Kierra Smith, Beata Nelson Put Up Sizzlers at Arena Grand Prix in Minnesota

Arena Grand Prix – Minneapolis editorial coverage is proudly sponsored by Arena USA. Visit ArenaUSA.com for more information on our sponsor. For all the latest coverage, check out our event coverage page.

MINNEAPOLIS – Elizabeth Beisel and Tyler Clary each made some major moves up the points ladder tonight at the Arena Grand Prix in Minnesota. But, Kierra Smith and Beata Nelson each had some special sizzlers in store for the fans.

LIVE RESULTS

HEAT SHEETS

Live Streaming

This stream is a broadcast-rights legal way to watch the Arena Grand Prix. Swimming World does not support content theft by linking to or embedding pirated videos via YouTube or any other source.

USA SWIMMING LIVE STREAM

Twitter Coverage

For up to the minute coverage, follow us on Twitter @SwimmingWorld:

Scheduled Events

  • Women’s 200 fly
  • Men’s 200 fly
  • Women’s 50 free
  • Men’s 50 free
  • Women’s 100 back
  • Men’s 100 back
  • Women’s 500 free
  • Men’s 500 free
  • Women’s 200 breast
  • Men’s 200 breast
  • Women’s 800 free relay
  • Men’s 800 free relay

Women’s 200 fly

Photo Courtesy: Delly Carr

Photo Courtesy: Delly Carr

California’s Caitlin Leverenz turned in the second fastest 200 fly of her career with a 1:54.34.  That swim came up just short of her top time ever of 1:53.78 at the Georgia Fall Invitational back in 2011.

Stanford’s Maya DiRado picked up second overall in 1:54.97, which is right around her in-season best of 1:54.47 from the Art Adamson Invitational back in 2013.

Gator’s Elizabeth Beisel and Mission Viejo’s Katie McLaughlin tied for third-place honors with 1:55.15s.

Shannon Vreeland (1:56.96), Devin Ste. Marie (1:57.14), NBAC’s Becca Mann (1:57.68) and Minnesota’s Danielle Nack (1:57.94) also competed in the finale.

Minnesota’s Tori Simenec took the B final in 1:57.46 with Iowa Flyer Ruby Martin earning second in 1:57.58.

Kelsey Drake (2:00.35), Kay Sargent (2:01.63), Sophie Krivokapic-Zhou (2:02.04), Jessica Epps (2:02.62), Morgan Rosas (2:02.91) and Taylor Ault (2:03.80) also performed in the consolation heat.

 Event 11  Women 200 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Leverenz, Caitlin      23 California Aquat  1:56.60    1:54.34  
                 25.95        55.50 (29.55)
        1:24.78 (29.28)     1:54.34 (29.56)
  2 DiRado, Maya           21 Stanford Swimmin  1:58.45    1:54.97  
                 26.41        55.84 (29.43)
        1:25.30 (29.46)     1:54.97 (29.67)
  3 Beisel, Elizabeth      22 Una Gsc-FL        1:57.84    1:55.15  
                 25.96        55.13 (29.17)
        1:24.87 (29.74)     1:55.15 (30.28)
  3 McLaughlin, Katie      17 Mission Viejo Na  1:58.43    1:55.15  
                 26.08        55.77 (29.69)
        1:25.65 (29.88)     1:55.15 (29.50)
  5 Vreeland, Shannon      23 Athens Bulldog S  1:57.61    1:56.96  
                 26.43        56.02 (29.59)
        1:26.19 (30.17)     1:56.96 (30.77)
  6 Ste Marie, Devin       21 Univ Minnesota-M  1:58.43    1:57.14  
                 26.76        56.75 (29.99)
        1:27.06 (30.31)     1:57.14 (30.08)
  7 Mann, Becca            16 North Baltimore-  1:58.55    1:57.68  
                 26.66        56.42 (29.76)
        1:27.05 (30.63)     1:57.68 (30.63)
  8 Nack, Danielle         18 Univ Minnesota-M  1:59.57    1:57.94  
                 26.08        55.96 (29.88)
        1:26.58 (30.62)     1:57.94 (31.36)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Simenec, Tori          22 Univ Minnesota-M  2:00.88    1:57.46  
                 27.20        57.06 (29.86)
        1:27.39 (30.33)     1:57.46 (30.07)
 10 Martin, Ruby           14 Iowa Flyers Swim  2:00.36    1:57.58  
                 26.92        56.92 (30.00)
        1:26.96 (30.04)     1:57.58 (30.62)
 11 Drake, Kelsey          16 Linn-Mar Swim Te  2:00.18    2:00.35  
                 26.44        56.38 (29.94)
        1:27.30 (30.92)     2:00.35 (33.05)
 12 Sargent, Kay           16 Victor Swim Club  2:02.96    2:01.63  
                 27.30        58.28 (30.98)
        1:29.70 (31.42)     2:01.63 (31.93)
 13 Krivokapic-Zhou, Soph  15 Santa Clara Swim  2:02.89    2:02.04  
                 26.70        57.91 (31.21)
        1:29.52 (31.61)     2:02.04 (32.52)
 14 Epps, Jessica          14 Mission Viejo Na  2:03.89    2:02.62  
                 27.44        58.63 (31.19)
        1:30.33 (31.70)     2:02.62 (32.29)
 15 Rosas, Morgan          15 Denver Swim Acad  2:03.63    2:02.91  
                 27.22        58.10 (30.88)
        1:30.22 (32.12)     2:02.91 (32.69)
 16 Ault, Taylor           15 La Mirada Armada  2:04.58    2:03.80  
                 28.00        59.41 (31.41)
        1:31.52 (32.11)     2:03.80 (32.28)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Oceguera, Mariajose    17 Badger Swim Club  2:04.74    2:02.53  
                 27.49        58.32 (30.83)
        1:30.39 (32.07)     2:02.53 (32.14)
 18 Thornbrue, Ellie       17 Hillsboro Heat S  2:05.78    2:02.65  
                 27.68        58.66 (30.98)
        1:30.86 (32.20)     2:02.65 (31.79)
 19 Zeiger, Liz            16 Una Crim-NE       2:05.18    2:03.11  
                 27.61        58.58 (30.97)
        1:30.45 (31.87)     2:03.11 (32.66)
 20 Siwicki, Breanne       19 Univ Minnesota-M  2:06.08    2:04.17  
                 27.94        59.43 (31.49)
        1:31.41 (31.98)     2:04.17 (32.76)
 21 Sumner, Alex           14 Suburban Seahawk  2:05.26    2:04.95  
                 27.77        59.45 (31.68)
        1:31.28 (31.83)     2:04.95 (33.67)
 22 Beil, Mallory          14 Northern KY Clip  2:04.86    2:04.96  
                 27.69        58.73 (31.04)
        1:31.67 (32.94)     2:04.96 (33.29)
 23 Dilsaver, Dannie       15 Greater Nebraska  2:05.83    2:05.59  
                 27.49        58.66 (31.17)
        1:31.47 (32.81)     2:05.59 (34.12)
 24 Barnes, Mandy          17 Mission Viejo Na  2:05.28    2:06.14  
                 28.00        59.70 (31.70)
        1:32.44 (32.74)     2:06.14 (33.70)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Thuen, Karli           17 San Clemente Aqu  2:07.59    2:01.58  
                 27.09        57.96 (30.87)
        1:29.33 (31.37)     2:01.58 (32.25)
 26 Toney, Camryn          15 TFA-NT            2:07.64    2:03.51  
                 28.38        59.44 (31.06)
        1:31.24 (31.80)     2:03.51 (32.27)
 27 Potter, Maddy          13 Edina Swim Club-  2:06.80    2:05.70  
                 27.77        59.23 (31.46)
        1:31.79 (32.56)     2:05.70 (33.91)
 28 Clarke, Christie       21 Univ Minnesota-M  2:06.49    2:06.13  
                 28.23        59.74 (31.51)
        1:32.43 (32.69)     2:06.13 (33.70)
 29 Harston, Katherine     15 Una Aces-CO       2:06.09    2:06.21  
                 27.71        59.35 (31.64)
        1:32.43 (33.08)     2:06.21 (33.78)
 30 Le, Angela             16 Una Aqjt-MN       2:08.52    2:06.60  
                 27.58        59.12 (31.54)
        1:32.54 (33.42)     2:06.60 (34.06)
 31 Lenderink, Amy         16 Denver Swim Acad  2:06.82    2:06.74  
                 27.51        59.06 (31.55)
        1:32.31 (33.25)     2:06.74 (34.43)
 32 Portela, Chloe         22 Univ Minnesota-M  2:07.45    2:06.89  
                 27.38        59.50 (32.12)
        1:32.69 (33.19)     2:06.89 (34.20)

Men’s 200 fly

Photo Courtesy: Delly Carr

Photo Courtesy: Delly Carr

It’s not often that an Olympic gold medalist gets to set lifetime bests in-season, but a yard meet in November was perfect for SwimMAC’s Tyler Clary.  Clary raced his way to a 1:44.73 for the win, beating his previous best of 1:45.44 from the 2009 Short Course Nationals.  That’s his second gold medal of the meet so far after his 400 IM win last night.

Kyler Van Swol (1:45.35) and Purdue’s Guillermo Blanco (1:45.53) put on a show battling for second and third.

Purdue’s Daniel Conway (1:47.07), Minnesota’s Ben Bravence (1:47.98), Minnesota’s Andrew Hartbarger (1:48.38), Bobby Bollier (1:48.47) and Minnesota’s Nick Orf (1:48.65) also swam for the title.

Mission Viejo’s Grant Shoults turned on the jets in the B final with a 1:45.32 for the win.  Ryan Harty touched second in 1:47.06 with Bowen Anderson taking third in 1:47.65.

Brandon Hatanaka (1:48.50), Brendan Meyer (1:49.53), Jan Petric (1:49.75), Viktor Bjoerk (1:50.05) and Alex Cisneros (1:51.42) also turned in times in the B final.

 Event 12  Men 200 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Clary, Tyler           25 SwimMAC Carolina  1:46.83    1:44.73   20  
                 23.41        49.87 (26.46)
        1:16.65 (26.78)     1:44.73 (28.08)
  2 VanSwol, Kyler         23 Unattached-SE     1:46.84    1:45.35   17  
                 23.73        50.49 (26.76)
        1:17.60 (27.11)     1:45.35 (27.75)
  3 Blanco, Guillermo      21 Purdue Universit  1:47.70    1:45.53   16  
                 23.40        50.50 (27.10)
        1:17.48 (26.98)     1:45.53 (28.05)
  4 Conway, Daniel         20 Purdue Universit  1:47.62    1:47.07   15  
                 24.34        51.83 (27.49)
        1:19.47 (27.64)     1:47.07 (27.60)
  5 Bravence, Ben          21 Univ Minnesota-M  1:48.60    1:47.98   14  
                 24.45        51.98 (27.53)
        1:20.08 (28.10)     1:47.98 (27.90)
  6 Hartbarger, Andrew     21 Univ Minnesota-M  1:48.76    1:48.38   13  
                 24.15        51.57 (27.42)
        1:19.77 (28.20)     1:48.38 (28.61)
  7 Bollier, Bobby         25 Unattached-PC     1:47.06    1:48.47   12  
                 23.79        51.14 (27.35)
        1:19.48 (28.34)     1:48.47 (28.99)
  8 Orf, Nick              19 Univ Minnesota-M  1:48.78    1:48.65   11  
                 24.42        51.98 (27.56)
        1:20.43 (28.45)     1:48.65 (28.22)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Shoults, Grant         17 Mission Viejo Na  1:49.05    1:45.32    9  
                 23.84        51.00 (27.16)
        1:18.23 (27.23)     1:45.32 (27.09)
 10 Harty, Ryan            18 Greenwood Memori  1:49.18    1:47.06    7  
                 23.42        51.15 (27.73)
        1:19.07 (27.92)     1:47.06 (27.99)
 11 Anderson, Bowen        17 Michiana Stars S  1:49.16    1:47.65    6  
                 24.30        51.58 (27.28)
        1:19.25 (27.67)     1:47.65 (28.40)
 12 Hatanaka, Brandon      21 Univ Minnesota-M  1:49.06    1:48.50    5  
                 24.36        51.40 (27.04)
        1:19.10 (27.70)     1:48.50 (29.40)
 13 Meyer, Brendan         17 Northern KY Clip  1:49.73    1:49.53    4  
                 24.64        52.60 (27.96)
        1:20.99 (28.39)     1:49.53 (28.54)
 14 Petric, Jan            23 Purdue Universit  1:50.06    1:49.75    3  
                 24.63        52.42 (27.79)
        1:21.02 (28.60)     1:49.75 (28.73)
 15 Bjoerk, Viktor         22 Univ Minnesota-M  1:49.97    1:50.05    2  
                 24.59        52.50 (27.91)
        1:20.89 (28.39)     1:50.05 (29.16)
 16 Cisneros, Alex         21 Univ Minnesota-M  1:50.76    1:51.42    1  
                 24.51        52.73 (28.22)
        1:22.24 (29.51)     1:51.42 (29.18)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Lentz, Tyler           22 Iowa Flyers Swim  1:51.53    1:50.87  
                 24.36        52.36 (28.00)
        1:21.50 (29.14)     1:50.87 (29.37)
 18 Plachinski, Nicholas   18 Ozaukee Aquatics  1:52.50    1:51.19  
                 24.98        53.19 (28.21)
        1:21.74 (28.55)     1:51.19 (29.45)
 19 Thomas, Matthew        16 Santa Clara Swim  1:52.92    1:51.43  
                 24.69        52.97 (28.28)
        1:22.07 (29.10)     1:51.43 (29.36)
 20 McPherson, Kevin       17 South East Metro  1:52.93    1:52.21  
                 25.24        54.12 (28.88)
        1:23.00 (28.88)     1:52.21 (29.21)
 21 Messner, Michael       17 Santa Clara Swim  1:51.85    1:53.31  
                 25.47        53.95 (28.48)
        1:23.63 (29.68)     1:53.31 (29.68)
 22 Steele, Sam            16 Una Bsl-SE        1:52.16    1:53.59  
                 25.33        54.61 (29.28)
        1:23.67 (29.06)     1:53.59 (29.92)
 23 Larson, JohnThomas     15 Edina Swim Club-  1:52.81    1:53.91  
                 25.75        55.25 (29.50)
        1:24.78 (29.53)     1:53.91 (29.13)
 24 Stewart, David         17 Badger Swim Club  1:51.42    2:00.07  
                 25.55        55.13 (29.58)
        1:26.78 (31.65)     2:00.07 (33.29)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Brooks, Joshua         19 Purdue Universit  1:53.53    1:50.58  
                 24.79        52.84 (28.05)
        1:21.73 (28.89)     1:50.58 (28.85)
 26 Norton, Jared          16 Phoenix Swim Clu  1:54.32    1:52.51  
                 25.41        54.17 (28.76)
        1:23.56 (29.39)     1:52.51 (28.95)
 27 Chang, Daniel          16 Barracuda Swim C  1:54.21    1:53.55  
                 25.48        54.42 (28.94)
        1:23.30 (28.88)     1:53.55 (30.25)
 28 Hsu, Jason             17 Birmingham Swim-  1:53.48    1:53.57  
                 25.25        53.72 (28.47)
        1:23.10 (29.38)     1:53.57 (30.47)
 29 Croan, Connor          18 Univ Minnesota-M  1:54.78    1:53.67  
                 25.33        54.14 (28.81)
        1:23.76 (29.62)     1:53.67 (29.91)
 30 Farr, David            18 Santa Clara Swim  1:53.67    1:54.90  
                 25.76        54.56 (28.80)
        1:24.60 (30.04)     1:54.90 (30.30)
 31 Turk, Joe              16 Phoenix Swimming  1:54.92    1:57.19  
                 25.63        55.17 (29.54)
        1:26.10 (30.93)     1:57.19 (31.09)
 32 Allen, James           17 Phoenix Swimming  1:54.94    1:58.75  
                 26.05        55.53 (29.48)
        1:26.68 (31.15)     1:58.75 (32.07)

Women’s 50 free

Photo Courtesy: Peter H. Bick

Photo Courtesy: Peter H. Bick

Tucson Ford’s Margo Geer couldn’t quite find that extra in-season best gear of 21.73 from the 2013 Texas Invitational, but she still managed to be the only sub-22 of the day with a 21.94 for the win.

Karlee Bispo raced her way to second in 22.46, while Aquajets’ Zoe Avestruz wound up third overall in 22.48.

Southwest’s Beata Nelson, the new butterfly national age group queen, finished fourth in 22.51.

Minnesota’s Becca Weiland (22.56), Longhorns’ Lisa Boyce (22.59), Bulldogs’ Shannon Vreeland (22.66) and Denver’s Annie Ochitwa (22.74) closed out the championship field.

Mission Viejo’s Katie McLaughlin threw down a 22.82 to win the B final of the splash-and-dash.  Olympic gold medalist Rhi Jeffrey, now swimming for Phoenix Swimming, took second in 22.86 with Minnesota’s Blake Zeiger finishing third in 22.98.

Melissa Gates (23.04), Olivia Calegan (23.08), Megan Romano (23.11), Danielle Nack (23.16) and Heidi Busack (23.24) finished fourth through eighth in the consolation.

 Event 13  Women 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Geer, Margo            22 Tucson Ford Deal    22.21      21.94   20  
                 10.84        21.94 (11.10)
  2 Bispo, Karlee          24 Unattached-PC       22.91      22.46   17  
                 11.01        22.46 (11.45)
  3 Avestruz, Zoe          17 Aquajets Swim Te    22.72      22.48   16  
                 11.05        22.48 (11.43)
  4 Nelson, Beata          16 Southwest Aquati    22.93      22.51   15  
                 10.88        22.51 (11.63)
  5 Weiland, Becca         21 Univ Minnesota-M    22.61      22.56   14  
                 11.07        22.56 (11.49)
  6 Boyce, Lisa            20 Longhorn Aquatic    22.68      22.59   13  
                 11.08        22.59 (11.51)
  7 Vreeland, Shannon      23 Athens Bulldog S    22.84      22.66   12  
                 11.12        22.66 (11.54)
  8 Ochitwa, Annie         17 Denver Swim Acad    22.84      22.74   11  
                 11.01        22.74 (11.73)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 McLaughlin, Katie      17 Mission Viejo Na    23.02      22.82    9  
                 11.28        22.82 (11.54)
 10 Jeffrey, Rhi           28 Phoenix Swimming    22.94      22.86    7  
                 11.19        22.86 (11.67)
 11 Zeiger, Blake          21 Univ Minnesota-M    23.05      22.98    6  
                 11.23        22.98 (11.75)
 12 Gates, Melissa         24 Unattached-SC       23.11      23.04    5  
                 11.18        23.04 (11.86)
 13 Calegan, Olivia        15 Greater Nebraska    23.16      23.08    4  
                 11.32        23.08 (11.76)
 14 Romano, Megan          23 UN-01-GA            23.02      23.11    3  
                 11.44        23.11 (11.67)
 15 Nack, Danielle         18 Univ Minnesota-M    23.42      23.16    2  
                 11.19        23.16 (11.97)
 16 Busack, Heidi          22 Univ Minnesota-M    23.25      23.24    1  
                 11.34        23.24 (11.90)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Votava, Lauren         21 Univ Minnesota-M    23.44      23.01  
                 11.44        23.01 (11.57)
 18 Mercer, Carly          23 Boilermakers-IN     23.45      23.09  
                 11.25        23.09 (11.84)
 19 Raatz, Abigail         19 Univ Minnesota-M    23.57      23.13  
                 11.35        23.13 (11.78)
 20 Schumacher, Allison    19 Univ Minnesota-M    23.50      23.30  
                 11.35        23.30 (11.95)
 21 Stenstrom, Brooke      17 Denver Swim Acad    23.55      23.36  
                 11.47        23.36 (11.89)
 22 Grobe, Kaia            17 Aquajets Swim Te    23.56      23.47  
                 11.30        23.47 (12.17)
 23 Skinner, Sophie        14 Northern KY Clip    23.69      23.67  
                 11.49        23.67 (12.18)
 24 Dellatorre, Danielle   15 Athens Bulldog S    23.62      23.69  
                 11.54        23.69 (12.15)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Miller, Anna           15 Rockwood Swim Cl    23.79      23.51  
                 11.60        23.51 (11.91)
 26 Larson, Chloe          15 Greater Rapid Ci    23.70      23.53  
                 11.64        23.53 (11.89)
 27 Briant, Hannah         19 Unattached-NJ       23.91      23.61  
                 11.55        23.61 (12.06)
 28 Jones, Raime           14 Aquajets Swim Te    23.82      23.75  
                 11.67        23.75 (12.08)
 29 Leehy, Mykenzie        15 Council Bluffs S    23.82      23.78  
                 11.61        23.78 (12.17)
 30 Bloom, Ellen           19 Univ Minnesota-M    23.83      23.79  
                 11.38        23.79 (12.41)
 31 Drake, Kelsey          16 Linn-Mar Swim Te    23.89      23.88  
                 11.70        23.88 (12.18)
 32 Stout, Jordan          16 Rockwood Swim Cl    23.80      23.89  
                 11.79        23.89 (12.10)

Men’s 50 free

Photo Courtesy: Delly Carr

Photo Courtesy: Delly Carr

Nathan Adrian popped a sizzling time of 18.83 to take down the men’s 50-yard freestyle field tonight.  That’s not his fastest in-season time, as the 2013 Fastest Man in Texas drew an 18.79 from Adrian, but it was still plenty of speed for the win here in Minneapolis.

Sub 19s are somewhat regular here in Minnesota, considering that Fred Bousquet was the first man to ever break 19 during 2005 NCAAs here in Minneapolis with an 18.74.

Bruno Fratus (19.33) and Miguel Ortiz (19.42) took second and third behind Adrian tonight, while Danny Tucker placed fourth in 19.52.

Derek Toomey (19.65), James Disney-May (19.71), Mark Weber (19.75) and Marcelo Chierighini (19.80) all broke 20 seconds during the A final.

NYAC’s Darian Townsend turned in a 20.03 to top the B final by a healthy margin, while Grand Canyon’s Marcus Schlesinger placed second in 20.29.

AGUA’s En-wei Hu-Van Wright wound up third in 20.32 with Felipe Lima taking fourth in 20.39.

Connor Stirling (20.50), Mark McGlaughlin (20.51), Luke Pechmann (20.53) and Ian Gordon (20.78) placed fifth through eighth in the consolation.

 Event 14  Men 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Adrian, Nathan         25 California Aquat    19.71      18.83   20  
                  9.16         18.83 (9.67)
  2 Fratus, Bruno          25 Unattached-SE       19.32      19.33   17  
                  9.34         19.33 (9.99)
  3 Ortiz-Canavate Ozeki,  23 Club Wolverine-M    19.40      19.42   16  
                  9.35        19.42 (10.07)
  4 Tucker, Danny          22 Boilermakers-IN     19.65      19.52   15  
                  9.57         19.52 (9.95)
  5 Toomey, Derek          23 Badger Swim Club    19.84      19.65   14  
                  9.45        19.65 (10.20)
  6 Disney-May, James      22 Una Aub-SE          19.87      19.71   13  
                  9.49        19.71 (10.22)
  7 Weber, Mark            24 SwimMAC Carolina    19.88      19.75   12  
                  9.42        19.75 (10.33)
  8 Chierighini, Marcelo   23 Unattached-SE       19.71      19.80   11  
                  9.53        19.80 (10.27)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Townsend, Darian       30 New York Athleti    20.16      20.03    9  
                  9.73        20.03 (10.30)
 10 Schlesinger, Marcus    23 Grand Canyon Aqu    20.31      20.29    7  
                  9.77        20.29 (10.52)
 11 Hu-Van Wright, En-wei  20 Asphalt Green Un    20.22      20.32    6  
                  9.96        20.32 (10.36)
 12 Lima, Felipe           29 Unattached-SE       20.54      20.39    5  
                  9.81        20.39 (10.58)
 13 Stirling, Connor       18 Life Time  Arizo    20.51      20.50    4  
                  9.91        20.50 (10.59)
 14 McGlaughlin, Mark      17 Iowa Flyers Swim    20.46      20.51    3  
                  9.94        20.51 (10.57)
 15 Pechmann, Luke         24 T2 Aquatics-FL      20.38      20.53    2  
                  9.98        20.53 (10.55)
 16 Gordon, Ian            19 Univ Minnesota-M    20.58      20.78    1  
                  9.99        20.78 (10.79)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Wagner, Zach           20 King Aquatic Clu    20.60      20.30  
                 10.00        20.30 (10.30)
 18 Andrew, Michael        15 Indie Swimming-M    20.60      20.39  
                  9.96        20.39 (10.43)
 19 Fair, Paul             20 Univ Minnesota-M    20.66      20.41  
                  9.93        20.41 (10.48)
 20 Tidd, James            18 South East Metro    20.85      20.56  
                  9.90        20.56 (10.66)
 21 Jacobson, Brian        40 Twin Cities Swim    20.71      20.64  
                 10.12        20.64 (10.52)
 22 Smith, Giles           22 Phoenix Swim Clu    20.90      20.72  
                  9.60        20.72 (11.12)
 23 Krueger, Daniel        15 McFarland Sparta    20.78      20.82  
                 10.16        20.82 (10.66)
 24 Brinck, Niklas         21 Univ Minnesota-M    20.90      20.86  
                 10.27        20.86 (10.59)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Anderson, Matthew      17 Una Psc-AZ          21.14      20.90  
                 10.16        20.90 (10.74)
 26 Miksch, Ryan           21 Univ Minnesota-M    21.02      20.97  
                 10.20        20.97 (10.77)
 27 Thomas, Nate           18 Purdue Universit    20.95      20.98  
                 10.42        20.98 (10.56)
 28 Bublitz, Chase         19 Univ Minnesota-M    21.09      21.08  
                 10.20        21.08 (10.88)
 29 Morgan, Joey           24 Phoenix Swim Clu    21.19      21.11  
                 10.29        21.11 (10.82)
 30 Griggs, Ben            23 Unattached-ND       21.04      21.15  
                 10.36        21.15 (10.79)
 31 Stephens, Jes          21 Purdue Universit    21.15      21.31  
                 10.39        21.31 (10.92)
 32 Donnelly, Sean         17 West Express Swi    21.14      21.39  
                 10.28        21.39 (11.11)

Women’s 100 back

Photo Courtesy: Maddy Olson

Photo Courtesy: Maddy Olson

Southwest’s Beata Nelson just missed her second 15-16 U.S. National Age Group record in as many days.  Just a day after racing to a sizzling 51.08 in the 100-yard fly, Nelson scorched the pool with a 51.67.

The 16-year-old just missed Rachel Bootsma’s record of 51.53 from 2010, but is definitely making herself into one of the recruits to watch in upcoming recruiting cycles.

Dominique Bouchard placed second in 52.33 with Aquajets’ Zoe Avestruz taking third with a 52.82 for her second bronze of the night.

Saint Petersburg’s Melanie Margalis (53.22), Megan Romano (53.39), Mickayla Hinkle (53.75), Annie Ochitwa (53.99) and Tevyn Waddell (54.92) also competed in the A finale.

Stanford’s Maya DiRado won the B final in 53.16 with Marie-Pier Couillard (54.00) and Hurricane’s Katie Hoff (54.47) taking second and third.

Santa Clara’s Sophie Krivokapic-Zhou (54.86), Regan Smith (55.04), Katelyn Holmquist (55.37), Mission Viejo’s Katie McLaughlin (55.60) and Brooke Zeiger (56.15) also had times in the consolation heat.

Event 15  Women 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Nelson, Beata          16 Southwest Aquati    53.31      51.67   20  
                 12.34        25.03 (12.69)
          38.28 (13.25)       51.67 (13.39)
  2 Bouchard, Dominique    23 Oakville            53.03      52.33   17  
                 12.70        25.60 (12.90)
          39.19 (13.59)       52.33 (13.14)
  3 Avestruz, Zoe          17 Aquajets Swim Te    53.10      52.82   16  
                 12.92        26.05 (13.13)
          39.55 (13.50)       52.82 (13.27)
  4 Margalis, Melanie      22 Saint Petersburg    53.17      53.22   15  
                 12.82        26.08 (13.26)
          39.77 (13.69)       53.22 (13.45)
  5 Romano, Megan          23 UN-01-GA            53.62      53.39   14  
                 12.84        26.15 (13.31)
          40.03 (13.88)       53.39 (13.36)
  6 Hinkle, Mickayla       18 St Croix Swim Cl    53.66      53.75   13  
                 12.59        25.87 (13.28)
          39.75 (13.88)       53.75 (14.00)
  7 Ochitwa, Annie         17 Denver Swim Acad    54.04      53.99   12  
                 12.69        26.15 (13.46)
          40.18 (14.03)       53.99 (13.81)
  8 Waddell, Tevyn         16 Mitchell Aquatic    54.07      54.92   11  
                 13.07        26.77 (13.70)
          40.88 (14.11)       54.92 (14.04)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 DiRado, Maya           21 Stanford Swimmin    54.16      53.16    9  
                 12.83        25.98 (13.15)
          39.69 (13.71)       53.16 (13.47)
 10 Couillard, Marie-Pier  22 Les Riverains-US    55.04      54.00    7  
                 13.02        26.41 (13.39)
          40.30 (13.89)       54.00 (13.70)
 11 Hoff, Katie            25 Hurricane Aquati    54.22      54.47    6  
                 13.40        26.76 (13.36)
          40.78 (14.02)       54.47 (13.69)
 12 Krivokapic-Zhou, Soph  15 Santa Clara Swim    54.78      54.86    5  
                 13.24        26.68 (13.44)
          41.02 (14.34)       54.86 (13.84)
 13 Smith, Regan           12 South Metro Stor    55.34      55.04    4  
                 13.04        26.60 (13.56)
          40.89 (14.29)       55.04 (14.15)
 14 Holmquist, Katelyn     19 Univ Minnesota-M    55.80      55.37    3  
                 13.03        26.81 (13.78)
          41.14 (14.33)       55.37 (14.23)
 15 McLaughlin, Katie      17 Mission Viejo Na    55.23      55.60    2  
                 13.56        27.88 (14.32)
          41.95 (14.07)       55.60 (13.65)
 16 Zeiger, Brooke         18 Univ Minnesota-M    55.68      56.15    1  
                 13.82        27.97 (14.15)
          42.30 (14.33)       56.15 (13.85)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Earley, Erin           15 Hopkins Mariner-    56.13      54.94  
                 13.25        26.98 (13.73)
          41.03 (14.05)       54.94 (13.91)
 18 Quast, Carly           15 Aquajets Swim Te    55.86      55.22  
                 13.06        26.41 (13.35)
          40.90 (14.49)       55.22 (14.32)
 19 Cornell, Emily         16 Una Ssc-MA          55.69      55.64  
                 13.33        26.98 (13.65)
          41.48 (14.50)       55.64 (14.16)
 20 Nelson, Destiny        17 TFA-NT              55.83      56.14  
                 13.58        27.64 (14.06)
          42.21 (14.57)       56.14 (13.93)
 21 Litteken, Elsa         15 Una Aces-CO         56.45      56.40  
                 13.42        27.46 (14.04)
          42.02 (14.56)       56.40 (14.38)
 22 Sumner, Alex           14 Suburban Seahawk    57.10      56.60  
                 13.72        27.50 (13.78)
          42.10 (14.60)       56.60 (14.50)
 23 Skinner, Sophie        14 Northern KY Clip    55.92      56.84  
                 13.39        27.59 (14.20)
          42.22 (14.63)       56.84 (14.62)
 24 Hogg, Molly            15 Aberdeen Swim Cl    56.32      57.03  
                 13.15        27.45 (14.30)
          42.28 (14.83)       57.03 (14.75)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Knight, Haylee         17 Weymouth Club Wa    56.55      56.17  
                 13.47        27.34 (13.87)
          42.12 (14.78)       56.17 (14.05)
 26 Aarts, Nicole          16 Asphalt Green Un    56.66      56.56  
                 13.40        27.64 (14.24)
          42.36 (14.72)       56.56 (14.20)
 27 Preiss, Madison        16 Aquajets Swim Te    56.98      56.71  
                 13.26        27.36 (14.10)
          42.15 (14.79)       56.71 (14.56)
 27 Smith, Amanda          15 Northern KY Clip    56.78      56.71  
                 13.66        27.92 (14.26)
          42.58 (14.66)       56.71 (14.13)
 29 Wyer, Isabel           18 Univ Minnesota-M    56.94      56.77  
                 13.74        28.16 (14.42)
          42.55 (14.39)       56.77 (14.22)
 30 Coughlin, Katie        17 Southwest Aquati    56.59      56.95  
                 13.55        27.55 (14.00)
          42.29 (14.74)       56.95 (14.66)
 31 Helak, Alyssa          15 Victor Swim Club    57.10      57.16  
                 13.55        27.98 (14.43)
          42.72 (14.74)       57.16 (14.44)
 32 Soe, Sandra            17 Santa Clara Swim    56.83      59.14  
                 14.00        28.61 (14.61)
          43.97 (15.36)       59.14 (15.17)

Men’s 100 back

Photo Courtesy: Mike Comer/ProSwimVisuals.com

Photo Courtesy: Mike Comer/ProSwimVisuals.com

Club Wolverine’s Junya Koga nearly broke the top 10 all time in the 100-yard back with a blistering time of 44.86 for the win.

His teammate Miguel Ortiz, continued to do what you have to do to challenge for the overall points title and that is podium.  He earned his third medal with a silver-winning 45.94.

Badger’s James Wells wound up third overall in 46.19, while Ryan Harty snared fourth in 47.23.

Daryl Turner (47.62), En-wei Hu-Van Wright (47.80), Eric Ress (48.86) and Christopher Johnson (49.07) placed fifth through eighth overall.

Michael Andrew topped the B final in 48.67, while Austin Surhoff touched second in 49.11

Stephen Seliskar (49.12), Alex Toetz (49.34), Carl Newenhouse (49.42), Alex Walton (49.65), Cole Bateman (49.67) and Noah Busch (50.38) closed out the consolation field.

 Event 16  Men 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Koga, Junya            27 Club Wolverine-M    46.49      44.86   20  
                 10.48        21.66 (11.18)
          33.38 (11.72)       44.86 (11.48)
  2 Ortiz-Canavate Ozeki,  23 Club Wolverine-M    46.78      45.94   17  
                 10.70        22.22 (11.52)
          34.17 (11.95)       45.94 (11.77)
  3 Wells, James           22 Badger Swim Club    46.51      46.19   16  
                 10.94        22.46 (11.52)
          34.38 (11.92)       46.19 (11.81)
  4 Harty, Ryan            18 Greenwood Memori    47.93      47.23   15  
                 11.38        23.14 (11.76)
          35.44 (12.30)       47.23 (11.79)
  5 Turner, Daryl          19 Univ Minnesota-M    48.30      47.62   14  
                 11.01        22.93 (11.92)
          35.35 (12.42)       47.62 (12.27)
  6 Hu-Van Wright, En-wei  20 Asphalt Green Un    47.44      47.80   13  
                 11.45        23.16 (11.71)
          35.61 (12.45)       47.80 (12.19)
  7 Ress, Eric             24 Santa Clara Swim    48.03      48.86   12  
                 11.46        23.75 (12.29)
          36.13 (12.38)       48.86 (12.73)
  8 Johnson, Christopher   21 Univ Minnesota-M    49.07      49.07   11  
                 11.33        23.66 (12.33)
          36.42 (12.76)       49.07 (12.65)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Andrew, Michael        15 Indie Swimming-M    49.08      48.67    9  
                 11.56        23.52 (11.96)
          36.32 (12.80)       48.67 (12.35)
 10 Surhoff, Austin        23 North Baltimore-    49.44      49.11    7  
                 11.82        24.04 (12.22)
          36.85 (12.81)       49.11 (12.26)
 11 Seliskar, Stephen      20 Purdue Universit    49.20      49.12    6  
                 11.62        23.80 (12.18)
          36.51 (12.71)       49.12 (12.61)
 12 Toetz, Alex            20 Purdue Universit    50.05      49.34    5  
                 11.50        23.97 (12.47)
          36.83 (12.86)       49.34 (12.51)
 13 Newenhouse, Carl       21 Univ Minnesota-M    49.47      49.42    4  
                 11.54        23.92 (12.38)
          36.68 (12.76)       49.42 (12.74)
 14 Walton, Alex           18 Iowa City Eels S    49.69      49.65    3  
                 11.73        23.90 (12.17)
          36.82 (12.92)       49.65 (12.83)
 15 Bateman, Cole          19 Unattached-MN       49.98      49.67    2  
                 11.95        24.07 (12.12)
          37.02 (12.95)       49.67 (12.65)
 16 Busch, Noah            19 Univ Minnesota-M    49.96      50.38    1  
                 11.67        24.42 (12.75)
          37.32 (12.90)       50.38 (13.06)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Curtiss, Ted           19 Purdue Universit    50.13      49.70  
                 11.82        24.20 (12.38)
          37.16 (12.96)       49.70 (12.54)
 18 Noens, Adam            18 Purdue Universit    50.57      49.78  
                 11.70        24.17 (12.47)
          36.94 (12.77)       49.78 (12.84)
 19 Flowers, Braxton       17 Cypress Fairbank    50.21      49.93  
                 12.01        24.48 (12.47)
          37.51 (13.03)       49.93 (12.42)
 20 Swart, Joshua          17 San Clemente Aqu    50.88      50.17  
                 11.71        24.48 (12.77)
          37.42 (12.94)       50.17 (12.75)
 21 Thielen, Jon           19 Univ Minnesota-M    50.14      50.19  
                 12.21        24.54 (12.33)
          37.60 (13.06)       50.19 (12.59)
 22 Rafter, Jim            22 Univ Minnesota-M    50.77      50.49  
                 11.23        23.92 (12.69)
          37.19 (13.27)       50.49 (13.30)
 23 Burns, Aidan           17 Santa Clara Swim    50.30      50.69  
                 11.94        24.73 (12.79)
          38.10 (13.37)       50.69 (12.59)
 24 Lentz, Tyler           22 Iowa Flyers Swim    50.52      52.12  
                 12.02        25.06 (13.04)
          38.78 (13.72)       52.12 (13.34)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 McGlaughlin, Mark      17 Iowa Flyers Swim    50.89      50.58  
                 11.96        24.44 (12.48)
          37.60 (13.16)       50.58 (12.98)
 26 Barta, Evan            20 Purdue Universit    51.14      50.62  
                 11.87        24.32 (12.45)
          37.47 (13.15)       50.62 (13.15)
 27 Perez, Ricky           18 Southwest Aquati    51.11      50.63  
                 12.19        24.57 (12.38)
          37.83 (13.26)       50.63 (12.80)
 28 Scherpenberg, Joe      23 Una Cinc-OH         51.17      51.11  
                 12.01        24.51 (12.50)
          37.81 (13.30)       51.11 (13.30)
 29 Lebed, Alex            18 Unattached-MA       51.11      51.13  
                 12.50        25.15 (12.65)
          38.52 (13.37)       51.13 (12.61)
 30 Saulnier, Nick         17 Iowa Flyers Swim    51.75      51.39  
                 12.19        25.12 (12.93)
          38.39 (13.27)       51.39 (13.00)
 31 Eure, Luke             17 Davenport Metro-    51.69      51.59  
                 12.14        25.01 (12.87)
          38.38 (13.37)       51.59 (13.21)
 32 Poon, Brian            17 Phoenix Swimming    51.70      52.32  
                 12.73        25.81 (13.08)
          39.30 (13.49)       52.32 (13.02)

Women’s 500 free

Photo Courtesy: Griffin Scott

Photo Courtesy: Griffin Scott

Gator’s Elizabeth Beisel, definitely looking to challenge the overall standings leaderboard this year as a full-time pro, picked up her fourth medal of the meet so far.

She clocked a 4:37.00 to win the finale, her second best ever.  Her lifetime best is a sizzling 4:34.54 at the 2012 Ohio State Invitational, but her second best had been a 4:37.74 at the 2011 Southeastern Conference Championships.

While last year’s Grand Prix had an event entry cap, which hampered people from going all out in a Katinka Hosszu-like FINA World Cup manner, this year’s edition allows some leeway for National Team and Junior National Team members. Also, international swimmers ranked in the top 50 in the world in an event, may enter any number of events that they wish.

This means you are going to see more loaded event schedules from people like Beisel who can handle it.

Minnesota’s Brooke Zeiger raced her way to second in 4:39.50 with Badger’s Lindsay Vrooman taking third in 4:40.13.

Bulldogs’ Shannon Vreeland (4:40.99), Minnesota’s Kiera Janzen (4:42.93), NBAC’s Becca Mann (4:42.93), Minnesota’s Sam Harding (4:46.44) and Minnesota’s Brooke Lorentzen (4:46.48) also turned in championship heat times.

Frisco’s Gabrielle Kopenski topped the B final with a 4:42.61, while Minnesota’s Jessica Plant took second in 4:44.65.  Santa Clara’s Sandra Soe snared third in 4:47.08.

Taylor Ault (4:47.28), Madeline Hoch (4:49.36), Ruby Martin (4:49.40), Anina Lund (4:54.40) and Emily Meckstroth (4:55.02) placed fourth through eighth.

 Event 17  Women 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Beisel, Elizabeth      22 Una Gsc-FL        4:42.19    4:37.00   20  
                 25.43        52.97 (27.54)
        1:20.74 (27.77)     1:48.73 (27.99)
        2:16.87 (28.14)     2:44.88 (28.01)
        3:12.89 (28.01)     3:41.04 (28.15)
        4:09.14 (28.10)     4:37.00 (27.86)
  2 Zeiger, Brooke         18 Univ Minnesota-M  4:44.01    4:39.50   17  
                 26.48        54.51 (28.03)
        1:22.78 (28.27)     1:51.06 (28.28)
        2:19.36 (28.30)     2:47.56 (28.20)
        3:15.53 (27.97)     3:43.57 (28.04)
        4:11.69 (28.12)     4:39.50 (27.81)
  3 Vrooman, Lindsay       23 Badger Swim Club  4:44.75    4:40.13   16  
                 26.53        54.67 (28.14)
        1:22.81 (28.14)     1:50.99 (28.18)
        2:19.17 (28.18)     2:47.49 (28.32)
        3:15.74 (28.25)     3:43.85 (28.11)
        4:12.37 (28.52)     4:40.13 (27.76)
  4 Vreeland, Shannon      23 Athens Bulldog S  4:41.78    4:40.99   15  
                 25.90        53.71 (27.81)
        1:22.11 (28.40)     1:50.42 (28.31)
        2:18.87 (28.45)     2:47.63 (28.76)
        3:16.57 (28.94)     3:45.12 (28.55)
        4:13.16 (28.04)     4:40.99 (27.83)
  5 Mann, Becca            16 North Baltimore-  4:44.92    4:42.93   13.5
                 26.23        54.25 (28.02)
        1:22.57 (28.32)     1:51.13 (28.56)
        2:19.83 (28.70)     2:48.74 (28.91)
        3:17.75 (29.01)     3:46.69 (28.94)
        4:15.27 (28.58)     4:42.93 (27.66)
  5 Janzen, Kiera          21 Univ Minnesota-M  4:44.50    4:42.93   13.5
                 26.02        54.16 (28.14)
        1:22.66 (28.50)     1:51.35 (28.69)
        2:19.94 (28.59)     2:48.72 (28.78)
        3:17.61 (28.89)     3:46.73 (29.12)
        4:15.77 (29.04)     4:42.93 (27.16)
  7 Harding, Sam           20 Univ Minnesota-M  4:46.28    4:46.44   12  
                 26.76        54.93 (28.17)
        1:23.46 (28.53)     1:52.18 (28.72)
        2:20.89 (28.71)     2:50.05 (29.16)
        3:19.08 (29.03)     3:48.35 (29.27)
        4:17.90 (29.55)     4:46.44 (28.54)
  8 Lorentzen, Brooke      19 Univ Minnesota-M  4:47.71    4:46.48   11  
                 26.87        55.23 (28.36)
        1:23.94 (28.71)     1:52.82 (28.88)
        2:21.74 (28.92)     2:50.75 (29.01)
        3:19.99 (29.24)     3:49.13 (29.14)
        4:18.11 (28.98)     4:46.48 (28.37)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Kopenski, Gabrielle    14 TFA-NT            4:49.31    4:42.61    9  
                 26.15        53.89 (27.74)
        1:21.78 (27.89)     1:50.17 (28.39)
        2:19.04 (28.87)     2:48.01 (28.97)
        3:16.95 (28.94)     3:45.90 (28.95)
        4:14.54 (28.64)     4:42.61 (28.07)
 10 Plant, Jessica         21 Univ Minnesota-M  4:49.58    4:44.65    7  
                 26.75        55.46 (28.71)
        1:24.01 (28.55)     1:52.71 (28.70)
        2:21.55 (28.84)     2:50.31 (28.76)
        3:19.19 (28.88)     3:48.04 (28.85)
        4:16.38 (28.34)     4:44.65 (28.27)
 11 Soe, Sandra            17 Santa Clara Swim  4:47.93    4:47.08    6  
                 26.07        54.47 (28.40)
        1:23.02 (28.55)     1:51.96 (28.94)
        2:21.19 (29.23)     2:50.45 (29.26)
        3:19.63 (29.18)     3:49.08 (29.45)
        4:18.28 (29.20)     4:47.08 (28.80)
 12 Ault, Taylor           15 La Mirada Armada  4:49.87    4:47.28    5  
                 26.85        55.73 (28.88)
        1:24.91 (29.18)     1:54.34 (29.43)
        2:23.52 (29.18)     2:52.65 (29.13)
        3:21.86 (29.21)     3:50.87 (29.01)
        4:19.66 (28.79)     4:47.28 (27.62)
 13 Hoch, Madeline         19 Univ Minnesota-M  4:50.48    4:49.36    4  
                 26.22        54.49 (28.27)
        1:23.34 (28.85)     1:52.30 (28.96)
        2:21.56 (29.26)     2:50.87 (29.31)
        3:20.26 (29.39)     3:49.90 (29.64)
        4:19.74 (29.84)     4:49.36 (29.62)
 14 Martin, Ruby           14 Iowa Flyers Swim  4:51.88    4:49.40    3  
                 26.94        55.85 (28.91)
        1:25.13 (29.28)     1:54.63 (29.50)
        2:23.94 (29.31)     2:53.22 (29.28)
        3:22.51 (29.29)     3:52.01 (29.50)
        4:21.27 (29.26)     4:49.40 (28.13)
 15 Lund, Anina            16 Badger Swim Club  4:53.13    4:54.40    2  
                 27.06        56.49 (29.43)
        1:26.21 (29.72)     1:55.94 (29.73)
        2:25.94 (30.00)     2:56.04 (30.10)
        3:26.17 (30.13)     3:56.11 (29.94)
        4:25.84 (29.73)     4:54.40 (28.56)
 16 Meckstroth, Emily      18 Michiana Stars S  4:54.06    4:55.02    1  
                 27.14        56.30 (29.16)
        1:25.60 (29.30)     1:55.26 (29.66)
        2:25.20 (29.94)     2:55.08 (29.88)
        3:25.24 (30.16)     3:55.38 (30.14)
        4:25.63 (30.25)     4:55.02 (29.39)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Zeiger, Liz            16 Una Crim-NE       4:58.20    4:51.52  
                 27.29        56.77 (29.48)
        1:25.68 (28.91)     1:55.28 (29.60)
        2:25.22 (29.94)     2:54.81 (29.59)
        3:24.35 (29.54)     3:53.86 (29.51)
        4:22.90 (29.04)     4:51.52 (28.62)
 18 Shimomura, Sarah       16 Santa Clara Swim  4:56.44    4:53.20  
                 27.10        56.90 (29.80)
        1:26.84 (29.94)     1:57.25 (30.41)
        2:27.23 (29.98)     2:56.73 (29.50)
        3:26.33 (29.60)     3:56.11 (29.78)
        4:25.93 (29.82)     4:53.20 (27.27)
 19 Shelton, Samantha      14 Mission Viejo Na  4:55.92    4:53.34  
                 26.77        55.76 (28.99)
        1:25.28 (29.52)     1:55.09 (29.81)
        2:24.63 (29.54)     2:54.41 (29.78)
        3:24.06 (29.65)     3:54.13 (30.07)
        4:24.23 (30.10)     4:53.34 (29.11)
 20 Harrison, Matti        16 Phoenix Swim Clu  4:57.27    4:55.41  
                 27.17        56.56 (29.39)
        1:26.31 (29.75)     1:56.61 (30.30)
        2:26.25 (29.64)     2:56.18 (29.93)
        3:26.41 (30.23)     3:56.50 (30.09)
        4:26.29 (29.79)     4:55.41 (29.12)
 21 Waddell, Tevyn         16 Mitchell Aquatic  4:56.87    4:57.43  
                 26.83        56.63 (29.80)
        1:26.72 (30.09)     1:56.76 (30.04)
        2:26.97 (30.21)     2:57.09 (30.12)
        3:27.72 (30.63)     3:57.90 (30.18)
        4:28.50 (30.60)     4:57.43 (28.93)
 22 Sulkevich, Kathleen    14 La Mirada Armada  4:58.04    4:57.62  
                 27.24        56.68 (29.44)
        1:26.53 (29.85)     1:56.54 (30.01)
        2:26.75 (30.21)     2:57.07 (30.32)
        3:27.69 (30.62)     3:58.15 (30.46)
        4:28.13 (29.98)     4:57.62 (29.49)
 23 Herich, Mikayla        16 Northern KY Clip  4:57.93    4:57.65  
                 27.01        56.59 (29.58)
        1:26.46 (29.87)     1:56.43 (29.97)
        2:26.64 (30.21)     2:56.85 (30.21)
        3:27.21 (30.36)     3:57.88 (30.67)
        4:28.12 (30.24)     4:57.65 (29.53)
 24 Stout, Jordan          16 Rockwood Swim Cl  4:56.57    4:59.57  
                 26.56        55.76 (29.20)
        1:25.91 (30.15)     1:56.44 (30.53)
        2:26.60 (30.16)     2:57.14 (30.54)
        3:28.02 (30.88)     3:58.94 (30.92)
        4:29.61 (30.67)     4:59.57 (29.96)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Franzen, Sydney        17 Mission Viejo Na  4:58.78    4:56.50  
                 13.10        27.02 (13.92)
          41.77 (14.75)       56.46 (14.69)
        1:26.32 (29.86)     1:56.43 (30.11)
        2:26.38 (29.95)     2:56.41 (30.03)
        3:26.52 (30.11)     3:56.56 (30.04)
        4:26.91 (30.35)     4:56.50 (29.59)
 26 Oceguera, Mariajose    17 Badger Swim Club  4:59.50    4:58.51  
                 13.01        27.06 (14.05)
          41.87 (14.81)       56.55 (14.68)
        1:26.64 (30.09)     1:56.84 (30.20)
        2:27.32 (30.48)     2:57.91 (30.59)
        3:28.57 (30.66)     3:59.18 (30.61)
        4:29.34 (30.16)     4:58.51 (29.17)
 27 Eid, Nathalie          15 Badger Swim Club  5:01.57    4:59.40  
                 13.16        27.47 (14.31)
          42.13 (14.66)       56.88 (14.75)
        1:26.78 (29.90)     1:56.63 (29.85)
        2:27.32 (30.69)     2:57.95 (30.63)
        3:28.77 (30.82)     3:59.51 (30.74)
        4:30.23 (30.72)     4:59.40 (29.17)
 28 Werba, Maggie          17 Oshkosh YMCA Dol  5:01.91    4:59.74  
                 12.79        27.26 (14.47)
          42.09 (14.83)       57.01 (14.92)
        1:27.28 (30.27)     1:57.55 (30.27)
        2:27.89 (30.34)     2:58.31 (30.42)
        3:29.13 (30.82)     3:59.85 (30.72)
        4:30.46 (30.61)     4:59.74 (29.28)
 29 Thornbrue, Ellie       17 Hillsboro Heat S  5:00.96    5:01.35  
                 13.40        27.83 (14.43)
          42.59 (14.76)       57.52 (14.93)
        1:27.71 (30.19)     1:58.16 (30.45)
        2:28.92 (30.76)     2:59.68 (30.76)
        3:30.12 (30.44)     4:00.77 (30.65)
        4:31.36 (30.59)     5:01.35 (29.99)
 30 Tuff, Bronwyn          14 Cypress Fairbank  5:05.28    5:05.42  
                 13.05        28.00 (14.95)
          43.08 (15.08)       58.54 (15.46)
        1:29.27 (30.73)     2:00.30 (31.03)
        2:31.40 (31.10)     3:02.39 (30.99)
        3:33.61 (31.22)     4:04.65 (31.04)
        4:35.64 (30.99)     5:05.42 (29.78)
 31 Helak, Alyssa          15 Victor Swim Club  5:02.31    5:07.06  
                 13.05        28.08 (15.03)
          43.18 (15.10)       58.57 (15.39)
        1:29.56 (30.99)     2:00.80 (31.24)
        2:32.12 (31.32)     3:03.20 (31.08)
        3:34.48 (31.28)     4:05.80 (31.32)
        4:36.70 (30.90)     5:07.06 (30.36)
 32 Aarts, Nicole          16 Asphalt Green Un  5:03.80    5:10.05  
                 12.82        27.56 (14.74)
          42.43 (14.87)       57.77 (15.34)
        1:28.69 (30.92)     2:00.27 (31.58)
        2:31.86 (31.59)     3:03.60 (31.74)
        3:35.43 (31.83)     4:07.66 (32.23)
        4:39.34 (31.68)     5:10.05 (30.71)

Men’s 500 free

Photo Courtesy: Delly Carr

Photo Courtesy: Delly Carr

Club Wolverine’s Connor Jaeger smoked the middle distance event with a time of 4:15.05, winning by more than three seconds as he had time to take off his cap and goggles to watch the rest of the race finish.

SwimMAC’s Tyler Clary, definitely more of an IMer in terms of distance events, still did what he wanted to do and that was medal with a second-place 4:18.45. That’s his fourth medal of the meet as he has built a big lead over Miguel Ortiz in the points race, 14-9.

NBAC’s Frank Dyer claimed third-place honors in 4:18.83 in the finale.

Wisconsin’s Michael Weiss (4:12.04), Mission Viejo’s Nick Norman (4:22.33), Minnesota’s CJ Smith (4:24.07), Badger’s Ryan Feeley (4:24.10) and Jeremy Bagshaw (4:24.91) also competed in the A final.

Santa Clara’s Aidan Burns took the B final in 4:23.04, while Michael Nunan claimed second in 4:24.25.

Ben Bravence (4:26.13), Bowen Anderson (4:28.78), Eric Ress (4:29.66), John Thomas Larson (4:29.72), Nathan Hopkins (4:29.96) and Logan Redondo (4:30.21) finished third through eighth in the consolation.

 Event 18  Men 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Jaeger, Connor         23 Club Wolverine-M  4:18.49    4:15.05   20  
                 23.79        50.05 (26.26)
        1:15.94 (25.89)     1:41.93 (25.99)
        2:07.49 (25.56)     2:33.05 (25.56)
        2:58.72 (25.67)     3:24.70 (25.98)
        3:50.00 (25.30)     4:15.05 (25.05)
  2 Clary, Tyler           25 SwimMAC Carolina  4:23.01    4:18.45   17  
                 23.89        50.17 (26.28)
        1:16.51 (26.34)     1:42.94 (26.43)
        2:09.23 (26.29)     2:35.34 (26.11)
        3:01.56 (26.22)     3:27.67 (26.11)
        3:53.48 (25.81)     4:18.45 (24.97)
  3 Dyer, Frank            22 North Baltimore-  4:22.52    4:18.83   16  
                 23.61        49.97 (26.36)
        1:16.28 (26.31)     1:42.60 (26.32)
        2:08.80 (26.20)     2:35.31 (26.51)
        3:01.44 (26.13)     3:27.63 (26.19)
        3:53.39 (25.76)     4:18.83 (25.44)
  4 Weiss, Michael         23 Wisconsin Aquati  4:23.16    4:21.04   15  
                 23.98        50.39 (26.41)
        1:16.61 (26.22)     1:43.12 (26.51)
        2:09.34 (26.22)     2:35.97 (26.63)
        3:02.47 (26.50)     3:29.02 (26.55)
        3:55.33 (26.31)     4:21.04 (25.71)
  5 Norman, Nick           17 Mission Viejo Na  4:22.89    4:22.33   14  
                 24.49        51.13 (26.64)
        1:17.80 (26.67)     1:44.48 (26.68)
        2:11.06 (26.58)     2:37.77 (26.71)
        3:04.41 (26.64)     3:31.19 (26.78)
        3:57.08 (25.89)     4:22.33 (25.25)
  6 Smith, CJ              21 Univ Minnesota-M  4:24.56    4:24.07   13  
                 24.71        51.31 (26.60)
        1:17.74 (26.43)     1:44.12 (26.38)
        2:10.33 (26.21)     2:36.83 (26.50)
        3:03.86 (27.03)     3:30.55 (26.69)
        3:57.68 (27.13)     4:24.07 (26.39)
  7 Feeley, Ryan           23 Badger Swim Club  4:24.37    4:24.10   12  
                 24.21        50.84 (26.63)
        1:17.99 (27.15)     1:45.07 (27.08)
        2:11.71 (26.64)     2:38.58 (26.87)
        3:05.03 (26.45)     3:32.06 (27.03)
        3:58.30 (26.24)     4:24.10 (25.80)
  8 Bagshaw, Jeremy        22 Island Swimming-  4:22.30    4:24.91   11  
                 23.96        50.21 (26.25)
        1:16.31 (26.10)     1:42.86 (26.55)
        2:09.53 (26.67)     2:36.65 (27.12)
        3:03.76 (27.11)     3:31.03 (27.27)
        3:58.31 (27.28)     4:24.91 (26.60)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Burns, Aidan           17 Santa Clara Swim  4:25.68    4:23.04    9  
                 24.59        51.55 (26.96)
        1:18.70 (27.15)     1:45.48 (26.78)
        2:12.13 (26.65)     2:38.77 (26.64)
        3:05.33 (26.56)     3:31.64 (26.31)
        3:57.80 (26.16)     4:23.04 (25.24)
 10 Nunan, Michael         20 Una Minn-MN       4:29.96    4:24.25    7  
                 24.00        50.33 (26.33)
        1:16.83 (26.50)     1:43.51 (26.68)
        2:10.54 (27.03)     2:37.52 (26.98)
        3:04.68 (27.16)     3:31.88 (27.20)
        3:58.33 (26.45)     4:24.25 (25.92)
 11 Bravence, Ben          21 Univ Minnesota-M  4:27.82    4:26.13    6  
                 24.64        51.52 (26.88)
        1:18.16 (26.64)     1:45.11 (26.95)
        2:12.09 (26.98)     2:39.13 (27.04)
        3:05.83 (26.70)     3:32.82 (26.99)
        3:59.88 (27.06)     4:26.13 (26.25)
 12 Anderson, Bowen        17 Michiana Stars S  4:29.03    4:28.78    5  
                 24.64        52.02 (27.38)
        1:19.46 (27.44)     1:46.82 (27.36)
        2:14.08 (27.26)     2:41.16 (27.08)
        3:08.47 (27.31)     3:35.64 (27.17)
        4:02.45 (26.81)     4:28.78 (26.33)
 13 Ress, Eric             24 Santa Clara Swim  4:28.38    4:29.66    4  
                 25.19        52.36 (27.17)
        1:19.72 (27.36)     1:47.09 (27.37)
        2:14.66 (27.57)     2:42.19 (27.53)
        3:09.38 (27.19)     3:36.51 (27.13)
        4:03.25 (26.74)     4:29.66 (26.41)
 14 Larson, JohnThomas     15 Edina Swim Club-  4:29.26    4:29.72    3  
                 24.88        52.18 (27.30)
        1:19.73 (27.55)     1:47.27 (27.54)
        2:14.77 (27.50)     2:42.36 (27.59)
        3:09.99 (27.63)     3:37.64 (27.65)
        4:04.83 (27.19)     4:29.72 (24.89)
 15 Hopkins, Nathan        21 Purdue Universit  4:27.67    4:29.96    2  
                 24.43        51.69 (27.26)
        1:19.19 (27.50)     1:46.64 (27.45)
        2:14.23 (27.59)     2:41.43 (27.20)
        3:08.54 (27.11)     3:36.09 (27.55)
        4:03.47 (27.38)     4:29.96 (26.49)
 16 Redondo, Logan         20 Univ Minnesota-M  4:29.87    4:30.21    1  
                 25.15        52.56 (27.41)
        1:20.03 (27.47)     1:47.17 (27.14)
        2:14.25 (27.08)     2:41.23 (26.98)
        3:08.46 (27.23)     3:35.78 (27.32)
        4:03.10 (27.32)     4:30.21 (27.11)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Messner, Michael       17 Santa Clara Swim  4:30.92    4:29.60  
                 25.12        52.74 (27.62)
        1:20.46 (27.72)     1:48.35 (27.89)
        2:15.90 (27.55)     2:43.19 (27.29)
        3:10.58 (27.39)     3:37.35 (26.77)
        4:03.98 (26.63)     4:29.60 (25.62)
 18 Petric, Jan            23 Purdue Universit  4:32.77    4:29.88  
                 24.84        51.42 (26.58)
        1:18.62 (27.20)     1:46.32 (27.70)
        2:14.06 (27.74)     2:41.76 (27.70)
        3:09.47 (27.71)     3:37.12 (27.65)
        4:04.09 (26.97)     4:29.88 (25.79)
 19 Kline, Samuel          17 TFA-NT            4:31.53    4:30.92  
                 24.52        51.54 (27.02)
        1:18.81 (27.27)     1:46.23 (27.42)
        2:13.94 (27.71)     2:41.69 (27.75)
        3:09.60 (27.91)     3:37.46 (27.86)
        4:04.60 (27.14)     4:30.92 (26.32)
 20 Hatanaka, Brandon      21 Univ Minnesota-M  4:32.84    4:31.84  
                 24.95        52.66 (27.71)
        1:20.50 (27.84)     1:48.34 (27.84)
        2:16.25 (27.91)     2:44.04 (27.79)
        3:11.07 (27.03)     3:38.28 (27.21)
        4:05.04 (26.76)     4:31.84 (26.80)
 21 Brinegar, Michael      15 Donner Swim Club  4:31.08    4:33.15  
                 24.85        51.98 (27.13)
        1:19.65 (27.67)     1:47.24 (27.59)
        2:15.12 (27.88)     2:43.02 (27.90)
        3:11.20 (28.18)     3:37.78 (26.58)
        4:05.21 (27.43)     4:33.15 (27.94)
 22 Schimmelpfenning, Jar  19 Purdue Universit  4:32.32    4:33.92  
                 24.92        52.22 (27.30)
        1:20.09 (27.87)     1:48.09 (28.00)
        2:16.03 (27.94)     2:44.16 (28.13)
        3:11.62 (27.46)     3:39.17 (27.55)
        4:06.81 (27.64)     4:33.92 (27.11)
 23 Brooks, Joshua         19 Purdue Universit  4:31.14    4:33.98  
                 24.61        51.93 (27.32)
        1:19.82 (27.89)     1:47.53 (27.71)
        2:15.59 (28.06)     2:43.66 (28.07)
        3:11.67 (28.01)     3:39.98 (28.31)
        4:07.73 (27.75)     4:33.98 (26.25)
 24 Lafata, Spencer        16 Badger Swim Club  4:31.12    4:34.14  
                 25.39        52.82 (27.43)
        1:20.49 (27.67)     1:48.26 (27.77)
        2:15.83 (27.57)     2:43.72 (27.89)
        3:11.51 (27.79)     3:39.54 (28.03)
        4:07.46 (27.92)     4:34.14 (26.68)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Plachinski, Nicholas   18 Ozaukee Aquatics  4:33.40    4:31.56  
                 24.68        51.50 (26.82)
        1:19.19 (27.69)     1:47.08 (27.89)
        2:15.01 (27.93)     2:42.90 (27.89)
        3:10.81 (27.91)     3:38.68 (27.87)
        4:05.98 (27.30)     4:31.56 (25.58)
 26 Meyer, Brendan         17 Northern KY Clip  4:35.21    4:31.87  
                 25.04        52.18 (27.14)
        1:19.96 (27.78)     1:47.77 (27.81)
        2:15.10 (27.33)     2:42.96 (27.86)
        3:10.93 (27.97)     3:38.69 (27.76)
        4:05.97 (27.28)     4:31.87 (25.90)
 27 Scobee, Jack           15 Una Twst-GU       4:36.10    4:32.52  
                 25.47        52.93 (27.46)
        1:20.66 (27.73)     1:48.68 (28.02)
        2:16.65 (27.97)     2:44.55 (27.90)
        3:11.84 (27.29)     3:39.27 (27.43)
        4:06.55 (27.28)     4:32.52 (25.97)
 28 Steele, Sam            16 Una Bsl-SE        4:33.45    4:34.41  
                 25.57        53.35 (27.78)
        1:21.42 (28.07)     1:49.57 (28.15)
        2:17.94 (28.37)     2:45.58 (27.64)
        3:13.15 (27.57)     3:40.87 (27.72)
        4:08.11 (27.24)     4:34.41 (26.30)
 29 Gutierrez, Manuel      21 Purdue Universit  4:34.07    4:34.50  
                 25.04        52.74 (27.70)
        1:20.84 (28.10)     1:48.81 (27.97)
        2:17.17 (28.36)     2:46.12 (28.95)
        3:13.49 (27.37)     3:40.85 (27.36)
        4:07.95 (27.10)     4:34.50 (26.55)
 30 Gartland, Sean         18 Purdue Universit  4:35.99    4:34.69  
                 24.73        52.05 (27.32)
        1:19.72 (27.67)     1:47.46 (27.74)
        2:15.46 (28.00)     2:43.52 (28.06)
        3:11.89 (28.37)     3:40.24 (28.35)
        4:08.20 (27.96)     4:34.69 (26.49)
 31 Conway, Daniel         20 Purdue Universit  4:33.08    4:36.06  
                 24.80        52.08 (27.28)
        1:19.84 (27.76)     1:47.85 (28.01)
        2:15.81 (27.96)     2:43.95 (28.14)
        3:12.22 (28.27)     3:40.35 (28.13)
        4:08.51 (28.16)     4:36.06 (27.55)
 32 Huft, Erick            19 Univ Minnesota-M  4:33.59    4:36.55  
                 24.48        52.20 (27.72)
        1:20.05 (27.85)     1:48.14 (28.09)
        2:16.16 (28.02)     2:44.26 (28.10)
        3:12.65 (28.39)     3:41.11 (28.46)
        4:09.22 (28.11)     4:36.55 (27.33)

Women’s 200 breast

Photo Courtesy: Swimming Canada

Photo Courtesy: Swimming Canada

Minnesota’s Kierra Smith smashed her lifetime best of 2:06.43 from the Grand Prix last year with a sterling time of 2:05.12 this evening.  That moved her to sixth all time in the event’s history.

[table “” not found /]

That’s a pretty stacked list to be part of now for Smith as she continues the long tradition of amazing 200-yard breaststrokers in Minnesota.

Saint Petersburg’s Melanie Margalis took second tonight in 2:07.97 with California’s Caitlin Leverenz, the fourth-fastest ever, took third in 2:07.99.

Gator’s Hilda Luthersdottir (2:09.69), Badger’s Bronwyn Pasloski (2:10.43), Minnesota’s Haley Spencer (2:10.54), T2’s Justine Bowker (2:14.39) and Badger’s Emily McClellan (2:14.67) also competed in the finale.

Golden West 15-year-old Nora Deleske topped the B final in 2:14.68 with AGUA’s Anna Belousova touching just behind in 2:15.02.  Frisco’s Destiny Nelson also wasn’t far behind with a 2:15.22.

Rachel Cunningham (2:15.89), Madison Preiss (2:16.21), Olivia Anderson (2:17.11), Jenny Ma (2:17.34) and Madeleine Vonderhaar (2:18.31) took fourth through eighth.

Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Smith, Kierra          20 Univ Minnesota-M  2:05.89    2:05.12   20  
                 28.84      1:00.50 (31.66)
        1:32.78 (32.28)     2:05.12 (32.34)
  2 Margalis, Melanie      22 Saint Petersburg  2:12.43    2:07.97   17  
                 29.65      1:01.99 (32.34)
        1:34.62 (32.63)     2:07.97 (33.35)
  3 Leverenz, Caitlin      23 California Aquat  2:10.55    2:07.99   16  
                 29.27      1:02.07 (32.80)
        1:34.94 (32.87)     2:07.99 (33.05)
  4 Luthersdottir, Hilda   23 Gator Swim Club-  2:12.97    2:09.69   15  
                 29.29      1:01.96 (32.67)
        1:35.43 (33.47)     2:09.69 (34.26)
  5 Pasloski, Bronwyn      22 Badger Swim Club  2:14.35    2:10.43   14  
                 29.69      1:02.76 (33.07)
        1:36.32 (33.56)     2:10.43 (34.11)
  6 Spencer, Haley         23 Minnesota Aquati  2:10.87    2:10.54   13  
                 30.13      1:03.20 (33.07)
        1:36.90 (33.70)     2:10.54 (33.64)
  7 Bowker, Justine        28 T2 Aquatics-FL    2:14.75    2:14.39   12  
                 30.22      1:04.27 (34.05)
        1:38.98 (34.71)     2:14.39 (35.41)
  8 McClellan, Emily       22 Badger Swim Club  2:14.65    2:14.67   11  
                 29.70      1:03.47 (33.77)
        1:38.88 (35.41)     2:14.67 (35.79)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Deleske, Nora          15 Golden West Swim  2:15.40    2:14.68    9  
                 30.78      1:04.94 (34.16)
        1:39.68 (34.74)     2:14.68 (35.00)
 10 Belousova, Anna        18 Asphalt Green Un  2:16.37    2:15.02    7  
                 30.36      1:04.67 (34.31)
        1:39.97 (35.30)     2:15.02 (35.05)
 11 Nelson, Destiny        17 TFA-NT            2:18.00    2:15.22    6  
                 30.73      1:04.76 (34.03)
        1:39.88 (35.12)     2:15.22 (35.34)
 12 Cunningham, Rachel     16 Birmingham Swim-  2:16.41    2:15.89    5  
                 30.88      1:05.28 (34.40)
        1:40.75 (35.47)     2:15.89 (35.14)
 13 Preiss, Madison        16 Aquajets Swim Te  2:17.51    2:16.21    4  
                 31.38      1:05.68 (34.30)
        1:41.96 (36.28)     2:16.21 (34.25)
 14 Anderson, Olivia       17 Aquajets Swim Te  2:17.82    2:17.11    3  
                 31.32      1:06.64 (35.32)
        1:41.99 (35.35)     2:17.11 (35.12)
 15 Ma, Jenny              15 Santa Clara Swim  2:17.63    2:17.34    2  
                 31.42      1:06.19 (34.77)
        1:41.54 (35.35)     2:17.34 (35.80)
 16 Vonderhaar, Madeleine  16 Northern KY Clip  2:17.68    2:18.31    1  
                 30.42      1:04.96 (34.54)
        1:41.14 (36.18)     2:18.31 (37.17)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Calegan, Olivia        15 Greater Nebraska  2:18.34    2:16.64  
                 30.49      1:04.74 (34.25)
        1:40.46 (35.72)     2:16.64 (36.18)
 18 Sargent, Kay           16 Victor Swim Club  2:18.55    2:16.84  
                 31.59      1:06.11 (34.52)
        1:41.35 (35.24)     2:16.84 (35.49)
 19 Theil, Caroline        15 Greater Nebraska  2:19.23    2:18.02  
                 31.25      1:06.06 (34.81)
        1:41.65 (35.59)     2:18.02 (36.37)
 20 Ting, Stefanie         15 Santa Clara Swim  2:19.70    2:19.17  
                 31.56      1:06.45 (34.89)
        1:42.49 (36.04)     2:19.17 (36.68)
 21 Rosas, Morgan          15 Denver Swim Acad  2:20.42    2:19.18  
                 31.45      1:06.52 (35.07)
        1:42.40 (35.88)     2:19.18 (36.78)
 22 Ramey, Rachel          15 TFA-NT            2:18.22    2:19.80  
                 31.52      1:06.77 (35.25)
        1:42.79 (36.02)     2:19.80 (37.01)
 23 Dilsaver, Dannie       15 Greater Nebraska  2:18.88    2:19.98  
                 31.45      1:06.64 (35.19)
        1:43.20 (36.56)     2:19.98 (36.78)
 24 Stigler, Lauren        16 Southwest Aquati  2:23.29    2:20.27  
                 30.94      1:06.68 (35.74)
        1:43.45 (36.77)     2:20.27 (36.82)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Busack, Heidi          22 Univ Minnesota-M  2:21.06    2:18.42  
                 30.06      1:04.98 (34.92)
        1:41.39 (36.41)     2:18.42 (37.03)
 26 Carriger, Kile         15 City Of Midland-  2:21.28    2:19.71  
                 31.55      1:06.97 (35.42)
        1:42.92 (35.95)     2:19.71 (36.79)
 27 Wicks, Victoria        18 Richmond Hill-US  2:22.79    2:20.56  
                 31.50      1:07.47 (35.97)
        1:44.25 (36.78)     2:20.56 (36.31)
 28 Werba, Maggie          17 Oshkosh YMCA Dol  2:21.77    2:20.70  
                 32.39      1:07.76 (35.37)
        1:44.05 (36.29)     2:20.70 (36.65)
 29 Bullinger, Rae         18 Univ Minnesota-M  2:21.68    2:20.82  
                 31.05      1:07.22 (36.17)
        1:43.94 (36.72)     2:20.82 (36.88)
 30 Brown, Lizzie          18 Iowa City Eels S  2:23.11    2:22.00  
                 32.45      1:08.20 (35.75)
        1:44.51 (36.31)     2:22.00 (37.49)
 31 Petersen, Allie        17 Ozaukee Aquatics  2:22.72    2:22.72  
                 31.90      1:08.22 (36.32)
        1:45.11 (36.89)     2:22.72 (37.61)
 32 Darham, Mira           16 Mac-MT            2:23.20    2:24.83  
                 31.87      1:07.90 (36.03)
        1:45.37 (37.47)     2:24.83 (39.46)

Men’s 200 breast

Photo Courtesy: Griffin Scott

Photo Courtesy: Griffin Scott

BJ Johnson, a veteran of the Arena Grand Prix series, took the top time in the 200 breast with a 1:53.80, while Marat Almatdinov placed second in 1:54.46.

NBAC’s Conor Dwyer took his third medal of the meet with a third-place time of 1:54.51.

Lyam Dias (1:55.22), Carlos Almeida (1:55.23), Mike Alexandrov (1:55.95), Matt Anderson (1:57.40) and Trevor Hoyt (1:58.57) placed fourth through eighth tonight.

John Bushman won the B final in 1:56.22 with Minnesota’s Conner McHugh claiming second in 1:57.33.

NBAC’s Alpkan Ornek (1:59.01) also cleared 2:00 in the B final.

Jakub Maly (2:00.07), Phillip Willett (2:00.60), Corey Lau (2:01.22), Nick Hatanaka (2:01.47) and Christian Bals (2:02.48) comprised the rest of the consolation field.

 Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Johnson, BJ            27 Unattached-PC     1:56.81    1:53.80   20  
                 25.73        54.42 (28.69)
        1:23.92 (29.50)     1:53.80 (29.88)
  2 Amaltdinov, Marat      20 Purdue Universit  1:55.59    1:54.46   17  
                 25.88        55.01 (29.13)
        1:24.66 (29.65)     1:54.46 (29.80)
  3 Dwyer, Conor           25 North Baltimore-  1:57.42    1:54.51   16  
                 25.91        55.01 (29.10)
        1:24.47 (29.46)     1:54.51 (30.04)
  4 Dias, Lyam             21 Purdue Universit  1:57.59    1:55.22   15  
                 25.93        55.06 (29.13)
        1:24.72 (29.66)     1:55.22 (30.50)
  5 Almeida, Carlos        26 Cardinal Aquatic  1:57.11    1:55.23   14  
                 25.97        55.52 (29.55)
        1:25.31 (29.79)     1:55.23 (29.92)
  6 Alexandrov, Mike       29 New York Athleti  1:57.42    1:55.95   13  
                 26.26        55.98 (29.72)
        1:26.14 (30.16)     1:55.95 (29.81)
  7 Anderson, Matthew      17 Una Psc-AZ        1:57.79    1:57.40   12  
                 25.93        55.59 (29.66)
        1:26.13 (30.54)     1:57.40 (31.27)
  8 Hoyt, Trevor           23 Yucaipa Swim Tea  1:57.63    1:58.57   11  
                 26.33        56.00 (29.67)
        1:26.73 (30.73)     1:58.57 (31.84)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Bushman, John          21 Una Minn-MN       1:57.92    1:56.22    9  
                 26.46        56.08 (29.62)
        1:25.97 (29.89)     1:56.22 (30.25)
 10 McHugh, Conner         19 Univ Minnesota-M  1:59.63    1:57.33    7  
                 26.60        56.54 (29.94)
        1:26.73 (30.19)     1:57.33 (30.60)
 11 Ornek, Alpkan          19 North Baltimore-  2:00.04    1:59.01    6  
                 27.55        57.52 (29.97)
        1:28.21 (30.69)     1:59.01 (30.80)
 12 Maly, Jakub            22 Univ Minnesota-M  1:59.89    2:00.07    5  
                 27.17        57.55 (30.38)
        1:28.54 (30.99)     2:00.07 (31.53)
 13 Willett, Phillip       18 Rockwood Swim Cl  2:01.58    2:00.60    4  
                 27.98        58.63 (30.65)
        1:29.61 (30.98)     2:00.60 (30.99)
 14 Lau, Corey             15 Minnetonka Swim-  2:01.77    2:01.22    3  
                 27.25        58.01 (30.76)
        1:29.23 (31.22)     2:01.22 (31.99)
 15 Hatanaka, Nick         19 Univ Minnesota-M  2:02.44    2:01.47    2  
                 27.68        58.30 (30.62)
        1:29.70 (31.40)     2:01.47 (31.77)
 16 Bals, Christian        18 Purdue Universit  2:02.37    2:02.48    1  
                 27.72        58.32 (30.60)
        1:29.98 (31.66)     2:02.48 (32.50)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Walker, Benjamin       17 Premier Aquatics  2:02.50    2:01.02  
                 27.31        58.30 (30.99)
        1:29.73 (31.43)     2:01.02 (31.29)
 18 Mattox, Spencer        19 Univ Minnesota-M  2:03.03    2:01.79  
                 27.36        58.23 (30.87)
        1:29.69 (31.46)     2:01.79 (32.10)
 19 Colic, Nemanja         24 Richmond Hill-US  2:02.82    2:02.69  
                 27.60        58.49 (30.89)
        1:30.30 (31.81)     2:02.69 (32.39)
 20 Poon, Brian            17 Phoenix Swimming  2:03.56    2:02.70  
                 27.79        59.30 (31.51)
        1:30.99 (31.69)     2:02.70 (31.71)
 21 Chang, Daniel          16 Barracuda Swim C  2:02.45    2:02.97  
                 27.98        58.91 (30.93)
        1:30.56 (31.65)     2:02.97 (32.41)
 22 Nguyen, James          20 Purdue Universit  2:03.24    2:03.28  
                 28.18        59.23 (31.05)
        1:30.72 (31.49)     2:03.28 (32.56)
 23 Anderson, Jared        24 Minnesota Aquati  2:03.93    2:03.39  
                 27.51        59.23 (31.72)
        1:31.28 (32.05)     2:03.39 (32.11)
 24 Zhang, Evan            15 Laguardia Aquati  2:03.75    2:03.60  
                 27.90        58.73 (30.83)
        1:30.69 (31.96)     2:03.60 (32.91)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Sande, Eric            19 Univ Minnesota-M  2:05.50    2:03.47  
                 27.35        59.19 (31.84)
        1:31.42 (32.23)     2:03.47 (32.05)
 26 Law, Alexander         16 Phoenix Swim Tea  2:05.01    2:04.31  
                 28.26      1:00.05 (31.79)
        1:32.32 (32.27)     2:04.31 (31.99)
 27 Quinlan, Matt          20 Purdue Universit  2:06.19    2:04.59  
                 27.75        58.61 (30.86)
        1:30.58 (31.97)     2:04.59 (34.01)
 28 McHugh, Max            14 Unattached-WI     2:05.58    2:04.83  
                 27.12        58.55 (31.43)
        1:31.47 (32.92)     2:04.83 (33.36)
 29 Pruett, Humphrey       18 Edina Swim Club-  2:04.79    2:05.31  
                 27.83        59.12 (31.29)
        1:31.38 (32.26)     2:05.31 (33.93)
 30 Medeiros, Filipe       20 Santa Clara Swim  2:03.97    2:05.39  
                 28.41      1:00.41 (32.00)
        1:32.96 (32.55)     2:05.39 (32.43)
 31 Hohenstein, Brenner    17 New Hope Crystal  2:06.23    2:05.66  
                 27.84        59.11 (31.27)
        1:32.08 (32.97)     2:05.66 (33.58)
 32 Larson, Garrett        21 Univ Minnesota-M  2:06.73    2:08.02  
                 28.55      1:00.69 (32.14)
        1:33.94 (33.25)     2:08.02 (34.08)

Women’s 800 free relay

Minnesota’s Brooke Zeiger (1:48.80), Blake Zeiger (1:49.29), Madeline Hoch (1:45.94) and Isabel Wyer (1:50.06) crushed the 800-yard free relay with a 7:14.09.

Santa Clara’s Sarah Shimomura, Sophie Krivokapic-Zhou, Sandra Soe and Cathy Teng took second in 7:26.46, while Texas Ford’s Destiny Nelson, Camryn Toney, Rachel Ramey and Gabrielle Kopenski placed third in 7:29.01.

 Event 21  Women 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
    Team                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Univ Minnesota-MN  'A'              7:06.59    7:14.09   40  
     1) Zeiger, Brooke 18             2) Zeiger, Blake 21             
     3) Hoch, Madeline 19             4) Wyer, Isabel 18              
                 26.10        53.84 (53.84)
      1:21.41 (1:21.41)   1:48.80 (1:48.80)
        2:13.70 (24.90)     2:41.51 (52.71)
      3:09.21 (1:20.41)   3:38.09 (1:49.29)
        4:02.66 (24.57)     4:29.30 (51.21)
      4:56.73 (1:18.64)   5:24.03 (1:45.94)
        5:49.45 (25.42)     6:17.46 (53.43)
      6:45.72 (1:21.69)   7:14.09 (1:50.06)
  2 Santa Clara Swim-PC  'A'            7:18.56    7:26.46   34  
     1) Shimomura, Sarah 16           2) Krivokapic-Zhou, Sophie 15   
     3) Soe, Sandra 17                4) Teng, Cathy 13               
                 25.70        53.69 (53.69)
      1:21.85 (1:21.85)   1:50.27 (1:50.27)
        2:14.94 (24.67)     2:43.09 (52.82)
      3:12.20 (1:21.93)                    
            4:06.66 ( )         4:34.79 ( )
            5:03.29 ( )         5:31.59 ( )
        5:56.82 (25.23)     6:25.28 (53.69)
      6:55.54 (1:23.95)   7:26.46 (1:54.87)
  3 TFA-NT  'A'                         7:35.11    7:29.10   32  
     1) Nelson, Destiny 17            2) Toney, Camryn 15             
     3) Ramey, Rachel 15              4) Kopenski, Gabrielle 14       
                 26.43        55.17 (55.17)
      1:24.21 (1:24.21)   1:52.68 (1:52.68)
        2:18.96 (26.28)     2:47.57 (54.89)
      3:16.82 (1:24.14)   3:45.91 (1:53.23)
        4:11.99 (26.08)     4:41.00 (55.09)
      5:10.40 (1:24.49)   5:39.75 (1:53.84)
        5:53.11 (13.36)     6:32.83 (53.08)
      7:01.09 (1:21.34)   7:29.10 (1:49.35)
  4 Northern KY Clip-OH  'A'            7:28.15    7:34.59   30  
     1) Herich, Mikayla 16            2) Skinner, Sophie 14           
     3) Smith, Amanda 15              4) Vonderhaar, Madeleine 16     
                 25.98        54.33 (54.33)
      1:23.72 (1:23.72)                    
            2:18.59 ( )         2:47.26 ( )
            3:16.15 ( )         3:44.99 ( )
        4:01.53 (16.54)     4:39.91 (54.92)
      5:09.68 (1:24.69)   5:39.33 (1:54.34)
        6:05.73 (26.40)     6:34.49 (55.16)
      7:04.33 (1:25.00)   7:34.59 (1:55.26)
  5 Badger Swim Club-MR  'A'            7:30.07    7:36.09   28  
     1) Lund, Anina 16                2) Poleway, Caroline 17         
     3) Eid, Nathalie 15              4) Oceguera, Mariajose 17       
                 26.58        55.28 (55.28)
      1:24.69 (1:24.69)   1:53.31 (1:53.31)
        2:19.41 (26.10)     2:48.44 (55.13)
      3:18.32 (1:25.01)   3:48.42 (1:55.11)
        4:14.09 (25.67)     4:42.92 (54.50)
      5:12.23 (1:23.81)   5:41.22 (1:52.80)
        6:07.31 (26.09)     6:36.62 (55.40)
      7:06.45 (1:25.23)   7:36.09 (1:54.87)
  6 Minnetonka Swim-MN  'A'             7:49.85    7:47.80   26  
     1) Justinak, Anna 16             2) Levy, Sophie 16              
     3) Brazeau, Julia 15             4) Buck, Erin 17                
                 26.67        55.76 (55.76)
      1:25.77 (1:25.77)   1:55.93 (1:55.93)
        2:22.12 (26.19)     2:51.69 (55.76)
      3:22.38 (1:26.45)   3:52.90 (1:56.97)
        4:20.56 (27.66)     4:52.85 (59.95)
      5:25.21 (1:32.31)   5:56.45 (2:03.55)
        6:21.41 (24.96)     6:49.96 (53.51)
      7:19.55 (1:23.10)   7:47.80 (1:51.35)
  7 Cypress Fairbank-GU  'A'            7:34.69    7:47.90   24  
     1) Tuff, Bronwyn 14              2) Roubique, Victoria 16        
     3) Smith, Claire 14              4) Smith, Kate 14               
                 26.86        56.01 (56.01)
      1:26.02 (1:26.02)   1:56.58 (1:56.58)
        2:23.34 (26.76)     2:52.64 (56.06)
      3:23.07 (1:26.49)   3:53.39 (1:56.81)
        4:20.07 (26.68)     4:49.96 (56.57)
      5:20.03 (1:26.64)   5:50.27 (1:56.88)
        6:17.46 (27.19)     6:47.52 (57.25)
      7:18.30 (1:28.03)   7:47.90 (1:57.63)

Men’s 800 free relay

Minnesota’s Carl Newenhouse, CJ Smith, Erick Huft and Ben Bravence won the men’s 800 free relay in 6:34.99 with Purdue’s Josh Ehrman, Jared Schimmelpfenning, Nathan Hopkins and Guillermo Blanco taking second in 6:36.17.  Purdue’s B team o fJan Petric, Jes Stephens, Manuel Gutierrez and Daniel Conway wound up third in 6:40.30.

Event 22  Men 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
    Team                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Univ Minnesota-MN  'A'              6:36.73    6:34.99   40  
     1) Newenhouse, Carl 21           2) Smith, CJ 21                 
     3) Huft, Erick 19                4) Bravence, Ben 21             
                 23.38        49.17 (49.17)
      1:14.59 (1:14.59)   1:39.67 (1:39.67)
        2:03.27 (23.60)     2:28.54 (48.87)
      2:53.57 (1:13.90)   3:18.69 (1:39.02)
        3:41.02 (22.33)     4:05.73 (47.04)
      4:31.21 (1:12.52)                    
            5:20.10 ( )         5:45.10 ( )
            6:09.99 ( )         6:34.99 ( )
  2 Purdue Universit-IN  'A'            6:34.96    6:36.17   34  
     1) Ehrman, Joshua 19             2) Schimmelpfenning, Jared 19   
     3) Hopkins, Nathan 21            4) Blanco, Guillermo 21         
                 23.17        49.04 (49.04)
      1:14.06 (1:14.06)   1:39.69 (1:39.69)
        2:02.96 (23.27)     2:28.49 (48.80)
      2:54.02 (1:14.33)                    
            3:42.02 ( )         4:07.41 ( )
            4:33.55 ( )         4:59.50 ( )
        5:21.59 (22.09)     5:46.55 (47.05)
      6:11.14 (1:11.64)   6:36.17 (1:36.67)
  3 Purdue Universit-IN  'B'            6:46.94    6:40.30   32  
     1) Petric, Jan 23                2) Stephens, Jes 21             
     3) Gutierrez, Manuel 21          4) Conway, Daniel 20            
                 23.68        48.71 (48.71)
      1:14.13 (1:14.13)   1:39.37 (1:39.37)
        2:01.58 (22.21)     2:26.84 (47.47)
      2:53.04 (1:13.67)   3:19.83 (1:40.46)
        3:42.50 (22.67)     4:08.40 (48.57)
      4:33.63 (1:13.80)   4:59.22 (1:39.39)
        5:21.87 (22.65)     5:47.33 (48.11)
      6:13.79 (1:14.57)   6:40.30 (1:41.08)
  4 Santa Clara Swim-PC  'A'            6:47.98    6:44.52   30  
     1) Burns, Aidan 17               2) Messner, Michael 17          
     3) Ress, Eric 24                 4) Medeiros, Filipe 20          
                 23.66        49.58 (49.58)
      1:15.85 (1:15.85)                    
            2:04.39 ( )         2:29.79 ( )
            2:56.18 ( )         3:22.53 ( )
        3:45.26 (22.73)     4:10.03 (47.50)
      4:35.61 (1:13.08)   5:01.51 (1:38.98)
        5:25.07 (23.56)     5:50.91 (49.40)
      6:17.49 (1:15.98)   6:44.52 (1:43.01)
  5 Northern KY Clip-OH  'A'            6:49.48    6:53.86   28  
     1) Summe, Mike 17                2) Newman, Robbie 17            
     3) Meyer, Brendan 17             4) Haney, Austin 17             
                 23.55        49.56 (49.56)
      1:16.33 (1:16.33)   1:43.22 (1:43.22)
        2:07.62 (24.40)     2:34.25 (51.03)
      3:01.94 (1:18.72)   3:29.52 (1:46.30)
        3:52.84 (23.32)     4:18.72 (49.20)
      4:45.67 (1:16.15)   5:12.50 (1:42.98)
        5:35.98 (23.48)     6:01.67 (49.17)
      6:27.91 (1:15.41)   6:53.86 (1:41.36)
  6 Premier Aquatics-GU  'A'            6:46.64    6:54.34   26  
     1) Bryant, Sam 19                2) Walker, Benjamin 17          
     3) Sale, Harry 17                4) Gildart, Hunter 18           
                 24.17        50.52 (50.52)
      1:17.49 (1:17.49)   1:44.07 (1:44.07)
        2:07.26 (23.19)     2:33.48 (49.41)
      2:59.62 (1:15.55)   3:25.64 (1:41.57)
        3:49.06 (23.42)     4:15.26 (49.62)
      4:41.47 (1:15.83)   5:07.83 (1:42.19)
        5:20.54 (12.71)     5:57.62 (49.79)
      6:25.73 (1:17.90)   6:54.34 (1:46.51)
  7 Phoenix Swimming-NE  'A'            6:51.69    7:00.70   24  
     1) Jung, Yunseo 17               2) Allen, James 17              
     3) Turk, Joe 16                  4) Poon, Brian 17               
                 23.80        50.20 (50.20)
      1:17.02 (1:17.02)                    
            2:08.68 ( )         2:35.43 ( )
            3:02.55 ( )         3:29.78 ( )
        3:54.23 (24.45)     4:21.35 (51.57)
      4:49.36 (1:19.58)   5:17.23 (1:47.45)
        5:40.75 (23.52)     6:07.24 (50.01)
      6:34.24 (1:17.01)   7:00.70 (1:43.47)
  8 Badger Swim Club-MR  'A'            6:36.72    7:02.84   22  
     1) Stewart, David 17             2) Collins, Jack 17             
     3) Bidwell, Ian 17               4) Lafata, Spencer 16           
                 23.93        49.58 (49.58)
      1:17.15 (1:17.15)   1:45.82 (1:45.82)
        2:09.71 (23.89)     2:36.30 (50.48)
      3:03.87 (1:18.05)   3:31.09 (1:45.27)
        3:55.19 (24.10)     4:21.51 (50.42)
      4:49.32 (1:18.23)   5:16.71 (1:45.62)
        5:29.47 (12.76)     6:08.21 (51.50)
      6:35.65 (1:18.94)   7:02.84 (1:46.13)