SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!

2018 Cary Futures Day Three - Meet Results


8/2/2018 - 8/5/2018  
Event 15  Girls 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
         2:14.59  NATS 2018 Phillips 66 Nat
         2:16.99  JRS 2018 Junior National
         2:21.89  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Gingrich, Leah   28 Columbus Aquatic  2:16.19    2:14.47         20  
                 30.33      1:04.63 (34.30)
        1:39.58 (34.95)     2:14.47 (34.89)
  2 Worden, Ashley   17 Marlins of Ralei  2:15.67    2:15.13         17  
                 31.05      1:04.73 (33.68)
        1:39.36 (34.63)     2:15.13 (35.77)
  3 Hampson, Chloe   18 Blue Dolfins-FL   2:19.28    2:17.75         16  
                 30.32      1:05.82 (35.50)
        1:40.86 (35.04)     2:17.75 (36.89)
  4 Bognar, Cara A   16 Team Greenville-  2:20.19    2:19.67         15  
                 31.61      1:07.04 (35.43)
        1:43.18 (36.14)     2:19.67 (36.49)
  5 Sierra, Evelyn   16 South Bend Swim-  2:19.73    2:19.79         14  
                 31.43      1:05.94 (34.51)
        1:43.41 (37.47)     2:19.79 (36.38)
  6 Pruden, Mary C   18 New Wave Swim Te  2:20.67    2:19.96         13  
                 32.23      1:06.99 (34.76)
        1:44.93 (37.94)     2:19.96 (35.03)
  7 Smith, Addison   17 Baylor Swim Club  2:18.82    2:21.06         12  
                 31.77      1:05.84 (34.07)
        1:42.90 (37.06)     2:21.06 (38.16)
  8 Cummings, Madis  17 East Coast Aquat  2:20.90    2:22.07         11  
                 30.99      1:07.02 (36.03)
        1:42.70 (35.68)     2:22.07 (39.37)
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Mattson, Hannah  17 Columbus Aquatic  2:21.20    2:18.59          9  
                 32.09      1:07.33 (35.24)
        1:42.97 (35.64)     2:18.59 (35.62)
 10 Cardwell, Summe  13 Tampa Bay Aquati  2:22.17    2:19.25          7  
                 30.44      1:05.84 (35.40)
        1:42.61 (36.77)     2:19.25 (36.64)
 11 Manning, Gillia  23 North Carolina A  2:23.32    2:20.09          6  
                 31.46      1:06.50 (35.04)
        1:42.45 (35.95)     2:20.09 (37.64)
 12 Morgan, Michell  13 Pipeline Swimmin  2:24.10    2:21.67          5  
                 32.29      1:07.49 (35.20)
        1:44.92 (37.43)     2:21.67 (36.75)
 13 Tomma, Amaya R   14 Utica Shelby Swi  2:24.40    2:22.35          4  
                 31.92      1:08.39 (36.47)
        1:45.23 (36.84)     2:22.35 (37.12)
 14 Answeeney, Bell  13 Team Velocity-FL  2:23.45    2:22.51          3  
                 31.37      1:08.38 (37.01)
        1:44.55 (36.17)     2:22.51 (37.96)
 15 Sykes, Hannah M  17 Episcopal AmberJ  2:24.15    2:22.86          2  
                 31.80      1:08.33 (36.53)
        1:45.03 (36.70)     2:22.86 (37.83)
 16 Sowards, Savann  17 SwimMAC Carolina  2:24.34    2:24.38          1  
                 33.31      1:09.67 (36.36)
        1:47.71 (38.04)     2:24.38 (36.67)
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Harris, Chloe E  16 SwimMAC Carolina  2:25.34    2:21.76        
                 31.29      1:06.81 (35.52)
        1:43.47 (36.66)     2:21.76 (38.29)
 18 Bennett, Ainsle  14 Marlins Swimming  2:25.48    2:22.28        
                 31.34      1:07.97 (36.63)
        1:44.51 (36.54)     2:22.28 (37.77)
 19 Macaisa, Sophia  16 Marlins Swimming  2:24.54    2:22.51        
                 31.03      1:07.01 (35.98)
        1:44.41 (37.40)     2:22.51 (38.10)
 20 Bloom, Taylor L  13 Tac Titans-NC     2:25.11    2:22.63        
                 31.67      1:08.17 (36.50)
        1:44.55 (36.38)     2:22.63 (38.08)
 21 Epperson, Kathr  16 Memphis Tiger Sw  2:25.42    2:23.92        
                 32.36      1:06.91 (34.55)
        1:45.95 (39.04)     2:23.92 (37.97)
 22 Strickland, Rac  17 Marlins of Ralei  2:24.73    2:24.00        
                 32.49      1:08.86 (36.37)
        1:46.88 (38.02)     2:24.00 (37.12)
 23 Nutter, Kristen  17 Sarasota Tsunami  2:25.14    2:25.12        
                 32.36      1:08.38 (36.02)
        1:47.50 (39.12)     2:25.12 (37.62)
 24 Freitas, Moriah  15 Blue Dolfins-FL   2:24.54    2:29.72        
                 32.16      1:09.31 (37.15)
        1:49.01 (39.70)     2:29.72 (40.71)
Event 16  Boys 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
         2:01.69  NATS 2018 Phillips 66 Nat
         2:05.09  JRS 2018 Junior National
         2:10.19  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Watson, Tyler J  17 North Florida Sw  2:05.25    2:02.72         20  
                 27.80        59.62 (31.82)
        1:32.03 (32.41)     2:02.72 (30.69)
  2 Piper, Scott J   21 Mid-Michigan Aqu  2:05.79    2:04.61         17  
                 27.56        58.61 (31.05)
        1:31.02 (32.41)     2:04.61 (33.59)
  3 Laur, Mason A    15 T2 Aquatics-FL    2:04.89    2:04.80         16  
                 27.19        59.14 (31.95)
        1:32.05 (32.91)     2:04.80 (32.75)
  4 Kring, Jaden S   17 Marlins of Ralei  2:06.21    2:05.09         15  
                 28.18        59.96 (31.78)
        1:32.76 (32.80)     2:05.09 (32.33)
  5 Marquardt, Matt  20 Marlins of Ralei  2:06.57    2:06.14         14  
                 28.06      1:00.50 (32.44)
        1:32.70 (32.20)     2:06.14 (33.44)
  6 Crawford, Jace   16 Episcopal AmberJ  2:07.27    2:07.05         13  
                 28.98      1:00.80 (31.82)
        1:34.44 (33.64)     2:07.05 (32.61)
  7 Vanwanzeele, Ja  16 Avon Community S  2:06.11    2:07.36         12  
                 28.27      1:00.44 (32.17)
        1:32.87 (32.43)     2:07.36 (34.49)
  8 Legge, Joshua W  18 Marlins of Ralei  2:07.50    2:10.37         11  
                 28.24      1:01.42 (33.18)
        1:35.43 (34.01)     2:10.37 (34.94)
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Norman, Julian   17 Swac Swim Team-I  2:07.90    2:06.50          9  
                 27.84      1:00.29 (32.45)
        1:33.50 (33.21)     2:06.50 (33.00)
 10 Nelson, Baylor   15 SwimMAC Carolina  2:08.74    2:07.15          7  
                 29.28      1:01.39 (32.11)
        1:34.48 (33.09)     2:07.15 (32.67)
 11 Pigg, Hunter R   18 Marlins of Ralei  2:08.48    2:07.26          6  
                 28.08      1:00.22 (32.14)
        1:32.59 (32.37)     2:07.26 (34.67)
 12 Street, Matthew  17 Kentucky Aquatic  2:08.07    2:07.44          5  
                 28.53      1:00.47 (31.94)
        1:34.14 (33.67)     2:07.44 (33.30)
 13 Adams, Tucker N  19 Unattached-FL     2:07.63    2:07.62          4  
                 28.70      1:01.15 (32.45)
        1:33.93 (32.78)     2:07.62 (33.69)
 14 Rodriguez, Rafa  16 South Florida Aq  2:08.90    2:08.17          3  
                 29.21      1:01.12 (31.91)
        1:36.06 (34.94)     2:08.17 (32.11)
 15 Vandeusen, John  16 Bolles School Sh  2:08.82    2:09.84          2  
                 28.62      1:00.96 (32.34)
        1:34.66 (33.70)     2:09.84 (35.18)
 16 Lucht, Stephen   19 Marlins of Ralei  2:08.95    2:10.00          1  
                 28.64      1:01.88 (33.24)
        1:36.14 (34.26)     2:10.00 (33.86)
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Vasquez, Carlos  18 TS Aquatics-FG    2:09.26    2:06.08        
                 28.76      1:00.80 (32.04)
        1:33.75 (32.95)     2:06.08 (32.33)
 18 Allen, Ian C     17 Huron Valley Pen  2:09.23    2:06.99        
                 27.85      1:00.64 (32.79)
        1:33.54 (32.90)     2:06.99 (33.45)
 19 Griner, Stephen  17 Team Greenville-  2:09.43    2:07.87        
                 28.97      1:01.33 (32.36)
        1:34.23 (32.90)     2:07.87 (33.64)
 20 Rockaway, Jerem  18 Blue Dolfins-FL   2:09.64    2:08.06        
                 29.24      1:01.15 (31.91)
        1:34.72 (33.57)     2:08.06 (33.34)
 21 Hollis, Brian W  17 North Carolina A  2:09.46    2:08.44        
                 29.39      1:01.31 (31.92)
        1:34.70 (33.39)     2:08.44 (33.74)
 22 Aguirre, Sebast  17 Sarasota Tsunami  2:09.69    2:09.02        
                 28.67      1:02.09 (33.42)
        1:35.32 (33.23)     2:09.02 (33.70)
 23 Nichol, Richard  17 Memphis Tiger Sw  2:09.57    2:09.38        
                 27.96      1:00.33 (32.37)
        1:33.91 (33.58)     2:09.38 (35.47)
 24 Ssengonzi, Jess  15 Marlins of Ralei  2:09.09    2:12.67        
                 28.13      1:00.78 (32.65)
        1:35.82 (35.04)     2:12.67 (36.85)
Event 17  Girls 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
           25.99  NATS 2018 Phillips 66 Nat
           26.59  JRS 2018 Junior National
           27.49  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Jerew, Hailey R  17 AquaKids Sharks-    27.12      26.15         20  
  2 Susorova, Eliza  15 Cardinal Aquatic    26.57      26.26         17  
  3 Gingrich, Leah   28 Columbus Aquatic    27.06      26.32         16  
  4 Kang, Sydney J   13 Gator Swim Club-    27.00      26.58         15  
  5 Botting, Rachel  16 Pine Crest Swimm    26.85      26.97         14  
  6 Ivan, Teresa     14 Mecklenburg Swim    27.18      27.04         13  
  7 Smith, Mckenna   15 Florida Elite Sw    27.03      27.07         12  
  8 Meneses Kovacs,  13 Eagle Aquatics-F    27.07      27.11         11  
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Smith, Janie L   17 SwimMAC Carolina    27.29      26.41          9  
 10 Accordino, Ally  17 SwimMAC Carolina    27.19      26.86          7  
 11 Parkes, Callie   14 Waves Of Wilming    27.24      26.90          6  
 12 Welch, Ella G    14 Cardinal Aquatic    27.23      26.91          5  
 13 Goldblum, Mckal  16 Unattached-FL       27.19      27.15          4  
 14 Curry, Peyton N  15 Dynamo Swim Club    27.28      27.39          3  
 15 Malhotra, Ria    17 Bolles School Sh    27.29      27.49          2  
 16 Routhier, Madel  13 South Carolina S    27.19      27.83          1  
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Mundy, Sarah E   17 South Carolina S    27.32      26.56        
 18 Banks, Gabriann  15 South Florida Aq    27.49      26.65        
 19 Freyman, Anna M  17 Seminole Aquatic    27.39      27.04        
 20 Sankowski, Laur  19 Unattached-NC       27.36      27.19        
 21 Hohm, Anneliese  15 Aquatic Team Of-    27.44      27.52        
 22 Kelly, Julia L   16 Lanier Aquatics-    27.31      27.56        
 23 Murphy, Megan M  14 East Coast Aquat    27.30      27.59        
 24 Hanlon, Lydia N  13 Area Tallahassee    27.52      27.97        
Event 18  Boys 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
           23.19  NATS 2018 Phillips 66 Nat
           23.99  JRS 2018 Junior National
           24.89  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Zhang, Wen K     17 Dothan Dolphins-    24.11      23.34         20  
  2 Joyce, Dawson J  15 Seminole Aquatic    23.92      23.51         17  
  3 Rauch, Jacob G   18 Aquatic Team Of-    24.07      23.64         16  
  4 Eastman, Michae  18 Cardinal Aquatic    24.03      23.72         15  
  5 Muhammad, Kamal  15 Dynamo Swim Club    23.90      23.73         14  
  6 Plewniak, Kevin  18 Tac Titans-NC       24.13      23.80         13  
  7 Cecil, Robert S  19 Academy Aquatic-    23.90      23.89         12  
  8 Ross, Allen J    19 Unattached-SC       24.10      23.90         11  
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Nutter, Matthew  19 Sarasota Tsunami    24.32      23.77          9  
 10 Curry, Brooks V  17 Dynamo Swim Club    24.15      23.87          7  
 11 Ivy, Michael J   17 Raleigh Swimming    24.27      24.05          6  
 12 Long, Ethan T    18 Academy Aquatic-    24.26      24.45          5  
 13 Moran, Blake F   17 Unattached-FL       24.29      24.49          4  
 14 Stange, Marty C  19 Unattached-FL       24.28      24.50          3  
 15 Auerbach, Campb  17 Dynamo Swim Club    24.33      24.61          2  
 16 Rothenberger, C  17 SwimMAC Carolina    24.30      24.63          1  
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Payne, Davis J   18 Tac Titans-NC       24.44      23.90        
 18 Kephart, Wesley  16 Sky Family YMCA-    24.36      24.16        
 19 Allison, Grant   17 Spartan Aquatic-    24.40      24.21        
 20 Charboneau, Dun  17 North Carolina A    24.44      24.33        
 21 Williams, Willi  16 Three Rivers Swi    24.34      24.42        
 22 Tirheimer, Loga  16 Tampa bay Aquati    24.40      24.48        
 23 Mas, Diego       17 Una Tsa-FG          24.39      24.58        
 24 Goudie, Nichola  17 Dynamo Swim Club    24.39      24.76        
Event 19  Girls 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
         2:33.79  NATS 2018 Phillips 66 Nat
         2:38.29  JRS 2018 Junior National
         2:43.79  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Henry, Alicia A  14 Dynamo Swim Club  2:36.51    2:35.06         20  
                 35.11      1:14.17 (39.06)
        1:54.20 (40.03)     2:35.06 (40.86)
  2 Anderson, Sophi  15 Tac Titans-NC     2:37.82    2:35.53         17  
                 35.79      1:15.75 (39.96)
        1:55.05 (39.30)     2:35.53 (40.48)
  3 Zettel, Brooke   15 Tac Titans-NC     2:41.07    2:38.40         16  
                 36.71      1:16.62 (39.91)
        1:58.52 (41.90)     2:38.40 (39.88)
  4 Roche, Elizabet  21 Mid-Michigan Aqu  2:39.29    2:38.67         15  
                 35.43      1:15.38 (39.95)
        1:56.33 (40.95)     2:38.67 (42.34)
  5 Porter, Cecilia  16 Baylor Swim Club  2:38.77    2:40.32         14  
                 37.39      1:19.40 (42.01)
        2:01.17 (41.77)     2:40.32 (39.15)
  6 Jones, Ainsley   14 Dynamo Swim Club  2:40.44    2:40.43         13  
                 37.05      1:17.00 (39.95)
        1:59.41 (42.41)     2:40.43 (41.02)
  7 Merton, Emily J  16 Episcopal AmberJ  2:41.07    2:40.66         12  
                 35.92      1:17.00 (41.08)
        1:59.44 (42.44)     2:40.66 (41.22)
  8 Lopez, Juliana   14 Gator Swim Club-  2:41.61    2:41.32         11  
                 35.63      1:16.56 (40.93)
        1:58.44 (41.88)     2:41.32 (42.88)
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Golding, Molly   15 South Florida Aq  2:42.58    2:39.79          9  
                 36.77      1:16.82 (40.05)
        1:58.07 (41.25)     2:39.79 (41.72)
 10 Hohm, Anneliese  15 Aquatic Team Of-  2:42.82    2:39.95          7  
                 37.08      1:17.87 (40.79)
        1:58.07 (40.20)     2:39.95 (41.88)
 11 Ward, Katharine  16 Dynamo Swim Club  2:41.75    2:39.97          6  
                 36.01      1:16.51 (40.50)
        1:58.24 (41.73)     2:39.97 (41.73)
 12 Golden, Keri M   17 Team Greenville-  2:42.28    2:40.28          5  
                 37.38      1:17.16 (39.78)
        1:58.56 (41.40)     2:40.28 (41.72)
 13 Joyce, Geneviev  16 Marlins of Ralei  2:41.95    2:40.39          4  
                 36.75      1:17.05 (40.30)
        1:58.56 (41.51)     2:40.39 (41.83)
 14 Leisure, Abigai  16 Unattached-FL     2:42.58    2:42.29          3  
                 36.72      1:16.47 (39.75)
        1:59.68 (43.21)     2:42.29 (42.61)
 15 Peck, Emily M    16 Kentucky Aquatic  2:42.36    2:43.26          2  
                 36.31      1:17.58 (41.27)
        1:59.85 (42.27)     2:43.26 (43.41)
 16 Hogan, Anna M    17 Cardinal Aquatic  2:42.62    2:44.37          1  
                 37.15      1:17.67 (40.52)
        2:01.06 (43.39)     2:44.37 (43.31)
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Dry, Elena I     13 Tac Titans-NC     2:44.07    2:39.73        
                 36.98      1:17.42 (40.44)
        1:59.00 (41.58)     2:39.73 (40.73)
 18 Hamblin, Kaylee  15 Mecklenburg Swim  2:43.41    2:40.39        
                 35.04      1:16.22 (41.18)
        1:58.78 (42.56)     2:40.39 (41.61)
 19 Grabenhorst, Ta  20 Blue Dolfins-FL   2:43.48    2:42.31        
                 38.14      1:19.55 (41.41)
        2:01.46 (41.91)     2:42.31 (40.85)
 20 Morgan, Sydney   15 Tac Titans-NC     2:43.48    2:42.46        
                 36.93      1:18.28 (41.35)
        2:00.30 (42.02)     2:42.46 (42.16)
 21 Szara, Erin S    19 South Lyon Aquat  2:43.67    2:42.53        
                 35.67      1:17.83 (42.16)
        1:59.98 (42.15)     2:42.53 (42.55)
 22 Brennan, Savann  19 Blue Dolfins-FL   2:44.39    2:42.69        
                 37.09      1:18.79 (41.70)
        2:00.90 (42.11)     2:42.69 (41.79)
 23 Auld, Anna R     15 East Coast Aquat  2:44.54    2:43.82        
                 37.94      1:19.44 (41.50)
        2:01.88 (42.44)     2:43.82 (41.94)
 24 Gilkerson, Elle  15 Avon Community S  2:45.26    2:46.07        
                 37.02      1:19.85 (42.83)
        2:02.64 (42.79)     2:46.07 (43.43)
Event 21  Girls 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
         1:02.99  NATS 2018 Phillips 66 Nat
         1:04.39  JRS 2018 Junior National
         1:07.29  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Waldrep, Ellie   15 Baylor Swim Club  1:03.64    1:03.15         20  
                 30.55      1:03.15 (32.60)
  2 Zettel, Brooke   15 Tac Titans-NC     1:04.58    1:04.25         17  
                 31.53      1:04.25 (32.72)
  3 Kelley, Mary K   15 Una Eaj-FL        1:04.96    1:04.80         16  
                 31.51      1:04.80 (33.29)
  4 Henry, Elizabet  18 Marlins of Ralei  1:05.09    1:05.21         15  
                 31.78      1:05.21 (33.43)
  5 Meneses Kovacs,  13 Eagle Aquatics-F  1:05.25    1:05.47         14  
                 31.71      1:05.47 (33.76)
  6 Cummings, Madis  17 East Coast Aquat  1:05.36    1:05.93         13  
                 32.92      1:05.93 (33.01)
  7 Rauch, Katie I   15 Aquatic Team Of-  1:05.40    1:05.96         12  
                 32.20      1:05.96 (33.76)
  8 Hendrix, Riley   16 Dynamo Swim Club  1:05.22    1:06.43         11  
                 32.50      1:06.43 (33.93)
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Whitmire, Eliza  16 Aquatic Team Of-  1:05.61    1:04.20          9  
                 31.14      1:04.20 (33.06)
 10 Wasmuth, Hannah  16 Dynamo Swim Club  1:05.65    1:05.10          7  
                 31.96      1:05.10 (33.14)
 11 Clark, Abigail   14 Tac Titans-NC     1:05.84    1:05.11          6  
                 32.10      1:05.11 (33.01)
 12 Nordstrom, Mia   15 Tac Titans-NC     1:05.44    1:05.48          5  
                 31.93      1:05.48 (33.55)
 13 Maloney, Kyla N  14 Dynamo Swim Club  1:05.79    1:05.66          4  
                 32.02      1:05.66 (33.64)
 14 Kelly, Julia L   16 Lanier Aquatics-  1:05.98    1:05.72          3  
                 31.91      1:05.72 (33.81)
 15 Mattson, Hannah  17 Columbus Aquatic  1:05.95    1:05.77          2  
                 32.08      1:05.77 (33.69)
 16 Rozenboom, Holl  15 Una Hpsc-NC       1:05.98    1:06.56          1  
                 33.13      1:06.56 (33.43)
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Hanley, Amaya A  15 SwimMAC Carolina  1:06.75    1:05.68        
                 32.18      1:05.68 (33.50)
 18 Shinault, Morga  16 Tampa Bay Aquati  1:06.15    1:05.74        
                 32.02      1:05.74 (33.72)
 19 Donahue, Gabrie  16 Blue Dolfins-FL   1:06.56    1:05.79        
                 31.77      1:05.79 (34.02)
 20 Yandle, Ava C    15 SwimMAC Carolina  1:06.47    1:05.92        
                 32.39      1:05.92 (33.53)
 21 Pruden, Mary C   18 New Wave Swim Te  1:06.31    1:06.60        
                 32.73      1:06.60 (33.87)
 22 Halliday, Jenna  15 Memphis Thunder-  1:06.74    1:06.72        
                 33.09      1:06.72 (33.63)
 23 Donlan, Molly J  13 SwimMAC Carolina  1:06.68    1:06.92        
                 32.26      1:06.92 (34.66)
 24 Russell, Rhian   13 Utica Shelby Swi  1:06.06    1:07.22        
                 32.40      1:07.22 (34.82)
Event 22  Boys 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
           56.79  NATS 2018 Phillips 66 Nat
           58.79  JRS 2018 Junior National
         1:00.79  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Licht, Joseph W  18 Tampa Bay Aquati    58.65      57.74         20  
                 27.66        57.74 (30.08)
  2 Rauch, Jacob G   18 Aquatic Team Of-    58.12      57.78         17  
                 28.30        57.78 (29.48)
  3 Kotikovski, Elv  16 Pine Crest Swimm    58.64      58.04         16  
                 28.32        58.04 (29.72)
  4 McCloud, Willia  17 Treasure Coast S    58.30      58.12         15  
                 28.72        58.12 (29.40)
  5 Hensley, Noah C  17 Tac Titans-NC       58.18      58.13         14  
                 28.28        58.13 (29.85)
  6 Auerbach, Campb  17 Dynamo Swim Club    58.75      59.07         13  
                 28.73        59.07 (30.34)
  7 Baldwin, Daniel  16 New Wave Swim Te    58.75      59.51         12  
                 29.25        59.51 (30.26)
  8 Muhammad, Kamal  15 Dynamo Swim Club    58.31      59.80         11  
                 28.47        59.80 (31.33)
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Tomlinson, Alex  16 Tac Titans-NC       58.93      58.47          9  
                 28.26        58.47 (30.21)
 10 Gallagher, Dani  16 Dynamo Swim Club    59.34      58.95          7  
                 28.68        58.95 (30.27)
 11 Langston, Mitch  17 Marlins of Ralei    59.36      59.11          6  
                 28.45        59.11 (30.66)
 12 Howard, Finn D   17 Waves Of Wilming    58.95      59.38          5  
                 28.53        59.38 (30.85)
 13 Menke, Matt T    17 Kentucky Aquatic    59.01      59.74          4  
                 28.33        59.74 (31.41)
 14 Norris, Lance C  15 Rocky Mount Fami    59.89      59.76          3  
                 29.32        59.76 (30.44)
 15 Haughey, Braede  14 Tac Titans-NC       59.80      59.81          2  
                 29.34        59.81 (30.47)
 16 Marquardt, Matt  20 Marlins of Ralei    59.52    1:00.52          1  
                 29.58      1:00.52 (30.94)
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Cotter, Colin M  16 Tac Titans-NC       59.92      59.15        
                 28.64        59.15 (30.51)
 18 Mays, Alexander  17 Prime Aquatics-S  1:00.06      59.34        
                 29.48        59.34 (29.86)
 19 McGovern, Trevo  17 Gator Swim Club-    59.95    1:00.08        
                 28.76      1:00.08 (31.32)
 20 Cardot, Louis T  17 Dynamo Swim Club  1:00.08    1:00.41        
                 29.89      1:00.41 (30.52)
 21 Cartagena - Dia  17 Blue Dolfins-FL   1:00.10    1:00.44        
                 29.50      1:00.44 (30.94)
 22 Kravchenko, Luc  17 Central Brevard-    59.89    1:00.68        
                 28.51      1:00.68 (32.17)
 23 Simmons, Andrew  15 Dynamo Swim Club  1:00.06    1:00.73        
                 28.66      1:00.73 (32.07)
 24 Joyce, Dawson J  15 Seminole Aquatic  1:00.01    1:01.66        
                 28.98      1:01.66 (32.68)
Event 23  Girls 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         4:16.89  NATS 2018 Phillips 66 Nat
         4:21.39  JRS 2018 Junior National
         4:28.79  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Pilkenton, Abig  16 Dynamo Swim Club  4:23.83    4:20.48         20  
                 29.90      1:01.27 (31.37)
        1:33.85 (32.58)     2:06.50 (32.65)
        2:39.86 (33.36)     3:13.03 (33.17)
        3:46.89 (33.86)     4:20.48 (33.59)
  2 Cera, Adrianna   16 Marlins of Ralei  4:25.11    4:22.31         17  
                 29.78      1:02.33 (32.55)
        1:34.54 (32.21)     2:08.01 (33.47)
        2:41.33 (33.32)     3:15.58 (34.25)
        3:49.35 (33.77)     4:22.31 (32.96)
  3 Rauch, Katie I   15 Aquatic Team Of-  4:22.65    4:23.43         16  
                 30.04      1:02.83 (32.79)
        1:35.96 (33.13)     2:09.42 (33.46)
        2:42.89 (33.47)     3:16.47 (33.58)
        3:50.22 (33.75)     4:23.43 (33.21)
  4 Auld, Anna R     15 East Coast Aquat  4:25.58    4:26.12         15  
                 30.88      1:04.27 (33.39)
        1:38.28 (34.01)     2:12.57 (34.29)
        2:46.29 (33.72)     3:20.08 (33.79)
        3:53.54 (33.46)     4:26.12 (32.58)
  5 Morgan, Michell  13 Pipeline Swimmin  4:25.33    4:26.50         14  
                 30.70      1:02.96 (32.26)
        1:37.15 (34.19)     2:10.65 (33.50)
        2:45.03 (34.38)     3:18.79 (33.76)
        3:53.33 (34.54)     4:26.50 (33.17)
  6 Bognar, Cara A   16 Team Greenville-  4:25.46    4:29.40         13  
                 30.74      1:04.53 (33.79)
        1:38.73 (34.20)     2:13.35 (34.62)
        2:47.69 (34.34)     3:22.07 (34.38)
        3:56.01 (33.94)     4:29.40 (33.39)
  7 Smith, Addison   17 Baylor Swim Club  4:23.77    4:30.43         12  
                 29.64      1:02.68 (33.04)
        1:36.39 (33.71)     2:11.38 (34.99)
        2:45.63 (34.25)     3:20.89 (35.26)
        3:56.02 (35.13)     4:30.43 (34.41)
  8 Murray, Calista  16 Dynamo Swim Club  4:25.55    4:33.28         11  
                 30.82      1:03.62 (32.80)
        1:38.02 (34.40)     2:11.73 (33.71)
        2:47.09 (35.36)     3:22.14 (35.05)
        3:58.50 (36.36)     4:33.28 (34.78)
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Marquardt, Elea  17 Aquatic Team Of-  4:27.30    4:19.93          9  
                 30.80      1:03.67 (32.87)
        1:37.05 (33.38)     2:09.39 (32.34)
        2:42.44 (33.05)     3:14.77 (32.33)
        3:48.15 (33.38)     4:19.93 (31.78)
 10 Reeve, Lyndsey   16 East Carolina Aq  4:26.05    4:26.30          7  
                 30.25      1:04.60 (34.35)
        1:37.65 (33.05)     2:11.34 (33.69)
        2:44.25 (32.91)     3:18.61 (34.36)
        3:52.71 (34.10)     4:26.30 (33.59)
 11 Maceachern, Pai  15 East Coast Aquat  4:27.86    4:27.02          5.5
                 31.04      1:04.88 (33.84)
        1:38.51 (33.63)     2:12.98 (34.47)
        2:46.56 (33.58)     3:20.74 (34.18)
        3:54.90 (34.16)     4:27.02 (32.12)
 11 Holmes, Stephan  18 Area Tallahassee  4:27.52    4:27.02          5.5
                 31.48      1:05.10 (33.62)
        1:38.86 (33.76)     2:12.69 (33.83)
        2:46.30 (33.61)     3:20.29 (33.99)
        3:54.01 (33.72)     4:27.02 (33.01)
 13 Duracinsky, Mad  17 Marlins of Ralei  4:26.44    4:27.20          4  
                 30.47      1:03.63 (33.16)
        1:37.23 (33.60)     2:10.96 (33.73)
        2:44.84 (33.88)     3:18.95 (34.11)
        3:53.51 (34.56)     4:27.20 (33.69)
 14 Feehery, Emma G  17 T2 Aquatics-FL    4:26.01    4:28.18          3  
                 30.38      1:03.73 (33.35)
        1:37.47 (33.74)     2:11.73 (34.26)
        2:45.82 (34.09)     3:20.48 (34.66)
        3:54.84 (34.36)     4:28.18 (33.34)
 15 Bachand, Madele  17 Marlins of Ralei  4:27.76    4:31.51          2  
                 31.64      1:04.52 (32.88)
        1:39.03 (34.51)     2:13.36 (34.33)
        2:48.57 (35.21)     3:22.82 (34.25)
        3:58.32 (35.50)     4:31.51 (33.19)
 -- Kriegler, Abiga  17 Asheville Swim C  4:27.26         DQ        
      False start
                 30.44      1:04.23 (33.79)
        1:37.86 (33.63)     2:11.99 (34.13)
        2:45.71 (33.72)     3:20.49 (34.78)
        3:55.05 (34.56)          DQ (33.67)
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Roy, Alixandra   17 Highlander Aquat  4:30.45    4:23.54        
                 30.35      1:03.24 (32.89)
        1:36.44 (33.20)     2:10.28 (33.84)
        2:43.75 (33.47)     3:17.46 (33.71)
        3:50.90 (33.44)     4:23.54 (32.64)
 18 Mitchell, Savan  16 Dynamo Swim Club  4:28.15    4:25.73        
                 30.55      1:03.66 (33.11)
        1:36.92 (33.26)     2:11.03 (34.11)
        2:44.66 (33.63)     3:18.39 (33.73)
        3:52.12 (33.73)     4:25.73 (33.61)
 19 Rukosuev, Polin  17 Fast Lane Aquati  4:28.80    4:26.00        
                 31.01      1:04.24 (33.23)
        1:37.55 (33.31)     2:11.39 (33.84)
        2:45.08 (33.69)     3:19.27 (34.19)
        3:53.07 (33.80)     4:26.00 (32.93)
 20 McSharry, Audra  17 Team Greenville-  4:28.32    4:26.95        
                 31.01      1:04.37 (33.36)
        1:37.79 (33.42)     2:11.78 (33.99)
        2:45.69 (33.91)     3:19.81 (34.12)
        3:53.85 (34.04)     4:26.95 (33.10)
 21 Humphrey, Eden   14 Cardinal Aquatic  4:29.38    4:28.37        
                 31.28      1:04.49 (33.21)
        1:39.14 (34.65)     2:12.40 (33.26)
        2:46.94 (34.54)     3:20.56 (33.62)
        3:55.29 (34.73)     4:28.37 (33.08)
 22 Morgan, Sydney   15 Tac Titans-NC     4:28.79    4:29.55        
                 30.69      1:04.07 (33.38)
        1:37.69 (33.62)     2:11.81 (34.12)
        2:46.42 (34.61)     3:21.14 (34.72)
        3:56.39 (35.25)     4:29.55 (33.16)
 23 Jordan, Katheri  16 Columbus Aquatic  4:30.55    4:29.95        
                 31.08      1:04.26 (33.18)
        1:38.60 (34.34)     2:12.53 (33.93)
        2:47.22 (34.69)     3:21.14 (33.92)
        3:56.37 (35.23)     4:29.95 (33.58)
 24 Vandress, Hanna  17 Swim Florida-FL   4:30.86    4:32.09        
                 31.05      1:04.33 (33.28)
        1:38.49 (34.16)     2:13.17 (34.68)
        2:48.38 (35.21)     3:23.29 (34.91)
        3:58.43 (35.14)     4:32.09 (33.66)
Event 24  Boys 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         3:57.79  NATS 2018 Phillips 66 Nat
         4:02.79  JRS 2018 Junior National
         4:09.99  FUTR 2018 Futures
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                        === A - Championship ===                         
 
  1 Haughey, Braede  14 Tac Titans-NC     4:03.91    4:00.46         20  
                 27.56        57.81 (30.25)
        1:28.71 (30.90)     1:59.40 (30.69)
        2:30.17 (30.77)     3:01.24 (31.07)
        3:31.26 (30.02)     4:00.46 (29.20)
  2 Vandeusen, John  16 Bolles School Sh  4:04.18    4:01.91         17  
                 27.71        58.39 (30.68)
        1:28.71 (30.32)     1:59.60 (30.89)
        2:29.99 (30.39)     3:00.79 (30.80)
        3:31.56 (30.77)     4:01.91 (30.35)
  3 Smith, Noah T    17 Marlins Swimming  4:04.27    4:04.03         16  
                 27.79        58.19 (30.40)
        1:29.38 (31.19)     2:00.74 (31.36)
        2:32.19 (31.45)     3:03.57 (31.38)
        3:34.63 (31.06)     4:04.03 (29.40)
  4 Callahan, Tate   19 North Florida Sw  4:06.35    4:04.48         15  
                 27.23        56.96 (29.73)
        1:27.36 (30.40)     1:58.97 (31.61)
        2:30.81 (31.84)     3:03.40 (32.59)
        3:35.18 (31.78)     4:04.48 (29.30)
  5 Frederick, Dani  18 Utica Shelby Swi  4:05.39    4:05.09         14  
                 27.77        58.42 (30.65)
        1:29.25 (30.83)     2:00.95 (31.70)
        2:32.15 (31.20)     3:03.65 (31.50)
        3:34.72 (31.07)     4:05.09 (30.37)
  6 Watson, Tyler J  17 North Florida Sw  4:06.39    4:05.32         13  
                 28.27        58.31 (30.04)
        1:30.02 (31.71)     2:01.26 (31.24)
        2:32.99 (31.73)     3:03.89 (30.90)
        3:35.99 (32.10)     4:05.32 (29.33)
  7 Gaines, Matthew  16 Dynamo Swim Club  4:06.46    4:06.99         12  
                 27.68        58.53 (30.85)
        1:29.35 (30.82)     2:01.13 (31.78)
        2:32.98 (31.85)     3:04.92 (31.94)
        3:36.52 (31.60)     4:06.99 (30.47)
  8 Nutter, Matthew  19 Sarasota Tsunami  4:06.11    4:08.47         11  
                 27.98        58.16 (30.18)
        1:29.76 (31.60)     2:00.94 (31.18)
        2:32.27 (31.33)     3:04.09 (31.82)
        3:36.93 (32.84)     4:08.47 (31.54)
 
                         === B - Consolation ===                         
 
  9 Hayes, John M    15 Cardinal Aquatic  4:07.32    4:04.87          9  
                 28.09        58.56 (30.47)
        1:29.42 (30.86)     2:00.78 (31.36)
        2:31.93 (31.15)     3:03.39 (31.46)
        3:34.44 (31.05)     4:04.87 (30.43)
 10 Zafirov, Dimite  14 Sarasota Tsunami  4:06.79    4:05.24          7  
                 28.03        58.39 (30.36)
        1:29.47 (31.08)     2:01.03 (31.56)
        2:31.76 (30.73)     3:03.51 (31.75)
        3:34.76 (31.25)     4:05.24 (30.48)
 11 Zucker, Logan T  15 SwimMAC Carolina  4:06.86    4:05.79          6  
                 27.85        58.40 (30.55)
        1:29.36 (30.96)     2:00.83 (31.47)
        2:32.63 (31.80)     3:04.36 (31.73)
        3:35.62 (31.26)     4:05.79 (30.17)
 12 Kruger, Carson   16 Tampa Bay Aquati  4:07.50    4:06.61          5  
                 28.17        58.75 (30.58)
        1:29.70 (30.95)     2:01.30 (31.60)
        2:32.54 (31.24)     3:04.51 (31.97)
        3:35.86 (31.35)     4:06.61 (30.75)
 13 Staunch, Ryan A  15 Swim Florida-FL   4:07.90    4:07.21          4  
                 28.93        58.89 (29.96)
        1:30.65 (31.76)     2:01.36 (30.71)
        2:33.70 (32.34)     3:04.90 (31.20)
        3:37.04 (32.14)     4:07.21 (30.17)
 14 Wolfram, Neal T  16 Race Aquatics Sw  4:07.34    4:07.78          3  
                 28.50        58.93 (30.43)
        1:30.48 (31.55)     2:01.67 (31.19)
        2:33.79 (32.12)     3:05.38 (31.59)
        3:37.67 (32.29)     4:07.78 (30.11)
 15 Legge, Joshua W  18 Marlins of Ralei  4:08.23    4:09.90          2  
                 28.21        59.20 (30.99)
        1:30.43 (31.23)     2:02.06 (31.63)
        2:33.63 (31.57)     3:06.11 (32.48)
        3:38.36 (32.25)     4:09.90 (31.54)
 16 Gardner, Alexan  16 Sarasota Tsunami  4:06.70    4:10.16          1  
                 27.25        57.26 (30.01)
        1:28.34 (31.08)     1:59.46 (31.12)
        2:31.13 (31.67)     3:04.06 (32.93)
        3:37.02 (32.96)     4:10.16 (33.14)
 
                            === C - Bonus ===                            
 
 17 Boone, Garrett   15 Aquatic Team Of-  4:09.76    4:05.65        
                 28.13        58.86 (30.73)
        1:29.53 (30.67)     2:01.11 (31.58)
        2:32.45 (31.34)     3:03.69 (31.24)
        3:34.89 (31.20)     4:05.65 (30.76)
 18 Peacock, Brenda  16 Swim Florida-FL   4:08.73    4:06.96        
                 28.27        58.62 (30.35)
        1:29.81 (31.19)     2:01.25 (31.44)
        2:33.46 (32.21)     3:04.66 (31.20)
        3:36.45 (31.79)     4:06.96 (30.51)
 19 Miotke, Graham   17 North Oakland Wa  4:08.24    4:07.97        
                 28.12        58.09 (29.97)
        1:28.70 (30.61)     2:00.35 (31.65)
        2:32.11 (31.76)     3:04.48 (32.37)
        3:36.47 (31.99)     4:07.97 (31.50)
 20 Haney, Dale S    15 Episcopal AmberJ  4:10.01    4:08.11        
                 28.08        58.67 (30.59)
        1:29.42 (30.75)     2:01.31 (31.89)
        2:32.94 (31.63)     3:05.24 (32.30)
        3:37.37 (32.13)     4:08.11 (30.74)
 21 Pritchard, Thom  17 Carolina Aquatic  4:08.61    4:08.25        
                 28.37        59.27 (30.90)
        1:30.39 (31.12)     2:02.38 (31.99)
        2:33.81 (31.43)     3:05.82 (32.01)
        3:37.45 (31.63)     4:08.25 (30.80)
 22 Kim, Joseph H    18 Episcopal AmberJ  4:09.15    4:09.08        
                 28.96        59.00 (30.04)
        1:30.95 (31.95)     2:02.00 (31.05)
        2:34.17 (32.17)     3:05.70 (31.53)
        3:38.14 (32.44)     4:09.08 (30.94)
 23 Lloyd, Justin C  19 North Carolina A  4:08.93    4:12.67        
                 28.46        59.91 (31.45)
        1:31.76 (31.85)     2:04.02 (32.26)
        2:36.30 (32.28)     3:09.04 (32.74)
        3:40.96 (31.92)     4:12.67 (31.71)
 24 Atkinson, Isaac  17 SwimMAC Carolina  4:09.98    4:12.72        
                 28.93        59.44 (30.51)
        1:31.62 (32.18)     2:03.39 (31.77)
        2:36.88 (33.49)     3:08.90 (32.02)
        3:42.06 (33.16)     4:12.72 (30.66)

Results Link Embed HTML: