                 381   2. Wisconsin Aquatics                284
  3. St Charles Swim Team              263   4. Elmbrook Swim Club                224
  5. University of Minnesota           222   6. Barrington Swim Club              200
  7. Fox Valley Swim Team              190   8. Riptide                           136
  8. Hawkeye Swim Club                 136  10. West Swim Club                    118
 11. Badger Aquatics Club               88  12. Lakeside Swim Team                 77
 13. Madison Aquatic Club               69  14. Nasa Wildcat Aquatics              66
 15. Wyoming Aquatics                   52  16. Ames Cyclone Aquatics Club         51
 17. Unattached Kya                     50  18. Lyons Aquatics                     40
 19. Hickory Willow Swim Assoc          36  20. Unattached Kya                     34
 20. Green Bay Swim Club, Inc           34  22. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     33
 23. Wildkit Swimming Organization      32  23. Schroeder YMCA Swim Team           32
 25. Unattached                         29  25. Ozaukee Aquatics                   29
 27. Alligator Aquatics                 27  28. Linn-Mar Swim Team                 21
 29. South Metro Storm                  20  29. Iowa Flyers Swim Club              20
 29. Unattached                         20  32. Delta Aquatics                     19
 32. Aberdeen Swim Club                 19  34. Maverick Swim Club                 17
 35. Unattached-Clovis                  15  35. Unattached                         15
 37. AquaStorm                          13  38. Blackline Aquatics                 12
 38. Unattached Hawk                    12  38. Reach Aquatics Swim Club           12
 41. Springfield YMCA Swim Team         11  42. Red River Valley                    8
 42. Eastern Iowa Swim Federation        8  44. Stevens Point Area YMCA             7
 44. Unattached                          7  44. Ywca Flying Fish                    7
 47. Red Aquatics                        6  47. Cats Aquatic Team                   6
 49. Greater Des Moines YMCA             5  49. Unattached Kya                      5
 51. Lane Four Aquatics                  2  52. Unattached                          1

Event 20  Men 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
  Pool Record: P 3:54.63  7/19/2014 Matthew T Hutchins, Wisconsin Aquati
  Meet Record: M 3:51.46  7/17/2015 Matthew T Hutchins, Wisconsin Aquati
                 3:57.79  NATL Nationals
                 4:02.79  JNAT Junior Nationals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Smith, Nicholas  19 Kentucky Aquatic  4:00.83    3:57.88         20  
    r:+0.72  26.67        55.94 (29.27)
        1:25.78 (29.84)     1:56.08 (30.30)
        2:26.44 (30.36)     2:57.07 (30.63)
        3:27.78 (30.71)     3:57.88 (30.10)
  2 McDade, Bennett  18 Badger Aquatics-  4:02.20    3:58.71         17  
    r:+0.68  27.53        57.22 (29.69)
        1:27.62 (30.40)     1:58.12 (30.50)
        2:28.66 (30.54)     2:58.97 (30.31)
        3:29.15 (30.18)     3:58.71 (29.56)
  3 Head, Jason A    21 Kentucky Aquatic  4:02.23    3:58.95         16  
    r:+0.68  27.09        56.83 (29.74)
        1:27.14 (30.31)     1:58.06 (30.92)
        2:28.72 (30.66)     2:59.75 (31.03)
        3:29.81 (30.06)     3:58.95 (29.14)
  4 Plachinski, Nic  21 Minnesota-MN      4:02.41    4:02.39         15  
    r:+0.76  28.16        58.12 (29.96)
        1:28.64 (30.52)     1:59.42 (30.78)
        2:30.36 (30.94)     3:00.96 (30.60)
        3:32.17 (31.21)     4:02.39 (30.22)
  5 Colin, Benjamin  21 Dubuque Area Swi  4:02.92    4:02.99         14  
    r:+0.83  28.08        57.98 (29.90)
        1:28.87 (30.89)     1:59.79 (30.92)
        2:30.77 (30.98)     3:01.71 (30.94)
        3:32.77 (31.06)     4:02.99 (30.22)
  6 Messner, Michae  21 Unattached-MN     4:07.00    4:05.37         13  
    r:+0.74  27.89        58.67 (30.78)
        1:29.38 (30.71)     2:00.96 (31.58)
        2:31.79 (30.83)     3:03.26 (31.47)
        3:34.34 (31.08)     4:05.37 (31.03)
  7 Linnihan, Micha  16 Elmbrook Swim Cl  4:07.48    4:07.09         12  
    r:+0.73  28.88        59.24 (30.36)
        1:30.83 (31.59)     2:02.47 (31.64)
        2:34.51 (32.04)     3:06.14 (31.63)
        3:38.08 (31.94)     4:07.09 (29.01)
  8 Hedman, Matthew  21 Unattached-MN     4:02.76    4:07.52         11  
    r:+0.67  28.02        58.78 (30.76)
        1:29.52 (30.74)     2:01.24 (31.72)
        2:32.72 (31.48)     3:04.98 (32.26)
        3:36.64 (31.66)     4:07.52 (30.88)
 
                       === Consolation Finals ===                        
 
  9 Kelley, Cameron  19 Linn-Mar Swim Te  4:08.10    4:05.08          9  
    r:+0.79  28.02        58.65 (30.63)
        1:30.19 (31.54)     2:01.49 (31.30)
        2:32.98 (31.49)     3:03.82 (30.84)
        3:34.95 (31.13)     4:05.08 (30.13)
 10 Dwyer, Sean J    17 South Metro Stor  4:08.65    4:06.23          7  
    r:+0.72  27.52        58.55 (31.03)
        1:30.08 (31.53)     2:01.97 (31.89)
        2:33.54 (31.57)     3:05.32 (31.78)
        3:36.37 (31.05)     4:06.23 (29.86)
 11 Schab, Tom F     19 Un-16-Cc-CC       4:08.50    4:06.32          6  
    r:+0.73  28.19        58.84 (30.65)
        1:30.19 (31.35)     2:01.30 (31.11)
        2:32.67 (31.37)     3:04.32 (31.65)
        3:35.74 (31.42)     4:06.32 (30.58)
 12 Farley, Aidan J  19 Hickory Willow S  4:07.57    4:06.73          5  
    r:+0.77  28.16        59.00 (30.84)
        1:30.61 (31.61)     2:02.24 (31.63)
        2:33.46 (31.22)     3:04.97 (31.51)
        3:36.09 (31.12)     4:06.73 (30.64)
 13 Deshpande, Aayu  16 Fox Valley Swim-  4:09.28    4:06.89          4  
    r:+0.77  27.79        57.97 (30.18)
        1:29.69 (31.72)     2:01.62 (31.93)
        2:33.58 (31.96)     3:05.32 (31.74)
        3:37.02 (31.70)     4:06.89 (29.87)
 14 Rizzo, Timothy   17 Riptide Swim Tea  4:09.60    4:08.45          3  
    r:+0.72  28.18        59.28 (31.10)
        1:30.60 (31.32)     2:03.05 (32.45)
        2:34.83 (31.78)     3:06.84 (32.01)
        3:37.89 (31.05)     4:08.45 (30.56)
 15 Gibson, Joseph   20 Wildkit Swimming  4:08.18    4:10.33          2  
    r:+0.68  28.41        59.39 (30.98)
        1:30.82 (31.43)     2:02.64 (31.82)
        2:34.12 (31.48)     3:06.33 (32.21)
        3:38.48 (32.15)     4:10.33 (31.85)
 16 Lezer, Maxwell   19 Minnesota-MN      4:10.16    4:12.84          1  
    r:+0.69  28.22        58.67 (30.45)
        1:30.39 (31.72)     2:02.12 (31.73)
        2:34.43 (32.31)     3:06.81 (32.38)
        3:40.06 (33.25)     4:12.84 (32.78)
 
                          === Bonus Finals ===                           
 
 17 Rumpit, Connor   19 Elmbrook Swim Cl  4:12.15    4:07.39        
    r:+0.77  28.19        58.90 (30.71)
        1:29.60 (30.70)     2:01.30 (31.70)
        2:32.71 (31.41)     3:04.55 (31.84)
        3:36.11 (31.56)     4:07.39 (31.28)
 18 Dillon, Aidan J  18 Ywca Flying Fish  4:11.65    4:08.90        
    r:+0.79  28.28        58.68 (30.40)
        1:29.71 (31.03)     2:01.53 (31.82)
        2:33.49 (31.96)     3:05.80 (32.31)
        3:37.87 (32.07)     4:08.90 (31.03)
 19 Conrads, Lucas   15 Fox Valley Swim-  4:10.91    4:09.61        
    r:+0.68  27.42        57.74 (30.32)
        1:29.62 (31.88)     2:02.08 (32.46)
        2:34.24 (32.16)     3:06.55 (32.31)
        3:38.54 (31.99)     4:09.61 (31.07)
 20 Brenner, Trever  18 Sioux Falls Swim  4:10.26    4:10.05        
    r:+0.72  27.52        57.98 (30.46)
        1:29.35 (31.37)     2:01.60 (32.25)
        2:33.62 (32.02)     3:06.09 (32.47)
        3:38.77 (32.68)     4:10.05 (31.28)
 21 Venner, Damon R  18 Sioux Falls Swim  4:13.34    4:12.91        
    r:+0.72  28.65        59.83 (31.18)
        1:31.01 (31.18)     2:03.09 (32.08)
        2:35.26 (32.17)     3:08.28 (33.02)
        3:40.98 (32.70)     4:12.91 (31.93)
 22 Parlette, Graft  15 Rochester Swim C  4:11.69    4:13.18        
    r:+0.78  28.15        59.66 (31.51)
        1:32.42 (32.76)     2:04.95 (32.53)
        2:37.09 (32.14)     3:09.71 (32.62)
        3:42.26 (32.55)     4:13.18 (30.92)
 23 Wagner, Brendan  17 Elmhurst-IL       4:13.96    4:16.55        
    r:+0.76  28.75      1:00.09 (31.34)
        1:32.38 (32.29)     2:05.02 (32.64)
        2:37.86 (32.84)     3:11.03 (33.17)
        3:44.52 (33.49)     4:16.55 (32.03)
 24 Cunningham, Jac  19 Fox Valley Swim-  4:12.29    4:23.12        
    r:+0.67  27.82        59.00 (31.18)
        1:32.54 (33.54)     2:06.34 (33.80)
        2:40.70 (34.36)     3:14.55 (33.85)
        3:49.33 (34.78)     4:23.12 (33.79)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Wolner, Griffin  18 Winona Swim Club  4:16.33    4:12.25        
    r:+0.68  29.77      1:01.37 (31.60)
        1:33.95 (32.58)     2:06.05 (32.10)
        2:38.07 (32.02)     3:09.99 (31.92)
        3:41.35 (31.36)     4:12.25 (30.90)
 26 Hiss, Jack W     17 Fox Valley Swim-  4:16.36    4:12.60        
    r:+0.69  28.10        59.18 (31.08)
        1:30.52 (31.34)     2:02.48 (31.96)
        2:34.67 (32.19)     3:07.68 (33.01)
        3:40.63 (32.95)     4:12.60 (31.97)
 27 Langlois, Danie  15 Barrington Swim-  4:16.48    4:13.23        
    r:+0.78  29.28      1:00.24 (30.96)
        1:32.05 (31.81)     2:03.84 (31.79)
        2:36.28 (32.44)     3:08.68 (32.40)
        3:41.64 (32.96)     4:13.23 (31.59)
 28 Cabel, Austin T  17 Saint Charles Aq  4:16.09    4:14.46        
    r:+0.69  29.15      1:00.48 (31.33)
        1:32.97 (32.49)     2:05.43 (32.46)
        2:38.18 (32.75)     3:10.76 (32.58)
        3:43.34 (32.58)     4:14.46 (31.12)
 29 Hackley, Thomas  18 Ywca Flying Fish  4:15.27    4:14.71        
    r:+0.67  28.88      1:00.17 (31.29)
        1:32.31 (32.14)     2:04.65 (32.34)
        2:37.27 (32.62)     3:09.91 (32.64)
        3:42.56 (32.65)     4:14.71 (32.15)
 30 Williams, Richa  16 Saint Charles Aq  4:16.49    4:17.58        
    r:+0.62  28.57      1:00.37 (31.80)
        1:32.84 (32.47)     2:06.29 (33.45)
        2:39.63 (33.34)     3:13.29 (33.66)
        3:45.98 (32.69)     4:17.58 (31.60)
 31 Nelson, Zachary  17 Riptide Swim Tea  4:16.22    4:19.90        
    r:+0.75  28.74      1:00.52 (31.78)
        1:33.22 (32.70)     2:06.69 (33.47)
        2:39.96 (33.27)     3:13.71 (33.75)
        3:47.14 (33.43)     4:19.90 (32.76)
 -- Wicklander, Gav  18 Blackline Aquati  4:19.33         NS        
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 10 Mitchell, John   20 Kentucky Aquatic  4:08.06                   
             27.53        58.60 (31.07)
        1:30.90 (32.30)     2:03.39 (32.49)
        2:34.42 (31.03)     3:06.23 (31.81)
        3:37.36 (31.13)     4:08.06 (30.70)
 26 Koto, Nicholas-  21 Unattached-IL     4:14.05                   
             29.46      1:00.89 (31.43)
        1:33.10 (32.21)     2:05.38 (32.28)
        2:37.84 (32.46)     3:10.35 (32.51)
        3:42.76 (32.41)     4:14.05 (31.29)
 27 Puczko, Daniel   18 Swift Aquatics-I  4:14.80                   
             28.72      1:00.17 (31.45)
        1:32.29 (32.12)     2:04.83 (32.54)
        2:37.28 (32.45)     3:09.96 (32.68)
        3:42.56 (32.60)     4:14.80 (32.24)
 28 Torres, Justin   20 Minnesota-MN      4:14.87                   
             29.64      1:00.65 (31.01)
        1:33.11 (32.46)     2:05.31 (32.20)
        2:37.84 (32.53)     3:10.35 (32.51)
        3:43.03 (32.68)     4:14.87 (31.84)
 29 Schoof, Mason L  18 Elmbrook Swim Cl  4:14.93                   
             28.62      1:00.08 (31.46)
        1:32.46 (32.38)     2:04.64 (32.18)
        2:37.50 (32.86)     3:10.29 (32.79)
        3:43.04 (32.75)     4:14.93 (31.89)
 30 Guerrero, Xande  17 Swift Aquatics-I  4:15.04                   
             28.69        59.64 (30.95)
        1:31.95 (32.31)     2:04.07 (32.12)
        2:36.16 (32.09)     3:09.13 (32.97)
        3:42.45 (33.32)     4:15.04 (32.59)
 38 Niziolek, Frank  18 Saint Charles Aq  4:17.65                   
             29.49      1:01.60 (32.11)
        1:33.57 (31.97)     2:06.70 (33.13)
        2:39.32 (32.62)     3:12.95 (33.63)
        3:45.38 (32.43)     4:17.65 (32.27)
 40 Schwers, Michae  19 Fox Valley Swim-  4:20.27                   
             28.31        59.88 (31.57)
        1:32.37 (32.49)     2:04.79 (32.42)
        2:38.43 (33.64)     3:12.26 (33.83)
        3:46.42 (34.16)     4:20.27 (33.85)
 41 Kay, Daryl G     17 Barrington Swim-  4:22.77                   
             29.04      1:01.57 (32.53)
        1:34.35 (32.78)     2:07.82 (33.47)
        2:41.52 (33.70)     3:15.70 (34.18)
        3:50.08 (34.38)     4:22.77 (32.69)
 -- Braun, Kevin     20 Wisconsin Aquati     DFS                    
 -- Lahmann, Donova  17 West Swim Club-I     DFS                    
 -- Sullivan, Micha  21 Wisconsin Aquati     DFS                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 20                 
 
  1. Kentucky Aquatics                 417   2. Wisconsin Aquatics                284
  3. St Charles Swim Team              263   4. University of Minnesota           238
  5. Elmbrook Swim Club                236   6. Barrington Swim Club              200
  7. Fox Valley Swim Team              194   8. Riptide                           139
  9. Hawkeye Swim Club                 136  10. West Swim Club                    118
 11. Badger Aquatics Club              105  12. Lakeside Swim Team                 77
 13. Madison Aquatic Club               69  14. Nasa Wildcat Aquatics              66
 15. Wyoming Aquatics                   52  16. Ames Cyclone Aquatics Club         51
 17. Unattached Kya                     50  18. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     47
 19. Hickory Willow Swim Assoc          41  20. Unattached                         40
 20. Lyons Aquatics                     40  22. Unattached Kya                     34
 22. Wildkit Swimming Organization      34  22. Green Bay Swim Club, Inc           34
 25. Unattached                         33  26. Schroeder YMCA Swim Team           32
 27. Linn-Mar Swim Team                 30  28. Ozaukee Aquatics                   29
 29. Alligator Aquatics                 27  29. South Metro Storm                  27
 31. Unattached-Clovis                  21  32. Iowa Flyers Swim Club              20
 33. Aberdeen Swim Club                 19  33. Delta Aquatics                     19
 35. Maverick Swim Club                 17  36. Unattached                         15
 37. AquaStorm                          13  38. Reach Aquatics Swim Club           12
 38. Unattached Hawk                    12  38. Blackline Aquatics                 12
 41. Springfield YMCA Swim Team         11  42. Eastern Iowa Swim Federation        8
 42. Red River Valley                    8  44. Stevens Point Area YMCA             7
 44. Ywca Flying Fish                    7  44. Unattached                          7
 47. Red Aquatics                        6  47. Cats Aquatic Team                   6
 49. Greater Des Moines YMCA             5  49. Unattached Kya                      5
 51. Lane Four Aquatics                  2  52. Unattached                          1
 Event 21  Women 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
  Pool Record: P 1:08.80  7/23/2011 Ashley P Wanland, Wisconsin Aquati
  Meet Record: M 1:08.32  7/17/2015 Haley J Spencer, Minnesota Aquati
                 1:10.99  NATL Nationals
                 1:13.29  JNAT Junior Nationals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Sheridan, Calyp  18 Nasa Wildcat Aqu  1:11.99    1:11.77         20  
    r:+0.71  34.11      1:11.77 (37.66)
  2 Ciavarella, Nic  21 Minnesota-MN      1:12.56    1:12.20         17  
    r:+0.76  33.87      1:12.20 (38.33)
  3 Merriman, Eliza  19 Kentucky Aquatic  1:13.45    1:12.79         16  
    r:+0.69  34.12      1:12.79 (38.67)
  4 Preiss, Alexand  20 Minnesota-MN      1:12.92    1:13.12         15  
    r:+0.73  34.38      1:13.12 (38.74)
  5 Martin, Mary E   15 Greater Des Moin  1:13.44    1:13.76         14  
    r:+0.73  34.21      1:13.76 (39.55)
  6 Keck, Jensen S   20 Red Aquatics-IL   1:13.23    1:14.21         13  
    r:+0.71  34.77      1:14.21 (39.44)
  7 Silvestri, Jenn  17 Madison Aquatic-  1:13.98    1:14.38         12  
    r:+0.73  34.61      1:14.38 (39.77)
  8 Dunn, Callahan   16 Lyons Aquatics-I  1:14.35    1:15.39         11  
    r:+0.69  35.55      1:15.39 (39.84)
 
                       === Consolation Finals ===                        
 
  9 Marcus, Kaela F  21 Minnesota-MN      1:14.54    1:13.55          9  
    r:+0.71  34.75      1:13.55 (38.80)
 10 Kobylak, Sylvia  16 West Swim Club-I  1:15.07    1:13.99          7  
    r:+0.76  34.86      1:13.99 (39.13)
 11 Parkinson, Maxi  16 Delta Aquatics-I  1:14.54    1:14.01          6  
    r:+0.68  34.64      1:14.01 (39.37)
 12 Palmer, Carly E  17 AquaStorm-ND      1:14.79    1:14.33          5  
    r:+0.77  34.69      1:14.33 (39.64)
 13 Bennin, Grace R  17 Madison Aquatic-  1:14.88    1:14.75          4  
    r:+0.69  34.77      1:14.75 (39.98)
 14 Glowniak, Anna   17 West Swim Club-I  1:15.03    1:15.07          3  
    r:+0.70  35.25      1:15.07 (39.82)
 15 Gill, Alexandra  18 Team Millennium-  1:15.14    1:15.49          2  
    r:+0.80  35.73      1:15.49 (39.76)
 16 Sauder, Katelyn  20 Minnesota-MN      1:14.59    1:15.56          1  
    r:+0.71  34.70      1:15.56 (40.86)
 
                          === Bonus Finals ===                           
 
 17 Herrmann, Vanes  18 AquaStorm-ND      1:15.43    1:13.82        
    r:+0.74  34.87      1:13.82 (38.95)
 18 Kitzman, Cather  17 Barrington Swim-  1:15.60    1:14.56        
    r:+0.78  35.88      1:14.56 (38.68)
 19 Haas, Martha E   19 Iowa State Unive  1:15.76    1:14.59        
    r:+0.83  35.04      1:14.59 (39.55)
 20 Anagnostopoulos  16 Badger Aquatics-  1:15.79    1:14.93        
    r:+0.78  35.34      1:14.93 (39.59)
 21 Gwidt, Brigid E  15 Ozaukee Aquatics  1:15.52    1:15.21        
    r:+0.80  35.36      1:15.21 (39.85)
 22 Horner, Lexi R   19 Greater Des Moin  1:15.78    1:15.45        
    r:+0.79  35.39      1:15.45 (40.06)
 23 Teng, Maggie     16 Elmbrook Swim Cl  1:15.91    1:15.75        
    r:+0.76  35.45      1:15.75 (40.30)
 24 Jania, Mary C    16 Saint Charles Aq  1:15.69    1:15.88        
    r:+0.80  35.96      1:15.88 (39.92)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Kimmel, Hayley   13 Linn-Mar Swim Te  1:16.02    1:15.00        
    r:+0.74  35.28      1:15.00 (39.72)
 26 Scheiblein, Mak  18 West Swim Club-I  1:16.48    1:15.25        
    r:+0.75  36.32      1:15.25 (38.93)
 27 Scheiblein, Mel  16 West Swim Club-I  1:16.59    1:15.31        
    r:+0.77  35.85      1:15.31 (39.46)
 28 Jones, Kayla L   18 Saint Charles Aq  1:16.55    1:15.73        
    r:+0.76  35.74      1:15.73 (39.99)
 29 Willhite, Kelli  16 Maverick Swim Cl  1:17.12    1:16.04        
    r:+0.72  35.51      1:16.04 (40.53)
 30 Meehan, Margare  15 West Swim Club-I  1:16.66    1:16.23        
    r:+0.69  35.92      1:16.23 (40.31)
 31 Heymans, Emily   17 Riptide Swim Tea  1:17.19    1:16.70        
    r:+0.75  36.44      1:16.70 (40.26)
 32 Credit, Grace A  17 West Swim Club-I  1:17.18    1:17.89        
    r:+0.72  35.32      1:17.89 (42.57)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 26 Chapman, Tara L  19 Minnesota-MN      1:16.06                   
             36.20      1:16.06 (39.86)
 27 Corzine, Rebecc  19 Unattached-IL     1:16.28                   
             36.48      1:16.28 (39.80)
 35 Stone, Mckenna   15 Fox Valley Swim-  1:17.19                   
             36.59      1:17.19 (40.60)
 36 Hruby, Emma R    19 Nasa Wildcat Aqu  1:17.20                   
             36.47      1:17.20 (40.73)
 37 Culp, Lillian M  16 Bloomington Norm  1:17.30                   
             36.18      1:17.30 (41.12)
 38 Thorson, Lehr M  19 Iowa State Unive  1:17.35                   
             37.16      1:17.35 (40.19)
 39 Kale, Divya D    17 Fox Valley Swim-  1:17.55                   
             35.56      1:17.55 (41.99)
 40 Ohlensehlen, Sa  18 Hawkeye Swim Clu  1:17.64                   
             34.88      1:17.64 (42.76)
 41 Szadorski, Abig  15 Delta Aquatics-I  1:17.65                   
             36.44      1:17.65 (41.21)
 42 Kugler, Hattie   16 Hurricanes Swim-  1:17.73                   
             36.16      1:17.73 (41.57)
 43 Ballo, Rebecca   18 Reach Aquatics-I  1:17.91                   
             36.62      1:17.91 (41.29)
 44 Savicevic, Mia   17 West Swim Club-I  1:17.98                   
             36.45      1:17.98 (41.53)
 45 Houwers, Elizab  15 J-Hawk Aquatic C  1:18.03                   
             36.88      1:18.03 (41.15)
 46 Brault, Elyssa   15 Saint Charles Aq  1:18.14                   
             36.85      1:18.14 (41.29)
 47 Arnold, Briana   18 Fox Valley Wave-  1:18.19                   
             37.12      1:18.19 (41.07)
 48 Stoll, Taylor R  20 Una Ebsc-WI       1:18.25                   
             36.45      1:18.25 (41.80)
 49 Remington, Soph  15 Mid Wisconsin Wa  1:18.30                   
             36.17      1:18.30 (42.13)
 50 Murray, Claire   18 Eastern Iowa Swi  1:18.45                   
             37.12      1:18.45 (41.33)
 51 Bissen, Kiara H  15 Badger Aquatics-  1:18.71                   
             36.52      1:18.71 (42.19)
 52 Papanicholas, M  13 Alligator Aquati  1:18.93                   
             36.81      1:18.93 (42.12)
 53 Wangensteen, Ch  15 South East Metro  1:19.00                   
             38.08      1:19.00 (40.92)
 54 Shepard, Arabel  17 Uss Destroyer-IA  1:19.19                   
             37.66      1:19.19 (41.53)
 55 Sundal, Carolin  17 Aquajets Swim Te  1:19.44                   
             37.78      1:19.44 (41.66)
 56 Ratzburg, Baile  13 Madison Aquatic-  1:19.58                   
             37.54      1:19.58 (42.04)
 57 Davis, Jessica   16 Delta Aquatics-I  1:19.66                   
             37.12      1:19.66 (42.54)
 58 McCord, Michell  18 Fox Valley Swim-  1:19.67                   
             37.49      1:19.67 (42.18)
 59 Hall, Alison C   16 Hurricanes Swim-  1:20.22                   
             37.25      1:20.22 (42.97)
 60 Remington, Erik  16 Mid Wisconsin Wa  1:20.28                   
             36.84      1:20.28 (43.44)
 61 Cowell, Kara G   15 Fox Valley Wave-  1:20.32                   
             37.62      1:20.32 (42.70)
 62 Stephenson, Jul  15 Riptide Swim Tea  1:20.45                   
             38.47      1:20.45 (41.98)
 -- Bjornstad, Lind  17 Schroeder YMCA S      DQ                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 21                 
 
  1. Kentucky Aquatics                 433   2. Wisconsin Aquatics                284
  3. University of Minnesota           280   4. St Charles Swim Team              263
  5. Elmbrook Swim Club                236   6. Barrington Swim Club              200
  7. Fox Valley Swim Team              194   8. Riptide                           139
  9. Hawkeye Swim Club                 136  10. West Swim Club                    128
 11. Badger Aquatics Club              105  12. Nasa Wildcat Aquatics              86
 13. Madison Aquatic Club               85  14. Lakeside Swim Team                 77
 15. Wyoming Aquatics                   52  16. Ames Cyclone Aquatics Club         51
 16. Lyons Aquatics                     51  18. Unattached Kya                     50
 19. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     47  20. Hickory Willow Swim Assoc          41
 21. Unattached                         40  22. Green Bay Swim Club, Inc           34
 22. Unattached Kya                     34  22. Wildkit Swimming Organization      34
 25. Unattached                         33  26. Schroeder YMCA Swim Team           32
 27. Linn-Mar Swim Team                 30  28. Ozaukee Aquatics                   29
 29. South Metro Storm                  27  29. Alligator Aquatics                 27
 31. Delta Aquatics                     25  32. Unattached-Clovis                  21
 33. Iowa Flyers Swim Club              20  34. Red Aquatics                       19
 34. Aberdeen Swim Club                 19  34. Greater Des Moines YMCA            19
 37. AquaStorm                          18  38. Maverick Swim Club                 17
 39. Unattached                         15  40. Blackline Aquatics                 12
 40. Unattached Hawk                    12  40. Reach Aquatics Swim Club           12
 43. Springfield YMCA Swim Team         11  44. Red River Valley                    8
 44. Eastern Iowa Swim Federation        8  46. Stevens Point Area YMCA             7
 46. Unattached                          7  46. Ywca Flying Fish                    7
 49. Cats Aquatic Team                   6  50. Unattached Kya                      5
 51. Team Millennium                     2  51. Lane Four Aquatics                  2
 53. Unattached                          1                                           

Event 22  Men 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
  Pool Record: P 1:01.95  7/23/2011 Matthew D Elliott, Peoria Area Wate
  Meet Record: M 1:00.83  7/21/2017 Conner McHugh, Univ Minnesota-M
                 1:03.29  NATL Nationals
                 1:06.09  JNAT Junior Nationals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Nelson, Tanner   21 Hawkeye Swim Clu  1:04.13    1:03.28         20  
    r:+0.66  29.37      1:03.28 (33.91)
  2 Webb, Isaak E    20 Unattached-OZ     1:04.46    1:03.86         17  
    r:+0.66  30.09      1:03.86 (33.77)
  3 Hohenstein, Bre  21 Minnesota-MN      1:04.50    1:04.02         16  
    r:+0.69  29.93      1:04.02 (34.09)
  4 Credit, Weston   20 Hawkeye Swim Clu  1:04.50    1:04.62         15  
    r:+0.77  29.71      1:04.62 (34.91)
  5 Hovis, Mitchell  19 Wyoming Aquatics  1:05.15    1:04.90         14  
    r:+0.65  30.48      1:04.90 (34.42)
  6 Wills, Chris A   21 Wisconsin Aquati  1:04.16    1:05.03         13  
    r:+0.73  29.98      1:05.03 (35.05)
  7 Attenberger, Be  19 Wisconsin Aquati  1:05.31    1:05.70         12  
    r:+0.79  30.27      1:05.70 (35.43)
  8 Babb, Caleb N    17 Una Hawk-IA       1:05.46    1:06.51         11  
    r:+0.67  30.77      1:06.51 (35.74)
 
                       === Consolation Finals ===                        
 
  9 Myhre, William   17 Saint Charles Aq  1:05.49    1:04.77          9  
    r:+0.74  30.73      1:04.77 (34.04)
 10 Barker, Kyle W   18 Una Kya-KY        1:05.50    1:05.46          7  
    r:+0.66  31.21      1:05.46 (34.25)
 11 Johansen, Delap  21 Wyoming Aquatics  1:05.51    1:05.78          6  
    r:+0.75  30.44      1:05.78 (35.34)
 12 Andrew, Benjami  20 Alligator Aquati  1:05.80    1:05.84          5  
    r:+0.66  30.50      1:05.84 (35.34)
 13 Lundgren, Tryst  17 West Swim Club-I  1:05.99    1:05.90          4  
    r:+0.65  30.41      1:05.90 (35.49)
 14 Yoder, Evan D    19 Minnesota-MN      1:06.18    1:06.39          3  
    r:+0.66  31.20      1:06.39 (35.19)
 15 Anderson, Shane  21 Kentucky Aquatic  1:06.24    1:06.85          2  
    r:+0.64  30.09      1:06.85 (36.76)
 16 Sivak, Daniel J  20 Unattached-IL     1:06.50    1:06.94          1  
    r:+0.66  31.40      1:06.94 (35.54)
 
                          === Bonus Finals ===                           
 
 17 Alderson, Justi  16 Peoria Area Wate  1:06.93    1:06.19        
    r:+0.76  31.33      1:06.19 (34.86)
 18 Murphy, David S  20 Wyoming Aquatics  1:06.63    1:06.21        
    r:+0.73  30.83      1:06.21 (35.38)
 19 Hawkins, Keegan  17 Saint Charles Aq  1:07.13    1:06.36        
    r:+0.73  31.29      1:06.36 (35.07)
 20 Wang, Robert B   19 Fox Valley Swim-  1:07.35    1:06.53        
    r:+0.68  31.37      1:06.53 (35.16)
 21 Steffen, Quento  18 Riptide Swim Tea  1:07.12    1:06.76        
    r:+0.77  31.96      1:06.76 (34.80)
 22 Poppitz, Jack K  19 Riptide Swim Tea  1:07.70    1:07.79        
    r:+0.80  31.73      1:07.79 (36.06)
 23 Stephan, Louis   16 IFLY-IA           1:07.63    1:08.02        
    r:+0.68  31.58      1:08.02 (36.44)
 -- Torres, Justin   20 Minnesota-MN      1:06.86         DQ        
         r:+0.66                       
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Bennett, Willia  18 Cats Aquatic Tea  1:08.02    1:07.17        
    r:+0.75  31.36      1:07.17 (35.81)
 26 Frank, Christia  16 Schroeder YMCA S  1:07.76    1:07.35        
    r:+0.77  31.64      1:07.35 (35.71)
 27 Stevenson, Aust  18 Cats Aquatic Tea  1:08.82    1:07.37        
    r:+0.68  30.87      1:07.37 (36.50)
 28 Simpson, Jared   18 Fox Valley Swim-  1:08.00    1:07.44        
    r:+0.69  31.76      1:07.44 (35.68)
 29 Yetter, Sean M   16 Saint Charles Aq  1:08.08    1:08.22        
    r:+0.71  31.85      1:08.22 (36.37)
 30 Affeldt, Zach H  15 South Metro Stor  1:08.84    1:08.32        
    r:+0.70  32.66      1:08.32 (35.66)
 31 Wolner, Grant M  16 Winona Swim Club  1:08.87    1:08.80        
    r:+0.70  31.46      1:08.80 (37.34)
 32 Prybell, Garret  17 Saint Charles Aq  1:09.08    1:08.92        
    r:+0.78  32.04      1:08.92 (36.88)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 25 Phillips, Chris  20 Lyons Aquatics-I  1:07.76                   
             31.33      1:07.76 (36.43)
 27 Hayes, Benjamin  18 Ozaukee Aquatics  1:07.90                   
             31.79      1:07.90 (36.11)
 31 Boehnlein, Maxw  19 Fox Valley Wave-  1:08.17                   
             31.67      1:08.17 (36.50)
 35 Robrock, Craig   20 South Metro Stor  1:08.99                   
             32.61      1:08.99 (36.38)
 36 Miller, Henry S  17 Badger Aquatics-  1:09.08                   
             32.18      1:09.08 (36.90)
 38 Groenewold, Cal  16 Ultimate Swimmin  1:09.25                   
             32.32      1:09.25 (36.93)
 39 Scarim, Philip   16 Hickory Willow S  1:09.37                   
             32.37      1:09.37 (37.00)
 40 Bajda, Daniel J  16 Elmhurst-IL       1:09.44                   
             32.83      1:09.44 (36.61)
 41 Knothe, Brian F  15 Fox Valley Swim-  1:09.46                   
             31.97      1:09.46 (37.49)
 42 Aman, Caleb R    18 Lane Four Aquati  1:09.64                   
             32.18      1:09.64 (37.46)
 43 Lewarchick, Kyl  18 Saint Charles Aq  1:09.68                   
             32.49      1:09.68 (37.19)
 44 Dvorak, Alexand  15 Maverick Swim Cl  1:09.76                   
             32.58      1:09.76 (37.18)
 45 Weng, Elmer D    15 Fox Valley Swim-  1:09.86                   
             32.96      1:09.86 (36.90)
 46 Rak, David G     19 Lyons Aquatics-I  1:09.88                   
             32.95      1:09.88 (36.93)
 47 Teduits, Truman  16 Badger Aquatics-  1:09.90                   
             31.80      1:09.90 (38.10)
 48 Jekel, Wesley B  17 Badger Aquatics-  1:09.98                   
             32.62      1:09.98 (37.36)
 48 Nagori, Rohan T  16 Fox Valley Swim-  1:09.98                   
             33.30      1:09.98 (36.68)
 50 Kastan, Samuel   17 Fox Valley Swim-  1:10.01                   
             31.90      1:10.01 (38.11)
 51 Hoppe, Jack R    16 Barrington Swim-  1:10.33                   
             33.09      1:10.33 (37.24)
 52 Simonek, Jacob   17 Palos-Orland Swi  1:10.42                   
             33.14      1:10.42 (37.28)
 53 Cabel, Austin T  17 Saint Charles Aq  1:10.76                   
             33.30      1:10.76 (37.46)
 54 Leader, William  18 West Swim Club-I  1:10.77                   
             32.11      1:10.77 (38.66)
 55 Gamilla, Jeddri  15 Maverick Swim Cl  1:10.80                   
             32.43      1:10.80 (38.37)
 56 Bergeson, Eric   18 AquaStorm-ND      1:10.89                   
             32.98      1:10.89 (37.91)
 57 Kinsella, Murph  17 BDSC-IL           1:10.90                   
             32.87      1:10.90 (38.03)
 58 Lomaglio, Colby  15 1978-IL           1:11.20                   
             32.29      1:11.20 (38.91)
 59 Christensen, Jo  14 IFLY-IA           1:11.26                   
             33.11      1:11.26 (38.15)
 60 Chen, Kyri       17 Fox Valley Swim-  1:11.41                   
             33.61      1:11.41 (37.80)
 61 Ramminger, Ryan  19 Una MAC-WI        1:11.49                   
             32.51      1:11.49 (38.98)
 62 Jones, Dylan L   16 Sheridan Swim Te  1:11.86                   
             33.26      1:11.86 (38.60)
 63 Liang, Young     15 J-Hawk Aquatic C  1:12.06                   
             33.89      1:12.06 (38.17)
 64 Hobar, Andrew J  19 Reach Aquatics-I  1:12.34                   
             33.42      1:12.34 (38.92)
 65 Baxter, Nathani  16 Saint Charles Aq  1:12.67                   
             34.74      1:12.67 (37.93)
 66 Fix, Robert C    16 West Swim Club-I  1:12.99                   
             33.44      1:12.99 (39.55)
 67 McIntyre, Craig  15 Sheridan Swim Te  1:13.75                   
             34.31      1:13.75 (39.44)
 68 Peterson, Adam   18 Peoria Area Wate  1:13.95                   
             34.62      1:13.95 (39.33)
 69 Lee, Ethan J     19 Unattached-IL     1:14.40                   
             33.74      1:14.40 (40.66)
 -- Smiarowski, Luc  19 Hickory Willow S      DQ                    
             31.80           DQ (35.39)
 -- Feller, Charles  16 Badger Aquatics-      DQ                    
 -- Farley, Aidan J  19 Hickory Willow S     DFS                    
 -- Errichiello, Fr  18 Una West-IL          DFS                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 22                 
 
  1. Kentucky Aquatics                 435   2. Wisconsin Aquatics                309
  3. University of Minnesota           299   4. St Charles Swim Team              272
  5. Elmbrook Swim Club                236   6. Barrington Swim Club              200
  7. Fox Valley Swim Team              194   8. Hawkeye Swim Club                 171
  9. Riptide                           139  10. West Swim Club                    132
 11. Badger Aquatics Club              105  12. Nasa Wildcat Aquatics              86
 13. Madison Aquatic Club               85  14. Lakeside Swim Team                 77
 15. Wyoming Aquatics                   72  16. Lyons Aquatics                     51
 16. Ames Cyclone Aquatics Club         51  18. Unattached Kya                     50
 19. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     47  20. Hickory Willow Swim Assoc          41
 20. Unattached Kya                     41  22. Unattached                         40
 23. Wildkit Swimming Organization      34  23. Green Bay Swim Club, Inc           34
 25. Unattached                         33  26. Schroeder YMCA Swim Team           32
 26. Alligator Aquatics                 32  28. Linn-Mar Swim Team                 30
 29. Ozaukee Aquatics                   29  30. South Metro Storm                  27
 31. Delta Aquatics                     25  32. Unattached                         24
 33. Unattached Hawk                    23  34. Unattached-Clovis                  21
 35. Iowa Flyers Swim Club              20  36. Red Aquatics                       19
 36. Greater Des Moines YMCA            19  36. Aberdeen Swim Club                 19
 39. AquaStorm                          18  40. Maverick Swim Club                 17
 41. Unattached                         16  42. Reach Aquatics Swim Club           12
 42. Blackline Aquatics                 12  44. Springfield YMCA Swim Team         11
 45. Red River Valley                    8  45. Eastern Iowa Swim Federation        8
 47. Stevens Point Area YMCA             7  47. Ywca Flying Fish                    7
 49. Cats Aquatic Team                   6  50. Unattached Kya                      5
 51. Team Millennium                     2  51. Lane Four Aquatics                  2
 53. Unattached                          1                                           

Event 23  Women 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
  Pool Record: P 1:00.20  6/4/2016  Gia Dalesandro, FOX-IL
  Meet Record: M 1:00.01  7/17/2015 Ivy J Martin, Wisconsin Aquati
                 1:00.89  NATL Nationals
                 1:02.39  JNAT Junior Nationals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Drake, Kelsey D  20 Hawkeye Swim Clu  1:01.52    1:01.22         20  
    r:+0.75  28.37      1:01.22 (32.85)
  2 Tiltmann, Reill  14 Elmbrook Swim Cl  1:01.76    1:01.76         17  
    r:+0.84  28.86      1:01.76 (32.90)
  3 Jump, Mallory K  17 Saint Charles Aq  1:02.67    1:02.15         16  
    r:+0.70  28.56      1:02.15 (33.59)
  4 Schemmel, Sarah  19 Hawkeye Swim Clu  1:02.23    1:02.19         14.5
    r:+0.81  28.50      1:02.19 (33.69)
  4 Parkinson, Maxi  16 Delta Aquatics-I  1:02.48    1:02.19         14.5
    r:+0.67  29.21      1:02.19 (32.98)
  6 Cannon, Kayleig  19 Fox Valley Swim-  1:03.02    1:02.74         13  
    r:+0.72  29.29      1:02.74 (33.45)
  7 Grobe, Kaia J    21 Minnesota-MN      1:03.24    1:03.01         12  
    r:+0.70  29.36      1:03.01 (33.65)
  8 Schoof, Kaylyn   16 Elmbrook Swim Cl  1:02.74    1:03.15         11  
    r:+0.76  29.40      1:03.15 (33.75)
 
                       === Consolation Finals ===                        
 
  9 Martin, Scarlet  14 Eastern Iowa Swi  1:04.30    1:02.05          9  
    r:+0.75  28.56      1:02.05 (33.49)
 10 Gaines, Riley M  18 Una Kya-KY        1:04.13    1:03.13          7  
    r:+0.70  29.49      1:03.13 (33.64)
 11 Stone, Mckenna   15 Fox Valley Swim-  1:03.35    1:03.25          6  
    r:+0.70  29.23      1:03.25 (34.02)
 12 Lasecki, Emma R  16 Green Bay Swim C  1:03.49    1:03.27          5  
    r:+0.76  29.58      1:03.27 (33.69)
 13 Carlson, Savann  19 Wisconsin Aquati  1:03.47    1:03.34          4  
    r:+0.71  29.43      1:03.34 (33.91)
 14 Pozezinski, Han  17 Saint Charles Aq  1:03.93    1:04.19          3  
    r:+0.82  30.18      1:04.19 (34.01)
 15 Craig, Winter G  16 Riptide Swim Tea  1:04.47    1:04.30          2  
    r:+0.76  30.21      1:04.30 (34.09)
 16 Quass, Berit E   15 Greater Des Moin  1:03.29    1:04.71          1  
    r:+0.81  29.52      1:04.71 (35.19)
 
                          === Bonus Finals ===                           
 
 17 Marty, Katrina   17 Madison Aquatic-  1:04.79    1:03.26        
    r:+0.73  29.92      1:03.26 (33.34)
 18 Corzine, Rebecc  19 Unattached-IL     1:04.90    1:04.30        
    r:+0.64  30.27      1:04.30 (34.03)
 19 Barth, Kaitlyn   17 Madison Aquatic-  1:04.87    1:04.41        
    r:+0.76  30.45      1:04.41 (33.96)
 20 Gruvberger, Ann  16 West Swim Club-I  1:04.81    1:04.42        
    r:+0.68  30.19      1:04.42 (34.23)
 21 Pritchett, Emma  15 Barrington Swim-  1:04.59    1:04.45        
    r:+0.81  30.36      1:04.45 (34.09)
 22 Puccini, Alexa   16 Maverick Swim Cl  1:04.94    1:04.48        
    r:+0.64  29.64      1:04.48 (34.84)
 23 Stupar, Julia C  18 Stevens Point Ar  1:05.11    1:04.55        
    r:+0.71  30.15      1:04.55 (34.40)
 24 McNamara, Kelly  21 Hawkeye Swim Clu  1:04.66    1:04.62        
    r:+0.89  30.38      1:04.62 (34.24)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Reader, Lilian   13 Barrington Swim-  1:05.28    1:03.95        
    r:+0.71  30.20      1:03.95 (33.75)
 26 Kucera, Lexi J   16 High Tides Swim-  1:05.23    1:04.57        
    r:+0.81  30.08      1:04.57 (34.49)
 27 Stingle, Annali  15 Cats Aquatic Tea  1:05.50    1:04.83        
    r:+0.76  30.69      1:04.83 (34.14)
 28 Gustafson, Gwen  18 Elmbrook Swim Cl  1:05.16    1:04.92        
    r:+0.74  30.27      1:04.92 (34.65)
 29 Collins, Paige   15 Maverick Swim Cl  1:05.74    1:05.21        
    r:+0.71  30.10      1:05.21 (35.11)
 30 Brostowitz, Vic  13 Schroeder YMCA S  1:05.85    1:05.51        
    r:+0.75  30.75      1:05.51 (34.76)
 31 Komoto, Megumi   15 Academy Bullets-  1:05.13    1:06.29        
    r:+0.74  31.48      1:06.29 (34.81)
 32 Evans, Riley L   17 Delta Aquatics-I  1:05.57    1:06.45        
    r:+0.70  30.86      1:06.45 (35.59)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 13 Sheridan, Calyp  18 Nasa Wildcat Aqu  1:03.59                   
             29.25      1:03.59 (34.34)
 20 Aarts, Nicole B  20 Nasa Wildcat Aqu  1:04.72                   
             30.11      1:04.72 (34.61)
 32 Hogg, Molly M    19 Aberdeen Swim Cl  1:05.53                   
             30.68      1:05.53 (34.85)
 34 Hackett, Meghan  20 Hawkeye Swim Clu  1:05.58                   
             30.19      1:05.58 (35.39)
 36 Rentz, Katherin  20 Academy Bullets-  1:05.81                   
             31.53      1:05.81 (34.28)
 38 Donfris, Addisy  14 Barrington Swim-  1:05.92                   
             31.22      1:05.92 (34.70)
 39 Chetan, Nidhi    16 Fox Valley Swim-  1:06.09                   
             30.74      1:06.09 (35.35)
 40 Culp, Lillian M  16 Bloomington Norm  1:06.10                   
             31.23      1:06.10 (34.87)
 41 Cramer, Daniell  16 J-Hawk Aquatic C  1:06.21                   
             31.80      1:06.21 (34.41)
 42 Milstroh, Kasey  19 Unattached-MN     1:06.31                   
             31.20      1:06.31 (35.11)
 42 McMeen, Eleanor  15 Lyons Aquatics-I  1:06.31                   
             30.89      1:06.31 (35.42)
 44 Staver, Ali J    18 Una Psc-IA        1:06.36                   
             30.91      1:06.36 (35.45)
 45 Ruan, Tiffanie   15 Fox Valley Swim-  1:06.40                   
             30.17      1:06.40 (36.23)
 46 Del Rosario, Iz  15 Saint Charles Aq  1:06.45                   
             31.24      1:06.45 (35.21)
 47 Lewis, Lauren M  16 Riptide Swim Tea  1:06.60                   
             31.48      1:06.60 (35.12)
 48 Hanson, Grace K  14 High Tides Swim-  1:06.83                   
             30.21      1:06.83 (36.62)
 49 Holderfield, Ta  16 Swift Aquatics-I  1:06.85                   
             31.33      1:06.85 (35.52)
 50 Graves, Alyssa   16 Lake Country Swi  1:07.12                   
             31.31      1:07.12 (35.81)
 51 Brackett, Molli  16 Fox Valley Wave-  1:07.39                   
             32.13      1:07.39 (35.26)
 52 Jania, Mary C    16 Saint Charles Aq  1:07.47                   
             32.20      1:07.47 (35.27)
 53 Snyder, Gracyn   19 Iowa State Unive  1:07.62                   
             30.79      1:07.62 (36.83)
 54 Gwidt, Brigid E  15 Ozaukee Aquatics  1:07.63                   
             30.97      1:07.63 (36.66)
 55 Burg, Nicole M   16 Riptide Swim Tea  1:07.81                   
             30.79      1:07.81 (37.02)
 56 Erlechman, Wyli  19 Iowa State Unive  1:07.89                   
             31.58      1:07.89 (36.31)
 57 Denham, Lauren   19 Kentucky Aquatic  1:07.96                   
             31.98      1:07.96 (35.98)
 58 Kolar, Julie M   18 West Swim Club-I  1:08.14                   
             30.82      1:08.14 (37.32)
 59 Remington, Erik  16 Mid Wisconsin Wa  1:09.13                   
             30.92      1:09.13 (38.21)
 60 Staver, Olivia   17 Piranhas Swim Cl  1:09.53                   
             32.13      1:09.53 (37.40)
 61 Woods, Zoe K     17 Elmbrook Swim Cl  1:09.73                   
             32.56      1:09.73 (37.17)
 62 Cichocki, Lesli  29 West Swim Club-I  1:16.02                   
             34.12      1:16.02 (41.90)
 -- Preiss, Alexand  20 Minnesota-MN          DQ                    
             29.65           DQ (34.33)
 -- Lindsey, Hannah  20 Wisconsin Aquati     DFS                    
 -- Stoll, Holly K   18 Elmbrook Swim Cl     DFS                    
 -- Shepard, Arabel  17 Uss Destroyer-IA     DFS                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 23                 
 
  1. Kentucky Aquatics                 435   2. Wisconsin Aquatics                313
  3. University of Minnesota           311   4. St Charles Swim Team              291
  5. Elmbrook Swim Club                264   6. Fox Valley Swim Team              213
  7. Hawkeye Swim Club               205.5   8. Barrington Swim Club              200
  9. Riptide                           141  10. West Swim Club                    132
 11. Badger Aquatics Club              105  12. Nasa Wildcat Aquatics              86
 13. Madison Aquatic Club               85  14. Lakeside Swim Team                 77
 15. Wyoming Aquatics                   72  16. Unattached Kya                     57
 17. Ames Cyclone Aquatics Club         51  17. Lyons Aquatics                     51
 19. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     47  20. Hickory Willow Swim Assoc          41
 20. Unattached Kya                     41  22. Unattached                         40
 23. Delta Aquatics                   39.5  24. Green Bay Swim Club, Inc           39
 25. Wildkit Swimming Organization      34  26. Unattached                         33
 27. Schroeder YMCA Swim Team           32  27. Alligator Aquatics                 32
 29. Linn-Mar Swim Team                 30  30. Ozaukee Aquatics                   29
 31. South Metro Storm                  27  32. Unattached                         24
 33. Unattached Hawk                    23  34. Unattached-Clovis                  21
 35. Iowa Flyers Swim Club              20  35. Greater Des Moines YMCA            20
 37. Aberdeen Swim Club                 19  37. Red Aquatics                       19
 39. AquaStorm                          18  40. Eastern Iowa Swim Federation       17
 40. Maverick Swim Club                 17  42. Unattached                         16
 43. Blackline Aquatics                 12  43. Reach Aquatics Swim Club           12
 45. Springfield YMCA Swim Team         11  46. Red River Valley                    8
 47. Stevens Point Area YMCA             7  47. Ywca Flying Fish                    7
 49. Cats Aquatic Team                   6  50. Unattached Kya                      5
 51. Team Millennium                     2  51. Lane Four Aquatics                  2
 53. Unattached                          1                                           

Event 24  Men 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
  Pool Record: P 53.10  7/19/2014 Connor S Black, UN-IL
  Meet Record: M 52.72  7/19/2013 Connor Black, CATS Aquatic Tea
                 54.49  NATL Nationals
                 56.49  JNAT Junior Nationals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Schwers, Michae  19 Fox Valley Swim-    54.90      54.51         20  
    r:+0.62  24.94        54.51 (29.57)
  2 Swart, Joshua D  21 Kentucky Aquatic    55.92      55.41         17  
    r:+0.72  25.81        55.41 (29.60)
  3 Balcerak, Micha  18 Alligator Aquati    56.14      55.67         16  
    r:+0.74  25.96        55.67 (29.71)
  4 Niziolek, Frank  18 Saint Charles Aq    56.61      55.75         15  
    r:+0.66  26.77        55.75 (28.98)
  5 Vitek, Jeffrey   18 West Swim Club-I    56.05      55.98         14  
    r:+0.76  25.98        55.98 (30.00)
  6 Kosanovich, Bra  16 West Swim Club-I    56.36      56.53         13  
    r:+0.66  26.05        56.53 (30.48)
  7 Petro, Michael   18 Alligator Aquati    56.69      56.72         12  
    r:+0.70  26.22        56.72 (30.50)
  8 Williams, Colin  21 Reach Aquatics-I    56.66      57.01         11  
    r:+0.71  26.05        57.01 (30.96)
 
                       === Consolation Finals ===                        
 
  9 Mitchell, John   20 Kentucky Aquatic    56.71      54.96          9  
    r:+0.66  25.86        54.96 (29.10)
 10 Wetzlar, Peter   21 Kentucky Aquatic    57.37      56.04          7  
    r:+0.65  25.77        56.04 (30.27)
 11 Linnihan, Micha  16 Elmbrook Swim Cl    56.80      56.52          6  
    r:+0.72  26.51        56.52 (30.01)
 12 Zelen, Tyler D   20 Wisconsin Aquati    57.71      56.57          5  
    r:+0.64  26.46        56.57 (30.11)
 13 Hayes, Benjamin  18 Ozaukee Aquatics    57.33      57.34          4  
    r:+0.66  26.43        57.34 (30.91)
 14 Kuhlers, Jackso  20 Hawkeye Swim Clu    57.67      57.57          3  
    r:+0.74  26.48        57.57 (31.09)
 15 Hajek, Izaak S   16 IFLY-IA             57.66      58.00          2  
    r:+0.61  26.71        58.00 (31.29)
 16 Gibson, Joseph   20 Wildkit Swimming    57.35      59.50          1  
    r:+0.62  27.15        59.50 (32.35)
 
                          === Bonus Finals ===                           
 
 17 Jekel, Wesley B  17 Badger Aquatics-    58.09      57.18        
    r:+0.74  26.65        57.18 (30.53)
 18 Hover, Hans D    19 Blackline Aquati    57.82      57.55        
    r:+0.69  27.20        57.55 (30.35)
 19 Myhre, William   17 Saint Charles Aq    57.76      57.67        
    r:+0.71  27.19        57.67 (30.48)
 20 Bensch, Constan  16 Madison Aquatic-    57.93      58.25        
    r:+0.76  27.46        58.25 (30.79)
 21 Auger, Mark A    18 Wildkit Swimming    57.87      58.37        
    r:+0.72  27.28        58.37 (31.09)
 22 Stangeland, Dil  19 Unattached-ND       58.34      58.49        
    r:+0.70  27.53        58.49 (30.96)
 23 Hohm, Stuart B   22 Una Spy-IL          58.09      58.78        
    r:+0.68  27.64        58.78 (31.14)
 24 Tate, Ryan T     21 Nasa Wildcat Aqu    58.08      58.80        
    r:+0.69  26.64        58.80 (32.16)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Gamilla, Jansse  18 Maverick Swim Cl    58.65      57.75        
    r:+0.63  27.15        57.75 (30.60)
 26 Conati, Marco C  18 Unattached-MN       58.67      57.81        
    r:+0.72  26.83        57.81 (30.98)
 27 Brenner, Trever  18 Sioux Falls Swim    58.41      57.94        
    r:+0.73  27.60        57.94 (30.34)
 28 Windle, Calvin   15 Saint Charles Aq    58.84      58.01        
    r:+0.75  27.02        58.01 (30.99)
 29 Cochlan, Cullen  16 West Swim Club-I    58.60      58.10        
    r:+0.64  26.73        58.10 (31.37)
 30 Sanford, Bradle  16 Maverick Swim Cl    58.40      58.47        
    r:+0.71  27.36        58.47 (31.11)
 31 Teplin, Zachary  17 Ozaukee Aquatics    58.75      59.00        
    r:+0.70  27.77        59.00 (31.23)
 32 Babb, Caleb N    17 Una Hawk-IA         58.89      59.75        
    r:+0.63  27.48        59.75 (32.27)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 16 Deshpande, Aayu  16 Fox Valley Swim-    57.71                   
             26.99        57.71 (30.72)
 29 Weng, Eric       19 Fox Valley Swim-    58.63                   
             26.53        58.63 (32.10)
 35 Baxter, Nathani  16 Saint Charles Aq    58.95                   
             27.81        58.95 (31.14)
 36 Reed, Matthew G  20 Maverick Swim Cl    58.97                   
             27.52        58.97 (31.45)
 37 Darlinger, Jaco  17 Fox Valley Swim-    59.03                   
             27.28        59.03 (31.75)
 38 Felber, Matthew  17 Academy Bullets-    59.12                   
             27.48        59.12 (31.64)
 38 Stines, Niko S   20 Wisconsin Aquati    59.12                   
             26.63        59.12 (32.49)
 40 Cook, Teegan J   15 West Chicago Sha    59.25                   
             28.10        59.25 (31.15)
 41 Andrew, Benjami  20 Alligator Aquati    59.44                   
             27.12        59.44 (32.32)
 42 Phillips, Chris  20 Lyons Aquatics-I    59.49                   
             27.80        59.49 (31.69)
 43 Stone, Nathanie  19 Hurricanes Swim-    59.65                   
             27.59        59.65 (32.06)
 44 Dellorto, Joshu  18 Reach Aquatics-I    59.66                   
             27.15        59.66 (32.51)
 45 Bliss, Henry R   16 Academy Bullets-    59.80                   
             27.83        59.80 (31.97)
 46 Errichiello, Fr  18 Una West-IL         59.81                   
             27.32        59.81 (32.49)
 47 Subramanian, Sa  17 Fox Valley Swim-    59.93                   
             27.40        59.93 (32.53)
 47 Smiarowski, Luc  19 Hickory Willow S    59.93                   
             27.96        59.93 (31.97)
 49 Hovis, Mitchell  19 Wyoming Aquatics    59.99                   
             27.74        59.99 (32.25)
 50 Rizzo, Timothy   17 Riptide Swim Tea  1:00.07                   
             28.46      1:00.07 (31.61)
 51 Ostrowski, Alex  16 Swift Aquatics-I  1:00.17                   
             27.88      1:00.17 (32.29)
 52 Wolner, Griffin  18 Winona Swim Club  1:00.37                   
             28.58      1:00.37 (31.79)
 53 Lezer, Maxwell   19 Minnesota-MN      1:00.74                   
             28.27      1:00.74 (32.47)
 54 Rumpit, Connor   19 Elmbrook Swim Cl  1:02.03                   
             28.37      1:02.03 (33.66)
 -- Temprano, Justi  20 Wisconsin Aquati     DFS                    
 -- McDade, Bennett  18 Badger Aquatics-     DFS                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 24                 
 
  1. Kentucky Aquatics                 468   2. Wisconsin Aquatics                318
  3. University of Minnesota           311   4. St Charles Swim Team              306
  5. Elmbrook Swim Club                270   6. Fox Valley Swim Team              233
  7. Hawkeye Swim Club               208.5   8. Barrington Swim Club              200
  9. West Swim Club                    159  10. Riptide                           141
 11. Badger Aquatics Club              105  12. Nasa Wildcat Aquatics              86
 13. Madison Aquatic Club               85  14. Lakeside Swim Team                 77
 15. Wyoming Aquatics                   72  16. Alligator Aquatics                 60
 17. Unattached Kya                     57  18. Ames Cyclone Aquatics Club         51
 18. Lyons Aquatics                     51  20. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     47
 21. Unattached Kya                     41  21. Hickory Willow Swim Assoc          41
 23. Unattached                         40  24. Delta Aquatics                   39.5
 25. Green Bay Swim Club, Inc           39  26. Wildkit Swimming Organization      35
 27. Ozaukee Aquatics                   33  27. Unattached                         33
 29. Schroeder YMCA Swim Team           32  30. Linn-Mar Swim Team                 30
 31. South Metro Storm                  27  32. Unattached                         24
 33. Unattached Hawk                    23  33. Reach Aquatics Swim Club           23
 35. Iowa Flyers Swim Club              22  36. Unattached-Clovis                  21
 37. Greater Des Moines YMCA            20  38. Aberdeen Swim Club                 19
 38. Red Aquatics                       19  40. AquaStorm                          18
 41. Maverick Swim Club                 17  41. Eastern Iowa Swim Federation       17
 43. Unattached                         16  44. Blackline Aquatics                 12
 45. Springfield YMCA Swim Team         11  46. Red River Valley                    8
 47. Stevens Point Area YMCA             7  47. Ywca Flying Fish                    7
 49. Cats Aquatic Team                   6  50. Unattached Kya                      5
 51. Team Millennium                     2  51. Lane Four Aquatics                  2
 53. Unattached                          1                                           

Event 25  Women 800 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
  Pool Record: P 8:19.02  7/19/2014 Wisconsin Aquatics
                          A Van Hout, I Martin, D Grindall, A Frasier
  Meet Record: M 8:16.87  7/23/2016 Nasa Wildcat Aquatics, NASA
                          E Tierney, R Lanigan, O Andrew, A Avdic
                 8:22.19  NATL Nationals
                 8:29.99  JNAT Junior Nationals
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Saint Charles Aq-IL  'A'      8:31.80    8:30.12         40  
     1) Armstrong, Megan E 16         2) r:+0.19 Licari, Linda 17     
     3) r:+0.35 Tavierne, Annearet 17 4) r:+0.26 Guyett, Audrey 19    
    r:+0.76  30.24    1:03.25 (1:03.25)
      1:37.14 (1:37.14)   2:10.60 (2:10.60)
        2:39.21 (28.61)   3:11.45 (1:00.85)
      3:44.83 (1:34.23)   4:18.27 (2:07.67)
        4:46.90 (28.63)   5:18.87 (1:00.60)
      5:51.83 (1:33.56)   6:24.59 (2:06.32)
        6:52.59 (28.00)     7:24.31 (59.72)
      7:57.01 (1:32.42)   8:30.12 (2:05.53)
  2 Riptide Swim Tea-MN  'A'      8:38.58    8:31.81         34  
     1) Soudakova, Katia D 16         2) r:+0.23 Rizzo, Lucia 18      
     3) r:+0.27 Randall, Katherine 14 4) r:+0.29 Burg, Nicole 16      
    r:+0.63  29.83    1:01.79 (1:01.79)
      1:34.14 (1:34.14)   2:05.78 (2:05.78)
        2:35.01 (29.23)   3:07.11 (1:01.33)
      3:39.97 (1:34.19)   4:12.36 (2:06.58)
        4:41.82 (29.46)   5:14.67 (1:02.31)
      5:48.69 (1:36.33)   6:22.76 (2:10.40)
        6:51.33 (28.57)   7:23.98 (1:01.22)
      7:57.86 (1:35.10)   8:31.81 (2:09.05)
  3 Barrington Swim-IL  'A'       8:33.18    8:33.16         32  
     1) Reader, Lilian B 13           2) r:+0.14 Bucaro, Emily 14     
     3) r:+0.19 Smith, Jane 16        4) r:+0.14 O'Leary, Bridget 16  
    r:+0.75  29.99    1:02.38 (1:02.38)
      1:35.71 (1:35.71)   2:08.32 (2:08.32)
        2:37.34 (29.02)   3:09.17 (1:00.85)
      3:42.11 (1:33.79)   4:15.11 (2:06.79)
        4:44.44 (29.33)   5:17.54 (1:02.43)
      5:51.63 (1:36.52)   6:25.80 (2:10.69)
        6:54.05 (28.25)   7:26.07 (1:00.27)
      7:59.63 (1:33.83)   8:33.16 (2:07.36)
  4 Fox Valley Swim-IL  'A'       8:42.28    8:38.79         30  
     1) Ruan, Tiffanie R 15           2) r:+0.34 Stege, Rachel 15     
     3) r:+0.23 Stone, Mckenna 15     4) r:+0.36 Dulaney, Ryan 19     
    r:+0.69  28.70    1:01.46 (1:01.46)
      1:35.99 (1:35.99)   2:10.57 (2:10.57)
        2:39.18 (28.61)   3:12.05 (1:01.48)
      3:46.08 (1:35.51)   4:19.68 (2:09.11)
        4:47.96 (28.28)   5:20.42 (1:00.74)
      5:54.42 (1:34.74)   6:28.59 (2:08.91)
        6:57.77 (29.18)   7:30.74 (1:02.15)
      8:04.59 (1:36.00)   8:38.79 (2:10.20)
  5 Barrington Swim-IL  'B'       8:45.27    8:41.81         28  
     1) Donfris, Addisyn N 14         2) r:+0.40 Galovich, Rebecca 16 
     3) r:+0.23 Roper, Grace 17       4) r:+0.08 Tokarz, Jennifer 15  
    r:+0.78  30.16    1:02.83 (1:02.83)
      1:36.44 (1:36.44)   2:08.78 (2:08.78)
        2:39.24 (30.46)   3:12.63 (1:03.85)
      3:47.32 (1:38.54)   4:21.52 (2:12.74)
        4:51.11 (29.59)   5:23.61 (1:02.09)
      5:57.23 (1:35.71)   6:31.46 (2:09.94)
                          7:33.18 (1:01.72)
      8:07.46 (1:36.00)   8:41.81 (2:10.35)
  6 Elmbrook Swim Cl-WI  'A'      8:37.44    8:42.38         26  
     1) Tiltmann, Reilly A 14         2) r:+0.14 Gustafson, Gwen 18   
     3) r:+0.29 Stoll, Holly 18       4) r:+0.20 Schoof, Kaylyn 16    
    r:+0.88  30.03    1:03.66 (1:03.66)
      1:37.97 (1:37.97)   2:10.94 (2:10.94)
        2:39.73 (28.79)   3:12.95 (1:02.01)
      3:46.62 (1:35.68)   4:20.02 (2:09.08)
        4:50.17 (30.15)   5:24.51 (1:04.49)
      5:59.14 (1:39.12)   6:33.42 (2:13.40)
        7:01.67 (28.25)   7:34.51 (1:01.09)
      8:08.15 (1:34.73)   8:42.38 (2:08.96)
  7 Madison Aquatic-WI  'A'       8:44.65    8:48.15         24  
     1) Aegerter, Hannah S 17         2) r:+0.10 Silvestri, Jenna 17  
     3) r:+0.37 Marty, Katrina 17     4) r:+0.30 Bennin, Grace 17     
    r:+0.76  29.86    1:02.88 (1:02.88)
      1:37.56 (1:37.56)   2:11.51 (2:11.51)
        2:41.84 (30.33)   3:15.44 (1:03.93)
      3:50.66 (1:39.15)   4:25.87 (2:14.36)
        4:56.14 (30.27)   5:29.66 (1:03.79)
      6:04.34 (1:38.47)   6:38.89 (2:13.02)
        7:08.92 (30.03)   7:42.14 (1:03.25)
      8:16.35 (1:37.46)   8:48.15 (2:09.26)
  8 Maverick Swim Cl-IL  'A'      8:47.94    8:48.91         22  
     1) Johnson, Lisa A 17            2) Willhite, Kellie G 16        
     3) Bludgen, Laurel J 16          4) Franckowiak, Kali M 15       
             30.98    1:04.29 (1:04.29)
      1:38.22 (1:38.22)   2:11.92 (2:11.92)
                          3:17.65 (1:05.73)
      3:51.87 (1:39.95)   4:25.87 (2:13.95)
        4:55.70 (29.83)   5:28.97 (1:03.10)
      6:03.87 (1:38.00)   6:38.53 (2:12.66)
        7:08.17 (29.64)   7:40.60 (1:02.07)
      8:15.06 (1:36.53)   8:48.91 (2:10.38)
  9 Ozaukee Aquatics-WI  'A'      8:45.00    8:50.19         18  
     1) Tunney, Leah J 17             2) r:+0.48 Novack, Maya 16      
     3) r:+0.16 Gwidt, Brigid 15      4) r:+0.18 Koester, Cassandra 15
    r:+0.82  29.71    1:02.80 (1:02.80)
      1:36.32 (1:36.32)   2:10.24 (2:10.24)
        2:40.01 (29.77)   3:13.73 (1:03.49)
      3:47.60 (1:37.36)   4:22.37 (2:12.13)
        4:51.51 (29.14)   5:25.75 (1:03.38)
      6:00.71 (1:38.34)   6:35.72 (2:13.35)
                          7:39.57 (1:03.85)
      8:14.45 (1:38.73)   8:50.19 (2:14.47)
 10 Saint Charles Aq-IL  'B'      8:51.82    8:51.19         14  
     1) Niziolek, Meghan K 16         2) Jania, Mary C 16             
     3) Jump, Mallory K 17            4) Brault, Elyssa C 15          
             30.79    1:04.29 (1:04.29)
      1:38.31 (1:38.31)   2:12.47 (2:12.47)
        2:43.51 (31.04)   3:17.81 (1:05.34)
      3:52.80 (1:40.33)   4:27.43 (2:14.96)
        4:56.70 (29.27)   5:30.76 (1:03.33)
      6:05.62 (1:38.19)   6:40.25 (2:12.82)
        7:09.71 (29.46)   7:43.03 (1:02.78)
      8:16.64 (1:36.39)   8:51.19 (2:10.94)
 11 Riptide Swim Tea-MN  'B'      8:57.72    8:58.07         12  
     1) Lewis, Lauren M 16            2) Tierney, Keely K 17          
     3) Rizzo, Linnea M 21            4) Craig, Winter G 16           
             30.87    1:05.34 (1:05.34)
      1:40.13 (1:40.13)   2:13.00 (2:13.00)
        2:43.82 (30.82)   3:17.06 (1:04.06)
      3:51.69 (1:38.69)   4:25.77 (2:12.77)
                          5:32.22 (1:06.45)
      6:07.87 (1:42.10)   6:42.54 (2:16.77)
        7:13.10 (30.56)   7:47.76 (1:05.22)
      8:23.39 (1:40.85)   8:58.07 (2:15.53)
 12 West Swim Club-IL  'A'        8:49.21    9:04.36         10  
     1) Quinones, Melanie E 15        2) Meehan, Margaret O 15        
     3) Leinart, Annie M 17           4) Kolar, Julie M 18            
             30.50    1:04.59 (1:04.59)
      1:40.34 (1:40.34)   2:14.62 (2:14.62)
        2:45.42 (30.80)   3:19.82 (1:05.20)
      3:55.54 (1:40.92)   4:31.52 (2:16.90)
        5:02.49 (30.97)   5:36.87 (1:05.35)
      6:12.27 (1:40.75)   6:47.69 (2:16.17)
        7:18.63 (30.94)   7:53.01 (1:05.32)
      8:29.04 (1:41.35)   9:04.36 (2:16.67)
 13 Fox Valley Swim-IL  'B'       8:59.70    9:04.86          8  
     1) Ciezczak, Megan A 15          2) Firnett, Sabrina L 18        
     3) Stege, Kristen M 17           4) Chetan, Nidhi 16             
             30.86    1:05.02 (1:05.02)
      1:40.62 (1:40.62)   2:15.57 (2:15.57)
        2:45.48 (29.91)   3:19.41 (1:03.84)
      3:54.67 (1:39.10)   4:31.08 (2:15.51)
        5:01.31 (30.23)   5:36.56 (1:05.48)
      6:12.91 (1:41.83)   6:48.13 (2:17.05)
        7:18.98 (30.85)   7:54.07 (1:05.94)
      8:29.85 (1:41.72)   9:04.86 (2:16.73)
 14 J-Hawk Aquatic C-WI  'A'      9:09.41    9:04.91          6  
     1) Cramer, Danielle J 16         2) De Moya-Cotter, Gabriela T 16
     3) Schieldt, Ruby M 14           4) Houwers, Elizabeth M 15      
             31.09    1:05.98 (1:05.98)
      1:41.75 (1:41.75)   2:16.91 (2:16.91)
        2:46.96 (30.05)   3:20.38 (1:03.47)
      3:55.14 (1:38.23)   4:30.71 (2:13.80)
        5:02.13 (31.42)   5:37.74 (1:07.03)
      6:14.29 (1:43.58)   6:50.89 (2:20.18)
        7:21.12 (30.23)   7:55.19 (1:04.30)
      8:30.20 (1:39.31)   9:04.91 (2:14.02)
 15 Hurricanes Swim-MN  'A'       9:13.90    9:06.84          4  
     1) Anderson, Sara L 17           2) Grassley, Elizabeth A 15     
     3) Stone, Claudia K 17           4) Haupt, Antoni G 16           
             31.21    1:04.59 (1:04.59)
      1:39.13 (1:39.13)   2:14.14 (2:14.14)
        2:44.26 (30.12)   3:18.94 (1:04.80)
      3:55.67 (1:41.53)   4:33.17 (2:19.03)
        5:04.19 (31.02)   5:39.82 (1:06.65)
      6:16.73 (1:43.56)   6:54.15 (2:20.98)
        7:24.60 (30.45)   7:58.28 (1:04.13)
      8:32.67 (1:38.52)   9:06.84 (2:12.69)
 16 West Swim Club-IL  'B'        9:08.75    9:18.41          2  
     1) Drumm, Katie J 15             2) Lynch, Mariclaire E 17       
     3) Fuechtman, Rachel 17          4) Scheiblein, Melanie N 16     
             31.29    1:05.87 (1:05.87)
      1:41.81 (1:41.81)   2:16.46 (2:16.46)
        2:46.50 (30.04)   3:20.94 (1:04.48)
      3:57.54 (1:41.08)   4:33.01 (2:16.55)
        5:03.93 (30.92)   5:39.26 (1:06.25)
      6:18.39 (1:45.38)   6:57.36 (2:24.35)
        7:29.63 (32.27)   8:04.90 (1:07.54)
      8:41.72 (1:44.36)   9:18.41 (2:21.05)
 -- Elmbrook Swim Cl-WI  'B'      9:13.69        DFS        
     1) Dressel, Sydnee P 18          2) Woods, Zoe K 17              
     3) Dressel, Paige A 16           4) Teng, Maggie 16              
 -- Schroeder YMCA S-WI  'A'      8:47.27        SCR        
 
                     Combined Team Scores - Through Event 25                      
 
  1. Kentucky Aquatics                 468   2. St Charles Swim Team              360
  3. Wisconsin Aquatics                318   4. University of Minnesota           311
  5. Elmbrook Swim Club                296   6. Fox Valley Swim Team              271
  7. Barrington Swim Club              260   8. Hawkeye Swim Club               208.5
  9. Riptide                           187  10. West Swim Club                    171
 11. Madison Aquatic Club              109  12. Badger Aquatics Club              105
 13. Nasa Wildcat Aquatics              86  14. Lakeside Swim Team                 77
 15. Wyoming Aquatics                   72  16. Alligator Aquatics                 60
 17. Unattached Kya                     57  18. Ozaukee Aquatics                   51
 18. Ames Cyclone Aquatics Club         51  18. Lyons Aquatics                     51
 21. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     47  22. Hickory Willow Swim Assoc          41
 22. Unattached Kya                     41  24. Unattached                         40
 25. Delta Aquatics                   39.5  26. Green Bay Swim Club, Inc           39
 26. Maverick Swim Club                 39  28. Wildkit Swimming Organization      35
 29. Unattached                         33  30. Schroeder YMCA Swim Team           32
 31. Linn-Mar Swim Team                 30  32. South Metro Storm                  27
 33. Unattached                         24  34. Reach Aquatics Swim Club           23
 34. Unattached Hawk                    23  36. Iowa Flyers Swim Club              22
 37. Unattached-Clovis                  21  38. Greater Des Moines YMCA            20
 39. Red Aquatics                       19  39. Aberdeen Swim Club                 19
 41. AquaStorm                          18  42. Eastern Iowa Swim Federation       17
 43. Unattached                         16  44. Blackline Aquatics                 12
 45. Springfield YMCA Swim Team         11  46. Red River Valley                    8
 47. Stevens Point Area YMCA             7  47. Ywca Flying Fish                    7
 49. J-Hawk Aquatic Club                 6  49. Cats Aquatic Team                   6
 51. Unattached Kya                      5  52. Hurricanes Swim Team                4
 53. Lane Four Aquatics                  2  53. Team Millennium                     2
 55. Unattached                          1                                           

Event 26  Men 800 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
  Pool Record: P 7:31.81  7/19/2014 Wisconsin Aquatics
                          M Hutchins, N Caldwell, T Thompson, S Maloney
  Meet Record: M 7:31.81  7/19/2014 Wisconsin Aquatics
                          M Hutchins, N Caldwell, T Thompson, S Maloney
                 7:42.79  NATL Nationals
                 7:47.69  JNAT Junior Nationals
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Elmbrook Swim Cl-WI  'A'      7:51.28    7:45.04         40  
     1) Rumpit, Connor J 19           2) r:+0.14 Schoof, Mason 18     
     3) r:+0.34 Linnihan, Ryan 17     4) r:+0.46 Linnihan, Michael 16 
    r:+0.72  26.94        55.88 (55.88)
      1:25.72 (1:25.72)   1:55.93 (1:55.93)
        2:21.96 (26.03)     2:51.38 (55.45)
      3:21.92 (1:25.99)   3:52.19 (1:56.26)
        4:19.91 (27.72)     4:51.08 (58.89)
      5:21.22 (1:29.03)   5:51.61 (1:59.42)
        6:17.14 (25.53)     6:45.48 (53.87)
      7:15.07 (1:23.46)   7:45.04 (1:53.43)
  2 Fox Valley Swim-IL  'A'       7:55.18    7:46.27         34  
     1) Conrads, Lucas A 15           2) r:+0.23 Deshpande, Aayush 16 
     3) r:-0.37 Wang, Robert 19       4) r:+0.30 Schwers, Michael 19  
    r:+0.66  27.03        56.74 (56.74)
      1:27.84 (1:27.84)   1:58.60 (1:58.60)
        2:24.55 (25.95)     2:53.75 (55.15)
      3:23.72 (1:25.12)   3:54.21 (1:55.61)
        4:19.22 (25.01)     4:47.80 (53.59)
      5:17.79 (1:23.58)   5:48.31 (1:54.10)
        6:14.43 (26.12)     6:44.20 (55.89)
      7:14.88 (1:26.57)   7:46.27 (1:57.96)
  3 Saint Charles Aq-IL  'A'      7:54.40    7:52.45         32  
     1) Williams, Richard C 16        2) r:+0.27 Hawkins, Keegan 17   
     3) r:+0.27 Niziolek, Frank 18    4) r:+0.44 Myhre, William 17    
    r:+0.64  27.57        57.47 (57.47)
      1:28.18 (1:28.18)   1:58.13 (1:58.13)
        2:24.41 (26.28)     2:54.10 (55.97)
      3:25.07 (1:26.94)   3:55.47 (1:57.34)
        4:22.64 (27.17)     4:52.87 (57.40)
      5:23.56 (1:28.09)   5:53.64 (1:58.17)
        6:20.06 (26.42)     6:50.02 (56.38)
      7:21.25 (1:27.61)   7:52.45 (1:58.81)
  4 Fox Valley Swim-IL  'B'       8:05.77    7:59.04         30  
     1) Boyle, Connor I 15            2) r:+0.49 Hiss, Jack 17        
     3) r:+0.26 Cunningham, Jacob 19  4) r:+0.35 Simpson, Jared 18    
    r:+0.71  27.46        58.63 (58.63)
      1:28.75 (1:28.75)   1:58.02 (1:58.02)
        2:25.05 (27.03)     2:54.97 (56.95)
      3:27.60 (1:29.58)   4:00.07 (2:02.05)
        4:26.78 (26.71)     4:57.15 (57.08)
      5:28.94 (1:28.87)   6:00.33 (2:00.26)
        6:27.88 (27.55)     6:57.91 (57.58)
      7:29.35 (1:29.02)   7:59.04 (1:58.71)
  5 West Swim Club-IL  'A'        7:56.50    7:59.34         28  
     1) Vitek, Jeffrey M 18           2) r:+0.17 Lahmann, Donovan 17  
     3) r:+0.26 Cochlan, Cullen 16    4) r:+0.05 Ganzer, Owen 17      
    r:+0.74  27.89        58.98 (58.98)
      1:29.72 (1:29.72)   1:59.09 (1:59.09)
        2:24.69 (25.60)     2:54.45 (55.36)
      3:25.76 (1:26.67)   3:55.30 (1:56.21)
        4:22.71 (27.41)     4:53.63 (58.33)
      5:25.76 (1:30.46)   5:57.73 (2:02.43)
        6:24.04 (26.31)     6:54.12 (56.39)
      7:25.97 (1:28.24)   7:59.34 (2:01.61)
  6 Hickory Willow S-IL  'A'      8:08.81    8:06.16         26  
     1) Ochoa, James A 17             2) Smolecki, Sebastian 16       
     3) Smiarowski, Lucas 19          4) Farley, Aidan J 19           
             28.53    1:00.72 (1:00.72)
      1:33.76 (1:33.76)   2:05.71 (2:05.71)
        2:33.52 (27.81)     3:04.53 (58.82)
      3:36.89 (1:31.18)   4:08.18 (2:02.47)
        4:35.87 (27.69)     5:06.42 (58.24)
      5:37.93 (1:29.75)   6:09.41 (2:01.23)
        6:35.83 (26.42)     7:05.71 (56.30)
      7:36.21 (1:26.80)   8:06.16 (1:56.75)
  7 Blackline Aquati-MN  'A'      8:09.41    8:08.25         24  
     1) Wicklander, Gavin R 18        2) Bergerson, Liam M 17         
     3) Gorter, Brandon J 17          4) Hover, Hans D 19             
             27.62        57.92 (57.92)
      1:29.51 (1:29.51)   2:01.08 (2:01.08)
        2:27.67 (26.59)     2:57.10 (56.02)
      3:28.70 (1:27.62)   4:01.04 (1:59.96)
        4:28.53 (27.49)     4:59.20 (58.16)
      5:31.43 (1:30.39)   6:04.62 (2:03.58)
        6:33.95 (29.33)   7:05.48 (1:00.86)
      7:37.00 (1:32.38)   8:08.25 (2:03.63)
  8 Riptide Swim Tea-MN  'A'      8:10.44    8:11.21         22  
     1) Rizzo, Timothy R 17           2) Nelson, Zachary S 17         
     3) Henning, Keegan S 16          4) Steffen, Quenton D 18        
             28.37        59.43 (59.43)
      1:30.71 (1:30.71)   2:01.53 (2:01.53)
        2:29.43 (27.90)     3:00.63 (59.10)
      3:32.49 (1:30.96)   4:03.86 (2:02.33)
        4:32.52 (28.66)   5:04.41 (1:00.55)
      5:36.53 (1:32.67)   6:07.48 (2:03.62)
        6:35.75 (28.27)     7:06.98 (59.50)
      7:39.12 (1:31.64)   8:11.21 (2:03.73)
  9 Barrington Swim-IL  'A'       8:08.08    8:11.70         18  
     1) Hoppe, Jack R 16              2) r:+0.31 Kay, Daryl 17        
     3) r:+0.33 Langlois, Daniel 15   4) r:+0.50 O'Leary, Griffin 14  
    r:+0.69  27.97        59.03 (59.03)
      1:31.69 (1:31.69)   2:03.96 (2:03.96)
        2:31.54 (27.58)     3:03.18 (59.22)
      3:35.00 (1:31.04)   4:06.70 (2:02.74)
        4:34.83 (28.13)     5:05.69 (58.99)
      5:37.37 (1:30.67)   6:08.69 (2:01.99)
        6:36.33 (27.64)     7:07.41 (58.72)
      7:39.63 (1:30.94)   8:11.70 (2:03.01)
 10 Saint Charles Aq-IL  'B'      8:13.47    8:12.84         14  
     1) Lewarchick, Kyle E 18         2) Windle, Calvin K 15          
     3) Prybell, Garrett R 17         4) Cabel, Austin T 17           
             28.46        58.94 (58.94)
      1:30.35 (1:30.35)   2:01.15 (2:01.15)
        2:30.06 (28.91)   3:01.87 (1:00.72)
      3:34.16 (1:33.01)   4:05.28 (2:04.13)
        4:33.51 (28.23)   5:05.29 (1:00.01)
      5:38.30 (1:33.02)   6:10.43 (2:05.15)
        6:38.89 (28.46)     7:09.22 (58.79)
      7:41.16 (1:30.73)   8:12.84 (2:02.41)
 11 Ozaukee Aquatics-WI  'A'      7:58.27    8:13.11         12  
     1) Bodart, Bailey C 20           2) r:+0.45 Teplin, Zachary 17   
     3) r:+0.58 Starr, Nicholas 17    4) r:-0.06 Hayes, Benjamin 18   
    r:+0.67  27.58        58.44 (58.44)
      1:30.29 (1:30.29)   2:02.66 (2:02.66)
        2:29.73 (27.07)     2:59.04 (56.38)
      3:29.50 (1:26.84)   3:59.98 (1:57.32)
        4:28.85 (28.87)   5:01.67 (1:01.69)
      5:35.20 (1:35.22)   6:08.66 (2:08.68)
        6:36.28 (27.62)     7:08.07 (59.41)
      7:40.71 (1:32.05)   8:13.11 (2:04.45)
 12 West Swim Club-IL  'B'        8:14.47    8:14.35         10  
     1) Kosanovich, Branko A 16       2) Jensen, Jay P 16             
     3) Thorell, Jack E 16            4) Dunne, Conor J 17            
             28.55        59.66 (59.66)
      1:31.73 (1:31.73)   2:03.58 (2:03.58)
        2:31.09 (27.51)     3:02.48 (58.90)
      3:34.65 (1:31.07)   4:06.59 (2:03.01)
        4:33.55 (26.96)     5:04.76 (58.17)
      5:37.30 (1:30.71)   6:10.25 (2:03.66)
        6:38.20 (27.95)     7:09.90 (59.65)
      7:42.34 (1:32.09)   8:14.35 (2:04.10)
 13 Sioux Falls Swim-SD  'A'      8:11.71    8:14.90          8  
     1) Johnson, Samuel D 16          2) Venner, Damon R 18           
     3) Iverson, Andrew E 17          4) Brenner, Trever J 18         
             28.95    1:00.69 (1:00.69)
      1:32.63 (1:32.63)   2:03.94 (2:03.94)
        2:32.48 (28.54)     3:03.68 (59.74)
      3:35.26 (1:31.32)   4:06.95 (2:03.01)
        4:36.15 (29.20)   5:09.65 (1:02.70)
      5:43.92 (1:36.97)   6:16.88 (2:09.93)
        6:43.18 (26.30)     7:12.81 (55.93)
      7:44.12 (1:27.24)   8:14.90 (1:58.02)
 14 Ywca Flying Fish-IL  'A'      8:15.82    8:15.61          6  
     1) Hackley, Thomas C 18          2) Dillon, Aidan J 18           
     3) Ziolkowski, Evan W 19         4) Gibson, Matthew J 14         
             28.76        59.23 (59.23)
      1:30.97 (1:30.97)   2:01.99 (2:01.99)
        2:31.37 (29.38)   3:01.99 (1:00.00)
      3:33.98 (1:31.99)   4:04.77 (2:02.78)
        4:33.10 (28.33)     5:04.52 (59.75)
      5:36.92 (1:32.15)   6:08.36 (2:03.59)
        6:37.73 (29.37)   7:09.60 (1:01.24)
      7:42.96 (1:34.60)   8:15.61 (2:07.25)
 15 Swift Aquatics-IL  'A'        8:22.15    8:17.99          4  
     1) Brown, Jared W 18             2) Ostrowski, Alexander V 16    
     3) Guerrero, Xander L 17         4) Puczko, Daniel 18            
             28.04        59.50 (59.50)
      1:34.08 (1:34.08)   2:09.14 (2:09.14)
        2:38.37 (29.23)   3:11.19 (1:02.05)
      3:45.49 (1:36.35)   4:18.94 (2:09.80)
        4:46.21 (27.27)     5:16.33 (57.39)
      5:47.26 (1:28.32)   6:17.56 (1:58.62)
        6:45.04 (27.48)     7:15.22 (57.66)
      7:46.49 (1:28.93)   8:17.99 (2:00.43)
 16 Sterling Stingra-IL  'A'      8:25.62    8:21.46          2  
     1) Sandefer, Calvin D 16         2) Austin, Reiley D 14          
     3) Faley, Carson J 14            4) Wike, Jack S 16              
             27.84        59.09 (59.09)
      1:30.66 (1:30.66)   2:02.76 (2:02.76)
        2:31.49 (28.73)   3:04.81 (1:02.05)
      3:39.62 (1:36.86)   4:12.57 (2:09.81)
        4:42.85 (30.28)   5:16.00 (1:03.43)
      5:49.38 (1:36.81)   6:22.58 (2:10.01)
        6:49.46 (26.88)     7:20.16 (57.58)
      7:51.25 (1:28.67)   8:21.46 (1:58.88)
 17 Maverick Swim Cl-IL  'A'      8:21.61    8:22.07        
     1) Dvorak, Alexander 15          2) Bochenski, Grant R 15        
     3) Reed, Matthew G 20            4) Gamilla, Janssen C 18        
             28.04        59.13 (59.13)
      1:30.17 (1:30.17)   2:01.35 (2:01.35)
        2:29.49 (28.14)   3:01.81 (1:00.46)
      3:34.40 (1:33.05)   4:07.19 (2:05.84)
        4:37.97 (30.78)   5:11.22 (1:04.03)
      5:44.47 (1:37.28)   6:17.23 (2:10.04)
        6:45.52 (28.29)   7:17.46 (1:00.23)
      7:50.16 (1:32.93)   8:22.07 (2:04.84)
 18 Schroeder YMCA S-WI  'A'      8:11.19    8:22.91        
     1) Frank, Christian J 16         2) Wenszell, Joseph C 19        
     3) Saleem, Ziyad M 15            4) Meulemans, Ben V 15          
             28.07        59.08 (59.08)
      1:31.73 (1:31.73)   2:03.17 (2:03.17)
        2:31.69 (28.52)   3:04.05 (1:00.88)
      3:37.27 (1:34.10)   4:09.32 (2:06.15)
        4:37.42 (28.10)   5:09.49 (1:00.17)
      5:43.35 (1:34.03)   6:17.18 (2:07.86)
        6:45.28 (28.10)   7:17.28 (1:00.10)
      7:50.49 (1:33.31)   8:22.91 (2:05.73)
 -- Alligator Aquati-IL  'A'      8:10.77        SCR        
 -- Badger Aquatics-WI  'A'       8:03.85        SCR        
 
                     Combined Team Scores - Through Event 26                      
 
  1. Kentucky Aquatics                 468   2. St Charles Swim Team              406
  3. Elmbrook Swim Club                336   4. Fox Valley Swim Team              335
  5. Wisconsin Aquatics                318   6. University of Minnesota           311
  7. Barrington Swim Club              278   8. West Swim Club                    209
  8. Riptide                           209  10. Hawkeye Swim Club               208.5
 11. Madison Aquatic Club              109  12. Badger Aquatics Club              105
 13. Nasa Wildcat Aquatics              86  14. Lakeside Swim Team                 77
 15. Wyoming Aquatics                   72  16. Hickory Willow Swim Assoc          67
 17. Ozaukee Aquatics                   63  18. Alligator Aquatics                 60
 19. Unattached Kya                     57  20. Lyons Aquatics                     51
 20. Ames Cyclone Aquatics Club         51  22. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     47
 23. Unattached Kya                     41  24. Unattached                         40
 25. Delta Aquatics                   39.5  26. Green Bay Swim Club, Inc           39
 26. Maverick Swim Club                 39  28. Blackline Aquatics                 36
 29. Wildkit Swimming Organization      35  30. Unattached                         33
 31. Schroeder YMCA Swim Team           32  32. Linn-Mar Swim Team                 30
 33. South Metro Storm                  27  34. Unattached                         24
 35. Reach Aquatics Swim Club           23  35. Unattached Hawk                    23
 37. Iowa Flyers Swim Club              22  38. Unattached-Clovis                  21
 39. Greater Des Moines YMCA            20  40. Aberdeen Swim Club                 19
 40. Red Aquatics                       19  42. AquaStorm                          18
 43. Eastern Iowa Swim Federation       17  44. Unattached                         16
 45. Ywca Flying Fish                   13  46. Springfield YMCA Swim Team         11
 47. Red River Valley                    8  47. Sioux Falls Swim Team               8
 49. Stevens Point Area YMCA             7  50. Cats Aquatic Team                   6
 50. J-Hawk Aquatic Club                 6  52. Unattached Kya                      5
 53. Hurricanes Swim Team                4  53. Swift Aquatics                      4
 55. Team Millennium                     2  55. Lane Four Aquatics                  2
 55. Sterling Stingrays Swim Club        2  58. Unattached                          1

Results Link Embed HTML: