ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Russia Dominates First Day of World Cup 3 in Korea -- December 2, 2004

DAEJON, Korea, December 3. RUSSIAN swimmers collected five gold medals and dominated the first night of the third leg of the FINA World Cup short course meet in Daejon, South Korea today.

Nikolai Skvortsov claimed the men's 50m butterfly in 23.87 seconds, out-sprinting Japan's Yasutake Takamatsu who finished in 24.11.

Skvortsov won his second gold in the 200m butterfly in a quick 1:52.81, beating Kazuya Kaneda of Japan by nearly three seconds, while his fellow Russian Andrey Kapralov won the 100m freestyle in 48.89 seconds.

The 400m freestyle went to Russia's Yuri Prilukov, who clocked 3:41.19 to remain undefeated in this event on the World Cup circuit thus far this year.

Russia's fifth gold was won by Evgeny Aleshin, who took the 100m backstroke in 52.91 from Australian Ethan Rolff and Steffen Driesen of Germany.

Neil Versfeld of South Africa topped the podium in the 200m breaststroke in 2:10.76, with Brazil's Eduardo Fischer second in 2:11.26.

German Christian Keller claimed the 100m individual medley in 55.56, while Shinya Taniguchi of Japan won the 400m individual medly in 4:11.81s from his fellow Japanese, Taishi Okude.

Tayliah Zimmer of Australia and Martina Moravcova of Slovakia each nabbed two gold medals in the women's competition.

Zimmer claimed the 50m backstroke in 27.78 from her compatriot Sophie Edington. She then backed up that win with a victory in the 200m backstroke in 2:09.18.

Moravcova edged out Tanica Jamison of the US to win the 200m freestyle in 1:58.07. Jamison was second in 1:58.94 and Ionela Cozma of Romania placed third in 1:59.31.

Moracova bagged her second gold in the 100m butterfly in 58.33, beating South African Amanda Loots and Tanica Jamison of the US.

RESULTS

Event 118, Men's 100m Freestyle, Final

Rank Name YB Nation 50m Result Points
1 KAPRALOV Andrey 80 RUS 23.81 48.89 877
2 WANG Peng 85 CHN 24.23 50.25 807
3 CHERNYSHEV Dmitry 75 RUS 25.04 51.00 772
4 LEE Han Lim 85 KOR 25.31 51.78 738
5 SIM Ki Hyuk 90 KOR 25.54 51.99 729
6 GALLAGHER Dan 79 USA 24.33 52.00 729
7 LIM Nam Gyun 87 KOR 25.07 52.09 725
8 IM Jae Yeop 87 KOR 25.39 52.23 719


Event 119, Women's 200m Freestyle, Final

Rank Name YB Nation 50m 100m 150m Result Points
1 MORAVCOVA Martina 76 SVK 27.87 57.92 1:28.19 1:58.07 924
2 JAMISON Tanica 81 USA 28.05 58.54 1:29.06 1:58.94 904
3 COZMA Ionela 89 ROM 28.10 58.28 1:29.17 1:59.31 896
4 YANG Chin-Kuei 87 TPE 28.99 59.39 1:30.83 2:01.49 849
5 HOELZER Margaret 83 USA 28.62 59.36 1:03.71 2:01.94 839
6 HA Eun Ju 86 KOR 28.39 58.69 1:30.35 2:02.70 824
7 MI Meng Jiao 90 CHN 29.40 1:00.38 1:32.36 2:03.21 814
8 ZIMMER Tayliah 85 AUS 28.81 59.73 1:31.35 2:03.86 801


Event 120, Men's 50m Breaststroke, Final

Rank Name YB Nation Result Points
1 YOU Seung Hun 83 KOR 27.56 910
2 FISCHER Eduardo 80 BRA 27.83 884
3 GONZALEZ Marco 78 MEX 28.51 822
4 LOSEL Andreas 83 GER 28.93 787
5 CHIAG Hsin-Hung 88 TPE 29.18 767
6 VERSFELD Neil 85 RSA 29.49 743
7 WANG Wei-Wen 86 TPE 29.74 724
8 LEE Seung Hoon 88 KOR 30.53 670


Event 121, Women's 100m Breaststroke,Final

Rank Name YB Nation 50m Result Points
1 MORRISON Kristy 85 AUS 32.00 1:08.32 879
2 WEDE Josefin 87 SWE 33.27 1:08.93 856
3 JUNG Seul Ki 88 KOR 33.42 1:09.58 832
4 KU Hyo Jin 85 KOR 33.63 1:09.93 819
5 BACK Su Yeon 91 KOR 34.62 1:10.17 811
6 TONG Yu-Chia 86 TPE 34.27 1:11.37 771
7 Zhong Rui 88 CHN 34.75 1:12.33 741
8 LIN Ting-Wei 90 TPE 34.44 1:12.46 737


Event 122, Men's 400m Individual Medley, Final

Rank Name YB Nation 50m 100m 150m 200m Result Points
250m 300m 350m
1 TANIGUCHI Shinya 81 JPN 27.96
2:39.93 58.79
3:14.65 1:32.71
3:43.79 2:04.47
4:11.81 919
2 OKUDE Taishi 83 JPN 27.17
2:39.06 58.01
3:16.09 1:30.49
3:46.52 2:02.97
4:16.66 868
3 HAN Kyu Chul 81 KOR 27.62
2:44.11 58.74
3:20.98 1:32.97
3:50.39 2:07.41
4:20.20 833
4 LIN Yu-An 88 TPE 28.52
2:47.65 1:01.70
3:25.96 1:35.83
3:57.09 2:08.91
4:26.98 771
5 KIM Ji Hoon 87 KOR 29.13
2:49.65 1:01.36
3:27.27 1:36.65
3:59.71 2:11.75
4:30.51 741
6 KIM Sae Young 87 KOR 28.85
2:49.95 1:01.65
3:30.76 1:35.13
4:02.19 2:09.15
4:32.87 722
7 PAN Kevin 89 TPE 29.02
2:58.35 1:02.95
3:35.92 1:41.12
4:08.49 2:18.32
4:38.12 682
8 HSU Chi-Chien 88 TPE 28.41
2:51.99 1:01.12
3:33.34 1:36.42
4:06.96 2:11.89
4:39.77 670


Event 123, Women's 100m Butterfly, Final

Rank Name YB Nation 50m Result Points
1 MORAVCOVA Martina 76 SVK 28.04 58.33 941
2 LOOTS Amanda 78 RSA 28.64 59.35 893
3 JAMISON Tanica 81 USA 28.52 59.92 868
4 BREEDEN Elaine 88 USA 29.54 1:00.45 845
5 PARK Kyung Hwa 84 KOR 28.78 1:01.01 822
6 LI Jie 84 CHN 28.94 1:01.17 816
7 KOWN You Ri 89 KOR 28.84 1:01.42 806
8 PETERSSON Lina 86 SWE 28.82 1:01.45 804


Event 124, Men's 100m Backstroke, Final

Rank Name YB Nation 50m Result Points
1 ALESHIN Evgeny 79 RUS 25.60 52.91 903
2 ROLFF Ethan 82 AUS 25.93 53.12 892
3 DRIESEN Steffen 81 GER 26.03 53.18 889
3 YAMANOI Kenta 82 JPN 25.66 53.18 889
5 GUIDO Gulherme 87 BRA 26.30 53.20 888
6 MEEUW Helge 84 GER 25.89 53.79 859
7 NAKANO Takashi 84 JPN 26.13 54.33 834


Event 125, Women's 50m Backstroke, Final

Rank Name YB Nation Result Points
1 ZIMMER Tayliah 85 AUS 27.78 943
2 SOPHIE Edington 84 AUS 28.24 897
3 LEE Nam Eun 89 KOR 28.50 873
4 XU Tian Long Zi 91 CHN 28.61 863
5 MOLINA Fabiola 75 BRA 28.89 838
6 KIM Yu Yon 91 KOR 29.27 806
7 GO Ji Yang 81 KOR 29.67 774
8 MCCAWLEY Margo 86 USA 29.72 770


Event 126, Men's 200m Butterfly, Final

Rank Name YB Nation 50m 100m 150m Result Points
1 SKVORTSOV Nikolay 84 RUS 25.73 54.45 1:23.92 1:52.81 990
2 KANEDA Kazuya 87 JPN 26.45 56.02 1:25.58 1:55.16 931
3 GHER GHEL Ioan Stefan 78 ROM 26.45 56.52 1:26.26 1:55.28 928
4 JEONG Doo Hee 84 KOR 26.16 56.32 1:26.48 1:55.76 917
5 DU RAND George 82 RSA 25.96 56.27 1:26.90 1:58.20 861
6 USUDA Kentaro 83 JPN 26.69 56.97 1:27.19 1:58.23 860
7 HOANG Joon Il 81 KOR 27.19 57.14 1:28.14 1:59.19 840
8 HSU Chi-Chien 88 TPE 28.48 1:00.16 1:32.80 2:05.44 720


Event 127, Women's 200m Individual Medley, Final

Rank Name YB Nation 50m 100m 150m Result Points
1 FUJINO Maiko 83 JPN 30.03 1:02.87 1:40.69 2:12.09 927
2 LIN Man-Hsu 89 TPE 29.82 1:03.34 1:41.72 2:13.43 899
3 LOOTS Amanda 78 RSA 29.11 1:03.52 1:43.11 2:14.35 881
4 COUTTS Alicia 87 AUS 29.20 1:04.34 1:42.57 2:14.36 881
5 PARK Na Ri 88 KOR 29.85 1:04.88 1:45.45 2:15.83 853
6 YU Yao 91 CHN 29.16 1:03.09 1:44.95 2:15.99 850
7 NAM Yoo Sun 85 KOR 30.64 1:05.70 1:45.69 2:16.70 836
8 BREEDEN Elaine 88 USA 29.75 1:06.68 1:47.22 2:18.65 802


Event 128, Men's 400m Freestyle, Final

Rank Name YB Nation 50m 100m 150m 200m Result Points
250m 300m 350m
1 PRILUKOV Yuri 84 RUS 26.09
2:18.68 53.88
2:46.87 1:22.12
3:14.11 1:50.51
3:41.19 972
2 PARK Tae Hwan 89 KOR 26.19
2:20.44 54.13
2:49.59 1:22.63
3:18.79 1:51.60
3:46.84 902
3 VRHOVSEK Martin 83 SLO 26.26
2:22.17 54.59
2:52.10 1:23.51
3:22.38 1:52.98
3:52.14 841
4 HAN Kuk In 89 KOR 26.47
2:24.68 55.10
2:54.82 1:24.52
3:25.10 1:54.48
3:54.75 813
5 JUN Hyun Su 86 KOR 27.58
2:26.55 56.85
2:56.66 1:26.65
3:26.97 1:56.89
3:55.75 803
6 CHEN Te-Tung 85 TPE 27.86
2:26.84 57.21
2:57.18 1:26.78
3:27.14 1:56.66
3:56.14 799
7 CHUNG Kwok Leung 84 HKG 27.31
2:27.93 56.53
2:58.57 1:26.67
3:28.78 1:57.56
3:58.76 773
8 HAN Kyu Chul 81 KOR 26.99
2:28.09 56.45
2:59.26 1:26.35
3:30.78 1:57.13
4:01.43 748


Event 129, Women's 50m Freestyle, Final

Rank Name YB Nation Result Points
1 SOPHIE Edington 84 AUS 25.10 895
2 RYU Yoon Ji 85 KOR 25.15 890
3 MORAVCOVA Martina 76 SVK 25.28 876
4 PETERSSON Lina 86 SWE 25.67 837
5 JAMISON Tanica 81 USA 25.74 830
6 NIEN Pin-Chien 88 TPE 25.99 806
7 LEE Keo Ra 89 KOR 26.29 779
8 LEE Nam Eun 89 KOR 26.72 742


Event 130, Men's 200m Breaststroke, Final

Rank Name YB Nation 50m 100m 150m Result Points
1 VERSFELD Neil 85 RSA 30.48 1:04.13 1:37.21 2:10.76 900
2 FISCHER Eduardo 80 BRA 30.75 1:04.48 1:38.68 2:11.26 890
3 YOU Seung Hun 83 KOR 30.63 1:04.55 1:38.73 2:11.88 877
4 LOSEL Andreas 83 GER 30.47 1:03.93 1:37.96 2:12.35 868
5 WANG Wei-Wen 86 TPE 30.99 1:04.57 1:39.14 2:13.51 845
6 CHIAG Hsin-Hung 88 TPE 31.51 1:05.53 1:41.54 2:18.11 764
7 SIN Su Jong 88 KOR 32.34 1:06.89 1:43.10 2:19.35 743
8 LIM Hae Sung 87 KOR 32.69 1:09.02 1:46.18 2:23.85 676


Event 131, Women's 800m Freestyle, Final

Rank Name YB Nation 50m 100m 150m 200m 250m Result Points
300m 350m 400m 450m 500m
550m 600m 650m 700m 750m
1 MI Meng Jiao 90 CHN 29.88 1:01.34 1:33.16 2:05.16 2:37.06 8:32.33 910
3:09.14 3:41.37 4:13.77 4:46.14 5:18.46
5:51.09 6:23.55 6:56.07 7:28.61 8:01.38
2 GIMHOLT Teresia 83 SWE 30.58 1:03.11 1:36.03 2:08.91 2:42.05 8:40.05 870
3:15.04 3:47.65 4:20.35 4:53.12 5:25.68
5:58.58 6:31.70 7:04.25 7:36.76 8:09.74
3 SEO Youn Jeong 88 KOR 30.05 1:02.01 1:34.20 2:06.96 2:39.77 8:40.83 866
3:12.47 3:45.54 4:18.52 4:51.47 5:24.31
5:57.12 6:30.60 7:03.12 7:36.40 8:09.75
4 WANG Qian 91 CHN 30.46 1:02.21 1:34.49 2:07.08 2:39.71 8:41.26 864
3:12.36 3:45.38 4:18.57 4:51.64 5:25.03
5:58.20 6:31.42 7:04.51 7:37.44 8:10.69
5 KOWN You Ri 89 KOR 30.70 1:03.22 1:36.03 2:08.91 2:42.07 8:46.55 838
3:15.08 3:48.01 4:21.22 4:54.27 5:27.73
6:01.02 6:34.10 7:07.61 7:41.50 8:14.88
6 CHOI Hye Ra 91 KOR 31.44 1:03.74 1:36.89 2:09.97 2:43.14 8:46.93 837
3:16.08 3:49.37 4:22.55 4:56.01 5:29.14
6:02.42 6:35.69 7:09.37 7:42.91 8:15.69
7 KIM Ga Hee 89 KOR 30.78 1:03.90 1:37.08 2:10.31 2:43.80 8:56.74 791
3:17.57 3:51.37 4:24.95 4:58.63 5:32.60
6:06.72 6:41.07 7:14.99 7:49.23 8:23.24
8 KANG Yoon Young 89 KOR 30.35 1:02.95 1:36.06 2:09.44 2:43.17 8:57.76 787
3:16.94 3:51.18 4:25.18 4:59.30 5:33.45
6:07.54 6:41.86 7:16.15 7:50.61 8:25.24


Event 132, Men's 100m Individual Medley, Final

Rank Name YB Nation 50m Result Points
1 KELLER Christian 72 GER 25.78 55.56 883
2 YOU Seung Hun 83 KOR 26.59 56.03 861
3 JEONG Doo Hee 84 KOR 25.85 56.08 859
4 OKUDE Taishi 83 JPN 26.56 56.23 852
5 MARCHENKO Igor 75 RUS 26.25 57.27 807
6 HOANG In Kyu 85 KOR 26.02 57.64 791
7 LEE Han Lim 85 KOR 26.85 57.91 780
8 DU RAND George 82 RSA 26.13 57.96 778


Event 133, Women's 200m Backstroke, Final

Rank Name YB Nation 50m 100m 150m Result Points
1 ZIMMER Tayliah 85 AUS 31.09 1:03.63 1:36.32 2:09.18 904
2 SOPHIE Edington 84 AUS 31.12 1:04.60 1:37.98 2:09.95 888
3 HOELZER Margaret 83 USA 31.22 1:04.28 1:37.47 2:10.74 872
4 MOLLER Carin 83 SWE 31.51 1:04.94 1:38.53 2:10.87 869
5 XU Tian Long Zi 91 CHN 30.84 1:04.36 1:38.18 2:11.77 851
6 LIN Man-Hsu 89 TPE 31.07 1:04.57 1:39.13 2:13.33 822
7 JUNG Yoo Jin 89 KOR 31.45 1:04.98 1:39.57 2:14.35 803
8 KIM Yu Yon 91 KOR 31.60 1:05.66 1:40.91 2:15.11 790


Event 134, Men's 50m Butterfly, Final

Rank Name YB Nation Result Points
1 SKVORTSOV Nikolay 84 RUS 23.87 889
2 TAKAMATSU Yasutake 82 JPN 24.11 862
3 JEONG Doo Hee 84 KOR 24.37 835
4 GHER GHEL Ioan Stefan 78 ROM 24.45 827
5 KANEDA Kazuya 87 JPN 24.49 823
6 MEEUW Helge 84 GER 24.67 805
7 MARCHENKO Igor 75 RUS 24.70 802
8 ROLFF Ethan 82 AUS 24.86 787