SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!

2018 Futures Championships - Cary, Day Two - Meet Results


8/2/2018 - 8/5/2018  
Event 5  Girls 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         2:01.79  NATS 2018 Phillips 66 Nat
         2:04.29  JRS 2018 Junior National
         2:08.19  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Smith, Addison   17 Baylor Swim Club  2:04.21    2:02.76         20  
                 28.95      1:00.33 (31.38)
        1:31.84 (31.51)     2:02.76 (30.92)
  2 Pilkenton, Abig  16 Dynamo Swim Club  2:04.79    2:03.01         17  
                 29.05      1:00.23 (31.18)
        1:31.53 (31.30)     2:03.01 (31.48)
  3 Duracinsky, Mad  17 Marlins of Ralei  2:04.80    2:03.65         16  
                 29.48      1:00.44 (30.96)
        1:32.62 (32.18)     2:03.65 (31.03)
  4 Cera, Adrianna   16 Marlins of Ralei  2:05.67    2:05.02         15  
                 29.67      1:00.65 (30.98)
        1:33.39 (32.74)     2:05.02 (31.63)
  5 Feehery, Emma G  17 T2 Aquatics-FL    2:05.58    2:05.18         14  
                 29.24      1:00.99 (31.75)
        1:32.86 (31.87)     2:05.18 (32.32)
  6 Rauch, Katie I   15 Aquatic Team Of-  2:05.95    2:05.77         13  
                 29.85      1:00.65 (30.80)
        1:34.02 (33.37)     2:05.77 (31.75)
  7 Gingrich, Leah   28 Columbus Aquatic  2:05.93    2:06.11         12  
                 29.22      1:00.94 (31.72)
        1:32.90 (31.96)     2:06.11 (33.21)
  8 Mitchell, Savan  16 Dynamo Swim Club  2:06.33    2:06.51         11  
                 29.39      1:01.36 (31.97)
        1:33.63 (32.27)     2:06.51 (32.88)
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Marquardt, Elea  17 Aquatic Team Of-  2:07.24    2:04.09          9  
                 29.50      1:00.40 (30.90)
        1:32.47 (32.07)     2:04.09 (31.62)
 10 Reeve, Lyndsey   16 East Carolina Aq  2:06.44    2:05.94          7  
                 29.06      1:00.95 (31.89)
        1:33.74 (32.79)     2:05.94 (32.20)
 11 Mattson, Hannah  17 Columbus Aquatic  2:06.74    2:06.88          6  
                 29.59      1:01.44 (31.85)
        1:34.05 (32.61)     2:06.88 (32.83)
 12 Kang, Sydney J   13 Gator Swim Club-  2:07.93    2:07.45          5  
                 28.42      1:00.68 (32.26)
        1:33.84 (33.16)     2:07.45 (33.61)
 13 Watts, Stella G  15 Area Tallahassee  2:07.92    2:07.89          4  
                 30.56      1:02.24 (31.68)
        1:35.90 (33.66)     2:07.89 (31.99)
 14 Santiago, Jilli  18 Sarasota Tsunami  2:07.85    2:08.15          3  
                 29.99      1:02.68 (32.69)
        1:35.17 (32.49)     2:08.15 (32.98)
 15 Murray, Calista  16 Dynamo Swim Club  2:07.81    2:09.09          2  
                 30.17      1:01.75 (31.58)
        1:35.82 (34.07)     2:09.09 (33.27)
 16 Wilkerson, Kath  15 Una Eaj-FL        2:07.59    2:12.53          1  
                 30.08      1:03.18 (33.10)
        1:37.48 (34.30)     2:12.53 (35.05)
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Smith, Janie L   17 SwimMAC Carolina  2:08.98    2:05.89        
                 29.03      1:00.61 (31.58)
        1:33.61 (33.00)     2:05.89 (32.28)
 18 Maceachern, Pai  15 East Coast Aquat  2:08.50    2:07.61        
                 29.91      1:02.55 (32.64)
        1:35.59 (33.04)     2:07.61 (32.02)
 19 Gavin, Karaline  16 Bolles School Sh  2:08.52    2:07.80        
                 30.33      1:02.20 (31.87)
        1:35.62 (33.42)     2:07.80 (32.18)
 20 Humphrey, Eden   14 Cardinal Aquatic  2:08.78    2:08.02        
                 29.79      1:02.30 (32.51)
        1:35.07 (32.77)     2:08.02 (32.95)
 21 Richardson, Eli  17 Treasure Coast S  2:08.83    2:08.15        
                 29.89      1:02.77 (32.88)
        1:35.43 (32.66)     2:08.15 (32.72)
 22 Susorova, Eliza  15 Cardinal Aquatic  2:08.15    2:08.41        
                 29.21      1:01.75 (32.54)
        1:35.74 (33.99)     2:08.41 (32.67)
 23 Sykes, Hannah M  17 Episcopal AmberJ  2:08.82    2:09.91        
                 30.43      1:02.29 (31.86)
        1:36.35 (34.06)     2:09.91 (33.56)
 24 Heron, Noa R     18 West Florida Lig  2:09.28    2:09.98        
                 29.99      1:02.49 (32.50)
        1:35.93 (33.44)     2:09.98 (34.05)
Event 6  Boys 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         1:51.39  NATS 2018 Phillips 66 Nat
         1:54.29  JRS 2018 Junior National
         1:58.09  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Nutter, Matthew  19 Sarasota Tsunami  1:53.84    1:52.18         20  
                 26.02        54.94 (28.92)
        1:23.72 (28.78)     1:52.18 (28.46)
  2 Vandeusen, John  16 Bolles School Sh  1:54.20    1:53.26         17  
                 26.66        54.93 (28.27)
        1:24.25 (29.32)     1:53.26 (29.01)
  3 Callahan, Tate   19 North Florida Sw  1:53.66    1:53.83         16  
                 26.21        54.80 (28.59)
        1:24.31 (29.51)     1:53.83 (29.52)
  4 Cecil, Robert S  19 Academy Aquatic-  1:55.11    1:54.13         15  
                 26.36        55.65 (29.29)
        1:25.00 (29.35)     1:54.13 (29.13)
  5 Boone, Garrett   15 Aquatic Team Of-  1:56.10    1:54.94         14  
                 27.74        56.16 (28.42)
        1:25.68 (29.52)     1:54.94 (29.26)
  6 Smith, Noah T    17 Marlins Swimming  1:55.65    1:55.74         13  
                 27.55        56.40 (28.85)
        1:26.43 (30.03)     1:55.74 (29.31)
  7 Legge, Joshua W  18 Marlins of Ralei  1:55.84    1:56.35         12  
                 26.84        56.70 (29.86)
        1:27.05 (30.35)     1:56.35 (29.30)
  8 Meehan, John P   16 Aquatic Team Of-  1:56.21    1:56.52         11  
                 27.51        57.44 (29.93)
        1:26.93 (29.49)     1:56.52 (29.59)
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Kephart, Wesley  16 Sky Family YMCA-  1:56.42    1:54.29          9  
                 26.85        56.00 (29.15)
        1:24.97 (28.97)     1:54.29 (29.32)
 10 Kravchenko, Luc  17 Central Brevard-  1:56.36    1:54.89          7  
                 26.11        55.02 (28.91)
        1:24.73 (29.71)     1:54.89 (30.16)
 11 Hayes, John M    15 Cardinal Aquatic  1:56.53    1:55.65          6  
                 27.73        57.41 (29.68)
        1:26.83 (29.42)     1:55.65 (28.82)
 12 Gaines, Matthew  16 Dynamo Swim Club  1:56.42    1:55.93          5  
                 27.67        56.47 (28.80)
        1:26.61 (30.14)     1:55.93 (29.32)
 13 Pilkington, Rya  18 Unattached-FL     1:56.51    1:56.08          4  
                 27.35        56.04 (28.69)
        1:27.10 (31.06)     1:56.08 (28.98)
 14 Haughey, Braede  14 Tac Titans-NC     1:56.49    1:56.10          3  
                 27.60        57.34 (29.74)
        1:27.02 (29.68)     1:56.10 (29.08)
 15 Pigg, Hunter R   18 Marlins of Ralei  1:56.36    1:57.99          2  
                 27.67        56.99 (29.32)
        1:27.21 (30.22)     1:57.99 (30.78)
 16 McGovern, Trevo  17 Gator Swim Club-  1:56.40    1:58.89          1  
                 26.99        55.83 (28.84)
        1:26.65 (30.82)     1:58.89 (32.24)
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Youngblood, Wes  19 SwimMAC Carolina  1:56.80    1:55.79        
                 26.63        56.18 (29.55)
        1:25.55 (29.37)     1:55.79 (30.24)
 18 Li, Eugene       17 Plymouth Canton-  1:56.75    1:55.99        
                 27.22        56.30 (29.08)
        1:26.30 (30.00)     1:55.99 (29.69)
 19 Menke, Matt T    17 Kentucky Aquatic  1:56.58    1:56.04        
                 27.17        57.04 (29.87)
        1:27.18 (30.14)     1:56.04 (28.86)
 20 Atkinson, Isaac  17 SwimMAC Carolina  1:56.71    1:56.18        
                 26.97        56.71 (29.74)
        1:26.36 (29.65)     1:56.18 (29.82)
 21 Frederick, Dani  18 Utica Shelby Swi  1:56.93    1:57.47        
                 28.07        57.09 (29.02)
        1:28.25 (31.16)     1:57.47 (29.22)
 22 Strezenicky, Re  16 Sarasota Tsunami  1:56.95    1:57.70        
                 27.65        57.68 (30.03)
        1:28.32 (30.64)     1:57.70 (29.38)
 23 Haney, Dale S    15 Episcopal AmberJ  1:56.82    1:57.88        
                 27.43        56.28 (28.85)
        1:27.64 (31.36)     1:57.88 (30.24)
 24 Norman, Julian   17 Swac Swim Team-I  1:56.84    1:59.38        
                 26.41        56.42 (30.01)
        1:27.60 (31.18)     1:59.38 (31.78)
Event 7  Girls 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
         1:10.99  NATS 2018 Phillips 66 Nat
         1:13.28  JRS 2018 Junior National
         1:16.19  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Henry, Alicia A  14 Dynamo Swim Club  1:11.90    1:11.45         20  
                 34.99      1:11.45 (36.46)
  2 Porter, Cecilia  16 Baylor Swim Club  1:11.29    1:11.47         17  
                 33.10      1:11.47 (38.37)
  3 Szara, Erin S    19 South Lyon Aquat  1:11.74    1:11.92         16  
                 32.92      1:11.92 (39.00)
  4 Roche, Elizabet  21 Mid-Michigan Aqu  1:12.25    1:12.04         15  
                 33.54      1:12.04 (38.50)
  5 Hamblin, Kaylee  15 Mecklenburg Swim  1:12.76    1:12.65         14  
                 34.88      1:12.65 (37.77)
  6 Ward, Katharine  16 Dynamo Swim Club  1:14.09    1:14.08         13  
                 35.69      1:14.08 (38.39)
  7 Peck, Emily M    16 Kentucky Aquatic  1:13.98    1:14.29         12  
                 35.12      1:14.29 (39.17)
  8 Grabenhorst, Ta  20 Blue Dolfins-FL   1:14.20    1:15.18         11  
                 35.20      1:15.18 (39.98)
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Joyce, Geneviev  16 Marlins of Ralei  1:14.72    1:13.50          9  
                 34.28      1:13.50 (39.22)
 10 Zettel, Brooke   15 Tac Titans-NC     1:14.55    1:13.91          7  
                 35.17      1:13.91 (38.74)
 11 Hohm, Anneliese  15 Aquatic Team Of-  1:15.15    1:14.05          6  
                 35.46      1:14.05 (38.59)
 12 Jones, Ainsley   14 Dynamo Swim Club  1:15.17    1:14.41          5  
                 35.34      1:14.41 (39.07)
 13 Anderson, Sophi  15 Tac Titans-NC     1:15.17    1:14.93          4  
                 35.55      1:14.93 (39.38)
 14 Lopez, Juliana   14 Gator Swim Club-  1:15.21    1:15.61          3  
                 36.05      1:15.61 (39.56)
 15 Ballash, Elise   17 Florida Elite Sw  1:15.25    1:15.83          2  
                 35.54      1:15.83 (40.29)
 16 Mason, Zorryonn  18 Cardinal Aquatic  1:15.18    1:16.16          1  
                 34.66      1:16.16 (41.50)
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Merton, Emily J  16 Episcopal AmberJ  1:15.40    1:14.20        
                 34.85      1:14.20 (39.35)
 18 Rodriguez, Jess  19 South Florida Aq  1:15.62    1:14.91        
                 36.02      1:14.91 (38.89)
 19 Gaskey, Isabell  15 SwimMAC Carolina  1:15.39    1:15.25        
                 34.99      1:15.25 (40.26)
 20 Golding, Molly   15 South Florida Aq  1:15.58    1:15.28        
                 36.60      1:15.28 (38.68)
 21 Zapata, Ashley   14 Cardinal Aquatic  1:15.42    1:15.32        
                 36.04      1:15.32 (39.28)
 22 Deboer, Adriann  20 Treasure Coast S  1:15.47    1:15.37        
                 35.39      1:15.37 (39.98)
 23 Clark, Hayley M  14 Laker Swim-FL     1:15.60    1:15.57        
                 35.49      1:15.57 (40.08)
 24 Wilson, Cali     17 Greater Pensacol  1:16.05    1:18.17        
                 36.47      1:18.17 (41.70)
Event 8  Boys 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
         1:03.29  NATS 2018 Phillips 66 Nat
         1:06.09  JRS 2018 Junior National
         1:08.69  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Rauch, Jacob G   18 Aquatic Team Of-  1:04.55    1:04.18         20  
                 30.07      1:04.18 (34.11)
  2 Queen, Jacob W   20 Catawba Valley A  1:05.61    1:04.97         17  
                 31.14      1:04.97 (33.83)
  3 Hatoum, Ryaan M  17 Berkeley Prep-FL  1:05.55    1:05.21         16  
                 30.51      1:05.21 (34.70)
  4 Downs, Owen E    19 Dynamo Swim Club  1:05.40    1:05.36         15  
                 30.98      1:05.36 (34.38)
  5 Mintz, Jordan D  20 Harnett County A  1:05.02    1:05.54         14  
                 30.62      1:05.54 (34.92)
  6 Meehan, John P   16 Aquatic Team Of-  1:05.67    1:05.81         13  
                 31.87      1:05.81 (33.94)
  7 McKeown, Ben R   17 Kentucky Aquatic  1:05.78    1:06.40         12  
                 31.13      1:06.40 (35.27)
  8 Mothersead, Col  23 Fish Aquatics-IN  1:05.67    1:06.58         11  
                 30.55      1:06.58 (36.03)
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Dalbo, Connor W  18 Marlins of Ralei  1:06.69    1:05.54          9  
                 30.86      1:05.54 (34.68)
 10 Wheeler, Gavin   18 Dynamo Swim Club  1:06.17    1:05.62          7  
                 30.54      1:05.62 (35.08)
 11 Harron, Quinn O  16 Dynamo Swim Club  1:05.84    1:06.07          6  
                 31.09      1:06.07 (34.98)
 12 Skigen, Jackson  17 North Florida Sw  1:07.06    1:06.31          5  
                 30.92      1:06.31 (35.39)
 13 Watkins, Charle  20 Marlins of Ralei  1:06.66    1:06.62          4  
                 31.71      1:06.62 (34.91)
 14 Luarde, Cameron  15 Swac Swim Team-I  1:07.00    1:06.97          3  
                 32.42      1:06.97 (34.55)
 15 Lopez Miro, Cob  17 Auburn Aquatics-  1:07.13    1:07.26          2  
                 32.11      1:07.26 (35.15)
 16 Meffert, Philli  19 Mid-Michigan Aqu  1:07.15    1:07.67          1  
                 31.65      1:07.67 (36.02)
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Ringenbach, Bod  15 Marlins of Ralei  1:07.24    1:06.66        
                 31.39      1:06.66 (35.27)
 18 Brester, John M  16 Kentucky Aquatic  1:07.42    1:06.83        
                 31.64      1:06.83 (35.19)
 19 Monaghan, Brian  18 Lanier Aquatics-  1:07.17    1:07.21        
                 31.25      1:07.21 (35.96)
 20 Shourds, Luke B  15 Race Aquatics Sw  1:07.58    1:07.66        
                 31.88      1:07.66 (35.78)
 21 Rigsbee, Joshua  19 Carolina Aquatic  1:07.31    1:07.76        
                 32.38      1:07.76 (35.38)
 22 Rodriguez, Hect  16 Blue Dolfins-FL   1:07.31    1:07.78        
                 31.87      1:07.78 (35.91)
 23 Findley, Kallag  17 Concord Swim Clu  1:07.56    1:07.83        
                 32.54      1:07.83 (35.29)
 24 Tjandra, Davin   16 Tac Titans-NC     1:07.46    1:08.00        
                 32.37      1:08.00 (35.63)
Event 9  Girls 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
         1:00.89  NATS 2018 Phillips 66 Nat
         1:02.39  JRS 2018 Junior National
         1:05.19  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Cummings, Madis  17 East Coast Aquat  1:02.87    1:01.39         20  
                 28.40      1:01.39 (32.99)
  2 Smith, Addison   17 Baylor Swim Club  1:03.07    1:02.01         17  
                 29.26      1:02.01 (32.75)
  3 Mitchell, Katie  15 Una Mor-NC        1:02.94    1:02.08         16  
                 28.70      1:02.08 (33.38)
  4 Meneses Kovacs,  13 Eagle Aquatics-F  1:02.96    1:02.62         15  
                 28.56      1:02.62 (34.06)
  5 Hampson, Chloe   18 Blue Dolfins-FL   1:03.18    1:03.01         14  
                 30.13      1:03.01 (32.88)
  6 Worden, Ashley   17 Marlins of Ralei  1:03.05    1:03.22         13  
                 30.73      1:03.22 (32.49)
  7 Sierra, Evelyn   16 South Bend Swim-  1:03.50    1:03.74         12  
                 29.71      1:03.74 (34.03)
 -- Waldrep, Ellie   15 Baylor Swim Club  1:02.83         DQ        
      Head did not break the surface by 15 meters
                 28.92           DQ (33.65)
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Harris, Chloe E  16 SwimMAC Carolina  1:03.77    1:03.28          9  
                 29.68      1:03.28 (33.60)
 10 Tichenor, Kelly  18 Cardinal Aquatic  1:03.50    1:03.31          7  
                 29.36      1:03.31 (33.95)
 11 Mattson, Hannah  17 Columbus Aquatic  1:03.81    1:03.42          6  
                 29.85      1:03.42 (33.57)
 12 Cottle, Elizabe  17 Laker Swim-FL     1:03.94    1:03.48          5  
                 29.79      1:03.48 (33.69)
 13 Russell, Rhian   13 Utica Shelby Swi  1:03.91    1:03.84          4  
                 30.47      1:03.84 (33.37)
 14 Kelley, Mary K   15 Una Eaj-FL        1:03.60    1:04.22          3  
                 29.63      1:04.22 (34.59)
 15 Answeeney, Bell  13 Team Velocity-FL  1:04.03    1:04.44          2  
                 29.78      1:04.44 (34.66)
 16 Crowel, Audrey   15 Swac Swim Team-I  1:03.99    1:04.94          1  
                 30.57      1:04.94 (34.37)
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Nutter, Kristen  17 Sarasota Tsunami  1:04.16    1:03.21        
                 29.11      1:03.21 (34.10)
 18 Macaisa, Sophia  16 Marlins Swimming  1:04.51    1:03.25        
                 29.40      1:03.25 (33.85)
 19 Manning, Gillia  23 North Carolina A  1:04.16    1:03.62        
                 29.57      1:03.62 (34.05)
 20 Agliano, Jordan  14 Highlander Aquat  1:04.24    1:03.88        
                 29.85      1:03.88 (34.03)
 21 Baiotto, Maddis  20 Una Hcac-NC       1:04.42    1:04.32        
                 30.69      1:04.32 (33.63)
 22 Freyman, Anna M  17 Seminole Aquatic  1:04.33    1:04.83        
                 29.91      1:04.83 (34.92)
 23 Linartas, Eliza  16 Blue Dolfins-FL   1:04.19    1:05.13        
                 30.46      1:05.13 (34.67)
 24 Wilkerson, Kath  15 Una Eaj-FL        1:04.30    1:05.98        
                 31.02      1:05.98 (34.96)
Event 10  Boys 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
           54.49  NATS 2018 Phillips 66 Nat
           56.49  JRS 2018 Junior National
           58.39  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Auerbach, Campb  17 Dynamo Swim Club    55.99      55.02         20  
                 25.77        55.02 (29.25)
  2 Muhammad, Kamal  15 Dynamo Swim Club    55.48      55.46         17  
                 26.03        55.46 (29.43)
  3 Pilkington, Rya  18 Unattached-FL       56.00      55.65         16  
                 26.68        55.65 (28.97)
  4 Zhang, Wen K     17 Dothan Dolphins-    56.26      55.95         15  
                 25.89        55.95 (30.06)
  5 Watson, William  16 Star Aquatics-NC    56.80      56.34         14  
                 26.90        56.34 (29.44)
  6 Pigg, Hunter R   18 Marlins of Ralei    56.73      56.99         13  
                 26.78        56.99 (30.21)
  7 Plewniak, Kevin  18 Tac Titans-NC       56.80      57.17         12  
                 26.87        57.17 (30.30)
  8 Lucht, Stephen   19 Marlins of Ralei    56.47      57.18         11  
                 26.87        57.18 (30.31)
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Ross, Allen J    19 Unattached-SC       57.30      56.16          9  
                 26.80        56.16 (29.36)
 10 Eastman, Michae  18 Cardinal Aquatic    57.32      56.66          7  
                 26.20        56.66 (30.46)
 11 Payne, Davis J   18 Tac Titans-NC       56.94      56.74          6  
                 26.87        56.74 (29.87)
 12 Ssengonzi, Jess  15 Marlins of Ralei    57.05      56.84          5  
                 26.41        56.84 (30.43)
 13 Vanwanzeele, Ja  16 Avon Community S    57.36      57.04          4  
                 27.09        57.04 (29.95)
 14 Kring, Jaden S   17 Marlins of Ralei    57.18      57.15          3  
                 26.67        57.15 (30.48)
 15 Vasquez, Carlos  18 TS Aquatics-FG      57.15      57.21          2  
                 26.52        57.21 (30.69)
 16 Aguirre, Sebast  17 Sarasota Tsunami    57.35      57.46          1  
                 27.29        57.46 (30.17)
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Ledford, Derek   17 Treasure Coast S    57.42      56.83        
                 26.96        56.83 (29.87)
 18 Laur, Mason A    15 T2 Aquatics-FL      57.44      57.05        
                 26.89        57.05 (30.16)
 19 Rockaway, Jerem  18 Blue Dolfins-FL     57.42      57.15        
                 26.77        57.15 (30.38)
 20 Knight, Braeden  15 Episcopal AmberJ    57.55      57.36        
                 27.48        57.36 (29.88)
 21 Allen, Ian C     17 Huron Valley Pen    57.69      57.60        
                 27.14        57.60 (30.46)
 22 Golloshi, Mateo  17 Lanier Aquatics-    57.39      57.88        
                 26.67        57.88 (31.21)
 23 Marquardt, Matt  20 Marlins of Ralei    57.75      58.14        
                 27.40        58.14 (30.74)
 24 Vale, Nicholas   17 Pine Crest Swimm    57.57      58.63        
                 25.82        58.63 (32.81)
Event 11  Girls 400 LC Meter IM
=========================================================================
         4:53.19  NATS 2018 Phillips 66 Nat
         4:57.29  JRS 2018 Junior National
         5:07.29  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Roy, Alixandra   17 Highlander Aquat  5:00.50    4:54.34         20  
                 31.56      1:07.04 (35.48)
        1:45.84 (38.80)     2:23.72 (37.88)
        3:07.13 (43.41)     3:49.65 (42.52)
        4:22.32 (32.67)     4:54.34 (32.02)
  2 Zettel, Brooke   15 Tac Titans-NC     5:01.45    4:56.06         17  
                 30.78      1:05.39 (34.61)
        1:43.88 (38.49)     2:21.05 (37.17)
        3:05.52 (44.47)     3:48.12 (42.60)
        4:23.15 (35.03)     4:56.06 (32.91)
  3 Golden, Keri M   17 Team Greenville-  5:00.08    4:57.57         16  
                 31.90      1:08.88 (36.98)
        1:46.78 (37.90)     2:25.66 (38.88)
        3:06.95 (41.29)     3:50.20 (43.25)
        4:23.81 (33.61)     4:57.57 (33.76)
  4 McSharry, Audra  17 Team Greenville-  5:01.59    4:58.38         15  
                 32.28      1:08.24 (35.96)
        1:45.67 (37.43)     2:23.36 (37.69)
        3:07.91 (44.55)     3:52.76 (44.85)
        4:25.99 (33.23)     4:58.38 (32.39)
  5 Rauch, Katie I   15 Aquatic Team Of-  4:59.97    5:01.26         14  
                 31.70      1:07.75 (36.05)
        1:46.78 (39.03)     2:24.76 (37.98)
        3:08.47 (43.71)     3:53.04 (44.57)
        4:27.67 (34.63)     5:01.26 (33.59)
  6 Auld, Anna R     15 East Coast Aquat  5:02.71    5:01.46         13  
                 32.44      1:09.57 (37.13)
        1:49.46 (39.89)     2:28.58 (39.12)
        3:10.85 (42.27)     3:54.27 (43.42)
        4:28.60 (34.33)     5:01.46 (32.86)
  7 Bognar, Cara A   16 Team Greenville-  5:00.80    5:01.99         12  
                 31.65      1:07.99 (36.34)
        1:47.28 (39.29)     2:26.31 (39.03)
        3:10.15 (43.84)     3:55.47 (45.32)
        4:29.43 (33.96)     5:01.99 (32.56)
  8 Morgan, Sydney   15 Tac Titans-NC     5:01.66    5:04.45         11  
                 31.95      1:06.79 (34.84)
        1:48.04 (41.25)     2:27.19 (39.15)
        3:12.12 (44.93)     3:54.73 (42.61)
        4:31.36 (36.63)     5:04.45 (33.09)
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Morgan, Michell  13 Pipeline Swimmin  5:03.17    5:00.80          9  
                 31.81      1:07.55 (35.74)
        1:46.71 (39.16)     2:25.15 (38.44)
        3:09.03 (43.88)     3:53.54 (44.51)
        4:27.62 (34.08)     5:00.80 (33.18)
 10 Harris, Chloe E  16 SwimMAC Carolina  5:03.85    5:01.19          7  
                 30.67      1:06.32 (35.65)
        1:45.38 (39.06)     2:24.55 (39.17)
        3:08.05 (43.50)     3:52.94 (44.89)
        4:27.54 (34.60)     5:01.19 (33.65)
 11 Watts, Stella G  15 Area Tallahassee  5:04.81    5:07.04          6  
                 32.13      1:08.65 (36.52)
        1:50.34 (41.69)     2:29.31 (38.97)
        3:14.30 (44.99)     3:58.80 (44.50)
        4:34.78 (35.98)     5:07.04 (32.26)
 12 Pilkenton, Abig  16 Dynamo Swim Club  5:02.90    5:07.12          5  
                 31.65      1:07.79 (36.14)
        1:49.17 (41.38)     2:28.92 (39.75)
        3:12.21 (43.29)     3:57.00 (44.79)
        4:32.43 (35.43)     5:07.12 (34.69)
 13 Giamber, Sarah   20 Marlins of Ralei  5:07.59    5:07.16          4  
                 32.08      1:09.36 (37.28)
        1:49.40 (40.04)     2:28.09 (38.69)
        3:13.89 (45.80)     3:58.89 (45.00)
        4:33.70 (34.81)     5:07.16 (33.46)
 14 Feehery, Emma G  17 T2 Aquatics-FL    5:03.03    5:07.40          3  
                 32.00      1:09.95 (37.95)
        1:50.10 (40.15)     2:28.92 (38.82)
        3:14.25 (45.33)     3:59.72 (45.47)
        4:34.35 (34.63)     5:07.40 (33.05)
 15 Knaven, Uma      18 Una Ncac-NC       5:06.88    5:07.98          2  
                 33.88      1:10.29 (36.41)
        1:52.09 (41.80)     2:30.88 (38.79)
        3:15.18 (44.30)     3:58.03 (42.85)
        4:34.45 (36.42)     5:07.98 (33.53)
 16 Ward, Katharine  16 Dynamo Swim Club  5:05.88    5:09.10          1  
                 32.07      1:09.91 (37.84)
        1:50.48 (40.57)     2:31.00 (40.52)
        3:13.99 (42.99)     3:58.38 (44.39)
        4:34.12 (35.74)     5:09.10 (34.98)
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Grotjohn, Kenne  16 Tac Titans-NC     5:09.45    5:03.70        
                 31.66      1:09.48 (37.82)
        1:48.81 (39.33)     2:28.96 (40.15)
        3:11.57 (42.61)     3:56.16 (44.59)
        4:30.36 (34.20)     5:03.70 (33.34)
 18 Dry, Elena I     13 Tac Titans-NC     5:08.98    5:03.71        
                 31.47      1:10.08 (38.61)
        1:48.11 (38.03)     2:27.63 (39.52)
        3:10.09 (42.46)     3:54.43 (44.34)
        4:29.71 (35.28)     5:03.71 (34.00)
 19 Kang, Sydney J   13 Gator Swim Club-  5:09.66    5:05.35        
                 32.17      1:08.89 (36.72)
        1:49.42 (40.53)     2:28.72 (39.30)
        3:13.12 (44.40)     3:57.36 (44.24)
        4:32.20 (34.84)     5:05.35 (33.15)
 20 Brennan, Savann  19 Blue Dolfins-FL   5:07.83    5:05.57        
                 32.41      1:09.45 (37.04)
        1:49.63 (40.18)     2:29.50 (39.87)
        3:12.32 (42.82)     3:56.36 (44.04)
        4:31.12 (34.76)     5:05.57 (34.45)
 21 Dickson, Marie   18 Mid-Michigan Aqu  5:10.10    5:08.87        
                 31.43      1:08.07 (36.64)
        1:47.40 (39.33)     2:26.85 (39.45)
        3:11.91 (45.06)     3:57.81 (45.90)
        4:33.69 (35.88)     5:08.87 (35.18)
 22 Isaacs, Catheri  15 South Carolina S  5:09.35    5:08.88        
                 31.25      1:07.75 (36.50)
        1:49.24 (41.49)     2:29.05 (39.81)
        3:14.02 (44.97)     4:00.05 (46.03)
        4:35.06 (35.01)     5:08.88 (33.82)
 23 Shinault, Morga  16 Tampa Bay Aquati  5:10.17    5:10.54        
                 31.90      1:07.35 (35.45)
        1:46.91 (39.56)     2:23.83 (36.92)
        3:12.70 (48.87)     3:58.84 (46.14)
        4:35.84 (37.00)     5:10.54 (34.70)
 24 Joyce, Geneviev  16 Marlins of Ralei  5:11.06    5:14.27        
                 32.60      1:10.09 (37.49)
        1:52.31 (42.22)     2:34.49 (42.18)
        3:16.23 (41.74)     3:59.98 (43.75)
        4:37.13 (37.15)     5:14.27 (37.14)
Event 12  Boys 400 LC Meter IM
=========================================================================
         4:26.89  NATS 2018 Phillips 66 Nat
         4:33.09  JRS 2018 Junior National
         4:42.39  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Vandeusen, John  16 Bolles School Sh  4:32.23    4:27.19         20  
                 27.96        59.73 (31.77)
        1:34.94 (35.21)     2:09.68 (34.74)
        2:48.64 (38.96)     3:27.79 (39.15)
        3:58.09 (30.30)     4:27.19 (29.10)
  2 Watson, Tyler J  17 North Florida Sw  4:29.54    4:28.93         17  
                 27.67        59.43 (31.76)
        1:35.21 (35.78)     2:09.79 (34.58)
        2:49.21 (39.42)     3:29.11 (39.90)
        3:59.36 (30.25)     4:28.93 (29.57)
  3 Piper, Scott J   21 Mid-Michigan Aqu  4:31.64    4:33.31         16  
                 27.61        59.65 (32.04)
        1:35.41 (35.76)     2:10.80 (35.39)
        2:48.17 (37.37)     3:27.84 (39.67)
        3:59.77 (31.93)     4:33.31 (33.54)
  4 Licht, Joseph W  18 Tampa Bay Aquati  4:34.45    4:33.92         15  
                 28.41      1:01.10 (32.69)
        1:35.07 (33.97)     2:09.18 (34.11)
        2:48.95 (39.77)     3:29.71 (40.76)
        4:01.91 (32.20)     4:33.92 (32.01)
  5 Downs, Owen E    19 Dynamo Swim Club  4:34.52    4:35.79         14  
                 29.29      1:02.17 (32.88)
        1:39.46 (37.29)     2:15.08 (35.62)
        2:53.00 (37.92)     3:31.50 (38.50)
        4:04.47 (32.97)     4:35.79 (31.32)
  6 Wessell, Jacob   17 Bolles School Sh  4:34.77    4:36.27         13  
                 28.60      1:01.35 (32.75)
        1:38.14 (36.79)     2:14.01 (35.87)
        2:51.96 (37.95)     3:31.75 (39.79)
        4:04.29 (32.54)     4:36.27 (31.98)
  7 Luarde, Cameron  15 Swac Swim Team-I  4:36.81    4:37.63         12  
                 29.42      1:02.83 (33.41)
        1:39.45 (36.62)     2:15.71 (36.26)
        2:53.68 (37.97)     3:32.07 (38.39)
        4:04.85 (32.78)     4:37.63 (32.78)
  8 Boone, Garrett   15 Aquatic Team Of-  4:36.71    4:39.52         11  
                 29.33      1:01.95 (32.62)
        1:38.17 (36.22)     2:12.99 (34.82)
        2:54.03 (41.04)     3:33.05 (39.02)
        4:06.99 (33.94)     4:39.52 (32.53)
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 McCloud, Willia  17 Treasure Coast S  4:37.89    4:33.80          9  
                 28.88      1:01.82 (32.94)
        1:37.66 (35.84)     2:11.56 (33.90)
        2:50.97 (39.41)     3:30.21 (39.24)
        4:02.98 (32.77)     4:33.80 (30.82)
 10 McGovern, Garre  16 Tampa Bay Aquati  4:36.86    4:35.95          7  
                 29.56      1:04.31 (34.75)
        1:39.47 (35.16)     2:15.03 (35.56)
        2:54.15 (39.12)     3:35.40 (41.25)
        4:05.97 (30.57)     4:35.95 (29.98)
 11 Gallagher, Dani  16 Dynamo Swim Club  4:37.05    4:36.29          6  
                 29.87      1:03.39 (33.52)
        1:39.16 (35.77)     2:14.37 (35.21)
        2:53.61 (39.24)     3:33.75 (40.14)
        4:06.04 (32.29)     4:36.29 (30.25)
 12 Legge, Joshua W  18 Marlins of Ralei  4:38.05    4:36.64          5  
                 28.42      1:01.70 (33.28)
        1:37.99 (36.29)     2:14.48 (36.49)
        2:54.98 (40.50)     3:37.10 (42.12)
        4:08.06 (30.96)     4:36.64 (28.58)
 13 Norris, Lance C  15 Rocky Mount Fami  4:37.51    4:38.38          4  
                 29.70      1:04.25 (34.55)
        1:39.56 (35.31)     2:14.32 (34.76)
        2:54.55 (40.23)     3:35.69 (41.14)
        4:07.55 (31.86)     4:38.38 (30.83)
 14 Rodriguez, Rafa  16 South Florida Aq  4:38.77    4:40.31          3  
                 27.80      1:01.12 (33.32)
        1:37.70 (36.58)     2:14.03 (36.33)
        2:55.51 (41.48)     3:37.16 (41.65)
        4:09.03 (31.87)     4:40.31 (31.28)
 15 Smith, Noah T    17 Marlins Swimming  4:36.86    4:42.48          2  
                 28.68      1:02.24 (33.56)
        1:38.80 (36.56)     2:15.34 (36.54)
        2:57.26 (41.92)     3:39.38 (42.12)
        4:11.27 (31.89)     4:42.48 (31.21)
 -- Frederick, Dani  18 Utica Shelby Swi  4:38.40         DQ        
      Butterfly kick - breast
                 29.60      1:02.29 (32.69)
        1:39.36 (37.07)     2:14.82 (35.46)
        2:57.21 (42.39)     3:38.60 (41.39)
        4:12.07 (33.47)          DQ (31.03)
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Haughey, Braede  14 Tac Titans-NC     4:39.49    4:35.20        
                 29.53      1:03.57 (34.04)
        1:39.20 (35.63)     2:13.48 (34.28)
        2:53.98 (40.50)     3:35.53 (41.55)
        4:05.68 (30.15)     4:35.20 (29.52)
 18 Miotke, Graham   17 North Oakland Wa  4:39.65    4:37.17        
                 29.65      1:02.13 (32.48)
        1:36.11 (33.98)     2:09.53 (33.42)
        2:51.96 (42.43)     3:33.46 (41.50)
        4:06.17 (32.71)     4:37.17 (31.00)
 19 Dalbo, Connor W  18 Marlins of Ralei  4:39.24    4:37.73        
                 29.86      1:03.80 (33.94)
        1:43.24 (39.44)     2:20.57 (37.33)
        2:57.62 (37.05)     3:34.46 (36.84)
        4:06.79 (32.33)     4:37.73 (30.94)
 20 Kim, Joseph H    18 Episcopal AmberJ  4:38.99    4:38.13        
                 28.98      1:02.59 (33.61)
        1:38.62 (36.03)                    
            1:54.54 ( )     2:13.63 (19.09)
        2:54.24 (40.61)   4:38.13 (1:43.89)
 21 Mears, Riley P   19 Marlins of Ralei  4:40.23    4:40.00        
                 29.58      1:02.20 (32.62)
        1:39.56 (37.36)     2:15.30 (35.74)
        2:56.51 (41.21)     3:36.71 (40.20)
        4:09.21 (32.50)     4:40.00 (30.79)
 22 Rua, Steven J    17 Swim Florida-FL   4:39.17    4:40.22        
                 28.59      1:01.48 (32.89)
        1:36.96 (35.48)     2:13.52 (36.56)
        2:52.95 (39.43)     3:34.21 (41.26)
        4:07.39 (33.18)     4:40.22 (32.83)
 23 Simmons, Andrew  15 Dynamo Swim Club  4:40.18    4:41.00        
                 29.44      1:03.82 (34.38)
        1:40.51 (36.69)     2:16.51 (36.00)
        2:56.05 (39.54)     3:37.36 (41.31)
        4:09.91 (32.55)     4:41.00 (31.09)
 24 Chambasian, Raf  19 Area Tallahassee  4:40.28    4:41.58        
                 29.20      1:02.79 (33.59)
        1:41.30 (38.51)     2:18.59 (37.29)
        2:57.14 (38.55)     3:36.59 (39.45)
        4:09.58 (32.99)     4:41.58 (32.00)
Event 13  Girls 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
         3:52.69  NATS 2018 Phillips 66 Nat
         3:56.49  JRS 2018 Junior National
         4:04.29  FUTR 2018 Futures
    Team                                      Finals       Points 
==================================================================================
  1 SwimMAC Carolina-NC  'A'                 3:53.18         40  
     1) Smith, Janie L 17             2) Accordino, Allyson R 17      
     3) Francis, Sophia W 17          4) Harris, Chloe E 16           
                 27.65        58.02 (58.02)
                            1:56.97 (58.95)
        2:24.80 (27.83)     2:55.43 (58.46)
        3:22.79 (27.36)     3:53.18 (57.75)
  2 Aquatic Team Of-NC  'A'                  3:53.45         34  
     1) Whitmire, Eliza P 16          2) Marquardt, Eleanore K 17     
     3) Rauch, Katie I 15             4) Hohm, Anneliese M 15         
                 27.96        58.42 (58.42)
        1:26.58 (28.16)     1:56.96 (58.54)
        2:24.22 (27.26)     2:54.59 (57.63)
        3:22.36 (27.77)     3:53.45 (58.86)
  3 Cardinal Aquatic-KY  'A'                 3:54.32         32  
     1) Susorova, Elizaveta 15        2) Hogan, Anna M 17             
     3) Mason, Zorryonna L 18         4) Welch, Ella G 14             
                 28.07        58.19 (58.19)
                            1:57.85 (59.66)
        2:25.78 (27.93)     2:56.67 (58.82)
        3:24.17 (27.50)     3:54.32 (57.65)
  4 Dynamo Swim Club-GA  'A'                 3:56.83         30  
     1) Mitchell, Savannah E 16       2) Ward, Katharine 16           
     3) Curry, Peyton N 15            4) Pilkenton, Abigail M 16      
                 28.64        59.80 (59.80)
        1:28.31 (28.51)   1:59.97 (1:00.17)
        2:27.64 (27.67)     2:58.46 (58.49)
        3:26.73 (28.27)     3:56.83 (58.37)
  5 Marlins of Ralei-NC  'A'                 3:58.44         28  
     1) Duracinsky, Madison R 17      2) Henry, Elizabeth A 18        
     3) Cera, Adrianna E 16           4) Giamber, Sarah A 20          
                 27.98        58.08 (58.08)
                          1:58.23 (1:00.15)
        2:26.35 (28.12)     2:56.93 (58.70)
        3:26.23 (29.30)   3:58.44 (1:01.51)
  6 Carmel Swim Club-IN  'A'                 3:59.54         26  
     1) Lueking, Gretchen N 15        2) Williams, Avery N 16         
     3) Kitchel, Devon C 14           4) Berglund, Berit I 13         
                 28.19        59.03 (59.03)
        1:27.93 (28.90)   1:59.49 (1:00.46)
        2:27.83 (28.34)   2:59.81 (1:00.32)
        3:28.72 (28.91)     3:59.54 (59.73)
  7 Blue Dolfins-FL  'A'                     3:59.61         24  
     1) Donahue, Gabriela A 16        2) Mauter, Julia C 15           
     3) Bishop, Isabella 14           4) Herbet, Kaylin E 13          
                 29.67        59.98 (59.98)
        1:29.18 (29.20)     1:59.56 (59.58)
        2:28.37 (28.81)   2:59.77 (1:00.21)
        3:28.45 (28.68)     3:59.61 (59.84)
  8 SwimMAC Carolina-NC  'B'                 3:59.66         22  
     1) Yoder, Kylie C 15             2) Stout, Alina C 16            
     3) Sowards, Savannah M 17        4) Handlin, Alexandra D 16      
                 29.01    1:00.65 (1:00.65)
                            2:00.10 (59.45)
        2:28.88 (28.78)     2:59.89 (59.79)
        3:28.58 (28.69)     3:59.66 (59.77)
  9 Bolles School Sh-FL  'A'                 4:00.28         18  
     1) Batista, Camila S 17          2) McGrath, Megan A 14          
     3) Gavin, Karaline D 16          4) Malhotra, Ria 17             
                 29.15    1:00.32 (1:00.32)
        1:28.78 (28.46)     1:59.13 (58.81)
        2:28.37 (29.24)   3:01.06 (1:01.93)
        3:29.26 (28.20)     4:00.28 (59.22)
 10 North Carolina A-NC  'A'                 4:00.35         14  
     1) Manning, Gillian E 23         2) Merry, Anneliese E 17        
     3) Costley, Audrey E 17          4) Baca, Paloma I 17            
                 28.26        59.31 (59.31)
        1:27.80 (28.49)     1:58.99 (59.68)
        2:28.14 (29.15)   2:59.87 (1:00.88)
        3:28.60 (28.73)   4:00.35 (1:00.48)
 11 East Coast Aquat-FG  'A'                 4:00.44         12  
     1) Cummings, Madison M 17        2) Maceachern, Paige N 15       
     3) Auld, Anna R 15               4) Murphy, Megan M 14           
                 28.17        59.18 (59.18)
        1:28.02 (28.84)   2:00.41 (1:01.23)
        2:29.90 (29.49)   3:01.50 (1:01.09)
        3:29.20 (27.70)     4:00.44 (58.94)
 12 Tac Titans-NC  'A'                       4:00.59         10  
     1) Pilecki, Sarah M 17           2) Dry, Elena I 13              
     3) Anderson, Sophie K 15         4) Wen, Melody L 15             
                 29.17    1:00.11 (1:00.11)
        1:28.84 (28.73)   2:00.91 (1:00.80)
        2:29.21 (28.30)     3:00.50 (59.59)
        3:28.48 (27.98)   4:00.59 (1:00.09)
 13 South Carolina S-SC  'A'                 4:02.10          8  
     1) Isaacs, Catherine G 15        2) Reed, Gabrielle K 16         
     3) Routhier, Madelyn S 13        4) Mundy, Sarah E 17            
                 29.38    1:00.69 (1:00.69)
        1:30.07 (29.38)   2:01.95 (1:01.26)
        2:30.95 (29.00)   3:03.87 (1:01.92)
        3:31.35 (27.48)     4:02.10 (58.23)
 14 Dynamo Swim Club-GA  'B'                 4:03.04          6  
     1) Jones, Ainsley E 14           2) Wasmuth, Hannah L 16         
     3) Cohen, Abigail E 17           4) Jordan, Chantal E 17         
                 29.33    1:00.59 (1:00.59)
        1:29.81 (29.22)   2:01.76 (1:01.17)
        2:30.63 (28.87)   3:01.93 (1:00.17)
        3:30.08 (28.15)   4:03.04 (1:01.11)
 15 Tampa Bay Aquati-FL  'A'                 4:03.35          4  
     1) Cardwell, Summer S 13         2) Shinault, Morgan L 16        
     3) Osborne, Summer A 17          4) Licht, Abby R 16             
                 28.78        58.94 (58.94)
        1:28.07 (29.13)   1:59.62 (1:00.68)
        2:29.48 (29.86)   3:01.85 (1:02.23)
        3:31.23 (29.38)   4:03.35 (1:01.50)
 16 Blue Dolfins-FL  'B'                     4:04.17          2  
     1) Freitas, Moriah E 15          2) Herbet, Jaden H 16           
     3) Linartas, Elizabeth A 16      4) Grabenhorst, Taylor L 20     
                 29.82    1:01.29 (1:01.29)
        1:30.62 (29.33)   2:01.64 (1:00.35)
        2:30.70 (29.06)   3:02.27 (1:00.63)
        3:31.88 (29.61)   4:04.17 (1:01.90)
 17 Seminole Aquatic-FL  'A'                 4:04.30        
     1) Ciancimino, Olivia S 15       2) Clark, Christina A 17        
     3) Jones, Ashlyn M 17            4) Freyman, Anna M 17           
                 30.36    1:02.14 (1:02.14)
        1:30.96 (28.82)   2:03.08 (1:00.94)
        2:33.10 (30.02)   3:06.17 (1:03.09)
        3:34.19 (28.02)     4:04.30 (58.13)
 18 Swac Swim Team-IN  'A'                   4:04.64        
     1) Kaiser, Lilian N 15           2) Crowel, Audrey M 15          
     3) Walther, Katherine A 16       4) Stock, Margaret E 15         
                 29.24    1:01.19 (1:01.19)
        1:29.79 (28.60)                    
            2:30.80 ( )         3:03.42 ( )
        3:32.42 (29.00)   4:04.64 (1:01.22)
 19 Carpet Capital A-GA  'A'                 4:05.01        
     1) Hudson, Carlin G 17           2) Woodring, Payton G 14        
     3) Pleasant, Grace X 17          4) Smith, Hannah R 17           
                 29.25    1:00.47 (1:00.47)
        1:28.94 (28.47)     2:00.19 (59.72)
        2:30.34 (30.15)   3:02.36 (1:02.17)
        3:32.27 (29.91)   4:05.01 (1:02.65)
 20 South Florida Aq-FG  'A'                 4:05.30        
     1) Heron, Kelley E 18            2) Banks, Gabrianna C 15        
     3) Golding, Molly E 15           4) Rodriguez, Jessica 19        
                 29.14    1:00.73 (1:00.73)
        1:28.57 (27.84)     2:00.38 (59.65)
        2:30.88 (30.50)   3:03.33 (1:02.95)
        3:33.31 (29.98)   4:05.30 (1:01.97)
 21 Team Velocity-FL  'A'                    4:05.50        
     1) Bishop, Mabry T 14            2) Answeeney, Justine M 15      
     3) Answeeney, Bella A 13         4) Haasser, Alexandra E 16      
                 29.53    1:01.90 (1:01.90)
        1:30.85 (28.95)   2:02.72 (1:00.82)
        2:31.75 (29.03)   3:03.42 (1:00.70)
        3:32.76 (29.34)   4:05.50 (1:02.08)
 22 Carmel Swim Club-IN  'B'                 4:06.69        
     1) Love, Margaret E 15           2) Berglund, Meredith J 16      
     3) Lieske, Mackenna C 14         4) Jarding, Sarah A 16          
                 29.67    1:01.98 (1:01.98)
        1:31.74 (29.76)   2:03.23 (1:01.25)
        2:33.23 (30.00)   3:06.28 (1:03.05)
        3:35.16 (28.88)   4:06.69 (1:00.41)
 23 Pine Crest Swimm-FG  'A'                 4:06.81        
     1) Botting, Rachel E 16          2) Lin, Esther Y 14             
     3) Richter, Josefine 15          4) Weiss, Emily N 16            
                 28.24        59.85 (59.85)
        1:29.70 (29.85)   2:03.24 (1:03.39)
        2:32.39 (29.15)   3:05.07 (1:01.83)
        3:34.66 (29.59)   4:06.81 (1:01.74)
 24 Tac Titans-NC  'B'                       4:07.98        
     1) Clark, Abigail Z 14           2) Bloom, Taylor L 13           
     3) Jackson, Sarah E 14           4) Zhu, Caroline 16             
                 29.06    1:01.13 (1:01.13)
        1:29.92 (28.79)   2:02.47 (1:01.34)
        2:33.08 (30.61)   3:07.10 (1:04.63)
        3:35.86 (28.76)   4:07.98 (1:00.88)
 25 Marlins of Ralei-NC  'B'                 4:11.01        
     1) Bachand, Madeleine M 17       2) Brodnick, Ashley D 18        
     3) Worden, Ashley E 17           4) Martin, Reagan L 17          
                 30.71    1:02.73 (1:02.73)
        1:32.54 (29.81)   2:04.45 (1:01.72)
        2:35.60 (31.15)   3:32.57 (1:28.12)
        4:11.01 (38.44)                    
 -- Baylor Swim Club-SE  'A'                      NS        
     1) Smith, Addison E 17           2) Waldrep, Ellie G 15          
     3) Porter, Cecilia M 16          4) Gordon, Jewel A 16           
Event 14  Boys 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
         3:29.29  NATS 2018 Phillips 66 Nat
         3:34.89  JRS 2018 Junior National
         3:40.89  FUTR 2018 Futures
    Team                                      Finals       Points 
==================================================================================
  1 Dynamo Swim Club-GA  'A'                 3:29.11         40  
     1) Muhammad, Kamal I 15          2) Vater, Jonathan D 19         
     3) Auerbach, Campbell R 17       4) Curry, Brooks V 17           
                 25.81        52.44 (52.44)
        1:17.68 (25.24)     1:45.23 (52.79)
        2:09.99 (24.76)     2:36.79 (51.56)
        3:01.02 (24.23)     3:29.11 (52.32)
  2 Tac Titans-NC  'A'                       3:30.70         34  
     1) Plewniak, Kevin N 18          2) Cotter, Michael M 15         
     3) Payne, Davis J 18             4) Haughey, Braeden M 14        
                 24.51        51.80 (51.80)
        1:16.96 (25.16)     1:45.81 (54.01)
        2:10.36 (24.55)     2:37.67 (51.86)
        3:02.74 (25.07)     3:30.70 (53.03)
  3 Sarasota Tsunami-FL  'A'                 3:31.76         32  
     1) Strezenicky, Rene P 16        2) Aguirre, Sebastian R 17      
     3) Gardner, Alexander V 16       4) Nutter, Matthew T 19         
                 26.03        53.33 (53.33)
        1:19.39 (26.06)     1:46.95 (53.62)
        2:13.22 (26.27)     2:40.98 (54.03)
        3:05.21 (24.23)     3:31.76 (50.78)
  4 Academy Aquatic-FL  'A'                  3:33.59         30  
     1) Long, Ethan T 18              2) Shaffer, Nicholas A 15       
     3) Shaffer, Robert W 17          4) Cecil, Robert S 19           
                 25.73        52.15 (52.15)
        1:18.22 (26.07)     1:47.13 (54.98)
        2:13.67 (26.54)     2:41.94 (54.81)
        3:06.60 (24.66)     3:33.59 (51.65)
  5 SwimMAC Carolina-NC  'A'                 3:33.86         28  
     1) Lowe, Kenneth R 16            2) Davis, Jackson C 16          
     3) Rothenberger, Charles A 17    4) Piscitelli, Nicholas J 15    
                 25.32        53.85 (53.85)
        1:18.69 (24.84)     1:47.32 (53.47)
        2:12.81 (25.49)     2:41.19 (53.87)
        3:05.85 (24.66)     3:33.86 (52.67)
  6 Dynamo Swim Club-GA  'B'                 3:35.72         26  
     1) Cardot, Louis T 17            2) Goudie, Nicholas 17          
     3) Hardy, Andrew T 17            4) Bohn, Nicklas J 15           
                 26.39        54.60 (54.60)
        1:20.13 (25.53)     1:48.33 (53.73)
        2:13.69 (25.36)     2:42.32 (53.99)
        3:07.44 (25.12)     3:35.72 (53.40)
  7 Bolles School Sh-FL  'A'                 3:35.84         24  
     1) Kirk, Jackson C 16            2) Lim, Zi Win 16               
     3) Thomas, Ethan S 17            4) Vandeusen, John M 16         
                 26.04        53.97 (53.97)
        1:19.85 (25.88)     1:47.85 (53.88)
                            2:42.03 (54.18)
        3:07.56 (25.53)     3:35.84 (53.81)
  8 Marlins of Ralei-NC  'A'                 3:35.85         22  
     1) Langston, Mitchell B 17       2) Legge, Joshua W 18           
     3) Pigg, Hunter R 18             4) Quinn, Sean T 18             
                 26.39        53.78 (53.78)
        1:20.16 (26.38)     1:48.11 (54.33)
        2:14.11 (26.00)     2:42.08 (53.97)
        3:07.72 (25.64)     3:35.85 (53.77)
  9 Aquatic Team Of-NC  'A'                  3:36.06         18  
     1) Meehan, John P 16             2) Rauch, Jacob G 18            
     3) Boone, Garrett O 15           4) Marquardt, John O 17         
                 25.77        54.37 (54.37)
        1:19.40 (25.03)     1:47.17 (52.80)
                            2:41.19 (54.02)
        3:07.46 (26.27)     3:36.06 (54.87)
 10 Raleigh Swimming-NC  'A'                 3:36.90         14  
     1) Ivy, Michael J 17             2) Spence, Colton J 18          
     3) Watko, Cothalee G 17          4) Ockert, Jacob A 16           
                 24.94        53.03 (53.03)
        1:18.95 (25.92)     1:47.37 (54.34)
        2:13.62 (26.25)     2:42.74 (55.37)
        3:08.39 (25.65)     3:36.90 (54.16)
 11 Cardinal Aquatic-KY  'A'                 3:36.94         12  
     1) Eastman, Michael R 18         2) Hayes, John M 15             
     3) Jones, Michael W 18           4) Whiteley, Kenton T 17        
                 25.25        52.87 (52.87)
        1:18.48 (25.61)     1:46.80 (53.93)
        2:13.14 (26.34)     2:42.13 (55.33)
        3:07.64 (25.51)     3:36.94 (54.81)
 12 SwimMAC Carolina-NC  'B'                 3:37.72         10  
     1) Atkinson, Isaac K 17          2) Cummings, Austin M 17        
     3) Harding, Jeffrey M 18         4) Abaqueta, Cameron M 14       
                 26.34        54.53 (54.53)
        1:20.25 (25.72)     1:49.77 (55.24)
        2:15.22 (25.45)     2:43.79 (54.02)
        3:08.62 (24.83)     3:37.72 (53.93)
 13 Waves Of Wilming-NC  'A'                 3:37.86          8  
     1) Settlemyre, Jeffrey P 17      2) Howard, Finn D 17            
     3) Winchester, Austin O 16       4) Adkins, Charles A 18         
                 26.95        55.87 (55.87)
        1:21.83 (25.96)     1:49.81 (53.94)
        2:15.75 (25.94)     2:43.55 (53.74)
        3:08.95 (25.40)     3:37.86 (54.31)
 14 Episcopal AmberJ-FL  'A'                 3:38.59          6  
     1) Haney, Dale S 15              2) Knight, Braeden C 15         
     3) Crawford, Jace A 16           4) Kim, Joseph H 18             
                 26.16        54.34 (54.34)
        1:20.25 (25.91)     1:49.87 (55.53)
        2:16.09 (26.22)     2:44.36 (54.49)
        3:10.23 (25.87)     3:38.59 (54.23)
 15 Sarasota Tsunami-FL  'B'                 3:39.11          4  
     1) Dubs, Chasen E 17             2) Brann, Ian J 16              
     3) Brzozowski, Jason S 15        4) Zafirov, Dimiter W 14        
                 26.16        54.44 (54.44)
        1:19.78 (25.34)     1:48.11 (53.67)
        2:14.51 (26.40)     2:44.03 (55.92)
        3:10.17 (26.14)     3:39.11 (55.08)
 16 Kentucky Aquatic-KY  'A'                 3:40.03          1  
     1) Menke, Matt T 17              2) Brester, John M 16           
     3) McKeown, Ben R 17             4) Street, Matthew D 17         
                 26.27        54.57 (54.57)
        1:20.29 (25.72)     1:48.63 (54.06)
        2:15.74 (27.11)     2:44.94 (56.31)
        3:11.10 (26.16)     3:40.03 (55.09)
 16 Marlins of Ralei-NC  'B'                 3:40.03          1  
     1) Silver, Ryan J 15             2) Kring, Jaden S 17            
     3) Marquardt, Matthew D 20       4) Dalbo, Connor W 18           
                 27.34        55.62 (55.62)
        1:22.26 (26.64)     1:50.76 (55.14)
        2:17.11 (26.35)     2:45.22 (54.46)
        3:12.05 (26.83)     3:40.03 (54.81)
 18 Pine Crest Swimm-FG  'A'                 3:40.17        
     1) Vale, Nicholas R 17           2) Hanks, Joshua B 15           
     3) Hart, Jimmy A 16              4) Kotikovski, Elvis E 16       
                 26.30        55.02 (55.02)
        1:20.56 (25.54)     1:49.85 (54.83)
        2:16.08 (26.23)     2:45.14 (55.29)
        3:10.91 (25.77)     3:40.17 (55.03)
 19 Blue Dolfins-FL  'A'                     3:40.28        
     1) Rockaway, Jeremy K 18         2) Maguire, Reilly M 19         
     3) Cartagena - Diaz, Carlos M 17 4) Herbet, Mason J 16           
                 27.03        55.44 (55.44)
        1:21.75 (26.31)     1:49.58 (54.14)
        2:16.08 (26.50)     2:44.74 (55.16)
        3:11.63 (26.89)     3:40.28 (55.54)
 20 North Carolina A-NC  'A'                 3:40.45        
     1) Foulkes, T'Lez E 17           2) Hollis, Brian W 17           
     3) Lloyd, Justin C 19            4) Georges, Dylan M 16          
                 26.03        55.23 (55.23)
        1:21.42 (26.19)     1:49.70 (54.47)
        2:16.15 (26.45)     2:45.08 (55.38)
        3:11.77 (26.69)     3:40.45 (55.37)
 21 Seminole Aquatic-FL  'A'                 3:42.38        
     1) Joyce, Dawson J 15            2) Ciancimino, Griffin I 17     
     3) Haines, Jackson S 15          4) Ackerson, Ryan A 18          
                 26.29        53.80 (53.80)
        1:20.01 (26.21)     1:48.87 (55.07)
        2:16.09 (27.22)     2:45.93 (57.06)
        3:12.80 (26.87)     3:42.38 (56.45)
 22 Aquatic Team Of-NC  'B'                  3:46.33        
     1) Lockhart, Austin L 15         2) McCreery, Coleman W 15       
     3) Adams, Jeffery A 18           4) Lockhart, Andrew T 18        
                 26.40        55.47 (55.47)
        1:21.91 (26.44)     1:52.53 (57.06)
        2:18.40 (25.87)     2:48.63 (56.10)
        3:16.21 (27.58)     3:46.33 (57.70)

Results Link Embed HTML: