SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!

2018 Iowa City Speedo Sectionals, Day Two Results - Meet Results


7/19/2018 - 7/22/2018  
Event 9  Women 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
  Pool Record: P 2:00.80  6/21/2014 Abby Jagdfeld, Waukesha Express
  Meet Record: M 1:59.25  7/16/2015 Katherine G Drabot, Ozaukee Aquatics
                 2:01.79  NATL Nationals
                 2:04.29  JNAT Junior Nationals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 O'Leary, Bridge  16 Barrington Swim-  2:05.97    2:05.17         20  
    r:+0.76  28.86      1:00.32 (31.46)
        1:32.82 (32.50)     2:05.17 (32.35)
  2 Tavierne, Anne   17 Saint Charles Aq  2:05.84    2:05.41         17  
    r:+0.79  28.82      1:00.44 (31.62)
        1:32.57 (32.13)     2:05.41 (32.84)
  3 Soudakova, Kati  16 Riptide Swim Tea  2:06.77    2:05.56         16  
    r:+0.62  29.88      1:01.44 (31.56)
        1:33.71 (32.27)     2:05.56 (31.85)
  4 Gaines, Riley M  18 Una Kya-KY        2:05.65    2:05.58         15  
    r:+0.69  29.04      1:00.65 (31.61)
        1:33.02 (32.37)     2:05.58 (32.56)
  5 Guyett, Audrey   19 Saint Charles Aq  2:07.12    2:05.64         14  
    r:+0.81  29.24      1:00.93 (31.69)
        1:33.39 (32.46)     2:05.64 (32.25)
  6 Grobe, Kaia J    21 Minnesota-MN      2:06.55    2:06.85         13  
    r:+0.68  29.06      1:00.91 (31.85)
        1:33.89 (32.98)     2:06.85 (32.96)
  7 Handley, Bryn C  21 Lakeside Swim Te  2:06.60    2:07.53         12  
    r:+0.83  30.18      1:02.27 (32.09)
        1:34.88 (32.61)     2:07.53 (32.65)
  8 Dunn, Callahan   16 Lyons Aquatics-I  2:07.39    2:08.14         11  
    r:+0.68  29.56      1:01.66 (32.10)
        1:35.05 (33.39)     2:08.14 (33.09)
 
                       === Consolation Finals ===                        
 
  9 Han, Malorie M   19 Nasa Wildcat Aqu  2:07.96    2:05.08          9  
    r:+0.77  28.74      1:00.46 (31.72)
        1:32.84 (32.38)     2:05.08 (32.24)
 10 Neff, Payton B   18 Kentucky Aquatic  2:08.28    2:06.99          7  
    r:+0.79  30.03      1:01.98 (31.95)
        1:34.61 (32.63)     2:06.99 (32.38)
 11 Roghair, Aurora  15 IFLY-IA           2:07.62    2:07.23          6  
    r:+0.85  29.58      1:01.67 (32.09)
        1:34.58 (32.91)     2:07.23 (32.65)
 12 Martin, Scarlet  14 Eastern Iowa Swi  2:08.37    2:07.54          5  
    r:+0.75  29.44      1:01.52 (32.08)
        1:34.71 (33.19)     2:07.54 (32.83)
 13 Licari, Linda K  17 Saint Charles Aq  2:08.09    2:07.87          4  
    r:+0.81  29.56      1:01.51 (31.95)
        1:34.88 (33.37)     2:07.87 (32.99)
 14 Tew, Madison T   20 Wisconsin Aquati  2:08.56    2:08.28          3  
    r:+0.69  29.67      1:02.06 (32.39)
        1:34.87 (32.81)     2:08.28 (33.41)
 15 Nelson, Alexand  19 Kentucky Aquatic  2:08.29    2:09.23          2  
    r:+0.82  29.87      1:02.44 (32.57)
        1:35.62 (33.18)     2:09.23 (33.61)
 16 Aegerter, Hanna  17 Madison Aquatic-  2:08.61    2:09.42          1  
    r:+0.76  29.98      1:02.97 (32.99)
        1:36.63 (33.66)     2:09.42 (32.79)
 
                          === Bonus Finals ===                           
 
 17 Stone, Mckenna   15 Fox Valley Swim-  2:09.13    2:06.60        
    r:+0.69  28.90      1:00.67 (31.77)
        1:33.97 (33.30)     2:06.60 (32.63)
 18 Ljunggren, Alex  18 Red River Valley  2:09.34    2:07.03        
    r:+0.80  29.32      1:01.13 (31.81)
        1:34.26 (33.13)     2:07.03 (32.77)
 19 Manchon, Molly   21 Wisconsin Aquati  2:08.89    2:07.11        
    r:+0.79  29.94      1:02.13 (32.19)
        1:34.65 (32.52)     2:07.11 (32.46)
 20 Stalkfleet, Hei  14 IFLY-IA           2:09.25    2:07.34        
    r:+0.81  29.50      1:01.97 (32.47)
        1:34.82 (32.85)     2:07.34 (32.52)
 21 Rizzo, Lucia R   18 Riptide Swim Tea  2:09.39    2:08.09        
    r:+0.76  29.73      1:02.11 (32.38)
        1:35.25 (33.14)     2:08.09 (32.84)
 22 Lindsey, Hannah  20 Wisconsin Aquati  2:08.64    2:08.35        
    r:+0.82  29.69      1:02.03 (32.34)
        1:35.02 (32.99)     2:08.35 (33.33)
 23 Bucaro, Emily L  14 Barrington Swim-  2:09.43    2:08.94        
    r:+0.72  29.40      1:01.36 (31.96)
        1:35.00 (33.64)     2:08.94 (33.94)
 24 Franckowiak, Ka  15 Maverick Swim Cl  2:09.02    2:09.29        
    r:+0.71  29.75      1:02.26 (32.51)
        1:35.66 (33.40)     2:09.29 (33.63)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Rink, Macy I     17 Bloomington Norm  2:09.71    2:07.17        
    r:+0.72  29.21      1:01.36 (32.15)
        1:34.61 (33.25)     2:07.17 (32.56)
 26 Gustafson, Gwen  18 Elmbrook Swim Cl  2:09.63    2:08.18        
    r:+0.73  29.20      1:01.94 (32.74)
        1:35.05 (33.11)     2:08.18 (33.13)
 27 Smith, Jane S    16 Barrington Swim-  2:09.78    2:08.49        
    r:+0.73  29.79      1:02.38 (32.59)
        1:35.73 (33.35)     2:08.49 (32.76)
 28 Burg, Nicole M   16 Riptide Swim Tea  2:09.91    2:09.00        
    r:+0.81  29.16      1:01.69 (32.53)
        1:35.26 (33.57)     2:09.00 (33.74)
 29 Davis, Jessica   16 Delta Aquatics-I  2:10.00    2:09.01        
    r:+0.75  28.43      1:00.85 (32.42)
        1:34.16 (33.31)     2:09.01 (34.85)
 30 Tunney, Leah J   17 Ozaukee Aquatics  2:10.04    2:09.27        
    r:+0.77  30.48      1:03.13 (32.65)
        1:36.61 (33.48)     2:09.27 (32.66)
 31 Stoll, Holly K   18 Elmbrook Swim Cl  2:09.97    2:09.60        
    r:+0.72  30.23      1:03.15 (32.92)
        1:36.88 (33.73)     2:09.60 (32.72)
 32 Randall, Kather  14 Riptide Swim Tea  2:09.67    2:11.11        
    r:+0.77  30.52      1:03.88 (33.36)
        1:37.60 (33.72)     2:11.11 (33.51)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 25 Hogg, Molly M    19 Aberdeen Swim Cl  2:09.45                   
             30.21      1:03.19 (32.98)
        1:36.85 (33.66)     2:09.45 (32.60)
 29 Denham, Lauren   19 Kentucky Aquatic  2:09.77                   
             30.31      1:03.22 (32.91)
        1:36.61 (33.39)     2:09.77 (33.16)
 31 Hartley, Taylor  19 Ames Cyclone Aqu  2:09.82                   
             30.29      1:02.57 (32.28)
        1:35.81 (33.24)     2:09.82 (34.01)
 36 Chapman, Tara L  19 Minnesota-MN      2:10.11                   
             30.02      1:03.76 (33.74)
        1:37.58 (33.82)     2:10.11 (32.53)
 37 Stupar, Julia C  18 Stevens Point Ar  2:10.27                   
             29.51      1:01.95 (32.44)
        1:36.01 (34.06)     2:10.27 (34.26)
 38 Tokarz, Jennife  15 Barrington Swim-  2:10.29                   
             30.39      1:03.38 (32.99)
        1:37.20 (33.82)     2:10.29 (33.09)
 39 Ruehle, Emma M   20 Iowa State Unive  2:10.30                   
             30.40      1:03.41 (33.01)
        1:36.98 (33.57)     2:10.30 (33.32)
 40 Smith, Kendall   20 Wisconsin Aquati  2:10.37                   
             30.34      1:03.35 (33.01)
        1:36.54 (33.19)     2:10.37 (33.83)
 41 Covello, Kriste  19 Wyoming Aquatics  2:10.52                   
             30.20      1:02.89 (32.69)
        1:36.74 (33.85)     2:10.52 (33.78)
 42 Loheide, Sarah   20 Kentucky Aquatic  2:10.81                   
             30.73      1:04.22 (33.49)
        1:38.06 (33.84)     2:10.81 (32.75)
 43 Farber, Alivia   17 Schroeder YMCA S  2:11.02                   
             30.41      1:03.44 (33.03)
        1:37.16 (33.72)     2:11.02 (33.86)
 44 Armstrong, Mega  16 Saint Charles Aq  2:11.12                   
             30.40      1:03.38 (32.98)
        1:37.35 (33.97)     2:11.12 (33.77)
 45 Farrell, Hailey  14 High Tides Swim-  2:11.20                   
             30.79      1:03.83 (33.04)
        1:37.62 (33.79)     2:11.20 (33.58)
 46 Bennin, Grace R  17 Madison Aquatic-  2:11.21                   
             30.82      1:05.32 (34.50)
        1:39.85 (34.53)     2:11.21 (31.36)
 47 Roper, Grace V   17 Barrington Swim-  2:11.48                   
             31.55      1:04.91 (33.36)
        1:38.29 (33.38)     2:11.48 (33.19)
 48 Huffman, Olivia  19 Kentucky Aquatic  2:11.86                   
             30.05      1:02.98 (32.93)
        1:37.19 (34.21)     2:11.86 (34.67)
 49 Staver, Olivia   17 Piranhas Swim Cl  2:11.99                   
             30.61      1:03.36 (32.75)
        1:37.47 (34.11)     2:11.99 (34.52)
 50 Dulaney, Ryan M  19 Fox Valley Swim-  2:12.04                   
             30.12      1:03.14 (33.02)
        1:38.07 (34.93)     2:12.04 (33.97)
 51 Reader, Lilian   13 Barrington Swim-  2:12.06                   
             30.45      1:04.02 (33.57)
        1:38.09 (34.07)     2:12.06 (33.97)
 52 Neal, Misha G    19 Unattached-IL     2:12.22                   
             31.00      1:04.19 (33.19)
        1:38.18 (33.99)     2:12.22 (34.04)
 53 Stege, Rachel G  15 Fox Valley Swim-  2:12.24                   
             30.32      1:03.17 (32.85)
        1:37.88 (34.71)     2:12.24 (34.36)
 54 Galovich, Rebec  16 Barrington Swim-  2:12.36                   
             30.51      1:03.96 (33.45)
        1:38.09 (34.13)     2:12.36 (34.27)
 55 Kucera, Lexi J   16 High Tides Swim-  2:12.42                   
             30.38      1:04.08 (33.70)
        1:38.46 (34.38)     2:12.42 (33.96)
 56 Gruvberger, Ann  16 West Swim Club-I  2:12.46                   
             30.55      1:03.85 (33.30)
        1:37.81 (33.96)     2:12.46 (34.65)
 57 Tierney, Keely   17 Riptide Swim Tea  2:12.53                   
             30.69      1:03.70 (33.01)
        1:38.25 (34.55)     2:12.53 (34.28)
 58 Remington, Erik  16 Mid Wisconsin Wa  2:12.58                   
             30.61      1:04.15 (33.54)
        1:38.39 (34.24)     2:12.58 (34.19)
 59 Hayes, Kellynn   17 Delta Aquatics-I  2:12.69                   
             30.42      1:03.83 (33.41)
        1:38.35 (34.52)     2:12.69 (34.34)
 60 Bosse, Morgan N  19 Unattached-IL     2:13.01                   
             30.35      1:03.87 (33.52)
        1:38.20 (34.33)     2:13.01 (34.81)
 60 Woods, Zoe K     17 Elmbrook Swim Cl  2:13.01                   
             30.77      1:04.35 (33.58)
        1:38.55 (34.20)     2:13.01 (34.46)
 62 Soellner, Keely  20 Iowa State Unive  2:13.26                   
             30.47      1:04.04 (33.57)
        1:38.62 (34.58)     2:13.26 (34.64)
 63 Jones, Mary K    20 Iowa State Unive  2:13.31                   
             30.83      1:04.14 (33.31)
        1:38.48 (34.34)     2:13.31 (34.83)
 64 Guyett, Monica   20 Saint Charles Aq  2:14.00                   
             30.42      1:04.60 (34.18)
        1:39.65 (35.05)     2:14.00 (34.35)
 65 Licking, Makenn  16 Madison Aquatic-  2:14.06                   
             31.01      1:05.18 (34.17)
        1:40.00 (34.82)     2:14.06 (34.06)
 66 Graves, Alyssa   16 Lake Country Swi  2:14.37                   
             30.96      1:05.09 (34.13)
        1:39.67 (34.58)     2:14.37 (34.70)
 67 Giles, Emily H   17 Delta Aquatics-I  2:14.49                   
             31.16      1:05.63 (34.47)
        1:40.31 (34.68)     2:14.49 (34.18)
 68 Bludgen, Laurel  16 Maverick Swim Cl  2:15.23                   
             31.73      1:05.10 (33.37)
        1:39.89 (34.79)     2:15.23 (35.34)
 69 Shynkarenko, Po  20 Iowa State Unive  2:16.69                   
             31.71      1:06.09 (34.38)
        1:41.26 (35.17)     2:16.69 (35.43)
 -- Cichocki, Lesli  29 West Swim Club-I      DQ                    
 -- Milstroh, Kasey  19 Unattached-MN        DFS                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 9                  
 
  1. University of Minnesota           167   2. Kentucky Aquatics                 153
  3. Barrington Swim Club               97   4. Hawkeye Swim Club                  96
  5. St Charles Swim Team               78   5. Wisconsin Aquatics                 78
  7. Riptide                            75   8. Elmbrook Swim Club                 67
  9. Fox Valley Swim Team               56  10. Unattached Kya                     50
 11. West Swim Club                     40  12. Badger Aquatics Club               29
 13. Lakeside Swim Team                 28  14. Nasa Wildcat Aquatics              26
 15. Wildkit Swimming Organization      21  16. Lyons Aquatics                     20
 16. Unattached                         20  16. Madison Aquatic Club               20
 19. Green Bay Swim Club, Inc           17  19. Unattached Kya                     17
 21. Delta Aquatics                     16  22. Wyoming Aquatics                   15
 22. Unattached-Clovis                  15  24. Ames Cyclone Aquatics Club         14
 25. Unattached                         13  25. Alligator Aquatics                 13
 25. Hickory Willow Swim Assoc          13  25. South Metro Storm                  13
 29. Unattached Hawk                    12  29. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     12
 31. Ozaukee Aquatics                   11  32. Linn-Mar Swim Team                  9
 33. Eastern Iowa Swim Federation        8  34. Ywca Flying Fish                    7
 34. Unattached                          7  36. Iowa Flyers Swim Club               6
 36. Red Aquatics                        6  36. Cats Aquatic Team                   6
 39. Maverick Swim Club                  5  40. Red River Valley                    3
 41. Lane Four Aquatics                  2                                           

Event 10  Men 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
  Pool Record: P 1:49.87  7/18/2014 Michael T Weiss, Wisconsin Aquat
  Meet Record: M 1:49.76  7/16/2015 Matthew T Hutchins, Wisconsin Aquati
                 1:51.39  NATL Nationals
                 1:54.29  JNAT Junior Nationals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Tysoe, Cameron   22 Wisconsin Aquati  1:53.28    1:50.64         20  
    r:+0.72  25.80        53.73 (27.93)
        1:22.09 (28.36)     1:50.64 (28.55)
  2 Mitchell, John   20 Kentucky Aquatic  1:53.73    1:51.06         17  
    r:+0.71  26.01        54.05 (28.04)
        1:22.32 (28.27)     1:51.06 (28.74)
  3 Head, Jason A    21 Kentucky Aquatic  1:51.08    1:52.08         16  
    r:+0.67  25.57        53.65 (28.08)
        1:22.84 (29.19)     1:52.08 (29.24)
  4 Smith, Nicholas  19 Kentucky Aquatic  1:52.95    1:52.15         15  
    r:+0.68  25.87        54.12 (28.25)
        1:23.38 (29.26)     1:52.15 (28.77)
  5 Colin, Benjamin  21 Dubuque Area Swi  1:53.93    1:53.06         14  
    r:+0.82  26.33        54.64 (28.31)
        1:23.76 (29.12)     1:53.06 (29.30)
  6 McDade, Bennett  18 Badger Aquatics-  1:54.29    1:53.80         13  
    r:+0.66  26.96        55.69 (28.73)
        1:24.90 (29.21)     1:53.80 (28.90)
  7 Kelley, Cameron  19 Linn-Mar Swim Te  1:54.17    1:55.17         12  
    r:+0.81  26.74        55.56 (28.82)
        1:25.32 (29.76)     1:55.17 (29.85)
  8 Anderson, Shane  21 Kentucky Aquatic  1:53.94    1:55.34         11  
    r:+0.68  26.27        54.66 (28.39)
        1:24.25 (29.59)     1:55.34 (31.09)
 
                       === Consolation Finals ===                        
 
  9 Linnihan, Micha  16 Elmbrook Swim Cl  1:54.82    1:54.21          9  
    r:+0.73  26.11        54.96 (28.85)
        1:25.10 (30.14)     1:54.21 (29.11)
 10 Dwyer, Sean J    17 South Metro Stor  1:54.97    1:54.27          7  
    r:+0.73  26.98        55.53 (28.55)
        1:25.50 (29.97)     1:54.27 (28.77)
 11 Stines, Niko S   20 Wisconsin Aquati  1:54.42    1:54.80          6  
    r:+0.72  26.45        55.39 (28.94)
        1:24.95 (29.56)     1:54.80 (29.85)
 12 Plachinski, Nic  21 Minnesota-MN      1:54.72    1:54.90          5  
    r:+0.75  27.02        55.98 (28.96)
        1:25.63 (29.65)     1:54.90 (29.27)
 13 Farley, Aidan J  19 Hickory Willow S  1:54.89    1:55.60          4  
    r:+0.76  26.19        55.80 (29.61)
        1:25.94 (30.14)     1:55.60 (29.66)
 14 Fiolic, Stjepan  21 Hawkeye Swim Clu  1:55.81    1:55.89          3  
    r:+0.73  26.86        56.21 (29.35)
        1:26.60 (30.39)     1:55.89 (29.29)
 15 Braun, Kevin     20 Wisconsin Aquati  1:54.55    1:56.78          2  
    r:+0.80  26.40        55.38 (28.98)
        1:25.53 (30.15)     1:56.78 (31.25)
 16 Lezer, Maxwell   19 Minnesota-MN      1:55.69    1:56.87          1  
    r:+0.68  27.45        56.81 (29.36)
        1:26.80 (29.99)     1:56.87 (30.07)
 
                          === Bonus Finals ===                           
 
 17 Wetzlar, Peter   21 Kentucky Aquatic  1:56.44    1:54.95        
    r:+0.66  26.32        55.10 (28.78)
        1:24.91 (29.81)     1:54.95 (30.04)
 18 Rumpit, Connor   19 Elmbrook Swim Cl  1:56.07    1:55.47        
    r:+0.54  26.71        55.69 (28.98)
        1:25.45 (29.76)     1:55.47 (30.02)
 19 Brenner, Trever  18 Sioux Falls Swim  1:56.39    1:55.72        
    r:+0.74  26.64        55.72 (29.08)
        1:26.08 (30.36)     1:55.72 (29.64)
 20 Deshpande, Aayu  16 Fox Valley Swim-  1:57.60    1:56.22        
    r:+0.76  26.58        56.09 (29.51)
        1:26.02 (29.93)     1:56.22 (30.20)
 21 Schoof, Mason L  18 Elmbrook Swim Cl  1:56.96    1:56.27        
    r:+0.65  27.02        56.42 (29.40)
        1:26.57 (30.15)     1:56.27 (29.70)
 22 Horton, Drake E  19 Badger Aquatics-  1:57.49    1:56.34        
    r:+0.73  27.12        56.56 (29.44)
        1:26.86 (30.30)     1:56.34 (29.48)
 23 Lakes, Trent T   18 Una Kya-KY        1:57.84    1:57.83        
    r:+0.71  27.48        57.41 (29.93)
        1:28.15 (30.74)     1:57.83 (29.68)
 24 Wolner, Griffin  18 Winona Swim Club  1:57.60    1:58.13        
    r:+0.66  27.00        56.51 (29.51)
        1:27.48 (30.97)     1:58.13 (30.65)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Balcerak, Micha  18 Alligator Aquati  1:58.61    1:55.54        
    r:+0.77  26.79        56.41 (29.62)
        1:27.08 (30.67)     1:55.54 (28.46)
 26 Lahmann, Donova  17 West Swim Club-I  1:57.88    1:56.03        
    r:+0.74  26.62        56.16 (29.54)
        1:26.24 (30.08)     1:56.03 (29.79)
 27 Parlette, Graft  15 Rochester Swim C  1:58.69    1:57.59        
    r:+0.75  27.68        58.15 (30.47)
        1:28.24 (30.09)     1:57.59 (29.35)
 28 Guerrero, Xande  17 Swift Aquatics-I  1:58.12    1:58.57        
    r:+0.75  27.56        57.89 (30.33)
        1:28.28 (30.39)     1:58.57 (30.29)
 29 Rizzo, Timothy   17 Riptide Swim Tea  1:58.80    1:58.93        
    r:+0.73  27.88        57.72 (29.84)
        1:28.63 (30.91)     1:58.93 (30.30)
 30 Conrads, Lucas   15 Fox Valley Swim-  1:57.90    1:59.08        
    r:+0.67  27.30        56.88 (29.58)
        1:27.89 (31.01)     1:59.08 (31.19)
 31 Dillon, Aidan J  18 Ywca Flying Fish  1:58.83    1:59.70        
    r:+0.77  28.09        57.91 (29.82)
        1:28.39 (30.48)     1:59.70 (31.31)
 32 Petro, Michael   18 Alligator Aquati  1:58.92    2:00.41        
    r:+0.71  26.98        56.62 (29.64)
        1:28.00 (31.38)     2:00.41 (32.41)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 28 Cunningham, Jac  19 Fox Valley Swim-  1:58.31                   
             27.34        57.00 (29.66)
        1:28.28 (31.28)     1:58.31 (30.03)
 29 Lefebvre, Peter  21 Unattached-MN     1:58.49                   
             26.97        56.55 (29.58)
        1:27.01 (30.46)     1:58.49 (31.48)
 34 Troy, William E  21 Unattached-IL     1:58.86                   
             28.51        59.37 (30.86)
        1:29.21 (29.84)     1:58.86 (29.65)
 36 Bergerson, Liam  17 Blackline Aquati  1:59.07                   
             27.93        57.37 (29.44)
        1:27.78 (30.41)     1:59.07 (31.29)
 37 Niziolek, Frank  18 Saint Charles Aq  1:59.17                   
             27.71        57.97 (30.26)
        1:28.81 (30.84)     1:59.17 (30.36)
 38 Hiss, Jack W     17 Fox Valley Swim-  1:59.46                   
             27.28        57.21 (29.93)
        1:27.80 (30.59)     1:59.46 (31.66)
 39 Myhre, William   17 Saint Charles Aq  1:59.57                   
             27.72        58.73 (31.01)
        1:30.46 (31.73)     1:59.57 (29.11)
 40 Koto, Nicholas-  21 Unattached-IL     1:59.64                   
             28.72        59.14 (30.42)
        1:29.64 (30.50)     1:59.64 (30.00)
 41 Puczko, Daniel   18 Swift Aquatics-I  1:59.65                   
             27.54        57.70 (30.16)
        1:28.43 (30.73)     1:59.65 (31.22)
 42 Williams, Richa  16 Saint Charles Aq  1:59.71                   
             27.35        57.25 (29.90)
        1:28.81 (31.56)     1:59.71 (30.90)
 43 Wagner, Brendan  17 York High School  1:59.89                   
             27.90        58.77 (30.87)
        1:29.66 (30.89)     1:59.89 (30.23)
 44 Ng, Daniel K     18 Cats Aquatic Tea  1:59.94                   
             26.75        56.84 (30.09)
        1:28.23 (31.39)     1:59.94 (31.71)
 45 Wicklander, Gav  18 Blackline Aquati  2:00.12                   
             27.95        58.08 (30.13)
        1:28.87 (30.79)     2:00.12 (31.25)
 46 Boyle, Connor I  15 Fox Valley Swim-  2:00.21                   
             27.77        57.78 (30.01)
        1:28.78 (31.00)     2:00.21 (31.43)
 47 Sullivan, Micha  21 Wisconsin Aquati  2:00.24                   
             26.85        56.57 (29.72)
        1:28.00 (31.43)     2:00.24 (32.24)
 48 White, Patrick   17 West Chicago Sha  2:00.32                   
             27.50        57.54 (30.04)
        1:29.00 (31.46)     2:00.32 (31.32)
 49 Venner, Damon R  18 Sioux Falls Swim  2:00.41                   
             28.07        58.44 (30.37)
        1:29.31 (30.87)     2:00.41 (31.10)
 50 Linnihan, Ryan   17 Elmbrook Swim Cl  2:00.63                   
             26.44        56.95 (30.51)
        1:29.23 (32.28)     2:00.63 (31.40)
 51 Smolecki, Sebas  16 Hickory Willow S  2:00.65                   
             28.12        58.33 (30.21)
        1:29.70 (31.37)     2:00.65 (30.95)
 52 Dellorto, Joshu  18 Reach Aquatics-I  2:01.13                   
             26.88        57.10 (30.22)
        1:28.49 (31.39)     2:01.13 (32.64)
 53 Cochlan, Cullen  16 West Swim Club-I  2:01.26                   
             27.18        57.82 (30.64)
        1:29.69 (31.87)     2:01.26 (31.57)
 54 Hawkins, Keegan  17 Saint Charles Aq  2:01.36                   
             28.95      1:00.28 (31.33)
        1:30.73 (30.45)     2:01.36 (30.63)
 54 Hackley, Thomas  18 Ywca Flying Fish  2:01.36                   
             27.95        58.11 (30.16)
        1:29.86 (31.75)     2:01.36 (31.50)
 56 Kim, Nathan J    16 Badger Aquatics-  2:02.25                   
             28.21        59.58 (31.37)
        1:30.88 (31.30)     2:02.25 (31.37)
 57 Williams, Colin  21 Reach Aquatics-I  2:02.61                   
             28.09        58.71 (30.62)
        1:30.58 (31.87)     2:02.61 (32.03)
 58 Kay, Daryl G     17 Barrington Swim-  2:02.73                   
             28.12        58.58 (30.46)
        1:30.69 (32.11)     2:02.73 (32.04)
 59 Bunn, Charles R  16 Lane Four Aquati  2:02.83                   
             28.02        59.52 (31.50)
        1:31.26 (31.74)     2:02.83 (31.57)
 60 Phillips, Chris  20 Lyons Aquatics-I  2:03.00                   
             28.04        58.52 (30.48)
        1:30.60 (32.08)     2:03.00 (32.40)
 61 Ziolkowski, Eva  19 Ywca Flying Fish  2:03.31                   
             28.84      1:00.02 (31.18)
        1:31.41 (31.39)     2:03.31 (31.90)
 62 Ramminger, Ryan  19 Una MAC-WI        2:04.73                   
             27.64        58.24 (30.60)
        1:30.74 (32.50)     2:04.73 (33.99)
 63 Taylor, Alexand  20 Kentucky Aquatic  2:22.17                   
             24.86        52.63 (27.77)
        1:41.58 (48.95)     2:22.17 (40.59)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 10                 
 
  1. Kentucky Aquatics                 212   2. University of Minnesota           173
  3. Wisconsin Aquatics                106   4. Hawkeye Swim Club                  99
  5. Barrington Swim Club               97   6. St Charles Swim Team               78
  7. Elmbrook Swim Club                 76   8. Riptide                            75
  9. Fox Valley Swim Team               56  10. Unattached Kya                     50
 11. Badger Aquatics Club               42  12. West Swim Club                     40
 13. Lakeside Swim Team                 28  14. Nasa Wildcat Aquatics              26
 14. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     26  16. Wildkit Swimming Organization      21
 16. Linn-Mar Swim Team                 21  18. Lyons Aquatics                     20
 18. South Metro Storm                  20  18. Madison Aquatic Club               20
 18. Unattached                         20  22. Unattached Kya                     17
 22. Hickory Willow Swim Assoc          17  22. Green Bay Swim Club, Inc           17
 25. Delta Aquatics                     16  26. Wyoming Aquatics                   15
 26. Unattached-Clovis                  15  28. Ames Cyclone Aquatics Club         14
 29. Alligator Aquatics                 13  29. Unattached                         13
 31. Unattached Hawk                    12  32. Ozaukee Aquatics                   11
 33. Eastern Iowa Swim Federation        8  34. Ywca Flying Fish                    7
 34. Unattached                          7  36. Iowa Flyers Swim Club               6
 36. Red Aquatics                        6  36. Cats Aquatic Team                   6
 39. Maverick Swim Club                  5  40. Red River Valley                    3
 41. Lane Four Aquatics                  2                                           

Event 11  Women 400 LC Meter IM
=========================================================================
  Pool Record: P 4:51.28  7/20/2012 Monika J Stitski, Wisconsin Aquati
  Meet Record: M 4:50.12  7/16/2015 Katherine G Drabot, Ozaukee Aquatics
                 4:53.19  NATL Nationals
                 4:57.29  JNAT Junior Nationals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Erwin, Abbey K   19 Minnesota-MN      5:01.48    4:55.92         20  
    r:+0.83  31.50      1:05.32 (33.82)
        1:44.14 (38.82)     2:21.72 (37.58)
        3:05.52 (43.80)     3:50.66 (45.14)
        4:23.27 (32.61)     4:55.92 (32.65)
  2 Lasecki, Emma R  16 Green Bay Swim C  5:04.25    4:56.54         17  
    r:+0.75  31.05      1:06.63 (35.58)
        1:44.02 (37.39)     2:21.49 (37.47)
        3:04.68 (43.19)     3:48.64 (43.96)
        4:23.33 (34.69)     4:56.54 (33.21)
  3 Dunn, Callahan   16 Lyons Aquatics-I  4:59.59    4:57.77         16  
    r:+0.70  30.96      1:06.45 (35.49)
        1:44.96 (38.51)     2:23.88 (38.92)
        3:05.79 (41.91)     3:49.09 (43.30)
        4:24.13 (35.04)     4:57.77 (33.64)
  4 Schoof, Kaylyn   16 Elmbrook Swim Cl  5:00.47    4:58.68         15  
    r:+0.80  30.72      1:06.11 (35.39)
        1:44.40 (38.29)     2:21.59 (37.19)
        3:06.33 (44.74)     3:51.12 (44.79)
        4:25.47 (34.35)     4:58.68 (33.21)
  5 Johnston, Olivi  21 Minnesota-MN      5:01.91    4:59.55         14  
    r:+0.77  32.24      1:08.70 (36.46)
        1:49.68 (40.98)     2:28.91 (39.23)
        3:09.59 (40.68)     3:50.94 (41.35)
        4:26.13 (35.19)     4:59.55 (33.42)
  6 Herrmann, Vanes  18 AquaStorm-ND      5:05.71    5:03.37         13  
    r:+0.69  31.70      1:08.46 (36.76)
        1:49.66 (41.20)     2:29.14 (39.48)
        3:11.39 (42.25)     3:53.77 (42.38)
        4:29.43 (35.66)     5:03.37 (33.94)
  7 Rizzo, Lucia R   18 Riptide Swim Tea  5:04.70    5:03.80         12  
    r:+0.75  31.37      1:08.16 (36.79)
        1:48.60 (40.44)     2:28.44 (39.84)
        3:11.65 (43.21)     3:56.46 (44.81)
        4:31.09 (34.63)     5:03.80 (32.71)
  8 Lakes, Morgan A  20 Kentucky Aquatic  5:03.87    5:04.52         11  
    r:+0.71  31.22      1:07.17 (35.95)
        1:46.45 (39.28)     2:25.15 (38.70)
        3:09.40 (44.25)     3:55.03 (45.63)
        4:30.03 (35.00)     5:04.52 (34.49)
 
                       === Consolation Finals ===                        
 
  9 Brault, Elyssa   15 Saint Charles Aq  5:06.40    5:04.45          9  
    r:+0.76  32.18      1:09.07 (36.89)
        1:47.95 (38.88)     2:27.12 (39.17)
        3:10.76 (43.64)     3:54.63 (43.87)
        4:29.96 (35.33)     5:04.45 (34.49)
 10 Freeman, Sandra  19 Nasa Wildcat Aqu  5:06.46    5:04.90          7  
    r:+0.79  31.33      1:07.35 (36.02)
        1:45.67 (38.32)     2:24.24 (38.57)
        3:10.38 (46.14)     3:56.27 (45.89)
        4:31.28 (35.01)     5:04.90 (33.62)
 11 Jump, Mallory K  17 Saint Charles Aq  5:09.41    5:05.74          6  
    r:+0.74  31.77      1:08.60 (36.83)
        1:47.87 (39.27)     2:26.38 (38.51)
        3:10.71 (44.33)     3:55.26 (44.55)
        4:31.18 (35.92)     5:05.74 (34.56)
 12 Merriman, Eliza  19 Kentucky Aquatic  5:11.17    5:07.56          5  
    r:+0.70  31.67      1:09.51 (37.84)
        1:50.40 (40.89)     2:28.85 (38.45)
        3:12.89 (44.04)     3:57.47 (44.58)
        4:33.77 (36.30)     5:07.56 (33.79)
 13 Jania, Mary C    16 Saint Charles Aq  5:09.88    5:07.95          4  
    r:+0.83  32.74      1:09.72 (36.98)
        1:50.73 (41.01)     2:30.80 (40.07)
        3:14.17 (43.37)     3:57.24 (43.07)
        4:33.94 (36.70)     5:07.95 (34.01)
 14 Parkinson, Maxi  16 Delta Aquatics-I  5:07.93    5:08.12          3  
    r:+0.71  30.98      1:06.70 (35.72)
        1:46.73 (40.03)     2:26.60 (39.87)
        3:11.22 (44.62)     3:56.33 (45.11)
        4:32.52 (36.19)     5:08.12 (35.60)
 15 Quass, Berit E   15 Greater Des Moin  5:09.69    5:10.27          2  
    r:+0.80  30.90      1:07.00 (36.10)
        1:44.90 (37.90)     2:23.22 (38.32)
        3:10.55 (47.33)     4:00.29 (49.74)
        4:35.42 (35.13)     5:10.27 (34.85)
 16 Dressel, Sydnee  18 Elmbrook Swim Cl  5:11.12    5:10.99          1  
    r:+0.82  31.15      1:08.41 (37.26)
        1:46.20 (37.79)     2:25.87 (39.67)
        3:11.49 (45.62)     3:59.82 (48.33)
        4:36.19 (36.37)     5:10.99 (34.80)
 
                          === Bonus Finals ===                           
 
 17 Neff, Payton B   18 Kentucky Aquatic  5:12.82    5:05.13        
    r:+0.76  32.30      1:09.30 (37.00)
        1:50.46 (41.16)     2:31.74 (41.28)
        3:13.96 (42.22)     3:57.62 (43.66)
        4:31.78 (34.16)     5:05.13 (33.35)
 18 Gwidt, Brigid E  15 Ozaukee Aquatics  5:13.92    5:09.31        
    r:+0.79  32.59      1:09.42 (36.83)
        1:50.01 (40.59)     2:29.63 (39.62)
        3:13.53 (43.90)     3:57.90 (44.37)
        4:33.97 (36.07)     5:09.31 (35.34)
 19 Hruby, Emma R    19 Nasa Wildcat Aqu  5:12.55    5:09.36        
    r:+0.81  33.98      1:13.65 (39.67)
        1:54.61 (40.96)     2:34.67 (40.06)
        3:16.72 (42.05)     3:59.12 (42.40)
        4:35.34 (36.22)     5:09.36 (34.02)
 20 Stalkfleet, Hei  14 IFLY-IA           5:14.24    5:10.07        
    r:+0.81  32.08      1:09.50 (37.42)
        1:49.65 (40.15)     2:29.30 (39.65)
        3:15.81 (46.51)     4:02.76 (46.95)
        4:36.59 (33.83)     5:10.07 (33.48)
 21 Heymans, Emily   17 Riptide Swim Tea  5:11.82    5:11.60        
    r:+0.79  32.23      1:08.86 (36.63)
        1:49.79 (40.93)     2:30.78 (40.99)
        3:14.03 (43.25)     3:59.45 (45.42)
        4:36.07 (36.62)     5:11.60 (35.53)
 22 Niziolek, Megha  16 Saint Charles Aq  5:15.00    5:13.15        
    r:+0.83  32.65      1:09.97 (37.32)
        1:50.06 (40.09)     2:28.72 (38.66)
        3:15.08 (46.36)     4:01.12 (46.04)
        4:37.89 (36.77)     5:13.15 (35.26)
 23 Culp, Lillian M  16 Bloomington Norm  5:15.97    5:15.06        
    r:+0.81  32.07      1:10.85 (38.78)
        1:51.09 (40.24)     2:32.15 (41.06)
        3:17.47 (45.32)     4:03.24 (45.77)
        4:38.77 (35.53)     5:15.06 (36.29)
 24 Kobylak, Sylvia  16 West Swim Club-I  5:17.54    5:20.49        
    r:+0.78  31.52      1:08.45 (36.93)
        1:51.75 (43.30)     2:33.62 (41.87)
        3:16.59 (42.97)     4:00.15 (43.56)
        4:40.42 (40.27)     5:20.49 (40.07)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Donfris, Addisy  14 Barrington Swim-  5:17.93    5:09.33        
    r:+0.77  32.41      1:08.91 (36.50)
        1:48.99 (40.08)     2:28.34 (39.35)
        3:15.07 (46.73)     4:02.31 (47.24)
        4:36.19 (33.88)     5:09.33 (33.14)
 26 Salafatinos, At  17 Maverick Swim Cl  5:19.26    5:10.13        
    r:+0.81  31.76      1:09.89 (38.13)
        1:50.05 (40.16)     2:30.15 (40.10)
        3:13.94 (43.79)     3:59.97 (46.03)
        4:35.68 (35.71)     5:10.13 (34.45)
 27 Lewis, Lauren M  16 Riptide Swim Tea  5:18.58    5:13.49        
    r:+0.81  32.45      1:09.47 (37.02)
        1:49.51 (40.04)     2:29.16 (39.65)
        3:15.31 (46.15)     4:02.12 (46.81)
        4:37.97 (35.85)     5:13.49 (35.52)
 28 Szadorski, Abig  15 Delta Aquatics-I  5:21.68    5:18.06        
    r:+0.80  32.78      1:11.17 (38.39)
        1:52.71 (41.54)     2:33.81 (41.10)
        3:17.96 (44.15)     4:03.88 (45.92)
        4:41.88 (38.00)     5:18.06 (36.18)
 29 O'Connor, Colle  17 Delta Aquatics-I  5:19.57    5:18.53        
    r:+0.73  32.08      1:09.62 (37.54)
        1:51.31 (41.69)     2:32.02 (40.71)
        3:18.93 (46.91)     4:05.43 (46.50)
        4:42.74 (37.31)     5:18.53 (35.79)
 30 Stephenson, Jul  15 Riptide Swim Tea  5:18.26    5:18.60        
    r:+0.81  33.63      1:13.30 (39.67)
        1:54.43 (41.13)     2:35.41 (40.98)
        3:20.86 (45.45)     4:05.91 (45.05)
        4:42.85 (36.94)     5:18.60 (35.75)
 31 Randall, Kather  14 Riptide Swim Tea  5:18.24    5:20.27        
    r:+0.82  33.78      1:11.38 (37.60)
        1:53.04 (41.66)     2:33.29 (40.25)
        3:21.14 (47.85)     4:09.22 (48.08)
        4:45.43 (36.21)     5:20.27 (34.84)
 32 Staver, Olivia   17 Piranhas Swim Cl  5:22.04    5:21.66        
    r:+0.76  32.29      1:09.68 (37.39)
        1:53.45 (43.77)     2:35.83 (42.38)
        3:22.98 (47.15)     4:10.92 (47.94)
        4:46.94 (36.02)     5:21.66 (34.72)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 23 Keck, Jensen S   20 Red Aquatics-IL   5:15.31                   
             32.00      1:09.30 (37.30)
        1:53.01 (43.71)     2:36.37 (43.36)
        3:19.51 (43.14)     4:03.60 (44.09)
        4:40.03 (36.43)     5:15.31 (35.28)
 27 Stone, Mckenna   15 Fox Valley Swim-  5:17.96                   
             31.31      1:07.76 (36.45)
        1:51.08 (43.32)     2:33.82 (42.74)
        3:18.51 (44.69)     4:05.67 (47.16)
        4:43.26 (37.59)     5:17.96 (34.70)
 30 Hartley, Taylor  19 Ames Cyclone Aqu  5:18.46                   
             34.68      1:13.72 (39.04)
        1:54.21 (40.49)     2:32.88 (38.67)
        3:20.24 (47.36)     4:08.75 (48.51)
        4:44.18 (35.43)     5:18.46 (34.28)
 34 Horner, Lexi R   19 Greater Des Moin  5:20.23                   
             31.81      1:09.92 (38.11)
        1:51.69 (41.77)     2:35.62 (43.93)
        3:18.30 (42.68)     4:04.54 (46.24)
        4:44.14 (39.60)     5:20.23 (36.09)
 35 Rizzo, Linnea M  21 Riptide Swim Tea  5:20.37                   
             33.68      1:12.40 (38.72)
        1:54.47 (42.07)     2:36.07 (41.60)
        3:22.03 (45.96)     4:09.31 (47.28)
        4:45.47 (36.16)     5:20.37 (34.90)
 38 Jones, Kayla L   18 Saint Charles Aq  5:22.07                   
             33.43      1:12.17 (38.74)
        1:54.48 (42.31)     2:36.00 (41.52)
        3:21.14 (45.14)     4:05.87 (44.73)
        4:44.45 (38.58)     5:22.07 (37.62)
 39 Ratzburg, Baile  13 Madison Aquatic-  5:24.53                   
             34.78      1:15.16 (40.38)
        1:56.41 (41.25)     2:36.46 (40.05)
        3:24.02 (47.56)     4:11.89 (47.87)
        4:49.29 (37.40)     5:24.53 (35.24)
 40 Pritchett, Mari  17 Barrington Swim-  5:24.69                   
             33.31      1:10.45 (37.14)
        1:51.44 (40.99)     2:31.63 (40.19)
        3:20.21 (48.58)     4:10.68 (50.47)
        4:48.40 (37.72)     5:24.69 (36.29)
 41 Farrell, Hailey  14 High Tides Swim-  5:43.97                   
             35.03      1:14.93 (39.90)
        1:57.37 (42.44)     2:40.03 (42.66)
        3:32.15 (52.12)     4:26.24 (54.09)
        5:05.29 (39.05)     5:43.97 (38.68)
 -- Marcus, Kaela F  21 Minnesota-MN         DFS                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 11                 
 
  1. Kentucky Aquatics                 228   2. University of Minnesota           207
  3. Wisconsin Aquatics                106   4. Hawkeye Swim Club                  99
  5. St Charles Swim Team               97   5. Barrington Swim Club               97
  7. Elmbrook Swim Club                 92   8. Riptide                            87
  9. Fox Valley Swim Team               56  10. Unattached Kya                     50
 11. Badger Aquatics Club               42  12. West Swim Club                     40
 13. Lyons Aquatics                     36  14. Green Bay Swim Club, Inc           34
 15. Nasa Wildcat Aquatics              33  16. Lakeside Swim Team                 28
 17. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     26  18. Wildkit Swimming Organization      21
 18. Linn-Mar Swim Team                 21  20. Madison Aquatic Club               20
 20. South Metro Storm                  20  20. Unattached                         20
 23. Delta Aquatics                     19  24. Unattached Kya                     17
 24. Hickory Willow Swim Assoc          17  26. Wyoming Aquatics                   15
 26. Unattached-Clovis                  15  28. Ames Cyclone Aquatics Club         14
 29. Unattached                         13  29. Alligator Aquatics                 13
 29. AquaStorm                          13  32. Unattached Hawk                    12
 33. Ozaukee Aquatics                   11  34. Eastern Iowa Swim Federation        8
 35. Ywca Flying Fish                    7  35. Unattached                          7
 37. Red Aquatics                        6  37. Iowa Flyers Swim Club               6
 37. Cats Aquatic Team                   6  40. Maverick Swim Club                  5
 41. Red River Valley                    3  42. Greater Des Moines YMCA             2
 42. Lane Four Aquatics                  2                                           

Event 12  Men 400 LC Meter IM
=========================================================================
  Pool Record: P 4:22.76  7/20/2012 Michael T Weiss, Wisconsin Aquati
  Meet Record: M 4:22.76  7/20/2012 Michael T Weiss, Wisconsin Aquati
                 4:26.89  NATL Nationals
                 4:33.09  JNAT Junior Nationals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Orcutt, Daniel   19 Kentucky Aquatic  4:28.76    4:25.43         20  
    r:+0.73  28.11        59.54 (31.43)
        1:34.23 (34.69)     2:08.95 (34.72)
        2:45.97 (37.02)     3:23.24 (37.27)
        3:55.27 (32.03)     4:25.43 (30.16)
  2 Barker, Kyle W   18 Una Kya-KY        4:34.85    4:29.49         17  
    r:+0.66  28.70      1:01.57 (32.87)
        1:37.70 (36.13)     2:12.74 (35.04)
        2:50.62 (37.88)     3:27.89 (37.27)
        3:59.47 (31.58)     4:29.49 (30.02)
  3 Hedman, Matthew  21 Unattached-MN     4:30.85    4:30.44         16  
    r:+0.79  28.56      1:01.09 (32.53)
        1:36.98 (35.89)     2:12.64 (35.66)
        2:51.33 (38.69)     3:30.53 (39.20)
        4:01.07 (30.54)     4:30.44 (29.37)
  4 Smith, Nicholas  19 Kentucky Aquatic  4:30.34    4:30.61         15  
    r:+0.75  28.36      1:00.99 (32.63)
        1:37.32 (36.33)     2:12.63 (35.31)
        2:50.21 (37.58)     3:29.14 (38.93)
        4:00.75 (31.61)     4:30.61 (29.86)
  5 McDade, Bennett  18 Badger Aquatics-  4:32.95    4:30.71         14  
    r:+0.70  29.33      1:02.71 (33.38)
        1:37.88 (35.17)     2:13.39 (35.51)
        2:51.98 (38.59)     3:31.77 (39.79)
        4:01.88 (30.11)     4:30.71 (28.83)
  6 Smiarowski, Luc  19 Hickory Willow S  4:35.81    4:35.02         13  
    r:+0.67  28.56      1:01.96 (33.40)
        1:38.41 (36.45)     2:14.02 (35.61)
        2:50.94 (36.92)     3:29.77 (38.83)
        4:03.02 (33.25)     4:35.02 (32.00)
  7 Hayes, Benjamin  18 Ozaukee Aquatics  4:32.65    4:37.03         12  
    r:+0.76  29.03      1:01.45 (32.42)
        1:38.06 (36.61)     2:14.61 (36.55)
        2:53.47 (38.86)     3:32.79 (39.32)
        4:04.87 (32.08)     4:37.03 (32.16)
  8 Gibson, Joseph   20 Wildkit Swimming  4:38.44    4:44.74         11  
    r:+0.73  29.42      1:02.41 (32.99)
        1:40.46 (38.05)     2:17.02 (36.56)
        2:58.66 (41.64)     3:40.78 (42.12)
        4:13.53 (32.75)     4:44.74 (31.21)
 
                       === Consolation Finals ===                        
 
  9 Hawkins, Keegan  17 Saint Charles Aq  4:42.48    4:36.90          9  
    r:+0.74  28.58      1:02.07 (33.49)
        1:40.54 (38.47)     2:17.34 (36.80)
        2:55.64 (38.30)     3:34.08 (38.44)
        4:06.09 (32.01)     4:36.90 (30.81)
 10 Niziolek, Frank  18 Saint Charles Aq  4:44.67    4:38.75          7  
    r:+0.71  28.53      1:01.50 (32.97)
        1:37.94 (36.44)     2:15.03 (37.09)
        2:54.50 (39.47)     3:35.98 (41.48)
        4:08.03 (32.05)     4:38.75 (30.72)
 11 Lewarchick, Kyl  18 Saint Charles Aq  4:40.75    4:40.14          6  
    r:+0.72  29.44      1:02.87 (33.43)
        1:39.32 (36.45)     2:16.10 (36.78)
        2:55.59 (39.49)     3:35.58 (39.99)
        4:08.65 (33.07)     4:40.14 (31.49)
 12 Hohm, Spencer A  18 Springfield YMCA  4:43.46    4:40.57          5  
    r:+0.49  28.82      1:02.31 (33.49)
        1:38.23 (35.92)     2:13.51 (35.28)
        2:54.40 (40.89)     3:36.08 (41.68)
        4:08.82 (32.74)     4:40.57 (31.75)
 13 Rizzo, Timothy   17 Riptide Swim Tea  4:43.86    4:42.46          4  
    r:+0.76  29.01      1:02.52 (33.51)
        1:38.85 (36.33)     2:15.15 (36.30)
        2:57.09 (41.94)     3:40.20 (43.11)
        4:12.02 (31.82)     4:42.46 (30.44)
 14 Rumpit, Connor   19 Elmbrook Swim Cl  4:42.88    4:44.38          3  
    r:+0.78  29.79      1:03.93 (34.14)
        1:42.16 (38.23)     2:19.57 (37.41)
        3:01.35 (41.78)     3:43.51 (42.16)
        4:14.30 (30.79)     4:44.38 (30.08)
 15 Cabel, Austin T  17 Saint Charles Aq  4:44.11    4:46.65          2  
    r:+0.68  29.96      1:04.33 (34.37)
        1:43.22 (38.89)     2:21.23 (38.01)
        3:01.52 (40.29)     3:42.64 (41.12)
        4:15.55 (32.91)     4:46.65 (31.10)
 16 Torres, Justin   20 Minnesota-MN      4:44.71    4:47.13          1  
    r:+0.65  29.52      1:03.26 (33.74)
        1:42.28 (39.02)     2:20.64 (38.36)
        3:01.83 (41.19)     3:43.37 (41.54)
        4:15.91 (32.54)     4:47.13 (31.22)
 
                          === Bonus Finals ===                           
 
 17 Vitek, Jeffrey   18 West Swim Club-I  4:46.78    4:40.79        
    r:+0.77  28.05      1:00.24 (32.19)
        1:38.00 (37.76)     2:14.40 (36.40)
        2:56.38 (41.98)     3:37.32 (40.94)
        4:10.34 (33.02)     4:40.79 (30.45)
 18 Hiss, Jack W     17 Fox Valley Swim-  4:48.40    4:44.74        
    r:+0.68  27.80      1:00.97 (33.17)
        1:37.32 (36.35)     2:14.85 (37.53)
        2:56.28 (41.43)     3:39.42 (43.14)
        4:12.08 (32.66)     4:44.74 (32.66)
 19 Auger, Mark A    18 Wildkit Swimming  4:47.64    4:46.75        
    r:+0.78  28.86      1:01.69 (32.83)
        1:40.91 (39.22)     2:18.27 (37.36)
        3:00.50 (42.23)     3:42.45 (41.95)
        4:15.17 (32.72)     4:46.75 (31.58)
 20 Nelson, Zachary  17 Riptide Swim Tea  4:48.36    4:47.31        
    r:+0.73  29.41      1:02.26 (32.85)
        1:40.56 (38.30)     2:17.67 (37.11)
        2:59.99 (42.32)     3:42.22 (42.23)
        4:15.91 (33.69)     4:47.31 (31.40)
 21 Wike, Jack S     16 Sterling Stingra  4:48.60    4:48.44        
    r:+0.70  30.14      1:05.82 (35.68)
        1:43.15 (37.33)     2:19.23 (36.08)
        3:02.15 (42.92)     3:44.80 (42.65)
        4:16.93 (32.13)     4:48.44 (31.51)
 22 Harris, Drew M   16 Stevens Point Ar  4:48.25    4:48.68        
    r:+0.71  29.12      1:02.75 (33.63)
        1:38.55 (35.80)     2:14.49 (35.94)
        2:58.13 (43.64)     3:42.99 (44.86)
        4:16.04 (33.05)     4:48.68 (32.64)
 23 Conrads, Lucas   15 Fox Valley Swim-  4:47.02    4:50.58        
    r:+0.73  30.37      1:05.56 (35.19)
        1:42.39 (36.83)     2:19.26 (36.87)
        3:01.99 (42.73)     3:45.37 (43.38)
        4:18.47 (33.10)     4:50.58 (32.11)
 -- Steffen, Quento  18 Riptide Swim Tea  4:45.60         DQ        
         r:+0.83                       
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Baxter, Nathani  16 Saint Charles Aq  4:52.47    4:45.56        
    r:+0.70  29.21      1:02.83 (33.62)
        1:41.49 (38.66)     2:20.08 (38.59)
        3:00.23 (40.15)     3:41.40 (41.17)
        4:14.14 (32.74)     4:45.56 (31.42)
 25 Benington, Mich  16 Ultimate Swimmin  4:50.26    4:45.56        
    r:+0.71  31.55      1:08.80 (37.25)
        1:45.19 (36.39)     2:20.23 (35.04)
        3:01.15 (40.92)     3:41.59 (40.44)
        4:14.31 (32.72)     4:45.56 (31.25)
 27 Jensen, Jay P    16 West Swim Club-I  4:48.83    4:46.48        
    r:+0.72  29.39      1:03.13 (33.74)
        1:41.64 (38.51)     2:19.59 (37.95)
        2:59.96 (40.37)     3:41.40 (41.44)
        4:15.18 (33.78)     4:46.48 (31.30)
 28 Martin, Andrew   17 Badger Aquatics-  4:51.51    4:49.08        
    r:+0.77  29.21      1:03.88 (34.67)
        1:41.16 (37.28)     2:17.15 (35.99)
        3:01.16 (44.01)     3:45.36 (44.20)
        4:17.91 (32.55)     4:49.08 (31.17)
 29 Chen, Kyri       17 Fox Valley Swim-  4:52.50    4:50.80        
    r:+0.73  30.12      1:05.06 (34.94)
        1:42.86 (37.80)     2:20.59 (37.73)
        3:03.53 (42.94)     3:46.17 (42.64)
        4:18.96 (32.79)     4:50.80 (31.84)
 30 Shue, Aidan W    16 Rochester Swim C  4:51.50    4:51.55        
    r:+0.73  29.96      1:04.52 (34.56)
        1:40.72 (36.20)     2:18.00 (37.28)
        2:59.89 (41.89)     3:43.41 (43.52)
        4:17.55 (34.14)     4:51.55 (34.00)
 31 Prybell, Garret  17 Saint Charles Aq  4:52.73    4:52.97        
    r:+0.82  30.01      1:05.22 (35.21)
        1:44.31 (39.09)     2:22.79 (38.48)
        3:03.60 (40.81)     3:44.71 (41.11)
        4:19.28 (34.57)     4:52.97 (33.69)
 32 Williams, Richa  16 Saint Charles Aq  4:52.65    4:57.11        
    r:+0.62  30.06      1:05.29 (35.23)
        1:44.61 (39.32)     2:23.50 (38.89)
        3:06.89 (43.39)     3:51.20 (44.31)
        4:24.94 (33.74)     4:57.11 (32.17)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  8 Aman, Caleb R    18 Lane Four Aquati  4:37.28                   
             28.52      1:01.44 (32.92)
        1:37.05 (35.61)     2:13.25 (36.20)
        2:51.77 (38.52)     3:31.74 (39.97)
        4:04.75 (33.01)     4:37.28 (32.53)
 10 Wills, Chris A   21 Wisconsin Aquati  4:40.21                   
             28.61      1:02.60 (33.99)
        1:38.99 (36.39)     2:15.08 (36.09)
        2:53.24 (38.16)     3:32.48 (39.24)
        4:06.31 (33.83)     4:40.21 (33.90)
 19 Simpson, Jared   18 Fox Valley Swim-  4:44.92                   
             29.81      1:03.99 (34.18)
        1:41.96 (37.97)     2:17.96 (36.00)
        2:59.07 (41.11)     3:39.42 (40.35)
        4:13.33 (33.91)     4:44.92 (31.59)
 20 Attenberger, Be  19 Wisconsin Aquati  4:45.03                   
             29.55      1:03.78 (34.23)
        1:42.41 (38.63)     2:20.03 (37.62)
        2:58.05 (38.02)     3:36.61 (38.56)
        4:11.61 (35.00)     4:45.03 (33.42)
 21 Deshpande, Aayu  16 Fox Valley Swim-  4:45.33                   
             29.27      1:02.99 (33.72)
        1:40.90 (37.91)     2:17.32 (36.42)
        3:00.01 (42.69)     3:43.25 (43.24)
        4:15.00 (31.75)     4:45.33 (30.33)
 31 Robrock, Craig   20 South Metro Stor  4:49.46                   
             28.89      1:01.93 (33.04)
        1:38.13 (36.20)     2:14.17 (36.04)
        2:57.57 (43.40)     3:41.31 (43.74)
        4:15.89 (34.58)     4:49.46 (33.57)
 39 Langlois, Danie  15 Barrington Swim-  4:53.32                   
             30.64      1:05.58 (34.94)
        1:42.76 (37.18)     2:20.25 (37.49)
        3:02.86 (42.61)     3:45.38 (42.52)
        4:19.48 (34.10)     4:53.32 (33.84)
 40 Ritsema, Andy J  16 Bloomington Norm  4:53.92                   
             29.40      1:03.19 (33.79)
        1:40.23 (37.04)     2:15.84 (35.61)
        3:00.11 (44.27)     3:44.71 (44.60)
        4:19.84 (35.13)     4:53.92 (34.08)
 41 Kim, Nathan J    16 Badger Aquatics-  4:54.38                   
             29.70      1:05.03 (35.33)
        1:42.44 (37.41)     2:18.52 (36.08)
        3:02.20 (43.68)     3:45.89 (43.69)
        4:20.33 (34.44)     4:54.38 (34.05)
 42 Weng, Elmer D    15 Fox Valley Swim-  4:54.43                   
             30.38      1:05.16 (34.78)
        1:44.43 (39.27)     2:24.02 (39.59)
        3:03.77 (39.75)     3:44.57 (40.80)
        4:19.40 (34.83)     4:54.43 (35.03)
 43 Harris, Cameron  17 Delta Aquatics-I  4:55.85                   
             30.12      1:06.28 (36.16)
        1:44.26 (37.98)     2:22.41 (38.15)
        3:04.56 (42.15)     3:48.26 (43.70)
        4:22.18 (33.92)     4:55.85 (33.67)
 44 Starr, Nicholas  17 Ozaukee Aquatics  4:56.77                   
             30.09      1:05.54 (35.45)
        1:44.95 (39.41)     2:23.49 (38.54)
        3:06.02 (42.53)     3:48.65 (42.63)
        4:23.38 (34.73)     4:56.77 (33.39)
 45 Affeldt, Zach H  15 South Metro Stor  4:56.97                   
             31.23      1:06.82 (35.59)
        1:45.28 (38.46)     2:22.58 (37.30)
        3:03.85 (41.27)     3:46.49 (42.64)
        4:22.27 (35.78)     4:56.97 (34.70)
 46 Boehnlein, Maxw  19 Fox Valley Wave-  4:57.44                   
             30.16      1:06.18 (36.02)
        1:46.58 (40.40)     2:26.04 (39.46)
        3:05.57 (39.53)     3:46.83 (41.26)
        4:22.82 (35.99)     4:57.44 (34.62)
 47 Emary, Daniel R  16 Barrington Swim-  4:58.01                   
             30.99      1:05.63 (34.64)
        1:42.27 (36.64)     2:18.86 (36.59)
        3:05.19 (46.33)     3:51.80 (46.61)
        4:25.69 (33.89)     4:58.01 (32.32)
 48 Rak, David G     19 Lyons Aquatics-I  4:58.26                   
             30.39      1:05.22 (34.83)
        1:45.70 (40.48)     2:24.70 (39.00)
        3:07.84 (43.14)     3:50.31 (42.47)
        4:25.17 (34.86)     4:58.26 (33.09)
 49 Puczko, Daniel   18 Swift Aquatics-I  4:59.31                   
             31.46      1:08.75 (37.29)
        1:47.06 (38.31)     2:25.05 (37.99)
        3:09.59 (44.54)     3:54.92 (45.33)
        4:27.35 (32.43)     4:59.31 (31.96)
 50 Venner, Damon R  18 Sioux Falls Swim  4:59.47                   
             31.05      1:06.95 (35.90)
        1:47.30 (40.35)     2:27.34 (40.04)
        3:10.77 (43.43)     3:55.65 (44.88)
        4:27.87 (32.22)     4:59.47 (31.60)
 51 Hajek, Izaak S   16 IFLY-IA           5:02.13                   
             29.12      1:03.60 (34.48)
        1:42.95 (39.35)     2:22.53 (39.58)
        3:06.42 (43.89)     3:52.62 (46.20)
        4:27.66 (35.04)     5:02.13 (34.47)
 52 Lomaglio, Colby  15 1978-IL           5:02.24                   
             30.71      1:06.50 (35.79)
        1:47.01 (40.51)     2:26.55 (39.54)
        3:09.32 (42.77)     3:52.25 (42.93)
        4:27.89 (35.64)     5:02.24 (34.35)
 53 Darlinger, Jaco  17 Fox Valley Swim-  5:03.00                   
             28.53      1:01.70 (33.17)
        1:41.11 (39.41)     2:20.46 (39.35)
        3:05.64 (45.18)     3:52.26 (46.62)
        4:28.08 (35.82)     5:03.00 (34.92)
 -- Farley, Aidan J  19 Hickory Willow S      DQ                    
             29.28      1:04.54 (35.26)
        1:42.91 (38.37)     2:20.60 (37.69)
        3:00.43 (39.83)     3:41.22 (40.79)
        4:13.10 (31.88)          DQ (29.67)
 -- Wolner, Griffin  18 Winona Swim Club      DQ                    
             29.91      1:04.39 (34.48)
        1:43.98 (39.59)     2:24.01 (40.03)
        3:04.54 (40.53)     3:47.78 (43.24)
        4:18.98 (31.20)          DQ (31.20)
 -- Subramanian, Sa  17 Fox Valley Swim-      DQ                    
             29.32      1:04.31 (34.99)
        1:44.99 (40.68)     2:24.92 (39.93)
        3:07.41 (42.49)     3:51.08 (43.67)
        4:28.05 (36.97)          DQ (36.19)
 -- Messner, Michae  21 Unattached-MN        DFS                    
 -- Schoof, Mason L  18 Elmbrook Swim Cl     DFS                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 12                 
 
  1. Kentucky Aquatics                 263   2. University of Minnesota           208
  3. St Charles Swim Team              121   4. Wisconsin Aquatics                106
  5. Hawkeye Swim Club                  99   6. Barrington Swim Club               97
  7. Elmbrook Swim Club                 95   8. Riptide                            91
  9. Fox Valley Swim Team               56   9. Badger Aquatics Club               56
 11. Unattached Kya                     50  12. West Swim Club                     40
 13. Lyons Aquatics                     36  14. Unattached Kya                     34
 14. Green Bay Swim Club, Inc           34  16. Nasa Wildcat Aquatics              33
 17. Wildkit Swimming Organization      32  18. Hickory Willow Swim Assoc          30
 19. Unattached                         29  20. Lakeside Swim Team                 28
 21. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     26  22. Ozaukee Aquatics                   23
 23. Linn-Mar Swim Team                 21  24. South Metro Storm                  20
 24. Madison Aquatic Club               20  24. Unattached                         20
 27. Delta Aquatics                     19  28. Wyoming Aquatics                   15
 28. Unattached-Clovis                  15  30. Ames Cyclone Aquatics Club         14
 31. Alligator Aquatics                 13  31. AquaStorm                          13
 33. Unattached Hawk                    12  34. Eastern Iowa Swim Federation        8
 35. Unattached                          7  35. Ywca Flying Fish                    7
 37. Red Aquatics                        6  37. Cats Aquatic Team                   6
 37. Iowa Flyers Swim Club               6  40. Springfield YMCA Swim Team          5
 40. Maverick Swim Club                  5  42. Red River Valley                    3
 43. Lane Four Aquatics                  2  43. Greater Des Moines YMCA             2

Event 13  Women 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
  Pool Record: P 1:02.26  6/24/2018 Abby Kapeller, AQJT-MN
  Meet Record: M 1:00.96  7/20/2017 Tevyn Waddell, Univ Minnesota-M
                 1:02.99  NATL Nationals
                 1:04.39  JNAT Junior Nationals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Sheridan, Calyp  18 Nasa Wildcat Aqu  1:02.64    1:02.00P        20  
             29.94      1:02.00 (32.06)
  2 Sorenson, Sophi  18 Ames Cyclone Aqu  1:03.23    1:02.73         17  
             30.34      1:02.73 (32.39)
  3 Kochevar, Abiga  20 Wisconsin Aquati  1:03.14    1:03.12         16  
             30.44      1:03.12 (32.68)
  4 Guyett, Audrey   19 Saint Charles Aq  1:03.95    1:03.73         15  
             31.20      1:03.73 (32.53)
  5 Kolar, Jamie S   19 West Swim Club-I  1:04.53    1:04.11         14  
             30.99      1:04.11 (33.12)
  6 Nelson, Alexand  19 Kentucky Aquatic  1:04.73    1:04.46         13  
             31.59      1:04.46 (32.87)
  7 Tiltmann, Reill  14 Elmbrook Swim Cl  1:04.98    1:04.59         12  
             31.67      1:04.59 (32.92)
  8 Lindsey, Hannah  20 Wisconsin Aquati  1:04.74    1:04.83         11  
             31.07      1:04.83 (33.76)
 
                       === Consolation Finals ===                        
 
  9 Armstrong, Mega  16 Saint Charles Aq  1:05.09    1:04.28          9  
             31.16      1:04.28 (33.12)
 10 Marty, Katrina   17 Madison Aquatic-  1:05.11    1:04.78          7  
             31.47      1:04.78 (33.31)
 11 Hogg, Molly M    19 Aberdeen Swim Cl  1:05.11    1:04.80          6  
             31.32      1:04.80 (33.48)
 12 Schoof, Kaylyn   16 Elmbrook Swim Cl  1:05.00    1:04.87          5  
             31.43      1:04.87 (33.44)
 13 Aarts, Nicole B  20 Nasa Wildcat Aqu  1:05.40    1:05.07          4  
             31.93      1:05.07 (33.14)
 14 Silvestri, Jenn  17 Madison Aquatic-  1:05.45    1:05.82          3  
             31.60      1:05.82 (34.22)
 15 Licari, Linda K  17 Saint Charles Aq  1:05.33    1:05.92          2  
             31.86      1:05.92 (34.06)
 16 Stoll, Holly K   18 Elmbrook Swim Cl  1:05.58    1:06.24          1  
             32.37      1:06.24 (33.87)
 
                          === Bonus Finals ===                           
 
 17 Johnson, Peyton  17 Green Bay Swim C  1:05.74    1:05.34        
             31.64      1:05.34 (33.70)
 18 Jump, Mallory K  17 Saint Charles Aq  1:05.77    1:05.35        
             31.71      1:05.35 (33.64)
 19 Johnson, Lisa A  17 Maverick Swim Cl  1:06.27    1:05.64        
             31.66      1:05.64 (33.98)
 20 Woods, Zoe K     17 Elmbrook Swim Cl  1:06.14    1:05.83        
             31.56      1:05.83 (34.27)
 21 Dressel, Paige   16 Elmbrook Swim Cl  1:06.51    1:06.02        
             32.09      1:06.02 (33.93)
 22 Huffman, Olivia  19 Kentucky Aquatic  1:06.22    1:06.13        
             31.71      1:06.13 (34.42)
 23 Horne, Sydnie L  18 Schroeder YMCA S  1:06.30    1:06.23        
             31.81      1:06.23 (34.42)
 24 Tavierne, Anne   17 Saint Charles Aq  1:06.00    1:06.38        
             32.60      1:06.38 (33.78)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Evans, Riley L   17 Delta Aquatics-I  1:06.99    1:05.89        
             32.23      1:05.89 (33.66)
 26 Ruan, Tiffanie   15 Fox Valley Swim-  1:06.62    1:06.26        
             31.46      1:06.26 (34.80)
 27 Giles, Emily H   17 Delta Aquatics-I  1:06.74    1:06.49        
             32.43      1:06.49 (34.06)
 28 Shepard, Arabel  17 Uss Destroyer-IA  1:06.93    1:06.72        
             32.56      1:06.72 (34.16)
 29 Cramer, Daniell  16 J-Hawk Aquatic C  1:07.24    1:07.03        
             32.64      1:07.03 (34.39)
 30 Horras, Jazlyn   18 Iowa State Unive  1:07.02    1:07.31        
             32.43      1:07.31 (34.88)
 31 Hartlieb, Megan  15 Schroeder YMCA S  1:06.93    1:07.49        
             32.85      1:07.49 (34.64)
 32 Roghair, Aurora  15 IFLY-IA           1:06.59    1:07.80        
             33.07      1:07.80 (34.73)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 20 Quass, Berit E   15 Greater Des Moin  1:06.14                   
             32.37      1:06.14 (33.77)
 33 Ruehle, Emma M   20 Iowa State Unive  1:07.16                   
             32.40      1:07.16 (34.76)
 35 Kolar, Julie M   18 West Swim Club-I  1:07.29                   
             32.83      1:07.29 (34.46)
 36 Van De Wiele, E  17 Lane Four Aquati  1:07.58                   
             32.85      1:07.58 (34.73)
 37 Burg, Nicole M   16 Riptide Swim Tea  1:07.60                   
             32.04      1:07.60 (35.56)
 38 Lewis, Lauren M  16 Riptide Swim Tea  1:07.67                   
             33.32      1:07.67 (34.35)
 39 Snyder, Grace E  19 Unattached-MN     1:07.69                   
             32.42      1:07.69 (35.27)
 40 Long, Anna S     15 Cats Aquatic Tea  1:07.75                   
             32.72      1:07.75 (35.03)
 41 Puccini, Alexa   16 Maverick Swim Cl  1:07.77                   
             32.37      1:07.77 (35.40)
 42 Weigel, Charlot  16 IFLY-IA           1:07.80                   
             33.04      1:07.80 (34.76)
 43 Olsen, Hannah L  20 Unattached-IL     1:07.82                   
             32.79      1:07.82 (35.03)
 44 Salafatinos, At  17 Maverick Swim Cl  1:07.92                   
             33.39      1:07.92 (34.53)
 45 Tunney, Leah J   17 Ozaukee Aquatics  1:08.09                   
             33.28      1:08.09 (34.81)
 46 Bennin, Grace R  17 Madison Aquatic-  1:08.16                   
             32.85      1:08.16 (35.31)
 47 Pritchett, Emma  15 Barrington Swim-  1:08.18                   
             32.93      1:08.18 (35.25)
 48 Freeman, Sandra  19 Nasa Wildcat Aqu  1:08.19                   
             33.13      1:08.19 (35.06)
 49 Drumm, Katie J   15 West Swim Club-I  1:08.20                   
             33.11      1:08.20 (35.09)
 50 Olsen, Hailey L  16 Unattached-IL     1:08.21                   
             32.84      1:08.21 (35.37)
 51 Hettinger, Oliv  14 West Fargo Flyer  1:08.27                   
             32.79      1:08.27 (35.48)
 52 Hepper, Emma G   19 Minnesota-MN      1:08.37                   
             32.95      1:08.37 (35.42)
 53 Barnett, Emma C  21 Alligator Aquati  1:08.38                   
             33.13      1:08.38 (35.25)
 54 Willhite, Kelli  16 Maverick Swim Cl  1:08.51                   
             32.79      1:08.51 (35.72)
 55 McMeen, Eleanor  15 Lyons Aquatics-I  1:08.66                   
             33.14      1:08.66 (35.52)
 56 Brostowitz, Vic  13 Schroeder YMCA S  1:08.70                   
             33.05      1:08.70 (35.65)
 57 Streblow, Grays  15 Ozaukee Aquatics  1:09.15                   
             33.88      1:09.15 (35.27)
 58 Dressel, Sydnee  18 Elmbrook Swim Cl  1:09.16                   
             33.67      1:09.16 (35.49)
 59 Erlechman, Wyli  19 Iowa State Unive  1:09.39                   
             32.40      1:09.39 (36.99)
 60 Haas, Martha E   19 Iowa State Unive  1:09.71                   
             33.54      1:09.71 (36.17)
 61 Andersen, Anna   20 Iowa State Unive  1:09.72                   
             34.07      1:09.72 (35.65)
 62 Leonard, Kelly   19 Riptide Swim Tea  1:09.91                   
             33.64      1:09.91 (36.27)
 63 Brackett, Molli  16 Fox Valley Wave-  1:10.28                   
             33.42      1:10.28 (36.86)
 64 Barth, Kaitlyn   17 Madison Aquatic-  1:10.73                   
             34.30      1:10.73 (36.43)
 65 Horner, Lexi R   19 Greater Des Moin  1:10.78                   
             33.35      1:10.78 (37.43)
 66 Ciezczak, Megan  15 Fox Valley Swim-  1:11.20                   
             33.64      1:11.20 (37.56)
 67 Culp, Lillian M  16 Bloomington Norm  1:11.41                   
             34.07      1:11.41 (37.34)
 68 Meyer, Ariana N  15 Schroeder YMCA S  1:11.71                   
             34.21      1:11.71 (37.50)
 69 Cichocki, Lesli  29 West Swim Club-I  1:16.96                   
             36.41      1:16.96 (40.55)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 13                 
 
  1. Kentucky Aquatics                 276   2. University of Minnesota           208
  3. St Charles Swim Team              147   4. Wisconsin Aquatics                133
  5. Elmbrook Swim Club                113   6. Hawkeye Swim Club                  99
  7. Barrington Swim Club               97   8. Riptide                            91
  9. Nasa Wildcat Aquatics              57  10. Badger Aquatics Club               56
 10. Fox Valley Swim Team               56  12. West Swim Club                     54
 13. Unattached Kya                     50  14. Lyons Aquatics                     36
 15. Green Bay Swim Club, Inc           34  15. Unattached Kya                     34
 17. Wildkit Swimming Organization      32  18. Ames Cyclone Aquatics Club         31
 19. Madison Aquatic Club               30  19. Hickory Willow Swim Assoc          30
 21. Unattached                         29  22. Lakeside Swim Team                 28
 23. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     26  24. Ozaukee Aquatics                   23
 25. Linn-Mar Swim Team                 21  26. Unattached                         20
 26. South Metro Storm                  20  28. Delta Aquatics                     19
 29. Unattached-Clovis                  15  29. Wyoming Aquatics                   15
 31. Alligator Aquatics                 13  31. AquaStorm                          13
 33. Unattached Hawk                    12  34. Eastern Iowa Swim Federation        8
 35. Ywca Flying Fish                    7  35. Unattached                          7
 37. Iowa Flyers Swim Club               6  37. Red Aquatics                        6
 37. Aberdeen Swim Club                  6  37. Cats Aquatic Team                   6
 41. Springfield YMCA Swim Team          5  41. Maverick Swim Club                  5
 43. Red River Valley                    3  44. Lane Four Aquatics                  2
 44. Greater Des Moines YMCA             2                                           

Event 14  Men 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
  Pool Record: P 53.97  7/18/2014 David E Plummer, NYAC-MR
  Meet Record: M 53.97  7/18/2014 David E Plummer, NYAC-MR
                 56.79  NATL Nationals
                 58.79  JNAT Junior Nationals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Tysoe, Cameron   22 Wisconsin Aquati    55.84      55.40         20  
             26.69        55.40 (28.71)
  2 Sullivan, Coley  20 Lakeside Swim Te    56.49      56.21         17  
             27.44        56.21 (28.77)
  3 Temprano, Justi  20 Wisconsin Aquati    57.35      56.83         16  
             27.66        56.83 (29.17)
  4 Swart, Joshua D  21 Kentucky Aquatic    56.98      56.92         15  
             27.36        56.92 (29.56)
  5 Taylor, Alexand  20 Kentucky Aquatic    57.53      57.23         14  
             27.29        57.23 (29.94)
  6 O'Leary, Griffi  14 Barrington Swim-    58.73      58.60         13  
             28.40        58.60 (30.20)
  7 Calkins, Sean M  20 Wyoming Aquatics    58.77      59.18         12  
             28.64        59.18 (30.54)
  8 Sivak, Daniel J  20 Unattached-IL       58.89      59.23         11  
             28.41        59.23 (30.82)
 
                       === Consolation Finals ===                        
 
  9 Simpson, Jared   18 Fox Valley Swim-    59.44      57.77          9  
             28.15        57.77 (29.62)
 10 Schwers, Michae  19 Fox Valley Swim-    59.09      58.53          7  
             28.39        58.53 (30.14)
 11 Jekel, Wesley B  17 Badger Aquatics-    59.52      58.80          6  
             28.23        58.80 (30.57)
 12 Schuster, Colli  16 Dubuque Area Swi    59.05      58.90          5  
             27.81        58.90 (31.09)
 13 Boden, Stephen   21 Wisconsin Aquati    59.21      59.06          4  
             28.50        59.06 (30.56)
 14 Kuhlers, Jackso  20 Hawkeye Swim Clu    59.31      59.85          3  
             29.18        59.85 (30.67)
 15 Dellorto, Joshu  18 Reach Aquatics-I    59.62      59.90          2  
             29.08        59.90 (30.82)
 16 Lefebvre, Peter  21 Unattached-MN       59.46      59.97          1  
             28.94        59.97 (31.03)
 
                          === Bonus Finals ===                           
 
 17 Wang, Robert B   19 Fox Valley Swim-  1:00.15      59.03        
             28.68        59.03 (30.35)
 18 Schoof, Mason L  18 Elmbrook Swim Cl    59.65      59.31        
             29.03        59.31 (30.28)
 19 Bergerson, Liam  17 Blackline Aquati    59.77      59.81        
             28.95        59.81 (30.86)
 20 Francis, Nolan   17 Woodson Y Northe  1:00.40    1:00.02        
             29.50      1:00.02 (30.52)
 21 Harris, Drew M   16 Stevens Point Ar  1:00.69    1:00.28        
             29.30      1:00.28 (30.98)
 22 Lakes, Trent T   18 Una Kya-KY          59.86    1:00.41        
             29.46      1:00.41 (30.95)
 23 Thorell, Jack E  16 West Swim Club-I  1:00.53    1:00.93        
             29.06      1:00.93 (31.87)
 24 Spires, Brett W  18 Bloomington Norm    59.83    1:01.76        
             29.05      1:01.76 (32.71)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Ritsema, Andy J  16 Bloomington Norm  1:00.80      59.70        
             28.78        59.70 (30.92)
 25 Linnihan, Ryan   17 Elmbrook Swim Cl  1:01.11      59.70        
             28.79        59.70 (30.91)
 27 Saleem, Ziyad M  15 Schroeder YMCA S  1:01.14      59.87        
             29.27        59.87 (30.60)
 28 Windle, Calvin   15 Saint Charles Aq  1:01.16    1:00.33        
             29.18      1:00.33 (31.15)
 29 Chen, Kyri       17 Fox Valley Swim-  1:00.93    1:01.07        
             29.59      1:01.07 (31.48)
 30 Errichiello, Fr  18 Una West-IL       1:01.02    1:01.51        
             29.77      1:01.51 (31.74)
 31 Conati, Marco C  18 Unattached-MN     1:01.76    1:01.57        
             29.25      1:01.57 (32.32)
 32 Grosshans, Cole  18 West Swim Club-I  1:01.13    1:03.00        
             30.30      1:03.00 (32.70)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 25 Hover, Hans D    19 Blackline Aquati  1:00.70                   
             29.88      1:00.70 (30.82)
 34 Dwyer, Sean J    17 South Metro Stor  1:01.86                   
             29.43      1:01.86 (32.43)
 35 Tidd, James T    21 Minnesota-MN      1:01.94                   
             29.11      1:01.94 (32.83)
 36 Ng, Daniel K     18 Cats Aquatic Tea  1:01.95                   
             29.88      1:01.95 (32.07)
 37 Parlette, Graft  15 Rochester Swim C  1:02.11                   
             30.49      1:02.11 (31.62)
 38 Braunschweig, A  15 Lake Country Swi  1:02.21                   
             30.06      1:02.21 (32.15)
 39 Ramminger, Benj  16 Madison Aquatic-  1:02.27                   
             30.10      1:02.27 (32.17)
 40 Bochenski, Gran  15 Maverick Swim Cl  1:02.48                   
             30.17      1:02.48 (32.31)
 41 Metzsch, Liam C  21 Wyoming Aquatics  1:02.66                   
             29.93      1:02.66 (32.73)
 42 Cochlan, Cullen  16 West Swim Club-I  1:02.91                   
             30.43      1:02.91 (32.48)
 43 Kosanovich, Bra  16 West Swim Club-I  1:02.94                   
             30.24      1:02.94 (32.70)
 44 Ruan, John R     18 Fox Valley Swim-  1:03.05                   
             29.62      1:03.05 (33.43)
 45 Shannon, Liam M  15 West Swim Club-I  1:03.06                   
             29.26      1:03.06 (33.80)
 46 Gamilla, Jansse  18 Maverick Swim Cl  1:03.11                   
             29.83      1:03.11 (33.28)
 47 Cavanah, Nick M  16 Linn-Mar Swim Te  1:03.13                   
             31.06      1:03.13 (32.07)
 48 Petro, Michael   18 Alligator Aquati  1:03.19                   
             29.96      1:03.19 (33.23)
 49 Guerrero, Xande  17 Swift Aquatics-I  1:03.64                   
             30.40      1:03.64 (33.24)
 50 Wenszell, Josep  19 Schroeder YMCA S  1:03.72                   
             30.62      1:03.72 (33.10)
 51 Wicklander, Gav  18 Blackline Aquati  1:03.79                   
             31.73      1:03.79 (32.06)
 52 Tate, Ryan T     21 Nasa Wildcat Aqu  1:03.95                   
             30.68      1:03.95 (33.27)
 53 Smolecki, Sebas  16 Hickory Willow S  1:04.11                   
             30.28      1:04.11 (33.83)
 54 Bunn, Charles R  16 Lane Four Aquati  1:04.96                   
             31.16      1:04.96 (33.80)
 55 Aman, Caleb R    18 Lane Four Aquati  1:08.23                   
             33.26      1:08.23 (34.97)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 14                 
 
  1. Kentucky Aquatics                 305   2. University of Minnesota           208
  3. Wisconsin Aquatics                173   4. St Charles Swim Team              147
  5. Elmbrook Swim Club                113   6. Barrington Swim Club              110
  7. Hawkeye Swim Club                 102   8. Riptide                            91
  9. Fox Valley Swim Team               72  10. Badger Aquatics Club               62
 11. Nasa Wildcat Aquatics              57  12. West Swim Club                     54
 13. Unattached Kya                     50  14. Lakeside Swim Team                 45
 15. Lyons Aquatics                     36  16. Green Bay Swim Club, Inc           34
 16. Unattached Kya                     34  18. Wildkit Swimming Organization      32
 19. Ames Cyclone Aquatics Club         31  19. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     31
 21. Hickory Willow Swim Assoc          30  21. Madison Aquatic Club               30
 23. Unattached                         29  24. Wyoming Aquatics                   27
 25. Ozaukee Aquatics                   23  26. Linn-Mar Swim Team                 21
 27. South Metro Storm                  20  27. Unattached                         20
 29. Delta Aquatics                     19  30. Unattached-Clovis                  15
 31. AquaStorm                          13  31. Alligator Aquatics                 13
 33. Unattached Hawk                    12  34. Unattached                         11
 35. Eastern Iowa Swim Federation        8  36. Ywca Flying Fish                    7
 36. Unattached                          7  38. Red Aquatics                        6
 38. Cats Aquatic Team                   6  38. Aberdeen Swim Club                  6
 38. Iowa Flyers Swim Club               6  42. Maverick Swim Club                  5
 42. Springfield YMCA Swim Team          5  44. Red River Valley                    3
 45. Reach Aquatics Swim Club            2  45. Greater Des Moines YMCA             2
 45. Lane Four Aquatics                  2  48. Unattached                          1

Event 15  Women 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
  Pool Record: P 3:47.16  7/18/2014 Wisconsin Aquatics
                          C Kinney, A Van Hout, I Martin, A Tamblyn
  Meet Record: M 3:47.14  7/16/2015 Ozaukee Aquatics
                          S Fore, K Drabot, M Fox, A Siehs
                 3:52.69  NATL Nationals
                 3:56.49  JNAT Junior Nationals
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Elmbrook Swim Cl-WI  'A'      3:58.55    3:53.34         40  
     1) Tiltmann, Reilly A 14         2) r:+0.17 Gustafson, Gwen 18   
     3) r:+0.37 Stoll, Holly 18       4) r:+0.26 Schoof, Kaylyn 16    
    r:+0.84  27.96        57.63 (57.63)
        1:24.81 (27.18)     1:55.20 (57.57)
        2:23.98 (28.78)   2:55.20 (1:00.00)
        3:22.47 (27.27)     3:53.34 (58.14)
  2 Fox Valley Swim-IL  'A'       3:56.62    3:55.92         34  
     1) Stege, Kristen M 17           2) r:+0.14 Ruan, Tiffanie 15    
     3) r:+0.30 Stege, Rachel 15      4) r:+0.28 Stone, Mckenna 15    
    r:+0.78  28.67    1:01.22 (1:01.22)
                            2:00.28 (59.06)
        2:28.05 (27.77)     2:59.40 (59.12)
        3:26.23 (26.83)     3:55.92 (56.52)
  3 Saint Charles Aq-IL  'A'      3:53.85    3:56.35         32  
     1) Armstrong, Megan E 16         2) r:+0.40 Tavierne, Annearet 17
     3) r:+0.44 Licari, Linda 17      4) r:+0.34 Guyett, Audrey 19    
    r:+0.74  28.47        59.62 (59.62)
                            1:58.10 (58.48)
        2:26.80 (28.70)     2:57.66 (59.56)
        3:25.58 (27.92)     3:56.35 (58.69)
  4 Barrington Swim-IL  'A'       4:00.87    3:57.59         30  
     1) O'Leary, Bridget C 16         2) r:+0.27 Bucaro, Emily 14     
     3) r:+0.23 Smith, Jane 16        4) r:+0.39 Reader, Lilian 13    
    r:+0.78  28.53        59.43 (59.43)
        1:27.87 (28.44)     1:59.13 (59.70)
        2:27.67 (28.54)     2:59.00 (59.87)
        3:27.16 (28.16)     3:57.59 (58.59)
  5 Schroeder YMCA S-WI  'A'      3:54.86    3:57.61         28  
     1) Farber, Alivia S 17           2) r:+0.12 Bjornstad, Lindsey 17
     3) r:+0.28 Hartlieb, Megan 15    4) r:+0.33 Horne, Sydnie 18     
    r:+0.72  28.42        59.46 (59.46)
        1:27.23 (27.77)     1:58.27 (58.81)
        2:26.46 (28.19)     2:57.47 (59.20)
        3:26.07 (28.60)   3:57.61 (1:00.14)
  6 Wisconsin Aquati-WI  'A'      3:44.56    3:57.96         26  
     1) Carlson, Savanna M 19         2) r:+0.28 Kochevar, Abigail 20 
     3) r:+0.21 Smith, Kendall 20     4) r:+0.44 Lindsey, Hannah 20   
    r:+0.71  28.04        59.58 (59.58)
                          1:59.75 (1:00.17)
        2:27.53 (27.78)     2:58.23 (58.48)
        3:26.60 (28.37)     3:57.96 (59.73)
  7 Madison Aquatic-WI  'A'       3:59.34    3:59.30         24  
     1) Aegerter, Hannah S 17         2) r:+0.36 Marty, Katrina 17    
     3) r:+0.20 Barth, Kaitlyn 17     4) r:+0.30 Bennin, Grace 17     
    r:+0.79  28.46        59.24 (59.24)
        1:27.86 (28.62)   1:59.60 (1:00.36)
        2:27.77 (28.17)   3:00.18 (1:00.58)
        3:28.27 (28.09)     3:59.30 (59.12)
  8 Riptide Swim Tea-MN  'A'      3:59.33    4:00.82         22  
     1) Burg, Nicole M 16             2) r:+0.36 Soudakova, Katia 16  
     3) r:+0.31 Craig, Winter 16      4) r:+0.23 Rizzo, Lucia 18      
    r:+0.79  28.55    1:00.07 (1:00.07)
        1:28.80 (28.73)     1:59.99 (59.92)
        2:29.16 (29.17)   3:01.12 (1:01.13)
        3:29.80 (28.68)     4:00.82 (59.70)
  9 West Swim Club-IL  'A'        4:00.75    4:01.98         18  
     1) Gruvberger, Anna L 16         2) r:+0.27 Kolar, Julie 18      
     3) r:+0.11 Quinones, Melanie 15  4) r:-0.01 Kolar, Jamie 19      
    r:+0.68  28.07        58.83 (58.83)
        1:27.67 (28.84)   2:00.08 (1:01.25)
        2:28.20 (28.12)   3:00.84 (1:00.76)
        3:29.63 (28.79)   4:01.98 (1:01.14)
 10 Barrington Swim-IL  'B'       4:05.93    4:02.42         14  
     1) Tokarz, Jennifer M 15         2) r:+0.41 Galovich, Rebecca 16 
     3) r:+0.27 Roper, Grace 17       4) r:+0.19 Donfris, Addisyn 14  
    r:+0.78  29.49    1:00.98 (1:00.98)
        1:30.35 (29.37)   2:02.50 (1:01.52)
        2:31.22 (28.72)   3:02.54 (1:00.04)
        3:31.18 (28.64)     4:02.42 (59.88)
 11 Madison Aquatic-WI  'B'       4:02.03    4:03.05         12  
     1) Silvestri, Jenna A 17         2) r:+0.37 Ratzburg, Bailey 13  
     3) r:+0.42 Laursen, Evelyn 14    4) r:+0.43 Licking, Makenna 16  
    r:+0.71  29.31    1:00.70 (1:00.70)
        1:29.83 (29.13)   2:02.01 (1:01.31)
        2:30.84 (28.83)   3:02.74 (1:00.73)
        3:31.60 (28.86)   4:03.05 (1:00.31)
 12 Maverick Swim Cl-IL  'A'      4:05.48    4:03.17         10  
     1) Bludgen, Laurel J 16          2) r:+0.27 Puccini, Alexa 16    
     3) r:+0.45 Salafatinos, Ahena 17 4) r:+0.52 Franckowiak, Kali 15 
    r:+0.72  28.50    1:00.52 (1:00.52)
        1:29.31 (28.79)   2:01.66 (1:01.14)
        2:30.88 (29.22)   3:02.68 (1:01.02)
        3:31.04 (28.36)   4:03.17 (1:00.49)
 13 Fox Valley Swim-IL  'B'       4:05.27    4:03.37          8  
     1) Lee, Lauren E 16              2) r:+0.19 Dulaney, Ryan 19     
     3) r:+0.05 Ciezczak, Megan 15    4) r:+0.55 Firnett, Sabrina 18  
    r:+0.77  29.09    1:01.84 (1:01.84)
        1:30.26 (28.42)   2:02.11 (1:00.27)
        2:29.73 (27.62)     3:01.96 (59.85)
        3:30.84 (28.88)   4:03.37 (1:01.41)
 14 Ozaukee Aquatics-WI  'A'      4:09.57    4:03.66          6  
     1) Tunney, Leah J 17             2) r:+0.42 Gwidt, Brigid 15     
     3) r:+0.00 Streblow, Graysen 15  4) r:+0.46 Novack, Maya 16      
    r:+0.80  29.43    1:01.34 (1:01.34)
        1:30.22 (28.88)   2:02.27 (1:00.93)
        2:31.43 (29.16)   3:04.01 (1:01.74)
        3:32.57 (28.56)     4:03.66 (59.65)
 15 Saint Charles Aq-IL  'B'      4:00.51    4:06.39          4  
     1) Jump, Mallory K 17            2) r:+0.36 Brault, Elyssa 15    
     3) r:+0.06 Niziolek, Meghan 16   4) r:+0.22 Jania, Mary 16       
    r:+0.73  29.13    1:01.63 (1:01.63)
        1:31.20 (29.57)   2:03.82 (1:02.19)
        2:32.78 (28.96)   3:04.80 (1:00.98)
        3:34.34 (29.54)   4:06.39 (1:01.59)
 16 Maverick Swim Cl-IL  'B'      4:13.77    4:06.93          2  
     1) Johnson, Lisa A 17            2) r:+0.35 Stone, Rylee 17      
     3) r:+0.45 Collins, Paige 15     4) r:+0.33 Willhite, Kellie 16  
    r:+0.65  29.20    1:01.40 (1:01.40)
        1:30.10 (28.70)   2:03.40 (1:02.00)
        2:33.11 (29.71)   3:06.30 (1:02.90)
        3:35.03 (28.73)   4:06.93 (1:00.63)
 17 Riptide Swim Tea-MN  'B'      4:09.79    4:07.16        
     1) Lewis, Lauren M 16            2) r:+0.21 Randall, Katherine 14
     3) r:+0.34 Tierney, Keely 17     4) r:+0.34 Heymans, Emily 17    
    r:+0.78  29.85    1:01.29 (1:01.29)
        1:30.79 (29.50)   2:02.73 (1:01.44)
        2:32.89 (30.16)   3:05.14 (1:02.41)
        3:34.93 (29.79)   4:07.16 (1:02.02)
 18 J-Hawk Aquatic C-WI  'A'      4:12.68    4:07.42        
     1) De Moya-Cotter, Gabriela T 16 2) r:+0.25 Houwers, Elizabeth 15
     3) r:+0.37 Schieldt, Ruby 14     4) r:+0.43 Cramer, Danielle 16  
    r:+0.76  29.17    1:01.80 (1:01.80)
        1:30.57 (28.77)   2:03.23 (1:01.43)
        2:32.96 (29.73)   3:06.48 (1:03.25)
        3:35.41 (28.93)   4:07.42 (1:00.94)
 19 Elmbrook Swim Cl-WI  'B'      4:06.46    4:08.09        
     1) Dressel, Sydnee P 18          2) r:+0.30 Woods, Zoe 17        
     3) r:+0.25 Dressel, Paige 16     4) r:+0.25 Teng, Maggie 16      
    r:+0.79  29.39    1:01.18 (1:01.18)
        1:30.98 (29.80)   2:02.88 (1:01.70)
        2:32.38 (29.50)   3:05.41 (1:02.53)
        3:35.88 (30.47)   4:08.09 (1:02.68)
 20 West Swim Club-IL  'B'        4:10.59    4:09.51        
     1) Drumm, Katie J 15             2) r:+0.36 Lynch, Mariclaire 17 
     3) r:+0.25 Fuechtman, Rachel 17  4) r:+0.44 Leinart, Annie 17    
    r:+0.67  29.88    1:02.09 (1:02.09)
        1:31.39 (29.30)   2:04.29 (1:02.20)
        2:33.53 (29.24)   3:07.23 (1:02.94)
        3:36.86 (29.63)   4:09.51 (1:02.28)
 21 Hurricanes Swim-MN  'A'       4:13.05    4:13.13        
     1) Anderson, Sara L 17           2) r:+0.49 Hall, Alison 16      
     3) r:+0.17 Stone, Claudia 17     4) r:+0.34 Haupt, Antoni 16     
    r:+0.82  29.66    1:02.10 (1:02.10)
        1:32.64 (30.54)   2:06.14 (1:04.04)
        2:36.19 (30.05)   3:10.58 (1:04.44)
        3:40.81 (30.23)   4:13.13 (1:02.55)
 
                     Combined Team Scores - Through Event 15                      
 
  1. Kentucky Aquatics                 305   2. University of Minnesota           208
  3. Wisconsin Aquatics                199   4. St Charles Swim Team              183
  5. Barrington Swim Club              154   6. Elmbrook Swim Club                153
  7. Fox Valley Swim Team              114   8. Riptide                           113
  9. Hawkeye Swim Club                 102  10. West Swim Club                     72
 11. Madison Aquatic Club               66  12. Badger Aquatics Club               62
 13. Nasa Wildcat Aquatics              57  14. Unattached Kya                     50
 15. Lakeside Swim Team                 45  16. Lyons Aquatics                     36
 17. Green Bay Swim Club, Inc           34  17. Unattached Kya                     34
 19. Wildkit Swimming Organization      32  20. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     31
 20. Ames Cyclone Aquatics Club         31  22. Hickory Willow Swim Assoc          30
 23. Unattached                         29  23. Ozaukee Aquatics                   29
 25. Schroeder YMCA Swim Team           28  26. Wyoming Aquatics                   27
 27. Linn-Mar Swim Team                 21  28. Unattached                         20
 28. South Metro Storm                  20  30. Delta Aquatics                     19
 31. Maverick Swim Club                 17  32. Unattached-Clovis                  15
 33. AquaStorm                          13  33. Alligator Aquatics                 13
 35. Unattached Hawk                    12  36. Unattached                         11
 37. Eastern Iowa Swim Federation        8  38. Ywca Flying Fish                    7
 38. Unattached                          7  40. Red Aquatics                        6
 40. Aberdeen Swim Club                  6  40. Cats Aquatic Team                   6
 40. Iowa Flyers Swim Club               6  44. Springfield YMCA Swim Team          5
 45. Red River Valley                    3  46. Greater Des Moines YMCA             2
 46. Lane Four Aquatics                  2  46. Reach Aquatics Swim Club            2
 49. Unattached                          1                                          

Event 16  Men 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
  Pool Record: P 3:25.27  7/20/2012 Minnesota Aquatics
                          K Van Swol, D Toomey, B Griggs, D Brebrick
  Meet Record: M 3:22.13  7/23/2009 Minnesota Aquatics
                          M Richards, C Carlson, S Miller, A Wold
                 3:29.29  NATL Nationals
                 3:34.89  JNAT Junior Nationals
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Wisconsin Aquati-WI  'A'      3:23.59    3:27.11         40  
     1) Braun, Kevin 20               2) r:+0.40 Zelen, Tyler 20      
     3) r:+0.32 Stines, Niko 20       4) r:+0.26 Tysoe, Cameron 22    
    r:+0.77  24.40        51.74 (51.74)
        1:16.11 (24.37)     1:43.14 (51.40)
        2:07.90 (24.76)     2:35.89 (52.75)
        3:00.15 (24.26)     3:27.11 (51.22)
  2 Hawkeye Swim Clu-IA  'A'      3:26.19    3:27.16         34  
     1) Scott, William S 20           2) r:+0.34 Fiolic, Stjepan 21   
     3) r:-0.04 Kamin, Matthew 21     4) r:+0.31 Myhre, Joseph 20     
    r:+0.71  24.56        52.44 (52.44)
        1:16.85 (24.41)     1:43.91 (51.47)
        2:08.32 (24.41)     2:36.11 (52.20)
        2:59.94 (23.83)     3:27.16 (51.05)
  3 Elmbrook Swim Cl-WI  'A'      3:33.28    3:30.89         32  
     1) Linnihan, Ryan O 17           2) r:+0.34 Rumpit, Connor 19    
     3) r:+0.22 Schoof, Mason 18      4) r:+0.28 Linnihan, Michael 16 
    r:+0.73  25.10        52.99 (52.99)
        1:18.56 (25.57)     1:46.44 (53.45)
        2:11.22 (24.78)     2:38.65 (52.21)
        3:03.09 (24.44)     3:30.89 (52.24)
  4 Fox Valley Swim-IL  'A'       3:34.32    3:31.07         30  
     1) Deshpande, Aayush A 16        2) r:+0.46 Boyle, Connor 15     
     3) r:+0.26 Wang, Robert 19       4) r:+0.24 Chen, Kyri 17        
    r:+0.75  25.34        53.80 (53.80)
        1:18.38 (24.58)     1:45.99 (52.19)
        2:11.04 (25.05)     2:37.99 (52.00)
        3:02.92 (24.93)     3:31.07 (53.08)
  5 Fox Valley Swim-IL  'B'       3:35.91    3:34.27         28  
     1) Cunningham, Jacob 19          2) r:+0.22 Schwers, Michael 19  
     3) r:+0.43 Simpson, Jared 18     4) r:+0.18 Ruan, John 18        
    r:+0.67  25.14        53.47 (53.47)
        1:18.83 (25.36)     1:46.65 (53.18)
        2:12.80 (26.15)     2:40.47 (53.82)
        3:05.54 (25.07)     3:34.27 (53.80)
  6 Badger Aquatics-WI  'A'       3:38.41    3:34.35         26  
     1) McDade, Bennett J 18          2) r:-0.15 Jekel, Wesley 17     
     3) r:+0.05 Kim, Nathan 16        4) r:+0.43 Horton, Drake 19     
    r:+0.62  25.80        53.74 (53.74)
        1:18.92 (25.18)     1:47.52 (53.78)
        2:13.21 (25.69)     2:42.04 (54.52)
        3:07.34 (25.30)     3:34.35 (52.31)
  7 West Swim Club-IL  'A'        3:36.35    3:34.72         24  
     1) Lahmann, Donovan P 17         2) r:+0.27 Cochlan, Cullen 16   
     3) r:+0.25 Vitek, Jeffrey 18     4) r:+0.37 Grosshans, Cole 18   
    r:+0.72  24.97        52.87 (52.87)
        1:18.14 (25.27)     1:46.88 (54.01)
        2:12.45 (25.57)     2:40.69 (53.81)
        3:05.83 (25.14)     3:34.72 (54.03)
  8 Wyoming Aquatics-WY  'A'      3:26.43    3:34.85         22  
     1) Metzsch, Liam C 21            2) r:+0.39 Hovis, Mitchell 19   
     3) r:+0.02 Calkins, Sean 20      4) r:+0.27 Murphy, David 20     
    r:+0.75  25.48        54.41 (54.41)
        1:19.62 (25.21)     1:47.92 (53.51)
        2:13.54 (25.62)     2:42.40 (54.48)
        3:34.85 (52.45)                    
  9 Saint Charles Aq-IL  'A'      3:41.27    3:36.44         18  
     1) Hawkins, Keegan M 17          2) r:+0.39 Myhre, William 17    
     3) r:+0.19 Lewarchick, Kyle 18   4) r:+0.18 Niziolek, Frank 18   
    r:+0.71  26.80        55.24 (55.24)
        1:20.12 (24.88)     1:47.53 (52.29)
        2:13.57 (26.04)     2:42.19 (54.66)
        3:07.96 (25.77)     3:36.44 (54.25)
 10 Alligator Aquati-IL  'A'      3:38.44    3:36.59         14  
     1) Andrew, Benjamin H 20         2) r:+0.47 Verdico, Daniel 17   
     3) r:+0.38 Petro, Michael 18     4) r:+0.37 Balcerak, Michael 18 
    r:+0.64  25.85        53.85 (53.85)
        1:20.14 (26.29)     1:49.90 (56.05)
        2:15.26 (25.36)     2:43.79 (53.89)
        3:08.59 (24.80)     3:36.59 (52.80)
 11 Blackline Aquati-MN  'A'      3:41.26    3:37.49         12  
     1) Wicklander, Gavin R 18        2) r:-0.17 Gorter, Brandon 17   
     3) r:+0.33 Bergerson, Liam 17    4) r:+0.28 Hover, Hans 19       
    r:+0.78  26.49        54.69 (54.69)
        1:19.79 (25.10)     1:49.40 (54.71)
        2:15.34 (25.94)     2:43.41 (54.01)
        3:09.00 (25.59)     3:37.49 (54.08)
 12 Reach Aquatics-IL  'A'        3:44.35    3:39.88         10  
     1) Chiappetta, Vince C 15        2) r:+0.31 Haage, Bryan 21      
     3) r:+0.16 Williams, Colin 21    4) r:+0.10 Dellorto, Joshua 18  
    r:+0.74  27.85        58.33 (58.33)
        1:24.18 (25.85)     1:52.52 (54.19)
        2:18.38 (25.86)     2:46.56 (54.04)
        3:12.21 (25.65)     3:39.88 (53.32)
 13 West Swim Club-IL  'B'        3:43.48    3:39.95          8  
     1) Ganzer, Owen K 17             2) r:+0.29 Kosanovich, Branko 16
     3) r:+0.29 McCarthy, Connor 15   4) r:+0.28 Thorell, Jack 16     
    r:+0.71  25.97        54.62 (54.62)
        1:20.46 (25.84)     1:49.40 (54.78)
        2:15.69 (26.29)     2:45.65 (56.25)
        3:10.73 (25.08)     3:39.95 (54.30)
 14 Hickory Willow S-IL  'A'      3:41.53    3:40.33          6  
     1) Lee, Brendan 17               2) r:+0.37 Smolecki, Sebatian 16
     3) r:+0.20 Smiarowski, Lucas 19  4) r:+0.36 Farley, Aidan 19     
    r:+0.76  26.90        56.71 (56.71)
        1:22.93 (26.22)     1:51.86 (55.15)
        2:18.27 (26.41)     2:47.16 (55.30)
        3:11.98 (24.82)     3:40.33 (53.17)
 15 Schroeder YMCA S-WI  'A'      3:36.97    3:40.80          4  
     1) Frank, Christian J 16         2) r:+0.19 Wenszell, Joseph 19  
     3) r:+0.30 Meulemans, Ben 15     4) r:-0.01 Saleem, Ziyad 15     
    r:+0.73  25.54        53.21 (53.21)
        1:18.75 (25.54)     1:47.92 (54.71)
        2:14.38 (26.46)     2:44.31 (56.39)
        3:10.57 (26.26)     3:40.80 (56.49)
 16 Saint Charles Aq-IL  'B'      3:41.78    3:41.30          2  
     1) Prybell, Garrett R 17         2) r:+0.13 Baxter, Nathaniel 16 
     3) r:+0.12 Cabel, Austin 17      4) r:+0.06 Williams, Richard 16 
    r:+0.79  26.67        55.26 (55.26)
        1:22.35 (27.09)     1:52.14 (56.88)
        2:18.45 (26.31)     2:47.14 (55.00)
        3:12.84 (25.70)     3:41.30 (54.16)
 17 Swift Aquatics-IL  'A'        3:44.82    3:42.43        
     1) Guerrero, Xander L 17         2) r:+0.33 Ostrowski, Alender 16
     3) r:+0.47 Puczko, Daniel 18     4) r:+0.10 Brown, Jared 18      
    r:+0.75  26.76        55.22 (55.22)
        1:21.97 (26.75)     1:52.33 (57.11)
        2:19.15 (26.82)     2:48.35 (56.02)
        3:13.71 (25.36)     3:42.43 (54.08)
 18 Sioux Falls Swim-SD  'A'      3:44.66    3:43.39        
     1) Johnson, Samuel D 16          2) r:+0.45 Venner, Damon 18     
     3) r:+0.33 Iverson, Andrew 17    4) r:+0.54 Brenner, Trever 18   
    r:+0.83  26.52        55.51 (55.51)
        1:22.56 (27.05)     1:51.95 (56.44)
        2:19.69 (27.74)     2:50.59 (58.64)
        3:15.88 (25.29)     3:43.39 (52.80)
 19 Ywca Flying Fish-IL  'A'      3:50.35    3:44.84        
     1) Dillon, Aidan J 18            2) r:+0.39 Ziolkowski, Evan 19  
     3) r:+0.53 Gibson, Matthew 14    4) r:+0.17 Hackley, Thomas 18   
    r:+0.78  27.39        56.39 (56.39)
        1:22.58 (26.19)     1:50.61 (54.22)
        2:18.10 (27.49)     2:49.55 (58.94)
        3:16.05 (26.50)     3:44.84 (55.29)
 20 Maverick Swim Cl-IL  'A'      3:44.90    3:45.27        
     1) Bochenski, Grant R 15         2) r:+0.40 Avery, Marc 15       
     3) r:+0.36 Gamilla, Janssen 18   4) r:+0.25 Dvorak, Alexander 15 
    r:+0.68  27.85        58.21 (58.21)
        1:25.05 (26.84)     1:54.44 (56.23)
        2:21.23 (26.79)     2:51.08 (56.64)
        3:16.62 (25.54)     3:45.27 (54.19)
 21 Sterling Stingra-IL  'A'      3:49.00    3:45.91        
     1) Sandefer, Calvin D 16         2) r:+0.28 Austin, Reiley 14    
     3) r:+0.45 Faley, Carson 14      4) r:+0.13 Wike, Jack 16        
    r:+0.73  25.94        55.50 (55.50)
        1:22.54 (27.04)     1:53.06 (57.56)
        2:20.45 (27.39)     2:51.15 (58.09)
        3:16.81 (25.66)     3:45.91 (54.76)
 22 Barrington Swim-IL  'A'       3:49.01    3:46.94        
     1) Hoppe, Jack R 16              2) r:+0.48 O'Leary, Griffin 14  
     3) r:+0.28 Langlois, Daniel 15   4) r:+0.33 Kay, Daryl 17        
    r:+0.73  27.55        57.05 (57.05)
        1:24.16 (27.11)     1:53.87 (56.82)
        2:21.42 (27.55)     2:50.96 (57.09)
        3:17.52 (26.56)     3:46.94 (55.98)
 23 Riptide Swim Tea-MN  'A'      3:41.74    3:47.74        
     1) Rizzo, Timothy R 17           2) r:+0.21 Poppitz, Jack 19     
     3) r:-0.06 Nelson, Zachary 17    4) r:+0.13 Henning, Keegan 16   
    r:+0.75  27.00        55.71 (55.71)
        1:21.93 (26.22)     1:53.43 (57.72)
        2:20.14 (26.71)     2:50.01 (56.58)
        3:17.69 (27.68)     3:47.74 (57.73)
 24 Sheridan Swim Te-IL  'A'      3:50.79    3:52.89        
     1) Bergmann, Gavin A 15          2) r:+0.27 Pfeiferling, Dane 15 
     3) r:+0.44 Jones, Dylan 16       4) r:+0.18 McIntyre, Craiiles 15
    r:+0.69  27.87        58.24 (58.24)
        1:25.93 (27.69)     1:56.17 (57.93)
        2:23.36 (27.19)     2:54.21 (58.04)
        3:21.61 (27.40)     3:52.89 (58.68)
 
                     Combined Team Scores - Through Event 16                      
 
  1. Kentucky Aquatics                 305   2. Wisconsin Aquatics                239
  3. University of Minnesota           208   4. St Charles Swim Team              203
  5. Elmbrook Swim Club                185   6. Fox Valley Swim Team              172
  7. Barrington Swim Club              154   8. Hawkeye Swim Club                 136
  9. Riptide                           113  10. West Swim Club                    104
 11. Badger Aquatics Club               88  12. Madison Aquatic Club               66
 13. Nasa Wildcat Aquatics              57  14. Unattached Kya                     50
 15. Wyoming Aquatics                   49  16. Lakeside Swim Team                 45
 17. Hickory Willow Swim Assoc          36  17. Lyons Aquatics                     36
 19. Green Bay Swim Club, Inc           34  19. Unattached Kya                     34
 21. Wildkit Swimming Organization      32  21. Schroeder YMCA Swim Team           32
 23. Ames Cyclone Aquatics Club         31  23. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     31
 25. Unattached                         29  25. Ozaukee Aquatics                   29
 27. Alligator Aquatics                 27  28. Linn-Mar Swim Team                 21
 29. South Metro Storm                  20  29. Unattached                         20
 31. Delta Aquatics                     19  32. Maverick Swim Club                 17
 33. Unattached-Clovis                  15  34. AquaStorm                          13
 35. Reach Aquatics Swim Club           12  35. Unattached Hawk                    12
 35. Blackline Aquatics                 12  38. Unattached                         11
 39. Eastern Iowa Swim Federation        8  40. Unattached                          7
 40. Ywca Flying Fish                    7  42. Aberdeen Swim Club                  6
 42. Cats Aquatic Team                   6  42. Iowa Flyers Swim Club               6
 42. Red Aquatics                        6  46. Springfield YMCA Swim Team          5
 47. Red River Valley                    3  48. Lane Four Aquatics                  2
 48. Greater Des Moines YMCA             2  50. Unattached                          1

Results Link Embed HTML: