SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!

2015 New England Masters Short Course Championships - Meet Results


3/20/2015 - 3/22/2015  


Licensed to Harvard University - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/23/2015 10:35 PM
         2015 New England LMSC SCY Championships, Sanction #: 025-S002         
                 March 15 and 20-22, 2015 - Harvard University                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:31.70        1987 KAREN BURTON                              
     NE-LMSC: N 18:41.15        1990 Kristen Johnston                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kondrotas, Hannah         24 Worcester Area-NE   20:30.00   19:28.20   17  
 
Event 1  Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:50.17   5/19/1991 KAREN BURTON                              
     NE-LMSC: N 17:52.21        2002 Andrea Packard                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           26 MinutemanAndover-NE 20:00.00   18:47.33   17  
  2 Ryan, Molly               26 Cambridge-NE        23:22.00   22:27.32   15  
 
Event 1  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:07.52   5/23/1993 KAREN BURTON                              
     NE-LMSC: N 18:30.02        2010 Jessica Stokes                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandos, Robin             34 Greenwood-NE        20:30.00   19:56.85   17  
  2 DeRoche, Erika            34 Cambridge-NE        22:00.10   23:02.48   15  
  3 Hughes, Elizabeth         33 University Club-NE  28:02.48   26:05.72   14  
  4 Afanasewicz, Elizabeth    31 MinutemanAndover-NE 29:30.00   27:48.49   13  
  5 Powers, Kate              31 Connecticut-CT      28:00.00   28:08.89   12  
  6 DeMarco, Robyn            34 Connecticut-CT      28:33.00   28:43.79   11  
 
Event 1  Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:46.85  11/15/2014 HEIDI GEORGE                              
     NE-LMSC: N 18:28.73        2008 Dori Miller                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunnewell, Becky          35 Cambridge-NE        18:45.00   18:46.56   17  
  2 Ackerman, Jessica         36 Swim RI-NE          20:51.00   19:09.05   15  
  3 Stokes, Jessica           38 Cambridge-NE        20:30.00   19:45.65   14  
  4 Sweetser, Stacy           39 Granite State-NE    19:55.39   19:55.51   13  
  5 Hindle, Lori              39 Weymouth Club-NE    20:20.00   20:14.17   12  
  6 Owen, Katharine           35 Cambridge-NE        21:12.74   21:29.31   11  
  7 Fairman, Abigail          38 Red Tide-MR         22:08.46   22:50.64   10  
 
Event 1  Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:15.20   12/7/2002 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 19:31.28        2010 Kirsten Thompson                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeman, Ashley            43 Connecticut-CT      20:13.85   19:47.84   17  
  2 Kavanagh, Hillary         42 Unattached NE-NE    21:35.00   21:38.87   15  
  3 Roccabruna, Amy           44 Pittsfield YMCA-NE  28:00.00   26:43.36   14  
  4 Sega, Ally                42 Connecticut-CT      28:54.51   28:44.15   13  
 
Event 1  Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:49.73   4/22/2007 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 18:58.76        2007 J Nievergelt                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Renner, Rebecca           48 Wellesley-NE        21:00.00   19:12.12   17  
  2 Pearl, Carol              49 Cambridge-NE        22:00.00   21:18.05   15  
  3 Festa, Lynn               48 Pittsfield YMCA-NE  23:00.00   22:47.27   14  
  4 Chalfin, Sonia            48 Cambridge-NE        23:30.00   23:17.91   13  
  5 Rapp, Jessica             45 Cambridge-NE        25:05.38   24:21.53   12  
  6 Goodell, Elizabeth        49 Marthas Vineyard-NE 30:00.00   28:36.86   11  
  7 Raymond, Kimberly         48 Swim RI-NE          30:00.00   29:36.67   10  
  8 Flynn, Sandra             49 Greenwood-NE        33:00.00   32:22.10    9  
  9 Azzarto Ciampa, Mary      45 Cambridge-NE        35:00.00   35:55.21    8  
 
Event 1  Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18:37.22   3/28/2014 MARGEE CURRAN                             
     NE-LMSC: N 19:13.73        2008 Katherine Branch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emblidge, Cecilia         50 Nutmeg Masters-NE   21:40.50   20:54.33   17  
  2 Tunstall, Nancy           52 Granite State-NE    23:12.00   22:27.02   15  
  3 Gallagher, Sally          53 Great Bay-NE        23:52.00   23:22.41   14  
  4 Sakr, Deborah             51 Granite State-NE    24:45.00   23:24.54   13  
  5 McCoy, Kate               54 Unattached NE-NE    28:00.00   23:42.02   12  
  6 Dickson, CJ               51 Worcester Area-NE   25:13.00   23:52.50   11  
  7 Pentheny, Gail            52 Great Bay-NE        23:30.00   24:13.86   10  
  8 Lambert, Jean             54 Swim RI-NE          24:23.02   24:32.72    9  
  9 Kripke, Liz               53 MinutemanAndover-NE 26:30.00   25:35.79    8  
 10 Hannel, Susan             51 Swim RI-NE          31:00.00   29:12.80    7  
 11 Hansen, Rita              52 Swim RI-NE          40:00.00   35:58.08    6  
 
Event 1  Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18:56.04   4/16/2010 LAURA VAL                                 
     NE-LMSC: N 19:19.89        2013 Katherine Branch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy             57 Granite State-NE    21:15.00   20:53.01   17  
  2 Craven, Leslie            55 Marthas Vineyard-NE 20:59.34   21:08.80   15  
  3 Hevenor, Stephanie        56 Swim RI-NE          23:50.00   24:16.71   14  
  4 Florio-Jefferys, Joanna   56 Pittsfield YMCA-NE  26:54.60   25:23.83   13  
  5 Rappaport, Nancy          55 Cambridge-NE        27:28.00   26:48.65   12  
  6 Richard, Ann              56 Great Bay-NE        28:00.00   27:32.63   11  
  7 Pazera, Kathy             56 Swim RI-NE          30:00.00   29:42.05   10  
  8 Gorman, Kathleen          59 Swim RI-NE          33:00.00   32:53.29    9  
  9 Laramie, Catherine        57 Greenwood-NE        39:00.00   38:22.70    8  
 
Event 1  Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19:43.99   3/30/2012 LAURA VAL                                 
     NE-LMSC: N 22:02.32        2013 Karen Bierwert                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Petie           60 Mansfield Marlin-CT 23:38.32   24:02.29   17  
  2 Lewis, Kathy              60 Swim RI-NE          30:07.00   25:32.66   15  
  3 Campbell, Patricia        61 Great Bay-NE        30:00.00   29:17.34   14  
  4 Kilroy, Trice             63 Swim RI-NE          30:32.65   31:36.89   13  
 
Event 1  Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21:50.50   4/12/2014 BARBARA DUNBAR                            
     NE-LMSC: N 23:46.31        1993 Clara Walker                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barbary, Susan            65 Great Bay-NE        30:00.00   29:26.71   17  
  2 Yunker, Carol             68 Y of North Shore-NE 29:22.47   29:41.40   15  
  3 Case, Louise              67 Greenwood-NE        39:00.00   37:37.34   14  
 
Event 2  Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:48.70   3/27/2010 ANDREW MUELLER                            
     NE-LMSC: N 17:04.66        2002 Daniel Moran                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterhouse, Richard       19 BU Masters-NE       18:00.00   18:11.98   17  
  2 Coffin, Spencer           23 Worcester Area-NE   17:59.99   18:32.41   15  
  3 Kostelecky, Nicolas       22 BU Masters-NE       18:10.00   18:52.65   14  
  4 Larkins, William          20 Maine Masters-NE    21:37.83   21:36.59   13  
  5 Wild, Mark                23 Worcester Area-NE   24:07.71   24:37.91   12  
 
Event 2  Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:44.70    5/3/1998 ALEX KOSTICH                              
     NE-LMSC: N 16:15.91        2004 Jason Eaddy                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric             27 MinutemanAndover-NE 16:00.00   16:05.42N  17  
  2 Russell, Jonathan         25 Cambridge-NE        19:39.33   18:35.13   15  
  3 Schuster, Kevin           27 Great Bay-NE        20:00.00   19:06.76   14  
  4 Murdoch, Ryan             26 Unattached NE-NE    30:00.00   26:12.28   13  
  5 Chertok, Zachary          26 Y of North Shore-NE 23:42.73   26:38.69   12  
 
Event 2  Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:51.57   5/12/1996 JEFF ERWIN                                
     NE-LMSC: N 16:24.94        2013 Daniel Moran                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             32 UV Rays-NE          16:42.50   16:49.47   17  
  2 Schaefer, Andrew          31 Binghamton Univ-NI  18:38.98   18:33.58   15  
 
Event 2  Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:53.88   5/18/2003 JEFF ERWIN                                
     NE-LMSC: N 16:05.78        2009 Ethan Saulnier                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Brian            35 Swim RI-NE          18:25.39   18:43.82   17  
  2 Dean, Nathaniel           38 Cambridge-NE        19:30.00   19:38.52   15  
  3 Ahlgren, Kyle             39 Club Tribe-VA       21:54.38   21:10.30   14  
  4 Clark, Randy              39 Granite State-NE    26:07.00   25:06.42   13  
 
Event 2  Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:51.52    5/9/2010 ALEX KOSTICH                              
     NE-LMSC: N 16:15.24        2012 Ethan Saulnier                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harker, Travis            41 Great Bay-NE        18:42.00   18:16.33   17  
  2 Broglio, Mike             43 MinutemanAndover-NE 20:00.00   19:11.22   15  
  3 Christensen, Scott        42 NEM Unattached-NE   19:54.20   19:42.40   14  
  4 Donoghue, Gregory         40 Unattached NE-NE    22:00.00   21:03.74   13  
  5 Kwa, Ken                  41 Cambridge-NE        25:00.00   22:16.25   12  
  6 Siepser, Craig            42 Nutmeg Masters-NE   25:30.00   23:33.26   11  
  7 Foley, Stephen            43 Pittsfield YMCA-NE  25:05.75   24:13.24   10  
 
Event 2  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:08.05   5/20/2010 JEFF ERWIN                                
     NE-LMSC: N 17:22.41        2009 Michael Schmidt                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kunze, Matthias           49 Unattached MR-MR    19:30.00   19:20.37   17  
  2 Gerber, Robert            47 Nutmeg Masters-NE   20:19.52   19:56.68   15  
  3 Fernald, Robert           48 Great Bay-NE        21:00.00   21:02.64   14  
  4 Uprichard, David          49 Red Tide-MR         20:00.00   21:07.29   13  
  5 Doppke, Chris             48 Swim RI-NE          21:30.00   21:39.99   12  
  6 Holmes, Jeff              45 Cambridge-NE        23:23.00   23:01.20   11  
  7 Prescott, Al              46 MinutemanAndover-NE 24:00.00   24:03.80   10  
  8 McKee, Matthew            48 Swim RI-NE          26:48.84   25:10.62    9  
  9 Castano, Gerald           49 Nutmeg Masters-NE   29:00.99   26:41.34    8  
 10 Cowan, Christian          45 Swim RI-NE          38:00.00   33:32.13    7  
 
Event 2  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:42.07   5/20/2001 JIM MC CONICA                             
     NE-LMSC: N 18:05.47        2014 Patrick Autissier                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Autissier, Patrick        52 Cambridge-NE        18:05.47   18:11.90   17  
  2 Loftis, Mark              54 Red Tide-MR         18:26.00   18:45.15   15  
  3 Hinebaugh, Carl           54 Nutmeg Masters-NE   30:00.00   22:17.73   14  
  4 Hirsch, Frederick         54 Unattached NE-NE    24:00.00   22:34.12   13  
  5 Chatinover, Jonathan      53 Marthas Vineyard-NE 23:10.00   22:50.31   12  
  6 McDermot, Patrick         50 Granite State-NE    24:00.00   23:30.17   11  
  7 Kobs, Ray                 50 MinutemanAndover-NE 25:00.00   24:18.57   10  
  8 Robinson, Allan           50 Liquid Assets-NE    27:29.00   27:17.64    9  
 
Event 2  Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:11.12   5/20/2007 JIM MC CONICA                             
     NE-LMSC: N 18:50.41        2009 John Nunnelly                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Sheldon             55 Burlington Area-NE  20:50.00   19:53.87   17  
  2 McCombs, Michael          58 Worcester Area-NE   20:06.84   20:12.02   15  
  3 Alexander, Mark           56 Cambridge-NE        20:46.94   20:34.47   14  
  4 Dignan, Michael           55 Nutmeg Masters-NE   23:45.00   21:26.41   13  
  5 Dickmann, John            55 Swim RI-NE          22:01.15   21:43.65   12  
  6 Estabrook, Todd           55 University Club-NE  24:00.00   22:20.90   11  
  7 Sandt, Mark               55 Y of North Shore-NE 23:30.00   22:44.60   10  
  8 McLaughlin, Brian         59 ABC Masters-NE      22:34.47   22:46.67    9  
  9 Grant, Charles            55 University Club-NE  28:00.00   24:34.08    8  
 10 Burden, James             57 Swim RI-NE          29:00.00   27:40.82    7  
 
Event 2  Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:59.55   5/20/2010 JIM CLEMMONS                              
     NE-LMSC: N 19:40.72        2013 John Nunnelly                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             60 Great Bay-NE        20:58.47   21:02.69   17  
  2 Ryan, Bill                64 MinutemanAndover-NE 21:20.00   21:22.02   15  
  3 Schulz, Peter             61 Unattached NE-NE    22:00.00   21:42.46   14  
  4 Keil, Mark                61 MinutemanAndover-NE 23:04.06   23:05.81   13  
  5 Dow, Paul                 61 Swim RI-NE          24:30.00   24:44.08   12  
  6 Jaye, David               61 University Club-NE  28:00.00   25:49.96   11  
  7 Kramer, Larry             61 Weymouth Club-NE    32:00.00   30:16.20   10  
 -- Winn, Eric                60 Swim RI-NE          26:00.00         DQ  
      Did not finish
 
Event 2  Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19:16.25   5/20/2007 TOM LANDIS                                
     NE-LMSC: N 21:32.10        2014 Frank McQuiggan                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernstein, Rich           68 Asphalt Green-MR    22:40.00   22:54.13   17  
  2 Nelson, Robert            68 Swim RI-NE          23:30.05   24:30.38   15  
  3 Hall, Jack                67 MinutemanAndover-NE 24:14.77   25:02.99   14  
  4 Lovitz, Lee               69 Swim RI-NE          30:59.00   32:58.54   13  
 
Event 2  Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20:29.18   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
     NE-LMSC: N 23:01.75        1997 Win Wilson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntosh, Don             72 Middlebury-NE       25:10.00   23:30.74   17  
  2 Healy, Martin             71 Westchester-MR      26:50.00   25:44.66   15  
  3 Baxter, David             70 ABC Masters-NE      30:45.00   29:50.75   14  
  4 Cutler, Les               72 Phoenix-NE          34:30.00   33:05.51   13  
 
Event 2  Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20:25.49   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
     NE-LMSC: N 26:34.51        2004 Win Wilson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Jones, William            78 Maine Masters-NE    34:29.68         DQ  
      Did not finish
 
Event 3  Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:12.34   3/19/1994 LISA HAZEN                                
     NE-LMSC: N 10:52.71        2012 Elizabeth Mancuso                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dombrowski, Sarah         26 Nutmeg Masters-NE   12:01.76   12:07.53   17  
  2 Stanilova, Tsveta         29 Maine Masters-NE    12:39.00   12:27.52   15  
  3 Kwon, Yanghee             26 Greenwood-NE        14:17.52   16:45.68   14  
 
Event 3  Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:51.93   4/15/2012 DAWN HECKMAN                              
     NE-LMSC: N 11:20.09        2006 Andrea Packard                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         33 Simmons-NE          11:55.00   11:19.06N  17  
  2 Leith-Doucett, Diane      32 Swim RI-NE          11:45.00   11:34.49   15  
  3 McGrail, Crystie          30 Great Bay-NE        13:00.00   12:38.98   14  
  4 Knight, Emily             32 Unattached NE-NE    13:37.20   13:46.47   13  
  5 Stotts, Maria             32 NEM Unattached-NE   16:12.04   16:03.27   12  
 
Event 3  Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:11.23  11/15/2014 HEIDI GEORGE                              
     NE-LMSC: N 10:57.31        2008 Dori Miller                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Jennifer         36 Cambridge-NE        11:58.86   11:45.29   17  
  2 Crusco, Kysa              38 Granite State-NE    12:01.82   11:47.93   15  
  3 Tepolt, Frances           35 Cambridge-NE        15:25.00   15:04.65   14  
 
Event 3  Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:20.45  12/21/2003 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 11:33.34        1999 Barbara Crowder                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Kristin           44 Y of North Shore-NE 12:20.00   12:16.83   17  
  2 Wilkes, Kristin           43 Swim RI-NE          13:30.00   13:08.60   15  
  3 O'Connor, Brooke          41 North Suburban Y-NE 13:27.00   13:21.16   14  
  4 Cotsonas, Stephanie       44 Swim RI-NE          13:30.00   13:34.02   13  
  5 Banker, Margaret          41 NEM Unattached-NE   19:30.00   18:23.01   12  
 
Event 3  Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:32.91   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 11:29.76        2006 J Nievergelt                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walton, Mary              48 Swim RI-NE          12:15.00   12:41.34   17  
  2 O'Dair, Katie             48 MIT Masters-NE      12:58.00   12:47.19   15  
  3 Padera, Rebecca           46 Weymouth Club-NE    14:30.00   14:16.66   14  
  4 Zorn, Jennifer            48 Great Bay-NE        14:10.00   14:37.43   13  
  5 Thomas, Kay               48 Unattached NE-NE    17:00.00   16:42.72   12  
  6 Moeckel, Melissa          48 Greenwood-NE        17:06.00   17:53.66   11  
 
Event 3  Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:08.78   2/17/2012 CAROLINE KRATTLI                          
     NE-LMSC: N 11:34.29        2003 Jacki Hirsty                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            52 Greenwood-NE        12:50.59   12:21.32   17  
  2 Jensen, Sue               54 Cambridge-NE        12:55.67   12:50.64   15  
  3 Eggimann, Beth            53 North Suburban Y-NE 13:45.00   13:41.06   14  
  4 Cheney, Jane              53 Greenwood-NE        13:25.00   13:51.03   13  
  5 Barker, Joanne            50 Cambridge-NE        16:06.00   16:51.09   12  
 
Event 3  Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:20.53   3/13/2010 LAURA VAL                                 
     NE-LMSC: N 11:44.14        2013 Katherine Branch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               58 Granite State-NE    12:50.00   12:35.72   17  
  2 Boland, Jan               56 Y of North Shore-NE 13:21.40   13:42.17   15  
  3 Galliher, Anne            58 Nutmeg Masters-NE   15:20.89   14:16.06   14  
  4 Ruggiero, Sandra          58 Swim RI-NE          15:30.00   15:26.51   13  
  5 Goguen, Sharleen          57 Greenwood-NE        15:54.97   15:34.29   12  
  6 Twomey, Maura             58 Cambridge-NE        16:30.00   16:05.17   11  
  7 Carter, Sarah             58 Swim RI-NE          18:26.69   18:09.80   10  
  8 Walsh, Ann                55 Swim RI-NE          19:55.00   20:16.40    9  
  9 Blanchard, Patty          58 Greenwood-NE        21:05.00   21:37.65    8  
 
Event 3  Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:41.77   3/30/2012 LAURA VAL                                 
     NE-LMSC: N 13:26.31        2006 Kathy Slifer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Joan             61 Bearcat Masters-MR  20:00.00   13:31.42   17  
  2 Garr, Jeanne              60 Swim RI-NE          13:45.00   14:13.33   15  
  3 White, Emily              61 MIT Masters-NE      15:08.43   15:14.25   14  
  4 Fox, Liz                  60 Marthas Vineyard-NE 17:40.00   16:43.82   13  
  5 Gardner, Cynthia          63 Pittsfield YMCA-NE  17:36.00   17:01.69   12  
  6 Foster, Beth              63 Greenwood-NE        20:30.00   19:41.03   11  
 
Event 3  Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 13:05.26   3/16/2014 BARBARA DUNBAR                            
     NE-LMSC: N 13:39.61        2014 Christie Hayes                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE   14:10.86   13:36.32N  17  
  2 Lavin, Mary Anne          66 Connecticut-CT      17:15.00   17:14.23   15  
  3 Beams, Nancy              67 Cambridge-NE        30:00.00   22:42.52   14  
  4 Shenouda, Baheya          66 Cambridge-NE        33:39.00   30:23.15   13  
 
Event 4  Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:19.61   3/15/2014 TOBIAS WORK                                
     NE-LMSC: N 9:19.61        2014 Tobias Work                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Domingo             26 Granite State-NE    12:00.00   11:07.51   17  
  2 Hyland, David             26 Nutmeg Masters-NE   14:00.00   12:56.46   15  
 
Event 4  Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                            
     NE-LMSC: N 9:52.50        2012 Daniel Moran                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           33 Cambridge-NE        10:10.00   10:47.55   17  
  2 Argenti, John Paul        31 Cambridge-NE        14:38.60   13:56.57   15  
 
Event 4  Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:27.97   5/20/2010 ERIC CHRISTENSEN                           
     NE-LMSC: N 9:34.14        2006 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doucet, Douglas           39 MinutemanAndover-NE 11:10.00   10:58.05   17  
  2 Wright, Brendan           36 Granite State-NE    12:45.00   11:45.14   15  
 
Event 4  Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:32.66    5/7/2010 ALEX KOSTICH                               
     NE-LMSC: N 9:38.46        2011 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ham, Mason                44 Cambridge-NE        14:00.00   12:52.00   17  
  2 Parsons, Edward           40 MinutemanAndover-NE 14:15.00   13:38.28   15  
  3 Graham, David             40 Greenwood-NE        15:00.00   14:34.07   14  
  4 White, Alan               44 Liquid Assets-NE    15:00.00   17:21.43   13  
 
Event 4  Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:43.93   5/20/2010 KEITH SWITZER                             
     NE-LMSC: N 10:08.69        2008 Michael Schmidt                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Locken, Mark              47 Weymouth Club-NE    13:18.73   13:47.43   17  
  2 Baker, Jeremy             47 North Suburban Y-NE 14:10.00   14:05.13   15  
  3 Wendell, Douglas          46 Weymouth Club-NE    14:00.00   14:08.35   14  
 
Event 4  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:55.84    4/6/2013 KEITH SWITZER                             
     NE-LMSC: N 10:52.48        2010 Guy Davis                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Neil, Greg              53 Unattached NE-NE    11:50.00   11:52.92   17  
  2 Tyler, Bob                52 Flaherty Masters-NE 13:15.00   12:19.30   15  
  3 Barrus, Steve             50 Liquid Assets-NE    13:20.00   13:24.52   14  
  4 Dearmin, Carl             52 Y of North Shore-NE 14:51.00   14:01.64   13  
  5 Winkler, David            52 Swim RI-NE          14:00.00   14:03.12   12  
  6 Arsenault, Paul           53 Worcester Area-NE   14:01.00   14:06.79   11  
  7 Coombs, John              52 Liquid Assets-NE    15:00.00   14:15.15   10  
  8 Ballou, Robert            54 Swim RI-NE          13:56.51   14:20.03    9  
  9 Dymek, Timothy            52 Greenwood-NE        15:00.00   15:05.89    8  
 10 MacMahon, John            51 Great Bay-NE        15:37.00   15:48.10    7  
 
Event 4  Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:07.36   5/14/2006 JIM MC CONICA                             
     NE-LMSC: N 10:55.30        2004 Fred Schlicher                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barth, Ed                 56 Adirondack AC-NE    12:14.67   12:33.63   17  
  2 O'Brien, David            58 Liquid Assets-NE    13:00.00   12:49.71   15  
  3 Welch, Dave               58 NEM Unattached-NE   12:50.00   13:17.65   14  
  4 Boland, Jim               59 Y of North Shore-NE 13:21.40   13:37.37   13  
  5 Edelman, Paul             59 ABC Masters-NE      15:59.00   15:00.32   12  
  6 Bartlett, Fred            59 Swim RI-NE          17:23.22   15:04.35   11  
 
Event 4  Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:47.42   5/13/2011 JIM MC CONICA                             
     NE-LMSC: N 11:00.97        2009 Fred Schlicher                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Tim                61 Worcester Area-NE   13:35.00   12:27.77   17  
  2 Blair, Tripp              60 Adirondack AC-NE    13:49.26   13:51.12   15  
 
Event 4  Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 12:19.05   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
     NE-LMSC: N 13:18.62        1997 Win Wilson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchings, Dick           73 Greenwood-NE        14:55.41   14:38.28   17  
  2 Prior, David              70 Swim RI-NE          15:33.00   16:19.25   15  
  3 Terry, Jim                70 ABC Masters-NE      17:50.00   17:13.47   14  
 
Event 4  Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 12:20.59   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
     NE-LMSC: N 16:08.33        1998 James Edwards                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Widmer, Michael           76 Unattached NE-NE    21:15.00   20:35.23   17  
 
Event 4  Men 90-94 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18:13.07   11/9/2013 WILLARD LAMB                              
     NE-LMSC: N 22:30.24        2009 John Merrill                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sigersmith, Robert        90 Nutmeg Masters-NE   27:16.52   25:36.47   17  
 
Event 5  Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:49.97  10/25/2003 JESSICA FUSCHI                             
     NE-LMSC: N 5:12.97        2003 Rebekah Getman                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              24 Cambridge-NE         5:28.76    5:37.17   17  
  2 Guy, Amanda               23 Swim RI-NE           5:45.00    5:53.28   15  
  3 Chang, Grace              24 Bearcat Masters-MR   6:15.00    6:03.49   14  
  4 Sung, Julia               22 Bearcat Masters-MR   6:15.00    6:45.95   13  
  5 Gadon, Lauren             24 Asphalt Green-MR     7:22.46    7:14.57   12  
 
Event 5  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
     NE-LMSC: N 5:14.36        2011 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nihan, Lianne             26 North Suburban Y-NE  5:42.62    5:42.24   17  
  2 Dombrowski, Sarah         26 Nutmeg Masters-NE    5:53.68    5:58.56   15  
  3 Weas, Sarah               27 BU Masters-NE        6:08.00    6:01.61   14  
  4 Daley, Amanda             27 Cambridge-NE         6:15.36    6:17.55   13  
  5 Dzaugis, Mary             26 Swim RI-NE           6:43.00    6:51.63   12  
  6 Kennell, Alisha           29 Bearcat Masters-MR   6:45.00    6:51.74   11  
  7 Wellman, Meghan           29 MinutemanAndover-NE  7:45.41    7:02.10   10  
 
Event 5  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:46.92   4/14/2012 DAWN HECKMAN                               
     NE-LMSC: N 5:17.32        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         33 Simmons-NE           5:35.51    5:33.89   17  
  2 Sandos, Robin             34 Greenwood-NE         6:10.00    5:45.14   15  
  3 Hettenbach, Maria         34 Cambridge-NE         6:18.00    6:26.79   14  
  4 Winslow, Stephanie        34 Swim RI-NE           6:45.00    6:55.79   13  
  5 Hughes, Elizabeth         33 University Club-NE   8:11.87    7:17.67   12  
  6 Stotts, Maria             32 NEM Unattached-NE    7:50.00    7:19.06   11  
  7 Scott, Elizabeth          33 MinutemanAndover-NE 53:00.07    8:23.65   10  
 
Event 5  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:56.09    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:18.29        2008 Dori Miller                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunnewell, Becky          35 Cambridge-NE         5:30.00    5:23.10   17  
  2 Crusco, Kysa              38 Granite State-NE     5:47.62    5:38.44   15  
  3 Ackerman, Jessica         36 Swim RI-NE           5:42.79    5:40.53   14  
  4 Hindle, Lori              39 Weymouth Club-NE     5:48.56    5:45.15   13  
  5 Ansell, Christina         36 Worcester Area-NE    6:19.00    6:14.48   12  
  6 Baudis, Christina         38 Simmons-NE           6:25.00    6:29.52   11  
  7 Fairman, Abigail          38 Red Tide-MR          6:18.76    6:42.52   10  
  8 Cohen, Rachel             36 Red Tide-MR          6:54.57    7:09.24    9  
 
Event 5  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:19.57        2014 Kimberly Lloyd                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeman, Ashley            43 Connecticut-CT       5:50.09    5:43.20   17  
  2 Lancaster, Jill           41 Swim RI-NE           5:50.00    5:43.49   15  
  3 Murray, Kristin           44 Y of North Shore-NE  5:57.62    5:55.18   14  
  4 Dunn, Katharine           40 MIT Masters-NE       6:15.00    5:58.55   13  
  5 Schwenkmeyer, Kelly       43 Y of North Shore-NE  6:15.00    6:11.42   12  
  6 O'Connor, Brooke          41 North Suburban Y-NE  6:15.00    6:14.82   11  
  7 Wilkes, Kristin           43 Swim RI-NE           6:25.32    6:15.34   10  
  8 Menocal, Carmen           40 Red Tide-MR          6:40.00    6:52.74    9  
  9 McNiff, Catherine         44 Y of North Shore-NE  6:33.00    7:02.93    8  
 10 Wanat, Kathleen           40 Worcester Area-NE    8:00.00    7:43.14    7  
 11 Sega, Ally                42 Connecticut-CT       8:16.63    8:00.38    6  
 12 Banker, Margaret          41 NEM Unattached-NE    9:15.00    8:44.86    5  
 
Event 5  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:04.13   4/11/2009 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:30.55        2001 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Kirsten             49 Great Bay-NE         6:00.00    5:51.44   17  
  2 Simmons, Lynne            45 Swim RI-NE           6:05.00    6:05.00   15  
  3 Pearl, Carol              49 Cambridge-NE         6:20.00    6:05.43   14  
  4 Walton, Mary              48 Swim RI-NE           6:10.00    6:07.06   13  
  5 O'Dair, Katie             48 MIT Masters-NE       6:15.00    6:14.40   12  
  6 Fox, Michele              45 Y of North Shore-NE  6:25.33    6:20.51   11  
  7 Chalfin, Sonia            48 Cambridge-NE         6:50.00    6:43.68   10  
  8 Crans, Mara               48 Maine Masters-NE     7:05.15    6:47.35    9  
  9 Padera, Rebecca           46 Weymouth Club-NE     7:15.00    6:57.38    8  
 10 Downey, Sarah             46 Great Bay-NE         7:15.00    7:01.61    7  
 11 Harvey, Lori              49 Kingsbury Club-NE    7:25.00    7:08.62    6  
 12 Raymond, Kimberly         48 Swim RI-NE           9:40.00    8:33.80    5  
 13 Flynn, Sandra             49 Greenwood-NE         9:30.00    9:43.95    4  
 
Event 5  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:14.56   5/12/2013 JILL HERNANDEZ                             
     NE-LMSC: N 5:36.23        2003 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            52 Greenwood-NE         6:15.59    5:52.41   17  
  2 Emblidge, Cecilia         50 Nutmeg Masters-NE    6:15.50    6:01.13   15  
  3 Jensen, Sue               54 Cambridge-NE         6:22.32    6:12.40   14  
  4 Stokes, Karin             54 Granite State-NE     6:25.00    6:17.46   13  
  5 Tunstall, Nancy           52 Granite State-NE     6:35.00    6:32.57   12  
  6 Dickson, CJ               51 Worcester Area-NE    6:45.13    6:40.50   11  
  7 Cheney, Jane              53 Greenwood-NE         6:34.00    6:40.55   10  
  8 Eggimann, Beth            53 North Suburban Y-NE  6:50.00    6:42.88    9  
  9 Gallagher, Sally          53 Great Bay-NE         6:58.00    6:45.32    8  
 10 Pentheny, Gail            52 Great Bay-NE         6:50.00    6:53.96    7  
 11 Donovan, Kim              51 ABC Masters-NE       7:10.00    7:02.64    6  
 12 Martin, Sheila            54 Swim RI-NE           9:11.00    8:35.26    5  
 
Event 5  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:27.33   1/25/2009 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 5:44.55        2013 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy             57 Granite State-NE     6:05.00    6:04.30   17  
  2 Dropo, Carla              55 Y of North Shore-NE  6:22.00    6:11.38   15  
  3 Tokayer, Susan            55 Westchester-MR       6:25.80    6:13.54   14  
  4 Craven, Leslie            55 Marthas Vineyard-NE  6:17.89    6:19.48   13  
  5 Boland, Jan               56 Y of North Shore-NE  6:41.80    6:27.68   12  
  6 Fries, Beth               57 Maine Masters-NE     7:00.00    6:49.08   11  
  7 Hevenor, Stephanie        56 Swim RI-NE           7:10.00    7:06.02   10  
  8 Pugh, Lorena              57 Swim RI-NE           7:14.77    7:12.34    9  
  9 Ruggiero, Sandra          58 Swim RI-NE           7:36.00    7:27.25    8  
 10 Goguen, Sharleen          57 Greenwood-NE         7:48.87    7:36.25    7  
 11 Randall, Romaine          57 ABC Masters-NE       8:45.00    7:46.09    6  
 12 Twomey, Maura             58 Cambridge-NE         7:48.26    7:59.90    5  
 13 Garvey, Ellen             58 Great Bay-NE         8:45.00    9:30.22    4  
 14 Gorman, Kathleen          59 Swim RI-NE           9:28.23    9:30.26    3  
 15 Blanchard, Patty          58 Greenwood-NE        10:45.00    9:54.72    2  
 
Event 5  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:39.00   1/26/2014 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 6:02.55        2014 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Kathy              60 Swim RI-NE           8:10.05    7:28.21   17  
  2 White, Emily              61 MIT Masters-NE       7:33.24    7:29.72   15  
  3 Foster, Beth              63 Greenwood-NE        10:15.00    9:39.81   14  
  4 Canty, Margie             61 Unattached NE-NE    12:00.00   12:02.27   13  
 
Event 5  Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:20.15   4/12/2014 BARBARA DUNBAR                             
     NE-LMSC: N 6:32.46        2014 Christie Hayes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    6:58.46    6:33.46   17  
  2 Beams, Nancy              67 Cambridge-NE        12:00.00   10:46.55   15  
  3 Case, Louise              67 Greenwood-NE        11:15.00   10:58.84   14  
  4 Shenouda, Baheya          66 Cambridge-NE        15:13.00   14:47.63   13  
 
Event 5  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:46.78   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                           
     NE-LMSC: N 7:35.40        2006 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              73 Great Bay-NE         8:13.37    8:33.09   17  
 
Event 7  Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.22   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
     NE-LMSC: N 2:08.57        2001 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chepeleff, Sarah          24 Cambridge-NE         2:18.40    2:18.10   17  
  2 Guy, Amanda               23 Swim RI-NE           2:27.00    2:26.79   15  
 
Event 7  Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:58.61   2/24/2013 JUSTINE MUELLER                            
     NE-LMSC: N 2:07.56        2003 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weas, Sarah               27 BU Masters-NE        2:24.00    2:23.70   17  
  2 Fisher, Allison           28 Swim RI-NE           2:18.53    2:31.94   15  
  3 Sciacca, Krysten          26 Bearcat Masters-MR   3:10.00    2:33.14   14  
  4 Kwon, Yanghee             26 Greenwood-NE         2:35.83    2:35.88   13  
  5 Daley, Amanda             27 Cambridge-NE         2:45.36    2:44.66   12  
  6 Dzaugis, Mary             26 Swim RI-NE           2:47.00    2:53.06   11  
 
Event 7  Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.93   2/19/1996 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:06.58        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Licata, Marissa           30 ABC Masters-NE       2:20.00    2:22.88   17  
  2 McGrail, Crystie          30 Great Bay-NE         2:28.00    2:24.05   15  
  3 Clark, Acacia             32 Cambridge-NE         2:10.50    2:29.46   14  
  4 Sandos, Robin             34 Greenwood-NE         2:55.00    2:33.96   13  
  5 Winslow, Stephanie        34 Swim RI-NE           2:44.16    2:47.16   12  
 
Event 7  Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:00.54   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:16.33        2009 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunnewell, Becky          35 Cambridge-NE         2:16.00    2:14.96N  17  
  2 Nappi, Keri               37 Swim RI-NE           2:40.00    2:32.35   15  
  3 Ackerman, Jessica         36 Swim RI-NE           2:36.52    2:35.80   14  
  4 Fairman, Abigail          38 Red Tide-MR          2:44.16    2:48.16   13  
  5 Krams, Liz                36 Bearcat Masters-MR   2:55.00    2:53.60   12  
 
Event 7  Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:04.43   4/24/2010 KRISTIN GARY                               
     NE-LMSC: N 2:09.46        2014 Kimberly Lloyd                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swan, Katina              40 Granite State-NE     2:20.00    2:20.36   17  
  2 Dunn, Katharine           40 MIT Masters-NE       2:22.00    2:22.13   15  
  3 Lancaster, Jill           41 Swim RI-NE           2:31.00    2:27.72   14  
  4 Murray, Kristin           44 Y of North Shore-NE  2:34.88    2:32.96   13  
  5 Wilkes, Kristin           43 Swim RI-NE           2:45.32    2:43.76   12  
  6 Menocal, Carmen           40 Red Tide-MR          2:46.00    2:53.29   11  
  7 Sega, Ally                42 Connecticut-CT       3:33.40    3:27.69   10  
  8 Banker, Margaret          41 NEM Unattached-NE    4:00.00    3:48.67    9  
 
Event 7  Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:04.65   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:23.68        2010 Pamela Torrey                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crans, Mara               48 Maine Masters-NE     3:02.74    2:50.82   17  
  2 Charron, Margee           49 Nutmeg Masters-NE    2:58.00    3:02.35   15  
  3 Barlow, Jennifer          49 ABC Masters-NE       3:18.75    3:11.05   14  
  4 Raymond, Kimberly         48 Swim RI-NE           4:50.00    3:32.39   13  
  5 DiSilvestro, Julie        49 Swim RI-NE           3:37.00    3:41.95   12  
 -- Neuendorf, Donna          46 Swim RI-NE           2:31.66         NS  
 
Event 7  Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:07.51  11/22/2014 ELLEN REYNOLDS                             
     NE-LMSC: N 2:25.47        2008 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            52 Greenwood-NE         2:45.59    2:36.26   17  
  2 Dickson, CJ               51 Worcester Area-NE    2:45.98    2:41.37   15  
  3 Emblidge, Cecilia         50 Nutmeg Masters-NE    2:50.50    2:43.65   14  
  4 Uecker, Anne              54 Maine Masters-NE     2:44.02    2:49.65   13  
  5 Tunstall, Nancy           52 Granite State-NE     2:55.00    2:50.94   12  
  6 Cheney, Jane              53 Greenwood-NE         3:03.00    3:05.15   11  
  7 Gallagher, Sally          53 Great Bay-NE         3:33.00    3:09.43   10  
  8 Barker, Joanne            50 Cambridge-NE         3:18.00    3:19.85    9  
 
Event 7  Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:19.94    5/2/2014 BONNIE BILICH                              
     NE-LMSC: N 2:31.51        2013 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               58 Granite State-NE     2:45.00    2:39.90   17  
  2 Nisley-Black, Karla       59 Granite State-NE     3:01.01    2:41.35   15  
  3 Boland, Jan               56 Y of North Shore-NE  2:54.40    2:41.61   14  
  4 Holland, Gail             56 Worcester Area-NE    2:40.77    2:46.38   13  
  5 Galliher, Anne            58 Nutmeg Masters-NE    2:50.50    2:49.09   12  
  6 Marshall, Jenny           57 North Suburban Y-NE  3:10.76    3:09.55   11  
  7 Hevenor, Stephanie        56 Swim RI-NE           3:20.00    3:19.24   10  
  8 Phelan, Mary              58 Swim RI-NE           3:30.00    3:22.24    9  
  9 Twomey, Maura             58 Cambridge-NE         3:21.91    3:26.56    8  
 10 Goguen, Sharleen          57 Greenwood-NE         3:59.45    3:41.83    7  
 11 Gorman, Kathleen          59 Swim RI-NE           4:15.00    4:06.10    6  
 12 Blanchard, Patty          58 Greenwood-NE         4:30.00    4:12.16    5  
 
Event 7  Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:21.44   5/11/2013 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:38.26        2011 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Joan             61 Bearcat Masters-MR   2:50.50    2:46.43   17  
  2 Garr, Jeanne              60 Swim RI-NE           3:08.00    3:01.34   15  
  3 O'Donnell, Ellen          61 Maine Masters-NE     3:20.00    3:12.62   14  
 -- Craffey, Eileen           63 Technique/Train-NE   3:13.96        DFS  
      Declared false start
 
Event 7  Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:34.30   2/14/2015 CECILIA MCCLOSKEY                          
     NE-LMSC: N 2:42.67        2013 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 Swim RI-NE           2:38.59    2:43.51   17  
  2 Bouvrie, Alice            66 Cambridge-NE         3:30.94    3:20.99   15  
  3 Case, Louise              67 Greenwood-NE         5:00.00    4:53.66   14  
 
Event 8  Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:44.18   5/11/2013 ANDREW ELLIOTT                             
     NE-LMSC: N 1:56.43        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eder, Marc                24 BU Masters-NE        2:07.44    2:07.04   17  
  2 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE    2:23.03    2:19.04   15  
  3 Lin, Howard               21 Maine Masters-NE     2:47.00    2:49.50   14  
 
Event 8  Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:46.57  11/18/2011 ADAM MANIA                                 
     NE-LMSC: N 1:52.75        2004 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russell, Jonathan         25 Cambridge-NE         2:06.99    2:05.56   17  
  2 Shiwnath, Mikey           26 Bearcat Masters-MR   2:08.15    2:08.41   15  
  3 Fei, David                25 BU Masters-NE        2:20.00    2:12.89   14  
  4 Altman-Kurosaki, Jonas    26 Asphalt Green-MR     2:18.15    2:19.68   13  
  5 Hyland, David             26 Nutmeg Masters-NE    2:42.80    2:40.51   12  
  6 Chertok, Zachary          26 Y of North Shore-NE  2:52.77    3:06.05   11  
 
Event 8  Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:43.73  12/21/2014 ADAM MANIA                                 
     NE-LMSC: N 1:55.22        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zhai, Eric                34 Bearcat Masters-MR   2:11.00    2:14.60   17  
  2 Schaefer, Andrew          31 Binghamton Univ-NI   2:24.65    2:20.32   15  
  3 Gray, Zachary             32 Maine Masters-NE     2:55.54    2:43.67   14  
  4 Abreu, Joel               34 Bearcat Masters-MR   3:00.00    2:44.27   13  
 
Event 8  Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:47.72    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
     NE-LMSC: N 1:52.89        2005 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Brian            35 Swim RI-NE           1:58.39    1:54.60   17  
  2 Spencer, Ryan             36 Binghamton Univ-NI   2:07.84    2:06.48   15  
  3 Doucet, Douglas           39 MinutemanAndover-NE  2:20.00    2:13.03   14  
 
Event 8  Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:50.09    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
     NE-LMSC: N 1:50.09        2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Matthew          42 Cambridge-NE         2:12.00    2:09.93   17  
  2 Sharon, Gil               41 Worcester Area-NE    2:40.00    2:25.84   15  
  3 Ham, Mason                44 Cambridge-NE         3:10.00    2:39.84   14  
  4 Henkel, Scott             40 Binghamton Univ-NI   2:45.00    2:43.73   13  
  5 Graham, David             40 Greenwood-NE         2:54.00    2:46.51   12  
  6 Parsons, Edward           40 MinutemanAndover-NE  3:03.62    2:55.08   11  
  7 Kwa, Ken                  41 Cambridge-NE         3:16.00    3:17.06   10  
  8 Pollard, Benjamin         42 Maine Masters-NE     4:01.58    3:52.89    9  
 
Event 8  Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:53.97   5/13/2011 RICH SAEGER                                
     NE-LMSC: N 2:02.84        2010 Fritz Bedford                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Theroux, Trent            47 Swim RI-NE           2:09.49    2:06.21   17  
  2 Anthos, Ed                47 Cambridge-NE         2:12.33    2:09.33   15  
  3 Faria, Jose               48 Garden State-NJ      2:11.50    2:14.35   14  
  4 Duru, Kaan                45 Swim RI-NE           2:19.99    2:16.39   13  
  5 Gerber, Robert            47 Nutmeg Masters-NE    2:17.83    2:17.66   12  
  6 Carter, Michael           48 Pittsfield YMCA-NE   2:42.16    2:25.49   11  
  7 Hano, Doug                48 MinutemanAndover-NE  2:44.00    2:27.34   10  
  8 Locken, Mark              47 Weymouth Club-NE     2:36.99    2:31.44    9  
  9 Castano, Gerald           49 Nutmeg Masters-NE    2:59.05    2:56.76    8  
 10 Connors, Curt             46 Waltham YMCA-NE      3:15.00    2:58.78    7  
 11 Prescott, Al              46 MinutemanAndover-NE  3:20.00    3:10.06    6  
 
Event 8  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:00.59   4/28/2012 CLAY BRITT                                 
     NE-LMSC: N 2:10.48        2004 Jack Courtney                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moll, Sebastian           50 Red Tide-MR          2:16.00    2:12.60   17  
  2 Newman, Steven            53 Sarasota YMCA-FL     2:19.19    2:14.32   15  
  3 Cote, David               54 Swim RI-NE           2:16.90    2:15.02   14  
  4 Werlinich, Greg           50 Badger-MR            2:18.50    2:16.86   13  
  5 Gunzl, Arthur             53 Connecticut-CT       2:21.25    2:18.66   12  
  6 Arsenault, Paul           53 Worcester Area-NE    3:17.36    3:03.14   11  
 
Event 8  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:03.14   3/31/2012 TOM BARTON                                 
     NE-LMSC: N 2:15.72        2008 David Bright                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Mark           56 Cambridge-NE         2:18.86    2:17.53   17  
  2 McCombs, Michael          58 Worcester Area-NE    2:29.00    2:21.05   15  
  3 McGahie, Ted              55 Worcester Area-NE    2:27.00    2:24.14   14  
  4 Jones, Judd               57 Georgia Masters-GA   2:23.50    2:26.85   13  
  5 Judelson, David           59 North Suburban Y-NE  2:31.00    2:29.08   12  
  6 Dignan, Michael           55 Nutmeg Masters-NE    2:44.80    2:34.14   11  
  7 Mockler, Frank            59 Liquid Assets-NE     2:33.22    2:37.51   10  
  8 Bartlett, Fred            59 Swim RI-NE           3:45.99    3:04.86    9  
 
Event 8  Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:13.13   5/10/2009 TIM BIRNIE                                 
     NE-LMSC: N 2:19.98        2013 David Bright                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holt, Steve               63 Greenwood-NE         2:53.46    2:41.27   17  
  2 Keil, Mark                61 MinutemanAndover-NE  2:44.46    2:44.25   15  
  3 Pot, Eugene               64 Binghamton Univ-NI   2:56.14    2:46.99   14  
  4 Cronin, Charles           60 Technique/Train-NE   2:47.81    2:47.59   13  
  5 Carchedi, David           60 Swim RI-NE           3:10.00    3:04.57   12  
  6 Redmon, Scott             64 Maine Masters-NE     3:00.00    3:07.87   11  
  7 Winn, Eric                60 Swim RI-NE           4:00.00    4:11.14   10  
 
Event 8  Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:16.72   5/11/2013 HUGH WILDER                                
     NE-LMSC: N 2:29.57        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Song, Mingjie             68 ABC Masters-NE       3:05.01    2:56.19   17  
  2 Dalby, Fred               65 Waterhorses-NE       2:59.10    3:03.26   15  
  3 Nelson, Robert            68 Swim RI-NE           3:01.22    3:04.05   14  
  4 Lovitz, Lee               69 Swim RI-NE           4:03.00    4:17.86   13  
 
Event 8  Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:23.68    5/2/2014 RICHARD BURNS                              
     NE-LMSC: N 2:44.28        2013 David Vail                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               71 Maine Masters-NE     2:56.00    2:48.05   17  
  2 Hutchings, Dick           73 Greenwood-NE         3:21.20    3:17.94   15  
  3 Prior, David              70 Swim RI-NE           3:15.00    3:33.91   14  
  4 Baxter, David             70 ABC Masters-NE       3:50.00    3:46.30   13  
  5 Read, Philip              72 Great Bay-NE         3:45.00    3:57.78   12  
 
Event 8  Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:31.41   4/17/2010 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 3:18.79        1998 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            78 Maine Masters-NE     3:49.00    3:41.91   17  
 
Event 8  Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:48.59   3/23/2013 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 3:36.71        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeve, William            83 Maine Masters-NE     4:05.00    4:06.19   17  
 
Event 9  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 27.76   12/5/2014 KATIE MEILI                                  
     NE-LMSC: N 31.42        1996 Laurie Meade                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chepeleff, Sarah          24 Cambridge-NE           34.29      32.76   17  
  2 Sung, Julia               22 Bearcat Masters-MR     33.23      33.94   15  
  3 Chang, Grace              24 Bearcat Masters-MR     36.00      36.66   14  
  4 Johnson, Elyssa           24 Bearcat Masters-MR     52.00      46.14   13  
 
Event 9  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 27.14   2/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
     NE-LMSC: N 29.81        2002 Andrea Packard                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nihan, Lianne             26 North Suburban Y-NE    33.67      33.48   17  
  2 DiNardo, Sara             29 Swim RI-NE             33.00      33.66   15  
  3 Dombrowski, Sarah         26 Nutmeg Masters-NE      34.48      35.47   14  
  4 Saint-Amour, Roberta      29 Metro Masters-MR       39.00      36.35   13  
  5 Mellen, Christine         28 Swim RI-NE             39.68      37.65   12  
  6 Gencler, Ozge             25 Cambridge-NE           39.30      40.93   11  
 -- Leight, Megan             28 Bearcat Masters-MR     40.00         NS  
 
Event 9  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
     NE-LMSC: N 29.94        2014 Katrine Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          33 Maine Masters-NE       29.94      29.24N  17  
  2 Lennon, Jessie            30 Bearcat Masters-MR     34.40      35.70   15  
  3 McGrail, Crystie          30 Great Bay-NE           37.40      36.38   14  
  4 DeMarco, Robyn            34 Connecticut-CT         44.70      44.63   13  
 
Event 9  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 28.51    5/2/2014 KATIE GLENN                                  
     NE-LMSC: N 31.00        2012 Stacy Sweetser                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dowgiert, Angela          35 Flaherty Masters-NE    38.12      32.14   17  
  2 Samson, Vivian            38 Waltham YMCA-NE        37.00      36.31   15  
  3 Krams, Liz                36 Bearcat Masters-MR     42.00      43.24   14  
  4 Hammond, Shannon          38 Worcester Area-NE      50.00      47.33   13  
 
Event 9  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 32.43        2011 Rainy Goodale                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swan, Katina              40 Granite State-NE       35.00      33.79   17  
  2 Miller, Lorin             43 Nutmeg Masters-NE      33.72      34.10   15  
  3 O'Connor, Brooke          41 North Suburban Y-NE    40.00      38.61   14  
  4 Cotsonas, Stephanie       44 Swim RI-NE             40.89      40.16   13  
  5 Wanat, Kathleen           40 Worcester Area-NE      45.00      41.36   12  
 
Event 9  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
     NE-LMSC: N 33.45        2004 Karen Mareb                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        49 Bearcat Masters-MR     34.24      32.39   17  
  2 Goodale, Rainy            45 Marthas Vineyard-NE    33.50      33.18N  15  
  3 Simmons, Lynne            45 Swim RI-NE             35.05      35.93   14  
  4 Walton, Mary              48 Swim RI-NE             36.38      37.17   13  
  5 Charron, Margee           49 Nutmeg Masters-NE      40.83      41.48   12  
  6 Padera, Rebecca           46 Weymouth Club-NE       42.73      43.49   11  
  7 Downey, Sarah             46 Great Bay-NE           45.00      43.99   10  
  8 Daniels, Carolyn          48 Connecticut-CT         45.12      45.65    9  
 
Event 9  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 32.37   5/21/2010 BRIGITTE HEUER                               
     NE-LMSC: N 33.90        2009 Karen Mareb                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koster, Carolyn           53 Post Swimming-MR       34.98      34.51   17  
  2 Donovan, Kim              51 ABC Masters-NE         35.50      34.95   15  
  3 Gaynor, Patty             54 Cape Cod-NE            36.50      36.63   14  
  4 Estabrook, Mary           53 Maine Masters-NE       42.17      37.50   13  
  5 Cort, Hayley              53 Asphalt Green-MR       38.40      37.94   12  
  6 Zraket, Lisa              50 Y of North Shore-NE    39.65      40.88   11  
  7 Eggimann, Beth            53 North Suburban Y-NE    46.00      43.12   10  
  8 Lambert, Jean             54 Swim RI-NE             43.52      43.54    9  
  9 Autissier, Anne-Cecile    50 Cambridge-NE           42.30      43.67    8  
 10 Martin, Sheila            54 Swim RI-NE           1:00.00      48.82    7  
 
Event 9  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 33.76   5/14/2011 LISA BENNETT                                 
     NE-LMSC: N 34.77        2014 Karen Mareb                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              56 Granite State-NE       35.50      34.72N  17  
  2 Estel, Beth               58 Granite State-NE       36.50      35.95   15  
  3 Dropo, Carla              55 Y of North Shore-NE    37.50      36.08   14  
  4 Spence, Denise            55 UMass-NE               35.74      37.05   13  
  5 Galliher, Anne            58 Nutmeg Masters-NE      38.53      37.73   12  
  6 Pugh, Lorena              57 Swim RI-NE             42.50      41.65   11  
  7 Boland, Jan               56 Y of North Shore-NE    44.20      42.54   10  
  8 Randall, Romaine          57 ABC Masters-NE         49.50      45.59    9  
  9 Garvey, Ellen             58 Great Bay-NE           50.81      47.78    8  
 10 Blanchard, Patty          58 Greenwood-NE           56.00      56.90    7  
 
Event 9  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 35.09   5/10/2013 MELINDA WOLFF                                
     NE-LMSC: N 36.31        2012 Barbara Hummel                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holbrook, Nikki           61 Unattached CT-CT       37.86      37.84   17  
  2 Garr, Jeanne              60 Swim RI-NE             43.00      41.11   15  
  3 Craffey, Joan             61 Bearcat Masters-MR     47.00      41.18   14  
  4 Craffey, Eileen           63 Technique/Train-NE     44.71      46.43   13  
  5 Foster, Beth              63 Greenwood-NE           58.00      53.96   12  
 
Event 9  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
     NE-LMSC: N 39.69        2014 Christie Hayes                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE      41.69      39.58N  17  
  2 Bouvrie, Alice            66 Cambridge-NE           51.00      49.57   15  
  3 Yunker, Carol             68 Y of North Shore-NE    51.41      56.72   14  
  4 Shenouda, Baheya          66 Cambridge-NE         2:15.00    2:06.81   13  
 
