3/22/2005 - 3/26/2005
Orlando, Florida, USA
2005 NCSA Jr National Swimming Championships - 3/22/2005 to 3/26/2005
Event 5 Women 100 Yard Freestyle
=========================================================================
50.59 WCT
51.39 JRS
51.89 OPEN
52.89 NCSA
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Kemp, Elizabeth 16 Curl-Burke Swim- 50.84 50.32 WCT 20
24.32 50.32 (26.00)
2 Cole, Jessica S 18 Parkway Swim Clu 50.83 50.35 WCT 17
24.66 50.35 (25.69)
3 Marshall, Chris 18 Typhoon Aquatics 51.16 50.42 WCT 16
24.41 50.42 (26.01)
4 Boritzke, Andre 17 Lake-Wi-WI 50.89 50.48 WCT 15
5 Carter, Austen 18 Team Greenville- 51.27 50.83 JRS 14
24.73 50.83 (26.10)
6 Kelly, Lindsey 18 Scout Aquatics-I 51.18 51.05 JRS 13
24.74 51.05 (26.31)
7 Smith, Hannah M 17 Ann Arbor Swim C 51.39 51.22 JRS 12
24.71 51.22 (26.51)
8 Grimes, Kylsie 16 Lake-Wi-WI 51.39 51.27 JRS 11
24.64 51.27 (26.63)
=== Consolations ===
9 McCarthy, Mered 17 The Woodlands Sw 51.59 51.03 JRS 9
24.88 51.03 (26.15)
10 Elbert, Samanth 17 AZ Desert Fox-AZ 51.58 51.04 JRS 7
11 Raatz, Katherin 16 AZ Desert Fox-AZ 51.77 51.32 JRS 6
24.51 51.32 (26.81)
12 Powers, Brianne 15 Great Lakes Aqua 51.47 51.61 OPEN 5
24.99 51.61 (26.62)
13 Coenen, Sara A 16 Germantown Acade 51.75 51.95 NCSA 4
25.20 51.95 (26.75)
14 Wesley, Jenna C 17 North Coast Aqua 51.88 52.08 NCSA 3
25.05 52.08 (27.03)
15 Long, Teresa C 14 Raleigh Swimming 51.87 52.23 NCSA 2
25.21 52.23 (27.02)
16 Halet, Elizabet 16 The Great Wolf S 51.54 52.41 NCSA 1
25.38 52.41 (27.03)
=== Bonus Final ===
17 Atkinson, Alia 16 City of Pembroke 51.94 50.54 WCT
24.52 50.54 (26.02)
18 Nauta, Chelsea 16 TampaBayAquatics 52.17 51.25 JRS
25.03 51.25 (26.22)
19 Braun, Megan O 16 Team Foxjet-MN 52.11 51.36 JRS
24.75 51.36 (26.61)
20 Riggins, Christ 17 AZ Desert Fox-AZ 52.01 51.42 OPEN
21 Bibb, Emily E 15 UN 52.02 51.72 OPEN
25.04 51.72 (26.68)
22 Nichols, Christ 17 Curl-Burke Swim- 52.13 52.58 NCSA
25.41 52.58 (27.17)
23 Gordon, Colleen 17 Fcst-GU 51.88 52.59 NCSA
25.59 52.59 (27.00)
24 Farrell, Megan 16 Bernal's Gator S 52.16 52.80 NCSA
25.46 52.80 (27.34)
=== Preliminaries ===
25 Cole, Leigh A 16 Ann Arbor Swim C 52.17
26 Harris, Jenna E 17 Parkway Swim Clu 52.21
27 Hinkle, Katy A 16 Arlington Aquati 52.24
28 Torres, Elisabe 15 Eagle Harbor Swi 52.27
29 Sargent, Sarah 16 Excel Aquatics-S 52.28
30 DeMeulenaere, J 18 Mission San Jose 52.31
30 Theissen, Kathe 17 Northern KY Clip 52.31
32 Shishkoff, Kass 16 Raleigh Swimming 52.37
33 Neubig, Amanda 17 McMinnville Swim 52.38
34 Cartwright, Lau 16 Scat-GA 52.48
35 Law, Colleen M 17 Curl-Burke Swim- 52.56
36 Czar, Sarah E 16 Egg Harbor Twp S 52.58
37 Frost, Kristen 17 Sonoco Swim Club 52.61
37 Gazo, Theresa M 16 Rockville Montgo 52.61
39 Doolittle, Marg 17 Spare Time Aquat 52.63
39 Matthies, Mered 16 Wichita Swim Clu 52.63
41 Wright, Jamie L 17 Bengal Tiger-LA 52.65
42 Kuczek, Christi 17 New Trier Swim C 52.67
43 Clarke, Alexand 16 AZ Desert Fox-AZ 52.68
44 Duncan, Amanda 17 Raleigh Swimming 52.69
45 Thomas, Barbara 17 Fort Lauderdale- 52.70
45 Farrell, Morgan 16 Greater Pensacol 52.70
47 Christiansen, S 15 Steiner Youth Aq 52.71
47 Kwasnik, Agatha 16 Scout Aquatics-I 52.71
49 Davis, Jessica 15 Rio Salado Swim- 52.72
49 Nelson, Kelly L 17 Suburban Swim Ce 52.72
51 Brammer, Molly 17 Team Dolphins-MV 52.73
51 Haron, Kathryn 16 Bay & Ocean Stat 52.73
53 Lago, Julianne 16 Metro Aquatic Cl 52.74
54 Fisher, Stephan 16 Lake-Wi-WI 52.76
55 Smith, Julianne 15 Raleigh Swimming 52.77
56 Jones, Stephani 17 Tide-VA 52.79
57 Sullivan, Alexa 15 UN 52.82
58 Hayter, Blake M 16 North Coast Aqua 52.83
59 Parisi, Lauren 15 Team Suffolk-MR 52.84
59 Shaughnessy, Je 18 Med-City Aquatic 52.84
59 Cross, Blair C 15 Raleigh Swimming 52.84
62 Christ, Dana M 15 Atlantis-MI 52.85
62 Mattson, Erin E 16 Unattached-OZ 52.85
62 Lynch, Mychala 16 Rio Salado Swim- 52.85
65 Guyett, Caren E 15 Bgc-N. Westchest 52.86
66 Golden, Julie L 16 Birmingham Swim- 52.90
67 Courtney, Jilli 17 Lawrence Aquahaw 52.91
67 Sweeney, Allyso 14 Fcst-GU 52.91
69 Goldson, Elizab 16 Long Island Aqua 52.92
69 Baker, Sarah E 17 Curl-Burke Swim- 52.92
71 Schimenti, Jenn 17 Marietta Marlins 52.98
72 Stafford, Shara 15 Topeka Swim Asso 52.99
73 Vavra, Allysa M 15 Atlantis Aquatic 53.03
74 Perks, Caitlin 14 Fauquier Area Sw 53.04
74 Edwards, Kather 14 Arden Hills Swim 53.04
74 Cunningham, Kri 17 Curl-Burke Swim- 53.04
77 Klein, Robin M 17 McMinnville Swim 53.05
78 Woods, Sarah A 16 Birmingham Swim- 53.06
79 Spinazzola, Chi 14 Bay & Ocean Stat 53.07
80 Harvey, Katura 16 Rockville Montgo 53.09
80 Davis, Hannah C 15 Coast Guard Blue 53.09
80 Cihoski, Kristi 18 Typhoon Aquatics 53.09
83 Kane, Rebecca L 16 The Atlantic Cl- 53.15
84 Gehring, Kather 17 Gulf Coast Swim- 53.16
85 Lynch, Nicole M 16 Rio Salado Swim- 53.17
86 Hwang, Jane S 17 Irvine Novaquati 53.19
87 Woods, Adrienne 16 Ann Arbor Swim C 53.20
88 Jensen, Liv E 14 Palo Alto Stanfo 53.21
89 Foley, Katherin 14 Berkeley Aquatic 53.22
89 Sylvester, Laur 16 Germantown Acade 53.22
91 Napoli, Caitlin 16 Team Suffolk-MR 53.27
92 Tsuchiya, Ann H 15 UN 53.28
93 Corwin, Tarin E 15 Team Dolphins-MV 53.32
94 Potts, Katlin N 16 Vacs Northern Ne 53.34
95 Edwards, Sarah 15 The Aquakids, In 53.37
96 Petty, Tomi M 14 Unattached/AH-SN 53.43
96 Bui, Tiffany T 17 Middies Swimming 53.43
98 Warner, Caitlin 17 Clearwater Aquat 53.44
99 Tocci, Francesc 14 Bernal's Gator S 53.46
100 Amundsen, Kelse 14 The Woodlands Sw 53.50
101 Schumacher, Kat 16 Irvine Novaquati 53.53
101 Urubshurow, Del 16 Rockville Montgo 53.53
103 Newsome, Jenna 15 Marietta Marlins 53.56
103 Eisenring, Step 14 Pine Crest-FG 53.56
105 Taylor, Andrea 13 Issaquah Swim Te 53.57
105 Waters, Megan J 15 Rockville Montgo 53.57
107 Grothe, Alexis 15 Boulder City Hen 53.58
108 McIntyre, Maria 15 Mason Makos Swim 53.59
109 Howanitz, Jace 15 Clark County San 53.62
110 Hug, Kelley E 16 Team New Tampa Y 53.63
111 Clarke, Elizabe 14 New Trier Swim C 53.65
112 Ettelson, Hayle 15 UN 53.66
113 Falcone, Marina 17 AquaHoyas-PV 53.67
114 Basel, Jenny E 17 AST-PV 53.69
114 Reich, Lia M 15 Mecklenburg Aqua 53.69
114 Balint, Andrea 16 Curl-Burke Swim- 53.69
117 Magee, Katherin 15 Germantown Acade 53.70
118 Shumway, Kather 14 New Trier Swim C 53.72
118 Mahoney, Abigai 15 Wichita Swim Clu 53.72
120 Kerns, Haleigh 18 City of Mobile S 53.74
120 Reyes, Vanessa 15 Rockville Montgo 53.74
122 Bruington, Chel 14 Ngsv Gator Aquat 53.75
122 Simonds, Shanno 17 Unattached-PC 53.75
124 Thompson, Rebec 14 New Berlin Swim- 53.80
125 Motsinger, Katy 15 Southern Marlins 53.83
125 McDonnell, Kath 16 Sea Devil Swimmi 53.83
127 Fitzsimmons, Sa 17 Aquazot Swim Clu 53.84
127 Masterson, Keri 17 Long Island Aqua 53.84
129 Ewanich, Katric 16 Viking Aquatic C 53.86
130 Foe, Rachel D 17 East Grand Rapid 53.87
130 Zimmerman, Joni 16 AZ Desert Fox-AZ 53.87
132 Korn, Jennifer 17 East Grand Rapid 53.91
132 Rein, Rachael A 16 YMCA Team Orland 53.91
134 Dwyer, Shannon 16 Long Island Expr 53.93
135 Dishuck, Anna L 17 Crimson Tide Aqu 53.96
135 Gispen, Fiona E 17 Shock Wave-MS 53.96
137 Craig, Skylar C 18 Reno Aquatics-PC 53.97
138 Mason, Meghan L 16 Fox-IL 54.02
138 Danner, Ashley 14 Sea Devil Swimmi 54.02
138 Ford, Susannah 16 Bernal's Gator S 54.02
141 Goetz, Erin C 17 Team Foxjet-MN 54.03
142 Loniewski, Mara 16 Great Lakes Aqua 54.06
143 Rogers, Lindsay 15 Southeastern Swi 54.08
144 Watson, Brooke 13 Memphis Tiger Sw 54.09
145 Bellinger, Sall 15 Marin Pirates-PC 54.16
146 Jankins, Heathe 17 Adirondack Aquat 54.17
147 Kendall, Amanda 14 Mason Makos Swim 54.21
148 Chamberlin, Mar 17 UN 54.22
149 Trautner, Emily 15 Marin Pirates-PC 54.24
150 Staskiewicz, So 15 Asphalt Green Un 54.26
150 Guyler, Jennife 17 Clearwater Aquat 54.26
152 Radloff, Kather 16 Arlington Aquati 54.27
152 Ernst, Sarah E 16 Bernal's Gator S 54.27
154 Spak, Elena M 14 Rockville Montgo 54.28
154 Funk, Amy L 16 Palatine Park Di 54.28
156 Meyer, Stephani 18 Three Rivers Aqu 54.29
157 Michelau, Kathr 17 Lake Forest Swim 54.30
158 Orbon, Kathryn 17 Lake Forest Swim 54.32
159 Psaris, Leigh C 16 Snowbird Aquatic 54.34
160 Nerby, Stephani 16 Berkeley Aquatic 54.42
161 Osborn, Kaitlyn 17 Lake Forest Swim 54.44
162 Gleyzer, Anna D 16 Marietta Marlins 54.45
163 Capparell, Megh 18 Scarlet Aquatic- 54.48
163 Skinner, Shanno 16 Katy Aquatics-GU 54.48
165 Jeffrey, Kirsti 15 Florida Atlantic 54.51
166 Stachowski, Aly 15 Aquazot Swim Clu 54.54
167 Cavalier, Mered 13 Qdd Swim Team-VA 54.55
168 Ratz, Mei-Loong 16 Lander Swim Club 54.60
168 Rogers, Elizabe 15 North Palm Beach 54.60
170 McDonald, Miche 15 Tri-city Channel 54.61
171 Roddenbery, Nic 16 Scat-GA 54.62
172 Maddalena, Gabr 16 The Woodlands Sw 54.65
173 Jones, Rebecca 13 Tide-VA 54.67
174 Pleasant, Amber 17 West Coast Aquat 54.73
175 Wenzlan, Rebecc 17 UN 54.74
176 Isaacs, Dorothy 16 Unattached-PC 54.75
177 Etem, Elise Y 15 Irvine Novaquati 54.78
178 Weddle, Kacey L 16 Baylor Swim Club 54.80
178 Cook, Gretchen 16 Waukesha Express 54.80
180 Tomasula, Kelly 16 Aqua Gems-MR 54.81
180 Campbell, Maris 15 Lobo Aquatic Clu 54.81
182 Tran, Cindy 13 Golden West Swim 54.82
183 Gadowry, Michel 14 Gulf Coast Swim- 54.84
184 Nauta, Brittany 17 TampaBayAquatics 54.90
185 McClelland, Ash 18 The Woodlands Sw 54.92
186 Kosmak, Sarah J 15 East Grand Rapid 55.03
186 Festa, Natalia 16 Long Island Aqua 55.03
188 Leopold, Jennif 16 UN 55.07
189 St Charles, Eli 17 Baylor Swim Club 55.12
190 Bechard, Sarah 14 Burkwood Aquatic 55.15
191 Prebul, Alexand 16 Baylor Swim Club 55.19
192 Rousell, Madiso 16 Puget Sound Swim 55.24
193 Hunt, Rebecca L 15 Nova of Virginia 55.30
194 Elgamal, Elweya 15 North Coast Aqua 55.31
195 Collins, Cathry 16 Cyclone Swimming 55.32
196 White, Katherin 16 East Grand Rapid 55.34
197 Greene, Rachel 16 Curl-Burke Swim- 55.37
198 Anderson, Marga 14 TampaBayAquatics 55.42
199 Kromer, Thea D 15 Machine Aquatic- 55.43
200 Gruendel, Kerry 15 Badger Swim Club 55.45
201 Davitt, Alexand 14 Scout Aquatics-I 55.46
201 Eramo, Kristine 15 New Albany Aquat 55.46
203 Shiota, Lili M 14 Asphalt Green Un 55.53
204 Masciantonio, M 13 Atlantis Aquatic 55.62
205 Day, Jessica M 15 Unattached-IL 55.63
206 Larson, Jill E 16 Team Foxjet-MN 55.68
207 Leon, Lindsay M 16 City of Mobile S 55.73
208 Toelle, Lisa J 16 Elmbrook-WI 56.14
209 Kraus, Alexandr 16 Birmingham Swim- 56.44
210 Gratton, Emilie 16 AZ Desert Fox-AZ 56.47
211 Hiller, Maryann 18 Palo Alto Stanfo 56.91
212 Poltash, Nicole 16 AST-PV 57.16
213 Prior, Audrey E 18 Team New Tampa Y 57.19
214 Mobley, Rebbecc 18 Potomac Marlins- 57.31
215 Kyle, Kelli A 15 Rockville Montgo 57.46
216 Zaich, Sylvia P 16 Aquazot Swim Clu 57.51
217 Eades, Charlee 16 Typhoon Aquatics 57.80
-- Perdue, Lauren 13 Greenville Swim- NS
-- Newell, Megan M 17 Curl-Burke Swim- NS
Combined Team Scores - Through Event 5
1. Curl-Burke Swim Club 101 2. Lake Country Swim Team 98
3. Ann Arbor Swim Club 86 4. Irvine Novaquatics 78
5. Rockville Montgomery Swim Club 70 6. Raleigh Swimming Association 62
7. Arizona Desert Fox 45 7. Parkway Swim Club 45
9. The Woodlands Swim Team 44 10. Pine Crest School 38
11. Badger Swim Club 30 12. Blue Tide Aquatics 28
13. Industry Hills Aquatic Club 23 14. NOVA of Virginia Aquatics, Inc 22
15. SONOCO Swim Club 20 15. Long Island Aquatic Club 20
17. Atlantic City Aquatic Club 18 17. Coast Guard Blue Dolphins 18
17. Rio Salado Swim Club 18 20. BGC-N. Westchester Marlins 17
20. Big Cat Aquatics 17 22. Typhoon Aquatics Inc 16
23. Gulf Coast Swim Team 15 23. North Coast Aquatics 15
23. Tri-city Channel Cats 15 26. Fairport Area Swim Team 14
26. Team Greenville 14 28. Scout Aquatics 13
28. Desert Storm Swimming 13 30. Middies Swimming 11
31. Jersey Wahoos 9 32. Conroe Area Team Swimmers 7
32. Clayton Shaw Park Swim Club 7 34. East Grand Rapids Aquatics 6
34. Aquazot Swim Club 6 36. Great Lakes Aquatics 5
37. Rochester Swim Club ORCAS 4 37. Tampa Bay Community Aquatics 4
37. Germantown Academy Aquatic Cl 4 40. Corvallis Aquatic Team 3
41. Wichita Swim Club 2 41. Suburban Swim Center 2
43. The Great Wolf Swim Team 1 43. Magnus Aquatic Group 1
Event 6 Men 100 Yard Freestyle
=========================================================================
44.89 WCT
45.99 OPEN
46.09 JRS
47.09 NCSA
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Righi, Alex M 18 AZ Desert Fox-AZ 44.50 44.24 WCT 20
21.01 44.24 (23.23)
2 Kluba, Kyle C 18 Raleigh Swimming 46.15 45.85 OPEN 16.5
21.91 45.85 (23.94)
2 Turner, Taylor 16 AZ Desert Fox-AZ 45.96 45.85 OPEN 16.5
21.95 45.85 (23.90)
4 Vessels, Bryan 18 Ann Arbor Swim C 45.90 45.90 OPEN 15
21.91 45.90 (23.99)
5 Scheren, Stephe 18 Potomac Marlins- 46.12 45.95 OPEN 14
21.91 45.95 (24.04)
6 Coville, Alexan 16 Carpet Capital A 46.35 46.06 JRS 13
21.78 46.06 (24.28)
7 Copeland, Noah 17 Scat-GA 46.27 46.18 NCSA 12
22.44 46.18 (23.74)
8 Gillan, Hans M 18 Florida Atlantic 46.22 46.40 NCSA 11
22.12 46.40 (24.28)
=== Consolations ===
9 Boyle, Sean G 17 Irvine Novaquati 46.51 46.26 NCSA 9
22.25 46.26 (24.01)
10 Tishchenko, Ant 18 Asphalt Green Un 46.66 46.39 NCSA 7
22.40 46.39 (23.99)
11 Swanson, Corey 16 TampaBayAquatics 46.54 46.41 NCSA 6
22.13 46.41 (24.28)
12 Johnson, Jacob 18 Wildcat Aquatics 46.56 46.44 NCSA 5
22.32 46.44 (24.12)
13 Madwa, Mohammad 18 Pine Crest-FG 46.48 46.45 NCSA 4
22.37 46.45 (24.08)
14 Cain, Justin G 16 UN 46.67 46.87 NCSA 3
22.08 46.87 (24.79)
15 Hafkin, Joshua 16 Rockville Montgo 46.55 47.09 NCSA 2
22.53 47.09 (24.56)
16 Amer, Nader M 17 Coast Guard Blue 46.66 47.11 1
22.60 47.11 (24.51)
=== Bonus Final ===
17 Koba, Sho 17 Ann Arbor Swim C 46.97 46.18 NCSA
22.26 46.18 (23.92)
18 Carter, Michael 18 Industry Hills A 46.73 46.48 NCSA
22.58 46.48 (23.90)
19 McCallen, John 17 Bellingham Bay S 46.96 46.55 NCSA
22.02 46.55 (24.53)
20 Wren, Garrett M 17 Nova of Virginia 46.93 46.83 NCSA
22.61 46.83 (24.22)
21 McLean, Matthew 16 Snowbird Aquatic 46.87 46.90 NCSA
22.71 46.90 (24.19)
22 Fortney, Stephe 17 Unattached/CCA-S 46.89 46.98 NCSA
22.66 46.98 (24.32)
23 Smith, Jordan B 17 Reno Aquatics-PC 46.75 47.04 NCSA
24 McGinnis, Eric 17 Raleigh Swimming 46.70 47.37
22.20 47.37 (25.17)
=== Preliminaries ===
25 Wood, Jeff D 18 Fairport Area Sw 46.98
26 Ingvoldstad, Ju 18 YMCA Team Orland 46.99
27 Davies, Phillip 16 Badger Swim Club 46.99
28 Conrad, Nichola 17 Rockville Montgo 47.02
29 Tanner, Luke B 16 Tsunami Swim Tea 47.06
30 Podbielski, Mic 17 Marietta Marlins 47.09
30 Emanuel, Ryan M 17 Badger Swim Club 47.09
30 Moore, Eric A 16 Stingrays-GA 47.09
33 Harris, Matthew 17 Rockville Montgo 47.11
34 Thompson, Chris 17 Stingrays-GA 47.13
35 Dove, William D 17 Raleigh Swimming 47.15
36 Holway, James N 18 Club Makos-SE 47.21
36 Cisneros, Anton 17 Irvine Novaquati 47.21
38 Hansen, Robert 17 Irvine Novaquati 47.25
39 Zimarev, Yury 18 Long Island Aqua 47.29
39 Bednar, David M 17 Arkansas Dolphin 47.29
39 Dabney, James C 18 Mecklenburg Aqua 47.29
42 Meyers, Ronald 18 Fort Lauderdale- 47.32
43 Falk, Bjorn E 18 Magnus Aquatic-N 47.33
44 Pool, Christoph 17 Curl-Burke Swim- 47.36
45 Reydams, Vincen 17 Arlington Aquati 47.39
46 Richards, Micha 15 Star Swim Team-M 47.41
46 Schiavo, Zachar 16 Jersey Wahoos-MA 47.41
48 Luther, Edward 18 Irvine Novaquati 47.42
49 VanNatta, John 17 The Woodlands Sw 47.50
50 Matsumoto, Brad 17 Tule Nation Trit 47.51
51 Gray, Thomas C 16 Houston Cougar A 47.53
51 Storie, Logan W 16 Corvallis-OR 47.53
51 Madaras, Scott 17 Coast Guard Blue 47.53
54 Stahley, Austin 15 Palo Alto Stanfo 47.54
55 Sauaia, Ciro M 17 Bluewater Barrac 47.60
56 Helms, J.J. J 16 Conroe Area Team 47.62
57 Possee, Brian W 18 Fairport Area Sw 47.75
58 Scott, Norman 17 Badger Swim Club 47.77
59 Kolsrud, Brede 17 Cedar Rapids Aqu 47.78
60 Portela, Anthon 17 Lawrence Aquahaw 47.81
61 Kellogg, Andrew 18 Ann Arbor Swim C 47.92
61 Hauck, Jason D 17 Team Foxjet-MN 47.92
61 Potvin, Douglas 17 YMCA Team Orland 47.92
64 Leblanc, Edward 15 New Wave Swim Te 47.95
65 Park, Nicolaas 15 Curl-Burke Swim- 47.97
66 Laren, Colin A 17 Suburban Swim Ce 48.01
67 Mercer, Gregory 17 Puget Sound Swim 48.04
68 Silva, Michael 17 Team New Tampa Y 48.05
69 Loughran, Kyle 17 Suburban Swim Ce 48.09
70 Geri, Pedro M 16 Pine Crest-FG 48.12
71 Long, Camden L 18 Typhoon Aquatics 48.14
71 Dasinger, John 17 Sunkist Swim Tea 48.14
73 Leneave, Jonath 16 The Woodlands Sw 48.15
74 Guerra, Michael 18 Metro Aquatic Cl 48.23
75 Choi, Lugar S 16 Aquazot Swim Clu 48.29
76 Alden, Brian A 15 Fox-IL 48.31
77 Holmes, Zachary 16 Machine Aquatic- 48.36
78 Komadina, Frank 16 Arizona Marlins- 48.41
79 Andrews, Conner 16 Lake-Wi-WI 48.43
80 Kreitler, John 18 Potomac Marlins- 48.50
81 McVeigh, Erik C 18 Sonoco Swim Club 48.53
82 Tribou, Blake T 17 Bengal Tiger-LA 48.54
83 Sulkevich, Matt 17 Industry Hills A 48.56
84 Franklin, John 17 Florida Atlantic 48.58
85 D'Oliver, John 15 Fcst-GU 48.60
86 Tortora, Vincen 18 Scat-GA 48.65
87 Smith, Sean M 17 Boulder City Hen 48.66
88 Stokes, Jason D 18 Team Dolphins-MV 48.70
89 Bernard, Damien 17 Aquazot Swim Clu 48.77
90 Ritt, James C 17 Memphis Tiger Sw 48.83
91 Stevens-Palmer, 16 Curl-Burke Swim- 48.89
92 Gollands, Peter 18 Magnus Aquatic-N 48.91
93 Harari, David 17 Plantation Swim- 48.93
94 Jones, Carl L 16 Tri-city Channel 48.94
95 Leckey, Kevin C 17 Blue Tide Aquati 48.95
96 Snabes, Andrew 14 New Trier Swim C 48.99
97 Curran, John P 17 Rockville Montgo 49.15
98 Basnuevo, Javie 18 Metro Aquatic Cl 49.16
99 Eichold, Alfred 18 City of Mobile S 49.18
100 Ciliske, Charle 17 Blue Tide Aquati 49.20
101 Spector, Jordan 18 Rio Salado Swim- 49.33
102 Li, Wesley Y 16 Aquazot Swim Clu 49.36
103 Yano, Rikiya 14 Aquazot Swim Clu 49.38
104 Walters, Jordan 16 Vincennes YMCA-I 49.47
105 Alland, Kevin D 16 Lake Forest Swim 49.48
106 Boyle, Ryan M 17 EMAC-MA 49.55
107 Simco, Daniel P 15 Bgc-N. Westchest 50.05
108 Chambers, Roy E 17 Laser Swim Team- 50.12
109 McDavid, Clinto 17 Barracuda Swim C 50.23
110 Wurm, Jeffrey R 16 Shawmut Aquatic- 50.57
-- Hoffman, Andrew 17 Three Rivers Aqu DQ
-- Reeser, Bradley 17 Suburban Swim Ce DQ
-- Webb, Jay T 17 Chattahoochee Sw NS
-- Schilling, Bren 16 The Woodlands Sw NS
Combined Team Scores - Through Event 6
1. Ann Arbor Swim Club 101 1. Curl-Burke Swim Club 101
3. Lake Country Swim Team 98 4. Irvine Novaquatics 87
5. Arizona Desert Fox 81.5 6. Raleigh Swimming Association 78.5
7. Rockville Montgomery Swim Club 72 8. Parkway Swim Club 45
9. The Woodlands Swim Team 44 10. Pine Crest School 42
11. Badger Swim Club 30 12. Blue Tide Aquatics 28
13. Industry Hills Aquatic Club 23 14. NOVA of Virginia Aquatics, Inc 22
15. Long Island Aquatic Club 20 15. SONOCO Swim Club 20
17. Coast Guard Blue Dolphins 19 18. Rio Salado Swim Club 18
18. Atlantic City Aquatic Club 18 20. Big Cat Aquatics 17
20. BGC-N. Westchester Marlins 17 22. Typhoon Aquatics Inc 16
23. Gulf Coast Swim Team 15 23. North Coast Aquatics 15
23. Tri-city Channel Cats 15 26. Team Greenville 14
26. Potomac Marlins 14 26. Fairport Area Swim Team 14
29. Desert Storm Swimming 13 29. Scout Aquatics 13
29. Carpet Capital Aquatics Club 13 32. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM 12
33. Middies Swimming 11 33. Florida Atlantic Swim Team 11
35. Tampa Bay Community Aquatics 10 36. Jersey Wahoos 9
37. Clayton Shaw Park Swim Club 7 37. Conroe Area Team Swimmers 7
37. Asphalt Green Unified Aquatics 7 40. Aquazot Swim Club 6
40. East Grand Rapids Aquatics 6 42. Wildcat Aquatics 5
42. Great Lakes Aquatics 5 44. Germantown Academy Aquatic Cl 4
44. Rochester Swim Club ORCAS 4 46. Unattached 3
46. Corvallis Aquatic Team 3 48. Suburban Swim Center 2
48. Wichita Swim Club 2 50. Magnus Aquatic Group 1
50. The Great Wolf Swim Team 1
Event 7 Women 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
2:17.49 WCT
2:18.99 JRS
2:20.69 OPEN
2:24.29 NCSA
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Smith, Elizabet 16 Parkway Swim Clu 2:14.72 2:12.90 WCT 20
30.89 1:05.10 (34.21)
1:38.75 (33.65) 2:12.90 (34.15)
2 Haase, Colleen 16 Rockville Montgo 2:14.77 2:13.10 WCT 17
30.09 1:03.65 (33.56)
1:38.33 (34.68) 2:13.10 (34.77)
3 Schmitt, Jessic 14 North Coast Aqua 2:15.12 2:15.18 WCT 16
31.18 1:05.54 (34.36)
1:40.21 (34.67) 2:15.18 (34.97)
4 Smith, Amilee A 16 Rockville Montgo 2:15.94 2:15.91 WCT 15
31.24 1:05.35 (34.11)
1:40.14 (34.79) 2:15.91 (35.77)
5 Meehan, Caitlin 18 Malvern Swimming 2:18.17 2:17.19 WCT 14
30.86 1:05.55 (34.69)
1:40.72 (35.17) 2:17.19 (36.47)
6 Beales, Kristen 17 Curl-Burke Swim- 2:17.80 2:17.35 WCT 13
31.89 1:06.79 (34.90)
1:42.06 (35.27) 2:17.35 (35.29)
7 Sogar, Laura A 13 Ram Swimming Clu 2:16.66 2:17.52 JRS 12
31.73 1:06.70 (34.97)
1:42.53 (35.83) 2:17.52 (34.99)
8 Vavra, Allysa M 15 Atlantis Aquatic 2:18.32 2:17.94 JRS 11
31.12 1:06.02 (34.90)
1:41.67 (35.65) 2:17.94 (36.27)
=== Consolations ===
9 Marks, Jamie L 16 Egg Harbor Twp S 2:19.02 2:16.67 WCT 9
31.67 1:06.13 (34.46)
1:41.56 (35.43) 2:16.67 (35.11)
10 Losinger, Sarah 16 Marietta Marlins 2:18.42 2:18.05 JRS 7
31.52 1:06.67 (35.15)
1:42.33 (35.66) 2:18.05 (35.72)
11 Basel, Jenny E 17 AST-PV 2:19.39 2:18.66 JRS 6
31.01 1:05.88 (34.87)
1:42.05 (36.17) 2:18.66 (36.61)
12 Perry, Jessica 16 Bernal's Gator S 2:18.38 2:18.67 JRS 5
31.29 1:06.27 (34.98)
1:41.98 (35.71) 2:18.67 (36.69)
13 Evans, Ashley K 16 Berkeley Aquatic 2:18.34 2:18.91 JRS 4
31.83 1:07.05 (35.22)
1:42.68 (35.63) 2:18.91 (36.23)
14 Pierce, Leah J 17 Columbia Swim Cl 2:18.69 2:19.55 OPEN 3
31.52 1:05.97 (34.45)
1:42.23 (36.26) 2:19.55 (37.32)
15 Masters, Amanda 14 Rockwood Swim Cl 2:18.95 2:19.61 OPEN 2
31.59 1:06.89 (35.30)
1:43.15 (36.26) 2:19.61 (36.46)
16 Williams, Taryn 17 Team Dolphins-MV 2:19.37 2:20.93 NCSA 1
32.68 1:08.12 (35.44)
1:44.36 (36.24) 2:20.93 (36.57)
=== Bonus Final ===
17 Hopkins-Vacca, 17 Magnus Aquatic-N 2:19.42 2:17.68 JRS
31.41 1:06.09 (34.68)
1:41.67 (35.58) 2:17.68 (36.01)
18 Bruce, Jamie O 15 Wichita Swim Clu 2:20.74 2:19.02 OPEN
31.47 1:06.80 (35.33)
1:42.29 (35.49) 2:19.02 (36.73)
19 Ellis, Carlye A 15 Ann Arbor Swim C 2:19.63 2:19.27 OPEN
31.47 1:06.44 (34.97)
1:42.77 (36.33) 2:19.27 (36.50)
20 Alvarez, Elena 18 Marin Pirates-PC 2:20.52 2:20.21 OPEN
31.77 1:07.70 (35.93)
1:44.39 (36.69) 2:20.21 (35.82)
21 Leite, Karla 18 Long Island Aqua 2:20.70 2:20.28 OPEN
32.23 1:07.45 (35.22)
1:43.57 (36.12) 2:20.28 (36.71)
22 Prautzsch, Kris 15 Magnus Aquatic-N 2:20.47 2:20.52 OPEN
31.61 1:06.91 (35.30)
1:43.40 (36.49) 2:20.52 (37.12)
23 Roberts, Melani 15 Raleigh Swimming 2:20.54 2:20.66 OPEN
31.85 1:07.11 (35.26)
1:43.41 (36.30) 2:20.66 (37.25)
24 Coogan, Ryann A 15 UN 2:19.84 2:22.14 NCSA
31.86 1:07.51 (35.65)
1:44.71 (37.20) 2:22.14 (37.43)
=== Preliminaries ===
25 Flynn, Kelly D 14 The Woodlands Sw 2:21.03
26 Kim, Susan D 16 Rockville Montgo 2:21.16
27 Zblewski, Marga 17 Lake-Wi-WI 2:21.27
28 Marsh, Kathryn 16 Florida Atlantic 2:21.30
29 McLellan, Whitn 17 New Albany Aquat 2:21.43
30 Atkinson, Alia 16 City of Pembroke 2:21.52
31 Lesch, Ilene A 18 Ann Arbor Swim C 2:21.70
32 Malloy, Rhynn J 17 Magnus Aquatic-N 2:21.96
33 McDonnell, Kath 16 Sea Devil Swimmi 2:22.00
34 Kowalchuk, Morg 17 Poseidon-VA 2:22.04
35 Kempton, Krista 18 Long Island Aqua 2:22.08
36 Bannon, Meredit 17 Bgc-N. Westchest 2:22.10
37 Norberg, Lindse 13 Ithaca Aquatics- 2:22.20
38 Monobe, Ellie E 15 Mission San Jose 2:22.21
39 Maxwell, Samant 15 Rio Salado Swim- 2:22.34
40 Hiller, Maryann 18 Palo Alto Stanfo 2:22.52
41 Biasello, Sarah 16 Capital of Texas 2:22.55
42 Onstott, Megan 15 Capital of Texas 2:22.67
43 Read, Haley L 14 Palo Alto Stanfo 2:22.78
44 Sargent, Jennif 17 Poseidon-VA 2:22.88
45 Edwards, Kather 14 Arden Hills Swim 2:23.01
46 Danner, Ashley 14 Sea Devil Swimmi 2:23.17
47 Curran, Bryttan 16 Raleigh Swimming 2:23.24
48 Gallagher, Cait 15 Lawrence Aquahaw 2:23.27
49 Barsanti, Alexa 17 Hershey-MA 2:23.29
50 Andracki, Julia 14 Arlington Alliga 2:23.48
51 Kime, Katherine 15 UN-01-CA 2:23.53
52 Koselka, Elizab 14 Wolverine Aquati 2:23.61
53 Kiernan, Marile 17 Badger Swim Club 2:23.81
54 Stewart, Jessic 17 Florida Atlantic 2:23.93
55 Macky, Caitlin 16 UN-01-SI 2:24.00
56 Steenvoorden, K 14 Scarlet Aquatic- 2:24.02
57 Lee, Angela 12 Aquazot Swim Clu 2:24.07
58 Southard, Laure 18 Curl-Burke Swim- 2:24.09
59 Roddenbery, Nic 16 Scat-GA 2:24.11
60 Migues, Devonie 17 Irvine Novaquati 2:24.22
60 Healey, Vivian 16 Asphalt Green Un 2:24.22
62 Fry, Hayley M 17 Cedar Rapids Aqu 2:24.26
63 Parker, Stephan 16 Fort Wayne Aquat 2:24.34
64 Benedict, Dana 17 Clark County San 2:24.35
65 Dunn, Mariele K 16 Bay & Ocean Stat 2:24.41
66 Ridder, Daniell 18 Parkway Swim Clu 2:24.50
67 Leuschner, Moll 16 Hershey-MA 2:24.69
68 Lang, Melissa J 13 Scarlet Aquatic- 2:24.75
69 Harris, Courtne 15 Poseidon-VA 2:24.77
70 Budahl, Katie J 17 Mitchell Aquatic 2:24.94
71 Fletcher, Taylo 14 Unattached/AH-SN 2:25.01
72 Bui, Tiffany T 17 Middies Swimming 2:25.09
73 Nahin, Allison 16 Lake-Wi-WI 2:25.20
74 Bleyl, Rebekah 17 The Woodlands Sw 2:25.23
75 Schlatter, Emil 17 East Grand Rapid 2:25.33
76 Thomas, Barbara 17 Fort Lauderdale- 2:25.40
76 Berke, Megan W 14 Nova of Virginia 2:25.40
78 Flaherty, Jenni 18 Coastal Maine Aq 2:25.62
79 Berdini, Ariana 17 Tidal Wave Swimm 2:25.69
80 Finn, Molly E 17 Lake-Wi-WI 2:25.70
81 Myers, Anne S 16 Nova of Virginia 2:25.74
81 Case, Kimberly 17 Sea Devil Swimmi 2:25.74
83 McDermott, Jenn 18 Magnus Aquatic-N 2:26.19
84 Lynch, Sarah E 14 Curl-Burke Swim- 2:26.24
85 Beck, Christie 17 Cyclone Swimming 2:26.25
85 Colapietro, Lis 15 Big Cat Aquatics 2:26.25
87 Roper, Whitney 16 Clearwater Aquat 2:26.28
88 Simonds, Shanno 17 Unattached-PC 2:26.29
89 Coward, Katheri 17 Gulf Coast Swim- 2:26.32
89 Lemay, Allyson 16 Capital of Texas 2:26.32
91 Sweeney, Casey 14 Nova of Virginia 2:26.41
92 Voss, Allison A 14 UN 2:26.48
93 Dennis, Caitlin 16 Jersey Wahoos-MA 2:26.52
94 Donnelly, Lisa 16 Bernal's Gator S 2:26.60
95 Guyett, Caren E 15 Bgc-N. Westchest 2:26.66
96 Rice, Karli E 16 Memphis Tiger Sw 2:26.94
97 Sotiropoulos, A 15 Irvine Novaquati 2:26.95
98 Clugh, Jenna E 17 Hershey-MA 2:26.96
99 Poindexter, Ori 15 Irvine Novaquati 2:27.29
100 Simens, Denise 18 Salinas Valley-P 2:27.36
101 Miller, Casey M 17 Rockwood Swim Cl 2:27.64
102 Broffit, Rebecc 17 Potomac Marlins- 2:27.69
103 Healey, Meghan 18 Shawmut Aquatic- 2:27.92
104 Jackson, Kathle 16 New Wave Swim Te 2:28.16
105 Silveira, Catri 16 Metro Aquatic Cl 2:28.17
106 Norberg, Lauren 13 Ithaca Aquatics- 2:28.18
107 Altenburger, Ji 15 Berkeley Aquatic 2:28.19
108 Branning, Jacly 14 AZ Desert Fox-AZ 2:28.35
109 Pool, Emily E 17 North Coast Aqua 2:28.51
110 Nakamura, McKen 14 Wave Aquatics-PN 2:28.52
111 Sandlin, Brandy 17 Wal-Mart Swim Cl 2:28.97
112 Jurusik, Steffa 14 Shock Wave-MS 2:29.58
113 Marchand, Linds 14 Curl-Burke Swim- 2:29.98
114 Zaich, Sylvia P 16 Aquazot Swim Clu 2:30.60
115 Andracki, Ameli 15 Arlington Alliga 2:31.24
116 Streight, Cryst 16 Desert Storm-CA 2:31.26
117 Isaacs, Dorothy 16 Unattached-PC 2:31.70
118 Kelly, Katie A 17 Islip Aquatics-M 2:32.16
119 Tompkins, Lisa 15 Columbia River S 2:32.41
120 Wrenn, Rachel J 15 Raleigh Swimming 2:32.62
121 Nelson, Elizabe 14 The Woodlands Sw 2:33.10
122 White, Courtney 17 Qdd Swim Team-VA 2:33.59
123 Schwabe, Emily 12 Waukesha Express 2:35.17
124 Furgatch, Sarah 13 Aquazot Swim Clu 2:35.99
-- Cartwright, Lau 16 Scat-GA DQ
-- Dishuck, Anna L 17 Crimson Tide Aqu DQ
-- Frazier, Jennif 17 Unattached-FL NS
-- Burrow, Corrinn 17 Bearcat Swim Clu NS
-- Pastore, Kellie 17 Lightning-MA NS
-- Sabotin, Jessic 14 UN NS
Combined Team Scores - Through Event 7
1. Curl-Burke Swim Club 114 2. Rockville Montgomery Swim Club 104
3. Ann Arbor Swim Club 101 4. Lake Country Swim Team 98
5. Irvine Novaquatics 87 6. Arizona Desert Fox 81.5
7. Raleigh Swimming Association 78.5 8. Parkway Swim Club 65
9. The Woodlands Swim Team 44 10. Pine Crest School 42
11. North Coast Aquatics 31 12. Badger Swim Club 30
13. Blue Tide Aquatics 28 14. Industry Hills Aquatic Club 23
15. NOVA of Virginia Aquatics, Inc 22 16. Long Island Aquatic Club 20
16. SONOCO Swim Club 20 18. Coast Guard Blue Dolphins 19
19. Atlantic City Aquatic Club 18 19. Rio Salado Swim Club 18
21. Big Cat Aquatics 17 21. BGC-N. Westchester Marlins 17
23. Typhoon Aquatics Inc 16 24. Gulf Coast Swim Team 15
24. Tri-city Channel Cats 15 26. Malvern Swimming Association 14
26. Potomac Marlins 14 26. Team Greenville 14
26. Fairport Area Swim Team 14 30. Scout Aquatics 13
30. Desert Storm Swimming 13 30. Carpet Capital Aquatics Club 13
33. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM 12 33. Ram Swimming Club 12
35. Florida Atlantic Swim Team 11 35. Atlantis Aquatic Club 11
35. Middies Swimming 11 38. Tampa Bay Community Aquatics 10
39. Jersey Wahoos 9 39. Egg Harbor Twp Seahawks 9
41. Marietta Marlins, Inc 7 41. Conroe Area Team Swimmers 7
41. Asphalt Green Unified Aquatics 7 41. Clayton Shaw Park Swim Club 7
45. Aquazot Swim Club 6 45. Ashburn Swim Team 6
45. East Grand Rapids Aquatics 6 48. Bernal's Gator Swim Club 5
48. Great Lakes Aquatics 5 48. Wildcat Aquatics 5
51. Berkeley Aquatic Club 4 51. Rochester Swim Club ORCAS 4
51. Germantown Academy Aquatic Cl 4 54. Columbia Swim Club 3
54. Unattached 3 54. Corvallis Aquatic Team 3
57. Wichita Swim Club 2 57. Suburban Swim Center 2
57. Rockwood Swim Club 2 60. The Great Wolf Swim Team 1
60. Magnus Aquatic Group 1 60. Team Dolphins 1
Event 8 Men 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
2:02.59 WCT
2:04.99 OPEN
2:06.29 JRS
2:09.79 NCSA
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Mitchell, Bradl 17 Bgc-N. Westchest 2:04.20 2:01.69 WCT 20
27.00 57.82 (30.82)
1:29.61 (31.79) 2:01.69 (32.08)
2 Nissen, Troy D 16 Unattached/AH-SN 2:04.04 2:02.79 OPEN 17
28.13 59.34 (31.21)
1:31.33 (31.99) 2:02.79 (31.46)
3 Meyer, Adam M 17 Rockville Montgo 2:03.47 2:02.88 OPEN 16
28.66 59.61 (30.95)
1:31.06 (31.45) 2:02.88 (31.82)
4 Decker, Benjami 14 Blue Tide Aquati 2:05.11 2:02.89 OPEN 15
27.74 58.68 (30.94)
1:30.61 (31.93) 2:02.89 (32.28)
5 Larkin, Alexand 18 Bend Swim Club-O 2:04.52 2:02.96 OPEN 14
27.70 58.51 (30.81)
1:30.15 (31.64) 2:02.96 (32.81)
6 Roberts, Jonath 17 Raleigh Swimming 2:03.21 2:04.11 OPEN 13
27.93 58.36 (30.43)
1:30.20 (31.84) 2:04.11 (33.91)
7 Farmer, James N 18 Raleigh Swimming 2:05.51 2:05.45 JRS 12
28.38 59.62 (31.24)
1:32.57 (32.95) 2:05.45 (32.88)
8 Melillo, Simone 16 Curl-Burke Swim- 2:05.88 2:05.76 JRS 11
28.50 1:00.24 (31.74)
1:32.71 (32.47) 2:05.76 (33.05)
=== Consolations ===
9 Ally, Bradley K 18 Pine Crest-FG 2:05.90 1:59.70 WCT 9
26.64 56.61 (29.97)
1:27.71 (31.10) 1:59.70 (31.99)
10 Hayden, Zachary 17 Curl-Burke Swim- 2:06.97 2:05.87 JRS 7
27.89 59.28 (31.39)
1:32.27 (32.99) 2:05.87 (33.60)
11 Correll, Joshua 17 Mecklenburg Aqua 2:06.96 2:06.19 JRS 6
29.24 1:01.55 (32.31)
1:34.11 (32.56) 2:06.19 (32.08)
12 Harris, William 16 Nova of Virginia 2:06.47 2:06.95 NCSA 5
28.69 1:00.36 (31.67)
1:33.27 (32.91) 2:06.95 (33.68)
13 Beckwith, Casey 18 Mecklenburg Aqua 2:06.89 2:06.98 NCSA 4
28.66 1:00.66 (32.00)
1:33.53 (32.87) 2:06.98 (33.45)
14 Kegelman, John 17 Coast Guard Blue 2:06.14 2:07.25 NCSA 3
28.85 1:00.84 (31.99)
1:33.39 (32.55) 2:07.25 (33.86)
15 Hayes, Tim P 15 Atlantis Aquatic 2:06.84 2:07.81 NCSA 2
28.33 1:00.32 (31.99)
1:33.40 (33.08) 2:07.81 (34.41)
16 D'Errico, Angel 17 Old Westbury Aqu 2:07.24 2:08.88 NCSA 1
28.98 1:01.77 (32.79)
1:34.70 (32.93) 2:08.88 (34.18)
=== Bonus Final ===
17 Beattie, Julian 18 San Ramon Vly/Li 2:08.46 2:06.44 NCSA
29.31 1:01.23 (31.92)
1:33.83 (32.60) 2:06.44 (32.61)
18 Voss, Daniel S 17 YMCA Team Orland 2:08.78 2:06.74 NCSA
29.63 1:01.89 (32.26)
1:34.58 (32.69) 2:06.74 (32.16)
19 Stahley, Austin 15 Palo Alto Stanfo 2:08.02 2:07.14 NCSA
27.75 59.98 (32.23)
1:33.45 (33.47) 2:07.14 (33.69)
20 Martin, James C 16 UN-01-CA 2:08.64 2:07.53 NCSA
28.97 1:01.52 (32.55)
1:34.19 (32.67) 2:07.53 (33.34)
21 Lemert, Tyler P 16 Fort Wayne Aquat 2:08.51 2:07.63 NCSA
28.84 1:01.19 (32.35)
1:34.44 (33.25) 2:07.63 (33.19)
22 Arencibia, Jord 15 Nova of Virginia 2:07.58 2:08.08 NCSA
28.60 1:00.90 (32.30)
1:34.33 (33.43) 2:08.08 (33.75)
23 Dent, Robert J 17 Southwest Allen- 2:07.74 2:09.29 NCSA
29.29 1:01.55 (32.26)
1:34.97 (33.42) 2:09.29 (34.32)
24 Edmonds, Greg D 16 Curl-Burke Swim- 2:08.27 2:10.11
29.11 1:01.98 (32.87)
1:35.95 (33.97) 2:10.11 (34.16)
=== Preliminaries ===
25 Pryor, Walter V 17 Ksc Valley Gator 2:08.92
26 Oldenhage, Matt 17 San Ramon Vly/Li 2:08.96
27 Clark, Matthew 17 Nova of Virginia 2:09.32
28 Maguire, Andrew 16 Magnus Aquatic-N 2:09.60
29 Hyman, Josh S 14 Team Delaware-MA 2:09.67
30 White, Christop 17 Team Greenville- 2:09.69
31 Comeau, Sean R 18 Clark County San 2:09.77
32 Durazo, Charles 16 Snowbird Aquatic 2:09.78
33 Warner, Daniel 17 Ann Arbor Swim C 2:10.04
34 Schaefer, Rober 17 Moorehead Marlin 2:10.22
35 Munson, Jimmy B 17 Wildcat Aquatics 2:10.32
36 Yamada, Kevin A 16 Shawmut Aquatic- 2:10.47
37 Wollman, Evan B 15 Annapolis Swim C 2:10.62
38 Finelli, Andrew 16 Curl-Burke Swim- 2:10.65
39 Harkins, Scott 17 Coast Guard Blue 2:10.86
40 Donahue, Pete S 15 AquaHoyas-PV 2:10.91
41 Roepke, Peter H 15 Reno Aquatics-PC 2:11.17
42 Rae-Grant, Geor 16 EMAC-MA 2:11.19
42 Davidson, Justi 15 Suburban Swim Ce 2:11.19
44 Flores-Maxfield 15 Palo Alto Stanfo 2:11.20
45 Hastings, Trist 15 Bgc-N. Westchest 2:11.28
46 Westby, Nelson 17 McMinnville Swim 2:11.38
47 Brown, Cameron 17 Chattahoochee Sw 2:11.39
48 Cox, Ryan T 15 Raleigh Swimming 2:11.45
49 Graham, Brent G 18 Southwest Allen- 2:11.51
50 Frampus, Joey W 15 AquaHoyas-PV 2:11.63
51 Lesniak, Jeff R 18 West Chicago Sha 2:11.85
52 Schilling, Bren 16 The Woodlands Sw 2:11.89
53 Capps, Kevin R 17 Clayton Shaw Par 2:11.90
54 Koh, Brian K 17 Industry Hills A 2:12.07
55 David, Ryan M 17 Jersey Wahoos-MA 2:12.13
56 Skinner, Matthe 17 Club Makos-SE 2:12.29
57 Weis, Zach C 16 Star Swim Team-M 2:12.33
58 Beasley, Patric 16 Tri-city Channel 2:12.46
59 Harner, Matthew 16 Jersey Wahoos-MA 2:13.09
60 Al-Bader, Abdul 15 Pine Crest-FG 2:14.07
61 Chambers, Roy E 17 Laser Swim Team- 2:14.50
62 Franklin, John 17 Florida Atlantic 2:14.82
63 Kelly, Spencer 17 Edina Swim Club- 2:14.89
64 Swanson, Corey 16 TampaBayAquatics 2:19.10
65 Molina, Ariel G 18 Curl-Burke Swim- 2:21.05
-- Sutton, Rashad 17 Badger Swim Club DQ
-- Seo, Andrew Y 16 Aquazot Swim Clu NS
Combined Team Scores - Through Event 8
1. Curl-Burke Swim Club 132 2. Rockville Montgomery Swim Club 120
3. Raleigh Swimming Association 103.5 4. Ann Arbor Swim Club 101
5. Lake Country Swim Team 98 6. Irvine Novaquatics 87
7. Arizona Desert Fox 81.5 8. Parkway Swim Club 65
9. Pine Crest School 51 10. The Woodlands Swim Team 44
11. Blue Tide Aquatics 43 12. BGC-N. Westchester Marlins 37
13. North Coast Aquatics 31 14. Badger Swim Club 30
15. NOVA of Virginia Aquatics, Inc 27 16. Industry Hills Aquatic Club 23
17. Coast Guard Blue Dolphins 22 18. SONOCO Swim Club 20
18. Long Island Aquatic Club 20 20. Atlantic City Aquatic Club 18
20. Rio Salado Swim Club 18 22. Big Cat Aquatics 17
23. Typhoon Aquatics Inc 16 24. Gulf Coast Swim Team 15
24. Tri-city Channel Cats 15 26. Malvern Swimming Association 14
26. Bend Swim Club 14 26. Team Greenville 14
26. Fairport Area Swim Team 14 26. Potomac Marlins 14
31. Scout Aquatics 13 31. Atlantis Aquatic Club 13
31. Desert Storm Swimming 13 31. Carpet Capital Aquatics Club 13
35. Ram Swimming Club 12 35. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM 12
37. Middies Swimming 11 37. Florida Atlantic Swim Team 11
39. Mecklenburg Aquatic Club 10 39. Tampa Bay Community Aquatics 10
41. Egg Harbor Twp Seahawks 9 41. Jersey Wahoos 9
43. Marietta Marlins, Inc 7 43. Asphalt Green Unified Aquatics 7
43. Conroe Area Team Swimmers 7 43. Clayton Shaw Park Swim Club 7
47. Aquazot Swim Club 6 47. East Grand Rapids Aquatics 6
47. Ashburn Swim Team 6 50. Bernal's Gator Swim Club 5
50. Great Lakes Aquatics 5 50. Wildcat Aquatics 5
53. Germantown Academy Aquatic Cl 4 53. Berkeley Aquatic Club 4
53. Rochester Swim Club ORCAS 4 56. Corvallis Aquatic Team 3
56. Columbia Swim Club 3 56. Unattached 3
59. Rockwood Swim Club 2 59. Suburban Swim Center 2
59. Wichita Swim Club 2 62. Old Westbury Aquatics 1
62. Team Dolphins 1 62. Magnus Aquatic Group 1
62. The Great Wolf Swim Team 1
Event 9 Women 200 Yard Backstroke
=========================================================================
2:00.99 WCT
2:02.59 JRS
2:03.59 OPEN
2:06.99 NCSA
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Parkhurst, Mich 17 Machine Aquatic- 2:02.22 1:59.71 WCT 20
28.31 58.68 (30.37)
1:29.45 (30.77) 1:59.71 (30.26)
2 Meissner, Erica 16 Magnus Aquatic-N 2:00.79 1:59.90 WCT 17
28.63 58.42 (29.79)
1:29.15 (30.73) 1:59.90 (30.75)
3 Kelly, Margaret 17 Ann Arbor Swim C 2:00.18 2:00.06 WCT 16
27.98 58.67 (30.69)
1:29.57 (30.90) 2:00.06 (30.49)
4 Smith, Hannah M 17 Ann Arbor Swim C 1:59.53 2:00.16 WCT 15
28.24 58.29 (30.05)
1:28.83 (30.54) 2:00.16 (31.33)
5 Christensen, Me 16 Curl-Burke Swim- 1:59.39 2:00.65 WCT 14
28.73 58.83 (30.10)
1:30.00 (31.17) 2:00.65 (30.65)
6 Golden, Julie L 16 Birmingham Swim- 2:01.30 2:01.31 JRS 13
28.70 58.62 (29.92)
1:29.61 (30.99) 2:01.31 (31.70)
7 Houlton, Molly 16 North Coast Aqua 2:02.18 2:04.31 NCSA 12
29.15 59.84 (30.69)
1:31.57 (31.73) 2:04.31 (32.74)
-- Beisel, Elizabe 12 Magnus Aquatic-N 2:01.49 DQ
28.73 59.06 (30.33)
1:29.94 (30.88) 2:00.08 (30.14)
=== Consolations ===
9 Angle, Allyson 17 Parkway Swim Clu 2:03.22 2:00.66 WCT 9
28.61 58.95 (30.34)
1:29.75 (30.80) 2:00.66 (30.91)
10 Boritzke, Andre 17 Lake-Wi-WI 2:02.60 2:01.28 JRS 7
28.72 59.19 (30.47)
1:30.55 (31.36) 2:01.28 (30.73)
11 Elbert, Samanth 17 AZ Desert Fox-AZ 2:03.68 2:01.97 JRS 6
28.44 59.14 (30.70)
1:30.61 (31.47) 2:01.97 (31.36)
12 Kopenitz, Jenni 15 Germantown Acade 2:02.97 2:02.71 OPEN 5
29.58 1:00.36 (30.78)
1:31.76 (31.40) 2:02.71 (30.95)
13 Fisher, Stephan 16 Lake-Wi-WI 2:03.20 2:02.77 OPEN 4
29.18 59.90 (30.72)
1:31.51 (31.61) 2:02.77 (31.26)
14 Ferguson, Kaitl 17 Middies Swimming 2:03.34 2:06.25 NCSA 3
29.19 1:01.33 (32.14)
1:33.91 (32.58) 2:06.25 (32.34)
15 Peak, Candice E 16 Magnus Aquatic-N 2:03.41 2:06.79 NCSA 2
29.32 1:00.62 (31.30)
1:33.48 (32.86) 2:06.79 (33.31)
16 Foley, Kathleen 17 Magnus Aquatic-N 2:02.97 2:07.48 1
30.41 1:02.18 (31.77)
1:34.92 (32.74) 2:07.48 (32.56)
=== Bonus Final ===
17 Skelos, Daphne 16 Long Island Aqua 2:04.80 2:02.27 JRS
28.85 59.50 (30.65)
1:31.02 (31.52) 2:02.27 (31.25)
18 Parisi, Lauren 15 Team Suffolk-MR 2:04.51 2:03.23 OPEN
29.21 1:00.46 (31.25)
1:32.41 (31.95) 2:03.23 (30.82)
19 Craig, Skylar C 18 Reno Aquatics-PC 2:04.75 2:03.52 OPEN
29.48 1:00.37 (30.89)
1:31.87 (31.50) 2:03.52 (31.65)
20 Fontana, Kirste 15 UN-01-SI 2:04.38 2:03.88 NCSA
28.82 1:00.18 (31.36)
1:32.00 (31.82) 2:03.88 (31.88)
21 Smith, Julianne 15 Raleigh Swimming 2:03.75 2:04.17 NCSA
28.66 59.66 (31.00)
1:31.92 (32.26) 2:04.17 (32.25)
22 Weinbrecht, Ama 17 North Coast Aqua 2:03.69 2:04.35 NCSA
28.66 59.52 (30.86)
1:32.07 (32.55) 2:04.35 (32.28)
23 Lougee, Dena L 18 Santa Maria Swim 2:04.54 2:05.26 NCSA
29.60 1:00.82 (31.22)
1:33.02 (32.20) 2:05.26 (32.24)
24 Leclair, Eleano 15 Nova of Virginia 2:05.16 2:06.99 NCSA
29.57 1:01.44 (31.87)
1:34.53 (33.09) 2:06.99 (32.46)
=== Preliminaries ===
25 Stafford, Shara 15 Topeka Swim Asso 2:05.20
26 Peterson-Huber, 18 Shorewood Swim C 2:05.48
27 Zimmer, Meghan 15 Santa Maria Swim 2:05.54
28 Holmes, Erin D 15 Tri-city Channel 2:05.55
29 Cashion, Brooke 16 Irvine Novaquati 2:05.57
30 Urubshurow, Del 16 Rockville Montgo 2:05.60
31 Kyle, Kelli A 15 Rockville Montgo 2:05.68
32 Goff, Sara L 16 Team Foxjet-MN 2:05.84
33 Stouffer, Lara 15 Aquazot Swim Clu 2:05.88
34 Lago, Jennifer 18 Metro Aquatic Cl 2:05.91
35 Mahoney, Abigai 15 Wichita Swim Clu 2:05.95
36 Rogers, Lindsay 15 Southeastern Swi 2:06.03
37 Bunch, Blakeley 17 Boulder City Hen 2:06.04
38 Guro, Jessica M 13 Atlantis Aquatic 2:06.14
39 Cole, Jessica S 18 Parkway Swim Clu 2:06.20
40 Harris, Jenna E 17 Parkway Swim Clu 2:06.28
41 Sarandos, Steph 15 Waukesha Express 2:06.32
42 Kochman, Julie 15 Team Suffolk-MR 2:06.38
43 Hoff, Kelsey D 15 Arden Hills Swim 2:06.44
44 Shiota, Lili M 14 Asphalt Green Un 2:06.46
45 Capparell, Megh 18 Scarlet Aquatic- 2:06.47
46 Deleon, Andrea 17 Berkeley Aquatic 2:06.49
47 Fuqua, Marlys A 17 Fairport Area Sw 2:06.51
48 Curran, Bryttan 16 Raleigh Swimming 2:06.61
49 Marizu, Cecilia 16 Reno Aquatics-PC 2:06.73
50 Nicholson, Aman 17 Middies Swimming 2:06.78
50 Haley, Lauren F 16 Vacs Northern Ne 2:06.78
52 Wisinger, Kelle 15 Berkeley Aquatic 2:06.80
53 Cohagen, Ashley 13 Ann Arbor Swim C 2:07.02
54 McGhee, Melissa 16 Unattached/AH-SN 2:07.14
55 Christiansen, S 15 Steiner Youth Aq 2:07.27
56 Cindric, Nicole 16 Wal-Mart Swim Cl 2:07.30
57 Woods, Adrienne 16 Ann Arbor Swim C 2:07.31
58 Atkinson, Brook 15 Pine Crest-FG 2:07.41
59 Coburn, Rachel 17 Marietta Marlins 2:07.60
60 Mahon, Mary Cat 17 Jersey Wahoos-MA 2:07.66
61 Storie, Malia L 18 Corvallis-OR 2:07.83
62 Girard, Abigail 17 Blackhawk Area S 2:07.92
63 Farrell, Megan 16 Bernal's Gator S 2:07.96
64 Fraley, Lauren 17 Poseidon-VA 2:07.99
65 Howanitz, Jace 15 Clark County San 2:08.19
66 Hilstrom, Steph 15 Team Foxjet-MN 2:08.36
67 Taylor, Andrea 13 Issaquah Swim Te 2:08.58
68 Harms, Leah R 18 Poseidon-VA 2:08.72
69 Rein, Rachael A 16 YMCA Team Orland 2:08.82
70 Sluka, Kaitlyn 16 Northern KY Clip 2:08.85
71 Kerns, Haleigh 18 City of Mobile S 2:09.05
72 Heyrman, Meliss 16 Roc-MN 2:09.19
73 Harvey, Katura 16 Rockville Montgo 2:09.35
74 Reynolds, Krist 17 Stingrays-GA 2:09.37
75 Luhrsen, Cassie 16 Clayton Shaw Par 2:09.38
76 Chester, Alexan 16 Irvine Novaquati 2:09.48
77 Bolton, Melinda 16 Ngsv Gator Aquat 2:09.50
78 Sirmon, Anna L 17 City of Mobile S 2:09.52
78 Toelle, Lisa J 16 Elmbrook-WI 2:09.52
80 Boyle, Kaeley M 16 AST-PV 2:09.62
81 Long, Teresa C 14 Raleigh Swimming 2:09.70
82 Festa, Natalia 16 Long Island Aqua 2:09.71
83 Jurusik, Steffa 14 Shock Wave-MS 2:10.01
83 Potter, Brittan 15 Wal-Mart Swim Cl 2:10.01
85 Oswald, Addison 14 Boulder City Hen 2:10.15
86 Fitzsimmons, Sa 17 Aquazot Swim Clu 2:10.25
87 Cianci, Carmen 17 Plantation Swim- 2:10.30
88 Newsome, Jenna 15 Marietta Marlins 2:10.53
89 Nelson, Abigail 15 Team Dolphins-MV 2:10.60
90 Ameen, Sarah E 16 Qdd Swim Team-VA 2:10.69
90 Brown, Emily A 15 West Coast Aquat 2:10.69
92 Tamkun, Lindsey 17 Memphis Tiger Sw 2:10.76
93 Nauta, Brittany 17 TampaBayAquatics 2:10.80
94 Prior, Audrey E 18 Team New Tampa Y 2:10.81
95 Ribar, Morgan 15 Rockville Montgo 2:10.93
96 Scott, Danielle 16 Atlantis Aquatic 2:10.98
97 Herrmann, Laura 17 Sea Devil Swimmi 2:11.04
98 Altenburger, Er 17 Berkeley Aquatic 2:11.06
99 Harrington, Lau 12 Memphis Tiger Sw 2:11.08
100 Weniger, Hailey 16 Fairport Area Sw 2:11.28
101 Eschenburg, Kat 15 Lake-Wi-WI 2:11.38
102 Kraus, Kori L 15 Egg Harbor Twp S 2:11.89
103 Heim, Rachel A 15 UN-01-SI 2:11.96
104 Wilson, Lauren 16 Bernal's Gator S 2:12.38
105 Niessl, Stephan 14 Bgc-N. Westchest 2:12.52
106 Ballard, Jessic 16 Cyclone Swimming 2:13.59
107 Wo, Angela 17 Fcst-GU 2:13.86
108 Tran, Cindy 13 Golden West Swim 2:14.08
109 Holden, Kimberl 13 Bgc-N. Westchest 2:15.62
110 Beck, Christie 17 Cyclone Swimming 2:15.65
111 Malloy, Rhynn J 17 Magnus Aquatic-N 2:18.28
112 Hoover, Kirsten 16 Chinook-PN 2:18.52
113 Healey, Meghan 18 Shawmut Aquatic- 2:19.07
-- Miller, Allison 18 YMCA Team Orland NS
Combined Team Scores - Through Event 9
1. Curl-Burke Swim Club 146 2. Ann Arbor Swim Club 132
3. Rockville Montgomery Swim Club 120 4. Lake Country Swim Team 109
5. Raleigh Swimming Association 103.5 6. Arizona Desert Fox 87.5
7. Irvine Novaquatics 87 8. Parkway Swim Club 74
9. Pine Crest School 51 10. The Woodlands Swim Team 44
11. Blue Tide Aquatics 43 11. North Coast Aquatics 43
13. BGC-N. Westchester Marlins 37 14. Badger Swim Club 30
15. NOVA of Virginia Aquatics, Inc 27 16. Industry Hills Aquatic Club 23
17. Coast Guard Blue Dolphins 22 18. Magnus Aquatic Group 21
19. SONOCO Swim Club 20 19. Long Island Aquatic Club 20
19. Machine Aquatic 20 22. Rio Salado Swim Club 18
22. Atlantic City Aquatic Club 18 24. Big Cat Aquatics 17
25. Typhoon Aquatics Inc 16 26. Tri-city Channel Cats 15
26. Gulf Coast Swim Team 15 28. Malvern Swimming Association 14
28. Team Greenville 14 28. Middies Swimming 14
28. Bend Swim Club 14 28. Potomac Marlins 14
28. Fairport Area Swim Team 14 34. Atlantis Aquatic Club 13
34. Scout Aquatics 13 34. Birmingham Swim League 13
34. Carpet Capital Aquatics Club 13 34. Desert Storm Swimming 13
39. Ram Swimming Club 12 39. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM 12
41. Florida Atlantic Swim Team 11 42. Tampa Bay Community Aquatics 10
42. Mecklenburg Aquatic Club 10 44. Egg Harbor Twp Seahawks 9
44. Jersey Wahoos 9 44. Germantown Academy Aquatic Cl 9
47. Clayton Shaw Park Swim Club 7 47. Asphalt Green Unified Aquatics 7
47. Marietta Marlins, Inc 7 47. Conroe Area Team Swimmers 7
51. East Grand Rapids Aquatics 6 51. Ashburn Swim Team 6
51. Aquazot Swim Club 6 54. Great Lakes Aquatics 5
54. Bernal's Gator Swim Club 5 54. Wildcat Aquatics 5
57. Rochester Swim Club ORCAS 4 57. Berkeley Aquatic Club 4
59. Corvallis Aquatic Team 3 59. Columbia Swim Club 3
59. Unattached 3 62. Wichita Swim Club 2
62. Suburban Swim Center 2 62. Rockwood Swim Club 2
65. Old Westbury Aquatics 1 65. Team Dolphins 1
65. The Great Wolf Swim Team 1
Event 10 Men 200 Yard Backstroke
=========================================================================
1:48.79 WCT
1:50.99 OPEN
1:51.49 JRS
1:54.79 NCSA
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Ally, Bradley K 18 Pine Crest-FG 1:49.37 1:46.79 WCT 20
25.76 53.29 (27.53)
1:20.22 (26.93) 1:46.79 (26.57)
2 Falk, Bjorn E 18 Magnus Aquatic-N 1:49.68 1:47.69 WCT 17
25.74 53.30 (27.56)
1:20.64 (27.34) 1:47.69 (27.05)
3 Hafkin, Joshua 16 Rockville Montgo 1:48.94 1:48.14 WCT 16
25.56 53.85 (28.29)
1:21.67 (27.82) 1:48.14 (26.47)
4 Casey, Aaron J 16 Irvine Novaquati 1:48.33 1:48.53 WCT 15
25.96 53.42 (27.46)
1:21.19 (27.77) 1:48.53 (27.34)
5 Wren, David H 15 Nova of Virginia 1:48.97 1:49.20 OPEN 14
25.98 53.67 (27.69)
1:21.63 (27.96) 1:49.20 (27.57)
6 Tullius, Rex C 18 DaytonaBeach-FL 1:49.84 1:49.73 OPEN 13
26.04 54.23 (28.19)
1:22.21 (27.98) 1:49.73 (27.52)
7 Spansail, Scott 18 Irvine Novaquati 1:49.30 1:49.85 OPEN 12
26.21 54.17 (27.96)
1:22.12 (27.95) 1:49.85 (27.73)
8 Chitwood, Cory 16 Northern KY Clip 1:49.72 1:50.52 OPEN 11
26.24 54.03 (27.79)
1:22.47 (28.44) 1:50.52 (28.05)
=== Consolations ===
9 Perry, Christop 18 Lake-Wi-WI 1:51.58 1:50.62 OPEN 9
25.31 53.10 (27.79)
1:21.45 (28.35) 1:50.62 (29.17)
10 Tusup, Shane R 16 Team Suffolk-MR 1:50.87 1:50.66 OPEN 7
26.49 54.44 (27.95)
1:23.06 (28.62) 1:50.66 (27.60)
11 Kisler, Blaine 17 Corvallis-OR 1:51.21 1:50.69 OPEN 6
26.52 54.86 (28.34)
1:23.25 (28.39) 1:50.69 (27.44)
12 Wood, Jeff D 18 Fairport Area Sw 1:51.77 1:50.93 OPEN 5
25.83 54.33 (28.50)
1:22.72 (28.39) 1:50.93 (28.21)
13 Thompson, Chris 17 Stingrays-GA 1:51.27 1:51.07 JRS 4
26.70 54.60 (27.90)
1:23.22 (28.62) 1:51.07 (27.85)
14 Morris, Brennan 14 Big Cat Aquatics 1:51.78 1:51.41 JRS 3
26.42 54.48 (28.06)
1:23.32 (28.84) 1:51.41 (28.09)
15 Emanuel, Ryan M 17 Badger Swim Club 1:51.27 1:52.67 NCSA 2
27.15 54.96 (27.81)
1:23.70 (28.74) 1:52.67 (28.97)
16 McCloskey, Denn 17 Atlantic City AC 1:51.48 1:52.81 NCSA 1
26.09 53.98 (27.89)
1:23.08 (29.10) 1:52.81 (29.73)
=== Bonus Final ===
17 Spooner, Christ 18 High Point Swim- 1:51.89 1:49.04 OPEN
26.04 53.43 (27.39)
1:21.40 (27.97) 1:49.04 (27.64)
18 Olesen, Eric C 16 Blue Tide Aquati 1:52.68 1:50.31 OPEN
26.17 54.07 (27.90)
1:22.63 (28.56) 1:50.31 (27.68)
19 Butler, Eric Ma 16 Bernal's Gator S 1:52.47 1:51.61 NCSA
26.53 55.32 (28.79)
1:22.72 (27.40) 1:51.61 (28.89)
20 Shimota, Zachar 18 Team Foxjet-MN 1:52.80 1:51.86 NCSA
26.30 54.17 (27.87)
1:22.81 (28.64) 1:51.86 (29.05)
21 Labour, Rafael 18 Riverbank Redtai 1:52.85 1:52.32 NCSA
26.68 54.84 (28.16)
1:23.71 (28.87) 1:52.32 (28.61)
22 McCallen, John 17 Bellingham Bay S 1:52.30 1:52.58 NCSA
26.62 54.81 (28.19)
1:23.55 (28.74) 1:52.58 (29.03)
23 Dragelin, John 17 Curl-Burke Swim- 1:53.22 1:53.11 NCSA
27.35 56.37 (29.02)
1:24.64 (28.27) 1:53.11 (28.47)
24 Koop, Andre L 18 Wichita Swim Clu 1:52.98 1:55.11
27.31 55.66 (28.35)
1:24.83 (29.17) 1:55.11 (30.28)
=== Preliminaries ===
25 Wren, Garrett M 17 Nova of Virginia 1:53.42
26 Fox, Brady C 14 Rockville Montgo 1:53.51
27 Smiddy, Matthew 18 Metro Aquatic Cl 1:53.66
28 Stewart, Matthe 16 Roc-MN 1:53.69
29 Ress, Eric M 14 Sonoco Swim Club 1:53.74
30 Ellingsen, Mich 18 Boulder City Hen 1:53.86
31 Kennedy, Neal H 15 Team Foxjet-MN 1:53.97
32 Brown, Gaites P 15 Nova of Virginia 1:54.19
33 Lacayo, Francis 16 Metro Aquatic Cl 1:54.28
33 Mai, Eric T 18 Blue Tide Aquati 1:54.28
33 Cheung-Lau, Ced 18 The Claremont Cl 1:54.28
36 Mechak, Ben P 16 Rockville Montgo 1:54.29
37 Kostianis, Niko 17 Industry Hills A 1:54.39
38 Fortney, Stephe 17 Unattached/CCA-S 1:54.47
39 Levko, Zachary 17 Rockwood Swim Cl 1:54.66
39 Diggs, Keith E 17 Sea Devil Swimmi 1:54.66
41 Smith, Daniel S 16 Unattached/AH-SN 1:54.71
42 Hooper, Jace C 18 Desert Storm-CA 1:54.74
43 Hardy, Steven M 18 Steiner Youth Aq 1:54.88
44 Hoffmann, Jake 18 Fcst-GU 1:54.98
45 Schuyleman, Jam 17 Issaquah Swim Te 1:55.17
46 Cochrane, Jonat 16 Big Cat Aquatics 1:55.21
47 Sanford, Christ 16 New Albany Aquat 1:55.50
48 Pedraza, Yoelvi 17 Pine Crest-FG 1:55.69
49 Vodak, Will H 16 Wildcat Aquatics 1:55.72
50 Smith, Bobby J 16 Long Island Aqua 1:55.83
51 Thompson, Auste 14 UN-01-AZ 1:56.04
52 Amer, Nader M 17 Coast Guard Blue 1:56.20
53 Henahan, Richar 15 Fairport Area Sw 1:56.23
54 Defilippis, Ale 16 Lake-Wi-WI 1:56.30
55 Sullivan, Micha 15 Magnus Aquatic-N 1:56.34
56 Neiman, Mark J 17 Jersey Wahoos-MA 1:56.86
57 Plume, Joseph T 16 Palo Alto Stanfo 1:56.92
58 Storie, Logan W 16 Corvallis-OR 1:56.95
59 Kikuchi, Ryunos 16 Aquazot Swim Clu 1:56.96
59 Schiavo, Zachar 16 Jersey Wahoos-MA 1:56.96
61 Hetzner, Andrew 18 Hargrave Aquatic 1:57.15
62 Rogers, Christo 14 Bernal's Gator S 1:57.20
63 Koehr, Kevin 17 Qdd Swim Team-VA 1:57.48
64 Schneider, Dust 17 J-Hawk Aquatic C 1:57.54
65 Gordon, Ben C 18 Rockville Montgo 1:57.55
66 Deters, Andrew 17 Industry Hills A 1:57.97
67 Atzhorn, Andrew 17 Club Makos-SE 1:58.09
68 Hougardy, Devin 18 Unattached-IE 1:58.21
68 Qali, Zain A 17 Pine Crest-FG 1:58.21
70 Barnett-Woods, 17 Aquazot Swim Clu 1:58.24
71 Copeland, Noah 17 Scat-GA 1:58.89
72 Templeton, Mich 17 Fox-IL 1:59.13
73 Parker, Kevin J 18 Memphis Tiger Sw 1:59.32
74 Sanders, Geoffr 15 New Wave Swim Te 1:59.42
75 Coan, Kyle B 16 Fort Lauderdale- 2:00.38
76 Hastings, Trist 15 Bgc-N. Westchest 2:00.87
77 Mendoza, Johnat 17 Industry Hills A 2:01.51
78 Leckey, Kevin C 17 Blue Tide Aquati 2:03.04
79 Hayden, Zachary 17 Curl-Burke Swim- 2:03.87
80 Wurm, Jeffrey R 16 Shawmut Aquatic- 2:10.59
-- Righi, Alex M 18 AZ Desert Fox-AZ DQ
Combined Team Scores - Through Event 10
1. Curl-Burke Swim Club 146 2. Rockville Montgomery Swim Club 136
3. Ann Arbor Swim Club 132 4. Lake Country Swim Team 118
5. Irvine Novaquatics 114 6. Raleigh Swimming Association 103.5
7. Arizona Desert Fox 87.5 8. Parkway Swim Club 74
9. Pine Crest School 71 10. The Woodlands Swim Team 44
11. Blue Tide Aquatics 43 11. North Coast Aquatics 43
13. NOVA of Virginia Aquatics, Inc 41 14. Magnus Aquatic Group 38
15. BGC-N. Westchester Marlins 37 16. Badger Swim Club 32
17. Industry Hills Aquatic Club 23 18. Coast Guard Blue Dolphins 22
19. Long Island Aquatic Club 20 19. SONOCO Swim Club 20
19. Big Cat Aquatics 20 19. Machine Aquatic 20
23. Atlantic City Aquatic Club 19 23. Fairport Area Swim Team 19
25. Rio Salado Swim Club 18 26. Typhoon Aquatics Inc 16
27. Tri-city Channel Cats 15 27. Gulf Coast Swim Team 15
29. Bend Swim Club 14 29. Team Greenville 14
29. Malvern Swimming Association 14 29. Middies Swimming 14
29. Potomac Marlins 14 34. Atlantis Aquatic Club 13
34. Scout Aquatics 13 34. DaytonaBeachSwimming 13
34. Birmingham Swim League 13 34. Carpet Capital Aquatics Club 13
34. Desert Storm Swimming 13 40. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM 12
40. Ram Swimming Club 12 42. Northern KY Clippers Swimming 11
42. Florida Atlantic Swim Team 11 44. Mecklenburg Aquatic Club 10
44. Tampa Bay Community Aquatics 10 46. Germantown Academy Aquatic Cl 9
46. Jersey Wahoos 9 46. Egg Harbor Twp Seahawks 9
46. Corvallis Aquatic Team 9 50. Marietta Marlins, Inc 7
50. Asphalt Green Unified Aquatics 7 50. Conroe Area Team Swimmers 7
50. Clayton Shaw Park Swim Club 7 50. Team Suffolk 7
55. Aquazot Swim Club 6 55. East Grand Rapids Aquatics 6
55. Ashburn Swim Team 6 58. Bernal's Gator Swim Club 5
58. Great Lakes Aquatics 5 58. Wildcat Aquatics 5
61. Rochester Swim Club ORCAS 4 61. Stingrays 4
61. Berkeley Aquatic Club 4 64. Unattached 3
64. Columbia Swim Club 3 66. Rockwood Swim Club 2
66. Suburban Swim Center 2 66. Wichita Swim Club 2
69. Team Dolphins 1 69. The Great Wolf Swim Team 1
69. Old Westbury Aquatics 1
Event 11 Women 200 Yard Butterfly
=========================================================================
2:01.49 WCT
2:03.29 JRS
2:05.09 OPEN
2:07.39 NCSA
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Leclair, Laura 17 Nova of Virginia 1:57.92 1:58.74 WCT 20
26.36 56.39 (30.03)
1:27.07 (30.68) 1:58.74 (31.67)
2 Nelson, Kelly L 17 Suburban Swim Ce 2:00.67 2:00.80 WCT 17
27.16 57.81 (30.65)
1:28.93 (31.12) 2:00.80 (31.87)
3 Franklin, Chels 14 Gulf Coast Swim- 2:01.98 2:01.92 JRS 16
27.72 58.65 (30.93)
1:30.59 (31.94) 2:01.92 (31.33)
4 Weber, Taylor E 17 The Woodlands Sw 2:03.35 2:02.50 JRS 15
27.70 58.49 (30.79)
1:30.19 (31.70) 2:02.50 (32.31)
5 Grant, Rachel 16 UN 2:02.37 2:02.66 JRS 14
27.48 58.50 (31.02)
1:30.00 (31.50) 2:02.66 (32.66)
6 Mizelle, Margar 16 Nova of Virginia 2:03.47 2:03.29 JRS 13
27.84 58.82 (30.98)
1:30.54 (31.72) 2:03.29 (32.75)
7 Kruszewski, Kar 14 Aquazot Swim Clu 2:01.39 2:03.38 OPEN 12
27.29 58.10 (30.81)
1:30.76 (32.66) 2:03.38 (32.62)
8 Lunkenheimer, L 14 Wichita Swim Clu 2:03.64 2:04.61 OPEN 11
28.43 59.98 (31.55)
1:32.06 (32.08) 2:04.61 (32.55)
=== Consolations ===
9 Lago, Jennifer 18 Metro Aquatic Cl 2:04.63 2:02.22 JRS 9
27.57 58.28 (30.71)
1:29.87 (31.59) 2:02.22 (32.35)
10 Chuang, Christi 15 Rockville Montgo 2:03.96 2:02.39 JRS 7
27.62 58.63 (31.01)
1:30.32 (31.69) 2:02.39 (32.07)
11 Christ, Dana M 15 Atlantis-MI 2:04.02 2:02.72 JRS 6
26.87 57.93 (31.06)
1:30.08 (32.15) 2:02.72 (32.64)
12 Chamberlin, Mar 17 UN 2:03.65 2:03.46 OPEN 5
27.60 58.98 (31.38)
1:31.07 (32.09) 2:03.46 (32.39)
13 Thomas, Joanna 15 Atlantic City AC 2:04.63 2:03.49 OPEN 4
28.24 59.64 (31.40)
1:31.22 (31.58) 2:03.49 (32.27)
14 Wahl, Rachael M 17 Santa Maria Swim 2:04.03 2:04.62 OPEN 3
28.17 59.22 (31.05)
1:31.53 (32.31) 2:04.62 (33.09)
15 Shishkoff, Kass 16 Raleigh Swimming 2:04.21 2:06.40 NCSA 2
28.60 1:00.10 (31.50)
1:32.84 (32.74) 2:06.40 (33.56)
16 Raatz, Katherin 16 AZ Desert Fox-AZ 2:03.64 2:07.88 1
27.18 59.96 (32.78)
1:33.90 (33.94) 2:07.88 (33.98)
=== Bonus Final ===
17 Lucos, Ileana M 15 Plantation Swim- 2:04.67 2:02.81 JRS
28.75 59.90 (31.15)
1:31.59 (31.69) 2:02.81 (31.22)
18 Cartwright, Lau 16 Scat-GA 2:04.70 2:03.19 JRS
27.64 58.86 (31.22)
1:30.66 (31.80) 2:03.19 (32.53)
19 Farrell, Morgan 16 Greater Pensacol 2:04.66 2:03.34 OPEN
28.23 59.09 (30.86)
1:31.07 (31.98) 2:03.34 (32.27)
20 Hoff, Kelsey D 15 Arden Hills Swim 2:04.97 2:04.06 OPEN
28.68 1:00.15 (31.47)
1:32.06 (31.91) 2:04.06 (32.00)
21 Mills, Katherin 16 Unattached/AH-SN 2:04.98 2:04.73 OPEN
28.56 1:00.04 (31.48)
1:32.33 (32.29) 2:04.73 (32.40)
22 Mattson, Erin E 16 Unattached-OZ 2:05.13 2:04.87 OPEN
27.73 59.32 (31.59)
1:31.81 (32.49) 2:04.87 (33.06)
23 Morton, Lori A 17 Great Lakes Aqua 2:04.94 2:06.13 NCSA
28.56 1:00.59 (32.03)
1:33.15 (32.56) 2:06.13 (32.98)
24 Devinney, Katie 18 AZ Desert Fox-AZ 2:04.63 2:07.37 NCSA
28.61 1:00.64 (32.03)
1:33.79 (33.15) 2:07.37 (33.58)
=== Preliminaries ===
25 Hwang, Jane S 17 Irvine Novaquati 2:05.26
26 Benedict, Dana 17 Clark County San 2:05.38
27 Akerfelds, Alek 15 Middies Swimming 2:05.46
28 Van Hoy, Shanno 17 Mecklenburg Aqua 2:05.49
29 Wiley, Alexandr 18 UN-01-CA 2:05.55
30 Stachowski, Aly 15 Aquazot Swim Clu 2:05.57
31 Doolittle, Marg 17 Spare Time Aquat 2:05.69
32 Flynn, Taylor B 16 Memphis Tiger Sw 2:05.71
33 Doherty, Caitli 16 Magnus Aquatic-N 2:05.91
34 Sirmon, Anna L 17 City of Mobile S 2:06.00
35 Roberts, Melani 15 Raleigh Swimming 2:06.01
36 Frederickson, R 15 St Croix Swim Cl 2:06.07
36 Yamahata, Ashle 18 Unattached/AH-SN 2:06.07
38 Kime, Katherine 15 UN-01-CA 2:06.14
39 Ladley, Sarah 17 Germantown Acade 2:06.39
40 Vavra, Allysa M 15 Atlantis Aquatic 2:06.40
41 Gleyzer, Anna D 16 Marietta Marlins 2:06.43
42 Redig, Kayla A 16 Express Swim Tea 2:06.44
43 Finn, Molly E 17 Lake-Wi-WI 2:06.48
44 Napoli, Caitlin 16 Team Suffolk-MR 2:06.49
45 Miller, Abby C 18 Industry Hills A 2:06.50
45 Gordon, Colleen 17 Fcst-GU 2:06.50
47 Farrell, Megan 16 Bernal's Gator S 2:06.56
48 Braun, Megan O 16 Team Foxjet-MN 2:06.59
49 Michelau, Kathr 17 Lake Forest Swim 2:06.72
49 Paul, Erika J 17 Southeastern Swi 2:06.72
51 Lago, Julianne 16 Metro Aquatic Cl 2:06.75
52 Lee, Jessica M 17 Nova of Virginia 2:06.80
53 Payne, Stephani 15 Wichita Swim Clu 2:06.83
54 Wollner, Margar 17 Asphalt Green Un 2:06.86
55 Korsberg, Krist 14 Magnus Aquatic-N 2:06.88
56 Schimenti, Jenn 17 Marietta Marlins 2:07.01
57 Friedman, Monik 17 UN 2:07.02
58 Psaris, Leigh C 16 Snowbird Aquatic 2:07.15
59 St Charles, Eli 17 Baylor Swim Club 2:07.18
60 Forrester, Alex 13 Badger Swim Club 2:07.44
61 Masterson, Keri 17 Long Island Aqua 2:07.53
62 Bellis, Carolin 18 Curl-Burke Swim- 2:07.54
63 Bechard, Sarah 14 Burkwood Aquatic 2:07.62
64 Skelos, Daphne 16 Long Island Aqua 2:07.65
64 Kalnins, Dana R 14 Qdd Swim Team-VA 2:07.65
66 Kaufmann, Chris 16 Bay & Ocean Stat 2:07.70
67 Mozdzen, Laura 17 Rio Salado Swim- 2:07.72
68 Baker, Sarah E 17 Curl-Burke Swim- 2:07.88
69 Lougee, Dena L 18 Santa Maria Swim 2:07.95
70 Broadley, Sarah 15 YMCA Team Orland 2:08.00
71 Schwee, Suzanne 15 Curl-Burke Swim- 2:08.05
72 Perry, Jessica 16 Bernal's Gator S 2:08.09
73 Sullivan, Carli 17 Columbia Swim Cl 2:08.20
73 Hutchinson, Mar 17 Topeka Swim Asso 2:08.20
75 Schmitt, Alliso 14 Ann Arbor Swim C 2:08.31
76 Benefield, Glor 15 North Coast Aqua 2:08.45
77 Braun, Stephani 17 Reno Aquatics-PC 2:08.52
77 Taylor, Andrea 13 Issaquah Swim Te 2:08.52
79 Letendre, Denis 16 Parkway Swim Clu 2:08.56
80 Courtney, Jilli 17 Lawrence Aquahaw 2:08.59
81 Watson, Brooke 13 Memphis Tiger Sw 2:08.70
82 Devinney, Erin 14 AZ Desert Fox-AZ 2:08.74
83 Reynolds, Krist 17 Stingrays-GA 2:08.75
84 Pickard, Kather 15 Arizona Marlins- 2:08.77
85 Schumacher, Kat 16 Irvine Novaquati 2:08.78
86 Etem, Elise Y 15 Irvine Novaquati 2:08.85
87 Esposito, Jenni 17 Team Suffolk-MR 2:08.92
88 Kopenitz, Jenni 15 Germantown Acade 2:08.96
89 Polivka, Katrin 14 Lone Star Aquati 2:08.98
90 Walsh, Blake L 17 Berkeley Aquatic 2:09.15
91 Klein, Jacquely 16 Viking Aquatic C 2:09.23
92 Adams, Natalie 13 The Woodlands Sw 2:09.32
93 Olson, Lindsey 14 Southern Marlins 2:09.40
94 Staskiewicz, So 15 Asphalt Green Un 2:09.68
95 Goodwillie, Ash 18 Nova of Virginia 2:09.71
96 Coleman, Kather 13 Unattached-WI 2:09.78
97 McKenna, Clare 17 Long Island Aqua 2:09.80
98 Foster, Mary M 14 The Woodlands Sw 2:09.89
99 Bruington, Chel 14 Ngsv Gator Aquat 2:09.90
100 Robinson, Ashle 17 Lawrence Aquahaw 2:10.07
101 Jones, Stephani 17 Tide-VA 2:10.09
102 Salas, Carlene 18 Irvine Novaquati 2:10.10
103 Modrov, Priscil 17 North Shore Swim 2:10.19
104 Leclair, Eleano 15 Nova of Virginia 2:10.29
105 Matherly, Megan 17 YMCA Team Orland 2:10.30
106 Ridder, Daniell 18 Parkway Swim Clu 2:10.38
107 Hand, Alyssa C 14 Team Delaware-MA 2:10.49
108 Potter, Alyssa 15 Wal-Mart Swim Cl 2:10.55
109 Dickmann, Clair 14 Northern KY Clip 2:10.56
110 Lautzenheiser, 18 Fort Wayne Aquat 2:10.65
111 Smith, Erica L 17 Three Rivers Aqu 2:10.68
112 Narus, Christa 18 North Shore Swim 2:10.70
113 Sotiropoulos, A 15 Irvine Novaquati 2:10.73
114 Porri, Sarah M 17 Tidal Wave Swimm 2:10.87
115 Weddle, Kacey L 16 Baylor Swim Club 2:10.89
116 Marks, Jamie L 16 Egg Harbor Twp S 2:11.01
117 O'Connor, Kathe 15 Berkeley Aquatic 2:11.03
118 Li, Jing 16 AZ Desert Fox-AZ 2:11.05
119 Culp, Martha W 16 Birmingham Swim- 2:11.10
120 Gordon, Kelly A 16 Fcst-GU 2:11.20
121 Walterman, Elen 14 Shawmut Aquatic- 2:11.82
122 Porter, Jaclyn 17 Shawmut Aquatic- 2:11.93
123 Kraus, Alexandr 16 Birmingham Swim- 2:12.00
124 Barker, Stephan 15 Greater Tampa Sw 2:12.13
125 Trondle, Lauren 17 Northern KY Clip 2:12.15
126 Coogan, Ryann A 15 UN 2:12.36
127 Sutherland, Kat 15 Palo Alto Stanfo 2:12.69
128 Harms, Leah R 18 Poseidon-VA 2:13.15
129 Shirley, Lindse 17 Decatur Swim Clu 2:13.45
130 Ortega, Gabriel 13 Gulf Coast Swim- 2:13.81
131 Gibbs, Jordan N 14 Annapolis Swim C 2:17.05
132 Smith, Sara J 16 Vincennes YMCA-I 2:19.35
-- Ivarson, Jennif 17 Unattached-IL NS
-- Sabotin, Jessic 14 UN NS
-- Houlton, Molly 16 North Coast Aqua NS
-- Newell, Megan M 17 Curl-Burke Swim- NS
Combined Team Scores - Through Event 11
1. Curl-Burke Swim Club 146 2. Rockville Montgomery Swim Club 143
3. Ann Arbor Swim Club 132 4. Lake Country Swim Team 118
5. Irvine Novaquatics 114 6. Raleigh Swimming Association 105.5
7. Arizona Desert Fox 88.5 8. Parkway Swim Club 74
8. NOVA of Virginia Aquatics, Inc 74 10. Pine Crest School 71
11. The Woodlands Swim Team 59 12. Blue Tide Aquatics 43
12. North Coast Aquatics 43 14. Magnus Aquatic Group 38
15. BGC-N. Westchester Marlins 37 16. Badger Swim Club 32
17. Gulf Coast Swim Team 31 18. Atlantic City Aquatic Club 23
18. Industry Hills Aquatic Club 23 20. Coast Guard Blue Dolphins 22
20. Unattached 22 22. Machine Aquatic 20
22. SONOCO Swim Club 20 22. Big Cat Aquatics 20
22. Long Island Aquatic Club 20 26. Suburban Swim Center 19
26. Fairport Area Swim Team 19 28. Aquazot Swim Club 18
28. Rio Salado Swim Club 18 30. Typhoon Aquatics Inc 16
31. Tri-city Channel Cats 15 32. Middies Swimming 14
32. Team Greenville 14 32. Bend Swim Club 14
32. Potomac Marlins 14 32. Malvern Swimming Association 14
37. Scout Aquatics 13 37. Desert Storm Swimming 13
37. Atlantis Aquatic Club 13 37. DaytonaBeachSwimming 13
37. Wichita Swim Club 13 37. Carpet Capital Aquatics Club 13
37. Birmingham Swim League 13 44. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM 12
44. Ram Swimming Club 12 46. Florida Atlantic Swim Team 11
46. Northern KY Clippers Swimming 11 48. Mecklenburg Aquatic Club 10
48. Tampa Bay Community Aquatics 10 50. Germantown Academy Aquatic Cl 9
50. Egg Harbor Twp Seahawks 9 50. Corvallis Aquatic Team 9
50. Metro Aquatic Club of Miami 9 50. Jersey Wahoos 9
55. Asphalt Green Unified Aquatics 7 55. Conroe Area Team Swimmers 7
55. Marietta Marlins, Inc 7 55. Clayton Shaw Park Swim Club 7
55. Team Suffolk 7 60. Ashburn Swim Team 6
60. Birmingham-Bloomfield Atlantis 6 60. East Grand Rapids Aquatics 6
63. Bernal's Gator Swim Club 5 63. Wildcat Aquatics 5
63. Great Lakes Aquatics 5 66. Stingrays 4
66. Rochester Swim Club ORCAS 4 66. Berkeley Aquatic Club 4
69. Columbia Swim Club 3 69. Santa Maria Swim Club 3
71. Rockwood Swim Club 2 72. Team Dolphins 1
72. The Great Wolf Swim Team 1 72. Old Westbury Aquatics 1
Event 12 Men 200 Yard Butterfly
=========================================================================
1:49.69 WCT
1:51.79 OPEN
1:52.39 JRS
1:54.89 NCSA
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Championship Final ===
1 Hinrichsen, Sve 16 Curl-Burke Swim- 1:49.09 1:48.47 WCT 20
24.65 52.32 (27.67)
1:20.41 (28.09) 1:48.47 (28.06)
2 Lennox, Douglas 17 Lake Forest Swim 1:50.09 1:48.96 WCT 17
24.42 52.63 (28.21)
1:20.98 (28.35) 1:48.96 (27.98)
3 Thompson, Kyle 15 New Berlin Swim- 1:51.27 1:49.49 WCT 16
24.57 53.00 (28.43)
1:21.32 (28.32) 1:49.49 (28.17)
4 Zabler, Daniel 18 BSC-SD 1:50.27 1:49.70 OPEN 15
24.38 52.13 (27.75)
1:20.62 (28.49) 1:49.70 (29.08)
5 Pinkston, Bryan 17 Poseidon-VA 1:50.54 1:51.15 OPEN 14
24.84 52.81 (27.97)
1:21.94 (29.13) 1:51.15 (29.21)
6 Astiz, Adrian A 17 Rockville Montgo 1:50.78 1:51.37 OPEN 13
24.94 53.33 (28.39)
1:21.80 (28.47) 1:51.37 (29.57)
7 Natina, Joseph 17 Unattached/AH-SN 1:51.11 1:51.76 OPEN 12
24.98 53.66 (28.68)
1:22.67 (29.01) 1:51.76 (29.09)
8 Spansail, Scott 18 Irvine Novaquati 1:50.34 1:52.28 JRS 11
25.33 53.61 (28.28)
1:22.28 (28.67) 1:52.28 (30.00)
=== Consolations ===
9 Scott, Norman 17 Badger Swim Club 1:51.63 1:51.37 OPEN 9
24.42 53.01 (28.59)
1:21.57 (28.56) 1:51.37 (29.80)
10 Pool, Christoph 17 Curl-Burke Swim- 1:52.52 1:51.54 OPEN 7
25.60 54.07 (28.47)
1:22.95 (28.88) 1:51.54 (28.59)
11 Meyers, Ronald 18 Fort Lauderdale- 1:51.67 1:51.69 OPEN 6
24.87 52.98 (28.11)
1:22.34 (29.36) 1:51.69 (29.35)
12 VanNatta, John 17 The Woodlands Sw 1:52.94 1:52.05 JRS 5
24.93 52.96 (28.03)
1:22.21 (29.25) 1:52.05 (29.84)
13 Atkinson, James 18 Pine Crest-FG 1:51.56 1:52.34 JRS 4
24.73 52.88 (28.15)
1:22.12 (29.24) 1:52.34 (30.22)
14 Luckie, Steven 18 UN-SC-CA 1:52.82 1:52.39 JRS 3
25.05 53.24 (28.19)
1:22.72 (29.48) 1:52.39 (29.67)
15 Howard, Chris J 18 Jersey Wahoos-MA 1:51.72 1:52.72 NCSA 2
25.57 53.59 (28.02)
1:22.74 (29.15) 1:52.72 (29.98)
16 Augustyn, Patri 16 Highland Hurrica 1:52.15 1:53.02 NCSA 1
24.25 52.18 (27.93)
1:21.88 (29.70) 1:53.02 (31.14)
=== Bonus Final ===
17 Snabes, Andrew 14 New Trier Swim C 1:53.42 1:51.25 OPEN
24.61 53.48 (28.87)
1:22.25 (28.77) 1:51.25 (29.00)
18 Possee, Brian W 18 Fairport Area Sw 1:53.34 1:51.69 OPEN
25.20 53.94 (28.74)
1:22.76 (28.82) 1:51.69 (28.93)
19 Retrum, Joseph 18 Southeastern Swi 1:53.83 1:52.08 JRS
25.48 53.94 (28.46)
1:22.84 (28.90) 1:52.08 (29.24)
20 Madaras, Scott 17 Coast Guard Blue 1:53.73 1:52.92 NCSA
24.77 53.41 (28.64)
1:23.10 (29.69) 1:52.92 (29.82)
21 Vogt, Ian C 15 Nova of Virginia 1:53.38 1:53.37 NCSA
25.58 54.25 (28.67)
1:23.73 (29.48) 1:53.37 (29.64)
22 Boyle, Sean G 17 Irvine Novaquati 1:53.55 1:53.42 NCSA
25.21 53.66 (28.45)
1:23.56 (29.90) 1:53.42 (29.86)
23 Crescimbeni, Jo 14 Clearwater Aquat 1:53.67 1:53.63 NCSA
25.91 55.01 (29.10)
1:24.42 (29.41) 1:53.63 (29.21)
24 Hogg, Michael T 18 Poseidon-VA 1:53.86 1:54.51 NCSA
25.23 54.12 (28.89)
1:23.82 (29.70) 1:54.51 (30.69)
=== Preliminaries ===
25 Grimmett-Norris 15 Curl-Burke Swim- 1:53.89
26 Olesen, Eric C 16 Blue Tide Aquati 1:53.92
27 Helms, J.J. J 16 Conroe Area Team 1:54.15
28 Nissen, Troy D 16 Unattached/AH-SN 1:54.19
29 Veltman, Patric 16 Poseidon-VA 1:54.21
30 Turner, Taylor 16 AZ Desert Fox-AZ 1:54.24
31 D'Errico, John 16 Old Westbury Aqu 1:54.39
32 Kostianis, Niko 17 Industry Hills A 1:54.43
33 Wiese, John C 17 The Claremont Cl 1:54.53
34 Dove, William D 17 Raleigh Swimming 1:54.57
35 Wilcher, Sam R 16 Arlington Alliga 1:54.60
36 Bartl, Stefan J 17 Magnus Aquatic-N 1:54.71
37 Cheung-Lau, Ced 18 The Claremont Cl 1:54.79
38 Hernandez, Dani 17 Fcst-GU 1:54.82
39 Telep, Nathan M 17 Arizona Marlins- 1:54.83
40 Hayes, Tim P 15 Atlantis Aquatic 1:54.88
41 Chapman, Christ 17 Wave Aquatics-PN 1:54.91
42 Zimarev, Yury 18 Long Island Aqua 1:55.01
43 Voigt, Chris L 18 AZ Desert Fox-AZ 1:55.05
43 Spire, Sean W 15 Team Weston Aq-F 1:55.05
45 Schneider, Dust 17 J-Hawk Aquatic C 1:55.26
46 Olinger, Christ 17 Greater Tampa Sw 1:55.31
47 Lambert, Chase 17 Arkansas Dolphin 1:55.38
48 Niemeier, Thoma 18 Rockwood Swim Cl 1:55.40
49 Salamati, Behan 16 San Ramon Vly/Li 1:55.42
50 Leneave, Jonath 16 The Woodlands Sw 1:55.45
51 Morgan, Geoffre 16 Newburgh Sharks- 1:55.59
52 Dierberg, Ryan 17 Clayton Shaw Par 1:55.66
53 Korotkin, Jason 18 Unattached/AH-SN 1:55.68
54 Harris, William 16 Nova of Virginia 1:55.79
55 Ulrey, David L 17 The Woodlands Sw 1:56.11
56 Muller, Andrew 15 UN 1:56.25
57 Schuyleman, Jam 17 Issaquah Swim Te 1:56.87
58 Tortora, Vincen 18 Scat-GA 1:56.91
59 Webb, Jay T 17 Chattahoochee Sw 1:56.93
60 Brake, Andrew J 16 Curl-Burke Swim- 1:57.10
61 Yamada, Kevin A 16 Shawmut Aquatic- 1:57.28
62 Jones, Carl L 16 Tri-city Channel 1:57.41
63 Miller, Benjami 17 Curl-Burke Swim- 1:57.83
64 Bagley, Christo 16 Atlantis-MI 1:57.86
65 Mai, Eric T 18 Blue Tide Aquati 1:57.88
66 Pikula, Edmund 18 YMCA Team Orland 1:57.97
67 Wren, David H 15 Nova of Virginia 1:58.18
68 Yano, Rikiya 14 Aquazot Swim Clu 1:58.30
69 Qali, Zain A 17 Pine Crest-FG 1:59.14
70 Sanders, Geoffr 15 New Wave Swim Te 1:59.36
71 Ferrigno, Thoma 17 Malvern Swimming 1:59.95
72 Smiddy, Matthew 18 Metro Aquatic Cl 2:06.01
-- Copeland, Noah 17 Scat-GA DQ
Combined Team Scores - Through Event 12
1. Curl-Burke Swim Club 173 2. Rockville Montgomery Swim Club 156
3. Ann Arbor Swim Club 132 4. Irvine Novaquatics 125
5. Lake Country Swim Team 118 6. Raleigh Swimming Association 105.5
7. Arizona Desert Fox 88.5 8. Pine Crest School 75
9. NOVA of Virginia Aquatics, Inc 74 9. Parkway Swim Club 74
11. The Woodlands Swim Team 64 12. Blue Tide Aquatics 43
12. North Coast Aquatics 43 14. Badger Swim Club 41
15. Magnus Aquatic Group 38 16. BGC-N. Westchester Marlins 37
17. Gulf Coast Swim Team 31 18. Industry Hills Aquatic Club 23
18. Atlantic City Aquatic Club 23 20. Coast Guard Blue Dolphins 22
20. Unattached 22 22. SONOCO Swim Club 20
22. Long Island Aquatic Club 20 22. Big Cat Aquatics 20
22. Machine Aquatic 20 26. Suburban Swim Center 19
26. Fairport Area Swim Team 19 28. Aquazot Swim Club 18
28. Rio Salado Swim Club 18 30. Lake Forest Swim Club 17
31. Typhoon Aquatics Inc 16 31. New Berlin Swim Club 16
33. Tri-city Channel Cats 15 33. Brookings Swim Club 15
35. Middies Swimming 14 35. Team Greenville 14
35. Potomac Marlins 14 35. Malvern Swimming Association 14
35. Bend Swim Club 14 35. Poseidon Swimming Inc 14
41. Carpet Capital Aquatics Club 13 41. Atlantis Aquatic Club 13
41. Scout Aquatics 13 41. Wichita Swim Club 13
41. DaytonaBeachSwimming 13 41. Desert Storm Swimming 13
41. Birmingham Swim League 13 48. Ram Swimming Club 12
48. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM 12 50. Northern KY Clippers Swimming 11
50. Jersey Wahoos 11 50. Florida Atlantic Swim Team 11
53. Tampa Bay Community Aquatics 10 53. Mecklenburg Aquatic Club 10
55. Egg Harbor Twp Seahawks 9 55. Metro Aquatic Club of Miami 9
55. Germantown Academy Aquatic Cl 9 55. Corvallis Aquatic Team 9
59. Clayton Shaw Park Swim Club 7 59. Conroe Area Team Swimmers 7
59. Asphalt Green Unified Aquatics 7 59. Marietta Marlins, Inc 7
59. Team Suffolk 7 64. East Grand Rapids Aquatics 6
64. Ashburn Swim Team 6 64. Birmingham-Bloomfield Atlantis 6
64. Fort Lauderdale Aquatics 6 68. Wildcat Aquatics 5
68. Bernal's Gator Swim Club 5 68. Great Lakes Aquatics 5
71. Rochester Swim Club ORCAS 4 71. Stingrays 4
71. Berkeley Aquatic Club 4 74. Columbia Swim Club 3
74. Santa Maria Swim Club 3 76. Rockwood Swim Club 2
77. The Great Wolf Swim Team 1 77. Team Dolphins 1
77. Old Westbury Aquatics 1 77. Highland Hurricanes Swim Club 1
Event 13 Women 200 Yard Freestyle Relay
================================================================================
3:36.99 NCSA
Team Seed Finals Points
================================================================================
=== Timed Finals ===
1 AZ Desert Fox-AZ 'A' 3:27.66 1:34.39 NCSA 40
1) Riggins, Christa L 17 2) Raatz, Katherine A 16
3) Clarke, Alexandra M 16 4) Elbert, Samantha S 17
24.02 47.53 (23.51)
1:11.13 (23.60) 1:34.39 (23.26)
2 Raleigh Swimming-NC 'A' 3:24.11 1:34.42 NCSA 34
1) Long, Teresa C 14 2) Shishkoff, Kassia N 16
3) Cross, Blair C 15 4) Smith, Julianne P 15
23.79 47.20 (23.41)
1:10.88 (23.68) 1:34.42 (23.54)
3 Ann Arbor Swim C-MI 'A' 3:27.10 1:34.49 NCSA 32
1) Kelly, Margaret F 17 2) Smith, Hannah M 17
3) Lesch, Ilene A 18 4) Cole, Leigh A 16
23.64 46.79 (23.15)
1:10.58 (23.79) 1:34.49 (23.91)
4 Lake-Wi-WI 'A' 3:26.06 1:34.62 NCSA 30
1) Boritzke, Andrea K 17 2) Grimes, Kylsie M 16
3) Landisch, Nicole T 15 4) Fisher, Stephanie E 16
24.35 48.04 (23.69)
1:11.28 (23.24) 1:34.62 (23.34)
5 Curl-Burke Swim-PV 'A' 3:24.75 1:35.28 NCSA 28
1) Law, Colleen M 17 2) Baker, Sarah E 17
3) Kemp, Elizabeth A 16 4) Nichols, Christine E 17
24.60 48.70 (24.10)
1:11.75 (23.05) 1:35.28 (23.53)
6 Parkway Swim Clu-OZ 'A' 3:30.48 1:35.86 NCSA 26
1) Cole, Jessica S 18 2) Smith, Elizabeth A 16
3) Ridder, Kelsey L 16 4) Harris, Jenna E 17
23.44 47.50 (24.06)
1:12.00 (24.50) 1:35.86 (23.86)
7 The Woodlands Sw-GU 'A' 3:29.83 1:35.92 NCSA 24
1) Amundsen, Kelsey J 14 2) McClelland, Ashley L 18
3) Flynn, Kelly D 14 4) McCarthy, Meredith F 17
24.22 48.46 (24.24)
1:12.60 (24.14) 1:35.92 (23.32)
8 Rockville Montgo-PV 'A' 3:32.09 1:36.16 NCSA 22
1) Gazo, Theresa M 16 2) Harvey, Katura M 16
3) Spak, Elena M 14 4) Waters, Megan J 15
9 North Coast Aqua-SI 'A' 3:32.30 1:36.33 NCSA 18
1) Wesley, Jenna C 17 2) Houlton, Molly A 16
3) Schmitt, Jessica P 14 4) Hayter, Blake M 16
10 East Grand Rapid-MI 'A' 3:31.42 1:36.38 NCSA 14
1) Foe, Rachel D 17 2) Korn, Jennifer M 17
3) Kosmak, Sarah J 15 4) White, Katherine M 16
24.68 48.55 (23.87)
1:12.53 (23.98) 1:36.38 (23.85)
11 Irvine Novaquati-CA 'A' 3:27.18 1:36.99 NCSA 12
1) Hwang, Jane S 17 2) Schumacher, Katelyn N 16
3) Migues, Devonie M 17 4) Etem, Elise Y 15
24.72 48.82 (24.10)
1:12.41 (23.59) 1:36.99 (24.58)
12 Rio Salado Swim-AZ 'A' 3:35.80 1:37.43 NCSA 10
1) Lynch, Nicole M 16 2) Maxwell, Samantha A 15
3) Davis, Jessica E 15 4) Lynch, Mychala R 16
13 Curl-Burke Swim-PV 'B' 3:30.58 1:37.46 NCSA 8
1) Cunningham, Kristin G 17 2) Balint, Andrea A 16
3) Lynch, Sarah E 14 4) Christensen, Mei L 16
24.58 48.59 (24.01)
1:13.34 (24.75) 1:37.46 (24.12)
14 Bernal's Gator S-NE 'A' 3:31.56 1:37.67 NCSA 6
1) Tocci, Francesca L 14 2) Ford, Susannah W 16
3) Roth, Kristyn J 17 4) Farrell, Megan K 16
15 Ann Arbor Swim C-MI 'B' 3:35.92 1:37.87 NCSA 4
1) Schmitt, Allison R 14 2) Woods, Adrienne D 16
3) Ellis, Carlye A 15 4) Cole, Kristyne A 15
16 Raleigh Swimming-NC 'B' 3:31.84 1:38.02 NCSA 2
1) Davis, Kimberly S 17 2) Curran, Bryttany L 16
3) Roberts, Melanie K 15 4) Duncan, Amanda D 17
17 Southeastern Swi-IN 'A' 3:36.72 1:38.13 NCSA
1) McAuley, Margo M 15 2) Retrum, Rebecca J 16
3) Paul, Erika J 17 4) Rogers, Lindsay K 15
18 Team Dolphins-MV 'A' 3:35.81 1:38.29 NCSA
1) Corwin, Tarin E 15 2) Brammer, Molly E 17
3) Nelson, Abigail E 15 4) Williams, Taryn J 17
19 TampaBayAquatics-FL 'A' 3:31.21 1:38.34 NCSA
1) Nauta, Brittany R 17 2) Latimer, Casie L 15
3) Anderson, Margaret P 14 4) Nauta, Chelsea B 16
25.22 48.75 (23.53)
1:14.22 (25.47) 1:38.34 (24.12)
20 Wichita Swim Clu-MV 'A' 3:30.27 1:38.39 NCSA
1) Matthies, Meredith K 16 2) Mahoney, Abigail A 15
3) Bruce, Jamie O 15 4) Lunkenheimer, Lisa M 14
24.41 48.86 (24.45)
1:14.10 (25.24) 1:38.39 (24.29)
21 Germantown Acade-MA 'A' 3:31.66 1:38.44 NCSA
1) Coenen, Sara A 16 2) Magee, Katherine E 15
3) Sylvester, Lauren E 16 4) Kopenitz, Jennifer L 15
22 Arlington Aquati-PV 'A' 3:35.83 1:38.47 NCSA
1) Hinkle, Katy A 16 2) Macedonia, Margaret A 15
3) Macedonia, Anna M 15 4) Radloff, Katherine A 16
23 Long Island Aqua-MR 'A' 3:33.46 1:38.82 NCSA
1) Masterson, Kerianne E 17 2) Festa, Natalia K 16
3) Kempton, Kristalynn M 18 4) Goldson, Elizabeth C 16
24 Berkeley Aquatic-NJ 'A' 3:30.71 1:38.87 NCSA
1) Evans, Ashley K 16 2) Altenburger, Erin M 17
3) Hansen, Kate N 18 4) Foley, Katherine R 14
24.81 49.13 (24.32)
1:14.12 (24.99) 1:38.87 (24.75)
25 Fcst-GU 'A' 3:29.91 1:38.99 NCSA
1) Sweeney, Allyson A 14 2) Wo, Angela 17
3) Landeck, Vivian M 15 4) Gordon, Colleen E 17
24.58 49.54 (24.96)
1:14.70 (25.16) 1:38.99 (24.29)
26 Bay & Ocean Stat-NE 'A' 3:32.64 1:39.20 NCSA
1) Haron, Kathryn E 16 2) Dunn, Mariele K 16
3) Kaufmann, Christine R 16 4) Spinazzola, Chiara F 14
27 Boulder City Hen-CA 'A' 3:33.96 1:39.43 NCSA
1) Grothe, Alexis M 15 2) Bunch, Blakeley J 17
3) Black, Katie R 16 4) Oswald, Addison E 14
28 Lake-Wi-WI 'B' 3:36.61 1:39.58 NCSA
1) Zblewski, Margaret M 17 2) Nahin, Allison M 16
3) Finn, Molly E 17 4) Eschenburg, Katherine J 15
29 Marietta Marlins-GA 'A' 3:35.53 1:39.66 NCSA
1) Newsome, Jenna C 15 2) Gleyzer, Anna D 16
3) Coburn, Rachel L 17 4) Schimenti, Jenny M 17
30 Atlantis Aquatic-MA 'A' 3:35.64 1:39.69 NCSA
1) Masciantonio, Mikelle K 13 2) Guro, Jessica M 13
3) Vavra, Allysa M 15 4) Longacre, Christy L 13
31 Gulf Coast Swim-FL 'A' 3:34.07 1:39.80 NCSA
1) Franklin, Chelsea L 14 2) Gadowry, Michelle E 14
3) Koran, Mary Ellen 4) Gehring, Katherine M 17
32 Irvine Novaquati-CA 'B' 3:30.40 1:40.03 NCSA
1) Cobb, Hayley C 15 2) Sotiropoulos, Anastasia K 15
3) Cashion, Brooke A 16 4) Magyar, Lydia A 17
25.06 50.53 (25.47)
1:15.01 (24.48) 1:40.03 (25.02)
32 Corvallis-OR 'A' 3:35.93 1:40.03 NCSA
1) Iverson, Brittney R 16 2) Kapsenberg, Lydia 18
3) Wells, Caroline V 15 4) Leslie, Mailene E 14
34 Team Suffolk-MR 'A' 3:33.89 1:40.06 NCSA
1) Degrazia, Kristen A 15 2) Napoli, Caitlin A 16
3) Parisi, Lauren N 15 4) Esposito, Jennifer M 17
35 Rockville Montgo-PV 'B' 3:32.70 1:40.10 NCSA
1) Chuang, Christine S 15 2) Reyes, Vanessa E 15
3) Urubshurow, Delghi K 16 4) Ribar, Morgan 15
36 Lake Forest Swim-IL 'A' 3:32.97 1:40.11 NCSA
1) Mauro, Christine F 15 2) Michelau, Kathryn G 17
3) Orbon, Kathryn A 17 4) Osborn, Kaitlynn A 17
37 Berkeley Aquatic-NJ 'B' 3:34.44 1:40.12 NCSA
1) Altenburger, Jillian M 15 2) Wisinger, Kelley R 15
3) Walsh, Blake L 17 4) Deleon, Andrea 17
38 North Coast Aqua-SI 'B' 3:36.90 1:40.15 NCSA
1) Parmenter, Nicole J 12 2) Weinbrecht, Amanda M 17
3) Benefield, Gloria M 15 4) Elgamal, Elweya A 15
39 Coast Guard Blue-VA 'A' 3:35.46 1:40.17 NCSA
1) Benton, Victoria P 15 2) Sweetnam, Tamara H 15
3) Davis, Hannah C 15 4) Hartman, Jacqueline A 16
40 Clark County San-CA 'A' 3:33.30 1:40.18 NCSA
1) Yee, Michelle J 16 2) Howanitz, Jace C 15
3) Raymond, Rosalie L 17 4) Benedict, Dana J 17
41 Santa Maria Swim-CA 'A' 3:36.99 1:40.26 NCSA
1) Lougee, Dena L 18 2) Zimmer, Meghan F 15
3) Wahl, Rachael M 17 4) Lougee, Samantha L 15
42 Nova of Virginia-VA 'A' 3:34.71 1:40.27 NCSA
1) Mizelle, Margaret W 16 2) Myers, Anne S 16
3) Hunt, Rebecca L 15 4) Leclair, Laura D 17
43 Scarlet Aquatic-NJ 'A' 3:34.45 1:40.29 NCSA
1) Feltrin, Veronica L 14 2) Helmers, Kristina H 16
3) Capparell, Meghan A 18 4) Steenvoorden, Kristen M 14
44 Aquazot Swim Clu-CA 'A' 3:32.81 1:40.68 NCSA
1) Fitzsimmons, Sara M 17 2) Kruszewski, Karissa H 14
3) Stouffer, Lara A 15 4) Stachowski, Alyssa L 15
45 Team Foxjet-MN 'A' 3:33.20 1:40.78 NCSA
1) Goff, Sara L 16 2) Goetz, Erin C 17
3) Braun, Megan O 16 4) Larson, Jill E 16
46 Bernal's Gator S-NE 'B' 3:32.54 1:41.02 NCSA
1) Perry, Jessica L 16 2) Ernst, Sarah E 16
3) Bargmann, Leslie D 15 4) Wilson, Lauren A 16
47 Pine Crest-FG 'A' 3:36.28 1:41.03 NCSA
1) Eisenring, Stephanie K 14 2) Parraga, Erika R 16
3) Catania, Alexandria K 15 4) Atkinson, Brooke E 15
48 Magnus Aquatic-NE 'A' 3:36.99 1:41.08 NCSA
1) Meissner, Erica L 16 2) Doherty, Caitlin K 16
3) Peak, Candice E 16 4) Korsberg, Kristin E 14
49 Asphalt Green Un-MR 'A' 3:31.58 1:41.15 NCSA
1) Staskiewicz, Sophie D 15 2) Wollner, Margaret J 17
3) Shiota, Lili M 14 4) Healey, Vivian O 16
50 Sea Devil Swimmi-PV 'A' 3:33.94 1:41.19 NCSA
1) McDonnell, Katherine J 16 2) McKenzie, Heather L 17
3) Herrmann, Laura K 17 4) Danner, Ashley K 14
50 AZ Desert Fox-AZ 'B' 3:36.95 1:41.19 NCSA
52 Suburban Swim Ce-MA 'A' 3:36.75 1:41.33 NCSA
1) Horstmann, Susan M 18 2) Nelson, Kelly L 17
3) McCarthy, Morgan B 15 4) Nicotera, Gina M 16
53 City of Mobile S-SE 'A' 3:35.82 1:41.53 NCSA
1) Simons, Lauren E 18 2) Sirmon, Anna L 17
3) Leon, Lindsay M 16 4) Kerns, Haleigh L 18
54 YMCA Team Orland-FL 'A' 3:33.36 1:41.64 NCSA
1) Miller, Allison L 18 2) Papadopoulos, Vicky C 14
3) Broadley, Sarah N 15 4) Matherly, Megan E 17
55 Rockwood Swim Cl-OZ 'A' 3:35.86 1:41.70 NCSA
1) Grott, Kristin M 16 2) Masters, Amanda G 14
3) Miller, Casey M 17 4) Miller, Cory E 15
56 Middies Swimming-MR 'A' 3:30.72 1:41.97 NCSA
1) Bui, Tiffany T 17 2) Akerfelds, Aleksa M 15
3) Ferguson, Kaitlyn R 17 4) Nicholson, Amanda S 17
25.09 50.16 (25.07)
1:16.00 (25.84) 1:41.97 (25.97)
57 Baylor Swim Club-SE 'A' 3:32.00 1:42.07 NCSA
58 The Woodlands Sw-GU 'B' 3:33.00 1:42.17 NCSA
1) Amundsen, Kalyn A 16 2) Foster, Mary M 14
3) Nelson, Elizabeth C 14 4) McClelland, Amanda L 14
59 Spare Time Aquat-SN 'A' 3:33.50 1:42.46 NCSA
1) Tsay, Cynthia 2) Winsor, Katrina
3) Tsay, Annie 4) Doolittle, Margaret C 17
60 Clayton Shaw Par-OZ 'A' 3:35.61 1:43.73 NCSA
1) Harris, Emily R 14 2) Schilling, Jillienne W 15
3) Clark, Jessica A 16 4) Reynolds, Taylor N 14
61 Shawmut Aquatic-NE 'A' 3:33.63 1:43.92 NCSA
1) Kearns, Jill M 15 2) Porter, Jaclyn D 17
3) Walterman, Elena V 14 4) Healey, Meghan E 18
62 New Albany Aquat-OH 'A' 3:36.99 1:44.81 NCSA
1) Kentner, Karli N 15 2) Eramo, Kristine M 15
3) Dengler, Margaret M 14 4) Whittington, Emily R 14
-- Sonoco Swim Club-CT 'A' 3:36.99 DQ
1) Frost, Kristen E 17 2) Lapman, Melanie
3) Loomis, Katherine M 15 4) Sundel, Emily V 16
-- Machine Aquatic-PV 'A' 3:36.66 DQ
1) Parkhurst, Michelle N 17 2) Fimian, Kristin E 16
3) Kromer, Thea D 15 4) Lecos, Margaret A 16
-- Shock Wave-MS 'A' 3:36.66 NS
Combined Team Scores - Through Event 13
1. Curl-Burke Swim Club 209 2. Rockville Montgomery Swim Club 178
3. Ann Arbor Swim Club 168 4. Lake Country Swim Team 148
5. Raleigh Swimming Association 141.5 6. Irvine Novaquatics 137
7. Arizona Desert Fox 128.5 8. Parkway Swim Club 100
9. The Woodlands Swim Team 88 10. Pine Crest School 75
11. NOVA of Virginia Aquatics, Inc 74 12. North Coast Aquatics 61
13. Blue Tide Aquatics 43 14. Badger Swim Club 41
15. Magnus Aquatic Group 38 16. BGC-N. Westchester Marlins 37
17. Gulf Coast Swim Team 31 18. Rio Salado Swim Club 28
19. Industry Hills Aquatic Club 23 19. Atlantic City Aquatic Club 23
21. Coast Guard Blue Dolphins 22 21. Unattached 22
23. SONOCO Swim Club 20 23. Machine Aquatic 20
23. Big Cat Aquatics 20 23. Long Island Aquatic Club 20
23. East Grand Rapids Aquatics 20 28. Suburban Swim Center 19
28. Fairport Area Swim Team 19 30. Aquazot Swim Club 18
31. Lake Forest Swim Club 17 32. Typhoon Aquatics Inc 16
32. New Berlin Swim Club 16 34. Brookings Swim Club 15
34. Tri-city Channel Cats 15 36. Malvern Swimming Association 14
36. Middies Swimming 14 36. Team Greenville 14
36. Poseidon Swimming Inc 14 36. Potomac Marlins 14
36. Bend Swim Club 14 42. Birmingham Swim League 13
42. Carpet Capital Aquatics Club 13 42. DaytonaBeachSwimming 13
42. Scout Aquatics 13 42. Wichita Swim Club 13
42. Desert Storm Swimming 13 42. Atlantis Aquatic Club 13
49. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM 12 49. Ram Swimming Club 12
51. Northern KY Clippers Swimming 11 51. Bernal's Gator Swim Club 11
51. Jersey Wahoos 11 51. Florida Atlantic Swim Team 11
55. Mecklenburg Aquatic Club 10 55. Tampa Bay Community Aquatics 10
57. Egg Harbor Twp Seahawks 9 57. Germantown Academy Aquatic Cl 9
57. Corvallis Aquatic Team 9 57. Metro Aquatic Club of Miami 9
61. Clayton Shaw Park Swim Club 7 61. Conroe Area Team Swimmers 7
61. Asphalt Green Unified Aquatics 7 61. Team Suffolk 7
61. Marietta Marlins, Inc 7 66. Ashburn Swim Team 6
66. Fort Lauderdale Aquatics 6 66. Birmingham-Bloomfield Atlantis 6
69. Wildcat Aquatics 5 69. Great Lakes Aquatics 5
71. Stingrays 4 71. Rochester Swim Club ORCAS 4
71. Berkeley Aquatic Club 4 74. Santa Maria Swim Club 3
74. Columbia Swim Club 3 76. Rockwood Swim Club 2
77. Highland Hurricanes Swim Club 1 77. The Great Wolf Swim Team 1
77. Old Westbury Aquatics 1 77. Team Dolphins 1
Event 14 Men 200 Yard Freestyle Relay
================================================================================
3:12.79 NCSA
Team Seed Finals Points
================================================================================
=== Timed Finals ===
1 Raleigh Swimming-NC 'A' 3:02.98 1:23.72 NCSA 40
1) Kluba, Kyle C 18 2) Roberts, Jonathan P 17
3) Dove, William D 17 4) McGinnis, Eric T 17
20.67 41.44 (20.77)
1:02.70 (21.26) 1:23.72 (21.02)
2 Irvine Novaquati-CA 'A' 3:07.78 1:24.53 NCSA 34
1) Cisneros, Antonio 17 2) Luther, Edward A 18
3) Hansen, Robert S 17 4) Boyle, Sean G 17
22.13 43.21 (21.08)
1:04.03 (20.82) 1:24.53 (20.50)
3 Suburban Swim Ce-MA 'A' 3:09.15 1:25.25 NCSA 32
1) Laren, Colin A 17 2) Southmayd, Thomas K 18
3) Reeser, Bradley D 17 4) Loughran, Kyle A 17
21.87 43.16 (21.29)
1:04.23 (21.07) 1:25.25 (21.02)
4 Rockville Montgo-PV 'A' 3:09.11 1:25.61 NCSA 30
1) Harris, Matthew L 17 2) Hafkin, Joshua V 16
3) Astiz, Adrian A 17 4) Conrad, Nicholas G 17
21.70 42.77 (21.07)
1:04.30 (21.53) 1:25.61 (21.31)
5 Pine Crest-FG 'A' 3:12.79 1:25.82 NCSA 28
1) Madwa, Mohammad 18 2) Geri, Pedro M 16
3) Haidar, Nawaf 16 4) Ally, Bradley K 18
21.41 43.09 (21.68)
1:04.85 (21.76) 1:25.82 (20.97)
6 Ann Arbor Swim C-MI 'A' 3:09.19 1:25.90 NCSA 26
1) Vessels, Bryan T 18 2) Kellogg, Andrew N 18
3) Warner, Daniel A 17 4) Koba, Sho 17
21.03 42.33 (21.30)
1:04.82 (22.49) 1:25.90 (21.08)
7 Curl-Burke Swim-PV 'A' 3:11.39 1:25.93 NCSA 24
1) Pool, Christopher D 17 2) Hahn, David T 17
3) Park, Nicolaas B 15 4) Hayden, Zachary S 17
21.82 43.54 (21.72)
1:04.75 (21.21) 1:25.93 (21.18)
8 The Woodlands Sw-GU 'A' 3:10.00 1:26.04 NCSA 22
1) VanNatta, John M 17 2) Leneave, Jonathan S 16
3) Schilling, Brendan 16 4) Ulrey, David L 17
22.12 43.39 (21.27)
1:04.59 (21.20) 1:26.04 (21.45)
9 AZ Desert Fox-AZ 'A' 3:08.83 1:26.07 NCSA 18
1) Righi, Alex M 18 2) Turner, Taylor V 16
3) Voigt, Chris L 18 4) Santerre, Benjamin R 17
21.21 41.26 (20.05)
1:03.40 (22.14) 1:26.07 (22.67)
10 Blue Tide Aquati-GU 'A' 3:06.79 1:26.72 NCSA 14
1) Decker, Benjamin B 14 2) Mai, Eric T 18
3) Olesen, Eric C 16 4) Leckey, Kevin C 17
22.57 43.73 (21.16)
1:05.57 (21.84) 1:26.72 (21.15)
11 Fairport Area Sw-NI 'A' 3:11.46 1:26.74 NCSA 12
1) Henahan, Richard K 15 2) Possee, Brian W 18
3) Kaemmerlen, Jeffrey H 17 4) Wood, Jeff D 18
22.05 43.91 (21.86)
1:05.63 (21.72) 1:26.74 (21.11)
12 Team Dolphins-MV 'A' 3:10.19 1:26.76 NCSA 10
1) Shalley, Jesse W 17 2) Burns, Matthew L 17
3) Johnson, Cameron C 16 4) Stokes, Jason D 18
22.02 43.92 (21.90)
1:05.75 (21.83) 1:26.76 (21.01)
13 Newburgh Sharks-MR 'A' 3:11.33 1:27.11 NCSA 8
1) Gartman, David M 16 2) Coombs, Ryan 17
3) Coombs, Justin 17 4) Morgan, Geoffrey P 16
22.19 44.25 (22.06)
1:05.90 (21.65) 1:27.11 (21.21)
14 Coast Guard Blue-VA 'A' 3:11.66 1:27.35 NCSA 6
1) Madaras, Scott E 17 2) Kegelman, John C 17
3) Harkins, Scott E 17 4) Amer, Nader M 17
22.08 44.23 (22.15)
1:06.06 (21.83) 1:27.35 (21.29)
15 Bgc-N. Westchest-MR 'A' 3:10.94 1:27.49 NCSA 3
1) Hammer, Simon D 17 2) Hastings, Tristan L 15
3) Ballinger, David B 17 4) Mitchell, Bradley E 17
22.60 44.47 (21.87)
1:06.52 (22.05) 1:27.49 (20.97)
15 Tsunami Swim Tea-MV 'A' 3:12.03 1:27.49 NCSA 3
1) Cook, John C 16 2) Crawford, Chris J 17
3) Tanner, Luke B 16 4) Barnds, Brandon 17
22.34 44.26 (21.92)
1:05.68 (21.42) 1:27.49 (21.81)
17 Aquazot Swim Clu-CA 'A' 3:11.59 1:27.55 NCSA
1) Choi, Lugar S 16 2) Li, Wesley Y 16
3) Bernard, Damien M 17 4) Yano, Rikiya 14
23.21 48.72 (25.51)
1:10.17 (21.45) 1:27.55 (17.38)
18 Mecklenburg Aqua-NC 'A' 3:04.65 1:27.62 NCSA
1) Beckwith, Casey A 18 2) Brunnick, Mason P 17
3) Correll, Joshua B 17 4) Dabney, James C 18
22.43 44.57 (22.14)
1:06.79 (22.22) 1:27.62 (20.83)
19 Potomac Marlins-PV 'A' 3:11.42 1:27.63 NCSA
1) Kreitler, John T 18 2) Hess, Robert J 17
3) Kraft, David S 18 4) Scheren, Stephen A 18
22.16 44.49 (22.33)
1:07.05 (22.56) 1:27.63 (20.58)
19 Lake-Wi-WI 'A' 3:07.35 1:27.63 NCSA
1) Andrews, Conner G 16 2) Perry, Christopher A 18
3) Defilippis, Alex J 16 4) Ewald, Kevin A 17
21.89 43.28 (21.39)
1:05.61 (22.33) 1:27.63 (22.02)
21 Nova of Virginia-VA 'A' 3:11.00 1:28.03 NCSA
1) Brown, Gaites P 15 2) Wren, Garrett M 17
3) Wren, David H 15 4) Miller, Jeffrey R 16
22.31 43.66 (21.35)
1:05.61 (21.95) 1:28.03 (22.42)
22 Industry Hills A-CA 'A' 3:12.68 1:28.04 NCSA
1) Sulkevich, Matthew A 17 2) Kostianis, Nikos E 17
3) Deters, Andrew K 17 4) Carter, Michael J 18
22.26 44.57 (22.31)
1:07.13 (22.56) 1:28.04 (20.91)
23 YMCA Team Orland-FL 'A' 3:12.79 1:28.32 NCSA
1) Ingvoldstad, Justin B 18 2) Pikula, Edmund K 18
3) Epstein, Adam R 17 4) Potvin, Douglas R 17
21.68 44.26 (22.58)
1:06.68 (22.42) 1:28.32 (21.64)
24 Rockville Montgo-PV 'B' 3:12.75 1:28.44 NCSA
1) Orellana, Miguel E 16 2) Meyer, Adam M 17
3) Mechak, Ben P 16 4) Curran, John P 17
22.09 43.73 (21.64)
1:06.15 (22.42) 1:28.44 (22.29)
25 Jersey Wahoos-MA 'A' 3:12.09 1:28.52 NCSA
1) Schiavo, Zachary D 16 2) David, Ryan M 17
3) Harner, Matthew 16 4) Neiman, Mark J 17
22.68 45.02 (22.34)
1:06.98 (21.96) 1:28.52 (21.54)
26 Bernal's Gator S-NE 'A' 3:12.70 1:28.66 NCSA
1) Monovoukas, Michael J 14 2) Butler, Eric Max H 16
3) Rogers, Christopher M 14 4) Dobrolioubov, Alexander 16
22.43 44.42 (21.99)
1:07.08 (22.66) 1:28.66 (21.58)
27 Metro Aquatic Cl-FG 'A' 3:12.73 1:29.65 NCSA
22.33 44.80 (22.47)
1:07.28 (22.48) 1:29.65 (22.37)
28 Fcst-GU 'A' 3:12.40 1:29.68 NCSA
1) Hoffmann, Jake C 18 2) Hammervold, Josh E 16
3) Tan, Victor 14 4) D'Oliver, John V 15
22.39 44.91 (22.52)
1:07.53 (22.62) 1:29.68 (22.15)
29 Magnus Aquatic-NE 'A' 3:10.65 1:29.86 NCSA
1) Falk, Bjorn E 18 2) Gollands, Peter G 18
3) Sullivan, Michael T 15 4) Bartl, Stefan J 17
22.05 43.36 (21.31)
1:06.67 (23.31) 1:29.86 (23.19)
30 Boulder City Hen-CA 'A' 3:38.24L 1:29.95 NCSA
1) Merrill, Michael W 16 2) Smith, Sean M 17
3) Ellingsen, Michael J 18 4) Vanis, Martin 14
22.42 44.01 (21.59)
1:06.45 (22.44) 1:29.95 (23.50)
31 Rockwood Swim Cl-OZ 'A' 3:11.96 1:30.06 NCSA
1) Sorofman, Benjamin E 17 2) Mathews, Sean A 15
3) McCall, Andrew J 16 4) Levko, Zachary M 17
23.03 45.55 (22.52)
1:07.63 (22.08) 1:30.06 (22.43)
32 Coast Guard Blue-VA 'B' 3:12.33 1:30.72 NCSA
1) Lesnick, Thomas J 18 2) Hennessy, Kevin C 16
3) Wilcox, Mason T 14 4) Williams, Ryon D 18
22.64 46.01 (23.37)
1:08.45 (22.44) 1:30.72 (22.27)
33 Waukesha Express-WI 'A' 3:24.29 1:30.81 NCSA
1) Lagerhausen, Weston R 15 2) Dwyer, Andrew R 18
3) Plutz, John M 17 4) Schwartz, Brent W 17
22.66 46.55 (23.89)
1:07.42 (20.87) 1:30.81 (23.39)
34 New Albany Aquat-OH 'A' 3:12.42 1:31.28 NCSA
1) Vonderhaar, Zachary D 16 2) Harvey, Eric J 17
3) Sanford, Christopher S 16 4) Lopresti, Michael J 15
22.82 45.56 (22.74)
1:08.19 (22.63) 1:31.28 (23.09)
35 Pine Crest-FG 'B' 3:12.79 1:31.43 NCSA
1) Qali, Zain A 17 2) Pedraza, Yoelvis 17
3) Atkinson, James T 18 4) Al-Bader, Abdularhman F 15
22.69 46.03 (23.34)
1:08.26 (22.23) 1:31.43 (23.17)
36 Rockwood Swim Cl-OZ 'B' 3:12.43 1:33.70 NCSA
1) Knuckles, Brian S 16 2) Dahle, Michael D 15
3) Parsons, Taylor M 15 4) Thomas, Ryan N 17
23.27 46.92 (23.65)
1:10.41 (23.49) 1:33.70 (23.29)
-- Badger Swim Club-MR 'A' 3:10.57 DQ
1) Scott, Norman 17 2) Emanuel, Ryan M 17
3) Sutton, Rashad M 17 4) Davies, Phillip 16
21.53 42.51 (20.98)
1:04.48 (21.97) 1:25.23 (20.75)
Combined Team Scores - Through Event 14
1. Curl-Burke Swim Club 233 2. Rockville Montgomery Swim Club 208
3. Ann Arbor Swim Club 194 4. Raleigh Swimming Association 181.5
5. Irvine Novaquatics 171 6. Lake Country Swim Team 148
7. Arizona Desert Fox 146.5 8. The Woodlands Swim Team 110
9. Pine Crest School 103 10. Parkway Swim Club 100
11. NOVA of Virginia Aquatics, Inc 74 12. North Coast Aquatics 61
13. Blue Tide Aquatics 57 14. Suburban Swim Center 51
15. Badger Swim Club 41 16. BGC-N. Westchester Marlins 40
17. Magnus Aquatic Group 38 18. Fairport Area Swim Team 31
18. Gulf Coast Swim Team 31 20. Coast Guard Blue Dolphins 28
20. Rio Salado Swim Club 28 22. Atlantic City Aquatic Club 23
22. Industry Hills Aquatic Club 23 24. Unattached 22
25. Big Cat Aquatics 20 25. Machine Aquatic 20
25. SONOCO Swim Club 20 25. Long Island Aquatic Club 20
25. East Grand Rapids Aquatics 20 30. Aquazot Swim Club 18
31. Lake Forest Swim Club 17 32. Typhoon Aquatics Inc 16
32. New Berlin Swim Club 16 34. Tri-city Channel Cats 15
34. Brookings Swim Club 15 36. Malvern Swimming Association 14
36. Team Greenville 14 36. Poseidon Swimming Inc 14
36. Bend Swim Club 14 36. Middies Swimming 14
36. Potomac Marlins 14 42. Wichita Swim Club 13
42. DaytonaBeachSwimming 13 42. Scout Aquatics 13
42. Desert Storm Swimming 13 42. Carpet Capital Aquatics Club 13
42. Atlantis Aquatic Club 13 42. Birmingham Swim League 13
49. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM 12 49. Ram Swimming Club 12
51. Northern KY Clippers Swimming 11 51. Bernal's Gator Swim Club 11
51. Florida Atlantic Swim Team 11 51. Team Dolphins 11
51. Jersey Wahoos 11 56. Tampa Bay Community Aquatics 10
56. Mecklenburg Aquatic Club 10 58. Germantown Academy Aquatic Cl 9
58. Metro Aquatic Club of Miami 9 58. Corvallis Aquatic Team 9
58. Egg Harbor Twp Seahawks 9 62. Newburgh Sharks 8
63. Marietta Marlins, Inc 7 63. Conroe Area Team Swimmers 7
63. Asphalt Green Unified Aquatics 7 63. Team Suffolk 7
63. Clayton Shaw Park Swim Club 7 68. Ashburn Swim Team 6
68. Fort Lauderdale Aquatics 6 68. Birmingham-Bloomfield Atlantis 6
71. Wildcat Aquatics 5 71. Great Lakes Aquatics 5
73. Rochester Swim Club ORCAS 4 73. Stingrays 4
73. Berkeley Aquatic Club 4 76. Santa Maria Swim Club 3
76. Columbia Swim Club 3 76. Tsunami Swim Team of K.C. 3
79. Rockwood Swim Club 2 80. Highland Hurricanes Swim Club 1
80. The Great Wolf Swim Team 1 80. Old Westbury Aquatics 1