ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Aggies Top Houston 155-115 for School-Record 10th Win -- February 9, 2004

HOUSTON, Tex, February 8. THE No. 14 Texas A&M swimming and diving team won its 10th dual meet of the season by beating the University of Houston 155-115 at the Campus Recreation and Wellness Center Natatorium on Saturday afternoon.

The 2003-04 Aggies became the first group in school history to crack the 10-win plateau. The previous record of eight wins was first set in 1995-96. A&M captured eight wins in each of the last four seasons entering this campaign.

"We had no idea that eight wins was most any team had ever won," A&M Head Coach Steve Bultman said. "It just adds to the special year we are having along with hosting the first-ever NCAA Championship event for women on the A&M campus. We have set high goals for the season. Earning 10 wins is just a byproduct of being focused on the high expectations we have for ourselves."

The Aggies won all 14 events in the pool with many of their swimmers competing in non-specialty events. Houston's Anna Kiess captured both diving events.

A&M's depth was on full display as junior Courtney Patterson was the only Aggie to win more than one individual event. Patterson, normally a backstroke/individual medley specialist, won both the 100-yard breaststroke (1:08.05) and the 100 freestyle (54.18).

Sophomore freestyle sprinter Katy Lieb turned in an impressive time of 5:01.44 in the 500 free, the second longest event of the day. The Brookfield, Wis., native is now among the team leaders in the event despite having swam the 500 once all year.

Freshman Rebecca Sturdy won the 200 backstroke by more than seven seconds after clocking a time of 2:05.95. Sturdy also led off the first place 200 medley relay squad. Sturdy, Erin Brisie, Michelle Bird and Ewelina Zwierzykowski finished in the top spot with a time of 1:45.35. Sturdy and Zwierzykowski teamed with Patterson and Britney Pesek to win the 400 free relay in 3:33.47.

Big 12 Swimmer of the Month Danielle Townsend continued her winning ways with a victory in the 100 backstroke (57.97).

Other Aggies claiming victory against the Cougars were: Bird, 100 fly, 57.80; Michelle Kohutek, 200 breast, 2:24.14; Casey Mucha, 1000 freestyle, 10:35.30; Meghan Nebera, 200 fly, 2:06.08; Pesek, 50 free, 24.33; Christina Thompson, 400 IM, 4:31.08; and Zwierzykowski, 200 free, 1:53.55.

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Texas A&M 'B' NT 1:45.35 11
1) Sturdy, Rebecca 2) Briskie, Erin
3) Bird, Michelle 4) Zwierzykowski, Ewelina
31.09 25.17 25.65 23.44
2 Texas A&M 'A' NT 1:45.43 4
1) Patterson, Courtney 2) Pesek, Britney
3) Townsend, Danielle 4) Lieb, Katy
26.60 29.95 25.46 23.42
3 Univ. of Houston 'A' NT 1:49.52 2
1) Bay, Kristin 2) DeWitt, Kristina
3) Szanto, Szintia 4) Williams, Stacey
28.14 30.09 26.35 24.94
4 Texas A&M 'D' NT 1:52.43
1) Thompson, Christina 2) Kohutek, Michelle
3) Lietzau, Katy 4) Fancher, Katie
28.83 31.22 27.19 25.19
5 Texas A&M 'C' NT 1:52.52
1) Gentile, Dia Rose 2) Savage, Kelsey
3) Thompson, Emily 4) Moore, Tiffany
28.40 31.41 27.80 24.91
6 Univ. of Houston 'B' NT 1:55.72
1) Blocker, Vicki 2) Banjeglav, Tatjana
3) Lau, Kathleen 4) Wien, Meagan
30.86 32.27 26.93 25.66
7 Texas A&M 'E' NT 1:58.49
1) Soni, Rita 2) Baldree, Alex
3) King, Brittany 4) Fry, Laura
29.62 33.88 27.34 27.65
8 Univ. of Houston 'C' NT 1:59.45
1) White, Christina 2) Dye, Brittney
3) Rutter, Amanda 4) Duke, Amy
30.31 34.00 28.63 26.51

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mucha, Casey A&M NT 10:35.30 9
28.87 31.99 32.30 32.04 32.39 32.07 32.38 32.14
32.11 32.04 31.95 32.12 31.99 31.81 31.62 31.76
31.76 31.49 31.45 31.02
2 Wheeler, Jenna A&M NT 10:50.75 4
29.14 32.57 32.79 32.92 32.78 32.47 32.60 32.94
32.89 32.53 32.41 32.72 32.69 32.58 32.70 32.78
33.16 32.95 32.85 32.28
3 Menard, Haley UH NT 10:56.13 3
29.04 32.21 32.68 32.97 33.30 32.55 32.82 33.14
33.19 33.13 33.53 33.17 33.50 33.62 33.54 32.96
33.19 32.91 32.67 32.01
4 Lau, Kathleen UH NT 11:24.46 2
31.36 33.88 34.40 34.14 34.12 34.21 34.26 34.10
34.43 34.13 34.07 34.60 34.51 34.42 34.36 35.22
34.65 34.64 34.73 34.23
5 Wright, Melissa UH NT 11:27.62 1
30.58 33.71 33.60 34.13 34.40
52.71 35.29 34.86 34.90 34.45
34.63 34.94 34.89 33.57

Event 4 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zwierzykowski, Ewe A&M NT 1:53.55 9
27.39 29.20 29.03 27.93
2 Fancher, Katie A&M NT 1:53.85 4
27.07 29.20 29.04 28.54
3 Moore, Tiffany A&M NT 1:54.04 3
27.48 29.22 28.86 28.48
4 Szanto, Szintia UH NT 1:57.08 2
27.47 29.58 30.07 29.96
5 Williams, Stacey UH NT 1:59.17 1
27.33 30.40 31.23 30.21
6 Starr, Laura UH NT 2:03.45
28.40 31.32 31.80 31.93
7 Rutter, Amanda UH NT 2:12.29
29.10 33.44 35.17 34.58
-- King, Brittany A&M NT X1:58.76
27.87 31.37 30.50 29.02
-- Briskie, Erin A&M NT X1:59.59
28.26 31.27 30.85 29.21

Event 5 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Townsend, Danielle A&M NT 57.97 9
28.20 29.77
2 Bird, Michelle A&M NT 1:00.17 4
29.21 30.96
3 Soni, Rita A&M NT 1:01.26 3
30.26 31.00
4 DeWitt, Kristina UH NT 1:05.58 2
32.37 33.21
5 Savage, Kelsey A&M NT 1:05.75 1
32.62 33.13
6 Condit, Rachel A&M NT 1:06.50
32.65 33.85
7 Banjeglav, Tatjana UH NT 1:07.20
24.57 42.63

Event 6 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Patterson, Courtne A&M NT 1:08.05 9
32.76 35.29
2 Lieb, Katy A&M NT 1:09.89 4
33.34 36.55
3 Turpin, Lucile UH NT 1:11.47 3
33.64 37.83
4 Baldree, Alex A&M NT 1:13.58 2
35.32 38.26
5 Thompson, Christin A&M NT 1:13.95 1
35.22 38.73
6 Blocker, Vicki UH NT 1:14.15
34.94 39.21
7 Duke, Amy UH NT 1:20.28
37.15 43.13
-- Sturdy, Rebecca A&M NT SCR

Event 8 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Nebera, Meghan A&M NT 2:06.08 9
29.40 32.54 32.24 31.90
2 Sturdy, Rebecca A&M NT 2:06.19 4
28.32 32.32 32.98 32.57
3 Fry, Laura A&M NT 2:11.66 3
30.52 33.36 33.58 34.20
4 Thompson, Emily A&M NT 2:13.87 2
30.54 34.88 34.79 33.66
5 Wien, Meagan UH NT 2:26.34 1
31.98 37.65 38.27 38.44
6 Dye, Brittney UH NT 2:27.07
32.20 36.86 38.46 39.55
7 Wright, Melissa UH NT 2:27.81
33.29 37.46 38.93 38.13
8 Rutter, Amanda UH NT 2:32.95
31.10 37.32 41.65 42.88

Event 9 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pesek, Britney A&M NT 24.33 9
2 Condit, Rachel A&M NT 24.67 4
3 Briskie, Erin A&M NT 24.85 3
4 Gentile, Dia Rose A&M NT 24.94 2
5 Bay, Kristin UH NT 24.95 1
6 Moore, Tiffany A&M NT 25.32
7 Lau, Kathleen UH NT 25.82
8 Turpin, Lucile UH NT 26.02

Event 10 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kiess, Anna UH NT 306.01 9
2 DiPlacido, Alida A&M NT 296.10 4
3 Almazan, Azul UH NT 276.15 3
4 Whiting, Rose A&M NT 256.05 2
5 Gitelson, Rachel UH NT 241.80 1
6 Welker, Sarah A&M NT 226.13
-- Mannella, Stephani UH NT NS

Event 11 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Patterson, Courtne A&M NT 54.18 9
26.46 27.72
2 Starr, Laura UH NT 55.42 4
26.78 28.64
3 Banjeglav, Tatjana UH NT 58.15 3
28.23 29.92
4 Duke, Amy UH NT 58.29 2
28.11 30.18
-- Fancher, Katie A&M NT X54.23
26.37 27.86
-- Thompson, Emily A&M NT X55.27
27.03 28.24

Event 12 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sturdy, Rebecca A&M NT 2:05.95 9
30.37 32.26 32.56 30.76
2 Szanto, Szintia UH NT 2:13.48 4
31.26 33.91 34.62 33.69
3 DeWitt, Kristina UH NT 2:26.16 3
34.77 36.90 37.94 36.55
-- Lietzau, Katy A&M NT X2:16.59
33.43 35.18 34.53 33.45

Event 14 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kohutek, Michelle A&M NT 2:24.14 9
33.01 36.65 36.94 37.54
2 Menard, Haley UH NT 2:33.12 4
34.22 39.19 40.10 39.61
3 Turpin, Lucile UH NT 2:33.69 3
36.08 38.93 38.91 39.77
4 Blocker, Vicki UH NT 2:38.90 2
36.21 40.32 40.94 41.43
-- Pesek, Britney A&M NT X2:28.33
33.32 37.62 38.36 39.03
-- Soni, Rita A&M NT X2:37.13
35.98 39.87 40.92 40.36

Event 15 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lieb, Katy A&M NT 5:01.44 9
27.28 30.40 30.37 30.53 30.45 30.41 30.11 30.44
30.93 30.52
2 Williams, Stacey UH NT 5:21.74 4
27.96 31.24 32.51 32.64 33.56 33.30 33.26 33.62
32.81 30.84
3 Lau, Kathleen UH NT 5:37.50 3
31.44 34.62 35.01 34.22 34.23 34.10 33.66 33.58
33.46 33.18
4 Dye, Brittney UH NT 5:43.25 2
32.07 34.04 34.78 34.73 34.57 34.63 34.61 34.97
35.27 33.58
5 Duke, Amy UH NT 5:45.12 1
30.54 34.26 34.97 34.89 34.90 35.14 35.72 35.34
35.42 33.94
-- Townsend, Danielle A&M NT X5:10.94
27.85 30.81 31.38 31.44 31.59 31.36 31.51 31.46
31.91 31.63

Event 16 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bay, Kristin UH NT 1:02.92 9
29.09 33.83
2 Rutter, Amanda UH NT 1:04.73 4
30.10 34.63
3 Starr, Laura UH NT 1:04.86 3
29.32 35.54
4 Wien, Meagan UH NT 1:07.11 2
30.67 36.44
-- Bird, Michelle A&M NT X57.80
26.96 30.84
-- Wheeler, Jenna A&M NT X58.90
27.94 30.96
-- Zwierzykowski, Ewe A&M NT X59.20
27.87 31.33
-- Nebera, Meghan A&M NT X59.82
28.50 31.32
-- King, Brittany A&M NT X1:02.66
28.83 33.83

Event 17 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kiess, Anna UH NT 260.18 9
2 Gitelson, Rachel UH NT 237.68 4
3 Mannella, Stephani UH NT 220.80 3
-- Welker, Sarah A&M NT X213.75
-- DiPlacido, Alida A&M NT X248.40
-- Whiting, Rose A&M NT X250.28
-- Almazan, Azul UH NT NS

Event 19 Women 400 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
-- Thompson, Christin A&M NT X4:31.08
29.25 32.68 34.48 33.54 39.88 39.53 31.25 30.47
-- Baldree, Alex A&M NT X4:32.14
29.81 32.47 35.12 34.56 38.85 39.02 31.94 30.37
-- Savage, Kelsey A&M NT X4:32.85
30.29 33.54 36.23 34.47 37.90 38.45 31.74 30.23
-- Lietzau, Katy A&M NT X4:35.48
52.85 35.69 39.36 38.50 31.89 30.33
-- Soni, Rita A&M NT X4:36.29
29.34 33.61 35.36 34.36 39.81 40.03 32.52 31.26
-- Kohutek, Michelle A&M NT X4:37.73
30.36 34.43 36.54 36.35 37.56 37.78 32.64 32.07
-- Fry, Laura A&M NT X4:43.94
30.85 33.74 37.45 36.01 40.81 40.72 32.66 31.70
-- Menard, Haley UH NT SCR

Event 20 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Univ. of Houston 'A' NT 3:37.57 11
1) Szanto, Szintia 2) Williams, Stacey
3) Menard, Haley 4) Bay, Kristin
26.61 54.94 26.27 54.54 25.84 54.12 25.63 53.97
2 Univ. of Houston 'B' NT 3:52.03 4
1) Wien, Meagan 2) Wright, Melissa
3) Blocker, Vicki 4) Turpin, Lucile
27.41 57.02 27.21 57.39 28.68 1:01.68 26.58 55.94
-- Texas A&M 'B' NT X3:33.47
1) Pesek, Britney 2) Sturdy, Rebecca
3) Zwierzykowski, Ewelina 4) Patterson, Courtney
27.23 55.62 25.08 51.90 25.03 52.25 25.68 53.70
-- Texas A&M 'C' NT X3:34.60
1) Fancher, Katie 2) Lieb, Katy
3) King, Brittany 4) Bird, Michelle
41.40 1:20.11 27.93 25.92 54.05 24.88 52.51
-- Texas A&M 'A' NT X3:38.71
1) Condit, Rachel 2) Townsend, Danielle
3) Thompson, Emily 4) Moore, Tiffany
27.78 56.63 24.72 51.51 26.45 56.03 26.10 54.54
-- Texas A&M 'D' NT X3:44.63
1) Briskie, Erin 2) Nebera, Meghan
27.17 54.69 26.74 56.30 27.12 56.85 26.87 56.79