Event 9  Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 39.89   1/24/2009 JOANN LEILICH                                
     NE-LMSC: N 50.29        1997 Esther Pelletier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Densmore, Ann             73 Cambridge-NE           53.30      57.41   17  
 
Event 10  Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 24.87   4/27/2012 NELSON WESTBY                                
     NE-LMSC: N 26.70        2009 Ross Mooney                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eder, Marc                24 BU Masters-NE          27.89      27.74   17  
  2 Stephens, Michael         24 Boston College-NE      28.00      27.96   15  
  3 Kim, Kenny                23 Bearcat Masters-MR     32.00      29.29   14  
  4 Friedman, Marcus          24 University Club-NE     33.00      32.75   13  
  5 Somwaru, Marlon           19 Bearcat Masters-MR     33.00      33.87   12  
  6 Wild, Mark                23 Worcester Area-NE      35.52      36.17   11  
  7 Bonifacio, Joseph Oliver  22 JCC Newton-NE          45.00      37.32   10  
  8 Lin, Howard               21 Maine Masters-NE       37.88      37.67    9  
 
Event 10  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 23.87   5/21/2010 MARK GANGLOFF                                
     NE-LMSC: N 27.00        2006 Eric Dunham                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Domingo             26 Granite State-NE       28.73      26.50N  17  
  2 Russell, Jonathan         25 Cambridge-NE           30.99      28.97   15  
  3 Labour, Rafael            28 Bearcat Masters-MR     30.00      29.11   14  
  4 Green, Alford             25 Worcester Area-NE      30.42      30.52   13  
  5 Altman-Kurosaki, Jonas    26 Asphalt Green-MR       34.15      33.15   12  
  6 Pfeifer, Gregory          26 Bearcat Masters-MR     35.10      33.66   11  
  7 Szymanski, Filip          29 Bearcat Masters-MR     37.68      34.15   10  
  8 Hyland, David             26 Nutmeg Masters-NE      36.46      35.45    9  
 
Event 10  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 24.84   4/30/2011 ED MOSES                                     
     NE-LMSC: N 26.95        2003 Jonathan Banville                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Storch, Joshua            33 Red Tide-MR            30.43      30.01   17  
  2 Emmons, Michael           33 Cambridge-NE           27.99      30.66   15  
  3 Wu, Jim                   32 Bearcat Masters-MR     35.00      34.17   14  
  4 Schaefer, Andrew          31 Binghamton Univ-NI     35.64      35.35   13  
  5 Abreu, Joel               34 Bearcat Masters-MR     34.65      37.07   12  
  6 Mulcahy, Seann            32 Swim RI-NE             39.00      37.66   11  
 
Event 10  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 25.35   5/21/2010 STEVE WEST                                   
     NE-LMSC: N 27.62        2005 Mike Lane                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Jeffrey         36 Swim RI-NE             28.63      28.67   17  
  2 Whitford, Matthew         39 Great Bay-NE           31.38      31.19   15  
  3 Wright, Brendan           36 Granite State-NE       36.80      32.17   14  
  4 Trainor, Brendan          38 Maine Masters-NE       38.00      37.32   13  
  5 Sampat, Anuj              37 Cambridge-NE           38.15      37.60   12  
  6 Trenteseaux, Mark         37 Swim RI-NE             55.00      40.23   11  
 
Event 10  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 25.69   4/27/2012 STEVE WEST                                   
     NE-LMSC: N 27.07        2013 Craig Crawford                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hersh, Craig              43 Simmons-NE             28.48      28.03   17  
  2 Fehlau, Brian             40 Liquid Assets-NE       28.73      28.43   15  
  3 Senecal, Paul             44 Swim RI-NE             29.29      29.61   14  
  4 Krause, Robert            42 Swim RI-NE             29.50      31.85   13  
  5 Ham, Mason                44 Cambridge-NE           37.00      33.78   12  
  6 Graham, David             40 Greenwood-NE           33.59      33.82   11  
  7 Sharon, Gil               41 Worcester Area-NE      35.00      34.81   10  
  8 Avard, Christian          42 NEM Unattached-NE      35.43      34.84    9  
  9 Roznitsky, Yoel           40 Waltham YMCA-NE        41.00      36.64    8  
 10 Siepser, Craig            42 Nutmeg Masters-NE      38.50      36.73    7  
 11 Kwa, Ken                  41 Cambridge-NE           38.50      38.20    6  
 -- Graubard, David           44 Bearcat Masters-MR   1:20.00         NS  
 
Event 10  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 26.58  12/20/2008 WALLY DICKS                                  
     NE-LMSC: N 28.69        2010 Drew Campbell                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindenau, Lee             48 Maine Masters-NE       30.00      30.51   17  
  2 Keenan, Tim               45 Hockomock-NE           31.00      30.63   15  
  3 Carter, Michael           48 Pittsfield YMCA-NE     30.63      31.47   14  
  4 Sczupak, Peter            49 Great Bay-NE           31.43      31.75   13  
  5 Gerber, Robert            47 Nutmeg Masters-NE      33.67      34.17   12  
  6 Theroux, Trent            47 Swim RI-NE             36.03      34.92   11  
  7 Baker, Henry              47 Cambridge-NE           34.40      35.18   10  
  8 Schultz, Richard          48 Great Bay-NE           38.00      36.06    9  
  9 Zhigalin, Zhenia          47 Waterhorses-NE         37.33      37.56    8  
 10 Prescott, Al              46 MinutemanAndover-NE    40.00      38.82    7  
 11 Chatfield, Jeff           46 Kingsbury Club-NE      40.00      40.56    6  
 
Event 10  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 26.45   3/30/2014 DAVID GUTHRIE                                
     NE-LMSC: N 30.39        1998 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gugino, Douglas           54 Connecticut-CT         30.73      31.04   17  
  2 Tyler, Bob                52 Flaherty Masters-NE    33.54      31.54   15  
  3 Brown, Phil               54 Weymouth Club-NE       32.85      32.93   14  
  4 Valley, Eric              53 MOVY Masters-MV        34.75      33.31   13  
  5 Hinebaugh, Carl           54 Nutmeg Masters-NE      35.10      33.76   12  
  6 Barrus, Steve             50 Liquid Assets-NE       35.00      34.28   11  
  7 Alpern, Matthew           51 Adirondack-AD          34.51      34.57   10  
  8 Chatinover, Jonathan      53 Marthas Vineyard-NE    36.08      34.86    9  
  9 Grady, Seth               50 Flaherty Masters-NE    36.56      35.15    8  
 10 Philpy, Paul              54 Cambridge-NE           35.50      35.42    7  
 11 Dymek, Timothy            52 Greenwood-NE           35.33      36.17    6  
 12 Burkhardt, Martin         51 Westchester-MR         37.32      36.24    5  
 13 Lin, Arthur               53 Maine Masters-NE       37.01      36.42    4  
 14 Arsenault, Paul           53 Worcester Area-NE      48.25      42.91    3  
 15 George, Jordan            53 Bearcat Masters-MR     55.00      55.77    2  
 
Event 10  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
     NE-LMSC: N 29.92        2003 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             56 MOVY Masters-MV        30.90      31.82   17  
  2 Marshall, Robert          56 Y of North Shore-NE    33.00      31.94   15  
  3 Olson, Bob                55 Newburyport Y-NE       33.56      33.64   14  
  4 McGahie, Ted              55 Worcester Area-NE      35.00      34.21   13  
  5 Fulmer, Joe               59 Maine Masters-NE       35.00      34.46   12  
  6 Mansilla, Frankin         55 Liquid Assets-NE       35.00      34.79   11  
  7 Wallace, Thomas           55 Cambridge-NE           35.13      35.43   10  
  8 O'Brien, David            58 Liquid Assets-NE       37.00      37.19    9  
  9 Boland, Jim               59 Y of North Shore-NE    40.10      37.68    8  
 10 McLaughlin, Brian         59 ABC Masters-NE         40.58      41.26    7  
 
Event 10  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 29.11    5/4/2014 RICK COLELLA                                 
     NE-LMSC: N 31.56        2009 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuller, Paul              61 Worcester Area-NE      36.00      34.23   17  
  2 Battistini, Rick          60 Y of North Shore-NE    34.99      34.66   15  
  3 Cronin, Charles           60 Technique/Train-NE     36.54      36.13   14  
  4 Damassa, David            64 North Suburban Y-NE    37.00      36.29   13  
  5 Pot, Eugene               64 Binghamton Univ-NI     36.81      36.54   12  
  6 Holt, Steve               63 Greenwood-NE           36.40      36.83   11  
  7 Silver, Jonathan          61 Red Tide-MR            39.21      37.97   10  
  8 Miller, Steve             60 Great Bay-NE           39.00      38.02    9  
  9 Garr, Michael             61 Swim RI-NE             38.90      38.06    8  
 10 Keil, Mark                61 MinutemanAndover-NE    38.82      39.07    7  
 11 Redmon, Scott             64 Maine Masters-NE       40.00      41.72    6  
 12 Delosh, Steve             60 Flaherty Masters-NE    45.71      47.07    5  
 
Event 10  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 30.53   5/10/2013 ROBERT STRAND                                
     NE-LMSC: N 31.76        2008 Louis Kronfeld                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Phil              67 Swim RI-NE             39.00      35.99   17  
  2 Lewis, John               68 Great Bay-NE           37.50      37.83   15  
  3 Nelson, Robert            68 Swim RI-NE             37.97      39.62   14  
 
Event 10  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 32.86   9/29/2013 DAVID GILDEA                                 
     NE-LMSC: N 34.18        2013 Louis Kronfeld                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          72 Swim RI-NE             40.00      39.48   17  
  2 Pierce, Fred              71 Maine Masters-NE       40.61      40.34   15  
  3 Prior, David              70 Swim RI-NE             42.00      45.34   14  
  4 Baxter, David             70 ABC Masters-NE         45.00      45.81   13  
  5 Terry, Jim                70 ABC Masters-NE         51.00      49.44   12  
  6 Read, Philip              72 Great Bay-NE           52.00      52.46   11  
  7 Hutchings, Dick           73 Greenwood-NE           57.55      57.84   10  
 
Event 10  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 35.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                               
     NE-LMSC: N 41.44        2003 F. H. Ted Haartz                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendel, Hans              79 Maine Masters-NE       46.30      51.18   17  
  2 Martin, Charles           79 Cambridge-NE         1:05.00    1:07.10   15  
 
Event 10  Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 39.22   3/24/2013 BOB BEST                                     
     NE-LMSC: N 42.51        2010 Al Craig                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           82 Great Bay-NE         1:15.00    1:34.95   17  
 
Event 10  Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 42.72    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
     NE-LMSC: N 54.37        1996 William Molloy                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phildius, Peter           85 MIT Masters-NE         51.22      54.64   17  
 
Event 11  Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
     NE-LMSC: N 58.21        2009 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              24 Cambridge-NE           59.86      59.25   17  
  2 Guy, Amanda               23 Swim RI-NE           1:06.00    1:09.71   15  
 
Event 11  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 53.72   5/21/2010 TANICA JAMISON                               
     NE-LMSC: N 54.61        2011 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        29 BU Masters-NE        1:00.50      59.00   17  
  2 Whittaker, Casey          28 Y of North Shore-NE  1:08.50    1:02.19   15  
  3 Perelman, Hayley          26 BU Masters-NE        1:03.99    1:04.58   14  
  4 DiNardo, Sara             29 Swim RI-NE           1:05.00    1:04.70   13  
  5 Sciacca, Krysten          26 Bearcat Masters-MR   1:16.00    1:06.42   12  
  6 Kwon, Yanghee             26 Greenwood-NE         1:08.13    1:08.09   11  
  7 Wellman, Meghan           29 MinutemanAndover-NE  1:26.49    1:22.94   10  
  8 Dzaugis, Mary             26 Swim RI-NE           1:24.00    1:25.50    9  
 
Event 11  Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
     NE-LMSC: N 56.74        2010 Jocelyn Petrella                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Jessie           30 Maine Masters-NE       59.91      56.72N  17  
  2 Beers, Jessica            34 Maine Masters-NE     1:05.00    1:01.09   15  
  3 Licata, Marissa           30 ABC Masters-NE       1:09.98    1:06.75   14  
  4 Williams, Melinda         33 Simmons-NE           1:05.84    1:06.86   13  
  5 Verreault, Amy            34 Swim RI-NE           1:10.00    1:06.97   12  
  6 McGrail, Crystie          30 Great Bay-NE         1:12.00    1:08.96   11  
  7 Hettenbach, Maria         34 Cambridge-NE         1:09.81    1:11.72   10  
  8 Clark, Acacia             32 Cambridge-NE         1:02.50    1:13.81    9  
  9 DeMarco, Robyn            34 Connecticut-CT       1:34.82    1:39.38    8  
 
Event 11  Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 58.15        2011 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szekely, Ildiko           35 BU Masters-NE          59.50      58.85   17  
  2 Welch, Elizabeth          36 Swim RI-NE           1:02.38    1:01.98   15  
  3 Nappi, Keri               37 Swim RI-NE           1:03.00    1:04.67   14  
  4 Ansell, Christina         36 Worcester Area-NE    1:18.00    1:15.81   13  
  5 Baudis, Christina         38 Simmons-NE           1:20.00    1:23.94   12  
  6 Massurit, Marguerite      38 Cambridge-NE         1:40.00    1:25.24   11  
  7 Krams, Liz                36 Bearcat Masters-MR   1:17.00    1:26.28   10  
  8 Atkinson, Karen           39 Liquid Assets-NE     1:21.99    1:26.46    9  
 
Event 11  Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 59.27        2013 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Lorin             43 Nutmeg Masters-NE    1:04.44    1:08.47   17  
  2 Murray, Kristin           44 Y of North Shore-NE  1:11.50    1:09.83   15  
  3 Wilkes, Kristin           43 Swim RI-NE           1:14.32    1:13.40   14  
  4 Sega, Ally                42 Connecticut-CT       1:30.22    1:33.41   13  
 
Event 11  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U   56.97    5/1/2011 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 1:04.17        2010 Pamela Torrey                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crans, Mara               48 Maine Masters-NE     1:25.01    1:29.25   17  
  2 Chalfin, Sonia            48 Cambridge-NE         1:34.00    1:34.30   15  
  3 Barlow, Jennifer          49 ABC Masters-NE       1:35.00    1:37.44   14  
  4 DiSilvestro, Julie        49 Swim RI-NE           1:50.00    1:47.79   13  
  5 Raymond, Kimberly         48 Swim RI-NE           2:50.00    1:56.05   12  
 -- Willeboordse, Fall        49 Bearcat Masters-MR     59.48         NS  
 
Event 11  Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:00.17   5/12/2013 JILL HERNANDEZ                             
     NE-LMSC: N 1:06.27        2012 Mary Estabrook                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Michele              50 Y of North Shore-NE  1:11.11    1:11.40   17  
  2 Delorey, Laura            52 Greenwood-NE         1:14.59    1:11.87   15  
  3 Jensen, Sue               54 Cambridge-NE         1:20.48    1:12.26   14  
  4 Emblidge, Cecilia         50 Nutmeg Masters-NE    1:20.50    1:15.90   13  
  5 Uecker, Anne              54 Maine Masters-NE     1:14.29    1:17.17   12  
  6 Barker, Joanne            50 Cambridge-NE         1:41.00    1:41.37   11  
  7 Balles, Kathy             51 ABC Masters-NE       2:00.00    1:48.85   10  
 
Event 11  Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:12.32        2013 Tracy Grilli                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tokayer, Susan            55 Westchester-MR       1:15.88    1:13.46   17  
  2 Holland, Gail             56 Worcester Area-NE    1:15.19    1:18.96   15  
  3 Galliher, Anne            58 Nutmeg Masters-NE    1:19.50    1:19.39   14  
  4 Pugh, Lorena              57 Swim RI-NE           1:37.94    1:39.37   13  
  5 Phelan, Mary              58 Swim RI-NE           1:58.00    1:39.78   12  
  6 Goguen, Sharleen          57 Greenwood-NE         1:45.84    1:42.50   11  
  7 Hevenor, Stephanie        56 Swim RI-NE           1:53.00    1:52.73   10  
  8 Gorman, Kathleen          59 Swim RI-NE           2:14.00    2:02.64    9  
 
Event 11  Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:04.27   4/27/2012 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:20.58        2013 Karen Bierwert                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kilroy, Trice             63 Swim RI-NE           1:53.00    1:57.30   17  
 
Event 11  Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:15.04    5/1/2011 CAROLYN BOAK                               
     NE-LMSC: N 1:32.53        2014 Christie Hayes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yunker, Carol             68 Y of North Shore-NE  1:50.00    1:50.56   17  
 
Event 11  Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:27.74   10/2/1999 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 1:42.62        2009 Susan Livingston                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              73 Great Bay-NE         1:59.47    2:05.30   17  
 
Event 12  Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 46.65  11/30/2012 EUGENE GODSOE                                
     NE-LMSC: N 49.04        2010 Mathew O'Brien                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clancy, Timothy           23 Swim RI-NE             51.38      52.50   17  
  2 Coffin, Spencer           23 Worcester Area-NE      53.50      54.16   15  
  3 Lomas, Corey              24 Waterhorses-NE         54.94      54.82   14  
  4 Kim, Kenny                23 Bearcat Masters-MR     55.50      55.94   13  
  5 Waterhouse, Richard       19 BU Masters-NE        1:00.00      57.43   12  
  6 Urrea, Brayler            24 Bearcat Masters-MR     57.99    1:01.56   11  
  7 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE    1:06.50    1:05.30   10  
  8 Lin, Howard               21 Maine Masters-NE     1:09.55    1:13.06    9  
  9 Somwaru, Marlon           19 Bearcat Masters-MR   1:15.00    1:18.44    8  
 
Event 12  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 45.32  11/30/2012 DAVIS TARWATER                               
     NE-LMSC: N 49.38        2004 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dzieniszewski, Philip     26 Bearcat Masters-MR     52.44      50.69   17  
  2 Nilsson, Eric             27 MinutemanAndover-NE    50.68      51.09   15  
  3 Rose, Domingo             26 Granite State-NE     1:00.80      54.70   14  
  4 Priest, Zack              28 Maine Masters-NE       55.50      55.09   13  
  5 Shiwnath, Mikey           26 Bearcat Masters-MR     58.20      56.23   12  
  6 Mc Inerney, Scott         28 Cambridge-NE           54.99      56.47   11  
  7 Green, Alford             25 Worcester Area-NE      54.44      56.70   10  
  8 Russell, Jonathan         25 Cambridge-NE         1:00.38      57.27    9  
  9 Fei, David                25 BU Masters-NE        1:05.00      59.52    8  
 10 Kim, Kevin                26 Bearcat Masters-MR     57.03    1:01.63    7  
 
Event 12  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 47.28  12/20/2013 ADAM MANIA                                   
     NE-LMSC: N 51.73        2001 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             32 UV Rays-NE             53.51      53.23   17  
  2 Hansen, Scott             32 Bearcat Masters-MR     57.75      55.09   15  
  3 Emmons, Michael           33 Cambridge-NE           54.15      56.62   14  
  4 Vik, James                34 Swim RI-NE           1:15.00      58.31   13  
  5 Johnston, Douglas         32 Swim RI-NE           1:02.00    1:00.05   12  
  6 Schaefer, Andrew          31 Binghamton Univ-NI   1:12.00    1:08.72   11  
  7 Gray, Zachary             32 Maine Masters-NE     1:10.23    1:14.18   10  
 
Event 12  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 49.35   1/15/2012 IGOR MARCHENKO                               
     NE-LMSC: N 50.06        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammond, Ben              39 Worcester Area-NE      58.00      55.16   17  
  2 Kosiorek, Jeffrey         36 Swim RI-NE             54.76      55.36   15  
  3 Werner, David             36 Binghamton Univ-NI     55.75      56.38   14  
  4 Wright, Brendan           36 Granite State-NE     1:02.91    1:01.13   13  
 
Event 12  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 49.27        2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian             40 Liquid Assets-NE       58.88      57.73   17  
  2 Morse, Benjamin           43 Maine Masters-NE       59.86    1:00.77   15  
  3 Dornaus, David            40 University Club-NE     59.99    1:02.39   14  
  4 Sharon, Gil               41 Worcester Area-NE    1:02.00    1:03.88   13  
  5 Broglio, Mike             43 MinutemanAndover-NE  1:04.00    1:06.14   12  
  6 Parsons, Edward           40 MinutemanAndover-NE  1:16.05    1:17.26   11  
  7 Kwa, Ken                  41 Cambridge-NE         1:25.00    1:19.63   10  
  8 Pollard, Benjamin         42 Maine Masters-NE     1:37.31    1:28.71    9  
 
Event 12  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
     NE-LMSC: N 52.06        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Jerry             45 Great Bay-NE           56.07      56.40   17  
  2 Baker, Henry              47 Cambridge-NE           58.30      59.47   15  
  3 Duru, Kaan                45 Swim RI-NE             59.99    1:00.22   14  
  4 Gerber, Robert            47 Nutmeg Masters-NE    1:00.72    1:02.33   13  
  5 Locken, Mark              47 Weymouth Club-NE     1:05.65    1:04.85   12  
  6 Hano, Doug                48 MinutemanAndover-NE  1:08.00    1:05.37   11  
  7 Sczupak, Peter            49 Great Bay-NE         1:02.53    1:05.71   10  
  8 Chatfield, Jeff           46 Kingsbury Club-NE    1:07.00    1:08.44    9  
  9 Snow, Jason               45 Marthas Vineyard-NE  1:05.50    1:09.06    8  
 10 Prescott, Al              46 MinutemanAndover-NE  1:20.00    1:21.87    7  
 11 Castano, Gerald           49 Nutmeg Masters-NE    1:25.01    1:22.10    6  
 -- Carrico, Matthew          45 Great Bay-NE         1:01.11         DQ  
      Non-simultaneous arms
 
Event 12  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 51.73   5/12/2013 DAVID SIMS                                   
     NE-LMSC: N 53.37        2009 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          52 Maine Masters-NE       57.79      56.82   17  
  2 Cote, David               54 Swim RI-NE           1:08.00    1:01.54   15  
  3 Wyckoff, Benjamin         50 Connecticut-CT       1:02.00    1:02.13   14  
  4 Devlin, Mark              51 MinutemanAndover-NE  1:12.56    1:10.77   13  
  5 Dearmin, Carl             52 Y of North Shore-NE  1:22.23    1:14.32   12  
  6 Ballou, Robert            54 Swim RI-NE           1:17.52    1:15.51   11  
  7 Lin, Arthur               53 Maine Masters-NE     1:26.35    1:27.11   10  
 
Event 12  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 53.90   5/12/2013 PAUL CARTER                                  
     NE-LMSC: N 54.09        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          58 Worcester Area-NE    1:02.42    1:00.86   17  
  2 Marshall, Robert          56 Y of North Shore-NE  1:05.00    1:03.26   15  
  3 Sherman, Bill             56 MOVY Masters-MV      1:04.73    1:05.37   14  
  4 Griffin, Jim              57 Club Tribe-VA        1:08.47    1:06.97   13  
  5 McGahie, Ted              55 Worcester Area-NE    1:09.00    1:07.71   12  
  6 Judelson, David           59 North Suburban Y-NE  1:08.00    1:08.35   11  
  7 Dignan, Michael           55 Nutmeg Masters-NE    1:13.50    1:08.57   10  
  8 Dickmann, John            55 Swim RI-NE           1:08.40    1:08.94    9  
  9 Fulmer, Joe               59 Maine Masters-NE     1:08.00    1:09.36    8  
 10 LePage, Mike              59 Maine Masters-NE     1:10.00    1:15.33    7  
 11 Boland, Jim               59 Y of North Shore-NE  1:17.70    1:16.31    6  
 
Event 12  Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 58.17        2012 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                63 NEM Unattached-NE    1:02.50    1:01.09   17  
  2 Allen, Tim                61 Worcester Area-NE    1:06.96    1:04.57   15  
  3 Saint-Amour, Craig        62 NY Athletic Club-MR  1:04.13    1:05.01   14  
  4 Wood, Kirkham             60 University Club-NE   1:11.90    1:12.25   13  
  5 Silver, Jonathan          61 Red Tide-MR          1:20.00    1:14.22   12  
  6 Cronin, Charles           60 Technique/Train-NE   1:24.54    1:18.51   11  
  7 Miller, Steve             60 Great Bay-NE         1:26.00    1:20.98   10  
  8 Keil, Mark                61 MinutemanAndover-NE  1:19.59    1:23.79    9  
  9 Winn, Eric                60 Swim RI-NE           1:50.00    1:45.13    8  
 -- Skolnick, Stewart         60 NEM Unattached-NE    1:36.41         DQ  
      Other
 
Event 12  Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U   56.36   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
     NE-LMSC: N 1:07.96        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           66 Cambridge-NE         1:03.50    1:01.85N  17  
  2 McQuiggan, Frank          66 Swim RI-NE           1:16.00    1:20.38   15  
  3 Dalby, Fred               65 Waterhorses-NE       1:22.06    1:23.00   14  
  4 Lovitz, Lee               69 Swim RI-NE           1:57.00    2:04.85   13  
 
Event 12  Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:05.75   1/26/2014 ROBERT POILETMAN                           
     NE-LMSC: N 1:14.73        1997 Win Wilson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          72 Swim RI-NE           1:23.00    1:27.14   17  
  2 Baxter, David             70 ABC Masters-NE       1:47.00    1:41.61   15  
 
Event 12  Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:12.71   4/17/2011 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 1:33.93        2012 William Jones                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Jones, William            78 Maine Masters-NE     1:47.00         NS  
 
Event 12  Men 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:28.50    4/6/2013 CLARKE MITCHELL                            
     NE-LMSC: N 2:13.85        2010 Arnold Meardon                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             81 Marblehead JCC-NE    2:11.98    1:59.93N  17  
 
Event 13  Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:43.28   11/8/2009 DANA VOLLMER                               
     NE-LMSC: N 1:55.78        2011 Salena Casha                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              24 Cambridge-NE         2:01.81    2:03.30   17  
  2 Howard, Rachel            23 BU Masters-NE        2:15.00    2:05.91   15  
 
Event 13  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
     NE-LMSC: N 1:54.13        1991 Betsy Lind                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        29 BU Masters-NE        1:59.50    1:58.72   17  
  2 Nihan, Lianne             26 North Suburban Y-NE  2:07.43    2:06.43   15  
  3 DiNardo, Sara             29 Swim RI-NE           2:09.57    2:08.67   14  
  4 Fisher, Allison           28 Swim RI-NE           2:11.50    2:13.21   13  
  5 Kennell, Alisha           29 Bearcat Masters-MR   2:45.00    2:34.06   12  
  6 Wellman, Meghan           29 MinutemanAndover-NE  2:48.00    2:37.87   11  
 
Event 13  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:43.46  11/30/2012 ERIKA ERNDL                                
     NE-LMSC: N 1:55.90        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leith-Doucett, Diane      32 Swim RI-NE           2:08.00    2:06.43   17  
  2 Williams, Melinda         33 Simmons-NE           2:07.21    2:08.72   15  
  3 Sandos, Robin             34 Greenwood-NE         2:20.00    2:10.65   14  
  4 Gonnason, Hayley          32 Bearcat Masters-MR   2:10.15    2:12.75   13  
  5 Licata, Marissa           30 ABC Masters-NE       2:10.00    2:14.20   12  
  6 Verreault, Amy            34 Swim RI-NE           2:15.00    2:16.60   11  
  7 Hettenbach, Maria         34 Cambridge-NE         2:18.78    2:22.72   10  
  8 Powers, Kate              31 Connecticut-CT       2:54.16    2:50.92    9  
  9 Scott, Elizabeth          33 MinutemanAndover-NE  3:51.39    3:01.75    8  
 
Event 13  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:51.55    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 1:58.33        2010 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunnewell, Becky          35 Cambridge-NE         2:10.00    2:03.93   17  
  2 Welch, Elizabeth          36 Swim RI-NE           2:03.67    2:05.06   15  
  3 Crusco, Kysa              38 Granite State-NE     2:11.15    2:07.37   14  
  4 Ackerman, Jessica         36 Swim RI-NE           2:15.45    2:09.37   13  
  5 Hindle, Lori              39 Weymouth Club-NE     2:10.55    2:09.39   12  
  6 Ansell, Christina         36 Worcester Area-NE    2:20.00    2:23.37   11  
  7 Cohen, Rachel             36 Red Tide-MR          2:32.19    2:38.95   10  
  8 Bajoras, Neyla            38 Y of North Shore-NE  2:45.00    2:43.73    9  
  9 Atkinson, Karen           39 Liquid Assets-NE     3:15.99    3:19.46    8  
 10 Hammond, Shannon          38 Worcester Area-NE    3:00.00    3:27.49    7  
 
Event 13  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 1:55.38        2014 Kimberly Lloyd                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lancaster, Jill           41 Swim RI-NE           2:07.00    2:06.79   17  
  2 Beeman, Ashley            43 Connecticut-CT       2:10.25    2:09.31   15  
  3 Murray, Kristin           44 Y of North Shore-NE  2:15.58    2:13.48   14  
  4 Schwenkmeyer, Kelly       43 Y of North Shore-NE  2:13.00    2:16.71   13  
  5 Cotsonas, Stephanie       44 Swim RI-NE           2:25.00    2:24.73   12  
  6 McNiff, Catherine         44 Y of North Shore-NE  2:32.00    2:35.11   11  
  7 Menocal, Carmen           40 Red Tide-MR          2:30.00    2:35.53   10  
  8 Wanat, Kathleen           40 Worcester Area-NE    3:00.00    2:49.46    9  
  9 Banker, Margaret          41 NEM Unattached-NE    3:45.00    3:10.56    8  
 
Event 13  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:03.01        2001 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Kirsten             49 Great Bay-NE         2:15.00    2:11.58   17  
  2 Fox, Michele              45 Y of North Shore-NE  2:19.69    2:23.64   15  
  3 Crans, Mara               48 Maine Masters-NE     2:33.65    2:30.26   14  
  4 Chalfin, Sonia            48 Cambridge-NE         2:38.00    2:34.97   13  
  5 Downey, Sarah             46 Great Bay-NE         2:45.00    2:41.79   12  
  6 Garland, Sue              45 Cambridge-NE         3:10.00    2:41.91   11  
  7 Barlow, Jennifer          49 ABC Masters-NE       2:43.91    2:42.57   10  
  8 Harvey, Lori              49 Kingsbury Club-NE    2:55.00    2:45.59    9  
  9 DiSilvestro, Julie        49 Swim RI-NE           3:16.08    3:13.38    8  
 10 Flynn, Sandra             49 Greenwood-NE         3:40.00    3:43.93    7  
 
Event 13  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:58.43    5/4/2014 JILL HERNANDEZ                             
     NE-LMSC: N 2:06.28        2003 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emblidge, Cecilia         50 Nutmeg Masters-NE    2:20.50    2:15.20   17  
  2 Estabrook, Mary           53 Maine Masters-NE     2:21.30    2:18.96   15  
  3 Stokes, Karin             54 Granite State-NE     2:21.80    2:20.87   14  
  4 Roy, Michele              50 Y of North Shore-NE  2:24.68    2:23.40   13  
  5 Cheney, Jane              53 Greenwood-NE         2:28.00    2:28.48   12  
  6 Tunstall, Nancy           52 Granite State-NE     2:30.00    2:28.52   11  
  7 Donovan, Kim              51 ABC Masters-NE       2:47.00    2:30.08   10  
  8 Pentheny, Gail            52 Great Bay-NE         2:30.00    2:31.87    9  
  9 Gallagher, Sally          53 Great Bay-NE         2:34.00    2:33.84    8  
 10 Eggimann, Beth            53 North Suburban Y-NE  2:40.00    2:35.65    7  
 11 Zraket, Lisa              50 Y of North Shore-NE  2:50.00    2:43.71    6  
 12 Lambert, Jean             54 Swim RI-NE           2:45.50    2:45.95    5  
 13 Autissier, Anne-Cecile    50 Cambridge-NE         2:48.00    2:47.27    4  
 14 Kripke, Liz               53 MinutemanAndover-NE  2:50.00    2:53.52    3  
 15 Barker, Joanne            50 Cambridge-NE         3:00.00    2:58.35    2  
 16 Martin, Sheila            54 Swim RI-NE           3:35.00    3:10.49    1  
 
Event 13  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:09.11        2010 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy             57 Granite State-NE     2:15.00    2:14.85   17  
  2 Mareb, Karen              56 Granite State-NE     2:18.00    2:17.35   15  
  3 Dropo, Carla              55 Y of North Shore-NE  2:21.00    2:17.75   14  
  4 Tokayer, Susan            55 Westchester-MR       2:24.00    2:20.28   13  
  5 Craven, Leslie            55 Marthas Vineyard-NE  2:21.41    2:22.99   12  
  6 Holland, Gail             56 Worcester Area-NE    2:26.13    2:26.22   11  
  7 Goodwin, Kim              57 Technique/Train-NE   2:26.94    2:27.99   10  
  8 Fries, Beth               57 Maine Masters-NE     2:40.00    2:29.76    9  
  9 Marshall, Jenny           57 North Suburban Y-NE  2:50.00    2:41.70    8  
 10 Hevenor, Stephanie        56 Swim RI-NE           2:42.00    2:45.33    7  
 11 Ruggiero, Sandra          58 Swim RI-NE           2:50.00    2:45.60    6  
 12 Randall, Romaine          57 ABC Masters-NE       3:25.00    2:51.28    5  
 13 Phelan, Mary              58 Swim RI-NE           2:58.00    2:53.30    4  
 14 Goguen, Sharleen          57 Greenwood-NE         3:07.45    2:56.43    3  
 15 Twomey, Maura             58 Cambridge-NE         3:00.22    2:59.11    2  
 16 Gorman, Kathleen          59 Swim RI-NE           4:00.00    3:37.01    1  
 17 Blanchard, Patty          58 Greenwood-NE         4:00.00    3:47.43  
 
Event 13  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:06.13   3/28/2014 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:16.03        2014 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garr, Jeanne              60 Swim RI-NE           2:26.00    2:28.28   17  
  2 White, Emily              61 MIT Masters-NE       2:55.08    2:48.96   15  
  3 Lewis, Kathy              60 Swim RI-NE           3:20.00    2:51.34   14  
  4 Glines, Susie             63 ABC Masters-NE       3:05.00    2:54.82   13  
  5 Foster, Beth              63 Greenwood-NE         3:55.00    3:44.58   12  
 
Event 13  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:23.61   4/11/2014 DIANN UUSTAL                               
     NE-LMSC: N 2:25.32        2013 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 Swim RI-NE           2:25.19    2:25.31N  17  
  2 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    2:38.34    2:27.33   15  
  3 Rardin, Susan             65 Maine Masters-NE     2:55.00    3:00.65   14  
  4 Yunker, Carol             68 Y of North Shore-NE  3:10.00    3:18.64   13  
  5 Case, Louise              67 Greenwood-NE         4:20.00    4:12.01   12  
 
Event 13  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:35.85   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 2:36.97        2011 Petey Ambrose                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              73 Great Bay-NE         3:15.90    3:14.70   17  
  2 Densmore, Ann             73 Cambridge-NE         3:35.20    3:43.15   15  
 
Event 14  Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:35.02   11/8/2009 ANDY GRANT                                 
     NE-LMSC: N 1:44.86        2014 Paul Dyrkacz                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coffin, Spencer           23 Worcester Area-NE    1:48.99    1:51.31   17  
  2 Waterhouse, Richard       19 BU Masters-NE        1:56.00    1:52.32   15  
  3 Kim, Kenny                23 Bearcat Masters-MR   1:52.50    1:53.10   14  
  4 Pandiscio, Christopher    19 UMass-NE             1:55.00    1:54.17   13  
  5 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE    1:57.44    1:58.24   12  
  6 Mitchell, Craig           24 Worcester Area-NE    2:10.31    2:04.28   11  
  7 Quintana, Claudio         21 NEM Unattached-NE    2:35.00    2:11.68   10  
  8 Somwaru, Marlon           19 Bearcat Masters-MR   2:20.00    2:25.58    9  
  9 Lin, Howard               21 Maine Masters-NE     2:28.00    2:30.73    8  
 
Event 14  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:31.93   12/6/2013 DARIAN TOWNSEND                            
     NE-LMSC: N 1:37.53        2014 Eric Nilsson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric             27 MinutemanAndover-NE  1:37.53    1:41.23   17  
  2 Rose, Domingo             26 Granite State-NE     2:00.00    1:52.62   15  
  3 Priest, Zack              28 Maine Masters-NE     1:50.00    1:54.16   14  
  4 Kim, Kevin                26 Bearcat Masters-MR   1:55.23    2:03.37   13  
  5 Serra, Dario              26 JCC Newton-NE        2:00.00    2:06.65   12  
  6 Duguay, Robert            29 Connecticut-CT       2:15.00    2:12.90   11  
  7 Hyland, David             26 Nutmeg Masters-NE    2:25.00    2:14.02   10  
 
Event 14  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:34.00  12/19/2014 DARIAN TOWNSEND                            
     NE-LMSC: N 1:41.10        2008 Brian Wisniewski                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             32 UV Rays-NE           1:48.51    1:47.64   17  
  2 Hansen, Scott             32 Bearcat Masters-MR   1:50.95    1:52.48   15  
  3 Emmons, Michael           33 Cambridge-NE         1:45.00    1:52.57   14  
  4 Storch, Joshua            33 Red Tide-MR          1:59.85    1:56.83   13  
  5 Zhai, Eric                34 Bearcat Masters-MR   1:55.00    1:58.53   12  
  6 Mueller, Joshua           32 MIT Masters-NE       2:15.13    2:03.58   11  
  7 Schaefer, Andrew          31 Binghamton Univ-NI   2:04.41    2:05.75   10  
  8 Johnston, Douglas         32 Swim RI-NE           2:05.00    2:06.36    9  
  9 Gray, Zachary             32 Maine Masters-NE     2:15.14    2:16.73    8  
 10 Abreu, Joel               34 Bearcat Masters-MR   2:30.00    2:20.23    7  
 11 Mulcahy, Seann            32 Swim RI-NE           2:30.00    2:31.51    6  
 
Event 14  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
     NE-LMSC: N 1:39.90        2005 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Brian            35 Swim RI-NE           1:53.72    1:47.22   17  
  2 Doucet, Douglas           39 MinutemanAndover-NE  1:50.34    1:52.46   15  
  3 Hammond, Ben              39 Worcester Area-NE    1:57.00    1:53.84   14  
  4 Spencer, Ryan             36 Binghamton Univ-NI   1:53.55    1:58.09   13  
  5 Whitford, Matthew         39 Great Bay-NE         2:05.00    2:00.44   12  
  6 Trainor, Brendan          38 Maine Masters-NE     2:35.00    2:26.71   11  
  7 Trenteseaux, Mark         37 Swim RI-NE           3:50.00    2:37.87   10  
  8 Cardriche, Xavier         36 Bearcat Masters-MR   3:20.00    2:37.99    9  
  9 Sampat, Anuj              37 Cambridge-NE         2:35.71    2:39.02    8  
 
Event 14  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:38.94    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
     NE-LMSC: N 1:38.94        2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Akers, Stephen            43 Connecticut-CT       1:53.34    1:51.57   17  
  2 Hersh, Craig              43 Simmons-NE           1:52.90    1:53.13   15  
  3 Senecal, Paul             44 Swim RI-NE           1:52.35    1:54.98   14  
  4 McKenna, Matthew          42 Cambridge-NE         2:02.00    1:58.76   13  
  5 Morse, Benjamin           43 Maine Masters-NE     2:00.13    2:00.67   12  
  6 Dornaus, David            40 University Club-NE   1:58.77    2:03.47   11  
  7 Sharon, Gil               41 Worcester Area-NE    2:00.00    2:05.53   10  
  8 Henkel, Scott             40 Binghamton Univ-NI   2:08.00    2:13.89    9  
  9 Cloitre, Christophe       40 Great Bay-NE         2:19.24    2:16.95    8  
 10 Siepser, Craig            42 Nutmeg Masters-NE    2:26.50    2:18.48    7  
 11 Parsons, Edward           40 MinutemanAndover-NE  2:25.66    2:23.71    6  
 12 Pollard, Benjamin         42 Maine Masters-NE     2:53.01    2:51.17    5  
 -- Graubard, David           44 Bearcat Masters-MR   5:00.00        DNF  
      Did not finish
 
Event 14  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:41.69   5/21/2010 DAVID SIMS                                 
     NE-LMSC: N 1:48.48        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Matthew           47 Swim RI-NE           1:55.40    1:57.82   17  
  2 Theroux, Trent            47 Swim RI-NE           1:59.00    2:00.02   15  
  3 Lindenau, Lee             48 Maine Masters-NE     2:00.00    2:00.50   14  
  4 Hano, Doug                48 MinutemanAndover-NE  2:04.93    2:02.74   13  
  5 Gerber, Robert            47 Nutmeg Masters-NE    2:06.54    2:03.74   12  
  6 Baker, Henry              47 Cambridge-NE         2:03.40    2:05.47   11  
  7 Locken, Mark              47 Weymouth Club-NE     2:05.58    2:09.99   10  
  8 Uprichard, David          49 Red Tide-MR          2:12.80    2:13.54    9  
  9 Chatfield, Jeff           46 Kingsbury Club-NE    2:25.00    2:22.93    8  
 10 Kaplan, Benjamin          46 JCC Newton-NE        2:35.00    2:25.31    7  
 11 Sheldrick, Peter          45 Connecticut-CT       2:31.47    2:27.50    6  
 12 Connors, Curt             46 Waltham YMCA-NE      3:05.00    2:49.12    5  
 
Event 14  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:43.76   5/10/2009 ROWDY GAINES                               
     NE-LMSC: N 1:48.53        1999 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          52 Maine Masters-NE     1:57.28    1:52.80   17  
  2 Newman, Steven            53 Sarasota YMCA-FL     2:00.12    1:56.48   15  
  3 Tyler, Bob                52 Flaherty Masters-NE  1:58.90    1:59.30   14  
  4 Murphy, Michael           52 Unattached NE-NE     2:01.45    2:00.02   13  
  5 Autissier, Patrick        52 Cambridge-NE         1:57.85    2:00.71   12  
  6 Valley, Eric              53 MOVY Masters-MV      2:02.00    2:01.46   11  
  7 Werlinich, Greg           50 Badger-MR            2:04.10    2:02.87   10  
  8 Gunzl, Arthur             53 Connecticut-CT       2:08.32    2:04.75    9  
  9 Gugino, Douglas           54 Connecticut-CT       2:20.00    2:13.07    8  
 10 Hinebaugh, Carl           54 Nutmeg Masters-NE    2:15.00    2:14.24    7  
 11 Gordon, Peter             54 University Club-NE   2:12.88    2:15.51    6  
 12 Alpern, Matthew           51 Adirondack-AD        2:14.65    2:15.64    5  
 13 Devlin, Mark              51 MinutemanAndover-NE  2:17.88    2:16.24    4  
 14 Chatinover, Jonathan      53 Marthas Vineyard-NE  2:20.28    2:16.97    3  
 15 Dearmin, Carl             52 Y of North Shore-NE  2:25.05    2:21.64    2  
 16 Burkhardt, Martin         51 Westchester-MR       2:26.91    2:24.35    1  
 17 Arsenault, Paul           53 Worcester Area-NE    2:30.32    2:26.07  
 18 McDermot, Patrick         50 Granite State-NE     2:26.69    2:26.25  
 19 Ballou, Robert            54 Swim RI-NE           2:29.43    2:28.71  
 20 George, Jordan            53 Bearcat Masters-MR   2:50.00    2:39.47  
 21 Lin, Arthur               53 Maine Masters-NE     2:58.94    2:55.31  
 -- Johnson, Eric             54 Red Tide-MR          1:57.50         NS  
 
Event 14  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
     NE-LMSC: N 1:53.03        2007 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          58 Worcester Area-NE    2:04.64    2:02.11   17  
  2 Sherman, Bill             56 MOVY Masters-MV      2:02.00    2:03.48   15  
  3 Boland, Jim               59 Y of North Shore-NE  2:12.70    2:07.53   14  
  4 Alexander, Mark           56 Cambridge-NE         2:10.53    2:10.02   13  
  5 Jones, Judd               57 Georgia Masters-GA   2:05.50    2:10.27   12  
  6 Dignan, Michael           55 Nutmeg Masters-NE    2:11.93    2:11.93   11  
  7 Wallace, Thomas           55 Cambridge-NE         2:09.60    2:12.93   10  
  8 Dickmann, John            55 Swim RI-NE           2:10.80    2:13.39    9  
  9 O'Brien, David            58 Liquid Assets-NE     2:15.00    2:14.12    8  
 10 McLaughlin, Brian         59 ABC Masters-NE       2:18.10    2:24.11    7  
 11 Cronin, Carlton           58 Technique/Train-NE   3:09.99    2:30.84    6  
 12 Bartlett, Fred            59 Swim RI-NE           3:22.11    2:48.86    5  
 13 Geist, Dan                58 ABC Masters-NE       2:30.00    2:53.07    4  
 
Event 14  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:53.43   3/29/2014 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 1:54.14        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Tim                61 Worcester Area-NE    2:11.00    2:06.14   17  
  2 Saint-Amour, Craig        62 NY Athletic Club-MR  2:05.25    2:07.43   15  
  3 Oates, David              64 Worcester Area-NE    2:06.00    2:07.47   14  
  4 Ryan, Bill                64 MinutemanAndover-NE  2:15.29    2:13.67   13  
  5 Donnelly, Kevin           60 Wellesley-NE         2:14.19    2:16.26   12  
  6 Miller, Steve             60 Great Bay-NE         2:20.00    2:20.63   11  
  7 Cronin, Charles           60 Technique/Train-NE   2:27.46    2:24.96   10  
  8 Redmon, Scott             64 Maine Masters-NE     2:25.00    2:28.27    9  
  9 Silver, Jonathan          61 Red Tide-MR          2:29.80    2:28.33    8  
 10 Dow, Paul                 61 Swim RI-NE           2:31.00    2:33.40    7  
 11 Carchedi, David           60 Swim RI-NE           2:45.00    2:34.91    6  
 12 Jaye, David               61 University Club-NE   2:34.10    2:36.58    5  
 13 Skolnick, Stewart         60 NEM Unattached-NE    2:48.48    2:48.53    4  
 14 Garr, Michael             61 Swim RI-NE           2:42.94    2:50.47    3  
 15 Winn, Eric                60 Swim RI-NE           2:58.00    2:50.72    2  
 
Event 14  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:57.54   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
     NE-LMSC: N 2:12.21        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           66 Cambridge-NE         2:06.05    2:04.55N  17  
  2 McQuiggan, Frank          66 Swim RI-NE           2:22.00    2:27.80   15  
  3 Olander, John             65 Simon's Rock-NE      2:36.00    2:35.28   14  
  4 Dalby, Fred               65 Waterhorses-NE       2:35.00    2:36.73   13  
  5 Song, Mingjie             68 ABC Masters-NE       2:50.01    2:43.60   12  
  6 Lewis, John               68 Great Bay-NE         2:55.00    2:54.85   11  
  7 Lovitz, Lee               69 Swim RI-NE           3:25.00    3:45.30   10  
 
Event 14  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:08.68   4/27/2012 TOM LANDIS                                 
     NE-LMSC: N 2:26.81        1997 Win Wilson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               71 Maine Masters-NE     2:30.00    2:30.80   17  
  2 Hutchings, Dick           73 Greenwood-NE         2:34.59    2:36.96   15  
  3 Pierce, Fred              71 Maine Masters-NE     2:34.00    2:39.80   14  
  4 Manfredi, Thomas          72 Swim RI-NE           2:35.00    2:42.34   13  
  5 Terry, Jim                70 ABC Masters-NE       3:12.00    3:05.03   12  
  6 Baxter, David             70 ABC Masters-NE       3:05.00    3:05.62   11  
  7 Washburn, Keith           70 Weymouth Club-NE     2:53.67    3:15.83   10  
  8 Read, Philip              72 Great Bay-NE         3:15.00    3:24.47    9  
 
Event 14  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:08.77   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 2:43.17        2009 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            78 Maine Masters-NE     3:10.00    3:06.37   17  
  2 Widmer, Michael           76 Unattached NE-NE     4:00.00    3:35.52   15  
 
Event 14  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:26.59    5/4/2014 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 3:04.10        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alkoff, Howard            82 Connecticut-CT       3:26.65    3:29.14   17  
  2 Reeve, William            83 Maine Masters-NE     3:58.00    3:51.04   15  
 
Event 14  Men 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:50.54    5/8/2010 FRANK PIEMME                               
     NE-LMSC: N 3:50.92        2001 Alexander Luther                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meardon, Arnold           85 UV Rays-NE           3:30.00    3:32.10N  17  
 
Event 14  Men 90-94 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 3:18.81   1/31/2015 WILLARD LAMB                               
     NE-LMSC: N 4:21.27        2009 John Merrill                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sigersmith, Robert        90 Nutmeg Masters-NE    4:41.76    5:01.56   17  
 
Event 15  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   53.02  12/21/2014 KATIE MEILI                                
     NE-LMSC: N 1:00.15        2009 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chepeleff, Sarah          24 Cambridge-NE         1:04.16    1:04.57   17  
  2 Sung, Julia               22 Bearcat Masters-MR   1:09.19    1:08.28   15  
  3 Guy, Amanda               23 Swim RI-NE           1:08.00    1:08.52   14  
  4 Chang, Grace              24 Bearcat Masters-MR   1:14.00    1:08.58   13  
 
Event 15  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
     NE-LMSC: N 58.29        2011 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nihan, Lianne             26 North Suburban Y-NE  1:05.78    1:05.46   17  
  2 Whittaker, Casey          28 Y of North Shore-NE  1:12.50    1:05.53   15  
  3 DiNardo, Sara             29 Swim RI-NE           1:05.83    1:05.89   14  
  4 Perelman, Hayley          26 BU Masters-NE        1:07.99    1:08.55   13  
  5 Sciacca, Krysten          26 Bearcat Masters-MR   1:16.00    1:08.66   12  
  6 Saint-Amour, Roberta      29 Metro Masters-MR     1:10.00    1:08.70   11  
  7 Dombrowski, Sarah         26 Nutmeg Masters-NE    1:09.51    1:09.75   10  
  8 Kwon, Yanghee             26 Greenwood-NE         1:11.50    1:10.84    9  
  9 Mellen, Christine         28 Swim RI-NE           1:19.38    1:15.78    8  
 10 Gencler, Ozge             25 Cambridge-NE         1:18.00    1:18.85    7  
 11 Dzaugis, Mary             26 Swim RI-NE           1:20.00    1:19.90    6  
 12 Kennell, Alisha           29 Bearcat Masters-MR   1:30.00    1:23.69    5  
 13 Wellman, Meghan           29 MinutemanAndover-NE  1:31.62    1:27.06    4  
 -- Leight, Megan             28 Bearcat Masters-MR   1:50.00         NS  
 
Event 15  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                              
     NE-LMSC: N 1:01.41        1991 Tracy Rossa                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Jessie           30 Maine Masters-NE     1:00.23      59.55N  17  
  2 Alcaide, Katrine          33 Maine Masters-NE     1:00.51    1:00.17N  15  
  3 Beers, Jessica            34 Maine Masters-NE     1:03.00    1:02.25   14  
  4 McGrail, Crystie          30 Great Bay-NE         1:07.00    1:07.39   13  
  5 Williams, Melinda         33 Simmons-NE           1:08.84    1:08.88   12  
  6 Verreault, Amy            34 Swim RI-NE           1:10.00    1:08.96   11  
  7 Lennon, Jessie            30 Bearcat Masters-MR   1:07.26    1:09.32   10  
  8 Clark, Acacia             32 Cambridge-NE         1:05.50    1:10.48    9  
  9 Sandos, Robin             34 Greenwood-NE         1:16.00    1:11.01    8  
 10 Leith-Doucett, Diane      32 Swim RI-NE           1:12.00    1:11.45    7  
 11 Hettenbach, Maria         34 Cambridge-NE         1:12.98    1:14.13    6  
 12 Winslow, Stephanie        34 Swim RI-NE           1:18.00    1:16.85    5  
 13 DeMarco, Robyn            34 Connecticut-CT       1:29.89    1:29.18    4  
 
Event 15  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   57.67   5/23/2010 SHERI HART                                 
     NE-LMSC: N 1:01.94        2012 Stacy Sweetser                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dowgiert, Angela          35 Flaherty Masters-NE  1:06.89    1:03.37   17  
  2 Hunnewell, Becky          35 Cambridge-NE         1:09.00    1:07.05   15  
  3 Welch, Elizabeth          36 Swim RI-NE           1:09.36    1:07.53   14  
  4 Nappi, Keri               37 Swim RI-NE           1:06.86    1:09.16   13  
  5 Ackerman, Jessica         36 Swim RI-NE           1:08.58    1:10.97   12  
  6 Crusco, Kysa              38 Granite State-NE     1:10.81    1:11.83   11  
  7 Samson, Vivian            38 Waltham YMCA-NE      1:14.00    1:12.27   10  
  8 Ansell, Christina         36 Worcester Area-NE    1:15.00    1:15.37    9  
  9 Krams, Liz                36 Bearcat Masters-MR   1:20.00    1:21.01    8  
 -- Massurit, Marguerite      38 Cambridge-NE         1:45.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Event 15  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   57.95   4/28/2012 ERIKA BRAUN                                
     NE-LMSC: N 1:03.91        2013 Tracy McCurdy                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swan, Katina              40 Granite State-NE     1:08.00    1:07.22   17  
  2 Miller, Lorin             43 Nutmeg Masters-NE    1:08.77    1:09.59   15  
  3 Wilkes, Kristin           43 Swim RI-NE           1:16.32    1:13.99   14  
  4 Cotsonas, Stephanie       44 Swim RI-NE           1:15.33    1:14.75   13  
  5 O'Connor, Brooke          41 North Suburban Y-NE  1:18.50    1:18.35   12  
  6 McNiff, Catherine         44 Y of North Shore-NE  1:25.00    1:27.00   11  
  7 Acevedo, Kristine         43 Liquid Assets-NE     1:41.00    1:42.06   10  
 
Event 15  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   59.39   4/28/2012 FALL WILLEBOORDSE                          
     NE-LMSC: N 1:05.93        2004 Gayle Wettach                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        49 Bearcat Masters-MR   1:00.39    1:02.21   17  
  2 Goodale, Rainy            45 Marthas Vineyard-NE  1:08.00    1:07.99   15  
  3 Simmons, Lynne            45 Swim RI-NE           1:16.22    1:11.42   14  
  4 Walton, Mary              48 Swim RI-NE           1:14.33    1:14.39   13  
  5 Padera, Rebecca           46 Weymouth Club-NE     1:12.00    1:22.56   12  
  6 Lytle, Elizabeth          48 Marthas Vineyard-NE  2:00.00    1:23.11   11  
  7 Charron, Margee           49 Nutmeg Masters-NE    1:20.00    1:24.95   10  
  8 Garland, Sue              45 Cambridge-NE         1:40.00    1:26.31    9  
  9 Barlow, Jennifer          49 ABC Masters-NE       1:25.22    1:26.89    8  
 10 Downey, Sarah             46 Great Bay-NE         1:25.00    1:27.32    7  
 11 Chalfin, Sonia            48 Cambridge-NE         1:28.00    1:29.27    6  
 12 Harvey, Lori              49 Kingsbury Club-NE    1:40.00    1:31.68    5  
 13 McDonald, Deborah         49 West Suburban Y-NE   1:43.00    1:36.03    4  
 14 Raymond, Kimberly         48 Swim RI-NE           2:25.00    1:38.42    3  
 15 DiSilvestro, Julie        49 Swim RI-NE           1:42.68    1:42.26    2  
 16 Daniels, Carolyn          48 Connecticut-CT       1:41.66    1:42.69    1  
 
Event 15  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:02.18   4/28/2012 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 1:06.40        2002 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            52 Greenwood-NE         1:14.59    1:10.89   17  
  2 Estabrook, Mary           53 Maine Masters-NE     1:16.44    1:11.74   15  
  3 Koster, Carolyn           53 Post Swimming-MR     1:11.90    1:12.57   14  
  4 Roy, Michele              50 Y of North Shore-NE  1:11.11    1:12.67   13  
  5 Jensen, Sue               54 Cambridge-NE         1:18.02    1:14.00   12  
  6 Stokes, Karin             54 Granite State-NE     1:18.18    1:16.22   11  
  7 Cort, Hayley              53 Asphalt Green-MR     1:17.10    1:16.90   10  
  8 Cheney, Jane              53 Greenwood-NE         1:21.00    1:22.86    9  
  9 Zraket, Lisa              50 Y of North Shore-NE  1:24.00    1:24.55    8  
 10 Pentheny, Gail            52 Great Bay-NE         1:25.00    1:25.24    7  
 11 Eggimann, Beth            53 North Suburban Y-NE  1:27.00    1:27.55    6  
 12 Autissier, Anne-Cecile    50 Cambridge-NE         1:35.00    1:31.31    5  
 13 Kripke, Liz               53 MinutemanAndover-NE  1:40.00    1:32.73    4  
 14 Barker, Joanne            50 Cambridge-NE         1:30.00    1:34.36    3  
 15 Lambert, Jean             54 Swim RI-NE           1:30.37    1:34.41    2  
 16 Martin, Sheila            54 Swim RI-NE           2:18.00    1:39.41    1  
 17 Balles, Kathy             51 ABC Masters-NE       2:00.00    1:47.93  
 
Event 15  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:09.71        2014 Karen Mareb                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              56 Granite State-NE     1:10.00    1:09.60N  17  
  2 Wettach, Gayle            58 North Suburban Y-NE  1:12.00    1:11.71   15  
  3 Dropo, Carla              55 Y of North Shore-NE  1:12.70    1:12.37   14  
  4 Estel, Beth               58 Granite State-NE     1:14.00    1:13.01   13  
  5 Galliher, Anne            58 Nutmeg Masters-NE    1:16.50    1:15.41   12  
  6 Spence, Denise            55 UMass-NE             1:15.82    1:15.74   11  
  7 Goodwin, Kim              57 Technique/Train-NE   1:14.56    1:17.20   10  
  8 Holland, Gail             56 Worcester Area-NE    1:17.30    1:19.56    9  
  9 Boland, Jan               56 Y of North Shore-NE  1:18.40    1:19.87    8  
 10 Marshall, Jenny           57 North Suburban Y-NE  1:26.00    1:26.51    7  
 11 Craven, Leslie            55 Marthas Vineyard-NE  1:24.70    1:28.80    6  
 12 Randall, Romaine          57 ABC Masters-NE       1:47.00    1:30.60    5  
 13 Phelan, Mary              58 Swim RI-NE           1:48.00    1:34.71    4  
 14 Twomey, Maura             58 Cambridge-NE         1:36.98    1:41.59    3  
 15 Garvey, Ellen             58 Great Bay-NE         1:43.95    1:42.00    2  
 
Event 15  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:07.60   5/18/2013 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:11.61        2010 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holbrook, Nikki           61 Unattached CT-CT     1:20.52    1:19.14   17  
  2 Craffey, Joan             61 Bearcat Masters-MR   1:27.00    1:21.18   15  
  3 White, Emily              61 MIT Masters-NE       1:35.99    1:31.11   14  
  4 Lewis, Kathy              60 Swim RI-NE           1:48.00    1:34.32   13  
  5 Glines, Susie             63 ABC Masters-NE       1:38.58    1:38.62   12  
  6 Kilroy, Trice             63 Swim RI-NE           1:48.41    1:44.96   11  
 
Event 15  Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:12.23   2/14/2015 CECILIA MCCLOSKEY                          
     NE-LMSC: N 1:12.91        2011 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 Swim RI-NE           1:16.11    1:15.59   17  
  2 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    1:23.08    1:21.55   15  
  3 Rardin, Susan             65 Maine Masters-NE     1:31.00    1:30.84   14  
  4 Bouvrie, Alice            66 Cambridge-NE         1:37.00    1:35.63   13  
  5 Yunker, Carol             68 Y of North Shore-NE  1:45.00    1:47.63   12  
  6 Case, Louise              67 Greenwood-NE         2:30.00    2:25.43   11  
  7 Shenouda, Baheya          66 Cambridge-NE         4:10.00    3:51.31   10  
 
Event 16  Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 49.78    5/3/2014 NOLAN KOON                                   
     NE-LMSC: N 53.18        2001 Gregory Wriede                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lomas, Corey              24 Waterhorses-NE         56.16      55.38   17  
  2 Clancy, Timothy           23 Swim RI-NE           1:00.00      55.89   15  
  3 Distler, Matthew          22 Unattached AD-AD     1:01.00      57.37   14  
  4 Eder, Marc                24 BU Masters-NE          57.99      57.48   13  
  5 Coffin, Spencer           23 Worcester Area-NE      57.99      57.72   12  
  6 Kim, Kenny                23 Bearcat Masters-MR     58.90    1:00.52   11  
  7 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE    1:01.61    1:01.92   10  
  8 Friedman, Marcus          24 University Club-NE   1:10.00    1:02.70    9  
  9 Urrea, Brayler            24 Bearcat Masters-MR   1:02.42    1:05.59    8  
 10 Mitchell, Craig           24 Worcester Area-NE    1:15.08    1:12.83    7  
 11 Bonifacio, Joseph Oliver  22 JCC Newton-NE        1:22.00    1:14.00    6  
 12 Wild, Mark                23 Worcester Area-NE    1:16.20    1:15.88    5  
 
Event 16  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 47.77    5/3/2014 DARIAN TOWNSEND                              
     NE-LMSC: N 52.96        2002 Brian Fehlau                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dzieniszewski, Philip     26 Bearcat Masters-MR     54.13      53.41   17  
  2 Rose, Domingo             26 Granite State-NE       59.82      54.35   15  
  3 Labour, Rafael            28 Bearcat Masters-MR     58.00      56.10   14  
  4 Priest, Zack              28 Maine Masters-NE       59.20      57.64   13  
  5 Russell, Jonathan         25 Cambridge-NE         1:00.00      57.79   12  
  6 Green, Alford             25 Worcester Area-NE      59.57    1:00.18   11  
  7 Fei, David                25 BU Masters-NE        1:05.00    1:01.14   10  
  8 Bachuretz, Alexei         29 Connecticut-CT       1:02.57    1:01.23    9  
  9 Altman-Kurosaki, Jonas    26 Asphalt Green-MR     1:02.15    1:02.30    8  
 10 Nolan, Steve              26 Unattached NE-NE     1:03.85    1:02.83    7  
 11 Pfeifer, Gregory          26 Bearcat Masters-MR   1:10.10    1:04.15    6  
 12 Serra, Dario              26 JCC Newton-NE        1:10.00    1:10.08    5  
 13 Hyland, David             26 Nutmeg Masters-NE    1:20.00    1:10.30    4  
 14 Duguay, Robert            29 Connecticut-CT       1:15.00    1:15.00    3  
 
Event 16  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 48.26  12/21/2014 ADAM MANIA                                   
     NE-LMSC: N 54.28        2010 Jeffrey Kosiorek                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           33 Cambridge-NE           55.85      57.90   17  
  2 Hansen, Scott             32 Bearcat Masters-MR   1:00.80      59.15   15  
  3 Zhai, Eric                34 Bearcat Masters-MR     59.50    1:00.08   14  
  4 Storch, Joshua            33 Red Tide-MR          1:01.21    1:00.67   13  
  5 Vik, James                34 Swim RI-NE           1:15.00    1:01.03   12  
  6 Wu, Jim                   32 Bearcat Masters-MR   1:06.00    1:04.26   11  
  7 Mueller, Joshua           32 MIT Masters-NE       1:15.13    1:06.38   10  
  8 Gray, Zachary             32 Maine Masters-NE     1:07.45    1:10.92    9  
  9 Abreu, Joel               34 Bearcat Masters-MR   1:10.00    1:13.08    8  
 
Event 16  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 51.92        2005 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Brian            35 Swim RI-NE             56.64      55.89   17  
  2 Kosiorek, Jeffrey         36 Swim RI-NE             55.65      57.12   15  
  3 Werner, David             36 Binghamton Univ-NI     57.80      57.29   14  
  4 Hammond, Ben              39 Worcester Area-NE      59.00      58.47   13  
  5 Doucet, Douglas           39 MinutemanAndover-NE    59.25      59.42   12  
  6 Whitford, Matthew         39 Great Bay-NE         1:04.00    1:01.23   11  
  7 Wright, Brendan           36 Granite State-NE     1:06.00    1:02.37   10  
  8 Markert, Phil             39 Waltham YMCA-NE      1:18.00    1:13.85    9  
  9 Trainor, Brendan          38 Maine Masters-NE     1:16.00    1:17.66    8  
 10 Sampat, Anuj              37 Cambridge-NE         1:18.14    1:19.03    7  
 11 Trenteseaux, Mark         37 Swim RI-NE           1:55.00    1:21.23    6  
 -- Cardriche, Xavier         36 Bearcat Masters-MR   1:20.00         DQ  
      One hand touch - breast
 -- Cedanio, Noel             35 Bearcat Masters-MR   1:03.55         NS  
 
Event 16  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 51.53    5/3/2014 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 51.85        2010 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian             40 Liquid Assets-NE       58.27      57.20   17  
  2 Hersh, Craig              43 Simmons-NE             58.55      58.62   15  
  3 Senecal, Paul             44 Swim RI-NE             58.57      59.44   14  
  4 Akers, Stephen            43 Connecticut-CT       1:11.14    1:04.67   13  
  5 Krause, Robert            42 Swim RI-NE           1:00.00    1:04.94   12  
  6 Avard, Christian          42 NEM Unattached-NE    1:10.36    1:07.35   11  
  7 Broglio, Mike             43 MinutemanAndover-NE  1:05.13    1:08.07   10  
  8 Graham, David             40 Greenwood-NE         1:14.00    1:08.87    9  
  9 Cloitre, Christophe       40 Great Bay-NE         1:16.83    1:14.20    8  
 10 Roznitsky, Yoel           40 Waltham YMCA-NE      1:25.00    1:16.24    7  
 11 Parsons, Edward           40 MinutemanAndover-NE  1:16.70    1:17.95    6  
 12 Kwa, Ken                  41 Cambridge-NE         1:22.00    1:18.77    5  
 13 Pollard, Benjamin         42 Maine Masters-NE     1:25.76    1:28.91    4  
 
Event 16  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
     NE-LMSC: N 55.87        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Jerry             45 Great Bay-NE           57.55      57.34   17  
  2 Faria, Jose               48 Garden State-NJ      1:00.50      59.29   15  
  3 Anthos, Ed                47 Cambridge-NE         1:00.11    1:00.17   14  
  4 Lindenau, Lee             48 Maine Masters-NE     1:02.00    1:02.01   13  
  5 Gilson, Matthew           47 Swim RI-NE           1:02.20    1:02.18   12  
  6 Theroux, Trent            47 Swim RI-NE           1:04.50    1:02.83   11  
  7 Keenan, Tim               45 Hockomock-NE         1:08.00    1:04.78   10  
  8 Baker, Henry              47 Cambridge-NE         1:04.60    1:04.90    9  
  9 Carter, Seanbaker         47 Thoreau Club-NE      1:11.06    1:07.07    8  
 10 Hano, Doug                48 MinutemanAndover-NE  1:08.81    1:07.29    7  
 11 Sayles, Douglas           47 Swim RI-NE           1:09.00    1:07.94    6  
 12 Snow, Jason               45 Marthas Vineyard-NE  1:12.00    1:08.19    5  
 13 Schultz, Richard          48 Great Bay-NE         1:13.00    1:09.95    4  
 14 Hall, Matthew             46 Thoreau Club-NE      1:13.56    1:12.60    3  
 15 Uprichard, David          49 Red Tide-MR          1:12.19    1:12.79    2  
 16 Chatfield, Jeff           46 Kingsbury Club-NE    1:12.00    1:15.22    1  
 17 Zhigalin, Zhenia          47 Waterhorses-NE       1:17.45    1:20.57  
 18 Castano, Gerald           49 Nutmeg Masters-NE    1:24.60    1:20.63  
 19 Connors, Curt             46 Waltham YMCA-NE      1:40.00    1:26.93  
 -- Carter, Michael           48 Pittsfield YMCA-NE   1:08.46         NS  
 
Event 16  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 54.28   5/11/2013 DAVID SIMS                                   
     NE-LMSC: N 56.91        2003 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyler, Bob                52 Flaherty Masters-NE  1:03.54    1:01.32   17  
  2 Cote, David               54 Swim RI-NE           1:04.00    1:01.59   15  
  3 Murphy, Michael           52 Unattached NE-NE     1:02.19    1:03.33   14  
  4 Valley, Eric              53 MOVY Masters-MV      1:04.51    1:03.64   13  
  5 Brown, Phil               54 Weymouth Club-NE     1:06.00    1:05.73   12  
  6 Chatinover, Jonathan      53 Marthas Vineyard-NE  1:11.84    1:10.03   11  
  7 Alpern, Matthew           51 Adirondack-AD        1:09.73    1:12.01   10  
  8 Burkhardt, Martin         51 Westchester-MR       1:14.40    1:13.26    9  
  9 Hinebaugh, Carl           54 Nutmeg Masters-NE    1:15.00    1:13.58    8  
 10 Devlin, Mark              51 MinutemanAndover-NE  1:12.09    1:14.80    7  
 11 Dearmin, Carl             52 Y of North Shore-NE  1:15.64    1:15.20    6  
 12 Grady, Seth               50 Flaherty Masters-NE  1:21.80    1:15.50    5  
 13 McDermot, Patrick         50 Granite State-NE     1:40.00    1:16.57    4  
 14 Ballou, Robert            54 Swim RI-NE           1:16.29    1:16.61    3  
 15 Philpy, Paul              54 Cambridge-NE         1:16.00    1:16.77    2  
 16 Dymek, Timothy            52 Greenwood-NE         1:17.14    1:17.14    1  
 17 Lin, Arthur               53 Maine Masters-NE     1:25.45    1:25.48  
 18 Arsenault, Paul           53 Worcester Area-NE    1:40.00    1:25.80  
 19 George, Jordan            53 Bearcat Masters-MR   1:40.00    1:37.74  
 -- Moll, Sebastian           50 Red Tide-MR          1:03.00         DQ  
      False start - Misc
 
Event 16  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
     NE-LMSC: N 57.85        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             56 MOVY Masters-MV      1:01.10    1:02.58   17  
  2 Marshall, Robert          56 Y of North Shore-NE  1:06.00    1:05.23   15  
  3 McGahie, Ted              55 Worcester Area-NE    1:07.50    1:06.96   14  
  4 Jones, Judd               57 Georgia Masters-GA   1:08.00    1:08.43   13  
  5 Mansilla, Frankin         55 Liquid Assets-NE     1:10.00    1:09.29   12  
  6 Alexander, Mark           56 Cambridge-NE         1:08.76    1:09.60   11  
  7 Fulmer, Joe               59 Maine Masters-NE     1:10.00    1:10.43   10  
  8 Olson, Bob                55 Newburyport Y-NE     1:10.93    1:10.60    9  
  9 Dignan, Michael           55 Nutmeg Masters-NE    1:10.88    1:11.76    8  
 10 Boland, Jim               59 Y of North Shore-NE  1:14.50    1:14.27    7  
 11 Cronin, Carlton           58 Technique/Train-NE   1:15.99    1:14.54    6  
 12 LePage, Mike              59 Maine Masters-NE     1:13.00    1:14.59    5  
 13 O'Brien, David            58 Liquid Assets-NE     1:15.00    1:15.14    4  
 14 Mockler, Frank            59 Liquid Assets-NE     1:15.54    1:16.41    3  
 
Event 16  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   57.23   5/11/2013 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 1:01.54        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                63 NEM Unattached-NE    1:06.00    1:05.76   17  
  2 Saint-Amour, Craig        62 NY Athletic Club-MR  1:07.15    1:10.11   15  
  3 Wood, Kirkham             60 University Club-NE   1:10.50    1:10.18   14  
  4 Allen, Tim                61 Worcester Area-NE    1:15.00    1:10.48   13  
  5 Holt, Steve               63 Greenwood-NE         1:11.50    1:11.54   12  
  6 Oates, David              64 Worcester Area-NE    1:10.00    1:11.92   11  
  7 Pot, Eugene               64 Binghamton Univ-NI   1:15.19    1:15.76   10  
  8 Keil, Mark                61 MinutemanAndover-NE  1:14.15    1:15.78    9  
  9 Miller, Steve             60 Great Bay-NE         1:17.14    1:16.13    8  
 10 Silver, Jonathan          61 Red Tide-MR          1:17.23    1:17.12    7  
 11 Damassa, David            64 North Suburban Y-NE  1:17.00    1:18.13    6  
 12 Redmon, Scott             64 Maine Masters-NE     1:19.00    1:20.41    5  
 13 Schiller, Rob             63 Cambridge-NE         1:22.71    1:23.13    4  
 14 Dow, Paul                 61 Swim RI-NE           1:27.00    1:23.85    3  
 15 Carchedi, David           60 Swim RI-NE           1:30.00    1:25.91    2  
 16 Jaye, David               61 University Club-NE   1:24.63    1:27.30    1  
 17 Skolnick, Stewart         60 NEM Unattached-NE    1:28.46    1:38.09  
 18 Winn, Eric                60 Swim RI-NE           1:50.00    1:41.10  
 19 Delosh, Steve             60 Flaherty Masters-NE  1:42.24    1:47.05  
 -- Heffernan, Sean           64 Liquid Assets-NE     1:45.00         NS  
 
Event 16  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
     NE-LMSC: N 1:06.36        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Phil              67 Swim RI-NE           1:18.00    1:16.68   17  
  2 Olander, John             65 Simon's Rock-NE      1:25.50    1:19.81   15  
  3 McQuiggan, Frank          66 Swim RI-NE           1:17.00    1:21.28   14  
  4 Nelson, Robert            68 Swim RI-NE           1:20.24    1:22.41   13  
  5 Lovitz, Lee               69 Swim RI-NE           1:49.00    2:06.35   12  
 
Event 16  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:05.05    5/3/2014 JAMES ELDER                                
     NE-LMSC: N 1:14.55        2013 Thomas Manfredi                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               71 Maine Masters-NE     1:17.00    1:16.28   17  
  2 Manfredi, Thomas          72 Swim RI-NE           1:16.00    1:16.72   15  
  3 Prior, David              70 Swim RI-NE           1:23.00    1:32.94   14  
  4 Hutchings, Dick           73 Greenwood-NE         1:36.62    1:38.30   13  
  5 Terry, Jim                70 ABC Masters-NE       1:50.00    1:44.69   12  
  6 Read, Philip              72 Great Bay-NE         1:50.00    1:53.78   11  
 
Event 16  Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:09.69   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 1:22.58        2007 Al Craig                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            78 Maine Masters-NE     1:34.30    1:32.83   17  
 
Event 16  Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:19.72    4/6/2013 CLARKE MITCHELL                            
     NE-LMSC: N 1:49.19        2010 Arnold Meardon                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           82 Great Bay-NE         2:35.00    2:49.30   17  
 
Event 16  Men 85-89 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:28.37    3/7/2010 FRANK PIEMME                               
     NE-LMSC: N 2:14.17        1991 Abraham Olanoff                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meardon, Arnold           85 UV Rays-NE           1:56.00    1:51.63N  17  
 
Event 17  Women 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:38.39   3/29/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         K MOUGHTY, T SHPAIZER, S WAGER, K GARY            
     NE-LMSC: N 3:39.51        2001 NEM                                        
                         K Andersson, S Morawski, R Kusznir, E Wang        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:00.00    3:50.76   34  
     1) Aubin, Alana W24                2) Hunnewell, Becky W35           
     3) Clark, Acacia W32               4) Chepeleff, Sarah W24           
 
Event 17  Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:37.75   4/14/1991 WALNUT CREEK MA                            
                         C LEWIS, P ROEMER, W INGRAHAM, S SHAND            
     NE-LMSC: N 3:46.42        2004 NEM                                        
                         J Mooney, S Carey, L Geisler, E Reisenweber       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           3:53.00    3:52.31   34  
     1) Willeboordse, Fall W49          2) Gonnason, Hayley W32           
     3) Sciacca, Krysten W26            4) Lennon, Jessie W30             
  2 Swim Rhode Island-NE  'D'                         4:23.70    4:08.80   30  
     1) Fisher, Allison W28             2) Leith-Doucett, Diane W32       
     3) Mellen, Christine W28           4) Verreault, Amy W34             
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               4:30.00    4:35.16   28  
     1) Lin, Helen W30                  2) Hettenbach, Maria W34          
     3) Gencler, Ozge W25               4) Massurit, Marguerite W38       
  4 YMCA of the North Shore-NE  'B'                   4:52.00    4:38.13   26  
     1) Whittaker, Casey W28            2) Bajoras, Neyla W38             
     3) Zraket, Lisa W50                4) McNiff, Catherine W44          
  5 Connecticut Masters-CT  'A'                       5:51.51    5:33.84   24  
     1) Powers, Kate W31                2) Daniels, Carolyn W48           
     3) DeMarco, Robyn W34              4) Sega, Ally W42                 
 
Event 17  Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:34.28   3/29/2014 NORTH CAROLINA                             
                         K LINDAUER, J STRINGER, A UHL, E BRAUN            
     NE-LMSC: N 3:50.35        2014 NEM                                        
                         K Nappi, D Neuendorf, J Lancaster, E Welch        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'A'                         3:52.90    3:58.49   34  
     1) Ackerman, Jessica W36           2) Lancaster, Jill W41            
     3) Nappi, Keri W37                 4) Welch, Elizabeth W36           
 
Event 17  Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:55.16    4/7/2002 NEW ENGLAND MAS                            
                         J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY          
     NE-LMSC: N 3:55.16        2002 NEM                                        
                         J Feldmann, J Luker, G Wettach, J Hirsty          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   4:40.00    4:23.88   34  
     1) Dropo, Carla W55                2) Fox, Michele W45               
     3) Boland, Jan W56                 4) Roy, Michele W50               
  2 Swim Rhode Island-NE  'F'                         4:24.90    4:27.30   30  
     1) Uustal, Diann W68               2) Walton, Mary W48               
     3) Garr, Jeanne W60                4) Simmons, Lynne W45             
  3 Nutmeg Masters-NE  'A'                            4:40.50    4:33.73   28  
     1) Galliher, Anne W58              2) Hayes, Christie W66            
     3) Charron, Margee W49             4) Emblidge, Cecilia W50          
  4 Great Bay Masters-NE  'A'                         4:30.00    4:37.53   26  
     1) Gallagher, Sally W53            2) Pentheny, Gail W52             
     3) Downey, Sarah W46               4) Read, Kirsten W49              
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               4:55.00    4:53.10   24  
     1) Garland, Sue W45                2) Chalfin, Sonia W48             
     3) Barker, Joanne W50              4) Jensen, Sue W54                
  6 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   6:00.01    5:04.36   22  
     1) Crans, Mara W48                 2) O'Donnell, Ellen W61           
     3) Rardin, Susan W65               4) Uecker, Anne W54               
  7 Swim Rhode Island-NE  'B'                         6:35.90    5:47.82   20  
     1) Lambert, Jean W54               2) Martin, Sheila W54             
     3) DiSilvestro, Julie W49          4) Raymond, Kimberly W48          
 
Event 17  Women 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:06.63   4/27/2013 UCLA Bruin Mast                            
                         J COOK, K EINSIDLER, C CIRAULO, V HIBBEN          
     NE-LMSC: N 4:45.86        2010 MESC                                       
                         D Uustal, A Gibson, S Sullivan, O'Brien-Mackinnon 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    4:18.00    4:13.62N  34  
     1) Nisley-Black, Karla W59         2) Estel, Beth W58                
     3) Grilli, Tracy W57               4) Mareb, Karen W56               
  2 Swim Rhode Island-NE  'E'                         5:41.90    5:10.75   30  
     1) Pugh, Lorena W57                2) Lewis, Kathy W60               
     3) Phelan, Mary W58                4) Ruggiero, Sandra W58           
  3 Swim Rhode Island-NE  'C'                         7:01.90    6:11.89   28  
     1) Walsh, Ann W55                  2) Gorman, Kathleen W59           
     3) Hevenor, Stephanie W56          4) Kilroy, Trice W63              
  4 Greenwood Masters-NE  'C'                         7:30.00    6:59.68   26  
     1) Case, Louise W67                2) Blanchard, Patty W58           
     3) Foster, Beth W63                4) Goguen, Sharleen W57           
 
Event 18  Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:05.05   4/16/2010 WISCONSIN MASTE                            
                         A BELTON, C GRAVENGOOD, D DICKINSON, A MANIA      
     NE-LMSC: N 3:10.03        2014 NEM                                        
                         N Lapierre, J Chance, C Hon, J Perez-Rogers       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'B'                           3:40.00    3:24.57   34  
     1) Kim, Kenny M23                  2) Zhai, Eric M34                 
     3) Hansen, Scott M32               4) Labour, Rafael M28             
  2 Worcester Area Masters-NE  'C'                    3:25.00    3:27.26   30  
     1) Hammond, Ben M39                2) McGahie, Brian M21             
     3) Green, Alford M25               4) Coffin, Spencer M23            
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:35.11    4:47.05   28  
     1) Lin, Howard M21                 2) Pollard, Benjamin M42          
     3) Lin, Arthur M53                 4) Trainor, Brendan M38           
 
Event 18  Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:06.20   4/10/2011 ILLINOIS MASTER                            
                         D KINSELLA, T CARLSON, V ALLEGRA, D SIMS          
     NE-LMSC: N 3:11.92        2013 NEM                                        
                         T Work, D Paul, M Emmons, S Mc Inerney            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           3:40.00    3:29.21   34  
     1) Kim, Kevin M26                  2) Pfeifer, Gregory M26           
     3) Shiwnath, Mikey M26             4) Dzieniszewski, Philip M26      
  2 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            3:30.00    3:33.26   30  
     1) Broglio, Mike M43               2) Doucet, Douglas M39            
     3) Devlin, Mark M51                4) Nilsson, Eric M27              
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:00.11    3:40.50   28  
     1) Lindenau, Lee M48               2) Morse, Benjamin M43            
     3) Gray, Zachary M32               4) Priest, Zack M28               
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               3:47.00    3:41.43   26  
     1) Russell, Jonathan M25           2) Kwa, Ken M41                   
     3) Anthos, Ed M47                  4) Mc Inerney, Scott M28          
  5 Red Tide-MR  'A'                                  3:42.00    3:42.80   24  
     1) Moll, Sebastian M50             2) Uprichard, David M49           
     3) Rouaud, Romain M31              4) Storch, Joshua M33             
  6 Connecticut Masters-CT  'A'                       3:59.51    3:46.66   22  
     1) Gugino, Douglas M54             2) Duguay, Robert M29             
     3) Bachuretz, Alexei M29           4) Akers, Stephen M43             
 
Event 18  Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:06.12   5/30/2010 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
     NE-LMSC: N 3:13.41        2001 NEM                                        
                         K Stapleton, B Tyler, D Bosley, S Cromarty        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'H'                         3:22.07    3:24.20   34  
     1) Kosiorek, Jeffrey M36           2) Senecal, Paul M44              
     3) Cote, David M54                 4) McKenna, Brian M35             
  2 Great Bay Masters-NE  'B'                         3:50.00    3:43.27   30  
     1) Carrico, Matthew M45            2) Whitford, Matthew M39          
     3) Cloitre, Christophe M40         4) Bailey, Jerry M45              
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            3:55.00    3:55.71   28  
     1) O'Brien, David M58              2) Mansilla, Frankin M55          
     3) Barrus, Steve M50               4) Fehlau, Brian M40              
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               4:05.00    4:07.40   26  
     1) Alexander, Mark M56             2) Philpy, Paul M54               
     3) Sampat, Anuj M37                4) Wallace, Thomas M55            
  5 Waltham YMCA-NE  'A'                              4:30.00    4:22.49   24  
     1) Roznitsky, Yoel M40             2) Markert, Phil M39              
     3) Connors, Curt M46               4) Patrick, Eric M48              
 
Event 18  Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:18.25    5/7/2010 WILDCAT ALUMNI                             
                         A JAEGERS, T HARVILL, M VOLZING, D CUNNIFF        
     NE-LMSC: N 3:19.01        2009 MESC                                       
                         M Schmidt, D Pride, H Carter, A Thomas            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'I'                         3:36.90    3:57.31   34  
     1) Dow, Paul M61                   2) Sayles, Douglas M47            
     3) Theroux, Trent M47              4) Gilson, Matthew M47            
  2 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   4:10.00    4:03.50   30  
     1) Battistini, Rick M60            2) Dearmin, Carl M52              
     3) Boland, Jim M59                 4) Marshall, Robert M56           
  3 Nutmeg Masters-NE  'A'                            4:10.50    4:05.98   28  
     1) Hinebaugh, Carl M54             2) Castano, Gerald M49            
     3) Dignan, Michael M55             4) Gerber, Robert M47             
  4 Great Bay Masters-NE  'C'                         5:00.00    4:59.52   26  
     1) Lewis, John M68                 2) Read, Philip M72               
     3) Miller, Steve M60               4) Schultz, Richard M48           
  5 Swim Rhode Island-NE  'J'                         4:39.90    5:35.17   24  
     1) Winn, Eric M60                  2) Lovitz, Lee M69                
     3) McKee, Matthew M48              4) Ballou, Robert M54             
 
Event 18  Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:31.74   4/13/2013 SARASOTA Y SHAR                            
                         J GROSELLE, J PEROUT, C CLAFLIN, S ALLBRITTON     
     NE-LMSC: N 3:50.14        2010 MESC                                       
                         J Goodman, V Hintlian, R Johnston, A Johnston     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Worcester Area Masters-NE  'A'                    3:46.00    3:49.73N  34  
     1) McGahie, Ted M55                2) Allen, Tim M61                 
     3) Oates, David M64                4) McCombs, Michael M58           
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   6:01.11    4:24.30   30  
     1) Hintlian, Varney M65            2) Vail, David M71                
     3) Redmon, Scott M64               4) Pierce, Fred M71               
  3 Swim Rhode Island-NE  'K'                         5:01.10    5:15.14   28  
     1) Carchedi, David M60             2) Prior, David M70               
     3) Garr, Michael M61               4) Bartlett, Fred M59             
 
Event 18  Men 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:03.39   4/16/2010 GOLD COAST MAST                            
                         D QUIGGIN, C CAVANAUGH, D BROWN, J FERRAZ         
     NE-LMSC: N 4:28.15        2010 MESC                                       
                         D Vail, B Rupert, W Jones, F Pierce               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'G'                         4:31.90    4:33.72   34  
     1) Wright, Phil M67                2) Manfredi, Thomas M72           
     3) McQuiggan, Frank M66            4) Nelson, Robert M68             
 
Event 18  Men 75+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:57.61    5/3/2008 ILLINOIS MASTER                            
                         W LEENGRAN, F LEHMAN, S MULLINS, T BANFIELD       
     NE-LMSC: N 6:50.93        2011 MESC                                       
                         W Reeve, H Wendel, P Kerr, H Hazzard              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   7:05.99    6:49.26N  34  
     1) Wendel, Hans M79                2) Reeve, William M83             
     3) Hagmann, John M76               4) Jones, William M78             
 
Event 19  Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:24.53   3/23/2013 NEW ENGLAND MAS                            
                         N LAPIERRE, C HEALEY, E MANCUSO, C HON            
     NE-LMSC: N 3:24.53        2013 NEM                                        
                         N Lapierre, C Healey, E Mancuso, C Hon            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'L'                         3:49.10    3:43.59   34  
     1) Clancy, Timothy M23             2) Johnston, Douglas M32          
     3) DiNardo, Sara W29               4) Guy, Amanda W23                
  2 Bearcat Masters-MR  'A'                           4:00.00    3:55.11   30  
     1) Sung, Julia W22                 2) Szymanski, Filip M29           
     3) Chang, Grace W24                4) Urrea, Brayler M24             
  3 Bearcat Masters-MR  'C'                           4:35.00    4:32.27   28  
     1) Abreu, Joel M34                 2) Johnson, Elyssa W24            
     3) Somwaru, Marlon M19             4) Kennell, Alisha W29            
 
Event 19  Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:16.77   2/24/2013 RED TIDE OF NYC                            
                         K VANDENBERG, B O'CONNOR, G PALUMBO, B KELLY      
     NE-LMSC: N 3:26.11        2011 NEM                                        
                         R Brannan, C Healey, E Mancuso, N Lapierre        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    3:54.00    3:47.48   34  
     1) Wright, Brendan M36             2) Crusco, Kysa W38               
     3) Swan, Katina W40                4) Rose, Domingo M26              
  2 Nutmeg Masters-NE  'A'                            4:08.50    4:05.89   30  
     1) Dombrowski, Sarah W26           2) Siepser, Craig M42             
     3) Miller, Lorin W43               4) Hyland, David M26              
  3 Greenwood Masters-NE  'B'                         4:27.00    4:13.72   28  
     1) Graham, David M40               2) Kwon, Yanghee W26              
     3) Holt, Steve M63                 4) Sandos, Robin W34              
  4 Swim Rhode Island-NE  'O'                         4:54.90    4:17.07   26  
     1) Winslow, Stephanie W34          2) Dzaugis, Mary W26              
     3) Mulcahy, Seann M32              4) Vik, James M34                 
  5 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'B'            4:45.00    4:43.94   24  
     1) Keil, Mark M61                  2) Kripke, Liz W53                
     3) Parsons, Edward M40             4) Wellman, Meghan W29            
 
Event 19  Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:28.42   3/15/2008 VIRGINIA MASTER                            
                         S SUMMERLIN, J JOHN, C JOHN, D SUMMERLIN          
     NE-LMSC: N 3:29.47        2010 MESC                                       
                         M Ross, A Perez-Smith, M Estabrook, T Lecrone     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'N'                         4:19.90    4:09.13   34  
     1) Wilkes, Kristin W43             2) Cotsonas, Stephanie W44        
     3) Trenteseaux, Mark M37           4) Krause, Robert M42             
  2 Worcester Area Masters-NE  'B'                    4:25.00    4:21.99   30  
     1) Wanat, Kathleen W40             2) Ansell, Christina W36          
     3) Arsenault, Paul M53             4) Sharon, Gil M41                
  3 Bearcat Masters-MR  'B'                           4:22.00    4:36.59   28  
     1) Craffey, Joan W61               2) George, Jordan M53             
     3) Krams, Liz W36                  4) Cardriche, Xavier M36          
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            5:35.00    5:11.08   26  
     1) Acevedo, Kristine W43           2) Atkinson, Karen W39            
     3) Heffernan, Sean M64             4) Mockler, Frank M59             
 
Event 19  Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:34.92   4/13/2008 WALNUT CREEK MA                            
                         G REMMERT, L VIDAL, C MC NAMARA, D BOATWRIGHT     
     NE-LMSC: N 3:39.16        2003 NEM                                        
                         Jacki Hirsty, Gayle Wettach, Homer Lane, Greg Shaw
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martha's Vineyard Masters-NE  'A'                 4:03.00    4:08.93   34  
     1) Chatinover, Jonathan M53        2) Goodale, Rainy W45             
     3) Craven, Leslie W55              4) Snow, Jason M45                
  2 Greenwood Masters-NE  'A'                         4:32.00    4:30.05   30  
     1) Delorey, Laura W52              2) Cheney, Jane W53               
     3) Hutchings, Dick M73             4) Dymek, Timothy M52             
 
Event 19  Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:48.60    4/1/2012 PLANO WETCATS                              
                         T BARTON, J GOODING, L MORRISON, K MACCURDY       
     NE-LMSC: N 4:14.40        2012 NEM                                        
                         T Gleason, J Hirsty, F McQuiggan, S Croft         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Suburban YMCA Masters-NE  'G'               4:29.00    4:27.36   34  
     1) Judelson, David M59             2) Damassa, David M64             
     3) Marshall, Jenny W57             4) Wettach, Gayle W58             
 
Event 21  Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:21.82   1/28/2012 KATHERINE MILLS                            
     NE-LMSC: N 4:41.79        2011 Salena Casha                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Molly              23 MinutemanAndover-NE  5:00.97    4:45.73   17  
  2 Aubin, Alana              24 Cambridge-NE         5:08.32    5:00.01   15  
  3 Sung, Julia               22 Bearcat Masters-MR   5:20.89    5:24.44   14  
  4 Mullen, Rachael           23 Simmons-NE           5:53.81    6:06.09   13  
 
Event 21  Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:19.02   2/22/2013 JUSTINE MUELLER                            
     NE-LMSC: N 4:38.27        2002 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Modrov, Priscilla         27 Swimmin-MR           4:40.00    4:32.62   17  
  2 Looney, Jessica           26 MinutemanAndover-NE  4:50.00    4:50.57   15  
  3 Dick, Jordan              25 Cambridge-NE         5:02.95    4:54.87   14  
  4 DiNardo, Sara             29 Swim RI-NE           5:06.82    5:04.91   13  
  5 Sciacca, Krysten          26 Bearcat Masters-MR   5:55.00    5:07.26   12  
  6 Dombrowski, Sarah         26 Nutmeg Masters-NE    5:14.69    5:28.15   11  
  7 Daley, Amanda             27 Cambridge-NE         5:45.31    5:38.28   10  
  8 Lipton, Zahava            29 Red Tide-MR          5:56.77    5:50.28    9  
 
Event 21  Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:14.84   1/20/2013 ERIKA ERNDL                                
     NE-LMSC: N 4:37.25        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         33 Simmons-NE           5:10.10    5:05.30   17  
  2 McGrail, Crystie          30 Great Bay-NE         5:20.00    5:14.64   15  
  3 Leith-Doucett, Diane      32 Swim RI-NE           5:30.00    5:16.85   14  
  4 Sandos, Robin             34 Greenwood-NE         5:45.00    5:19.68   13  
  5 Clark, Acacia             32 Cambridge-NE         4:40.50    5:21.79   12  
  6 Wolf, Jenny               32 MinutemanAndover-NE  6:20.00    5:32.75   11  
  7 Hettenbach, Maria         34 Cambridge-NE         5:55.00    5:43.55   10  
  8 Sarvia, Tricia            32 Cambridge-NE         6:15.00    6:12.85    9  
  9 Friedman, Hayley          34 Red Tide-MR          6:45.00    6:45.67    8  
 10 Stevens, Katherine        31 Cambridge-NE         7:02.00    6:48.57    7  
 11 DeMarco, Robyn            34 Connecticut-CT       7:00.00    7:13.87    6  
 12 Scott, Elizabeth          33 MinutemanAndover-NE  8:01.35    7:30.88    5  
 -- Licata, Marissa           30 ABC Masters-NE       5:30.00         DQ  
      Non-simultaneous touch - breast
 
Event 21  Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:24.18   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 4:56.55        2010 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dwiggins, Christina       35 Cambridge-NE         5:15.00    5:17.29   17  
  2 Owen, Katharine           35 Cambridge-NE         6:00.00    5:37.83   15  
  3 Ansell, Christina         36 Worcester Area-NE    6:05.00    5:50.18   14  
  4 Krams, Liz                36 Bearcat Masters-MR   6:15.00    6:27.39   13  
 
Event 21  Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:28.43    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 5:06.24        2004 K Tetreault                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tara                43 Great Bay-NE         5:19.31    5:14.85   17  
  2 Fricano, Gail             40 Cambridge-NE         5:55.00    5:34.57   15  
  3 Wilkes, Kristin           43 Swim RI-NE           5:45.32    5:42.07   14  
  4 Barna, Heather            43 Liquid Assets-NE     6:20.00    6:18.26   13  
  5 Sega, Ally                42 Connecticut-CT       7:09.05    7:19.60   12  
 -- Murray, Kristin           44 Y of North Shore-NE  5:28.01         DQ  
      Not towards breast off wall - breast
 
Event 21  Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:32.87  12/26/2009 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:05.24        2009 K Tetreault                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupp Hodge, Patty         49 Great Bay-NE         6:00.00    5:45.88   17  
  2 Fox, Michele              45 Y of North Shore-NE  5:59.44    6:02.81   15  
  3 Milanes, Jane             49 Y of North Shore-NE  6:40.50    6:04.47   14  
  4 Crans, Mara               48 Maine Masters-NE     6:32.06    6:18.58   13  
  5 Sandberg, Betsy           46 Great Bay-NE         6:21.26    6:19.70   12  
  6 Chalfin, Sonia            48 Cambridge-NE         6:10.00    6:19.92   11  
  7 Raymond, Kimberly         48 Swim RI-NE           7:30.00    7:36.51   10  
 
Event 21  Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:44.38    5/2/2014 JILL HERNANDEZ                             
     NE-LMSC: N 5:19.12        2008 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            52 Greenwood-NE         5:42.39    5:22.80   17  
  2 Roy, Michele              50 Y of North Shore-NE  5:39.93    5:31.14   15  
  3 Jensen, Sue               54 Cambridge-NE         5:48.86    5:43.81   14  
  4 Dickson, CJ               51 Worcester Area-NE    6:06.90    6:03.94   13  
  5 Gallagher, Sally          53 Great Bay-NE         6:32.00    6:24.05   12  
  6 Cheney, Jane              53 Greenwood-NE         6:20.00    6:30.91   11  
  7 Hannel, Susan             51 Swim RI-NE           7:45.00    7:31.71   10  
  8 Barker, Joanne            50 Cambridge-NE         7:30.00    7:40.41    9  
  9 Hatfield, Bo              53 Y of North Shore-NE  7:15.00    8:15.47    8  
 -- Holland Sparages, Margar  51 University Club-NE   7:28.88         DQ  
      Multiple strokes - back
 
Event 21  Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:03.92    5/7/2010 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 5:32.65        2013 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boland, Jan               56 Y of North Shore-NE  6:24.80    5:56.49   17  
  2 Holland, Gail             56 Worcester Area-NE    5:44.86    5:57.60   15  
  3 Galliher, Anne            58 Nutmeg Masters-NE    6:00.50    6:07.63   14  
  4 Cassells, Sally           58 North Suburban Y-NE  6:54.00    6:48.87   13  
  5 Hevenor, Stephanie        56 Swim RI-NE           7:30.00    7:18.48   12  
  6 Goguen, Sharleen          57 Greenwood-NE         7:22.78    7:18.64   11  
  7 Richard, Ann              56 Great Bay-NE         7:30.00    7:32.57   10  
  8 Twomey, Maura             58 Cambridge-NE         7:45.14    7:34.55    9  
 
Event 21  Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:16.18   3/15/2014 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 5:54.58        2006 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           62 Smith College-NE     6:16.51    5:59.75   17  
  2 White, Emily              61 MIT Masters-NE       7:05.43    7:02.49   15  
 -- Campbell, Patricia        61 Great Bay-NE         8:00.00         DQ  
      Other - breast
 
Event 21  Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:49.24   4/29/2011 CAROLYN BOAK                               
     NE-LMSC: N 6:14.90        2014 Christie Hayes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    6:28.53    6:18.88   17  
  2 Bouvrie, Alice            66 Cambridge-NE         7:20.00    7:32.45   15  
 
Event 21  Women 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 6:40.92    4/9/2006 NANCY BROWN                                
     NE-LMSC: N 7:12.79        2009 Susan Livingston                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              73 Great Bay-NE         7:37.44    7:42.09   17  
 
Event 22  Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:50.12   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                              
     NE-LMSC: N 4:09.80        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNally, Adam             23 Worcester Area-NE    4:25.00    4:19.17   17  
  2 Eder, Marc                24 BU Masters-NE        4:24.45    4:26.87   15  
  3 Coffin, Spencer           23 Worcester Area-NE    4:27.99    4:35.38   14  
  4 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE    4:57.87    4:54.11   13  
  5 Chung, Christopher        24 NEM Unattached-NE    5:50.00    5:57.09   12  
  6 Wild, Mark                23 Worcester Area-NE    6:15.87    5:58.50   11  
  7 Lin, Howard               21 Maine Masters-NE     5:54.00    6:17.99   10  
 
Event 22  Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:41.85  12/20/2013 DARIAN TOWNSEND                            
     NE-LMSC: N 3:56.30        2014 Eric Nilsson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric             27 MinutemanAndover-NE  3:56.30    4:04.29   17  
  2 Barguil, Frederic         26 Cambridge-NE         4:35.00    4:20.98   15  
  3 Russell, Jonathan         25 Cambridge-NE         4:46.00    4:27.99   14  
  4 McElroy, Kyle             27 Cambridge-NE         4:45.00    4:32.08   13  
  5 Altman-Kurosaki, Jonas    26 Asphalt Green-MR     5:00.15    5:17.03   12  
  6 Hyland, David             26 Nutmeg Masters-NE    5:30.00    5:30.26   11  
  7 Chertok, Zachary          26 Y of North Shore-NE  6:10.17    6:31.78   10  
 
Event 22  Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:40.98  12/19/2014 DARIAN TOWNSEND                            
     NE-LMSC: N 4:12.26        2005 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             32 UV Rays-NE           4:18.51    4:15.88   17  
  2 Emmons, Michael           33 Cambridge-NE         4:20.00    4:31.13   15  
  3 Hansen, Scott             32 Bearcat Masters-MR   4:45.03    4:32.03   14  
  4 Storch, Joshua            33 Red Tide-MR          4:46.85    4:38.60   13  
  5 Schaefer, Andrew          31 Binghamton Univ-NI   5:02.00    5:01.00   12  
  6 Mueller, Joshua           32 MIT Masters-NE       5:10.13    5:01.25   11  
  7 Moynihan, Brian           33 Liquid Assets-NE     5:43.00    5:50.52   10  
 
Event 22  Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:56.76  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
     NE-LMSC: N 4:09.17        2009 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Ryan             36 Binghamton Univ-NI   4:45.78    4:34.56   17  
  2 Wright, Brendan           36 Granite State-NE     5:25.00    4:52.59   15  
  3 Dean, Nathaniel           38 Cambridge-NE         5:15.00    5:09.40   14  
  4 Trainor, Brendan          38 Maine Masters-NE     6:12.00    6:19.06   13  
 
Event 22  Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:01.87   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
     NE-LMSC: N 4:11.88        2011 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hersh, Craig              43 Simmons-NE           4:36.70    4:34.07   17  
  2 Garcia, Albert            44 Swim RI-NE           4:58.00    4:48.74   15  
  3 Sharon, Gil               41 Worcester Area-NE    5:00.00    5:01.46   14  
  4 Morse, Benjamin           43 Maine Masters-NE     4:55.70    5:01.67   13  
  5 Hinck, Todd               42 BU Masters-NE        5:15.00    5:15.54   12  
  6 Ham, Mason                44 Cambridge-NE         6:05.00    5:30.16   11  
  7 Kwa, Ken                  41 Cambridge-NE         6:10.00    5:49.67   10  
  8 Graham, David             40 Greenwood-NE         6:04.00    5:49.71    9  
  9 Pollard, Benjamin         42 Maine Masters-NE     7:20.00    6:45.68    8  
 
Event 22  Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:13.02    5/2/2014 SERGEY MARINIUK                            
     NE-LMSC: N 4:18.84        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faria, Jose               48 Garden State-NJ      4:53.00    4:48.81   17  
  2 Duru, Kaan                45 Swim RI-NE           4:58.38    4:53.23   15  
  3 Gerber, Robert            47 Nutmeg Masters-NE    4:51.10    4:56.02   14  
  4 Strehle, Andrew           45 Weymouth Club-NE     5:13.52    5:08.79   13  
  5 Hano, Doug                48 MinutemanAndover-NE  5:45.00    5:22.64   12  
  6 Henson, Robert            45 NEM Unattached-NE    6:10.00    5:55.55   11  
  7 Prescott, Al              46 MinutemanAndover-NE  6:05.00    5:58.81   10  
  8 Castano, Gerald           49 Nutmeg Masters-NE    7:35.00    6:39.40    9  
  9 Devitt, Barry             48 Cambridge-NE         9:00.00    6:55.27    8  
 
Event 22  Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:16.57    5/2/2014 DARREN PHELAN                              
     NE-LMSC: N 4:32.96        2004 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          52 Maine Masters-NE     4:47.09    4:40.87   17  
  2 Valley, Eric              53 MOVY Masters-MV      5:05.34    5:03.65   15  
  3 Chatinover, Jonathan      53 Marthas Vineyard-NE  5:40.62    5:34.29   14  
  4 Devlin, Mark              51 MinutemanAndover-NE  5:49.99    5:58.90   13  
  5 Ballou, Robert            54 Swim RI-NE           6:15.51    6:19.39   12  
  6 Mansour, Marc             50 Liquid Assets-NE     6:45.00    6:35.43   11  
  7 Pelletier, Denis          50 Swim RI-NE           6:45.22    6:55.96   10  
 -- Johnson, Eric             54 Red Tide-MR          4:55.00         NS  
 
Event 22  Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:28.66    5/2/2014 JIM SAUER                                  
     NE-LMSC: N 4:43.14        2004 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          58 Worcester Area-NE    5:20.00    5:03.94   17  
  2 Judelson, David           59 North Suburban Y-NE  5:33.00    5:36.98   15  
  3 Barth, Ed                 56 Adirondack AC-NE     5:42.13    5:43.59   14  
  4 Dignan, Michael           55 Nutmeg Masters-NE    6:05.00    6:01.48   13  
  5 Johnson, Franklin         58 Swim RI-NE           8:30.00    7:00.48   12  
 
Event 22  Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:24.24    5/2/2014 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 4:46.68        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             60 Great Bay-NE         5:48.19    5:45.54   17  
  2 Keil, Mark                61 MinutemanAndover-NE  5:54.56    5:59.07   15  
  3 Silver, Jonathan          61 Red Tide-MR          6:20.80    6:04.98   14  
  4 Carchedi, David           60 Swim RI-NE           6:40.00    6:36.69   13  
  5 Winn, Eric                60 Swim RI-NE           7:25.00    7:23.45   12  
  6 Garr, Michael             61 Swim RI-NE           6:54.75    7:23.65   11  
  7 Skolnick, Stewart         60 NEM Unattached-NE    7:57.30    8:07.94   10  
 
Event 22  Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:57.17    5/2/2014 ALEK SHESTAKOV                             
     NE-LMSC: N 5:32.42        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           66 Cambridge-NE         5:25.20    5:16.00N  17  
  2 Song, Mingjie             68 ABC Masters-NE       7:00.01    6:39.94   15  
  3 Lovitz, Lee               69 Swim RI-NE           8:17.00    9:04.02   14  
 
Event 22  Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:34.47   4/27/2003 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 6:20.33        2009 Cyrus Hopkins                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          72 Swim RI-NE           6:30.00    6:35.26   17  
 
Event 22  Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:49.90   4/19/2009 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 7:25.51        2012 William Jones                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            78 Maine Masters-NE     8:16.60    8:10.43   17  
  2 Boynton, Robert           75 University Club-NE  14:00.00   11:38.69   15  
 
Event 22  Men 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 6:45.91   3/23/2013 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 9:48.55        1988 Abraham Olanoff                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             81 Marblehead JCC-NE    9:52.98    8:54.82N  17  
 
Event 23  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.18   12/6/2014 KATIE MEILI                                  
     NE-LMSC: N 52.63        2009 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Emily             23 BU Masters-NE          53.65      55.44   17  
  2 Aubin, Alana              24 Cambridge-NE           55.37      55.98   15  
  3 Roggensack, Kelsey        24 BU Masters-NE          57.99      56.11   14  
  4 McGahie, Kaitlin          20 Worcester Area-NE      57.07      56.80   13  
  5 Ling, Rachel              19 BU Masters-NE          58.00      58.00   12  
  6 Chang, Grace              24 Bearcat Masters-MR   1:03.00      59.48   11  
  7 Weber, Ann                21 NEM Unattached-NE    1:01.00    1:01.04   10  
  8 Tsutsumi, Erika           23 Cambridge-NE         1:05.00    1:05.14    9  
  9 Sekurski, Danielle        23 Greenwood-NE         1:15.00    1:05.88    8  
 10 Chepeleff, Sarah          24 Cambridge-NE         1:14.93    1:11.20    7  
 11 Gadon, Lauren             24 Asphalt Green-MR     1:13.59    1:12.19    6  
 
Event 23  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.18   2/24/2013 KIM VANDENBERG                               
     NE-LMSC: N 51.07        2011 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        29 BU Masters-NE          54.00      53.55   17  
  2 Tansey, Anna              26 Red Tide-MR          1:05.79      58.34   15  
  3 DiNardo, Sara             29 Swim RI-NE             58.53      58.45   14  
  4 Greeke, Emily             25 BU Masters-NE        1:00.00      58.78   13  
  5 Sciacca, Krysten          26 Bearcat Masters-MR   1:05.00      59.50   12  
  6 Brown, Joelle             29 Cambridge-NE         1:02.00      59.64   11  
  7 McKenna, Lindsay          29 Great Bay-NE           59.00    1:00.10   10  
  8 Fisher, Allison           28 Swim RI-NE           1:00.85    1:00.29    9  
  9 Lyons, Siobhan            26 Greenwood-NE         1:01.00    1:01.05    8  
 10 Stanilova, Tsveta         29 Maine Masters-NE     1:00.00    1:01.88    7  
 11 Dzaugis, Mary             26 Swim RI-NE           1:09.00    1:09.44    6  
 12 Wellman, Meghan           29 MinutemanAndover-NE  1:16.00    1:09.87    5  
 13 Gencler, Ozge             25 Cambridge-NE         1:10.26    1:10.84    4  
 14 Lipton, Zahava            29 Red Tide-MR          1:06.95    1:11.03    3  
 15 Kennell, Alisha           29 Bearcat Masters-MR   1:17.00    1:13.12    2  
 16 Antolik, Carrie           28 NEM Unattached-NE    1:19.00    1:14.90    1  
 
Event 23  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.03   2/23/2013 ERIKA ERNDL                                  
     NE-LMSC: N 52.83        2010 Jocelyn Petrella                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Jessie           30 Maine Masters-NE       54.02      51.18N  17  
  2 Alcaide, Katrine          33 Maine Masters-NE       53.64      53.25   15  
  3 Byron, Liz                30 Cambridge-NE           55.01      54.54   14  
  4 Beers, Jessica            34 Maine Masters-NE       58.00      55.07   13  
  5 Gonnason, Hayley          32 Bearcat Masters-MR     59.50      58.78   12  
  6 Leith-Doucett, Diane      32 Swim RI-NE           1:00.00      58.85   11  
  7 Verreault, Amy            34 Swim RI-NE           1:02.00      59.06   10  
  8 McGrail, Crystie          30 Great Bay-NE         1:02.00    1:00.06    9  
  9 Flaherty, Catherine       34 Liquid Assets-NE     1:04.52    1:00.07    8  
 10 Lennon, Jessie            30 Bearcat Masters-MR     58.22    1:00.90    7  
 11 Loomis, Kate              31 Nutmeg Masters-NE    1:02.00    1:01.59    6  
 12 Clark, Acacia             32 Cambridge-NE           58.50    1:02.64    5  
 13 Wolf, Jenny               32 MinutemanAndover-NE  1:20.00    1:06.18    4  
 14 Winslow, Stephanie        34 Swim RI-NE           1:04.73    1:06.45    3  
 15 Snyder, Jennifer          34 Red Tide-MR          1:13.00    1:08.95    2  
 16 Heath, Lauren             30 Great Bay-NE         1:27.40    1:13.99    1  
 17 Burns Gallagher, Kelly    34 Unattached CT-CT     1:18.00    1:14.15  
 18 Afanasewicz, Elizabeth    31 MinutemanAndover-NE  1:23.00    1:15.15  
 19 Farough, Samira           32 Boston YMCA-NE       1:16.62    1:15.53  
 20 Hughes, Elizabeth         33 University Club-NE   1:20.27    1:15.73  
 21 Friedman, Hayley          34 Red Tide-MR          1:16.48    1:15.93  
 22 Powers, Kate              31 Connecticut-CT       1:18.34    1:17.63  
 23 Allen, Natalia            32 Asphalt Green-MR     1:28.00    1:33.38  
 -- Licata, Marissa           30 ABC Masters-NE       1:04.00         NS  
 
Event 23  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
     NE-LMSC: N 53.30        2011 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Elizabeth          36 Swim RI-NE             56.91      56.49   17  
  2 Dowgiert, Angela          35 Flaherty Masters-NE    59.17      56.76   15  
  3 Hindle, Lori              39 Weymouth Club-NE       59.52      58.49   14  
  4 Crusco, Kysa              38 Granite State-NE     1:00.00      59.62   13  
  5 Nappi, Keri               37 Swim RI-NE             58.02      59.89   12  
  6 Samson, Vivian            38 Waltham YMCA-NE      1:04.00    1:02.73   11  
  7 Ansell, Christina         36 Worcester Area-NE    1:06.00    1:02.90   10  
  8 Tepolt, Frances           35 Cambridge-NE         1:07.35    1:06.44    9  
  9 Webb, Jennifer            39 Swim RI-NE           1:08.00    1:08.38    8  
 10 Fairman, Abigail          38 Red Tide-MR          1:09.18    1:09.39    7  
 11 Seitz, Sue                37 North Suburban Y-NE  1:18.00    1:10.17    6  
 12 Cohen, Rachel             36 Red Tide-MR          1:09.27    1:11.73    5  
 13 Smith, Michele            38 MinutemanAndover-NE  1:25.80    1:17.21    4  
 14 Bradley, Katherine        35 University Club-NE   1:20.13    1:18.24    3  
 15 Chesna, Abbey             36 MinutemanAndover-NE  1:30.00    1:18.55    2  
 -- Rauzin, Ivy               36 Bearcat Masters-MR   1:20.14         NS  
 
Event 23  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.34   4/15/2007 DANA TORRES                                  
     NE-LMSC: N 53.34        2014 Kimberly Lloyd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lancaster, Jill           41 Swim RI-NE             58.00      58.61   17  
  2 Beeman, Ashley            43 Connecticut-CT         58.84      59.09   15  
  3 Mack, Tara                43 Great Bay-NE           58.50    1:00.03   14  
  4 Schwenkmeyer, Kelly       43 Y of North Shore-NE  1:01.99    1:01.82   13  
  5 Noone, Kerrie             44 Worcester Area-NE    1:04.45    1:02.30   12  
  6 Murray, Kristin           44 Y of North Shore-NE  1:02.90    1:02.68   11  
  7 Fricano, Gail             40 Cambridge-NE         1:08.00    1:05.67   10  
  8 Kushner, Kimberly         42 NEM Unattached-NE    1:14.00    1:05.81    9  
  9 Kavanagh, Hillary         42 Unattached NE-NE     1:08.00    1:06.73    8  
 10 Menocal, Carmen           40 Red Tide-MR          1:10.00    1:11.77    7  
 11 Watts, Linda              42 NEM Unattached-NE    1:14.00    1:13.08    6  
 12 Morphew, Michelle         42 University Club-NE   1:26.31    1:19.75    5  
 13 Krangle, Jennifer         41 Cambridge-NE         1:26.00    1:22.89    4  
 14 Banker, Margaret          41 NEM Unattached-NE    1:35.00    1:25.69    3  
 15 Campbell, Laura           40 Connecticut-CT       1:30.00    1:29.66    2  
 
Event 23  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
     NE-LMSC: N 55.87        1999 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        49 Bearcat Masters-MR     53.66      54.76   17  
  2 Gary, Kristin             47 NY Athletic Club-MR    55.43      56.49   15  
  3 Neuendorf, Donna          46 Swim RI-NE             59.34      59.00   14  
  4 Read, Kirsten             49 Great Bay-NE         1:01.00    1:01.87   13  
  5 Wesson, Kim               47 Great Bay-NE         1:05.05    1:02.39   12  
  6 Crans, Mara               48 Maine Masters-NE     1:08.11    1:04.60   11  
  7 Walton, Mary              48 Swim RI-NE           1:03.00    1:05.51   10  
  8 Padera, Rebecca           46 Weymouth Club-NE     1:10.58    1:08.92    9  
  9 Garland, Sue              45 Cambridge-NE         1:25.00    1:11.21    8  
 10 Sandberg, Betsy           46 Great Bay-NE         1:11.00    1:11.71    7  
 11 Charron, Margee           49 Nutmeg Masters-NE    1:10.00    1:12.47    6  
 12 Downey, Sarah             46 Great Bay-NE         1:15.00    1:15.78    5  
 13 McDonald, Deborah         49 West Suburban Y-NE   1:28.00    1:20.19    4  
 14 Roskoz, Bry               45 University Club-NE   1:23.00    1:23.97    3  
 15 Wemple, Helaine           45 Great Bay-NE         1:30.00    1:25.80    2  
 16 Daniels, Carolyn          48 Connecticut-CT       1:17.00    1:27.17    1  
 17 Flynn, Sandra             49 Greenwood-NE         1:49.00    1:37.80  
 18 O'Carroll, Priscilla      48 Asphalt Green-MR     1:42.00    1:40.51  
 
Event 23  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 56.54        2003 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estabrook, Mary           53 Maine Masters-NE       59.30    1:00.11   17  
  2 Emblidge, Cecilia         50 Nutmeg Masters-NE    1:04.20    1:02.77   15  
  3 Jensen, Sue               54 Cambridge-NE         1:06.40    1:04.30   14  
  4 Stokes, Karin             54 Granite State-NE     1:04.02    1:04.81   13  
  5 Rough, Teresa             54 Connecticut-CT       1:08.50    1:06.63   12  
  6 Cort, Hayley              53 Asphalt Green-MR     1:07.34    1:07.50   11  
  7 Cheney, Jane              53 Greenwood-NE         1:07.00    1:08.06   10  
  8 Tunstall, Nancy           52 Granite State-NE     1:10.00    1:08.53    9  
  9 Pentheny, Gail            52 Great Bay-NE         1:07.30    1:08.54    8  
 10 Dickson, CJ               51 Worcester Area-NE    1:09.26    1:08.64    7  
 11 Autissier, Anne-Cecile    50 Cambridge-NE         1:17.00    1:16.12    6  
 12 Kripke, Liz               53 MinutemanAndover-NE  1:25.00    1:19.96    5  
 13 Barker, Joanne            50 Cambridge-NE         1:45.00    1:22.77    4  
 14 Holland Sparages, Margar  51 University Club-NE   1:21.28    1:23.00    3  
 15 Balles, Kathy             51 ABC Masters-NE       1:50.00    1:34.27    2  
 
Event 23  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 57.61        2008 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              56 Granite State-NE     1:00.30    1:00.96   17  
  2 Wettach, Gayle            58 North Suburban Y-NE  1:02.00    1:01.31   15  
  3 Tokayer, Susan            55 Westchester-MR       1:04.00    1:02.61   14  
  4 Dropo, Carla              55 Y of North Shore-NE  1:03.50    1:02.71   13  
  5 Grilli, Tracy             57 Granite State-NE     1:03.00    1:03.00   12  
  6 Estel, Beth               58 Granite State-NE     1:05.00    1:04.75   11  
  7 Craven, Leslie            55 Marthas Vineyard-NE  1:07.00    1:06.43   10  
  8 Fries, Beth               57 Maine Masters-NE     1:08.00    1:06.52    9  
  9 Spence, Denise            55 UMass-NE             1:07.00    1:08.11    8  
 10 Goodwin, Kim              57 Technique/Train-NE   1:09.56    1:08.26    7  
 11 Boland, Jan               56 Y of North Shore-NE  1:09.80    1:09.33    6  
 12 Pugh, Lorena              57 Swim RI-NE           1:18.00    1:13.59    5  
 13 Ruggiero, Sandra          58 Swim RI-NE           1:17.00    1:14.90    4  
 14 Randall, Romaine          57 ABC Masters-NE       1:23.00    1:16.08    3  
 15 Hevenor, Stephanie        56 Swim RI-NE           1:18.00    1:18.06    2  
 16 Cassells, Sally           58 North Suburban Y-NE  1:20.00    1:19.57    1  
 17 Richard, Ann              56 Great Bay-NE         1:20.00    1:20.95  
 18 Goguen, Sharleen          57 Greenwood-NE         1:30.02    1:22.46  
 19 Twomey, Maura             58 Cambridge-NE         1:24.26    1:22.62  
 20 Olesin, Nancy             56 Worcester Area-NE    1:53.28    1:36.63  
 21 Gorman, Kathleen          59 Swim RI-NE           2:00.00    1:38.25  
 22 Blanchard, Patty          58 Greenwood-NE         1:50.00    1:43.33  
 
Event 23  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U   56.45   4/29/2012 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:00.54        2014 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            61 1776-DV              1:07.17    1:06.06   17  
  2 Garr, Jeanne              60 Swim RI-NE           1:07.00    1:06.23   15  
  3 Holbrook, Nikki           61 Unattached CT-CT     1:11.00    1:09.15   14  
  4 White, Emily              61 MIT Masters-NE       1:23.77    1:17.27   13  
  5 Glines, Susie             63 ABC Masters-NE       1:19.33    1:19.70   12  
  6 Ryan, Joan                60 NEM Unattached-NE    1:28.01    1:22.34   11  
  7 Kilroy, Trice             63 Swim RI-NE           1:26.31    1:26.92   10  
  8 Foster, Beth              63 Greenwood-NE         1:55.00    1:43.17    9  
 
Event 23  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:05.21   3/31/2012 CAROLYN BOAK                               
     NE-LMSC: N 1:06.00        2013 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 Swim RI-NE           1:06.54    1:05.22N  17  
  2 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    1:10.13    1:08.31   15  
  3 Rardin, Susan             65 Maine Masters-NE     1:14.00    1:15.05   14  
  4 Yunker, Carol             68 Y of North Shore-NE  1:35.00    1:27.56   13  
  5 Case, Louise              67 Greenwood-NE         2:05.00    1:59.74   12  
  6 Shenouda, Baheya          66 Cambridge-NE         3:15.00    2:52.95   11  
 
Event 23  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 1:15.16        1997 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              73 Great Bay-NE         1:26.82    1:29.37   17  
  2 Densmore, Ann             73 Cambridge-NE         1:34.62    1:38.02   15  
 
Event 24  Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 42.59   12/1/2012 EUGENE GODSOE                                
     NE-LMSC: N 46.30        2011 Steve Scheren                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Distler, Matthew          22 Unattached AD-AD       50.00      48.54   17  
  2 Yburan, Jan               23 BU Masters-NE          50.00      48.66   15  
  3 Lomas, Corey              24 Waterhorses-NE         49.62      49.88   14  
  4 Coffin, Spencer           23 Worcester Area-NE      49.99      50.56   13  
  5 Kim, Kenny                23 Bearcat Masters-MR     51.50      51.85   12  
  6 Pandiscio, Christopher    19 UMass-NE               52.00      52.04   11  
  7 Friedman, Marcus          24 University Club-NE   1:00.00      52.17   10  
  8 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE      53.34      53.15    9  
  9 Huang, Granite            24 ABC Masters-NE         58.47      55.43    8  
 10 Reed, Matthew             23 Maine Masters-NE     1:00.50      55.75    7  
 11 Paradis, Bennett          21 BU Masters-NE          54.30      55.81    6  
 12 Wyrostek, David           22 Swim RI-NE             58.00      55.97    5  
 13 Urrea, Brayler            24 Bearcat Masters-MR     57.52      56.42    4  
 14 Mitchell, Craig           24 Worcester Area-NE      59.44      57.57    3  
 15 Lyons, Samuel             23 Maine Masters-NE     1:02.00      58.14    2  
 16 Somwaru, Marlon           19 Bearcat Masters-MR   1:03.00    1:01.29    1  
 17 Lin, Howard               21 Maine Masters-NE     1:02.23    1:02.95  
 
Event 24  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 41.13    5/3/2014 NATHAN ADRIAN                                
     NE-LMSC: N 45.99        2014 Eric Nilsson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric             27 MinutemanAndover-NE    45.99      46.75   17  
  2 Rose, Domingo             26 Granite State-NE     1:00.00      49.10   15  
  3 Green, Alford             25 Worcester Area-NE      50.01      50.74   14  
  4 Russell, Jonathan         25 Cambridge-NE           53.99      51.29   13  
  5 Mc Inerney, Scott         28 Cambridge-NE           48.99      51.62   12  
  6 Hale, Matthew             25 University Club-NE     55.00      52.01   11  
  7 Fei, David                25 BU Masters-NE          55.00      52.44   10  
  8 Kim, Kevin                26 Bearcat Masters-MR     51.53      52.78    9  
  9 Shiwnath, Mikey           26 Bearcat Masters-MR     51.75      52.86    8  
 10 Pfeifer, Gregory          26 Bearcat Masters-MR     59.20      57.58    7  
 11 Szymanski, Filip          29 Bearcat Masters-MR   1:06.66      57.74    6  
 12 Caputo, Matteo            25 Cambridge-NE           59.40      57.88    5  
 13 Jackman, Derek            28 Liquid Assets-NE     1:03.00      59.20    4  
 14 Hyland, David             26 Nutmeg Masters-NE    1:01.35    1:00.56    3  
 15 Duguay, Robert            29 Connecticut-CT       1:00.00    1:01.33    2  
 16 Courbron, Jimmy           29 Greenwood-NE         1:12.00    1:17.28    1  
 -- Labour, Rafael            28 Bearcat Masters-MR     51.00         NS  
 
Event 24  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 42.75  12/21/2014 DARIAN TOWNSEND                              
     NE-LMSC: N 46.79        2005 Jeremy Gross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Scott             32 Bearcat Masters-MR     52.21      49.89   17  
  2 Pearson, Christopher      32 ABC Masters-NE         53.64      50.44   15  
  3 Moran, Daniel             32 UV Rays-NE             50.01      50.84   14  
  4 Emmons, Michael           33 Cambridge-NE           48.99      50.88   13  
  5 Markota, Matej            31 Cambridge-NE         1:00.00      52.60   12  
  6 Cronin, CJ                32 Technique/Train-NE     53.12      52.84   11  
  7 Storch, Joshua            33 Red Tide-MR            53.89      53.08   10  
  8 Jager, Michal             31 BU Masters-NE          54.61      53.19    9  
  9 Mueller, Joshua           32 MIT Masters-NE         58.13      54.42    8  
 10 Kayupov, Arman            30 Asphalt Green-MR       55.00      56.04    7  
 11 Gray, Zachary             32 Maine Masters-NE       56.00      56.90    6  
 12 Wu, Jim                   32 Bearcat Masters-MR   1:03.00      57.15    5  
 13 Hobby, Andrew             31 Swim RI-NE           1:00.00      58.18    4  
 14 Schaefer, Andrew          31 Binghamton Univ-NI     59.90      58.50    3  
 15 Abreu, Joel               34 Bearcat Masters-MR   1:04.06    1:01.03    2  
 16 Argenti, John Paul        31 Cambridge-NE           59.99    1:01.58    1  
 17 Moynihan, Brian           33 Liquid Assets-NE     1:02.00    1:03.21  
 18 Jonas, Tzvi               30 Worcester Area-NE    1:14.15    1:05.20  
 -- Farrell, Trevor           31 Great Bay-NE         1:21.00         NS  
 -- Paul, David               34 Worcester Area-NE      50.00         NS  
 
Event 24  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
     NE-LMSC: N 45.54        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Brian            35 Swim RI-NE             48.39      48.09   17  
  2 Doucet, Douglas           39 MinutemanAndover-NE    49.60      50.04   15  
  3 Werner, David             36 Binghamton Univ-NI     50.56      50.30   14  
  4 Kreuzberger, Bryan        35 Asphalt Green-MR       48.00      50.50   13  
  5 Kosiorek, Jeffrey         36 Swim RI-NE             50.32      51.60   12  
  6 Whitford, Matthew         39 Great Bay-NE           54.34      53.58   11  
  7 Alpert, Gary              38 Swim RI-NE             59.50      57.92   10  
  8 Danielson, Kurt           39 Great Bay-NE         1:02.36    1:02.07    9  
  9 Markert, Phil             39 Waltham YMCA-NE      1:07.00    1:03.24    8  
 10 Sampat, Anuj              37 Cambridge-NE         1:04.53    1:05.02    7  
 
Event 24  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 45.15    5/3/2014 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 45.35        2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian             40 Liquid Assets-NE       51.88      50.42   17  
  2 Senecal, Paul             44 Swim RI-NE             49.91      50.75   15  
  3 Phillips, Tom             40 Greenwood-NE           50.02      50.80   14  
  4 Hersh, Craig              43 Simmons-NE             51.43      51.00   13  
  5 Akers, Stephen            43 Connecticut-CT         51.34      51.31   12  
  6 Garcia, Albert            44 Swim RI-NE             53.25      53.28   11  
  7 Dornaus, David            40 University Club-NE     53.43      53.83   10  
  8 Jaffe, Matthew            42 Red Tide-MR            54.66      54.49    9  
  9 Morse, Benjamin           43 Maine Masters-NE       55.99      56.11    8  
 10 Horst, Adam               41 Boston YMCA-NE         56.17      57.07    7  
 11 Sharon, Gil               41 Worcester Area-NE      59.00      57.32    6  
 12 Ham, Mason                44 Cambridge-NE         1:10.00      59.33    5  
 13 Cloitre, Christophe       40 Great Bay-NE         1:00.00      59.72    4  
 14 Henkel, Scott             40 Binghamton Univ-NI     59.00    1:00.88    3  
 15 Siepser, Craig            42 Nutmeg Masters-NE    1:03.50    1:01.08    2  
 16 Roznitsky, Yoel           40 Waltham YMCA-NE      1:06.00    1:04.31    1  
 17 Sanchez, Matias           40 Asphalt Green-MR     1:20.00    1:07.89  
 18 Pollard, Benjamin         42 Maine Masters-NE     1:12.22    1:12.94  
 19 Graubard, David           44 Bearcat Masters-MR   1:46.78    1:53.13  
 
Event 24  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 46.46   5/22/2010 DAVID SIMS                                   
     NE-LMSC: N 47.33        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Matthew           47 Swim RI-NE             52.75      53.17   16  
  1 Duru, Kaan                45 Swim RI-NE             52.99      53.17   16  
  3 Blood, Jonathan           49 Weymouth Club-NE       53.54      53.70   14  
  4 Theroux, Trent            47 Swim RI-NE             54.50      53.93   13  
  5 Tapiero, Dan              46 NY Athletic Club-MR    54.76      53.95   12  
  6 Strehle, Andrew           45 Weymouth Club-NE       55.97      55.14   11  
  7 Corrado, Gian             45 Cambridge-NE         1:00.00      55.32   10  
  8 Hano, Doug                48 MinutemanAndover-NE    56.00      55.53    9  
  9 Carter, Seanbaker         47 Thoreau Club-NE        59.00      55.84    8  
 10 Baker, Henry              47 Cambridge-NE           55.80      56.67    7  
 11 Snow, Jason               45 Marthas Vineyard-NE    56.50      57.87    6  
 12 Schultz, Richard          48 Great Bay-NE         1:00.00      59.04    5  
 13 Uprichard, David          49 Red Tide-MR          1:00.00    1:00.99    4  
 14 Henson, Robert            45 NEM Unattached-NE    1:03.00    1:01.55    3  
 15 Imbusch, Stephen          46 Swim RI-NE           1:10.00    1:01.56    2  
 16 Baker, Jeremy             47 North Suburban Y-NE  1:05.00    1:02.38    1  
 17 Devitt, Barry             48 Cambridge-NE         1:50.00    1:03.20  
 18 Reyes, David              47 BU Masters-NE        1:03.85    1:04.51  
 19 Kaplan, Benjamin          46 JCC Newton-NE        1:07.00    1:04.71  
 20 Chestnut, Wendell         48 University Club-NE   1:10.20    1:05.73  
 21 Sheldrick, Peter          45 Connecticut-CT       1:07.08    1:05.78  
 22 Castano, Gerald           49 Nutmeg Masters-NE    1:11.45    1:08.59  
 23 Juethner, Konrad          47 ABC Masters-NE       1:30.00    1:11.32  
 24 Connors, Curt             46 Waltham YMCA-NE      1:18.00    1:14.41  
 
Event 24  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 46.59   5/10/2009 ROWDY GAINES                                 
     NE-LMSC: N 49.56        2010 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pride, Douglas            51 Maine Masters-NE       52.00      51.37   17  
  2 Tyler, Bob                52 Flaherty Masters-NE    54.56      51.89   15  
  3 Schmidt, Michael          52 Maine Masters-NE       52.93      52.01   14  
  4 Newman, Steven            53 Sarasota YMCA-FL       56.56      52.43   13  
  5 Murphy, Michael           52 Unattached NE-NE       54.61      53.68   12  
  6 Moll, Sebastian           50 Red Tide-MR            54.00      54.37   11  
  7 Cote, David               54 Swim RI-NE             52.89      54.53   10  
  8 Werlinich, Greg           50 Badger-MR              56.50      55.12    9  
  9 Valley, Eric              53 MOVY Masters-MV        54.35      55.13    8  
 10 Doyle, Peter              54 NEM Unattached-NE      57.00      55.29    7  
 11 Autissier, Patrick        52 Cambridge-NE           53.23      55.59    6  
 12 Gunzl, Arthur             53 Connecticut-CT         56.19      55.71    5  
 13 Endicott, John            51 Maine Masters-NE       57.20      55.99    4  
 14 Brown, Phil               54 Weymouth Club-NE       57.01      56.33    3  
 15 O'Neil, Brian             52 Cape Cod-NE            56.00      58.01    2  
 16 Hinebaugh, Carl           54 Nutmeg Masters-NE      59.00      58.04    1  
 17 Gugino, Douglas           54 Connecticut-CT         58.00      58.32  
 18 Barrus, Steve             50 Liquid Assets-NE       59.90      59.10  
 19 Gordon, Peter             54 University Club-NE     59.00      59.11  
 20 Devlin, Mark              51 MinutemanAndover-NE    59.98      59.68  
 21 Alpern, Matthew           51 Adirondack-AD        1:00.12    1:00.18  
 22 Dearmin, Carl             52 Y of North Shore-NE  1:04.50    1:01.26  
 23 Chatinover, Jonathan      53 Marthas Vineyard-NE  1:02.10    1:01.70  
 24 McDermot, Patrick         50 Granite State-NE     1:03.21    1:02.48  
 25 Arsenault, Paul           53 Worcester Area-NE    1:05.97    1:03.91  
 26 Burkhardt, Martin         51 Westchester-MR       1:06.79    1:04.85  
 27 George, Jordan            53 Bearcat Masters-MR   1:10.00    1:08.84  
 28 Pelletier, Denis          50 Swim RI-NE           1:09.43    1:10.09  
 29 Mansour, Marc             50 Liquid Assets-NE     1:20.00    1:13.67  
 30 Pierce, Andrew            53 Boston YMCA-NE       1:17.00    1:14.33  
 31 Lin, Arthur               53 Maine Masters-NE     1:20.02    1:18.22  
 
Event 24  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 51.14        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             56 MOVY Masters-MV        51.90      53.35   17  
  2 Gleason, Thomas           58 NY Athletic Club-MR    54.80      53.87   15  
  3 McCombs, Michael          58 Worcester Area-NE      56.00      56.07   14  
  4 Boland, Jim               59 Y of North Shore-NE    59.20      57.14   13  
  5 Jones, Judd               57 Georgia Masters-GA     56.91      57.65   12  
  6 Wallace, Thomas           55 Cambridge-NE           56.44      58.11   11  
  7 McArdle, Tom              55 Maine Masters-NE       58.28      59.17   10  
  8 O'Brien, David            58 Liquid Assets-NE     1:00.00      59.27    9  
  9 Dignan, Michael           55 Nutmeg Masters-NE      59.72      59.72    8  
 10 Barth, Ed                 56 Adirondack AC-NE     1:01.16    1:00.40    7  
 11 Sandt, Mark               55 Y of North Shore-NE  1:03.00    1:03.03    6  
 12 McLaughlin, Brian         59 ABC Masters-NE       1:03.22    1:03.87    5  
 13 LePage, Mike              59 Maine Masters-NE       59.00    1:04.44    4  
 14 Estabrook, Todd           55 University Club-NE   1:04.27    1:04.71    3  
 15 Lauwers, Gregory          56 MinutemanAndover-NE  1:14.00    1:06.12    2  
 16 Greenspan, Neil           56 Swim RI-NE           1:05.00    1:07.62    1  
 17 Canning, Peter            56 Connecticut-CT       1:08.06    1:09.59  
 18 Geist, Dan                58 ABC Masters-NE       1:15.00    1:14.17  
 19 Bartlett, Fred            59 Swim RI-NE           1:55.11    1:18.03  
 
Event 24  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 54.07        2009 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Craig        62 NY Athletic Club-MR    56.20      55.39   17  
  2 Allen, Tim                61 Worcester Area-NE      59.50      57.23   15  
  3 Oates, David              64 Worcester Area-NE      57.00      57.52   14  
  4 Ryan, Bill                64 MinutemanAndover-NE  1:03.90    1:01.67   13  
  5 Donnelly, Kevin           60 Wellesley-NE           59.52    1:01.96   12  
  6 Cronin, Charles           60 Technique/Train-NE   1:03.00    1:02.20   11  
  7 Miller, Steve             60 Great Bay-NE         1:04.00    1:04.34   10  
  8 Pot, Eugene               64 Binghamton Univ-NI   1:04.41    1:04.76    9  
  9 Redmon, Scott             64 Maine Masters-NE     1:05.00    1:05.73    8  
 10 Schiller, Rob             63 Cambridge-NE         1:08.44    1:05.94    7  
 11 Maxted, George            63 Cambridge-NE         1:08.00    1:07.83    6  
 12 Silver, Jonathan          61 Red Tide-MR          1:10.00    1:07.98    5  
 13 Elturkmani, Majed         60 Swim RI-NE           1:15.00    1:08.73    4  
 14 Zimmerman, Bruce          62 ABC Masters-NE       1:13.00    1:10.00    3  
 15 Skolnick, Stewart         60 NEM Unattached-NE    1:08.67    1:10.10    2  
 16 Dow, Paul                 61 Swim RI-NE           1:12.00    1:10.24    1  
 17 Winn, Eric                60 Swim RI-NE           1:22.00    1:20.29  
 18 Delosh, Steve             60 Flaherty Masters-NE  1:20.00    1:23.99  
 19 Heffernan, Sean           64 Liquid Assets-NE     1:40.00    1:28.52  
 
Event 24  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 57.55        2013 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Phil              67 Swim RI-NE           1:05.00    1:04.00   17  
  2 Olander, John             65 Simon's Rock-NE      1:06.59    1:05.07   15  
  3 McQuiggan, Frank          66 Swim RI-NE           1:08.00    1:06.87   14  
  4 Dalby, Fred               65 Waterhorses-NE       1:07.35    1:07.16   13  
  5 Fiedler, Tom              69 BU Masters-NE        1:15.00    1:12.52   12  
  6 Lewis, John               68 Great Bay-NE         1:10.00    1:15.18   11  
 
Event 24  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U   56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                               
     NE-LMSC: N 1:02.64        2004 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               71 Maine Masters-NE     1:07.00    1:05.97   17  
  2 Manfredi, Thomas          72 Swim RI-NE           1:07.00    1:06.60   15  
  3 Hutchings, Dick           73 Greenwood-NE         1:09.83    1:10.10   14  
  4 Pierce, Fred              71 Maine Masters-NE     1:07.00    1:14.32   13  
  5 Baxter, David             70 ABC Masters-NE       1:18.00    1:18.34   12  
  6 Terry, Jim                70 ABC Masters-NE       1:25.00    1:22.55   11  
  7 Read, Philip              72 Great Bay-NE         1:25.00    1:24.50   10  
 
Event 24  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U   58.68   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 1:11.71        2009 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Widmer, Michael           76 Unattached NE-NE     1:45.00    1:28.47   17  
  2 Wendel, Hans              79 Maine Masters-NE     1:55.00    2:02.49   15  
 
Event 24  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:04.60    5/3/2014 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 1:23.50        2000 Richard Loizeaux                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alkoff, Howard            82 Connecticut-CT       1:40.00    1:33.23   17  
  2 Reeve, William            83 Maine Masters-NE     1:47.00    1:44.18   15  
  3 Arnold, Richard           82 Great Bay-NE         1:55.00    2:07.27   14  
 
Event 24  Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:10.92   4/18/2010 FRANK PIEMME                               
     NE-LMSC: N 1:43.58        2001 Alexander Luther                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meardon, Arnold           85 UV Rays-NE           1:30.00    1:30.26N  17  
 
Event 24  Men 90-94 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:27.26   3/21/2004 WOODROW BOWERSOCK                          
     NE-LMSC: N 2:02.40        2009 John Merrill                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sigersmith, Robert        90 Nutmeg Masters-NE    2:07.25    2:20.97   17  
 
Event 25  Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
     NE-LMSC: N 26.31        2009 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flinn, Rachel             23 NY Athletic Club-MR    28.00      26.89   17  
  2 Roggensack, Kelsey        24 BU Masters-NE          28.99      27.66   15  
  3 Ling, Rachel              19 BU Masters-NE          29.00      28.34   14  
  4 McGahie, Kaitlin          20 Worcester Area-NE      29.20      28.36   13  
  5 McCartney, Theresa        22 Bearcat Masters-MR     28.00      29.15   12  
  6 Chang, Grace              24 Bearcat Masters-MR     32.00      29.89   11  
  7 Sekurski, Danielle        23 Greenwood-NE           34.70      32.12   10  
  8 Weber, Ann                21 NEM Unattached-NE      32.04      32.13    9  
  9 Tsutsumi, Erika           23 Cambridge-NE           35.00      34.43    8  
 10 Mullen, Rachael           23 Simmons-NE             35.44      35.57    7  
 -- Sung, Julia               22 Bearcat Masters-MR     29.00         NS  
 
Event 25  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
     NE-LMSC: N 26.37        2005 Elizabeth Welch                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        29 BU Masters-NE          26.90      26.70   17  
  2 Whittaker, Casey          28 Y of North Shore-NE    33.50      27.94   15  
  3 Perelman, Hayley          26 BU Masters-NE          30.00      29.07   14  
  4 Tansey, Anna              26 Red Tide-MR            34.44      29.11   13  
  5 Kwon, Yanghee             26 Greenwood-NE           30.00      29.35   12  
  6 DiNardo, Sara             29 Swim RI-NE             29.99      29.36   11  
  7 Brown, Joelle             29 Cambridge-NE           31.50      29.44   10  
  8 Lyons, Siobhan            26 Greenwood-NE           32.00      29.76    9  
  9 Saint-Amour, Roberta      29 Metro Masters-MR       31.00      30.48    8  
 10 Lipton, Zahava            29 Red Tide-MR            30.96      30.57    7  
 11 Fisher, Allison           28 Swim RI-NE             30.73      31.22    6  
 12 Dombrowski, Sarah         26 Nutmeg Masters-NE      30.84      31.37    5  
 13 Weas, Sarah               27 BU Masters-NE          32.30      31.95    4  
 14 Daley, Amanda             27 Cambridge-NE           33.36      32.84    3  
 15 Barbanel, Nathalie        29 Bearcat Masters-MR     37.00      34.51    2  
 16 Wellman, Meghan           29 MinutemanAndover-NE    37.00      35.34    1  
 17 Gencler, Ozge             25 Cambridge-NE           35.30      35.53  
 18 Dzaugis, Mary             26 Swim RI-NE             37.00      36.75  
 19 Kennell, Alisha           29 Bearcat Masters-MR     42.00      38.28  
 
Event 25  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
     NE-LMSC: N 26.46        1991 Tracy Rossa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Jessie           30 Maine Masters-NE       26.87      25.79N  17  
  2 Alcaide, Katrine          33 Maine Masters-NE       26.65      26.37N  15  
  3 Byron, Liz                30 Cambridge-NE           26.14      26.78   14  
  4 Beers, Jessica            34 Maine Masters-NE       28.62      27.51   13  
  5 Verreault, Amy            34 Swim RI-NE             30.00      29.43   12  
  6 Lennon, Jessie            30 Bearcat Masters-MR     29.68      30.00   11  
  7 McGrail, Crystie          30 Great Bay-NE           30.00      30.09   10  
  8 Williams, Melinda         33 Simmons-NE             30.52      30.15    9  
  9 Flaherty, Catherine       34 Liquid Assets-NE       31.62      30.63    8  
 10 Sandos, Robin             34 Greenwood-NE           33.00      31.68    7  
 11 Wolf, Jenny               32 MinutemanAndover-NE    35.00      32.01    6  
 12 Clark, Acacia             32 Cambridge-NE           27.50      32.04    5  
 13 DeRoche, Erika            34 Cambridge-NE           37.15      33.41    4  
 14 Neild, Rachel             34 Great Bay-NE           35.30      33.78    3  
 15 Sarvia, Tricia            32 Cambridge-NE           34.12      34.05    2  
 16 Heath, Lauren             30 Great Bay-NE           40.65      37.87    1  
 17 DeMarco, Robyn            34 Connecticut-CT         37.34      38.38  
 18 Burns Gallagher, Kelly    34 Unattached CT-CT       38.00      38.74  
 19 Afanasewicz, Elizabeth    31 MinutemanAndover-NE    41.00      38.91  
 20 Scott, Elizabeth          33 MinutemanAndover-NE    47.09      41.29  
 21 Hughes, Elizabeth         33 University Club-NE     43.83      41.69  
 22 Allen, Natalia            32 Asphalt Green-MR       52.00      42.13  
 23 Friedman, Hayley          34 Red Tide-MR            45.00      43.01  
 
Event 25  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.50    5/4/2014 NORIKO INADA                                 
     NE-LMSC: N 26.67        2011 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Erica            35 BU Masters-NE          28.50      28.00   17  
  2 Welch, Elizabeth          36 Swim RI-NE             28.48      28.28   15  
  3 Nappi, Keri               37 Swim RI-NE             27.69      28.30   14  
  4 Hindle, Lori              39 Weymouth Club-NE       31.86      30.85   13  
  5 Crusco, Kysa              38 Granite State-NE       32.50      32.02   12  
  6 Ansell, Christina         36 Worcester Area-NE      34.00      33.38   11  
  7 Krams, Liz                36 Bearcat Masters-MR     33.00      34.22   10  
  8 Webb, Jennifer            39 Swim RI-NE             38.00      34.62    9  
  9 Massurit, Marguerite      38 Cambridge-NE           50.00      35.45    8  
 10 Seitz, Sue                37 North Suburban Y-NE    40.00      38.26    7  
 11 Smith, Michele            38 MinutemanAndover-NE    44.83      41.17    6  
 12 Chesna, Abbey             36 MinutemanAndover-NE    55.00      49.30    5  
 
Event 25  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 27.47        2000 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Lorin             43 Nutmeg Masters-NE      28.96      29.77   16  
  1 Swan, Katina              40 Granite State-NE       32.00      29.77   16  
  3 Beeman, Ashley            43 Connecticut-CT         29.21      30.03   14  
  4 Murray, Kristin           44 Y of North Shore-NE    31.76      31.44   13  
  5 Fricano, Gail             40 Cambridge-NE           35.00      32.17   12  
  6 Wilkes, Kristin           43 Swim RI-NE             32.32      32.25   11  
  7 Schwenkmeyer, Kelly       43 Y of North Shore-NE    32.90      32.31   10  
  8 Cotsonas, Stephanie       44 Swim RI-NE             32.86      32.95    9  
  9 Kavanagh, Hillary         42 Unattached NE-NE       35.00      34.59    8  
 10 Barna, Heather            43 Liquid Assets-NE       40.00      36.79    7  
 11 Krangle, Jennifer         41 Cambridge-NE           41.00      42.67    6  
 12 Acevedo, Kristine         43 Liquid Assets-NE       44.00      44.18    5  
 
Event 25  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.96   4/21/2013 SUSAN WILLIAMS                               
     NE-LMSC: N 27.29        2010 Mary Estabrook                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        49 Bearcat Masters-MR     26.53      27.63   17  
  2 Gary, Kristin             47 NY Athletic Club-MR    28.50      28.53   15  
  3 Goodale, Rainy            45 Marthas Vineyard-NE    30.62      30.19   14  
  4 Wesson, Kim               47 Great Bay-NE           35.05      30.85   13  
  5 Neuendorf, Donna          46 Swim RI-NE             30.46      31.19   12  
  6 Read, Kirsten             49 Great Bay-NE           32.00      32.28   11  
  7 Walton, Mary              48 Swim RI-NE             33.03      33.32   10  
  8 Rupp Hodge, Patty         49 Great Bay-NE           34.04      34.31    9  
  9 Padera, Rebecca           46 Weymouth Club-NE       36.00      36.37    8  
 10 Milanes, Jane             49 Y of North Shore-NE    39.20      36.73    7  
 11 Sandberg, Betsy           46 Great Bay-NE           39.29      38.74    6  
 12 Charron, Margee           49 Nutmeg Masters-NE      42.00      38.88    5  
 13 Downey, Sarah             46 Great Bay-NE           43.00      39.94    4  
 14 Garland, Sue              45 Cambridge-NE           44.00      39.99    3  
 15 Wemple, Helaine           45 Great Bay-NE           44.00      47.81    2  
 16 Raymond, Kimberly         48 Swim RI-NE             48.00      49.39    1  
 17 O'Carroll, Priscilla      48 Asphalt Green-MR       45.45      52.13  
 
Event 25  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.70   5/11/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
     NE-LMSC: N 28.06        2012 Mary Estabrook                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estabrook, Mary           53 Maine Masters-NE       29.30      29.16   17  
  2 Delorey, Laura            52 Greenwood-NE           33.59      31.31   15  
  3 Roy, Michele              50 Y of North Shore-NE    31.99      31.34   14  
  4 Koster, Carolyn           53 Post Swimming-MR       32.75      31.64   13  
  5 Jensen, Sue               54 Cambridge-NE           35.07      31.70   12  
  6 Emblidge, Cecilia         50 Nutmeg Masters-NE      33.50      31.98   11  
  7 Stokes, Karin             54 Granite State-NE       33.02      33.03   10  
  8 Dickson, CJ               51 Worcester Area-NE      35.90      36.83    9  
  9 Gallagher, Sally          53 Great Bay-NE           39.00      37.08    8  
 10 Flynn, Maureen            50 Cambridge-NE           36.40      37.30    7  
 11 Cheney, Jane              53 Greenwood-NE           36.00      37.38    6  
 12 Pentheny, Gail            52 Great Bay-NE           37.00      38.41    5  
 13 Barker, Joanne            50 Cambridge-NE           44.00      40.97    4  
 14 Holland Sparages, Margar  51 University Club-NE     52.00      44.59    3  
 15 Balles, Kathy             51 ABC Masters-NE         47.05      49.64    2  
 
Event 25  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 27.45   5/11/2013 TRACI GRANGER                                
     NE-LMSC: N 29.83        2007 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tokayer, Susan            55 Westchester-MR         34.00      31.77   17  
  2 Galliher, Anne            58 Nutmeg Masters-NE      34.58      33.39   15  
  3 Estel, Beth               58 Granite State-NE       35.00      33.64   14  
  4 Spence, Denise            55 UMass-NE               34.51      34.10   13  
  5 Boland, Jan               56 Y of North Shore-NE    38.20      34.54   12  
  6 Holland, Gail             56 Worcester Area-NE      34.61      34.74   11  
  7 Goodwin, Kim              57 Technique/Train-NE     34.52      35.91   10  
  8 Marshall, Jenny           57 North Suburban Y-NE    37.00      37.52    9  
  9 Craven, Leslie            55 Marthas Vineyard-NE    38.22      38.12    8  
 10 Cassells, Sally           58 North Suburban Y-NE    38.65      42.56    7  
 11 Twomey, Maura             58 Cambridge-NE           47.46      50.25    6  
 12 Gorman, Kathleen          59 Swim RI-NE           1:00.00      53.68    5  
 
Event 25  Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 29.14   5/11/2013 CHARLOTTE DAVIS                              
     NE-LMSC: N 30.13        2010 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holbrook, Nikki           61 Unattached CT-CT       36.29      34.78   17  
  2 Bierwert, Karen           62 Smith College-NE       38.52      35.07   15  
  3 Hummel, Barbara           63 UV Rays-NE             39.70      37.95   14  
  4 Ryan, Joan                60 NEM Unattached-NE      42.00      40.32   13  
  5 Campbell, Patricia        61 Great Bay-NE           46.00      47.08   12  
  6 Kilroy, Trice             63 Swim RI-NE             50.76      47.88   11  
  7 Penniman, Mary Crain      62 ABC Masters-NE       1:00.00      48.92   10  
 
Event 25  Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 31.19   3/21/2014 DIANN UUSTAL                                 
     NE-LMSC: N 31.22        2011 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 Swim RI-NE             32.23      32.77   17  
  2 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE      44.04      38.92   15  
  3 Yunker, Carol             68 Y of North Shore-NE    45.00      44.30   14  
  4 Bouvrie, Alice            66 Cambridge-NE           45.00      45.41   13  
  5 Case, Louise              67 Greenwood-NE         1:20.00    1:10.88   12  
  6 Shenouda, Baheya          66 Cambridge-NE         2:22.00    2:17.45   11  
 
Event 25  Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 35.06   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
     NE-LMSC: N 44.57        2009 Susan Livingston                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Sharon           70 Marthas Vineyard-NE  1:05.00    1:03.87   17  
 
Event 26  Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 21.45   4/27/2012 TIMOTHY PHILLIPS                             
     NE-LMSC: N 22.77        2011 Mathew O'Brien                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clancy, Timothy           23 Swim RI-NE             23.00      23.74   17  
  2 Lomas, Corey              24 Waterhorses-NE         24.73      24.58   15  
  3 Coffin, Spencer           23 Worcester Area-NE      24.50      24.70   14  
  4 McNally, Adam             23 Worcester Area-NE      30.00      25.11   13  
  5 Kim, Kenny                23 Bearcat Masters-MR     25.40      25.18   12  
  6 Urrea, Brayler            24 Bearcat Masters-MR     26.90      26.92   11  
  7 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE      27.90      27.83   10  
  8 Huang, Granite            24 ABC Masters-NE         29.56      28.06    9  
  9 Reed, Matthew             23 Maine Masters-NE       28.44      28.16    8  
 10 Lyons, Samuel             23 Maine Masters-NE       31.00      29.22    7  
 11 Lin, Howard               21 Maine Masters-NE       38.40      29.99    6  
 12 Mitchell, Craig           24 Worcester Area-NE      31.56      31.78    5  
 13 Somwaru, Marlon           19 Bearcat Masters-MR     32.00      32.59    4  
 14 Wild, Mark                23 Worcester Area-NE      34.17      35.15    3  
 
Event 26  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 21.11  11/30/2012 DAVIS TARWATER                               
     NE-LMSC: N 22.50        2004 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russell, David            28 Cambridge-NE           23.00      22.07N  17  
  2 Dzieniszewski, Philip     26 Bearcat Masters-MR     23.02      22.54   15  
  3 Nilsson, Eric             27 MinutemanAndover-NE    23.50      23.45   14  
  4 Labour, Rafael            28 Bearcat Masters-MR     24.50      24.28   13  
  5 Rose, Domingo             26 Granite State-NE       26.35      24.39   12  
  6 Green, Alford             25 Worcester Area-NE      24.35      24.99   11  
  7 Mc Inerney, Scott         28 Cambridge-NE           23.99      25.30   10  
  8 Kim, Kevin                26 Bearcat Masters-MR     25.23      25.73    9  
  9 Shiwnath, Mikey           26 Bearcat Masters-MR     25.50      25.91    8  
 10 Pfeifer, Gregory          26 Bearcat Masters-MR     29.50      27.77    7  
 11 Altman-Kurosaki, Jonas    26 Asphalt Green-MR       28.15      28.40    6  
 12 Szymanski, Filip          29 Bearcat Masters-MR     35.26      29.25    5  
 13 Jackman, Derek            28 Liquid Assets-NE       32.00      31.45    4  
 14 Caputo, Matteo            25 Cambridge-NE           32.00      31.46    3  
 
Event 26  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 21.37  12/22/2013 ADAM MANIA                                   
     NE-LMSC: N 23.13        2004 Jeremy Gross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mooney, Ross              30 Swim RI-NE             23.10      24.22   17  
  2 Moran, Daniel             32 UV Rays-NE             24.51      25.03   15  
  3 Hansen, Scott             32 Bearcat Masters-MR     26.75      25.29   14  
  4 Vik, James                34 Swim RI-NE             30.00      25.37   13  
  5 Emmons, Michael           33 Cambridge-NE           23.99      25.99   12  
  6 Pearson, Christopher      32 ABC Masters-NE         27.23      26.01   11  
  7 Rouaud, Romain            31 Red Tide-MR            26.00      26.03   10  
  8 Cronin, CJ                32 Technique/Train-NE     26.10      26.26    9  
  9 Jager, Michal             31 BU Masters-NE          27.00      26.45    8  
 10 Johnston, Douglas         32 Swim RI-NE             25.00      26.99    7  
 11 Cronin, Nathan            30 Technique/Train-NE     27.07      27.27    6  
 12 Mueller, Joshua           32 MIT Masters-NE         32.13      27.54    5  
 13 Wu, Jim                   32 Bearcat Masters-MR     29.00      28.05    4  
 14 Hobby, Andrew             31 Swim RI-NE             30.00      29.30    3  
 15 Gray, Zachary             32 Maine Masters-NE       31.12      30.01    2  
 16 Abreu, Joel               34 Bearcat Masters-MR     30.22      30.72    1  
 17 Argenti, John Paul        31 Cambridge-NE           31.65      32.43  
 
Event 26  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.26   4/29/2011 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 22.63        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammond, Ben              39 Worcester Area-NE      26.00      24.86   17  
  2 Kreuzberger, Bryan        35 Asphalt Green-MR       23.90      24.93   15  
  3 Werner, David             36 Binghamton Univ-NI     24.82      25.09   14  
  4 Doucet, Douglas           39 MinutemanAndover-NE    25.23      25.14   13  
  5 Fuzellier, Matthieu       35 Cambridge-NE           25.00      25.23   12  
  6 Kosiorek, Jeffrey         36 Swim RI-NE             24.98      25.44   11  
  7 Whitford, Matthew         39 Great Bay-NE           30.00      26.46   10  
  8 Kelly, Brennan            35 Red Tide-MR            26.00      26.47    9  
  9 Wright, Brendan           36 Granite State-NE       28.06      27.30    8  
 10 Danielson, Kurt           39 Great Bay-NE           32.61      31.33    7  
 11 Rose, Bruce               37 NEM Unattached-NE      32.84      32.33    6  
 12 Trainor, Brendan          38 Maine Masters-NE       35.00      37.10    5  
 13 Cardriche, Xavier         36 Bearcat Masters-MR     45.00      38.97    4  
 
Event 26  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 22.61        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian             40 Liquid Assets-NE       24.98      25.24   17  
  2 Phillips, Tom             40 Greenwood-NE           26.10      25.97   15  
  3 Senecal, Paul             44 Swim RI-NE             25.96      26.35   14  
  4 Dornaus, David            40 University Club-NE     26.69      27.43   13  
  5 Garcia, Albert            44 Swim RI-NE             27.15      27.66   12  
  6 Avard, Christian          42 NEM Unattached-NE      29.21      28.18   11  
  7 Morse, Benjamin           43 Maine Masters-NE       26.99      28.30   10  
  8 Graham, David             40 Greenwood-NE           27.89      28.40    9  
  9 Hinck, Todd               42 BU Masters-NE          28.00      28.87    8  
 10 Cloitre, Christophe       40 Great Bay-NE           34.22      32.00    7  
 11 Roznitsky, Yoel           40 Waltham YMCA-NE        35.00      34.72    6  
 12 Sanchez, Matias           40 Asphalt Green-MR     1:20.00      35.37    5  
 13 Kwa, Ken                  41 Cambridge-NE           38.00      35.38    4  
 14 Pollard, Benjamin         42 Maine Masters-NE       36.34      38.50    3  
 
Event 26  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
     NE-LMSC: N 23.46        2011 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Henry              47 Cambridge-NE           26.60      26.64   17  
  2 Gerber, Robert            47 Nutmeg Masters-NE      26.98      27.02   15  
  3 Blood, Jonathan           49 Weymouth Club-NE       27.31      27.22   14  
  4 Corrado, Gian             45 Cambridge-NE           28.00      27.74   13  
  5 Theroux, Trent            47 Swim RI-NE             27.83      28.06   12  
  6 Strehle, Andrew           45 Weymouth Club-NE       28.53      28.13   11  
  7 Sayles, Douglas           47 Swim RI-NE             29.50      29.08   10  
  8 Carter, Seanbaker         47 Thoreau Club-NE        29.76      29.16    9  
  9 Henson, Robert            45 NEM Unattached-NE      35.00      30.50    8  
 10 Schultz, Richard          48 Great Bay-NE           31.00      30.60    7  
 11 Baker, Jeremy             47 North Suburban Y-NE    30.00      30.67    6  
 12 Sheldrick, Peter          45 Connecticut-CT         32.94      30.85    5  
 13 Uprichard, David          49 Red Tide-MR            31.00      31.39    4  
 14 Reyes, David              47 BU Masters-NE          30.80      31.44    3  
 15 Chestnut, Wendell         48 University Club-NE     33.29      31.82    2  
 16 Hall, Matthew             46 Thoreau Club-NE        32.92      32.33    1  
 17 Devitt, Barry             48 Cambridge-NE           50.00      32.43  
 18 Castano, Gerald           49 Nutmeg Masters-NE      38.13      35.28  
 
Event 26  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
     NE-LMSC: N 23.69        2014 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            51 UV Rays-NE             23.80      23.59N  17  
  2 Pride, Douglas            51 Maine Masters-NE       25.50      26.03   15  
  3 Newman, Steven            53 Sarasota YMCA-FL       27.22      26.80   14  
  4 O'Neil, Brian             52 Cape Cod-NE            27.00      26.90   13  
  5 Doyle, Peter              54 NEM Unattached-NE      27.50      27.27   12  
  6 Cote, David               54 Swim RI-NE             28.81      27.34   11  
  7 Tyler, Bob                52 Flaherty Masters-NE    28.35      27.78   10  
  8 Valley, Eric              53 MOVY Masters-MV        28.50      27.95    9  
  9 Wyckoff, Benjamin         50 Connecticut-CT         27.60      27.96    8  
 10 Murphy, Michael           52 Unattached NE-NE       28.43      28.44    7  
 11 Dearmin, Carl             52 Y of North Shore-NE    30.98      30.05    6  
 12 Devlin, Mark              51 MinutemanAndover-NE    29.21      30.49    5  
 13 Gordon, Peter             54 University Club-NE     30.24      31.04    4  
 14 Ballou, Robert            54 Swim RI-NE             31.67      32.05    3  
 15 Burkhardt, Martin         51 Westchester-MR         32.80      32.26    2  
 16 McDermot, Patrick         50 Granite State-NE       35.00      33.37    1  
 17 Pelletier, Denis          50 Swim RI-NE             35.55      34.23  
 18 Lin, Arthur               53 Maine Masters-NE       36.04      36.69  
 
Event 26  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
     NE-LMSC: N 24.16        2007 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          58 Worcester Area-NE      28.00      27.84   17  
  2 Gleason, Thomas           58 NY Athletic Club-MR    27.50      27.94   15  
  3 Sherman, Bill             56 MOVY Masters-MV        27.50      28.28   14  
  4 Mansilla, Frankin         55 Liquid Assets-NE       28.00      28.62   13  
  5 Fulmer, Joe               59 Maine Masters-NE       29.00      28.84   12  
  6 Alexander, Mark           56 Cambridge-NE           29.23      29.47   11  
  7 Dignan, Michael           55 Nutmeg Masters-NE      30.78      30.23   10  
  8 McGahie, Ted              55 Worcester Area-NE      29.80      30.33    9  
  9 Olson, Bob                55 Newburyport Y-NE       31.00      30.59    8  
 10 LePage, Mike              59 Maine Masters-NE       30.50      30.83    7  
 11 Estabrook, Todd           55 University Club-NE     32.00      31.99    6  
 12 Boland, Jim               59 Y of North Shore-NE    31.70      32.73    5  
 13 Bartl, Roland             58 Greenwood-NE           36.00      34.47    4  
 14 Greenspan, Neil           56 Swim RI-NE             35.00      35.39    3  
 15 Johnson, Franklin         58 Swim RI-NE             38.38      39.60    2  
 16 Canning, Peter            56 Connecticut-CT         46.00      40.68    1  
 17 Geist, Dan                58 ABC Masters-NE         35.00      40.98  
 -- Lauwers, Gregory          56 MinutemanAndover-NE    34.00         NS  
 
Event 26  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 26.33        2012 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                63 NEM Unattached-NE      26.80      27.28   17  
  2 Allen, Tim                61 Worcester Area-NE      29.50      28.52   15  
  3 Saint-Amour, Craig        62 NY Athletic Club-MR    28.44      28.73   14  
  4 Battistini, Rick          60 Y of North Shore-NE    29.99      29.91   13  
  5 Oates, David              64 Worcester Area-NE      30.00      30.70   12  
  6 Plencner, Bob             62 Granite State-NE       30.11      30.89   11  
  7 Cronin, Charles           60 Technique/Train-NE     31.54      31.25   10  
  8 Silver, Jonathan          61 Red Tide-MR            32.19      31.96    9  
  9 Elturkmani, Majed         60 Swim RI-NE             35.00      32.54    8  
 10 Keil, Mark                61 MinutemanAndover-NE    33.91      34.26    7  
 11 Miller, Steve             60 Great Bay-NE           37.00      35.61    6  
 12 Dow, Paul                 61 Swim RI-NE             36.00      36.61    5  
 13 Maxted, George            63 Cambridge-NE           35.00      36.80    4  
 14 Redmon, Scott             64 Maine Masters-NE       38.00      40.05    3  
 15 Skolnick, Stewart         60 NEM Unattached-NE      38.54      40.06    2  
 16 Heffernan, Sean           64 Liquid Assets-NE       37.00      43.56    1  
 -- Fuller, Paul              61 Worcester Area-NE      34.00         NS  
 
Event 26  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 28.74        2013 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          65 Maine Masters-NE       28.91      29.01   17  
  2 Wright, Phil              67 Swim RI-NE             34.00      32.75   15  
  3 McQuiggan, Frank          66 Swim RI-NE             33.00      33.54   14  
  4 Dalby, Fred               65 Waterhorses-NE         33.71      34.29   13  
  5 Fiedler, Tom              69 BU Masters-NE          40.00      38.74   12  
 
Event 26  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 27.81    5/4/2014 JAMES ELDER                                  
     NE-LMSC: N 31.61        2013 David Vail                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               71 Maine Masters-NE       32.56      32.17   17  
  2 Manfredi, Thomas          72 Swim RI-NE             32.00      32.84   15  
  3 Baxter, David             70 ABC Masters-NE         41.00      42.12   14  
  4 Hutchings, Dick           73 Greenwood-NE           39.00      46.96   13  
  5 Read, Philip              72 Great Bay-NE           52.00      52.39   12  
 
Event 26  Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 30.84   4/15/2011 DAVID COSTILL                                
     NE-LMSC: N 39.20        2004 Win Wilson                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            78 Maine Masters-NE       43.32      42.78   17  
  2 Boynton, Robert           75 University Club-NE   2:00.00    1:12.52   15  
 
Event 26  Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 33.73   5/11/2013 CLARKE MITCHELL                              
     NE-LMSC: N 45.75        2007 Win Wilson                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           82 Great Bay-NE         1:15.00    1:29.57   17  
 
Event 26  Men 85-89 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U   39.89    3/7/2010 FRANK PIEMME                               
     NE-LMSC: N 1:09.41        1991 Abraham Olanoff                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meardon, Arnold           85 UV Rays-NE             56.00      53.94N  17  
 
Event 27  Women 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:03.73    4/4/2004 TERRAPIN MASTER                            
                         J TEERLINK, J MARTIN, K BOWMAN, M STAKEM          
     NE-LMSC: N 4:08.60        2002 NEM                                        
                         C Deveney, S Morawski, J Stokes, E Wang           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           4:15.00    4:17.12   34  
     1) Willeboordse, Fall W49          2) Sung, Julia W22                
     3) Sciacca, Krysten W26            4) Gonnason, Hayley W32           
 -- Bearcat Masters-MR  'B'                           4:22.00         DQ  
      Early take-off swimmer #3
     1) Krams, Liz W36                  2) Lennon, Jessie W30             
     3) McCartney, Theresa W22          4) Chang, Grace W24               
 
Event 27  Women 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:02.73   3/30/2008 SOUTHERN METHOD                            
                         L OBERSTAR-BROWN, K MCCLELLAND, L HOLT, M CHOW    
     NE-LMSC: N 4:11.82        1999 NEM                                        
                         C Murphy, L Boehm, S Wriede, M Braisted           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:15.00    4:26.69   34  
     1) Clark, Acacia W32               2) Dick, Jordan W25               
     3) Byron, Liz W30                  4) Brown, Joelle W29              
  2 Great Bay Masters-NE  'D'                         6:30.00    4:56.95   30  
     1) McKenna, Lindsay W29            2) Neild, Rachel W34              
     3) McGrail, Crystie W30            4) Heath, Lauren W30              
  3 Swim Rhode Island-NE  'B'                         5:14.90    5:14.02   28  
     1) Wilkes, Kristin W43             2) Mellen, Christine W28          
     3) Dzaugis, Mary W26               4) Winslow, Stephanie W34         
  4 Red Tide-MR  'A'                                  5:55.00    5:36.64   26  
     1) Menocal, Carmen W40             2) Snyder, Jennifer W34           
     3) Friedman, Hayley W34            4) Fairman, Abigail W38           
  5 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            6:05.99    5:43.18   24  
     1) Afanasewicz, Elizabeth W31      2) Kripke, Liz W53                
     3) Wolf, Jenny W32                 4) Wellman, Meghan W29            
  6 Connecticut Masters-CT  'A'                       7:20.51    6:44.13   22  
     1) Brinker, Dana W43               2) DeMarco, Robyn W34             
     3) Sega, Ally W42                  4) Campbell, Laura W40            
 -- Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               4:35.00         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) DeRoche, Erika W34              2) Hettenbach, Maria W34          
     3) Sarvia, Tricia W32              4) Daley, Amanda W27              
 
Event 27  Women 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:07.99   4/27/2003 SAN DIEGO SWIM                             
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, J COOVER, B KNIGHT    
     NE-LMSC: N 4:25.18        1995 NEM                                        
                         K Goodwin, C Dropo, B Crowder, J Luker            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'C'                         4:29.90    4:34.43   34  
     1) Lancaster, Jill W41             2) Walton, Mary W48               
     3) Welch, Elizabeth W36            4) Nappi, Keri W37                
  2 North Suburban YMCA Masters-NE  'A'               5:22.00    5:38.64   30  
     1) Seitz, Sue W37                  2) Cassells, Sally W58            
     3) Marshall, Jenny W57             4) Wettach, Gayle W58             
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               4:58.00    5:40.99   28  
     1) Massurit, Marguerite W38        2) Garland, Sue W45               
     3) Krangle, Jennifer W41           4) Owen, Katharine W35            
  4 Worcester Area Masters-NE  'D'                    5:15.00    5:46.59   26  
     1) Noone, Kerrie W44               2) Holland, Gail W56              
     3) Dickson, CJ W51                 4) Olesin, Nancy W56              
  5 University Club of Boston-NE  'A'                 6:25.00    6:04.14   24  
     1) Morphew, Michelle W42           2) Roskoz, Bry W45                
     3) Holland Sparages, Margaret W51  4) Bradley, Katherine W35         
 
Event 27  Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:12.53   4/11/2010 OREGON REIGN MA                            
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES   
     NE-LMSC: N 4:40.95        2010 MESC                                       
                         P Torrey, M Estabrook, A Uecker, B Fries          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   5:10.00    4:54.88   34  
     1) Milanes, Jane W49               2) Dropo, Carla W55               
     3) Roy, Michele W50                4) Fox, Michele W45               
  2 Great Bay Masters-NE  'B'                         7:30.00    5:01.36   30  
     1) Sandberg, Betsy W46             2) Rupp Hodge, Patty W49          
     3) Wesson, Kim W47                 4) Read, Kirsten W49              
  3 Nutmeg Masters-NE  'A'                            5:08.00    5:26.46   28  
     1) Galliher, Anne W58              2) Charron, Margee W49            
     3) Emblidge, Cecilia W50           4) Hayes, Christie W66            
  4 Great Bay Masters-NE  'A'                         8:00.00    6:02.93   26  
     1) Gallagher, Sally W53            2) Downey, Sarah W46              
     3) Pentheny, Gail W52              4) Wemple, Helaine W45            
 
Event 27  Women 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:38.48   4/26/2013 UCLA Bruin Mast                            
                         K EINSIDLER, J COOK, C CIRAULO, V HIBBEN          
     NE-LMSC: N 5:45.33        2010 MESC                                       
                         M Lariviere, S Sullivan, A Gibson, K Beard-Tisdale
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    4:55.00    4:51.10N  34  
     1) Estel, Beth W58                 2) Mareb, Karen W56               
     3) Grilli, Tracy W57               4) Nisley-Black, Karla W59        
  2 Swim Rhode Island-NE  'E'                         7:31.90    7:03.63   30  
     1) Kilroy, Trice W63               2) Hevenor, Stephanie W56         
     3) Gorman, Kathleen W59            4) Ruggiero, Sandra W58           
  3 Greenwood Masters-NE  'A'                         8:10.00    7:34.62   28  
     1) Laramie, Catherine W57          2) Foster, Beth W63               
     3) Goguen, Sharleen W57            4) Blanchard, Patty W58           
 
Event 28  Men 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:29.49   4/18/2010 MICHIGAN MASTER                            
                         K DOAK, P SAUCEDO, A MULL, A SCHMITT              
     NE-LMSC: N 3:30.29        2014 NEM                                        
                         J Perez-Rogers, M Eder, J Chance, C Hon           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Worcester Area Masters-NE  'B'                    3:48.00    3:48.54   34  
     1) Coffin, Spencer M23             2) McNally, Adam M23              
     3) Hammond, Ben M39                4) Green, Alford M25              
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   5:00.11    4:44.66   30  
     1) Lyons, Samuel M23               2) Lin, Howard M21                
     3) Reed, Matthew M23               4) Gray, Zachary M32              
  3 Worcester Area Masters-NE  'E'                    4:27.00    4:45.68   28  
     1) Arsenault, Paul M53             2) Wild, Mark M23                 
     3) Sharon, Gil M41                 4) Mitchell, Craig M24            
  4 University Club of Boston-NE  'A'                      NT    4:55.04   26  
     1) Friedman, Marcus M24            2) Gordon, Peter M54              
     3) Chestnut, Wendell M48           4) Hale, Matthew M25              
 -- Bearcat Masters-MR  'B'                           4:10.00         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Labour, Rafael M28              2) Kim, Kenny M23                 
     3) Urrea, Brayler M24              4) Hansen, Scott M32              
 
Event 28  Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:25.49   4/21/2012 ILLINOIS MASTER                            
                         C CUNNICK, T CARLSON, J CHILES, V ALLEGRA         
     NE-LMSC: N 3:33.89        2002 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, B Fehlau, J Eaddy, P Cadwell          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               3:40.00    3:40.53   34  
     1) Russell, David M28              2) Barguil, Frederic M26          
     3) McElroy, Kyle M27               4) Mc Inerney, Scott M28          
  2 Bearcat Masters-MR  'A'                           4:05.00    3:49.99   30  
     1) Shiwnath, Mikey M26             2) Dzieniszewski, Philip M26      
     3) Kim, Kevin M26                  4) Pfeifer, Gregory M26           
  3 Red Tide-MR  'A'                                  3:58.00    4:02.22   28  
     1) Jaffe, Matthew M42              2) Storch, Joshua M33             
     3) Kelly, Brennan M35              4) Moll, Sebastian M50            
  4 Technique and Training-NE  'A'                    4:40.07    4:30.05   26  
     1) Cronin, Carlton M58             2) Cronin, Nathan M30             
     3) Cronin, CJ M32                  4) Cronin, Charles M60            
 -- Bearcat Masters-MR  'C'                           4:50.00         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Cardriche, Xavier M36           2) Szymanski, Filip M29           
     3) Wu, Jim M32                     4) George, Jordan M53             
 
Event 28  Men 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:28.46    3/5/2009 LONGHORN AQUATI                            
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
     NE-LMSC: N 3:35.54        2009 MESC                                       
                         M Ross, L Lindenau, S Manhart, T Lecrone          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'G'                         3:39.90    3:41.32   34  
     1) McKenna, Brian M35              2) Garcia, Albert M44             
     3) Kosiorek, Jeffrey M36           4) Senecal, Paul M44              
  2 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            4:24.60    4:21.40   30  
     1) Mockler, Frank M59              2) Barrus, Steve M50              
     3) Fehlau, Brian M40               4) O'Brien, David M58             
  3 Great Bay Masters-NE  'C'                         6:00.00    4:44.64   28  
     1) Whitford, Matthew M39           2) Danielson, Kurt M39            
     3) Cloitre, Christophe M40         4) Schultz, Richard M48           
  4 Nutmeg Masters-NE  'A'                            4:40.00    4:45.77   26  
     1) Gerber, Robert M47              2) Hinebaugh, Carl M54            
     3) Dignan, Michael M55             4) Siepser, Craig M42             
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               4:15.00    4:51.92   24  
     1) Baker, Henry M47                2) Kwa, Ken M41                   
     3) Devitt, Barry M48               4) Sampat, Anuj M37               
  6 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   5:30.11    5:42.87   22  
     1) Trainor, Brendan M38            2) Lin, Arthur M53                
     3) Pollard, Benjamin M42           4) Hintlian, Varney M65           
 -- Connecticut Masters-CT  'A'                       4:36.51         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Gunzl, Arthur M53               2) Gugino, Douglas M54            
     3) Akers, Stephen M43              4) Canning, Peter M56             
 
Event 28  Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:38.41   4/10/2010 TEXAS LONGHORN                             
                         N BREAZEALE, D GUTHRIE, A RASMUSSEN, M STINCHCOMBE
     NE-LMSC: N 3:47.23        2009 MESC                                       
                         D Pride, M McKinney, M Schmidt, H Carter          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'J'                         3:55.90    4:01.22   34  
     1) Theroux, Trent M47              2) Cote, David M54                
     3) Duru, Kaan M45                  4) Gilson, Matthew M47            
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               4:25.00    4:49.45   30  
     1) Alexander, Mark M56             2) Wallace, Thomas M55            
     3) Maxted, George M63              4) Autissier, Patrick M52         
  3 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'B'            5:25.99    5:00.66   28  
     1) Keil, Mark M61                  2) Prescott, Al M46               
     3) Devlin, Mark M51                4) Ryan, Bill M64                 
  4 Swim Rhode Island-NE  'L'                         5:25.90    5:12.72   26  
     1) Imbusch, Stephen M46            2) Ballou, Robert M54             
     3) Pelletier, Denis M50            4) Dow, Paul M61                  
 
Event 28  Men 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:57.78   3/30/2014 NORTH CAROLINA                             
                         J KLEIN, N VESTAL, J PHILLIPS, P TREVISAN         
     NE-LMSC: N 4:22.35        2014 MESC                                       
                         V Hintlian, J Goodman, A Thomas, D Syphers        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Worcester Area Masters-NE  'A'                    4:21.00    4:22.61   34  
     1) McCombs, Michael M58            2) McGahie, Ted M55               
     3) Allen, Tim M61                  4) Oates, David M64               
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   5:15.11    5:14.79   30  
     1) Vail, David M71                 2) Pierce, Fred M71               
     3) McArdle, Tom M55                4) Redmon, Scott M64              
  3 Swim Rhode Island-NE  'H'                         5:59.90    6:08.23   28  
     1) Greenspan, Neil M56             2) Garr, Michael M61              
     3) Elturkmani, Majed M60           4) Lovitz, Lee M69                
 
Event 28  Men 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:42.13    4/1/2012 WALNUT CREEK MA                            
                         D CRAIG DENNIS, J SMYERS, J DELACY, R OLSON       
     NE-LMSC: N 5:20.00        2010 MESC                                       
                         B Rupert, F Pierce, W Jones, D Vail               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'I'                         6:01.90    5:34.21   34  
     1) Nelson, Robert M68              2) Wright, Phil M67               
     3) Manfredi, Thomas M72            4) McQuiggan, Frank M66           
 
Event 28  Men 75+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 5:49.57   4/18/2010 WALNUT CREEK MA                            
                         D BROWN, N STUPFEL, S MORNER, R MAYO              
     NE-LMSC: N 7:46.60        2011 MESC                                       
                         W Reeve, H Wendel, P Kerr, H Hazzard              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   7:29.31    7:20.13N  34  
     1) Reeve, William M83              2) Wendel, Hans M79               
     3) Jones, William M78              4) Hagmann, John M76              
 
Event 29  Mixed 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:41.71   3/29/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         K GARY, N WERNER, K MOUGHTY, J FAIN               
     NE-LMSC: N 3:48.55        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, S Morawski, S Cromarty, E Wang        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:20.00    3:53.97   34  
     1) Chepeleff, Sarah W24            2) Boretti, James M23             
     3) Aubin, Alana W24                4) Russell, Jonathan M25          
  2 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'C'            4:06.99    3:57.10   30  
     1) Looney, Jessica W26             2) Smith, Molly W23               
     3) Nilsson, Eric M27               4) Doucet, Douglas M39            
  3 Swim Rhode Island-NE  'A'                         3:59.90    4:09.18   28  
     1) Fisher, Allison W28             2) DiNardo, Sara W29              
     3) Clancy, Timothy M23             4) Mooney, Ross M30               
  4 Boston University Masters-NE  'B'                 4:00.00    4:14.87   26  
     1) Carroll, Erica W35              2) Fei, David M25                 
     3) Perelman, Hayley W26            4) Paradis, Bennett M21           
  5 Worcester Area Masters-NE  'C'                    4:13.00    4:38.95   24  
     1) McGahie, Brian M21              2) McGahie, Kaitlin W20           
     3) Ansell, Christina W36           4) Jonas, Tzvi M30                
  6 Swim Rhode Island-NE  'M'                         4:44.40    4:41.60   22  
     1) Alpert, Gary M38                2) Leith-Doucett, Diane W32       
     3) Verreault, Amy W34              4) Wyrostek, David M22            
  7 Bearcat Masters-MR  'A'                           5:05.00    5:01.60   20  
     1) Abreu, Joel M34                 2) Somwaru, Marlon M19            
     3) Barbanel, Nathalie W29          4) Kennell, Alisha W29            
  8 Greenwood Masters-NE  'C'                         5:29.00    5:08.33   18  
     1) Sandos, Robin W34               2) Bartl, Roland M58              
     3) Sekurski, Danielle W23          4) Courbron, Jimmy M29            
  9 NE Masters Unattached-NE  'A'                     6:20.00    5:09.04   16  
     1) Watts, Linda W42                2) Chung, Christopher M24         
     3) Henson, Robert M45              4) Kushner, Kimberly W42          
 -- Boston University Masters-NE  'A'                 3:41.00         NS  
     1) Yburan, Jan M23                 2) Eder, Marc M24                 
     3) Roggensack, Kelsey W24          4) Mancuso, Elizabeth W29         
 
Event 29  Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:45.13   4/25/2010 RED TIDE OF NYC                            
                         K GARY, N WERNER, T SHPAIZER, D LIPPIN            
     NE-LMSC: N 3:43.20        2010 MESC                                       
                         M Ross, N Stevens, J Knight Beers, A Perez-Smith  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:25.00    4:21.47   34  
     1) Stanilova, Tsveta W29           2) Hurd, Michael M47              
     3) Morse, Benjamin M43             4) Beers, Jessica W34             
  2 Red Tide-MR  'A'                                  4:30.00    4:25.41   30  
     1) Tansey, Anna W26                2) Rouaud, Romain M31             
     3) Lipton, Zahava W29              4) Uprichard, David M49           
  3 Swim Rhode Island-NE  'D'                         4:34.10    4:25.97   28  
     1) Neuendorf, Donna W46            2) Ackerman, Jessica W36          
     3) Johnston, Douglas M32           4) Vik, James M34                 
  4 Greenwood Masters-NE  'B'                         4:28.00    4:28.18   26  
     1) Kwon, Yanghee W26               2) Graham, David M40              
     3) Phillips, Tom M40               4) Lyons, Siobhan W26             
  5 Swim Rhode Island-NE  'N'                         4:44.40    4:56.16   24  
     1) Webb, Jennifer W39              2) Cotsonas, Stephanie W44        
     3) Sayles, Douglas M47             4) Hobby, Andrew M31              
  6 Nutmeg Masters-NE  'A'                            5:05.00    4:59.33   22  
     1) Loomis, Kate W31                2) Hyland, David M26              
     3) Castano, Gerald M49             4) Dombrowski, Sarah W26          
  7 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               4:30.00    5:02.07   20  
     1) Markota, Matej M31              2) Stevens, Katherine W31         
     3) Gencler, Ozge W25               4) Caputo, Matteo M25             
  8 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            5:49.00    5:39.77   18  
     1) Acevedo, Kristine W43           2) Jackman, Derek M28             
     3) Mansour, Marc M50               4) Flaherty, Catherine W34        
  9 YMCA of the North Shore-NE  'B'                   6:38.00    6:11.83   16  
     1) Yunker, Carol W68               2) Hatfield, Bo W53               
     3) Chertok, Zachary M26            4) Battistini, Rick M60           
 
Event 29  Mixed 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:48.70   4/19/2009 WALNUT CREEK MA                            
                         D SANTOS, R SANTOS, A ZAMANIAN, D BOATWRIGHT      
     NE-LMSC: N 4:10.30        2009 NEM                                        
                         C Kovacs, L Winstanley, A Kirkpatrick, K Thompson 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               4:50.00    4:39.58   34  
     1) Fuzellier, Matthieu M35         2) Dean, Nathaniel M38            
     3) Jensen, Sue W54                 4) Chalfin, Sonia W48             
  2 Weymouth Club Masters Swimming-NE  'A'            4:43.00    4:45.56   30  
     1) Blood, Jonathan M49             2) Padera, Rebecca W46            
     3) Strehle, Andrew M45             4) Hindle, Lori W39               
  3 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   5:25.00    4:53.49   28  
     1) Doherty Alger, Shannon W44      2) Sandt, Mark M55                
     3) Dearmin, Carl M52               4) Schwenkmeyer, Kelly W43        
  4 Great Bay Masters-NE  'F'                         8:00.00    6:23.84   26  
     1) Read, Philip M72                2) Caron, Aagje W73               
     3) Mack, Tara W43                  4) Lewis, John M68                
 
Event 29  Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:00.80    5/2/2004 OREGON MASTERS                             
                         K ANDRUS-HUGHES, P ALLENDER, C CRABBE, M TENNANT  
     NE-LMSC: N 4:07.33        2003 NEM                                        
                         J Feldmann, D Rogacki, G Shaw, J Hirsty           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   5:02.13    4:32.49   34  
     1) Pride, Douglas M51              2) Estabrook, Mary W53            
     3) Schmidt, Michael M52            4) Fries, Beth W57                
  2 Martha's Vineyard Masters-NE  'A'                 4:42.68    4:40.62   30  
     1) Chatinover, Jonathan M53        2) Goodale, Rainy W45             
     3) Snow, Jason M45                 4) Craven, Leslie W55             
  3 Greenwood Masters-NE  'D'                         5:12.00    5:10.67   28  
     1) Cheney, Jane W53                2) Dymek, Timothy M52             
     3) Delorey, Laura W52              4) Hutchings, Dick M73            
  4 Maine Masters Swim Club-NE  'B'                   5:15.32    5:16.61   26  
     1) LePage, Mike M59                2) Crans, Mara W48                
     3) Endicott, John M51              4) Rardin, Susan W65              
  5 Swim Rhode Island-NE  'K'                         7:11.10    6:31.65   24  
     1) Raymond, Kimberly W48           2) Carchedi, David M60            
     3) Hannel, Susan W51               4) Winn, Eric M60                 
 
Event 29  Mixed 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:17.57   3/31/2012 PLANO WETCATS                              
                         T BARTON, K MACCURDY, J GOODING, L MORRISON       
     NE-LMSC: N 5:11.45        2010 MESC                                       
                         D Uustal, O'Brien-Mackinnon, R Nelson, S Redmon   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'E'                         7:30.00    5:56.53   34  
     1) Campbell, Patricia W61          2) Richard, Ann W56               
     3) Miller, Steve M60               4) Mack, Tom M56                  
  2 Swim Rhode Island-NE  'F'                         5:28.90    6:02.73   30  
     1) Garr, Jeanne W60                2) Pugh, Lorena W57               
     3) Johnson, Franklin M58           4) Bartlett, Fred M59             
 
Event 31  Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:06.59   12/6/2014 MICAH LAWRENCE                             
     NE-LMSC: N 2:27.85        2014 Molly Smith                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Molly              23 MinutemanAndover-NE  2:35.97    2:28.29   17  
  2 Sung, Julia               22 Bearcat Masters-MR   2:40.87    2:37.24   15  
 
Event 31  Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:09.05    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
     NE-LMSC: N 2:17.94        2002 Andrea Packard                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whittaker, Casey          28 Y of North Shore-NE  2:48.50    2:34.59   17  
  2 Looney, Jessica           26 MinutemanAndover-NE  2:45.00    2:36.27   15  
  3 Dick, Jordan              25 Cambridge-NE         2:38.00    2:39.97   14  
  4 DiNardo, Sara             29 Swim RI-NE           2:37.99    2:40.26   13  
  5 Dombrowski, Sarah         26 Nutmeg Masters-NE    2:39.21    2:41.95   12  
  6 Sciacca, Krysten          26 Bearcat Masters-MR   3:00.00    2:46.35   11  
  7 Kwon, Yanghee             26 Greenwood-NE         3:00.00    2:55.43   10  
  8 Mellen, Christine         28 Swim RI-NE           3:17.22    3:02.98    9  
  9 Gencler, Ozge             25 Cambridge-NE         3:00.34    3:03.92    8  
 10 Lipton, Zahava            29 Red Tide-MR          3:12.64    3:14.72    7  
 
Event 31  Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:15.99   1/20/2013 ERIKA ERNDL                                
     NE-LMSC: N 2:27.93        2006 Andrea Packard                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         33 Simmons-NE           2:44.92    2:45.91   17  
  2 Sandos, Robin             34 Greenwood-NE         3:00.00    2:54.40   15  
  3 Hettenbach, Maria         34 Cambridge-NE         2:53.95    2:55.01   14  
  4 Neild, Rachel             34 Great Bay-NE         3:15.20    2:57.09   13  
  5 Sarvia, Tricia            32 Cambridge-NE         3:20.00    3:21.53   12  
  6 Powers, Kate              31 Connecticut-CT       3:26.14    3:25.07   11  
  7 Farough, Samira           32 Boston YMCA-NE       3:16.46    3:28.40   10  
  8 Stevens, Katherine        31 Cambridge-NE         3:28.33    3:28.84    9  
  9 DeMarco, Robyn            34 Connecticut-CT       3:29.08    3:29.24    8  
 
Event 31  Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:17.84    4/1/2012 CYNTHIA LEWIS                              
     NE-LMSC: N 2:34.15        2009 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Jessica         36 Swim RI-NE           2:49.19    2:53.27   17  
  2 Samson, Vivian            38 Waltham YMCA-NE      2:57.00    2:54.04   15  
  3 Gothorpe, Amy             39 ABC Masters-NE       3:20.00    3:09.87   14  
  4 Smith, Michele            38 MinutemanAndover-NE  3:52.35    3:30.36   13  
  5 Krams, Liz                36 Bearcat Masters-MR   3:20.00    3:31.21   12  
 
Event 31  Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:17.06   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:34.85        2011 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Lorin             43 Nutmeg Masters-NE    2:39.90    2:46.89   17  
  2 Mack, Tara                43 Great Bay-NE         2:45.71    2:48.79   15  
  3 Wilkes, Kristin           43 Swim RI-NE           3:10.32    3:02.47   14  
  4 Sega, Ally                42 Connecticut-CT       3:45.15    3:50.15   13  
 
Event 31  Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:22.76    5/1/2011 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:38.54        2004 Karen Mareb                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            45 Marthas Vineyard-NE  2:38.00    2:37.77N  17  
  2 Rupp Hodge, Patty         49 Great Bay-NE         3:00.00    3:01.93   15  
  3 Walton, Mary              48 Swim RI-NE           2:53.47    3:01.99   14  
  4 Charron, Margee           49 Nutmeg Masters-NE    3:06.00    3:13.37   13  
  5 Downey, Sarah             46 Great Bay-NE         3:10.00    3:22.99   12  
  6 Crans, Mara               48 Maine Masters-NE     3:19.06    3:24.12   11  
  7 Wemple, Helaine           45 Great Bay-NE         3:30.00    3:34.70   10  
  8 Daniels, Carolyn          48 Connecticut-CT       3:43.55    3:47.65    9  
  9 Raymond, Kimberly         48 Swim RI-NE           3:50.00    4:15.44    8  
 
Event 31  Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:29.92   2/20/2012 CAROLINE KRATTLI                           
     NE-LMSC: N 2:42.26        2009 Karen Mareb                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            52 Greenwood-NE         3:05.59    2:56.31   17  
  2 Cort, Hayley              53 Asphalt Green-MR     3:07.70    2:56.83   15  
  3 Gallagher, Sally          53 Great Bay-NE         3:33.00    3:23.17   14  
  4 Hatfield, Bo              53 Y of North Shore-NE  3:25.00    3:30.69   13  
  5 Kripke, Liz               53 MinutemanAndover-NE  3:43.00    3:38.11   12  
  6 Hannel, Susan             51 Swim RI-NE           3:45.00    3:43.42   11  
 
Event 31  Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:40.19   5/10/2009 CATHERINE KOHN                             
     NE-LMSC: N 2:45.96        2014 Karen Mareb                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              56 Granite State-NE     2:47.00    2:44.35N  17  
  2 Dropo, Carla              55 Y of North Shore-NE  2:55.00    2:54.06   15  
  3 Galliher, Anne            58 Nutmeg Masters-NE    3:00.99    3:05.09   14  
  4 Holland, Gail             56 Worcester Area-NE    3:10.78    3:15.08   13  
  5 Pugh, Lorena              57 Swim RI-NE           3:15.85    3:16.95   12  
  6 Goguen, Sharleen          57 Greenwood-NE         4:00.30    3:52.94   11  
  7 Richard, Ann              56 Great Bay-NE         3:50.00    3:58.20   10  
  8 Hevenor, Stephanie        56 Swim RI-NE           4:00.00    4:02.85    9  
  9 Blanchard, Patty          58 Greenwood-NE         4:40.00    4:11.73    8  
 10 Laramie, Catherine        57 Greenwood-NE         5:45.00    5:27.91    7  
 
Event 31  Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:52.02   4/15/2012 DEB WALKER                                 
     NE-LMSC: N 2:59.96        2014 Karen Bierwert                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holbrook, Nikki           61 Unattached CT-CT     3:10.09    3:03.06   17  
  2 Bierwert, Karen           62 Smith College-NE     3:12.53    3:04.44   15  
  3 Hummel, Barbara           63 UV Rays-NE           3:12.50    3:07.39   14  
  4 Craffey, Joan             61 Bearcat Masters-MR   3:30.00    3:14.68   13  
  5 Craffey, Eileen           63 Technique/Train-NE   3:34.30    3:41.54   12  
  6 Campbell, Patricia        61 Great Bay-NE         3:50.00    3:53.98   11  
 
Event 31  Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 3:01.50    4/4/2004 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 3:10.13        2014 Christie Hayes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    3:17.45    3:15.16   17  
  2 Yunker, Carol             68 Y of North Shore-NE  4:05.00    4:41.20   15  
  3 Case, Louise              67 Greenwood-NE         6:00.00    5:44.09   14  
 
Event 31  Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 3:07.28    2/2/2009 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 3:50.33        2012 Aagje Caron                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              73 Great Bay-NE         3:55.45    3:58.41   17  
  2 Densmore, Ann             73 Cambridge-NE         4:30.49    4:34.14   15  
 
Event 32  Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:57.33   5/12/2013 ELLIOT KEEFER                              
     NE-LMSC: N 2:05.00        2014 Paul Dyrkacz                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eder, Marc                24 BU Masters-NE        2:09.99    2:11.45   17  
  2 Kim, Kenny                23 Bearcat Masters-MR   2:35.00    2:42.60   15  
  3 Chung, Christopher        24 NEM Unattached-NE    3:00.00    2:49.62   14  
  4 Wild, Mark                23 Worcester Area-NE    2:58.42    2:58.66   13  
 
Event 32  Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:53.04  12/21/2013 BJ JOHNSON                                 
     NE-LMSC: N 2:08.39        1999 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Domingo             26 Granite State-NE     2:20.00    2:09.50   17  
  2 Barguil, Frederic         26 Cambridge-NE         2:20.00    2:09.86   15  
  3 Russell, Jonathan         25 Cambridge-NE         2:28.00    2:17.06   14  
  4 McElroy, Kyle             27 Cambridge-NE         2:24.00    2:23.22   13  
  5 Altman-Kurosaki, Jonas    26 Asphalt Green-MR     2:32.15    2:32.16   12  
  6 Fei, David                25 BU Masters-NE        2:40.00    2:34.63   11  
  7 Kim, Kevin                26 Bearcat Masters-MR   2:36.83    2:43.43   10  
  8 Hyland, David             26 Nutmeg Masters-NE    2:45.00    2:48.81    9  
  9 Jackman, Derek            28 Liquid Assets-NE     2:46.00    2:50.26    8  
 10 Duguay, Robert            29 Connecticut-CT       2:55.00    2:52.31    7  
 11 Chertok, Zachary          26 Y of North Shore-NE  3:10.13    3:23.07    6  
 
Event 32  Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:56.02    5/1/2011 ED MOSES                                   
     NE-LMSC: N 2:07.47        2003 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             32 UV Rays-NE           2:20.85    2:18.33   17  
  2 Storch, Joshua            33 Red Tide-MR          2:27.44    2:19.85   15  
  3 Pearson, Christopher      32 ABC Masters-NE       2:36.37    2:29.63   14  
  4 Mueller, Joshua           32 MIT Masters-NE       2:40.13    2:33.93   13  
  5 Schaefer, Andrew          31 Binghamton Univ-NI   2:44.02    2:42.66   12  
  6 Moynihan, Brian           33 Liquid Assets-NE     2:54.50    3:01.65   11  
  7 Argenti, John Paul        31 Cambridge-NE         2:54.99    3:01.70   10  
  8 Farrell, Trevor           31 Great Bay-NE         3:15.00    3:29.45    9  
  9 Jonas, Tzvi               30 Worcester Area-NE    3:04.00    3:30.84    8  
 
Event 32  Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
     NE-LMSC: N 2:08.95        2005 Mike Lane                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Esposito, James           35 Asphalt Green-MR     2:16.00    2:24.75   17  
  2 Hammond, Ben              39 Worcester Area-NE    2:23.00    2:25.78   15  
  3 Wright, Brendan           36 Granite State-NE     2:50.00    2:34.66   14  
  4 Dean, Nathaniel           38 Cambridge-NE         2:38.38    2:39.28   13  
  5 Alpert, Gary              38 Swim RI-NE           3:07.50    2:54.49   12  
  6 Sampat, Anuj              37 Cambridge-NE         2:54.94    2:58.68   11  
  7 Trainor, Brendan          38 Maine Masters-NE     3:06.00    3:11.09   10  
 
Event 32  Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:00.53    5/3/2014 STEVE WEST                                 
     NE-LMSC: N 2:09.75        2014 Craig Crawford                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hersh, Craig              43 Simmons-NE           2:15.41    2:16.96   17  
  2 Garcia, Albert            44 Swim RI-NE           2:25.50    2:28.07   15  
  3 Sharon, Gil               41 Worcester Area-NE    2:50.00    2:44.89   14  
  4 Ham, Mason                44 Cambridge-NE         2:45.00    2:48.28   13  
  5 Kwa, Ken                  41 Cambridge-NE         2:50.09    2:50.02   12  
  6 Cloitre, Christophe       40 Great Bay-NE         3:10.55    3:05.24   11  
  7 Siepser, Craig            42 Nutmeg Masters-NE    3:13.50    3:08.34   10  
  8 Graham, David             40 Greenwood-NE         3:10.00    3:08.64    9  
  9 Pollard, Benjamin         42 Maine Masters-NE     3:14.00    3:10.33    8  
 
Event 32  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:08.33   5/10/2009 DAVID GUTHRIE                              
     NE-LMSC: N 2:16.92        2009 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keenan, Tim               45 Hockomock-NE         2:40.00    2:33.32   17  
  2 Gilson, Matthew           47 Swim RI-NE           2:45.00    2:34.16   15  
  3 Hurd, Michael             47 Maine Masters-NE     2:38.32    2:35.63   14  
  4 Gerber, Robert            47 Nutmeg Masters-NE    2:34.08    2:36.08   13  
  5 Strehle, Andrew           45 Weymouth Club-NE     2:57.62    2:49.78   12  
  6 Prescott, Al              46 MinutemanAndover-NE  3:00.00    2:58.98   11  
  7 Devitt, Barry             48 Cambridge-NE         4:00.00    3:01.89   10  
 
Event 32  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:07.25   3/30/2014 DAVID GUTHRIE                              
     NE-LMSC: N 2:27.24        2013 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Phil               54 Weymouth Club-NE     2:40.77    2:38.75   17  
  2 Chatinover, Jonathan      53 Marthas Vineyard-NE  2:57.29    2:51.54   15  
  3 Burkhardt, Martin         51 Westchester-MR       2:55.73    2:53.41   14  
  4 Lin, Arthur               53 Maine Masters-NE     2:59.08    3:00.18   13  
  5 Dymek, Timothy            52 Greenwood-NE         3:01.38    3:01.40   12  
  6 Ballou, Robert            54 Swim RI-NE           3:10.10    3:09.32   11  
  7 Mansour, Marc             50 Liquid Assets-NE     3:15.00    3:15.08   10  
 
Event 32  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:17.00    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
     NE-LMSC: N 2:30.87        2004 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             56 MOVY Masters-MV      2:38.00    2:39.74   17  
  2 McGahie, Ted              55 Worcester Area-NE    2:44.00    2:43.67   15  
  3 Olson, Bob                55 Newburyport Y-NE     2:48.13    2:44.92   14  
  4 Goldbloom, Robert         55 Westchester-MR       2:50.00    2:45.18   13  
  5 Wallace, Thomas           55 Cambridge-NE         2:48.23    2:54.85   12  
  6 McLaughlin, Brian         59 ABC Masters-NE       3:03.12    3:05.94   11  
  7 Cronin, Carlton           58 Technique/Train-NE   3:13.33    3:06.88   10  
  8 Sandt, Mark               55 Y of North Shore-NE  3:00.00    3:06.95    9  
  9 Barth, Ed                 56 Adirondack AC-NE     3:27.24    3:08.77    8  
 10 Boland, Jim               59 Y of North Shore-NE  3:42.70    3:09.80    7  
 -- Canning, Peter            56 Connecticut-CT       4:00.00         NS  
 
Event 32  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:16.71    5/3/2014 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 2:37.87        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battistini, Rick          60 Y of North Shore-NE  2:49.99    2:55.22   17  
  2 Cronin, Charles           60 Technique/Train-NE   2:58.24    2:59.63   15  
  3 Miller, Steve             60 Great Bay-NE         2:50.00    3:06.12   14  
  4 Silver, Jonathan          61 Red Tide-MR          3:20.00    3:10.11   13  
  5 Keil, Mark                61 MinutemanAndover-NE  3:12.06    3:11.54   12  
  6 Carchedi, David           60 Swim RI-NE           3:30.00    3:25.43   11  
  7 Garr, Michael             61 Swim RI-NE           3:13.17    3:25.56   10  
  8 Winn, Eric                60 Swim RI-NE           3:48.00    3:53.39    9  
 
Event 32  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:30.17    5/1/2011 ROBERT STRAND                              
     NE-LMSC: N 2:47.14        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olander, John             65 Simon's Rock-NE      3:13.00    3:10.01   17  
  2 McQuiggan, Frank          66 Swim RI-NE           3:10.00    3:14.07   15  
  3 Nelson, Robert            68 Swim RI-NE           3:10.53    3:18.06   14  
  4 Fiedler, Tom              69 BU Masters-NE        3:25.00    3:24.23   13  
  5 Lewis, John               68 Great Bay-NE         3:10.00    3:30.29   12  
  6 Lovitz, Lee               69 Swim RI-NE           4:33.00    4:56.83   11  
 
Event 32  Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:45.89   4/12/2014 DAVID GILDEA                               
     NE-LMSC: N 2:55.88        2012 Harry Schmitke                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          72 Swim RI-NE           3:20.00    3:21.07   17  
  2 Baxter, David             70 ABC Masters-NE       3:50.00    3:41.32   15  
  3 Prior, David              70 Swim RI-NE           4:00.00    3:44.55   14  
  4 Terry, Jim                70 ABC Masters-NE       4:15.00    4:01.18   13  
  5 Hutchings, Dick           73 Greenwood-NE         4:25.00    4:27.56   12  
  6 Read, Philip              72 Great Bay-NE         4:10.00    4:36.61   11  
 
Event 32  Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:59.83   4/14/2011 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 3:13.72        2007 Al Craig                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            78 Maine Masters-NE     4:13.00    4:05.25   17  
  2 Wendel, Hans              79 Maine Masters-NE     3:50.00    4:17.18   15  
  3 Martin, Charles           79 Cambridge-NE         6:00.00    5:56.19   14  
 
Event 33  Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
     NE-LMSC: N 59.41        2013 C Brackett                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flinn, Rachel             23 NY Athletic Club-MR    58.00      58.75   17  
  2 Chepeleff, Sarah          24 Cambridge-NE         1:03.62    1:03.99   15  
  3 Ling, Rachel              19 BU Masters-NE        1:05.00    1:05.25   14  
  4 Aubin, Alana              24 Cambridge-NE         1:07.90    1:05.68   13  
  5 McCartney, Theresa        22 Bearcat Masters-MR   1:02.50    1:06.66   12  
  6 Chang, Grace              24 Bearcat Masters-MR   1:11.00    1:08.45   11  
  7 McGahie, Kaitlin          20 Worcester Area-NE    1:09.16    1:09.86   10  
  8 Tsutsumi, Erika           23 Cambridge-NE         1:20.00    1:18.16    9  
  9 Sekurski, Danielle        23 Greenwood-NE         1:25.67    1:20.17    8  
 10 Mullen, Rachael           23 Simmons-NE           1:35.33    1:23.64    7  
 
Event 33  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
     NE-LMSC: N 59.58        2003 Jenny Eaddy                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           26 MinutemanAndover-NE  1:05.00    1:05.02   17  
  2 Weas, Sarah               27 BU Masters-NE        1:08.00    1:06.58   15  
  3 McKenna, Lindsay          29 Great Bay-NE         1:05.00    1:08.84   14  
  4 Stanilova, Tsveta         29 Maine Masters-NE     1:08.00    1:08.85   13  
  5 Fisher, Allison           28 Swim RI-NE           1:09.73    1:09.05   12  
  6 Kwon, Yanghee             26 Greenwood-NE         1:10.87    1:09.12   11  
  7 Tansey, Anna              26 Red Tide-MR          1:11.50    1:10.20   10  
  8 Sciacca, Krysten          26 Bearcat Masters-MR   1:23.00    1:11.76    9  
  9 Lyons, Siobhan            26 Greenwood-NE         1:10.00    1:15.98    8  
 10 Daley, Amanda             27 Cambridge-NE         1:19.36    1:16.96    7  
 11 Dzaugis, Mary             26 Swim RI-NE           1:17.00    1:18.11    6  
 12 Kennell, Alisha           29 Bearcat Masters-MR   1:40.00    1:24.40    5  
 13 Antolik, Carrie           28 NEM Unattached-NE    1:32.00    1:26.90    4  
 
Event 33  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 54.60   4/30/2011 NORIKO INADA                                 
     NE-LMSC: N 59.03        2010 Jocelyn Petrella                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron, Liz                30 Cambridge-NE         1:05.00    1:03.60   17  
  2 McGrail, Crystie          30 Great Bay-NE         1:07.00    1:08.11   15  
  3 Williams, Melinda         33 Simmons-NE           1:09.83    1:09.81   14  
  4 Leith-Doucett, Diane      32 Swim RI-NE           1:12.00    1:11.96   13  
  5 Loomis, Kate              31 Nutmeg Masters-NE    1:13.00    1:11.98   12  
  6 Clark, Acacia             32 Cambridge-NE         1:01.50    1:11.99   11  
  7 Sandos, Robin             34 Greenwood-NE         1:18.00    1:13.29   10  
  8 Wolf, Jenny               32 MinutemanAndover-NE  1:30.00    1:14.36    9  
  9 DeRoche, Erika            34 Cambridge-NE         1:17.33    1:15.83    8  
 10 Winslow, Stephanie        34 Swim RI-NE           1:17.50    1:16.71    7  
 11 Sarvia, Tricia            32 Cambridge-NE         1:18.20    1:17.92    6  
 12 Hettenbach, Maria         34 Cambridge-NE         1:24.00    1:19.68    5  
 13 Snyder, Jennifer          34 Red Tide-MR          1:30.00    1:22.44    4  
 14 Friedman, Hayley          34 Red Tide-MR          1:28.43    1:27.69    3  
 15 Powers, Kate              31 Connecticut-CT       1:30.00    1:29.37    2  
 
Event 33  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   54.83    5/4/2014 NORIKO INADA                               
     NE-LMSC: N 1:01.31        2012 Kimberly Lloyd                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Erica            35 BU Masters-NE        1:04.50    1:03.88   17  
  2 Dowgiert, Angela          35 Flaherty Masters-NE  1:06.58    1:04.00   15  
  3 Nappi, Keri               37 Swim RI-NE           1:06.11    1:08.84   14  
  4 Owen, Katharine           35 Cambridge-NE         1:10.80    1:11.71   13  
  5 Ansell, Christina         36 Worcester Area-NE    1:18.00    1:18.03   12  
  6 Fairman, Abigail          38 Red Tide-MR          1:16.81    1:18.37   11  
  7 Krams, Liz                36 Bearcat Masters-MR   1:15.00    1:20.62   10  
  8 Massurit, Marguerite      38 Cambridge-NE         1:40.00    1:22.10    9  
  9 Webb, Jennifer            39 Swim RI-NE           1:21.16    1:22.68    8  
 10 Seitz, Sue                37 North Suburban Y-NE  1:32.00    1:23.82    7  
 11 Smith, Michele            38 MinutemanAndover-NE  1:39.36    1:32.40    6  
 12 Chesna, Abbey             36 MinutemanAndover-NE  1:45.00    1:34.36    5  
 
Event 33  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 56.03   4/30/2011 SHERI HART                                   
     NE-LMSC: N 59.68        2014 Kimberly Lloyd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swan, Katina              40 Granite State-NE     1:07.00    1:06.86   17  
  2 Lancaster, Jill           41 Swim RI-NE           1:08.00    1:07.09   15  
  3 Murray, Kristin           44 Y of North Shore-NE  1:12.06    1:11.71   14  
  4 Noone, Kerrie             44 Worcester Area-NE    1:14.89    1:13.14   13  
  5 Fricano, Gail             40 Cambridge-NE         1:19.00    1:14.02   12  
  6 Cotsonas, Stephanie       44 Swim RI-NE           1:18.00    1:18.39   11  
  7 Morphew, Michelle         42 University Club-NE   1:29.86    1:29.36   10  
  8 Sega, Ally                42 Connecticut-CT       1:33.80    1:34.16    9  
  9 Banker, Margaret          41 NEM Unattached-NE    1:45.00    1:38.72    8  
 10 Brinker, Dana             43 Connecticut-CT       1:49.96    1:50.43    7  
 11 Campbell, Laura           40 Connecticut-CT       1:58.00    1:53.69    6  
 
Event 33  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                             
     NE-LMSC: N 1:05.10        2009 Whitney Zeiger                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gary, Kristin             47 NY Athletic Club-MR    59.39    1:00.33   17  
  2 Neuendorf, Donna          46 Swim RI-NE           1:10.45    1:11.09   15  
  3 Wesson, Kim               47 Great Bay-NE         1:16.39    1:14.45   14  
  4 Rupp Hodge, Patty         49 Great Bay-NE         1:15.05    1:16.29   13  
  5 Milanes, Jane             49 Y of North Shore-NE  1:31.50    1:18.32   12  
  6 Crans, Mara               48 Maine Masters-NE     1:29.08    1:20.73   11  
  7 Sandberg, Betsy           46 Great Bay-NE         1:24.00    1:25.56   10  
  8 Charron, Margee           49 Nutmeg Masters-NE    1:24.00    1:25.69    9  
  9 Padera, Rebecca           46 Weymouth Club-NE     1:33.26    1:29.90    8  
 10 McDonald, Deborah         49 West Suburban Y-NE   1:45.00    1:39.69    7  
 11 Raymond, Kimberly         48 Swim RI-NE           1:45.00    1:48.07    6  
 12 O'Carroll, Priscilla      48 Asphalt Green-MR     1:52.50    1:53.80    5  
 
Event 33  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   59.72  11/23/2014 ELLEN REYNOLDS                             
     NE-LMSC: N 1:07.89        2004 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             54 Cape Cod-NE          1:13.00    1:13.46   17  
  2 Delorey, Laura            52 Greenwood-NE         1:20.59    1:14.65   15  
  3 Emblidge, Cecilia         50 Nutmeg Masters-NE    1:20.50    1:17.06   14  
  4 Dickson, CJ               51 Worcester Area-NE    1:18.09    1:17.35   13  
  5 Tunstall, Nancy           52 Granite State-NE     1:21.17    1:18.84   12  
  6 Rough, Teresa             54 Connecticut-CT       1:30.50    1:20.63   11  
  7 Cheney, Jane              53 Greenwood-NE         1:26.00    1:25.46   10  
  8 Barker, Joanne            50 Cambridge-NE         1:37.00    1:32.39    9  
  9 Hannel, Susan             51 Swim RI-NE           1:45.00    1:42.58    8  
 10 Hatfield, Bo              53 Y of North Shore-NE  2:00.00    2:00.73    7  
 
Event 33  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:11.90        2013 Marcia Nelson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               58 Granite State-NE     1:15.00    1:13.89   17  
  2 Boland, Jan               56 Y of North Shore-NE  1:18.40    1:14.30   15  
  3 Grilli, Tracy             57 Granite State-NE     1:15.00    1:14.54   14  
  4 Nisley-Black, Karla       59 Granite State-NE     1:19.81    1:14.91   13  
  5 Goodwin, Kim              57 Technique/Train-NE   1:15.56    1:17.45   12  
  6 Holland, Gail             56 Worcester Area-NE    1:15.84    1:19.18   11  
  7 Galliher, Anne            58 Nutmeg Masters-NE    1:18.95    1:19.21   10  
  8 Marshall, Jenny           57 North Suburban Y-NE  1:29.00    1:32.12    9  
  9 Hevenor, Stephanie        56 Swim RI-NE           1:40.00    1:36.49    8  
 10 Twomey, Maura             58 Cambridge-NE         1:34.46    1:39.82    7  
 11 Olesin, Nancy             56 Worcester Area-NE    2:10.00    1:42.36    6  
 12 Goguen, Sharleen          57 Greenwood-NE         1:51.63    1:44.69    5  
 13 Gorman, Kathleen          59 Swim RI-NE           2:00.00    1:59.62    4  
 14 Blanchard, Patty          58 Greenwood-NE         2:15.00    2:00.49    3  
 15 Ellsworth, Mara           57 BU Masters-NE        2:30.00    2:02.10    2  
 
Event 33  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:03.72   5/12/2013 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:11.36        2011 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Joan             61 Bearcat Masters-MR   1:22.00    1:18.97   17  
  2 Bierwert, Karen           62 Smith College-NE     1:26.54    1:20.21   15  
  3 Garr, Jeanne              60 Swim RI-NE           1:23.00    1:23.72   14  
  4 Hummel, Barbara           63 UV Rays-NE           1:24.10    1:25.01   13  
  5 O'Donnell, Ellen          61 Maine Masters-NE     1:33.00    1:30.00   12  
  6 Craffey, Eileen           63 Technique/Train-NE   1:27.71    1:34.75   11  
 
Event 33  Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:10.54   2/15/2015 CECILIA MCCLOSKEY                          
     NE-LMSC: N 1:13.35        2011 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 Swim RI-NE           1:13.37    1:14.00   17  
  2 Bouvrie, Alice            66 Cambridge-NE         1:36.00    1:33.88   15  
  3 Yunker, Carol             68 Y of North Shore-NE  1:50.00    1:42.85   14  
  4 Case, Louise              67 Greenwood-NE         2:30.00    2:30.04   13  
  5 Shenouda, Baheya          66 Cambridge-NE         4:20.00    4:07.32   12  
 
Event 33  Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:21.68   4/13/2013 JOY WARD                                   
     NE-LMSC: N 1:29.60        2009 Susan Livingston                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jane                71 Asphalt Green-MR     2:00.50    1:37.97   17  
 
Event 34  Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 45.36  11/30/2012 EUGENE GODSOE                                
     NE-LMSC: N 52.34        2014 J Perez-Rogers                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lomas, Corey              24 Waterhorses-NE         55.59      55.19   17  
  2 Boretti, James            23 Cambridge-NE           56.25      55.34   15  
  3 Yburan, Jan               23 BU Masters-NE          56.50      55.35   14  
  4 McNally, Adam             23 Worcester Area-NE    1:00.00      56.28   13  
  5 Waterhouse, Richard       19 BU Masters-NE        1:04.00      58.21   12  
  6 Distler, Matthew          22 Unattached AD-AD     1:01.00      58.72   11  
  7 Clancy, Timothy           23 Swim RI-NE           1:00.00    1:00.75   10  
  8 Friedman, Marcus          24 University Club-NE   1:05.00    1:02.83    9  
  9 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE    1:03.19    1:03.75    8  
 10 Huang, Granite            24 ABC Masters-NE       1:05.62    1:05.70    7  
 11 Paradis, Bennett          21 BU Masters-NE        1:07.00    1:08.43    6  
 12 Lin, Howard               21 Maine Masters-NE     1:11.00    1:15.01    5  
 
Event 34  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
     NE-LMSC: N 52.17        2007 Brian Wisniewski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russell, David            28 Cambridge-NE           48.00      47.89N  17  
  2 Nilsson, Eric             27 MinutemanAndover-NE    52.50      51.67N  15  
  3 Russell, Jonathan         25 Cambridge-NE           59.99      57.93   14  
  4 Fei, David                25 BU Masters-NE        1:05.00    1:01.78   13  
  5 Shiwnath, Mikey           26 Bearcat Masters-MR     57.70    1:02.34   12  
  6 Green, Alford             25 Worcester Area-NE    1:02.91    1:04.15   11  
  7 Hyland, David             26 Nutmeg Masters-NE    1:20.00    1:14.39   10  
 -- Labour, Rafael            28 Bearcat Masters-MR     57.00         NS  
 
Event 34  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 46.34  12/21/2013 ADAM MANIA                                   
     NE-LMSC: N 52.21        2008 Brian Wisniewski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Storch, Joshua            33 Red Tide-MR          1:04.68    1:04.23   17  
  2 Cronin, Nathan            30 Technique/Train-NE   1:10.07    1:07.28   15  
  3 Schaefer, Andrew          31 Binghamton Univ-NI   1:08.44    1:08.36   14  
  4 Hobby, Andrew             31 Swim RI-NE           1:10.00    1:10.58   13  
  5 Jonas, Tzvi               30 Worcester Area-NE    1:35.00    1:43.16   12  
 
Event 34  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 49.62        2005 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Brian            35 Swim RI-NE             52.36      51.87   17  
  2 Fuzellier, Matthieu       35 Cambridge-NE           54.00      57.29   15  
  3 Spencer, Ryan             36 Binghamton Univ-NI     58.01      57.89   14  
  4 Kreuzberger, Bryan        35 Asphalt Green-MR       55.00      59.70   13  
  5 Hammond, Ben              39 Worcester Area-NE    1:03.00    1:01.39   12  
  6 Doucet, Douglas           39 MinutemanAndover-NE  1:03.00    1:01.86   11  
  7 Kelly, Brennan            35 Red Tide-MR          1:03.00    1:02.57   10  
  8 Whitford, Matthew         39 Great Bay-NE         1:05.00    1:03.59    9  
  9 Danielson, Kurt           39 Great Bay-NE         1:20.00    1:14.73    8  
 10 Alpert, Gary              38 Swim RI-NE           1:12.30    1:14.99    7  
 11 Rose, Bruce               37 NEM Unattached-NE    1:32.00    1:23.60    6  
 -- Cardriche, Xavier         36 Bearcat Masters-MR   1:25.00         DQ  
      Multiple strokes
 
Event 34  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 48.49        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian             40 Liquid Assets-NE     1:01.87    1:00.43   17  
  2 Jaffe, Matthew            42 Red Tide-MR          1:00.74    1:01.00   15  
  3 Horst, Adam               41 Boston YMCA-NE       1:09.29    1:09.63   14  
  4 Sharon, Gil               41 Worcester Area-NE    1:15.00    1:11.24   13  
  5 Graham, David             40 Greenwood-NE         1:18.00    1:15.40   12  
  6 Kwa, Ken                  41 Cambridge-NE         1:38.00    1:32.28   11  
 
Event 34  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 51.55   4/30/2011 CHRIS STEVENSON                              
     NE-LMSC: N 53.34        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faria, Jose               48 Garden State-NJ      1:01.50    1:00.37   17  
  2 Blood, Jonathan           49 Weymouth Club-NE     1:03.02    1:02.32   15  
  3 Duru, Kaan                45 Swim RI-NE           1:01.52    1:03.01   14  
  4 Carter, Michael           48 Pittsfield YMCA-NE   1:13.36    1:05.34   13  
  5 Gerber, Robert            47 Nutmeg Masters-NE    1:03.40    1:06.04   12  
  6 Sayles, Douglas           47 Swim RI-NE           1:07.50    1:07.44   11  
  7 Imbusch, Stephen          46 Swim RI-NE           1:17.88    1:13.45   10  
  8 Castano, Gerald           49 Nutmeg Masters-NE    1:21.56    1:21.99    9  
  9 Prescott, Al              46 MinutemanAndover-NE  1:30.00    1:28.54    8  
 -- Theroux, Trent            47 Swim RI-NE             59.84         DQ  
      False start
 
Event 34  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 53.09   4/27/2012 CLAY BRITT                                   
     NE-LMSC: N 53.23        2014 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            51 UV Rays-NE             53.80      52.72U  17  
  2 Newman, Steven            53 Sarasota YMCA-FL     1:05.12    1:01.34   15  
  3 Moll, Sebastian           50 Red Tide-MR          1:03.00    1:01.65   14  
  4 Gunzl, Arthur             53 Connecticut-CT       1:03.84    1:02.46   13  
  5 Werlinich, Greg           50 Badger-MR            1:04.50    1:03.76   12  
  6 Cote, David               54 Swim RI-NE           1:06.00    1:04.15   11  
  7 Murphy, Michael           52 Unattached NE-NE     1:05.32    1:04.72   10  
  8 Burkhardt, Martin         51 Westchester-MR       1:20.80    1:20.54    9  
  9 Dearmin, Carl             52 Y of North Shore-NE  1:36.99    1:24.04    8  
 10 Mansour, Marc             50 Liquid Assets-NE     1:25.00    1:25.21    7  
 11 Arsenault, Paul           53 Worcester Area-NE    1:28.30    1:25.35    6  
 12 Pierce, Andrew            53 Boston YMCA-NE       1:30.00    1:30.14    5  
 13 Lin, Arthur               53 Maine Masters-NE     1:34.00    1:40.03    4  
 
Event 34  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 56.55   4/30/2011 TOM BARTON                                   
     NE-LMSC: N 58.47        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Judd               57 Georgia Masters-GA   1:05.50    1:05.65   17  
  2 Alexander, Mark           56 Cambridge-NE         1:03.50    1:06.29   15  
  3 McGahie, Ted              55 Worcester Area-NE    1:06.50    1:06.63   14  
  4 Sherman, Bill             56 MOVY Masters-MV      1:07.50    1:08.56   13  
  5 Mockler, Frank            59 Liquid Assets-NE     1:09.06    1:09.47   12  
  6 Mansilla, Frankin         55 Liquid Assets-NE     1:14.00    1:11.45   11  
  7 Dignan, Michael           55 Nutmeg Masters-NE    1:14.50    1:13.44   10  
  8 LePage, Mike              59 Maine Masters-NE     1:12.00    1:16.10    9  
  9 Boland, Jim               59 Y of North Shore-NE  1:20.10    1:19.30    8  
 10 Cronin, Carlton           58 Technique/Train-NE   1:23.33    1:20.15    7  
 11 Bartlett, Fred            59 Swim RI-NE           1:55.11    1:30.27    6  
 12 Johnson, Franklin         58 Swim RI-NE           1:40.00    1:39.90    5  
 
Event 34  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
     NE-LMSC: N 1:04.52        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oates, David              64 Worcester Area-NE    1:14.00    1:14.09   17  
  2 Cronin, Charles           60 Technique/Train-NE   1:14.88    1:15.05   15  
  3 Allen, Tim                61 Worcester Area-NE    1:18.00    1:16.75   14  
  4 Pot, Eugene               64 Binghamton Univ-NI   1:17.76    1:17.67   13  
  5 Keil, Mark                61 MinutemanAndover-NE  1:16.55    1:21.62   12  
  6 Redmon, Scott             64 Maine Masters-NE     1:27.00    1:27.64   11  
  7 Winn, Eric                60 Swim RI-NE           1:55.00    1:52.19   10  
 
Event 34  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   59.62   5/12/2013 HUGH WILDER                                
     NE-LMSC: N 1:07.81        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          65 Maine Masters-NE     1:08.31    1:07.50N  17  
  2 Song, Mingjie             68 ABC Masters-NE       1:25.01    1:22.28   15  
  3 Dalby, Fred               65 Waterhorses-NE       1:21.00    1:24.21   14  
  4 Lovitz, Lee               69 Swim RI-NE           1:56.00    2:09.58   13  
 
Event 34  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:05.76    5/4/2014 RICHARD BURNS                              
     NE-LMSC: N 1:14.75        2013 David Vail                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               71 Maine Masters-NE     1:16.00    1:14.80   17  
  2 Hutchings, Dick           73 Greenwood-NE         1:33.06    1:33.53   15  
  3 Prior, David              70 Swim RI-NE           1:50.00    1:37.52   14  
  4 Baxter, David             70 ABC Masters-NE       1:48.00    1:43.97   13  
  5 Read, Philip              72 Great Bay-NE         1:45.00    1:44.69   12  
 
Event 34  Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:08.55   4/19/2009 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 1:31.21        1998 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            78 Maine Masters-NE     1:45.00    1:39.10   17  
 
Event 34  Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:18.31   5/12/2013 CLARKE MITCHELL                            
     NE-LMSC: N 1:37.21        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeve, William            83 Maine Masters-NE     1:55.00    1:57.74   17  
  2 Arnold, Richard           82 Great Bay-NE         2:22.00    2:49.59   15  
 
Event 35  Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:35.70    5/3/2014 THE OLYMPIC CLU                            
                         K KASTES, M GILL, O'DONNELL-MCCARTH, K RAATZ      
     NE-LMSC: N 1:41.98        2005 NEM                                        
                         J Hirsty, S Mooney, L Geisler, E Reisenweber      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:00.00    2:03.21   34  
     1) Tsutsumi, Erika W23             2) Gencler, Ozge W25              
     3) Owen, Katharine W35             4) Daley, Amanda W27              
 -- Bearcat Masters-MR  'A'                           1:45.00         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) McCartney, Theresa W22          2) Sung, Julia W22                
     3) Gonnason, Hayley W32            4) Lennon, Jessie W30             
 
Event 35  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:35.40    5/3/2008 SOUTHERN METHOD                            
                         D DIEZI, L HOLT, M CHOW, K MCCLELLAND             
     NE-LMSC: N 1:42.24        2013 NEM                                        
                         T McCurdy, L Au, S Mehringer, J Stokes            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               1:52.00    1:46.76   34  
     1) Clark, Acacia W32               2) Brown, Joelle W29              
     3) Dick, Jordan W25                4) Byron, Liz W30                 
  2 Swim Rhode Island-NE  'T'                         1:56.50    1:52.13   30  
     1) Neuendorf, Donna W46            2) Winslow, Stephanie W34         
     3) Ackerman, Jessica W36           4) Leith-Doucett, Diane W32       
  3 Swim Rhode Island-NE  'A'                         1:57.00    1:53.81   28  
     1) DiNardo, Sara W29               2) Verreault, Amy W34             
     3) Dzaugis, Mary W26               4) Mellen, Christine W28          
  4 Great Bay Masters-NE  'B'                         2:01.00    1:58.64   26  
     1) McKenna, Lindsay W29            2) Neild, Rachel W34              
     3) Heath, Lauren W30               4) McGrail, Crystie W30           
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               2:05.00    2:04.35   24  
     1) Stevens, Katherine W31          2) Sarvia, Tricia W32             
     3) DeRoche, Erika W34              4) Hettenbach, Maria W34          
  6 Bearcat Masters-MR  'B'                           2:10.00    2:11.11   22  
     1) Kennell, Alisha W29             2) Rauzin, Ivy W36                
     3) Barbanel, Nathalie W29          4) Krams, Liz W36                 
  7 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            2:22.99    2:22.18   20  
     1) Afanasewicz, Elizabeth W31      2) Kripke, Liz W53                
     3) Scott, Elizabeth W33            4) Smith, Michele W38             
 -- Red Tide-MR  'A'                                  2:06.00         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Cohen, Rachel W36               2) Snyder, Jennifer W34           
     3) Friedman, Hayley W34            4) Fairman, Abigail W38           
 
Event 35  Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:36.90   5/18/2003 ROCKY MOUNTAIN                             
                         C SAPPEY, K GARNIER, S VON DER LIPPE, A PETTIS SCO
     NE-LMSC: N 1:42.61        2012 NEM                                        
                         K Lloyd, T Wyatt, L Hindle, T McCurdy             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   2:18.00    1:58.88   34  
     1) Dropo, Carla W55                2) Boland, Jan W56                
     3) Milanes, Jane W49               4) Murray, Kristin W44            
  2 Great Bay Masters-NE  'D'                         2:05.00    2:05.07   30  
     1) Gallagher, Sally W53            2) Downey, Sarah W46              
     3) Pentheny, Gail W52              4) Mack, Tara W43                 
  3 Worcester Area Masters-NE  'D'                    2:20.00    2:15.17   28  
     1) Olesin, Nancy W56               2) Dickson, CJ W51                
     3) Holland, Gail W56               4) Ansell, Christina W36          
 
Event 35  Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:40.44   4/30/2011 COLORADO MASTER                            
                         K GARNIER, C SAPPEY, A SCOTT-KUBE, S VON DER LIPPE
     NE-LMSC: N 1:43.32        2002 NEM                                        
                         J Feldmann, J Luker, G Wettach, J Hirsty          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                         2:05.00    2:00.31   34  
     1) Sandberg, Betsy W46             2) Rupp Hodge, Patty W49          
     3) Wesson, Kim W47                 4) Read, Kirsten W49              
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'               2:14.00    2:13.29   30  
     1) Autissier, Anne-Cecile W50      2) Flynn, Maureen W50             
     3) Barker, Joanne W50              4) Jensen, Sue W54                
  3 Swim Rhode Island-NE  'Z'                         3:04.90    2:44.64   28  
     1) Hannel, Susan W51               2) Gorman, Kathleen W59           
     3) Raymond, Kimberly W48           4) Kilroy, Trice W63              
 -- Nutmeg Masters-NE  'A'                            2:04.50         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Galliher, Anne W58              2) Charron, Margee W49            
     3) Hayes, Christie W66             4) Emblidge, Cecilia W50          
 
Event 35  Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:51.52   4/28/2013 UCLA Bruin Mast                            
                         J COOK, C CIRAULO, K EINSIDLER, V HIBBEN          
     NE-LMSC: N 1:56.55        2012 NEM                                        
                         B Estel, K Branch, K Bierwert, T Grilli           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    2:01.00    1:54.90N  34  
     1) Grilli, Tracy W57               2) Estel, Beth W58                
     3) Nisley-Black, Karla W59         4) Mareb, Karen W56               
  2 Swim Rhode Island-NE  'X'                         2:37.90    2:14.95   30  
     1) Garr, Jeanne W60                2) Hevenor, Stephanie W56         
     3) Ruggiero, Sandra W58            4) Pugh, Lorena W57               
  3 Greenwood Masters-NE  'D'                         3:25.00    3:09.93   28  
     1) Case, Louise W67                2) Blanchard, Patty W58           
     3) Foster, Beth W63                4) Goguen, Sharleen W57           
 
Event 36  Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:18.32   5/22/2010 NORTH CAROLINA                             
                         N BRUNELLI, C JONES, N WESTBY, J SKUBA            
     NE-LMSC: N 1:24.93        2014 NEM                                        
                         E Benjamin, J Chance, J Perez-Rogers, C Hon       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:28.00    1:29.43   34  
     1) Boretti, James M23              2) McElroy, Kyle M27              
     3) Mc Inerney, Scott M28           4) Russell, David M28             
  2 NE Masters Unattached-NE  'A'                     1:30.16    1:30.09   30  
     1) Moran, Daniel M32               2) Distler, Matthew M22           
     3) Lomas, Corey M24                4) Bedford, Fritz M51             
  3 Boston University Masters-NE  'A'                 1:32.00    1:32.26   28  
     1) Paradis, Bennett M21            2) Eder, Marc M24                 
     3) Waterhouse, Richard M19         4) Yburan, Jan M23                
  4 Worcester Area Masters-NE  'B'                    1:32.00    1:32.95   26  
     1) Hammond, Ben M39                2) Green, Alford M25              
     3) McNally, Adam M23               4) Coffin, Spencer M23            
  5 Bearcat Masters-MR  'B'                           1:45.00    1:45.28   24  
     1) Urrea, Brayler M24              2) Szymanski, Filip M29           
     3) Somwaru, Marlon M19             4) Wu, Jim M32                    
  6 Worcester Area Masters-NE  'C'                    1:57.00    1:54.73   22  
     1) Jonas, Tzvi M30                 2) Wild, Mark M23                 
     3) Arsenault, Paul M53             4) Sharon, Gil M41                
  7 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:00.00    1:54.78   20  
     1) Trainor, Brendan M38            2) Lin, Howard M21                
     3) Pollard, Benjamin M42           4) Lyons, Samuel M23              
 -- Swim Rhode Island-NE  'B'                         1:32.00         DQ  
      Stroke Infraction swimmer #2
     1) Clancy, Timothy M23             2) Johnston, Douglas M32          
     3) Vik, James M34                  4) Mooney, Ross M30               
 
Event 36  Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:21.82   5/22/2010 CLEMSON AQUATIC                            
                         L ASTI, B MAC LENNAN, B HERRINGTON, A SCHEERHORN  
     NE-LMSC: N 1:25.61        2003 NEM                                        
                         B Fehlau, J Young, B Lo-Pinto, J Eaddy            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:29.00    1:28.96   34  
     1) Kim, Kevin M26                  2) Shiwnath, Mikey M26            
     3) Labour, Rafael M28              4) Dzieniszewski, Philip M26      
  2 Asphalt Green Masters-MR  'A'                     1:39.15    1:36.80   30  
     1) Kayupov, Arman M30              2) Esposito, James M35            
     3) Altman-Kurosaki, Jonas M26      4) Kreuzberger, Bryan M35         
  3 Red Tide-MR  'A'                                  1:37.00    1:37.98   28  
     1) Jaffe, Matthew M42              2) Kelly, Brennan M35             
     3) Moll, Sebastian M50             4) Storch, Joshua M33             
  4 Technique and Training-NE  'A'                    1:52.00    1:44.01   26  
     1) Cronin, Nathan M30              2) Cronin, Charles M60            
     3) Cronin, Carlton M58             4) Cronin, CJ M32                 
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               2:00.00    1:46.17   24  
     1) Markota, Matej M31              2) Argenti, John Paul M31         
     3) Kwa, Ken M41                    4) Caputo, Matteo M25             
  6 Swim Rhode Island-NE  'D'                         1:55.00    1:53.27   22  
     1) Dow, Paul M61                   2) Imbusch, Stephen M46           
     3) Greenspan, Neil M56             4) Hobby, Andrew M31              
  7 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   2:10.00    1:56.29   20  
     1) Battistini, Rick M60            2) Chertok, Zachary M26           
     3) Boland, Jim M59                 4) Dearmin, Carl M52              
  8 Great Bay Masters-NE  'E'                         2:05.00    2:02.56   18  
     1) Mack, Tom M56                   2) Lewis, John M68                
     3) Miller, Steve M60               4) Farrell, Trevor M31            
  9 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            2:06.00    2:06.19   16  
     1) Heffernan, Sean M64             2) Mansour, Marc M50              
     3) Mansilla, Frankin M55           4) Moynihan, Brian M33            
 10 Bearcat Masters-MR  'C'                           2:19.00    2:10.78   14  
     1) Graubard, David M44             2) Abreu, Joel M34                
     3) George, Jordan M53              4) Cardriche, Xavier M36          
 
Event 36  Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:23.32   5/29/2010 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
     NE-LMSC: N 1:27.92        2001 NEM                                        
                         B Tyler, D Bosley, S Cromarty, K Stapleton        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'Y'                         1:31.99    1:31.36   34  
     1) Kosiorek, Jeffrey M36           2) Senecal, Paul M44              
     3) Duru, Kaan M45                  4) McKenna, Brian M35             
  2 Binghamton Univ Masters-NI  'A'                   1:43.00    1:41.30   30  
     1) Henkel, Scott M40               2) Pot, Eugene M64                
     3) Werner, David M36               4) Spencer, Ryan M36              
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               1:58.00    1:41.45   28  
     1) Fuzellier, Matthieu M35         2) Alexander, Mark M56            
     3) Autissier, Patrick M52          4) Wallace, Thomas M55            
  4 Great Bay Masters-NE  'C'                         1:52.00    1:44.41   26  
     1) Schultz, Richard M48            2) Danielson, Kurt M39            
     3) Cloitre, Christophe M40         4) Whitford, Matthew M39          
 
Event 36  Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:27.70    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         JOHN SMITH, AL JAEGERS, PAUL HAFNER, PAUL SMITH   
     NE-LMSC: N 1:30.10        2009 MESC                                       
                         M Schmidt, D Pride, H Carter, A Thomas            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nutmeg Masters-NE  'A'                            1:54.00    1:54.78   34  
     1) Hinebaugh, Carl M54             2) Dignan, Michael M55            
     3) Castano, Gerald M49             4) Gerber, Robert M47             
 
Event 36  Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:32.18   4/11/2009 OREGON MASTERS                             
                         M TENNANT, D BROCKBANK, W EDWARDS, L PHILBRICK    
     NE-LMSC: N 1:42.61        2014 MESC                                       
                         V Hintlian, J Goodman, D Syphers, A Thomas        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Worcester Area Masters-NE  'A'                    1:48.00    1:44.94   34  
     1) McGahie, Ted M55                2) Oates, David M64               
     3) McCombs, Michael M58            4) Allen, Tim M61                 
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:35.11    1:58.07   30  
     1) Hintlian, Varney M65            2) Pierce, Fred M71               
     3) Vail, David M71                 4) Redmon, Scott M64              
  3 Swim Rhode Island-NE  'W'                         2:47.90    2:35.79   28  
     1) Garr, Michael M61               2) Lovitz, Lee M69                
     3) Winn, Eric M60                  4) Johnson, Franklin M58          
 
Event 36  Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:40.07   5/10/2009 SAN DIEGO SWIM                             
                         M FRESHLEY, P ANDERSEN, V VAN BAALEN, K LODWIG    
     NE-LMSC: N 1:59.76        2010 MESC                                       
                         F Pierce, B Rupert, W Jones, D Vail               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'E'                         2:03.00    2:00.26   34  
     1) Wright, Phil M67                2) Manfredi, Thomas M72           
     3) Nelson, Robert M68              4) McQuiggan, Frank M66           
 
Event 36  Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:57.74   4/11/2014 GOLD COAST MAST                            
                         A MORROW, D MCINTYRE, A HAMADA, D PAINTER         
     NE-LMSC: N 2:52.94        2011 MESC                                       
                         W Reeve, H Wendel, P Kerr, H Hazzard              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   3:00.00         DQ  
      Stroke Infraction swimmer #3
     1) Reeve, William M83              2) Wendel, Hans M79               
     3) Hagmann, John M76               4) Jones, William M78             
 
Event 37  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:24.76    5/2/2014 THE OLYMPIC CLU                            
                         N ADRIAN, K RAATZ, K KASTES, A ERVIN              
     NE-LMSC: N 1:31.62        2010 MESC                                       
                         M Ross, J Knight Beers, A Perez-Smith, M Jordan   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'B'            1:30.99    1:37.30   34  
     1) Doucet, Douglas M39             2) Looney, Jessica W26            
     3) Nilsson, Eric M27               4) Smith, Molly W23               
  2 New York Athletic Club-MR  'A'                    1:38.50    1:37.98   30  
     1) Gleason, Thomas M58             2) Tapiero, Dan M46               
     3) Gary, Kristin W47               4) Flinn, Rachel W23              
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:38.00    1:38.24   28  
     1) Barguil, Frederic M26           2) Aubin, Alana W24               
     3) Chepeleff, Sarah W24            4) Russell, Jonathan M25          
  4 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:38.00    1:39.38   26  
     1) Kim, Kenny M23                  2) Sciacca, Krysten W26           
     3) Chang, Grace W24                4) Hansen, Scott M32              
  5 Worcester Area Masters-NE  'E'                    1:47.00    1:43.68   24  
     1) McGahie, Kaitlin W20            2) Noone, Kerrie W44              
     3) Mitchell, Craig M24             4) McGahie, Brian M21             
  6 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:00.11    1:45.25   22  
     1) Beers, Jessica W34              2) Stanilova, Tsveta W29          
     3) Reed, Matthew M23               4) Hurd, Michael M47              
 
Event 37  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:29.40   5/21/1990 SOUTHERN  CAL A                            
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MC CLAFFERTY      
     NE-LMSC: N 1:35.16        2011 MESC                                       
                         W Schoellkopf, K Alcaide, A Perez-Smith, M Jordan 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    1:42.50    1:39.97   34  
     1) Swan, Katina W40                2) Wright, Brendan M36            
     3) Crusco, Kysa W38                4) Rose, Domingo M26              
  2 Greenwood Masters-NE  'B'                         1:47.00    1:44.10   30  
     1) Sandos, Robin W34               2) Lyons, Siobhan W26             
     3) Graham, David M40               4) Phillips, Tom M40              
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            1:51.50    1:48.89   28  
     1) Barna, Heather W43              2) Fehlau, Brian M40              
     3) Jackman, Derek M28              4) Flaherty, Catherine W34        
  4 Swim Rhode Island-NE  'G'                         1:57.00    1:49.07   26  
     1) Fisher, Allison W28             2) Cotsonas, Stephanie W44        
     3) Alpert, Gary M38                4) Sayles, Douglas M47            
  5 Nutmeg Masters-NE  'A'                            1:55.55    1:50.16   24  
     1) Miller, Lorin W43               2) Siepser, Craig M42             
     3) Loomis, Kate W31                4) Hyland, David M26              
  6 Red Tide-MR  'A'                                  1:56.00    1:54.71   22  
     1) Uprichard, David M49            2) Silver, Jonathan M61           
     3) Lipton, Zahava W29              4) Tansey, Anna W26               
  7 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'C'            1:55.99    2:01.79   20  
     1) Prescott, Al M46                2) Wolf, Jenny W32                
     3) Wellman, Meghan W29             4) Devlin, Mark M51               
  8 Connecticut Masters-CT  'A'                       2:16.51    2:08.70   18  
     1) Canning, Peter M56              2) DeMarco, Robyn W34             
     3) Powers, Kate W31                4) Duguay, Robert M29             
  9 Greenwood Masters-NE  'A'                         2:19.00    2:13.98   16  
     1) Kwon, Yanghee W26               2) Flynn, Sandra W49              
     3) Hutchings, Dick M73             4) Courbron, Jimmy M29            
 
Event 37  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:30.17   4/25/2004 ROCKY MOUNTAIN                             
                         K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH      
     NE-LMSC: N 1:36.83        1995 NEM                                        
                         B Seltzer, J Feldmann, G Wettach, D Cote          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'F'                         1:48.00    1:43.96   34  
     1) Lancaster, Jill W41             2) Theroux, Trent M47             
     3) Nappi, Keri W37                 4) Gilson, Matthew M47            
  2 Weymouth Club Masters Swimming-NE  'A'            1:47.00    1:46.59   30  
     1) Brown, Phil M54                 2) Padera, Rebecca W46            
     3) Hindle, Lori W39                4) Blood, Jonathan M49            
  3 Swim Rhode Island-NE  'U'                         2:06.10    1:57.46   28  
     1) Wilkes, Kristin W43             2) Pelletier, Denis M50           
     3) Ballou, Robert M54              4) Walton, Mary W48               
 
Event 37  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:34.48    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         J SMITH, M BAILEY, S ROLLINS, P SMITH             
     NE-LMSC: N 1:38.32        1998 NEM                                        
                         L Shulman, J Feldman, D Rogacki, J Hirsty         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martha's Vineyard Masters-NE  'A'                 1:58.28    1:51.58   34  
     1) Snow, Jason M45                 2) Goodale, Rainy W45             
     3) Craven, Leslie W55              4) Chatinover, Jonathan M53       
  2 Granite State Penguins-NE  'B'                    1:57.00    1:55.67   30  
     1) McDermot, Patrick M50           2) Tunstall, Nancy W52            
     3) Stokes, Karin W54               4) Plencner, Bob M62              
  3 Connecticut Masters-CT  'B'                       2:10.51    1:56.90   28  
     1) Gugino, Douglas M54             2) Rough, Teresa W54              
     3) Daniels, Carolyn W48            4) Gunzl, Arthur M53              
  4 Greenwood Masters-NE  'C'                         2:03.00    1:59.80   26  
     1) Bartl, Roland M58               2) Cheney, Jane W53               
     3) Delorey, Laura W52              4) Dymek, Timothy M52             
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               2:15.00    2:14.10   24  
     1) Devitt, Barry M48               2) Bouvrie, Alice W66             
     3) Maxted, George M63              4) Twomey, Maura W58              
 
Event 37  Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:40.97   4/13/2014 SARASOTA Y SHAR                            
                         J GROSELLE, T HEDRICK, N KRYKA, D DOYLE           
     NE-LMSC: N 1:46.55        2011 NEM                                        
                         Dick Green, Beth Estel, Tracy Grilli, Mike Delaney
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   3:00.00    2:02.80   34  
     1) LePage, Mike M59                2) O'Donnell, Ellen W61           
     3) Rardin, Susan W65               4) McArdle, Tom M55               
 
Event 38  Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:24.81   1/24/2010 ANDY GRANT                                 
     NE-LMSC: N 4:55.71        2002 Daniel Moran                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Distler, Matthew          22 Unattached AD-AD     5:10.00    5:01.74   17  
  2 Waterhouse, Richard       19 BU Masters-NE        5:10.00    5:04.00   15  
  3 Coffin, Spencer           23 Worcester Area-NE    4:54.99    5:06.31   14  
  4 Clancy, Timothy           23 Swim RI-NE           5:55.00    5:20.52   13  
  5 Kostelecky, Nicolas       22 BU Masters-NE        5:35.00    5:24.03   12  
  6 Mitchell, Craig           24 Worcester Area-NE    6:04.51    5:44.84   11  
  7 Kim, Kenny                23 Bearcat Masters-MR   5:30.11    5:46.94   10  
  8 Reed, Matthew             23 Maine Masters-NE     6:09.24    5:51.69    9  
  9 Lin, Howard               21 Maine Masters-NE     6:30.46    6:51.25    8  
 10 Somwaru, Marlon           19 Bearcat Masters-MR   6:30.00    7:06.91    7  
 
Event 38  Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:20.82   4/17/2010 ANDY GRANT                                 
     NE-LMSC: N 4:27.24        2014 Eric Nilsson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric             27 MinutemanAndover-NE  4:27.24    4:40.59   17  
  2 Dzieniszewski, Philip     26 Bearcat Masters-MR   5:30.00    5:00.69   15  
  3 Barguil, Frederic         26 Cambridge-NE         4:55.00    5:04.44   14  
  4 Rose, Domingo             26 Granite State-NE     6:00.00    5:12.60   13  
  5 Russell, Jonathan         25 Cambridge-NE         5:29.99    5:21.11   12  
  6 McElroy, Kyle             27 Cambridge-NE         5:35.35    5:21.24   11  
  7 Schuster, Kevin           27 Great Bay-NE         5:45.00    5:25.88   10  
  8 Altman-Kurosaki, Jonas    26 Asphalt Green-MR     5:15.15    5:29.11    9  
  9 Bernier, Jacob            28 Unattached NE-NE     6:20.00    5:35.64    8  
 10 Shiwnath, Mikey           26 Bearcat Masters-MR   5:38.25    5:36.38    7  
 11 Duguay, Robert            29 Connecticut-CT       5:50.00    5:50.74    6  
 12 Kim, Kevin                26 Bearcat Masters-MR   5:30.03    6:03.51    5  
 13 Bachuretz, Alexei         29 Connecticut-CT       5:45.05    6:13.96    4  
 14 Chertok, Zachary          26 Y of North Shore-NE  6:58.32    7:25.65    3  
 
Event 38  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
     NE-LMSC: N 4:41.95        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             32 UV Rays-NE           4:50.51    4:48.92   17  
  2 Hansen, Scott             32 Bearcat Masters-MR   5:07.53    5:17.01   15  
  3 Schaefer, Andrew          31 Binghamton Univ-NI   5:27.32    5:30.66   14  
  4 Mueller, Joshua           32 MIT Masters-NE       6:00.13    5:34.31   13  
  5 Argenti, John Paul        31 Cambridge-NE         6:59.59    6:33.07   12  
  6 Abreu, Joel               34 Bearcat Masters-MR   6:55.90    7:03.24   11  
 
Event 38  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
     NE-LMSC: N 4:36.88        2009 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doucet, Douglas           39 MinutemanAndover-NE  5:09.23    5:14.23   17  
  2 Wright, Brendan           36 Granite State-NE     6:14.35    5:29.80   15  
  3 Wignall, Simon            38 Maine Masters-NE     5:27.45    5:39.46   14  
  4 Danielson, Kurt           39 Great Bay-NE         6:23.28    6:18.60   13  
 
Event 38  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:39.86    5/8/2010 ALEX KOSTICH                               
     NE-LMSC: N 4:40.12        2011 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Akers, Stephen            43 Connecticut-CT       5:06.11    5:02.77   17  
  2 Broglio, Mike             43 MinutemanAndover-NE  5:29.00    5:27.67   15  
  3 Morse, Benjamin           43 Maine Masters-NE     5:25.00    5:28.64   14  
  4 Dornaus, David            40 University Club-NE   5:21.00    5:32.53   13  
  5 Sharon, Gil               41 Worcester Area-NE    5:50.00    5:43.19   12  
  6 Henkel, Scott             40 Binghamton Univ-NI   5:49.00    5:55.44   11  
  7 Ham, Mason                44 Cambridge-NE         6:30.00    6:10.29   10  
  8 Parsons, Edward           40 MinutemanAndover-NE  6:57.48    6:30.35    9  
  9 Kwa, Ken                  41 Cambridge-NE         6:40.00    6:30.71    8  
 10 Siepser, Craig            42 Nutmeg Masters-NE    6:50.00    6:40.88    7  
 11 Graham, David             40 Greenwood-NE         6:59.00    6:49.51    6  
 12 Pollard, Benjamin         42 Maine Masters-NE     8:12.59    7:47.58    5  
 -- Kurlanski, Jozef          43 Maine Masters-NE     6:10.00         NS  
 
Event 38  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:39.10   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
     NE-LMSC: N 4:51.73        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Ed                47 Cambridge-NE         5:32.44    5:30.93   17  
  2 Theroux, Trent            47 Swim RI-NE           5:35.00    5:32.02   15  
  3 Gerber, Robert            47 Nutmeg Masters-NE    5:32.28    5:32.13   14  
  4 Strehle, Andrew           45 Weymouth Club-NE     5:39.51    5:35.27   13  
  5 Hurd, Michael             47 Maine Masters-NE     5:44.35    5:35.51   12  
  6 Hano, Doug                48 MinutemanAndover-NE  5:50.00    5:37.57   11  
  7 Baker, Henry              47 Cambridge-NE         5:55.50    5:43.51   10  
  8 Doppke, Chris             48 Swim RI-NE           6:04.00    6:03.93    9  
  9 Uprichard, David          49 Red Tide-MR          5:58.00    6:05.36    8  
 10 Snow, Jason               45 Marthas Vineyard-NE  6:05.00    6:06.24    7  
 11 Games, Brett              49 Great Bay-NE         6:32.11    6:15.57    6  
 12 Fernald, Robert           48 Great Bay-NE         5:50.00    6:27.50    5  
 13 Perz, Paul                46 North Suburban Y-NE  7:10.00    6:43.79    4  
 14 Prescott, Al              46 MinutemanAndover-NE  6:40.00    6:45.32    3  
 
Event 38  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
     NE-LMSC: N 5:11.69        2013 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          52 Maine Masters-NE     5:23.70    5:12.40   17  
  2 Newman, Steven            53 Sarasota YMCA-FL     5:30.00    5:24.28   15  
  3 Werlinich, Greg           50 Badger-MR            5:40.00    5:32.34   14  
  4 Tyler, Bob                52 Flaherty Masters-NE  5:48.00    5:37.98   13  
  5 O'Neil, Greg              53 Unattached NE-NE     5:50.00    5:41.12   12  
  6 McClellan, John           53 ABC Masters-NE       5:45.00    5:49.96   11  
  7 Gordon, Peter             54 University Club-NE   6:10.00    6:17.57   10  
  8 Chatinover, Jonathan      53 Marthas Vineyard-NE  6:25.00    6:28.77    9  
  9 McDermot, Patrick         50 Granite State-NE     7:00.52    6:34.90    8  
 10 Dearmin, Carl             52 Y of North Shore-NE  6:49.87    6:39.48    7  
 11 Coombs, John              52 Liquid Assets-NE     6:45.00    6:50.43    6  
 12 Ballou, Robert            54 Swim RI-NE           6:49.08    6:52.59    5  
 13 Arsenault, Paul           53 Worcester Area-NE    7:00.44    6:59.72    4  
 14 Pelletier, Denis          50 Swim RI-NE           7:10.44    7:33.96    3  
 
Event 38  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:56.82   4/11/2010 MICHAEL MANN                               
     NE-LMSC: N 5:33.07        2008 David Bright                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          58 Worcester Area-NE    5:45.00    5:37.40   17  
  2 Goldbloom, Robert         55 Westchester-MR       6:01.00    5:55.31   15  
  3 Barth, Ed                 56 Adirondack AC-NE     5:58.43    6:01.08   14  
  4 Katz, Sheldon             55 Burlington Area-NE   5:52.00    6:01.24   13  
  5 Dignan, Michael           55 Nutmeg Masters-NE    6:05.62    6:02.56   12  
  6 Boland, Jim               59 Y of North Shore-NE  6:41.80    6:03.89   11  
  7 Alexander, Mark           56 Cambridge-NE         5:44.54    6:16.35   10  
  8 O'Brien, David            58 Liquid Assets-NE     6:10.00    6:21.29    9  
  9 McLaughlin, Brian         59 ABC Masters-NE       6:16.17    6:22.96    8  
 10 Sandt, Mark               55 Y of North Shore-NE  6:30.00    6:26.80    7  
 11 Johnson, Franklin         58 Swim RI-NE           7:45.00    7:19.50    6  
 12 Gale, John                59 Maine Masters-NE     7:35.00    7:25.17    5  
 13 Bartlett, Fred            59 Swim RI-NE           8:45.22    7:28.05    4  
 
Event 38  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:11.17   4/29/2012 JIM MC CONICA                              
     NE-LMSC: N 5:25.57        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oates, David              64 Worcester Area-NE    6:00.00    5:56.80   17  
  2 Saint-Amour, Craig        62 NY Athletic Club-MR  5:56.68    5:59.27   15  
  3 Ryan, Bill                64 MinutemanAndover-NE  6:13.00    6:02.93   14  
  4 Miller, Steve             60 Great Bay-NE         6:09.00    6:10.22   13  
  5 Donnelly, Kevin           60 Wellesley-NE         6:32.26    6:15.34   12  
  6 Schulz, Peter             61 Unattached NE-NE     6:17.00    6:17.93   11  
  7 Silver, Jonathan          61 Red Tide-MR          6:54.74    6:39.83   10  
  8 Cronin, Charles           60 Technique/Train-NE   7:01.54    6:52.45    9  
  9 Carchedi, David           60 Swim RI-NE           7:00.00    6:52.59    8  
 10 Dow, Paul                 61 Swim RI-NE           7:10.00    7:01.95    7  
 11 Winn, Eric                60 Swim RI-NE           7:25.00    7:27.60    6  
 12 Garr, Michael             61 Swim RI-NE           7:29.29    8:12.14    5  
 
Event 38  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:34.54   1/31/2015 DAN KIRKLAND                               
     NE-LMSC: N 5:56.71        2010 Don McIntosh                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McQuiggan, Frank          66 Swim RI-NE           6:25.00    6:32.65   17  
  2 Olander, John             65 Simon's Rock-NE      6:48.00    6:49.43   15  
  3 Fiedler, Tom              69 BU Masters-NE        7:30.00    7:21.29   14  
  4 Lovitz, Lee               69 Swim RI-NE           8:47.00    9:47.48   13  
 
Event 38  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:51.37   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
     NE-LMSC: N 6:31.85        1997 Win Wilson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               71 Maine Masters-NE     6:56.00    6:51.92   17  
  2 Hutchings, Dick           73 Greenwood-NE         7:08.09    7:08.70   15  
  3 Pope, James               72 ABC Masters-NE       6:50.23    7:24.97   14  
  4 Terry, Jim                70 ABC Masters-NE       8:35.00    8:12.21   13  
  5 Baxter, David             70 ABC Masters-NE       8:25.00    8:23.97   12  
  6 Strom, Burt               72 Swim RI-NE          11:05.00   11:05.32   11  
 
Event 38  Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:27.81    5/1/2014 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 8:30.00        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alkoff, Howard            82 Connecticut-CT       9:26.11    9:33.91   17  
 
Event 39  Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 26.18   5/22/2010 O'DONNELL-MCCARTH                            
     NE-LMSC: N 27.69        2011 Kristine Trutor                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sung, Julia               22 Bearcat Masters-MR     36.00      30.37   17  
  2 Niu, Noelle               23 Boston College-NE      33.00      31.73   15  
  3 Chang, Grace              24 Bearcat Masters-MR     34.00      31.91   14  
  4 McGahie, Kaitlin          20 Worcester Area-NE      32.54      32.64   13  
  5 McCartney, Theresa        22 Bearcat Masters-MR     29.00      33.34   12  
  6 Tsutsumi, Erika           23 Cambridge-NE           35.00      35.98   11  
  7 Sekurski, Danielle        23 Greenwood-NE           40.56      36.71   10  
 
Event 39  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
     NE-LMSC: N 27.74        2009 Jessica Knight                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kwon, Yanghee             26 Greenwood-NE           32.91      30.25   17  
  2 Saint-Amour, Roberta      29 Metro Masters-MR       31.00      30.73   15  
  3 Fisher, Allison           28 Swim RI-NE             33.03      31.45   14  
  4 Weas, Sarah               27 BU Masters-NE          32.30      31.65   13  
  5 Stanilova, Tsveta         29 Maine Masters-NE       31.78      32.05   12  
  6 Brown, Joelle             29 Cambridge-NE           35.00      32.39   11  
  7 Mellen, Christine         28 Swim RI-NE             37.50      35.77   10  
  8 Daley, Amanda             27 Cambridge-NE           38.36      37.63    9  
  9 Kennell, Alisha           29 Bearcat Masters-MR     45.00      38.02    8  
 10 Antolik, Carrie           28 NEM Unattached-NE      44.97      40.87    7  
 -- Farrell, Jane             29 Great Bay-NE           41.00         NS  
 
Event 39  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 24.96    5/1/2011 NORIKO INADA                                 
     NE-LMSC: N 28.38        2000 Robin Hewitt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron, Liz                30 Cambridge-NE           29.90      28.76   17  
  2 Beers, Jessica            34 Maine Masters-NE       30.30      29.00   15  
  3 McGrail, Crystie          30 Great Bay-NE           30.90      30.97   14  
  4 Clark, Acacia             32 Cambridge-NE           31.50      32.80   13  
  5 Leith-Doucett, Diane      32 Swim RI-NE             35.00      34.05   12  
  6 Sandos, Robin             34 Greenwood-NE           35.00      34.39   11  
  7 Sarvia, Tricia            32 Cambridge-NE           36.76      35.91   10  
  8 Snyder, Jennifer          34 Red Tide-MR            41.00      37.48    9  
  9 Powers, Kate              31 Connecticut-CT         42.07      40.23    8  
 10 Afanasewicz, Elizabeth    31 MinutemanAndover-NE    47.00      45.35    7  
 -- Allen, Natalia            32 Asphalt Green-MR       55.00         NS  
 
Event 39  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 25.02    5/3/2014 NORIKO INADA                                 
     NE-LMSC: N 28.62        2012 Kimberly Lloyd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dowgiert, Angela          35 Flaherty Masters-NE    31.65      28.88   17  
  2 Carroll, Erica            35 BU Masters-NE          30.50      29.97   15  
  3 Nappi, Keri               37 Swim RI-NE             30.87      31.93   14  
  4 Krams, Liz                36 Bearcat Masters-MR     33.00      34.08   13  
  5 Ackerman, Jessica         36 Swim RI-NE             33.75      34.25   12  
  6 Ansell, Christina         36 Worcester Area-NE      39.00      34.64   11  
  7 Hindle, Lori              39 Weymouth Club-NE       34.97      34.69   10  
  8 Massurit, Marguerite      38 Cambridge-NE           50.00      37.09    9  
  9 Webb, Jennifer            39 Swim RI-NE             38.82      38.30    8  
 10 Bradley, Katherine        35 University Club-NE     46.13      42.33    7  
 
Event 39  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 26.12    5/1/2011 SHERI HART                                   
     NE-LMSC: N 27.92        2014 Kimberly Lloyd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Lorin             43 Nutmeg Masters-NE      33.50      33.20   17  
  2 Murray, Kristin           44 Y of North Shore-NE    34.00      33.63   15  
  3 Noone, Kerrie             44 Worcester Area-NE      35.59      34.02   14  
  4 Wilkes, Kristin           43 Swim RI-NE             37.32      35.89   13  
  5 Cotsonas, Stephanie       44 Swim RI-NE             35.57      35.90   12  
  6 Morphew, Michelle         42 University Club-NE     39.77      39.22   11  
  7 Banker, Margaret          41 NEM Unattached-NE      48.30      43.60   10  
  8 Brinker, Dana             43 Connecticut-CT         46.27      45.83    9  
  9 Campbell, Laura           40 Connecticut-CT         55.00      48.33    8  
 10 Krangle, Jennifer         41 Cambridge-NE           50.00      49.56    7  
 
Event 39  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
     NE-LMSC: N 29.91        1997 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gary, Kristin             47 NY Athletic Club-MR    28.15      28.52   17  
  2 Goodale, Rainy            45 Marthas Vineyard-NE    33.80      32.97   15  
  3 Neuendorf, Donna          46 Swim RI-NE             33.28      34.05   14  
  4 Milanes, Jane             49 Y of North Shore-NE    40.50      35.81   13  
  5 Crans, Mara               48 Maine Masters-NE       39.64      37.00   12  
  6 Lytle, Elizabeth          48 Marthas Vineyard-NE    45.00      37.53   11  
  7 Barlow, Jennifer          49 ABC Masters-NE         39.81      39.30   10  
  8 Padera, Rebecca           46 Weymouth Club-NE       44.39      40.20    9  
  9 Charron, Margee           49 Nutmeg Masters-NE      40.00      40.30    8  
 10 McDonald, Deborah         49 West Suburban Y-NE     48.00      43.44    7  
 11 Freedman, Andi            48 Y of North Shore-NE  1:00.00      44.03    6  
 12 Foster, Denise            45 NEM Unattached-NE      46.28      44.28    5  
 13 Raymond, Kimberly         48 Swim RI-NE             45.00      47.75    4  
 -- Willeboordse, Fall        49 Bearcat Masters-MR     28.42         NS  
 
Event 39  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 27.04   5/10/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
     NE-LMSC: N 30.52        2002 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             54 Cape Cod-NE            33.60      33.38   17  
  2 Estabrook, Mary           53 Maine Masters-NE       34.25      34.43   15  
  3 Donovan, Kim              51 ABC Masters-NE         35.90      34.63   14  
  4 Dickson, CJ               51 Worcester Area-NE      35.84      35.03   13  
  5 Stokes, Karin             54 Granite State-NE       34.50      35.12   12  
  6 Tunstall, Nancy           52 Granite State-NE       37.96      36.14   11  
  7 Emblidge, Cecilia         50 Nutmeg Masters-NE      38.50      36.26   10  
  8 Scott, Elizabeth          52 North Suburban Y-NE    35.20      36.62    9  
  9 Cheney, Jane              53 Greenwood-NE           40.00      38.22    8  
 10 Rourke, Lisa              52 Cambridge-NE           39.00      38.84    7  
 
Event 39  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 28.88   3/28/2010 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 33.41        2012 Beth Estel                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               58 Granite State-NE       35.00      33.16N  17  
  2 Grilli, Tracy             57 Granite State-NE       35.00      34.00   15  
  3 Boland, Jan               56 Y of North Shore-NE    37.20      34.17   14  
  4 Mareb, Karen              56 Granite State-NE       34.80      34.49   13  
  5 Nisley-Black, Karla       59 Granite State-NE       40.00      35.14   12  
  6 Goodwin, Kim              57 Technique/Train-NE     35.58      35.99   11  
  7 Spence, Denise            55 UMass-NE               35.09      36.25   10  
  8 Galliher, Anne            58 Nutmeg Masters-NE      37.97      36.70    9  
  9 Holland, Gail             56 Worcester Area-NE      36.82      37.11    8  
 10 Marshall, Jenny           57 North Suburban Y-NE    41.00      40.34    7  
 11 Fries, Beth               57 Maine Masters-NE       50.00      40.50    6  
 12 Olesin, Nancy             56 Worcester Area-NE      51.24      44.16    5  
 13 Twomey, Maura             58 Cambridge-NE           45.88      44.90    4  
 14 Goguen, Sharleen          57 Greenwood-NE           52.62      50.50    3  
 15 Florio-Jefferys, Joanna   56 Pittsfield YMCA-NE     51.38      51.40    2  
 16 Tannert, Ruth             56 Flaherty Masters-NE    49.02      54.55    1  
 17 Blanchard, Patty          58 Greenwood-NE           55.00      54.89  
 
Event 39  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 29.72   5/10/2013 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 32.47        2011 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            61 1776-DV                36.50      35.21   17  
  2 Craffey, Joan             61 Bearcat Masters-MR     40.00      37.08   15  
  3 Garr, Jeanne              60 Swim RI-NE             37.50      37.18   14  
  4 Hummel, Barbara           63 UV Rays-NE             37.70      38.62   13  
  5 O'Donnell, Ellen          61 Maine Masters-NE       44.00      40.57   12  
  6 Craffey, Eileen           63 Technique/Train-NE     40.09      42.89   11  
  7 Glines, Susie             63 ABC Masters-NE         44.71      44.78   10  
  8 Foster, Beth              63 Greenwood-NE         1:00.00      54.10    9  
 
Event 39  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 32.63   2/14/2015 CECILIA MCCLOSKEY                            
     NE-LMSC: N 33.55        2011 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 Swim RI-NE             34.63      34.12   17  
  2 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE      43.47      39.83   15  
  3 Yunker, Carol             68 Y of North Shore-NE    45.00      45.85   14  
  4 Read, Susan               69 Great Bay-NE         1:03.00    1:01.43   13  
  5 Case, Louise              67 Greenwood-NE         1:15.00    1:06.73   12  
  6 Shenouda, Baheya          66 Cambridge-NE         2:10.00    1:51.26   11  
 
Event 39  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 36.91   5/20/2007 BETSY JORDAN                                 
     NE-LMSC: N 42.70        2009 Susan Livingston                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foreman, Judy             71 Cambridge-NE           45.00      43.11   17  
  2 Katz, Jane                71 Asphalt Green-MR       55.20      44.87   15  
 
Event 39  Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 40.25   4/30/2000 DORIS STEADMAN                               
     NE-LMSC: N 46.35        2009 Ronnie Kamphausen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine           75 Rinconada-PC         1:14.00    1:05.38   17  
 
Event 40  Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 22.33   5/10/2013 ANDREW ELLIOTT                               
     NE-LMSC: N 23.67        2010 Mathew O'Brien                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lomas, Corey              24 Waterhorses-NE         26.35      25.88   17  
  2 Yburan, Jan               23 BU Masters-NE          26.40      26.05   15  
  3 Waterhouse, Richard       19 BU Masters-NE          30.00      27.76   14  
  4 Kim, Kenny                23 Bearcat Masters-MR     30.00      28.17   13  
  5 Somwaru, Marlon           19 Bearcat Masters-MR     35.00      39.29   12  
 
Event 40  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 21.46   4/16/2010 ADAM MANIA                                   
     NE-LMSC: N 23.99        2014 Eric Nilsson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Labour, Rafael            28 Bearcat Masters-MR     25.00      25.22   17  
  2 Shiwnath, Mikey           26 Bearcat Masters-MR     27.20      26.77   15  
  3 Green, Alford             25 Worcester Area-NE      28.56      28.69   14  
  4 Chau, Perry               27 Y of North Shore-NE    29.31      29.17   13  
  5 Altman-Kurosaki, Jonas    26 Asphalt Green-MR       29.15      29.21   12  
  6 Hyland, David             26 Nutmeg Masters-NE      39.00      33.38   11  
 
Event 40  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 22.20   4/13/2014 ADAM MANIA                                   
     NE-LMSC: N 24.87        2014 Brian McKenna                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mooney, Ross              30 Swim RI-NE             26.16      28.00   17  
  2 Pearson, Christopher      32 ABC Masters-NE         29.82      28.13   15  
  3 Vik, James                34 Swim RI-NE             35.00      29.96   14  
  4 Storch, Joshua            33 Red Tide-MR            31.02      30.98   13  
  5 Schaefer, Andrew          31 Binghamton Univ-NI     31.56      32.07   12  
  6 Abreu, Joel               34 Bearcat Masters-MR     36.80      36.23   11  
  7 Jonas, Tzvi               30 Worcester Area-NE      45.00      43.08   10  
 
Event 40  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 23.06        2005 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Brian            35 Swim RI-NE             24.07      24.12   17  
  2 Kreuzberger, Bryan        35 Asphalt Green-MR       25.50      26.36   15  
  3 Whitford, Matthew         39 Great Bay-NE           29.09      27.90   14  
  4 Werner, David             36 Binghamton Univ-NI     29.90      28.33   13  
  5 Doucet, Douglas           39 MinutemanAndover-NE    28.00      28.59   12  
  6 Kelly, Brennan            35 Red Tide-MR            28.70      29.11   11  
  7 Alpert, Gary              38 Swim RI-NE             33.01      32.77   10  
  8 Markert, Phil             39 Waltham YMCA-NE        39.00      36.77    9  
  9 Cardriche, Xavier         36 Bearcat Masters-MR     35.00      39.41    8  
 10 Trainor, Brendan          38 Maine Masters-NE       39.00      40.48    7  
 
Event 40  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 22.77   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 22.77        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaffe, Matthew            42 Red Tide-MR            27.74      28.61   17  
  2 Avard, Christian          42 NEM Unattached-NE      32.90      31.62   15  
  3 Sharon, Gil               41 Worcester Area-NE      32.00      33.53   14  
  4 Ham, Mason                44 Cambridge-NE           45.00      35.86   13  
 -- Sanchez, Matias           40 Asphalt Green-MR       38.00         NS  
 -- Graubard, David           44 Bearcat Masters-MR   2:00.00         NS  
 
Event 40  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 23.96   4/29/2012 CHRIS STEVENSON                              
     NE-LMSC: N 24.41        2011 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Ed                47 Cambridge-NE           27.24      28.16   17  
  2 Duru, Kaan                45 Swim RI-NE             28.56      28.96   15  
  3 Blood, Jonathan           49 Weymouth Club-NE       28.73      29.57   14  
  4 Gerber, Robert            47 Nutmeg Masters-NE      29.37      29.83   13  
  5 Baker, Henry              47 Cambridge-NE           31.20      30.46   12  
  6 Sayles, Douglas           47 Swim RI-NE             31.50      30.49   11  
  7 Quinn, Thomas             46 Cambridge-NE           31.07      31.34   10  
  8 Hall, Matthew             46 Thoreau Club-NE        34.29      33.89    9  
  9 Schultz, Richard          48 Great Bay-NE           36.00      34.81    8  
 10 Castano, Gerald           49 Nutmeg Masters-NE      39.68      36.62    7  
 -- Baker, Jeremy             47 North Suburban Y-NE    34.30         NS  
 
Event 40  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 24.57    5/4/2014 FRITZ BEDFORD                                
     NE-LMSC: N 24.57        2014 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            51 UV Rays-NE             24.80      24.70   17  
  2 Pride, Douglas            51 Maine Masters-NE       27.50      27.93   15  
  3 Gunzl, Arthur             53 Connecticut-CT         29.81      28.87   14  
  4 Moll, Sebastian           50 Red Tide-MR            30.00      29.10   13  
  5 Tyler, Bob                52 Flaherty Masters-NE    32.57      29.88   12  
  6 Endicott, John            51 Maine Masters-NE       33.30      32.66   11  
  7 Barrus, Steve             50 Liquid Assets-NE       35.50      35.51   10  
  8 Hinebaugh, Carl           54 Nutmeg Masters-NE      35.00      35.68    9  
  9 Arsenault, Paul           53 Worcester Area-NE      36.34      36.01    8  
 10 McDermot, Patrick         50 Granite State-NE       37.22      36.66    7  
 11 Burkhardt, Martin         51 Westchester-MR         38.49      37.64    6  
 12 Pierce, Andrew            53 Boston YMCA-NE         42.00      41.20    5  
 13 Lin, Arthur               53 Maine Masters-NE       44.80      44.52    4  
 14 George, Jordan            53 Bearcat Masters-MR     47.00      45.40    3  
 
Event 40  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 26.34    5/1/2011 TOM BARTON                                   
     NE-LMSC: N 26.94        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Mark           56 Cambridge-NE           29.13      29.99   17  
  2 Sherman, Bill             56 MOVY Masters-MV        29.00      30.07   15  
  3 Jones, Judd               57 Georgia Masters-GA     30.50      30.44   14  
  4 McGahie, Ted              55 Worcester Area-NE      32.25      31.41   13  
  5 Mockler, Frank            59 Liquid Assets-NE       31.63      31.89   12  
  6 Mansilla, Frankin         55 Liquid Assets-NE       34.00      32.12   11  
  7 Judelson, David           59 North Suburban Y-NE    33.10      32.56   10  
  8 Dignan, Michael           55 Nutmeg Masters-NE      34.84      32.88    9  
  9 LePage, Mike              59 Maine Masters-NE       32.50      33.16    8  
 10 Estabrook, Todd           55 University Club-NE     33.00      34.29    7  
 11 O'Brien, David            58 Liquid Assets-NE       36.00      36.28    6  
 12 Boland, Jim               59 Y of North Shore-NE    36.20      36.68    5  
 13 McLaughlin, Brian         59 ABC Masters-NE         39.19      40.44    4  
 14 Bartlett, Fred            59 Swim RI-NE             57.10      41.80    3  
 
Event 40  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
     NE-LMSC: N 29.68        2011 Fred Schlicher                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Tim                61 Worcester Area-NE      36.60      33.08   17  
  2 Holt, Steve               63 Greenwood-NE           33.40      33.22   15  
  3 Cronin, Charles           60 Technique/Train-NE     34.72      34.45   14  
  4 Pot, Eugene               64 Binghamton Univ-NI     35.34      35.17   13  
  5 Keil, Mark                61 MinutemanAndover-NE    36.04      37.35   12  
  6 Redmon, Scott             64 Maine Masters-NE       39.00      39.00   11  
 
Event 40  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 27.74   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 31.14        2013 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          65 Maine Masters-NE       32.51      30.98N  17  
  2 McKenna, Glenn            65 Adirondack-AD          35.00      35.14   15  
  3 Song, Mingjie             68 ABC Masters-NE         41.00      37.59   14  
  4 Wright, Phil              67 Swim RI-NE             39.00      37.80   13  
  5 Keyes, Richard            67 Unattached NE-NE       41.00      45.65   12  
 
Event 40  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 29.91    5/3/2014 RICHARD BURNS                                
     NE-LMSC: N 33.75        2013 John Snooks                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               71 Maine Masters-NE       36.00      35.31   17  
  2 Hutchings, Dick           73 Greenwood-NE           41.90      41.70   15  
  3 Pope, James               72 ABC Masters-NE         39.25      41.96   14  
  4 Read, Philip              72 Great Bay-NE           46.00      45.82   13  
  5 Strom, Burt               72 Swim RI-NE           1:05.00      59.79   12  
 
Event 40  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 32.11   4/19/2009 YOSHI OYAKAWA                                
     NE-LMSC: N 37.82        2008 William Christian                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            78 Maine Masters-NE       46.00      43.80   17  
 
Event 40  Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 34.56   5/10/2013 CLARKE MITCHELL                              
     NE-LMSC: N 42.69        2000 John White                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeve, William            83 Maine Masters-NE       46.84      49.87   17  
  2 Arnold, Richard           82 Great Bay-NE         1:15.00    1:09.93   15  
 
Event 40  Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 42.46    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
     NE-LMSC: N 51.52        2004 John White                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meardon, Arnold           85 UV Rays-NE             56.00      54.02   17  
 
Event 41  Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:54.20   12/4/2014 KATIE MEILI                                
     NE-LMSC: N 2:11.29        2009 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Molly              23 MinutemanAndover-NE  2:25.97    2:13.88   17  
  2 Aubin, Alana              24 Cambridge-NE         2:25.30    2:17.92   15  
  3 McGahie, Kaitlin          20 Worcester Area-NE    2:25.19    2:21.14   14  
  4 Sung, Julia               22 Bearcat Masters-MR   2:25.00    2:25.53   13  
  5 Niu, Noelle               23 Boston College-NE    2:40.00    2:30.90   12  
  6 Tsutsumi, Erika           23 Cambridge-NE         2:45.00    2:44.05   11  
  7 Sekurski, Danielle        23 Greenwood-NE         2:36.54    2:44.31   10  
 
Event 41  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:57.56   12/5/2013 JUSTINE MUELLER                            
     NE-LMSC: N 2:09.73        2002 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           26 MinutemanAndover-NE  2:20.00    2:17.03   17  
  2 Dick, Jordan              25 Cambridge-NE         2:19.66    2:19.13   15  
  3 DiNardo, Sara             29 Swim RI-NE           2:22.30    2:22.18   14  
  4 Perelman, Hayley          26 BU Masters-NE        2:23.00    2:22.54   13  
  5 Sciacca, Krysten          26 Bearcat Masters-MR   2:40.00    2:24.55   12  
  6 Weas, Sarah               27 BU Masters-NE        2:35.00    2:32.42   11  
  7 Fuller, Sarah             27 Waltham YMCA-NE      2:48.27    2:39.47   10  
  8 Daley, Amanda             27 Cambridge-NE         2:40.36    2:40.31    9  
  9 Barbanel, Nathalie        29 Bearcat Masters-MR   2:55.00    2:45.48    8  
 10 Lipton, Zahava            29 Red Tide-MR          2:47.16    2:48.31    7  
 11 Gencler, Ozge             25 Cambridge-NE         2:53.58    2:51.07    6  
 12 Kennell, Alisha           29 Bearcat Masters-MR   3:10.00    2:55.71    5  
 13 Wellman, Meghan           29 MinutemanAndover-NE  3:00.00    3:10.84    4  
 
Event 41  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:58.80   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                
     NE-LMSC: N 2:08.88        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Jessie           30 Maine Masters-NE     2:12.18    2:10.09   17  
  2 Williams, Melinda         33 Simmons-NE           2:23.71    2:24.00   15  
  3 McGrail, Crystie          30 Great Bay-NE         2:27.00    2:25.83   14  
  4 Leith-Doucett, Diane      32 Swim RI-NE           2:33.00    2:30.22   13  
  5 Sandos, Robin             34 Greenwood-NE         2:50.00    2:32.28   12  
  6 Clark, Acacia             32 Cambridge-NE         2:24.50    2:34.75   11  
  7 Hettenbach, Maria         34 Cambridge-NE         2:45.00    2:39.15   10  
  8 Sarvia, Tricia            32 Cambridge-NE         2:56.28    2:52.64    9  
  9 Afanasewicz, Elizabeth    31 MinutemanAndover-NE  3:19.00    3:15.94    8  
 10 DeMarco, Robyn            34 Connecticut-CT       3:23.25    3:16.71    7  
 
Event 41  Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:17.55        2012 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nappi, Keri               37 Swim RI-NE           2:26.56    2:31.65   17  
  2 Anderson, Charis          35 Unattached NE-NE     2:37.00    2:33.98   15  
  3 Ansell, Christina         36 Worcester Area-NE    2:43.00    2:44.29   14  
  4 Webb, Jennifer            39 Swim RI-NE           2:53.32    2:51.43   13  
  5 Massurit, Marguerite      38 Cambridge-NE         3:20.00    3:01.08   12  
  6 Krams, Liz                36 Bearcat Masters-MR   3:00.00    3:05.98   11  
 -- Ackerman, Jessica         36 Swim RI-NE           2:24.47         DQ  
      Stroke Infraction - IM
 
Event 41  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:20.46        2013 Tracy McCurdy                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tara                43 Great Bay-NE         2:26.86    2:30.98   17  
  2 Murray, Kristin           44 Y of North Shore-NE  2:37.21    2:32.66   15  
  3 Wilkes, Kristin           43 Swim RI-NE           2:42.32    2:39.54   14  
  4 Noone, Kerrie             44 Worcester Area-NE    2:44.82    2:39.57   13  
  5 Cotsonas, Stephanie       44 Swim RI-NE           2:45.54    2:46.93   12  
  6 Millerd, Michelle         44 Weymouth Club-NE     2:50.00    2:52.76   11  
  7 Sega, Ally                42 Connecticut-CT       3:17.25    3:22.16   10  
  8 Krangle, Jennifer         41 Cambridge-NE         3:30.00    3:31.17    9  
 
Event 41  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:26.96        2008 K Tetreault                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gary, Kristin             47 NY Athletic Club-MR  2:18.47    2:21.84   17  
  2 Milanes, Jane             49 Y of North Shore-NE  2:56.00    2:44.59   15  
  3 Crans, Mara               48 Maine Masters-NE     3:01.92    2:51.27   14  
  4 Charron, Margee           49 Nutmeg Masters-NE    2:55.00    3:00.05   13  
  5 Garland, Sue              45 Cambridge-NE         3:30.00    3:06.07   12  
  6 Barlow, Jennifer          49 ABC Masters-NE       3:09.02    3:12.24   11  
  7 Raymond, Kimberly         48 Swim RI-NE           3:25.00    3:40.12   10  
 -- Padera, Rebecca           46 Weymouth Club-NE     3:09.26         DQ  
      Stroke Infraction - IM
 
Event 41  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:13.44  11/23/2014 ELLEN REYNOLDS                             
     NE-LMSC: N 2:30.94        2012 K Tetreault                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            52 Greenwood-NE         2:40.59    2:32.70   17  
  2 Tetreault, Kathleen       53 NEM Unattached-NE    2:30.94    2:33.85   15  
  3 Jensen, Sue               54 Cambridge-NE         2:49.19    2:43.06   14  
  4 Cort, Hayley              53 Asphalt Green-MR     2:45.40    2:46.21   13  
  5 Scott, Elizabeth          52 North Suburban Y-NE  2:48.50    2:47.69   12  
  6 Dickson, CJ               51 Worcester Area-NE    2:50.17    2:51.36   11  
  7 Rough, Teresa             54 Connecticut-CT       3:10.50    2:53.50   10  
  8 Gallagher, Sally          53 Great Bay-NE         2:58.00    2:59.66    9  
  9 Cheney, Jane              53 Greenwood-NE         2:58.00    3:00.08    8  
 10 Holland Sparages, Margar  51 University Club-NE   3:31.42    3:34.52    7  
 
Event 41  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:21.91   5/22/2010 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:33.84        2012 Beth Estel                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               58 Granite State-NE     2:45.00    2:38.36   17  
  2 Boland, Jan               56 Y of North Shore-NE  2:54.20    2:41.51   15  
  3 Galliher, Anne            58 Nutmeg Masters-NE    2:49.55    2:49.34   14  
  4 Holland, Gail             56 Worcester Area-NE    2:44.13    2:54.12   13  
  5 Craven, Leslie            55 Marthas Vineyard-NE  3:00.00    2:59.32   12  
  6 Goguen, Sharleen          57 Greenwood-NE         3:38.76    3:24.57   11  
  7 Florio-Jefferys, Joanna   56 Pittsfield YMCA-NE   3:33.56    3:26.38   10  
  8 Hevenor, Stephanie        56 Swim RI-NE           3:40.00    3:27.99    9  
  9 Twomey, Maura             58 Cambridge-NE         3:40.88    3:36.81    8  
 -- Seeger, Julie             58 BU Masters-NE        4:20.00         DQ  
      One hand touch - fly
 
Event 41  Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:25.40    3/4/2012 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:45.75        2011 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Joan             61 Bearcat Masters-MR   3:00.00    2:52.72   17  
  2 Holbrook, Nikki           61 Unattached CT-CT     3:08.80    2:53.67   15  
  3 Hummel, Barbara           63 UV Rays-NE           3:02.20    3:08.72   14  
 
Event 41  Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:46.27    5/1/2011 CAROLYN BOAK                               
     NE-LMSC: N 2:52.65        2013 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    3:02.86    2:55.28   17  
  2 Rardin, Susan             65 Maine Masters-NE     3:26.00    3:15.77   15  
  3 Case, Louise              67 Greenwood-NE         5:40.00    5:01.48   14  
 
Event 41  Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:18.40   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 3:38.93        2010 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine           75 Rinconada-PC         5:15.00    5:01.07   17  
 
Event 42  Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:49.35   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
     NE-LMSC: N 1:55.31        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boretti, James            23 Cambridge-NE         2:02.00    1:55.72   17  
  2 McNally, Adam             23 Worcester Area-NE    2:10.00    2:01.52   15  
  3 Eder, Marc                24 BU Masters-NE        2:04.99    2:05.36   14  
  4 Lomas, Corey              24 Waterhorses-NE       2:16.88    2:08.16   13  
  5 Coffin, Spencer           23 Worcester Area-NE    2:05.99    2:08.32   12  
  6 Haddad, Ramsey            24 ABC Masters-NE       2:20.00    2:16.68   11  
  7 Urrea, Brayler            24 Bearcat Masters-MR   2:24.00    2:22.08   10  
  8 Lyons, Samuel             23 Maine Masters-NE     2:30.50    2:34.56    9  
  9 Mitchell, Craig           24 Worcester Area-NE    2:45.00    2:38.25    8  
 10 Lin, Howard               21 Maine Masters-NE     2:39.59    2:42.93    7  
 11 Wild, Mark                23 Worcester Area-NE    2:53.12    2:45.56    6  
 
Event 42  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:41.79  12/21/2013 DARIAN TOWNSEND                            
     NE-LMSC: N 1:53.96        2014 Tobias Work                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barguil, Frederic         26 Cambridge-NE         2:10.00    1:59.08   17  
  2 Rose, Domingo             26 Granite State-NE     2:15.06    2:03.60   15  
  3 Russell, Jonathan         25 Cambridge-NE         2:07.00    2:03.85   14  
  4 McElroy, Kyle             27 Cambridge-NE         2:07.50    2:05.05   13  
  5 Chau, Perry               27 Y of North Shore-NE  2:11.49    2:10.40   12  
  6 Schuster, Kevin           27 Great Bay-NE         2:25.00    2:14.10   11  
  7 Fei, David                25 BU Masters-NE        2:20.00    2:14.90   10  
  8 Bernier, Jacob            28 Unattached NE-NE     2:45.00    2:20.99    9  
  9 Hyland, David             26 Nutmeg Masters-NE    2:35.32    2:31.27    8  
 10 Duguay, Robert            29 Connecticut-CT       2:39.69    2:35.76    7  
 
Event 42  Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:42.03  12/20/2014 DARIAN TOWNSEND                            
     NE-LMSC: N 1:56.52        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             32 UV Rays-NE           2:01.10    1:59.53   17  
  2 Emmons, Michael           33 Cambridge-NE         1:59.00    2:02.60   15  
  3 Pearson, Christopher      32 ABC Masters-NE       2:13.94    2:07.63   14  
  4 Storch, Joshua            33 Red Tide-MR          2:14.11    2:08.78   13  
  5 Cronin, CJ                32 Technique/Train-NE   2:11.11    2:09.33   12  
  6 Zhai, Eric                34 Bearcat Masters-MR   2:09.00    2:09.73   11  
  7 Jager, Michal             31 BU Masters-NE        2:19.05    2:12.72   10  
  8 Mueller, Joshua           32 MIT Masters-NE       2:31.13    2:20.00    9  
  9 Schaefer, Andrew          31 Binghamton Univ-NI   2:25.99    2:27.16    8  
 10 Gray, Zachary             32 Maine Masters-NE     2:45.23    2:38.86    7  
 
Event 42  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:48.74  12/22/2002 RONALD KARNAUGH                            
     NE-LMSC: N 1:53.98        2002 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Ryan             36 Binghamton Univ-NI   2:07.10    2:05.64   17  
  2 Hammond, Ben              39 Worcester Area-NE    2:11.00    2:08.39   15  
  3 Esposito, James           35 Asphalt Green-MR     2:06.00    2:12.93   14  
  4 Wright, Brendan           36 Granite State-NE     2:24.71    2:14.65   13  
  5 Kelly, Brennan            35 Red Tide-MR          2:17.00    2:17.50   12  
  6 Wignall, Simon            38 Maine Masters-NE     2:16.75    2:19.99   11  
  7 Danielson, Kurt           39 Great Bay-NE         2:43.77    2:40.27   10  
  8 Alpert, Gary              38 Swim RI-NE           2:48.44    2:42.08    9  
  9 Trainor, Brendan          38 Maine Masters-NE     2:48.00    2:56.70    8  
 10 Markert, Phil             39 Waltham YMCA-NE      3:16.00    2:56.96    7  
 
Event 42  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:51.85   4/26/2009 MICHAEL ROSS                               
     NE-LMSC: N 1:51.85        2009 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hersh, Craig              43 Simmons-NE           2:06.25    2:06.82   17  
  2 Hinck, Todd               42 BU Masters-NE        2:26.00    2:21.74   15  
  3 Sharon, Gil               41 Worcester Area-NE    2:25.00    2:22.74   14  
  4 Akers, Stephen            43 Connecticut-CT       2:21.09    2:23.01   13  
  5 Graham, David             40 Greenwood-NE         2:47.00    2:38.32   12  
  6 Parsons, Edward           40 MinutemanAndover-NE  2:52.09    2:51.13   11  
  7 Kwa, Ken                  41 Cambridge-NE         2:55.00    2:52.35   10  
  8 Pollard, Benjamin         42 Maine Masters-NE     3:18.16    3:04.06    9  
 
Event 42  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:56.14   4/29/2012 DAVID SIMS                                 
     NE-LMSC: N 2:02.19        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faria, Jose               48 Garden State-NJ      2:15.00    2:11.40   17  
  2 Blood, Jonathan           49 Weymouth Club-NE     2:16.77    2:15.48   15  
  3 Carter, Michael           48 Pittsfield YMCA-NE   2:33.15    2:19.27   14  
  4 Hurd, Michael             47 Maine Masters-NE     2:19.66    2:22.92   13  
  5 Strehle, Andrew           45 Weymouth Club-NE     2:25.44    2:23.65   12  
  6 Quinn, Thomas             46 Cambridge-NE         2:31.47    2:25.21   11  
  7 Hano, Doug                48 MinutemanAndover-NE  2:31.26    2:27.90   10  
  8 Games, Brett              49 Great Bay-NE         2:36.43    2:29.07    9  
  9 Perz, Paul                46 North Suburban Y-NE  2:36.00    2:40.55    8  
 10 Reyes, David              47 BU Masters-NE        2:41.69    2:42.50    7  
 11 Chatfield, Jeff           46 Kingsbury Club-NE    2:46.00    2:47.30    6  
 -- Uprichard, David          49 Red Tide-MR          2:30.00         NS  
 
Event 42  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:59.99    5/4/2014 DAVID SIMS                                 
     NE-LMSC: N 2:04.97        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Werlinich, Greg           50 Badger-MR            2:17.60    2:15.64   17  
  2 Murphy, Michael           52 Unattached NE-NE     2:19.16    2:17.39   15  
  3 Valley, Eric              53 MOVY Masters-MV      2:21.80    2:19.13   14  
  4 Brown, Phil               54 Weymouth Club-NE     2:23.70    2:23.67   13  
  5 Chatinover, Jonathan      53 Marthas Vineyard-NE  2:36.24    2:31.70   12  
  6 Devlin, Mark              51 MinutemanAndover-NE  2:40.47    2:38.25   11  
  7 Burkhardt, Martin         51 Westchester-MR       2:41.99    2:39.06   10  
  8 Winkler, David            52 Swim RI-NE           2:54.00    2:45.08    9  
  9 Dearmin, Carl             52 Y of North Shore-NE  2:59.50    2:52.37    8  
 10 Ballou, Robert            54 Swim RI-NE           2:54.16    2:56.44    7  
 11 Lin, Arthur               53 Maine Masters-NE     3:08.10    3:06.92    6  
 12 Berman, William           54 West Suburban Y-NE   3:15.00    3:07.06    5  
 13 Pelletier, Denis          50 Swim RI-NE           3:10.23    3:11.31    4  
 -- Coombs, John              52 Liquid Assets-NE     2:45.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Event 42  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
     NE-LMSC: N 2:06.67        2008 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             56 MOVY Masters-MV      2:22.00    2:21.24   17  
  2 Goldbloom, Robert         55 Westchester-MR       2:26.00    2:22.49   15  
  3 McGahie, Ted              55 Worcester Area-NE    2:27.00    2:27.51   14  
  4 Alexander, Mark           56 Cambridge-NE         2:38.62    2:32.41   13  
  5 Dignan, Michael           55 Nutmeg Masters-NE    2:44.85    2:38.49   12  
  6 Barth, Ed                 56 Adirondack AC-NE     2:47.82    2:42.76   11  
 
Event 42  Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:03.26    5/4/2014 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 2:12.67        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oates, David              64 Worcester Area-NE    2:35.00    2:32.15   17  
  2 Allen, Tim                61 Worcester Area-NE    2:55.00    2:35.58   15  
  3 Holt, Steve               63 Greenwood-NE         2:43.03    2:39.31   14  
  4 Miller, Steve             60 Great Bay-NE         2:43.00    2:42.10   13  
  5 Silver, Jonathan          61 Red Tide-MR          2:55.56    2:47.42   12  
  6 Keil, Mark                61 MinutemanAndover-NE  2:46.24    2:48.42   11  
  7 Redmon, Scott             64 Maine Masters-NE     2:55.00    2:58.75   10  
  8 Pot, Eugene               64 Binghamton Univ-NI   3:18.91    3:02.35    9  
  9 Carchedi, David           60 Swim RI-NE           3:15.00    3:02.46    8  
 10 Dow, Paul                 61 Swim RI-NE           3:10.00    3:02.78    7  
 11 Winn, Eric                60 Swim RI-NE           3:45.00    3:26.78    6  
 12 Skolnick, Stewart         60 NEM Unattached-NE    3:23.00    3:34.95    5  
 -- Elturkmani, Majed         60 Swim RI-NE           3:50.00         DQ  
      Not on back off wall - back
 
Event 42  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:19.21    5/4/2014 ALEK SHESTAKOV                             
     NE-LMSC: N 2:29.68        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          65 Maine Masters-NE     2:27.91    2:24.15N  17  
  2 McQuiggan, Frank          66 Swim RI-NE           2:59.00    2:56.51   15  
  3 Fiedler, Tom              69 BU Masters-NE        3:20.00    3:16.08   14  
  4 Lovitz, Lee               69 Swim RI-NE           4:00.00    4:14.23   13  
 
Event 42  Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:29.92   2/23/2008 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 2:48.45        2014 Thomas Manfredi                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          72 Swim RI-NE           2:52.00    2:53.97   17  
  2 Pope, James               72 ABC Masters-NE       3:13.13    3:14.97   15  
  3 Baxter, David             70 ABC Masters-NE       3:40.00    3:31.35   14  
  4 Read, Philip              72 Great Bay-NE         4:00.00    4:08.00   13  
  5 Strom, Burt               72 Swim RI-NE           5:00.00    5:11.26   12  
 
Event 42  Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:39.07   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 3:27.00        2012 William Jones                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            78 Maine Masters-NE     3:36.60    3:36.19   17  
 
Event 45  Women 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 8:00.23   4/27/2003 SAN DIEGO SWIM                             
                         B KNIGHT, K PIPES-NEILSEN, J COOVER, C KRATTLI    
     NE-LMSC: N 9:27.21        2002 NEM                                        
                         K Farrington, M Ray, S O'Donnell, M Vesey         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 NE Masters Unattached-NE  'A'                     8:39.00    8:32.84N 
     1) Sweetser, Stacy W39             2) Hindle, Lori W39               
     3) Grilli, Tracy W57               4) Crusco, Kysa W38               
  2 Swim Rhode Island-NE  'A'                         9:00.00    9:03.69N 
     1) Walton, Mary W48                2) Ackerman, Jessica W36          
     3) Simmons, Lynne W45              4) Neuendorf, Donna W46           
 
Event 45  Men 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 6:56.28   3/22/2014 NEW ENGLAND SWI                            
                         T WORK, D MORAN, E NILSSON, M EMMONS              
     NE-LMSC: N 7:34.51        2009 MESC                                       
                         N Rebuck, B Morse, S Manhart, Z Gray              
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connecticut Masters-CT  'A'                       8:41.67    8:22.21  
     1) Akers, Stephen M43              2) Gunzl, Arthur M53              
     3) Duguay, Robert M29              4) Bachuretz, Alexei M29          
 
Event 45  Men 75+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 11:03.44    5/3/2008 ILLINOIS MASTER                           
                          W LEENGRAN, F LEHMAN, S MULLINS, T BANFIELD       
     NE-LMSC: N 15:42.29        2011 MESC                                      
                          W Reeve, H Wendel, P Kerr, H Hazzard              
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                  16:00.00   17:25.48  
     1) Hagmann, John M76               2) Jones, William M78             
     3) Wendel, Hans M79                4) Reeve, William M83             
 
Event 45  Mixed 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 7:25.46    4/4/2004 ILLINOIS MASTER                            
                         J RIDGE, N DAY, P ELDER, M KELLER                 
     NE-LMSC: N 6:56.28        2014 NEM                                        
                         T Work, D Moran, E Nilsson, M Emmons              
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'A'                         9:10.00    8:48.94  
     1) Winslow, Stephanie W34          2) Kosiorek, Jeffrey M36          
     3) Fisher, Allison W28             4) Duru, Kaan M45                 
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                  10:10.00   10:04.12  
     1) Stanilova, Tsveta W29           2) Pollard, Benjamin M42          
     3) Fries, Beth W57                 4) Gray, Zachary M32              
 
Event 47  Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:54.62   4/28/2012 KATHERINE MILLS                            
     NE-LMSC: N 2:06.96        2009 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              24 Cambridge-NE         2:16.22    2:16.18   17  
  2 McCartney, Theresa        22 Bearcat Masters-MR   2:20.00    2:25.91   15  
 
Event 47  Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:57.84   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
     NE-LMSC: N 2:10.26        2002 Andrea Packard                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Modrov, Priscilla         27 Swimmin-MR           2:12.00    2:03.88   17  
  2 Mancuso, Elizabeth        29 BU Masters-NE        2:15.00    2:11.24   15  
  3 Looney, Jessica           26 MinutemanAndover-NE  2:30.00    2:26.82   14  
  4 DiNardo, Sara             29 Swim RI-NE           2:29.12    2:30.15   13  
  5 Lipton, Zahava            29 Red Tide-MR          2:36.41    2:30.84   12  
  6 Coffin, Allyson           29 Maine Masters-NE     2:30.50    2:30.88   11  
  7 Daley, Amanda             27 Cambridge-NE         2:40.36    2:44.27   10  
 
Event 47  Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.46   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:10.82        2014 Ildiko Szekely                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         33 Simmons-NE           2:29.15    2:25.61   17  
  2 Hettenbach, Maria         34 Cambridge-NE         2:40.97    2:44.64   15  
  3 Sarvia, Tricia            32 Cambridge-NE         3:04.00    3:08.93   14  
  4 Scott, Elizabeth          33 MinutemanAndover-NE  3:57.03    3:34.33   13  
  5 Stevens, Katherine        31 Cambridge-NE         3:45.00    3:38.16   12  
  6 DeMarco, Robyn            34 Connecticut-CT       3:43.56    3:45.78   11  
 
Event 47  Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.48   5/22/2005 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:11.04        2011 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szekely, Ildiko           35 BU Masters-NE        2:10.82    2:08.34N  17  
  2 Welch, Elizabeth          36 Swim RI-NE           2:20.44    2:18.58   15  
  3 Krams, Liz                36 Bearcat Masters-MR   3:00.00    3:08.69   14  
  4 Atkinson, Karen           39 Liquid Assets-NE     3:15.99    3:18.92   13  
 
Event 47  Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.13    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:14.93        2013 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Kristin           44 Y of North Shore-NE  2:45.00    2:42.85   17  
  2 Wilkes, Kristin           43 Swim RI-NE           2:55.32    2:51.98   15  
 
Event 47  Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:07.39  12/26/2008 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:25.01        2009 Patricia Sullivan                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gary, Kristin             47 NY Athletic Club-MR  2:21.61    2:25.96   17  
  2 Crans, Mara               48 Maine Masters-NE     3:33.40    3:38.17   15  
 
Event 47  Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:15.18   5/17/2002 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:30.56        2008 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            52 Greenwood-NE         2:46.59    2:39.44   17  
  2 Emblidge, Cecilia         50 Nutmeg Masters-NE    2:58.50    2:51.55   15  
  3 Dickson, CJ               51 Worcester Area-NE    3:04.55    3:00.58   14  
  4 Cheney, Jane              53 Greenwood-NE         3:10.00    3:18.44   13  
  5 Flynn, Maureen            50 Cambridge-NE         3:15.00    3:18.65   12  
  6 Holland Sparages, Margar  51 University Club-NE   3:49.42    3:50.86   11  
 -- Gallagher, Sally          53 Great Bay-NE         3:08.00         NS  
 
Event 47  Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:16.28   5/10/2009 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:43.57        2013 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tokayer, Susan            55 Westchester-MR       2:56.43    2:56.05   17  
  2 Galliher, Anne            58 Nutmeg Masters-NE    3:10.55    3:05.25   15  
  3 Holland, Gail             56 Worcester Area-NE    2:52.68    3:06.70   14  
  4 Florio-Jefferys, Joanna   56 Pittsfield YMCA-NE   3:21.96    3:21.00   13  
  5 Goguen, Sharleen          57 Greenwood-NE         3:58.34    3:56.49   12  
 
Event 47  Women 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:55.91   3/23/2014 BARBARA DUNBAR                             
     NE-LMSC: N 3:28.65        1993 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yunker, Carol             68 Y of North Shore-NE  4:00.00    4:12.22   17  
 
Event 47  Women 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 3:16.51   2/16/1997 JUNE KRAUSER                               
     NE-LMSC: N 3:46.05        2009 Susan Livingston                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              73 Great Bay-NE         4:49.41    4:22.94   17  
 
Event 48  Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:49.39   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
     NE-LMSC: N 1:54.11        2009 Sean Hannan                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNally, Adam             23 Worcester Area-NE    2:10.00    2:04.02   17  
  2 Clancy, Timothy           23 Swim RI-NE           1:57.75    2:07.77   15  
  3 Coffin, Spencer           23 Worcester Area-NE    2:01.99    2:07.85   14  
  4 Haddad, Ramsey            24 ABC Masters-NE       2:20.00    2:09.98   13  
  5 Lin, Howard               21 Maine Masters-NE     2:52.55    3:02.40   12  
 
Event 48  Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:47.62   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
     NE-LMSC: N 1:49.34        2014 Eric Nilsson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric             27 MinutemanAndover-NE  1:49.34    1:51.18   17  
  2 Altman-Kurosaki, Jonas    26 Asphalt Green-MR     2:25.15    2:24.56   15  
 
Event 48  Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:49.52   5/16/1994 PETER EGAN                                 
     NE-LMSC: N 1:53.58        2012 Daniel Moran                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             32 UV Rays-NE           1:56.10    1:57.40   17  
  2 Emmons, Michael           33 Cambridge-NE         1:57.92    2:03.63   15  
  3 Hansen, Scott             32 Bearcat Masters-MR   2:09.66    2:05.06   14  
  4 Johnston, Douglas         32 Swim RI-NE           2:30.00    2:22.51   13  
  5 Schaefer, Andrew          31 Binghamton Univ-NI   2:41.85    2:38.70   12  
  6 Gray, Zachary             32 Maine Masters-NE     3:10.12    3:24.54   11  
 
Event 48  Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:50.74   5/16/1999 BOBBY PATTEN                               
     NE-LMSC: N 1:53.88        1985 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Jeffrey         36 Swim RI-NE           2:05.07    2:06.79   17  
  2 Wright, Brendan           36 Granite State-NE     2:30.00    2:25.04   15  
 
Event 48  Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:50.61   4/14/2002 DENNIS BAKER                               
     NE-LMSC: N 2:01.12        2009 Glenn Dixon                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sharon, Gil               41 Worcester Area-NE    2:25.00    2:21.99   17  
  2 Morse, Benjamin           43 Maine Masters-NE     2:20.55    2:22.90   15  
  3 Ham, Mason                44 Cambridge-NE         3:10.00    2:44.13   14  
  4 Kwa, Ken                  41 Cambridge-NE         2:58.00    2:48.46   13  
  5 Parsons, Edward           40 MinutemanAndover-NE  3:11.22    3:00.94   12  
 
Event 48  Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:50.73   12/6/2008 DENNIS BAKER                               
     NE-LMSC: N 1:58.90        2008 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerber, Robert            47 Nutmeg Masters-NE    2:16.37    2:20.85   17  
  2 Strehle, Andrew           45 Weymouth Club-NE     2:36.19    2:41.75   15  
  3 Prescott, Al              46 MinutemanAndover-NE  3:01.00    2:58.45   14  
  4 Castano, Gerald           49 Nutmeg Masters-NE    3:28.28    3:25.62   13  
 
Event 48  Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:59.26   4/27/2013 DAVID SIMS                                 
     NE-LMSC: N 2:02.56        1999 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          52 Maine Masters-NE     2:13.55    2:10.18   17  
  2 Valley, Eric              53 MOVY Masters-MV      2:30.00    2:29.84   15  
  3 Wyckoff, Benjamin         50 Connecticut-CT       2:20.00    2:35.74   14  
  4 Winkler, David            52 Swim RI-NE           3:00.00    2:50.88   13  
  5 Devlin, Mark              51 MinutemanAndover-NE  2:53.00    3:05.73   12  
  6 Ballou, Robert            54 Swim RI-NE           3:04.71    3:09.89   11  
  7 Pelletier, Denis          50 Swim RI-NE           3:23.67    3:27.76   10  
 
Event 48  Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.18   5/23/2010 BRAD HORNER                                
     NE-LMSC: N 2:04.97        2010 John Craig                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          58 Worcester Area-NE    2:25.00    2:25.82   17  
  2 Judelson, David           59 North Suburban Y-NE  2:44.00    2:50.71   15  
  3 Barth, Ed                 56 Adirondack AC-NE     2:57.38    3:09.96   14  
  4 Johnson, Franklin         58 Swim RI-NE           3:50.00    3:27.69   13  
 
Event 48  Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:10.06   4/16/2011 LAWRENCE DAY                               
     NE-LMSC: N 2:13.12        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silver, Jonathan          61 Red Tide-MR          3:06.13    3:04.42   17  
  2 Geoghegan, William        64 Connecticut-CT       3:29.00    3:06.64   15  
  3 Keil, Mark                61 MinutemanAndover-NE  3:05.95    3:15.25   14  
  4 Carchedi, David           60 Swim RI-NE           3:35.00    3:25.87   13  
  5 Winn, Eric                60 Swim RI-NE           3:50.00    3:47.35   12  
 -- Garr, Michael             61 Swim RI-NE           3:55.89         DQ  
      Did not finish
 -- Skolnick, Stewart         60 NEM Unattached-NE    3:54.17         NS  
 
Event 48  Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:23.38   2/14/2010 ROBERT POILETMAN                           
     NE-LMSC: N 2:48.72        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Song, Mingjie             68 ABC Masters-NE       3:40.00    3:30.70   17  
  2 Lovitz, Lee               69 Swim RI-NE           4:28.00    5:00.81   15  
 
Event 48  Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:34.31   1/26/2014 ROBERT POILETMAN                           
     NE-LMSC: N 3:18.36        2009 Cyrus Hopkins                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          72 Swim RI-NE           3:30.00    3:30.51   17  
 
Event 48  Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:59.30   5/10/2013 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 3:42.53        2009 Itamar Kutai                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            78 Maine Masters-NE     4:15.60    4:09.65   17  
 
Event 48  Men 80-84 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 3:25.55   4/23/2006 THOMAS MAINE                               
     NE-LMSC: N 4:31.75        2014 Itamar Kutai                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             81 Marblehead JCC-NE    4:32.25    4:44.66   17  
 
Event 49  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.61   12/5/2014 KATIE MEILI                                  
     NE-LMSC: N 24.31        2007 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Emily             23 BU Masters-NE          24.05      25.05   17  
  2 McGahie, Kaitlin          20 Worcester Area-NE      26.21      26.05   15  
  3 Chang, Grace              24 Bearcat Masters-MR     26.00      27.06   14  
  4 Aubin, Alana              24 Cambridge-NE           27.54      27.59   13  
  5 McCartney, Theresa        22 Bearcat Masters-MR     27.00      28.71   12  
  6 Tsutsumi, Erika           23 Cambridge-NE           30.00      29.15   11  
  7 Lin, Cindy                24 Bearcat Masters-MR     29.00      29.47   10  
  8 Sekurski, Danielle        23 Greenwood-NE           33.00      29.71    9  
  9 Johnson, Elyssa           24 Bearcat Masters-MR     34.27      32.51    8  
 -- Sung, Julia               22 Bearcat Masters-MR     26.99         NS  
 
Event 49  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.62   1/25/2014 MADISON KENNEDY                              
     NE-LMSC: N 23.61        2011 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nihan, Lianne             26 North Suburban Y-NE    27.05      25.82   17  
  2 Greeke, Emily             25 BU Masters-NE          26.99      26.75   15  
  3 Dick, Jordan              25 Cambridge-NE           27.24      26.83   14  
  4 Brown, Joelle             29 Cambridge-NE           29.00      27.42   13  
  5 Fuller, Sarah             27 Waltham YMCA-NE        28.92      27.96   12  
  6 Stanilova, Tsveta         29 Maine Masters-NE       27.47      27.97   11  
  7 Fisher, Allison           28 Swim RI-NE             28.17      28.11   10  
  8 Weas, Sarah               27 BU Masters-NE          31.30      28.41    9  
  9 Kwon, Yanghee             26 Greenwood-NE           30.00      29.07    8  
 10 Mellen, Christine         28 Swim RI-NE             29.00      29.42    7  
 11 Fuller, Nicole            25 Waltham YMCA-NE        30.00      29.60    6  
 12 Lipton, Zahava            29 Red Tide-MR            30.69      30.49    5  
 13 Gencler, Ozge             25 Cambridge-NE           31.50      31.28    4  
 14 Wellman, Meghan           29 MinutemanAndover-NE    33.00      31.39    3  
 15 Kennell, Alisha           29 Bearcat Masters-MR     32.00      32.13    2  
 16 Antolik, Carrie           28 NEM Unattached-NE      36.65      32.59    1  
 
Event 49  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.48  11/29/2012 ERIKA ERNDL                                  
     NE-LMSC: N 23.63        2014 Katrine Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          33 Maine Masters-NE       23.63      23.57N  17  
  2 Alcaide, Jessie           30 Maine Masters-NE       24.02      23.79   15  
  3 Byron, Liz                30 Cambridge-NE           24.90      24.84   14  
  4 Beers, Jessica            34 Maine Masters-NE       25.90      25.14   13  
  5 Lennon, Jessie            30 Bearcat Masters-MR     26.56      26.28   12  
  6 Gonnason, Hayley          32 Bearcat Masters-MR     26.55      26.33   11  
  7 Verreault, Amy            34 Swim RI-NE             28.00      26.54   10  
  8 Flaherty, Catherine       34 Liquid Assets-NE       27.75      26.58    9  
  9 McGrail, Crystie          30 Great Bay-NE           27.40      27.44    7.5
  9 Leith-Doucett, Diane      32 Swim RI-NE             28.50      27.44    7.5
 11 Williams, Melinda         33 Simmons-NE             28.00      27.73    6  
 12 Clark, Acacia             32 Cambridge-NE           26.99      28.37    5  
 13 Sandos, Robin             34 Greenwood-NE           30.00      28.51    4  
 14 Ouellette, Kristi         33 Maine Masters-NE       32.00      29.03    3  
 15 Winslow, Stephanie        34 Swim RI-NE             29.17      29.40    2  
 16 Snyder, Jennifer          34 Red Tide-MR            31.00      29.77    1  
 17 Afanasewicz, Elizabeth    31 MinutemanAndover-NE    35.00      32.70  
 18 Farough, Samira           32 Boston YMCA-NE         34.78      33.39  
 19 Allen, Natalia            32 Asphalt Green-MR       40.00      38.42  
 
Event 49  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
     NE-LMSC: N 24.68        2011 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dowgiert, Angela          35 Flaherty Masters-NE    26.73      25.73   17  
  2 Welch, Elizabeth          36 Swim RI-NE             25.62      25.79   15  
  3 Carroll, Erica            35 BU Masters-NE          27.00      26.25   14  
  4 Hindle, Lori              39 Weymouth Club-NE       27.52      27.20   13  
  5 Nappi, Keri               37 Swim RI-NE             26.36      27.31   12  
  6 Crusco, Kysa              38 Granite State-NE       27.66      27.35   11  
  7 Tepolt, Frances           35 Cambridge-NE           28.97      28.89   10  
  8 Ansell, Christina         36 Worcester Area-NE      32.50      29.12    9  
  9 Atkinson, Karen           39 Liquid Assets-NE       29.13      29.90    8  
 10 Webb, Jennifer            39 Swim RI-NE             35.00      31.12    7  
 11 Cohen, Rachel             36 Red Tide-MR            30.84      32.53    6  
 12 Rauzin, Ivy               36 Bearcat Masters-MR     34.80      35.17    5  
 13 Bradley, Katherine        35 University Club-NE     35.49      35.85    4  
 
Event 49  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
     NE-LMSC: N 24.63        2014 Kimberly Lloyd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kostin, Katharine         44 Maine Masters-NE       26.42      26.03   17  
  2 Mack, Tara                43 Great Bay-NE           27.99      27.79   15  
  3 Noone, Kerrie             44 Worcester Area-NE      29.69      28.31   14  
  4 Murray, Kristin           44 Y of North Shore-NE    29.07      28.84   13  
  5 Cotsonas, Stephanie       44 Swim RI-NE             29.70      28.85   12  
  6 O'Connor, Brooke          41 North Suburban Y-NE    28.91      29.18   11  
  7 Millerd, Michelle         44 Weymouth Club-NE       29.00      29.33   10  
  8 Kavanagh, Hillary         42 Unattached NE-NE       31.00      30.75    9  
  9 Morphew, Michelle         42 University Club-NE     36.58      34.33    8  
 10 Banker, Margaret          41 NEM Unattached-NE      40.00      35.45    7  
 11 Brinker, Dana             43 Connecticut-CT         38.86      38.45    6  
 12 Campbell, Laura           40 Connecticut-CT         39.00      39.23    5  
 
Event 49  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
     NE-LMSC: N 25.22        2010 Mary Estabrook                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gary, Kristin             47 NY Athletic Club-MR    25.70      26.38   17  
  2 Neuendorf, Donna          46 Swim RI-NE             26.99      26.72   15  
  3 Goodale, Rainy            45 Marthas Vineyard-NE    28.04      27.84   14  
  4 Simmons, Lynne            45 Swim RI-NE             28.45      28.86   13  
  5 Crans, Mara               48 Maine Masters-NE       30.10      29.12   12  
  6 Walton, Mary              48 Swim RI-NE             29.36      29.94   11  
  7 Padera, Rebecca           46 Weymouth Club-NE       31.41      30.14   10  
  8 Lytle, Elizabeth          48 Marthas Vineyard-NE    34.00      31.34    9  
  9 Charron, Margee           49 Nutmeg Masters-NE      32.00      31.85    8  
 10 McTaggart, Laura          45 West Suburban Y-NE     39.00      31.95    7  
 11 Barlow, Jennifer          49 ABC Masters-NE         31.72      32.35    6  
 12 Garland, Sue              45 Cambridge-NE           33.00      32.37    5  
 13 Goodell, Elizabeth        49 Marthas Vineyard-NE    36.00      34.01    4  
 14 Roskoz, Bry               45 University Club-NE     35.00      35.27    3  
 15 McDonald, Deborah         49 West Suburban Y-NE     45.00      35.32    2  
 16 Freedman, Andi            48 Y of North Shore-NE    45.00      36.84    1  
 17 Foster, Denise            45 NEM Unattached-NE      40.56      38.04  
 18 Flynn, Sandra             49 Greenwood-NE           49.00      41.36  
 -- Willeboordse, Fall        49 Bearcat Masters-MR     24.06         NS  
 
Event 49  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 24.60   3/29/2014 SUE WALSH                                    
     NE-LMSC: N 25.68        2003 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estabrook, Mary           53 Maine Masters-NE       28.30      26.71   17  
  2 Koster, Carolyn           53 Post Swimming-MR       28.67      28.08   15  
  3 Scott, Elizabeth          52 North Suburban Y-NE    27.90      28.22   14  
  4 Jensen, Sue               54 Cambridge-NE           29.79      28.55   13  
  5 Donovan, Kim              51 ABC Masters-NE         29.00      28.57   12  
  6 Emblidge, Cecilia         50 Nutmeg Masters-NE      29.90      28.73   11  
  7 Delorey, Laura            52 Greenwood-NE           30.59      29.23   10  
  8 Stokes, Karin             54 Granite State-NE       28.88      29.24    9  
  9 Rough, Teresa             54 Connecticut-CT         30.50      29.82    8  
 10 Gaynor, Patty             54 Cape Cod-NE            29.90      29.85    7  
 11 Pentheny, Gail            52 Great Bay-NE           30.50      30.75    6  
 12 Rourke, Lisa              52 Cambridge-NE           33.00      31.01    5  
 13 Cheney, Jane              53 Greenwood-NE           30.00      31.36    4  
 14 Dickson, CJ               51 Worcester Area-NE      31.73      31.47    3  
 15 Tunstall, Nancy           52 Granite State-NE       32.71      31.66    2  
 16 Gallagher, Sally          53 Great Bay-NE           34.00      31.83    1  
 17 Zraket, Lisa              50 Y of North Shore-NE    32.96      32.10  
 18 Autissier, Anne-Cecile    50 Cambridge-NE           33.00      33.04  
 19 Kripke, Liz               53 MinutemanAndover-NE    36.00      36.50  
 20 Holland Sparages, Margar  51 University Club-NE     37.92      37.89  
 
Event 49  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 25.95        2010 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              56 Granite State-NE       27.50      27.34   17  
  2 Wettach, Gayle            58 North Suburban Y-NE    29.20      27.88   15  
  3 Tokayer, Susan            55 Westchester-MR         29.08      28.30   14  
  4 Grilli, Tracy             57 Granite State-NE       28.60      28.70   13  
  5 Estel, Beth               58 Granite State-NE       31.00      29.18   12  
  6 Nisley-Black, Karla       59 Granite State-NE       35.00      29.57   11  
  7 Boland, Jan               56 Y of North Shore-NE    32.40      29.67   10  
  8 Fries, Beth               57 Maine Masters-NE       30.55      29.74    9  
  9 Spence, Denise            55 UMass-NE               29.27      29.96    8  
 10 Craven, Leslie            55 Marthas Vineyard-NE    31.06      30.81    7  
 11 Goodwin, Kim              57 Technique/Train-NE     31.54      31.18    6  
 12 Hevenor, Stephanie        56 Swim RI-NE             35.00      35.86    5  
 13 Twomey, Maura             58 Cambridge-NE           39.10      38.00    4  
 14 Nihan, Marian             57 North Suburban Y-NE    37.47      39.11    3  
 15 Olesin, Nancy             56 Worcester Area-NE      46.74      42.65    2  
 16 Ellsworth, Mara           57 BU Masters-NE          46.00      43.58    1  
 17 Blanchard, Patty          58 Greenwood-NE           50.00      46.41  
 18 Tannert, Ruth             56 Flaherty Masters-NE    59.52      48.23  
 
Event 49  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 26.48    3/9/2014 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 27.26        2014 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            61 1776-DV                29.48      28.16   17  
  2 Holbrook, Nikki           61 Unattached CT-CT       32.00      29.73   15  
  3 Garr, Jeanne              60 Swim RI-NE             29.90      30.04   14  
  4 Craffey, Joan             61 Bearcat Masters-MR     37.00      32.58   13  
  5 White, Emily              61 MIT Masters-NE         35.88      35.11   12  
  6 Glines, Susie             63 ABC Masters-NE         36.00      35.72   11  
  7 Craffey, Eileen           63 Technique/Train-NE     37.36      38.86   10  
  8 Foster, Beth              63 Greenwood-NE           55.00      45.52    9  
 
Event 49  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 28.94   5/12/2013 DIANN UUSTAL                                 
     NE-LMSC: N 29.96        2013 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             68 Swim RI-NE             29.41      29.23N  17  
  2 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE      31.95      30.87   15  
  3 Rardin, Susan             65 Maine Masters-NE       33.00      32.80   14  
  4 Yunker, Carol             68 Y of North Shore-NE    40.00      39.92   13  
  5 Beams, Nancy              67 Cambridge-NE           44.00      44.38   12  
  6 Read, Susan               69 Great Bay-NE           53.00      50.40   11  
  7 Case, Louise              67 Greenwood-NE         1:00.00      55.75   10  
  8 Shenouda, Baheya          66 Cambridge-NE         1:30.00    1:21.90    9  
 
Event 49  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
     NE-LMSC: N 33.26        1997 Clara Walker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foreman, Judy             71 Cambridge-NE           42.00      39.86   17  
  2 Caron, Aagje              73 Great Bay-NE           35.70      40.47   15  
  3 Densmore, Ann             73 Cambridge-NE           41.39      43.21   14  
 
Event 49  Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 33.87    4/3/2005 GAIL ROPER                                   
     NE-LMSC: N 37.21        2009 Ronnie Kamphausen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Olson, Jeannine           75 Rinconada-PC           52.08         NS  
 
Event 50  Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19.36   4/28/2012 JOSH SCHNEIDER                               
     NE-LMSC: N 20.79        2011 Steve Scheren                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yburan, Jan               23 BU Masters-NE          22.81      22.04   17  
  2 Lomas, Corey              24 Waterhorses-NE         22.49      22.63   15  
  3 Kim, Kenny                23 Bearcat Masters-MR     23.20      22.78   14  
  4 Friedman, Marcus          24 University Club-NE     28.00      23.53   13  
  5 Wyrostek, David           22 Swim RI-NE             24.50      23.64   12  
  6 Paradis, Bennett          21 BU Masters-NE          24.00      23.73   11  
  7 Kostelecky, Nicolas       22 BU Masters-NE          24.08      23.93   10  
  8 Urrea, Brayler            24 Bearcat Masters-MR     25.71      25.34    9  
  9 Haddad, Ramsey            24 ABC Masters-NE         25.25      25.42    8  
 10 Reed, Matthew             23 Maine Masters-NE       26.50      25.50    7  
 11 Mitchell, Craig           24 Worcester Area-NE      27.03      26.28    6  
 12 Lyons, Samuel             23 Maine Masters-NE       27.23      26.96    5  
 13 Lin, Howard               21 Maine Masters-NE       27.88      27.39    4  
 14 Somwaru, Marlon           19 Bearcat Masters-MR     29.00      27.46    3  
 15 Zhitnik, Alex             24 Cambridge-NE           50.00      38.94    2  
 
Event 50  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18.67  12/20/2014 BOUSQUET\ADRIAN                              
     NE-LMSC: N 21.17        1989 Tom Pereles                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dzieniszewski, Philip     26 Bearcat Masters-MR     21.31      21.63   17  
  2 Rose, Domingo             26 Granite State-NE       23.34      21.91   15  
  3 Nolan, Steve              26 Unattached NE-NE       23.13      22.19   14  
  4 Labour, Rafael            28 Bearcat Masters-MR     22.00      22.37   13  
  5 Hale, Matthew             25 University Club-NE     23.00      22.86   12  
  6 Mc Inerney, Scott         28 Cambridge-NE           22.49      23.03   11  
  7 Kim, Kevin                26 Bearcat Masters-MR     23.03      23.22   10  
  8 Schuster, Kevin           27 Great Bay-NE           23.00      23.30    9  
  9 Green, Alford             25 Worcester Area-NE      22.63      23.36    8  
 10 Bernier, Jacob            28 Unattached NE-NE       27.00      23.45    7  
 11 Russell, Jonathan         25 Cambridge-NE           24.50      23.46    6  
 12 Fei, David                25 BU Masters-NE          24.00      23.56    5  
 13 Pope, Ryan                25 Unattached NE-NE       24.01      24.15    4  
 14 Shiwnath, Mikey           26 Bearcat Masters-MR     23.50      24.24    3  
 15 Szymanski, Filip          29 Bearcat Masters-MR     29.09      26.04    2  
 16 Jackman, Derek            28 Liquid Assets-NE       27.00      26.79    1  
 17 Hyland, David             26 Nutmeg Masters-NE      27.81      27.26  
 18 Courbron, Jimmy           29 Greenwood-NE           32.00      31.54  
 19 Campbell, Alexander       29 Phoenix-NE           2:56.51    3:30.13  
 
Event 50  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19.33    5/3/2014 ERVIN\ERVIN                                  
     NE-LMSC: N 21.02        1994 Patrick Keating                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paul, David               34 Worcester Area-NE      22.50      22.37   17  
  2 Pearson, Christopher      32 ABC Masters-NE         24.63      23.00   15  
  3 Hansen, Scott             32 Bearcat Masters-MR     23.68      23.05   14  
  4 Emmons, Michael           33 Cambridge-NE           22.62      23.48   13  
  5 Storch, Joshua            33 Red Tide-MR            24.50      23.88   12  
  6 Vik, James                34 Swim RI-NE             28.00      23.95   11  
  7 Zhai, Eric                34 Bearcat Masters-MR     23.90      24.07   10  
  8 Cronin, CJ                32 Technique/Train-NE     24.50      24.19    9  
  9 Rouaud, Romain            31 Red Tide-MR            24.00      24.24    8  
 10 Jager, Michal             31 BU Masters-NE          24.00      24.40    7  
 11 Cronin, Nathan            30 Technique/Train-NE     25.07      24.86    6  
 12 Mueller, Joshua           32 MIT Masters-NE         28.13      25.22    5  
 13 Kayupov, Arman            30 Asphalt Green-MR       25.50      25.38    4  
 14 Gray, Zachary             32 Maine Masters-NE       25.23      25.41    3  
 15 Wu, Jim                   32 Bearcat Masters-MR     27.00      26.36    2  
 16 Argenti, John Paul        31 Cambridge-NE           25.99      26.87    1  
 17 Abreu, Joel               34 Bearcat Masters-MR     28.22      26.97  
 18 Jonas, Tzvi               30 Worcester Area-NE      31.62      28.79  
 
Event 50  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 21.05        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Brian            35 Swim RI-NE             23.09      22.34   17  
  2 Werner, David             36 Binghamton Univ-NI     22.97      22.62   15  
  3 Doucet, Douglas           39 MinutemanAndover-NE    22.67      22.71   14  
  4 Kreuzberger, Bryan        35 Asphalt Green-MR       21.80      23.03   13  
  5 Whitford, Matthew         39 Great Bay-NE           23.68      23.75   12  
  6 Alpert, Gary              38 Swim RI-NE             25.59      25.52   11  
  7 Wignall, Simon            38 Maine Masters-NE       26.50      26.38   10  
  8 Sampat, Anuj              37 Cambridge-NE           28.43      28.24    9  
  9 Markert, Phil             39 Waltham YMCA-NE        30.00      28.29    8  
 10 Danielson, Kurt           39 Great Bay-NE           28.12      28.30    7  
 11 Cardriche, Xavier         36 Bearcat Masters-MR     28.62      29.30    6  
 12 Limpaecher, Erik          36 ABC Masters-NE         36.00      30.28    5  
 
Event 50  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20.67  12/20/2014 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 20.84        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian             40 Liquid Assets-NE       22.82      22.79   17  
  2 Phillips, Tom             40 Greenwood-NE           22.60      22.84   15  
  3 Hersh, Craig              43 Simmons-NE             23.88      23.89   14  
  4 Dornaus, David            40 University Club-NE     24.01      24.25   13  
  5 Jaffe, Matthew            42 Red Tide-MR            23.79      24.52   12  
  6 Krause, Robert            42 Swim RI-NE             25.00      25.40   11  
  7 Graham, David             40 Greenwood-NE           26.26      25.83   10  
  8 Avard, Christian          42 NEM Unattached-NE      26.86      26.70    9  
  9 Siepser, Craig            42 Nutmeg Masters-NE      27.75      27.64    8  
 10 Kurlanski, Jozef          43 Maine Masters-NE       29.00      28.32    7  
 11 Sanchez, Matias           40 Asphalt Green-MR       35.00      28.64    6  
 12 Pollard, Benjamin         42 Maine Masters-NE       31.42      31.32    5  
 13 McGee, Todd               43 Phoenix-NE           1:24.96    1:17.59    4  
 -- Graubard, David           44 Bearcat Masters-MR     45.38         NS  
 
Event 50  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
     NE-LMSC: N 21.58        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Jerry             45 Great Bay-NE           23.66      23.81   17  
  2 Tapiero, Dan              46 NY Athletic Club-MR    23.40      24.07   15  
  3 Duru, Kaan                45 Swim RI-NE             23.71      24.12   14  
  4 Faria, Jose               48 Garden State-NJ        25.00      24.36   13  
  5 Blood, Jonathan           49 Weymouth Club-NE       24.30      24.53   12  
  6 Strehle, Andrew           45 Weymouth Club-NE       25.37      24.54   11  
  7 Corrado, Gian             45 Cambridge-NE           26.00      25.37   10  
  8 Carter, Seanbaker         47 Thoreau Club-NE        26.13      25.70    9  
  9 Quinn, Thomas             46 Cambridge-NE           25.92      25.75    8  
 10 Schultz, Richard          48 Great Bay-NE           27.00      26.51    7  
 11 Games, Brett              49 Great Bay-NE           28.45      26.89    6  
 12 Uprichard, David          49 Red Tide-MR            26.54      27.14    5  
 13 Baker, Jeremy             47 North Suburban Y-NE    27.45      27.62    4  
 14 Hall, Matthew             46 Thoreau Club-NE        27.84      27.71    3  
 15 Reyes, David              47 BU Masters-NE          28.82      29.30    2  
 16 Kaplan, Benjamin          46 JCC Newton-NE          32.00      29.33    1  
 17 Castano, Gerald           49 Nutmeg Masters-NE      33.49      30.31  
 18 Juethner, Konrad          47 ABC Masters-NE         40.00      30.42  
 
Event 50  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.36   4/29/2011 ROWDY GAINES                                 
     NE-LMSC: N 22.37        2014 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            51 UV Rays-NE             22.50      22.26N  17  
  2 Pride, Douglas            51 Maine Masters-NE       23.50      23.26   15  
  3 Tyler, Bob                52 Flaherty Masters-NE    24.21      23.44   14  
  4 Doyle, Peter              54 NEM Unattached-NE      24.50      24.02   13  
  5 Moll, Sebastian           50 Red Tide-MR            24.50      24.62   12  
  6 Murphy, Michael           52 Unattached NE-NE       24.90      24.85   11  
  7 Autissier, Patrick        52 Cambridge-NE           24.44      24.90   10  
  8 Valley, Eric              53 MOVY Masters-MV        25.10      25.13    9  
  9 Endicott, John            51 Maine Masters-NE       25.50      25.18    8  
 10 Brown, Phil               54 Weymouth Club-NE       25.30      25.69    7  
 11 Barrus, Steve             50 Liquid Assets-NE       27.00      26.20    6  
 12 Hinebaugh, Carl           54 Nutmeg Masters-NE      28.00      26.41    5  
 13 Winkler, David            52 Swim RI-NE             27.00      26.46    4  
 14 Gordon, Peter             54 University Club-NE     26.90      27.11    3  
 15 Philpy, Paul              54 Cambridge-NE           27.50      27.44    2  
 16 Dearmin, Carl             52 Y of North Shore-NE    28.37      27.48    1  
 17 Berman, William           54 West Suburban Y-NE     28.00      27.73  
 18 McDermot, Patrick         50 Granite State-NE       28.38      27.78  
 19 Devlin, Mark              51 MinutemanAndover-NE    28.72      28.62  
 20 Burkhardt, Martin         51 Westchester-MR         29.60      28.73  
 21 Arsenault, Paul           53 Worcester Area-NE      30.10      28.79  
 22 Coombs, John              52 Liquid Assets-NE       30.00      29.21  
 23 Grady, Seth               50 Flaherty Masters-NE    29.41      29.40  
 24 Pelletier, Denis          50 Swim RI-NE             29.45      29.92  
 25 George, Jordan            53 Bearcat Masters-MR     30.00      30.01  
 26 Pierce, Andrew            53 Boston YMCA-NE         32.00      31.78  
 27 Lin, Arthur               53 Maine Masters-NE       35.07      33.95  
 
Event 50  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 23.18        2008 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             56 MOVY Masters-MV        23.32      23.80   17  
  2 McCombs, Michael          58 Worcester Area-NE      25.62      25.90   15  
  3 McArdle, Tom              55 Maine Masters-NE       25.45      25.94   14  
  4 Jones, Judd               57 Georgia Masters-GA     26.64      26.32   13  
  5 Fulmer, Joe               59 Maine Masters-NE       26.13      26.42   12  
  6 Boland, Jim               59 Y of North Shore-NE    28.90      26.56   11  
  7 Mansilla, Frankin         55 Liquid Assets-NE       27.00      26.74   10  
  8 Alexander, Mark           56 Cambridge-NE           26.89      27.01    9  
  9 O'Brien, David            58 Liquid Assets-NE       27.00      27.06    8  
 10 LePage, Mike              59 Maine Masters-NE       26.00      27.43    7  
 11 Sandt, Mark               55 Y of North Shore-NE    28.50      29.07    6  
 12 Estabrook, Todd           55 University Club-NE     28.80      29.58    5  
 13 McLaughlin, Brian         59 ABC Masters-NE         28.82      30.40    4  
 14 Gale, John                59 Maine Masters-NE       35.00      35.99    3  
 
Event 50  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 24.38        2010 Lawrence Shulman                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Tim                61 Worcester Area-NE      27.88      26.14   17  
  2 Cronin, Charles           60 Technique/Train-NE     27.17      26.56   15  
  3 Oates, David              64 Worcester Area-NE      27.00      26.89   14  
  4 Donnelly, Kevin           60 Wellesley-NE           26.54      27.11   13  
  5 Plencner, Bob             62 Granite State-NE       27.17      27.50   12  
  6 Pot, Eugene               64 Binghamton Univ-NI     28.06      28.02   11  
  7 Elturkmani, Majed         60 Swim RI-NE             30.00      28.32   10  
  8 Miller, Steve             60 Great Bay-NE           29.00      28.92    9  
  9 Geoghegan, William        64 Connecticut-CT         29.50      29.24    8  
 10 Redmon, Scott             64 Maine Masters-NE       29.00      29.44    7  
 11 Schiller, Rob             63 Cambridge-NE           29.60      29.53    6  
 12 Zimmerman, Bruce          62 ABC Masters-NE         32.00      30.74    5  
 13 Dow, Paul                 61 Swim RI-NE             32.00      31.12    4  
 14 Turner, Eric              62 Phoenix-NE           1:02.65    1:03.09    3  
 
Event 50  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 26.02        2013 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          65 Maine Masters-NE       26.31      26.04   17  
  2 Wright, Phil              67 Swim RI-NE             29.00      27.93   15  
  3 McQuiggan, Frank          66 Swim RI-NE             28.99      30.58   14  
  4 Lewis, John               68 Great Bay-NE           31.00      31.57   13  
  5 Fiedler, Tom              69 BU Masters-NE          33.00      32.83   12  
 
Event 50  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
     NE-LMSC: N 27.97        2004 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               71 Maine Masters-NE       29.50      29.10   17  
  2 Manfredi, Thomas          72 Swim RI-NE             29.00      29.62   15  
  3 Hutchings, Dick           73 Greenwood-NE           32.36      32.35   14  
  4 Baxter, David             70 ABC Masters-NE         33.00      32.49   13  
  5 Washburn, Keith           70 Weymouth Club-NE       33.03      35.95   12  
  6 Read, Philip              72 Great Bay-NE           36.00      35.98   11  
  7 Terry, Jim                70 ABC Masters-NE         37.00      37.12   10  
 
Event 50  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 25.58    3/4/2012 JEFF FARRELL                                 
     NE-LMSC: N 31.13        2009 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Widmer, Michael           76 Unattached NE-NE       40.00      38.35   17  
  2 Hagmann, John             76 Maine Masters-NE       39.00      44.41   15  
 
Event 50  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
     NE-LMSC: N 32.58        2010 Al Craig                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeve, William            83 Maine Masters-NE       43.84      45.61   17  
  2 Arnold, Richard           82 Great Bay-NE           55.00      57.04   15  
 
Event 50  Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 31.92    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
     NE-LMSC: N 41.44        1996 William Molloy                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meardon, Arnold           85 UV Rays-NE             38.00      37.36N  17  
 
Event 51  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   58.71   12/5/2014 KATIE MEILI                                
     NE-LMSC: N 1:08.12        1996 Laurie Meade                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Molly              23 MinutemanAndover-NE  1:15.97    1:10.65   17  
  2 Sung, Julia               22 Bearcat Masters-MR   1:13.45    1:11.63   15  
  3 McGahie, Kaitlin          20 Worcester Area-NE    1:14.12    1:13.79   14  
  4 Niu, Noelle               23 Boston College-NE    1:19.00    1:16.83   13  
 
Event 51  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
     NE-LMSC: N 1:04.17        2002 Andrea Packard                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DiNardo, Sara             29 Swim RI-NE           1:12.92    1:13.66   17  
  2 Nihan, Lianne             26 North Suburban Y-NE  1:15.12    1:13.72   15  
  3 Looney, Jessica           26 MinutemanAndover-NE  1:18.00    1:13.82   14  
  4 Dick, Jordan              25 Cambridge-NE         1:14.80    1:14.44   13  
  5 Dombrowski, Sarah         26 Nutmeg Masters-NE    1:14.54    1:17.83   12  
  6 Sciacca, Krysten          26 Bearcat Masters-MR   1:27.00    1:19.15   11  
  7 Kwon, Yanghee             26 Greenwood-NE         1:21.30    1:19.84   10  
  8 Brown, Joelle             29 Cambridge-NE         1:33.00    1:24.09    9  
  9 Gencler, Ozge             25 Cambridge-NE         1:24.73    1:25.39    8  
 10 Lipton, Zahava            29 Red Tide-MR          1:31.73    1:34.64    7  
 
Event 51  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
     NE-LMSC: N 1:07.10        2014 Katrine Alcaide                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          33 Maine Masters-NE     1:07.09    1:09.99   17  
  2 Byron, Liz                30 Cambridge-NE         1:19.00    1:15.43   15  
  3 Williams, Melinda         33 Simmons-NE           1:17.73    1:17.66   14  
  4 McGrail, Crystie          30 Great Bay-NE         1:20.00    1:17.98   13  
  5 Hettenbach, Maria         34 Cambridge-NE         1:20.75    1:20.41   12  
  6 Ouellette, Kristi         33 Maine Masters-NE     1:17.00    1:20.57   11  
  7 Sandos, Robin             34 Greenwood-NE         1:40.00    1:22.49   10  
  8 Leith-Doucett, Diane      32 Swim RI-NE           1:25.00    1:23.28    9  
  9 Snyder, Jennifer          34 Red Tide-MR          1:35.00    1:26.65    8  
 10 Powers, Kate              31 Connecticut-CT       1:33.44    1:38.41    7  
 11 Stevens, Katherine        31 Cambridge-NE         1:36.00    1:38.48    6  
 12 Afanasewicz, Elizabeth    31 MinutemanAndover-NE  1:55.00    1:40.67    5  
 13 DeMarco, Robyn            34 Connecticut-CT       1:35.45    1:41.47    4  
 -- Farough, Samira           32 Boston YMCA-NE       1:32.64         DQ  
      Did not finish
 
Event 51  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:02.34    5/2/2014 KATIE GLENN                                
     NE-LMSC: N 1:07.41        2012 Stacy Sweetser                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Charis          35 Unattached NE-NE     1:17.00    1:17.21   17  
  2 Samson, Vivian            38 Waltham YMCA-NE      1:20.60    1:17.59   15  
  3 Ansell, Christina         36 Worcester Area-NE    1:27.62    1:25.06   14  
  4 Atkinson, Karen           39 Liquid Assets-NE     1:38.99    1:33.23   13  
  5 Krams, Liz                36 Bearcat Masters-MR   1:35.00    1:34.69   12  
  6 Rauzin, Ivy               36 Bearcat Masters-MR   1:39.21    1:40.02   11  
  7 Hammond, Shannon          38 Worcester Area-NE    1:36.00    1:42.22   10  
 
Event 51  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 1:10.12        2011 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Lorin             43 Nutmeg Masters-NE    1:14.70    1:15.73   17  
  2 Mack, Tara                43 Great Bay-NE         1:17.99    1:18.61   15  
  3 Millerd, Michelle         44 Weymouth Club-NE     1:34.00    1:27.52   14  
  4 O'Connor, Brooke          41 North Suburban Y-NE  1:27.75    1:27.78   13  
 
Event 51  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:05.85   3/27/2011 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 1:12.43        2005 Karen Mareb                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            45 Marthas Vineyard-NE  1:12.43    1:12.03N  17  
  2 Simmons, Lynne            45 Swim RI-NE           1:17.90    1:18.26   15  
  3 Charron, Margee           49 Nutmeg Masters-NE    1:28.00    1:29.17   14  
  4 Padera, Rebecca           46 Weymouth Club-NE     1:34.00    1:33.48   13  
  5 Goodell, Elizabeth        49 Marthas Vineyard-NE  1:50.00    1:35.93   12  
  6 Daniels, Carolyn          48 Connecticut-CT       1:39.00    1:41.32   11  
  7 Foster, Denise            45 NEM Unattached-NE    1:50.49    1:41.83   10  
  8 Raymond, Kimberly         48 Swim RI-NE           1:45.00    1:57.82    9  
 -- Willeboordse, Fall        49 Bearcat Masters-MR   1:09.90         NS  
 
Event 51  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:09.21   2/18/2012 CAROLINE KRATTLI                           
     NE-LMSC: N 1:14.23        2009 Karen Mareb                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koster, Carolyn           53 Post Swimming-MR     1:17.50    1:16.96   17  
  2 Delorey, Laura            52 Greenwood-NE         1:29.59    1:21.23   15  
  3 Scott, Elizabeth          52 North Suburban Y-NE  1:19.50    1:22.46   14  
  4 Cort, Hayley              53 Asphalt Green-MR     1:23.21    1:23.65   13  
  5 Zraket, Lisa              50 Y of North Shore-NE  1:31.00    1:30.16   12  
  6 Kripke, Liz               53 MinutemanAndover-NE  1:40.00    1:40.36   11  
 
Event 51  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:13.91   5/13/2011 LISA BENNETT                               
     NE-LMSC: N 1:15.24        2012 Beth Estel                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              56 Granite State-NE     1:15.50    1:15.12N  17  
  2 Estel, Beth               58 Granite State-NE     1:18.00    1:17.83   15  
  3 Spence, Denise            55 UMass-NE             1:19.01    1:21.71   14  
  4 Galliher, Anne            58 Nutmeg Masters-NE    1:23.89    1:23.12   13  
  5 Boland, Jan               56 Y of North Shore-NE  1:24.50    1:24.51   12  
  6 Goodwin, Kim              57 Technique/Train-NE   1:29.45    1:29.94   11  
  7 Nihan, Marian             57 North Suburban Y-NE  1:41.08    1:43.94   10  
  8 Goguen, Sharleen          57 Greenwood-NE         1:53.86    1:46.69    9  
  9 Hevenor, Stephanie        56 Swim RI-NE           1:56.00    1:53.53    8  
 10 Twomey, Maura             58 Cambridge-NE         1:55.45    1:54.66    7  
 11 Ellsworth, Mara           57 BU Masters-NE        2:30.00    2:00.98    6  
 12 Olesin, Nancy             56 Worcester Area-NE    2:15.00    2:01.11    5  
 13 Blanchard, Patty          58 Greenwood-NE         2:15.00    2:01.25    4  
 14 Laramie, Catherine        57 Greenwood-NE         2:50.00    2:37.84    3  
 -- Tannert, Ruth             56 Flaherty Masters-NE  2:50.05         DQ  
      One hand touch
 
Event 51  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:18.75   4/13/2012 DEB WALKER                                 
     NE-LMSC: N 1:21.71        2012 Barbara Hummel                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara           63 UV Rays-NE           1:25.20    1:22.90   17  
  2 Wolff, Melinda            61 1776-DV              1:24.08    1:23.34   15  
  3 Holbrook, Nikki           61 Unattached CT-CT     1:26.06    1:23.44   14  
  4 Glines, Susie             63 ABC Masters-NE       1:47.37    1:45.33   13  
  5 Craffey, Eileen           63 Technique/Train-NE   1:35.95    1:45.84   12  
  6 Foster, Beth              63 Greenwood-NE         2:05.00    2:01.21   11  
 
Event 51  Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 1:26.95        2014 Christie Hayes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    1:31.75    1:26.67N  17  
  2 Yunker, Carol             68 Y of North Shore-NE  2:05.00    2:06.08   15  
  3 Read, Susan               69 Great Bay-NE         2:06.00    2:08.56   14  
  4 Case, Louise              67 Greenwood-NE         3:00.00    2:43.93   13  
  5 Shenouda, Baheya          66 Cambridge-NE         4:30.00    4:11.52   12  
 
Event 51  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:26.77   4/29/2011 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 1:44.70        2012 Aagje Caron                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              73 Great Bay-NE         1:44.70    1:49.80   17  
  2 Densmore, Ann             73 Cambridge-NE         2:01.05    2:02.41   15  
 
Event 51  Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:29.24   4/11/2014 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 2:01.88        2000 Esther Pelletier                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Olson, Jeannine           75 Rinconada-PC         2:30.46         NS  
 
Event 52  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 54.45   4/28/2012 NELSON WESTBY                                
     NE-LMSC: N 57.57        2014 Curtis Hon                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boretti, James            23 Cambridge-NE         1:01.00      59.74   17  
  2 Eder, Marc                24 BU Masters-NE          58.99    1:00.20   15  
  3 Stephens, Michael         24 Boston College-NE    1:02.00    1:01.09   14  
  4 Clancy, Timothy           23 Swim RI-NE             59.35    1:01.14   13  
  5 McNally, Adam             23 Worcester Area-NE    1:05.00    1:02.76   12  
  6 Kim, Kenny                23 Bearcat Masters-MR   1:06.98    1:07.27   11  
  7 Distler, Matthew          22 Unattached AD-AD     1:06.00    1:07.56   10  
  8 Friedman, Marcus          24 University Club-NE   1:20.00    1:14.81    9  
  9 Somwaru, Marlon           19 Bearcat Masters-MR   1:17.00    1:15.06    8  
 10 Wild, Mark                23 Worcester Area-NE    1:19.92    1:20.20    7  
 
Event 52  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 52.30   5/22/2010 MARK GANGLOFF                                
     NE-LMSC: N 57.50        2010 Nate Stevens                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Domingo             26 Granite State-NE     1:04.55      58.65   17  
  2 Barguil, Frederic         26 Cambridge-NE         1:05.00    1:01.16   15  
  3 Russell, Jonathan         25 Cambridge-NE         1:05.00    1:02.69   14  
  4 Chau, Perry               27 Y of North Shore-NE  1:04.84    1:05.19   13  
  5 McElroy, Kyle             27 Cambridge-NE         1:07.00    1:05.64   12  
  6 Pope, Ryan                25 Unattached NE-NE     1:07.73    1:07.07   11  
  7 Green, Alford             25 Worcester Area-NE    1:09.67    1:09.72   10  
  8 Fei, David                25 BU Masters-NE        1:15.00    1:10.31    9  
  9 Jackman, Derek            28 Liquid Assets-NE     1:19.00    1:15.93    8  
 10 Szymanski, Filip          29 Bearcat Masters-MR   1:23.97    1:16.46    7  
 11 Hyland, David             26 Nutmeg Masters-NE    1:20.00    1:17.90    6  
 12 Duguay, Robert            29 Connecticut-CT       1:23.00    1:22.10    5  
 -- Dzieniszewski, Philip     26 Bearcat Masters-MR   1:00.02         NS  
 
Event 52  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 53.44   4/29/2011 ED MOSES                                     
     NE-LMSC: N 58.57        2003 Jonathan Banville                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Storch, Joshua            33 Red Tide-MR          1:05.75    1:03.72   17  
  2 Zhai, Eric                34 Bearcat Masters-MR   1:08.00    1:07.70   15  
  3 Markota, Matej            31 Cambridge-NE         1:10.00    1:08.19   14  
  4 Cronin, Nathan            30 Technique/Train-NE   1:11.07    1:09.31   13  
  5 Jager, Michal             31 BU Masters-NE        1:12.40    1:09.56   12  
  6 Mueller, Joshua           32 MIT Masters-NE       1:21.13    1:12.88   11  
  7 Argenti, John Paul        31 Cambridge-NE         1:18.90    1:19.80   10  
  8 Farrell, Trevor           31 Great Bay-NE         1:27.00    1:29.54    9  
  9 Jonas, Tzvi               30 Worcester Area-NE    1:47.51    1:32.68    8  
 
Event 52  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 55.12   4/29/2011 JEFF COMMINGS                                
     NE-LMSC: N 59.10        2005 Mike Lane                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Jeffrey         36 Swim RI-NE           1:01.01    1:03.38   17  
  2 Esposito, James           35 Asphalt Green-MR     1:02.50    1:04.24   15  
  3 Hammond, Ben              39 Worcester Area-NE    1:06.00    1:05.80   14  
  4 Whitford, Matthew         39 Great Bay-NE         1:15.00    1:08.92   13  
  5 Wignall, Simon            38 Maine Masters-NE     1:06.58    1:10.11   12  
  6 Alpert, Gary              38 Swim RI-NE           1:19.13    1:17.27   11  
  7 Sampat, Anuj              37 Cambridge-NE         1:22.00    1:20.75   10  
  8 Trainor, Brendan          38 Maine Masters-NE     1:23.00    1:24.37    9  
  9 Limpaecher, Erik          36 ABC Masters-NE       1:30.00    1:25.39    8  
 10 Danielson, Kurt           39 Great Bay-NE         1:26.68    1:27.29    7  
 
Event 52  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 55.61    5/2/2014 STEVE WEST                                   
     NE-LMSC: N 58.90        2014 Craig Crawford                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hersh, Craig              43 Simmons-NE           1:01.37    1:02.04   17  
  2 Fehlau, Brian             40 Liquid Assets-NE     1:06.22    1:05.29   15  
  3 Krause, Robert            42 Swim RI-NE           1:07.00    1:12.11   14  
  4 Ham, Mason                44 Cambridge-NE         1:20.00    1:14.23   13  
  5 Graham, David             40 Greenwood-NE         1:18.00    1:18.85   12  
  6 Kwa, Ken                  41 Cambridge-NE         1:22.00    1:22.05   11  
  7 Siepser, Craig            42 Nutmeg Masters-NE    1:23.00    1:22.60   10  
  8 Parsons, Edward           40 MinutemanAndover-NE  1:27.92    1:27.53    9  
  9 Pollard, Benjamin         42 Maine Masters-NE     1:28.51    1:27.74    8  
 -- Sanchez, Matias           40 Asphalt Green-MR     1:50.00         DQ  
      Butterfly kick
 -- Graubard, David           44 Bearcat Masters-MR   4:00.00         NS  
 
Event 52  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   57.24   12/7/2013 TODD TORRES                                
     NE-LMSC: N 1:02.89        2011 Drew Campbell                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keenan, Tim               45 Hockomock-NE         1:10.00    1:08.04   17  
  2 Carter, Michael           48 Pittsfield YMCA-NE   1:10.04    1:08.19   14.5
  2 Anthos, Ed                47 Cambridge-NE         1:06.02    1:08.19   14.5
  4 Games, Brett              49 Great Bay-NE         1:16.81    1:13.51   13  
  5 Gerber, Robert            47 Nutmeg Masters-NE    1:13.59    1:13.59   12  
  6 Quinn, Thomas             46 Cambridge-NE         1:14.01    1:14.65   11  
  7 Prescott, Al              46 MinutemanAndover-NE  1:26.00    1:23.27   10  
 -- Hurd, Michael             47 Maine Masters-NE     1:11.63         NS  
 
Event 52  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   58.41   3/29/2014 DAVID GUTHRIE                              
     NE-LMSC: N 1:06.97        1998 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            51 UV Rays-NE           1:08.48    1:07.53   17  
  2 Brown, Phil               54 Weymouth Club-NE     1:13.85    1:11.81   15  
  3 Grady, Seth               50 Flaherty Masters-NE  1:19.26    1:16.13   14  
  4 Barrus, Steve             50 Liquid Assets-NE     1:17.00    1:16.23   13  
  5 Chatinover, Jonathan      53 Marthas Vineyard-NE  1:18.61    1:16.38   12  
  6 Gordon, Peter             54 University Club-NE   1:18.00    1:18.95   11  
  7 Winkler, David            52 Swim RI-NE           1:19.00    1:19.70   10  
  8 Dymek, Timothy            52 Greenwood-NE         1:20.23    1:20.14    9  
  9 Lin, Arthur               53 Maine Masters-NE     1:19.83    1:20.18    8  
 10 Burkhardt, Martin         51 Westchester-MR       1:21.53    1:20.20    7  
 11 Philpy, Paul              54 Cambridge-NE         1:20.00    1:20.48    6  
 12 Berman, William           54 West Suburban Y-NE   1:30.00    1:29.41    5  
 13 Ballou, Robert            54 Swim RI-NE           1:25.00    1:29.55    4  
 
Event 52  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
     NE-LMSC: N 1:07.78        2003 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naylor, Jeff              56 Wayland Masters-NE   1:14.00    1:10.09   17  
  2 Sherman, Bill             56 MOVY Masters-MV      1:09.00    1:10.78   15  
  3 Olson, Bob                55 Newburyport Y-NE     1:13.90    1:13.86   14  
  4 McGahie, Ted              55 Worcester Area-NE    1:16.00    1:14.48   13  
  5 Mansilla, Frankin         55 Liquid Assets-NE     1:20.00    1:17.73   12  
  6 Jones, Judd               57 Georgia Masters-GA   1:17.00    1:18.36   11  
  7 Fulmer, Joe               59 Maine Masters-NE     1:17.00    1:18.45   10  
  8 Sandt, Mark               55 Y of North Shore-NE  1:17.00    1:22.63    9  
  9 Boland, Jim               59 Y of North Shore-NE  1:20.50    1:26.69    8  
 10 McLaughlin, Brian         59 ABC Masters-NE       1:27.29    1:29.44    7  
 11 Johnson, Franklin         58 Swim RI-NE           1:35.00    1:42.93    6  
 
Event 52  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:02.61    5/2/2014 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 1:10.94        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuller, Paul              61 Worcester Area-NE    1:20.00    1:16.86   17  
  2 Cronin, Charles           60 Technique/Train-NE   1:18.54    1:19.47   15  
  3 Holt, Steve               63 Greenwood-NE         1:19.91    1:22.03   14  
  4 Silver, Jonathan          61 Red Tide-MR          1:29.95    1:24.45   13  
  5 Miller, Steve             60 Great Bay-NE         1:23.00    1:25.40   12  
  6 Keil, Mark                61 MinutemanAndover-NE  1:27.33    1:27.13   11  
  7 Garr, Michael             61 Swim RI-NE           1:25.43    1:31.85   10  
  8 Redmon, Scott             64 Maine Masters-NE     1:31.00    1:32.85    9  
  9 Carchedi, David           60 Swim RI-NE           1:40.00    1:35.73    8  
 10 Winn, Eric                60 Swim RI-NE           1:50.00    1:44.28    7  
 
Event 52  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:07.35   5/11/2013 ROBERT STRAND                              
     NE-LMSC: N 1:11.92        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, John               68 Great Bay-NE         1:27.50    1:28.71   17  
  2 McQuiggan, Frank          66 Swim RI-NE           1:30.00    1:30.79   15  
  3 Fiedler, Tom              69 BU Masters-NE        1:45.00    1:32.58   14  
  4 Song, Mingjie             68 ABC Masters-NE       1:35.01    1:34.55   13  
 
Event 52  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:11.75   9/29/2013 DAVID GILDEA                               
     NE-LMSC: N 1:20.46        2013 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          72 Swim RI-NE           1:29.00    1:29.06   17  
  2 Baxter, David             70 ABC Masters-NE       1:44.00    1:41.01   15  
  3 Pope, James               72 ABC Masters-NE       1:34.05    1:41.67   14  
  4 Terry, Jim                70 ABC Masters-NE       1:52.00    1:51.02   13  
  5 Read, Philip              72 Great Bay-NE         2:02.00    2:03.27   12  
  6 Hutchings, Dick           73 Greenwood-NE         1:58.50    2:13.01   11  
 
Event 52  Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:19.21   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 1:31.75        2003 F. H. Ted Haartz                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            78 Maine Masters-NE     1:52.00    1:50.91   17  
  2 Martin, Charles           79 Cambridge-NE         2:35.00    2:34.40   15  
 
Event 53  Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:46.34    5/2/2014 THE OLYMPIC CLU                            
                         O'DONNELL-MCCARTH, K HOUSTON, K KASTES, K RAATZ   
     NE-LMSC: N 1:53.25        2010 NEM                                        
                         C Fee, J Harvey, L Byron, C Byron                 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:50.00    1:58.98   34  
     1) Chang, Grace W24                2) Sung, Julia W22                
     3) McCartney, Theresa W22          4) Gonnason, Hayley W32           
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:58.00    2:01.73   30  
     1) Tsutsumi, Erika W23             2) Dick, Jordan W25               
     3) Byron, Liz W30                  4) Aubin, Alana W24               
  3 Bearcat Masters-MR  'B'                           2:20.00    2:27.67   28  
     1) Kennell, Alisha W29             2) Rauzin, Ivy W36                
     3) Lin, Cindy W24                  4) Johnson, Elyssa W24            
 
Event 53  Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:45.01    5/4/2008 SOUTHERN METHOD                            
                         L OBERSTAR-BROWN, K MCCLELLAND, L HOLT, D DIEZI   
     NE-LMSC: N 1:52.95        2011 NEM                                        
                         K Cutter, J Downing, K Nappi, L Au                
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   1:59.99    1:51.58N  34  
     1) Stanilova, Tsveta W29           2) Alcaide, Katrine W33           
     3) Beers, Jessica W34              4) Alcaide, Jessie W30            
  2 Swim Rhode Island-NE  'G'                         2:12.90    2:11.58   30  
     1) Winslow, Stephanie W34          2) Simmons, Lynne W45             
     3) Cotsonas, Stephanie W44         4) Ackerman, Jessica W36          
  3 Great Bay Masters-NE  'A'                         2:30.00    2:15.22   28  
     1) McGrail, Crystie W30            2) Mack, Tara W43                 
     3) Gallagher, Sally W53            4) Pentheny, Gail W52             
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               2:10.00    2:21.00   26  
     1) Clark, Acacia W32               2) Stevens, Katherine W31         
     3) Gencler, Ozge W25               4) Brown, Joelle W29              
  5 Swim Rhode Island-NE  'A'                         2:15.90    2:21.21   24  
     1) Walton, Mary W48                2) Wilkes, Kristin W43            
     3) Leith-Doucett, Diane W32        4) Mellen, Christine W28          
  6 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            2:29.99    2:26.36   22  
     1) Wolf, Jenny W32                 2) Kripke, Liz W53                
     3) Wellman, Meghan W29             4) Afanasewicz, Elizabeth W31     
 
Event 53  Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:48.55   5/14/2006 COLORADO MASTER                            
                         S HART, S VON DER LIPPE, E CAMPBELL, K GARNIER    
     NE-LMSC: N 1:56.27        2011 NEM                                        
                         K Lloyd, R Goodale, D Neuendorf, S Sweetser       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- University Club of Boston-NE  'A'                 2:45.32         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Morphew, Michelle W42           2) Roskoz, Bry W45                
     3) Holland Sparages, Margaret W51  4) Bradley, Katherine W35         
 
Event 53  Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:52.93    5/1/2011 COLORADO MASTER                            
                         C SAPPEY, K CROUCH, S VON DER LIPPE, A SCOTT-KUBE 
     NE-LMSC: N 1:57.99        2002 NEM                                        
                         J Feldmann, J Luker, G Wettach, J Hirsty          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nutmeg Masters-NE  'A'                            2:22.20    2:19.99   34  
     1) Galliher, Anne W58              2) Charron, Margee W49            
     3) Emblidge, Cecilia W50           4) Hayes, Christie W66            
  2 Martha's Vineyard Masters-NE  'A'                 2:30.00    2:21.43   30  
     1) Lytle, Elizabeth W48            2) Goodell, Elizabeth W49         
     3) Goodale, Rainy W45              4) Craven, Leslie W55             
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               2:25.00    2:26.88   28  
     1) Rourke, Lisa W52                2) Jensen, Sue W54                
     3) Flynn, Maureen W50              4) Autissier, Anne-Cecile W50     
  4 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   2:46.00    2:38.17   26  
     1) Yunker, Carol W68               2) Zraket, Lisa W50               
     3) Milanes, Jane W49               4) Freedman, Andi W48             
  5 Greenwood Masters-NE  'B'                         3:00.00    3:09.80   24  
     1) Cheney, Jane W53                2) Laramie, Catherine W57         
     3) Delorey, Laura W52              4) Flynn, Sandra W49              
 
Event 53  Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 2:06.54   4/27/2013 UCLA Bruin Mast                            
                         K EINSIDLER, J COOK, C CIRAULO, V HIBBEN          
     NE-LMSC: N 2:07.59        2012 NEM                                        
                         B Estel, B Hummel, J Luker, J Hirsty              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    2:10.00    2:10.58   34  
     1) Estel, Beth W58                 2) Mareb, Karen W56               
     3) Grilli, Tracy W57               4) Nisley-Black, Karla W59        
  2 Greenwood Masters-NE  'A'                         3:39.00    3:35.14   30  
     1) Blanchard, Patty W58            2) Foster, Beth W63               
     3) Goguen, Sharleen W57            4) Case, Louise W67               
 
Event 54  Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:26.71    5/2/2014 THE OLYMPIC CLU                            
                         A SAETA, N KOON, N ADRIAN, A ERVIN                
     NE-LMSC: N 1:38.58        2014 NEM                                        
                         N Lapierre, M Eder, J Perez-Rogers, C Hon         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NE Masters Unattached-NE  'C'                     1:43.00    1:38.60   34  
     1) Bedford, Fritz M51              2) Moran, Daniel M32              
     3) Lomas, Corey M24                4) Distler, Matthew M22           
  2 Worcester Area Masters-NE  'B'                    1:42.00    1:42.40   30  
     1) Green, Alford M25               2) McNally, Adam M23              
     3) Coffin, Spencer M23             4) Paul, David M34                
  3 University Club of Boston-NE  'A'                 1:55.32    1:57.90   28  
     1) Friedman, Marcus M24            2) Estabrook, Todd M55            
     3) Gordon, Peter M54               4) Hale, Matthew M25              
  4 Bearcat Masters-MR  'B'                           2:05.00    2:01.16   26  
     1) Wu, Jim M32                     2) Somwaru, Marlon M19            
     3) Abreu, Joel M34                 4) Szymanski, Filip M29           
  5 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:45.11    2:18.10   24  
     1) Trainor, Brendan M38            2) Lin, Arthur M53                
     3) Lin, Howard M21                 4) Pollard, Benjamin M42          
 -- Bearcat Masters-MR  'A'                           1:37.00         DQ  
      Early take-off swimmer #3
     1) Labour, Rafael M28              2) Kim, Kenny M23                 
     3) Hansen, Scott M32               4) Cardriche, Xavier M36          
 
Event 54  Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:30.97   4/12/2014 WISCONSIN MASTE                            
                         A MANIA, E JOHNSON, D DICKINSON, K EWALD          
     NE-LMSC: N 1:37.30        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, B Fehlau, J Brown, M Goldman          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:45.00    1:43.60   34  
     1) Russell, Jonathan M25           2) Barguil, Frederic M26          
     3) McElroy, Kyle M27               4) Mc Inerney, Scott M28          
  2 Red Tide-MR  'A'                                  1:49.00    1:48.83   30  
     1) Moll, Sebastian M50             2) Storch, Joshua M33             
     3) Kelly, Brennan M35              4) Rouaud, Romain M31             
  3 Great Bay Masters-NE  'D'                         1:52.00    1:52.90   28  
     1) Bailey, Jerry M45               2) Danielson, Kurt M39            
     3) Schuster, Kevin M27             4) Whitford, Matthew M39          
  4 NE Masters Unattached-NE  'A'                     1:57.88    1:56.51   26  
     1) Sayles, Douglas M47             2) Krause, Robert M42             
     3) Mueller, Joshua M32             4) Alpert, Gary M38               
  5 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   2:03.00    2:13.16   24  
     1) Chertok, Zachary M26            2) Sandt, Mark M55                
     3) Chau, Perry M27                 4) Dearmin, Carl M52              
 -- Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               2:00.00         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Emmons, Michael M33             2) Markota, Matej M31             
     3) Kwa, Ken M41                    4) Argenti, John Paul M31         
 
Event 54  Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:34.16   5/10/2009 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, T BARTEE, B BAILEY, M VAROZZA         
     NE-LMSC: N 1:38.93        2008 MESC                                       
                         M Ross, L Lindenau, B Morse, M Schmidt            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood Masters-NE  'C'                         2:03.00    2:00.89   34  
     1) Holt, Steve M63                 2) Dymek, Timothy M52             
     3) Graham, David M40               4) Phillips, Tom M40              
  2 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'B'            2:08.99    2:15.56   30  
     1) Keil, Mark M61                  2) Prescott, Al M46               
     3) Devlin, Mark M51                4) Parsons, Edward M40            
 
Event 54  Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:36.56   5/23/2010 GEORGIA MASTERS                            
                         E ERICSON, C WEISSMAN, B BUGG, M ELLISON          
     NE-LMSC: N 1:42.85        2010 MESC                                       
                         D Pride, D Ottman, F Homans, M Schmidt            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               2:10.00    1:57.09   34  
     1) Alexander, Mark M56             2) Philpy, Paul M54               
     3) Anthos, Ed M47                  4) Autissier, Patrick M52         
  2 Nutmeg Masters-NE  'A'                            2:08.00    2:05.07   30  
     1) Dignan, Michael M55             2) Hinebaugh, Carl M54            
     3) Gerber, Robert M47              4) Castano, Gerald M49            
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            2:09.00    2:08.83   28  
     1) O'Brien, David M58              2) Barrus, Steve M50              
     3) Mansilla, Frankin M55           4) Coombs, John M52               
  4 Great Bay Masters-NE  'B'                         2:25.00    2:09.88   26  
     1) Fernald, Robert M48             2) Miller, Steve M60              
     3) Games, Brett M49                4) Schultz, Richard M48           
  5 Swim Rhode Island-NE  'H'                         2:19.90    2:14.35   24  
     1) Winkler, David M52              2) Manfredi, Thomas M72           
     3) Elturkmani, Majed M60           4) Dow, Paul M61                  
 
Event 54  Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:45.32   4/11/2009 OREGON MASTERS                             
                         W EDWARDS, A STARK, L PHILBRICK, M TENNANT        
     NE-LMSC: N 2:00.11        2010 MESC                                       
                         V Hintlian, J Goodman, R Johnston, A Johnston     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Worcester Area Masters-NE  'A'                    1:59.00    1:57.79N  34  
     1) McCombs, Michael M58            2) McGahie, Ted M55               
     3) Allen, Tim M61                  4) Oates, David M64               
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:30.11    2:08.15   30  
     1) LePage, Mike M59                2) Fulmer, Joe M59                
     3) Hintlian, Varney M65            4) Redmon, Scott M64              
  3 Swim Rhode Island-NE  'B'                         2:41.90    2:44.31   28  
     1) Bartlett, Fred M59              2) Garr, Michael M61              
     3) Johnson, Franklin M58           4) Winn, Eric M60                 
 
Event 54  Men 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 2:17.11   4/12/2014 SARASOTA Y SHAR                            
                         B JONES, M SANGUILY, J SMITH, T VERTH             
     NE-LMSC: N 3:08.22        2014 MESC                                       
                         W Reeve, P Giustra, W Jones, F Giustra            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   3:20.11    3:09.41   34  
     1) Reeve, William M83              2) Wendel, Hans M79               
     3) Jones, William M78              4) Hagmann, John M76              
 
Event 55  Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:39.06   4/30/2011 THE OLYMPIC CLU                            
                         O'DONNELL-MCCARTH, G MARSHALL, B BISHOP, S GREENWO
     NE-LMSC: N 1:45.44        2011 GBM                                        
                         N Benson, K Larsen, K Trutor, S Scheren           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'B'                 1:44.00    1:44.30N  34  
     1) Yburan, Jan M23                 2) Eder, Marc M24                 
     3) Roggensack, Kelsey W24          4) Mancuso, Elizabeth W29         
  2 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'C'            1:51.99    1:49.78   30  
     1) Looney, Jessica W26             2) Smith, Molly W23               
     3) Nilsson, Eric M27               4) Doucet, Douglas M39            
  3 Greenwood Masters-NE  'D'                         2:23.00    1:51.19   28  
     1) Hutchings, Dick M73             2) Kwon, Yanghee W26              
     3) Sekurski, Danielle W23          4) Courbron, Jimmy M29            
  4 Swim Rhode Island-NE  'F'                         1:53.90    1:53.07   26  
     1) Fisher, Allison W28             2) DiNardo, Sara W29              
     3) Clancy, Timothy M23             4) Wyrostek, David M22            
  5 Boston University Masters-NE  'A'                 2:02.00    1:57.54   24  
     1) Paradis, Bennett M21            2) Fei, David M25                 
     3) Perelman, Hayley W26            4) Greeke, Emily W25              
  6 Bearcat Masters-MR  'B'                           2:15.00    2:02.92   22  
     1) Krams, Liz W36                  2) Zhai, Eric M34                 
     3) Barbanel, Nathalie W29          4) Urrea, Brayler M24             
  7 Boston University Masters-NE  'C'                 2:10.00    2:03.99   20  
     1) Weas, Sarah W27                 2) Fiedler, Tom M69               
     3) Carroll, Erica W35              4) Kostelecky, Nicolas M22        
  8 Worcester Area Masters-NE  'E'                    2:17.00    2:20.22   18  
     1) McGahie, Kaitlin W20            2) Hammond, Shannon W38           
     3) Mitchell, Craig M24             4) Jonas, Tzvi M30                
 -- Asphalt Green Masters-MR  'A'                     2:06.15         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Gadon, Lauren W24               2) Esposito, James M35            
     3) Kayupov, Arman M30              4) Cort, Hayley W53               
 
Event 55  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:37.19   4/30/2011 PHOENIX SWIM CL                            
                         N INADA, J COMMINGS, K SHORES, M MCCUE            
     NE-LMSC: N 1:44.35        2010 MESC                                       
                         M Ross, P Monyok, A Perez-Smith, J Knight Beers   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:55.00    1:54.24   34  
     1) Shiwnath, Mikey M26             2) Sciacca, Krysten W26           
     3) Kim, Kevin M26                  4) Lennon, Jessie W30             
  2 Granite State Penguins-NE  'A'                    2:03.00    1:59.49   30  
     1) Crusco, Kysa W38                2) Rose, Domingo M26              
     3) Stokes, Karin W54               4) McDermot, Patrick M50          
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            2:03.00    2:01.13   28  
     1) Fehlau, Brian M40               2) Jackman, Derek M28             
     3) Flaherty, Catherine W34         4) Atkinson, Karen W39            
  4 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:05.11    2:04.71   26  
     1) Wignall, Simon M38              2) Ouellette, Kristi W33          
     3) Coffin, Allyson W29             4) McArdle, Tom M55               
  5 Nutmeg Masters-NE  'A'                            2:07.50    2:06.06   24  
     1) Hyland, David M26               2) Dombrowski, Sarah W26          
     3) Miller, Lorin W43               4) Siepser, Craig M42             
  6 Red Tide-MR  'A'                                  2:24.00    2:12.49   22  
     1) Snyder, Jennifer W34            2) Silver, Jonathan M61           
     3) Lipton, Zahava W29              4) Uprichard, David M49           
  7 ABC Masters - Gray Sharks-NE  'A'                 2:12.30    2:13.16   20  
     1) Barlow, Jennifer W49            2) Donovan, Kim W51               
     3) Pearson, Christopher M32        4) Baxter, David M70              
  8 Technique and Training-NE  'A'                    2:32.00    2:15.10   18  
     1) Goodwin, Kim W57                2) Craffey, Eileen W63            
     3) Cronin, CJ M32                  4) Cronin, Nathan M30             
  9 Connecticut Masters-CT  'A'                       2:39.01    2:21.86   16  
     1) Powers, Kate W31                2) Duguay, Robert M29             
     3) DeMarco, Robyn W34              4) Bachuretz, Alexei M29          
 
Event 55  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:39.85   5/22/2010 COLORADO MASTER                            
                         S HART, M EISENHUTH, C O'SULLIVAN, C SAPPEY       
     NE-LMSC: N 1:45.93        2008 MESC                                       
                         M Ross, L Lindenau, M Estabrook, B Fries          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'D'                         1:44.99    1:45.99   34  
     1) McKenna, Brian M35              2) Kosiorek, Jeffrey M36          
     3) Welch, Elizabeth W36            4) Neuendorf, Donna W46           
  2 Worcester Area Masters-NE  'D'                    1:59.00    2:00.23   30  
     1) Noone, Kerrie W44               2) Hammond, Ben M39               
     3) Sharon, Gil M41                 4) Ansell, Christina W36          
  3 Weymouth Club Masters Swimming-NE  'A'            2:05.00    2:06.24   28  
     1) Blood, Jonathan M49             2) Brown, Phil M54                
     3) Millerd, Michelle W44           4) Padera, Rebecca W46            
  4 Flaherty Masters-NE  'A'                          2:32.13    2:16.72   26  
     1) Dowgiert, Angela W35            2) Grady, Seth M50                
     3) Tyler, Bob M52                  4) Tannert, Ruth W56              
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:30.00    2:21.13   24  
     1) Twomey, Maura W58               2) Sampat, Anuj M37               
     3) Quinn, Thomas M46               4) Garland, Sue W45               
  6 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:20.21    2:21.76   22  
     1) Kostin, Katharine W44           2) Crans, Mara W48                
     3) Kurlanski, Jozef M43            4) Gale, John M59                 
 
Event 55  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:44.02    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         J SMITH, G MILLS, S ROLLINS, M BAILEY             
     NE-LMSC: N 1:51.89        2003 NEM                                        
                         Kim Goodwin, Joel Meltz, Greg Shaw, Joel Feldmann 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Worcester Area Masters-NE  'C'                    2:09.00    2:14.20   34  
     1) Dickson, CJ W51                 2) Fuller, Paul M61               
     3) Holland, Gail W56               4) Arsenault, Paul M53            
  2 North Suburban YMCA Masters-NE  'A'               2:24.00    2:19.21   30  
     1) Baker, Jeremy M47               2) Scott, Elizabeth W52           
     3) Judelson, David M59             4) Nihan, Marian W57              
  3 Swim Rhode Island-NE  'C'                         2:44.90    2:49.80   28  
     1) Raymond, Kimberly W48           2) Hevenor, Stephanie W56         
     3) Carchedi, David M60             4) Pelletier, Denis M50           
 
Event 55  Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:53.26   4/30/2011 PACIFIC NORTHWE                            
                         D GRAHAM, R COLELLA, C DAVIS, M LIPPOLD           
     NE-LMSC: N 2:02.05        2011 NEM                                        
                         B Estel, S Schonholz, D Rogacki, T Grilli         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'E'                         2:15.00    2:14.69   34  
     1) Uustal, Diann W68               2) Wright, Phil M67               
     3) McQuiggan, Frank M66            4) Garr, Jeanne W60               
 
Event 55  Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 2:06.22   5/10/2009 SAN DIEGO SWIM                             
                         B JORDAN, P ANDERSEN, K LODWIG, J MARR            
     NE-LMSC: N 2:23.94        1995 NEM                                        
                         C Walker, F Haartz, W Wilson, J McIntyre          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                         4:00.00    3:13.60   34  
     1) Read, Susan W69                 2) Caron, Aagje W73               
     3) Lewis, John M68                 4) Read, Philip M72               
 
                    Combined Team Scores - Through Event 55                    
 
  1. Swim Rhode Island                6339.5   2. Cambridge Masters Swim Club      4654.5
  3. Maine Masters Swim Club            3193   4. Worcester Area Masters             2663
  5. Great Bay Masters                2433.5   6. Bearcat Masters                    2423
  7. Greenwood Masters                  1987   8. Nutmeg Masters                     1816
  9. YMCA of the North Shore            1665  10. Minuteman Andover Masters Asso     1590
 11. Granite State Penguins             1463  12. Boston University Masters          1191
 13. Abc Masters - Gray Sharks          1024  14. Red Tide                            981
 15. Connecticut Masters                 871  16. Liquid Assets New England Swim      797
 17. Weymouth Club Masters Swimming      669  18. North Suburban YMCA Masters         632
 19. NE Masters Unattached               551  20. Martha's Vineyard Masters           529
 21. University Club of Boston           492  22. Technique and Training              478
 23. Binghamton Univ Masters             468  24. UV Rays                             437
 25. Unattached New England              435  26. Asphalt Green Masters               412
 27. Simmons Masters                     375  28. New York Athletic Club              326
 29. Movy Masters                        295  30. Flaherty Masters                    282
 31. Mit Masters                         266  32. Westchester Masters                 227
 33. Western Mass Waterhorses            212  34. Waltham YMCA                        193
 35. Pittsfield YMCA Polar Bears       154.5  36. Unattached Connecticut              126
 37. Georgia Masters                     105  38. Umass Aquatic Masters               101
 39. Adirondack Aquatic Club Master      100  40. Garden State Masters                 93
 41. Sarasota YMCA Sharks                 87  42. Post Swimming                        76
 42. Simon's Rock Pace Makers             76  44. Badger Masters                       75
 45. Cape Cod Masters                     70  46. Boston College Masters               69
 46. Unattached Adirondack                69  48. Colonials 1776                       66
 48. Wellesley Masters Swimming           66  50. Smith College                        62
 51. Newburyport Ywca                     59  51. Hockomock Masters                    59
 53. Marblehead Jcc Masters               51  54. Thoreau Club                         50
 54. Kingsury Club Masters                50  56. Metro Masters Swim Club              47
 57. West Suburban YMCA Masters           41  57. Jcc Newton Masters                   41
 57. Greater Boston YMCA Masters          41  60. Adirondack Masters                   40
 61. Rinconada Masters                    34  61. Swimmin                              34
 63. Burlington Area Sink Swim            30  64. Club Tribe Alumni                    27
 65. Phoenix Swim Club                    20  66. Middlebury Muffintops                17
 66. Wayland Masters                      17  66. Unattached Metro                     17
 66. Mansfield Master Marlins SC          17                                             

Results Link Embed HTML: